Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 12 Geg 2024 11:55

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 24 Sau 2013 20:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Pranašaujama liustracijos pabaiga


http://www.lrt.lt/Naujienos/lietuvoje/2 ... os_pabaiga

2013-01-24 / 08:30
Raimonda Ramelienė, „Lietuvos žinios“

Paveikslėlis

BFL nuotr.

Penkerius metus Liustracijos komisijai vadovaujantis Algimantas Urmonas tikina, kad šiemet galėtų būti padėtas daugiau kaip du dešimtmečius šalyje vykstančio liustracijos proceso taškas. Šis pasiūlymas artimiausiu metu pasieks Seimą.

Komisijos, vertinančios duomenis apie slaptą asmenų bendradarbiavimą su Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis, pirmininko A.Urmono teigimu, liustraciją reikėtų baigti „dideliu istoriniu tašku“, kurį padėti turėtų tie, kurie procesą ir pradėjo – politikai.

„Praėjo daug laiko, į šiuos klausimus reikėtų pažvelgti naujai. Be to, šiuo metu valstybėje pakanka ir kitų problemų“, – LŽ vakar sakė Liustracijos komisijos vadovas. Jo nuomone, „politiškai gražiausia pabaiga“ būtų vadinamojo Liustracijos įstatymo paskelbimas negaliojančiu. A. Urmonas vylėsi, kad naujasis Seimas būtent taip ir pasielgs.

Nunyks ir komisija


Jei Seimas priimtų sprendimą dėl liustracijos proceso pabaigos, natūraliai taptų nebereikalinga ir Liustracijos komisija. Vis dėlto dar pusmetį ji turėtų veikti, kad, atsiradus būtinybei, teismuose galėtų baigti vykstančius procesus.

Vėliau Liustracijos komisijos įgaliojimai galėtų būtų perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC). Nuo praėjusių metų gegužės šis centras pradėjo viešinti KGB dokumentus.

„Kai kuriuos skaudulius mes iškėlėme“, – paklaustas, ar komisijos darbas turėjo prasmės, sakė A. Urmonas. Jo nuomone, visuomenė dar nėra subrendusi spręsti tokio lygio opių problemų, todėl „atsiranda negerų ir nešvarių srovių“. Komisijos vadovas prisipažino neigiamai vertinantis ir LGGRTC viešinamus dokumentus, kurie tik „pila druską ant žaizdos“.

A. Urmonas ne kartą yra išsakęs kritišką požiūrį į liustraciją. Esą neįgalus įstatymas, strategijos ir taktikos stoka, teisinė aklavietė reikiamo statuso neturinčią komisiją vertė liustraciją tik imituoti. Komisijos pirmininko nuomone, liustracija savo funkcijų neįvykdė. Liustruoti buvo tik tie asmenys, kurie jokios įtakos visuomeniniams procesams nedarė.

Anot A. Urmono, daugelio tų, kurie nebuvo pripažinti bendradarbiavę su slaptosiomis tarnybomis, bylos buvo išvežtos, Lietuvoje liko tik aguonos grūdeliai. Todėl teismai tokio bendradarbiavimo daugeliu atvejų nepripažino.

Ne kartą trauktis iš Liustracijos komisijos vadovų ketinęs A. Urmonas, paklaustas, ar nesigaili to nepadaręs, prisipažino vienareikšmiškai atsakyti negalįs. „Viena vertus, gailiuosi. Tačiau teisingumo požiūriu likdamas pasielgiau gerai“, – teigė jis.

Ketina domėtis


Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „darbietis“ Artūras Paulauskas LŽ patikino, kad į NSGK darbotvarkę liustracijos klausimai tikrai bus įtraukti. „Artimiausiu metu ketinu susitikti su Liustracijos komisijos vadovu, išsiaiškinti padėtį, susipažinti su dokumentais“, - sakė jis.

Buvusio NSGK pirmininko konservatoriaus Arvydo Anušausko teigimu, liustracijos, kaip teisinio proceso, pabaiga įstatymais nėra apibrėžta.

Ar tolesnė liustracija įmanoma, kai neatsiranda naujų archyvinių dokumentų ir informacijos?

Anot politiko, nukentėjusių nuo sovietinių represinių struktūrų žmonių nuomone, liustracija nebuvo pakankama, todėl turėtų vykti toliau. „Tačiau politinių partijų vertybinės nuostatos šiuo klausimu skiriasi“, – pabrėžė A. Anušauskas.

Tas pats ir dėl Liustracijos komisijos likimo, kurios veikimo termino įstatymas nenumato. „Įstatymo keitimas būtų politinis sprendimas, kuris reikštų, kad iš šio proceso nebesitikima nieko daugiau be to, kas jau yra padaryta. Mano supratimu, kol kas šio įstatymo keisti nereikėtų“, – sakė A. Anušauskas.

Nėra archyvų


Remiantis išlikusia KGB dokumentine medžiaga daroma prielaida, kad 1940–1991 metais su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų.

Turimais duomenimis, iki 1990-ųjų balandžio 11 dienos buvo sunaikinta 36 237 agentų asmens ir darbo bylos, iš krašto teritorijos išvežtos 8539 tokios bylos.

Išlikusios operatyvinės įskaitos bylos sudaro tik 0,62 proc. viso išlikusio KGB archyvo.

Be to, išlikusiose bylose labai daug defektų (išplėšti lapai, išpjaustytos agentų pavardės).

Istorikų nuomone, 1987-1989 metais Lietuvoje slapta bendradarbiauti su KGB galėjo apie 5 tūkst. asmenų.

2000 metais paskelbus savanoriško prisipažinimo apie bendradarbiavimą su slaptosiomis SSRS tarnybomis terminą, tai padarė 1589 asmenys.

Liustracijos komisija per savo veiklą yra išnagrinėjusi daugiau kaip pusę tūkstančio bylų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Lap 2013 20:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Liustracijos komisija paskelbė dar tris KGB bendradarbius


http://www.lrytas.lt/-11465674511145280 ... arbius.htm

BNS ir lrytas.lt inf. 2006-05-02 13:56

Asmenų praeities ryšius su komunistinėmis specialiosiomis tarnybomis nagrinėjanti Liustracijos komisija pripažino buvusiais sovietinio saugumo KGB bendradarbiais dar tris asmenis.

„Valstybės žinios“ šeštadienį paviešino trijų buvusių KGB bendradarbių pavardes. Liustracijos komisija bendradarbiavus su KGB pripažino 64 metų Rimantą Pusvaškį, 51 metų Olvydą Galskį ir 49 metų Viktorą Armalį.

Šiuo metu Panevėžyje gyvenantis pensininkas R. Pusvaškis KGB buvo užverbuotas 1975 metais. Tuomet jis dirbo gamykloje „Ekranas“. Bendradarbiavimas su saugumu truko iki 1983 metų.

R. Pusvaškis turėjo slapyvardį Vytas. KGB darbuotojai prašė jo duomenų apie į Vakarus pabėgusį bendradarbį, taip pat rinkti informaciją apie šio nelegaliai išvykusio į užsienį asmens gimines - motiną ir seserį. R. Pusvaškis turėdavo rašyti pranešimus ir apie savo aplinkos žmones, su kuriais bendraudavo, KGB ypač domino informacija apie tuos, kurie kritiškai vertino sovietinę santvarką.

Šiuo metu Šiauliuose gyvenantis ir niekur nedirbantis O. Galskis KGB Šiaulių skyriuje buvo užverbuotas 1982 metais. Jis dirbo 10 vidurinėje mokykloje, paskui Šiaulių televizorių gamykloje. O. Galskis turėjo slapyvardį Artūras.

Remiantis Lietuvos ypatingojo archyvo dokumentais, LSSR KGB iš agento Artūro prašė informacijos apie JAV gyvenančius gimines, taip pat apie negatyvius reiškinius tarp mokinių ir mokytojų.

V. Armalis šiuo metu dirba bendrovėje „Respublikos leidiniai“ korespondentu, anksčiau dirbo „Komjaunimo tiesos“, „Tiesos“ redakcijose žurnalistu, žurnalo „Kinas“ redakcijoje - atsakinguoju sekretoriumi, Eltos korespondentu, „Žaliosios Lietuvos“ redaktoriaus pavaduotoju. KGB jį užverbavo 1978 metais, jo slapyvardis - Adomas. Saugumą domino žurnalisto kolegų pažiūros ir nuostatos.

Pasak Liustracijos komisijos, visi minėtieji asmenys nevykdė Lietuvos Respublikos asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo reikalavimų ir Valstybės saugumo departamente neužsiregistravo.

Liustracijos komisija yra išnagrinėjusi 119 asmenų bylų. 49 pripažinti bendradarbiavę su sovietinio saugumo slaptosiomis tarnybomis. Keliolika nesutikusiųjų su komisijos sprendimais bylinėjasi teismuose, 29 pavardės paskelbtos „Valstybės žiniose“.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=11465674511145280441&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 15 Sau 2014 22:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
A. Sakalas. Nežinomi Viešpaties keliai


http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... d=63652720

Aloyzas Sakalas, Socialdemokratų partijos narys
2014 m. sausio 2 d. 10:43

Per Adventą ir Kalėdas turėjome sočiai laiko pamąstyti, ar viskas vyksta taip, kaip sumanėme patys ir ar mūsų sumanymų nepakoreguoja dangiškos jėgos.

Iš tiesų, per pastaruosius dvidešimt metų stebėjome daug netikėtų įvykių, kurie parodė, kad jos dažnai keičia mūsų planus. Pateiksiu keletą pavyzdžių.

Kas iš mūsų galėjo pagalvoti, kad garsųjį Liustracijos įstatymą palaidos ne po LDDP vėliava susibūrę ekskomunistai, bet aršiausieji jų oponentai – konservatoriai.

Bet dangaus ir žemės Viešpačiui buvo absoliučiai aišku, kad šis įstatymas dar labiau sukiršins visuomenę, todėl Viešpats pasirinko savo valios vykdytoju Aukščiausiosios Tarybos (toliau-AT) prezidiumo narį Tautos pažangos partijos atstovą Aleksandrą Ambrazevičių. Pastarasis parengė ir įpiršo AT Liustracijos įstatymo pataisą, pagal kurią liustracijos procedūrą turėjo praeiti ir partiniai ideologai, kurie skleidė marksistines idėjas ir jomis kvailino visuomenę, o ne tik tie, kurie jas realizuodavo pasitelkę jėgos struktūras.

Neabejotinai Viešpats žinojo, kad toks patobulintas įstatymo projektas bus konservatorių nugrūstas į giliausią stalčių, nes, įstatymui įsigaliojus, liustracijos procesą būtų privalėjęs praeiti pats AT pirmininkas. O tai jau būtų pagal tuometinius standartus beveik šventvagystė.

Kam iš mūsų prieš 20 metų galėjo šauti į galvą, kad dešinės pakraipos TS-LKD partijai dabar vadovaus tik buvę idėjiniai ir pakankamai aršūs komjaunuoliai bei komunistai (raskite jos vadovų tarpe bent vieną „nebuvusį“).

Juk tų pačių dešiniųjų iškilūs atstovai dar Kovo 11-osios išvakarėse teigė iš Sąjūdžio tribūnos, kad geras komunistas - tai miręs komunistas ir kad Valstybės labui reikėtų jų kokį šimtą tūkstančių nedelsiant sušaudyti.

Kas iš mūsų galėjo numatyti, kad vienos aukštosios mokyklos marksistinių mokslų dėstytojas ir jos komjaunimo organizacijos vadovas, kuris sveikino Raudonąją armiją kaip armiją-išvaduotoją, kuris prašė KGB majoro Nachmano Dušanskio apsaugoti jo šeimą nuo galimų represijų ir kuriam slaptame LKP CK biuro posėdyje buvo nuspręsta išimties tvarka leisti suteikti profesoriaus vardą už nuopelnus Tarybų valdžiai, Viešpaties valia taps rezistentu Nr. 1?

Visa tai iš esmės pakeitė pačios rezistencijos sąvoką ir tapo aišku, kuo skiriasi reali rezistencija nuo visokių terleckų ir sadūnaičių vykdytos pseudorezistencijos.

Ar kas nors iš mūsų galėjo pagalvoti, kad Viešpats prabils savo ištikimo tarno Aleksandro Abišalos lūpomis 1990 metais Prezidiumo posėdyje. Jis pasakė, jog Nepriklausomybės neatgausime, jei nebus pralietas kraujas. Tie pranašiški žodžiai tapo kūnu po 1991 metų sausio 13 dienos.

Kas iš mūsų galėjo pagalvoti, kad praeityje stipriausiai Krikščionių demokratų partijai ir jos jaunimui-ateitininkams pradės vadovauti ne kuris nors Dekalogą stropiai išpažįstantis katalikas, o vienos Kauno organizacijos buvęs partorgas, kuris, kaip tvirtina liudininkai, taip aršiai kovojo su religiniais prietarais, kad net išplėšė rožinį iš savo pašarvotos motinos rankų.

Akivaizdu, jog ne be Viešpaties pritarimo Krikščionių demokratų partija susijungė su buvusių komunistų ir komjaunuolių valdoma TS ir tapo jos pavadinimo satelitu, išnykdama iš politinio žemėlapio kaip savarankiška partija. Nes ne mums žinoti, ar komjaunuoliai, Viešpaties požiūriu, nėra tie patys užsikonspiravę ateitininkai.

Kam iš mūsų galėjo šauti į galvą mintis, kad Politinių Kalinių ir Tremtinių sąjunga atsiduos kūnu ir siela TS-LKD bei taps šios partijos nereikšmingu sraigteliu?

Juk dalis TS-LKD vadovų ir jos narių - tai vaikai ir anūkai tų, kurie sodino į kalėjimus ir vežė į Sibirą dabartinius politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narius.

Kas iš mūsų galėjo pagalvoti, jog aršiausiais buvusių komunistų priešais taps jų buvę kolegos, kurie dabar susibūrė po TS-LKD vėliava?

Ir kas galėjo pagalvoti, kad tie priešai - tai tik buvę LDDP, o ne Burokevičiaus komunistų partijos nariai, kurios viena pagrindinių veikėjų tapo TS-LKD partijos šviesuliu ir jos sąjungininke?

Mūsų tėvai mums uoliai aiškino, kad pagal Bibliją Paskutinis Teismas (toliau PT) įvyks tik pasaulio pabaigoje. Jis teis tiek mirusius, tiek ir gyvuosius. Jame nebus nei advokatų nei prokurorų, nebus vardinami jokie įkalčiai, nes Teismui ir taip bus žinomi kiekvieno iš mūsų nukrypimai nuo Dekalogo nuostatų. Mūsų visų laukia tik tokie galimi verdiktai: dangaus karalystė ar pragaro kančios. Ir nebus jokios galimybės apskųsti verdiktą apeliacine ar kasacine tvarka.

Bet, pasirodo, mūsų tėvai klydo. Jau dabar Lietuvoje su Viešpaties žinia veikia Paskutinio Teismo prekursorius (toliau PTp), kuriam visiškai neįdomu, kaip mūsų piliečiai laikėsi Dekalogo nuostatų, bet svarbu, ar juos galima laikyti patriotais.

O patriotais jie gali būti tik įsirašę į TS-LKD eiles arba bent teisingai mąstyti. Visi kiti, jei jie nepriklauso šlovingajai TS-LKD, arba neteisingai mąsto, yra tik liaudies (atsiprašau-tautos) priešai ir Maskvos agentai.

Pažymėtina, jog PTp verdiktai yra tokie patys galutiniai ir neskundžiami kaip ir Biblijoje aprašyto Teismo. Ir jeigu pastarojo teismo Vyriausiojo teisėjo vardas yra žinomas, tai PTp Vyriausiojo teisėjo vardą galima nustatyti tik panaudojus Šerloko Holmso dedukcinį metodą.

Pasirodo, kad šio teismo vyriausioji teisėja yra iškilaus proto tyriausios it rasa sąžinės moteris, kurios vardo net nedrįstu minėti.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad PTp, kitaip nei Biblijoje aprašytas PT, automatiškai (kaip ir dera šiais moderniais laikais) pakeičia savo verdiktą, jei dar gyvas tautos priešas ar Maskvos agentas tampa TS-LKD nariu.

Tada visos nuodėmės jam atleidžiamos (panašiai kaip bedieviams priėmus šv. Krikšto sakramentą), jis pavirsta patriotu be jokių papildomų teisminių procedūrų.

Todėl visiems Maskvos agentams ir tautos priešams patartina pasinaudoti šia istorine galimybe, kol PTp verdiktai dar nepasiekė Biblinio PT. Tada tautos priešų ir Maskvos agentų lauktų tik pragaro kančios.

Visa tai tik dar kartą patvirtina, kad mums, eiliniams mirtingiesiems, Viešpaties keliai, net ir esant dabartinei moderniai visuomenei, yra nežinomi kaip tai buvo gilioje senovėje, viduramžiais ir neabejotinai bus per amžių amžius. Amen.

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... &com=1&s=1

Pikasas
2014-01-06 21:22
IP: 78.62.86.131


Manau, kad Aloyzas Sakalas dar kovos už nepriklausomybę pradžioje pasireiškė, kaip aktyvus agituotojas - "prieš".

Jo siūlymai "susitvarkyti ekonomiką" ir tik tada reikalauti laisvės, akivaizdžiai parodė jo angažuotumą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 01 Kov 2014 01:00 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 29 Bal 2011 03:13
Pranešimai: 140
Miestas: Vilnius
Komentaras:

Aloyzas Sakalas. Nežinomi Viešpaties keliai. 2014-01-02.

"Nekalto prasidėjimo" bernelo, socialdemago Aloyzo Sakalo keliai ir keleliai yra gerai žinomi:

1. Kas iš mūsų gali pagalvoti, kad Nepriklausomybės kelio pradžioje šis, ieškantis "Viešpaties kelio" nekaltas bernelis, Aloyzas Sakalas, padės sovietinės okupacijos nomenklatūrai, kolaborantams transformuotis į šlovingą socdemų partiją, tuo blokuodamas LIUSTRACIJOS ĮSTATYMĄ?

Krokodilo ašaros dėl šio įstatymo aiškiai parodo kokio kalibro "netiesos sakymo meistrus" užaugino sovietinė okupacija.

2. Socialdemagogų vykdoma niekšiška Investicijų sabotažo politika yra viena iš pagrindinių totalios bedarbystės, lietuvių emigracijos, tautos demoralizacijos priežasčių.

3. Blokuojamas kompensacijos už vykdytą lietuvių genocidą procesas - prezidentu tampa kitas "nekaltas bernelis", okupacijos pirmasis sekretorius, Aloyzo "bendražygis".

"Su kuo sutapsi, tuo ir pats tapsi" - Aloyzo Sakalo moralinės degradacijos priežastis.

4. Paminėtas p. Aloyzo autoritetas, Šerlokas Holmsas, nesunkiai identifikuotų krokodilo ašaromis pasruvusį, "Viešpaties keliais" besiblaškantį, Bibliją cituojantį vilką ėriuko kailyje.

Pagarbiai
Arvydas Damijonaitis


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 07 Sau 2018 16:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Paviešintuose KGB agentų sąrašuose - Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardės
(papildyta istorikų komentaru)


https://www.delfi.lt/news/daily/lithuan ... d=76828517

BNS; DELFI.lt; LRT.lt,
2018 m. sausio 6 d. 11:47

Aktorius Donatas Banionis ir dirigentas Saulius Sondeckis sovietų okupacijos metais buvo užverbuoti dirbti KGB agentais, paskelbė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

Interneto svetainėje kgbveikla.lt skelbiama, kad D. Banionis turėjo agento „Broniaus“ slapyvardį, buvo užverbuotas 1970 metais ir teikė KGB žinias apie Amerikos lietuvius.

„KGB dokumentuose esama informacijos, kad agentas „Bronius“ užverbuotas 1970 m. spalio mėn., dėl jo dalykinių ir asmeninių savybių kontaktuojant su užsienio lietuviais“, - rašoma pažymoje.

KGB veiklą viešinančioje interneto svetainėje aprašomas tais metais vykęs jo apsilankymas Jungtinėse Valstijose „Santaros Šviesos“ federacijos kvietimu.

„Prieš kelionę agentas buvo instruktuotas apie JAV lietuvių veiklą, taip pat suteikta vertingos informacijos ir buvo duotos užduotys, kurias jis įvykdė. Agentas užmezgė ryšius su kai kuriais lietuvių išeiviais, kurie domino KGB. Pateikė juos charakterizuojančias žinias. Tai galėjo palengvinti operatyvinį darbą (sekimą) šių veikėjų vizito Lietuvoje metu“, – rašoma interneto svetainėje.

„KGB dokumentuose teigiama, kad ši agento „Bronius“ kelionė į JAV buvo naudinga ideologiniam darbui, t.y. tinkamam režimui Sovietų Sąjungos nušvietimui JAV lietuvių akyse. 1974 m. iš agentūrinio tinklo išbrauktas, tikėtina dėl to, kad tais metais buvo išrinktas LSSR Aukščiausios tarybos deputatu“, – nurodo centras.

S. Sondeckis, anot KGB dokumentų, buvo užverbuotas 1962 metais, turėjo agento „Saliuto“ slapyvardį ir agentūriniame tinkle buvo iki 1982-ųjų liepos.

KGB domino į JAV emigravęs S. Sondeckio tėvas Jackus Sondeckis.

„KGB dokumentuose esama informacijos, kad S. Sondeckis užverbuotas 1962 m. ir agentūriniame tinkle buvo iki 1982-ųjų liepos. KGB domino S. Sondeckio tėvas Jackus Sondeckis, kuris buvo emigravęs į JAV ir priklausė VLIK valdybai ir redagavo laikraštį „Keleivis“ (KGB J. Sondeckį įvardijo objektu „Ded“).“, – skelbia kgbveikla.lt.

