Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 15:34

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 13 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 27 Geg 2011 20:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Braškanti ekonomika – prielaida Aleksandro Lukašenkos režimo žlugimui


http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4699

Viktor Denisenko
2011 05 27

      Atėjęs į valdžią Baltarusijoje 1994 metais, Aleksandras Lukašenka „socialinį stabilumą“ padarė vizitine savo režimo kortele. Nuo 1996 metų, kai išryškėjo ir pradėjo gilėti autoritarinės valdymo tendencijos, jis šalies visuomenei pasiūlė labai paprastą sandorį – sąlyginę buities gerovę mainais už laisvės suvaržymą, demokratinių procedūrų naikinimą bei neribotą savo valdžios stiprinimą. Dauguma Baltarusijos gyventojų priėmė šias sąlygas ir tai leidžia A. Lukašenkai jau beveik septyniolika metų būti vienvaldžiu šalies lyderiu – Baltarusijos šeimininku arba, pagal kitus vertinimus, paskutiniuoju Europos diktatoriumi.

      Sistema kurį laiką veikė – naudodamasis dalies visuomenės nostalgija sovietmečiui („suredaguotos“ sovietinės Baltarusijos simbolikos grąžinimas), baugindamas laukiniu kapitalizmu (panaudodamas praeito amžiaus dešimtojo dešimtmečio Rusijos pavyzdį) ir Vakarų sąmokslu A. Lukašenka siūlė paprastą „taurelės ir spirgučio“ (rus. čarka i škvarka)  principu paremtą stabilumą: sotūs piliečiai nebando lįsti į politiką. Visi, kas nepriimdavo tokių sąlygų, buvo baudžiami.

      Lukašenkos pasiūlyta sistema buvo patraukli, ypač inertiškai posovietinei visuomenei. Nemaža jos dalis, ypač vyresnio amžiaus, buvo įpratę, kad valstybė reguliuoja beveik visas jų gyvenimo sritis, ji yra tas „aukščiausias absoliutas“, kuris viską „žino geriau“. Iš kitos pusės, šis „aukščiausias absoliutas“ mechaniškai rūpinosi žmonėmis ir garantavo jiems tam tikrą pragyvenimo minimumą (o kai kuriuos išaukštindavo ir leisdavo priartėti prie savęs, kūrė vadinamosios nomenklatūros sluoksnį). Nėra paslaptis, kad tarp paprastų žmonių A. Lukašenkos sistemos gerbėjų galima buvo atrasti ne tik pačioje Baltarusijoje, bet ir Rusijoje, Ukrainoje ar net Lietuvoje.

      „Socialinio stabilumo“ sistema buvo paremta Baltarusijos „ekonominio stebuklo“ (liaudiškai lukonomikos) mitu. Seniai buvo kalbama, kad Baltarusijos ekonomika iš esmės yra neveiksni, tačiau gana sėkmingai veikė, gaudama stiprų palaikymą iš Rusijos, o kartais ir iš Vakarų (per 2008–2010 metų santykių su Vakarais atšilimą).

      A. Lukašenka sugebėdavo gauti ekonominės naudos sumaniai dalydamas pažadus tiek Rusijai, tiek Vakarams, tačiau jų dažniausiai nevykdė.


      Baltarusijos „ekonominio stebuklo“ žlugimas prasidėjo šiais metais. Iš tikrųjų džiaugiuosi, kad tai vyksta dar valdant A. Lukašenkai. Anksčiau prognozavau, kad ekonominiai sunkumai gali atsirasti pasibaigus jo valdymo erai ir į valdžią atėjus galbūt opozicinių jėgų atstovams ir prasidėjus būtinoms ekonominėms reformoms. Tokiu atveju, pablogėjus žmonių materialinei gerovei, naujos valdžios oponentai galėtų priekaištauti, kad būtent demokratinės jėgos sužlugdė Baltarusijos ekonomiką. Finansinės problemos galėtų būti naudojamos visoms demokratinėms ir liberalioms idėjoms diskredituoti (iš dalies tokia yra Rusijos patirtis). Tačiau galima tikėtis, kad dabar to nebus. Panašu, kad už žlugusį „Baltarusijos ekonominį stebuklą“ teks atsakyti pačiam A. Lukašenkai.

