Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 19:55

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 03 Lap 2012 22:15 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 29 Bal 2011 03:13
Pranešimai: 140
Miestas: Vilnius
Raudonųjų nacių nusikaltimai šimteriopai didesni nei rudųjų nacių nusikaltimai


Šią žinutę platinu, nes vėl matau ponaičio E.Zingerio riebią fizionomiją Seime. Mano informacija nepadeda jį pašalinti iš komisijos nacių sovietų nusikaltimams vertinti "komisijos" pirmininko posto. Gėda lietuviams.

Gal galėtumėt šią mano žinutę persiųsti kitiems - manau svarbu pasidalinti mintimis apie tragišką situaciją, tiriant RAUDONŲJŲ NACIŲ nusikaltimus Lietuvoje?

Skleisdamas informaciją, kurios tautiečiai negaus be mano pagalbos, atlieku visuomenės švietimo funkciją, kas yra svarbu siekiant pakelti visuomenės informatyvumą, ją padrąsinti.

Engiamos tautos įprotis "drebinti kinkas" (Vincas Kudirka) yra gėdingas, tetervinų būdas išvengti nemalonumų, nematyti žudomos tautos. Tokiems karjeros invalidams linkiu prisikelti iš numirusių...

1.Svarbu. Kodėl "komisija" nutyli RAUDONŲJŲ NACIŲ NUSIKALTIMUS?

"Tarptautinė komisija", nacių-sovietų režimų nusikaltimams vertinti, tapo pasaulinės Holokausto industrijos (Norman Finkelstein) dalimi, raudonųjų nacių (NKVD-KGB) propagandistais.

Komisija neįgali, nes "pirmininkas", seimo narys E.Zingeris, yra stribo, lietuvšaudžio Mykolo Zingerio sūnus.

Sūnus, slėpdamas siaubingus tėvo nusikaltimus, kabina makaronus kraujuojančiai lietuvių visuomenei, vagia Lietuvos istoriją.

Lietuvių tautos genocido, masinių žudymų neigimas yra toks pats nusikaltimas, kaip ir žydų holokausto neigimas.

Raudonieji naciai po 1945 metų Lietuvoje sunaikino per milijoną lietuvių. Komisija sąmoningai nutyli RAUDONUOSIUS NACIUS (NKVD-KGB, 50 proc.žydų tautybės darbuotojų), kurie sunaikino šimteriopai daugiau nekaltų sielų nei rudieji naciai.

2. ARVYDAS DAMIJONAITIS, Vilnius, Komisijai okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Gedimino pr.11, LT- 01103, Vilnius,

PAREIŠKIMAS


2012-05-30,Vilnius

Dėl komisijos pirmininko Emanuelio Zingerio netinkamumo šioms pareigoms užimti


Klastodami Birželio 23 sukilimo istorines aplinkybes, (NKVD-KGB, 50 proc. žydų tautybės vadovai) įvykį 1941 birželio 26 d. Kauno garažėlyje šventvagiškai pristato kaip antižydišką sukilusių lietuvių akciją.

Neišdegė (žiūr. internete - IRENA TUMAVIČIŪTĖ "Lietuvių šmeižtas.").

Įrodyta, kad NKVD-KGB, "raudonųjų nacių" pateiktos minėto "Kauno garažėlio" nuotraukos klastingai sumontuotos, dokumentai sufabrikuoti.

Okupantams būtinai reikėjo apšmeižti birželio 23 sukilimą, kurio metu antrą kartą buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė (pirmą kartą - vasario 16,1918).

Per tragišką sukilimą žuvo apie 2000 lietuvių - baltaraiščių sukilėlių - idealistų.

Deja, LR Seimo narys Emanuelis Zingeris ištikimai palaiko NKVD-KGB, "raudonųjų nacių" okupacinę propagandą, lietuvių šmeižtą, pasisako prieš birželio 23 sukilimo metinių minėjimą, neigia lietuvių heroizmą, pasiaukojimą sukilimo metu, tuo klastoja, VAGIA Lietuvos istoriją, žemina genocidą patyrusią lietuvių tautą.

Neužmirškim istorinių sukilimo aplinkybių.

Birželio 23 sukilimo išvakarėse, 1941 birželio 14 dieną, "raudonieji naciai" užkalė pagal oficialius „duomenis“ 17,6 tūkstančio lietuvių (dauguma jų - lietuvių inteligentai) specialiuose mirties traukinio vagonuose.

Sušalusius į ledą lavonus iškrovė prie Laptevų jūros, galvų skaldytojai suknežino galvas, kad "litovcai" neatgytų.

1941 metais, birželio 14 d. Mykolas Zingeris, minėto E.Zingerio tėvas, kartu su kitais okupantais-enkavedistais, aktyviai dalyvavo Alytaus gyventojų naikinimo akcijose, gyventojus - inteligentus (mokytojai, kultūrininkai, teisėjai ir t.t.), pakraunant į geležimi kaustytus mirties traukinio vagonus (žiūr. "TAUTŲ TĖVO KARALYSTĖJE", Memuarai, sudarė Albinas Masaitis, Kauno "Šviesa", 1991.).

Memuaruose pateiktas okupantų represuotos, mokytojos alytiškės Albinos Šapokienės liudijimas "Svetur ir namie", kuriame aprašytas siaubingas 1941 birželio 14 okupantų enkavedistų ir jų parankinio Mykolo Zingerio siautėjimas Alytaus miestelyje.

Archyvinių dokumentų kopijos apie sovietinių okupantų aktyvistą Mykolą Zingerį yra atspausdintos 2011-09-23 "Lietuvos aidas" laikraštyje.

Pateikti dokumentai liudija, kad Mykolas Zingeris siautėjo ne tik Alytuje, bet ir "dalyvavo operacijose prieš buržuazinius nacionalistus Marijampolės (Kapsuko) apskrityje", t.y. nebuvo eilinis "enkavedistas".

Tragiškas Lietuvai, paradoksalus faktas - enkavedisto Mykolo Zingerio sūnus Emanuelis Zingeris yra komisijos, tiriančios sovietų - nacių nusikaltimus, pirmininkas.

Kalbama apie Seimo narį, kurio tėvas buvo stribas ir lietuvšaudys.

Būtent dėl to Tarptautinė komisija nacių ir sovietų okupacinių režimų nusikaltimams vertinti netraukė atsakomybėn šių nusikaltėlių.

Pavyzdžiui, vien 1951 m. rudens "trėmimui" (masiniam lietuvių žudymui) buvo pasitelkta 8000 stribų.

Būtina griežtai ir blaiviai apsispręsti dėl seimo nario E.Zingerio netinkamumo minėtoms pareigoms užimti.

3. Lietuvos pilietis L.Donskis savo "herojiškame pasakojime apie sąžinę", Delfi.lt, pasiūlė mano močiutei Sofijai Binkienei (poeto Kazio Binkio žmona) pastatyti paminklą.

Šis jo pasiūlymas, jo demagogiškų "filologiškų " samprotavimų apie J.Brazaitį kontekste, man priminė vieną personažą iš indiško filmo, kuriam vis kažkas įspirdavo į užpakalį, nes buvo vagis...

Melas - vagystė dvasiniame pasaulyje.

Antro pasaulinio karo metais mano močiutė Sofija Binkienė, mano mama Irena Damijonaitienė (ryšininkė su getu) slėpdavo geto žydus mūsų namuose Kaune.

S.Binkienės žentas Kęstutis Damijonaitis, VDU studentas, užsirišęs baltą raištį,1941 birželio 23 d. šturmavo rusų okupantų ginklų sandėlį Žaliakalnyje.

Prasidėjus siaubingai sovietinei okupacijai, raudonieji naciai (NKVD-KGB, 50 proc. žydų tautybės vadovų) Sofijos Binkienės sūnų pasodino į Lukiškių kalėjimą, po to išvežė į koncentracijos stovyklą.


Ką nutyli gudruolis L.Donskis?

Būtina pasipriešinti antilietuviškai rusiškų (ir donskiškų) spec tarnybų kampanijai, artėjant istoriniam birželio 23 sukilimo metinėms.

Kažkokie lietuvių ISTORIKAI mulkiai (iš sovietinės okupacijos paveldėjom) nustatė "žydšaudžių" pavardes, prieš pat minėtas metines.

Tai yra propagandinis triukas, nes sovietinės okupacijos metu milijonas lietuvių yra nužudyta. Taip vadinamų "žydų" tarpe buvo žudikų fanatikų, lietuvšaudžių (NKVD-KGB buvo apie 50 proc. žydų tautybės darbuotojų).

LIETUVIU TAUTOS BUDELIAI - žydų tautybės lietuvšaudžiai, sovietų saugumo karininkai, nuo 1945 metų vadovavo sunaikinant Lietuvoje per milijoną lietuvių.

Ne tik Lietuvoje siautėjo NKVD-KGB.

Pavyzdžiui, Holodomor metu buvo numarinta badu 11 milijonų Ukrainos valstiečių, tuo metu Kremliuje" darbavosi" 80 proc žydų tautybės Rusijos vadovų.

Štai kas organizavo lietuvių tautos naikinimą:

1. Berkovičius Levas Lazarevičius - saugumo papulkininkis, MGB Vilniaus valdyba.

2. Bidinskis Michailas Grigorjevičius - saugumo kapitonas, MGB A valdyba.

3 Blochas Gilelis - saugumo majoras, MGB 2N valdyba (kovos su partizaniniu judėjimu), gimė Biržuose 1908 m.

4. Breneris Moisiejus, gimė 1909 m. Utenoje, MGB tardytojas.

5. Demba Icikas, gimė 1901 m. Pumpėnuose, NKGB 2 sk.

6. Dušanskis Nachmanas, gimė 1919 m. Šiauliuose. MGB 2N sk. Patrauktas atsakomybėn už lietuvių tautos genocidą - SLAPSTOSI IZRAELYJE.

7. Faktorauskas Volfas, saugumo majoras, NKVD finansų viršininkas.

8. Feigelsonas Grigorijus, NKGB A skyrius.

9. Finkelšteinas Leonas, g. 1922 m. Kaune, NKGB operįgaliotinis.

10. Frenkelis Chaimas, g. 1921 m. Kybartuose, MGB Šiaulių sr. valdybos 2 sk.

11. Gamzė Chanonas, saugumo kapitonas.

12. Goldbergas Isakas, g. 1900 m. Vilniuje, saugumo kapitonas.

13. Grožnikas Giršas, g. 1918 m.Trakų apskr., NKGB polit.skyrius.

14. Kaplanas Maksas, saugumo majoras, MGB Kauno m.valdyba.

15. Karpis Nachemija, g. 1902 m. Merkinėje, NKVD administracijos sk.

16. Kerbelis Samuilas Abramovičius, saugumo papulkininkis MGB Kauno m. valdyba.

17. Klipaitė-Livinzonaitė Šeina, NKGB slaptasis skyrius.

18. Komodaitė Judita, g. 1906 m. Kėdainiuose, viena iš pirmųjų jau A.Sniečkaus vadovaujamo VSD darbuotojų. 1940 m. liepos mėn. grupės, parengusios vėliau nužudytų krikščionių demokratų sąrašą, vadovė.

19. Leščinskis Isakas, saugumo majoras.

20. Levitacas Faivas, g. 1913 m. Žagarėje, NKGB 4 sk.

21. Piščikas Borisas, saugumo kapitonas.

22. Plotkinas Leivikas Movševičius, saugumo leitenantas.

23. Rozauskas Eusiejus, saugumo papulkininkis, NKGB tardymo sk.viršininkas.

24. Slavinas Aleksandras, saugumo papulkininkis.

25. Štarkmanas Markas, saugumo papulkininkis MGB B skyrius.

26. Šulga Isakas, saugumo papulkininkis, MGB 5 skyrius.

27. Švarcmanas Danilas, NKVD 3 sk.

28. Todesas Danielius, saugumo papulkininkis.

29. Todesas Ruvinas, g.1917 m. Utenos apskr,. saugumo leitenantas. 1944.12.07 Lietuvos partizanų nukautas.

30. Vicas Jakovas, pulkininkas, NKVD Šiaulių apskr.viršininkas, trėmimų komisijos narys.

31. Vildikanas Kasrielis, NKVD slaptasis skyrius.

32. Vilenskis Moisiejus, NKGB tardymo dalies virš. pav.

33. Zaidenvurmas Izrailis Lazarevičius, saugumo leitenantas.

......................

Čia pateikta tik maža dalis išgamų-lietuvšaudžių pavardžių.


Arvydas Damijonaitis,
žydų gelbėtojos vaikaitis


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2013 02:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Bolševikas, stribas ir lietuviašaudys Mykolas Zingeris ir jo sūnūs - Seimo narys Emanuelis Zingeris bei jo brolis rašytojas Jaša Markas Zingeris


Archyvinių dokumentų kopijos apie sovietinių okupantų aktyvistą Mykolą Zingerį yra atspausdintos 2011-09-23 "Lietuvos aidas" laikraštyje.

Lietuvos aidas,
http://www.aidas.lt/lt/istorija/article ... mos-knygos

Istorija
09 23. Iš būsimos knygos


Seimo narys Emanuelis Zingeris ir jo brolis rašytojas Markas Zingeris, Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius, rengia spaudai atsiminimų knygą apie savo tėvą žinomą pedagogą, buvusį Kauno m. VIII vidurinės mokyklos direktorių Mykolą Zingerį.

„Lietuvos Aidas“ spausdina ištrauką iš knygos.


Archyviniai dokumentai byloja


Kauno m. VIII vidurinės (pamaininės) mokyklos

Direktoriaus Zingerio Mykolo, Jokūbo s.,

Personalinė autobiografija, atsiminimai


Aš, Zingeris Mykolas, Jokūbo, gim. 1918 m. gruodžio mėn. 5 d. Alytaus mieste, vokiečių kalbos mokytojo šeimoje. Ryšium su tuo, kad mano tėvas nuo jaunystės buvo kovingas ateistas, aš augau nuolatiniame konflikte su vietine žydų religine bendruomene. Mano jaunų dienų patirtį aš aprašiau straipsnyje „Kaip aš nustojau tikėjęs“ – „Kauno tiesa“, 23.XI.1958 m.

Vėliau, besimokydamas Kauno gimnazijoje (Šolom Aleichemo v.), aš pažangių moksleivių įtakoje įstojau į Kauno laisvamanių draugiją, kurios būstinė tuomet buvo Žemaičių g-vė 3. Kaip atsimenu, draugijos narių tarpe radau bendraminčius ir draugus, kurie padėjo man apsispręsti, surasti artimą mano jaunatviškai dvasiai ideologiją.

Čia susipažinau su Malinausku Povilu, Petru Cvirka, Montvila, Šmuilovu ir kitais draugais, turinčiais tvirtą, gyvenimo buržuazinėje santvarkoje iškaltą pasaulėžiūrą. Čia, draugijos būstinėje, užvirdavo gyvos diskusijos visokiais aktualiais klausimais. Vulgarus ateizmas pavirsdavo į tvirtą materialistinę pasaulėžiūrą, revoliucinė teorija kvieste kvietė prie veiklos.

1937 metais artimiausias mano draugas tapo Povilas Malinauskas (organizavo vieną iš pirmųjų partizanų būrių Kauno m., žuvo 1942 m. Kaune, prie Kampo gatvės). Jis dažnai rasdavo prieglobstį mano bute, kur slėpdavosi nuo žvalgybos.

Jo nurodymais aš dažnai vykdydavau įvairias smulkias revoliucines užduotis. Pavyzdžiui, kai lenkai buvo internuoti Birštone, aš nuvažiavau į Birštoną su tikslu nupirkti nuo lenkų karininkų nuslėptus ginklus ir šaudmenis.

Didelę įtaką man turėjo visapusiškai paruoštas marksistas Jacovskis E. (Dirba Aukščiausioje LTSR taryboje, prezidiume), kurio namuose aš susipažinau su populiariu anais laikais J. Stalino veikalu „Leninizmo pagrindai“.

1935 m. draugas Šmuilovas mane atsivedė pirmą kartą į revoliucinio jaunimo išvykas. (Šmuilovas žuvo IX forte). Niekuomet neišblės mano atmintyje mūsų vadovės drg. Šmerkovičienės (dirba Centr. bibliotekoje) paveikslas.

Čia, tose išvykose, mes grūdinomės būsimai žūtbūtinei kovai, skaitydami apie Gavrošą ar Paryžiaus Komuną. Apie Karolį Požėlą ir Mickevičių Kapsuką, čia mes dainavom ugningas revoliucines dainas, čia mes skaitėm J. Paleckio knygą „TSRS mano akimis“.

Kai kada pas mus atsilankydavo prityrę kovotojai už darbo žmonių teises ir atpasakodavo mums apie revoliucinį darbo žmonių judėjimą visame plačiame pasaulyje.

Visi mes, dalyvavę išvykose, aktyviai rinkom lėšas MOPRui ir vykdėme revoliucinę agitaciją jaunimo tarpe.

Kaip atsimenu, vieną iš pirmųjų man pavyko įtraukti į komjaunimą S.Kancediką (pulkininkas, kariniame komisariate Vilniuje).

Man padėdavo platinti atsišaukimus mano pusbroliai Zingeris Mendelis (Vilniuje) ir Zingeris Nojus (Vilniuje).

Tuo tarpu mano tėvas, išnuomavęs mebliuotus kambarius pas namų savininką Rumšiskį, įrengė III kl. viešbutį, kurį pavadino „Komercija“. Tai buvo Laisvės al. 49.

Čionai viešbučio palėpėje aš, drg. Bederis (dirba LTSR Centriniam Archyve), Buršteinaitės (nežinau likimo) spausdinome šapirografu atsišaukimus. Koks buvo mūsų džiaugsmas, kai pavyko pagaminti Giedrio ir Greifenbergerio nuotraukų fotokopijas.

Čia revoliucinių švenčių metu mes leisdavom karvelius su raudonais kaspinais iš viešbučio lango, kuris išeidavo į miesto sodą. Šapirografą mes gavom iš partijos parajonio komiteto nario (kaip paskui sužinojom) drg. Volfsono, vardo nebeatsimenu, žinau tik, kad kovojo 16 Lietuviškosios Divizijos 156 pp. gretose ir žuvo fronte.

Kaip teko sužinoti iš vietinės gyventojos (Tamaros Bartusevičiūtės, Laisvės 89), ardant namo Laisvės 49 stogą buvo rastas šapirografas, kur jį dėjo, neatsimenu. Tuo metu viešbučio palėpėje vykdavo ir mūsų kuopelės susirinkimai.

Dažnai kuopelės nariai susirinkdavo dabartinėje Požėlos gat. ar Vilniaus gat., kiemą galėčiau reikalui esant atpažinti. Čia mes mokėmės ir konspiracijos taisyklių, čia numatydavom kovinius uždavinius komjaunuoliams.

Kaip atsimenu, mums, jaunuoliams, paliko neišdildomą įspūdį savo logišku mąstymu ir revoliuciniu nuoseklumu seni kovotojai už darbo žmonių teises: Zimanas G. („Tiesos“ redaktorius), Bordonaitė (teko lankytis namuose, Vilijampolėje).

Jie dažnai sulaikydavo mūsų jaunatviško temperamento pasireiškimus ir pamokydavo, „kas galima ir kas dar per anksti daryti“. Jie kritikavo endekiškas ir anarchistines tendencijas, kurios pasireikšdavo dar neprityrusio jaunimo tarpe. Jie rodydavo tikrą revoliucinį kelią.

Kaip atsimenu, gavę atsišaukimus, komjaunimo CK, „Tiesą“, „Šluotą“ ir kt. spaudą, mes išnuomodavom valtelę prie perkėlos (Nemuno g-vėje) ir plaukdavom prie Medžio apdirbimo fabriko ir malūnų, Aleksote, kur tamsos prieblandoje išplatindavom atsišaukimus; literatūrą, kiek atsimenu, gaudavom irgi iš drg. Volfsono ar atsinešdavo vyresnioji Buršteinaitė Zelda, kuri ėjo sekretorės pareigas.

Mums dažnai skaitydavo „tarptautinę padėtį“ žmogus, kurį mes vadindavom „studentu“. Jis buvo labai užkonspiruotas, ir man atrodo, kad jis atvyko iš Tarybų Sąjungos. Atsimenu, kad jis turėjo trumpai nukirptus plaukus ir buvo tuomet 26 metų amžiaus (maždaug). Taip iki šiol jo pavardės nesužinojau.

Revoliucinis jaunimas dažnai rinkdavosi pas Jacovskius. Ši šeima buvo žinoma savo revoliucinėm tradicijom. Čia susitikdavo tuomet dar jauni drg. drg. Atamukas (dirba Vilniuj), Zelianskis (Vilniuje), Vaserdamas (Vilniuje), Goldas (Vilniuje), Zeisas (Vilniuje).

Čia, pas Jacovskius, mes rasdavom reikalingą mums revoliucinę literatūrą, čia rasdavom tą dvasinį peną, kuris taip mums buvo reikalingas anais tamsios buržuazinės reakcijos laikais. Čia aš rasdavau visus atsakymus, kurie kildavo man rišant revoliucinę teoriją su gyvenimo praktika.

1938 metais mus su Povilu Malinausku rišo stipri draugystė; kartą mes surengėme pasikalbėjimą priemiesčio traukinyje, kuris, rodos, vyko į Jonavą.

Pasikalbėjimas buvo apie buržuazinį nacionalizmą ir tikrąją tautų draugystę.

Povilui pavyko gyvais pavyzdžiais įrodyti, kaip tautininkai skaldo darbininkų judėjimą, prisidengiant nacionalistinėmis frazeologijomis.


Tuo laiku į vagoną prasistūmė du policininkai ir mėgino mus sulaikyti.

Tik dėka Jonavos „stalių“ mums pavyko pabėgti, nušokant nuo pilnam greityje riedančio traukinio, policininkai nepajėgė prasiskverbti pro gyvąją žmonių užtvarą.

Dažniausiai Malinauskas P., aš ir jo žmona Emilija dalyvavom darbo žmonių demonstracijose. Atsimenu dvi stambesnes, kurios įvyko susiremiant su policija: tai demonstracija prie Tarybinės ambasados ir darbo žmonių demonstracija prie Profsąjungos Rūmų. Ypatingai liko atmintyje išardytos grindys ir plytų krūva prieš policiją prie Profsąjungos Rūmų, kur ir aš buvau pavaišintas „bananu“.

Lietuvos Komunistų partija per dvidešimt metų sunkiomis pogrindžio sąlygomis vadovavo liaudies išsivaduojamai kovai. Ji stiprino ryšius su liaudimi, stiprino darbininkų ir valstiečių sąjungą ir ruošė darbo žmonių mases sprendžiamiems mūšiams.

Darbo žmonių padėtis Lietuvoje, ypač ekonominės krizės metais, 1930–1933, buvo sunki. 1935 m. kilo didelis valstiečių streikas. Dar labiau buržuazinę Smetonos vyriausybę sukrėtė 1936 m. visuotinis politinis streikas. Gyventojų nepasitenkinimą didino antinacionalinė vyriausybės politika, ypač po 1938 m. Lenkijos imperialistų ultimatumo.

Tas nepasitenkinimas pasiekė kritišką ribą, kai, metams praėjus, fašistai atidavė Hitleriui Klaipėdą. Liaudis suprato, kad Smetonos valdžia išdavė nacionalinius Lietuvos interesus.

1939 m. kovo mėnesį, netekus Klaipėdos krašto ir prasidėjus karui Europoje, Lietuvoje atsirado nauji ekonominiai sunkumai. Nepasitenkinimas apėmė plačias liaudies mases. Išaugo komunistų vadovaujamo Liaudies fronto revoliucinė agitacija.

Vasario mėnesį 2000 Kauno bedarbių surengė protesto demonstraciją prieš darbo užmokesčio viešuosiuose darbuose sumažinimą. Padėtį sunkino labai netikra Lietuvos tarptautinė padėtis. Vokietija okupavo Daniją, Norvegiją, Olandiją, Belgiją, Liuksemburgą. Jos divizijos įsiveržė į Prancūziją, sumušė anglų kariuomenę Europos žemyne ir jos likučius per Diunkerką išvijo iš Kontinento į Angliją. Lietuvai grėsė hitlerinė okupacija.

Tokiu lemtingu momentu tarybinė liaudis ištiesė Lietuvos darbo žmonėms pagalbos ranką. Tarybų Sąjunga, kurios karinės bazės jau buvo Lietuvoje (pagal 1939 m. spalio 10 d. sutartį), užtikrindama su Lietuva pasirašytąją savitarpio pagalbos sutartį, davė savo ginkluotosioms pajėgoms nurodymą ir Tarybinė armija įžengė į Lietuvą anksčiau negu Smetonos kviečiami hitlerininkai spėjo įsiveržti (Smetona per savo žvalgybos viršininką Povilaitį, nuvykusį į Berlyną 1940 m. vasario mėnesį, prašė Hitlerį paimti Lietuvą į savo protektoratą).

Kaip tik atsakingą Lietuvai laikotarpį, kai mūsų mažos Tėvynės likimas buvo, kaip sakoma, pastatytas ant kortos, aš kartu su kitais kauniškiais gavau iš komendantūros mobilizacinius šaukimus; kokios nuotaikos vyravo mobilizuotų tarpe, kai liaudies gelmėse kilo pasipriešinimo judėjimas prieš fašizmą, apie revoliucinį pakilimą Kauno aviacijos mobilizuotų kareivių tarpe aš noriu papasakoti, remiantis mano paties atsiminimais.

1939 metais Lietuvos darbo žmonės buvo sukrėsti sandėrio su fašistine Vokietija, kuriuo Smetona atidavė Klaipėdos kraštą Hitleriui. Smetoninės politikos „populiarumas“ aiškiai pasireiškė tuomet, kai vietinė buržuazija, pabūgusi Tarybinės Armijos priartėjimo prie taip vadinamos „nepriklausomos“ Lietuvos sienų, maldaute maldavo Smetoną paskelbti mobilizaciją. Tais laikais Tarybinė Armija prijungė prie gimtinės teisėtai Rusijos federacijai priklausančias Vakarų Baltarusijos žemes.

Lietuvoje buvo paskelbta mobilizacija.

Aš ir tūkstančiai kitų Kauno piliečių buvom apvilkti žaliomis uniformomis, tačiau nors mes ir buvom apvilkti žaliai – mūsų širdys degė neapykanta fašizmui, tiems, kurių darbeliai Lietuvoje ir Reiche mums buvo gerai žinomi iš komunistinės literatūros, kuri tuo laiku buvo plačiai skleidžiama gyventojų tarpe.

Kaune, Fredoje, II aerodromo kuopoje, į kurią patekau po mobilizacijos, susitikau su savo draugu Povilu Malinausku, spaustuvės darbininku, kurį pažinojau kaipo aršų kovotoją prieš fašizmą.

Tais laikais Malinauskas dar nebuvo Komunistų Partijos narys – jis priklausė socialistams revoliucionieriams, bet, kaip aš paskui sužinojau, jis palaikė glaudžius ryšius su komunistais ir platindavo komunistinę literatūrą.

Malinauską gerai pažinojau, nes jis, besislapstydamas nuo fašistinės žvalgybos, rasdavo prieglobstį mano bute. Revoliucinių švenčių metu mes leisdavome iš mano buto lango karvelius su raudonais kaspinais.

Toje pačioje aerodromo kuopoje mes sutikome kitus kauniškius pažįstamus: Dobrovolskį P., Prošinską M., Banką A., Apolianskį J. ir kt., su kuriais, apsvarstę padėtį, nutarėme susiorganizuoti į kareivių kuopeles kovai prieš fašizmą.

P. Malinauskas, gavęs leidimą išeiti į miestą, atsinešė proklamacijų. Kaip šiandien atsimenu šiuos žodžius, kurie amžiams įstrigo į mūsų atmintį:

„Draugai kareiviai,

Neleiskit suvedžiojami savo fašistinių karininkų! Jūs mobilizuoti prieš Tarybų Sąjungą! Smetona nori Jus panaudoti kaipo patrankų mėsą prieš pirmąją pasaulyje socializmo šalį – Tarybų Sąjungą.

Visas jėgas kovai prieš Lietuvos fašistinę valdžią ir pakilusį virš Lietuvos pavojų – hitlerinės okupacijos pavojų.”

Taip Komunistų partija, CK perspėjo mus apie gresiantį pavojų.

Mes pradėjome veikti: organizuoti kareivių kuopeles kovai prieš fašizmą. Prie mūsų prisidėjo drg. drg. Kosiakas P., Vetlovas S., Smirnovas D., Cijūnėlis P. (visi jie gyvi ir gyvena Tarybų Lietuvoje, ir daug kitų draugų).

Kauno Fredos aviacijos padalinyje buvo sudarytos kareivių kuopelės. Tarp mobilizuotų kareivių buvo daug ir prijaučiančių, kurie žinojo apie mūsų veiklą ir padėdavo reikalui esant. Man įstrigo atmintin mobilizuotas studentas varpininkas–liaudininkas Vaitkevičius L. /dirba Kauno radijo gamykloje/ ir kt.