Anot dokumentų, 1967 metais KGB gavo informacijos, kad J. Sondeckis nori užmegzti ryšius su sūnumi ir nusprendė tuo pasinaudoti, siekta padaryti įtaką tėvui, kad jis atsisakytų nuo antisovietines veiklos ir atvyktų į Lietuvą, kur galima jį būtų sekti ir išnaudoti aktyviau. 1968 m. abiejų susitikimas buvo suorganizuotas Kanadoje, kur S. Sondeckis keliavo koncertuoti.

D. Banionis mirė 2014 metais, būdamas 90 metų amžiaus. S. Sondeckis – 2016-aisiais, eidamas 88-uosius metus. Jie abu buvo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai.

Penktadienį paviešintuose dokumentuose taip pat galima rasti ir kitų visuomenei žinomų asmenų.

Sąraše minimas ir kardinolas Vincentas Sladkevičius.

Portale nurodoma, kad agentas „Alksnis“ užverbuotas 1958 metais, bet agentūriniame tinkle buvo kiek daugiau nei metus ir 1959 m. vasarą iš agentų išbrauktas.


Tais pačiais metais būsimasis kardinolas buvo ištremtas į Nemunėlio Radviliškį, skelbiama portale kgbveikla.lt.

Anot T. B. Burauskaitės, sovietų okupacijos metais buvo verbuojami visi bažnyčios hierarchai, ir didžioji dalis „jeigu ir būdavo užverbuojami, nedirbo KGB“, dalis pasirašydavo dokumentus tik tam, kad galėtų turėti ryšį su Vatikanu.

V. Sladkevičius Kauno arkivyskupu buvo paskirtas 1989 metais, mirė 2000 metais.

Informaciją apie V. Sladkevičių galima rasti čia: http://www.kgbveikla.lt/lt/agentu-saras ... s-s-mykolo

Centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė sako, kad internete informacija apie daugiau kaip 1600 agentų veiklą paskelbta, siekiant tautos apsivalymo ir norint užkirsti kelią spekuliacijoms.

„Tai buvo paskutinė žurnalo porcija. Aš į informacijos paskelbimą žiūrėčiau kaip į mūsų tautos apsivalymą“, – interviu BNS šeštadienį sakė T. B. Burauskaitė.

Ji sakė apgailestaujanti, kad agentų sąraše esantys žmonės nepasinaudojo galimybe prisipažinti valstybei.

Pagal įstatymą, valstybė 75 metams įslaptino informaciją apie KGB agentus, kurie savanoriškai prisipažino apie savo veiklą 2000-aisiais. Tokių buvo per pusantro tūkstančio.

„Apgailestauju, kad daug žmonių, kurių įdirbis nebuvo uolus, bet užfiksuotas, nesiryžo ateiti. Gal nebuvo pakankamo pasitikėjimo valstybė, kiti gal neatėjo manydami, kad jie daug nepakenkė, parašę vieną ar kitą atsiliepimą turistinėje kelionėje“, – svarstė T. B. Burauskaitė.

Agentų sąrašas interneto svetainėje kgbveikla.lt pradėtas skelbti 2012 metais, jis buvo nuolat pildomas. Informacija skelbiama remiantis 1987 metais KGB sudarytu agentų bylų registracijos žurnalu.

BNS paskelbus šią informaciją, dėl didelės apkrovos interneto svetainė kgbveikla.lt tapo nepasiekiama.

Anušauskas: agentų žurnalai kelia daug klausimų


LRT RADIJO laidos „Lietuvos diena“ eteryje kalbėjęs istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas sakė, kad agentų bylų registracijos žurnalas, kuriuo remiantis paviešinta ši informacija, kelia daug klausimų.

„Tame sąraše yra daugybė asmenų, kurie, tiesą sakant, niekada nebendradarbiavo su KGB, bet, pavyzdžiui, norėdami išvengti kalėjimo 1945 ar net 1940 metais, pasirašydavo raštelius ir dingdavo iš KGB akiračio“, – LRT RADIJUI sakė istorikas. – Į tą dokumentą reikia žiūrėti atsargiai ir vertinti tik tuos dalykus, kuriuos tikrai žinome."

Dėl sąrašo patikimumo abejonių turi ir Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius Arūnas Bubnys.

„Pats žurnalo atsiradimas, jo sudarymo principai, kodėl vieni žmonės buvo į žurnalą įtraukti, o kiti – ne, sunkiai paaiškinamas. Galima kelti tik hipotezes. Viena jų būtų tokia, kad šiame žurnale yra nemažai žymių asmenų – kultūros, meno, mokslo darbuotojų iš įvairių laikotarpių (pradedant sovietmečio pradžia, baigiant 9 dešimtmečio pradžia). Tik spėčiau, kad galbūt į tą žurnalą buvo įtraukti tie asmenys, kurie KGB požiūriu buvo reikšmingi, jų veikla galbūt turėjo kokią nors svarbią reikšmę pačiai KGB, jos opertyvinei Ir agentūrinei veiklai“, – kalbėjo A. Bubnys.

Agentų registracijos bylų žurnalas yra išlikęs buvusiame KGB archyve. Žurnalas pildyti pradėtas 1987-aisiais, t. y. prieš pat Sovietų Sąjungos žlugimą. Čia registruota 1670 KGB agentų.

Šis žurnalas mįslingai išliko, o kiti, svarbesni dokumentai, pavyzdžiui, beveik visos agentų asmens ir darbo bylos, buvo arba sunaikintos pačios KGB dar iki 1991-ųjų, arba išvežtos į Rusijos KGB archyvus. Naikinamos dažniausiai buvo vyresnio amžiaus ir jau nebeveikiančių agentų bylos, o išvežta, skaičiuojama, apie 8 tūkst. tuo metu veikusių agentų bylų.

„Tokių tikrų asmens veikos ir darbo bylų buvusiame KGB archyve turime, jeigu neklystu, gal tik keliolika iš dešimčių tūkstančių, susikaupusių per visą KGB veiklos laikotarpį Lietuvoje“, – kalbėjo Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius.

Paskaustas, ar informacija dėl D. Banionio ir S. Sondecio yra galutinė ir patikima, A. Anušauskas sakė, kad duomenys, kuriais remiamasi, turėtų būti vertinami kaip istorinio dokumento publikacija, kurioje reikia rasti atsakymus į visus klausimus.

„KGB 1987 metais sau, savo istorijai atrinkinėjo, ko gero, reikšmingas arba svarbias bylas, bet tai nebūtinai buvo žmonių, kurie nuosekliai bendradarbiavo su KGB. Taip, tame sąraše yra daugybė asmenų, kurie tikrai bendradarbiavo, ilgai bendradarbiavo, bet yra ir asmenų, pavyzdžiui, vienas lietuvių 1940-ųjų metų politikų, kuris tariamai užverbuotas buvo 1940 metais, bet pabėgo iš Lietuvos ir niekada nebendradarbiavo su KGB“, – pasakojo A. Anušauskas.

Susiję straipsniai:

D. Banionio ir S. Sondeckio sūnūs stebisi informacija apie tėvų darbą KGB https://www.delfi.lt/news/daily/lithuan ... d=76830341

BNS

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 08 Sau 2018 21:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/davajte ... ?c=1229658

№50 Элла Журавлёва Россия, Юрий - Васильевич Мартинович (№45)

Был агентом КГБ? Не удивлюсь, если и не был.

Донатас в середине 90-х журналу "7 дней" дал развёрнутое интервью, в котором в частности сказал, что когда Красная армия начала освобождение Литвы, то он ушёл вместе с отступающими немцами, но потом что-то не сложилось и ему пришлось вернутся в Каунас.

Но то, что был агентом КГБ - ни слова, видимо, признание в лояльности к фашистам куда почётней.

№71 Kęstutis Čeponis, Литва - Элла Журавлёва (№50)

Был - и это доказано документами КГБ.

Официально завербован в октябьре 1970 г. (дал рассписку, что согласен), имел агентурную кличку Бронюс, в основном использовался для агентурного влияния и собирания инфы о литовцах, живущих в США.

Отчеты о проделанной работе сдавал в КГБ - там его довольно высоко ценили.

В 1974 г. был избран депутатом Верховного Совета, и по закону СССР об агентуре КГБ был вычеркнут из списка агентов.

№74 Kęstutis Čeponis, Литва - Prokurator Ivanovs (№11)

----в случае открытия "мешков ПБ"---

В Латвии, как и в Литве, все "мешки" давно "открыты" и исследованы.

В Латвии, в отличии от Литвы, полностью сохранились не только списки и журналы регистрации агентов, но и все их личные дела.

В Литве таких дел почти не осталось - часть уничтожили кагебисты еще в 1989 г., а примерно 8000 дел вывезли в СССР. И полных дел агентов в Литве осталось только 50.

В 1990 году в Литве было около 25 000 агентов КГБ - и надо было неитрализовать возможности спецслужб СССР (а позже РФ) их использовать и дальше.

Поэтому в Литве приняли закон, что бывшие агенты сами добровольно могут признаться - и тогда это их признание будет засекреченно на 90 лет (считая с 2000 года на 75 лет). А в спецслужбах РФ не знали, кто уже признался, а кто - еще нет, и поэтому не могли их использовать без очень щательной и долговременной проверки.

Для признания дали термин до 2000 года.

Признались примерно 1700 агентов.

И теперь тех, кто не признался вовремя, оглашают, проверив разные другие документы в других делах КГБ (в том числе и не только в Литве) - ведь все документы КГБ в Литве занимают более 3 км полок. :)

В Латвии же все агенты КГБ известны досконально - и их оглащают только, если они идут на выборы.

************************************************************

https://imhoclub.lv/ru/material/o_zhert ... ?c=1230681

№48 arvid miezis, Латвия - Kęstutis Čeponis (№45)

А в интернете нифига нет...

Документы КГБ в интернете - Документы
http://www.kgbdocuments.eu/index.php?4019519932

№49 Kęstutis Čeponis, Литва - arvid miezis (№48)

Вы смотрите русскоязычный вариант сайта - там только наиболее интересные общие документы.

Основной сайт литовский
http://www.kgbveikla.lt/

№50 arvid miezis, Латвия - Kęstutis Čeponis (№49)

Этот ресурс я и сам Вам ткнул.
Нет там больше, чем этот мутный листок.

Прекратите отнекиваться. Факты в студию.
Прямые ссылки на порочащие докладные....

№57 Kęstutis Čeponis, Литва - arvid miezis (№50)

Я же вам ясно сказал - езжайте в архив КГБ и там сами смотрите.

Этот Банионис только для совковых москалей особенно знаменитая личность - а для абсолютного большинства современных литовцев он просто один из более чем 1600 оглашенных агентов КГБ.

Всего же в Литве в 1990 г. было примерно около 5000 активных агентов КГБ.

А всего по подсчетам историков в 1940-1991 г. в Литве КГБ завербовало или прислало из Совка примерно 118 тысяч агентов.

Неужели вы думаете, что по каждому из них кто-то будет выкладывать в интернет сотни документов из разных дел.

Кому что интересно, то сами идут в архив и там работают.

------------------------------------------------------------

https://imhoclub.lv/ru/material/kak_rus ... ?c=1231180

№90 arvid miezis, Латвия - Kęstutis Čeponis (№84)

Еще раз и медленно.

Литва не боится с КГБ, она имитирует это, и если применяет какие либо санкции, то избирательно, в сугубо личных целях "элиты".

И в виду этого я против обвинения умерших, в виду того, что они не могут защититься. И после смерти Лансбергиса и прочих, также буду возмущен. Ведь "сегодня" ваш депутат предлагал предоставить трех свидетелей, и что, ничего.

Не желаете Вы бороться с этим.

Предполагаю, что после смерти Дали поднимется вой о ее КГБешном прошлом, в плане того, что именно по этому так жить хреново.

Так что не мучайте меня. Прихвостни и у нас такие есть. Можно сказать исторический опыт строить себе диверсии.

№92 Kęstutis Čeponis, Литва - arvid miezis (№90)

Литва очень успешно справилась с наследием КГБ - резко пресекла все возможности ФСБ использовать прежних агентов КГБ.

Именно это является истинной целью наших действий по "декагебизации", а не всякие там пропагандистские измышления... - и у нас в Литве, и тем более в Эрефии.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 09 Sau 2018 02:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Agentų sąrašas

http://www.kgbveikla.lt/lt/agenturos-bylu-reg-zurnalas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 28 Vas 2018 20:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Грибаускайте — агент КГБ
Как сливают президента Литвы


https://imhoclub.lv/ru/material/gribaus ... ent1244686

Александр Носович, Россия
Политический обозреватель

Президент Литвы Даля Грибаускайте попала в список агентов КГБ — признавшихся Люстрационной комиссии работников советских спецслужб.

Информация о Грибаускайте и других агентах была засекречена, однако главный редактор газеты Respublika утверждает, что нашел доступ к списку раскаявшихся «стукачей». Новость о работе «красной Дали» на КГБ не первая компрометирующая президента Литвы информация, появившаяся в последнее время. Далю Поликарповну начали последовательно «сливать» к завершению срока ее президентства.

Paveikslėlis

Литовская газета Respublika опубликовала в своей печатной версии первую часть списка из 1589 человек, сотрудничавших с КГБ Литовской ССР.

В начале 1990‑х годов эти люди чистосердечно покаялись Государственной люстрационной комиссии Литвы в работе на советских чекистов и в обмен на это получили от Комиссии обещание, что информация об их «стукачестве» будет засекречена и никогда не дойдет до электората.

В 2015 году Сейм Литвы постановил засекретить список Люстрационной комиссии на 75 лет.

По многочисленным слухам, связано это было с тем, что фигуранты данного списка сегодня работают в Сейме Литвы, а также в судах, министерствах, силовых ведомствах и (страшно подумать) в президентском дворце.

И вот теперь главный редактор и владелец Respublika Витас Томкус утверждает, что получил допуск к секретному списку и готов представить литовской общественности всех признавшихся осведомителей советских спецслужб.

Из опубликованной части списка следует, что агентами КГБ была практически вся литовская властвующая элита.

Paveikslėlis

Фоторепродукция из газеты Respublika.

На страницах Respublika красуются «отец нации» Витаутас Ландсбергис, его отец Витаутас Ландсбергис-Жямкальнис, бывший президент Валдас Адамкус, действующий президент Даля Грибаускайте, бывшие премьер-министры Андрюс Кубилюс и Альгирдас Буткявичюс, действующий премьер-министр Саулюс Сквернялис, бывшие министр обороны Раса Юкнявичене и Юозас Олекас, бывший спикер Сейма Литвы Ирена Дягутене и действующие министры и депутаты.

Витасу Томкусу (чье имя в списке агентов тоже упоминается) за публикацию этого списка грозит уголовное дело по статье о нарушении государственной тайны.

Однако привлечь издателя к уголовной ответственности для литовских властей означает расписаться в том, что всё написанное в его газете правда, что Грибаускайте, Ландсбергис, Адамкус и прочие в самом деле работали на КГБ.

Подтверждения такой информации литовская государственность не перенесет. Ладно бы один-два отщепенца, а то получается, что весь правящий класс Литвы, который клеймит «советскую оккупацию» и четверть века проводит декоммунизацию, в советские годы был «стукачами». От такого знания недалеко и до революции, поскольку оно гарантирует кризис легитимности.

Поэтому проще пойти другим путем: сказать, что информация газеты Respublika — больная фантазия «желтой прессы» и никакого списка покаявшихся агентов КГБ ее издатель в глаза не видел.

Тем более что это может оказаться правдой: никаких документальных доказательств того, что упомянутые в газете люди — это не произвольный набор имен и фамилий, а засекреченный список Государственной люстрационной комиссии Литвы, Respublika не предъявляет.

Но даже если информация Витаса Томкуса окажется «фейком», она в любом случае станет еще одним информационном ударом по Дале Грибаускайте.

Президент Литвы с начала года стала объектом информационных атак в собственной стране: на финише второго президентского срока на Грибаускайте обрушивается удар за ударом.

Сперва presidente попала в неприятную ситуацию из-за спора с премьер-министром Саулюсом Сквернялисом по поводу отношений с Россией.

Сквернялис высказался за возрождение политического диалога с Россией на высшем уровне и предложил возобновить работу Российско-литовской межправительственной комиссии. Грибаускайте в ответ обвинила главу правительства в безответственности и заявила, что с «этой страной» (то есть Россией) не может быть никаких нормальных отношений.

Тогда информационное агентство BNS заказало опрос общественного мнения об отношениях с Россией. И абсолютное большинство литовцев поддержало Сквернялиса в его конфликте с Грибаускайте. По данным социологов, 52% граждан Литвы высказались за восстановление политического диалога Вильнюса и Москвы. Еще 22% респондентов затруднились с ответом.

Учитывая царившую в Литве последние несколько лет неврастению по поводу «русской угрозы» и «агентов Кремля», это означает, что большинство затруднившихся с ответом, скорее всего, тоже поддерживают возобновление работы Межправительственной комиссии.

То есть до трех четвертей литовцев выступает за нормализацию отношений с Россией.

Это явный удар по Дале Грибаускайте: собственный народ не поддерживает ее в маниакальном стремлении проводить несгибаемо антироссийскую политику и бороться с восточным соседом до конца.

Второй удар последовал от бывшего главы МИД Литвы Антанаса Валёниса. Последний опубликовал книгу своих мемуаров «Политические качели», где рассказал, как Литва обманула Латвию с терминалом сжиженного природного газа (СПГ).

Региональный терминал сжиженного природного газа должен был быть построен под Ригой, и руководители Латвии и Литвы договорились, что будут сообща лоббировать этот проект в Еврокомиссии.

Однако Литва обманула Латвию и построила свой СПГ‑терминал, мощностью намного превосходящий ее потребности в энергии. Расчет был на то, что Латвия «утрется», начнет закупать сжиженный природный газ у Литвы, Брюссель даст СПГ‑терминалу статус регионального и в Вильнюс пойдут европейские деньги на его содержание.

Ничего этого не случилось. Латвия и Эстония литовский СПГ покупать отказались, терминал Independence не получил статуса регионального и европейских денег, и теперь Литве приходится тратить огромные средства из собственного бюджета на убыточный проект, не зная, как от него избавиться.

Затея с СПГ‑терминалом была хуже чем преступлением — это была ошибка, и виновной в этой ошибке экс-министр и посол Литвы в Латвии Валенис называет Далю Грибаускайте — автора идеи и главного сторонника появления у Литвы собственного терминала сжиженного природного газа.


Вдобавок к этому часть депутатов Сейма взбунтовалась против дальнейшего роста военных расходов. Социал-демократы объявили, что 2% ВВП, выделяемых на оборону, — это более чем достаточно для подержания обороноспособности страны. Обязательства перед НАТО выполнены, формальных оснований не приходить на помощь Литве в случае военной агрессии у союзников по Североатлантическому альянсу больше нет, поэтому вместо дальнейшего роста военных расходов лучше потратить деньги на преодоление социального отчуждения и неравенства.

Несколько месяцев назад невозможно было представить, что одна из системных политических сил Литвы посмеет выступить против «священной коровы» г‑жи президента — милитаризации. Денег на военные расходы в принципе не может выделяться слишком много, а тот, кто считает иначе, — агент Кремля! А теперь депутаты литовского Сейма вплотную приблизились к утверждению, что рост бедности, неравенства и эмиграции в стране как-то связан с тем, что глава государства бросает все ресурсы на оборонную политику и плюет на «социалку».

При такой тенденции нечего удивляться, что теперь всплыла вечнозеленая тема «скелетов в шкафу» Дали Поликарповны.

Грибаускайте к концу своих президентских полномочий становится «токсичным» политиком, и ее начинают целенаправленно «сливать».

Огонь ведется по реперным точкам президентства Грибаускайте. Кризис в отношениях с Россией, милитаризация, СПГ‑терминал. Следующим этапом должно стать возложение на г‑жу президента прямой ответственности за повальную эмиграцию и феноменальное опустение Литвы.

Параллельно с этим вновь начинает раскручиваться тема «красной Дали». Про связь агента «Магнолии» с КГБ уже напомнили, дальше по ходу «пьесы» будут даны такие всегда актуальные истории, как Вильнюсская школа КПСС, работа в посольстве СССР в Вашингтоне в 1991 году, учеба в ЛГУ им. Жданова, Академии общественных наук ЦК КПСС и так далее вплоть до подробностей личной жизни.

«Забронзоветь» в собственном величии и войти в историю Литвы великим государственным деятелем Дале Поликарповне не дадут. «Хромую утку» затопчут еще до окончания ее президентских полномочий.

rubaltic.ru

https://imhoclub.lv/ru/material/gribaus ... ?c=1244712

№29 Kęstutis Čeponis, Литва - Борис Бахов (№7)

Вообще-то, все это никакой не секрет - я уже много раз и тут писал, что практически все руководство Саюдиса были или агентами КГБ, или сами работали в КГБ-МГБ-НКВД, или были работниками ЦК компартии.

И мы это прекрасно знали с самого начала.

Просто в условиях тоталитарного государства не возможно создать массовую легальную организацию, если ею официально не руководят лица, которым власти полностью доверяют.

А в Москве доверяли именно только агентам и работникам своих спецслужб.

Мы это доверие Москвы и использовали тогда - и как очевидно, все у нас прекрасно получилось... :)

№26 Михаил Коляда, Латвия

Комментарий к одному «наивному» вопросу.

