Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 20:18

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 02 Rgs 2011 16:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
V.Mitė. Nepriklausoma Ukraina: nei į Rytus, nei į Vakarus


http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... d=49080312

Valentinas Mitė, Laisvosios Europos radijo žurnalistas,
http://www.DELFI.lt
2011 rugsėjo 2 d. 08:50

       Ukraina rugpjūčio24-ą iškilmingai paminėjo valstybės nepriklausomybę. Iškilmių metų prezidentas Viktoras Janukovičius pažadėjo, jog po dešimties metų Ukraina bus Europos Sąjungoje.

       Vargu ar pats prezidentas tikėjo tuo, ką kalba ir tuo labiau vargu ar įtikino eilinius ukrainiečius, smaugiamus korupcijos bei nesibaigiančio regioninių-ekonominių-politinių klanų siautėjimo šalies politikoje bei ekonomikoje.

        Pasaulyje yra labai daug tautų, kurios siekia, bet kurioms, matyt, niekada nebus leista turėti savo valstybės. Viena didžiausia tokių tautų yra kurdai, net 30 milijonų, išblaškytų keliose kaimyninėse valstybėse, kuriems savo valstybės turėti tikriausiai nebus leista.

        Ukraina stebuklo būdu, subyrėjus Tarybų Sąjungai, tapo nepriklausoma. Skirtingai nei Baltijos valstybėse, Ukrainoje nepriklausomybės siekė tik vakarų, dalis centrinės Ukrainos ir kai kurie Kijevo intelektualai. Šiaip Ukraina po II Pasaulinio karo gana neblogai jautėsi TSRS ir labai daug ukrainiečių užėmė aukštas pareigas beveik visose vadovaujančiose sąjunginėse struktūrose. Trumpai po bolševikų revoliucijos egzistavusi Ukrainos valstybė, kaip ir Stalino dirbtinai sukeltas badas, daugelio tarybinių ukrainiečių sąmonėje nebeturėjo didesnės reikšmės. Galbūt todėl Nikita Chruščiovas daug negalvodamas Ukrainai padovanojo Krymą.

        Tačiau šiuo metu Ukraina yra viena didžiausių nepriklausomų Europos valstybių. Nesvarbu, jog nemažos dalies gyventojų, ypač rytų Ukrainoje, nacionalinė savimonė nėra ukrainietiška, bet vis dėlto šalyje daugėja vartojančių ukrainiečių kalbą ir save laikančių ukrainiečiais, o ne rusiškai kalbančiais homo sovieticus. Lėtai, bet vis dėlto formuojasi nacionalinis elitas. Tai esminis skirtumas nuo Baltarusijos, kurioje apie nacionalinę savimonę galima kalbėti tik su didelėmis išlygomis, o baltarusių kalbą vartoja gal dešimtadalis šalies gyventojų. Bent iki šiol Ukraina tikrai nebuvo autoritarinė valstybė kaip Baltarusija.

        Ukraina yra daug demokratiškesnė nei Rusija net ir dabar, atėjus į valdžią Viktorui Janukovičiui. Vis dėlto, dalies Ukrainos analitikų nuomone, Janukovičius bando įgyvendinti šalies „putinizaciją“: pavyzdžiu laiko ne Vakarus, bet dabartinės Rusijos valdžios vertikalę.

        Be abejonės, dauguma ukrainiečių, balsavę už nepriklausomybę, savo valstybę įsivaizdavo kitaip. Praėjus 20 metų nepriklausomybės, šalis primena miniatiūrinę TSRS, kurią valdo tarybinio tipo valdžia, tiksliau, klanai, be jokių ribų grobstantys šalies turtą. Pagal korupcijos indeksą Ukraina yra tarp Afrikos valstybių.

        Rimtos viltys bei vizijos buvo siejamos su Oranžine revoliucija, kurią dabar galima laikyti vienu iš labiausiai nepavykusių eksperimentų sukompromitavusių ne tik demokratinius politikus, bet ir pačią tų demokratinių politikų deklaruotą kelio į Vakarus viziją. Šiuo požiūriu, Viktoras Juščenka bei Julija Timošenko šaliai padarė daugiau blogo nei visi iki jų buvę vadovai. Būtent šių vadovų nekompetencija, tarpusavio rietenos bei savų ūkinių klanų atstovavimas ir atvedė į valdžią Janukovičių.

