Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Geg 2024 00:25

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 06 Bal 2012 18:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
XX a. 3–4 dešimtmečio Lietuvos sporto ženkleliai iš Algimanto Astiko kolekcijos


http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... eliai.html

Sporto ženkleliai Europoje atsirado XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. Antai Šveicarijoje pirmieji sporto ženkleliai pasirodė 1870 m., šalyje ėmus steigti sporto organizacijas, Vokietijoje pirmasis sporto ženklelis sukurtas 1912 metais. Masiškesnę ženklelių gamybą ribojo dvi priežastys: sporto organizacijos negalėjo tam skirti daug lėšų, be to, dauguma jų neturėjo savo organizacijos logotipo. Ženklelių gamybai naudotas metalas, plastikas, oda, tekstilė, guma. Dažniausiai ženkleliai gaminti iš įvairių metalų.

Atkūrus Lietuvos valstybę, imta rūpintis visuomenės fizine kultūra. 1919 m. gegužės 18 d. Kaune įsteigta Lietuvos sporto sąjunga buvo pirmoji sporto organizacija Lietuvoje, koordinavusi kitų sporto organizacijų veiklą. Pirmieji sporto klubai, draugijos, sąjungos dėjo pagrindus sporto plėtrai ir populiarinimui visuomenėje. Sporto ženkleliuose, kurie mūsų šalyje pradėti gaminti XX a. 3 dešimtmetyje, atsispindi Lietuvos sporto istorija – pirmosios varžybos, olimpiados, pirmieji laimėjimai, padėkos, paskatinimai, naujų sporto organizacijų steigimas.

Sporto ženkleliai ilgainiui tapo kolekcionavimo objektu. Lietuvos nacionaliniame muziejuje saugomas nusipelniusio Lietuvos kultūros, švietimo ir meno veikėjo, kolekcininko Algimanto Astiko (1929–1990) sukauptas 1918–1940 m. Lietuvos apdovanojimų ir ženklelių rinkinys (560 vnt.). Kolekcijos pagrindu A. Astikas parengė knygą Lietuvos ordinai, medaliai ir ženkleliai 1918–1940 (Vilnius, 1993), kurią papildė ir iš kitų šaltinių gautais ženklais.

LNM saugomoje A. Astiko kolekcijoje yra 459 ženkleliai, iš kurių 35 skirti Lietuvos sportui. Tai Lietuvos sporto organizacijų, vietinių ir tarptautinių varžybų, pirmenybių ir paskatinamieji ženkleliai. Į pristatomą parodą neįtraukti ženkleliai, skirti skautams, taip pat rengusiems sporto varžybas, bei Lietuvos aviacijai, kuriems numatomos atskiros parodos.

Lietuvos sporto ženkleliuose dažniausiai vaizduojama organizacijos pavadinimas ar jo santrumpa, organizacijos emblema ar vėliava, Lietuvos vėliava, stilizuoti simboliai, atspindintys vieną ar kitą sporto šaką, draugiją, klubą. Pavyzdžiui, Lietuvos dviratininkų sąjungos ženklelio averse yra dviračio ratas, Lietuvos automobilių klubo ženklelyje – automobilio ratas, Vytis, stilizuoti sparnai, klubo pavadinimas, Kauno vandens klubo, kuris priklausė Jaunalietuvių sporto organizacijai, ženklelyje vaizduojama organizacijos emblema – trys raudonos liepsnos.

Ženklelių reversuose paprastai įkalami gamintojo inicialai ar įmonės pavadinimas, ženklelio numeris, praba, kiti įrašai, kartais išgraviruojama dedikacija. Įrašai padeda identifikuoti gamintoją, metalą, asmenį, kuriam skirtas ženklelis.

Ženkleliai dažniausiai buvo gaminami iš sidabro – sidabriniai ženkleliai A. Astiko kolekcijoje sudaro beveik pusę visų objektų. Tačiau sidabro praba buvo žymima retai, dažniausiai pasitaiko 800 ir 925 praba. Puošta auksavimu, o vėliavoms ar organizacijų logotipams naudotas įvairių spalvų emalis. Auksuoti ir ženklelių reversai, veikiausiai, kad neteptų audinio.

Išskiriami keli ženklelių priesagų būdai: veržlelės, adatėlės, žiogeliai, smeigtukai. Sporto ženkleliuose vyrauja veržlelės, kurios tvirčiau laikosi prie uniformos ar sportinio drabužio, ir prilituotos adatėlės.

Dažnai ženkleliuose nėra dailininkų ar gamintojų ženklų, inicialų, todėl sunku nustatyti jų gamintoją ir pagaminimo vietą. A. Astiko kolekcijos sporto ženkleliuose įkalti gamintojo ženklai rodo, kad daugiau kaip pusė jų yra pagaminta įmonėje „Huguenin Frères & Co“, Le Loklio (Le Locle) mieste, Šveicarijoje. Taip pat buvo gaminama Estijoje, Talino įmonėse „Roman Tavast“ ir „Metallmark“, Kaune, įmonėse „Gravelit“ ir „Graviūra“ bei graverių Kazio Zvolinsko ir, tikėtina, M. Kliono dirbtuvėse.

Foto ir aprašymus žiūr. čia
http://www.lnm.lt/virtualios-parodos/li ... eliai.html

Sporto organizacijų ženkleliai
Vietinių sporto varžybų ženkleliai
Lietuvoje vykusių tarptautinių varžybų ženkleliai
Kiti ženkleliai

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007