Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 30 Bal 2024 01:24

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 37 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 22 Vas 2007 16:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Lietuvos krikštas ir politinis pragmatizmas


2007 vasario mėn. 22 d., Tomas Baranauskas, http://www.DELFI.lt

   Prieš 620 metų, 1387 m. vasario 22 d., Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila paskelbė įsakymą „visus abiejų lyčių lietuvius bet kurio luomo ir padėties mūsų valdžioje esančius Lietuvoje ir Rusioje vesti, patraukti, pašaukti ir net jėga priversti į katalikų tikėjimą ir Šv. Romos Bažnyčiai paklusnumą“.

   Tai buvo ilgo, beveik 400 metų trukusio Lietuvos kelio į krikščionybę pabaiga. Nuo pirmo „ne“, 1009-aisiais smūgiu į galvą pasakyto pirmajam krikščionybės nešėjui šv. Brunonui, iki paskutinio „taip“, 1387-aisiais ištarto Jogailos. Tarp šių dviejų griežtų atsakymų buvo daugybė dvejojančių „gal taip“, „gal ne“, kuriuos tarė Lietuvos valdovai Mindaugas, Vytenis, Gediminas, Algirdas ir Kęstutis. Ko gero, nė vienos pagoniškos tautos krikšto procesas netruko taip ilgai ir skausmingai, kaip lietuvių.

   1009 m. data mums svarbi tik kaip simbolinė pradžia – pirmasis Lietuvos vardo paminėjimas, susijęs ir su pirmuoju mums žinomu Lietuvos ir krikščioniškojo pasaulio susidūrimu, nors iš tiesų Lietuva galėjo susidurti su krikščionybe iškart po 988 m. įvykdyto kaimyninės Rusios krikšto.

   Tai, kas vyko 1009 m., irgi iš esmės yra įvykiai Lietuvos kaimynystėje. Priešingai dabar populiariems aiškinimams, šv. Brunono krikštytas „karalius“ Netimeras valdė ne Lietuvoje, o jotvingių žemėse, laikytose Prūsijos dalimi.

    Netimero dvare šv. Brunonui sekėsi, o, patraukęs į Lietuvą, jis buvo sulaikytas ir nukirsdintas Lietuvos pasienyje. Tai greičiausiai atsitiko kažkur Nemuno aukštupio srityje, kur tuomet ribojosi Rusios, Lietuvos ir jotvingių žemės.

    Spėjama, kad šv. Brunono misijai Prūsijoje ir Lietuvoje įtakos turėjo ne tik tiesioginis misionieriaus globėjas Lenkijos karalius Boleslovas Narsusis, bet ir šio karalius žentas Turovo kunigaikštis Sviatopolkas. Pastarojo interesai galėjo paskatinti Brunoną keliauti toliau, Lietuvos link.

    Šis pirmasis susidūrimas nebuvo niekuo ypatingas. Tokių konfliktų dažnai pasitaikydavo krikščionių ir pagonių santykiuose, juo labiau, kad tai buvo ne tiek religijų ar pasaulėžiūrų susidūrimai, o įprastiniai kaimynų konfliktai, kurie nei padidėdavo, nei sumažėdavo, vienam iš jų priėmus krikštą ir savus interesus pradėjus dangstyti krikščionybės platinimu.

    Baltų kraštų krikšto problema visu aštrumu iškilo tik XIII amžiuje, kuomet Pabaltijo nukariavimą pradėjo kariniai katalikiškos Europos vienuolių ordinai.

    XII a. šv. Bernardas Klervietis teologiškai pagrindė krikščioniškos tradicijos požiūriu sensacingą doktriną: kad įmanomi ir netgi būtini vienuolių riterių ordinai, kurie dvasininko gyvenimą derintų su karine veikla, taigi žmonių žudymu: „Pagonio mirtimi krikščionis didžiuojasi, nes ja Kristus pašlovinamas“.

    Lietuva atsidūrė dviejų krikščioniškų tradicijų takoskyroje – tarp stačiatikiškos Rusios, kuri nesivadovavo karingąja Bernardo Klerviečio doktrina, ir kryžiuočių nešamos katalikybės.

    Gali pasirodyti paradoksalu, bet civilizaciniu požiūriu pagoniškoji Lietuva labiausiai orientavosi į savo didžiausio priešo – Vokiečių ordino – atstovaujamą katalikiškąją civilizaciją. Vakarų civilizacija neabejotinai darė didesnį įspūdį Lietuvai vien savo sugebėjimu būti rimtu priešininku, nes ir pati Lietuva buvo karinės kultūros šalis.

    Ar karinguosius lietuvius galėjo sužavėti rusinai, kurie, pasak Henriko Latvio, „bėgo... miškais ir kaimais nuo lietuvių, net nuo nedaugelio, kaip bėga kiškiai nuo medžiotojo“?

    Tad viduramžių Lietuvos santykiuose su Vakarų Europa ryškėjo dvi prieštaringos linijos: viena vertus – nuožmi kova dėl išlikimo su šios civilizacijos atstovais, kita vertus – siekis pritapti prie šios civilizacijos, išsikovoti joje sau deramą vietą.

    Strateginis Lietuvos uždavinys buvo tapti lygiateisiais šio „stipriųjų klubo“ nariais pagal savo, o ne padiktuotas sąlygas; ryžtingai įeiti pro paradines duris, net jei jas reikėtų trenksmingai atidaryti kojos spyriu, o ne kukliai įsliūkinti pro tarnų įėjimą.

    Pirmasis kryžiaus žygis į Livoniją buvo surengtas 1197 m. Jame dalyvavo vokiečiai ir švedai, kurie puolė kuršius ir estus. Iš Eiliuotosios Livonijos kronikos pasakojimo galima spręsti, kad šio žygio metu buvo puolamas ir Padauguvys, kur buvo suduotas smūgis lietuvių ir rusinų ginamai Kuoknesei.

    Taigi 1197 m. prasideda ir Lietuvos kovos prieš kryžininkus. Tuo metu Lietuvos įtakos sferoje jau buvo Kuoknesė ir, kaip rodo nedaug vėlesni įvykiai, – Jersika bei Sėlpilis, vadinasi, sėlių bei pietinių latgalių žemės.

    1198 m. antrajame Livonijos kryžiaus žygyje žuvus Livonijos vyskupui Bertoldui,

    naujasis vyskupas Albertas 1199 m. išsirūpino jau trečią kryžiaus karo bulę ir 1200 m. su 23 kryžininkų laivais pasirodė Livonijoje.

    1202 m. vokiečių kolonijos gynybai jis sukūrė Kalavijuočių ordiną ir su jo pagalba sėkmingai nukariavo žemes į šiaurę nuo Dauguvos.

    1229 m. kalavijuočiai atsigręžė ir į Lietuvą: tais metais jų organizuotas žygis į Nalšią vokiečiams buvo sėkmingas.

    Bet 1236 m. rugsėjo mėnesį kalavijuočių vadovautas pirmasis kryžiaus žygis į Lietuvą baigėsi triuškinančiu pralaimėjimu Šiaulių mūšyje. Žuvo antrasis ir paskutinis Ordino magistras Folkvinas, dauguma Ordino riterių, o jo likučiai 1237 m. buvo prijungti prie Vokiečių ordino, neseniai pradėjusio Prūsijos nukariavimą.

    Prūsiškajai Vokiečių ordino atšakai iki pat 1283 m. daugiausia kovoti teko su prūsais, o livoniškoji šaka tik 1290 m. galutinai įveikė žiemgalių pasipriešinimą.

    Kartu vyko ir nuolatiniai vokiečių susidūrimai su lietuviais. Lietuviai pasiekė puikias pergalės Durbės (1260 m.), Karusės (1270 m.) ir Aizkrauklės (1279 m.) mūšiuose – kiekviename iš jų savo galvas paguldė tuometiniai Livonijos magistrai, žuvo daug Vokiečių ordino riterių.

    Paskutiniai vokiečių nukariauti prūsai (sūduviai, nadruviai, skalviai) ir žiemgaliai jau buvo pasidavę Lietuvos globai, taigi bent nuo 1274 m. vyko kova dėl Lietuvos vasalų teritorijų.

    Nuolatinis karas dėl tikrosios Lietuvos prasidėjo 1283 m. ir truko iki lemtingos Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių pergalės Žalgirio mūšyje bei 1411 m. sudarytos Torunės taikos.

    Vokiečių ordino talkininkų būriuose Lietuvą aplankė visos Vakarų Europos šalių riteriai. Patys Vokiečių ordino riteriai buvo nuolat papildomi naujai užverbuotais nariais, o verbavimui Vokiečių ordinas turėjo tankų savo valdų tinklą Vokietijoje.

     Atrodė, kad Vokiečių ordino resursai neišsemiami. Tačiau Lietuva rado savo resursų šaltinį – susiskaldžiusios Rusios žemes, kurias buvo palyginti nesunku nukariauti ir rinkti čia karius kovai su kryžiuočiais. Taigi pasirodė, kad priešininkų jėgos yra apylygės, o tai reiškė, kad kova bus ilga ir sunki.

     Galutinai Lietuvos karą su kryžiuočiais užbaigė 1422 m. sudaryta Melno taika – po jos šis karas jau nebeatsinaujino.

      Vadinasi, prieš kryžininkus ir kryžiuočius Lietuva kovojo 225 metus, iš jų 86 metai tenka pradiniam kovų etapui (1197–1283 m.), 128 metai – nuolatinio karo etapui (1283–1411 m.) ir 11 metų – baigiamosioms kovoms tarp Torunės ir Melno taikos sutarčių (1411–1422 m.).

    Karo su kryžiuočiais fone ryškėjo ir Lietuvos siekis tapti lygiateise katalikiškos Europos valstybe. Jau Mindaugo laikais pirmą kartą iškilo Lietuvos katalikiško krikšto klausimas. Vėliau jis iškildavo nuolat, kol Jogailos krikštas sėkmingai išsprendė kryžiaus karų gerokai sukomplikuotą Lietuvos krikšto problemą.

    Iš pradžių atrodė, kad Lietuva priims krikštą be didesnių komplikacijų, kaip ir kitos Europos valstybės. Mindaugas, pirmasis valdovas, ėmęsis megzti sistemingus diplomatinius santykius su užsienio valstybėmis, netruko suprasti krikšto teikiamą naudą. Jam net neprireikė, kaip Rusios krikštytojui Vladimirui, rinktis, kokia religija geriausia: Vakarų karinis ir kultūrinis pranašumas buvo akivaizdus, orientuotis į ką kitą nebuvo prasmės.

    Pati krikšto priėmimo idėja gimė vidaus karo su Tautvilu sąlygomis. 1250 m. pasikrikštijęs Rygoje Tautvilas privertė Mindaugą sunerimti ir ieškoti būdų, kaip pavojingą savo priešininko sąjungininką patraukti į savo pusę.

    Gausiu auksu papirkti Livonijos magistrą Andrių Štirlandą nepakako: magistras iškėlė krikšto reikalavimą. Mindaugas nedvejodamas jį priėmė.

    Taip jis gavo ir paramą prieš Tautvilą, ir popiežiaus pripažinimą, ir Lietuvos karaliaus karūną, nors kaina buvo nemaža: kryžiuočiams teko užrašyti Žemaitijos ir Jotvos žemes, tiesa, bent formaliai, kaip lėną – už įsipareigojimą jam talkinti.

     Vis dėlto šitokia įvykių raida nesiderino su Vokiečių ordino planais nukariauti visas pagonių baltų žemes. Andrius Štirlandas įtūžusių kryžiuočių netrukus buvo nušalintas nuo pareigų, o nauja Ordino vadovybė spaudė Mindaugą užrašinėti vis daugiau žemių.

    Jau užrašytos buvo traktuojamos kaip karo grobis, juo labiau, kad jų gyventojai nesusitaikė su Mindaugo valia, ir atkakliai priešinosi.

    1260 m. žemaičių pasiekta pergalė prieš Vokiečių ordiną Durbės mūšyje iš pagrindų sukrėtė Ordiną, kurio jau valdytose žemėse kilo didžiuliai prūsų, kuršių, žiemgalių sukilimai.

    Visa tai privertė Mindaugą 1261 m. atsimesti nuo krikščionybės ir prisidėti prie kovos prieš Vokiečių ordiną. Tai buvo visiškas Vokiečių ordino, kalaviju apaštalaujančio misionieriaus, krikšto akcijos fiasko. Lietuvos valdovo apostazė reiškė, kad Lietuvai nebuvo priimtinas jėga primetamas krikštas – jai reikėjo krikšto, įteisinančio laisvos ir lygiateisės valstybės statusą.

    Vėlesni Lietuvos valdovai, kėlę krikšto klausimą, buvo gerokai atsargesni.

    1298 m. Vyteniui pavyko sudaryti sąjungą su Rygos miestu ir arkivyskupu prieš Vokiečių ordiną. Aišku, tai padaryta žadant greitai priimti krikštą, bet šito daryti Vytenis neskubėjo.

    Jo įpėdinis Gediminas tęsė draugiškus santykius su Ryga ir 1322–1324 m. rašytuose laiškuose net pačiam popiežiui vėl žadėjo priimti krikštą, aiškino kovojąs prieš grobikiškus kryžiuočių kėslus, o ne prieš krikščionybę. Bet dėl tinkamų krikšto sąlygų iš šįkart nebuvo sutarta, be to, kryžiuočiai patys slapta kurstė Lietuvos pagonis ir stačiatikius prieš Gediminą, taigi ir ši krikšto akcija nedavė rezultatų.

    Krikšto klausimas ne kartą iškilo Algirdo ir Kęstučio laikais – 1349, 1351, 1357–1358, 1373, 1379 metais.

    Rimčiausia buvo 1357–1358 m. akcija, kai Lietuvos krikšto klausimu Algirdas ir Kęstutis vedė derybas su imperatoriumi Karoliu IV.

    Už krikštą lietuviai reikalavo pripažinti Lietuvai apie pusę Vokiečių ordino valdų Pabaltijyje,  be to, jie reikalavo, kad ordinas saugotų nuo totorių puolimų ir būtų iškeltas į dykrą tarp totorių ir rusinų ir kad ordinas neturėtų jokių teisių į rusinus, ir netgi, kad visa Rusia turi priklausyti lietuviams“.

    Tai nebuvo atsitiktiniai reikalavimai: panašūs teritoriniai reikalavimai iškildavo ir Vytauto laikais, o Vokiečių ordino iškėlimą į Podolę Jogailaičiai aptarinėjo dar ir 1494 m.

    Logika aiški: jei nebėra pagonių, tai ir Ordinui, kurio priedermė kovoti su pagonimis, nebėra ką veikti Pabaltijyje. Lietuvai nereikėjo, kad kas nors imtųsi Ordino iškėlimo – jai reikėjo pripažinimo, kad kova prieš Vokiečių ordiną yra teisėta, o Ordino kovos prieš Lietuvą rėmimas nėra kilnus darbas.

    Be krikšto ar krikšto pažadų Lietuva viduramžiais naudojo dar vieną būdą užmegzti sąjungas su užsienio valstybėmis. Tai – dinastinės sąjungos, sudaromos vedybų keliu.

    Dar Mindaugas išleido savo dukterėčią ir dukrą už Volynės kunigaikščių, o Traidenis buvo pirmasis Lietuvos valdovas, užmezgęs dinastinius ryšius su Vakarų kunigaikštyste – Mazovija.

    Kaip tikras dinastinių sąjungų meistras pasižymėjo Gediminas, radęs vedybinių kombinacijų, kurios padėjo ne tik užmegzti sąjungas su Rytų ir Vakarų šalimis, bet ir leido jo sūnums Algirdui bei Liubartui įsitvirtinti Rusioje.

    Nežinia, ar Lietuvai būtų pavykę galų gale Vakarų Europos visuomenės akyse įteisinti dar Gedimino išsakytą poziciją: „Mes su krikščionimis kariaujame ne dėl to, kad sunaikintume katalikų tikėjimą, bet kad pasipriešintume mums [daromoms] skriaudoms, kaip tai daro krikščionių karaliai bei valdovai“. Aišku tik tiek, kad Lietuvos valdovai nebuvo nusiteikę priimti krikštą be Lietuvos teisių garantijų.

    Bet 1385 m. netikėtai atsirado kitas Lietuvai naudingo krikšto projektas. Jį pasiūlė lenkai, po Vengrijos ir Lenkijos karaliaus Liudviko Anžu mirties, ieškantys sau tokio valdovo, kuris neįtrauktų Lenkijos į nelygiateisę sąjungą.

    Idėja pasikviesti Lietuvos valdovą Jogailą pasirodė priimtina visoms suinteresuotoms pusėms:

    Jogailai tai reiškė Lenkijos karūnos gavimą, Lietuvai – galimybę sutelkti Lenkijos ir Lietuvos jėgas lemiamai kovai su Vokiečių ordinu, Lenkijai – galimybę tapti Lietuvos krikštytoja ir daryti įtaką šiai didžiulei valstybei, su kuria anksčiau ji turėjo konfliktų dėl Pietų Rusios žemių, o ir apskritai kartais nukentėdavo nuo lietuvių antpuolių. Aktuali Lenkijai buvo ir kova su kryžiuočiais, nors turbūt pati ji nebūtų pasiryžusi mesti visas jėgas kovai su jais, o būtent tai buvo priversta padaryti, valdant Jogailai.

    Taigi, Lietuva krikštą priėmė tik 1386–1387 m., kai atsirado ją tenkinančios krikšto sąlygos.

    Sąjunga su Lenkija, žinoma, turėjo neigiamų pusių, ir tai Lietuvos diduomenė pajuto labai greitai. Jau 1389 m. Vytautas organizavo maištą prieš Jogailą, motyvuodamas tuo, kad lenkai užima Lietuvoje valstybines pareigybes:

    „to anksčiau nėra buvę lietuvių žemėje – svetimieji valdo didžiąją kunigaikštystę“.

    Kova prieš Lenkijos politinę įtaką ir vėliau išliko viena didžiausių po krikšto iškilusių Lietuvos valstybės problemų, nors Vytautui buvo pavykę ją gerokai sumažinti.

    Katalikybė ilgam tapo lietuviškosios tapatybės dalimi. Ji skyrė lietuvius nuo toje pačioje valstybėje gyvenusių stačiatikių (vėliau – unitų) gudų.

    Ji buvo ir kovos su carine Rusija įkvėpimo šaltinis. Katalikybė tapo ir vakarietiškos lietuvių orientacijos ženklu.

    Po XX a. įvykusių sekuliarizacijos procesų, kai religinių dogmų reikšmė visuomenės gyvenime sumažėjo, būtent vakarietiška Lietuvos orientacija išliko kaip svarbiausias 1387 m. krikšto palikimas. Ši orientacija yra ne tik kultūrinė, bet ir politinė: ją lemia ir pragmatiški Lietuvos valstybės interesai. Iš tiesų tai galima laikyti ir savotiška tradicija – juk politinis pragmatizmas visada buvo svarbus faktorius Lietuvai renkantis religiją.

    Vis dėlto geras Lietuvos politinių interesų suvokimas ne vienodu mastu reiškėsi Lietuvos istorijoje.

    Ne paslaptis, kad Lietuvos christianizacija galiausiai virto Lietuvos polonizacija, po kurios jau tautinio atgimimo veikėjams reikėjo nemaža pakovoti dėl Lietuvos išlikimo.

    Taip pat ir šiandien negalima nepastebėti savotiškos inercijos, kai siekis „pritapti prie Europos“ imamas traktuoti kaip tikslas, o ne priemonė siekiant Lietuvos valstybės tikslų.

    Ar „ėjimas į Europą“ netampa savotiška nauja sekuliarizuota mūsų visuomenės religija, ar aklas mėgdžiojimas ir magiška frazė „taip daroma Europoje“ netampa bet ką pateisinančiu burtažodžiu?

    Vilniuje akis badantys angliški užrašai jau primena iš istorijos gerai pažįstamas šlėktiškos barokinės Lietuvos madas, kai lenkų kalba išstūmė lietuvių kalbą iš viešojo gyvenimo...

    Turbūt ne atsitiktinai barokinę Lietuvą kai kurie intelektualai jau bado pristatyti kaip savotišką idealą. Ar ir šiandien lipsime ant to paties grėblio, ar vis dėlto prisiminsime kitas – pragmatiškos Lietuvos politikos tradicijas?

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Aleksotas, 2007 02 22 13:38
_Tai buvo ilgo, beveik 400 metų trukusio Lietuvos kelio į krikščionybę pabaiga._

   Atvirkščiai - tik pradžia. Autorius neskiria krikšto nuo krikščionėjimo. Kol Lietuvoje nesusiformavo pakankamas bažnyčių tinklas, tol lietuviai tebebuvo pagonys. Galutinai sukrikščionėta tik 17-18 amžių sandūroje.

LT, 2007 02 22 13:42

   Pagaliau turime tikrą istoriką. Aiški, nuosekli, logiška kalba, vakarietiškas tikslumas ir tiesumas. Ir nė lašo bumblauskinės kaimiškos klapčiukinės saviplakos ir šizofreninio sapaliojimo.

  Tomai, tik pirmyn!

Aleksotas, 2007 02 22 13:48
_Už krikštą lietuviai reikalavo pripažinti Lietuvai apie pusę Vokiečių ordino valdų Pabaltijyje,_

   Pasakyta tik dalis tiesos.

   Reikalauta visų baltiškų žemių. Pavyzdžiui, šiaurėje reikalauta atiduoti Lietuvai žemes nuo Baltijos iki Dauguvos-Aiviekstės, vadinasi, visas etnines kuršių, žiemgalių, sėlių ir latgalių žemes.

   Pietuose (Prūsijoje) teritorijos irgi buvo konkrečiai apibrėžtos. Jei tiems reikalavimams būtų nusileista, dabartinė Kaliningrado sritis ir istoriškai (ne tik etniškai) priklausytų Lietuvai
.

   Tie teritoriniai reikalavimai išdėstyti Vartbergės kronikoje (žr. Latvis H., Vartbergė H. Livonijos kronikos // Parengė J. Jurginis. Vilnius, 1991. P. 185).

Baltas, 2007 02 22 13:53

   Tomai, laukiame tavo knygų. Tai bus paskutinės vinys į gudavičinį-bumblauskinį marazmą.

   Žavi aiški, tiksli pačio kalba, jaučiasi Rowell'o įtaka. Šiuo metu jūs su Rowell'u ir esate Lietuvos istorijos mokslo (medievelistikos) avangardas. Turite labai aiškiai tą įsisąmoninti.

Nacionalistas, 2007 02 22 15:14

   Lietuviams (kaip ir bet kuriai kitai tautai) tam, kad jie išliktų, būtina tokia religija, kuri būtų būdinga tik lietuviams.

   Visiškai akivaizdu, jog krikščionybė (ir katalikybė, ir protestantizmas) lietuvių tautos ir kalbos neišgelbės.

   Žvelgiant į tolimą perspektyvą, manau, jog tokią religiją vertėtų sukurti dirbtinai, panaudojant jau egzistuojančias religijas - ir katalikybę, ir atgimstančią pagonybę, o jei reiks, tai ir kitus tikėjimus.

   Tačiau turėtų būti viena esminė sąlyga - visos apeigos turėtų būti atliekamos tik lietuvių kalba, o tokios bažnyčios nariais galėtų tapti tik laisvai kalbantys lietuviškai (norėčiau pabrėžti, jog turiu omenyje būtent lietuvių kalbą, o ne oficialią tautybę - tiesą sakant, manau jog ji gali būti bet kokia).

Plačiau:

Katalikiškas požiūris į tautiškumą. Lietuviškos (baltiškos) tautinės religijos būtinumas
viewtopic.php?t=9


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Источник - Форум «Центральноазиатского исторического сервера» > История народов мира > Славяне и Балтийцы
Миф о "монголо-татарском" иге
http://www.kyrgyz.ru/forum/index.php?sh ... =2546&st=0

Автор - KestaS

Литовские правители в конце концов приняли не православие, а католичество, по очень простой причине - только так они могли остановить всеобщие европейские, Папой Римским провозглашаемые, крестовые походы на Литву, которые продолжались 200 лет почти каждый год.

    Они особенно усилились, когда кончились крестовые походы в Палестину, Бизантию и Северную Африку (в 1270 году последний, 8-й поход в Тунис), а мусульмане изгнали крестоносцев из Святой Земли.

    Примерно с середины 13 века, уже практически все силы католической Европы повернули в сторону языческой Литвы.

    Даже странно, что Литва сумела так долго продержаться, 200 лет постоянно воюя не только с Орденом крестоносцев (и Меченосцев), но и с постоянно приплывающими подкреплениями из всей Европы.

    А ведь кроме потерь от этих войн, Литва несла очень большие постоянные людские потери от войн с татарами, поляками, русскими княжествами.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 01 Kov 2007 18:22. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - Шах-Бахт

Цитата(KestaS @ 18.2.2007, 20:43)

   Литовские правители в конце концов приняли не православие, а католичество, по очень простой причине - только так они могли остановить всеобщие европейские, Папой Римским провозглашаемые, крестовые походы на Литву, которые продолжались 200 лет почти каждый год.

   Они особенно усилились, когда кончились крестовые походы в Палестину, Бизантию и Северную Африку (в 1270 году последний, 8-й поход в Тунис), а мусульмане изгнали крестоносцев из Святой Земли.

   Примерно с середины 13 века, уже практически все силы католической Европы повернули в сторону языческой Литвы.

   Даже странно, что Литва сумела так долго продержаться, 200 лет постоянно воюя не только с Орденом крестоносцев (и Меченосцев), но и с постоянно приплывающими подкреплениями из всей Европы.

   А ведь кроме потерь от этих войн, Литва несла очень большие постоянные людские потери от войн с татарами, поляками, русскими княжествами.

************************************************************************************

    Вай-вай, Вы нас всех прям на слезу прошибли
 
    Бедные, беззащитные, белые и пушистые литовцы никого не трогали, только и делали, что от агрессоров отбивались. А под шумок уже к сер. XIV в. оттяпали себе Черную Русь, Белую Русь, половину Червонной Руси, да еще и у Орды практически все ее южно-русские владения!

    Да вроде бы, и крестоносцам всех мастей литовцы по шапке давали весьма успешно.

    И католичество приняли они не столько из-за крестоносного натиска, сколько для более успешной интеграции с Польшей. Кстати, наиболее активное противостояние орденам началось как раз после принятия католичества: Грюнвальдскую битву вспомните и сопутствующие события.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - Урянхаец

   Да именно Литва стояла на страже рубежей христианской Европы, отсюда и огромные людские потери, не позволившие Литве стать колониальной страной.

   Россия же в это время будучи вассалом всячески содействовало Орде, помогало хлебом и населением в тыловых работах.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - KestaS

[quote name='Шах-Бахт' post='42465' date='19.2.2007, 9:41']
И католичество приняли они не столько из-за крестоносного натиска, сколько для более успешной интеграции с Польшей. Кстати, наиболее активное противостояние орденам началось как раз после принятия католичества: Грюнвальдскую битву вспомните и сопутствующие события.
[/quote]


  Не совсем так.

  До женитьбы ВКЛ Йогайлы с польской княжной Ядвигой никакой интеграции между Литвой и Польшей не было. Были  стандартные тогдашние военные, торговые и культурные отношения между двумя государствами. И надо сказать, что Литва в то время довольно регулярно грабила богатые польские земли, которые в то время были далеко на юго-запад от нынешних границ Польши.

