Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 15:46

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 20 Sau 2010 15:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Juodąjį Azerbaidžano sausį prisimenant


http://www.balsas.lt/naujiena/370922/ju ... risimenant

2010.01.20 13:54

     Prieš 20 metų, 1990-ųjų sausio 20 dieną, sovietų kariai šturmavo Baku miestą vykdydami Kremliaus nurodymą pamėginti žūtbūt išsaugoti komunistų valdymą ir susidoroti su Azerbaidžano nepriklausomybės judėjimu.

    „Laisvosios Europos radijo“ Azerbaidžano tarnybos vadovas Kenanas Alijevas prisimena šiuos kraupius įvykius.

    Kelias dienas mieste siautėjo 26 tūkst. sovietų karių, kurie bandė susidoroti su protestuotojais, be jokio perspėjimo šaudė į minias žmonių. Tuomet žuvo daugiau kaip 200 žmonių. Mažiausiai 700 buvo sužeisti. Maskva įvedė Azerbaidžane nepaprastąjį valdymą, kuris tęsėsi ilgiau nei metus. Buvo suimti, įkalinti ir kankinami tūkstančiai Liaudies fronto narių.

    Aš puikiai prisimenu tą šaltą ir vėjuotą sausio naktį. Aš su keliais draugais budėjau prie vieno pagrindinių kelių, einančių iš oro uosto į miestą. Negalėjau susisiekti su savo tėvais, kurie nuvyko į miestą tikėdamiesi rasti mane. Vėliau aš pirmą kartą regėjau ašaras savo tėvo veide. Jis ir mano mama manęs ieškojo ir morguose, kur regėjo dešimtis lavonų, gulinčių krauju patvinusiuose koridoriuose. Jie matė moterų ir vaikų kūnus, azerų, totorių, armėnų, žydų, lezginų, rusų lavonus. Visi jie buvo eiliniai Baku piliečiai.

    Aš prisimenu, kaip tą rytą, tekant saulei, vaikščiojau po gatves ir mačiau tankus, šarvuotus transporterius, kuriuose buvo jauni kariai su paruoštais ginklais. Šalis buvo netikėjimo būsenoje: po 1989 metų balandžio 9 dienos kruvinų įvykių Tbilisyje niekas netikėjo, kad Maskva vėl gali panaudoti kariuomenę prieš civilius gyventojus. Mes visi buvome apimti „Tbilisio sindromo“ - naivaus įsitikinimo, kad tokia tragedija negali pasikartoti.

    Vėliau aš prisimenu masines šimtų aukų laidotuves Baku Kankinių alėjoje. Laidotuvėse dalyvavo milijonai žmonių. Uostas buvo perpildytas mažų privačių laivelių, trimituojančių savo signalais. Azerbaidžanas buvo susivienijęs kaip niekada anksčiau. Sovietų Sąjungos era buvo baigta.

    Tradicinis 40 dienų gedulo periodas buvo pažymėtas nacionaliniu streiku siekiant pagerbti tuos, kurie sukilo ir paaukojo savo gyvybes vardan laisvės. Gamyklos sustojo, o žmonės liko namuose ir nėjo į darbą.

     Sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas išpuolį paaiškino teigdamas, kad „mes atėjome tam, kad sunaikintume Liaudies fronto struktūra ir neleistume jam laimėti 1990 metų kovo 19 dieną turėjusių vykti rinkimų“.

     Kiti sovietų pareigūnai nebuvo tokie stačiokiški ir bandė suregzti pateisinimus. Sovietų prezidentas Michailas Gorbačiovas gynė invaziją motyvuodamas neva neatidėliotinu islamiškojo fundamentalizmo pavojumi Azerbaidžane.

     Kiti pareigūnai kaip okupacijos pretekstą naudojo konfliktą tarp Azerbaidžano ir Armėnijos dėl ginčytino Kalnų Karabacho regiono. Iš tiesų savaitę prieš tai, sausio 13 dieną, Baku kilo smurtas, nukreiptas prieš etninius armėnus. Buvo nužudyti maždaug 50 žmonių. 30 tūkst. Vidaus reikalų ministerijos karių, diskokuotų Baku, nedarė nieko, kad užkirstų kelią smurtui.

Vis dar tikintis laisvės


     Invazija nenusisekė taip, kaip norėjo sovietų lyderiai. Raudonoji armija Azerbaidžano gyventojų gretose nužudė paskutines dalelytes vilties, kad Sovietų Sąjunga gali būti kažkaip reformuota ir išsaugota. Po 20 mėnesių Azerbaidžanas paskelbė nepriklausomybę. Šimtai tūkstančių gyventojų padarė simbolinį gestą sudegindami savo Komunistų partijos nario korteles.

     Žvelgiant į šiuos įvykius iš 20 metų perspektyvos, pasididžiavimo jausmas išlieka. Azerbaidžanas yra nepriklausoma valstybė. Ji turi savo kariuomenę ir valiutą. Ji yra įtakingas žaidėja regiono energetikoje ir saugumo klausimuose. Tai – pagrindinis Kaspijos regiono tranzito punktas.

    Tačiau, nors nepriklausomybė buvo įtvirtinta, laisvė liko silpna. Minios, kurios susidūrė su sovietų tankais, labiausiai troško laisvės.

     „Nelaisva“ - būtent taip šiandien Azerbaidžano valstybę vertina „Freedom House“. Ši nevyriausybinė organizacija teigia, kad Azerbaidžane trūksta demokratinių institucijų, laisvos žiniasklaidos ir nepriklausomos teisminės valdžios. Europos Taryba kritikuoja šalį dėl politinių kalinių ir žurnalistų kalinimo. „Transparency International“, kuri analizuoja korupcijos lygį skirtingose šalyse, teigia, kad Azerbaidžano valdžia yra itin korumpuota.

     Laisvos valstybės yra stipresnės už autoritarines, nes yra atskaitingos žmonėms ir valdo su liaudies sutikimu. Dabartiniai šalies vadovai turi prisiminti, kad po to, kai nuo jų nusisuko liaudis, Komunistų partijos bosų valdžioje negalėjo išlaikyti net sovietų tankai.

     Pirmosiomis savaitėmis po 1990 metų invazijos vietinė valstybinė televizija buvo išjungta. Sovietų agentai Baku mieste susprogdino televizijos siųstuvus likus kelioms valandoms iki tankų invazijos. Visišką tylą pralauždavo tik azerų kalba iš Miuncheno transliuojamos „Laisvės radijo“ laidos. Trumposiomis bangomis transliuojama „Radio Azadliq“ buvo gyvybškai svarbi linija, jungianti su išorės pasauliu, vilties simbolis ir laisvės svajonė protestuotojams.

     Liūdna, kad dabar, prabėgus 20 metų, Azerbaidžano valdžia uždraudė šalyje tarptautines „Radio Azadliq“ transliacijas šiai stočiai dar nespėjus įgyvendinti savo misijos. Šią radijo stotį dabar galima girdėti vėl tik trumposiomis bangomis arba per palydovą.

     Ar gali Azerbaidžanas susidurti su dar vienu „Juoduoju sausiu“? Po 2008 metais įvykdytos Rusijos invazijos į Gruziją „Tbilisio sindromas“ įgavo naują reikšmę ir tarsi reiškia, kad įmanoma viskas.

      Nederėtų nuvertinti Maskvos ambicijų dėl taip vadinamo „artimojo užsienio“. Konfliktas Kalnų Karabache lieka neišspręstas ir teikia Kremliui pretekstą kištis į regiono reikalus. Jei kils krizė, ar Baku įsikūrusi vyriausybė gali tikėtis piliečių paramos.

     1990 metų sausio 20 diena buvo esminis išbandymas Azerbaidžano tautai. Šiandieninė sukaktis primena mums, kad kova už tai, ko siekė protestuotojai, dar nėra baigta.

Laisvosios Europos radijas ir Balsas.lt

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/370922/ ... risimenant

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Sau 2010 15:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Egidijus Vareikis. In memoriam: Baku tragedija ir šiandiena


http://blog.delfi.lt/pilkasis_ruonis/6569/

Trečiadienis, 2010-01-20 09:33

    Neseniai minėjome sausio 13-ją. Minėjome ir prisiminėme. Visus juos, visus 14. Dabar įsivaizduokime, kad jų dešimt kartų daugiau – dešimt Loretų, dešimt Virginijų, dar po dešimt visų kitų.

    O įsivaizduoti reiktų todėl kad lygiai prieš dvi dešimtis metų Azerbaidžano sostinėje, sovietinė kariauna išblaškė keletą dienų taikią demonstraciją, nužudydama 133 žmones. Tiek yra oficialiame sąraše, bet sakoma, kad liko dar ir keletas neatpažintų. Larisai Mammadovai buvo tik 14 metų, Mourvetui Shafirovui – 67.

    Scenarijus nesudėtingas: apie 26 000 kareivių su tankais bei šarvuočiais įsiveržė į Azerbaidžano sostinę, ir be didelių sąžinės priekaištų traiškė bei šaudė. Neatsitiktinai savaitgalį, kai tarptautinių organizacijų ar garbingų valstybių vadovai ilsisi. Tai jau istorija tapęs “juodasis sausis”.

    Azerų judėjimas už demokratines permainas buvo santykinai gerai organizuotas. Jį stimuliavo ir konfliktas dėl Kalnų Karabacho. Azerbaidžano gyventojams atrodė, kad Maskva remia armėnus arba tyčia provokuoja nesantaiką. Reikalavimas atstatyti Azerbaidžano suverenitetą Kalnų Karabache natūraliai peraugo į šalies nepriklausomybės siekį.

    Tuomet Baku tragedija, nors žymiai didesnė nei Vilniaus, nesukėlė tokio didelio politinio šoko, kaip mūsiškė sausio 13. Azerbaidžanas buvo dar pernelyg toli nuo Europos, Gorbis dar pernelyg populiarus, o ir vietinė valdžia gal nepakankamai ryžtinga, sovietų karių bijojusi labiau nei tiesos. O ir informacinė blokada tuo kartu įgyvendinta sėkmingai.

    Tik sovietų valstybei visiškai sužlugus, imta nuosekliai atkūrinėti visas žudynių detales. Dokumentiniai kadrai atskleidžia labai panašų vaizdą. Kažkaip visada ir visur – Baku, Vilniuje, Čečėnijoje, Gruzijoje – tas karas prieš žmonės ne tik dvasiškai nešvarus – jis kaip tyčia vyksta net fiziškai purvinoje, grubioje aplinkoje.

    Prisimenant tokius įvykius visada svarbu ne pats prisiminimo faktas, o įvykio prasmė, jo pasekmės ir pamokos. Jų, kaip šiandien regis, keletas.

    Šiandien galima pasakyti, kad sausio 20 naktis Baku – tai viena iš sovietinės imperijos konvulsijų. Taip, tai lyg bandymas sustabdyti politinius procesus, bet jau bandymas mažai apgalvotas, impulsyvus, veiksmas, taip ir neatnešęs karinės pergalės, o politiškai skaudžiai diskredituojantis režimą. SSSR jau ne tik ekonomiškai silpna, ji jau nebesugeba pati savęs koordinuoti – pridaro tai, dėl ko vėliau tenka tik gailėtis. Juk po metų sekusi Vilniaus operacija prieš Lietuvos žmones vadybos požiūriu taip pat organizuota nevykusiai, nekalbant jau apie beveik operetinį (ar baletinį) perversmą.

   Konvulsijos skaudžios, tačiau mūsų žuvo tik 14 gal ir todėl, kad prieš tai buvo Tbilisis ir Baku. Maskvoje vėliau žuvo tik 3. Vėliau nebebuvo ir pačios sovietinės valstybės. Tai ir vėl kažkas panašu į dėsningą raidą.

    Nors, kaip sakiau Baku tuo metu atrodė labai toli, o respektabilioji Europa net ir nelabai žinojo, kad ta azerų šalis, įvykiai parodė, kad teisūs yra tie politikos teoretikai, kurie teigė, kad laisvės troškimas ir demokratijos kūrimas nepriklauso nuo geografijos – jos norima nebūtinai tik geografinėje Europoje ir Šiaurės Amerikoje. O neteisūs – manantys, kad laisvės regionas baigiasi kažkur ties mūsų rytine siena, ir toliau jau stenkis nesistengęs, jos nesukursi. Jeigu net kam rodosi, kad skamba pernelyg patetiškai, tai – tiesa.

    Laisvos visuomenės kūrimo galimybės nėra ir istorijos padarinys. Būkime atsargūs, sakydami, kad laisvės nėra ten, kur nėra tradicijų. Kiekviena tradicija kažkada prasideda, tad galėjo prasidėti ir ana sekmadienio naktį.

    Trečia pamoka, kurią turi išmokti visi – karas prieš beginklį žmogų yra kur kas sunkesnis, nei prieš gerai ginkluotą priešo kariuomenę. Visų pirma todėl, kad jis nemoralus iš principo, be jokių išimčių. O antra - neįmanoma sunaikinti beginklio žmogaus, nes jis yra kiekviename iš mūsų, beginklių naikinimą visada prisimename kaip naikinimą tų, kurie yra kaip mes, tiesiog mes.

    Galima pasakyti, kad Azerbaidžanas išmoko dar ne visas pamokas, kurias davė šiandien prisimenama sausio 20 –ji.

    Europos Taryba ir kitos demokratiją vertinančios organizacijos šiandien turi nemaža pastabų šalies demokratijos raidai, jos laisvės ir žmogaus teisių rodikliams. Prezidentas Alijevas ir visa šalies vadovybė plačiai atvėrinėja duris Vakarų investuotojams, siūlosi stoti į NATO ir tapti strateginiu fortu euroatlantinės civilizacijos pasienyje. Tuo pat metu čia rytietišku papročiu norima išsirinkti stipriausią, arba patvirtinti, kad stipriausias ir įtakingiausias tebėra gerbiamas. Azerbaidžano europietiškumo klausimas tebėra svarbus strateginio apsisprendimo elementas – negalima vienu metu integruotis į Europą ir tuo pat metu likti autoritarine valstybe. Net ir įspūdingas ekonomikos augimas neturėtų kelti iliuzijos, kad žmogaus teisių problemų nėra. O kur dar eibė dvišalių problemų, kurios taip pat laiko šalį įstrigusią tarp Rytų ir Vakarų.

    Nenorių šiandien gilintis į šalies problemas, ne tam laikas ir ne tam šis straipsnis. Nuoširdžiai negaliu pasakyti, kokią šalį tikėjosi matyti tie, kurie paskutinį kartą ją matė prieš dvi dešimtis metų. Bet labai reiktų žinoti, ir saugojant jų, kaip kankinių, atminimą nepamiršti jų siekių. Mes Lietuvoje dar pernelyg mažai žinome apie tai. O pravartu būtų žinoti daugiau. Kadangi esu Lietuvos Seimo parlamentinių ryšių su Azerbaidžanu grupės pirmininkas, nuoširdžiai noriu, kad šis tekstas bent kiek praplėstų mūsų atminties ir žinojimo ląsteles.

Komentarai
http://blog.delfi.lt/pilkasis_ruonis/6569/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Kov 2010 12:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Baku tragedijai – dvidešimt metų


http://www.balsas.lt/naujiena/370991/ba ... -metu-foto

2010.01.21 06:01

     Vakar,  2010 metų sausio 19 dieną, Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos surengtame tragiškų dvidešimtųjų Baku įvykių metinių minėjime, pagerbtos dvidešimties metų senumo įvykių Azerbaidžano sotinėje Baku aukos.

     Minėjimą, padėtą malda, inicijavęs Lietuvos azerbaidžaniečių bendruomenės pirmininkas Mahiras Gamzajevas greitai perdavė žodį istorikams.