С 1972 года Валдас Адамкус, бывший переводчиком в гитлеровском Легионе защиты Родины, впоследствии сотрудник федеральной службы США, и один из самых одиозных деятелей литовской эмиграции, начинает регулярно посещать Советскую Литву.

Во-первых, въезд был невозможен без визы КГБ (на всех въезжающих эмигрантов заводилось дело, к политическим в обязательном порядке приставляли куратора). Чаще всего происходило и личное собеседование-знакомство с представителем КГБ (руководителем или замруководителя отдела внешней разведки).

Но это общее правило, для всех.

Персонально человеку с биографией и публичностью Адамкуса, которого КГБ курировал еще до всякого въезда в Литву, въезд в советскую страну предоставлялся в обмен на информирование, оно же сотрудничество. Иначе его просто не впустили бы в страну.

Такова обязательная процедура, и отрицающий свои контакты с КГБ Адамкус, вероятнее всего, уверен, что его дело уничтожено.

В начале 90-х, когда архив республиканского КГБ попал под контроль спецслужб США, такое было возможно. Была возможна и продажа дела агенту, как в России, так и в Литве.

Когда главный редактор «Летувос жинес» Василяускас утверждал, что в советское время с Адамкусом его познакомил майор КГБ (в Прибалтике офицер с таким званием мог быть замначальника службы контрразведки), он вряд ли сочинял — попросту незачем было.

№21 доктор хаус, Латвия - Владимир Алексеев (№16)

Адамкус в американской школе был агентом КГБ. Ишь ты.

№32 Kęstutis Čeponis, Литва - доктор хаус (№21)

Не совсем так... :)

Вальдемарас Адамкавичюс (будущий Вальдас Адамкус) попал в плен к советам летом 1944 г., когда он был воином-добровольцем литовского воинского добровольческого соединения Tėvynės Apsaugos Rinktinė, в бою под Седой.

После беседы с особистами его по совершенно непонятной причине красные отпустили - и он затем даже сумел перебраться через линию фронта и эвакуироваться в Германию.

Вообщем, это стандартный прием инфильтрации завербованного агента.

Однако в Германии американцы его быстро перевербовали, и он позже уже работал в военной разведке США - официально считался переводчиком с русского.

В 80-тые он часто приезжал в Совок и в Литву - КГБ его свободно пропускал.

По моим данным он тогда работал связным между спецслужбами США и спецслужбами СССР - фактически он был курьером (линией неформальной связи), который возил разную инфу туда и сюда...

P.S. В свое время мне пришлось с ним столкнуться. И скажу прямо: я сразу же почуствовал, что с ним нельзя откровенничать - не понравился мне его кривой взгляд и бегающие глаза... :)

Добавлю, что когда много лет работаешь в подполье, то быстро понимаешь, что никакая логика тебе не поможет выжить... - и надо всегда верить только своему предчуствию, которое в экстремальных условиях развивается очень быстро...

И тогда людей легко оцениваешь с первого взгляда...

№34 Kęstutis Čeponis, Литва - Ян Заболотный (№24)

---ЦРУ и ФСБ разумеется в курсе: кто где и когда. Но мы то - нет.---

Вы может и нет, а вот мы в курсе - и всегда были... :)

Откровенно говоря, я практически не сомневаюсь, что этот "слив" в печать наши люди и совершили - надоело нам, когда разные агенты себя великими борцами за свободу преподают...

P.S. Кто не знает, то обьясню - Ричардас Чекутис (Ričardas Čekutis) не только председатель Литовского Национального Центра - Lietuvių Tautinis Centras http://lietuvai.lt/wiki/Lietuvi%C5%B3_tautinis_centras (где и я не последний человек... :) ), но и первый зам. редактора "Республики".

Но главное иное - он, как впрочем и я :) , много лет работал в том самом Литовском центре по изучению геноцида и резистенции, который и занимается накоплением и исследованием всех архивов КГБ и Компартии, а также люстрацией агентов советских (и не только советских) спецслужб...

И у него там явно остались хорошие друзья... :)

№43 Kęstutis Čeponis, Литва - Юрий Васильевич Мартинович (№15)

---Признавшегося агента КГБ засекречивают от электората---

Да нет, изначально причина была совсем иной.

Нам надо было "отсечь" Совком оставленную агентуру от их кураторов, которые вывезли часть агентурных дел (около 7000) в Эрефию.

Поэтому и было предложено всем желающим агентам всех бывших спецслужб СССР самим тихо признаться - люстрироваться.

Но совсем не для того их прикрывали, чтобы электорат не узнал, а для того, чтобы в спецслужбах Эрефии (да и в других государствах, которые тоже кое-какие дела агентурные перехватили) не знали точно, кто признался ("скурвился", как говорили кагебисты :) ), а кто - нет...

И поэтому ФСБ и другим спецслужбам, даже имея спецматериалы на агентов, было боязно с ними восстанавливать контакт - а может они уже "скурвились" и сдадут того, кто к ним придет налаживать связь, или спецслужбы Литвы (а то и США или другие) начнут "оперативную игру"...

Другое дело, что по литовскому закону о выборах, любой, кто шел в любые выборы, обязан был официально и прилюдно признать свое сотрудничество со спецслужбами СССР - и это печаталось на бюлетене голосования.

В том числе должны были признаваться и те, кто это признал "в тихаря", и его признание по закону о люстрации было засекречено - но вступая в выборы человек эту секретность терял...

Однако в том-то и загвоздка, что со временем все больше появлялось таких агентов, которые шли на выборы, но прилюдно не признавались - и во власти сидящие это прикрывали...

Вот, наверное, это и есть одна из причин, почему сейчас появился этот список признавшихся агентов КГБ, МВД, МГБ, НКВД, ГРУ... в открытом доступе - особенно тех, кто полез в политику, нарушая закон о выборах...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 28 Vas 2018 23:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Įtariamų KGB BENDRADARBIŲ SĄRAŠAS (papildyta): LIETUVA JAU BUNDA


http://www.respublika.lt/lt/naujienos/l ... jau_bunda/

2018 vasario mėn. 28 d. 11:55:22

Mūsų „Respublikoje“ - įtariamų KGB BENDRADARBIŲ SĄRAŠAS: ir tų, kurie oficialiai prisipažino; ir tų, kurių dokumentai nukeliavo į Maskvą; ir tų, kurių „liūdni popieriai“ buvo maišais tempiami iš KGB.

ĮSPĖJIMAS: internete KGB medžiaga skelbiama nebus. Visi, kas nespėjote įsigyti „Respublikos“, tai galite padaryti mūsų redakcijoje (ADRESAS: A. SMETONOS G. 2, VILNIUS).

Paveikslėlis

Mums didelė garbė, kad kino legenda, aktorius Donatas Banionis apsilankė „Respublikos“ redakcijoje ir svečiavosi pas vyriausiąjį redaktorių Vitą Tomkų. Redakcijos archyvo nuotr.

Mūsų „Respublikoje“ paskelbtas sąrašas sukėlė didžiulį ažiotažą viešojoje erdvėje.

Ekspertai.eu publikacija:

A.Anušauskas: Tomkaus politinio reketo fake news dekonstravimas: nuo Landsbergio iki Sabonio


Kaip kažkada rašė A.Navickas: „FAKE NEWS – ne legenda ir ne sąmokslo teorija. Deja, tai liūdna XXI a. pradžios realybė Lietuvoje“. Ir štai, morališkai jau seniai bankrutavusios „Respublikos“ savininkas iškilmingai skaičiuoja valandas iki savo paties apsidergimo. Kol pagaliau „Respublikos“ 2018 m. vasario 23-kovo 2 d. Nr. 8 (196) iškilmingai paskelbiama: „Įtariamųjų „KGB bendradarbių sąrašas“ ir „jame pavardės oficialiai prisipažinusių, tų, kurių dokumentai iškeliavo į Maskvą, ir tų, kurių liūdni popieriai“ buvo maišais tempiami iš KGB rūmų“.

Bet imame ir analizuojame patį pirmą lapą (laikraščio 2 psl.). Čia paskelbtos 63 pavardės, iš kurių išryškintos 6 buvusių ir esamų politikų bei žurnalistų pavardės. Matosi, kad mėginta sąrašą suvelti darant abėcėlę pagal vardus, bet turint po ranka http://www.kgbveikla.lt/lt/agenturos-by ... as/page:34 paskelbtą 1667 asmenų archyvinių bylų sąrašą, kurį sudarė KGB įrašydama tikrus ir tariamus (verbuotus ar neužverbuotus) agentus. Taip pat turimas senokai viešai paskelbtas ir prieinamas KGB rezervo karininkų sąrašas su 238 pavardėmis (http://www.kgbveikla.lt/lt/kgb-rezervo- ... ku-sarasas). Ir jei atsiverčiate šiuos dokumentus ir V.Tomkaus publikaciją, iškarto išaiškėja kaip buvo gaminama ši klastotė arba fake news.

Taigi receptas paprastas: imate paskelbtą archyvinių bylų sąrašą ir sumaišote su KGB rezervistų sąrašu. Bet šiam miksui reikia „razinkų“. Tuomet imate viešai prisipažinusius KGB bendradarbius (kurių pavardės jau žinomos mažiausiai du dešimtmečiai), bet jų nėra jokiuose sąrašuose. Pavyzdžiui, pvz. žurnalisto A.Čekuolio ar rašytojo R.Granausko. Taip pat neišvengiamai „įspūdžiui sustiprinti“ V.Tomkus save įsirašo tarp Landsbergių (negi veltui jo draugė Janutienė tiek metų groja šią plokštelę?). Nes žino, kad yra išlikę pavieniai dokumentai apie jo paties kažkokius kontaktus su KGB (mano matytuose dokumentuose yra užuomina apie archyvinę bylą Nr. 28338 ir V.Tomkaus išbraukimą iš agentūrinio tinklo „dėl darbo vengimo“ – šiaip jau įrašas keistas, nes padarytas ne agentūrinėje byloje). Bet to neužtenka. Tada ir asmeniškai nepatinkančius (ar nemokėjusius politinės duoklės „Respublikai“ ar dar dėl kokių priežasčių) politikus, valdininkus ar verslininkus „įmeta“ į bendrą sąrašiuką atsitiktinėse vietose. Tuomet ir paskelbia, kad tai „įtariamų „KGB bendradarbių sąrašas“ ir Vitas Tomkus „viską paaiškins“... Štai VSD direktoriaus pavaduotojas nebūtų parašęs V.Tomkui, kad meluoti yra negražu ir nebūtų patekęs į „tomkaus sąrašą“. O dabar gavo antrą vietą „sąraše“.

Septyni žmonės (pažymėti klaustuku), kaip kompozitorius Klenickis Abelis, apskritai nefigūruoja jokiuose tikruose sąrašuose, bet gal susikirto su Tomkumi kur nors keliai (o gal vardas nepatiko?) ir atsidūrė jo „sąraše“. Taip atsitiko ir su jokiuose tikruose sąrašuose nefigūruojančiu prof. Adolfu Bolotinu. Tačiau jis nuo 2003 m. buvo Vilniaus žydų bendruomenės pirmininku ir nesantaika dėl su V.Tomkaus antisemitinių straipsnių savo laiku buvo pasiekusi kulminaciją.

Kitų puslapių nelabai yra prasmės analizuoti, nes kartojasi ta pati schema - tų pačių skelbtų ir sumiksuotų sąrašų pavardės su dirbtinai Tomkaus įspraustomis ir paryškintomis politikų pavardėmis.

Pereikime prie 129 paryškintų pavardžių analizės, kurios nepriklauso jokiems KGB sąrašams ir yra išimtinai V.Tomkaus dirbtinai įspraustos į šį kuriamą falsifikatą. Tai yra tikrasis „tomkaus sąrašiukas“. Kodėl šį savo asmeninį sąrašiuką V.Tomkus sudarė, galima tik spėlioti. Yra ir jo asmeniniai priešininkai (kaip V.Landsbergis) dar nuo Sąjūdžio laikų, ir komerciniai konkurentai, ir jam kelią perėję politikai, ir jo asmeninių (įtariu – materialinių lūkesčių) nepateisinę Pakso ar Uspaskicho atvesti politikai, ir dar nežinia kodėl.

Įrašyta ir paryškinta 60 buvusių ir esamų TS-LKD politikų: 14 esamų TS-LKD frakcijos narių, dar 6 iš TS-LKD frakcijos iki 2016 m., 2 buvę frakcijoje iki 2012 m., mažiausiai 9 signatarai iš TS-LKD (6 buvo Seime iki 2000 m.: V.Landsbergis, R.Juknevičienė, S.Pečeliūnas, R.Hofertienė, N.Ambrazaitytė ir kt.), dar 29 buvę Seime iki 2000 metų, du buvę ministrais. Pasistengė į savo asmeninių priešų sąrašą įrašyti pusę TS-LKD frakcijos iš 1996-2000 m. Seimo ir 2008-2020 metų Seimo kadencijų. Man asmeniškai skirta garbinga šeštoji vieta šiame „tomkaus sąrašiuke“.

Iš 20 LSDP esamų ir buvusių narių: 5 dabartiniai Seimo nariai ir 13 buvusios 2012-2016 m. kadencijos narių. Jie sudaro beveik pusę 2012-2016 m. kadencijos LSDP frakcijos narių. Plius dar įrašyti ūkio ir finansų ministrai. Ir iš Sąjūdinių laikų ir kadencijų iki 2004 m. įrašytas vienintelis N.Medvedevas, kuris akivaizdu savo laiku perėjo kelią ir atsidūrė V.Tomkaus užrašinėjė.

Iš Darbo partijos 11 politikų įrašyti tik Seimo nariai iš 2012-2016 m. kadencijos (apie trečdalis frakcijos) ir tie likučiai (P.Čimbaras), kurie pateko į šį Seimą. Iš Tvarkos ir teisingumo frakcijos 6 įrašyti: trys yra ir dabar, o kiti taip pat iš 2012-2016 m. kadencijos. Viskuo galiu patikėti dėl šios frakcijos narių, bet kad R.Žemaitaitis būdamas vos 7 metų tapo KGB agentu, tai viršija net mano fantazijos ribas.

Iš Liberalų Sąjūdžio narių įrašyti 8: trys iš dabartinės frakcijos (tai apie trečdalis frakcijos) ir dar 5 iš 2012-2016 m. frakcijos (Varėnos meras A.Kašėta įrašytas matyt dėl tos pačios priežasties – buvo frakcijos nariu). Viktorija Čmilytė-Nielsen būdama 6 metų amžiaus buvo Tomkaus „užverbuota“ į KGB.

Drąsos kelio frakcijos vėl visi keturi iš 2012-2016 m. laikotarpio. Kad ir kokie jie kontraversiški būtų, bet vis tiek jų jokiuose sąrašuose nebuvo. Iš žaliavalstiečių frakcijos įrašyti trys: Egidijus Vareikis ir Juozas Urbšys, kurie buvo 2012-2016 m. Seime ir premjeras S.Skvernelis, kuris tuo metu buvo buvo VRM ministru.

Vienais paskutinių politikų įrašyti Seimo nariu iki 2000 m. buvęs Arvydas Akstinavičius (Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas) ir „Jaunosios Lietuvos“ lyderis ir Kauno politikas Stanislovas Buškevičius. Kuo jie kliuvo Tomkui galiu tik spėlioti, kad senos sąskaitos.

Na ir žinoma, kaip gi be pagrindinių konkurentų. Tad į „tomkaus sąrašą“ pateko ir esami ar buvę „Lietuvos ryto“ vadovai: Gedvydas Vainauskas – Lietuvos ryto savininkas, Algirdas Kumža – signataras, 1994-1997 m. – dienraščio „Lietuvos rytas“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas (ambasadorius Ukrainoje iki 2009 m.), Vidmantas Strimaitis - „Lietuvos ryto“ bendrovės direktorius. Žinoma yra įdomūs ir tie neparyškinti žinomi verslininkai, kurie taip pat nepriklauso jokiems sąrašams, bet gal nepasidavė reketui: Arvydas Sabonis, Arvydas Avulis ir pan. Juokingai Tomkaus sąraše atrodo net Antanas Sniečkus ir Nachmanas Dušanskis. Juk jie nebuvo KGB agentai: vienas pats vadovavo verbuotojų vadams ir jų nusikaltimams, o kitas pats verbavo ir buvo kadrinis KGB karininkas. Gal tokiu būdu siekiama išplauti KGB budelius?

Akivaizdu, kad labiausiai V.Tomkui nepatiko 1996-2000 ir 2008-2012 m. Tėvynės sąjungos – krikščionių demokratų frakcija Seime. Į savo asmeninių priešų sąrašiuką surašė kiekvienu atveju po pusę frakcijos. Kliuvo ir 2012-2016 m. Seimui, nes net pusė arba 69 tos kadencijos Seimo narių pakliuvo į „tomkaus sąrašiuką“. Taigi išvada yra labai paprasta – V.Tomkus nori apmuilinti paskutinių savo skaitytojų akis įžūliai plagijuodamas tikrus dokumentus (beje, yra nukopijuota iš paskelbtų sąrašų net su visomis korektūros klaidomis) ir papildydamas juos savo klastočių intarpais. Ir visai nesvarbu, kad konservatoriai M. Adomėnas, P.Saudargas ir A.Bilotaitė, liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen, tvarkietis R.Žemaitaitis ar socialdemokratė O.Leiputė tais laikais buvo vaikai ar paaugliai. Kai sieki tik sau žinomo tikslo, bet kokios priemonės tinka. Kadangi dalies jų iki patekimo į politiką V.Tomkus net nepažinojo, o daugiausia dėmesio sulaukia 2012-2016 m. Seimas, tai akivaizdu jog šį sąrašiuką jis sudarinėji 2015-2016 metais. Fake News? Taip, bet su reto bukumo, idiotizmo ir įžūlaus politinio reketo priemaišomis.

„Respublikos“ vyriausiojo redaktoriaus
Vito TOMKAUS KOMENTARAS:


Paveikslėlis

Brangus ir mirtinai išgąsdintas A.ANUŠAUSKAI.

Skubu Tamstą informuoti, kad konkrečiai Tamsta (apie kt. pakalbėsiu "Respublikoje") esate TIKRŲ TIKRIAUSIŲ KGB AGENTŲ AGENTAS. (Kaip matote, neapsidraudžiau žodeliu "įtariamasis".) Įvardinu tiesiai šviesiai.

Pirštinė mesta Tamstai į fizionomiją. Belieka ją pakelti ir kulniuoti į teismą savo "moralinės garbės" atsiteisti. Gal gausit kokį milijoną (juk teisėjų tarpe irgi nemažai jūsiškių iš KGB). O gal gausit dar nuo manęs (per fizionomiją) arba kontr. ieškinį dėl garbės ir orumo įžeidimo (kaltinimas bukumu ir idiotizmu). Deja, iš Tamstos milijonų net nesitikiu prisiteisti. (Pasitampysim teisme ir tiek.).

Tai – nėra „fuck news“. Tai Jūsų... galas!

P.S. Beje, redakcija turi nenuginčijamų įrodymų, kad prieš pasipiršdamas savo jauniklei Tamsta ilgai ir nuobodžiai prie jos seksualiai priekabiavote. Jeigu tai Tiesa, privalau užduoti šiuo metu ypač madingą, bet nuvalkiotą klausimą: „Pone Anušauskai, ar Jūs atsistatydinsite?“

*******

Sputniknews.lt publikacija:

„Tomkaus sąrašas“: lietuviškas Asandžas ir WikiLeaks


Autorius: Aleksandr Lipovec

Lietuvoje sprogo informacinė bomba, kurią jau palygino su Džuliano Asandžo JAV žvalgybos slaptųjų dokumentų paskelbimu portale WikiLeaks.

Laikraščio "Respublika" savininkas ir vyriausiasis redaktorius Vitas Tomkus pradėjo skelbti spaudoje slaptųjų Lietuvos KGB agentų, kurie prisipažino liustracijos procedūros metu, sąrašus.

Dalia Grybauskaitė, Vytautas Landsbergis ir kiti

Ant 18 aštuntojo poperinės laikraščio "Respublika" versijos puslapių Vitas Tomkus išplatino pirmą sąrašo dalį, kuriam 2015 metų Seimo sprendimu buvo suteiktas "aukščiausio slaptumo" antspaudas, turėjęs galioti 75 metus.

Sąrašas buvo pradėtas 1991 metais, jame yra 1589 žmonių, kurie savo valia prisipažino bendradarbiavimu su Lietuvos TSR KGB. Valtybinė Liustracijos komisija priimdavo atgailavimus ir išrašydavo indulgencijas — pažadus, kad jų vardai niekada netaps žinomi plačiajai visuomenei. Iš viso, pačiais kukliausiais Liustracijos komisijos narių skaičiavimais, per penkiasdešimt "tarybinės okupacijos" metų savo vardą bendradarbiavimu su čekistais ištepliojo daugiau nei 118 tūkstančių Lietuvos piliečių.

Bet 2015 metais paaiškėjo, kad šiame sąraše yra daug vardų tų, kurie šiuo metu posėdžiauja Seime, Vyriausybėje ir Prezidento rūmuose, valdo milijardus Lietuvos ekonomikos eurų. Čia ir prezidentė Dalia Grybauskaitė ir pirmasis faktinis Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir daug-daug kitų žinomų politikų (buvusių prezidentų, buvusių ministrų, buvusių Seimo pirmininkų), garsių verslininkų ir meno veikėjų. Skandalingame sąraše yra didžiausių politinių šalies partijų — konservatorių ir socialdemokratų, kurie 25 metus valdė Lietuvą vardan savanaudiškų interesų.

