Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 23:16

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 19 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2012 21:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Desantininko veterano prisipažinimas: kas padeda nuteistajam už Medininkų žudynes


http://www.alfa.lt/straipsnis/15049455/ ... 8-01_13-55

2012-08-01 13:55 Alfa.lt

1991 metų liepos 31 dieną apie 5 val. ryto Medininkų pasienio postą užpuolė iš Rygos atsiųsti Sovietų Sąjungos Vidaus reikalų ministerijos Ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) smogikai ir nužudė pasienio poste budinčius ir tarnybines pareigas einančius nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos muitininkus ir policininkus. Rusijos Federacija ir praėjus daugiau kaip dvidešimčiai metų po žudynių globoja šio kraupaus nusikaltimo prieš Lietuvą organizatorius ir vykdytojus. Tik vienas jų, Rygos OMON smogikas Konstantinas Michailovas-Nikulinas, stojo prieš teismą. Tačiau ir šį teismo procesą labai atidžiai stebi ir kontroliuoja Rusija.

Maskva globoja žudikus

Medininkų žudynių byloje Rusijos Federacija, Sovietų Sąjungos teisių perėmėja, su Lietuva nebendradarbiauja ir laiko šią bylą grėsme nacionalinio saugumo interesams.

Rusijos valstybės institucijos įgaliotos trukdyti teisingumo paieškoms ir visomis priemonėmis užkirsti kelią, kad šį kraupų nusikaltimą organizavę ir vykdę asmenys būtų patraukti atsakomybėn.

Kol ši baudžiamoji byla buvo Valstybės saugumo departamente (VSD), ji metų metus visiškai nejudėjo iš vietos.

Generalinei prokuratūrai pasitelkus Kriminalinės policijos biurą, 2007 metais įvykdyta sėkminga operacija, kurios metu sulaikytas Sovietų Sąjungos Vidaus reikalų ministerijos Ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) Rygoje smogikas K. Michailovas-Nikulinas.

Teisiamasis, vienas iš operacijoje dalyvavusių OMON kovotojų, Lietuvos teisėsaugos surinktais duomenimis, asmeniškai nužudė Kelių policijos pareigūną Juozą Janonį, žudynių naktį budėjusį Medininkų pasienio poste.

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija smogiką pripažino kaltu ir K. Michailovui skyrė maksimalią bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos, nuteistasis taip pat Lietuvai turės atlyginti ir didesnę nei dviejų milijonų litų žalą.

Dėl septynių Medininkų pareigūnų nužudymo iki gyvos galvos nuteistas Rygos omonininkas K. Michailovas skaičiuoja pirmus metus už grotų. Tačiau jo teisinė kova tebesitęsia. Ypatingosios paskirties milicijos būrio smogikas tikina esąs nekaltas ir nuteistas be jokių įrodymų. Jis apskundė Vilniaus apygardos teismo nuosprendį ir toliau bylinėjasi. Generalinė prokuratūra taip pat aukštesniame teisme siekia minėtą asmenį nuteisti už sunkesnius nusikaltimus, t. y. už nusikaltimus žmoniškumui. Dabar K. Michailovas nuteistas už tyčinį Lietuvos pareigūnų nužudymą.

OMON kovotojas taip iki šiol ir neprabilo apie kruviną žudynių naktį. Teisiamasis žino, kad jį atidžiai stebi, globoja ir procesą kontroliuoja Rusija, jo vykdyto nusikaltimo organizatorė.

Desantininkai Vilniuje

Į teismo procesą slapta atvyksta ir jį stebi buvusios Sovietų Sąjungos ir dabartinės Rusijos oro desantinių pajėgų kovotojus vienijančios sąjungos atstovai.

Desantininkų apsilankymas Vilniuje buvo slapta fiksuojamas.

Alfa.lt, talkinant kolegoms iš Latvijos, identifikavo slapta darytose nuotraukose esančius desantininkus. Anksčiau suinteresuoti asmenys bandė neigti šį faktą, sakydami, kad buvo nufotografuoti tiesiog konvojaus pareigūnai.

Iš tiesų tai Jurijus Altenburgas (Jurij Altenburg), Vadimas Gaponovas (Vadim Gaponov) ir trečiasis asmuo, kuris kol kas žinomas tik vardu Leonidas.

Alfa.lt susisiekė su šios grupės lyderiu – Jurijumi Altenburgu, gyvenančiu Latvijoje.


J. Altenburgas yra Latvijoje gyvenančių oro desantininkų veteranų sandraugos, kuri yra Rusijos Federacijos Desantininkų sąjungos narė, pirmininkas.

Nacionalinio saugumo ekspertai teigia, kad tarp jų ir per šias asocijuotas struktūras ir jų atskirus narius Rusija finansuoja K. Michailovo gynybą bei tenkina kitus savo interesus.

K. Michailovo pajamų analizė rodo, kad pats nuteistasis ar jo šeima nebūtų pajėgi apmokėti jam teikiamų teisinių paslaugų. Desantininkų sandraugos vadovas J. Altenburgas sakė, kad jo asociacija niekuo dėta, o jis ir kiti nariai asmeniškai finansuoja Lietuvoje teisiamo smogiko gynybą.

„Taip pat ir mes padedam. Kiekvienas, kiek gali. Didžiausią dalį prisiima Oskaras“, – Alfa.lt sakė desantininkų pirmininkas J. Altenburgas.

Oskaras nėra ir nebuvo desantininku. Tai vienas brangiausiai apmokamų Latvijos advokatų – Oskaras Rodė (Oskars Rode), vienas iš trijų ginančių K. Michailovą. Kiti du – Arūnas Marcinkevičius bei Ingrida Botyrienė iš Lietuvos.

Vienas brangiausiai apmokamų Latvijos advokatų

Rygoje esančios advokatų kontoros seniūnas Oskaras Rodė yra vienas didžiausių valandinių įkainių Latvijos advokatų. K. Michailovas sau negalėtų leisti naudotis jo paslaugomis.

O. Rodė, pavyzdžiui, atstovauja prieštaringai vertinamam oligarchui ir Ventspilio merui Aivarui Lembergui (Aivars Lembergs) vienoje iš baudžiamųjų bylų, kuriose šis multimilijonierius yra kaltinamasis.

Pastebėtina, kad K. Michailovo byla yra ne pirmoji, kurioje kyla įtarimų, jog advokato O. Rodės paslaugas apmoka Rusijoje esantys suinteresuoti asmenys, o ne jo ginamieji.

Ukrainoje atliekamas stambaus masto finansinių nusikaltimų, tarp jų pinigų plovimo, tyrimas. Jame fiksuota, kad per lengvatinio apmokestinimo zonose įsteigtas bendroves įtakingi Rusijos valstybės pareigūnai plovė korupcinių viešųjų pirkimų sandoriuose uždirbtus milijonus. Šių lengvatinio apmokestinimo bendrovių vadovais buvo paskirti priedangos asmenys, kurie yra Latvijos piliečiai.

Ukrainos prokuratūra kreipėsi į Latviją su teisinės pagalbos prašymu juos apklausti šioje baudžiamojoje byloje. Pinigus, kaip įtariama, plovusių bendrovių direktoriai taip pat, kaip ir K. Michailovas, negali sau leisti O. Rodės paslaugų. Neabejojama, kad už advokato paslaugas moka Rusijoje esantys tikrieji milijonų šeimininkai, norintys bet kokia kaina paslėpti galus.

Desantininkų asociacijos vadas J. Altenburgas Alfa.lt korektiškai papriekaištavo dėl keliamos K. Michailovo gynybos finansavimo temos. Anot jo, po paskutinių publikacijų ir LNK „Alfa savaitės“ reportažų „Latvijos saugumo policija ėmė slapta sekti O. Rodę“ dėl Lietuvos žiniasklaidos iškelto klausimo dėl jo įtariamų ryšių su Rusija. J. Altenburgo teigimu, iš tiesų O. Rodė tiesiog elgiasi draugiškai K. Michailovo atžvilgiu. „FSB nefinansuoja“, – užtikrino desantininkas.

Žudiko gynybai naudojami rusiški pinigai?

Tačiau įtarimų kyla ne tik dėl K. Michailovo gynėjų iš Rygos.

Generolas Vitalijus Gailius Lietuvos radijui yra patvirtinęs ir tai, kad Kriminalinės policijos biure yra informacija, leidžianti teigti, jog Medininkų žudynių ir saugumo pulkininko Vytauto Pociūno nužudymo bylose nustatyti ir figūruoja tie patys asmenys, trukdantys atskleisti tiesą ir kaltuosius patraukti atsakomybėn. Už nuteistojo sovietų smogiko gynybą gali būti mokama Rusijos pinigais.

Lietuvos radijas: Ar Vytauto Giržado (vadovaujamas Kriminalinės policijos biuro – aut. pastaba) skyrius tyrė Medininkų bylą ir ar byloje kaltinamojo gynybą ir apskritai Rusijos interesų gynybą apmokėdavo tie patys asmenys, kurie išsiuntė ar yra prielaidų, jog jie organizavo V. Pociūno išsiuntimą iš Lietuvos ir būtent jie finansavo ir V. Pociūno šmeižtą?

V. Gailius: Lietuvos kriminalinės policijos biure tokių duomenų yra (Lietuvos radijas, 2012 02 17).

Saugo advokato ir kliento paslaptis

Pagal Lietuvos įstatymus advokatai turi teisę sudarinėti įvairias sutartis ne tik su ginamuoju, bet ir, pavyzdžiui, su įmonėmis. Tačiau tokius sandorius saugo advokato ir kliento paslaptis. Medininkų žudiko lietuviškasis advokatas apie tai, kas jam moka atlygį, kalbėjo nenoriai.

„Šitą klausimą jau kėlė LNK televizija, linkėjimai dar kartą ponui Dapkui... Kai bus panaikintos nuostatos, reglamentuojančios kliento apsaugą, galbūt jūs turėsite teisę manęs paklausti šitokio klausimo. O visi kiti klausimai – ką gi, klauskite pono Gailiaus. O vėliau paklauskite, kuo remdamasis jis tai teigia. Ir pradėkite nuo to, o ne nuo manęs“, – LNK „Alfa savaitei“ anksčiau sakė advokatas A. Marcinkevičius.

KGB karininkas prieš Lietuvą

Šis advokatas padeda ne tik nuteistam K. Michailovui. Jis atstovauja ir rusiško kapitalo gamtinių dujų tiekėjos „Dujotekanos“ viceprezidento, Sovietų Sąjungos KGB Pirmosios vyriausiosios (žvalgybos) valdybos karininko Piotro Vojeikos interesams Strasbūre.

Prieš ketverius metus Europos Žmogaus Teisių Teismui P. Vojeika apskundė Lietuvą dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo, tyrusio saugumo pulkininko V. Pociūno išsiuntimo iš Lietuvos aplinkybes, medžiagos paviešinimo.

Atliekant Seimo tyrimą gauta informacijos, kad VSD Antroji (kontržvalgybos) valdyba surinko duomenų, leidžiančių pagrįstai įtarti, jog Rusija daro įtaką Lietuvos politiniam bei ekonominiam gyvenimui per KGB karininko P. Vojeikos sukurtą žvalgybinį tinklą.

Balandžio 24 dieną Strasbūras P. Vojeikos skundą atmetė kaip neatitinkantį priimtinumo kriterijų.

Buvęs ilgametis Lietuvos kontržvalgybos vadovas Vytautas Damulis tvirtino, kad P. Vojeika buvo ištikimas KGB darbuotojas, kuriuo ir dabar itin pasitiki Rusijos slaptosios tarnybos.

„Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Rusijos slaptosios tarnybos perėjo į taktiką, kad Lietuvoje jau reikia veikti kaip užsienyje, ir ėmė kurti tokias organizacijas kaip „Dujotekana“, kurių tikslas ir buvo ne tik gauti pelno, bet ir finansuoti kitas specialiąsias priemones – taip pat ir žvalgybines, ir rusų diasporos kūrimą. Gamtinių dujų tarpininkė buvo kuriama, kad ji ne tik gautų sau pelno, bet ir finansuotų visas kitas priemones, kurios reikalingos užsienyje“, – LNK „Alfa savaitei“ yra sakęs pulkininkas V. Damulis.

Operatyvinis tyrimas „Mina“

Kontržvalgyba, vykdydama operatyvinį tyrimą „Mina“, fiksavo nuolatinio pobūdžio P. Vojeikos kontaktus su Rusijos žvalgyba, visų pirma su įtakingu Rusijos užsienio žvalgybos generolu Vladimiru Jakuninu.

P. Vojeika taip pat rezidavo Helsinkyje, kur dirbo KGB prieš Suomiją kartu su dabartiniu Rusijos vicepremjeru Sergejumi Ivanovu, taip pat Rusijos saugumo generolu.

VSD kontržvalgyba parengė 12 analitinių pažymų, kurių dabartinė valdžia taip ir nepanoro paviešinti.

Tiek VSD operatyvinio, tiek Seimo parlamentinio tyrimų metu fiksuota, kad tuometis VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas, kuris šiuo metu yra Seimo vicepirmininko, Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininko Algio Čapliko patarėjas, talkino P.Vojeikos tinklui bei organizavo pomirtinį pulkininko V. Pociūno šmeižtą (VSD skyriaus viršininko Audriaus Penkausko liudijimas Seimo NSGK).

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto parlamentinio tyrimo metu gauta duomenų apie tai, kad aukšti VSD pareigūnai neteisėtai talkino P. Vojeikos tinklo Lietuvoje interesams.

VSD nesiėmė veiksmų

Majoras V. Giržadas apie Rusijos tarnybų aktyvumą šioje karo nusikaltimų byloje ne kartą informavo VSD valdybos viršininką Aidį Meželį. Tačiau VSD nesiėmė jokių veiksmų, atsisakė pradėti slaptą susijusių asmenų kontrolę.

Rusijos desantininkų sąjungos filialo Latvijoje vadovas J. Altenburgas kalbėdamas su Alfa.lt paremia VSD ir sako, kad „Lietuvos saugumo tarnyba rimtai užsiėmė šiuo klausimu ir nustatė, kad nieko čia nėra“.

Atkreiptinas dėmesys, kad kalbama apie tą patį VSD valdybos viršininką A. Meželį, kuris organizavo žurnalistų, visuomeninių organizacijų vadovų ir politikų, kurie viešumon kėlė galimai korupcinius aukštų VSD pareigūnų ir P. Vojeikos tinklo ryšius, slaptą sekimą ir bandė juos kompromituoti.

VSD dabar tvirtina iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro negavęs jokio pranešimo, kad Lietuvoje būtų lankęsi su Rusijos slaptųjų tarnybų interesais siejami asmenys. Dabar tai neigia ir Policijos departamentas, kad tokiais duomenimis disponavo. Dėl to neva buvo atliktas vidinis patikrinimas VSD. Tačiau, ko jis vertas, pasako vien faktas, kad nei Policijos departamentas, nei VSD net nepaklausė pirminio šaltinio, tai yra paties majoro V. Giržado.

Maskva žlugdo ir Sausio 13-osios tyrimą

Rusijos žinybos instruktuotos veikti ryžtingai, kad įvairias kruvinas užduotis vykdę pareigūnai ir karininkai nepatektų į, jų vertinimu, priešiškas rankas ir neatskleistų Rusijos nurodymu vykdytų karo nusikaltimų.

Tuo Lietuva puikiai galėjo įsitikinti, kai praėjusių metų liepos 15 dieną Vienos tarptautiniame oro uoste buvo sulaikytas Rusijos žvalgybos atsargos pulkininkas Michailas Golovatovas, vadovavęs Sovietų Sąjungos KGB koviniam padaliniui „Alfa grupė“. Šis specialiosios paskirties kovinis būrys 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje šturmavo televizijos bokštą bei Televizijos ir radijo komitetą.

Rusijos ambasada Austrijoje sugebėjo padaryti tokią įtaką, kad, nepaisant bendros Europos teisinės erdvės, M. Golovatovas nedelsiant buvo Vienos prokuratūros nurodymu paleistas ir saugiai parskrido į Rusijos sostinę.

Beje, Lietuvoje veikiantis P. Vojeika 1979 metų gruodį su šia KGB „Alfa grupe“ ir kitais sovietų kariniais ir žvalgybos vienetais dalyvavo Afganistano prezidento Hafizulos Amino rūmų šturmo operacijoje. Buvo nužudytas pats prezidentas, jo mažamečiai vaikai, keli šimtai žmonių be gailesčio išžudyti. Po prezidento rūmų šturmo SSRS ginkluotosios pajėgos oru ir žeme įsiveržė į Afganistano teritoriją, prasidėjo karas.

Kiti įtariamieji saugiai paslėpti Rusijoje

Generalinė prokuratūra ikiteisminį tyrimą dėl Medininkų muitinės poste 1991 m. vasarą nužudytų septynių Lietuvos pareigūnų dabar tęsia pagal Baudžiamojo kodekso 100-ąjį straipsnį, kuris priskiriamas nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams ir apibrėžia tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis, jam negalioja senatis.

2011 m. rugpjūčio 18 d. generalinis prokuroras Darius Valys pasirašė ir Rusijos Federacijos generalinei prokuratūrai išsiuntė naujus Europos arešto orderius įtariamiems dėl Medininkų muitinės posto pareigūnų nužudymo. Jais paskelbti Česlavas Mlynikas, vadovavęs Sovietų Sąjungos Ypatingosios paskirties milicijos būriui, kuriam priklausė ir K. Michailovas, taip pat kiti būrio nariai – Andrejus Laktionovas ir Aleksandras Ryžovas. Lietuvos generalinės prokuratūros teigimu, Rusija atsisako juos išduoti Lietuvai.

K. Michailovo baudžiamoji byla Lietuvos apeliaciniame teisme bus pradėta nagrinėti rugsėjo 3 d.

Alfa.lt

Komentarai
http://www.alfa.lt/komentarai/straipsni ... nding=true

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Rusijos agentūra Lietuvoje
StandartinėParašytas: 15 Bal 2013 16:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Užsienio žvalgybos tinklas: pagrindinis darbas – „penktosios kolonos“ palaikymas?


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=52766213

Asta Dykovienė,
„Klaipėda“
2011 m. gruodžio 10 d. 18:10

Klaipėdoje veikia užsienio žvalgybos tinklas. Į jį nuolat įtraukiami aukštas pareigas einantys uostamiesčio pareigūnai ir valdininkai, kurie kartais net patys nenutuokia, kada ima veikti prieš savo valstybę.

Buvęs V.Putino kolega


Keli skirtingi šaltiniai dienraščiui patvirtino, kad Klaipėdoje gyvena buvęs Sovietų Sąjungos KGB karininkas, kadaise Dresdene šnipinėjęs su dabartiniu Rusijos premjeru Vladimiru Putinu.

Paradoksalu, bet buvęs SSRS šnipas šiuo metu sėkmingai darbuojasi strategiškai svarbioje valstybinėje įstaigoje, kurioje taip pat saugomos ir valstybės paslaptys.

Dienraščio žiniomis, tos įstaigos vadovai žino apie jo praeitį, taip pat ir pačiam buvusiam žvalgui ne paslaptis, kad jo praeitis vieša.

Esą tokių buvusių V.Putino bendradarbių dar nuo Vokietijos Demokratinės Respublikos laikų Klaipėdoje gyvena ir dirba ne vienas.

Dienraščio šaltinio duomenimis, uostamiestyje veikia nemenkas žvalgybos tinklas. Ieškoma galimybių padaryti informatoriais kuo aukštesnes pareigas einančius asmenis.

Prieš keletą metų įtarimų sukėlė vienas valstybinės uosto įmonės vadovas, artimai bičiuliavęsis su Rusijos diplomatinio korpuso atstovais. Su jais jis važinėjo į Nidą, susitikdavo su abejotinos reputacijos veikėjais iš Kaliningrado.

Pats valstybės tarnautojas dalyvaudavo ir Vyriausybės posėdžiuose, taigi jo turima informacija galėjo dominti žvalgus.


Yra žinomas atvejis, kai vienas Lietuvos diplomatas (pavardė redakcijai žinoma) važiavo konsultuotis ne į Lietuvos užsienio ministeriją, o į Rusijos ambasadą.

Populiariausias būdas išgryninti „honorarą“ už tokią veiklą – steigti bendras Lietuvos-Rusijos, Lietuvos-Baltarusijos bendroves, per jų buhalterijas informatorius pasiekia pinigai.

Sovietmečiu į šnipinėjimo sistemą Klaipėdoje bene labiausiai buvo pajungti jūrininkai, ypač prekybos laivyne. Kapitonas privalėjo rašyti išsamias darbuotojų charakteristikas, pirmasis kapitono padėjėjas tiesiogiai dirbo su KGB.

Perėmus KGB darbuotojų sąrašus, jūrininkų pavardžių buvo daugiausia, neslėpė Saugumo departamento atstovas.

Pasiteiravus, ar tie buvę sovietiniai žvalgai aktyvūs šiandien, pareigūnas tik dviprasmiškai palingavo galva.