Liūdna istorija


     „Atrodytų, nuo tų tolimų devyniasdešimtųjų metų sausio mus skiria ne tik laikas, bet ir nemenkas atstumas. Bet viskas pasikeičia, kai atsigręži į savo paties atmintį, į amžininkų pasakojimus ir į pageltusius laikraščių puslapius. Tuomet supranti, kad Lietuvos ir Azerbaidžano likimai anais laikais (o tam tikra prasme – ir dabar) buvo susieti tarpusavyje anaiptol ne formaliai - perkeltine prasme, o tiesiogiai. Mano draugas ir kolega, žinomas žurnalistas Aras Lukšas neseniai rašė, kad „1990-ųjų sausio 11-13 dienomis Vilniuje lankėsi Sovietų Sąjungos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Michailas Gorbačiovas. Kremliuje tikėtasi, kad valstybės vadovo ir komunistų partijos lyderio vizitas prislopins Lietuvos nepriklausomybės siekį...  "Šiandien esu jūsų draugas. Tačiau jei pasirinksite kitą kelią, padarysiu viską, kas mano galioje, kad parodyčiau, jog vedate liaudį į aklagatvį" – teigė tada M.Gorbačiovas. Tačiau Vilniuje "perestroikos" architekto laukė visiškas fiasko: po dviejų mėnesių Lietuva paskelbė atkurianti nepriklausomybę, o lygiai po metų sovietų vadovybei beliks vienintelis argumentas – tankai“ (LŽ, Nr.11, 2010.01.15).

     Bet čia turime prisiminti, kad dar anksčiau tankai su raudonomis žvaigždėmis pasirodė Baku gatvėse, kas virto kruvina Vilniaus įvykių repeticija. Būtent Baku sovietinis vadeiva realizavo savo grasinimus, kuriuos vos savaitę prieš tai jis buvo išsakęs lietuviams. Bet ar iš tikrųjų tai buvo spontaniškas Kremliaus šeimininkų sprendimas? Istorijos faktai rodo, kad toks paaiškinimas neatitiktų tikrovės.

     1828 metais, kai dabartinių Azerbaidžano ir Armėnijos valstybių žemės buvo prijungtos prie Rusijos imperijos, visoje šioje teritorijoje vyravo tiurkų kalba kalbantys ir islamą išpažįstantys gyventojai – šiuolaikinių azerbaidžaniečių protėviai.

     Pažymėtina, kad caro valdžia visaip vengė šito tautovardžio, ir mieliau vadino šią tautą „Azerbeidžano tiurkais“ arba tiesiog „Užkaukazės totoriais“. Tokiu būdu šalia trijų tautų, kurių pavadinimuose ir šiandien figūruoja „totorių“ vardas - tikrųjų, arba Pavolgio ir Uralo totorių, taip pat Krymo totorių ir Lietuvos totorių, tuomet  buvo  įteisinti dar „totoriai kalniečiai“ („gorskije tatary“) Šiaurės Kaukaze, kurie vadina save „taulu“ ir kurie šiuo metu žinomi karačajų ir balkarų vardu, ir „Užkaukazės totoriai“, t.y. azerbaidžaniečiai.

     Bet ne tautovardis buvo pagrindinė  problema, ir net ne tai, kad azerbaidžaniečių ilgą laiką  neėmė į Rusijos kariuomenę – kad tik jie neturėtų savo rankose ginklų. Nepasitikėdama azerbaidžaniečiais ir matydama juose potencialius Turkijos arba Persijos šalininkus galimo karo su šiomis valstybėmis atveju, Rusija nuo pat Rytų Užkaukazės prisijungimo pradžios pradėjo apgyvendinti ją Persijos armėnais, tuo tikslu atimdama žemes iš čiabuvių azerbaidžaniečių. Nuo tada Užkaukazės etnodemografinis balansas pradėjo sparčiai keistis armėnų naudai ir gruzinų bei azerbaidžaniečių nenaudai. Tai iššaukė ankščiau nebūtą priešiškumą tarp šių etninių grupių, kurį Rusija visapusiškai išnaudoja ir šiandien“, - sakė Imantas Melianas.

     Pasak jo, Iš esmės situacija nepasikeitė  ir po to, kai Rusijoje įvyko bolševikinis perversmas. Anot I. Meliano, sovietinė Rusija, 1920 metais užgrobusi nepriklausomas Azerbaidžano ir Armėnijos valstybes, tų pačių metų lapkričio 30 dieną savo marionetės – vadinamojo „Sovietinio Azerbaidžano revoliucinio komiteto“ vardu pareiškė, kad ji išsižada Sovietinės Armėnijos naudai didelės dalies Azerbaidžano teritorijos – Nachičevanės, Zangezūro ir Kalnų Karabacho.

     Tiesa, jau po trijų su puse mėnesio, 1921 metų kovo 16 dieną, kai Rusijai reikėjo pasirūpinti savo pietinių sienų saugumu, tarp jos ir Turkijos buvo pasirašyta taikos sutartis, kurioje, atsižvelgiant į turkų tautinius jausmus, Nachičevanė jau figūravo kaip sudėtinė Azerbaidžano dalis, bet Zangezūras ir Kalnų Karabachas buvo palikti Armėnijos sudėtyje.

     Pagaliau 1921 metų liepos 5 dieną, atsižvelgiant į tai, kad Kalnų Karabachas gamtiškai, istoriškai ir ekonomiškai yra glaudžiai susijęs su kitomis Azerbaidžano žemėmis, buvo nuspręsta priskirti jį Azerbaidžanui, tačiau įkurti jame nedidukę autonominę sritį. Maždaug tada ir nusistovėjo keistos Armėnijos ir Azerbaidžano, kaip sovietinių „sąjunginių“ respublikų, sienos, kurias paveldėjo ir 1991 metais atkurtos nepriklausomos valstybės.

     Anot I. Meliano, tai, kas įvyko 1990-aisiais – natūrali Maskvos imperinė politikos tąsa.

     „Žvelgiant iš teisinio taško, ši invazija buvo šiurkštus pačios SSRS konstitucijos 119 straipsnio, Azerbaidžano SSR konstitucijos 71 straipsnio, 1996 m. tarptautinio susitarimo dėl pilietinių ir žmogaus teisių 1 straipsnio ir Azerbaidžano SSR suvereniteto pažeidimas. Įrodyta, kad sovietų kariškiai taip pat pažeidė Tarptautinio karinio tribunolo dekretus, 1949 m. Ženevos konvenciją dėl karo aukų apsaugos bei jos 1 ir 2 priedus, priimtus 1977 m. bei Azerbaidžano SSR baudžiamąjį kodeksą. Faktiškai buvo pažeistos visos tarptautinės žmogaus teisių konvencijos, įskaitant 1948 m. žmogaus teisių deklaraciją, 1966 m. tarptautinį susitarimą dėl pilietinių ir žmogaus teisių, 1966 m. susitarimą dėl ekonominių, kultūrinių ir socialinių teisių, 1975 m. galutinį Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos (ESBK) aktą, 1989 m. ESBK Vienos susitarimą, 1989 m. metų vaiko teisių konvenciją, Hagos konvencijos straipsnius dėl karo paskelbimo ir karinių veiksmų vedimo.

     Kitą dieną ši nusikalstama akcija buvo pasmerkta viso civilizuoto pasaulio žiniasklaidoje. Tvirtą poziciją užėmė Azerbaidžano musulmonų dvasininkija, kuri žmonių vardu pareikalavo armijos išvedimo iš Baku. Reikalavimo kopijos buvo išsiųstos Jungtinių Tautų bei pasaulio valstybių vadovams ir religinėms organizacijoms. Maskvoje įvyko gedulingos azerbaidžaniečių eitynės o Heidaras Alijevas surengė spaudos konferenciją, kurioje pasmerkė nežmogiškus sovietų veiksmus.“ – sakė pranešėjas.

Imperijos braižas


     Minėjime dalyvavęs Mykolo Romerio universiteto dėstytojas Ramūnas Trimakas priminė, jog ir Lietuva, ir Baltijos šalys, ir Kaukazas gyvena šalia to paties kaimyno, kurio geopolitinės vizijos nuolat kelia problemų.

     „Norėčiau grįžti į XVII-XVIII amžius. Dar Petras I-asis sugalvojo, jog Rusijai reikia „kirsti langą į Europą“, nors buvo galima tiesiog pasibelsti į duris. Kaukaze irgi buvo mėginama per kažkur kažką prasikirsti. Toks jau tas metodas“, - šaipėsi istorikas.

     Portalo „Balsas.lt“ apžvalgininkas Tomas Čyvas antrino R. Trimakui ir siūlė nepamiršti, kad nuotraukos iš 1991-ųjų sausio 13-osios Vilniuje ir 1990-ųjų sausio 20-osios Baku – panašios.

     „Modus operandi“ (veikimo būdas, - balsas.lt) buvo labai panašus. Buvo kurstomos viena prieš kitą tautos, žlunganti sovietų imperija nepaisė net savo Konstitucijos, buvo puolama televizija. Net ir šiandien Maskvos valdytojai visas savo periferijas vertina vienodai, todėl politikams linkėtina neapsirikti ieškant iliuzijų, kad „geriau elgdamiesi“ laimėsime Kremliaus draugystę“, - sakė T. Čyvas.

Bakų įvykių archyvo nuotraukos


http://www.balsas.lt/01/20/1_7.jpg

http://www.balsas.lt/01/20/1_5.jpg

http://www.balsas.lt/01/20/rk__37762.jpg

http://www.balsas.lt/01/20/rk__37758.jpg

http://www.balsas.lt/01/20/rk__37760.jpg

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

"Balsas.lt"

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/370991/ ... i-apacioje

A.
2010-01-21 11:59:10


    Na, reikėjo į tą renginį pakviesti armėnų bendruomenės atstovus, jie būtų papasakoję kiek kitokį to meto įvykių vaizdą.

    Juk 1990 metų sausio 13 dieną Baku prasidėjo vietinių armėnų tautybės gyventojų pogromai, kuomet ginkluoti pabėgėliai-azerbaidžaniečiai iš Armėnijos ir K. Karabacho ėjo per armėnų butus ir juos ten žudė bei prievartavo.

    Vien žuvusių nuo pogromščikų rankų armėnų buvo apie 100 (oficialiai) ar keli šimtai (neoficialiai). Jų negelbėjo nei Bakų milicija, nei KGB, nei prokuratūra, nei kiti azerbaidžanietiškos valdžios organai.

    Tie pogromai, vietinei valdžiai nesiimant jokių veiksmų, truko 7 dienas ir buvo nutraukti tik sovietų armijos invazijos, kuri išties buvo labai žiauri ir kurios metu nukentėjo daugybė nekaltų žmonių.

    Bet keista nepaminėti, kad pasaulis baisėjosi Baku pogromais jau nuo sausio 13 d. ir SSSR valdžios Maskvoje buvo klausima iš kitų pasaulio šalių - kodėl SSSR centrinė valdžia nesiima jokių priemonių Baku pogromams sustabdyti, kodėl ten, abejingai stebint vietos valdžiai, savo namuose ir butuose žudomi armėnai?

    Juk jau buvo "glasnost" ir apie tai, kas dedasi Baku visu balsu šaukė viso SSSR spauda.

    Ir būtent šis civilizuoto pasaulio spaudimas ir privertė sovietinį dramblį imtis tų nerangių ir žiaurių priemonių nutraukti armėnų žudymus.

    Kodėl apie tai nėra paminėta straipsnyje?

B. to A.
2010-01-21 14:53:08


    Negudrauk. Armėnai visada vykdė prorusišką politiką.

    Pradėkime nuo to, kad "azerbaidžanietiškų" valdžios organų tada nebuvo - buvo tik sovietiniai. Tai Armėnijos SSR partiniuose postuose visur sėdėjo aršūs armėnų rasistai, o Baku - kaip ir Vilniuje - "internacionalistai". Būtent jie nieko nedarė, kad liautųsi pogromai. Maža to, yra duomenų, kad juos inspiravo KGB.

    Pogromais buvo suinteresuoti ir armėnų rasistai, nes jiems reikėjo priversti geruose butuose gyvenusius Baku armėnus keltis į Karabacho kaimus, "išvalytus" nuo azerbaidžaniečių.

    Štai čia priartėjome prie svarbiausio klausimo. Pats rašai apie pabėgėlius iš Armėnijos ir Karabacho. Iš kur jie atsirado? Tai tavo "taikūs" armėnai išvarė juos pusnogius iš jų namų, kur jie gyveno amžiais (armėnai pradėjo keltis į Užkaukazę iš Persijos tik XIX a. trečiame dešimtmetyje). Taip ir buvo dirbtinai sukeltas priešiškumas armėnams.

    Įsiveržę į miestą rusai visai nebandė ieškoti kaltųjų, jie žudė visus iš eilės. O ir vadinamieji pogromai jau seniai buvo pasibaigę. Taip kad nereikia teisinti sovietinių fašistų. Apie mus "Jedinstvo" irgi aiškino, kad Landsbergis davė nurodymą išžūdyti visus nelietuvius.

   O armėnams ateiti į renginį niekas netrukdė, jis buvo viešas.  

„Juodojo sausio“ atbalsiai (I)


http://www.balsas.lt/naujiena/380176/ju ... tbalsiai-i

2010.03.19 10:32

     Kruvini etniniai konfliktai dažniausiai ilgam įstumia į skirtingų tiesų apkasus ne vieną į jų verpetus patekusių tautų kartą. Dvidešimties metų senumo įvykiai Kaukaze yra iš tokių. Prieš kurį laiką „Balsas.lt“ aprašė Azerbaidžaniečių bendruomenės surengtą įvykių minėjimą http://www.balsas.lt/naujiena/370991/ba ... -metu-foto . Dabar skelbiame kitokį požiūrį.

     Lietuvos armėnų bendruomenės vadovo Ruslano Arutiuniano pranešime, skaitytame armėnams minint tragiškus įvykius, dauguma akcentų, įskaitant net tuometinės Sovietų Sąjungos valdžios laikyseną, vertinami visiškai kitaip. Kol kas skelbiame pirmą pranešimo dalį.

     Baku „Juodojo sausio“ 20-metis buvo minimas ir Armėnijoje. Surengti minėjimai, konferencija, įvyko archyvų medžiaga remiantis sukurto dokumentinio filmo „Baku,1990-jų sausis: paprastas genocidas“ prezentacija. Valdžios ir visuomenės atstovai aplankė 1915 m. genocido memorialiniame komplekse pastatytą paminklą 1990 m. sausio 13-19 d. armėnų žudynių Baku aukoms.

    Pagerbiant nekaltų aukų  atminimą ir tam, kad „juodieji sausiai“ nesikartotų, būtina atskleisti tiesą, atkurti pilną įvykių vaizdą,.

    Kai M. Gorbačiovas kur nors išvykdavo iš didžiojo Centro, žmonės jau laukdavo bėdos (taip buvo1989 m. balandžio 9 d. Tbilisyje, 1988m. gruodžio 7d. žemės drebėjimo Armėnijoje metu). 1990 sausio 13 d. jis buvo Vilniuje, įtikinėjo lietuvius nesiekti nepriklausomybės, o Baku tuo metu jau prasidėjo masiniai armėnų pogromai.

    1989 m. Centro valdžia ir pats M. Gorbačiovas dėjo dideles pastangas Kalnų Karbacho konfliktui sureguliuoti. 1989 01 12 buvo panaikinta vietos savivalda, regioną  valdyti ėmė Ypatingasis valdymo komitetas, vadovaujamas S. Volskio. 1989 11 28 Azerbaidžano SSR Aukščiausiosios Tarybos (AT) prašymu buvo panaikinta ir ta valdymo institucija, valdymas turėjo būti vykdomas tiesiogiai iš Azerbaidžano centro. Tam specialiai sukurtas orgkomitetas, kuriam vadovavo antrasis Azerbaidžano SSR kompartijos sekretorius V. Polianičko, anksčiau buvęs Afganistano lyderio Nadžibulos patarėjas. Jis pritaikė savo kovinę patirtį, terorizuodamas Kalnų Karabacho gyventojus, tam panaudodamas SSRS vidaus kariuomenę. 1990 sausio 27 d. orgkomiteto nariai atvyko iš Baku į Karabacho centrą Stepanakertą. Jie gyveno šarvuotuose vagonėliuose ir šarvuočiais važinėjo į darbą.

