Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 12 Geg 2024 04:31

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 15 Sau 2011 16:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Mokslinius-istorinius tyrimus apie žygeivių ir kraštotyros judėjimus atliko prof. Ainė Ramonaitė ir jos vadovaujama grupė (AINĖ RAMONAITĖ (g. 1976) – soc. m. daktarė, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto prof.).

Ainė Ramonaitė yra išleidusi apie tai knygų („Sąjūdžio ištakų beieškant: nepaklusniųjų tinklaveikos galia“ (2011), tęsinys: „Nematoma sovietmečio visuomenė“), ir nemažai paskelbė įvairių straipsnių.

************************************************

Šaltinis internete - http://www.sovietika.lt/539449/straipsn ... -lietuvoje

Sovietika - Sovietinės okupacijos studijos - 1944 - 1990

Šaltinis
“Naujasis Židinys-Aidai”, 2010, nr. 7-8

Autorius
Ainė Ramonaitė

Data ir vieta
2010 08, Vilnius

Rūšis
akademinis

“Naujojo Židinio-Aidų” 2010 m. nr. 7-8 skirtas temai "Lietuvos laisvėjimo pavidalai"

Pilietinė visuomenė sovietų Lietuvoje?


Ainė Ramonaitė
2010 09 02

      Klausti, ar sovietų Lietuvoje egzistavo pilietinė visuomenė, paskatino noras suprasti, iš kur 1988 m. radosi Sąjūdis. Socialinių sąjūdžių tyrinėtojai teigia, jog revoliucijos ir masiniai judėjimai neatsiranda vien tik iš nepasitenkinimo esama situacija.

      Revoliucija kyla tik ten ir tada, kai atsiranda palanki proga ir jau esama socialinių tinklų, leidžiančių greitai mobilizuotis. Masinis socialinis sąjūdis negali rastis „tuščioje erdvėje“, atomizuotoje visuomenėje. Socialinis sąjūdis po savęs palieka didelius socialinio kapitalo išteklius, tačiau ir pats turi remtis bent tam tikra jau esama šių išteklių baze.

     Iš pirmo žvilgsnio bandymas įrodinėti, jog totalitariniame režime egzistavo pilietinė visuomenė, gali pasirodyti keistai. Juk pilietinė visuomenė – tai laisvės sritis(1), o totalitarizmas apibrėžiamas kaip bet kokį savarankišką socialinį gyvenimą griaunanti ir bet kokius socialinius santykius „suvalstybinanti“ sistema(2).

      Taigi totalitarizmas, regis, yra pilietinės visuomenės priešybė. Kita vertus, būtent Solidarumo sąjūdis Lenkijoje, disidentinis pasipriešinimas Vengrijoje, Čekoslovakijoje ir kitose Vidurio ir Rytų Europos (VRE) šalyse sugrąžino pilietinės visuomenės sąvoką į Vakarų politinį diskursą(3). Visuotinai sutariama, jog 1989 m. revoliucijos VRE reiškia pilietinės visuomenės pergalę prieš komunistinį režimą.

     Netrūksta duomenų, jog VRE (post)totalitarinėse visuomenėse egzistavo tam tikros „laisvės salos“, kai kur įgavusios gana plataus „paralelinės visuomenės“ tinklo pobūdį, ir būtent šio tinklo išplitimas ir sutankėjimas nulėmęs komunistinio režimo griūtį(4).

     Tačiau sovietų Lietuvoje, kaip ir visoje Sovietų Sąjungoje, anot Baltijos šalių pilietinę visuomenę tyrinėjusio Anderso Uhlino, disidentų pajėgų būta tokių menkų ir fragmentuotų, jog kalbėti apie pilietinės ar „paralelinės“ visuomenės egzistavimą iki 1988 m. esą negalima(5).

     Šiame straipsnyje ir siekiama įrodyti, jog sovietų Lietuvoje dar gerokai iki Sąjūdžio susikūrimo būta ryškių pilietinės visuomenės apraiškų.

     Visų pirma apibrėžiama pilietinės visuomenės sąvoka taip, jog ją būtų galima taikyti nedemokratiniams (autoritariniams ar posttotalitariniams) režimams.

      Antra, išskiriami sovietų Lietuvoje iki 1988 m. egzistavusių formalių ir neformalių pilietinių organizacijų tipai. Jie iliustruojami konkrečiais pavydžiais, remiantis preliminariais tyrimo „Sąjūdžio fenomenas: pilietinio judėjimo tinklaveikos studija“ duomenimis, brėžiami pirminiai pilietinės visuomenės Lietuvoje raidos XX a. septintame-devintame dešimtmetyje kontūrai.

     Tačiau dar prieš tai aptartini du klausimai. Pirma, ar iš principo galima kalbėti apie pilietinę visuomenę sovietų politinio režimo sąlygomis?

     Antra, jeigu pilietinės visuomenės koncepcija teoriškai suderinama su (post)totalitarinio režimo sąvoka, tai ar pakanka faktų teigti, jog sovietų Lietuvoje būta gyvybingos pilietinės visuomenės? Į antrąjį klausimą šiame tekste nepretenduojama atsakyti galutinai, o teketinama pateikti metodologines gaires ateities tyrimams ir tam tikras empirines iliustracijas.

Pilietinės visuomenės samprata ir jos pritaikymas nedemokratiniam režimui


      Pilietinė visuomenė paprastai suprantama kaip autonomiška, save reguliuojanti ir organizuojanti, nuo valstybės nepriklausoma viešoji sritis, įsiterpianti tarp privačiosios ir politinės sferų(6).

      Tobulame totalitariniame režime pilietinė visuomenė neįmanoma, nes totalitarinio režimo esmė, kaip jau minėta, – įsiskverbti į visas gyvenimo sritis ir politizuoti, pajungti savo valiai ir ideologijai ne tik viešąjį, bet ir privatųjį gyvenimą, sutraukyti bet kokius natūralius socialinius ryšius.

      Tačiau sovietų valdžia Lietuvoje, regis, niekada nebuvo pasiekusi vėberiškąja prasme idealaus modelio (ką reiškia jau vien partizaninio pasipriešinimo mastas ir trukmė), o po Stalino mirties, kaip pripažįsta politinių sistemų teoretikai, Sovietų Sąjungoje įsivyravo posttotalitarinis režimas, kuriam būdingas tam tikras socialinis pliuralizmas.

      Esminis skirtumas tarp totalitarizmo ir posttotalitarizmo, anot Juano J. Linzo ir Alfredo Stepano, esąs tas, jog posttotalitariniam režimui pasiekus brandą, susiklosto „antroji“ arba „paralelinė kultūra“, ir net jei jos lyderiai dažnai įkalinami, jie „gali suburti gana platų sekėjų ratą ir sukurti patvarias opozicines organizacijas pilietinėje visuomenėje“(7).
Iš esmės klausimas apie pilietinę visuomenę yra klausimas apie laisvės mastą.

     Tokiu atveju svarbu, kaip suprantame laisvę.

     Jei ją apibrėšime taip, jog pilietinę visuomenę sudaro teisiškai laisvi individai, tai tuomet turėsime konstatuoti, jog sovietinėje sistemoje pilietinės visuomenės nebuvo ir negalėjo būti.

     Tačiau jei laisvę suprasime kaip gebėjimą savarankiškai veikti ne pagal valstybės nurodymus, bet išlaikant bent santykinę autonomiją, tuomet pilietinės visuomenės sąvoka yra lygiai prasminga kalbant ir apie nedemokratines valstybes. Skirtumas nuo demokratinių visuomenių būtų tik toks, jog laisvė čia ne suteikiama įstatymais, bet atsikovojama, įvairiais būdais „plečiant kalėjimo sienas“.

      Kita vertus, pilietinės visuomenės sąvokos negalima tapatinti su laisvės sąvoka – tuomet šis konceptas prarastų savarankišką reikšmę. Pilietinė visuomenė juk ne tik autonomiška, bet ir save organizuojanti; ji yra ne laisvų individų sankaupa, o tam tikras (savanoriškas) bendruomeninis darinys.

      Būtent šis matmuo, regis, ir yra svarbiausias šiuolaikinėje pilietinės visuomenės sampratoje. Esminė ypatybė čia yra gebėjimas įveikti kolektyvinio veiksmo dilemas, t. y. gebėjimas veikti dėl bendrojo gėrio savanoriškai susitariant ir susiorganizuojant be valstybės įsikišimo(8).

      Žvelgiant šiuo aspektu, pilietinės visuomenės priešybė yra atomizuota, neorganizuota, pasyvi arba „amoralaus šeimyniškumo“ ryšių apipinta visuomenė, gebanti veikti tik klientelinių arba giminystės ryšių siejamų grupių ribose.

      Kaip įtikinamai atskleidžia racionalaus pasirinkimo teorijos atstovai, gebėjimas veikti bendros naudos labui, kuriant grupines gėrybes, kurių negalima padalyti kiekvienam pagal indėlį, negali būti paaiškintas paprastu racionaliu individo interesu.

      Bet koks pilietinis veikimas, bet kurios organizacijos, net ir medžiotojų būrelio ar boulingo lygos gyvavimas priklauso nuo individualios atsakomybės grupei masto ir pasitikėjimo kitais, o tai, savo ruožtu, priklauso nuo grupės vidinių ryšių tankumo, normų ir sankcijų egzistavimo(9).

      Savanoriškų, iš apačios susikūrusių formalių ar neformalių grupių, organizacijų, draugijų, klubų, partijų, bent kiek tvaresnio neformalaus socialinio tinklo, taip pat nepriklausomos žiniasklaidos egzistavimas yra saviorganizacijos įrodymas, taigi visa tai galima laikyti pilietinės visuomenės apraiškomis ir išraiškomis(10).

Pilietinės visuomenės paieškų sovietinėje sistemoje metodologinės problemos


      Tiriant pilietinę visuomenę demokratinėje sistemoje paprastai apsiribojama itin paprasta šios sąvokos operacionalizacija – pilietinė visuomenė matuojama pagal įregistruotų savanoriškų asociacijų skaičių arba pagal žmonių, dalyvaujančių tokiose asociacijose, procentą(11).

      Tokia elgsena, deja, visiškai netinkama tiriant (post)totalitarinę sistemą, kadangi daugelis visuomeninių organizacijų (partijos, profsąjungos, jaunimo, sporto organizacijos, saviveikliniai kolektyvai) tokiose sistemose esti sukurtos iš viršaus ir skirtos ideologiniams režimo tikslams įgyvendinti.

      Taigi jos negali būti laikomos pilietinės visuomenės apraiškomis, nes neatitinka nei autonomijos, nei saviorganizacijos reikalavimų. Pilietinės visuomenės organizacija neturi būti įkurta režimo iniciatyva, ji neturi priklausyti ideologiniam režimo planui, priešingai – ji turi atsirasti „iš apačios“, siekiant atsikovoti daugiau erdvės neideologiniam (nors nebūtinai antisisteminiam) veikimui.

      Esminis klausimas yra metodologinis – kaip atpažinti pilietinės visuomenės apraiškas sovietiniame režime, kai tos apraiškos abiejų pusių (ir režimo, ir pilietiškai sąmoningų veikėjų) buvo stropiai slepiamos. Siekiant išvengti represijų, bet kokios nepriklausomos iniciatyvos turėjo būti arba nepastebimos, neapčiuopiamos, nesusekamos („organizacija be organizacijos“), arba išmoningai maskuojamos po oficialių organizacijų „stogu“.

      Pirmojo tipo neformalios organizacijos – sąjūdžiai, subkultūros, neformalūs sambūriai, asmeniniai rateliai, salonai – nėra lengvai apčiuopiami tradiciniais istorikų metodais, kadangi jų veikla sąmoningai ir specialiai nebuvo dokumentuojama: nėra nei sąrašų, nei protokolų, nei paminėjimų oficialiojoje spaudoje.

      Neatsitiktinai turbūt istorikai, užsiimantys neformaliomis sovietų Lietuvos gyvenimo pusėmis, didžiausią dėmesį sutelkia į „daiktinę“ tokių sąjūdžių išraišką – pogrindinius samizdato leidinius(12), o pati tokių judėjimų veikla ištirta dar labai menkai.

      Antrojo tipo organizacijos apčiuopiamos lengviau: archyvuose, oficialiojoje spaudoje galima rasti jų egzistavimą ir veiklą dokumentuojančių įrodymų. Kai kurios jų pačios yra išleidusios gana išsamius atsiminimų rinkinius ar kitaip dokumentavę savo istoriją.

      Tačiau čia iškyla kita problema – kaip atpažinti tokias organizacijas, kaip atskirti jas nuo formaliųjų, iš viršaus sukurtų ir režimo visuomenės kontrolės planą įgyvendinančių organizacijų.

      Formalūs požymiai – pavadinimas, institucinė priklausomybė, oficialūs organizacijos nuostatai tegali labai menkai padėti net ir akyliems tyrėjams, kadangi nesisteminiai organizacijų tikslai buvo stropiai užmaskuoti, stengiantis juos paslėpti nuo dar akylesnių sovietinių represinių struktūrų.

