Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 25 Bal 2024 13:51

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 06 Kov 2009 01:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Laisvės kryžkelės (IX). Agentai smogikai: teisti ar palikti?
2006-03-27


KGB-MGB-MVD agentų-smogikų veikla Lietuvoje vis dar laukia atitinkamo teisinio įvertinimo.
Ričardas Čekutis, Dalius Žygelis

http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/45381

    MGB–KGB agentai smogikai suvaidino itin svarbų vaidmenį galutinai sunaikinant ginkluotą rezistenciją Lietuvoje. Jie buvo verbuojami iš suimtųjų laisvės kovotojų ir patys naikino ne tik buvusius bendražygius, bet ir civilius šalies gyventojus. Civilius paprastai žudydavo siekdami sunaikinti galimus liudytojus ir taip „pridengti“ specialiąsias saugumo operacijas. Smogikai veikdavo saugumo majoro Aleksejaus Sokolovo suformuotose vadinamosiose specialiosiose grupėse, kurioms paprastai vadovaudavo koks nors operatyvininkas. Tokių grupių priedangai naudota griežta konspiracija, o jų nariai faktiškai neturėjo galimybių pabėgti ar pasitraukti iš spec. grupių sudėties, nes tuojau pat „kompromatas” būtų pamestas tikriesiems partizanams. Tiesa, yra žinomi keli atvejai, kad, net išdavęs savo kovos draugus, vienas kitas užverbuotas spec. grupės narys pabėgdavo ir toliau partizanaudavo.

http://www.bernardinai.lt/bern/m/m_imag ... 410823.jpg

Paveikslėlis

Agentai smogikai prie nukautų partizanų

    Istorikas Mindaugas Pocius savo atliktame tyrime teigia, kad iš viso 1945-1959 m. specialiosios ir agentūrinės kovinės grupės nužudė apie 500 ir paėmė į nelaisvę apie 220 partizanų. Agentai smogikai klasta ištardė apie 700 pasipriešinimo dalyvių. Tai sovietiniam saugumui leido atskleisti ir suimti apie 4900 rėmėjų, ryšininkų ir rezervistų. Remiantis istoriko pateikta dokumentine medžiaga, taip pat galima suskaičiuoti, kad specialiosios grupės nužudė apie 60 ryšininkų, rėmėjų ir civilių gyventojų. Tai - tik žinomi faktai, o iš tikro neginkluotų gyventojų galėjo žūti kelis kartus daugiau. Daugumą šių aukų MGB priskirdavo prie nukautų partizanų. Vis dėlto kas vertė buvusius laisvės kovotojus užsiverbuoti į tas Sokolovo spec. grupes?

    Nepamirškime, kad įvairios išdavystės buvo labiau būdingos baigiamajam partizaninio karo etapui, kai daugelį likusių gyvų laisvės kovotojų apėmė neviltis, laukiant neišvengiamos žūties. Artimieji bei šeimos nariai paprastai kankinosi lageriuose ir tremtyje, o susirasti naujų rėmėjų tapo nepaprastai sunku. Nuolatinė įtampa, netikrumas, įvairių pasalų saugojimasis daugeliui laisvės kovotojų žalojo psichiką. Dar sunkesnė situacija susidarydavo, kai žmogus pakliūdavo į čekistų rankas. Fiziniai, psichologiniai kankinimai, kartu žadant laisvę ir laimingą gyvenimą, dažnai duodavo rezultatų. Patyčios, alkis, troškulys, karcerio šaltis, ištisas paras draudimas miegoti, žiaurus mušimas, sulaikytojo šantažas šeimos narių represijomis, tariamos jau padarytos išdavystės, po kurių kelio atgal į mišką nebelikdavo - visa tai galų gale palauždavo ne tik paprastus partizanus, bet ir idealistus vadus.

     Pasakoja buvęs Kęstučio apygardos partizanas, nuo 1950 m. - Butageidžio rinktinės vadas Jonas Nuobaras-Lyras, suimtas 1951 m. birželio 3 d. ir vėliau panaudotas kaip KGB agentas smogikas agentūriniu slapyvardžiu „Šiaurys”:

    ...Supratau, kad jie viską tiksliai žino. Ir liepė vesti į tą vietą. Na gerai, galvoju, vesiu dabar ir pabėgsiu. Na, gal ir nepabėgsiu, bet bėgsiu – tegul nušauna. Niekada gyvenime netroškau taip mirti, kaip tada. Tada taip norėjau mirti, Jėzau Marija, kaip norėjau mirti, atrodė, kad tik greičiau, kad tik kokiu nors būdu čiupti automatą, kur nors praeinat griebti - o prie ginklų aš pripratęs – truktelėčiau seriją per save ir butų viskas. Bet niekur negalėjau prieiti prie ginklų…

http://www.bernardinai.lt/bern/m/m_imag ... 410822.jpg

Paveikslėlis

Jonas Nuobaras-Lyras (dešinėje)

    Dar prieš mane buvo gyvas paimtas Butageidžio rinktinės vadas, neatsimenu dabar nei pavardės, nei slapyvardžio, bet puikiai jį pažinojau. Jis lygiai taip pat galvojo bėgti, kad nušautų arba, kad pabėgtų. Tai jis dar turėjo pelenų ar tai smėlio, ir kai jį vedė per mišką, kad parodytų bunkerį, jis pylė tiems sargybiniams į akis ir bėgo. Ir nieko negelbėjo – paleido kelias serijas ir nušovė. Po jo žūties atėjo ir mano eilė. Bet ką gi – sakau bėgsiu vis tiek. Tiek man tada buvo susikaupusių emocijų, įtampos, nervų – galva sukasi, zvimbia, jaučiau, kad esu ant išprotėjimo ribos. Jaučiau, kad nėra kitos išeities – tik mirti. Vienintelis troškimas buvo, kad mane nušautų, nes pats galimybės nusišauti neturėjau, nebuvo su kuo. Bet pamačiau, kad nieko iš to mano plano nesigaus – jie ėmė ir su virvute, prakišę pro kelnių kišenę pririšo mane aukštai ties šlaunimi. Virvę apsivyniojo už rankos ir vedasi. Ir kaip aš pabėgsiu – eina dešimt vyrų kartu, vienas iš jų veda mane, pririštą virve… Turėjau nuvesti juos į susitikimą su partizanais. Ir tai buvo ne paprasti kareiviai, o tas vadinamas Sokolovo dalinys. Buvo ten ir tokių „apdirbtų” kaip ir aš partizanų, buvo ir specialiai paruoštų stribų… Teko matyti ir patį Sokolovą – nieko ypatingo apie jį negaliu pasakyti – ruskis, snukio plataus, mažiukas, kojos kreivos – be jokios išvaizdos…

    Verbuojant specialiuoju agentu svarbią vietą užėmė ideologinis apdorojimas, kai saugumo „smegenų plovimo” specialistai suimtajam aiškindavo, kad savo kovos draugų paveiktas jis nuėjęs klaidingu keliu, nematęs, koks iš tiesų „šviesus” yra sovietinis gyvenimas.

http://www.bernardinai.lt/bern/m/m_imag ... g10821.jpg

Paveikslėlis

Dešinėje Algirdas Šermukšnis-Žilvinas, 1953 m. suimtas ir užverbuotas KGB agentu smogiku. 1953 m. vasarą nužudė paskutiniuosius Tauro apygardos Birutės rinktinės partizanus, tame tarpe ir Klemensą Stačioką-Kovą (kairėje)

    MGB vadovai, net ministrai partizaną įtikinėdavo, kad jų kova esanti beprasmiška, kalbėdavo, kad kiti, supratę savo paklydimus, seniai puikiai gyveną, tereikią padėti valstybės saugumo organams likviduoti likusius „sužvėrėjusius banditus” ir ramus geras gyvenimas garantuotas. Ypač sugniuždytas turėdavo jaustis sulaikytas kovotojas, kai jį verbuodavo agentais smogikais tapę pažįstami partizanų vadai. Deja, dažnai patekę į nelaisvę partizanai sunkiai galėjo pasipriešinti įtaigiam individualiam psichologiniam apdorojimui.

     Atsispirdavo tik nepaprastai stiprūs žmonės. Nepakeliamomis sąlygomis dvasiškai nualintas, nebekontroliuojantis savo minčių ir kalbos žmogus būdavo priverčiamas galvoti tik apie savo kančių pabaigą. Tik mažuma miško brolių tapdavo išdavikais emgėbistams net nepanaudojus prievartos. Ir jau tikrai ne visi slaptai suimti partizanai tapdavo išdavikais.

     Pagrindinis šių agentų smogikų grupių organizatorius Lietuvoje buvo NKVD majoras Aleksejus Ivanovičius Sokolovas, kuris jau trečiajame dešimtmetyje dalyvavo tuometinio OGPU operacijose slopinant Rusijos vadinamuosius „buožių maištus”. Tuo metu kaip vidaus specialusis agentas jis pasižymėjo žudydamas sukilusių valstiečių vadus bei nurodydamas baudžiamiesiems daliniams sukilėlių būrių vietas. 1944-1945 m. A. Sokolovas Vakarų Ukrainoje organizavo specialiąsias grupes, kurios kovojo su ukrainiečių partizanais. Lietuvoje A. Sokolovas 1946-1950 m. vadovavo vienai iš smogikų grupių. Jo vadovaujami agentai smogikai nužudė ir sulaikė apie 150 partizanų, atskleidė daug ryšininkų, rėmėjų, rezervistų. 1954 m. kovo mėn. A. Sokolovas jau dirbo MVD Altajaus krašto valdyboje. Mjr. A. Sokolovas apibūdinamas kaip žmogus, diegiantis smogikams žiaurumą, kurstantį juos plėšikauti ir grobti. Mirė jis 1973 m. Maskvoje turėdamas papulkininkio laipsnį.

     Dar vienas žymus smogikų vadovas mjr. Nikolajus Trofimovičius Čiurakovas nuo 1946 m. birželio mėn. iki 1952 m. vadovavo kelioms agentų smogikų grupėms. Jo grupės suėmė ir nužudė apie 100 partizanų.

     Ne mažiau garsus smogikų grupių specialistas kpt. Nikolajus Antonovičius Sokolovas. 1944 m. jis aktyviai dalyvavo tremiant ingušų ir čečėnų tautas. Dažnai su kpt. N. Sokolovo pritarimu smogikai įvairiais būdais kankindavo suimtus partizanus, ryšininkus, rėmėjus, kaip nereikalingus liudininkus šaudydavo civilius gyventojus - senukus ir moteris, nepilnamečius.  

     Kalbant šia tema negalime nepaliesti ir KGB agentų smogikų teisinio persekiojimo temos. Kas padaryta šioje srityje ir apskritai, ar veikia kaip nors ta teisinio persekiojimo sistema? Juk tokio pobūdžio nusikaltimams pagal Lietuvos įstatymus netaikomas senaties terminas.

     Praktiškai iki šiol dar nė vienas KGB agentas smogikas nebuvo nuteistas. Teisinio smogikų persekiojimo sistema yra gana paprasta. Pagal šalies prokuratūrų paklausimus tiriant su MGB–KGB agentais smogikais susijusias bylas faktinę medžiagą renka Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) Specialiųjų tyrimų skyrius, kuris ir perduoda surinktą medžiagą prokuratūrai, o pastaroji jau siunčia bylas teismams. Tačiau vienas svarbiausių klausimų, į kuriuos iki šiol nėra atsakymo – kokius įrodymus būtina surinkti, kad kaltieji tikrai būtų nubausti? Nes iki šiol teismams įrodymų vis nepakakdavo.

    Tai gal ir suprantama – praėjo daugybė laiko, nelieka liudytojų arba jie patys ne itin gerai atsimena visas aplinkybes ir t.t. O gal ne tiek svarbu tuos agentus smogikus nubausti laisvės atėmimo bausmėmis, kiek demokratiniame teisiniame procese teisiškai įvertinti ir pasmerkti MGB–KGB metodus, vykdant Lietuvos gyventojų genocidą arba karo nusikaltimus?

     Vienas kitam netrukdo. Suprantama, visada atsiras skeptikų – esą pakaks knaisiotis po praeitį, yra ir dabartinių teisinių problemų, kurios gali pasirodyti aktualesnės ir pan. Matyt, toks požiūris veikia ir mūsų teisėsaugos sistemą, kuri nori nenori pati sukuria dvigubų standartų precedentą.  

     O gal visa problema mūsų dabartinių įstatymų traktavimas? Juk Lietuvos baudžiamajame kodekse yra straipsnių dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui, genocido nusikaltimų… Gal tiesiog nesugebama išsiaiškinti istorinėse peripetijose ir tikrai labai sudėtinga traktuoti vieną ar kitą seną nusikaltimą šiuolaikine demokratinėje visuomenėje priimtų įstatymų dvasia?

     Netrūksta nei įstatymų, nei kokių kitų teisės aktų. Tačiau labai trūksta politinės valios. Gal ir įgrista apie tą politinę valią šnekėti, bet juk akivaizdu, kad jos nėra. O bjauriausia, jog ta valia slepiama po sunkiai paaiškinamu neva humanizmu ar kažkokiais moralės principais. Tie patys agentai smogikai, žudydami savo buvusius kovos draugus arba civilius gyventojus, apie jokį humanizmą ar moralines aukštybes tikrai negalvojo – jų vienintelis tikslas buvo išsaugoti savo gyvybę, kad ir kitų gyvybių sąskaita.

     Ar teisininkai sutaria tarpusavyje, kaip reikėtų traktuoti agentų smogikų nusikaltimus? Kas tai – lietuvių tautos genocidas?

     Yra visaip galvojančių teisininkų. Štai teisininkas Justinas Žilinskas viename seminare yra teigęs, kad neverta stengtis visiems, pavadinkime, istoriniams nusikaltimams taikyti genocido nusikaltimo formuluotės. Šiuo konkrečiu agentų smogikų atveju visiškai galima išsiversti su karo nusikaltimų formule, kuri visur fiksuojama ir tarptautinėje teisėje.

     Kas galėtų atkreipti teisėsaugos ar galbūt visos visuomenės dėmesį į tą paprastą faktą, kad iki šiol per 16 Nepriklausomybės metų nenuteistas nė vienas toks karo nusikaltėlis? Gal kokie žmogaus teisių gynėjai?

     Kai kurie lietuviški žmogaus teisių gynėjai labai savotiškai tas teises gina. Jiems svarbiau būtų uždrausti istorinėse mokslinėse publikacijose skelbti konkrečių žmonių pavardes, gimimo metus, kitą faktologinę medžiagą. O sovietiniai nusikaltėliai jų nedomina. Neabejotina, kad jei bent vienas agentas smogikas būtų nuteistas, tokie žmogaus teisių gynėjai pultų rūpintis jų išteisinimu pirmieji.

    Ar sovietinio saugumo suimti partizanai turėjo galimybę išlikti neužverbuoti? Ar galėjo jie kaip nors pasipriešinti juos gniuždančiai sistemai?

