Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 03:22

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 03 Bal 2010 16:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

Zita Vanagaitė


    VANAGAITĖ Zita, 1942 09 05 Zastrone (Utenos r.), † 1990 08 03 Vilniuje;

    Architektė restauratorė, pogrindinės literatūros platintoja.

    1966 baigė Kauno politechnikos i-tą. 1966–1990 dirbo architekte restauratore Vilniaus paminklų konservavimo i-te. Atliko architektūrinius tyrimus, projektavo ir vykdė autorinę daugelio architektūrai reikšmingų Vilniaus senamiestyje bei Lietuvos rajonuose esamų pastatų priežiūrą.

    Sovietmečiu platino Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką,buvo pogrindžio leidinių Aušra ir Laisvės šauklys bendradarbė.

    Už Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos ir kitos pogrindinės spaudos dauginimą ir platinimą bei disidentų rėmimą 1999 apdovanota Lietuvos valstybės Vyčio Kryžiaus 4-ojo laipsnio ordinu (po mirties).

Š.: Z. Vanagaitės asmens archyvas. VUB RS F 242.

Nijolė Šulgienė

Informacija iš:

http://www.leidykla.vu.lt/inetleid/knygot/37/apzv1.pdf

**********************************************************

Šaltinis - http://www.mb.vu.lt/parodos/vanag.htm

Zita Vanagaitė

1942 – 1990


     Architektė-restauratorė, kraštotyrininkė, fotografė, aktyvi pogrindinės literatūros leidėja ir platintoja.
 
     1999 m. Vasario 16-osios proga apdovanota Vyčio kryžiaus 4-ojo laipsnio ordinu „už asmeninius nuopelnus, siekiant Lietuvos nepriklausomybės, ginant žmogaus teises ir laisves okupuotoje Lietuvoje.“ („Valstybės žinios“, 1999 m. vasario 19 d.)

     Gimė 1942 m. rugsėjo 5 d. Zastrono kaime, Utenos rajone, Daugailių progimnazijos mokytojos ir ūkininko šeimoje. Mamą mokytis leido dėdė arkivyskupas Mečislovas Reinys.

     Zita Vanagaitė, ankstyvoje vaikystėje susirgusi kaulų tuberkulioze, septynias klases baigė besigydydama Kauno m. Panemunės ir Romainių sanatorijose, 1957–1960 m. mokėsi Kauno Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje, kurią baigusi 1960 m. įstojo į Kauno politechnikos instituto (dabar Kauno technikos universitetas) Statybos fakulteto architektūros specialybę.

     Baigusi studijas, nuo 1966 m. iki mirties 1990 m. rugpjūčio 3 d. dirbo architekte-restauratore Vilniaus Paminklų konservavimo institute. Atliko architektūrinius tyrimus, projektavo ir vykdė autorinę priežiūrą daugeliui architektūros požiūriu reikšmingų Vilniaus senamiestyje bei Lietuvos rajonuose esančių pastatų: Vilniaus universiteto Lituanistikos centro, Sarbievijaus kiemo fasado, Knygyno ir kt. Jos pavardę dailininkas Vytautas Valius užrašė Lietuvių filologijos skaitykloje, autorių lentelėje, šalia savo nutapytų Donelaičio būrų. Kelis gyvenamuosius namus, XVII a. architektūrinius paminklus, Vilniuje. Jos parengtas Vilniaus senamiesčio 34-ojo kvartalo kompleksinis regeneravimo projektas 1973–1977 metų Visasąjunginėje darbų apžiūroje 1978 m. buvo apdovanotas SSRS architektų sąjungos diplomu.

     Nuo 1967 m. Zita Vanagaitė įsijungė į besiplečiantį kraštotyros judėjimą, žygeivių keliones, važiavo į ekspedicijas ir užrašinėjo dainas, papročius, atsiminimus Lietuvos kaimuose, o ir iš įvairiuose Sąjungos kampeliuose gyvenančių lietuvių, po sukilimų, tremčių išlikusių, dar mokančių lietuviškai pakalbėti ir padainuoti, su meile ir ilgesiu prisimenančių, kartais iš tėvų pasakojimų, savąjį kraštą: Baltarusijoje, Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje, Smolensko srityje, Sibire. Įsikūrus Liaudies dainų klubui, tapo aktyvia jo nare.

     Bendravo su veikliais kunigais, gaudavo iš jų draudžiamos literatūros (užsienyje leidžiamų kultūros, meno, filosofijos, religijos, istorijos temomis), vėliau pogrindžio spaudos. Daugino ir platino iš kunigų M. Dobrovolskio (Tėvo Stanislovo), P. Račiūno, Tėvo Jono Lauriūno pasiskolintus istorinius ir filosofinius leidinius, rusų emigrantų žurnalų straipsnius.