Mes pajutome, kad plačiųjų kareivių masių tarpe mūsų veikla turi pritarimą. Malinauskas mus perspėdavo, kad veikti reikia atsargiai. Mums prijaučiantieji draugai, kurie dirbo štabe, mus perspėjo, kad kuopelių kovai prieš fašizmą veikla pastebėta ir kad karinės žvalgybos (aviacijos pad.) kapitonas Drunga J. seka visus įtariamuosius.

Nors Lietuvos Komunistų Partija buvo pogrindyje, bet jos įtaka ir veikla buvo tiesioginė kareivių pasipriešinimo judėjimo įkvėpėja ir vadovas. Kaip aš paskui sužinojau, Malinauskas P. visus nurodymus ir pogrindinę literatūrą gaudavo per partijos parajonės komiteto atstovą drg. Volfsoną J. (žuvo fronte, kovojo 16-tos Lietuviškosios Divizijos 156 p.p. eilėse). Jį mes, kareiviai, dažnai matydavome su dviračiu prie kareivinių, kur jis ilgai kalbėdavosi su Povilu ir kitais mums nepažįstamais draugais.

Nors kuopos vadas kapitonas Naujokas J. aviacijos generolo Gustaičio nurodymu pats, kai mūsų nebūdavo kareivinėse, kratė mūsų čiužinius ir asmeninius daiktus, bet „aukų“ tuo tarpu dėl mūsų neatsargumo nepasitaikė.

Susirinkimai vykdavo apleistame forte už Botanikos sodo, griovyje, anapus kareivinių arba restorane, esančiame kryžkelėje į Maistą, Fredą, Garliavą.

Restorano II aukšto šeimininkas mums išskirdavo kambarį. Pastatę kelias bonkas ant stalo, paruošę užkandį ir kortas, mes, pavojui esant, nekaltai „puotavome“. Nuo kareivinių iki kryžkelės buvo netoli, ir budintieji draugai, reikalui esant, mus perspėdavo, jeigu kuopoje būdavo naujienų... Čia, šiame restorane, ir buvo paruoštas veikimo planas.

Mes nutarėme apsiginkluoti ir pasipriešinti ginklu fašistams.

Hitlerio kariaunos pirmasis žingsnis per Lietuvos sieną būtų ir pirmasis žingsnis prie ginklų užgrobimo ir ginkluoto mūsų aviacijos padalinio išstojimo. Taip pačios liaudies gelmėse gimė pirmieji pasipriešinimo planai.

Valdžia, patyrusi apie mobilizuotų karių nuotaikas, nepatikėdavo mums kovinių šovinių. Mes žinojome, kad sandėliuose buvo gauta nauja karinė technika, kaip tais laikais moderniškas čekoslovakų kulkosvaidis „Brno“ ir kt. Tuos ginklus mums leisdavo tik valyti. Vienam iš mūsų draugų buvo pavesta nuodugniai susipažinti su tais ginklais, kad reikalui esant galima būtų pamokyti kitus.

Mes taip pat numatėme areštuoti sekančius karininkus: kapitoną Drungą J., kapitoną Naujokaitį St., bataliono vadą kapitoną Puodžiūną K., leitenantą Matulį P., seržantą Jankauską J. ir kt. reakcionierius.

Sekmadieniais, gavę leidimus išeiti į miestą, mes rinkdavomės pas Malinauską bute, esančiame Siūlų gatvėje, Šančiuose. Malinausko žmona stovėjo sargyboje, o mes skaitydavome nelegalią spaudą ir kalbėdavomės politiniais klausimais.

Tarp mūsų būdavo įvairių kairių krypčių atstovai – nuo socialistų revoliucionierių iki komunistų. Komunistai nuosekliai aiškino savo pozicijas, įtikindami mus, kad Smetona su Lietuvos buržuazija kiekvienu momentu gali leisti Hitleriui okupuoti Lietuvą, kitaip sakant, pulti kruvinajam Hitleriui į glėbį.

Mes nutarėme, kad tokiu atveju mums lieka tik vienas kelias – ginklu priešintis fašistams ir susijungti su Raudonąja Armija.

Kaip prisimenu, Malinauskas P. mums aiškino, kas yra teisingas karas ir imperialistinis grobuoniškasis, kalbėjo apie karų esmę. Daug diskutavome apie anšliusą ir bendrai apie tarptautinę padėtį. Paskui, atėję į kareivius, mes skleisdavome politines žinias kareivių tarpe.

Tais laikais kareivių masė karštai diskutavo ir mes jautėme, kad reikalui esant dauguma eis su mumis. Vieną kartą mums posėdžiaujant griovyje už kareivinių, atbėgo Smirnovas, kuris tuo laiku buvo tarnyboje, ir pranešė, kad gautas įsakymas rinktis Aviacijos kino salėje.

Vadovybė, pajutusi kareivių nuotaikas, nutarė su mumis geruoju pasikalbėti. Mes su drg. Malinausku P. nutarėme, kad pribrendo laikas iškelti viešai klausimą, kuris domino visus ir lietė, ir nutarėme tuo susirinkimu pasinaudoti.

Susirinkime išstojo bataliono vadas kapitonas Puodžiūnas K. Šis garsiai rėkė apie tėvynės meilę, apie pareigą, apie kareivio garbę, apie bolševikus ir žydus, kurie drumsčia nuotaiką ir ardo drausmę.

Paminėjo apie atsišaukimus ir pagrasino „kirviu“ – tai buvo liūdnai pagarsėjęs kareivių tarpe VI forto pabaisa, viršila...

Po tos kalbos pasikėlė Povilas Malinauskas. Ramiu balsu jis garsiai klausia:

– Gal pasakysite, Tamsta vade, kodėl tada, kai lenkai skelbė ultimatumą, nebuvo mobilizacijos, kodėl ir prieš ką mus dabar mobilizavo? Ar ne prieš Tarybų Sąjungą?

Koks buvo mūsų nustebimas, kai kapitonas nutilo ir pagalvojęs staiga iššovė:

– Paklausk barzdilos (Smetonos) – geriau žino!

Kareiviai pradėjo šaukti, pasigirdo balsai – „Šalin fašizmą!“ Mes supratome, kad ir ne visi karininkai žino tos mobilizacijos prasmę.

Greitai po to susirinkimo mane ir Smirnovą pasodino į VI-tą fortą pas „Kirvį“. Maitino kas antra diena. Taip, atsimenu, ištisomis dienomis tekdavo sukti didelį ratą, kuris buvo vienoje iš forto kamerų. Rato girgždėjimas ištisomis dienomis nepaprastai veikė nervų sistemą, o naktimis kankino nemiga, nes ausyse skambėjo gaudesys.

Tai buvo viena iš „švelnių“ priemonių, išgalvotų „išradingo Kirvio“, dvasiniam kalinimui „nuraminti“. Po kiek laiko mus sugrąžino į kuopą.

Rimto apkaltinimo prieš mus sufabrikuoti dėl kaltinimo medžiagos stokos taip ir nepavyko.

Kai atvykome į kuopą, sužinojome, kad eilė draugų buvo demobilizuota. Tarp jų ir Povilas Malinauskas.

Mane, Cijūnėlį P., Apolianskį J., Banką A. ir kitus išsiuntė prie Ariogalos miestelio, kur užmezgėme ryšius su komunistais. Gavome atsišaukimus.

Taip prabėgo kelios savaitės. Mes laukėme naujienų iš Kauno.

Tuo tarpu čionai mes sudarėme tikslų pasipriešinimo planą: numatėme, vokiečiams peržengus sieną, užgrobti ginklus, suimti karininkus.

Už tikslų plano įvykdymą buvo atsakingi aš ir Cijūnėlis P. Atsirado nauji draugai prijaučiantieji. Ypatingai man įstrigo į atmintį drg. Regelis, kuris aktyviai žodžiu ir veiksmu pasireiškė.

Vieną dieną staiga visus mus išrikiavo, pasodino į mašinas ir be šautuvų išvežė Kauno link. Prie 9-to forto Apolianskis J. pasiūlė užtraukti revoliucinę dainą, ir kiek mus puskarininkis besistengė nuraminti, mes per Vilijampolę traukėme su daina lūpose.

Mes buvome nuginkluoti, demobilizuoti ir paleisti į namus. Išsiskirstydami mes tarėmės palaikyti ir toliau ryšius.

Tikrai daugelį iš mūsų tolimesnė įvykių eiga suvedė.

16 Lietuvos Divizijos eilėse susitiko Dobrovolskis, Zingeris, Kosiamas ir kt. Smirnovas pateko į kitą dalinį ir kovojo su ginklu prieš fašistus. Bankas A. pabėgo iš Geto ir Tarybinės Armijos eilėse žygiavo iki Kaliningrado.

Vetlovas V. irgi nuo pirmos iki paskutinės karo dienos Tarybinės Armijos eilėse mušė hitlerininkus.

Minint Tarybų Sąjungos 50-metį, likę gyvi draugai susitikę prisimena praeities įvykius. Minimi garbingi žuvusių draugų Povilo Malinausko ir Volfsono J., ir kt. vardai.

ZINGERIS MYKOLAS

Kaunas,

1967 m. kovo 7 d.

*****************************************************************

Atsiliepimas

Aš, Libermanas Borisas, TSKP narys nuo 1951 metų gruodžio mėn., part. bil. Nr. 10311689, pažįstu Michailą Zingerį, s. Jokūbo, nuo 1933 metų.

Būdamas kairių pažiūrų, dažnai užeidavau pas Zingerį į namus (Laisvės al. 49), kur jo pastangų dėka praėjau revoliucinę mokyklą; jis man aiškino marksizmo-leninizmo teoriją ir kaip ją panaudoti praktinei veiklai, kovoje už darbo žmonių reikalą.

Drg. M.Zingeris pirma man duodavo mažus revoliucinius įpareigojimus, o paskui imdavo su savimi platinti komunistinę literatūrą.

1936 m., prieš Kaniausko laidotuves, drg. Zingeris paėmė mane su savimi rotušės aikštėj iškabinti raudonąją vėliavą. Vėliau kabinom kartu vėliavėles su specialiu įtaisu, kad įsikabintų ir kabėtų ant elektros vėlų.

Kartu su Michailu, kurio slapyvardis buvo „Zinkus“, man teko dalyvauti Kaniausko laidotuvėse-demonstracijoje, kur aš buvau smarkiai policijos sumuštas ir tik dėka drg. Zingerio buvau išgelbėtas nuo kalėjimo. Nors ir pats sumuštas, jis ištempė mane iš „mūšio lauko“ ir nugabeno pas save į butą, kuris buvo netoliese. Čia jisai mane slaugė dvi savaites, kol išgijau.

Atsimenu, kino teatre „Glorija“ buvo rodomas provokacinis, prieš Tarybų valdžią nukreiptas filmas „Svetimoje teritorijoje“.

Drg. Zingeris ir Ch. Kacas ryžosi įrodyti, kad Kauno darbo žmonės protestuoja prieš buržuazinės propagandos išpuolius. Patys pasigaminę užtaisus su ašarinėm dujom, jie nuėjo į kiną seanso metu, aštrus kvapas pradėjo erzinti žmonių nosis ir akis, toliau iškęsti buvo neįmanoma. Pasigirdo žmonių riksmas ir seansas turėjo būti nutrauktas. Aš tuo metu sėdėjau prie durų ir besiveržiančių žmonių srovė kaip kamštį išmetė mane lauk. Greitai atvyko policija, bet M. Zingeris ir Ch. Kacas spėjo pabėgti per tvorą į miesto sodą.

Prieš pat karą drg. Zingeris aktyviai organizavo karo aviacijos kareivių kuopeles kovai prieš vokiškąjį fašizmą. Kartu su P. Malinausku, P. Dobrovolskiu, M. Pašinskiu, A. Banku, S. Smirnovu, rajoninio partijos komiteto nariu J. Volfsonu išvystė plačią revoliucinę veiklą Kauno aviacijos karių tarpe, Aukštoje Fredoje.

Už revoliucines dainas sėdėjo VI-me forte.

Karo metu aš drg. Zingerį sutikau jau karininko uniforma Tarybinės Armijos eilėse.

Jis paliko gimtinę su ginklu rankose ir grįžo su ginklu rankose į gimtąją Lietuvą. Ir čia jam teko dalyvauti įvairiuose operacijose prieš buržuazinius nacionalistus Marijampolės (Kapsuko) apskrityje.


Kai buržuaziniai nacionalistai buvo sutriuškinti, drg. M. Zingeris grįžo prie taikaus darbo ir jau daugiau kaip 17-ka metų dirba švietimo sistemoje.

Taip lakoniškai, keliais žodžiais aš apžvelgiau žmogaus gyvenimą, tuo tarpu jis praėjo neramiai...

Pilnas, gražus ir prasmingas buvo tas gyvenimas – gyvenimas, kurio tikslas – matyti savo šalyje komunizmo idėjų įsikūnijimą.

Borisas Libermanas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2013 02:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Jaša Markas Zingeris apie Lietuvių patriotus

Paveikslėlis

Patriotizmas suka į dešinę


http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kom ... desine.htm

Markas Zingeris
2013-02-26 15:22


Jie nesitapatina su R. Čekučiu, kuriam prie širdies rudo atspalvio tautiškumas, nors ir marširuodavo kartu.

Kalbant apie neonacizmą, jie purtosi tokio apibūdinimo. Jų veidai per eitynes niūrūs, pečiai – suremti. Jie mėgsta būgną ir žygio batus.

Jų reikalavimai kategoriški - „Lietuva lietuviams“. Arba - lyriški, kaip iš popdainos apie baltą žuvėdrą: „Broliai esame balti“.

Pats velnias neatskirtų, kurie iš jų yra nebrendylos ar analfabetai, kurie viešai veidmainiauja, laikydami tai politika, Jiems patinka atrodyti išmintingiems kaip poemų barzdoti senoliai arba piemenukais, tačiau legendinių auksaplaukių ir mėlynakių pašlovinimas jau išnyko iš jų interneto svetainių. Kai kurie jų per praėjusius rinkimus siekė kėdės Seime.

Pasak jauno austro, dirbusio vienoje Vilniaus kultūrinėje institucijoje praėjusių metų pavasarį, per jų eitynes 2012 kovo 11 buvo traukiama nacių žygio daina Horstas Wesselis originalo kalba, dalyvaujant jauniems Rytų vokiečiams.

Drauge su jais trypia Nepriklausomybės švenčių tirpstantį sniegą ir skustagalviai, įsimylėję kaukolę ir pamėgę gotišką šriftą. Prireikus, jie nuo pastarųjų atsiriboja, tačiau jų ambicijos būtų apjungti, bent jau Nepriklausomybės eitynių dienai, visas kitas eitynes po savaip suprantamo patriotizmo vėliavomis ir transparantais.

Diskutuojant viešai, jiems svastika nieku gyvu nėra kruvini mėsmalės ašmenys iš netolimos praeities, o saulės ženklas, jiems kaukolė – SS uniforminis ženklas – tai ilgaamžiškumo simbolis. Kas jų galvose būtų galima suvokti išgėrus su jais alaus po eitynių arba heavy metal koncerto, tačiau tiriamoji žurnalistika, deja, yra silpna lietuviškosios žiniasklaidos grandis.

Pasiskaičius jų arba panašaus plauko mintytojų svetaines, tokias kaip „Nacionalistas-Tautininkas-Patriotas“ arba „Tautos balsas“ matyti, kad jie yra pasigalandę poleminius ginklus ir pasigludinę tautininkų žodyną ir netgi „strategiškai“ mąsto, nors jų mąstymas yra diletantiškas ir, geriausiu atveju, tai prieškario etninio nacionalizmo kalkė, pradedant retorika ir baigiant pasaulėžvalga.

Tarp viešoje erdvėje besireiškiančių jų globėjų (bandančių juos, kaip kyla įspūdis, tėviškai prilaikyti nuo ekscesų) yra Seimo narys, disidentas ir signataras A. Patackas, jų ketinimams pritaria kitas signataras A. Medalinskas, kuriam „branginantieji savo tautą“ nėra „įtartini“, (kokia šventvagystė manyti, kad po žygeivių uniforma gali slypėti, tarkime, svastikos tatuiruotė, kaip tai buvo išsiaiškinta prieš kelerius metus mūsų armijoje) ir dešiniųjų patriarchas Vytautas Landsbergis, juos paminėjęs vasario 16 proga.

Nekalbant apie G. Songailos tautininkus, kuriems smagu remti viską, kas užsirašo „patriotas“ kone ant kaktos ir pasivadina tuo saldžiu žodžiu „tautinis“.

„Nieks nežino tokio dėdės, kurs sūnėną būt suėdęs, - cituojant prieškario Laikinosios poetą Kazį Binkį.

Tenka sutikti su kitais šiuose puslapiuose pasisakiusiais komentatoriais, kad kietas E. Zuroffo ir ekscentriškas D. Kaco atsakas į tai, ką jie stebėjo vasario 16-ąją Kaune, buvo neproporcingas tam, kas iš tikrųjų vyko.

Antra vertus, mūsų žiniasklaida visa tai atspindėjo gan prastai. Atrodė, kad jų eitynės vienintelės, o tai netiesa, buvo net ir gausesnio, krikščioniškojo jaunimo ankstesnėse tos dienos eitynėse. Abu stebėtojai buvo ydingai žurnalistiniu požiūriu įvardijami „žydų atstovais“, o ne kaip antinacistinių pažiūrų individai, juk jie atstovavo, pasak LŽB tinklalapio, vien tik sau.

Apskritai, kas tai yra „žydų atstovai“, broliai žurnalistai? Vargu ar suvokiate, kad „žydų“ politinis ir kultūrinis gyvenimas pasaulyje yra tiesiog neaprėpiamas, prieštaringas ir daug sudėtingesnis, negu etninių lietuvių?

Ir nežinia ką pademonstruotų toji demonstracija, netgi pareguliavus dėdėms-politikams, jeigu nebūtų šių angliškai kalbančių stebėtojų. Budrusis J. Panka, LTJC pirmininkas, apsiavęs žygio batais, žingsniavo šalia kolonos iki pat Kauno Rotušės.

Ir, visgi, būtų pagrindo manyti, kad šis judėjimas yra priedanga kai kurių etnocentriniu radikalų, gal net ir rasistų, besinaudojančių demokratija tam, kad įgautų teisinę galimybę tapti rimtais politikos veikėjais.

Jie dabar bando būti politiškai korektiški (sunkokai sekasi), bet sėdę į mažiau klibančias kėdes jie laipsniškai atsikratytų juos slegiančio politinio korektiškumo (juk jie priešina save Vakarų kultūrai, įsivedusiai šią sąvoką) ir bandytų įvesti monopolį raiškai viešoje erdvėje, o ne vien tik savaip suvokiamam patriotizmui ir lietuvybei. Juk jie valstybę vertina labiau negu demokratiją. Tai liudijo praėjusiais metais neštas plakatas „1926”, pagerbiantis prieškario perversmininkus.

Kaip tik dėl tokių šūkių, aš pasikviečiau praėjusiųjų metų kovo 11 nacionalistinių eitynių organizatorius į Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centrą ekspozicijose rodomų dokumentų apžvalgai ir trumpai diskusijai. Štai ką prisimenu.

Klausimas: Kas yra „Lietuva-lietuviams“?

M. Kundrotas, judėjimo ideologas. „Mes juk nerašome „tik“ lietuviams.

Klausimas: Bet brūkšnys juk reiškia praleistą žodelį. Kokį, jei ne „tik“?

M. Kundrotas: „Taip, mes manome, kad etniniai lietuviai turi sudaryti visuomenės ir valstybės pagrindą.“

Ką gi, neprieštaraučiau šiam teiginiui.


Jei būčiau tikras, kad patekę į įstatymų kalvę (jų kitas šūkis tose eitynėse buvo „Šiandien gatvėje, rytoj Seime“) jie nebandys mūsų atkirsti nuo Europos, tuo pačiu dar labiau pastūmėdami į Rusijos glėbį, negu kad slystame šiandien, ir siūlydami įstatymų projektus, bandančius diskriminuoti Lietuvos piliečius pagal tautybę, kad „išsaugotų“ tąjį pagrindą.

Skaitydamas jų svetaines, ponai, tuo niekaip negali būti tikras. Jų visos mintys užtrauktos ant etnocentrinio kurpalio ir Europą jie, gąsdindamiesi, pervadino Jevrosojuzas. (Kiek nepakantos šitokioje vartosenoje!)

O ir aš, kviesdamas juos į svečius, buvau naivus. Ekskursijomis uždaros protausenos nepakeisi. Vėliau, rudens rinkimų metu vienas iš TC apsilankiusiųjų reprezentavo save rinkiminiame plakate pasipuošęs kaklaryšiu, siuvinėtu svastikomis, o kitus TJC kandidatus atstovavo rinkiminis plakatas su gebelsiška „žydo“ karikatūra. Dėkuidie, rinkėjas bent jau šiuo atveju išsaugojo sveiką protą ir jie kolei kas taip ir liko „gatvėje“.

Visgi, jų aukščiau paminėtam šūkiui, regis, lemta išsipildyti. Šioms jėgoms politiškai bręsti ir tarpti sudaro prielaidas ir kiti nuodugniau nediskutuoti įvykiai ir istorijos tarpsniai, tokie kaip objektyvus Laikinosios vyriausybės vaidmuo. (Ambrazevičiaus perlaidojimo patronais buvo ir tie, kas dabar sveikino šią demonstraciją Kaune.)

Politiko esmę sudaro ne tai, kad jis yra beletristas, kaip Ambrazevičius, o tai, kokie jo politinių sprendimų rezultatai ir padariniai. Pasak T. Venclovos minčių, išsakytų knygų mugės dienomis jeigu Lietuvą būtų okupavę ne sovietai, o amerikiečiai (daugelio patriotų svajonė) LV būtų teisiama kaip kolaboracinė.

Rašytojas S. Parulskis, į mano klausimą pristatant jo grožinę knygą apie Holokausto vykdytojus Lietuvoje „Tamsa ir partneriai“, kodėl Vokietijoje dvidešimt metų po nacių režimo kapituliacijos, buvo jau pasirodę reikšmingų kūrinių, iš esmės pervertinančių praeitį (Nobelio laureatai H. Bollis ir G. Grassas), o Lietuvoje,gyvenant daugiau nei 20 metų be cenzūros pirmasis romanas apie Holokaustą, vaizduojantis vietinių žudikų būrį, pasirodo tik dabar, sumurmėjo, kad mūsų inteligentija yra „nukvakusi“.

Manau, kad atstumas nuo inteligento ir minios Lietuvoje, mąstysenos požiūriu, yra tik vienas žingsnis. (Tai, beje, parodė ir Garliavos įvykiai). Tokios, nebrandžios visuomenės padariniai, kai inteligentai ryšį su tauta suvokia kaip vulgarų populizmą, skaudžiai atsiliepia ir mūsų politinei kultūrai ir kultūrai apskritai.

Kaip tik dėl to velniaižin iš ko varomas birzgalas su etikete „patriotas“ - kaip tų jį bevadintum - šventiniu šampanu ar švęstu vandenėliu ar dievo karvytės siūsiukais – privalo būti perkoštas per racionalaus proto filtrą.

Klausimas Quo vadis kyla Rytų Europos tautoms nuolat. Ir vargas tautai, kur inteligentiją išstumia pusinteligenčiai. Juk tie, kam Lietuva yra geopolitinių eksperimentų poligonas į visa tai žvelgia profesionalų, o ne piemenų, akimis.

Vytautas Landsbergis pasveikino LTJC demonstraciją, lyg ir pamiršęs kad tą pačią dieną Kaune, ir dviejomis valandomis anksčiau, (aš, deja, pasikartosiu) surengė eitynes daug gausesnis krikščioniškojo jaunimo būrys, nepatekęs į žiniasklaidos objektyvą.

Negi mūsų lietuviškasis Havelas – vis radikalesnis? Liūdnas, profesoriau, neapsižiūrėjimas.

Įdomu, kaip po TJC lyriniu šedevru „Broliai esame balti” jaustųsi, priėmęs A. Patacko kvietimą žygiuoti drauge Lietuvos pilietis V. Diawara, kurio protėviai kilę iš Malio?

Nepūskit, ponai, praeiviams į akis dūmų. Mūsų orumo (ir, beje, patriotizmo) reikalas susivokti, kur link suka mūsų kelias.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13618849391361645171&view=6

17. Mituvis
2013-02-26 18:51


Autorius rašo, kad žydų politinis ir kultūrinis gyvenimas yra tiesiog neaprėpiamas, prieštaringas ir daug sudėtingesnis negu etninių lietuvių. Mes, t.y. lietuviai to nesuvokiame.

Kur jau mums suvokti žydų didybę. Autorius moko visus, kaip visada tenka V.Landsbergiui. Jo kalba vasario 16 Signatarų rūmuose graži, nieko neužgaunanti.

Manau, kad tokią dieną galima kalbėti apie savo tautą, ponas Zingeri. Galima ir demonstruoti, nešant šūkius nesuderintus su E.Zuroffu, D.Kacu ar M.Zingeriu.

Šie veikėjai demagogai ir melagiai, padori ir drąsi valstybė jų turėtų neįsileisti, bet mūsų valdžia, ypač dabartinė, deja - kitokia, drebinanti kinkas.

Na, jūs džiaugiatės, kad parašyta knyga,pagaliau apie žydų tragediją karo metais ir apgailestaujate, kad tik viena.

Aš džiaugsiuosi, kada bus parašyta gera knyga apie pokario trėmimus Lietuvoje ir žydų vaidmenį.

21. rekomenduojama m. zingeriui
2013-02-26 19:35


1.Norman G. Finkelstein „Holokausto industrija. Kaip išnaudojama žydų kančia“ 2004 m.

2.G. Klimovo knygos:"Sovietų išminčių protokolai", "Mano vardas legionas", "Byla nr.69", "Šio pasaulio kunigaikštis".

Visa tai perskaitęs, supranti beprasmį Mozės bandymą pakeisti žydus.

25. Inga Baranauskienė
2013-02-26 20:00


Gerb. p. Zingeri, atleiskite, Jūs pats esat "gebelsiška žydo karikatūra".

Ką Jūs rašot?

"Pasak jauno austro, dirbusio vienoje Vilniaus kultūrinėje institucijoje praėjusių metų pavasarį, per jų eitynes 2012 kovo 11 buvo traukiama nacių žygio daina Horstas Wesselis originalo kalba, dalyvaujant jauniems Rytų vokiečiams."

Dalyvavau toje eisenoje ir su visa atsakomybe galiu pareikšti, kad nei tos nei jokios kitos vokiškos dainos nedainavome - nei per, nei prieš, nei po.

Vaizduojate intelektualą, bet iš tikrųjų esate elementarus tamsuolis, pasiryžęs tikėti kiekvienu pletku - svarbu, kad būtų kuo baisesnis.

Jūs dar parašykit, kad Panka su Čekučiu užsislaptinę geria žydų kūdikių kraują - tada bus tikrai baisu, ir mus visus bus galima ramia sąžine sukišti į dujų kameras.


48. Žygeivis
2013-02-27 01:14


Ponas Markai, prieš įnirtingai keikdamas Lietuvių tautininkus ir Lietuvos Vyriausybės vadovą Ambrazaitį, patvirtinkite arba paneikite, kad esate stribo-lietuviašaudžio Mykolo Zingerio sūnus.

Štai ištrauka iš Arvydo Damijonaičio Pareiškimo (2012-05-30) Lietuvos Seimo vadovybei ir Komisijai okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (Gedimino pr.11,LT- 01103, Vilnius)

"Birželio 23 sukilimo išvakarėse, 1941 birželio 14 dieną, "raudonieji naciai" užkalė pagal oficialius „duomenis“ 17,6 tūkstančio lietuvių (dauguma jų - lietuvių inteligentai) specialiuose mirties traukinio vagonuose. Sušalusius į ledą lavonus iškrovė prie Laptevų jūros, galvų skaldytojai suknežino galvas, kad "litovcai" neatgytų.

1941 metais, birželio 14 d. Mykolas Zingeris, minėto E.Zingerio tėvas, kartu su kitais okupantais-enkavedistais, aktyviai dalyvavo Alytaus gyventojų naikinimo akcijose, gyventojus - inteligentus (mokytojai, kultūrininkai, teisėjai ir t.t.), pakraunant į geležimi kaustytus mirties traukinio vagonus (žiūr. "TAUTŲ TĖVO KARALYSTĖJE", Memuarai, sudarė Albinas Masaitis, Kauno "Šviesa", 1991.).

Memuaruose pateiktas okupantų represuotos, mokytojos alytiškės Albinos Šapokienės liudijimas "Svetur ir namie", kuriame aprašytas siaubingas 1941 birželio 14 okupantų enkavedistų ir jų parankinio Mykolo Zingerio siautėjimas Alytaus miestelyje.

Archyvinių dokumentų kopijos apie sovietinių okupantų aktyvistą Mykolą Zingerį yra atspausdintos 2011-09-23 "Lietuvos aidas" laikraštyje.

Pateikti dokumentai liudija, kad Mykolas Zingeris siautėjo ne tik Alytuje, bet ir "dalyvavo operacijose prieš buržuazinius nacionalistus Marijampolės (Kapsuko) apskrityje", t.y. nebuvo eilinis "enkavedistas".