     Kaip minėta, buvo tokių pavyzdžių. Pavyzdžiui, čekistams taip ir nepavyko užverbuoti į sokolovininkų spec. grupę Tauro apygardos Birutės rinktinės partizano Povilo Pečiulaičio-Lakštingalos.

http://www.bernardinai.lt/bern/m/m_imag ... 210820.jpg

Paveikslėlis

Bronius Kalytis-Siaubas (kairėje). Nuo 1951 m. gruodžio iki 1958 m. pagal jo pateiktus duomenis ir jam dalyvaujant buvo nužudyta ir suimta 35 Lietuvos partizanai.

    Tuo tarpu jiems tai nesunkiai pavyko su buvusiu Kęstučio apygardos vadu Krizostomu Labanausku-Justu, kuris vėliau asmeniškai sušaudė būryje buvusius brolius Kybartus. O ko vertas vien Broniaus Kalyčio-Siaubo pavyzdys. Jo byla, beje, pasiekė teismą, bet kaip ir kitos baigėsi išteisinimu.

     Kiekvienas pavyzdys yra labai specifinis ir jį reikėtų nagrinėti nuodugniau. Tačiau dabar jau ne tai svarbu – akivaizdu, kad teismai tiesiog nežino, ką daryti su tokiomis bylomis, o gal nenori žinoti. Teko apie tai kalbėti su viena teisėja – ji sakė, kad peržiūrėjusi bylos medžiagą, suprato, jog byla bus itin sudėtinga, kad jai ten iškilo daugybė klaustukų, todėl atsisakanti ką nors šia tema komentuoti. Faktas, kad tiesiog nežino, ką pasakyti. Kokių rezultatų tuomet galima tikėtis?

     MGB-KGB agentai smogikai savo veikloje naudojo išties subtilius ir sudėtingus metodus. Apie tai pasakoja Prisikėlimo apygardos partizanė Aleksandra Atgailainytė:

     Nuo vasario iki kovo mėnesio buvau pralaikyta Raseinių kalėjime. Berods, kaip tik tais metais kovo 22 d. buvo Šv. Velykos ir kaip tik tada iš Raseinių kalėjimo išvežė mane į Kauną tardyti. Važiavome sunkvežimiu – aš, keturi kareiviai ir tardytojas. Pakeliui į Kauną, privažiavus Didmiškį, sugedo mašina. Po kiek laiko iš paskos rogėmis privažiavo toks senyvas žmogus. Kareiviai jį sustabdė, paaiškino, kad sugedo jų mašina, kad kalinę, tai yra mane, reikia laiku pristatyti į tardymą ir liepė jam mane vežti. Mane pasodino į vidurį tų rogių, patys apsėdo aplinkui, o man ant galvos dar užmetė apsiaustą-palapinę. Tai net pamaniau, kad dabar mane čia miške ir sušaudys. Kiek pavažiavus, kareiviai suriko, kad banditai puola. Prasidėjo šaudymas. Kareiviai sukrito į griovį, o tie partizanai šaudė iš miško pusės. Šaudėsi jie gal kokią pusę valandos, o aš po ta palapine rankas susidėjusi tik Dievo prašiau, kad greičiau mane nušautų, kad pasibaigtų mano kančios. Kai baigėsi šaudymas, prie manęs pripuolė tie partizanai, griebė mane už kasų, išvadino paleistuve, naktimis su rusais besiduodančia… Kai paaiškinau, kad esu kalinė, apsikabino, išbučiavo – sese brangiausia, mes tave, matai,  išlaisvinome… Parodė man dar tuos stribus negyvus rave – matyt, jie turėjo ar tai kokio gyvulio kraujo pasiruošę, ar kokio rašalo, nes jie visi gulėjo kruvini ir “negyvi” tame rave, šalia sudaužyti ginklai – žodžiu, visi nušauti. Tada tie “partizanai” užrišo man stipriai akis, vienas paėmė už vienos rankos, kitas už kitos ir tuo mišku vedasi. Viso trylika vyrų buvo. Kokių pora kilometrų mes tuo mišku ėjome. Paskui pajutau, kad po kojomis mėšlas – mes tvarte. Tame tvarte ir buvo įrengtas bunkeris. Pradarė bunkerio angą, į vidų įvedė dar užrištomis akimis. Akis atrišo tik bunkerio viduje. Pasiteisino, kad visa tai dėl konspiracijos. Bunkeryje  buvo visi tie trylika vyrų – visi aukšti kaip ąžuolai, visi gražūs, visi vilkėjo lietuviškas uniformas. Bet kai nusisukdavau, pastebėjau, kad jie kažkaip keistai tarpusavyje juokiasi. Dar pagalvojau, Dieve, kodėl jie dabar iš manęs juokiasi. O aš gi visa utėlių apipulta, visa sudžiūvusi, pajuodusi, du mėnesius kalėjime nesipraususi, sagos išplėšytos – labai jau prastai atrodžiau… Bet dar pagalvojau, kad jei jau jie broliai, tai turėtų tai suprasti ir nesijuokti iš manęs. O paskui atkreipiau dėmesį į rankovių antsiuvus. Aš pati juos siuvinėdavau. Ir atpažinau savo pačios siuvinėtą ženklą. Mat kai buvau suimta, saugumiečiai buvo mane nutempę Ariogaloje atpažinti ant grindinio numesto žuvusio partizano „Uosio”. Jis vilkėjo uniformą su mano siuvinėtu ženklu, o dabar tą uniformą su mano pačios siuvinėtu antsiuvu dėvėjo vienas iš tų „partizanų”. Tada galutinai supratau, kad mane jie provokuoja, bet neišsidaviau. Kalbėjau ir jiems viską kaip ir per tardymus, kad sakydavau, kad nepažinojau man pagelbėjusių žmonių, o jie nežinojo, kad aš partizanė, kad vaikščiojau viena, o ne su būriu, kad nežinau, kur kiti partizanai…  O jie irgi norėjo sužinoti , kur mano brolio (Prisikėlimo apygardos partizanas Vladas Atgalainis – Galiūnas aut.) bunkeris. Tris dienas jie mane išlaikė tame bunkeryje. Taip ir pasakė, kad jei nežinau, kur mano brolio būrys ir  bunkeriai, tai jie kaip nors patys juos susiras. Pasakė, kad mergos su partizanais nevaikščios, kad yra parengę man kažkur kitą bunkeriuką, kur pabūsiu, kol ateis mano krašto partizanai ir mane pasiims. Na ir išvedė mane iš to bunkerio vėl užrištomis akimis, vėl vedė per mišką kokių pora kilometrų, suriko kad garnizono kareiviai puola ir vėl prasidėjo šaudymas. Vėl jie pasišaudė, ir pripuolę kareiviai mane „suėmė” vėl. Dar pasakė, kad štai matai, buvai papuolusi pas savo banditus, bet nepasisekė tau – mes vėl tave areštavome. Atvarė mane iki plento, įsodino į mašiną, atvežė į Kauną. Į Kauną atvežė, įvedė į kabinetą, o ten pilna viršininkų žvaigždėmis blizgančiais antpečiais ir medaliais. Ir tie tą patį – matai, buvai išsilaisvinusi, bet nepavyko nuo mūsų pasprukti. O aš jiems tiesiai atrėžiau, kad buvau papuolusi ne pas partizanus, o pas išdavikus, kad jie mane ir mušė, ir kankino, kad išduočiau partizanus ir žmones, kurie mus maitino… Vajezusmarija, jie ten vos nepasiuto, pradėjo daužytis, trankytis…  Sakau, penkių metų vaiką apgaukite, o ne mane…”

     Prieš tai kalbėjome apie agentų smogikų nebaudžiamumą šiais laikais. Ar dabartinei Lietuvos visuomenei tikrai reikia tokio teisingumo?

     Visuomenė nesidomi ne tik savo praeitimi, bet ir dabartimi, todėl čia būtų silpnas argumentas, siekiant ką nors teigti ar paneigti. Tačiau jei kalbame, kad kuriame teisinę demokratinę valstybę, turime ir pripažinti, jog paprastai tokiose valstybėse nusikaltėliai privalo atsakyti už savo nusikaltimus. Labai paprasta. Gal ir neįmanoma sugaudyti ir nuteisti visų, tačiau bent kažkoks teisingumo precedentas turėtų būti.

     Bet ir mūsų aptariamu pokario laikotarpiu Lietuvos visuomenė anaiptol nebuvo vieninga tų pačių partizanų atžvilgiu. Ypač partizaninio karo pabaigoje pagausėjo išdavysčių ir, ko gero, ne vienas tautietis tuo metu norėjo, kad kuo greičiau tas karas pasibaigtų. Tad ar abejingumas savo krašto istorinei praeičiai nėra ir anų įvykių atspindys? Gal tai atsiliepia ir teisingumo vykdymui.

     Niekam ne paslaptis, kad net šiandien, kai valstybėje pagerbiami rezistentai, kai net įstatymiškai įteisinti jų tais laikais priimti dokumentai ir apskritai įteisintas partizanų valdžios legitimumas, nemaža visuomenės dalis arba apie tai nieko nežino, arba gal net žiūri į tai priešiškai. Tačiau vargu ar tai yra pagrindas mūsų teisinei sistemai numoti ranka į teisingumo vykdymą bei teisinį paties reiškinio įvertinimą.

     Tarkime, kokiu nors nuosprendžiu bus atliktas tas įvertinimas ir bent jau valstybės lygmeniu bus pasakyta – štai išdavystė, kolaboravimas yra blogai, ir už tai yra baudžiama. Ką tai realiai pakeis? Ar visuomenė dėl to kaip nors labiau atsigręš į savo valstybės istoriją? Ar labiau ims vertinti savo krašto netektis, kovas už laisvę, pagaliau tą pačią Nepriklausomybę?

     Gal visuomenės atmintis dėl to ir nepasikeis – vis dėlto pagrindinis dalykas, kas ją valdo ir kas jai yra svarbu, tai elementarus apskaičiavimas, t.y. materialiai apčiuopiami dalykai. Tačiau idealiu atveju yra svarbus ir vertybinis pagrindas, o teisinis nihilizmas arba neskubėjimas teisiškai įvertinti savo praeities tikrai ne tik kad nesukuria jokių vertybių, bet ir neigia esamas, t.y. tas, kurios bent jau viešai deklaruojamos valstybės. Gal todėl šiandien vos ne kiekviename žingsnyje galime pastebėti dvigubų standartų politikos apraiškų – kai vieniems galima viskas, kitiems – beveik nieko. Šiandien numokime ranka į sovietinius nusikaltėlius, rytoj – į dabartinių sąlygų išugdytus ir neliks nieko, į ką galėsime atsiremti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 06 Kov 2009 01:13. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Kov 2009 01:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Majoro Sokolovo provokatoriai

http://diskusijos.patriotai.lt/diskusij ... 472#p46472

-----------------------------------------------------------------------------

Sovietinio saugumo agentai smogikai ir kova su lietuvių pasipriešinimu


http://www.xxiamzius.lt/archyvas/xxiamz ... yz_01.html

    Totalitarinėje valstybėje pagrindinių režimo ramsčių ir įrankių funkcijas atlikdavo slaptosios tarnybos. Slaptosios tarnybos buvo ne tik prasiskverbusios į pačias įvairiausias visuomenės gyvenimo sritis, bet ir pati totalitarinė valstybė tą patį „slaptumą“ įprasmino totaliai, visose gyvenimo srityse. Grifai „visiškai slaptai“, „slaptai“ dengė svarbius valstybės valdymo ir visuomenei įtakos darymo elementus. Informacijos slėpimas, o po to sekdavęs ir informacijos dozavimas skirtingoms valstybinėms, visuomeninėms ar politinėms institucijoms iš tikrųjų labai komplikuoja totalitarinės valstybės istorijos suvokimą. Vienu sunkesnių uždavinių yra slaptųjų tarnybų įtakos visuomenėje vykusiems procesams, atskiriems įvykiams bei atskirų istorijos subjektų veiksmų motyvacijai atskleidimas. Pagaliau svarbu identifikuoti tikruosius slaptųjų tarnybų veiksmus ir tikslus, nustatyti jų galimybių ribas. Šiame straipsnyje pamėginsiu apžvelgti sovietinės politinės policijos (daugiau žinomos kaip KGB) 1944-1953 metais naudotas specialiąsias priemones slopinant partizaninį judėjimą.

    Žinoma, kad specialiųjų tarnybų archyvų slaptumas buvo ir yra didžiausia kliūtimi vystant šios krypties tyrimus. Tik Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje išlikę KGB archyvai, prieinama sovietinės politinės policijos archyvų dalis Rusijoje, į Vakarus pasitraukusių buvusių KGB karininkų išleistos knygos leidžia mums pažvelgti į šios slaptosios tarnybos vidų. Nagrinėjant šiai temai būtinus, buvusiuose KGB archyvuose saugomus šaltinius, iškyla sovietinės politinės policijos slaptumo grifais pridengtų dokumentų patikimumo problema. Negalima pamiršti, kad KGB į savo archyvų panaudojimą dažniausiai žiūrėjo kaip į galimybę vykdyti ideologinį visuomenės apdorojimą arba tam tikros visuomeninės nuomonės formavimą.

    Vienas iš tokio visuomeninės sąmonės formavimo elementų buvo KGB istorijos (ir Lietuvoje) pateikimas. Be abejo, perdėm ideologizuotas šios organizacijos paveikslas vargu ar gali dominti tyrinėtojus. Kas kita pavieniai tos istorijos elementai, kurių tikroji esmė atskleidžiama mūsų laikais. Sovietinės politinės policijos istoriją padeda tirti daugybė mokslinių ir kitokio pobūdžio studijų, kurios pasirodė per pastaruosius kelis dešimtmečius. Bet čia ypatingas dėmesys skiriamas pastarojo dešimtmečio studijoms, kuriose buvo pasiremiama ir gausesniais bei tikslesniais šaltiniais. Lietuvoje pasirodė keletas universalių studijų bei atskirų straipsnių. Visi minėti darbai buvo ne tik paremti archyvais, bet ir skirti tik Lietuvoje veikusioms KGB (NKVD–MGB) struktūroms, jų slaptiems metodams (pvz., istoriko M. Pociaus darbas apie smogikus, J. Starkausko studijos apie stribus ir čekistinę kariuomenę ir t.t.). Tai turėtų padėti, nepretenduojant į išsamią sovietinio saugumo veiklos Lietuvoje analizę, atskleisti slaptų metodų panaudojimą slopinant antisovietinį pasipriešinimą (agentų-smogikų ilgametį panaudojimą ir t.t.).

