Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Geg 2024 13:15

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 62 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 18 Geg 2007 23:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
A.Kontrimas: žemaičio tautybė turi „grįžti“


2007 gegužės mėn. 17 d., Gintarė Karabaitė, savaitraštis „Labas, Žemaitija“

Paveikslėlis

  Prieš pusantro mėnesio trys žemaičiai iš Telšių – Antanas Kontrimas, Alvydas Jokšas ir Arvydas Norvydas civilinės metrikacijos skyriui įteikė prašymą atkurti žemaičių tautybę, tačiau jokio atsakymo iki šiol taip ir nesulaukė. „ Jeigu yra žodis, vadinasi, yra ir kalba. Jei yra kalba – turi būti ir tauta“, - sako stipriausios barzdos planetoje savininkas Antanas Kontrimas.

Atsakymo dar nesulaukė


  - Pagal visas instrukcijas, atsaką gauti turėjom per trisdešimt dienų, bet kažkodėl iki šiol jo neturime...Jei į prašymą nebus atsižvelgta, skųsimės ir toliau ieškosim teisybės. Jei mus pripažins, kiekvienas pilietis galės apsispręsti, ar jis nori būti žemaičiu, - pasakojo A. Kontrimas.

   Kol žemaičiai laukia, valdininkai tyli. Telšių civilinės metrikacijos vedėja Elena Barodicienė patvirtino gavusi prašymą, tačiau kalbėti atsisakė, motyvuodama tuo, kad tokių dalykų aptarinėti ir komentuoti negali.

Ignoruojami istoriniai faktai


   Pasak A.Kontrimo, tautybė turėtų būti grąžinta dėl neginčijamų faktų. Žemaičių, kaip atskiros tautos gyvavimą, rodo ne tik savita kalba, bet ir istoriniai įvykiai.

   - Daug kas sako, kad nebuvo valstybės, tačiau pasaulyje yra daug tokių, kurie neturi savos valstybės. Netgi Lietuvoj gyvena nemažai tautų, tai kodėl ir mes negalim būti pripažinti?- samprotavo A. Kontrimas.– Istorijos institute galima rasti dokumentų, liudijančių, Rusijos caro, kaip žemaičių kunigaikščio, titulą. Vadinasi, buvo ir žemaičių kunigaikštystė.

    Pasak stipruolio, net 1893-ųjų metų gyventojų surašymas rodo, kad Telšiuose tuo metu gyveno vien žydai ir žemaičiai:

    - Žydų dar yra, o žemaičių nei vieno nebeliko. Negi juos visus iššaudė ar kaip kitaip sunaikino? Mes stojom į kovą, kad žemaičių tauta pagaliau būtų atstatyta ir mus pripažintų.

    Prezidento Smetonos laikais apie Žemaitiją kalbėti buvo iš vis uždrausta. Pasak pašnekovo, prezidentas net buvo uždraudęs Žemaitijoje grietinę vadinti „smetona“. A.Kontrimo teigimu, tuomet visi teigė, kad žemaičiai – tie patys, su akcentu kalbantys lietuviai.

    - Gal mes ir kalbam su akcentu, bet tik todėl, kad esam tikri žemaičiai,- sakė Gineso rekordininkas. - Jei surašytume visus tikrus žemaitiškus žodžius ir imtume taip kalbėti, nei vienas lietuvis mūsų nesuprastų ir turbūt ne kiekvienas pasakytų, kad „liostri“ yra linksma mergaitė?

Niekinami vietovardžiai


     Žmogumi-barzda vadinamas A.Kontrimas nesupranta ir keisto kalbininkų noro lietuvinti visų vietovardžių.

     - Prezidentas įsakė saugoti, o kalbininkai visus vietovardžius tiesiog subjaurojo. Plungės rajone visad buvo Kontaučiai, dabar – Kantaučiai. Vembutai tapo Vembūtais, Duseikiai – Dūseikiais. Kodėl Lauksodos gyvenvietė turi vadintis Lauko soda? Žemaičiai tokios neturi, todėl kiekvienas vietovardis ir angliškai, ir vokiškai, ir žydiškai turi vadintis taip, kaip priklauso. Joks lietuvis negali daryti jos Lauko soda,- įrodinėjo telšiškis.

    Kad įvažiuojančius į Žemaitijos sostinę pasitiktų žemaitiškas jos vardas, A. Kontrimas turėjo laukti net pusantrų metų.

    - Negi dabar Lietuva sugriuvo, kad taip gražiai yra parašyta Telše? – retoriškai klausė pašnekovas.

Tautų Sąjunga gina tautiškumą


     Tautybę siekiantis atgauti žemaitis niekaip nesupranta, kodėl valdininkai nepripažįsta žemaitiškumo.

     - Mes ir toliau būsim Lietuvos piliečiais. Amerikoj tiek daug valstijų yra, visos jos kalba skirtingom kalbom, bet Amerika nepražūna. Lenkijoje yra panaši į mus savo situacija košūbų tauta. Kaip ir mes, žemaičiai, jie buvo niekinami, stumiami iš žemėlapių, bet kada Lenkija įstojo į Europos Sąjungą, košūbus ėmė gerbti,- pasakojo A.Kontrimas.

     Pasak stipruolio, visame pasaulyje, ypač Europos Sąjungoje, stengiamasi atgaivinti išlikusias tautas:

     - Velniški pinigai skiriami nykstančių tautų mokykloms, gramatikoms, žodynams atgaivinti. Pas mus visa tai griežtai naikinama, nors neginti mažų tautų negalima.

Kenčia dėl žemaitiškumo


    - Esu labai užsispyręs žemaitis,- sako stipruolis A.Kontrimas ir prisipažįsta, kad dėl tokios savybės neretai tenka ir nukentėti. Septynis pasaulio Gineso rekordus pasiekęs ir penkiose Gineso knygose įvairiomis kalbomis Lietuvą garsinantis žemaitis visur kalba tik žemaitiškai ir yra įsitikinęs, kad dėl tokio „pomėgio“ niekuomet už pasiekimus ir nebuvo deramai įvertintas.

     - Todėl, kad esu žemaitis, iš valstybės gavau dvi dideles špygas, nes žemaičiai yra niekinami. Mūsų lakūnui Jurgiui Kairiui už pasaulinį Grand Prix niekas net gėlių neatnešė,- sakė A.Kontrimas.- Jaučiama kažkokia neapykanta, baimė, bet mes tenorime turėti savo tautos privilegijas, atributiką, žemaitiškai rašyti ir kalbėti be jokių draudimų.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 22 Rgp 2007 14:33. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 07 Lie 2007 17:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žemaičių tautybės negavę telšiškiai kreipsis į ministrą


Atnaujinta 16:55, ŠTV, Ieva Urbonaitė, http://www.DELFI.lt
2007 liepos mėn. 5 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=13706667

   Žemaičių tautybės siekiantys telšiškiai planuoja skelbti atvirą laišką teisingumo ministrui Petrui Baguškai, kuris „iš pradžių leido į pasus įrašyti žemaičio tautybę, bet vėliau persigalvojo“. Penktadienį motelyje ties posūkiu į Telšius susirinkę vyrai atgaivino prieštaringai vertinamas diskusijas apie žemaičių pilietybę.

   „Ketiname pasirašyti sutartį dėl Žemaičių iniciatyvinės grupės įsteigimo“, - DELFI patvirtino vienas iš žemaičių tautybės įvedimo iniciatorių, stipriausios barzdos rekordininkas Antanas Kontrimas, tačiau plačiau planų nekomentavo.

   Pasak telšiškio Antano Kontrimo, Teisingumo ministerija iš pradžių leidusi įrašą „žemaitis“, o po kelių dienų leidimą pavadinusi lyg ir nedėmesingos darbuotojos klaida, pasityčiojo iš žemaičių.

   Žemaičiu pageidaujantis vadintis Egidijus Skarbalius cituoja Konstitucinio Teismo 1999 metų spalio 21 dienos nutarimą: ,,Kokiai tautybei priklausyti – tai asmens apsisprendimo reikalas, t.y. niekas, išskyrus patį asmenį, negali spręsti jo priskyrimo kokiai nors tautybei klausimo“.

    Pasak žemaičių iniciatyvinės grupės atstovo, siekis dokumentuose matyti įrašą „žemaitis“ vietoj dabartinio „lietuvis“ neskatina šalies gyventojų susiskaidymo, mat panašaus įrašo gali pageidauti ne vien žemaičiai, o kas tik panoręs. Žemaičiu pageidaujantis vadintis Lietuvos pilietis teigia, esą tik Lietuvoje biurokratai nepaiso etninių ambicijų, tuo tarpu pasaulyje jos labai gerbiamos. Pasak. E. Skarbalius, Vokietijoje gerbiami bavarai, Italijoje - siciliečiai ir pan.

Reikalauja grąžinti 30 litų


    Penki žemaičiai, užsispyrę siekti įrašo pase, susibūrė į grupę ir pasivadinę „Žemaičiai buvo, yra ir bus“ sako teisme ginsią savo teisę pasivadinti žemaičiais, o savo tiesą parems istoriniais dokumentais, kad jų protėviai buvę žemaičių tautybės, todėl ir jie –vaikaičiai - galį tokiais vadintis.

    Žemaičiai mano teismą laimėsią, mat žemaičiai, kaip tautybė, įvardijama ne viename senoviniame dokumente. Vyrai ne tik parašė atvirą pasipiktinimo laišką jiems nepalankiam teisingumo ministrui Petrui Baguškai, bet ir reikalauja ministro grąžinti 30 litų, kuriuos už dokumentų tvarkymą žemaičiai sumokėjo vos tik sužinoję pirmąjį ministerijos sprendimą leisti pase įrašyti tautybę „žemaitis“.

Idėją palaiko ne visi žemaičiai


    Žemaičių tautybės idėjai pritaria ne visi, vadinantys save žemaičiais. „Aš žemaitė, tačiau su tokiais durniavimais nieko bendro neturiu. Nė vienas nei Vilniuje, nei kitur normaliai dirbantis ir gyvenantis žemaitis nieko bendro su jais neturi. Tai va, taip DELFI ir parašykit“, - sakė žurnalo „Žemaičių žemė“ redaktorė Danutė Mukienė.

    Žemaičių kultūros draugijos Skuodo skyriaus pirmininkas Evaldas Razgus buvo kitos nuomonės. „Aš pritariu, kad žemaičiams būtų suteikta Žemaitijos pilietybė, o Lietuva iki šios dienos vadinama jungtine Lietuvos valstybe. Kodėl mus skriaudžia, neduoda žemaičių pilietybės - nežinau. Nesuprantu, kas čia blogo“, - DELFI sakė Skuodo savivaldybės tarybos narys.

    DELFI primena, kad A. Kontrimas drauge su Alvydu Jokšu bei Arvydu Norvydu dar kovą Telšių rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus prašė, kad jų gimimo liudijimuose vietoje lietuvių tautybės būtų įrašyta žemaičių tautybė.

    Gegužės pabaigoje trijulė gavo Teisingumo ministerijos raštą, kad turi teisę tai daryti, tačiau vėliau ministerijos atstovai pranešė, kad tokia informacija juos pasiekė persklaidą.

    Teisingumo ministerija paneigė, kad A. Kontrimui buvo leista pakeisti tautybę.

    Pranešime spaudai teigta, jog gegužės 25 dieną Teisingumo ministerijos sekretorius patvirtino Telšių rajono Civilinės metrikacijos skyriaus išvadą dėl atsisakymo pakeisti lietuvio tautybę į žemaičio. Motyvas - teisės aktų nuostatos, kurios numato, kad tautybę pakeisti turi teisę tie asmenys, kurie pasirenka kitą, tačiau vieno iš tėvų ar senolių tautybę.

    "Patvirtinus neigiamą išvadą, informacinis pranešimas A. Kontrimui neturėjo būti siunčiamas, tačiau įvykus techninei klaidai, pranešimas buvo išsiųstas. Ministerija atsiprašo už klaidą", - skelbta pranešime.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Lie 2007 16:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žemaičiai žada kreiptis į Strasbūro teismą


Reda Šležienė, http://www.lrt.lt
2007 liepos mėn. 11 d.

   Žemaičiai žada, kad jei reikės, net Strasbūro teisme įrodinės savo teisę dokumentuose oficialiai vadintis žemaičių tautybės. Prieš mėnesį Teisingumo ministerija trims telšiškiams leido įrašyti žemaičių tautybę, tačiau vėliau persigalvojo, aiškindama, kad buvo įsivėlusi techninė klaida, praneša LTV naujienų tarnyba.

   Ne vieną pasaulio rekordą pasiekęs Antanas Kontrimas sako visada save vadinęs žemaičiu. Tvirčiausia Lietuvos barzda tituluojamas vyras pasityčiojimu vadina Teisingumo ministerijos sprendimą vieną dieną suteikti žemaičio tautybę, o kitą jau atimti.

   „Ruošiame dokumentą teismui, reikia šį sprendimą apskųsti“, – sako A. Kontrimas.

   Žemaičiai juokauja, kad savo tautybę pase norėtų įsirašyti milijonas žemaičių. Esą jei yra žodis, vadinasi, yra ir kalba, jei yra kalba – turi būti ir tauta, savo argumentus dėsto Žemaitijos vyrai.

   „Man dar neteko girdėti, kad kur nors pasaulyje žmogus yra verčiamas įrodinėti tokį dalyką. Tai yra deklaruojamas dalykas. Pabandykime kokiam škotui liepti įrodinėti, kad jis škotas“, – aiškina žemaitis Egidijus Skarbalius.

   Teisingumo ministerijos atstovai patys atvyko į Telšius įtikinti žemaičių, kad jie negali įteisinti žemaičių tautybės, nes tėvų ir senelių tautybė buvusi lietuvių. Ministerijos sekretorius Arūnas Kazlauskas skeptiškai vertina ir žemaičių norą bylinėtis teismuose.

   „Nė vienas atsargus teisininkas negalėtų duoti didelių garantijų arba pasakyti, kad tikrai taip arba kitaip“, – teigia A. Kazlauskas.

    Nuo dėl savo tautybės kovojančių telšiškių neatsilieka ir Skuodo žemaičiai. Šio miesto politikai per posėdžius įsipareigojo kalbėti tik žemaitiškai.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Rgp 2007 14:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
T.Baranauskas: Iniciatyvinė grupė žemaitiškumui sunaikinti


Tomas Baranauskas, http://www.DELFI.lt
2007 rugpjūčio mėn. 22 d.
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=14141226

    Žemaičiai – buvo, yra ir bus“ – taip vadinasi liepos 5 d. Telšiuose     sukurta iniciatyvinė grupė, sieksianti žemaičių tautybės įteisinimo.   Pavadinimas turėtų paglostyti širdį kiekvienam Žemaitijos patriotui. Bet kas iš tiesų slypi po šiais žodžiais? Ar kartais visiems įprastu žodžiu „žemaičiai“ nedangstomas visai kitas turinys, kuriuo bandoma pakeisti tikrąją šio žodžio reikšmę?

    Šiais laikais daug dėmesio skiriama prekiniams ženklams. Pabandytų kokia nors įmonė be leidimo gaminti ir pardavinėti gėrimą, pavadintą „Coca Cola“, įstatymas jai iškart smogtų visu griežtumu. Su etnografinių grupių vardais yra kitaip. Sugalvoja penkių žmonių iniciatyvinė grupė savo kuriamą „tautą“ pavadinti lietuvių etnografinės grupės vardu – ir kai kurie intelektualai draugiškai tapšnoja per petį, ir Teisingumo ministerija blaškosi tarp pripažinimo ir atsisakymo registruoti tokią tautybę, o pavadinimo vagys jau net kojomis trypia, reikalauja įteisinti savo naujadarą, kelia bylas teismuose.

   Penki naujosios „žemaičių tautos“ iniciatyvinės grupės nariai – buvęs seimūnas paksistas Egidijus Skarbalius, stipriabarzdis Antanas Kontrimas, kilojantis alaus statines savo barzda, Alvydas Jokšas, Arvydas Norvydas, vilnietis Liudvikas Ragauskis – jau ir žemaičių „tautos“ registrą kurti sumanė ir pasiskelbė, esą jau 1,5 tūkstančio „tautos“ narių suregistravo ir dar dešimteriopai daugiau suregistruoti tikisi. Rodos, naują tautą sukurti – tas pats kas sodininkų draugiją įsteigti.

    Stipriabarzdžio Antano logika paprasta: „Jeigu yra žodis, vadinasi, yra ir kalba. Jei yra kalba – turi būti ir tauta“. Ačiū, Antanai. Jei kada nors bus panaikinta lietuvių tauta, žinosiu, kad kaip nutautėjęs kaunietis galiu dar rinktis iš žeimeliečio, anykštėno ir vilniečio tautybių. Bet kol kas pabūsiu lietuviu. Na, o, pasak Egidijaus Skarbaliaus, teismams bus pateikti ieškiniai, kuriuose „planuojama išdėstyti konkrečius istorinius, kultūrinius, socialinius faktus, rodančius, kad žemaičių tauta buvo ir yra“ („Plungė“, 2007-07-13).

    Tiesiog nuostabu – Lietuvos istorija bus rašoma teismuose. Rašys E. Skarbalius, padedamas advokatų ir diskutuodamas su teisėjais. Istorijos fakultetus Lietuvos universitetuose galima uždaryti, o istorikus paleisti šunims šėko pjauti. Juk kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad istoriją tyrinėti ir iš pagrindų perrašinėti gali bet kas. Beje, pastebimas dėsningumas, kad kuo mažiau žmogus išmano istoriją, tuo didesnę revoliuciją šiame moksle sugeba padaryti. Antai Rusijoje vienas matematikos profesorius su grupe kolegų vieną po kitos kepa knygas, kuriose įrodinėja, kad Jėzus Kristus gimė XII amžiuje, o ankstesnės istorijos išvis nebuvo... Vis dėlto kaip nykstančios istoriko profesijos, kuriai vis sunkiau konkuruoti su naujais pranašais, atstovas į darnią Skarbaliaus viziją pabandysiu įkišti ir savo trigrašį.

    Žemaičių vardas istorijos šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1219 metais, kuomet Lietuvos kunigaikščiai – tarp jų ir žemaičių – sudarė taiką su Volynės kunigaikščiais. Ten dar minimi Deltuvos kunigaikščiai – dabartinis Deltuvos miestelis yra šalia Ukmergės (kiek man žinoma, nei jo, nei Ukmergės rajono, gyventojai deltuvių tautos kurti nesiruošia – bent jau kol kas).

    Keliais dešimtmečiais vėlesni šaltiniai aiškiau nusako, kas yra tie žemaičiai. „Lietuviai, kurie vadinami žemaičiais“, – taip net tris kartus žemaičius įvardija vienas iš pagrindinių XIII a. Lietuvos istorijos šaltinių – Eiliuotoji Livonijos kronika. Kitais atvejais ta pati kronika juos vadina ir tiesiog žemaičiais, ir tiesiog lietuviais (pavyzdžiui, 1236 m. Šiaulių mūšio aprašyme kalbama tik apie lietuvius, o žemaičiai neminimi, nors galima numanyti, kad dauguma tų lietuvių buvo iš Žemaitijos).

   Kitas kryžiuočių kronikininkas Petras Dusburgietis, aprašydamas pirmuosius Prūsijos kryžiuočių žygius į Žemaitiją, randa ten tik lietuvius. Porą kartų patikslina – „lietuviai iš Žemaitijos“. Patį Žemaitijos vardą jis mini gana retai, o jos gyventojų žemaičiais išvis nevadina – tik lietuviais (nors išskiria karšuvius). Kiti viduramžių šaltiniai žemaičius irgi vadina ir lietuviais, ir žemaičiais.

   Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas 1323 m. Vilniuje sudarytoje taikos ir prekybos sutartyje su Livonija pareiškė: „Štai tos žemės, kuriose mes nustatėme taiką: iš mūsų pusės – Aukštaičių ir Žemaičių žemė, Pskovas ir visi Rusinai, kurie yra mūsų valdžioje...“ Gediminas aiškiai apibūdino savo valstybės struktūrą: Aukštaitija, Žemaitija ir Rusia, taigi Lietuva yra Aukštaitijos ir Žemaitijos junginys. Aukštaitija – tai „aukštutinė Lietuvos dalis“, Žemaitija – žemutinė. Tai puikiai žinojo ir XIV amžiaus Livonijos kronikos autorius Hermanas Vartbergė.

   Patys žemaičiai 1416 m. pradžioje Konstanco bažnytiniame suvažiavime visai katalikiškai Europai pateiktame „Žemaičių skunde“ pareiškė, kad „daugelis iš mūsų brolių su ta pačia lietuvių gimine, kurios mes esame kūnas ir kaulai, yra atgimę šventame krikšto šaltinyje“. 1420 m., imperatoriui Zigmantui Liuksemburgiečiui priėmus Vokiečių ordinui palankų sprendimą dėl Žemaitijos priklausomybės, Vytautas Didysis pasipiktinęs rašė: „Juk pirmiausia Jūs padarėte ir paskelbėte sprendimą dėl Žemaičių žemės, kuri yra mūsų paveldėjimas ir mūsų tėvonija iš teisėtos prosenolių bei senolių įpėdinystės. Ją ir dabar nuosavybėje turime, ji dabar yra ir visada buvo viena ir ta pati Lietuvos žemė, nes yra viena kalba bei tie patys gyventojai. Bet kadangi Žemaičių žemė yra žemiau negu Lietuvos žemė, todėl ir vadinama Žemaitija, nes taip lietuviškai yra vadinama žemesnė žemė. O žemaičiai Lietuvą vadina Aukštaitija, t. y. iš Žemaičių žiūrint, aukštesne žeme. Taip pat Žemaitijos žmonės nuo senų laikų save vadino lietuviais ir niekada žemaičiais, ir dėl tokio tapatumo savo titule mes nerašome apie Žemaitiją, nes viskas yra viena, vienas kraštas ir tie patys gyventojai“.

   XV a. Aukštaitijos sąvoką iš vartosenos išstūmė Lietuva siauresniąja prasme, todėl imta kalbėti apie „Lietuvą ir Žemaitiją“, tačiau tai nereiškia, kad žemaičiai nustojo būti lietuviais. Martynas Mažvydas savo Katekizmo prakalbą skyrė lietuviams ir žemaičiams – ,,lietuvninkump ir žemaičiump“ – jam nė į galvą neatėjo, kad lietuviams ir žemaičiams reikėtų rašyti atskirus katekizmus (anot akademiko Zigmo Zinkevičiaus, pats Mažvydas buvo kilęs į žemaičių dūninikų tarmės ploto, tačiau jo raštų kalba gerokai suaukštaitinta). Lietuviškos raštijos pradininkas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje Mikalojus Daukša irgi buvo kilęs iš istorinės Žemaitijos, tiesa, jo gimtųjų Dotnuvos–Kėdainių apylinkių tarmė pagal šiuolaikinę klasifikaciją skiriama vakarų aukštaičiams. Nors ir buvo žemaitis, savo kalbos žemaitiška M. Daukša nelaikė. Savo išverstą „Postilę“ (1599 m.) jis skyrė visai Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei ir jos lenkiškoje pratarmėje rašė: „Pagaliau, kad ir negautum kitos paramos ir naudos iš tų knygų, išverstų į lietuvių kalbą, gana man bus, jog šiuo, nors ir mažu savo darbeliu, – kaip manau ir geidžiu, – duosiu pradžią ir paskatinsiu mūsiškius mylėti gimtąją kalbą, jos laikytis ir ją ugdyti. Juk tatai mums ir visiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyventojams, kaip sakyta, labai turėtų rūpėti.“

   Vis dėlto netrukus po Mikalojaus Daukšos veikalų pasirodymo, atsirado sąvoka „žemaičių kalba“. Atsirado ir supratimas, kad ji skiriasi nuo lietuvių kalbos. Pirmieji apie žemaičių kalbą prabilo rytų aukštaičiai – „lietuviai“ siaurąja prasme.

    Jau leidžiant M. Daukšos verstą Jokūbo Ledesmos „Katekizmą“ (1595 m.), kažkokių „dievobaimingų vyrų“ buvo parengtas ir kitas jo vertimas į „tikrąją“ to meto lietuvių kalbą, bet jis nebuvo išleistas. 1605 m. buvo išleistas dar vienas anoniminis J. Ledesmos „Katekizmo“ vertimas, kurio pratarmėje rašoma: „Atėjo ausiump mano ne vieno žodžiai, kurie neišmaną sakos Katekizmo, perguldyto nuog Jo Mylistos kunigo Mikalojaus Daukšos, Kanauninko Bažnyčios Žemaičių, jog esąs anas perguldęs jį žemaitiškai, ir geidė anys nuog manęs, idant lietuviškai būtų perguldytas. Tai žinau gerai, jog jo Mylista, ir Lietuvai, ir Žemaičiamus norėdamas gerai padaryt, abeja tąjį Katekizmą perguldė ir todrin abejos giminės žodžius paguldė. Vienok idant Lietuva tuo geriaus ir labiaus savo prigimtąjį lietuvišką liežuvį pažintų, ir permanytų, ir žodžiai anie, kuriuos bylo: „Neturime Katekizmo lietuviško“, nustotų, tą Ledesmos Katekizmą iš naujo perguldžiau, kuris jau pirma to buvo perguldytas ir nežinau, kaip nugaišintas“.

   Taip Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XVII a. susiklostė tradicija leisti dvejopas knygas: Vilniaus vyskupystei – raštų kalbos variantu, paremtu rytų aukštaičių tarme („lietuvių kalba“), o Žemaičių vyskupystei – raštų kalbos variantu, paremtu, kaip šiandien pasakytume, vakarų aukštaičių tarme („žemaičių kalba“).

    „Žemaičių kalba“, kurios pradininku laikytinas M. Daukša, vis dėlto ne visada buvo vadinama žemaičių kalba, dažnai – tiesiog lietuvių kalba. Nuo XVIII a. pradžios ji išstūmė Vilniaus vyskupystės lietuvių (rytų aukštaičių) „kalbą“. Nuo tol imtos leisti vakarų aukštaičių tarmės pagrindu parašytos knygos. Šią tarmę įtvirtino 1737 m. išleista pirmoji ir vienintelė LDK lietuvių kalbos gramatika – „Lietuvos kalbų visuma pagal šios kunigaikštystės pagrindinės tarmės gramatikos dėsnius aprašyta“. Priklausomai nuo autoriaus kilmės ir išsilavinimo ja parašytuose raštuose pasitaikydavo daugiau ar mažiau rytų aukštaičių arba žemaičių (šiuolaikine prasme) tarmės priemaišų. Kartais žemaitybės (šiuolaikine prasme) šioje kalboje sudarydavo iki pusės žodžių, o kartais – vyraudavo. Pati kalba dažniausiai buvo vadinama ir lietuvių, ir žemaičių kalba.

    XIX a. pradžioje žemaičių bajorų tarpe kilus lituanistiniam sąjūdžiui, žemaitybės dar labiau įsigalėjo lietuviškuose raštuose. Dionizas Poška ir kiti to meto lietuvių veikėjai manė, kad žemaičių (dūninikų) tarmė turėtų tapti bendrinės lietuvių kalbos pagrindu. Bet niekam nekilo mintis kurti atskirą nuo lietuvių kalbos bendrinę žemaičių kalbą. XIX a. I pusės autoriai dažnai sinonimiškai vartodavo sąvokas „lietuvių kalba“ ir „žemaičių kalba“, o kartais – ir „Lietuvos ir Žemaičių kalba“ (M. Davainis-Silvestraitis lenkų skaitytojui paaiškino: „lietuvių kalba, kuri Žemaitijoje vadinasi žemaičių“). Nepaisant dažnai vartojamos frazės „lietuviai ir žemaičiai“, XIX a. lietuvių tautinė savimonė buvo bendra. „Nes pamarys baltickas nėra perdalytas, – / Lietuvių ir žemaičių kraujas sumaišytas,“ – 1810 m. rašė D. Poška.

    Buvo ir trečia lietuvių kalbos atmaina – Mažosios Lietuvos lietuvių rašto kalba, taip pat paremta vakarų aukštaičių tarme. Į tautinį atgimimą XIX a. II pusėje aktyviai įsijungus Užnemunės lietuviams, kalbėjusiems Mažajai Lietuvai artimomis tarmėmis, būtent šio raštų kalbos varianto pagrindu ėmė formuotis ir iki XX a. pradžios susiformavo lietuvių bendrinė kalba. Nors ji ir nebuvo tiesioginė XVII a. „žemaičių kalbos“ palikuonė, bet susiformavo tos pačios vakarų aukštaičių tarmės pagrindu, tad, kalbant M. Daukšos oponentų terminais, šiandieninė lietuvių bendrinė kalba yra labiau žemaitiška, nei lietuviška.

    Iš tiesų istorinė Žemaitija neturėjo savo kalbos: rytiniai ir pietiniai žemaičiai nuo seno kalbėjo vakarų aukštaičių tarme, o Šiaurės Vakarų Žemaitija – žemaičių dūnininkų ir dounininkų tarmėmis.

    Beje, dounininkų tarmė susidarė dėl kuršių substrato įtakos – Telšių – Kretingos kraštas XIII a. dar tebebuvo kuršių gyvenamas. Žemaičiai čia užklysdavo tik kaip svečiai. Kovų su kryžiuočiais metu, ypač po 1260 m. bendros pergalės Durbės mūšyje, pietiniai kuršiai prisijungė prie Lietuvos ir ilgainiui sulietuvėjo – tiksliau, sužemaitėjo, savo kalbos palikimą išsaugodami unikalioje žemaičių dounininkų tarmėje (be abejo, būta ir nemažos žemaičių imigracijos į kovų metu ištuštėjusias kuršių žemes).

    Žemaitija davė Lietuvai LDK raštijos pradininką Mikalojų Daukšą, pirmąjį lietuviškai rašiusį istoriką Simoną Daukantą, lietuvių tautinio sąjūdžio pradininką vyskupą Motiejų Valančių, žymiausią lietuvių poetą Joną Mačiulį-Maironį, antrąjį Lietuvos Respublikos Prezidentą Aleksandrą Stulginskį ir daug kitų iškilių asmenybių, be kurių neįsivaizduojama Lietuvos istorija ir kultūra. Visi šie žmonės buvo tikri žemaičiai ir ne mažiau tikri lietuviai.

    Kuriantiems tokį naujadarą, kaip „žemaičių tauta“, visus savo krašto šviesuolius teks paskelbti tautiškai nesusipratusiais žemaičiais ar net „žemaičių tautos“ išdavikais, arba jų biografijas bei kūrybą klastoti. Kitaip sakant, istorinę atmintį teks keisti fikcijomis, arba jos visai atsisakyti.

     Nenuostabu, kad Žemaitijos pseudopatriotų tarpe populiarėja tokios knygos, kaip Čarlzo Pičelo (Charles Louis Thourot Pichel, 1890–1982) „Žemaitija“ (anglų kalba išleista 1975 m., lietuviškas vertimas pasirodė 1991 m.). Jos autorius – pagarsėjęs šarlatanas, sukūręs fiktyvų Joanitų (Maltos) ordiną (kadangi daugelis šio ordino narių buvo Pičelo tipo žmonės, vėliau jis suskilo į daugybę to paties pavadinimo ordinų, iš kurių kiekvienas skelbiasi „tikruoju“). Vienas iš šio „Šv. Jono ordino“ narių buvo kažkoks Bernardas Benjaminas Blažys (Bernard Benjamin Blazes), skelbęsis Žemaitijos didžiuoju kunigaikščiu. Pičelo knyga – tai primityvus Lietuvos istorijos konspektas, pagardintas intarpais iš šio „didžiojo kunigaikščio“ išsigalvotos savosios „Saulės dinastijos“ genealogijos. Fantazuodamas apie savo prarastą „karalystę“ Blažys sukūrė lietuvių užkariautos ir engiamos Žemaitijos civilizacijos įvaizdį.

   Net nuostabu, kad šis primityvaus šarlatanizmo pavyzdys kai kurių neožemaičių pagarbiai cituojamas kaip didžiausias autoritetas. Apie tariamą „Saulės dinastiją“ bandoma kurti net eiles ir prozą. Ypač dideliu autoritetu Pičelą laiko „Žemaitijos prezidentu“ save tituluojantis Justinas Burba, bet šis, regis, kuria dar vieną „žemaičių tautą“, kuri ne visai sutampa su Skarbaliaus „žemaičių tauta“... Kas tai – klounai, nemokšos ar provokatoriai? Kokie bebūtų jų žaidimų motyvai, akivaizdu, kad jie bando naikinti istorinę lietuvių žemaičių tapatybę ir savo nemokšiškumu užkrėsti kitus.

    Žemaičių „tautos“ kūrimo iniciatyva, nors ir dangstoma žemaičių „kalbos“ ir kultūros išsaugojimo lozungais, iš tiesų yra nukreipta ne tik prieš lietuviškąją žemaitiškos tapatybės dalį, bet ir prieš kitas žemaitiškumo apraiškas, visų pirma žemaičių tarmes ir šnektas.

    Žemaičių kalba neegzistuoja. Neegzistuoja ne dėl to, kad kažkas nenori „tarmės“ pripažinti „kalba“. Žemaičių tarmė – tai daugybės patarmių, šnektų ir pašnekčių visuma. Jų tarpe nėra jokio bendro standarto, jokios visus žemaičius vienijančios „kalbos“. Žemaičių tarmės yra labai įvairios, net jei nekreipsime dėmesio į istoriškai žemaitišką vakarų aukštaičių tarmę.

    Dabar Žemaitijos sostine skelbiamų Telšių tarmė gerokai skiriasi nuo tikrosios istorinės Žemaitijos sostinės Raseinių tarmės (pastaroji iš esmės yra pereinamoji tarp vakarų aukštaičių ir žemaičių). Šiuolaikinė tauta neįsivaizduojama be bendrinės kalbos, tad jei tokia būtų kuriama ir žemaičių „tautai“, dauguma žemaičių turėtų išmokti kalbėti jiems svetima tarme.

   Lietuvių kalbos tarmės ir kiti saviti skirtingų Lietuvos etnografinių regionų kultūros bruožai yra saugotinas lietuvių tautos paveldas. Būtų gražu, jei mokyklose mokiniai būtų supažindinami su gimtosios tarmės ypatybėmis, nors tam reikėtų paruošti individualias mokymo priemones kartais gal net pavienėms mokykloms. Vis dėlto tai būtų realus rūpestis lietuvių tarmėmis, skirtingai nuo Skarbaliaus, Burbos ir kitų šarlatanų užmojų tokį rūpestį nukreipti destruktyvia, tikrąjį žemaitiškumą naikinančia kryptimi.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Nacionalistas, 2007 08 22 15:32

   Ugdyti ir išsaugoti visas lietuvių tarmes ir potarmes (o jų yra ne dvi ir ne trys, o keli šimtai), kultūros paveldą ir etninę kultūrą yra visų tikrų lietuvių (ir aukštaičių, ir žemaičių, ir mažlietuvių) bei Lietuvos valstybės bendras darbas.

   Tačiau kurti Lietuvoje naują tautybę (žemaičių, aukštaičių, dzūkų, jotvingių, kuršių, žiemgalių, sėlių, karšuvių, nadruvių ir t.t.) - ne tik labai kvaila, bet ir labai pavojinga.

    Lietuvių etninė teritorija per pastaruosius kelis šimtmečius ir taip sumažėjo keletą kartų, o baltų tautų gyventa teritorija per pastaruosius 2000 metų apskritai virto tik maža dėmele žemėlapyje.

   Taigi, visi baltai turi ne skaidytis, o vienytis, jei nori išgyventi.

   Pradėjus lietuviams skaidytis tarminiu principu, atsiras ir tokių "veikėjų", kurie pasiūlys skaidytis ir religiniu principu - į katalikus, protestantus, pagonis ...

   Galų gale tauta apskritai išnyks. O prieš tai dar gerokai vieni kitus išnaikinsime patys - kaip serbai, kroatai ir bosniai išnaikino vieni kitus, nors iš tikrųjų jie visi yra ta pati tauta, kalbanti ta pačia kalba, skiriasi tik užkariautojų primestos religijos ir tradicijos. O dabar juos vienus nuo kitų skiria ir per šimtmečius tarpusavyje pralietas kraujas ...

   Gal ir Lietuva turi eiti tokiu keliu?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Rgs 2007 23:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
T.Baranauskas: Patriotinis sąjūdis „Už Lietuvą be lietuvių“


Tomas Baranauskas, http://www.DELFI.lt
2007 rugsėjo mėn. 4 d.

http://www.delfi.lt/archive/article.php ... 1188853200

    Mano pastabos apie žemaičių nutautinimo iniciatyvą susilaukė tam tikro atgarsio. Ketvirtadienį dalyvavau Lietuvos radijo laidoje „Forumas“, kuri buvo skirta šiai problemai. Laidos vedėjas Virgis Savukynas į diskusiją pakvietė neformalų žemaičių nutautinimo iniciatyvinės grupės lyderį Egidijų Skarbalių, filosofą Vytautą Rubavičių, o telefonu dar pakalbino ir istoriką Egidijų Aleksandravičių.

   Jei ne Skarbaliaus veikla pasipiktinę žemaičiai, kurie skambino į studiją telefonu, būčiau likęs vienintelis „nesuprantantis“, kad lietuvių etnografinės grupės pavadinimo vagystė – šventa kiekvieno žmogaus teisė, o istoriją interpretuoti gali bet kas ir bet kaip – čia tereikia apsisprendimo, o ne profesinės kvalifikacijos.

   Į istorinius „žemaičių tautos“ egzistavimo argumentus kalba nepasisuko. E.   Skarbalius tik pareiškė, kad tai įrodančių istorijos puslapių – labai daug, betgi laida – ne guminė, tad nė vienas iš jų į ją netilpo. Matyt, puslapiai – labai dideli ir prirašyti smulkiu šriftu. O gal ir nesuprantama Skarbaliui kalba. Jis, matyt, juos tik vartė ir paveiksliukus žiūrėjo. Matė žemėlapį su lotynišku užrašu „Samogitia“. Skarbaliaus išvada: seniau žemaičiai vadinosi ne „sulietuvintai“ žemaičiais, o „samogitais“.

   Kalbininkai galėtų paaiškinti: lotyniška forma „Samogitia“ atsirado iš vokiškų „Samaiten“, „Samoyte“ ir panašių. Vokiečiai raidę „s“ prieš balsį tarė (ir tebetaria) „z“ (garso „ž“ jie neturi, jo pakeitimą į „z“ galėjo lemti ir tai, kad žemaičių vardą jie pirmiausia išgirdo iš kuršių arba prūsų), raidę „g“ viduramžiais rašydavo vietoj „j“, balsis „a“ rodo buvus atvirą balsį „e“. Tai gal kiek sudėtingiau, bet tikra – kalbininkai žino, ką sako. Tačiau Skarbalius – ne kalbininkas, o tik kalbėtojas. Žinoti tai, apie ką kalba, jis nesijaučia įsipareigojęs. O ir kam to reikia, jei, anot V. Rubavičiaus, bet kaip „centruoti“ kalbėjimai ir nusikalbėjimai yra vienodai galimi ir lygiareikšmiai?

   V. Rubavičius, skirtingai nuo Skarbaliaus, pripažino, kad žemaičių tautos kūrimas kelia ir tam tikrų grėsmių Lietuvos vientisumui. Bet, ardant tautines valstybes, darosi „lengviau valdyti“. Tai, esą, europinis, taigi pažangus, reiškinys. Tačiau įdomiausias mūsų pokalbis įvyko jau po laidos.

   V. Rubavičius stengėsi man išaiškinti genialiąją Skarbaliaus mintį, kad lietuvių tautos susiskaldymas – Lietuvos stiprybės garantas. Mat pražūtingoms globalizacijos bangoms sunkiau ristis per daugybę etninių barjerų. Būdamas nelabai supratingas, bandžiau prieštarauti:

   – Bet juk Lietuva be lietuvių negali egzistuoti...
   – O kodėl ne? Lietuva gali gyvuoti be lietuvių!


   Štai tas esminis sakinys, kurio pritrūko mūsų diskusijai. Gaila, kad jis gimė tik po laidos. Jis galėjo paaiškinti, apie ką čia iš tiesų bus kalbama. O buvo kalbama ne apie tarmių ir etnokultūros išsaugojimą, ne apie pagarbą savo šaknims ar gimtajam kraštui ir netgi ne apie žemaičių tautos kūrimą arba gyvavimą „nuo amžių“. Buvo kalbama apie Lietuvą be lietuvių.

    Šiame kontekste kur kas lengviau suprantamas ir laidos metu nuskambėjęs klausytojo Edgaro iš Vilniaus bei E. Skarbaliaus dialogas.

    Klausimas: „Kaip ponui Skarbaliui patiktų, jeigu, tarkim, laikui bėgant, toje pačioje Žemaitijoje kiltų judėjimai – tarkim, žmonės panorėtų tapti (galbūt, atvirsti) kuršiais, žiemgaliais, skalviais, galų gale klaipėdiečiais, ir kas liktų iš jo, pono gerbiamo Skarbaliaus, Žemaitijos idėjos?“

    Atsakymas: „Skarbalius, kaip ir nieks kits, negali nei uždraust, nei skatint. Kad, sakykim, jeigu atsiras ten vienokie ar kitokie nauji dariniai, aš tiktai katučiais plosiu“.

    Tad štai kur idėja, kuri iš tiesų yra užvaldžiusi Skarbaliaus mintis. Į žemaičius jam, tiesą sakant, nusispjauti lygiai taip pat, kaip ir į visus lietuvius. Tai – tiesiog patogus žodis pseudopatriotizmo jausmams kurstyti ir jais pridengti tikruosius savo tikslus. Bet jeigu kiltų judėjimas, kuris tuos pačius žemaičius verstų į kuršius, jis „tiktai katučiais plotų“. Svarbiausias tikslas – Lietuva be lietuvių. Tačiau būtų visai šaunu, jeigu vėliau atsirastų ir Žemaitija be žemaičių.