    Постепенная политическая и культурная интеграция между Литвой и Польшей началась именно после того, как Йогайла стал Польским королем и был крещен именем Владислова. Для Йогайлы это был неплохой куш. - он получил в личное владение все Польское королевство, вместо того, чтобы его грабить по частям.

    Его двоюродный брат Витаутас (Витовт) этим не был очень доволен - он и сам бы прибрал к рукам Польское государство, но Йогайла его опередил.

    Однако, если бы не постоянная военная угроза со стороны Ордена крестоносцев, то ВКЛ и Польское королевство даже после женитьбы Йогайлы сблизились бы только на непродолжительное время.

    Витаутас сам хотел править своим государством, без вмешательства Йогайлы. Надо не забывать, что Витаутас после крещения постоянно стремился стать католическим королем Литвы. И к 1430 году он уже добился от папы Римского долгожданной короны, но умер не успев ее надеть.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 11 Kov 2007 15:16. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - Шах-Бахт

Честно говоря, не понял, что здесь "не совсем так"  

   1. Католичество Литвой было принято до брака Ягайлы с Ядвигой или после? После. А прежде имели место только отдельные случаи крещения князей, так же легко возвращавшихся обратно к язычеству.

   2. До объединения Литвы и Польши между этими государствами и Орденами были крупные войны? Нет, только довольно мелкие взаимные набеги. А после начались именно масштабные кампании. И это вполне понятно: порознь оба государства для Орденов не представляли большой опасности, а после объединения стали одним из крупнейших политических образований в Европе, что и вызвало активизацию агрессии крестоносцев. Кроме того, раньше и поляки, и литовцы сражались с немцами своими силами, а после объединения в игру включились и русские княжества, и даже ордынцы - союзники Литвы. То есть, началась ни больше, ни меньше, восточно-европейская война.

   3. Остановило принятие католичества Литвой немецкую угрозу? Никоим образом. Просто "священная война" Ордена против "язычников" превратилась в обыкновенную разборку между двумя католическими странами за передел сфер влияния .

   И, кстати, не стоит так уж абсолютизировать роль "крестовых походов" в католизации Литвы и ее сближении с Польшей. На мой взгляд, не меньшую роль в этих процессах сыграли также усиление Москвы и все еще довольно активная политика ордынских ханов. И, скорее, не столько натиск всеевропейских крестоносцев заставил литовских правителей принять католичество, сколько противостояние православной Руси: ведь православные владетельные князья из Литвы (как Рюриковичи, так и Гедиминовичи) постоянно перебегали к Москве, да еще и со всеми владениями. А насаждение католичества резко ограничивало факторы сближения с Москвой. Аналогичным образом, единство веры позволяло литовским правителям надеяться на помощь других государств Центральной Европы в борьбе с Ордой, а потом - и Крымом.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - vandal

   Мне кажется, что одной из главных проблем было полное непонимание князьями ВКЛ идеологической роли религии.

  Кревская уния подразумевала принятие католичества как литовцами, так и русскими. И с этим и Ягайло и Витовт согласились.

   Возьмем Витовта.

   Он принял католичество, потом православие, потом сново католичество (в Кревском замке вместе с Ягайло и остальными). И похоже, что "трижды заслуженный христианин" Витовт был вполне искренне удивлен, когда русские перекрещиваться не захотели.

   У него хватило мозгов сильно не настаивать и Кревская уния в этом пункте не выполнялась, к неудовольствию поляков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 01 Kov 2007 18:25. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - KestaS

[quote name='Шах-Бахт' post='42615' date='23.2.2007, 11:45']
Честно говоря, не понял, что здесь "не совсем так"

2. До объединения Литвы и Польши между этими государствами и Орденами были крупные войны? Нет, только довольно мелкие взаимные набеги.
[/quote]


    Вот тут вы очень ошибаетесь.

  У вас типичное представление об истории Восточной и Центральной Европы 13-15 веков

(к сожелению, именно такое воспринятие "воспитывалось" и в СССР, и на Западе - Литвы и ВКЛ в этой истории практически нет), хотя оно совсем не соответствует реальным событиям, зафиксированным в хрониках того времени.  

   Привожу конкретную статистику (конкретные цифры потерь рыцарей - крестоносцев и меченосцев (Ливонского ордена) в 13 наиболее значительных битвах только 13 века:

    (ниже приведены данные из немецких хроник 13 века о потерях рыцарских немецких орденов - тут нет потерь иностранных рыцарей, которые помогали крестоносцам и ливонцам, и потерь рядовых солдат).


   1. 1260 г. - победа литовцев в битве под Дурбе – погибло 150 Орденских братьев-рыцарей (а также Ливонский магистр и Прусский маршал).
   
   2. 1279 г. - победа литовцев в битве под Айзкраукле – погибло 71 Орденских братьев-рыцарей (а также Ливонский магистр).

   3. 1236 г. - победа литовцев в битве Шяуляй – погибло 60 (или 48–50) Орденских братьев-рыцарей (и магистр Меченосцев).

   4. 1298 г. - победа литовцев в битве при Гауйе (при Турайде) – погибло 60 (или 20–22) Орденских братьев-рыцарей (а также Ливонский магистр).

   5. 1249 г. - победа пруссов в битве под Крюкай – погибло 54 Орденских братьев-рыцарей.

   6. 1270 г. - победа литовцев в битве под Карузой – погибло 52 Орденских братьев-рыцарей (а также Ливонский магистр).

   7. 1263 г. - победа пруссов в битве под Лубавой– погибло 40 Орденских братьев-рыцарей  (а также Прусский магистр и Прусский маршал).

   8. 1287 г. - победа жемгаляй в битве под Гросе– погибло 35 Орденских братьев-рыцарей (а также Ливонский магистр).

   9. 1259 г. - победа литовцев (жямайчяй) в битве под Скуодас – погибло 35 Орденских братьев-рыцарей.

  10. 1270 г. - победа литовцев в битве под Даугавой – погибло 20 Орденских братьев-рыцарей (а также наместник Ливонского магистра).

  11. 1263 г. - победа судувяй и пруссов в битве под Ванграпе – погибло 20 Орденских братьев-рыцарей.

  12. 1264 г. - победа жемгаляй  – погибло 20 Орденских братьев-рыцарей.

  13. 1242 г. - победа русских (Александра Невского) в битве на озере Чюди (Пейпуса), так называемое Ледовое побоище  – погибло 12 или 20 (?) Орденских братьев-рыцарей.

  Сравните приведенные цифры потерь немецких рыцарских орденов, полученных в боях с литовцами и другими балтскими племенами - союзниками литовцев, с потерями тех же крестоносцев (меченосцев) в "великой" победе Александра Невского в Ледовом побоище.

  Тут нет потерь литовцев, но ведь они тоже были огромные - известно, что почти все литовские князья того времени погибли в боях с крестоносцами. На востоке (в боях с татарами и русскими) потери у литовцев были намного меньше (наверное, исключение составляет только разгром литовского войска в бою 12 августа 1399 года (при Ворксле), в котором татарское войско разгромило войско ВКЛ под руководством Витаутаса[/color], и после которого ВКЛ уже не смогла занять остальные русские княжества, даже после разгрома крестоносцев в 1410 году.).

  Потери среди рыцарей, князей и других знатных людей обычно четко фиксировались и они хорошо показывают масштабы битв.

   А другие данные (о численности войск, потерях простых воинов), обычно во много раз преувеличивались.

  Уважаемый Шах-Бахт, вы можете для сравнения собрать статистику потерь рыцарей-крестоносцев и меченосцев в боях с русскими княжествами в 13 веке, так как я привел только Ледовое побоище, как наиболее "разрекламированное".

  Для более глубокого анализа и сравнения масштабов можно собрать такую же статистику и по крестовым походам в Византию, Святую Землю и Северную Африку.


  Но это уже тема для кандидатской диссертации. :img01:  

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 11 Kov 2007 15:20. Iš viso redaguota 10 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Kov 2007 18:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Автор - KestaS

   [quote name='Шах-Бахт' post='42615' date='23.2.2007, 11:45']
И, кстати, не стоит так уж абсолютизировать роль "крестовых походов" в католизации Литвы и ее сближении с Польшей. На мой взгляд, не меньшую роль в этих процессах сыграли также усиление Москвы и все еще довольно активная политика ордынских ханов.

   И, скорее, не столько натиск всеевропейских крестоносцев заставил литовских правителей принять католичество, сколько   противостояние православной Руси: ведь православные владетельные князья из Литвы (как Рюриковичи, так и Гедиминовичи) постоянно перебегали к Москве, да еще и со всеми владениями.

   А насаждение католичества резко ограничивало факторы сближения с Москвой. Аналогичным образом, единство веры позволяло литовским правителям надеяться на помощь других государств Центральной Европы в борьбе с Ордой, а потом - и Крымом.

[/quote]


     Тут вы тоже сильно ошибаетесь, так как переносите реалии 17 века в 1387 год.

   Когда Йогайла крестился, Москва (которой в то время практически заправляли татарские ханы), как самостоятельное княжество (коим оно в то время и не было),  практически не представляла никакой угрозы для возросшейся огромной Литовской империи.

   Посмотрите на карту того времени - граница Литвы была в 100 км от Москвы.


Великое княжество Литовское 13-14 век, с военными походами
Утварэнне Вялікага княства Літоўскага, Рускага і Жамойцкага. Другая палова ХІІІ – XIV ст.
1:5500000. // Нацыянальны атлас Беларусі. Мінск, 2002. С. 264.
http://vn.belinter.net/map1.html
http://vn.belinter.net/maps/map1.jpg

   Для Литвы Москва тогда была только еще одним пока что не присоединенным княжеством, среди многих других, которые уже вошли в ВКЛ.

   Реальная угроза на востоке для Литвы в то время была не от православных княжеств (которые к тому времени уже почти все были в составе ВКЛ), а от татарских Орд, управлявших остальные русские православные княжества.

   Совсем иное дело было на Западе - воевать приходилось и с католической Польшей, и с католическим Орденом крестоносцев (в состав которого в то время входил и бывший Ливонский орден меченосцев).

   Женитьба Йогайлы на польской княжне решила геополитическую проблему постоянной войны на три фронта - с Польшей, С Крестоносцами и с Татарами.

   Женитьба на какой нибудь русской (например, Московской) княжне и принятие православия эти, основные в то время для Литвы, проблемы, никак не решила бы (между прочем, мать Йогайлы была Тверской княжной, но это мало что ему дало - Тверь так и не стала частью ВКЛ), а только бы усилила войну с татарами.

Не забывайте, что в то время не было самостоятельных русских православных княжеств - одни были или вассалами Литвы, или - Татар.  

   В 1410 году на Грюнвальде Крестоносцы были уничтожены, а с 1422 года его земли стали леном Польши и ВКЛ.

   С этого времени военная угроза Крестоносцев для Литвы полностью изчезла. И Литва в последующие столетиях могла сосредоточиться на восточных (татары, позже Мосва) и южных (турки) противниках.

Вялікае княства Літоўскае ў XV – першай пал. XVI ст.
1:5500000 // Нацыянальны атлас Беларусі. Мінск, 2002. С. 265.

http://vn.belinter.net/maps/map2.jpg

ВКЛ в 1462-1505 г.
http://www.ostu.ru/personal/nikolaev/east_eur1505.gif  

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Kov 2007 15:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
***************************************************************************************

KestaS

В исторической науке, по моему, очень не хватает исследований, основанных на анализе хорошо известных математических данных (пример по 13 веку я привел выше).
Примечание - эту статистику собрал не я, а историк Р. Батура.

   Жаль, что нет аналогичных данных по другим территориям 12-15 веков. Тогда можно было бы сравнивать в более широком контексте.  

   Насчет принятия православия, то, по моему, это могло бы дать дивиденды для ВКЛ (как государству) только в будущем (в 15-16 веках), а в конце 14 века у Литвы главная геополитическая проблема был орден крестоносцев и необходимо было эту угрозу устранить.

   Кроме того, лично Йогайла без боев и потерь получил все Польское королевство. Очевидно, что приняв православие он врядли получил бы какие то дополнительные владения на востоке (Москва все равно бы ему не отошла бы без боя). И его бы разгромили бы не только татары (как Витаутаса в 1399 году), но и Польша с крестоносцами заняли бы всю западную часть ВКЛ.


***************************************************************************************

Шах-Бахт

Цитата
"известно, что почти все литовские князья того времени погибли в боях с крестоносцами."

  Какие именно литовские князья погибли в боях с крестоносцами?

Миндовг - убит своим племянником Тройнатом.
Тройнат убит сыном Миндовга Войшелком
Войшелк убит Львом Даниловичем Галицким
Путувер зарезан Витенем
Ольгерд умер своей смертью
Кейстут задушен по приказу Ягайлы

   Насколько мне известно, в бою с орденскими немцами, по некоторым сведениям, погиб только Гедимин. Хотя, конечно, для литовцев он - "наше все"!


***************************************************************************************

KestaS

   Уважаемый Шах-Бахт, я не занимаюсь "личными наездами" - вы ведь сами написали: "2. До объединения Литвы и Польши между этими государствами и Орденами были крупные войны? Нет, только довольно мелкие взаимные набеги. А после начались именно масштабные кампании.",  а я констатировал статистику, которую вы не опровергли (имею ввиду сражения 13 века). Кроме того, ведь были и очень крупные сражения в 14 веке (до 1387 года) (например, 1320 года у Мядининкай, 1348 года у Стревы, 1370 года у Рудавы) по которым у меня, к сожелению, статистики нет. А после 1387 года (принятия католичества) у ВКЛ было только одно крупное сражение - 1410 года - в котором крестоносцы были окончательно разгромлены.

    Тут даны интересные статистические (и исторические) данные о литовской военной активности в 13 веке (смотреть таблицу "Распределение известных литовских военных походов по десятилетиям")

(на русском языке):
http://viduramziu.lietuvos.net/ru/state.htm

   Насчет погибших литовских князей, я имел ввиду не только великих князей ВКЛ, а всю высшую знать (и верховных правителей ВКЛ, и удельных князей) тогдашних балтских племен, из которых со временем сформировался нынешний литовский народ (литовскую, жямайтскую, жемгальскую, ятвягскую, прусскую, ...), которая погибла в боях с немецкими орденами (и крестоносцев, и меченосцев) в 13-14 веках.

   А таких князей наберется не один десяток, в том числе и из семей князей ВКЛ. К примеру, Наримантас, сын Гедиминаса, погиб в битве с крестоносцами у реки Стрева в 1348 году.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Kov 2007 15:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Великий князь Ольгерд (Альгирдас), изгнал татар из Подолии и Киева после битвы на реке Синюхе (Синие Воды) осенью 1362 г.

Об этой битве на литовском языке материалов много, а на русском языке - маловато:

http://viduramziu.lietuvos.net/socium/musiai-ru.htm

http://gerodot.ru/viewtopic.php?t=1590

http://www.rambler.ru/srch?oe=1251&wor...hilite=6E376032

***************************************************************************************

Бурундай в 1258-1259 году зимой дошел до замков Крева и Ашмяна, и с ним воевал сам король Литвы Миндаугас (Миндог). Литовцы отбили монгол и их вспомогательные войска из русских княжеств. Об этих событиях упоминается и в Ипатьевской летописи.

В то время Литовское государство официально называлось не ВКЛ, а Литовским королевством (с 1253 года, когда Миндаугас был коронован по указу Папы Римского).


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Bal 2008 21:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Ginčas dėl Ulica Kiemieliu sudomino užsienio žiniasklaidą

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2


Žebra-Torba - Bębinski, Zygeiviui, 2008 04 13 21:07


     1387 m.vasario men. Jogaila pradejo masiskai skersti Lietuvos bajorus, atsisakiusius tapti katalikais.

     Lenkai, buve belaisviai baudziauninkai, budami teisingo kataliku tikejimo, nuzude seimininka, galejo tapti bajorais. Taip buvo iszudyta du trecdaliai Lietuvos bajoru.

     Lenkai baudziauninkai, tape bajorais negalejo sulenketi, kaip negali lydeka sulydeketi.

     Dalis lietuviu bajoru per vedybas, per polonizacija sulenkejo. Is tokiu atsirado isgamos Pilsudski, Zeligowski.

     Kai kuriu net seimose vyko skilimas - vienas brolis Narutowicz tapo Lenkijos prezidentu, kitas brolis tapo Lietuvos Nepriklausomybes akto signataru. Tado Ivanausko seimoje dar ivairiau - trecias brolis save vadino baltarusiu. Lenku kulturai ir valstybei daugiausia nuveike is Lietuvos bajoru kile 'lenkai', perdem lietuviskos kilmes.

Žygeivis, Žebrai..., 2008 04 13 21:39


------------------------------- ----------------------
Žebra-Torba - Bębinski, Zygeiviui, 2008 04 13 21:07
1387 m.vasario men. Jogaila pradejo masiskai skersti Lietuvos bajorus, atsisakiusius tapti katalikais. Lenkai, buve belaisviai baudziauninkai, budami teisingo kataliku tikejimo, nuzude seimininka galejo tapti bajorais. Taip buvo iszudyta du trecdaliai Lietuvos bajoru.
------------------------------- --------------------

    Visa tai absoliuti nesąmonė.

    1. Lietuvos bajorai-lietuviai atsisakę krikštytis tikrai buvo represuojami, dažnai ir nužudomi, bet tokių atsisakiusiųjų tikrai buvo palyginti nedaug.

    Juk būtent bajorai buvo kariai-profesionalai ir jie sudarė esminę Lietuvos Valstybės karinę jėgą.

    Jei jų du trečdaliai būtų nepritarę krikštui ir juos už tai būtų naikinę (tuo labiau kažkokie niekingi vergai), tai šitie bajorai patys labai lengvai būtų sunaikinę visus savo priešus (įskaitant ir didžiuosius Lietuvos kunigaikščius) - juk kiekvienas bajoras buvo visada ginkluotas ir turėjo palydą tik jam ištikimų karių. Čia jums ne dabartiniai laikai.

    2. Niekada nei vienoje valstybėje nebuvo taip, kad vergui, nužudžiusiam savo šeimininką, būtų suteikiamos bajoro teisės. Tai juk prieštarauja pačiam vergovės principui - juk tada ir kiti vergai pamatytų "blogą pavyzdį" ir sukiltų.

    Atvirkščiai, visada ir visose vergovinėse - feodalinėse visuomenėse vergas ar baudžiauninkas, pakėlęs ranką prieš savo šeimininką - savininką, buvo baudžiamas pačia žiauriausia bausme ir mirtimi.

    Be to visada viešai, kad kiti vergai - baudžiauninkai tai matytų ir atsimintų.

    3. Gal būt buvo represuojami kriviai ir krivaičiai - šventikai. Bet ir tai apie tokias bausmes nėra išlikę duomenų. Greičiau jau dauguma tokių šventikų pasitraukė į nuošalias vietas (kaip vėliau darė rusai-sentikiai) ir ten savo tikėjimą išlaikė dar ne vieną amžių.

    Yra nustatyta, kad lietuviai iš esmės sukrikščionėjo tik 18-19 amžiuose, ir tai lietuvių buityje labai daug išliko senojo tikėjimo atgarsių - netgi iki šių dienų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Vas 2010 00:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Tomas Baranauskas

LIETUVOS ISTORIJOS KALENDORIUS

VASARIO 19 DIENA

      1236 m. popiežius
Grigalius IX paskelbė pirmąjį kryžiaus žygį prieš Lietuvą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Vas 2010 00:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Tomas Baranauskas

LIETUVOS ISTORIJOS KALENDORIUS

VASARIO 20 DIENA

      1387 m.
Jogaila paskelbė pirmąją privilegiją apsikrikštijusiems Lietuvos bajorams, kuria jiems suteikė Lenkijos bajorų turėtas laisves.


Pasekmės po 535 metų:

     1922 m. vasario 20 dieną  Vilniaus seimas priėmė nutarimą prijungti ,,Viduriniąją Lietuvą" prie Lenkijos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 23 Vas 2010 20:59. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Vas 2010 20:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
A.Zolubas: Tūkstantmečiu minėta ne priežastis, o pasekmė


http://www.balsas.lt/naujiena/376207/a- ... -o-pasekme

     Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos leidinys „Varpas“ 2006 m. rugsėjo mėn. pateikė skaitytojams inžinieriaus Rimanto Kunčo-Žemaitaičio iš JAV rašinį, nagrinėjantį Lietuvos krikšto klausimą. Autorius pamatuotai, istoriniais faktais argumentuotai Lietuvos krikšto datą nukelia nuo Jogailos prie Mindaugo krikšto datos. Tačiau ar ir šią datą turime laikyti Lietuvos krikšto data? Šis inžinieriaus straipsnis turėjo paskatinti susidomėti tikrąja Lietuvos krikšto data ar jo pradžia Lietuvos istorikus, Bažnyčios hierarchus, tūkstantmečio minėjimo komisiją.

     Aktas, davęs progą paminėti Lietuvos vardą istoriniuose šaltiniuose, buvo prieš tūkstantmetį įvykęs Netimero krikštas (1009 m.). Taigi, Lietuvos vardo paminėjimas yra betarpiškai susijęs su krikštu, krikšto pasekmė. Minint pasekmę, juolab privalėjome minėti priežastį – Lietuvos krikšto tūkstantmetį. Netimeras nebuvo eilinis lietuvių tautos žmogus, o jos atstovas, kunigaikštis, kurį istoriniai šaltiniai jį vadina „karaliumi“, pasikrikštijęs drauge su 300 karių. Netenka abejoti, kad tie kariai prie valdovo nebuvo eiliniai kareivėliai, o karo vadai. Čia dera pastebėti, kad anuometinėje Europoje karaliaus karūną teikdavo ne tik popiežius. Praėjus 242 metams po Netimero krikšto įvyko Mindaugo krikštas, po kurio, praėjus dar 2 metams, Lietuva antrąkart tapo jau popiežiaus karūnuota karalyste. Tautos virsmą krikščioniška šalimi, žinoma, negalima laikyti vienkartiniu aktu, įvykusiu per valdovų krikštą, o turime vertinti kaip šimtmečius trukusią evangelizacijos raidą. Tačiau apie tokios raidos pradžią, kaip ir tautos pirmą paminėjimą istoriniuose šaltiniuose, privalome vertinti, jį įvardinti, minėti.

    1987 metais buvo minimas Lietuvos krikšto 600 metų jubiliejus, nors faktiškai tuomet sukako 978 metai nuo Netimero ir 735 metai nuo Mindaugo krikšto. Koks pagrindas buvo minėti Lietuvos krikšto 600 metų jubiliejų?

    Panašu, kaip teigia savo rašinyje R. Kunčas-Žemaitaitis, kad 1387 metais neva įvykęs Lietuvos lenkiškas krikštas yra lenkų istoriko, vysk. Z. Olesnickio (įsakiusio pagrobti Vytauto karūną) sekretoriaus J. Dlugošo fantazijos bei istorinės klastos ir mūsų laikų lenkų mesianistų sukurpto spektaklio padarinys. J. Dlugošo XII tomų istorinė klastotė „Lenkijos garbei“ „Historia Polonicae“ (Lenkijos istorija), dar vadinama „Kronika“, pasižymi ypatingu šmeižtu visai Gediminaičio karaliaus Jogailos šakai bei ligūsta neapykanta Lietuvos karalystei ir jos savarankiškumui. O modernizuotoje „Kronikoje“ atsirado pirmas istorijoje teiginys apie karaliaus Mindaugo ir Lietuvos atsimetimą nuo krikščionybės, kurio autorius – lenkų „mokslininkas“ L. Latkovskis. Šį teiginį pradėjo mėgdžioti ir Lietuvos istorikai.

    J. Dlugošas Vengrijos karaliaus Liudviko I iš Anžu dinastijos dukrai Jadvygai prikabino Lietuvos „krikštytojos“ vardą. Neva 1387 m. balandžio 6 d. per Didįjį Sekmadienį įvykęs tas krikštas. Dlugošo teigimu, „...atėję krikštytis lietuviai buvo basi, apsivilkę išverstais kailiniais, apžėlę, atrodė kaip laukiniai. Karalienė dalino jiems medvilninius rūbus, batus. Lietuviai, pirmą kartą pamatę šiuos apdarus, ėję į upę du tris kartus, kad juos gautų“. Kad tuo metu Lietuvoje dar buvo užšalusios upės ir ežerai ir kad vengrė Jadvyga Lietuvoje nei karto nebuvo, J. Dlugošo „istorijai“ nesvarbu. (Neveltui Lietuvos Atkuriamasis Seimas 1990 m. uždraudė įsileist į Lietuvą lenkiškus istorinius darbus). Tačiau, lenkų veikėjams suklaidinus patį popiežių, lenkiško Lietuvos krikšto vaidinimas įvyko, nes 1986 m. moksliniame simpoziume, svarsčiusiame Lietuvos krikšto datos minėjimą, dalyvavo Liublino Katalikų Universiteto ir Varšuvos profesoriai vietoje lietuvių, to laikotarpio žinovų. Čia dera pridurti, kad panašiame svarstyme dėl Latvijos krikšto (900 metų jubiliejaus) dalyvavo akademikai latviai ir tik vienas kitatautis.

     Kalbant apie Lietuvos krikšto raidą, neturėtume pamiršti, kad Jogaila (iki vainikuojantis Lenkijos karaliumi) buvo Rytų krikščionių (ortodoksų) sektantas. 1386 m. vasario mėn. Jogaila buvo katalikiškai pakrikštytas Vladislovo vardu, vasario 18 d. vedė Jadvygą ir kovo 14 d. buvo karūnuotas Lenkijos karaliumi. Dera pastebėti, kad, vykstant peršamam lenkiškam Lietuvos krikštui, Vilniuje jau buvo 5 katalikiškos bažnyčios ir vienuolynas ir 12 ortodoksų bažnyčių ir vienuolynas. Po Jadvygos mirties, 1422 m. stačiatikė Sofija Alšėniškė (Alšėnų kunigaikščio Algimantaičio Andriaus duktė) priėmusi katalikybę, tapo ketvirtąja Jogailos žmona. Jogaila ir jo žmona Sofija (būsima šv. Kazimiero močiutė) tvirtino pakrikusią Lenkijos krikščionybę-katalikybę, pastaroji išvertė Šventąjį Raštą į Lenkų kalbą, rėmė bažnyčias ir labdaros įstaigas, įkūrė Krokuvoje bendrabutį Lietuvos studentams, ypatingai jais rūpinosi. Po jos mirties už nuopelnus platinant krikščionybę Lenkijoje jai nebuvo ne tik atsidėkota, bet dėtos pastangos istorinį faktą nustumti į užmarštį, paniekinti, atstatyti „lenko garbingą vardą“. Tai ir darė lenkai, keldami Jogailos žmonos Jadvygos „šventumą“, nepelnytai prisegę jai Lietuvos krikštytojos vardą. O 1997 m. popiežius Jonas Paulius II šeštąjį kartą oficialiai lankydamasis Lenkijoje, Krokuvoje Lenkijos karalienę Jadvygą paskelbė šventąja...