      Idant organizaciją galėtume priskirti pilietinei visuomenei, ji turi būti:

1) įkurta „iš apačios“, nuo valdžios nepriklausoma iniciatyva,

2) jos veikla turi būti bent iš dalies savarankiška, ne valstybės surežisuota.

      Atpažinti tokias organizacijas sovietinėje sistemoje tyrėjams pirmiausia gali padėti išsiaiškinimas jų įkūrimo aplinkybių, remiantis pačių dalyvių atsiminimais apie tai, kokiais tikslais ir kokiomis aplinkybėmis buvo įkurta organizacija.

      Antras svarbus požymis – režimo represijų ir kontrolės mastas, įrodantis organizacijos veiklos „nesistemiškumą“: jis gali būti įvertinamas ir pasitelkiant dalyvių atsiminimus, ir archyvinius duomenis.

      Puikiai tam tikslui pasitarnauti gali žymusis generolo majoro Henriko Vaigausko vadovėlis praktikams Lietuvių nacionalistų kenkėjiška veikla ir kova su ja – jame „nacionalistiniams kenkėjams“ priskiriamos ne tik disidentinės, bažnytinės, žygeivių, kraštotyrininkų organizacijos, bet ir pankų, metalistų subkultūros, t. y. įvairaus pobūdžio organizacijos, neįtelpančios į tvarkingą sovietinę sistemą.

      Būdingas ir spalvingas organizacijos sukūrimo „iš apačios“ pavyzdys galėtų būti Indijos bičiulių draugijos, 1968 m. pradėjusios organizuoti Rasų šventimą Kernavėje ir išaugusios į kraštotyrinį ramuviečių sąjūdį, įkūrimas.

      Anot Jono Trinkūno, „mums Indijos bičiulių draugija tarnavo kaip priedanga – įteisinta organizacija, dar kažkokios tarybinės Ryšių su Indija draugijos sekcija“(13).

      Kaip pasakoja vienas iš organizacijos lyderių Antanas Gudelis:

     „Trinkūnas idėją pasiūlo ir Danielius Antanas, anglistas, sugalvojo būdą nuvažiuoti į Maskvą „apžaist situaciją“. Vietoj mūsų nieks nebūtų registravę. O be to, tuo metu Tarybų Sąjungos santykiai su Indija buvo visais lygiais plėtojami. Vienas dalykas, Tarybų Sąjunga buvo suinteresuota su Indija draugauti, ten įtampos su Kinija. O kitu lygiu – tai buvo toks proveržis daug daug dalykų. Faktiškai pradėjo eiti daug rusiškai literatūros apie induizmą, apie indiškąją mistiką, apie indų filosofiją. Tai buvo alternatyva ideologijai ir kartu savaip legali“(14).

      Tai, jog kraštotyrininkų sąjūdis yra pilietinės visuomenės apraiška, patvirtina ir neigiamas sistemos požiūris. Iš Indijos bičiulių draugijos kilusios vilniškės Ramuvos veikla po kelių metų buvo uždrausta, o jos darbą atsargesnėmis formomis tęsusi Vilniaus universiteto kraštotyrininkų Ramuva – akylai prižiūrima.

      Kaip liudija ilgametis VU Ramuvos vadovas Venantas Mačiekus, „šių eilučių autorius KGB įgaliotinio universitetui retkarčiais (dažniau iki 1979 metų (iš viso apie 12 kartų) buvo apklausinėjamas. [...] Jam rimtai buvo paaiškinta, jog Sovietų sąjungoje yra tokia nuostata, kad visi, kurie veikia kultūros srityje, ypač tie, kurie, kaip mūsų ramuviečiai, veikia savo iniciatyva, turi būti „po gaubtuku“ (pasakė rusiškai – „pod kolpačkom“), atseit turi būti prižiūrimi“(15).

Pilietinės visuomenės organizacijų sovietų Lietuvoje tipai ir pavyzdžiai


      Iš aptartųjų metodologinių problemų matyti, jog atskleisti visą pilietinės visuomenės sovietinėje sistemoje vaizdą bus itin sudėtinga. Tačiau iš preliminarių duomenų galima bandyti brėžti bendrus kontūrus ir pasirinkus keletą taškų pailiustruoti realiais pavyzdžiais.

      Visą formalių ir neformalių organizacijų įvairovę prasminga dalyti į kelis sluoksnius: pogrindinę erdvę, neformalią nesisteminę erdvę ir legalią nesisteminę erdvę. Kiekviename šių sluoksnių dar galima rasti po keletą tipų organizacijų.

     Pogrindinėje erdvėje veikė kelių tipų socialiniai tinklai: politinės organizacijos, nepolitinės organizacijos ir pogrindinės spaudos platinimo tinklai.

      Visiems jiems būdinga atvirai antisisteminė veikla, aukštas organizuotumo ir konspiracijos lygis. Prie politinių organizacijų, kaip antai Lietuvos laisvės lygos ar Helsinkio grupės galima priskirti ir nemažai mažesnių, trumpai gyvavusių organizacijų, tokių kaip Vidmanto Povilionio ir Šarūno Žukausko įkurta „Jaunoji Lietuva“.

     Jų tikslai buvo politiniai, atvirai antisisteminiai, vienas svarbiausių veiklos metodų – įvairų tekstų ir atsišaukimų platinimas.

      Šių organizacijų dydį įvertinti labai sunku, nes jo nežinojo nė patys vadai:

      „Mūsų organizacija buvo tokia – reiškia, trejetukais mes dirbom. [...] Kiekvienas trejetukas [veikia kartu] ir vienas žmogus išeina į kitą trejetuką. Trejetukais, trejetukais, trejetukais (vardija). Kad nebūtų, kad negalėtų nurodyt, kas, kiek ir ko. Jeigu aš pavedu kažkokį darbą, jis žino, kokie yra žmonės. Jis paveda tam, ten nueina ir kažkur kažkas kažką padaro. Ir ne mano reikalas. Kuo mažiau žinosi, tuo geriau“(16).

      Kaip nepolitinę pogrindinę organizacija galima nurodyti Eucharistijos bičiulių sąjūdį, įkurtą apie 1969 m. ir veikusį iki pat 1989 m. Jo nariai rengdavo reguliarius susitikimus, religinio turinio vaidinimus, rekolekcijas. Sąjūdžiui buvo būdinga tokia pati konspiracinė taktika – veikti grupelėmis, nežinoti vienas kito vardų ir pavardžių, neturėti sąrašų(17).

      Būdama religinio pobūdžio organizacija, ji kartu veikė kaip svarbus „paralelinės kultūros“ tinklas, puoselėjantis savo socialines normas, priešingas dominuojančiai kultūrai.

      Kaip teigia viena judėjimo aktyvių narių Ramunė Butkevičiūtė-Jurkuvienė, didelę dalį Eucharistijos bičiulių sudarė buvę politiniai kaliniai, disidentai ar jų šeimų nariai, kuriems dalyvavimas šioje veikloje buvo svarbus kaip būdas surasti bendraminčių, palaikyti vieniems kitus, padėti atlaikyti represijas ir spaudimą(18).

      Pogrindinių leidinių leidybos ir platinimo tinklai yra ypač svarbi pilietinės visuomenės raiškos forma. Žymiausias, žinoma, yra Katalikų Bažnyčios kronikos (KBK) tinklas, kurio įspūdingą mastą galima tik įsivaizduoti.

      Be tiesioginių KBK bendradarbių į šį tinklą įsijungė ir Eucharistijos bičiuliai, žygeiviai, kraštotyrininkai, kitų tinklų atstovai.

      Svarbūs pilietinės visuomenės židiniai buvo ir kultūriniai leidiniai, kaip antai 1978–1981 m. leista "Pastogė" ar jau vėlesniais laikais ėjęs "Sietynas", kurių lyderiai 1988–1990 m. atėjo į politiką.

      Neformaliai nesisteminei erdvei priskirčiau jaunimo subkultūras ir neformalius asmeninius ratelius, salonus.

      Anot Lietuvos subkultūrų tyrinėtojos Egidijos Ramanauskaitės, sovietų Lietuvoje galima išskirti dvi stilistiškai priešingas subkultūrų grupes:

1) etnokultūrinį judėjimą, išplitusį po 1960 m. per žygeivių, ramuviečių, jaunimo folklorinių ansamblių veiklą ir

2) vakarietiškas subkultūras – bigbyto grupes, hipius, vėliau metalistus, pankus(19).

      Ypač stiprus ir gausus etnokultūrinis žygeivių ir kraštotyrininkų sąjūdis buvo glaudžiai susijęs su disidentine veikla.

      Kaip minėtame vadove rašo Vaigauskas, „Dabartiniu metu respublikos KGB organai tiria eilę nacionalistiškai nusiteikusių asmenų, kurie bando veikti jaunimą per kraštotyros ir turistinius klubus. Jų tikslas – nukreipti kraštotyrininkų ir turistų dėmesį Lietuvos istorijos tyrimui, kurią tarsi iškraipo tarybiniai istorikai“(20).


     Kaip teigia Povilionis, žygeiviška veikla buvo pasipriešinimo režimui tąsa:

     „Po 1956-ųjų daug žmonių grįžo iš lagerių, suprato, kad ginklu toliau kovoti nebegalima – vis tiek ištaškys, ir pradėjo kitokią lietuvišką veiklą. Alpinistai eidavo į kalnus, pavadindavo viršūnes lietuviškais vardais“(21).

      Visi žygeivių principai buvo skirti kovai su grubia prievartine sovietine modernizacija ir moraliniu visuomenės žlugdymu: domėjimasis Lietuvos istorija ir kultūra, papročių ir tradicijų saugojimas, paminklosauga, gamtos saugojimas, blaivybės propagavimas.

      Žygeiviškoje veikloje dalyvavo daugelis žinomų disidentų, vėlesniais laikais tapusių Sąjūdžio veikėjais (Vidmantas Povilionis, Algirdas Patackas, Gediminas Ilgūnas, Vytenis Andriukaitis, Aloyzas Sakalas), žaliųjų lyderiais (Saulius Gricius, Saulius Pikšrys ir kt.).

     Žygeivių sąjūdis buvo glaudžiai susipynęs su kraštotyrininkų, ramuviečių sąjūdžiu.

      Ir vieni, ir kiti kaip vieną svarbiausių akcentų savo istorijoje mini Rasų šventimą Kernavėje ir kitose Lietuvos vietose, kuriose dalyvaudavo šimtai žmonių iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių ir kitų Lietuvos vietų.

       Rasos buvo unikalus reiškinys sovietmečio Lietuvoje – masinis valdžios nesankcionuotas renginys, tarsi simbolinė „paralelinės visuomenės“ susitikimo vieta, nejučiom įtraukdavusi į šią subkultūrą daugybę žmonių.

       Savo pirmuosius įspūdžius iš Rasų šventimo pasakoja folkloristas fotografas Vytautas Daraškevičius:

       „Aš tada dar su tikru folkloru nebuvau susisiejęs, dirbau Vilniaus konstravimo biure. […] Sužinojau, kad ten kažkas įdomaus vyksta, ir važiavom su bendradarbiais – mums tokį sunkvežimį skyrė kelionei. Visi jie buvo „žali“, visi pirmą kartą, ir labai nustebo, kad tokie įdomūs dalykai dedasi. […] Tos mistiškos nuotaikos įspūdis – ji buvo kitokia nei šventėse, kurias buvau matęs“(22). Anot vieno pagrindinių Rasų švenčių organizatoriaus Antano Gudelio, „Rasos šventė vis tiek buvo likiminis dalykas daugeliu prasmių: sutelkdavo, surinkdavo į vieną. Rasa buvo ta visumos manifestacija, labai reikšminga“(23).

       Kitas reikšmingas pilietinis organizavimosi būdas sovietinėje sistemoje buvo neformalūs asmeniniai rateliai, reguliariai besirenkantys pas ką nors namuose. Tokiais pusiau uždarais traukos centras tapo daugelio žymių inteligentų, vėliau Sąjūdžio veikėjų – Meilės Lukšienės, Broniaus Genzelio ir kitų namai.

       Kaune ypač reikšmingą vaidmenį atliko gydytojo Povilo Butkevičiaus ratas. Algirdo Patacko teigimu, Seime arba tarp signatarų yra 6–8 jo mokiniai(24).

       Gana tankus ir persidengiantis tokių asmeninių ratų, „arbatos klubų“ tinklas buvo svarbi diskusijų erdvė, informacijos judėjimo, alternatyvių socialinių normų konstravimo mechanizmas.

       Galiausiai trečiasis pilietinės visuomenės sluoksnis, kurio rekonstrukcija reikalauja atsargesnio tyrimo, yra legali nesisteminė erdvė (sąmoningai vartoju sąvoką „nesisteminė“, o ne „antisisteminė“), kuriai priskirčiau įvairius klubus, draugijas bei diskusijų klubus, seminarus, kurių ypač daug atsirado 1987 m., prieš pat Sąjūdžio susikūrimą.