      Šiandien Baltarusijoje sunku įsigyti valiutos (paprasti žmonės, bijodami baltarusiško rublio žlugimo, supirko visas jos atsargas), auga maisto ir kuro kainos. Kai kurie ekspertai tvirtina, kad iki šalies ekonomikos žlugimo ir chaoso liko tik vienas žingsnis. Minskas siekia gauti bent 3 mlrd. dolerių kreditą (anksčiau A. Lukašenka teigė, kad Rusijos prezidentas D. Medvedevas pažadėjo suteikti 6 mlrd. dolerių kreditą), kurį galėtų suteikti Rusija ar Eurazijos ekonominė sąjunga (EurAzES).

      Tačiau Maskva jau atsisakė suteikti Baltarusijai atitinkamą sumą (apie galimas šio atsisakymo priežastis dar kalbėsime), tiksliau pasiūlė gerokai mažesnį, 0,5 mlrd. dolerių kreditą. Gali būti, kad Minskas nieko negaus ir iš EurAzES, kurioje dominuoja Maskva.

      Baltarusijai 3 mlrd. dolerių kreditas reikalingas ekonominei situacijai stabilizuoti, tačiau teko nemažai skaityti, kad tokia suma pagerintų esamą situaciją tik kelis mėnesius. Kitaip sakant, ekspertai prognozuoja, kad kreditas bus tiesiog pravalgytas. Be to, nežinia, ar tokia suma gali išgelbėti Baltarusiją.

       Buvusio Baltarusijos ministro pirmininko, dabar aktyvaus opozicinių jėgų veikėjo Michailo Čigirio teigimu, siekiant palaikyti egzistuojantį ekonominį modelį Minskui kiekvienais metais reikia 6–8 mlrd. dolerių. Prašomas kreditas – tik pusė reikiamos sumos.

      Ekonominiai sunkumai sparčiau nei opozicinių jėgų pastangos gali priversti braškėti A. Lukašenkos režimą. M. Čigiris pabrėžia, kad situacija Baltarusijoje yra labai sudėtinga, nes šalis visą laiką gyveno iš išmaldos. „Tai, kas vyksta šiandien, yra pavojinga pačiam A. Lukašenkai. Jo pagrindinė palaikymo grupė – pensininkai, vyresnio amžiaus žmonės. Būtent jų gerovė dabar kenčia labiausiai“, – gegužės 13 d. Lietuvos Respublikos Seime vykusioje konferencijoje sakė M. Čigiris.

       Suprantama, kad Baltarusijos režimas bandys bet kokia kaina stabilizuoti ekonominę situaciją. Siekdamas gauti reikalingą sumą, Minskas gali parduoti stambias valstybės įmones. Faktiškai tai yra vienintelis kelias, kurio Minskui gali tekti griebtis nedelsiant, jeigu nebus gautas kreditas iš EurAaEs, arba kiek vėliau, jei kreditas bus gautas, bet pravalgytas. Tarp realiausių pirkėjų minima Rusija, kuri tokiu būdu tik padidintų savo įtaką kaimyninėje šalyje. Galbūt būtent dėl šios priežasties Maskva ir neskuba kredituoti žlungančios Baltarusijos ekonomikos.

      Sunku pasakyti, ar 2011-ieji taps paskutiniais A. Lukašenkos režimui. Tai, kas dabar vyksta Baltarusijoje (ypač žiaurus opozicinių jėgų persekiojimas, ekonominis nestabilumas, maksimalus valstybinės propagandos aktyvumas), gali byloti apie artėjančią režimo agoniją. Šiuo atveju nerimą keliančiu ženklu paskutiniam Europos diktatoriui turėtų tapti ir šiųmetinės arabų pasaulio revoliucijos, kurios primena, kad nė vienas ilgametis režimas ir šalies lyderis nėra amžini, o žmonės gali bandyti paimti likimą į savo rankas net tada, kai niekas to pernelyg nesitiki. Iš kitos pusės, kaip jau minėtoje konferencijoje Vilniuje sakė Baltarusijos žurnalistų asociacijos pirmininkė Žana Litvina, cituodama kito savo kolegos žodžius: „Baltarusija – tokia šalis, kurioje visą laiką atrodo, kad tuoj tuoj  kažkas įvyks, bet taip vis ir neįvyksta“.