     Iki tol, valdžiai nuolaidžiaujant ar net ir tiesiogiai palaikant, daugelyje Azerbaidžano vietovių buvo įvykę masiniai armėnų pogromai. 1989 12 01 Kalnų Karabacho gyventojų išrinktos Nacionalinės Tarybos ir Armėnijos AT bendrame posėdyje buvo priimtas nutarimas dėl Arcacho (Kalnų Karabacho armėniškas pavadinimas) susijungimo su Armėnija. 1990 01 10 SSSR AT Prezidiumas paskelbė armėnų sprendimą negaliojančiu.

     Azerbaidžanui gavus tokį visapusišką  politinį didžiojo Centro palaikymą 1990 01 13 prasidėjo armėnams lemtingi Baku įvykiai. Sausio 13-19 dienomis Azerbaidžano Liaudies fronto (ALF) atstovai, valdžiai leidžiant ir padedant, organizavo vietos gyventojų armėnų masinius pogromus. Armėnų žudymas, prievartavimai, plėšimai ir deportacija tęsėsi visą savaitę SSSR Vidaus reikalų ministerijos vietinių padalinių akivaizdoje ir jiems niekaip neraguojant. Kariuomenė į Baku buvo įvesta tada, kai paaiškėjo, kad ALF bando paimti valdžią. Maždaug tai pasakyta ir SSRS AT įsake dėl ypatingosios padėties Baku įvedimo: „ryšium su dideliu padėties Baku paaštrėjimu, nusikalstamų ekstremistinių jėgų bandymu, organizuojant masinę betvarkę, nušalinti nuo valdžios teisėtai veikiančius valdymo organus ir dėl piliečių apsaugos bei saugumo“.

     Į sovietinę spaudą prasprūdo liudijimai, kad pogromuose nukentėjo taip pat rusai, žydai ir kt. A. Melik-Šahnazarovas monografijoje „Kalnų Karabachas“ (rusų. k., 2009 m.) rašo, kad per 100 000 Baku gyvenusių rusų, dešimtys tūkstančių žydų ir kitų tautybių gyventojų visam laikui paliko miestą iš karto po armėnų pogromų ir ginkluotų ALF būrių susirėmimų su  kariuomene. Tačiau prisimenant sovietino režimo tradicijas, slavų ir žydų saugumas ir gyvybė nelabai rūpėjo Kremliui, o minėtame įsake žodžiai apie piliečių saugumą buvo susiję su rūpesčiu apsaugoti Azerbaidžano kompartijos Centro komiteto „piliečius“.

Pogromų  datos nustatytos iš anksto


     Armėnų masinių pogromų pradžios data buvo žinoma iš anksto ir jiems buvo ruošiamasi. Pasaulio šachmatų čempionas G. Kasparovas netrukus po pogromų interviu laikraščiui „Moskovskije novosti“ pasakojo, kad dar anksčiau, būdamas Maskvoje girdėjo „pranašystes“ apie būsimus masinius pogromus vienos ar dviejų dienų tikslumu. Pogromų metu Kasparovas už ypač didelę sumą išsinuomojo keleivinį lėktuvą, kur susodino armėnų ir žydų tautybės savo gimines bei draugus ir išskraidino į Maskvą.

     Nustatant pogromų datą  lėmė dvi aplinkybės : pirma, reikėjo pasiruošti, antra – prasidėję pogromai neturėjo sutrukdyti centrinei valdžiai priimti sprendimus Azerbaidžano naudai, t.y., pogromai turėjo prasidėti po sausio 10 d. SSSR AT Prezidiumo posėdžio.

     Buvusi Baku gyventoja I. Afanaseva laikraščiui „Učitelskaja gazeta“ pasakojo, kad 1989 m. pabaigoje butų ūkiai visame mieste pareiklavo gyventojus užpildyti anketas, neva tam, kad išduotų talonus produktams. Anketose reikėjo nurodyti tautybę. Prasidėjus pogromams ekstremistų rankose atsidūrė tikslūs sąrašai su adresais: kur gyvena armėnai, kur rusai, mišrios šeimos ir .pan. Afanaseva teigia, kad pati matė – vos armėną išvaro iš buto, tuoj pat atsiranda naujasis šeimininkas su oficialiu orderiu. Atrodė, kad jis jau seniai parašytas, trūko tik datos.

     Daugelio liudijimų pagrindu armėnų autoriai teigia, kad buvo sudaryti tikslūs miesto žemėlapiai, suskirstyti kvartalais ir pažymėtos vietos, kur kompaktiškai gyvena armėnai. Buvo derinami butų eksploatavimo darbuotojų, milicijos ir greitosios pagalbos veiksmai – aptikus armėnus buvo užtikrinamas pogromininkų nebaudžiamumas, nusikaltimai slepiami falsifikuotomis medicinos pažymomis, kuriose nurodomos nesmurtinės mirties priežastys. Iki pogromų vyko plataus masto antiarmėniška propoganda žiniasklaidoje, kurioje gausiai dalyvavo vietinė inteligentija. Armėnai kaltinti visokiomis būtomis ir nebūtomis nuodėmėmis. Per televiziją be kita ko buvo teigiama, kad armėnams atiteko prestižiškos specialybės ir geriausi miesto butai. Gruodžio mėnesį armėnai buvo masiškai atleidžiami iš darbo, parduotuvėse pardavėjai atsisakydavo armėnus aptarnauti, jie buvo užgauliojami viešajame transporte.

Pogromai


     Iš anksčiau Baku gyvenusių  maždaug 240 tūkstančių armėnų 1990 m. pradžioje mieste buvo likę apie 35-40 tūkstančių, dauguma – pagyvenę žmonės ir tie, kurie dėl įvairių priežasčių negalėjo išvykti po pogromų, prasidėjusių 1988 metais.

     Armėnų autoriai rašo, kad 1990 m. sausio 13 d. po 17 valandos minia, maždaug 50 tūkstančių, išėjo iš mitingo Lenino aikštėje, pasidalino į grupes ir ALF aktyvistams vadovaujant ėmė metodiškai, namas po namo „valyti“ miestą nuo armėnų. Yra daugybė pogromininkų žiaurumo liudijimų. Būta masinių viešų išprievartavimų. Žmonės buvo išmetami iš daugiaaukščių namų pro langus, žudomi armatūros strypais, peiliais, tiesiog uždaužomi, deginami gyvi...

     Pogromai vyko pagal vieną schemą: į butą įsilaužia 10-12 asmenų, prasideda smurtas ir prievartavimai, paskui pasirodo oficialūs ALF atstovai (dažnai turėdami pagal visas taisykles apiformintus dokumentus butui perimti) ir aukoms pasiūlo, kad išgelbėtų gyvybę, nedelsiant vykti į uostą. Žmonėms leisdavo pasiimti daiktų, bet vertingus atimdavo, taip pat - pinigus, brangenybes, taupomąsias knygeles, buto dokumentus. Uoste laukdavo ALF piketai, pabėgėlius vėl apieškodavo, apiplėšdavo, dažnai sumušdavo, paskui keltu deportuodavo į Turkmėniją. Neretai iš keltų iškeldavo lavonus, dažniausiai pagyvenusių žmonių, nepajėgusių pakelti smurto, mušimo ir pažeminimų.

     Kiek iš tiesų sausio 13-19 Baku armėnų nužudyta, nežinoma. Tyrimas nebuvo atliktas, gyvi likę nukentėjusieji išsisklaidė po visą buvusią SSRS ir pasaulį, surinkti visą informaciją nebeįmanoma. Tyrėjai vertina tikėtiną aukų skaičių – apie 400, bet gali būti ir gerokai daugiau.

     Kai kuriuos armėnus išgelbėjo paslėpę jų kaimynai arba draugai. Tačiau tokių atvejų buvo nedaug, nes pogromų vykdytojai griežtai kontroliavo padėtį.

     Vienas iš ALF lyderių, rašytojas Jusif Samed Ogly vėliau savaitraštyje „Literaturnaja gazeta“  rašė, kad ALF nėra vientisa organizacija, deja, esama ekstremistiškai nusiteikusių, jis pats sausio 13-tą bandęs kam nors prisiskambinti, kad mieste suirutė, kad reikia imtis ryžtingų vaiksmų, bet į jo žodžius niekaip nesureaguota.

     Kitas ALF lyderis, Etibaras Mamedovas spaudos konferencijoje Maskvoje liudijo apie Baku milicijos ir SSRS vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės pajėgų veiksmus: „Aš buvau liudininkas, mačiau kaip netoli geležinkelio stoties užmušė du armėnus, susirinko minia, juos apipylė benzinu ir padegė, o už poros šimtų metrų buvo rajono milicijos poskyris ir ten buvo apie 400-500 vidaus reikalų kariuomenės, jie mašina pravažiavouž 20 metrų nuo degančių lavonų, bet niekas nepabandė apsupti rqajoną ir išvaikyti minią“.

     Tačiau tokių ALF politikų  buvo nedaug. Daugybe liudijimų patvirtinta, kad visos neįsivaizduojamos žiaurybės ir visi nusikaltimaivyko ALF aktyvistams tiesiogiai dalyvaujant ir kontroliuojant.

SSRS vadovybės reakcija


      Centrinė valdžia į įvykius Azerbaidžane sureagavo sausio 15-tą – paskelbtas SSRS AT Prezidiumo įsakas“Dėl ypatingosios padėties paskelbimo Kalnų Karabacho autonominėje srityje ir kai kuriuose kituose rajonuose“.

      Netrukus SSRS vidaus reikalų kariuomenė ir Azerbaidžano OMON‘as, prisidengdami „pasų režimo patikra“, ėmė terorizuoti Kalnų Karabacho gyventojus armėnus, prasidėjo smurtas prieš kaimų gyventojus, marodieriavimas, areštai, dažnai – deportacija. Tai vyko iki pat pučo žlugimo Maskvoje. Vidaus kariuomenės sudėtyje aktyviai veikė semdamasis patirties ir Rygos OMON‘o padalinys. Jis ypač pasižymėjo susidorojime su mažos Kadžavano gyvenvietės žmonėmis, – visi gyventojai buvo sumušti, du – nužudyti.

     Galima pasakyti, kad 1990 m. pradžioje tarp didžiosios Sovietų ir mažosios – Azerbaidžano imperijos armėnų klausimu būta aukšto lygio savitarpio supratimo.

     Kalnų Karabacho sostinėje Stepanakerte armėnai sausio 18-tą stebėjo tiesioginę televizijos laidą iš Baku, kurios metu SSKP CK skyriaus vedėjo pavaduotojas V. Michailovas kalbėjo, kad Baku garsėja savo internacionalinėmis tradicijomis ir nevalia kariuomenės įvesti į miestą. Pogromų metu mieste buvo ir SSRS AT Prezidiumo pirmininkas Primakovas, SSKP CK sekretorius A. Girienko, SSRS Tautybių Tarybos pirmininkas R. Nišanovas ir kiti centrinės valdžios atstovai – stebėtojai.  

     Maskva nesureagavo į Europos parlamento narių (sausio 17-tą) ir JAV senatorių (sausio 18-tą) raginimus apginti armėnus.

Laukite tęsinio.

Susijęs tekstas:
Azerbaidžaniečių genocidas
http://cyvas.wordpress.com/2009/04/05/a ... genocidas/

"Balsas.lt"

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/380176/ ... i-apacioje

Piktas
2010-03-19 10:45:45


    Tai kas teisus? Nieko nesuprantu. Negi negalima galutinai ir aiškiai pasakyti? Idiotai tie žurnaliugos.

Žygeivis
2010-03-19 11:19:41


    Teisumas yra subjektyvi sąvoka. Ji priklauso nuo to, kokiais pasirinktais kriterijais yra vertinami vieni ar kiti įvykiai.

    Tačiau bendra visų tokių įvykių esmė yra ta, jog tautų maišymasis (imigracija, emigracija) niekada geruoju nesibaigia nei vietiniams (autochtonams), nei atvykėliams.

    Lietuviams, kurie dabar masiškai išvažiuoja į kitų tautų žemes, tai reikėtų atsiminti.

Žygeivis - Piktam
2010-03-19 12:28:29


Piktas Žygeviui
Nusipezi. Tiesa yra viena. Arba tie pradėjo, arba kiti. Ir tame yra esmė. O visa kita - demagogija.
------------------------------------

     Jei vadovautis tavo pateiktu kriterijumi - "kas pirmas pradėjo" (tai yra kas ką užpuolė) - tai pirmi pradėjo klajokliai tiurkai seldžiukai (ogūzai) 11 mūsų eros amžiuje, kada atėję į Užkaukazę iš Vidurinės Azijos, užkariavo čia gyvenusias tautas, nemažą dalį čia gyvenusių autochtoninių tautų žmonių išpjaudami.

    Na o po to vieni kitus pjauna iki dabar.

Žygeivis - Piktam
2010-03-19 12:45:08


    Kadangi ir vieni, ir kiti (remdamiesi skirtingais kriterijais) laiko save teisiais, tai niekas niekam nieko nemokės, o toliau daugiau ar mažiau aktyviai pjaus vieni kitus.

    Tai susiję ir su gretimų valstybių geopolitiniais interesais bei kalbiniais-kultūriniais ryšiais.

    Azerbaidžanui padės jo artimiausia giminaitė Turkija (turkų tie patys protėviai tiurkai ogūzai ir praktiškai ta pati kalba), o Armėnijai padės jos strateginis sąjungininkas Rusija (kuri Kaukaze turi savų asmeninių globalinių geopolitinių interesų).

    Iranėnų talyšų partizanams, jau amžius kovojantiems su Azerbaidžanu dėl savo nepriklausomos valstybės įkūrimo, padės Iranas (persai yra artimi talyšų giminaičiai, o be to Iranas irgi turi savų geopolitinių interesų naftos ir dujų telkinių kupinoje Kaspijos jūroje).

Žygeivis
2010-03-22 19:39:16


Nurchaci Žygeiviui
Pagal Jus, būtina "išvaduoti" Elzasą ir Lotaringiją Vokietijos naudai,
--------------------------------------

    Žygeivis - Nurchaci
    Taip - čia jūs čia visiškai teisus.

--------------------------------------
Nurchaci Žygeiviui
Nicą ir Korsiką - Italijos naudai ir pan.
--------------------------------------

    Žygeivis - Nurchaci
    Čia neteisus - korsikiečiai yra atskira tauta, kalbanti savo atskira kalba, ir, be jokių abejonių, turi teisę sukurti savo nepriklausomą valstybę,

------------------------------------
Nurchaci Žygeiviui
Būsiu įkyrus ir aš, ir dar kartą pakartosiu, kad tautinių mažumų yra visose pasaulio valstybėse išskyrus Armėniją, kur jų buvo atsikratyta prieš dvidešimt metų. Taigi visos valstybės yra "imperijos"?
-------------------------------------

    Žygeivis - Nurchaci
    Pasikartosiu - prašom vartojant "tautinių mažumų" sąvoką nepainioti įvairių imigrantų, kolonistų, užkariautojų ir jų palikuonių su autochtoninėmis tautomis.

    Jos visos be jokių abejonių turi neginčijamą teisę sukurti savo nepriklausomas valstybes savo istorinėse-etninėse žemėse - visiškai nepriklausomai nuo to, kas ir kada jas užkariavo, kolonizavo, autochtonų ir atvykėlių skaičiaus santykio, religijų, įvairių išorinių įtakų bei interesų...

     P.S. Ir gerb. Nurchaci, neužsiimkite imperine demagogija apie "nykstančias ar "mažas" tautas, kalbas, kultūras".

     Be to aiškiai skirkite tautas ir kalbas nuo įvairiose kalbose esančių tarmių.

     Pvz., lietuvių kalboje istoriškai yra buvę keli šimtai tarmių (praktiškai kiekvienoje parapijoje buvo atskira tarmė) - jos kalbininkų yra grupuojamos į dvi dideles tarmių grupes - aukštaičių ir žemaičių; tačiau nėra nei vienos atskiros aukštaičių tarmės, nei vienos atskiros žemaičių tarmės.