    Priminsiu, kad dar XIII amžiuje kuršiai gyveno tame Lietuvos regione, kuris sudaro pagrindinę Skarbaliaus dezinformacinės kampanijos veiklos lauką – tai dabartiniai Klaipėdos, Kretingos, Plungės, Rietavo, Telšių, Skuodo, Mažeikių rajonai. Žemaičiai dounininkai atsirado lietuviams žemaičiams XIV–XV a. asimiliavus kuršių likučius (po karų su kryžiuočiais Pietų Kuršo teritorija buvo gerokai ištuštėjusi, į ją kėlėsi nauji gyventojai iš centrinių Žemaitijos sričių).

    Skarbaliaus vizija paprasta ir aiški: įvairių regionų Lietuvos gyventojai gali būti bet kuo, kad tik nebūtų lietuviais. „Tautos gali net išsigalvot save – tai yra jų teisė“, – taip laidos metu sakė ir Egidijus Aleksandravičius, įtikinėjęs, kad į šiuos procesus reikia „žiūrėt truputėlį su tokiu šarmu, ne per daug rimtai“.

    Tikrai, argi gerai sustyguota propagandos kampanija, agituojanti lietuvius nebūti lietuviais, gali būti kažkas rimto? Argi lietuvybė Lietuvoje dar laikoma vertybe? O jei ir laikoma, tai juk ir pats Prezidentas kalba apie vertybių krizę. Kalba, bet kol kas nieko nedaro, kad ta krizė būtų įveikta.

     Tiksliau, Prezidentūra šį bei tą daro – negali jos įtarti visišku neveiklumu. O daro štai ką: „Aktyvus visuomenininkas Egidijus Skarbalius su visuomenine organizacija „Žemaitija Mano“ sumanė pradėti žadinti savo kraštą. Pirmasis žingsnis į vieningą ir stiprią Žemaitiją prasidėjo simboliškai – sutartą [2006 m.] spalio 26 dieną regiono mokyklos šalia valstybinės turėjo iškelti ir savo krašto vėliavą. (...) Baimindamasis mokyklų vadovų nepritarimo, E. Skarbalius akciją suderino su Švietimo ir mokslo ministerija. Ši pritarė projektui, paramą išreiškė ir Prezidentūros Kultūros, mokslo bei švietimo grupės vadovė Irena Vaišvilaitė“ („Penktadienio žemaitis“, 2006-10-27).

    Komentarų, manau, nereikia. Iniciatyvinei grupei „Žemaičiai – buvo, yra ir bus“ belieka išaugti į galingą visuomeninį sąjūdį „Už Lietuvą be lietuvių“. Lietuvos valstybės parama šio judėjimo „patriotiniams“ projektams – garantuota.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Rgs 2007 22:55 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 14 Lap 2006 22:44
Pranešimai: 502
Miestas: Kėdainiai
    Žemaičio tapatybė - turi grįžti, lygiai kaip ir aukštaičio, dzūko, sūduvio ir šišioniškio.

    Tautą gi turime vieną - lietuvių. Jais ir išliekame.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Rgs 2007 21:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltiniai -
http://www.slaptai.lt/print.php?type=N&item_id=145
http://www.slaptai.lt/readarticle.php?article_id=147

AR AKTUALI LIETUVAI SEPARATIZMO PROBLEMA?
(1 ir 2)


    Imantas Melianas

    Seniai žinoma, kad norėdamos susilpninti priešišką pusę valstybės noriai išnaudodavo separatizmo kortą. Iki šiol tai lieka vis labiau agresyvėjančios Rusijos poltikos įrankiu. Dėl šios priežasties Gruzijai niekaip nepavyksta susigrąžinti Abchazijos ir Pietų Osetijos, o Moldovai – Transnistrijos kontrolės. Tai – anaiptol ne pilnas teritorijų, kuriose Rusija vienaip arba kitaip bando sukelti separatistines nuotaikas (arba palaikyti jau egzistuojančias), sąrašas. Krymas ir Donbasas Ukrainoje, šiaurinės Kazachijos sritys, tautinių mažumų gyvenami plotai Azerbaidžane, Estijos šiaurrytinis kampas, Latvijos Latgalija – visur Maskva ieško (ir dažniausiai atranda) neva skriaudžiamų ir tariamai dėl to savo šaliai nelojalių veikėjų, apsiimančių vadovauti įvairaus plauko “tautiniams išsivadavimo judėjimams”.

    Būtų keista, jeigu su vienokia arba kitokia forma besireiškiančiomis separatizmo apraiškomis nesusidurtume ir Lietuvoje. Tačiau prieš pereidami prie šio klausimo dabartinės būklės aptarimo, trumpai apžvelkime tarpukario Lietuvos vargus su separatizmu.

    Vos atsikūrusi Lietuvos valstybė susidūrė su Rytų Lietuvos lenkiškojo separatizmo problema. Reikalas tas, kad lenkų tautinis atgimimas prasidėjo maždaug šimtmečiu anksčiau, negu lietuvių, ir iki XX amžiaus pradžios buvo apėmęs ne tik etnines lenkų žemes, tuo metu įeinančias į Vokietijos, Austrijos-Vengrijos ir Rusijos imperijas, bet ir tautiškai dar neapsisprendusias Vakarų Gudiją, Vilniją ir Latgaliją. Anot M.Roemerio, lietuviškasis tautinis atgimimas Rytų Lietuvoje “pavėlavo”, čia žmonės nematė nei “Aušros”, nei “Varpo”.

    Todėl suprantama, kodėl 1918 metų vasario 16 dieną paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, tai nesukėlė daugelio vietos gyventojų entuziazmo, kadangi jie savo išsivadavimo iš rusų jungo viltis siejo su atgimstančia didele ir stipria Lenkija. Kita vertus, istoriškai Vilnius ir jo apylinkės niekada prieš tai nebuvo Lenkijos dalis, todėl lietuvių veikėjai visiškai pagrįstai laikė jį integraline Lietuvos dalimi. Nepasakosiu smulkiai apie lietuvių ir lenkų konflikto peripetijas, ką kur kas geriau padarė kiti autoriai, tačiau paminėsiu svarbiausią dalyką: Lenkijai nepavyktų atplėšti tokią didelę Lietuvos teritorijos dalį, jei ji neturėtų čia nemažos gyventojų dalies palaikymo. Tenka pripažinti, kad tariamai Varšuvai nepaklususi ir Pietryčių Lietuvą užėmusi generolo Lucjano Želigowskio vadovaujama lietuviškai gudiška divizija buvo sukomplektuota iš vietinių gyventojų, taigi kaip ir nelabai gali būti vadinama okupante.

    Siekdama ir toliau vaizduoti, jog nėra tiesiogiai susijusi su Vilniaus atplėšimu, Varšuva leido L.Želigovskiui sudaryti niekieno nepripažintą “valstybę” – Vidurinę Lietuvą, kuri tik po 1922 metų plebiscito buvo prijungta prie Lenkijos.

    Lietuvos nesėkmę Pietryčių Lietuvoje 1918-1922 metais apsprendė ne tik nelygios jėgos ir nepalanki daugelio vietos gyventojų etnopolitinė orientacija. Lietuva nesugebėjo pasiūlyti kitaip kalbantiems gyventojams, kurie sudarė čia daugumą, patrauklaus atkuriamos valstybės modelio, kuris būtų suprantamas ir priimtinas ne tik lietuviams, ir kurį būtų galima priešpastatyti vietiniam separatizmui. Dėl to Rytų Lietuvos lenkiškojo separatizmo problema virto mūsų jaunos valstybės teritoriniais ir moraliniais praradimais.

     1939 metais Lietuvai atgavus dalį Vilniaus krašto, Lietuva vėl “atgavo” ir vietinio lenkiško separatizmo problemą. Per porą dešimtmečių čia susiformavo kitoks, atskiras nuo likusios Lietuvos sociumas, kurį Lietuva turėjo organiškai įkomponuoti į visos šalies ir jos visuomenės audinį. Neaišku, kaip Lietuvai pavyktų susitvarkyti su šiuo uždaviniu, nes netrukus atėjo rusai, po to vokiečiai, dar po to – vėl rusai, ir ilgiems penkiems dešimtmečiams buvo nutrauktas bet koks kuriamasis valstybės darbas, “užšaldant” ir šį separatizmo klausimą.

    Kitą separatistinį iššūkį Lietuva apturėjo, kai 1923 metais civiliais persirengę Lietuvos kariuomenės kariai ir šauliai perėjo tuo metu Antantės pavedimu prancūzų valdomo Klaipėdos krašto sieną ir inscenizavo jame vietinių gyventojų sukilimą. Nors vietos lietuviai (lietuvininkai) ir sudarė didesnę gyventojų dalį, dėl istorinio likimo, kultūros ir tikėjimo skirtumų jie savo daugumoje nejautė ypatingų sentimentų vargingesniems “didlietuviams”. Dar daugiau prijungimas prie Lietuvos suerzino Klaipėdos krašto vokiečius, kurie, kaip ir kitose po Pirmojo pasaulinio karo nuo Vokietijos atimtose teritorijose, svajojo apie Vokietijos galybės atkūrimą.

     Vietiniai vokiečių (ir suvokietėję lietuvininkų) veikėjai bei jų sukurtos organizacijos visaip trukdė lietuviškos administracijos veiklai ir stengėsi kuo daugiau išplėsti autonominių Klaipėdos krašto institucijų galias. Tam labai pasitarnavo Vokietijos finansinė ir politinė parama vietos vokietininkams. Situacija dar labiau susikomplikavo, kai Vokietijoje į valdžią atėjo Hitlerio pasekėjai. Tuomet ir Klaipėdos krašto vokiškasis separatizmas įgyjo aiškiai nacistinį atspalvį. Lietuvos valdžia bandė užkirsti jam kelią. 1934-1935 Kaune vyko garsusis Ernsto Neumanno-Teodoro Sasso procesas, kuriame minėtiems vietinių nacistinių partijų vadovams ir jų pasekėjams buvo skirtos griežtos bausmės už jų vykdytą antivalstybinę veiklą.

    Deja, tai nesustabdė vokiečių revanšizmo Klaipėdos krašte. Valdžia , atkeldama iš Kauno į Klaipėdą savo ne visada kultūringus ir kompetentingus, tačiau dažnai korumpuotus valdininkus, palaipsniui nustatė prieš save ne tik vietos vokiečius, bet ir lietuvininkus. Pasireiškė ir tuometinės Lietuvos vadovybės nuolaidžiavimas Hitleriui: iki 1938 metų (imtinai) buvo amnestuoti visi 1934-1935 nuteisti sąmokslininkai, jiems buvo grąžintos visos jų turėtos pilietinės teisės. Susidarė paradoksali situacija, kai nepriklausomos Lietuvos valstybės integralinėje dalyje – jos Klaipėdos krašte pasidarė nesaugu deklaruoti savo lietuviškumą (panašūs dalykai tuomet vyko ir Čekoslovakijos Sudetų krašte). Galiausiai visa tai pasibaigė 1939 metų Vokietijos ultimatumu Lietuvai, pagal kurį ji buvo priverstą užleisti šį kraštą naciams.

    Abu separatizmo iššūkiai tarpukario Lietuvai – lenkiškasis Rytų Lietuvoje (1918-1922) ir vokiškasis Klaipėdos krašte (1923-1938) buvo susiję su neintegruotomis (arba nepakankamai integruotomis) valstybės pakraščių tautinėmis mažumomis, kurios siejo savo ateitį su “motininėmis” valstybėmis. Abu jie baigėsi nesekmingai Lietuvai (Vilnijos dalies buvimas Lietuvos sudėtyje 1939-1940 metais nekeičia šio teiginio esmės). Suprantama, kad negalima lyginti tuometinių Lenkijos ir ypač Vokietijos ekonominio bei karinio potencialo su lietuviškuoju, tačiau vis dėlto būtina atkreipti dėmesį ir į mūsų valdžios padarytas klaidas.

    Atkurdamas Lietuvą kaip tautinę valstybę (Rytų Europoje tada tai buvo vyraujanti politinė “mada”), šalies politinis elitas neskyrė pakankamai dėmesio kitų etninių ir konfesinių grupių integracijai į valstybės visuomeninį ir politinį gyvenimą. Tokios netoliaregiškos politikos pasekmės ypač reljefiškai pasireiškė stambiuose valstybės pakraščių regionuose, kurių gyventojų dauguma taip ir nesudarė vientiso sociumo su lietuviais. Rezultatas – politiniai, moraliniai ir teritoriniai mūsų valstybės praradimai.

    1988 metais Sąjūdis pradėjo pergalingą žygį dėl Tėvynės nepriklausomybės atkūrimo, kurį 1990 metais vainikavo Kovo 11-osios aktas. Suprantama, kad SSRS (nuo 1991 metų – Rusija) niekaip negalėjo ir nenorėjo susitaikyti su savo “tautų kalėjimo” žlugimu, tame tarpe – ir su Lietuvos praradimu. Be visų kitų sabotažo, provokacijų ir kitokių kenkimo būdų buvo prisimintas ir separatizmas, kurį Kremliaus šeimininkai daugiau ar mažiau sėkmingai ir iki šiol naudoja kitų (pirmiausia kaimyninių) valstybių destabilizavimui ir diskreditavimui.

    Iš pradžių Sovietai bandė remtis rusakalbiais Lietuvos gyventojais, daugiausiai susitelkusiais didmiesčiuose (ypač Vilniuje ir Klaipėdoje), taip pat tuometinėje Sniečkaus gyvenvietėje (dabar – Visagino miestas). Įvairūs KPSS “platformininkai”, “jedinstvininkai” ir “interfrontininkai” savo šeimininkų Maskvoje užsakymu pradėjo kurstyti žmones prieš atgimstančią nepriklausomą Lietuvą ir kelti reikalavimus prijungti Lietuvos sostinę Vilnių ir visą Vilniaus kraštą prie Gudijos SSR, O Klaipėdą su Klaipėdos kraštu – prie Rusijos Federacijos administruojamos Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities. 1988-1991 metais Vilniuje, Klaipėdoje ir Sniečkuje daug kartų vyko “lietuvių nacionalistų keršto” išsigandusių bei provokatorių apkvailintų rusakalbių gyventojų mitingai ir stambių įmonių “darbo kolektyvų” susirinkimai, kuriuose Kremliaus buvo prašoma “pažaboti Landsbergio klikos terorą” ir panašiai.

    Visa tai baigėsi, kai 1991 metais Maskvoje žlugo antidemokratinis pučas. Netekę paramos iš “centro”, provokatoriai tam kartui apsiramino. Turėjo reikšmės ir tai, kad rusakalbių gyvenamos vietovės nesudarė kiek didesnės kompaktiškos teritorijos. Be to, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo tarptautinio pripažinimo 1991 metais maždaug trečdaliu sumažėjo čia gyvenusių rusakalbių skaičius – 1991-2007 metais iš Lietuvos išvyko apie 140 000 rusų, ukrainiečių, gudų, totorių ir kitų rusakalbių gyventojų, atvykusių čia sovietinės okupacijos metais ir niekaip nesiejusių savęs su Nepriklausomos Lietuvos idėja. Tarp išvykusiųjų didelį nuošimtį sudarė buvę partiniai bei tarybiniai darbuotojai ir sovietinės kariuomenės bei KGB karininkai, kurie buvo patys aršiausi atgimstančios Lietuvos priešininkai. Tiesa, pasvarstymų apie galimus teritorinius mainus su Gudija (pavyzdžiui, perduodant jai Visaginą su atomine elektrine) pasigirsdavo ir po to, tačiau tai jau nebuvo reali šios teritorijos netekimo grėsmė.

    Kur kas rimtesnė buvo Vilnijos lenkų separatizmo problema, su kurios recidyvais kartais tenka susidurti ir iki šiol. Ji buvo “atšaldyta” 1988 metais, kai kartu su lietuvių prasidėjo ir kitų Lietuvos tautybių atgimimo judėjimas. Kaip ir rusakalbių atveju, pagrindiniai lenkiškojo separatizmo Lietuvoje įkvėpėjai buvo ne Varšuvoje, o Maskvoje. Todėl ir buvo keliamas klausimas ne dėl Vilnijos grąžinimo Lenkijai arba “Vidurinės Lietuvos” atkūrimo (kas bent jau būtų suprantama), bet dėl vadinamosios Rytų Lenkijos SSR SSRS sudėtyje sukūrimo. Šios “idėjos” formalusis autorius Janas Ciechanowiczius (Ivanas Tichonovičius) aiškino, kad į būsimą Rytų Lenkijos SSR turės įeiti ne tik Vilniaus kraštas, bet ir vakarinės Gudijos bei Ukrainos sritys. Tai rodo, kad paskutines dienas skaičiuojantis sovietinis režimas buvo išsigandęs ne tik Lietuvos Sąjūdžio, bet ir Gudijos Liaudies fronto bei Ukrainos Rucho.

    Dar daugiau Maskvos emisarų buvo propaguojama Vilnijos lenkų autonominės srities idėja. Ši autonominė sritis turėjo apimti Vilniaus ir Šalčininkų rajonus, taip pat dalį Švenčionių, Širvintų ir Trakų rajonų. Iš pradžių “autonomiją” paskelbdavo apylinkės (dabartinių seniūnijų analogas), vėliau rajonai, galiausiai įvyko neteisėtas steigiamasis “autonominės srities” suvažiavimas. Straipsnio autoriui, kaip tuometiniam Sąjūdžio tautinių mažumų klausimų koordinatoriui, 1991 metais irgi teko dalyvauti (stebėtojo teisėmis) viename tokiame “suvažiavime”, įvykusiame Mostiškių kaimo kultūros namuose.

    Vilnijos lenkų autonominė sritis turėjo priklausyti ne Lietuvos Respublikai, o jau nebeegzistavusiai Lietuvos SSR, kas vėlgi rodo, kas buvo tikrieji šio “projekto” autoriai. Visi šie “projektai” pasibaigė po pučo Maskvoje žlugimo ir tarptautinio Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pripažinimo, po ko Vilnijos rajonuose iki sekančių savivaldybių rinkimų buvo įvestas tiesioginis valdymas. Bet problema niekur nedingo.

    Šiandien Vilniaus ir Šalčininkų rajonus (koalicijoje su kitomis partijomis – ir Vilniaus miestą) valdo viena iš Lietuvos politinių partjų – Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Ji nekelia separatistinių lozungų, nes ir taip praktiškai be konkurencijos valdo didžiąją dalį Vilnijos. Be to, tai būtų Konstitucijos ir kitų Lietuvos įstatymų šiurkštus pažeidimas, todėl norinti legaliai veikti partija a priori negali leisti sau tokios “prabangos”. Nežiūrint to, periodiškai išgirstame apie vietinės valdžios daromas skriaudas Vilnijos lietuviams švietimo ir kitose srityse.

    Teisybės delei rekia pažymėti, kad neapgalvotų ir neatsakingų pareiškimų ir veiksmų pakanka iš abiejų pusių. Kai plauki viena valtele, nesvarbu, kuris bando ją apversti – skęsti tektų abiems. Todėl be kaltinimų Lietuvos lenkų politikams (dažnai pagrįstų) turėtume rimtai pagalvoti, kaip realiai galima būtų paskatinti Lietuvos lenkų visavertę integraciją į Lietuvos pilietinę (ir politinę) visuomenę. Juk Lietuvos lenkai ir Vilnija yra tokia pat integrali Lietuvos dalis kaip Žemaitija ir žemaičiai, Dzūkija ir dzūkai, Aukštaitija ir aukštaičiai, Suvalkija ir suvalkiečiai arba Mažoji Lietuva ir lietuvininkai. Tai krašto čiabuviai – Mindaugo ir Vytauto Lietuvą tvėrusių vietos lietuvių palikuonys, dėl tam tikrų istorinių ir kultūrinių aplinkybių pakeitę šnekamąją kalbą, o vėliau – ir tautybę. Be to, nei sekundei neturėtume pamiršti, kad šalia – ne pačio draugingiausio režimo valdoma ir iki dantų ginkluota Gudija, o Vilnijos krašto viduryje – visų mūsų sostinė. Todėl galime tik džiaugtis, kad mūsų strateginės partnerės Lenkijos politinė vadovybė ne skatina, o prilaiko dalies Lietuvos lenkų separatistines aspiracijas, nuolatos primindama, jog lenkų rietenos su lietuviais naudingos tik mūsų bendram priešui – imperialistinei Rusijai. Tik dėl to situacija Vilnijoje šiuo metu yra kontroliuojama.

    Visgi labiausiai rafinuotu dabartinėje Lietuvoje Kremliaus puoselėjamu separatistiniu projektu turėtume laikyti žemaitišką separatizmą. Jo klasta tame, kad šįkart bandoma manipuliuoti bene tvirčiausia lietuvių tautos dalimi – žemaičiais, ir tas kelia didžiausią nerimą.

    Galima teigti, kad žemaičių išskirtinumo idėja yra visiškai nauja, ji neturi nieko bendro su senosios Žemaitijos tradicija. Taip, anot archeologės Reginos Volkaitės-Kulikauskienės, žemaičiai vėliausiai įsijungė į viduramžiais besiformuojančios lietuvių tautos visumą. Ir Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje jie turėjo tam tikrą autonomiją – Žemaičių seniūniją. Dar XIX amžiaus pabaigoje ėjęs laikraštis vadinosi “Žemaičių ir Lietuvos apžvalga” (tarsi du atskiri pavadinimai paminėti, bet – kartu). Dar aiškiau tą santykį nusakė Simonas Daukantas, rašydamas apie “lietuvius – kalnėnus (tai yra aukštaičius) ir žemaičius.

    XIX amžiuje besiformuojant moderniai lietuvių tautai, žemaičiai dalyvavo šiame procese ne kaip šiaip sau viena iš šios tautos dalių, o kaip vieni iš pagrindinių jos kūrėjų, nusileisdami šiuo klausimu nebent turtingiems ir dėl to geriau išsilavinusiems suvalkiečiams, bet anaiptol ne , pavyzdžiui, aukštaičiams (kurių buvo dvigubai daugiau). Kas būtų Lietuva be Motiejaus Valančiaus ir Simono Daukanto, be Žemaitės ir Maironio, galiausiai – be Stepono Dariaus ir Stasio Girėno? Gal ir visai tos Lietuvos nebūtų. Todėl ir nebuvo nei “Aušros” bei “Varpo” gadynėje, nei tarpukario Lietuvoje jokių žemaitiškų “separatizmų”.

    Ne už atskirą Žemaitiją, o už visą Lietuvą liejo savo ir priešų kraują Žemaičių ir Kęstučio apygardų partizanai. Neskirstė savęs pagal etnografines grupes nei į Sibirą ištremti, nei priverstinai į Vakarus pasitraukę lietuviai. Net Stalino atsiųstiems Lietuvos naikintojams ir jų vietiniams pakalikams neužteko fantazijos pabandyti suskaldyti tautą, įkuriant kokią nors “Žemaitijos ASSR” ir įvedant joje raštvedybą atskirą “žemaičių kalba” (žinoma, rusų raidyno pagrindu – kaip ir visose SSRS autonomijose). Bent jau nespėjo to padaryti.

     Fokusai prasidėjo tik tada, kai Maskva suprato, kad jai nepavyks išlaikyti Lietuvos savo dvokiančiame glėbyje. Be jau minėtos Rytų Lietuvos ir Klaipėdos krašto (rusakalbių ir lenkų), buvo nutarta pabandyti “sužaisti” ir su žemaičiais. Tikslas – sustiprinti Kaliningrado placdarmą, atkirsti Lietuvą nuo Baltijos jūros ir užspeisti ją ir iš rytų (iš Gudijos pusės), ir iš vakarų (iš Rytprūsių ir Žemaitijos pusės). Tolesnėje perspektyvoje – susigrąžinti ne tik likusią Lietuvą, bet ir kitas Baltijos šalis į Rusijos sudėtį. Tokiu būdu žemaičiams buvo peršamas nepavydėtinas skaldytojų ir išdavikų vaidmuo.

     Pradžiai buvo pasinaudota jau veikiančia Žemaičių kultūros draugija., į kurią susirinkę žmonės nepuoselėjo jokių separatistinių vilčių . Juos vienijo rūpinimasis vietinėmis tradicijomis, tarmėmis, kultūros paveldu ir žemaitiškos tapatybės (kuri nebuvo priešpastatoma lietuviškajai tapatybei) išlaikymu. Bet infiltruotiems provokatoriams to buvo maža – prasidėjo kalbos apie tai, kad “Vilnius skriaudžia ir išnaudoja Žemaitiją” ir kad gal geriau būtų pabandyti “tvarkytis patiems”.

    Ypač radikali šiuo atveju yra organizacija keistu pavadinimu “Žemaičių parlamento taryba”, leidusi laikraštėlį “Žemaičių parlamentas”. Jos įkūrėjas Justinas Burba po keleto Rusijoje praleistų metų grįžęs į Lietuvą pabandė įkurti “Tiesos reabilitavimo partiją”, bet paskui persimetė į “žemaitišką” veiklą. Savo laikraščio puslapiuose jis žadėjo iškelti Lietuvai daugiamilijardinius ieškinius dėl Žemaitijos nuostolių, neva patirtų per „lietuviškosios okupacijos šimtmečius“ ir kitaip kurstė žmonių priešiškumą Lietuvai. Be kitko, jis terorizuodavo žmones ir Vilniaus gatvėse, užlipęs ant savo „Moskvičiaus“ ir rėkaudamas Rolandą Paksą palaikančius lozungus. Priminsiu, jog prie R.Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ (liberaldemokratai) atsiradimo ir patekimo į valdžią prisidėjo Rusijos karinio–pramoninio komplekso (J.Borisovas) ir šios šalies specialiųjų tarnybų („Almax“) žmonės.

    J.Burbos sąsajos su R.Paksu greičiausiai nėra atsitiktinės, nes ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ emblemą – „liuftvafės“ erelį - irgi puošia keturios žvaigždės, simbolizuojančios Žemaitiją, Aukštaitiją, Dzūkiją ir Suvalkiją. Tokiu būdu propaguojama jau ne tik Žemaitijos autonomijos (arba secesijos) , bet ir visos Lietuvos „federalizacijos“ (taigi jos fragmentacijos) idėja. Neįtikėtina, tačiau panašias nesąmones visuomenei siūlė ir prie Lietuvos Respublikos Seimo veikianti Etninės kultūros globos taryba, o šiomis dienomis – ir Viešoji įstaiga „Naujosios viešosios vadybos fondas“ (projekto vadovas – buvęs Vilniaus miesto vicemeras Kęstutis Masiulis).

    Bet grįžkime prie žemaitiško separatizmo apraiškų. Be jau minėtų formų jis pasireiškia bandymais oficialiai įteisinti rašybą dounininkų tarme („žemaičių kalba“) ir pačią žemaičių „tautybę“ kaipo tokią. Savaime niekas nedraudžia rašyti dounininkų arba dūnininkų tarme (lygiai kaip ir, pavyzdžiui, dzūkiškai), jau antrą dešimtmetį žemaitiškai yra leidžiamos ne tik atskiros knygelės, bet ir žurnalas „Žemaitiu žemė“. Nedraudžiama ir kalbėti tarmiškai Skuodo savivaldybės tarybos posėdyje (juk ir anksčiau taip buvo). Ir žmogaus tautybė turi būti fiksuojama pagal jo savimonę, o jinai gali būti ir žemaitiška (atskira nuo lietuviškos). Tačiau šiuo atveju kyla klausimas – kodėl visą tai bandoma dirbtinai suaktualinti, iššaukti konfliktą su valstybės institucijomis, sujaukti ir taip pasimetusių žmonių protus? Suprantu, kad kai kam tai viso labo „suaugusių žmonių žaidimai“, bet gal nereikėtų žaisti valstybės ir tautos likimu?

    Beje, panašiu laiku kaip Lietuvoje žemaičių, Lenkijoje atsirado varmiakų ir šlionzakų (lenkų tautos etnografinės grupės), o Čekijoje – moravų ir silezų „tautiniai“ sąjūdžiai. Laimei, nei vienoje šių šalių nepavyko įtraukti į pseudotautinę veiklą didžiosios atitinkamų regionų gyventojų dalies.

    Iš dalies žemaičių separatizmo atsiradimą galima paaiškinti ir objektyviomis priežastimis. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo žemaitiški rajonai pateko į tam tikrą socialinę-ekonominę „duobę“, iš kurios ne iki galo išsikapstė ir dabar.Bet tai tik palengvina mūsų valstybei priešiškoms jėgoms galimybę rekrutuoti čia jų destrukcinių sumanymų vykdytojus.

    Tikrai nesu nusistatęs prieš žemaičių tarmes ir tradicijas – pats esu pusiau žemaitis (mano mama varniškė), tačiau vienas dalykas yra puoselėti gimtojo krašto etnokultūrą ir rūpintis jo paveldu, o kitas – politizuoti tuos tarminius ir etnografinius skirtumus, paverčiant juos Žemaitijos rajonų gyventojų socialinį nepasitenkinimą maskuojančia (ir tuo pačiu tuos gyventojus dezorientuojančia ir demoralizuojančia) vėliava. Nežinau,ar pavirs į politinę partiją naujai atsiradęs Susivienijimas „Žemaičiai buvo, yra ir bus“ (kurio pagrindiniai veikėjai irgi susiję su R.Pakso partija), bet jau yra pastebėtas jo konfliktiškas nusiteikimas (taigi apeliavimas į neigiamas emocijas).

    Apibendrinant galima teigti, kad separatizmo problema Lietuvoje, kad ir latentinėje formoje, egzistuoja. Kaip ir tarpukario metais, jį bandomą kurstyti vakariniame ir rytiniame valstybės flanguose, tik šįkart vietoje Klaipėdos vokietininkų (kurių beveik neliko ir kurie nekelia jokių politinių reikalavimų) pasirinkta lietuvių tautos sudėtinė dalis – žemaičiai. Pasikeitė ir „muzikos užsakovas“: šiuo metu separatistinių idėjų skleidimu Lietuvoje suinteresuota vien tik Rusija.

    Mažai tikėtina, kad amžinas mūsų tautos priešas artimiausiu metu nutrauks savo kenkėjišką politiką Lietuvos ir kitų kaimyninių valstybių atžvilgiu.Tačiau ir pati Lietuva galėtų dėti daugiau pastangų, užkirsdama kelią tolesnei separatistinių nuotaikų skvarbai. Tam galėtų pasitarnauti atitinkamų ideologinių, poltinių bei socialinių-ekonominių priemonių kompleksas, kurį realizavus kiekvienas ir bet kurioje šalies dalyje esantis jos pilietis regėtų Lietuvą ne kaip pamotę, o kaip motiną Tėvynę.

Pabaiga.

„XXI amžiaus“ priedas „Slaptieji takai“ (Nr.5).


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Sau 2008 16:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
J.Vaiškūnas. Turime išsiaiškinti su lietuviais


Jonas Vaiškūnas, http://www.DELFI.lt
2008 sausio mėn. 23 d.
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=15716066

     Kodėl kalbėdami apie savo istoriją, kultūrą, dažnai kalbame tartum ne apie save? Sakome - lietuviai pikti, nedraugiški, nevieningi, pavydūs... Atrodo, kad tai visai ne mes, o kažin kokie svetimieji. Net kai aptariame savo teigiamybes ir pasiekimus, neretai apninka mintis, kad tai ne mes: lietuvių kalba, lietuvių literatūra, lietuvių kinas… lietuviai kariavo, lietuviai laimėjo, lietuviai įsigyja vis daugiau automobilių...

     Mes ar ne mes? Toks jausmas, lyg nepastebimai būtumėm perėję į meta-lygmenį – iš kurio į savo tautą žvelgiame iš šalies tartum Martinaičio kukučiai atsibudę šalia savęs pačių nebegyvų... Taip būna, kai dvasia palieka kūną ir prieš iškeliaudama į Dausas pamato jį iš aukščiau...

     Va žemaičiai, tai ne lietuviai - savo verte, gerosiomis savybėmis ir didybe neabejoja. Tik bėda ta, kad žemaičius tie lietuviai baigia priveikti ir visus kaip įmanydami verčia būti tikrais lietuviais.

     Vienas toks “Žemaičių patriotas” Č.Pičelas (Charles Pichel) savo “fundamentaliame” veikale apie Žemaitiją plačiai aprašė kaip lietuviai okupavo ir aneksavo Žemaitiją. Jei netikite, įsijunkite kultūrinę misiją atliekantį mūsų nacionalinį transliuotoją - LTV ir pasižiūrėkite įspūdingą šios knygos lietuviško leidimo reklamą: “Tikroji Žemaitijos istorija!”.

     Kada gi atsiras istorikas-patriotas aprašysiantis - tikrąją Aukštaičių okupaciją!? Juk mes lygiai taip pat pavergti tų pačių lietuvių. Negaliu suprasti apie ką tyli linksmi ir geraširdžiai dzūkai, taip ilgai atsilaikę prieš visas blogąsias lietuvių savybes? Metas susimastyti sėliams, žiemgaliams ir kitų genčių palikuonims.

     Laikas telkti bendras pajėgas ir vienytis prieš okupantus lietuvius! Turime išsiaiškinti su lietuviais. Jie bent jau turėtų mūsų atsiprašyti. Juk gerus santykius pradėti įmanoma tik susitaikius. Sakau jums tai, kaip tikras rytų dzūkas. Žemaičiai, sėliai ir kitos gentys man turėtų pritarti. Tik klausimas – ar mus palaikys suvalkiečiai…

     Metas išrinkti genčių sąjungos atstovus ir komandiruoti pas lietuvius. Tik va bėda – kas žino, kur jų štabas? Seimas? Vargu bau - seimūnų nuomonė apie lietuvius visai nekokia. Tai ir nenuostabu, juk ten irgi sėdi aukštaičiai, dzūkai, žemaičiai... be to lenkai, o ir maskoliai iš po Archangelsko sukiojasi...

     Tai kur gi ieškoti tų lietuvių? Įtartiniausi be abejo suvalkiečiai - juos išduoda lietuvių kalba... Tad ar nebus tik suvalkiečiai prastai užsimaskavę lietuviai? Ir charakterio savybių kaip ylos maiše nepaslėpsi - labai jau panašūs į lietuvius - pavydūs, šykštūs, privengtini…

     Aišku, suvalkiečiai tai griežtai neigs ir prašys jų nepainioti su jų kalbą pasisavinusiais ir net sudarkiusiais lietuviais. Ne vienas jų, prie širdies, o jei reikia, net ir prie kaklo pridėjęs ranką prisieks, kad yra garbingas jotvingių palikuonis ir nors draugavęs ir kariavęs su lietuviais, bet nenorėtų būti su jais painiojamas.

      Aišku, visuomet atsiras nutautėjusių suvalkiečių ir aukštaičių, o kartais net ir žemaičių, kurie prisiekinės priešingai, save laiką pačiais tikraisiais lietuviais. Bet gi neapsigaukim, nepulkim švaistyti pinigų brangiems DNR tyrimams, juk užtenka poros etnografinių klausimų apie tėvų ir senelių būdą, kad išaiškėtų, jog tai tie patys lietuvių nutautinti antros kartos žemaičiai, aukštaičiai ar kitos genties senbuviai…

      “Tikroji Lietuva ten, - mostelėdavo vakaruosna ir mano mama tikra rytų dzūkė, - ten ir kalba lietuviškai, o mūsų kalba prasta, kokie mes lietuviai”. Tad kur gi jie, lietuviai? Į vakarus nuo demarkacinės linijos? Bet juk Lietuvos vardas driekėsi labai toli į rytus, apimdamas Gudiją ir ataidėdamas Šiaurės Rusijojos kaimų gyventojų įsitikinime, jog Lietuva yra visai šalia. Nuo Okos aukštupio žmonės rodo į Vakarus: ne čia, kiek toliau, ana ten už miško, už kalnelio - ten Lietuva...

      Tad ir keisčiausia – Lietuva yra visur aplinkui, tik nėra jos čia. Tai kur gi ji pagaliau? Kur jos šlovingos kariaunos, kur veržlūs legionai, išsirikiavę pulti ir gintis, išvaduoti ir užkariauti? Žemės lopinėlis, žemėlapyje įvardintas L-i-e-t-u-v-a, panašus į apnuogintą širdį ar kaukolę. Kodėl šis kraštas ilgus šimtmečius tirpo ir tebetirpsta, įliedamas savas žemes į svetimųjų, kodėl taip dažnai čia išsilieja kraujo upeliai, srovenantys į svetimas upes?

      Kalbininkas A.Salys Lietuvos vardą siejo su veiksmažodžiu “lieti” ir jo vediniais, vėliau jam pritarė ir kiti. “Lietuva tikriausiai yra ne etnoso, o baltų genčių junginio valstybės įvardijimas. “Lieti, “sulieti“ reiškia sujungti, sulydyti. “Lietuva“ ir reiškia tai, kas sujungta, iš ankstesnių atskirų detalių sulieta į visumą.

      Tai - susijungę artimais baltų dialektais kalbantys Teutonų nenukariauti prūsai, lenkų ir Jaroslavo nenugalėtų jotvingių palikuonys, kuršiai, žemgaliai, aukštaičiai ir žemaičiai, sėliai ir dar aibė genčių. Gentys susivienijo į Lietuvą kaip valstybę, kuri nuolat siaurėdama, vis dėlto išlaikė baltų pasaulio ašį – drauge su latviais”- rašė G.Beresnevičius.

      Tad Lietuva - tai bendrumas, tai ieškojimas ir atradimas to kas sujungia ir sulydo mus vienus su kitais skirtybių begalybėje. Lietuva - tai bendra apeiga, – tai ėjimas susikibus rankomis - rateliu ir tiesiai - į laisvę susivienijus. Lietuva - tai Vienybė ir atsisakymas dalies savo Aš - vardan Santarvės.

http://www.DELFI.lt


Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Jonas, 2008 01 23 14:49

      Gerbiamasis straipsnio autoriau, visiškai teisingi Jūsų teiginiai. Mano įsitikinimu, tarminiu pagrindu nesantaiką tarp lietuvių stengiasi sukelti užsienio spec.tarnybos.

     "Vienas toks “Žemaičių patriotas” Č.Pičelas (Charles Pichel) savo “fundamentaliame” veikale apie Žemaitiją plačiai aprašė kaip lietuviai okupavo ir aneksavo Žemaitiją. Jei netikite, įsijunkite kultūrinę misiją atliekantį mūsų nacionalinį transliuotoją - LTV ir pasižiūrėkite įspūdingą šios knygos lietuviško leidimo reklamą: “Tikroji Žemaitijos istorija!”.

     Taip intensyviai Lietuvoje dar niekad nebuvo reklamuojamas joks istorijos veikalas. Bet šioje reklamoje per TV, radiją, spaudą buvo akcentuojama, kad tai tikroji žemaičių tautos istorija (ne lietuvių, o būtent žemaičių, norint sukiršinti lietuvius su žemaičiais). Prisiminkime atskirų veikėjukų pastangas reikalauti, kad Lietuvos piliečio pasuose būtų rašoma žemaičių tautybė.

     Taigi, lietuviai yra susiskirstę tarminiu pagrindu, o kažkas nori tai pakelti aukščiau, kad tai yra atskiros tautos ir stengiasi lietuvius sukiršinti su lietuviais.

     Tokiomis negarbingomis veikomis ir manipuliacijomis, skatinančiomis nesantaiką tarp lietuvių tikrai turėtų susidomėti mūsų Valstybės saugumo departamentas.

Žygeivis, 2008 01 23 16:10

    Gerbiami aukštaičiai, žemaičiai ir visi kiti lietuviai - vietoje tuščiai svarstę, "kas yra kas" ir kaip teisingai dėti kabutes, geriau sudarykite savo tėvų ir protėvių genealoginį medį - bent jau 5-7 kartų. O dar geriau kokių 10-15 kartų - jei nepatingėsite padirbėti archyvuose.

    O tada pabandykite nustatyti, kas iš jų buvo aukštaitis, kas žemaitis, o kas, gal būt, sėlis, jotvingis, sudūvis, dainavis, kuršis, žiemgalis,latgalis, sembas, nadruvis, skalvis, notangas, varmis, bartas, galindas,..., o kas buvo tiesiog lietuvis-leitis.

     Manau, kad atlikę tokius istorinius genealoginius savo protėvių kilmės tyrinėjimus, baigsite aiškinti apie "grynus" žemaičius ar aukštaičius.

     Aš, pavyzdžiui, tarp savo protėvių radau ir aukštaičių, ir žemaičių, matyt, buvo ir sėlių bei žiemgalių, netgi senovės krivių (vėliau suslavintų ir tapusių krivičiais) - sprendžiant iš jų gyventų vietų bei pavardžių.

     Tarp mano žmonos protėvių irgi yra ir aukštaičių, ir žemaičių, ir įvairių prūsų genčių atstovų, būta netgi skandinavų-vikingų - tiesa, labai seniai.

     Taigi, įdomu, kokiai senovės baltų genčiai man reiktų priskirti savo vaikus? Jie patys tokių kvailų klausimų neužduoda, kadangi nuo mažens žino - mes visi lietuviai - ir jau ne vieną amžių.

Žygeivis, To Altruistas, 2008 01 23 19:47, 2008 01 23 20:20

     Ne visai taip. Naugardukas kronikose minimas visai kitame kontekste.

     O istorinė Lietuva (tuo metu Lietva) iš tikrųjų buvo Ašmenos apylinkėse (8-10 amžiuose). Aukštaitija tuo metu buvo dabartinė Aukštaičių aukštuma, kurios gyventojus sėlius kolonizavo lietuvių gentys, o Žemaitija atsirado, kad lietuviai nusileido žemyn nuo šių kalvų į Žeimenos-Neries slėnį, o po to į Šventosios ir Neries bei Nevėžio slėnius.