Džeimso Bondo sindromas


Dienraštis susitiko su buvusiu Valstybės saugumo karininku, kuris pasidalijo savo samprotavimais apie šnipinėjimo apraiškas Klaipėdoje.

– Esame maža tranzito šalis, resursų neturime, grėsmės nekeliame, kodėl mes dar kažkam įdomūs?

– Kad įkeltų koją ir pasiimtų viską atgal.

– Ar tikrai taip yra?

– Tikrai taip. Yra viena mintis – sugrąžinti prarasta.

– Ir dėl to meta tokias pajėgas?

– Be abejo. Ką mes turime Klaipėdoje? Uostą ir karinę jūrų bazę, kurioje ilgą laiką laivai buvo rusiški, iki skausmo jiems pažįstami. Farvateris, gyliai, viskas skelbiama atvirai, šito špionažu nepavadinsi, juolab Sankt Peterburgo universitetas ruošė uosto gilinimo projektą.

Vienintelis dalykas, kuris gali dominti, yra tranzitas. Dar nostalgija rusakalbių bendruomenei.

– Yra uosto darbuotojų, buvusių kariškių, kurie klausosi techninių pokalbių, kokia iš to nauda?

– Uosto pateikiama informacija yra gana vieša. Krovinių srautai, perkrovimai. Tačiau nereikia pamiršti, kad Klaipėda – neužšąlantis uostas, svarbus strategiškai, šalia Kaliningradas. Mes negaminame nieko slapto, kariuomenė jų nedomina, ji pakankamai atvira.

– Kokia nauda iš to žvalgybai, kaip ji atsiseikėja tą informaciją?

– Tokios žvalgybos, kaip Džeimso Bondo filmuose, nėra, bent jau Lietuvoje. Be abejo, ambasados turi savo žmonių, tai yra privalu. Galų gale, patys diplomatai tam tikra prasme yra legalūs šnipai, jie renka, analizuoja informaciją.

Nelegalius žvalgus laikyti Klaipėdoje ar Vilniuje per brangu, mes ne ta šalis, neturime tokių paslapčių. Yra, kurias gauname iš kitų ir jas reikia mokėti saugoti.

Kartais juokinga žiūrėti, kai atplaukia didieji NATO laivai, kai kurie konsulai, jų draugai važiuoja, skaičiuoja laivus, domisi, kokios antenos yra nuleistos. Išplaukę į jūrą, jie tas antenas pakelia, pagal jų tipą galima nustatyti daugybę laivo parametrų. Buvo čia tokių veikėjų, važiavo, stebėjo, fotografavo, prašė fotografuoti kitų, filmavo, taip pat ir jūrininkus. Man tai atrodo labai mėgėjiškai.

Pagrindinis darbas – „penktosios kolonos“ palaikymas. Jie nieko neužmiršta, ypač sunkiu laikotarpiu, sveikina, siunčia pašalpas, dovanėles.

– Ar jie tikrai dar egzistuoja?

– Buvusiųjų yra daug. Ir pareigas eina, žinomi žmonės mieste.

Sunku jiems susitaikyti su tuo, kad kažkada buvo didžiulės valstybės dideli žmonės, o dabar tapo mažos šalies dar mažesniais žmogeliais. Tačiau keičiasi ir jų požiūris.

Baltijos šalis kontroliuoja. Į visas svarbias tarnybas susodinti buvę saugumo karininkai.

– Buvusiųjų nebūna, ar ne taip sakė V.Putinas?

– Buvusiųjų nebūna. Tiesa. Jie savo darbuotojų taip nepaleidžia, kaip pas mus. Čia – eik į gatvę ir gyvenk kaip nori, tavo paslaugų nebereikia.

Už šnipinėjimą teisiama retai

Šnipų istorijos nėra dažnas reiškinys.

2000-aisiais Rusijos Federalinė saugumo tarnyba apkaltino klaipėdietį P.I. įsilaužus į šios įstaigos kompiuterių tinklą bei šnipinėjimu Lietuvos ir Amerikos naudai. Jaunuolis buvo teisiamas.

Už neteisėtą privačios informacijos rinkimą, spėjama, tai buvo susiję su pramoniniu špionažu, prieš dvejus metus nuteistas aukštas pareigas ėjęs Klaipėdos policijos pareigūnas V.P.

Bylų, kai šnipinėta prieš Lietuvos valstybę, bent jau Klaipėdoje nebuvo.

„Nepaisant to, geopolitinės įtakos siekis išliko. Nors nauja okupacija su tankais nelabai įmanoma. Bet silpna Lietuva su savo ekonomika aiškiai gravituos į Rusijos pusę. Galime bijoti, galime nebijoti, tik kažin ar Rusija turi jėgų tuos norus įgyvendinti“, – teigė istorikas Vygantas Vareikis.

Vytautas Landsbergis, europarlamentaras

Imperialistiniai Rusijos tikslai niekur nedingo – amžiais jų siekis buvo plėstis nuo jūrų iki jūrų, užimti gretimas žemes, kadangi ten gali būti priešų. Rusija nesikeičia, ji nori pakeisti pasaulį, pritraukti prie savęs.

Jie nori, kad mes būtume panašūs į juos. Pas mus aktyviai veikia agentūros, jos puola kiekvieną, kuris mano kitaip. Ir tų agentūrų nemažėja.

Rusakalbiai vieni lojalūs Lietuvai, kiti ne, bet jie gali pradėti veikti kitaip, jei bus koks krizės momentas.

Tačiau pavojingiau tai, kad struktūrose dirba daugybė žmonių be jokių pažiūrų, išskyrus gobšumą. Jie yra lengvai valdomi, tik klausimas, kiek jiems reikia duoti.

Leonidas Donskis, europarlamentaras

Špionažas yra politinio gyvenimo dalis. Tačiau egzistuoja ribos.

Valstybės domisi viena kitos potencialu, mokslo, pramonės, verslo pasauliu. Tarsi normalu diplomatams domėtis kita šalimi.

Bet buvo atvejų, kai pasakoma, kad tam tikros ribos peržengtos ir diplomatai išsiunčiami iš šalies. Tai reiškia, kad tam tikra leistina špionažo riba buvo viršyta. Per daug įžūliai pradėta domėtis tuo, kuo valstybė nenori, kad būtų domimasi.

Paslėptos špionažo formos yra, čia niekas nepasikeitė. Lietuva – maža šalis, kaimynėms gali būti svarbi, nes yra ES ir NATO valstybė, bet esame maži.

Klausimas: kam Rusijai Vilniuje reikalinga beveik tokio pat dydžio ambasada, kokią jie turi Jungtinėje Karalystėje Londone?

Štai jums ir atsakymas. Akivaizdu, kad Latvijoje ir Estijoje ambasados yra mažesnės, jos yra svarbios, bet mažesnės. Vadinasi, Lietuva yra laikoma stipriausia Baltijos regiono grandinėje.

Rusija nėra pakeitusi savo geopolitinės koncepcijos.

Jeigu kalbėsime apie buvusią Sovietų Sąjungą ir dabartinę Rusiją, yra didžiulių skirtumų. Sovietų Sąjunga buvo atvirai kriminalinė imperialistinė šalis, kuri laikė nelaisvėje tautas ir valstybes.

Vėliau tarsi šitos doktrinos išsižadėjo ir pati prisidėjo prie Sovietų Sąjungos sugriuvimo, bet, pasibaigus prezidento B.Jelcino valdymui, mes matome kai kurių negerų tendencijų Baltijos šalių atžvilgiu.

Nors atrodo, kad su Lietuva santykiai yra geresni nei su Latvija ar Estija.

Bet faktas yra tas, kad pas mus yra ką šnipinėti, yra kuo domėtis. Tai, kad Rusija pas mus dar turi ypatingų interesų, nekelia abejonių.

„Klaipėda“

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Senukas
2011-12-11 21:16


Viską parodė ir patvirtino čia išsakomus teiginius vakar diena Vilniuje - praktiškai nei vienas rusas neatnešė baltų gėlių prie Rusijos ambasados.

Tai rodo, kad Lietuvos rusai yra tikra 5 kolona ir jie remia Putino diktatūrą. Tai ko iš jų norėti?

Jų didžioji dauguma tebedirba KGB, nors nemaža jų dalis yra ir Lietuvos valstybės tarnautojai, nemažai jų (jaunimas) jau yra užverbuoti naujai ir iš Maskvos gauna solidžius atlyginimus, pinigų verslo kūrimui, dovanų ir t.t.

Jie dirba Rusijai, diktatoriui Putinui.

Tai matosi visur, kai kurie to net nebeslepia, nematyti to gali tik aklas arba visai kvailas.

Kitas gi klausimas, kodėl nieko nedaro mūsų VSD ir kitos valstybės struktūros, valstybės vadovai.

Matyt ir jie sėdi toje pačioje Maskvos kišenėje arba bijo būti paviešinti, yra šantažuojami (nes uodega buvo įmerkta), todėl ir kolaboruoja toliau, tiksliau išduoda valstybę ir Tautą, minta iš išdavystės.

Išeitis viena - paskelbti visus KGB-istų sąrašus viešai. Ir visus atleisti iš valstybės tarnybos.

To ir turėtume reikalauti iš savo Seimo narių. Kitaip būsime ir toliau durninami, murkdomi Rusijos agentų, ir toliau tik vegetuosime, jie mums geresnio gyvenimo ir tvarkos neleis.

Nes jų užduotis yra palaikyti 5 koloną (kartu su tuteišiais, kurie vadinami lenkais) ir daryti betvarkę mūsų šalyje.

Galvokime tautiečiai, kai balsuojame.

РУССКИЙ ШПИОНАЖ. Литовские спецслужбы выявили крупную шпионскую сеть России


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... ssii.shtml

9 апреля 2016 в 12:18

Департамент госбезопасности Литвы совместно с контрразведкой опубликовал совместный отчет об угрозах. В нем – десятки фамилий политиков и общественных деятелей, в том числе – основатели государства.

Согласно документу, активную разведывательную и даже подрывную деятельность против Литвы ведет Россия. При этом публичная часть отчета – только вершина айсберга, утверждают в Департаменте госбезопасности. Основная часть засекречена и огласке не подлежит.

Но даже оглашенные данные привели к крупному скандалу. Среди упомянутых в отчете фамилий – общественные деятели, политики, действующий депутат парламента и даже два человека, подписавших Акт о независимости республики. По версии спецслужб, они умышленно или не умышленно служат интересам России. В первую очередь, когда активно выступают с нападками на Литву в российских СМИ.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Kov 2018 22:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Dėl šnipinėjimo teisiamas aukštas Rusijos žvalgybininkas atsisakė duoti parodymus


Publikuota: 2016 rugsėjo 23d. 16:47

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/n ... -59-687509

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/n ... -59-687509

Šnipinėjimu kaltinamas aukštas Rusijos žvalgybos tarnybos pareigūnas Nikolajus Filipčenka penktadienį atsisakė duoti parodymus jo bylą nagrinėjančiam Vilniaus apygardos teismui. BNS žiniomis, Rusijos pilietis kaltės dėl jam pateiktų kaltinimų nepripažįsta.

Uždarame posėdyje prokuroras paskelbė kaltinamąjį aktą. N.Filipčenkai atsisakius duoti parodymus, į kitus teismo posėdžius spalį bus kviečiami liudytojai.

Įtariama, kad Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) Karaliaučiaus srities valdybos Žvalgybos skyriaus vyresnysis operatyvinis įgaliotinis ypač svarbiems reikalams N.Filipčenka su kitais asmenimis siekė užverbuoti Vadovybės apsaugos departamento pareigūnus, kurie galėtų įtaisyti pasiklausymo įrangą prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete ir rezidencijoje.

N.Filipčenka taip pat teisiamas dėl dokumentų klastojimo, suklastotų dokumentų panaudojimo ir daugkartinių neteisėtų valstybės sienos kirtimų.

Bylos duomenimis, minėtas užsienio valstybės žvalgybos pareigūnas su kitu Rusijos piliečiu, to paties FST skyriaus viršininku I.G. bei vienu Lietuvos piliečiu V.S. nuo 2011 metų spalio iki 2014 metų pabaigos susitikę keliose užsienio valstybėse kurstė Lietuvos piliečius, verbavo šiuos asmenis šnipinėti – rinkti ir perduoti užsienio valstybės žvalgybos institucijai ją dominančią informaciją.

Be to, N.Filipčenka kitaip aktyviai organizavo tokią veiklą, mokėdavo už informaciją.

Į teismą perduota tik N.Filipčenkos byla. Anot prokuratūros, kitų asmenų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas dar tęsiamas.

Prokuratūros duomenimis, atskirai vienas nuo kito ir skirtingu metu šnipinėti verbuoti keli Lietuvos piliečiai, jie FST sudomino dėl anksčiau turėtos darbinės patirties ir turimų ryšių su buvusiais ir esamais įvairių Lietuvos institucijų tarnautojais.

Jiems formuluotos užduotys už piniginį atlygį rinkti ir teikti informaciją, susijusią su Vadovybės apsaugos departamento darbuotojais, jų darbo organizavimu, detaliais kontaktais, profesinėmis bei asmeninėmis charakteristikomis, taip pat Vadovybės apsaugos departamento saugomų valstybės vadovų asmenine bei patalpų apsauga, tam naudojama technine įranga bei kita tokio pobūdžio informacija.

Atliekant tyrimą taip pat gauta duomenų, kad kaltinamasis bei su juo kartu nusikalstamais tikslais veikę asmenys siekė gauti kuo išsamesnę informaciją apie esamus ir buvusius Valstybės saugumo departamento pareigūnus, juos galinčius kompromituoti duomenis, konkrečius tam tikrų institucijų buvusius vadovus, pareigūnus vienijančių visuomeninių organizacijų narius ar su jais susijusius asmenis.

Verbuojamieji būdavo aprūpinami techninėmis ir kitomis priemonėmis, konsultuojami, instruktuojami, jiems duodami pinigai ryšio bei kitoms priemonėms, trečiųjų šalių vizoms įsigyti.

Rusijos žvalgybininkas sulaikytas, kai vyko tranzitiniu traukiniu per Lietuvą iš Karaliaučiaus srities į Baltarusiją.

Nuo praėjusių metų balandžio 29 dienos jis laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje – kalėjime.

Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento surinktą medžiagą.

Kitose bylose dėl šnipinėjimo Baltarusijos naudai yra nuteistas buvęs valstybės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis, jam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, ir buvęs kariuomenės paramedikas Andrejus Ošurkovas. Jam skirti treji metai nelaisvės.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Gru 2018 20:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai


https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 56-1076878

15min Aktualu Lietuva
Publikuota: 09:14 , atnaujinta: 12:28

Autorius: Dovydas Pancerovas, Vytenis Miškinis
Šaltinis: 15min

Lietuvos teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą dėl plataus masto šnipinėjimo Rusijos naudai.

Šio tyrimo metu suimtas politikas Algirdas Paleckis, jis įtariamas šnipinėjimu ir už grotų leidžia ne pirmą mėnesį. Sulaikyta ir daugiau asmenų, tačiau jų skaičius neatskleidžiamas, minima tik tai, kad dauguma jų – lietuviai, išskyrus vieną Rusijos federacijos pilietį – Valerijų Ivanovą. Tačiau jam kol kas įtarimai dėl šnipinėjimo nepateikti.

Bylą tiria Generalinė prokuratūra, Valstybės saugumo departamentas ir Policijos departamentas.

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje buvo pristatyta daugiau tyrimo detalių, ją galite peržiūrėti čia:


Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje informaciją apie bylą kalbėjo generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis ir policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.

Generalinėje prokuratūroje vyko spaudos konferencija dėl Algirdo Paleckio sulaikymo.

Pradėtas tyrimas dėl šnipinėjimo


E.Pašilis pranešė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo pagal Baudžiamojo kodekso 119 str. 2 d. Už tokį nusikaltimą gresia nuo 3 iki 15 metų nelaisvės. Generalinis prokuroras patvirtino, kad dėl įtarimų šnipinėjimu dar spalį buvo suimtas Algirdas Paleckis.

Patvirtinta, kad per kratas rasta „daug duomenų ir laikmenų“, susijusių su byla.

„Šitą tyrimą išskirčiau dviem požymiais. Pirmiausia, šis tyrimas atskleidė, kad Rusijos federacijos žvalgybos užduotis vykdę asmenys yra susiję su politinėmis partijomis. Bet jie nesusiję su parlamentinėmis partijomis“, – kalbėjo E.Pašilis.

Paprašytas patikslinti, apie kurias partijas kalba, prokuroras nurodė, kad tik apie tą, su kuria susijęs A.Paleckis.

„Kadangi paminėjome poną A.Paleckį, tai iš tos pusės mes sakome, kad tas tyrimas turi išskirtinį bruožą, kad tas tyrimas vienaip ar kitaip susijęs su politinėmis partijomis“, – nurodė generalinis prokuroras. A.Paleckis kadaise vadovavo dabar asociacija tapusiai partijai „Socialistinis liaudies frontas“.

Šiuo metu partija šios organizacijos vadinti negalima, ji yra likviduota, tačiau nuo pernai gruodžio pertvarkyta į asociaciją.

Anot E.Pašilio, žvalgyba buvo nukreipta į jautriausias visuomenei temas, tarp jų ir sausio 13-osios bylą.

„Yra duomenų apie žvalgybos užduočių vykdymo epizodus įvykusius daugiau nei prieš metus, – kalbėjo E.Pašilis. – Tai duoda pagrindo manyti, kad veika tęsėsi ilgą laiką, buvo tikslinga, kryptinga, sąmoninga.“

V.Ivanovas turėjo ginklą


Neatskleidžiama, kiek iš viso byloje įtariamųjų, nes tai esą gali pakenkti tyrimui.

„Šiuo metu įtariamieji yra lietuviai, išskyrus vieną Rusijos pilietį. Buvo organizuota įtariamųjų sulaikymo operacija. Vienas iš asmenų yra Valerijus Ivanovas, jis sulaikytas dėl kratos metu rasto ginklo. Sprendimą dėl kardomosios priemonės šioje byloje priims prokuroras“, – sakė L.Pernavas, neatsakęs, ar V.Ivanovas gali sulaukti ir įtarimų šnipinėjimu.

Anot jo, tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Jis pradėtas šiemet, gavus informaciją iš Valstybės saugumo departamento.

„Nustatėme visą tinklą asmenų, kurių veikla kelia grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui. Jei šis tinklas būtų neišardytas, Lietuvai būtų grėsęs didesnis pavojus“, – sakė L.Pernavas.

Anot jo, šiuo metu vyksta intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai – daromas kratos, apklausiami asmenys, renkami duomenys siekiant užbaigti šią bylą kuo greičiau.

Turėjo Rusijai palankių kėslų


Anot D.Jauniškio, medžiagą šiam tyrimui VSD rinko ilgą laiką, ją analizavo, vertino, kol galiausiai šiemet perdavė LKPB.

„Kaip paaiškėjo, kad su Lietuvos politine sistema siejami asmenys turėjo kėslų, palankių Rusijai. Šis atvejis tik patvirtina Lietuvos žvalgybos grėsmių vertinime išsakytus teiginius, kad Rusija ir toliau siekia daryti įtaką vidaus politikos procesams“, – sakė D.Jauniškis.

Kaip kalbėjo D.Jauniškis, šiam tikslui buvo verbuojami asmenys, galėję tiesiogiai ar per tarpininkus formuoti partijų programas ar jų struktūrą. Jie naudojosi įvairiais žiniasklaidos kanalais ir prisidėjo prie Rusijos minkštosios galios didinimo šalyje.

Ar tinklas ruošėsi kitų metų rinkimams, D.Jauniškis neatskleidė.

Anot jo, Lietuvos pasirinktas integracijos kelias į Vakarus yra nepalankus Rusijai ir pas mūsų kaimynus laikomas grėsme.

„Nuolatos turime išlikti budrūs, šnipinėjimo grėsmė nėra sumažėjusi, deja, ir neturi tendencijų sumažėti ateityje. VSD ir kitos institucijos visada yra pasiruošusios“, – tvirtino jis.

Premjero paklausimų nekomentuos


Kaip sakė D.Jauniškis, premjeras ir kiti valstybės vadovai buvo reguliariai informuojami apie šį tyrimą. Visgi papasakoti, ar būtent apie šį tyrimą pastaruoju metu viešojoje erdvėje kalbėjo Saulius Skvernelis, VSD vadovas nesutiko.

„Šituo klausimu nekomentuosiu, – sakė D.Jauniškis. – Buvo užklausimas iš ministro pirmininko, VSD dabar renka tam tikrą informaciją, esame išsiuntę užklausas kitoms institucijoms. (...) Ar tai buvo susiję, ar ne (su šiuo tyrimu, – red.pas.), nekomentuosiu.“

L.Pernavas pridūrė, kad atsakymo, kurį policija pateikė premjerui į jo užklausimą, turinio komentuoti negali. „Visa informacija, kuri pateikta atsakyme, yra tarnybos paslaptį sudaranti informacija“, – sakė generalinis komisaras.

