Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 29 Bal 2024 00:29

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 22 Gru 2016 19:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Lietuvos pašonėje – nutylima, bet neprognozuojama karinė grėsmė


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=70533474

Vaidas Saldžiūnas,
http://www.DELFI.lt
2016 m. kovo 6 d. 19:34

Tiesioginio karinio ar hibridinio konflikto scenarijus Baltijos šalyse jau kurį laiką narplioja tiek Lietuvos, tiek JAV kariškiai bei tarptautiniai analitikai.

Tačiau dažnai pamirštama ar tiesiog ignoruojama, kad grėsmė gali kilti ne tik iš pačios Rusijos, bet ir iš kaimyninės Baltarusijos, kurią Kremlius vis tvirčiau gniaužia į savo rankas.

Vos už 30 km į Rytus nuo Vilniaus esanti Baltarusija – ne tik kitas pasaulis jau beveik 12 metų Europos sąjungoje ir NATO gyvenantiems lietuviams. Sovietiniais simboliais ir kolūkiais vis dar tebesididžiuojanti 9,6 mln. gyventojų šalis gali žavėti sovietmečio išsiilgusius bei juokinti Vakarų pasaulyje gyventi išmokusius lietuvius.

Tačiau dažnai pamirštama, kad geležiniu Aliaksandro Lukašenkos kumščiu jau daugiau nei du dešimtmečius valdoma šalis su Lietuva turi 677 km pasienio ruožą ir keistokos, laike įstrigusios, tarp Rytų ir Vakarų balansuojančios valstybės įvaizdį.

Kalbėdami apie Kremliaus keliamą pavojų nedaugelis Lietuvos politikų Baltarusiją įvardytų kaip grėsmę. Esą aikštingi nepriklausomą ir nepalaužiamą lyderį vaidinančio A. Luakešnkos signalai Maskvai, kad Minskas nesiklausys jokių nurodymų – geriausias taikių Baltarusijos siekių įrodymas.

Vis dėlto būtent Baltarusija yra artimiausia Rusijos sąjungininkė, susaistyta ekonominiais, politiniais ir kariniais svertais, o integruoti abiejų šalių kariniai daliniai nukreipti prieš NATO nares.

Neutrali pozicija - tik apgaulė?


Baltarusijos, kaip šalies, kuri bando išlaikyti neutralios šalies, tarp Rytų ir Vakarų esančio tilto įvaizdį labai uoliai mėgsta stiprinti pats A. Lukašenka.

Ne veltui paliaubos susitarimai tarp Ukrainos, separatistų atstovų ir Rusijos lyderių 2014 metais buvo pasirašyti Minske, kai A. Lukašenka tiesiog švytėjo supratingo šeimininko bei taikdario vaidmenyje.

„Tačiau nereikėtų apsigauti. Nė minutei nepamirštame, kad Baltarusija mums yra tokia pat potenciali karinė grėsmė, kaip ir Rusija. Kariniu požiūriu 100 proc. tokios pat šalys“, – teigė vienas DELFI šaltinis, susijęs su gynybos politikos planavimo klausimais.

Paveikslėlis

Galimos Rusijos pajėgų puolimo kryptys

Tiesa, Lietuvoje nėra aiškaus sutarimo dėl to, kaip vertinti Baltarusijos laikyseną. Viena vertus, Baltarusija aiškiai neparėmė nei Rusijos agresijos prieš Gruziją, nei Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybės. Be to, kilus konfliktui Ukrainoje, A. Lukašenka aiškiai užėmė neutralią poziciją ir netgi demonstratyviai sustiprino savo karinių pajėgų rengimą, taip tarsi parodydamas, kad Baltarusija neleistų atsirasti „žaliesiems žmogeliukams“.

Lietuvos bandymai rasti bendrą kalbą su A Lukašenka – pavyzdžiui pokalbiai su paskutiniuoju Europos diktatoriumi vadinamu Baltarusijos lyderiu Minske ir Vilniuje 2009–2010 metais jokių konkrečių rezultatų nedavė.

Mūsų šalies diplomatai iki šiol stengiasi pabrėžti, kad Lietuva supranta skirtumą tarp Rusijos ir Baltarusijos. Pavyzdžiui tuomet, kai į kai kuriuos renginius Rusijos ambasadorius dėl vienokių ar kitokių priežasčių nekviečiamas, kvietimo sulaukia Baltarusijos ambasada. Apie tai žino ir Maskva, ir Minskas, o lietuvių signalas atrodo itin aiškus.

Vis dėlto Lietuvos nenoras sureikšminti Baltarusijos, kaip karinės grėsmės, mat A. Lukašenkai esą nenaudingas konfliktas su NATO gali nieko nereikšti, mat A. Lukašenkos priklausomybė nuo Maskvos norų kasmet vis auga.

O dėl sankcijų ir žemų naftos kainų prispausta Rusija imasi vis stipresnių spaudimo priemonių tiek prieš savo priešininkes, tiek prieš sąjungininkes, tarp jų ir Baltarusiją.

Be to, neegzistuojančio rytinės Lietuvos kaimynės neutralumo priežastimi galima laikyti ir Baltarusijos priklausymą Kolektyvinio saugumo susitarimo organizacijai (KSSO).

Nors ši organizacija tik formaliai imituoja NATO veiklą ir pasirašyti įsipareigojimai ginti viena kitą nėra tokie griežtai reglamentuoti, kaip garsusis NATO 5–asis straipsnis, esmė beveik nesiskiria.

Lemiamą balsą KSSO turinti Maskva šią organizaciją laiko įrankiu, kurį, kaip legitimią priemonę galėtų panaudoti bet kurio konflikto atveju, o turint omeny, kad kitų KSSO narių ekonominė ir politinė priklausomybė nuo Rusijos yra milžiniška, Kremlius galėtų taikyti dideles spaudimo priemones.