     Vėliau palaipsniui Aukštaitija ir Žemaitija "slinko" į vakarus, kada lietuviai užimdavo vis daugiau senųjų vakarų baltų žemių.

     O lietuvius iš rytų pusės stūmė rytų slavų gentys.

     Senoji Lietuva - Ašmenos kunigaikštystė amžiams bėgant slavėjo, bet ir dabar dar ten yra išlikusių lietuviškų "salų", o 19 amžiuje ten dar buvo daugybė kaimų, kurių gyventojai kalbėjo lietuviškai.

Kam įdomu, paskaitykite temą:
Iš kur kilo lietuviai, latviai ir Lietuvos bei Latvijos vardai

Žygeivis, 2008 01 23 20:45

    Aukštaitija buvo tiesiogiai valdoma Lietuvos valdovų ir todėl kronikose dažniausiai vadinama tiesiog Lietuva.

    „Politinė“ Aukštaitija pirmą kartą paminėta Petro Dusburgiečio apie 1326 m. rašytoje Prūsijos žemės kronikoje, pasakojant apie 1294–1300 m. įvykius; tuoj į rytus nuo Nevėžio (?) esanti LDK dalis (tiksliau, ano meto lietuviams švento Romainių (?) kaimo apylinkės) šioje kronikoje įvardyta kaip Austechia, terra regis Lethowie („Aukštaitija, Lietuvos karaliaus žemė“).

    1322 m., Gedimino taikos sutartyje su Livonijos ordinu, "terra Eustoythen" minima šalia kitų kunigaikščio žemių, įtrauktų į sutartį.

    Iki XVIII a. pab. istorinė Aukštaitija, arba „Tikroji Lietuva“ (Lietuvoje senoji etnolingvistinė Aukštaitija taip vadinta nuo ~1566 m.), buvo viena iš 4 pagrindinių LDK etnokultūrinių dalių (greta Žemaičių, Rusios ir Volynės,– 1569 m. iš pastarosios Lietuvai liko tik Polesė).

    VI-XII a. ši etnokultūrinė sritis (vieno iš 2 nuo V a. egzistavusių lietuvių subetnosų gyvenamas arealas) beveik sutapo su Rytų Lietuvos pilkapių kultūros paminklų paplitimo teritorija;

     Tuo tarpu XIII-XIX a. istorinė Aukštaitija (vieno iš 3 nuo XII ir XIII a. sandūros egzistavusių lietuvių subetnosų gyvenamas arealas) apėmė jau ne tik visą buvusį minėtos kultūros arealą, bet ir keletą nemažų šiaurėje, pietryčiuose, pietuose bei pietvakariuose įgytų teritorinių „aneksų“, t.y. lietuvių IX-XVII a. kolonizuotas ir bent iš dalies asimiliuotas dab. Alukštos, Daugpilio, Rezeknės, Minsko, Naugarduko, Slanimo, Gardino, Suvalkų ir kt. apylinkes.

Žygeivis, 2008 01 23 20:56

     1322 m. Gedimino taikos sutartyje su Livonijos ordinu žemaičiai (Samoythen) ir aukštaičiai (Eustoythen) minimi kaip jo valdomos žemės.

     LDK kunigaikštis Vytautas 1420 m. Šventosios Romos imperatoriui Zigmantui rašė: „Žemaičiai iš senų laikų vadinosi lietuviais, nes ta pati kalba ir tie patys žmonės (unum ydeoma et uni homines); Žemaitija (Samogth) - tai ta pati, žemesnė žemė (terra inferior), o aukštaičiai (Ąuxtote) – „terra superior“.

     XIII a. Žemaičius sudarė vakarinė Lietuvos teritorija nuo Nemuno, Nevežiu iki Ventos aukštupio. XV- XVI a. susidarė Didžioji Žemaitija nuo Palangos iki Nevėžio, šiaurėje - iki linijos kiek į vakarus nuo Šeduvos-Pakruojo-Linkuvos-Žeimelio.

     Visa ši teritorija seniau vadinta Žemaičiais.

     Po spaudos atgavimo per laikraščius ir šnekamojoje kalboje ėmė plisti lytis - Žemaitija.

    Lietuvos Metrikoje rašoma „Žemoit“.

    Ilgainiui imta rašyti lenkiškai Žmudz, rus. – Žmud‘, vok. Samoyte , Samaiti, Schamaiten.

    Į Lietuvos istoriją Žemaičiai įsijungė nuo XII a. pabaigos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2008 22:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kosovo laisvė – našta visam pasauliui?

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, 2008 02 24 21:15

     Jei pietų slavai nebūtų tokie dundukai, ir nebūtų išsidaliję į serbus, juodkalniečius, kroatus ir bosnius (nors visi kalba ta pačia kalba ir turi tuos pačius protėvius), tai turėtų dabar vieną normalią valstybę, o ne "loskutus", kurie pjauna vienas kitą.

     O lietuviai pakankamai protingi, kad pradėtų dalintis pagal etnografinius regionus. Žinoma, yra keli dundukai ir pas mus, bet jie "pagados" nedaro. Kaip sakoma "koks kaimas be savo durniaus".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Vas 2008 22:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žygeivis, 2008 02 25 21:30

     Jei pietų slavai nebūtų tokie dundukai, ir nebūtų išsidaliję į serbus, juodkalniečius, kroatus ir bosnius (nors visi kalba ta pačia kalba ir turi tuos pačius protėvius), tai turėtų dabar vieną normalią valstybę, o ne "loskutus", kurie pjauna vienas kitą.

     O lietuviai pakankamai protingi, kad pradėtų dalintis pagal etnografinius regionus. Žinoma, yra keli dundukai ir pas mus, bet jie "pagados" nedaro. Kaip sakoma "koks kaimas be savo durniaus".

     Lietuviai yra susiskirstę tarminiu pagrindu, o kažkas nori tai "pakelti aukščiau", kad tai yra atskiros tautos ir stengiasi lietuvius sukiršinti su lietuviais.
 
     Teritorija, kurią dabar vadiname Žemaitija, iš tikrųjų nėra jokia istorinė Žemaitija - tai tik kalbininkų "išmįslas" (taip pavadino vietinių lietuvių kalbos tarmių grupę).

     Istorinė (tikroji) Žemaitija - tai teritorija nuo Panevėžio iki Kauno ir Jurbarko.

     1322 m. Gedimino taikos sutartyje su Livonijos ordinu žemaičiai (Samoythen) ir aukštaičiai (Eustoythen) minimi kaip jo valdomos žemės.

     LDK kunigaikštis Vytautas 1420 m. Šventosios Romos imperatoriui Zigmantui rašė: „Žemaičiai iš senų laikų vadinosi lietuviais, nes ta pati kalba ir tie patys žmonės (unum ydeoma et uni homines); Žemaitija (Samogth) - tai ta pati, žemesnė žemė (terra inferior), o aukštaičiai (Ąuxtote) – „terra superior“.
------------------------------- -------------------

Tomas Baranauskas - 2008-02-18 12:47 AM

Citata:
Tokiu atveju aukštaičiai (senieji) turėjo gyventi Neries ir Nemuno aukštupyje, o ne toje teritorijoje, kuri dabar vadinama Aukštaitija.

      Tomas Baranauskas - Kodėl? Pačiame aukštupyje gyveno slavai, o "aukštaičiai-žemaičiai" - santykinės sąvokos, nusakančios genčių išsidėstymą viena kitos atžvilgiu upės pakrantėje. Šiuo atveju svarbu tik tai, kad žemaičiai gyveno žemiau (palei upę - Nerį ir Nemuną), nei aukštaičiai.

Citata:
Įdomu tada, kuri vieta tais laikais (9-11 amžiuje) buvo vadinama Žemaitija? Juk vėlesniuose šaltiniuose tai Nevėžio baseinas, o ne Neries ir Nemuno (kaip logiškai žiūrint turėtų būti - jei laikytume būtent Nemuno ir Neries aukštupį istorine Aukštaitija).

     Tomas Baranauskas - Pirminiai žemaičiai sietini su Vidurio Lietuvos žemumoje išplitusia Vidurio Lietuvos plokštinių kapinynų kultūra. Tai ne tik Nevėžio baseinas, bet ir Nemuno bei Neries žemupio pakrantės (Jurbarko-Kauno-Jonavos ruožas). Gana dažnai literatūroje ši kultūra (visiškai klaidingai) priskiriama aukštaičiams.

Žygeivis, 2008 02 26 16:38

------------------------------- ---------------------
To To Žygeivis, 2008 02 26 15:55, 2008 02 26 15:58, 2008 02 26 16:02
paskaityk viduamžių istorijoje apie Žemaitijos (Samogitijos) kunigaikštystę, pažiūrėk viduramžių žemėlapius - prasiplės žnios apie Lietuvos istoriją...:)

To Žygeivis, 2008 02 26 15:55, 2008 02 26 15:58
zemaitis, 2008 02 26 15:51
jei ne zemaitija nebutu tos lietuvos, nusipirkit knyginuose knya Zemaitija
------------------------------- -------------------

      Na ir "čiūdai" ...

      Kažkoks mažaraštis dundukas bando mane mokyti Lietuvos istorijas. Visų pirma išmok žodžius Lietuva ir Žemaitija rašyti iš didžiosios raidės, o po to aiškink man apie viduramžių Lietuvos istoriją.

      Ch. L. T. Pichel knygą "Žemaitija" aš perskaičiau dar 1991 metais. Kaip ir T. Narbutą bei Č. Gedgaudą.

      Ten pilna įvairių pasakų, nors yra ir įdomesnių vietų. Šiaip tai patariu perskaityti J. Jurginio knygutę "Legendos apie Lietuvių kilmę". Ten jos visos į vieną vietą sudėtos.

      Charles Pichelio gerbėjams vertėtų visų pirma pasižiūrėti kas jis yra per "kadras" - cituoju nežinantiems: "Daugiau kaip 50 metų Ch. L. T. Pichel buvo nepriklausomo Jeruzalės Šv. Jono ordino didžiuoju kancleriu".

      "Jis visada jausdavo malonumą atkreipti kolegų dėmesį į savo šeimos prancūzišką kilmę."

      Jei turi nors kiek smegeniukių, tai pamąstyk, ką tai reiškia, ir kodėl jam staiga "trenkė" į galvą rašyti "istorinę knygą" apie pagonišką Žemaitiją.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Vas 2008 18:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žygeivis, 2008 02 25 22:46

Šaltinis - M.Peleckis. Pavasario vėjai – ar Kosovas bus laisvas?

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... 75&com=1&s =2

Iksas Žygeiviui, 2008 02 25 19:38

   Deja, bet manęs jaunimui irgi jau senokai nepriskiria. Taip, kad nesivargink. Aš irgi nevargsiu, nes tokio amžiaus piliečius kaip tu perauklėti gali tik asmeninis kontaktas su realia istorija - pavyzdžiui, tavo siūlymai Lietuvai pasiimti Karaliaučių arba Pamaskvę. Už tai tu ir siūlai kovoti jaunimui?

   Dėl žydų - ne dėl savo kaltės didžioji dauguma jų buvo priversta palikti savo tikrąją tėvynę senovėje. Tai senovės imperijų politikos slopinant žydų (judėjų) pasipriešinimą pasekmė. Todėl neapibendrink ir nevaryk be reikalo.

Žygeivis, Iksui, 2008 02 25 19:49

    Tu irgi "neapibendrink" mano minčių.

    Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra lietuvių tautos etninių žemių dalis, okupuota SSSR 1945 metais ir šiuo metu neteisėtai valdoma Rusijos (neteisėtai netgi pagal vadinamąją "tarptautinę teisę", sukurtą 1945-46 metais valstybių-nugalėtojų).

    Kovoti dėl šių lietuviškų žemių aš nekviečiu, o siūlau būti pasirengus (įvairiapusiškai) šias žemes susigrąžinti, kada susiklostys tinkamos geopolitinės aplinkybės, nelaukiant kol tai padarys Lenkija ar Vokietija.

    Dėl Pamaskvės aš kovoti irgi nekviečiu. O štai tikrąją šių vietų istoriją žinoti reikia visiems.

    Dėl žydų - puikiai žinau kaip jie buvo ištremti iš savo Tėvynės. Tačiau jau 17 amžiuje (tiesą sakant, ir anksčiau) atsirado žydų tarpe patriotų, kurie grįžo į savo tėvynę. Ir kitus kvietė grįžti - bet mažai kas norėjo. Ir dabar kai kuriems žydeliams daug patogiau ir saugiau sėdėti kur nors JAV (ar Lietuvoje ...).

Žygeivis, Iksui, 2008 02 25 20:32

------------------------------- ----------------------
Iksas, 2008 02 25 20:07
Tai vienas ir tas pat. Nes žemes galima "atsiimti" įvairiais būdais, o tu siūlai "būti pasirengus (įvairiapusiškai) šias žemes susigrąžinti, kada susiklostys tinkamos geopolitinės aplinkybės, nelaukiant kol tai padarys Lenkija ar Vokietija".
------------------------------- ----------------------

   O čia klysti - tai toli gražu ne tas pats: "būti pasiruošus" ir "pulti atsiimti".

   Pilsudskis jau 1916 metais aktyviai pradėjo ruoštis užimti ne tik Lenkiją, bet ir Rytų Lietuvą bei Ukrainą.

   Ir 1920 metais būtent todėl jam tai pavyko padaryti.

   O Lietuvos vyriausybė ruošėsi labai menkai - "kam mums kariuomenė - mes juk neutralūs". Kuo tai baigėsi - žino visi: praradome ne tik Rytų Lietuvą ir Vilnių, bet ir Suvalkus, Seinus, Balstogę.

   Mažosios Lietuvos dalį atsiėmėme tik 1923 metais, suorganizavę "sukilimą".

   O juk galėjome visą tai padaryti dar 1918 metais, jei tinkamai ir laiku būtų suorganizuoti ir parengti išmanantys žmonės bei organizacijos.

Žygeivis, 2008 02 25 22:22

   Nepainiokit Vilniaus su Kosovu.

   Teisinga istorinė paralelė yra lyginti Kosovą su Mažąja Lietuva.

   Serbai užgrobė Kosovą 12 amžiuje, o vokiečiai Mažąją Lietuvą 13 amžiuje.

   Serbai 12-14 amžiuose Kosove įkūrė savo "valstybingumo lopšį", o vokiečiai lygiai taip pat Prūsijoje ir Mažojoje Lietuvoje 13-15 a. įkūrė Vokietijos imperijos "valstybingumo lopšį".

   1923 metais lietuviai surengė "sukilimą" ir atgavo šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį. Tačiau pietinė Mažosios Lietuvos dalis liko Vokietijos valdžioje, o 1945 m. ją okupavo SSSR (1992 m. jau Rusija).

   1986 m. albanai suorganizavo pogrindinį judėjimą - „Nacionalinis Kosovo išlaisvinimo Sąjūdis“ ir po ilgo karo atgavo dalį savo etninių žemių (Kosovą), bet dar nemažai albanų žemių valdo slavai (ypač Makedonijoje).

Žygeivis, 2008 02 25 22:46

   Įdomus dėsningumas:

   Įvairūs "separatizmo priešai" ir serbiško Kosovo "gynėjai" pastoviai aiškina, kad dabar:

l)  Lenkija "susigrąžins" Vilnių
2) Klaipėdą "atsiims" Rusija
3) Žemaitija (Dzūkija, Suvalkija, ...) atsiskirs nuo Lietuvos ...

   Tačiau nei vienas jų neparašė, kad dabar:

1) Lietuva susigrąžins Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvangstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ... ) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją)

2) Lietuva susigrąžins Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...)

3) Lietuva susigrąžins Pietų Lietuvą (Punską, Seinus, Suvalkus, Raigardą, Vygrius, Baltstogę,...)

   Išvadas "kas yra kas" darykite patys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 31 Kov 2008 23:10. Iš viso redaguota 4 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Kov 2008 16:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Hagoje teisiami kroatai generolai
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=16269284

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, 2008 03 11 15:47

---------------------------------------------------------------
to haga, 2008 03 11 15:31
Idiotai! Gal reikejo kroatams pries isgamas srbussu zaisliniais automatais kariauti.Tai buvo teisingas ir ziaurus issivadavimo karas.Jei butu neisgrude tu srbu butu tureja amzinas problemas .Tokiu kai A.Gotovina Lietuvoj nebus dar 200 metu.Kaip ir lietuviai nebus kaip kroatai.
---------------------------------------------------------------

    lietuviams ir nereikia būti kaip kroatams - nors ir pas mus yra debilų, kurie aiškina, jog žemaičiams laikas dalintis nuo aukštaičių, ir atvirkščiai.

    Pas mus juk mažai kas žino, jog serbai, juodkalniečiai, kroatai ir bosniai istoriškai yra ta pati viena tauta, kuri tik dėl įvairių okupantų "užneštų" religijų pasidalino į 3 dalis, o dar papildomai ir juodkalniečiai su serbais "atsidalino".

    Štai jie dėl savo debiliškumo, nesugebėjimo susivienyti, ir turi tai, ką turi - išpjovė dešimtimis (o per kelis šimtus metų - ir šimtais) tūkstančių vieni kitus, o rezultate - sugriauti miestai bei kaimai, Hagos teismas ir albanų pergalė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Bal 2008 23:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Kita tema šiuo klausimu:

Žemaičio tautybė turi „grįžti“?
viewtopic.php?t=1113

Kuriama žemaičiams atstovausianti partija


http://www.DELFI.lt
2007 rugsėjo mėn. 25 d.
http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=14507134

    Žemaičių iniciatyvinė grupė šiandien pasirašė ir paskelbė viešą pareiškimą, kuriuo kviečia visus prisijungti prie žemaičių politinio judėjimo ir kartu kurti partiją.

    Būsima žemaičius vienijanti partija sieks, kad per išrinktus atstovus į valstybės bei savivaldybės valdžios institucijas būtų įgyvendinta tokia valstybės valdymo politika, kuri garantuotų spartų žemaičių krašto socialinį ir ekonominį vystymąsį, didintų žemaičių tautos pasitikėjimą savimi, saugotų kultūrinę bei istorinę savastį, tvirtinama partijos kūrimo iniciatorių pranešime spaudai.

   „Žemaičių, kaip tautinės grupės su sava kalba, tradicijomis bei kultūra, egzistavimą liudija istoriniai įvykiai, tačiau dabartinė valdžia nepripažįsta teisės į savasties išsaugojimą, teisės į savanorišką tautybės deklaravimą, esama santvarka neskatina ekonominės ir socialinės plėtros regione. Todėl priimtas sprendimas kviesti žemaičius į politinį žemaičių judėjimą, kartu kuriant partiją“, - pranešime teigia iniciatyvinės grupės nariai.

    Pasak iniciatorių, steigiamasis partijos suvažiavimas turi įvykti jau šį rudenį lapkričio mėnesį.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Bal 2008 23:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žemaičių partijos pirmininku tapo E.Skarbalius


Rasa Lukaitytė, http://www.DELFI.lt
2008 balandžio mėn. 20 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=16753445

    Sekmadienį steigiamąjį susirinkimą surengęs dar vienas rudenį vyksiančių Seimo rinkimų žaidėjas – Žemaičių partija – išsirinko savo pirmininką, juo tapo buvęs nušalintojo prezidento Rolando Pakso bendražygis Egidijus Skarbalius.

    „Viena pirmųjų ir svarbiausių mūsų partijos tikslų yra, kad po administracinės reformos atsirastų Žemaitijos regionas. Antrasis, kad žemaičių kalba taptų oficiali žemaitiškose savivaldybėse, o trečiasis yra žemaičių tautybės grąžinimas į Lietuvos teisinę aplinką", – svarbiausius partijos tikslus DELFI vardijo jos pirmininkas.

    Partija save laiko centristinių pažiūrų ir „visas išgales ketina skirti jaunų šeimų programai".

    „Mes laikomės nuomonės, kad šeima yra mūsų visuomenės pagrindas", – tvirtino pašnekovas.

     Kaip DELFI sakė pats E. Skarbalius šiuo metu partijoje yra maždaug 1100 narių iš beveik visos Lietuvos.

     „Viskas priklausys nuo brangiausių žmonių – mūsų rinkėjų", – paklaustas, kiek vietų Seime tikisi turėti po rinkimų, tvirtino Žemaičių partijos pirmininkas.

     Jo teigimu, į koaliciją Seime partija galėtų burtis su tomis politinėmis jėgomis, kurios neprieštarautų Žemaičių partijos programai.

     „Alergijos neturiu nė vienai partijai ir bendradarbiauti galiu su visomis. Manau, kad svarbiausia yra ne asmeninės simpatijos, bet partijų programų suderinamumas", – po steigiamojo partijos susirinkimo sakė E. Skarbalius.

     Sekmadienio suvažiavime partija išsirinko ir pirmininko pavaduotojus. Jais tapo Arvydas Norvydas, Egidijus Sabataitis, Artūras Katilius.

     Naujai įsteigta partija birželį-liepą, kai jau bus susiformavę skyriai, žada paskelbti ir savo kandidatus į Seimą.

    40 metų E. Skarbalius kartą jau buvo išrinktas Seimo nariu.

    Apie ketinimus kurti žemaičiams atstovausiančią partiją pranešta dar pernai rudenį.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis, 2008 04 20 23:09

     Ugdyti ir išsaugoti visas lietuvių tarmes ir potarmes (o jų yra ne dvi ir ne trys, o keli šimtai), kultūros paveldą ir etninę kultūrą yra visų tikrų lietuvių (ir aukštaičių, ir žemaičių, ir mažlietuvių) bei Lietuvos valstybės bendras darbas.

     Tačiau kurti Lietuvoje naują tautybę (žemaičių, aukštaičių, dzūkų, jotvingių, kuršių, žiemgalių, sėlių, karšuvių, nadruvių ir t.t.) - ne tik labai kvaila, bet ir labai pavojinga.

     Lietuvių etninė teritorija per pastaruosius kelis šimtmečius ir taip sumažėjo keletą kartų, o baltų tautų gyventa teritorija per pastaruosius 2000 metų apskritai virto tik maža dėmele žemėlapyje.

     Taigi, visi baltai turi ne skaidytis, o vienytis, jei nori išgyventi.

     Pradėjus lietuviams skaidytis tarminiu principu, atsiras ir tokių "veikėjų", kurie pasiūlys skaidytis ir religiniu principu - į katalikus, protestantus, pagonis ...

     Galų gale tauta apskritai išnyks. O prieš tai dar gerokai vieni kitus išnaikinsime patys - kaip serbai, kroatai ir bosniai išnaikino vieni kitus, nors iš tikrųjų jie visi yra ta pati tauta, kalbanti ta pačia kalba, skiriasi tik užkariautojų primestos religijos ir tradicijos. O dabar juos vienus nuo kitų skiria ir per šimtmečius tarpusavyje pralietas kraujas ...

     Gal ir Lietuva turi eiti tokiu keliu?

Žygeivis, 2008 04 20 23:27

     Manau, kad įvairios tokios "regioninės" "partijos" kuriamos tam, kad suskaldytų vieningą lietuvių nacionalistų - tautininkų - patriotų sąjūdį, kuris būtent šiuo metu vis labiau stiprėja, vienijantis tikriems patriotams ir nacionalistams, suvokusiems, jog Lietuva yra viena ir visi padorūs žmonės privalo vienytis, norėdami apginti savo Tėvynę ir nuo rusų, ir nuo jankių, ir nuo lenkų, ...

     Mūsų kosmopolitinė valdžia klaikiai bijo, kad į valdžią ateis tikri lietuvių nacionalistai, o ne įvairūs juokdariai, ir todėl palaiko įvairias tokias "žemaičių", "dzūkų" (Jakavonis, matyt, greit sukurs) ir panašias "partijas".

     Tuo pat metu jau seniai ir labai aktyviai naikinamos (ir jau sunaikintos) bet kokios tikros tautinės-patriotinės jėgos: Lietuvos Laisvės Lyga, Nepriklausomybės partija, Politinių kalinių ir tremtinių organizacijos, Lietuvių Tautininkų Sąjunga, Krikščionių demokratų partija.

Žygeivis, Lietuvių Tautos strateginis tikslas, 2008 04 20 23:39

    Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės vienas iš svarbiausių strateginių tikslų yra susigrąžinti visas etnines-istorines Lietuvių Tautos ir jos protėvių žemes, šiuo metu užgrobtas ir valdomas įvairių slavų okupantų bei kolonistų.

    Štai kokie yra Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės strateginiai tikslai - Lietuva privalo susigrąžinti:

    1) Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvangstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją).

    2) Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...)

    3) Pietų Lietuvą (Punską, Seinus, Suvalkus, Raigardą, Vygrius, Baltstogę, Augustavą ...)

    Tačiau vietoje to nežinia kokios jėgos (vietinės bei užsienio) inspiruoja tolimesnį Lietuvos Valstybės skaldymą ir Lietuvių Tautos etninių žemių "išparceliavimą".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Bal 2008 01:23 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Laikas uždrausti visokias regionines, tautines partijas ir mokyklas - žmones reikia ruošti Lietuvai, o ne kitoms valstybėms, ir neleisti draskyti Lietuvos bei vilioti Lietuvos žmonių. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Bal 2008 00:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.vlnds.lt/web/nacionaldarbini ... -priesams/

Nacionaldarbininkai: Lietuvių Tautos skaldymas naudingas mūsų priešams


   2008-04-22

    Balandžio 20 d., sekmadienį, Klaipėdoje, Žvejų rūmuose, vyko Žemaičių Partijos steigiamasis suvažiavimas. Partijos vadovu vienbalsiai išrinktas buvęs liberaldemokratas ir Seimo narys Egidijus Skarbalius.

    Žemaičių Partijos steigiamajame suvažiavime dalyvavo virš 700 žmonių. Svečių teisėmis jame dalyvavo Vieningojo Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdžio iniciatyvinės grupės vadovas Mindaugas Gervaldas ir Lietuvos Nacionaldemokratų Partijos pirmininkas Žilvinas Razminas.

    Pristatydami Žemaičių Partijos programą, kai kurie pranešėjai dėstė atvirai separatistines mintis, kalbėjo apie ,,Lietuvių valdžios“ daromą skriaudą žemaičiams, reikalavo įteisinti žemaičių tautybę, suteikti daugiau teisių regionams.

    Suvažiavimas beveik visus sprendimus priėmė vienbalsiai. Prieš baigiantis oficialiajai suvažiavimo daliai, naujai išrinkti partijos centrinių organų vadovai davė nario priesaiką. Po priesaikos žodis buvo suteiktas suvažiavimo svečiams.

    Kaip žurnalistams sakė Mindaugas Gervaldas ir Žilvinas Razminas, jie čia atvyko todėl, kad asmeniškai galėtų įsitikinti Žemaičių Partijos steigimo tikslais. Perskaičius laikraštį ,,Labas Žemaitija“ ir steigiamos Žemaičių Partijos programos gaires, kilo daug klausimų, iš kurių svarbiausias, ar tai bus separatistinė, ar dar viena populistinė partija?

    Minėto laikraščio Žemaičių Partijos programos gairėse teigiama:

    ,,...garantuotų žemaičių tautos kultūrinį bei politinį tęstinumą... Grąžinti    žemaičių tautybės sąvoką į sociokultūrinę aplinką... Įteisinti žemaičių tautybę Lietuvos Respublikos teisinėje aplinkoje... Atkurti administracinį vienetą apskrities (regiono) statuse su pavadinimu Žemaičių seniūnija (apskritis)... Pertvarkyti Lietuvos Respublikos Seimą į dviejų lygių instituciją... Pertvarkyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės struktūrą perkeliant ministerijas ar jų padalinius į vietoves, kur šių veikla būtų arčiau reguliuojamų subjektų... Istoriškai susidaręs Žemaičių kraštas, kuris įjungtas į dabartinę valstybės teritoriją, turi teisę gyvuoti kaip atskiras administracinis vienetas... Laikysis centristinės ideologijos... Nuo fiktyvios iki realios savivaldos... Tripakopė mokesčių sistema: municipaliniai – regioniniai – unitariniai... Naujų savivaldybių atsiradimo skatinimas...“

     Žemaitiškai pasveikinęs suvažiavimo dalyvius, Žilvinas Razminas kalbėjo: ,,Jūsų partijos nariai kalbėjo, kad buriatės dėl to, kad esate nusivylę, kad jus ,,Lietuviai“ užgujo tiek, jog nebėra kur trauktis, todėl galvojate, kad sukūrus naują partiją jūs visi kartu imsite ir įvesite tvarką. Bet kada aš skaitau jūsų programą, tai matau, kad daugelis joje surašytų teiginių prieštarauja vieni kitiems. Vienur jūs kalbate apie žemaičių autonomiją, kitur - apie beveik nepriklausomą Žemaitijos valstybę, dar kitur rašote, kad partija vadovausis Europos Sąjungos įstatymais. Siūlau vienytis, o ne skaldytis, nes mūsų priešas yra bendras – jis sėdi Briuselyje. Mūsų jėga vienybėje“,- kalbėjo Žilvinas Razminas.

     ,,Jūs surinkote dėl to, kad norite pakeisti tą nelemtą gyvenimą, į kurį mus visus įstūmė antilietuviška, antitautinė, antivalstybinė valdžia. Niekas negali paneigti ir istorija tą rodo, kad žemaičiai labai daug prisidėjo prie Lietuvos valstybės ir vieningos visų baltiškų genčių tautos - Lietuvių Tautos - susikūrimo, prie nepriklausomybės kovų. Tai rodo ir 1918-1920 m., ir pokario kovos, Baltijos kelias, Sausio 13-oji.

      Priešas mus mindė ir triuškino, kai mes buvome susiskaldę, kai dar XII-XIII a. nesugebėjom surasti bendros kalbos su prūsais ir latviais. Tada Lietuviai ir žemaičiai dar skirtingai matė ir suprato istoriją, to pasekmė – nebėra mums giminingų prūsų. Kiek šiandien Latvijoje gyvena kolonistų? Kas darosi rytiniuose Lietuvos pakraščiuose? Juk mūsų priešas kaip tik ir nori mus suskaldyti, kad galėtų mus valdyti.

      Šiandien kosmopolitai valdo Europą, jie siekia per stambųjį kapitalą, per ,,išrinktosios tautos“ atstovus į vieną kumštį, į vienas rankas paimti visą pasaulį. Dabar mus bandoma suskaldyti į regionus. Komunistai skaldė į klases, liberalai vieną asmenį supriešina su kitu. Mes, nacionaldarbininkai sakome, kad tauta, nacija yra aukščiausia vertybė, todėl žemaičiai, aukštaičiai, dzūkai, suvalkiečiai turi ir privalo būti vienos tautos – Lietuvių Tautos - nariais.

      Nereikia sakyti, kad dėl Vilniuje sukoncentruoto viso turto yra kalti Lietuviai? Ar jūs galvojate, kad Ukmergėje, Kaune, Panevėžyje, kituose Lietuvos miestuose ir kaimuose žmonės gyvena geriau negu čia? O jeigu po savaitės, po mėnesio dzūkai paskelbs, kad jų regionas Lietuvoje turi būti geriau išvystytas nei žemaičių, o suvalkiečiai, kad jų regionas labiau negu dzūkų ir žemaičių? Tai ką mes darysim, tarpusavyje kariausim?

      Mes manom, kad Lietuvoj turi būti vieninga Lietuvių partija. Nei kairioji, nei dešinioji - Lietuvių nacionalistų partija. Tik būdami nacionalistais, kovodami už Naują, Lietuvišką, Nacionalinę Lietuvos Valstybę, pertvarkydami, o ne lopydami politinę sistemą, mes sugebėsim pakeisti savo gyvenimą.

      Reikia ne Lietuvius kaltinti, o tuos, kurie išdavė Lietuvių Tautą. Per 18-ka metų mes nė karto neturėjome tikros Lietuviškos valdžios: Lietuvą valdė dešinieji konservatoriai ir kairieji socialdemokratai, kurie ir šiandien tebevaldo Lietuvą. Kada mes išstumsime iš Seimo, Prezidentūros, Vyriausybės tuos, kurie išdavė Lietuvą, tada visa mūsų Tauta, valstybė ir visi jos regionai ir piliečiai gyvens geriau,“- kalbėjo VLNDS vadovas Mindaugas Gervaldas.

      Žemaičių partijos sukūrimas rodo, kad greičiausiai tai daroma pagal Europos Sąjungos scenarijų, pasinaudojant vietinių naivumu ir atskirų asmenų ar jų grupuočių valdžios troškimu. Vakaruose (Italijoje, Ispanijoje) jau yra regioninių partijų (Šiaurės Lyga), kurios prisideda prie to, kad tautos būtų suskaldytos pagal viduramžių laikų miesto-valstybės modelį (Venecija). Globalistams, kurie yra ne kas kitas kaip naujieji imperialistai, naujos erdvės užkariavimas supriešintų genčių pagalba pasidarys žymiai lengvesnis.

      Nereikia būti dideliu išminčiumi, o tik reikia šiek tiek žinoti istoriją, kad būtų galima suprasti, prie ko privedė broliškų genčių tarpusavio kova. Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdis visada kovos prieš Lietuvių Tautos skaldymą, kuris naudingas tik mūsų priešams ir amžinai vadovausis šiuo principu: Vieninga Tauta – Stipri Valstybė – Nacijos Gerovė!

VLNDS Spaudos tarnyba

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Bal 2008 00:28 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Nacionaldarbininkai irgi nepataiko: ne lietuvių tauta dabar yra didžiausia vertybė, O LIETUVA.

    TIK LIETUVAI ESANT, BUS IR LIETUVIŲ TAUTA. Kitaip lietuviai nutautės, kaip tie, užsienyje gyvenantys. Ir priešas ne Briuselyje, o PINIGUOČIAI, KURIE SAVO PINIGAIS PRADEDA RINKIMUS IR LAIMI JUOS SAU. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Bal 2008 01:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
  1. Ne - "Lietuva" yra tik abstrakti sąvoka, tam tikra teritorija.

  Pamatinis Lietuvos pagrindas yra būtent Lietuvių Tauta - jei dabartinę Lietuvos teritoriją užlietų okeanas, arba čia sprogtų atominė ar dar kas nors panašaus, tai Lietuvių Tautai išgyvenus, atsirastų ir nauja teritorija, vadinama Lietuva.

  Ir atvirkščiai, išnykus Lietuvių Tautai, Lietuva taptų antrąja Prūsija - nežinia kokios tautos teritorija.

  2. Būtent Briuselio (ir Maskvos) dėka dabartiniai mūsų "piniguočiai" gali ramiai gyventi ir nedrebėti, jog valdžią Lietuvoje paims koks nors Mindaugas ir juos per 24 valandas išgaudys bei iškars.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Bal 2008 21:27 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Neteisingai: viskas yra Lietuva, o tauta yra po to, nes tauta yra Lietuvos žmonės, o tas gimimas lietuviu ne visada duoda naudą Lietuvai (kaip tik lietuvių beveik milijonas jau pabėgo).

    Ir dar. Lietuvių nuo gimimo Lietuvoje padaugės ir Lietuva išsilaikys TIK TADA, KADA BUS NUVERSTA PINIGUOČIŲ VALDŽIA. YRA RINKIMAI IR REIKIA KOVOTI. Ir tik tada,galint daryti įtaką visuomenei, DIRBTI REIKIA VISUOMENĖS DAUGUMAI. O KAS TA DAUGUMA - LIETUVIAI. Ir jų daugėtų. O NE VISOKIAIS KOSMOPOLITŲ IŠMĮSLAIS-DVIGUBOM PILIETYBĖM. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 00:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
   Tikras lietuvi, visiškai akivaizdu, kad jūs maišote dvi esmines sąvokas: Tauta ir liaudis.

   Lietuvoje gyvena tik viena Tauta - Lietuvių, tačiau labai daug Lietuvių Tautos žmonių gyvena ne Lietuvos Valstybėje ir ne Lietuvių Tautos etninėse žemėse..

   O liaudis - tai visi, kas gyvena šiandieninėje Lietuvos Valstybėje, dabartinėse Valstybės ribose.

   Mūsų tikslas yra ne šitos liaudies klestėjimas (nors tam mes, žinoma, neprieštaraujame), o būtent Lietuvių Tautos suklestėjimas Lietuvių Tautos etninėse žemėse - ir todėl siekiame, kad Lietuvos Valstybei priklausytų visos lietuvių etninės-istorinės žemės, o lietuviai sugrįžtų į Lietuvą iš viso pasaulio.

   Tuo pat metu pageidautina, kad ne lietuviai (turiu omeny visai ne "genetinį lietuviškumą", o visų pirma kalbinį ir tautinę savimonę) grįžtų į savo istorines Tėvynes.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 00:38 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Nieko aš nemaišau: lietuvis yra LR piliečio pavadinimas ir kada aš sakau "liaudis", tai turiu omenyje piliečių visumą. Savaime suprantama, kad pagal seną, istorinį supratimą, lietuvis - Lietuvos žmogus ir po šiandien yra tas pats, o skirstymasis Lietuvoje į tautybes, kalbant apie Lietuvos reikalus, yra ne kas kita kaip požymis to, kad tokie žmonės, save vadinantys nelietuviais, netapatina savęs su Lietuva ir tik laukia progos, pasičiupus kuo didesnį kąsnį, skuosti į laimės šalis. Ir tegul sau skuodžia. LIETUVOJE GYVENA TIK LIETUVIAI, kai kurie iš jų yra kitos kilmės. Amen. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 01:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Nieko aš nemaišau: lietuvis yra LR piliečio pavadinimas ir kada aš sakau "liaudis", tai turiu omenyje piliečių visumą. Savaime suprantama, kad pagal seną, istorinį supratimą, lietuvis - Lietuvos žmogus ir po šiandien yra tas pats, o skirstymasis Lietuvoje į tautybes, kalbant apie Lietuvos reikalus, yra ne kas kita kaip požymis to, kad tokie žmonės, save vadinantys nelietuviais, netapatina savęs su Lietuva ir tik laukia progos, pasičiupus kuo didesnį kąsnį, skuosti į laimės šalis. Ir tegul sau skuodžia. LIETUVOJE GYVENA TIK LIETUVIAI, kai kurie iš jų yra kitos kilmės. Amen. :img06:


   Čia ir yra vienas iš principinių mūsų skirtingų požiūrių - mes nacionalistai pilietybę ir tautybę labai aiškiai atskiriame.

    Štai religija - mums visai nesvarbi - tai reiškia, kad kiekvienas lietuvis (ar kitos tautybės žmogus) gali rinktis kurią nori religiją ar apskritai būti netikinčiu.

    Ir Lietuvoje, pagal mus, gyvena tik viena tauta - Lietuvių Tauta, bei  įvairių tautinių mažumų atstovai, kurių mes nemanome "prievarta varyti į lietuvybę".

   Dėl dvigubos pilietybės uždraudimo tai mes tikrai sutariame.

   Nesutariame dėl Lietuvos ir Lietuvių Tautos - Lietuva, kaip Valstybė, jau ne kartą istorijos bėgyje buvo okupuota, aneksuota, valdoma žmonių, kurie net lietuviškai kalbėti nemokėjo ir pan., tačiau Lietuvių tauta vis tiek išliko. Taigi, akivaizdu, kad Lietuvos Valstybė yra antrinis reiškinys - ji egzistuoja tik todėl, jog gyva Lietuvių Tauta.

   Visada reikia atsiminti, kad Lietuva yra tautinė Lietuvių Tautos  Valstybė, o ne kokia tai kosmopolitinė JAV, įsikūrusi iš indėnų, eskimų ir aleutų tautų užgrobtose žemėse.

   Nesutariame dėl požiūrio į "liaudį" ir Tautą - mes pripažįstame iš esmės tik Tautą. Visi kiti yra tik tautinių mažumų atstovai. Jei jie lojalūs Lietuvių Tautai - mes jiems jokių pretenzijų neturime. Jei ne - mes, būdami valdžioje, tokius asmenis bausime, o atlikus bausmę išsiųsime į jų etninę Tėvynę.

  Dėl Lietuvio sąvokos - kaip jau daug kartų rašiau, Lietuvis yra ne genetinė sąvoka (kaip daug kas bando aiškinti), ir ne religinė (kaip tvirtina nemaža dalis žydų), ir netgi ne rasinė (su kuo vis tik akivaizdžiai nesutinka daug mano draugų bei pažįstamų), o būtent kultūrinė-kalbinė. Tai reiškia, jog žmogus pats save laiko lietuviu, kalba bei mąsto lietuviškai ir jo paties tautinė savimonė yra lietuviška.

  Todėl ir švedų-vokiečių-lietuvių kilmės Landsbergių-Žemkalnių giminė, ir latvių kilmės Ozolų giminė, ir dar daugybė kitų giminių yra tikrai Lietuvių Tautos dalis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 01:41 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Tada čia jūs ir sustosite, ir valstybės nesustiprinsite, nes (aš nesakau prievarta) lietuvinimas turi būti savaime - JAV, turbūt, niekam nekyla abejonių, kad viskas bus angliška (Rusijoje - rusiška ir t.t.), o lietuvybė bus tik laisvalaikio užsiėmimas.

    Taip ir Lietuvoje turi būti - JOKIŲ MOKYKLŲ, JOKIŲ PARTIJŲ NELIETUVIŠKŲ, nes ŽMONES TURIME RUOŠTI LIETUVAI, O NE KITOMS ŠALIMS. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 01:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
  Taip ir Lietuvoje turi būti - JOKIŲ MOKYKLŲ, JOKIŲ PARTIJŲ NELIETUVIŠKŲ, nes ŽMONES TURIME RUOŠTI LIETUVAI, O NE KITOMS ŠALIMS. :img06:


   Sutinku ir dėl mokyklų (bet tik valstybinių, o privačias sekmadienines tegu kuria tos tautinės mažumos, kurios to pageidaus - už savo pinigus), ir dėl partijų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Bal 2008 01:54 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Na va - ir vėl sutariam. Tvarka. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Bal 2008 21:21 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
  TOKIOS PARTIJĖLĖS YRA FINANSUOJAMOS UŽSIENIO POLITINIŲ AGENTŲ - ĮTAKOS JEGOS.