Tragiškas Lietuvai, paradoksalus faktas - enkavedisto Mykolo Zingerio sūnus Emanuelis Zingeris yra komisijos, tiriančios sovietų - nacių nusikaltimus, pirmininkas."

49. Žygeivis
2013-02-27 02:11


Iš archyvinių dokumentų.

Atsiliepimas (ištrauka).

"Aš, Libermanas Borisas, TSKP narys nuo 1951 metų gruodžio mėn., part. bil. Nr. 10311689, pažįstu Michailą Zingerį, s. Jokūbo, nuo 1933 metų.

Būdamas kairių pažiūrų, dažnai užeidavau pas Zingerį į namus (Laisvės al. 49), kur jo pastangų dėka praėjau revoliucinę mokyklą; jis man aiškino marksizmo-leninizmo teoriją ir kaip ją panaudoti praktinei veiklai, kovoje už darbo žmonių reikalą.

Drg. Zingeris ir Ch. Kacas ryžosi įrodyti, kad Kauno darbo žmonės protestuoja prieš buržuazinės propagandos išpuolius. Patys pasigaminę užtaisus su ašarinėm dujom, jie nuėjo į kiną seanso metu, aštrus kvapas pradėjo erzinti žmonių nosis ir akis, toliau iškęsti buvo neįmanoma. Pasigirdo žmonių riksmas ir seansas turėjo būti nutrauktas. Aš tuo metu sėdėjau prie durų ir besiveržiančių žmonių srovė kaip kamštį išmetė mane lauk. Greitai atvyko policija, bet M. Zingeris ir Ch. Kacas spėjo pabėgti per tvorą į miesto sodą.

Prieš pat karą drg. Zingeris aktyviai organizavo karo aviacijos kareivių kuopeles kovai prieš vokiškąjį fašizmą. Kartu su P. Malinausku, P. Dobrovolskiu, M. Pašinskiu, A. Banku, S. Smirnovu, rajoninio partijos komiteto nariu J. Volfsonu išvystė plačią revoliucinę veiklą Kauno aviacijos karių tarpe, Aukštoje Fredoje. Už revoliucines dainas sėdėjo VI-me forte.

Karo metu aš drg. Zingerį sutikau jau karininko uniforma Tarybinės Armijos eilėse.

Jis paliko gimtinę su ginklu rankose ir grįžo su ginklu rankose į gimtąją Lietuvą. Ir čia jam teko dalyvauti įvairiuose operacijose prieš buržuazinius nacionalistus Marijampolės (Kapsuko) apskrityje.

Kai buržuaziniai nacionalistai buvo sutriuškinti
, drg. M. Zingeris grįžo prie taikaus darbo ir jau daugiau kaip 17-ka metų dirba švietimo sistemoje.


Taip lakoniškai, keliais žodžiais aš apžvelgiau žmogaus gyvenimą, tuo tarpu jis praėjo neramiai... Pilnas, gražus ir prasmingas buvo tas gyvenimas – gyvenimas, kurio tikslas – matyti savo šalyje komunizmo idėjų įsikūnijimą.

Borisas Libermanas"

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2013 13:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Emanuelis Zingeris

Paveikslėlis

Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Emanuelis Zingeris

Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovai kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Ministrą Pirmininką ir Vilniaus miesto merą prašydami įvertinti radikalų eitynes Kaune ir Vilniuje


http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 1403&p_k=1

2012 m. kovo 1 d. pranešimas VIR

Kovo 1 d. Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovai – komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris ir komiteto pirmininko pavaduotojas Justinas Karosas – išsiuntė bendrą laišką Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui ir Vilniaus miesto merui Artūrui Zuokui.

Šiame laiške Emanuelis Zingeris ir Justinas Karosas atkreipė valstybės, vyriausybės ir Vilniaus miesto vadovų dėmesį į Seimo Užsienio reikalų komiteto pareiškimą dėl Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos paminėjimo 2012 m. kovo 11 d.

Šis pareiškimas buvo priimtas 2012 m. vasario 24 d. bendru visų komiteto narių sutarimu reaguojant į 2012 m. vasario 16 d. radikalų surengtas eitynes Kaune, kurių metu buvo skanduojami rasinę ir tautinę neapykantą kurstantys šūkiai ir naudota nacių okupacijos laikotarpį primenanti simbolika, bei 2012 m. kovo 11 d. numatomas analogiškas eitynes Vilniuje, kurių metu taip pat tikėtinos panašios provokacijos.

Savo laiške Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas ir komiteto pirmininko pavaduotojas taip pat paprašė valstybės, vyriausybės ir Vilniaus miesto vadovų pareikšti jų oficialią poziciją dėl Kaune įvykusių ir Vilniuje numatomų radikalų eitynių.

Užsienio reikalų komiteto biuro vedėjas Ramūnas Misiulis
tel. (8 5) 239 6798, el. p. ramunas.misiulis@lrs.lt

*************************************************************

Seimo komiteto vadovai prašo šalies vadovų įvertinti radikalų eitynes

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/li ... z1nt1dL9kH

http://www.lrytas.lt/-13306187531330500 ... itynes.htm

Publikuota: 2012 kovo 1d. 17.39 / BNS

Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) vadovai laišku kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, premjerą Andrių Kubilių bei sostinės merą Artūrą Zuoką, prašydami įvertinti radikalų eitynes.

Savo laiške Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris ir jo pavaduotojas Justinas Karosas, atkreipę dėmesį į komiteto priimtą pareiškimą dėl Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo paminėjimo kovo 11-ąją, prašo šalies ir miestų vadovų pareikšti oficialią poziciją dėl Kaune įvykusių ir Vilniuje numatomų eitynių.

Pareiškimą, kuriuo raginama kovo 11-ąją paminėti laikantis pagarbos vienas kitam, vienybės ir atvirumo dvasios, komiteto nariai priėmė po vasario 16 dieną surengtų eitynių Kaune, kurių metu, pasak pranešimo, „buvo skanduojami rasinę ir tautinę neapykantą kurstantys šūkiai ir naudota nacių okupacijos laikotarpį primenanti simbolika“.

Parlamentarai baiminasi, jog per kovo 11 dieną numatomas analogiškas eitynes Vilniuje taip pat tikėtinos panašios provokacijos.

Kovo 11-ąją, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Vilniuje planuojama surengti dvi eisenas. Vienas organizuoja Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Lygių galimybių plėtros centras, kitas – Lietuvių tautinis centras ir Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga.

Kelerius pastaruosius metus kovo 11 dieną Vilniaus centre vyko eitynės, kurių priešakyje, skanduodami „Lietuva-lietuviams“, žygiavo skustagalviai.

2008 metais vykusios eitynės sulaukė didžiulio žiniasklaidos, o vėliau ir teisėsaugos institucijų dėmesio, nes eitynių miesto centre dalyviai tąkart, be kita ko, nešė ir svastikomis bei kaukole išpaišytą vėliavą, skandavo įvairius nacionalistinius, antisemitinius šūkius.

Komentarai
http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/li ... z1ny09cspE

http://www.lrytas.lt/?id=13306187531330500380&view=6

Žygeivis 15:49

Visiems siūlau skaityti pirminę informaciją apie Vasario 16 ir Kovo 11 Patriotines eitynes, o ne visokius "žydrai-raudonų išsimįslijimus".

Susiraskite Vikipedijoje Lietuvių Tautinis Centras. Ten apačioje yra nuorodos.

Emanuelis Zingeris: išlįskime pagaliau iš etnografinių darželių


Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2009 kovo mėn. 11 d. 00:10
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=20937146

Vilniaus centre marširuojantys skustagalviai, sustiprėjusi antirusiška atmosfera, lingvistiniai įžeidinėjimai, diskusijos dėl užrašų kitomis kalbomis ir ne visada sėkmingos tapatybės paieškos. Tokius barjerus turi peržengti mūsų šalyje gyvenantys tautinių mažumų atstovai.

Pripažindami, kad nepriklausomoje Lietuvoje nebėra „sovietinio siaurumo“, jie neslepia, kad čia ne visada jaučiasi lyg savo namuose.

Koks lietuviško tapatumo ir tautinių mažumų santykis, kaip tuo pačiu metu būti pasaulio piliečiu, lietuviu ir rusu, žydu, lenku, ukrainiečiu, su kuo šie žmonės tapatinasi, o kur kyla įtampa, kas lietuvių tapatybės modeliuose nepriimtina kitataučiams, ką sudėtinga padaryti savo savasties dalimi?

Šiais klausimais antradienį buvo kalbama klubo „Tapatybės labirintai“ diskusijoje.

Skustagalviai grąžina prie sovietinio siaurumo


„Kartais atsiduriu ribinėse situacijoje, bandydamas išlaikyti žydiškumą, ieškodamas minioje veidų, kokie buvo mano giminėje. Dažniau jų randu Tel Avive ar Niujorke nei Vilniuje“, - atviravo Seimo narys Emanuelis Zingeris.

Jis, gimęs ir augęs Kaune, sako iki šiol pasigendantis ikikarinio laikinosios sostinės orumo.

Senelis čia turėjo viešbutį „Komercija“, politiko šeima buvo „iš Laisvės alėjos“, gyveno ikikariniame bute, kur stovėjo vienas kitas senas baldas, o name buvo įrengtas „Schindler“ liftas.

E. Zingeris žavėjosi Kauno kitoniškumu, vakarietiškumu, kurio jis esą neprarado net sovietmečiu.

„Būdamas vaikas bandžiau atspėti, kas glūdi mano ikikarinio gyvenimo paslaptyje.

Buvo du pasauliai – prabangus Kaunas ir žydiškas gyvenimas.

Lyg Marsas ir Žemė.

Marsas buvo su jidiš kalba, europietiška kultūra, o lietuviškai plotmei priklausė grįžusieji iš tremties“, - prisiminė E. Zingeris.


Politikas su broliu rašytoju Marku Zingeriu nuolat svarstydavo, kaip jų tėvai gyveno ikikariniame Kaune, ir „buvo pilni bandymų suprasti žydišką pasaulį“.

Anot Seimo nario, lietuviškas bei žydiškas pasauliai buvo skirtingi ir vienas kito bijojo.

„Jaučiausi vienišas – nematydavau tokių veidų kaip mano giminės. Išeinu į gatvę ir negaliu suprasti, kokia nosis yra gerai, kokia – blogai, - kalbėjo parlamentaras. – Dažnai ateina liūdnumas, kai norisi pamatyti daugiau tokių veidų, kaip mano tėvas, dėdė iš Šilutės, pajusti namų šilumą – žydai vaikus apkabindavo kitaip nei lietuviai, mama, persisvėrusi per langą, kitaip šaukdavo sriubos. Žydai buvo tarytum italai šiaurėje. Tai įdomiau šiandien išgirsti, o ne skaičius – kad prieš karą čia gyveno 245 tūkst. žydų, 94 proc. žuvo., 1 proc. liko Lietuvoje, o 5 proc. išvažiavo.“

Lituanistu tapusiam E. Zingeriui teko suvokti, kodėl lenkų poetas Adomas Mickevičius, vietos rusų, baltarusių kūryba „nėra mano“. „Man buvo lengviau peržengti visus barjerus“, - tikino parlamentaras.

Jis neslėpė, kad kalbėdamas jidiš tampa tarytum kitu žmogumi: „Kalbėdamas kita kalba lyg užsidedi skafandrą, lyg pereini į kitą pasaulį, kuris diktuoja savo taisykles. Su mumis gyveno tokia Janina, atvykusi iš kaimo. Ji lopšines dainuodavo savaip, mama – jidiš kalba. Skambėdavo dvi skirtingos lopšinės, buvo du skirtingi pasauliai.“

E. Zingeris prisiminė gyvenime patyręs nemalonių dalykų, susijusių su savo tautybe. Vaikystėje skambėjo Holokausto aidas, tarytum kabojo buvusios sovietų ir nacių, anot jo, violence (angl. prievartos, smurto) ženklai.

„Dabartinėje Lietuvoje jaučiuosi daug labiau namuose nei sovietinėje. Ar jaučiuosi namuose? Sunku atsakyti nemeluojant, - atviravo politikas. – Mes juk artėjame prie bendro vardiklio ne asimiliuodami, o ateidami su savo tapatybe ir ja praplėsdami žmonių supratimą. Kai gatvėje marširuoja Mindaugas Murza ir skustagalviai, reiškia, grįžtame prie siaurumo, kurį diktavo sovietai.“

Lietuvių kalbą atrado Maskvoje


Poetas, dramaturgas, vertėjas, žurnalistas Vitalijus Asovskij dar mažas su tėvais atvažiavo į Vilnių praėjusio amžiaus 6-ajame dešimtmetyje. Pirmoje klasėje trečdalis vaikų esą buvo žydų tautybės, panašiai buvo ir vėliau. Dabar vilniečių tautinė sudėtis ir pats miestas gerokai pasikeitė.

„Rusų kalbą tada beveik visi mokėjo, visi suprasdavo, ar filmas dubliuotas lietuviškai, ar nedubliuotas. Rusų kalbos buvo žymiai daugiau. Aš viešose vietose kalbu ir rusiškai, ir lietuviškai. Negaliu pasakyti, kad kur nors gatvėje ar parduotuvėje būtų kilę nacionalinių problemų. Bet ideologinė atmosfera, noromis ar nenoromis, yra antirusiška, - kalbėjo V. Asovskij, tačiau šio savo įspūdžio detalizuoti nenorėjo.

Jis pacitavo rytietišką patarlę: „Kiek bekalbėsi apie chalvą, burnoje saldžiau netaps“ – esą kalbos, kad viskas, „kas eina iš tos pusės“, yra blogai, ne visada tampa realybe. Anksčiau propagandos vėjas pūtė į vieną pusę, po nepriklausomybės sprogimo visas apsisuko antraip – pasak V. Asovskij, tai yra „ne tik nepatogu, bet ir pavojinga“.

„Kaip aš jaučiuosi? Kartais pagalvoju, kas iš tiesų esu, - svarstė jis. – Negyvenau Rusijoje, nors gimiau Kaliningrade, Karaliaučiuje, – ten juk irgi lietuviškos žemės. Vėliau gyvenau Rygoje, beveik 50 metų – Vilniuje. Esu rusas, mano gimtoji kalba – rusų, bet jokios kraujo analizės to neparodys. Atsakyti, kas esi, žymiai sunkiau nei kartais iš šalies matyti. Kaip galiu pasakoti, kaip Rusijos žmonės žiūri į lietuvius, jei ten negyvenau?“

V. Asovskij tikino lietuviškai pradėjęs kalbėti jaunystėje pabuvęs Maskvoje: „Man pasidarė gėda, kad tiek laiko gyvenau Lietuvoje ir nemoku lietuviškai.“ Jis juokėsi, kad kartais įsėdęs į taksi visą kelią su taksistu prakalba lietuviškai ir tik tada išsiaiškina, jog abu yra rusai.

Lietuvių nekritikuojantį lenką skaudina pavadinimas „tuteišai“


Lenkų filologijos dėstytojas dr. Juzefas Šostakovskis prisipažino jaučiąs nuoskaudą girdėdamas, kai Vilniaus krašte gyvenantys lenkai ar baltarusiai žargoniškai pavadinami „tuteišais“: „Man skauda. Mano kalba man yra brangiausia, bet niekada nepasakysiu nieko bloga apie lietuvių kalbą. Jei žmogus pasako „kaldra“, nekritikuosiu.“

„Jei žmogus yra silpnesnis, geriau nekonfliktuoti. Aš, kaip tautinės mažumos atstovas, esu silpnesnis, bet jei gatvėje pamatau chuliganus, nusišypsau. Kartais mūsų silpnybė virsta stiprybe“, - kalbėjo jis.

Kitų tautų žmonėms esą sunku suprasti, kodėl lenkai myli „tą sakralinę vietą – Vilnių, Vilniaus kraštą“. Lietuva lenkams esanti mitologizuota šalis. Toks įvaizdis ateina iš lenkų romantizmo literatūros, kurioje buvo šlovinama praeitis, taigi ir bendra lietuvių bei lenkų valstybė. Kaip teigė J. Šostakovskis, abi tautos, gyvenusios greta viena kitos, išsiteko toje pačioje valstybėje.

Anot J. Šostakovskio, lenkų istorijos ir romantizmo literatūros ženklu pažymėti lenkai, net visą gyvenimą praleidę Lietuvoje, mirs lenkais.

Kartu J. Šostakovskis paaiškino, kodėl lenkai karštai tvirtina, kad A. Mickevičius yra jų poetas, nors lietuviai jį taip pat savinasi: „Jei koks nors rašytojas trejus metus gyveno pas lenkų karalių, vadinasi, jis yra lenkų rašytojas. Mes priimame visus, kurie rašė lenkų kalba ir apie Lenkiją.“

Tačiau filologas pažymėjo, kad „niekas taip nešlovino Lietuvos, kaip A. Mickevičius“, jo didieji kūriniai gimė mūsų šalyje, pavyzdžiui, Kaune buvo parašyta poema „Gražina“, poemos „Vėlinės“ II ir V dalys.

J. Šostakovskio tikinimu, Vinco Kudirkos sukurto Lietuvos himno – „Tautiškos giesmės“ tekstas yra poemos „Ponas Tadas“ pirmų eilučių parafrazė: „Lietuva tėvyne mūsų“ – „Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie“ (liet. „Tėvyne Lietuva, mielesnė už sveikatą!“, pažodžiui – „Lietuva! Tėvyne mano! esi man lyg sveikata“).

Atsiremti į šį poetą siūlė ir E. Zingeris: „Neturime šimtų milijonų Nobelio premijos laureatų, bet turime A. Mickevičių. Franzas Kafka juk buvo čekų rašytojas, nors rašė vokiškai. Taip A. Mickevičius yra Lietuvos poetas.“

Vėliau parlamentaras paragino „išeiti iš etnografinių darželių“:

„Pykstasi, kad A. Mickevičiaus pavardė parašyta lenkiškai. Tegul būna! Tegul jidiš parašo, jei reikia. Kiek galima tuose etnografiniuose narveliuose sėdėti? Kas svarbiausia – kalba ar idėja?“


Tautinių mažumų laidoms – podukros dalia


Mokytojas ir gidas Stepanas Luščevičius į Lietuvą iš Ukrainos atvyko jau suaugęs – 1972-aisiais. Su vos juntamu akcentu kalbantis ukrainietis tuomet nežinojo nė vieno lietuviško žodžio ir suko galvą, kaip reikės gyventi nemokant kalbos, nepažįstant mentaliteto.

„Sakydavo, kad jei Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje paklausi kelio rusiškai, būtinai parodys į priešingą pusę. Ačiū Dievui, man Lietuvoje niekada taip nebuvo, - juokėsi S. Luščevičius. – Tada santykiai buvo kitokie. Visi buvome tarybiniai žmonės, tarybinė tauta. Negalėjome pasireikšti kaip tautinė mažuma. Viskas atsirado tik Lietuvai tapus nepriklausoma. Nuo tada galime atvirai demonstruoti tautiškumą, savo tapatybę. Lietuva protingai elgėsi su tautinėmis mažumomis, o mes visada buvome už jos nepriklausomybę.“

S. Luščevičius džiaugėsi, kad per radiją ir televiziją transliuojamos laidelės ukrainiečiams, bet kartu apgailestavo, kad savaitinė televizijos laida trunka vos 15 min. ir rodoma daug kam nepatogiu metu – antradienį, 13 val.

Anksčiau šios laidelės kartu su kitomis tautinėms mažumoms skirtomis programomis buvo transliuojamos šeštadienį, vėliau – sekmadienį. Ukrainiečiams skirtą laidą perkėlus į antradienį, ji buvo kartojama per vieną ar kitą Lietuvos televizijos kanalą, dabar to nebeliko.

„Būdamas Lietuvos piliečiu, jos patriotu, noriu išsaugoti savyje nacionalinę tapatybę, nes dvasioje turiu ukrainietišką palikimą. Noriu, kad jis būtų su manimi“, - kalbėjo S. Luščevičius, spėdamas, esą kažkas išsigando, kad tautinių mažumų laidos kenkia lietuvybės puoselėjimui.

Jaunesni diskusijos klausytojai savo ruožtu tvirtino, kad XXI a. kalba tampa ne tokia svarbi. Pavyzdžiui, tautų katilu vadiname Londone klausia ne kas esi ar kokia kalba kalbi, o iš kur atvykai.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Vitalijus Karakorskis. Apie litvakus ir kryžiuočius


http://vitkarakorskis.wordpress.com/

spalio 7, 2008

Turiu prisipažinti, kad aš neskaitau Arkadijaus Vinokuro tekstų. Priežastis paprasta – visada aišku, ką jis parašys: Lietuvoje viskas turi būti kaip Švedijoje, katalikai turi būti protestantais, konservatoriai – liberalais, o tradicinė šeima – švediška …

Tiesa, esu priverstas skaityti A. Vinokuro tekstus žydiška tematika, nes esu Lietuvos žydų bendruomenės tarybos narys ir lyg tyčia vadovauju informacijos ir žiniasklaidos komisijai.

Štai ir tenka viešai atsakinėti autoriui ir įrodinėti skaitytojams, kad jis meluoja.

Suprantama, kad ne sykį pagautas už rankos A. Vinokuras manęs nemėgsta, tačiau pastarasis jo straipsnis alfa.lt peržengė įprastas ir neįprastas ribas.

Ir vis tik noriu pradėti padėka.

Ačiū, Arkadijau, už tai, kad palyginai mane su E. Zingeriu. Bet kuris kandidatas į Seimą galėtų tik pasvajoti apie galimybę reklamuotis su tokiu nepopuliariu politiku (Emanuelis žino, kad yra nepopuliarus ir nesiryžo kelti savo kandidatūros vienmandatėje apygardoje).

Niekas, žinoma, nenurašo šio veikėjo praeities nuopelnų.

Manau, kad E. Zingeris išliks Lietuvos istorijoje kaip žmogus didvyriškai badavęs Stokholme tragiškų sausio įvykių metu 1991-aisiais arba kaip folkloro personažas, regis, būtent tuomet gimė juokas: „mainau Zingerį į stingerį“…

(Reikia pastebėti, kad badauti anuomet lengviau buvo Vilniuje, kuriame kasdien sočiai valgė tik nomenklatūra (pvz. brazauskai, kirkilai, butrimienės… ), o turtingame Stokholme…

Galima tik įsivaizduoti kokių valios pastangų prireikė tarybiniam aspirantui filologui Emanueliui, kad nevalgytų Švedijoje!)…

Pastaruoju metu šis politikas pasižymėjo tik tuo, kad aistringai ragino Seimo kolegas ratifikuoti Lisabonos sutartį beveik jos neskaičius, atseit „draugai vakaruose nesupras“.

Vėlesni įvykiai parodė, jog „draugai vakaruose“ pagarbiai reagavo į airių sprendimą atmesti sutartį.

Ar tik ne dėl tokių varganų politikų lietuviai vyksta uždarbiauti į Airiją, o ne atvirkščiai?..

Anot, Vinokuro tarptautinio masto autoritetui provakarietiškam politikui litvakui Zingeriui oponuoja blogai kalbantis lietuviškai atvykėlis iš Baltarusijos homofobas Karakorskis (Vinokuras sąmoningai darko mano pavardę „Karakolskis“, kad esant reikalui galėtų išsisukti teisme; nesivadovausiu jo metodais ir nerašysiu „Vinokurvas“ arba „Svinokuras“).

Iš tiesų viskas ne taip.

Jau vien dėl to, kad Vinokuras nežino kas yra „litvakai“.

O juk galėjo pasitikrinti kad ir „Google“ ir sužinoti, jog litvakai „žydai, gimę ir gyvenę buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje (dabartinėje Lietuvoje ir Baltarusijoje)“.

Vinokuras visiškai neišmano Lietuvos žydų istorijos.

Nes tik neišmanėlis galėtų tvirtinti, kad Jokūbas Vygodskis gerbiamas prieškario Vilniaus žydų bendruomenės lyderis ir Lenkijos senatorius ne litvakas, nes gimė Bobruiske kaip, beje, ir aš.

Maža to, Karakorskis litvakas, Vygodskis litvakas, o štai Zingeris – ne litvakas!

Jau vien todėl, kad kitoje žiniatinklio svetainėje tvirtinama, kad „kitas paplitęs litvakų pavadinimas – mitnagedai arba, išvertus iš ivrito, “nesutinką”.

Šį pavadinimą litvakai gavo 18 a., kai Ukrainoje ir Baltarusijoje paplito artimas misticizmui chasidizmo sąjūdis, kuriam mitnagedai priešinosi, todėl Lietuvoje šis sąjūdis turėjo nedaug pasekėjų.“

Kitaip tariant litvakai – žydai ortodoksai, didžiojo Vilniaus Gaono pasekėjai. O Gaonas buvo nesutaikomas kovotojas su chasidais-chabadnikais.

Tuo tarpu Emanuelis Zingeris remia chabado rabiną Šolomą Berą Krinskį, rūpinasi, kad Prezidentas suteiktų jam Lietuvos pilietybę, iš televizijos ekrano ragina nurašyti chabado rabino skolas, siūlydamas jas išskaičiuoti iš gražintino Lietuvos žydų turto vertės (labai „skaidrus“ restitucijos modelis, Arkadijau, ar ne?).

Visa tai vyko tuomet, kai litvakai mitnagedai kovojo su chabadu dėl vienintelės išlikusios Vilniuje sinagogos Taharot-ha-Kodeš!

Beje, apie sinagogą.

Prieš keletą metų Maskvoje chabadas išleido kalendorių „NVS sinagogos“. Jame yra ir Vilniaus choralinės sinagogos nuotrauka.

Ar suderino p. Krinskis su savo globėju E. Zingeriu Taharot-ha-Kodeš sinagogos „įstojimą“ į NVS, – nežinoma.

Už tai gerai žinoma, ką pasakė tiesioginis rabino Krinskio viršininkas vyriausiasis Rusijos rabinas Berlas Lazaras: „dabar turime galimybę suvienyti jėgas ir kartu veikti Rusijos labui“.

Kaip jūs manote kam B. Lazaras 2005-ųjų gegužės 6-ąją pasakė šiuos žodžius?

Nepatikėsite – Nikolajui Patruševui tuometiniam FST (buv. KGB) vadovui. Šiandien jis – Rusijos saugumo tarybos sekretorius.

Ar žino krikščionis demokratas Emanuelis Zingeris apie tai kaip „vienija jėgas“ chabadas ir čekistai?

Jei nežino, – tai koks jis, po velnių, politikas tarptautininkas.

O jeigu žino…


Iš tiesų „vienyti jėgas“ su čekistais chabadas pradėjo iš karto po to, kai į valdžią Rusijoje atėjo Vladimiras Putinas (ir visas kagėbistinis klanas).

2002-aisiais Maskvoje buvo įkurtas vadinamasis „Pasaulinis rusakalbių žydų kongresas“ – organizacija, vadovaujama Kremliaus ir Lubiankos, po savo sparnu besistengianti surinkti žydų bendruomenes nuo Tolimųjų Rytų iki Artimųjų, nuo Jerevano iki Melburno.

Visai neseniai, kai Rusija pradėjo agresiją prieš Gruziją, šis „kongresas“ pareikalavo įsteigti tarptautinį tribunolą, kuris ištirtų „Saakašvilio režimo nusikaltimus pietų Osetijoje“.

Prieš šešetą metų Lietuvos žydų bendruomenei buvo daromas milžiniškas spaudimas siekiant ją įtraukti į „kongresą".

Bendruomenės vadovybė kategoriškai atsisakė, motyvuodama tuo, kad „kalba, net tokia didi kaip rusų, negali būti žydų vienijimosi pagrindu“ (tai, beje, ir atsakymas Vinokurui, nuolat meluojančiam, jog rusų kalba dominuoja bendruomenės gyvenime).

Tačiau Lietuva „kongrese“ savo atstovą turi… tai jau minėtas chabado rabinas Krinskis.

Ar žino apie tai krikščionis demokratas Zingeris?

Ir jeigu žino, tai gal gali paaiškinti kaip galima vienu metu globoti Krinskį ir remti Gruziją?


Kaip galima skelbtis kovotoju už demokratiją Baltarusijoje, kai tavo (ir Vinokuro) šalininkai savo komentaruose Arkadijaus straipsniams paniekinamai atsiliepia apie „balbašų“ mentalitetą (neblogai būtų išsiaiškinti komentatoriaus IP adresą, o jeigu tai pats Vinokuras apie „balbašus‘ parašė?).

Neginčysiu visų Vinokuro teiginių, – tarp jų yra ir labai juokingų.

Pavyzdžiui, raginimas Lietuvos žydų bendruomenei pasinaudoti Švedijos bendruomenės patirtimi.

Na, kas yra Stokholmas, Arkadijau, žydų pasaulyje?

Sąvoka palyginus su Lietuvos Jeruzale menka. Net jeigu žydiškame kontekste lygintume Stokholmą su mano gimtuoju Bobruisku, Švedijos sostinė būtų gūdi provincija…

Mano adresu Vinokuras meta ir visai nepagrįstų kaltinimų.