Dydis ir pasiruošimas kelia pagarbą


Vis dėlto būtent Baltarusijai tenka ypatingas vaidmuo – karinė sąjunga su Rusija yra taip pažengusi, kad Lietuvos kariškiams nelieko nieko kito, tik tyliai vertinti kaimyninės šalies pajėgas, kaip grėsmę nacionaliniam saugumui.

Vien Baltarusijos ginkluotosios pajėgos, palyginus su Lietuva, atrodo grėsmingai. Formaliai Baltarusijos Gynybos ministerijai pavaldūs 59 tūkst. žmonių, tiesa, pačioje kariuomenėje tarnauja apie 48 tūkst. kariškių – maždaug 4 kartus daugiau, nei Lietuvos.

Paveikslėlis

Lietuvos kariuomenės, Baltarusijos pajėgų ir Rusijos Vakarų karinės apygardos karinių pajėgų palyginimas

Žiūrint vien tik į skaičius galima būtų teigti, kad Baltarusija – militarizuota valstybė, mat tūkstančiui gyventojui tenka 5 kariai. Palyginimui toks skaičius Lietuvoje ir netgi Lenkijoje – dvigubai mažesnis.

Žinoma, lyginti vien skaičius "ant popieriaus" nebūtų tikslinga ar sąžininga.

Kariuomenės stuburą sudaro trys mechanizuotosios brigados, turinčio po 3–5 tūkst. karių – 11–oji dislokuota Slonime, 120–oji Minske ir pati pavojingiausia, 6–oji – Gardine.

Kiekviena brigada turi priskirtus tankus T–72, kurių veikiančių yra iki 300 ( dar apie pusantro tūkstančio sandėliuose) bei apie 1 tūkst. įvairaus tipo šarvuočių – daugiausiai senų, sovietinės gamybos BMP.

Dar trys nepilnos sudėties brigados gali būti mobilizuotos per trumpą laiką. Taikos metu mišri Baltarusijos kariuomenė (60% profesionalų 40% šauktinių) gali būti papildyta rezervistais.

Per pastaruosius kelerius metus vyko intensyvios rezervistų ruošimo pratybos, o A. Lukašenka siekia turėti iki 120 tūkst. paruoštų aktyviojo rezervo karių.

Dar rimčiau vertinamos Baltarusijos galimybės smogti iš didelio atstumo – kariuomenė turi neproporcingai didelį skaičių artilerijos sistemų. Nuo toliašaudžių 152 mm savaeigių haubicų iki salvinės ugnies sistemų „Grad“, „Smerč“ ir balistinių raketų „Točka–U“ – iš viso per tūkstantį įvairaus kalibro ir tipų artilerijos sistemų.

Be to, Baltarusija turi savotiškas greitojo reagavimo pajėgas – 5–ąją specialiųjų pajėgų brigadą Marjiną Horkoje netoli Minsko bei dvi desantininkų brigadas – 103–ąją Vitebske ir 38–ąją Breste.

Galima pažymėti, kad tradiciškai diversines, svarbių objektų, pavyzdžių oro uostų, tiltų, bazių užėmimo operacijas turinčių vykdyti specialiųjų operacijų dalinių mobilumas suvaržytas, nes trūksta transporto priemonių, ypač transporto lėktuvų.

Antai dar 2012 metais Kinija Baltarusijai padovanojo 22 visureigius "Dongfeng EQ2058", kurie itin panašūs į Lietuvos kariuomenės naudojamus „Humvee“. Diversinių operacijų metu naudojant tokias priemones būtų nesunku supainioti su draugiškų pajėgų visureigiais.

„Kaip tokio dydžio valstybei, tokia kariuomenė yra labai didelė“, – teigė apžvalgininkas Audrius Bačiulis. Anot jo, baltarusiai yra geri kariai, galbūt net geresni už rusus, nors ir kiek skurdžiau aprūpinti.

„Iš 2 tūkst. metrų lengvai pataikome į „Leopard“ tanko dydžio taikinį“, – dar pernai Gožos poligone gyrėsi viename iš 6–jai brigadai priklausančiame Baltarusijos tankų batalione tarnaujantis leitenantas Sergejus Kuznecovas.

Tai, jog šiame pasienyje su Lietuva esančiame poligone pastaraisiais metais vyksta vis intensyvesnės Baltarusijos bei Rusijos karių pratybos, dėmesį atkreipia ir Lietuvos kariškiai, atidžiai stebintys ką veikia galimi priešininkai.

6–oji mechanizuotoji brigada vadinama vienu kovingiausių ir geriausiai paruoštų Baltarusijos dalinių, kuris itin dažnai treniruojasi su Rusijos kariškiais.

Tai galima laikyti ne atsitiktiniu sutapimu, mat spėjama, kad būtent 6–jai Baltarusijos kariuomenės brigadai būtų pavesta kartu su rusų pajėgomis Kaliningrado srityje uždaryti vadinamąjį Suvalkų koridorių, jei tik Minskas nuspręstų vykdyti Maskvos prašymą ir prisidėti prie karinės operacijos prieš Baltijos šalis.

Iš Gožos poligono baltarusių tankai gali per pusvalandį be perspėjimo atsidurti Druskininkuose, nuo kurių iki strategiškai svarbaus Alytaus miesto – vos keturios dešimtys kilometrų.

Apie tai, kad vadinamasis Suvalkų koridorius gali tapti naujuoju karštu tašku yra kalbėję aukšti NATO generolai bei ekspertai ir skelbęs DELFI.

Priežastis, dėl kurios Baltarusijai gali nelikti kitos išeities Žinoma, galima abejoti, ar A. Lukašenka ryžtųsi tokiai agresijai prieš NATO ir rizikuotų susilaukti Aljanso narių, pirmiausiai JAV ir Lenkijos atsako.