        Janukovičius per trumpą laiką padarė tiek, kiek pusę to per penkerius metus – tik žinoma kita kryptimi - būtų padarę oranžiniai revoliucionieriai. Ukraina būtų toli pažengusi Vakarų integracijos keliu, galbūt net tiek, kad procesai jau būtų tapę nebegrįžtamais.

        Janukovičius sugebėjo sutelkti valdžią savo rankose ir jokios tarpusavio pjautynės valdžios viršūnėse, kaip buvo Juščenkos laikais, nebeįsivaizduojamos. Jis pakeitė šalies 1996 metų Konstituciją ir savo rankose turi daugiau valdžios nei nedemokratišku laikomas Leonidas Kučma. Janukovičius pasirašė vadinamus Charkovos susitarimus su Rusija, pratęsiančius Rusijos laivyno buvimą Kryme iki 2042-ų metų. Jis taip pat paskelbė, jog 1930 metų badas nebuvo joks ukrainiečių genocidas, nors jame ir buvo numarinti milijonai žmonių. Janukovičius taip pat anuliavo Ukrainos didvyrio vardą Stepanui Banderai, beveik sulygino rusų kalbos statusą su ukrainiečių. Apie didėjančius žiniasklaidos suvaržymus girdėjo kiekvienas, kas nors kiek domisi politika.

        Daug buvusių Oranžinės revoliucijos vadovų arba buvo priversti bėgti į užsienį, arba atsidūrė kalėjime. Šiuo metu, dar vykstant teismui, už grotų sėdi ir vos prezidento rinkimų nelaimėjusi Julija Timošenko. Formaliai ji teisiama už tai, jog Ukrainai nepalankiomis sąlygomis 2009-ais metais pasirašė dujų pirkimo sutartį su Rusija. Rusija trumpai pareiškė, jos susitarimas buvo pasirašytas remiantis tarptautine teise. Tačiau Vakaruose Timošenko teismas sukėlė pasipiktinimą. Tokiu būdu Timošenko pavyko susilaukti Vakarų, užsiėmusių kitomis problemomis, dėmesio. Tai jau savaime didelis politinis pasiekimas Timošenko bei nevykęs Janukovičiaus manevras.

        Timošenkos įkalinimas dar labiau sustiprino Vakarų įsitikinimą, jog Janukovočius yra autoritarinis prezidentas. Tai gali apsunkinti Europos Sąjungos ir Ukrainos laisvos prekybos sutarties pasirašymą. Tačiau nereikėtų ir Timošenko laikyti angelu. Prezidento kampanijos metu ji atvirai žadėjo imtis panašių priemonių prieš savo politinius priešininkus ir neaišku, ar jai laimėjus rinkimus šiuo metu už grotų nesėdėtų Janukovičius.

        Neteisinga taip pat būtų vertinti Janukovičių vien kaip prorusišką Ukrainos vadovą. Kaip rodo šiuo metu vykstantys ginčai su Rusija dėl dujų tiekimo, Janukovičius yra ir proukrainietiškas prezidentas. Rusijos prezidentas Dimitrijus Medvedevas prieš keletą dienų pareiškė, jog Ukraina turi pasirinkti arba laisvos prekybos sutartį su ES, arba muitų sąjungą su Rusija. Tačiau Janukovičius norėtų, jog Ukraina dalyvautų abiejuose. Tai yra, jog muitų sąjungoje su Rusija jai būtų padaryta išimtis ir jai būtų taikomas specialus statusas. Su tuo Rusija nesutinka ir pagrasino, jog Ukrainai nepasirašius visų muitų sąjungos dokumentų, jai nebus taikomos nuolaidos perkant dujas. Problema kol kas neišspręsta ir gali būti, jog Ukrainos ateinančią žiemą laukia naujas dujų karas su Rusija, kuris tiesiogiai palies ir Europos Sąjungos šalis.

