Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Geg 2024 14:28

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 29 Lap 2006 01:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
*********************************************************************************************

                                                   Mindaugas

   Lietuvių žemes į valstybę sujungė Mindaugas (apie 1240–1263). Kai kurių istorikų nuomone, jau Mindaugo tėvas (vėlyvi šaltiniai vadina jį Ringaudu) buvo suvienytos Lietuvos valdovas. Bet greičiausiai jis buvo tik Lietuvos žemės siaurąja prasme (tarp Nemuno ir Neries) kunigaikštis.

    Mindaugas galėjo paveldėti šios žemės kunigaikščio valdžią ir, ja remdamasis, apie 1240 sujungti visą Lietuvą.

    1251 Mindaugas apsikrikštijo, ir Romos popiežius Inocentas IV suteikė jam karaliaus titulą. Jis buvo karūnuotas 1253 vasarą (Valstybinės šventės). Popiežius patikino, kad karaliaus karūna Mindaugo šeimos nariams taps paveldima. Karaliaus Mindaugo valdžią sankcionavo Europos universalioji jėga – Katalikų Bažnyčia, Lietuvos valstybė. Jis tapo Europos valstybių ir jų valdovų sistemos dalis.

   Iš trijų Mindaugo žmonų žinoma tik Morta. Jis turėjo ne mažiau kaip tris sūnus ir dukterį. 1263 sąmokslininkai Mindaugą ir du jo sūnus nužudė.

    Valdžią paėmęs (1263–1264) pagonis Mindaugo seserėnas Treniota karaliaus titulo nepaveldėjo. Juo nepasinaudojo ir stačiatikiai Lietuvos valdovai – Treniotą nuvertęs vyriausiasis Mindaugo sūnus Vaišelga (valdęs 1264–1267) bei Mindaugo žentas Haličo ir Voluinės kunigaikščio Danijilo sūnus Švarnas, valdžią perėmęs iš Vaišelgos, bet nevaldęs visos Lietuvos.

   1269–1282 Lietuvą valdė Kernavės kunigaikštis Traidenis. Jis išvedė kraštą iš suirutės ir sustiprino valstybę bei monarcho valdžią. Traidenis turėjo kelis brolius, bet jie sosto nepaveldėjo, o dukterį Gaudemundą jis ištekino už Mazovijos kunigaikščio Boleslovo II.


                                     Lietuvos karaliaus Mindaugo auksinis ženklas

Šaltinis http://www.bajorusajunga.lt/LBKSherbas.html

   LBKS   herbu buvo pasirinktas pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo auksinis ženklas (žiūr. svetainę http://www.bajorusajunga.lt/LBKSherbas.html ).


                             Dabartinis Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos herbas

                            Paveikslėlis


   Šis ženklas išgraviruotas ant švininės plombos, surastos Naugarde. Senosios Lietuvos istorijos tyrinėtojas akademikas Vladimiras Pašuta (1918 - 1983) rašė: "Naugarde surastas švino antspaudas (15 -16 mm) diametro, kurio vienoje pusėje yra užrašyta "МЬНГДОВЬ ", kitoje pusėje - ženklas , panašus į apverstą raidę M su kryžiumi viršuje. Galimas daiktas, jog jis priklausė didžiojo kunigaikščio rusų valdoms ir priminė Lietuvos vietininkų Kijevo ženklą" (V.Pašuta Lietuvos valstybės susidarymas, Vilnius, 1971 m. psl. 224).

   Šią mintį cituoja istorikas Domas Butėnas savo knygoje "Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinių ir visuomeninių institucijų istorijos bruožai XII - XVIII amžiuje", Lietuvos istorijos institutas, 1977 m. Tą pačią mintį gvildena ir žymiausias mūsų šalies heraldikos specialistas prof. Edmundas Rimša.

   Kai kurie istorikai teigia, kad šis Mindaugo ženklas, kaip ir kitų mūsų senolių nuosavybės pažymėjimo ženklai labai primenantys Skandinavijoje ir kituose Europos kraštuose paplitusį rusų rašto grafinį raidyno piešinį. Yra sukurta apie šį ženklą graži legenda: apversta didžioji raidė "M" reiškia Mindaugo atsisakymą nuo pagonystės (jo atsivertimas prie Dievo), o viršuje kryžiaus ženkliukas reikštų Lietuvos I-ąjį krikštą. Mindaugas buvo karūnuotas 1253 metais popiežiaujant Inocentui IV-jam. Pagal to meto paprotį kiekvienas valdovas, siekiantis karaliaus vainiko, turėjo ne tik pats su savo artimaisiais pasikrikštyti, bet ir savo tėvonijoje pastatyti katedrą. Senuose dokumentuose išliko žinia, kad tokia katedra buvo pastatyta Vorutoje. Šiais laikais suradus pirmosios katedros liekanas Vilniaus Arkikatedros požemiuose, dauguma įžymių mokslininkų linkę manyti, kad paminėta metraščiuose Vorutos pilis tai mūsų sostinė Vilnius.

Skulptorius prof. dr. Konstantinas Bogdanas

Plačiau apie Lietuvos bajorų heraldiką žiūrėti -

http://www.bajorusajunga.lt/heraldika.html

*********************************************************************************************


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007