Žinoma, paprasti žmonės, perskaitę panašų sąrašą, bus, švelniai sakant, nustebinti ir nepatenkinti. Todėl, nuspręsta dar 75 metams pratęsti "slapto" antspaudo galiojimą, kuris turėjo pasibaigti 2016 metais. Bent jau, kol gyvi sąrašo "herojai". Pabrėžtina, kad Seimui tokio įstatymo projektą pasiūlė tuometinis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis — dabartinis ministras pirmininkas ir vienas iš realiausių kandidatų į prezidentus artėjančiuose 2019 metų rinkimuose.

Pats "Respublikos" vyriausiasis redaktorius ir savininkas Vitas Tomkus taip pat yra šiame sąraše. Savo pavardę Tomkus parašė šalia patriarcho Vytauto Landsbergio vardo.

Keistybės ir klausimai


Tomkus paskelbė, kad pirmoji sąrašo dalis plaitinama tik popierinėje laikraščio versijoje. Internete ji nepasirodys. Todėl tas, kas nori atrasti sąraše pažįstamų vardų, privalo nusipirkti laikraštį už 1 eurą. Verslas yra verslas.

Tačiau skaitytojai turi daug klausimų dėl šios publikacijos. Kodėl didžiausia agentų dalis išplatinta abėcėlės tvarka, o pajuodinti labiausiai žinomų asmenų vardai pažeidžia šią tvarką?

Taip pat yra abejonių dėl kai kurių sąraše esančių asmenų egzistavimo. Pavyzdžiui, 18-ame leidinio puslapyje, paskelbtame sąraše paprastu kursyvu užrašytas Valdo Adamkaus vardas. Kas gi tai? Visą savo sąmoningą gyvenimą būsimasis Lietuvos prezidentas gyveno JAV ir iš ten "dirbo" KGB naudai? Ar NKVD spėjo jį užverbuoti, kai jam buvo vos 18 metų, dar prieš jo bėgimą į Vakarus kartu su 1944 metais atsitraukiančiais fašistais?

Tačiau publikacijoje yra gelbstinti Tomkų pastaba, kuri primena, kad pasaulyje gyvena daug žmonių su vienodais vardais. O tai reiškia, kad galėjo būti dar koks nors Valdas Adamkus, kuris bendradarbiavo su KGB ir, pats nežinodamas, sumenkino Lietuvos prezidento vardą. Prezidento, kuris visa gyvenimą užsienyje, šiltuose Amerikos kabinetuose kovojo už tėvynės nepriklausomybę.

Todėl, brangus smalsus skaitytojau, jei, skaitydamas "Respubliką" netyčia aptiksi tarp KGB agentų vardų garsią pavardę, tai prisimink, kad tai gali būti bendrapavardis. Gal tai visai ne Seimo nariai ir buvę krašto apsaugos ministrai Rasa Juknevičienė ir Juozas Olekas arba buvusieji ministrai pirmininkai Andrius Kubilius ir Algirdas Butkevičius, o jų bendrapavardžiai — paprasti pienininkai ir mūrininkai, kurie informavo KGB apie svaidomus juokelius apie partiją ir asmeniškai Brežnevą.

Nusikaltimas ir bausmė


"Respublikos" numeris su pirmąja sąrašo dalimi pasirodė vasario 23 dieną. Kitą dalį Tomkus pažadėjo paskelbti kovo 3 dieną. Tačiau, jau dabar daugelis skaitytojų abejoja, kad bus tęsinys. Juk Vitas Tomkus pažeidė įstatymą ir pakenkė valstybės saugumui. O už tai ateityje galima gauti ilgo laisvės atėmimo laikotarpio bausmę.

Atsakomybėn gali patraukti ir leidyklą, kuri pasiryš išplatinti sąrašo tęsinį. Visi dar turi laiko susimąstyti ir persigalvoti. Iki penktadienio… O azartiški skaitytojai turi laiko spėlioti — "bus išplatintas ar ne" devintas savaitraščio numeris su KGB agentų sąrašo tęsiniu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

******

ŠTAI KĄ SAVO "FACEBOOK" PROFILYJE RAŠO EKONOMISTAS PROF.POVILAS GYLYS:


BOMBA. Tik ką "Respublikos" laikraštyje su baisiu trenksmu buvo susprogdinta KGB sąrašo bomba. Po sprogimo- spengianti tyla. Visi bando susiorientuoti, apsispręsti, kaip reaguoti. Padėtis komplikuota, tačiau jau dabar galima pažymėti keletą dalykų:

Pirma, informacinė erdvė yra tvirtai kontroliuojama. Didžioji žiniasklaida visiškai ignoruoja sprogimo faktą. Vadinasi, kalbos apie laisvą žiniasklaidą ir tvaskančią demokratiją yra smarkiai perdėtos. Juk viešojo intereso požiūriu būtų naudinga padiskutuoti, kokiu laipsniu sąrašas yra tikras, kokios to išviešinimo pasekmės galėtų būti ir t.t.

Antra, sprogimas reiškia, jog beveik išnyksta galimybės manipuliuoti KGB sąrašų korta, kad tie, kas iki šiol kontroliavo "liustraciją", gali netekti galimybės šantažuoti "sąrašinių", juos laikyti "ant kabliuko".

Trečia, sąraše nemažai žmonių, kurie taip mėgsta lošti antikagėbistine korta...

Kaip ir daug kas iš mano kartos, bandžiau surasti savo pavardę. Radau "Povilas Gilys". Nesu tikras, kad tai aš, nes esu Povilas Gylys, tačiau dėl viso pikto dar kartą savanoriškai "liustruosiuosi".

Kaip jau ne kartą esu sakęs, KGB mane bandė "įdarbinti" du kartus. Pirmą kartą maždaug aštunto dešimtmečio viduryje, o kitą - prieš stažuotę Norvegijoje, t.y. apie 1980-uosius metus. Pirmą kartą sunkiau, o kitą kartą drąsiau išsisukau.

Nuo to laiko nieks man nedavė užduočių, manęs asmeniškai nešantažavo, nebandė kaip nors daryti įtaką mano, pirmiausia, kaip užsienio reikalų ministro, vieno iš savarankiškos LKP ir LDDP vadovų, Seimo nario veiksmams. Vykdydamas šias atsakingas pareigas visada vadovavausi išskirtinai nacionaliniais Lietuvos Respublikos interesais.

********

DAR KARTĄ APIE KGB SĄRAŠO BOMBĄ. Kai artėjant Valstybės jubiliejui konservatorių kontroliuojamas Genocido centras su znaimiąja T. Burauskaite priešaky, o A. Anušausku jos fone paskelbė apie Lietuvos kardinolo Eminencijos Vincento Sladkevičiaus bendradarbiavimą su KGB, aš, senas komunistas, įniršau. Tie, kas jubiliejaus išvakarėse suduoda, tikiu, gerai apgalvotą smūgį mūsų tautiniam orumui, nėra šalies patriotai ir krikščionys. Nors pavadinimuose ir yra prisidengę Tėvynės bei krikščionybės vardais.

Nežinau Vito Tomkaus poelgio motyvų. Dar nesuformulavau savo tvirtos nuomonės dėl galimų KGB sąrašo bombos sprogimo pasekmių. Visgi pradedu mąstyti, kad tas KGB "akmenukų" - vardų ir pavardžių - pabėrimas ant viešų diskusijų stalo gali atnešti ir naudos.

Gali pasirodyti, kad tik dalis "akmenukų" yra tikri, o kiti - "ne prie ko".

Kita vertus, iš tų "akmenukų" bus galima sudėti MOZAIKĄ, visai realistinį paveikslą. Iš to paveikslo galbūt, bus galima pamatyti ir jos autorius, jų veiksmų logiką. Viena iš jų - suformuoti griežtai kontroliuojamą grupę, gal net partiją, kurią sudaro tikri "akmenukai". O tikrieji mozaikos elementai privalo paklusti autoriaus ar autorių valiai. Nes jie BIJO būti išviešinti. Baimė yra galingas žmonių valdymo instrumentas. Ar negali būti taip, kad tos mozaikos kūrėjas yra kartu ir FAKTINIS šalies vadovas?

Tai svarstytinas variantas. Jei pasirodytų, kad jis artimas tikrovei, turėtume konstatuoti, jog nuo pat Valstybės atkūrimo, daugelis giluminių procesų mūsų šalyje buvo valdomi mozaikos autorių. Arba kitaip - faktinio šalies vadovo.

Kadangi didžioji žiniasklaida apie KGB sąrašo bombos sprogimą tyli, politologai lūkuriuoja, nes, kas gali paneigti; ir vieni ir kiti BIJO, padiskutuokime apie tai socialiniuose tinkluose. Neutrali, geranoriška, patriotiška diskusija šiuo klausimu tikrai reikalinga. Ji mums padės greičiau apsikuopti, susivokti, kokioje aplinkoje mes gyvename. Sakau tai, nepaisant, kad galbūt (kol kas nesu tuo tikras) esu tuose sąrašuose.

P.S. Savanorišką " liustraciją" atlikau ankstesniame poste.

*******

Viešosios erdvės pakraščiuose - didžioji žiniasklaida ištikta stabo - įsibėgėja diskusija Respublikoje paskelbto KGB sąrašo klausimais. Pasisako kaip visada įtaigiai viena iš ryškių Atgimimo laikotarpio asmenybių Vidmantė Jasiukaitytė. Jai iš tiesų teko patirti daug paniekinimų. Pasirodo, jos niekintojai galėjo priklausyti KGB mozaikai.

******

Kelia nerimą klausimas: AR "LIUSTRATORIUS" VITAS TOMKUS YRA SAUGUS? Juk atliko labai rizikingą veiksmą - išviešino sąrašą, kuriame esama labai galingų ir kerštingų žmonių. Gal ir grupuočių. Kaip čia neprisiminsi žinomų, bet nepatogių, žmonių tragiško likimo...

KAUNO ŽURNALISTŲ REAKCIJA:

Vidas Mačiulis, LŽS Kauno apskrities skyriaus valdybos pirmininkas


,,Respublika“ skelbia įtariamų ,,KGB bendradarbių sąrašą“ su ... Vitu Tomkum!

Žurnalistas, leidėjas, savaitraščio ,,Respublika“ vyr. redaktorius Vitas Tomkus savo pažadą ištesėjo: 2018-ųjų vasario 23-ąją laikraštyje pradėjo skelbti KGB bendradarbių, kaip teigiama prieraše: ,,oficialiai prisipažinusių, tų, kurių dokumentai iškeliavo į Maskvą, ir tų, kurių ,,liūdni popieriai“ buvo maišais tempiami iš KGB rūmų“.

Įtariamųjų pavardės skelbiamos tik laikraštyje. Kodėl KGB medžiaga nepublikuojama internete? Į šį klausimą Vitas Tomkus atsakė "Respublikos“ redakcijos skiltyje ,,Kodėl aš nepasitikiu internetu? (Atsakymą skaitykite mūsų svetainės ,"KOMENTARŲ” puslapyje.)

Akivaizdu ir neįtikėtina: tai, kas buvo slepiama po Liustracijos įstatymo įgyvendinimo, dabar tapo vieša ,,paslaptimi”?! ,,Respublika“ negalėjo iš ,,kepurės“ traukti šimtus pavardžių (nežinia, kiek įtariamų KGB agentų yra paskutiniame vasario mėnesio ,,Respublikos“ numeryje (kitas - pirmąjį kovo šeštadienį), nes visus suskaičiuoti, kaip adatos ieškoti šieno kupetoje...

Atrodo, kad ne be oficialių žinybų ,,dėka“ įtariamieji pateko į laikraštį. Dar vakar, vasario 22-ąją, VSD įspėjo leidinio vyr. redaktorių VitąTomkų, kad už tokį paviešinimą jam bus pritaikyta baudžiamoji atsakomybė (tų dokumentų įslaptinimo terminas – 75 metai). Kaip rašoma savaitraštyje: ,,Vyr. redaktorius su tekstu susipažino ir liepė dvigubai padidinti šios dienos ,,Respublikos“ tiražą.“

Laikraščio metrikoje nurodyta, kad numerio tiražas 20000 egzempliorių. Viena kaunietė spaudos pardavėja prisipažino, kad vasario šešioliktosios išvakarėse nebuvo nupirktas nė vienas ,,Respublikos“ numeris, o šiandien per pusvalandį buvo parduoti visi.

Tik šeštame ,,Kauno spaudos“ kioske, esančiame Zanavykų gatvėje, šalia turgaus, mums dar pavyko gauti šiandieninį numerį. Nustebino tik piktas pardavėjo atsakymas į klausimą ,,gal šio ,,Respublikos" numerio daugiau gavot“? Kelias sekundes patylėjusi ir galvos nepakėlusi, garsiai išdrožė: ,,Paslaptis. Nežinot, kad tai uždrausta skelbti?!“

Toks jau tas mūsų gyvenimas. Vitas Tomkus, pats įrašytas KGB įtariamųjų sąraše šalia Gabrieliaus Žemkalnio – Landsbergio ir Vytauto Landsbergio, nieko nebijo, net baudžiamosios bylos, o laikraščio platintojams draudžiama net pasakyti - atvežto leidinio egzempliorių skaičių...

P.S. Jeigu jau prieš dešimt metų jaunų merginų priekabiautojai ne tik prie ,,gėdos stulpo“ prikalti, bet ir iš užimamų pareigų atleisti, kas bus dabar?

Įtariamųjų KGB agentų sąraše ne tik buvę, bet ir dabartiniai Seimo nariai. Deja, ir žurnalistų jau ne vienas turės pravardę ,,kagėbistas“.

Kas patvirtins, kad šis sąrašas tikras arba suklastotas? Tikriausiai bus pranešta, kad tai ,,Maskvos ir lietuvių žurnalistų kagėbistų darbas“. Atsakykite, ar nuo to visiems ir ypač įtariamiesiems bus lengviau?

Sena meilė nerūdija: Dėdulė su Magnolija?

******

RAŠYTOJOS, SIGNATARĖS VIDMANTĖS JASUKAITYTĖS ĮRAŠAS "FACEBOOK":

„Man Šimtmečio žmogumi šiandien atrodo Vitas Tomkus.

Ačiū, bičiuli, už tavo pasiutusį charakterį, už tokį žurnalistinį pašaukimą, kuris retkarčiais prilygsta bombai, sudrebinančiai saugumietiško voratinklio apraizgytą Lietuvą.

Žinoma, tame sąraše yra ir sportininkų, kurie turėjo pasirašyti, ir tokių kaip pats, kurie gali užsiverbuoti pas velnią į katilinę vien tam, kad pamatytų, kas ką meta į katilą ir kas kokioj temperatūroje stengiasi ką išvirti. Mes tokius atskirsime, nes tebeturime sveiką protą. Bet mano asmeniška širdingiausia padėka, kad paaiškėjo, jog tie, kurie dešimtį metų terorizavo mane kaip „raudonąją“, kurie kankino mano vaikus - net jų mokytojai ir darbdaviai - patys yra iš to šlykštaus sąrašo. Kolegos, kurie kupiūravo mane iš visuomeninės minties, iš mokyklų programų, net Sąjūdžio žmonės kurie kankino, kurie šmeižė mano mirštantį tėvą, kurie skyrė transportą vienai žinomai pačiai besibolotiruojančiai aktorei, kad ji būtų vežama iš paskos po mano aplankytus kolektyvus Rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą metu ir dergtų tuomet žinomą ir mylimą rašytoją (dar buvo suorganizuotas apmokėjimas po 120 rb. už kiekvieną apsilankymą su šmeižto lavina), kurie siuntė šlykščius piešinius laiškuose ne po vieną per savaitę, modernios ponios, kurios spjaudė į mane einant su dukrele, ideologizuoti teismai ir niekingi advokatai, kurie niekingiausiu būdu paliko mane ir mano vyrą - abu sergančius vėžiu - su šeima be namų, dėl kurių esu priversta teistis iki šios dienos, šiandien turi puikią progą atsiprašyti mano viso gyvenimo, kurį jie naikino vien dėl to, kad pridengtų savo priklausymą KGB struktūroms.

Atsiprašykite.

Tyliai. Širdyje ir sąžinėje...

Nenorėčiau girdėti nė vieno jūsų žodžio, niekad nepasiilgsiu jūsų veidų, bet būčiau laiminga, jei galėčiau jums būti tuo pretekstu, kuris priverstų perkratyti savo sąžinę ir veiksmus. Juk jau nebebuvo sovietų valdžios, kai mane trypėte... Jūsų niekas nevertė... Kodėl taip darėte? Kodėl mano vaikas klykdamas bėgo iš paskos, kai kelių šimtų apkvaitėlių minia puolė mane einančią į darbą Aukščiausioje Taryboje? Kokias nesąmones vapėjote tada, Andriau Kubiliau, savo nuodingai patiklių „berečių“ gaujai, kuria manipuliavote kaip koks sovietinis rezidentas?

Esu patyrusi visą minios meilę ir - jūsų dėka - visą jos neapykantą. Nieko labiau nemyliu nei savo vaikų, už nieką labiau nejaučiu atsakomybės ir šiandien niekuo labiau nesididžiuoju nei tuo, kad jie visada tikėjo savo mama ir tėvu ir niekada manęs neišdavė. Tačiau šiandien dėkoju Vitui Tomkui, kad jis nuvalė jūsų šlykščius skreplius nuo mano vardo ir paskelbė kas yra kas.

Žinau, Lietuva bus gailestingesnė jums, kaltiesiems, nei jūs buvote man, nekaltai. Jie jūsų taip netryps. Bet man ši diena yra labai šviesi ir labai džiaugsminga, nes aš pamačiau, kaip suspindo teisybė. Kodėl tik dabar? Kodėl vieno žmogaus dėka? Kodėl buvo leistos tos visos daugelio žmonių, tikrų patriotų niekinimo ir žeminimo manipuliacijos, kurias vykdė tie patys iš KGB sąrašų? Todėl, kad jūs tebeveikiate - iš inercijos, ar kvailumo, todėl kad jūs tebesate visur - susiraišioję pažadais buvusiai TSRS. Jūs tebesate ir Rašytojų sąjungoje, jūs tebesate ir Kultūros bei meno taryboje, jūs tebesate Kultūros ministerijose, tampate ministrais, jūs net tebevadovaujate Kultūros komitetui Seime, tad ar verta stebėtis, kad iš kalbos norite atimti valstybingumo statusą, kad naikinate lituanistikos katedras, baltistikos centrus. Jūs tebevykdote savo užduotį - kuo daugiau saviškių įkišti į vadovaujantį sluoksnį ir kuo daugiau padorių padaryti mažyčiais, nematomais, uždusintais...

Išvada viena - būsime laisvi, kai nebebus jūsų, kuriems tėvynė bet kas - nebūtinai Lietuva, - TSRS ar ES - svarbiau už viską, dėl sumuštinio, karjerytės, kelionės į kokį užsienį... Kokie niekingi ir maži tikslai, - ar dėl jų galima kankinti padorų, atvirai savo pažiūras skelbiantį žmogų, kuris tą daro tik didesnio
Gėrio ir Tiesos vardan? Kiek tokių užčiaupėte?

Ačiū, Vitai Tomkau.

Visų be kaltės kentėjusių vardu.“

*******

ŠTAI KĄ KOMENTARŲ SKILTYJE IŠDĖSTO SKAITYTOJA KRISTINA:

„Dėkoju, redaktoriau!!! Juk 6 metus toks Naglis Puteikis visaip buvo ginamas, kad „teisingai“ išvadino mano tėvą profesorių Romualdą Apanavičių „apsišvietusiu KGB agentu“, o mane - valdomą VSD per Prezidentės saugumo patarėją Merkevičių (suprask - esu KGB „vaikutis“). Apie KGB „vaikučius“ niekas net negirdėję!

O dabar visi matome - yra daug Apanavičių, mums ne giminių, bet mano tėvo nėra. Nes tai buvo kliedesys, tačiau Naglio Seimas net neleido teisti, nes už jį mūrų stojosi Gražulis, Jedinskis (suprantate, šiandien mes čia turime tokį atvejį, kai neišviešintas agentas, ir Seimo narį bando teisti...) Dar kartą mus nuteisė Jedinskis. O dabar viskas aišku. Ačiū ačiū ačiū!!!! Man jau VSD buvo atrašę, jog šitame sąraše mano tėvo nėra, todėl drąsiai tąsiau Naglį po teismus. O kadangi neleido jo teisti, tai su šituo numeriu drąsiai į civilinį teismą keliausiu. Tegul atsako už žodžius, ir dar viešai paskelbtus. Sąrašas teisingas, labai daug žmonių, apie kuriuos jau daug metų žinoma, kad jie tokie.“

*******

ŠTAI KĄ "TIESOS.LT" PORTALE RAŠO ALGIMANTAS RUSTEIKA:

Apie Vito Tomkaus sąrašą

Karalius nuogas

Po „mytiūčių“ isterijos nauja žaidimo taisyklė – kalbėk ką nori, ir nieko tau už tai nebus. Popierinė „Respublika“ skelbia „Įtariamųjų bendradarbiavus su KGB sąrašą“. Na, tų, suprantat, kuriuos įtaria.

O kur uždrausta kam nors ką nors įtarti? Kur Baudžiamojo kodekso straipsnis, pagal kurį už įtarimus galima nuteisti, jei tai tik tokia pilietiško piliečio pilietiška nuomonė? Ar jau nuomonės negalima turėti? „Mitiūtėms“ galima, o V.Tomkui ne?

Raktinis žodis – „bendradarbiavus“. Nors kartą parašei ataskaitą apie kelionę, atsakei į klausimus, kai tave pakvietė pasikalbėti – tai juk bendradarbiavai. Bet koks kontaktas, kaip S.Sondeckio, D.Banionio, V.Sladkevičiaus atveju, bet koks pabendravimas net ne savo noru gali būti vadinamas ir „bendradarbiavimu“, ar ne?