Titovas, Paleckis ir Ivanovas gali būti susiję


Teisėsauga pripažįsta, kad A.Paleckio suėmimas susijęs su kitu įvykiu – antradienį Vilniuje buvo sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis. 15min šaltinio teigimu, tiek A.Paleckio suėmimas, tiek V.Ivanovo sulaikymas yra tos pačios bylos dalis.

15min žiniomis, šioje istorijoje figūruoja ir skandalingai pagarsėjęs, dabar jau buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys, Viačeslavas Titovas. Tačiau šių duomenų teisėsauga kol kas nepatvirtina.

V.Titovas šių metų liepos mėnesį apšmeižė partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Teisėsauga V.Titovo atžvilgiu ėmėsi tyrimo. Jo kompiuterį paėmę tyrėjai atkūrė susirašinėjimus, tarp jų buvo ir pokalbiai su Rusijos atstovais. Tai anksčiau skelbė portalas lrytas.lt.

Teistas dėl Sausio 13-osios menkinimo


Buvęs vienas Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą (ES) derybininkų, A.Paleckis Seimo nariu dirbo 2004–2007 metais, o 2007–2008 metais užėmė Vilniaus vicemero pareigas.

Iš Socialdemokratų partijos, kuriai priklausė, politikas buvo pašalintas dėl prieštaros ir atviros konfrontacijos su partijos vadovybe 2008 metais. Vėliau pats įkūrė „Fronto“ partiją, iš kurios pasitraukė šių metų pradžioje.

A.Paleckis 2012 metais buvo nuteistas už tai, kad neigė ir šiurkščiai menkino SSRS agresijos prieš Lietuvos Respubliką faktą po to, kai 2010 metais pareiškė: „O kas buvo sausio 13 dieną prie bokšto? Ir, kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus“.

Su „Fronto“ partija A.Paleckis nesėkmingai dalyvavo Seimo rinkimuose tiek 2008, tiek 2012 metais.

Iškovoti Seimo nario mandato jam nesisekė ir vienmandatėse apygardose. Pirmą kartą jo siekęs Zarasų-Visagino apygardoje, 2012 ir 2016 metais politikas nesėkmingai kandidatavo Naujojoje Vilnioje.

Minėtas VSD ataskaitose


2008 metais įsteigta partija „Socialistinis liaudies frontas“ bei jos buvęs vadovas A.Paleckis ne kartą minėti viešose žvalgybos ataskaitose dėl grėsmių nacionaliniam saugumui. Žvalgyba yra vadinusi „Socialistinį liaudies frontą“ Rusijai palankia politine partija, rašiusi apie partijos atstovų dalyvavimą prieš JAV ir NATO nukreiptose prorusiškose propagandinėse akcijose.

Užpernai ataskaitoje pranešta apie stiprėjančias Rusijos informacines, žvalgybines operacijas, „minkštosios galios“ įrankių stiprinimą. Tarp šių įrankių įvardintos ir „pastangos dar labiau centralizuoti ir koordinuoti prorusiškas tėvynainių ir jiems prijaučiančiųjų grupes“.

Kaip pavyzdį VSD pateikė tai, jog į Vilniaus tarybą išrinktas „Fronto“ narys Rafaelis Muksinovas, kuris yra Rusijos federalinės agentūros „Rossotrudničestvo“ remiamos Tėvynainių tarybos lyderis Lietuvoje.

Dar 2012-aisiais VSD veiklos apžvalgoje buvo publikuojamos nuotraukos iš A.Paleckio vadovauto „Fronto“ piketų bei iš patriotiniu jaunimu save vadinančių asmenų eisenų Kovo 11-ąją.

Po jomis rašoma, kad nestabili socialinė, politinė, ekonominė padėtis Lietuvoje yra viena pagrindinių užsienio valstybių ir saugumo tarnybų tikslų.

„Išnaudojant šalies gyventojų, ypač tam tikrų etninių ir socialinių grupių, nesaugumo jausmą bei eskaluojant konfliktus galinčias pakurstyti temas per užsienio šalims lojalius žiniasklaidos kanalus bei nevyriausybines organizacijas, yra siekiama:

– konsoliduoti tautines mažumas, skatinant jų lojalumą trečiosioms šalims bei mažinant jų integraciją į Lietuvos visuomenę;
– formuoti nuomonę apie Lietuvos energetinės priklausomybės nuo trečiųjų šalių neišvengiamumą;
– kurstyti etninę, religinę, politinę nesantaiką;
– įgyvendinti Lietuvai priešišką istorijos politiką;
– diskredituoti Lietuvos užsienio bei vidaus politiką ir skatinti visuomenės priešiškumą NATO bei ES;
– gerinti nedemokratiškų šalių įvaizdį, remti jų vykdomą politiką ir kt.“,

– vardija VSD

Taip pat skaitykite:
Specialus tyrimas: Kremliaus organizacijos pinigai – į lietuviškas, latviškas ir estiškas kišenes
Sausio 13-osios byloje liudytoju apklaustas „Jedinstvos“ lyderis V.Ivanovas

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 878?copied

Литовского политика Альгирдаса Палецкиса заподозрили в шпионаже в пользу России


https://www.rubaltic.ru/news/19122018-l ... zu-rossii/

19 декабря, 13:00

Бывший председатель Социалистического народного фронта Литвы Альгирдас Палецкис арестован минувшей осенью по подозрению в шпионаже в пользу России.

Об этом на пресс-конференции рассказал генпрокурор Литвы Эвалдас Пашилис, сообщает https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 56-1076878 15min.

Фигурантами уголовного дела являются несколько человек, точное число в правоохранительных органах не называют. Известно, что все они являются гражданами Литвы, за исключением российского публициста и историка Валерия Иванова, который был задержан накануне, 18 декабря.

Расследованием занимаются Генпрокуратура, Департамент госбезопасности (ДГБ) и полиция.

«Я бы хотел выделить две особенности этого дела. Прежде всего, расследование показало, что агенты российской разведки связаны с политическими партиями. Но это не парламентские партии», — заявил Пашилис.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Bir 2019 19:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Šiaulių teismas paskelbė nuosprendį dėl šnipinėjimo Rusijos naudai


https://sputniknews.lt/society/20170228 ... audai.html

12:51 2017.02.28 (atnaujinta 13:20 2017.02.28)

Lietuvos kariuomenės kapitonas Sergejus Pusinas, tyrimo duomenimis, šnipinėjo Rusijos naudai ir teikė Rusijos piliečiui duomenis apie Lietuvos kariuomenę ir Lietuvos teritorijoje dislokuotus NATO padalinius

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Vasario 28 dieną Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl šnipinėjimo Rusijos naudai — buvusiam Lietuvos kariui Sergejui Pusinui skirtas penkerių metų laivės atėmimas, Rusijos Federacijos pilietis Sergejus Moisejenka nuteistas kalėti 10 metų ir 6 mėnesiams, praneša Šiaulių apygardos teismas.

Bylos tyrimą Šiaulių apygardos teismas baigė 2017 metų sausio 13 dieną. Prokuratūra prašė skirti 66 metų Moisejenkai 13 laisvės atėmimo metų už šnipinėjimą ir neteisėtą šaudmenų saugojimą, o 34 metų Pusinui, buvusiam Šiaulių aviacijos bazės kapitonui — šešerius laisvės atėmimo metus.

Ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo pradėtas 2014-ųjų gruodį, Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) surinkus informacijos, kad Lietuvos kariuomenės KOP Aviacijos bazės karininką Pusiną dar 2012 metais užverbavo Rusijos žvalgybos tarnyba.

Buvęs KOP Aviacijos bazės karininkas kaltinamas tuo, kad surinko ir nuo 2012 metų iki 2014 metų pabaigos perdavė per Rusijos pilietį Moisejenką informaciją apie Lietuvos kariuomenę bei NATO oro policijos misijų veiklą, šias misijas vykdžiusių karinių orlaivių skrydžius, karinius mokymus, karinių pajėgumų dislokacijos vietas, Lietuvos kariuomenės ir NATO ISAF (Tarptautinių saugumo paramos pajėgų) operacijas Afganistane, apie nuotoliniu būdu valdomus žvalgybinius orlaivius, šių orlaivių skrydžius ir galimas dislokacijos vietas.

Be to, bylos duomenimis, Rusijos žvalgybai buvo perduotos ir Lietuvos krašto apsaugos ministerijos dokumentų kopijos, kai kurių KOP Aviacijos bazės karininkų asmens bylų kopijos. Dalis perduotų dokumentų buvo įslaptinti ir sudarė tarnybos paslaptį.

Pusinas ir Moisejenka yra suimti nuo 2014 metų gruodžio 29 dienos. Nuteistieji bausmes turės atlikti pataisos namuose.

Šnipinėjimo byla


Atliekant ikiteisminį tyrimą Lietuvos teisėtvarkos institucijų, specialiųjų tarnybų operatyviniai veiksmai buvo sankcionuoti teismo.

Sergejus Moisejenka yra baigęs karo medicinos fakultetą, įgijo karo chirurgo specialybę. Tarnybą baigė būdamas pulkininku, yra Rusijos gynybos ministerijos pensininkas.

Į Lietuvą atvyko 1978 metais, dirbo Šiaulių karo ligoninės vyresniuoju ordinatoriumi, 1989-1990 metais buvo paskirtas Šiaulių karo ligoninės medicinos dalies vyresniuoju specialistu.

Moisejenka anksčiau turėjo ir Lietuvos pilietybę, tačiau ji buvo panaikinta paaiškėjus, kad vyras nuslėpė taip pat esąs Rusijos pilietis.

Rusijos pilietis Moisejenka šiaulietį Sergejų Pusiną pažinojo nuo vaikystės, nes artimai bendravo su pastarojo seneliu, pas kurį šiaulietis leisdavo vasaras.

Bylos duomenimis, Moisejenka ir Pusinas bendraudavo ir medžioklėse, taip Pusinas buvo užverbuotas.

Moisejenka per slaptus susitikimus perduodavo ir patikslindavo Rusijos žvalgybos tarnybos užduotis, instruktuodavo Pusiną, kokiais būdais rinkti informaciją ir kokias tokią informaciją fiksuojančias technines priemones naudoti.

Nustatyta, kad Moisejenka taip pat yra perdavęs šiauliečiui techninių priemonių, specialiai skirtų žvalgybinei veiklai vykdyti, bylos duomenimis, Pusinui buvo perduota ir pinigų techninėms priemonėms įsigyti.

Bylos duomenimis, Rusijos pilietis už surinktą ir perduotą informaciją Pusinui mokėjo nuo 300 iki 1 000 eurų. Tokių susitikimų būta ne mažiau nei septyni.

Šnipų susitikimai vyko Lietuvoje, per juos buvo laikomasi ypatingos konspiracijos, buvo profesionaliai slepiamos būsimų susitikimų data, laikas ir vieta.

Baigiama tirti dar viena šnipinėjimo byla


Dalis perduotų dokumentų buvo įslaptinti ir sudarė tarnybos paslaptį. Informaciją Pusinas rinko savo tarnybos vietoje, taip pat NATO operacijų Afganistane vykdymo metu — tam jis naudojo vaizdo įrašymo įrangą, informaciją perdavinėjo tiek žodžiu, tiek nukopijavęs dokumentus ar įrašęs į įvairias laikmenas.

Per ikiteisminį tyrimą atliekant kratas įvairiuose objektuose taip pat buvo rastas didelis kiekis sprogmenų, šaudmenys, rankinės granatos su sprogdikliais, didelės sprogstamosios galios sprogstamosios medžiagos, kelios dešimtys vienetų įvairaus kalibro šaudmenų.

Moisejenka savo kaltę dėl šnipinėjimo kategoriškai paneigė, dėl šaudmenų, sprogstamųjų medžiagų kaltu prisipažino iš dalies. Pusinas kaltu prisipažino visiškai.

Moisejenkos ir S. P. padaryti nusikaltimai yra priskiriami prie itin sunkių, keliančių pavojų Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai.

Teismas taip pat konstatavo, kad padarytas nusikaltimas yra įrodytas ne tik kaltinamųjų, liudytojų duotais parodymai, bet ir operatyvine, kita bylos medžiaga.

Read more: https://sputniknews.lt/society/20170228 ... audai.html

Rusijai šnipinėję asmenys nuteisti 4 metams 9 mėnesiams metams nelaisvės


https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 856?copied

15min
Publikuota: 2019 birželio 20d. 15:16 , Atnaujinta: 2019 birželio 20d. 15:55

Ketvirtadienį Šiaulių apygardos teismas du asmenis pripažino kaltais šnipinėjus Rusijai ir skyrė jiems realias ketverių metų devynių mėnesių laisvės atėmimo bausmes, BNS pranešė teismo atstovas Vytautas Jončas.

Vienas iš nuteistųjų iki sulaikymo dirbo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje, kitas jau buvo išėjęs į atsargą. Iš vieno jų teismas nusprendė konfiskuoti beveik 6,5 tūkst. eurų, paimtus kratos metu.

Teismas konstatavo, jog 1966 m. gimęs K.R. ir J.M., gimęs 1961 m., už piniginį atlygį rinko ir perduodavo Rusijos žvalgybos organizacijai ją dominančią informaciją bei kitaip bendradarbiavo su šios valstybės žvalgybą vykdančios organizacijos atstovais.

„Teismas konstatavo, kad minėti asmenys nusikaltimą padarė bendrininkų grupėje, buvo pasiskirstę vaidmenimis: K.R. tiesiogiai rinko informaciją, o J.M. buvo tarpininkas. Grupė veikė maždaug apie penkerius metus“, – BNS sakė V.Jončas.

Byla nagrinėta neviešuose teismo posėdžiuose. Abu nuteistieji bylos nagrinėjimo metu kaltę pripažino.

Prokuroras jiems siūlė skirti šešerių metų laisvės atėmimo bausmes.

Anksčiau skelbta, jog Rusijos žvalgybos pavedimu Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės patalpose fotografuoti tarnybiniai dokumentai, tarnybinių patalpų schemos, Aviacijos bazės oro uosto schemos, planai bei objektai, karinės vadovybės įsakymai, sprendimai bei kiti nevieši, tačiau neįslaptinti duomenys.

Slapti susitikimai su Rusijos žvalgybos atstovais vykdavo Rusijoje arba kitose užsienio šalyse, laikytasi ir kitų ypatingos konspiracijos priemonių.

„Vykdydami užsienio valstybės žvalgybos organizacijos pavedimus nuteistieji nuolat teikė rankraštines įvykdytų užduočių ataskaitas. Iš viso buvo nustatyti daugiau nei 35 nurodyto pobūdžio informacijos perdavimo atvejai“, – prokuratūros pranešime cituojamas ikiteisminiam tyrimui vadovavęs ir valstybinį kaltinimą byloje palaikęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Redas Savickas.

Abu kaltinamieji sulaikyti 2017 metų gruodžio 11 dieną, po to, kai teisėsauga gavo Lietuvos žvalgybos institucijų informaciją apie užfiksuotą duomenų perdavimą užsienio valstybės žvalgybos institucijai ir įtarus vykdant šnipinėjimą. Šis nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 856?copied

Суд в Литве приговорил к 5 годам тюрьмы обвиняемых в шпионаже на Россию граждан


https://www.rubaltic.ru/news/20062019-s ... -grazhdan/

20 июня, 16:47

Двое граждан Литвы, которым вменяется шпионаж в пользу РФ, приговорены к почти пяти годам лишения свободы. Об этом сообщает ТАСС.

Соответствующее решение по делу огласил в четверг Шяуляйский окружной суд.

«В ходе закрытого слушания — в этом формате проходил весь процесс — обвиняемые были приговорены к тюремному заключению на срок в четыре года и девять месяцев», — заявил журналистам представитель судебной инстанции Витаутас Йончас.

По данным следствия, обвиняемые собирали информацию, интересующую российскую разведку, и получали за это денежное вознаграждение. Их задержали в декабре 2017 года на основании данных 2-го департамента оперативных служб при Минобороны Литвы (военная разведка).

Согласно материалам уголовного дела, обвиняемые с 2014 года собирали для передачи в Россию незасекреченную, но при этом не подлежащую разглашению информацию о военных и стратегических объектах. Они фотографировали служебные документы, приказы и распоряжения командования, а также схемы служебных помещений базы ВВС Литвы в Шяуляе, где дислоцируются истребители стран-членов НАТО в рамках миссии «воздушной полиции».

Кроме того, следствие приписывает фигурантам дела сбор сведений о лицах, которые могли располагать интересующими разведку данными, для дальнейшей вербовки.

Прокуратура выявила более 35 случаев передачи конфиденциальной информации обвиняемыми. Встречи происходили либо в России, либо в других иностранных государствах с соблюдением мер конспирации.

Один обвиняемый на момент задержания работал на авиабазе ВВС Литвы в Шяуляе, другой был офицером запаса.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Lie 2019 15:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Вильнюсский суд взял самоотвод по делу Палецкиса


https://www.rubaltic.ru/news/17072019-v ... aletskisa/

17 июля 2019, 12:56

Вильнюсский окружной суд взял самоотвод по уголовному делу в отношении оппозиционера Альгирдаса Палецкиса, обвиняемого в шпионаже в пользу России. Об этом сообщает Delfi со ссылкой на BNS.

«С учетом того, что арестованный подозревается в совершении преступного деяния и против судей Вильнюсского окружного суда, а также в целях обеспечения беспристрастности рассматривающего дело суда и интересов правосудия Вильнюсский окружной суд 7 ноября 2018 года обратился в Апелляционный суд Литвы относительно передачи дела для рассмотрения другому окружному суду», — заявили в суде.

В каких конкретно деяниях против судей обвиняется Палецкис, не уточняется. По данным Delfi, предполагаемые сообщники политика обвиняются в сборе по поручению ФСБ информации о литовских должностных лицах, прокурорах и судьях, участвовавших в расследовании уголовного дела о событиях января 1991 года, по которому проходили в основном граждане РФ. 27 марта Вильнюсский окружной суд вынес приговор по этому делу.

По делу Палецкиса также предъявлено обвинение вильнюсскому бизнесмену Деймантасу Бертаускасу.

Следствие считает, что обвиняемые могли сотрудничать с осужденным за шпионаж в 2017 году россиянином Николаем Филипченко,
который, как установил суд, пытался завербовать служащих Департамента госбезопасности Литвы для установки подслушивающих устройств в резиденции и рабочем кабинете президента Дали Грибаускайте.

Альгирдас Палецкис находится под стражей с октября прошлого года. Накануне Каунасский окружной суд продлил ему арест на три месяца. Оппозиционер не признает вины.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2019 14:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
РУССКАЯ УГРОЗА. Страны Балтии обеспокоены ростом шпионской активности со стороны России


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... ssii.shtml

10 августа 2019 в 02:44

Эстония, Латвия и Литва опасаются, что Кремль наращивает усилия по вербовке агентов для сбора конфиденциальной информации и, возможно, подготавливает основу для подрывной деятельности в их странах

Страны Балтии объединяют усилия по выявлению в своих странах агентов, завербованных российскими спецслужбами.

Руководители служб безопасности Эстонии, Латвии и Литвы опасаются, что Кремль не только вербует агентов для шпионской деятельности, но также закладывает основу для саботажа и подрывной деятельности.

Все три государства стараются как можно лучше подготовиться к гибридной войне в том случае, если Москва решит начать кампанию дестабилизации, подобную той, что проводится в Украине с 2014 года. С этой целью в этом году при поддержке США будет создана специальная координационная группа.

В прошлый четверг латвийские банки приняли участие в учениях, имитирующих кризис, спровоцированный Россией. Целью учений была проверки устойчивости и способности латвийских финансовых учреждений противостоять взлому и кибератакам.

Банковские учения в Латвии совпали по времени с крупномасштабными российскими учениями в Балтийском море, которые проходили с 1 по 9 августа. В учениях под названием «Океанский щит» были задействованы 49 кораблей, 20 вспомогательных судов и более 10 тысяч военных.

По данным эстонской разведки, случаи раскрытия деятельности российских шпионов и их агентов участились начиная с 2014 года во всех балтийских государствах.

В отчете, опубликованном в этом году, спецслужбы Эстонии предупредили, что столкновения с Россией могут быть спровоцированы событиями в Беларуси, в которой к власти могут прийти силы, ориентированные на Запад.

Аналитики отмечают, что близость стран Балтии к России, наследие советских времен и значительное число этнических русских общин делают страны Балтии особенно уязвимыми в плане деятельности кремлевской разведки.

Власти всех трех балтийских государств в последние месяцы расследовали ряд громких шпионских дел.

Большинство случаев шпионажа в странах Балтии связано с российскими агентами, которые собирают информацию о военной инфраструктуре, передвижениях войск и энергосистемах, а также связаны с прослушиванием политиков и официальных лиц.

