Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 22:23

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 28 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 16 Gru 2010 20:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Pabėgusieji į laisvę


http://senas.lzinios.lt/lt/2010-12-16/p ... aisve.html

LIETUVOS ŽINIOS > Nr. 288 (12817), 2010 gruodžio 16 d.

Palmyra KRUPENKAITĖ
Specialiai LŽ iš Astanos

      Šiandien Kazachstanas švenčia tik 19-ąsias nepriklausomybės metines. Tačiau šios jaunos valstybės įtaka Eurazijos regione auga neįtikėtinai greitai. Neįtikėtinai greitai stiprėja ir kazachų nacionalinis sąmoningumas bei didžiavimasis savo valstybe, nors jie tikrai negyvena geriau už lietuvius.

      Šią vasarą Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas Astanoje atidengė paminklą, skirtą chanams Kerėjui ir Žanibekui, kurie XV amžiuje įkūrė Kazachų chanatą. Šis 12 metrų aukščio paminklas skirtas naujam gyvenimui, nepriklausomybei ir laisvei. Sėdintis chanas Kerėjus simbolizuoja stabilumą ir išmintį, stovintis Žanibekas - orumą, drąsą ir stiprybę. Dabar šiuos chanus, atsilaikiusius prieš mogolus ir galingą chaną Abulcharą, kazachai garbina kaip savo valstybės įkūrėjus, nors dar prieš 19 metų retas buvo apie juos girdėjęs.

      Prezidentas N.Nazarbajevas abu chanus vadina didžiavyriais ir tautos kūrėjais, o jiems pastatytą paminklą - neišpasakyto kazachų dėkingumo simboliu už jų indėlį į Kazachstano kaip valstybės formavimą. Paminklas pastatytas "toje vietoje, kur 1997 metais suplakė naujos šalies sostinės Astanos širdis" (šioje vietoje stovėjo pirmoji šalies prezidento rezidencija, vėliau perkelta į Akordos rūmus kairiajame Išimo upės krante).

      Kazachstanui tapus nepriklausoma valstybe, kazachai susidomėjo savo tapatybe, istorija ir jau nebemano, kad ji prasidėjo XVIII ar XIX amžiuje, t. y. nuo tada, kai didžiuliai žemės plotai buvo įjungti į Rusijos imperiją.

      N.Nazarbajevas nuolat pabrėžia, jog Astanoje kylantys istoriniai paminklai turi priminti miesto gyventojams, kad naujoji šalies sostinė turi būti jungiamoji grandis tarp šalies praeities ir ateities.

      Astanoje pastatytas paminklas ir chanui Kenesary, kuris 1837-1847 metais kovojo prieš Rusijos imperiją "už kazachų tautos laisvę", o daugybė miesto gatvių pavadintos kazachų istorinių veikėjų vardais. Visa tai turi priminti kazachams, kad jie privalo didžiuotis savo istorija, kad jie yra sena ir garbinga tauta, turinti savo kalbą, tradicijas bei savo tautos gynėjus.

Ima dominuoti kazachų kalba


      Pernai vasarą lankantis Astanoje į akis krito, kad daug kazachų vienas su kitu kalba rusiškai. Kai paklausiau kodėl, išgirdau atsakymą, kad žmonės didžiuojasi, jog moka ir kitą kalbą, be to, tai rodo aukštesnį jų statusą visuomenėje.

      Šį gruodį tarpusavyje rusiškai kalbančių kazachų negirdėjau, nebent prie rusiškai su jais kalbančio svečio, nes taip jie parodo, kad yra mandagūs žmonės.

      Sostinėje, anksčiau Akmolinsku vadintame mieste, kuris Nikitos Chruščiovo laikais buvo pervadintas į Celinogradą, o 1992 metais tapo Akmola, beveik nebeliko rusiškų užrašų. Net šalies prezidentas tarptautiniuose forumuose ir per televiziją dažniau prabyla kazachų kalba, nors kiekviena proga pabrėžia, kad tolesnio tautos sėkmės ir klestėjimo sąlyga yra šalies gyventojų solidarumas, draugystė ir vienybė.

      Kazachstane, kuriame kazachai sudaro tik 53 proc. šalies gyventojų ir kuriame gyvena daugiau nei šimtas tautų, nacionalinių konfliktų niekada nekilo. Visos tautos tarpusavyje bendravo rusiškai, ir tik Kazachstanui tapus nepriklausoma valstybe kazachų kalba gavo valstybinės kalbos statusą, rusų kalbą pavadinus oficialiąja šalies kalba.

      Tačiau šiuo metu nemokantis kazachų kalbos gyventojas jau negaus darbo valstybinėje įstaigoje. Inteligentija ir profesūra siūlo riboti kitų kalbų vartojimą ir suteikti vis daugiau teisių kazachų kalbai, o vyriausybė ragina gyventojus gerai išmokti ne tik rusų, bet ir anglų kalbą.

      Tiesa, atsirado rusų, kurie ėmė skųstis, kad jų nenori priimti į darbą, ir dalis jų persikėlė gyventi į Rusiją. Šis nepasitenkinimas gali būti susijęs su tuo, kad rusai visada Kazachstane jautėsi kaip namie. Jie atnešė kazachams raštą (kazachai rašo kirilica) ir kultūrą, 1925 metais įkūrė autonominę Kazachijos respubliką, kuri 1936-aisiais virto sąjungine socialistine SSRS respublika, ir nori gyventi taip, kaip buvo įpratę Rusijos imperijos ir Sovietų Sąjungos laikais.

      Visur kalbėti rusiškai Kazachstane buvo įprasta. Kai šį gruodį Astanoje vykstant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) viršūnių susitikimui į jį atvykusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton susitiko su aukštųjų mokyklų studentais, vienam jų garsiai pasiteiravus, kodėl klausimai ir atsakymai neverčiami į kazachų kalbą, o tik į anglų ir rusų, dalis susitikime dalyvavusių rusų tai įvertino kaip nacionalistinį išsišokimą.

      Vis dėlto rusai Kazachstane nuveikė labai gerą darbą, vertinant iš europiečių pozicijų, ir labai blogą - islamo fundamentalistų požiūriu. Kazachstanas šiandien - pasaulietinė valstybė, nors joje dygsta viena už kitą įspūdingesnės mečetės. Tai į vakarietiškas vertybes ir gyvenimo būdą besiorientuojanti šalis, kurioje moterys mieliau segi trumpus sijonus ir avi aukštakulnius, nei slepia plaukus po skara (tai bent Astanoje labai reta). Vis didesnę įtaką Azijoje įgaunantis Kazachstanas save vadina Eurazijos dalimi ir perima Vakarų kultūrą, o tai visiškai nekliudo kazachams išpažinti islamą ir puoselėti senas tradicijas.

Pasididžiavimas savo valstybe


       Kazachai didžiuojasi naująja šalies sostine, kurioje gyventojų maždaug tiek, kiek Vilniuje, tačiau per metus įvyksta bent keli dideli tarptautinio masto renginiai. Pats didžiausias - ESBO viršūnių susitikimas, dėl to mieste imtasi beprecedenčių saugumo priemonių.

      Jo dienomis Astanos gyventojams net nereikėjo eiti į darbą (jie atidirbo savaitgalį, nes miesto centras buvo praktiškai uždarytas. Gyventojams prigrasinta nestovėti prie langų, kad jų nenušautų snaiperiai, tačiau jie dėl to nepyko, o tik bandė pro užtrauktas užuolaidas pamatyti kokį pravažiuojantį kortežą. Kazachai džiaugėsi, kad jų valstybei pirmajai posovietinėje erdvėje buvo suteikta teisė pirmininkauti ESBO ir galimybė surengti tokį svarbų viršūnių susitikimą. Juk tai garbė jų šaliai, apie kurią daugiau sužinos visas pasaulis.

Astana - N.Nazarbajevo miestas


      Didžioji dalis kazachų gerbia ir myli savo prezidentą, nors Vakarai ir negausūs šalies demokratai jį kritikuoja už diktatoriškas ambicijas. Teko matyti, kaip Astanos simboliu tapusiame Baitereke (97 metrų aukščio bokšte (vadinamas Gyvybės medžiu) su aukso kiaušiniu, iš kurio galima apžiūrėti miestą ir kuriame yra aukso luitas su N.Nazarbajevo delno atspaudu) kazachai uždeda savo plaštaką ant to atspaudo, o jų akyse sužiba ašaros.

      Iš šio bokšto jie mato įspūdingą amžinų vėjų pagairėje iškilusį miestą, kuriuo jie nepaprastai didžiuojasi, kurio grožis bei didybė sukurta jų prezidento pastangomis.

Paveikslėlis
       
       Pastatydamas Astaną, N.Nazarbajevas iš tiesų pasistatė sau paminklą, o dėl jo tvirta ranka valdomos šalies dauguma kazachų skųstis nelinkę. Didesnį nerimą jiems kelia tai, kas bus, kai N.Nazarbajevo neliks, nes sūnų jis neturi (matyt, kazachai neprieštarautų, jei prezidento postas būtų paveldimas), o savęs verto įpėdinio bent kol kas nesurado.

      Nors demokratinės šalies jėgos linkusios priekaištauti prezidentui už didelę valdžios centralizaciją, silpnas ir praktiškai jokio vaidmens nevaidinančias opozicines partijas, planinį ūkį ir klestinčią korupciją, už tai, kad be jo žinios šalyje nieko nevyksta, didžiulis N.Nazarbajevo nuopelnas tas, kad kazachai ėmė didžiuotis esantys kazachai. Šioje srityje jis veda nepaprastai lanksčią, tačiau kryptingą politiką, neįkyriai žadindamas patriotinius jausmus ir kurdamas valstybę, kuriai ateityje gali tekti labai svarbus vaidmuo dėl jos dydžio ir turimų turtų. Kaip sako patys kazachai, be naftos ir dujų, jų šalies gelmėse slypi visa Mendelejevo lentelė.

       Šiandien kazachai žino, kad jų šalies pavadinimas kilo iš persų kalbos žodžio, kuris reiškia kazachų žemė, o jų tautos pavadinimas kildinamas iš žodžio qazaq (Ukrainoje ir Rusijoje gyvenantys kazokai taip pat save kildina iš šio žodžio), tiurkų kalba reiškiančio "pabėgęs į laisvę".

       Tie žmonės pabėgo nuo jų žemes užkariavusio chano Abulcharo valdymo ir pasirinko sunkų gyvenimą stepėje, nes nenorėjo paklusti autoritarinei kontrolei, kuri viduramžiais asocijavosi su gyvenimu miestuose.

        Žmonės, kurie per tą kelionę prisijungė prie gentis suvienijusių chanų Kerėjaus ir Žanibeko, taip pat ėmė vadinti save kazachais ir taip suformavo naują etninę grupę, vėliau užkariavusią didžiulę teritoriją nuo Sibiro šiaurėje iki Taškento pietuose, nuo Altajaus kalnų rytuose iki Uralo upės vakaruose.

         Vėliau šis Kazachų chanatas suskilo į tris regionus, kuriuos palaipsniui (1731-1865 metais), kartais patiems gyventojams pageidaujant, o kartais panaudodama karinę jėgą prisijungė Rusijos imperija.

         Atidengdamas Astanoje paminklą chanams Kerėjui ir Žanibekui, N.Nazarbajevas pabrėžė, jog jis pastatytas tam, kad žadintų patriotizmo jausmą, ypač tarp vaikų ir jaunimo, nes jaunajai kartai teks puoselėti ir plėtoti nepriklausomą Kazachstano valstybę, kuriai dar tik 19 metų.

Komentarai
http://www.lzinios.lt/lt/2010-12-16/pas ... komentarai

skaitytojas (86.100.245.93),
2010-12-16 13:45


    Įdomus straipsnis, bet kas per akibrokštas teigti, kad rusai kazachams atnešė kultūrą? O iki to, išeitų, kazachai buvo laukiniais?

     Nepaminėta ir nevienareikšmiškai vertinamo N.Nazarbajevo paauksuota skulptūra,atidengta, jam esant dar gyvam, kas primena Turkmenbaši asmens kultą, nors šiaip jau tiek Kazachstanas, tiek Nazarbajevas, iš tikro smarkiai kontrastuoja autoritarinėje ir kartais vos ne feodalinėje postsovietinėje Vidurio Azijoje, kaip civilizuota ir santarvės šalis, bei nuosaikus ir tolerantiškas, šiuolaikiškas prezidentas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 19 Sau 2012 16:25. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Gru 2011 13:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Neramumai Kazachstane: kas kaltas?


http://www.geopolitika.lt/?artc=5092

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas
2011 12 21

      Kazachstanas, didžiulė ir turtinga posovietinė valstybė, tarsi skirianti Europą ir Aziją, vėl šurmuliuoja. Tiesa, neramumų apimti tik kai kurie kalnakasybos ir naftos turtingi rajonai, esantys netoli Kaspijos jūros, šalies pietvakariuose. Įdomu tai, kad neramumai prasidėjo kaip tik tomis dienomis, kai Kazachstanas pažymėjo nepriklausomybės paskelbimo 20-metį.

      Geopolitika neseniai rašė ( http://www.geopolitika.lt/?artc=2860) apie neapsakomus šalies turtus, augantį energetinį potencialą, apie stiprėjantį Lietuvos ir Kazachstano bendradarbiavimą, gerus ryšius tarp Vilniaus ir Astanos, kai mūsų šalis šiemet iš kazachų buvo perėmusi pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO).

       Analitikus taip pat stebino paties 71 metų šalies lyderio Nursultano Nazarbajevo, kuris jau 20 metų nepalieka šio posto, sugebėjimas laviruoti sudėtingoje diplomatijos trasoje – tarp Rytų ir Vakarų, kai vieni jį vadina užkietėjusiu diktatoriumi, kiti – talentingu administratoriumi ir politiku. Tai nevienpusiška asmenybė, toli pralenkianti tiek A. Lukašenką čia, Lietuvos kaimynystėje, tiek kai kuriuos nesutaikomus režimų lyderius Vidurio Azijoje.

Kas inspiravo protestus?


      Bet net ir spalvingiausioje gėrio ir grožio paletėje atsiranda tamsių potėpių. Taip atsitiko ir Kazachstane – ir ne pirmą kartą.

      Žanaozenas (iki 1992 m. Novij Uzenas) – prieš kelis dešimtmečius atsiradęs naftininkų miestas, turintis apie 96 tūkstančius gyventojų, daugelis jų atvyksta gerai užsidirbti naftos perdirbimo įmonėse ir šachtose. Miestas išsiskiria dar ir tuo, kad čia yra keletas didžiulių kalėjimų, kuriuose kalinami viso Kazachstano nusikaltėliai, o pokario metais netoli gyvenvietės buvo laikomi tremtiniai iš visos SSRS. Visą šią informaciją buvo galima sužinoti oficialiame miesto portale Zhanauzen.kz, tačiau dabar jis uždarytas.

      Taigi, neramumai Žanaozene prasidėjo gruodžio 15 dieną: nepriklausomybės dienos išvakarėse kalnakasių ir naftininkų apranga apsivilkusių kelių šimtų žmonių minia įsiveržė į centrinę miesto aikštę, sudegino šventinę eglę, čia pastatytas jurtas, autobusą. Buvo padegtas ir miesto administracijos pastatas bei naftos kompanijos „Ozenmunaigaz“ būstinė. Tuo metu miesto valdžia ir kompanijos vadovai, kaip rašo portalas Slon.ru, šventė nepriklausomybės šventę – kirto juoduosius ikrus, įvairius prašmatnius kazachų patiekalus, užsigėrė ypatingu kazachų konjaku...

       Prieš riaušių dalyvius buvo mestos policijos pajėgos. Mieste netilo susišaudymas, nors oficialioji valdžia tvirtina, kad policija naudojo tik ašarines dujas. Iki antradienio susirėmimuose žuvo 15 žmonių, keli šimtai sužeista, daug protestuotojų suimta.

       Neramumai persimetė ir į kitus miestus – už 150 km esantį Aktau naftos pramonės centrą. Čia sekmadienį maždaug 500 žmonių išėjo į gatves, reikalaudami nutraukti kruviną susidorojimą su streikuojančiais naftininkais. „Reuters“ korespondentas iš įvykių vietos pranešė, kad iš ryto į Aktau centrinę aikštę atėjo įpykę darbininkai, daugelis jų buvo apsirengę naftos bendrovių, Kazachstano žaliavų ekonomikos pagrindo, darbo drabužiais. Demonstrantai atėjo į miesto centrą trečią kartą per tris dienas ir stovėjo beveik veidas į veidą su juos glaudžiu ratu apsupusiais policijos specialiosios paskirties būrio darbuotojais. Policininkai čia buvo vežami be paliovos, ir jų buvo daugiau nei pačių protestuotojų.

       Televizijos kanalas, kurį esą finansuoja politikas ir verslininkas Muchtaras Abliazovas ir kuris kaltinamas skleidžiąs „informacinį karą“, rodo neramumų Žanaozene įrašus, vaizdo siužetus, kuriuose matyti keliu važiuojanti šarvuotoji technika ir greitosios pagalbos automobiliai, taip pat ima interviu iš įvykių liudytojų Aktau, Žanaozene, Almatoje ir kituose miestuose.
 
       Kanalas nuolat transliuoja lapkritį Maltoje įrašytą N. Nazarbajevo žento Rahato Alijevo, kuris tėvynėje yra už akių nuteistas 40 metų kalėti už mėginimą įvykdyti valstybės perversmą, interviu, kuriame jis atmeta kaltinimus ir po kraujo liejimo Žanaozene ragina N. Nazarbajevą gailėtis dėl to, kas įvyko, ir atsistatydinti, kad „nepakartotų diktatorių N. Ceausescu ir M. Gaddafio likimo“.

       Šeštadienį, gruodžio 17 d., įvestą nepaprastąją padėtį N. Nazarbajevas pratęsė iki sausio 5-osios.

Paprasčiausias socialinis protrūkis


       Kas dėl to kaltas? Kaip paprastai, kaltųjų paieška užtrunka, o ir versijos labai jau skiriasi. Valdžia mėgina apkaltinti N. Nazarbajevo kritikus užsienyje. Kazachstano saugumo tarnybos duomenimis, šalyje neva suaktyvėjo „Amerikos agentūra regione“, o prieš neramumus pastebėta JAV pasiuntinybės Astanoje delegacijos kontaktų su mitinguojančiais naftininkais. Esą užsienis naudojasi „ginkluotomis banditų formuotėmis, kurios, kaip Čečėnijos karo atveju, grobia miestus bei kontrolės postus, ir jos atėjo iš pietų“. Įtariama, kad maišto organizatoriai, išbandę savo metodus Libijoje, Egipte ir Sirijoje, prasiskverbė iš Turkijos ar Uzbekistano.

       Kaip rašo portale Geopolitika.kz J. Krasijenka, neseniai į Uzbekistaną buvo atvykusi Hillary Clinton, kuri kritikavo neseniai sukurtą trijų šalių Eurazijos sąjungą, taip dar paskatindama informacinę ataką prieš vieną iš šios sąjungos iniciatorių Astaną.

       Bet yra ir kita įvykių versija – ne iš sąmokslo teorijų srities.

       Pasak opozicinio Socialistinio judėjimo lyderio Ainuro Kurmanovo, penktadienio mitingus organizavo šalies profsąjungos, prie kurių prisijungė žmogaus teisių gynėjai ir politiniai dabartinio režimo oponentai. Prie jų prisidėjo ir kažkieno inspiruoti smurtautojai, nors profsąjungos kėlė ekonominio socialinio pobūdžio reikalavimus.

       Mat dar prieš metus svarbiausios Žanaozeno įmonės – bendros Kazachstano ir Kinijos kompanijos „Ozenmunaigaz“ darbininkai ėmė reikalauti padidinti atlyginimus, tačiau jos vadovybė, užuot nusileidusi šiems reikalavimams (o tam ir ji, ir valstybė lėšų turi), toliau klimpo į korupciją, išlaidavimą, tą patvirtino ir šių metų jubiliejinių iškilmių finansavimas. 2011 m. gegužę naftininkai paskelbė streiką. Streikininkai buvo paprasčiausiai atleidžiami: apie pusantro tūkstančio žmonių atsidūrė gatvėje, o vietoj jų buvo pasamdyti kiti – darbo jėgos, ypač imigrantų, stoka Kazachstanas nesiskundžia.

       Tuomet streikininkai išėjo į gatves, centrinėje aikštėje kūreno laužus, reikalaudami grąžinti juos į darbą ir suteikti lėšų bent pragyvenimui. Tačiau niekas į jų reikalavimus nekreipė dėmesio, tik policija keliskart juos išvaikė. Keletas žmonių žuvo, bet kaltininkai taip ir liko neišaiškinti. Prie jų norėjo prisiplakti opozicionieriai iš Socialistinio judėjimo (dar kitaip vadinamo „Socialistinio pasipriešinimo“, deklaruojančio „revoliucinį kapitalizmo sunaikinimą“), bet mitingo dalyvių, daugiausia atvykėlių iš Uzbekistano, politika nedomino; jie tesiekė kąsnio duonos, socialinio teisingumo ir grąžinimo į darbą.

       Septynis mėnesius naftininkai šiaip taip ištvėrė, o votis plyšo per nepriklausomybės jubiliejų, kai vieni puotavo miesto salėse ir restoranuose, o kiti kentė badą ir šaltį.

Sena protestų istorija


       Kaip ir žadėjome, dar grįžkime į istoriją. Neramumai visko pertekusiame Kazachstane – ne naujiena. Šalis prisimena protestus, kilusius dar 1979 m. gegužės pabaigoje, kai SSKP CK politinis biuras išleido nutarimą suformuoti Kazachstane Vokiečių autonominę sritį (VAS) su centru Ereimentau mieste.

       Tuomet respublikoje vokiečių dalis siekė 7 proc. visų gyventojų, šiaurinėse plėšinių žemėse – net 30 proc., o Celinograde kazachų skaičius sudarė vos 10 procentų. Tų metų birželio 16 d. Celinograde į gatves išėjo jaunimas ir inteligentai ir reikalavo nutraukti prievartinę kazachų asimiliaciją ir atvykėlių toleravimą.

       Bet didžiausias sukilimas tuometinėje SSRS įvyko 1986 metų gruodį tomis pačiomis dienomis – 17–18-ąją. Neramumus sukėlė M. Gorbačiovo sprendimas atšaukti tuomet nacionaliniu Kazachstano didvyriu laikytą pirmąjį kompartijos sekretorių Dinmuchamedą Kunajevą ir jo vieton atsiųsti šalyje nedirbusį ir vietos tradicijų visiškai nežinantį partijos Uljanovsko srities vadovą Genadijų Kolbiną.

       Pasipriešinimas šiam sprendimui virto rusų ir kazachų konfliktu. Mat etninius kazachus, ypač kaimo vietovėse, ėmė išstumti atvykę rusų tautybės asmenys, kazachams buvo sunkiau įstoti į aukštąsias mokyklas, dėl silpnų rusų kalbos žinių – įsidarbinti. Tad G. Kolbino paskyrimas buvo paskutinis žibalo lašas į nepasitenkinimo statinę.

       Sutramdyti tūkstančių mitinguojančio jaunimo į Almatos ir Karagandos gatves buvo permestos vidaus kariuomenės dalys. Per susirėmimus buvo užmušta 174 žmonės, sulaikyta apie 8500, daugiau kaip 1700 sužeista. Šimtai studentų buvo pašalinta iš aukštųjų mokyklų. Manoma, kad prie represijų nagus buvo prikišęs ir tuometinis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas N. Nazarbajevas. Pagal kitą versiją – tai jis organizavo sukilimą, kad sukompromituotų ir D. Kunajevą, ir G. Kolbiną ir 1990 m. būtų pats išrinktas šalies vadovu.

***

       Apžvalgininkai kategoriškai netvirtina, kad į Kazachstaną ateina arabiškas pavasaris. Net ir tai, kad čia sukilo naftininkai – ši viena geriausiai mokamų darbininkų kategorijų, kol kas neleidžia jų prilyginti Maskvos Bolotnajos aikštėje mitingavusiai vidurinei klasei, kurią į kovą su Kremliumi veda gerai politiškai angažuota Rusijos opozicija. Bet nerimo N. Nazarbajevui yra. Sumaniai vairuodamas diplomatijos farvateriu – tarp Rusijos, Uzbekistano, Kinijos ir Vakarų – šis patyręs lyderis jau ne kartą buvo perspėtas, kad, toliau nepatenkintuosius gniaužiant plieniniame glėbyje, revoliucinis protrūkis gali jau neapsiriboti jurtų deginimu ir atlyginimų reikalavimu.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5092&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Sau 2012 16:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Dvidešimt Centrinės Azijos metų


http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4746

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas
2011 06 20

      Centrinė Azija (CA) – vienas įdomiausių posovietinių regionų, tikra socialinių eksperimentų laboratorija, kur kiekvienas mėginys yra išskirtinis. Vidinė jo šalių politika yra mažai kam žinoma ir suprantama. Realiai po dvidešimties nepriklausomo gyvenimo (kai kada tiesiogine to žodžio prasme kankinimosi) metų jos vis dar yra tvirto tapatybinio ir institucinio valstybingumo, kurio istorinės tradicijos iki sovietmečio faktiškai niekada neturėjo, kūrimo proceso pradžioje.

Paveikslėlis

      Yra toks būdas pateikti naujienas: klausiama, nuo kokių žinių pradėti – geresnių ar blogesnių? Pradėkime nuo blogesnių.

      Turkmėnistanas kaip CA valstybė yra unikalus atvejis pasaulio mastu. Unikalus jis yra tuo, kad ten po SSRS subyrėjimo susikūrė kraštutinai asmeninis S. Nijazovo režimas, kuris pranoko net Stalino pavyzdį ir prilygsta nebent Šiaurės Korėjai. Pavyzdžiui, šiandien kaip pažanga valstybėje vertinamas faktas, kad naujas jos vadovas G. Berdymuchamedovas leido abiturientams nelaikyti „Ruchnamos“ (knyga, kurią parašė buvęs prezidentas ir kuri turkmėnams buvo kaip Biblija ir viso gyvenimo vadovėlis) egzamino.

      Didžiausia sėkmė yra ta, kad valdžios kaita šalyje įvyko taikiai (akivaizdus priešingas pavyzdys – Kirgizstanas). Jokios garantijos, kad viskas įvyks taip, nebuvo, tačiau iki pamatų „išvalyta“ ir įbauginta politinė sistema nepasipriešino. Taigi, pirminis naujos valdžios uždavinys yra kuo greičiau atsikratyti S. Nijazovo kulto, atverti šalį išoriniam pasauliui ir pradėti jos modernizaciją, kol milžiniškos dujų atsargos dar yra kam nors reikalingos (kito didelio pajamų šaltinio Turkmėnistanas neturi). Ar tam užteks G. Berdymuchamedovo, kuris, kaip ir jo pirmtakas, greičiausiai sėdės soste iki mirties, gyvenimo? Galbūt. Viskas priklausys nuo jo ryžto liberalizuoti šalies politinę ir ekonominę sistemą.

       Nepriklausomo Tadžikistano istorija prasidėjo nuo pilietinio karo. Kad valstybė ligi šiol jaučia jo pasekmes, rodo vien tai, kad tik neseniai šalies ekonominės raidos ministras pranešė, jog žmonių, gyvenančių žemiau skurdo ribos (mažiau negu už 2,5 dolerio per dieną), skaičius šalyje sudaro 45 procentus (2003 m., pasak jo, tas rodiklis siekė 72 procentus). Oficialiąja Tadžikistano statistika tikėti sunku. Esmė yra ta, kad darbo (pramoninės gamybos pajėgumų) šalyje praktiškai nėra.

      Todėl pusė iš 7,5 mln. valstybės gyventojų važiuoja dirbti į užsienį – pirmiausia į Rusiją. Vien praėjusiais metais jie pervedė savo giminaičiams 2,29 mlrd. dolerių, tai Tadžikistanui yra milžiniški pinigai (vidutinis atlyginimas – 96 doleriai per mėnesį). Padėtį dar labiau sunkina Afganistano artumas. Tai ir islamiško ekstremizmo, ir narkotikų šaltinis.

      Todėl Tadžikistane nuolat vyksta karinės operacijos prieš radikalus (arba režimo priešininkus, kuriems priklijuojama ši etiketė), sprogdinami valstybiniai pastatai, žudomi valstybės pareigūnai. Realiai Tadžikistanas yra beveik tokia pat narkotikų valstybė kaip ir kaimyninė šalis. O šalies valdžia yra autoritarinio pobūdžio, gyvenanti iš tų pačių narkotikų prekybos ir ignoruojanti istoriškai susiformavusių regioninių klanų interesus.

      Todėl ji nekontroliuoja regionų ir laikosi iš esmės tik ant Rusijos kariškių, dislokuotų Tadžikistane, durtuvų (detaliau apie užsienio interesų sankirtą Centrinėje Azijoje: „Centrinė Azija – kryžkelėje tarp Rusijos, Kinijos ir Vakarų“ http://www.geopolitika.lt/?artc=3503 ).

      Kitaip tariant, tik Rusijos karinė bazė sulaiko itin militarizuotą ir labai vargingą šalį nuo dar vieno sprogimo. Kartą teko išgirsti mintį, kad Afganistanas – tai XVI a., o Tadžikistanas – XVIII–XIX a. Kiek laiko turi praeiti, kad situacija iš esmės pasikeistų, neaišku. Greičiausiai vidutiniu laikotarpiu perlaužti jos Tadžikistanui nepavyks. Per kitus 20 metų – galbūt.

      Kita bloga naujiena yra Kirgizstanas. Po nepriklausomybės atgavimo šalis jau spėjo patirti dvi revoliucijas ir atsidurti prie masinio etninio konflikto slenksčio. Šito tragiško politinio cirko priežastis yra akivaizdi – trumparegiškas valstybės politinio elito mąstymas, kurio esmė yra baimė ir godumas.

      Kitaip tariant, tie, kas ateina į valdžią Kirgizstane, labiausiai bijo ją prarasti ir siekia maksimaliai pasipelnyti per tą laiką, kol ji yra jų rankose. Supratimo, kad įvairių interesų grupių konsensusas vietoj visų kovos prieš visus ir bent jau minimali socialinė ekonominė atsakomybė sustiprintų piliečių pasitikėjimą savo lyderiais, nėra.