       Į klubinę veiklą sovietų valdžia žiūrėjo įtariai, tačiau kai kurie klubai egzistavo legaliai ir beveik netrukdomi valdžios. Pavyzdžiui, vienas žymiausių ir stipriausių Vilniaus akademinių klubų „Po Zodiaku“, įkurtas 1968 m. Vilniaus universiteto ir Lietuvos komjaunimo centro komiteto, išgyveno iki pat Sąjūdžio.

       Iš apačios atsiradusių klubų, į kuriuos būrėsi laisvesnių diskusijų siekiantys žmonės, būta ir provincijoje.

       Pavyzdžiui, Plungėje nuo 1984 m. veikė Simono Daukanto bibliofilų klubas, kaip teigiama oficialioje klubo istorijoje, susikūręs stichiškai, veikęs „nuo nieko nepriklausomai pagal klubo nuostatus“ ir „pasiryžęs tęsti knygnešystės tradiciją sovietiniais laikais“(25).

       Ukmergėje veikė kino klubas „Disputas“, organizavęs retų ar net tuo metu draudžiamų filmų peržiūras ir diskusijas. Kaip rodo atsiminimai, klubo įkūrimas buvo saviorganizuojantis veiksmas: „Ukmergės inteligentija niekada nebuvo apsnūdus, o kadangi nelabai turėjo kur nueiti (nei spektaklių, nei gerų koncertų, televizijos ir kino ekranuose – sovietinė ideologinė programa), ėmė ieškoti alternatyvos. Susibūrė, pasitarė ir nusprendė rasti patalpas bei aparatūrą: patys sau demonstruosią filmus. Ir ne kokį nors indišką šlamštą“(26).

      Apie 1987 m. įvairių klubų bumas ženklina tikrą pilietinės visuomenės ir viešosios erdvės suklestėjimą.

      Vilniuje prie Žinijos draugijos veikė vadinamasis „filosofų klubas“, „Kultūros barų“ klubas, įsikūrė Vilnijos draugija, žaliųjų klubas Žemyna“, paminklosauginis klubas „Talka“, Kaune veikė Kauno architektų diskusijų klubas, žaliųjų klubas „Atgaja“, Rumšiškėse rengtas iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos žmones pritraukdavęs „Rumšiškių seminaras“ (Lietuvių kultūros tyrimo bendrija)(27), Nidoje – Tomo Mano seminaras ir kt.

      Į šių organizacijų gretą norėtųsi įjungti ir rašytojų, dailininkų sąjungas, chorus ir kitus saviveiklinius kolektyvus, atlikusius itin svarbų vaidmenį Sąjūdžio išvakarėse: juk didelę dalį Sąjūdžio iniciatyvinės grupės sudarė menininkų draugijų nariai, o trispalvę daugelis pamatė per Baltijos studentų dainų šventę „Gaudeamus“.

      Vis dėlto žiūrint griežtai metodologiškai, sąjūdinio potencialo nereikėtų tapatinti su pilietine visuomene.

      Šios organizacijos neabejotinai kūrė socialinį kapitalą, kuriuo pasinaudojo Sąjūdis, tačiau jų veikiausiai negalima vadinti pilietinės visuomenės organizacijomis (nors reiktų nagrinėti kiekvieną konkretų atvejį), kadangi jos buvo sukurtos režimo ideologiniam planui įgyvendinti.

       Tokias organizacijas būčiau linkusi įvardyti kaip legaliąją „nepaklusniąją“ zoną, į kurią patektų tie legalūs socialiniai tinklai, kurie, tegul įkurti „iš viršaus“, pagal planą, savo veikla tą planą keitė ar jam nepakluso.

       Ši trumpa apžvalga nepretenduoja į išsamų pilietinių socialinių tinklų sovietų Lietuvoje pristatymą, tačiau, tikiuosi, leidžia bent pajusti to meto sąlygomis gyvavusios savarankiškos visuomenės mastą ir padeda sudėstyti klausimus tolesniems tyrimams.

       Viena vertus, reikėtų toliau gilintis į pačią pilietinės visuomenės struktūrą, funkcionavimo mechanizmus ir kilmę, po truputį rekonstruoti visą paveikslą sovietų Lietuvoje, o po to imtis lyginamojo socialistinių šalių tyrimo.

       Kita vertus, žvelgiant į šį fenomeną sociologo akimis, norisi klausti – o kas iš to? Kas toliau? Kokia pilietinės visuomenės reikšmė Sąjūdžio atsiradimui, o žvelgiant dar toliau – ir dabartinės visuomenės sąrangai ar veikimo praktikoms?

       Šie klausimai kelia naujas metodologines problemas.

       Kaip įrodyti priežastinius ryšius tarp reiškinių, neapsiribojant chronologiniu įvykių aprašymu (tarsi tai savaime įrodytų priežasties ir pasekmės ryšį) ir asmenine nuojauta, jog ryšys egzistuoja?

       Ar reikia ir užtenka parodyti sąsajas individų lygmenyje (pavyzdžiui, jei tas pats žmogus dalyvauja abiejose organizacijose ar veiklose, ar tarp jų jau galima fiksuoti ryšį?), ar reikia atskleisti pasikartojančius veikimo modelius, istoriškai susiformavusių socialinių normų įtaką vėlesnėms socialinėms praktikoms ar pan.?

       Ligšiolinės Sąjūdžio analizės, deja, tokių metodologinių gairių nepateikia.
 
       Pavyzdžiui, gana įprasta Lietuvoje Sąjūdį sieti su partizaniniu pasipriešinimu, tačiau to ryšio net nebandoma kaip nors įrodyti, jis pateikiamas kaip savaime suprantamas faktas(28).

       Toks istorinis pasakojimas galbūt ir pasitarnauja politiniams istorinės atminties ir tapatybės konstravimo tikslams, tačiau nieko nepaaiškina ir neduoda aiškių gairių paprastam praktiniam klausimui – kaip istoriją panaudoti dabarties praktikų keitimui.

       Kaip tik toks klausimas ir skatina žvelgti į sovietų ir Sąjūdžio Lietuvą kitaip, pasitelkiant naujus metodus ir laikantis aiškiai deklaruojamų tyrimo principų.

* * *

      AINĖ RAMONAITĖ (g. 1976) – soc. m. daktarė, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė.

      Svarbiausi darbai – Neatrasta galia: Lietuvos pilietinės visuomenės žemėlapis (su kitais, 2006), Posovietinės Lietuvos politinė anatomija (2007).
 
      Straipsnis parengtas pranešimo, skaityto Lietuvos socialinių mokslų forume 2010 m. gegužės 22 d., pagrindu.

      Daugelis straipsnio idėjų kilo iš diskusijų su Jūrate Kavaliauskaite, o naudojami empiriniai duomenys surinkti projekto „Sąjūdžio fenomenas: pilietinio judėjimo tinklaveikos studija“ (remiamas LMT) tyrėjų komandos.

1 John Keane, Civil Society: Old Images, New Visions, Standford: Standford University Press, 1998.
2 Jean L. Cohen and Andrew Arato, Civil Society and Political Theory, The MITT Press, 1994.
3 Adam B. Seligman, Pilietinės visuomenės idėja, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2004.
4 Maryjane Osa, Solidarity and Contention: Networks of Polish Opposition, Minneapolis, London: University of Minnesota Press, 2003.
5 Anders Uhlin, Post-Soviet Civil Society: Democratization in Russia and the Baltic States, London and New York: Routledge Press, 2006, p. 38.
6 Adam B. Seligman, op. cit.; Marius Povilas Šaulauskas, „Socialinė atskirtis ir pilietinė visuomenė“, in: Socialiniai pokyčiai: Lietuva, 1990/1998, Vilnius: Garnelis, 2000.
7 Juan J. Linz and Alfred Stepan, Problems of Democratic Transition and Consolidation Southern Europe: South America, and Post-Communist Europe, Baltimore and London: The John Hopkins University Press, 1996, p. 43.
8 Robert Putnam, Making Democracy Work: Civic Traditions in Modern Italy, Princeton, N.J.: Princeton University Press, 1993.
9 Žr. James S. Coleman, Socialinės teorijos pagrindai, Vilnius: Margi raštai, 2005.
10 Plg. Roberto Putnamo, Mariaus Povilo Šaulausko apibrėžimus.
11 Žr. Marc Morje Howard, The Weakness of Civil Society in Poscommunist Europe, Cambridge: Cambridge University Press, 2003.
12 Žr. Egidijus Jaseliūnas, Savilaida Sovietų Lietuvoje 20-ojo amžiaus šeštame – devintame dešimtmetyje, Daktaro disertacija, Vilniaus universitetas, Vilnius, 2006; Vilma Vasiliauskaitė, Lietuvos ir Vidurio Rytų Europos šalių periodinė savilaida, 1972–1989, Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2006; Albertas Ruzgas, Rezistentų pogrindiniai periodiniai leidiniai: Okupacijų metai, 1940–1989, Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2010.
13 „Rasos Kernavėje“, Saulės Matulevičienės pokalbiai su Jonu Trinkūnu, Vaciu Bagdonavičiumi, Antanu Gudeliu, Rimantu Matuliu, Viktorija Daujotyte, in: Liaudies kultūra, 2007, nr. 3 (114), p. 70.
14 Ramunės Širvytės pokalbis su A. Gudeliu, 2007-06-11; žr. Ramunė Širvytė, „Ramuvos“ sąjūdis: ištakos, tapatybė, veikla, Bakalauro darbas, Vilniaus universitetas, 2008.
15 Venantas Mačiekus, „Vilniaus universiteto kraštotyrininkų ramuvos kompleksinės ekspedicijos: folkloro rinkimo ir tautiškumo ugdymo patirtys“, in: Tautosakos darbai, 2009, t. XXXVII, p. 198–212.
16 Interviu su Vidmantu Povilioniu, 2010-04-26.
17 Ramūnas Labanauskas, „Eucharistijos bičiulių sąjūdžio genezė“, in: Genocidas ir rezistencija, 2003, nr. 1 (13), p. 93–112.
18 Interviu su Ramune Jurkuviene, 2010-06-22.
19 Egidija Ramanauskaitė, Subkultūra: fenomenas ir modernumas, Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas, 2004, p. 46.
20 G. K. Vaigauskas, Lietuvių nacionalistų kenkėjiška veikla ir kova su ja, Maskva, 1986, p. 80.
21 „Kraštotyrininkų byla“, in: Liaudies kultūra, 2007, nr. 6, p. 46–55.
22 Saulė Matulevičienė, „Iš Rasos šventės istorijos“, in: Liaudies kultūra, 2007, nr. 3 (114), p. 67–68.
23 Ramunės Širvytės pokalbis su Antanu Gudeliu, 2007-06-11.
24 „Pogrindis, virtęs Pastoge“. Saulės Matulevičienės pokalbis su Algirdu Patacku, in: Liaudies kultūra, 2008, nr. 1 (118), p. 43–51.
25 Simono Daukanto bibliofilų klubas, in: http://www.spaudos.lt/Bibliofilas/S_Daukanto_klubas.htm.
26 Birutė Jonuškaitė, „Ukmergės Disputas“, in: Nemunas, 2005-05-12, nr. 19, in: http://test.svs.lt/?Nemunas; Number(35);Article(423).
27 Interviu su Vytautu Umbrasu, 2010-05-27.
28 Žr. neseniai Šviesos leidyklos iškleistą knygą Kelias į nepriklausomybę: Lietuvos Sąjūdis 1988–1991, prasidedančią Antano Tylos straipsniu „Valstybinės laisvės tradicija ir Lietuvos sąjūdis: istorinis Sąjūdžio kontekstas“.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 16 Kov 2011 22:28. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 16 Kov 2011 22:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Ainė Ramonaitė: Kodėl kraštotyra ir žygeivystė buvo antisovietinė veikla?


http://www.postscriptum.lt/nr17-atgimim ... ne-veikla/

http://www.tspmi.vu.lt/tinklarastis/201 ... ne-veikla/

2011 kovo 16
VU TSPMI studentų laikraštis

Ainė Ramonaitė

      Vakariečiai arba sovietinės tikrovės nepatyrusi naujoji karta pačiose posovietinėse šalyse sovietinę visuomenę linkusi matyti kaip vientisą prie režimo prisitaikiusių žmonių masę arba, geriausiu atveju, visumą atskirų (ir atskirtų) individų, vienumoje sprendžiančių moralines prisitaikymo/pasipriešinimo režimui dilemas.

      Visi žino keleto garsių disidentų pavardes, tačiau tikriausiai laiko juos pavieniais herojiško elgesio pavyzdžiais bendroje prisitaikėliškoje visuomenėje.