Pavyzdžiui, jog esu homofobas (tai, beje, galėtų būti teisminio ginčo objektu, kuriame tarp kitko Vinokuras galėtų išgirsti kaip aš kalbu lietuviškai).

O štai krikščionio demokrato E. Zingerio ir kito Vinokuro partnerio vienos iš Kauno žydų religinių bendruomenių lyderio Maušos Bairako nuomonė apie vienos lyties partnerių vedybas būtų įdomi, bet bijau, kad ji bus gerokai homofobiškesnė nei mano.

Pavyzdžiui, aš kategoriškai už vadinamuosius „emancipacijos maršus“. Ir jeigu Vinokuras nuspręstų vadovauti tokiai kolonai su prezervatyvu ant galvos (kaip vienas žinomos prancūzų komedijos herojus, juk pagrindinė Vinokuro profesija – klounas), – aš jam nuoširdžiai paplosiu.

Kitas reikalas, kad ir tradicinės šeimos simpatikai turi teisę viešai reikšti savo nuomonę.

Ir dar vienas Vinokuro nuolat kartojamas melas apie tai, kad žurnalistinės etikos sargai mano atžvilgiu taikė kokias nors sankcijas.

Mano pavardės nėra nei viename jų sprendime.

Tiesa ta, kad Vinokuro partneris Bairakas kreipėsi į žurnalistų etikos inspektorių dėl mano straipsnio apie Vinokuro melą, nusikalstamą paties Bairako praeitį ir jų santykius su sovietų šnipu Š. Kalmanovičiumi.

Inspektorius atmetė šį skundą kaip nepagrįstą.

Ir, pagaliau, svarbiausia. Vinokuras rašo apie „žydų įtaką Lietuvos politikai“, o reikėtų rašyti atvirkščiai – apie lietuviškos politikos įtaką kai kuriems žydams.

Kaip čia neprisiminti seno anekdoto apie žydą su kryželiu nudistų pliaže: – „Rabinovičiau, Jūs arba kryžių nusiimkite, arba kelnaites apsimaukite!“

Krikščionis demokratas E. Zingeris, atrodo, nusprendė apsimauti kelnaites.

Štai, ką jis neseniai pasakė vienam populiariam savaitraščiui: “Stengiuosi laikytis kuo toliau nuo visų žydiškų temų. Noriu dirbti bendrame lietuviškos politikos fronte. Nenoriu būti nugrūstas į kažkokį etnografinį rūtų darželį”.


Manau, litvakai tokios netekties net nepastebės.

*************************************************************

Šaltinis - http://www.genocid.lt/GRTD/Konferencijos/lietuvi.htm

LIETUVIŲ-ŽYDŲ SANTYKIAI. ISTORINIAI, TEISINIAI IR POLITINIAI ASPEKTAI

Stenograma

PRAKTINIS SEMINARAS-DISKUSIJA

1999 m. balandžio 23 d.


Praktinį seminarą-diskusiją veda Lietuvos Respublikos Seimo narys Aloyzas Sakalas ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro GRT departamento direktorius dr. Arvydas Anušauskas.

Ištrauka:

Prisistatau, esu Seimo narys Aloyzas Sakalas. Kartu su manimi pirmininkaus Lietuvos genocido ir rezistencijos centro Tyrimo departamento vadovas ponas Arvydas Anušauskas.

Emanuelis Zingeris prašo (kadangi jis yra kalbėtojas, turėjo kalbėti po pietų, bet jis turi išvykti į Mažeikius, į Seimo komiteto posėdį) seminaro dalyvių, kad leistų jam dabar išdėstyti savo poziciją. Pone Arvydai, prašau, jūsų žodis.

Arvydas ANUŠAUSKAS. Dėkoju visiems, susirinkusiems į mūsų praktinį seminarą-diskusiją. Tikimės, kad pranešimai bus apsvarstyti šiuo metu mūsų grupėje, kad diskusijos bus pakankamai aktyvios.

Aš kviesčiau pirmąjį pranešėją poną Emanuelį Zingerį. Pranešimo tema: “Genocidas ir holokaustas - Lietuvos užsienio ir vidaus politikos problema”.

Emanuelis ZINGERIS.

Mielasis kolega, gerbiamasis kolega Aloyzai, gerbiamieji kolegos parlamento nariai, gerbiamieji svečiai, aš leisiu sau keletą simbolinių momentų. Nuo mūsų parlamentinės Lietuvos ir Izraelio grupės įteiksiu ponui A.Sakalui už šią labai gerą, laiku pareikštą iniciatyvą knygą, kuri iš esmės atstovauja idiš kultūros, mūsų, žydų, įnašo į Europos kultūrą 800 metų, kurioje yra Europos Tarybos dokumentai, mums visiems bendri dokumentai, raportai lietuvių kalba, anglų kalba su iliustracijomis. Knyga išleista “Vagos” leidykloje.

Gerbiamasis Sakalai, leiskite jums paspausti ranką. (Plojimai)

Knyga vadinasi “Idiš įnašas į Europos kultūrą”, neseniai išleista “Vagos”.

Dar nuo Lietuvos ir Izraelio grupės, mūsų parlamentinės grupės, kurioje yra daug iškilių parlamento narių, norėčiau įteikti šią knygą L.Truskai už labai drąsius straipsnius, kurie pasirodė prieš daugelį metų, tada, kai buvo nelabai drąsu sakyti vieną ar kitą teiginį.

Jeigu kolega L.Truska neįsižeistų, mes taip pat šią knygą, liudijančią mūsų buvimą Europoje iki holokausto, įteikiame jam. (Plojimai)

Pradėsiu (atsimindamas, kad žydai buvo gyvybinga tauta ir visada pradėdavo savo kokius nors įvadus ne vien nuo kokio nors tragiško, bet ir linksmesnio, geresnio paminėjimo) nuo to, kad man vakar žiūrint “Žalgirio” rungtynes ir matant džiūgaujantį Š.Kalmanovičių Miuncheno aikštėje, kilo mintis, jog tie santykiai, nepaisant mūsų labai mažos bendruomenės, iš tikrųjų plėtojasi ir toliau. Jie plėtojasi, jie yra gyvi, nepaisant to, kad dabar Lietuvos žydai nėra didžiausia Lietuvos tautinė mažuma, kaip buvo iki karo. Tie santykiai yra ne vien tik istoriniai, jie yra gyvi, tas dialogas vyksta, nepaisant, kad dažnai pagyvenęs ir patyręs mūsų visuomenės, bendruomenės narys palieka mus, kaip mus neseniai paliko vienas mūsų tarptautinės komisijos narys, parašęs begalę straipsnių apie lietuvių ir žydų santykius. Paskutinis jo straipsnis buvo tylus atsakymas kolegai R.Ozolui “Kauno dienoje”. Straipsnis vadinasi “Temidė”. Čia buvo ilga diskusija “Kauno dienoje”, jeigu kas atsimenate, gana karšta diskusija apie įvairias Temidės puses.

Norėčiau padėkoti nepaprastai tiksliai veikiančiam Genocido ir rezistencijos centrui, kuris savo atsiradimu Lietuvoje galų gale patikslino visą genocido laikų tematiką. Nepaisant to, kad jo darbai daugiausia susiję su rezistenciniu laikotarpiu, o žydų muziejaus darbai (čia sėdi ir ponia Rachelė Kostanian) daugiausia susiję su žydų genocido tragedija, bet iš esmės tai yra broliška, visiškai broliška, žydų visuomeninėms organizacijoms ir akademinėms organizacijoms institucija, vidiniai centro politiniai posūkiai, jo darbai, tam tikri įspėjimai Lietuvos visuomenei. Aš galiu dabar pasakyti, kad vidinė diskusija dėl to, kur galėtų būti rezistencijos paminklas, pagrindinis Lietuvos rezistentų prieš sovietų okupaciją paminklas, vis dėlto padarė mums nepaprastai didelį įspūdį. Nes jeigu grįžtume prie tiesos, nepaisant labai ilgų mūsų valstybės saugumo departamento pastangų (truputėlį keista, kad jie anksčiau mūsų neperspėjo apie tokią margą žuvusiųjų veiklos kryptį), pačių iškiliausių Lietuvos rezistentų, deja, Tuskulėnuose yra ir kadriniai buvusių žudikų batalionų dalyviai.

Taigi, manau, tik šio centro iniciatyva, taip pat įsiklausius mūsų politikos elitui, pavyko padaryti, kad vėl neatsitiktų taip, kaip su reabilitacija, kur šaukštas deguto sugadino visą medaus statinę, sugadino iš esmės dalį to proceso. Leidžiu sau apibendrinti, pradėti nuo galo, žydiškai, nuo temos galo, nuo aktualijų. Jeigu Tuskulėnuose iškiltų pagrindinis memorialas rezistentams, įsivaizduoju, kaip atrodytų atvažiuojančios delegacijos, kurių dalis pasuktų atgal, jeigu būtų pasiūlyta padėti gėlių kaip prie pagrindinio paminklo Lietuvos rezistentams. Todėl jeigu pagerbiant, nepaprastai pagerbiant rezistentus Tuskulėnuose, būtų atrasta vieta kitur, kad ir okupantų dėka… Istorinė atmintis nėra supainiota. Be jokios abejonės, ta vieta NKVD buvo specialiai padaryta tokia Stalino laikotarpiu. Manau, kad tai būtų labai gera išeitis mums visiems. Jokiu būdu nesakau, kad mano nuomonė imperatyvinė, jokiu būdu. Esu politinis parlamentaras, žydų kilmės, savo vardu sakau, ką sakau, niekam nediktuoju, nesakau, kur statyti paminklus. Bet ilgai galvojau ir manau, kad Tuskulėnų memorialas galėtų nebūti pagrindinis memorialas, būti memorialas, bet rezistentų pagrindinė mintis galėtų būti akcentuota kitur, taip pat kaip ir birželio 23 d. įvykiai, mano nuomone. Vėl aš pradedu nuo aktualiausio. Aš susikaupęs žiūriu į mikrofoną, nes bandau opia tema nepasakyti kokio nors žodžio, kuris įžeistų dabar sėdinčios auditorijos kurią nors dalį. Iš karto pradedu nuo aktualijų, o po to pereisiu prie nuobodesnio teksto.

Manau, kad birželio 23 d., nieko nekaltinant ir nieko nesakant apie sukilėlius, vis dėlto tą dieną pradėjo žūti kiti Lietuvos gyventojai. Manau, kad mes sėkmingiau išsprendėm negu kolegos latviai. Aš nelyginu šių dviejų. Nelyginu kovo 16 d. Rygoje, tai ta diena, kuri buvo padaryta valstybine diena atminties diena ir dabar įeina į Latvijos kalendorius. Galbūt dalis latvių patriotų gali tuo didžiuotis, bet, man atrodo, tai yra nelaimė Latvijai, kad ji įsirašė tą dieną. Tai yra jų karių, dalyvavusių Vokietijos pusėje kovoje prieš Rusiją, diena. Aš taip pat nekvestionuoju istorikams tenkančio klausimo dėl jų SS divizijų dalyvavimo ir nedalyvavimo taikių gyventojų žudynėse. Bet tai, kad jie tą dieną įrašė kaip savo atminties dieną, o mes neįrašėm birželio 23 d., jaučiu, daliai žmonių tas klausimas atrodytų labai abejotinas. Man jis šiuo atveju yra neabejotinas. Tai yra Vakarų standartas. Kiekvienas prancūzas, anglas, vokietis, skandinavas pasakytų, kad tai, kas padaryta Lietuvoje, palikta žmonių atminčiai pagerbti privačiose sferose, bet konfliktas, kuris buvo 1941 m. birželio 23 d., kai buvo pradėti veiksmai prieš Lietuvos gyventojus žydus, Lietuvos piliečius, ir tuo pačiu metu prasidėjo sukilimas, nors pagrindiniai įvykiai - žudynės - vyko vėliau, bet tai prasidėjo, tai buvo nelaimė. Aš dėkingas Lietuvos Prezidentui, vadovams, premjerui. Dėkingas savo kolegoms Seime, kad jie po visų mano prašymų ir pareiškimų nusprendė nedaryti tos dienos valstybine atminties diena. Manau, kad po trejų, ketverių metų, mums integruojantis į Vakarų švietimo sistemą, ta tiesa bus patvirtinta. Gal dabar anksti kalbėti, aš matau labai piktus žvilgsnius, bet manau, kad buvo teisinga, kad šie herojai, kad Lietuvos valstybės atkūrimo herojinis akcentas nebuvo sureikšmintas iki kovo 11 d., vasario 16 d., birželio 23 d., nes šalia pradėjo žūti kiti Lietuvos piliečiai. Nieko nekaltinu iš šios tribūnos. Turiu galvoje sukilimo dalyvius. Taigi žydų-lietuvių santykių klausimas, mano nuomone, liko paskutinis neišspręstas lietuvių santykių su kitomis tautomis klausimas. Turim imtis politinio sprendimo lygmens.

Aš dėkingas kolegoms, Lietuvos socialdemokratams, kurie, manau, seka Vokietijos socialdemokratų pėdomis. Vokietijos socialdemokratai yra atlikę nepaprastai svarbius žingsnius Adenauerio laikais, 1948-1952-1956 m., ypač Henriko Biolio laikais, kada buvo atkurti Vokietijos santykiai su savo praeitimi. Po to, šiek tiek pavėluotai, po Vokietijos tai atliko Prancūzijos intelektualai. Iš esmės Prancūzijos paskutinės politinės diskusijos šiuo klausimu galutinai pasibaigė su Barbjė byla. Papono byla buvo paskutinė šiuo klausimu, apiforminimo stadija. Japonijoje šis klausimas (su čia sėdinčiais žydų muziejaus kolegomis man teko prieš septynerius metus įrengti Suhigaros monumentą prie žydų muziejaus, teisuolio japonų diplomato, kuris išdavė per 6 tūkst. vizų išvažiuoti žydams 1941 m. iš Kauno), šis klausimas iš esmės svarstomas tik dabar. Japonų iliuzijų dėl Japonijos imperijos kariuomenės herojiškumo atsisakymo ir jų barbariškumo taikių gyventojų atžvilgiu, ypač Kinijoje. Man atrodo, mes turime imtis politinio sprendimo lygmens, kuris būtų ne menkesnis negu Lietuvos pilietybės nulinis sprendimo variantas, kuris buvo priimtas 1990 m. ir išvedė mus už konflikto ribų santykiuose su Sovietų Sąjunga. Mes bendromis atkuriamojo Seimo pastangomis pasiūlydami nulinį pilietybės variantą padarėme šachą ir jau viduje nebuvo galima įsteigti jokios penktosios kolonos, nes buvo sunaikintas idėjinis pagrindas. Manau, mes turim priimti politinį sprendimą, nes jis susijęs su bendru žmogaus teisių standartu Vakarų visuomenėje, susijęs su Lietuvos integracija į Vakarų struktūrą, Vakarų švietimo struktūrą, į bendrą Vakarų Europos mąstymo apie Antrąjį pasaulinį karą struktūrą. Ne tik Vakarų Europos, bet taip pat lenkų, čekų, vengrų, kurie nustatė savo santykį jau po 1990 m. Manau, kad mes vėluojame. Po jų mes vėluojame atlikti tuos pačius veiksmus, kuriuos jie atliko savo švietimo sferoje. Per 50 komunistinio Lietuvos izoliavimo metų Vokietijoje vyko visuomeninis procesas, padėjęs atskleisti nacizmo esmę, todėl visokios radikalumo apraiškos Europoje yra atidžiai stebimos, ar jos nėra susijusios su nacizmu. Po to, kai demokratinis Vilnius ir Varšuva dar Sąjūdžio solidarumo laiku apsisprendė nušviesti, arba galima pasakyti, numesti ar palikti Letos upėje Vilniaus krašto okupacijos klausimą ir padėti čia tašką, jį įvertinti, buvo įvertintas dokumentas. Žinoma, įvertintas mūsų sutartyje. Bet tuo pat metu B.Geremeko, dabartinio užsienio reikalų ministro, kabinete kabojo plakatas (tuo metu Lietuva buvo ekonomiškai blokuojama) ir vadinosi “Parama Lietuvai”. Taip lenkų solidarumas ir lenkų inteligentijos sluoksniai tuo metu atsiliepė į karą, į šaltąjį karą ir nešaltąjį karą, tiesioginį karą prieš mus. O jų pirmas vizitas irgi buvo į Lietuvą.

Kitaip sakant, Lenkija deklaravo, Varšuva deklaravo savo tiesioginius santykius su Lietuva kaip su savo vienu iš pagrindinių strateginių partnerių.

Dėl šio klausimo išsprendimo. Jis sėkmingai vyko Lietuvoje dešimt metų, jūs galite pasakyti, kad žmonės dar turi tam tikro kartėlio, to kartėlio yra dėl lenkų “Armijos Krajowos” veiksmų Vilniaus krašte. Bet čia šalutinis klausimas. Pagrindinis - Lietuvos - Varšuvos santykiai yra atkurti. Bet po lietuvių - lenkų santykių vienintelis klausimas, kuris, mano nuomone, yra išlikęs, taip kalbu ne dėl to, kad aš esu žydas, tai yra lietuvių - žydų klausimas. Būtent jis yra spręstinas dabar ir mes jį iškeliam ne todėl, neduok Dieve, kad šiuo metu, šiandien, Vašingtone vyksta NATO Senatas, mes jį keliame ne kaip politinio aitrumo klausimą, o priešingai, kaip aš supratau iš pono A.Sakalo ir mūsų ankstesnių pusių, kaip klausimą ryšio, įvadinės kalbos klausimą, kurį reikia spręsti. Šis klausimas - tai vienintelė kliūtis Lietuvai, sukelianti daug politinių nuostolių ir daug neigiamų emocijų tiek 16 mln. žydų, tiek Vakarų žmonėms, ypač JAV visuomenei. Lietuvai pakenkė beatodairiškai vykdyta reabilitacija, kurios metu buvo reabilituota ir dalis žydų genocide dalyvavusių asmenų.

Dėl A.Lileikio bylos. Net Europos Komisijos dokumente buvo paminėtas asmenų, įtariamų kariniais nusikaltimais, teisminis persekiojimas kaip viena įstojimo į Europos Sąjungą sąlygų. Tai buvo atspausdinta “Lietuvos ryte”. Lietuvos politikai turi du kelius: arba įsiklausyti į penkiasdešimt metų vakuume formuotas dogmas, kurios yra didelio skaičius rinkėjų galvose, arba prarasti dalį populiarumo (manau, kad dalį populiarumo politikai galbūt prarastų) ir panašiai, kaip ir dėl pakeisto mūsų laiko, kuris šiuo metu yra vienodas Berlyne, Paryžiuje, Varšuvoje ir Vilniuje, priartinti Lietuvą prie Europos Sąjungos įprasto požiūrio ir net jautrumo laipsnio Antrojo pasaulinio karo problemoms. Valingu sprendimu panaikinę mirties bausmę, turime rasti jėgų išspręsti ir šį svarbų klausimą. Reikia teisti... Aš pasakysiu tuojau labai jautrų teiginį, kuris daug kam gali nepatikti, bet aš pasakysiu jį, sakykime, nepaisydamas savo Žmogaus teisių komiteto pirmininko ir net mūsų komisijos Nacių ir sovietų okupacijų pasekmėms tirti pirmininko postų, pasakysiu savo, kaip signataro, nuomonę šiuo labai labai karčiu klausimu. Man atrodo, kad reikia teisti, nepaisant sveikatos būklės, visus mums siunčiamus iš geriau gyvenančio pasaulio asmenis, įtariamus kariniais nusikaltimais. Mano formuluotė būtų tokia: šių asmenų teismas negali neįvykti. Jeigu A.Lileikis numirs be teismo, tai parodys nerimtą Lietuvos požiūrį į Antrąjį pasaulinį karą. Šiaip ar taip, A.Lileikis, aš jums galiu tikrai patvirtinti, Vakaruose žinomas, kad ir kaip nuobodžiai Lietuvos gyventojams tai nuskambėtų, kaip Antrojo pasaulinio karo meto Vilniaus saugumo policijos vadas, kai vokiečių kariuomenė buvo Vilniaus mieste. Teisingumo aspektu tai labai daug ką reiškia, bet šiandien mes kalbam ir apie politinius aspektus. Įsivaizduokite, kaip vidutiniam žydui ar anglosaksui tai atrodo pasaulyje - sostinės saugumo šefas!

Siūlome kolegoms parlamentarams pakeisti mūsų teisyną taip, kad būtų galima teisti įtariamus karinius nusikaltėlius už akių, jeigu jų sveikatos būklė neleidžia jiems būti teismo salėje. Pagal praktiką, taikomą už Lietuvos ribų esantiems asmenims. Tai taikoma J.Raslano atveju, kai jis nėra Lietuvoje. Taikoma tokia praktika. Jeigu jūs paklaustumėt, ką mes su premjeru padarėme Amerikoje, tai mes paprasčiausiai pasakėme, kad jie mums atsiųstų tokį laišką, kaip jie į tai žiūri. Mes vieni nenorime daryti tokio žingsnio, bet mes norim paklausti pasaulio teisinės visuomenės, kaip jie žiūrėtų į tokio teismo procedūrą. Amerikos teisininkai citavo, kad įvairios procedūros yra įmanomos. Įmanomos, kaip buvo Simsono byloje, kai buvo vykdomas teismo procesas ir buvo komunikuojama su gulinčiu lovoje žmogumi per televizijos ekraną. Turime galvoje technines komunikacijos priemones. Buvo įmanomos įvairios teismo procedūros.

Teismo nutarties įgyvendinimas. Tai būtų antras klausimas. Kad Marijampolės, Alytaus gyventojai ne amerikiečiai, palikime amerikiečius, bet kad jaunimas iš Alytaus ir Marijampolės pamatytų rimtą požiūrį į įvykusį teismą, kad teismo nuosprendis būtų paskelbtas visuomenei, kad nuosprendžio vykdymas, atsižvelgus į sveikatos būklę, galėtų būti svarstomas įvairiose aukštesnėse instancijose. Jeigu jūs maždaug suprantate kontekstą, ką aš pasakiau, nes tai yra visuomenė, kuri yra istorikų ir teisininkų visuomenė, manau, kompromisinis variantas būtų prieinamas Lietuvos visuomenei. Aš kalbėjau su daugeliu politinių lyderių, jie pasakė, kad, ko gero, toks kompromisas Lietuvai būtų prieinamas: teismas įvyksta - teismo nutartis paskelbiama. Žmogui paliekama teisė kreiptis į aukštesnes institucijas dėl apskundimo, be to, yra dar ir visokios sveikatos būklės nustatymo dalykai. Bet teismo procesas įvykęs ir jis turi nutartį, įvertinamas tas žmogus, jis gali būti ir nekaltas, jis gali būti išteisintas arba nuteistas, bet įvertinamas. Iš Vilniaus ateina žinia, į Lietuvą ateina švietėjiška žinia, kad tai yra padaryta, kad toks požiūris įsivyravo ir į genocido nusikaltimus žiūrima taip, aš turiu galvoje jaunąją lietuvių kartą.

Taip gali būti teisiamas ir N.Dušanskis, kaip įtariamasis, nesakau, jis kaltas ar nekaltas, bet kaip įtariamas, bei kiti įtariami nusikaltėliai. Šiuo atveju jaunimui ir moksleivijai svarbu ne tiek nuosprendžio įsigaliojimo tvarka, bet kad civilizuotas teisingumas Lietuvoje yra vykdomas. Iki šiol toks požiūris nebuvo demonstruojamas. Kadaise didžiausia Lietuvos tautinė mažuma Lietuvos seimams buvo svarbi kaip rinkėjai. Kabančiame plakate, kuris kabo už šios salės sienų, nurodoma, kad “Valstybės žinios” ėjo ir žydų kalba. Dabar šių žmonių rinkiminė apygarda yra Paneriai, į kuriuos mes nuvažiuojame rugsėjo 23 d. Už tų rinkėjų, talentingų gydytojų, sąžiningų bankininkų, gerų statybininkų, nebuvimą dabar savo nepasiektais laimėjimais kasdien mokame genocido sąskaitą.

Dabar mūsų politikų, istorikų ir teisininkų užduotis - pakeisti nacių bei sukompromituotų sovietų antinacizmo laikotarpiu skleistą dezinformaciją teiginiais, maksimaliai priartėjančiais prie istorinės tiesios. Jums noriu priminti, sutrupindamas penkias minutes iki keturių, mano nuomone, keletą pagrindinių faktų, kurie Lietuvos istorikų ar spaudoje nebuvo akcentuoti. Mūsų politinė raida nuo 1988 m., lietuvių - žydų santykių politinė raida. 1988 m. buvo lietuvių inteligentijos pareiškimas, kuris iš esmės buvo kertinis pareiškimas. Jį parašė M.Martinaitis ir keli inteligentai, o pasirašė visas Lietuvos politinis elitas. 1988 m. birželio 7 d. Kaune, M.K.Čiurlionio muziejuje, Nasvytis ir kiti Sąjūdžio aktyvistai perskaitė iš viso pirmąjį Sąjūdžio pareiškimą, to fakto iš viso niekas nežino. Pirmasis Sąjūdžio pareiškimas buvo paskelbtas 1988 m. birželio 7 d., tai buvo lietuvių - žydų santykių atkūrimo pagrindinis, kertinis akmuo. Iš viso pirmasis Sąjūdžio grupės pareiškimas padarytas birželio 7 d. Kaune Žydų pirmosios parodos atidarymo metu.

1989 m. birželio mėnesį Niujorke PLB pirmininkas A.Bieliauskas kartu su Amerikos žydų komitetu, su manim bei su A.Štromu pasirašė pareiškimą apie lietuvių-žydų santykių atkūrimą. Tas pareiškimas nepaskelbtas.

1991 m. čia pat, už kelių žingsnių, Lietuvos žydų aktyvistai barikadose iškėlė žydų - Izraelio vėliavą. Manau, buvo labai svarbus dalykas, kai mes su A.M.Brazausku buvom Izraelyje ir aš pasiūliau Izraelio vadovams pakeisti Izraelio švietimo sistemą ir hebrajų kalba vadovėliuose rašyti daugiau apie Vidurio Europos tautų naujuosius įvykius, apie nepriklausomybės siekius, apie valstybės atkūrimą hebrajų vadovėliuose, nes ten iš tikrųjų yra labai mažai apie naująjį Vidurio Europos tautų gyvenimą.

1991 rugsėjo 23 d. Paneriuose G.Vagnoriaus atsiprašymas, 1993 m. A.Brazausko vizitas į Izraelį, kurio metu jis pasakė labai stiprius žodžius, kurie buvo stipriai Lietuvoje kritikuojami. Kapinių sutvarkymas, kuris atrodo nuobodus momentas, bet esminis. Čia sėdi Josifas Levinsonas, paskyręs visą savo gyvenimą žydų kapinėms sutvarkyti. Tai įvyko Lietuvos katalikų bendruomenės, likusių gyvų žydų ir Lietuvos valstybės sąskaita. To neįvyko Latvijoje, tai yra faktas. Sutvarkyta per 300 kapinių masinio sušaudymo vietose, galų gale parašyta, kad guli ne sovietiniai piliečiai, o vietiniai žydai - Telšių, Plungės žydai, žuvę nuo nacių ir vietinių kolaborantų. Man buvo čia, šioje salėje, čia šioje tribūnoje, kur dabar sėdi ponas A.Sakalas, įdomūs profesoriaus V.Landsbergio ir V.Brazausko santykiai dėl to atsiprašymo. V.Landsbergis, vis dėlto dabartinis Seimo Pirmininkas, parėmė (o tas dokumentas niekur nebuvo paskelbtas) A.Brazausko atsiprašymą. Tai įvyko 1995 m. birželio mėnesį. Ir, aš manau, paskutinis faktas - 1998 m. rugsėjo 7 d., kai Lietuvos Respublikos Prezidentas V.Adamkus įkūrė tarptautinę komisiją nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. Užpraeitą savaitę buvo gauta finansinė parama iš Vyriausybės, kad ji pradėtų veikti kaip atskira organizacija. Tokie yra faktai.

Šis žingsnis - lietuvių ir žydų santykių teisingumo atkūrimo žingsnis - yra platesnis negu lietuvių ir žydų santykiai, susiję su žmogaus teisių pagrindinėmis konvencijomis, žmogaus teisių problematika, jis įvyks Lietuvoje. Jis įvyks gal šiek tiek vėliau, negu Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, bet jis įvyks. Jis įvyks vėliau dėl dalies mūsų inteligentijos žuvimo karo ir pokario metu, dėl lėtesnio apmąstymo, įvyks sunkiai, Lietuvos politinio elito, likusių Lietuvos žydų Lietuvoje, kurie vengia radikalumo, kaip jūs matote, o bando surasti atkūrimo kelią, pastangomis ir lietuvių istorikų, tokių drąsių istorikų, kurie sėdi salėje, pastangomis. Aš manau, šis santykių atkūrimas, kad ir koks jis būtų skaudus, svarstytinas, jis įvyks artimiausiais metais.