В январе суд в Вильнюсе вынес обвинительные приговоры в отношении 67 граждан России, Беларуси и Украины, которые занимались шпионской деятельностью. Их приговорили к тюремным срокам от 4 до 14 лет. Обвинения связаны с событиями 1991 года, когда руководство СССР пыталось помешать Литве в обретении независимости. Приговоры вызвали негативную реакцию в Кремле.

В июле 2017 года другой суд в литовской столице приговорил сотрудника российских спецслужб Николая Филипченко к 10 годам тюрьмы, признав его виновным в том, что он пытался завербовать литовских чиновников для организации прослушивания личной резиденции президента Литвы.

В апреле еще один литовский суд приговорил родившегося в России моряка к семи годам тюрьмы по обвинению в шпионаже в пользу Москвы. Обвиняемый поставлял российским спецслужбам информацию о портовой инфраструктуре Литвы.

Власти страны все еще расследуют дело о шпионаже в отношении парламентария Альгирдаса Палецкиса, представителя одной из самых знаменитых в Литве политических династий. Палецкис, возглавляющий Социалистический народный фронт, является противником пребывания Литвы в составе НАТО.

Подробности обвинений в отношении Палецкиса до сих пор не раскрыты. Однако по словам Мариуса Лавринавичюса, аналитика Вильнюсского института политического анализа, в этом деле «замешана сеть агентов российского влияния».

Суд в Эстонии в феврале вынес приговор в отношении бывшего эстонского военного Дениса Мецаваса и его 65-летнего отца. Их признали виновными в государственной измене, шпионаже и передаче военных секретов НАТО и Эстонии в Россию. В материалах суда говорится, что Мецавас и его отец работали на российскую военную разведку, которая ранее была известна как ГРУ.

Мецавас, приговоренный к 15 годам тюрьмы, поставлял информацию ГРУ в течение десяти лет. В июньском интервью журналу Atlantic он сообщил, что впервые представители российской военной разведки начали контактировать с ним в 2007 году, когда Мецавас находился в гостях у родственников в России.

В ночном клубе в Смоленске он встретился с симпатичной девушкой и переспал с ней. Сразу после этого двое мужчин в гражданском, которые представились полицейскими, сообщили эстонцу о том, что у него проблемы: девушка, с которой он переспал, обвинила Мецаваса в изнасиловании. Его отпустили и позволили вернуться в Эстонию, однако в обмен потребовали, чтобы военный начал передавать информацию агентам ГРУ.

В Латвии также состоялся судебный процесс в отношении мужчины, который собирал информацию о военной базе, нефтяных хранилищах и пограничных переходах.

Александрс Красноперовс, сотрудник латвийской железной дороги, передавал в Россию видео с изображением перемещений военных НАТО по территории Латвии. Красноперовс подал апелляцию на решение суда.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Spa 2019 20:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
СМИ сообщили о планах России и Литвы обменяться шпионами


https://www.rubaltic.ru/news/16102019-s ... shpionami/

16 октября, 16:41

Литва и Россия договорились об обмене осужденными за шпионаж, сообщает BNS со ссылкой на неназванные источники. Ожидается, что Вильнюс передаст Москве осужденного в 2017 году Николая Филипченко, Москва — граждан Литвы Евгения Матайтиса и Аристидаса Тамошайтиса, осужденных в 2016 году.

По данным агентства, переговоры шли не менее года. Окончательное решение было принято на прошлой неделе на заседании Государственного совета обороны, возглавляемого президентом Литвы Гитанасом Науседой.

Литва называет россиянина Филипченко сотрудником ФСБ. В 2017 году его приговорили к 10 годам лишения свободы по обвинению в шпионаже.

Суд заключил, что он пытался завербовать сотрудников департамента охраны руководства Литвы для установки прослушивающих устройств в резиденции и рабочем кабинете президента.

Следствие полагает, что с Филипченко мог сотрудничать оппозиционный литовский политик Альгирдас Палецкис, обвиняемый в шпионаже в пользу РФ. 22 октября суд в очередной раз рассмотрит ходатайство о продлении ему ареста на три месяца.

Капитан 3 ранга запаса Евгений Матайтис, имеющий гражданства России и Литвы, в 2009 году был приговорен в России к 13 годам лишения свободы.

Суд установил, что офицер был привлечен к негласному сотрудничеству вторым департаментом оперативных служб Минобороны Литвы (военная разведка) и за деньги согласился добывать информацию о Вооруженных силах РФ. На суде Матайтис полностью признал свою вину.

Аристидас Тамошайтис был задержан с поличным в Москве в мае 2015 года при получении от россиянина документов с секретной информацией. Он также признал свою вину и получил 12 лет заключения.

Россия, Литва и Норвегия обменялись шпионами


https://www.rubaltic.ru/news/15112019-r ... shpionami/

15 ноября 2019, 16:14

На литовско-российской границе 15 ноября состоялся обмен осужденными за шпионаж. В нем приняли участие двое граждан Литвы, двое россиян и один норвежский подданный.

Об этом сообщает пресс-служба президента Литвы Гитанаса Науседы.

Граждане Литвы Евгений Матайтис и Аристидас Тамошайтис, осужденные в 2016 году, воссоединились со своими семьями.

Норвежец Фруде Берг, отбывавший в России 14-летний срок за шпионаж, передан посольству Норвегии в Вильнюсе,
сообщает пресс-служба премьер-министра королевства Эрны Сульберг.

В свою очередь Литва передала России Николая Филипченко и Сергея Моисеенко.

Сульберг поблагодарила власти Литвы за сотрудничество и усилия по освобождению Берга. В свою очередь Гитанас Науседа поблагодарил участвовавших в операции литовских чиновников. Отмечается, что его информировали о ходе обмена.

«Я рад, что близким наконец-то вернули мужей, отцов и сыновей. Спасибо вам за ваше терпение и доверие к нашей стране, основной задачей которой является защита прав и свобод нашего народа. Любая политика теряет смысл, если мы не видим ее конечной цели — защиты человека и его близких», — заявил Науседа.

Обмен осужденными за шпионаж между Россией и Норвегией стал возможен, когда к нему подключилась Литва.

Как сообщалось ранее, Москва не могла выдать Осло Фруде Берга, поскольку в норвежских тюрьмах нет россиян, отбывающих наказание за шпионаж.

Чтобы произвести обмен, Сейм Литвы принял поправки в Уголовный кодекс, позволяющие президенту помиловать осужденных за шпионаж. 15 ноября Науседа помиловал россиян Николая Филипченко и Сергея Моисеенко.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Gru 2019 17:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Литовский суд продлил оппозиционеру Палецкису арест на три месяца


https://www.rubaltic.ru/news/20122019-l ... -mesyatsa/

20 декабря 2019, 16:35

Paveikslėlis

Источник изображения: facebook.com

Суд в Литве продлил арест обвиняемому в шпионаже на Россию оппозиционеру Альгирдасу Палецкису на три месяца.

Об этом сообщил http://www.facebook.com/juozas.jablonskis.3 в Facebook правозащитник и сопредседатель Социалистического фронта Литвы Гедрюс Грабаускас.

«Суд продлил содержание под стражей антифашиста Альгирдаса Палецкиса еще на три месяца. И это несмотря на то, что состояние здоровье Палецкиса критическое», — написал Грабаускас.

Предыдущее заседание суда прошло 22 октября. Тогда Генпрокуратура Литвы просила продлить арест Палецкису на три месяца. Однако суд продлил его до декабря.

Палецкис находится под арестом с октября 2018 года. По версии следствия, он собирал информацию о судьях и прокурорах, которые вели дело о январских событиях 1991 года в Вильнюсе и передавал ее российским спецслужбам.

Сам он считает уголовное дело против себя «местью» за правдивые высказывания.

Ранее прокурор прокурор Генпрокуратуры Литвы Вилма Видугирене заявила https://www.rubaltic.ru/news/17122019-p ... -do-vesny/ , что расследование уголовного дела в отношении Палецкиса планируется завершить к весне.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Kov 2020 17:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Prokurorai atverčia kortas šnipinėjimo byloje: Paleckiui buvo parengtos dvi Rusijos žvalgybos užduotys


https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/ ... -zvalgybai

2020.03.03 15:22 atnaujinta 17.54
Ramūnas Jakubauskas, BNS

Baigtas ikiteisminis tyrimas, kuriame buvęs politikas Algirdas Paleckis įtariamas šnipinėjimu, antradienį pranešė Generalinė prokuratūra.

A. Paleckio bylą, kurioje jis kaltinamas šnipinėjimu, nagrinės Šiaulių apygardos teismas.

Taip antradienį nusprendė Apeliacinis teismas, turėjęs paskirti teismą šiai bylai nagrinėti po to, kai nuo jos anksčiau nusišalino Vilniaus apygardos teismas.

Pareikšti kaltinimai


Kaip skelbia prokuratūra, A. Paleckiui ir verslininkui Deimantui Bertauskui pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo kitos valstybės naudai, veikiant organizuotoje grupėje.

Anksčiau apie įtarimus D. Bertauskui yra rašęs naujienų portalas delfi.lt.

Generalinė prokuratūra teigia, kad ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai teigti, kad nusikalstama veika galimai vyko nuo 2017 metų vasario iki 2018 metų spalio.

Tuo metu, anot prokurorų, kaltinamieji, veikdami organizuotoje grupėje su Rusijos žvalgybos darbuotoju ir kitais Rusijos piliečiais, kurių vienas iš jų teismo pripažintas kaltu Sausio 13-osios byloje, Lietuvoje už piniginį bei kitokį atlygį galbūt rinko Rusijos žvalgybą dominančią informaciją.

Kaip kitoks atlygis nurodoma pagalba užmezgant kontaktus su Rusijos politinės partijos atstovais, siekiant vienos iš Lietuvos registruotų partijų finansavimo, taip pat – pagalba užmezgant verslo kontaktus.

Kaltinamiesiems, kaip teigia prokuratūra, buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios tyrusius pareigūnus ir teisėjus, taip pat informaciją apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990-1991 metais susijusias bylas.

Be kita ko, kaltinamieji turėjo surasti Lietuvos institucijose dirbančių asmenų, kurie už neteisėtą piniginį atlygį Lietuvos teisėsaugos institucijoms pateiktų tikrovės neatitinkančią informaciją apie Sausio 13-osios byloje nuteisto Jurijaus Melio sveikatos būklę – buvo siekiama, kad tai turėtų įtakos jam skirto suėmimo pakeitimui į švelnesnę kardomąją priemonę ar kitaip palengvinti J. Melio kalinimą.

Baudžiamoji byla perduota Lietuvos apeliaciniam teismui, kad šis nustatytų, kuris teismas ją nagrinės.

Anksčiau antradienį apie praėjusią savaitę baigtą ikiteisminį tyrimą BNS patvirtino A. Paleckio advokatas Adomas Liutvinskas.

„Tyrimas baigtas praėjusią savaitę, vasario pabaigoje (...) Ikiteisminis tyrimas baigtas, dabar, kiek man žinoma, rašomas kaltinamasis aktas“, – BNS antradienį sakė advokatas.

Pasak A. Liutvinsko, artimiausiu metu prokurorai turėtų kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą, kad šis nustatytų, kuris teismas nagrinės A. Paleckio bylą, kadangi Vilniaus apygardos teismas yra nusišalinęs.

„Kai bus surašytas kaltinamasis aktas, tai, pagal mane, prokuratūra turėtų kreiptis į Apeliacinį teismą, kad nustatytų, kuriam teismui perduot, kadangi Vilniaus apygardos teismas yra nusišalinęs“, – sakė advokatas.

Jis taip pat teigė, kad kovo 26 dieną baigiasi A. Paleckio suėmimo terminas, todėl artimiausiu metu turėtų būti sprendžiama ir dėl kardomosios priemonės.

„Jau byla turėtų būti teisme, tai tas teismas, tas teisėjas, kuris nagrinėja bylą, dažniausiai sprendžia dėl kardomosios priemonės“, – teigė A. Liutvinskas.

Tikisi atvirų posėdžių


Sulaikytojo tėvas, buvęs europarlamentaras Justas Vincas Paleckis teigė pirmadienį su sūnumi kalbėjęs telefonu.

„Dėl koronaviruso negalim lankyt, bet jis paskambina telefonu ir mes vakar kalbėjome“, – BNS sakė J. V. Paleckis.

Jis teigė, kad A. Paleckis netekęs daug svorio, taip pat tikisi atvirų teismo posėdžių.

„Jis laikosi palyginus gerai, kiek galima po 500 dienų vienutėje ir praradus svorio tiek, kad jam sunku. Aišku, jis tikisi, kad vis dėlto nebus uždaras teismas ir daug kas išaiškės“, – teigė buvęs europarlamentaras.

„O jeigu bus uždaras, tai bus žymiai lengviau tiems, kas visa tai pradėjo, paslėpti tai, ką jie norėjo paslėpt“, – pridūrė jis.

A. Paleckis suimtas laikomas nuo 2018 metų spalio, jis savo kaltės nepripažįsta.

Kauno apygardos teismas praėjusių metų gruodį suėmimą A. Paleckiui pratęsė dar trims mėnesiams, o Apeliacinis teismas skundą dėl šio suėmimo atmetė.

Prokurorė Vilma Vidugirienė pernai gruodį sakė, jog ikiteisminį tyrimą, kuriame A. Paleckiui pateikti įtarimai, baigti tikimasi iki pavasario.

Anot jos, tyrimas užsitęsė dėl didelės apimties: jame tiriamos elektroninės laikmenos, tūkstančiai laiškų. Byloje taip pat buvo paskirtos kelios ekspertizės.

A. Paleckis kartu su neįvardijamų „tinklu asmenų“ įtariamas neteisėtai rinkęs informaciją Rusijai apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, kitus duomenis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Bir 2020 15:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Очередной шпионский скандал опозорил Литву

https://www.rubaltic.ru/article/politik ... ril-litvu/

4 Июня 2020
Автор:Алексей Ильяшевич

В Литве закончился пшиком громкий шпионский скандал: Сейм окончательно отклонил инициативу о создании специальной комиссии, которая должна была инициировать импичмент депутата Ирины Розовой.

С прошлого года ее уличали в связях с российскими политиками, которые якобы пытались оказывать влияние на деятельность законодательного органа прибалтийской республики.

Но «охота на ведьм» обернулась для литовских консерваторов новым провалом.

Дело Розовой станет классическим примером «охоты на ведьм» в Прибалтике. Все началось с события, которое к Литве вроде бы никакого отношения не имеет: 20 июня грузинские радикалы сорвали заседание Межпарламентской ассамблеи православия в Тбилиси.

Эхо громкого международного скандала спустя пару месяцев докатилось до Вильнюса. Выяснилось, что наряду с российскими парламентариями в мероприятии участвовала депутат фракции «Избирательной акции поляков Литвы — Союза христианских семей» (ИАПЛ-СХЛ) Ирина Розова.


Литовские консерваторы увидели в ней угрозу национальной безопасности, обратились в Департамент государственной безопасности (ДГБ) и подняли шумиху в парламенте.

Глава комитета по нацбезопасности и обороне (КНБО) Дайнюс Гайжаускас сразу понял, что дело выеденного яйца не стоит: «Если бы имела место какая-либо угроза безопасности государства, или возможное нарушение присяги, или грубое нарушение Конституции, то соответствующие меры должен был предпринять Сейм. Но говорить, будто ее (Ирины Розовой — прим. RuBaltic.Ru) действия представляют угрозу национальной безопасности — я так не думаю».

Шестеренки литовской машины «кривосудия» все равно закрутились.

Консерваторы получили «доказательство» своей версии: к тому времени у Розовой уже два года не было разрешения работать с засекреченной информацией (соответствующий документ выдает председатель Сейма на основе рекомендаций разведки).

Поводом для отказа послужило то, что депутат в специальной анкете не упомянула о контактах с российскими дипломатами.

Тут уже сам Бог велел начать травлю очередного «агента Кремля»!

Скандал получился настолько громким, насколько это вообще возможно.

ДГБ поведала о том, как Розова обсуждала с представителями РФ вопросы финансирования своей партии «Русский альянс» и расходов на заказные статьи в СМИ.

Лидер правящего Союза крестьян и «зеленых» Литвы (СКЗЛ) Рамунас Карбаускис призывал отправить в отставку спикера Сейма Виктораса Пранцкетиса из-за сокрытия компромата на «неблагонадежного» депутата. Хотя не совсем понятно, в чем его вина. Объявить, что с человеком, который чист перед законом, все-таки лучше не связываться? Так это делается в цивилизованных странах?

В сентябре началось расследование в отношении Розовой, Пранцкетиса и бывшего председателя КНБО Витаутаса Бакаса (последнего тоже уличили в неправильной реакции на информацию спецслужб).

Инициативу парламента поддержал президент Литвы Гитанас Науседа: «Мы не можем позволить себе роскошь иметь не совсем лояльных государству людей в Сейме, если дела обстоят именно так».

В общем, вектор движения был задан на высшем государственном уровне — найти порочные связи Розовой с российскими политиками, заклеймить ее позором и лишить мандата. А там, глядишь, и до уголовщины дело дойдет.

Но с доказательной базой дела как-то не заладились. Ничего конкретного о «преступлениях» Розовой комитет не сообщал. Тем удивительнее прозвучала новость о том, что консерваторы в январе этого года инициировали процедуру импичмента.

«У нас, членов комитета, есть достаточное понимание и информация о возможно нарушенной присяге», — отметил лидер СО-ХДЛ Габриэлюс Ландсбергис.

Под предложением подписался и Карбаускис, который хотел использовать ситуацию для сведения счетов с Пранцкетисом.

В любом случае, импичмент Розовой получил предварительное одобрение и правящей партии, и оппозиции, и главы государства.

Судьба фигурантки, казалось, была предрешена. Однако лишать ее мандата Сейм не спешил. Более того, в апреле КНБО опубликовал свои выводы по этому делу: в списке лиц, которые могли создавать угрозу национальной безопасности, оказались консерваторы Габриэлюс Ландсбергис и Лауринас Кащюнас. Дескать, они тоже знали о связях Розовой с россиянами и не приняли мер для устранения возможных рисков. Как говорится, не рой другому яму!

На саму Розову никакого компромата «нарыть» не удалось.

Вместо фактов — голые обвинения в том, что она поддерживала «долговременные связи личного характера с представителями российского дипломатического корпуса».

Почему бы не раскрыть подробности?

Этим вопросом задаются Ландсбергис, Кащюнас и еще несколько членов КНБО, которые просят главу комитета рассекретить информацию о «российском влиянии» на Ирину Розову.

«Литовское общество должно знать, каким образом Россия и ее должностные лица, поддерживая постоянные контакты с отдельными литовскими политиками, стремятся влиять на политическую систему страны, внутриполитические процессы, избирательные кампании и их финансирование, а также на формирование партийных коалиций. Именно в этом случае гласность станет сдерживающим фактором и поможет укрепить устойчивость государства к враждебным силам», — говорится в обращении к Дайнюсу Гайжаускасу.

Поддерживаем! Все логично. Но подробности громкого шпионского скандала рядовым литовцам так и не раскрыли. А 2 июня в деле была поставлена жирная точка: Сейм Литвы окончательно отклонил выдвинутую оппозицией инициативу об импичменте Розовой.

Иначе как позором это не назовешь.

Целая парламентская комиссия работала несколько месяцев, на закрытые заседания приглашались депутаты, чиновники, премьер-министр, глава МИД. Результат — ни одного конкретного факта и оправдательный вердикт Сейма.

Ситуация до боли знакомая.

В 2018 году парламент точно так же пытался лишить мандата социал-демократа Миндаугаса Бастиса, которому «шили» связи с бывшим сотрудником КГБ Петром Воейко, представителем «Росатома» Евгением Костиным и журналистом Российской телерадиокомпании Эрнестом Мацкявичюсом.

Даже Конституционный суд пришел к выводу, что фигурант все-таки нарушил присягу. Но парламентариям это не помешало оправдать своего коллегу.

Разница только в том, что Бастис в итоге добровольно ушел в отставку, а Розова никуда уходить не собирается. Теперь ей самое время требовать возмещения морального ущерба.

Какой урок извлекут из этого литовские «неомаккартисты»?

Дело Розовой должно напомнить им о том, что лучше синица в руках, чем журавль в небе.

Можно ведь пройтись по депутатам городских советов вроде Вячеслава Титова, которого осудили на 12 тысяч евро за высказывания о командире «лесных братьев» Адольфасе Раманаускасе-Ванагасе и лишили мандата (хотя его партии это не помешало снова показать достойный результат на выборах).

В случае с писательницей Рутой Ванагайте никаких формальных процедур вообще не понадобилось — ее просто затравили. Дело нехитрое.

А вот задачки посложнее охотникам на «российских шпионов» пока не под силу.

Главный провал у них еще впереди: дело недавно отпущенного из-под стражи Альгирдаса Палецкиса, судя по всему, вскоре тоже развалится.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Bir 2020 17:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Палецкис решил идти до конца: исповедь литовского диссидента


https://www.rubaltic.ru/article/politik ... issidenta/

17 Июня 2020
Автор: Алексей Ильяшевич

Суд города Вильнюса признал виновным российского историка Валерия Иванова по статье 253 ч. 1 Уголовного кодекса республики (незаконное обладание огнестрельным оружием).