       Teoriškai, jei bus gauta reikalinga pinigų suma, A. Lukašenkos režimui gali pavykti kelis mėnesius ar net metus daugiau ar mažiau stabilizuoti finansinę padėtį šalyje, tačiau palikus esamą ekonomikos modelį, krizė anksčiau ar vėliau grįš.

       Baltarusijos realijos leidžia teigti, kad būtent braškanti ekonomika, o ne vertybiniai laisvės ir demokratijos siekiai gali paskatinti permainas Baltarusijos gyvenime ir sužlugdyti autoritarinį režimą. Netekę „stikliuko ir spirgučio“, žmonės dažniausiai susimąsto apie permainų būtinybę.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4699&c=1

Rimvydas, 2011 05 27 10:05

      Na taip, su Baltarusija įdomūs dalykai darosi (vakar pasirodė žinutė, kurioje A. Lukašenka teigia, kad gal ir paleis politinius kalinius, nes jie mat "duoną valgo", ji buvo susieta su tuo, kad galbūt tikimaisi gauti paskolą iš TVF).

      Kita vertus, standartinis klausimas (jeigu visgi virstų režimas)- kas po Lukašenkos? - lieka atviras. Net po jo nomenklatūra išliks, apie Baltarusijos opozicijos "vienybę" visi puikiai žinome, dar vienas klausimas, ar visuomenė nori permainų (protestai parodė, kad jau bunda visuomenė, bet ar ilgam ir ar pakankamai didelė jos dalis?).

       Labai svarbus žinoma liks Rusijos veiksnys, gal atsirastų terpė įkišti savo kandidatą (o juk jau kartą išrinko Lukašenką, kuris blogais laikais pažadėjo "senus gerus laikus").

       Faktas, kad Baltarusijai reikėtų sisteminių ekonominių reformų. Lukašenkos pasitraukimo atveju, vėlgi, kas suvienytų visuomenę pernešti transformaciją (juk akivaizdu, atsirastų struktūrinė bedarbystė, labai didelė pralaimėjusiųjų (neatitinkančių laikmečio reikalavimų) dėl reformų grupė ir pan.).

       Kita vertus, Lukašenka visom jėgom stengsis likti valdžioje (nes kitaip ko gero dar ir tektų atsakyti už keletą dingimų, kelis šimtus metų kalėjime, kuriuos praleido "nedraugai" ir t.t.) ir čia kyla klausimai, kaip jis elgsis, vėl griebs Rusiją (atiduos strateginius objektus), o gal vėl su Europa bendrauti bandys (ar ji pasiruošusi kažką pasiūlyti, išskyrus pagalbą vykdant ekonomines reformas (su sąlyga, kad ir politiniai pokyčiai vyks)?).

       Nors žinoma su autoriumi sunku nesutikti, faktas, kad įvykiai Baltarusijoje gerokai siūbuoja Lukašenkos sostą, kita vertus, jis truputi "apsitvarkęs" jau pas save - tai klausimas ar yra kam jį versti.

Žygeivis, 2011 05 27 19:44

      Kadangi reguliariai žiūriu ir Baltarusijos, ir Rusijos TV, tai man labai akivaizdus Rusijos valdžios ir ypač įvairių oligarchų siekis pigiai supirkti Baltarusijos didžiąsias gamyklas, dujų ir naftos vamzdynus bei energetines linijas ir kitą infrastruktūrą.

      Manau, kad bus bandoma atlikti tokią pačią operaciją, kaip ir Lietuvoje - pvz. su "Mažeikių naftos", Lietuvos elektrinių, benzino kolonėlių "prichvatizacija" (na gal ne už 1 litą ar rublį, bet vis tiek daug kartų pigiau, nei reali vertė).