     Neturime pamiršti, kad 1387 m. buvo pakrikštyta tik Aukštaitija, Žemaitiją 1413 m. krikštijo Vytautas kartu su Jogaila.
Lietuvių tauta buvo iki jos paminėjimo istoriniuose šaltiniuose, ją buvus liudija išlikusi seniausia turtinga kalba, kultūra, tradicijos. Valstybės buvimą liudija karaliau Netimero krikštas. Lietuvių tauta į krikščionybę atėjo, žinoma, ne iš karto, todėl tautos krikštą apibrėžti tam tikra data būtų neteisinga. Tačiau krikščionybės ar evangelizacijos pradžią, kurią randame istoriniuose šaltiniuose, minėti buvo prasminga, reikalinga. Taigi, 2009 metais turėjome minėti ne Lietuvos vardo paminėjimo, o Lietuvos karalystės ir jos krikšto tūkstantmetį. Šiuo klausimu turėjo tarti žodį Lietuvos istorikai. Tačiau per dabartinių istorikų niekinantį, prilygstantį lenkiškajam, požiūrį į Lietuvos praeitį, minėjome pasekmę – vardo paminėjimą, bet ne priežastį – karalystės ir jos krikšto tūkstantmetį.

Algimantas Zolubas

Pilietinė visuomenė

Komentarai Balsas.lt

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2014 22:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Dabartinėje Europos politinėje sostinėje Strasbūre
XV a. pradžioje Šv. Petro Naujojoje bažnyčioje (St. Pierre-le-Jeune)
buvo nutapyta
„Tautų žygio prie kryžiaus” freska.

Tarp 15-os naujakrikštų nupiešta ir Litavia (Lietuva).

Paskutinė, besigręžiojanti atgal ir pėsčia,
o ne ant žirgo kaip kitos šalys.


Paveikslėlis

Paveikslėlis

Aragon-Sicile-Castile

Paveikslėlis

Galie-Anglaterre-Hibernie

Paveikslėlis

Frisia-Scotia

Nuotraukoje: Strasbūro Šv. Petro Naujojoje bažnyčioje
XV a. nutapyta „Tautų žygio prie kryžiaus” freska (fragmentai).

Ant žirgų joja „Hungaria"(Vengrija) ir „Polonia"(Lenkija).

Iš paskos eina „Oriens"(Rytai) ir
paskutinė Europos pagonė „Litavia"(Lietuva).


Paveikslėlis

Paveikslėlis

P.S. Simboliška tai, kad priekyje jojančios figūros jau beveik visai nusilupusios. :smile102:

O Lietuva dar labai gerai išsilaikiusi... :smile100:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Sau 2016 22:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Darius Baronas. Kur stovėjo pirmosios septynios Jogailos bažnyčios Lietuvoje? Ar septynios?


http://kultura.lrytas.lt/-1194679666119 ... tynios.htm

2007-11-11 09:58
Darius Baronas
(“Kultūros barai” Nr. 10)

Šis straipsnis - tai dalis platesnio tyrimo, kurio vienas tikslų yra lenkų kronikininko Jano Dlugoszo (1415-1480) pasakojimo apie Lietuvos krikštą nagrinėjimas.

Tyrimas tik pradėtas, tačiau pasidalysiu bent preliminariais rezultatais, juolab kad šiemet minime Lietuvos krikšto 620 metų jubiliejų.

Po istorijos mokslo barus


Lietuvos krikšto epochinę reikšmę nujautė tiek šio įvykio amžininkai, tiek vėlesnių laikų (XV-XVIII a.) rašto žmonės, kurie atminimą apie Lietuvos krikštą palaikė nuolat jį aktualizuodami.

Tarp autorių išskirtinę vietą užima lenkų kronikininkas Janas Dlugoszas.

Monumentaliame kūrinyje „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae“ jis pirmasis konceptualizavo Lietuvos krikštą. Jo istoriografinis talentas ir įtaka vėliau rašiusiems istorikams lėmė, kad Lietuvos krikšto vaizdas iki pat šių dienų paženklintas Dlugoszo antspaudu.

Dlugoszo nukaltą naratyvinį karkasą istorikai ima pagrindu bandydami rekonstruoti, kaip „iš tikrųjų“ lietuviai buvo pakrikštyti.

Laikomasi prielaidos, kad Dlugoszas disponavo patikimais šaltiniais apie Lietuvos krikštą.

Be abejo, toks požiūris pagrįstas ir tikrai neišsiversime be Dlugoszo pateikiamų žinių ir interpretacijų. Vis dėlto jo pasakojimo pagrindas nėra toks tvirtas, kad galėtume rieškučiomis semti „tikrus“ faktus. Dlugoszas yra kur kas „slidesnis“ autorius, negu įprasta manyti.

Panagrinėkime vieną „faktą“ iš Dlugoszo pasakojimo.

Istoriniuose veikaluose, straipsniuose ir vadovėliuose nurodoma, kad 1387 m. Jogaila, krikštydamas lietuvius, ne tik įsteigė Vilniaus katedrą, bet ir fundavo pirmąsias septynias parapijų bažnyčias: Ukmergėje, Maišiagaloje, Nemenčinėje, Medininkuose, Kreve (Krėvoje), Obolcuose ir Ainoje.

Dlugoszo teigimu, šios parapinės bažnyčios buvo įsteigtos patogiose ir reikalingose vietose.

Absoliuti dauguma Lenkijos ir Lietuvos istorikų, rašiusių Lietuvos krikšto tema, tikėjo šios informacijos tikrumu. Naujausioje „Senosios Lietuvos istorijoje“ ši mintis netgi vizualizuota, pateikiant žemėlapį su septyniomis pirmosiomis bažnyčiomis.

Tiesa, esama ir tam tikrų (pasi)tikėjimo šia žinia niuansų.

Antai Mečislovas Jučas savo naujausiame veikale jau užėmė palyginti atsargią poziciją - mums rūpimu klausimu jis nepateikė aiškios savo nuomonės, bet neutraliai paminėjo, kad Dlugoszas įvardijo pirmąsias septynias parapines bažnyčias, o lenkų istorikas Jerzy's Ochmanskis laiko šią žinią tikra.

Šis autorius paminėtas neatsitiktinai, nes būtent Ochmanskis atliko Dlugoszo pranešimo analizę, kurią kitas Bažnyčios Lietuvoje istorijos žinovas Grzegorzas Blaszczykas įvertino kaip puikią.

Galime teigti, kad Lenkijos ir Lietuvos istoriografija kone visuotinai (pasi)tiki Dlugoszo žodžiais. Tiesa, ir šių eilučių autorius turi prisipažinti ilgą laiką naiviai tikėjęs šios žinios tikrumu. Vis dėlto pritaikius reiklesnės istorinės kritikos procedūrą teko suabejoti visuotinai „aiškiu dalyku“.

Šiame straipsnyje nesiekiama aptariamo istoriografinio fenomeno rekonstruoti nuodugniai, bet vis dėlto įdomu pažymėti, kad kai kurie XX a. pirmosios pusės tyrėjai, tokie kaip Heinrichas F.Schmidas, Dlugoszo žinią apie pirmąsias septynias parapines bažnyčias laikė nepatikima ir nesirėmė ja kalbėdami apie parapijų tinklo radimąsi Vilniaus vyskupijoje.

Aišku, istorijos mokslas nestovi vietoje ir keletas garsių tyrėjų netrukus suteikė minėtam teiginiui „pilietines teises“ šiuolaikinėje istorinėje raštijoje.

Bene pirmieji moksline kalba šią mintį perteikė kun. Janas Fijalekas ir Wladyslawas Semkowiczius savo parengtame „Kodeks dyplomatyczny katedry i diecezji wilenskiej“.

Jų manymu, kalbėdamas apie pirmąsias septynias parapijas Dlugoszas rėmėsi neišlikusia fundacine privilegija, kurią šie tyrėjai ir šaltinių leidėjai netgi pabandė palyginti tiksliai datuoti - 1387 m. vasario 17-22 d.

Ilgą laiką niekas nesigilino į šių parapinių bažnyčių fundavimo reikalus.

Bene pirmasis specialiai nagrinėti šią problemą ėmėsi Jerzy's Ochmanskis.

Monografijoje išnagrinėjęs Vilniaus vyskupijos struktūrą ir aprūpinimo klausimus, tyrėjas susidūrė ir su Vilniaus vyskupijos pirmųjų parapinių bažnyčių atsiradimo problema.

Iš Ochmanskio argumentų ne visada išplaukia adekvačios išvados. Šis tyrėjas iš pat pradžių buvo linkęs pasikliauti tiek Dlugoszo žodžiais, tiek susiklosčiusia istoriografine tradicija, nes Dlugoszo teiginiui suteikė „istorinio užrašo“ (zapiska historyczna) statusą.

Šis „istorinis užrašas“ - ne šiaip kokia nors „istorinė liekana“, šį užrašą padarė žmogus, kurio gyvoji atmintis dar siekė paskutiniuosius Jogailos valdymo metus.

To pakako, kad Ochmanskis padarytų išvadą, esą Jogaila turėjęs įsteigti parapines bažnyčias Ukmergėje, Maišiagaloje, Nemenčinėje ir t.t., beveik neabejodamas, kad visos šios bažnyčios tikrai egzistavo jau Jogailos laikais.

Kaip ir dera tikram mokslininkui, Ochmanskis toliau keliavo istorinės kritikos keliais. Jam parūpo nustatyti, ar Dlugoszas teisingai perteikė žinias apie Jogailos funduotas parapijas, ar Jogaila fundavo jas visas ir ar tikrai 1387-aisiais.


Šių parapinių bažnyčių dokumentinių liudijimų pagrindas pasirodė esąs ganėtinai skystas.

Tik Obolcų bažnyčios fundacinės privilegijos originalas išliko iki pat XIX a.

Ankstyviausios žinios apie kitas bažnyčias siekia šiek tiek vėlesnius ir net gerokai vėlesnius laikus: Medininkai - apie 1390 m., Maišiagala - apie 1397 m., Nemenčinė - 1398 m.

Dar mažiau informacijos esama apie Ukmergės, Krevo ir Ainos bažnyčias.

Ukmergės ir Krevo bažnyčių fundacija priskirta Jogailos laikams tik tikėtinumo pagrindu.

Be to, Ochmanskis nustatė, kad dar 1397 m. Ainoje negalėjo būti pastatyta bažnyčia, nes tuo metu tai buvo didžiojo kunigaikščio dvaras, iš kurio, kaip ir iš kitų ten pat išvardytų dvarų, rinkta dešimtinė Vilniaus katedros reikmėms.

Ochmanskio nuomone, istorijos šaltiniuose pirmoji žinia apie Ainos bažnyčią pasirodė 1498 m., t.y. jau po Dlugoszo mirties.

Tiesa, Stanislovas K.Olczakas, komentuodamas Ainos bažnyčios fundavimą, nebuvo toks kategoriškas.

Pasak jo, faktas, kad Ainos dvaras mokėjo dešimtinę Vilniaus katedros reikmėms, nebūtinai rodo, kad Ainoje nebuvo parapijos, ir spėja, gal Dlugoszas rėmėsi kokiu nors nežinomu dokumentu, kuriame minimos Jogailos funduotos parapinės bažnyčios.

Reikia pasakyti, kad toks argumentavimas pagrįstas prielaidomis, paremtomis kitomis prielaidomis, mat niekas to dokumento nė pėdsakų nėra matęs.

Tai, kad dokumentinių liudijimų apie minėtų parapijų steigimą nepakanka, turėjo sukelti abejonių Dlugoszo teiginių patikimumu.

Nepaisant to, Ochmanskis padarė netikėtą išvadą: „Dabar galime teigti, kad J.Dlugoszo tradicija didžiąja dalimi patikima ir kad 1387 m. septynių jogailinių parapijų išvardijimas yra autentiškas“.

Tokia išvada kelia nuostabą, nes a) turimais duomenimis, tik Obolcų bažnyčia buvo įsteigta 1387 m.; b) dokumentinių, nuo J.Dlugoszo teiginių nepriklausomų liudijimų, apie kitų bažnyčių fundavimą 1387 m. neturime, dalis tokių liudijimų ganėtinai vėlyvi.

Čia neatseksiu visų istorinio argumentavimo niuansų, rodančių, kaip sunkiai Ochmanskiui sekėsi suvaldyti istorinę medžiagą. Paminėsiu tik tiek, kad bene didžiausio populiarumo tarp istorikų ir praeities mėgėjų sulaukė jo pasakojimas apie tariamą apaštalinę Jogailos kelionę po Lietuvą 1387 m. Esą jos kryptį parodo pirmųjų septynių bažnyčių išvardijimas, orientuotas į Rytus.

Tai vis kartojama, nors pagal Amonio Gąsiorowskio sudarytą Jogailos itinerariumą, 1386 m. pabaigoje į Lietuvą iš Lenkijos atvykęs Jogaila 1387-uosius sutiko Vilniuje, kovo mėnesį lankėsi Merkinėje, balandžio mėnesį medžiojo, birželio mėnesį vėl buvo Vilniuje, iš kur nuvyko į Lydą, o liepos pradžioje atsidūrė Liubline.

Istorikams nedavė ramybės klausimas, kodėl pirmosios parapijos buvo įsteigtos būtent Ainoje ar Obolcuose, bet ne Trakuose ar Kaune.

Pateikta įvairiausių spėlionių: vieni tai laikė argumentu, kad garsiuose Lietuvos miestuose „jau anksčiau turėjo būti bažnyčios“.

Pasak kitų tyrėjų minimos bažnyčios įsteigtos Vilniaus ir Vitebsko kunigaikštystėse todėl, kad būtent jas Jogaila valdęs tiesiogiai.

Kaip matysime toliau, Dlugoszas nepateikė jokių argumentų nei „prieš“ ankstyviausių Trakų ar Kauno bažnyčių egzistavimą, nei „už“.

Ochmanskio tezės prieštaringumų neišsklaidė ir Olczakas, o tai rodo, kad Dlugoszo teiginį reikia vertinti labai atsargiai. Tokį atsargumą jau pademonstravo Dlugoszo „Analų“ kritinio leidimo komentatoriai, pažymėję, kad be paties Dlugoszo niekas kitas, išskyrus vėliau šią žinią perėmusį Motiejų Stryjkovskį, apie tai nekalba.

Tačiau, kad ir koks nepatikimas atrodytų šis Dlugoszo teiginys, jį vis dėlto reikia paaiškinti, juo labiau kad niekas, atrodo, taip ir nepabandė sužinoti, ką iš tikrųjų Dlugoszas turėjo galvoje prabilęs apie pirmąsias septynias bažnyčias.

Čia pateikiamas tik interpretacinis bandymas be pretenzijų į galutinę tiesą ir be pernelyg didelio angažavimosi pozityvistiniam fakto kultui. Esu tikras, kad kiti tyrėjai ras geresnę prieitį ir pateiks gilesnių įžvalgų.

Septynių bažnyčių simbolis krikščioniškoje raštijoje


Skaičius septyni krikščioniškoje raštijoje labai dažnas ir turi didelį simbolinį krūvį.

Septynios dorybės ir septynios mirtinos nuodėmės, septyni sakramentai, knyga su septyniais antspaudais, septyni angelai ir septyni karaliai ir t.t. Apskritai skaičius septyni simbolizuoja tobulumą ir visuotinumą.

Krikčioniškoje raštijoje septynių bažnyčių motyvas anksčiausiai randamas Apreiškime šv. Jonui (Apr 1.4-3.22), kaip ir keletas kitų su„septynetu“ susijusių simbolių, vėliau sulaukusių didelio egzegetų dėmesio.

Apreiškimas buvo adresuotas septynioms Mažosios Azijos bažnyčioms, nes pats skaičius septyni yra aiški užuomina į visuotinę, t.y. Katalikų, Bažnyčią.

Nesunku numanyti, kad Dlugoszui, teologiškai išprususiam asmeniui, tokia prasmė buvo žinoma.

Šis apokaliptinis simbolis buvo labai reikšmingas, kalbant apie paskutiniųjų Europos pagonių atvertimą į krikščionių tikėjimą.

Apreiškime šv. Jonui randamas septynių bažnyčių motyvas „atsikartoja“ daugelyje legendinių, istoriografinių ir hagiografinių kūrinių.

Legenda apie apaštalą šv. Tomą byloja, kad jis ne tik atvertė į krikščionių tikėjimą gausų būrį brahmanų, bet ir pastatė pirmąsias septynias bažnyčias Indijoje.

Panašus motyvas dažnas ir kituose kūriniuose, ypač legendose apie pirmąjį Romos imperatorių krikščionį Konstantiną Didįjį (306-337). V a. pirmaisiais dešimtmečiais suredaguotoje ir vėliau iki popiežiaus Felikso IV (526-530) laikų rašytoje popiežių gyvenimo knygoje „Liber Pontificalis“ išliko romėnų legenda apie tai, kad Konstantinas Didysis Romoje įsteigė septynias bazilikas.

Mūsų laikų tyrėjai šiuos duomenis didžiąja dalimi patvirtino, nepaisant to, kad kai kurios Konstantino sūnaus Konstancijaus II (337-361) fundacijos buvo priskirtos jo tėvui. Didžioji dalis minimų bazilikų buvo funduotos popiežiaus Silvestro pontifikato laikais (314-335).

Jos iškilo Romos bažnytiniuose regionuose, kurių administravimas nuo pirmųjų krikščionybės amžių buvo patikėtas vyskupo pagalbininkams - diakonams.

Pastarųjų pagrindinė funkcija buvo rinkti aukas, skirstyti pagalbą vargšams ir nelaimių ištiktiesiems. Manoma, kad tokią pagalbos sistemą dar III a. viduryje sukūrė popiežius Fabijonas (236-250).

Liturginė šių regionų svarba bene anksčiausiai paliudyta popiežiaus Simplicijaus (468-483) laikais, V a. pabaigoje.

Vėliau šios bazilikos, įgavusios patriarchalinį statusą, atliko svarbų vaidmenį Romos bažnytinių iškilmių ir procesijų orkestruotėje.

Atsižvelgiant į Konstantino Didžiojo šlovę, neišblėsusią ir vėlesniais amžiais, tikėtina, kad šis jo paties sugalvotas ar vėlesnių kartų jam priskirtas bažnytinės organizacijos steigimo būdas tapo pavyzdiniu.

XI a. Ochridos arkivyskupas Teofilaktas rašydamas apie savo pirmtako šv. Klemenso gyvenimą priminė, kad pirmasis Bulgarijos valdovas krikščionis Borisas (852-889) pastatė pirmąsias septynias Bulgarijos bažnyčias.

Vėlyvos ir, aišku, nepatikimos legendos Rusios krikštytoją Vladimirą vadina septynių vyskupijų steigėju.

XI a. Hildesheimo Analuose aprašytame imperatoriaus Otono III (996-1002) ir Lenkijos valdovo Boleslovo Narsiojo (992-1025) susitikime Gniezne 1000 m. šmėsteli panašus motyvas: imperatorius sukvietęs sinodą sutvarkė (disposuit) septynias vyskupijas.

Kaip žinome, Gniezno suvažiavime buvo įsteigta Lenkijos bažnytinė provincija, tad „pažįstamo“ motyvo pasirodymas Hildesheimo Analuose nėra atsitiktinis.

Septynių bažnyčių motyvas dažnas ir dokumentiniuose šaltiniuose.

1349 m. Lenkijos karalius Kazimieras III Didysis (1333-1370), užėmęs Raudonąją Rusią, netrukus pranešė popiežiui, kad šiame krašte galima įsteigti septynias plačias vyskupijas su metropolito sostu.

Šiuo atveju vėl kalbama apie naujos Katalikų Bažnyčios provincijos steigimą rusėnų žemėse.

Tai buvo tikslas, tapęs karaliaus Kazimiero Rytų politikos leitmotyvu.

Nesigilinant į tai, kas planuota ir kas įgyvendinta, reikia pasakyti, kad Dlugoszo pasakojimas apie pirmąsias septynias parapines bažnyčias Lietuvoje turi prasmingų antecedentų.

Tiek aukščiau pateiktus pavyzdžius, tiek Dlugoszo pasakojimą apie pirmąsias septynias parapines bažnyčias temiškai suartina tai, kad visais šiais atvejais kalbama apie bažnytinės organizacijos pirmuosius žingsnius konkrečiame krašte.

Šį septynių bažnyčių motyvą Dlugoszas pavartojo ir kalbėdamas apie Lenkijos bažnytinės provincijos kūrimąsi Mieszko I (c. 960-992) laikais.

Rašydamas apie 966 metus jis pranešė, kad Mieszko I įsteigė Gniezno ir Krokuvos metropolijas ir septynias vyskupijas.

Šiuo atveju ne tiek svarbu, kad Dlugoszo pateikiamos žinios buvo netikslios, kiek tai, kad jis pavartojo mums jau gerai žinomą motyvą.

Kalbant apie Dlugoszo kroniką, svarbu apžvelgti ir šio istoriografinio kūrinio kontekstą.

Savo kroniką saugoti ir tęsti Dlugoszas pavedė Krokuvos universiteto profesoriams. Vienas iš jų, Mikalojus Kozrowskis, panašiai kaip ir Dlugoszas, buvo Jogailos „žinovas“.

Kalboje, pasakytoje 1434 m. Bazelio bažnytinio susirinkimo tėvams ir skirtoje neseniai mirusio Jogailos atminimui, aptaręs jo nuopelnus Lietuvos krikštui, pareiškė, kad velionis pranoko patį Saliamoną, mat karalius Saliamonas pastatė tik vieną - Jeruzalės šventyklą, o Jogaila - vieną metropolinę ir mažiausiai septynias katedrines bažnyčias.

Šiuos ditirambus Jogailai palyginę su Dlugoszo pasakojimu - galėtume pamanyti, kad lenkų kronikininkas paprasčiausiai „sumažino“ Jogailą iki tokio dydžio, kokio šis, Dlugoszo manymu, nusipelnė.

Jogailą net ir jo amžininkai buvo linkę suvokti kaip Naująjį Konstantiną, popiežiaus Urbono VI 1388 m. kovo 12 d. bulėje Jogailai priskirtas „krikščioniškiausio valdovo“ epitetas irgi atliepia konstantiniškąją temą.

O Dlugoszas nebuvo itin palankus Jogailai, jautė jam antipatiją, tad, jeigu jau negalėjo išvengti „saliamoniškos“ ar „konstantiniškos“ panegirikos, tai bent jau pavaizdavo jį kaip Konstantino miniatiūrą, kurioje nėra lengva įžvelgti didžiojo bruožus.

Kaip matome, kalbėdamas apie Lietuvos krikštą ir bažnytinės organizacijos steigimosi pradžią Dlugoszas pavartojo universalų septynių bažnyčių motyvą, jį sukonkretindamas.

Lenkų kronikininkas veikiausiai buvo gavęs kokių nors konkrečių (pvz., verbalinių) žinių apie jo laikais Lietuvoje egzistavusias bažnyčias, bet jas išvardydamas jis nesiekė faktinio tikslumo, nesirėmė jokiu spėjamu fundaciniu dokumentu - net jei toks ir būtų egzistavęs, ideologiniais tikslais jis buvo visiškai nereikalingas.

Prisimenant gausias teorijas ir žaismingus istorikų išvedžiojimus, atrodo, kad istorikai bus primiršę seną tiesą - senovės kronikininkai savo kūrinius rašė ne šiuolaikiniams istorikams, šiuo atžvilgiu Dlugoszas - ne išimtis.

Iš Lenkijos ir Lietuvos istorikų septynių bažnyčių simbolika rimčiau domėjosi tik dailėtyrininkė Janina Kalinowska.

Jogailos veiklą ši tyrėja palietė probėgšmais ir, atrodo, laikėsi nuomonės, kad Jogaila sąmoningai įsteigė septynias parapines bažnyčias 1387 m. Anksčiau pateikti argumentai neleidžia manyti, kad septynias parapines bažnyčias Jogaila įsteigė būtent 1387 m., tarsi būtų vadovavęsis kokia nors atitinkama idėjine programa. Šią programą jam sukūrė Dlugoszas post mortem.

Patikimi šaltiniai leidžia manyti, kad parapinių bažnyčių steigimas buvo tęstinis, prasidėjo nuo vienos ar kelių bažnyčių, kurios galėjo būti pastatytos jau 1387 m., o tęsėsi vėlesniais metais ir amžiais.

Įminus Dlugoszo mįslę


Ėmus ryškėti, kad Dlugoszo teiginiai apie pirmąsias parapines bažnyčias Lietuvoje neturi tvirto faktinio pagrindo, santykinai didesnį svorį įgyja nors ir negausūs, bet neabejotinai autentiški vienalaikiai dokumentai.

Šiuo požiūriu vertas dėmesio Jogailos 1389 m. įsakymas tijūnams, kad jie teiktų visokeriopą paramą į jų sritį žmonių krikštyti atvykusiam vyskupui.

Šis įsakymas rodo, kad svarbus vaidmuo organizuojant pirmąsias krikščionių bendruomenes teko pirmajam Vilniaus vyskupui pranciškonui Andriejui (1388-1398) ir jo bendradarbiams.

Logiška manyti, kad pirmosios bendruomenės turėjo atsirasti didesnėse žmonių susitelkimo vietovėse, tačiau kokiose, išskyrus Obolcus, Medininkus, Bistryčią ir dar vieną kitą, negalime tiksliai pasakyti dėl šaltinių stokos.

Tikėtina, kad kai kuriose vietovėse galėjo būti suręstos improvizuotos bažnyčios.

Juk Konstancos bažnytiniame susirinkime kryžiuočiai, apkaltinti bažnyčių Lietuvoje deginimu, teisinosi, esą, jei tokių atvejų ir būta, taip nutikę todėl, kad tas bažnyčias sunku atskirti nuo stambesnių bajorų pirkių ar stačiatikių cerkvių.

Ko gero, toks pasiteisinimas turi pagrindą, nes sunku įsivaizduoti, kad per keletą pirmųjų metų po krikšto Lietuva būtų spėjusi pasistatyti daug bažnyčių. Pirmosios krikščionių bendruomenės turėjo verstis tuo, ką turėjo.

Lietuvių, tapusių krikščioniais, gyvenimas karo su kryžiuočiais zonoje, ko gero, pasidarė dar žiauresnis.

Tik Žalgirio pergalė atnešė daugiau taikos ir ramybės, tada ir imtasi statyti naująją Lietuvą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Sau 2016 22:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
(№240) Alexander Alex - Kęstutis Čeponis (№237)

http://imhoclub.by/ru/material/top-5_pr ... z3x9dmHMef

Какие нахрен литовцы-язычники в XV веке, если уже за 500 до того в паре десятков километров Ярослав Мудрый построил крепость с православной церковью и заложил Новогородок?

А католические церкви, действительно - более позднее наслоение: Вселюбская XV века считается старейшей, при том, что в Белоруссии имеется как минимум десяток православных храмов X-XII веков.

(№256) Kęstutis Čeponis, Литва - Alexander Alex (№240)

http://imhoclub.by/ru/material/top-5_pr ... z3x9e5yTM6

--- А католические церкви, действительно - более позднее наслоение: Вселюбская XV века считается старейшей-----

Вы, уважаемый, как и часто дотоле, очень не внимательно читаете литературу.

Не старейшей, а старейшей, сохранившейся до наших дней. :)

Старейшие костелы построены после крещения Аукштайтии в 1387 г. в городах Ukmergė, Maišiagala, Nemenčinė, Medininkai, Krėva, Obuoliai (Obolcai), Aina (Укмерге, Майшагола, Лида, Неменчине, Мядининкай, Крево, Хайна и Обольцы).

До того несколько костелов в Литве уже было намного раньше построено - только в Вильнюсе уже стояли 5 католических костелов (в них молились католики купцы и иностранные мастеровые, жившие в Вильнюсе, в основном немцы, поляки и некоторые уже раньше крестившиеся литовцы).