      Kai šalyje įvyko konstitucinė reforma ir nuo prezidentinės valdymo formos buvo pereita prie pusiau prezidentinės/parlamentinės (tiksliai pasakyti sunku), daug kas užsienyje gyrė Kirgizstaną už demokratinį ryžtą. Tačiau iš tikrųjų parlamentarizmas tėra šalies politikams palankesnė dirvą gaudyti žuvį drumstame vandenyje.

      Kitaip tariant, nereikia jiems jokios demokratijos, tik patogesnių sąlygų savo interesams užtikrinti, nes parlamentarizmas, skirtingai negu autoritarinis prezidentizmas, leidžia lengviau prieiti prie valdžios laimikio. Žiūrint į ateitį, prognozuoti Kirgizstano likimą sunku – visi ten gyvena šia diena. Galbūt nuo permanentinio chaoso šalį galėtų išgelbėti artimesni sąjunginiai ryšiai su etniškai artimu Kazachstanu ir Rusija (Muitų sąjunga).

       Vienas įspūdingiausių Kirgizstano „nuopelnų“ (o gal ir be kabučių) yra tas, kad savo revoliucijomis jis sužlugdė valdžios kultą Centrinėje Azijoje. Ligi tol, kad ir koks blogas režimas būtų, niekas nedrįso jam pasipriešinti, nes tai valdžia: jos galima nemėgti, bet nuversti nevalia. Ir štai kirgizai pažeidė žaidimo taisykles. Labiausiai išsigando Uzbekistano prezidentas I. Karimovas, jam savo valdžios autoritetą Andižane teko atkurti kulkomis. Tačiau tai nereiškia, kad valstybės piliečiai yra patenkinti jo valdymu.

      Jie kol kas susitaikė su realijomis, bet kas įvyks, kai I. Karimovui teks pasitraukti (o tas momentas nenumaldomai artėja), neaišku. Galbūt pasikartos taikus Turkmėnistano scenarijus. Tačiau gali kilti ir suirutė, nes prispausti konkuruojantys klanai tik ir laukia savo valandos (detaliau žr.: „Politinė reforma Uzbekistane: įpėdinio belaukiant...“ http://www.geopolitika.lt/?artc=4494).

       O Uzbekistanas tai ne Tadžikistanas ar Kirgizstanas – tai apie 30 mln. gyventojų. Kitaip tariant, jei jis užsidegs, tikėtina, sprogs visas regionas.

       Teoriškai Uzbekistanas greta Kazachstano yra potencialus CA lyderis, bet jis pateko į vieno asmens sukurtos sistemos spąstus. Proveržiui reikia jos sulaužymo, o tai savo ruožtu kelia gilios nacionalinės krizės grėsmę. Jau greitai viskas vienaip ar kitaip turėtų išsispręsti ir tai artimiausioje ateityje yra didžiausias iššūkis visai Centrinei Azijai, ir ne tik jai.

       Tikėtina, kad Rusija užkirs kelią Uzbekistano destabilizacijai iš išorės, o naujo vadovo atėjimas taps šaliai (panašiai kaip Turkmėnistanui) gaivaus oro gurkšniu. Tačiau staigių permainų laukti neverta, nes joks vadovas nenorės savo rankomis pjauti šakos, ant kurios atsisės.

       Vienintelis Kazachstanas Centrinėje Azijoje yra šviesos spindulys tamsos karalystėje. Jis sugebėjo sukurti tokį politinį valdymo modelį, kuris galėtų tapti pavyzdžiu visam CA regionui. Svarbiausi jo pranašumai yra keli.

       Pirmiausia, Kazachstanas – tai ne vieno asmens politinis režimas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Jo stabilumo (didžiausia vertybė Centrinėje Azijoje) pamatas yra ne represinė prezidentinė jėga, o elito konsensusas, kurį N. Nazarbajevas tik palaiko. Šis konsensusas ir garantuoja šaliai sėkmingą socialinę ekonominę raidą (neatsitiktinai Kazachstanas dinamiškai ir be didesnių nuostolių įveikė pasaulinės ekonominės krizės padarinius, pasiekdamas 2010 m. 7 proc. BVP augimą, palyginti su 1,2 proc. 2009 m.).

      Žinoma, valstybė turi dideles gamtos išteklių atsargas. Tačiau, kaip rodo praktika, jas dar reikia sugebėti paversti veiksmingu šalies pažangos instrumentu. N. Nazarbajevas šiuo atveju iš karto suprato, kad politinė sistema turi būti pagrįsta elito sutarimu, ir todėl Kazachstanui negresia „rūmų perversmas“.

      Be to (ir tai yra antras svarbiausias momentas), N. Nazarbajevas turi realų tautos palaikymą, pradedant nuo intelektualų ir baigiant eiliniais šalies gyventojais. Kitaip tariant, kazachai sąmoningai balsuoja už dabartinį prezidentą, nes tiesiogiai jaučia valstybės raidos rezultatus ir valdžios socialinę atsakomybę.

      Žinoma, problemų Kazachstane netrūksta ir sąlygiškai autoritarinis režimo pobūdis ten išlieka. Tačiau jį vienareikšmiškai atsveria jau matomi valstybės laimėjimai. Dar daugiau, žiūrint į Kazachstaną susidaro gana tvirtas jausmas, kad ateityje situacija jame tik gerės ir naujas vadovas sėkmingai tęs pirmtako pradėtus darbus.

       Apibendrinant galima konstatuoti, kad diduma CA valstybių, išskyrus Kazachstaną, vis dar nesugebėjo atsistoti ant pažangios raidos bėgių ir vidutinėje perspektyvoje vargu ar kažkas jose pasikeis. Tai pirmiausia nulemta jų elito nesugebėjimo pereiti prie gyvenimo, grindžiamo ne trumpalaike nauda, o konsensusu.

       Kitu proveržio garantu galėtų tapti strateginis politinis ir ekonominis suartėjimas su Rusija (kaip tai daro Kazachstanas), nes šiandieninis Uzbekistano ar Kirgizstano blaškymasis yra didžiąja dalimi konjunktūrinis ir prieštarauja giliai geopolitinei kontinentinių procesų logikai.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4746&c=1

Žygeivis, 2011 06 20 14:38


      Akivaizdu, kad Vakarai karą Afganistane jau prakišo.

      O juk Afganistane šiuo metu yra keliolika tūkstančių savanorių iš Vidurinės Azijos, o pats Afganistanas yra daugiatautis darinys - pvz., jame gyvena ne vienas milijonas uzbekų ir tadžikų.

      Tai reiškia, kad jau labai greitai dešimtys tūkstančių gerai apmokytų, drausmingų, puikiai ginkluotų ir turinčių milžinišką kovinę patirtį, mirties nebijančių islamo modžahedų plūstelės į Vidurinę Aziją.

      Nesunku numatyti, kad Tadžikija, Kirgizija ir Uzbekija labai greit pereis į jų rankas.

      Po to jie pasieks ir Kazachstaną, o per jį - musulmoniškus Rusijos imperijos regionus - Vakarų Sibirą ir Pavolgį.

      Kinijai irgi neramu - musulmonų uigūrų partizanai ir dabar reguliariai puldinėja kinų okupacinius dalinius bei valdžios institucijas.

Žygeivis - Rimvydui, 2011 06 20 16:34

      Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis... :)

      Neteko girdėti tokią patarlę?

      Skirtingai nei tu, aš buvau - ir ne kartą - ir Čečėnijoje, ir Ingušijoje, ir Abchazijoje, ir visose Vidurinės Azijos valstybėse, o kartą ir Irano sieną buvau perėjęs...

      Taigi, turiu šiokį tokį supratimą apie Kirgiziją, Tadžikiją, Uzbekiją ir Turkmėniją bei ten gyvenančius žmones, tautas ir jų mentalitetą, tarpusavio santykius bei islamo įtaką... :)

      Kas yra Afganistanas irgi turiu supratimą, todėl puikiai žinau, kur pasuks dalis modžahedų, susitvarkę su JAV ir kitomis pajėgomis.

      Šį kartą Afganistane jau nebus Masudo, kuris sulaikytų vietinius tadžikus ar Dostumo, sugebėjusio suvaldyti vietinius uzbekus.

      Suvienyta bendros islamo ideologijos dabartinė modžahedų karta lengvai nušluos azijatinius režimus. Tai aišku kiekvienam, žinančiam modžahedų ir vietinių azijatų valdžių galimybes.

      Žinoma, didžioji modžahedų dalis eis į Pakistaną, bet nemažai pasuks ir į Vidurinę Aziją bei Kaukazą.

      Beje, mobilūs modžahedų žvalgybiniai-diversiniai daliniai jau seniai veržiasi ir į Kirgiziją, ir į Tadžikiją, o Uzbekijoje taip pat veikia galingas islamistų pogrindis.

      Kazachstane taip pat jau buvo įvykdyta arba bandoma įvykdyti įvairias diversijas prieš saugumo būstines ir atskirus saugumiečius.

      Taigi, šiuo požiūriu ateities scenarijus pakankamai aiškus.

      Daug įdomiau, kaip į tai reaguos Rusijos imperija ir Kinija?

      Manau, kad aktyviai bandys stabdyti modžahedus - ir ne tik tiekdamos ginklus, šaudmenis ir instruktorius azijatiniams režimams. Kinija, matyt, įves ir savo armiją.

      Kazachstane Rusija irgi turės mesti savo armiją, kad sustabdytų islamistus - tik kaip į tai sureaguos kazachai?

autorius, 2011 06 20 16:54

      Butent todel Rusija ir sukure KSSO, ir krastutiniu atveju panaudos savo karines pajegas modzachedu gresmei atremti. Prisideti gali ir Kinija.

      Bet kol kas aprasytas scenarijus per ankstyvas, kad galima butu vertinti ji kaip artima rytoju.

Žygeivis - autoriui, 2011 06 20 20:32

      Žinoma, kad ne rytoj tai įvyks... :)

      Bet kad įvyks ir jau gana greit, galima neabejoti. Viską lems tai, kaip greit JAV ir jos sąjungininkų karinės pajėgos paliks Afganistaną. O tai gali įvykti jau iki šių metų galo, jei nuostoliai ir toliau taip augs.

      Be to ir Pakistane padėtis kaista vis labiau - ten bet kada gali įvykti islamo revoliucija, ko ypač bijo JAV kariniai analitikai (vis tik 200 atominių užtaisų - tai reali "atgrasanti" jėga).

      P.S. Rusijos karinės pajėgos jau dabar nebesugeba susitvarkyti su modžahedais, kurie veržiasi į Tadžikiją ir Kirgiziją. "Kontraktnikų" armija jau nebesurenka - jų ir Kaukaze trūksta, o šauktiniai taps "mėsa", kurią patyrę ir puikiai ginkluoti modžahedai tiesiog mals šimtais...

      Na o vietiniai musulmonai, net ir saugumo struktūrose, patys simpatizuoja modžahedams.

      Trumpai tariant, Vidurinės Azijos islamizacija yra jau nulemtas dalykas. O iš čia tiesus kelias į musulmoniškus kraštus - Vakarų Sibirą ir Pavolgį.

      SSKP Politbiuro senoliai, savo laiku nutarę įsiveržti į Afganistaną, iš tikrųjų padėjo tokią lėto veikimo miną, kuri susprogdins ir Vidurinę Aziją, ir nemažą dalį dabartinės Rusijos imperijos.

      O ir kitoje pusėje - Pakistane bei Irane - turės labai rimtas pasekmes visam pasauliui.

Žygeivis - VVER ir autoriui, 2011 06 21 18:11

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 13:01
Nemanau, kad viskas taip jau paprasta. Kai jau ISAF pajėgos išeis iš Afganistano, tai tadžikų ir uzbekų modžahedai kariaus ne tiek su vid. Azijos valstybėm, bet su Talibanu.
-----------------------------

       Neatkreipi dėmesį į vieną esminę detalę - tai, kas vyko pasitraukus iš Afganistano sovietų armijai, dabar vargu ar pasikartos - per tuos metus išaugo nauja musulmonų jaunimo karta, kuri išauklėta bendro "islaminio solidarumo" dvasia (lygiai tas pats įvyko Čečėnijoje ir visame Kaukaze - pvz., Kadyrovui tarnauja "senieji modžahedai", o jaunimas masiškai remia Kaukazo imaratą).

      Juk visus tuos metus buvo vedama labai intensyvi propaganda, kad būtina susivienyti visiems musulmonams ir kartu naikinti giaurus.

      Žinoma, dalis tadžikų ir uzbekų bandys kovoti su afganų dominuojamu Talibanu, bet vargu ar jiems kas išeis - senieji žymūs vadai, tokie kaip tadžikų Šachas Masudas, jau seniai nužudyti ir užmiršti, o naujieji vadai jau yra Talibano rėmėjai.

-------------------------
autorius, 2011 06 21 11:52
Modzahedu kariavimo stilius yra gynybinis, ispuoliu is pasalu taktika. Cia gi mes klabam apie platu puolima.
-------------------------

      Nemanau, kad bus vedamas atviras puolimas. Kaip ir dabartiniu metu bus tęsiami nedidelių diversinių grupių reidai. Tačiau jų reidų "gylis" ir intensyvumas išaugs dešimtis kartų.

      Tačiau tai "pajudins" jaunimo mases visoje Vidurinėje Azijoje, kadangi daug kartų išsiplės propagandos lygis ir jos aprėpiami "arealai", o vietinės valdžios imsis žiaurių represijų - ten juk įprasta bausti kitų klanų atstovus, net jei ir nėra jokių įrodymų.

      Nepamirškite, kad tradicinis islamas yra religija labai "kietai" orientuota į socialinę lygybę. O modžahedai išpažįsta pačias "pirmines" islamo nuostatas.

      Tai juk ne tik religinis, bet ir socialinis judėjimas, be to jis nepripažįsta gimininių klanų ir "paveldimų kėdžių".


      Juk Vid. Azijoje net ir išsilavinęs jaunimas negali užimti jokių rimtų postų, jei nepriklauso tam tikriems klanams ar giminėms.

      Man, pvz., teko dar sovietmečiu svečiuotis pas vieno Uzbekijos rajono 1-ąjį kompartijos sekretorių. Jis man didžiuodamasis pasakojo savo giminės istoriją - jo tėvas irgi buvo 1-as sekretorius, kaip ir senelis, o štai prosenelis jau buvo vietinis bajus ar emyras (tikslaus jo titulo nebeprisimenu... :) ).

      Aš tada nepatikėjau, bet vėliau sužinojau, kad Vid. Azijoje taip dažnai darė bolševikai, kada suvokė, jog kitaip jie nepajėgs susidoroti su basmačių judėjimu.

      O dabartinis modžahedų judėjimas, kaip ir Talibanas, tampa tikru "socialiniu liftu" gabiems ir ryžtingiems jaunuoliams, tuo labiau studentams (nepamirškite, kad Talibaną sukūrė būtent aukštųjų mokyklų studentai, ir toli gražu ne tik religinių aukštųjų mokyklų).

      Kaip tik todėl islamo revoliucija yra tokia patraukli milijonams vargšų, dažnai netgi badaujančių, musulmonų (ir ne tik jiems) - ir ypač jaunimui.

      Todėl modžahedai jau dabar yra laikomi vargšų gynėjais, kovojančiais su valdžioje sėdinčiais turtuoliais.

      Taip pat gana akivaizdu, kad auganti modžahedų įtaka ir nepasitenkinimas socialine neteisybe, gimininių klanų bei turtuolių valdžia, neilgai trukus peraugs į masines islamo revoliucijas - kaip jau buvo, pvz., Irane (kur irgi būtent studentai buvo revoliucijos "varomoji jėga").

Žygeivis - autoriui, 2011 06 21 18:31

autorius, 2011 06 21 11:52
....jeigu Rusija to nesugeb4tu, tada jau tikrai isikistu Kinija, nes ramiai to nestebetu savo pasoneje.
----------------------------------

      Štai tai ir yra situacija, kuri galutinai destabilizuos visą regioną - tai juk reikštų, kad Kinija išdėstys savo armijas visa Rusijos imperijos "papilve". :)

      Tiesa, kol kas nelabai aiški Mongolijos padėtis - juk Kinija laiko visą Mongoliją savo istorine dalimi, bet negali užimti, kadangi Mongolija turi kažkokias slaptas sutartis dėl savo gynybos ne tik su Rusija, bet ir su JAV. Deja, smulkiau nežinau...

      P.S. Rusijos valdžia jau dabar klaikiai siunta (bet gana "tyliai"), kadangi Kinija ir jos kompanijos labai intensyviai skverbiasi į Kazachstaną...

      O Kazachstano valdžia bando laviruoti tarp Rusijos ir Kinijos.

Andrius Žygeiviui, 2011 06 21 18:45

"O juk Afganistane šiuo metu yra keliolika tūkstančių savanorių iš Vidurinės Azijos, o pats Afganistanas yra daugiatautis darinys - pvz., jame gyvena ne vienas milijonas uzbekų ir tadžikų."

      Taip, gyvena ir uzbekų ir tadžikų, tačiau kur gyvena? Ogi šiaurinėje Afganistano dalyje, kuri yra palyginti rami ir žymiai saugesnė, nei pietinės Afganistano provincijos, pvz.: Kandagaras ar Helmandas. Talibano įtaka tuose regionuose žymiai mažesnė.

"Tai reiškia, kad jau labai greitai dešimtys tūkstančių gerai apmokytų, drausmingų, puikiai ginkluotų ir turinčių milžinišką kovinę patirtį, mirties nebijančių islamo modžahedų plūstelės į Vidurinę Aziją."

      Gal galėtum man paaiškinti, nes aš nesuprantu, kodėl Talibanas ir Al Kaida būdami savo galios viršūnėje, 1995-2001 metais neįsiveržė į Vidurinę Aziją? Kodėl jie tai turėtų daryti dabar?

      Aš netgi drįsčiau teigti, kad kelerius ateinančius metus jie niekaip nesugebės įsitvirtinti Afganistane, jei ten esantis politinis rėžimas bus maitinamas Vakarų valstybių pinigais.

       Kodėl amerikiečiai 2001 metais taip lengvai nuvertė Talibaną? Ogi todėl, kad jis neturėjo gyventojų palaikymo, nedaug kas nori gyventi pagal islamo fundamentalistų nustatytą tvarką.

       O dabartinį Talibano sustiprėjimą siečiau su jo, kaip kovotojo su okupantais, įvaizdžio įsitvirtinimą. Kitaip tariant, manau, kad pačiam Talibanui gyvybiškai svarbu išlaikyti šalyje ISAF pajėgas, kadangi jų buvimas jam užtikrina paramą ir pasipildančias kovotojų gretas.

       Netgi nemanau, kad talibano gretose kovojantys kovotojai save laiko "dievo kariais", greičiau jau kovotojais su okupantais.

       O apie jų profesionalumą ir drausmę geriau jau patylėtum, kažkodėl jie bijo pasirodyti amerikiečiams akyse. Gerai ginkluoti? Kuo?

       Ir baisiai abejoju, kad jie nebijo mirties, kažkodėl, kaip ir sakiau amerikiečiams tik bombas pakelėse palieka.

"Kazachstane Rusija irgi turės mesti savo armiją, kad sustabdytų islamistus - tik kaip į tai sureaguos kazachai?"

       Man įdomiau, kaip į islamistų įsiveržimą reaguotų kazachai, kurių daugiau nei pusė yra netikintys. Įdomu ką jų kariuomenė veiktų. :)

"P.S. Rusijos karinės pajėgos jau dabar nebesugeba susitvarkyti su modžahedais, kurie veržiasi į Tadžikiją ir Kirgiziją. "Kontraktnikų" armija jau nebesurenka - jų ir Kaukaze trūksta, o šauktiniai taps "mėsa", kurią patyrę ir puikiai ginkluoti modžahedai tiesiog mals šimtais..."

      Nejuokauk žygeivi, kokie įsiveržimai? Kokias karines pajėgas Rusija naudoja Kirgizijoj ar Tadžikijoj? Net KSSO kol kas dar niekur neįsikišo.

      Žygeivi argi Kaukaze su teroristai kovoja reguliari kariuomenė? Ne -  policija ir MVD? Ten kontraktininkai nekovoja. Beje tie patys šauktiniai 1979-1989 šimtais tuos pačius Afganus šimtais naikino. ;)

      Tavo teorijos problema tame, kad niekas pasaulyje nenori Islamo fundamentalizmo plitimo, nei Rusija, nei Kinija, nei Indija ar tuo labiau JAV. Grupelė psichinių ligonių niekada neįveiks galingiausių valstybių pasaulyje.

Andrius, 2011 06 21 18:48

       "O Kazachstano valdžia bando laviruoti tarp Rusijos ir Kinijos." - įstojimas į Muitų sąjungą ir KSSO, aiškiai liudija su kuo Kazachstanas sieja savo ateitį.

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:18

      Pervertini islaminį solidarumą. Ir kaip jaunimas (afganų) galėtų būti išauklėtas islaminio solidarumo dvasia, jeigu net ne viena, bet ištisos kartos ten nematė nieko tik karą ir tarpusavio pjautynes
nuo 1978-ųjų?

      Būtent dėl to, o ne dėl socialinės nelygybės ir atsirado talibanas, kad užbaigtų tas nesąmones, ir atneštų visuomenei bent truputį stabilumo.

      Bet tadžikai ir uzbekai jam žiauriai priešinosi, nes nenorėjo gyvent pagal šariato įstatymus. Ir priešintųsi, nesvarbu su Masudu, Dostumu, ar be jų. Tuo labiau Vid. Azijos šalys būtų suinteresuotos buferine zona nuo talibų ir paremtų, jei jau reikalai pakryptų nepalankia linkme.

      O kas dėl Čečėnijos, tai kaip ten visi masiškai remia Kaukazo emyratą, puikiai pademonstravo Dagestano karas, kai patraukė Basajevas vaduot "brolių musulmonų". Taip tie broliai musulmonai jį "džiaugsmingai" sutiko, kad net skuost atgal gavo. :)

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:40

      Pažvelk į istoriją. Didžiosiomis valstybėmis tapo tik tos, kurios įvykdė valdžios centralizaciją. Ir kaip tu gali tikėtis, kad Afganistanas nukariaus visą Vidurinę Aziją, dar neišlipęs iš feodalinio susiskaldymo stadijos?

      Mano nuomone toks variantas įmanomas tik tuo atveju, jei vyktų sukilimas pačios šalies viduje.

      Įsivaizduok tokią situaciją, kad visa liaudis turėtų sukilti, nuversti savo vadukus ir visiškai nesavanaudiškai pakviesti afganų karo vadus juos valdyti :)

      Negi manai, kad naujoji valdžia bus mažiau korumpuota, į postus nekels savųjų, negrobstys valstybės lėšų? Viskas liks taip pat. Taigi statistiniam piliečiui koks bus skirtumas, ar šalį valdys vienas senis (pvz. Nazarbajevas), ar kitas senis (Mula Omaras)?:) Galiu pasakyti, pirmuoju atveju jam bent jau nenukirs galvos už tai, jei klausosi muzikos :)

Žygeivis - "kritikams", 2011 06 21 19:48

      Visa jūsų "kritika" paremta jau gerokai pasenusia informacija apie žmonių nuotaikas tiek Afganistane, tiek ir Vidurinėje Azijoje bei Kaukaze (pvz., Dagestane).

      O juk jos keičiasi labai kardinaliai.

      Daugybė įvairiausių požymių rodo, kad ten dabar žmonių masinė sąmonė jau visai kita, nei buvo prieš 20 ar 10 metų.

      Per tuos metus islamistų vykdyta labai intensyvi propaganda (ir žodžiu, ir mečetėse, ir internetu, ir kitais būdais) savo darbą padarė.

      Pvz., būtent tame pačiame Dagestane, kuris prieš eilę metų gana aršiai pasipriešino tuomet įsiveržusiems čečėnų daliniams, dabar veikia patys galingiausi ir aktyviausi Kaukazo imarato padaliniai.

      O Vidurinė Azija šiuo metu jau apskritai yra "parako - netgi greičiau dinamito - statinė", kuri gali sprogti bet kurią dieną...

Žygeivis - VVER, 2011 06 21 20:08

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:40
Pažvelk į istoriją. Didžiosiomis valstybėmis tapo tik tos, kurios įvykdė valdžios centralizaciją. Ir kaip tu gali tikėtis, kad Afganistanas nukariaus visą Vidurinę Aziją, dar neišlipęs iš feodalinio susiskaldymo stadijos?
-------------------------------

       Matau, kad tu nelabai išmanai, kas tai yra Afganistanas, jei iš mano rašytų pranešimų supratai, jog "Centralizuotas Afganistanas, valdomas Talibano" įsiverš į Vidurinę Aziją ir ją "užkariaus". :)

       Veršis ne "Afganistanas", o visų pirma tie keliolika tūkstančių modžahedų, kurie atvyko į Afganistaną kariauti "šventąjį karą". Ir atvyko būtent iš buvusios SSSR teritorijos (įvairių musulmoniškų regionų). Karui Afganistane pasibaigus dauguma jų grįš į savo tėvynes toliau tęsti savo džihadą.

       Taip pat, be abejo, nemaži vietinių, Afganistane gyvenančių, etninių tadžikų ir uzbekų modžahedų daliniai puls į Vidurinę Aziją padėti savo tautiečiams, kovojantiems su Rusijos ir Kinijos (jei jį įves savo dalinius) pajėgomis (jie ir dabar tai daro - tik intensyvumas kol kas nėra ypač didelis) bei vietiniais "feodalais".

       Juk valstybinės sienos Vid. Azijoje visiškai nesutampa su realiomis įvairių tautų gyvenamomis ribomis.

       Tačiau be abejo galutinai viską nulemiantis veiksnys bus Vidurinės Azijos tautų masiniai maištai ir sukilimai prieš savo pačių korumpuotą ir apsivogusią valdžią.

       Taip pat, žinoma, greičiausiai vyks ir nemaži etniniai konfliktai tarp įvairių tautinių grupių - visų pirma tarp kirgizų ir uzbekų, ir tarp tadžikų ir uzbekų.

       Trumpai tariant - visoje Vidurinėje Azijoje užvirs tokia "košė", kuri ilgai virs, kol "nusistovės". :)

        Vis tik galų gale valdžią vis tiek paims islamistai - kaip geriausiai organizuota ir bendrų religinių bei socialinių idėjų vienijama, gana vieninga, jėga.

        Tam tikra prasme tai, kas dabar vyksta musulmonų pasaulyje (ir Afrikoje, ir Azijoje) galima prilyginti Europoje, JAV, Pietų ir Centrinėje Amerikoje vykusioms antifeodalinėms revoliucijoms ir po jų sekusiems Napoleono karams.

VVER, 2011 06 21 20:10

Andriui:

       Talibai savo galios viršūnėje į vid. Aziją nesiveržė todėl, kad jiem trukdė Šiaurės aljansas. Pirmiausia reikia įveikt vidaus priešus, jei nori kovoti su išoriniais.

Ir dar Žygeiviui:

       Nepamiršk dar to fakto, kad tie gerai ginkluoti modžahedai jau bandė užimt Vid. Aziją, kai buvo Tadžikistano pilietinis karas. Gavo į skudurus, ir baigėsi tas jų žygis.

       Pilietinis karas Somalyje. Irgi gerai ginkluoti modžahedai gavo į skudurus nuo ETIOPIJOS armijos (o tu čia rašei, kad jie įveiks dar ir Rusijos armiją:))

       Karas Kaukaze. Irgi gerai ginkluoti modžahedai vėl gauna į skudurus (aišku kartais nužudo kokį policininką, ar kelis slidininkus, bet aš to didele pergale nepavadinčiau, o jų teroro išpuoliai tik dar labiau nuteikia žmones prieš juos, ir ne tik rusus, bet ir kitus musulmonus).

       Vienintelės vietos kur tie modžahedai kažką pasiekė, tai Afganistanas ir Somalis (nes etiopams buvo uždėtas spaudimas ir dar karo išlaidos vargino, o amerikiečiai irgi greit dėl karo išlaidų pasitrauks). Ten sąlygos palankios islamistų grupuotėms tarpti.

      Bet aš labai abejoju, kad jiems pavyks ką nors padaryti Uzbekistane, Kazakstane, apie Rusiją aš išvis nekalbu. Kodėl? Todėl, kad norint užimt tokias valstybes, reikia mokėti truputį daugiau, negu tik alach akbar šaukti :)

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 20:21

     Nepyk, bet aš nesutinku su tavim. :)

     Afganistane yra keturios pagrindinės tautos, ir jos tarpusavy yra beveik mirtini priešai. Jeigu jau jos vykdys džihadą pirma turi įsitvirtint Afganistane. Manau sutiksi, kad kare kuo mažiau frontų, tuo geriau:)

     Kodėl įsitvirtint? Nes aš negaliu įsivaizduot kaip su mažom pajėgom, gali užimt milijoninę valstybę (kaip tu rašei). Moderniojoj istorijoj tik vieną kart taip yra nutikę, ir daugiau nepasikartos (manau). :)

Žygeivis - VVER, 2011 06 21 20:28

      Pamiršti vieną esminį momentą: modžahedų "snaudžiantį" rezervą - daugiamilijonines musulmonų mases Vidurinėje Azijoje, Vakarų Sibire ir Pavolgyje.

      Kai tik karas priartės link šių vietų, ten prasidės grandininė reakcija.

      Nes taip visada būna tokiose situacijose (palyginimui, pvz., "komunistiniai" karai Indokinijoje po WW2).

      O ir pačioje Rusijoje padėtis klaikiai nestabili - ir nacionaliniu požiūriu, ir ypač socialiniu, ir regionų santykiuose su "centru", ir ideologiniu (nėra visuomenėje jokios bendros ideologijos, kuri vienytų tokią daugiatautę, daugiareliginę, daugiakultūrinę, socialiai klaikiai išsibarsčiusią, imperiją)...

Žygeivis -VVER, 2011 06 22 17:40

VVER Žygeiviui, 2011 06 22 16:46
Nu ir kas, kad tauta padalinta per kelias valstybes, juk yra islamo solidarumas, ar ne? :) Tai reiškia neturėtų būti čia nacionalizmo. O jeigu jau yra, tai visos viltys apie globalų džihadą nueina niekais :)
------------------------------

      Stebinate jūs mane - visą laiką bandote "supaprastinti" situaciją, kuri iš tikro yra tokia"sujaukta", kad netgi vietiniai ne visada susigaudo... :)

      Tautinės problemos Vid. Azijoje egzistuoja nuo senovės ir reguliariai labai žiauriai "sprendžiamos" (pvz.,, prisimink paskutines skerdynes tarp kirgizų ir uzbekų).