    PABUVO ŽEMAITIJOS KLAIPĖDA PRANCŪZŲ ĮTAKOJE IR JAU IZRAELIO PRANCŪZAI TAPO GERIAU ŽINANTYS ISTORIJĄ UŽ MUS PAČIUS.

    ATSAKYMAS - RAINIAI, IR LABAI DAUG NEIŠTARIANČIŲ r-r-r RAIDES TAMPA REGIONINĖS PARTIJOS KŪRĖJAIS.

    ŽEMAITIJOJE REIKIA NENUKREIPTI DĖMESIO NUO BLOGIO PADARYTŲ KITATAUČIŲ PATIEMS ŠIO LIETUVOS REGIONO GYVENTOJAMS.

    TUO TURI UŽSIIMTI VSD IR STT - juk tai tiesioginė antivalstybinė veikla.

    J.vPR.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 15:12 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Finansavimas - kita tema. :img06:


Paskutinį kartą redagavo tikras lietuvis 18 Kov 2009 01:37. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Geg 2008 17:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
   lrytas.lt paskaita: 2.

    A.Bumblauskas: „Telšiškiai užmiršo, kad jie kuršiai, o kauniškiai – kad jie žemaičiai“

   (video, nuotraukos, garso įrašas)

   Žemėlapiai


http://www.lrytas.lt/-12087052331206872 ... 5%A1as.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Geg 2008 17:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
   lrytas.lt paskaita: 2.

    A.Bumblauskas: „Telšiškiai užmiršo, kad jie kuršiai, o kauniškiai – kad jie žemaičiai“

   (video, nuotraukos, garso įrašas)

   Žemėlapiai


http://www.lrytas.lt/-12087052331206872 ... 5%A1as.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Geg 2008 00:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Teismas neleido pase rašyti žemaičio tautybės


Evaldas Utyra, http://www.DELFI.lt
2008 gegužės mėn. 23 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=17140891

    Klaipėdos apylinkės teismas neleido buvusiam Seimo nariui Egidijui Skarbaliui pase nurodyti žemaičių tautybės. „Šiame etape man dar neleido būti žemaičiu ir priteisė 19,95 Lt teismo išlaidų“, - penktadienį DELFI teigė politikas, pažadėjęs teismo sprendimą skųsti aukštesnės instancijos teismui.

    DELFI primena, jog pernai Teisingumo ministerija trims telšiškiams buvo leidusi įrašyti žemaičių tautybę oficialiuose dokumentuose, tačiau vėliau persigalvojo, aiškindama, kad buvo įsivėlusi techninė klaida

    Žemaičiai žadėjo, kad jei reikės, savo teises įrodinės net Strasbūro teisme.

    Telšiuose jie subūrė iniciatyvinę grupę, kuri siekia žemaičių tautybės įteisinimo.

     Prieš mėnesį Klaipėdoje įkurta Žemaičių partija, tačiau Teisingumo ministerija iki šiol tikrina steigimo dokumentus ir partijos neregistruoja.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Geg 2008 16:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žemaičių partijos Lietuvoje kol kas nebus


Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2008 gegužės mėn. 28 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=17202778

    Teisingumo ministerijai atsisakius įregistruoti praėjusį mėnesį įsteigtą Žemaičių partiją, jos lyderis eksparlamentaras Egidijus Skarbalius sako nenuleisiąs rankų ir bandysiąs ją įsteigti bei įregistruoti iš naujo. Neregistravimo motyvus jis pavadino juokingais ir prieštaraujančiais demokratinėms vertybėms.

Paveikslėlis

Egidijus Skarbalius
S.Jokužio nuotr.


    Ministerija trečiadienį E. Skarbaliui atsiuntė neigiamą atsakymą, kuriame išvardyti keli argumentai, dėl kurių Žemaičių partijos esą negalima įtraukti į Juridinių asmenų registrą.

    Užkliuvo žemaičių kalbos įteisinimas

    Valdininkams užkliuvo steigiamojoje sueigoje dalyvavusių žmonių skaičius. Jų susirinko apie 700 asmenų (tiesa, ministerijai buvo pateikti ne visi daugiau nei šimto žmonių duomenys, todėl steigėjų priskaičiuota mažiau nei 600).

    Įstatymai numato, jog partiją gali įsteigti 1 tūkst. žmonių. Kaip DELFI aiškino E. Skarbalius, minėti asmenys sueigoje dalyvavo patys, ne per įgaliotus atstovus. Teisingumo ministerijos pareigūnai, anksčiau paklausti, ar būtina steigiamajame suvažiavime dalyvauti tūkstančiui asmenų, pasiūlė paskaityti Civilinį kodeksą. Šiame parašyta, jog sueiga laikoma teisėta, jei joje dalyvauja pusė narių, šiuo atveju, bent 501.

    E. Skarbaliaus teigimu, valdininkai turėjo per 15 dienų išsiaiškinti, ar partijos pateikti dokumentai tvarkingi, ir jei kažko trūksta, paprašyti pateikti. „Visi mėnesį suko galvas, kaip čia mums sugalvoti futbolą“, - ironizavo Žemaičių partijos lyderis.

    Jis pasipiktino ir ministerijoje išgirstu atsakymu, kad įgaliojimai turi būti patvirtinti notaro. Vėliau įsteigtoms Arūno Valinsko vadovaujamai Tautos prisikėlimo partijai ir Algirdo Paleckio vadovaujamai partijai „Frontas“ esą tiko ir paprasti įgaliojimai. „Žemaičiams, vadinasi, viskas kitaip, reikia kelnes mautis per galvą. Maždaug: užsispyrę ir taip padarysite“, - kalbėjo eksparlamentaras.

    Teisininkams užkliuvo kai kurios Žemaičių partijos programinės nuostatos. Pavyzdžiui, partija pažadėjo siekti, kad žemaičių kalba taptų oficiali žemaitiškose savivaldybėse. Anot ministerijos, oficialių regioninių kalbų įteisinimas iš esmės reikštų, kad Lietuva tampa federacine valstybe.

    Tai, anot E. Skarbaliaus, paremta nuomone, neva žemaičių kalbos puoselėjimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. „Viso pasaulio kalbininkai sako, jog tarmės ir mažosios kalbos yra šaltinėlis, maitinantis bendrines kalbas. Kitose valstybėse gero tono ženklas yra kalbėti dialektu, o pas mus draudžiama net siekti tokių dalykų“, - piktinosi pašnekovas.

    Neigiamą atsakymą davė ir teismas

    Ministerijos atsakyme paminėta ir siūloma administracinė reforma, po kurios atsirastų Žemaitijos regionas. Esą tokio oficialaus regiono negali būti, nes anksčiau jis nebuvo įsteigtas.

    „Ar esate žemėlapyje matę užrašą Samogitia (lot. Žemaitija – DELFI)? Vadinasi, tas žemėlapis yra netiesa. Atkuriamojo Seimo delegacijos nariai, Versalyje įrodinėję, kad Lietuva yra valstybė, susidedanti iš Žemaičių seniūnijos, Trakų ir Vilniaus vaivadijų, yra melagiai. Net Antanas Smetona, kuris mažiausiai iš visų valstybės vadovų mylėjo žemaičius, pripažino jų heraldiką. Sąjūdis teigė, jog Lietuvą sudaro keturi regionai, bet tai ministerijai nė motais“, - kalbėjo E. Skarbalius.

     Žemaičių pasiūlyta daugiapakopė savivaldos sistema, anot valdininkų, neatitinka kai kurių Konstitucijos principų. Partijos manymu, net mažiausiems miesteliams ir kaimams turėtų turi būti atstovaujami savivaldybės taryboje. „Išeina, kad miestelius ir kaimus reikia nugriauti“, - sakė neįregistruotos partijos vadovas.

     E. Skarbalius su bendraminčiais taip pat nori įteisinti žemaičių tautybę, tačiau neigiamą atsakymą jiems jau davė teismas.

     „Demokratinėje valstybėje, jei tai daroma teisinėmis priemonėmis, leidžiama siekti savo tikslų. Mūsų programoje surašyti siekiai, bet, pasirodo, Lietuvoje uždrausta bet ko norėti, siekti ir svajoti“, - apgailestavo eksparlamentaras.

     Ministerijos atsisakymas registruoti Žemaičių partiją gali būti skundžiamas teismui, tačiau E. Skarbalius teigė to nedarysiantis. Tačiau trečiadienį vakare vyksiančiame valdybos posėdyje jis ketina pasiūlyti birželio 8 d. surengti pakartotinę sueigą ir įsteigti partiją iš naujo.

     Ką tik taip pasielgė Tautos prisikėlimo partijos iniciatoriai – siekdami išsklaidyti abejones dėl nepakankamo steigėjų skaičiaus, jie sušaukė pakartotinį steigiamąjį suvažiavimą. Registravimo laukia ir „Frontas“ bei Profsąjungų partija. Jei visos jos būtų įregistruotos, Lietuvoje egzistuojančių partijų skaičius priartėtų prie 40.

http://www.DELFI.lt
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Geg 2008 18:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=2

Žygeivis, Tarmės ir kalbos, 2008 05 29 18:05

    Tautos ir kalbos susiformuoja ne per keletą metų, o per šimtmečius ir tūkstantmečius. Ir labai dažnai tam lemiamą įtaką turi politinė situacija konkrečiu istoriniu laikotarpiu.

    Žemaičių kalba iš įvairių žemaičių tarmių tikrai galėjo savo laiku susiformuoti ir tapti literatūrine žemaičių tautos kalba (kaip kad iš daugybės įvairiausių lietuvių tarmių, tame tarpe ir žemaitiškų, tačiau aukštaitiškos suvalkiečių tarmės pagrindu, susiformavo dabartinė lietuvių literatūrinė kalba).

    Arba Vidzemės (vidurio) tarmės pagrindu susiformavo dabartinė latvių kalba - Livonijos valdytoje teritorijoje, o Lietuvai priklausiusioje Latgaloje tuo metu susiformavo latgalių literatūrinė kalba.

    Tačiau Žemaitija gana anksti politiškai pateko į Lietuvos Valstybės sudėtį, ir todėl laikui bėgant labai įvairios tarmės ne išsiskyrė, o pamažu netgi suartėjo.

    Kalbėti šiuo metu apie atskirą žemaičių kalbą yra gana naivu. Visų pirma tada reiktų pasirinkti vieną iš daugybės žemaičių tarmių ir sukurti vieną bendrą literatūrinę žemaičių kalbą. Bet kam to reikia?

    Štai senovines tarmes tikrai reikia saugoti - ir aukštaitiškas, ir žemaitiškas, ir mažlietuviškas - juk jų yra ne 3, ir ne 10, o keli šimtai tarmių ir potarmių. Deja, gerai jas moka jau tik seneliai, o ir tie jau painioja literatūrinę kalbą su savo tarmine kalba...

Žygeivis, Dėl teritorijos, 2008 05 29 23:50


    Pasižiūrėkite įvairių amžių žemėlapius - ne dabar pieštus, o senus istorinius.

    Nustebsite, pamatę, kur ten vaizduojama Žemaitija.

    Tai, ką šiuo metu esame įpratę laikyti ir vadinti Žemaitija, visai nesutampa su 15 amžiuje pažymėtomis Žemaitijos žemėmis, o 17-18 amžiuje yra dar kitos ribos.

    Taip yra ir todėl, jog atitinkamo laikotarpio vienas ar kitas administracinis vienetas, vadintas Žemaitijos vardu, gana dažnai keitė savo ribas. Ypač jei administracinės ribos buvo susiejamos su religinėmis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Rgs 2008 22:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kaip išbraukti Lietuvą
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 882#M52882


Cituoti:
Tomas Baranauskas - 2008-09-11  2:22 PM

Cituoti:
Jūs iki šiolei nepateikėte tai įrodančių citatų iš vidinių LDK šaltinių, nepateikėte jokių citatų įrodančių kad Žemaitija įėjo į sąvokos Lietuvos sudėtį.


    Bandau paskutinį kartą:

(1)
      Patys žemaičiai 1416 m. pradžioje Konstanco bažnytiniame suvažiavime visai katalikiškai Europai pateiktame „Žemaičių skunde“ pareiškė, kad „daugelis iš mūsų brolių su ta pačia lietuvių gimine, kurios mes esame kūnas ir kaulai, yra atgimę šventame krikšto šaltinyje“.

      1420 m., imperatoriui Zigmantui Liuksemburgiečiui priėmus Vokiečių ordinui palankų sprendimą dėl Žemaitijos priklausomybės, Vytautas Didysis pasipiktinęs rašė:

      „Juk pirmiausia Jūs padarėte ir paskelbėte sprendimą dėl Žemaičių žemės, kuri yra mūsų paveldėjimas ir mūsų tėvonija iš teisėtos prosenolių bei senolių įpėdinystės. Ją ir dabar nuosavybėje turime, ji dabar yra ir visada buvo viena ir ta pati Lietuvos žemė, nes yra viena kalba bei tie patys gyventojai.

      Bet kadangi Žemaičių žemė yra žemiau negu Lietuvos žemė, todėl ir vadinama Žemaitija, nes taip lietuviškai yra vadinama žemesnė žemė. O žemaičiai Lietuvą vadina Aukštaitija, t. y. iš Žemaičių žiūrint, aukštesne žeme. Taip pat Žemaitijos žmonės nuo senų laikų save vadino lietuviais ir niekada žemaičiais, ir dėl tokio tapatumo savo titule mes nerašome apie Žemaitiją, nes viskas yra viena, vienas kraštas ir tie patys gyventojai“.

http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=14141226

(2)
      Litvania dividit in M[agnus] p[ro]prie D[ucatus] L[itvaniae], Alb[a] Rus[sia] et Samogit[ia].

Herszek Leybowicz. Provincia Litvana (c. 1760)
http://viduramziu.istorija.net/etno/leybowicz-en.htm



_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Lap 2008 19:22 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Iš tų 40  kažin ar 10 bus tikrų - dalyvaujančių rinkimuose ir ką nors laiminčių (=ką nors reiškiančių). :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Gru 2008 22:48 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    BENDRAUJANT VOKIEČIŲ KALBA - PIRMOJI MINTIS - IR KAIP JIE TEN SUSIŠNEKA?

    LABAS - prie HAMBURGO - moin, PIETŲ VOKIETIJOJE - servus, O ŠVEICARIJOJE IŠ VISO PAKĖLĘS RAGELĮ TURI SAKYTI ,,HALLO CHOCHDEUTSCH,, - tai yra kalbėkite literatūrine kalba, dar vieną tarmę atvežė Kazachijos ,,neva vokiečiai-žydai,,.

   JAV priėmė nutarimą į radio ir televizijos pranešėjus priimti tik gerai literatūrine kalba kalbančius asmenis, nes dėl tarmių nesusikalba lakūnai ir kitos svarbios tarnybos.

   NEMOKĖJIMAS LITERATŪRINĖS KALBOS YRA ŽEMO MOKSLINIO LYGIO RODIKLIS - TIESIOGINIS INDIKATORIUS.

   VOKIEČIAI, LENKAI NAUDOJA DAUG ,,OK,, IR ,,SORRY,, - PAKLAUSIU VOKIETUKŲ KARTAIS, KĄ REIŠKIA VOKIŠKAI ,,SORRY,, - OI KAIP PAŽEIDŽIA SAVIGARBĄ ....

   ŠIAIP AUKŠTO INTELEKTO ŽMONĖS NENAUDOJA ŠIŲ ŽODŽIŲ - IŠ TO SUPRANTU, KAD PRIEŠININKO REITINGAS AUKŠTAS, PAREIGOS NĖRA EILINĖS....

   MŪSŲ LIETUVOJE YRA SUKURTA LITERATŪRINĖ KALBA IR TURIME TUO DIDŽIUOTIS.

   O TARMĖS - JOS TEGUL EINA, VYSTOSI SAVO KELIU IR NESKALDO VALSTYBĖS, KURI BUVO TIEK METŲ OKUPUOJAMA, KALBĖTI LIETUVIŠKAI DRAUDŽIAMA .... VIENYBĖ TEŽYDI IR KALBOJE.

   Parašė Juozas Prasauskas J.vPR. LIETUVA PIRMIAUSIAI

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2008 05:52 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Juozai, nereikia mums kryžiuočių propagandos. :img01:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Kov 2009 19:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
T.Baranauskas: Patriotinis sąjūdis „Už Lietuvą be lietuvių“

Tomas Baranauskas, www.DELFI.lt
2007 rugsėjo mėn. 4 d. 10:09

http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=14272398

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Lap 2010 20:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Interneto komentarų įžeisti žemaičiai prašo prokurorų išaiškinti jų autorius


http://verslas.delfi.lt/Media/interneto ... d=39130059

BNS
2010 lapkričio mėn. 29 d. 18:52

     Po straipsniu apie žemaičių tautybės įteisinimo siekiančius aktyvistus internete pasirodę komentarai įžeidė tris entuziastus, kurie pirmadienį kreipėsi į prokuratūrą, kad ji išaiškintų juos esą šmeižiančių teiginių autorius.

      Prieš beveik tris savaites pasirodžiusi publikacija kai kurių portalo delfi.lt komentatorių buvo palydėta pastabomis apie aktyvistų protinius gebėjimus, neva egzistuojančius ryšius su Rusijos ir Lenkijos specialiosiomis tarnybomis, nepagarbiai atsiliepta apie jų kilmę, fizines savybes.

      "Išreikšdami savo nuomonę dėl straipsnyje pateiktos informacijos, "Delfi" skaitytojai paskelbė 827 komentarus, iš kurių 12 yra šmeižiančio pobūdžio, žeminantys ir niekinantys mus kaip asmenis, neatitinkantys tikrovės bei skatinantys viešą neapykanta žemaičių tautai", - kreipimesi Telšių rajono apylinkės prokuratūrai teigia žemaičių aktyvistai Antanas Kontrimas, Alvydas Jokšas ir Arvydas Norvydas.

      Jie prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl esą tikrovės neatitinkančios, jų trijų garbę bei orumą paniekinančios ir pažeminančios informacijos, taip pat prašoma tyrimo dėl neapykantos žemaičiams kurstymo. Be to, prokurorų prašoma nustatyti asmenis, paskleidusius "tikrovės neatitinkančią, paniekinančią, pažeminančią, kurstančią ir skatinančią neapykantą dėl priklausymo kitai tautybei informaciją apie A.Jokšą, A.Kontrimą ir A.Norvydą".

      BNS lapkričio 10 dieną parengtame straipsnyje pristatė grupės žemaičių entuziastų siekius tęsti bylinėjimąsi, kad jų dokumentai būtų pildyti įrašu apie žemaitiškas šaknis, bei ekspertų vertinimus.

BNS

Komentarai Delfi
http://verslas.delfi.lt/Media/article.p ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 30 Lap 2010 02:27 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Politikais būti negali - bijo kritikos.
O elgiasi tai tikrai nerimtai.

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Sau 2011 23:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Anarchija.lt
Pirmasis XXI amžiaus dešimtmetis: informacinių technologijų šuolis ir kairiojo dirbančiųjų judėjimo griūtis
http://www.anarchija.lt/component/conte ... iutis.html

Komentarai
Atsakymai į Žygeivio "pranašystes", "buriant iš kavos tirščių" :smile66: :

flumen - Žygeiviui
Sekmadienis, 02 Sausis 2011 22:01


     Kaip manai, ar žemaičiai kurs savo tautinę Žemaitijos valstybę?

Žygeivis - Flumenui
Sekmadienis, 02 Sausis 2011 22:19


     Mano žmona pagal tėvą žemaitė, o aš pats irgi pagal savo motiną galiu priskirti save žemaičiams (nors realiau būtų - žiemgaliams:)).

     Tokių "žemaičių" pilna Lietuva.

     Keli "Liuosos Žemaitijos entuziastai" žinoma, "drebins" internetinę informacinę "erdvę", bet bent jau artimiausius 20 metų nieko panašaus į nepriklausomą Žemaitiją nenusimato.

     O kas bus toliau - mano prognozės jau "netraukia".

     P.S. Artimiausiais metais pagrindinės "perturbacijos" sukrės ne dabartinę Lietuvos teritoriją, o mūsų kaimynus - visų pirma Rusijos imperiją ir Baltarusijos "Batkovščiną".

     O tai neišvengiamai palies ir Lietuvą...

     Ir tam jau dabar reikia ruoštis.

Tautininkas
Sekmadienis, 02 Sausis 2011 22:29


     Lietuvos Imperija

     Pritariu Zygeiviui. Lietuvos Imperija taip pat butina suskaldyti i tautines valstybes - Aukstaitijos Respublika, Dzukijos Respublika, Zemaitijos Respublika ir Suvalkijos Respublika.

Žygeivis - Tautininkui
Sekmadienis, 02 Sausis 2011 23:06


     Tu kažkaip per stambiais gabalais "smulkini" Lietuvą - pvz., pamiršai paminėti Lietuvos kultūros ir lietuvių kalbos istorijoje palikusius labai ryškų pėdsaką kapsus, zanavykus ir čebėrus.

     Negi jie nenusipelnė savo "valstybėliukių"?

     Dar, žinoma, būtinai reiktų atgaivinti mūsų istorines 19 ir 20 amžių valstybes: Paulavo Respubliką ("slavianiškai" - Pavlovo) ir Perlojos Respubliką.

      O mano gimtinėje jau seniai egzistuoja, labai žymi mūsų kraštuose, Budrių Respublika.

      Jos "jaunieji kariai" po visų diskotekų reguliariai sumuša visas aplinkinių "valstybėlių armijas", o kartais netgi aplošia ir taikiose krepšinio varžybose... :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Gru 2011 15:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - А.Ажубалис: Литва справилась со всеми незапланированными вызовами
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/aa ... d=53313933

Komentarai
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis,
2011 12 27 14:13


-----------------------
Бибисяучюс,
2011 12 27 09:00
Наверное, это потому, что я не литовец, а жемайт?
-----------------------

      Дебил ты москальский, а не "жемайт". :)

      Во первых, по литовски - жямайтис, а не какой то "жемайт".

      А во вторых - аукштайчяй и жямайчяй исторически состоят из множества групп, говоривщих на разных говорах литовского языка (в начале 20 века было около 100 говоров в литовском языке, в том числе жямайтийских около 40).

      К сожелению, все эти говоры постепенно забываются и исчезают, вытесняемые литературным литовским языком.

      Большинство молодежи практически уже не умеет правильно говорить на древних говорах.

      На счет создания жямайтийского литературного языка, то тут тоже имеется несколько вариантов, которые сильно разнятся между собой.

      И каждая из нескольких небольших групп энтузиастов-любителей, занимающихся этим делом, пытается продвинуть свою собственную "версию" литературного жямайтийского языка, основанную на том говоре, который они более менее знают. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Lap 2013 22:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Žemaičiai šiuo metu yra Lietuvių tautos sudėtinė dalis - etnografinė ir tarminė grupė.

Tačiau niekas, be abejo, negali garantuoti, jog kada nors ateityje nesusikurs ir atskira Žemaičių tauta (arba kuri nors kita).

Pasaulio tautos - tai ne kažkokia nepajudinama "konstanta".

Tautos yra istorijos eigoje besikeičianti realybė, lygiai kaip tokia realybė yra ir įvairios gyvūnų bei augalų rūšys.

Tačiau tie pokyčiai įvyksta ne per kelis metus. Tokie procesai vyksta pakankamai lėtai ir praeina ne vienas šimtmetis kol susiformuoja nauja tauta, arba kelios gentys ar netgi tautos susilieja į vieną bendrą tautą.

Tautos ir kalbos susiformuoja ne per keletą metų, o per šimtmečius ir tūkstantmečius. Ir labai dažnai tam lemiamą įtaką turi politinė situacija konkrečiu istoriniu laikotarpiu.

Žemaičių kalba iš įvairių žemaičių tarmių tikrai galėjo savo laiku susiformuoti ir tapti literatūrine žemaičių tautos kalba (kaip kad iš daugybės įvairiausių lietuvių tarmių, tame tarpe ir žemaitiškų, tačiau aukštaitiškos suvalkiečių tarmės pagrindu, susiformavo dabartinė lietuvių literatūrinė kalba).

Arba Vidzemės (vidurio) tarmės pagrindu susiformavo dabartinė latvių kalba - Livonijos valdytoje teritorijoje, o Lietuvai priklausiusioje Latgaloje tuo metu susiformavo latgalių literatūrinė kalba.

Tačiau Žemaitija gana anksti politiškai pateko į Lietuvos Valstybės sudėtį, ir todėl laikui bėgant labai įvairios tarmės ne išsiskyrė, o pamažu netgi suartėjo.

Kalbėti šiuo metu apie atskirą žemaičių kalbą yra gana naivu.

Visų pirma tada reiktų pasirinkti vieną iš daugybės žemaičių tarmių ir sukurti vieną bendrą literatūrinę žemaičių kalbą.


Bet kam to reikia?

Štai senovines tarmes tikrai reikia saugoti - ir aukštaitiškas, ir žemaitiškas, ir mažlietuviškas - juk jų yra ne 3, ir ne 10, o keli šimtai tarmių ir potarmių. Deja, gerai jas moka jau tik seneliai, o ir tie jau painioja literatūrinę kalbą su savo tarmine kalba...

Žygeivis
2013-11-24 21:58


Mums - Lietuvių nacionalistams: aukštaičiams, žemaičiams ir mažlietuviams, suvalkiečiams ir dzūkams, kapsams ir zanavykams..., o taip pat ir visų kitų tautų nacionalistams, dabartiniu metu pats svarbiausias strateginis uždavinys yra trečias ir galutinis Rusijos imperijos išdalinimas, ją išskirstant į normalias tautines valstybes tų tautų istorinėse-etninėse žemėse.

Lygiai tą patį būtina padaryti su visomis pasaulyje dar egzistuojančiomis imperijomis.

Tokia yra tikroji nacionalizmo ideologijos esmė.

Ir nereikia ją painioti su visokiomis kosmopolitinių ideologijų atmainomis - imperializmu bei šovinizmu, religiniu ar etniniu...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Sau 2016 00:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
(№582) Леонид Радченко, Латвия - Kęstutis Čeponis (№555)

http://imhoclub.lv/ru/material/rossija_ ... z3wDgo8J3x

Вы же националист, а не державник.

А кто и когда проживал на территории - не Ваше дело.

Можно копнуть ещё глубже, и там окажутся угро-финны, например. Или баски. А ещё раньше - вообще неведомо кто.

Сейчас в Калининградской области проживают в основном Русские, и никто другой за них "решать судьбу" не имеет права.

Есть сухопутная граница, нет её - не имеет значения. Есть железнодорожное, воздушное и морское сообщение.

Захотите перерезать - сделаем сухопутный коридор, потесним вас немножко.

Так что лучше ведите себя хорошо, не напрашивайтесь на неприятности.

(№591) Kęstutis Čeponis, Литва - Леонид Радченко (№582)

- Каждый народ (этнос) в мире имеет неотъемлемое право создать свое независимое государство на своей историко-этнической земле, где этот народ (этнос) является автохтонным (по отношению ко всем более поздним пришельцам), вне зависимости от того, какие завоеватели и оккупанты сколько времени эту территорию оккупировали и сколько своих колонистов и мигрантов туда переселили.

http://imhoclub.lv/ru/material/rossija_ ... z3wDgcMHBE

(№593) Леонид Радченко, Латвия - Kęstutis Čeponis (№591)

http://imhoclub.lv/ru/material/rossija_ ... z3wDgNYRem

Вот и предоставьте независимость жемайтам. Что вы их удерживаете в своей тюрьме народов - так называемой Литве!

Свободу Жемайтии!

Жемайтский язык - государственный!

Долой литовскую микроимперию!

(№606) Kęstutis Čeponis, Литва - Леонид Радченко (№593)

http://imhoclub.lv/ru/material/rossija_ ... z3wDf8qv8n

А почему только жямайчям, я лично - аукштайтис, а моя жена - из Малой Литвы, правда ее отец был родом из Жямайтии, а моя мать их Земгалы.

Однако еще у нас есть занавики, капсы, сувалки, дзуки, земгалы, ну и еще несколько этнографических групп поменьше...

-----------------------------------------------------------------------

А вообще в Литве насчитывается в литовском языке свыше 100 разных говоров, которые принадлежат 15 группам, соединенным в 2 основных диалекта - аукштайтийский и жямайтийский.

На сей день в Литве исторически насчитывается свыше 100 говоров литовского языка - среди них около 40 говоров жямайтийских и около 60 говоров аукштайтийских (это две основные диалектные группы литовского языка), и еще около 15 аукштайтийских говоров известно за пределами нынешних границ Литвы.

Однако на сей день практически все литовцы уже говорят на так называемом литературном литовском языке, а на разных говорах сейчас как правило более менее правильно говорят только в деревнях пожилые люди. Молодежь к сожалению уже редко умеет правильно говорить на своих родных говорах.

Нынешний литовский литературный язык в основном основан на одном из аукштайтийских говоров исторической области Литвы - Сувалкии.

Этому причина в том, что после Наполеоновских реформ тут было упразднено крепостное право и именно тут литовцы скоро стали более богаче, чем в других местах Литвы, и поэтому в массовом порядке смогли выучить своих детей литовской грамоте и выпустить учиться в университеты Европы и Российской империи.

Поэтому именно эти образованные литовцы и использовали свое родное наречие как основу создавая литературный литовский язык в середине и конце 19 века.

До этого литературный литовский создавался на основе аукштайтийских говоров Малой Литвы, которая входила в состав Германской империи.

А еще раньше попытки создать литовский литературный язык производились именно на основе жямайтийских говоров - еще во времена Литовской империи (которую славяне по своему обычаю называют ВКЛ).

Однако в начале 20 века литовские лингвисты пополнили литовский литературный язык 19 века, основанный на сувалкском аукштайтийском диалекте, также и словами, и грамматическими особенностями, взятыми и из других аукштайтийских и жямайтийских говоров.

Добавлю, что в 1920 г. Польша оккупировала исторический центр Сувалкии - город Сувалки, а также и немалую часть Сувалкии - и до сих пор эти древние литовские земли находятся во временной польской оккупации.

Поэтому в 20 веке на литовский литературный язык большее влияние оказывали другие аукштайтийские говоры, но и жямайтийские тоже внесли свой весомый вклад.

Примечание - а вы вообще знаете, где какие исторические области Литвы находятся - например та же Жямайтия?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nai_ru.png

Paveikslėlis

Примечание - исторические области Литвы - Сувалкия, Дзукия и Малая Литва - в языковедческом отношении тоже являются частями Аукштайтии (везде в этих регионах говорили и говорят на разных аукштайтийских говорах).

P.S. Вы явно не понимаете что такое этносы, и что такое разные этнографические группы внутри этих этносов.

Самосознание — вот то, что отличает человека от иных природных существ, а человеческую общность — от стаи или стада.

И не случайно все современные определения этноса включают и такую "нематериальную" составляющую как этническое самосознание.

Этническое самосознание в широком смысле слова — это представление народом о собственной сущности, о своем положении в системе взаимодействий с другими народами, о своей роли в истории человечества, включая осознание своего права на свободное независимое существование и на производство самобытной этнической культуры.

Этническое самосознание в узком смысле слова — это представление данного этноса о своей специфической отличности от других, осознаваемой как высшая ценность (этническая самоидентификация).

Этнографические группы от этносов тем и отличаются, что они себя считают частью какого то более обширного этноса.

Социально-культурным ядром самосознания этноса является менталитет, позволяющий этнофорам сходным образом воспринимать действительность, оценивать ее и действовать в соответствии с устоявшимися нормами, ценностями и поведенческими моделями.

Национальное (то есть этническое) самосознание - разделение всех людей на своих и чужих - у людей было всегда, даже в первобытной обезьяньей стаи.

Только это самосознание постепенно развивалось, включая в "список своих" все большее число людей - не только свою семью, род, племя, группу племен,...

Поэтому, конечно, говоря о сегодняшнем этническом самосознании очень многих этносов мира, можно сказать, что оно в сегодняшнем виде сформировалось не так уж и давно.

К примеру, литовский этнос сформировался где то в 13-14 веках из разных литовскоязычных племен - летувяй (аукштайчяй и жямайчяй), йотвингяй (дайнавяй и судувяй), надрувяй и скальвяй, галиндай, сембай, нотангай, бартай и других прусских племен, куршяй, жемгаляй, селяй, и так далее.

Московиты же как самостоятельный этнос сформировался не ранее 15 века.

А русский (имперско-москальский) народ исторически сформировался как имперский этнос с соответствующей ментальностью в 18-20 веках.

Поэтому до сих пор так и не стал нормальным этносом с собственными этническими интересами и исторически четко очерченной своей этнической территорией.

Кроме того в мире немало этносов до сих пор живут в племенном и даже родовом состоянии, когда принадлежность к конкретному племени или роду считают выше и важнее принадлежности к общему этносу.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re:
StandartinėParašytas: 15 Rgp 2016 23:07 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Žygeivis rašė:
Interneto komentarų įžeisti žemaičiai prašo prokurorų išaiškinti jų autorius
http://verslas.delfi.lt/Media/interneto ... d=39130059
BNS
2010 lapkričio mėn. 29 d. 18:52
     Po straipsniu apie žemaičių tautybės įteisinimo siekiančius aktyvistus internete pasirodę komentarai įžeidė tris entuziastus, kurie pirmadienį kreipėsi į prokuratūrą, kad ji išaiškintų juos esą šmeižiančių teiginių autorius.
      Prieš beveik tris savaites pasirodžiusi publikacija kai kurių portalo delfi.lt komentatorių buvo palydėta pastabomis apie aktyvistų protinius gebėjimus, neva egzistuojančius ryšius su Rusijos ir Lenkijos specialiosiomis tarnybomis, nepagarbiai atsiliepta apie jų kilmę, fizines savybes.
      "Išreikšdami savo nuomonę dėl straipsnyje pateiktos informacijos, "Delfi" skaitytojai paskelbė 827 komentarus, iš kurių 12 yra šmeižiančio pobūdžio, žeminantys ir niekinantys mus kaip asmenis, neatitinkantys tikrovės bei skatinantys viešą neapykanta žemaičių tautai", - kreipimesi Telšių rajono apylinkės prokuratūrai teigia žemaičių aktyvistai Antanas Kontrimas, Alvydas Jokšas ir Arvydas Norvydas.
      Jie prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl esą tikrovės neatitinkančios, jų trijų garbę bei orumą paniekinančios ir pažeminančios informacijos, taip pat prašoma tyrimo dėl neapykantos žemaičiams kurstymo. Be to, prokurorų prašoma nustatyti asmenis, paskleidusius "tikrovės neatitinkančią, paniekinančią, pažeminančią, kurstančią ir skatinančią neapykantą dėl priklausymo kitai tautybei informaciją apie A.Jokšą, A.Kontrimą ir A.Norvydą".
      BNS lapkričio 10 dieną parengtame straipsnyje pristatė grupės žemaičių entuziastų siekius tęsti bylinėjimąsi, kad jų dokumentai būtų pildyti įrašu apie žemaitiškas šaknis, bei ekspertų vertinimus.
BNS
Komentarai Delfi
http://verslas.delfi.lt/Media/article.p ... &com=1&s=1

Buvo skundžiamas ir toks komentaras, kuriuo viso to išmįslo (nors nebuvo nurodyta kieno adresu parašytas toks žodis) autoriai, sakykim, buvo pavadinti pusdurniais.
Nepavyko jiems įrodyti kokio tai neteisėtumo, nes:
1. kas yra pusdurnis - neadekvačiai (neturintis protingo tikslingumo, beprasmiškas, keistas) besielgiantis pagal lkz.lt (duotas pavyzdys: ar reik,ar nereik gerklę laido) (išaiškinimą tiksliai iš žodyno ten davė toks znakorius :img01: ). Vienžo, tas liaudiškas žodis nėra užgaulus - nėra jokiame keiksmažodžių žodyne ;
2. tauta gimsta tik iš genčių, o ne kitaip, o ir Vytautas Didysis rašė ordinui, kad žemaičiai - tik lietuvių (tautos) dalis;
3. jų sumanymas yra nukreiptas prieš Lietuvos valstybę, todėl galimai inspiruotas maskolių;
4. buvo internete nuoroda (interviu), kad jų vadeiva barzdyla Kontrimas tame laike turėjo barą, pats darė alų, kurio kasdieną išgerdavo po trilitrį - po to ar galima manyti, jog žmogelis gali dar normaliai mąstyti?
5. žemaičių išperos policijoje įsivaizdavo, kad gali atskirti iš 12 komentarų apie tą patį iš to pat IP adreso du (kurie parašyti kitu vardu, nei likusieji dešimt, kuriais, citatomis iš lkz.lt, buvo paaiškinami pirmu vardu parašyti du komentarai), bet nepavyko;
6. policijos veiksmai (kadangi, jei kas manė, jog yra įžeistas, turėjo kreiptis privataus kaltinimo tvarka į teismą) buvo apskųsti gen. prokurorui ir policininkėliai buvo sustramūžinti.
Taip, kad gavo apsišaukėliai per kepurę. :img01:
:smile38:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Lie 2017 22:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/boris_c ... ?c=1166941

(№40) Kęstutis Čeponis, Литва - Светлана Рябцева (№36)

----Этническая група Литвы жемайты поддерживают Россию https://www.youtube.com/watch?v=VfHQf7ietYA---

Вы уж лучше не смешите народ такими глупыми роликами. :)

Эта кучка "жемайтов" на видео, в Литве всем хорошо известные "личности" - они такие же жямайчяй, как и славяноязычные "латгалы" (почему-то и те, и другие с еврейскими и славянскими фамилиями) в Латвии. :)

Вот пример деятельности таких "латгалов" - абсолютного аналога наших "жемайтов" - наверное в ФСБ в одном отделе их курируют и по одному шаблону пишут их программы и речи - ведь лень придумывать и переписывать что-то новое... :)

Латгальская народная республика - отрезвляющая прививка латвийскому шовинизму
http://politrussia.com/politkasha/latga ... blika-416/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Lap 2017 02:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/praktic ... ?c=1216951

№107 Владимир Иванов, Россия - Kęstutis Čeponis (№104)

В Литве много этносов. Если всякие жмуды-жмудяне начнут строить своё гос-во, то будет много смешных стран.

№114 Kęstutis Čeponis, Литва - Владимир Иванов (№107)

--В Литве много этносов.--

Сейчас в Литве один этнос - литовский.

А все эти "жмуды" - это с десяток славяноязычных совковых колонистов, которые пытаются "косить под жмудов".

Конечно, исторически вполне могли появиться и другие летто-литовские этносы - куршяй, жемгаляй, селяй, судувяй, галиндай, сембай, натангай, бартай, и так далее..., но они еще в 13-14 веках влились или в формирующийся литовский этнос, или в то же время формировавшийся латышский этнос.

Как впрочем и множество славяноязычных племен в 10-15 веках постепенно влились в разные славянские этносы.

№119 毛 泽东 - Kęstutis Čeponis (№114)

----Сейчас в Литве один этнос - литовский.----

Это вам так хочется думать.

На самом деле, разделить якобы монолитный этнос на враждующие группировки не просто, а очень просто. Единственное, что для этого нужно, - деньги.

Чтобы изучить, какие имеются противоречия между жителями разных мест ареала обитания этноса, и затем по результатам исследования организовать необходимую пропаганду, чтобы раздуть внутриэтнические распри. Все.

И чем больше денег, тем быстрее можно будет достичь этой цели.

№172 Kęstutis Čeponis, Литва - 毛 泽东 (№119)

Раздуть можно, если имеются реальные предпосылки для этого.

Однако в Литве таких предпосылок для раскола литовского этноса попросту нет - и уже очень давно.

Пропагандисты Эрефии в этом воочино убедились уже много раз.

Ведь Клайпедские филялы СВР м ФСБ (работающие под дипломатическим прикрытием в клайпедском консулате РФ) уже многие годы пытаются это сделать, но кроме вербовки примерно 10 лиц со славянскими корнями им ничего так и не удалось сделать, разжигая "жмудский сепаратизм". :)

А множество именно культурных организаций сейчас действуют во всех регионах Литвы, изучая и пропагандируя историю "малой родины".

Я и сам активно участвую в одной из таких организаций - Ignalinos Budrių bendruomenė
https://www.facebook.com/groups/4072648 ... p_activity

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2019 18:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Ir vis dėlto – žemaičių kalba ar tarmė?


http://alkas.lt/2019/02/03/ir-vis-delto ... -ar-tarme/

http://www.alkas.lt
2019 02 03 13:50

Paveikslėlis

Doc. Dr. Juozas Pabrėža
Lietuvos mokslų akademijos nuotr.


Žemaičiui ir aukštaičiui ne taip lengva susikalbėti. Žemaičių kalba labai ryškiai skiriasi nuo bendrinės kalbos ir kitų lietuvių tarmių. Juk pagal kalbą žemaičiai nuo aukštaičių skiriasi daugiau negu rytų slavų rusų, baltarusių, ukrainiečių kalbos, estų ir suomių, šiaurės vokiečių ir olandų kalbos.

Šiaulių universiteto docentas, monografijos „Žemaičių kalba ir rašyba“ autorius dr. Juozas Pabrėža deda tašką daug metų nesibaigiančioje diskusijoje – žemaičių kalba ar tarmė – ir paaiškina:

„Abu terminai yra geri ir vartotini. Jei lyginamos kelios kalbinės sistemos, puikiai tinka terminas „tarmė“, pavyzdžiui, šiaurės žemaičių, pietų žemaičių, pietų aukštaičių (dzūkų) tarmės, o kalbant ir rašant apie vieną kalbinę sistemą, drąsiai galima vartoti terminą „žemaičių kalba“.

