Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 14:57

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 21 Kov 2012 17:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Trys Liepsnos – trišakio lietuviško švaistikio prasmė


http://www.patriotai.lt/straipsnis/2011 ... kos-prasme

V. K.

2011-04-19 13:19

Praeityje veikusių ir dabar veikiančių tautinių lietuvių organizacijų simbolikoje galima išvysti neįprastą trišakį simbolį, sparnai kurio nukreipti pagal laikrodžio rodyklę ir stilizuotai atvaizduoja liepsnos liežuvius.

Paveikslėlis

Tarpukariu šis ženklas tapo pagrindiniu Lietuvos tautininkų sąjungos įkurtos jaunimo organizacijos „Jaunoji Lietuva“ simboliu, taip pat puikavosi ant jaunalietuvių periodiškai leisto žurnalo „Jaunoji Karta“ viršelio.

1940 m., sovietams okupavus Lietuvą, visos tautinės organizacijos kartu su jų simbolika buvo paleistos, tačiau senasis trišakis patriotinių jėgų naudotas ženklas vėl atgimė su naujais Nepriklausomybės vėjais bei nauja liepsna įsiplieskė mūsų tautinių jėgų simbolikoje.

1992 m. gegužės mėnesį Klaipėdoje išleistoje nedidelėje 1988 metais atkurtos jaunalietuvių organizacijos brošiūroje šis Trimis Liepsnomis įvardijamas simbolis aiškinamas taip: „Jaunosios Lietuvos“ ženklas – Trys Liepsnos. [...] Kokia yra šio ženklo prasmė? Trys Liepsnos yra senas istoriškas saulės ženklas. Jis reiškė amžinybę. Kaip Sąjungos ženklo, Trijų Liepsnų prasmė yra tokia: 1. Trys Liepsnų šakos – trys Lietuvos dalys, 2. Liepsnų visuma reiškia liepsnojančią jaunalietuvio Tėvynės meilę [...]“.

Šiuo metu Liepsnas savo simbolikoje naudoja Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga (LTJS), kuri, nors ir sukūrusi kai kurias savo pačios simbolikos detales, trišakį liepsnų spalvos ženklą išlaikė nepakitusį.

Pagrindinį savo simbolį LTJS aiškina panašiai kaip jį kadaise interpretavo tarpukario bei atsikūrę jaunalietuviai.

Apie savo simboliką LTJS rašo: „LTJS atributikoje figūruojantis trijų liepsnelių sukūrėlis simbolizuoja Didžiąją Lietuvą, Mažąją Lietuvą bei Žemaitiją. Istoriškai bei kultūriškai susijusią ir nedalomą mūsų tautos žemę. Trys liepsnelės – trys regionai – susijungia į amžinai besisukantį ir tobulą ugnies ratą, degantį kiekvieno lietuvio širdyje. Ugnis lietuviams buvo šventa, todėl tikimės, jog tokia simbolika suteiks mums stiprybės ir ištvermės mūsų kelyje. Skaičius trys – taip pat dažnai pasitaikantis šventas ir tobulas simbolis lietuvių mitologijoje, o amžinai besisukantis sūkurys – nenutrūkstamas ryšys tarp visų lietuvių, kada nors gyvenusių ir gyvensiančių šioje lietaus žemėje. Tai tradicijos, papročiai, tautosaka ir bendra lietuviška savimonė, kurią mes siekiame atgaivinti ir pažadinti“.

Kaip matome, šioje interpretacijoje susipina daugybė archajiškų, mitologinių bei sakraliųjų gelminio simbolizmo motyvų, šaknys kurio kyla iš pačių žiliausių bei slapčiausių baltiškosios, indoeuropietiškosios ir netgi bendros pasaulinės simbolikos klodų. Tad trumpai panagrinėkime simbolinius dinamiškojo trišakio ženklo motyvus, raskime jo analogijų istorijoje bei pasistenkime nušviesti pačias bendriausias jo prasmes.

Trišakis, dinamiškas kryptingai laužtų, užlenktų arba spirale suvytų sparnų motyvas šių dienų simbolikos žinovų paprastai yra vadinamas triskeliu arba triskelionu, tai verčiant iš graikų kalbos reiškia „trikojį“.