Tai kur čia neteisybė? Juridiškai sunku prikibti. Norit – bylinėkitės, ponai politikai ir svarbuoliai, o mes su D.Banionio ir kitų apspjaudytųjų artimaisiais nusipirksim spragėsių ir stebėsim. Viso pasaulio ekranai parodys, kaip Lietuvoj žurnalistus teisia.

V.Tomkus – intrigų meistras: „Kitame šeštadieniniame „Respublikos“ numeryje sužinosite, ką reiškia pajuodintos pavardės, kaip Lietuvoje atsirado jaunesnio amžiaus KGB atstovai…“

Nors ir taip beveik aišku, kad atsirado per savo nenaudėlius tėvus, nes buvo paminėti KGB dokumentuose kaip jų vaikai.

V.Tomkus gudriai sudėliojo figūras lentoje, kai visi priešininko ėjimai yra blogi. Jei ims teisiškai persekioti, vadinasi, sąrašas yra tikras. Jau pats VSD įspėjimas buvo beprotiškai fantastiška ir nemokama reklama, o jį pasirašęs direktoriaus pavaduotojas V.Mažeika drąsiai gali pretenduoti į Auksinius svogūnus nominacijoje „Praleido Progą Patylėti“.

Jei nieko nedarys – V.Tomkus ir toliau sąrašą skelbs. Jei ims aškinti, kad vieni įtraukti teisingai, kiti neteisingai, kad tariamą bendradarbių sąrašą kaip provokaciją pateikė FSB nurodymu KGB agentas Vitas Tomkus – ramiai atsakinės į konkretiką ir trauks savo konkretiką, kurios, be abejonės, turi.

Taip, panašu kaip Lenkijoj apie L.Valensą, bent jau toks pabandymas. Gali būti nešvaru, gali būti visaip prisidėjusi kita pusė. Tačiau kiekvienas suprantam – pati tokia diskusija visuomenėje pribrendusi. Kokiu būdu ji bevyktų, kaip tai momentiškai būtų kam nors nenaudinga ar nepatogu, perspektyvos valstybei atžvilgiu to reikia.

Viską išspręstų oficialus paskelbimas, kurio nebus, nes daug smagiau laikyti pėstininkus pakabintus ir šantažuoti, negu paskelbti ir prarasti įtaką. Dar baisiau, kai patys sprendimų priėmėjai gali būti pakabinti. Vien tik slaptumas išlaiko šmeižto ir šantažo galimybę, todėl paskelbtieji galėtų V.Tomkui ir padėkoti už išvadavimą.

Nuo penktadienio laukėm, kaip vystysis situacija, kol jie ten užsidangstę langus ir išsijungę išmaniuosius, sukišę nosis tarėsi ką daryti. Galvojom – vakare per Vremia tikrai matoniai su pugačiauskais gaus vertingų nurodymų ir pasakys.

Praėjo para, kita – ir nieko. Svarbu juk ne pats sąrašas, o valdžios ir visuomenės reakcija. Valstybei tai kaip medicininis tyrimas – gyvas organizmas reaguoja į stiprius dirgiklius, numirėlis – ne. Jokio spaudimo, vyzdžiai be reflekso, pulso ir kvėpavimo nėra, kūno išglebimas, pereinantis į sąstingį.

Jie pasirinko tylą. Skandalų organizavimo klasikai ir lyderiai, pasirodo, patys labiausiai pasaulyje bijo skandalų.Tokio visuotinio, įnirtingo tylėjimo apie rezonansinę, visuomenėje įtampą keliančią informaciją nebuvo net SSSR laikais – anie bolševikai bent sugalvodavo kokį pasmerkimą ar pasityčiojimą.

Ką gi, tylėjimas irgi yra atsakymai. Pirmasis – jie paprasčiausiai neturi ką pasakyti ir atsakyti. Pati viešos diskusijos galimybė kelia jiems panišką siaubą ir norą pabėgti. Net didieji nuomonių formuotojai ir kiti kiškiai drąsuoliai, kas savaitę apspjaudantys nuo galvos iki kojų valdžios neįtikėlius, pridėję kelnes tyli. Nes atsakymai keltų naujus klausimus ir Nifnifo namelis sugriūtų.

Antrasis atsakymas – nepriklausomos žiniasklaidos nebeturim. Užvaldyta, įbauginta, indoktrinuota ir bulvarinė visa – ir internetinė, ir telekomunikacinė, ir popierinė. Jeigu sąrašas būtų melagingas – demaskuotų, jeigu tiesa – kalbėtų, jei nesąmonė – skaniai pasišaipytų. Tą darytų bet kurios šalies žiniasklaida. Net Rusijos ir Šiaurės Korėjos.

Liūdna stebėti, kaip Lietuva po truputį grimzta į sąstingį, kai niekas nebesuvaldo įvykių ir nekontroliuoja padėties. Jiems nėra net ko apkaltinti – sumaištis dėl KGB bendradarbių seniai užprogramuotas liustracijos spektaklyje. Ir tokią situaciją, ir tokio skandalo galimybę sukūrė pati valdžia. Pūlinys kada nors turi pratrūkti.

O gyvenimas nesustos – ir toliau skambės paraduose maršai, griaudės ovacijos, išpuoštomis gatvėmis lėks prigrūsti stilingų ponių ir svarbių ponų blizgūs kortežai. Mes žinosim, kad jie žino, ir jie žinos, kad mes žinom.

Visi supratom atsakymą – karalius nuogas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 28 Kov 2018 18:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Vidmantas Povilionis

Pareiškimo kopija

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Iš LGGRTC skelbtos medžiagos 1

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Dokumentų foto:

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 674&type=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: KGB agentų liustracija
StandartinėParašytas: 22 Gru 2018 22:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.by/ru/material/v_svoem ... ent1354005

№133 Kęstutis Čeponis → Песня акына, 21.12.2018 22:51

В Литве списки агентов КГБ давным давно опубликованы.
http://www.kgbveikla.lt/lt/agenturos-by ... las/page:1

И эти материалы постоянно дополняются - в Литве в Особом архиве много километров разных дел на полках лежит....

№140 Песня акына → Kęstutis Čeponis, 22.12.2018 18:43

Да? ))) Ну и как там у вас с люстраицией? )))

Или вы за неё людей гнобите только по национальному признаку? )))

№153 Kęstutis Čeponis → Песня акына, 22.12.2018 21:02

У нас с люстрацией все очень неплохо - просто потому, что у нас скрыть службу в КГБ невозможно.

Все данные по кадровым офицерам МГБ-СМЕРШ-КГБ (начиная с 1940 г.), офицерам запаса КГБ, а также списки агентов КГБ у нас давно уже выложены в интернете.

В 1990 году в Литве было около 25 000 агентов КГБ - и надо было неитрализовать возможности спецслужб СССР (а позже РФ) их использовать и дальше.

Поэтому в Литве приняли закон, что бывшие агенты сами добровольно могут признаться - и тогда это их признание будет засекреченно на 90 лет (считая с 2000 года на 75 лет). А в спецслужбах РФ не знали, кто уже признался, а кто - еще нет, и поэтому не могли их использовать без очень щательной и долговременной проверки.

Для признания дали термин до 2000 года.

Признались примерно 1700 агентов.

И теперь тех, кто не признался вовремя, оглашают, проверив разные другие документы в других делах КГБ (в том числе и не только в Литве) - ведь все документы КГБ в Литве занимают более 3 км полок. :)

*****************************************************************

Центр исследований геноцида и сопротивления Литвы

Центр является государственной институцией Литвы.

Он основан в 1992 г.

Именно он исследует архивы КГБ, МГБ, НКВД, Смерша, ОГПУ, ВЧК, сохранившиеся в разных архивах в Литве и в других государствах.

А также документы из разных архивов компартии, комсомола и других коммунистических организаций.

Все эти документы храняться в Особом архиве:

Lietuvos ypatingasis archyvas
http://www.archyvai.lt/lt/lya_apie-mus/lya_saugome.html

На основе его исследований выявляются и публикуются и разные документы, и списки сотрудников, агентов, доверенных лиц и так далее... разных спецслужб РСФСР и позже СССР, действовавших на территории Литвы с 1917 года - в основном сайте (на литовском языке) http://www.kgbveikla.lt/

Также и в дополнительном сайте с русскоязычными обьяснениями выложены некоторые документы КГБ
http://www.kgbdocuments.eu/index.php?4019519932

*****************************************************************

На литовском:

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras
https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_ ... mo_centras
http://genocid.lt/

На английском:

Genocide and Resistance Research Centre of Lithuania
https://en.wikipedia.org/wiki/Genocide_ ... _Lithuania
http://genocid.lt/centras/en/

На русском:
Центр исследования геноцида и резистенции жителей Литвы
http://genocid.lt/centras/ru/

**************************************************

O журналe регистрации архивных личных дел агентуры КГБ
http://genocid.lt/centras/ru/2902/a/

O публикации документов КГБ 5 января текущего года в интернетовском сайте Центра исследования геноцида и резистенции жителей Литвы (ЦИГРЖЛ) http://www.kgbveikla.lt завершено обнародование журнала регистрации архивных личных дел агентуры КГБ (далее - журнал).

Обязанность оглашения документов КГБ возложена на ЦИГРЖЛ в соответствии с законом о дополнении статьи 5 закона о ЦИГРЖЛ, принятого Сеймом Литовской Республики в 2010 году. (Žinios, №. XI – 962).

Целью оглашения документов КГБ на сайте http://www.kgbveikla.lt является освещение деятельности и методов КГБ, призванное удовлетворять общественный интерес. Поэтому обнародование и исследование этого журнала актуально для изучения деятельности и методов КГБ. Некоторые из полученных результатов актуальны и для исторической науки, и для познания советской истории.

В журнале, который начал заполняться в 1987 году, представлены данные об агентах, информаторах и других тайных сотрудниках КГБ, завербованных в различный период с 1940 по 1979 годы.

Неизвестно, на каком принципе, и с какой целью составлен этот журнал. В результате более подробного изучения дополнительных архивных и других источников, свидетельствующих о лицах, включенных в список, выяснилось, что часть завербованных не работала в качестве агентов. Предположительно, они согласились на сотрудничество только с целью вырваться из лап чекистов. Не следует исключать возможность того, что некоторые лица были включены в список для оперативных целей или с целью их компрометации. Советская госбезопасность иногда (а в период вооружённого сопротивления даже часто) сознательно распространяла информацию о так называемом сотрудничестве человека с КГБ. Поэтому запись в журнал личности в качестве агента сама по себе не означает, что завербованное лицо в действительности сотрудничало с советскими структурами госбезопасности и выполняло активную агентурную работу.

Обнародование журнала началось в конце 2012 года, а завершено 5 января 2018 года.

Проанализированы данные 1669 лиц.

Этот журнал не является, и не будет являться секретным документом.

Он будет находиться в свободном доступе в Особом архиве Литвы (только в соответствии с положениями закона о регистрации, признании, отчётах и защите признавшихся лиц, тайно сотрудничавших со спецслужбами бывшего СССР, не оглашая признавшихся агентов, которых в журнале 22 человека).

Поэтому без дополнительного расследования деятельности лиц, вписанных в журнал, информация может не соответствовать действительности (как в случае с В. Сидзикаускасом, В. Сладкявичюсом и другими – всего во время исследования выявлено 37 таких лиц).

Когда Департамент государственной безопасности Литвы в 2011 году передал хранящиеся у него документы КГБ, среди которых находился и данный журнал, Особому архиву Литвы и в обществе распространилось известие о существовании данного документа, распространилось также мнение о переводе журнала в цифровой формат и его обнародовании. ЦИГРЖЛ это не одобрил и взял на себя ответственность индивидуально проанализировать всю доступную информацию об упоминаемых в журнале фактах и представить дополнительные комментарии. Работа продолжалась пять лет и была нелёгкой, прежде всего, из-за нехватки источников.

В 1990 – 1991 году многие документы КГБ были уничтожены или вывезены в Россию, в том числе и личные и рабочие дела агентов КГБ, которые могли бы стать прямым и надежным источником по выявлению деятельности агентов.

При отсутствии данных дел информацию пришлось искать среди тысяч оперативных, агентурных, уголовных дел, а также специальных проверок КГБ.

Данные анализа

К оглашенному списку, как и ко многим документам КГБ, следует относиться критически. Весь журнал регистрации агентов написан от руки. Несколько лиц, вписанных в конце, занесены несколько иной ручкой, иным почерком. Не соблюдена хронологическая очередность, поэтому проверке данных в журнале уделялось особое внимание.

Среди лиц, вписанных в конце, находятся не только Донатас Банионис, Саулюс Сондяцкис, но и Антанас Урбонас, который выдал Адольфаса Раманаускаса – Ванагаса, и его сотрудничество с КГБ сомнений не вызывает.

В конце вписан и Винцас Сладкявичюс, однако обстоятельства его записи в конце остаются не выясненными – в соответствии с другими документами В. Сладкявичюс был завербован в 1958 году, но не сотрудничал (дело о работе агента не заведено), и спустя год, он был вычеркнут из агентурной сети и сослан в Нямунелио Радвилишкис.

Однако рядом вписан и другой епископ Людвикас Повилонис, о связях которого с КГБ были подозрения и в советский период, а также Хризостомас Лабанаускас, бывший партизан, вступивший на путь предательства.

Все агенты, вписанные в список, были завербованы КГБ ЛССР или другими подразделениями КГБ.

Однако не все хотели сотрудничать с советской госбезопасностью, кроме того, работа агентов оценивалась не одинаково.

Некоторые связные и партизаны, или люди, не связанные с партизанами, арестованные во время партизанской войны, желая вырваться из НКВД, соглашались стать агентами или информаторами, однако после того, как их отпускали, уходили в лес, а о своей вербовке сообщали партизанам, или своим близким, либо скрывались в других местах.

Были люди связанные с подпольем, которые соглашались на вербовку с разрешения партизан и по согласованию с ними поставляли НКВД-МГБ дезинформационные сообщения.

Некоторые после вербовки пытались вводить в заблуждение работников госбезопасности, поставляя им бесполезные сведения, избегали сотрудничества.

Часть завербованных, не желая сотрудничать, уезжала на Запад. Завербованный человек, принуждаемый к сотрудничеству, но, не желая этого, пытался пробираться в Западные государства. По этой причине против них возбуждались уголовные дела.

Наряду с упомянутыми лицами в журнал регистрации вписаны:

- Агенты, которые предали партизан и были за это наказаны смертью по решению партизанского военно-полевого суда;

- Агенты штурмовики, собственноручно убивавшие партизан, среди них и не литовцы, не связанные с подпольем, привлеченные как штурмовая сила;

- Агенты, выдавшие многих людей, либо агенты, выдавшие руководство партизан, оказавшие помощь в их аресте, а также агенты, собственноручно убившие партизан.

Вписаны также агенты, используемые за границей, либо завербованные среди иностранцев, подозреваемых в принадлежности к иностранным разведкам, или завербованные для слежки за такими подозреваемыми. Также среди вписанных лиц имеются агенты, шпионившие за эмигрантами (фактически одна - в США).

Некоторые агенты предоставляли простые сообщения о речах, настроениях своих знакомых, отношении к советской власти или, сотрудничая с партизанами, дезинформировали их. В период сталинизма такие, на первый взгляд простые сообщения, могли предопределить арест, допрос, заключение другого человека.

В журнал регистрации вписаны и так называемые камерные агенты, арестованные люди, которые во время бесед добывали информацию у других арестованных, и таким образом им вредили.

Известны контраверсные ситуации, когда завербованный агент выдавал людей, и одновременно пытался избавиться от сотрудничества, или полностью избегал сотрудничества, но при новом аресте и допросах предоставлял информацию.

Были случаи, когда, несмотря на имеющиеся сведения о сотрудничестве агента, он всё равно был осужден и даже приговорён к смертной казни.

В журнал регистрации вписано немало ксёндзов, некоторые из них выдавали людей, в вопросах веры осуществляли политику, благоприятную для режима, другие всячески пытались избегать контактов со структурами госбезопасности.

История каждой личности, вписанной в журнал, является уникальной и должна оцениваться индивидуально.

№143 Kęstutis Čeponis → Юрий Анатольевич Тарасевич, 23.12.2018 22:30

---Я говорю с точки зрения здравого смысла. Отсюда Россия уходила не как американцы из Сайгона - на вертолётах с крыши посольства.---

Не знаю, как было в Латвии, а в Литве КГБ просто разбежалось после провала путча - а литовские спецслужбы в тот же день захватили здание КГБ в Вильнюсе и все архивы.

Тоже самое произошло во всех подразделениях КГБ в Литве.

Поэтому вывезли очень мало - только то, что вывезли ранее - всего 8539 дел агентов КГБ (их рабочих дел и их личных дел), то есть примерно 4300 агентов.

Но у нас есть списки этих дел - как говорится "добрые люди помогли"... :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2021 16:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
По данным архивов КГБ в Литве, в 1940-1991 году с МГБ-КГБ сотрудничали примерно 118 тысяч людей, живших или служивших в то время в Литве.

До 11 апреля 1990 г. было уничтожено 36 237 агентурных дел.

Из Литвы вывезено в СССР 8539 дел агентов КГБ.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2024 18:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Virgilijus Čepaitis. Trečdalis gyvenimo: nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar


https://www.delfi.lt/plius/gyvenimas-vi ... r-83487627

2020 m. vasario 17 d.

Virgilijus Čepaitis
Žurnalas „Kultūros barai“

Likimas lėmė, kad esu tarp tų, kurie balsavo už valstybės, leidžiančios žmonėms gimti laisvėje, atkūrimą. Ši knyga labiau panaši į memuarus sensu stricto, negu ankstesnės, kuriose rašoma apie Sąjūdį ir Aukščiausiąją Tarybą. Joje daugiau dėmesio skiriu asmeninei istorijai, kuri nuo 1991-ųjų lapkričio vidurio man beveik užgožė kitus įvykius. Žinoma, rašau ir apie dešimtmečius, praslinkusius iki šių dienų, nes knyga ne tik apie mane, bet ir apie Lietuvą.

Skiriu Kovo Vienuoliktajai

Dabar sklaidydamas senus savo užrašus stebiuosi, kad skausmas, nepaisant visų peripetijų, neužliejo man smegenų, rašydamas likau gana objektyvus. Gal net pernelyg nešališkas. Lyg rašyčiau ne apie save, o apie visai kitą žmogų, su kuriuo dedasi tokie keisti dalykai. Užrašų tiek daug, kad kai kurių teko atsisakyti, kai ką sutrumpinti. Dienoraštyje minimus žmones kartais pristatau tik inicialais. Daug cituoju iš oficialaus tų įvykių perpasakojimo Aukščiausiosios Tarybos stenogramose, nes antraip būtų sunku patikėti, kad apskritai galėjo dėtis tokie dalykai, kad tokie žodžiai iš tikrųjų buvo pasakyti.

Ar istorija gali būti grindžiama paskalomis? O jų daug paskleista 1991-ųjų rudenį... Jau minėjau, kad ši knyga ne tik apie mane, bet ir apie Lietuvą. Savo rašiniuose bandau papasakoti, koks sudėtingas ir sunkus buvo kelias į nepriklausomybę. Keisčiausia, kad tie, kuriuos teko tempti jėga, dabar skelbiasi pagrindiniais kovotojais už laisvę.

Man svarbus šis pasakojimas apie mažytę Lietuvos istorijos atkarpą ir apie trečdalį mano gyvenimo, todėl dėkoju likimui, kad spėjau tuos metus aprašyti.

1. APKALTINIMAS


Antradienis

Tai turėjo būti įprasta darbo diena Aukščiausiojoje Taryboje. Bet ji tokia nebuvo. Pradėsiu nuo savo užrašų.

„1991-11-12. Radau savo dėžutėje popieriukus apie „Juozą“. O „Respublikoj“ išspausdintas straipsnis „Ultimatumas KGB agentui.“

„Nepriklausomas Lietuvos laikraštis“, kokiu jis skelbėsi, per visą puslapį išspausdino tekstą apie paslaptingą AT deputatą. Reikalavo, kad jis prisipažintų esąs KGB agentas. Nors deputato pavardė neįvardyta, iš straipsnio detalių supratau, kad būsiu puolamas būtent aš. Prisimenu, tada pagalvojau: „Prasideda!“

Klausimas dėl „Juozo“, minimo laikraštyje, prieš porą savaičių jau buvo iškilęs Nepriklausomybės partijos suvažiavime, kai Aukščiausiosios Tarybos deputatė Birutė Nedzinskienė iš tribūnos apkaltino mane ryšiais su KGB. Ji rėmėsi jai pakišta audiokasete, kurioje neįvardytas kagėbistas aiškina neįvardytam pašnekovui, kad Čepaitis yra agentas. Užvirė diskusijos, kurios baigėsi tik tada, kai partijos garbės narys, Lietuvos Laisvės Lygos lyderis Antanas Terleckas iš tos pačios tribūnos papasakojo, kad dar 1990-ųjų vasarą jam siūlyta platinti kagėbistų „iniciatyvinės grupės „Už Nepriklausomą Lietuvą“ proklamaciją apie AT deputatus, slaptus KGB agentus, tarp jų ir Čepaitį, „kenkiančius tautos vienybei, žmonių susitelkimui“. Jis atsisakęs teikti „platinimo“ paslaugas.

