Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 09:32

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 01 Vas 2008 16:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
ATMENA TURISTUI, 1969

TURISTE!


     Tavo žygių maršrutai kerta kaimus, miškus, upes ir ežerus. Keliaudamas po gimtąjį kraštą, Tu sutinki įvairaus laikotarpio žmonių kultūrinės veiklos pėdsakus. Daugelis jų yra vertingi liaudies kultūros paminklai, ir jų išsaugojimas yra kiekvieno savo tėvynę mylinčio žmogaus pareiga, visų mūsų garbės reikalas.

     Mes gyvename laikotarpiu, kai smarkiai didėja civilizacijos įtaka kaimui. Kas dieną keičiasi kaimo buitis ir papročiai, nyksta liaudies kūryba ir amatai. Daugelį vertingų dalykų atmena tik senosios kartos žmonės. Todėl labai svarbu suspėti suregistruoti ir užfiksuoti visus istorijos, architektūros, dailės ir liaudies meno objektus. UTK ragina visus turistus aktyviai prisidėti prie paminklų apsaugos ir kraštotyrinės veiklos.

    Šiame darbe rekomenduojame vadovautis šiais 10-čia principų.

    1. Žygiui reikia gerai pasiruošti: kruopščiai išsistudijuoti maršrutą ir jame esančius istorinius, archeologinius, liaudies meno, etnografinius ir kt. paminklus.

     Literatūros galima gauti Respublikinės bibliotekos lituanistikos skyriuje (III a.).

     Visų kultūros paminklų sąrašai yra LTSR Kultūros ministerijoje (Pionierių 8) ir LTSR Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijoje (Trakų 2).

    2. Eidamas į žygį, turėk bloknotą, pieštuką ir fotoaparatą.

    3. Pastebėjęs žalojamus paminklus: kasamus piliakalnius ar kapinynus, skaldomus archeologinius akmenis, griaunamas senas trobas, malūnus ir kitus ūkinius pastatus, žalojamus architektūros paminklus - užsirašyk tikslią paminklo vietą (rajoną, kolūkį, kaimą) ir žalojimo būdą. Jei gali, nufotografuok paminklą, sužinok, kas jį žaloja, ir sudrausk.

     Grįžęs iš žygio, tuojau pat pranešk UTK valdybai arba Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijai (Trakų 2), tel. 2-24-76 arba 2-37-02.

     Apie senas, ypač vertingas nukeliamas sodybas (gyvenamuosius ir ūkinius pastatus), nenaudojamus namų apyvokos daiktus, įvairius rakandus pranešk UTK valdybai arba LTSR Liaudies buities muziejui (Kaunas, Muziejaus 13).

    4. Pastebėjęs, kad paminklų būklė bloga: apleistos istorinės vietos, netvarkomi karių, mokslo, kultūros ir visuomenės veikėjų kapai, blogai prižiūrimi archeologiniai, etnografiniai ir architektūriniai paminklai (pilys, malūnai, koplyčios ir kt.) - užsirašyk tikslų paminklų adresą (rajoną, kolūkį, kaimą), aprašyk būklę ir paminklą nufotografuok. Grįžęs iš žygio, surinktus duomenis įteik UTK valdybai.

    5. Ypatingą dėmesį atkreipk į liaudies skulptūrą. Užtikęs kelyje koplytstulpius, koplytėles su skulptūromis ir ornamentuotus kryžius - fotografuok juos, užsirašyk tikslią jų vietą (rajoną, kolūkį, kaimą, nurodyk artimiausias sodybas, kelius ar kitus objektus, pagal kuriuos būtų galima surasti). Pasižymėk jų būklę. Nurodyk, kiek ir kokių skulptūrėlių juose yra. Sužinok iš artimiausių gyventojų, koks meistras jas sukūrė (pavardė, vardas, kada ir kur gyveno, kur palaidotas). Sužinok, ar netoli nėra kitų šio ar kito meistro kūrinių. Jei yra, pasistenk ir juos aplankyti, nufotografuoti ir aprašyti.

    6. Sužinok, ar gyventojai savo namuose neturi liaudies meistrų skulptūrėlių ar kitokių kūrinių (grafikos, tapybos, tekstilės, keramikos ar metalo). Jei turi, - užsirašyk tikslų savininko adresą, pavardę ir aprašyk kūrinius.

    Grįžęs iš žygio, duomenis pristatyk UTK valdybai arba LTSR Istorijos-etnografijos muziejui (Vrublevskio 1).

    7. Atėjęs į kaimą, sužinok, ar negyvena jame įdomių žmonių: liaudies menininkų, dainininkų, poetų, pasakorių, audėjų, muzikantų, laisvamanių, revoliucionierių ir kt. Jei gyvena - aplankyk juos, nufotografuok, užsirašyk tikslų adresą, pasikalbėk. Jei gali, užrašyk jų pasakojimų, dainų, prisiminimų. Baigęs žygį, medžiagą pristatyk UTK valdybai.

    8. Atėjęs į kaimą, sužinok, gal yra iš čia kilęs ar gyvenęs koks žymus visuomenės, kultūros ar mokslo veikėjas. Jei taip - aplankyk vietas, susijusias su jo gyvenimu, nufotografuok jas, užrašyk giminių ar kaimynų prisiminimus apie jį.

    9. Populiarink gamtos ir kultūros paminklus, aiškink kaimo gyventojams jų išsaugojimo reikšmę ir tai, kad negalima patiems savavališkai restauruoti paminklų (dažyti liaudies skulptūrų, remontuoti koplytstulpių, koplytėlių ir pan.).

    Kas ketintų restauruoti, turi pranešti LTSR Kultūros ministerijos Muziejų ir kultūros paminklų apsaugos Valdybai (Vilnius, Pionierių 8, tele. 2-65-48, 2-07-16) ir, gavęs leidimą, parsikviesti restauratorių.

    10. Fotografija yra vienas tiksliausių ir objektyviausių dokumentų, atkuriančių vieną ar kitą objektą. Kaimas kasdien keičiasi. Senų trobų vietoje išauga mūriniai pastatai. Praeis 10 metų ir žymiai pasikeis kaimo vaizdas, jo gyventojų buitis ir papročiai. Todėl - fotografuok ne tik atskirus kultūros objektus, bet ir bendrą šiandieninį kaimo kraštovazdį, gyventojus, jų darbus ir papročius. Kad atsimintum, ką fotografuoji, - eilės tvarka užsirašyk į bloknotą.

    Saugok fotonegatyvus, metrikuok juos, o atliekamus fotonegatyvus ir nuotraukas perduok amžinam saugojimui Kino foto fonodokumentų archyvui (Vilnius, Trakų 9/1).

    Negailėk filmo juostos!
    Už tai tau dėkos ateities kartos.

    Būk malonus ir korektiškas su kaimo žmonėmis!

    Kraštotyrinė veikla suteiks Tavo žygiui prasmės ir įdomumo.  Tu nuveiksi naudingą darbą ir atliksi pareigą gimtajam kraštui!

UTK kraštotyros sektorius.

Sudarė Vidmantas Kučas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007