       Taigi vertinti Ukrainos užsienio ir vidaus politikos vienareikšmiškai neįmanoma, nes ji paprasčiausiai nėra nuosekli. Dažnai bandymais išpešti vienadienę naudą ji primena Baltarusijos prezidento Lukašenkos manevrus. Šalies problemos yra vis dėlto ne gera ar bloga valdžia. Ukrainai iki šiol nepavyko – to niekas rimtai ir nesiekė - demontuoti tarybinės valdymo sistemos, šalyje nėra tikrų partijų, o politiką lemia oligarchinių klanų interesai. Palyginus Lietuvos politinį peizažą su Ukrainos, akivaizdu, kad Lietuvos politinė sistema yra daug toliau pažengusi nei Ukrainos. Nors Lietuvoje ūkiniai klanai bei politinis cirkas atrodo visaapimantis, bet, bent iki šiol, Lietuvos politinė kryptis ir ūkinė politika yra aiški – per didelius skausmus, bet vis dėlto Lietuva tampa vis labiau ir labiau vakarietiška valstybe.

        Skirtingai nei Ukraina, Lietuva savo laiku labai aiškiai suformavo savo nacionalinius tikslus – ES ir NATO narystė. Šie tikslai pasiekti, kitas dalykas, jog Lietuvoje pradedama pamiršti, jog vien formalios narystės Vakarų struktūrose neužtenka ir dalyvavimas jose reiškia ne tik teises, bet ir įsipareigojimus. Geriausias pavyzdys būtų Lietuvos nenoras skirti pinigų gynybai tiek, kiek numato įsipareigojimai NATO, bet didelis noras, jog agresijos atveju NATO Lietuvai tuoj pat ateitų į pagalbą.

        Tačiau ši padėtis Lietuvoje yra pataisoma. Tuo tarpu Ukraina kaip valstybė iki šiol negali apsispręsti, kokie jos nacionaliniai tikslai, kokiam regionui – Vakarų ar Rytų - ji priklauso.

        Lietuva, stodama į vakarietiškas organizacijas, buvo priversta reformuoti ūkinę, teisinę ir politinę sistemą, tuo tarpu Ukrainos imtis tokių reformų niekas neverčia, o valdančioms grupuotėms dabartinė ūkinė ir politinė padėtis yra labai palanki. Dėl tos pačios priežasties Ukraina neatsisakys nepriklausomybės. Kijevo chanas geruoju neatiduos valdžios Maskvos chanui.

        Tačiau Ukrainoje nevyks ir jokios rimtos reformos. Valdančioms grupuotėms jos paprasčiausiai reikštų mirtį. Žinoma, galima teoriškai svarstyti, jog visuomenė imsis iniciatyvos ir radikaliai pakeis padėtį. Tačiau visų pirmą pokyčiai turi įvykti sąmonėje. Net Lietuvoje atsisakyti tarybinės sąmonės yra nepaprastai sunku. Ką jau kalbėti apie Ukrainą, kuri buvo sovietizuota beveik iš esmės.

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 09 02 15:55


      Pasaulio ir Europos istorija jau daug kartų parodė, kad įvairios ilgą laiką besikaupiančios, tačiau nesprendžiamos problemos, kada jų prisikaupia ypač daug, yra sėkmingai išsprendžiamos po eilinės revoliucijos arba pasaulinio karo.

      Jau akivaizdu, kad tokia neišvengiama lemtis yra skirta ne tik Ukrainai ir Lietuvai, bet ir visai Europai (ir Centrinei - posovietinei, ir Vakarų - su jos imigrantų musulmonų milijonais) bei galutinai supuvusiai Rusijos imperijai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Vas 2012 21:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Рубавичюс: национализм наших соседей ничего хорошего нам не обещает

http://ru.delfi.lt/news/live/article.ph ... D=14677646

ELTA
пятница, 3 февраля 2012 г. 13:19

Коментарии
http://ru.delfi.lt/news/live/article.ph ... s=1&no=180

Žygeivis,
2012 02 03 15:09


то Žygeivis,,
2012 02 03 14:23
Что-то про Беларусь забыли, ведь Вильня и Вильнянский край это их земля
--------------------------------

      Запомни на века, неуч:

      Почти все нынешние белорусы - это свой древний балтский язык забывшие литовцы.

      Только одни забыли еще в 10-15 веках, а другие - в Восточной Литве, оккупированной Желиговским - совсем недавно - до и после WW2.