Сам фигурант дела считает этот вердикт абсолютно неправомерным. Чем руководствовалась судья при вынесении обвинительного приговора? Как поломанный стартовый револьвер связан с делом Альгирдаса Палецкиса? На эти и другие вопросы Валерий Иванов ответил аналитическому порталу RuBaltic.Ru.

— Г-н Иванов, Ваша история, как мы знаем, началась полтора года назад. Тогда Вас пытались обвинить в шпионаже. Почему не обвинили?

— Для начала хочу четко расставить акценты. Когда в декабре 2018 года ко мне в дом ввалилась эта публика, я ее предварительно подержал за дверью и успел поставить в известность российское посольство.

А ведь они хотели повторить то, что сделали с Альгирдасом Палецкисом; его задержание было засекреченной акцией.

Когда я впустил правоохранителей, они предъявили мне документ, согласно которому я подозреваюсь в шпионской деятельности. Соответствующее постановление было принято 3 декабря 2018 года, а 18 декабря в 6.20 утра ко мне пришли гости.

Я тогда не знал, что этот визит связан с делом Палецкиса, которого уже полтора месяца (или около того) держали под стражей. О его аресте вообще никто не знал.

Начиналось все с того, что я должен был стать связным между Москвой и Палецкисом.

Но абсурдность этого дела была слишком очевидной. Никаким шпионом я не являюсь, никаких шифровальных кодов, передатчиков, копий секретных правительственных документов у меня не нашли.

Это не помешало оперативным работникам забрать все мои научные работы по истории, философии, а также материалы, связанные с моей деятельностью как председателя Союза русских литераторов и художников Литвы «Рарог». Естественно, всю оргтехнику тоже вынесли. А уже по окончании обыска они нашли в шкафу старый сломанный револьвер, чему очень обрадовались.

Меня ночь продержали в КПЗ, затем отвезли в пятое отделение криминальной полиции. Там допрашивали, рассказали об аресте Палецкиса, задавали о нем вопросы: «Знаете его?» Я отвечал, что знаю — он ведь известный политический деятель.

«Как относитесь к нему?» — «Вы знаете, я гражданин другого государства, поэтому не хотел бы комментировать деятельность литовского политика».

Вот так это было. Потом меня решили отпустить. Наверное, здесь уже российский МИД вмешался. Я и сам удивился — такое обвинение, и вдруг отпускают! Потом меня еще несколько раз вызывали на допросы, но все крутилось вокруг этого несчастного куска металлолома — бывшего стартового револьвера.

10 июня дело закончилось приговором. За полтора года литовская Фемида сумела превратить этот металлолом в действующий револьвер категории «С», отсюда и обвинительный вердикт. Можно было получить до пяти лет тюрьмы, но меня «пожалели» — дали 2 года невыезда из Вильнюса и предписали находиться дома с 23.00 до 6.00.

— Вы собираетесь подавать апелляцию?

— Обязательно. Я считаю этот приговор абсолютно неправомерным. Во-первых, найденный у меня стартовый револьвер был поломан. Во-вторых, по квалификации самой фирмы-изготовителя он не является огнестрельным оружием. Следовательно, по законам Литвы этот предмет никак не может быть оружием категории «С».

Я им никогда не пользовался, не выносил его на улицу. Он просто валялся в шкафу. Даже конструкция данного стартового револьвера не позволяет осуществлять стрельбу газовыми патронами. Гнездо барабана для патрона калибром 9 миллиметров сужалось до 3 миллиметров к дулу. К тому же в дуле стояла заводская перегородка. Если кто-то и попытается выстрелить из этого револьвера газовым патроном, то нанесет вред своему собственному здоровью. Так и задумано.

— Тогда каким образом этот револьвер удалось превратить в оружие категории «С»?

— Путем откровенной лжи. Дело буквально состряпали из ничего. Мне это напоминает синдром «Новичка», когда Россию обвинили в попытке убийства этих несчастных Скрипалей. Ничего доказать не смогли, но санкции на РФ наложили, дипломатов высылали и так далее. В моем случае используется та же схема. Но на лжи далеко не уедешь.

Я, честно говоря, удивляюсь этой глупости: как можно от имени государства принимать столь абсурдное решение?! Пройдет время, сменится власть. Любой здравомыслящий человек посмотрит на эту историю и скажет: ребята, ваше государство занимается такими «фуфляками»? Мне искренне жаль людей, которые подобным образом позорят честь и достоинство литовской нации.

— Давайте все-таки расставим все точки над і. На чем именно основано решение суда?

— Понимаете, 30 января 2020 года на заседании по моему делу произошел случай лжесвидетельства. Маргарис Даунорас — руководитель группы, которая проводила обыск в моей квартире 18 декабря 2018 года — соврал о том, что нашел у меня газовый револьвер с особо опасными для здоровья газовыми патронами. После его монолога я прямо заявил: только что мы видели, как человек нагло врал под присягой. Это же уголовно наказуемое действие.

Следствие установило, что два патрона в барабане моего сломанного револьвера были шумовыми, а не газовыми.

Этот факт зафиксирован. Но руководитель группы все равно врет в лицо судье, а она принимает его слова на веру. Вот вам и обвинительный приговор. Как это называется? Уж точно не правосудием.

— Полагаете, у Вашей апелляции есть перспективы?

— Не знаю. Я понимал, что приговор будет обвинительным (даже заранее написал заявление для печати). Правда, судья себя чувствовала неважно. Она явно была недовольна тем, что произносила. Вот такой неприятный спектакль.

Адвокат мне поможет, будем бороться дальше. А что делать?

Хочу обратить внимание на еще один важный момент. Мне вернули вид на жительство и изъятый паспорт гражданина России, но не возвращают мои научные записи и технику, поскольку я прохожу по делу Палецкиса.

То есть я сейчас ожидаю повестки из Шяуляйского суда, где мне нужно будет дать какие-то показания. Неизвестно, как будет развиваться это дело. Есть ли гарантии, что после дачи показаний я не превращусь из специального свидетеля в обвиняемого, а потом и вовсе в подсудимого? Револьвер — это не конец истории. Это зацепка для того, чтобы «привязать» меня к делу Палецкиса, а там все очень серьезно.

Впрочем, политическая конъюнктура меняется. Америка трещит по швам, Британия тоже (здесь, кстати, работает именно Лондон, это его игры).

Я как историк и философ понимаю, к чему мы идем: Литва остается один на один со своими проблемами.

В этих условиях «фейковость» очень скоро перестанет работать. Да она уже не работает! Попытка повесить на меня всех собак провалилась, дело Палецкиса рассыпается. Его стыдливо засекречивают. Зачем? Если у вас есть доказательства того, что Палецкис — шпион, то покажите их. Никакой логики. Все это очень плохо пахнет, и я не понимаю, как из этой тухлятины можно сварганить какое-то полезное для Литовской Республики блюдо.

— А Вы с Палецкисом знакомы лично?

Мы познакомились в 2011 году, когда против него возбудили уголовное дело за слова «Свои стреляли в своих» (о трагедии 13 января 1991 года у Вильнюсской телебашни — прим. RuBaltic.Ru). Я ему сказал: «Альгирдас, если Вы хотите, Вы можете легко уйти от преследования». «Как?» — спросил он. «Вы просто поймите, что тогда все были своими — все имели советское гражданство. Вот и акцентируйте внимание на том, что граждане Литовской ССР стреляли в граждан Литовской ССР».

«Нет, — возразил Палецкис. — Я буду ставить вопрос ребром и доказывать, что эта трагедия была инспирирована "Саюдисом"».

Таков был его выбор. Это делает ему честь как принципиальному и порядочному человеку.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Sau 2021 14:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Разведка: бесплатные визы в РФ - риск безопасности Литвы и почва для вербовки
Рекомендации гражданам Литвы, отправляющимся в Россию


https://www.delfi.lt/ru/news/politics/r ... d=83445319

BNS, Вайдотас Бенюшис, ru.DELFI.lt
вторник, 4 февраля 2020 г. 10:37

Литовская разведка во вторник предупредила, что система бесплатных виз в Россию повышает риски для безопасности Литвы, поскольку создает Москве благоприятные условия для вербовки шпионов.

В прошлом году Россия создала условия получения бесплатных электронных виз для граждан Литвы и других 52 государств при посещении Калининградской области, Санкт-Петербурга и Ленинградской области.

Департамент госбезопасности Литвы и военная разведка в ежегодном отчете указывают, что это решение не только предоставляет дополнительные возможности для поездок жителей Литвы по России, но и создает риск для национальной безопасности.

"Упрощение визового режима и растущий в связи с этим поток иностранцев, путешествующих в Россию, создает особо благоприятные условия для российских разведслужб", – говорится в оценке угроз нацбезопаности.

В документе также отмечается, что информацию о пребывающих в Россию иностранцах российские разведведомства получают одновременно с тем, как иностранец подает заявление на получение визы.

Литовская разведка утверждает, что среди прибывающих российские спецслужбы ищут лиц, которые бы могли обладать ценной информацией, либо, являются уязвимыми по их мнению. В отчете говорится, что особое внимание российская разведка уделяет прибывающим в Россию бывшим и нынешним политикам, бизнесменам, сотрудникам правоохранительных органов, военным, журналистам.

Гражданам Литвы, отправляющимся в Россию, разведка рекомендует избегать путешествий в одиночку, не нарушать общественный порядок, умеренно употреблять алкоголь, если возможно, избегать брать в поездку основные мобильные и компьютерные устройства, критически оценивать новые знакомства, получаемые предложения и просьбы.

Внимание русским Литвы


В отчете также говорится, что российская разведка стремится воспользоваться проживающими в Литве соотечественниками.

В отчете предана гласности и личность активно действующего сотрудника Федеральной службы безопасности (ФСБ).

По данным разведки, сотрудник ФСБ Петр Чагин, осуществляя разведывательную деятельность против Литвы, использует прикрытие несуществующей общественной организации Калининградской области "Фонд победы" и личностью фиктивно представляющего ее общественного деятеля литовского происхождения Пятраса Тарашкявичюса.

Разведка сообщает, что действуя из Калининградской области, П. Чагин активно устанавливал контакты с представителями организаций российских соотечественников в Литве, через них организовал и финансировал в различных городах Литвы мероприятия, призванные создать положительный образ Советского Союза и России.

В отчете публикуется и его фотография.

Paveikslėlis

© VSD/AOTD nuotr.

В документе говорится, что ФСБ через граждан Литвы в прошлом году выделила средства на шесть мероприятий в Вильнюсе, Клайпеде и Шяуляй, которые соответствовали российской идеологической политике, связанной со Второй мировой войной.

Как и в прежние годы, в отчете говорится, что основную угрозу Литве представляют осуществляемые Россией внешняя политика и политика безопасности.

В этом отчете также опубликована фотография состоявшегося в ноябре прошлого года обмена шпионами на Куршской косе.

Прокуратура Литвы передала в суд дело активиста Грейчуса


https://www.rubaltic.ru/news/08012021-p ... greychusa/

8 января 2021, 17:15

Источник изображения: sputniknews.lt

Литовская прокуратура передала в Клайпедский окружной суд дело, в котором два гражданина республики обвиняются в шпионаже в пользу России. Об этом сообщается http://www.prokuraturos.lt/lt/naujienos ... menys/7286 на сайте ведомства.

Как отметили в прокуратуре, обвиняемые не знакомы друг с другом и их деятельность различается, но данные досудебного расследования позволяют подозревать, что в деятельность против Литвы их мог вовлечь один и тот же человек — сотрудник Пограничного управления ФСБ России по Калининградской области. В ведомстве подчеркнули, что он прекрасно говорит по-литовски, обвиняемым он представлялся вымышленным именем.

Досудебное расследование о вероятном шпионаже было начато после получения материалов из Департамента государственной безопасности Литвы.

В свою очередь представитель Клайпедского окружного суда Довиле Сауленене сообщила http://www.bns.lt/topic/1912/news/62930863/ агентству BNS, что дело поступило в инстанцию. Обвинения в нем предъявлены общественному деятелю, генеральному директору Балтийской молодежной ассоциации «Ювенюс» Алексею Грейчусу и Миндаугасу Туникайтису.

Представитель Генпрокуратуры Эляна Мартинонене информировала издание, что это то же самое досудебное расследование, о котором сообщалось в марте 2020 года. В рамках этого дела была задержана член Клайпедского городского совета Элла Андреева, впоследствии ей присвоили статус специального свидетеля.

Миндаугас Туникайтис проживает в приграничном с Калининградской областью районе Литвы. В 2015 году он баллотировался в совет самоуправления.

Алексея Грейчуса задержали 4 марта. Позже он был заключен под стражу, а в июне выпущен из-под ареста. По статье о шпионаже ему грозит от 3 до 15 лет заключения.

Klaipėdos teisme – Rusijai šnipinėjusių lietuvių byla: pažintis su priešu prasidėjo nuo vyno butelio


https://www.tv3.lt/naujiena/video/10761 ... no-butelio

aut. Vitalijus Čiapas
2021.01.08 19:24
Šaltinis: TV3

Dar du Lietuvos piliečiai bus teisiami už šnipinėjimą Rusijai.

Įtariama, jog vyrai fotografavo strateginius Lietuvos objektus, filmavo daugiausia rusakalbiams skirtus renginius ir taip galimai ieškojo kitų asmenų, kuriuos Rusija taip pat galėtų užverbuoti.

Įtariamiems šnipams gresia iki 15 metų kalėjimo.

Vaizdai iš pažiūros nekaltų renginių prie Klaipėdoje esančio paminklo raudonarmiečiams platinami feisbuko grupėje, rusiškai pavadintoje „Istorinis filmas „Mūšis už Klaipėdą“.

Norintiems prisidėti prie filmo gamybos siūloma paaukoti pinigų parvedant juos į Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ sąskaita.

Šios asociacijos generalinis direktorius Aleksėjus Greičius įtariamas šnipinėjęs Rusijai. Tokią bylą Klaipėdos apygardos prokuratūra baigusi ikiteisminį tyrimą perdavė teismui.

Mūsų šalies žvalgyba ir teisėsauga mano, kad Aleksėjus Greičius už Rusijos saugumo pinigus organizavo ir daugiausia rusakalbių klaipėdiečių bendruomenei skirtus renginius, kuriuos naudojo informacijai rinkti.

„Tame tarpe ir susiję su antro pasaulinio karo paminėjimu. Būtent šie renginiai buvo pilnai arba iš dalies finansuojami užsienio žvalgybos. Ir ta informacija apie renginiuose dalyvaujančius asmenis, apie pasisakančius asmenis taip pat buvo renkama. Jie buvo fotografuojami, filmuojami ir perduodama šita medžiaga užsakovui“, – sako prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Paveikslėlis

Remiantis užsienio žvalgybos patirtimi, pasinaudodami tokia informacija, rusų žvalgybininkai galėjo numatyti, kuriuos tokių renginių dalyvius taip pat būtų galima užverbuoti.

Pats Aleksėjus Greičius teismo laukia laisvėje, jo vadovaujama Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ registruota viename name. Tačiau į skambutį per telefonspynę, virš kurios – suraižytas Lietuvos trispalvę vaizduojantis lipdukas, niekas neatsako.

Aleksėjus Greičius 2015-aisiais Lietuvos rusų sąjungos sąrašuose kandidatavo ir į uostamiesčio tarybą. Buvęs šios partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas, skandalingai pagarsėjęs politikas Viačiaslavas Titovas sako, jog su įtariamuoju neseniai bendravo ir netiki, kad vyriškis galėjo šnipinėti Rusijai.

„Jis galvojo, kad viskas bus sužinota, bus prieitas protingas sprendimas. Pasakė, kad neprotingas sprendimas visiškai. O ko jis tikėjosi? Kad jokių įtarimų nebūtų, kaltinimų nėra. O iš kur ten kaltinimai pas visuomenininką? Jis neturėjo jokios slaptos informacijos, neturėjo pareigų, jis paprastas visuomenininkas“, – pasakoja politikas Viačeslavas Titovas.

Aleksėjus Greičius nėra vienintelis įtariamasis. Prokurorai teismui perdavė ir kito šnipinėjimu Rusijai įtariamo vyriškio bylą. Įtariama, kad Pagėgiuose gyvenantis Mindaugas Tunikaitis fotografavo ir Rusijos žvalgybai siuntė strateginių Lietuvos objektų nuotraukas.

„Už užduočių vykdymą, informacijos rinkimą ir perdavimą buvo mokamos atitinkamos sumos. Pinigai visais atvejais buvo perduodami grynais, kontaktinio susitikimo metu užsienio valstybėje“, – teigia R. Ušinskas. Vyras taip pat teismo laukia laisvėje.

Šio įtariamojo viešai skelbiamas numeris nebeegzistuoja.

Tyrimo duomenis, abu įtariamieji šnipinėjo apie penkerius metus. Juos užverbavo puikiai lietuviškai kalbantis Kaliningrado srities pasienio valdybos pareigūnas.

Sieną kertančių lietuvių jis ėmė prašyti lietuviškų produktų, vyno ar kalendorių, o vyriškiams, pasak prokurorų, pasirodė naudinga turėti draugų rate rusų pasienietį.

„Na, po truputį, po truputį, taip įtraukiama į bendravimą, tai yra savotiškas psichologinis žaidimas. Kad asmuo prisiriša prie verbuotojo, vėliau duodamos rimtesnė užduotys. Ir atsiranda finansavimas, taip asmuo pritraukiamas prie žvalgybos pareigūnų ir tada jam sunkiau iš to rato ištrūkti“, – kalbėjo R. Ušinskas.

Įtariamiems šnipams gresia nuo trejų iki 15-likos metų kalėjimo.

Šnipinėti Rusijai klaipėdietį ir pagėgiškį užverbavo pareigūnas iš Kaliningrado (atnaujinta)


https://www.atviraklaipeda.lt/2021/01/0 ... iningrado/

Atvira Klaipėda
2021-01-08

Nors Klaipėdos apygardos prokuroras buvo žadėjęs šnipinėjimo bylą teismui perduoti dar iki naujųjų, prokuratūra apie tai pranešė tik šį penktadienį, sausio 8 d.

Jos išplatintame pranešime spaudai teigiama, jog byloje du Lietuvos Respublikos piliečiai kaltinami pagal Baudžiamojo kodekso 119 straipsnio 2 dalį, numatantį laisvės atėmimo nuo trejų iki penkiolikos metų bausmę.

Tyrimo pradžioje specialiosios liudytojos statusas šioje byloje buvo suteiktas Klaipėdos miesto tarybos narei Elai Andrejevai, tačiau vėliau jis panaikintas.

Paveikslėlis

Martyno Vainoriaus nuotr.

„Nors kaltinamieji vienas su kitu nėra pažįstami ir jų vykdyta veikla skiriasi, ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad į nusikalstamas veikas prieš Lietuvos valstybę juos įtraukė tas pats asmuo – Rusijos Federacijos Federalinės saugumo tarnybos Kaliningrado srities pasienio valdybos pareigūnas, kaltinamiesiems prisistatinėjęs išgalvota tapatybe ir puikiai kalbantis lietuviškai”, – teigiama pranešime.

Jame rašoma, jog ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo, kurio metu buvo vykdomos Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos užduotys, buvo pradėtas iš Valstybės saugumo departamento gavus Žvalgybos įstatyme numatytomis priemonėmis surinktą medžiagą.

Prasidėjo kaip „atsitiktinė” pažintis


Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad vienas Klaipėdos krašto gyventojas į Rusijos žvalgybos pareigūno akiratį pateko dar 2014 m.

Teigiama, jog pažintis, prasidėjusi tarsi „atsitiktiniu“ jųdviejų kontaktu kertant Lietuvos – Rusijos pasienio punktą, ir tarsi nereikšmingais Petru prisistačiusio vyro prašymais, tokiais, kaip nupirkti Lietuvoje ant sienos kabinamą kalendorių ar butelį vyno, ilgainiui virto prieš Lietuvą nukreiptų pavedimų vykdymu.

Vykdydamas užsienio valstybės žvalgybos organizacijos užduotis, kaltinamasis turėjo fotografuoti konkrečius objektus, rinkti informaciją apie jam nurodytus asmenis, dalyvauti tam tikruose renginiuose, įsigyti ir perduoti prašomus leidinius, viešai publikuoti tam tikrą informaciją bei atlikti kitus pavedimus. Už perduotus duomenis kaltinamajam buvo atlyginama pinigais, pateikiant tai kaip „paramą sveikatai“ ar „kompensavimą“ už mokesčius vizoms.

Tyrimo metu kaltinamasis pripažino vykdęs nurodymus, nors po kurio laiko ir ėmęs suprasti, kad jie gali būti neteisėti ir kad su juo bendraujantis asmuo nėra tas, kuo prisistato. Jausdamasis nesaugiai, tačiau bijodamas šantažo dėl jau įvykdytų užduočių, kaltinamasis teigia turėjęs minčių kreiptis į Lietuvos teisėsaugą, tačiau neišdrįsęs.