     Beje, talyšų iranėniška indoeuropietiška kalba net labai bandant "pritempti", nieko bendro neturi su tiurkų azerbaidžaniečių kalba. :)

Juodojo sausio atbalsiai (II)


http://www.balsas.lt/naujiena/381092/ju ... balsiai-ii

2010.03.24 17:17

     Kruvini etniniai konfliktai dažniausiai ilgam įstumia į skirtingų tiesų apkasus ne vieną į jų verpetus patekusių tautų kartą. Dvidešimties metų senumo įvykiai Kaukaze yra iš tokių. Prieš kurį laiką „Balsas.lt“ aprašė Azerbaidžaniečių bendruomenės surengtą įvykių minėjimą. Dabar skelbiame kitokį požiūrį.

Informacija apie pogromus


     Lietuvos armėnų bendruomenės vadovo Ruslano Arutiuniano pranešime, skaitytame armėnams minint tragiškus įvykius, dauguma akcentų, įskaitant net tuometinės Sovietų Sąjungos valdžios laikyseną, vertinami visiškai kitaip. Kol kas skelbiame antrą pranešimo dalį. (Pirmoji - čia).

     Vakarų žiniasklaidoje pasirodė  nemaža staipsnių apie Baku įvykius. Pasaulyje buvo plačiai žinoma, kad Baku vyksta armėnų pogromai. Stebėtinai daug informacijos apie „juodojo sausio“ įvykius yra „Atgimime“ (1990 01 26-02 02) išspausdintame A. Siaurusevičiaus straipsnyje „Kaukazo karas“.

      Autorius sausio 18-tąją telefonu kalbėjo su žymia rusų demokrate, SSRS AT deputate G. Starovoitova. O vėliau kelis kartus gavo informaciją iš Baku, iš azerų socialdemokrato Areto Junusovo. G. Starovoitova pabrėžė: „Keistai atrodo tas faktas, kad ypatingoji padėtis įvesta Kalnų Karabache, – juk žudynės vyko Baku. Be to, Kalnų Karabache ypatingoji padėtis buvo įvesta dar 1988 metų rugsėjo 21 dieną, ir nuo to laiko jos niekas nebuvo atšaukęs.“ G. Starovoitovos nuomone, ALF – labai įvairialypė oprganizacija. Buvę atvejų, kai jie gelbėjo armėnus, tuo tarpu jo dešinysis sparnas dažnai veikia kartu su pogromų vykdytojais.

      Apie įvykius po kariuomenės  įvedimo, po sausio 20, straipsnio autorius rašo: „Iš Baku gaunami vienas už kitą šiurpesni pranešimai. Skelbiamas labai įvairus žuvusiųjų skaičius. Azerbaidžano Liaudies fronto duomenimis, naktį iš sausio 19 į 20 dieną žuvo apie pusantro tūkstančio žmonių, oficialiai nurodoma, kad tik 83.“ (ALF atstovai pateikė 11 kartų didesnį aukų skaičių, negu dabar, 2010 m. oficialiai minimi 134.)

      „Sausio 23 dieną apie įvykius Azerbaidžane telefonu mums pasakojoAzerbaidžano socialdemokratų partijos narys Aret Junusov. Pasak jo, Baku izoliuotas nuo pasaulio, nedirba televizija, paštas, neišeina laikraščiai, nėra ryšio net su Azerbaidžano rajonais.

      A. Junusov teigė, kad armija elgiasi bjauriai, kad tai „okupacinė armija tikrąja to žodžio prasme“. Jo nuomone, liaudis neigiamai sutiko kariuomenės įvedimą į Baku todėl, kad nesuprato, kam ji reikalinga, jei Baku baigėsi pogromai, o visi armėnai evakuoti. Toks žingsnis būtų buvęs pateisinamas savaite anksčiau, kai vyko teroras. A. Junusov mano, kad kariuomenė buvo įvesta tam, kad sugniuždytų demokratinius procesus Azerbaidžane ir įbaugintų Pabaltijo žmones, parodytų jiems, kas laukia Pabaltijo, jeigu jie ir toliau taip elgsis.“

      Įdomu, kad azerbaidžaniečių visuomenė iš karto po kariuomenės įvedimo suvokė, jog kariuomenė įvesta ne armėnams apsaugoti, nors jei tai būtų buvę padaryta laiku, būtų buvę pateisinama. Bet nesuvokiama, kad kariuomenė įvesta valdžiai apginti, nors tai atvirai parašyta minėtame SSRS AT įsake ir kaip ne kartą jau būta sovietų imperijos gyvenime.

      „Žmonės nesitikėjo, kad armija po Tbilisio įvykių galėtų panaudoti ginklą“ –cituojamas Junusovas. Toliau jis kalba apie žmonių požiūrį į kompartiją, pasakoja, kad vyko partiniai susirinkimai, kurių metu buvo priimamos rezoliucijos dėl organizacijos panaikinimo. Jo nuomone, per keletą dienų Azerbaidžane gali nelikti komunistų patijos. Ši Junusovo prognozė nepasitvirtino. Tais pačiais metais kompartija nugalėjo rinkimuose į Aukščiausiąją Tarybą.

      Vilnių informacija pasiekdavo ir kitais kanalais. Sausio 24 d. Vlniuje, šalia Aukščiausios Tarybos įvyko kareivių motinų mitingas. Jos laikė plakatą: „Nesiųskite mūsų vaikų į brolžudiškus karus!“ Šio mitingo nuotrauka išspausdinta tame pačiame „Atgimimo“ numeryje po A. Siaurusevičiaus straipsniu. Prie fotografijos įdėtas tekstas, liudijantis, kad Lietuvos motinoms buvo ko baimintis, - žuvusių kareivių galėjo būti daugiau, negu paskelbta oficialiai (vasarį pranešta apie 38 žuvusius). Tai pasakojimas kareivio, kuriam sausio 25 pavyko iš Baku prisiskambinti giminaičiams į Lietuvą:

      „Mūsų dalinys šeštadienį buvo perrengtas juodos spalvos uniformomis be jokių skiriamųjų ženklų. Vakar 17.00 mūsų kareivines atakavo azerbaidžaniečiai, prieš save išstatę moteris ir vaikus. Šaudžiau užsimerkęs, šalia krito draugas iš Saratovo... Ataka buvo atmušta padedant tankams. Vienas kitam perdavinėjome namų adresus, kad jei kas atsitiktų, namiškiai žinotų tiesą...“ Tikėtina, kad aprašytame epizode kritusieji papildė minėtą nekaltų aukų sąrašą.

„Juodojo sausio“ įvykių ypatybės


      Dar 1990 m. sausio 9 d. „Lietuvos rytas“ išspausdino Leilos Junusovos iš Baku informaciją „Riaušės Azerbaidžane – dešiniųjų darbas“. Ji teigė, kad valdžia su ALF veikia išvien, kaip pavyzdį pateikdama ALF paskatinus gruodžio pabaigoje įvykusį SSRS-Irano sienos išardymą.

      Veiksmų derinimas matomas ir armėnų pogromų dienomis. Savaime peršasi išvada, kad ALF ir daugelis kitų pervertino savo jėgas, paaiškino sau situaciją  centrinės valdžios silpnumu, kad valdžia dėl „Tbilisio sindromo“ nesiryš imtis jėgos ir pan., todėl panorėjo gauti daugiau, negu valdžios požiūriu buvo leistina. Daug kas liko paslaptimi.

       Kovo 29 d. įvyko uždaras SSRS AT posėdis, skirtas neseniems Baku įvykiams. Azerbaidžano delegacija reikalavo sudaryti komisiją įvedimo į Baku metu armijos veiksmams ištirti (analogišką tai, kuri tyrė armijos veiksmus 1989 balandžio 9 Tbilisyje).
 
      Atsakydami aukščiausieji SSRS vadovai ir pareigūnai (gynybos ministras D. Jazovas, vidaus reikalų ministras V. Bakatinas, KGB pirmininkas V. Kriučkovas ir kt.) visai atvirai papasakojo apie armėnų pogromus, pateikė neaprašytas spaudoje siaubingas detales. Kompromisas buvo rastas – komisija nebuvo sudaryta, jėgos ministrų pateikti faktai nebuvo išviešinti. Dėl Baku armėnų pogromų nebuvo atliktas joks tyrimas.

      1990 m. sausio įvykiai Baku dažnai lyginami su 1991 m. sausio įvykiais Vilniuje ir atrandama daug bendrumų. Nutylimas esminis skirtumas. Vilniuje nebuvo smurto nei prieš specialiąsias grupes, kurios palaikė komunistų režimą, nei prieš tautines mažumas. Nebuvo ir raginimų imtis smurto iš mitingų tribūnų, plakatų, per radiją, televiziją ir pan., todėl neprigijo nė viena imperijos atstovų išgalvota istorija apie „lietuviškųjų separatistų nusikaltimus“.

       Imperijos vadovai būtų labai norėję, kad Vilniuje, Lietuvoje, Pabaltijyje atsitiktų nors viena šimtoji to, kas įvyko Azerbaidžane, Baku ar kitur. Atsiprašau vien už ta prielaidą, bet jei būtų viešai užmušta keletas rusakalbių ar lenkų ar būtų viešai iš jų tyčiotasi, ar būtų nugriauta bent keletas šimtų metrų pasienio įrengimų, norint pabendrauti su tautiečiais gyvenančiais socialistinėje Lenkijoje...

      Azerbaidžane nugriove šimtus kilometrų sienos su Iranu ir 8 kilometrus sienos su Turkija, NATO nare, o pasienio kariuomenė nepasipriešino, jėgos nepanaudojo. Jei panašūs dalykai būtų atsitikę Lietuvoje, Pabaltijyje, imperija būtų atkutusi, gavusi kažkiek legitimumo naudoti prievartą ir nepriklausomybės idėja būtų diskredituota.

      Iškovoti nepriklausomybę būtų buvę nepalyginamai sunkiau, o galbūt nors laikinai visi būtume grįžę į komunistinę praeitį, kaip tai atsitiko Azerbaidžane, kur nepaisant po „juodojo sausio“ išaugusios neapykantos komunistams, 1990 kompartija laimėjo rinkimus, Azerbaidžanas vienintelis Pietų Kaukaze sudalyvavo 1991 03 17 referendume ir balsavo už SSRS išsaugojimą. Savo ruožtu SSRS valdžia gynė Azerbaidžano interesus prieš Kalnų Karabacho separatistus ir Armėnijos Respubliką, kuri 1990 m. 23 rugpjūčio paskelbė savo nepriklausomybės deklaraciją.

      O 1991 m. rugpjūčio pabaigoje, po pučo, Azerbaidžanas galėjo paskelbti savo nepriklausomybę nemaža dalimi ir dėl to, kad sausio įvykiai Vilniuje ryškiai skyrėsi nuo 1990 metų sausio įvykių Baku.

      Baku įvykiai turėjo didelės reikšmės visai tolesnei įvykių eigai. Armėnams tapo aišku, kad svarbiausia Kalnų Karabacho armėnų išlikimo garantija – savigyna. O Armėnija paspartino savo žingsnius į nepriklausomybę.

      A. Siaurusevičiaus straipsnio veikėjas A. Junusovas, matyt, ilgokai pamąstęs apie žmogaus teises ir jų reikšmę teisiškam Kalnų Karabacho konflikto sureguliavimui, sudarė sąrašą 216 azerbaidžaniečių, kurie 1988-89 neva buvę užmušti Armėnijoje. Matyt norėjo, kad abi pusės būtų panašiai prasikaltusios savo tautinėms mažumoms. Tas sąrašas buvo išspausdintas laikraštyje „Ekspress Chronika“.

       Po pusantro mėnesio Armėnijos KGB pirmininkas U. Arutiunianas interviu tame pačiame laikraštyje papasakojo apie šio sąrašo žmonių likimo ištyrimą. Iš jų 190 niekaip nebuvo susiję su smurtine žūtim Armėnijoje – daugelis arba niekada negyveno Armėnijoje, arba saugiai išvyko ir daugumos jų gyvenamoji vieta buvo žinoma, iš jų gauti reikalavimai išmokėti kompensaciją už materialinius nuostolius, paliktus butus ar persiųsti dokumentus pensijai gauti.

       Tuos pogromus neva reguliavęs Armėnijos KGB pirmininko pavaduotojas Mehrabianas apskritai išgalvotas, tokio asmens KGB struktūroje niekada nebuvo.

       Iš 168 tūkstančių azerbaidžaniečių, gyvenusių Armėnijoje iki konflikto, 144 tūkstančių sugebėjo nustatyta tvarka iškeisti butus ar namus su armėnais iš Azerbaidžano, iš ten norinčių išsikeisti buvo didžiulė pasiūla. Be to, Armėnijos vietinė valdžia išvykstantiems suteikdavo sunkvežimius išsivežti daiktams. Kaip kompensaciją tiems, kam iš azerbaidžaniečių nepavyko iškeisti ar parduoti savo būsto, Armėnija pervedė Azerbaidžanui 110 mln. JAV dolerių vertės piniginę subsidiją.

       Armėnijoje buvo vienintelis smurto prieš azerbaidžaniečius protrūkis šiaurinuose rajonuose 1988 m. lapkričio pabaigoje, kai iš Kirovobado ir kitų Azerbaidžano vietovių plūdo tūkstančiai armėnų pabėgėlių – apiplėšti, daugelis sužaloti, patyrę prievartą ir pažeminimus.

       Tuo metu Jerevane buvo įvesta kariuomenė, paskelbta komendanto valanda tam, kad sukliudytų Armėnijos Aukščiausiai Tarybai priimti Centrui nepatinkančius sprendimus. Lapkričio pabaigoje žuvo 25 azerbaidžaniečiai ir 17 armėnų. Skaičiai rodo, kad tai buvo susirėmimai, o ne vien smurtas prieš bejėgius taikius gyventojus. Visų žūtys patvirtintos dokumentais, buvo iškeltos bylos. Jerevane ir kituose didesniuose Armėnijos miestuose smurto atvejų nepasitaikė. Nebuvo nei patyčių, nei žmonių kankinimo. Jerevano mitinguose nei kalbose ar plakatuose, nei spaudoje, per radiją ar televiziją nebuvo raginimų griebtis smurto prieš azerbaidžaniečius, kaip tai buvo Azerbaidžane – prieš armėnus.

       Nepaisant to, kad oficialūs Armėnijos valdžios atstovai pateikė tikslią informaciją apie 1989 m. lapkričio įvykius, A. Junusovo sukurtas sąrašas iki šių dienų platinamas net ir Vilniuje.

       Pastaraisiais metais I. Meliano „istorinių tyrinėjimų“ dėka mes sužinome, kad 216 asmenų sadistiškais metodais buvę nužudyta lapkričio 28 – per vieną dieną, ir tik viename Spitako rajone (ne per du metus ir visoje Armėnijos teritorijoje, kaip skelbė Junusovas ir iki šiol teigia kai kurie azerų atstovai). Tokios apimties dezinformacija, besitęsianti tiek metų ir toks neapykantos eskalavimas, paprastai istorijos bėgyje pastebimas prieš pat karinę agresiją, gali padaryti tik „meškos paslaugą“ Azerbaidžano žmonėms.

       Juk visa tai įvyko dar ne taip seniai, daug ką galima ištirti ir išsiaiškinti, kad tik būtų valia – tautos ar tarptautinių jėgų. Azerbaidžane ištisa karta išaugo nuolat veikiant jų psichiką deformuojančiai neapykantos agitacijai. Kas atsitiks, jei jie sužinos, kad juos dėl daugelio dalykų baisiai suklaidino?..

"Balsas.lt"

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/381092/ ... i-apacioje

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 28 Kov 2010 16:37. Iš viso redaguota 6 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 19 Kov 2010 12:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Azerbaidžaniečių genocidas


http://cyvas.wordpress.com/

Balandis 5, 2009...7:59 pm
Tomas Čyvas

    Yra temų, kurias net nušviesdamas, kaip žurnalistas, jautiesi nejaukiai. Žmonių aukos, tapusios tokiomis dėl etninių ar religinių vaidų, yra lyg ir tokios pat, kaip žuvusiųjų keliuose.