      Panašu, kad Vakarų ir Rusijos interesai šiuo atveju sutampa - "vakarietiški" ir "rusiški" oligarchai juk tie patys (ir kažkodėl beveik visi turi Izraelio pilietybę :) ).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bir 2011 21:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Ko reikia A. Lukašenkai – botago ar meduolio?

http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4722

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas
2011 06 08

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4722&c=1

Žygeivis, 2011 06 08 15:34

     Įdomi naujiena - Lukašenka neseniai davė nurodymą Baltarusijos interneto paslaugų teikėjams nebeblokuoti "Kavkaz center" svetaines.

     Kaip manote, kodėl jis taip pasielgė? :)

     P.S. Mano nuomone, tikrai ne todėl, kad "sudemokratėjo". :)

A, 2011 06 08 19:16

     Žygeivis, padarei savo darbą, pats "Batka" pradėjo skaityti tavo komentarus!

     Gal persikvalifikuok į Baltarusijos patriotų gretas? Visa Lietuva pasveikintų tokį posūkį.

Žygeivis, 2011 06 08 21:14

A, 2011 06 08 19:16
Žygeivis, padarei savo darbą, pats "Batka" pradėjo skaityti tavo komentarus!
---------------------------------------

     Ir iš kur tu tai sužinojai? Su Batka susiskambinai? :) :) :)

-----------------------------
A, 2011 06 08 19:16
Gal persikvalifikuok į Baltarusijos patriotų gretas? Visa Lietuva pasveikintu tokį posūkį
-----------------------------

     O aš ir esu Baltarusijos patriotas - ką kokie "litvinistai" besakytų, bet visa Baltarusija yra istorinė-etninė baltų žemė.

     Taigi, net ir pavadinimas valstybės yra beveik tinkamas, tik "surusintą" galą reikia išmesti, ir tada bus "Baltuzeme". :)

     Tik, žinoma, reikės senųjų baltų palikuonims susigrąžinti ir savo istorinę baltų kalbą, o ne švograuti "ruckai". :) :) :)

     Ir čia jau mes turėsime jiems padėti...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Bir 2011 16:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
       Neabejoju, jog tai, kas dabar vyksta Baltarusijoje, palies ir mus - kada ten "įsisiūbuos".

      O tokio "įsisiūbavimo" nenori niekas iš aplinkinių šalių valdžių.

      Vis tik Lukašenka jo nepajėgs sustabdyti, kadangi ekonominė padėtis vis blogėja, o tiek Rusija, tiek ir Vakarai yra suinteresuoti, kad Baltarusijos gamyklos, dujotiekiai ir elektros infrastruktūra būtų "prichvatizuota".

      Todėl manau, kad Lukašenką tiesiog likviduos kokios nors "avarijos" metu, o po to bandys bent jau trumpam pagerinti liaudies masių gyvenimo lygį (duos stambią paskolą ir pan.).

      Bet iš to irgi vargu ar kas išeis - juk didžiąją dalį pinigų vis tiek išvogs. :)

      Na o po to, kada naujoji valdžia nebesugebės valdyti situaciją, prasidės jau tikra revoliucija.

      Deja, ir mes esame ant "civilizacinio lūžio" linijos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Lie 2011 18:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Filosofas G. Mažeikis: revoliucija Minske – prielaida prabusti pilietinei savimonei Lietuvoje

http://www.balsas.lt/naujiena/545119/fi ... -lietuvoje

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/545119/ ... i-apacioje

G.P.
2011-07-03 13:51:57


      Savo šalies patriotas viską matuoja vienu aspektu: ar tai naudinga Lietuvai?

      Matydami su kiekviena diena vis stiprėjančias Lenkijos pretenzijas Lietuvai, turėtume suprasti, kad mūsų ir Lukašenkos tikslas bendras - tai priešintis lenkiškam šovinizmui ir imperializmui.