Tai dar sykį sveikinu jus su “Žalgirio” pergale. Ačiū.

Aloyzas SAKALAS. Vieną minutę, Emanueli. E.Zingeris išnaudojo laiką su perteklium, bet vieną klausimą, jeigu kas pageidautų, galit pateikti. Jeigu kas pageidauja. Ne, viską taip aiškiai išdėstėte, kad niekas nepageidauja jūsų daugiau paklausti. Aš primenu, kad E.Zingeris - Lietuvos Respublikos Seimo narys ir Žmogaus teisių komiteto pirmininkas.

Emanuelis ZINGERIS. Dėkui, gerbiamasis kolega.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2013 13:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Algimantas Liekis. Lietuvių vienybės ir kovos diena


http://alkas.lt/2012/09/08/a-liekis-lie ... vos-diena/

Dr. Algimantas Liekis, http://www.alkas.lt

2012 09 08 10:42

Paveikslėlis

Efoto.lt, St Virgio nuotr.

Rugsėjo 8–ąją švęsdavo visa tarpukario nepriklausoma Lietuva. Ir ne tik todėl, kad ta diena ir anksčiau minėta kaip Šv. Mergelės Marijos gimimo diena.

Tai buvo ir mūsų, lietuvių Tautos diena, kuri pirmą kartą Prezidento Antano Smetonos siūlymu pažymėta 1930 m. – jubiliejiniais Vytauto Didžiojo metais, minint jo turėjusio įvykti karūnavimo ir 500–ąsias mirties metines.

Kadangi šventimui skirta diena sutapo su savaitgaliu, tai švęsta abi – 7 ir 8 dienas.

Buvo numatyta, kad per lietuvių Tautos dieną bus prisimintos ne tik jos praeities, bet ir dabarties problemos, labiausiai Tautai nusipelnę žmonės. Ta diena turėjo tapti ir ir visų lietuvių būrimo vienybėn diena.

Tuometinėje spaudoje rašoma, kad šiai šventei visi ruošdavosi iš anksto. Štai, kaip ir pirmajai, buvo naujai išgrįstas ir praplatintas šaligatvis Vytauto prospekte, sutvarkyta Smėlio gatvė, pervadinus ją Griunvaldo vardu. Jos buvo atidarytos rugsėjo 7 d., dalyvaujant šimtams žmonių. Po to buvo surengtas mitingas Kauno aerouoste. Čia lėktuvu buvo atskraidintas po beveik dviejų mėnesių kelionės aplink Lietuvą Vytauto Didžiojo paveikslas. Vėliau, grojant kariniam orkestrui ir lydint minioms žmonių buvo nuneštas į šventiškai išpuoštą Kauno pilį. Po mitingo paveikslas nuneštas į Karo muziejų, kurio sodelyje, dalyvaujant ir daugybei ambasadorių, ir specialiai atvykusiems svečiams iš užsienio valstybių vėl buvo sakomos šventinės kalbos, vyko koncertai, virš naktinio miesto skraidė gausiai iliuminuoti Lietuvos Karo aviacijos lėktuvai.

Pasibaigus iškilmėms miesto aikštėse ir gatvėse, Respublikos Prezidentas A. Smetona Teisingumo rūmuose sukvietė iškilmingą vakarienę, kurioje dalyvavo ambasadoriai, kiti svečiai, šventės organizatoriai ir daug Tautai nusipelniusių žmonių.

Švęsta ir kitą dieną. Apie vieną iš tos dienos eisenų tuometinis „Lietuvos aidas“ rašo: „Kai gatvėmis pradėjo joti senovės lietuvių kariai ir važiuoti gražiais vežimais, galima buvo manyti, kad prisikėlė senoji Lietuva, iš kapų prisikėlė anų dienų karžygiai ir išjojo pasižvalgyti, pasižiūrėti kaip gyvena jų ainiai. Barzduoti, raguoti, šarvuoti seniai jojo išpuoštais arkliais, juos lydėjo jaunikaičiai, ginkluoti kardais, buožėmis, lankais. Visi judėjo Vytauto kalno linkui ir slėpėsi tenai nakties tamsumoje, tarytum migo vėl amžinu miegu, žinodami, kad senoji Lietuva nežuvo, kad šių dienų lietuviai eina jų pėdomis ir kuria naują Lietuvą, kuri taip pat gali stebinti pasaulį, kaip ir Vytauto laikų…“

Nuo tada Tautos diena iškilmingiausiai švęsta kasmet visoje Lietuvoje, tik kai kuriuose valsčiuose ir parapijose jos reikšmę norėdavo sumenkinti globalistinio Vatikano ypač uolūs kunigai, vienuoliai, bijodami kad ta šventė nenustelbtų tik Šv. Mergelės Marijos gimimo dienos šventės.

Tą dieną Respublikos Prezidentas dažnai iškilmingai ordinais ir medaliais apdovanodavo nusipelniusius Tautai ir nepriklausomai Lietuvai žmones.

Poetas J. Turčinskis savo eilėraštyje „Tautos šventė“ rašė:

„Kasdieninį triūsą šalin atidėję,
Tautos šventę tinkamai leiskim sau švęst,
Kad ryt vėl iš naujo dvasia sustiprėję
Toliau sunkų darbą galėtume tęst (…)

Tėvynės vardan visi stoję į darbą,
Tikėkim skaisčia žvaigžde Lietuvos;
Nors priešai mūs dūksta, su Dievo pagalba
Išeisim laimėtojais mes iš kovos.

Valio, nepriklausoma mūsų Tėvynė!
Valio, jos gynėjai, valio jos valdžia!
Tikėkim – ateis laimingesnė gadynė,
Jai laidas geriausias kloties mūs pradžia.“

SSRS okupavusi Lietuvą, švęsti Tautos dieną uždraudė. Okupuota ir aneksuota lietuvių Tauta pamažu su tuo lyg ir susitaikė. Ir šiandieną kalendoriuose dažniausiai pažymima rugsėjo 8 –oji tik kaip neįvykusios Vytauto Didžiojo karūnavimo diena.

Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. sprendimu paskelbė, kad kasmet būtų minima rugpjūčio 9–oji, kaip Tarptautinė tautų diena – čiabuvių šventė: aborigenų, autochtonų ir kitų, išlaikiusių savas tradicijas ir išsiskiriančių kaip atskira tautinė grupė, mažuma.

Tai kaip JAV – indėnai, Ispanijoje ir Prancūzijoje – baskai, Rusijoje – nencai, komiai ir t.t.

Lietuvoje tokių nėra, nes ir lenkai, ir žydai, ir rusai yra atsikėlėliai, tad tik lietuviai yra Lietuvos čiabuviai. Tad ir rugpjūčio 9-oji Lietuvai nesvarbi.

Bet atgaivinti savo pačių, Lietuvių Tautos dienos šventimą, būtų tikslinga ir todėl, nes jei toliau taip sparčiai mažės lietuvių gimstamumas ir augs mirtingumas (kasmet mūsų apie 10 tūkst. miršta daugiau, negu gimsta), tai ir be emigracijos po keletos dešimtmečių neliks Lietuvoje lietuvių. Tad mes, lietuviai, turime įsisąmoninti kad pirmiausia turime patys save saugoti ir ginti.

Žinoma, ta diena, kaip kadaise ir įsivaizdavo jos šventimo iniciatorius Lietuvos Respublikos Prezidentas A.Smetona, turėtų būti ir kaip susimąstymo Diena: ar mes, lietuviai, einame savo Tautos tvirtybės didinimo ar jos menkinimo keliu į pražūtį?

Ar mūsų Nepriklausomybė stiprėja, ar vis labiau ją prarandame? Ir dešimtis tokių ar kitokių klausimų dažnam kyla, žvelgiant ir į šiandieninę, vadinamąją Kovo 11-osios Lietuvą.

Ir kyla neatsitiktinai, nes yra jau daugybė panašių požymių į tuos, kurie buvo prieš žūstant galingajai Lietuvos valstybei, prieš susidedant su Lenkija (ypač pasirašant Liublino uniją), tapus Lietuvai Lenkijos provincija, o galingosios Lietuvos valstybės kūrėją – lietuvių Tautą, nustūmus ant pražūties ribos, pavertus beteise savo žemėje.

Ir didžioji Lietuvos valstybė, ir jos kūrėja lietuvių Tauta buvo žlugusi ne dėl pralaimėjimų mūšių laukuose, o pirmiausia dėl vadinamojo tautos elito – valdančiųjų išdavystės, jo nesuvokimo savos lietuvių Tautos svarbos toje valstybėje, savo kalbos ir kultūros puoselėjimo svarbos, dėl to, kad savas dvarelis daugeliui buvo svarbesnis už Tautos ir Lietuvos likimą.

Valdantiesiems praradus savos tautinę savimonę – kalbą ir kultūrą, pamažu prarado ir savos valstybės savarankiškumo išsaugojimo svarbos suvokimą ir leido Lietuvos valstybei virsti Lenkijos provincija, leido ant lietuvių sprandų užsėsti lenkų ponams, kunigams, įsigalėti lenkų kalbai mokyklose ir bažnyčiose. Tačiau, atrodo, mes nepasimokėme.

Mūsų, Kovo 11-osios Lietuvoje vėl daromos tos pačios klaidos, vėl leidžiama Seime ir kitose aukščiausiose vietose sėdėti tokiems veikėjams, kurie tik stumia mūsų Tautą ir Nepriklausomybę pražūtin, prisidengdami „vieningos Europos“, „tolerancijos“ ir panašiomis vienspalvėmis ar vaivorykštinėmis vėliavomis.

Prisiminkime, kaip 2007 m. gegužės 2d. iškilmingame LR Seimo posėdyje, dalyvaujant svečiams iš Varšuvos, Briuselio buvo kalbama dėl niekingiausios Lietuvos istorijoje Liublino unijos epilogo – 1791 m. gegužės 3d. „Valdymo įstatymo“ (Ustawa Rządowa), vėliau pavadinto „Lenkijos konstitucijos“, tariamai pirmosios Europoje, nors savo esme ji ir teisine, ir politine mintimi istorijoje neprilygo ir beveik prieš pora šimtų metų „Lietuvos statutams“.

Bet, svarbiausia, kad tame „lenkų militaristų džiaugsme“ nebebuvo minima nei Lietuvos valstybės, nei lietuvių tautos, tik Lenkija ir „lenkų tauta“.

Tačiau minėtame mūsų Seime buvo tiek džiūgaujama dėl to gėdingo mums dokumento paskelbimo. Konservatorius E.Zingeris tada iš Seimo tribūnos rėžė:

„Jūsų ekscelencijos, didžiai gerbiami išrinktieji Europos Sąjungos tautų atstovai, ponios ir ponai! Šis mano pasiūlymas Seimui papildyti Atmintinų dienų sąrašą gegužės 3-ąja diena, atvirai sakant, kilo kelintą kartą skaitant A.Mickevičiaus kūrybą.

„Ir atlygino jiems Dievas, nes didžioji tauta Lietuva susivienijo su Lenkija, kaip vyras su žmona – dvi sielos viename kūne. Nors niekad anksčiau tokios tautų sąjungos nėra buvę, bet vėliau bus, nes tas Lietuvos ir Lenkijos susivienijimas ir santvarka ženklina būsimą visų krikščioniškų tautų sąjungą vardan tikėjimo ir laisvės”. Tai bylojo A.Mickevičius prieš 175 metus (…).


Vokiškai rašęs čekas Kavka, lenkiškai rašęs lietuvis Mickevičius – tai yra koncepcijos, į kurias turėtų orientuotis multikultūrinė Europa.

Mes negalime kurti dabartinio 2007 m. naujųjų Europos Sąjungos šalių identiteto remdamiesi vien tik 1918 metų identiteto koncepcijomis (…)“.


Žodžiu, E. Zingeris, kaip ir kiti kalbėjusieji, tame posėdyje mums nužymėjo ateitį ne lietuviškoje Lietuvoje, o naujame „tautų katile”, aiškino, kad pažangu rašyti ir kurti tik svetima kalba.


Bet įdomu, kad atsisakyti „1918 m. identiteto”, jie siūlė, kaip ir E.Zingeris, tik Lietuvai, lietuvių tautai, siūlė Lietuvai tapti internacionalistine, bet ne tokioms šalims kaip Vokietijai, Anglijai, Prancūzijai – ES branduoliui.

Beje, ir poeto A.Mickevičiaus nurodomas pavyzdys toks lietuviui niekada nebuvo.

Nemaloni Lietuvio ausiai buvo tame LR Seimo posėdyje Lietuvos Respublikos Prezidento, Lenkijos Baltojo Erelio ir daugelio kitų tos valstybės ordinų ir medalių kavalieriaus V.Adamkaus kalba.

Daugelis jo pagiriamųjų žodžių Gegužės 3-iosios konstitucijai rodė, kad ir Nepriklausomos Lietuvos Prezidentas pritaria E.Zingeriui ir jo kompanijos kalboms.

Prezidentas sakė:

„…Prieš šešerius metus Lietuvos ir Lenkijos seimų asamblėja nutarė bendrai minėti 1791 metų gegužės 3 dienos Konstituciją kaip abiems tautoms svarbų valstybės ir teisės paveldą (…) Kaip to požiūrio tąsą vertinu faktą, kad Lietuvos Seimas svarsto siūlymą atmintinų dienų sąrašą papildyti Gegužės 3-iosios Konstitucijos minėjimu (…). Juk ir lietuviams, ir lenkams ši Konstitucija pirmiausia svarbi kaip liudijimas, jog mūsų valstybės 18-ojo amžiaus pabaigos visuomenė pradėjo suvokti save kaip piliečių tautą, kaip modernią bendriją (…). Tad, prisimindami mūsų protėvių darbus, skleiskime ir puoselėkime demokratijos idėjas bei ginkime jau ir tada didžiausia vertybe buvusias pilietines laisves. Saugokim šią vertybę, gerbdami savo praeitį. O kartu prisiminkime, kad ištikimybė pirmosios rašytinės Europos Konstitucijos idėjoms šiandien reiškia bendrą atsakomybę už vieningą ir stiprios Europos ateitį“.

Prezidentas V.Adamkus, vertindamas istorinius įvykius ir faktus pasielgė taip, kaip nedrįsdavo pasielgti net bolševikų vadai.

Pavyzdžiui, kai 1946 m. pavasarį LKP(B) CK, jo sekretoriui A.Sniečkui prisireikė paskelbti Lietuvoje instrukciją, kaip istorikai savo „mokslo darbuose“ ir vadovėliuose privalo vertinti Lietuvos valstybės ir tautos istorinius įvykius ir faktus, tai tą instrukciją pavedė „apsvarstyti“ ir paskelbti LTSR Mokslų akademijos akademikų sesijai. Jie įvykdė pavedimą: vienbalsiai patvirtino tą instrukciją ir ji tapo ne tik privaloma, bet ir „moksline“.

Beje, diktatoriškumo ir šiandieną negali atsisakyti ir kai kurie Vilniaus universiteto istorikai.

Neseniai „Delfi“ (2012 08 30) paskelbė: „A.Bumblauskas: A.Šapokos ir tautininkų pastangomis buvo kurta antilenkiška Lietuvos istorija“ ir toliau rašoma: „Lietuvos istorikas Alfredas Bumblauskas teigia, kad Adolfo Šapokos ir tautininkų pastangomis ilgą laiką buvo kuriama antilenkiška Lietuvos istorija…“.

Neatsitiktinai daug kas sako, kad tas prof. Bumblauskas savo propagandisto talentu toli pralenkia ir bolševikų laikų agitatorius. Anie bent pripažindavo, kad kuriant socializmą „buvo padaryta nemažai klaidų..“.

Tuo tarpu pagal profesorių Lenkija – tik angelų šalis ir visi faktai dėl jos šovinistų vykdyto Lietuvos valstybingumo pasmaugimo, lenkų katalikų kunigų ir hierarchų naikinto lietuviškumo, dėl lenkų vykdytos nuožmiausios Rytų Lietuvos okupacijos ir aneksijos, persekiojimų, lietuvių kankinimų, žudynių, trėmimų, Lietuvos šantažo tarptautinėse organizacijose ir t.t. – tik „A.Šapokos, tautininkų“ išmislas?

Nėra Lietuvoje antilenkiškumo. Bet nuoširdžiai draugystei ir pagarbai vienų kitiems reikia, kad, kaip kadaise Lietuvos Prezidentas atsiprašė žydų tautos dėl nacių Vokietijos okupacijos metais išžudytų žydų, turėtų ir Lenkijos vadai, jos katalikų Bažnyčios hierarchai atsiprašyti lietuvių Tautos už savo, tėvų ir protėvių padarytas skriaudas lietuvių Tautai ir jos nepriklausomai Lietuvos valstybei.

O gal atmintį mūsų Tautai turėtų nustelbti ant prof. A.Bumblausko krūtinės lenkų ordinų ir medalių blizgesys, kaip „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ – Riterio, Karininko, Komandoro kryžiai ir kiti, o taip pat ir daug lenkų veikėjų skirtų jam premijų, žurnalo „Pregląd Wschodni“ laureato diplomai ir kiti šaunūs apdovanojimai. Taip, matyti, myli tą mūsų TV žvaigždę – propagandistą „broliškoji Lenkija“.

O kokia meilė be atsako? Profesorius ne toks. Ir jis, be abejonės, dar daug ką padarys, kad ant galingos savo krūtinės prisikabintų naujų Lenkijos ordinų ir medalių. Beje, profesoriaus „cecho“ spauda rašė, kad gavę iš VBS stoties žinių, jog Profesoriumi esąs labai patenkintas net pats maršalas J.Pilsudskis ir jis pranešęs, kad ketvirtame pragaro rate saugąs vietelę didžiajai savo meilei iš Lietuvos kreso.

Kai kas klausia, o kaip mūsų valstybės vadai, saugumas žiūrėtų į kitą tokį istoriką-propagandistą, jei, sakysime, jis būtų apdovanojamas ordinais ir medaliais „Už nuopelnus Rusijai“?

Minėtasis konservatorius E. Zingeris yra platesnio masto veikėjas, daugiau žvelgiantis ir į ateitį. Pirmiausia jis moko lietuvių tautą internacionalizmo. Ne tik moko.

Štai neseniai jis su kolega seimūnu P. Auštrevičiumi, kuriam irgi atrodo Lietuvos Nepriklausomybė, lyg kančia esanti, Seime įkūrė Europos federalistų sąjungą (yra jos prezidentu), kurios tikslas paversti Europos Sąjungą centralizuota federacine valstybe, o Lietuvą – jos dalimi.

Kitaip sakant, sieks Lietuvos valstybę paversti federacine.

Net draugas Stalinas tada, 1940 m. vasarą to nedrįso – jis tik įjungė Lietuvą į „broliškų tarybinių tautų sąjungą“, bet ne į Rusijos federacinę sovietinę respubliką.

Bet juk tiedu seimūnai yra išlaikomi mūsų, yra prisiekę nepriklausomos Lietuvos Konstitucijai ir lietuvių Tautai, kuri tik ir yra valstybės suverenas, šeimininkė. O ji, šeimininkė, nedavė teisės savo tokiems išlaikytiniams – zingeriams, auštrevičiams ir panašiems prekiauti savo valia.

Tiesa, „federalistai“ – ne išimtis.

Ne vienas sako, kad Seime kartais atrodo, lyg Kremliaus diriguotajame LKP(B) CK posėdyje sėdėtų – daugelis dreba išsižioti apie „lietuvių Tautą“, „nepriklausomą Lietuvą“, ginti tas didžiausias lietuviui vertybes, dabar dažniausiai nuo naujųjų erelių iš Vakarų, kurie vietoje kaip anksčiau medžioję vištas ir vištgaidžius veisę, dabar išsigudrinę visiškai iščiulpti atmintį ir dvasią.

O ką mūsų atstovai – europarlamentarai veikia Briuselyje, ką ten nuveikė dėl Lietuvos, jos Nepriklausomybės stiprinimo ir žmonių gerovės? Daugelį jų, tik artėjant rinkimams, vėl ėmėme matyti.

Ar ne laikas būtų pareikalauti ir iš jų atliktų darbų ataskaitų, įvertinti jas?

Gėda skaityti ir klausyti ir kai kurių seimūnų išmoktų ir vis kartojamų tų pačių kalbų apie „toleranciją“, apie tai, kad reikia džiaugsmingai miestų gatvėse ir aikštėse sutikti iškrypėlių demonstracijas, o tuo pačiu lyg skatinti jaunimą pasekti jais, nors tai ir būtų pasityčiojimas iš mūsų Konstitucijos, iš tokių mūsų vertybių, kaip Šeima, Dora, tautiškumas-lietuviškumas.

Beje, daugelis būsimųjų kandidatų į naująjį Seimą kelia nemažesnį nerimą. Kas dabar bus mūsų – „lietuvių tautos suvereno“ valios išreiškėjai?

Sunerimti privertė ir laiškas iš nuošalaus dar lietuviško kaimo, kuriuo autoriai klausė: parašyk, „kas toks yra tas akiplėša kiaulė Vinokurovas, kuris balotiruojasi kaip Socialdemokratų partijos atstovas?“.

Prisipažinsiu, nežinojau tokio. Tiesa, keletą kartų buvo tekę matyti televizijos ekranuose. Paskutinį bene rugpjūčio 25 d. apie 13 val. buvo iškišęs jis savo įsiutusį veidelį su kaltinimais, kad visi tautiškos mąstysenos lietuviai yra fašistai ar pan. Išjungiau, nes pamaniau, kad kalbinamas koks psichiatrinės pacientas. Bet, pasirodo, tai rimtas mūsų socialdemokratų atstovas – rašytojas, aktorius, žurnalistas – „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas ir t.t. Tačiau visiškai išmušė tas veikėjas „iš vėžių“, kai pamačiau jo atsiliepimus apie mūsų visų išrinktąją valstybės Prezidentę.

Štai keletas to Lietuvos socialdemokratų partijos rinktinio, būsimojo Seimo nario Arkadijaus Vinokurovo intelekto blyksniai apie Prezidentę, neseniai paskelbti „Kauno dienos“ portale: „Frigidiška sterva“, „dvasinė politinė prostitutė“ ir t.t.

Tai bjaurus įžeidimas ir visos lietuvių Tautos, visų Lietuvos piliečių. Gaila, kad praėjo riterių laikai. Be abejonės tada būtų susidariusios riterių eilės, kad apgintų ne tik valdovės, bet ir damos garbę. Iš tokių vinokurovų tada tik šlapia vieta būtų likusi. Deja, nei mūsų spauda, nei TV, nei patys socialdemokratai nepasmerkė to veikėjo storžievio.

Šiandieną kiekvieno Lietuvio, Piliečio teisė ir pareiga ginti bent savo nepriklausomos valstybės Konstituciją ir joje pripažintas vertybes, kovoti su blogiu, jo viešu demonstravimu, kovoti, nepaisant kas pirštų tą blogį - Briuselis ar Maskva.

Lietuvos valstybė yra lygiapartnerė ES, ir ji ne tik vykdytoja, bet ir tos bendrijos kūrėja. Deja, kaip sakyta, mūsų Seime, kaip ir SSRS okupacijų metų sovietų Lietuvos valdžioje: dėl nurodymų iš Maskvos nediskutuojama (dabar – iš ES).

Kaip nediskutuojama dėl švedų, danų ir kitų užsienio valstybių bankų išvežamo iš Lietuvos kapitalo, kaip ir apie išleidžiamus milijonus visokiems ekspertams iš užsienių, nors tos jų ekspertizės dažniausiai studento kursinio darbo lygmens.

Tabu tapo kritikuoti ir liberalizmą, nors dėl jo jau kartą žlugo luominė bajorų Lietuva, nors jis tokioje mažoje valstybėje ir tesudaro galimybes tik klestėti didžiausiems sukčiams, įsitaisiusiems energetikoje, susiekime ir kitur, svarbiausiųjų ekonomikos sričių prichvatizuotojams.

Tačiau nemažai daliai mūsų valdžios atstovų atrodo didžiausia valstybėje problema – tai tolerantiškumas „piderastams“, o neseniai dar ir tokia pseudo problema perimta iš danų – berniukus jau darželiuose reikia pripratinti vilkėti sijonus (neužtenka, kad danai jau baigia sukiaulinti visą Lietuvą).

Štai vienos parlamentarės socialdemokratės, pretendentės toliau būti mūsų išlaikoma Seime, žodžiai pasakyti „Lietuvos žiniose” (2012 08 30):

„Negalime vaikų auginti vien tautiškumo, racionalumo dvasia. Gyvename Europos Sąjungoje, globalėjančiame pasaulyje. Tą tautiškumą reikia derinti su europietiškumu ir globalaus pasaulio realybe. Lyčių lygybė ir lygios galimybės yra ES pamatas“.

Taip ir norėtųsi paklausti: o jei panelės užsigeis ne vaikus gimdyti, o juos daryti? Kaip tą norą patenkins „lygių galimybių“ apaštalai ir apaštalės iš ES ar mūsų Seimo?

Gėda, dėl tos mūsų valdžios noro įtikti svetimiesiems, paisymas jų norų, o ne savo Tautos ir jos valstybės, ne savo žmonių gerovės, užmirštančios, kad didžiųjų tautų šovinizmas ir imperializmas niekur nedingo.

Todėl būtų ne pro šalį, prieš leidžiant į aukštesnį postą ar kandidatuojant į Seimo narius surengti egzaminus, kad patikrinti, kiek žino, kas buvo nutikę Lietuvai ir lietuviams, kai anos LDK lietuvių valdantysis luomas ėmė pataikauti lenkų šovinistams, kas nutiko mažalietuviams, kai daugelis jų tenkinosi būti tik gerais germanų bernais, kas nutiko Lietuvos valstybei, kai pagaliau be jokio pasipriešinimo leido įjungiami į „brolišką tarybinių tautų šeimą“. Ir pan.

Neatsitiktinai sakoma, kad žuvis pūva nuo galvos. Bet gera šeimininkė gali to neleisti. Gera šeimininkė kruopščiai atsirenka jau pirkdama, ir po to visą laiką kontroliuoja jų stovį. Ta šeimininkė – tai Lietuvos valstybės suverenas – lietuvių Tauta.

Tiesa, ją nukreipti į klaidingą, pražūtingą kelią, neretai pavyksta ne tik savanaudžiams ir bestuburiams politikams, bet taip įvyksta ir dėl nežinojimo. Suvokti Tiesą, susiburti mums galėtų padėti Tautos dienos.

Aukščiausias mums, lietuviams, paskyrė tą žemės lopinėlį prie Baltijos tam, kad augtume ir stiprėtume, kad būtume gražesnės istorijos kūrėjai, o ne tik jos stebėtojai. Ir pagal Bibliją ne tik žydų, bet ir lietuvių Tauta yra rinktinė, vienintelė tokia pasaulyje Tauta ir mes nepelnysime Aukščiausiojo malonių, jeigu jo teikiamomis galimybėmis nepasinaudosime. Tauta, kuri nelaiko save rinktąja yra pasmerkta žūčiai.

Susiję straipsniai:

A.Liekis. Suvalkų sutartis – Lenkijos agresijos aktas (II)
L.Milčius. Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo deputatą profesorių tautininką Mečislovą Treinį prisimenant

Komentarai
http://alkas.lt/2012/09/08/a-liekis-lie ... vos-diena/

Antanas:
2012 09 08 12:18


Ši diena kalendoriuje pažymėta ir kaip “Padėkos už Lietuvos neprikklausomybės ir laisvės apgynimą diena”.

Tarpukaryje (ypač prie demarkacinės linijos su Lenkija) švęsdavo moksleiviai, vedini savo mokytojų.

Šventė būdavo iškilminga: užkurdavo laužus, giedodavo patriotines giesmes ir dainas, būdavo skanduojami šūkiai: “mes be Vilniaus nenurimsim; už Aušros vartus, Gedimino pilį, Vytauto grabą etc.”

Amelija:
2012 09 09 08:58


Reakcingas, tamsuoliškas rašinėlis. Lietuva yra ES ir NATO narė, pasaulis toli nuėjo nuo “barzdotų karžygių” laikų, ir atgal niekada negrįš. Lietuvis turi suvokti, kad užsidaręs medinėj pilyje ant “šventakalnio” vis tiek turės nusileisti į pakalnę bulvių ir kopūstų parsinešti… Mąstantys piliečiai į pseudoistorines sapaliones žiūri kaip į naivuolių – blogiausiu atveju negausių sektantų – kliedesius.

Esam pasaulio konteksto valstybė, ir kurti tautinį rezervatą juokinga. Lenkai – mūsų kaimynai, mus jungia ilgametė istorija, kultūra, katalikiškosios vertybės. Todėl siūlau autoriui nuvažiuoti į Šiluvą, ir prie stebuklingojo Švč. Mergelės Marijos paveikslo paprašyti proto šviesos, optimizmo, meilės artimui ir dangaus karalystės Vytautui Didžiajam, pastačiusiam daug nuostabaus grožio bažnyčių Lietuvoje.

S:
2012 09 09 14:58


Na, ir kurgi nuėjo tas pasaulis ir pirmiausia Europa su savo “demokratiška globaline tolerantiška” santvarka?