„Baltarusija nejaučia jokių karinių grėsmių, nors NATO aktyvumas kaimyninėse šalyse kelia tam tikrą nerimą. Be jokių politinių ir socialinių destabilizuojančių veiksnių šalies viduje, vargu ar galima kalbėti apie kokį nors karinį konfliktą“, – dar 2013 metais pareiškė Baltarusijos parlamento nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Aliaksandras Miažujevas.

Tačiau Minskas gali neturėti kitos išeities, mat Kremlius jau seniai yra užčiuopęs Baltarusijos silpnybę, kuria dabar gali naudotis. Viena opiausių Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų dalis yra ta, kurią dar 2013 metais kaip prioritetinę įvardijo pats A. Lukašenka – priešlėktuvinė gynyba ir oro pajėgos.

Ironiška, jog būtent šios sritys yra bene labiausiai apleistos ir priklausomos nuo Rusijos. Anot buvusio Gynybos ministro Pavelo Kozlovskio, vos 5 ar 4 iš Baltarusijos turimų dešimčių naikintuvų galėjo pakilti į orą. Tokius pareiškimus sutvirtino ir Baltarusijos karinių oro pajėgų patirtos nelaimės – per paskutiniuosius 7 metus sudužo 5 naikintuvai ir 1 sraigtasparnis. Daugeliu atveju kaip priežastis įvardyta netinkama orlaivių techninė būklė.

Dar 2012 m. A. Lukašenka gyrėsi susitaręs su Rusija dėl 18 apynaujų, pačioje Baltarusijoje modernizuotų naikintuvų Su–30 įsigijimo. Tačiau aikštingą A. Lukašenką pamokyti Rusija surengė savotišką spektaklį: pareikalavo sumokėti už lėktuvus ir negavusi pinigų už kreditus pardavė dar neturtingesnei šaliai – Angolai.

Baltarusijos siekis palankiomis kainomis arba nemokamai gauti ginkluotės nėra naujas. Dar 2006 metais iš Rusijos Minskas gavo 4 priešlėktuvinės gynybos baterijas S–300.

Mažiausiai 115 mln. dolerių vertės sandėris Baltarusijai kainavo per pusę tiek, nors ir pačios sistemos nebuvo naujos.

Savo ruožtu, Rusija dislokavo ir savo priešlėktuvinės gynybos sistemas S–300 – apie naujos baterijos pasirodymą šalia Polocko miesto šią savaitę jau skelbė žiniasklaida.

Priešlėktuvinių sistemų dislokavimą visuomet galima paaiškinti siekiu apsaugoti savo oro erdvę. Tačiau tokios didelio nuotolio sistemos, kurios gali aprėpti dalį Lietuvos oro erdvės, yra mobilios ir gali būti naudojamos siekiant pridengti sausumos pajėgas.

Be to, Rusija Kaliningrado srityje yra dislokavusi modernesne S-300 versiją - kompleksus S-400, kurį naudoja, kaip A2/AD priemonę.

A2/AD - tai atgrasymo priemonės prieš priešininką, kad jam būtų pernelyg pavojinga dislokuoti savo pajėgas vietovėje, kurią gina.

Ir nors glaudesnio karinio bendradarbiavimo tarp Rusijos ir Baltarusijos planų būta ir anksčiau, sujungtas, integruotas bei sparčiai tobulinamas priešlėktuvinės gynybos tinklas yra nesenas reiškinys.

Realus Baltarusijos ir Rusijos karinis bendradarbiavimas prasidėjo tik po 2010–ųjų, nors baltarusių kariškiai jau dalyvavo pratybose "Zapad 1999", kurių metu, anot vertintojų, konstatuota, jog prieš NATO Rusija naudotų branduolinius ginklus.

Tiesa, baltarusiams teko pasyvus vaidmuo, o A. Lukašenka ilgai mėgino apsaugoti savo kariuomenę nuo tiesioginio Maskvos diktato.

Vis dėlto prasta Baltarusijos ekonominė būklė neleido A. Lukašenkai skirti rimto dėmesio ginkluotosioms pajėgoms, o Rusijos parama pasirodė neįkainuojama.

2012 m. vasarį Baltarusija pasirašė susitarimą su Rusija dėl bendros regioninės oro gynybos sistemos.

Po metų susitarimas buvo ratifikuotas – tai reiškia, kad oro erdvė virš abiejų valstybių stebima ir ginama bendromis pajėgomis.

Tad faktas, jog Rusijos ir Baltarusijos priešlėktuvinės gynybos sistemos yra integruotos reiškia, jog didelio skirtumo tarp to, kam formaliai priklauso kuri sistema nėra arba konflikto atveju būtų sunku bei beprasmiška mėginti atskirti.

Galiausiai, Rusija Baltarusijoje jau yra dislokavusi šimtus kariškių.

Vileikoje, vos 120 km nuo Vilniaus, veikia 43–iasis Rusijos karinio laivyno komunikacijos centras, kuriame tarnauja apie 350 Rusijos karininkų. Iš čia galima perduoti signalus Rusijos povandeniniams laivams, gabenantiems branduolinius ginklus.

Šalies pietinėje dalyje, Hancavičuose, nuo 2002 m. pastatyti Rusijos ankstyvojo įspėjimo oro erdvės radarai, kurių paskirtis – aptikti balistinių raketų pakilimą. Čia, spėjama, tarnauja apie 2 tūkst. karių.

Be to, nuo 2013 m. Rusija Baranovičiuose esančioje karinių oro pajėgų bazėje (200 km nuo Vilniaus) yra dislokavusi naikintuvus Su–27, o pratybose yra pasirodę ir bombonešiai Tu–22M bei elektroninės žvalgybos orlaiviai Il–20.

Iki šiol vyksta derybos dėl Rusijos naikintuvų bei galimai bombonešių dislokavimo Bobruiske.