      Iš kitos pusės islamistai yra "juodai" priešiški bet kokiam nacionalizmui. Jų tikslas "Islamo kalifatas".

      Tas pats vyksta dabar ir Kaukaze - absoliuti dauguma modžahedų jau palaiko Kaukazo imaratą, o mažuma - dar liko nacionalistais, tai yra palaiko atskirų Kaukazo tautų valstybingumą.

      Beje, tai, kad islamistai "nuramina" tautinės nesantaikos sukeltas skerdynes, irgi daug ką patraukia į jų pusę.

Islamistų tikroji vidinė problema yra aršūs nesutarimai tarp sunitų ir šiitų, dažnai peraugantys į ginkluotus susirėmimus.

---------------------------------------------
... plius komunistai žadėjo geresnį gyvenimą paprastiems žmonėms. O dabartiniu atveju, negi galvoji, kad žmonės bus tokie kvaili ir tikės , kad islamistai jiems duos geresnį gyvenimą? Juk puikiai dabar mato, kad šie nesugeba nieko, tik kariauti.
----------------------------

      Matau, kad tu visai nesigaudai realioje situacijoje - islamistai-modžahedai kaip tik yra labai tvirti socialinės lygybės šalininkai.

      Socialinių problemų sprendimas yra vienas iš pagrindinių punktų jų programose visame pasaulyje. Ir kaip tik todėl jie masiškai yra palaikomi vargingųjų (kaip manai, kodėl HAMAS staiga tapo toks populiarus Palestinoje?).

      Faktiškai tai yra ta pati komunistinė idėja, tik "apvilkta" į religinį rūbą.

      Įdomiau tai, kad ši socialinės lygybės idėja ne kartą buvo įgyvendinta ir islamo praktikoje (skirtingai nei komunizmo idėjos).

Žygeivis - Andriui, 2011 06 23 16:06

"tačiau visas islamo pasaulis gyvena didžiausiame skurde ir didžiausioje socialinėje nelygybėje." - būtent, kad taip ir yra, o modžahedai (tiek sunitai, tiek ir šiitai) kaip tik ir teigia, kad būtina grįžti prie "grynojo islamo", tai yra jo ištakų, kuriose socialinės lygybės idėjos vaidino ypač svarbų vaidmenį.

     Kaip tik todėl įvairių islamiškų valstybių valdžios labai aršiai kovoja su tais islamistais, kurie kelia tokias "komunistines" idėjas, o islamistus remia milijonai tų šalių vargšų.

     Faktiškai, kaip jau rašiau, tai yra masinis religinis-socialinis judėjimas islamo pasaulyje, ir todėl jį sunaikinti jėga praktiškai neįmanoma. Ką mažai kas suvokia ir JAV, ir Europoje.

     P.S. Bin Ladenas visą savo turtą skyrė "Al-Kaidos" veiklai, tai yra šventąjam karui (džihadui), o tai pagal islamą yra pats aukščiausias pasiaukojimas.

VVER Žygeiviui, 2011 06 24 01:09

Žygeivis
"Nejuokink žmonių savo svajonėmis - jau 20 metų bando likviduoti, o ginkluota kova vis plečiasi."

      Taip, 20 metų kovoja su rusais, 10 iš jų - gauna į kaulus :) Juk vis tiek jiems beveik jokių vilčių laimėti, geriau jau nuleistų ginklus ir žemės ūkio imtųsi, ar dar ko. Savo pačių šaliai gerovę kurtų. Bet, atrodo, nėra tie babajai labai protingi:)

Žygeivis - VVER, 2011 06 25 18:29

      Tu akivaizdžiai nesuvoki, kokių motyvų vedami žmonės kovoja už savo laisvę. :)

      Tu juk suvoki tik pragmatinius interesus - "geriau gyventų".

      Tačiau dėl tokių motyvų niekas nekariauja po 10 ar 20 metų (štai, pvz., Kadyrovas ir jo palaikytojai kaip tik tokie "pragmatikai" ir yra, todėl jie su Rusija karą nutraukė, bet tik tol, kol Rusija jiems moka milžinišką duoklę).

      Tiek metų kovojama tik tada, kai yra tvirti idėjiniai motyvai.

       O jei sukilėlių idėjiniai tautiniai motyvai susilieja su religiniais, tai tada jau jokia jėga nieko nepadarys - ir tik laiko klausimas, kada sukilėliai nugalės.

       Nes vienintelis būdas, kuriuo įmanoma nugalėti tokius žmones, yra visiškas jų visos populiacijos sunaikinimas. O Rusijos imperija to padaryti negali - dėl įvairių vidinių ir tarptautinių priežasčių.

       Lygiai su ta pačia problema susidūrė ir JAV (bei gausių jos sąjungininkų) milžiniška armija Irake ir Afganistane.

       Ir nors JAV ir jos sąjungininkų armija žymiai geriau parengta, ginkluota bei aprūpinama, negu Rusijos, vis tiek nieko padaryti negali - modžahedai savo įtaką ir karines operacijas vis plečia... :)

       O JAV ir sąjungininkams tai kainuoja milžiniškus pinigus bei tenka atsižvelgti į savo šalių visuomenių nuomones, kurios vis labiau priešinasi šiems idiotiškiems karams.

       Lygiai tas pats vyksta ir Rusijos imperijoje - karas kasdien ryja milžiniškus resursus ir karui Kaukaze priešinasi vis platesni Rusijos imperijos visuomenės sluoksniai (patys įvairiausi ir dėl skirtingų priežasčių).

       Taigi klausimas paprastas - kiek dar metų Rusijos imperija pajėgs eikvoti savo senkančius resursus (įskaitant ir žmogiškuosius), ir kiek dar laiko visuomenė pakęs tokį beviltišką karą?


Šaltinis - Teroristai Kabule atakavo žinomą tarptautinį viešbutį
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=47075485

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &s=1&com=1

Žygeivis,
2011 06 29 00:10


       JAV įsiveržė į Afganistaną visai ne dėl kokios nors Al-Kaidos. Tai buvo tik "informacinė priedanga". :)

       Strateginis tikslas buvo įkurti karines bazes, iš kurių būtų galima efektyviai kontroliuoti Centrinę Aziją bei Kinijos pietinę dalį.

       Savo laiku, būtent to bijodami, SSKP Politbiuro senukai patys davė įsakymą įsiveržti į Afganistaną - taip siekė aplenkti JAV.

       Istorija parodė, kad susimovė ir vieni, ir kiti - nors to krašto istoriją ir gyventojų mentalitetą išmanantiems žmonėms tai buvo akivaizdu dar gerokai prieš sovietų agresiją, o tuo labiau prieš JAV ir NATO įsiveržimą... :)

Žygeivis (papildymas), 2011 07 01 15:38

      Akivaizdu, kad NATO ir Vakarai "juodai susimovė" - ir ne tik Afganistane, bet ir visame šiame Centrinės Azijos regione: Afganistane, Pakistane, Irake, Irane...

      Fundamentalistinio islamo ideologija pagrįstą įvairių šio regiono tautų vis augantį ir stiprėjantį susivienijimą bendrai kovai už "tradicinį islamą" ir prieš kitas religijas (ne tik prieš įvairius krikščionis bei judaistus, bet ir prieš induistus, budistus bei sikhus) galima "neutralizuoti" tik vienu būdu - kita ideologija.

      Tokia ideologija dabartiniu metu gali būti tik nacionalizmas - tai yra visų pirma teisė kiekvienai šio regiono tautai susikurti savo nuosavą valstybę kiekvienos tautos istorinėse etninėse žemėse.

      Dabar egzistuojančių valstybių ribos niekur nėra atitinkančios etnines ribas. O daug regiono tautų apskritai neturi savo valstybių (pvz., kurdai, beludžiai, chazarai ir kt.).

      Todėl reikia visame šiame regione pertvarkyti valstybių sienas ir sukurti kiekvienai atskirai šio regiono tautai jos nuosavą valstybę.

      NATO ir JAV pajėgos, kol dar nėra išvestos iš šio regiono, kaip tik tuo ir turėtų labai rimtai ir aktyviai užsiimti - pasitelkdamos mokslininkus, gerai išmanančius šio krašto tautas, jų istoriją, tradicijas, religines sektas bei genčių gyvenamas teritorijas.

      Jei to nebus padaryta, ilgalaikės geostrateginės pasekmės bus labai liūdnos - ir visų pirma Vakarams.

RationaliS, 2011 07 01 20:13

      Iš kur žinai, Žygeivi, kad nacionalizmas yra vienintelė ideologija, galinti pakeisti religinį fundamentalizmą?

      Aš sakyčiau, kad, pavyzdžiui, komunizmas taip pat galėtų pakeisti religinį fundamentalizmą.

      Kodėl? Na, pirmiausia todėl, kad komunizmas sustabdytų Centrinės Azijos šalių išnaudojimą didelių valstybių interesų, nes komunizme valstybių net nebūtų...

     Internacionalinės korporacijos taip pat būtų pažabotos...

     Taip pat tiek komunizmas, tiek nacionalizmas (bent jau toks, kokį jį tu įsivaizduoji) yra utopinės ideologijos - teoriškai galbūt ir įmanomos, tačiau praktiškai sunkiai įsivaizduojamos.

Žygeivis - RationaliS-ui, 2011 07 02 15:18

      Komunizmo ideologija žlugo kartu su sovietine sistema - ir būtent absoliutus ekonominis žlugimas visų be išimties "komunistinių" valstybių parodė šios ideologijos absoliutų praktinį negyvybingumą.

      Dabar ją gali pakeisti tik labai kardinaliai modifikuota nauja "komunizmo ideologija", tačiau Vakarų pasaulyje tokios iki šiol niekas nesukūrė, nors bandymų buvo daugybė.

      O musulmonų pasaulyje senąją komunizmo ideologiją kaip tik jau ir pakeitė "kovojančio ir tradicinio islamo" ideologija, kurioje labai aiškiai akcentuojama visų musulmonų lygybė (ir ne tik prieš dievą, kaip krikščionybėje) bei turtinės lygybės siekis - be to reikia pastebėti, kad tradicinio islamo religinėse dogmose labai aiškiai nurodyti ir "instrumentai", kaip tai pasiekti praktiškai, o religinių dogmų visada laikomasi žymiai tvirčiau nei kokių nors valdžios nurodymų.

      Dabartiniai islamistai juk kaip tik ir kaltina musulmonų pasaulio turtuolių "valdantįjį elitą", kad jis pažeidžia šias senąsias islamo dogmas - savo turtais nesidalina su vargingais musulmonais.

      Taigi, lieka tik viena ideologija - nacionalizmas, kuri pajėgi konkuruoti su "pasaulinio džihado" ir "pasaulinio kalifato" sukūrimo idėja, kadangi nacionalizmo ideologija nesikerta su tradicinio islamo esminėmis dogmomis bei realia praktika.

      Nacionalizmo ideologija jau seniai įrodė savo gyvybingumą ir reguliariai tai patvirtina besikeičianti pasaulinė geopolitinė situacija - pastaruosius 100 metų vos ne kasmet vis auga naujų valstybių skaičius, o įvairios daugiatautės imperijos byra kaip kortų nameliai.

      Pakanka palyginti padėtį, buvusią 1900 metais su dabartine padėtimi, jog labai aiškiai suprastum, kad nacionalizmo ideologija labai sėkmingai įgyvendinama praktikoje.

      Priežastis akivaizdi - nacionalizmo ideologija atitinka visų pasaulio Tautų gyvybinius interesus bei "nesikerta" su tų tautų įvairiausiomis religijomis, mentalitetu, socialinio ir ekonominio išsivystymo lygiu bei kitais parametrais. :)

Žygeivis - RationaliS-ui (papildymas), 2011 07 02 15:34


RationaliS, 2011 07 01 20:13

Iš kur žinai, Žygeivi, kad nacionalizmas yra vienintelė ideologija, galinti pakeisti religinį fundamentalizmą? Aš sakyčiau, kad, pavyzdžiui, komunizmas taip pat galėtų pakeisti religinį fundamentalizmą.

Kodėl? Na, pirmiausia todėl, kad komunizmas sustabdytų Centrinės Azijos šalių išnaudojimą didelių valstybių interesų, nes komunizme valstybių net nebūtų... Internacionalinės korporacijos taip pat būtų pažabotos...
---------------------------------

      Ypač man patiko tavo mintis, kad "komunizme valstybių net nebūtų"... :)

      Sovietija 70 metų vos ne visame pasaulyje "statė komunizmą", bet valstybių taip ir nepanaikino. Atvirkščiai, jų skaičius išaugo kelis kart.

      O tu nori, kad musulmonų tautos, kurių nemaža dalis vis dar gyvena viduramžių feodalizme (maždaug kaip Lietuva kokiame 16 amžiuje), staiga "peršoktų" į tavo įsivaizduojamą beklasę, betautę ir bevalstybinę visuomenę? :) :) :)

      Ar tu esi buvęs bent jau vienoje musulmonų valstybėje - kad ir Centrinėje Azijoje ar Šiaurės Afrikoje?

      Ar bendravai su vietiniais žmonėmis - aš net nekalbu apie kokius beraščius dekhanus (o jie sudaro iki 90 procentų tenykščių gyventojų), bet apie baigusius aukštąsias mokyklas - ar bent įsivaizduoji, ką jie tau atsakytų, išgirdę tavo "komunistines svajones"? :)

      Manau, kad labai panašiai, kaip tu dabar, mąstė ir SSSR Politbiurio seneliai, kada sugalvojo įsiveržti į Afganistaną.

      O po to lygiai tokią pat nesąmonę iškrėtė ir "tupogolovyje" amerikiečiai - juk daugelio jų supratimas apie aplinkinį pasaulį yra toks debiliškas, kad net sunku įsivaizduoti (žinoma, JAV yra daugybė puikių specialistų, bet į valdžią JAV pakliūna "standartinio mąstymo", "vidutiniai" amerikiečiai, o ne tikri užsienio reikalų žinovai). :) :)

Žygeivis, 2011 07 03 14:55

      Esminė problema JAV ir NATO šiuo metu jau netgi ne Afganistanas, o būtent Pakistanas - vis daugėja požymių rodančių, kad Pakistano armijoje ir saugumo struktūrose kasdien stiprėja Talibaną ir islamistus palaikančiųjų pozicijos.

      Paskutinės modžahedų ypatingai sėkmingos operacijos ir Afganistane, ir Pakistane tai labai vaizdžiai pademonstravo - be aktyvios ir plačios pagalbos "iš vidaus" šios operacijos niekaip negalėjo būti įgyvendintos.

      JAV kariniai analitikai jau labai rimtai baiminasi, kad Pakistane modžahedai, padedami savo šalininkų spec. tarnybose ir armijoje, gali užgrobti branduolinį ginklą arba branduolinį kurą, kurį panaudotų "nešvarių bombų" gamybai.


Afganistano tautų katilas: kas kursto neapykantos ugnį?


http://www.geopolitika.lt/?artc=4767

Živilė Marija Vaicekauskaitė
2011 07 01

      Neseni įvykiai Pakistane, kai buvo nukautas labiausiai pasaulyje ieškomas teroristas Osama bin Ladenas, nejučia privertė prabilti apie karo Afganistane baigtį. Karo, kuris Vakarų visuomenių yra suprantamas kaip kova dėl jų suverenumo ir Vakarų civilizacijos saugumo. Prieš beveik dešimtmetį pasaulį sukrėtę teroro išpuoliai Afganistaną dar kartą pavertė mūšių ir kovos lauku. Šalis tapo ne tik civilizacijų susidūrimo vieta, bet ir savotišku Balkanų katilo analogu.

      Žvelgiant į Afganistaną pro vakarietiškų pažiūrų prizmę dažnai yra matoma tik viena šio regiono pusė – terorizmo grėsmė, radikalusis Talibanas bei jo saitai su „Al Qaeda“ – ir manoma, kad vienintelis vaistas karščiuojančiam regionui yra Vakarų pasaulio eksportuojama demokratija. Tačiau beveik 10 metų vykstanti Vakarų aljanso misija ir bandymai atkurti taiką Afganistane atrodo tarsi nesibaigiantis Sizifo darbas. Demokratijos opijus ne tik kad nepadėjo išspręsti vietinių problemų, bet ir dar labiau supriešino islamistų grupuotes. Kyla klausimas: kas iš tikro kiršina Afganistano gyventojus ir tautas ir ar demokratija yra ta panacėja, kurios reikia šiam regionui?

      Afganistanas – tai etniniu požiūriu marga šalis, kuri ilgą laiką buvo formuojama išorinių jėgų – Indijos (Pakistano), tuometinės Sovietų Sąjungos ir Britanijos imperijos, taip pat vietinių genčių konfliktų. Susiklostę kultūriniai ir etniniai skirtumai valstybę padalino į daugybę teritorijų, valdomų genčių ar grupuočių, kovojančių tarpusavyje dėl valdžios. Sovietų invazija ir dvidešimt metų trukęs komunistų okupacinis režimas dar labiau išryškino vietos tautų ir genčių nesutarimus, jie peraugo į tikrą tautų mūšį.

       Afganistane galima išskirti keturias pagrindines dominuojančias etnines grupes – puštūnus (afganus), tadžikus, chazarus ir uzbekus – bei daugybę kitų tautelių, kurios turėjo nemažai įtakos šalies istorinei raidai.

       Didžiausia ir seniausia etninė grupė regione – puštūnai, jos pamatu buvo sukurta pirmoji Afganistano valstybė. Kiekviena etninė bendruomenė pasižymi savitu tapatumu, istorija ir kultūros tradicijomis. Formuojantis Afganistano valstybei visos gentys turėjo apylyges galimybes dalyvauti valstybės valdyme, tačiau ilgainiui iškilo jėgos, kurios siekė dominuoti ir aiškiai pabrėžė savo tapatumą kaip vienintelį ir unikalų afganų tautai.

       Afganistanas ilgą laiką buvo valdomas daugialypės gentinės struktūros. Skirtingų genčių vadai buvo autonomiški ir nevengdavo primesti savo valdžią kitoms etninėms regiono grupėms.

       Įtampa tarp skirtingus tapatumus pabrėžiančių grupių ypač išaugo po Antrojo pasaulinio karo, kai susidarė keletas politinių grupuočių, siekiančių atstovauti marginaliems bendruomenių interesams.

       Kaip atsakas į tokius politinius darinius formavosi nacionalizmo judėjimas, kuris faktiškai buvo valdančiosios grupuotės įrankis siekiant išsaugoti savo dominavimą.

       1979 m. sovietams įsiveržus į Afganistaną prasidėjo rezistencijos laikotarpis: šalies teritorijoje gyvenančios gentys, pasitelkdamos į pagalbą kovotojus iš kaimyninių šalių, siekė nuversti okupacinį režimą.

       Puštūnai – įtakingiausia Afganistano etninė grupė – komunistinio režimo metais prarado savo dominavimą. Žlugus komunistinei santvarkai, Afganistane iškilo Talibanas – radikalus musulmoniškas sunitų judėjimas, pasižymintis fundamentalistiniu islamizmu ir priešiškumu bet kokiai išorinei įtakai.

       Talibanas lengvai įsigalėjo tarp puštūnų, siekiančių susigrąžinti dominuojantį vaidmenį šalyje, ir 1996 m. jau valdė didžiąją dalį Afganistano teritorijos.

       Siekdamas atsverti jo įtaką susiformavo Šiaurės Aljansas, kurį sudarė tadžikai, chazarai, uzbekai ir dalis puštūnų.

       Kolizija Afganistane atspindėjo dvi skirtingas konfliktines linijas: vieną – puštūnų, siekiančių atkurti savo dominavimą regione, kitą – chazarų, tadžikų ir uzbekų, reikalaujančių proporcingo atstovavimo vietos valdžios organuose.

       Talibanui vykdant vis radikalesnę politiką, Šiaurės Aljansui atsirado galimybė pasisakyti už liberalesnes pažiūras ir taip pelnyti vietos gyventojų palankumą, tačiau Talibanas stengėsi užgniaužti net menkiausią progą iškilti kitokioms politinėms ar religinėms nuostatoms nei jo postuluojamos.

       Talibanui Afganistane atėjus į valdžią 1994 m. išryškėjo radikali islamiško fundamentalizmo kryptis, nukreipta prieš Šiaurės Aljansą, Vakarų valstybes, nemusulmoniško tikėjimo atstovus. Griežta islamo kultūra ir religija buvo atsakas į 10 metų trukusią sovietų invaziją, kuri užaštrino afganistaniečių civilizacinio ir kultūrinio tapatumo jausmą.

       Talibanas buvo aktyviausiai prieš komunistinę okupaciją kovojantis judėjimas, todėl 1988 m. pabaigoje pasitraukus okupacinei sovietų kariuomenei jis buvo laikomas svarbiausiu valstybės vienijimo ir atkūrimo veikėju.

       Situacija pasikeitė po 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuolių prieš Vakarų dominantę – Jungtines Amerikos Valstijas. Sovietų invazijos metais rėmusios Talibaną, JAV 2001 m. nuvertė jo režimą Afganistane ir ėmė remti nuosaikesnes afganų politines jėgas, kurios galbūt būtų palankios demokratizacijos procesui, o kartu ir Vakarų pasauliui.

       Į klausimą, kas kursto Afganistano tautų katilą, atsakyti nėra lengva. Priežasčių, nulėmusių šio regiono radikalėjimą, reikia ieškoti ne žmogaus teisių pažeidimų ar demokratijos nebuvimo lygmenyje. Kolizija slypi istorinėje Afganistano tautų raidoje, suformavusioje skirtingą tos šalies tautų savimonę.

       Gentinės visuomenės principas, kurį Vakarų valstybės bando pakeisti demokratiniais institutais, nėra paprastas formalumas – tai įsišaknijęs identiteto elementas. Talibano ir Šiaurės Aljanso jėgos atspindi dvi savotiškas civilizacinės raidos vizijas, brėžiančias skirtingus Afganistano valstybės kelius.

       Vienas iš Tuniso islamo judėjimo lyderių Rachedas Gannouchis yra pasakęs, kad „vienintelis būdas žengti į modernumą – tai žengti savo taku, kurį mums nurodo mūsų religija, istorija ir civilizacija“1.

       Tad ar Vakarų taikoma panacėja – demokratija – yra tinkamiausia priemonė suvienyti įvairialypę Afganistano tautų bendruomenę, vertėtų suabejoti.

       Afganistanas mentaline prasme nėra moderni valstybė. Ilgą laiką dominuojančios gentys suformavo kitokią valstybės sampratą. Afganistanas geriausiu atveju tėra kelio į modernią valstybę pradžioje.

       Problema, kuri skaldo ir taip įvairialypę valstybę ir kurią bando spręsti Vakarų valstybės, yra asimetrija tarp to, ką galime vadinti tautos sąmone ar savimone, kuri vis dar tebėra ikimoderni, ir moderniai valstybei būdingų institutų kūrimo. Tik sinergijos atsiradimas kultūrinėje, religinėje ir mentalinėje dimensijose galėtų bent iš dalies apraminti šią karščiuojančią Vidurio Rytų teritoriją.

1 Manuel Castells. The power of identity, The Information Age: Economy, Society, and Culture. Wiley-Blackwell, 2004. P. 30.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=4767&c=1


Žygeivis,
2011 06 29 00:10


       JAV įsiveržė į Afganistaną visai ne dėl kokios nors Al-Kaidos. Tai buvo tik "informacinė priedanga". :)

       Strateginis tikslas buvo įkurti karines bazes, iš kurių būtų galima efektyviai kontroliuoti Centrinę Aziją bei Kinijos pietinę dalį.

       Savo laiku, būtent to bijodami, SSKP Politbiuro senukai patys davė įsakymą įsiveržti į Afganistaną - taip siekė aplenkti JAV.

       Istorija parodė, kad susimovė ir vieni, ir kiti - nors to krašto istoriją ir gyventojų mentalitetą išmanantiems žmonėms tai buvo akivaizdu dar gerokai prieš sovietų agresiją, o tuo labiau prieš JAV ir NATO įsiveržimą... :)

Žygeivis (papildymas), 2011 07 01 15:38

      Akivaizdu, kad NATO ir Vakarai "juodai susimovė" - ir ne tik Afganistane, bet ir visame šiame Centrinės Azijos regione: Afganistane, Pakistane, Irake, Irane...

      Fundamentalistinio islamo ideologija pagrįstą įvairių šio regiono tautų vis augantį ir stiprėjantį susivienijimą bendrai kovai už "tradicinį islamą" ir prieš kitas religijas (ne tik prieš įvairius krikščionis bei judaistus, bet ir prieš induistus, budistus bei sikhus) galima "neutralizuoti" tik vienu būdu - kita ideologija.

      Tokia ideologija dabartiniu metu gali būti tik nacionalizmas - tai yra visų pirma teisė kiekvienai šio regiono tautai susikurti savo nuosavą valstybę kiekvienos tautos istorinėse etninėse žemėse.

      Dabar egzistuojančių valstybių ribos niekur nėra atitinkančios etnines ribas. O daug regiono tautų apskritai neturi savo valstybių (pvz., kurdai, beludžiai, chazarai ir kt.).

      Todėl reikia visame šiame regione pertvarkyti valstybių sienas ir sukurti kiekvienai atskirai šio regiono tautai jos nuosavą valstybę.

      NATO ir JAV pajėgos, kol dar nėra išvestos iš šio regiono, kaip tik tuo ir turėtų labai rimtai ir aktyviai užsiimti - pasitelkdamos mokslininkus, gerai išmanančius šio krašto tautas, jų istoriją, tradicijas, religines sektas bei genčių gyvenamas teritorijas.

      Jei to nebus padaryta, ilgalaikės geostrateginės pasekmės bus labai liūdnos - ir visų pirma Vakarams.

Žygeivis - VVER, 2011 07 04 21:02

VVER Žygeiviui, 2011 07 04 18:36

3. Nesutinku. Talibanas gali pasirodyti stiprus, bet iš tikrųjų jame tėra keliasdešimt tūkstančių narių, ir tie yra nemažai priklausomi nuo aprūpinimo bazių Pakistano teritorijoje.

Tik gerai jiem, kad daug Pakistano pareigūnų yra tokie pro-talibanietiški. Priešingu atveju karti jų duonelė būtų šiam negailestingam pasauly :)
-------------------------------------

     O kitaip ir negali būti - be jokios abejonės musulmonai sunitai afganai Pakistane visada palaikys tokius pat musulmonus sunitus afganus Afganistane. ... :)

     Tiesą sakant, Talibano strateginis planas ir yra sujungti visas afganų žemes į bendrą islamo valstybę, vadovaujamą afganų.

     Kaip jau rašiau, pasaulinio islamo kalifato įkūrimo įgyvendinimą gali sutrukdyti tik tautinių islamiškų valstybių (tame tarpe ir afganų) įkūrimo idėja.

     Pakistane beludžiai jau seniai siekia nepriklausomybės.

     Faktiškai Pakistaną ir Afganistaną vertėtų perdalinti į mažiausiai 8 tautines valstybes, tadžikų ir uzbekų gyvenamas žemes sujungiant su Tadžikija ir Uzbekija.

     JAV, jei nori pasiekti nors šiokią tokią "pergalę", būtent tai ir turėtų daryti.


Neramumai Kazachstane: kas kaltas?


http://www.geopolitika.lt/?artc=5092

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas
2011 12 21

      Kazachstanas, didžiulė ir turtinga posovietinė valstybė, tarsi skirianti Europą ir Aziją, vėl šurmuliuoja. Tiesa, neramumų apimti tik kai kurie kalnakasybos ir naftos turtingi rajonai, esantys netoli Kaspijos jūros, šalies pietvakariuose. Įdomu tai, kad neramumai prasidėjo kaip tik tomis dienomis, kai Kazachstanas pažymėjo nepriklausomybės paskelbimo 20-metį.

      Geopolitika neseniai rašė ( http://www.geopolitika.lt/?artc=2860) apie neapsakomus šalies turtus, augantį energetinį potencialą, apie stiprėjantį Lietuvos ir Kazachstano bendradarbiavimą, gerus ryšius tarp Vilniaus ir Astanos, kai mūsų šalis šiemet iš kazachų buvo perėmusi pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO).

       Analitikus taip pat stebino paties 71 metų šalies lyderio Nursultano Nazarbajevo, kuris jau 20 metų nepalieka šio posto, sugebėjimas laviruoti sudėtingoje diplomatijos trasoje – tarp Rytų ir Vakarų, kai vieni jį vadina užkietėjusiu diktatoriumi, kiti – talentingu administratoriumi ir politiku. Tai nevienpusiška asmenybė, toli pralenkianti tiek A. Lukašenką čia, Lietuvos kaimynystėje, tiek kai kuriuos nesutaikomus režimų lyderius Vidurio Azijoje.

Kas inspiravo protestus?


      Bet net ir spalvingiausioje gėrio ir grožio paletėje atsiranda tamsių potėpių. Taip atsitiko ir Kazachstane – ir ne pirmą kartą.

      Žanaozenas (iki 1992 m. Novij Uzenas) – prieš kelis dešimtmečius atsiradęs naftininkų miestas, turintis apie 96 tūkstančius gyventojų, daugelis jų atvyksta gerai užsidirbti naftos perdirbimo įmonėse ir šachtose. Miestas išsiskiria dar ir tuo, kad čia yra keletas didžiulių kalėjimų, kuriuose kalinami viso Kazachstano nusikaltėliai, o pokario metais netoli gyvenvietės buvo laikomi tremtiniai iš visos SSRS. Visą šią informaciją buvo galima sužinoti oficialiame miesto portale Zhanauzen.kz, tačiau dabar jis uždarytas.

      Taigi, neramumai Žanaozene prasidėjo gruodžio 15 dieną: nepriklausomybės dienos išvakarėse kalnakasių ir naftininkų apranga apsivilkusių kelių šimtų žmonių minia įsiveržė į centrinę miesto aikštę, sudegino šventinę eglę, čia pastatytas jurtas, autobusą. Buvo padegtas ir miesto administracijos pastatas bei naftos kompanijos „Ozenmunaigaz“ būstinė. Tuo metu miesto valdžia ir kompanijos vadovai, kaip rašo portalas Slon.ru, šventė nepriklausomybės šventę – kirto juoduosius ikrus, įvairius prašmatnius kazachų patiekalus, užsigėrė ypatingu kazachų konjaku...