    1944-1953 metais saugumo struktūros Lietuvoje išbandė ištisą slopinimo priemonių arsenalą, tarp jų ir tas, kurios buvo taikomos trečiajame ir ketvirtajame dešimtmečiuose slopinant pasipriešinimą Rusijoje, Ukrainoje, Kaukaze ar Vidurinėje Azijoje. Bet šiame straipsnyje bus kalbama ne apie karines pasipriešinimo slopinimo priemones (kurias naudojant, 1944-1945 metais karinių-baudžiamųjų operacijų metu nužudyta apie 12 200 žmonių, daugiausia ginkluoto pasipriešinimo dalyvių), o apie visiškai slaptas operatyvines slopinimo priemones. MGB į kokybiškai naują lygį pakėlė itin slaptų operatyvinių priemonių taikymą. KGB stropiai slėpė MVD-MGB agentūrinių kovinių grupių 1946-1959 metais veiklos bylas, bet iš 140 bylų buvusiame KGB archyve Lietuvoje vis dėlto išliko 37 bylos. Specialiųjų grupių veikla atsispindi MGB sekretoriato dokumentuose, MGB sričių valdybų ataskaitose ir agentūrinėse bylose, kurios išliko buvusiame KGB archyve Vilniuje.
1972 metais KGB išleistame visiškai slaptame leidinyje „Kontržvalgybinis žodynas“ buvo apibrėžtas agentūrinių kovinių grupių terminas:

    „Agentūrinė kovinė grupė – grupė sudaroma KGB iš operatyvinių darbuotojų ir agentų-smogikų ir veikianti apsimetusi kapitalistinių valstybių specialios paskirties daliniu, ginkluota ar kita antisovietine grupe. (…) Gali savarankiškai sulaikyti arba likviduoti žvalgybinius-diversinius dalinius, būrius, taip pat „pakišti„ kitų KGB pajėgų ir priemonių smūgiams. Agentūrinių-kovinių grupių naudojimas yra ypatinga priemonė, kurios naudojimas sąlygotas būtinybės per trumpą laiką nukenksminti žvalgybines-diversines ir banditų grupes, suardyti jų ir priešiškai nusiteikusių vietos gyventojų sąveiką, perimti ryšių su vadovaujančiais centrais kanalus, sukelti priešų nepasitikėjimo jausmą“. Iš tikrųjų tai unifikuotas apibrėžimas, kuriam sukurti panaudota Lietuvoje agentūrinių-kovinių grupių 1945–1959 metais įgauta patirtis. Agentūrinės-kovinės grupės Lietuvoje turėjo įvairius pavadinimus: melagingos gaujos, provokaciniai būriai, ypatingieji būriai, teroristinės, agentūrinės-kovinės, agentūrinės-operatyvinės arba tiesiog agentūrinės grupės. Ir išgyveno jos keletą vystymosi etapų. Apie agentūrinių-kovinių grupių atsiradimą, kitimą ir veiklą toliau bus pasakojama šiame straipsnyje.

Provokaciniai (melagingi) būriai 1945 metais


     Nepavykstant greitai susidoroti su Lietuvoje 1944 metais kilusiu masiniu ginkluotu antisovietiniu pasipriešinimu, pradėta rengtis melagingų provokacinių būrių panaudojimui kovojant su partizanais. Siekiant išvengti vietinių saugumo struktūrų iniciatyvų (o pasiūlymai kurti provokacinius dalinius pasirodė jau 1944 metų rudenį), SSRS NKGB generalinio komisaro pavaduotojas B. Kobulovas 1945 m. birželio 12 d. operatyvinių sektorių viršininkams nurodė be jo sankcijos nekurti melagingų būrių. Jau birželio 13 dieną, gavus SSRS NKVD generalinio komisaro L. Berijos sankciją, Lietuvoje organizuoti keturi būriai, kurie vaizdavo iš apsupimo ištrūkusius vokiečius, vlasovininkus, Raudonosios armijos dezertyrus arba partizanus-desantininkus. Jiems vadovavo „žymūs“ čekistai: Sovietų Sąjungos didvyris papulkininkis Mirkovskis, Sovietų Sąjungos didvyris vyresnysis leitenantas, saugumo majoras Viktorovas (apie ketvirtąjį būrį žinių nerasta).

    Apie jų veiklą savo knygoje „Partizanai“ papasakojo du kartus geležinę uždangą į Vakarus pralaužęs Juozas Lukša: „Ypač žiauriai buvo nukankintas ūkininkas Bilskis, kurio lavonas buvo rastas pamiškėje, pakabintas už kojų ant medžio šakos ir įkišta galva į didelį skruzdėlyną. Bilskis buvo pirmoji auka, nes jis daugiausia buvo parėmęs maistu „desantininkus-partizanus“. … Dar sadistiškiau už ūkininką Bilskį buvo nukankinti aštuoni partizanai, atvykę „svečiuotis“. … Jie stovėjo nuogi vielomis pririšti prie medžių, su aplupinėtomis odomis, nudegintomis ar nukapotomis kūno galūnėmis, išbadytomis akimis... Kiekvienas turėjo krūtinėje išpjautus Gedimino stulpus ar Vyties kryžius. Burnos buvo užkimštos skuduriniais gužulais. ... Pats dalinio vadas, buvęs Lietuvos kariuomenės leitenantas, buvo kiek nuo žemės pakeltas ir per gerklę prismeigtas jo paties durtuvu prie viduryje kankinimų aikštės stovinčios pušies“. Be abejo, pats J. Lukša nebuvo tiesioginis liudininkas, bet jo pateikti skaičiai sutapo su NKVD ataskaitomis. Provokacinių būrių veikla buvo tragiškai panaši ir trumpalaikė – daugiausia melagingi būriai veikė 1945 metais nuo birželio antrosios pusės iki rugpjūčio pradžios, kol galutinai buvo atskleisti jų veiklos metodai.

Agentų smogikų grupių veikla 1946-1949 metais


     Postūmį plačiai panaudoti agentų smogikų grupes suteikė 1946 m. sausio 9 d. SSRS vyriausiosios kovos su banditizmu (toliau - GUBB) valdybos viršininko gen. ltn. A. Leontjevo raštas operatyvinių sektorių viršininkams. Jie buvo supažindinti su Vakarų Ukrainoje veikusių agentų-smogikų grupių veiklos metodais.

     1946 m. sausio 28 d. LSSR NKVD komisaras gen. mjr. Juozas Bartašūnas, LSSR valstybės saugumo liaudies komisariato (toliau NKGB) vadovas komisaras gen. mjr. Dmitrijus Jefimovas ir SSRS NKVD-NKGB įgaliotinis Lietuvai gen. ltn. Ivanas Tkačenka išleido direktyvą, kurioje pasiūlė NKVD-NKGB miestų ir apskričių skyrių viršininkams kiekvienam veikiančiam partizanų būriui sudaryti NKVD-NKGB darbuotojų grupę, kuri stengtųsi į būrį įvesti vidinius agentus iš veikusių ir legalizuotų buvusių partizanų, Lietuvos kariuomenės karininkų. O kuriami melagingi partizanų būriai turėjo taikyti operatyvines kombinacijas, t.y. provokacijas, klastą ir represijas.

     Pirmosios agentų smogikų grupės buvo greitai demaskuotos. Stribai nežinojo partizanų elgesio, įpročių, vagiliavo ir plėšė gyventojus. Siekiant geresnio agentų smogikų panaudojimo, 1946 m. gegužės 1 d. iš Vakarų Ukrainos į Lietuvą buvo atsiųstas majoras Aleksejus Sokolovas, pasižymėjęs specialiųjų grupių organizatorius.

     Mjr. A. Sokolovas 1946 m. gegužės 1 d. paskiriamas LSSR MVD BB valdybos poskyrio viršininku. Jis tą patį mėnesį sukūrė pirmąją centrinę agentų smogikų grupę – LSSR MVD BB valdybos ypatingąjį būrį ir jo veiklai vadovavo iki 1950 metų. Jo globojami ir asmeniškai vadovaujami agentai smogikai nužudė ir sulaikė apie 150 partizanų, tardė daug ryšininkų, rėmėjų, rezervistų. Už tai A. Sokolovas ne kartą MGB vadovybės buvo paskatintas piniginėmis premijomis, įvertintas kaip vienas profesionaliausių darbuotojų ir „Už sėkmingą specialių SSRS vyriausybės užduočių vykdymą“ buvo apdovanotas trimis Raudonosios vėliavos, vienu Raudonosios žvaigždės ordinu ir Tėvynės karo I laipsnio ordinu (1949 m.). Kolegos mjr. A. Sokolovą apibūdino kaip žmogų, diegiantį smogikams žiaurumą, kurstantį juos plėšikauti ir grobti. Jo sukurta kovos metodika buvo taikoma tol, kol gyvavo agentų smogikų grupės, o parengti ir išauklėti agentai smogikai vėlesniais metais rodė nepaprasto žiaurumo pavyzdį naujiems SG nariams.

     1946-1949 metais centrinei specialiajai grupei tiesiogiai vadovavo ir jos planus rengė (be jau minėto mjr. A. Sokolovo) bendrapavardis vyr. ltn. Nikolajus Antonovičius Sokolovas, vėliau - vyr. ltn. Nikolajus Čurakovas. Kpt. N. Sokolovui pritariant, smogikai įvairiais būdais kankindavo suimtus partizanus, ryšininkus, rėmėjus, kaip nereikalingus liudininkus šaudydavo civilius gyventojus - senukus ir moteris, nepilnamečius. Kartais kpt. N. Sokolovo smogikai partizanus kankindavo net įkaitinta geležimi.

     1946 metų liepą buvo išformuota iš stribų sudaryta smogikų grupė. Štai ką rašė mjr. A. Sokolovas 1946 m. liepos 6 d. specialiame pranešime, skirtame LSSR vidaus reikalų ministro pavaduotojui gen. mjr. P. Kapralovui: „Aš neatsisakau ir niekada neatsisakysiu bet kokio pavojingo darbo, bet su tokiais smogikais, kokie yra spec. grupėje, aš dirbti nenoriu. Geriau dirbti su banditais, rizikuoti gauti kulką arba padaryti gerą darbą, negu su atrinktais geriausiais „tėvynės gynėjais“ sugadinti pavestą galbūt svarbų darbą, o po to už padarytas jų vagystes ir plėšimus sėsti į kalėjimą“.

     Po mėnesio suburta nauja 20 agentų grupė: iš 11 rusų, dviejų ukrainiečių ir septynių lietuvių. Į šią grupę pirmą kartą buvo įtraukti penki buvę partizanai. Grupės sudėtis ne kartą kito, nuolat atleidžiant nepasiteisinusius agentus ir įtraukiant naujus.

    Plečiantis agentų smogikų operacijų mastams, 1948 m. liepos 27 d. buvo įkurta MGB 2-“N“ valdybos antra specialioji grupė, kurioje turėjo būti 30 agentų smogikų.

    Smogikų bazė buvo Vilniuje ir buvo maskuojama kaip karinis dalinys. SG turėjo tokią pat ginkluotę, kokia buvo ir lietuvių partizanų rankose: Brno kulkosvaidžius, dešimtšūvius automatinius šautuvus ir t.t.

    Smogikų grupė buvo skirstoma į kovinį skyrių – tiesiogiai vykdžiusį operacijas, ir apsaugos skyrių –pridengdavusį kovinį skyrių, jei kildavo ginkluotas susirėmimas su partizanais. Agentai smogikai uždirbdavo nuo 1000 iki 1200 rublių per mėnesį (tai du kartus daugiau negu tuometinis vidutinis atlyginimas) bei gaudavo dideles premijas už atliktas užduotis (t.y. nužudytus ar paimtus gyvus partizanus).

Agentų smogikų veiklos metodai


     Centrinės specialiosios grupės veikimo pirmuoju etapu 1946-1947 metais daugiausia buvo naudojamas metodas, vadintas „objekto apdorojimu agentūrinės-operatyvinės kombinacijos būdu“. Negalėdami išgauti parodymų (taikant ir kankinimus) iš suimto partizanų rėmėjo ar partizano, saugumo darbuotojai suimtąjį su keliais konvojaus kareiviais (juos vaizdavo agentai smogikai) vesdavo arba veždavo mašina per mišką. Žmogui sakydavo, kad jis vežamas į kitą MGB skyrių akistaton su liudininkais. Mašinai „sugedus“, konvojų užpuldavo „partizanų“ (smogikų) būrys. Lydintys kareiviai „pabėgdavo“ arba juos „nušaudavo“, o suimtąjį „išlaisvindavo“. Tada SG nusivesdavo savo auką į mišką arba į iš anksto paruoštą bunkerį ir ten tardydavo. Smogikai, apsimetę partizanais, užduodavo klausimus, į kuriuos žmogus turėdavo išsamiai atsakyti raštu. Paprastai būdavo reikalaujama parašyti savo biografiją, paaiškinti, kodėl važiavo su saugumiečiais, ką yra padaręs gero, kovodamas prieš bolševizmą, lietuvių tautai, kas yra žinoma apie partizaninį sąjūdį, kokie ryšiai su juo ir t.t. Viskas, kas buvo nuslėpta nuo MGB, būdavo surašoma į raštą, skirtą tariamo būrio, kuopos, rinktinės vadui. Tada agentai smogikai vesdavo suimtąjį į „štabą“. Pakeliui „partizanai“ pakliūdavo jau į MGB kareivių pasalą. Auka vėl patekdavo pas tuos pačius saugumo karininkus, tačiau jau su savo parašytais parodymais, kuriuos rasdavo pas „nukautus banditus“.

    Jau 1946 metų liepą Vytauto apygardos vadovybė išplatino atsišaukimą į gyventojus, kuriame perspėjo apie persirengusių saugumiečių provokacijas.

    Todėl 1946 metų antroje pusėje SG veiklos metodai ir priedanga gerokai patobulinta: jeigu grupė veikdavo kaip partizanų dalinys iš kitos apygardos, privalėjo turėti ginkluotę ir ekipiruotę tokią, kokia būdavo toje apygardoje. Smogikai vadindavo save tik slapyvardžiais, apsirūpindavo maistu iš partizanų rėmėjų. Jų veikimo rajone buvo draudžiamos bet kokios karinių dalinių operacijos. Jeigu į MVD kreipdavosi informatoriai ir pranešdavo apie atsiradusį „partizanų“ būrį, tokiu atveju į tą vietovę buvo siunčiamas vidaus kariuomenės dalinys, kuris imituodavo SG paiešką ir susišaudymą. Operacijai vadovaujantis saugumietis ryšį su grupe palaikydavo per radiją arba maršrutinius agentus. SG turėdavo judėti griežtai nustatytu maršrutu. Sunaikinus tikrus partizanus, būdavo inscenizuojamos kautynės ir išvežami žuvę kovotojai. Partizanų palaikus įsakyta „užkasti tokiose vietose, kad negalima būtų aptikti“. Tačiau pirmiausia partizanų palaikai būdavo numetami miestelių aikštėse.

     Pamažu partizanai išsiaiškindavo „apdorojimo kombinacijų“ metodiką, todėl jau 1946 metų pabaigoje mjr. A. Sokolovas siūlo keisti veiklos taktiką. Pavyzdžiui, inscenizavus štabo ryšininkų išlaisvinimą, smogikai juos turėdavo nusivesti į kaimą, susipažinti ir netardžius paleisti, susitarus ateityje palaikyti ryšį. Vėliau pas tuos pačius ryšininkus buvo siunčiama teroristinė grupė partizanų štabui sunaikinti. Arba po „susišaudymo“ keliolika smogikų nuvykdavo pas ryšininkus ir pasakodavo, jog vyksta į kitą apskritį. Po kelių savaičių pas ryšininkus būdavo atsiunčiami 3-5 smogikai, papasakodavę, jog būrį sumušė, ir jie turi slapstytis ir laukti, kol būrio likučiai eis per šias vietas atgal. Tokiu būdu smogikai galėdavo susitikti su vietiniais kovotojais, tikėdamiesi „globos“.