      Iš vakarietiškų knygų žinome, jog socialistinėse šalyse, o ypač pačioje Sovietų  Sąjungoje, nebuvo (nes tiesiog negalėjo būti pagal totalitarizmo apibrėžimą) savarankiškai besiorganizuojančios visuomenės, buvo sutraukyti žmonių socialiniai ryšiai ir užgniaužta bet kokio socialinio pliuralizmo apraiška.

      Tačiau ar iš tiesų taip?

      Įdėmus žvilgsnis į sovietinės Lietuvos visuomenės struktūrą atskleidžia kiek kitokį vaizdą. Sovietinė visuomenė nebuvo vientisa ir nebuvo visiškai atomizuota.

      Sovietinėje Lietuvoje egzistavo keli judėjimai, sudarę aiškią alternatyvą dominuojančiai kultūrai: tai vakarietiškos jaunimo subkultūros (hipiai, pankai, metalistai ir pan.),  katalikiškasis pogrindinis judėjimas ir etnokultūrinis sąjūdis, kuriam galima priskirti glaudžiai tarpusavyje susipynusius žygeivių, ramuviečių ir folkloristų tinklus.

      Kaip tik apie pastarąjį – bene gausiausią – judėjimą ir yra šis straipsnis, kuriame nepretenduojant į teorinius apibendrinimus  tiesiog pristatomas šis judėjimas ir jo reikšmė.

Etnokultūrinis sąjūdis sovietmečiu


      Plačiai po Lietuvą nusidriekusį tinklą, kurį dabartiniai antropologai įvardija kaip etnokultūrinę subkultūrą, sudarė daug įvairių formalių ir neformalių organizacijų: žygeivių klubų (žymiausi iš jų buvo Vilniaus universiteto žygeivių klubas ir Kauno politechnikos instituto žygeivių klubas „Ąžuolas“), kraštotyrinių būrelių (visų pirma žymioji Vilniaus miesto Ramuva bei Vilniaus universiteto kraštotyrininkų ramuva), folkloro ansamblių, kitokių saviveiklinių grupių ir tiesiog  draugų ratelių.

       Juos tarpusavyje siejo tam tikros simbolinės praktikos ir patirtys bei neįvardijamas, bet akivaizdus opozicinis santykis su režimu – tam tikra antisisteminė moralinė laikysena.

       Nepaisant kai kurių akivaizdžiai pagoniškų kultūrinių elementų, etnokultūrinis judėjimas turėjo gana glaudžius ryšius su katalikišku pogrindžiu: nemažai žygeivių ir ramuviečių prisidėjo prie Katalikų Bažnyčios Kronikos ir kitos pogrindinės literatūros platinimo, dalis žmonių tuo pačiu metu priklausė Eucharistijos bičiuliams, Blaivybės sąjūdžiui.

      Bandant užčiuopti idėjinį šio judėjimo pagrindą, lengviausia būtų šabloniškai jį įvardyti kaip tautiškumo puoselėjimą, savo etnokultūrinių šaknų paieškas.

      Tačiau dažnai žmonės  į šį judėjimą įsitraukdavo ne tiek dėl tautinių pažiūrų, kiek ieškodami tikro autentiško dvasinio patyrimo, kuris leistų išsivaduoti iš slegiančios sovietinės  realybės, grįstos dirbtinumu ir veidmainiavimu. Tai buvo tarsi bandymas susikurti kitokį pasaulį su kitomis vertybėmis, artimumu ir pasitikėjimu tarp žmonių.

       Kaip teigia liudininkai, buvo siekis „pasidaryti sau erdvės, kurioje tu gali normaliai gyventi. Nes tuose ramuvos vakarėliuose tikrai buvo gera, žygiuose būdavo gerai. Tai būdavo ir bendravimas toks tikras, pakankamai autentiškas. (…) Aš, pavyzdžiui, per Sąjūdžio mitingus  patirdavau tą patį, ką ramuvoje, tik ten būdavo 8 – 9 žmonių tarpe.“

(Paulius Subačius, R. Širvytės interviu, 2007 05 21, R. Širvytės bakalauro darbas „Ramuvos“ sąjūdis: ištakos, tapatybė, veikla“, darbo vadovas N. Šepetys, 2008) „Tas pats buvimas toje kompanijoj „vežė“ (Saulius Pikšrys, interviu su autore, 2010 07 01).

Dainavimo ritualas


      Gana ryški jungiamoji grandis, tam tikra vienijanti praktika buvo senovinių liaudies dainų  dainavimas. Daugelis kalbintų judėjimo dalyvių (su keletu išimčių) pripažįsta, jog iki įsijungiant į  kraštotyrinį judėjimą jų santykis su liaudies dainomis buvo geriausiu atveju indiferentiškas, jeigu ne neigiamas. Liaudies dainos atrodė nuobodžios ir svetimos. Labai retai kas buvo girdėjęs autentiškų, neharmonizuotų dainų, o dar mažiau kas pats mokėjo jas dainuoti. Tačiau palengva šios „egzotiškos“ per ekspedicijas bei vieniems iš kitų išmokstamos dainos tapo savotišku vienijančiu kultūriniu kodu, leidžiančiu atpažinti savo „subkultūros“  narius.

      Dainuojama buvo visur: žygiuose  prie laužo, ekspedicijose, šventėse, pasisėdėjimuose pas ką nors namuose. Pats dainavimo ritualas, į kurį įsijungdavo visi, net ir neturintys balso ar klausos, buvo labai svarbus.

      Kaip pasakoja Algirdas Patackas, „Nors aš pats dainuoti visai nemoku ir neturiu klausos. Daina yra labai rimtas dalykas. (…) Kai rinkdavomės mano kambaryje, atvažiuodavo mus pamokyti dzūkų dainininkas Petras Zalanskas (vienas iš garsiausių Lietuvoje liaudies dainų pateikėjų – A.R.). Būdavo, aš, kaip šeimininkas, bruzdu, arbatą nešioju, o jis klausia: „Kas čia toks laksto?“. Sako: „Čia  šeimininkas.“ „Tai tegu sėda ir dainuoja – negali būti jokio  klausytojo, jokio lakstytojo. Dainoje nėra klausytojų.“ „Tai sėdi ir niūki kažką po nosim… Bet jeigu savaitę nepadainuoji, nepasibūni, tai kažko trūksta. Rasos šventėje turėjai kasmet pabūti ir kas savaitę padainuoti, pabūti su savais,  pasibūt“ – geras žodis … Bet tai buvo labai tikra, labai…“ (Liaudies kultūra, 2008, Nr. 1, p. 49)

      Šis folklorinis judėjimas neturėjo nieko bendro su oficialiais tarybiniais liaudies dainų ir šokių ansambliais, tokiais kaip „Lietuva“.

      Jie buvo idėjinė šio judėjimo priešingybė –  stilizuota pseudo liaudiška kultūra, skirta „liaudies valdžios“ šlovinimui: „Mes nekentėm „Lietuvos“ ansamblio, nekentėm tų visų liaudies ansamblių, išprievartautų.“ (Antanas Gudelis, R. Širvytės interviu, 2007  06 11, opt. cit.).

      Todėl buvo stengiamasi vengti bet kokių sąsajų ir išorinio panašumo: „Mes buvom svarstę su draugais, kas buvo tas Ramuvos nusiteikimas, pavyzdžiui, neorganizuoti jokių vakaronių su tautiniais rūbais. Būdavo ten segė kokia žalvarinė, bet tautinių rūbų – ne. O kodėl? O todėl, kad „Lietuvos“ ansamblis su tautiniais rūbais…“ (P. Subačius, R. Širvytės interviu, 2007 05 21, opt. cit.).

Universitetas ant kojų


       Kita veikla, kuri vienijo ne tik žygeivius, bet ir ramuviečius, ir kitus, net ir jokioms formalioms struktūroms nepriklausančius šio kultūrinio judėjimo žmones buvo keliavimas.

       Keliaujama buvo ir po Lietuvą – pėsčiomis, baidarėmis, slidėmis – ir po Sovietų Sąjungą (daugiausia kalnus) –  Kaukazą, Tian Šanį, Sajanus, Pamyrą.

       Daugelis kelionių dalyvių pasakoja, jog jie gyveno „nuo  vieno žygio iki kito“. Keliavimas turėjo keleriopą prasmę. Kopimas į kalnus ekstremaliomis sąlygomis, kur, Vladimiro Visockio žodžiais, gali pasitikėti tik savimi pačiu ir šalia esančiu draugu, priverčia nusiimti dirbtinumo kaukes ir patirti autentiško tikrumo jausmą bei moralinę bendrystę. „Kai tu išeini į žygį (…) ten nepavaidinsi.“ (Gediminas Ilgūnas, paskaita Mokytojų namuose, 2010 m. kovo 12 d.).

       Tik sudėtingame žygyje patikrintu žmogumi buvo galima iki galo pasitikėti (nors ir tarp žygeivių būta žmonių, kuriuos žygio draugai įtaria bendradarbiavus su KGB).

       Žygių po Lietuvą tikslas buvo kitoks: „atrasti, pažinti, išsaugoti iš gyvenimo besitraukiančią  lietuvišką kultūrinę atmintį. Mokytis iš bendravimo su žmonėmis.“ (Vidmantas Povilionis, Liaudies kultūra, 2007, Nr. 6, p. 49).

       Žygeivystė, A. Patacko žodžiais tariant, buvo savotiškas „universitetas ant kojų“.


       „Žygeivystės tokia, sakyčiau, filosofija buvo – ne tik keliauti ir „tusavotis“, kaip pritiko jaunimui, bet tuo pačiu ir mėginti organizuoti sovietmečiu, sakyčiau, tokį tylų pasipriešinimą, vien tuo, kad patiems šviestis ir šviesti tuos, kas ateina pas mus. Būdavo tokie poilsiniai žygiai, paprastai organizuojami savaitgaliais, kur išeidavom į vieną ar kitą vietovę, bet išeidavom pasiruošę – kas istorinio, kraštotyrinio tose vietose yra buvę. Kiekvienas turėjo užduotį – pasiruošt apie kažką ir papasakot visiems. Ir tokia mintis būdavo, kas buvo draudžiama kalbėt apie tikrą istoriją – ne tą sovietinę sugalvotą, bet kaip iš tikrųjų buvo - kad tai nepasimirštų, perduot iš lūpų į lūpas, ir tuo pačiu organizuoti kaip ir tokį savotišką švietimą.“ (S. Pikšrys, interviu su autore, 2010 07 01).

       Keliaudami žygeiviai pamatydavo kitokią tikrovę nei būdavo oficialiai pateikiama: beatodairiškai teršiamą gamtą, sugriautus istorinius paminklus, išgirsdavo žmonių pasakojimus apie tremtį ir kitus sovietmečiu nutylimus dalykus. Tai keitė supratimą ir formavo antisistemines pažiūras.

„Paralelinis polius“ Lietuvoje?


       Trečias dalykas, kuris vienijo judėjimo žmones, buvo tam tikras nerašytas moralinis kodeksas. Nei žygiuose, nei kraštotyrinėse ekspedicijose, vakaronėse, šventėse nebuvo rūkoma, nebuvo geriami alkoholiniai gėrimai.

       Kaip pasakoja Gediminas Ilgūnas, būdamas žygio vadu,  jis viduryje kelionės į Vladivostoką parsiųsdino aštuonis iš dvylikos komandos narių namo, nes rado juos traukinyje pasistačiusius butelį vyno. Pagal žygeivių principus tai buvo nepateisinama.

       Žygeivystės principų dalis buvo solidarumas, pagalba artimui – ar žygio draugui, ar kelionėje sutiktam kaimo žmogui – ir žalioji gyvensena. Šie principai taip pat kilo kaip intuityvus pasipriešinimas moralę, gamtą, žmonių santykius naikinančiai sistemai ir noras sukurti kultūrinę alternatyvą.

        Šis judėjimas nebuvo disidentinis, keliantis tikslą sugriauti sistemą. Jo siekis buvo atsiriboti nuo režimo, „praplėsti kalėjimo sienas“, išlaikyti žmogišką orumą iškreiptoje demoralizuotoje sistemoje: „Mes tiesiog norėjom domėtis ir gyventi taip, o valdžia mums trukdė, ne mes jai trukdėm. Visuomenėje tokie dariniai, struktūros, jaunimo susirinkimai,  kur negeria, neturi žalingų įpročių, nerūko žolės, nepaleistuvauja, tai  reikėtų džiaugtis, o pasirodo… Kai mus klausinėdavo  KGB, kad mes, per Rasą negeriam net alaus, tai jie žiūrėjo labai įtariai ir labai neigiamai. Nes mes nebuvom jų valdomi – va aš dabar pagalvojau.“ (Birutė Burauskaitė, R. Širvytės interviu, 2007 06 20, opt. cit.).

       „Mūsų buvo tokia nuostata – nepriimt šitos sovietiškos tikrovės. Šiaip fiziškai, buitiškai priverstas esi vis tiek būt, dalyvaut – troleibusais važinėt tai reikia ir panašiai. Bet joje nedalyvaut intelektualiai, dvasiškai ir kaip nors kitaip.“ (A. Patackas, interviu su autore, 2010 06 11).