       Prieš riaušių dalyvius buvo mestos policijos pajėgos. Mieste netilo susišaudymas, nors oficialioji valdžia tvirtina, kad policija naudojo tik ašarines dujas. Iki antradienio susirėmimuose žuvo 15 žmonių, keli šimtai sužeista, daug protestuotojų suimta.

       Neramumai persimetė ir į kitus miestus – už 150 km esantį Aktau naftos pramonės centrą. Čia sekmadienį maždaug 500 žmonių išėjo į gatves, reikalaudami nutraukti kruviną susidorojimą su streikuojančiais naftininkais. „Reuters“ korespondentas iš įvykių vietos pranešė, kad iš ryto į Aktau centrinę aikštę atėjo įpykę darbininkai, daugelis jų buvo apsirengę naftos bendrovių, Kazachstano žaliavų ekonomikos pagrindo, darbo drabužiais. Demonstrantai atėjo į miesto centrą trečią kartą per tris dienas ir stovėjo beveik veidas į veidą su juos glaudžiu ratu apsupusiais policijos specialiosios paskirties būrio darbuotojais. Policininkai čia buvo vežami be paliovos, ir jų buvo daugiau nei pačių protestuotojų.

       Televizijos kanalas, kurį esą finansuoja politikas ir verslininkas Muchtaras Abliazovas ir kuris kaltinamas skleidžiąs „informacinį karą“, rodo neramumų Žanaozene įrašus, vaizdo siužetus, kuriuose matyti keliu važiuojanti šarvuotoji technika ir greitosios pagalbos automobiliai, taip pat ima interviu iš įvykių liudytojų Aktau, Žanaozene, Almatoje ir kituose miestuose.
 
       Kanalas nuolat transliuoja lapkritį Maltoje įrašytą N. Nazarbajevo žento Rahato Alijevo, kuris tėvynėje yra už akių nuteistas 40 metų kalėti už mėginimą įvykdyti valstybės perversmą, interviu, kuriame jis atmeta kaltinimus ir po kraujo liejimo Žanaozene ragina N. Nazarbajevą gailėtis dėl to, kas įvyko, ir atsistatydinti, kad „nepakartotų diktatorių N. Ceausescu ir M. Gaddafio likimo“.

       Šeštadienį, gruodžio 17 d., įvestą nepaprastąją padėtį N. Nazarbajevas pratęsė iki sausio 5-osios.

Paprasčiausias socialinis protrūkis


       Kas dėl to kaltas? Kaip paprastai, kaltųjų paieška užtrunka, o ir versijos labai jau skiriasi. Valdžia mėgina apkaltinti N. Nazarbajevo kritikus užsienyje. Kazachstano saugumo tarnybos duomenimis, šalyje neva suaktyvėjo „Amerikos agentūra regione“, o prieš neramumus pastebėta JAV pasiuntinybės Astanoje delegacijos kontaktų su mitinguojančiais naftininkais. Esą užsienis naudojasi „ginkluotomis banditų formuotėmis, kurios, kaip Čečėnijos karo atveju, grobia miestus bei kontrolės postus, ir jos atėjo iš pietų“. Įtariama, kad maišto organizatoriai, išbandę savo metodus Libijoje, Egipte ir Sirijoje, prasiskverbė iš Turkijos ar Uzbekistano.

       Kaip rašo portale Geopolitika.kz J. Krasijenka, neseniai į Uzbekistaną buvo atvykusi Hillary Clinton, kuri kritikavo neseniai sukurtą trijų šalių Eurazijos sąjungą, taip dar paskatindama informacinę ataką prieš vieną iš šios sąjungos iniciatorių Astaną.

       Bet yra ir kita įvykių versija – ne iš sąmokslo teorijų srities.

       Pasak opozicinio Socialistinio judėjimo lyderio Ainuro Kurmanovo, penktadienio mitingus organizavo šalies profsąjungos, prie kurių prisijungė žmogaus teisių gynėjai ir politiniai dabartinio režimo oponentai. Prie jų prisidėjo ir kažkieno inspiruoti smurtautojai, nors profsąjungos kėlė ekonominio socialinio pobūdžio reikalavimus.

       Mat dar prieš metus svarbiausios Žanaozeno įmonės – bendros Kazachstano ir Kinijos kompanijos „Ozenmunaigaz“ darbininkai ėmė reikalauti padidinti atlyginimus, tačiau jos vadovybė, užuot nusileidusi šiems reikalavimams (o tam ir ji, ir valstybė lėšų turi), toliau klimpo į korupciją, išlaidavimą, tą patvirtino ir šių metų jubiliejinių iškilmių finansavimas. 2011 m. gegužę naftininkai paskelbė streiką. Streikininkai buvo paprasčiausiai atleidžiami: apie pusantro tūkstančio žmonių atsidūrė gatvėje, o vietoj jų buvo pasamdyti kiti – darbo jėgos, ypač imigrantų, stoka Kazachstanas nesiskundžia.

       Tuomet streikininkai išėjo į gatves, centrinėje aikštėje kūreno laužus, reikalaudami grąžinti juos į darbą ir suteikti lėšų bent pragyvenimui. Tačiau niekas į jų reikalavimus nekreipė dėmesio, tik policija keliskart juos išvaikė. Keletas žmonių žuvo, bet kaltininkai taip ir liko neišaiškinti. Prie jų norėjo prisiplakti opozicionieriai iš Socialistinio judėjimo (dar kitaip vadinamo „Socialistinio pasipriešinimo“, deklaruojančio „revoliucinį kapitalizmo sunaikinimą“), bet mitingo dalyvių, daugiausia atvykėlių iš Uzbekistano, politika nedomino; jie tesiekė kąsnio duonos, socialinio teisingumo ir grąžinimo į darbą.

       Septynis mėnesius naftininkai šiaip taip ištvėrė, o votis plyšo per nepriklausomybės jubiliejų, kai vieni puotavo miesto salėse ir restoranuose, o kiti kentė badą ir šaltį.

Sena protestų istorija


       Kaip ir žadėjome, dar grįžkime į istoriją. Neramumai visko pertekusiame Kazachstane – ne naujiena. Šalis prisimena protestus, kilusius dar 1979 m. gegužės pabaigoje, kai SSKP CK politinis biuras išleido nutarimą suformuoti Kazachstane Vokiečių autonominę sritį (VAS) su centru Ereimentau mieste.

       Tuomet respublikoje vokiečių dalis siekė 7 proc. visų gyventojų, šiaurinėse plėšinių žemėse – net 30 proc., o Celinograde kazachų skaičius sudarė vos 10 procentų. Tų metų birželio 16 d. Celinograde į gatves išėjo jaunimas ir inteligentai ir reikalavo nutraukti prievartinę kazachų asimiliaciją ir atvykėlių toleravimą.

       Bet didžiausias sukilimas tuometinėje SSRS įvyko 1986 metų gruodį tomis pačiomis dienomis – 17–18-ąją. Neramumus sukėlė M. Gorbačiovo sprendimas atšaukti tuomet nacionaliniu Kazachstano didvyriu laikytą pirmąjį kompartijos sekretorių Dinmuchamedą Kunajevą ir jo vieton atsiųsti šalyje nedirbusį ir vietos tradicijų visiškai nežinantį partijos Uljanovsko srities vadovą Genadijų Kolbiną.

       Pasipriešinimas šiam sprendimui virto rusų ir kazachų konfliktu. Mat etninius kazachus, ypač kaimo vietovėse, ėmė išstumti atvykę rusų tautybės asmenys, kazachams buvo sunkiau įstoti į aukštąsias mokyklas, dėl silpnų rusų kalbos žinių – įsidarbinti. Tad G. Kolbino paskyrimas buvo paskutinis žibalo lašas į nepasitenkinimo statinę.

       Sutramdyti tūkstančių mitinguojančio jaunimo į Almatos ir Karagandos gatves buvo permestos vidaus kariuomenės dalys. Per susirėmimus buvo užmušta 174 žmonės, sulaikyta apie 8500, daugiau kaip 1700 sužeista. Šimtai studentų buvo pašalinta iš aukštųjų mokyklų. Manoma, kad prie represijų nagus buvo prikišęs ir tuometinis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas N. Nazarbajevas. Pagal kitą versiją – tai jis organizavo sukilimą, kad sukompromituotų ir D. Kunajevą, ir G. Kolbiną ir 1990 m. būtų pats išrinktas šalies vadovu.

***

       Apžvalgininkai kategoriškai netvirtina, kad į Kazachstaną ateina arabiškas pavasaris. Net ir tai, kad čia sukilo naftininkai – ši viena geriausiai mokamų darbininkų kategorijų, kol kas neleidžia jų prilyginti Maskvos Bolotnajos aikštėje mitingavusiai vidurinei klasei, kurią į kovą su Kremliumi veda gerai politiškai angažuota Rusijos opozicija. Bet nerimo N. Nazarbajevui yra. Sumaniai vairuodamas diplomatijos farvateriu – tarp Rusijos, Uzbekistano, Kinijos ir Vakarų – šis patyręs lyderis jau ne kartą buvo perspėtas, kad, toliau nepatenkintuosius gniaužiant plieniniame glėbyje, revoliucinis protrūkis gali jau neapsiriboti jurtų deginimu ir atlyginimų reikalavimu.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5092&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 19 Sau 2012 16:30. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Sau 2012 16:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Kazachiškasis fenomenas: laviravimo menas


http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=5157

Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas
2012 01 18

      Įdomi ta šalis – Kazachstanas. Bet iš pradžių – ne apie įvykusius rinkimus, o apie kazachiškąjį fenomeną.

Su laisvės pojūčiu – į Lietuvą


      Kaip rašo interneto žinynas „Wikipedia“, šalies pavadinimas kilo iš persų kalbos žodžio, kuris reiškia „kazachų žemė“, o kazachų tautos pavadinimas kildinamas iš žodžio qazaq (Ukrainoje ir Rusijoje gyvenantys kazokai taip pat save sieja su šiuo žodžiu), tiurkų kalba reiškiančio „pabėgęs į laisvę“. Laisvės pojūtis čia tikrai įmanomas: bekraštė daugiau kaip 2,7 mln. kvadratinių kilometrų plotą užimanti teritorija, geografinė ir gamtinė įvairovė, retai apgyventos stepės (gyventojų tankis vos 5,5 žmogaus kv. km), nepaprastos galimybės ūkio infrastruktūrai plėtoti...

       Kazachstanas – devinta pagal užimamą plotą valstybė pasaulyje ir pirma pagal šį rodiklį šalis, neturinti priėjimo prie jūros. Bet užtat Astana jį randa už tūkstančių kilometrų esančioje Lietuvoje, neseniai žurnalistams sakė Kazachstano ambasadorius Baltijos šalims ir Suomijai Galimžanas Koišybajevas. Lietuva, jo nuomone, tai gana aukštas tramplinas į Vakarus, į ES šalis, bet kartu Vilnius išmintingai išnaudoja ir kitą Kazachstano savybę – tranzitinę: neseniai didžiulis, apie 40 vagonų konteinerinis traukinio sąstatas „Saulė“ iš Kinijos per keturias posovietines šalis ir Klaipėdos uostą į Vakarų Europą atgabeno milžinišką kiekį kompiuterinės ir kitos organizacinės technikos. Apskritai per vienuolika 2011 m. mėnesių, pasak diplomato, prekių apyvarta tarp Kazachstano ir Lietuvos išaugo 60 proc., o jos augimui padėjo Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano Muitų sąjunga, pradėjusi veikti 2010 m. sausio 1 dieną.

Klondaikas – tarp Azijos ir Europos


       Tiesa, būtų nedovanotina nepastebėti ir milžiniškų Kazachstano gamtos turtų. Ši šalis, kaip sakoma, turi visą Mendelejevo lentelę ir dar daugiau. „Wikipedia“ rašo, kad Kazachstanas disponuoja didžiuliais akmens anglių ir geležies rūdos ištekliais, taip pat turi didžiausią pasaulyje chromo kasyklą. 2002 m. buvo išgauta 360 mln. barelių naftos, iš viso už 7 mlrd. eurų.

       Apžvalgininkė Agnė Kazlauskaitė „Geopolitikoje“ dar 2008 m. lapkritį rašė ( http://www.geopolitika.lt/?artc=2860), kad šios valstybės gelmėse yra aukso, vario, cinko, švino, geležies rūdos, mangano, chromo ir urano. Kalnakasyba yra pagrindinė Kazachstano ūkio šaka. Ištirti naftos ištekliai Kazachstane siekia 26 mlrd. barelių, dujų – 3 trilijonus kubinių metrų. Neseniai Kaspijos jūroje atrastas Kašagano naftos telkinys yra vienas didžiausių pasaulyje. 2008 m. duomenimis, nafta čia dar nebuvo eksploatuojama, tačiau Astana teigia esanti pasirengusi didinti naftos gavybą ir eksportą. Žinoma, susidomėjusių Kazachstano nafta netrūksta.

       Autorė rašė, kad nuo 1999 m. Kazachstano BVP kasmet augo apie 9,3 procento. JAV CŽV tinklalapis „The World Factbook“ ( https://www.cia.gov/library/publication ... os/kz.html) patikslina, kad 2010 m. BVP sudarė 196,4 mlrd. dolerių ir pagal šį rodiklį šalis užėmė 54 vietą pasaulyje. BVP per metus nuo 2009-ųjų, kai pasaulyje siautė ekonominė krizė, išaugo 13 mlrd. dolerių. Astana išlaiko ir stabilų, apie 10 proc. per metus pramonės augimą. CŽV tinklalapis taip pat rašo, kad 2010 m. naftos buvo išgaunama 1,61 mln. barelių per dieną. Valstybei, kurios nepavadinsi agrarine (dirbamosios žemės čia tėra 8,28 proc.), tai tikras iždo klondaikas.

      Kaip pažymėjo A. Kazlauskaitė, šiandien Astana – Kazachstano sostinė į šį miestą perkelta iš Alma Atos 1997 m. – spindi prabanga ir yra ta vieta, kur kuriami šiuolaikinės architektūros stebuklai. Manytina, kad Kazachstanas ateityje bus dar turtingesnis, nes prognozuojama, jog 2015 m. jis pagal naftos gavybos apimtį pavys Iraną, kuris užima penktą vietą pagal šios žaliavos eksportą ir antrą vietą OPEC pagal jos gavybą, o pagal dujų išgavimą – ketvirtą.

Nėra namų be dūmų


       Gal dėl savo stabilios, gausiais gamtos ištekliais pagrįstos ekonominės padėties, gal dėl sumanios valstybinės strategijos (įtikti ir saviems, ir svetimiems), kaip pažymi apžvalgininkė, Kazachstanas sėkmingai įgyvendina sudėtingą, daugelio vektorių, pragmatinę užsienio politiką, laviruodamas tarp pasaulio galingųjų. N. Nazarbajevas buvo iniciatorius jau formaliai įkurtos Eurazijos ekonominės sąjungos (EAES), kurią kai kas vadina SSRS reanimacija. Ši idėja, kurią pernai pasisavino V. Putinas, numatyta realizuoti iki 2015 metų. Būdama Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos narė, oficialioji Astana yra ir Amerikos sąjungininkė, pasiuntusi kariškių į Iraką ir atvėrusi savo oro erdvę JAV aviacijai per Afganistano kampaniją. Astana įtinka ir Kinijai, ir Rusijai.

       Bet nėra namų be dūmų. Jie Kazachstano valdžios akis ėmė graužti pernai, kai Žanaozene ir kitur kilo neramumai. Apie juos rašėme pernai gruodį „Geopolitikoje“( http://www.geopolitika.lt/?artc=5092; beje, šis straipsnis buvo apdovanotas konkurso apie Kazachstaną pagrindine premija).

       Žanaozenas (iki 1992 m. Novij Uzenas) – prieš kelis dešimtmečius atsiradęs naftininkų miestas, turintis apie 96 tūkstančius gyventojų, daugelis jų atvyksta gerai užsidirbti naftos perdirbimo įmonėse ir šachtose. Miestas išsiskiria dar ir tuo, kad čia yra keletas didžiulių kalėjimų, kuriuose kalinami viso Kazachstano nusikaltėliai, o pokario metais netoli gyvenvietės buvo laikomi tremtiniai iš visos SSRS. Visą šią informaciją buvo galima sužinoti oficialiame miesto portale „Zhanauzen.kz“, tačiau dabar jis uždarytas (rašant šias eilutes, jis dar neveikė).

Režimo išbandymas


       Taigi, neramumai Žanaozene prasidėjo gruodžio 15 dieną: Nepriklausomybės dienos išvakarėse kalnakasių ir naftininkų apranga apsivilkusių kelių šimtų žmonių minia įsiveržė į centrinę miesto aikštę, sudegino šventinę eglę, čia pastatytas jurtas, autobusą. Buvo padegtas ir miesto administracijos pastatas bei naftos kompanijos „Ozenmunaigaz“ būstinė. Tuo metu miesto valdžia ir kompanijos vadovai, kaip rašo portalas „Slon.ru“, šventė Nepriklausomybės šventę – kirto juoduosius ikrus, įvairius prašmatnius kazachų patiekalus, užsigėrė ypatingu kazachų konjaku...

       Tai papiktino protestuotojus, ypač tuos, kurie prieš metus buvo išvaryti iš didžiausios čia veikiančios įmonės. Straipsnyje priminėme, kad svarbiausios Žanaozeno įmonės – bendros Kazachstano ir Kinijos kompanijos „Ozenmunaigaz“ darbininkai ėmė reikalauti padidinti atlyginimus, tačiau jos vadovybė, užuot nusileidusi šiems reikalavimams (o tam ir ji, ir valstybė lėšų turi), toliau klimpo į korupciją, išlaidavimą, tą patvirtino ir šių metų jubiliejinių iškilmių finansavimas. 2011 m. gegužę naftininkai paskelbė streiką. Streikininkai buvo paprasčiausiai atleidžiami: apie pusantro tūkstančio žmonių atsidūrė gatvėje, o vietoj jų buvo pasamdyti kiti – darbo jėgos, ypač imigrantų, stoka Kazachstanas nesiskundžia.

       Prieš riaušių dalyvius buvo mestos policijos pajėgos. Mieste netilo susišaudymas, nors oficialioji valdžia tvirtina, kad policija naudojo tik ašarines dujas. Per keletą dienų susirėmimuose žuvo keliolika žmonių, keli šimtai sužeista, daug protestuotojų suimta. Paskelbta nepaprastoji padėtis, kuri galiojo iki sausio 5 dienos.

Neramumai valdantiesiems nepakenkė


       Incidentas, kuri Astana vadina socialiniu, kilo kaip tik artėjant neeiliniams rinkimams į šalies parlamentą (mažilisą – žemuosius parlamento rūmus) bei vietinius valdžios organus. N. Nazarbajevas viešai išbarė žentą Timūrą Kulibajevą ir pažadėjo jį atleisti iš valstybinio fondo „Samruk-Kazyna“, valdančio 78 mlrd. dolerių aktyvus, vadovo pareigų. Prezidentas pareiškė, kad žentui milijardieriui ir jo pavaldiniams tenka atsakomybė už kruvinus maištaujančių naftininkų susirėmimus su policija, per kuriuos, įvairiais pranešimais, žuvo nuo 10 iki 20 žmonių. Analitikai laikė T. Kulibajevą galimu pretendentu perimti nepakeičiamojo Kazachstano prezidento įgaliojimus.

       N. Nazarbajevas taip pat paragino atsistatydinti naftos perdirbimo kompanijos vadovus. Nors jis tvirtino, kad neramumus Žanaozene pakurstė „banditaujantys elementai“, tačiau ėmėsi griežtų veiksmų grąžinti atleistus naftininkus į darbą ir bausti pogromų kaltininkus.

       Parlamento ir vietiniai rinkimai, kurie buvo numatyti rengti šių metų vasarą, vis dėlto nepakišo kojos prezidentinei valdančiajai partijai „Nur Otan“ („Šviečianti Tėvynė“ arba „Tėvynės šviesa“): ji gavo daugiau kaip 80 proc. balsų ir iškovojo daugumą 107 vietų parlamente (47 vietų Senato nariai čia skiriami). Į jį pateko dar dvi 7 proc. barjerą įveikusios partijos – maždaug po 8 proc. surinkusios „Ak Žol“ („Šviesus kelias“) ir Komunistų liaudies partija, o socialdemokratai patyrė didžiulį pralaimėjimą, tesurinkę 1,5 proc. rinkėjų balsų.

       Iš pradžių rinkimai Žanaozene po vykusių sukrėtimų buvo atšaukti, tačiau vėliau draudimas panaikintas, ir N. Nazarbajevas, sausio 16-ąją kalbėdamas Liaudies Susirinkimo 18-ojoje sesijoje, pasidžiaugė, kad apie 70 proc. šio naftininkų miesto rinkėjų savo balsus atidavė už „Nur Otan“. Nors apžvalgininkai tvirtina, kad valdančioji partija nuo 2007 m. rugpjūčio 18 d. įvykusių rinkimų prarado apie 8 proc. mandatų, N. Nazarbajevo pozicijos tebėra stiprios.

Smūgis prezidento savigarbai


       Dar vieną smūgį patyrė šalies vadovas: kaip pranešė naujienų agentūra „Novosti-Kazachstan“, rinkimų dieną užsidegė didžiausia Vidurio Azijoje mečetė „Hazret Sultan“. Gaisras apėmė 800 kv. metrų, vienas žmogus žuvo. N. Nazarbajevui ji brangi: pirmąjį akmenį jai padėjo pats prezidentas 2009-ųjų birželį, o atidaryti norėjo šalies nepriklausomybės dvidešimtmečiui – gruodžio 16-ąją, tačiau dėl nebaigtų darbų nukėlė metams. Didžiulė architektūrinė puošmena, kaip pranešama, nebuvo tyčia padegta, gaisras kilo dėl suvirinimo darbų...

       Šiaip ar taip, nei šis incidentas, nei gruodžio neramumai, nei kylantis žmonių nepasitenkinimas „švelniojo diktatoriaus“ valdymu neišmuša iš vėžių 71-erių amžinojo kazachų lyderio, parašiusio eiles valstybės himnui „Mano Kazachstanas“.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=5157&c=1

Žygeivis, 2012 01 19 15:06

       Visų pirma patariu nedaryti jokių rimtų išvadų, remiantis bet kokių rinkimų rezultatais, kai kalbama apie Vidurinės Azijos valstybes - jų gyventojų mentalitetą mums europiečiams suvokti yra labai sunku.

       O rinkimai jiems yra tik valdžios vykdomas žaidimas, kuriuo niekas ten nesidomi. Svarbu, ką pasakys klanų "vyriausieji".

       Vidurinėje Azijoje ir sovietmečiu feodalizmo liekanos buvo visiškai akivaizdžios - "mano senelis buvo chanas, mano tėvas - pirmas sekretorius, o aš irgi pirmas sekretorius", kaip man tada tose vietose pasigyrė vienas ne tai kirgizas, ne tai uzbekas...

       Kaip tik todėl ten rinkimai ir jų rezultatai visada vienodi - valdžioje sėdintieji visada surenka nuo 80 iki 105 procentų balsų. :)

       Faktas - valdantieji gali triuškinamai laimėti rinkimus, o kitą dieną gali prasidėti eilinis maištas arba ir revoliucija. Kaip jau ne kartą buvo.

       Panašu, kad ir Kazachstanas šiuo metu yra "nitroglicerino pilna statinė", kurią spardo daug įvairių ir skirtingų jėgų - pradedant islamo partizanais, ypač "besisunkiančiais" į šalį iš Afganistano, bei baigiant vietinių gentinių klanų vadais ir Rusija, JAV, Kinija.

       Jei, pvz., Nazarbajevas netikėtai numirtų, tai ten iš karto "užvirtų tokia košė", kad ją labai ilgai niekas neišsrėbtų.

       Apskritai, visa Vidurinė Azija gali bet kada "plykstelėti".


       Iš tikrųjų tai tik masinė darbingo amžiaus vyrų emigracija į Rusijos imperiją dar kiek stabdo šį "plykstelėjimą".


       Kaip tik todėl Rusijos valdžia ir nesiima jokių ryžtingų priemonių prieš šią nelegalią iš esmės milijoninių musulmonų jaunimo masių "infiltraciją" į Rusijos imperijos teritoriją (visų pirma į stambiuosius miestus).

      Nors tai kelia milžinišką pavojų ir pačiai Rusijos imperijai - juk, kaip nustatė neseni sociologiniai tyrimai, atlikti Sankt-Peterburge, gana nemaža dalis šio musulmoniško jaunimo jau turi kovinę patirtį, kurią jie įgijo kariaudami prieš savo vietines valdžias arba ir Afganistane.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Vas 2012 23:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Iš Kazachstano vieni lietuviai spėja pabėgti, kiti miršta


http://www.lrytas.lt/?data=20120204&id= ... =99&view=2

http://www.lrytas.lt/print.asp?data=201 ... 4_a3120204

Principai. Azijos šalies verslininkams svarbu ne tik uždirbti pinigų, bet ir apgauti partnerį ar konkurentą

Dalia GUDAVIČIŪTĖ
LR korespondentė
2012-02-04

      Prieš kelias dienas išgirdęs apie lietuvio verslininko Romualdo Liegaus nužudymą Kazachstane, iš šios šalies anksčiau pasprukęs 49 metų vilnietis Ramūnas Gudavičius prisipažino galintis save laikyti laimės kūdikiu.

      Viskas, kas 49-erių R.Gudavičiui liko po penkerių metų sėkmingo verslo Kazachstane, tai pasakojimai apie tolimą šalį. Jie niekada nepabosta verslininko draugams ir giminėms.

      Sužinojęs apie gresiantį suėmimą lietuvis tada nė nebandė įrodinėti savo nekaltumo.

      Jis kaip stovi iškart šoko į įmonės automobilį ir per 46 valandas parlėkė į Lietuvą – 4300 kilometrų įveikė nė karto nesustojęs pailsėti, užkąsti ar pamiegoti.

      „Gal pastaruoju metu Kazachstane įvyko pokyčių. Bet dar visai neseniai ši šalis nebuvo labai saugi verslininkams iš užsienio”, – kalbėjo R.Gudavičius. Ten gyvendamas jis nuolat girdėdavo apie nužudytus verslininkus.

       Vilniečio tikinimu, svarbiausia Kazachstane – pažintys su įtakingais asmenimis.

       Jis pats kelis kartus liko gyvas tik todėl, kad draugavo su itin daug svarbių žmonių pažįstančiu ingušu.

       Į lietuvius verslininkus šios šalies gyventojai visada žiūrės įtariai: jei tau sekasi, vadinasi, užimi vietą, kuri galėtų būti mano, ir uždirbi pinigus, kurie galėtų atitekti man.

Pardavinėjo mineralinį vandenį


       Pirmąkart į Kazachstaną vilnietis nuvyko atsitiktinai.

       Tuo metu jis dairėsi kokio nors nepavojingo verslo ir sutiko palydėti draugą, kuris leidosi aplankyti Karagandoje gyvenančio pusbrolio.

       Tremtinių palikuonis Vladiku vadinamas Vladas Kisielius turėjo gražią lietuvišką pavardę, bet lietuviškai nebemokėjo.

       R.Gudavičių nustebino tai, kad Kazachstano parduotuvėse nėra mineralinio vandens.

       Kiek pasvarstę jie su draugu nutarė pasiūlyti kazachams lietuviško vandens ir be vargo tapo rinkos monopolininkais.

       Verslas buvo vertas rašytojo Marko Twaino plunksnos: kiekvieną mėnesį iš Lietuvos dviem vagonais atriedėdavo 70 tūkstančių vandens butelių „Mixit”, pripildytų kažkur prie Vilniaus.

       Vandenį įmonė ruošė eksportuoti tik į Kazachstaną ir niekur kitur jo nepardavinėjo.

       Pusantro litro talpos butelį vietos prekeiviai mielai parduodavo už 1 JAV dolerį.

       Tiesa, kildavo rūpesčių, kai reikėdavo atsiimti pinigus. Skolininkai vis prašydavo palaukti, mokėdavo dalimis.

       Tekdavo veikti per bendrus pažįstamus, praversdavo ryšiai su įtakingais žmonėmis.

       Pasak vilniečio, parduodamas vanduo buvo geras – pats jį gerdavo. Jei būtų prekiavę nekokybišku produktu, jau po metų būtų turėję nešti kudašių.

       Po penkerių metų rinkoje atsirado ir vietinio mineralinio vandens. Tačiau jis sunkiai konkuravo su lietuvišku. Greičiausiai vietos verslininkai kokybės sertifikatą bandydavo gauti per pažintis.

Buto savininkė gulėjo balkone


       R.Gudavičius įsitikino, kad pasiryžusiam pradėti savo verslą Kazachstane pirmiausia reikia nusiteikti niekuo nesistebėti.

       Trijų kambarių butą Karagandos pakraštyje susiruošusiems pradėti verslą lietuviams išnuomojo pusbrolis V.Kisielius.

       Oro uoste jis tautiečius pasitiko su būsto raktais.

       Buto nuoma buvo nedidelė, pro langus buvo matyti stepė.

       Nutaręs į stepę pažvelgti atidžiau, R.Gudavičius patraukė lango užuolaidą ir išvydo... į paklodę susuktą žmogų, gulintį 37 laipsnių šaltyje. Žmogus – gyvas ar negyvas – gulėjo ant aukšto stalo virš palangės.

       V.Kisielius paaiškino, kad šiame bute gyvenusi močiutė mirė, o jos giminės negali taip greitai atvykti jos palaidoti. Todėl kaimynai nutarė velionę kol kas išnešti į balkoną, o butą išnuomoti. Dėl to ir sumažino nuomos kainą.

       „Ką ji man padarys?” – paklausė savęs R.Gudavičius ir nutarė likti gyventi jam iškart patikusiame bute.

       Ilgainiui įprato su ta močiute rytais pasisveikinti, o vakarais atsisveikinti. Nors ir negyvas – vis dėlto žmogus.

        Kai giminės pagaliau atvyko ir velionę pasiėmė, niekas net nemanė apie tai pranešti lietuviams. Tiesiog vieną dieną jie grįžę rado tuščią balkoną.