     Saugumo darbuotojai, atsižvelgdami į pasikeitusiais aplinkybes, naudodavo senai patikrintus elgesio modelius.

     Pavyzdžiui, sulaikytasis ryšininkas kartu su smogiku (jis vaidindavo partizaną) būdavo vežami su konvojumi kitoje - ne toje, kur gyveno sulaikytasis, - apskrityje. Konvojų užpuldavo partizanais apsimetę smogikai ir išlaisvindavo tikrąjį bei tariamąjį pasipriešinimo dalyvius. Trumpai abu apklausę, „partizanai“ paleisdavo ryšininką, o smogikas likdavo specialiojoje grupėje. Po kelių savaičių „išlaisvintasis partizanas“ kartu su SG ateidavo pas tą patį ryšininką ir per jį bandydavo susisiekti su partizanų grupėmis. Šis metodas, kaip rašė mjr. A. Sokolovas, buvo taikomas 1928-1929 metais Vidurinėje Azijoje kovojant su basmačiais ir davė gerų rezultatų.

    Tokio „apdorojimo“ metodo su įvairiais specialiosios grupės elgesio scenarijais neišvengė: 1947 spalio 26 d. Simas Valentukevičius, 1947 m. spalio 27 d.Vladas Zemianskas (Varėnos apsk.), 1947 m. spalio 2 d. Juozas Novickas ir Jonas Grigas (Lazdijų apsk.) ir dar daug kitų pogrindžio dalyvių. 1947 metų pabaigoje partizanams visgi tik sužinojus specialiųjų grupių taikytus suimtųjų tariamo išlaisvinimo metodus, jie buvo taikomi daug rečiau. 1948 m. sausio 25 d. Šakių apskrityje įvykdyta „agentūrinė kombinacija“ su Eugenija Janušaityte ir Aldona Mekšraityte. „Atmušta“ nuo konvojaus, E. Janušaitytė pareiškė smogikams, kad tokia komedija jai gerai žinoma ir pareikalavo vežti į MGB skyrių. Bet visgi „agentūrinės kombinacijos“ metodas kai kuriose apskrityse rečiau, bet taikytas net iki 1952 metų.

     1947 metų lapkritį mjr. A. Sokolovas pažymėjo, kad būtina operatyvinius SG smūgius nukreipti likviduojant ir išardant pačius partizanų būrius, o jau po to rinktinių ir apygardų štabus. Pirmą kartą šiame raporte siūloma slaptai sulaikytus partizanus užverbuoti ir nedelsiant kartu su SG siųsti į jų veiklos rajonus kaip vedlius. Pamažu ši idėja pradėta realizuoti specialiųjų grupių veikloje. 1948 metais 2-„N“ valdybos centrinė SG jau veikė kaip savarankiškas karinis dalinys, iš kurio MGB vadovybė reikalavo sunaikinti pavienes partizanų grupes ir štabo darbuotojus. Slaptos partizanų žudynės vyko viena po kitos.

    1948 m. birželio 22 d. SG, vadovaujama vyr. ltn. N. Čurakovo, Kauno apskrities Babtų miške klastingai sušaudė septynis partizanus, liepos 11-13 dienomis Kretingos apskrities Skuodo valsčiuje sušaudė aštuonis Žemaičių apygardos Alkos rinktinės štabo narius. Partizanų žudynės persipindavo ir su nepageidaujamų liudininkų likvidavimu. 1948 m. rugsėjo 16 d. Kauno apskrities Pažaislio valsčiuje nužudyti šeši partizanai ir sodybos, kurioje vyko susitikimas, šeimininkas Juozas Griškelis, jo žmona Agota, dukra Skirmantė, viena nežinoma mergina ir septyniasdešimtmetė J. Griškelio motina. Juos nužudė smogikai R.Ottingas-Kirvis (buvęs užverbuotas nuo nelaisvės besislapstęs vokiečių kareivis) ir J. Balita-Ąžuolas.

     Ne visos 1948 metų SG operacijos buvo sėkmingos. Antai vasario mėnesį Raseinių apskrityje Jungtinės Kęstučio apygardos partizanai SG operacijos metu paėmė gyvus smogikus: Aidą, Taurą ir Šerną. Smogikai buvo ištardyti, o vėliau pakarti.

    Žemaitijos pogrindžio vadovybė 1947 metų pabaigoje ir pakartotinai 1948 metais išleido atsišaukimus į gyventojus, įsakymus partizanams, kuriuose perspėjo saugotis agentų smogikų.

Agentų smogikų grupių veikla 1950-1953 metais


     Šiuo laikotarpiu itin plačiai buvo naudojamos specialiosios grupės. Plečiantis smogikų panaudojimui, 1950 metų birželį 2-“N“ valdyboje buvo vėl įkurta antra centrinė specialioji grupė su 16 agentų. Grupę organizavo ir jai vadovavo vyr. ltn. P. Rimkevičius ir to paties poskyrio vyresnysis operatyvinis įgaliotinis ltn. Staškevičius.

    Antros smogikų grupės pagrindą sudarė penki stribai, du smogikai iš pirmos smogikų grupės, agentas Vanagas ir įvairių apskričių agentai: Tigras, Aušra, Katinas, Genys, Aras, Žilvitis, Sakalas - dauguma buvę partizanai.

    Kadangi smogikų veikla buvo efektyvi, SSRS MGB sankcionavo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių sričių valdybų specialiųjų grupių steigimą. 1952 m. sausio mėnesį LSSR MGB jau turėjo šešias specialiąsias grupes (77 agentus smogikus).

    Maždaug nuo 1950 metų vidurio MGB pradėjo naudoti kiek kitokią specialiųjų grupių rūšį - agentūrines-kovines grupes (toliau AKG). AKG sudarė slapta sulaikytas, užverbuotas ir operatyviai naudojamas partizanų būrio vadas bei vienas ar keletas agentų smogikų.

     1946-1949 metais per operacijas SG sudarydavo iki 25 smogikų, o štai 1950-1953 metais AKG sudarė 2-5 agentai. Slapta sulaikytas partizanas būdavo kaip galima greičiau užverbuojamas agentu smogiku ir nedelsiant su kitais smogikais siunčiamas į savo ankstesnį veikimo rajoną. Slapta suimti partizanų vadai, eiliniai partizanai tuoj pat būdavo verbuojami taikant visas priemonės - nuo „draugiškų„ pažadų apie ramų ir laimingą gyvenimą sutikus bendradarbiauti iki žiauriausių fizinių, psichinių, moralinių kankinimų. Taip vakarykštis kovos draugas per keletą dienų buvo paverčiamas mirtinu priešu.

     Pavyzdžiui, paimtas gyvas partizanas P. Pečiulaitis-Lakštingala saugumiečių iš pradžių buvo bandomas verbuoti gražiuoju: jam davė valgyti, žadėjo grąžinti iš Sibiro šeimą, atleisti nuo bausmės, nuvedė pažiūrėti filmą. Kai tai nepadėjo, P. Pečiulaitis buvo mušamas gumine lazda iki sąmonės netekimo. Vėliau į susitikimą su ryšininkais suimtąjį vedė agentai smogikai. Kad partizanas nepabėgtų, jam pririšdavo už kojos ir lytinių organų vielą, kurią iškišdavo pro kelnių kišenę. Šalia einantis smogikas viela kontroliuodavo suimtąjį. Iš didesnio atstumo buvo sunku įtarti, jog partizanas nėra laisvas.

    Ir toliau siekiant užmaskuoti smogikų veiklą, buvo išžudomi nekalti civiliai gyventojai. Taip 1951 m. balandžio 11 d. Utenos rajono Strazdų kaime keturi smogikai, vadovaujami vyr. ltn. Staškevičiaus, sušaudė Vytauto apygardos Lokio rinktinės vado Balio Vaičėno–Liubarto-Pavasario būrį. Žuvo būrio vadas, jo pavaduotojas Juozapavičius-Papartis-Šarūnas, rajono štabo viršininkas Sidoravičius-Sakalas, Vytautas Dručkus-Šernas, Alfredas Garnelis-Čigonas, Jonas Čičelis-Tėvas. Taip pat nužudyti ne savo valia tapę liudininkais sodybos šeimininkas Juozas Čibiras, jo žmona Paulina Čibirienė, šeimininko motina Marcelė Čibirienė ir Teofilė Tijūnelienė.

     Šioje visiškai slaptoje operacijoje vedliu buvo užverbuotas partizanas Juozas Bulka-Skrajūnas, agentūriniu slapyvardžiu Bimba.

     1951 metų vasario-rugsėjo mėnesiais dvi centrinės smogikų grupės ieškojo LLKS štabo žvalgybos viršininko J. Lukšos-Skirmanto, kuris iki tol du kartus buvo pralaužęs „geležinę uždangą“ ir Vakarų šalių žvalgybų pagalba vėl sugrįžo į Lietuvą. Smogikai „apdorojo“ daug su J. Lukša anksčiau ryšius palaikiusių žmonių, tačiau viskas buvo veltui. Tik 1951 m. rugsėjo mėnesį J. Lukša buvo agento smogiko Juozo Rimavičiaus-Aušros įviliotas į specialiosios grupės paruoštą pasalą. Išsigandę, jog J. Lukša gali susprogdinti granatą, krūmuose laukę agentai smogikai iš arti sušaudė J. Lukšą. Jį lydėję partizanai P. Pečiulaitis-Lakštingala, B. Petkevičius-Pipiras ir V. Minkevičius-Spyglys sėkmingai pasitraukė.

     1951 metų liepos mėnesį Maskvoje pasikeitus MGB vadovybei, LSSR valstybės saugumo ministras gen. mjr. P. Kapralovas 1952 metais tarnybiniame rašte SSRS MGB vadovybei rašė: „Kai kurie agentai smogikai ir operatyviniai darbuotojai, dirbantys su SG, pažeidinėjo sovietinius įstatymus, elgėsi amoraliai ir nemokšiškai: pasisavino banditų, ryšininkų ir rėmėjų turtą, taikė fizinio poveikio priemones, o kai kuriais atvejais nužudydavo ryšininkus ir banditus, kuriuos, teisingai organizavus darbą, buvo galima paimti gyvus“.

     P. Kapralovas už septynių civilių gyventojų nužudymą 1948 metais kpt. N. Sokolovui pareiškė griežtą papeikimą, o jo pavaduotoją ltn. P. Rimkevičių nubaudė 20 parų ir pervedė į žemesnes pareigas, vyr. ltn. Staškevičių nubaudė 20 parų. Ir tai buvo „bausmės“ už „neteisingą“ žmonių grupės nužudymą.

    Kadangi agentų smogikų grupės daugiau sulaikydavo partizanų organizacijų vadų ir kai kuriuos jų užverbuodavo, viena po kitos buvo likviduojamos dar tebeveikusios ginkluoto pogrindžio organizacijos (pirmiausia šiaurės rytų Lietuvoje): Šiaurės rytų Lietuvos srities Vytauto, Vyčio apygardų štabai, taip pat Tigro, Liūto, Vaižganto, Žaliosios, Gedimino rinktinių štabai.

    LSSR valstybės saugumo ministras gen. mjr. P. Kondakovas 1953 m. sausio 19 d. ataskaitoje SSRS MGB vadovybei rašė: „Ypač teigiamų rezultatų likviduojant banditizmą buvo pasiekta taikant tokias agentūrinio darbo formas kaip nukreiptų prieš gaujas agentūrinių-kovinių grupių sukūrimas, (...) slapta sulaikytų banditų vadų operatyvų panaudojimą agentūrinėse-kovinėse grupėse ir jų užverbavimas agentais, mūsų agentų, (...) kaip legendinių gaujų, vadovaujančių štabų ir centrų atstovų, įterpimą į gaujas ir nacionalistines grupes, ryšininkų, rėmėjų ir kitų pogrindžio dalyvių verbavimą ir panaudojimą „tamsoje““.

     Tai leido agentų smogikų grupėms pereiti į naują lygį ir, panaudojant agentūrines-kovines grupes, buvusių štabų vietoje įsteigti MGB kontroliuojamus legendinius štabus. Šiems jau vadovavo užverbuoti partizanų vadai (nors jų buvo vos keletas). Iki 1953 metų vasaros MGB žinioje veikė kelios legendinės (su MGB suderinta veiklos legenda) „partizanų“ organizacijos: LLKS tarybos 3-ioji sekcija, vadovaujama Jono Kimšto-Žygūno (specialiojo agento Jurgino); Šiaurės rytų Lietuvos srities štabas, vadovaujamas Broniaus Kalyčio-Siaubo (specialiojo agento Ramojaus); Vyčio apygardos štabas, vadovaujamas Povilo Puodžiūno-Žėruolio (specialiojo agento Mokytojo); Vytauto apygardos štabas, vadovaujamas Juozo Bulkos-Skrajūno (specialiojo agento Bimbos) ir dar keturi apygardų ir rinktinių štabai.

    LSSR vidaus reikalų ministras gen. mjr. P. Kondakovas 1953 m. balandžio 18 d. SSRS NKVD Generaliniam komisarui L. Berijai pranešė: “Sudarytų legendinių banditų formuočių dėka šios priemonės suteikė galimybę į mūsų agentūros rankas paimti rimčiausius organizacinius banditų vienetus, net vadinamąją vyriausiąją banditų vadovybės sekciją, pažeisti likusių formuočių organizacinę struktūrą ir paralyžiuoti aktyvią teroristinę banditų grupių veiklą“.

    Silpstant organizuotam partizanų pasipriešinimui, nutrūkus pogrindžio organizacijų tarpusavio ryšiams, kasmet buvo vis didesnis agentų smogikų panaudojimo efektas. 1950 metais specialiosioms grupėms teko 8 proc. visų nukautų partizanų, 1951 metais – 16 proc., 1953 metais – 25 proc. visų nukautų partizanų. Iš viso 1950-1953 metais agentai smogikai nužudė apie 300 partizanų.

     1954 metais susikūrusi KGB tapo modifikuotu MGB variantu. Buvo perimti visi senieji darbuotojai, jų veiklos metodika, tęstos anksčiau pradėtos slaptosios operacijos. KGB savo globon perėmė ir agentus smogikus. Specialiosios grupės kuravimą perėmė KGB 2-asis skyrius.

     Kai kurie agentų smogikų taikyti metodai buvo apriboti. SSRS vidaus reikalų ministro pavaduotojas gen. mjr. K. Lunevas 1954 m. vasario 3 d. pripažino, kad partizanais apsimetę agentai smogikai „tardė sulaikytus asmenis taikydami neįstatyminius metodus“ir uždraudė taip „apdoroti“ partizanus ryšininkus ir rėmėjus. Taip pat įsakyta apriboti legendines priemones naudojant smogikus, „ypač prieš antisovietines grupes iš jaunimo tarpo, nes tokios priemonės vartojimas gali aktyvizuoti ginkluotojo nacionalistinio pogrindžio likučius“, t.y. duoti priešingą efektą.