Kaltinamasis taip pat pripažino, kad su užduotis jam perdavinėjusiu Petru bendravo, jam skirtas užduotis vykdė ir gautus duomenis perduodavo slapta, tam naudodavosi įvairiomis konspiracinėmis priemonėmis, kas taip pat stiprino jo įtarimą dėl vykdomų veiksmų neteisėtumo.

Kitas kaltinamasis su tuo pačiu Rusijos Federacijos žvalgybos atstovu susipažino 2016 m. viename iš socialinių tinklų.

Veikos nenutraukė, net įspėtas pareigūnų


Teigiama, jog kaltinamasis tuo metu veikė kaip vienos visuomeninės organizacijos vadovas, tad jo nenustebino privačiai gauta žinutė, kurioje buvo domimasi organizacijos veikla.

Susirašinėjimas žinutėmis truko keletą mėnesių, vėliau kaltinamasis su Piotru pristačiusiu asmeniu susitiko Sovetske.

Įtariama, jog kaltinamasis susitarė su Piotru, kad pastarasis pilnai ar dalinai finansuos kaltinamojo organizuojamus renginius. Kaltinamasis taip pat įsipareigojo fotografuoti bei filmuoti šiuos renginius, juose dalyvaujančius ar tik juos stebinčius asmenis ir šią vaizdo medžiagą perduoti Piotrui, taip pat įsipareigojo rinkti su šiais renginiais susijusią informaciją, rengti ir publikuoti tekstus nurodytose Lietuvos Respublikos žiniasklaidos priemonėse, taip pat sutiko Piotrą dominančią informaciją perdavinėti iš anksto sutartu konfidencialiu būdu. Turimais duomenimis, buvo surengta ne mažiau dešimties Piotro finansuotų renginių.

Skelbiama, jo bendravimą su Piotru kaltinamasis tęsė ir po Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo pareigūnų įspėjimo apie tai, kad šis asmuo yra Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos pareigūnas, vykdantis užduotį rinkti Rusijos Federacijos žvalgybą dominančią informaciją Lietuvoje ir daryti įtaką Lietuvoje vykstantiems visuomeniniams ir politiniams procesams.


Kaltinamasis pasirašytinai buvo įspėtas, kad bet koks bendravimas su šiuo asmeniu, jo užduočių vykdymas gali būti vertinamas kaip šnipinėjimas ar padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką, tačiau pasirinko tęsti šį neteisėtą bendradarbiavimą.

Tyrimo duomenimis, kaltinamasis taip pat aktyviai veikė teikdamas kontaktinę informaciją ir supažindindamas Piotrą su kitais potencialiai galinčiais bendradarbiauti asmenimis, slaptai vykdydamas kitas informacijos rinkimo bei gautų duomenų perdavimo užduotis.

Abu asmenys buvo sulaikyti šių metų kovo pradžioje. Šiuo metu jiems taikomos su laisvės atėmimu nesusijusios kardomosios priemonės.

Verbuoja ne tik pareigūnus


Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad labai dažnai klaidingai manoma, jog užsienio žvalgybos organizacijos domisi tik tais, kas disponuoja kokia nors įslaptinta informacija, ir kad nusikaltimas yra daromas tik tuomet, kai renkami ir perduodami viešai neprieinami duomenys.

„Verbavimas dažniausiai prasideda nuo labai paprastų ir nekaltai atrodančių prašymų – atvežti kokią smulkmeną, ką nors nebrangaus nupirkti, perduoti. Ir tai gali trukti gana ilgai. Tačiau vėliau atsiranda pinigai, kiek kitokie prašymai, paduodami pasirašyti dokumentai. Žmogus pajunta įsivėlęs, išsigąsta. Iš esmės to ir siekiama, nes tuomet žmogus yra pažeidžiamas ir lengviau valdomas. Taip pat noriu pabrėžti, kad bet kokios viešai prieinamos informacijos rinkimas ir perdavimas užsienio žvalgybos organizacijomis yra nusikaltimas. Visai nesvarbu, kad perduotoje nuotraukoje yra tiesiog miesto centrinės gatvės atkarpa ar vazonas su gėle. Todėl, jei tik kyla įtarimų, kad kažkas bando tokiu būdu įtraukti į neteisėtą veiką, geriausia yra nedelsiant kreiptis į mūsų šalies teisėsaugą – bet kokiu atveju pasekmės tikrai bus kitokios, nei sulaukus pareigūnų“, – pranešime spaudai pažymi ikiteisminiam tyrimui vadovavęs ir baudžiamąją bylą į teismą perdavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Priminta, jog tyrimo pradžioje specialiosios liudytojos statusas šioje byloje buvo suteiktas Klaipėdos miesto tarybos narei Elai Andrejevai, tačiau vėliau jis panaikintas, moterį palikus paprasta liudytoja.

Byla dėl šnipinėjimo perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui. Įprastai šio pobūdžio bylos nagrinėjamos uždaruose teismo posėdžiuose.

INFORMACIJA

LRT duomenimis, vienas iš kaltinamųjų – klaipėdietis Aleksėjus Greičius, 2015 m. su Lietuvos rusų sąjunga kandidatavęs į Klaipėdos miesto tarybą.

Antrasis kaltinamasis – Pagėgiuose gyvenantis Mindaugas Tunikaitis, tais pačiais metais į Pagėgių savivaldybės tarybą kandidatavęs su „Lietuvos sąrašu”.

Lietuvius užverbavęs Rusijos pareigūnas įvardijimas kaip Piotras Čiaginas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Sau 2021 23:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/otkrojt ... nt=1528679

№35 Kęstutis Čeponis → Юрий Васильевич Мартинович,
21.01.2021 22:08


---Только интересно, смогут ли репрессивные органы Литвы найти иностранную разведку, которую заинтересует общедоступная не секретная и даже не ДСП информация?---

Находят. :)

К примеру, в отчете ДГБ была опубликована фотография состоявшегося в обмена шпионами на Куршской косе (сейчас фото уже нет).

• 2015 m. dėl šnipinėjimo sulaikytas Rusijos saugumo tarnybos pareigūnas 2020 m. su kitu už šnipinėjimą sulaikytu asmeniu iškeistas į tris Rusijoje sulaikytus Lietuvos ir Norvegijos piliečius.

Отчеты ДГБ
https://www.vsd.lt/veikla/veiklos-ataskaitos/

https://www.vsd.lt/wp-content/uploads/2 ... tuvoje.pdf

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2021 21:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Ядерное оружие в Калининграде, вербовка через интимные отношения и хакеры ФСБ: выдержки из доклада литовских спецслужб

https://theins.ru/politika/199987

The Insider:
Расследования
Репортажи
Аналитика

Наталья Фролова
5 февраля 2020

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Vas 2021 20:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Darius Kuolys
2021 Vasario 21 d., 21:47


Petras Vitulskis, VSD kriminalinės policijos Kauno apygardos viršininkas - sovietų agentas "Nr. 13", vėliau - "K-3"


Sovietų agento Lietuvos saugume "K-3" istorija - iškalbinga, įsidėmėtina, pamokanti... Ją vis prisimenu matydamas, kaip šiandien mūsų VSD, Seimo ir prezidento padedamas, stengiasi savo įtakon perimti vis daugiau valstybės tarnybų ir "viešojo gyvenimo" sričių.

Kadaise NKVD generolo Pavelo Sudoplatovo atsiminimuose buvau užtikęs sukrėtusį pastebėjimą: Raudonoji Armija 1940-aisiais galėjo be šūvio užimti "Pabaltijo šalis" tik todėl, kad savo darbą čia jau buvo sėkmingai nuveikusi Sovietų Sąjungos žvalgyba.

"K-3" - vieno vertingiausių sovietų agentų - istorija šio pastebėjimo neleidžia nuvertinti.

Petras Vitulskis Lietuvos kariuomenės Vyriausiojo štabo Žvalgybos skyriuje pradėjo dirbti 1920-ųjų vasarą.

1923-iaisiais perėjo dirbti į Vidaus reikalų ministerijai pavaldžią VSD kriminalinę policiją, joje ėjo kaskart vis svarbesnes, įtakingesnes pareigas, kol tapo VSD kriminalinės policijos Kauno apygardos viršininku.

Apie 1925-uosius buvo užverbuotas, tapo "sovietiniu žvalgu" - iš pradžių vadintas agentu "Nr. 13", vėliau - "K-3". Sutikęs dirbti sovietams, nes "netikėjęs, kad Lietuva išsilaikys". Sovietų pinigų taip pat neatsisakęs.

Petras Vitulskis skirtingu laiku perdavė sovietų žvalgybai VSD slaptųjų agentų sąrašus, visus VSD darbuotojų sąrašus, VSD organizavimo įsakymų kopijas, Lietuvos kontržvalgybos vadovų charakteristikas, dalyvavo sovietų operacijose verbuojant Lietuvos politikus.

Buvo Šaulių sąjungos narys.

Lietuvos saugumiečių liudijimu, "buvo simpatiškas, rimtas, ramaus būdo, [...] tyli ir maloni asmenybė".

Pasak sovietų šaltinių, buvo VSD direktoriaus Augustino Povilaičio artimas draugas ir patikėtinis.

1940-aisiais, Lietuvos okupacijos išvakarėse, susirgus VSD kriminalinės policijos viršininkui, Vitulskis ima vadovauti visai Lietuvos kriminalinei policijai.

Aktyviai dalyvauja inkorporuojant Lietuvą į Sovietų Sąjungą.

Uždraudžia Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnams trauktis iš tarnybos. Tampa sovietų perimto VSD vadovo Antano Sniečkaus patikėtiniu. Organizuoja "sovietų valdžios priešų" suėmimus.

1941-ųjų žiemą palieka NKVD kriminalinės milicijos viršininko pareigas ir tampa LSSR NKGB kontržvalgybos valdybos patarėju.

1941-ųjų birželį pasitraukia į Sovietų Sąjungą.

1941-ųjų rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje Pavelo Sudoplatovo, NKVD Ypatingosios grupės vadovo, siunčiamas su diversantų grupe į Lietuvą. Vykdydamas NKVD įsakymą, Kaune iš karto prisistato gestapui ir, kad pelnytų vokiečių pasitikėjimą, išduoda visus savo diversantų grupės narius.

1941-ųjų rudenį tampa gestapo vyriausiuoju konsultantu kovai su sovietų partizanais ir lenkų pogrindžiu. Siunčiamas gestapo dirbti į Vilnių. Neaiškiomis aplinkybėmis dingsta.

Spėjama, kad galėjo būti nužudytas arba lietuvių policijos, arba lenkų pogrindžio, arba "išdaviku" jį laikiusių sovietų diversantų.

Tiek šykščių žinių apie Petrą Vitulskį, sovietų agentą "K-3", surinktų Arvydo Anušausko ("KGB prisilietimas", in: "Metai", 1996, nr. 11-12) ir Severino Vaitiekaus ("Lietuvos žvalgyba XX a. viduryje ir antrojoje pusėje. Pirma knyga", 2017.)

Paveikslėlis

1934 metų nuotraukoje - tuometinis VSD direktorius Jonas Statkus (kairėje), VSD kriminalinės policijos Kauno apygardos viršininkas Petras Vitulskis (viduryje) ir jo padėjėjas Petras Krasauskas lanko žuvusio VSD pareigūno Juozo Semistraičio kapą.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=13 ... 8380009810

/Iš virtualios parodos "Lietuvos žvalgybai 100" - parodos.archyvai.lt/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Vas 2021 20:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Istorija
07.27.

Knyga - Lietuvos žvalgybos ir saugumo pareigūnų atminimui pagerbti


http://www.aidas.lt/lt/istorija/article ... i-pagerbti

Violeta Rutkauskienė

Specialiai “Lietuvos aidui” iš Čikagos

2017 metų vasarą pasirodė pirmoji platesnės apimties knyga „Lietuvos žvalgyba XX. a. viduryje ir antrojoje pusėje“,ošiemet, 2018-aisiais, išėjo nauja šios knygos laida, papildyta daugiau nei 100 puslapių, į kuriuos sugulė per trumpą laiką naujai atrasta, mažai kam žinoma medžiaga, faktai, dokumentai, nuotraukos.

Tikrai svarbu, kad Lietuvos Respublikos atstatymo šimtmečiui sulaukėme reikšmingų leidinių ne tik apie pačios Lietuvos atsikūrimą, bet ir apie joje 1918 -1940 m. gimusias ir veikusias institucijas - Lietuvos žvalgybos ir Saugumo tarnybas, jų vaidmenį įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę, saugant atgimusią valstybę nuo vidaus ir išorės pavojų, priešiškų jėgų poveikio. Tai Lietuvos Genocido tyrimo centro ir Lietuvos Respublikos saugumo Departamento išleistas pirmas tokio pobūdžio leidinys – pirmoji knyga. Pirmosios knygos antrasis papildytas leidimas, suspėtas išleisti šiemet, Lietuvos šimtmečio jubiliejui, laukiant ir pačios Lietuvos Saugumo tarnybos įkūrimo reikšmingos sukakties. Tenka priminti, kad šių metų rudenį, spalio 27 d. Lietuvos Saugumo tarnybos paminės savo įsikūrimo, veiklos ir gyvavimo šimtąjį jubiliejų. Knyga dedikuota Lietuvosžvalgybos ir Lietuvos saugumo tarnybų pareigūnų atminimui, kuriuos 1940- 41 m. sovietinė okupacija ir aneksija brutaliai ir žiauriai sunaikino. Tai pagarbos ženklas ir ilgai lauktas paminklas visiems mirusiems ir nužudytiems ištikimai Lietuvai tarnavusiems, savo gyvybę vardan Lietuvos paaukojusiems Lietuvos žvalgams ir saugumo tarnautojams. Knygą parašė dr. Severinas Vaitiekus, Valstybės saugumo departamento darbuotojas, žurnalistas, istorikas, istorinių darbų autorius. Visuomenei jis labiau pažįstamas kaip fundamentalaus leidinio apie Tuskulėnus - „ Tuskulėnai: egzekucijų aukos ir budeliai (1944-1947) „ knygos autorius.

Platesniajam besidominčiųjų skaitytojų ir visuomenės ratui antrasis knygos leidimas buvo pristatytas šiemet,balandžio 5 d. Kaune, Istorinėje Prezidentūroje. Naująjį leidinį, pilnutėlėje Lietuvos Respublikos Istorinės Prezidentūros salėje, dalyvaujant ir pačiam autoriui, pristatė žinomi Lietuvos istorikai dr. A. Anušauskas, dr. Ingrida Jakubavičienė, diskusiją moderavo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikė dr. Monika Kareniauskaitė.

Paminklas nužudytiems Lietuvos saugumo pareigūnams atminti

Lietuvos Saugumo ir slaptųjų tarnybų tema visuomenei yra mažai žinoma, nedaug mokslininkų tyrinėta ir liesta ne vien dėl savo darbo ir veiklos specifikos, bet ir dėl įvykusio brutalaus šių tarnybų ir jų tarnautojų sunaikinimo, įvykusio sovietų okupacijos metu.Knygoje atkuriamas Lietuvos žvalgybos ir Lietuvos saugumo - slaptųjų tarnybų, veiklos kelias, kūrimosi ypatybės, darbo pobūdis, specifika, kovos su Lietuvos priešais: svetimų valstybių šnipais ir agentais metodai, profesinės sėkmės, patirtų nesėkmių, skaudžių praradimų ir netekčių istorija. Lietuvos žvalgybos ir saugumo tarnybos istorija parodoma per konkrečius saugumo tarnybų darbuotojus, jų pagalbininkus, bendradarbius, slaptuosius agentus, kurie laikėsi duotos savo valstybei priesaikos ir aukojo savo laisvę, sveikatą, gyvybę, artimųjų gyvenimą ir gerovę vardan Lietuvos išlikimo, vardan jos ateities ir atgimimo. Knyga, paremta istoriniais, moksliniais ir žurnalistiniais tyrimais, archyvų dokumentais, istorikų darbais, gyvųjų liudytojų ir žuvusiųjų/nukankintų tarnautojų artimųjų atsiminimais, periodikos publikacijomis, išlikusiomis ir sunkiai surinktomis nuotraukomis.

Ši knyga yra tarsi paminklas, kuriuo norima išreikšti pagarbą tiems, kurie nepalūžo, nepasidavė ir garbingai atlaikė sovietinių struktūrų žiaurumą ir kankinimus.

Prikėlė kapų tyloje paslėptus likimus


1940-siais sovietams užėmus mūsų kraštą, visa sovietų represinio aparato jėga pirmiausiai buvo sukoncentruota į valstybę saugančių institucijų kuo operatyvesnį likvidavimą, nepaprastai brutalią jėgą nukreipiant prieš valstybę saugojusias ir gynusias institucijas bei jose dirbusius žmones. Knygos autoriui dr. Severinui Vaitiekui teko nepapratai sunkus ir sudėtingas uždavinys: parašyti knygą apie brutaliausiais būdais sunaikintą Lietuvos saugumo tarnybą, žiauriausiais metodais nužudytus tarnautojus, sunaikintas jų šeimas ir artimuosius, daugelį skaudžių faktų ir įvykių prikelti iš užmaršties, atrasti, o kartais ir atkasti kapų tyloje paslėptų žmonių likimus, paliesti niekieno iki šiol nepakeltas bylas, surasti ir prakalbinti dar gyvus liudytojus. Autorius atliko beveik neįmanomą darbą, rinkdamas medžiagą po trupinėlį apie žmones, kurie ne vien dėl savo slaptųjų pareigų visuomenei buvo mažai žinomi ar girdėti, bet ir dėl to, kad jie patys, jų vardai, jų gyvenimo ir veiklos faktai buvo kruopščiai ir sistematiškai trinami iš atminties, jie patys apšmeižti, apipilti purvais, apmeluoti, išniekti sovietinės sistemos, dar daugelį metų net ir atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje pamiršti ir palikti be vietos Lietuvos istorijoje. Dažno jų ir kapo nėra ir iki šiol nustatyti, surasti nepavyksta.

Pasmerkti svetimų,išduoti savų


lgai laukta knyga yra ne vien priminimas, bet ir pamoka, turinti įspėti dabarties ir ateities kartas, kad istorijai nėra paslapčių, kad anksčiau ar vėliau atsiskleidžia ne tik nežinomi žygdarbiai, bet ir nedori darbai bei išdavystės. Knygoje plačiai pasakojama apie Lietuvos žvalgybos ir Lietuvos Saugumo departamento (VSD) buvusių vadovų: Augustino Povilaičio, Jono Statkaus, Stepono Rusteikos ir daugelio kitų slaptųjų tarnybų darbuotojų: Povilo Lašo-Spridonovo, Broniaus Vėžio, Konstantino Dulksnio, Jono Kazlausko, Petro Kirlio, taip pat slaptųjų agentų ar Lietuvos žvalgybos bei saugumo sistemoje dirbusių bendradarbių bei informaciją teikusių asmenų veiklą, jų sunkų ir kupiną pavojų darbą, o vėliau jų išgyvenimus ir likimus, sovietinėms represinėms struktūroms vykdant persekiojimus, žiaurius sovietų struktūrų metodus, patirtus išmėginimus, kančias, atskirų pareigūnų sunaikinimą bei skaudžias jų gyvenimo istorijas.

Surinktieji faktai atskleidžia, kad ir suprasdamos 1939-1940 m. po Vilniaus grąžinimo susidariusią aštrią ir įtemptą situaciją Lietuvoje, atsakingos Lietuvos valdžios struktūros, kaip LR Vidaus reikalų ministerija ar jai pavaldus Valstybės Saugumo Departamentas, galimai sovietinei krašto okupacijai iš anksto nesirengė, neturėjo instrukcijų kaip elgtis, o okupacijai prasidėjus, nebuvo sudarytų ir apgalvotų planų, kaip skubiai ir organizuotai veikti pogrindžio sąlygomis, nenumatyta, ką daryti, jei prasidėtų saugumo pareigūnų ir jų artimųjų persekiojimas.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Knygos „Lietuvos žvalgyba XX. a. viduryje ir antrojoje pusėje“ viršelis

Knygos pristatymas Kauno prezidentūroje. Iš kairės: A. Anušauskas, I. Jakubavičienė, S. Vaitiekus, M. Kareniauskaitė. Foto: Giedrius Sakalauskas

Paveikslėlis

Naujųjų Rasų kapinėse okupacijų aukų atminimą įamžinintis kenotafas Nr. 3, kuriame įrašytos ir žiauriai nukankintų Lietuvos Kontražvalgybos ir Saugumo tarnautojų Konstantino Dulsksnio, Petro Kirlio, Povilo Lašo ir kt. Lietuvos patriotų pavardės.