Žygeivis,
2012 02 03 17:11


      Лабосранец - это в Литву незванно припершийся и тут "лабусами" обосранный ("опущенный" или "отпетухаренный") москальский "империец" "великодержавник" - от этого страшного унижения его "имперского достоинства" полностью растерявший остатки своего и так с детства воспаленного рассудка. :) :) :)

      Такие, в Литве засевшие, москальские лабосранцы, как Хутор исчезающий, Фемида, "Lietuva" и им подобные, тупые от рождения - что поделаешь, проявляются генетические москальские дефекты, полученные по наследству еще со времен татаро-монгольского ига...

      Взгляни на типичного москаля - имперского Путина: фамилия литовская, а морда - калмыцкая (как и у Ленина). :) :) :)

      В их мозгах идет постоянная борьба между цивилизованным европейцем и диким азиатом.

      Отсюда и соответствующий результат - родятся и плодятся психически неуравновешенные, особенно тупые, москальские имперцы.

      К сожелению, их перевоспитать в нормальных цивилизованных людей уже нет никакой надежды...

Žygeivis,
2012 02 04 15:42


-----------------
психиатр,
2012 02 04 15:17
Видите каких весёлых ребят мы собрали в палате, они её именуют штабом по востановлению ВКЛ.
------------------

      Во первых - не какая то ВКЛ, а ВКИ - Великая Литовская Империя - пора и вам привыкать к новым западным терминам.

      Во вторых - мы ВКИ восстанавливать не собираемся.

      А хотим создать Балтокарпатскую Конфедерацию, основанную на историей уже хорошо проверенных швейцарских принципах.

      P.S. Разницу улавливаешь, психиатр, или твои мозги в твоей палате от непосильного "мозгования" уже полностью распухли? :)

Žygeivis (дополнение),
2012 02 04 15:49


      Белорусам тоже следовало бы хорошо подумать, где они предпочитают жить - в европейской и культурной Балтокарпатской Конфедерации или в азиопском и диком Москалистане... :)


Žygeivis,
2012 02 04 19:54


      Беларусь, конечно, может, вместе с Москалистаном и Казахстаном, податься в дикий азиопский, наследственными ханами управляемый, Евразийский союз, и там очень быстро "преобразиться" в настоящий ханский Беларустан.

      А может поддержать идею европейской цивилизованной Балтокарпатской Конфедерации, населенной белыми европейцами и действующей на основе швейцарских политических принципов принятия всех правовых актов. :)

      Это пусть сами беларусы выбирают, куда они пойдут - в ханскую желтую Азию или цивилизованную белую Европу.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Vas 2012 23:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Геополитическая близорукость Евросоюза в отношении Турции и Украины
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ge ... D=15202021

Коментарии
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis,
2012 01 30 17:11


      Во первых - ЕС надо трасформировать в нормальный Союз Народов Европы.

      Во вторых - не путать исламскую Турцию с христянской Украиной.

      Турция пусть себе ищет друзей в среде своих же мусульманских стран, а Европа должна поставить надежный заслон от дальнейшего проникновения южных иммигрантов, а то скоро опять придется начинать Реконкисту. :)

      И разобраться с теми, кто уже просочился в Европу.

Žygeivis,
2012 02 04 22:45


       Факт - Евросоюз уже разваливается.

       Бюрократы, банкиры и олигархи, которые управляют этим "Голубым союзом", хотят превратиь его в новую европейскую империю, а народы Европы с этим никогда не согласятся.

       Мы - разные наследники Великой Литовской Империи - предлагаем всем народам, жившим в этой самой большой средневековой европейской, империи, создать Балтокарпатскую Конфедерацию Народов, основанную на историей уже хорошо проверенных швейцарских принципах общего проживания разных народов, сохраняя свои языки, культуру и суверенитет.

       Украинцам и белорусам следовало бы хорошо подумать, где они предпочитают жить - в европейской и культурной Балтокарпатской Конфедерации Народов или в азиопском и диком Москалистане... :)

       Украина и Беларусь, конечно, может, вместе с Москалистаном и Казахстаном, податься в дикий азиопский, наследственными ханами управляемый, Евразийский союз, и там очень быстро "преобразиться" в настоящие ханские Беларустан и Укростан.

       А могут поддержать идею европейской цивилизованной Балтокарпатской Конфедерации Народов, населенной белыми европейцами и действующей на основе швейцарских политических принципов принятия всех правовых актов.