    Tačiau kai kurie dalykai, lyg ir jau atiduoti istorijai, bet dar gyvi dabarties kartų emocijose, verčia kraipyti galvą ir tiesiog prisiversti žvelgti į naujausią istoriją atviromis akimis.

    Įdedu nuorodą į straipsnį apie renginį ir jame skaitytą pranešimą http://go2.wordpress.com/?id=725X1342&s ... a-politika .

    Taip pat ir santrauką dar tik pasirodysiančios publikacijos, kuria remiantis jis darytas. Kalbama apie genocidą, nukreiptą prieš azerbaidžaniečių tautą. Armėnai į tai turi priešingą požiūrį. Visgi – kas tai – genocidas ar “tik” karo nusikaltimai? Pasikalbėkime, kas norite.

AZERBAIDŽANIEČIŲ TAUTOS GENOCIDAS (1905 – 1994)


(anonsas)

Imantas Melianas

     Dažnas Lietuvos gyventojas yra girdėjęs apie XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje Osmanų imperijioje vykusį armėnų tautos genocidą.

     Kur kas mažiau yra žinoma apie daugmaž tais pačiais metais ir jau mūsų laikais vykusį azerbaidžaniečių tautos genocidą.

     Šios publikacijos tikslas – supažindinti genocido problematiką besidominčius Lietuvos skaitytojus su dar vienu gėdingu žmonijos istorijos puslapiu. Tai, kad vienos tautos atstovai šioje istorijos apybraižoje dažniau pasirodo kaip aukos, o kitos – kaip budeliai, yra to meto situacijos, o ne apybraižos autoriaus palankumo ar priešiškumo vienai arba kitai tautai atspindys. Karų ir suiručių metu nekaltai nukentėjusiųjų paprastai būna iš abiejų pusių, bet ši publikacija skirta ne armėnų ir azerbaidžaniečių santykių apskritai, o tik azerbaidžaniečių tautos genocido temai nušviesti. Pati tema lėmė, kad jai atskleisti naudoti daugiausia azerbaidžanietiški šaltiniai, kas netiesiogiai galėjo atsiliepti šios istorinės apybraižos objektyvumui. Kita vertus, būtina atsižvelgti į tai, kad ilgą laiką dominavęs armėnocentristinis aptariamų įvykių vertinimas smarkiai deformavo adekvatų istorinės tiesos suvokymą daugelyje Vakarų šalių, įskaitant Lietuvą1.

     Kaip ir kitais panašiais atvejais, kai dvi ar daugiau tautų pretenduoja į tą pačią teritoriją, azerbaidžaniečių ir armėnų propagandistai bando apeliuoti į savo tautų atsiradimo tose teritorijose „pirmumą“2, bet tenka konstatuoti, kad abi šios tautos susidarė iš skirtingų etninių komponentų.

     Armėnų protėviai atėjo į Kaukazą iš Vakarų. Armėnisto N.G.. Adonco nuomone, jie persikėlė iš Balkanų į Mažąją Aziją VIII amžiuje pr. Kr.3. Indoeuropiečiai, atsinešę su savimi trakų – frygų tarmes, iš kurių vėliau susiformavo senoji armėnų kalba, susimaišė su Kaukazo kalbinei šeimai priklausiusia kalba kalbėjusiais čiabuviais urartais; taip atsirado armėnų tauta. Kaip ir visų kitų tautų, armėnų etninė teritorija amžių bėgyje keitėsi – vienur armėnai užleido vietą kitoms tautoms, kitur – priešingai, jie įsitvirtino kitų tautų sąskaita.

    Nevienalytė ir azerbaidžaniečių tauta, kuri susidarė iš trijų pagrindinių komponentų; senbuvių kaukaziečių (daugiausia šiaurinėje Azerbaidžano dalyje) ir indoeuropiečių iranėnų (pietinėje dalyje), taip pat vėliau čia pasirodžiusių tiurkų ogūzų, kurie ir suvienijo skirtingas Azerbaidžano etnines grupes į vieningą tautą.

    Iki šiol Azerbaidžane išliko etninės grupės, išlaikiusios kaukaziečių (lezginai, avarai, Kaukazo albanų palikuonys udinai, kryzai, chinalugai, budugai etc.) ir iranėnų (talyšai, tatai, airumai) kalbas, tačiau bendranacionalinės kalbos funkcija atlieka azerbaidžaniečių bendrinė kalba, labiausiai artima turkų ir turkmenų kalboms ir Irano klajoklių (kadžarų, kaškajų, karapapachų, afšarų ir šachsevenų) tarmėms.

     XIX amžiaus pradžioje azerbaidžaniečiai ir armėnai daugelyje Užkaukazės regionų – ypač Karabache, Zangezūre ir Nachičevanėje – gyveno mišriai, tarsi „juostomis“ ir „salomis“ vieni kitų etninėje teritorijoje.

     Net dabartinės Armėnijos teritorijos pagrindą sudarančiame Jerevano chanate, kuris buvo prijungtas prie Rusijos 1828 metais ir pervadintas (kartu su Nachičevanės chanatu) Armėnų sritimi 4, 73,8% visų gyventojų sudarė azerbaidžaniečiai 5. Panaši situacija buvo ir vadinamojoje Turkų Armėnijoje. Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos dokumentai, paviešinti 1897 metais, skelbė, kad „skirtingų genčių (tautų – I. M.) pasiskirstymo tyrimai leidžia teigti, jog armėnai nesudaro gyventojų daugumos nei vienoje Turkijos imperijos provincijoje“6.

     Nepasitikėdama naujai prijungtų Kaukazo teritorijų gyventojais musulmonais (tame tarpe – ir azerbaidžaniečiais), carinės Rusijos valdžia skatino armėnų migraciją iš kaimyninių Turkijos ir Persijos provincijų7, dėl ko jų skaičius pradėjo sparčiai augti, ypač buvusių Jerevano, Nachičevanės ir Karabacho chanatų teritorijoje. N.Šavrovo teigimu, 1828 – 1830 metais į Užkaukazę persikėlė 40 tūkstančių Persijos ir 84 tūkstančiai Turkijos armėnų, kurie buvo apgyvendinti Jerevano ir Jelizavetpolio (Giandžos) gubernijose – Kalnų Karabache ir Geičos (Sevano) ežero pakrantėse8. Apie dalies armėnų tautos persikėlimą į Užkaukazę rašė ir tuometinis Rusijos pasiuntinys Persijoje A.Gribojedovas,9 ir S.Glinka10.

     1978 metais Leninavano (Maragašeno) gyvenvietėje Karabache buvo atidengtas paminklas, skirtas pirmų dviejų šimtų armėnų šeimynų persikėlimo iš Persijos į Karabachą 150 – osioms metinėms11. 1828 ir 1854 metais Rusijos kariuomenė buvo įsiveržusi į Osmanų imperiją, bet abiem atvejais buvo priversta pasitraukti, išsivesdama su savimi dešimtis tūkstančių armėnų. Po 1877 – 1878 metų karo Rusija, užėmusi Karso ir Ardagano sritį, atkėlė į jį 70 tūkstančių armėnų. I.Kanadejevas savo atsiminimuose rašo apie armėnų ketinimus „paversti Užkaukazę armėnų kraštu“12.

     XIX – XX amžių sandūroje dalis  Turkijos armėnų pasitraukė į Rusijos kontroliuojamas teritorijas, nenorėdami tapti tėviškėje veikiančių armėnų ginkluotų būrių antiturkiškų išpuolių įkaitais.Ypač daug armėnų plūstelėjo į Užkaukazę po 1894 – 1896 ir 1914 – 1916 metais vykusių rytinės Turkijos armėnų deportacijų ir  žudynių13. Armėnus kaip vėlyvus ateivius į Kaukazą traktuoja ir kai kurie armėnų autorių (G. Kapancianas, 1947; M.Abegianas, 1975; M.Asratianas, 1985)14.

     XIX amžiaus antroje pusėje, padrąsintas anksčiau Osmanų imperijos valdytų, bet nepriklausomybę išsikovojusių Balkanų pusiasalio tautų (graikų, rumunų, serbų ir bulgarų) laimėjimais, sustiprėjo armėnų tautinis judėjimas.1886 metais  Avetisas Nazarbekianas, Maras Vardanianas, Gabrielas Kafianas ir Rubenas Chanazatianas įsteigė Ženevoje (Šveicarija) armėnų organizaciją „Gnčak“ („Varpo aidas“), kuri siekė, neatsižvelgdami į tuometinę šių teritorijų gyventojų tautinę sudėtį, įkurti rytų Turkijoje, šiaurės vakarų Persijoje ir Rusijos valdomoje Užkaukazėje „Didžiąją Armėniją“, kuri turėtų ribotis su Viduržemio, Juodąja ir Kaspijos jūromis.

     Šios organizacijos programos 4 punktas skelbė: „Siekiant numatytų tikslų, revoliucinė (Didžiosios Armėnijos – I. M.) vyriausybė turi naudoti šias priemones: propagandą, agitaciją, terorą ir pogrindžio organizacijų kūrimą…Agitacija ir teroras turi pasitarnauti tam, kad žmonės taptų stipresni ir drąsesni“. Kitame šios organizacijos programos punkte buvo teigiama, kad būtina „žudyti turkus ir kurdus bet kuriomis sąlygomis ir nesigailėti armėnų, kurie išduoda savo (tautos – I. M.) tikslus, keršyti jiems“15. Vengdami konfrontacijos su carinės Rusijos valdžia, tuo metu „Gnčako“ aktyvistai vykdė teroro aktus daugiausia Osmanų imperijos teritorijoje16.

    1890 metais Kristoforas Mikaelianas, Simonas Zavarejanas ir Stefanas Zorianas įsteigė Tbilisyje kitą organizaciją – Armėnų revoliucinę sąjungą („Dašnakcutiuną“), kuri tęsė „Gnčako“ tradicijas17. „Dašnakcutiuno“ įkūrėjai ketino užmegzti ryšius su radikaliomis makedonų („Didžiosios Bulgarijos“ idėjos šalininkais) ir graikų organizacijomis bei „jaunaturkių“ judėjimo nariais, ketindami nepastebimai perimti vadovavimą jų veiklai.į savo rankas18. Tyrinėtojas M.Varandianas taip apibūdino „Dašnakcutiuno“ ideologiją: „Pagrindinis „Dašnakcutiuno“ komiteto lozungas – naikinti turkus bet kokiomis aplinkybėmis“(azerbaidžaniečiai buvo suvokiami kaip turkų tautos dalis – I. M.). Pagrindinis „Dašnakcutiuno“ ideologas Ovanesas Kačaznunis teigė, kad „Didžiosios Armėnijos nuo jūros iki jūros sukūrimo idėja – tai ne svajonė, o armėnų tautos reikalavimas, kuri ji, armėnų tauta, rimtai kelia pati sau ir visai žmonijai“.

     Pažymėtina, kad „Dašnakcutiuno“ veiksmų radikalumas galiausiai buvo pripažintas ir pačioje Armėnijoje – 1994 metų gruodžio mėnesį šios partijos veikla buvo uždrausta21.

„Didžiosios Armėnijos“ vardan (1905 – 1906 metai: pirmasis azerbaidžaniečių genocidas)


     Pasinaudodamas 1905 – 1907 metų revoliucijos Rusijoje iššauktu chaosu, „Dašnakcutiunas“ nutarė realizuoti savo programines nuostatas22. 1905 metų vasario 6 – 10 dienomis „Dašnakcutiuno“ smogikai, finansuojami verslininkų Balabeko Lalajevo, Artiomo Babajanco, Isajos Ter – Osipovo, Akopo Muradiano, Grigorijaus Sarkisianco, Kareno Saakianco ir kitų, Baku mieste nužudė virš šimto žmonių. Vasario 20 – 21 dienomis Baku įvykiai pasikartojo ir Jerevane (azerb. – „Irevan“), vėliau – Nachičevanėje ir Zangezūre23. 1905 metų birželio 8 – 9 dienomis buvo sunaikintos Ečmiadzino apskrities Ušu, Persio, Nazrevano, Kičikendo, Ketuklu, Gošabulago ir Irgiu azerbaidžanietiškos gyvenvietės su visais jų gyventojais, įskaitant kūdikius, ir sudeginta Ušu gyvenvietės mečetė24. Tų pačių metų rugpjūčio 20 -21 dienomis armėnų smogikai vėl įvykdė masines azerbaidžaniečių žudynes Baku ir Šušos miestuose, kurių metu žuvo per 120 žmonių.

     Nežiūrint to, 1916 metais Karabache (Šušos apskrityje) dar gyveno 96 tūkstančiai azerbaidžaniečių ir tik 75 tūkstančiai armėnų (1989 metais armėnai sudarė jau 75 procentus Kalnų Karabacho autonominės srities gyventojų; po 1993 metų – 100 procentų)32.

     Teroro praktika buvo taikoma ir „saviškių“ atžvilgiu – kaip straipsnyje „Dašnakcutiuno“ programos ir organizacinės struktūros pokyčiai Kaukaze“ teigia istorikė I.Bagirova, vadinamoji  Bauginimo organizacija („Dašnakcutiuno“ partijos specialusis padalinys) 1908 – 1909 metais nužudė ne mažiau 5 šios partijos narių33.

     Nesugyvenami nepriklausomybės bendraamžiai (1918 – 1920 metai: antrasis azerbaidžaniečių genocidas)

     Dar iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios, 1914 metų vasario 21 dieną, Karso ir Ardagano apylinkėse smogikai, paskatinti organizacijos „Gnčak“ ideologo Stepano Ter – Danieliano, išžudė apie 30 tūkstančių šio regiono vyrų musulmonų34 (kaip tai primena serbų šovinistų surengtas Bosnijos musulmonų miesto Goraždės vyrų ir berniukų žudynes 1999 metais!). Prasidėjus karui, armėnų politikai tikėjosi greito Vokietijos ir Austrijos – Vengrijos sąjungininkės – Osmanų imperijos žlugimo ir, pasirėmus Rusijos ir Didžiosios Britanijos pagalba, „Didžiosios Armėnijos“ įkūrimo35. Tai pastūmėjo juos į aktyvius veiksmus ne tik Rusijos imperijai priklausiusioje Užkaukazėje, bet ir Rytų Anatolijoje (vadinamojoje Turkų Armėnijoje)36. Tarptautinei bendruomenei savo veiksmus armėnų politikai pateikdavo kaip Balkanų tautų – graikų, bulgarų, rumunų, serbų, juodkalniečių ir albanų – kovos prieš turkų jungą analogą, kas buvo supratingai priimama… Europa nuoširdžiai užjautė „brolius krikščionis“, kuriuos žiauriai engė „barbarai musulmonai“, ir nelabai kreipė dėmesį į amžininkų liudijimus, kurie teigė, jog iš tikrųjų vaizdas anaiptol nėra toks vienareikšmiškas37. Pavyzdžiui, rusų generolas ir diplomatas G..Majevskis pažymėjo, kad tautinę nesantaiką kurstė patys panarmėnistai38.