      Tik pabandykim įsivaizduoti, kas atsitiktų, jei Lukašenka būtų nuverstas. Taigi iškart prasidėtų Baltarusijos "demokratizacija", t.y. Lenkijos finansuojami "tomaševskiai" imtų ten išdarinėti tai, ką išdarinėja Lietuvoje. Reiškia geopolitinis spaudimas Lietuvai dar labiau padidėtų.

       Kiekvieno Lietuvos patrioto pareiga - tai siekis išlaikyti Baltarusiją draugiška Lietuvos kaimyne. Tą beje supranta ir Lietuvos prezidentė D.G.

Žygeivis
2011-07-03 18:24:11


      Lietuvos ir Baltarusijos problemos yra visai skirtingos.

      Mus jau suvalgė "jievrosojuzas" ir komuniagų atlikta "prichvatizacija", o Baltarusija kol kas sugeba išlaviruoti tarp dviejų monstrų - stimpančios Rusijos imperijos ir pederastinio Jievrosojuzo.

      Bet ir Baltarusijai jau artėja ekonominis-finansinis krachas, sukeltas bendromis Jievrosojuzo ir Rusijos imperijos pastangomis (ir vieni, ir kiti nori "prichvatizuoti" už kapeikas Baltarusijos pramonę, vamzdynus, energetiką bei kitus resursus).

      Na o mūsų situacija dar blogesnė - pas mus jau seniai viskas "prichvatizuota", o darbingiausia visuomenės dalis jau pabėgo iš Lietuvos.

      Negana to dabar mūsų visuomenę "Jievrosojuzo" komisarai ir jų finansuojami "projektų vykdytojai" intensyviai kosmopolitizuoja bei pederastizuoja.

      O viską "apvainikuoja" sparčiai artėjantis ir viso supederastėjusio bei visiškai morališkai supuvusio "Jievrosojuzo" krachas.

      Pasaulio istorija jau daugybę kartų parodė, kad moralinis supuvimas visais laikais vedė visas valstybes ir civilizacijas į išnykimą. Ateidavo barbarai ir tokias valstybes sunaikindavo.

      Dabartinis Jievrosojuze skatinamų "vertybių" (pederastijos, pedofilijos, "multi-kulti", narkomanijos, alkoholizmo, "aukso veršio" garbinimo, korupcijos...) plitimas irgi jau atvedė šitą monstrą į logišką žlugimą ir supuvimą.

      "Barbarai iš pietų" jau vis labiau įsigali šioje puvėsių krūvoje ir greitai nušluos Europos civilizaciją, jei europiečiai laiku nesustabdys savo pačių moralinį žlugimą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Lie 2011 16:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Baltarusija klupdoma globalia propaganda


http://www.respublika.lt/lt/naujienos/p ... ropaganda/

2011 liepos mėn. 11 d. 13:16:00
Vidmantas UŽUSIENIS,„Respublikos“ žurnalistas

      Pastaruoju metu žinios iš Baltarusijos pasaulio viešojoje erdvėje primena informaciją iš fronto linijos. Teigiama, kad visa tai dėl to, jog šalyje kaimynėje neva siautėja paskutiniu Europos diktatoriumi Vakarų vadinamo Aleksandro Lukašenkos režimas, o pažangi planetos žiniasklaida gina demokratines vertybes.

      PARADOKSAS. Kai teisėsauga tramdo taikių protesto akcijų dalyvius Lietuvoje, tai vadinama viešosios tvarkos palaikymu...

      Tuo tarpu Seimo narys Kęstutis Daukšys neatmeta tikimybės, kad masinio baltarusių valstybės juodinimo priežastys gali būti daug proziškesnės. Baltarusija intensyviai priešinasi tarptautinio kapitalo, kuriam priklauso ir demokratinėmis vadinamos žiniasklaidos priemonės, ketinimams privatizuoti jos turtą. Ir kol pasipriešinimas bus, tol juodinimas nesibaigs.

       Privatizavimu vadinamame valstybinių įmonių Baltarusijoje išparceliavimo procese noriai sutiktų dalyvauti ir nemažai Lietuvoje veikiančių investicinių bendrovių, o didžioji dauguma mūsų žiniasklaidos piešia baisius įvykių pas kaimynus vaizdus.