     Bendravo su žinomais disidentais Lietuvoje, rengė straipsnius pogrindžio „Aušrai“ apie apverktiną kultūros paminklų būklę, kraštotyrininkų persekiojimus, talkino leidžiant „Laisvės šauklį“.

     Draugavo su Rusijos, Estijos disidentais, perteikdavo jiems informaciją apie tikinčiųjų persekiojimo, rusifikacijos, brutalios ateizacijos įvykius Lietuvoje, vėliau pasiekdavusią Vakarų informacinius centrus.
Susirašinėjo, visaip rėmė, lankė tremtyje, padėjo siuntiniais ir žodžiu įkalintiems laisvės gynėjams, globojo politinių kalinių artimuosius.

     Ištisą dešimtmetį (1975–1985) jos butas Vilniaus senamiestyje buvo daugelio į Vilnių atvykstančių latvių, estų, rusų, ukrainiečių ir kitų disidentų bei grįžusių iš lagerių politinių kalinių susitikimo vieta, kur buvo dalijamasi naujienomis, informacija, pogrindine literatūra.

    1988 m. ,įsikūrus Sąjūdžio komisijai stalinizmo nusikaltimams tirti, Zita Vanagaitė įsijungė į jos darbą, pati rinko ir sutelkė būrį talkininkų surinkti, perrašinėti ir sisteminti žmonių pateikiamą medžiagą apie sovietinio režimo nusikaltimus Lietuvoje.

     Nuo 1988 m. rugsėjo aktyviai dirbo Politinių kalinių gelbėjimo komitete, vėliau, 1988 m. pabaigoje, kartu su P. Pečeliūnu, J. Bieliauskiene įkūrė Politkalinių ir tremtinių globos grupę, besirūpinančią ir grįžtančių tremtinių apgyvendinimu Lietuvoje.

     1990 m Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyrius priėmė Zitos Vanagaitės rankraštinį ir fotografijų archyvą. Jame – keletas asmens dokumentų, nemažai korespondencijos. Tai draugų laiškai, iš armijos, tremties ir kalėjimų, iš tuomet taip aiškiai atskirto užsienio, Punsko krašto lietuvių, Ukrainos, Estijos disidentų, iš kraštotyrinėse ekspedicijose aplankytų žmonių. Ekspedicijų užrašai, brėžiniai, žemėlapiai, surinkta tautosaka. Daugybė fotografijų ir skaidrių iš gausių kelionių po Lietuvą ir su mūsų istorija susijusių vietovių, architektūros ir istorijos paminklų. Keletas pogrindžio spaudos leidinių, poezijos ir vertimų, prisiminimų apie tardymus, susidūrimus su tuometiniu saugumo komitetu. Pirmųjų „Vilnijos“ draugijos susirinkimų konspektai. Nuo 1988 metų darbo Politinių kalinių ir tremtinių globos grupėje dokumentai. Buvo bandyta surinkti ir draugų atsiminimus apie Zitą Vanagaitę. Kol kas yra tik keli, bet jie visada gali būti papildyti, tapti gyvais laikmečio liudijimais.

    Rugsėjo 5 d. Bibliotekoje surengta paroda Zitos Vanagaitės 65-tajam gimtadieniui. Į atidarymą susirinko Zitos draugai, bičiuliai, bendradarbiai, liaudies dainas padainavo „Ūlos“ folklorinis ansamblis, vadovaujamas Janinos Bukontaitės, įžanginį žodį tarė VUB direktorė kultūros paveldui B. Butkevičienė, atsiminimais pasidalijo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Archyvinio vardynų skyriaus vedėja Birutė Burauskaitė, sesuo Vida Rastenienė, kraštotyrinių ekspedicijų ir disidentinės veiklos bendražygiai Virginija ir Vytautas Bogušiai, Vytenis Andriukaitis, Elvyra Lapinskienė. Kunigas Julius Sasnauskas perskaitė eilėraštį Zitai, parašytą 1992 m. Visus sujungė ir vienijo prisiminimų dvasia.

Paroda veikia Vilniaus universiteto bibliotekos III aukšte 2007 09 05 – 2007 10 29.

Parodą parengė Loreta Vinclovienė

**********************************************************

    Zita Vanagaitė kartu su Terse Birute Burauskaite (slapyvardžiu V. Karalius) 1978 m. parašė straipsnį apie kraštotyros žlugdymą ir kraštotyrininkų persekiojimus („Aušra“, 1978 m., Nr. 9(49), p. 10–21).

AUŠRA NR. 9 [49], 1978.1. - Iš Lietuvos jaunimo sąjūdžių istorijos (1960 - 1978)


Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika
http://www.lkbkronika.lt/index.php?opti ... Itemid=222

viewtopic.php?t=4422

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007