Pagal visuomenės demografijos, ekonomikos ir moralės vertinimus, tai nebent į šiknaskylę, nes visi rodikliai neigiami ir neišvengiamai artėja sistemos žlugimas.

Juokinga skaityt apie nacionalinės valstybės atgyvenimą, kai šita nauja sąjunginė santvarka pas mus gyvuoja tik mažiau nei 20 metų, o jau susimovė ant tiek, kad praktiškai Europa nebeišgyvena, gelbsti tik skolinimasis…

Džiugina nebent tai, kad šitą jau suprato daugelis, o nesupratusių ir Europos Sąjungos bei globalaus pasaulio fanatikų yra absoliuti mažuma.

Tokie kaip jūs, Amelija, ir esate sektantai, tarnaujate Tėvynės išdavystės idėjai. Aišku, daugelis jų už tai gauna pinigus ir pragyvena. Šios sektantų-parazitų atmainos kitaip neišeina apibūdint, kaip kekšių.

Tai jūs iš kurios sektantų atšakos esate, prisistatykite.

Amelija:
2012 09 09 15:34


Esu Lietuvos pilietė, turiu aukštąjį humanitarinį išsilavinimą, nepriklausau jokiai politinei partijai, domiuosi užsienio ir Lietuvos politika, esu praktikuojanti katalikė, visada balsuoju rinkimuose, moku mokesčius, gerbiu visas Lietuvoje gyvenančias tautas ir apskritai esu tolerantiška visiems moralines vertybes išpažįstantiems žmonėms, nepakenčiu nacių, komunistų, siaurapročių ideologijos.

Kokia čia sekta būtų? Gal vidutinis Lietuvos pilietis, gyvenantis iš savo darbo ir besidžiaugiantis gyvenimu?

Žygeivis:
2012 09 09 16:46


Amelija, gal išvardink kiek tautų, pagal tave, gyvena Lietuvoje?

Aš žinau Lietuvoje gyvenant tik vieną tautą – Lietuvių Tautą (Lietuva jau seniai nebe daugiatautė imperija, valdanti daugelio įvairių tautų žemes).

O pagal tave pas mus tikra tautų sankaupa – kažkoks “babilono bokštas”, kaip kokiose Rusijos, Kinijos ar Indijos imperijose…. :)

Beje, o kiek tautų pagal tave gyvena Lenkijoje ar Vokietijoje?

P.S. Pvz., mano žiniomis, Lenkijoje gyvena dvi tautos – lenkai ir kašubai, o Vokietijoje gyvena trys tautos – vokiečiai, sorbai (lužitėnai) ir frizai.

O visos kitos yra tautinės mažumos ir bendrijos.

lyvis:
2012 09 09 18:22


Lietuvoje gyvena ne vien tik lietuvių tauta, bet taip pat žemaičiai, dzūkai, sudūviai, žemgaliai, sėliai, kuršiai, tuteišiai. Jeigu jie yra sulietuvinti, tai nereiškia, kad jie yra lietuviai.

Pats reiškėsi kaip lietuvių didžiašovinistas.

Visi kiti rusai, lenkai, žydai yra svetimtaučiai.

lyvis

tikras lietuvis:
2012 09 10 10:08


Nenusipezėk – maišai gentis su tauta.

Žygeivis:
2012 09 10 21:02


Lyvi, šiandien Lietuvos Valstybėje gyvena tik viena Tauta – Lietuvių.

O painioti vienos tautos etnografines-tarmines grupes su tautomis gali tik visiškas neišmanėlis arba asmuo, tyčia siekiantis sukelti sumaištį Lietuvių Tautoje ir Lietuvos Valstybėje.

P.S. Beje, kodėl pamiršai savo sąraše aukštaičius -pačiąd idžiausią etnografinę-tarminę grupę ir mažlietuvius?:)

O dar Lietuvoje yra kapsai ir zanavykai, ir dar nemažai smulkesnių etnografinių-tarminių grupių.

Jei nežinai ar pamiršai, tai priminsiu:- Lietuvių kalboje skiriamos dvi tarmės (aukštaičių ir žemaičių), 15 patarmių ir per 100 šnektų (10 jų išliko už Lietuvos Respublikos ribų).

O etnografinių grupių irgi nemažai.

Štai bendras žemėlapis:

Paveikslėlis

Plačiau čia:

Lietuvių kalbos tarmės, patarmės ir šnektos
viewtopic.php?f=92&t=3846

lyvis:
2012 09 11 05:23

šiandien Lietuvos Valstybėje gyvena tik viena Tauta – Lietuvių. Įdomu kas tokie lietuviai. Karaliūnas aiškiai pasakė lietuviai tai kariai t y lietuviai yra karių luomas. Tavo pateiktose žemėlapiuose nėra lietuvių žemių. Šiandien mes bendraujame kalba, kurios pagrindas yra paimtas suvalkiečių. Taigi lietuviai nėra tauta, neturi savo žemių ir kalbos. Taigi ponas ar draugas žygeivi savo kaukolėje reikia pačiam graibytis. lyvis
Atsakyti

Žygeivis:
2012 09 11 18:48

Mano pateiktuose žemėlapiuose kaip tik ir yra Lietuvių Tautos žemė.

O Simas Karaliūnas savo straipsnyje nagrinėjo “Lietuvos – “Leitos” vardo istorinę ir kalbinę kilmę, siekiančią 4 ar 5 mūsų eros amžių, tai yra laikus, kai tuometinės įvairios baltų gentys dar nebuvo tapusios vieningomis tautomis.

—————

Visų pirma nei viena pasaulio tauta nėra vieno asmens “genetiniai klonai” ar koks “monolitas”.

Ir antra – kiekvienoje pasaulio tautoje visada yra įvairių regioninių, tarminių ir etnokultūrinių sričių bei grupių.

O kiekvienos pasaulio Tautos pagrindinis požymis yra bendra tautinė savimonė.

Bet, žinoma, yra ir daugiau įvairių požymių, kurie tam tikrą asmenų grupę paverčia tauta. tačiau tie kiti požymiai ne visada vienodi įvairioms tautoms.

P.S. Beje, pone ar drauge Lyvi, o kokia tavo tautybė ir gimtoji kalba? :)

O gal tu apskritai betautis kosmopolitas?

Tik neskiesk, kad tu esi tikras lyvis. :)

lyvis:
2012 09 11 19:39


Kalba eina ne apie mane, o apie kvailinamą teoriją, kad mes visi esame lietuviai. Pats ir toliau laikaisi marksistinę teorija, o visa kita yra atgyvena. Kalbėkime asfaltine bendrine kalba ir svarbiausia, kad būtų žmogui socialinė garantija. Ta garantija nesvarbu jinai iš kremliaus, iš Varšuvos ar Vatikano. Svarbiausia trinkime iš atminties viską kas yra vietinių žmonių išgyventa. Kam reikalingi kad ir kažkokie dzūkai, jug mes šiandien visi lietuviai. Paprasčiausiai nesinori pilstyti iš tuščio į kiaurą. Pačiam tai geriau sekasi. lyvis

Žygeivis:
2012 09 12 15:45


Lyvi, tu kažkoks pusiau anarchistas, pusiau komunistas… :)

O istorinės atminties niekas iš mūsų niekada ir nesiūlė trinti – o tuo labiau aš.

Dar prieš kokius 20 metų esu pateikęs krūvą pasiūlymų tuometinei Valstybinei Lietuvių kalbos komisijai apie Lietuvių tarmių ir tarmiškų vietovardžių išsaugojimą bei jų oficialų naudojimą viešuose kelių užrašuose.

Ir visada visiems siūlau domėtis savo giminės istorija – ir nuo kuo senesnių laikų.

Tarkime mano tėvas yra kilęs iš istorinio sėlių krašto, o mano mama – iš istorinio žiemgalių krašto.

Mamos motinos mergautinė pavardė – Krivickaitė – gal būt rodo ir ryšį su senovės krievių gentimi.

Mano žmona yra kilusi pagal tėvo liniją iš žemaičių, taigi ir iš kuršių, o jos motina yra pati tikriausia Mažosios Lietuvos lietuvininkė. Be to jos giminė buvo ne protestantai, o katalikai (gal dėl to ir nesuvokietėjo per amžius).

Tačiau jos giminėje yra ir labai žymių protėvių, pvz. iš Uoginčių (tai yra Oginskių) giminės.

Tačiau šiais laikais mes visi jau seniai esame Lietuviai, kadangi gentinė Lietuvos visuomenė, sudaryta iš daugelio atskirų genčių, suvienytų ir pagrįstų tik “kraujo giminyste”, galutinai išnyko dar Gedimino laikais – jei ne dar seniau.

R.Ozolas: Lietuvos lenkų lyderiai atvirai propaguoja antivalstybines idėjas


http://alkas.lt/2011/03/24/r-ozolas-lie ... es-idejas/

Kovo 24, 2011 13:41
http://www.alkas.lt

Lietuvos rusams nevertėjo sudarinėti politinio aljanso su vietiniais lenkais, nes lenkai išnaudos rusus iki tam tikro momento, o po to atsikratys jų.

Tokią nuomonę savaitraščiui „Litovskij kurjer“ išsakė Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas.

Pasak R.Ozolo, galima pateikti aibę skirtumų tarp Lietuvos rusų ir lenkų. Rusai Lietuvoje, skirtingai negu lenkai, sako „tai mano žemė“, turėdami omenyje bendrą žemę su lietuviais.

Lenkai irgi sako „tai mano žemė“, bet turi omenyje visai ką kitą – lenkų, o „ne Lietuvos žemę“, teigė išskirtiniame interviu savaitraščiui signataras.

Signataro teigimu, Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir jos lyderiai atvirai ir nedviprasmiškai propaguoja antivalstybines idėjas, ragina nesilaikyti įstatymų, smerkia Lietuvą įvairiose institucijose: tarptautinėse politinėse ir visuomeninėse organizacijose, teismuose, Europarlamente – visur, kur tik įmanoma prasimušti.

„Kiek tai gali tęstis ir kiek tai galima kentėti? Politinis korektiškumas, kuriuo kaip impotencija serga visų lygių valdžia, neleidžia lenkų lyderiams pasakyti visos tiesos į akis. Jūs, nors ir Lietuvos piliečiai, bet jūs – Lietuvos išdavikai, nes dirbate prieš jos interesus“, – interviu „Litovskij kurjer“ sako R.Ozolas.

Jam gaila Lietuvos rusų, kurie šiandien padeda lenkų politikams spręsti jų problemas. Kai tik sąjungininkų būtinybė taps nereikalinga – lenkai akimirksniu nusisuks nuo rusų partijų. Kam tradiciškai lojaliems Lietuvai rusams tepti savo gerą vardą aljansais su politinėmis jėgomis, kurios nelojalios Lietuvos valstybei? – klausia R.Ozolas.

Atsakydamas į „Litovskij kurjer“ žurnalisto Anatolijaus Ivanovo klausimą apie tai, ar Lietuvos – Lenkijos santykiuose nėra ir prieš tai buvusių Lietuvos vadovų, kaip antai Valdo Adamkaus kaltės, kuris užuot aiškiai atskyręs politinę tarpusavio santykių komponentę nuo ekonominės, pastoviai flirtuodavo su Lenkijos vadovybe aklai tikėdamas bendrų elektros jungčių ir dujotekių projektų perspektyva, R.Ozolas sakė:

„Viena iš didžiausių klaidų yra strateginės partnerystės politika, kuri yra visiškai nepriimtina Lietuvai. Į NATO mus būtų priėmę ir be Lenkijos advokatų, dar būtų ir paprašę, kad mes įstotume į šį bloką.

Mums visiškai nevertėjo įsileisti į tokias politizuotas prekybines avantiūras, kaip kad machinacijos su Mažeikių naftos perdirbimo įmone. Galiausiai mes įsitikinome, kad bet kuriuo atveju, šitos gamyklos šeimininkais taps rusai. Lozungas „neprileisime Ivano prie vamzdžio“ buvo tokiu kvailu lozungu, kad reiktų gerokai pasukti galvą, jog sugalvotum ką nors idiotiškesnio. Lietuvos valdžia pati pritraukė į Mažeikius lenkų kompaniją, kuri tuo metu dar abejojo ar pirkti šį objektą, ar ne. Mes įkalbėjome: pirkite, dėl Dievo.

Ir šiandien turime tai ką turime – brangiausią benziną Baltijos šalyse. Tik kuomet lenkai pareikalavo „Klaipėdos naftos“, šiek tiek prablaivėjome. Galų gale išsiaiškinome, kad net stipri lenkų ekonomika negali nešti šitos sunkios naštos ir vėliau ar anksčiau parduos ją.

Mums buvo visiškai nereikalingas toks pataikavimas, kuriam pradžią davė velionio Brazausko epocha, o pratęsė Adamkaus laikų politikai. O ir dviprasmiška Landsbergio laikysena taip pat pasitarnavo įžūlėjančiai Lenkijai.

Buvo reikalinga ne nuolaidų politika, o savo interesų gynimo politika.

Idiotizmu galiu pavadinti ir tai, kad mes Lenkijai atidavėme savo istoriją.


Ponas Emanuelis Zingeris pasiūlė Lietuvai iškilmingai švęsti 1791 gegužės 3 d. Konstitucijos, dar žinomos kaip Lenkijos Konstitucija, jubiliejų.

Jis tada pirmas bėgo keliaklupsčiauti prieš lenkus ir dabar bėga, neriasi iš kailio.


Tai sena Lietuvos bėda – keliaklupsčiauti prieš stipresnįjį.

Bet tai ne geriausias elgesio modelis ir ne geriausias geros kaimynystės būdas. Kaimynai vertina ne keliaklupsčiavimą, o pasitikėjimą, gebėjimą laikytis žodžio.

Noriu pažymėti, kad pastaruoju metu URM ir Prezidentūra daro daugiau adekvačių žingsnių, aktyviau gina mūsų šalies interesus.

Vyriausybėje tvirtybės sprendžiant lietuvių – lenkų klausimus kol kas nematyti. Atvirkščiai, nuolat girdime kalbas apie būtinybę įtraukti į lietuvių kalbos abėcėlę lenkų kalbos raides, kompaktiškai lenkų gyvenamose vietovėse leisti naudoti lenkų kalbą kaip oficialią kalbą“.

„Mane stebina lenkų ministro pono Sikorskio viešai demonstruojama laikysena. Jis grasina Lietuvai santykių pablogėjimu, užmiršdamas, kad taškosi seilėmis ne savo palivarke. XXI a. tokius dalykus kalbėti lyg ir nepadoru. Kyla dėsningas klausimas: ar kalbantysis supranta, kad jis yra ministras? Ar tik dedasi ministru. Tai yra tiesioginė diktatūra nepriklausomai valstybei. Arba ponas Sikorskis Lietuvą laiko trečia Lenkijos gubernija, kaip ir buvo pasakyta 1791 m. Konstitucijoje?

Visą interviu skaitykite šios dienos (2011 03 24) savaitraštyje „Litovskij kurjer“ arba tinklalapyje http://www.kurier.lt/?r=11&a=6159 .

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Vas 2013 14:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Broliukams Zingeriams (ir ne tik jiems) pasiskaityti

Šaltinis - Tarptautinė Komisija Nacių ir Sovietinio Okupacinių Režimų Nusikaltimams Lietuvoje Įvertinti
Gedimino pr. 11, Vilnius 2039, Lietuva
http://www.komisija.lt/lt/naujiena.php?id=36

Įvairūs straipsniai apie žydus, antisemitizmą ir pan.
http://www.komisija.lt/lt/naujienos.php ... 1146663053

LIETUVOS ŽYDŲ NUSTŪMIMAS Į POLITINĘ KAIRĘ 1922-1941 m.


http://www.komisija.lt/Files/www.komisi ... esimas.doc

Doc. Habil. Dr. Alfonsas Eidintas, 2006.05.31
Tarptautinių santykių ir politologijos institutas
Vilniaus universitetas

Šiuolaikinis lietuvių nacionalizmas XX amžiaus pradžioje buvo nukreiptas pagrindinai prieš rusų ir lenkų valstybinį ar kultūrinį dominavimą dar nuo tautinio išsivadavimo laikų, kaip didelė grėsmė lietuvių tautai, o vėliau ir atkurtai Lietuvos valstybei.

Nelikus sienos su Sovietų Rusija rusų pavojus dalinai atslūgo, gal tuo ir galima paaiškinti, kad 1919 m. Raudonosios armijos žygis ir V. Kapsuko bandymas sukurti Sovietų Lietuvą po nepriklausomybės sukūrimo buvo retai prisimenamas su vienu "bet".

Tas "bet" buvo LKP pogrindinė veikla ir Komunistų Internacionalas (Kominternas) Maskvoje, siekusio pasaulinio komunistinio viešpatavimo. Nors žydai buvo gausiai atstovaujami RKP(b), dalyvavo Kapsuko vyriausybėje, tačiau pirmais nepriklausomybės metais Lietuvos valdžios kūrybiniai rūpesčiai buvo daugiau susiję su pagrindine žydų bendruomenės dalimi, bolševikai žydai buvo "nurašyti" iš dienotvarkės ir tuo reikalas atrodė baigtas. Juoba, kad dėl Vilniaus priklausomybės plačiai diskutuotas Lenkijos grėsmių klausimas, lenkiškai kalbančių vietinių gyventojų būrys vertė vis labiau domėtis pietinio kaimyno politika Lietuvos atžvilgiu.

Pirmieji išpuoliai prieš žydus nepriklausomoje Lietuvoje


Bendros lietuvių-žydų valstybės kontūrai, kurie faktiškai klostėsi po Lietuvos delegacijos duotų pažadų Paryžiaus Taikos konferencijoje (pilnutinė žydų savivalda, kultūrinė autonomija ir specialios Žydų reikalų ministerijos sudarymas, proporcingas dalyvavimas krašto administracijoje), augant kuriamajam lietuvių nacionalizmui, pradėjo galutinai aižėti.

Radikalių lietuvių grupių pradėtas miestų lietuvinimas pasireiškė išsišokimais prieš kitataučius, kurie buvo pastebėti didelėje Lietuvos dalyje.

Jie buvo pradėti neaiškios kilmės judėjimo, kuris savo tikslu pasistatė gana paprastą, primityvų uždavinį - užteplioti iškabas žydų ir lenkų kalba, kurios dominavo prieš lietuviškąsias miestuose ir miesteliuose.

Jau 1922 m. spalyje Kaune pasirodė atsišaukimas "Piliečiai", kurį pasirašė "Lietuvos nuo žydų apvalymo slaptas komitetas", raginantis teplioti nelietuviškas iškabas. Laikraštis "Laisvė" pradėjo kelti klausimą, kad įvairiose šalyse žydams yra visokių suvaržymų, akcentuodamas, kad žydų finansininkai labai priešiškai žiūri į įvestą nacionalinę valiutą - litą. Žydams priekaištauta, kad jie mažai pirko akcijų, sutiko už litą duoti tik 60 auksinų, kai reali jo vertė buvo 150 auksinų, neva dėl tokio žydų elgesio kainos pašoko net tris kartus1

Antižydiškumas (prieš semitus nieko bloga nebuvo sakoma) tuo būdu buvo grindžiamas ir ekonominiais motyvais, šiuo atveju skeptišką žydų finansininkų ir verslininkų požiūrį į ką tik įvestą litą.

1923 m. pradžioje Kaune pradėtos teplioti iškabos nelietuvių kalba, visos žydiškos ir lenkiškos iškabos vasaryje ištepliotos Panevėžyje2, vasario 24 naktį tai padaryta Kybartuose3.

Tuo tarpu spaudoje prasidėjo diskusija apie iškabų tepliojimą, ko, matyt, murzintojai ir siekė. "Lietuva" vasario 16 d. proga siūlė pakeisti Kaune trimis kalbomis užrašus į tik viena kalba parašytus - lietuvių. Žydai savo spaudoje į užsipuolimus atsikirto, kad jie irgi reaguos į tokius poelgius. Tada "Laisvėje" (LKDP įtakos laikraštis) atsakyta, kad jerichoniški trimitai nesugriovė, nesugriauna ir nesugriaus Lietuvos valstybės, o "vien pagreitina lietuviškojo fašizmo tvėrimasį, kurs labai lengvai gali padaryti visiškai nekenksmingu "žydišką dinamitą", kuriuo mus gąsdina tas pats "Žydų balsas".

Polemikoje priekaištauta žydams už menką pagalbą kovoje dėl nepriklausomybės, dėl menkos paramos lietuviams dėl Vilniaus, Klaipėdos, pagrasinta, kad jei jie valstybei kas duobę, tai "imsim prekybą ir pramonę į savo rankas", o pradžiai paraginta boikotuoti žydų parduotuves, nes jie nepasitiki litu, skleidžia negerus gandus.

"Laisvės" puslapiuose akcentuota, kad dėl iškabų murzinimo nieko baisaus neįvyko, nes natūralu, kad kovojama už lietuviškus užrašus, Lietuva turi būti lietuvių namai, kad jaunimas subrandino tautinę sąmonę ir kovoja dėl tautos garbės. "Iškabų murzinimas, kiaušinių ataka kinematografuose turėtų perspėti mūsų bendrosios tėvynės piliečius žydus ir lenkus, kad jie savo "kultūrų" mums nachalingu būdu neprimetinėtų. Ne mes, lietuviai, turime prie jų taikintis, bet jie prie mūsų", - rašė laikraštis4.

Tautininkai turėjo įtarimų, kad iškabų tepliojimas - krikščionių demokratų darbas. Vienas iš tautininkų vadovų Augustinas Voldemaras kritiškai atsiliepė apie iškabų degutavimą, pažymėdamas, kad "kiekvienas lietuvis, eidamas pro šias degutuotas iškabas, turi iš gėdos nuleisti akis', nurodęs, kad tokie dalykai kenkia Lietuvos vardui užsienyje5, nors tautininkai gyvai aprašinėjo įvykius Italijoje, užsimindami, jog ir Lietuvoje "nebent tik Mussolini begali gelbėti kraštą"6.

Tuo tarpu valstiečių liaudininkų spaudoje atkreiptas dėmesys į gausius straipsnius kitų krypčių spaudoje apie Italijos fašistų pasiekimus, neatsitiktinai liaudininkų "Lietuvos žinios" 1923 m. kovo 24 d. stambiu šriftu atspausdintu sakiniu paragino: "Ginkime gautąsias liaudies teises nuo fašistų ir nuo visokių murzintojų savivalės".

Daugiausia LKDP įtakos spaudoje aiškinta, kad fašistų pasirodymą iššaukė žydai ir lenkai, reikalaudami privilegijų lietuvybės sąskaita. "Fašistų judėjimu daugiausia turi rūpintis tie, kurie jį iššaukė. Ant kiek mažumos iš jų prieteliais mokės Lietuvą gerbti, ant tiek fašistai mokės su jais elgtis", - rašė "Laisvė"7 -. Fašistų atsiradimas aiškintas tuo, kad labai daug balsų rinkimuose į Seimą gavo LVLS ir LSDP, taigi beveik bolševikai, todėl fašistai nori apginti tautą nuo bolševizmo ir kviečia lietuvius katalikus - eikite su mumis.

"Mes dar nežinome, kas yra vadai šios Lietuvos fašistų partijos, tik faktas faktu palieka, kad jie yra ir pats gyvenimas jų buvimą iššaukė", rašė katalikų krypties laikraštis.8 Vykstant rinkiminėms kovoms į Seimą fašistuojantys asmenys panašiais būdais pasireikšdavo dar dažniau - prieš rinkimus į II Seimą 1923 m. balandyje pasirodė atsišaukimas "Tautiečiai", kurį pasirašęs "Lietuvos fašistų vykdomasis komitetas" ragino kovoti su žydų kapitalu, spekuliantų luomu, su neva žydų įtakoje esančiais Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų partijos, socialistų-revoliucionierių (eserų) ir "kuopininkų" (faktiškai pogrindyje esančios LKP) atstovais.

Atsišaukime pagrasinta, jog "pradėjom nuo iškabų ir langų, baigsim žydų ir kompanijos gerklėmis" Kitame atsišaukime "Žinokit", kurį irgi pasirašė fašistai paaiškinta, jog jie nėra kokie nors nesubrendėliai ar chuliganai ir kad jie tai įrodysią.9 Kai kuriose vietovėse komitetas perspėjo gyventojus, kad jie neplėšytų atsišaukimų.

Panevėžyje fašistų bendraminčiai išleido specialų įsakymą visiems dirbtuvių, krautuvių ir įstaigų šeimininkams, kad šie iki 1923 m. gruodžio 7 d. visus nelietuviškus skelbimus pakeistų į parašytus taisyklinga lietuvių kalba, pagrasinta, kad neklausantys bus baudžiami pagal šios organizacijos įstatus10.

Kadangi tokie atsišaukimai pirmoje 1923 m. pusėje platinti daugelyje Lietuvos miestų, toliau buvo tepliojamos, murzinamos nelietuviškos iškabos, su tuo reiškiniu kovojo policija. Lietuvos krikščionių demokratų partijos Seime atstovų grupė 1923 m. spalyje net pateikė interpeliaciją, kad vidaus reikalų ministras Konstantinas Žalkauskas (suprask, kaip liaudininkas) nepakankamai kovoja su bolševikais, o pernelyg persekioja "iškabų murzintojus". Interpeliacija buvo atmesta.11 Šiuo atveju vėl reikia pastebėti, kad dešinieji stojo ginti "murzintojus".

Fašizmo idėjos į Lietuvą atėjo iš Italijos, kur jis matytas kaip krikščionių demokratų dešiniojo sparno politinis produktas. Panašiai pasidalinta politinių simpatijų atžvilgiu ir Lietuvoje. Liaudininkai aiškino, kad krikdemai kuria fašistų būrius, krikdemai fašistų protegavimu kaltino tautininkus.12

Mums šiuo atveju svarbu kitkas.


Žydai šioje polemikoje pateko į Lietuvos politinę kairę, nors pačioje žydų bendruomenėje aiškiai dominavo ne kairiosios žydų politinės jėgos, o žydai komunistai apskritai boikotavo Lietuvos žydų kongresus, jų nutarimus.

Žydus nuo užsipuolimų tuo tarpu gynė iš esmės kairiosios pakraipos spauda ir politinės partijos (daugiausia LVLS ir LSDP), nes žydų užsipuolimai ėjo iš dešinės.

Taip palaipsniui kristalizavosi suvokimas, kad žydai yra kairiojoje politinio spektro pusėje ir suponavo mintį, kad žydai yra kairiojo politinio sparno dalis.

Fašizmo, diktatūrinių idėjų skleidimo platintoju 1926 m. spalio 23 d. pasirodęs tapo laikraštis "Tautos valia" (redaktorius leidėjas Vincas Grigaliūnas-Glovackis, daug jam rašė Juozas Tomkus, Pranas Klimaitis).

Laikraštis kėlė autoritarinės valdžios atėjimo į valdžią Lietuvoje būtinybę, gąsdino bolševizmo pavojumi, atakavo valstiečių liaudininkų sąjungą ir koaliciją su socialdemokratais, neva jau nuėjusią bolševizmo keliu. Neapsieita ir be gąsdinimų komunistiniu perversmu. ir antižydiškų frazių.

Gruodžio 12 d. laikraštis stambiomis antraštėmis pranešė, jog LKP vadai Vincas Kapsukas ir Zigmas Aleksa - Angarietis su savo štabu iš Maskvos jau atvyko į Kauną, "apsistojo žydiškuose Senamiesčio urvuose ir ruošia Lietuvai kruvinąją naktį"13 .

Pastebėtina, kad "Tautos valia" nebuvo patenkinta 1926 m. gruodžio 17 d. karinio valstybės perversmo rezultatais, nes, pagal laikraštį, pasikeitė ne santvarka, o tik valdantieji asmenys. Fašistai pabandė 1927 m. sausyje surengti pučą, tačiau buvo suimti, o J. Tomkus ir P. Klimaitis dar apkaltinti ir valstybės išdavimu.

Vienok atspausdintuose kovo mėnesį straipsniuose "Tautos valia" pagaliau pasisakė, kas yra jos pažiūrų rėmėjai ir šalininkai, kas remia fašistus:"veiklesnieji moksleivių kuopelių, jaunimo organizacijų, buržujų ir proletarų partijų, Seimo frakcijų ir kt. nariai yra pagauti gyvastingosios fašizmo dvasios. "Kadangi vienus lietuvius slegia demokratija, kitus - bolševizmas, kadangi vieni yra davatkos, kiti bedieviai, vieni buržujai, o kiti proletarai, tai lietuvis kaipo toks yra užmirštas, pamintas, pavergtas svetimų reikalų. Fašizmas ir turįs sugrąžinti Lietuvą lietuviui, bet pirmiausia fašizmas sugrąžins lietuvių Lietuvai"14.

"Tautos valia" netrukus buvo uždaryta, taip ir neišdėsčiusi savo pažiūrų į tautines mažumas.