       Sukurta tokia atmosfera, kad objektyviai rašyti ar vertinti Baltarusijoje vykstančius procesus šiandien yra pavojinga - gali būti išvadintas demokratijos ir pažangą žmonijai reiškiančios privatizacijos priešu. Arba dar blogiau - apmokamu A.Lukašenkos agentu.

       Nieko naujo - tai Lietuva jau perėjo, kai pas mus vyko visuotinė Vakarų ir vietos politikų organizuota „prichvatizacija“. Kas iš jos laimėjo ir kas pralaimėjo, parodo skaičiai. Netgi oficialiais Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, šiandien žemiau skurdo ribos šalyje gyvena apie 20 proc. žmonių, kitaip tariant, net 600 tūkstančių gyventojų. Neoficialiais skaičiavimais, gyvenančiųjų žemiau skurdo ribos Lietuvoje yra apie 1,2 mln. iš trijų milijonų.

       Todėl Baltarusija visomis išgalėmis priešinasi tarptautinio kapitalo ekspansijai, o jo atstovų privatizavimo kėslus A.Lukašenka atvirai vadina „banditizmu“.

Rusijos smūgis į nugarą


       Kitas dalykas, ar dabartinė Baltarusijos valdžia turi nors mažiausių galimybių kovodama su turtingiausiomis pasaulio korporacijomis. Kaimynus puola ir Vakarai, ir Rusija.

       Oficialiais duomenimis, iki šiol Baltarusijoje valstybė kontroliuoja 75-80 proc. visos šalies ekonomikos. Nors Vakarų ir laikoma neefektyvia, iki šiol A.Lukašenkos komandinė ekonomika iki 2011-ųjų pradžios buvo pajėgi susitvarkyti su krizėmis. Baltarusijos statistikos departamento duomenimis, 2000-2010 metais šalies ekonomika kasmet vidutiniškai augo po 7,3 procento.

       Ir Vakaruose, ir Rusijoje šiandien tvirtinama, kad Minskui aukštus vystymosi tempus padėjo išlaikyti tai, jog ne vienus metus Baltarusijai buvo suteikiamos išskirtinai lengvatinės sąlygos įsigyti Rusijos naftos. Esą baltarusiai ją perdirbdavo ir naftos produktus eksportuodavo į Europą jau pasaulinėmis kainomis. Vadinasi, Baltarusijos ekonomikos augimą daug metų subsidijavo Rusija.

       Tačiau, vėlgi remiantis oficialia versija, prasidėjus krizei rusai ėmė didinti savo energetinių išteklių kainas visoms valstybėms, taip pat ir broliškajai Baltarusijai. Tai ir paskatino infliaciją: per pastaruosius penkis mėnesius ji išaugo 20 proc., o vidutinis darbo užmokestis nusmuko nuo 500 iki 300 JAV dolerių (nuo 1200 iki 720 litų).

Nurodė parceliavimo mastus


       Staiga įvarytos į kampą Baltarusijos ekonomikai pasiūlytas universalus vaistas - privatizacija. Netgi nurodoma, kokio masto ji turi būti.

       Iš viso kaimynės valstybinių įmonių turtas vertinamas 50-80 mlrd. JAV dolerių (120-192 mlrd. litų). ES sutiktų duoti paskolą Baltarusijai tik tokiu atveju, jei baltarusiai parduotų 7,5 mlrd. JAV dolerių (18 mlrd. litų) savo įmonių aktyvų.

       Tarptautinio valiutos fondo sąlyga už galimą paskolą - privatizuoti turto už 3,5-8 mlrd. JAV dolerių (8,4-19,2 mlrd. litų).

       Baltarusiams valiutos stygių 3 mlrd. JAV dolerių (7,2 mlrd. litų) paskola sutiktų papildyti Rusija, bet mainais ji irgi reikalauja baltarusių strateginių įmonių aktyvų, kurių vertė - 7,5 mlrd. JAV dolerių (18 mlrd. litų).

       Tačiau A.Lukašenka net nemano nusileisti. Jis kategoriškai tvirtina, kad nė viena Baltarusijos įmonė nebus parduota be jo žinios ir jokio „banditiško“ privatizavimo šalyje nebus.