    1955 m. „už sovietinių įstatymų pažeidimą“, t.y. už 1951 metais įvykdytą nepilnamečio V.Dveilio kankinimą ir nužudymą, P. Rimkevičių, agentus smogikus J. Rudžionį ir A. Chainauską-Šalną karo tribunolas nuteisė kalėti nuo dvejų iki septynerių metų. A. Chainauskui lageryje sutriko psichika, ir vėliau jis pateko į psichiatrinę ligoninę. Bet tai tebuvo vienintelis faktas, kai agentai smogikai buvo nuteisti, nors nė vienas iš jų nekalėjo ilgiau kaip vienerius metus.

    Kiti agentai smogikai ir toliau buvo sėkmingai KGB panaudojami. Pavyzdžiui, buvęs vokiečių kariškis Rudolfas Ottingas, 1947 metais tapęs agentu smogiku Kirviu, kartu su kitais smogikais iki 1953 metų gegužės mėnesio nužudė ir paėmė į nelaisvę apie 150 partizanų, iš kurių daugiau kaip 20 nušovė arba pats sulaikė. Bet šeštojo dešimtmečio viduryje būtent R. Ottingas išsiųstas į VFR kaip KGB agentas Balandis. Vakarų Vokietijoje jis pasidavė VFR kontržvalgybai ir paskui ten ramiausiai gyveno.

    Agentai smogikai 1954-1959 metais nužudė dar 64 partizanus. Mažėjant ieškomų partizanų skaičiui (nuo 122 partizanų 1954 m. sausio mėnesį iki dešimt partizanų 1959 m. sausį) mažėjo ir agentų smogikų naudojimas. 1959 metais pavienius partizanus naikino paskutiniai agentai smogikai: Lazda, Aidas, Ungurys, Aleksas, Aušra, Kaštonas, Aras, Drąsuolis, Ramojus, Katinas, Beržas, Mokytojas, Mažytis ir Matrosas. Tuo agentų smogikų panaudojimas ir baigėsi.

     Kai kurie agentais smogikais buvę partizanai buvo suimti ir sušaudyti, nes nedirbo pakankamai „nuoširdžiai“. Taip atsitiko smogikams Jonui Beliūnui-Variagui ir Juozui Jankauskui-Demonui. Daugumos kitų agentų KGB pasigailėdavo ir teikdavo prašymus SSRS Aukščiausiosios Tarybos prezidiumui sušvelninti arba panaikinti bausmę. Prašymai buvo patenkinami. Iš viso trumpiau ar ilgiau SG agentais yra buvę apie 250 žmonių.

     Remiantis ne visai išlikusiais KGB archyvais, galima teigti, kad 1945-1959 metais agentai-smogikai nužudė apie 500 ir paėmė į nelaisvę apie 220 partizanų bei nužudė 60 civilių gyventojų. Agentai smogikai klasta ištardė apie 700 pasipriešinimo dalyvių, kurių parodymai leido suimti apie 5000 pasipriešinimo rėmėjų.

     Jau 1989 metų pradžioje KGB pradėjo rengtis veikti ypatingomis sąlygomis. Tų pačių metų balandžio mėnesį KGB Lietuvos skyriuje pirmą kartą paskelbti mokymai pagal „visišką kovinį parengimą“. Ką tai reiškė? Plane buvo numatyta rengti agentus smogikus. 5-osios tarnybos 2-asis skyrius turėjo pasirūpinti operatyvine baze ir kurti iš agentų-smogikų sudarytas legendines grupes. Pokario pamokos nebuvo pamirštos, ir smogikų naudojimas turėjo vėl tapti įprastine praktika.

     Tai, kad panaudodama specialiąsias grupes KGB anuo metu pažeidinėjo Hagos 1899 ir 1907 metų Konvencijas dėl karo veiksmų, kad net pagal oficialiają sovietinę teisę tokia veikla buvo neteisėta, nieko nereiškė. Norėdama išlaikyti valdžią, komunistų partija ir sovietiniai saugumo organai buvo pasirengę griebtis bet kokių, net nusikalstamų priemonių.

Dr. Arvydas ANUŠAUSKAS
GRT departamento direktorius, Vilniaus universiteto docentas

© 2003 "XXI amžius"

Nevalia pamiršti

Atsiliepiant į A.Anušausko straipsnį apie agentus smogikus


http://www.xxiamzius.lt/archyvas/xxiamz ... yz_02.html

     Rusijoje baigiasi eilinis chaoso periodas („smuta“, „russkij bunt“) ir prasideda stiprios rankos reakcija, eilinė „opričnina“. Tačiau yra vienas esminis bruožas, kuris šiuolaikinę, putiniškąją, „kietą ranką“ skiria nuo praeityje buvusių – tai, kad patys „opričnikai“, arba, šiuolaikiniais terminais sakant, pačios spec. tarybos ima valdžią. Rusijos istorijoje opričnikai, žandarmerija, NKVD niekada patys nevaldė – virš jų visada stovėjo caras, koks nors generolas Benkendorfas ar bolševikų CK. Tuo tarpu pirmą kartą Rusijos istorijoje armijai vadovauja spec. tarnybų žmogus.

    Pirmą kartą Rusijos istorijoje imperialistinei karinei kampanijai (karui su čečėnais) vadovauja ne generolai, o saugumiečiai. Pirmą kartą Rusijos istorijoje saugumo generolai tampa gubernatoriais.

    Tačiau nesikeičia viena – metodai, tik jų panaudojimo mastas platesnis. Šiame „XXI amžiaus“ numeryje publikuojamame Arvydo Anušausko straipsnyje „Sovietinio saugumo agentai smogikai ir kova su lietuvių pasipriešinimu“ yra pateikta unikalios istorinės medžiagos apie iki šiol beveik nežinomus ir itin įslaptintus vadinamuosius smogikus, vieną rafinuočiausių ir klastingiausių tautinio pasipriešinimo slopinimo metodų, kuris iš esmės ir palaužė Lietuvos pasipriešinimą. Ko nesugebėjo padaryti NKVD kariuomenė ir jos parankiniai „istrebiteliai“, padarė agentai smogikai, slaptasis NKVD-MGB ginklas, kokybiškai naujas. „MGB į kokybiškai naują lygį pakėlė itin slaptą operatyvinių priemonių taikymą“, - teigiama A.Anušausko straipsnyje.

    Agentai smogikai – tai melagingos gaujos, provokaciniai gerai parengti MGB būriai, kurie apsimesdavo esą partizanai ir jų vardu vykdydavo įvairias operacijas, tarp jų ir nusikalstamas, tuo ne tik sėkmingai kompromituodami partizanus bei jų ideologiją, bet ir klasta juos likviduodami.

    „Agentūrinės karinės grupės naudojimas yra ypatinga priemonė, kurios naudojimas sąlygotas būtinybės per trumpą laiką nukenksminti žvalgybines-diversines ir banditų grupes, suardyti jų ir priešiškai nusiteikusių vietos gyventojų sąveiką, perimti ryšių su vadovaujančiais centrais kanalus, sukelti tarp priešų nepasitikėjimo jausmą“ – štai taip apibūdina šį metodą, naudojant agentus smogikus, „visiškai slaptas“ 1972 metais KGB išleistas „kontržvalgybinis žodynas“. Reikia pasakyti, kad ir pasaulinėje praktikoje, XX amžiaus partizaninių karų istorijoje nebūta labiau klastingo ir amoralaus, bet ir efektyvesnio būdo kovai su partizanais.

    Agentų smogikų metodo nebūta slopinant XX amžiaus 3-4 dešimtmečių tautinį-socialinį pasipriešinimą Rusijoje, Ukrainoje, Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje. Pradėtas jis taikyti po Antrojo pasaulinio karo Vakarų Ukrainoje ir Pabaltijyje.

    Įsidėmėtina, kad ši metodika pradėta taikyti ir Čečėnijos kare. Būtent tada rusiškoje spaudoje pasirodė publikacijų-rekomendacijų apie „istorinę slaptųjų tarnybų patirtį“ Pabaltijyje ir ypač Vakarų Ukrainoje.1,2 Jose agentai smogikai yra vadinami „specialios paskirties NKVD grupėmis“.

     Pasirodo, jų veikta ne tik Ukrainoje, bet ir kaimyninėse Lenkijos bei Čekoslovakijos pasienio teritorijose. Jos kovojo su gerai organizuotu ir gausiu ukrainiečių partizaniniu judėjimu – UNO (Ukrainos nacionalistų organizacija) ir jos karine formuote USA (Ukrainos sukilėlių armija). UNO-USA būriai turėjo beveik 100 tūkst. kovotojų, o priskaičiavus ir įvairias organizacines struktūras (palydas, referentūras, žvalgybinius, ryšių, tiekimo tinklus ir t.t) šis skaičius galėjo būti didesnis dar kelis kartus. UNO-USA būriai aktyviai veikė aštuoniose Ukrainos apskrityse, taip pat, kaip jau buvo minėta, Lenkijos ir Čekoslovakijos pasienio rajonuose.

     Šitų „specialios paskirties NKVD būrių“ veikla apibūdinama taip: „apsimetę Ukrainos sukilėlių armijos (USA) daliniais, vykdančiais reidus ar besitraukiančiais nuo pasienio ir vidaus kariuomenės persekiojimų, jie užmegzdavo kontaktą su USA daliniais ir įsiskverbdavo į juos. Po to, priklausomai nuo operatyvinių aplinkybių, moralinio-psichologinio duotos formuotės klimato, įtikinėdavo kovotojus nutraukti pasipriešinimą, išeiti iš miško, prisistatyti ir legalizuotis („javitsia s povinnoj“). Tais atvejais, kai USA formuotės nepavykdavo iš vidaus sugriauti („razložitj“), ji būdavo sunaikinama (išskirta – A.P.).

    Be NKVD kariuomenės, Ukrainoje su partizanais, kaip ir Pabaltijyje, kovojo vietiniai išdavikai. Antai 1945-ųjų sausį mėnesį Vakarų Ukrainoje veikė 292 naikintojų (lietuviškai – „stribų“) batalionai, turėję 26 000 žmonių, ir 2336 „paramos grupės“ (24 000 žmonių). Vien per 1944 metų antrą pusmetį buvo nukauta 6 000 partizanų ir 12 000 paimta į nelaisvę. Dėl didelių nuostolių UNO-USA pakeitė taktiką. Vengdami susidūrimų su stambiais vidaus kariuomenės ir sovietinių pasieniečių daliniais, partizanai sukoncentravo savo veiklą į diversines-karines akcijas nedidelėmis grupėmis, taip pat į žvalgybinių duomenų rinkimą. UNO vadams buvo rekomenduota pereiti į gilų pogrindį.

    Tada ir priešininkas pakeitė taktiką. Supratę, kad vien karinėmis operacijomis partizanų įveikti nepavyks, Ukrainos okupantai ir jų tarnai reorganizavo savo veiklą. „Į pirmą vietą išėjo teisėtvarkos ir valstybės saugumo jėgos“. VKP(b)CK, NKVD ir NKGB bendru SSSR nutarimu „Apie priemones sustiprinti kovas su nacionalistiniu pogrindžiu ir USA ginkluotų gaujų likvidaciją vakarinėse Ukrainos SSR srityse“ Ukrainos SSR vidaus reikalų liaudies komisarui buvo perduotas vadovavimas operatyviniam darbui ir bendras vadovavimas kovai su nacionalistiniu pogrindžiu Lvovo, Stanislavo, Drohobyčo ir Černovicų srityse. Taigi kariuomenė atsitraukė į antrą planą, ir tada būtent buvo pradėta naudoti klasta – „specialios paskirties NKVD grupės“.

    Tad daroma išvada, kad kol UNO-USA veikė stambiais būriais (iki 1000 kovotojų), lemiamą vaidmenį vaidino kariuomenė. Bet kai partizanai pakeitė taktiką, veikdami nedidelėmis grupėmis, ir kovos veiksmai iš miško buvo perkelti į gyvenamas vietoves (kaip šitai vyksta šiandien Čečėnijoje), „buvo panaudoti specialūs efektyvūs metodai“.
Įdomu, kad nors publikacijose apie kovą su Ukrainos partizanais atvirai raginama panaudoti Čečėnijoje „sovietinę patirtį likviduojant Ukrainos nacionalistų bandformuotes 1940-1950 m.“, tačiau, aprašant naudotus metodus, vengiama pasakyti tiesą apie juos ir užsiimama kamufliažu, atpažįstamu dar iš sovietinių laikų.

     Antai vienas autorius, I.F.Trofimovas, tarnavęs vidaus kariuomenės pulkininku 1944-1953 metais Ukrainoje, taip charakterizuoja specialiosios 7-ių narių NKVD grupės dalyvius, buvusius partizanus, o dabar „savanoriškai“ perėjusius į priešo stovyklą štai dėl kokių motyvų: į vieną, pasirodo, partizanų vadas šovė tik už klausimą, kodėl būtent jį paliko pridengti atsitraukimą; kitas užsiminė norįs legalizuotis ir buvo nuteistas mirti, bet spėjo pabėgti, tačiau jo šeima buvo sunaikinta; trečias buvo partizanų nuteistas mirti, nes nuslėpė, jog brolis tarnauja Raudonojoje Armijoje, ir t.t. Tuo tarpu tikrąją „persiauklėjimo“ priežastį išduoda čekistinė terminologija – antai kalbant, kokiu būdu pavykdavo priversti suimtus kovotojus viską išpasakoti, vartojamas terminas „razrabotka“.

     Jo reikšmę rasime A.Anušausko straipsnyje – tai patys nežmoniškiausi ir rafinuočiausi žmonijos karų istorijoje kankinimai. Dar įdomu, kaip čekistinis liežuvis pagražindavo „istrebitelius“ – straipsnyje jie vadinami „jastrebki“, t.y. vanagėliais. Vargu ar liaudyje toks pavadinimas buvo prigijęs, ką patvirtino ir lietuviškas variantas – „stribas“.

     2001 metais Rusijos prezidentas V.Putinas pasirašė įsakymą perduoti vadovavimą „kontrteroristinei operacijai Šiaurės Kaukaze“ iš kariuomenės į FSB („Federalnaja služba bezopasnosti“, Federalinė saugumo tarnyba) rankas. O kaip dėl „spec. priemonių“? Atrodo, tokios irgi yra naudojamos.

     Štai epizodas iš antrojo Čečėnijos karo: 2002 m. rugpjūčio 6 d., per šeštąsias Grozno išvadavimo iš rusų okupantų metines, kalnų gyvenvietėje Šatojuje radiju valdomu fugasu vidury dienos centrinėje aikštėje buvo susprogdintas sunkvežimis su 17 vietinių čečėnų, tarnavusių rajoninėje komendantūroje. Dešimt žuvo vietoje, septyni buvo sužeisti. Rusijos prezidentas įsakė sugauti sprogdintojus, ir jau rugpjūčio 12 dieną buvo raportuota apie jų sunaikinimą. Žymi rusų žurnalistė Ana Politkovskaja, neseniai apdovanota Tarptautine žurnalistų premija už drąsius reportažus iš Čečėnijos (ja vienintele pasitikėjo čečėnų kovotojai, žuvę Maskvoje per garsiąją įkaitų dramą), apsilankė įvykio vietoje. Štai ką ji pasakoja3:

    „Sunkvežimis buvo susprogdintas aikštėje, kurią supa rajono karinės žinybos, į aikštę atsukusios savo kulkosvaidžius ir šaudymo angas. Liudytojai pasakojo, kad kai prie sprogimo vietos atbėgo žmonės, norėdami padėti likusiems gynėjams, į juos pradėjo šaudyti kariškiai. Į visus – sužeistuosius, lavonus, gelbėtojus, tarp kurių buvo ir pačių kariškių. Šaudė – ne tik iš lengvų ginklų, bet ir iš minosvaidžių – savi. Savi į savus?