Foto: Violeta Rutkauskienė


1940 m. birželio 10 d. VSD direktoriaus A. Povilaičio duotas įsakymas sunaikinti agentūrines bylas, pradėtas vykdyti tik birželio 14 d., tačiau ir tada, trūkstant išsamesnių ir tikslių nurodymų, saugumo archyvų naikinimas nevyko sklandžiai. Atskiruose Lietuvos vietovėse vietiniai pareigūnai bylų naikinimą laikė neprotingu sprendimu ir griežtai atsisakė tai daryti. Nebuvo ir aiškaus plano, siekiat kaip nors išsaugoti bent dalį lietuvių žvalgų profesionalų, nors kaip knygoje pažymima, tokių galimybių būta. Lietuvos vyriausybė, vis dar naiviai tikėdamasi sovietų malonių, Kremliui spaudžiant, galutinai pasimetė sukaustyta baimės ir neryžtingumo. Prasidėjus sovietų provokacijoms pasidavė stalinistų spaudimui, faktiškai kapituliavo – neva tautos „gelbėjimui“ aukodama ir sovietų linčui išduodama niekuo kaltus savo pareigūnus - Vidaus reikalų ministrą K. Skučą ir Saugumo Departamento viršininką A. Povilaitį. Kaip žinome, sovietams šių aukų neužteko. Netrukus bolševikų klastos ir Kremliaus keršto aukomis tapo ir kiti Lietuvos žvalgybos ir Saugumo tarnautojai. Jie buvo grobiami ir kišami į kalėjimus, kankinami dar nė nepaskelbus Lietuvos Tarybų Respublika. Jie buvo kaltinami padarę nusikaltimus prieš Sovietų Sąjungą ir baudžiami pagal Tarybų Rusijos įstatymus, nors Lietuva dar nebuvo galutinai įkorporuota į SSSR sudėtį. Saugumo pareigūnai žiauriai kankinami ir tardomi buvo ne tik Kaune, bet ir Maskvoje. Nuvežti į Maskvą iš geležinkelio stoties buvo vežami autobusais, susodinti į geležinius narvus kiekvienas atskirai. Apie visa tai plačiai ir išsamiai pasakojama šioje knygoje, prisimenant be galo skaudžius daugelio Lietuvai širdimi atsidavusių ir ištikimų pareigūnų likimus.

Sovietų valdžią įvedinėjo vietinių žmonių rūbais perrengti enkevedistai


SSSR politinė valdžia ir represiniai organai, kaip matome iš knygoje pateiktų pavyzdžių, Baltijos šalių okupacijai ruošėsi iš anksto. Jau nuo 1935 m. sovietai aktyviai ėmė kaupti informaciją apie Lietuvos žvalgybą ir VSD, kariuomenę, mūsų šalies vidaus ir užsienio padėtį.

1938 m. gegužės mėn. iš Kauno į Maskvą konsultacijoms buvo iškviesti sovietinės žvalgybos Lietuvoje rezidentai. Vienas jų - Sergejus Roditelevas, jau Maskvoje su NKVD liaudies komisaru Nikolajum Ježovu svarstė žvalgybines užduotis Lietuvoje. Jau tada Maskva iškėlė užduotį verbuoti politiškai aktyvią agentūrą, galėsiančią reikiamu momentu pakreipti Maskvos naudai politinius įvykius ir padėti vietinei darbininkų klasei nuversti nekenčiamus marionetinius rėžimus.

Kaip tik tada NKVD Užsienio Nacionalistinių ir emigrantų skyrius teikė pasiūlymą panaudoti Lietuvos, kaip ir kitų dviejų likusių Baltijos valstybių, „rusų ir žydų emigrantų organizacijas, galinčias aktyviai įsitraukti į planuojamų perversmų eigą.

Tačiau tuo pačiu Kremlius suprato, kad tai nėra pakankamos pajėgos sėkmingai okupacijai įgyvendinti ir todėl jau 1940 m. pavasarį į Lietuvą išsiuntė SSSR karines žvalgybos grupes. Vienas iš tos sovietinių diversantų grupės narys Anatolijus Guskovas atsiminimuose rašė, kaip Maskvoje pasimokęs intensyviuose lietuvių kalbos kursuose su grupe žvalgų kirto Lietuvos sieną. Šios grupės užduotis – suteikti Lietuvos žmonėms pagalbą įvesti sovietinę valdžią Lietuvoje, o kraštą prijungti prie Sovietų Sąjungos. Guskovas, kaip ir kiti grupės nariai turėjo nepriekaištingai padirbtus Lietuvos saugumo departamento tarnautojų dokumentus. Pasiekus Lietuvą, visa grupė autobusais nuvežta į SSSR pasiuntinybę Kaune. Čia jie perrengti vietinių žmonių drabužiais, ilgai ir išsamiai instruktuoti apie padėtį Lietuvoje.

Minint šiuos knygoje aprašytus momentus, prieš akis iškyla neseni įvykiai Ukrainoje. „Žaliųjų žmogeliukų“ pasirodymas Kryme, tarsi atkartoja istoriją. Ar mes pasimokėme iš jos?

Lietuvos Žvalgybos ir Saugumo institucijų sunaikinimas


Okupacijos pradžioje, pereinamu laikotarpiu, sovietai siekė likti šešėlyje - Lietuvos užgrobimą nuspręsta vykdyti pačių Lietuvos piliečių rankomis. Todėl sovietai kuriam laikui išlaikė senojo saugumo aparato tarnautojus, struktūrą ir formą. Tačiau toks susovietintas saugumas jau nieko bendro neturėjo su Lietuvos valstybe. 1940 m. birželio - liepos mėn.

į Lietuvą atvykusi grupė operatyvinių NKVD įgaliotinių, pradėjo Lietuvos Saugumo sovietizavimą. Jie kaip patarėjai teikė konsultacijas ir faktiškai ėmėsi vadovavimo VSD bei jos apygardoms. Nors oficialiai VSD nustojo veikti ir gyvuoti nuo 1940 m. rugpjūčio 28 d., įsigaliojus nauji LTSR konstitucijai, pagal kurią įkūrus SSSR NKVD - LSSR vidaus reikalų liaudies komisariatą, VSD (Valstybės Saugumo departamentas) oficialiai buvo panaikintas. Tačiau realiai Lietuvos saugumo tarnybos veikla nutrūko gerokai anksčiau, jau VSD vadovu paskyrus Lietuvos komunistų partijos pirmąjį sekretorių A. Sniečkų. Komunisto pogrindininko A. Sniečkaus paskyrimas VSD vadovu, faktiškai reiškė Lietuvos saugumo institucijų pabaigą.

Jau per pirmąjį okupacijos mėnesį Vidaus reikalų ministro M. Gedvilo įsakymais buvo atleista 40 apskričių, saugumo apygardų ir policijos viršininkų, suimta ar pasitraukė iš Lietuvos 83 VSD darbuotojai. Kauno apygardoje iki 1940 m. liepos 16 d. iš 22 darbuotojų tarnyboje liko 6, o iš 35 VSD Ypatingojo skyriaus darbuotojų palikti tarnauti tik 5 žmones. Jų vietas užėmė vietos komunistai ir atvykėliai iš Rusijos NKVD. Kai kuriuos Lietuvos saugumo tarnautojus buvo bandoma perverbuoti ir prisijaukinti dirbti sovietams. Daugelis senųjų Lietuvos saugumo pareigūnų pasitraukdavo tyliai, išeidavo ir negrįždavo. Vieni bandė trauktis į vakarus, kiti išėję slapstėsi.

Paveikslėlis

Eusiejaus Rozauskas, buvęs NKVD kvotų skyriaus viršininkas 1957- 1973 m. ,vadovavęs Lietuvos archyvams. Jo sąžinę slegia Rainių, Pravieniškių, Panevėžio ir Bigosovo (Baltarusija) žudynės, jo rankose ir valioje buvo suimtųjų ir nužudytojų patriotų bylos, tardymo protokolai, sekimo ir bausmių vykdymo dokumentai, kurie liudijo jo paties ir NKVD bendražygių juodus darbus ir kruvinus nusikaltimus. Foto: 1970 m. (LCVA)

Iki 1940 m. liepos19 d. buvo suimti visi Lietuvos Saugumo aukščiausieji pareigūnai. Rugpiūčio viduryje susovietinto VSD kvotų viršininko Eusiejaus Rozausko tardymo dalis jau tardė 23 buvusius Lietuvos saugumo agentus, 3 saugumo viršininkus ir 35 buvusius policininkus.

Kaip vėliau susovietintame saugume paliktas dirbti A. Gailius prisiminimuose liudijo, susovietintam Lietuvos saugume tarnauti likę senieji VSD valdininkai buvo panaudoti patiems „šlykščiausiems darbams“ - savų saugumo tarnautojų areštams vykdyti, pirmiesiems masiniams Lietuvos valstybės veikėjų suėmimams ir jų šeimų terorizavimui.

Paveikslėlis

Simbolinis Maskvoje sušaudyto VSD viršininko Augustino Povilaičio kapas Šv. Kazimiero lietuvių kapinėse Čikagoje. Foto: iš R. Povilaičio šeimos archyvo

Paveikslėlis

SSRS NKVD nurodymas Butyrkų kalėjimo viršininkui buv. Lietuvos saugumo departamento Agentūrinio skyriaus " Kovai su komunistų partija" vedėjo Povilo Lašo- Spiridonovo tolesniam tardymui iš Maskvos į Kauną pervežti laikantis ypatingų saugumo reikalavimų atskirame vagone, izoliuojant nuo kitų suimtųjų. 1941 m. kovo 25 d. Foto: (LYA)

Jau birželio 15 d. buvo suimtas Vidaus reikalų ministras K. Skučas ir VDS direktorius A. Povilaitis., o netrukus ir kiti aukšti Lietuvos Saugumo tarnautojai. Abu juos suėmė dar Lietuvos Pašvenčio pasienio baro policininkai. Kaip knygoje minima, Povilaitį sulaikė to pasienio baro policininkai V. Krivickas ir M. Maruckas. Po kelių dienų, birželio 19 d. sovietų statytinis prezidentas Justas Paleckis, davė leidimą kaip prieš Sovietų Sąjungą nusikaltusiam ministrui, kelti bylą. Netrukus abu Lietuvos saugumo vadovai buvo patalpinti Kauno Sunkiųjų darbų kalėjime. Matui Krygeriui pavedama tardyti K. Skučą, o Sevelijui Zimanui (sovietinio partizano, seno komunisto pogrindininko H. Zimano broliui) A. Povilaitį.

Žudomi be kaltinimų, teismo nuosprendžių


Netrukus buvo pradėti ir kitų Lietuvos Saugumo tarnautojų areštai. 1940 m. birželio 21 d. VSD budėtojas, jaunas valdininkas Antanas Valinčius suėmė jau pensijoje esantį, buvusį VSD skyriaus kovai su komunistų partija viršininką Povilą Lašą - Spiridonovą. Tą pat dieną buvo suimtas VSD Marijampolės apygardos viršininko padėjėjas V. Augustaitis. 1940 m. liepos 11d. taip pat vieni pirmųjų buvo suimti VSD slaptieji bendradarbiai Izraelis - Merchelis ir Melachas Raudanskiai. Jie mirė tremtyje, sovietų lageriuose. Tremtyje ir sovietų kalėjimuose panašūs likimai laukė daugelio VDS tarnautojų: J. Šabano, Z. Starkaus, J. Laskausko V. Milašiaus, L. Urniežiaus ir daugelio kitų. Mirties bausmės, nuosprendžiai Lietuvos žvalgybos ir Saugumo aukštiems pareigūnams buvo vykdomi daugelyje jų įkalinimo vietų - Sverdlovske, Norilske ir kitur, net nepateikus kaltinimų, be teismų nuosprendžių. Lageriuose ir kalėjimuose įkalinti Lietuvos pareigūnai buvo naikinami ne tik šaudant. Jie mirdavo nuo kankinimų, sunkių gyvenimo sąlygų, bado, šalčio, nepakeliamo sekinančio darbo.

Enkavedistai nevengė ir didesnių masinių susidorojimų. 14 lietuvių kalinių, kurių tarpe buvo ir Lietuvos žvalgybos ir saugumo tarnautojų, ištiko panašus likimas, kaip ir lenkų karininkus Katynėje. 1941 m. birželio 26 d. Polocko rajone, netoli Bigosovo geležinkelio stoties buvo sušaudyta visa grupė lietuvių kalinių mirtininkų vežamų iš Kauno NKVD kalėjimo Nr. 1. Pagal NKVD pareigūno Eusiejaus Rozausko paruoštą aktą, nuosprendžio vykdyme dalyvaujant enkevedistams drg. Tumakovui, E. Rozauskui, jo pavaduotojui Ūsui ir Dmitrijevui, bausmė įvykdyta 15-ai lietuvių. Pažymėtina, kad Bigosove nužudytų žmonių mirties aplinkybes Nepriklausomos LR VSD pareigūnai išsiaiškino tik 1998 metais. Naujajame knygos leidinyje publikuojamas ir enkavedisto Eusiejaus Rozausko surašytas mirties bausmės įvykdymo prie Bigosovo aktas (p. 226).

Visuomenei kiek plačiau yra žinomas ir spaudoje aprašytas įvykis Červenėje, kai grupei lietuvių, pavyko išsigelbėti per vykdytą masišką kalinių sušaudymą. Šio įvykio centre buvo ir VSD aukštas pareigūnas Povilas Lašas-Spiridonovas. Stebuklingai likęs gyvas ir išsigelbėjęs, grižęs į Lietuvą, jau karo metais paliko NKVD vykdyto teroro pasakojimus ir savo prisiminimus. Tik iš šių karo laikmetyje paliktų P. Lašo prisiminimų sužinota ir apie VSD aukšto pareigūno Jono Kazlausko tragišką likimą .

Atrodytų, kad sovietai šaltai ir žiauriausiais būdais naikino ne tik Lietuvą saugojusių institucijų pareigūnus, tarnautojus, bet ir jų šeimas ar netgi gimines. Čia sovietų represinės struktūros pilnai varė genocidą. Lietuvos Saugumo tarnautojų šeimų nariai buvo naikinami, luošinami, tremiami į Sibiro lagerius be jokio pasigailėjimo, aiškiai siekiant išnaikinti visus iki vieno, kad neliktų jokių palikuonių, galinčių ką nors atminti ar priminti, liudyti.

Suimtųjų turto ir nuosavybės konfiskavimas


1940 m. liepos 25 d. buvo paskelbtas M. Gedvilo įsakymas, o po to sekė LKP sekretoriaus Iciko Meskupo, M. Gedvilo ir valstybės saugumo liaudies komisaro P. Gladkovo išplatinta instrukcija (R.V. -papild.) apie suimtųjų turto konfiskavimą. Šis įsakymas turėjo paliesti ne tik suimtuosius ar pasitraukusius į vakarus VSD pareigūnus, bet ir jų šeimas. Į gatvę išmesti buvo įsakyta visų pabėgusių pareigūnų šeimas, o jų butus su visu turtu užantspauduoti. Taip pat įsakyta užantspauduoti ir visų suimtųjų saugumo pareigūnų butus, šeimai paliekant teisę gyventi tik virtuvėje. Suimtųjų šeimos nariams leista pasilikti tik būtiniausius daiktus, o pabėgusiųjų šeimas išmeti į gatvę „kaip stovi". Taip atlaisvintuose butuose ir suimtųjų namuose vėliau buvo apgyvendinti čekistai ir sovietinio aparato darbuotojai. Sovietų saugumo komisarai, eiliniai saugumiečiai, milicininkai, sovietiniai aktyvistai ir kolaborantai nepraleido progos prisigrobti svetimo turto. Tai puikiai vyko per kratas, susirenkant geriausius suimamų ir tremtin siunčiamų žmonių vertingus daiktus, drabužius, pinigus, brangenybes. Kas likdavo, aprašius perduodavo vykdomiesiems komitetams, kurie išdalindavo ar išparduodavo įkalintų žmonių turtą. Taigi ne vienas brangus vertingas daiktelis ar buities gyvenimo inventorius nusėdo enkavedistų kišenėse ir jų šeimų buityje...

Pirmą kartą plačiau apie budelius


Gal būt, pirmą kartą, kiek išsamiau, šioje knygoje aprašyti ir sovietiniai budeliai, kankintojai, jų parankiniai bei valstybės išdavikai, suvaidinę lemiamą vaidmenį, naikinat Lietuvos Saugumo tarnybą ir jos tarnautojus.

Knygoje atskleidžiama, kad VSD viršininką A. Povilaitį tardė Sevelijus Zimanas (sovietinio partizano, komunisto Henriko Zimano brolis - aut. papild.) ir Matas Krygeris, kitus D. Todesas, Gorodkovas.Povilą Lašą- Spiridonovą - Eusiejus Rozauskas, vėliau ilgus metus Tarybų Lietuvoje vadovavęs Lietuvos Archyvams stalinistinis budelis, Sąjūdžio laikais skubiai pasprukęs į Maskvą, vėliau priglaustas Izraelyje, ir dar kažkoks žydų kilmės tardytojas, atvykęs iš Maskvos.

Išvežus į Maskvą P. Lašą tardė net 6 tardytojai užkietėję stalinistai, tarp jų Kušnerevas, Poveleckis, kitų pavardžių jis neprisiminęs, o suėmus antrą kartą 1944 m. Vilniuje MGB leitenantas Ubeiko, Kononova, Kozlov ir kiti ( RV.- papild.). Papildant galėtume paminėti dar ne vieną žinomą ar mažiau girdėtą budelio enkavedisto pavardę.

Plačiau sustota apie Kaune egzekucijas vykdžiusius. 1940-41 m. mirties nuosprendžius Kaune vykdė LSSR NKGB leitenantas A. Vilimas. Jis taip pat dalyvaudavo suimtųjų tardymuose, pasižymėjo žiaurumu.

Speciali grupė NKGB asmenų grupė buvo atsakinga už NKVD garaže nužudytų žmonių laidojimą. Čia dirbo patikimi komunistinio pogrindžio veikėjai Vladas Gudaitis, Mečislovas Krasauskas, Vladas Matulevičius, Julius Timinskas.

Šio specialaus įslaptinto baro Kauno Petrašiūnų kapinėse prižiūrėtoju paskirtas Vladas Martavičius. Pastarojo paskyrimą šioms pareigoms, matyt, nulėmė tai, jog jo sūnus Leonardas Martavičius dirbo LSSR NKGB ir buvo laikomas labai pavyzdingu darbuotoju... Kaliniai ir suimtieji Leonardą Martavičių apibūdino kaip žiaurų ir brutalų tardytoją. Netgi NKVD-MGB - KGB pareigūno Nachmano Dušanskio teigimu, saugumo pulkininkas L. Martavičius suimtiesiems taikė fizinio poveikio priemones, tardymo metu pats mušė, kankino suimtuosius. Jau net pasak N. Dušanskio, Martavičius buvęs nestabilios psichikos, sadistas.

Mūsų istorikų turimomis žiniomis Lietuvos saugumo darbuotojus Maskvos kalėjimuose tardė NKVD-NKGB tardytojai Sergejus Kušnerevas, Jefimas Lebinzonas, Anatolijus Rasypinskis, Leonidas Švarcmanas, Levas Vlodzimirskis, Borisas Rodosas. Maskvoje jiems vertėjauti specialiai iš Lietuvos pasiųsti vietiniai komunistai Feigelsonas ir Grigorijus Volfsonas.

L. Švarcmanas ir L Vlodzimirskis priklausė svarbiauisiam J. Stalino budelių būriui. L. Švarcmanas ir L Vlodzimirskis buvo labai žiaurūs, patys kankino tardomuosius. B. Rodosas - ypatingai svarbių bylų tardytojas, buvo tikras sadistas. Nors buvo baigęs tik keturias klases, tačiau jis buvo SSRS vidaus reikalų akademijoje profesorius ir mokė būsimuosius enkevedistus tardymo metodų. Vėliau, L. Švarcmanas, kaip „zionistų sąmokslininkas“ buvo suimtas 1951, B. Rodosas ir Vlodzimirskis teistas su Berija ir teismo sprendimu sušaudyti.

Daugelis čia paminėtų budelių sulaukė atpildo, tiesa, kaip kuriems pavyko išvengti teisingumo įvertinimo, tačiau juos pasivijo istorijos teismas. Kad ir po ilgesnio laiko, atkasus jų juodus darbelius, jų vardai bus įrašyti lietuvių tautos genocido vykdytojų juodojoje lentoje..... Šioje knygoje plačiau aprašomi ir kitų budelių likimai.

Pagrindinis VSD „kurmis"- agentas „K-3“ - GPU ir NKVD veteranas....


Agentas „K-3“ aktyviai dalyvavo inkorporuojant Lietuvą į SSRS, teikė žvalgybinę informaciją apie šalies politikų nuotaikas ir nuostatas, perduodavo žinias apie krašte veikusias kitų šalių pasiuntinybes. Dabartiniai Rusijos istorikai ir informacijos šaltiniai šį užverbuotą lietuvį agentą įvardija GPU ir NKVD veteranu. Ilgą laiką apie jį nebuvo žinoma, tik jau sovietinės okupacijos išvakarėse Lietuvos Saugumas gavo tikslesnių žinių apie viduje veikiantį komunistų agentą ir galėjo jau įvardinti viduje besiknisusį kurmį-išdaviką. Tyrimas buvo pradėtas, tačiau imtis baudžiamųjų priemonių nespėta dėl prasidėjusios okupacijos.