     Bet grįžkime į Užkaukazę, nes turkų ir armėnų santykiai išeina už šios apybraižos ribų. Nauja smogikų siautėjimo banga datuojama 1918 metų pradžia. Dar 1917 metų gruodžio 19 dieną „Kruvinasis Andranikas“ išplatino pareiškimą, kuriame buvo teigiama: „Jei manote, kad aš esu Armėnijos sūnus, aš jau rytoj išvyksiu į Erzurumą… ir išnaikinsiu ten turkus, kurdus ir žydus, ir niekas manęs nesustabdys“41. Tuomet Užkaukazės armėnų politikai motyvavo savo veiksmus „Rusijos interesų regione stiprinimu“, dėl ko ilgą laiką jie galėjo naudotis rusų valdžios nuolaidžiavimu. 1917 metų gruodžio 29 dieną bolševikų valdžią išleido dekretą „Dėl Turkų Armėnijos“, kuris dar daugiau atrišo rankas „Didžiosios Armėnijos“ įkūrimo šalininkams. Nuo šiol daugelis iš jų, nenutraukdamas ryšių su „Dašnakcutiunu“, pradėjo veikti bolševikų vardu. Žinomiausias iš tokių veikėjų buvo vadinamosios Baku komunos vadovas Stepanas Šaumianas, kuris surinko aplink save stambius armėnų būrius, vadovaujamus „Kruvinojo Andraniko“, Tatevoso Amirovo, Stepano Lalajevo ir kt42. S.Šaumiano „komunarai“ vykdė Baku gubernijos azerbaidžaniečių genocidą (ypač Baku, Šemachos ir Kubos apskrityse), griovė mečetes ir kitus pastatus; tą patį jie darė Karabache, Zangezūre, Nachičevanėje ir Lenkoranėje. Tuo pačiu metu „Dašnakcutiuno“ būriai pradėjo Jerevano gubernijos azerbaidžaniečių genocidą, išpjovę gyventojus maždaug 200 gyvenviečių. Likę gyvi žmonės bėgdavo į kalnus, kur žūdavo nuo šalčio ir bado; apie 100 000 azerbaidžaniečių buvo priversti apleisti jų gyventas Jerevano, Ečmiadzino ir Šarūro apskritis43. 1918 metų sausio mėnesį armėnų būriai pradėjo ir Gruzijos pietiniuose rajonuose tradiciškai gyvenusių azerbaidžaniečių „likvidavimą“, išžudydami Ačaračos, Dangalo, Mulanio, Murčacheto, Radizkos, Gavuro ir Giumrizo gyvenviečių gyventojus44. 1918 metų kovo 17 dieną buvo pralietas ir Persijos azerbaidžaniečių kraujas, kuomet Urmijos mieste buvo nužudyta apie 10 000 žmonių45. Kita dieną prasidėjo masinės žudynės visame „rusiškame“ Azerbaidžane, kurioms vadovavo S.Lalajevas, Amazaspas46 ir Anastasas Mikojanas, vėliau tapęs žymiu SSRS valstybės veikėju. Žudynės vyko pačiame Baku, taip pat Šemachos mieste47, kurio gatvės buvo užverstos išdarkytais vaikų ir moterų lavonais, ir šalia esančiose kaimo gyvenvietėse. Žmonės buvo suvaromi į mečetes ir kitus pastatus, po ko jie buvo apipilami benzinu ir padegami. Jaunos  musulmonų merginos dar gyvos buvo prikalamos vinimis prie sienos, o vaikų nupjautas galvas smogikai užmaudavo ant baslių ir nešiodavosi gatvėmis kaip trofejus. Vien tik vienose Baku miesto kapinėse – Čemberekende – tomis dienomis buvo palaidota apie 18 000 genocido aukų. Keli šimtai azerbaidžaniečių ir kitų tautybių žmonių bandė išsigelbėti, išplaukę garlaiviu į Petrovską (dabar – Dagestano autonomijos sostinė Machačkala), bet S.Šaumiano nusiųstas „komunarų“ būrys susidorojo su jais ir ten48.

     Masinės musulmonų žudynės Baku gubernijoje tęsėsi iki pat 1918 metų balandžio mėnesio pabaigos, kuomet jos persimetė į Karsą, Kubą, Achalkalakį ir kitus Užkaukazės regionus49. Buvo žudomi ne tik azerbaidžaniečiai ir kiti musulmonai. Kubos apskrityje buvo sunaikinta (kartu su gyventojais) iranėnų kalba kalbančios judėjų tikėjimo tautos – žydų kalniečių (rus. „gorskije jevrėji“) – gyvenama Slobodos gyvenvietė.

     Iš karto po Armėnijos nepriklausomybės paskelbimo „Dašnakcutiuno“ ginkluoti būriai, dabar jau kaip Armėnijos valstybės kariniai daliniai, įsiveržė į Gruzijos teritoriją, siekdamos užimti kuo daugiau „armėniškų“ (t. y. ginčytinų) teritorijų53. Tuo pačiu metu teritorijoje, kuri atiteko Armėnijai, toliau buvo vykdomas azerbaidžaniečių genocidas, o tokie pat veiksmai nepriklausomo Azerbaidžano teritorijoje buvo vykdomi bolševikų vardu. Situacija pasikeitė 1918 metų rugpjūčio  pabaigoje, kada Chalilpašos vadovaujama Turkijos kariuomenė, siekdama sustabdyti Užkaukazės musulmonų genocidą, įžengė į Armėnijos teritoriją. Išsigandusi Armėnijos vyriausybė buvo priversta bent žodžiais atsiriboti nuo genocido vykdytojų, oficialiai atsiprašyti ir pažadėti perduoti Tautų teismui masinių žudynių organizatorius ir vykdytojus. Tarp žudynių organizatorių ir vykdytojų buvo įvardinti „Kruvinasis Andranikas“54 ir kt. Armėnijos vyriausybė patikino Turkijos, Vokietijos ir Sovietų Rusijos vyriausybes, kad „Kruvinasis Andranikas“ bus areštuotas ir perduotas kariniam tribunolui vos tik įžengęs į Armėnijos teritoriją. Vengdama diplomatinės izoliacijos, Armėnijos vyriausybė buvo priversta pripažinti, kad vien tik 1918 metais armėnų būriai nužudė Užkaukazėje 400 000 azerbaidžaniečių, 120 000 gruzinų, 15 000 kurdų ir 22 000 lezginų55. Tačiau jau tų pačių metų lapkričio – gruodžio mėnesiais armėnų kariuomenė vėl įsiveržė į Gruzijos ir Azerbaidžano teritoriją56.

     1918 metų rudenį A.Mikojano kurstomi „Kruvinojo Andraniko“, Amazaspo, Garegino Ter – Arutiuniano – „Nžde“ (kuris vėliau tapo hitlerinės Vokietijos kariuomenės armėniškų dalinių generolu; 2001 metais Armėnijoje buvo išleista 100 dramų moneta su jo atvaizdu)57 ir kt. vadovaujami būriai toliau siaubė mišriai gyvenamus vakarinius Azerbaidžano regionus – Karabachą, Sisianą, Zangezūrą ir Nachičevanę. Tuo metu vien tik Zangezūrė jie sudegino 115 azerbaidžaniečių kaimų ir nužudė 7729 azerbaidžaniečius – 3257 vyrus, 2276 moteris ir 2196 vaikus. Ypač buvo stengiamasi „suarmėninti“ Karabachą, kuriame, tyrinėtojo A.Ščepotjevo duomenimis, 1916 metais gyveno 415 000 azerbaidžaniečių ir 170 000 armėnų. Būtent dėl to 1918 – 1919 metais armėnų kariuomenė visiškai sunaikino apie pusantro šimto Karabacho ir 112 Zangezūro azerbaidžaniečių gyvenviečių. Šiurpina ypatingas užpuolikų žiaurumas ne tik gyvųjų, bet ir mirusiųjų atžvilgiu. Žmonėms – vyrams, moterims ir vaikams buvo nupjaunamos galvos ir galūnės (moterims – ir krūtys), buvo prievartaujamos mažametės mergaitės, kapojami į gabalus kūdikiai. Tai buvo priversti pripažinti net kai kurie armėnų autoriai. Pavyzdžiui, A.Lalajanas savo 1936 metais išleistoje knygoje „Istorijos užrašai. Kontrrevoliucinis „Dašnakcutiunas“ ir 1914 – 1918 metų imperialistinis karas“ rašė, kad „kraugerių vadeivų (Andranikpašos, Amazaspo ir kitų) vadovaujami dašnakų būriai parodė maksimumą „narsos“, naikindami turkų (azerbaidžaniečių – I. M.) moteris ir vaikus, senius ir ligonius. Dašnakų būrių užimti musulmonų kaimai buvo „išlaisvinami“ iš gyvų žmonių ir paverčiami išdarkytais lavonais užpildytais griuvėsiais“58. Baudėjų būriai pasiekdavo net šiaurinius Azerbaidžano rajonus. Gabalos apskrityje buvo sunaikintas kalniečių tautos – avarų kaimas. Užpuolikai išdūrė akis kelioms dešimtims avarų vaikų, ir, suvėrę jas ant siūlų, užkabino „vėrinius“ ant nužudytų motinų kaklų59.

     Visai kitaip aptariamas laikotarpis atsispindi armėnų autoriaus Zorijaus Babajano straipsnyje „Židinys“, kuris buvo išspausdintas 1984 metais sovietinės Armėnijos oficioze „Sovetakan groch“: „…1918 metų liepos mėnesį iškilusis karvedys, tautinio išsivadavimo judėjimo vadovas generolas Andranikas paskelbė Nachičevanėje sovietų valdžią…Praėjusio (XIX – I. M.) amžiaus pradžioje Karabache, vienoje iš istorinių Armėnijos sričių, 98 procentų gyventojų sudarė aermėnai; net 1913 metais jie sudarė 96 procentus visų gyventojų…“60. Deja, statistikos šaltiniai nepatvirtina šių duomenų.

     Genocidas tęsėsi ir visą 1919 metų žiemą ir pavasarį64. Dalis smogikų reikalavimams paklusti atsisakiusių armėnų pasislėpė kalnuose, maždaug 2 tūkstančiai – persikėlė į Azerbaidžano valdžios kontroliuojamą teritoriją.

     Azerbaidžano Demokratinėje Respublikoje (taip vadinosi Azerbaidžano valstybė 1918 – 1920 metais) 1919 metų kovo 31 diena buvo pirmą kartą paminėta Tautos sielvarto dieną, bet genocidas tęsėsi ir vėliau67. Balandžio 13 dieną Armėnijos kariuomenė įsiveržė į tuo metu Azerbaidžanui priklausiusias šiaurines ir rytines Geičios ežero pakrantes68 ir per savaitę sunaikino arba išvarė iš 22 gyvenviečių apie 60 tūkstančių azerbaidžaniečių. Kitaip pakrypo įvykiai Karabache – po kelių patirtų karinių nesekmių metų rugpjūčio dieną „Karabacho armėnų taryba“ buvo priversta pasirašyti paliaubas ir pripažinti Azerbaidžano valdžios paskirto gubernatoriaus valdžią. (Daumantas Musnickas „Bandymai įtvirtinti nepriklausomybę: Gruzijos, Armėnijos, Azerbaidžano kariuomenės ir jų kovos 1918 – 1920 m.“// „Kardas“, 2008 m. Nr.5) Nors 1919 metų lapkričio 23 dieną Armėnija ir Azerbaidžanas pasirašė paliaubas, armėnų būrių siautėjimas tęsėsi iki pat bolševikinio šių valstybių užkariavimo 1920 metų viduryje.

     „Dašnakcutiuno“ vadovybė jau neslėpė, kad naudojasi bolševikų vardu savo veiksmams pridengti. Vienas iš „Dašnakcutiuno“ lyderių Ovanesas Kačaznunis (1868 – 1937) teigė „Prie dabartinės politinės situacijos bolševikai reikalingi Armėnijai. Jie reikalingi jai, nes Armėnija reikalinga Rusijai. Pati Armėnija šiandien turi tapti sovietine… Aplinkybės yra tokios, kad šį laikotarpį Armėnija turi būti po bolševikų vėliava… Armėnai bolševikai yra dašnakcakanai („Dašnakcutiuno“ nariai – I. M.), šiandien jie vieninteliai dašnakcakanai…Sovietinė respublika – tai tas savarankiškumo maksimumas, kuriam yra pasirengusi šiandieninė Armėnija…Sujungdami mus su Rusija, bolševikai suteiks mums tą savarankiškumo laipsnį ir formą, kurie yra įmanomi šiandien…“69

     Dar kartą patirti genocidą vietiniams azerbaidžaniečiams teko 1920 metų kovo – balandžio mėnesiais, kai tuometinė Armėnijos vyriausybė nutarė galutinai išstumti ir išnaikinti Jerevano gubernijos ir Karso srities70 gyventojus musulmonus. Kovo 23 naktį, pasinaudodama tuo, kad visi azerbaidžaniečiai šventė „Novruzo“ (gamtos ir gyvybės atsinaujinimo) šventę, Armėnijos kariuomenė kartu su vietiniais smogikais vėl puolė Šušos ir Chankendžio (kuris sovietiniais laikais buvo pervadintas Stepanakertu) miestus Karabache, tokiu būdų pažeisdama 1919 metų lapkričio 23 dienos paliaubų sąlygas71. Tuomet azerbaidžaniečių įguloms pavyko atremti puolančiųjų atakas. Daumantas Musnickas, rašydamas apie po to kilusius Karabacho armėnų ir azerbaidžaniečių susiremimus, pastebi: „Įdomu, kad armėnų šaltiniai nurodo absoliučiai skirtingą aukų (armėnų – I.M.) skaičių – nuo 500 žmonių net iki 35 tūkstančių“. (Daumantas Musnickas…) Z.Kardokianas rašė, kad Armėnijos vyriausybės kontroliuojamoje teritorijoje tuo metu buvo išžudyta  arba išvaryta iš gimtųjų namų 565 tūkstančiai vietinių gyventojų, daugiausia azerbaidžaniečių. Kitas autorius, A.Chačikianas, dėl visko kaltina „nuolat Turkijos ir Azerbaidžano kurstomus musulmonų gyventojų neramumus“72.

     1920 metų rugpjūčio 10 dieną Sevre tarp Santarvės valstybių ir Osmanų imperijos buvo pasirašyta taikos sutartis, pagal kurią Armėnijai turėjo atitekti Vano, Bitliso, Trabzono ir Erzerumo sritis su išėjimu prie Juodosios jūros. Realiai Armėnija taip ir nebuvo perėmusi šių teritorijų kontrolės, nes Mustafos Kemalio vadovaujami turkų respublikonai pradėjo kovą prieš savo šalies fragmentavimą, ir po trumpo karo 1920 metų rugsėjo – lapkričio mėnesiais užėmė teritoriją iki dabartinės Turkijos – Armėnijos sienos73. Tai dar daugiau sustiprino armėnų priešiškumą turkams ir azerbaidžaniečiams. Priešiškumas tarp Armėnijos ir Azerbaidžano neleido šioms valstybės suvienyti savo jėgų mirtinos grėsmės – bolševikinės Rusijos invazijos akyvaizdoje; priešingai, Azerbaidžano kariuomenės atitraukimas į Armėnijos frontą leido agresoriui užgrobti Baku, o vėliau ir visą Azerbaidžaną74.

Sovietinės „tautų draugystės“ grimasos (1947 – 1952 metai: trečiasis azerbaidžaniečių genocidas)


     Azerbaidžaniečių nelaimės nesiliovė ir po to, kai Sovietų Rusija 1920 – 1921 metais užgrobė Užkaukazės valstybes76. Pirmiausia nuo Azerbaidžano buvo atskirta ir prijungta prie Armėnijos SSR Zangezūro sritis, tokiu būdu paliekant Nachičevanės sritį be teritorinio ryšio su likusia Azerbaidžano dalimi. Karabachas buvo paliktas Azerbaidžano SSR sudėtyje, tačiau kalnuotoje jo dalyje buvo įkurta armėniška Kalnų Karabacho autonominė sritis. Karso – Ardagano regioną Maskva (vėliau – ir marionetinės sovietinių Užkaukazės respublikų „vyriausybės“) pripažino Turkijai.