Tačiau LKP, veikusi pogrindyje, savo atsišaukimuose plėtojo antifašistines idėjas, o kadangi veikė Kominterno ir Maskvos naudai, ir turėjo savo sudėtyje nemažai žydų tautybės narių ir vadovų, tai mažai išsilavinusios publikos akyse buvo labai žydiška, komunistinė, antivalstybinė jėga, kuria Lietuvos valdžia negailestingai persekiojo visą nepriklausomybės laiką.

Po 1927 m., ypač po Seimo paleidimo, Lietuvos žydai nebeteko viešos demokratinės tribūnos savo bendruomenės reikalų gynimui. Spauda buvo cenzūruojama, lietuvių laikraščiai mažai informavo visuomenę apie dominuojančias žydų visuomenės nuotaikas, rūpesčius. Tačiau ryškaus žydų sutapatinimo su LKP dar nebuvo, tokios nuotaikos daugiausia vyravo saugume, policijoje, dalinai kitose, daugiausia jėgos struktūrose. (Čia neliečiame voldemarininkų antisemitinių nuotaikų, kadangi tam skirtas kolegos Gedimino Rudžio pranešimas).

Žydų tapatinimo su komunistais pradžia


Policija ir Lietuvos saugumo departamentas savo biuleteniuose atspindėjo gausią ir šakotą žydų visuomeninę ir politinę veiklą, kuri dar išsamiau netyrinėta.

Lietuvos saugumo departamento biuleteniuose pirmiausia būdavo apžvelgiama bolševikų-komunistų veikla (apžvalgose šmėkščiodavo aktyvių komunistų su žydiškais vardais ir pavardėmis sąrašai), antri pagal pavojingumą ėjo lenkai, toliau buvo apžvelgiamos lietuvių politinių partijų akcijos, slapti jų pasitarimai ir kitų kairiųjų žydų politinių partijų veikla.

Policija ir saugumas daugiausia turėjo rūpesčių dėl žydų politinės kairės aktyvumo.

Neabejotinai kad policija ir saugumiečiai buvo tas sluoksnis, kurio tarnybinė karjera priklausė autoritarinio režimo Lietuvoje sąlygomis nuo to, kaip pavyks apriboti LKP veiklą. LKP buvo uždrausta, ji buvo stropiai sekama, jos sudėtis dėl gausių areštų ir administracinių nuobaudų taikymo keitėsi.

Miestuose, kur žydai daugiausia gyveno, jie sudarė daugumą LKP narių.

Pažymėtinas 1929 m. Ukmergės LKP parajonio konferencijos nutarimas, kai kiekvienas Ukmergės komunistas buvo įpareigotas užverbuoti į kompartiją bent po vieną lietuvį - žydai-komunistai suprato, kad vientautė, žydų dominuojama jų organizacija neturės didesnės įtakos lietuvių tarpe.

Tas archyvinis atradimas, pamenu, gerokai šokiravo mane kaip jauną istoriką.


Taigi LKP atrodė perdėm žydiška, o policija ir saugumas natūraliai dar nepriklausomybės metais tapo aiškiais žydų - LKP narių persekiotojais, ir vargu ar jie savo sąmonėje diferencijavo žydus komunistus nuo daugumos žydų ne komunistų.

Aktyvus dalies žydų dalyvavimas LKP veikloje buvo gerokai padidinamas. Pati žydų bendruomenės socialinė, ideologinė, religinė sudėtis Lietuvoje visuomenės nebuvo analizuojama, nagrinėjama. Žydai matėsi paprastiems lietuviams tik kaip vientisa bendruomenė.

Tuo tarpu įvairūs jos sluoksniai buvo itin įsitraukę į socialiai ir tautiniai teisingesnės visuomenės paieškas, socializmo idėja buvo gana užkrečianti, šalimais garsiai gyrėsi savo pergalėmis SSRS, savo propagandą varė LKP ir dėsningai, ypač miestuose, žydų dalyvavimas komunistiniame judėjime buvo aktyvus -

1939 m. pabaigoje žydai sudarė maždaug 31 procentą LKP narių visoje Lietuvoje15, o Kaune, laikinojoje sostinėje - net iki 70 proc. komunistų buvo žydai16.


Nepaisant to, kad LKP vadovų tarpe vyravo lietuviai ir žydai, tautinių mažumų vaidmuo kompartijoje priklausė nuo jų vaidmens svarbiausioje - laikinosios sostinės partinėje organizacijoje.

Lietuviai dominavo provincijoje. Žydai turėjo stipriausias pozicijas partijos organizatorių tarpe, komunistinės spaudos leidėjų, agitatorių, todėl jų įtaka labiausiai pasireiškė LKP organizaciniame ir ideologiniame bare.

Skaitant Lietuvos saugumo departamento biuletenius, saugumo agentų pranešimus apie LKP pogrindinę veiklą, mirgėte mirga tokie pastebėjimai: "susirinkime pasakę kalbą instruktorius iš Kauno, aukštas, juodaplaukis, žydas", "parajonio konferencijoje stiprią kalbą pasakė atstovas iš Kauno, žydas, pavardė nenustatyta" ir panašiai.

Pagal bolševikų tradicijas sostinės komunistų organizacija turėjo plačiausias teises, buvo laikoma svarbiausia, ji stelbė lietuviškas kuopeles, LKP netgi vyko provincijos ir sostinės komunistų varžymasis dėl įtakos LKP, lietuviai ir rusai netgi LKP viduje nusirito iki antisemitinių tendencijų.

Kai SSRS okupavo Lietuvą, LKP buvo apie 1600 komunistų - net Lietuvos masteliais partija buvo nedidelė.

Po Raudonosios armijos įžygiavimo, karjeros sumetimais į LKP plūstelėjo nauja įvairių socialinių sluoksnių atstovų banga, daugiausia žydų, kurie partijoje padidino savo procentą iki 36, o Kauno partinėje organizacijoje žydų išaugo nuo 70 iki 76 procentų17.

Daug žydų veikė MOPRe (MOPR'as - Meždunarodnaja organizacija pomošči revoliucionieram (rusiškai) - Tarptautinė organizacija revoliucionieriams remti. Lietuvoje vadinta Raudonąja pagalba, rečiau - Liaudies pagalba - A.E.) ir dar daugiau - komjaunime.


LKP Kauno organizacijos žydiškumas, aktyvi komunistų veikla sovietizuojant Lietuvą, komunistų pasirodymas administracijoje lietuvių buvo bematant pastebėtas.

Nors visus pertvarkymus dirigavo iš avanscenos SSRS emisarai Vladimiras Dekanozovas, Nikolajus Pozdniakovas, jie lietuvių masei buvo nematomi.

Lietuviai matė eilinių agitatorių pasirodymus, klausė jų kalbas, ir identifikavo paprastai - viską daro žydai.

Daugelio paprastų žmonių akyse žydai buvo pastebėti, kaip Sovietų valdžios simpatikai, rėmėjai ir vieninteliai, kas buvo visai klaidinga, sovietų politikos vykdytojai.


Lietuviai kolaboravusių su sovietais lietuvių 1940 m. tarsi nematė, bet labai įsidėmėjo žydus.

Neabejotina, kad juos veikė ir ėjusi iš Vokietijos nacių propaganda bei LAF leidiniai, kuriuose nedviprasmiškai buvo akcentuojama žydų kaltė.

Lietuviai ir žydai pirmuoju sovietmečiu


Dalis žydų, kaip ir prokomunistiškai nusiteikusių lietuvių, parodė entuziazmą, Lietuvoje pasirodžius Raudonosios armijos daliniams, kuriuos po sovietų ultimatumo Lietuvos vyriausybė buvo priversta įsileisti 1940 m. birželio 15 d.

Žydų simpatijas lengva paaiškinti. Kai pradžioje Raudonoji armija užėmė tik dešiniame Nemuno krante esančią Lietuvos dalį, nesikeldama į kairį krantą, vien tas faktas Suvalkijoje sukėlė didelį žydų nerimą.

LKP laikraščio "Tiesa" redaktorius Genrikas Zimanas pasakojo kairuolei amerikiečių žurnalistei Annai Louise Strong, kad vienas Vilkaviškio žydas, atėjęs į redakciją verkė: "Kokie jūs laimingi, kas jūs čia. Jei nors vienas raudonarmietis pasirodytų mūsų krante. Kaip jūs manote, ar man parduoti savo namą?" Po kurio laiko raudonarmiečiai persikėlė per Nemuną ir kilusi panika baigėsi. Štai kur buvo pats džiaugsmingiausias sutikimas, - rašė Strong18

Tai labai grėsmingai žydų bendruomenės atžvilgiu paveikė situaciją 1940 m., apie kurią VLIK-ui skirtame dokumente, daugiausia teksto jam paruošęs Mykolas Krupavičius 1946 m. Vokietijoje, DP stovykloje rinkęs duomenis ir bandę apibendrinti to meto lietuvių tarpe vyravusias nuotaikas19, taip teigta:

"Pirmuoju bolševikmečiu lietuvių santykiai su žydais pakitėjo iš pagrindų. Juos pakeitė ne lietuviai, bet žydai. Jų daugelis stojo į Lietuvos priešo eiles ir virto ištikimiausiais bolševikų pagalbininkais ir talkininkais lietuvių persekiojimo ir naikinimo darbe. Persimetę į bolševikų gretas žydai su lietuviais elgėsi, kaip su amžinais aršiausiais priešais, dažnai parodydami daugiau sadizmo negu jo rodė bolševikai atėjūnai.

Už ką? Į šį klausimą neatsakys objektyviausias stebėtojas. Tiesa, kilus šiam pastarajam karui ir žūtbūtinėms tarp raudonosios Rusijos ir rudosios Vokietijos grumtynėms, žydų būklė pasidarė gana kebli ir be išeities.

"Ateis bolševikai, - pasakojo vienas žydas, - atims iš mūsų turtą, bet paliks sveikas galvas. Ateis nacionalsocialistai - paims iš mūsų ne tik turtą, bet ir galvas".

Su tuo teigimu nesutikt negalima. Bet ar ne tokia pat būklė ištiko ir lietuvius? Dar sunkesnė ir pavojingesnė. Ar tos pavojingosios situacijos kaltininkai buvo lietuviai? To neišdrįstų nei vienas žydas teigti. Tad žydų keršto lietuviams jokiu būdu nė pagrįsti, nė pateisinti negalima.

Ar visa žydų tauta ėmėsi to keršto lietuvių atžvilgiu? Taip ir ne. Ligi bolševikų pirmosios okupacijos iš viso Lietuvos piliečių bolševikų buvo nedaugiau 3000. Jų tarpe lietuvių buvo tik 616, kiti - svetimtaučiai; svetimtaučių gi tarpe buvo daugiausia žydų.

Utilitariniais sumetimais - apsidrausti ateičiai - ir nepriklausomos Lietuvos metu daugelis net turtingų žydų nebolševikiško nusiteikimo linkteldavo bolševikų pusėn, pav.: duodami Moprui aukas ar įsirašydami jo nariais.

Jų dvilypė politika buvo ne be vaisių. Bolševikai ir tokius Mopro šelpėjus laikė savo draugais, ir jiems, okupavę Lietuvą, tuo ar kitu būdu atsidėkodavo, mažų mažiausia neskaitydami jų liaudies priešais.


Bet ir šiaip jau bolševikai nemaža įvairių privilegijų teikė žydams.

Pav., bolševikams nacionalizavus namus, krautuves, fabrikus, dirbtuves, lietuvius tuojau pašalindavo iš jų buvusio turto. Jis negalėjo gauti savo buvusiose įstaigose kad ir menkiausio tarnautojo vietos.

Tuo gi tarpu žydai buvo skiriami jų nacionalizuotų namų valdytojais, jų nacionalizuotų krautuvių ir fabrikų vedėjais ar kitokias aukštas vietas gaudavo savo buvusiose įstaigose ar įmonėse.

Bolševikai pačioje Lietuvos okupavimo pradžioje pradėjo kovą aršią prieš katalikų religiją bendrai ir prieš jų šventes specialiai.

Tuo gi tarpu neteko pastebėti jokios bolševikų akcijos prieš žydų tikėjimą ir šventes.

Žydų vaikai šeštadienį niekad neidavo į mokyklas ir už tai jiems nieks nieko nesakydavo.

Tuo gi tarpu katalikai moksleiviai neatėję į mokyklą katalikų šventės metu buvo tardomi, baudžiami, iš mokyklų šalinami ir net į kalėjimus sodinami. Labai dažnai už tokį moksleivių "nusikalstamąjį darbą" buvo baudžiami ir jų tėvai.

Bolševikai pradėję kovą prieš katalikų tikėjimą, visą savo "narsą" nukreipė prieš jo tarnus: dvasininkiją ir vienuolius bei vienuoles. Viena tokių kovos priemonių buvo išvarymas jų iš jų patalpų [...]


Žydų rabinai ir Vilijampolės žydų rabinų akademijos auklėtiniai Vilniaus NKVD buvo aprūpinami reikiamais dokumentais, kad galėtų laisvai išvykti per tolimuosius rytus į Ameriką.

Kai buvo įsakyta Lietuvos piliečius aprūpinti naujais bolševikiškais pasais, katalikų kunigai buvo įrašomi juose kulto tarnais, o žydų rabinai atžymimi ten amatininkais ir kitokių profesijų žmonėmis. Šis skirtumas bolševikinio gyvenimo praktikoj turėjo didelės praktiškos reikšmės.

Bendrai, bolševikams žodis "žydas" buvo ištikimybės laidas. Šiuo baisiuoju lietuviams bolševikiškojo siautėjimo metu žydai pasiliko"išrinktosios tautos" būklėje.

Atėjus į Lietuvą bolševikams, jiems palankumo parodė beveik visa Lietuvos žydų tauta: gal ne vienokiais sumetimais ir ne vienokiu nusiteikimu ir bolševikų ir lietuvių atžvilgiu.


Vieni jų - ne bolševikinio nusiteikimo, nepakenčią ir nemėgstą bolševikų režimo ir jų ekonominės santvarkos, puolėsi prie bolševikų utilitariniais sumetimais: ir "raudonajame rojuje" susikurti sau pakenčiamesnes gyvenimo sąlygas, išsigelbėti tai, kas galima išgelbėti.

Ši žydų tautos dalis atidavė bolševikams savo paslaugumą, savo jėgas ir patyrimą, bet neatidavė savo širdies ir sielos. Iš esmės jie buvo priešingi bolševizmui.

Bolševikų tarnais virto iš išskaičiavimo ir dėl naujai susidėjusių aplinkybių. Tos rūšies žydų buvo, reik manyti, didžiuma lietuviškųjų žydų tautoje. Kita dalis - mažesnioji - stojo į bolševikų talką su kūnu ir siela. Jie lietuvių tautą smaugė ir naikino dažnai didesniu uolumu negu bolševikai atvykėliai [...]

Jei pirmosios žydų kategorijos utilitaristų elgsena su lietuviais galima pavadinti nekorektišką, tai antrosios - bolševikinės, kurios skaičius bolševikams atėjus nelauktai išaugo į rimtą dydį, galima kvalifikuoti tik sunkiu nusikalstamu darbu lietuvių tautos ir Lietuvos respublikos atžvilgiu, kurių prieglobsty turėjo taikingą, ramų ir visais atžvilgiais padorų gyvenimą"20.

M. Krupavičiaus (jo duomenimis dar rašė tuo klausimu VLIKui vysk. V. Brizgys, L. Šmulkštys) tekstas tuo būdu fiksuoja priešišką sovietams lietuvių nuomonę, kuri įsitvirtino apie žydus prieš pat nacių Vokietijai pradedant puolimą prieš SSRS ir buvo eksploatuojama nacių okupacijos metais. Žydai komunistai, žydai, suplakti su komunistais, kalti ar nekalti, prisidėję ar neprisidėję prie sovietų režimo įvedimo Lietuvoje 1946 m. lietuvių sudarytame dokumente kaltinami beveik v i e n o d a i.

Tuo tarpu pačioje LKP žydai komunistai turėjo vidines trintis su lietuviais, atvykėliais rusais komunistais.

1940 m. spalyje, įjungus LKP į VKP(b), pradėtas partijos narių valymas, pašalinant iš jos pusę lietuvių ir pusę žydų tautybės komunistų.

Tokiu būdu KP lietuvių sumažėjo 9 procentais, 6 procentais padaugėjo rusų ir 3 kartus - kitų tautybių atstovų. Žydų atstovavimas beveik nepakito, jie sugebėjo išlaikyti ir savo įspūdingą dominavimą Kauno organizacijoje.

1941 m. sausio 1 d. lietuviai KP sudarė 63,5, rusai ir žydai po 16, kitų tautybių komunistai 4 procentus narių. Nepaisant išorinio, labai garsiai deklaruoto internacionalizmo, LKP viduje virė kova tarp etninių grupių, bet nepaisant tos kovos, visos tos grupės negynė Lietuvos valstybės interesų ar lietuvių, žydų interesų, kolaboravo su okupantais ir vykdė Lietuvos sovietizaciją.

Didžiausią įtaką partijoje turėjo rusai, nors jie užėmė "antruosius" postus.

Įtraukus žydus komunistus į sovietų administraciją, prasidėjo lietuvių komisarų varžymasis su Chaimu Aizenu ir iš dalies su Iciku Meskupu dėl lemiamo vaidmens formuojant sovietinę Lietuvos administraciją, o vėliau ir aiški lietuvių ir žydų komunistų grupių konkurencija dėl svarbių postų.

Antanas Sniečkus, kaip LKP vadovas, formaliai nerėmė nei vienos tautinės komunistinės grupės, stengėsi laviruoti tarp jų, laikyti pusiausvyrą.

Žydų komunistų lyderiai I. Meskupas, Ch. Aizenas ir kiti vadovavo LKP(b) kadrų politikai, koordinavo ir vykdė visų grandžių partijos ir administracijos aparato formavimą bei socialinį politinį jo valymą, plačiai įtraukė žydus į sovietinę administraciją ir stiprino jų pozicijas.

Žydai komunistai sudarė beveik 15 proc. valdininkų, jų atstovavimas sovietų įstaigose buvo beveik du kartus didesnis už jų skaičių tarp Lietuvos gyventojų. Valdininkais tuo metu įsidarbino 80 proc. žydų komunistų, lietuviai komunistai sugebėjo įdarbinti tik 65 proc. tautiečių, rusai - 67 proc.


Žydų komunistų susitelkimas LSSR administracijos centre Kaune, kadrų politikos koncentravimas Meskupo ir Aizeno rankose leido žydams išlaikyti ir 1941 m. stiprias pozicijas partijoje ir administracijoje21.


Taigi santykinai nedidelis lietuvių komunistų patekimas į administraciją patvirtino įspūdį, kad administraciją į savo rankas paėmė atvykę rusai ir vietiniai žydai.

Sovietų valdžia, žydai komunistai negalėjo nujausti, kokį kozirį nacionalistams ir lietuvių antisemitams bei nacių propagandai jie įdavė į rankas.

Suprantama, kad niekas nekreipė dėmesio, jog žydai iki sovietų okupacijos dirbo praktiškai privačiose struktūrose. Jas nacionalizavus sovietams, kitur darbo jie paprasčiausiai negalėjo gauti ir jų gausesnis procentas administracijoje buvo paaiškinamas.

Istoriko Liudo Truskos atlikti tyrinėjimai rodo, kad žydų tikrai atsirado sovietų administracijoje, milicijoje, saugumo organuose. Tačiau niekur jie nesudarė daugumos, nedominavo, išskyrus gal kelias įstaigas. Net LKP jų procentas ėmė mažėti, į ją stojant daugiau lietuvių ir plūstant persikėlėliams iš SSRS.

Tačiau žydų padaugėjimas administracijoje pastebėtas akimoju, nes tai lietuviams buvo neįprasta - pagal nerašytą įstatymą žydai nebuvo plačiai įsileidžiami į nepriklausomos Lietuvos administraciją, kariuomenės vadovybę, juolab jų beveik nebuvo lietuviškų laikraščių redakcijose.

Sovietams gi žydus pritraukti reikėjo, nes jie mokėjo rusų kalbą ir buvo reikalingi visų pirma kaip vertėjai.


1940 m., sovietizuojant Lietuvą, ypatingai susidūrė komunistų žydų grupė su lietuvių nacionalistais, kurie iš esmės buvo provokiškos orientacijos, nes Lietuvos išsilaisvinimas galėjo ateiti tik iš stipraus kaimyno - Vokietijos pusės.

Antikomunizmas, atmieštas antisemitizmu pasireikšdavo net sovietų jau stipriai kontroliuojamose institucijose, gana viešai, kaip pavyzdžiui naikinamoje Lietuvos kariuomenėje. Mitinge Lietuvos kariuomenės 9 DLK Vytenio pulke liepos mėn. 22 d., du komunistai suruošė mitingą, siekiant priimti stalinišką konstituciją, kurį atidarė pulko vadas gen. št. plk.ltn. Karolis Dabulevičius.

Jame paprašė žodžio ir pradėjo kalbėti 1 kulk. kuopos eil. Stasys Čepas, pradėjęs, tuo, kad anksčiau darbininkas vargo, buvo išnaudojamas ir skriaudžiamas, jam teko gyventi dažniausiai rūsyje, dirbti sunkų darbą fabrike per parą iki 16 val. ir už tai negaudavo papildomo atlyginimo. Jei tikėsime liudininku, kario kalba baigėsi taip:

"O kas dėl to viso kaltas? O gi žydai kapitalistai (plojimas. Ploja ir komunistėliai, bet jau žymiai silpniau).- Kieno rankose visi fabrikai ir įmonės, kuriose išnaudojama darbininkai? - O gi žydų (plojimas. Jau komunistėliai neploja).- Kas turi miestuose didžiausias krautuves ir magazinus? - Žydai (plojimas).- Kieno rankose kapitalai - žydų (plojimas su šauksmais "valio").-- Kas labiausiai pertekę prabanga, turi liuksusinius namus ir automobilius? - Žydai (plojimas ir šauksmai "valio").- Vienas iš komunistėlių kalbą nutraukia ir toliau kalbėti neleidžia, dėl to pulko karių tarpe pasigirsta šauksmai:-- Kodėl jam neleidi kalbėti, ar todėl, kad sako teisybę?"22.

Netrukus už šį įvykį buvo areštuoti 31 pulko karininkas ir kareiviai ir pasodinti Kauno sunkiųjų darbų kalėjimą.


Nedominavo žydai ir politinių vadovų tarpe. 1940 m. rugsėjo mėnesį Lietuvos kariuomenę jau likviduojant, joje (tiksliau jau 29 šaulių teritoriniame korpuse) buvo 47 politvadovai, iš kurių žydų ir rusų drauge paėmus buvo 11 asmenų23.

Niekur žydai triuškinančiai nedominavo, ne savo, o Sovietų valdžios politiką vykdė, kaip ir lietuviai-sovietų rėmėjai. Tačiau nepalanki žydų dauguma sovietams lietuvių liko nepastebėta.

Taigi dėl visų vargų ir socialinės nelygybės ne tik LSSR, bet ir nepriklausomoje Lietuvoje neretai buvo kaltinami žydai. Vargiai ką nors tokiame visuomenės nusistatyme pakeitė ir tai, jog pagal sovietinės nacionalizacijos įstatymą nacionalizuojant prekybos įmones, kurių dauguma priklausė Lietuvos žydams, labiausiai nukentėjo būtent Lietuvos žydai.

Apie 83 proc. sovietų valdžios nacionalizuotų įmonių priklausė žydams (iš viso veikė 1 593 prekybos įmonės, 1320 iš jų priklausė žydams) ir 7 proc. buvo mišrios (žydų ir lietuvių arba kitų tautybių asmenų 65 įmonės), o vien lietuviams priklausė 147 prekybos įmonės24.

Beje, lietuvių tekstuose nelabai užsimenama, kad su lietuviais ir žydai buvo tremiami į Sibirą, nors turtingieji, sionistinės pakraipos žydai, kartu su nepatikusiais sovietams lietuviais, 1941 m. birželio 14 d. pradėti deportuoti į Sibirą.

Daugiausia M. Krupavičiaus parašytame 1946 m. dokumente taip apibūdintos lietuvių visuomenės nuotaikos karo pradžioje ir žydų vaidmuo 1940 metais:

"Pasiliko tam tikras nuošimtis ištikimų Lietuvai ir lietuvių tautai žydų. Tas nuošimtis buvo nedidelis. Tiesa, jie Lietuvai nieko negalėjo padėti, nes ir patys gyveno tokiuose pavojuose, kaip ir lietuviai. Jų nemaža bolševikai išvežė į Sibirą. Bet jie lietuviams nieku nekenkė ir progai pasitaikius juos geru žodžiu paguosdavo ir patys jiems pasiguosdavo savais vargais. Jie nepritarė savo tautiečių elgsenai bolševikų okupacijos metu ir būgštavo, kad jų tautiečių antilietuviška ir probolševikiška veikla neišeis žydams į gera [...].

Pirmas didysis lietuvių medžiojimas buvo 1940 m. naktį iš liepos mėn. 11 į 12 d. Tai medžioklei pravesti buvo sudarytas specialus organas su Sniečkum priešaky.

Tas organas buvo suskirstytas į kelias sekcijas. Sekcijų vedėjais buvo: vienas nežinomos tautybės bolševikas - Macevičius, visi kiti žydai: Krastinas, Dembo, Finkelšteinas, Komodaitė ir Todesas.

Šios medžioklės metu buvo suimta visos lietuviškosios politinės minties ir veiklos viršūnės: politinių partijų C.K. nariai ir buvę ministeriai, be to, kultūrinių organizacijų vadai ir t.t.

Likviduotinų lietuvių laikraštininkų sąrašai buvo pavesti sudaryti žydams Zimanui ir Leibai Šausui [...].


"Labai skaudus žydų nusikaltimas atžvilgiu buvo jų vaidmuo didžiojo lietuvių trėmimo į Sibirą metu. Jie organizavo tą trėmimą. Jie masiniai dalyvavo pasmerktųjų gaudyme ir rankiojime [...]

Iš vieno pareigūno peržiūrėtų šimto tokių bylų paaiškėjo, kad jas rengė vadinami ypatingiems reikalams skyrių viršininkai, kurie ne tik rengė kalbamas "asmens bylas", bet ir į jas įtrauktų lietuvių trėmimą vykdė.

Iš tų 100 ypatingiems reikalams skyrių viršininkų buvo vienas rusas, 2 lenkai, o visi kiti žydai ir žydės[...].


Bendrai, pirmuoju bolševikmečiu, Lietuvoje nebuvo nei vienos mažesnės ar didesnės lietuvių egzekucijos, didesnio ar mažesnio masto areštų ir trėmimų, kuriuose nebūtų aktingai dalyvavęs didesnis žydų skaičius.

Ne be pagrindo tad įsivyravo lietuvių tautoj įsitikinimas, kad žydai ją naikino, žudė ir kankino.

Paimkim kitą frontą - ramesnį: administraciją, ūkio, pramonės sritį. Vadovaujančios vietos buvo apsodintos žydais. Įdomus dalykas: žydas bolševikas bolševikams buvo ištikimybės simbolis.

Žydo kapitalizmas, klerikalizmas, buržujiškumas ir kiti bolševikams nepakenčiami atributai nebuvo bolševikams nepasitikėjimo priežastis. Ir dėl to valstybiniam aparate galima buvo rasti žydų nuo proletaro ligi stambaus kapitalisto, nuo bemokslio ligi akademiko. Čia sugužėjo ir utilitariniai ir komunistai žydai.

Pirmiausia beveik visur žydai užėmė kadrų viršininkų vietas, nuo kurių priklausė įstaigos tarnautojai. Jie pasistengė lietuvius šalinti iš senų vietų, naujų nepriiminėti, ir į visas imti tik žydus.

Šios politikos laikėsi žydai utilitaristai ir komunistai. Čia tarp jų skirtumo nebuvo[...]. Prekybos įstaigose ir organizacijose buvo žydų tarnautojų 70-80 procentų. Pramonės komisariate sargai visi buvo lietuviai, lietuvių daugiau dar buvo žemesnėse, t.y. mažiau apmokamose kategorijose.

Pradedant gi nuo X kategorijos jau vyravo žydai. Jų buvo net 82 procentai.


Saugumo komisariato komisaras buvo žydas, pasivadinęs rusiška Gladkovo pavarde. Saugumą užplukdė žydai. Žydų jame buvo labai didelis nuošimtis. Didelis žydų nuošimtis buvo ir viešojoj milicijoj. Nesibrovė žydai tik į mažesnes vietoves, kur būdavo 1-2 milicininkai. Jiems, matyt, tokios pozicijos buvo nesaugios, tad nesiryždavo rizikuoti.[...] Provincijos valstybinės įstaigos ir prekybos bei pramonės sritys buvo apsodintos vyraujančiu žydų skaičiumi. didžiumoje viršininkai buvo žydai.

Tad nebe pagrindo lietuviai kalbėjo, kad bolševikai sužydino Lietuvą.


Labai nemėgo žydai katalikų dvasininkijos. Bolševikams atėjus, jie tuoj griebėsi visu savo uolumu juos persekioti, kliudyti jų pastoracinį darbą ir daryti nesmagumą, kad ir smulkmenose [...] Bolševikams uždarius visas katalikiškas organizacijas, jų turtas buvo įsakyta atiduoti naujai kuriamoms bolševikinėms organizacijoms. Beveik visas tos rūšies organizacijas kūrė ir joms vadovavo žydai. Žydai pirmieji puolė katalikiškąjį turtą ir jiems jo didžiausia dalis pateko.[...]