*************************************************************

Христианизация Литвы
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1 ... 0%B2%D1%8B

Ягайло был крещён по католическому обряду в Соборе Святых Станислава и Вацлава в Кракове 15 февраля 1386 года, и стал королём Польши.

За королевским крещением последовало крещение двора и рыцарей Ягайло, также крестились братья короля: Каригайло, Виганд, Свидригайло и двоюродный брат Витовт.

Ягайло послал Доброгоста, епископа Познани, в качестве посла к папе римскому Урбану VI с ходатайством об образовании епископства в Вильнюсе и назначении Анджея Ястшембеца епископом Вильнюса.

Ягайло вернулся в Литву в феврале 1387 года.

Крещение дворян и их крестьян сначала проводилось в столице Вильнюсе и его окрестностях.

Дворянство и крестьяне в Аукштайтии крестились весной, а затем крестилась и остальная часть литовской знати.

В этнической Литве были созданы приходы, и был построен Вильнюсский кафедральный собор на месте разрушенного языческого храма.

По спорной информации из источника Яна Длугоша, первые приходские церкви были построены в литовских языческих городах Укмерге, Майшагола, Лида, Неменчине, Мядининкай, Крево, Хайна и Обольцы.

Они все относились к вотчине Ягайло — Литовскому княжеству.


19 апреля 1389 года папа римский Урбан VI признал статус Литвы как католического государства.

Жемайтия была последней областью Литвы, обращённой в христианство в 1413 году, после поражения Тевтонского ордена в Грюнвальдской битве и Первого Торуньского мира и возвращения Жемайтии под литовский контроль.

В ноябре 1413 года сам Витовт крестил первые группы жемайтов[15].

В 1416 году началось строительство восьми приходских церквей.

Епархия Жемайтии была создана 23 октября 1417 года и Матей стал первым епископом Жемайтии.

Около 1464 года в Вярняе был построен собор.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Sau 2016 22:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Ioannis Dlugossii Annales, seu, Cronicae incliti Regni Poloniae.

Latin

Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964.

First printed ed., published in 1615, has title: Historia Polonica.
Vol. 1, "Editionem curavit et introductionem scripsit I. Dąbrowski ... Commentarios confecerunt C. Pieradzka, B. Modelska-Strzelecka"; v. 2-5 "Consilium editorum: S. Budkowa [et al.] ... Commentarium confecit Christina Pieradzka."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Vas 2018 01:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Paveikslėlis

Карта территорий, где еще в 16 веке проживало литовскоязычное население (установлена по документам 16 века)

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Vas 2018 17:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
LIETUVOS KRIKŠTAS


http://www.aidai.eu/index.php?option=co ... Itemid=512

Aidai, 1987 Nr.1

Įžanga

Gyvenimas yra nenutrūkstama srovė, pantą re, kaip mokė graikas filosofas Heraklitas. Panašiai mokė ir mums, lietuviams akademikams, dar atmintyje tebesąs profesorius Leonas Karsavinas, istorikas ir filosofas, vis tvirtindamas: "istorija yra visavieningo subjekto raida". Pagal šią aptartį pasakoma, kad kiekvienas istorinis reiškinys rišasi su daugybe kitų reiškinių ir sudaro su jais vieną grandinę. Tik žmogaus ribota pažinimo galia neleidžia visų reiškinių išvien tirti ir todėl jie skaidomi ir pavieniui nagrinėjami. Taip galima tirti įvairias istorines temas, pvz., Lietuvos krikštą.

Nors Lietuva buvo paskutinė Europoje išlikusi pagoniškoji tauta, tačiau, būdama įterpta tarp dviejų krikščioniškų pasaulių, nepaliko be sąryšio su jais. Jos krikšto vyksmas buvo ilgų amžių tęsinys, pasibaigęs jėzuitų misijomis nuo XVI a. ir vėliau. Jėzuitai baigtinai sukūrė katalikišką Lietuvą, kokia ji tveria iki šių dienų. Deja, jėzuitų misinė veikla Lietuvoje nėra lig šiol pagrindinai tirta, nors, kaip liudijo vienas žinovas (Piechnik), tam reikalui yra daug šaltinių jėzuitų archyve Romoje.

Bent formalus Lietuvos krikštas įvykdytas 1387 m., pakrikštijant kiek Vilniaus lietuvių, įsteigiant Vilniaus vyskupiją ir parapijas. Prieš krikštą Vilniuje įvyko Jogailos krikštas ir jo išrinkimas Lenkijos karaliumi. Todėl prieš Lietuvos krikštą tinka dėstyti Jogailos krikštą. O pačioje pradžioje kaip įžangą į Lietuvos krikštą teiktinas Mindaugo krikštas ryšium su valstybės pradžia. Taigi, Lietuvos krikštas iki Vilniaus vyskupijos įsteigimo gali būti dėstomas trimis etapais: Mindaugo krikštas, Jogailos krikštas ir jo išrinkimas Lenkijos karaliumi, Aukštaičių ir pridurmai dar Žemaičių krikštas.

Mindaugo krikštas


Mindaugo krikštas buvo ženklus istorinis faktas, lydėjęs valstybės kūrimąsi. Ji kūrėsi ne be kaimynų poveikio ir santykių su jais. Santykių atžvilgiu dėmesio verti du 1219 metais sutampantieji įvykiai: 21 lietuvių kunigaikščio grupė tarėsi su Haličo - Volinijos kunigaikščiais dėl taikos ir pirmasis šaltiniuose užregistruotas lietuvių puolimas į Livoniją, kur tuo metu Rygos vyskupas Albertas organizavo valstybę ir joje steigėsi kariškas ordinas. Kalbama apie du įvykius, kurių pirmas reiškė Lietuvos sandūrą su Rytų krikščionišku pasauliu, o antras su Vakarų. Tai reiškė ir Lietuvos pradinį sąlytį su dviem Europom — Rytų ir Vakarų. Jis paženklino Lietuvos valstybės ir tautos istorinį likimą. Taip pat jos tarpinę padėtį, tveriančią nuo valstybės pradžios iki šių dienų; jis apsprendė ir Mindaugo krikštą jo kuriamoje valstybėje.

Mindaugas kaip viduramžių valdovas kūrė valstybę, kovodamas su jam besipriešinančiais ir jų sudaryta santarve. Į santarvę buvo įtrauktas ir Livonijos ordinas. Kaip Mindaugas gelbėjosi nuo santarvininkų apsupimo, papasakojo Livonijos eiliuotoji kronika (parašyta apie 1290 m., cituojama LEK). Tos kronikos žiniomis, Mindaugas pasiuntė pas Livonijos ordino magistrą delegatą ir prašė pasimatymo. Išgirdęs "stebuklą", magistras pasitarė su broliais ir išjojo į Mindaugo, "kuris valdė tautą", kraštą. Priimtas magistras kalbėjo lietuviui kunigaikščiui: "Jei tapsi krikščioniu, aš suteiksiu tau didelę garbę. Aš išrūpinsiu tau karūną, jei nenumirsiu".1

Su grįžtančiu į Rygą magistru Mindaugas pasiuntė savo "protingą patarėją" Parnų.2 Jis su ordino broliu keliavo į Romą, nešdami tam tikrus laiškus. Popiežius,didžiai džiaugdamasis,priėmė delegatus ir rašytu laišku pavedė magistrui vainikuoti Mindaugą karališka karūna. Pasiuntiniai grįžo į Rygą ir supažindino magistrą su popiežiaus laišku. Magistras pagamino dvi puošnias karūnas Mindaugui ir jo žmonai Mortai. Karalius džiaugėsi ir išdavė magistrui dokumentus, "dosniai paskirdamas jam turtingas ir derlingas žemes".

Prie LEK galima pridurti dar ir Vestvirginijos profesoriaus M. L. Colker raštą — S v. Trejybės kolegijoje Dubline rastą kodeksą su įterptu XIII a. tekstu "descriptiones terrarum". Atradėjas paskelbė rankraštį žurnale "Speculum".3 Jame suminimos baltų giminės ir Mindaugo krikštas. Apie Lietuvos karaliaus krikštą ir vainikavimą nežinomas autorius, greičiausiai misininkas, rašo: "Jos (Lietuvos — J. J.) pirmas karalius Mindaugas (Mendogus) pakrikštytas, man ten būnant, gaudamas karalystę iš Romos sosto. Tai paliko daryti ir savo įpėdiniams". Ypač patraukia dėmesį tame rašte Mindaugo vardas Mendogus. Jis neužtinkamas jokiuose šaltiniuose. Nerandamas ir A. Salio (LE XVIII) tarp daugybės duodamų Mindaugo vardų atmainų. Žinoma, kad mūsuose prigijęs Mindaugo vardas nustatytas Būgos pagal rašomąją kalbą. O rytų Aukštaičių tarme jis būtų buvęs vadinamas Mindaugus, kaip žinomo autoriaus maždaug užrašytas. Užrašyta Mindaugo vardo forma patvirtino ir jo kilimo vietą.

Kiek mįslingi autoriaus žodžiai, pridėti prie Mindaugo krikšto ir vainikavimo aprašo: "Savo valstybę iš Romos sosto gaudamas". Greičiausiai šiuose žodžiuose slypėjo viduramžinis nuostatas, kur valdovai dovanodavo savo valstybes popiežiams kaip "Sv. Petro patrimoniją" (Patrimonium S. Petri) ir iš jų gaudavo atgal valdyti lėno teisėmis. Tai būdavo simbolinis aktas, reiškęs pagarbą popiežiui. Popiežius gi rodė ypatingą dėmesį Mindaugui, paimdamas valstybę į savo globą. Jis vadino Lietuvos karalių "ypatingu Romos bažnyčios sūnumi". Mindaugas 1253 m. dokumentuose kalbėjo apie popiežių kaip "apie mūsų tėvą" (pater noster).

Po Mindaugo krikšto turėjo betarpiškai vykti vyskupijos steigimas. Iš šaltinio žinoma, kad, Mindaugą krikštijant ir vainikuojant, buvo ordino dvasininkas Kristijonas, kuris, spėjama, buvo numatytas ir pirmuoju Lietuvos vyskupu. Mindaugas paskyrė pirmam vyskupui po pusę Ariogalos, Betygalos, Laukuvos ir Raseinių žemių, atseit žemaičių sritis. Negana to, vyskupas pavedė ordinui rinkti dešimtinę iš jam dovanotų žemių. Su geru pagrindu sprendė Ivinskis, kad vyskupas galėjo tikėtis apsaugos nuo priešų puolimų ir įsistiprinti kryžiuočiams padedant.4 Tik artimai siedamas savo vyskupiją su Livonijos ordinu, vyskupas tikėjosi išsilaikyti dar vis pagoniškame krašte. Iš viso, prašosi išvada: visa Mindaugo krikšto akcija, kaip krikštas, vainikavimas, vyskupijos steigimas, buvo Livonijos magistro vedama, naudojantis popiežiaus parama. Kas žino, ar magistro ir aplamai ordino neturėta planų kaip nors per Mindaugo krikštą ir vainikavimą pasijungti Lietuvą?

Mindaugas draugiškai santykiavo su kryžiuočiais ir su magistru pirmaisiais keleriais metais po krikšto ir vainikavimosi. Apie tai liudija vis ta pati Livonijos eiliuota kronika. Joje skaitome,5 jog magistras Andriejus Stirlandas, dėl ligos atsisakęs nuo pareigų, prieš išvykdamas į Vokietiją, važiavo į Lietuvą pas savo "draugą Mindaugą ir karalienę". Po Andriejaus magistru išrinktas Karaliaučiaus komtūras Burkhardas von Hornhusen taip pat siuntė dovanas Mindaugui ir "tai jam didžiai patiko".6

Su Mindaugo krikštu ir vainikavimu artimai siejasi jo "dovanojimo" dokumentai. Jų žinomi 6, išduoti tarp 1252 ir 1261 m. Juose minimos dovanotos sritys ar jų dalys, kaip Žemaitija, Selonija, Karšuva, Skalva, Dainava ir net Nadrava, jei šis vardas nėra kokio kito iškraipą. Vienu tų dokumentų Mindaugas užrašė Lietuvą, jei mirtų nepalikęs įpėdinių.

Į kalbamus dokumentus šiais pokariniais laikais įnešė kiek šviesos buvęs Karaliaučiaus valstybinio archyvo ir jo perkelto į Goettingeną archyvaras K. Forstreuteris. Jis išleido kryžiuočių ordino istorijai vertingą tyrinėjimo veikalą: Die Berichte der Generalprokuratoren des Deutschen Ordens an der Kurie, 1961. Veikale pateikiamas ekskursas "Zur Ueberlieferung der Urkunden Mindoves".

Pasak Foerstreuterio, Mindaugo dovanojimo dokumentai, jei jis juos ordinui davė, neturėjo jam (t. y. ordinui) jokios reikšmės, kol Lietuva buvo pagoniška. Tada ordinas kariavo su ja be perstogės, stengdamasis jį pasijungti ir pakrikštyti. Jam parūpo Mindaugo dokumentai po šimto metų, kai Lietuvos krikš to klausimas pradėtas kelti nepriklausomai nuo ordino. K. Forstreuteris spėja, kad Mindaugo dokumentai kažkodėl pravertė ordinui 1352 m. Avinjone vestai bylai prieš Rygos arkivyskupą Fromhpoldą, o gal ir dėl Kęstučio Romos imperatoriui Karoliui IV 1351 m. duoto pažado krikštytis? Tada ordino pareigūnai ištraukė iš archyvo dokumentus (gal kai kuriuos ir pagamino), padarė jų nuorašus ir siuntė savam prokuratoriui popiežiaus kurijoje Avinjone. Pirmą kartą pasiųsti 4 dokumentai,transumptai.8 Po Lietuvos krikšto ordinas dar bandė savo pretenzijas į Lietuvą ar jos dalis. Tam reikalui kryžiuočiai ir siuntė Mindaugo dokumentus į Romą tarp 1386-93 ir 1420. Vienas 1252 m. dokumentas naudotas deryboms Kaune 1413 m., kur teisėju dalyvavo imperatoriaus Zigmanto atstovas Renediktas Makra. Čia svarstytas lietuvių - kryžiuočių ginčas dėl Žemaitijos. Tas pats dokumentas naudotas ir Romoje 1421 m. kažkokiam procesui.9

Kone visi Mindaugo "dovanojimo" dokumentai žinomi iš nuorašų, pagamintų Prūsijoje ar Livonijoje ir siųstų prokuratoriui prie popiežiaus sosto. Nors jie siųsti po 100 ar daugiau metų, tačiau neatrodo, kad jie būtų visi falsifikatai. Kartą ir patys nuorašų gamintojai tarsi patvirtino jų autentiškumą. Štai 1392 m. kovo 16 d. nurašant Taline keturius Mindaugo dokumentus, priduriama pastaba, kur apie tranzumavimą pasakyta, kad šiuos dokumentus reikės turėti ordinui įvairiose vietose, ypač Romos kurijoje. Jų nedrįstama siųsti, nešti ar leisti kam nešti dėl pavojingos jūrų kelionės ir netikrų kelių. Pastaba sako, kaip ordinas vertino Mindaugo dokumentus net daugiau, kaip po šimto metų. Iš to leistina spręsti, kad jis tarėsi juos gavęs kaip atpildą už krikšto malonę ir karališką vainiką. Tad tikėtinas ir eiliuotos kronikos liudijimas, kad Mindaugas jau pirmame susitikime su Livonijos magistru pasižadėjo perleisti jam "turtingas ir derlingas žemes". Iš dokumentuose suminėtų perleistinų kraštų Mindaugas tegalėjo dovanoti ordinui tik Žemaitiją. Ji gal jam ir nepriklausė. Kitos dokumentuose suminėtos dovanotos žemės, kaip Dainava, Nadruva,

Skalva, buvo už besikuriančios Lietuvos ribų ir tik kryžiuočių gal laikytos priklausančios Mindaugui. Jei ordinas tikrai tikėjosi tuos kraštus gauti, tai, sutinkant su Forstreuteriu, galima sakyti, kad jis per daug išnaudojo draugystę su Mindaugu.11

Krikščionio Mindaugo laikysena po krikšto neatnešė taikos. Ją griovė žemaičiai, nepaisydami jo užmegztų taikių santykių su Livonijos ordinu. Sis puolėjuos ir jie gynėsi. Eiliuotos kronikos autorius trumpai apibūdina kovas: "Ruvo deginimai ir plėšimai". Kaip tik tuo metu (1252) livoniečiai ėmė statyti Klaipėdos pilį, galbūt gavę Mindaugo "dovanojimus". Iškilo žemaičių vadas Alminas (Alemanus), pasak kronikininko, "šaunus karžygis, geriausias visų žemaičių". Gal jis ir vadovavo žemaičių kovoms visą laiką (iki 1260), nors eiliuotos kronikos autorius jį tik kartą mini. Kronikininko liudijimu, Alemanas kalbėjo žemaičiams: "Jei jums, žemaičiai, patiks, aš pulsiu krikrikščionis kuršius... Kai mes nugalėsime ir sugurinsime juos, tada ir Mindaugas turės pasiduoti mums, nors dėl to jis galėtų ir siusti".12 Liudijimas aiškiai rodo, kad žemaičiai piktinosi pasikrikštijusiu Mindaugu ir atkakliai laikėsi pagonybės.

Pasakojimą apie kovas kronikininkas pertraukė kalba apie sutartas paliaubas. Dėl jų žemaičiai pasiuntiniai vyko į Rygą tartis su kryžiuočiais. Magistras sutiko tartis pirma pasikalbėjęs su arkivyskupu, komtūrais ir miestiečiais. Pagal kronikininko raštą, tariantis dėl paliaubų, prisimintas ir Mindaugas. Ta proga reikšta viltis, kad "Viešpats Dievas... atvers žemaičius ir parodys jiems kelią, kuriuo ėjo Lietuvos karalius. Jis buvo atverstas per kelias dienas ir išsižadėjo pagonybės". Livoniečiai bandė atversti ir žemaičius pasiuntinius. Jiems nepavyko. Tada nuspręsta duoti žemaičiams dvejų metų paliaubas. Žemaičiai buvo patenkinti jomis ir patvirtino sutartį savo krašto papročiu — sudauždami rankas su magistru. Sugrįžę pas savuosius, žemaičiai pranešė krašto vyresniesiems ir gerai atsiliepė apie magistrą.

Abi pusės ištikimai laikėsi paliaubų. Rygos pirkliai saugiai keliaudavo ir į Lietuvą per dvejus metus prekybos reikalais. Ir Žemaitijos pirkliams buvo atviras kelias į Livonijos kraštą. Po paliaubų kovos atsinaujino net plačiu mastu. Ordinas brovėsi į Žemaitiją, pasistatė pirmą pilį jų krašte — Jurbarką (1259). Žemaičiai gynėsi ir puolė naują pilį ir kitur. Atkaklios kovos pasibaigė Durbės kautynėmis. Žemaičiai laimėjo antrą didelę pergalę po Šiaulių kautynių (1236).

Paveikslėlis

ADOMAS VARNAS. MINDAUGO VAINIKAVIMAS KARALIUMI

Su Durbės pergale pinamas ir jo apostazijos klausimas. Jis keltas labai seniai lenkų istoriko J. P. Latkovskio, geriausios ir lig šiol nepralenktos Mindaugo monografijos autoriaus.13 Paskutiniu laiku apostazijos klausimą pajudino ir Damauskas.14

Kalbant apie Mindaugo apostaziją, visų pirma reikia pabrėžti, kad jam krikštas buvo politinis manevras. Krikštydamasis jis išjungė kryžiuočius iš priešų sąjungos, o su kitais jis pajėgė apsidirbti. Nenuoširdu Mindaugo krikštą pažymėjo ir Volinijos kronika, rašydama: "Jo krikštas buvo pataikaujantis (lstivo)". Apie tiesiog dramatišką Mindaugo grįžimą į pagonybę rašo eiliuotoji kronika. Joje rašoma apie Mindaugo apostaziją, minint kartu ir Treniotą, kuris buvo karaliaus giminaitis ir dvariškis. Kronikos autorius dar pasakoja, kad Treniota padėjo žemaičiams atitraukti Mindaugą nuo krikščionybės. Treniotos nuvesti pas Mindaugą jie kalbino jį grįžti į pagonybę ir tarp ko kito priminėjam, jog jo tėvas buvęs didelis karalius ir per visą amžių neturėjęs sau lygių. Dar žemaičiai įtikinėjo Mindaugą, kad latviai ir lyviai susidės su juo, nes ir jie pageidauja tapti pagonimis. Žemaičių ir Treniotos paveiktas, Mindaugas vėl grįžo į pagonybę. Minėtos kronikos žiniomis, jis tuojau ėmė persekioti krikščionis. Vienus kalino, kitus žudė. Jo draugystė su krikščionimis pasibaigė.

Po apostazijos Mindaugas su Treniota tuojau traukė už Dauguvos į lyvių ir latvių sritis. Gal tikėjosi jų sukilimo. Dar prieš žygiuodamas, siuntė kvieslius į D. Naugardą pas žinomą jo kunigaikštį Aleksandrą Neviškį ir kvietė jį į sąjungą. Patys tuo tarpu traukė nuo Dauguvos su Treniota prie Kiesio (Vendeno) miesto. Rusai vėlavo ir neatvyko laiku prie Kiesio. Nesukilo nei latviai, nei lyviai, kaip buvo tikėtasi. Nusivylę lietuviai turėjo grįžti.

Eiliuotos kronikos autorius pasakoja, kaip priekaištavo Mindaugas Treniotai dėl atliktos išdavystės ir kaltino jį, kad jis padarė jį magistro priešu. Smarkiai puolė Mindaugą ir jo žmona Morta, kaltindama Treniotą apgavus karalių. Atsikirsdamas žmonai Mortai, Mindaugas vis dėlto kalbėjo: "Seksiu Treniotos ir žemaičių pamoka".15 Prie Mindaugo prisipažinimo kronikininkas pridūrė: "Daug gerų dalykų nutiko Mindaugui, tačiau jis juos visai užmiršo. Jis nepaisė garbės ir žymens, kuriais jį pagerbė magistras."16

Paveikslėlis

ADOLFAS VALEŠKA. MINDAUGO KRIKŠTAS Šv. Kryžiaus bažnyčia Chicagoje

Platus eiliuotos kronikos Mindaugo apostazijos pavaizdavimas nesiderina su kai kurių autorių įrodinėjimais, kad Mindaugas paliko krikščioniu ir dėl to pagonių giminaičių buvo nužudytas. Panašiai samprotavo istorikai, nepaisė Livonijos ordino kronikininko, rašiusio apie įvykius prieš 30 m. Teisingai pastebėjo Ivinskis, kad jis galėjo būti gerai informuotas apie Mindaugą iš Lietuvoje buvusių misininkų ir dar pačių kryžiuočių. Vienoje kronikos vietoje minimas Lietuvos karalius apie 1259 m., išpuolių prieš ordiną vadas. Nors nėra pakankamo pagrindo laikyti Mindaugą buvus minimu karaliumi, tačiau jo žemaičių rėmimas po pasibaigusių (1259) paliaubų yra galimas. Šią prielaidą remia ir vienas 1413 m. šaltinis, kur rašoma apie ginčą lietuvių - lenkų su ordinu dėl Žemaitijos. Ta proga lietuviai - lenkai kalbėjo vokiečiams: "Jums atsitiko karaliaus Mindaugo laikais, kuris išbuvo krikščioniu aštuonerius metus ir po to vėl atsivertė (slug wider umb); todėl kai kurie krikščionys kraują praliejo".17 Liudijimas, tiesa, nėra tikras įrodymas, kad Mindaugas, grįžęs į pagonybę, būtų vadovavęs Durbės kautynėms. Tačiau minėjimas aštuonerių metų nuo krikšto (1251) iki apostazijos rodo, kad Mindaugas galėjo grįžti į pagonybę apie Durbės mūšio metus ir galėjo prisidėti prie jo, jei ir nevadovavo jam.

Įsakmiai paliudyta Mindaugo apostazija 1312 m. Rygoje surašytame popiežiaus legato Pranciškaus de Moliano liudininkų parodyme.18 Jame aprašyta rygiečių ir arkivyskupo byla su ordinu ir įterptas kaltinimas ordinui dėl Mindaugo apostazijos. Kaltinimas net pakartotinai minimas. Kryžiuočiai taip pat pritarė arkivyskupo bei kryžiuočių liudijimui, tik jie, žinoma, savęs nekaltino.

Suminėtiems liudijimams disonansu skamba popiežiaus Klemenso IV 1268 m. brevė, siųsta Čekijos karaliui Otokarui II. Brevės žodžiai: "Viešpataujant šviesaus atminimo Mindaugui (clare raemoria Mendote), kuris, priėmęs krikšto sakramentą ir apaštalų sosto vardu vainikuotas karaliumi, buvo nuožmiai nužudytas piktos valios sūnų".19 Minėtas lenkų istorikas J. Latkovskis, nepaisęs kitų šaltinių ir apsiribojęs tik minėta popiežiaus breve, įrodinėjo, kad Mindaugas pasiliko krikščioniu ir liovėsi bendrauti su ordinu. Latkovskiu pasekė A. Alekna ir per jį to lenko istoriko nuomonė įleido šaknis mūsų istoriografijoje. Net ir toks apdairus istorikas kaip Ivinskis neatsipalaidavo nuo Latkovskio. Jis citavo brevės žodžius ir pridūrė: "Iš tiesų liktų nesuprantama, kokiu būdu apaštališkasis sostas būtų galėjęs kalbėti apie apostatą kaip apie šviesaus atminimo vyrą. Kokio intereso būtų galėjęs turėti Kryžiuočių ordinas klaidingai painformuoti Romą, — iš turimų versmių neišrišamas klausimas".20

Žinoti popiežius gal ir žinojo, tačiau žinią ignoravo tam tikrais politiniais sumetimais. Popiežius rašė Čekijos karaliui Otokarui II ir ragino jį užimti Lietuvą, kurią Mindaugas, krikštydamasis ir karūną gaudamas, "dovanojo" Apaštališkam sostui ir iš jo gavo valdyti kaip bažnyčios lėną. Todėl popiežius kvietė Otokarą II, siekusį, pačiam popiežiui remiant, Sv. Romos imperijos karūnos, išplėšti Lietuvą iš pagonų ir įjungti į bažnyčios (ir imperijos) bendruomenę. Su šiuo siektu tikslu nesiderino apostazijos prisiminimas ir, todėl aplenkta.