Pabrėžtina, kad pajėgiausi Baltarusijos kariniai daliniai sutelkti prie Lietuvos ir Lenkijos sienų, o pajėgumai gerokai viršija Baltijos šalių kariuomenes bei papildomų NATO dalinių skaičių.

Rusijai pamėginus imtis karinių veiksmų prieš Baltijos šalis Baltarusija vargu ar turėtų pasirinkimo laisvę dėl jau čia esančių Rusijos karinių pajėgumų, kurie formaliai taptų NATO taikiniais.

Galiausiai, vargu ar Baltarusija priešintųsi Rusijos 1-osios tankų armijos dalinių veržimuisi į Lietuvą pro Daugpilį.

Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=70533474

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Gru 2016 19:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Baltarusijos ginkluotosios pajėgos
https://lt.wikipedia.org/wiki/Baltarusi ... j%C4%97gos

Baltarusijos karinės pajėgos sudarytos iš armijos ir oro pajėgų, pavaldžių Baltarusijos Gynybos ministerijai.

Turinys

1 Istorija
2 Organizacija
2.1 Armija
2.2 Karinės oro ir oro gynybos pajėgos
2.3 Bendri daliniai
2.4 Vidaus kariuomenė
3 Ginkluotė
3.1 Lengvieji ginklai
3.2 Šarvuotosios kovos mašinos
3.2.1 Tankai
3.2.2 Šarvuočiai
3.3 Artilerija
3.4 Priešlėktuvinės gynybos sistemos
4 Nuorodos

Istorija

Prieš suyrant Tarybų Sąjungai Baltarusijoje buvo dislokuota 180 000 karių, tiesiogiai pavaldžių Maskvos Aukščiausiajai Karinei Vadovybei. 1992 m. Baltarusijoje buvo sukurta gynybos ministerija. Ji pradėjo organizuoti nacionalines ginkluotas pajėgas buvusios tarybinės kariuomenės, pasilikusios Baltarusijos teritorijoje, pagrindu. 1992 m. gegužės mėnesį buvo panaikinta tarybinė Baltarusijos karinė apygarda, o 1993 m. sausio 1 d. visi kariškiai turėjo prisiekti Baltarusijai arba palikti šalį.

Svarbi ginkluotų pajėgų dalis yra 9 tūkst. pasieniečių, vykdančių muitinės kontrolę ir sienos apsaugą.

Po to, kai Baltarusija pasiskelbė neutralia šalimi ir atsisakė branduolinio ginklo, ji susilaiko nuo įstojimo į kokias nors karines sąjungas.

1997 m. ginkluotų pajėgų skaičius buvo 77,5 tūkst. žmonių.
Organizacija

2007 m. Baltarusijos ginkluotosiose pajėgose buvo 72 400 karių. Planuojama jas sumažinti iki 60 000. Dauguma kareivių yra tikrosios karinės tarnybos, tarnaujantys 12 mėn. (jei su aukštuoju išsilavinimu) arba 18 mėn. (be aukštojo).

Ginkluotąsias pajėgas sudaro trys šakos ir bendri daliniai[1].
Armija

Armiją sudaro 29 600 žmonių.

6-oji gvardijos mechanizuota brigada (Gardinas)
11-oji gvardijos mechanizuotoji brigada (Slonimas)
120-oji gvardijos mechanizuotoji brigada (Minskas)
dvi mechanizuotos mobilizacinės brigados:
19-oji įrangos saugojimo bazė (Lepelis) yra buvusi 19-oji gvardijos tankų divizija. 2003 m. bazė buvo sustiprinta ne tik papildoma technika, bet motorizuotų šaulių bei tankų batalionais.[2]
5-oji atskiroji specnazo brigada
penkios artilerijos brigados
keturi artilerijos pulkai
du salvinių raketų mašinų pulkai
penkios (15-oji, 29-oji, 115-oji, 120-oji ir 302-oji) priešlėktuvinių raketų brigados
dvi žemė – žemė raketų brigados
dvi inžinerinės brigados
inžinerinis pulkas
8-oji atskiroji branduolinės, biologinės ir cheminės gynybos brigada
40-tasis atskirasis branduolinės, biologinės ir cheminės gynybos batalionas
dvi ryšių brigados
šešios įrangos saugojimo bazės – 50-oji (Brestas), 19-oji, 34-oji ir 37-oji (šios trys – buvusios tankų divizijos), 3-oji ir 28-oji (Baranovičiai).

Keturios įrangos saugojimo bazės – 19-oji, 30-oji, 193-oji ir 8-oji (buvusi 8-oji gvardijos tankų divizija) – panaikintos.
Karinės oro ir oro gynybos pajėgos

Baltarusijos karinėse oro pajėgose tarnauja apie 18 170 žmonių, jos 2004 m. turėjo 260 kovinių ir mokomųjų lėktuvų, 80 kovinių sraigtasparnių, žemė-oras raketinių sistemų.
Bendri daliniai

Juose tarnauja 25 170 žmonių. Tarp šių dalinių – Gynybos ministerijos darbuotojai, 72-asis gvardijos mokymo centras.
Vidaus kariuomenė

Baltarusijos vidaus kariuomenę sudaro:

trys atskirosios brigados
septyni atskirieji batalionai.

Visi jie turi atskirą nepriklausomą nuoseklią numeraciją.
Ginkluotė
Tanko T-72 pervežimas tankų transporteriu.

Baltarusijos ginkluotosios pajėgų ginkluotė paveldėta iš TSRS laikų. Vakarų ekspertai laiko dalį jos pasenusia.