Nuo pat Sąjūdžio pradžios apie daugelį Iniciatyvinės grupės, vėliau Seimo tarybos narių buvo skleidžiami gandai, esą jie yra agentai, o ir pats Sąjūdis įkurtas sovietų saugumo. Po Kovo Vienuoliktosios pakampiais šnibždėta, kad net Nepriklausomybė paskelbta KGB užsakymu. Toji bomba su laikrodžio mechanizmu tiksėjo visą laiką. Buvo neaišku tiktai kada ji sprogs ir kas bus auka. Per tuos metus ne kartą perkratinėjau savo gyvenimą sovietmečiu, svarsčiau, kuo būtų galima apkaltinti, pavyzdžiui, mane, ir vis padarydavau išvadą, kad ką nors man prikišti būtų gana sunku.

Vis dėlto jutau, kad kai kurie deputatai neturi jokių abejonių, kas yra tas paslaptingasis „Juozas“, nors nepasirašytame (taigi oficialią redakcijos nuomonę atspindinčiame) straipsnyje jokia pavardė neminima. KGB bomba sprogo po kojomis man.

Tačiau grįžkime į 1991-ųjų lapkričio 12-ąją. Dar svarstant darbotvarkę, Bronius Genzelis Kairiųjų frakcijos vardu pareiškė: „Reikalaujame šį klausimą svarstyti neatidėliojant iki pietų pertraukos, nes tarpusavio nepasitikėjimo atmosfera Aukščiausioje Taryboje auga. Negalime atmesti tos galimybės, kad dokumentų dingimas iš KGB pastato yra organizuota kampanija, kuria stengiasi prisidengti buvę KGB agentai aukščiausiuose valstybinės valdžios ešelonuose. Apie tai liudija ir gausėjančios publikacijos spaudoje, taip pat šios dienos publikacija „Respublikos“ laikraštyje. Ir aš frakcijos vardu prašau, kad dėl šito klausimo nebūtų delsiama, o motyvų būtų daugiau išdėstyta.“1

Dabar vėl perskaičiau tą „ultimatyvų“ straipsnį. Jis man pasirodė lyg rūbelis su gausybe siuvėjo paliktų dygsnių. Pavyzdžiui, jame cituojamas mano raštas, liaupsinantis vieną rašytoją, kurio knygas verčiau. Pasirašyta – „Juozas“... Nors gerai atsimenu, kad liaupsę kolegai pasirašiau savo pavarde. Jis rinko pagiriamuosius raštus iš visų pažįstamų, kad būtų išleistas į užsienį. O paskelbtos laiškų, susijusių su mano kelione į Londoną 1982-aisiais, ištraukos leido suprasti, kad būsiu kaltinamas būtent dėl šios išvykos.

Tada tas „Ultimatumas“ man atrodė kvailokas, bet visai nejuokingas...

Neapykanta


Prisimenu šimtatūkstantinius Sąjūdžio mitingus. Pasklaidžiau ten pasakytų kalbų tekstus. Įvardijami Lietuvos kančių kaltininkai – Sovietų Sąjunga ir jos Komunistų partija. Daug vietos spaudoje užėmė trėmimų į Sibirą aprašymai, ginkluotas pasipriešinimas okupantams. Populiari to meto tema – surengti kompartijai „Niurnbergo tribunolą“, kad ji atsakytų už padarytus nusikaltimus. Neapykanta režimui buvo tokia visuotinė, kad, negalint jos išsklaidyti, bandyta bent nukreipti ją nuo tikrųjų kaltininkų.

Spaudos tonas staiga pasikeitė. Įsivyravo rašiniai apie KGB piktadarybes. Komunistus pakeitė kagėbistai. Dar daugiau – kai kas teigė, neva kalti patys žmonės, atseit lietuviai yra skundikų tauta. Pasipylė pasakojimai, kaip kaimynai skundė kaimynus, žmonos – vyrus, vaikai – tėvus. Atrodė, Lietuvoje nėra nė vieno žmogaus, kuris nebūtų ko nors įskundęs. Buvo verkšlenama, kad lietuvių komunistai patys žiauriai kentėjo nuo KGB, sovietų slaptoji tarnyba esą buvusi visagalė. Nuolat pabrėžtinai kartojama, koks pavojus grėsė lietuvių komunistams, bet jie vis tiek elgėsi drąsiai, neklausė kvailų Maskvos direktyvų. Labai populiarus tapo pasakojimas apie išmintingąjį Sniečkų, kuris privalomus kukurūzus liepęs sėti vien pakelėse, kad juos matytų revizoriai, į Lietuvą atvykstantys iš centro. Lietuvių komunistai įrodinėjo, kad visada buvo su tauta, kaip įmanydami priešinosi nekenčiamam sovietų režimui. Matyt, todėl po 1992 m. rinkimų į Lietuvos parlamentą Vakaruose paplito toks anekdotas: žmonės, kuriuos traiškė tankai, paskui į valdžią vis tiek išrinko tankistus. Vakariečiai negalėjo suprasti, kodėl Lietuvoje tikima, esą vietiniai komunistai čia niekuo dėti. Žinoma, šia versija tikėjo ne visi. Nepriklausomybės partija, kurios pirmininku buvau išrinktas, į savo statutą net įtraukė straipsnį, draudžiantį priimti į ją buvusius komunistų partijos narius. Todėl kai kurie Aukščiausiosios Tarybos deputatai, pareiškę norą įstoti, nariais netapo.

Priešistorė


Nepriklausomybės partijos suvažiavime Terlecko minėtą proklamaciją „Už Nepriklausomą Lietuvą“, 1990-aisiais platintą kagėbistų, man dar tada parodė Mečys Laurinkus, vadovavęs Saugumo departamentui.

„1990-07-26. Mečys parodė man vieną įdomų popieriuką. Paskui Sakalas zondavo, ar aš bandysiu paneigt, jei bus atspausdinta. Pasakiau, kad nė neketinu.

Vakare per TV perskaičiau Kovo 11 partijos kreipimąsi ir pasakiau, kad jau bandoma mus diskredituoti.

1990-07-27. Mečys sakė išsiaiškinęs, kad anie neturi jokio mano pasižadėjimo, pridūrė, kad mano byla metus gulėjusi Eismunto2 seife, ketinta mane papirkti už valiutą, bet paaiškėjus, kad esu „idėjinis“, to atsisakyta.“

„Popieriukas“ ir buvo ta proklamacija, kurioje „kagėbistai-nepriklausomybininkai“ minėjo mane tarp parlamento narių–saugumo agentų, kurie „agresyviai, netoliaregiškai elgiasi“. Tada maniau, kad melą lengvai atremsiu, nors dar nebuvo aišku, prie ko KGB bandys prisikabinti. Tas paaiškėjo po metų, 1991-ųjų rudenį. Kad prieš kelionę į Londoną buvau susitikęs su kagėbistu, niekada neslėpiau. Ir kas gi čia tokio? Pagal sovietų nustatytą tvarką tai buvo neišvengiama, jei mokslininkas ar kultūros darbuotojas norėjo nors trumpam išvykti į Vakarus.

Dar kartą persvarsčiau tas dienas. Išvis kaip aš patekau tarp tų, kuriems leidžiama vykti į Didžiąją Britaniją? Matyt, buvau įrašytas į patikimų asmenų sąrašus. Dar prieš studijas Maskvoje dirbau Komjaunimo tiesos dienraštyje, po to LSSR Rašytojų sąjunga pasiuntė mane į Maskvos Literatūros institutą studijuoti vertimo, į rusų kalbą verčiau Jono Avyžiaus, Juozo Baltušio, Vytauto Bubnio, Antano Venclovos, kitų žymių, sovietams palankių veikėjų kūrybą. Mane priėmė net į SSRS Rašytojų sąjungą.

Komjaunimo tiesoje, kur prieš Maskvą dirbau vertėju, žurnalistų buvo visokių, todėl nenustebau, kai 1965-aisiais vežti manęs į tardymą atvyko KGB kapitonas, kurį pažinojau iš redakcijos pobūvių kaip vienos korespondentės vyrą. Jis pradėjo priekaištauti, atseit užkroviau jiems papildomo darbo, nes nežinoję, kur manęs ieškoti. Mat paprastai jie tardo tik tuos, kurie oficialiai gyvena jų teritorijoje. O aš tais metais, kurie juos domino, maldavausi tai Maskvoje, tai Vilniuje, tai Kryme, tai dar kur nors, bet prisiregistravęs buvau mamos bute Kaune. KGB mane kaltino, kad Maskvoje vykdžiau nesankcionuotą veiklą, apie kurią prasitarė tardomas bičiulis. Lengviau atsikvėpiau, nes prasižengimai nebuvo pernelyg sunkūs, nors tas bičiulis latvis žinojo kur kas daugiau – pavyzdžiui, kad man pavyko į užsieniečiams uždarą Kauną slapta atvežti prancūzų studentą. Vėliau jis tą kelionę aprašė estų žurnale.3 Kagėbistai bandė iškvosti kokių nors žinių apie mano pažįstamus, todėl turėjau išsisukinėti. Turbūt pajutę, kad esu nenuoširdus, kaip jie sakydavo, paliko mane ramybėje.

Žinojau, kad bendraujant su saugumiečiais, reikia vaidinti žmogų, neturintį ko slėpti nuo valdžios ir pasirengusį jai padėti. Vienas mano draugas po apklausos pasigyrė: „Aš nepadaviau tam kagėbistui rankos!“ Tada jam pasakiau: „Gerai būti principingam, kai tavo tėvas didelis viršininkas, ir žinai, kad už principingumą tau nieko nebus.“ Todėl, kai 1981-aisiais pas mane į namus prisistatė KGB karininkas ir pasakė, kad nori pasikalbėti, paprašiau žmoną išvirti mums kavos.

Žinojau, apie ką suksis kalba. Mano bičiulis, maskvietis Olegas Prokofjevas, kuriam leido vesti anglę ir apsigyventi Didžiojoje Britanijoje, pakvietė mane į Londoną. Saugumietis iškart pabrėžė esąs ne iš to skyriaus, kuris seka inteligentus, ir jokiu būdu neprašysiąs, kad šnipinėčiau savo pažįstamus. Pasakęs, kad dirba užsienio skyriuje, liepė parašyti apie tetą, kuri gyvena Vakarų Vokietijoje, bet buvo atvažiavusi į svečius pas mano mamą. Ar ji lojali tarybinei santvarkai? Žinoma, atpyliau mašinėle, kad teta neapsakomai lojali, nors iš tikrųjų buvo kitaip. Ji net vežė į Lietuvą kažkokius slaptus laiškus. Tetos labui, kad ją vėl įleistų į gimtinę, „knygnešystės“ faktą nutylėjau. Raštą pasirašiau savo pavarde. Saugumietis, šiek tiek teatrališkai nuliūdęs, užsiminė, kad šis raštelis, jeigu patektų į „nepageidautinas rankas“, draugų akyse mane sukompromituotų kaip KGB informatorių. Geriau būtų pasirašyti kaip nors kitaip... Tada brūkštelėjau savo antrąjį vardą.

Kagėbistas neslėpė, kad iš tikrųjų juos domina mano kelionė į Angliją. Nustebau, nes netikėjau, kad tai realu, juk pas dėdę į Ameriką manęs neišleido. Nejaugi dabar išleis pas draugą?! Bet KGB kartotekose turbūt buvo pažymėta, kad tarp mano gerų pažįstamų yra žmonių, neseniai emigravusių į Vakarus. Kai pagaliau pasakė, ko iš manęs nori, atsidusau su palengvėjimu – neteks per daug išsisukinėti. Saugumietis pasiūlė, kad Anglijoje susitikčiau su Aleksandru Štromu, išvažiavusiu iš SSRS. Žinojau, kad Štromas jau kraustosi į JAV, vadinasi, kai atvažiuosiu į Londoną, jo ten nebebus. Taigi lengvabūdiškai pažadėjau su juo susitikti. KGB akimis, turbūt jau buvo galima mane išleisti – esu vedęs gerokai jaunesnę žmoną, turiu dvi mažas dukreles, uždirbu palyginti daug, vadinasi, nepabėgsiu.

Pamenu, Auksė tada paklausė: „Virgilijau, ar tu neįkliūsi?“ Ramia sąžine atsakiau žmonai: Ne. Juk nepasirašiau jokio pasižadėjimo, juo labiau nesirengiau ko nors šnipinėti. Man atrodė, šiokius tokius kompromisus darau vien tam, kad ištrūkčiau pasižmonėti už Geležinės uždangos. Norėjau pasižiūrėti, kaip gyvena laisva šalis. Juk dėl to nepasidarysiu sovietų saugumo bendradarbis!
Neįsivaizdavau, kad „įkliūsiu“ gana greitai, po kelerių metų, kardinaliai pasikeitus santvarkai. Ar galėjau tada bent pagalvoti, kad KGB agentu būsiu apšauktas jau nepriklausomoje Lietuvoje?

Trečiadienis

Lapkričio 13-osios rytą atėjau į parlamentą, nes buvo paskelbtas posėdis, nors paprastai trečiadieniais jų nebūdavo. Deputatai sklaidė Respubliką, kuri jau nereikalavo prisipažinti, tačiau pirmame puslapyje išspausdino straipsnį „Nervingas antradienis įstatymų šventovėje“. Šįkart straipsnis nebuvo anoniminis. Jį pasirašė redaktoriaus pavaduotojas Algimantas Žukas, dar prieš metus dirbęs pirmojo LKP CK sekretoriaus Algirdo Brazausko padėjėju. Kituose dienraščiuose irgi mirgėjo užuominos apie „Juozą“.

Posėdis buvo trumputis, sušauktas lyg ir be reikalo, tad po pietų jau buvau Panevėžyje, kur su Nepriklausomybės partijos nariais aptarėme grėsmingą situaciją.

Visą naktį į ketvirtadienį varčiausi lovoje, bandydamas su visomis smulkmenomis prisiminti, kaip gyventa po sovietiniu dangčiu. Didžiulė dauguma lietuvių suprato, kokia baisi, nežmoniška okupacijos prievarta, tačiau viešai priešintis išdrįsdavo nedaugelis. Bandydavo prisitaikyti, stengėsi nedaryti bent jau itin didelių kompromisų. Tarp tokių prisitaikėlių buvau ir aš. Jau ankstyvoje jaunystėje atsisakiau svajonių tapti rašytoju ar žurnalistu, supratęs, kad neišvengiamai reikės meluoti. Tačiau valdžia, matyt, laikė mane tikru tarybiniu žmogumi. Juk studijavau Maskvoje, ten vedžiau, nesvarbu, kad paskui išsiskyriau. Į rusų kalbą verčiau rašytojų, apdainuojančių sovietmečio gerovę, kūrinius. Rašytojų sąjunga dažnai gaudavo kelialapių į ekskursijas po užsienį, uždraustą kitiems, – tai kelionę laivu aplink Europą, tai į kokią nors egzotišką šalį. Bet aš Vakaruose nebuvau lankęsis, net nebandžiau bandyti. Važinėdavau tik į Lenkiją (pažįstami lenkų rašytojai atsiųsdavo iškvietimus).

Kelionė į Didžiąją Britaniją buvo tikros laisvės (o ne laisvės imitacijos kaip Liaudies Lenkijoje) gurkšnis. Mačiau eiseną su raudonomis vėliavomis. Demonstrantų, atrodo, komunistų, koloną iš abiejų pusių saugojo kur kas gausesnis būrys policininkų – neginkluotų, tačiau su juodais medžiaginiais šalmais. Tuo metu kaip tik vyko karas tarp Didžiosios Britanijos ir Argentinos dėl Folklendo (Malvinų) salų, visos televizijos transliavo reportažus iš priešo pusės... Turėjo vykti eiliniai parlamento rinkimai. Olegas, jau gavęs Didžiosios Britanijos pilietybę, pirmąkart ėjo užsiregistruoti kaip rinkėjas. Pasiėmė mane kartu. Nustebau, kad rinkimų apylinkę vos radome. Mudviem, pripratusiems prie raudoname audekle išrašytų „rinkiminių“ lozungų jūros, buvo keista, kad balsavimo punkto vieta pažymėta tik menku plakatėliu ant durų. O gal taip ir turėtų būti? Jei rinkimai tikri, nereikia vaidinti demokratijos. Pastebėjau, kad čia niekas nekeikia valdžios, nes žino, kad galės per rinkimus ją pakeisti. Pasinaudojęs tuo, kad esu kitoje Geležinės uždangos pusėje, paskambinau principingam savo draugui, jau gyvenančiam JAV. Jis pasiūlė man „dėti fūgą“4 iš SSRS.

Šių laikų jaunimui sunku įsivaizduoti gyvenimą valstybėje, kurioje kelionė į užsienį paverčiama privilegija. Arba laikoma nusikaltimu, už kurį reikia bausti net ir Nepriklausomoje Lietuvoje.

Ketvirtadienis

Tą rytą eidamas į darbą pastebėjau krovininį „moskvičių“, priparkuotą ant šaligatvio prie namų. Tokius automobilius su uždaru kėbulu tada vadindavome rusiškai – kablukais.5 Nustebau, kad jis taip netvarkingai pastatytas, bet tuoj pat jį užmiršau, parlamente pamatęs deputatus, užgulusius savaitraštį Mažoji Lietuva – jame Viktoras Makoveckas ir vyr. redaktorius Rytas Staselis jau įvardijo, kad KGB skundikas esu aš. Rašinys „Agentas“6 daugiausia rėmėsi ta pačia audiokasete, kurią parlamentarė Nedzinskienė citavo Nepriklausomybės partijos suvažiavime. Nors tas pokalbis baigiasi kažkokio kagėbisto žodžiais: „mes juo nepasitikėjome“, „gavome informaciją, kad V. Čepaitis turėjo ryšių su Vakarų šalių spec. tarnybomis“, straipsnio autoriai padarė išvadą, kad neabejotinai esu informatorius.

Mažosios Lietuvos rašinys iš karto davė rezultatus. Jau pirmomis rytinio posėdžio minutėmis Pedagoginio instituto rektorius, Seimo narys Saulius Razma pareiškė: „Gerbiamieji deputatai! Dabar spauda yra pilna informacijos, kad mūsų parlamente yra infiltruota mūsų priešininkų KGB agentūra. Ir visa Lietuva yra sunerimusi. Aš nežinau, ar parlamentas neduos jokio atsakymo ir ar mes nespręsime tų klausimų?7“

Bet verčiau pacituosiu, ką tada užsirašiau.

„1991-11-14. Iš ryto visi skaito „Mažosios Lietuvos“ publikaciją.

B. pasakęs, kad su manimi jau susitvarkyta, dabar imsis sekančio. Andrikienė prognozuoja, kad dabar bus K. Paprašiau Gajausko sukviesti komisiją. Papasakojau visą istoriją – prašė aprašyti.“

Man atrodė, kad komisijos KGB veiklai Lietuvoje tirti nariai paaiškinimus supras, nes gyveno toje pačioje santvarkoje. Juk nebuvau joks agentas, nieko neįskundžiau, o su kagėbistu bendravau tik tam, kad išvažiuočiau į laisvąjį pasaulį. Juk taip darė daugelis mokslininkų ir meno žmonių. Ką slėpti Nepriklausomoje Lietuvoje nuo kolegų, su kuriais dar visai neseniai gyventa SSRS? Argi jie nebuvo priversti susitikinėti su saugumiečiais? O ką jau kalbėti apie komisijos pirmininką Balį Gajauską, trisdešimt trejus metus praleidusį lageriuose! Bet komisija tik apipylė mane klausimais. Gal ji jau laikė mane agentu? Atsimenu, tie klausimai buvo keistai panašūs į užduodamus kagėbistų. Atėjau pasitarti su kolegomis, ką man daryti, o patekau į apklausą. Tik dabar supratau, kodėl man taip pasirodė – komisijai priklausė gana nemažai profesionalių sovietinių tardytojų. Vienas iš jų – Vidmantas Žiemelis, iki deputatystės dirbęs prokuratūroje. Komisijos pirmininko pavaduotojas Kazimieras Motieka ne vienus metus buvo LSSR prokuratūros ypatingai svarbių bylų tardytojas. Tarp kitko, apklausą protokolavo buvęs Lietuvos komjaunimo CK sekretorius, o tada komisijos narys Algirdas Kumža. Atrodė, visi įsitikinę, kad aš kažką slepiu. O gal reikėjo būti griežtai principingam, kai prieš kelionę į Londoną mane aplankė tas kagėbistas?

Aną ketvirtadienį dar užsirašiau: „Per pertrauką daviau interviu „Svobodai“, „Laisvei“ ir „Amerikos balsui“ Po pertraukos Jasukaitytė reikalavo iš Gajausko ataskaitos. Prisėdo Ambrazaitytė paguosti.

AT posėdis. Sakalas siūlo priimti nutarimą nutraukti deputato įgaliojimus, sužinojus, kad jis bendradarbiavo su KGB. Malkevičius iškart pridūrė, kad reikėtų išmesti iš Seimo ir LKP CK narius, nes jie vadovavo KGB. Razma. Kodėl komisija nesvarsto klausimų, iškeltų spaudoje?“

Klausiausi tų kalbų ir vis prisimindavau kabluką, šleivai priparkuotą ant šaligatvio prie namų. Jis man kažkaip siejosi su publikacija „Agentas“. Savo abejonėmis pasidalijau su AT Apsaugos skyriaus viršininku Artūru Skuču, kuris priėmė tą rimtai. Jo tarnybos išsiaiškinusios, kad egzistuoja ir „planas B“ – jei žmonės kaltinimais nepatikėtų, bus imituojama „sugniuždyto agento“ savižudybė. Ko gero, ketinama įgrūsti mane į tą kabluką. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, Aukščiausioji Taryba skyrė man apsaugą. Už parlamento rūmų dabar visuomet būsiu lydimas. Namo tą vakarą grįžau Apsaugos skyriaus automobiliu. Jis nuvežė mane ir į televiziją, kur keliais sakiniais paneigiau skleidžiamus gandus.