Jogailos krikštas I


Epizodinis Mindaugo krikštas nevedė tiesiog prie Jogailos krikšto. Jis buvo pereinamas reiškinys Lietuvos istorijoje. Lietuva paliko, kaip ir buvo, pagoniška kovose su Vokiečių ordinu. Nei pirmo Mindaugo įpėdinio Traidenio, nei pirmų Gediminaičių santykiavimai su ordinu nerodė Lietuvos valstybės krikščionėjimo žymių. Tiesa, nuo Lietuvos valstybės pradžios, XIII a. Lietuvoje buvojo vienuoliai misininkai, kaip įrodinėjo vienuolijų istorijos tyrinėtojas Viktoras Gidžiūnas. Vienuoliai atkeliaudavo iš Vokietijos kartu su jų tautiečių trauka į rytus. Misininkai, veikę Mindaugo metu, paliko veikti ir po jo. Jų veikla ypač išryškėjo Vytenio ir Gedimino metu, kai abu kunigaikščiai sąjungininkavo su Rygos arkivyskupu ir jo miestiečiais prieš ordiną. Iš išlikusių Gedimino laiškų žinoma, kad kunigaikštis kvietė pranciškonus ir domininkonus į Lietuvą. Gedimino artimi santykiai su Ryga, jos arkivyskupu bei miestiečiais ir jo laiškai, siųsti pačiam popiežiui ir vakariečiams liudija, kad Gedimino Lietuva buvo priartėjusi prie Vakarų krikščionybės. Tačiau neįsijungė į ją, nors Gediminas buvo raginamas pačių popiežiaus legatų — iš Rygos atsiųstų atstovų. Kad Lietuva Gedimino metu buvo aiškiai pagoniška, liudija ir 1338 m. lapkričio 1 d. prekybos sutartis Gedimino su Livonijos magistru ir daugelis krašto didikų su Rygos miesto taryba, su polockiečiais ir vitebskiečiais. Sutartį patvirtino magistro bei krašto didikų atstovai, Rygos miesto tarybos atstovai, polockiečiai, vitebskiečiai, pabučiuodami kryžių. O apie lietuvius pasakyta, kad "tuo reikalu taip pat atliko savo šventąsias apeigas".21 Jie išsiskyrė iš krikščionių, nes nebuvo jų tikėjimo išpažintojai.

Lietuvos pagonybę ne gyvenimo vyksmas, kilęs iš vidaus išlygų, išstūmė, bet išorinės sąlygos, susidariusios po Kęstučio nužudymo (1382). Tada kilo rimta politinė krizė, ištrūkus kalinamam Vytautui ir radus priebėgą pas kryžiuočius. Šie veiksmingai ėmė maišytis į lietuvių kunigaikščių kivirčus. Jie siekė vyriausio tikslo — pasiglemžti visą Lietuvą ar bent jos dalį. Pirmą kartą jie atskleidė siekiamą tikslą, sudarydamas su Jogaila žinomą Dubysos sutartį (1382.X.31). Sutartyje, kurios išliko net trys tekstai, Jogaila, kaip didysis Lietuvos kunigaikštis, atidavė ordinui Žemaitiją iki Dubysos upės. Prie to Jogaila savo ir įpėdinių vardu atsisakė nuo visų teisių į tą kraštą. Sutartis turėjo karinės sąjungos pobūdį, kaip galima spręsti iš Jogailos ir Skirgailos pažado nuo ateinančių Kalėdų per 4 metus padėti kryžiuočiams kovoti su jų priešais ir be ordino žinios nepradėti jokio karo. Ordino derybininkai iš savo pusės skelbė, kad į Lietuvą siunčiamoji pagalbinė jų kariuomenė iki Vilniaus pati turės apsirūpinti, o nuo Vilniaus ją ir jos arklius turės aprūpinti Lietuva.

Šios plačios ir reikšmingos sutarties net nepradėta vykdyti dėl Vytauto pasirodymo kryžiuočių krašte. Pirmiausia jis sutiko ordino magistrą Konradą Coelnerį Įsrutyje, kur atbėgo ištrūkęs iš kalėjimo. Didysis magistras nepriėmė jo iš pradžių išskėstomis rankomis, nes nepasitikėjo juo. Tačiau gudrus politikas, koks buvo Coelneris, tuojau susigaudę padėtyje ir sumojo laikyti Vytautą įrankiu panaudoti prieš Jogailą, jei jis vienas įsigalėtų ir valstybę imtų stiprinti. Dviejų ir dar rivalizuojančių valdovų valdoma valstybė būtų mažiau pavojinga ordinui kaip vieno. Todėl magistras pradžioje rašė Jogailai ir prašė priimti Vytautą ir jo brolį Tautvilą ir perleisti jiems kai ką iš paveldėtų sričių. Jogaila, atsakydamas magistrui, rašė 1383 m. sausio 6 d., kad jam netinka "kišti gyvatę j savo užantį". Jis dar priekaištavo magistrui jo priešų rėmimą ir priminė, kad žemaičiai jam pasidavę.23

Šis Jogailos atsakymas lyg rodytų, kad jis buvo atsisakęs nuo Dubysos sutarties. Tačiau magistras nepaisė Jogailos laiško ir 1383 m. liepos mėnesį išsirengė plaukti į Dubysos salą toje saloje sudarytai sutarčiai baigti. Plaukė Nemunu,veždamasis du vyskupus galbūt Jogailos krikštui ir lydimas daugelio viršininkų. Dėl nusekusio Nemuno laivas tegalėjo priplaukti tik iki Skirsnemunės. Cia išlipęs, magistras kvietė Jogailą, atplaukusį į Dubysos salą, pas jį atvykti. Rodydamas gerą valią, Jogaila aiškinosi negalįs vykti pas magistrą dėl to, kad nesutinka jo broliai ir bajorai. Taip teisinosi Jogaila dar neišsižadėjęs krikšto, kaip galima spręsti iš jo panaudoto 1384 m. sausio 6 d. datos atspaudo su įrašu "Dievo malone Lietuvos karalius" (deo gratia rex Letto-vye).23 Greičiausia Jogaila atsisakė paklusti magistrui dėl jo globojamo Vytauto. Didysis magistras vis dar spaudė net invektyviniais laiškais laikytis sutarties. Kai laiškai nieko nepadėjo, magistras pakaltino Jogailą savinimusi žemaičių ir pradėjo kariauti.

Magistras su Vytautu traukė į Lietuvą — Vilnių ir Trakus. 1383 m. rugsėjo 11d. įsibrovėliai apgulė Trakus ir, panaudodami bombardas, užėmė pilį. Magistras perdavė miestą Vytautui ir pats patraukė prie Vilniaus. Puolamas miestas buvo paverstas griuvėsiais, bet pilys atsilaikė. Magistras Coelneris grįžo į savo kraštą su juo pasekusiu Vytautu. Jogaila su Skirgaila puolė ir atgavo Trakus iš paliktos vokiečių įgulos. Pasidavę vokiečiai išsiderėjo laisvą pasitraukimą į savo kraštą.

Po pirmo nepasisekimo Vytautas visai pasidavė ordinui. Jis krikštijosi Tapliavos mieste 1383 m. spalio 21 d., gavęs savo krikštatėvo Ragainės komtūro Vygando vardą. Iš pabėgėlio Vytauto, atsidūrusio prekarinėje padėtyje, ordinas galėjo gauti, ko jis seniai geidė - Lietuvos žemių. Karaliaučiuje 1384 m. sausio 30 d. surašytas aktas yra ordino gobšumo ir Vytauto nuolaidžiavimo pavyzdys.24

Vytautas užrašė jam žemaičius iki Nevėžio. Nuo šios upės siena turėjo eiti iki Livonijos, priskiriant ordinui sielių kraštą. Pietinė siena turėjo eiti taip, kad visa Užnemunės giria tektų ordinui. Siena turėjo prasidėti nuo Rumšiškės ir, eidama Nemunu, siekti Rusią, Mozūriją ir net Lenkiją. Tad kryžiuočiams turėjo tekti ne tik Užnemunės giria, bet dar ir kraštas, kuris 1379 m. sutartimi Kęstučiui buvo paliktas. Negana to, Ordinas dar gavo iš Vytauto pripažinimą, jog "šios žemės niekuomet nebuvo mūsų tėvų, bet nuo senovės ordino valda"; ir jis pats neturi jokios teisės į jas. Dar pabrėžtinai jis skyrium kalbėjo apie žemaičius: "ir visi žemaičiai turi būti ordino, kaip jie nuo senovės buvo".25

Kryžiuočiai gavo iš Vytauto daugiau kaip 1383 metais iš Jogailos. Dabar jiem tereikėjo įsigyti Vytauto dovanas. Jas galėjo gauti atėmę iš Jogailos Vytauto tėvonija — Trakų kunigaikštiją. Ruošiantis tam dideliam žygiui,svarbu buvo turėti stiprią atramą gautame Kaune, iš kurio planuotas šuolis į Vilnių ir Trakus. Dar sumota sustiprinti Kauną, pastatant prie jo Marienverderio pilį. Ji buvo stipriausia pilis prie Nemuno su 12 pėdų storumo sienomis. Pilies apsaugai įkurdinta iš Karaliaučiaus ir Baigos miestų ordino narių ir iš prūsų vytingų (bajorų) sudaryta įgula. Iš tų miestų atgabenti ir maisto ištekliai. Elbingas ir Kristburgas teikė piliai ginklus. Marienburgo tvirtovę ir dar dvi pastatytas prie Nemuno magistras pavedė Vytauto priežiūrai. Prie to jis leido Vytautui lankyti ir kitas pilis prie Nemuno. Dar statomoje Marienverderio tvirtovėje buvo panaujinta sausio 30 d. sutartis su kai kuriais pakeitimais.

Magistras paliko Vytautą tvarkytis su panemunės pilimis ir pats parvyko į Marienburgą. Iš čia Popiežiui Urbonui VI pasiųstame laiške rašė, kaip Jogaila ir jo broliai graso krikščionybei. Tuo būdu jis viliojo kryžininkus iš Vakarų. Padėtis galėjo rodytis Jogailai grėsminga iš panemunės pilių, kuriose tvarkėsi paliktas Vytautas. Kol didysis magistras dar nepradėjo kariaut, Jogaila ėmė per slaptus pasiuntinius traukti Vytautą į savo pusę. Galbūt iš nusivylimo nusileido ir Vytautas Jogailai. Jis, užuot siekęs Trakų kunigaikštijos, sutiko priimti dalį Volinijos su Lucko miestu ir Gardiną su kitais miestais. Apsisprendęs Vytautas papildė pirmą išdavystę ordinui, kai liepos 9 d. (1384) netikėtai puolė Jurbarką, Marienburgo pilis prie Nemuno ir jas sudegino, o vokišką Marienburgo įgulą į nelaisvę išsivarė. Pasiruošė pulti ir Marienverderį. Turėjo susilaikyti, kai rado įgulą pasiruošusią gintis. Ją sugriovė Vytautas su Jogaila ir tuo pradėjo išvien veikti. Vytautas nusikratė kryžiuočių "globa" ir grįžo į Lietuvą susitaikęs su Jogaila išvakarėse didelio posūkio Lietuvos istorijoje, kuriuo prasidėjo lietuvių tautos ir valstybės santykiavimas su Lenkija.

II

Lenkija buvo trečias Lietuvos kaimynas po Vokiečių ordino ir Rusios. Su ja Lietuva susidūrinėjo nuo pat valstybės įsikūrimo ir dar anksčiau čia kariaudama, čia taikiai santykiaudama. Pasitaikydavo ir vedybų tarp Lenkijos ir Lietuvos valdovų šeimų. Pirmos jų žinomos tarp Kazimiero Didžiojo ir Gedimino dukters Aldonos (1325), antros — Mozūrų kunigaikščio su Kęstučio dukterimi Danute. Antroji Kęstučio duktė Rimgailė ištekėjo už Mozūrų kunigaikščio Henriko (a. 1392). Aplamai, Lietuva ir Lenkija nebuvo visai svetimos viena kitai. Iš Gedimino kalbos popiežiaus legatų pasiuntiniams, kad jis leidžia lenkams garbinti Dievą savo būdu, galima spręsti, jog Lietuvoje to kunigaikščio metu gyventa lenkų. Tą pat rodo ir Gedimino kvietimas vienuolių, mokančių lenkų kalbą.

Lietuviai bendravo su lenkais, platesniu mastu kovodami dėl Haličo - Volinijos valstybės palikimo. Ilgiau užtrukusiose kovose net buvo pasišovę tapti lietuvių krikštytojais ir tuo reikalu susirašinėjo su Apaštalų sostu. Kai po karo lietuviams teko Volinija, po kiek laiko Podolija ir kai tose žemėse įsiviešpatavo lietuviai Karijotaičiai, jie palaikė ryšius su Krokuva ir ją lankė; jie davė laisvą tranzitą Krokuvos pirkliams keliauti prekybos reikalais prie Juodosios jūros.

Tų pačių metų, t. y. 1382-ųjų įvykiai Lietuvoje, kaip ir Lenkijoje, lėmė abiejų valstybių bendrą ateities kelią. Kai tais metais žuvo Kęstutis (pagal Vytauto liudijimą Jogailos nužudytas) ir iš kalėjimo ištrūkęs Vytautas bėgo pas kryžiuočius, mirė Lenkijos karalius Liudvikas, kartu buvęs ir Vengrijos karalius. Jis paliko dvi dukteris, Jadvygą ir Mariją. Abi nepilnametes. Marija po tėvo mirties tuojau ištekėjo už Zigmanto Liuksemburgiečio, tapusio Vengrijos karaliumi. Į Lenkijos sostą pretendavo Mozūrų kunigaikštis Zemovitas IV, palaikomas Didžiosios Lenkijos ponų. Jis taikstėsi vesti Jadvygą, bet jam priešinosi daugiausia Mažosios Lenkijos ponai. Nepriėmė jie savo valdovu ir Vengrijos karaliaus Zigmanto. Jie reikalavo sau Lenkijos karalienės Jadvygos, nors ji jau keturių metų buvo sužieduota su Austrų princu Vilhelmu (1378). Anais viduramžių laikais sužiedavimas ir net tuokimas kūdikių tėvų valia diduomenės tarpe buvo įprastas. Jadvygos motina Elzbieta, palikusi po karaliaus mirties valstybės regente, delsė vykdyti mažlenkių didikų reikalavimą perduoti Jadvygą lenkams. Tačiau neatsilaikė prieš lenkų didikų spaudimą ir 1384 m. viduryje išleido dukrą į Krokuvą. Vos atvežtą, Jadvygą lenkai tuojau vainikavo Lenkijos karaliumi. (1384.X. 15).26 Gal lenkai didikai pripažino ją simboliniu karaliumi, o tikruoju karaliumi turėjo būti jai parinktas vyras. Lieka atviras klausimas, ar lenkai kvietė Jogailą vesti Jadvygą ir užimti Lenkijos karališką sostą, ar Jogaila savo iniciatyva pasipiršo Jadvygai. Lenkų istorikai, daug šiuo klausimu rašę, palieka jį neišaiškintą. Jei tikėti Dlugošu, kuriuo seka ir H. Paškevičius (Paszkiewicz),27 jaunąja Jadvyga susidomėjo Jogaila ir pasiuntė į Krokuvą delegatus: du kunigaikščius, Skirgailą, Borisą Karijotaitį ir vokietį Hanulį, Vilniaus seniūną. Vienas delegacijos narių, galbūt Skirgaila, galėjo pasipiršti Jadvygai kaip proxy, kas anais viduramžių laikais buvo įprasta. Tas pats Skirgaila, įteikdamas Jadvygai dovanas, kalbėjo Jogailos vardu. Kalbos turinys — Jadvygos liaupsinimas. Tarp jo įterpiama ir karų su kryžiuočiais užuomnina. Apie juos sakoma:

"Net ir karai, su Prūsijos kryžiuočiais be perstogės vesti didžiajam kunigaikščiui nuo savojo tikėjimo atitraukti, nesisekė".28 Po to pasižada su savo broliais, Lietuvos kunigaikščiais, didikais ir visa Lietuvos bei žemaičių tauta krikštytis. Toliau išskaičiuoja gėrybes, kurias Jogaila "aukoja" (offert) Lenkijai. Jų prisiskaito penkias. Jos atitinka Krėvos akto Jogailos siūlytas gėrybes. Iš to kyla aiški išvada: Dlugošas turėjo naudoti Krėvos aktą. Jei tas aktas būtų falsifikatas, tai jis turėjo būti parašytas prieš Dlugošo istoriją. Pagal Ivinskį, Dlugošas pradėjo rašyti Lenkijos istoriją po 1455 m., tai Krėvos aktas turėjo būti anksčiau parašytas, jei Dlugošas jį kopijavo. Kokia prasmė būtų jį falsifikuoti jau prieš penkiolikto amžiaus vidurį? Tolimesnė derybų eiga taip pat nerodo unijos falsifikato.

Pasak Dlugošo, lietuviai pasiuntiniai nuvyko ir į Vengriją su trimis lenkų delegatais. Tiesa, įrodyta, kad delegacijoje į Vengriją dalyvavo tik du minėti lietuviai pasiuntiniai — be Skirgailos. Lietuvių -lenkų pasiuntiniai gavo sutikimą iš karalienės Elzbietos leisti tekėti Jadvygai už Jogailos ir pridėjo savus pasiuntinius prie delegacijos, kuri turėjo vykti pas Jogailą.29 Vis to paties Dlugošo liudijimu, keturi, vardais ir titulais suminėti, lenkai didikai keliavo pas Jogailą gauti panaujintą pažadą pildyti duotas išlygas (... qui Lithwaniam irent et Iagellonem Lithwanorum ducem, nova sponsione de implendis con-dicionibus ab eo oblatis).30 Galbūt istorijoje įsigyvenusi mintis apie Krėve sutartą lietuvių - lenkų uniją grindžiama ypač šia Dlugošo istorijos vieta. Iš viso Dlugošo pasakojimo apie lietuvių - lenkų suartėjimą, iš kurio išriedėjo unija, ryškėja du lenkams imponavę dalykai: Jogailos paties ir Lietuvos krikštas ir jiems visos Lietuvos "dovanojimas". Abu dalykai itin branginti anais viduramžių laikais. Dėl krikšto pagoniškoji Lietuva buvo virtusi kryžiaus karų lauku visai vakarų Europai. Jos įjungimas į Vakarų krikščionišką pasaulį magėjo lenkams kaip itin garbingas, idealus dalykas. Didžiai branginta viduramžių laikais ir žemė. Ji buvo svarbiausias didesnio turto šaltinis, užtikrinęs savininkams, jei jie jos turėjo stambesnius plotus, aukštesnį gyvenimo lygį, prestižą ir įtaką visuomenėje. Dėl žemės grobio vesti karai, kivirčai ir žemės teismai buvo išskirtinės teisėnos kategorija. Šiais dviem siūlymais Jogaila ir nurungė tris pretendentus į Lenkijos sostą: Mozūrijos Zemovitą IV, Opuolės Vladislovą ir Austrijos Vilhelmą. Apie jį kronikininko Dlugošo pasakyta: Austrijos Vilhelmas paniekintas todėl, kad iš jo vėlyvos ir tolimos pagalbos tikėtasi.31

Jogaila praskynė sau kelią į svetimą sostą vedybomis, kurių, kaip istoriniai duomenys leidžia spręsti, nuo seniau geidė.

Sovietų istorikas Cerepninas (miręs 1985) 1947 m. paskelbė eilę naujų archyvinių dokumentų, jų tarpe 1686 m. aktų aprašų registrus. Iš jų paaiškėjo, kad Jogailos broliai Skirgaila ir Kaributas 1384 m. tarėsi su Maskvos didžiuoju kunigaikščiu Dimitru Doniečiu bei jo giminaičiais ir surašė du dokumentus. Koks buvo jų turinys, parodė aprašas trečio dokumento — Jogailos motinos Julijonos ir Maskvos didžiojo kunigaikščio Dimitro sutartis. Išjos aiškėja, kad Jogaila turėjo vesti Maskvos didžiojo kunigaikščio dukterį Sofiją, pasikrikštyti stačiatikiu ir krikščionybę viešai išpažinti. Kai vedybų proga pasitaikė beveik tuo pačiu metu kaip iš Maskvos ir iš Krokuvos, tai Jogailai ir visai dinastijai reikėjo apsispręsti. Lietuvos Didžiajai Kunigaikštijai kaip intarpai tarp Rytų ir Vakarų galima buvo rinktis kryptį tarp Rytų ir Vakarų. Bet pasirinkdamas vedyboms Maskvos kunigaikštytę, Jogaila būtų gavęs tik žmoną be sostinės. Pasirengęs gi mesti pagonybę, jis pasirinko Lenkiją su jos sostine. Jo pasirinkimą galėjo nulemti Lenkija su jos sostine ir priešingumas vokiečių ordinui, su kuriuo lenkai dažnokai kariavo ir net turėjo perleisti jam kai kurias sritis, kaip Pamarėlį su Dancigo miestu ir kitas. Bendras tradicinis priešas lenkė lietuvius prie lenkų ir nuvedė Jogailą krikštytis į Krokuvą.

Su gausiais palydovais ir keturiais Gedimi-naičiais 1386 m. sausio mėnesį išvyko Jogaila į Lenkiją. Dar anksčiau turėjo išvykti iš Krokuvos lenkų delegacija jo sutikti. Gal ji išvyko, sugrįžus iš Lietuvos jų pasiuntiniams, kuriems Jogaila turėjo beveik pakartoti Skirgailos duotus pažadus. Gal Jogailos pažadų paveikti ir lenkai didikai nėjo sutikti jo tuščiomis: jie, susirinkę Liubline, paskelbė Jogailą, nors dar pagonį, karaliumi, t. y. įvykdė jo "preelek-ciją". Apie Jogailos paskelbimą lenkai pranešė Volkoviske, kur susitiko abi delegacijos. Išlikusiame lenkų pranešime rašoma: Lenkų ponai jį, Jogailą, išrinko Lenkijos karaliumi bei valdovu ir teisėtąją Lenkijos karalystės įpėdinę — karalienę Jadvygą — atiduoda jam moterimi".32 Pagal lenkų delegatų pranešimą jie ne tik išrinko Jogailą karaliumi, bet dar davė jam žmoną karalienę Jadvygą ir tai keliais žodžiais pabrėžė. Teisės istorikas J. Dainauskas originalioje, įtaigaujančioje ir kupinoje drąsių teiginių studijoje dėl tų lenkų delegatų pareiškimo Vilkovi-ske Jogailai pastebėjo: "Atrodo, kad to pareiškimo prasmė buvo tokia ... mes tave išrinkome savo karaliumi, bet tu turi vesti Jadvygą".32 Atsižvelgiant į prieš porą metų pradėtą Jogailos rinkimo ir vedybų ruošą, negalima pritarti Dainauskui, kad Jogaila galėjo sutikti būti Lenkijos karaliumi, bet galėjo nesutikti vesti Jadvygos. Neįmanoma, kad tokia padėtis galėjo susidaryti. Juk lenkams Jogaila buvo pakaitalas austro Vilhelmo. Jis būtų turėjęs vesti Jadvygą ir tapti Lenkijos karaliumi.

Iš Volkovisko Jogaila su palydovais triumfališkai keliavo per Lenkiją. Pasak Dugošą, Jogaila keletą dienų buvo sustojęs Liubline, kad kalba apie jo atvykimą pasklistų diduomenėje". Dabar, rodos, vyrauja istorikuose nuomonė, kad jis nebuvo sustojęs Liubline, bet tiesiog keliavo į Krokuvą per kelias vietas, lydimas brolių Gediminaičių ir didelės lenkų minios.

Keliaudamas per Lenkiją, Jogaila neužmiršo ir didžiojo kryžiuočių magistro, nors jis praėjusių metų gale vedė kariauną į Lietuvą ir teriojo Vilniaus ir Ašmenos apylinkes. Jogaila siuntė pasiuntinius iš Sandomiro miesto ir kvietė magistrą atvykti ir būti jo krikšto tėvu krikšte ir dalyvauti vainikavime. Apie tai rašo Jogaila vokiečių karaliui bei Romos imperatoriui Zigmantui 1416 m., pastebėdamas, jog magistras būtų turėjęs džiaugtis ir sveikinti karalių ne tik dėl jo paties, bet ir dėl didelės tautos dalies atsivertimo.34 Magistras nepaisė kvietimo ir pats užsispyręs, kaip ir visas ordinas, ignoravo Lietuvos ir Jogailos krikštą.

Krokuvoje greitai vyko visos apeigos viena po kitos. Lenkijos primas Bodzanta pakrikštijo Jogailą Vladislovo vardu (lenkams jis buvo Vladislovas II po Vladislovo I Lokietkos). Krokuvos arkivyskupas Radlica pakrikštijo Jogailą atlydėjusius brolius: Skirgailą, Lengvenj, Karigailą, net ir Vytautą, nors anksčiau jau du kartus krikštytą. Vytautas krikštijamas pasilaiko per ankstyvesnį krikštą gautą Aleksandro vardą. Po to vyko Jogailos sutuoktuvės su Jadvyga (1386 m. vasario 18 ir kovo 4 d.) ir jo vainikavimas Lenkijos karaliumi.

Paveikslėlis

Dievo tarnas arkivysk. Jurgis Matulaitis, M.I.C., kuris Jubiliejinėje Lietuvos krikšto iškilmėje Romoje birželio 28 d. bus paskelbtas palaimintuoju.

Tuo pačiu metu grįžo į Vieną austras princas Vilhelmas, lenkų didikų išvarytas iš Krokuvos, kur jis buvo atvykęs vesti Jadvygos. Pasakojamos anekdotiškos istorijos apie Vilhelmo bandymus pabendrauti su sužieduotine Jadvyga ir didikų jam statytas kliūtis. Kai jam nepavyko ir jis turėjo nusivylęs grįžti į Krokuvą, tai vienas austrų metraštininkas užrašė: Hercogas Vilhelmas buvo išvarytas iš Krokuvos ir lietuvis pagonis paėmė jo žmoną. Sekmadienį Esto mihi (taip vadintas Jogailos vestuvių sekmadienis) jis parvyko į Vieną".

Po krikšto Jogaila pasiliko Lenkijoje iki 1386 m. rudens. Iškilmingai keliavo po kraštą, tvirtindamas savo valdžios autoritetą. Ypač reikšminga jo kelionė buvo j D. Lenkiją, kur jis važinėjo su karaliene Jadvyga. Jogaila taikė kovojančias feodalų šeimas ir atstatinėjo taiką. Nuramino jis ir Mozūrų kunigaikštį Zemovitą IV, pretendavusį vesti Jadvygą ir tapti Lenkijos karaliumi. Svarbiausias Jogailos užmojis šiuo metu Lenkijoje buvo Raudonosios Rusios (Galicijos) prijungimas prie Lenkijos. Lenkai gavo šią sritį po karų, vestų su lietuviais dėl Haličo - Volinijos valstybės palikimo. Valdant karaliui Liudvikui, Lenkija ir Vengrija buvo sujungtos personaline unija. Tada gubernatorius valdė Raudoną Rusią. Prie Jogailos lenkai suskato ją atsiimti. 1387 karalienė Jadvyga užėmė Lvovą ir Raudoną Rusią be pasipriešinimo ir prijungė prie Lenkijos. Priešinosi tik Haličo komendantas vengras. Jo pasipriešinimą palaužė Vytautas.

Aukštaičių ir žemaičių krikštas


Lietuvos kaip paskutinės pagoniškos tautos, įsiterpusios tarp dviejų krikščioniškų pasaulių, krikštas, rodos, turėjo būti bendralaikių kronikininkų pastebėtas ir plačiai aprašytas. Juk jis buvo krikštas tautos, išlaikiusios iš amžių glūdumos atsineštą tikėjimą ir jį per pusantro šimto metų gynusios, kai buvo verčiama išsižadėti. Tačiau neatsirado autoriaus, kuris būtų plačiau ir nuosekliau aprašęs to krikšto vyksmą. Tik lenkų kronikininkas Dlugošas (Dlugossius) didelės apimties Lenkijos istorijoje kiek išsamiau palietė Lietuvos krikštą. Jis pateikė dešimtoje knygoje tris ne per ilgus skyrelius ir dar, kaip tyrinėtojas pastebėjo, su klaidomis. Pirmame jų aprašė, kaip Jogaila su iš Lenkijos atsivestais kunigais ir pasauliečiais krikštijo lietuvius; antrame papasakojo, kaip jis steigė Vilniaus vyskupiją su septyniomis parapijomis ir Jadvyga jas turtingai dotavo — pačią vyskuypiją ir parapijas; trečiame skyrelyje apsakinėjo, kaip Jogaila, išsiuntęs karalienę Jadvygą į Lenkiją, pats ištisus metus važinėjo po kraštą ir krikštijo pagonis.

