Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)
http://www.lndp.lt/diskusijos/

Arūnas Brazauskas: Gyvename, bet ar mokomės?
http://www.lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=63&t=5980
Puslapis 11

Autorius:  Žygeivis [ 16 Sau 2011 23:28 ]
Pranešimo tema:  Arūnas Brazauskas: Gyvename, bet ar mokomės?

Gyvename, bet ar mokomės?


http://www.balsas.lt/print/520848
http://www.balsas.lt/naujiena/520848/gy ... ar-mokomes

Arūnas Brazauskas
2011.01.16 20:16

      Pasakymas, kad istorija yra gyvenimo mokytoja, nėra vien gražus porinimas. Tautos ir pavieniai žmonės mokosi iš patirties. Smegenų veiklą tiriantys mokslininkai nustatė, kad prognozuojant ateitį veikia tos pačios smegenų dalys, kaip ir prisimenant praeitį.

      Atmintinų datų sezonas Lietuvoje prasideda tuojau po Kalėdų ir beveik atsiremia į Velykas. Iš tų žiemą ir pavasarį minimų datų dvi susijusios su reikšmingiausiu XX amžiaus pabaigos įvykiu – Sovietų

      Sąjungos žlugimu. 1990 metų kovo 11-ąją Lietuva paskelbė nepriklausomybę. Nepraėjus nė metams, 1991-ųjų sausio 13 dieną, sovietų kariškiai bandė paremti valstybinį perversmą, kuris gėdingai žlugo.

      Artėjant reikšmingoms sukaktims mūsų tėvynėje atsinaujina diskusijos. 1990–1991 metų istorinėje kronikoje vis atrandama kokių nors mįslių ir tamsių dėmių. Gerokai mažesnę svarstymų dalį sudaro iš nesenos istorinės patirties kylantys numatymai.

      Lietuvius galima lyginti su kokio nors geografinio užkampio gyventojais, kurie buvo, pavyzdžiui, nukritusio didžiulio meteorito liudininkais. Jie gali įspūdingai papasakoti apie patirtus išgyvenimus, tačiau nėra astronomai ir ne ką išmano apie dangaus kūnų judėjimą. Žemės susidūrimus su meteoritais prognozuoja ne čiabuviai, o už jūrų marių esantys mokslininkai, kurie apie daugelį reiškinių žino tik iš nuotraukų.

      Išnykusi Sovietų Sąjunga ir nuolat statoma Europos Sąjunga (ES) iš esmės skiriasi savo prigimtimi, tačiau abiem dariniams būdinga tai, kad tenka vienaip ar kitaip spręsti sudedamųjų dalių laisvės klausimą.

      SSRS vadovai, sumanę iš esmės reformuoti sistemą, bandė atrasti pusiausvyrą tarp laisvės ir represijų. Paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas įvardijamas greta kitų asmenų, kuriuos Lietuvos Respublika įtaria nusikaltus 1991 metų sausį. M. Gorbačiovas atrodė itin kvailai, kada po sausio įvykių viešai aiškino, kad tomis dienomis neatlaikė Vilniaus karinio komendanto nervai. Taip kalbėjo tuometis SSRS kariuomenės vyriausiasis vadas. Nenuostabu, kad prie tokio vado imperija galiausiai subyrėjo.

      M. Gorbačiovui praradus valdžią, buvusios SSRS likimas atsidūrė Rusijos, Ukrainos, Kazachijos, Baltarusijos lyderių rankose. Jie turėjo galimybę išsaugoti daug daugiau karinio ir ekonominio Sovietų Sąjungos potencialo dalį, nei liko dabar. Bet išcentrinės jėgos buvo stipresnės. Per 20 metų posovietinėje erdvėje vieninga galybė neatgimė.

      Europos Sąjungos architektai sprendžia panašų uždavinį, tačiau iš kito galo ir kitomis priemonėmis. Bandoma taikiomis derybomis sukurti šalių sąjungą, kuri prilygtų galingai valstybei.

      Prieš porą metų smogusi finansų krizė purto Europos Sąjungą iki šiol. Euro, vienos svarbiausių sąjungos jungčių, ateitis neaiški. Bendra valiuta gali žlugti, jeigu euro zonos narės skubiai neatsisakys dalies suvereniteto. Eurą įsivesti trokštančiai Lietuvai gali tekti susitaikyti su tuo, kad kada nors

      Briuselyje bus nustatoma net ir dauguma lietuviškų mokesčių. Tai nereiškia, kad gyvensime blogiau. Gyvensime gal ir geriau, tik be suvereniteto.

      Sausį lietuviai tradiciškai ir toliau kūrens laužus, prisimindami 1991 metais apgintą laisvę, kuri atrodys visiškai reali, nes jos vėlesnių savanoriškų suvaržymų neženklino jokie fejerverkai.

Arūnas Brazauskas

Šaltinis: LRT

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/520848/ ... i-apacioje

Žygeivis
2011-01-16 22:16:34


      Žmonės permainoms pribręsta palengva. Permainų siekis kaupiasi, kol pasiekia tam tikrą kritinę ribą. Tada įvyksta "perturbacijos" - kartais, nors ir daug rečiau, ir tikros revoliucijos (ypač jei ankstesni "ciklai" buvo užslopinti, ir susikaupė pernelyg daug "kritinės masės")...

      Kaip rodo istorinė patirtis, stambesni pasikeitimai visuomenės mąstyme vyksta maždaug kas 20 metų - daugmaž tada, kada išauga nauja karta.

      Taigi, šie ir ateinantys metai bus įdomūs - ir ne tik Lietuvoje...

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/