    Kilo daug klausimų: kaip galima padėti fugasą atviroje aikštėje, tik per 60 metrų nuo komendantūros, iš kurios aikštė stebima ištisą parą, kaip nepastebėjo fugaso inžinerinė žvalgyba, atliekama kiekvieną rytą? Kodėl buvo pasiųsti į užduotį tik čečėnai, o nebuvo nė vieno ruso? Kas davė įsakymą apšaudyti likusius gyvus? Į šį klausimą yra atsakymas – karinis rajono komendantas pulkininkas Aleksandras Bondarenka. Tą patvirtino liudytojai. Svarbu pažymėti, kad buvo šaltakraujiškai įsakyta atidengti ne tik minosvaidžių ugnį, bet ir snaiperių, t.y. buvo šaudoma ne atsitiktinai, iš išgąsčio, o apgalvotai ir suplanuotai.

     Dar daugiau. Rugpjūčio 12 dieną rusų generolai, specialiai, atskridę į Šatojų, lydimi televizijos kamerų, pranešė, kad rugpjūčio 10 dieną „bojevikai“, įvykdę teroristinį aktą, buvo federalinės kariuomenės aptikti ir sunaikinti. Buvo pademonstruoti jų pasai, 3500 netikrų dolerių bei parodyti jų veidai. Generolai užsiminė, kad dabar fugaso aukos galėtų prisiminti kraujo keršto paprotį… Tačiau netikėtai vieno iš žuvusių „bojevikų“ tėvas pareiškė, kad jo sūnus neseniai buvo pagrobtas ginkluotų vyrų kareiviškomis uniformomis ir kaukėmis, o per televiziją parodytas žmogus – ne jo sūnus. Paaiškėjo, kad ir kiti žuvę „bojevikai“ neseniai įvairiose vietose buvo pagrobti ir dingę panašiomis aplinkybėmis…“

    A.Politkovskaja, atlikusi žurnalistinį tyrimą, nustatė, kad čia veikė GRU* „gazelistų“** specdalinys, kuriems leidžiama viskas, taip pat ir žudymas be tardymo ir teismo. Su sąlyga – kad nepaliktų pėdsakų. Atskaitingi jie tiesiogiai vyriausiajam kariuomenės vadui. Jiems asistavo vadinamojo ROSNO būrys. ROSNO – tai „regionalnyj otdel specialnych naznačenij“ („regioninis specialių uždavinių skyrius“). Būtent jis, kaip manoma, padėjo fugasą ir instruktavo pulkininką Bondarenką. Tarp jų yra daug „kaukazietiškos išvaizdos“ asmenų. Oficialiai jie įforminami kaip FSB dirbantys elektrikai, montuotojai, krovikai.

    Taigi Pabaltijo ir Ukrainos okupacijos patirtis „kūrybiškai įsisavinama“. Procesas ir mechanizmai tie patys – antrajame Čečėnijos kare kovotojai pakeitė taktiką – pradėjo veikti nedidelėmis grupėmis, kaip ir jų istoriniai bendražygiai lietuvių partizanai prieš pusę amžiaus.

    Tada, kaip ir dabar, okupantai pradėjo naudoti „spec. priemones“, kurių tikslai tie patys – diskredituoti partizaninį judėjimą, sunaikinti pirmiausiai vadus (kaip buvo daroma ir Lietuvoje – žr. A.Anušausko straipsnyje: „(...) suardyti jų ir vietinių gyventojų sąveiką, sukelti nepasitikėjimo jausmą“).

* * *

     O kaip Lietuvoje? Ar rusiškosios „spec. priemonės“ – jau praeitis? A.Anušausko straipsnyje teigiama, kad „jau 1989 metų pradžioje KGB pradėjo ruoštis veikti ypatingomis sąlygomis(…) Plane buvo numatyta ruošti agentus smogikus. 5-os tarnybos 2-as skyrius turėjo pasirūpinti operatyvine baze ir kurti iš agentų smogikų sudarytas legendines grupes. Pokario pamokos nebuvo pamirštos…“

     Tačiau 1989-ieji – jau irgi istorija, primins atkaklus oponentas. Juk dabarties Rusija – draugiška valstybė, atitars NATO priešininkas. Niekas Lietuvoje kitaip mąstančiųjų nebešaudo, negrobia, nebekankina. Argi iš tiesų? Argi šaudyti galima tik kulkomis? Argi žodis nėra šūvis?

     Štai atverskime neseniai pasirodžiusią Leono Demikio ir Edmundo Simanaičio knygą „Tebesitęsianti akistata, arba atgyja tai, kas ir nebuvo numirę“. Joje aprašoma, kaip jau šiais laikais, visai neseniai, buvo bandoma diskredituoti aukštą Lietuvos krašto apsaugos pareigūną – viceministrą E.Simanaitį. Ir dirbo šį juodą darbą „savi“ – Lietuvos kariuomenės atsargos karininkai. Dirbo nepaisydami, kad Lietuva buvo ant NATO slenksčio, ir kiekviena juoda dėmė galėjo lemti, kad ir nebūtume jo perlipę. O gal ne „nepaisydami“, o būtent todėl?

     Panagrinėkime šį atvejį aukščiau išguldytos medžiagos fone. Turime jų tikslą – kaip ir agentų smogikų - diskredituoti Lietuvos pareigūną, o kartu ir Lietuvą. Turime metodą – klastą. Turime ir apsimetėlius, kamufliažuotus buvusius sovietinius kadrus. Kuo ne agentai smogikai, smogiantys ne kulka ar peiliu, bet žodžiu?

     Galų gale turime Rusijos ambasadą, kurioje dirba apie 100 žmonių – tiek, kiek, Prancūzijoje, ir jos vadovą – buvusio užsienio žvalgybos vado dešiniąją ranką. Paprastai šitiek žmonių turi rezidentūros.

     Pagaliau turime kovą po kilimu mūsų specialiosiose tarnybose, tarp jų ir karinėje žvalgyboje, kurios keistų judesių nesupranta net ir mūsų santykius su NATO kuruojanti kontaktinė Čekijos ambasada.

Algirdas PATACKAS

© 2003 "XXI amžius"

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 06 Kov 2009 01:53. Iš viso redaguota 3 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Kov 2009 01:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
   FSB savo laiku gyrėsi, kad Čečėnijoje panaudos patirtį, įgytą Vakarų Ukrainoje ir Lietuvoje pokario metais.

    Čečėnų svetainėje radau įdomią informaciją, jog tai tiesa. Kas moka rusiškai, tai pasiskaitykite, kaip dabar panaudojami agentai-smogikai:

Похищенные в Москве ингуши были членами отряда ФСБ Зелимхана Батаева


Время публикации: 14 октября 2008 г., 09:44

http://kavkaz.org.uk/russ/content/2008/ ... 1571.shtml

Trumpa ištrauka:

    Между тем в заявление военного командования Вилайята Г1алг1айче дается разъяснение возможных причин похищения и убийства ингушей в Москве.

    В заявление указывается, что данные похищения связывают с именем уничтоженного моджахедами Алихана Калиматова, который пытался внести раскол среди моджахедов, сформировав из их числа т.н. «ингушский спецназ», который должен был действовать «глубоко в тылу Осетии».

    Напомним, что по плану ФСБ Келиматов (план был лично одобрен Путиным) должен был создать «отряды ингушских мстителей» из числа действующих моджахедов и молодежи, которые были готовы «мстить осетинам».

    Под эти цели Келиматову была выделена одна из горных баз «Джейрах» в Армхи, где и началось формирования первого отряда. В качестве инструкторов выступали члены «Альфы».

    Главной и единственной целью спецоперации Лубянки было создание отрядов «альтернативных боевиков», которые планировалось «перенацелить» и использовать против моджахедов. «Месть осетинам» была тщательно разработанной ФСБ операцией прикрытия.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Kov 2009 01:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Simonas Norbutas. Partizaninio pasipriešinimo baigiamoji stadija (Šiaulių sritis)

http://www.genocid.lt/Leidyba/12/simonas.htm

KARAS, AGENTAI-SMOGIKAI IR POSOVIETINĖ VISUOMENĖ

http://www.aidai.lt/db/get_file_nza_article.php?id=172

(PDF. failas - reikia atsisiųsti)

Atskleistos sovietinio saugumo paslaptys

Gintaras Šidlauskas, Specialiųjų tyrimų skyriaus specialistas

http://www.genocid.lt/Spec/darbai.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Agentai smogikai
StandartinėParašytas: 19 Kov 2012 20:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina

Ričardas Čekutis. Dalius Žygelis. Laisvės kryžkelės (IX). Agentai smogikai: teisti ar palikti?
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... likti/5411

Mindaugas Pocius. MVD-MGB specialiosios grupės Lietuvoje (1945-1959)
AGENTŲ SMOGIKŲ GRUPĖS 1950-1953 m.

http://www.genocid.lt/Leidyba/1/mindaug ... us_mvd.htm

Simonas Norbutas. Partizaninio pasipriešinimo baigiamoji stadija (Šiaulių sritis)
http://www.genocid.lt/Leidyba/12/simonas.htm

Gintaras Šidlauskas. Mažeikių apskrities MGB skyriaus agentų smogikų specialioji grupė ir jos veikla
http://www.llks.lt/Visuomeninis%20KGB%2 ... ogikai.htm

Arvydas Anušauskas. Sovietinio saugumo agentai smogikai ir kova su lietuvių pasipriešinimu
http://xxiamzius.lt/archyvas/xxiamzius/ ... yz_01.html
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lt

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Agentai smogikai
StandartinėParašytas: 27 Sau 2013 22:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
Judo sindromas


http://www.lzinios.lt/Istorija/Judo-sindromas

Aras LUKŠAS
2013 m. sausio 25 d., 06:00

Paveikslėlis

Tauro apygardos Žalgirio rinktinės štabo Žvalgybos skyriaus viršininkas J.Jankauskas-Demonas (pirmas iš kairės) Pietų Lietuvos (Nemuno) srities vadas A.Ramanauskas-Vanagas, Tauro apygardos Žalgirio rinktinės štabo Ūkio skyriaus viršininkas Urbantas Dailidė-Tauras pakeliui į Lietuvos partizanų suvažiavimą. Jurbarko-Girdžių apylinkės, 1949 m vasario 4 d.
Genocido aukų muziejaus nuotrauka


Prieš 58 metus, 1955-ųjų vasario 26 dieną, Maskvos Butyrkų kalėjime sušaudytas paskutinis Lietuvos partizanų Tauro apygardos vadas Juozas Jankauskas-Demonas. Tačiau šis mūsų pasakojimas - ne apie didvyrius.

J.Jankauskas, didžiąją gyvenimo dalį turėjęs Demono slapyvardį, - Šakių "Žiburio" gimnazijos auklėtinis.

Generolo Povilo Plechavičiaus vietinis rinktinės aštuoniolikmetis karys. Devyniolikmetis Lietuvos partizanas, gavęs pirmą kovos krikštą garsiajame Valkų mūšyje. Tauro apygardos Žalgirio rinktinės, o vėliau - visos apygardos vadas.

Vienas iš legendinio Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago žygio į Žemaitiją, kur buvo pasirašyta plačiai žinoma 1949 metų vasario 16-osios deklaracija, organizatorių, už tai apdovanotas III laipsnio Laisvės kovos kryžiumi.

Vėliau pakliuvęs į šėtoniškas MGB pinkles ir pats tapęs jų dalimi. Susitepęs rankas ne vieno buvusio kovos draugo krauju.

Ir galiausiai, kaip atlygį už uolią tarnystę okupantui, gavęs kulką į pakaušį Maskvos Butyrkų kalėjime. Taip keliais sakiniais būtų galima nubrėžti išdaviku tapusio laisvės kovotojo kelią.

J.Jankausko-Demono atvejis nėra išskirtinis. Išdavystės buvo gana dažnas reiškinys per pokario laisvės kovas. Silpstant ginkluotai rezistencijai į priešo pusę pereidavo nemažai partizanų - tiek eilinių kovotojų, tiek rinktinių ar net apygardų vadų. Šie žmonės, įsilieję į gausią MGB agentų-smogikų armiją, suvaidino lemiamą vaidmenį sunaikinant visą ginkluoto pasipriešinimo sąjūdį.

Bet apie tai - šiek tiek vėliau. Kol kas pasižiūrėkime, kas privertė pasukti išdavystės klystkeliu Tauro apygardos vadą J.Jankauską-Demoną.

Duobėtas partizano kelias


Kai sovietai antrą kartą okupavo Lietuvą, buvęs P.Plechavičiaus vietinės rinktinės karys 1945-ųjų kovą įstojo į Andriaus Šmuilio vadovaujamą partizanų būrį.

Pirmas rimtas "krikštas" jauno kovotojo laukė po poros mėnesių. Gegužės 12 dieną netoli Sutkų kaimo esantį Valkų mišką, kuriame buvo įsikūrusi kapitono Jurgio Valčio-Tundros vadovaujamų partizanų stovykla ir bunkeriai, apsupo apie 250 NKVD pasienio kariuomenės kareivių. Tuo metu stovykloje buvo apie 60 partizanų. Per mūšį nukauti 78 priešo kareiviai, žuvo 19 partizanų.

1947 metų vasarį Demonas buvo paskirtas Žalgirio rinktinės 37-osios kuopos antro būrio vadu, o truputį vėliau - rinktinės Žvalgybos skyriaus viršininku.

Deja, šias pareigas jis ėjo neilgai. Kas kovotojui pakišo koją, matyti iš Tauro apygardos vado 1949 metų rugpjūčio 5 dienos įsakymo. Jame rašoma: "Žalgirio rinktinės Žvalgybos skyriaus Viršininką Demoną už sąmoningą neįvertinimą ir neprisidėjimą prie LLKS Tarybos pastangų kovoje prieš alkoholio vartojimą kovotojų tarpe, už besaikį girtuokliavimą, sukeliant pasipiktinimą įsipareigoti nevartoti alkoholį kovotojų tarpe, ir parodytą blogą pavyzdį kitiems atleidžiu iš einamų pareigų ir įspėju susitvarkyti, nes ateityje bausiu visu griežtumu."

Vis dėlto Demonui buvo suteikta galimybė reabilituotis vadovybės ir kovotojų akyse. 1948-ųjų rugsėjo 1 dieną jis paskirtas laikinai eiti Žalgirio rinktinės štabo Ūkio skyriaus viršininko pareigas.

Po kurio laiko J.Jankauskui patikėta atsakinga misija - lydėti apygardos vadą Faustą ir Pietų Lietuvos partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą į Radviliškio rajono Mėnaičių kaime rengiamą Lietuvos partizanų vadų suvažiavimą. Per jį 1949 metų vasario 16-ąją priimta istorinė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) Tarybos deklaracija, įteisinusi LLKS Tarybą kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje.