Paveikslėlis

Dievo tarno arkivysk. Jurgio Matulaičio antkapis Marijampolės bažnyčioje. Dail. J. Zikaras.

Pagal Dlugošą Jogaila atvažiavo į Vilnių krikštyti lietuvių su lenkais palydovais ir su Jadvyga. Jau seniai istorikų, kaip Fijaleko ir Adamuso, įrodyta, kad Dlugošas sąmoningai ar nesąmoningai klydo: Jogaila atvyko be Jadvygos. Ji paliko Lenkijoje ir ten savarankiškai politikavo. Ji vadavo iš vengrų Haličo Volinijos dalis, tekusias vengrams, kai jų karalius valdė Lenkiją. Dlugošas minėjo ir Gniezno arkivyskupą Bodzantą, dalyvavusį Lietuvos krikšte, nors įrodyta, jog jo taip pat nebūta. Su Jogaila atvažiavo kiek kunigų, nors jų vardai neminimi. Bet suminima vienuolikos kunigaikščių vardai ir titulai su jų eitomis valstybinėmis tarnybomis. Prie jų priduriami dar bajorai (milites) ir laisvieji (barones). Vilniuje prie karaliaus Jogailos prisijungė jo broliai kunigaikščiai: Skirgaila Trakiškis, Vytautas Gardiniškis, Vladimiras Kijeviškis, Kaributas Naugardiškis (Naugardo Seversko kunigaikštis) ir dar, karaliui paliepus, prisirinko didelė minia didikų bei liaudies. Minimas kažkoks susirinkimas, sušauktas pelenų dieną (1387.11.20). Apie tą susirinkimą nieko daugiau nepasakoma.

Jogailai liepiant, sutelkta visuomenė kiek šviesos meta į tuometinius Lietuvos luominius santykius. Pagal Dlugošą Lietuva buvo trijų luomų valstybė: kunigaikščių, didikų ir liaudies. Kunigaikščiais laikyti valdančios Gediminaičių giminės nariai, didikai — karių luomas (militares) ir liaudis (populares).

Karalius su katalikais kunigaikščiais per daugelį dienų įtikinėjo lietuvius didikus ir liaudį atsisakyti pagoniškų dievų ir tikėti vieną Dievą, jį garbinti ir jam tarnauti. Pridurmai Dlugošas įterpia informaciją apie lietuvišką pagonybe, teikiančią svarbių žinių apie seną lietuvių tikėjimą. Centrinis garbinimo objektas Vilniuje buvusi ugnis, laikyta amžinąja ir kurstoma dvasiškio žinio, kuris spėdavęs žmonėms ateitį. Minimi šventi miškai ir garbinti naminiai dievai (penates). Toliau Dlugošas pasakoja, kaip lenkai kunigai ir daugiau pats Jogaila, "mokėjęs žmonių kalbą", mokė žmones tikėjimo tiesų, kalbėti Tėve mūsų ir Tikiu Dievą Tėvą.

Pats krikšto aktas pagal kronikininką buvo dvejopai atliekamas: panardinant į vandenį35 ir pašlakstant vandeniu. Šis krikštijimo būdas buvo karaliaus patvarkymu masinis. Minios buvo sutelkiamos į būrius ar trikampius ir krikštijamos, pašlakstant švęstu vandeniu. Vyrai ir moterys buvo skyrium telkiami ir kiekvienam telkiniui duodamas vienas bendras vardas. Vyrams vyriškas, moterims moteriškas. Didikai ir aukštesnio kilimo asmenys buvo skirtingai krikštijami šeimomis bei giminėmis — pirma krikščionišku mokslu apšviesti.

Pagal seną Katalikų Bažnyčioje įsigyvenusį paprotį pakrikštyti gaudavo naują baltą rūbą kaip nekaltybės ženklą. Jogaila, laikydamasis to papročio, atsivežė gražių vilnonių rūbų iš Lenkijos ir juos dalijo pakrikštytai liaudžiai. Dlugošas, kaip lenkas prieš lietuvius, pasididžiuodamas rašo, kad lietuviai, dėvėję tik drobinius drabužius, buvo susižavėję lenkiškais vilnoniais ir iš visur skubėjo krikštytis. O 1415 m. Konstancos susirinkime Kryžiuočių ordino delegatai kalbėjo, jog lietuviai net kartoję krikštą keliems rūbams gauti. Taip kalbėjo vokiečiai, tyčiodamiesi iš Lietuvos krikšto, nes jo nepripažino.

Prie aprašyto krikšto Dlugošas pridėjo popiežiaus Urbono VI padėkos laišką Jogailai, kur jis vadinamas princeps Christianissimus.

Antrame skyriuje Dlugošas papasakoja, kaip Jogaila naikinamos pagonybės centro vietoje statydino katalikų bažnyčią. Sekdamas viduramžių misijomis, kur slopinamą pagonybę stengtasi pridengti nauju tikėjimu, Jogaila Vilniuje pastatė katedrą toje pačioje vietoje, kur pagonybės laikais kūrenta amžina ugnis ir jos altorius įrengtas ant buvusio dievams aukojamo aukuro. Katedra buvo pašvęsta Švč. Trejybės garbei šv. Stanislovo vardu. Katedrai duotas lenkų šventojo vardas turėjo ženklinti lenkus ir lietuvius, sujungtus bendro tikėjimo ir valdžios (imperium) ryšiais. Lenkų autoriui ypač rūpėjo pabrėžti lietuvių - lenkų sąjungos amžinybę. Jis, tiesiog įsakydamas lietuviams (nors jo vardo neminėjo), rašė, kad neturėtų būti užmiršta, jog lenkų rūpesčiu išvestiems iš tamsybių tikėjimo šviesa suspindėjo jiems patiems ir jų palikuonims.36 Taip rašė Dlugošas, pagirdamas savo tautiečius už lietuvių krikštą. Jis paminėjo ir keturis prelatus, aštuonis kanauninkus su juos turtingai aprūpintomis prebendomis. Pirmuoju Vilniaus vyskupu parinko iš Lenkijos atsivestą Andrių, buvusį karalienės Elzbietos nuodėmklausį ir Sereto (Moldavijoje) titulinį vyskupą.

Pagal paskelbtą Jogailos kelionių tvarkraštį37 jis buvojo Vilniuje apie penkis pirmuosius 1387 metų mėnesius. Per tą laiką, lenkų kunigų padedamas, galėjo vykdyti Vilniaus ir į jį sutelktų tautiečių iš plačios apylinkės krikštą.

Krikšto metu įsteigtos ir septynios parapijos: Anoje, Krėve, Maišiogaloje, Medininkuose, Nemenčine, Obolcuose ir Ukmergėje. Kas ir kokiu būdu jas steigė, nežinoma. Vieno istoriko nuomonė, kad Jogaila pats važinėdamas steigė jas, neįrodoma. Galima prielaida, kad jos buvo kuriamos karaliaus nurodytose vietose su joms skirtomis beneficijomis. Penkios jų buvo įsteigtos nelabai tolimose Vilniaus apylinkėse, atseit etnografinėse Lietuvos dalyse. O dvi, Obolcų ir Anos, buvo įsikišusios į gudų gyvenamus plotus, kur, matyt, nuo seniausių laikų gyventa lietuvių. Obolcų parapija turėjo būti žymus katalikų lietuvių apgyventas centras, kad jame 1619 metais įsteigtas Vilniaus vyskupijos antras arkidiakonatas šalia pirmojo Vilniaus. Tuo būdu Vilniaus vyskupija, neturėjusi apibrėžtų ribų, terpėsi toli į gudiškas sritis.

Trečiu trumpu skyreliu (Dlugosz, X, 170 p.) lenkas autorius pasinešė išskirtinai pagarbinti Jogailą už katalikybės tvirtinimą tautiečiuose. Jo pinama pasaka, kaip karalius su lenkų kunigaikščiais, ponais ir kunigais keliavo po kraštą, krikštydami žmones švęstu vandeniu ir šviesdami išganingais mokslais bei šventais pamokymais. Daugelyje vietų statė bažnyčias, maldos namus, šventas vietas su joms skirtomis beneficijomis.

Galų gale paminimi karaliaus išleisti nuostatai, liečia mišrias katalikų ir stačiatikių vedybas, kur įsakoma stačiatikiams, vedusiems katalikes, krikštytis katalikais; stačiatikėms, ištekėjusioms už katalikų, įsakoma virsti katalikėmis. Nepaisančius nuostatų grasoma priversti fizine bausme. Pabaigoje išskaičiuojamos plačios privilegijos bei laisvės, teikiamos pasikrikštijusiems.

Ne vienas autorius, rašantis apie Lietuvos krikštą 1387 m., kelia klausimą, kodėl tuo pačiu metu nebuvo krikštijami ir žemaičiai. Dažnas kartoja priežastį, kad jie tada buvo kryžiuočių ordino valdžioje. Pvz., K. Gečys rašo: "Tuo metu, kada aukštaičiai buvo krikštijami, žemaičiai buvo Teutonų ordino valdžioje".38

Iš tikrųjų nėra jokių duomenų, rodančių, kad ordinas būtų turėjęs žemaičius aukštaičių krikšto metu. Priešingai, turime vieną aiškų liudijimą, kad žemaičiai 1387 ordinui nepriklausė. Kalbamas liudijimas yra paliaubų sutartis (1387. VII.9) tarp Skirgailos ir Livonijos ordino.39 Nors toje sutartyje apie žemaičius nieko nesakoma, tačiau jie ten turėjo būti paliesti. Tai rodo vėlesnė 1388 metų kryžiuočių ir lenkų sutartis, pasirašyta Tomo mieste.40 Joje prisiminta ana Skirgailos ir Livonijos ordino sutartis ir dėl jos pasisakyta: "Išskyrus žemaičių žemę, kaip šviesusis viešpats Trakų kunigaikštis Skirgaila j paliaubas, sutartas su Livonijos viešpačiais, neįtraukė. Kai kalbama, kad žemaičių žemė j minėtas paliaubas nėra įtraukta, tai ji ir į dabartines paliaubas neįtraukiama". Reikia pastebėti, kad panašus žemaičių išskyrimas kartotas dar ir kituose susitarimuose, gal ordinui spiriant.41

Iš paliaubų išskyrus pagonis žemaičius, ordinas toliau galėjo varginti kryžiaus karais ir priiminėti atvykstančius Vakarų kryžininkus. Iš paliaubų išskirtas Žemaičių kraštas tiko būti vokiečių ordinui pagrindu remti savo mišinius tikslus Vakarų pasaulio akivaizdoje. Be to, jie dar galėjo tikėtis kada nors tą kraštelį pasiglemžti.

Viltis ordinui tikrai šmėkštelėjo su antru Vytauto pabėgimu 1389 m. Ordinas išskėstomis rankomis priėmė kunigaikštį, patraukusį į savo pusę žemaičius. Ne be Vytauto paraginimo nuvyko 1390 metų pradžioje 7 valsčių atstovai į Karaliaučių ir tarėsi su ordino vyriausiu maršalu (Karaliaučiaus komtūru) ir Prūsų krašto didikais "viso žemaičių krašto vardu" (von den gemeinen landės wegen czu Samaiten).42 Jie prisiekė pagelbėti "karaliui" Vytautui, vyriausiam ordino maršalui ir Prūsijos ponams prieš visus jų priešus. Patvirtinta taika tarp abiejų kraštų ir drauge laisva prekyba. Labai savitas dalykas toje sutartyje buvo žemaičių prašymas, kad "jų karalius Vytautas uždėtų prie sutarties rašto savo antspaudą. Jie prašė ne tiesiog jo valdžią pripažindami, bet tik todėl, kad savo antspaudų neturėjo. Kad šis žemaičių kreipimasis į Vytautą ir jų teisinimasis savų antspaudų neturėjimu būtų nuoširdus, tenka abejoti. Žinoma, jog kitais atvejais jie naudojo savus antspaudus ir net buvo reikalaujama juos pridėti. Matyt, šioje ypatingoje padėtyje, kai Vytautas buvojo Prūsijoje pabėgėliu, žemaičiai leido iš pagarbos jam jų sutartį tvirtinti, nors patys savo turėtos valdžios neišsižadėjo. Jų pačių pasisakymas, kad "mes patys antspaudų neturime, reiškė ne ką kita, kaip jų savivaldos patvirtinimą.

Kai Vytautas, iškrėtęs ordinui antrą "išdavystę", grįžo į Lietuvą ir tapo didžiuoju kunigaikščiu, jis drauge pasidarė ir žemaičių valdovu. Tuo tarpu ordinas tęsė išpuolius į Lietuvą, visai nepaisydamas jos krikšto. Jam pirmiausia rūpėjo gauti Žemaitiją. Tik įprastais puolimais, teriojimais to pasiekti negalėjo. Žemaičiai, kaip ir anksčiau, mokėjo patys atsiginti. Įvykiai pakrypo kryžiuočių naudai, kai Vytautas, totorių chano Tochtamyšiaus kviečiamas, pasiryžo žygiuoti į rytus pirma sulygęs taiką su ordinu. Iš to atsirado žinima Salyno sutartis, pagal kurią ordinui vėl atiduota Žemaitija iki Nevėžio upės (1398). Išsižadėjimas žemaičių, tiesa, išėjo Vytautui į naudą, nes jis apsidraudė Lietuvos vakarinių pakraščių saugumu ir paviliojo kai kuriuos kryžiuočius ateiti jam į pagalbą traukiant į rytus.

Po nelaimingo Vorkslos mūšio su totoriais, kur pralaimėjęs Vytautas paklojo savo dideles karines jėgas ir pats, vos išsigelbėjęs, grįžo, turėjo būti nuolaidus kryžiuočiams. Jis rodė jiems ypatingą palankumą ir jo bičiulystė su ordinu pasiekė aukščiausią laipsnį 1399 - 1400 m. Didysis magistras viename rašytame laiške 1400 metų sausio mėnesio gale Vytautą tiesiog vadina "mūsų ypatingu ponu ir geradariu".43

Geriausia proga pasigrobti žemaičius buvo ta itin artima draugystė su Vytautu. Tai bandė ordinas daryti pakartotinais puolimais 1399 metais ir vis turėjo pasitraukti. Atrodo, ordinas savomis jėgomis negalėjo žemaičių įveikti ir juos priversti pasiduoti. Cia jam atėjo į pagalbą Vytautas 1400 m. Apie tai jis iš anksto pranešė didžiajam magistrui.44 Kaip iš didžiojo magistro atsakymo į neišlikusį Vytauto laišką aiškėja, Vytautas pasiruošė pulti žemaičius dar prieš kryžiuočių, laukusių palankaus oro, atžygiavi-mą į juos.45 Didysis magistras prašė Vytautą įsakyti savo vadams, susirinkusiems į pakraštį, kad prisijungtų su savo žmonėmis prie ordino, kai jie bus pakviesti.

Taip suorganizuotas puolimas pasibaigė ordinui sėkmingai. Pirmą kartą su Vytauto pagalba įgyvendino savo seną troškimą — gavo Žemaitiją. Laimikis kryžiuočių, matyt, buvo ypatingai įvertintas, nes jų kronikininkas rašė: "Tuo metu pasidavė vokiečių ordinui visas žemaičių kraštas ištisai ir atsiuntė daug įkaitų iš geriausių krašto žmonių, kurie niekuomet nebuvo pasidavę vokiečių ordinui".46

Kronikininko liudijimas reiškia ordino džiugesį ir kartu tikriausiai įrodo, kad anksčiau kryžiuočiai niekuomet nevaldė žemaičių. Tad Lietuvos krikšto metu jie buvo laisvi.

Gauti žemaičiai greitai išslydo ordinui iš jo rankų. Stipriau valdyti gavo ordinas žemaičius taip pat su Vytauto pagalba Rocionžo sutartimni 1404 m. ir juos išlaikė iki 1408 m. Po to, Vytauto remiami, jie vėl išsilaisvino. Dėl žemaičių įvyko Žalgirio kautynės ir po jų padaryta Tomo taika. Ordinas taip stipriai gynė savo kėslus į Žemaitiją, kad Vytautas išsiderėjo ją tik laikinai valdyti: iki savo ir Jogailos gyvos galvos. Po jų mirties kraštas turėjo grįžti ordinui. Vytautas ir Jogaila turėjo specialiais raštais patvirtinti jų grąžinimą ordinui. Tačiau jie ne tik neišdavė raštų ordinui, bet bent formaliai nuo 1413 m. ėmė krikštyti žemaičius.

Žemaičių krikštas buvo akibrokštas ordinui ir jo nuo senų laikų puoselėtos teisės pažeidimas. Anais, dar vis viduramžių laikais, pagonys nebuvo laikomi teisėtais krašto valdovais. Jų kraštas turėjo būti įjungtas į Romos imperiją ir gyventojai pakrikštyti. Žemaičių krikštas kryžiuočiams buvo neteisėtas aktas. Vietoje ilgametės ginklų kovos dėl žemaičių prasidėjo diplomatinė kova, vesta aukščiausiame to meto krikščioniškame forume — Konstancos sinode.

Apie žemaičių bylą Konstancos sinode, jų krikštą ir vyskupijos įsteigimą liudija dokumetai, surinkti P. Jatulio išleistame rinkinyje "Codex Mednicensis" (1984). Pirmiausia šitame kodekse eina 60 žemaičių, pasirodžiusių susirinkime, perskaitytas labai ilgas skundas. Jis tiek paveikė susirinkimą, kad buvo išklausytas žemaičių prašymas ir pasiųstas jiems pageidautasis Vilniaus vyskupas. Taip pat pasiųstas Lvovo arkivyskupas krikštyti jų tautiečių ir steigti vyskupiją. Tuo būdu Jogaila ir Vytautas pasiekė, ko norėjo, kai pasidavė Bažnytinio susirinkimo sprendimui.

Oficialus vyskupijos steigimo aktas, datuotas 1417 spalio 24 d., buvo rašytas minėtų Konstancos susirinkimo pasiųstų vyskupų. Jie pradžioje rašo, kad žemaičiai juos labai pagarbiai priėmė ir jie pakrikštijo "daug tūkstančių" abiejų lyčių suaugusių ir vaikų. Toliau pasiuntiniai aiškino: kadangi tai genčiai nėra įpročio gyventi miestuose, tai minėtas kunigaikštis (Vytautas), tęsdamas pradėtą darbą, pats atvyko į Žemaitiją ir vietovę, vadinamą Varniais, Medininkų valsčiuje padarė visai tinkamu miestu ir jam davė Medininkų vardą. Si atrodanti mįslinga paslauga dėl vyskupijos rezidencijos paryškinama dar pirmaisiais krikščionybės amžiais vieno bažnytinio susirinkimo nutarimu, kad vyskupų buveinės turi būti miestai (civitates). Taip pasielgta, norint išlaikyti vyskupo vardo orumą ir apsaugoti jį "nuo sukaimėjimo", kaip viename aštunto amžiaus dokumente pasakyta (Ut non vilescat nomen episcopi). Tik kunigaikštis Vytautas tegalėjo savo suverenine valdžia pakelti tokį kaimą kaip Varnius į miesto rangą ir jame pagal bažnytinį nuostatą įkurdinti vyskupą. Tuo pačiu metu Vytautas pristatė jo paties parinktą pirmą žemaičių vyskupą, Vilniaus vyskupijos propozitą lietuvį Martyną. Jį įšventino Konstancos susirinkimo atsiųsti hierarchai. Jam priskirti 6 kanauninkai. Kunigaikštis apsiėmė vyskupiją aprūpinti lėšomis iš savo iždo, kol prasikurs ir išsiplės bažnytiniai ūkiai.

Dokumentas surašytas naujuose Trakuose, kur legatai, matyt, buvo nuvykę. Salia kitų padėti dokumente parašai Jono Jaunučio Vilimantaičio, Trakų vaivados, ir Mykolo Kęsgailos Vilimantaičio, žemaičių seniūno. Tuo būdu Vytautas įsteigė žemaičių vyskupiją per bažnytinį Konstancos susirinkimą. Tai išimtinis ir, rodos, vienintelis istorijoje vyskupijos steigimo kelias visoje Europoje.

Vyskupijos steigimui nebuvo abejingas ir vokiečių ordinas. Tai rodo Kuršo vyskupo raštas, kur jis priminė magistrui senus aktus, primenančius Žemaitijos kraštų užrašymus Kuršo vyskupijai. Vytautas kreipėsi į popiežių Martyną, prašydamas perspėti Livonijos kryžiuočius, Rygos arkivyskupą, Dorpato, Eželio ir Revelio vyskupus, kad jie nepultų Žemaitijos ir Lietuvos. Prasidėjo taikos metai tarp ordino Žemaitijoje bei Lietuvos. Susidarė santykiai, ženklinę naujos epochos pradžią.

Prof. Antanas Maceina, sausio 27 d. miręs Mūnsteryje, Vokietijoje. Jo gyvenimui ir mokslinei bei literatūrinei kūrybai buvo skirtas visas Aidų 1978 m. Nr. 2

Pakrikštyta Lietuva įsijungė į Vakarų katalikišką pasaulį, nors buvo giliai įsiterpusi ir į stačiatikiškąjį rytuose. Tolimesnį Lietuvos istorijos kelią lėmė jos glaudūs ryšiai su Lenkija. Per Lenkiją Lietuva terpėsi į Vakarų Europą. Dabar perdėm moderniškai galvojama, kai kalbama apie federaciją, konfederaciją, autonomijas ir kitokias valstybines jungties formas. Anais viduramžių laikais valstybės laikytos valdovų ar jų giminių (dinastijų) nuosavybėmis, jų milžiniškais feodais. Joms naujais laikais duodamas patriarchalinių valstybių pavadinimas. Jogaila politikavo pagal savo laiką, kai jis krikštydamasis, vesdamas Jadvygą, tapdamas Lenkijos karaliumi ir prie to pasilikdamas Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu,lyg "padovanojo" Lietuvą su joje išplėsta krikščionybe. Šiomis dviem dovanomis Jogaila nukonkuravo varžybose dėl Lenkijos sosto ne tik Vilhelmą Habsburgą, bet dar Mozūrą Ziemovitą IV ir Vladislovą Opolietj.

Jogailos apsisprendimas, nors ir derinosi su anų laikų dvasia, kaip užrašė Dlugošas, mūsų laikams rodosi tarsi išdavystė. Dėl to Jogaila jau nuo Aušros laiko mūsuose įsigijo blogą vardą. Štai aušrininkas dr. Jonas Šliūpas paliko tokį verdiktą: "Toksa tai buvo Lietuvos ardytojas, kurio nepaliaus keikusi iki lietuvių tauta bus gyva. Lenkai jį priskaito prie šventųjų, lietuvių gi tarpe jis yra atšiauriu pardaviku, judošiumi. Tegul prasmenga jo vardas ir darbai ant amžių amžių".47

Perdėjo Šliūpas rašydamas, kad Jogaila lenkams buvo šventasis. Iš tikrųjų joks lenkų istorikas jo tokiu nelaiko ir nelaikė. Jis jiems išmaninga asmenybė, veikusi pagal laiko sąlygas. Negalima sakyti, kad tokia nuomonė būtų klaidinga. Juk istorija moko, kad kiekvienas asmuo, ypač prasikišantis visuomeninėje veikloje, vis pasirodo esąs savo laiko vaikas. Jo veikla rikiuojama laiko sąlygų ir pagal jas turi būti vertinami jo darbai.

Jogailai ir jo bendradarbiams Gediminaičiams turėjo būti žinoma, kad pagonybė Lietuvoje negalės ilgai tverti, kai krikščionybė, misininkų nešama, skverbėsi į ją. Jie juto (šv. Pauliaus žodžiais kalbant) laiko pilnybe ir jiems reikėjo taikytis prie jo. Jogaila ėjo su laiku, kai pasuko Lietuvos valstybės vairą į Vakarus ir nukreipė jį į Lenkiją. Tik per ją ėjo lietuviams kelias į Vakarus, vengiant jiems Vokiečių ordino dėl jo kardu nešamos krikščionybės. Kaip tik ordinas ir kreipė lietuvius į lenkus, nes jis buvo abiejų senas priešas. Lietuviams susijungus su Lenkija, laimėtas Žalgirio mūšis, kur ordinui suduotas smūgis, priartinęs jo galą. Nors ordinas dar laikėsi daugiau kaip šimtą metų, bet jau be kryžiaus karų ir galutinai žlugo, paveiktas liuteriškos reformacijos. Jis virto pirma vokiška protestantiška kunigaikštija vokiečių imperijoje. Tai buvo tolima Jogailos jungties su Lenkija išdava. Ne be tos jungties įtakos su Lenkija vystėsi vėliau ir lietuvių santykiai su rytų slavais. Lietuva išsijungė iš jų; kaip didžioji kuni gaikštija buvo glaudžiai susijusi su jais valstybiniais saitais. Galutinė išvada — jos apsiribojimas nuo rusiškojo kaimyno. Tad Lietuva tapo toliausiai į rytus įsikišusi Vakarų katalikiškos kultūros nešėja. Tai vis Jogailos sąjungos su Lenkija vaisius, prinokęs prieš 600 metų.

NUORODOS

1. LEK 3451 t.

2. LEK 350

3. M. L. Colker, America rediscovered in the thir-teenth century. Speculum, October 1979, 712-726 P-

4. LEK 3596-7

5. LEK 4449 t.

6. LEK 4449 t.

7. K. Forstreuter 168 p.

8. Ten pat

9. Ten pat 169

10. Ten pat 312

11. Deutschland und Litauen im Mittelalter. 1962, 7 p.

12. LEK 3618-19

13. Mendog krol Litewski, 1892

14. Lietuvos bažnyčios, 5 t. 1985, 26 p.

15. LEK 6580-1

16. LEK 8587 t.

17. Das Zeugenverhoer des Franciscus von Moliano 1312, 1912

18. Lites ac res gestae inter Polonos ordinemąue cruci-ferorum2 1892, II, 139 p.

19. Cituota iš Ivinskio, Liet. ist. 191 p.

20. Ten pat 192 p.

21. Gedimino laiškai, Vilnius 1966, 195 p.

23. H. Gersdorf, Der Deutsche Orden in der Zeit der Polisch-Litauischen Union 1957, 63 p.

23a. Ten pat

24. C. ep. Vit. XIII br, 9 p.

25. Gersdorf 66 p.

26. P. Jasienica, Polska Jagiellonovv 1983, 54 p.

27. O Genezie i wartosci Krewa, Warszawa 1938, pas sim.

28. Dlugosz, X 145 p.

29. Dlugosz, X 365 (nuoroda 19)

30. Dlugosz X, 145 p.

31. VVilhelmo Austrie duče repudiato, quod serum et longinąum ex eo speretur auxilium. Dlugosz X, 144 p.

32. Cituotais J. Dainauskas, Krevo akto autentiškumas, Lit. Inst. suv. darb. 1975, 54 p.

33. Ten pat

34. Cituota iš Gersdorf, 81 p.

35. Universa Lithwanorum gens et nacio... per dies aliquot de articulis fidei ... per sacerdotes Polonorum, magis tamen per VVladislai regis, qui Linguam gentis noverat, edocta, sacra baptismatis unda rena-ta est. Dlugosh X, 160 p.