Svarbu užsidirbti ir apgauti


        Kazachstane užsieniečiui pavojų kelia net klimatas: temperatūra gali svyruoti nuo 40 laipsnių šalčio iki 40 laipsnių karščio.

        Savo automobiliu nuvykti į kitą miestą irgi problema. Važiuoti reikia stepėmis, kur tyko smėlio pūgos. Jei pakliūsi į nelaimę, jokios pagalbos nesulauksi. Nepatyrę keliautojai žūsta vienas po kito.

        Bet sunkiausia priprasti prie itin savotiško požiūrio į verslą.

        Toje šalyje svarbu ne tik užsidirbti pinigų, bet ir apgauti partnerį ar konkurentą. Jei užsidirbai, bet nieko neapgavai, tikro džiaugsmo nepatirsi.

        R.Gudavičius visą gyvenimą prisimins, kaip bandė parduoti kokybiškus angliškus dažus, turinčius 8 metų garantiją.

        Kazachstano didmiesčių namų fasadai buvo nuolat perdažomi ir dažų labai trūko.

        „Ar tu visai kvailas? Mums reikia fasadus dažyti kasmet. Tai – geras užsakymas. O siūlai mums laukti aštuonerius metus, kol jie nusilups?” – kvatojosi vietos verslininkai.

Pažintys reiškia viską


        Kazachstane nuo seno pažintys reiškia daug. Kuo aukščiau užkopė tavo draugai, tuo labiau esi gerbiamas. Jei Lietuvoje prokuroras baigė kadenciją, jis netenka turėtos valdžios. Tuo tarpu Kazachstane ir išėjęs į pensiją prokuroras liks prokuroras visą gyvenimą, bus gerbiamas, nes toliau darys įtaką per savo pažintis.

        Lietuvoje žmonės, be artimiausių giminių, dažniausiai palaiko ryšius su pusbroliais ir pusseserėmis, o Kazachstane normalu pristatyti septintos eilės pusbrolį kaip savo artimą giminaitį. Ten giminystė yra labai svarbi.

        Karagandoje kazachai yra mažuma, daugumą gyventojų sudaro tremtinių palikuonys, bet pažinčių sistema neturi tautybės.

        Daugelis tenykščių yra girdėję apie Lietuvą „ir jos sostinę Rygą”.

        R.Gudavičius sutiko ir vietos lietuvių – tremtinių vaikų. Jie be galo užguiti ir išgąsdinti.

Vežiojo numirėlius


        Kazachai ir mirtį suvokia kitaip. Kartą R.Gudavičiaus draugas kazachas paprašė automobiliu parvežti jo brolį iš Rusijos miesto Jekaterinburgo.

        1300 kilometrų kelionė prasidėjo labai smagiai. Lietuvis žinojo, jog jo draugo brolis dingo grįždamas iš Rusijos, kur buvo nuvykęs padirbėti, ir džiaugėsi, kad pražuvėlis atsirado.

        Tik pakeliui į Jekaterinburgą paaiškėjo, kad draugo brolis rastas prie stoties perpjauta gerkle, kur per karščius išgulėjo 3 savaites. Pirmiausia morge reikėjo atpažinti velionį vienas ant kito suverstų neatpažintų lavonų krūvoje. R.Gudavičių tai sukrėtė.

        Galiausiai pakrovęs karstą su palaikais į savo pikapą, lietuvis sunerimo, kad gabens numirėlį per Rusijos ir Kazachstano sieną automobiliu su lietuviškais numeriais. Šie numeriai kelia itin didelį pasieniečių susidomėjimą.

        Bet smalsus pareigūnas spruko lyg įgeltas, vos pajuto nuo mašinos sklindantį dvoką. Jo visiškai nenuslopino polietilenas, į kurį lietuvis buvo supakavęs karstą.

        Visą kelią R.Gudavičius važiavo iškišęs galvą pro automobilio langą ir skaičiavo minutes, likusias iki kelionės pabaigos.

        Po 14 valandų nuvykęs prie draugo namų jis galų gale iškrovė karstą. Teliko atsisveikinti su draugu, trumpam nubėgusiu į savo butą.

        Bet draugas grįžo su dar vienu prašymu: „Kol važiavome į Jekaterinburgą, mirė mano naujagimis. Padėk jį parvežti iš ligoninės.”

Buvo nedelsiant suimtas


        Kelis kartus R.Gudavičius ir pats buvo per plauką nuo pražūties. Vieną dieną jų tūkstančio butų name, sudėliotame kaip „Lego” detalės, buvo žiauriai užmuštas verslininkas iš Baltarusijos.

        Su juo lietuviai puikiai sutarė, juos siejo ne tik kaimynystė, bet ir bičiuliški santykiai.

        Žmogžudystės dieną lietuviai traukiniu išvyko į Almatą, turėjo bilietą ir jautėsi saugiai. Grįžę savo buto duris rado užantspauduotas.

        Nieko neįtardamas R.Gudavičius nuėjo pasiteirauti į artimiausią milicijos poskyrį ir buvo akimirksniu areštuotas.

        Milicininkai neslėpė džiaugsmo, jog taip lengvai atskleidė baltarusio žmogžudystę.

        Mat po Kazachstaną jau keletą metų sklido kalbos apie samdomą žudiką iš Lietuvos, nužudžiusį garsų verslininką.

        Žodis „lietuvis” daugeliui teisėsaugininkų reiškė „žudikas”. Taigi suradę į gabalus sukapotą baltarusį ir išgirdę apie netoliese gyvenančius lietuvius, jie nieko nelaukdami atliko kratą jų bute.

        Visą dieną R.Gudavičių vedžiojo iš kabineto į kabinetą ir kvotė. Jokių argumentų neklausė ir vis kartojo, kad baltarusio bute rasti lietuvio pirštų atspaudai.

        Kai nuvedė pas milicijos viršininką, tas jau buvo parengęs tekstą ir tik prašė pasirašyti.

        Vilnietis žvilgtelėjo: „Prisipažįstu įvykdęs žmogžudystę.” Bet pavardė ne jo, o verslo partnerio.

        Paaiškino: „Negaliu pasirašyti, nes esu Gudavičius.” O viršininkas atkirto: „Koks skirtumas, vis vien abu sėdėsite.” Kazachstano pareigūnui buvo labai patogu, kad užsienietį nužudė kiti užsieniečiai.

Išpirko už du litrus degtinės


        Lietuvį išgelbėjo ingušas Isla, turėjęs labai daug įtakingų pažinčių. Sužinojęs, kad draugas areštuotas, jis nedelsė nė akimirkos.

        Kvotų iškankintam verslininkui netikėtai pakrypę įvykiai iš pradžių atrodė kaip anekdotas.

        R.Gudavičiui sėdint pas milicijos viršininką ir ginčijantis dėl panašiai skambančių lietuviškų pavardžių, staiga atsidarė durys ir įėjo penki nematyti žmonės.

        Milicijos bosas pašokęs išsitempė kaip karinėje rikiuotėje. „Atėjo didelė valdžia”,– suprato suimtasis.

        Garbaus amžiaus labai apkūnus vyras pirmiausia atsisėdo ir tik tuomet paklausė: „Čia tu tas lietuvis?”

        Po to greta atsisėdo kitas ir neskubėdamas iš portfelio ištraukė litrinį degtinės butelį, po to – antrą. Tada nustebęs pažvelgė į lietuvį: „Tu vis dar čia?”

        Verslininkas spruko nedelsdamas, bet budėtojas jį sustabdė ir atidavė buto raktus.

Skolininkai nenorėjo mokėti


        Klestintis lietuvių verslas Kazachstane nutrūko panašiai kaip ir daugelio kitų užsieniečių. Skolininkai vis labiau nenorėjo mokėti už parduotą mineralinį vandenį. Galų gale skolos išaugo iki nemažos sumos.

        Tuomet trys didžiausi skolininkai pasiskundė milicijai, esą lietuvis juos reketuoja: jei kas atsitiks – kaltas bus tik jis.

        Netrukus dviejų skolininkų žmonos pareigūnams pranešė, kad jų vyrai dingo.

        Lietuvį išgelbėjo tik geri ryšiai su teisėsaugininkais. Vienas jų pranešė: „Iš ryto tave suims. Nedingsi – turėsi daug nemalonumų.”

        R.Gudavičius reagavo žaibiškai. Tik pamena, kad lėkė priešpriešinio eismo juosta 180 kilometrų per valandą greičiu. Atsipūtė tik įmonės automobiliu kirtęs Lietuvos sieną.

        Karagandoje liko vilniečio mašina, kompiuteris, palaidotas verslas ir pražuvusi 82 tūkstančių dolerių skola.

Pratinosi prie kitokio ritmo


        „Kiekvienas patyrimas brangus. Svarbiausia, kad viskas gerai baigėsi”, – taip R.Gudavičius dažniausiai baigia savo istorijas.

         Grįžęs į tėvynę vilnietis sunkiai pratinosi prie kitokio gyvenimo ritmo, bendravimo būdo. Jis vis dar pasiilgsta tenykščių pramogų. Ypač – vėžių gaudymo su vietos verslininkais. Tos išvykos labiau priminė prašmatnias iškylas gamtoje.

Verslininką nužudė apsivogęs pavaldinys


* 48 metų kauniečio verslininko Romualdo Liegaus nužudymu Kazachstane įtariamas jo pavaldinys 30-metis rusas, Aktau mieste lietuvio įsteigtoje garažo vartų prekybos bendrovėje „Res Automatic Gates” dirbęs vadybininku. Jis prisipažino mirtinai sumušęs savo darbdavį.

* Po trumpos viešnagės Lietuvoje R.Liegus sausio 15-osios naktį sugrįžo į Kazachstaną. Praėjus vos pusvalandžiui samdinys atvyko į R.Liegaus butą. Tame pačiame pastate buvo ir lietuvio įmonės būstinė.

* Vyriškiai susiginčijo, tarp jų įvyko grumtynės. Negyvai sudaužęs viršininką pavaldinys nunešė kūną į savo mašiną ir nuvežė jį prie poilsio bazės „Stigl”.

* Žudikas surišo auką, apjuosė kūną statybine armatūra ir įmetė į vandens kanalą. Nusikaltėlis taip pat pagrobė R.Liegaus kompiuterį, kuriame galėjo būti jį demaskuojančių duomenų, sunaikino kitus įkalčius.

* Sučiuptas įtariamasis sausio 27 dieną parodė kriminalistams, kur atsikratė lavono. Lietuvio kūnas aptiktas trijų metrų gylyje.

* Ir tyrėjai, ir R.Liegų pažinoję verslo partneriai mano, kad vadybininkas buvo iš anksto suplanavęs nusikaltimą.

* Įtariama, kad R.Liegui per Kalėdas viešint Lietuvoje samdinys griebėsi aferų – slapta pardavė įmonės prekes, o pinigus – apie 10 tūkst. eurų (34,5 tūkst. litų) – pasisavino.

* Vadybininkas nutarė nužudyti savo viršininką bijodamas baudžiamosios atsakomybės dėl vagystės.

* Anksčiau jie puikiai sutarė, draugavo šeimomis. Pavaldinys R.Liegų buvo pakvietęs į savo vestuves.

* Lietuvis pastaruoju metu buvo nepatenkintas savo vadybininko darbu, bet jo neatleido, o prieš Kalėdas netgi pakėlė atlyginimą.

* R.Liegus anksčiau dirbo garažo vartus gaminančioje Kauno bendrovėje „Ryterna”, o maždaug prieš 5 metus persikėlė į Kazachstano sostinę Astaną.

* Iš pradžių R.Liegus dirbo Astanos vartų surinkimo įmonėje, o 2010 metais įkūrė nuosavą bendrovę „Res Automatic Gates”. Pastaruoju metu lietuvio verslas Kazachstane strigo, nes sumažėjo užsakymų.

* R.Liegų verslininkai apibūdino kaip garbingą, žodžio nelaužantį žmogų. Kaunietis buvo atviro būdo, taupus, versle numatydavęs ne vieną žingsnį į priekį.

* Beveik prieš dešimtmetį jis išsiskyrė su žmona ir užmezgė draugystę su kita moterimi.

* Naujoji R.Liegaus gyvenimo draugė kartą užsiminė, kad jam reikėtų susirasti kitą vadybininką, bet verslininkas nepaklausė.

* R.Liegui sausį išvykus į Aktau jo draugė liko Kaune, nors anksčiau dažnai lydėdavo draugą ir su juo kartu gyveno Kazachstane.

* Nužudyto verslininko palaikai į gimtinę turėtų būti pargabenti kitą savaitę.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?data=20120204&id= ... 204&view=7

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 16 Sau 2013 19:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Казахские националисты в Павлодаре заклеивают вывески с русскими фамилиями (видео)


В социальной сети Facebook получил распространение видеоролик, действие которого, по словам авторов, разворачивается в казахстанском городе Павлодаре.

Суть "сюжета" под названием "Акция казахских националистов в Павлодаре" сводится к простому действию: молодые казахские националисты "переклеивают" таблички с русскими фамилиями на аналогичные - но с казахскими.

Так, улица Кутузова самовольно "переименована" в имени Машхура Жусипа, улица Камзина в Абая, а улица Короленко в улицу имени Бухара Жырау.

Примечательно, что в комментариях к ролику, размещенному на видеохостинге Youtube пользователем yanishyanish, автор не скрывает своего возмущения: "Вот такие выходки позволяют себе махровые казахские нацисты в г. Павлодар, причем безнаказанно. В последнее время в Казахстане стал заметен рост примитивного казахского национализма, который все больше и больше ощущается другими народами Казахстана".

Более того, продолжает пользователь, "сразу сообщаю, что сам я русский, но не являюсь националистом. Я хочу, чтобы в нашем многонациональном Казахстане все жили мирно, и все вместе работали во благо его процветания.

История показывает, что страны с высоким уровнем национализма, с не единым народом обречены на дестабилизацию, отсутствие развития и деградацию.

Против государственного языка ничего не имею, но в данном случае видно же, что это откровенный национализм и примитивная русофобия со стороны этих ребят".

Любопытно, что город Павлодар уже пытались переименовать в "Кереку".

Этимология этого слова, по некоторым данным, восходит к казахскоязычному произнесению слова "Коряковка" - так назывался населенный пункт до 4 апреля 1861 года, после чего он получил статус города и новое имя, которое используется по сей день.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 18 Vas 2013 16:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Artimasis kosmosas: ginčas dėl Baikonūro


http://www.geopolitika.lt/?artc=5881

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas, politikos mokslų daktaras
2013 02 18

Šiandien Baikonūro miestas ir to paties pavadinimo kosmodromas sudaro kompleksą, kurį Rusijos Federacija arendavo iš Kazachstano iki 2050 m. pagal 1994 m. pasirašytą tarpvalstybinę sutartį.

Metinė nuomos kaina – 115 mln. dolerių.

Kartu Rusija išlaiko Baikonūro miestą, kuris yra jos jurisdikcijoje ir turi federalinės reikšmės miesto statusą.


Paveikslėlis

Toks draugiškas Kazachstano požiūris yra suprantamas. Įprasta sakyti, kad Kazachstanas yra vienas iš artimiausių Rusijos sąjungininkų posovietinėje erdvėje (gal net artimesnis už Baltarusiją). Pažymėtina, kad Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas kartu su V. Putinu entuziastingai kūrė Muitų sąjungą ir toliau plėtoja šį projektą.

Todėl tam tikra staigmena tapo Kazachstano kosmoso agentūros „Kazkosmos“ vadovo T. Musabajevo pareiškimas parlamente: „Šiuo metu aptariama galimybė nutraukti Baikonūro miesto nuomos sąlygas, ir miestas gali būti perduotas Kazachstano jurisdikcijon.“

Kartu jis pabrėžė, kad nuomos sutarties nutraukimas bus vykdomas laipsniškai, o pirmuoju proceso etapu turėtų tapti „Zenit“ komplekso paleidimo aikštelių, taip pat Baikonūro miesto atsiėmimas iš Rusijos. Po kurio laiko komplekso teritorijoje pradėjo veikti Kazachstano nacionalinio saugumo komiteto pasienio tarnybos speciali atstovybė.

T. Musabajevas nėra koks nors išskirtinis valdininkas, kuris galėtų leisti sau kalbėti panašiu tonu be aukščiausios valdžios (prezidento) leidimo. Taigi iš karto prasidėjo kalbos, kad Maskvos ir Astanos draugystė, pasirodo, nėra tokia jau stipri. Tačiau šalių užsienio reikalų ministrai paskubėjo apraminti aistras.

Pernai gruodžio mėnesį Kazachstano užsienio reikalų ministras Jerlanas Idrisovas pasakė taip: „Jokio skandalo, jokios sensacijos nėra.“ Jo teigimu, žiniasklaida iškreipė „Kazkosmos“ vadovo žodžius, kurių esmė buvo ta, kad „Kazachstanas tikisi savo dalyvavimo kosminėje Baikonūro kosmodromo veikloje išplėtimo, kokybinės savo kosminio potencialo plėtros“.

Kartu J. Idrisovas pabrėžė, kad būtų „naivu ir neprotinga“ prarasti galimybę bendradarbiauti su tokia stipria kosmine valstybe kaip Rusija. „Galiu jus užtikrinti, kad mūsų šalių lyderiai visiškai supranta Baikonūro, kaip mūsų sėkmingo dvišalio bendradarbiavimo simbolio, išsaugojimo svarbą“, – konstatavo ministras.

Jo kolega iš Rusijos Sergejus Lavrovas savo ruožtu pažymėjo, kad kosminė valstybių diskusija yra grynai darbinio pobūdžio. „Prezidentai supranta visų panašių situacijų sureguliavimo būtinybę, jie priėmė sprendimą sukurti savarankišką tarpvyriausybinę komisiją dėl Baikonūro komplekso. Ji jau sukurta, iš mūsų pusės jai vadovaus Igoris Šuvalovas. Mes sutarėme remtis būtinybe tęsti konstruktyvų darbą dėl klausimų, susijusių su kosmodromo naudojimu, vadovaudamiesi prezidentų pavedimais ir tais sprendimais, kurie vieningai ruošiami vyriausybių ir kosmoso agentūrų lygmeniu“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas.

Kaip sakoma viename anekdote, sidabrinius šaukštelius rado, bet tam tikrų nuosėdų liko. Kitaip tariant, situacija pasikeitė, ir pasikeitė ji visų pirma Kazachstano iniciatyva. Šiame kontekste kyla klausimas: ko jis siekia?

Kazachai supranta, kad staiga perimti savo kontrolėn visą Baikonūro kompleksą jiems yra paprasčiausiai nenaudinga dėl kelių priežasčių.

Pirma, vietinių miesto gyventojų, bent kažkaip susijusių su kosmine veikla, dalis Baikonūre nukrito iki 20 procentų.

Jeigu objektas pereis į Kazachstano rankas, rusų specialistai išvažiuos. Tai kas gi dirbs dykumoje?

Antra, Baikonūro miesto išlaikymas nemažai kainuoja Rusijai – 1,16 mlrd. rublių (apie 29 mln. eurų) kasmet.

Vargu ar šiuos pinigus nori mokėti kazachai.

Trečia, Maskvą būtų galima šantažuoti, jeigu ji neturėtų alternatyvų, bet alternatyvų ji turi. Baikonūras, žinoma, yra patogi vieta (todėl dauguma rusų raketų kyla iš jo), bet 2012 m. Rusija pradėjo kosmodromo „Vostočnyj“ statybą Tolimuosiuose Rytuose. Taip pat Rusijos šiaurėje yra Plesecko kosmodromas.

Tad Maskva iš esmės galėtų apsieiti be Baikonūro: tai, be abejo, sukeltų jai papildomų rūpesčių, bet kritinės grėsmės jos kosminei veiklai nesukurtų.

Ketvirta, tikėtis, kad į Baikonūrą staiga ateis užsieniečiai, irgi neverta.

Taigi, veikdamas griežtai, Kazachstanas greitai liktų be specialistų ir rimtesnių nacionalinės kosminės programos plėtros perspektyvų bei su padidėjusiomis socialinėmis išlaidomis.

Kazachai, žinoma, yra ambicingi, bet ne kvaili. Iš tikrųjų kam gadinti santykius su Rusija, jeigu konstruktyviai galima pasiekti palankesnį rezultatą?

Iš esmės Kazachstanas nori su Maskvos pagalba (arba Rusijos sąskaita – kaip kam patinka) pradėti aktyviau dalyvauti Rusijos kosminėje veikloje ir plėtoti nacionalinį kosminį potencialą. Tai visiškai suprantama: būtų tiesiog kvaila turėti savo teritorijoje kosmodromą ir tik stebėti, kaip juo už palyginti mažus pinigus vardan amžinos tautų draugystės naudojasi kažkas kitas.

Savotiškas praktinis situacijos atspindys – raketų komplekso „Baiterek“ statyba Baikonūre. Rusija ir Kazachstanas sutarė dėl jų dar 2004 m., bet derybos tęsiasi ligi šiol.

Projekto kaina – 1,6 mlrd. dolerių, ją šalys turėtų sumokėti per pusę. Tik Rusija nori, kad kompleksas būtų pritaikytas lengvajai raketai „Angara“, o kazachai – kad sunkiajai, nes rusiškasis variantas, jų nuomone, neprisidės prie šalies kosminės pramonės plėtros.

Niuansas yra tas, kad rusai gali sukurti „Angaros“ paleidimo kompleksą kosmodrome „Vostočnyj“ ir netrykšta noru finansuoti kaimyno kosminę programą be didesnės naudos sau.

Tokiu atveju Astana liktų be nieko ir tikėtina, kad ji kaip poveikio priemone nusprendė pasinaudoti Baikonūro valdymo korta. Užuomina tapo T. Musabajevo žodžiai, o detalesniu pozicijos išdėstymu – J. Idrisovo paaiškinimai.

Apibendrinant galima užfiksuoti kelis momentus.

Pirma, Kazachstanas nenori perimti Baikonūro komplekso (nebent ilgalaikėje perspektyvoje) – tegul už jį moka rusai. Tačiau jis nori aktyviau dalyvauti kosmodromo veikloje su nauda sau (komercine, moksline-technine ir pramonine).

Antra, rusai priprato lengvatinėmis sąlygomis naudotis buvusių SSRS respublikų infrastruktūra (ar tai būtų karinės bazės, ar – kaip šiuo atveju – kosmodromas), ir juos labai nervina, kad partneriai staiga ima demonstruoti ambicijas.

Iš dalies jie yra teisūs – kas nespėjo išsiderėti palankesnių sąlygų, tas pavėlavo, bet toks jau tas rytietiškas politikos ir draugystės stilius.

Kita vertus, neabejotina, kad Kazachstano ir Rusijos santykiai yra labai artimi ir Baikonūro klausimas tikrai jų nesugadins. Tiesiog reikia surasti visiems priimtiną sprendimą, kas yra įmanoma ir bus padaryta.

Tačiau Baikonūro istorija greičiausiai dar labiau įtikino Rusiją, kad geriau turėti savo negu priklausyti nuo kaimynų, nors ir kokie draugiški jie beatrodytų (ar tai būtų dujotiekiai Ukrainoje, radiolokacinė stotis Azerbaidžane ar kosmodromas Kazachstane).

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5881&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Lap 2013 19:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paslaptinga skyrybų byla Varėnoje – bandymas išpumpuoti milžiniškus kazachų milijardieriaus turtus?


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=63183158

Šarūnas Černiauskas,
www.DELFI.lt
2013 m. lapkričio 4 d. 06:00

Paveikslėlis

Muchtaras Abliazovas
© Reuters/Scanpix


Kazachų verslininkas Muchtaras Abliazovas – vienas garsiausių šios šalies oligarchų. Buvęs bankininkas kaltinamas iš savo banko nugvelbęs net 6 mlrd. JAV dolerių.

Kaip ir „Snoro“ akcininkai, jis prieglobsčio ieškojo Didžiojoje Britanijoje.

Tačiau su Lietuva jį sieja ne tik šis sutapimas – per Varėnos teismą nuo teisėsaugos vos nepabėgo kazachų oligarchui priskiriamos ofšorinės įmonės, valdančios pasakiškus turtus.

Istorijos centre – teismo sprendimas. Ne dėl verslo ginčo, bankroto, netesybų. Dėl skyrybų. Šios skyrybos į vieną karuselę įsuko kazachų oligarchą, jo buvusį banką, du staiga išsiskirti sumaniusius sutuoktinius ir net 68 ofšorines kompanijas, registruotas įvairiuose mokesčių rojuose. Šios įmonės valdo aibę turtų: žemės sklypus prestižinėse Londono ir kitų pasaulio miestų vietose, pelningus verslus ir daug daugiau. Kiek vertas turtas, vos nepabėgęs nuo teisėsaugos per Varėnos teismą, nustatyti sunku, tačiau neabejojama, kad jis vertas bent kelių šimtų milijonų JAV dolerių.

Sunkiai suskaičiuojami kazacho turtai – mažame Varėnos teisme


Pernai vasarį Varėnos rajono apylinkės teismas ėmėsi bylos, kur šalių susitarimu skyrėsi Rinatas Batyrgarejevas ir jo žmona Galina. Tačiau bylos būta neeilinės – Lietuvos verslo žemėlapyje niekam nežinomi Batyrgarejevai per skyrybas pasidalijo dešimtis mokesčių rojuose registruotų įmonių.

Britų Mergelių Salos, Dominikos Respublika, Seišeliai, Kipras – kelios valstybės iš sąrašo, kuriame glaudžiasi Batyrgarejevų per skyrybas pasidalinti verslai.

Varėnos teismo teisėjas Dalis Žilionis patenkino sutuoktinių prašymą nutraukti 1984 m. birželio 15 d. Vilniuje registruotą santuoką. Sykiu patvirtintas Batyrgarejevų susitarimas dėl turto dalybų, kuriame mirga daugiau nei įspūdingas įmonių sąrašas.

Varėnos teismo sprendimu, R. Batyrgarejevui atiteko 15 ofšorinių įmonių akcijos, jo sutuoktinės sąraše – net 53 įmonės. Nė viena įmonė nėra registruota Lietuvoje. Vis dėlto Batyrgarejevų verslo imperija mokesčių rojuose teismui didesnių abejonių nesukėlė.

Viražai teisme: akcijų areštas ir žaibiškas susitaikymas


Kaip DELFI teigė buvusiam M. Abliazovo bankui „BTA Bank“ Lietuvoje atstovaujanti advokatų kontoros SORAINEN advokatė Simona Augėnaitė, Batyrgarejevų pasidalintos įmonės, kurių valdomo turto vertė – bent keli šimtai milijonų dolerių, iš tikrųjų jiems nepriklausė.

M. Abliazovas buvo „BTA Bank“ prezidentas. Kai bankas buvo nacionalizuotas, jis išvyko į Didžiąją Britaniją. Didžiojoje Britanijoje bankas nusisamdė advokatų kontorą „Hogan Lovells“, ir jie dar 2009 m. padavė teismui ieškinį prieš M. Abliazovą ir kitus susijusius asmenis, kuriuo prašė priteisti žalą. (...) Teismas priėmė vadinamąją nutartį dėl turto įšaldymo, areštavo bet kokį tiek M. Abliazovo, tiek kitų nurodytų atsakovų turtą. Kadangi visas turtas nebuvo žinomas, jį reikėjo nustatyti.

Teismas įpareigojo M. Abliazovą pateikti turto sąrašą, t. y. atskleisti visą turtą, kurį jis yra įgijęs tiek tiesiogiai, tiek per kitus asmenis. M. Abliazovas Didžiosios Britanijos teismui pateikė tik dalį šios informacijos, todėl teismas 2011 m. priėmė sprendimą, kad turto neatskleidimas vertinamas kaip teismo įpareigojimo nevykdymas ir nepagarba teismui. Už tai M. Abliazovas nuteistas kalėti 22 mėnesius, tačiau pastarasis pabėgo iš šalies“, - kalbėjo S. Augėnaitė.

Kazachstano politinio režimo auka ir disidentu save vadinantis buvęs bankininkas nukeliavo netoli – šiemet birželį jis sulaikytas pietų Prancūzijoje. Šiuo metu M.Abliazovas laikomas suimtas Aix-en-Provence mieste, laukia ekstradicijos į Rusiją ir Ukrainą, nes dar anksčiau buvo paskelbta jo tarptautinė paieška per Interpolą.

Pašnekovės teigimu, M. Abliazovas naudojo komplikuotas schemas, kuriose dalyvavo ir pagrindinis skyrybų bylos herojus R. Batyrgarejevas.

„Teigiama, kad schema buvo visais atvejais maždaug tokia: konkretus turtas, pvz., didelės vertės sklypai ir pastatai, kitoks turtas, priklauso kokiai nors Rusijos įmonei. Tos Rusijos įmonės akcijos priklauso Kipro įmonei, Kipro įmonė priklauso, pavyzdžiui, Seišelių salose registruotai įmonei, o Seišelių įmonė priklauso įmonei, registruotai Mergelių Salose. Galutinės įmonės, kuri registruota Mergelių Salose, akcijas valdo vadinamieji profesionalūs atstovai, o jie šalia savęs turi patikėtinius.

Tie patikėtiniai buvo M. Abliazovui kažkuriuo būdu artimi žmonės. Pavyzdžiui, jie su R. Batyrgarejevu buvo geri draugai – patys tai nurodė. Ir tokiu būdu R. Batyrgarejevas turėjo daugelio įmonių turto patikėjimo aktus – jis buvo patikėtinis. Reiškia, turėjo valdyti turtą kažkieno naudai. Vis dėlto pagal tokį patikėjimo aktą nuosavybės teisė neįgyjama“, - aiškino S. Augėnaitė.

Pasak advokatės, 68 ofšorinių įmonių valdomo turto vertė – sunkiai nustatoma, tačiau „sumos milžiniškos – šimtai milijonų dolerių“.

Anot S. Augėnaitės, Batyrgarejevai Varėnos teisme laviravo labai įdomiais metodais.

„2012 m. vasario 14 d. R. Batyrgarejevo žmona kreipėsi dėl santuokos nutraukimo dėl vyro kaltės ir paprašė areštuoti visą turtą. Tuo pagrindu teismas priėmė nutartį ir areštavo turtą. Vėliau jie pateikė bendrą pareiškimą teismui – dėl skyrybų šalių sutarimu“, - teigė S. Augėnaitė.