Baltarusijos armijos tankai yra T-72, T-62 ir T-55, šarvuotieji transporteriai MT-LB, pėstininkų kovos mašinos BMP-2, BMP-1 ir BMD-1, sunkvežimiai GAZ-66 ir KAMAZ-6560.
Karinė aviacija ginkluota MiG-29 ir Su-27 naikintuvais, Su-24 ir Su-25 bombonešiais, sraigtasparniais Mi-8, Mi-24 ir Lenkijos gamintais Mi-2. 2005 m. gruodį Baltarusija nusipirko 10 reaktyvinių mokomųjų lėktuvų L-39 iš Ukrainos. Buvo skelbta, kad pirks 18 naudotų Su-30K naikintuvų.
2006 m. iš Rusijos įsigijo 4 baterijas po 6 S-300 priešlėktuvinės gynybos sistemas, skirtas stiprinti NVS oro erdvės gynybą.
Lengvieji ginklai

Pistoletai – 9 mm PM Makarov
Automatai – 5,45 mm AK-74 ir 7,62 mm AKM
Kulkosvaidžiai:
lengvieji 7,62 mm RPD ir RPK
universalieji 7,62 mm PK
sunkieji 12,7 mm NSV ir DŠK
Snaiperiniai šautuvai Dragunov SVD
Prieštankiniai granatsvaidžiai RPG-7
Stoviniai automatiniai granatsvaidžiai AGS-17
Stoviniai prieštankiniai granatsvaidžiai SPG-9

Šarvuotosios kovos mašinos
Tankai

T-55 – 29 (rezerve)
T-62 – 170 (rezerve)
T-72 – 1 465
T-80 – 92

Šarvuočiai

BMD-1 – 154
BMP-1 – 109
BMP-2 – 1 164
BTR-60 – 188
BTR-70 – 446
BTR-80 – 194
MT-LB – 66

Artilerija

122 mm salvinės raketų sistemos BM-21 Grad
122 mm haubicos D-30
152 mm haubicos D-20
152 mm patrankos 2A36 Giacint-B
122 mm savaeigės haubicos 2S1 Gvozdika
152 mm savaeigės haubicos 2S3 Akacija
152 mm savaeigės patrankos 2S5 Giacint-S
120 mm savaeigiai minosvaidžiai 2S9 Nona

Priešlėktuvinės gynybos sistemos

Savaeigiai raketų kompleksai:

SA-8 Gecko (9K33 Osa)
SA-11 Gadfly (9K37 Buk)
SA-12 Gladiator (9K81 S-300V Antey-300)
SA-13 Gopher (9K35 Strela-10)

Nuorodos

Routledge, IISS Military Balance 2007, p.158-159
[1]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Gru 2016 19:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Зачем армии России четыре тысячи вагонов для перевозок в Беларусь?


22 декабря 2016, четверг 19:12

Да, влезть на новые территории Россия может, но удержать их в нынешних условиях нереально.

Александр АЛЕСИН
30.11.2016 / 08:45 / Политика


Предполагаемое участие крупных контингентов российской армии в учениях «Запад-2017» на территории Беларуси вызвало тревожную реакцию в независимых СМИ и в некоторых кругах общественности нашей страны.

На днях ряд белорусских ресурсов сообщил, что в 2017 году Министерство обороны России планирует отправить в Беларусь и вывезти обратно 4162 вагона с войсками и военными грузами. Эта цифра (почерпнутая из документации конкурсных торгов по выполнению воинских грузовых перевозок в прямом международном железнодорожном сообщении для нужд Минобороны РФ) шокировала общественность, так как в 2015 и 2016 годах такого рода перевозки составили всего 125 и 50 вагонов соответственно.

По мнению ряда экспертов, столь значительный рост российских воинских перевозок по территории Беларуси в 2017 году связан с масштабными совместными учениями «Запад-2017».

Например, аналитик Белорусского института стратегических исследований (BISS, Вильнюс) Денис Мельянцов отмечает: «Такие учения обычно проводятся раз в два года. Но в прошлом году основные действия разворачивались на российских полигонах, поэтому большие объемы грузоперевозок в Беларусь не требовались».

Однако часть независимых экспертов и оппозиционных активистов в Беларуси и Украине склонны видеть скрытую опасность. В украинской прессе, например, высказывается предположение, что переброска такой крупной группировки может иметь целью развязывание агрессивных действий против соседей Беларуси.

Директор Центра стратегических и внешнеполитических исследований (Минск) Арсений Сивицкий предполагает, что в нашу страну могут перебросить большую часть недавно воссозданной 1-й гвардейской танковой армии Западного военного округа России, а это, в свою очередь, может быть использовано для установления полного контроля над территорией самой Беларуси.

В то же время Мельянцов считает весьма маловероятным повторение «крымского варианта» для Беларуси: «Для России нет нужды присоединять Беларусь, поскольку в основном ее интересы здесь и так обеспечены».

К белорусской границе перебрасывают российских военных

Подобная точка зрения выглядит достаточно обоснованной. Расчеты показывают, что даже при использовании 4162 вагонов нельзя перебросить в Беларусь большую часть сил 1-й гвардейской танковой армии, в лучшем случае удастся перевезти одно из ее соединений. И можно даже предположить какое.

Напомню: в июле российский Генштаб по согласованию с министром обороны России принял окончательное решение о том, что новая мотострелковая дивизия, создаваемая в Ельне Смоленской области на территории военного городка бывшей 144-й гвардейской мотострелковой дивизии, будет окончательно развернута к середине следующего года.

Необходимая для ее жизнедеятельности инфраструктура (в частности казарменный и жилой фонд, построенный за счет ФРГ после вывода 144-й дивизии из Германии в начале 90-х годов) после восстановительных работ позволит без особых проблем разместить полнокровное соединение. Оно, наряду с Таманской мотострелковой и Кантемировской танковой дивизиями, войдет в состав 1-й гвардейской танковой армии.

О воссоздании 1-й танковой армии в Западном военном округе было официально объявлено в начале года. Командующим был назначен генерал-майор Александр Чайко. Армия имеет на вооружении танки Т-72Б3 и Т-80, а также боевые машины пехоты БМП-3. Армия может первой получить бронетехнику нового поколения — танки Т-14 «Армата» и боевые машины «Курганец».