       Поэтому пусть сами украинцы и беларусы выбирают, куда они пойдут - в ханскую желтую Азию или цивилизованную белую Центральную Европу.

       P.S. Если русские смогут отказаться от своего москальского великодержавного стремления в Азию, и создадут нормальное европейское Русское Государство на исконных русских землях, то и они смогут вступить в Балтокарпатскую Конфедерацию Народов.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Rgs 2012 16:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kodėl Ukraina neskuba „ženytis“ su ES, arba kas nori suskaldyti Ukrainą?


http://www.komentaras.lt/?p=22550

2012-09-07 15:54

Vytautas Mikalauskas

Ukrainoje žaidžiama su ugnimi. Ir galimai milžiniškais žingsniais artėjama prie galingo sprogimo. Sunku pasakyti, ar tą supranta dabartinė valdančioji dauguma, šalies vyriausybė ir pats Prezidentas. Jei taip, tai koks viso šito tikslas?

Laimėti parlamento rinkimus? Taip, politikos viršūnėn daug trokštančių ir kovoje naudojamos visos priemonės, bet ar galima rizikuoti pačios valstybės likimu?

Optimistiškiausias scenarijus – priversti opoziciją imtis neteisėtų masinių veiksmų, sukeliančių grėsmę piliečiams, valstybei ir „vienu pliaukštelėjimu“ pastatyti ją į vietą. Pesimistiškiausias – konfliktinė situacija, kuri baigsis valstybės suskaldymu. Nacionalinis klausimas – Pandoro skrynia. Ją atidarius, alternatyvos nebelieka.

Ukrainos Prezidentas Janukovyčius ir Vyriausybė ekonomikoje, finansuose tvarkosi daug geriau nei visos iki šiol buvusios Ukrainos valdžios. Nieko nuostabaus, jis - buvęs srities vadovas, Ministras – Pirmininkas, pagaliau Prezidento postas jam atiteko daugiausiai rytinės ir centrinės Ukrainos balsais. Tai pramoniniai rajonai, kuriuose sukaupta beveik visa šalies sunkioji pramonė, didžioji dalis kasyklų.

Ekonomika, finansai - šios vyriausybės, o kartu ir politikų, priklausančių šiems rajonams, išlikimo garantas. Jie stengiasi veikti pragmatiškai ir tai jiems kolkas sekasi.

Azarovo vyriausybė ,nežiūrint didelės apimties valstybės įsiskolinimo (dažnai už plėšikiškus procentus) skelbia 2013 metais pasieksianti ikikrizinį BVP lygmenį.Tas augimas yra pakankamai stabilus.Tai pripažįsta TVF ir Pasaulio bankas, kurie sekančiais metais prognozuoja 3,6 procentus. Kyla darbo užmokestis. Nežymiai, bet kyla. Pramoniniuose rajonuose 20 procentų, kituose 12 procentų. Nesvarbu, kad infliacija ir kainos beveik viską suėda, svarbus yra pats psichologinis procesas ir bandymas neleisti kristi pragyvenimo lygiui.

Aktyviai ieškoma išeities iš susidariusios geopolitinės padėties, kai ES kelia vis didesnius politinius reikalavimus, o Rusija gana atvirai siekia įjungti Ukrainą į kuriamos Euroazijos erdvę.

Jokia paslaptis, kad Ukrainai atsisakius siekti NATO narystės, tapti pilnateise ES nare yra beveik neįmanoma. Nusibodo ir „prieškambaryje" laukti su ištiesta ranka. Pagaliau, kiek galima kalbėti ir reikalauti kažkokių vertybių, kai tikrumoje patys europiečiai jų nesilaiko.

Kas pasakys – o kas gi tos vertybės?

Beje, apie vertybes.

Niekas šiandien vienu sakiniu nenusakys, kas tai yra demokratija ar taip dažnai linksniuojamos žmogaus teisės.

Skirtingos visuomenės pateiks skirtingus šių sąvokų vaizdinius.

Kodėl? Todėl, kad skirtingas požiūris į aplinką ir skirtingos tradicijos bei papročiai. Todėl, kad skirtinga istorinė praeitis ir patirtis
.