36. ... assidua memoria nusųuam obliteranda recolerent ex Polonis et eorum curam... fidei lumen sibi et posteris proluxisse. Dlugosh X, 165 p.

37. A. Gassiorowski, Itenerarium krola Wladislawa Jagielly 1386-1434.

38. K. Gečys, Karališkoji Lietuva, Chicago 19467, 41 p.

39. H. Gersdorf, 99 p.

40. Cod. dipl. Pruss. IX, 59 p.

41. Ordino interesas išskirti Žemaitiją ryškėja iš sutarties su Vytautu 1397. V.26, kur abi pusės pagamino to paties turinio dokumentus. Bet tik ordino dokumente įterpta "usgenommen Samaiten" Cod. ep. Vit.

42. Ten pat 23 p.

43. Cod. epist. Vit. 64 p.

44. Ten pat

45. Ten pat

46. J. v. Posilge Scr. rer. Pruss, III 236 p.

47. Liet. ist. II 314 p.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Bal 2018 20:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/5330037 ... &ref=notif

Kęstutis Čeponis

В таблице почему-то нет Polish Szczepan?

А литовские фамилии Szczepanis и Czepanis появилась именно из польского средневекового варианта, после католического крещения литовцев польскими ксендзами.

Kęstutis Čeponis

То, что литовцев крестили польские ксендзы всем прекрасно известно - и причина тоже известна: монарх Литвы Йогайла, сын Альгирда, взял в жены польскую принцессу Ядвигу.

И по этому случаю, с согласия Папы Римского, польские ксендзы крестили по католическому обряду литовцев - сначала Аукштайтию (1387 г.), а затем Жямайтию (1413 г.).

Во времена Миндаугаса Литву крестили его союзники немцы (в то время) - Ливонский орден, тоже по решению Папы Римского.

Но во времена Йогайлы Литва отчаянно воевала и с Орденом крестоносцев, и с его филиалом - Ливонским орденом.

Поэтому они для крещения Литвы уже не подходили.

Witalij Zankowicz

Ну, крестили, кто же спорит :))) и что?

Почему славянское звучание имени превратилось в финское. :))))

Я привел вам данные :))) - литовцы говорят - степонас :))) а вот финны - ш(с) не говорят. :))))

Kęstutis Čeponis

Да, литовцы сейчас говорят Стяпонас.

Но фамилии литовцы получили в средние века от польских ксендзов, которые говорили Щепан. Литовцы в то время понятия не имели, кто такой этот Щепан.

К финским языкам это не имеет никакого отношения.

Вы же должны знать, что ни в одном западном индоевропейском языке нет таких шипящих, какие имеются в славянских языках.

А все славяне их получили от праславянского языка, который в свою очередь получил их из иранских языков (скифов и сарматов), в свое время оказавших очень сильное влияние на праславянский язык (к примеру, даже слово "бог", а также имена богов Симаргл, Дажбог, Стрибог, Хоре, Сварог... у славян позаимствованы из иранских языков)..

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Rgp 2018 22:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.by/ru/material/nemci_k ... ?c=1313093

№124 Kęstutis Čeponis Литва

----Если бы не шальные подвиги епископа Альберта, его брата Германа, его друзей Тизенгаузенов, Кампенхаузенов и прочих непрошеных гостей, балтийские народы, развиваясь в активном торгово-культурно-религиозном взаимодействии с Полоцком, Витебском, Псковом и другими древнерусскими городами, сохранились бы как самостоятельный этнокультурный феномен.----

Советую прочитать статью изавестного калининградского историка:

Тевтонский орден как фактор становления Московского государства

https://apb-to.jimdo.com/%D1%82%D0%B5%D ... %BE%D1%80/

А. П. Бахтин
28.03.2010 19:18

А. П. БАХТИН, заведующий лабораторией обеспечения сохранности документов Государственного архива Калининградской области

Цитата:

"Сейчас трудно сказать, как повернулась бы история России, если бы Тевтонский орден закончил свой поход завоеванием только Пруссии и остановился у границ Литвы.

Только в конце 13 века им было организованно 10 мощных походов в Литву.

Практически весь 14 век Орден и Литва находились в состоянии войны.

За этот период Немецкий орден совершил около 109 походов и рейдов против Литвы. С 1309 по 1344 г.г. им было проведено 45 крупных и мелких походов, а с 1348 до 1404 гг. ещё 34 похода.

В то же время Литва только по Пруссии в 14 веке нанесла около 50 крупных ударов.

В результате этих нападений литовцев, на крестоносцами уже завоеванную Пруссию, было разрушено и сожжено большое количество немцами там построенных замков, городов и деревень, многие из них неоднократно.

Если же учесть, что для завоевания большей части Руси, Литве было достаточно провести около 38 походов и набегов, то можно представить, что бы осталось от неё, если бы удары, нанесённые по Пруссии, были направлены на Русь.

Скорей всего Русь была бы захвачена Литвой, и православию был бы нанесён непоправимый удар."

№128 Марк Козыренко Латвия - Kęstutis Čeponis (№124)

Мало ли что "скорей всего". Потом наверняка литва бы очень быстро обрусела и и стала православной.

Католической ведь литва тогда ещё не была.

№145 Kęstutis Čeponis Литва - Марк Козыренко (№128)

Литва в любом случае стала бы католической - причина очевидная: католические соседи у Литвы были самыми мощными (Польша, Венгрия, Германские княжества, Скандинавские королевства) и правители Литвы конечно же выбрали бы связь с реальной силой.

Православные же и так были в литовском подчинении - и не было смысла литовским монархам переходить в религию своих рабов.

Другое дело наместники литовских монархов - они будучи язычниками часто принимали православие чтобы легче было управлять завоеванными русскими княжествами.

Но это было бы временным явлением - как и было в реальной истории, когда литовская знать почти вся стала католиками после принятия литовскими монархами католицизма.

Ну а народ через униатство стал бы почти католическим. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Rgs 2018 17:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Laimonas Umbrasas - ‎ИСТОРИЯ ВЕЛИКОГО КНЯЖЕСТВА ЛИТОВСКОГО
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

Католические храмы после крещения Литвы 1387 г. были построены в литовских языческих поселениях Вилкмерге, Майшагола, Лида, Неменчине, Мядининкай, Крева, Хайна и Обольцы.

Они все относились к вотчине Ягайло — Литовскому княжеству.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Rgs 2018 19:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Dzianis Liseichykau
2018 m. rugsėjo 20 d.

Заходняя мяжа рассялення "рускай" (русінскай) этнаканфесійнай супольнасці ў Вялікім Княстве Літоўскім у канцы 17 - першай палове 18 ст. нарэшце апісана больш падрабязна ў артыкуле ў чарговым томе "Рочніка Літуаністычнага".

(Спасылка ў першым каментары).


Prikabinti failai:
Konfesijų ribos 17 amžiuje.jpg
Konfesijų ribos 17 amžiuje.jpg [ 409.94 KiB | Peržiūrėta 6073 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Spa 2018 21:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... ment_reply

Kęstutis Čeponis

---Сяргук Новікаў Только вот Литву крестили отдельно, а жмудь отдельно. ----

Да, потому что Жямайчяй во время крещения Литвы (Аукштайтии) в 1387 г. формально принадлежали Ордену.

Однако после 1410 г. - победы в битве при Грюнвальде (по литовски Žalgiris, то есть Зеленый Бор), Жямайчяй уже официально Орденом были признаны частью Литвы.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Gru 2018 18:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

Aš apskritai ateistas. Tačiau palaikau romuviečius.

Na o dėl Lietuvos krikšto, tai sutinku, jog jis buvo neišvengiama blogybė.

Tačiau būti pakrikštytiems pravoslaviškai mums būtų reiškę absoliučią pražūtį - pažvelkime į mūsų kaimynus baltarusius, kurių protėviai buvo tie patys lietuviai. Kas iš jų liko...

Antanas Kinčius

Kodėl blogybė?

Kęstutis Čeponis

Krikštas sudavė vos ne mirtiną smūgį lietuvybei, sunaikindamas besiformuojančios tuo metu iš įvairių baltiškų genčių lietuvių tautos ideologines šaknis, pagrįstas bendra tautine religija bei papročiais.

Ir jau Mindaugas, kaip čia minėta, išdalino daugybę baltų žemių vokiečių ordinams - kaip mokestį už krikštą.

Na o po Jogailos įvykdyto krikšto Lietuva labai sparčiai pradėjo lenkėti.

Žinoma, jei būtume pakrikštyti pravoslavų, tai dabar greičiausiai kalbėtume rusiškai - kaip ir baltarusiai, buvę baltų genčių palikuonys, pakrikštyti būtent Bizantijos šventikų.

Antanas Kinčius

Kiek laiko gali egzistuoti tauta be rašto, ir iš kur atsiranda.

Visą rašytinę kultūrą mes turim kilusią būtent iš krikšto.

Lietuviai pagonys buvo beraščiai, deja.

Kęstutis Čeponis

Palyginimui - runų raštą turėjo visi pagonys skandinavai, artimi baltų kaimynai ir prekybos partneriai, dar gerokai iki jų pakrikštijimo.

Be jokios abejonės ir lietuviai būtų susikūrę savo raštą, kada jo būtų prireikę.

O gal jie tą raštą ir turėjo, tačiau naudojo retai - ir tik šventikai, nes įvairių trumpų užrašų baltų žemėse rasta gana daug, tačiau jie neiššifruoti iki šiol...

Gal buvo ir ilgų užrašų ant odos ar medinių lentų, bet jie neišliko (o gal dar ir nerasti).

Žinoma, kad katalikų ir pravoslavų kunigai labai aktyviai naikino bet kokius pagonybės simbolius.

Kaip ten bebūtų, tautos istoriją ir mitologiją būtent pagonių šventikai perduodavo iš kartos į kartą tūkstančius metų.

Lygiai taip, kaip tai darė Indijoje brahmanų kastos nariai. Juk ir ten Rigveda ir Avesta, bei daugybė kitų kūrinių, buvo užrašyti tik po kelių tūkstančių metų po jų sukūrimo.

Na o krikščionybė Lietuvoje ir apskritai baltų žemėse šią žinių perdavimo tradiciją grubiai nutraukė. Ir dabar mes turime tik apgailėtinus šių žinių likučius.

Antanas Kinčius

Beje, nepamirškim, kad iki katalikiško krikšto Lietuvoje sėkmingai ir tyliai plito stačiatikybė

Jeigu buvo runų raštas, tai kodėl rašė rusiniškai. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Gru 2018 23:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380843591566/

Polina Antoniuk

Вопрос на засыпку "леитОвцам" и не только им... : сколько Великих и не великих Князей Литовских и Бояр Литовских имели двойное (и даже тройное) христианское крещение (в православие, в католицизм и в протестантизм) ???

Kęstutis Čeponis

Литовской знати, которая только что была языческой, не имело религиозного значения в какую форму христянства им креститься - единственным значимым критерием для них тогда была только политическая выгода от крещения.

Поэтому крестились они каждый раз в той форме христянства (католичестве или православии), которое тогда им было политически выгодной.

И как только эта выгода исчезала они опять становились язычниками.

А затем вновь крестились в католичество или православие - как было им выгодней в тот момент. :)

Протестанство вообще-то в Европе появилось намного позже :) крещения Литвы в 1387 г.

А переходы литовской знати из язычества в православие или в католичество (по несколько раз) происходили ранее общего крещения Литвы (в католичество).

В 16-18 веках происходили уже переходы из католичества в протестанство и на оборот.

А также из православия в униатство и обратно (когда Российская империя захватила земли Литовской Державы).

Переходы из католичества или протестанства в православие и на оборот в то время уже было очень большой редкостью.

Но иногда униаты переходили в католичество.

А также евреи сравнительно довольно часто крестились.

------------------------------------------------------

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

---Половина современной Беларуси католики,----

Вот именно - современной. :)

Однако прекрасно известно, что все восточные славяне, да и многие восточные летто-литовские племена, завоеванные славянскими разбойниками, приняли православие еще в 10-11 веках.

А католиками в то время стали только поляки и чехи.

Ну а литовцы стали католиками намного позже (в 1387 г. в Аукштайтии и в 1413 г. в Жямайтии)
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1 ... 0%B2%D1%8B

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Bir 2019 15:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... up_comment

Kęstutis Čeponis

После крещения в Литве Римом были основаны два эпископства - Мядининкайское (позже переименована в Жямайтийское) и Вильнюсское.

Все вместе составляли Литовскую церковную провинцию
https://katalikai.lt/kbl/istorija/index.html

Pagrindiniai krikščionybės Lietuvoje istorijos faktai

1009 m. dėl krikščioniškojo tikėjimo skelbimo nukankintas misionierius vyskupas šv. Brunonas Bonifacijus.

1251 m. popiežius Inocentas IV įsteigė Lietuvos vyskupiją.

1253 m. Mindaugas karūnuotas Lietuvos karaliumi.

1387 m. didžiųjų kunigaikščių Jogailos ir Vytauto iniciatyva pradėtas Lietuvos krikštas, įkurta Vilniaus vyskupija.

1397 m. istoriniuose šaltiniuose paminėta Vilniaus katedros mokykla. Daugiau mokyklų atsirado XV–XVI a.

1417 m. Žemaitijos krikštas, Medininkų (Žemaičių) vyskupijos įsteigimas.

XV a. pabaigoje Lietuvoje buvo 109 bažnyčios, 91 Vilniaus vyskupijoje ir 18 – Žemaičių vyskupijoje.

XVI a. viduryje Lietuvoje paplito protestantizmas, iš pradžių vyravo evangelikų liuteronų, vėliau evangelikų reformatų (kalvinistų) įtaka.

1547 m. išspausdinta liuteronų kunigo Martyno Mažvydo parengta pirmoji lietuviška knyga.

1569 m. vyskupo Valerijono Protasevičiaus iniciatyva į Vilnių pakviesti jėzuitai, 1579 m. jėzuitų iniciatyva įkurta Vilniaus akademija, taip pat daugelis kolegijų kituose miestuose.

1582 m. kardinolas Jurgis Radvila įkūrė Vilniaus teologinę seminariją. Į ją savo klierikus siuntė ir Žemaitijoje aktyviai katalikų tikėjimą diegęs vyskupas Merkelis Giedraitis (1576 – 1609).

1596 m. Brastoje paskelbta apie Lietuvos ir Lenkijos stačiatikių bažnytinę uniją – vienijimąsi su Roma.

XVII–XVIII a. labai suintensyvėjo didikų fundatorių remiama bažnyčių statyba, naujų vienuolynų steigimas. Prie jų kūrėsi mokyklos, ligoninės, prieglaudos.

1798 m. Vilniaus ir Žemaičių vyskupijos įtrauktos į naujai sudarytą Mohiliovo arkivyskupiją. Carinė Rusija stengėsi kontroliuoti vyskupijų valdymą ir silpninti ryšius su Roma.

Po 1831 ir 1863 m. sukilimų sustiprėjo caro valdžios represijos prieš Katalikų Bažnyčią, buvo masiškai uždarinėjami vienuolynai.

1850 –1875 m. Žemaičių vyskupas Motiejus Valančius vaisingai darbavosi platindamas tikėjimą, blaivybę, raštingumą.

1917 m. popiežius Benediktas XV paskelbė Lietuvos dieną, kurios metu rinktos aukos nukentėjusiems nuo karo Lietuvos žmonėms.

1922 m. Vatikanas pripažino Lietuvos nepriklausomybę de jure.

1926 m. įkurta Lietuvos bažnytinė provincija.

1927 m. pasirašytas konkordatas tarp Lietuvos ir Apaštalų Sosto.

1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą prasidėjo Bažnyčios persekiojimas. Nutrauktas konkordatas ir diplomatiniai santykiai su Vatikanu. Konfiskuota Bažnyčios nuosavybė, nutrauktas tikybos mokymas mokyklose, uždrausta katalikų leidybinė veikla.

1944 m. prasidėjo antroji sovietų okupacija, Lietuvos piliečių, kunigų ir tikinčiųjų areštai ir deportacijos. Paaštrėjo Bažnyčios persekiojimai.

1961 m. vyskupas Julijonas Steponavičius ištremtas iš Vilniaus vyskupijos.

1972 m. pradėtas leisti pogrindžio leidinys “Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika”. Daugėja religijos laisvės gynimo iniciatyvų.

1984 m. minėta šv. Kazimiero mirties 500 metų sukaktis.

1987 m. Lietuvos krikšto 600 metų jubiliejus. Arkivyskupas Jurgis Matulaitis paskelbtas palaimintuoju.

1988 m. kardinolu pakeltas J E Vincentas Sladkevičius.

1989 m. tikintiesiems grąžinta Vilniaus arkikatedra.

1990 m. paskelbtas Katalikų Bažnyčios padėties Lietuvoje restitucijos aktas.

1991 m. atkurti diplomatiniai santykiai tarp Šventojo Sosto ir Lietuvos Respublikos. Lietuvoje įsteigtos Vilniaus ir Kauno bažnytinės provincijos.

1993 m. Lietuvoje lankėsi popiežius Jonas Paulius II.

2000 m. įsigaliojo Šventojo Sosto ir Lietuvos Respublikos sutartys.

2001 m. Vilniaus arkivyskupas Audrys Juozas Bačkis pakeltas kardinolu.

2003 m. Lietuvoje paminėtas popiežiaus Jono Pauliaus II lankymosi dešimtmetis.

Literatūra:
Zenonas Ivinskis. Rinktiniai raštai, IV. Krikščionybė Lietuvoje. Roma, 1987.
Red. Vytautas S. Vardys. Krikščionybė Lietuvoje. Chicago, 1997

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Lie 2019 16:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Rusijos valdžios prijungtų žemių administracinius susiskirstymus, tik iš vyskupijų ribų keitimo konteksto, savo darbe aptaria Vytautas Merkys.

Remdamasis lenkų istorikų kunigų darbais, autorius apžvelgia vyskupijų ribų kaitą bei tikybinį žmonių pasiskirstymą juose.

1847 m. liepos 22 d. tarp Rusijos ir Šv.Sosto sudarytu konkordatu imperijoje nustatytos 7 vyskupijos.

Tokiu būdu Vilniaus vyskupijos teritorija buvo sutapatinta su Vilniaus ir Gardino gubernijomis, Žemaičių - su Kauno ir Kuršo gubernijomis.

Daromos išvados, kad katalikų skaičius stačiatikių atžvilgiu gubernijose mažėjo dėl keleto priežasčių, iš kurių svarbiausia – žmonių migracija, dėl kurios Vilniuje susidarė didelė rusų stačiatikių bendruomenė. Ir tik po 1905 m. revoliucijos Vilnius ėmė atsigauti kaip lietuvių ir lenkų kultūros ir pramonės centras.

******************************************************

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

22 июля 1847 г. между Российской империей и Ватиканом был заключен конкордат, по которому в империи было образовано 7 бискупств, границы которых приравняли границам царских губерний.

Таким образом территория Вильнюсского бискупства была приравнена Виленской и Гродненской губерниям, а Жямайтское бискупство приравнено Ковенской и Курляндской губерниям.

Rygor Zhydkov

Так территории Виленского и Жмудского епархий и были почти что такими при ВКЛ.

Kęstutis Čeponis

Примерно такими.

Это во первых.

А во вторых, там везде в 14-15 веках жили литовцы, говорившие на литовском языке.

И только их - язычников крестили в 1387 г. в Аукштайтии, и в 1417 г. в Жямайтии.

Даже ятвяги (не говоря о пруссах) давно уже были крещены или в православие (ятвяги), или в католичество (литовцы Пруссии).

Žemėlapis Žemaičių vyskupijos su etnografiniu lietuvių plotu

Žemėlapis sudarytas - 1919 m.
V. Urbanavičiaus rinkinys


Žemėlapio aprašymas

Žemėlapyje vaizduojama Žemaičių vyskupijos užimama teritorija su etnografiniu lietuvių gyvenamu plotu; pažymėti miesteliai, bažnytkaimiai, kaimai; pateikiama prūsų arba Mažosios Lietuvos riba, gubernijų ribos. Žemėlapyje ilguma skaičiuojama nuo Grinvičo pradinio dienovidinio, atstumas matuojamas verstais. Žemėlapis vertingas ne tik tiriant krikščioniškąją Lietuvą, bet ir analizuojant Žemaitijos ribas ir gyvenvietes.

Kuo šis žemėlapis svarbus Lietuvai?

2019-aisiais bus minimos pirmą kartą Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose (Ipatijaus kronikoje aprašant Haličo–Voluinės didžiųjų kunigaikščių ir Lietuvos taikos sutartį minimi ir du žemaičių kunigaikščiai Erdvilas (Gerdvilas) ir Vykintas) 800-osios metinės, Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė šiuos metus Žemaitijos metais.

Paveikslėlis

Šaltinis - https://www.flickr.com/photos/148128854 ... 454790360/

Paveikslėlis

Stanislovo Čerskio paruoštas Žemaičių vyskupijos žemėlapis, išspausdintas 1830 m. - Dyecezya żmudska

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

---------------------------------------------------------------------------------------

Plačiau čia:

VACYS VAIVADA. Katalikų Bažnyčia ir Reformacija Žemaitijoje XVI a.: esminiai raidos bruožai

http://briai.ku.lt/wp-content/uploads/2 ... a_2004.jpg

Monografija, Klaipėdos universiteto leidykla
Išleidimo metai: 2004

Formatas: 15x22, kieti viršeliai
Puslapių skaičius: 248

Knygos tekstas - atverti .pdf formatu:
https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... yBjI22Crig

-----------------------------------

Šios knygos recenzija ir kritika - Karvelis, Deimantas, 2005:
http://talpykla.istorija.lt/handle/99999/4406

Archivum Lithuanicum 7, 2005ISSN 1392-737X, ISBN 3-447-09440-0
http://talpykla.istorija.lt/bitstream/h ... sAllowed=y


Карта Виленской диацезии 19 в.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Lie 2019 16:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Lietuvos Valstybės religinis susiskirstymas 16 amžiaus antroje pusėje (žemėlapis)

http://www.mytravel.by/religijnae-stano ... acyya.html

http://www.mytravel.by/topograficheskie ... iii-vekov/

Масштаб карты 1:4 500 000, то есть в 1 см – 45 км.

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Sau 2020 21:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Bus bandoma kurstyti abejones lietuvių kultūrinės tapatybės tikrumu?
http://alkas.lt/2020/01/16/bus-bandoma- ... s-tikrumu/

2020 01 16 10:00

https://www.facebook.com/alvydas.butkus ... ment_reply

Alvydas Butkus
2020-01-16


Sovietmečiu žiugždos, rimaičiai, burokevičiai et Co išsijuosę teigė, jog Lietuvą "europeizavo" slavai, konkrečiai - rusai.

Šiais laikais tų "istorikų" mokiniai ir mokinių mokiniai pasuko vėjarodį 180 laipsnių. Slavai liko, tik jau ne rusai, o lenkai. Tikslai aiškūs.

Bet nesuprantu vieno: kodėl turime garbinti nutautusių "aristokratų" (o jie sudarė tik apie 7 proc. tautos) platintą polonizuotą "kultūrą" ir gerbti juos už tai, kad neugdė ir nevystė lietuviškos pasaulietinės kultūros?

Ne tik kultūros, bet ir lietuvių kalbos, nugrūdę ją į socialinius užkampius!

Vahtangas Semenavicius

O tai ne per lenkus po krikšto gavom europietišką-krikščionišką kultūrą?

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

O jūs pasidomėkite kokiuose būtent Europos universitetuose mokėsi studentai iš Lietuvos 15-16 amžiuose...

Ir kiek jų buvo konkrečiame universitete, pvz., Pragos, Sorbonos ar Karaliaučiaus...

Alvydas Butkus

Citata iš oponavimo Š. Liekiui:

"Toliau Š. Liekis rašo:

„Taip pat pažymėtina, kad J. Pilsudskis atvirai save vadino lietuviu ir iki gyvenimo galo nesuprato, ką bendro su lietuvių tauta turi valstiečiai ir Augustinas Voldemaras.“

Kad nesuprato, čia galėtų likti J. Pilsudskio problema, obskurantiškai suplakusio luominę kalbą su tautybe (valstiečiai, girdi, jau nebe lietuviai).

Tačiau tai tampa ir paties Š. Liekio problema, nes, cituoju, „O tokia daugumos šiuolaikinių lietuvių laikysena yra neistorinė, nes XVIII a. lietuvis buvo tiktai lenkakalbis bajoras, vadinantis save lietuviu“.

Vadinasi, net į XXI amžių šis istorikas siūlo perkelti XVIII a. nuostatas ir definicijas, nutylėjęs kad ir XVIII amžiuje dar ne visi lietuviai bajorai buvo lenkakalbiai.

Rusijoje tuo metu ir vėliau diduomenės kalba buvusi prancūzų, bet niekam nei tada, nei dabar nešovė į galvą rusakalbius valstiečius vadinti nerusais."

IŠ ISTORIKŲ APKASŲ
http://www.voruta.lt/is-istoriku-apkasu/

Krikščioniškoji kultūra į Lietuvą pirmiausia ėjo iš Rytų, iš prijungtų ar kaimyninių slaviškų žemių.

Skoliniai "bažnyčia, angelas, altorius, Velykos, knyga", vardai "Antanas, Andrius" ir kt. atėjo iš rytų slavų, priėmusių bizantiškąjį krikščionybės variantą.

Iš Livonijos (1251) ir iš Lenkijos (1387, 1413) į Lietuvą atėjo katalikiškasis krikščionybės variantas.

Vahtangas Semenavicius

Alvydas Butkus, aš lygiai tos pačios nuomonės, tik sovietmečiu akcentavo kryptį iš Rusios, dabar iš Lenkijos.

Bet tiek tie tiek kiti yra teisūs, ar čia dar kažkokių niuansų?

Alvydas Butkus

Nėra jokių niuansų.

Nebent teiginys, jog Lietuva iki jogailinio krikšto buvo pagoniška, o 1387 m. tapo krikščioniška.

Iš tikrųjų:

1. Lietuva, prisijungusi rytų slavų žemes, jau nebebuvo pagoniška, nes į tas krikščioniškas žemes pagonybės neeksportavo. Stačiatikių cerkves ir vienuolynus statė (ar leido statyti) net etninėse lietuvių žemėse, pvz., Vilniuje.

2. Lietuva tapo katalikiška ne 1387 m., o daug vėliau, 17-18 amžių slenkstyje, kai periferijoje atsirado pakankamas bažnyčių tinklas ir sukrikščionėjo valstiečiai.

3. Valstiečių krikščioninimas prasidėjo irgi ne 1387 m., bet 16 a., kai atsirado trintis tarp katalikų ir reformatų bei jų kova dėl "auditorijos".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Vas 2020 20:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Krikšto pradžia

Lietuvos krikštas datuojamas 1251 m., kai krikštijosi jos valdovas Mindaugas. Bet plačiau katalikiškasis krikštas nepaplito, todėl jis buvo pakartotas XIV a. pab., kai kontroversiškai vertinamoje Krėvos sutartyje (1385 m.) tuometis Lietuvos valdovas Jogaila įsipareigojo įvykdyti Lietuvos krikštą.

1386 m. vasario 15 d. Vavelio katedroje pakrikštytas pats Jogaila, taip pat karališkosios šeimos nariai (tarp jų Vytautas Didysis ir Švitrigaila), Lietuvos didikai, į Vilnių paskirtas vyskupas Andriejus.