Так как формирование Ельнинской дивизии началось значительно позднее, чем аналогичных соединений в Воронежской и Ростовской областях, то завершение ее комплектования и подготовки объектов инфраструктуры запланировано не на декабрь текущего года (как для других соединений), а на конец первой половины следующего года. И не исключено, что проверкой боеготовности нового соединения станут именно учения «Запад-2017». Такое предположение позволяет хотя бы примерно спрогнозировать содержимое тех самых вагонов, вокруг которых разгорелась дискуссия.

Как сообщило в апреле со ссылкой на источник в российском Генштабе агентство ТАСС, вошедшие в состав 1-й танковой армии соединения (Таманская мотострелковая и Кантемировская танковая дивизии), а также формируемые мотострелковые дивизии получат шестиполковую оргштатную структуру. Она аналогична существовавшей в советских сухопутных войсках и ликвидированную в период нахождения на посту министра обороны России Анатолия Сердюкова. В то время дивизии были сокращены до бригад, основными боевыми подразделениями которых стали батальоны.

Теперь каждая танковая дивизия будет иметь три танковых полка, мотострелковый полк, самоходно-артиллерийский полк и зенитный ракетный полк, а каждая мотострелковая дивизия — три мотострелковых полка, танковый полк, самоходно-артиллерийский полк и зенитный ракетный полк.

Кроме того, в составе дивизии может находится ракетный дивизион, вертолетная эскадрилья, инженерно-саперный батальон, батальон связи, автомобильный батальон, разведывательный батальон, батальон радиоэлектронной борьбы, батальон материального обеспечения, ремонтно-восстановительный батальон, медико-санитарный батальон, рота химической защиты и несколько вспомогательных рот и взводов. В итоге дивизия может насчитывать 12-24 тыс. человек.

Танки Путина: не на Беларусь, а через Беларусь?


Если ориентироваться на прежнюю структуру, то по штату военного времени в мотострелковой дивизии могло находиться: до 220 основных боевых танков (Т-62, Т-64, Т-72, Т-80); от 180 до 240 БТР; от 180 до 280 БМП; 18 152-миллиметровых самоходных артустановок (САУ) 2С3; 24 122-миллиметровых САУ 2С1; 84 122-миллиметровых буксируемых гаубиц Д-30 А4; 18 единиц 122-миллиметровых реактивных систем залпового огня БМ-21; 4 пусковые установки тактических ракетных комплексов «Точка»(9К79); 16 зенитных ракетных комплексов (ЗРК) «Стрела-10»; 20 ЗРК «Оса»; 16 зенитных самоходных установок «Шилка»; 12 100-миллиметровых буксируемых противотанковых пушек МТ-12; 6-9 самоходных противотанковых ракетных комплексов П149 «Штурм-С»; 54 82-миллиметровых миномета.

Службы, обеспечивавшие функционирование всей этой махины (ремонт техники, подвоз пайков, боекомплектов, горючего, вещевого имущества и т.д.), имели в своем распоряжении до 220 гусеничных и 1500 колесных машин.

Так что для перевозки личного состава, боевой техники, складских запасов и имущества только одной мотострелковой или танковой дивизии российской армии вполне может понадобиться не одна тысяча железнодорожных вагонов.

Пример из истории: в годы Второй мировой войны для перевозки танковой дивизии вермахта требовалось до 70 эшелонов по 30-35 вагонов — итого до 2450 вагонов. Сравнение не вполне корректное, однако представление о порядке цифр все же дает.

Но какой бы укомплектованной ни была мотострелковая дивизия, она не сможет захватить и удержать Беларусь, а тем более вторгнуться в Украину и взять под контроль тамошние территории.

Да и Путин сейчас не заинтересован вторгаться в новые земли. Москве важно сохранить статус-кво в Украине, довести до желаемого завершения операцию в Сирии, избежать проблем в Центральной Азии, соседствующей с Афганистаном. Да, влезть на новые территории можно, но удержать их в нынешних условиях нереально.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Gru 2016 00:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina

http://imhoclub.by/ru/material/kto_sfab ... z4ThUW7G1G

(№28) Kęstutis Čeponis, Литва

---Ресурс «ИнформНапалм» 1 декабря 2016 года опубликовал статью некоего Имантаса Мелянаса, представившегося этноконфликтологом,----

Imantas Melianas
https://www.google.lt/?gws_rd=ssl#q=Imantas+melianas

-----------------------------------------------------------

Этот "этноконфликтолог" - большой полонофил и азерофил - в то же время ярый враг литовских антиимперских националистов, постоянно и очень давно на нас нападает, хаит в прессе и интерне...

В свое время он работал в литовском ДГБ (Департамент Государственной Безопасности, в 9 управлении (Охрана конституционных основ), начальником 1-ого отдела), откуда его турнули за пьянки - пьяный сделал аварию... Его брат одно время был министром МВД Литвы, тоже заядлый либерал.

У меня и моих сподвижников - антиимперских националистов - с ним давние "перестрелки"... :)

Сейчас же он хрен знает на кого работает - но врядли изменил свои антилитовские, пропольские и проазербайджанские воззрения...

В интерне он подписывается никами Imantas, Nurchaci, Rambambaras, Rainys, и еще целой кучей других - наверное, наивно думает, что мы их не выявим... :)

------------------------------------------------------------------

Вот мой один коммент насчет этого, нам давно и хорошо известного "фрукта" - кому интересно, советую перевести:

Kęstutis Čeponis:

Pastebėjau, kad straipsnio komentaruose alfa.lt ypač aršiai "šakojasi" pagarsėjęs lenkomanas ir azeromanas Imantas Melianas (ten pasirašo savo vardu "Imantas", nors kitur dažniausiai vartoja slapyvardžius Nurchaci, Rambambaras, Rainys ir dar kokius dešimtį kitų).