Anot jos, taip ofšorinių kompanijų akcijos savotiškai „perkeltos“ į Lietuvos teisinę sistemą.

Teismui patenkinus prašymą dėl akcijų arešto, sutuoktiniai per porą savaičių susitaikė ir grįžo su prašymu nutraukti santuoką šalių susitarimu. Ir, žinoma, padalinti 68 ofšorinių įmonių akcijas.

Turtas jau buvo areštuotas Anglijoje, tačiau ta Anglijos teismo nutartis Lietuvoje savaime negalioja. (...) Tam, kad ji galiotų, turi būti atlikti tam tikri teisiniai veiksmai. M. Abliazovui Didžiosios Britanijos teismo paskirti administratoriai 2012 m. kovą sužinojo apie tai, kad akcijos yra areštuotos Lietuvoje, jau Varėnos teismui priėmus sprendimą nutraukti Batyrgarejevų santuoką ir padalinti turtą“, - Batyrgarejevų manevrus nupasakojo pašnekovė.

Tas pats, kas Anglijos teisme padalinti Gedimino pilį


S. Augėnaitės teigimu, įsiteisėjus teismo sprendimui dėl santuokos nutraukimo ir turto padalijimo, Batyrgarejevai būtų tapę 68 ofšorinių įmonių akcijų šeimininkais, nepaisant britų teismo uždėto arešto ir to, kad akcijos sutuoktiniams niekada nepriklausė.

„Šis teismo sprendimas priimtas dėl turto, kuris net neregistruotas Lietuvoje ir nepateikti jokie nuosavybės dokumentai. Vadovaujantis tokia logika, du anglai galėtų nueiti į Anglijos kaimo teismą ir pasidalinti mūsų Gedimino pilį“, - palygino advokatė.

Pasak jos, tikimybė, kad Batyrgarejevai galėjo nežinoti apie akcijoms pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, yra iš esmės nulinė, nes R. Batyrgarejevas dar 2010 m. yra liudijęs Didžiosios Britanijos teismui, kur prisipažino esąs puikiai informuotas apie sankcijas.

Teismas savo sprendimų peržiūrėti nenorėjo


Banko atstovai teismui pateikė apeliacinį skundą dėl Batyrgarejevų skyrybų. Skundo esmė paprasta – sutuoktiniai per teismą pasidalijo turtą, kurio niekada neturėjo. „BTA Bank“ atstovai nurodė, kad 68 ofšorinių kompanijų akcijos priklausė ne sutuoktiniams, o buvusiam banko prezidentui M. Abliazovui. Esą akcijos buvo įgytos už banko pinigus.

Tačiau Varėnos teismas į šį argumentą neatsižvelgė. Pernai, kovo 30 d., teismas nutarė, kad bankas nėra byloje dalyvaujantis asmuo, ir skundą atsisakė priimti.

Vis dėlto kazachų bankui atstovaujanti advokatė S. Augėnaitė rankų nenuleido. Po ilgo laiko tas pats Varėnos rajono apylinkės teismas pripažino, jog yra pagrindas nagrinėti Batyrgarejevų santuokos nutraukimo bylą iš naujo. Be to, Lietuvos apeliacinis teismas 2012 m. balandžio 4 d. leido Lietuvoje vykdyti ir Didžiosios Britanijos teismo priimtą nutartį dėl M. Abliazovo turto įšaldymo.

Skyrybų herojai pradingo


Bet tuo procesas toli gražu nesibaigė. Naujų problemų atsirado dėl to, kad buvę sutuoktiniai Batyrgarejevai dingo kaip į vandenį. R. Batyrgarejevas pranešė išvykstantis į Baltarusiją - ir Lietuvoje nesirodo jau daugiau nei pusantrų metų. Jo buvusi sutuoktinė atrašinėjo į teismui pateiktus skundus, tačiau fiziškai moteris į teismą neprisistatė.

„ R. Batyrgarejevas, praėjus mėnesiui po teismo sprendimo jį išskirti su žmona, deklaravo, kad išvyksta į Baltarusiją. Daugiau žinių apie jį mes neturime“, - sakė S. Augėnaitė.

Bylinėjimosi eigoje teismui pranešta, kad R. Batyrgarejevui antstolis Gintas Badikonis negalėjo įteikti dokumentų dėl akcijų arešto, nes nurodytu adresu vyriškis negyveno. Taip pat paaiškėjo, kad nuo 2012 m. kovo 29 dienos jis gyvena Baltarusijoje. Su kita skyrybų bylos dalyve – buvusia R. Batyrgarejevo žmona – antstolis taip pat nepajėgė susisiekti. Jos nurodytu adresu moters rasti nepavyko, antstolis nepajėgė susisiekti ir su įmone, nurodyta kaip jos darbovietė.

Kaip DELFI teigė advokatė S. Augėnaitė, R. Batyrgarejevas savo adresą dokumentuose, adresuotuose Varėnos teismui, buvo nurodęs Varėnoje, tačiau tuo adresu, pasirodo, veikė kirpykla. Deklaruota gyvenamoji vieta buvo Vilniuje, kaip ir G. Batyrgarejevos.

„Neįteikus minėtos nutarties suinteresuotiems asmenims ir nesuteikus jiems galimybės pateikti prašymą peržiūrėti Lietuvos apeliacinio teismo 2012 m. balandžio 4 d. nutarties dalį dėl užsienio teismo nutarties pripažinimo ir leidimo vykdyti, minėta nutarties dalis negali įsiteisėti“, - teigiama bylos dokumentuose.

„BTA Bank“ pasiekė, kad svetimus turtus Batyrgarejevams padalijęs teismas iš naujo imtųsi šio klausimo. Po aukštesnės instancijos teismo sprendimo viena įspūdingiausių skyrybų bylų Lietuvos istorijoje grįžta į Varėnos teismą.

„Lapkričio 5 d. jau turėsime atnaujintą skyrybų bylą, - teigė pašnekovė. – Nors sprendimas sutuoktinius išskirti yra įsiteisėjęs, tačiau atnaujintas bylos nagrinėjimas. Tuo pačiu ir turtas Varėnos teismo sprendimu yra padalintas, tačiau nutartis dėl turto įšaldymo, priimta Didžiojoje Britanijoje, vykdoma ir Lietuvoje. Ta nutartis pripažinta ir daugelyje kitų šalių, kuriose registruotos tos įmonės“.

Prokurorų istorija nesudomino


Įtartini procesai, susiję su Batyrgarejevų skyrybomis, S. Augėnaitės nuomone, buvo verti ir Lietuvos teisėsaugos dėmesio.

„Tokie veiksmai lyg sudarytų įspūdį, kad asmuo bando pasisavinti turtą, kuris jam nepriklauso, į kurį jis neturi teisės. Kreipėmės dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo. Generalinė prokuratūra nusiuntė, pagal kompetenciją, Vilniaus apygardos prokuratūrai, o pastaroji nusikaltimo nerado. Mes apskundėme aukštesniam prokurorui, paskui – ikiteisminio tyrimo teisėjui, tada – aukštesniajam teismui. Ir tik aukštesniojo teismo teisėja įpareigojo atlikti ikiteisminį tyrimą“, - pasakojo S. Augėnaitė.

Pasak jos, dabar tyrimą atlieka Varėnos policija.

Teisėjas bylos neįsiminė


Batyrgarejevus išskyręs ir milžiniškos vertės turtus jiems padalinęs teisėjas D. Žilionis DELFI teigė negalįs komentuoti šios istorijos. Temidės tarnas nurodė paprastą priežastį – vienos iš įspūdingiausių bylų savo karjeroje jis paprasčiausiai neprisimena.

„Neprisiminsiu, žinokit. Čia sena kažkokia byla tikriausiai turėtų būti“, - kalbėjo D. Žilionis.

Detalių apie angliškus dokumentus, 68 ofšorines įmones ir kolosalius jų valdomus turtus priminimas teisėjo atminties neatgaivino.

„Neprisiminsiu, žinokit, atmintinai bylų. Labai jų daug yra – tai atmintinai negaliu atsiminti tikrai, žinokit“, - apgailestavo D. Žilionis.

M. Abliazovas: „epinis“ sukčius ar režimo auka?


Pasakiškų turtų savininku įvardijamas penkiasdešimtmetis M. Abliazovas – nevienareikšmiškai vertinama asmenybė. Ilgą laiką jis buvo vaizduojamas kaip Kazachstano politinio režimo auka. Vis dėlto britų teisme M. Abliazovo argumentai nepasirodė pakankamai įtikinantys, o ir milijardieriaus sumanymas sprukti į Kanus jo reputacijos nepataisė.

Praėjusio šimtmečio pabaigoje šis verslininkas buvo vienu įtakingiausių žmonių Kazachstane. 1997 m. jis paskirtas vienos svarbiausių šalies energetikos kompanijų vadovu, o 1998 m. tapo Kazachstano energetikos, pramonės ir prekybos ministru. Tais pačiais metais jis su partneriais tapo privatizuoto banko „TuranAlem“ savininku. Šis bankas vėliau pakeitė pavadinimą į „BTA Bank“.

Vis dėlto prieš kiek daugiau nei dešimtmetį M. Abliazovas nutarė mesti iššūkį Kazachstano prezidentui Nursultanui Nazarbajevui. Jis su bendraminčiais įsteigė partiją „Demokratinis pasirinkimas Kazachstanui“. Laisvosios Europos radijas tuo metu skelbė, jog šis verslininko akibrokštas netruko užsitraukti režimo nemalonę.

2002 m. buvęs prezidento favoritas nuteistas šešeriems metams laisvės atėmimo už piktnaudžiavimą savo, kaip ministro, galiomis. Europos Parlamentas ir Amnesty International tuo metu pareiškė, kad teismo sprendimas aiškiai turi politinių motyvų. Žiniasklaida skelbė, jog kalėjime M. Abliazovas galėjo būti kankinamas.

Dėl tarptautinės bendruomenės spaudimo Kazachstano režimas verslininką iš kalėjimo paleido praėjus septyniems mėnesiams nuo įkalinimo. Tiesa, su sąlyga, kad jis pasitrauks iš politikos. Tuo tarpu kartu nuteistas jo bendražygis Galymžanas Žakijakovas teismo malonės atsisakė. Išėjęs iš kalėjimo, jis įsteigė opozicinę partiją, o 2006 m. buvo nužudytas.

Kazachstane M. Abliazovas neužsibuvo. 2003 m. jis persikraustė į Maskvą ir atstatinėjo savo verslo imperiją.

Teigta, kad Rusijoje prisiglaudęs oligarchas finansavo kazachų opoziciją ir režimui nelojalią žiniasklaidą.

Vis dėlto 2009 m. „BTA Bank“ ištiko „Snoro“ likimas: bankas nacionalizuotas, o M. Abliazovas apkaltintas pasisavinęs jo turto už kolosalią sumą. Skaičiai kito, kol pasiekė net 5 mlrd. JAV dolerių, dar vėliau – 6 mlrd. dolerių.

Savo tiesą, kaip ir buvę „Snoro“ vadovai Vladimiras Antonovas bei Raimondas Baranauskas, M. Abliazovas mėgino įrodyti Jungtinėje Karalystėje. Buvusiam verslo magnatui suteiktas prieglobstis. Vis dėlto ir čia jis pasiųstas į belangę.

Pernai vasarį, kaip tik tuo metu, kai prasidėjo čia minima skyrybų byla Varėnos teisme, Jungtinės Karalystės teismas išdavė arešto orderį M. Abliazovui. Buvęs bankininkas nuteistas 22 mėnesiams belangėje už tai, kad ne iki galo vykdė britų teismo įpareigojimą ir mėgino nuslėpti dalį savo turto nuo kreditorių. Teisėjas tuo metu pažymėjo, kad kazachas kaltinamas „epinio masto sukčiavimu“.

Nuosprendžio teismo salėje M. Abliazovas neišgirdo – politinį prieglobstį Jungtinėje Karalystėje turėjęs verslininkas tądien teisme nepasirodė. „BTA Bank“ atstovavę advokatai, kaip rašė „The Guardian“, pareiškė bijantys, kad jis jau paliko šalį.

Tiesa, teisėjas buvo maloningas – jis pažadėjo, kad laikas belangėje bus sutrumpintas metais, jei M. Abliazovas paklus teismo nurodymams ir nebeslėps turtų. Kazacho advokatai pareiškė, kad jų klientas tokį susitarimą priims. Tačiau netrukus M. Abliazovas dingo iš Jungtinės Karalystės. Jo advokatai tvirtino, esą oligarchas spruko ne dėl gresiančios belangės, o dėl to, kad sulaukė grasinimų jį nužudyti.

Pernai lapkritį „BTA Bank“ paskelbė, kad britų teismas iš M. Abliazovo priteisė milžinišką sumą – 1,02 mlrd. svarų (1,63 mlrd. dolerių), pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“. Tuo metu M. Abliazovas jau buvo dingęs, tačiau dalijo interviu ir kategoriškai neigė ką nors pasisavinęs iš savo buvusio banko.

Beje, M. Abliazovas turi ryšių ne tik su Lietuva, bet ir su Latvija – jo advokatai yra pareiškę, kad buvusio bankininko žmona ir dukra turi galiojančius leidimus gyventi Europos Sąjungoje, išduotus Latvijos tarnybų.

Apie tai pranešta, kai M. Abliazovo žmona ir mažametė dukra šių metų gegužę sulaikytos Italijoje ir deportuotos į Kazachstaną dėl esą suklastotų asmens dokumentų. M. Abliazovas tai vadino jo šeimos pagrobimu, o Italijos pareigūnai buvo priversti teisintis. Galiausiai dėl M. Abliazovo šeimos buvo bandoma nuversti italų vidaus reikalų ministrą, kas galėjo netgi sugriauti Enrico Letta vadovaujamą trapią koaliciją.

Pats kazachų oligarchas Kanų apylinkėse sulaikytas šių metų liepą.

M. Abliazovas išlieka prieštaringai vertinama asmenybe.

Kad jis yra aršus Kazachstano režimo priešas – neabejotina. N. Nazarbajevo režimas buvusį bankininką yra apkaltinęs net teroristinio išpuolio organizavimu.

Vis dėlto britų teismą gerokai papiktino M. Abliazovo mėginimai slėpti savo turtus, o jo slapstymasis Prancūzijoje – dar vienas dviprasmiškos jo biografijos punktas.

www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=63183158

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 16 Spa 2015 01:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Оренбург - первая столица Казахстана


21–28 июля 1917 года в Оренбурге прошел Первый Всекиргизский (Всеказахский) съезд, на котором была учреждена казахская политическая партия «Алаш», обсуждались формы государственного управления, автономия киргизских областей, земельный вопрос, избраны депутаты на Всероссийское учредительное собрание и на съезд мусульман России «Шураи-Ислам».

5 — 13 декабря 1917 года в городе прошел Второй Всеказахский съезд, провозглашена Киргизская (Казахская) автономия «Алаш» на территории Уральской, Букеевской, Тургайской, Акмолинской, Семипалатинской и части Оренбургской областей, где в основном исторически проживали казахи, и избрано правительство «Алаш-Орда».

26 августа 1920 года ВЦИК и СНК РСФСР приняли Декрет «Об образовании Киргизской Автономной Советской Социалистической Республики» со столицей в Оренбурге.

Первый (Учредительный) съезд Советов Казахстана прошел в Оренбурге 4–12 октября 1920 года. Первым председателем КирЦИКа стал красный комиссар Сейткали Мендешев.

http://tak-to-ent.net/images/ist/22_kaz ... 936_gg.jpg

Но в 1925 г. Оренбург и Оренбургская область были отторгнуты от Казахстана.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 16 Spa 2015 01:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 12 Bal 2017 22:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
УДАР В СПИНУ. Казахстан переходит на латиницу и дистанцируется от «русского мира»


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... mira.shtml

12 апреля в 12:13

Президент Казахстана Нурсултана Назарбаева объявил о переводе казахского алфавита с кириллицы на латиницу.

"Мы начнем подготовительную работу (по переходу на латиницу). Правительство должно составить график для перехода казахского языка на латиницу", - написал Назарбаев в газете "Егемен Казахстан".

По мнению комментаторов, таким образом Казахстан пытается дистанцироваться от России и ее агрессивной идеологии "русского мира", а также свидетельствует о крахе интеграционных инициатив Кремля на постсоветском пространстве.

Напомним, ранее с инициативой перевода украинского алфавита на латиницу выступил экс-народный депутат Украины и глава общественной организации "Остання барикада" Александр Доний.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 04 Rgp 2017 14:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Историческая карта Казахстана (Казахское ханство в 19 веке)

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 01 Rgs 2018 16:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Надо срочно валить: Русские бегут из Казахстана


https://topcor.ru/2046-pora-valit-poche ... nt=6632917

27 июля 2018

Казахстан встал на опасный путь, которым уже идет Украина, в конце которого его могут ждать гражданский конфликт, раздел территории и поглощение сильными соседями. С момента обретения Астаной независимости определился курс на исход русского и русскоязычного населения страны (к нему относятся этнические немцы, татары, украинцы, узбеки).

Еще совсем недавно Казахстан был вторым по численности русских в составе населения государством на территории бывшего СССР, то теперь его опередила… предельно антироссийски настроенная Латвия! Сегодня его общее количество находится на уровне 19-20%.

Почему русские уезжают? Причин несколько.

Казахстан явственно взял национал-патриотический курс, и многие наши соотечественники перестали видеть для себя перспективы в новых реалиях. Напрягает тема повсеместной казахизации, в том числе, в вопросе языка.

Определенную лепту внесла «Крымская весна», давшая местным казахским националистам возможность спекулировать на тему опасности отделения Северного Казахстана, преимущественно населенного русскими и обрусевшими казахами, которые даже не знают казахского языка.

Жители приграничных с Казахстаном российских регионов, например, Челябинской области, отмечают повышенный интерес русских по происхождению граждан соседнего государства к приобретению недвижимости на перспективу. Все прекрасно помнят, как с одними котомками в руках бежали от украинских обстрелов в Россию жители Донбасса.

В 2011 году представители казахской общественности и деятели искусства письменно обратились к президенту страны с требованием признать, что русский язык незаконно выполняет функцию второго государственного. Более того, они были даже готовы пойти на некие «крайние меры». Казахские националисты рассуждают так:

Доля русских граждан в Казахстане упала до 20%, а казахи уже составляют 67% населения.

Изменение демографического баланса требует и изменения приоритетов в национальной и языковой политике. Как русский язык может выполнять свою "официальную" роль, если русские у нас составляют всего 20% населения?

По их мнению, государственного статуса недостоин язык национального меньшинства. О том, что на Украине подобные рассуждения, перешедшие в практическую плоскость, привели к войне, националисты умалчивают. Тем не менее, процесс выдавливания русского языка продолжается. Известно, что с 2025 года Казахстан перейдет с кириллицы на чуждую латиницу. Уже начат процесс перевода делопроизводства государственных структур на казахский язык.

Группа депутатов Парламента Казахстана обратилась в Конституционный суд страны на тему возможности лишения русского языка статуса языка межнационального общения, поскольку он препятствует массовому внедрению языка казахского.

Ситуация еще поддерживается в рамках силами президента Нурсултана Назарбаева, который настаивает на сохранении языковой триады: всестороннего изучения казахского, русского и английского языков. Глава государства пытается пройти по лезвию отточенной бритвы, но несложно понять, что этот баланс зависит от воли человека весьма почтенного возраста.

Специалисты отмечают, что все могло сложиться иначе, приложи российское руководство определенные усилия к защите своих соотечественников за рубежом:

Русский фактор Казахстана мог бы сыграть в начале 90-х годов, если бы Москва поддерживала местное русскоязычное население. Но ни при Ельцине, ни при последующих президентах этого не было.

По каким сценариям могут развиваться события дальше?

В случае нарастания давления русские могут продолжить эмиграцию в Российскую Федерацию, воспользовавшись программой переселения соотечественников. Однако в случае эксцессов на почве национализма не исключены на территории Северного Казахстана при определенных условиях события, аналогичные не крымским, но, скорее, донбасским. Тем самым, националисты своими же руками могут дать дорогу тому сценарию, которого и опасаются.

Также эксперты отмечают, что казахские националисты опасаются, в целом, не того, кого следовало бы.

Помимо России, страна граничит с неизмеримо более экономически могучим Китаем. За последние 12 лет китайцы вложили в Казахстан 14 миллиардов долларов, открыли на свои средства 2783 предприятия. Уже сегодня третья часть всего нефтяного рынка страны контролируется китайским бизнесом. При этом, Китай относится к казахскому этносу без дружественного придыхания, в отличие от русских.

Известно, что в Поднебесной проживают от миллиона до полутора миллионов казахов, но китайцами они третируются, им запрещается давать мусульманские имена детям и исповедовать ислам, бывает, что непокорных переучивают на верность Компартии Китая в специальных лагерях, где вынуждают доказать свою лояльность. Недалекие националисты Казахстана не понимают, что борются не за то и не с теми.

Автор: Сергей Маржецкий

Новая валюта: как Казахстан забывает русский


https://finance.rambler.ru/markets/4177 ... e=copylink

Газета.Ru
23 февраля 2019

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев подписал в пятницу указ, согласно которому на казахской национальной валюте больше не будет надписей на русском языке. Теперь на казахском тенге будут надписи только на национальном языке.

Это решение — следствие последовательной политики по дерусификации республики.

Российские власти констатируют наличие проблемы, но вмешиваться во внутренние дела республики не считают возможным.

Президент Нурсултан Назарбаев подписал в пятницу указ, согласно которому на казахской национальной валюте больше не будет надписей на русском языке, сообщает ТАСС.

«Текст надписей, используемых в дизайне банкнот и монет, оформляется на государственном языке. В дизайне инвестиционных и коллекционных монет допускается использование надписей на иностранных языках», — говорится в документе.

Старые правила оформления денежных купюр допускали использование русского наравне с казахским при оформлении купюр и монет.

Русский язык имеет статус официального, но не государственного языка в Казахстане и, в соответствии с конституцией, может употребляться в государственных организациях.

Власти Казахстана давно проводят политику «трехъязычия», стимулируя население изучать, помимо казахского, русский и английский языки. И даже китайский. Китай соседствует с Казахстаном территориально.

В 2016 году президент Назарабаев потребовал показательно увольнять чиновников, отказывающихся говорить с людьми на русском.

«Если гражданин обратился на русском, значит ответ должен быть предоставлен на русском! Того, кто так отвечает на казахском, тому кто спрашивает на русском, того уволить показательно!» — заявил он.

Назарбаев подчеркнул, что в республике проживают люди различных национальностей, и в вопросе языка следует действовать без излишнего рвения. «Некоторые чиновники хотят забежать вперед и заставить всех говорить на казахском, но мы многонациональная страна», — предупреждал Назарбаев.

Однако в феврале прошлого года он заявил, что органы власти — парламент и правительство — должны перейти в своей работе на казахский язык.

5 февраля дочь президента республики, вице-премьер Дарига Назарбаева на коллегии министерства образования и науки заявила, что гражданам целесообразно выучить и китайский язык. «В недалеком будущем все равно нам всем нужно будет знать еще и китайский», — отметила она.

Назарбаева также напомнила о необходимости выполнения задачи «о трехъязычии», поставленной президентом страны.

«Каждый гражданин страны обязан в совершенстве знать три языка как минимум: казахский — государственный, русский и английский», — уточнила вице-премьер.

В пятницу официальный представитель российского МИД Мария Захарова прокомментировала изменения в дизайне казахской валюты. МИД не видит проблемы с изменением дизайна денежных купюр в республике.

Более того, Захарова назвала нововведение внутренним делом республики.

«Тема находится в сфере нашего пристального внимания, не только в контексте Казахстана, но и в принципе всего пространства, где проживают люди, для которых русский родной язык», — цитирует дипломата «Говорит Москва».

По ее словам, российская сторона видит «те усилия, которые предпринимает руководство этого государства по сохранению русского языка».

«Это не пустые слова, за ними стоят абсолютно конкретные дела и шаги», — продолжила официальный представитель МИД РФ.

Представитель внешнеполитического ведомства также подчеркнула, что Москва по-прежнему поддерживает контакт с Астаной.

Дерусификация в Казахстане идет не первый год. Русские массово покидают Казахстан и переезжают в Россию.

Результатом этого является продолжающийся процесс «утечки мозгов», когда из страны уезжают квалифицированные кадры, место которых занимают казахские переселенцы из других стран.

Из 32 930 казахстанцев, эмигрировавших в прошлом году, 23 589 человек были русскими (71,6%), 2 252 — украинцами (6,8%), 2 915 — немцами (8,9%) и 843 — татарами (2,6%).

Русских никто никуда насильственно из Казахстана не гонит, русский язык никто не запрещает. Но в стране формируется определенная негативная среда восприятия всего русского и пророссийского, пишут некоторые казахские СМИ.

Многие русские и русскоязычные люди не хотели бы уезжать из Казахстана, они здесь родились, создали смешанные семьи, переняли быт и традиции, но русофобия нарастает на фоне снижения уровня доходов населения.

Русские до обретения Казахстаном независимости были второй по численности национальной группой в республике — 40%, а вместе с другими «нетитульными» составляли 70% населения.

Но в 2018 году численность этой группы снизилась до уровня в 19%. Это, приблизительно, 3,5 млн человек из 18 млн граждан Казахстана.

Русских, живущих в Казахстане, «пугает нарастание национал-патриотических настроений в республике, тотальная „казахизация“, выраженная в разных формах.

Отказ от русского языка на национальных купюрах — из этой части.

Среди возможных причин эмиграции русских — ослабление русского языка как второго государственного, переход казахского языка на латиницу и смена фамилий, имеющие „русские“ окончания — „ов“ и „ев“.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 19 Kov 2019 20:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Назарбаев объявил о своей отставке


http://9tv.co.il/news/2019/03/19/268400.html

19.03.2019 15:23

77-летний лидер Казахстана Нурсултан Назарбаев сложил с себя президентские полномочия, передает "Интерфакс" https://www.interfax.ru/world/654856 .

"Я принял решение прекратить свои полномочия в качестве президента. (…) Народ дал мне возможность быть первым президентом независимого Казахстана", — заявил Назарбаев в телеобращении к нации.

Он добавил, что временно исполнять обязанности главы государства будет спикер казахстанского Сената Касым-Жомарт Токаев.

Назарбаев бессменно руководил страной с 22 июня 1989 года (дата назначения на пост первого секретаря ЦК КП Казахстана).

В 2010 году ему был официально присвоен титул "Лидер нации" (Елбасы).

В апреле 2015 года Назарбаев бы переизбран на пятый президентский срок, набрав 97,75% голосов избирателей.

Сторонники Астаны и Нурсултана подрались в Казахстане


Рамблер

В столице Казахстана подрались противники переименования Астаны в Нурсултан и его сторонники, сообщает РИА Новости со ссылкой на очевидцев.

Два дня назад многолетний президент Казахстана Нурсултан Назарбаев объявил об уходе в отставку. Его полномочия перешли председателю верхней палаты парламента Казахстана Касым-Жомарту Токаеву.

20 марта новый президент предложил переименовать столицу Астану в Нурсултан в честь Назарбаева. Идея была поддержана представительным органом власти Астаны (маслихатом) и парламентом Казахстана.

После этого более 32 тысяч граждан страны подписали петицию против переименования столицы без народного обсуждения, а через социальные сети казахстанцы призывали друг друга выйти на митинг против переименования.

Сегодня в Астане проходят гуляния по случаю Дня весеннего равноденствия (Наурыза).

По данным РИА Новости, на площади, где проходит мероприятие, подрались сторонники и противники переименования Астаны в Нурсултан. По информации агентства, драку остановила полиция, задержавшая около 20 ее участников.

Об этом сообщает Рамблер.
Далее: https://news.rambler.ru/cis/41908751/?u ... e=copylink

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 11 Geg 2020 15:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
За дворцовым переворотом в Казахстане стоит Китай – версия


http://realtribune.ru/news/news/4187?ut ... aign=13449

Нур-Султан, 03.05.2020, 12:38

Семья Назарбаевых долгие годы основывала независимость Казахстана на хороших отношениях с США и Западом, отметил Максим Шевченко.

Paveikslėlis

Си Цзиньпин и Касым-Жомарт Токаев

2 мая в Казахстане произошла громкая политическая отставка. Президент республики Касым-Жомарт Токаев освободил от должности спикера верхней палаты парламента Даригу Назарбаеву.

По Конституции, пост главы Сената – второй по значимости после президента. Если президент по какой-либо причине досрочно слагает свои полномочия, то управление государством временно переходит в руки председателя верхней палаты парламента.

Политик Максим Шевченко считает, что причиной отставки Дариги Назарбаевой стало давление Китая на Токаева.

«Семья Назарбаевых долгие годы основывала независимость Казахстана на хороших отношениях с США и Западом. И медиа-форум Дариги Назарбаевой, в котором неизменно участвовали представители ведущих американских медиаструктур, западные политики и политологи самого высокого уровня, и многие другие открытые связи назарбаевского Казахстана с хозяевами мира 1990-х – 2000-х помогали Казахстану дистанцироваться и от Пекина, и от Москвы. Эти времена либерализма во внешнеполитических связях прошли. И для Казахстана, и для всей Средней Азии. Китайский дракон проснулся и изготовился к драке. Отстранение Дариги Назарбаевой и удар по ее отцу не могли быть инспирированы только внутренней борьбой кланов. Это требование внешней силы – и требование, которым в этой ситуации Токаев, да и Назарбаев, просто не могли пренебречь», – пояснил он.

Накануне решения об отставке в интервью телеканалу «Мир» Токаев заявил, что Казахстан не боится «тесных объятий» Китая. Он считает, партнерство с Пекином естественным и взаимовыгодным, а также не опасается чрезмерной зависимости от КНР.
Данное решение говорит о сосредоточении всей полноты власти в руках президента Токаева и служит сигналом обществу и элитам, отметил политолог Айдос Сарым

Paveikslėlis

Журналист Сергей Мардан назвал отстранение дочери Назарбаева «дворцовым переворотом: «После отставки Дариги Назарбаевой российское всенародное голосование за «обнуление» президентских сроков мне представляется совершенно избыточной и неактуальной роскошью. А Нурсултан Абишевич проявил себя каким-то наивным романтиком перестройки».

