Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 01:05

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 13 Kov 2010 02:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Vytautas Sinkevičius. Kovo 11-oji: nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija


http://www.infolex.lt/portal/start.asp? ... &Str=37211

2010.03.09 , Vytautas Sinkevičius, INFOLEX

    1990 m. kovo 11 d. ką tik išrinkta Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, reikšdama tautos valią, pasirašė aktą „Dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo“.

Nuo to laiko prabėgo dvi dešimtys metų.

Šiai svarbiai progai paminėti visoje Lietuvoje organizuojami šventiniai renginiai. INFOLEX kūrybinė grupė, prisidėdama prie Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečio minėjimo, savo skaitytojams siūlo išskirtinį straipsnį, kurio autorius – Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Konstitucinės teisės katedros profesorius Vytautas Sinkevičius.


   * Iš kur atsiranda nepriklausoma Lietuvos valstybė?

   * Pavojai dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios tarybos statuso

   * Lietuvos valstybės tęstinumas okupacijos metu

   * Kas buvo „Lietuvos TSR“?

   * Pirmieji teisės aktai, susiję su Kovo 11-osios Aktu

   * Teisinės vingrybės dėl akto formos

   * Kovo 11-osios Aktas: „sieks realizuoti“ ar „pradeda realizuoti“?

   * Abejonės dėl autoritarinės 1938 m. Konstitucijos galiojimo atnaujinimo

   * Laikinasis Pagrindinis Įstatymas – laikinoji Konstitucija

   * Kodėl nepriklausomybė buvo atkurta būtent kovo 11 dieną?

   * „Jo Prakilnybei Michailui Gorbačiovui“

    Laikas tikrai bėga labai greitai – nepriklausomybei jau 20 metų. Neįmanoma pamiršti tos nepaprastai džiaugsmingos, šventiškos ir pakilios nuotaikos, kuri tvyrojo Aukščiausiosios Tarybos rūmų salėje 1990 m. kovo 11 d. vakarą, kai buvo priimtas Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas.

     Kartu deputatai gerai suprato, jog reikės dėti labai daug pastangų, kad paskelbtoji nepriklausomybė virstų tikrove. Aukščiausiosios Tarybos rūmų koridoriuose buvo galima išgirsti ir svarstant, kiek laiko nepriklausomai Lietuvai pavyks išsilaikyti, nes grėsė pavojus, kad Sovietų Sąjunga griebsis karinės jėgos ir mėgins žiauria prievarta grąžinti ankstesnę padėtį.

    „Jeigu pavyktų išsilaikyti bent tris dienas, net ir tada nepriklausomybės paskelbimas būtų labai prasmingas, nes tai būtų vilties gurkšnis ateities kartoms“, – taip ir panašiai buvo kalbama.

Lietuva atsilaikė.

Ir prieš nuolatinius tuometinės Sovietų Sąjungos bauginimus, ir prieš netrukus pradėtą ekonominę blokadą, ir prieš 1991 m. sausio 13 d. Sovietų Sąjungos įvykdytą agresiją, pareikalavusią beginklių žmonių aukų. Kovo 11-oji – viena reikšmingiausių ir iškiliausių mūsų tautos ir valstybės istorijos datų.

Po ilgų okupacijos metų Lietuva vėl tapo laisva, sugrįžo į Vakarų demokratinių valstybių šeimą.

Iš kur atsiranda nepriklausoma Lietuvos valstybė?


     Nepriklausomybės atkūrimą lėmė 1990 m. vasario 24 d. įvykę rinkimai į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą. Per pastaruosius 50 metų tai buvo pirmieji tikrai laisvi ir demokratiniai rinkimai, kuriuose tarpusavyje konkuravo ir asmenybės, ir rinkimų programos.

     Į 141 deputato vietą pretendavo net 472 kandidatai.

Rinkimus triuškinama balsų persvara laimėjo Sąjūdis, kurio iškeltų arba remiamų kandidatų programose buvo aiškiai įrašytas siekis atkurti Lietuvos nepriklausomybę.

Taigi, balsuodami už Sąjūdžio iškeltus ir jo remiamus kandidatus, rinkėjai suteikė jiems tautos mandatą atkurti nepriklausomybę.


    Iki 1990 m. kovo 10 d. vakaro, kai prasidėjo Aukščiausiosios Tarybos sesija, buvo išrinkti 133 deputatai. To pakako, kad kitą dieną būtų priimti Lietuvai lemtingi sprendimai. Už nepriklausomybės paskelbimą balsavo 124 deputatai, 6 susilaikė, prieš nebalsavo niekas (trys deputatai buvo išvykę į Maskvą vykdyti svarbios valstybinės užduoties).