Iš Skuodo kilęs dr. J. Pabrėža, aiškindamas žemaičių kalbos ir tarmės santykį, prisimena literatūrologės prof. Viktorijos Daujotytės-Pakerienės žodžius:

„Žemaičių žodžiais, sakiniais, tikiuosi, ir intonacijomis pasineriu į pasaulį, kurio be tos kalbos nėra ir būti negali. Kalbos mokslui – tarmė, o kalbėjusiems ir kalbantiems – kalba. Prieštaros čia nėra.“

Per keturis dešimtmečius dr. J. Pabrėža surinko daugybę duomenų, įrodančių žemaičių kalbos statusą:

„Itin svarbus žemaičių kalbos tapatybės įrodymas yra tai, kad ji turi visus svarbiausius kiekvienos kalbos lygmenis, sudedamąsias dalis: fonetiką, morfologiją, sintaksę ir leksiką. Jose visose yra išlikę nemažai unikalių, archajiškų ypatybių, garsų, formų, konstrukcijų – to, ko šiandien nerasime bendrinėje kalboje ar kitose tarmėse.“

Pavyzdžiui, nemažame pietų ir vidurio Žemaitijos plote vietoj bendrinės kalbos nosinių balsių „ą“, „ę“, „ų“, „į“ yra išlikęs senesnis šių garsų tarimas su priebalsiu „n“: žemaičiai sako ne „kąsnis“, o „kansnis“, „konsnis“, ne „skęsti“, o „skensti“, „skėnstė“ ir t. t.

Žemaičiai kur kas rečiau nei kalbantieji bendrine kalba ar kitų tarmių atstovai vartoja afrikatas „č“, „dž“ – vietoj jų tam tikrose žodžių formose taria priebalsius „t“, „d“, kurie gana panašūs į senuosius junginius „tj“, „dj“, pavyzdžiui, „žalte“ (žalčiai), „gaide“ (gaidžiai) ir kt.


Žemaičiai taip pat dažnai vartoja įvairių kalbos dalių dviskaitą, tarkime, „vedo, vedve siedau, jiedau“ (mudu, mudvi sėdime, valgome), „do gero vyro“ (du geri vyrai).

Jie taip pat mėgsta prie veiksmažodžių pridėti pastiprinamuosius žodelius „žemėn“, „lauk“, „šalin“, „lygiai“ ir pan. Jie rodo, kad veiksmas dar neįvykęs, bet jau netrukus įvyks, pavyzdžiui, „tievalis mėršt žemėn“ (tėvelis miršta ir greitai numirs).

Dar viena žemaičių kalbos ypatybė – net keli kirčiuoti skiemenys viename žodyje, kartais jų net keturi ar penki.

Žemaičių kalba unikali ir išskirtinė.

Ne žemaičiui sunkoka susigaudyti, kas yra „kramė“ (galva), „plonymas“ (smilkinys), „staibis“ (blauzda), „krupis“ (rupūžė), „ašoklis“ (raudonasis serbentas), „nikis“ (užgaida), ką reiškia „kušėti“ (krutėti, judėti), „apent apentais“ (vėl), „nogniai“ (labai, smarkiai) ir t. t.

Yra trys aiškios jos tarmės – šiaurės žemaičiai (dounininkai), pietų žemaičiai (dūnininkai), vakarų žemaičiai (donininkai), taip pat šiaurės žemaičių telšiškių ir kretingiškių, pietų žemaičių varniškių ir raseiniškių patarmės bei daugybė smulkesnių šnektų.

„Dauguma žemaičių tarmišką kalbėseną suvokia kaip tikrąją gimtąją kalbą. Daugeliui ji yra didžiulė vertybė, – sako dr. J. Pabrėža. – Apskritai žemaičių kalbos prestižas stiprėja ir auga. Įdomu, kad daug kur Žemaitijoje jaunoji karta žemaičių kalbą vertina palankiau nei vidurinioji.“

Anot mokslininko, prie šiandienės žemaičių kalbos susiformavimo ir įsitvirtinimo labai prisidėjo XVIII–XIX a. žemaičių veikėjai.

Svarbiausia XVIII a. žemaitiška knyga buvo „Žyvatas“. XIX a. žemaitiškai rašė Dionizas Poška, Simonas Stanevičius, Simonas Daukantas, Motiejus Valančius ir kiti.

Tuomet labai nedaug trūko, kad Lietuvos valstybinė bendrinė kalba būtų formuojama žemaičių kalbos pagrindu, tačiau vis dėlto buvo pasirinkta vakarų aukštaičių tarmė.

Prie žemaičių kalbos rašybos plėtojimo, puoselėjimo prisideda ir dr. J. Pabrėžos darbai: 1991 m. išleista knyga „Žemaičių rašybos patarimai“, 1998 m. kartu su Aleksu Girdeniu – „Žemaičių rašyba“. Atskira dalis žemaičių rašybai skirta ir monografijoje „Žemaičių kalba ir rašyba“ (2017), už kurią dr. J. Pabrėža nominuotas 2018 m. Lietuvos mokslo premijai gauti.

Saulės Vilna:
2019 02 03 17:20 | IP adresas: 78.58.201.204


Kadangi žemaitiški žodžiai savo prasme mažai skiriasi nuo kitų tarmių tų pačių žodžių prasmių, o skiriasi jie tik garsiškai, kalbėjimo – balsių garsų “pakraipymu”, t.y. skiriasi tuo, kas laikoma tarminiu požymiu. Pagal tai yra susidariusi tik žemaičių tarmė, o ne kalba.

Pvz., paėmus žem. žodį apent “vėl” matosi jo giminingumas tą pat reiškiančiam slavų ‘opiat’, tačiau žemaičių “apent’ šaknis ap- be abejonės yra gimininga prūsų ape ‘upė’.

Savo ruožtu žodis ‘vėl’ gali būti radęsis taip pat iš požymio būdingo upėms – Lietuvoje upių, turinčių pavadinimuose šaknis vel-, vil-, vyl-, – kiek nori. Tas požymis gali būti vyksmo nenutrūkstamumas, nuolatinis – vėl ir vėl tekėjimas…

Taigi painūs procesai yra vykę lietuvių kalboje.

http://alkas.lt/2019/02/03/ir-vis-delto ... s#comments

Arūnas:
2019 02 03 23:39 | IP adresas: 78.63.47.38


“XIX a. žemaitiškai rašė Dionizas Poška, Simonas Stanevičius, Simonas Daukantas, Motiejus Valančius ir kiti.”

O aš, negyvenęs Žemaitijoje, pilnai suprantu jų raštą, nes jis parašytas lietuvių kalba, nors ir žemaitiškai.

ŽEMAITIS:
2019 02 04 13:07 | IP adresas: 95.173.38.54


Manau, kad kalba. Jau gerokai primiršta kalba.

Dėl žemaičių identiteto – tai problema savimonėje. Kol kas tik labai nedidelė (apie 2200 žmonių) žemaičių dalis, 2011 m. surašymo duomenimis, laiko save atskira tauta – žemaičiais.

Deja, neaišku, kodėl Statistikos departamentas elgiasi labai neliberaliai – nepripažįsta jų žemaičiais, o vadina “lietuvių tautybės asmenys, priskyrę save žemaičiams”?

Manau, kad tai prieštarauja žmogaus teisėms ir vakarietiškai tradicijai. Jei savimonė yra žemaitiška – reiškia, kad mes esame ŽEMAIČIAI.

Tad ir kalba ŽEMAITIŠKA – NE TARMĖ, O KALBA!

Tikiuosi, kad Lietuva pasuks liberaliuoju keliu ir bus gerbiamas žmonių apsisprendimas. Tikiuosi (ir to aktyviai sieksime, jei reikia – kreipsimės ir į ES žmogaus teises ginančias institucijas), kad 2021 m. surašymo metu užsirašę save žemaičiais bus pripažinti tauta!

-----------------------------------------

https://www.facebook.com/groups/2133573 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Juozas Pabrėža žemaičių literatūrinę kalbą kuria šiaurės žemaičių tarmės (douninkų) pagrindu, tačiau istoriškai yra ir kitų žemaičių literatūrinės kalbos variantų (kitų žemaičių tarmių pagrindu).

**********************************************************************

Juozas Pabrėža


https://lt.wikipedia.org/wiki/Juozas_Pabr%C4%97%C5%BEa

Juozas Pabrėža (g. 1955 m. rugsėjo 30 d. Skuode) – pedagogas, lituanistas, Lietuvos ir Šiaulių miesto savivaldybės politinis bei visuomenės veikėjas.

Biografija

1973 m. baigė Skuodo vidurinę mokyklą. 1978 m. baigė lietuvių filologiją Vilniaus universitete.

1981–1984 m. studijavo Vilniaus universiteto aspirantūroje, apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją tema „Kirčio atitraukimo dinamika šiaurės žemaičių tarmėje“.

1978 m. Šiaulių pedagoginio instituto (ŠPI) Lietuvių kalbos katedros dėstytojas, 1988 m. suteiktas docento pedagoginis mokslo vardas. 1986–1989 m. ŠPI Filologijos fakulteto prodekanas, 1989–1995 m. ŠPI Dailės fakulteto dekanas, nuo 1995 m. Šiaulių universiteto studijų prorektorius.

1995-1997 m. Lietuvos liberalų sąjungos sąraše, 2007–2011 m. ir nuo 2011 m. Naujosios sąjungos sąraše Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys. [1]

Paskelbė per 30 mokslinių straipsnių žurnaluose „Kalbotyra“ ir „Baltistica“, knygelių „Žemaičių rašybos patarimai“ (1991 m.), „Žemaičių rašyba“ (1998 m.), vadovėlio studentams „Lietuvių kalba“ Dialektologijos skyriaus (1995 m.) autorius. Nemažai prisidėjo prie žemaičių kalbos rašybos norminimo, yra sukaupęs daug įvairių tarmių kalbinės medžiagos, nuo 1979 m. vadovavo 20 studentų dialektologijos ekspedicijų.

Šiaulių Lions klubo pirmasis prezidentas, klubų Apygardos valdybos narys, Lietuvos Lions klubų apygardos gubernatorius, Šiaulių žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ narys, krepšinio klubo „Sekmadienis“ narys, Žemaitijos regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininko pavaduotojas.

Žmona Virginija, vaikai Martynas, Kamilė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Žemaičių partija
StandartinėParašytas: 02 Spa 2020 12:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... 1629426578

Alvydas Butkus

Žemaičių kunigaikštytininkams.

Dar būta ir Trakų kunigaikštystės.

"Davai" atkuriam ir suteikiam autonomiją? Jos kalba būtų vakarų aukštaičių.

Skirtingai nuo Žemaičių kunigaikštystės, ši turėjusi ją administravusius kunigaikščius, ne seniūnus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Sau 2021 23:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Kelios mintys, kurios kyla skaitant Alfredo Bumblausko „Senosios Lietuvos istoriją 1009-1795 m.“


Šaltinis - http://www.voruta.lt/kelios-mintys-kuri ... %E2%80%9C/

2005-08-24
Akad. prof. habil. dr. Zigmas Zinkevičius, Vilnius

Tai ne recenzija. Istoriko knygą tegu recenzuoja istorikai. Kaip kalbotyros specialistas, noriu pasamprotauti tik dėl vieno kito teiginio, susijusio su kalbos istorija, anaiptol nesiekdamas autoriaus kritikuoti.

....................

Negalima neaptarti „žemaičių klausimo“.

Pirmiausia reikia pasakyti, kad dabar vartojamas krašto pavadinimas Žemaitija yra naujas. Seniau tebuvo Žemaičiai. Šiuo pavadinimu žymėta ne etninė ar kalbinė, bet geografinė, politinė sąvoka ir reiškė valstybinio vieneto, kunigaikštijos pavadinimą. Pirmą kartą šis pavadinimas paminėtas Ipatijaus metraštyje, kur kalbama apie 1215 m. įvykius.

Jis atsirado nuo teritorijos branduolį sudariusių dabartinės etninės Vidurio Lietuvos – Nevėžio baseino – žemumų. Šio pavadinimo kilmė buvo aiški jau Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui (1430 03 11 laiškas imperatoriui Zigmantui) ir lotyniškai rašiusiems XVI–XVII a. lenkų autoriams Motiejui Miechovitai, Motiejui Stryjkowskiui, Janui Lasickiui ir kitiems. Kryžiuočių kronikose kartais jį išversdavo į lotynų ar vokiečių kalbą: „žema žemė“, vok. Niederland. Vytautas tvirtina (nurodytame laiške), kad Žemaičių žemėje gyvena tie patys lietuviai ir šneka ta pačia lietuvių kalba.

Pasibaigus karams su kryžiuočiais iš Žemaičių žemės prasidėjo gyventojų skverbimasis į ištuštėjusias, dykra paverstas ir labai sunaikintas pasienio sritis pagal Nemuną ir į vakarus, į buvusią kuršių teritoriją dabartinės žemaičių tarmės ploto aukštumose iki pat Baltijos jūros. Viso to nemažo ploto, kurį vakaruose ribojo Baltijos jūra, rytuose linija Žeimelis–Linkuva–Pakruojis–Šeduva, į pietus nusitęsusio dabartine Suvalkija pagal buv. Prūsijos sieną, Šakius iki pat Virbalio apylinkių, gyventojus anuomet imta vadinti žemaičiais, tarp jų ir sulietuvėjusius kuršius.

1417 m. buvo įsteigta atskira Žemaičių vyskupija su centru Varniuose (tuomet vadinta Medininkais). Jos poreikiams tenkinti ir ypač kovojant su Reformacija imta leisti knygas rašomąja kalba, kuriai pradžią davė senõsios Žemaičių žemės – Nevėžio žemumų – ano meto tarmė. Toji rašomoji kalba anuomet buvo vadinama žemaičių kalba, kuria rašė, pavyzdžiui, kėdainiškis Mikalojus Daukša. Ji su dabartine žemaičių tarme neturi nieko bendra.

Vakarinėje Žemaičių kunigaikštijos dalyje, kur anksčiau gyveno kuršiai, ilgainiui susidarė savita lietuvių kalbos tarmė, kurią imta vadinti žemaičių tarme. Tai nauja žodžio žemaičiai reikšmė, įsigalėjusi tik nuo XIX a. vidurio ir susijusi su dialektologijos mokslo pažanga.

Kaip tarmės vardas, žodis žemaičiai dabar visuotinai įsigalėjęs, nors geografiniu požiūriu jis jau nebetikslus, nes žemaičių tarmės branduolį sudaro Telšių aukštumos, o ne žemuma (ten tik tarmės pakraščiai).

Iš to, kas pasakyta, aiškėja, jog vartojant terminą žemaičiai, reikia aiškiai pasakyti, kokie žemaičiai turimi omenyje: buvę Žemaičių kunigaikštijos gyventojai ar žmonės, kalbantys dabartine žemaičių tarme. Tai ne tas pats.

Dabartinei žemaičių tarmei atsirasti lemiamą reikšmę turėjo kuršių substratas. Sulietuvėdami kuršiai išlaikė daug savo kalbos, artimos lietuvių kalbai, ypatybių, ne tik fonetinių (kuršišką tartį), bet ir gramatinės sandaros, žodyno. Daugelis žemaičių tarmei būdingų ypatybių vienaip ar kitaip savo kilme yra susijusios su kuršių kalba.

Manytina, kad žemaitiškai šnekantys lietuviai iš kuršių yra paveldėję ne tik kalbos, bet ir savitus būdo bruožus: užsispyrimą, atkaklumą, drąsą ir kt. Šiuo atžvilgiu žemaičiai labai primena istoriniuose šaltiniuose minimus kuršius, drąsiai ir ištvermingai kovojusius prieš Ordino galybę (apie visa tai žr. Z. Zinkevičius, Rinktiniai straipsniai, I, 346–353).

Dabar Lietuvoje atsiranda polinkis nutylėti žemaičių vardo ir sąvokos istorinį kitimą. Lyg visuomet tuo vardu būtų buvę vadinama tai, ką dabar vadiname. Yra tokių „ultrapatriotų“ žemaičių, kurie tvirtina juos esant skirtinga nuo lietuvių tauta. Esą žemaičiai savo kilme nebuvę lietuviai, bet sudarę atskirą baltų gentį, artimą žiemgaliams.

Taip manyti pretekstą sudarė kai kurie kalbininkai, nekreipiantys dėmesio į kuršių substrato vaidmenį žemaičių tarmės kilmei ir stengiantys kuršių kalboje vykusių procesų pasekmę, turimą kaip substratinį elementą žemaičių tarmėje, tapatinti su tikruoju žemaičių tarmės paveldu, pačius tuos vyksmus traktuoti taip, lyg jie būtų vykę žemaičių tarmėje. Kadangi tie procesai siekia labai senus rytinių baltų epochos laikus, tai ir daroma išvada, esą žemaičiai buvę skirtinga nuo lietuvių baltų gentis, kaip žiemgaliai, sėliai ar latgaliai, užėmę tarpinę padėtį tarp lietuvių, latvių ir prūsų.

Į klystkelius nuvedė nekūrybiškas sinchroninės kalbotyros metodų taikymas kalbos diachronijai tirti, taip pat žemaičių termino istorinės kaitos „pamiršimas“, sukėlęs terminologinę painiavą.

Prie klaidingos sampratos, jog žemaičiai yra ne lietuvių tautos etninė grupė, pasakytume, potautė, bet „atskira tauta“ įtvirtinimo prisidėjo ne tiek minėtieji kalbininkų ar analogiški kai kurių archeologų darbai, kiek tiesioginis kiršinimas iš šalies, mūsų priešų pastangos suskaldyti lietuvių tautą ir Lietuvos valstybę. Prisiminkime Ch. L. T. Pichelio knygą Žemaitija, kuri laikytina tokio kiršinimo viršūne (apie ją žr. Z. Zinkevičius, Rinktiniai straipsniai, III, 345–347).

A. Bumblausko veikale „žemaičių klausimas“ sprendžiamas prieštaringai: žemaičiai laikomi atskira baltų gentimi (p. 22, 31), bet žemaičių tarmė traktuojama kaip kuršių substrato padaras (p. 52, 53).

Tačiau abu šie teiginiai yra nesuderinami ir dėl to šokiruoja skaitytoją. Beje, kuršiai klaidingai laikomi toliausiai vakaruose gyvenusia baltų gentimi (p. 28), užmirštant dar toliau į vakarus gyvenusius prūsus.

Kalbama ir apie baltų gentį lamatėnus (p. 31), kurios nerasite jokiame baltų kalbotyros sąvade, nes neaptikta tariamų lamatėnų kalbos pėdsakų. Iš užuominų apie juos ir žemėlapio (p. 53 viršuje dešinėje) matyti, kad jie lokalizuotini dabartinių vakarų žemaičių („donininkų“) plote, taigi greičiausiai Lamatos vardu šaltiniuose vadinta (gal gauta iš finų?) viena kuršių genties sritis. Laikyti lamatėnus atskira baltų gentimi būtų galima tik tuo atveju, jeigu tame krašte būtų aptinkama kokių specifinių, kitų baltų genčių neturėtų, kalbos palaikų. Betgi to nėra.
.......

Ši, kaip ir kitos pastabos, pateikiamos pamąstymui. Negerovės, ypač liečiančios Lietuvos istoriją, turi būti svarstomos ir, kur įmanoma, taisomos.

Paveiksliukus rasite tinklapyje, adresu:
http://www.mazoji-lietuva.lt/article.php?article=359
ir laikraštyje „Voruta“ Nr. 16 (586), 2005 m. rugpjūčio 20 d.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Kov 2021 17:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... &ref=notif

Virginijus Jucikas

Per keturis dešimtmečius dr. J. Pabrėža surinko daugybę duomenų, įrodančių žemaičių kalbos statusą: „Itin svarbus žemaičių kalbos tapatybės įrodymas yra tai, kad ji turi visus svarbiausius kiekvienos kalbos lygmenis, sudedamąsias dalis: fonetiką, morfologiją, sintaksę ir leksiką. Jose visose yra išlikę nemažai unikalių, archajiškų ypatybių, garsų, formų, konstrukcijų – to, ko šiandien nerasime bendrinėje kalboje ar kitose tarmėse.“

Pavyzdžiui, nemažame pietų ir vidurio Žemaitijos plote vietoj bendrinės kalbos nosinių balsių „ą“, „ę“, „ų“, „į“ yra išlikęs senesnis šių garsų tarimas su priebalsiu „n“: žemaičiai sako ne „kąsnis“, o „kansnis“, „konsnis“, ne „skęsti“, o „skensti“, „skėnstė“ ir t. t. Žemaičiai kur kas rečiau nei kalbantieji bendrine kalba ar kitų tarmių atstovai vartoja afrikatas „č“, „dž“ – vietoj jų tam tikrose žodžių formose taria priebalsius „t“, „d“, kurie gana panašūs į senuosius junginius „tj“, „dj“, pavyzdžiui, „žalte“ (žalčiai), „gaide“ (gaidžiai) ir kt.

Žemaičiai taip pat dažnai vartoja įvairių kalbos dalių dviskaitą, tarkime, „vedo, vedve siedau, jiedau“ (mudu, mudvi sėdime, valgome), „do gero vyro“ (du geri vyrai). Jie taip pat mėgsta prie veiksmažodžių pridėti pastiprinamuosius žodelius „žemėn“, „lauk“, „šalin“, „lygiai“ ir pan. Jie rodo, kad veiksmas dar neįvykęs, bet jau netrukus įvyks, pavyzdžiui, „tievalis mėršt žemėn“ (tėvelis miršta ir greitai numirs).

Dar viena žemaičių kalbos ypatybė – net keli kirčiuoti skiemenys viename žodyje, kartais jų net keturi ar penki.

Kęstutis Čeponis

Virginijus Jucikas
, nepainiok skirtingas sąvokas - kalba ir tarmės.

Yra trys pagrindinės žemaičių tarmės patarmės.

Jų pagrindu buvo ir yra įvairių bandymų sukurti keletą literatūrinių bendrinių žemaičių kalbų.

Bet kol kas įvairių grupių atstovams taip ir nepavyko susitarti, kokią būtent žemaičių tarmės patarmę imti už pagrindą kuriant literatūrinę žemaičių kalbą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Alvydas Butkus

Iki bendrinės kalbos sukūrimo buvo (ir liko) lietuvių kalbos tarmės, įskaitant ir žemaičių.

J. Jablonskis lietuvių esperanto nekūrė, tiesiog paėmė pagrindu tą tarmę, kuria tuo metu daugiausia buvo rašoma (Prūsijos lietuvių rašto tarmė mažai kuo skyrėsi nuo suvalkiečių).

Beje, bendrinės kalbos gramatikos modelį J. Jablonskiui pasiūlė gydytojas Petras Avižonis. Jablonskiui Avižonio variantas patikęs. Kiek pakoregavęs ir papildęs Avižonio rankraštį, Jablonskis 1901 m. išleido "Lietuviškos kalbos gramatiką", tapusią bendrinės kalbos pagrindu. Pasirašė Petro Kriaušaičio vardu. Petro vardas buvo Avižonio garbei.

P. Avižonio gimtoji tarmė buvo rytų aukštaičių šiaurės panevėžiškių - jis kilęs nuo Pasvalio. Tačiau bendrinės kalbos pagrindu siūlė ne savąją, o, kaip minėjau, "Aušros" ir "Varpo" kalbą.

DALIA ZABITIENĖ. Likę nuošalėje žemaičiai nepalūžo


http://www.satenai.lt/2021/01/29/like-n ... -nepaluzo/

2021 01 29

Po to, kai aukštaičiai pirmieji, be Mažosios Lietuvos, pradėjo leisti lietuviškus laikraščius ir gimtąja tarme skleisti jau daug anksčiau žemaičių keltas idėjas, lietuvių bendrine kalba tapo jų tarmė.

Bet kuriam laikui dėl to savivertę praradę žemaičiai nepalūžo – savo gimtąją kalbą grąžino ne tik į viešąją erdvę, bet ir į grožinę literatūrą. Netgi siekia, kad žemaičių tarmė būtų visuotinai pripažinta kalba – 2010 m. ji įtraukta į tarptautinį kalbų registrą ISO.

Lietuvių bendrinės kalbos formavimasis neatsiejamas nuo spausdintų lietuviškų raštų. Tiksliau, sietinas su pirmaisiais mėginimais vartoti liaudies kalbą raštui.

„Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ (t. 12, p. 127) rašoma, kad, „pradėjus leisti knygas lietuvių kalba, formavosi ne vientisa rašomoji kalba, bet trys jos variantai: vadinamasis rytinis (jam pradžią davė Vilniaus ir apylinkių kalba, šis variantas vadintas tiesiog lietuvių kalba), vidurinis, vartotas Žemaičių vyskupijos poreikiams ir vadintas žemaičių kalba (neturėjo nieko bendra su žemaičių tarme), ir vakarinis, susiformavęs Vokiečių ordino nukariautose lietuvių gyvenamose žemėse – Mažojoje Lietuvoje“.

Lietuvių literatūrinės kalbos kūrimosi ir normalizacijos procesas Rytų Prūsijoje, vadinamoje Mažąja Lietuva, ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK) vyko nevienodai: pirmojoje prasidėjo XVI a. viduryje ir buvo daug spartesnis.

LDK „tas procesas prasidėjo anksčiau (jo užuomazgų galima įžvelgti jau XVI a. pradžios anoniminiame rankraštiniame poterių tekste), tačiau jis buvo žymiai lėtesnis ir ne toks intensyvus“ (Jonas Palionis, Lietuvių literatūrinės kalbos istorija, Vilnius: Mokslas, 1979, p. 13).

O Mažojoje Lietuvoje XVII a. antrojoje pusėje jau nusistovėjo „tam tikras teritorinis lietuvių literatūrinės kalbos variantas, tam tikra sritinė literatūrinė kalba“ (ten pat).

Palankiausios sąlygos leidiniams spausdinti Mažojoje Lietuvoje susidarė XVI a., nes kūrėsi reformacijos sąjūdis.

1547 m. Prūsijos kunigaikščio Albrechto Brandenburgiečio lėšomis ir raginimu Karaliaučiuje išleistas Martyno Mažvydo „Katekizmas“ laikomas pirmąja lietuviška knyga.

Ją autorius parašė gimtosios pietų žemaičių, arba dūnininkų, tarmės pagrindu.

Vėlesniems jo raštams turėjo įtakos vakarų aukštaičių tarmė, kuria kalbėjo dauguma Ragainės parapijiečių.

Aukštaitybių pagausėjimą vėlesniuose M. Mažvydo raštuose galėjo lemti tai, kad daugelis jo talkininkų – Abraomas Kulvietis, Stanislovas Rapolionis, Jurgis Zablockis, Stanislovas Marcijanas – pagal kilmę buvo aukštaičiai. Nors ir pats M. Mažvydas, manoma, buvo kilęs iš netolimos nuo vakarų aukštaičių vietos.

„Dar didesnis posūkis aukštaičių tarmės kryptimi pastebimas M. Mažvydo pusbrolio Baltramiejaus Vilento raštuose“ (ten pat, p. 29), nors juose randama ir žemaičių tarmės ypatybių. Tad B. Vilento raštų kalbą teisingiausia būtų laikyti besiremiančia šiaurės vakarų aukštaičių patarme, kurioje susipynę aukštaičių ir žemaičių tarmių elementai.

Kadangi Jonas Bretkūnas buvo kilęs iš Rytų Prūsijos, kur didžioji dalis vietos lietuvių tada kalbėjo vakarų aukštaičių šnektomis, ir 1591 m. išleistame jo pamokslų rinkinyje, ir kituose raštuose taip pat dominuoja aukštaičių tarmė.

1573 m. Volfenbiutelio postilės rankraštyje, tiksliau, nuoraše, nemažai žemaitiškoms identiškų lyčių, bet netrūksta ir tokių, kurios sietinos su dabartinėmis rytų aukštaičių ir dzūkų tarmėmis.

O nuo Varnių kilusio žemaičio Simono Vaišnoro „Žemčiūgoje teologiškoje“, kad ir kaip būtų paradoksalu, vyrauja ne žemaitybės, bet aukštaitybės.

Visiškai prūsų aukštaičių tarmė įsitvirtina 1625 m. išėjusio Liudviko Rėzos psalmyno kalboje. Kilęs iš Karvaičių ir ilgai Tolminkiemyje gyvenęs kultūrininkas rėmėsi šio krašto žmonių kalba, t. y. vakarų aukštaičių šnektomis.

Prie psalmyno kalbos suaukštaitinimo nemažai prisidėjo ir leidinį peržiūrėję Petras Kleikys-Nicolai, Kristupas Šteinas, Jurgis Beselmanas, Zacharijus Blotnas, Valentinas Fojerštokas, Kristupas Sapūnas bei Jurgis Virčinskis: jie turėjo tikslą psalmyną pritaikyti visų Rytų Prūsijos lietuvių tarmių atstovams.

L. Rėzos ir ankstesnių autorių aukštaitišką tradiciją vėliau perėmė ir 1653 m. išleistoje lietuvių kalbos gramatikoje „Grammatica Litvanica“ teoriškai apibendrino, įtvirtino Danielius Kleinas.

Gramatikos prakalboje nusakydamas jam žinomas to meto lietuvių tarmes, D. Kleinas nurodė, kad Rytų Prūsijoje esą sekama visų geriausia ir tinkamiausia kauniečių tarme. Pasirinkimas sietinas su ligtoline Rytų Prūsijos raštų kalbos tradicija – tolygus prūsų vakarų aukštaičių tarmės kilimas ir įsigalėjimas. Ir po D. Kleino literatūrinė kalba tame krašte nuo aukštaitiškos jau nebenutolo: vadovaujantis minėta gramatika laikytasi prūsų vakarų aukštaičių tarmės normų.

LDK nuo pat pradžios formavosi du raštų kalbos variantai. Ir XVI–XVII a., kai Mažojoje Lietuvoje įsigalėjo prūsų vakarų aukštaičių tarmė, joje raštų kalboje dar nebuvo įsigalėjusi nė viena.

Literatūrinės kalbos vartosenoje ryškiai atsispindėjo dviejų tarmių – vidurio ir rytų aukštaičių bei dzūkų – ypatybės.

„Todėl literatūrinės kalbos ir tarmių santykio atžvilgiu galima kalbėti apie dvi ano meto lietuvių literatūrinės kalbos atšakas: vidurietiškąją ir rytietiškąją“ (ten pat, p. 37).

Maždaug iki XVII a. trečiojo dešimtmečio populiaresnė buvo vidurietiškoji, vartojama vidurio Lietuvos žemumose.

O XVII a. viduryje ir pabaigoje – rytietiškoji. Šis variantas susidarė Vilniuje ir jo apylinkėse. Pradžią davė to krašto rytų aukštaičių tarmė.

Kita vertus, ir Mažojoje Lietuvoje, ir LDK nuo pat pirmųjų lietuviškų raštų pasirodymo buvo matomos pastangos vengti rėmų – kurti įvairių tarmių atstovams suprantamą kalbą.

Pirmosios mums žinomos lietuviškos knygos autorius LDK – Mikalojus Daukša, 1595 m. išleidęs Jokūbo Ledesmos „Katekizmą“. Pastarasis ir laikomas pirmąja spausdinta lietuviška knyga Didžiojoje Lietuvoje.

O 1599 m. išėjo M. Daukšos išversta Jokūbo Vujeko „Postilė“. Abi šios knygos parašytos jų autoriaus gimtosios vidurio aukštaičių tarmės pagrindu. Tokia tarmė vartota ten, iš kur M. Daukša ir kilęs, – Babėnuose, netoli Kėdainių. Nors šalia aukštaitiškų M. Daukšos raštuose vartojama ir nemažai žemaičiams būdingų žodžių.

Vidurio aukštaičių, ypač minėta Kėdainių apylinkių, tarme rėmėsi ir visi žinomi XVI–XVII a. Lietuvos reformatų – kalvinų raštai. Nors kai kuriuose pasitaiko ir vadinamųjų rytietybių, dzūkybių ar net žemaitybių.

Tačiau „nors pirmieji lietuvių literatūrinės kalbos paminklai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje rėmėsi vidurio aukštaičių tarmės pagrindu, bet ne šia tarme buvo parašyti žinomi seniausieji lietuviški raštai“ (ten pat, p. 34): anoniminis rankraštinis XVI a. pradžios poterių tekstas parašytas remiantis dzūkų šnektomis. Arba „dzūkišku mišiniu, kuris, matyt, buvo būdingas Vilniaus miesto lietuvių šnekamajai kalbai“ (ten pat).

Rytinių dzūkų tarmės atspindžių yra 1589 m. hegzametre – sveikinime karaliui Zigmantui III. Tos pačios tarmės pagrindu parašytas ir anoniminis 1605 m. katekizmas.

O Konstantinas Sirvydas, 1620 m. išleidęs pirmąjį lietuvių kalbos žodyną, savo raštuose laikėsi rytų aukštaičių, dar vadinamų puntininkais, tarmės. Pastarosios paplitimo arealas anuomet buvo į šiaurės vakarus nuo Vilniaus.

Puntininkų tarmės pagrindu Jonas Jaknavičius 1647 m. išvertė evangelijas, kurių tekstai nelabai skiriasi nuo esančių K. Sirvydo „Punktuose sakymų“. Turint omenyje kalbą, nuo 1647 m. išleistų evangelijų mažai skiriasi ir išleistos 1674 m.: pastarosiose taip pat gana nuosekliai išlaikytos pagrindinės puntininkų tarmės ypatybės. O 1674 m. evangelijomis rėmėsi ir 1679 m. bei 1690 m. leidimai.

Tik 1705 m. leidime jau pastebimas posūkis nuo rytų aukštaičių puntininkų prie vidurio aukštaičių tarmės.

Puntininkų tarme remiasi ir vadinamasis Belarmino katekizmas – „Trumpas mokslo krikščioniško surinkimas“, išleistas 1677 m.

Šiek tiek rytietiškų elementų yra 1646 m. išėjusiame žemaičio Saliamono Slavočinskio giesmyne. Nors jame vis dėlto vyrauja pietų žemaičių ir vidurietiškosios tarmės ypatybių mišinys.

Lietuvos valstybine kalba galėjo tapti ir rytinis bendrinės kalbos variantas, susiformavęs Vilniuje. Bet XVII–XVIII a. pradžioje dėl bajorijos sulenkėjimo šis variantas tiesiog ėmė nykti.

Kanceliariniams raštams buvo vartojama lotynų, rytinių slavų, o nuo XVII a. pabaigos – lenkų kalba.

Tad XVIII a. rašomosios kalbos formavimasis ir vėl suaktyvėjo Mažojoje Lietuvoje. Ten įsigalėjo pietinių vakarų aukštaičių tarmė.

Leidžiamos gramatikos, žodynai, kuriuos rengė, redagavo specialios komisijos. Paminėtini Vilhelmo Haacko (1730), Pilypo Ruigio (1747), Gotlibo Milkaus (1800) žodynai; Gotfrido Ostermejerio (1791), Augusto Šleicherio (1856), Fridricho Kuršaičio (1876) gramatikos; Kristijono Donelaičio poema „Metai“ (1818).

Deja, sustiprėjusi germanizacija, polonizacija ilgam sustabdė bendrinės kalbos formavimosi raidą.

Tik XIX a. pirmojoje pusėje, kilus žemaičių bajorų lituanistiniam sąjūdžiui, lietuvių kalba pradėjo atsigauti. Grožinės literatūros kūrinius rašė žemaičiai Dionizas Poška, Simonas Stanevičius, Simonas Daukantas, Motiejus Valančius, Laurynas Ivinskis ir kt.

Nors savo gimtąja tarme kūrė ir rytų aukštaičiai Mikalojus Akelaitis, Jonas ir Antanas Juškos.

Antanas Baranauskas ir Kazimieras Jaunius bandė suderinti žemaičių ir aukštaičių tarmes – sudaryti visiems bendrą rašybą. Tačiau jų pastangos nebuvo sėkmingos.

XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje carinės Rusijos vykdyta rusifikacija, t. y. lietuviškos spaudos uždraudimas (1864–1904), ir vėl bendrinės kalbos vystymąsi privertė nukrypti nuo kurso. Tik tautinis sąjūdis sudarė sąlygas jai formuotis toliau.

Trečią kartą bendrinės kalbos kūrimosi centru tapo Mažoji Lietuva: imti leisti lietuviški laikraščiai „Aušra“ (1883–1886) ir „Varpas“ (1889–1905).

Kai juose ėmė bendradarbiauti Jonas Jablonskis, pradėta vienodinti rašyba, spręsti kiti norminimo klausimai.

Pietinių vakarų aukštaičių tarmei įsigalėti padėjo J. Jablonskio gramatika (1901) ir sintaksė (1911); šios tarmės tikimas bendrinei kalbai; susiklosčiusios raštijos tradicijos (žymiausiosios gramatikos parašytos šia tarme); iš ta tarme kalbančios Lietuvos dalies kilę daugelis to meto šviesuomenės veikėjų: Jonas Basanavičius, Vincas Kudirka ir kt.

1919 ir 1920 m. išėjusiose J. Jablonskio lietuvių kalbos gramatikose nustatytos pagrindinės kalbos normos.

Tad XIX a. antrojoje pusėje–XX a. pradžioje vakarų aukštaičių kauniškių tarmės pagrindu susikūrė bendrinė lietuvių kalba.

Iš šios – Griškabūdžio, Kazlų Rūdos, Kybartų, Marijampolės, Vilkaviškio apylinkių – tarmės paimti svarbiausi fonetikos, kirčiavimo, žodžių kaitybos dalykai, lietuvių raštijoje jau turėję gilias tradicijas.


1938 m. Kaune išleistos žemaičių rašytojų prozos ir poezijos rinktinės „Žemaičiai“ įvade šios knygos sudarytojas poetas Stasys Anglickis samprotavo, jog tam, kad bendrine lietuvių kalba taptų aukštaičių kauniškių tarmė, didelę įtaką turėjo baudžiavos panaikinimas – faktas, kad Aukštaitijoje ji panaikinta 50 metų anksčiau nei Žemaitijoje.

Tad kone visi asmenys, lėmę, kad lietuvių bendrinės kalbos pagrindu būtų suvalkiečių tarmė, – išlaisvintųjų ūkininkų vaikai. Jie brendo tarp rusų inteligentijos, kurioje, pasak S. Anglickio, buvo gyva žurnalistikos dvasia.

Todėl aukštaičiai pirmieji, be Mažosios Lietuvos, pradėjo leisti lietuviškus laikraščius ir gimtąja tarme tarp žmonių skleisti jau daug anksčiau žemaičių viešintas idėjas.

S. Anglickis teigė manąs, kad tik per plauką, t. y. dėl atsitiktinumo, bendrine kalba tapo aukštaičių, o ne žemaičių tarmė: jei M. Valančiui ir S. Daukantui būtų pasisekę išleisti laikraštį, galėjo atsitikti priešingai.

Kalbininkai nurodo tris pagrindines priežastis, dėl kurių lietuvių bendrinė kalba susiformavo ne žemaičių, o vakarų aukštaičių tarmės pagrindu:

„1. XIX a. antroje pusėje sustiprėjo lietuvių nacionalinis judėjimas. Daugelis to sąjūdžio atstovų (J. Basanavičius, V. Kudirka, P. Mašiotas, K. Grinius) buvo kilę iš vakarų aukštaičių pietinės dalies. Minėtinas ir svarbus „Aušros“ vaidmuo.

2. Šioje Lietuvos dalyje anksčiau negu kitose Lietuvos dalyse buvo panaikinta baudžiava, o dėl to atsirado ekonomiškai stipresnių valstiečių, įstengusių leisti savo vaikus į mokslus. […]

3. Tam tikrą vaidmenį suvaidino ir atskiri kalbininkai. 1856 m. žymus vokiečių kalbininkas A. Šleicheris išleido pirmąją mokslinę lietuvių kalbos gramatiką, o 1876 m. Fr. Kuršaitis išleido dar platesnę gramatiką. Nors abi gramatikos parašytos vokiškai, bet kalbininkai jose rėmėsi savo gimtąja vakarų aukštaičių tarme“ (Juozas Pabrėža, Stasys Tumėnas, Lietuvių kalba ne tik egzaminui, bet ir gyvenimui, Šiauliai: Šiaurės Lietuva, 2007, p. 34).

Tad, nors ne tik Julija Žymantienė, paraginta Povilo Višinskio rašyti ir vėliau pasivadinusi Žemaite, savo apsakymus rašė gimtąja žemaičių tarme, ja spausdintų kūrinių skaitytojai nebeišvydo.

Pasitaikydavo, kad knygų ar periodikos leidėjai rengdami spaudai žemaičių autorių kūrinius ne tik gerokai paredaguodavo, bet ir perrašydavo bendrine lietuvių kalba – originalai nuo publikuojamų variantų gerokai skyrėsi ne tik turiniu, bet ir prasme.

Todėl pamažu aukštaičiams pavyko žemaičius įtikinti rašto kalboje, literatūroje atsisakyti savo gimtosios tarmės kaip pernelyg besiskiriančios nuo bendrinės.

Žemaičiai ėmė mokytis bendrine tapusios suvalkiečių kalbos ir ja rašyti ne tik kanceliarinius raštus, bet ir grožinius kūrinius.

S. Anglickis teigė, jog taip atsitiko todėl, kad XX a. pirmaisiais dešimtmečiais, kaip niekada anksčiau, priblėso žemaičių tapatybės jausmas. Žemaičiai patikėjo, kad dėl bendro tikslo – vienos valstybės, vienos kultūros – verta išsižadėti savasties. Bet tai nereiškia, kad visada atkaklūs buvę žemaičiai palūžo – grožinės kūrybos gimtąja kalba jau niekada ir neberašė bei nebespausdino.

Žemaičiai visada didžiavosi savo etniniu savitumu, jį akcentavo.