       Matyt, joks atsitiktinumas tai, kad kaimynų sostinės Minsko gatves užplūdo gerai organizuoti protestuotojai, o Rusijos ir Europos žiniasklaidoje kelių dešimčių režimui nepaklusnių baltarusių akcijos vaizduojamos taip, tarytum Baltarusijoje vyktų visuotinis sukilimas.

       „O kuo čia stebėtis? - pats klausė ir pats atsakė K.Daukšys. - Kapitalizmas kaip sistema yra labai paprasta: jeigu tu negali apginti savo nuosavybės, tai iš tavęs ją ir atims. Vakarai mėgsta pasiimti tai, ką jie nori paimti. Ir ima viską pinigais. Nes jų rankose - milžiniškas kapitalas. Visame pasaulyje kapitalas panašiai veikia. Jei mato, kad galima ką nors paskandinti ar atimti, veikiama visomis priemonėmis. Tarp jų - ir ne visais skaidriais metodais. Ne tik tiesiogiai konkuruojant, dempinguojant kainas, bet ir netiesiogiai. Spaudžiama per ambasadas, papirkinėjant politikus, užsakant straipsnius laikraščiuose ir taip toliau“.

Tarp „vanagų“ - ir lietuviai


       Baltarusijoje gerų kąsnių dairosi ir Lietuvos verslas. Pirmiausia - atstovaujantis vadinamiesiems finansų tarpininkams, kurie mėgsta pigiai pirkti ir brangiai parduoti. Ne viena tokia įmonė turi ir savo atstovybes Baltarusijoje.

       „Daug kas mano, kad finansų tarpininkai pinigus daro iš oro. Taip nėra. Jie dirba. Paima iš dalies nustekentą įmonę, sutvarko jos valdymą, pinigų srautus, pelną, paskui parduoda. Perkant Baltarusijoje yra šiokia tokia rizika - po poros metų A.Lukašenka įmones gali pasiimti atgal. Manyčiau, Lietuvos verslininkai neturėtų atsisakyti savo kąsnio. Ir jeigu iš to dar uždirbs gražaus pinigėlio ir parveš į Lietuvą, bus šaunuoliai“, - dėstė Seimo narys.

       - Tačiau ar moralu pelnytis iš kitos šalies lygiai tokiais pačiais metodais, kokiais kadaise tarptautiniai investuotojai pasipelnė iš mūsų? - „Respublika“ klausė K.Daukšio.

       - Tai kapitalizmas. O dėl Lietuvos... Pirmiausia reikia kaltinti ne investuotojus, o tuos užsienio kapitalo nupirktus ekonomistus ir politikus, kurie įtikino Lietuvos gyventojus, kad jie yra kvaileliai, nesugebantys vadovauti kadaise mūsų valstybei priklausiusioms įmonėms. Juk daugumą tokių įmonių nupirko Švedijos, Norvegijos ar Suomijos bendrovės. Ar tai reiškia, kad skandinavai protingesni už mus? Turbūt ne. Paprasčiausiai jie parinko gerus vadybininkus. O mes pasidavėme. Dabar panašūs procesai vyksta Baltarusijoje.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Komentarai
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/p ... komentarai

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Lie 2011 17:47 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Stebiuosi, kad toks straipsnis pasirodė buržuazinėje žiniasklaidoje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Lie 2011 17:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Stebiuosi, kad toks straipsnis pasirodė buržuazinėje žiniasklaidoje.


   Reikia sakyti, ne "buržuazinėje", o "kapitalistinėje". :img01:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Lie 2011 22:18 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Buržua ir kapitalistas - tai vienas ir tas pats (ne istorijos terminu).


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Lie 2011 22:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Buržua ir kapitalistas - tai vienas ir tas pats (ne istorijos terminu).