       Šie liudijimai apie dvasinę to meto jauseną, savo veiksmų prasmę ir straipsnyje aptarti keli  konkretūs bendruomeninio veikimo pavyzdžiai leidžia (galbūt kiek per drąsiai) teigti Lietuvoje egzistavus, čekų disidento Vaclovo Bendos terminais kalbant, „paralelinį polių“ – alternatyvią visuomenę su savo moraliniu kodeksu ir neblogai išvystyta nuosava kultūros, švietimo,  informacijos sistema.

       Sunku kiekybiškai įvertinti, kiek žmonių galėjo priklausyti šiam „paraleliniam poliui“, tačiau grubiai skaičiuojant jį galėjo sudaryti nuo kelių iki keliasdešimt tūkstančių žmonių, išsklidusių per visą Lietuvą, bet išlaikančių ryšį.

       Kaip teigia disidentas V. Povilionis: „Iš to rato, baigę studijas, mūsiškiai pagal paskyrimus plito po visą Lietuvą, sudarydami tarsi dvasinę bendruomenę, nes bet kuriuo paros metu, bet kurioje Lietuvos vietoje galėjai rasti savo žmogų ir kreiptis į jį bet kokios pagalbos ar paramos.“ (V. Povilionis, Liaudies kultūra, 2007 m., nr. 6, p. 49).

Nuo etnokultūrinio judėjimo iki Lietuvos Sąjūdžio


       Etnokultūrinio judėjimo apogėjus neabejotinai buvo XX a. 7 dešimtmečio pabaigoje, kai prasidėjo garsiosios Rasos šventės Kernavėje, įsikūrė Vilniaus miesto Ramuva, o po didžiuosius Lietuvos miestus išplitę žygeiviai rengė precedento neturinčias, valdžios nesankcionuotas masines akcijas, tokias kaip milžinkapio supylimas Stepono Dariaus gimtinėje 1969 m.

       Po kelerių pakilimo metų šį judėjimą buvo pabandyta užslopinti: buvo uždaryta Vilniaus miesto Ramuva, Vilniaus turistų klubo žygeivių sekcija, suimtas kaunietis žygeivis Vidmantas Povilionis, Ramuvos idėjinis lyderis Jonas Trinkūnas pašalintas iš universiteto.

       Tačiau bendruomenė neiširo, o tiesiog pakeitė veikimo taktiką: Rasos šventės buvo organizuojamos kitose vietose ir tapo mažiau masiškos, žygeivių sąskrydžiai vyko slapta, Vilniaus Ramuvos ir žygeivių bendruomenė įkūrė „Dainos“ klubą, kuris, išvarytas iš Profsąjungų rūmų, rinkdavosi kitur, pavyzdžiui, bendrabučio kambaryje pas A. Patacką.

       Dalis ramuviečių pasklido po sparčiai besikuriančius folklorinius ansamblius, pradėtas rengti „Skamba, skamba kankliai“ festivalis, tapęs kasmetiniais „atlaidais“ kiekvienam etnokultūrinės subkultūros nariui.

       Devinto dešimtmečio pabaigoje, daugelio dalyvių teigimu, etnokultūrinis judėjimas tapo vienu iš reikšmingiausių persitvarkymo Sąjūdžio galios šaltinių.

       Ryškiausi etnokultūrinio judėjimo ryšiai buvo su Sąjūdžiu Kaune – A. Patackas ir V. Povilionis tapo vienais iš Kauno Sąjūdžio grupės lyderių, „Ąžuolo“ žygeivių Sauliaus Griciaus ir Sauliaus Pikšrio iniciatyva buvo įsteigtas žaliųjų klubas „Atgaja“ Kaune, ištisos žygeivių sekcijos užsiregistravo kaip Sąjūdžio rėmimo grupės.

       Tarp garsiausių Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ar Vilniaus žaliųjų klubo „Žemyna“ narių daug žygeivių ir kraštotyrininkų nepamatysime (ryškiausia jungtis turbūt būtų Ramuvos ekspedicijose dalyvaudavęs Romualdas Ozolas bei „Talkos“ klubo lyderis, folkloristas Gintaras Songaila), tačiau būtent etnokultūrinio judėjimo dalyviai, kaip galima spėti, sudarė pagrindinę jėgą pirmuosiuose masiniuose mitinguose ir ėmė kurti Sąjūdžio rėmimo grupes visoje Lietuvoje.

Ainė Ramonaitė

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Lap 2015 18:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Už sovietinio fasado slypėjo nematoma visuomenė


http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/uz-s ... ene/212103

Rasa PAKALKIENĖ
rasa.pakalkiene@lzinios.lt
2015-11-10 08:00

Paveikslėlis

Profesorė Ainė Ramonaitė su nauju darbu - knyga „Nematoma sovietmečio visuomenė“ rankose.
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka


Kalbant apie sovietmetį dažniausiai minimi oficialūs dalykai – paradai ir partiniai susirinkimai, pionieriai ir įvairios kitos organizacijos.

Tačiau anuomet buvo ir nematomi visuomenės sluoksniai, dabar tapę mokslininkų tyrimo objektais. Jie slėpėsi už sovietinio fasado. Nemažai žmonių sovietmečio laikotarpiu apie juos nė nenutuokė.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja prof. dr. Ainė Ramonaitė taip kalbėjo per viešą paskaitą „Dvi nematomos sovietmečio visuomenės pusės“.

Lektorė pristatė naujausius tyrimus apie sovietmečio „nematomą visuomenę“ – tuos, kurie buvo pasislėpę nuo režimo akių ar subtiliai užsimaskavę, jų nepastebėta ar nenorėta pastebėti – tai pogrindžio spauda ir oficialių organizacijų priedangoje slypėjęs neformalus etnokultūrinis judėjimas.

Sovietmečio visuomenės tyrimai, kuriuos atliko A. Ramonaitės ir Jūratės Kavaliauskaitės suburta istorikų, politologų bei sociologų komanda, paskelbti ką tik išleistoje knygoje „Nematoma sovietmečio visuomenė“, kuri kartu su dviem leidiniais (tai šaltinių rinkiniai) yra didelio pastaruosius trejus metus vykdyto projekto rezultatas.

Tai ir savotiškas tęsinys 2011 metais išėjusios knygos „Sąjūdžio ištakų beieškant: nepaklusniųjų tinklaveikos galia“.

Pasak A. Ramonaitės, sovietmečio fasadas buvo oficialūs paradai, partiniai susirinkimai, pionierių ir kitos organizacijos.

„Fasadas, aišku, buvo svarbus ir jį tyrinėti įdomu. Tačiau už jo buvo daug kitų dalykų, iš pirmo žvilgsnio nematomų“, – kalbėjo mokslininkė.

Jos teigimu, egzistavo tai, ko lyg ir neturėtų būti sovietmečiu – pradedant šešėline ekonomika, „blato“ tinklais, baigiant slaptu pogrindžio leidybos tinklu ir valstybės nesurežisuotais renginiais, pavyzdžiui, Rasų šventimu.

„Tai mes pavadinome nematoma sovietmečio visuomene“, – sakė ji.

Prieštaringos interpretacijos


Kai aiškino profesorė, šia tema besidominčių Vakarų ir Rusijos mokslininkų interpretacijos skirtingos, prieštaringos.

Vienų teigimu, slapti reiškiniai rodo, kad sovietinis režimas nebuvo totalitarinis (bent jau po Stalino mirties) – ne toks, kuriame viskas būtų suvaldyta. Kai kurie mano, kad žmonės sugebėjo priešintis, ir nors disidentų buvo nedaug, egzistavo slaptos pasipriešinimo formos.

Tokie argumentai veda prie išvados, kad viską, ką darė žmonės, galima laikyti pasipriešinimu.

Kitą interpretavimo variantą A. Ramonaitė apibūdino kaip požiūrį, atsiradusį revizionistinės sovietologijos paradigmoje: esą į totalitarinės valstybės visuomenę galima žiūrėti panašiai kaip ir į kitas, kuriose būna visko.

Neva išlieka tradicinės visuomenės elementai, totalitarinė valstybė nesugeba jų sulaužyti. Tarkime, Azijos valstybėse buvę klanai išliko ir prie sovietinės valdžios.

„Tai būtų tarsi valstybės silpnumo apraiška: valdantieji bandė padaryti savaip, bet nepavyko“, – aiškino A. Ramonaitė.

Ji sakė, kad lietuvių autoriai tai vertina ne kaip sistemos silpnumą, bet greičiau kaip ją stiprinančią mutaciją. Tai laikoma sistemos gebėjimu panaudoti tuos dalykus, kurie visuomenei įprasti, natūralūs ir priimtini. Tokiu būdu kontrolė dar labiau stiprinama. Tada visa visuomenė paverčiama sovietine.

„Iš to sektų išvada, kad nieko nesovietiško nebuvo – tiesiog modifikuotos versijos“, – sakė A. Ramonaitė.

Dar viena rusų sovietologo interpretacija – esą turinys atsiskyrė nuo formos, kuri liko sovietinė ir pradėjo laisvai klajoti. Taigi po sovietine forma galėjo būti „pakišta“ bet kas. Ir sovietinė sistema gyvavo būtent tokiu būdu.

Sudėtingiausi ir įdomiausi atvejai


„Mes sakome, kad egzistavo sovietinė ir nesovietinė nematoma visuomenė, – kalbėjo A. Ramonaitė. – Prigimtis, esmė ir sandara iš esmės skirtingi.“

Vykdant projektą šią tezę buvo siekiama pagrįsti.

Kaip sakė mokslininkė, tyrėjai rinkosi sudėtingus atvejus. Tam tikslui buvo pritaikytas socialinių tinklų analizės metodas.

Per tą laiką, kol įgyvendinamas projektas, pasaulyje atsirado nauja sąvoka – sąryšių sociologija.

Pagal ją, tiek visuomenė, tiek individas yra sąryšių ir sąveikų rezultatas.

Panaudoti duomenys – sakytinė istorija, tai yra kokybiniai interviu, pasirodę ir atskira šaltinių knyga, surengta kiekybinė reprezentatyvi gyventojų apklausa apie sovietmetį. Buvo analizuojami sudėtingiausi ir įdomiausi atvejai.

Tai pogrindžio savilaidos tinklai, Vilniaus senamiesčio „Bermudų trikampis“, viešos etnokultūrinio judėjimo akcijos, „blato“ tinklai, nomenklatūros medžiotojų būreliai ir pirmojo sekretoriaus „klanas“.

Paveikslėlis

Neformalus sovietmečio jaunimas prie tuo metu populiarios Vilniaus senamiesčio kavinės "Vaiva".
/ Asmeninio albumo nuotraukos


Tankūs ir decentralizuoti tinklai


Tie atvejai nagrinėjami atskiruose knygos „Nematoma sovietmečio visuomenė“ skyriuose.

„Vienas skyrius skirtas pogrindžio savilaidos tinklams, – pasakojo A. Ramonaitė. – Bandoma atsakyti į klausimą, kaip buvo įmanoma „Lietuvos katalikų Bažnyčios kronikos“ sėkmė.“

Kaip sakė mokslininkė, buvo lyginami keturių pogrindinių leidinių leidėjų tinklai.

Kitame knygos skyriuje nagrinėjamas Vilniaus senamiesčio „Bermudų trikampio“ tinklas.

Tai jaunimo gyvenimas pagal kitokius orientyrus nei bruko sovietmetis.

Knygoje analizuojama ir viena žymiausių inteligentijos nepaklusnumo akcijų „Garažų istorija“.

Taip pat analizuotas etnokultūrinis judėjimas ir jo viešos masinės akcijos.

Sovietmečiu nematomiems galima buvo būti dviem skirtingais būdais. Vienas – slėptis, kad tavęs nematytų. Kitas – apsimesti kuo nors kitu, tai yra naudoti kamufliažą.

Pasak A. Ramonaitės, pastaroji taktika sovietmečiu pasiteisino, mat nuo KGB pasislėpti buvo sunku, bet apgauti – įmanoma.

Pasak lektorės, nesovietinės visuomenės tinklai buvo labai tankūs ir decentralizuoti.

Pavyzdžiu galėtų būti itin tankus slaptas „Kronikos“ tinklas, kuris labai ilgai išsilaikė.

„Jis apstulbino ryšių gausa“, – kalbėjo mokslininkė.

„Amoralus draugiškumas“


Pirmieji keturi knygos skyriai buvo skirti nesovietinės, kiti du – sovietinės visuomenės analizei.

Kaip sakė A. Ramonaitė, šie tinklai – „blato“ tinklas, nomenklatūros medžiotojų būreliai, pirmojo sekretoriaus klanas – buvo sovietinės sistemos dalis.

Mokslininkė teigė, kad visi pašnekovai, sovietmečiu buvę vienoje ar kitoje „barikadų pusė“, kalbėjo apie savuosius – tai raktas.