Europoje šis ženklas žinotas dar priešistorėje. Jis buvo ganėtinai populiarus senosiose Viduržemio jūros civilizacijose, taip pat tarp senųjų keltų genčių. Kiek kitais pavidalais triskelis sutinkamas germanų mene, visiškai tikėtina, kad buvo žinomas baltams bei kitoms Senosios Europos kiltims. Trišakis simbolis raižytas ant šventųjų akmenų ir uolų, jis puikavosi ant keltų karių šalmų, senovinių graikų monetų bei įvairių tautų papuošalų. Vėliau triskelis pateko į heraldiką (LDK stilizuotą triskelį savo herbe naudojo Radvilos) ir netgi pradėjo atsispindėti krikščioniškame bažnyčių mene bei architektūroje.

Absoliuti dauguma simbolikos tyrinėtojų triskelį priskiria itin archajiškai soliarinių simbolių grupei bei laiko jį giminingu svastikai - plačiai žinomam saulės šviesos, ugnies, pilnatvės bei palaimos ženklui. Būtent dėl grafinio bei reikšminio panašumo į svastiką, triskelis neretai vadinamas trišake, trikampe arba trijų spindulių svastika. Kaip ir svastikoje, kryptingai lenkti triskelio sparnai teikia jam dinamiškumo bei amžinojo sukimosi prasmę, tačiau, skirtingai nuo svastikos, triskelio grafika tiesiogiai nurodo į trejybę tam tikroje kompleksinėje vienybėje.

Ženklo trejybiškumas ir jo prasmė gali būti aiškinama skirtingai, priklausomai nuo interpretuojančiojo bei jo asmeninio simbolinės kalbos supratimo gelmiškumo, tačiau pačias pagrindines prasmes galima būtų paminėti.

Kadangi triskelis visų pirma yra kintantis dangumi keliaujančios saulės simbolis, tai trys ženklo sparnai gali būti susieti su saulės patekėjimu, aukščiausių jos tašku vidurdienio danguje bei laida. Kaip trišakė svastika sukasi apie save, taip ir saulės pozicijos pastoviai keičia vieną kitą. Šiuo atveju trejybė gali būti vertinama ir kaip amžinasis praeities, dabarties bei ateities sąryšis, kuomet veikiant amžinajam Visatos virsmo principui ateitis taps dabartimi, dabartis taps praeitimi, o praeitis (galbūt tik kitomis formomis) atgims ateityje. Ši virsmą galima vertintą ir per amžiną gimimo, gyvenimo, mirties kaitos prizmę.

Archajiškame mitologiniame lygmenyje trišakė svastika sieta su trimis pagrindiniais Būties medžio lygmenimis: aukštesniuoju pasauliu, žemiškuoju pasauliu bei požemio pasauliu, kurie savo ruožtu taip pat gali būti susieti su trimis žmogaus sąmonės lygmenimis. Čia būtina atkreipti dėmesį į labai svarbią mitologinės indoeuropietiškosios trejybės reikšmę, tačiau prie jos dėl vietos stokos nesustokime.

Paveikslėlis

Vertinant panašios simbolikos prasmę, labai svarbu suvokti, atrodytų, skirtingų aspektų (trišakės svastikos sparnai) vienybės principą (pats ženklas), kuriame kiekvienas lygmuo, pats būdamas iš dalies savarankiškas, neatsiejamai susijęs su visais kitais lygmenimis bei simboliniais komponentais, be kurių jo paties egzistavimas tarytum praranda prasmę. LTJS simbolikoje tai įvardinta gražia trijų istorinių lietuviškų žemių vienybe, tačiau kiekvienas Lietuvos patriotas šiame ženkle gali atrasti ir asmeniškesnes prasmes, savuosius vertinimo lygmenis, tai ir daro Tris Liepsnas perspektyviu, amžinai jaunu ir kaskart atsinaujinančiu, vis naujomis bei gilesnėmis prasmėmis nuolat įsižiebiančiu ženklu.