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 03 Bir 2020 18:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
В Казахстане идет «атака» на русских


https://news.rambler.ru/world/44202188/ ... e=copylink

Мария Иванова
19 мая 2020

Казахстанский правозащитник и русофил Ермек Тайчибеков заявил о «русофобской кампании» в Казахстане, в ходе которой людей заставляют отказаться от русского языка и русской культуры.

Об этом сообщает https://www.rambler.ru/transition/?redi ... ert_254572 «Царьград».

Обозреватель издания Алексей Топоров заявил, что в Казахстане хотят лишить русский язык законодательного закрепленного статуса «языка межнационального общения», соответствующая петиция собрала больше ста тысяч подписей.

При этом Тайчибеков утверждает, что русским языком владеют 98 процентов населения страны, а казахским — 25-30 процентов.

«В Казахстане на государственном уровне идёт целенаправленная работа по уничтожению российского влияния, влияния русской культуры и в том числе русского языка», — заявил правозащитник.

По его мнению, подписывать петицию принуждают тех, у кого проблемы с законом или кому хочется остаться на хорошей должности.

Тайчибеков считает, что власти рассчитывают получать меньше жалоб от населения на коррупцию и другие нарушения, лишив русский язык официального статуса. Подавать жалобы придется на государственном — казахском языке, а сейчас это можно делать и на русском.

Как сообщал «Рамблер», по официальным данным, на казахском языке говорит около 64,4 процента населения.

Русский язык в стране используется в сфере бизнеса, в госструктурах, общественных кругах и является родным для широкой группы граждан русского происхождения.

По данным за 2016 год, в Казахстане проживают около 3,65 миллиона русских, то есть 20 процентов от общей численности населения страны.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 16 Lie 2020 21:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Генералы КНБ Казахстана ответили Путину и напомнили ему о Хане Батые и Крымском ханстве


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... stve.shtml

16 июля 2020 в 17:06

Группа генералов КНБ Казахстана в отставке во главе с Айжолом Турсун распространили в казахстанских СМИ http://www.exclusive.kz/ письменную реакцию на одно из последних интервью Путина, в котором он заявил, частности, следующее:

«Возникает вопрос: (как быть), если та или иная республика вошла в состав Советского Союза, но получила в свой «багаж» огромное количество российских земель, традиционно российских исторических территорий, а потом вдруг решила выйти из состава Союза. Ну хотя бы тогда выходила с тем, с чем пришла, а не тащила бы с собой «подарки» от русского народа...».

Генералы КНБ Казахстана ответили:

«Во-первых, разберем фразу: «та или иная республика... вдруг решила выйти из состава Союза...». 12 июня 1990 года была принята Декларация о государственном суверенитете РСФСР, которая положила начало распаду СССР. 8 декабря 1991 года в Беловежской пуще (Республика Беларусь) амбициозными руководителями трех союзных (кстати, славянских) республик - Ельциным, Кравчуком и Шушкевичем - были подписаны Соглашение о создании СНГ - Содружества Независимых Государств.

21 декабря 1991-го года была принята Алма-Атинская декларация, в соответствии с которой де-юре подтвержден распад СССР. В Алма-Ате к Беловежскому соглашению присоединились еще восемь бывших союзных республик.

Там не было Литвы, Латвии, Эстонии и Грузии.

Казахстан последним из союзных республик объявил о своей независимости - 16-го декабря 1991-го года. Даже после распада СССР он выступал за сохранение объединённых вооруженных сил и пограничных войск, единую рублевую зону. Но Россия сама нас выталкивала отовсюду, а не мы «вдруг решили выйти из Союза».

Во-вторых, о том, что мы якобы получили «в свой багаж» огромное количество российских земель, традиционно российских исторических территорий».

Возникает вопрос: с какого времени считать территории и земли «традиционно российскими» или «исконно русскими»?

Давайте сделаем небольшой экскурс в историю. Вспомним империю гуннов, Тюркский и Хазарский каганаты, Империю Чингисхана.

Если обратить внимание на период становления российской государственности, то не надо забывать о хане Батые и Золотой Орде, об Империи тимуридов и Османской империи, Астраханском, Казанском, Крымском, Узбекском, Казахском, Сибирском ханствах, Ногайской Орде и эмирах Средней Азии, Великом княжестве Литовском и Речи Посполитой, Шведском королевстве и других государственных образованиях на обширных просторах Евразии.

Можно напомнить, что нынешние Сибирь и российский Дальний Восток издревле, до появления там русских колонизаторов, заселяли тюркские и монгольские народы и народности. Тогда ответ на вопрос о «подарках» и кто кому их делал, будет не в пользу Путина.

В том же интервью Путин говорит о Крыме: «Крым всегда был нашим, даже с юридической точки зрения...». Почему «всегда»? Крымское ханство, как и русские княжества, входило в состав Золотой Орды, после распада которого стало самостоятельным ханством, потом - частью Османской империи. Россия завоевала Крым в конце XVlll-го века. И когда русские и украинцы оспаривают Крым, они забывают, о крымских татарах, которые жили там до их прихода.

Теперь о более современной истории. Мудрый Абылай-хан сделал свою ставку в Петропавловске, чтобы обозначить северные границы казахских земель. Хотя севернее была еще Тюмень, что в переводе с казахского или татарского означает «Низина» (помните, как нас учили на уроках географии в школе - западно-сибирская низменность).

Лидерам казахской партии «Алаш» удалось отстоять перед Лениным северные и другие границы Казахстана. Правда, уже после Ленина от Казахстана была отторгнута Оренбургская область, хотя город Оренбург был первой столицей советского Казахстана.

Одна из целей такого решения, как полагают некоторые историки, создать коридор между казахами и родственными нам народами тюркского происхождения - татарами, башкирами и чувашами.

Авантюрист Хрущев объединил пять северных областей Казахстана в Целинный край с целью последующей передачи края в состав России.

Осуществлению этого преступного замысла помешал тогдашний председатель Совмина Казахстана Жумабек Ташенов. Он резко выступил против Хрущева, заявив, что тот нарушает Конституцию СССР, пригрозил, что будет жаловаться в международные организации.

Теперь вновь, опять же в России, будируются территориальные претензии.

Вопрос: почему именно в эти дни к этой провокационной теме подключился Путин?

Посмотрим на календарь. Фильм о Путине вместе с его скандальным интервью выходит за десять дней до голосований по изменениям в Конституцию РФ. Главный вопрос в изменениях - пресловутая «обнулевка» и увековечение путинского президентства. Плюс нарастающее антипутинское движение по всей России.

Нужно срочно, любыми путями поднимать падающий имидж Путина. В том числе играть на квасном патриотизме, на чувствах тех, кто считает, что в бывших республиках СССР русских ущемляют, мало того, - они захватили «огромное количество российских земель».

Есть прецедент. В 2014-м году под предлогом референдума, который путинцы незаконно провели на территории другого государства, был аннексирован Россией Крым. И имидж Путина пошел вверх. Это результат великорусского, великодержавного шовинизма, унаследованного частью русских от российской империи. Играя на этой слабости некоторых своих сограждан, Путин выступает в роли радетеля русского народа, патриота и защитника национальных интересов России.

В разведке есть такое понятие: отвлечь внимание противника на негодный объект. Похоже, именно этот метод борьбы использует бывший разведчик (можно сказать так с большой натяжкой) Путин.

Он пытается отвлечь внимание россиян от острых, насущных и нарастающих проблем российской действительности, которых, как говорится, выше крыши. И направить это внимание на «негодный объект» - территориальные претензии. Прискорбно, конечно, что противниками Путина, внимание которых надо отвлечь, в данном случае оказались народы России.

Мы неоднократно слышали территориальные претензии со стороны шовинистически настроенных и беспардонных российских политиков, политологов, в том числе и депутатов Госдумы. Известны бредовые предложения Жириновского «вернуть» земли Казахстана и республик Средней Азии, создав из них Туркестанский федеральный округ с центром в городе Верном (Алматы).

Депутат Госдумы Павел Шперов, рассуждая о «российских землях» в Казахстане, делает угрожающее заявление:

«...Границы не вечны и мы вернемся к границам государства российского. Это будет в ближайшее время...».

Но вот чтобы руководитель государства, президент страны допускал рассуждения с территориальными претензиями к соседям - это не просто нонсенс. Это не просто отсутствие дипкорректности и политическая близорукость. Это откровенная наглость недальновидного политика, готового для достижения своих меркантильных целей, для удержания власти пойти на крайние меры. И очень жаль, что подобные выпады допускаются в отношении дружественного государства. А их, стран - друзей, у путинской России почти не осталось. Самыми близкими были Беларусь и Казахстан. Похоже, нынешняя кремлевская власть может пожертвовать и последними друзьями.

По поводу интервью Путина мы, коллеги и друзья, члены Совета генералов республики Казахстан, ветераны силовых структур, обменялись мнениями.

Среди нас генералы Тохтар Аубакиров, Асет Адылхан, Нагашбай Атшабаров, Бауржан Елубаев, Владимир Козак, Виктор Корчагин, Толеген Рахимжанов, Владимир Рыбинский, Даулет Салханов, Аблай Тастамбеков, Борис Цхай, контр-адмирал Ратмир Комратов и другие.

Признаться, кое-кто из нас подумал вначале, что Путин имел в виду Украину. Или Украину, Казахстан и, возможно, Беларусь. Однако позже появились комментарии россиян, считающих, что Путин имел в виду все-таки Казахстан. Один из них так и заявил: «Это привет Казахстану!».

Многие из нас, отставных генералов, в советское время учились и служили в России, имеем там немало друзей. У нас нет никаких антироссийских или антирусских настроений. Но мы проявляем озабоченность и выражаем возмущение в связи с недружественными и провокационными высказываниями Путина и его сторонников.

Мы решительно заявляем: крымский сценарий в Казахстане не пройдет!

Во-первых, на дворе не 2014-й, а 2020-й год. И Путин уже не тот. И имидж у него, как в международном масштабе, так и внутри Российской Федерации, не тот. Советуем ему не уходить в исторические дебри и не ностальгировать по Российской империи. Поезд уже ушел.

Нужно согласиться с нынешними реалиями и руководствоваться современными международно-правовыми актами, двусторонними и многосторонними договорами и соглашениями. Например, в том же Беловежском соглашении подчеркивается неприкосновенность существующих границ в рамках Содружества, то есть признается факт перехода административных границ между бывшими союзными республиками в государственные границы.

Спорных вопросов и территорий у Казахстана ни с кем из соседей у нет. Везде проведена делимитация, подписаны соответствующие договоры. Договор о государственной границе между Республикой Казахстан и Российской Федерацией подписан в 2005-м году, ратифицирован обоими сторонами.

Кроме того, между нашими странами подписаны и ратифицированы Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи от 25 мая 1992 года (базовый договор, подписан Ельциным и Назарбаевым), Декларация о вечной дружбе и союзничестве от 06 июля 1998 года (Путин и Назарбаев), Договор о добрососедстве и союзничестве в ХХl веке от 11 ноября 2013 года (Путин и Назарбаев).

Во-вторых, Казахстан первым отказался от ядерного потенциала и присоединился к Договору о нераспространении ядерного оружия. В 1992 и 1994 годах были подписаны Лиссабонский протокол и Будапештский меморандум.

В соответствии с ними мы отказались от ядерного оружия
, а в ответ получили гарантии безопасности, которыми предусматриваются обеспечение территориальной целостности и политической независимости Республики Казахстан. Договор подписали руководители Российской Федерации, США, Великобритании. Позже к гарантиям присоединились Франция и КНР.

В-третьих, за годы независимости в экономику Казахстана вложены многомиллиардные инвестиции других государств. Прежде всего, КНР, США, стран Евросоюза, Турции. Поэтому у этих стран в Казахстане, в отличие от Украины, кроме политических, есть серьезные экономические интересы. Большая заинтересованность в сохранении стабильности в Казахстане имеется и у российских бизнес-структур.

В-четвертых, любые провокации в отношении Казахстана не будут поддержаны народами бывших советских республик, включая саму Россию. У людей сохранилась историческая память о прошлом.

У представителей сосланных, отправленных в колонии печально-знаменитого Карлага, эвакуированных и депортированных во время войны народов осталась добрая память о Казахстане и казахах. Известны роль и значение Казахстана во второй мировой войне. Тем более, кощунственно было говорить о каких-претензиях накануне празднования в России 75-летия победы.

Еще один нюанс: Россия - федеративная, многонациональная страна. В ней немало проживает народов тюркского происхождения и мусульман, которые тоже не останутся равнодушными к провокациям против Казахстана.

Надеемся, правильно и объективно разберутся в ситуации и здравомыслящие российские политики, представители бизнеса, интеллигенции, общественных объединений. Надо полагать, что не останутся в стороне тюркские народы и страны, мусульманский мир.

Однако нельзя исключать, что путинская Россия, вопреки здравому смыслу, традиционно дружеским и закрепленным договорно-правовым отношениям, может пойти на провокации и даже агрессию. Ведь случились же Бессарабия, Абхазия, Южная Осетия, Крым и в целом Украина.

В этом случае можно спрогнозировать дальнейшую, более глубокую изоляцию России в международном плане, и дестабилизацию ситуации внутри самой России. В конечном счете, это обернется бумерангом для Путина и путинизма.

Реакция казахстанцев на неоднократные недружественные и провокационные выпады со стороны отдельных россиян однозначно отрицательная. Особенно резкую и болезненную реакцию вызвали заявления Путина.

Мы уверены, что по этому поводу скажут еще свое слово представители Ассамблеи народа Казахстана, политических партий, НПО, а на государственном уровне - Министерство иностранных дел Казахстана.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 12 Gru 2020 21:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Казахстан передал ноту России из-за высказываний депутата Госдумы Никонова


https://news.rambler.ru/world/45425932/ ... e=copylink

Майк Габриелян
2020-12-12

МИД Казахстана передал ноту России из-за телевизионного выступления депутата Госдумы Вячеслава Никонова. В эфире ТВ он заявил, что «территория Казахстана — это большой подарок со стороны России», сообщает ТАСС.

«В Министерство иностранных дел Республики Казахстан был приглашен временный поверенный в делах Российской Федерации Александр Комаров. В ходе встречи заместитель министра иностранных дел Казахстана Марат Сыздыков выразил недоумение по поводу высказываний на Первом канале председателя комитета по образованию и науке Государственной думы Российской Федерации Вячеслава Никонова о том, что "территория Казахстана — это большой подарок со стороны России [и Советского Союза]», — сказано в сообщении казахстанского МИД.

Там заявили об «участившихся провокационных выпадах некоторых российских политиков в отношении Казахстана».

По мнению казахстанских дипломатов, они наносят серьезный ущерб союзническим отношениям между государствами. В МИД потребовали не допускать «заявлений такого рода от государственных деятелей Российской Федерации».

«Российскому дипломату была передана нота с позицией МИД Казахстана», — пояснили в министерстве.

Выступая в эфире Первого канала депутат Госдумы напомнил, что Казахстан находился в составе России вплоть до 1936 года.

Напомним, Казахстан в его нынешнем виде был искусственно создан большевиками в 1920 году. При этом изначально республика входила в РСФСР и называлась Киргизская АССР.

Административным центром АССР был Оренбург, позже его перенесли в город Ак-Мечеть. В июне 1925 года Киргизская АССР была переименована в Казакскую АССР.

В декабре 1936 года решением коммунистических властей Казакская АССР была отделена от РСФСР и преобразована в Казахскую ССР.


Ранее «Рамблер» сообщал, что правительственная газета «Казахстанская правда» опубликовала карту Казахстана с «присоединенными» территориями России, Китая и Узбекистана и Китая.

В Казахстане «присоединили» к стране Омскую область и Оренбуржье


https://news.rambler.ru/cis/38131244/?u ... e=copylink

Рамблер
12 октября 2017

Правительственная газета «Казахстанская правда» опубликовала карту Казахстана с «присоединенными» территориями России, Китая и Узбекистана и Китая.

Внимание на это обратила «Лента.ру» https://lenta.ru/news/2017/09/14/map/ .

Материал, о котором идет речь, посвящен переводу казахского языка на латиницу. На карте одна из границ Казахстана была продлена на территории Омской и Оренбургской областей РФ, Синьцзян-Уйгурского автономного округа Китая, Ташкентской области и республики Каракалпакстан Узбекистана.

Позже карту удалили с сайта газеты.

Эту же карту в сентябре публиковало государственное информационное агентство Казахстана «Казинформ».

Vteme.kz сообщало, что карта уже на протяжении долгого времени появляется в интернете, первым ее якобы распространил в твиттере в 2014 году пользователь Samandar Tsogtbayar.

Затем ее начали использовать СМИ, например, для интервью писателя Герольда Бельгера под названием «В Казахстане русских земель нет».

Границы Казахстана соответствуют границам Казахской ССР, созданной в 1936 году.

В Казахстане опубликовали карту с присоединенными к республике частями России


https://lenta.ru/news/2017/09/14/map/

12:37, 14 сентября 2017
Скриншот: inform.kz

Государственное информационное агентство Казахстана «Казинформ» опубликовало карту республики, на которой к Казахстану «присоединены» некоторые территории соседних России, Узбекистана и Китая.

Об этом в четверг, 14 сентября, сообщает агентство Regnum.

Paveikslėlis

На карте одна из границ республики проходит по территории Омской и Оренбургской областей России, Синьцзян-Уйгурского автономного округа КНР, Ташкентской области Узбекистана и «включает» в состав Казахстана Республику Каракалпакстан, которая также относится к соседнему Узбекистану.

Текст, к которому была добавлена такая иллюстрация, посвящен проблеме модернизации казахского языка.

Позднее карта была удалена с сайта «Казинформа», однако первоначальное изображение страницы осталось в кеш-памяти Google http://webcache.googleusercontent.com/s ... ient=opera .

Границы Казахстана соответствуют границам Казахской ССР, созданной в 1936 году.

Первоначально она была образована декретом http://istmat.info/node/42477 Всероссийского центрального исполнительного комитета и Совета народных комиссаров РСФСР как Автономная Казахская Социалистическая Советская Республика.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 07 Sau 2021 18:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Президент Казахстана предупредил народ – будьте готовы к войне с Россией


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... siej.shtml

6 января 2021 в 15:00

У России начали портиться отношения с одним из последних союзников. В Казахстане крайне настороженно и гневно восприняли милитаристскую риторику, которую все чаще озвучивают в Москве.

Даже президент Казахстана Токаев не выдержал и после угроз из России отобрать северные район сраны, призвал казахов быть готовым к войне.

Токаев дал понять Москве, что агрессия будет встречена жестко.

Отношения между Россией и Казахстаном испортились, когда ряд депутатов путинской госдумы предъявил территориальные претензии Казахстану.

Риторика их была схожа с той, что велась в отношении Украины накануне захвата Крыма и Донбасса. Сначала на слова думских депутатов жестко отреагировала казахстанская общественность. Не стал молчать и формальный президент Казахстана (реальная власть там по-прежнему в руках Назарбаева). Он опубликовал большую статью «Независимость дороже всего», в которой послал несколько важных сигналов Москве.

Токаев, в частности, разоблачил утверждения русских о том, что часть земель Казахстана - это якобы подарок СССР.

Он подчеркнул, что история его страны началась не в 1991 году, как думают в Москве, а намного ранее.

Упомянул он и о преступлениях Советского Союза против казахского народа.


Но самым важным в статье был призыв к народу Казахстана «быть готовым любой ценой защищать независимость и территориальную целостность своей страны».

Москве дали понять, что их возможная агрессия встретит ожесточенное сопротивление. Ранее Казахстан ответил России на территориальные претензии, вспомнив про агрессии Москвы против Украины.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 27 Spa 2021 18:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Поговорите тут. Языковые патрули, тюрьма и гонения: как в Казахстане притесняют русских?


https://finance.rambler.ru/other/470479 ... e=copylink

Lenta.ru и ещё 5
20 августа 2021

В последние годы новости о дискриминации русскоязычного населения приходили в основном с западных рубежей бывшего СССР. В Средней Азии до недавнего времени таких проблем не было.

Однако там власти долгие годы вели националистическую политику, и сейчас она начала давать свои плоды.

Чуть больше года назад казахский правозащитник Ермек Тайчибеков дал интервью, в котором обвинил власти Казахстана в ущемлении русских. Беседа с журналистами вылилась для него в семь лет колонии строгого режима — спорный приговор судья Данияр Сембаев вынес 19 августа.

Новость об этом пришла вслед за сообщениями о языковых патрулях в республике, активисты которых записывают видеоизвинения от русскоязычных жителей Казахстана. «Лента.ру» решила разобраться в причинах роста русофобии в прежде абсолютно дружественной России стране.

Семь лет за слова


Поводом для преследования Тайчибекова послужило интервью изданию «Царьград», в котором он рассказал о распространении русофобских настроений и притеснении русских в Казахстане с одобрения местных властей. Кроме того, в нем он упомянул о нападении казахских националистов на селение дунган (коренной народ, проживающий на юге республики) в феврале 2020 года. Тогда от рук радикалов погибли десять человек, более сотни получили ранения. Суд счел высказывания правозащитника экстремистскими, он получил максимальное наказание по статье.

Тайчибеков известен в Казахстане как последовательный русофил. К примеру, он подавал в парламент Казахстана собравшую 200 тысяч подписей петицию о придании русскому языку статуса государственного (вместо нынешнего статуса официального). Возмущение националистов также вызывали его заявления о том, что казахи, которые выступают против интеграции с Россией, являются «сепаратистами», так как, по его мнению, именно русские дали казахам цивилизационные основы и помогли им состояться как нации. Активист считает Казахстан неотъемлемой частью России, поддерживает самопровозглашенные республики Донбасса. Брат Тайчибекова Марлен рассказал, что он был ошеломлен приговором, так как «дело разваливалось на глазах».

Языковые патрули


«Приношу публичные извинения Куату Ахметову», — такую фразу содержат многие ролики, публикуемые на YouTube-канале Til Maydani (что на русский переводится как «Волна языка»).

Ролики посвящены языковым рейдам. Руководит ими упомянутый Куат Ахметов, он же владеет каналом. Вместе с соратниками он заходит в магазины и проверяет, переведены ли этикетки на казахский язык и понимают ли его сотрудники. При этом названия самих роликов пишутся на русском языке, хоть и с множеством орфографических ошибок, например «Астана Руский Фашизм казахов не обслуживают принципиально для них важно чтобы говорили на руском». Сам Ахметов объяснил причины своей деятельности «обидой» на русских, которые высокомерно относятся к приезжим и «с ненавистью» приходят в Казахстан.

Первые видео на канале появились четыре месяца назад, сейчас у него больше 20 тысяч подписчиков. Кроме видеозаписей с рейдами и извинениями не владеющих казахским русских продавцов, на канале размещены и «программные» ролики. Часть из них посвящена законодательному регулированию языкового вопроса в Казахстане. Больша часть видео на казахском языке, но есть и русскоязычные записи. С заголовками вроде «Для тупых рускоязычных граждан не владеющих казахским языком» (авторская орфография и пунктуация сохранены).

В России организация Ахметова получила известность после ролика, в котором националисты в сопровождении сотрудников правоохранительных органов пришли в городе Актау в магазин, которым владеют русскоязычные граждане Казахстана. Гости вступают в перепалку с хозяевами.

Одна из участниц разговора говорит: «Вы не любите русских. А что мы вам сделали? Мы вам город построили! Если бы не мы, вы бы здесь не были». Очевидно, имеется в виду тот факт, что Актау строился преимущественно специалистами из РСФСР, с 1964 по 1991 год город носил название Шевченко. Через некоторое время на канале появился ролик с этой женщиной, в котором она уже извиняется за свои слова и говорит, что была «в нервном состоянии».

На ролик отреагировали в России. Глава Россотрудничества Евгений Примаков заявил, что казахстанские власти «с опаской относятся к своим националистам и стараются лишний раз их не раздражать». Вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев потребовал от Нур-Султана дать оценку происходящему. А МВД России запретило лидеру «языковых патрулей» на 50 лет въезжать в Россию.

18 августа Ахматов заявил, что против него возбудили уголовное дело за разжигание межнациональной розни по статье 174 УК Казахстана. Кроме того, он рассказал, что его целый день продержали на допросах. Там блогеру якобы настоятельно рекомендовали закрыть свой канал с унижениями русских. Официальных подтверждений его словам пока нет. Позже выяснилось, что Ахметова отпустили из отделения полиции, выписав ему штраф в 125 тысяч тенге (25 тысяч рублей).

Впрочем, предпосылки к тому, что языкового активиста накажут, уже были. Казахские власти после реакции из России сразу открестились от него. Сами рейды в правительстве назвали проявлением «пещерного национализма», отметив, что движение Ахметова не имеет в стране официального статуса. Вот только подобные активисты не возникают на пустом месте.

«Демарши против русского языка»


В беседе с «Лентой.ру» глава Евразийского аналитического клуба Никита Мендкович рассказал, что подобные кампании проходят при поддержке антирусского националистического лобби, которое присутствует в казахстанской элите. Как объяснил эксперт, эта группа пользуется поддержкой Запада, и за последние годы с помощью США смогла вырастить целое поколение прозападных националистов в политическом классе, госаппарате и СМИ.

По словам Мендковича, при такой поддержке сверху националисты долгое время действовали достаточно свободно. Страдают от этого не только русские.

Он привел в пример антидунганский погром в феврале 2020 года в Кордае. Тогда произошел межэтнический конфликт между казахами и дунганами, в котором погибли 10 человек, были разгромлены несколько сел, более 10 тысяч дунган бежали в Киргизию.

Власти страны не увидели в погромах межэтнического противостояния, а назвали произошедшее массовыми беспорядками. Лишь немногие погромщики получили минимальные сроки. К ответственности привлекались даже пострадавшие дунгане.

Русский язык в Казахстане сейчас переживает не лучшие времена. Как уже писала «Лента.ру», антироссийски настроенные либерал-демократы укрепили свои позиции в казахстанской политике после парламентских выборов, их радикальное крыло представлено партией «Ак Жол».

И недавно власти страны анонсировали масштабный план по дерусификации образования, согласно которому к 2023 году все школьники будут обучаться на казахском. В те же сроки планируют завершить и начатый еще в 2017 году перевод языка на латинскую графику.

Русский язык в Казахстане не государственный, но обладает официальным статусом с 1995 года. Однако 2001-го в стране началась программа, которая предусматривала постепенный перевод делопроизводства и документации на казахский.

Параллельно с этим на казахский переводилась и система образования. Постоянно сокращается количество русскоязычных школ, русский язык постепенно вытесняют и из университетского преподавания. При этом русским языком активно пользуются и этнические казахи, которых националисты презрительно называют шала-казахи, то есть «ненастоящие».

В 1990-е годы первый президент страны Нурсултан Назарбаев часто изъяснялся перед гражданами на русском и даже приносил на нем присягу. Нынешний глава государства Касым Жомарт Токаев указывает, что люди обязаны безупречно знать казахский, что язык должен стать «объединяющим фактором» и заменить русский в качестве языка межнационального общения.

39 процентов населения Казахастана свободно владеет казахским языком, но в центральных и северных регионах этот показатель составляет 8-10 процентов (данные немецкого «Фонда Эберта»)

Правда, есть проблема — сам Токаев часто произносит подобные речи на русском языке, поскольку Казахстан так и не стал преимущественно казахоязычным. Согласно исследованию «Фонда Эберта», 51 процент жителей страны свободно владеет русским языком. Тот же процент учеников школ выбрал русский в качестве языка сдачи выпускных экзаменов. Растет и число школьников, обучающихся на русском. Если в 2014 году их было 800 тысяч, то в 2021-м — 1,1 миллиона.

Но несмотря на то что русский язык сохраняет свои позиции, русская община постепенно оказывается на обочине культурной и политической жизни страны.

Как «разбавляли» русскоговорящих


К моменту распада Советского Союза Казахстан был, по сути, двунациональной страной. При общем населении в 16,22 миллиона человек русские составляли 6 миллионов (37,82 процента). Весь период независимости их число постоянно снижалось, преимущественно из-за миграции в Россию, обусловленной как экономическими факторами, так и политикой «казахизации» страны.

В 2020 году русское население Казахстана составляло уже 18,85 процента, или около 3,5 миллиона человек, и оно продолжает сокращаться.

В девяностые годы Казахстан покинули почти 2 миллиона русских и почти миллион немцев — это были поволжские немцы, которых депортировали сюда еще во время Великой Отечественной войны. Такого количества русских не эмигрировало ни из одного другого постсоветского государства.

3.47 миллиона человек будет составлять русское население Казахстана к концу 2021 года

Директор Центра политологических исследований Финансового университета при правительстве РФ Павел Салин считает, что все годы независимости страна вела политику мягкого вытеснения русского населения. Чтобы не нарваться на обвинения в дискриминации, власти Казахстана действовали очень аккуратно.

Например, перенаправляли финансовые потоки с севера страны, где проживало большинство русских, на казахский и казахстаноязычный юг, чем стимулировали и без того высокую рождаемость в тех регионах. Если присутствию русских в малом и среднем бизнесе власти не препятствовали, то из госуправления их постепенно убирали. Первое правительство республики возглавлял Сергей Терещенко, а сейчас этническим русским достаются один-два наименее значимых министерских портфеля.

Кроме того, в Казахстане действуют государственные программы переселения населения южных регионов на север с целью «разбавить» русскоязычное население титульной нацией. Существует и практика репатриации оралманов — этнических казахов из сопредельных стран. Несмотря на трудности интеграции, власти негласно поощряют переезд оралманов именно на север страны.

Результаты такого подхода можно увидеть на примере Западно-Казахстанской (Уральской) области. В советские времена этот регион был преимущественно русским. С тех пор доля русских в Уральске сократилась почти в два раза и теперь составляет лишь 26 процентов, согласно переписи 2020 года. При этом в некоторых районах севера и востока страны русских все еще остается около 70 процентов.

Эпоха «казахизации»


В годы правления Назарбаева власти пытались выстроить «казахстанскую» нацию из разных этносов. В заявлениях постоянно подчеркивалось культурное и этническое многообразие страны. Однако постепенная миграция русских, других славянских и европейских народов сделала эти концепты ненужными. И при Токаеве все четче стало прослеживаться желание властей опираться именно на казахское этническое ядро.