     Išrinkus Aukščiausiąją Tarybą, reikėjo rasti atsakymus į klausimus, kurie šiandien atrodo gana aiškūs. Pirmiausia reikėjo atsakyti, iš kur atsiranda nepriklausoma Lietuvos valstybė. Ar ji atsiranda vėl įgyvendinus tautų apsisprendimo teisę, ar tai modifikuota „Lietuvos TSR“ valstybė, ar atsiskyrimas nuo Sovietų Sąjungos (secesija, išstojimas iš jos), ar prieškario nepriklausomos Lietuvos Respublikos tęsinys? Atsakymo į šį klausimą buvo ieškoma ir principinė Sąjūdžio pozicija buvo suformuluota dar iki rinkimų, bet dabar ją reikėjo paversti šios Aukščiausiosios Tarybos valia, įvilkti į tinkamą teisinį rūbą. Reikėjo sukurti teisiškai nepriekaištingą teisinę valstybės nepriklausomybės atkūrimo schemą.

Pavojai dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios tarybos statuso


     Kovo 11-osios Akto ir su juo susijusių dokumentų eiliškumą ir jų turinį nulėmė atsakymas į jau minėtą klausimą - iš kur atsiranda nepriklausoma Lietuvos valstybė. Kita vertus, reikėjo atsakyti į klausimą, ar 1990 m. vasario 24 d. išrinkta Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausioji Taryba gali iš karto priimti Aktą „Dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atstatymo“? Kitaip tariant, kaip autentišką tautos valią išreikšti per esamas Lietuvai primestas sovietines institucijas, kaip nepriklausomybei atkurti panaudoti šią Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą ir kartu „neįsiteisinti“ Lietuvos TSR struktūrose?

     Čia slypėjo tam tikras pavojus. Jeigu būtent Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba atkuria nepriklausomybę, tai iš kur atsiranda nepriklausoma Lietuvos valstybė? Su kokiu teritoriniu vienetu yra susijusi ką tik išrinkta Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba? Jeigu su Lietuvos Tarybų Socialistine Respublika, tai ar „Lietuvos TSR“ yra valstybė? Ar tai, kad būtent Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba atkuria nepriklausomybę, vėliau nebus interpretuojama ir taip, kad ši demokratiniuose ir laisvuose rinkimuose išrinkta Aukščiausioji Taryba (tautos atstovybė), tegul ir netiesiogiai, vis dėlto esą pripažįsta, jog Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika yra (buvo) Lietuvos valstybingumo forma? Viena iš formų.

     Tarkime, jeigu būtent Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba atkuria nepriklausomybę, būtų galimas kad ir toks aiškinimas: iki 1940 metų buvo viena Lietuvos valstybingumo forma (nepriklausoma valstybė), nuo 1940 metų – kita, vadinama „socialistine Lietuvos valstybe Sovietų Sąjungos sudėtyje“, o dabar, 1990 metais, pasirenkama dar kita – nauja valstybingumo forma (pažymėtina, kad būtent taip Lietuvos valstybingumo raida aiškinama oficialioje dabartinės Rusijos istoriografijoje).

     Jeigu taip, tai gal 1940 metais Lietuvoje tikrai įvyko „socialistinė revoliucija“, gal tuomet tauta pati atsisakė nepriklausomybės, pati pasirinko „socialistinį valstybingumą“, o štai dabar nutaria pasirinkti kitokią valstybingumo formą? Jeigu taip, tai gal ir sovietinės okupacijos, ir aneksijos nebuvo?! Tai kam tada kalbėti apie Sovietų Sąjungos moralinę ir teisinę atsakomybę, apie jos pareigą atlyginti padarytą žalą, jeigu demokratiniuose ir laisvuose rinkimuose išrinkta Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba, kaip minėta, tegul ir netiesiogiai, vis dėlto pripažįsta, kad Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika buvo (yra) Lietuvos valstybingumo forma? Nebuvo galima suteikti jokio preteksto tokiems ar panašiems teisiškai visiškai nepagrįstiems interpretavimams.

     Norint neiškreipti istorinės tiesos (ji buvo ir yra tokia: Lietuva 1940 metais buvo Sovietų Sąjungos okupuota ir aneksuota), reikėjo labai aiškiai konstatuoti, kad nepriklausoma Lietuvos valstybė atsiranda tik kaip prieškario nepriklausomos Lietuvos valstybės tęsinys. Kitaip tariant, nepriklausomos valstybės atkūrimas turėjo būti grindžiamas tik prieškario Lietuvos valstybės tęstinumu.