Tinklams priklausę žmonės būdavo vieni su kitais susiję, prisiimdavo bendrą atsakomybę, negalėdavo vieni kitų įduoti.

Kaip veikė sovietinės visuomenės tinklai?

Egzistavę „blato“ ryšiai buvo tarsi pagalba vieni kitiems, savotiškas solidarumas, bet kitoks, negu tarp nesovietinės visuomenės tinklų atstovų.

„Tai buvo vieno su vienu grįstas santykis“, – sakė A. Ramonaitė. Tokį principą, veikusį sovietmečiu, mokslininkė apibūdino kaip amoralų draugiškumą.

Tikslas buvo ne bendros vertybės, bet asmeninės naudos siekis.

Vieni kitiems padėdavo viešųjų išteklių sąskaita. Sovietinių tinklų nariai buvo tarsi bendrininkai, kurie vieni kitų neišduoda, nes visi yra įklimpę ir turi įkalčių prieš kitus. „Tai solidarumas iš išskaičiavimo“, – teigė A. Ramonaitė.

Paveikslėlis

Gyvenimas sostinės senamiesčio prieglobstyje buvo savesnis nei kitur.

Dvi paralelinės tikrovės


Šiais laikais atlikta apklausa parodė, kad tiriamuoju laikotarpiu paprasti žmonės gyveno normalų gyvenimą, o sovietinė sistema jiems neatrodė labai bloga.

Pogrindinę spaudą skaitė labai mažai žmonių.

Sambūriuose, kuriuose buvo kalbama atvirai ir rizikingai, dalyvavo tik 3 proc. žmonių.

Užsienio radijo laidų klausėsi apie 20 proc. respondentų.

A. Ramonaitė pabrėžė, kad tokių, kurie vertino sistemą kaip principinį blogį, buvo nedaug. Jie jausdavosi vieniši. Todėl buvo svarbu suburti grupę žmonių, su kuriais galima būtų atvirai kalbėtis apie tai, kad sistema yra bloga iš principo.

Šiuose būreliuose formavosi kitoks realybės suvokimas, jis prasilenkė ir su oficialia, ir su visuomenės samprata.

Kaip teigė mokslininkė, tokie nematomos visuomenės tinklai sudarė galimybę veikti – leisti pogrindinę spaudą, organizuoti viešas šventes, pavyzdžiui, Rasas.

„Tai buvo lyg dvi paralelinės tikrovės“, – sovietinę ir nesovietinę visuomenę apibūdino A. Ramonaitė.

Gerų patirčių pakanka


Koks to laikotarpio visuomenės paveldas dabarčiai?

„Pilietiškumo daigų ir gebėjimo kolektyviai organizuotis ne „iš viršaus“, bet „iš apačios“ nebuvo daug, – sakė mokslininkė. – Todėl dabar trūksta bendro veikimo praktikos, lyginant, tarkime, su Skandinavija.“

Vis dėlto A. Ramonaitė su optimizmo gaidele teigė esą patirčių turime pakankamai, Lietuvoje yra daug veikimo laisvės, kad sukurtume tokią visuomenę, kokios norime.

© Lietuvos žinios

***************************************************************

Sąjūdžio ištakų tyrimai - Lietuvos nacionalinis kultūros centras

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... ZOTRIglQ7q

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Gru 2015 00:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Antano Terlecko nuomonė

2013 m. rugpjūčio 12 d., pirmadienis

Ar žinojote, kad Lietuvoje buvo daugiau nei 200 tūkstančių disidentų?


http://antanasterleckas.blogspot.lt/201 ... ugiau.html
Paskelbė ir http://www.propatria.lt/2013/08/antanas ... e-kad.html

Bent jau man tai toks įspūdis susidarė perskaičius Ainės Ramonaitės straipsnį apie kraštotyrą ir žygeivystę sovietmečiu:

Ainė Ramonaitė. Kodėl kraštotyra ir žygeivystė buvo antisovietinė veikla?
https://www.bernardinai.lt/2013-07-29-a ... ne-veikla/

Skambus pavadinimas nuteikia daug žadančiai – perskaitęs šį straipsnį tikiuosi sužinoti, kaipgi ta kraštotyra griovė visą komunistinį aparatą. Vis dėlto tenka nusivilti – autorės žodžiai manęs neįtikina.

Pats straipsnis nėra blogas, pakankamai tiksliai aprašoma judėjimų veikla, tačiau man užkliūna trys dalykai.

Visų pirma, pavadinimas, o tiksliau žodis antisovietine. Priešdėlis anti reiškia, kad judėjimas ar idėja yra savaime nukreipta prieš kažką. Tačiau nei straipsnyje minėta „Ramuva“ , nei „Ąžuolas“ neskatino žmonių kovoti prieš Tarybų valdžią.

Taip, nesiginčysiu – tose organizacijose būta tikrai nemažai etnokultūros elementų. Tautinių paminklų, baltiškosios tradicijos ieškojimas ir puoselėjimas yra nuokrypis nuo sistemos, kuri bandė sukurti tą tikrą tarybinį žmogų, tačiau nepakankamai didelis, kad jį būtų galima pavadinti antisovietiniu.

Tą turbūt geriausiai įrodo faktas, kad pati LTSR valdžia etnokultūriniam sąjūdžiui tokio statuso nesuteikė. Juk pagal LTSR Baudžiamojo kodekso 68 straipsnį, už antitarybinę agitaciją buvo baudžiama laisvės atėmimu nuo šešių mėnesių iki septynerių metų su nutrėmimu nuo dvejų iki penkerių metų. Analogiškai LTSR BK 70 straipsnis bausdavo ir už dalyvavimą antitarybinėje organizacijoje.

Ko gero būta pavienių atvejų, kai koks ramuvietis buvo suimtas pagal kurį nors iš šių straipsnių, tačiau tai tikrai nesuteikia galimybės pavadinti kraštotyros ir žygeivystės antisovietine veikla.

Nujaučiu oponentų kontrargumentus – 1973 m. kovo 27 d. buvo suimti ir tardyti daugiau kaip 100 kraštotyrininkų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, o tai jau reiškia masinį KGB susidomėjimą šia veikla.

Tačiau jie nebuvo suimti dėl antisovietinės veiklos, o todėl, kad režimas pamatė, kad šie judėjimai krypsta nenaudinga linkme.

Nenaudingas ir priešiškas nėra sinonimai, todėl grįžtu prie savo pirminės išvados, kad pavadinti žygeivystę ir kraštotyrą antisovietine veikla yra pernelyg drąsu

Antras man užkliuvęs dalykas yra tai, kokius argumentus autorė pasirenka pavadinime iškeltam klausimui atsakyti.

Pirmoji dalis pavadinta „Etnokultūrinis sąjūdis sovietmečiu“.

Na gerai, tebūnie: tautiškumo puoselėjimas, etnokultūrinių šaknų ieškojimas – sistemai to nereikėjo, sakykim, kad argumentas tinkamas.

Antroji – „Dainavimo ritualas“.

Na čia dabar? A. Ramonaitė aprašo, kaip žmonės sėdėdavo butuose ar kur prie laužo ir dainuodavo lietuvių liaudies dainas. Tai taip išeina, kad jeigu sovietmečiu kur nors suniūniuodavai posmelį „Atskrend sakalėlis“, tai jau galėdavai vadintis rezistentu? Aš suprantu, kad dainavimai rateliuose keldavo žmonių dvasią, suteikdavo tam tikrą pilnatvės jausmą, tačiau vėlgi grįžtu prie savo pirmykštės išvados – kodėl gi tai yra antisovietinė veikla?

Trečiojoje ir ketvirtojoje teksto dalyje aprašomos kelionės po Lietuvą ir Tarybų Sąjungą bei tarp žygeivių vyravusį moralinį kodeksą, t.y. per ekspedicijas niekas nevartodavo alkoholio, nerūkydavo. Taip, tai alternatyva įprastam, girtuoklystėje paskendusiam gyvenimui, kuris buvo apėmęs ne vieną lietuvį, tačiau žodyje alternatyva aš nematau priešdėlio anti.

Galų gale, keisčiausiai man atrodo apibendrinimas, kad etnokultūrinis judėjimas tapo vienu pagrindiniu Sąjūdžio galios šaltinių.

Su šia teorija aš negaliu sutikti, nepaisant išvardintų asmenybių, kurios buvo susijusios tiek su kraštotyra ir žygeivyste, tiek su Sąjūdžiu.

Nemanau, kad Sąjūdžio galios šaltinių reikia ieškoti kur nors giliai. Mano nuomone, viskas yra labai paprasta – Sąjūdis sudarė galimybes žmonėms nebijoti viešai reikšti savo mintis, o kadangi gyvenimas Sovietų Sąjungoje nebuvo rožėmis klotas, dėl to ir atsirado laisvos Lietuvos idėja.

Nuoširdžiai abejoju, ar šiandien būtume laisvi, jeigu Sovietų Sąjungoje gyvenimo kokybė būtų geresnė, pavyzdžiui, jeigu ji būtų tokia kaip JAV.

Tvirtai tikiu, kad atgimimo laikotarpiu buvo keli tūkstančiai, gal net keliolika ar keliasdešimt tūkstančių žmonių, kuriems nepriklausomos Lietuvos idėja buvo svarbesnė už pragmatizmą, tačiau tokių žmonių buvo mažuma.

Kiti žmonės išstojimą iš Sovietų Sąjungos matė kaip galimybę susikurti naują ir geresnį gyvenimą. Dėl to tokios minios žmonių ir susirinkdavo Vingio parke ir Baltijos kelyje.

Grįžtant prie A. Ramonaitės straipsnio, net jeigu jos išvada, kad etnokultūrinis judėjimas buvo Sąjūdžio galios šaltinis, būtų teisinga, tai vis tiek neįrodytų, kad kraštotyra ir žygeivystė buvo nukreiptos prieš komunistinį režimą. Juk neatsitiktinai pavadinime, greta žodžio „Sąjūdis“ buvo ir žodis „Persitvarkymo“.

Galbūt atrodys, kad aš čia kabinėjuosi prie nereikšmingų dalykų, tačiau kaip kažkada neseniai sakiau, man Lietuvos istorija yra šventas dalykas.

Todėl nenoriu, kad greta rezistentų, kentėjusių dėl konkrečių savo veiksmų, nukreiptų prieš Tarybų valdžią – Leono Laurinsko, Jono Pratusevičiaus, Balio Gajausko ir kitų, pavardžių, greta atsirastų žmonių, kurie sėdėdami prie laužo nevartojo alkoholio ir dainavo liaudies dainas, pavardės.

Jų veiklos pavadinti antisovietine aš negaliu.

Galbūt atrodys, kad aš esu priešiškai nusiteikęs tiek prieš „Ramuvos“ organizaciją, tiek prieš žygeivius, tiek prieš kraštotyrininkus, tačiau taip tikrai nėra.

Džiaugiuosi, kad sovietmečiu jauni žmonės galėjo susikurti alternatyvą ir gyventi kitaip nei siūlė režimas. Tačiau išskyrus atskirų žmonių pavienius atvejus, šios organizacijos nebuvo nukreiptos prieš Sovietų Sąjungą.

Pranešimą parašė Antanas Terleckas

----------------------------------------------------------------------------------

Kęstučio Čeponio komentaras:

1. Visų pirma Antanas Terleckas labai klysta, kada mini tokius fantastinius skaičius kaip 200 tūkstančių žygeivių ir ramuviečių.

Iš tikrųjų jų buvo keli tūkstančiai, o aktyvių vadų ir organizatorių ne daugiau kaip keli šimtai.

2. Būtent šie keli šimtai vadų bei organizatorių (ir likę keli tūkstančiai eilinių žygeivių bei ramuviečių) ir sudarė absoliučią daugumą Sąjūdžio aktyvo visoje Lietuvoje.

Esu absoliučiai įsitikinęs, jog jei jų nebūtų buvę, tai nebūtų ir Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo 1990 m. kovo 11 d.

3. Tarp tų kelių šimtų vadų bei organizatorių buvo kelios dešimtys, kurie KGB buvo pasodinti į lagerius arba išvyti iš aukštųjų mokyklų, savo darboviečių institutuose bei gamyklose - pradedant Vidmantu Povilioniu, Rimantu Matuliu, Jonu Trinkūnu, Vyteniu Almonaičiu... ir baigiant daugeliu kitų žygeivių bei ramuviečių.

Tiesiog nėra dar atlikti išsamūs archyviniai bei istoriniai tyrimai, kuriuose būtų pabrėžiamas konkrečių antisovietinių disidentų dalyvavimas taip pat ir Žygeivių bei Ramuvos judėjimuose.

4. Be to Antanas Terleckas daro vieną rimtą metodinę klaidą - sugretindamas antisovietinę veiklą su antikomunistine veikla. Tačiau jis tai daro iš "įpročio", kadangi ir sovietmečiu tai nebuvo aiškiai skiriama.

Tačiau iš tikrųjų pas skirtingus sovietmečio laikų disidentus buvo labai skirtingi tikslai.