Ar gali, sakysime, rusai gyventi pagal amerikiečių tradicines vertybes? Nors tiek Rusija, tiek JAV - daugiatautės valstybės, bet - skirtinga istorinė raida. Todėl – ne.

Istoriniai įvykiai lemia dabartį, kaip dabartis lems ateitį. Gal ateities kartos ir atitiks tuos keliamus vertybinius reikalavimus, bet dabartį privalome priimti tokią, kokia ji realiai egzistuoja. Vertimas visus gyventi pagal „vieną kurpalį" yra geopolitiškai neprotingas ir netoleregiškas. Pagaliau, kas pasakė, kad amerikiečių gyvenimo būdas yra pats geriausias?

Sunkiai suvokiami tokie reikalavimai. Kaltinimai „sovietiniu mąstymu" yra neetiški ir nieko nenusakantys. Žodžio, rinkimų laisvės yra tokios pat svarbios, kaip ir teisė į darbą, sveikatos apsaugą, švietimą. Žmogus, nepriklausomai kokioje sistemoje gyvena, nori jaustis saugiai. Iš čia ir kyla visi nesusipratimai. Iš čia kyla nepasitikėjimas.

Liberaliosios doktrinos reikalavimai: kuo plačiau atverti valstybines sienas, įsileisti užsienio kapitalą, besąlygiškai paklusti vakariečių suplanuotai tvarkai, - dažnai sukelia prieštaringas emocijas. Istorinė patirtis rodo, kad šios ideologijos „derlių" dažniausiai nusiima stambiosios užsienio korporacijos, vietiniams palikdamos sugriautas ekonomikas, milžinišką bedarbystę ir tuščią iždą.

Nereikia toli keliauti, prisiminkime mūsų valstybės paskutinių dvidešimties metų raidą. Ar pakilo pragyvenimo lygmuo? Taip, neabejotinai. O kaina? Paskaičiuokime: švelniausiais paskaičiavimais, pusė milijono emigravo, stambiausios pramonės šakos buvo sugriautos arba atiduotos į užsienio kapitalo rankas, skola siekia daugiau kaip 42 procentus valstybės iždo, o surenkamų mokesčių neužtenka normaliam socialinių sričių funkcionavimui...

Ar tas pakilęs pragyvenimo lygmuo tikrai yra adekvatus ekonominiams, socialiniams praradimams?

Atvirai kalbant, susidaro toks įspūdis, kad nei ES, nei pati Ukraina nėra pasiruošusios "vedyboms" ir vis dar tebesvarsto.

Piktintis nereikia. Vedybos - rimtas dalykas. Abi puses stabdo kelios labai svarbios problemos.

Kodėl Ukraina neskuba „ženytis“ su ES?

Kas yra Ukraina?

Pakankamai didelė valstybė su 47 milijonais gyventojų. Jei kitų šalių pertvarkų patirtis pasikartos, tai galima laukti 6 - 7 miljonų pigios darbo jėgos plūstelėjimo į senąsias europiečių valstybes.

Be to, Ukrainos stambioji pramonė yra rimtas konkurentas Vokietijos ir Prancūzijos ekonomikoms. Taip, jai trūksta naujausių technologijų, bet 69 procentai jos pajėgumų išliko konkurencingi ir turi paklausą.

Negana to, Ukrainos vyriausybė puoselėja viziją iki 2015 metų tuos procentus ženkliai padidinti.

Šiandien apie 39 procentus ukrainiečių eksporto keliauja į Rytus, apie 36 procentus - į Vakarus. Ukrainai įstojus į ES, mums teks įsileisti dar didesnę jos eksporto dalį.

Galima spėti, kad europiečių pramonės gigantai netrykšta tokiu entuziazmu. Ukrainos pramonininkams - taipogi daug neatsakytų klausimų. Jie puikiai supranta, kad vedybos atneš ne vien pliusus, apie kuriuos taip daug šnekama, bet ir nuostolius. ES pareikalaus - kitų valstybių patirtis tai patvirtina - dalį įmonių uždaryti. Kitose - ženkliai padidinti užsienio kapitalo dalyvavimą. O ką tai reiškia?

Paprastai tariant, didžiąją dalį konkurencingų objektų teks atiduoti į užsienio korporacijų rankas. Dar suprantamiau išsireiškiant, atsisakyti nors ir menko, bet vis dar egzistuojančio ekonominio savarankiškumo.