Kiekviena tos savaitės diena man buvo metų ilgumo. Prisimenu, koks baisus sutrikimas tada apėmė. Noras pamatyti, kaip gyvena žmonės Laisvajame pasaulyje ir nedidelis kompromisas, kurio pareikalauta, kad gaučiau leidimą trumpam išvykti iš Sovietijos, pavirto Damoklo kardu, kabančiu man virš galvos.

Penktadienį viską aiškinau Sąjūdžio Seimo tarybai, Nepriklausomybės partijos Mandatų ir etikos komisijai. Vakare lankiausi Kaišiadoryse, kur susitikau su norinčiais įstoti į Nepriklausomybės partiją. Net nustebau, kaip šiltai buvau sutiktas, kiek daug žmonių nepatikėjo spaudos primetamais kaltinimais. Ligi šiol turiu storą „Lietuvos albumą“, kurį man tą vakarą padovanojo viena kaišiadorietė. Priešlapyje užrašas: „Čepaičiui nuo Savickio. Kaišiadorys. 1991–XI–15.“ Knyga primena man tą dieną.

Šeštadienį Vilniaus savivaldybėje susirinko Nepriklausomybės partijos taryba.

„1991-11-16, 11.00. NP tarybos posėdis.

Padariau savo pareiškimą.

Mandatinės komisijos išvados: 1) rekomenduojama mane atleisti iš pirmininko pareigų; 2) visiems KGB agentams – atsistatydinti; 3) taryba turi sušaukti neeilinį suvažiavimą.“
Posėdžio dalyviai faktą, kad neslėpiau savo susitikimų su sovietų saugumiečiais, jau laikė prisipažinimu.

Po daugelio metų Gajauskas man papriekaištavo: „Kam tiek daug visko visiems pripasakojai!“ Gal jis, turintis milžinišką tardymų patirtį, buvo teisus, bet aš tada galvojau, kad Nepriklausomoje Lietuvoje viskas pasikeitė, todėl nieko nebereikia slėpti.

Tęsinys kitame numeryje

1 Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos (pirmojo šaukimo) ketvirtoji sesija, stenogramos, 44. Vilnius. 1995, p. 7.
2 Eduardas Eismuntas – LSSR KGB pirmininkas Sąjūdžio laikais.
3 Jean-Luc Moreau. The Goat and the Storks. Elm, Spring. 1999, p. 16–23.
4 „Bėgti“ (pokario moksleivių slengas).
5 „Bato kulnas“ (rus.)
6 Viktoras Makaveckas, Rytas Staselis. Agentas. Mažoji Lietuva, 1991-11-14.
7 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 44. Vilnius. 1995, p. 182.

Čepaitis Virgilijus. II DALIS. Trečdalis gyvenimo: nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar


https://www.delfi.lt/plius/gyvenimas-vi ... r-83931145

Užsirašiau, kaip mano likimas buvo svarstomas per Nepriklausomybės partijos tarybos posėdį (1991-11-16): „Ambrazevičiūtė (Šiauliai). Apsispręsti dėl pirmininko reikia tuojau pat. Kartą apšmeižtas žmogus negali atsiplauti visą gyvenimą. Skrebys (Panevėžys). Pirmininkas turėtų atsiimti atsistatydinimo pareiškimą. Skuminas (Marijampolė). Klausausi kalbų taryboj ir galvoju, kad Dievas pasirinko mūsų tautą susinaikinimo simboliu. Mikelionis (Lazdijai). Visur KGB ir LDDP. Židonis (Klaipėda). Neturim aiškaus apibrėžimo, ką reiškia bendradarbiavimas. Songaila (Vilnius). Kai pamačiau po popieriais parašą „Juozas“, nepatikėjau, bet nuosėdos liko lig šiol. Nedzinskienė (Vilnius.) Buvau teisi, kad jie pateiks kasetę kaip įkaltį. Scenarijaus tikslas? Rengiamasi rinkimams. Siekiama sukompromituoti kitas jėgas. Norkus. Turim griežtai vertinti save. Jei žmogus sako, kad turėjo ryšių su KGB, jis turi pasitraukti. Mes poną Čepaitį laikėm šventesniu už popiežių. Reikia veikti pagal įstatus! Išbraukti! Puskunigis (Vilnius). Ponas Čepaitis nebe karys, jis tik apsunkins mūsų kovą. Satkevičius (Kaunas). Čepaitis turi būti išbrauktas iš partijos. Kuo ilgiau šitos dėmės neatsikratysim, tuo partijai bus blogiau. Vydmantas (Kauno raj.). Norint sunaikinti pasitikėjimą, reikia Sadūnaitę sulyginti su Baumila. NP vadovybėje turi būti krištoliniai žmonės. Turim išsirinkti tokį pirmininką, kuris būtų doras visais atžvilgiais.

Balsavimai: 1) Atleisti iš pirmininko pareigų (12 / 16 / 4); 2); suspenduoti pirmininko pareigose iki išvadų (4 / 24 / 4); 3) pripažinti p. Čepaitį bendradarbiavus su KGB ir pašalinti iš pareigų (16 / 14 / 2); 4) palikti pareigose iki komisijos išvadų (15 / 15 / 1).

Balsuojama už trečią arba ketvirtą punktą – 16 / 14. Palikti, kaip yra.“

Sekmadienį parašiau pareiškimą Generaliniam prokurorui, o pirmadienio rytą mane į darbą vėl nuvežė Apsaugos skyriaus automobilis. Supratau, kad reikia skubinti Desovietizacijos įstatymo priėmimą. Jeigu tik graušiuosi dėl to, kad mane traiško kompromato vežimas, ir nieko nedarysiu, tas įstatymas greičiausiai liks gulėti AT stalčiuose.

Teisinis kelias!


Pirmiausia pacituosiu kai kurias laikraščių antraštes. 1991-1-15: „Ar agentai tampa kardinolais“ (Respublika), „Išpažintis už uždarų durų“ (Lietuvos rytas), „Girgžda deputatų kėdės“ (Tiesa). 1991-11-16: „Jei Virgilijus Čepaitis bendradarbiavo su KGB, jis turi atsistatydinti“ (Lietuvos rytas), „Nemalonūs klausimai“ (Tiesa). Ir taip kiekvieną mielą dieną.

Antradienio rytą, kai prasidėjo AT posėdis, maniau, būsiu užpultas kairiojo sparno, kuris atvirai džiaugėsi, kad „demaskuotas dešinysis KGB agentas“, bet smūgio sulaukiau iš kitos pusės.
„1991-11-19. AT posėdis. Klumbys perskaitė savo, Septintosios frakcijos ir Ambrazevičiaus kreipimąsi į mane, kad prisipažinčiau.“

Pajutau, kad laikas eiti į tribūną. Cituoju oficialią stenogramą: „V. J. Čepaitis. Ponios deputatės, ponai deputatai! Šią savaitę jaučiuosi maždaug taip, kaip prieš trisdešimt metų, kai mane pirmąkart tardė KGB. Prisipažink, kad turėjai ryšių su užsienio žvalgybomis. Prisipažink, kad norėjai pakenkti tarybų valdžiai. Prisipažink! Prisipažink! Kaip ir Vyšinskio laikais kaltinamasis aktas grindžiamas prisipažinimu. Liūdna, kad šitoje kampanijoje aktyviai dalyvauja Nepriklausomybės partijai broliškų partijų – Krikščionių demokratų, Tautininkų – lyderiai. [...]

Ką gi, ponai, KGB pasiekė savo tikslą. Prasideda Aukščiausiosios Tarybos naikinimas, kai iš bedugnių kišenių bus traukiami dokumentai, tikri ir suklastoti, apie vis naujus kolegas, žinoma, iš dešiniojo sparno. Nes kairiojo sparno deputatų dalis galėjo dar ne taip seniai išsireikalauti iš to paties KGB kiekvieną bylą ir net duoti užsakymus rinkti kompromituojančią medžiagą apie kiekvieną Lietuvos žmogų. Užvakar man paskambinęs Norvegijos parlamento deputatas pasakė, kad Lietuva, jei šiuos klausimus perkels į teisminę plotmę, galbūt išvengs to, kas padaryta kitose postkomunistinėse šalyse. Bulgarijoje dešiniojo sparno deputatai po panašių kaltinimų buvo išmesti iš parlamento. Po to paaiškėjo, kad dalis dokumentų yra klastotės, o visi archyvai buvo uždaryti trisdešimčiai metų. Panašūs dalykai dėjosi Vokietijoje, Čekoslovakijoje. Mes galime tapti pirmąja dekomunizuojama šalimi, kurioje būtų išvengta panašaus likimo, jeigu tokias bylas iš karto pradėtų nagrinėti teisėtvarkos organai.

Perskaitysiu savo pareiškimą Lietuvos Respublikos generaliniam prokurorui ponui Artūrui Paulauskui: „Savaitraštyje Mažoji Lietuva š. m. lapkričio 14 d. buvo išspausdintas straipsnis „Agentas“. Redakcija teigia, kad dirbau agentu SSRS Valstybės saugumo komitete, turėjau ryšių su vienos Vakarų šalies spec. tarnyba. Šis kaltinimas man svarbus ne tik kaip privačiam asmeniui, bet ir kaip Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatui, Nepriklausomybės partijos tarybos pirmininkui. Todėl prašau generalinį prokurorą, kad man būtų suformuluotas oficialus kaltinimas. Be to, kadangi panašios publikacijos dėl valstybės pareigūnų gali destabilizuoti politinę padėtį Lietuvoje, prašau, kad generalinis prokuroras, atsižvelgdamas į valstybės interesus, išsiaiškintų, iš kur buvo gauti dokumentai ir audioįrašas, ištirtų jų autentiškumą, nustatytų asmenų, pateikusių šią medžiagą, baudžiamosios atsakomybės laipsnį. Su pagarba – V. J. Čepaitis.“

O baigdamas atsakau į klausimą, kuris man be paliovos užduodamas: Ne, aš nebuvau KGB agentas.“1

Taigi pasiūliau teisinį kelią, kuriuo eiti patarė Norvegijos parlamento Gynybos komiteto narys Ingvaras Godalas. Bet jis turėjo omenyje demokratinės šalies teisę, nuo nieko iš tikrųjų nepriklausomą trečiąją valdžią...

Teisinis kelias... Man atrodė, kad Kovo 11-ąją viskas stebuklingai pasikeitė – Lietuva virto nepriklausoma teisine valstybe. Tada dar nesupratau, kad Lietuvos Respublikos teisėtvarka 1991-aisiais nedaug kuo skyrėsi nuo LSSR teisėtvarkos kokiais nors 1986-aisiais.

O dabar? Kai rašau šias eilutes, kaimyninėje Lenkijoje bandoma išleisti į pensiją visus teisėjus, kurie socializmo laikais vykdė komunistinį teisingumą. Tačiau to daryti – dar vienas paradoksas! – neleidžia Briuselis, sakydamas, kad tuo būdu bando apsaugoti trečiosios valdžios nepriklausomumą...

„Ucy kagėbistą!“


Turiu pasakyti, užtrukau, ieškodamas žodynuose, kaip lietuviškai siundomas šuo, kad pultų žmogų. Nežinojau to žodžio. Lietuvoje kur kas populiaresnė buvo rusiška komanda Kusi!

Toną puolimui turbūt davė tas deputatų grupės pareiškimas, apie kurį jau užsiminiau: „E. Klumbys. Praėjusią savaitę deputatams buvo išdalyta ir masinės informacijos priemonėse paskelbta kompromituojanti medžiaga apie Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatą V. Čepaitį. Suprantama, kokie baisūs kaltinimai mesti mūsų kolegai, žmogui, kuris buvo vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrėjų, kuris yra Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Piliečių teisių ir tautybių reikalų komisijos pirmininkas, įtakingas politinis veikėjas... Mestas šešėlis ne tik ant vieno deputato, bet ir ant visos jo bendražygių grupės, taip pat ant visos Aukščiausiosios Tarybos. Mes laukėme aiškaus deputato V. Čepaičio pareiškimo ir tos medžiagos paneigimo. Deja, nesulaukėme. Todėl mes, grupė Aukščiausiosios Tarybos deputatų, reikalaujame, kad deputatas V. Čepaitis nedelsiant čia, Aukščiausiosios Tarybos salėje, mums visiems aiškiai pasakytų, ar ta kompromituojanti medžiaga yra melas, ar tiesa. To reikalauja Lietuvos interesai. Pasirašo deputatai E. Klumbys, P. Giniotas, V. Povilionis, A. Taurantas, Tautininkų frakcijos vardu A. Ambrazevičius, Septintosios frakcijos vardu V. Kačinskas.“2

Puolimas spaudoje tęsėsi. Antraštės skelbė: „V. Čepaičio byla: pirmieji žodžiai po politinio nokdauno“ (Lietuvos rytas), „Pilietinis karas dėl „Juozo“ (Tiesa), „Kiek KGB agentų Respublikos parlamente?“ (Vakarinės naujienos), „KGB rūmai: garsai ir atgarsiai“ (Respublika), „V. Čepaitis prisiminė turįs du vardus“ (Lietuvos rytas), „Neprisipažįsta“ (Mažoji Lietuva)... Straipsniai apie „Juozą“ užplūdo tiek Vilniaus, tiek rajonų spaudą. Kaltinimai buvo tokie visuotiniai, kad jau net pats, atrodė, pradedu jais tikėti. Gal kagėbistų apklausinėjamas iš tikrųjų tapau agentu? Juk po gausių publikacijų apie KGB skundikus sunku patikėti, kad kam nors Lietuvoje apskritai pavyko to išvengti.
Respublika išspausdino skaitytojų laiškų šūsnį, pavadintą „Išklausyk, „Juozai!“ Puslapį iliustravo paveikslėlis su gyvūnais, lakstančiais po daržą. Vienas iš tų padarų, panašių į šunis, buvo su juodais akiniais ir vaizdavo turbūt mane, nes kitas jį vadino „Juozu“. Išvis tomis dienomis prasidėjo „juozinimo“ kampanija. Lietuvoje toks dažnas vardas staiga tapo KGB agento sinonimu. Aukščiausiojoje Taryboje kai kurie deputatai kreipdavosi vardu į vieną iš pirmininkaujančiųjų, kad sukeltų skanų savo sparno juoką. Pavyzdžiui: „R. Rudzys. Ačiū, gerbiamasis Juozai [mat posėdžiui pirmininkavo deputatas Juozas Dringelis], aš norėčiau... (Triukšmas salėje). Kodėl negaliu į kolegą deputatą kreiptis vardu?“3

Tomis dienomis daugelis Juozų tapo humoristų taikiniu. Gerai, kad to nesulaukė mano senelis, Radviliškio siuvėjas Juozas Čepaitis... Puolimas ypač suaktyvėjo, kai darbotvarkėje ieškota vietos Desovietizacijos įstatymo svarstymui: „J. Tamulis. Aš norėčiau pakalbėti dėl to darbotvarkės klausimo, kuris vadinasi Lietuvos Respublikos desovietizacijos įstatymo projektu. Tiksliau, norėčiau pakalbėti apie pranešėją. Man atrodo, kad jau šitas tąsymasis su tais pasirodžiusiais dokumentais peržengia bet kokias padorumo ribas, turint omenyje šito įstatymo projekto turinį. Aš manau, tiesiog... Aš nematau jokių galimybių šitam mūsų kolegai pateikinėti šitą įstatymo projektą, nes tai jau būtų per daug...“ 4

Aukščiausiosios Tarybos Centro frakcija pasiūlė, kad pats pasitraukčiau iš parlamento: „V. P. Andriukaitis. Apeliuodami į deputato V. Čepaičio savigarbą ir sąžiningumą, siekdami parlamento darbingumo ir darnos, rūpindamiesi Lietuvos visuomenės santarve ir perspektyva, taip pat atsižvelgdami į V. Čepaičiui pateiktų kaltinimų dėl bendradarbiavimo su KGB tikėtinumą, laikotarpiu, kol tiesa bus išaiškinta, prašome deputatą V. Čepaitį padaryti vienintelį teisingą moralinį sprendimą – susilaikyti nuo dalyvavimo tolesniuose parlamento posėdžiuose.“5
Digital Matter icon

Nesijaučiau kaltas, todėl teisingo moralinio sprendimo nepadariau. Nors gal buvo laukiama, kad padarysiu gerokai radikalesnį – Algirdas Patackas per televiziją pasiūlė man nusišauti.

Pirmieji teisiniai aktai


Po mano apkaltinimo praslinkus penkioms dienoms, Teisinės sistemos komisijos narys Jonas Liaučius pateikė keletą projektų, „susijusių su KGB“, – įstatymą „Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputato statuso“ papildė punktu, kad Seimo nario įgaliojimai nutrūksta, „Aukščiausiajai Tarybai priėmus nutarimą, kai paaiškėja deputato bendradarbiavimo su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis (žvalgyba, kontržvalgyba ir kitais represiniais organais) faktai.“6

Siūlė pakoreguoti rugsėjį priimtą Aukščiausiosios Tarybos nutarimą „Dėl Sovietų Sąjungos KGB veiklos Lietuvoje ištyrimo“, t. y. punktą, nurodantį, kad Komisija nagrinėja tik bylas, aptiktas KGB padaliniuose, papildė žodžiais: „taip pat gavusi kitų duomenų“. Vadinasi, tam, kad būtų nagrinėjamas mano atvejis, ankstesnio AT nutarimo nepakako. Posėdžio pirmininkas šių projektų svarstymą norėjo įrašyti į kitos savaitės darbotvarkę, tačiau deputatas Aleksandras Ambrazevičius tuojau pat pareiškė, kad septyni Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo nariai pasisakė už ypač skubų šių patobulinimų svarstymą. Tai reiškė, kad jie bus priimti tą pačią dieną. Jungtinei Sąjūdžio frakcijai pasisakius prieš tokį skubėjimą, kairysis sparnas iškart sureagavo: „J. Pangonis. Labai gaila, gerbiamieji deputatai, kad tvirtinasi mano žodžiai, sakyti teikiant įstatymą, kad parlamento dauguma gali nulemti. Netgi jeigu tarp jų bus dabar veikiančių KGB agentų, jie nubalsuos, kad jo neatleistume iš deputatų. Matome iš tos skubios tvarkos balsavimo, kad tas pats pasitvirtins. Didžiausia frakcija, Jungtinė Sąjūdžio frakcija, kurios narys yra ir V. Čepaitis, nenori... Todėl aš siūlau taikyti bent jau skubesnę tvarką. Manau, kad šiuo atveju Jungtinė Sąjūdžio frakcija nedarys daugumai netinkamo veiksmo.“7

Jungtinės Sąjūdžio frakcijos deputatams teko rinktis tik tarp ypatingos ir tiesiog skubos. Jie, nors ir suprato kaltinimų absurdiškumą, pritarė skubiam tų teisinių aktų svarstymui po dviejų dienų. Spaudai sukėlus visuotinę isteriją, buvau pasmerktas iš anksto ir be išlygų. Jei tokį ginsi, pats būsi apkaltintas. Atsimenu, kairioji parlamento pusė postringaudavo: „Dešinieji kaip avių banda. Kai vilkas griebia kurią nors iš jų, kitos tik bliauna... Taip ir išgaudysim po vieną... Dešinieji visąlaik ieškojo priešų, tai dabar turės pavyzdingai nubausti kiekvieną saviškį, vos apkaltintą kagėbizmu.“

Atmosferą, tomis dienomis tvyrojusią parlamente, gana tiksliai apibūdina šie iš tribūnos pasakyti žodžiai: „E. Gentvilas. Visiems mums jau yra įskiepytas baimės sindromas. Matyt, visi esame ne kartą atsidūrę tokioje situacijoje, kai prilekia kolega deputatas, beda pirštu ir sako: „tu kagėbistas“, tu provokatorius“, „tu kolaborantas“, na, ir jau menkesnis kaltinimas – „korumpuotas asmuo.“8

Rami diena


Taip savo užrašuose apibūdinau trečiadienį. Dabar net pats negalėjau tuo patikėti. Dėl viso pikto pasklaidžiau stenogramas. Nieko sau „rami“! Posėdis prasidėjo nuo Sąjūdžio pareiškimo, perskaityto iš tribūnos: „Lietuvos Sąjūdžio Seimas pareiškia, kad nedelsiant turi būti juridiškai apibrėžta KGB agento, bendradarbio, informatoriaus sąvoka. Be to, turi būti juridiškai nustatyta, kokia institucija turi teisę skelbti tikrų ar tariamų KGB bendradarbių pavardes, kol jų kaltė neįrodyta.