Kaip rašoma šioje knygoje, cituojant Lietuvos savanorį ir patyrusį Lietuvos kontržvalgybos pareigūną J. Demereckį - nuo pirmųjų sovietinės okupacijos dienų Nepriklausomos Lietuvos saugumiečiai įtarė, jog Saugumo departamente yra „kurmių", nes enkavedistai iškart skubiai užėmė tuos skyrius, kuriuose žinojo esant bendradarbių. Tai, kad enkavedistai nežinodami lietuvių kalbos puikiai orientavosi situacijoje, leido daryti išvadas, jog sulaukta pagalbos iš užsislaptinusių saviškių.

Agentas „K-3“ niekam neįtariant, ilgus metus, ėjo aukštas policijos pareigas, todėl apie lietuvių politinės policijos veiklą žinojo beveik viską. Šis agentas ne tik sovietams teikė įslaptintą informaciją, bet ir dalyvaudavo priešiškose Lietuvos Respublikai akcijose.

Išdavė dešimtis slaptųjų agentų, perdavė svarbių VSD dokumentų kopijas, kontržvalgybos vadovų charakteristikas. Jis nuolat sovietams pranešdavo apie rengiamas provokacijas. Pats rezgė intrigas Saugumo policijoje, siekdamas nušalinti vieną ar kitą doresnį pareigūną, pakenkti jo reputacijai. Jo išdavysčių sąrašas ilgas. Kaip šioje knygoje rašoma, agentas „K-3“ netikėjo, kad Lietuva išsilaikys, todėl dirbo be skrupulų ir neatsisakydamas pinigų.

Savo karjerą, kaip rodo išlikę dokumentai, agentas pradėjo 1920 m. Žvalgybos skyriuje, nuo eilinio darbuotojo sėkmingai pakilęs iki Kriminalinės policijos Kauno apygardos viršininko. 1940 m. įstojo į Šaulių sąjungą. Štai toks tituluotas išdavikas kniso Lietuvos saugumo pamatus ilgus metus.

Tikrąjį šio „kurmio“ vardą pavyko išsiaiškinti prieš pat sovietų okupaciją. Po kodiniu K-3 slapyvardžiu slėpėsi - VSD Kauno apygardos kriminalinės policijos viršininkas Petras Vitulskis.

VSD direktoriumi tapęs Sniečkus, Petrą Vitulskį kaip nusipelniusį sovietams asmenį paskyrė VSD kriminalinės policijos viršininku.Vėliau P. Vitulskis paslaugas teikė gestapui, kovojant su antivokišku lietuvių pogrindžiu. Nelinksmas šio „kurmio“ galas – karo metais, jį susekė ir likvidavo Lietuvos Saugumo Policija.

Parsidavėliai šnipinėjo išeivijos lietuvius


Suklupusių, priesaiką Tėvynei sulaužiusių Lietuvos saugumiečių buvo ir daugiau. Knygoje atskleidžiamas į užsienį pasitraukusių saugumiečių klystkeliai.

Užsienyje tarp lietuvių ilgą laiką sukinėjosi sovietinis agentas „Tuvimas", 1941 m. NKGB užverbuotas buvęs Kauno apskrities policijos viršininkas J. Mikuckis.

1940 m. NKGB užverbavo VSD kriminalinės policijos darbuotoją Baublį. Jam buvo duotas „Donbasovo“ slapyvardis. Vykdydamas sovietinių represinių organų užduotis „Donbasovas“ sekė buvusius savo VSD tarnautojus, įsiskverbė į LAF'o gretas, vėliau savarankiškai rinko duomenis apie vokiečių okupacinės valdžios veiklą, žinias apie jiems talkininkavusius ir rėmusius lietuvius. Traukiantis vokiečiams Baublys - Dombasovas pasisavino ir nuo sunaikinimo išgelbėjo vertingą policijos archyvą, kurį perdavė sovietams. Vėliau buvo persiųstas į Vokietiją, kur įvairias NGB užduotis vykdė DP stovyklose tarp lietuvių. Pasinaudojęs susidariusia situacija, jis pavogė lietuvių pabėgėlių sąrašus bei kitus dokumentus ir juos perdavė sovietų saugumui. Sovietų saugumui buvo perduoti duomenys apie 37 tūkstančius lietuvių pabėgėlių, stovyklų planai ir kiti svarbūs dokumentai.

1947 m. NKVD užverbavo agentą slapyvardžiu „Dipukas“. Nepriklausomos Lietuvos laikais jis buvo Lietuvos Saugumo darbuotojas. Tačiau, kaip knygoje „Lietuvos žvalgyba“ autorius S. Vaitiekus pastebi, šių perverbuotų „kurmių“ poveikis nebuvo efektyvus ir nedavė norimų rezultatų. Atskirame knygos skyriuje pateikta įdomios informacijos apie NKGB-MGB veiksmus prieš užsienyje gyvenusius lietuvių žvalgus ir saugumiečius.

Lietuvos žvalgų ir saugumo pareigūnų likimai emigracijoje


Karo pabaigoje ir po į Vakarus pasitraukusių žvalgybos ir saugumo pareigūnų gyvenimas ir likimai klostėsi sėkmingiau nei likusių tėvynėje. Vieni jų mėgino panaudoti savo profesinius sugebėjimus ir prisidėti prie kovos prieš komunistinį rėžimą. Kiti dalyvavo organizuojant rezistencinę antisovietinę veiklą, kai kurie vykdė slaptą veiklą tarp lietuvių pabėgėlių, mėgino sukurti tinklą pagalbininkų, kurie pranešinėtų apie sovietų agentus ir komunistus, įspėtų apie jų galimą kenkimą DP stovyklose. Atskiri pareigūnai po karo Vokietijoje veikė DP stovyklose tarp lietuvių bei VLIK'e. Tačiau buvusių žvalgybos ir saugumo pareigūnų gyvenimas ir čia nebuvo lengvas – ne visiems sekėsi, pradžioje jie vertėsi gan sunkiai, kai kuriems teko mokytis naujų profesijų, imtis kitokios gyvenimo veiklos. Paminėti L. Šeštakausko, M. Žilinsko, K. Škirpos ir kitų Lietuvos saugumo tarnautojų gyvenimo emigracijoje momentai.

Kai kurie buvę Lietuvos žvalgybos ir saugumo pareigūnai palaikė ryšius su Vakarų valstybių slaptosiomis tarnybomis. Knygoje pateikiama įdomios informacijos apie S. Čenkaus, V. Reivyčio, P. Žičkaus, A. Lileikio, B. Aušroto, B. Michelevičiaus bendradarbiavimą su JAV ir kitų Vakarų valstybių tarnybomis. Kiek platesnio dėmesio susilaukė buvusio Lietuvos VSD pareigūno Jono Dainausko istorija ir įdomesnės jo gyvenimo bei veiklos akimirkos emigracijoje.

Nauji knygos skyriai


Nors nuo pirmojo šios knygos pasirodymo praėjo nepilni metai, atsižvelgiant į kilusį skaitytojų ir besidominčiųjų susidomėjimą, teko leisti antrąjį knygos leidimą, kuris skiriasi nemažai turiniu bei leidinio sudarymu. Daugelis skyrių papildyti nauja informacija ir iliustracine medžiaga, naujai gautomis ir surinktomis nuotraukomis.

Naujajame leidime pateikta daugiau informacijos ir faktų apie Lietuvos žvalgybos ir saugumo pareigūnus, slaptuosius bendradarbius, kurie pirmajame leidime nebuvo paminėti ar aprašyti. Antrojo leidimo puslapiuose daugiau dėmesio skirta ir pareigūnų antisovietinei ir antinacinei veiklai nušviesti. Naujasis leidimas praplėstas nauju atskiru skyriumi apie Lietuvos Saugumo ir žvalgybos darbuotojų šeimas ir jų narių likimus.

Ne vien paminklas, bet ir istorinės tiesos bei teisingumo ieškojimas


Ši pirmoji knyga, tai tik pradžia didelio ir sunkaus darbo, ieškant tiesos ir teisingumo, atsigaunant po daugelio dešimčių metų okupacijos. Tai pirmas rimtesnis bandymas nušviesti Lietuvos žvalgybos ir saugumo veiklą per praėjusį šimtmetį.

Nors knygos autoriui S. Vaitiekui pavyko atsekti ir atrasti daug svarbios istorinės medžiagos, vertingų faktų ir liudijimų, visgi dar daug tiesos lieka neatskleista ir nepasakyta. Todėl naudojantis proga, šios knygos autorius ir šios istorijos tyrinėtojas dr. S. Vaitiekus kreipiasi į visus tuos, kurie skaitys ar vartys čia pristatomą knygą ir į visus, kurie gali turėti žinių apie leidinyje paminėtus ir nepaminėtus Lietuvos žvalgybos ir saugumo darbuotojus.

Lietuvos Saugumo Departamentas (VSD) ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras kreipiasi į skaitytojus, laukia ir būtų labai dėkingi, jei atsilieptų buvusiųjų žvalgybos ir saugumo pareigūnų artimieji, giminės, palikuonys, draugai, pažįstami ir pagal galimybes padėtų ir prisidėtų prie bendro darbo, šios istorijos rašymo: pateiktų atsiminimus, dokumentus, ikonografinę ir kitokią medžiagą arba, jei turi tokią sukaupę, leistų su ja susipažinti ir panaudoti, rašant šios istorijos tęsinį antroje Lietuvos Kontržvalgybos ir Saugumo istoriją atskleidžiančioje knygoje. Su knygos autoriumi galima susisiekti jo elektroninio pašto adresu: severinas.vaitiekus@gmail.com

Tragiškas 1918-1940 m. VSD ir Lietuvos karinės žvalgybos institucijų bei jų pareigūnų likimas neturėtų būti vien istorikų tyrimo objektas. Prabilti apie patirtus siaubingus Lietuvos pareigūnų persekiojimus ir likimus reikalauja mūsų atsakomybė prieš Lietuvos istoriją. Tai mūsų ir visos brandžios Lietuvos visuomenės pareiga prisidėti rašant šią knygą: atskleidžiant tiesą apie Lietuvos Kontržvalgybos ir Saugumo tarnybų indelį įtvirtinant Lietuvos Nepriklausomybę, o taip pat ateities kartoms ir pasauliui pilniau papasakojant ir atskleidžiant autoritarinio rėžimo žiauriausiais metodais sunaikintų Lietuvos saugumo tarnybų istoriją ir šias institucijas aktyviai kūrusių tarnautojų tragiškus likimus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Lap 2021 21:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Литва перешла все границы: пора вводить санкции за русофобию


https://www.rubaltic.ru/article/politik ... usofobiyu/

16 ноября 2021
Автор: Александр Носович

Посольство России в Литве назвало позором приговор общественному деятелю из Клайпеды Алексею Грейчусу, который получил четыре года тюрьмы по обвинению в шпионаже за то, что ухаживал за могилами советских военных и помогал организовывать в Клайпеде «Бессмертный полк».

«Дело Грейчуса» неожиданно вызвало резонанс и в России, информационное пространство которой обычно равнодушно к тому, что происходит к Прибалтике. Бредовость обвинений Грейчусу зашкаливает, а приговор дышит истеричной ненавистью к России — при таком отношении Москве остается только принять его и официально признать Литву враждебной России страной.

«Считаем позорными действия литовских властей, назначивших наказание в виде четырех лет лишения свободы А. Грейчюсу, председателю молодежного объединения "Ювенис", организатору акции "Бессмертный полк" в Клайпеде», — говорится в заявлении посольства России в Литве. — Новый виток политических репрессий Вильнюса в отношении собственных граждан заслуживает внимания и соответствующей реакции со стороны профильных международных организаций».

Напомним, что всего за несколько дней до этого посол России в Литве Алексей Исаков высказался за заинтересованность Москвы в хороших отношениях с Вильнюсом. Спустя менее чем две недели риторика российских представителей — «позор» и «политические репрессии».

Тему можно считать закрытой.

Ни о каких добрососедских отношениях с Литвой говорить не приходится, потому что на все, что связано с Россией, литовская власть реагирует с какой-то припадочной русофобией.

Приговор Алексею Грейчусу подтвердил это в полной мере. Резонанс от этого дела вышел далеко за пределы Литвы: автору этих строк по поводу Грейчуса звонили не только российские СМИ, но и журналисты из третьих стран, при том что происходящее в Прибалтике обычно никого не интересует.

Случай Грейчуса стал исключением.

Со времен приговора российскому офицеру Юрию Мелю, получившему 7 лет тюрьмы (а теперь уже 10) по статье «военные преступления и преступления против человечности» за то, что он светил фарами танка в толпу возле Вильнюсской телебашни в ночь на 13 января 1991 года, литовское кривосудие не выносило более абсурдных вердиктов.

«Дело Грейчуса» в чем-то даже абсурднее «дела Юрия Меля». Литовская власть не только снова посадила в тюрьму заведомо невиновного человека, но и косвенно подтвердила, что он невиновен.

Суд признал, что общественный активист из Клайпеды не имел доступа к государственной тайне, не выдавал эту тайну России и, следовательно, не занимался шпионажем, но посадил его на четыре года… за шпионаж.

От погружения в детали этого дела глаза на лоб лезут.

Сторона обвинения утверждает следующее. Сотрудник Пограничной службы ФСБ России в Калининграде завербовал директора Балтийской молодежной ассоциации «Ювенис», сына известного литовского писателя Алексея Грейчуса, чтобы тот заботился о памятниках советским военным в Клайпедском крае, ухаживал за могилами красноармейцев и организовывал в Клайпеде 9 мая акцию «Бессмертный полк». На эти цели сотрудник ФСБ высылал Грейчусу деньги, а общественник в ответ высылал куратору фотографии ухоженных могилок, подстриженных газонов и публикации в прессе о «Бессмертном полке».

Именно фотографии памятников и могилок литовская Фемида сочла передачей данных иностранной разведке.

И литовский суд подтвердил: сотрудничество с иностранной разведкой, даже если оно не сопряжено с разглашением государственной тайны, все равно шпионаж.

Никакая «кремлевская пропаганда» не способна разрушить образ Литвы как правового государства больше, чем это уголовное дело. Такой плотной концентрации бреда не было даже в «деле Юрия Меля».

Во-первых, содействием уходу за воинскими захоронениями и организацией «Бессмертного полка» по всему миру занимаются российские диппредставительства за рубежом. Особенно это касается таких стран, как Литва, где мемориальная деятельность — одна из немногих вещей, которыми могут заниматься российские дипломаты, находящиеся в стране пребывания в состоянии изоляции. ФСБ путаться под ногами консульств и посольств в деле ухода за памятниками просто глупо.

Во-вторых, сам литовский суд отмечает, что деятельность Грейчуса не была сбором секретной информации, разглашением государственной тайны, шпионажем. Но осуждает за шпионаж…

В-третьих, в серьезных странах такими обвинениями, как «шпионаж» и «государственная измена», ради красного словца не разбрасываются. Это тяжкие уголовные преступления, за которые, если они доказаны, в США, например, можно получить и пожизненное.

Только банановая республика может посадить политического оппонента в тюрьму на четыре года как вражеского шпиона за то, чем он заведомо не занимался.

Как здесь не вспомнить другого «врага государства» — Альгирдаса Палецкиса, которого литовские правоохранители тоже обвинили в государственной измене за то, что он писал книгу, и отпустили с электронным браслетом под наблюдение, так что Палецкис теперь даже на митингах выступает.

В-четвертых, общественник из Клайпеды в принципе не мог передавать данные иностранной разведке, потому что ФСБ — не разведка. В России есть отдельная организация для проведения разведывательной деятельности — СВР, Служба внешней разведки. Но Литва доказывает, что разведдеятельностью занималась именно ФСБ, причем не ФСБ как таковая, а Пограничная служба, которая входит в систему органов Федеральной службы безопасности.

То есть это пограничник завербовал Алексея Грейчуса и получал от него «разведданные» в виде фотографий отреставрированных советских памятников. По такой логике десятки тысяч литовцев, которые посещали до пандемии Калининградскую область, — завербованные шпионы. Они ведь все без исключения передавали Пограничной службе ФСБ информацию в виде своих паспортных данных.

Такие обвинения и такой приговор — оскорбление здравого смысла и плевок в лицо России, которой литовские власти дают понять, что будут морально и физически изводить граждан Литвы, относящихся к ней с симпатией.

Самим гражданам Литвы, в свою очередь, дают понять, что симпатии к России в Литве — уголовное преступление.

«Государственная измена» Алексея Грейчуса состоит ровно в том, чем много лет занимался общественный деятель. Ухаживал за могилами советских военных, защищал военные памятники, помогал организовывать «Бессмертный полк».

Тем самым глава Балтийской молодежной ассоциации «Ювенис» предавал Литву, которая много лет отбеливает биографии и героизирует нацистских коллаборационистов — организаторов Холокоста.

Между прочим, дед и бабушка Алексея Грейчуса спасали в годы Холокоста литовских евреев, за что получили от Израиля звания Праведников мира. Отец общественника — писатель Римантас Грейчус — родился в сибирской ссылке, но вырос большим патриотом СССР. Это ведь тоже причина ненавидеть сына и внука таких людей.

Что касается добрососедских отношений между Литвой и Россией, то эту тему казус Грейчуса должен закрыть для всех, у кого на этот счет еще были иллюзии.

Литовская власть дала понять, сколь истово и глубоко она ненавидит Россию и всех, кто хорошо к ней относится.

При таком отношении Москве остается только принять его и официально признать Литву враждебной России страной.

Со всеми санкциями и прочим, что причитается враждебным странам за статус возведенной в ранг официальной идеологии русофобии.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Lap 2022 18:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
A.Paleckio byloje teismas apklaus V.Prunskų, V.Ivanovą


https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/l ... 56-1452872

Publikuota 2021 02 09, 06:33

Šiaulių apygardos teismas šnipinėjimu kaltinamo buvusio politiko Algirdo Paleckio byloje antradienį ketina apklausti keturis liudytojus.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Algirdo Paleckio teisme / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaip BNS informavo teismo atstovas Vytautas Jončas, į šį posėdį liudyti pakviesti buvęs Lietuvos liaudies partijos laikinasis pirmininkas, politikės Kazimiros Prunskienės sūnus Vaidotas Prunskus, šios partijos atstovai Artūras Šidlauskas ir Danguolė Tautvydienė bei buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas.

V.Prunskus ir V.Ivanovas antradienį parodymus duos nuotoliniu būdu.

Paveikslėlis

Valerijus Ivanovas
Arno Strumilos / 15min nuotr./


Prieš dvi savaites vykusiame posėdyje teismas jau apklausė Socialistinio liaudies fronto pirmininko pavaduotoją Andrejų Gorbatenkovą, valdybos narį Pavelą Ževčikovą ir diplomatą Giedrių Galkauską.

Byloje A.Paleckis su verslininku Deimantu Bertausku kaltinami šnipinėjimu kitos valstybės naudai, veikiant organizuotoje grupėje.

Buvęs politikas kaltę neigia ir tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą. D.Bertauskas kaltę pripažįsta.

Bylą nagrinėti Šiauliuose kovo pradžioje paskyrė Lietuvos apeliacinis teismas, kai nuo bylos nusišalino Vilniaus apygardos teismas.

Pasak Generalinės prokuratūros, nuo 2017 metų vasario iki 2018 metų spalio kaltinamieji, veikdami organizuotoje grupėje su ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu Rusijos žvalgybos darbuotoju ir kitais Rusijos piliečiais, vienas iš kurių teismo pripažintas kaltu Sausio 13-osios byloje, Lietuvoje už piniginį bei kitokį atlygį galbūt rinko Rusijos žvalgybą dominančią informaciją.

Kaip kitoks atlygis nurodoma pagalba užmezgant kontaktus su Rusijos politinės partijos atstovais, siekiant vienos iš Lietuvos registruotų partijų finansavimo, taip pat – pagalba užmezgant verslo kontaktus.

Kaltinamiesiems, kaip teigia prokuratūra, buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, taip pat informaciją apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais susijusias bylas.

Be kita ko, kaltinamieji turėjo rasti Lietuvos institucijose dirbančių asmenų, kurie už neteisėtą piniginį atlygį Lietuvos teisėsaugos institucijoms pateiktų tikrovės neatitinkančią informaciją apie Sausio 13-osios byloje nuteisto Jurijaus Melio sveikatos būklę – siekta, kad tai turėtų įtakos jam skirto suėmimo pakeitimui į švelnesnę kardomąją priemonę ar kitaip palengvinti J.Melio kalinimą.

Sausio pradžioje teismas pratęsė tiek A.Paleckiui, tiek D.Bertauskui taikomą kardomąją priemonę – intensyvią priežiūrą – dar trims mėnesiams.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 19 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007