Profesorius Juozas Girdzijauskas studijoje „Žemaičių kultūriniai sambūriai XVI–XIX a.“, kurią jis pristatė 1996 m. Šiauliuose vykusioje mokslinėje konferencijoje, skirtoje Žemaitijos rašytojų sambūrio 60-mečiui paminėti, aprašė net 11 žemaičių kultūrinių-literatūrinių sąjūdžių (Danutė Mukienė, „Žemaitiu kultūrinis sājūdis XX o. pab.–XXI o. pr.“, Žemaičių žemė, 2006, Nr. 4, p. 28).

O pastarieji turėjo didelę įtaką ne tik pačių žemaičių savimonės formavimuisi, jų grožinės literatūros atsiradimui bei kitimui, bet ir visai Lietuvos kultūrai.

Vienu pirmųjų žemaičių sambūrių, sąjūdžių J. Girdzijauskas laikė grupelės žmonių, XVI a. 3–5 dešimtmečiais susitelkusių apie žemaičių seniūną Joną Biliūną-Bilevičių, veiklą.

J. Biliūnas-Bilevičius buvo žinomas kaip reformacijos šalininkas ir bendravo su to meto šviesuoliais A. Kulviečiu, S. Rapalioniu, M. Mažvydu, J. Zablockiu ir kt.

Antrasis, jau nebe protestantiškas, o katalikiškas, žemaičių sąjūdis sietinas su Varniais. Jo data laikytina XVI a. pabaiga, kai vyskupas Merkelis Giedraitis rėmė ir globojo ne tik istoriką Motiejų Strijkovskį, bet ir minėtą žemaičių kanauninką M. Daukšą, 1595 m. Vilniuje išleidusį išverstą J. Ledesmos „Katekizmą“, o 1599 m. – J. Vujeko „Postilę“ su prakalba, tapusia himnu gimtajai kalbai.

Trečiasis kultūrinis sąjūdis XVIII–XIX a. kilo tuometinėje Kražių kolegijoje, kur mokėsi daugelis būsimų žemaičių rašytojų: Antanas ir Jonas Juškos, Dionizas Poška, Simonas Stanevičius ir kt.

Ketvirtasis sąjūdis sietinas su kitu vyskupu Giedraičiu – Juozapu Arnulfu, kuriam vadovaujant spaudai parengtas ir 1816 m. Vilniuje išleistas lietuviškas katalikiškas Naujasis Testamentas. Vyskupo aplinka turėjo didelę įtaką su juo bendravusiems rašytojams D. Poškai, Antanui Strazdui ir žemaitiškai eiliavusiam Antanui Klementui.

Vėliau, XIX a. pradžioje, vienas minėtų rašytojų – Barzdžiuose-Bijotuose gyvenęs D. Poška – tapo penktojo žemaičių sąjūdžio pradininku. Beje, jis laikomas ir pirmojo muziejaus Lietuvoje įkūrėju. Šio žemaičių judėjimo rezultatas – daug pasaulietinių kūrinių ir vertimų, tarp kurių autorių – ne tik pats D. Poška, bet ir Silvestras Valiūnas, Juozapas Arnulfas Giedraitis, Jokūbas Šimkevičius ar kt.

Reikšmingiausias faktas, kad dėl šio sambūrio įtakos 1823 m. rugpjūčio 3 d. S. Stanevičius parašė odę „Šlovė Žemaičių“. Joje kalbama apie kitą – šeštąjį – žemaičių sąjūdį Vilniuje. Ten buvo susibūrę žemaičiai, atgaivinę tėvų garbę ir gimtąją kalbą – išgelbėję senas lietuvių gimines nuo pražūties. Kultūros ir literatūros istorikai mano, kad to judėjimo iniciatorius ir buvo S. Stanevičius. O su juo visų lietuvių ir konkrečiai žemaičių labui dirbo mokslo žmonės, kurių dauguma – Kražių kolegijos auklėtiniai: Kajetonas Nezabitauskis, Simonas Daukantas, Jurgis Pliateris ir kt. Tuo laiku, kaip niekada anksčiau, parašyta ir išleista daug lietuviškų knygų.

Septintojo žemaičių kultūrinio sambūrio centru laikytinas tuometinis Peterburgas, nes 1835–1850 m. ten gyveno ir dirbo M. Valančius ir S. Daukantas. Pastarojo šiame mieste praleisti metai – labai darbingi ir derlingi: baigta rašyti „Istorija žemaitiška“, parengtas spaudai pirmasis lietuviškų pasakų rinkinys „Pasakos masių“, išleistas „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“, rinkiniai „Dainės žemaičių“ bei „Pasakos Fedro“, „Abėcėlė lietuvių-kalnėnų ir žemaičių kalbos“ ir kt. S. Daukantas per Žemaitijoje gyvenusį kraštietį Jurgį Pabrėžą palaikė ryšį su tenykščiais žemaičiais. O jie susibūrė į didelį lituanistinį sąjūdį – pradėjo rinkti tautosaką. Būtent žemaičių sambūrio Peterburge veiklos laiku iškelta idėja, subrandintas planas įsteigti ne tik lietuvių pradinę, bet ir vidurinę mokyklą ar net Žemaitijos akademiją. Tad, būdami toli nuo Tėvynės, žemaičių šviesuoliai plėtojo nemenką kultūrinę veiklą, kuri svarbi visai Lietuvai.

Aštuntuoju žemaičių kultūriniu sąjūdžiu laikytinas XIX a. žemaičių studentų susibūrimas Maskvoje. Iš pradžių telktasi apie Juozapą Želvį-Želavičių ir Vladimirą Andriejauskį, vėliau – apie Domininką Bociarskį, Joną Koncevičių.

Devintasis žemaičių sambūris – vėl Lietuvoje, Varniuose. Ten tuo laiku, t. y. XIX a. viduryje, kunigų seminarijos rektoriumi dirbo M. Valančius, vėliau jis tapo vyskupu. Tame sambūryje dalyvavo daug Kražių gimnazijos auklėtinių. Iš Peterburgo M. Valančius parsikvietė S. Daukantą. Vyskupo aplinkoje atsidūrė ir kiti to laiko šviesuoliai: Domininkas Bociarskis, Jonas Juška, Vladimiras Andriejauskis, Jeronimas Kiprijonas Račkauskis, Juozapas Silvestras Dovydaitis ir kt.

Su tuo pačiu žemaičių kultūriniu-literatūriniu sambūriu Varniuose sietinas ir tada Rietave gyvenęs Laurynas Ivinskis, nuo 1846 m. leidęs lietuviškus kalendorius, vadintus „Metskaitliais“. Juose originalo kalba – aukštaičių tarme – publikuotas A. Baranausko „Anykščių šilelis“. Tačiau abu sumanymai pradėti leisti lietuvišką spaudą tada nepavyko: pirmasis laikraščio „Aitvaras“ numeris turėjo išeiti 1857 m. sausio 1 d., o „Pakeleivingo“ – 1859 m. Vis dėlto 1848 m. išspausdinta M. Valančiaus „Žemaičių vyskupystė“, išleista daug didaktinės literatūros. Iki pat 1863 m. sukilimo Varniai galėjo teisėtai vadintis ne tik Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos kultūros centru.

Dešimtuoju žemaičių kultūriniu sambūriu laikytina lietuvių inteligentų būrelio veikla XIX a. viduryje Jaunsvirlaukos dvare, netoli Jelgavos. Sambūrio ašis – Petras Smuglevičius. Jam padėjo Simonas Daukantas, Jokūbas Daukša, Mikalojus Akelaitis ir kt.

Vienuoliktasis – vienas didžiausių – žemaičių sąjūdis buvo lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu. Tam judėjimui vadovavęs vyskupas ir rašytojas M. Valančius sutelkė būrį lietuviškos spaudos rėmėjų – leidėjų ir platintojų, kurie, nepaisydami gresiančių represijų, visomis išgalėmis skleidė lietuvišką žodį.

Nors XIX a. pabaigoje–XX a. pradžioje, formuojantis lietuvių bendrinei kalbai, aktyvūs žemaičiai liko nuošalėje, jie nepalūžo ir tada. Tai, kad su esama situacija nesusitaikyta, rodo faktas, jog išleista žemaičių rašytojų prozos ir poezijos antologija „Žemaičiai“.

XX a. 4 dešimtmetyje veiklą ėmė plėtoti dar vienas žemaičių kultūrinis-literatūrinis sąjūdis, kurio centru tapo Žemaitijos sostine laikomi Telšiai. To sąjūdžio pradžia – žemaičių rašytojų kūrybos vakarai, kuriuose dalyvavo ne tik jau žinomi kūrėjai, bet ir pradedantys literatai.

Kraštutinio nacionalizmo, separatizmo idėjosšiam sambūriui buvo svetimos – tesiekta atgaivinti žemaičių stiprybės, būdo savitumo išraišką – jų gimtąją kalbą.

Kadangi šio sąjūdžio vadovas S. Anglickis gyveno Šiauliuose, ilgainiui iš jo vadovavimą perėmė telšiškiai šviesuoliai Pranas Genys, Butkų Juzė, Petras Gintalas, Kazimieras Olšauskas ir kt.

1936 m. Šiauliuose surengta pirmoji žemaičių rašytojų konferencija. Joje, be minėtų rašytojų, dalyvavo Stasys Santvaras, Ieva Simonaitytė, Stasys Būdavas ir kt. Jie nutarė išleisti antologiją „Žemaičiai“. O ją leidžiant kūryba bei darbu prisidėjo ir žinomi rašytojai Sofija Čiurlionienė-Kymantaitė, Vydūnas, vėliau – Vytautas Mačernis.

Žemaičių sąjūdžio idėjas, veiklą atspindėjo prieškariu ėjęs laikraštis „Žemaičių prietelius“, o Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu – savaitraštis „Žemaičių žemė“. Judėjimo esmė buvo akcentuoti, parodyti, kokia graži yra žemaičių kalba, bendrinės lietuvių kalbos išstumta iš viešosios gyvenimo erdvės.

Dar prieškariu, 1937 m., „Žemaičių prieteliuje“ pasirodė mintis net išleisti žemaičių kalbos gramatiką. Pradėtos kurti žemaitiškos rašybos taisyklės.

Prie to daug prisidėjo diplomuotas lituanistas Juozapas Jurkus, vadovavęs Lietuvos Žemaitijos meno ir mokslo centro Žemaičių tarmės studijų sekcijai. O 1939 m. „Žemaičių prieteliuje“ ne tik išspausdinti žemaitiškos rašybos pagrindai, bet ir įsteigtas skyrelis „Žemaitiška pastogė“, kuriame tautosaka, grožinė kūryba spausdinta tik žemaičių tarme.

Tuo, kad būtų laikomasi minėtų rašybos pagrindų, rūpinosi, t. y. tekstus spaudai rengė, du šiaurės žemaičiai: laikraštį redagavęs iš Burbaičių kilęs kunigas Konstantinas Olšauskas ir tada Telšių kunigų seminarijoje mokęsis, bet anksčiau literatūrą studijavęs Vladas Jurgutis nuo Darbėnų. Pastarasis, seminarijoje pasitelkęs bendramokslius žemaičius, ir sukūrė žemaitiškos rašybos taisykles, jos buvo pritaikytos „Žemaitiškoje pastogėje“. Jeigu kildavo kokių neaiškumų, V. Jurgutis konsultuodavosi su žymiu kalbininku Antanu Saliu, kilusiu nuo Salantų. Tad žemaitiškos rašybos taisyklės šiaurės žemaičių parengtos neatmestinai.

1943 m. „Žemaičių žemėje“ išspausdintame straipsnyje „Žemaitiškos rašybos reikalu“ J. Jablonskis tik padrąsino žemaičius – palaikė jų idėją ne tik atgaivinti gimtąją kalbą, bet ir vartoti ją greta bendrinės kaip viskam tinkamą.

Žymus kalbininkas pripažino: bendrinė lietuvių kalba ir žemaičių tarmė tokios skirtingos, kad visai nenuostabu, jog žemaičiai pirmosios vis dar nelaiko sava ir tinkama kūrybai. Anot J. Jablonskio, žemaičių tarmė nepaprastai žodinga ir turtinga terminų, o vadinamoji literatūrinė kalba, nors ir daug ką perėmusi iš tos tarmės, žemaičių kalbiniam menui reikšti tebėra bėdnoka (Danutė Mukienė, „Žemaitiu gruožėnės literatūras raida XX–XXI omžēs“, Žemaičių žemė, 2006, Nr. 4, p. 36).

Tad, kalbininko teigimu, bendram tautos kalbinės kultūros labui žemaičiams naudinga lygiagrečiai su literatūriniu raštu turėti ir savąjį. Todėl ir „Žemaičių žemėje“ atsirado skyrelis žemaitiškai literatūrai „Žemaitiškoji kertelė“ – jis rengtas 1941–1944 m.

Po karo, sovietmečiu, žemaičių tapatybės ir svarbiausio jos ženklo – tarminės kalbos – gerbimo idėjos vėl aprimo. Nepalyginti labiau nei bendrinės lietuvių reikėjo vengti rusų kalbos – kad ji visiškai neišguitų lietuviško žodžio. Kai kuriose gyvenimo sferose (kanceliariniuose dokumentuose, vaistų vartojimo, įrankių naudojimo instrukcijose ir kitur) tai jau beveik ir buvo padaryta.

Bet prasidėjus atšilimui atgijo ir žemaičių kultūrinis-literatūrinis judėjimas. Jo pradžia laikomi 1989 m. Žemaitijos šviesuomenei, vėl panorusiai sugrąžinti gimtąją kalbą ne tik į viešąjį gyvenimą, bet ir į literatūrą, anot to judėjimo iniciatorės, žurnalistės, knygų redaktorės ir muziejininkės Danutės Mukienės, teko dviratį išradinėti iš naujo: prieš pusę amžiaus suformuluotų žemaitiškos rašybos taisyklių to laikmečio karta jau nebeatsiminė.

Bet žemaičiai ne tik atkaklūs, bet ir veiklūs: 1991 m. iš Skuodo kilęs Šiaulių universiteto kalbininkas prof. Juozas Pabrėža parengė „Žemaičių rašybos patarimus“, o iš Lenkimų (Skuodo r.) kilusi D. Mukienė Palangoje išleido pirmąjį Lietuvoje nuo pradžios iki galo žemaitišką laikraštį „A mon sakaa?“. 1993 m. pabaigoje vietoj šio laikraščio Palangoje imtas leisti žurnalas „Žemaičių žemė“.

1998 m. išėjo praplėsti ir patobulinti žemaitiškos rašybos patarimai „Žemaičių rašyba“. Juos minėtas skuodiškis mokslininkas parengė kartu su kilusiu nuo Mažeikių Vilniaus universiteto kalbininku ir gimtąja žemaičių tarme rašiusiu poetu prof. Aleksu Girdeniu.

O 2016 m. J. Pabrėža išleido net tris šimtus puslapių viršijančią knygą, vadinamą žemaičių gramatika, „Žemaičių kalba ir rašyba“. Šiame leidinyje – ne tik tarmiškos rašybos ypatybės, bet ir informacija apie žemaičius, Žemaitijos istoriją, o 100 puslapių skirta grožinei kūrybai. Ji laikoma iki šiol Lietuvoje apimtimi didžiausia moksline monografija apie tarmę.

Tarmės kontekste kalbant, ką žemaičiai turi didžiausio, tai dar ne viskas: iš Mosėdžio kilusi kalbininkė Birutė Rokaitė-Vanagienė visą gyvenimą rinko žemaitiškus žodžius ir parengė spaudai kol kas Lietuvoje didžiausią tarmės žodyną „Šiaurės vakarų žemaičių tarmės žodynas: Ylakių, Lenkimų, Mosėdžio, Skuodo, Šačių apylinkių šnektos“. Deja, jis išleistas jau po mokslininkės mirties – pirmasis tomas išėjo 2014 m.

Na, o didžiausia vieno autoriaus tarmiškos grožinės literatūros knyga laikytinas taip pat žemaitiškas leidinys – Donato Butkaus „Ka žemė bova brongesnė ož douna“ (2016, 516 p.).

Pažymėtina, kad žemaičiai, lyginant su kitų Lietuvos etninių regionų gyventojais, bent jau kol kas šioje srityje pirmauja. Nors tiksliai suskaičiuoti, kiek ir kokio žanro žemaitiškų kūrinių išspausdinta nuo pastarojo žemaičių kultūrinio-literatūrinio sąjūdžio, t. y. nuo 1990 m., nelengva: tekstai ne tik publikuoti 1991–1993 m. kartą per mėnesį ėjusiame laikraštyje „A mon sakaa?“, 1993 m. kartą per ketvirtį leistame žurnale „Žemaičių žemė“, bet ir išsibarstę po Žemaitijos rajonų laikraščius.

Pavyzdžiui, 1990–2006 m. vien tik trijuose leidiniuose – laikraštyje „A mon sakaa?“, du kartus per savaitę išeinančiame Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“ ir žurnale „Žemaičių žemė“ – literatūros kūrinių šiaurės žemaičių patarme išspausdinta net 1110.

Ne vienas iš jų jau yra išėjęs ir atskira knyga. Antai 1992 m. aklųjų raštu Vilniuje išleista neregio Petro Zabičio prozos knyga „Keliuonė pas daktara“.

Sąlygiškai knyga galima laikyti ir pirmąjį 1995 m. „Žemaičių žemės“ numerį, pavadintą „Gimtėnės žiburīs“, kur spausdinama net 25 autorių kūryba – 228 eilėraščiai (įžanginis žodis – S. Anglickio). Vėliau šio leidinio pagrindu išėjo žemaitiškos poezijos antologija „Sava muotinu kalbo“ (1998, 41 autoriaus kūryba).

1996 m. „Žemaičių žemės“ redakcija išleido pirmąją žemės ūkio ekonomikos mokslų daktaro Edvardo Rudžio knygą – memuarinių apsakymų rinkinį „Kuotrė“. Jis išleistas ir Brailio raštu bei įrašytas į garso juostą, kad būtų prieinamas akliesiems. Kita E. Rudžio prozos rinktinė – „Sėmuona malūnā“ – tos pačios redakcijos rūpesčiu išėjo 2001 m.

O kiek anksčiau, 2000 m., skaitytojams pristatyta pirmoji žemaitiškos erotinės prozos knyga Lietuvoje – Teklės Džervienės novelė „Akmou so velnė piedo“. Po šio kūrinio publikacijos žurnale „Žemaičių žemė“ jo redakcijai novelę kaip vertingą grožinės literatūros kūrinį išleisti atskira knygele pasiūlė literatūrologė prof. Viktorija Daujotytė (ten pat, p. 37).(Beje, vėliau su šios redakcijos pagalba ir pati kaip Viktorija Daujotė išleido keturias eiliuotos prozos knygas gimtąja pietų žemaičių patarme: „Balsā ūkūs / Balsai ūkuose“ (2010), „Gīvenu vīna / Gyvenu viena“ (2012), „Tatā pariejau / Tai parėjau“ (2015) ir „Žīmėni vuobelie / Žieminė obelis“ (2016).) Novelės autorė parašė ir tęsinį – dar dvi dalis. Tad, sudėjus visas tris, kūrinį galima laikyti pirmuoju žemaitišku erotiniu romanu.

Vienas pirmųjų knygas gimtąja žemaičių kretingiškių patarme pradėjo leisti ir Albertas Kleinauskis („Pilvūza pliurpala“, „Vabaliukai“), žemaitiškus eilėraščius Pranio Žvinklio pseudonimu pasirašinėjantis Eugenijus Zabitis („Gėismės apie gyvenėma ė meilė / Tau ir man“).

Be minėtų žemaitiškų knygų, žurnalo „Žemaičių žemė“ redakcija, Regionų kultūrinių iniciatyvų centras (minėta D. Mukienė) parengė spaudai ir išleido antologiją „Žemaitē / Žemaičiai“ (2018, 556 p., 48 autoriai). Šia knyga siekta paminėti prieš 80 metų S. Anglickio išleistąją antologiją. (Nors jo sudarytame rinkinyje „Žemaičiai“ – ne tarmiški, o tik iš Žemaitijos kilusių autorių kūriniai. Jai galėtų prilygti žemaičių rašytojų kūrybos almanachas „Už kalno kalnas“ (2018), kurį sudarė du telšiškiai poetai – Telšiuose gyvenantis Vytautas Stulpinas ir Gvidas Latakas iš Kauno.)

Daug žemaitiškų leidinių yra išleidusi Skuodo r. savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka, kuriai vadovauja Jonas Grušas. Didžiausi apimtimi: 28 žemaitiškai kuriančių iš Skuodo r. kilusių ar ten ir gyvenančių autorių kūrybos rinkinys „So meilė tievėškē“ (2008); skaitiniai vaikams „Cīrulielis“ (2016), kuriuose spausdinami beveik 70 autorių iš visos Lietuvos įvairių žanrų kūriniai, yra kelių tarmiškų dainelių vaikams natos, nedidelis žemaitiškų žodžių žodynėlis; skaitiniai jaunimui nuo 14 iki 29 metų „Blezdingas prasklēd žėidus“ (2019), kuriuose galima rasti ne tik žemaitiškos kūrybos, bet ir žinomų latvių autorių kūrinių vertimų.

Kodėl žemaičiai tokie aktyvūs tarmiškų leidinių leidyboje? Todėl, kad jų tarmė, ypač šiaurės žemaičių telšiškių ir kretingiškių patarmės, labai skiriasi nuo lietuvių bendrinės kalbos. Kur kas labiau nei, pavyzdžiui, atskiromis kalbomis laikomos rusų, baltarusių ir ukrainiečių kalbos.

Ne veltui kalbininkas prof. J. Pabrėža įrodinėja, kad ir žemaičiai turi visai ne tarmę, o kalbą. Anot jo, bet kuriai kalbai būdinga savita fonetika, morfologija, leksika bei sintaksė. Kadangi žemaičių tarmė visa tai turi, esą ji laikytina ir vadintina kalba.

Žemaičiai suinteresuoti nykstančią savo kalbą išlaikyti ir perduoti ateities kartoms. Juk „tarmė yra neįkainojamas turtas net šnekantiems bendrine kalba“ (Laima Grumadienė, „Bendrinė ir pusiau tarminė kalba“, Gimtoji kalba, 1992, Nr. 11, p. 2).

O išlaikyti kalbą be rašto neįmanoma – istorija įrodė, kad tos kalbos, kuriomis nieko nebuvo užrašyta, išnyko be pėdsako.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Žemaitija ir Aukštaitija


Dabartinė lietuvių tarmių klasifikacija
(iš http://www.tarmes.lt):


Antrojoje XX a. pusėje buvo visuotinai priimta Alekso Girdenio ir Zigmo Zinkevičiaus lietuviškų tarmių klasifikacija.

A. Girdenis ir Z. Zinkevičius skiria du tarmių būrius: tai žemaičiai ir aukštaičiai. Skiriamasis požymis – nevienodas kirčiuotų ir nekirčiuotų dvibalsių uo ir ie tarimas.

Žemaičiai. Žemaičių plote tiek kirčiuoti, tiek nekirčiuoti uo, ie atliepiami nevienodai, todėl išskirtos trys žemaičių patarmės – vakarų žemaičiai (apie Klaipėdą, Priekulę), tariantys ō, ē̤, šiaurės žemaičiai (apie Kretingą, Telšius, Rietavą, Skuodą, Mažeikius), tariantys ọu, ẹi, ir pietų žemaičiai (apie Raseinius, Tauragę, Žemaičių Naumiestį, Šilalę, Varnius, Kelmę, Kuršėnus), tariantys ū, ī.

Šiaurės žemaičiai dar dalijami į kretingiškius ir telšiškius (skiriamoji linija Skuodas–Mosėdis–Žarėnai), pietų – į raseiniškius ir varniškius (apytikrė riba Naumiestis–Šilalė–Vaiguva–Kurtuvėnai).

Aukštaičiai. Visame aukštaičių plote kirčiuoti ie ir uo yra išlaikyti. Į patarmes – vakarų, pietų ir rytų – aukštaičiai skirstomi atsižvelgiant ne į vieną, o į kelis fonetinius požymius: 1) šių diftongoidų atliepimus nekirčiuotoje pozicijoje; 2) buvusių nosinių balsių ą, ę šiose tarmėse atliepimą; nevienodą mišriųjų dvigarsių an, am ir en, em tarimą. Vakarų ir rytų aukštaičiai savo ruožtu skirstomi dar smulkiau.

Pietinė vakarų aukštaičių dalis yra kauniškiai (maždaug iki sąlyginio kirčio atitraukimo ribos), šiaurinė – šiauliškiai. Rytų aukštaičiai skirstomi į vilniškius, uteniškius, anykštėnus, kupiškėnus, širvintiškius ir panevėžiškius. Kiekviena ši grupė, be bendrų visiems rytų aukštaičiams ypatybių, dar turi specifinių, tik jai vienai būdingų vokalizmo sistemos bruožų.

Pietų aukštaičių patarmė gana vientisa, smulkiau neskaidoma. Ši lietuvių tarmių klasifikacija laikosi to paties – geografinio – tarmių, patarmių ir šnektų įvardijimo principo: pritaikyti pasaulio dalių pavadinimai (rytų, pietų ir pan.) patarmėms. O iš stambesnių miestų vardų padaryti pavadinimai smulkesniems vienetams – šnektoms ar jų grupėms – pavadinti.

Žr. tarmių žemėlapį:
http://alkas.lt/wp-content/uploads/2012 ... kacija.gif

Susirask savo tarmę
http://www.tarmes.lt/index_regionai.php

Daugiau apie Lietuvos tarmes
http://www.tarmes.lt/index_meniu.php?id=1


Traditional Classification of Lithuanian Dialects

Paveikslėlis

New Classification of Lithuanian Dialects

Paveikslėlis

2013 Tarmių metais kalbėsime penkiolika patarmių ir šimtu šnektų


alkas.lt/2012/03/29/2013-tarmiu-metais-kalbesime-penkiolika-patarmiu-ir-simtu-snektu/

dr. Kazimieras Garšva, http://www.alkas.lt
2012 03 29 13:00

Siekiant stiprinti tautos vienybę, pilietiškumą, toleranciją, bendrinės kalbos ir tarmių kultūrą 2013-ieji metai buvo paskelbti Tarmių metais.
http://alkas.lt/2012/03/27/2013-metai-p ... iu-metais/

Mūsų gimtoji kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės, šnektos – labai svarbi tautos kultūros paveldo dalis, kurį Lietuva turi atskleisti pasauliui ir Europos Sąjungos daugiakultūrei visuomenei. Dėl to Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2000 m. lapkričio 6 d. nutarimu Nr. 1340 buvo patvirtinusi „Tarmių ir etninių vietovardžių išsaugojimo 2001–2010 metų programą“.

Tarmių amžius – apie 1000 metų, todėl jos yra svarbus šaltinis tautos ir ypač kalbos istorijai. Kitąmet pradėsime minėti 115 metų, kai Antanas Baranauskas parengė pirmąją lietuvių kalbos tarmių klasifikaciją ir 50 metų, kai tas skirstymas buvo patobulintas.

Skiriamos dvi tarmės (aukštaičių ir žemaičių), 15 patarmių ir per 100 šnektų (10 jų išliko už Lietuvos Respublikos ribų).

Tarmiškos seniausios tautos dainos, pasakos, padavimai, vietovardžiai, dėsningai atstatomi į bendrinę kalbą. Išlaikant lietuvių kalbos tarmių gyvąją tradiciją tarmių metų programoje turėtų būti tarmiškos kūrybos koncertai, paminėjimai, tyrimai, jų sklaida, mokinių, studentų konkursai, vakarai.

hab. dr. Kazimeiras Garšva, Etninės kultūros globos tarybos tarmių grupės pirmininkas
Lietuvių kalbos instituto vyriausiasis mokslinis darbuotojas

Komentarai
http://alkas.lt/2012/03/29/2013-tarmiu- ... /#comments

Lietuvių kalbos tarmių klasifikacija


http://www.xn--altiniai-4wb.info/index/details/331
http://www.šaltiniai.info/index/details/331

Klasifikacijos istorija.

Moksliškai pagrįstos lietuvių kalbos tarmių klasifikacijos pradininkais reikia laikyti Kazimierą Jaunių (1848–1908) ir Antaną Baranauską (1835–1902). Jauniaus skirstymą daugiausiai tobulino Antanas Salys (1902–1972). Todėl šis skirstymas vadinamas Jauniaus-Salio klasifikacija (kartais – senąja lietuvių kalbos tarmių klasifikacija http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif ).

Baranausko skirstymą iš esmės pertvarkė du kalbininkai – Aleksas Girdenis ir Zigmas Zinkevičius. Jie 1965 m. pasiūlė klasifikaciją, kuri dabar yra visuotinai įsigaliojusi (kartais ji dar vadinama naująja lietuvių kalbos tarmių klasifikacija http://samogitia.mch.mii.lt/KALBA/kalbi ... tarmes.gif ).

Klasifikacijos principai.

Lietuvių kalbos tarmių klasifikacija, anot jos autorių, yra grindžiama vokalizmo (t. y. balsių ir dvibalsių) bei kirčiavimo ypatybėmis.

Konsonantizmo (t. y. priebalsių), taip pat morfologinės bei sintaksinės ypatybės nėra klasifikacinės, nes jomis remiantis būtų sunku sudėlioti skiriamąsias ypatybes.

Klasifikacijoje vartojami tokie terminai (hierarchine tvarka): tarmė, patarmė, šnekta, pašnektė̃.

Stambiausias vienetas šioje grandinėje yra tarmė, smulkiausias – pašnektė. Tiesa, reikia pasakyti, kad lietuvių dialektologijos darbuose šios terminų skirties griežtai nesilaikoma. Sinonimiškai dažnai yra vartojami tarmės ir šnektos terminai, plg. Gervėčių tarmė, Gervėčių šnekta.

Tarmių pavadinimai.

Šioje klasifikacijoje tarmės pavadintos ne pagal būdingas ypatybes, bet laikantis geografinio principo.

Patarmės vadinamos pagal užimamą geografinę padėtį: šiaurę, pietus, rytus, vakarus: vakarų, pietų ir rytų aukštaičiai, pietų, vakarų ir šiaurės žemaičiai.

Patarmes sudarančios šnektos pavadintos pagal didžiausią ar svarbiausią toje šnektoje esantį miestą, pavyzdžiui, Vilnių, Telšius ir pan. Pavyzdžiui: rytų aukštaičiai vilniškiai, šiaurės žemaičiai telšiškiai.

Lietuvių kalba turi dvi tarmes. Tai aukštaičių tarmė ir žemaičių tarmė. Tarmių pavadinimai yra siejami su būdvardžiais aukštas ir žemas. Nors kai kurie kalbininkai žemaičių vardą yra linkę sieti su daiktavardžiu žemė.

Skiriamosios aukštaičių tarmės ypatybės.

Skiriamasis aukštaičių ir žemaičių tarmių požymis yra balsių ie, uo tarimas. Tačiau tik tų ie, uo, kurie ištariami kirčiuotuose ir negaliniuose skiemenyse. Visi tie, kurie kirčiuotuose negaliniuose skiemenyse vartoja balsius ie, uo, yra aukštaičiai. O tie, kurie balsių ie, uo šioje pozicijoje neturi, yra žemaičiai. Pavyzdžiui, žodžiuose dúona, pi̇́enas visi be išimties aukštaičiai tars ie, uo. Tačiau žemaičiai čia turės jau kitus garsus.

Toliau aukštaičių ir žemaičių tarmės skyla į patarmes. Šis skirstymas taip pat remiasi tam tikromis ypatybėmis.

Aukštaičių tarmė į patarmes skiriama atsižvelgiant į dvigarsių am, an, em, en ir vadinamųjų nosinių balsių ą, ę tarimą.

Žemaičių tarmė į patarmes skiriama pagal jau minėtų balsių ie, uo tarimą.

Aukštaičių tarmės klasifikacija.

Aukštaičių tarmė pagal dvigarsių am, an, em, en ir vadinamųjų nosinių balsių ą, ę tarimą skyla į tris patarmes:

1) vakarų aukštaičius;
2) pietų aukštaičius;
3) rytų aukštaičius.

Vakarų aukštaičiai ištaria dvigarsius am, an, em, en ir nosinius balsius ą, ę, pvz.: kam̃.pa∙, raŋ̃.ka∙,
žã∙si., kã∙te∙ „kampą, ranką, žąsį, katę“.

Pietų aukštaičiai ištaria dvigarsius am, an, em, en, bet neturi nosinių balsių ą, ę. Vietoj šių balsių jie ištaria ų, į, pvz.: kam̃.pu., raŋ̃.ku., žũ∙si., kã.ti „kampą, ranką, žąsį, katę“.

Rytų aukštaičiai neištaria nei dvigarsių am, an, em, en, nei nosinių balsių ą, ę. Jie turi dvigarsius um, un, im, in ir balsius ų, į, pvz.: kum̃.pu., ruŋ̃.ku., žũ∙si., ka̾.ti „kampą, ranką, žąsį, katę“.

Vakarų aukštaičių patarmę sudaro dvi šnektos:

1) vakarų aukštaičiai kauniškiai,
2) vakarų aukštaičiai šiauliškiai.

Vakarų aukštaičiai kauniškiai:
a) beveik visose žodžio pozicijose skiria ilguosius ir trumpuosius balsius;
b) iš galinių skiemenų neatitraukia kirčio.

Vakarų aukštaičiai šiauliškiai:
a) beveik visada trumpina nekirčiuotus ilguosius balsius, ypač kamiene;
b) iš galūnės atitraukia kirtį (yra net keturios atitraukimo zonos).

Pietų aukštaičiai į šnektas smulkiau neskirstomi, jų plotas daugiau mažiau vientisas.

Rytų aukštaičių patarmę sudaro net šešios šnektos ar jų grupės:

1) rytų aukštaičiai vilniškiai, kuriuos, naujausių tyrimų duomenimis, dar reikia skirti į šiaurės rytų ir pietryčių vilniškius;
2) rytų aukštaičiai uteniškiai;
3) rytų aukštaičiai anykštėnai;
4) rytų aukštaičiai kupiškėnai;
5) rytų aukštaičiai širvintiškiai;
6) rytų aukštaičiai panevėžiškiai, kurie dar skiriami į pietų ir šiaurės panevėžiškius.

Skiriamosios rytų aukštaičių šnektų ypatybės yra šios.

1) rytų aukštaičiai vilniškiai nekirčiuotoje pozicijoje skiria balsius ẹ. : ie. ir ɔ. : uɔ͘, pvz.: tẹ.vel̑ù : šie.nel̑ù, žɔ.del̑ù : puɔ.del̑ù „tėveliu : šieneliu, žodeliu : puodeliu“;
2) rytų aukštaičiai uteniškiai atvirkščiai – nekirčiuotoje pozicijoje neskiria balsių e. : ie., a. : uɔ. ir taria tik balsius e., a., pvz.: te.vel̑ù, še.nel̑ù, ža.del̑ù, pa.del̑ù „tėveliu, šieneliu, žodeliu, puodeliu“. Tiesa, rytiniuose pakraščiuose nekirčiuotas uɔ. dažniausiai išlieka – taria puɔ.del̑ù. „puodeliu“;
3) rytų aukštaičiai anykštėnai turi kirčiuotą pozicinio ilgumo balsį ɔ̾. (neturi a̾.). Tvirtapradžiuose ir dvigarsiuose vartojamas balsis ɔ́ (ne á.). Ši ypatybė dar vadinama rotininkavimu (pagal žodžio rãtas tarimą), pvz.: rɔ̾.tαs „ratas“, nɔ̾.mαs „namas“, dɔ́.rbas „darbas“, dɔ́.iktαs „daiktas“;
4) rytų aukštaičiai kupiškėnai žodžio gale ir prieš kietąjį priebalsį neturi balsių e, ẹ͘, bet turi balsius a, a͘. Ši ypatybė vadinama dadininkavimu (pagal žodžio dẽda tarimą), pvz.: da̾.da „deda“, dukta̾. „duktė“, madùs „medus“, na̾.ša „neša“, dã͘ da. „dėdė“, i̇̾.mata. „įmetė“. Ši taisyklė turi išimtį: balsiai nesikeičia būdami po priebalsių k, g, š, ž, č, j, pvz.: keturì „keturi“, gẹ̾.rαs „geras“, šẹ̾.š'ɔ.s „šešios“, žẹ̾.ma „žemė“. Be to, kupiškėnai taip pat turi ir rotininkavimo ypatybę;
5) rytų aukštaičiai širvintiškiai nesuplaka kirčiuotų trumpųjų atvirosios galūnės balsių a ir u, e ir i į vieną užpakalinės ar priešakinės eilės redukuotą balsį, bet turi α, υ, e, ι, pvz.: šakὰ, sekὺ, žalè, žalὶ „šaka, seku, žalia, žali“.
6) rytų aukštaičiai panevėžiškiai skyla į dvi dalis:
a) pietiniai panevėžiškiai trumpuosius balsius a, u galūnėse suplaka į balsį υ, o visus trumpuosius balsius, esančius po minkštojo priebalsio, į balsį ι, pvz.: šakὺ „šaka“, sekὺ „seku“, žalὶ “žalia, žali, žaliu”, lá.ukι „lauki, laukia“, katὶs „kates“, sá.ujι „sauja“.
b) šiauriniai panevėžiškiai trumpuosius balsius pavertė ypatingais murmamaisiais garsais: po kietojo priebalsio balsiu ъ, po minkštojo priebalsio – ь, pvz.: šàkъ „šaka“, sèkъ „seku“, žàlь “žalia, žali, žaliu”, lá.ukь „lauki, laukia“, kàtьs „kates“, sá.ujь „sauja“.

Žemaičių tarmės klasifikacija.

Žemaičių tarmė pagal balsių ie, uo atitikmenis skyla į tris patarmes:
1) pietų žemaičius;
2) vakarų žemaičius;
3) šiaurės žemaičius.

Pietų žemaičiai turi balsius u∙u̯, i∙i̯ pvz., dú∙u̯na, pi̇́∙i̯ns „duona, pienas“.
Vakarų žemaičiai vartoja balsius o∙, e̤∙, pvz.: dô∙n(a), pê∙ns „duona, pienas“.
Šiaurės žemaičiai turi dvibalsius ọu, ẹi, pvz., dộuna, pệins „duona, pienas“.

Pietų žemaičių patarmę sudaro dvi šnektos:
1) pietų žemaičiai raseiniškiai,
2) pietų žemaičiai varniškiai.

Pietų žemaičiai raseiniškiai turi dvigarsius am, an, em, en, pvz.: lá.ŋks, sá.mtis, lé.ŋks, lé.mpa „lankas, samtis, lenkas, lempa“.

Pietų žemaičiai varniškiai vartoja dvigarsius ọm, ọn, ẹm, ẹn; šiaurės rytuose: u̱m, u̱n, em, en / i̱m, i̱n, pvz.: lộ.ŋks, sộ.mtis, lệ.ŋks, lệ.mpa / lú̱ŋks, sú̱mtis, lé.ŋks, lé.mpa „lankas, samtis, lenkas, lempa“.

Vakarų žemaičiai į šnektas smulkiau neskirstomi, jų plotas daugiau mažiau vientisas.

Šiaurės žemaičių patarmę sudaro taip pat dvi šnektos:
1) šiaurės žemaičiai telšiškiai;
2) šiaurės žemaičiai kretingiškiai.

Šiaurės žemaičiams telšiškiams būdinga vadinamoji regresyvinė balsių asimiliacija. Tai reiškia, kad trumpieji balsiai i, u, jų junginiai su priebalsiais r, l, taip pat dvibalsis ui yra platinami iki ẹ, ọ, ọi tik tada, jeigu tolesniame skiemenyje yra nesiauras balsis. Tačiau jeigu tolesniame skiemenyje yra siaurasis balsis (pvz., u, uo, i, ie), tada trumpieji balsiai i, u, jų junginiai su priebalsiais r, l, taip pat dvibalsis ui išlieka nepaplatėję. Pvz.: aš kẹ̀šọ̀ „aš kišu“, tọ ki̇̀ši̇̀ „tu kiši“, ọns kẹ̀š „jis kiša“; vnsk. vard. žli̇̀bis „žlibis“, bet vnsk. įng. žlẹ̀b̑ọ̀ „žlibiu“.

Šiaurės žemaičiams kretingiškiams ši balsių asimiliacija nebūdinga. Čia trumpieji balsiai i, u jų junginiai su priebalsiais r, l, taip pat dvibalsis ui platinami iki ẹ, ọ, ọi visur – ir prieš skiemenis su plačiaisiais, ir su siauraisiais garsais. Pvz.: aš kẹ̀šọ̀ „aš kišu“, tọ kẹ̀ši̇̀ „tu kiši“, ọns kẹ̀š „jis kiša“; vnsk. vard. žlẹ̀bis „žlibis“, bet vnsk. įng. žlẹ̀b̑ọ̀ „žlibiu“.

Smulkiau čia:

Lietuvių kalbos tarmės
http://www.xn--altiniai-4wb.info/index/details/322

Tarmės sąvoka
Transkripcija ir transponavimas
Lietuvių kalbos tarmių klasifikacija
Aukštaičiai
Žemaičiai
Tarmių panašumai ir skirtumai
Svarbiausi tarmių tyrėjai

******************************************

Žemaičių kalba išsaugojo savo unikalumą ir archajiškumą

2013-03-02 09:00
Autorius: Vytautas MALŪKAS

http://www.santarve.lt/aktualijos/gyven ... hajiskuma/

Viešėdamas Merkelio Račkausko gimnazijoje Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža išsamiai, pateikdamas daugybę gyvenimiškų pavyzdžių, papasakojo apie žemaičių kalbą, jos tarmes ir ypatumus.

Alvydas Butkus

Arvydas: "Žemaičių kalba, o ne lietuvių unikali ir archaiška. O lietuvių kalba, pastoviai perdaroma su savo kalbininkų naujadarais..."

Jau kad driokstelėjot, tai driokstelėjot. Iš dvivamzdžio. Ir abiem atvejais pro šalį.