Tokie veiksmai sukels negatyvius poslinkius visuomenėje: galima beveik 40 procentų bedarbystė pramoniniuose rajonuose, kuri iššauks pasipriešinimą valdantiesiems ir neišvengiamai atves į konfliktinę situaciją, kuria gali pasinaudoti rytinė kaimynė. Norint to išvengti, ES teks kasmet išskirti milžinišką sumą Ukrainos ūkio pertvarkai. ES masina papildoma rinka, bet stabdo galima rizika užspringti. Ukrainos pramonininkams būtinos investicijos, bet stabdo baimė netekti dabartyje valdomos dalies.

Pagrindinį vaidmenį „vedybose“ atlieka „piršlys“

Nuo seno priimta, kad vedybose aktyviai veikia dar vienas personažas ir jo įtaka dažnai esti labai ženkli.

Šiose „vedybose" „piršlio" vaidmenį atlieka JAV - paskutinioji imperija. Ji siekia savų strateginių tikslų. Jai nėra svarbus „jaunųjų povedybinis gyvenimas" - jai svarbu jos pačios interesai. Šitame regione jos interesas - labai paprastas: resursai. Rusijos ir kitų valstybių resursai.

Ukraina JAV jai reikalinga kaip placdarmas tolimesnei ekspansijai. Didelis gyvas organizmas paprastai pasižymi primityvizmu. Tai būdinga visoms imperijoms. Jos užsispyrusiai siekia savo tiklo. Nepasisekė priversti Ukrainą įstoti į NATO, tebus pradžiai narystė ES. Juk ES amerikiečiai jaučiasi kaip namie. Todėl ir spaudžia ES.

Nesupranta „piršlys", kad „įžabotas arklys" visada svajoja apie laisvę. Europiečiams toks Imperijos elgesys nekelia entuziazmo ir jie slapta taipogi turi viziją. Todėl jų veiksmai, nors išoriškai demonstruoja nuolankumą ir tarnystę, dažnai patampa nepakaltinamu stabdžiu „važnyčiotojui".

ES ir Ukraina vis dar viešai demonstruoja bandymus susitarti, bet tikrumoje jos jau priėmė sprendimą.

Žaidžiant tokį rimtą geopolitinį žaidimą, reikia pergudrauti net „išrinktosios tautos" valdomą Imperiją.

O kaip kitaip, jei ne tomis pačiomis priemonėmis. Todėl europiečiai kaltina Ukrainą demokratijos stoka ir vertybių nesilaikymu (tą pačią metodiką naudoja amerikiečiai neįtinkančių valstybių atžvilgiu), o Ukrainos valdantieji laiko uždarę Tymošenką ir ieško naujų priemonių tiems kaltinimams paremti.

ES savarankiškumas neįmanomas be Rusijos resursų. Rusija gali labai greitai jų netekti, jei Imperijai pasiseks atsistoti ant abiejų kojų Kaukaze ir Kaspijos jūros baseine. Ukraina - svarbiausia šio strateginio proceso jungiamoji grandis. Todėl ES didžiųjų valstybių ir Rusijos interesai čia sutampa.

„Budintis režimas“ Ukrainoje

Tačiau Imperija, nors didelė ir nepaslanki, išlaiko budrumą. Jos geopolitinius ėjimus nėra sunku nuspėti. Metodikos panašios. Jos išliko beveik nepakitusios. Buvo naudojamos visais amžiais, jos veikia ir dabar.

Kur Ukraina labiausiai pažeidžiama? Nacionaliniame lygmenyje.

Ryškus ir dažnai dirbtinai palaikomas susiskaldymas tarp rytinės ir vakarinės dalies niekur nedingo, jis rusena, jis gyvas. Tereikia nedidelių pastangų ir jis pavirs dideliu,viską naikinančiu liepsnojančiu laužu.

Iki šiol visi valdančiosios daugumos veiksmai buvo nukreipti valstybės stabilumui ir vientisumui užtikrinti.

Rados (Ukrainos parlamento) priimtas kalbos įstatymas viską apvertė aukštyn kojom.