1950-ųjų spalį už šį žygį Demonas įvertintas III laipsnio Laisvės kovos kryžiumi.

Apdovanojimą J.Jankauskas gavo jau eidamas Žalgirio rinktinės vado pareigas. Į jas partizanas buvo paskirtas žuvus ankstesniam vadui Feliksui Žindžiui-Tigrui.

Atrodo, tuo metu Demonas jau vėl buvo pelnęs rinktinės kovotojų pasitikėjimą. Tai liudija slapto balsavimo rezultatai, užfiksuoti 1950 metų rugsėjo 29 dieną vykusio rinktinės vadų posėdžio protokole: "Susirinkimas, apsvarstęs kiekvieno kandidato tinkamumą, slaptu balsavimu 6:2 prašo Apygardos Vadą Žalgirio Rinktinės Vadu tvirtinti Demoną."

Paveikslėlis

Agentai-smogikai ir MVD darbuotojai. Centre (vilki milinę) - agentų-smogikų grupių organizatorius Lietuvoje Aleksejus Sokolovas.

LŽ archyvo nuotrauka


Mauras savo padarė


Tačiau netrukus naujasis apygardos vadas ėmė elgtis keistai. Jo nepaaiškinamas elgesys ypač išryškėjo, kai 1951 metų balandį Kazlų Rūdos miškuose nusileido iš Vokietijos atskridusi antra desantininkų grupė - žurnalistas Julijonas Būtėnas ir Jonas Kukauskas.

Kai vado pavaduotojas Petras Jurkšaitis-Beržas apgyvendino desantininkus vadovybės posėdžiams skirtoje Rūdšilio slėptuvėje prie Linmarko, Demonas panoro asmeniškai su jais susitikti ir, lydimas anksčiau tokiu pat būdu Lietuvą pasiekusios radisto Klemenso Širvio-Sakalo, atkeliavo į Linmarką.

Slėptuvėje penki vyrai aptarė esamą padėtį, tačiau apie kokias nors partizaninės kovos perspektyvas J.Būtėnas nieko negalėjo pasakyti. "Tai ko jūs čia atskridote?" - mestelėjo Beržas ir suirzęs išėjo į lauką. Tuo metu Demonas liko su atvykėliais iš už geležinės uždangos. Sunku pasakyti, ką dar išgirdo apygardos vadas iš dviejų desantininkų, bet galima spėti, kad pokalbis jį nuvylė. Galbūt suprato, jog neverta tikėtis rimtos pagalbos iš Vakarų...

Labai tikėtina, kad šis susitikimas išmušė Demoną iš vėžių ir vėl paskatino griebtis įprastų "raminamųjų".

Prieš 11 metų "Laisvės kovų archyve" paskelbtuose J.Kukausko prisiminimuose galima rasti tokius buvusio desantininko žodžius: "Vieną vakarą, išėjęs iš bunkerio pasivaikščioti, apygardos vadas Demonas dingo. Išėjo beginklis, basas ir dingo. Mūsų paieškos baigėsi be rezultatų. Sunerimę laukėme iki pusryčių, jis nepasirodė. Jau ketinome palikti bunkerį, ieškoti vietos kitur, tačiau vakare Demonas atsirado. Pasakojo, kad išėjęs iš bunkerio pastebėjo kažkokį žmogų, slampinėjantį aplink. Norėdamas sumėtyti pėdas, jis pasišalinęs iš čia ir nuėjęs pas Beržo ryšininkę, kur ir praleidęs dieną. Nežinau, kaip kitiems, bet man jo pasišalinimas atrodė nelabai įtikėtinas. Jis pats buvo labai suirzęs, prieš mus nejaukiai jautėsi."

Kur ištisą parą bastėsi basas ir beginklis Tauro apygardos vadas ir kodėl melavo savo kovos draugams? O kad melavo - akivaizdu, nes po daugelio metų Beržo ryšininkė Ona Jonaitytė-Ramunė, paklausta apie J.Jankausko viešnagę, atsakė: "Man būtų buvusi didelė garbė, jeigu mano namuose būtų apsilankęs Tauro apygardos vadas."

Versijų pasirinkimas nedidelis: arba savitvardą prarandantis Demonas nežinia kur girtuokliavo, arba jau tuo metu buvo kaip nors susijęs su MGB.

Kai kas paslaptingą apygardos vado dingimą sieja su 1951 metų gegužės 21 dienos Rūdšilio drama.

Gegužės 20-ąją perverbuotas ryšininkas nurodė partizanų slėptuvę Altoniškių kaime. Joje saugumiečiams pavyko sučiupti partizaną Petrą Vengraitį-Žilvitį.

MGB ataskaitoje apie šią operaciją rašoma: "Petras Vengraitis-Žilvitis, paimtas gyvas, per sekančias keturias dienas parodė aštuonis bunkerius. Pirmiausia gegužės 21 d. 11 val. 40 min. buvo apsuptas Beržo bunkeris Rūdšilio miške. Žilvičio nurodymu leitenanto Tarnovskio vadovaujami du batalionai apsupo jį žiedu. Tuojau pat atsidarė bunkerio anga ir iššokęs vienas partizanas atidengė ugnį į kareivius. Atsakomąja leitenantų Tarnovskio ir Audiejaus automatų ugnimi Beržas buvo nukautas už trijų metrų nuo bunkerio. Antrasis bandė iššokti, bet buvo pašautas eilinio Černiakovo ir įkrito atgal bunkerį. Tai buvo žurnalistas-parašiutininkas Julijonas Būtėnas."

Užbėgdami įvykiams už akių pridursime, kad Žilvitis vėliau tapo MGB agentu-smogiku, o galiausiai sulaukė tokio pat likimo kaip ir Demonas. 1952-ųjų vasario 21 dieną jis buvo nuteistas myriop ir po keturių mėnesių sušaudytas.

Patį apygardos vadą 1952 metų birželio 7 dieną pražudė mėginimas perduoti į Vakarus laiškus, kuriuos, prašydamas paramos pogrindžio veiklai, parašė su pirmąja desantininkų grupe į Lietuvą grįžęs radistas K.Širvys-Sakalas. Demonas nutarė gabenti laiškus į Kybartus - ten gyveno jo sužadėtinė Elena. Tačiau rodytis miestelyje buvo rizikinga. Taigi Demonas numynė dviračiu į Baltrušių kaimą, esantį netoli Elenos tėviškės, ir susirado sužadėtinės brolį. Partizanų vadas, prašydamas būsimo svainio nuvažiuoti į Kybartus ir pakviesti Eleną, nė nenumanė, kad kalbasi su MGB agentu Šešupe. Suprantama, vietoj sužadėtinės jis sulaukė ginkluotų saugumiečių.

Paveikslėlis

LLKS tarybos prezidiumo narys, LLKS Gynybos pajėgų štabo viršininkas, pirmasis Rytų Lietuvos srities vadas Jonas Kimštas-Žalgiris. 1952 m. provokatorių-smogikų suimtas, po mėnesio tardymų MGB užverbuotas. Tai aukščiausias pareigas ėjęs partizanų pareigūnas, tapęs sovietinio saugumo agentu.

LŽ archyvo nuotrauka


Dilemos - likti ištikimam partizano priesaikai ir mirti ar rinktis išdavystę - Demonas, regis, nė nesprendė.

Jaunas vyras, gerai pavaišintas gruzinišku konjaku, sutiko tapti agentu-smogiku ir gavo Berželio slapyvardį.

Nuo to laiko iki vėlyvo rudens Berželis drauge su saugumiečiais klaidžiojo po Kazlų Rūdos miškus ir rodė partizanų rėmėjų bei ryšininkų susitikimų vietas.

Kiek buvusių kovos draugų ir partizanų ryšininkų pražudė naujasis MGB agentas, nėra tiksliai žinoma, tačiau iš saugumiečių ataskaitų matyti, kad 1952 metų lapkričio 3-iąją jis aktyviai dalyvavo suimant Dariaus ir Girėno tėvonijos vadą Povilą Pečiulaitį-Lakštingalą ir sunaikinant laisvės kovotojus Kazį Rusecką-Dolerį bei Leoną Lukoševičių-Vytautą.

Tačiau uoli tarnystė priešui Demono neišgelbėjo. Atlikęs savo darbą agentas Berželis tapo nebereikalingas.

1953 metų kovo 14 dieną J.Jankauskas buvo suimtas, o 1954 metų liepos 27-ąją nuteistas sušaudyti be teisės paduoti kasacinį skundą. Nuosprendis įvykdytas 1955-ųjų sausio 26 dieną Maskvos Butyrkų kalėjime.

Neišlošiamas žaidimas


Vargu ar J.Jankauskas-Demonas suprato, kad sulaužęs priesaiką tapo tik menku sraigteliu šėtoniškame sovietinio saugumo žaidime, kuriame nėra jokių taisyklių ir kurio neįmanoma laimėti.

Vargu ar miškuose likę ir iki paskutinio atodūsio kovoję vyrai suvokė, su kokiu gudriu, patyrusiu ir klastingu priešininku jiems teks susidurti. Sunaikinti pogrindį pačių laisvės kovotojų rankomis, supinant painų klastos ir išdavysčių mazgą, - tokia buvo pagrindinė sovietinių okupantų taktika, iki tol sėkmingai išbandyta Ukrainoje.

1946 metais visiems sovietinės Lietuvos NKVD operatyvinių sektorių viršininkams iš Maskvos atskriejo nurodymas - vadovautis Ukrainoje taikytais "efektyviais kovos su nacionalistiniu pogrindžiu metodais". Kartu su šia instrukcija iš Ukrainos atvyko ir buvęs tenykščių smogikų vadas majoras Aleksejus Sokolovas.

Per trumpą laiką jis surinko apie 90 smogikų, kurių daugumą sudarė vagys ir žudikai. Būtent tokie veikėjai noriai eidavo į "liaudies gynėjų" - vadinamųjų stribų - grupes. Nevengė majoras ir padugnių, nacių okupacijos metais susitepusių rankas žydų krauju, nors pagal sovietinius įstatymus tokie asmenys turėjo būti teisiami.

Pirmoji žinoma A.Sokolovo galvažudžių operacija buvo surengta 1946 metų rugsėjo 22 dieną vienoje Trakų apskrities Onuškio valsčiaus Grendavės kaimo sodyboje.

Smogikai pakvietė į susitikimą tris keturis partizanus ir prisistatė esantys nuo NKVD siautėjimų pasitraukę Ukmergės krašto partizanai. Kad būtų įtikimiau, saugumo agentai parodė vyrams Didžiosios Kovos apygardos vado Jono Misiūno-Žalio Velnio įsakymą (pats Žalias Velnias tuo metu jau buvo suimtas).

Į dokumentą įnikusius partizanus smogikai šaltakraujiškai iššaudė, o kad neliktų liudytojų, išžudė ir visą sodybos šeimininkų Blaževičių šeimą.

Netrukus niekuo dėtų civilių gyventojų žudymas tapo įprasta saugumo agentų praktika.

Paveikslėlis

Vytauto apygardos vadas Bronius Kalytis-Siaubas (kairėje) ir būrio vadas Mykolas Urbonas-Liepa.

"Su kovos broliu Siaubu 1951 m. liepos 23 d. Liepa", - užrašyta kitoje nuotraukos pusėje. Tų pačių metų pabaigoje abu suimti ir užverbuoti tapo agentais-smogikais. M.Urbonas, kaip nebereikalingas ir nepatikimas, vėliau nuteistas mirti.

LŽ archyvo nuotrauka


A.Sokolovo smogikai naikino ne tik visus savo nusikaltimų liudytojus (dažniausiai sodybų, kuriose vykdavo susitikimai su partizanais, šeimininkus), bet ir visiškai su laisvės kovotojais nesusijusius žmones.

Apsimetę Lietuvos partizanais stribai įsiverždavo į namus, iššaudydavo jų gyventojus, išplėšdavo turtą, kartais net sudegindavo trobas.

Viso to tikslas - sukompromituoti ginkluotą pogrindį, sukelti žmonių nepasitikėjimą laisvės kovotojais ir pasiekti, kad kaimiečiai jų neberemtų.

Ar veiksmingos buvo šios akcijos, galima spręsti iš mitų apie "miškinius", žudžiusius ir plėšusius nekaltus žmones. Jie tebėra gyvi ir šiandien.


Vis dėlto savo auklėtinių "darbu" A.Sokolovas buvo nepatenkintas. Pasak paties majoro, iš 18 jo tiesiogiai kuruojamų stribų 12 buvo vagys.

Taigi A.Sokolovas sumanė įkurti centrinę smogikų grupę, į kurią ketino įtraukti išdavikus partizanus. "Jau geriau dirbsiu su banditais nei su stribais", - teigė smogikų vadas.

Užverbuoti partizanai šiam juodam darbui tiko kur kas geriau. Juk kas, jei ne jie, geriausiai žinojo tikrų partizanų įpročius, elgseną, dainas... Be to, šie žmonės puikiai pažinojo tiek buvusius kovos draugus, tiek apylinkių gyventojus. Jai buvo sunku nepasitikėti.

Vilkolakiai kovotojų kailyje


Taigi nuo 1947 metų į smogikų būrius imta verbuoti beveik vien partizanus. Šis "darbas" vyko dviem etapais.

Pirmiausia į MGB rankas patekęs kovotojas buvo priverčiamas arba įtikinamas nurodyti visus savo ryšius ir jam žinomus partizanų bunkerius.

"Įtikinėjimui" taikyti įvairiausi metodai - nuo brutalių kankinimų ir šantažo iki pažadų, propagandos apie "sovietinį rojų" ir alkoholio.

Kartais verbuojamajam buvo rodomas sufalsifikuotas partizanų štabo įsakymas, kuriuo buvęs kovotojas kaip išdavikas neva jau nuteistas myriop.

Kitais atvejais suimtasis būdavo aprengiamas čekisto uniforma ir nufotografuojamas prie partizano, žuvusio per jo suėmimą, o tuomet grasinama, kad šią nuotrauką pamatys miške likę kovos draugai.


Manydamas, jog turi tik vieną pasirinkimą iš dviejų - arba žūti MGB rūsyje, arba būti likviduotam buvusių bendražygių, dažnas verbuojamasis sutikdavo bendradarbiauti su priešu.

Tuomet prasidėdavo tai, ką saugumiečiai vadindavo "operatyviu panaudojimu". Šiuo etapu agentas dar neturėdavo ginklo, užduotį likviduoti išduotus partizanus įvykdydavo jį lydintys čekistai. Vėliau tinkami kandidatai patys tapdavo agentais-smogikais ir žudydavo sutiktus kovos draugus.

Suprantama, ne savo noru užverbuotas ginkluotas agentas kėlė grėsmę jį lydintiems saugumiečiams. Todėl iš pradžių smogikai po mišką buvo vedžiojami surišti viela. Vienas jos galas būdavo pririšamas prie dešinės rankos alkūnės, tik truputį aukščiau, o antrasis prakišamas pro kelnių kišenę ir pritvirtinamas prie kojos. Taip supančiotas žmogus gali laisvai šaudyti, bet pabėgti neturi jokių galimybių.