Grubiai galima būtų juos išskirstyti į kelias grupes, kurias sąlyginai pavadinčiau:

1. Antisovietinės nacionalistinės veiklos tikslas - likviduoti Sovietų Sąjungą ir padalinti ją į tautines valstybes.

2. Antikomunistinės veiklos tikslas - likviduoti komunistinę ekonominę sistemą Sovietų sąjungoje.

Ir čia buvo vidinės grupės - vienos norėjo ne tik likviduoti komunistinę sistemą, bet ir likviduoti SSSR.

Kiti gi SSSR likviduoti visai netroško.

3. Demokratizavimo veiklos tikslai - įvesti tikrą rinkiminę demokratiją ir daugiapartiškumą.

Čia taip pat buvo net kelios atskiros grupės:

- SSSR palikti tokią, kaip buvo,
- SSSR likviduoti, sukuriant (atkuriant) nepriklausomas tautines valstybes,

Viduje jų irgi buvo bent po dvi dalis - vienos norėjo atkurti laisvą rinką (tai yra kapitalizmą), o kitos norėjo išsaugoti "socializmą" ir padaryti jį "žmogišku veidu".

4. Kovoję už religines teises - Lietuvoje tai buvo visų pirma katalikiškas judėjimas už katalikų teises.

Jame irgi buvo labai įvairių žmonių, kurie skirtingai žiūrėjo į visų kitų klausimų sprendimo kelius.

5. Kovoję už žydų teisę emigruoti - jų pagrindinis tikslas buvo gauti teisę laisvai emigruoti iš SSSR, o kas bus po to SSSR viduje juos mažai domino.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Absoliuti dauguma aktyvių žygeivių bei ramuviečių troško atkurti Nepriklausomą Lietuvos valstybę - ir ne bet kokią, o būtent "smetoninę"-lietuvišką.

Aišku buvo ir tam tikra dalis, turėjusių kitą požiūrį - pvz., Gediminas Ilgūnas ar Vytenis Andriukaitis, kurie visai nuosekliai vėliau susidėjo su "persidažiusiais" Brazausko komunistais.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Sau 2016 22:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
(№275) Kęstutis Čeponis, Литва - Дмитрий Михайлович (№259)

http://imhoclub.by/ru/material/sssr_nen ... z3wgQwLEuG

Агенты боевики Соколова реально стали эффективным орудием только на заре партизанской войны, когда отряды партизан раздробились на мелкие группы (в основном из за проблем с пропитанием, да и в бункерах место было мало - не более чем на 4-5 человек) - и поэтому их легко можно было уничтожить нескольким агентам-боевикам, подсыпав яд или неожиданно расстреляв.

В начале, в 1944 г. и позже наиболее эффективным способом МГБ было создание псевдо подпольных "верхушечных" организаций, сразу же поставив во главе их своих агентов.

Этот прием ВЧК-ОГПУ очень успешно использовало еще в 1918-1925 г., например при поимке Савинкова (и позже не раз использовали в Средней Азии и Кавказе).

В Литве МГБ воспользовалось и тем, что литовцы очень стремились создать централизованную партизанскую и политическую организацию - и сами искали встреч с руководством.

Однако литовская партизанская контрразведка сумела разоблачить подставного главу подполья профессора Маркулиса.

И именно это помогло партизанам создать настоящую партизанскую централизованную структуру, которая успешно просуществовала примерно до 1953 года, когда партизанское руководство уже приняло решение кончать партизанскую войну и переходить к подпольным не вооруженным и децентрализованным формам сопротивления.


Однако до 1961 г. продержались еще не мало партизан.

Некоторые в лес уходили еще и в 1955 г., хотя руководство приказывало не принимать новых бойцов, но все таки иногда делали исключение.

Примерно в 1956 г. уже начинает формироваться довольно активное не вооруженное подполье.

Одна его часть была связана с католическими активистами и священнослужителями, а другая - со студентами и преподавателями высших школ, которые начали разными формами обьединяться и сопротивляться распространяемой в Литве русификации и советизации.

Наиболее многочисленным национальным движением было Движение (Sąjūdis) Жигяйвяй (Žygeiviai) и Рамува (Ramuva) - неоязыческая ветвь Жигяйвяй, которые начали формироваться примерно в 1960 г.

К 1968 -1972 г. они уже превратились в массовые, многотысячные, хорошо организованные структуры (в КГБ их называли специальным термином - "Организацией без организации") по всей Литве, регулярно проводившие разные многочисленные "акции" - такие, как восстановление памятников героям литовской истории, а также создание новых - например, легендарным летчикам Дарюсу и Гиренасу, празднование праздника Расос в Кярнаве - древней столице Литвы, и так далее.

Были налажены тесные связи с аналогичными организациями в Латвии и Эстонии - там они тоже в то время появились.

Кое какие связи, похоже, появились и с Западной Украиной, Чечней, Татарстаном... (но об этом у меня пока что точных данных практически нет - только кое какие слухи и намеки, которые я слышал в те времена).

До поры до времени КГБ просто пытался завербовать членов и активистов этого движения и, как они говорили, "держать руку на пульсе" - в КГБ страстно надеялись, что неоязычники из Рамува повздорят с католиками, и это ослабит католическое антисоветское подполье.

Но руководство Движения Жигяйвяй и Рамува на своей кривуле (общем совещании высших руководителей) приняло стратегическое решение - запретило любые распри внутри Движения по религиозным вопросам ("У нас общая цель - Свободная Литва, а все другие вопросы сейчас второстепенные"), и поддержало предложение всячески помогать католическому подполью - и при собирании материалов для подпольной печати, и при распространении литературы, и по другим вопросам.

Это развеяло в пух и прах все радужные планы КГБ - а они были тогда у КГБ огромные - даже в Москву докладывали, как успешно продвигается раскол антисоветского подполья в Литве... :)

Затем было арестовано свыше 100 активных членов Движения Жигяйвяй и Рамува в 1972-1973 году.

Многих тогда осудили по разным статьям - по так называемому "Делу краеведов", студентов выгнали из вузов, мужчин взяли в армию в стройбаты, даже профессорам и докторам запретили работать в высших учебных заведениях и школах, и вообще разрешили работать только чернорабочими.

Однако эти люди никуда не исчезли, они и дальше активно действовали по всей Литве.

И именно люди из этого Движения стали основной организационной силой во времена Саюдиса в 1988-1991 г. - они внезапно опередили разных агентов КГБ, которых КГБ попытался поставить во главе районных и городских организаций Саюдиса, как КГБ это частично удалось в самом начале сотворения Саюдиса в Вильнюсе.

Однако очень скоро и эти агенты в своей основной массе вышли из беспрекословного подчинения КГБ, и начали активно продвигать политику восстановления Независимости Литвы.

Сейчас уже могу сказать, что и в самом КГБ нам заранее удалось внедрить своих людей, вплоть до очень значительных должностей.

И они до поры до времени вполне успешно "прикрывали" Саюдис от "карающей лапы" Москвы, посылая туда радостные реляции о "Движении за перестройку", и что все находится под бдительным надзором КГБ (что было, между прочим, чистой правдой :) ).

У КГБ ведь было множество агентов, в том числе и в Саюдисе - только в высшем руководстве КГБ тогда еще не догадывались, что немало их на самом деле являются "двойными агентами" и работают на нас. :)

Но об этом очень интересном аспекте Движения к Свободе Литвы и сейчас общественности и исследователям истории Саюдиса известно очень мало - ведь многие активные участники живы, и все их дела до сих пор засекреченные и в самой Литве.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Lie 2017 19:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Nematoma sovietmečio visuomenė

http://web.vu.lt/tspmi/a.ramonaite/file ... ivadas.pdf

Nematoma sovietmečio visuomenė, Naujasis židinys-Aidai, 2015.

Red. Ainė Ramonaitė

Paveikslėlis

Anotacija

Sėkmingai išmėginusi tinklaveikos prieigą, tiriant Lietuvos nepriklausomybės atgavimą knygoje Sąjūdžio ištakų beieškant (2011), Ainės Ramonaitės ir Jūratės Kavaliauskaitės suburta tarpdisciplininė istorikų, politologų ir sociologų komanda žengia gilyn į sovietmetį.

Ten aptinkama „nematoma visuomenė“: tai, kas buvo giliai paslėpta nuo režimo akių ar subtiliai užsimaskavę, nepastebėta ar nenorėta pastebėti – pogrindžio spaudos tinklai, oficialių organizacijų priedangoje slypėjęs neformalus etnokultūrinis judėjimas, Vilniaus senamiesčio „Bermudų trikampio“ jaunimo gyvenimas, privačiuose inteligentijos ratuose gimusios iniciatyvos.

Ankstesniuose tyrimuose tokios „nematomos visuomenės“ apraiškos arba laikomos vienokia ar kitokia visuomenės pasipriešinimo režimui forma, arba traktuojamos kaip savita sistemos mutacija, ne susilpninusi, o kaip tik sustiprinusi ją.

Šioje knygoje "Nematoma sovietmečio visuomenė" keliama tezė meta iššūkį ir vienai, ir kitai stovyklai.

„Nesovietinės visuomenės“ apraiškos gretinamos su neformaliąja, viešai nedemonstruojama sovietinės visuomenės gyvenimo puse – blato ir nomenklatūros tinklais, atskleidžiant skirtingą sisteminių ir nesisteminių socialinių tinklų prigimtį ir sandarą.

Pasitelkdami sakytinės istorijos ir archyvinę medžiagą, tinklų analizės įrankius ir apklausų duomenis, tyrėjai atskleidžia iki šiol nepažintą nematomos sovietmečio visuomenės paveikslą.

PRATARMĖ

Ši knyga gimė iš siekio pažinti mūsų visuomenės atmintyje dar labai gyvą, tačiau sunkiai suprantamą laiką, atverti „nematomą" gyvenimo sovietmečiu pusę su gausybe paslėptų, nepastebėtų, nutylėtų, iki šiol neįvertintų, tačiau nepaprastai įdomių ir svarbių reiškinių.

Knygos sumanymas nebūtų buvęs įgyvendintas be Lietuvos mokslo tarybos paramos tyrimo projektui „Nematoma sovietmečio Lietuvos visuomenė: neformaliųjų sisteminių ir nesisteminių tinklų skirties peržiūra".

Už tai, kad ši knyga pasirodė, visų pirma reiškiame nuoširdžią padėką čia analizuojamų reiškinių dalyviams ir liudytojams, atvėrusiems savo gyvenimo patirtis.

Knygoje panaudoti keli šimtai šio ir ankstesnių projektų metu darytų interviu, trukdavusių kai kada net po septynias ar devynias valandas. Tikimės nenuvilti jų lūkesčių.

Už nuotraukas ir kitą archyvinę medžiagą esame labai dėkingi Silvijai Kurienei, Romualdui Trachimui, Giteniui Umbrasui, Rasai Pakalkienei, Linui Jakštoniui, Gintui Unguraičiui, Antanui Gudeliui, Tadui Šidiškiui, Aloyzui Stasiulevičiui, Vytautui Daraškevičiui, Loretai ir Alfonsui Vinclovams, Alei Počiulpaitei, Eugenijai Mažeikienei, Gerardai Šuliauskaitei SJE, Antanui Jurkui ir Lietuvos centriniam valstybės archyvui.

Interviu tekstus analizei ir Nematomos sovietmečio visuomenės archyvui parengė projekto bendradarbės Jogilė Ulinskaitė ir Vilma Bukaitė, imant interviu ir išrašant juos prisidėjo nemažai Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų studentų.

Už galimybę pasinaudoti anksčiau darytais interviu dėkojame Aurimui Šukiui ir „Sąjūdžio fenomenas: pilietinio judėjimo tinklaveikos studija" bendradarbiams.

Už milžinišką pagalbą projekto metu įveikinėjant biurokratines kliūtis esame dėkingi Viliui Mačkiniui ir Gintarei Grimžienei.

Labai dėkojame ir visai entuziastingai bei kūrybiškai Naujojo Židinio-Aidų leidyklos komandai, o ypač tekstą redagavusiam Nerijui Šepečiui, kuris buvo ne tik kalbos tvarkytojas, bet kartu ir reiklus kritikas, įžvalgus patarėjas ir draugiškas pagalbininkas.

Už vertingas pastabas ir patarimus tariame ačiū knygos recenzentams Liutaurui Kraniauskui, Arūnui Streikui ir Zenonui Norkui, prisiimdami visą atsakomybę už likusius trūkumus ar klaidas.