1. Žemaičių tarmė yra gerokai sumodernėjusi ir naujoviška, palyginti su archajiškesne aukštaičių tarme, iš kurios pietvakarių šnektos kilo bendrinė kalba.

Pasidomėkite ir suregistruokite žemaičių tarmės naujoves - pamatysite, kad jų kur kas daugiau.

Jau vien tik uo, ie tarimas (bruolis, tievs) yra absoliučiai naujas dalykas.

Senoviškiausiai šiuos garsus (ā, ē: brālis, tēvas) dar taria pati ryčiausia aukštaičių dalis.

Apie žemaitišką galūnių trumpinimą, kirčio atitraukimą iš galūnės jau net nekalbėsiu.

Nepamirškit, kad dabartinė žemaičių tarmė, ypač jos šiaurinė patarmė (dounininkai) yra kuršių kalbos asimiliacijos rezultatas.

Net šiuo požiūriu ji yra nauja, nes iki XV a. pradžios vakarinėje dabartinės Žemaitijos dalyje dar tebegyveno kuršiai, ne lietuviai (žemaičiai).

2. Lietuvių bendrinės kalbos nepainiokit su visa lietuvių kalba ir jos tarmėmis.

Bendrinė kalba yra naujesnė nei tarmės, todėl jos lyginti su neprižiūrimos žemaičių tarmės ar kokios kitos šnektos padėtimi negalima.

Žemaičių kalba išsaugojo savo unikalumą ir archajiškumą


2013-03-02 09:00
Autorius: Vytautas MALŪKAS

http://www.santarve.lt/aktualijos/gyven ... hajiskuma/

Viešėdamas Merkelio Račkausko gimnazijoje Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža išsamiai, pateikdamas daugybę gyvenimiškų pavyzdžių, papasakojo apie žemaičių kalbą, jos tarmes ir ypatumus.

Kalba ar tarmė?


Svečias sakė tikįs, kad žemaičiai savo kalbą vuožouja (saugo, globoja).

„Keliais pavyzdžiais noriu parodyti, kad yra tarmė, yra kalba – ir kaip kokiu atveju geriau sakyti. Drąsiai galiu teigti, kad terminai „kalba, tarmė“ yra labai artimos sąvokos. Ir iš esmės yra susitarimo dalykas, kaip ir kur mes tuos terminus vartojame“, – kalbėjo docentas.

Lietuviai turi lietuvių bendrinę kalbą, todėl kitas kalbines sistemas, kad nepainiotume su bendrine kalba, J. Pabrėža siūlo vadinti tarmėmis.

Bet jeigu imame atskirai konkrečią tarmę, šiuo atveju – žemaičių, ir nesiejame jos su kitomis kalbos sistemomis, drąsiai galima sakyti: žemaičių kalba.

Kalba – iš keturių gabalų


Kaip to įrodymą, J. Pabrėža pažymi, kad kalba susideda iš keturių lygmenų, klodų, arba, kaip pasakytų žemaičiai, – keturių gabalų: garsų pasaulio – fonetikos, formų – morfologijos, trečiasis klodas yra sakiniai, jų konstrukcijos, ir ketvirtas – žodynas arba leksika.

„Visus tuos keturis gabalus žemaičių kalba turi. Ir visų svarbiausia – ką aš dabar įrodysiu konkrečiais žemaitiškais pavyzdžiais, – tuose visuose gabaluose žemaičių kalba turi unikalių archajiškų dalykų, kurių šiandien nebeturi ne tik bendrinė kalba, bet ir kitos tarmės“, – pastebi kalbininkas.

Vienodi žodžiai


Pradėkime nuo garsų pasaulio – fonetikos.

Žemaičiai yra vadinami dūnininkais, dounininkais ir donininkais.

Mes, šiauriniai žemaičiai – Telšiai, Mažeikiai, Skuodas, Plungė, esame vadinami dounininkais. Taip yra todėl, kad mes vieninteliai šiame plote turime tokius keistus garsus, kurių nėra bendrinėje kalboje: ou, ėi – douna, šou, šlouta, kėims, šėins.

„Nesakau, kad tie garsai yra labai senoviški, bet jie yra išskirtiniai. Jūs, jaunimas, dabar mokotės anglų kalbos, tad tie garsai yra panašūs ir toje svetimoje kalboje – ou. ėi.

Yra tokių žodžių, kurie visiškai sutampa žemaičių ir anglų kalboje: angliškas lėik reiškia ežeras, o žemaičių kalboje – pilk, papilk. Žemaitiškas tėik – tiek, angliškai reiškia imk. Ir galų gale jau sakytas šou žemaičių kalboje reiškia šuo, bendrinėje ir anglų kalboje – kažkokios linksmybės, renginys. O anglams šou dar gali reikšti rašytoją Bernardą Šo (tariame – šou)“, – samprotavo J. Pabrėža.

„Šonėis raštaa“


Prisiminęs rašytoją, J. Pabrėža papasakojo linksmą istoriją iš studijų Vilniaus universitete laikų apie vieną iš Plungės kilusį žemaitį grupės draugą. Jis visą gyvenimą nėra kitaip ištaręs žodžio – tik žemaitiškai. Ir dėstytojams visus dalykus atsakinėjo tik žemaitiškai. Iš pradžių dėstytojai į tai keistai žiūrėjo ir priekaištavo, kad jis studijuoja lituanistiką ir išsidirbinėja.

„Aš neišsidirbinėju, aš tik taip išsaugosiu savo gimtąją kalbą. Ir mūsų laikais, žmonės žino, bjaurias TSKP istorijas, ir tas jis dėstė žemaitiškai. Vieną dieną jis užėjo į garsųjį universiteto Sarbievijaus knygynėlį: kaip tik tą dieną buvo atvežę Bernardo Šo raštų dvitomį. Jis pasigrobęs tas knygas lekia per universiteto kiemą šaukdamas: „Vyraa, liekėt i knygynieli, atvežė šonėis raštus“. Jis palinksniavo: jeigu vardininkas yra Bernardas Šo, tai kilmininkas yra Bernardo Šonėis. Paskui, kol studijavom, pamatę jį sakydavom: „Šonėis raštaa ein per kėima“, – juokėsi kalbininkas.

Apie nosines balses


Kažkodėl ne visose mokyklose mokytojai mokiniams aiškina, kodėl balsės su uodegėlėmis vadinamos nosinėmis balsėmis.

Mūsų protėviai senais laikais juo tarė per nosį: kaip jie buvo tariami, yra rekonstravęs mūsų didysis mokytojas – Mažeikių krašte gyvenęs kalbininkas Aleksas Girdenis.

Tai žąsis, kąsnis, kęsti, tęsti mūsų protėviai tarė: žoosis, koosnis, kėėstė, tėėstė (tariama per nosį).

„Ir žiūrėkim, kas dabar atsitiko: nemažoje dalyje Žemaitijos – nuo Raseinių, Varnių, Laukuvos, Telšių, sako žansis arba žonsis, kansnis arba konsnis, skenstė arba skėnstė, – visur išliko senoviškas n ir niekas daugiau tokio neturi“, – įrodinėjo J. Pabrėža.

Afrikatos č, dž – tokių garsų mūsų senoliai tikrai neturėjo. Mūsų protėviai vietoj jų tardavo tj, dj: vietoj jaučiai, medžiai sakydavo jautjei, medjei.

Ir ką dabar turime mes: jautee, medee, svetee, žaltee, gaidee, žuodee – tie garsai ne visai yra tj, dj, bet jokių č, dž tikrai nėra: išlaikyti senesni garsai.

Viename žodyje – keli kirčiai


Kalbėdamas apie žemaičių kirčiavimą, J. Pabrėža teigia, kad čia yra nuostabių dalykų, kurių neturi nė viena lietuvių tarmė, gal viena kita pasaulio kalba: žemaičiai viename žodyje gali turėti du, tris, o kartais keturis ir net penkis kirčius.

Du kirčiai: šAkA, mErgA, gErU, žAltYs, vElnEE, trys kirčiai: dAvAtkA, kEtOrĖ, AštOunĖ, sUtInkI.

„Su keturiais kirčiais nėra daug žodžių, bet aš turiu vieną gražų pavyzdį, vėl išmoktą iš profesoriaus Alekso Girdenio, kurį jis paėmė iš savo gimtųjų vietų.

O situacija buvo tokia: sena moterėlė supyko ant savo anūkėlės, kad ji labai daug dažų ant veido susitepusi. Tada ji ištarė: „No to žaltaati, kuoki to ėsi pArsimAliavuOjusI“. Septyni skiemenys ir keturi kirčiuoti! Kas antras skiemuo kirčiuotas – kaip poezijoje“, – žavėjosi svečias.

Visai neseniai J. Pabrėža užrašė žodį su penkiais kirčiais: penki skiemenys, penki kirčiai.

Viename kaime gyvena du senukai. Gaspadorius labai menkai begirdėjo ausimis. Jiems besikalbant senukas vis perklausia: kas, kaip? Tai senutė įsiutusi sušuko: „A to, žalty, nAbAprIgIrdI!“.

Žemaičių kalbai dinamikos prideda daug kirčių ir ypač ryškios priegaidės.

Turime dviskaitą


Unikalių dalykų žemaičių kalba turi ir savo morfologijoje – formų pasaulyje.

Iš senų raštų galima atsekti, kad senovės lietuviai yra turėję dviskaitą, kuri naudojama kalbant apie du dalykus. Šiandien jos beveik niekas nebeturi, bet puikiausiai yra išlaikę žemaičiai ir dalis vakarinių aukštaičių, iš kur kilo bendrinė kalba. Bet vakariniai aukštaičiai dviskaitą beturi tik veiksmažodžiuose, o žemaičiai turi visų kalbos dalių.

Vietoj žodžio mudu, kalbininkų įrodyta, žemaičiai turi vedo, vedvė. Tai senesnė forma nei mudu.

Toliau visos kitos kalbos dalys: vedo, vedvė enou, dėrbou, keikou; jodo, jodvė enat tau, dėrbat tau, keikat tau; do vyro, do lito; dvė poikė mergė. Taip pat yra užrašytas sakinys, kuriame visi žodžiai yra skirtingų kalbos dalių ir visi turi dviskaitą: „Vedo abodo esau tėn bovosio“.

Daug įvairių priesagų


Jaunimo pamėgtas žemaitiškas liob: „Liob šuokt, liob dainiout, liob pas mergas nuvažiuot“.

Kai ne žemaičio paklausi, ką tai reiškia, dažniausiai spėja, kad iš rusų liubit.

„Nieko panašaus: tai yra savotiška būtojo dažninio laiko konstrukcija, nes žemaičiai neturi tokių: eidavo, rašydavo, šokdavo. Jie čia turi liob, prie kurio prideda veiksmažodį. Atskirai paimtas liob nieko nereiškia“, – kalbėjo J. Pabrėža.

Kalbininkas žavisi ir gražiomis žemaitiškomis priesagomis alis, alė: trobalė, prūdalis, kalnalis, mėškalis.

Kai kas galvoja, kad tai mažybinės priesagos: trobelė, prūdelis. Nieko panašaus: šios priesagos žemaičiams yra priešingos mažybinėms priesagoms. Ir jeigu jau žemaitis sako trobalė, tai ji turi būti didelė, gal kelių galų.

Žemaičiai turi tam tikras priesagas, kuriomis apibūdinamos netekėjusios merginos: sakoma ne Šakytė, o Šakalė, ne Butkutė, o Butkalė.

Ir tai reiškia, kad tai ne kokios plonos kaip sliekai merginos, o tokios, kaip iš pieno plaukusios.

Plonosioms taip pat yra savos priesagos: Šakikė, Butkikė.

Savotiškas priesagas turi ir vyriškos pavardės.

Saugokim savo kalbą


Savita ir žemaičių sintaksė – sakiniai.

Žemaičiai sakinyje kartais turi tokių laikų, kurie veiksmą nusako daug tiksliau, konkrečiau negu kitos tarmės.

Yra tokie tarpiniai veiksmažodžių laikai, kai prie veiksmažodžių pridedami pastiprinamieji žodeliai: lyge, šalėn, žemėn, lauk.

Pavyzdžiui, žemaičio pasakymas „papunis, tėvalis mėršt“ reiškia, kad jis dar gali ilgai gyventi. O jei pasakoma, kad „papunis, tėvalis mėršt žemėn“, reiškia, kad jam jau tikrai paskutinioji.

„Trauk dunti lauk“, – tą dantį reikia ištraukti būtinai ir dabar. „Pliešk šalėn“, – nuplėšti taip, kad nebeliktų nieko.

Štai J. Pabrėžos užrašyti keli sakiniai. „Vo karštybė bus – akys iš kaktuos spruogst lauk“. Įsivaizduokit, kokia tai žiauri karštybė.

Ir nuostabiausias sakinys, užrašytas gal prieš dešimt metų Papilėje, kur viename sakinyje yra žodis su konstrukcija žemėn ir be šios konstrukcijos.

Užėjus pas labai kalbią senutę, prakalbėjus kelias valandas, parėjo jos girtas gaspadorius. Ji jam papriekaištavo: „Tu, žalty, spruogsti žemėn, o kodėl aš turiu spruogti?“ Močiutė norėjo pasakyti, kad jis nuo gėrimo greitai nusibaigs, bet per tai gal kada nors reikės mirti ir jai.

„Aš eso švėnta isitėkėnės, mona mokinee yr švėnta isitėkėnė ir norietomem, ka ir jūs būtumėt švėnta isitėkėnė, ka pasauliou tas ne tėik svarbo, bet patys sau, sava artimėsėms, saava žmonėms mes būsem daug įdomesnė, turtingesnė, savitesnė ne standartėnio vėinodomo, vo kap tik sava skėrtėngomo, savėto skėrtėngomo, o savėta skėrtėngoma lietove tor daug. Bet vėins kertiniu, pamatiniu savėtū skertėngomu yr kalba i tuos kalbuos ypatingaa svarbės, brongės tarmės, šnektu šnektelės. Sauguokem, myliekem, vuožokem mums, vėsėms lietovems, brongius dalykus“, – linkėjo J. Pabrėža.

**********************************************************

https://www.facebook.com/groups/1501406 ... 7461835033

Alvydas Butkus

"Taisyklingai žemaitiškai".

Tegu duoda pasiklausyti pietų žemaičiams (dūnininkams). :)

Marius Kundrotas

Tai šią skirtį, kaip galima spręsti iš įrašo, suvokia ir autorius.

Alvydas Butkus

Jei suvokia, tai dar anksti kalbėti apie žemaičių bendrinę kalbą.

Yra dvi patarmės (trečioji, klaipėdiškių, išnykusi), abi, ypač pietinė, turi tam tikrą rašto tradiciją, bet iki bendrinės kalbos netraukia.

Pabrėžą pažįstu asmeniškai esame kolegos. Net disertacijas VU gynėmės tą pačią dieną 1984 m. spalį.

Giedre Balciute

O Klaipėdos ir Šilutės rajone ne klaipėdiškių patarme kalba?

Nes ten akivaizdžiai tarmė skiriasi nuo to, ką tenka girdėti, pvz., Telšiuose.

Alvydas Butkus

Vadinamieji "donininkai". Trečioji žemaičių patarmė, Ievos Simonaitytės gimtoji.

Bet ar ten dar galima ją girdėti? Daugelis tąja tarme šnekančiųjų pasitraukė į Vakarus 1944-1945 m. ir pokariu.

Ištuštėjusias Šilutės-Priekulės apylinkes kolonizavo pietų žemaičiai, o Klaipėdos - šiaurės.

Giedre Balciute

Nežinau, ar ten kalba I.Simonaitytės patarme, bet kalbu būtent apie Priekulės-Šilutės apylinkių gyventojus.

Jų patarmė gerokai skiriasi nuo kitų žemaičių, kuriuos teko girdėti.

Šiaip bent mano giminės tame krašte gyveno dar iki karo, tad jeigu ir bus atsikėlę iš kitur, tai gerokai anksčiau. Tikrai žinau, kad bent jau visą XX amžių ten gyveno, aplink Veiviržėnus, arčiau Priekulės.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Nuomonė ir pasiūlymai dėl Lietuvos regionavimo projekto prof. habil. dr.Angelė Vyšniauskaitė
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 1324&p_k=1

Prof. habil.dr. Angelė Vyšniauskaitė
EK globos tarybos narė, regionų komisijos ekspertė

Paaiškinimas apie Lietuvos etnografinių regionų susiformavimą istorijos būvyje


1. Aukštaitija.


Aukštaičių vardas jau minimas XIII-XIV a. istoriniuose šaltiniuose. Petras Dusburgietis savo Kronikoje, aprašydamas 1294 - 1300 m. įvykius, šią Lietuvos dalį vadina Austechia.

LD kunigaikščio Gedimino 1322 m. sutartyje su Livonijos ordinu minima terra Eystoythen. Viename Vytauto 1420 m. dokumente Aukštaitija vadinama Auxtote. Kronikininkas tada aukštaičius vadina Ousteten vardu.

Bronius Kviklys. Mūsų Lietuva. T. 1. Vilnius, 1989. P. 543.

2. Žemaitija.


Pirmosios žinios istoriniuose šaltiniuose iš XIII a.: Ipati­jaus kronikoje 1219 m. minima taikos derybose žemoitskyje kniazia Erdvilas ir Vykintas; minimi žemaičiai, jie laikomi lietuviais XIII a. paskutiniame dešimtmetyje (1290) Eiliuotoje Livonijos kronikoje;

1322 m. Gedimino taikos sutartyje su Livonijos ordinu žemaičiai (Samoythen) ir aukštaičiai (Eustoythen) minimi kaip jo valdomos žemės.

LDK kunigaikštis Vytautas 1420 m. Šventosios Romos imperatoriui Zigmantui rašė: „Žemaičiai iš senų laikų vadinosi lietuviais, nes ta pati kalba ir tie patys žmonės (unum ydeoma et uni homines); Žemaitija (Samogth) - tai ta pati, žemesnė žemė (terra inferior), o aukštaičiai (Ąuxtote) – „terra superior“.

XIII a. Žemaičius sudarė vakarinė Lietuvos teritorija nuo Nemuno, Nevežiu iki Ventos aukštupio. XV- XVI a. susidarė Didžioji Žemaitija nuo Palangos iki Nevėžio, šiaurėje - iki linijos kiek į vakarus nuo Šeduvos-Pakruojo-Linkuvos-Žeimelio.

Visa ši teritorija seniau vadinta Žemaičiais. Po spaudos atgavimo per laikraščius ir šnekamojoje kalboje ėmė plisti lytis - Žemaitija. Lietuvos Metrikoje rašoma „Žemoit“. Ilgainiui imta rašyti lenkiškai Žmudz, rus. – Žmud‘, vok. Samoyte , Samaiti, Schamaiten. Į Lietuvos istoriją Žemaičiai įsijungė nuo XII a. pabaigos.

Lietuvių enciklopedija. T. 35. Boston, 1966. P.194-198.

A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės // Lietuvių enciklopedija. T. 15. Vilnius, 1990. P. 575 (žr. žemėl.)


3. Sūduva - Suvalkija


Tai Lietuvos valstybės dalis tarp Rytų Prūsijos (Mažosios Lietuvos - dabar Kaliningrado - Karaliaučiaus srities) vakaruose, Nemuno šiaurėje ir rytuose.

Istoriniuose šaltiniuose ši teritorija buvo įvairiai vadinama; Sūduva, Dainava, Suvalkija.

Pirmąkart sūduvių vardas paminėtas Ptolemėjaus, graikų geografo, – „Galindai kai Sudinoi“.

P. Dusburgiečio Kronikoje jie užrašyti – „Galindite“ ir „Sudovite“.

Rusų Nestoro Kronikoje (983 m.) jie vadinami jotvingiais.

Imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis 1420 m. Kryžiuočių Ordino didžiajam magistrui teigė, jog sūduvių ir jotvingių žemė yra tas pats –„terra Sudorum et Iacuitarum quod idem est“.

XIII a. sūduviai priskiriami prūsams.

Bet XIII a. visas kairysis Nemuno kraštas pagal V. Kadlubeką vadintas Polexia – „Pagirys“.

M. Toeppenas, nagrinėjęs Sūduvos istorines ribas, nustatė, jog jos buvo: šiaurėje - Nemunas, o Nemuno vidurupis ir dalis žemupio - natūrali rytinė ir šiaurinė Sūduvos siena.

Tik prie Gardino sūduviai galėję gyventi ir dešiniajame Nemuno krante. Vakaruose Sūduva rėmėsi į Galindos ir Nadruvos plotus.

Sūduviai, kaip ryčiausia ir skaičiumi gausiausia prūsų gentis, daugiau ar mažiau skyrėsi nuo kitų prūsų ir savo tarme.

Lietuvių enciklopedija. T. 29. Boston, 1963. P. 114-123.

„Naujausi tyrinėjimai Sūduvos vakarinius plotus leidžia laikyti integralia Lietuvos dalimi tik nuo Vytauto laikų“ (p. 451).

„XV-XVI a. apie Sūduvą jau nebuvo galima kalbėti, kad tai buvo tuščias girių masyvas. Panemunės ir Paprūsės (ypač Virbalio sritis) ruožai jau buvo (p. 455) apgyvendinti.

Iš LDK dvarų (Birštono, Alytaus, Merkinės, Gardino ir kt.) buvo vykdoma energinga vidaus kolonizacija“ (p.456). „Sūduva nuo Vienos kongreso 1815 m. priklausė vad. Lenkijos karalystei“ (p.459).

K. Pakštas. Lietuvos valstybės plotai ir sienos // Lietuva. Lietuvių enciklopedija. T.15. Vilnius, 1990.

Suvalkijos vardas kilo nuo Suvalkų miesto pavadinimo, apie kurio įsikūrimą pirmosios žinios yra iš XVII a. 1867 m. rusų buvo sukurta Suvalkų gubernija, išsilaikiusi iki 1915 m. Iš kitų to meto Lietuvos gubernijų (Vilniaus, Kauno, Gardino) Suvalkų gubernija išsiskyrė tuo, kad čia veikė Napoleono kodeksas, naudotas naujasis Grigaliaus kalendorius. Tad, apimdama visą Užnemunę,.Suvalkų gubernija šiai Lietuvos sričiai paliko Suvalkų krašto vardą šalia istorinio Sūduvos vardo.

Lietuvių enciklopedija. T.29. Boston, 1963. P. 115.

4. Dzūkija - Dainava.


Dainavos vardas - Deynowe, Dainowe, Denowe - panaudotas Sūduvių žemės dovanojimo Livonijos ordinui dviejuose Mindaugo 1253 ir 1259 m. dokumentuose. Tada ji tapatinta su jotvingiais.

Lietuvių enciklopedija. T.29. Boston, 1963. P.115,116.

Manoma, kad Dainavos vardas yra sritinės kilmės, apibendrintas jau XIII a., žinomas iš Lietuvos metraščių ir naudotas tik pačių lietuvių, šis vardas paplitęs pietryčių Lietuvoje. Užnemunėje jis gyventojų niekada nevartotas.

Lietuvių enciklopedija. T. 4. Boston, 1954. P. 234-235.

Pietryčių Lietuvos daliai Dainavos vardą atgaivino V. Krėvė ir K. Būga, vietoje Dzūkijos termino, atsiradusio nuo šios krašto dalies gyventojų tarminės ypatybės - dzūkavimo: vietoje č, dž tariama c, dz, o t, d ir tv, dv prieš i, y, į, ie išverčiami afrikatomis c, dz.

Dzūkavimą kaip LDK tarmės ypatybę pirmąkart pamini Sapūnas 1673 m. „Compendium Gramaticae Lithvanicae“. Dzūkiškų kalbos lyčių yra ir K. Sirvydo „Punktuose Sakymų“ (1644 m.).

Pats dzūkų vardas istoriškai paliudytas iš XIX a.: taip A. Polujanskis vadina lietuvius, gyvenančius senosios Augustavo (Suvalkų) gub. visoje Kalvarijos apskr. ir Seinų apskr. šiaurinėje dalyje.

Lietuvių enciklopedija. T. 5. Boston, 1955. P. 301, 302.

Tad „dzūkų (nuo dzūkavimo) terminas jau turi šimto metų su viršum tradiciją ir vartojamas ne tik kalbininkų, bet ir etnografų. Jis aiškiai išskiria visą aukštaičių pietų rytų kampą kaip atskirą būdingą aukštaičių dzūkų tarmę. Dzūkavimo teoriškai nustatomą senumą faktiškai patvirtina XVI a. pradžios rankraštiniai poteriai“.

A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės // Lietuva. Lietuvių enciklopedija. T. 15. Antrasis leidimas. Vilnius, 1990. P. 585.

„Šiandien dzūkiškai kalbama lietuvių kalbos ploto pietų rytuose, maždaug už linijos Vištyčio ež. - Alytus, Musninkai, Labanoras - Zarasai. Šiandieninis dzūkų plotas yra ištysęs kaip tik visu gudų pasieniu“.

Lietuvių enciklopedija, T. 5. Boston, 1955. P. 301.

Išvados


Atsižvelgdama į visa tai, kas išdėstyta, siūlyčiau naujam Lietuvos teritoriniam suskirstymui duoti ne siūlomus „Klaipėdos regiono, Šiaurės regiono, Kauno regiono, Vilniaus regiono“, o istoriškai pratvirtinamus ir pagrindžiamus, tiek mokslinėje literatūroje, tiek ir gyvenimo praktikoje naudojamus bei integruojantis į Europos Sąjungą visiškai priimtinus pavadinimus - Aukštaitija, Dzūkija (Dainava), Sūduva (Suvalkija), Žemaitija.

Prof. habil.dr. Angelė Vyšniauskaitė
Etninės kultūros globos tarybos narė,EKGT Regionų komisijos ekspertė

Vilnius, 2001 02 08.

Žemėlapiai

1. K. Pakštas. Lietuvos valstybės plotai ir sienos.
2. A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės. // LIETUVA..., V., 1990.
3. Lietuvių kalbos tarmės // Istoriko-geografičeskij atlas. l986.
4. A. Salys. Lietuvių kalbos tarmės... (papildymas) - pagal akad. Z. Zinkevičių ir A. Girdenį.
5. Moteriškų drabužių tradiciniai kompleksai (XIX a. vid.).
6. Vyriškų drabužių tradiciniai kompleksai (XIX a. vid.).
7. Istorinė - kultūrinė Lietuvos sritys (XIX a. vid.). – iš: Istoriko-geografičeskij atlas: Odiežda. Riga, 1986.

Naujausi pakeitimai - 2002-12-12

Lietuvos etnokultūriniai regionai


http://turizmogidas.lt/lt/apie-lietuva/ ... egionai-18

Paveikslėlis

Aukštaitija

Aukštaičių vardas minimas nuo 1322 metų, kai jie minimi Gedimino sutartyje su vokiečiais. Tai pirminio Lietuvos valstybės branduolio žemės, kuriuose apie XI a. susikūrė Lietuvos kunigaikštystė. Yra rytų Aukštaitija ir vad. Vakarų Aukštaitija (pirmojo administracinį kultūrinį centrą šiuo metu siūloma formuoti Utenoje, o antrojo – Panevėžyje). Aukštaitijoje iš dalies išlikęs kai kurių sen. baltų etninių darinių (Dainavos, Sėlos, Žemgalos ir kt.) etnokultūrinis palikimas. Aukštaitija plačiąja prasme itin turtinga tarmių, tradicinių papročių, tradicinės architektūros, gyvensenos ir kt. istorinio etnokultūrinio paveldo įvairove. Senovėje žmonės gyveno laisvai išdėstytuose vienkiemiuose arba gatviniuose rėžiniuose kaimuose, kuriose gyvenamieji namai būdavo išrikiuoti palei kelią, o ūkiniai sustatyti kiemo gilumoje. Dar ir dabar Aukštaitijos nacionaliniame parke galite pamatyti tokių egzotiškų kaimų.

Aukštaitija nuo seno garsėja kaip aludarių kraštas. Biržuose galite aplankyti Alaus muziejų, bei paskanauti alaus net trijose mieste esančiose alaus daryklose. Kitas šio reginio miestas – Utena, turi didelę alaus daryklą “Utenos alus”.Įdomu, ar alaus gerimas, ar nepaprastai turtinga gamta, apdovanojusi šį kraštą daugybe ežerų, miškų ir kalvų, lėmė aukštaičių linksmą būdą.

Dzūkija

Dzūkija – vienas iš 5 Lietuvos etnokultūrinių regionų. Dzūkijai priskiriamos Alytaus apskrities, miesto ir rajono, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos, Vilniaus apskrities, miesto ir rajono, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų apskričių savivaldybės. Šiam kraštui priskiriamos ir Kauno apskrities Prienų savivaldybės Birštono, Jiezno ir Stakliškių seniūnijos.

Dzūkijos pavadinimas palyginti naujas ir atsirado tik XIX a. Jis kilo nuo gyventojų dzūkininkų tarmės, kurie vartoja "c", "dz" vietoj "t", "d", ir kitų tarminių ypatumų. Dzūkijos krašto pavadinimas - Dainava. Pirmą kartą jis kaip "terra Deynowe" (Dainavos žemė) paminėtas 1253 m. karaliaus Mindaugo laiške Livonijos ordinui.

Dzūkija labai miškingas regionas ir garsėja grybais. Šiam regionui tenka labai graži Lietuvos kraštovaizdžio dalis. Jai būdingas nedidelis, bet raiškus kalvotumas, dideli sausų miškų (daugiausia pušynų) plotai. Dzūkijos teritorijoje yra didžiausias šalies miškų masyvas - Dainavos giria, kuri užima net 135 tūkst. ha plotą. Medininkų aukštumoje yra aukščiausia Lietuvos vieta - Aukštojo kalva, siekianti 293, 84 m. Regione yra didžiausia Lietuvos Respublikos teritorijoje pelkė – Čepkelių raistas užimantis 5858 ha plotą.

Dzūkai nuo seno yra labai dainingi. Sakoma, kad dzūkų daina skambiausia, giesmė liūdniausia, rauda graudžiausia. Jų senovės audiniuose dažnai marguoja lapeliai, gėlytės, atspindintys aplinkos grožį.

Suvalkija/Sūduva

Suvalkija/Sūduva - regionas kairiajame Nemuno krante, apimantis didžiąją Lietuvos Užnemunės dalį (Marijampolės aps. Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Šakių ir Vilkaviškio rajonus, Kauno aps. Kauno rajono pietinę ir Prienų rajono vakarinę dalis) todėl dar vadinamas Užnemunė.

Sūduviai iš visų dabartinės Lietuvos etninių regionų gyventojų rašytiniuose šaltiniuose yra paminėti anksčiausiai – II a. mokslininko ir keliautojo Klaudijaus Ptolemėjo „Geografijoje“. Sūduvių verslas nuo I tūkstantmečio pradžios buvo ir yra žemdirbystė. Sūduvoje anksčiau nei kitose Lietuvos vietose panaikinta baudžiava, žemdirbystei palankios derlingos žemės bei darbštumas leido regiono gyventojams tapti turtingiausiais XIX – XX a. Lietuvos ūkininkais. XIX a. pab. vakarinėje Suvalkijos dalyje vartojamų kapsų ir zanavykų šnektų pagrindu susiformavo dabartinė bendrinė (literatūrinė) lietuvių kalba. Regionas visada garsėja protingais žmonėmis: tarp jų Jonas Jablonskis – lietuvių kalbos kūrėjas, bei Lietuvos himno autorius – Vincas Kudirka. Suvalkiečiai garsėja ne tik sumanumu, bet ir taupumu. Apie jų taupumą yra sukurta daugybė anekdotų.

Žemaitija

Žemaičių vardas pirmąkart minimas XIII a. pradžioje Voluinės kronikoje, kur kalbama apie 1215 m. įvykius. Žemaičių gyvensena visada smarkiai skyrėsi nuo kitų etnografinių Lietuvos sričių gyventojų kultūros. Ypač populiari buvo puodininkystė. Amato paplitimu ir darbų gausa žemaičių puodžiai lenkė visus kitus Lietuvos regionus. Viekšniai - ir dabar tikras puodžių centras.Šiuo metu tradiciškai Žemaitijos sostine laikomi Telšiai, nors anksčiau Žemaitijos sostine vadinti Raseiniai, kadangi ten rinkdavosi Žemaitijos seniūnijos seimelis. Žematijos teritorija šiomis dienomis apima apie 21000 km². Šiam plotui šiandien priskiriama teritorija, priklausanti Telšių, Tauragės apskritims, daliai Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno apskričių.

Ypač linksmai žemaičiai švenčia Užgavėnes – persirengę įvairiausiais veikėjais, užsidėję baidyklių ir gyvūnų kaukes, lanko kaimynus, iš oro spėja apie būsimą derlių, buria, o vakare sudegina Morės iškamšą, kaip visų žiemos sunkumų simbolį. Ir būtinai daug kartų valgo, ypač blynų – kad metai būtų turtingi. Vaikams tai įpatinga šventė, kada persirengę gali vaikščioti po kaimyninius namus ir prašyti blynų ir saldainių.

Apie žemaičius sklinda kalbos, esą jie labai užsispyrę ir ištikimi. Neveltui žemaičių „nepaklusnumas“ nulėmė tai, kad XIII-XV a. senoji Žemaitija ar bent vakarinė jos pusė Lietuvos valdovų buvo kelis kartus perleista Vokiečių ordinui.

Mažoji Lietuva

"Mažosios Lietuvos" sąvoka pirmą kartą paminėta tarp 1517 ir 1526 m. Šiuo metu jo dauguma priklauso Kaliningrado sričiai, dalis - Lietuvai (Klaipėdos kraštas) ir Lenkijai. Siaurąja prasme taip vadinamas tik Klaipėdos kraštas, esantis vienu iš penkių dabartinės Lietuvos etnokultūrinių regionų. Mažojoje Lietuvos buvo išspausdinta pirmoji knyga lietuvių kalba, pirmoji lietuviška Biblija, pirmoji lietuvių kalbos gramatika, pradėtas leisti pirmasis laikraštis lietuvių kalba. Mažoji Lietuva niekuomet nebuvo pavaldi Lietuvos valstybei; nuo 1923 m. tik jos dalis – Klaipėdos kraštas – priklausė Lietuvai. Šiuo metu (nuo 1945 m.) Mažosios Lietuvos žemes yra pasidalijusios trys valstybės. Didžioji jos dalis priklauso Rusijos Kaliningrado sričiai (išskyrus patį Kaliningradą ir jo apylinkes), ženkliai mažesnė (nuo XVIII a. pr. lingvistiškai polonizuota) pietrytinė krašto dalis (Geldapės apylinkės) priklauso Lenkijai, o šiaurinė (esanti dešiniajame Nemuno krante) dalis, t. y. Klaipėdos kraštas – Lietuvos Respublikai. Mažajai Lietuvai priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės rajono - Šilutės, Rusnės, Kintų, Saugų, Juknaičių, Usėnų, Tauragės rajono – Lauksargių, Jurbarko rajono – Smalininkų ir Viešvilės, Klaipėdos rajono – Dovilų, Kretingalės, Priekulės, Sendvario. Dauparų-Kvietinių ir Agluonėnų seniūnijos.

Mažoji Lietuva išsiskiria unikalaus grožio gamta. Šiame regione yra vienas iš gražiausių Europos kraštovaizdžių – UNESCO paveldo šedevras – Kuršių nerija. Nepakartojama yra Nemuno delta su daugybe salų ir senuoju Rusnės miesteliu, Minijos (Mingės) kaimas, kur centrinės gatvės vietoje – upė, pamario gyvenvietė Kintai, Ventės ragas ir ornitologinė stotis, nes per šiuos kraštus eina Didysis paukščių migracijos traktas. Stovi senieji Uostadvario ir Ventės rago švyturiai.

Žemaičių kilmės problematika


http://www.kalvotoji.lt/2018/01/09/zema ... blematika/

2018 sausio 9

Paveikslėlis

Baltų gentys XIII a. pradžioje, pagal kalbininką K.Būgą.

Žemaičiai savo istorine savimone ir etnokultūriniu savitumu ryškiausiai išsiskiria iš kitų Lietuvos etnografinių bendruomenių. Todėl, nenuostabu, kad žemaičių kilmės klausimas yra sulaukęs nemažo tyrinėtojų-kalbininkų, istorikų ir archeologų dėmesio.

Mokslininkų diskusijose aptariami problemiški klausimai, susiję su žemaičių tarmės atsiradimo laiku, nesutariama ar žemaičių vardas reiškia etninį ar tik geografinį bei valstybinį-administracinį požymį, ginčijamasi, kokios archeologinės kultūros pagrindu susiformavo senoji žemaičių kultūra ir kokiame areale ji buvo paplitusi.

Antanas Kavaliauskas

Pirmieji į žemaičių kilmės problemą dėmesį atkreipė kalbininkai.

Darbai, kuriuose, be kitų problemų, paliečiami ir žemaičių kilmės bei jų arealo klausimai, pasirodė XX a. 3-4 dešimtmečiuose (K.Būga, A.Salys). Kalbininkai, remdamiesi XIII-XV a. rašytinių šaltinių analize ir kalbiniais duomenimis, priėjo išvados, kad žemaičių genčių sąjunga, kaip etninis vienetas, iš vis neegzistavo.

Teigta, kad žemaičio ir aukštaičio pavadinimai atsiradę tik XIII a. ir reiškė ne etniškumą, o geografines sąvokas. Aukštumos gyventojai pavadinti žemaičiais, o žemumos — žemaičiais (K.Būga, A.Salys).

K.Būgos nuomone, lietuvių gentys, iš rytų slavų spaudžiamos, į dabartinę Lietuvos teritoriją pradėjo skverbtis tik VI-VII a. po Kr.

Dabartinėje Žemaitijos teritorijoje gyvenę kuršiai, kuriuos lietuviai laikui bėgant asimiliavo. Vakarinė lietuvių dalis, gyvenusi vakaruose iki Dubysos ir Ventos, šiaurėje iki Mūšos ir rytuose iki Neries, ilgainiui buvo pavadinta žemaičiais.

K.Būga laikėsi nuomonės, kad Žemaitijoje gausu kuršiškos kilmės vietovardžių, o žemaičių tarmėje — kuronizmų — kuršių kalbos reliktų.

Tyrinėtojai tuo metu padarė vargu ar teisingą išvadą, kad lietuvių kalbos tarmės susidarė kalbos skilimo į atskiras tarmes būdu, o ne įsiliejant skirtingų genčių dialektams į lietuvių kalbą (K.Būga, A.Salys).

A.Salio nuomone, žemaičių tarmės atsiskyrė nuo lietuvių kalbos tik „povytautinėje gadynėje“.

XX a. 8-9 dešimtmečiuose išleistuose kalbininkų darbuose, taip pat neabejojama, kad aukštaičiai ir žemaičiai yra tik geografinės sąvokos (J.Kabelka, Z.Zinkevičius).

Teigiama, kad žemaičiai išsiskyrė XIII ar XV-XVI a., o žemaičių tarmė traktuojama kaip lietuvių kalba kuršių lūpose, nes iki XIII a. centrinėje Žemaitijoje gyvenę kuršiai, o žemaičių tarmė susiformavo lietuviams įsiskverbus į kuršių gyvenamas vietas ir lietuvių kalbai sumišus su kuršių kalba (Z.Zinkevičius).

Šiuos kalbininkus palaiko istorikai, kurie, remdamiesi XIII-XV a. rašytiniais šaltiniais, Žemaitiją suvokia kaip valstybinį-administracinį, bet ne kaip etninį vienetą (M.Jučas).

Manoma, kad Žemaitija tėra antitezė Aukštaitijai, o lietuvių tautybės formavimuisi būdingas arealinis dualizmas, panašiai kaip ir kai kuriuose kituose Europos kraštuose — Čekija ir Moravija, Didžioji ir Mažoji Lenkija, žemutinė ir aukštutinė Vokietija, Svealandas ir Getalandas, Valachija ir Moldavija (E.Gudavičius).

Minėtų tyrinėtojų nuomonės grindžiamos XIII-XV a. rašytinių šaltinių ir kalbinių duomenų analize neatrodo įtikinamos. Keistai atrodo teiginiai, kad žemaičių etninio vieneto nebuvimą V-XII a. įrodo tai, jog Vytautas Didysis savo laiške (1420 m.) imperatoriui Zigmantui rašė ir Konstancos bažnytiniame susirinkime (1415 m.) buvo konstatuota, jog žemaičiai yra tie patys lietuviai. Tokius teiginius galėjo paskatinti to meto geopolitinė situacija, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kova su Vokiečių ordinu dėl Žemaitijos. Istorikų išvados labiau taikytinos XIII-XV a. etnokultūrinei situacijai, kai žemaičiai jau buvo suartėję su lietuviais, kai lietuvių etnose pamažu tirpo senosios gentys. Tuo tarpu žemaičių kultūra turi žymiai senesnes ir gilesnes šaknis.

Straipsnio autorius nėra kalbotyros specialistas, tačiau kalbininkų išvados dėl kuronizmų žemaičių tarmėje ir dėl kuršiškų vietovardžių centrinėje Žemaitijoje kelia abejonių. Problema yra ta, kad kalbininkai nenustato vietovardžių atsiradimo laiko, todėl šie vietovardžiai galėjo atsirasti dėl kuršių migracijos į Žemaitiją XIII a. pabaigoje, kai, neatlaikę Vokiečių ordino spaudimo, į dabartinės Lietuvos teritoriją kėlėsi ne tik kuršių, bet ir žiemgalių, prūsų, skalvių, nadruvių ir jotvingių genčių atstovai.

Kuršiai, be abejo, nuo seno gyveno šiaurės vakarų Lietuvoje ir pajūryje, bet tik ne centrinėje Žemaitijoje.

Kuronizmų (kuršių kalbos reliktų) atsiradimą žemaičių tarmėje galima paaiškinti bendra kuršių ir žemaičių kilme.