Процент русского населения в Казахстане неизбежно будет снижаться. Продолжается эмиграция в Россию, да и демография тоже на стороне титульной нации. В казахских семьях обычно рождается много детей, а русское население постепенно стареет. Если средний возраст этнического казаха сейчас — 23 года, то этнического русского — 42.

И на этом фоне дискриминация русского населения Казахстана может стать действительно системной. Во-первых, власть постепенно обновляется, в нее попадают люди, выросшие уже в эпоху «казахизации». Для них завершение национального строительства и доминирование казахов во всех сферах жизни от экономики до политики — не просто вопрос удержания власти, но и важная идеологическая установка.

Но помимо идеологии свою роль сыграют и рациональные факторы. Чем меньше русская община, тем менее она важна в электоральном смысле, тем меньше ее экономическое, политическое и культурное влияние. Если в девяностые Назарбаеву были необходимы постоянные реверансы в сторону русских, чтобы получить их поддержку, то теперь они перестают быть настолько важным фактором казахстанской политики.

Не стоит также забывать, что «русский фактор» в Казахстане — это не только вопрос сохранения собственно общины, но и вопрос сохранения культурного влияния России в регионе, который очень важен как в сфере безопасности (граница с Казахстаном пролегает в степи, и ее очень трудно контролировать), так и в экономике (страна обладает огромным транзитным потенциалом).

В экономике Казахстана уже сейчас много китайских денег. Исчезновение русских приведет к тому, что русская культура и идеи сотрудничества с Россией перестанут быть актуальными. А значит это место займет другой сильный сосед. Может быть, как раз Китай.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 07 Sau 2022 16:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Восстание в Казахстане. Полиция и военные стали частично переходить на сторону восставших


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... hikh.shtml

5 января 2022 в 13:27

Полицейские и бойцы СОБРа, которых режим Назарбаева бросил на разгон демонстрантов в Казахстане, начали частично переходить на сторону протестующих ВИДЕО https://twitter.com/i/status/1478677654173884421 .

Митинги продолжились и после того, как цены на сжиженный газ вернули на прежний уровень, а правительство ушло в отставку

К демонстрантам присоединились некоторые бойцы специального отряда быстрого реагирования (СОБР). В некоторых районах участники протеста разоружили силовиков и фактически задержали их ВИДЕО https://twitter.com/i/status/1478688009314836481 .

К митингующим частично присоединилась и полиция. На опубликованных в сети кадрах видно, что полицейские не препятствуют протестам. В городе Актобе они отказались задерживать протестующих. Полицейские заявили, что «они с народом и не будут поднимать на него руку», передает Orda.kz.

По данным портала, в центре Алматы происходят столкновения протестующих с силами Нацгвардии.

Митингующие штурмовали городскую администрацию. Здание было захвачено. Позже там возник пожар. Загорелась также прокуратура. Десятки машин полиции и военных также были сожжены.

На площадь Республики пришли десятки тысяч человек, они вооружены резиновыми дубинками. Силовые формирования режима разгоняли их при помощи светошумовых гранат.

Вместе с тем на некоторых кадрах из Алматы видно, что протестующие используют для передвижения технику силовиков. Вместе с ними на машинах едут и люди в форме.

Протесты в Казахстане начались после того, как в республике в два раза повысили цены на сжиженный газ. Позже владельцы автозаправок и власти пошли на уступки и снизили стоимость, но митинги не прекратились.

Демонстранты выдвинули ряд политических требований, в том числе народные выборы во всех регионах, возврат конституции 1993 года и уход бывшего президента Нурсултана Назарбаева из политики.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

В Алма-Ате началась сильная стрельба


https://news.rambler.ru/world/47893034- ... ain_news_1

ТАСС
6 января 2022

Стрельба началась в четверг в Алма-Ате, где несколько суток не стихают беспорядки. Об этом сообщил корреспондент ТАСС.

По его словам, военные в Алма-Ате потребовали по громкоговорителям от участников беспорядков покинуть площадь Республики и предупредили, что начнут стрелять.

"Всем покинуть площадь, открываем огонь", - прозвучало из громкоговорителей.

Очевидцы сообщают, что военные ведут огонь по зачинщикам беспорядков и машинам.

"Огонь не стихает на площади уже минут 15, стреляют по людям, которые пришли на площадь с оружием, стреляют по машинам. Раненые точно есть. По убитым - непонятно, туда не подойти", - сказал один из очевидцев.

При этом другие очевидцы сообщают, что в результате стрельбы есть убитые.

Собеседники агентства подтвердили, что военные мгновенно окружили площадь и начали спецоперацию, не выходя из машин. Они потребовали покинуть площадь и предупредили об открытии огня.

По словам очевидцев, со стороны площади Республики раздаются сильные взрывы.


"Те, кто бежит со стороны площади, говорят, что [силовики] стреляли по зачинщикам беспорядков, и видели, как некоторые точно падали", - сказал один из собеседников ТАСС.

Москва оккупирует Казахстан под флагом ОДКБ?


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... odkb.shtml

6 января 2022 в 00:30

Москва решила оккупировать Казахстан под флагом ОДКБ.

Страны кремлевской марионеточной группировки ОДКБ «приняли решение ввести войска в Казахстан», заявил премьер-министр Армении Пашинян.

По мнению некоторых наблюдателей, в реальности, под флагом ОДКБ могут быть введены войска России и Беларуси.

Ранее ряд источников сообщили, что в Казахстане приземлился самолёт с наёмниками русской банды Вагнера. По предварительным данным речь пока идет о 300 членах этой банды.

В ночь на 6 января в Алматы были стянуты дополнительные войска и техника.

Перед этим президент Казахстана Токаев, сообщивший о смещении Назарбаева с поста председателя Совета национальной безопасности и роспуске правительства, объявил участников массового протеста «террористами, которые угрожают основам государства».

Токаев призвал Россию и членов ОДКБ «оказать помощь», чтобы «восстановить порядок» и отразить «атаку террористов».

Между тем ряд российских источников пишут, что перед бандой Вагнера поставлена задача взять под контроль космодром Байконур и не допустить его захвата протестующими.

Русская пропаганда объясняет, что контроль над этим объектом обеспечивает возможность не только для запуска космических аппаратов, но и практически полностью обеспечивает контроль над космическими аппаратами, находящимися на орбите планеты. В том числе это относится и к военным космическим спутникам России.

Тем временем по данным из Казахстана силовые банды Назарбаева-Токаева начали использовать боевую амуницию против протестующих.

В социальных сетях выкладываются видео с трупами, жертв режима ВИДЕО https://twitter.com/i/status/1478829799422496769 .

В свою очередь протестующие смогли арестовать десятки солдат и полицейских, и разоружить их ВИДЕО https://twitter.com/i/status/1478830503365160962 .

По данным местных источников в ночь на 6 января митингующие захватили задние комитета национальной безопасности и завладели большим арсеналом оружия.

Протесты продолжаются в десятках населенных пунктах по всей стране.

По мнению комментаторов, ввод войск ОДКБ в Казахстан может еще больше обострить ситуацию. Замораживание конфликта лишь усугубит положение.

Также с большой долей уверенности можно предположить, что Москва постарается воспользоваться моментом и де-факто отторгнуть от Казахстана северные территории страны, под предлогом защиты русскоязычного населения.

Ситуация довольно сложная и запутанная и до сих пор не ясно, как поведет себя Китай, который уже многие годы имеет серьезные экономические и политические интересы в Казахстане.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

Власти Казахстана: со стороны захватчиков действовали снайперы


https://www.rubaltic.ru/news/07012022-v ... -snaypery/

7 января 2022, 11:23

Со стороны участников массовых беспорядков в Алматы действовали снайперы. На данный момент известно о гибели 18 полицейских в результате столкновений.

Об этом заявил https://24.kz/ru/ первый заместитель руководителя администрации президента Казахстана Дaурен Абaев в эфире телеканала «Хабар-24».

По словам Абаева, захватчики действовали профессионально.

«Прежде всего они захватывали и рушили административные здания города [Алматы], офисы телеканалов, было предпринято несколько попыток выйти в прямой эфир на центральном телевидении. Был предпринят штурм здания департамента полиции. Со стороны террористов действовали снайперы со специальными винтовками», — сообщил представитель администрации президента.

По его словам, главной целью боевиков были сотрудники органов правопорядка.

«Известен как минимум один случай, когда обезглавили молодого курсанта. На данный момент известно о 18 погибших сотрудниках полиции», — сказал замруководителя администрации президента.

Также он предположил, что в ходе беспорядков боевики могли использовать собственную связь.

«Террористами оперативно был захвачен аэропорт и несколько самолетов. На всех захваченных объектах они устанавливали баррикады и блокпосты. На каждом этаже захваченного акимата (местной администрации. — прим.RuBaltic.Ru) дежурили боевики, контролировали все входы и выходы. Передвижение по городу осуществлялось по оптимальным маршрутам. По всей видимости, использовалась собственная связь», — пояснил Абаев.

Кроме того, он отметил, что сначала протесты были мирными, но позже толпу возглавили вооруженные бандиты.

«Поначалу они носили мирный характер. Однако позже голоса мирных протестующих затонули в призывах провокаторов к насилию. Толпу возглавили бандиты и террористы с оружием», — подчеркнул Абаев.

Помимо этого, в Министерстве внутренних дел республики сообщили, что в Казахстане по факту беспорядков задержаны более 3 тысяч человек, 26 вооруженных преступников уничтожены, еще 18 ранены.

В МВД отметили, что все здания мэрий и отделений полиции взяты под контроль.

Однако по данным местных СМИ, на всей территории Казахстана введен «критический красный» уровень террористической опасности.

Массовые акции протеста в Алматы и других городах Казахстана начались в начале января. Изначально манифестанты выступали против резкого повышения цен на газовое топливо для автомобилей, затем они стали выдвигать политические требования.

6 января Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) направила в Казахстан миротворческие силы по просьбе президента республики Касым-Жомарта Токаева.

Зачистка площади военными в Алма-Ате попала на видео


https://news.rambler.ru/world/47891504- ... ain_news_8

Майк Габриелян
6 января 2022

В интернете опубликовали видео https://www.rambler.ru/transition/?redi ... zon%2F9292 (https://t.me/bazabazon/9292) утренней зачистки военными площади Республики в Алма-Ате.

На кадрах видно, что несколько сотен вооруженных силовиков в камуфляже и масках оцепили площадь. Рядом стоят военные грузовики.

Бойцы передвигаются по площади перебежками и ведут огонь из автоматов.

Представитель департамента полиции Салтанат Азирбек сообщила, что десятки участников беспорядков в городе ликвидированы, их личности идентифицируются, передает «Интерфакс».

После зачистки площади военные начали операцию в районе Департамента полиции.

Гостей и жителей Алма-Аты призвали воздержаться от выхода из домов.

Полиция также подтвердила разграбление оружейного магазина в городе.

Ранее жители Алма-Аты рассказали о перестрелках на улицах города.

Очевидцы говорили, что автоматами вооружены не только полицейские и военные, но и протестующие.

Президент Казахстана отдал приказ «стрелять по бандитам на поражение без предупреждения»


https://www.rubaltic.ru/news/07012022-p ... ezhdeniya/

7 января 2022, 12:53

Армия Казахстана и правоохранительные органы получили приказ стрелять по участникам массовых беспорядков, на поражение и без предупреждения. Об этом заявил https://t.me/tengrinews/8703 президент республики Касым-Жомарт Токаев в своём обращении к народу.

Казахский лидер рассказал, что «от рук бандитов» пострадали не только административные здания, но и личное имущество мирных жителей, «не говоря уже о здоровье и жизни сотен гражданских лиц и военнослужащих». Он подчеркнул, что власти услышали все требования протестующих, которые выражались в мирной форме. Но с «террористами» правительство переговоры вести не намерено.

«Правоохранительным органам и армии мною дан приказ открывать огонь на поражение без предупреждения. За рубежом высказываются призывы сторонам провести переговоры для мирного решения проблем. Какая глупость, какие могут быть переговоры с преступниками, с убийцами. Нам пришлось иметь дело с подготовленными и вооруженными бандитами», — добавил Токаев.

По его словам, среди «бандитов» были как иностранцы, так и местные жители.

«Их нужно уничтожать и это будет сделано в ближайшее время», — подчеркнул президент Казахстана.

Кроме того, Токаев признал нехватку спецназа, спецсредств, оборудования и раскритиковал спецслужбы, «проспавшие», по его словам, «подготовку терактов и организацию спящих ячеек боевиков».

«Только на Алматы напало 20 тысяч бандитов. Их акции показали наличие четкого плана атак на военные, административные и социальные объекты практически во всех областях, слаженную координацию действий, высокую боеготовность и звериную жестокость. Помимо боевиков действовали специалисты, натренированные на идеологические диверсии, умело использующие дезинформацию, фейки, и способные к манипуляциям настроениями людей», — пояснил глава республики.

Отдельно Токаев поблагодарил президента России Владимира Путина, который «очень оперативно, а главное, по-товарищески тепло отреагировал» на его обращение о военной помощи.

Ранее стало известно, что со стороны участников массовых беспорядков в Алматы действовали снайперы https://www.rubaltic.ru/news/07012022-v ... -snaypery/ .

На данный момент известно о гибели 18 полицейских в результате столкновений.


Главарь военной хунты Казахстана Токаев приказал расстреливать всех недовольных без предупреждения


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... niya.shtml

7 января 2022 в 14:02

Главарь военной хунты Казахстана Токаев выступил с заявлением, в котором на русском языке объявил, что отдал приказ расстреливать без предупреждения всех недовольных участников народного протеста в Алматы.

При этом Токаев нагло и беззастенчиво утверждал, что на Алматы якобы напали «20 тысяч террористов». Откуда взялась эта цифра?

Можно с большой долей уверенности предположить, что у спецслужбы режима есть некий список нелояльных граждан и оппозиционеров, которых постараются всех убить и этот список как-раз и содержит имена 20 тысяч человек.

Судя по всему, режим марионеточной хунты намерен устроить массовую резню с помощью России, и затем объявить всех убитых жителей Казахстана членами этого «20 тысячного отряда террористов».

Тем временем в Алматы и в других регионах Казахстана продолжаются протесты. Наиболее напряженная ситуация сложилась в Алматы, бывшей столице Казахстана. Здесь идут настоящие уличные бои.

Карательные отряды хунты, призвавшей Россию на помощь для подавления народного восстания против режима воров и марионеток, открывают огонь на поражения по толпам демонстрантов. Счет убитых идет на десятки. Число жертв быстро растет.

Первые потери понесли и карательные силы путинской группировки ОДКБ, формального объединения диктаторских режимов бывших республик Средней Азии, а также Беларуси и вечно марионеточной Армении.

Накануне атаке подверглась колонна лукашисткой группировки, переброшенной из Беларуси в Казахстан. На трассе возле Алматы колонна лукашистов была обстреляна. По предварительным данным убит 1 и ранены 2 члена карательной банды.

По мнению ряда независимых наблюдателей тот факт, что режим хунты призвал на помощь иностранные государства для подавления протеста народа свидетельствует о крайне неустойчивости и слабости режима.

За 30 лет нефетегазового долларового дождя, который в изобилии набивал карманы правящих клептократов, назрабаевский режим не удосужился создать более-менее верную режиму силовую банду. Судя по паническому призыву к Москве помочь, режим совсем не уверен в своих силовых структурах.

Из последних новостей. Китай поддержал резню участников народного протеста, повторив ложь русской пропаганды о некоем зарубежном влияние на «кризис в Казахстане». Тираны любых стран и государств - это одно племя мерзавцев и негодяев.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 08 Sau 2022 16:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
«Тех, кто не сложил оружие, ждет уничтожение»
Хроника пятого дня массовых протестов в Казахстане


Алексей Грязев, Алексей Поплавский
06 января 2022, 08:52

https://www.gazeta.ru/politics/2022/01/ ... 9393.shtml

Выдержка:

"Турецкая газета Akit сообщает, что Россия якобы согласилась помочь Казахстану в обмен на несколько условий.

В частности, Москва «потребовала» признать Крым, восстановить официальный статус русского языка, предоставить России военные базы и автономию для русского меньшинства."

*************************************************

https://www.imhoclub.lv/ru/material/pop ... nt=1616039

№237 Kęstutis Čeponis → Леонид Радченко, 08.01.2022 15:11

---Не было русских погромов ни в 80-е, ни в 90-е.----

У меня другие данные. :)

P.S. В 1970 году русские составляли в Казахстане 42,43 процента населения.

А на начало 2021 года русские составляли только 18,42 % населения страны (3 478 287 человек)[1].

Только за период с 1990 по 1997 год из Казахстана выехало 1,2 миллиона русских, что составляло почти 14 % населения[36], из них более 90 % уехало в Россию[10].

Кроме того в 1990-е годы были отмечены большие масштабы миграции в Северный Казахстан, обусловленные экономическим и этническим факторами.

Доля русских по районам и городам областного и республиканского подчинения Казахстана на начало 2021 года
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... an_Rus.png

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 08 Sau 2022 16:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Доля русских по районам и городам областного и республиканского подчинения Казахстана на начало 2021 года

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 09 Sau 2022 15:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
В Казахстане в ходе беспорядков погибли трое детей


https://www.rubaltic.ru/news/09012022-v ... roe-detey/

9 января 2022, 15:07

Жертвами беспорядков в Казахстане стали 164 человека.

Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения республики, передает телеканал «Хабар».

По данным ведомства, в Алматы погибли 103 человека, в Кызылординской области — 21, в Жамбылской области — 10, в Алматинской области — 8 человек.

Кроме того, детский омбудсмен Казахстана Аружан Саин подтвердила случаи гибели 11-летнего и 15-летнего подростков, а также 4-летней девочки. Причиной смерти троих детей стали огнестрельные ранения.

Массовые акции протеста в Алматы и других городах Казахстана начались 2 января. Изначально участники выступали против резкого повышения цен на газовое топливо для автомобилей.

Позже к мирным протестующим присоединились вооруженные люди, которые начали боевые столкновения с представителями властей.

Накануне стало известно о том, что бывший председатель Комитета национальной безопасности (КНБ) Казахстана Карим Масимов задержан по подозрению в государственной измене.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 09 Sau 2022 16:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/popitka ... nt=1616277

№273 Александр Кузьмин 08.01.2022 20:05

Все, Украина своими стонами о российском нападении пролетела как фанера над Парижем, теперь все внимание будет переключено на Казахстан.

№299 Kęstutis Čeponis → Александр Кузьмин, 09.01.2022 15:14

Я давно уже писал, что у Путина две основные цели - Украина и Казахстан.

Империю не восстановить не присоединив именно Украину и Казахстан.


Так что войсками РФ сейчас будет плотно наводнен весь Казахстан.

Однако это вызовет и сильное противодействие, которое будет все более усиливаться и радикализироваться.

Исламисты этим несомненно воспользуются...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 15 Sau 2022 18:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
«Положение русских в Казахстане станет даже хуже»


https://news.rambler.ru/world/47943377/ ... e=copylink

Газета.Ru
2022-01-15

Январский политический кризис в Казахстане не оставил в России равнодушных.

И если официальная Москва говорила о поддержке правительства этой страны, отправив своих военных в составе контингента ОДКБ для стабилизации ситуации, то оппозиционно мыслящие активисты призывали к более решительным действиям.

В итоге участники акции «На Северный Казахстан», которую провели в московском метро, столкнулись с обысками полиции и арестами.

«Газета.Ru» выяснила у активистов, чем именно они недовольны, и узнала мнения в Госдуме и Совете Федерации, нужно ли наказывать россиян за нападки на Казахстан.

«На Северный Казахстан» и в полицию


Сторонники незарегистрированной политической партии «Другая Россия Э. В. Лимонова» всю неделю были в центре внимания государственных служб. Так, ее 13 членов получили административные аресты сроком от 10 до 15 суток по статье за неповиновение сотрудникам полиции.

Общение лимоновцев с правоохранителями началось в ночь с 9 на 10 число, когда полицейские провели обыски в столичной штаб-квартире активистов партии.

Перед этим 8 января они провели акцию «На Северный Казахстан», повесив на поезд на станции метро «Алма-Атинская» плакат с таким лозунгом. Утверждалось, что таким образом члены «Другой России» хотели напомнить «о необходимости решительных действий со стороны российских властей по защите русскоязычного населения Казахстана».

Координатор «Другой России» Михаил Аксель в разговоре с «Газетой.Ru» назвал обыски и аресты «устрашающей акцией правоохранительных органов», так как активистам никто не объяснил, в чем именно заключалось неповиновение полиции. Кроме того, он рассказал, что партия будет писать жалобу из-за того, что к активистам не сразу пустили адвокатов и не показали протоколы.

«Мы отреагировали на кризис в Казахстане безопасной акцией в метро и обратили внимание российской власти к положению русскоговорящих там. Раз мы помогаем через ОДКБ, то, наверное, нужно и привлечь внимание к историческим территориям, которые входили в состав России. В итоге же войска выведут, а положение русских станет даже хуже.

Российская власть спасла режим Токаева, который не может навести порядок сам. Наверняка теперь многие казахи будут говорить про оккупацию.

И там будут уже не просто языковые патрули, а патрули националистов для притеснения наших соотечественников. Казахстан обязан улучшить отношение к русскому языку и северной части страны. А у России есть прекрасный пример Крыма, где мы защитили русскоговорящих людей», — отметил представитель партии.

«Россия всегда должна пресекать подобное»


Первый заместитель председателя Комитета Совета Федерации по международным делам Владимир Джабаров в разговоре с «Газетой.Ru» сказал, что требующие более радикальных шагов, в том числе отторжения территории Казахстана оказывают «медвежью услугу» русским жителям этой страны.

«Конечно, вмешиваться во внутренние дела братской союзной страны — негоже. Не надо использовать ситуацию ради достижения своих внутренних политических амбиций. Я думаю, что правоохранительные органы абсолютно правильно обращают внимание на такие призывы.

Россия всегда должна пресекать подобное, и мы сами просим коллег делать это. В той же Киргизии и Казахстане такое пресекают. Когда полгода назад там были акции против русского языка, местные власти принимали соответствующие меры», — сказал он.

Экс-премьер ДНР, замглавы комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Александр Бородай в разговоре с «Газетой.Ru» напомнил, что Россия подчиняется целому ряду правил международных организаций.

«В частности, это происходит и в СНГ. Да, многое из того, что написано на бумаге, в реальности не соблюдается, а политика по многим аспектам разводит республики бывшего Советского Союза. Но требовать отторжения каких-то частей других стран проблематично», — сказал он.

Свергать в Казахстане, сидеть в России


К слову, сам Эдуард Лимонов в начале нулевых годов отсидел в тюрьме в Москве как раз за подготовку вооруженного восстания в Казахстане — он считал, что северные территории страны должны войти в состав России.

Следователи утверждали, что в Алтайском крае его партия готовилась к организации партизанских отрядов для вторжения в Казахстан. Тогда писателю были предъявлены обвинения в незаконном приобретении и хранении огнестрельного оружия.

Александр Бородай отметил, что лично переживает за лимоновцев, так как знал идейного вдохновителя партии и обсуждал с ним казахстанский вопрос.

«Я еще в 1990-х годах ездил в Казахстан, чтобы проверить, какова там сила русского движения, и есть ли надежда, что русское меньшинство сможет поднять голову и потребовать соблюдения своих прав. Но уже тогда выводы были неутешительные, хотя меня за мои публикации назвали врагом Казахстана. Кстати, потом ко мне пришел Эдуард Лимонов, которого я отговаривал ехать туда», — сказал парламентарий.

Еще одним похожим случаем в России было дело социолога и политтехнолога Петра Милосердова, которому в 2019 году Нагатинский суд Москвы вынес приговор 2,5 года колонии общего режима за создание совместно с националистом Александром Поткиным экстремистского сообщества в Казахстане, целью которого было изменение конституционного строя в этой стране.

Защита Милосердова настаивала, что такое посягательство — не преступление в России, а генпрокуратура Казахстана заявляла, что претензий к обвиняемому не имеет.

В разговоре с «Газетой.Ru» Милосердов выразил мнение, что России, прежде всего, важно, чтобы в Казахстане сохранилась «понятная ей авторитарная вертикаль власть», а не интересы русской диаспоры.

«Здесь нет ничего нового. Даже в Крыму официальную Россию беспокоило, что там окажутся натовские корабли на наших военных базах. Россия — не национальное государство русских, и интересы и защита русских — не цели государства. Россия хочет видеть в Казахстане стабильность и выстраивание некого элитного консенсуса. Лишь бы не было стрельбы и насилия, и больше ничего», — считает он.

Где в Казахстане русские


Больше 20% населения Казахстана — этнические русские, которые в основном проживают в северных и северо-восточных регионах.

С 1989 по 2021 год численность русского населения страны сократилась почти в 2 раза — с 6 миллионов человек до примерно 3,7 миллионов.

Перенос столицы из южной Алма-Аты в северную Астану (Нур-Султан) в 1997 году многими экспертами также объяснялся планами решить проблему демографического дисбаланса, в том числе этнического.

Статистика подтверждает, что так в итоге и произошло — в столице с 1989 года доля русского населения упала с 54% до 20%.

Показателен и пример Актюбинской области — за тот же период доля русских упала там с 24% до 14%, тогда как численность этнических казахов выросла с 55% до более чем 80%.

В двух казахстанских областях — Северо-Казахстанской и Костанайской этнических русских по-прежнему проживает больше, чем казахов. Но и там наблюдается тенденция к изменению ситуации — если 2009 году русские в первой составляли более 50% населения, казахи — около 33%, то через 10 лет году казахов было 35%, русских — 49%.

Это может быть связано и с тем, что в начале 2010-х власти Казахстана разработали концепцию переселения населения с юга, где большинство составляют казахи, на север страны. После 2014 года у южан появилась возможность переехать на север страны, получить там рабочее место или грант в местный вуз по программе «Серпін».

Михаил Аксель такую тенденцию объясняет, тем, что «русских просто выживают из страны» и подвергают «языковому геноциду».

«Мы видели языковые патрули, мы видим перевод казахского на латиницу, и призывы, чтобы только этот язык оставался государственным. Все это происходит, как минимум, с молчаливой санкции администрации президента и КНБ», — объясняет он недовольство лимоновцев.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 19 Sau 2022 20:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Бегство путинской группировки ОДКБ из Казахстана. В чем причина?


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... hina.shtml

16 января 2022 в 13:25

На причины быстрого вывода путинской группировки ОДКБ, основу которых составлял российские войска, повлияла позиция Китая, Турции и Евросоюза при поддержке США, указывают комментаторы, в т.ч. инсайдерские источники Кремля.

Столь быстрый вывод войск ОДКБ из Казахстана вызван несколькими причинами.

Как говорят комментаторы, ввод войск был неоднозначно воспринят в правящей группировке Казахстана. Многие посчитали, что фактически войска ОДКБ легитимизировали статус президента Токаева. Поэтому внутри правящей группировки якобы пришли к консенсусу выводить войска.

Эксперты указывают, что против присутствия войск ОДКБ выступили Китай, Турция, а также ЕС при поддержке Вашингтона.

Пекин высказал недовольство действиями России в Казахстане, указав, что Казахстан сам может справиться с ситуацией. Только эта формулировка уже вызвала понос в Кремле.

Что касается Турции, то по утверждению кремлевских инсайдеров в телефонном разговоре с Путиным Эрдоган прямо заявил, что Анкара не примет установление протектората Москвы над Казахстаном, который Турция считает участником проекта объединения тюркских государств.

Кроме того, если верить этим источникам, Эрдоган сообщил Путину, что Турция будет поддерживать Украину в рамках НАТО в случае начала военных действий.

Надо учесть и тот факт, что на фоне подготовки Кремля к войне против Украины Москве важно иметь спокойный тыл в лице Китая. Поэтому мнение Пекина для кремлевской банды играет решающее значение.

Также отмечается, что ввод российских войск в Казахстан в рамках ОДКБ был довольно негативно воспринят в российском обществе. Социологи сообщали, что большинство либо негативно, либо скептически отнеслось к этой инициативе Кремля, хотя мнение собственного населения в Москве обычно в расчет не берут.

Между тем Токаев уже послал сигнал Западу и казахским националистам о том, что Казахстан сохраняет свою политику «равноудаленности и прагматизма». Сейчас статус Токаева находится в некоем подвешенном состоянии и ему необходимо выстроить консенсус с правящими кланами, но силовые ресурсы, судя по всему, у него ограничены.

Что касается США, то в Вашингтоне сразу же приветствовали неожиданное заявление Токаева о выводе войск ОДКБ из Казахстана. Ранее представители Белого дома выражали обеспокоенность тем, что что Кремль не захочет выводить свои силы. По этому поводу американские власти даже порассуждали на тему о том, что если «русские вошли в ваш дом, то порой бывает очень трудно их оттуда вывести».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kazachstanas
StandartinėParašytas: 20 Sau 2022 21:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Ukraina ir Kazachstanas

Россию предложили разделить между Казахстаном и Украиной


https://news.rambler.ru/world/47916147- ... ain_news_3

Елена Прошина
11 января 2022

Националисты предложили разделить Россию между Украиной и Казахстаном. Такие призывы прозвучали на митинге в украинском городе Черкассы, который провела партия «Национальный корпус», сообщают Telegram-каналы.

Идею проиллюстрировали импровизированной картой, на которой европейская часть России до линии «Архангельск – Астрахань» (как в плане «Барбаросса») отходит Украине, а на востоке появляется «Северный Казахстан».

Кроме того, стало известно, что казахские националисты действительно претендуют на целый ряд территорий России, однако озвучиваемые ими идеи остаются более скромными — они хотят Омск (по-казахски Омбы), Оренбург (по-казахски Орынбор) и т.д.

Ранее политолог, президент Центра системного анализа и прогнозирования Ростислав Ищенко предположил, какой политический курс намерен избрать премьер-министр Казахстана Алихан Смаилов, чтобы исключить развитие националистических тенденций в обществе.

«Радикальных националистов в казахском обществе полно, деть их некуда. Раскол в обществе создавал некий дискомфорт для проживания русских в стране, он никуда не денется. <…> Эта проблема будет, очевидно, решаться. Она нарастала десятилетиями, поэтому выходить из этого состояния Казахстан будет годами», - пояснил эксперт.


Prikabinti failai:
Ukraina - Kazachstanas - draugystė.jpg
Ukraina - Kazachstanas - draugystė.jpg [ 48.52 KiB | Peržiūrėta 3973 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 28 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007