Tačiau kur kas stipriau už bet kokias vielas išdavikus "pririšdavo" nužudytų buvusių bendražygių kraujas. Po pirmos kruvinos operacijos kelio atgal jau nebebūdavo, o smogiko gyvybę (dažniausiai - laikinai) garantuodavo tik uolus tarnavimas priešui.

Ilgainiui A.Sokolovas ėmėsi dar gudresnių ir rafinuotesnių agentų verbavimo būtų.

Vienas jų buvo vadinamas "suktuku".

Šios operacijos schema tokia: saugumiečiai sučiumpa partizaną ar jų ryšininką, o kai suimtasis vežamas per mišką, konvojų užpuola partizanais apsimetusių agentų-smogikų būrys. "Išlaisvintas" kovotojas nuvedamas į specialiai įrengtą bunkerį. Čia "partizanai" surengia tardymą, apkaltina jį išdavyste ir pagrasina tuoj pat sušaudyti. Suprantama, sulaikytasis tikina nieko neišdavęs. Tuomet "partizanai" pareikalauja įrodyti savo nekaltumą - surašyti visus nuopelnus ir nurodyti ryšius su asmenimis, kurie gali tai paliudyti. Po kurio laiko bunkeryje pasirodo kiti "partizanai" ir dar kartą "išvaduoja" sulaikytąjį. Tuo metu popieriaus lapas su jo parodymais keliauja tiesiai į MGB ir gula į dešimtis naujų bylų.

Dar vienas plačiai paplitęs MGB triukas buvo nuotraukų klastojimas.

Ne vienas turbūt yra matęs fotografiją, kurioje J.Lukša-Skirmantas stovi šalia partizanų desantininkų K.Širvio-Sakalo ir Benedikto Trumpos-Ryčio, sugrįžusių iš Vakarų.

Toje nuotraukoje MGB specialistai vietoj tikrųjų desantininkų veidų įmontavo dviejų agentų atvaizdus. Sąmoningai visoje Lietuvoje išplatinta nuotrauka turėjo įrodyti, jog šiedu tikrai yra J.Lukšos bendražygiai.

Paveikslėlis

Nuotrauka kairėje - Juozas Lukša-Skirmantas su partizanais desantininkais Klemensu Širviu-Sakalu (kairėje) ir Benediktu Trumpiu-Ryčiu (dešinėje) 1950 metų rudenį.

Dešinėje - MGB suklastota nuotrauka, kurioje vietoje partizanų veidų įmontuoti agentų smogikų veidai.

LŽ archyvo nuotrauka


Tokie triukai saugumiečiams ypač pravertė tuomet, kai ėmė keistis MGB kovos su rezistentais strategija.

Dabar MGB siekė ne tiek fiziškai naikinti atskirus partizanų vadus ar kovotojus, kiek perimti į savo rankas, padedant agentams, visą ginkluoto pogrindžio vadovybę ir taip sunaikinti jį iš vidaus.

Kai niekam nežinant į MGB rankas pateko Šiaurės rytų Lietuvos srities vadai Bronius Kalytis-Siaubas ir Mykolas Urbonas-Liepa, iš Maskvos atskriejo tokio turinio direktyva: "Panaudojant 1951 m. gruodžio mėn. slaptai suimtus Šiaurės rytų Lietuvos srities vadus legenduoti nacionalistinio pogrindžio "centrą". (...) Nuo legendinio "centro" per turimus banditų kanalus atkurti ryšį su vadinamojo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio prezidiumo vadais J.Žemaičiu, A.Ramanausku ir J.Kimštu, sulaikyti juos ir paimti vadovavimą pogrindžiui į savo rankas, siekiant jį likviduoti."

Išdavikų lemtis


1952 metais Lietuvos SSR MGB padaliniui buvo nurodyta "plačiau praktikuoti konspiratyvų banditų sulaikymą, siekiant vėliau juos panaudoti ryšio su banditų vadais nustatymo ir jų sulaikymo kombinacijoms. Iš sulaikytų banditų vadų verbuoti agentus, savo asmeninėmis savybėmis ir ryšiais galinčius įeiti į vadovaujančias nacionalistinio pogrindžio grandis".

Šis metodas pasirodė esąs labai efektyvus.

1953 metų balandžio 18 dieną LSSR vidaus reikalų ministro Piotro Kondakovo pasirašytame pranešime viršininkui Maskvoje Lavrentijui Berijai rašoma: "Sudarytų legendinių banditų formuočių dėka šios priemonės suteikė galimybę į mūsų agentūros rankas paimti rimčiausius organizacinius banditų vienetus, net vadinamąją vyriausiąją banditų vadovybės sekciją, pažeisti likusių formuočių organizacinę struktūrą ir paralyžiuoti aktyvią teroristinę banditų grupių veiklą."

Neatsitiktinai 1953-ieji laikomi Lietuvos partizaninio sąjūdžio pabaigos pradžia.

Jau minėtame P.Kondakovo raporte teigiama, jog vien į ginkluotą pogrindį infiltruotų agentų dėka tų metų pradžioje suimta ir nužudyta 60 partizanų, dar su 70 kovotojų buvo užmegzti ryšiai ir ruoštasi juos nužudyti.

Kita vertus, specialiųjų MGB grupių veiklą tyrinėjęs istorikas Mindaugas Pocius nurodo, kad iki 1953 metų balandžio čekistai sulaikė 72 partizanus. Iš jų tik 18 užverbavo agentais-smogikais, 23 naudojo operatyviniais tikslais, o kitus areštavo.

Taigi beveik pusės suimtų laisvės kovotojų MGB nesugebėjo palaužti.

O koks buvo palūžusiųjų likimas?

Nemaža jų dalis, kaip J.Jankauskas-Demonas, tapę nebereikalingi vėl buvo suimti, nuteisti ir sušaudyti.

Kiti, kaip 17 kovos draugų pražudęs Didžiosios Kovos apygardos štabo visuomeninės dalies viršininkas Povilas Puodžiūnas-Žėruolis, bijodami tokios pat lemties, patys pakėlė ranką prieš save.

Buvo ir išprotėjusių, ir beviltiškai prasigėrusių, ir keistomis aplinkybėmis gyvenimą baigusių žmonių.

Taip, pavyzdžiui, nutiko žinomam poetui Kostui Kubilinskui. Dėl karjeros savo paslaugas čekistams pasiūlęs ir pats nušovęs miegantį Dainavos apygardos vado pareigas einantį Benediktą Labėną-Kariūną, išdavęs visus štabo narius, o vėliau ėmęs viešai kalbėti apie juodą sąžinę, buvęs smogikas 1962 metais mįslingai žuvo pamaskvės poilsio namuose.

Tik nedaugelis išdavikų sulaukė žilos senatvės, o dar mažiau - žemiško teisingumo.

Be abejo, galima rasti nemažai priežasčių, kodėl po 1950 metų tiek daug partizanų perėjo į priešo pusę: nusivylimas Vakarais, kurie taip ir nepradėjo karo su Sovietų Sąjunga; masiniai trėmimai, dėl kurių laisvės kovotojai neteko didelės dalies rėmėjų; pagaliau ir ta aplinkybė, kad daugelis drąsiausių, idėjinių ir nepalaužiamų partizanų vadų tuomet jau buvo žuvę.

Tačiau paaiškinti nėra tas pat, kas pateisinti. Išdavystė visada liks išdavystė, ir ji neišvengiamai paliks gilias, ilgai negyjančias žaizdas. Pokario agentai-smogikai žudė ne tik savo kovos draugus - jie žudė tikėjimą pačia kova už laisvę ir jos teisingumu. Jų pasėta baimės, nepasitikėjimo, neapykantos sėkla dar ir šiandien duoda savo karčius vaisius.

Komentarai
http://www.lzinios.lt/comment/list/85639

Žygeivis
09:38 01.27.2013


Lietuvos partizanų didžiausia problema, jog jų tarpe buvo labai mažai žmonių turėjusių bent menką supratimą apie kontžvalgybą, o tuo labiau apie MGB-NKVD-Smeršo naudotus agentūrinius ir propagandinius metodus (ištobulintus dar pilietinio karo metais bei vėliau, kovojant su basmačių judėjimu Vidurinėje Azijoje).

Juk dauguma Lietuvos kontržvalgų buvo sunaikinti sovietų dar 1940-41 m.

Todėl partizanams teko mokytis iš savo pačių šiurpios patirties, patiriant milžiniškus nuostolius.

----------------------------------------

Šaltinis - Paskutinis Ukrainos partizanų vadas Vasylis Kukas (Patriotai.lt, aut. Rokas Sinkevičius). Ištrauka:

"Prieš partizanus naudoti ir klastingesni metodai, panaudojant cheminius-bakteriologinius preparatus. Palikdavo užnuodytus daiktus, nuodijo šaltinius. Kartais čekistai „išmesdavo“ į juodąją rinką šiltine užkrėstus medikamentus.

Reikėjo turėti savo antibiotikus.

Paštą partizanai konspiracijos sumetimais perduodavo per ryšininkes dantų pastos tūtelėse.

1951 m. pavasarį vieną tokį siuntinį perėmė saugumiečiai ir, pripildę nuodingų iprito dujų, persiuntė toliau per agentą. Ėmus atidarinėti tūtelę, Vasyliui ėmė stipriai deginti akis. Supratę, viską metė ir išbėgo į lauką. Visą savaitę buvo beveik apakę, labai prastai matė – prieš akis ištisai stovėjo „tinklelis“. Vėliau regėjimas taip ir liko prastesnis.

Būta atvejų, kuomet partizanams parduodavo sprogmenų prikimštas baterijas radijo imtuvams. Vieną kartą per sprogimą žuvo žmonės. Nuo to laiko tokias baterijas tikrindavo miške. Pasitaikydavo, kad jos sprogdavo.

Maisto apnuodijimas buvo įprastas reiškinys. Neretai bijodavo imti iš gyventojų netgi pieną, nes jis galėjo būti užnuodytas. Todėl liepdavo pirmam gerti šeimininkui. Tačiau kartais saugumiečiai savo agentams palikdavo ir priešnuodžius. Tai žinodami, partizanai duodavo gerti tik vienam iš saviškių, o kiti tuo metu stebėdavo."

Žygeivis
10:15 01.27.2013


Papildymas:

Štai elementarus pavyzdys, kaip jau dabar - ir būtent šio straipsnio komentaruose - vienas iš "Maskvos penktosios kolonos" aktyvistų IP: 94.209.87.56, šį kartą pasivadinęs "Istoriku" - bando suniekinti ir sukelti nepasitikėjimą informacija pateiktą šiame, tikrai labai neblogai parašytame, straipsnyje:

"Istorikas
2013-01-26 02:28

IP: 94.209.87.56

Autorius parodė visišką to meto situacijos neišmanymą, rašo tendencingai ir išvadas daro mėgėjiškas. Smogikų verbavimo metodai nurodyti nesiremiant faktais, o sugalvoti paties autoriaus. Specialistui neįdomu skaityti - per daug fantazijos ir prasimanymų. Vienintelė teisinga išvada - rezistenciją sužlugdė provokatoriai. Autoriui turbūt bus naujiena, kad pasižymėjusių smogikų "sušaudymas" Maskvoje tai tik operatyvinė kombinacija juos legalizuojant ir suteikiant naujas tapatybes. Tegu autorius jų paieško ir paklausia, kaip ten buvo iš tikrųjų, jei dar vieną kitą suras iki šiol gyvą?"

O štai to paties "raudonojo aktyvisto" komentaras jau kitame straipsnyje:

"Nesupratau
01:15 11.05.2012

IP: 94.209.87.56

kokį žygdarbį įamžina šis paminklas, kokias aukas pamini, ar jos apskritai buvo, išskyrus tuos iš pasalų į nugaras sušaudytus raudonarmiečius, milicininkus ir civilius? Žinoma ir tai, kad šitie "sukilėliai" išžudė visus Obelių žydus, senelius, moteris ir vaikus, už ką po karo pelnytai buvo nuteisti sovietų valdžios. Nejaugi niekas to neprisimena, nejaugi negėda, žmonės...?"

Iš šio komentaro jau visiškai akivaizdu, kas per "raudona utėlė" čia rašinėja, bandydamas mulkinti skaitytojus.

P.S. Tokie "penktosios kolonos" agentai jau seniai yra užplūdę visą lietuvišką internetą (apie rusišką ir lenkišką net nekalbu).

Deja, IP adresą rodo tik nedaugelis svetainių ir todėl tokie agentai, kaitaliodami savo slapyvardžius, labai nesunkiai sukuria "minios" įspūdį.

Arba netgi bando apsimesti patriotais, tačiau jų komentarai greitai išduoda, kas jie yra...

Žygeivis
10:33 01.27.2013


O štai dar vienas "etatinis penktakolonininkas" IP: 78.63.97.120, "pasireiškęs" ir šioje temoje.

Vienas iš jo opusų kitoje temoje, akivaizdžiai parodantis, kas jis yra:

"laisves kovojunas-chujovunas
2012-11-25 12:35

zinai, as irgi hitleri megstu....visai nesvarbu, jog jis irgi buvo okupantas.... kas butu siandienineje lietuvoje, jei nebutu hitlerio tuomet? dabar apie zydus yra nemadinga kalbeti... jei tikrai laisve megsti, tai kodel DABAR nesedi kalejime?"

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Agentai smogikai
StandartinėParašytas: 14 Lap 2016 19:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27095
Miestas: Ignalina
OPERATYVINĖS KOMBINACIJOS METODAI...


Kęstutis Čeponis

Labai plačiai šias operatyvines saugumo grupes naudojo ir Vakarų Ukrainoje - apie tai nemažai yra atsiminimų ukrainiečių partizanų.

Lietuviškai yra kai kas čia:

Rokas Sinkevičius. Paskutinis Ukrainos partizanų vadas Vasylis Kukas (1)
2013-01-14 23:32
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2013 ... is-kukas-1

Rokas Sinkevičius. Paskutinis Ukrainos partizanų vadas Vasylis Kukas (2) 2013-01-15 20:48
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2013 ... is-kukas-2

Visą šią įvairią "čekistinę" taktiką bei metodus sukūrė ir išbandė dar VČK - OGPU, kovodama su baltųjų būriais ir su Machno bei kitais partizaniniais judėjimais Rusijoje ir Ukrainoje po pilietinio karo.

Na o ištobulino Vidurinėje Azijoje, kovose su basmačių partizaniniu judėjimu.

Tai, beje, pats Vaupšas - Vaupšasovas https://lt.wikipedia.org/wiki/Stanislavas_Vaup%C5%A1as mini savo autobiografinėse knygose (jis jų net tris parašė).

Įdomu tai, kad jis kelis metus po pilietinio karo (1920–1924 m.) vadovavo raudonųjų partizanų būriams, kurie kovojo tuo metu Lenkijos okupuotose Rytų Lietuvos ir Vakarų Baltarusijos teritorijose. Vaupšas tada susidūrė ir su lietuvių partizanais, kurie šiose vietose su lenkais kovėsi iki pat 1927 m.

Nuo 1946 m. gruodžio – jis buvo žvalgybos skyriaus viršininkas Lietuvos MGB.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007