Šitas eks saugumietis, buvęs "didelis kovotojas" su Lietuvių nacionalistais (tautininkais), iš 9-tos (Konstitucijos pagrindų apsaugos) valdybos 1-ojo skyriaus viršininkų išspirtas už reguliarius girtavimus (nes galų gale girtas padarė avariją), jau keli metai pastoviai bando "prastumti" "dvikalbius" (lietuviškus ir lenkiškus) viešuosius užrašus Lietuvių Tautos Valstybėje - ir tai darė pasinaudodamas savo kaip "patarėjo" Kultūros ministerijoje pareigomis.

Jis bei jo brolis (buvęs VRM ministras), mano nuomone, yra dar pora akivaizdžių Lenkijos (o taip pat ir Azerbaidžano) įtakos agentų Lietuvos Valstybėje.

-------------------------------------------

Этот мой комментарий был к статье:

Ko ir kodėl bijo signatarai?
2014-01-10
http://www.alfa.lt/straipsnis/15217678/ ... tLGrvsqtKp

(к сожалению, все комменты в самой статье уже стерты, но я сохранил копию.. :) )

(№30) Kęstutis Čeponis, Литва

Насчет статьи "этноконфликтолога" Имантаса Меляна...

Беларусь в оптическом прицеле российского экспансионизма, или Чтo oбщeгo мeждy гopoдoм Клинцы и ceнaтopoм Клинцевичeм
https://informnapalm.org/30498-belarus- ... ansionism/

--------------------------------------------------

В статье много мути, так как автор не признает автохтонность этносов - и поэтому "на одну полку ложит" и Южную Осетию с Абхазией, и Арцах (Нагорный Карабах) с Приднестровьем, и так далее...

Однако он прав в том, что Эрефия явно стремится полностью подмять Беларусь под себя.

Если Лукашенко поддастся давлению Путина и впустит в Беларусь 1-ую танковую армию Эрефии, то последствия однозначные - отношения Беларуси полностью испортятся и с НАТО и Евросоюзом (особенно с Литвой и Польшей), и с Украиной.

Если же Путин потом использует эту армию для нападения на Украину (что вполне вероятно) или на Польшу и Литву (что менее вероятно), то это на века испортят отношения белоруссов и украинцев.

А это уже стратегическая проблема, которая в итоге может кончится полным уничтожением Беларуси...

-------------------------------------------------------

То, что Эрефия может напасть и на Казахстан, тоже давно известно - и не зря войска Казахстана уже более года назад были переброшенны с юга на север - к границам с Эрефией.

Да и Китай тут не дремлет, считая Казахстан сферой своих геостратегических интересов...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Bal 2017 19:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Источник: http://rusvesna.su/news/1491116907

На территории РБ расположены два российских военных объекта:

- Радиолокационная станция «Волга» (Ганцевичи) отслеживает пуски межконтинентальных баллистических ракет (МБР) на северо-западном ракетоопасном направлении.

- 43-й узел связи ВМФ России (Вилейка) обеспечивает связь Главного штаба флота с атомными подводными лодками, несущими боевое дежурство в районах Атлантического, Индийского и частично Тихого океана.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Rgp 2020 20:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Названы военные потери России в Белоруссии


https://news.rambler.ru/army/44710139/? ... e=copylink

Майк Габриелян
23 августа 2020

Эксперты оценили возможные военные потери России, в случае если к власти в Белоруссии придет оппозиция, ориентирующаяся на вступление в НАТО.

Ранее некоторые члены координационного совета Светланы Тихановской выступили за закрытие российских военных баз на территории Белоруссии, и выход страны из ОДКБ. Сейчас в республике функционируют два объекта Минобороны РФ, пишет «Взгляд».

Это 43-й узел связи ВМФ России, оснащенном сверхдлинноволновой радиостанцией «Антей», близ города Вилейка в Минской области, а также на радиотехнический узел «Барановичи», где размещена РЛС «Волга» дециметрового диапазона.

Общая численность российского военного персонала оценивается в 800 человек.


РЛС «Волга» была поставлена на боевое дежурство в октябре 2003 года и входит в состав системы предупреждения о ракетном нападении.

43-й узел связи ВМФ обеспечивает связь Главштаба ВМФ России с атомными подводными лодками в Атлантическом, Индийском и Тихом океане.

У России найдется замена для обоих объектов, полагают эксперты.

Отсутствие «Волги» в Белоруссии компенсируют РЛС типа «Воронеж», которые развернуты в Калиниградской (поселок Пионерский) и Ленинградской областях (Лехтуси под Санкт-Петербургом). Аналогичные станции на западном направлении стоят в Оленегорске (Кольский полуостров), Севастополе и Армавире. Их потенциал позволяет обнаруживать в полете баллистические и крылатые ракеты, а также космические объекты на расстоянии в несколько тысяч километров.

Совокупная зона покрытия способна полностью компенсировать отсутствие РЛС в Белоруссии.

Возможная утрата 43-го узла связи ВМФ серьезно не повлияет на обороноспособность российского флота. В районе Новгорода и Краснодара находятся аналогичные радиостанции проекта «Антей», способные переключить на себя функции поддержания связи с АПЛ.

"Соглашения по российским военным объектам в Белоруссии абсолютно точно не являются игрой в одни ворота", — заявил политолог Александр Зимовский.

По его словам, в большей степени от разрыва отношений потеряет сама Белоруссия. Она лишится доступа к военно-космическим данным стратегического значения, и не сможет использовать российские полигоны для обучения своих войск ПВО и боевых стрельб.

Вдобавок, если у Белоруссии резко изменятся политические ориентиры, стране гарантирован обширный коллапс. В ближайшие 20-30 лет туда вряд ли удастся ввести иностранные силы, которые могли бы использовать республику для агрессии против России. А самое главное — натовцам придется вбивать в сознание белорусов образ нового врага, что не так просто сделать.