Pritariame Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimui, kad KGB darbuotojai ir informatoriai pasitrauktų iš atsakingų valstybinių pareigų. Remiame Aukščiausiosios Tarybos komisijos KGB veiklai tirti pasiūlymą anketuoti valstybės pareigūnus, valstybinių masinės informacijos priemonių darbuotojus ir pedagogus apie bendradarbiavimą su Sovietų Sąjungos KGB, raginame Sąjūdžio remtus deputatus balsuoti už šį pasiūlymą. Lietuvos Sąjūdžio Seimas reikalauja, kad iš visų partijų, politinių ir visuomeninių judėjimų vadovaujančių organų pasitrauktų su KGB bendradarbiavę, o juo labiau jam vadovavę asmenys. Būtų visiškai nenuoseklu ir neteisinga reikalauti atsistatydinimo tik iš eilinių sovietinio saugumo apgautų ar suviliotų žmonių. Visų pirma tai turi padaryti buvę Lietuvos TSR komunistų partijos vadovai, nes KGB buvo jų valdžios ramstis ir represijų įrankis. Tie asmenys, kurie, prieš kylant Sąjūdžiui ar jau priklausydami jo struktūroms, vykdė KGB užduotis arba savo iniciatyva bendradarbiavo su juo, nedelsdami turėtų patys pasitraukti iš Sąjūdžio struktūrų. Jų neturi būti tarp Lietuvos Sąjūdžio trečiojo suvažiavimo delegatų.“9

Perskaičius tą pareiškimą, prasidėjo diskusija: „K. D. Prunskienė. Man atrodo, kad ką tik pasakyta Sąjūdžio Seimo pozicija, o iš dalies ir vykstanti diskusija lenkia į tai, kad būtų suplakti du skirtingi dalykai. Kas kada susitiko su KGB, kokiu būdu, kokiom aplinkybėm – vienas dalykas. Ir kas tiesiogiai dirbo slaptose agentūrose, būtent pačiame Sąjūdyje ir jau nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje – iš esmės kitas dalykas. Išsiaiškinti, kas gi parlamente ir kitose valdžios struktūrose būtent šį ardomąjį darbą dirbo sąmoningai. O ne šiaip kažkur, kaip dabar norima nuvesti, kad tarytum komunistų partijos lyderiai patys kalčiausi dėl to reikalo. Bet kalbama apie slaptąsias agentūras, veikiančias nepriklausomos Lietuvos valdžios struktūrose.“ „L. Apšega. Man tokia mintis kyla, kad gal mums reikia deputatų priesaikos. [...] Kai reiks priesaiką duoti, kiekvienas labai stipriai susimąstys. Ir dėl tų, kurie jos nepriims, turbūt manysim, kad kažkas ne taip.“ „P. Varanauskas. Tikras KGB darbuotojas su malonumu priesaiką ištars, jeigu tai pridengs jį nuo kokio nors nemalonumo. Taigi čia priesaika neapsaugos ir nepadės nieko išsiaiškinti.“ „J. Beinortas. Aš galvoju, kolegos, kad nereikia suplakti trijų dalykų į vieną vietą – priesaikos, priesaikos laikymosi ir gyvenime padarytų nusikaltimų arba klaidų virtinės. Aš asmeniškai norėčiau atsiliepti į deputatės K. Prunskienės kalbą apie susitikimą su KGB organais. Vadinasi, motyvus. Taip, aš irgi susitikau su KGB organais, galbūt tiktai kitoje vietoje ir kitomis aplinkybėmis, negu deputatė K. Prunskienė. Manau, Vengrijos, Čekoslovakijos ir Vokietijos patirtis yra pakankama, kad mes ramiai išanalizuotume ir dirbtume su šituo dalyku teisiškai, o ne apeliuotume į susitikimo malonumus arba ne.“

AT posėdis buvo trumpas. Po pietų nuėjau pas prokurorą Kęstutį Betingį, kuriam, Komisijos įpareigotas, vėl papasakojau savo istoriją. Tada man atrodė, kad nepriklausomos Lietuvos prokuratūrai turiu viską išdėstyti kuo smulkiau. Juk ir nebuvo ką slėpti. Turiu tuos lapus su antgalviu Objasnenije (paaiškinimas), juose kanceliarine kalba išdėstyti mano pasakojimai. Kiekvieno lapo apačioje padėjau parašą. Prisimenu, kaip pasirašydavau po Betingio perpasakotais mano „paaiškinimais“, nors sakiau ne visai taip, bet nesiginčijau, nes buvo apėmusi baisi neviltis, norėjau, kad viskas kuo greičiau baigtųsi.

Sunkus teisinis kelias


Teisinės sistemos komisija, atidėjusi kitus darbus, surašė įstatymo, apibūdinančio „sąmoningą bendradarbiavimą“ su represinėmis SSRS struktūromis, projektą. „Pagal jį esu 100 proc. tinkamas išjodinti iš AT. Vaitiekūnas priėjo ir, žiūrėdamas tiesiai į akis, pasakė galįs paliudyti, kad Sąjūdžio laikais aš buvau geras žmogus.

1991-11-21. AT posėdis. Išdalijo aprašus, kas laikytina bendradarbiavimu su KGB. „Varanauskas. Trūksta konkretumo. V. Terleckas. Ar jūsų dokumentai atitinka teisinės valstybės sampratą? Prunskienė. Nutarime neišryškėja pagrindiniai dalykai: veikiančių agentūrų parlamente išaiškinimas ir izoliavimas. Landsbergis. Daug slidžių vietų.“

Tada nesupratau, kodėl Prunskienė vis pabrėžia „veikiančias parlamente agentūras“. Diskusija salėje truko trumpai, bet „dekagėbizacijos“ klausimas buvo svarstomas ir frakcijos posėdyje: „V. Terleckas. Matėm, kaip skalbiami svetimi baltiniai. Ant parlamento atsiras iškaba: atsargiai, pikti žvėrys. Kai teismas įrodys, tada šnekėsim. AT turėjo kreiptis į prokuratūrą ir pareikalauti, kad išsiaiškintų, iš kur gauta medžiaga. Patackas. Reikia spręsti ne juridiškai, o morališkai. Esame vidinės kultūros tauta. Teisme nieko nepavyks įrodyti. Reikia paprašyti keleto garbingų Lietuvos žmonių, kad surengtų garbės teismą. Siūlau Tamkevičių ir politkalinį Plumpą. Reikia grąžinti garbės sąvoką!“

Kitame parlamento posėdyje vėl pritrūko laiko diskusijoms.

„1991-11-26. AT posėdis. Stakvilevičius pasiūlė desovietizacijos įstatymą svarstyti kartu su dekagėbizacijos įstatymu.

Balsuojama, kad būčiau nušalintas ir negalėčiau teikti desovietizacijos įstatymo projekto – 60 / 6 / 14 (už – Klumbys, Kuzmickas, Nedzinskienė). Ką gi, galo pradžia.

Pareiškimai: Šličytė (Chartijos vardu), Malkevičius (JSF). Svarinskas surašė pareiškimą, kad LKP atstovai išeitų iš salės, kai bus svarstomas desovietizacijos ir deputatų dekagėbizacijos įstatymas. Saja su Šalteniu sakė, kad „nereikia pareiškimų karo“. Iš ryto prie AT įvyko mano rėmėjų piketas. Respublika išspausdino Komisijos protokolą.“ Matyt, tuo tikslu, kad niekam neliktų abejonių, ar prisipažinau. Bet juk neslėpiau turėjęs kontaktų su kagėbistu. Vadinasi, prisipažinau. Laikraštis miglotai aiškino, kad rado tą protokolą... po čiužiniu traukinyje Vilnius–Maskva. Beje, jis buvo rašomas ranka, o kadangi komisija neturėjo seifo, vienintelį egzempliorių saugojo Kazimieras Motieka. Kaip tas dokumentas galėjo iš AT pirmininko pavaduotojo seifo patekti į laikraštį, nežinau, tik nujaučiu. Bet nuojauta nėra įrodymas.

Šiaip ar taip, netikinčių prasidėjusia šmeižto kampanija vis gausėjo. „1991-11-28. Iš ryto prie AT vyko piketas man paremti. Susirinko apie šimtą žmonių. Plakatai: „Ambrazevičius+Brazauskas=LTSR“, „Paulauskas+Prunskienė=LTSR.“

Peršoksiu į trečiąją savaitę nuo tos dienos, kai buvau „demaskuotas“. Visą tą laiką laukiau, kada gi bus priimtas įstatymas dėl „dekagėbizacijos“, nes šventai tikėjau, kad teismas nustatys, kokie juokingi man metami kaltinimai. Juk negalima teisti, remiantis kopijomis ir neaiškiais garso įrašais!
„1991-12-05. AT posėdis. Motieka: Siekiant užtikrinti saugų įėjimą ir išėjimą iš AT rūmų, įpareigoti policiją neprileisti piketų per 50 metrų nuo rūmų. Čia šventa įstatymų leidimo vieta.

Už draudimą demonstruoti – 60 / 5 / 18. Taip išspręstas piketų prie AT klausimas.

Svarstomas deputatų dekagėbizacijos įstatymas. Jarašiūnas siūlo pridėti paaiškinimą, kad bendradarbiavimas turi būti įrodytas. Jurgelis: Reikia suformuluoti mandato atšaukimo principą. Motieka: Ar gali sėdėti AT žmogus, kuris bendradarbiavo su KGB? Nereikia jokių rinkėjų! Neįsivaizduoju, kaip rinkėjai galėtų duoti mandatą KGB agentui!

Maskvoje Izvestijos vakar išspausdino KGB generolo straipsnį „Čepaitis nie byl agentom KGB“. Nežinau, ar man tai į naudą, ar ne.“

Kai Generalinėje prokuratūroje mane pradėjo tardyti Betingis, o Aukščiausioji Taryba ėmė svarstyti „dekagėbizacijos“ įstatymą, gavome žinių, esą KGB nutarė, kad nebeprireiks imituoti mano savižudybės. Juk parlamentas prarijo jauką, išmestą Respublikoje ir Mažojoje Lietuvoje. Paslaptingasis „kablukas“ nuo šaligatvio prie mano namų staiga dingo. Jau galėsiu apsieiti be apsaugos.

Įtampa


Atrodo, KGB vis dėlto pavyko destabilizuoti politinę padėtį, sukelti priešpriešą visuomenėje. Turbūt planuota, kad, apkaltinus vieną iš Sąjūdžio lyderių, susikibs priešiškos pusės ir pamirš tikrąsias Lietuvos problemas. Kausis iki kraujo. Ačiū Dievui, gyvename ne Pietuose, kur jausmai dažnai aptemdo protą. Be to, paaiškėjo, kad valstybės reikalai apskritai rūpi tik vienai parlamento pusei, antra tik garsiai šūkavo, esą dešinieji pažeidžia demokratiją. B. Rupeika: „Kartoju Kairiųjų frakcijos pareiškimą: š. m. gruodžio 1 d., t. y. praėjusį sekmadienį, Kaune turėjo įvykti LDDP narių susitikimas su Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatu, LDDP pirmininku Algirdu Brazausku. Grupė žmonių, pasivadinusių dešiniųjų politinių partijų, taip pat Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovais, panaudojo fizinę jėgą ir blokavo įėjimą į pastatą, kuriame turėjo įvykti susitikimas. Neįleido į ten renginio dalyvių ir juos visaip įžeidinėjo. Tai jau ne pirmas kartas, kai akivaizdžiai trukdoma oficialiai įregistruotos politinės partijos veikla ir šiurkščiai pažeidžiamas Lietuvos Respublikos politinių partijų įstatymas.“10

Taigi komunistai reikalavo, kad demokratija juos apsaugotų. Po poros dienų dėl panašaus įvykio skundėsi K. Motieka: „Gerbiamieji deputatai, aš norėjau informuoti apie tokį ne visai malonų dalyką. Čia 15 minučių po 13 valandos, man išėjus į miestą, prie Aukščiausiosios Tarybos durų buvo susirinkusi grupė žmonių (turbūt apie 100). Nežinau, kokia dingstimi, žodžiu, – piketas ar kitaip jį galima įvardyti. Ir tuo metu išėjo deputatas J. Tamulis, su kuriuo mes turėjome vykti į miestą. Jisai nuėjo į priekį ir buvo apstumdytas ir apmuštas.“11

Jonas Tamulis – vienas iš tų, kurie aktyviai priešinosi Desovietizacijos įstatymo svarstymui. Tomis dienomis man daug kas siūlė burti to įstatymo šalininkus už AT ribų. Tokių tikrai netrūko. Tam pritarė Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, dešiniosios politinės partijos ir tiesiog žmonės, nukentėję nuo komunistų valdymo. Tačiau tai grėsė lemtingu Lietuvos susiskaldymu. Man atrodė, problemas reikia spręsti ne mitingais, o per savo atstovus, išrinktus į parlamentą.

Aukščiausiosios Tarybos stenogramose daugiau kaip šimtą puslapių tais mėnesiais užima diskusijos „dekagėbizacijos“ klausimais, iš tribūnos perskaityti įvairių Lietuvos organizacijų pareiškimai. Parlamentas neturėjo laiko tiesioginiam darbui, nors reikėjo svarstyti Pilietybės, Mažųjų įmonių, Vidaus tarnybos, Veterinarijos, Aplinkos apsaugos, Gyventojų registro ir aibę kitų įstatymų. Jie priimti gerokai vėliau negu planuota. Desovietizacijos įstatymas išvis atidėtas. Vadinasi, suinteresuotiems asmenims pavyko atitraukti parlamento dėmesį nuo valstybės, ką tik pripažintos de jure, tikrųjų problemų.

Įstatymas


Paaiškėjo, kad teisinio pagrindo, pagal kurį būtų galima išmesti mane iš parlamento, nėra. Aukščiausiosios Tarybos vadovybė pavedė Liaučiui parengti įstatymą „Dėl deputatų, įtariamų sąmoningu bendradarbiavimu su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, mandatų patikrinimo“. Prieš tai jį apsvarstė Jungtinė Sąjūdžio frakcija. „1991-12-03. Rasimavičius. Primestas žaidimas. Mes neturim archyvų. Ko nesugebėjo padaryti KGB, siūloma, kad padarytume savo pačių rankomis.

Ar Gajausko komisija netapo kieno nors įrankiu? Andriukaitis. Centro frakcija pasisako už moralinį apsisprendimą. Varanauskas. Būtina atsikabinti nuo KGB kabliuko. Pakartotiniai rinkimai vienaip ar kitaip tarnavusiems KGB. R. Paulauskas. Partijos reikalas buvo viešas. Mano karta su pašaipa žiūrėjo į KP, o su pasišlykštėjimu į KGB. Nesuplakti reikalų! Pirmiausia priimti įstatymą dėl KGB. Vilkas. Mūsų politika – nacionalinės santarvės politika. Negalima taikyti kolektyvinės atsakomybės. Doras žingsnis, kai atsistatydina patys. Patackas. Kadangi saugumo veikla buvo skirta žmonėms palaužti, netikiu, kad pavyks ją įvertinti juridiškai. Nematau kito kelio, kaip surasti lietuvišką sprendimą. Senių taryba. Išsirinkti garbės teismą. Tamkevičius, politkalinys Plumpa. Ateinam ir pasisakom, o jų sprendimui paklūstama.“

Po dviejų dienų Deputatų dekagėbizacijos įstatymas buvo svarstomas parlamente. Dabar jame atsirado ir teismas, ir rinkėjų balsavimas dėl mandato patikrinimo.

„1991-12-05. AT posėdis. Jarašiūnas siūlo papildymą, kad bendradarbiavimą būtina įrodyti. Žiemelis agituoja balsuoti už pirmą svarstymą. Rasimavičius. Padarykime pertrauką svarstyme dar kartą. Motieka vis kartoja tą patį, klausia: Ar gali sėdėti AT žmogus, kuris bendradarbiavo su KGB? Nereikia jokių rinkėjų! Neįsivaizduoju, kad rinkėjai duotų mandatą KGB agentui!“

Įstatymui dėl deputatų-kagėbistų buvo iškart pritarta ir pirmuoju, ir antruoju svarstymu. Dar po kelių dienų Aukščiausioji Taryba vėl svarstė jį, ketindamas priimti.

„1991-12-10. AT posėdis. Prunskienė pasisako prieš vilkus avies kailyje. Piktinasi, esą Vaišvila, Landsbergis, Čepaitis, Terleckas kaltina ją dalyvavus pučuose. Atseit spalio mėnesį Čepaičiui ir Vaišvilai duotas juodasis scenarijus. Prisilytėjimas prie KGB nėra tas pat, kaip dalyvavimas sąmoksle. Ji siūlo: 1) apriboti Apsaugos skyriaus funkcijas, nušalinti Skučą; 2) pakeisti KGB komisiją. Landsbergis kalba apie Konstitucijos rengimo metmenis. Gajauskas perskaito komisijos pareiškimą: „Virgilijus Čepaitis sąmoningai bendradarbiavo su KGB.“ Reikalaujama sustabdyti mano įgaliojimus AT.

Balsavimas. 41 / 3 / 14 iš 94 sėdinčių salėje. Aukščiausioji Taryba pataria man atsistatydinti. Protokolinis nutarimas.

Sako, šiandien Motieka priimsiąs sprendimą, kad buvau agentas.“

Trys komisijos nariai po išvadomis nepasirašė. Mano „kagėbizacija“ truko jau beveik mėnesį, tai gal nors jiems kilo abejonių? Radau dienoraštyje dar tokį tos dienos įrašą: „JS frakcijos taryba šnekėjosi su Gajausku, kuris aiškino apie skundikus lageryje ir sakė, kad su nusikalstama organizacija negalėjo būti jokių santykių. Patarta man padaryti pareiškimą. Kazys Saja vėl agitavo mane pasisakyti.“

Bet aš norėjau tik vieno – kad kuo greičiau viskas baigtųsi. Deja, įstatymas, pagal kurį mane turėjo išmesti iš AT, vis dar nebuvo priimtas. Tai padaryta tik po savaitės. Diskutuota dėl jo du posėdžius. Buvo balsuojama dėl kai kurių straipsnių. Pavyzdžiui, komisijos narys Vidmantas Žiemelis pasiūlė be svarstymo parlamente ir be pavedimo teismui tiesiog nutraukti deputato įgaliojimus. Pasiūlymas nebuvo priimtas. Ypač daug diskusijų sukėlė Stasio Malkevičiaus siūlymas įtraukti „taip pat ir vadovaujančius LKP (SSKP) darbuotojus, kuriems KGB teikė informaciją ir atsiskaitė už savo veiklą.“12

Prieš tokią dekagėbizacijos įstatymo pataisą tuojau pat pasisakė Česlovas Juršėnas: „Vis dėlto reikėtų, jeigu prieisime iki balsavimo, išsiaiškinti, ką reiškia „vadovaujantys“. Kur baigiasi ta „vadovaujančio“ apibrėžimo riba: „instruktorius CK“, instruktorius rajkome“, ar „apmokamas partsekretorius“? Kas yra tas „vadovaujantis LKP, SSKP darbuotojas“?“ Jį palaikė LKP (SSKP) atstovas Leonas Jankelevičius: „Ką reiškia „vadovaujantis LKP darbuotojas“? Tai vienas klausimas. Antras klausimas. Kaip bus nustatinėjama, kam buvo teikiama KGB informacija? Ar pagal tai, kad Sąjūdžio ar kita frakcija sakys mananti, kad kažkam buvo teikiama, ar pagal KGB instrukciją? Aš tos instrukcijos asmeniškai nesu skaitęs, nors esu dirbęs partijos komiteto sekretoriumi.“

LKP, atsiskyrusios nuo SSKP, buvęs sekretorius ideologijai Lionginas Šepetys pridūrė: „Aš tik norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad teisininkai, kurie ruošia projektą, išskyrus vieną, visi yra prieš šios pataisos įrašymą. Dėl to, kad jau čia veikia politiniai, o ne teisiniai motyvai.“

Jis neklydo, nes Liaučiaus komisija šią pataisą atmetė, esą ši problema bus sprendžiama kitu – Desovietizacijos – įstatymu. Parlamentui teko balsuoti. Už įstatymo 5 straipsnio papildymą 4 punktu, kuriame būtų parašyta, kad įstatymas taikytinas ir „vadovaujantiems LKP darbuotojams, kuriems KGB teikė informaciją ir atsiskaitė už savo veiklą“ balsavo 36 deputatai, 43 buvo prieš ar susilaikė. Jungtinės Sąjūdžio frakcijos pataisa atmesta. Balsavimu nuspręsta, kad deputato mandatas laikomas patvirtintu, jei už tai pasisakė pusė rinkėjų, įtrauktų į sąrašus.

Džiaugiausi, kad įstatymas pagaliau priimtas, nors juridiniu požiūriu jis atrodė gana keistas. Į tai atkreipė dėmesį ir deputatas Narcizas Rasimavičius: „Man, kaip teisininkui, susidaro toks įspūdis, kad mes norime tiktai nustatyti, kad žmogus buvo tame sandėlyje, kuriame įvyko vagystė. O toliau – jau stop! Gink Dieve, nesiaiškinkim, ar jis pavogė, ar jis atėjo pažiūrėti, ką kiti vagia. Šito, gink Dieve, nesiaiškinkim! Užtenka to, kad buvai sandėlyje. Bet juk tai jokiu būdu ne teisinė sąvoka.“13
Tądien man atrodė svarbiausia, kad pavyko išvengti susidorojimo Aukščiausiojoje Taryboje, nes prie to buvo linkstama. O teismas, vyliausi, atmes absurdiškus kaltinimus.

Tęsinys kitame numeryje.

1 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 44. Vilnius. 1995, p. 314–315.
2 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 45. Vilnius. 1995, p. 6.
3 Ten pat, p. 45.
4 Ten pat, p. 160.
5 Ten pat, p. 164.
6 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 44. Vilnius. 1995, p. 307.
7 Ten pat, p. 312.
8 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 45. Vilnius. 1995, p. 317.
9 Ten pat, p. 42–43. Šiame AT stenogramų tome (p. 43–46) taip pat atspindėta to posėdžio diskusija.
10 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 46. Vilnius. 1995, p. 4.
11 Ten pat, p. 229.
12 Ši diskusija atspindėta: Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 45. Vilnius. 1995, p. 30–44 ir 77–96.
13 Aukščiausiosios Tarybos stenogramos, 46. Vilnius. 1995, p. 50.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Vas 2024 18:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Sąjūdis
FOTO: Paulius Lileikis


Paveikslėlis

Virgilijus Juozas Čepaitis
FOTO: Paulius Lileikis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007