Autoriai

TURINYS

Pratarmė / 7
Įvadas: Nematomos sovietmečio visuomenės paradoksai
(Ainė Ramonaitė) / 8

(NE)SOVIETIŠKUMO RIBOS IR PAVIDALAI / 29
1. Būti nesovietiniam sovietinėje tikrovėje?
(Ainė Ramonaitė, Jūratė Kavaliauskaitė) / 31
2. Autentiškumo eksperimentai: Ką reiškė prapulti Vilniaus senamiesčio „Bermudų trikampyje"?
(Jūratė Kavaliauskaitė) / 62
3.Veikti atvirai ir būti nematomam? Kamufliažinio veikimo taktikos
(Ainė Ramonaitė) / 105
4. Ekonominis „nepaklusnumas"? Blatas ir kitos neformalios ekonominės praktikos
(Rūta Žiliukaitė) / 128

NESISTEMINIO VEIKSMO STRUKTŪRINĖS PRIELAIDOS / 155
5. Slaptųjų tinklų topografija, savilaidos sėkmės sociologinės prielaidos
(Ainė Ramonaitė, Rytė Kukulskytė, Valdemaras Klumbys) / 157
6. Viešos nepaklusnumo demonstracijos: Etnokultūrinio sąjūdžio mobilizacinė galia
(Ainė Ramonaitė) / 195
7. Nuo privačių pokalbių prie viešo veikimo: „Garažų istorija" (1977-1978)
(Valdemaras Klumbys) / 218

NEFORMALŪS TINKLAI SISTEMOS VIDUJE / 245
8. Lietuviškosios nomenklatūros tinklai ir partikuliarizmas prie Petro Griškevičiaus (1974-1987)
(Saulius Grybkauskas) / 247
9. Nomenklatūrininkų medžioklės būrelis: Neformalaus tinklo galia
(Saulius Grybkauskas) / 300
10. Kaip pažintys virsta ekonominiu kapitalu: Blato tinklų struktūrinės charakteristikos
(Rūta Žiliukaitė) / 325

Išvados. Pragaištingoji ar išganingoji bendrystė?
(Ainė Ramonaitė) / 352

Summary / 370
Iliustracijų sąrašas / 372
Asmenvardžių rodyklė / 378

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Lie 2017 20:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Ainė Ramonaitė, Jūratė Kavaliauskaitė, Valdemaras Klumbys. Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos


Ainė Ramonaitė, Jūratė Kavaliauskaitė, Valdemaras Klumbys. Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos. Leidėjas: Aukso žuvys, 2015, 480 p.
ISBN: 9786098120134

Paveikslėlis

Knygoje „Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos“ skaitytojai ras dvidešimt penkis įtraukiančius pasakojimus – gyvenimo istorijas žmonių, sovietmečiu gyvenusių kitokį gyvenimą nei didžioji ano meto visuomenės dalis.

Tai pasakojimai amžininkų, neįsitekusių nykioje, absurdo ir melo pritvinkusioje sovietinėje kasdienybėje, ieškojusių kažko tikro ir norėjusių gyventi savo autentišką gyvenimą, nepaisant kainos, kurią už tai teko sumokėti.

Istoriko dr. Aurimo Švedo vertinimu, „ši knyga yra intriguojanti kelionė laiko mašina į sovietmečio epochą, kuri vis dar šalia mūsų, tačiau su kiekviena diena tampa vis mažiau pažįstama ir suprantama“.

Kiekvienas knygos skaitytojas ras savitą jį dominantį pjūvį: vieni galbūt ieškos informacijos apie pogrindžio veikimo taktikas ar legendines sovietmečio nepaklusniosios visuomenės asmenybes, kitiems rūpės akistatos su sistema patirtys ar alternatyviosios minties filosofinės ištakos.

Treti galbūt skaitys šią knygą kaip grožinę literatūrą, kurioje gausu ir dramatiškų išgyvenimų, trilerio vertų nuotykių, ir gilių pasaulėžiūrinių apmąstymų.

„Skaitant plačiajai visuomenei mažiau žinomų žmonių pasakojimus kyla įspūdis tarsi atrastum naują, nepažintą ir be pėdsakų dingti galėjusį kitokį pasaulį. Gyvai skambančiuose, natūralia kalba perteiktuose pokalbiuose atsiskleidžiantys intensyviai kultūra, menu, religija gyvenusių žmonių ir valdžios santykiai, dramatiškos psichologinės situacijos, laisvo gyvenimo ieškojimas ciniškos kontrolės atmosferoje sudomins ne tik istorikus, profesionalius kultūros tyrinėtojus, bet neabejotinai tai bus puikus šaltinis rašytojams, dramaturgams, scenaristams ir visiems, ateityje kursiantiems sovietmečio pasakojimą. O dabartimi ir teksto malonumu gyvenantis skaitytojas pajus įtempto trilerio skonį“, – pritaria knygą recenzavęs poetas, eseistas ir literatūros kritikas Rimantas Kmita.

APIE AUTORIUS

Ainė Ramonaitė – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė, tyrinėja Lietuvos visuomenės nuostatas ir politinį elgesį, pastaruoju metu gilinasi į nesisteminius socialinius tinklus ir visuomenės nepaklusnumo formas sovietmečiu.

Jūratė Kavaliauskaitė – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) lektorė, domisi politine reprezentacija ir komunikacija, pastaraisiais metais nagrinėja sovietmečio nonkonformistinių socialinių erdvių ir sambūrių identiteto politiką.

Valdemaras Klumbys – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorius, tyrinėja sovietinės Lietuvos pogrindžio ir kitų kultūrinių rezistencijos formų istoriją, sovietmečio intelektualų istoriją, sąveiką tarp sovietmečio valdžios atstovų, ideologijos ir visuomenės, taip pat tarp oficialaus ir pogrindinio gyvenimo bei simbolių.

*********************************************************************
Platus ir vertas dėmesio komentaras čia:
http://www.llti.lt/failai/Colloquia37_i ... 37-148.pdf

137
COLLOQUIA

ISSN 1822-3737

NUOMONIŲ DOMINO

IRENA EGLĖ LAUMENSKAITĖ

Kas tikro? Apmąstymai apie nevienareikšmę sovietmečio patirtį ir jos tyrimus

Ant stalo gulėjo stora žalia knyga su žodžiais ant viršelio „KAS TIKRO“, kuriuos perskaičiau kaip klausimą. Tačiau ją pavarčius ir atvertus, pavadinimas pasirodė
esąs kitoks:

Kažkas tokio labai tikro: Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos. Tai
– sakytinių istorijų šaltinių rinkinys, pateikiamas kaip moksliškiau skambančio ir jau įvykdyto mokslo projekto dalis.

..... toliau žiūr.
http://www.llti.lt/failai/Colloquia37_i ... 37-148.pdf

************************************************************

Dar viena recenzija

J. Čerškutė: akistatos gyvenimų ir santvarkų kryžkelėse (knygų apžvalga)

http://www.lrt.lt/naujienos/kalba_vilnius/32/115990

2015-10-12 / 08:41 — LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt

Literatūros kritikė dr. Jūratė Čerškutė LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ pristato Tommi Kinnuneno romaną „Namas kryžkelėje“, Sauliaus Grybkausko sudarytą šaltinių rinkinį „Lietuviškoji nomenklatūra 1956–1990 metais: tarp sovietinės sistemos ir neformalių praktikų“ bei Ainės Ramonaitės, Jūratės Kavaliauskaitės ir Valdemaro Klumbio sudarytą sakytinės istorijos šaltinių rinkinį „Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos“.

Užsklandų, nutylėjimų ir akistatų – ne tik su asmeniniu, bet ir su visuomeniniu gyvenimu, tiksliau, su sovietiniu režimu – istoriją liudija ir naujai atskleidžia dvi knygos: Sauliaus Grybkausko sudarytas šaltinių rinkinys „Lietuviškoji nomenklatūra 1956–1990 metais: tarp sovietinės sistemos ir neformalių praktikų“ ir Ainės Ramonaitės, Jūratės Kavaliauskaitės ir Valdemaro Klumbio sudarytas sakytinės istorijos šaltinių rinkinys „Kažkas tokio labai tikro. Nepaklusniosios sovietmečio visuomenės istorijos“.

Šie du solidūs tomai yra didžiulio mokslinio projekto „Nematoma sovietmečio Lietuvos visuomenė: neformaliųjų sisteminių ir nesisteminių tinklų skirties peržiūra“ dalis.

Nenuostabu, kad šiedvi knygos pasirodė vienu metu – kaip du (iš)gyvenimo sovietinėje santvarkoje ir prisitaikymo prie jos būdai, anuomet diametraliai vienas su kitu konfrontavę, o dabar – kalbantys ir, panašu, šių dienų sovietologijos tyrimų erdvėje unikaliai susikalbantys.

Pastaruoju metu padidėjęs istorikų, kultūrologų, menotyrininkų, literatūrologų dėmesys sovietmečiui (greta šių knygų minėčiau Tomo Vaisetos monografiją „Nuobodulio visuomenė“, Rimanto Kmitos sudarytą knygą „Nevienareikšmės situacijos: pokalbiai apie sovietmečio literatūros lauką“) neretai iš šono žvelgiant gali pasirodyti kiek varginantis ar net madingas.

Tačiau iš tiesų, kuo objektyviau narstyti pusę amžiaus trukusią Lietuvos praeitį, įvairiausiais ir netikėčiausiais pjūviais veikiančią dabartį, yra išties reikalinga ir būtina.

Būtina dabar, kol dar, kaip sakoma, yra gyvi liudininkai, prisimenantys, galintys priminti ir pataisyti, galbūt neretai ir prikurti (bet čia jau atminties tyrimų, ne šios apžvalgos objektas).

Tačiau vis tiek – padėti atskleisti daugybę nutylėtų ir paraštėse buvusių dalykų ir reiškinių.

Mėginant įvardyti, kuris iš šių tomų būtų patrauklesnis paprastam skaitytojui, išsyk intuityviai atrodo, kad tai žaliasis „Kažkas tokio labai tikro“ – pokalbiai su tais, kuriuos knygos sudarytojai įvardija kaip nenorėjusiais „tapti tvarkingais sovietiniais piliečiais, netikinčiais leninistine ideologija, tačiau puikiai prisitaikiusiais daryti ir galvoti tai, ką reikėjo“, su tais, kurie „norėjo gyventi autentišką savo gyvenimą, o ne tą primestą, paskendusį absurdo ir melo pritvinkusioje kasdienybėje“, kitaip tariant, su tais, kurių gyvenimų pasakojimai įdomesni negu normalių (kaip mes galima tą normalumą įsivaizduoti ir nutuokti) sovietinių piliečių.

Kita vertus, S. Grybkausko sudarytame mėlynajame tome apie sovietinę nomenklatūrą – irgi gausu patrauklios (viliuosi, ne tik mokslininkų kastai) medžiagos – sovietinės valdžios dokumentai, interviu su buvusiais nomenklatūriniais veikėjais ir, žinoma, leidinio vinis – LKP CK antrojo sekretoriaus Valerijaus Charazovo melsvasis sąsiuvinis – užrašai apie lietuviškosios nomenklatūros išsakytas nuomones, kas turėtų tapti naujuoju LKP CK pirmuoju sekretoriumi po ilgamečio vadovo Antano Sniečkaus mirties.

Iš esmės abi šios knygos atskleidžia sakytinės istorijos privalumus ir trūkumus, tą galimybę prakalbinti žmogų ir sykiu tokio tyrimo instrumentarijaus ribotumą bei diskutuotinus niuansus. (Pavyzdžiui, aną savaitę, viename portale publikavus mažą ištrauką iš pokalbio su Edmondu Kelmicku, kilo mažytė, bet vis tiek diskusija apie tekstų klampumą ir nepaskaitomumą, taip išryškinant redagavimo vaidmenį sakytinės istorijos tyrimo lauke ir sykiu parodant atminties trapumą, tvirtinantį, kad net ir tą metą puikiai prisimenantiems daug kas miglota, ne tik kad nepaskaitoma.)

Kita vertus, galvojant apie paskaitomumą ir objektyvumą, dera suvokti, kad kuo autentiškesnių pasakojimų publikavimas kaipsyk ir apnuogina viso reikalo – mėginimo naujai apsvarstyti sovietmetį – šerdį. (Tą akivaizdžiai liudija ir nomenklatūros tyrimų tome esantys pokalbiai, kurių probleminius taškus – vengimą kalbėti apie tuometes pažintis, draugystes ir asmeninius kontaktus – knygos įvade aiškiai (api)brėžia sudarytojas.)

Grįždama prie minėtųjų knygų – žaliojo ir mėlynojo tomo – drįstu siūlyti pavartyti ir paskaitinėti abu, nes tuomet susidarytų kuo tikslesnis ir daugiabriauniškesnis sovietinės visuomenės vaizdas.

Tačiau, jei rinktumėtės tik vieną, tuomet, supaprastintai tariant, tikslumo, fakto ir dokumento mėgėjams – mėlynoji „Lietuviškoji nomenklatūra“, biografijų, asmeninių istorijų ir gyvenimiškų įtampų šifruotojams – žalioji „Kažkas tokio labai tikro“, nes joje išties esama labai tikrų dalykų ir žaižaruojančių įvairiausių žmonių, siekusių išlikti savimi, liudijimai, priartėjantys prie grožinės literatūros žanro.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 7 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007