Trišakėje mūsų tautinių judėjimų svastikoje ypač pabrėžta ugnies simbolika, tai matyti lietuviškame jos pavadinime bei liepsningoje sparnų stilizacijoje. Nors pats triskelis jau savaime susijęs su saule bei ugnies stichija, tačiau simboliniame lygmenyje ugnis vertinama kaip nenuilstančios kovos, atsinaujinimo per apsivalymą, pakylėtos dvasios, ryžto, narsos bei idealizmo išraiška. Taip pat ji simbolizuoja amžinybę, protėvių atminimą bei sąryšį tarp kartų. „Ugnis – tai fizinė liepsnojančios dvasios išraiška“ - taip ugnies prasmes apibūdino simbolikos tyrinėtojai.

Visą tai liudija gilų lietuvių nacionalistų pasirinktos simbolikos archajiškumą, prasmingumą bei jos reikšmių daugialypiškumą, kurios tik pačiais bendriausiais bruožais buvo nušviestos šioje nedidelėje apybraižoje. Bet kuri simbolika, juolab tokia kaip aptariamoji, turi kur kas daugiau prasmių nei galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, todėl tenka palinkėti naujai pažvelgti į trišakę Trijų Liepsnų svastiką, vėl ir vėl atrandant vis naujas jos prasmes.

2011 m. vasaris. Straipsnis publikuotas LTJS leidinyje „Jaunimo ugnis“

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2011 ... kos-prasme

Žygeivis
2012-03-21 16:47


Manau, jog kalbant lietuviškai nevertėtų naudoti tarptautinį terminą "Svastika" (kilusį iš sanskrito), nes mes turime savus senus lietuviškus žodžius "švaistikis", "sukutis", "sūkurėlis".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Kov 2012 18:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos simbolika


http://tautosjaunimas.lt/lietuviu-tauti ... simbolika/

Paveikslėlis

Mūsų organizacijos simbolika – tautišką prasmę ir ilgą, tarpukario tautininkus siekiančią, istoriją turinti atributika.

LTJS atributikoje figūruojantis trijų liepsnelių sukūrėlis simbolizuoja Didžiąją Lietuvą, Mažąją Lietuvą bei Žemaitiją. Istoriškai bei kultūriškai susijusią ir nedalomą mūsų tautos žemę.

Trys liepsnelės – trys regionai – susijungia į amžinai besisukantį ir tobulą ugnies ratą, degantį kiekvieno lietuvio širdyje. Ugnis lietuviams buvo šventa, todėl tikimės, jog tokia simbolika suteiks mums stiprybės ir ištvermės mūsų kelyje.

Skaičius trys – taip pat dažnai pasitaikantis šventas ir tobulas simbolis lietuvių mitologijoje, o amžinai besisukantis sūkurys – nenutrūkstamas ryšys tarp visų lietuvių, kada nors gyvenusių ir gyvensiančių šioje lietaus žemėje. Tai tradicijos, papročiai, tautosaka ir bendra lietuviška savimonė, kurią mes siekiame atgaivinti ir pažadinti.

Paveikslėlis

Šalia trispalvės Lietuvos vėliavos mūsų simbolikoje matoma ir kita trijų spalvų juosta (žalia, balta ir raudona). Tai istorinės Mažosios Lietuvos spalvos.

Paveikslėlis

Ši lietuviška žemė ilgus amžius buvo atskirta nuo savo kamieno bei iškentė klaikius istorijos išbandymus, tačiau padovanojo Lietuvių tautai eilę didžių žmonių, dirbusių ir kovojusių už mūsų Lietuvą, bendrą didingą mūsų istoriją bei kultūrą. Niekada nepamiršime šios lietuviškos žemės, visada ją nešiosime savo širdyje.

Mūsų organizacijos spalva – balta. Ji simbolizuoja tyrą ir dorą idėją, nesuteptą ir nesugadintą žmogų, švarią ir vieningą mūsų tautą ir valstybę. Dorą ir kilnų lietuvį gyvenantį lietuviškoje Lietuvoje, kartu su bendrą europietišką paveldą puoselėjančia broliškų Europos tautų šeima.

LTJS turi savo vėliavą. Vėliava naudojama tik tuomet, kai organizacija kur nors oficialiai dalyvauja.

Paveikslėlis

Sąjungos nariai turi uniformas, kuriomis pasipuošia tik oficialiuose renginiuose, minėjimuose, šventėse.

Mūsų organizacijos šūkis:

Ne rytams ar vakarams, Lietuva – Lietuvos vaikams!


Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 6 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007