Kauno miesto komiteto žydai tuoj susikraustė į Arkivyskupo rūmus - į Kurijos ir jo asmeninį butą su civilinės metrikacijos naujai įkurta įstaiga ir butų skyrium.

Tas pats likimas ištiko visos Lietuvos vyskupus [...] Retai kur buvo paliekama kunigams po vieną kambarį už aukštą nuomos kainą.


Charakteringas S. Kalvarijos klebonijos sekvestravimas. Žydas miesto burmistras, buvęs Alytaus žydų gimnazijos direktorius, liepė kunigams apleisti kleboniją, bet kitų patalpų nedavė[...]Tuomet klebonas kun. Krupavičius asmeniškai nuvyko pas komunalinio ūkio komisarą Knyvį. Išdėsčius visą bylą, komisaras paklausė, ar ne žydas yra burmistras, pridurdamas, kad visur žydai burmistrai ir vykdomų komitetų pirmininkai pradeda savo veiklą nuo kunigų ir klebonijų, tuomi nemaža sudarydami jam nesmagumų ir vargo [...] Daug buvo areštuojama kunigų. Juos dažniausia areštuodavo Žydai [...].

Nieko tad stebėtino, kad Lietuvos katalikiškoji visuomenė, matydama visur pirmuoju bolševikmečiu Lietuvoj katalikų dvasininkijos persekiojimo ir katalikų religijos spaudimo ir naikinimo darbe pirmaujant žydus, priėjo išvados, kad žydai yra ne tik Katalikų Bažnyčios, bet visų lietuvių atkaklūs priešai, ir jų uolūs persekiotojai ir naikintojai.

Visi šie faktai gerokai stebino lietuvius ir pykino. Jie nemokėjo išsiaiškinti tokio žydų elgesio. Jiems visa tai atrodė kerštu lietuvių tautai." - teigiama dokumente25.

Panašios nuotaikos, neaišku tik kiek jos buvo vyraujančios, buvo ne tik Kaune, bet ir provincijoje. Plungietis Aleksandras Pakalniškis rašo kad gal pateisinamas buvo žydų elgesys 1940-jų metų vasarą, kai raudonoji banga užliejo Lietuvą. Žydams tai reiškė išgelbėjimą nuo mirties.

"Su džiaugsmu pasitiko jie rusus, ir daugelis tuojau raudonomis žvaigždėmis pasipuošė ir mokėjo prisitaikyti prie naujos padėties.

Kai buvo suvalstybintos didesnės krautuvės, buvę jų savininkai žydai pasidarė tų pačių krautuvių vedėjais, nebuvo kišami į kalėjimus ar tremiami, kaip daug neturtingesni už juos ūkininkai.

Ūkininkus nuskriaudus žemės suvalstybinimu, ją pradėjus dalinti, tos įstaigos viršininkai buvo jauni žydukai. "Niršo žmonės tai matydami ir keikė žydus. Tai šitaip jie atsilygina Lietuvai už priglaudimą ir maitinimą per šimtmečius. Žydai! Viso blogio kaltininkai!"

Kai pradėjo vežti žmones, žydų išstojimas prieš lietuvius aukščiausią laipsnį pasiekė. Juk kai sunkvežimis su rusų kareiviais atvažiuodavo į kaimą žmonių surinkti, atvažiuodavo kartu ir jaunas žydukas, raudoną žvaigždę prisisegęs. Ir matydavosi, kad rusai kareiviai yra nekalti dėl to kas vyksta, kad egzekucijos vadovas ir viršininkas yra tas Ickė. Tai jis tą viską daro."


Karo Rusijos ir Vokietijos visi dabar laukė, nes buvo įsitikinę, kad prieš vokiečius rusai nė dienos neatsilaikys. 0 kai ateis vokiečiai, tada ir žydams bus atkeršyta. "Vokiečiai tik pajudės per rubežių, mes jau tą pačią dieną Plungėje po žydų kraują braidysime", pasakė kartą vienas plungiškis ūkininkas."26 .

Žydo-bolševiko įvaizdžio kūrimas


Dokumento VLIKui ar A. Pakalniškio tekstų dalis atskirai paskelbę jas pavadintume anžydiškomis, neatitinkančiomis tikrosios situacijos, ką šiandien įrodo mūsų istorikų surinkti faktai. Įdomu, kad autoriai nesiremia kokiais nors patvirtintais, rimtais statistiniais duomenimis savo teiginių įrodymui, o dėsto, matyt, gana paplitusią n u o m o n ę, arba gandus, įspūdžius, klaidingus įsitikinimus apie būtent žydų kaltę, visai ignoruojant pačių lietuvių dalyvavimą sovietizuojant Lietuvą, vykdant trėmimus į Sibirą, ką suprantama, sovietinis aktyvistas (žydas ar lietuvis) darė.

Svarbu pastebėti, kad rašydamas apie SSRS vykdytą Lietuvos sovietizavimo politiką ir bažnyčios apribojimus, pertvarkymus, M. Krupavičius ir kiti autoriai dokumente VLIKui tai vaizduoja kaip antilietuvišką išimtinai žydų politiką, lyg nebūtų buvę Molotovo-Ribentropo pakto, sovietų ultimatumų, sovietinės okupacijos 1940 m. birželio 15 d. ir Kremliaus pareigūnų, SSRS siekio inkorporuoti Lietuvą, nacionalizuoti privačią ir bažnytinę nuosavybę.

Tai jis klaidingai mato kaip žydų norą perimti lietuvių turtą arba bažnytines įstaigas
ir tuo būdu naikinti katalikų tikėjimą. Jeigu taip galvojo ir matė situaciją apsišvietęs jaunuolis, tai paprastas tikintysis katalikas, į šią situaciją reagavo su dar didesniu pasipiktinimu ir jo antisemitinės nuotaikos stiprėjo.

Taigi 1941 m., neturint jokių rimtesnių faktų, nepaisant tikrosios, ne tokios jau dramatiškos situacijos, žydai tendencingai padaromi kalti dėl visko - sovietizacijos, lietuvių areštų, kariuomenės sunaikinimo, Katalikų bažnyčios atskyrimo nuo valstybės, gyventojų trėmimų į Sibirą, žydai daryti kalti ir dėl po sovietizacijos priemonių išryškėjusių naujų socialinių problemų. Štai į šią dirvą per Vokietijos-Lietuvos sieną buvo permestas nacių propagandos sukonstruotas "žydo-bolševiko" įvaizdis, kuris sudėtingoje Lietuvos 1940-41 m. situacijoje, prigijo lietuvių visuomenės dalyje, nepaisant to, kad buvo nelogiškas ir labai prieštaringas, nes pati žydų visuomenė buvo nevienalytė ir joje komunistai nebuvo vyraujantys.

Stereotipas prigijo nepaisant to, jog kaip ir kitose eklektiškose vokiečių nacionalsocializmo konstrukcijose, taip ir Lietuvoje sąvoka "žydas-bolševikas" niekaip netilpo į loginius rėmus. Žydas-bolševikas, arba nežydiškas, t.y. nereligingas žydas, galėjo būti bolševiku, nes šie buvo netikintys į Dievą. Tačiau absoliuti žydų dauguma buvo religingi, taigi nebuvo ir negalėjo būti bolševikai, tačiau jais buvo "daromi" dėl jų bendro palankumo SSRS, kurios valdžioje žydai jautėsi daugiau ar mažiau fiziškai saugūs.

Antra - žydai buvo kaltinami išnaudojantys lietuvius kaipo turtingi ir kapitalistai, tačiau tuomet - kokie gi jie bolševikai? Tuo būdu net pasiturintis ir turtingasis žydų sluoksnis lietuvių antižydiškose nuotaikose tapo sinonimu įsitikinimui, kad kiekvienas žydas yra bolševikas.

Dalis lietuvių įsitikinusiai priėmė žydo-bolševiko sąvoką augant antikomunistinėms nuotaikoms dėl to, kad SSRS atėmė iš jų viską - nepriklausomą valstybę, įprastą socialinę tvarką, nacionalizavo turtą ir ištrėmė, kaip caro laikais, gyventojus į Sibirą. Reikėjo kažkokio paaiškinimo, kodėl visos nelaimės pilasi ant vargšės lietuvių tautos, ypač Lietuvos valstybės sunaikinimo pasėkoje ištikusioje visuomenę krizėje, kai gauti trys ultimatumai, įvyko sovietų okupacija, pasikeitė santvarka. Tradicinis socialinis, ekonominis ir religinis lietuvių antisemitizmas ir nacių judofobija davė logiškiausią sumaišytiems protams atsakymą - kaltas bolševizmas ir žydai, visi žydai yra komunistai.

Tą įsitikinimą tarsi patvirtino, sustiprino tradicinis žydų linkimas į stipresnio pusę, kurio globoje būtų galima saugiau jaustis. Kadangi atėjo stipresnis (SSRS), galinti apsaugoti žydus nuo žūties, pastebėtas žydų palinkimas į SSRS pusę buvo padidintas, suabsoliutintas. Nors pasiturinčiųjų žydų sluoksnis ir sovietų režime nematė sau ateities, pilnai suvokė savo, kaip tautos, baisią padėtį.

Tai liudija Jono Matulionio pokalbis apie sovietų deportacijų padarytą įspūdį žydų intelektualui: "Ar žydai nulėmė sovietų atėjimą į Lietuvą? Ar žydai lemia dabar esančią tvarką?"[...] Man gyvenimo nebėra. Prie bolševikų aš neturiu jokių vilčių ateičiai. Man yra lemta tik smukti žemyn ir žemyn. o kas mūsų ir manęs laukia vokiečiams atėjus? Geriausiu atveju konclageris. [...] Žydams nėra vilčių nei ten, nei čia"27.

Grigorijus Šuras "Vilniaus geto kronikos" autorius, taip pat pažymėjo sovietinių deportacijų poveikį lietuviams, vertusiems galvoti apie pagalbą iš Vakarų: "[Trėmimų] vaizdas buvo kraupus [...] Daugelis vokiečius laikė tikraisiais arba galimais gelbėtojais nuo neišvengiamos tremties"28.

Vargu ar žydo bolševiko klišė gimė Lietuvoje, greičiausiai ji atsirado Reiche ir iš Reicho ją implantavo Lietuvoje Lietuvių Aktyvistų Frontas (LAF), kuris 1940 m. rudenį Kazio Škirpos, Lietuvos įgaliotojo ministro ir pasiuntinio Vokietijoje vadovaujamas, drauge su abvero pagalba, plėtojo savo agentūrą ir tinklą Lietuvoje.

LAF ideologija kaip Lietuvos išlaisvinimo idėja su Vokietijos pagalba, papildyta antisemitizmu, buvo kuriama nacių valdomoje valstybėje, todėl antisemitizmą puoselėjo ne tik LAF ideologai, bet perėmė ir kiti jo rėmėjai. LAF propagandos centras dar 1940 m. kovo 19 d. instrukcijose savo aktyvui Lietuvoje įsakė "painformuoti žydus, kad jų likimas aiškus, kas gali, tegu jau šiandien nešdinasi iš Lietuvos, kad nebūtų bereikalingų aukų, lemiamu momentu jų turtą perimti į savo rankas (LAF pareiškimai gerai žinomi, čia jų nekartosime).

Besikuriančios lietuvių pogrindžio grupės taip pat vartojo antisemitinę terminiją. Taip 1941 m. lapkričio 28 d. Daugų apygardoje įsteigta organizacija pavadinta "Geležinio vilko" Lietuvos partizanai", kuri užsibrėžė tikslą "kovoti su žydų-komunistine santvarka"29 .

Žydų kaltės idėja pasirodė labai gyvybinga. Sovietmečio rezistentas A. Žuvintas (slapyvardis) apie 1976 metus, atsakydamas Tomui Venclovai, kartojo senuosius, stereotipinius, iš 1941 m. išlikusius nusiteikimus, kaltinimus žydams.30 Čia svarbu pažymėti, jog žydų vaidmens 1940-41 metais demonizacija išliko gyvybinga tam tikros dalies lietuvių sąmonėje ir 1946 ir 1976 metais ir net iki dabar.

Kelios išvados


Žydų bendruomenės nustūmimas į Lietuvos politinę kairę susiklostė istoriškai, nuo 1923 m. kairiosioms Lietuvos politinėms partijoms ginant žydus nuo dešiniųjų radikalų užsipuolimų, polemizuojant spaudoje ar rinkiminėse kovose, partijoms ginant savo nuostatas. Nuo užsipuolimų žydų bendruomenę labiau gynė kairiosios partijos, tad neakivaizdžiai žydai patekdavo į gretą šalia liaudininkų, socialdemokratų, eserų. Visuomenės nuomonėje žydai buvo priskirti Lietuvos politinei kairei.

Propagavę internacionalizmą, visų tautų lygybę savo ideologijoje, komunistai patraukė į savo pusę dalį žydų, kurių veikla LKP buvo nepaprastai pastebima lietuvių visuomenėje 3-4 dešimtmečiuose. Žydų kairės, ypač jaunosios kartos, neradusios savo realizacijos A. Smetonos valdomoje Lietuvos administracijoje dalyvavimas Lietuvos sovietizavime, leido tapatinti žydus su komunistais. Antikomunistinių nuotaikų neatskiriama dalimi Lietuvoje 1940-1941 metais tapo legenda apie lemiamą žydų vaidmenį Lietuvos valstybingumo sunaikinime.

1940 m. Lietuvos okupacija ir sovietizacija lietuvių nacionalistų ir žydų komunistų konkurenciją iš anksčiau vyravusios socialinės-ekonominės plotmės perkėlė į konkurenciją administracijoje. Labiau matomi administracijoje žydai sudarė įspūdį, kad jie dominuoja sovietinėje Lietuvos inkorporacijos politikoje, o tai leido sukurti klišę "žydas komunistas."

Kadangi žydus komunistus, kaip atrodė lietuviams, įkūnijusiems visus žydus, globojo SSRS ir jos komunistinė valdžia, o lietuvių nacionalistus, antikomunistus, kurie (taip atrodė žydams) atstovavo visus lietuvius - nacių Vokietija, jos karinės struktūros.

Žydų komunistų dalyvavimą LSSR administracijoje LAF naudojo kaip pagrindinį argumentą žydų pašalinimui iš Lietuvos, nes jų planuojamoje antikomunistinėje, pronacinėje Lietuvoje komunistams-žydams vietos negalėjo būti. Šios aplinkybės leido naciams ideologiškai grįsti Lietuvoje pradėtus žydų pogromus, kurstyti plačią antižydišką isteriją, teisinti antižydiškas priemones. Nacių traktavimas, kad žydai yra Vokietijos priešai, dalies lietuvių tvirtinimai, kad žydai yra Lietuvos priešai, nepaprastai apsunkino žydų gelbėjimą Lietuvoje.

2000 birželio 13 d.

--------------------------------------------------------------------------------

1 Kumetis. Kova su pragaro pelytėmis// Laisvė. 1922.10.04. nr. 177, p.1).
2 "Darbininkas", 1923.02.18 (žinutė).
3 Iškabų tepliojimas // Laisvė. 1923.03.08.
4 B. Tvanas. Tiesą pasakius//Laisvė. 1923.02.46.
5 A. Voldemaras. "Patriotų darbas"//Krašto balsas. 1923.02.07. Nr. 30.
6 E.L. Dėl Seimo rinkimų//Krašto balsas. 1923.04.11.
7 Ico. Lietuvos fašistai// Laisvė. 1923.03.04 Nr. 52, p. 4. Prie straipsnio dar pridėtas fašistų atsišaukimas "Žinokit".
8 A. Vilimas. Fašizmas, tautystė, katalikybė ir internacionalizmas// Laisvė. 1923.04.15 Nr. 89).
9 LVA. F. 378. Ap. 2. B. 7247.
10 Valstybė valstybėje // Lietuvos žinios. 1923.12.13. Nr. 27, p.1.
11 II Seimo stenogramos. 1923.10.23, 34 posėdis, p. 12)
12 Eidintas A. Politinių partijų požiūris į ultraradikalų atsiradimą Lietuvoje 1923-1927 m. // Lituanistica. 1993 Nr. 3(15), p. 28).
13 Tautos valia. 1926 gruodžio 12. Nr. 8, p.1)
14 Lietuvos fašistai // Tautos valia. 1927 balandžio 15. Nr. 9(17), p. 1-2.
15 Nijolės Maslauskienės pranešimas // Lietuvių-žydų santykiai. Istoriniai, teisiniai ir politiniai aspektai. Praktinis seminaras-diskusija. Stenograma. - Vilnius: LR Seimas, p. 10.
16 Nijolė Maslauskienė. Lietuvos komunistų tautinė ir socialinė sudėtis 1939 m. pabaigoje - 1940 m. rugsėjo mėnesį//Genocidas ir rezistencija, Vilnius, 1999, Nr. 1(5), p. 84, 87-88.
17 Nijolės Maslauskienės pranešimas // Lietuvių-žydų santykiai. Istoriniai, teisiniai ir politiniai aspektai. Praktinis seminaras-diskusija.Stenograma.Vilnius: LR Seimas, p. 10-11.
18 A.L. Strong. Novyj putj Litvy. M.: Izd. Polit. Literatury, 1990, s.26-27.
19 Mykolas Krupavičius. Visuomeniniai klausimai. Straipsnių rinkinys iš jo palikimo. - Chicago:Popiežiaus Leono XIII Fondas, 1983, p. 100-103.
20 Lietuvių-žydų santykių klausimu. Mašinraštis, 22 puslapių, datuotas 1946 gegužės 28 d., nepasirašytas. Dokumentas yra autoriaus archyve, gautas JAV, atspausdintas "Kultūros baruose", 2000 Nr. 8/9), p.87-102.
21 N. Maslauskienės pranešimą // Lietuvių-žydų santykiai. Istoriniai, teisiniai ir politiniai aspektai. Praktinis seminaras-diskusija. Stenograma, Vilnius, 1999, p.11-12.
22 Trečiokas. Atsiminimai iš 9 D.L.K. Vytenio pulko gyvenimo // Lietuvių archyvas. Bolševizmo metai. - Brooklyn, NY:, 1952, p.373-375.
23 Stasys Raštikis. Lietuvos kariuomenės tragedija // Lietuvių archyvas. Bolševizmo metai, p.312.
24 Petras Budrys. Prekybos nacionalizacija // Lietuvių archyvas. Bolševizmo metai, p.267-268.
25 Kultūros barai, 2000 Nr. 8/9. P.87-102.
26 Aleksandras Pakalniškis. Plungė. - Chicago: M. Morkūno spaustuvė, 1980, p.45-46.
27 Jonas Matulionis. Neramios dienos. - Toronto, 1975, p. 97.
28 Grigorijus Šuras. Vilniaus geto kronika. - Vilnius, 1997, p. 23.
29 Kraują sugėrė Dzūkijos smėlis. Paruošė A. Vanagas. -Vilnius: Valst.polit. ir moksl. literatūros leidykla, 1960, p.41.
30 A. Žuvintas Lietuviai ir žydai (Atviras laiškas Tomui Venclovai) // Kn.: T. Venclova. Vilties formos. Eseistika ir publicistika. V., 1991, p.141.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Kov 2013 23:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Jono Ohmano filmas „Susitikimas su nacionalistais“


http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 1/asc#form

2013-03-26

Kovo 7 dieną Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre buvo surengta diskusija apie stiprėjančias radikaliojo nacionalizmo nuotaikas Lietuvoje.

Prieš diskusiją pristatytas dokumentinis Jono Ohmano filmas „Susitikimas su nacionalistais“ (15 min.), kuriame rodoma, kaip centro vadovas Markas Zingeris veda nacionalistinių Lietuvos organizacijų atstovams ekskursiją po centrą ir vėliau su jais diskutuoja nacionalizmo tema.

Video yra čia:
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 1/asc#form

Komentarai

Žygeivis 2013-03-27 22:51

Palyginimui:


Zingerių tėvas yra enkavedistas-lietuviašaudys, tačiau jis nebuvo netgi teisiamas už tai, o jo išauklėti sūnūs kažkodėl viešai už tai neatgailauja ir netgi neatsiprašo Lietuvių Tautos bent jau už savo tėvo padarytus nusikaltimus (jau nekalbant apie visus žydus-bolševikus, žudžiusius lietuvius).

Įdomu, kaip Zingeriai reaguotų, jei Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui vadovautų žydšaudžių vaikai, kurie dar ir rengtų diskusijas ne tik Lietuvoje, bet ir Izraelyje, apie vis stiprėjančias radikaliojo antilietuviško žydizmo (pvz., Zurofas) ir antilietuviško judaizmo (pvz., Kacas) nuotaikas Lietuvoje ir Izraelyje?

prancuzas 2013-03-28 01:10

P. Žygeivi, kuo remiatės kaltindamas brolių Zingerių tėvą dalyvavimu žudynėse?

Kotryna, sutinku, kad būtina kalbėtis ir atsisakyti kvailų archetipų, tačiau, žvelgiant į 2012 m. seimo rinkimų tautininkų partijos propagandą, aliuzijos aiškios ir bet kokie kilnūs siekiai, neva suprasti vieni kitus, tėra... hmm... sakyti demagogija būtų per daug subtilu. =)

Žygeivis 2013-03-28 16:30

Prancūzui


Paskaitykite temą:

Bolševikas, stribas ir lietuviašaudys Mykolas Zingeris bei jo sūnūs - Seimo narys Emanuelis Zingeris ir jo brolis rašytojas Jaša Markas Zingeris, Tolerancijos centro vadovas
viewtopic.php?f=64&t=9719

Pvz., ištrauka iš Arvydo Damijonaičio 2012-05-30 Pareiškimo Komisijai okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti:

"1941 metais, birželio 14 d. Mykolas Zingeris, minėto E.Zingerio tėvas, kartu su kitais okupantais-enkavedistais, aktyviai dalyvavo Alytaus gyventojų naikinimo akcijose, gyventojus - inteligentus (mokytojai, kultūrininkai, teisėjai ir t.t.), pakraunant į geležimi kaustytus mirties traukinio vagonus (žiūr. "TAUTŲ TĖVO KARALYSTĖJE", Memuarai, sudarė Albinas Masaitis, Kauno "Šviesa", 1991.).

Memuaruose pateiktas okupantų represuotos, mokytojos alytiškės Albinos Šapokienės liudijimas "Svetur ir namie", kuriame aprašytas siaubingas 1941 birželio 14 okupantų enkavedistų ir jų parankinio Mykolo Zingerio siautėjimas Alytaus miestelyje.

Archyvinių dokumentų kopijos apie sovietinių okupantų aktyvistą Mykolą Zingerį yra atspausdintos 2011-09-23 "Lietuvos aidas" laikraštyje.

Pateikti dokumentai liudija, kad Mykolas Zingeris siautėjo ne tik Alytuje, bet ir "dalyvavo operacijose prieš buržuazinius nacionalistus Marijampolės (Kapsuko) apskrityje", t.y. nebuvo eilinis "enkavedistas"."

P.S. Taip pat yra ir paties Mykolo Zingerio KGB kadrų skyriui rašyta autobiografija (matyt, siekiant gauti "personalinę pensiją"), kur jis giriasi savo "žygdarbiais", o ši jo autobiografiją dar papildomai patvirtinta kito žydo - irgi bolševikinio "aktyvisto" - "pažyma".

prancuzas 2013-03-28 18:17

Tai ko pats neatsiprašote, kaip šauniai padarė Willy Brandt?

Kai tai atliksite, galėsite toliau bandyti vaikams prikišti tėvų bėdas. =)

Žygeivis 2013-03-28 20:57

Prancūzui


Man nėra ko ir už ką atsiprašinėti - mano giminės žydų nešaudė. :)

Štai mane turėtų atsiprašyti - nes mane patį tris kartus tardė ir "profilaktavo" KGB, tačiau bylą "prisiūti" jau nebespėjo... :)


O mano vyresnių giminaičių tarpe yra ir emgėbistų nužudytų, ir kalėjusių NKVD-MGB rūsiuose, ir ištremtų į Sibirą, ir tardytų žydų-emgėbistų....

Niekas jų niekada neatsiprašė už jų patirtas kančias.

Kada Izraelio ir Rusijos prezidentai bei premjerai atsiprašys Lietuvių Tautos už jų tautiečių padarytus kraupius nusikaltimus, štai tada mes dar pagalvosime, ar galima jiems atleisti ir kokių kompensacijų pareikalauti...

prancuzas 2013-03-28 21:22

Willy Brandt nei pats, nei jo tėvai nepriklausė nacių partijai ir iš pirmo žvilgsnio lyg ir irgi neturėtų už ką atsiprašinėti. Vis dėlto atsiprašė. Jūsų požiūriu jis kvailas?

Aš manyčiau tikrai ne, tiesiog reikalas ne toks siauras, kaip Jums, "žydo-bolševiko" įvaizdžio persunktam, atrodytų.

Elementariausias kelias užsiiminėti martirologine retorika ir "kitų" nematyti. =)

Žygeivis 2013-03-29 16:01

Prancūzui


Negi nežinote, kad Vilis Brandtas atsiprašė savo vadovaujamos valstybės vardu, kadangi užėmė atitinkamas pareigas toje valstybėje, kuri ir naikino žydus.

Lietuvos Valstybė žydų nenaikino, tačiau mūsų prezidentas Brazauskas kažkodėl irgi atsiprašė, o vėliau ir dar keli mūsų "elito šulai" lakstė į Izraelį ir ten atsiprašinėjo.

Tačiau nei vienas Izraelio vadovas iki šiol neatsiprašė už savo tautiečių Lietuvos Valstybei ir Lietuvių Tautai padarytus kraupius nusikaltimus.

Taigi, matome akivaizdų "žaidimą į vienus vartus".

Kažkodėl vieni yra "lygesni" už kitus...


P.S. Dėl atsakomybės už savo giminaičius - ne be reikalo dar Senajame Testamente pasakyta, jog palikuonys atsako už savo protėvių nusikaltimus iki septintos kartos, bei galioja principas "akis už akį".

Kaip žinia, ir krikščionys, ir judėjai, ir netgi musulmonai pripažįsta Senąjį Testamentą - ir turėtų vadovautis jame surašytomis nuostatomis.


Aš esu eilinis Lietuvos Valstybės pilietis ir akivaizdu, kad galiu atsiprašinėti tik už savo paties ar mano artimų giminaičių padarytus nusikaltimus - jei jų būtų.

Bet jų nėra, taigi ir atsiprašinėti man nėra kam ir už ką.

Brolių Zingerių tėvas-emgėbistas žudė Lietuvius bei daugybę metų aktyviai kovojo prieš Lietuvos Valstybę.

Todėl ir akivaizdu, kad abu broliai privalėtų viešai atsiprašyti Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės už savo tėvo padarytus nusikaltimus.


Tuo labiau, kad abu broliai nėra eiliniai piliečiai, o užima atsakingas pareigas mūsų Valstybėje.

O kadangi jie iki šiol viešai neatsiprašė, tai aiškiai parodo, jog jie pateisina savo tėvo Lietuvai ir Lietuvių Tautai padarytus nusikaltimus.

Ir akivaizdu, jog tokie asmenys negali užimti tas pareigas Lietuvių Tautos sukurtoje Valstybėje, kurias jie dabar užima.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Gru 2013 14:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27106
Miestas: Ignalina
Yra ir daugiau tokių labai įdomių dokumentų, kur stribai patys aprašo, kaip dalyvavo "komunistiniame judėjime fašisto Smetonos valdymo metais", kaip "kovojo su buržuaziniais nacionalistais" ir t.t.

P.S.1. Savo laiku ir pats šiek tiek prisidėjau, kad šita ir dar daugybė kitų stribų bylų nebūtų išvežtos į Grigiškių popieriaus fabriką - kaip tik "ministraujant" VRM p. Žiemeliui buvo bandoma tas bylas sunaikinti, o aš iš savo šaltinių VRM tai sužinojęs, tuoj pat pranešiau Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui....

Kiek žinau, tai sunkvežimį su stribų bylomis LGGRTC darbuotojai sustabdė jau važiuojantį į Grigiškes, prie VRM vartų. :)

Deja, dalį dokumentų stribvaikiams VRM pavyko sunaikinti.

P.S.2. Tiems kas nežino ar pamiršo, priminsiu, kad Jaša Markas Zingeris yra "Tolerancijos centro" vadovas ir Seimo nario, konservatoriaus Emanuelio Zingerio brolis.

O jų abiejų tėvas yra Mykolas Zingeris, nuo jaunystės buvęs aršiu bolševiku, rengęs ginkluotą sukilimą Lietuvos armijoje, dalyvavęs Lietuvių trėmimuose 1941 m., po to pabėgęs į bolševikinę Rusiją, kur įstojo į 16-ąją "žydišką" diviziją. O kada grįžo po karo, tarnavo bolševikams stribu ir šaudė Lietuvių partizanus.

Obuoliai nuo obels netoli nurieda...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007