1387 m. Jogaila grįžo į Lietuvą ir pradėjo jos gyventojų krikštą.

Pirmiausia pakrikštyti Vilniaus ir jo apylinkių didikai, valstiečiai.

1387 m. vasario 17 d. patvirtino bajorams katalikams jų valdomą žemę tėvonijų teisėmis, 1387 m. vasario 22 d. privilegija uždraudė katalikams tuoktis su stačiatikiais, o mišriose šeimose pastariesiems įsakė priimti katalikybę.

Vilniuje sunaikinta romovė, pasak Jano Dlugošo, Jogailos įsakymu buvo užgesinta šventoji ugnis, išverstas aukuras, vietoje jo pastatyta Vilniaus katedra.

Pavasarį pradėta Aukštaitijos kristianizacija, imtos steigti parapijos. Bažnyčios įkurtos Vilkmergėje, Lydoje, Maišiagaloje, Krėvoje, Nemenčinėje, Obolcuose ir Gainoje.

Krikštytojai pradėjo masinį šventųjų giraičių kirtimą, žalčių užmušinėjimą. Jogaila žmonėms dalino iš Lenkijos atvežtus drabužius, mokė krikščioniškųjų tikėjimo tiesų, vykdė masinį krikštą, suvarydamas žmones į būrius ir kiekvieno būrio žmonėms parinkdamas po tokį patį vardą.

Karius ir kilminguosius krikštijo atskirai.

1389 m. balandžio 19 d. popiežius Urbonas VI pripažino Lietuvą kaip krikščionišką valstybę.

Žemaitijos krikštas

Po sėkmingo lietuviams Žalgirio mūšio 1411 m. pasirašyta Torūnės taika, kuria Teutonų ordinas grąžino Žemaitiją Lietuvai. Ji buvo paskutinė pagoniška kunigaikštystės žemė.

1413 m. pradėtas Žemaitijos krikštas. Vytautas su Jogaila Dubysos upe pasiekė Betygalą, kur pradėjo pirmąjį žemaičių krikštą.

Jogailos nurodymu sunaikintas prie Nevėžio buvęs bokštas, kuriame degusi šventoji ugnis. Pradėti kirsti šventieji miškai, naikinti aukurai.

Jogaila Žemaitijos seniūnu paskyrė uolų kataliką Kęsgailą, kuris turėjo rūpintis regiono krikštijimu.

1416 m. pradėta parapinių bažnyčių statyba, o 1417 m. spalio 23 d. įkurta žemaičių vyskupija, kurios vyskupu tapo Motiejus Trakiškis.

1464 m. Medininkuose (Varniuose) pastatyta katedra.

XV a. pr. Lietuvoje aktyviai veikė misionierius Jeronimas Prahiškis, tačiau jam pradėjus kirsti šventąsias giraites Vytautas jį išsiuntė iš šalies.


Prikabinti failai:
Крещение Литвы в 1387 г..jpg
Крещение Литвы в 1387 г..jpg [ 210.55 KiB | Peržiūrėta 6156 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Kov 2020 16:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Литве не было военно-политического смысла принимать православие.

Основные враги Литвы более 200 лет были католики - поляки и ими приглашенные крестоносцы, а также Орден меченосцев (в 1237 г. после его разгрома литовцами в битве при Сауле трансформировавшийся в Ливонский орден, как часть Ордена Крестоносцев).

А православные русинские княжества и так уже были в литовском подчинении.

Религию каждый лично выбирает по своему усмотрению... Это не родной язык и не этнос, которых не возможно выбирать....

Вайшелга стал православным не будучи монархом Литвы. Почему он выбрал православие, а не католичество, теперь уже не узнаешь...

А вот его отец король Миндаугас выбрал католичество по тем же государственным соображениям, как и 130 лет позже Йогайла и Витаутас.

---Греческой веры все были те князья и их дети до католичества.---

Конечно, многие литовские князья, владевшие православными княжествами, как правило, крестились по православному и принимали православное имя.

И тут ничего странного нет - именно так им было легче управлять своими православными смердами, которые все верили, что "власть от бога". :) 

Однако литовские князья, как только им становилось выгодно быть католиками, тотчас крестились по католическому обряду, а затем вновь по православному... - и так иногда до 4-5 раз за жизнь... :)

Потому что им самим все эти крещения были до лампочки... :)

Религиозных фанатиков среди них было очень мало - для них важнее были государственные цели.

---ни одного имени вывести не в силах этимологию---

Именно летто-литовские этимологии всех наших князей и монархов признаны всеми ведущими языковедами индоевропеистами и балтистами мира.

И только жалкая кучка абсолютных неучей-лицвинистов постоянно мутят со своми все новыми "теориями" и "народными этимологиями"... :)

**************************************************

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... ent_follow

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

----Сяргук Новікаў Сколько раз вы привязывали национальность к религии.---

Только в одном конкретном случае, когда говорим о язычниках литовцах, принявших католичество в конце 14 века - в начале 15 века, потомки которых славянизировались.

А православных в 15 веке никто по католическим обрядам не крестил - ни крестоносцы, ни поляки, ни монархи Литвы.

С язычниками южными ятвягами иная история - будучи завоеванными Русью и принудительно приняв православие в 11-12 веках, они со временем славянизировались, но остались православными.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Lap 2021 19:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/aleksee ... nt=1598850

№92 Kęstutis Čeponis 06.11.2021 18:48

---Мог ли быть тогда на славянских территориях нынешний литовский язык в ВКЛ?----

Не только мог, но и был - что подтверждено множеством документов 14-17 веков.

К примеру, можно взглянуть где были поставлены первые католические храмы после крещения язычников литовцев.

Первые приходские костелы были построены в литовских языческих городах Укмерге, Майшагола, Лида, Неменчине, Мядининкай, Крево, Хайна и Обольцы (по литовски Obuoliai).
download/file.php?id=336

Когда славяне захватили древние летто-литовские земли, местные жители никуда не исчезли и свой родной язык моментально на славянский не поменяли - этот процесс происходил много столетий, особенно в дали от больших городов.

Карта территорий, где еще в 16 веке проживало литовскоязычное население (установлена по документам 16 века):
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png

Для сравнения взгляните как проходила русификация финноязычных этносов, которых Москва завоевала еще в 12-14 веках - до сих пор сохранились немалые территории, где говорят на разных финских языках.

Как я уже писал, ВКЛ появился только в 15 веке - как следствие крещения Литвы, когда языческийц монарх Литвы Йогайла, женившись на польской принцессе Ядвиге, стал одновременно и католическим монархом Польши.

Литвой начал править двоюродный брат Йогайлы Витаутас - однако формально он считался в ленной зависимости от высшего короля (supremus rex) Литвы Йогайлы.

Однако став католиком Витаутас уже не мог называться языческим королем Литвы.

Поэтому несколько десятилетий титул Витаута постоянно менялся.

Это исследовано в статье:

Што з"явілася спачатку - вялікі князь літоўскі ці Вялікае Княства Літоўскае
http://pawet.net/library/history/bel_hi ... D0%B5.html

Author: Дзярновіч Алег,
Publicated: 12-06-2010,

Великое Княжество Литовское - это славянское (в первую очередь польское и восточнославянское) название Литовской Державы начиная с 16 века (впервые появилось в Литовском Статуте 1529 г.).

А в западных документах 13-14 веков, написанных на латыни, немецком, греческом, очень ясно говорится о Великом Литовском Королевстве или Империи (в переводе с аналогичного греческого термина), а ее владыки в оригинальных документах именуются королями (rex, magnus rex), или базилевсами (βᾰσῐλεύς).

Басиле́вс (др.-греч. βᾰσῐλεύς, βᾰσῐλέως; также басиле́й, базиле́вс, василе́вс) — монарх с наследственной властью в Древней Греции, а также титул византийских императоров (произносился уже с начальным «в», василевс).

№66 Kęstutis Čeponis → Юрий Томашов, 05.11.2021 14:59

Более подробно:

О языке великих князей литовских и знати ВКЛ до XV в. и дальнейших судьбах литовского языка
http://lietuvos.istorija.net/lituanisti ... -jazyk.htm

№81 Юрий Томашов → Kęstutis Čeponis, 05.11.2021 23:05

Про эту мишуру уже давно писано. Еще в 2013 году читал.
https://namelessnoman.livejournal.com/3763.html

№93 Kęstutis Čeponis → Юрий Томашов, 06.11.2021 19:11

----Про эту мишуру уже давно писано. Еще в 2013 году читал.
https://namelessnoman.livejournal.com/3763.html----

Это очередной псевдонаучный "лицвинский труд", все перемешивающий - в первую очередь языковую ситуацию в Литве (Литовском Королевстве) в 13-14 веках, и языковую ситуацию в Литовской Империи, в 15-18 веках, когда литовская знать уже была сильно полонизирована, а две трети населения империи уже составляли славяноязычные жители (в том числе и православная знать и шляхта), для которых канцелярный восточнославянский письменный язык, появившийся на основе старославянского церковного, был более понятен чем польский или тем более латынь.

Литовский же язык после крещения Литвы польскими ксендзами назывался поганским - и утаерждалось, что бог этот поганский язык не понимает.

Эти свое утверждения польские ксендзы регулярно повторяли вплоть до середины 20 века.

И только появление протестантизма разрешило использовать литовский язык как письменный.

Однако в Большой Литве католичество победило протестантизм, который сохранился только в Малой Литве, бывшей в составе Пруссии - и именно там было издано сотни литовских книг.

А в Большой Литве книгоиздательство на литовском языке, очень стремительно развивавшееся в 16-17 веках, постепенно было заменено изданием польских книг.

Все таки в 17 веке было издано несколько королевских грамот Владислова Вазы IV на литовском языке, а также издавались официальные воззвания на литовском языке во время восстания Косцюшки в 1794-1795 г.

***********************************************

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... &ref=notif

Сяргук Новікаў

Интересен уровень интеллекта человека, привязывающего национальность к вере.

Т.е. римляне дохристианского периода, это уже не те римляне, что были в раннехристианский?

Kęstutis Čeponis

Сяргук Новікаў, римляне были римлянами пока говорили на латыни.

Так и литовцы остались литовцами, когда их крестили в католиков.

Другое дело, что часть потомков этих католиков-литовцев со временем славянизировались и перестали быть литовцами.

Но главное то, что православных русинов в католики не перекрещивали в 1387 г.

download/file.php?id=336

Поэтому практически почти все современые восточные славяне-католики имеют своими предками литовцев язычников.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Geg 2023 20:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina

https://lv.imhoclub.com/ru/material/cen ... nt=1682803

№24 Kęstutis Čeponis → Юрий Васильевич Мартинович, 12.05.2023 19:02

----Благодаря "Москалистанской империи" в литовских костелах наконец то перешли с польского на литовский язык.----

И от куда вы берете такую чушь? :)

Наверное начитались "лицвинских" бредней...

Во первых, во всех костелах - и Литвы, и Польши - вплоть до начала 20 века (и дольше) все религиозные тексты в католических костелах ксендзами произносились на латыни.

Во вторых, только проповеди ксендзами читались на местных языках, и то из за борьбы с реформацией и протестантами - чтобы отвлечь от них народ.

Поэтому в Литве в костелах проповеди читались на литовском уже с 16 века.

Проникновение польского произошло в основном в 18-19 веках, и то только в уже ополяченных районах Литвы, в основном на востоке Литвы и в Вильнюсе.

Но в конце 19 века - в начале 20 века литовское национальное движение, боровшееся с запретом царских властей печатания литовских книг на латынице, обратило свое внимание на костелы и потребовало там читать проповеди на литовском языке.

То есть совсем не из за какой-то помощи москальских чиновников, а как раз из за борьбы литовцев с русификацией.

Окончательно все католические ксендзы в Литве перешли на литовский язык после Восстановления Литовского Государства в 1918 г., кроме Польшей оккупированного Вильнюского края, где началась оголтелая полонизация, особенно через католические костелы.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Bal 2024 17:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27112
Miestas: Ignalina
"Krikštas".


Beveik 400 metų truko pastangos primesti krikštą Lietuvai. Tokio pasipriešinimo svetimai religijai sunku dar kur kitur atrasti. Baltai buvo ypač prisirišę ir prie savo žemės, ir prie savo šventybių bei dievų. Bet krikš­čioniškasis spaudimas pagaliau palaužė pasipriešinimą.

Silpniausioji grandis pasirodė besanti valdovų gretose. Nuolat vykstant karui valdovai pasiekė tokios galios, kad nei pavaldinių, nei paprastų žmonių nuomonė jau mažai ką jiems bereiškė. Tad galima buvo mėginti įsa­kymais ir grasinimais priversti tautą atsisakyti protėvių tradicijų ir religijos, atsisakyti prigimtinių dievų.

Val­dovams religija tapo tik formalumas arba ženklas, kurį galima keisti, jeigu to reikalauja aplinkybės. Reikėjo tik apsispręsti, kokią krikščionybę priimti - Rytų ar Vakarų. Vytautas, kaip praneša šaltiniai, krikštijosi 5 kartus - 2 kartus katalikiškai, 3 kartus stačiatikiškai. Tai buvo ne religinė, bet politinė strateginė akcija, kurios tikslas buvo išlaikyti savo rankose valdžią.

Lietuvos valdovų apsisprendimas krikštytis reiškė vieną svarbų dalyką. Šiuo aktu valdovai nutraukė ryšį su protėvių religija, su gyvąja tradicija ir su savo tautos žmonėmis. Elitas su naująja religija galutinai atsiribojo nuo senosios religijos, kuri savo esme buvo prigimtinė žemiškoji religija. Dauguma lietuvių liko chtoniškosios religijos žmonėmis.

Valdantysis elitas pasuko keliu, ku­ris juos vis labiau ir labiau tolino nuo savo etnoso, nuo tautos. O gal buvo galima suderinti senąją religiją su naująja, rasti kokį kompromisą? Krikšto pasekmės, po to sekę įvykiai parodė, jog kompromisas buvo neįmanomas. Vėliau pasireiškęs religinis sinkretizmas, kai liaudies tradicijos neva derinosi su krikščionybe, buvo laikinas reiškinys ir palaipsniui sunyko.

Pirmiausia Vilniuje buvusi užgesinta Amžinoji Ug­nis, saugoma žynių, sugriauta šventykla ir aukuras, ant kurio buvo deginamos aukos, kertama šventoji giria ir užmušami namuose laikyti žalčiai. Tai matydami kai ku­rie pagonys verkę, bet nedrįsę priešintis karaliaus valiai (Vilniaus miesto istorija, 1968: 50).

Šventaragio slėnyje sugriautos Perkūno šventyklos vietoje tuoj pat statoma šv. Stanislovo bažnyčia. Šis len­kų šventasis simbolizuoja katalikų bažnyčios viršenybę karališkajai valdžiai. Tuo buvo norima parodyti, jog nuo šiol Lietuvoje valdys bažnyčia, kurios turės klausyti visi valdovai.

„Naugardo metraštyje ir kituose rusų metraščiuose užrašyta: kai Jogaila įvedęs vokiečių tikėjimą ir krikštijęs savo pusę Vilniuje, du dideli lietuviai atsisakę priimti tą tikėjimą ir Jogaila nubaudęs juos mirtimi. Kituose (Sofi­jos) metraščiuose priduriama, kad tie du lietuviai, kurie nenorėję priimti lotynistų tikėjimo, buvę ilgai kankinami ir po to nužudyti" (Vilniaus miesto istorija, 1968: 49).

Nežinome, ką išgyveno amžinosios Ugnies kursty­tojai, šventųjų apeigų kriviai, vaidilos, žyniai, ką patyrė tomis tragiškomis dienomis senojo tikėjimo gynėjai. Juk buvo griaunamos, trypiamos protėvių ir tautos šventeny­bės, tai, kas buvo ginama, saugoma šimtus metų, nuo pat Vaidevučio ir Brutenio laikų. Z. Ivinskis sakė, jog „lietuvių tautos dvasios pasaulyje stipriai įsikerojęs pagoniškasis ti­kėjimas jungė ją krūvon ir jos likiminėje bendroje kovoje jai teikė atsparumą" (Vyšniauskaitė, 1994: 56).

Simonas Daukantas, įsigilinęs į tuos dramatiškus istorinius įvykius, tarsi girdėjo rūsčius krivio žodžius: „Patsai krivė krivaitis, visų aukščiausias kunigas, su­vadinęs gimines ties Kernave, maldavo dievus, užtary­tojus Lietuvos ūkės, o pabengęs maldą, sako, būk taip taręs suėjusioms giminėms svieto:

„Atėjo jau žmonės, vadinami krikščionys, kurie, norėdami jums liuosybę išplėšti ir amžinai apvergti, visaip jus vilios. Mokys jus sekti išmintingus ir protingus įstatymus, bet anie patys jų niekuomet nepildys. Linkės jums mylėti artimą savo it patį save, vienok patys gers jūsų kruvinas ašaras ir kruviną prakaitą, noris vieną dievą garbins ir vienos vieros bus. Jūs, dieną ir naktį dirbdami, nepakakinsit turtų ir gėrybių tiems kraugeriams, kurių kalbos nesu­prasit; sakau, kapus tėvų savo išarsit, lieknus šventus iškirsit, versmes, balas išdžiovinsit - nė taip jų gobėjimo neatsotinsit. Bet dar, kad tas nelaimes jums darys, lieps kentėti, džiugindami antru gyvenimu ir tardami, jog už juos pačius bus tenai laimingesniais, vienok patys ant to antro gyvenimo neatbos. Jūsų vargai, ašaros širdies jų nesugraudins. Šimtus, tūkstančius metų jiems vergausit, o nė kokios nuo jų paguodos nesulauksit. Panieks anie jūsų bočių prabočių išmintingą tikėjimą, įstatymus ir apsiėjimus, nebleis rašyti, skaityti jūsų kalba, ant galo, išplėšę jums tą paskutinę priviliją, paskaitys jus pačius tarp savo gyvulių, dovanos, mainys, pardavos viens ki­tam it bestijas ir, tartum ant didesnės apjuokos, vadins dar jus savo broliais krikščioniškais. Klausykit manęs, giminės, čia susirinkusios, tai yra žabanklai, kuriuos nori anie jūsų liuosybę nuspęsti; jei manęs netikit, veizėkit į latvius, kurie jau ašarose vargų savo paskendo. Netikė­kit, sakau, jų žodžiams, šekit geriau įstatymus bočių pra­bočių, kuriuos pildydami nieko netrūkot, visi liuosi, lai­mingai, viso pertekę gyvenot, dirbot sau, kuomet galėjot, ilsėjot, kuomet norėjot; jei dar laimingais toliau norit būt, ginkit drąsiai namus savo. Atėjo, sakau, diena, kurioj reikia lietuviui, žemaičiui ar liuosam mirti, ar amžinu krikščionų vergu tapti" (Daukantas, 1976: 127-128).

Krikštytojams svarbiausia buvo patraukti į savo pusę bajoriją.

1387 m. pradžioje Jogaila skelbia privilegijas Lie­tuvos bajorams, kartu ir pagrasindamas nepaklusniems. „Mes prisiekėme visus lietuvius įvesti, patraukti, jėga priversti į Romos bažnyčios paklusnumą, prie ko gali būti priverčiami net kūno bausmėmis" (Ivinskis, 1991: 291).

Nors diduomenė gavo įvairių privilegijų ir materia­linės naudos, naujoji religija pareikalavo keisti papročius ir atsisakyti protėvių tradicijų. J. Dlugošas pasakojo, kaip Jogailos sesuo Aleksandra 1426 m. laidojo savo vyrą, Mo­zūrų kunigaikštį Ziemovitą.

Ji surengė vyrui iškilmingas laidotuves lietuviškai. Apvilko brangiais drabužiais, papuošė sidabro grandine, kardu ir riterio diržu, apavė karo batais, paklojo jam minkštą ir prabangų guolį, galvą papuošė auksu, ir taip jo kūną paguldė karstan pagonišku, ne krikščionišku pa­pročiu. Tokio barbariškumo negalėjo pakęsti Plocko vys­kupas Stanislovas Pavlovskis. Kai tik baigėsi laidotuvės ir visi išsiskirstė, jis liepė iš karsto išimti auksą, sidabrą, brangius apdangalus, papuošalus, visa tai jis paskyrė Dievo ir žmonių labui (t. y. Bažnyčiai).

Toks elgesys su karaliaus Jogailos seserimi rodo, jog „lenkai labai įdėmiai sekė karališkos giminės elgesį, matydami juose neofitus, vakarykščius lietuvius - pagonis. Prisidėjo dar ir kryžiuo­čių propaganda, po Žalgirio mūšio skelbusi, jog Jogaila ir Vytautas yra krikščionybės priešai. Bijota visko, kas pri­mena lietuvišką pagonišką kultūrą" (Grabski, 1968: 243).

Krikščionybei įsigalint Lietuvoje, prasidėjo grėsmin­gas „elito atskėlimo nuo tautos procesas". A. Bučys rašo: „Jogailai teko vykdyti seną klasikinę, dar Senovės Romos imperijoje ištobulintą „periferijos" elito atskėlimo nuo tautos ir tolesnio ištautinimo strategiją. <...> Taikus „dvilizavimas" gal net geriausias pavergimo būdas, kadangi, tariant Tacito žodžiais, „panaudojant ir diegiant malonu­mų troškimą" galima pririšti prie taikaus būvio ir dyki­nėjimo žmones. <...> Ir visa tai, kas buvo tik pavergimo ir nelaisvės pakopa, tie nepatyrę ir neišmanantys žmonės vadino kultūra, geru išsiauklėjimu ir subtiliu skoniu" (Bučys, 2008: 152).

Jogaila išleido dekretą, kuriuo dvasininkų teisės su­lyginamos su bajorų teisėmis. O bažnyčia tuoj pat apdo­vanojama didžiulėmis dovanomis. Lietuvos valstybėje dar nebuvo magnatų latifundijų. Labai žymaus bajoro valdas paprastai sudarė vienas kaimas, turtingo bajoro - keletas kaimų arba nedidelis valsčius. O Vilniaus vyskupija dėl 1387 m. Jogailos vienkartinės dovanos, skirtos Vilniaus vyskupijos įkūrimo ir Lietuvos krikšto proga, iš karto tapo didžiulių žemės valdų - vieno didelio Tauragnų valsčiaus, trijų mažesnių Bokštų, Dubrovnios ir Verkių valsčių, Molėtų ir Labanoro kaimų, beje, ir jurisdikos Vil­niuje - savininke (Ochmanskis, 1996: 109).

Lietuvių pakrikštijimas katalikais juos kiek apsaugojo nuo surusėjimo, atėmė kryžiuočių karinės veiklos moty­vaciją, bet atidarė vartus sulenkinimui, kuris tęsėsi iki pat XX amžiaus. O ką gavo pakrikštyti lietuviai valstiečiai? Jie buvo dovanojami apsikrikštijusiems bajorams, paverčiami veldamais, buvo įbaudžiavinami. Vytautas ėmė dalyti valstiečius bajorams už karinę tarnybą, buvo panaudota teisinė prievarta valstiečius verčiant baudžiauninkais, o to pagonybės laikais nebuvo. Dėl tokio krikščioniškos teisės taikymo 1418 m. įvyko pirmas valstiečių sukilimas.

Valdovų dvare įsikūrę naujojo tikėjimo nešėjai ėmėsi tvarkyti visą gyvenimo būdą. Lietuvių menas ir muzika taip pat turėjo trauktis šalin, nes buvo pagoniški. Se­nieji giedotojai ir kankliuotojai buvo susiję su senosios religijos apeigomis, pagerbiant dievus, valdovą, raudant laidotuvių metu ir pan. Valdovų dvare vis dažniau ėmė skambėti krikščioniška, t. y. lenkiška, vokiška arba ita­liška, muzika.

Nors Lietuvoje viešojo gyvenimo senameldiški sim­boliai ir buvo pašalinti, buvo sunku paneigti teigiamą požiūrį į savo krašto praeitį. Matyt, valdžioje buvo ir nuosaikesnių jėgų. Albinas Jovaišas, tyrinėdamas XVI a. Lietuvos metraščius, padarė išvadą, jog metraščiuose palaikomas pagonybės autoritetas: „Pirmieji metraštiniai pasakojimai atsirado Vytauto iniciatyva, tarnavo jo po­litikai. Juose negalėjo būti smerkiama pagonybė, nes ir Vytauto senelis Gediminas, ir tėvas Kęstutis, ir motina Birutė, buvo ir jis pats iki ketvirtos dešimties metų - visi buvo senameldžiai. Pagonybės pasmerkimas būtų reiš­kęs Lietuvos valstybingumo tradicijos paneigimą. Be to, metraščiai neleido įsigalėti katalikybės monopoliui, nes valstybės tautinė ir religinė sudėtis vertė reikšti toleranciją tiek vakarykščiams pagonims lietuviams, tiek stačiatikiams baltarusiams, ukrainiečiams" (Jovaišas, 1987, nr. 3).

Krikštijimas pasiekė ir žemaičius. Jogaila 1413 metais Žemaitijoje „išgriovė stabmeldiškus aukurus, iškirto šventąsias girias ir atvyko prie labiausiai že­maičių garbinamos dievybės - ugnies, kurią, be jokios abejonės, laikė švenčiausia ir amžina. Apeigų žyniams be perstojos kurstant malkomis, ji kūrenosi už Nevėžio upės pačioje aukščiausios kalvos viršūnėje. Karalius Vladislovas, prisiartinęs prie bokšto, kuriame kūrenosi ta ugnis, jį padegė, o ugnį išžarstė ir užgesino. Po to lenkų kareiviams liepė iškirsti miškus, kuriuos žemai­čiai garbino kaip šventas savo dievų buveines. <...> Žemaičiai didžiai nuliūdę su kartėliu rengėsi vėl įžiebti amžinąją ugnį, kurios pelenai ugniakure dar tebebuvo šilti. Slapta jie štai kaip susitarė: „Jei karaliui išvykus įstengsime atgaivinti aukure išblėsusią ugnį, tai įsitikin­sime, kad mūsų dievybė negalėjo būti sunaikinta." Ka­ralius pasiliko keletą dienų tarp netikinčiųjų ir visą tą laiką savo kariams liepė prinešus iš Nevėžio vandens ir aukurą, ir nepašvęstą ugniavietę iki pat kraštų gausiai užlieti ir paskandinti" (BRMŠ I, 1996: 580-583).

Jonas Balčius, tyrinėjantis lietuvių tradicinę dorovinę kultūrą, padarė išvadą, jog „būtent krikščionybė, o ne kokia nors kita pasaulio religija baltų gyvenamuose kraš­tuose pradėjo ir po kelių šimtmečių intensyvaus autoch­tonų bei jų tikėjimo naikinimo įgyvendino gamtiškosios tikrovės desakralizacijos idėją, o patį šį gamtos sekulia­rizacijos procesą pavertė neregėto masto nelaime visoms baltų tautoms, kartu sunaikindama ir archajiškąjį baltų homo religiosus žmogaus tipą, t. y dorovinį prūsų, latvių ir lietuvių mentalitetą bei identitetą" (Balčius, 2005: 86). Iš tikrųjų buvo naikinamas gilusis baltų religingumas, ir ši nelaimė išvirto šimtmečius trunkančiu dvasiniu chaosu ir doroviniu nihilizmu.

Jonas Trinkūnas

Žinyčia

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 37 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007