     Nors Antrojo Pasaulinio karo metu nemažai armėnų tarnavo nacistinės Vokietijos kariuomenėje77, karui baigiantis suaktyvėjo armėnų komunistinių veikėjų ir Armėnų apaštališkos bažnyčios aktyvumas Maskvoje, kadangi tuo metu Kremlius planavo užpulti Turkiją. Tarpininkaujant A.Mikojanui, 1945 metų balandžio 19 dieną įvyko arkivyskupo Gevorko Čorekčjano susitikimas su SSRS vadovu Josifu Stalinu. Be kitų klausimų, G Čorekčjanas prašė J.Stalino sudaryti tinkamas sąlygas persikelti į Armėnijos SSR kelioms dešimtims tūkstančių užsienio armėnų. J.Stalinas pažadėjo, kad laimėjusi karą su vokiečiais, SSRS ketina užgrobti dalį Turkijos teritorijos, kurioje galės įsikurti atvyksiantys armėnai. G..Čorekčjanas taip pat prašė, kad atvyksiantys iš Graikijos, Libano, Sirijos ir Irako armėnai būtų aprūpinti gyvenamuoju plotu ir maisto produktais; „tautų vadas“ pažadėjo patenkinti ir šį jo prašymą. Šio ir kitų armėnų veikėjų kontaktų pasekoje buvo paskirtas būsimos Karso srities partijos komiteto pirmininkas Kočinianas, nors ši teritorija tuo metu dar buvo (ir dabar yra) integrali Turkijos valstybės dalis. Susinormalizavus SSRS  ir Turkijos santykiams, šių planų teko atsisakyti. Nežiūrint to, jau tada buvo pradėta ruoštis masiniam armėnų „repatrijavimui“ ir, atitinkamai, Armėnijos azerbaidžaniečių deportavimui.

     Tų pačių metų pabaigoje tuometinis Armėnijos komunistų partijos pirmasis sekretorius Arutiunovas vėl pareikalavo įjungti į Armėnijos SSR sudėtį Nachičevanės ASSR ir Kalnų Karabacho autonominę sritį, kurios priklausė Azerbaidžano SSR78. Motyvuojant tuo, kad, atsiliepdami į J.Stalino šaukimą, į Armėnijos SSR nori persikelti („repatrijuoti“) kitose pasaulio šalyse gyvenantys armėnai79, A.Mikojano reikalavimu ir J.Stalino pritarimu 1947 metų gruodžio 23 dieną buvo išleistas SSRS ministrų tarybos nutarimas Nr. 4083 „Dėl kolūkiečių ir kitų azerbaidžaniečių tautybės gyventojų perkėlimo iš Armėnijos SSR į Azerbaidžano SSR Kuros – Arakso žemumą“80. 1948 metų kovo 10 dieną SSRS ministrų taryba išleido dar vieną J.Stalino ir A.Mikojano palaimintą nutarimą Nr.754 „Dėl priemonių perkeliant kolūkiečius ir kitus azerbaidžaniečių tautybės gyventojus iš Armėnijos SSR į Azerbaidžano SSR Kuros – Arakso žemumą“. Realizuojant šiuos nutarimus, Armėnijos SSR teritorijoje azerbaidžaniečių deportavimą kontroliavo NKVD generolas – majoras Grigorianas, o Azerbaidžano SSR – A.Mikojano sėbrai N.Brutencas ir R.Sevumianas, kurie ėjo aukštas pareigas Baku81. Buvo padaryta viskas, kad deportuojami azerbaidžaniečiai nepatektų į Kalnų Karabacho autonominę sritį.. Maža to, tuo pačiu metu dar 132 azerbaidžaniečių šeimos (549 asmenys) buvo deportuoti iš Kalnų Karabacho į Azerbaidžano Chanlaro rajoną.

     Tokiu būdu galima teigti, kad oficialios Maskvos palaikomi panarmėnistai ir sovietinės valdžios metais tęse jau tradicine tapusią nuolatinio azerbaidžaniečių išstūmimo ir etninės armėnų teritorijos išplėtimo politiką.

„Gyvybinės erdvės“ kaina (1988 – 1994 metai: ketvirtasis azerbaidžaniečių genocidas)


     Naujas azerbaidžaniečių persekiojimo etapas prasidėjo 1988 metų pradžioje, kai prisidengdami Michailo Gorbačiovo paskelbta „persitvarkymo ir viešumo“ politika, panarmėnistai vėl ėmėsi veiksmų, kuriais buvo siekiama galutinai išsstumti azerbaidžaniečių iš Armėnijos ir aneksuoti Kalnų Karabachą. „Armėnijos suvienijimo komiteto“83, veikusio nuo 1965 metų, pagrindu, vasario 20 dieną Jerevane buvo įkurtas „Karabacho“ komitetas, o Kalnų Karabacho administraciniame centre Stepanakerte (Chankendyje) – jo filialas „Krunk“ („Gervė“). Tą pačią dieną Kalnų Karabacho autonominės srities (KKAS) liaudies deputatų taryba kreipėsi į SSRS, Armėnijos SSR ir Azerbaidžano SSR aukščiausiasias tarybas su prašymu atskirti KKAS nuo Azerbaidžano ir prijungti ją prie Armėnijos84 (iš lenkiškų „autonominių apylinkių“ ir „autonominių rajonų“ atsiradimo Lietuvoje yra gerai žinoma, kad tokios „iniciatyvos“ būtinai turėjo būti palaimintos Maskvoje). 1988 metų gruodžio 10 dieną buvo numatyta paskelbti Armėniją „išvalyta nuo turkų (t.y. nuo azerbaidžaniečių) respublika“, tačiau galutinai realizuoti šį planą sutrukdė baisus žemės drebėjimas, įvykęs Armėnijoje gruodžio 7 dieną. Tačiau pirmieji šimtai azerbaidžaniečių buvo priversti pasitraukti iš Armėnijos (iš Kafano rajono) dar 1988 metų sausio 25 dieną85. Visa tai buvo daroma su tyliu ne tik Armėnijos SSR vadovybės, bet ir Maskvos pritarimu.

     Net paviršutiniška tuometinės situacijos analizė leidžia teigti, kad armėnų ir azerbaidžaniečių tautų tarpusavio kiršinimu buvo suinteresuota pati SSRS vadovybė. Artėjančios socialinės ir ekonominės katastrofos akivaizdoje buvo nutarta „kanalizuoti“ žmonių nepasitenkinimą, dirbtinai sukuriant „priešo įvaizdį“. Kitaip neįmanoma paaiškinti tokio fakto, kad staiga atsiradę sukarinti armėnų būriai buvo gerai apginkluoti ir ekipiruoti, turėjo ne tik šaunamųjų ginklų, bet ir šarvuotos technikos bei sraigtasparnių. Apskritai neįtikėtina, kad centralizuotos sovietinės imperijos sąlygomis galėtų savaimingai susikurti kokios nors nelegalios ar pusiau legalios ginkluotos formuotės.

     Kita vertus, šia situacija pilnai pasinaudojo ir panarmėnistai, vėl iškėlę „Didžiosios Armėnijos“ idėją. Vienas iš pagrindinių organizacijos „Karabach“ ideologų V.Vardanianas teigė, kad „Istorija nerodo, kad armėnai gali būti azerbaidžaniečių broliai… Armėnas turi gimti su ginklu rankose…Armėnų tauta gyvens amžinai, jei tauta pavirs kariuomene, o tautos religija bus ne koks nors išgalvotas Dievas, bet pati tauta“93. Siekiant priversti azerbaidžaniečius išsikelti iš Armėnijos SSR ir Kalnų Karabacho AS teritorijoje esančių gyvenviečių, vėl prasidėjo žiaurios bauginimo akcijos.1988 metų lapkričio 12 dieną Sovietų sąjungos komunistų partijos Spitako rajono komiteto pirmininkas N.Muradianas, rajono vykdomojo komiteto pirmininkas F.Abučianas, rajono vyriausias gydytojas R.Bagdarianas, teisėjas E.Nazarianas, rajono milicijos skyriaus viršininkas V.Sarkisianas ir rajono prokuroras Arakisianas kartu su keliais smogikais surengė šiame mieste dar likusių azerbaidžaniečių ekzekuciją. 36 žmonės buvo nukankinti, 70 vaikų (5 – 12 metų amžiaus) buvo gyvi užmūryti 20 metrų ilgio ir 1,5 metro diametro vamzdyje, o dar 27 vaikai išvežti nežinoma kryptimi94. A.Chačikiano“ Armėnijos istorijoje“ apie 1988 metų įvykius užsimenama tik tarp kitko: „Azerbaidžane jau nuo 1988 metų gegužės mėnesio prasidėjo armėnų pogromai, jie buvo prievarta išvaromi iš respublikos. Atsakant į tai, prasidėjo ir Armėnijoje gyvenusių azerbaidžaniečių persekiojimai. Iki 1988 metų pabaigos iš Azerbaidžano į Armėnija prievarta buvo perkelta 300 tūkstančių, o iš Armėnijos į Azerbaidžaną – 200 tūkstančių žmonių“95.

     Jeigu iš pradžių azerbaidžaniečių „išstūmimu“ iš Armėnijos SSR ir Kalnų Karabacho AS užsiėmė „visuomenininkai“ iš organizacijų „Karabach“ ir „Krunk“, nuo 1988 metų lapkričio 25 dienos tuo pradėjo „rūpintis“ valdiškos institucijos. Armėnijos komunistų partijos centro komiteto sprendimu buvo patvirtintas oficialus azerbaidžaniečių išvarymo iš respublikos planas, kuris turėjo būti realizuotas iki gruodžio 5 dienos96. Planas buvo vykdomas su ypatingu žiaurumu. Pavyzdžiui, 1988 metų lapkričio 28 dieną Spitake buvo susidorota su azerbaidžaniečių pabėgėlių kolona, vykstančia į Azerbaidžaną. Iš viso žuvo 216 žmonių, iš jų nukankinti – 35, negyvai sumušti – 41, gyvi sudeginti – 11, pakartas – 1, nuskandinti – 3, sutraiškyti automobiliais – 7, nušauti – 16, užmuštas elektros srove – 1 ir pan. Tarp nužudytų – 57 moterys ir 23 įvairaus amžiaus vaikai (įskaitant kūdikius). Egzekucijai vadovavo milicijos karininkas97.

     Metų pabaigoje į Armėniją atvyko daug užsienio armėnų, ypač iš Libano ir Sirijos99. Jerevano oro uoste beveik kasdien nusileisdavo lėktuvai iš Beiruto, kurie atskraidindavo sunkiosios ginkluotės, minosvaidžių ir lengvųjų šaunamųjų ginklų. Visa tai vyko abejingai stebint Jerevane dislokuotos sovietinės įgulos vadovybei. Tuo pačiu metu buvo vykdomas šovinistinis armėnų tautos indoktrinavimas. Pavyzdžiui, tomis dienomis išleistoje apybraižų knygoje „Pirmą kartą…“ žinoma armėnų poetė Silva Kaputikian rašė: „ Haikas (armėnas – I. M.) turi žinoti, kad armėnas, atmerkęs akis Dievą mylinčių armėnų šeimoje, gimė ne tam, kad gyventų, o tam, kad padėtų armėnų tautai. Todėl naujagimiui armėnui reikia garsiai, labai garsiai surikti į ausį: „Ei, Aramai, tavo priešas yra turkas. Tėvynė svarbiau už Dievą. Svarbiau už Tėvynę – Bažnyčia. Svarbiau už Bažnyčią – Dydysis Tigranas (senovės Armėnijos valdovas ir karvedys – I. M.). Svarbiau už Didįjį Tigraną – Didžioji Armėnija“100. Armėnijos komunistų partinės organizacijos vadovas S.Arutiunovas, 1989 metų birželio 2 dieną kalbėdamas SSRS liaudies deputatų I suvažiavime, pareiškė, kad tuo metu Armėnijoje neliko ne vienos azerbaidžaniečių šeimos (iš tikrųjų paskutiniai azerbaidžaniečiai buvo išvaryti iš Armėnijos teritorijos tų pačių metų birželio18 – 19 dienomis)101. Taip buvo įvykdyta S.Kaputikian „rekomendacija“ – „Turkus, ypač jų azerbaidžanietišką sparną, reikia visada „laužyti“. Kova prieš kiekvieną azerbaidžanietį turi būti vykdoma valstybinės programos lygyje“.

     Išvarius etninius azerbaidžaniečius iš Armėnijos SSR teritorijos102, ta pati politika buvo tęsiama ir prie jos „prisijungusioje“ Kalnų Karabacho AS. 1989 metų pabaigoje dėl nesiliaujančių užpuolimų buvo nutrauktas traukinių, vykstančių per Armėnijos teritoriją iš Azerbaidžano į jam priklausantį Nachičevanės eksklavą, eismas. Prasidėjo Nachičevanės eksklavo blokada104.

      SSRS suirimas ir nepriklausomų Armėnijos ir Azerbaidžano valstybių atkūrimas nepakeitė situacijos regione. Niekur nedingo ir metų metais kurstomos antiturkiškos (taigi ir antiazerbaidžanietiškos) nuotaikos, nors būtent Turkija pirmoji prpažino Armėnijos nepriklausomybę108. Siekiant išvengti kaltinimų Armėnijai dėl svetimos teritorijos aneksijos, 1991 metų rugsėjo 2 dieną buvo paskelbta Kalnų Karabacho autonominės srities „nepriklausomybė“109. Kruvini išpuoliai pasienyje ir Karabache, kurių metų žūdavo keletas arba keliolika žmonių, tęsėsi iki pat 1992 metų pradžios, kada vėl prasidėjo masinės ekzekucijos. Pavyzdžiui, 1992 metų vasario 13 dieną smogikų būrys įsiveržė į Agdamo rajono Karadaglio kaimą, nužudė jame apie 200 valstiečių, o maždaug 90 žmonių (tarp jų – 41 moterį) paėmė įkaitais. Buvo ruošiamasi ir „ekologiniam karui“ – šis klausimas buvo svarstomas Armėnijos Respublikos Saugumo taryboje. Svarstymui buvo pateiktas dokumentas, pavadintas „Armėnų tautos ekologinė programa prieš azerbaidžaniečių tautą“110.

     Dalis Kalnų Karabache gyvenusių armėnų norėjo pasitraukti iš karo veiksmų zonos į Armėniją, tačiau šį atsisakė juos priimti111, nes baiminosi, kad šis regionas praras „armėnišką veidą“.

     Baisiausia tragedija įvyko 1992 metų vasario 26 dieną, kai Armėnijos kariuomenės daliniai, remiami Rusijos ginkluotųjų pajėgų 366 – ojo pulko karininkų ir puskarininkių, visiškai sunaikino azerbaidžaniečių gyvenamą Kalnų Karabacho rajono centrą Chodžalį112. Per vieną naktį buvo žvėriškai nužudyta 613 žmonių, jų tarpe 106 moterys ir 23 vaikai. Dar 487 miestelio gyventojai buvo suluošinti, 1275 – paimti įkaitais, 150 – dingo be žinios. Kaip ir amžiaus pradžioje, žudynes lydėjo sadistinės perversijos113: nėščioms moterims išskrosdavo pilvus ir, išėmę iš jų dar negimusius vaikus, užsiūdavo juose nupjautas vyrų galvas. Chodžalio „operacijos“ dalyvis Daūdas Heirijanas savo knygoje „Ararato didvyriai“ taip aprašo savo įspūdžius: „Kovo 2 dieną „Gaflano“ grupė, kuri specializavosi lavonų deginime, surinko virš šimto tiurkų (azerbaidžaniečių – I. M.) lavonų ir sudegino juos maždaug už kilometro į vakarus nuo Chodžalio…Paskutiniame automobilyje aš pamačiau maždaug dešimties metų mergaitę, sužeistą į kaktą ir į rankas. Nežiūrint alkio, šalčio ir patirtų sužalojimų, šis vaikas pamėlusiu veidu dar buvo gyvas. Ji tyliai alsavo. Aš negaliu pamiršti šito su mirtimi kovojančio vaiko akių…Netrukus kareivis, kurį vadino Tigranianu, pakėlė šitą nejudančią mergaitę ir numetė ją ant lavonų…Po to juos padegė. Man pasirodė, kad tarp degančių lavonų kažkas šaukiasi pagalbos…Po to aš jau nebegalėjau eiti toliau…“ Rusijos ginkluotųjų pajėgų 366 pulkas buvo išvestas į Rusiją ir išformuotas, tačiau nei vienas jo karininkas nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl įvykdytų nusikaltimų. Maža to, Armėnijos prezidentas Robertas Kočarianas pripažino vieną aktyviausių Chodžalio skerdynių dalyvį, ekstremistinės organizacijos ASALA („Armėnų slaptoji armija Armėnijai išvaduoti“) narį Vazgeną Sislianą Karabacho karo didvyriu.