Об этом сообщает "Рамблер".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2021 23:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Сколько российских военных объектов на территории Беларуси?


https://www.dw.com/ru/%D1%81%D0%BA%D0%B ... a-40359816

После распада СССР в Беларуси остались военные объекты стратегического значения, находящиеся в подчинении России. На каких условиях и где они размещены - справка DW.

Объекты под российским командованием действуют в Беларуси на основании межправительственных соглашений между РФ и РБ, подписанных 6 января 1995 года.

Это 43-й зональный узел связи ВМФ в 7 км от города Вилейка в Минской области и 474-й отдельный радиотехнический узел (ОРТУ) в 48 км юго-восточнее города Барановичи Брестской области.

Оба военные учреждения не наделены статусом военных баз. На их территории нет летального оружия. "Это объекты технические, которые занимаются разведкой, радиолокацией и связью", - говорят эксперты, ссылаясь на "Соглашение о порядке использования и содержания радиостанции Вилейка" http://www.mid.ru/foreign_policy/intern ... -291/48023 и ""Соглашение о порядке завершения строительства и содержания узла Барановичи системы предупреждения о ракетном нападении". http://www.mid.ru/foreign_policy/intern ... -307/48024

В то же время наблюдатели указывают, что во время военных действий, вне зависимости от названия "база" или "объект", эти подразделения будут подвергнуты удару потенциального противника.

Условия нахождения военных объектов РФ в Беларуси


Инфраструктуру, недвижимое имущество и земельные участки, на которых расположены объекты, Беларусь передала россиянам в безвозмездное пользование на 25 лет без оплаты за каналы связи и "без взимания всех видов налогов, кроме налогов, связанных с хозяйственной деятельностью". Однако, по информации РИА Новости, "ни один налог в местный бюджет Беларуси не взимается".

В обмен на договоренности о бесплатной аренде Россия списала белорусской стороне 900 млн долларов долга за энергоносители и обязалась предоставлять на безвозмездной основе свои военные полигоны для проведения учебных стрельб и информацию о ракетно-космической обстановке.

Paveikslėlis

Infografik russische Militärstützpunkte Weißrussland RUS

Узел связи ВМФ России "Антей" под Вилейкой


На узле связи ВМФ РФ под белорусской Вилейкой действует сверхдлинноволновая радиостанция "Антей" с передатчиком мощностью 1 тысяча кВт.

По данным газеты "Во славу родины" Минобороны Беларуси, "Антей" обеспечивает связь Главного штаба ВМФ с боевыми кораблями и атомными подводными лодками, несущими дежурство в районах Атлантического, Индийского и частично Тихого океанов на расстоянии свыше 10 тысяч км.
Российский военный корабль

Решение о строительстве этой станции было принято в 1958 году, а действовать она начала в 1964-м. Арендуемая территория объекта - около 650 га. Недвижимое имущество принадлежит Беларуси, как указано в приложении к межправительственному соглашению. Но недвижимость, созданная российской стороной после подписания соглашения, как и технологическое оборудование, находится в собственности РФ.

Технические средства ввозятся из России на белорусскую территорию без таможенных пошлин. Численность обслуживающего персонала на объекте, согласно договоренностям, не должна превышать 250 человек. Охрану могут нести вольнонаемные граждане Беларуси.

Российская РЛС "Волга" под Барановичами


Второй военный объект - радиолокационная станция дециметрового диапазона (РЛС) "Волга" на радиотехническом узле под Барановичами - контролирует районы патрулирования подводных лодок НАТО в Северной Атлантике и Норвежском море. РЛС способна обнаруживать баллистические ракеты и космические объекты на расстоянии более 2 тысяч км (некоторые источники сообщают о возможности следить за ракетными пусками на удалении в 5 тысяч км).

Сооружение станции было начато в 1984 году, затем приостановлено в связи с распадом Советского Союза и продолжилось только в 1997 году за счет российского финансирования. На боевое дежурство "Волга" была поставлена в 2002 году. С 2003 года РЛС вошла в состав Системы предупреждения о ракетном нападении (СПРН) Военно-космических сил России.

По официальной информации, станция "Волга" "интегрирована в единую систему ПВО Союзного государства, является элементом региональной белорусско-российской группировки войск и входит в объединенную систему ПВО СНГ". Занимаемая площадь - более 200 га. Численность обслуживающего персонала, согласно межправительственному соглашению 1995 года, не может превышать 1200 человек. Однако, по сообщению аналитического портала "Евразия. Эксперт" в апреле 2017 года, на РЛС под Барановичами были заняты "около 600 человек личного состава. Кроме того, на объектах, обслуживающих узел, работает около 200 граждан Беларуси".

Авиабаза под Бобруйском, которой нет


Вопрос о военной авиабазе РФ под Бобруйском так и остался нерешенным, хотя российская сторона с весны 2013 года настаивала на размещении авиаполка своих ВВС на белорусской территории. Тогда министр обороны РФ Сергей Шойгу говорил, что "между Москвой и Минском нет разногласий в вопросе о дислокации", и что речь идет лишь о подборе аэродрома.

В 2014 году военное руководство РФ сообщало, что инфраструктура бобруйского аэродрома будет готова через 2 года. В сентябре 2015-го президент России Владимир Путин поручил правительству достичь договоренности с официальным Минском и подписать соглашение о создании в Беларуси авиабазы под российским командованием. Но белорусский лидер Александр Лукашенко в ответ заявил, что ничего об этом не знает и "на сей счет ни с кем разговора не было".

В апреле 2016 года глава МИДа Беларуси Владимир Макей подтвердил агентству РИА "Новости", что вопрос о российской военной авиабазе "на данном этапе закрыт, однако если возникнет необходимость, можно вернуться к этому вопросу". В феврале 2017-го Лукашенко на встрече с представителями общественности и журналистами еще раз подчеркнул, что "не видит необходимости в создании российской военной базы на белорусской территории".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007