Kai kurie tyrinėtojai mano, kad žemaičių, kuršių, žiemgalių ir sėlių genčių kultūros susiformavo ant vakarų baltų substrato (V.Šimėnas).

Todėl žemaičiai kultūriniu ir kalbiniu požiūriu buvo artimesni šioms gentims, o ne lietuviams, kurie yra rytų baltai. Verti dėmesio naujesni kalbininkų darbai, kuriuose dėmesio skiriama žemaičių kilmės problematikai.

Tyrinėtoja J.S.Laučiūtė 1990 m. rašė, kad: „nedaug tikimybės beturi tvirtinimas, kad žemaičių vardas tereiškęs grynai geografinį, o ne etninį požymį. Kad žemaičiai nuo seno nebuvo tapatūs lietuviams, o tik jiems artima gentis, vėliau sulietuvėjusi, rodo kai kurios kalbos ypatybės — jokiais fonetiškais terminais neįmanoma paaiškinti vyriškosios giminės daiktavardžių vienaskaitos naudininko galūnės -ou <*-ou, pvz. žemaitiškai velkou (lietuviškai — vilkui)“.

Kalbininkas A.Girdenis, tyrinėjęs žodžio galo reiškinius šiaurinių žemaičių tarmėje, priėjo išvados, kad žemaičiai nuo aukštaičių kalbos atžvilgiu pradėjo skirtis ne vėliau kaip nuo VII a. po Kr., o pirmieji saviti žemaičių fonetikos bruožai galėjo atsirasti net V a. po Kr.

Tyrinėtojas mano, kad žemaičių tarmė atsirado ne kalbinės diferenciacijos, bet kalbinės integracijos būdu — į lietuvių kalbą įsiliejus senajai gentinei žemaičių kalbai.

A.Girdenio mokinys J.Pabrėža laikosi nuomonės, kad dar VII a. po Kr. tarp lietuvių ir žemaičių buvęs ryškus kalbų skirtumas, kuris vėliau sumažėjęs.

Tyrinėtojo nuomone, žemaičių tarmė šiuo metu turi visus atskiros kalbos požymius. Reikia pasakyti, kad kalbininkų S.J.Laučiūtės ir A.Girdenio mintims pritaria dauguma archeologų, rašiusių žemaičių kilmės klausimais (R.Jablonskytė-Rimantienė, A.Tautavičius, M.Michelbertas, V.Šimėnas).

Atkurdami tautos priešistorę, archeologai remiasi archeologinių kultūrų raidos tyrinėjimais. Kuria nors kalba kalbanti žmonių grupė sukuria savitą buitį, savitą dvasinę ir materialinę kultūrą. Ilgainiui susidaro etninė bendrija. Būdinguosius etninių bendrijų bruožus atskleidžia buities ypatumai (apranga, papuošalai, ginklai, darbo įrankiai, keramika), papročiai, laidojimo ritualai, siejami su apibrėžtoje teritorijoje, konkrečią archeologinę kultūrą palikusiais žmonėmis. Šie kultūros elementai beveik nekinta ištisus šimtmečius.

Žinodamas būdingiausius rašytiniuose šaltiniuose minimų gentinių junginių kultūros bruožus, archeologas gali palaipsniui pereiti prie ankstesnių laikotarpių, tyrinėti, kaip krašte archeologinės kultūros keitė viena kitą, ar jos turėjo genetinį ryšį, ar buvo tarp jų tęstinumas. Tokiu būdu galima pasekti tam tikros etninės bendrijos kultūros raidą nuo jos užuomazgų iki rašytinės istorijos laikų.

Taikydamas paminėtą metodą, archeologas A.Tautavičius 1968 m. pirmasis išskyrė centrinės Žemaitijos plokštinių kapinynų archeologinę kultūrą, kurią susiejo su etniniu vienetu — žemaičių gentiniu junginiu.

Senoji žemaičių kultūra, daugumos archeologų nuomone (A.Tautavičius, G.Zabiela, V.Žulkus, A.Butrimas, V.Šimėnas), IV-V a. po Kr. išaugo iš archajiškos Žemaitijos ir šiaurės Lietuvos pilkapių kultūros ir išsilaikė iki XIII a.

Per tą laiką žemaičiai sukūrė savitas tradicijas ir papročius, greičiausiai, ir kai kuriuos savitus gentinės bendruomenės organizavimo bruožus. Susiformavusi senoji žemaičių kultūra V-XII a. užėmė centrinę Žemaitijos dalį.

Šiaurinė jos riba galėjo eiti, apytiksliai, linija Gadūnavas-Tryškiai-Kuršėnai-Šiauliai. Pietvakariuose žemaičius nuo skalvių, gyvenusių Tauragės apylinkėse, skyrė negyvenama dykra. Pietuose ir pietryčiuose žemaičių teritorijos riba galėjo eiti Pagramančio, Batakių, Skaudvilės, Viduklės, Kalnujų, Girkalnio ir Betygalos apylinkėmis. Vakarinė žemaičių gyventų plotų riba ėjo kairiuoju Jūros krantu ir Tverų bei Žarėnų apylinkėmis, o rytuose siekė Dubysą ir Šušvės aukštupį.

Rašytiniuose šaltiniuose žemaičiai pirmą kartą paminimi 1219 m. Voluinės kronikoje, aprašant tais metais sudarytą sutartį tarp Voluinės kunigaikščio Danieliaus ir lietuvių kunigaikščių. Kronikoje pasakyta, kad derybose dalyvavo ir žemaičių kunigaikščiai Gedvilas bei Vykintas.

Archeologo akimis žiūrint, šie kunigaikščiai buvo centrinės Žemaitijos plokštinių kapinynų kultūros atstovai. Įdomu, kad centrinės Žemaitijos plokštinių kapinynų kultūros teritorija beveik sutampa su šių dienų pietų žemaičių (dūnininkų) patarmės arealu (A.Bumblauskas).

Tad senoji žemaičių gentinė kalba galėjo būti panaši į šių dienų pietų žemaičių patarmę.

Šiaurės žemaičių patarmės (dounininkų) arealas beveik sutampa su kuršių genčių gyventomis vietomis. Ši patarmė, greičiausiai, atsirado sumišus žemaičių ir kuršių gentinėms kalboms.

Dalis archeologų žemaičių kilmę sieja su I-IV a. vidurio Lietuvos plokštinius kapinynus palikusiais žmonėmis (R.Volkaitė-Kulikauskienė, L.Vaitkunskienė).

R.Volkaitė-Kulikauskienė iškėlė teoriją, kad iš vidurio Lietuvos pražemaičiai apie III-IV a. ėmė migruoti į šiaurę ir šiaurės vakarus (į Žemaitijos ir šiaurės Lietuvos pilkapių sritį), platindami tarp vietinių gyventojų savus papročius.

Dėl migracijos V-VIII a. tarp Jūros vakaruose ir Šventosios rytuose susiformavo savita plokštinių kapinynų kultūra, kurią tyrinėtoja sieja su žemaičiais. R.Volkaitė-Kulikauskienė žemaičių gentinį junginį suvokia kaip etninį vienetą, o L.Vaitkunskienė, bene vienintelė iš Lietuvos archeologų mano, kad žemaičių genčių sąjunga buvo ne etninis, o teritorinis politinis-administracinis darinys, apjungęs rytų ir vakarų baltus.

Archeologė išskiria tris žemaičių kultūros lokalinius variantus: 1. Jūros baseinas (vakariniai žemaičiai); 2. Nevėžio baseinas (rytiniai žemaičiai); 3. Šiaulių ir Radviliškio apylinkės — šiaurinių žemaičių gyventi plotai (L.Vaitkunskienė).

Žemaičių genčių sąjunga, anot L.Vaitkunskienės, išsiskyrė V a., jos kūrėjas ir hegemonas buvo vidurio Lietuvos plokštinių kapinynų kultūra. Tyrinėtojos nuomone, V a. Jūros baseinas, kuriame gyveno kuršiai, buvo inkorporuotas į žemaičių gentinio junginio sudėtį ir sužemaitėjo, nors regiono kultūros pagrindu liko kuršiškos tradicijos.

L.Vaitkunskienė remiasi ne tik archeologiniais šaltiniais, bet ir istorikų bei kalbininkų darbais. Ji teigia, kad kalbininkų ir istorikų darbuose žemaičiai nelaikomi etniniu vienetu, žemaičių ir aukštaičių pavadinimai tėra geografinės sąvokos.

Panašios nuomonės laikosi istorikas A.Bumblauskas, kuris teigia, kad žemaičių vardas atsirado Neries žemupio gyventojams apibūdinti, o aukštupyje gyvenę aukštaičiai.

Senieji žemaičiai turėjo kalbėti šių dienų vakarų aukštaičių patarme, o ne žemaitiškai. Vėliau etnonimas galėjo apimti ir gerokai toliau į vakarus nuo Neries ir Nevėžio gyvenančius žmones.

Anot A.Bumblausko, politinės aplinkybės galėjo nulemti tai, kad žemaičiais pradėti vadinti tik tie žmones, kurie gyveno į vakarus nuo Nevėžio. Žemaitijos vardas turėjo „slinkti“ į vakarus, o Neries ir Nevėžio žemupių žmonės — „užmiršti“, kad buvo žemaičiai. Šis bandymas paaiškinti žemaičių kilmę atrodo keistokai — visiškai eliminuojami archeologiniai duomenys ir bandoma spręsti apie žemaičius V a. iš rašytinių šaltinių, surašytų beveik po 1000 metų.

Tačiau R.Volkaitės-Kulikauskienės, L.Vaitkunskienės ir A.Bumblausko teorijos — rytinių žemaičių lokalizavimas Nevėžio upės baseine ir jų siejimas su vidurio Lietuvos kapinynų kultūra yra problematiškas, menkai paremtas archeologiniais duomenimis.

Centrinės Žemaitijos kapinynų ir vidurio Lietuvos kapinynų kultūros V-XII a. — tai dvi skirtingos kultūros, turinčios nedaug bendrų bruožų.

IV a. pab.-V a., žemaičių kultūros susiformavimo laikotarpiu, pastebimas vidurio Lietuvos gyventojų judėjimas į šiaurės vakarus, šiaurę ir šiaurės rytus.

Judėdami į šiaurės vakarus, centrinės Lietuvos gyventojai įsiskverbė ir į centrinėje Žemaitijoje gyvenusių genčių teritorijas, padarė joms tam tikrą įtaką, bet tikrai neasimiliavo ir nebuvo jų hegemonu.

Vienas iš argumentų pagrindžiančių šį teiginį yra tai, kad V-XII a. žemaičiai atkakliai laikėsi savo tradicijų ir praktikavo inhumaciją (laidojo mirusius nedegintus), tuo tarpu aplinkinės gentys, tarp jų ir vidurio Lietuvoje, jau V-VIII a. perėjo prie mirusiųjų deginimo papročio.

Todėl labiau pagrįsta atrodo A.Tautavičiaus nuomonė, kuris teigia, kad vidurio Lietuvos kapinynų kultūrą sukūrė aukštaičių gentys (dar vadinamos vakarų aukštaičiais), o ne rytiniai žemaičiai.

Taigi įvairių sričių specialistai — kalbininkai, istorikai, archeologai — skirtingai žvelgia į žemaičių kilmės problemą.

Straipsnio autoriui, kaip archeologui, labiau imponuoja tyrinėtojai, kurie mano, jog žemaičių genčių sąjunga buvo etninis vienetas ir jos kilmę sieja su centrinės Žemaitijos plokštinių kapinynų kultūra, susiformavusia IV a. pab.-V a. ir išsilaikusia iki XIII a.

Išsiskyrusios žemaičių kultūros pagrindu buvo archaiška vakarų baltų Žemaitijos ir šiaurės Lietuvos pilkapių kultūra.

Be abejo, etninės bendruomenės nėra nekintantis dalykas. Gyvos žmonių bendruomenės laikui bėgant nuolat kinta — bendrauja, maišosi, asimiliuojasi.

Taip ir žemaičiai XIII-XV a. suartėjo su lietuviais, tapo besiformuojančios lietuvių tautybės potaute, o žemaičių gentinė kalba — lietuvių kalbos tarme.

Žemaičių atskirumą ir Žemaitijos autonomiją Lietuvos valstybėje iki pat 1795 m. lėmė ne tik, kaip kartais teigiama, politinės aplinkybės, bet ir gilias šaknis turintis žemaičių gentinis savitumas, kuriuo rėmėsi stipriausia Žemaitijoje genčių sąjunga.

Kelios mintys, kurios kyla skaitant Alfredo Bumblausko „Senosios Lietuvos istoriją 1009-1795 m.“


Šaltinis - http://www.voruta.lt/kelios-mintys-kuri ... %E2%80%9C/

2005-08-24
Akad. prof. habil. dr. Zigmas Zinkevičius, Vilnius

Tai ne recenzija. Istoriko knygą tegu recenzuoja istorikai. Kaip kalbotyros specialistas, noriu pasamprotauti tik dėl vieno kito teiginio, susijusio su kalbos istorija, anaiptol nesiekdamas autoriaus kritikuoti.

....................

Negalima neaptarti „žemaičių klausimo“.

Pirmiausia reikia pasakyti, kad dabar vartojamas krašto pavadinimas Žemaitija yra naujas. Seniau tebuvo Žemaičiai. Šiuo pavadinimu žymėta ne etninė ar kalbinė, bet geografinė, politinė sąvoka ir reiškė valstybinio vieneto, kunigaikštijos pavadinimą. Pirmą kartą šis pavadinimas paminėtas Ipatijaus metraštyje, kur kalbama apie 1215 m. įvykius.

Jis atsirado nuo teritorijos branduolį sudariusių dabartinės etninės Vidurio Lietuvos – Nevėžio baseino – žemumų. Šio pavadinimo kilmė buvo aiški jau Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui (1430 03 11 laiškas imperatoriui Zigmantui) ir lotyniškai rašiusiems XVI–XVII a. lenkų autoriams Motiejui Miechovitai, Motiejui Stryjkowskiui, Janui Lasickiui ir kitiems. Kryžiuočių kronikose kartais jį išversdavo į lotynų ar vokiečių kalbą: „žema žemė“, vok. Niederland. Vytautas tvirtina (nurodytame laiške), kad Žemaičių žemėje gyvena tie patys lietuviai ir šneka ta pačia lietuvių kalba.

Pasibaigus karams su kryžiuočiais iš Žemaičių žemės prasidėjo gyventojų skverbimasis į ištuštėjusias, dykra paverstas ir labai sunaikintas pasienio sritis pagal Nemuną ir į vakarus, į buvusią kuršių teritoriją dabartinės žemaičių tarmės ploto aukštumose iki pat Baltijos jūros. Viso to nemažo ploto, kurį vakaruose ribojo Baltijos jūra, rytuose linija Žeimelis–Linkuva–Pakruojis–Šeduva, į pietus nusitęsusio dabartine Suvalkija pagal buv. Prūsijos sieną, Šakius iki pat Virbalio apylinkių, gyventojus anuomet imta vadinti žemaičiais, tarp jų ir sulietuvėjusius kuršius.

1417 m. buvo įsteigta atskira Žemaičių vyskupija su centru Varniuose (tuomet vadinta Medininkais). Jos poreikiams tenkinti ir ypač kovojant su Reformacija imta leisti knygas rašomąja kalba, kuriai pradžią davė senõsios Žemaičių žemės – Nevėžio žemumų – ano meto tarmė. Toji rašomoji kalba anuomet buvo vadinama žemaičių kalba, kuria rašė, pavyzdžiui, kėdainiškis Mikalojus Daukša. Ji su dabartine žemaičių tarme neturi nieko bendra.

Vakarinėje Žemaičių kunigaikštijos dalyje, kur anksčiau gyveno kuršiai, ilgainiui susidarė savita lietuvių kalbos tarmė, kurią imta vadinti žemaičių tarme. Tai nauja žodžio žemaičiai reikšmė, įsigalėjusi tik nuo XIX a. vidurio ir susijusi su dialektologijos mokslo pažanga.

Kaip tarmės vardas, žodis žemaičiai dabar visuotinai įsigalėjęs, nors geografiniu požiūriu jis jau nebetikslus, nes žemaičių tarmės branduolį sudaro Telšių aukštumos, o ne žemuma (ten tik tarmės pakraščiai).

Iš to, kas pasakyta, aiškėja, jog vartojant terminą žemaičiai, reikia aiškiai pasakyti, kokie žemaičiai turimi omenyje: buvę Žemaičių kunigaikštijos gyventojai ar žmonės, kalbantys dabartine žemaičių tarme. Tai ne tas pats.

Dabartinei žemaičių tarmei atsirasti lemiamą reikšmę turėjo kuršių substratas. Sulietuvėdami kuršiai išlaikė daug savo kalbos, artimos lietuvių kalbai, ypatybių, ne tik fonetinių (kuršišką tartį), bet ir gramatinės sandaros, žodyno. Daugelis žemaičių tarmei būdingų ypatybių vienaip ar kitaip savo kilme yra susijusios su kuršių kalba.

Manytina, kad žemaitiškai šnekantys lietuviai iš kuršių yra paveldėję ne tik kalbos, bet ir savitus būdo bruožus: užsispyrimą, atkaklumą, drąsą ir kt. Šiuo atžvilgiu žemaičiai labai primena istoriniuose šaltiniuose minimus kuršius, drąsiai ir ištvermingai kovojusius prieš Ordino galybę (apie visa tai žr. Z. Zinkevičius, Rinktiniai straipsniai, I, 346–353).

Dabar Lietuvoje atsiranda polinkis nutylėti žemaičių vardo ir sąvokos istorinį kitimą. Lyg visuomet tuo vardu būtų buvę vadinama tai, ką dabar vadiname. Yra tokių „ultrapatriotų“ žemaičių, kurie tvirtina juos esant skirtinga nuo lietuvių tauta. Esą žemaičiai savo kilme nebuvę lietuviai, bet sudarę atskirą baltų gentį, artimą žiemgaliams.

Taip manyti pretekstą sudarė kai kurie kalbininkai, nekreipiantys dėmesio į kuršių substrato vaidmenį žemaičių tarmės kilmei ir stengiantys kuršių kalboje vykusių procesų pasekmę, turimą kaip substratinį elementą žemaičių tarmėje, tapatinti su tikruoju žemaičių tarmės paveldu, pačius tuos vyksmus traktuoti taip, lyg jie būtų vykę žemaičių tarmėje. Kadangi tie procesai siekia labai senus rytinių baltų epochos laikus, tai ir daroma išvada, esą žemaičiai buvę skirtinga nuo lietuvių baltų gentis, kaip žiemgaliai, sėliai ar latgaliai, užėmę tarpinę padėtį tarp lietuvių, latvių ir prūsų.

Į klystkelius nuvedė nekūrybiškas sinchroninės kalbotyros metodų taikymas kalbos diachronijai tirti, taip pat žemaičių termino istorinės kaitos „pamiršimas“, sukėlęs terminologinę painiavą.

Prie klaidingos sampratos, jog žemaičiai yra ne lietuvių tautos etninė grupė, pasakytume, potautė, bet „atskira tauta“ įtvirtinimo prisidėjo ne tiek minėtieji kalbininkų ar analogiški kai kurių archeologų darbai, kiek tiesioginis kiršinimas iš šalies, mūsų priešų pastangos suskaldyti lietuvių tautą ir Lietuvos valstybę. Prisiminkime Ch. L. T. Pichelio knygą Žemaitija, kuri laikytina tokio kiršinimo viršūne (apie ją žr. Z. Zinkevičius, Rinktiniai straipsniai, III, 345–347).

A. Bumblausko veikale „žemaičių klausimas“ sprendžiamas prieštaringai: žemaičiai laikomi atskira baltų gentimi (p. 22, 31), bet žemaičių tarmė traktuojama kaip kuršių substrato padaras (p. 52, 53).

Tačiau abu šie teiginiai yra nesuderinami ir dėl to šokiruoja skaitytoją. Beje, kuršiai klaidingai laikomi toliausiai vakaruose gyvenusia baltų gentimi (p. 28), užmirštant dar toliau į vakarus gyvenusius prūsus.

Kalbama ir apie baltų gentį lamatėnus (p. 31), kurios nerasite jokiame baltų kalbotyros sąvade, nes neaptikta tariamų lamatėnų kalbos pėdsakų. Iš užuominų apie juos ir žemėlapio (p. 53 viršuje dešinėje) matyti, kad jie lokalizuotini dabartinių vakarų žemaičių („donininkų“) plote, taigi greičiausiai Lamatos vardu šaltiniuose vadinta (gal gauta iš finų?) viena kuršių genties sritis.

Laikyti lamatėnus atskira baltų gentimi būtų galima tik tuo atveju, jeigu tame krašte būtų aptinkama kokių specifinių, kitų baltų genčių neturėtų, kalbos palaikų. Betgi to nėra.
.......

Ši, kaip ir kitos pastabos, pateikiamos pamąstymui. Negerovės, ypač liečiančios Lietuvos istoriją, turi būti svarstomos ir, kur įmanoma, taisomos.

Paveiksliukus rasite tinklapyje, adresu:
http://www.mazoji-lietuva.lt/article.php?article=359
ir laikraštyje „Voruta“ Nr. 16 (586), 2005 m. rugpjūčio 20 d.

--------------------------------------------------------------

XVIII a. pradžioje Mažojoje Lietuvoje Gumbinės šnektos pagrindu buvo sukurta Prūsijos lietuvių bendrinė raštų kalba, o Didžiojoje Lietuvoje beveik tuo pat metu vidurietiškojo lietuvių raštų kalbos varianto (vad. „žemaičių kalbos“, arba „kėdainiškių tarmės“) pagrindu susiformavo pirmoji LDK lietuvių bendrinė raštų kalba (vad. „bažnytinė bendrakalbė“), – šia bendrine lietuvių raštų kalba, kuri taip pat vadinta „žemaičių kalba“, parašytos beveik visos nuo XVIII a. pradžios iki XX a. pradžios išleistos lietuviškos knygos; aukštaitiškoji „lietuvių kalba“ nuo XVIII a. pradžios lietuvių rašytojų beveik nebevartota.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Visų pirma visi turi įsidėmėti, kad Aukštaičių (vienas iš dokumentuose užrašytų tarminių variantų - Aukštota (Auxtote, EPISTOLA VITOLDI, MAGNI DUCIS LITHUANIAE, AD SIGISMUNDUM, IMPERATOREM ROMANORUM, 11 Martii 1420)) ir Žemaičių (tarminiai seni variantai Žemota (в Ипатьевской летописи под 1219 г. ...а Жемотьскъıи 32 кнѧз̑ Ерьдивилъ), Žemudė - iš čia kilo slavų vartojamas pavadinimas Жмудь) sąvokos (gerokai vėliau virtusios Aukštaitijos ir Žemaitijos pavadinimais) laikui bėgant "slinko" į vakarus, kol galų gale nepasiekė kuršių žemes, kur ir yra dabartinė "kalbinė" Žemaitija.

Первые письменные упоминания Аукштайтии

1294 m. - Austechiam, terram regis Lethowie
1322 m. - terra Eustoythen
1323 m. - lant to Eusteythen unde Sameyten
1324 m. - lant to Eusteyten unde Sameythen
1315-1326 m. - rex de Owsteiten
1329 m. - tres servos fugitivos de Owehsteten
1337 m. - Ochsteten
1338 m. - Die coninck van Ansteiden ende van Sameyten
1348 m. - Auchstetter gegent
1354-1356 m. - de Austeyten
1373 m. - in terram Austheithen
1374 m. - Austheythen
1413 m. - Austenten, Awstayten
1420 m. - Auxstote

Первые письменные упоминания Жямайтии

1219 m. - в Ипатьевской летописи под 1219 г. ...а Жемотьскъıи кнѧз̑ Ерьдивилъ
1323 m. - lant to Eusteythen unde Sameyten
1324 m. - lant to Eusteyten unde Sameythen
1338 m. - Die coninck van Ansteiden ende van Sameyten
1420 m. - Samaytarum, Szomoyth, Samoyte, Samaytas, Samagitte, Samagicia...

EPISTOLA VITOLDI, MAGNI DUCIS LITHUANIAE, AD SIGISMUNDUM, IMPERATOREM ROMANORUM, 11 Martii 1420

Выдержка из письма Витаутаса 1420 г. Римскому императору Сигизмунду:

/…/ Sed quod terra Samaytarum est terra inferior ad terram Lythwanie, ideo Szomoyth vocatur, quod in lythwanico terra inferior interpretatur. Samoyte vero Lythwaniam appelant Auxtote, quod est terra superior respectu terre Samaytarum. Samagitte quoque homines se Lythwanos ab antiquis temporibus et nunquam Samaytas appelant, et propter talem ydemptitatem (sic) in titulo nostro nos de Samagicia non scribimus, quia totum unum est, terra una et homines uni. /…/

Витаутас объясняет императору Сигизмунду в 1420 г., что значит названия аукштайтов и жемайтов на литовском языке:

«…вы сделали и объявили решение по поводу Жемайтской земли, которая есть наше наследство и вотчина из законного наследия наших предков. Ее и теперь имеем в своей собственности, она теперь есть и всегда была одна и та же самая Литовская земля, поскольку есть один язык и одни люди (unum ydeoma et uni homines). Но так как Жемайтская земля находится ниже Литовской земли, то и называется Жемайтия, потому что так по-литовски называется нижняя земля (quod in lythwanico terra inferior interpretatur). А жемайты называют Литву Аукштайтией, то есть верхней землей по отношению к Жемайтии. Также люди Жемайтии с древних времен называли себя литовцами, и никогда жемайтами (Samagitte quoque homines se Lythwanos ab antiquis temporibus et nunquam Samaytas appelant), и из-за такого тождества мы в своем титуле не пишем о Жемайтии, так как все есть одно - одна земля и одни люди.»

(Codex epistolaris Vitoldi, Krakow, 1882, c. 467).

Примечание: по-литовски žemas - "низкий", aukštas - "высокий".

PETRAS KALNIUS. ŽEMAIČIŲ ETNIŠKUMAS: ESAMAS AR KONSTRUOJAMAS?

Lietuvos istorijos institutas

Tautosakos darbai XXXIV 2007
ŽEMAIČIŲ FOLKLORO TYRIMAI ISSN 1392–2831

http://www.llti.lt/failai/05%20Kalniaus.pdf

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Klaipėdos krašto aukštaičių (vakarų aukštaičių patarmė) paplitimas:

http://tarmes.lki.lt/F_vakmap.htm

Paveikslėlis

Аukštaičių puntininkų tarmė (Rytų aukštaičiai vilniškiai)


https://www.facebook.com/groups/1533380 ... 2356735403

Arwi Rakecky

Есть ссылка послушать, как он звучит?

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Arwi Rakecky
, надо искать в инете слова "aukštaičių puntininkų tarmė" https://www.vle.lt/Straipsnis/puntininkai-77088 .

Сейчас это наречие называется Rytų aukštaičiai vilniškiai http://www.tarmes.lki.lt/F_ravmap.htm

Записи имеются тут http://www.tarmes.lki.lt/tarmes_garsai/, но чтобы их послушать надо зарегистрироваться.

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgs 2021 16:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Gru 2022 20:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

Jonas Salakas, be abejo kiekviena tarmė gali tapti kalba. :)

Kaip maždaug pasakė vienas politikas: "kalba nuo tarmės skiriasi tuo, kad kalbą gina armija". :")

Vaidotas Puteikis

Robertas Keliauskas ir Jonas Salakas, bei Kęstutis Čeponis, apibendrintai galima sakyti, kad žemaičiai buvo ir yra lietuvių potautė, kuri ilgą laiką (15-19 a.) buvo tarsi (!) tauta (para'etnosas) lietuvių did'tautėje (makro etnose).

Bet reikia pažymėti, kad tik dėlto, kad patys žemaičiai (Daukantas, Poška, Valančius ir kiti) pirmieji suprato, kad vieni žemaičiai nesugebės pasipriešinti maskoliams ir per kad yra per silpni vieni atsverti lenkišką įtaką, žemaičiai paaukojo dalį savo savitumo bendro lietuviškumo naudai.

Kaip ten bebūtų, iš tiesų žemaičiai tai lietuvių, žiemgalių ir kuršių mišinys, kuriame visiškai vyrauja lietuviškas pradas.

Dar reikia pažymėti, kad tarp potautės ir pilnavertės tautos yra du žingsniai.

Pirmas, kad potautės atstovai save suvoktų kaip atskirą tautą, ir dar svarbesnis, antras, kad kitos tautos (o ypač motininė) pripažintų buvusią potautę atskira tauta.

Žemaičių atvejis nėra koks nors išskirtinis, toks pat yra moravų Čekijoje, kašubų, opoliečių ir net mozūrų Lenkijoje, olandų, austrų, bavarų Vokietijoje ir t.t.

Problema yra ta, kad patys žemaičiai turi skirtingas tapatybes - jeigu pietiniai ir rytiniai žemaičiai, dažniausiai pirmiausiai yra lietuviai, o tik po to - žemaičiai, tai šiauriniai, visų pirma yra žemaičiai (dabar kartais, tik žematei), o tik po to lietuviai.

Todėl jei tarelkino/bliudočkino/lėkštučio chebra laimėtų bent dalyje šiaurės Žemaitijos, tai skiltų ne tik Lietuva, bet ir pati Žemaitija.

Robertas Keliauskas

Jonas Salakas, Kauniškių-ariogališkių tarmės pagrindu lietuvių bendrinė kalba sukurta.

Ir ji buvo vadinama Žemaičių kalba. :)

Vaidotas Puteikis

Robertas Keliauskas, kai priklausė Žemaitijai, tai dalis tos kalbos buvo vadinama žemaičių kalba, bet tai netikroji žemaičių kalba/ruoda, nes pvz. Mažosios Lietuvos baltasermėgiai taip pat kalbėjo, bet savęs žemaičiais niekados nelaikė.

Be to, pas šituos 'žemaičius' buvo dviguba savimonė.

19 a. Užnemunė akimirksniu virto Suvalkija ir visiškai pamiršo apie savo žemaitiškumą, ko niekados nebuvo, pvz., Pietų Žemaitijos ruože nuo Raseinių iki Tauragies ir toliau į vakarus.

Iš tikro šitie žmonės kažkada buvo pražemaičiai, bet ne tikri žemaičiai (dūnininkai ir dounininkai).


Prikabinti failai:
J.Juškos tarmių skirstymas.jpg
J.Juškos tarmių skirstymas.jpg [ 293.54 KiB | Peržiūrėta 17868 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Žemaičių partija
StandartinėParašytas: 08 Sau 2023 19:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.by/ru/material/osvoboz ... nt=1668017

№17 Kęstutis Čeponis → Сергей Прищепов, 07.01.2023 18:36

---И жемайты к Малой Литвы отношения не имеют, вообще ни какого.----

Конечно не имеют. :)

В Малой Литве жили аукштайты.

И именно на основе местного аукштайтского наречия появился современный литовский литературный язык.

№28 Владимир Бычковский, Латвия → Kęstutis Čeponis, 07.01.2023 22:27

Значит сейчас язык жемайтов наречие литовского языка, суррогат литовского короче, я правильно понял?

У нас как раз ТАКАЯ позиция властей.

А как у Вас ?

№34 Kęstutis Čeponis → Владимир Бычковский, 08.01.2023 18:35

----Значит сейчас язык жемайтов наречие литовского языка----

Вы неправильно используете термины.

Не путайте наречия и говоры литовского языка (их в начале 20 века в Литве было примерно 120 - в том числе около 70 говоров аукштайтских и 50 говоров жямайтских) с литературным литовским языком.

Сейчас эти говоры в чистом виде знают только небольшое число специалистов-языковедов. И некоторые старые люди в глухих деревнях.

К примеру, я в детстве еще слышал как на местном говоре пунтининкай (северо восточный аукштайтский) говорила моя бабушка и дедушка со своими приятелями, такого же почтенного возраста (дедушка умер на 92 году жизни, а бабушка на 89 году).

Я прекрасно понимаю этот говор, но говорить на нем уже не умею. Мой отец в детстве умел, но говорить правильно тоже уже подзабыл (ему сейчас 91 год скоро будет).

Теперь по поводу литовского литературного языка - он сформировался в конце 19 века на основе сувалкского (южно аукштайтского) говора.

А языковеды в первой половине 20 века в него привнесли множество слов и форм речи и из других литовских говоров, в том числе жямайтских.

Насчет так называемого "жямайтского языка", то на самом деле нет одного единого литературного жямайтского языка.

Разные энтузиасты сейчас выпускают газеты и даже книги на трех вариантах жямайтских говоров.

Один из них ближе к латышским наречиям, два других ближе к литературному литовскому языку.

Вообщем эти три группы энтузиастов представляют именно свои три локальные говоры - Северной Жямайтийи, Южной и Средней.

Ну а в интернете имеется и разные другие группы и отдельные личности, которые не специалисты по жямайтским говорам, поэтому пишут каждый свой собственный вариант "трасянки"... :)

Смешивая и говоры, и слова, и грамматику самых разных говоров, и к тому же добавляя массу всяких варваризмов из других языков - полонизмов, германизмов и так далее...

Но каждый из них считает, что именно его "жямайтский язык" самый настоящий... :)

*********************************

https://www.facebook.com/groups/8445949 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

Войшелк Миндовгович Во первых, нет отдельного литературного жямайтского языка.

Есть три варианта такого языка, которые сейчас пытаются создать три разные группы энтузиастов на основе трех групп жямайтских говоров.

А литовский литературный язык создан на основе сувалкского аукштайтского говора.

Латышский литературный язык создан на основе среднелатышского диалекта.

Ну а белорусский литературный язык связан с диалектами средней части Белоруссии: Ошмяны-Минск-Борисов
https://myfilology.ru/slavyanskaya_phil ... nyj-yazyk/.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Kov 2023 19:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
1411 m. (ar 1409 m.) buvo įkurta Žemaičių seniūnija (lot. Capitaneatus Samogitiae), ir tik 1441 m. Žemaitija tapo autonomiška Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sudėtyje.

Tais pačiais metais Žemaitijai buvo suteiktas oficialus kunigaikštystės statusas ir ji buvo įtraukta į LDK, o vėliau ir į Abiejų Tautų Respublikos valdovų titulus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Bir 2023 18:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/8445949 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

Не путайте религиозное и с ним связанное административное деление Литвы в средние века с истинным этнографическим-языковым делением литовского этноса.

Запад и север Литвы в конце 13 века - в начале 14 века захватили крестоносцы и ливонцы - и они тут основали Жямайтское бискупство, в которое входило тогда и почти половина современной Латвии (Папы римские в свое время даровали всю Жямайтию Ордену Крестоносцев - поэтому Орден все им завоеванные земли Литвы начал именовать Жямайтией).

После победы Литвы в битве при Грюнвальде и Мельнского мира в 1422 г., на части территории этого бискупства было создано Жямайтское староство (Capitaneatus Samogitiae), еще через более чем 100 лет - в 1441 г. - его начали именовать Жямайтским княжеством.

Но языково-этнографически оно на половину состояло из аукштайтских этнографических земель, на которых литовцы говорили на разных аукштайтских наречиях.

Титул литовско-польских монархов в 15-18 веках.
Жямайтия - староство (Capitaneatus Samogitiae 1409-1795) и княжество (Ducatus Samogitiae 1441-1795)


Выделение Жямайтии в отдельный административный регион Литовской Державы - это последствие договоров с Тевтонским орденом после битвы под Грюнвальдом.
Мельнский договор 1422 г.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 0%B8%D1%80

Не надо путать языковые (диалектные), религиозные и политические границы - историческую (этноязыковую) Жямайтию, Жямайтское бискупство и Жямайтское княжество-староство.

В средние века Жямайтское княжество-старостсво (Capitaneatus Samogitiae) изначально имело границы, совпадающие с границами Жямайтского бискупства, которое было основано меченосцами еще в первой половине 13 века (утверждено было булой Папы Римского).

И меченосцы (с 1237 г. ливонское ответвление ордена крестоносцев) границы Жямайтского бискупства очень расширили, так как требовали у Литвы им отдать все Жямайтское бискупство - опираясь на булу Папы Римского.

В Жямайтское бискупство, междум прочим, тогда входили не только Жямайтия и Северная Аукштайтия, но и Земгалия, и Селония, и весь Курш (то есть примерно половина современной Латвии)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... C_1780.jpg

В 15-18 веках (1409/1411–1795) Жямайтия, ранее формально принадлежавшая Ордену, после победы над крестоносцами (в 1422 г. по Мельнскому миру тевтонцы отказались от всяких прав на Жемайтию), начала называться староством (в документах Capitaneatus Samogitiae), а не воеводством (в документах palatinatus), как остальные части Великой Литовской Империи.

К примеру - Palatinatus Vilnensis, Palatinatus Trocensis, Palatinatus Novogrodensis, Palatinatus Vitebsciensis, Palatinatus Minscensis, Palatinatus Mscislaviensis, Palatinatus Smolencensis, Palatinatus Kiioviensis....

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png

http://www.mytravel.by/wp-content/uploa ... xvi-st.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... y_I_RP.png

А в 1441 г. великий князь Литвы Казимир Йогайлович начал себя титулировать князем Жямайтии.
И поэтому потом вплоть до 1795 г. Староство Жямайтии (Capitaneatus Samogitiae) также начали именовать и Жямайтским княжеством (Ducatus Samogitiae).

Вот, к примеру, королевский титул Владислава IV (польск. Władysław IV Waza; 9 июня 1595 — 20 мая 1648) — король польский и великий князь литовский с 6 февраля 1633 (провозглашение избрания 8 ноября 1632), старший сын Сигизмунда III.

Королевский титул на латыни: Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Livoniaeque, necnon Suecorum, Gothorum Vandalorumque haereditarius rex, electus magnus dux Moschoviae.

Русский перевод: Владислав IV, милостью Божьей король польский, великий князь литовский, русский, прусский, мазовецкий, самогитский, ливонский, а также наследный король шведов, готов, вендов, избранный великий князь московский.

А это пример, как именовали себя литовские (и польские) монархи в своих грамотах на литовском языке - например, Владислов IV Ваза, в своем указе от 1639-03-22:

Mes Wladislaus / Ketwirtassis Isch Diewo Malones / Karalius Lenku / Diddisis Kunigaikschtis Lietuwniku / Guddu / Prusu / Mosuriu / Szemaicziu / Inflantůsa / Smolenska / Czernichowa etc. Priegtam ir Schwedu / Gothu / bei Wandalu Tewiksztinis Karalius etc.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Spa 2023 20:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/8445949 ... ent_follow

Donatas Rimkus

Географическiй словарь древней жомойтской земли XVI столетiя

download/file.php?id=720

(Источник - Географическiй словарь древней жомойтской земли XVI столетiя : составленный по 40 актовымь книгамь Руссiеискаго земскаго суда Виленского центральнаго архива древнихь актовыхь книгь - губернiй Виленской, Ковенской, Гродненской и Минской / Иваномь Яковлевичемь Спрогисомь ; Виленский учебный округ. Вильна : И.Я. Яловцер, 1888.
https://elibrary.mab.lt/handle/1/768)

Автор Jānis Sproģis. И он не литовец, а латыш.
https://www.vle.lt/straipsnis/janis-sprogis/

*********************************

https://www.facebook.com/groups/6824273 ... nt_mention

Natallia Klimiankova

Kęstutis Čeponis Так в Вашей же энциклопедии и написано черным по белому: "Он поддерживал царскую национальную политику."

И Вы при этом постите его труд, поддерживающий царскую национальную политику (новолегенду, на которой она строится) под видом исторической истины.

Kęstutis Čeponis

Да, поддерживал.

Однако он написал много работ по этнографии - и они имеют историческую ценность.

Для сравнения - многие знаменитые ученые в мире имели очень странные взгляды (и политичческие, и религиозные, и другие...), но это не умаливает значение их научных работ.

Natallia Klimiankova

Но при этом Вы используете эти работы именно по прямому назначению - для поддержания царской национальной политики.

Kęstutis Čeponis

При чем тут царская национальная политика и всем языковедам-литуанистам прекрасно известный факт, что все литовцы в 16 веке говорили на одном общем языке, в котором были зачатки нескольких наречий (они развились только позже, после введения крепостничества и тем самым ограничив передвижение крестьян литовцев по всей Литве).

Достаточно просто почитать разные литовские книги 16 века.

И не было никакого отдельного жямайтского языка, резко отличного от литовского языка.

Такой язык не появился и в 19 веке - но к этому времени сформировались три группы жямайтских наречий и пять групп аукштайтских наречий.

Все они отличались друг от друга незначительно - но языковеды выделили несколько специфических свойств каждого из наречий.

Natallia Klimiankova И простой вопрос - а какая была, по вашему, царская национальная политика в отношении литовцев-католиков?

Что там об этом говорят апологеты литвинизма? :)


Prikabinti failai:
Географическiй словарь древней жомойтской земли XVI столетiя.jpg
Географическiй словарь древней жомойтской земли XVI столетiя.jpg [ 269.1 KiB | Peržiūrėta 8138 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Lap 2023 22:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
„Ož auksa brongesnė


http://www.zemaiciukalba.lt/

Kas kuožnam ož auksa brongesnė?.. Gimtuoji kalba. Tik anou besėrokoudamė pasakuom vėskou, kas gol ont dūšės, – būnam savėm.

Žemaitems gimtuoji kalba īr žemaitiu. Vo ana vėskam tėik pat pasabni, kap ėr lietoviu bėndrėnė, – der ne tik špuosams, bet ėr literatūras kūrėnems.

Skouda rajuona savėvaldībės R. Granauskė vėišuoji bėbliuoteka so Skouda literatu klubo „Nuojos“ sorėktavuojė laidū „Ož auksa brongesnė“, katruos skombies žemaitėška tuo kluba nariū kūrība, cikla. Laidas bova ruodītas interneta suocialėnė tinkla „Facebook“ bėbliuotekas paskīruo. Vu če galėt rastė vėsas tas laidas vėinuo vėituo.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 62 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007