     Yra žinoma, kad šios organizacijos įkūrėjas, Irake gimęs Akopas Akopianas, žinomas dar kaip Bedrosas Oganesianas, buvo palestiniečių teroristinės grupės, nužudžiusios Izraelio sportininkus Miuncheno olimpinėse žaidynėse 1972 metais, narys114.

     Kartu su azerbaidžaniečiais nukentėjo ir neseniai Chodžalyje apsigyvenę turkai – meschetai, kuriuos 1944 metais J.Stalinas ištrėmė iš Gruzijos, 1989 metais Uzbekijos SSR valdžia – iš Uzbekijos ir 1992 metais armėnų kareiviai – iš Kalnų Karabacho…115

     Azerbaidžano parlamento vadovas Isa Gambarovas spaudoos konferencijos Baku metu pareiškė, kad yra duomenų, įrodančių, kad Armėnija prekiauja gyvų azerbaidžaniečių belaisvių organaias116.

     Tragedijos mastai sukrėtė pasaulio bendruomenę. Štai tik keletas ištraukų iš šiam masinio teroro aktui skirtų publikacijų:

     „Armėnų kareiviai išpjovė šimtus pabėgėlių šeimų. Liudininkai pranešė, kad buvo sušaudyta virš 450 azerbaidžaniečių, tarp kurių buvo daug moterų ir vaikų. Šimtai, o gal ir tūkstančiai žmonių dingo…Daugelis žmonių buvo suluošinti, o iš vienos mažos mergaitės liko tik galva…“ („Times“)

     „Videokamera parodė vaikus nupjautomis ausimis.Vienai pagyvenusiai moteriai buvo nukirsta pusė veido. Vyrai buvo skalpuoti…Majoras Leonidas Kravecas: „Aš pats mačiau kalvoje apie šimtą lavonų. Vienas berniukas buvo be galvos. Visur buvo matyti ypatingai žiauriai nužudytų moterų, vaikų ir senių lavonai“ („Izvestija“)

     „Chodžalis buvo varganas azerbaidžaniečių miestas su tuščiomis parduotuvėmis ir purvinomis gatvėmis be medžių. Bet tai buvo namai tūkstančiams azerbaidžaniečių, kurie geresniais laikais dirbo laukuose ir augino žąsis. Praėjusią savaitę jis dingo nuo žemės paviršiaus“ („Sunday Times“)

     Genocidas nesibaigė Chodžalio tragedija, jis tęsėsi kitose Kalnų Karabacho ir kitų gretimų Azerbaidžano rajonų vietovėse. Kovo 12 dieną po to, kai Agdamo miestas buvo apšaudytas raketomis, jame žuvo 10 ir buvo sužeista 30 žmonių. Kovo 17 dieną buvo sudegintas Karadaglio kaimas, kuriame buvo nužudyti 77 žmonės; kiti dingo be žinios. Balandžio 2 dieną Kelbadžaro rajono Bašlybelos gyvenvietėje buvo nužudyti 28 žmonės, dar 18 paimti įkaitais. Šį sąrašą galima tęsti iki begalybės.

     Armėnų šaltiniai atspindėjo tų dienų įvykius visiškai priešingai. Buvo pranešama apie 1992 metų kovo 6 dieną azerbaidžaniečių sunaikintą armėnišką Karančio kaimą ir Askerano miesto šturmą, kuriame dalyvavo Nepriklausomų valstybių sandraugos (kitaip sakant, Rusijos) 23 divizijos šarvuota technika119, ir apie užminuotą lavoną, kurį armėnams perdavė azerbaidžaniečiai apsikeitimo žuvusiųjų kūnais metu120. Karo veiksmų zonoje dar 1991 metų rudenį apsilankęs rusų poetas Andrejus Švedovas irgi teigė, kad „ketvirtoji armija Šaumiano rajone ir vidaus kariuomenė Stepanakerte vienareikšmiškai palaiko azerbaidžaniečius“121. Deja, įvykių raida rodo ką kitą. Nekelia abejonių tik tai, kad SSRS, o vėliau Rusijos valdžia sąmoningai kurstė Užkaukazės tautas vieną prieš kitą, dosniai aprūpindama kariaujančias puses ginklais ir šaudmenimis122. Peno armėnų propagandistams suteikė ir nušalintas Azerbaidžano prezidentas Ajazas Mutalibovas, pareiškęs, kad Chodžalio skerdynės buvo surengtos kažkokių neaiškių jėgų, siekusių jo atsistatydinimo123. Jo išvedžiojimais suskubo pasinaudoti ir panarmėnistų „advokatai“, kurie teigė, kad pasitraukimui paliktu koridoriumi pasinaudojo azerbaidžaniečių kovotojai, o per neapsižiūrėjima nukentėjo civiliai, kuriuos neva nužudė jų tautiečiai124.

     Galima teigti, kad tai tapo oficialia armėnų pusės versija, nes panašių išvedžiojimų galima rasti ir Levono Melik – Šachnazariano ir Haiko Demojano knygoje „Chodžalio byla: ypatingas aplankalas“ (2002). Tarp argumentų, neva įrodančių, kad armėnų pajėgos negalėjo išžudyti civilių, joje buvo pateiktas azerbaidžaniečių spaudoje paminėtas faktas, jog besiklausant armėnų kariškių radijo pokalbių buvo nugirstas nurodymas: „Moterų ir vaikų nežudykite. Surinkite juos centre“. O kad  buvo leista žudyti jaunus bei pusamžius vyrus ir senius – tai,  pagal tokią knygos autorių logika, nėra nusikaltimas. Minėtoje knygoje taip pat teigiama, kad vadinamosios Kalnų Karabacho Respublikos „Arcacho“ gelbėjimo tarnybos darbuotojai skerdynių vietoje rado tik 11 lavonų, o tai, kad žuvusiųjų dauguma buvo rasta ne pačiame Chodžalyje, o tarp armėniško Nachidževaniko kaimo ir Agdamo (kur tuo metu buvo įsitvirtinusios azerbaidžaniečių pajėgos), yra traktuojama kaip įrodymas, jog visus juos išžudė patys azerbaidžaniečiai, kurie tamsoje palaikė pabėgėlius armėnų kariais. Visiškai neigiamas ir rusų 366 pulko karių dalyvavimas Chodžalio tragedijoje, o galiausiai kaltė dėl jos suverčiama Turkijos spec. tarnyboms. (Левон Мелик – Шахназарян, Гайк Демоян. Ходжалинское дело: особая папка. Ереван, 2002)

     1992 metų gegužės 7 – 8 dienomis armėnų ginkluotos formuotės užėmė istorinę Karabacho chanato sostinę – Šušos miestą, tokiu būdu užbaigę Kalnų Karabacho „armėnizaciją“, o gegužės 18 – 19 dienomis – ir Lačino rajoną, esantį tarp Armėnijos ir Kalnų Karabacho. Tai užtikrino šio armėnų užimto Azerbaidžano  regiono geografinį ir transportinį ryšį su Armėnija. 1993 metų kovo 27 – balandžio 3 dienomis buvo okupuotas ir Azerbaidžano pietuose buvęs Kelbadžaro rajonas, iš kurio buvo išvaryti visi jo gyventojai – beveik 60 tūkstančių žmonių, 511 žmonių buvo nužudyti. Jungtinių Tautų Saugumo taryba buvo priversta priimti rezoliuciją Nr. 822, kuria buvo pareikalauta nedelsiant išvesti armėnų pajėgas iš Azerbaidžano teritorijos125. Vietoje to armėnai birželio 23 – 24 dienomis užėmė Agdamo rajoną, iš kurio turėjo bėgti apie 150 tūkstančių vietos gyventojų126. Daug žmonių žuvo ne tik karo veiksmų metu; jie buvo žudomi ir jau pasitraukę iš gimtųjų gyvenviečių. Buvo kesinamasi ir į Nachičevanės eksklavą127.

      Siekdamas sustabdyti karą, buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės departamento patarėjas Polas A. Goblas buvo pasiūlęs savąjį konflikto sureguliavimo planą, pagal kurį Azerbaidžanas turėtų perduoti Armėnijai dalį Kalnų Karabacho (ir „koridorių“ tarp Armėnijos ir Kalnų Karabacho), mainais gaudamas iš jos pietinę Zangezūro srities dalį. Daugiausia azerbaidžaniečių gyvenamos Kalnų Karabacho vietovės ir upių, aprūpinančių Baku miestą vandeniu, ištakos turėjo likti Azerbaidžano sudėtyje128. Deja, abi konflikto pusės šį planą atmetė – azerbaidžaniečiai nesutiko „mainikauti“ savo žemėmis, o armėnai įžiūrėjo P.A.Goblo plane klastą –slaptą Vakarų norą įkalinti Armėniją „turkų gniaužtuose“129.

      1993 metų birželio 29 dieną Jungtinių Tautų Saugumo taryba priėmė rezoliuciją Nr. 853 (1993), kuria patvirtino Azerbaidžano suverenitetą ir jo teritorijos vientisumą, taip pat pasmerkė Armėniją dėl to, kad ji naudoja jėgą siekdama užimti kitos valstybės teritoriją. Rezoliucijoje buvo pareikalauta nedelsiant pasitraukti iš Agdamo ir kitų Armėnijos okupuotų Azerbaidžano teritorijų130. Tačiau agresorių nesustabdė net tokios autoritetingos tarptautinės organizacijos teisėti reikalavimai.1993 metų rugpjūčio 23 dieną buvo užgrobtas Fizulio rajonas, iš kurio buvo išvaryti 153 tūkstančiai azerbaidžaniečių, rupjūčio 25 – 26 dienomis – Džabrajilo rajonas (57 tūkstančiai išvarytųjų), to pačio mėnesio 31 dieną – Gubadlio rajonas (virš 31 tūkstančio išvarytųjų), o 1993 metų spalio mėnesio pabaigoje – Zangilano rajonas (35 tūkstančiai išvarytų vietos gyventojų)131. Pabėgėliai buvo persekiojami Armėnijos ir vadinamosios „Kalnų Karabacho Respublikos“ karinių dalinių, kurie apšaudydavo jų vilkstines iš sraigtasparnių ir patrankų.

      Tokiu būdu iki 1993 metų pabaigos Armėnija okupavo net 20 procentų Azerbaidžano Respublikos teritorijos. Karo veiksmai ir žmonių žūdynės tęsėsi iki 1994 metų gegužės 16 dienos, kai buvo susitarta dėl ugnies nutraukimo. Didžioji dalis gyvenviečių buvo visiškai sugriauta ar sudeginta, jose likęs turtas – išgrobstytas. Dešimtys tūkstančiai žmonių buvo žvėriškai nužudyti, apie 50 tūkstančių – suluošinti, o daugiau negu milijonas – priverstas apleisti gimtąsias vietas, paliekant savo namus ir per visą gyvenimą užgyventą turtą. Azerbaidžano pusės skaičiavimais, bendri nuostoliai dėl armėnų agresijos sudaro apie 60 milijardų JAV dolerių. „Didžiosios Armėnijos“ planas, kurio panarmėnistams nepavyko sėkmingai realizuoti 1918 – 1920 metais, su nebyliu SSRS (nuo 1991 metų – Rusijos) valdžios pritarimu buvo dalinai realizuotas 1988 – 1993 metais, tik šįkart ne Gruzijos ir Turkijos, o Azerbaidžano sąskaita. Pasibaigus karo veiksmams, Armėnija ( kaip, beje, ir jos okupuotas Kalnų Karabachas) tapo monoetninė valstybe, todėl galima teigti, kad per penkis metus (1988 – 1993) regiono etnodemografinė situacija pasikeitė iš pagrindų. Per nepilną šimtmetį azerbaidžaniečių tauta patyrė net keturis genocidus – 1905 – 1906, 1918 – 1920, 1947 – 1952 ir 1988 – 1994 metais (pasibaigus karo veiksmams, 1994 metais Azerbaidžano geležinkeliuose ir Baku metropolitene buvo įvykdyti dar keli teroro aktai, kurių metų žuvo taikūs žmonės). Armėnija iki šiol atsisako pasitraukti iš okupuotų teritorijų, pripažinti azerbaidžaniečių tautos genocido faktą ir atlyginti jos padarytą žalą.

***

     Etniniai valymai, kurių metu tam tikrų teritorijų etnodemografinė situacija pakečiama išnaikinant ir išvarant ankstesnius šių teritorijų gyventojus, visuotinai pripažįstami genocidu, tiksliau viena iš jo atmainų – etnocidu. Tai yra nusikaltimas prieš žmoniją ir žmogiškumą, kurio negali pateisinti jokie tikri ar menami istoriniai, etnologiniai, religiniai ir kitokie argumentai, todėl ir panarmėnistų vykdytas azerbaidžaniečių (ir kitų islamą išpažįstančių Azerbaidžano tautų atstovų) genocidas nėra ir negali būti „teisingesnis“ negu pačios armėnų tautos patirtas genocidas, o „Didžiosios Armėnijos“ sukūrimo planas, kuris buvo realizuojamas vykdant etninius valymus, daug kuo primena nacių valdomos Vokietijos „gyvybinės erdvės“ („Lebensraum“) išplėtimo teoriją ir praktiką. Armėnijos nenoras spręsti skaudžios azerbaidžaniečių tautos genocido pripažinimo, okupuotų teritorių atlaisvinimo ir žalos atlyginimo problemos, vadovaujantis tarptautiškai pripažintomis teisės normomis ir principais, neleidžia visų pirma jai pačiai normalizuoti santykių su jos tiesioginėmis kaimynėmis. Be to, tai sudaro sąlygas Rusijai, kuri Kaukazo (ir ne tik Kaukazo) regione siekia savo destruktyvių geopolitinių tikslų, ir toliau manipuliuti šiuo „įšaldytu konfliktu“ bei jo dalyvių likimais.

Žygeivis
Kovas 19, 2010 at 10:14 am


    Kai kas klausia – kas teisus?

    Tačiau teisumas yra subjektyvi sąvoka. Ji priklauso nuo to, kokiais pasirinktais kriterijais yra vertinami vieni ar kiti įvykiai.

    O bendra visų tokių įvykių esmė yra ta, jog tautų maišymasis (imigracija, emigracija) niekada geruoju nesibaigia nei vietiniams (autochtonams), nei atvykėliams.

    Lietuviams, kurie dabar masiškai išvažiuoja į kitų tautų žemes, tai reikėtų atsiminti.

    P.S. Beje, gerb. Imantas kažkodėl nutylėjo, jog azerbaidžaniečių kalbiniai-kultūriniai (labai žymia dalimi ir genetiniai) protėviai tiurkai seldžiukai dabartinio Azerbaidžano teritoriją užkariavo tik 11 mūsų eros amžiuje, todėl reiktų aiškiai pasakyti, kad indoeuropiečių armėnų kalbiniai-kultūriniai protėviai į Užkaukazę atsikėlė beveik dviem tūkstančiais metų anksčiau, negu tiurkų azerbaidžaniečių protėviai klajokliai tiurkai oguzai-seldžiukai.

    Indoeuropiečių talyšų, tatų, airumų protėviai iranėnai gyvena Užkaukazėje jau 3000 metų (gal ir žymiai ilgiau), o įvairių senųjų Kaukazo tautų (lezginai, avarai, Kaukazo albanų palikuonys udinai, kryzai, chinalugai, budugai) protėviai gyvena čia dar seniau – ir visos šios autochtoninės tautos vis dar yra okupuotos tiurkiško Azerbaidžano ir joms neleidžiama įkurti savo nepriklausomas valstybes savose istorinėse-etninėse žemėse.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007