Nemanau, kad rusakalbiams šalies piliečiams tai buvo visų svarbiausia problema. Jei apsirinku, tai toks šios problemos sprendimas tik sukėlė bereikalingas aistras. Dar daugiau, įstatyme numatytas 10 procentų barjeras leidžia regioninės kalbos statuso reikalauti ir kitoms tautinėms mažumoms. Ir tai jau vyksta. Takoskyra didėja.

Kvailumas? Nemokėjimas prognozuoti galimų pasekmių? Gal taip, gal ir ne.

Šiandien kai kurie politikai jau atvirai drįsta pareikšti, kad Ukrainai daug geriau būtų be Vakarinės dalies. O ši atvirai nepaklūsta centrinės valdžios nurodymams. Paskutiniai Lvovo srities sprendimai gali būti traktuojami kaip antivalstybiniai. Procesas gilėja. Vargiai įmanoma jį sustabdyti.

Kas toliau? Galimos įstatymo pataisos, kurios sušvelnins nacionalinę priešpriešą. Toks sprendimas neišvengiamai atsilieps rinkimuose. Sustiprins opozicinių partijų įtaką ir susilpnins "Regionų partijos" pozicijas. Didėjančios takoskyros jis nesumažins.

Jei Rusija sutiktų sumažinti dujų kainą, tai padidintų pramonės gaminių konkurencingumą ir galima būtų išlaisvintas lėšas skubiai paskirti darbo užmokesčio didinimui. Tai suteiktų papildomus kozirius.

Deja, Rusija, atrodo, nesileidžia į kalbas. Paskutinis Janukovyčiaus ir Putino susitikimas jokių rimtesnių poslinkių šioje srityje nedavė.

Keistas tas rusų užsispyrimas. Absoliučiai neturintis jokios logikos. O gal tik taip atrodo?

Sąmokslo teorija: o kas gali paneigti, kad?

Gal ES ir Rusija, realiai vertindamos geopolitinę pasaulio padėtį ir siekdamos savo bendrų tikslų, kitos išeities, apart Ukrainos suskaldymą, nemato?

Paradoksas, bet tai išspręstų beveik visas iškilusias problemas.


Vokietijos, Prancūzijos korporacijos apsaugotų savo produkciją nuo papildomos vidinės konkurencijos. ES didžiosios valstybės turėtų nepriklausantį Imperijai resursų tiekėją ir galimai tolesnėje perspektyvoje - pajėgų gynėją. Rusai - stabilų kaimyną, kuriam, kaip suomiams, būtų leista normaliai gyventi ir vystytis. Vienintelis reikalavimas: jokios svetimos jėgos bazių.

Kvailiausioje padėtyje atsidurtų Vakarų Ukrainos gyventojai. Jų svajonės gali taip ir likti svajonėmis. Neabejotinai jie pateks į ES glėbį, bet kokiame pavidale?

Istorijos vingiuose, 1938 metais, žlugus Čekoslovakijai, dalis Vakarų Ukrainos, kuri tada priklausė šiai valstybei, buvo paskelbusi savo nepriklausomybę. O kuo tai baigėsi? Vengrijos ir Lenkijos ginkluota invazija.

Aišku, dabarties Europoje sunkiai įsivaizduojamas toks įvykių posūkis ir Vakarų Ukraina gali būti pripažinta atskiru politiniu dariniu, bet jai tikrai nepavyks išvengti Lenkijos patronažo ir jos ekonominės įtakos. O tai šiuolaikiniame pasaulyje galima prilyginti netiesioginei okupacijai.

Kaip ten bebūtų, turime sutikti, kad šie rinkimai į Ukrainos parlamentą tikrai yra labai svarbūs. „Regionų partijai" pasiekus ženklų laimėjimą, opoziciją bus bandoma pastatyti „į vietą". Jokie vakariečių rėkavimai ar rinkimų nepripažinimas neturės lemiamos įtakos. Situacijai susiklosčius atvirkščiai, kas labai abejotina, valstybės trūkinėjimas tik stiprės. Pirmu atveju tai būtų naudinga suinteresuotoms ES valstybėms ir Rusijai, antru — Imperijai.

Kad ir kaip nutiktų, artimiausiu metu Ukrainos ES sudėtyje tikrai neišvysime. Laikas bėga greitai, laukti teks neilgai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007