     Terminų "sulyginimas" kvepia profanacija. :img01:

     Šiaip jau buržua yra tiesiog miestietis (ką šis žodis ir reiškė tada, kai atsirado). Galima pridurti - pasiturintis (kaip dabar sako - iš vidurinės klasės). :img06:

     Bet tai tikrai nereiškia, kad jis visada yra kapitalistas - tai yra investuoja savo kapitalą ir po to "išnaudoja samdomą darbą".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Lie 2011 19:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Žygeivis rašė:
Bičiulis rašė:
Buržua ir kapitalistas - tai vienas ir tas pats (ne istorijos terminu).

     Bet tai tikrai nereiškia, kad jis visada yra kapitalistas - tai yra investuoja savo kapitalą ir po to "išnaudoja samdomą darbą".

      Kaip tik tą ir reiškia.

      Tiesa, dar yra smulkusis buržua - jis pats savo gamybos priemonių savininkas (pvz. kaip turgaus prekeivis).

      Pats laikas atsisakyti viduramžiško termino (buržua - miestietis).


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Lie 2011 20:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Žygeivis rašė:
Bičiulis rašė:
Buržua ir kapitalistas - tai vienas ir tas pats (ne istorijos terminu).

     Bet tai tikrai nereiškia, kad jis visada yra kapitalistas - tai yra investuoja savo kapitalą ir po to "išnaudoja samdomą darbą".

      Kaip tik tą ir reiškia.

      Tiesa, dar yra smulkusis buržua - jis pats savo gamybos priemonių savininkas (pvz. kaip turgaus prekeivis).

      Pats laikas atsisakyti viduramžiško termino (buržua - miestietis).


     Pastebėjau vieną įdomų dėsningumą - kaip tik "marksistai", tai būtinai nori keisti istorinius terminus ir tų terminų reikšmes... :img01: :smile66:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Lie 2011 22:28 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Aš irgi. Kaip tik nacionalistai - taip jiems irgi.

Gi, matai, dabar jau nacionalizmas nebėra fašizmo forma... :img01:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Lie 2011 22:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Aš irgi. Kaip tik nacionalistai - taip jiems irgi.

Gi, matai, dabar jau nacionalizmas nebėra fašizmo forma... :img01:


   Aš gi ir sakau, kad "marksistai" visą laiką "revizuoja" senus istorinius terminus - nacionalizmo terminas sukurtas ir apibrėžtas dar 19 amžiuje (jei ne anksčiau), kada prasidėjo "tautų pavasaris" Balkanuose ir Garibaldžio sukilimas Italijoje.

    O terminas "fašizmas" - tik apie 1920 m. Italijoje žinomo italų socialisto - marksisto Musolinio (buvusio Italijos socialistų partijos laikraščio "Avante" redaktoriaus), ir su nacionalizmu fašizmas jokio ryšio tuo metu neturėjo. O štai su socializmu ryšys buvo labai stiprus. :smile66:

    Tik kada Sovietų Rusijoje buvo įkurtas Kominternas, bolševikų propagandistai pradėjo į "krūvą krauti" itališkąjį Musolinio fašizmą (Musolinis ir pats suprato, ir kitiems aiškino, kad fašizmas yra tvirta socialistinės valstybės valdžia) ir vokiškąjį Hitlerio nacionalsocializmą.

    P.S. Kažkodėl mūsų "raudonieji propagandistai", visą laiką stengiasi "pamiršti", kad ir Hitleris savo karjeros pradžioje, ir ypač Musolinis, buvo aršūs socialistai, darbininkų klasės interesų gynėjai.


    Ne be reikalo, maždaug trečdalį Vokietijos tautinių darbininkų socialistų partijos narių sudarė buvę komunistai (įskaitant ir užėmusius labai aukštus postus - beje, ir Hitlerio partijoje daug svarbių postų buvo užėmę buvę kompartijos "aktyvistai").  
   
    Ir atvirai kalbant, darbininkų padėtis Italijoje ir Vokietijoje, po jų atėjimo į valdžią, tikrai buvo labai žymiai pagerinta. Skirtingai nei SSSR Lenino ir Stalino valdymo metais (o ir valdant Chruščiovui streikuojančius darbininkus keletą kartų tiesiog iššaudė armija ir KGB).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 13 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007