     Reikėjo būtinai atsiriboti nuo „Lietuvos TSR“ kaip valstybės kategorijos ir šią demokratiniuose rinkimuose išrinktą Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą labai aiškiai atriboti ir nuo „Lietuvos TSR“ kaip sovietinio teritorinio darinio, ir nuo ankstesnės „Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos“ kaip sovietinės institucijos. Kad tarp šios Aukščiausiosios Tarybos, kuri priims Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą, ir vadinamosios Lietuvos TSR neliktų nė menkiausios sąsajos.

Lietuvos valstybės tęstinumas okupacijos metu


     Ar 1990 metų pradžioje prieškario nepriklausoma Lietuvos valstybė vis dar egzistavo? Juk ji jau 50 metų buvo okupuota, fiziškai nuslopinta. Tarptautinėje teisėje pagrįstai keliamas klausimas, per kiek laiko okupacija ir aneksija tampa tokios veiksmingos, kad kalbėti apie užgrobtos valstybės tęstinumą, teisinį jos egzistavimą nebelieka prasmės? Kitaip tariant, kiek ilgai okupuota valstybė gali išlikti de jure, jeigu ji ilgą laiką yra fiziškai nuslopinta? Tai sunkus klausimas.

     Be abejo, Lietuva visą sovietinės okupacijos laiką priešinosi. Net per 50 metų iš lietuvių tautos sąmonės nepavyko ištrinti jos identiteto, tautos nepavyko „surusinti“, sulieti su vadinamąja tarybine daugianacionaline liaudimi. Trumpas nepriklausomybės laikotarpis, 1918–1940 metai, buvo tas šaltinis, kuris palaikė gyvybines tautos jėgas.

     Valstybės tęstinumo aspektu Lietuvos atvejis buvo gana aiškus, nes, nepaisant 50 metų okupacijos, buvo daug požymių, įrodančių prieškario Lietuvos valstybės egzistavimą de jure net ir jos fizinio slopinimo metu. Visų pirma, paminėtinas Lietuvos diplomatinių atstovybių veikimas kai kuriose užsienio valstybėse. Akivaizdu, kad jeigu Lietuvos valstybė teisiškai neegzistuotų, Lietuvos diplomatinės atstovybės negalėtų veikti.

     Tarptautinėje praktikoje unikalu ir tai, kad Lietuvos diplomatinės atstovybės veikė nesant Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

     Antra, Vakarų demokratinės valstybės vykdė Lietuvos okupacijos ir aneksijos nepripažinimo politiką – JAV ir dar apie pusšimtis valstybių niekada de jure nepripažino Baltijos valstybių aneksavimo ir inkorporavimo į Sovietų Sąjungą. Būtent dėl to jos leido veikti Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms.

     Trečia, užsienio valstybėse buvo pripažįstami prieškario Lietuvos Respublikos piliečių pasai, taip pat ir tie, kuriuos išduodavo Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje. Taigi, nors ir labai siauroje erdvėje, vis dėlto prieškario Lietuvos Respublikos pilietybės institutas veikė.

Ketvirta, kai kuriose užsienio valstybėse buvo išsaugota Lietuvos Respublikos nuosavybė, taip pat ir Lietuvai priklausiusios piniginės lėšos bei aukso atsargos, iki okupacijos laikytos tų valstybių bankuose.

     Svarbi dar viena institucija, liudijanti valstybės valdžios tęstinumą okupuotoje Lietuvoje – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Taryba, įkurta 1949 m. vasario mėn. ir apėmusi bei atstovavusi visas tuo metu Lietuvoje veikusias karines ir visuomenines formuotes, kurios priešinosi Sovietų Sąjungos okupacijai.

     Šios Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijoje nurodoma, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Taryba yra aukščiausias tautos politinis organas, vadovaująs politinei ir karinei tautos išsilaisvinimo kovai (1 str.).

Visuotinai pripažįstama, kad tautos aukščiausioji politinė institucija yra ne kas kita, kaip tautos atstovybė.

Taigi Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Taryba buvo tikroji tautos atstovybė, kuri išreiškė ir vykdė tautos valią.

Pabrėžtina, kad tai buvo vienintelė teisėta tautos atstovybė tuometinėje okupuotoje Lietuvoje; jokios kitos tautos atstovybės joje tuomet nebuvo.

Kas buvo „Lietuvos TSR“?


     Vadinamosios „Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos“, veikusios Lietuvoje nuo jos okupacijos iki 1990 m. vasario 24 d., kai laisvuose demokratiniuose rinkimuose buvo išrinkta Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas, buvo ne kas kita, kaip tik okupacinės valdžios sudarytos vietos administracinės įstaigos, turėjusios klusniai legalizuoti ir įgyvendinti okupacinės valdžios sprendimus, padėti jai valdyti okupuotos ir aneksuotos Lietuvos valstybės teritoriją.

     Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos nebuvo parlamentas, nebuvo tautos atstovybė. Tai, kad Sąjūdžio spaudžiama Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba 1988 m.–1990 m. vasario mėn. priėmė kai kuriuos teisės aktus (dėl valstybinės kalbos, vėliavos, Molotovo–Ribentropo pakto ir kt.), ir tai, kad devintojo dešimtmečio pabaigoje per šią svetimos valstybės primestą instituciją buvo galima siekti priimti kai kuriuos Lietuvai naudingus sprendimus, visiškai nereiškia, kad dėl to minėta Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba buvo tautos atstovybė.

     Ji nelaikytina tautos atstovybe vien dėl to, kad ji atsirado ne laisvų ir demokratinių rinkimų būdu, ne tautos valia, kad jos deputatai neturėjo tautos mandato būti jos atstovais, o ji pati - neturėjo tautos mandato būti tautos atstovybe.

     Vadinamoji „Lietuvos TSR“ nebuvo valstybė, nebuvo jokia Lietuvos valstybingumo forma.

     Visuotinai pripažinti valstybės požymiai yra įtvirtinti 1933 m. gruodžio 26 d. Montevidėjo konvencijoje „Dėl valstybių teisių ir pareigų“, kurioje nustatyta, kad valstybė, kaip tarptautinės teisės subjektas, turi turėti:

1) nuolatinius gyventojus;
2) apibrėžtą teritoriją;
3) vyriausybę;
4) galimybę užmegzti santykius su kitomis valstybėmis.

     Būtent šis požymis – valstybės gebėjimas savarankiškai palaikyti santykius su kitomis valstybėmis – reiškia ne ką kita, kaip valstybės faktinę nepriklausomybę nuo kitos valstybės valdžios. Taigi neatskiriamas valstybės požymis yra jos suverenitetas.

     Akivaizdu, kad po 1940 metų okupacijos Lietuva neteko suvereniteto, tauta neturėjo jokių sąlygų laisvai ir savarankiškai spręsti valstybės ir visuomenės organizavimo klausimų: pasirinkti valstybės santvarkos, nustatyti ūkinio ir visuomenės gyvenimo pagrindų, pasirinkti užsienio politikos krypčių. Tauta taip pat neteko galimybės savarankiškai, laisvai ir demokratiškai rinkti Seimo – tautos atstovybės.

     Visuotinai pripažįstama, kad valstybės teisinio subjektiškumo šaltinis yra suvereni tautos valia. Išreikšti šią valią sovietinės okupacijos sąlygomis tauta neturėjo jokių galimybių. Tad iš kur galėjo atsirasti „Lietuvos TSR“ kaip valstybė? „Lietuvos TSR“ sukūrė ne tauta ir ne jos atstovai. Lietuvos TSR atsirado iš okupacinės valdžios sudaryto ir tautos valios neatspindinčio vadinamojo „liaudies seimo“ sprendimo, kuris teisine prasme visada buvo ir yra niekinis. Taigi laikyti valstybe vadinamąją Lietuvos TSR nėra jokio teisinio pagrindo.

     Galima teigti, kad terminas „Lietuvos TSR“ atspindėjo okupuotos Lietuvos valstybės teritorijos valdymo būdą, kurio esmę galima apibūdinti taip: Sovietų Sąjungos valdžios organai sukūrė sau pavaldžias ir savo kontroliuojamas vietos administracines įstaigas, suteikė joms pavadinimus, turėjusius rodyti, esą šios įstaigos atstovauja tautai (pavyzdžiui, Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba, Lietuvos TSR Ministrų Taryba), ir per šias įstaigas, remdamiesi represinėmis struktūromis, valdė okupuotą Lietuvos valstybės teritoriją. Tegul neklaidina pavadinime „Lietuvos TSR“ esantis žodis „respublika“. „Respublika“ yra valstybės valdymo forma, bet Lietuvos TSR nebuvo valstybė, tad ir valdymo formos (respublika) nurodymas tebuvo fikcija.

Pirmieji teisės aktai, susiję su Kovo 11-osios Aktu


      Grįžtant prie okupuotos Lietuvos valstybės tęstinumo galima teigti, kad Lietuvos valstybė okupacijos laikotarpiu išlaikė (formaliai) vadinamąjį teisinį titulą, ji egzistavo de jure.

      Kaip, berods, 1954 metais vaizdingai pasakė vienas iš Prancūzijos Valstybės Tarybos pirmininko pavaduotojų, „Baltijos valstybės teisiškai egzistavo visada ir išlaikė savo teisinį subjektiškumą būdamos savotiškais gyvais mirusiaisiais“.

      Būtent prieškario Lietuvos valstybės tęstinumas tapo pagrindu 1990 m. kovo 11-ąją atkurti nepriklausomybę. Tam, kaip minėta, pirmiausia reikėjo atsiriboti nuo Lietuvos TSR ir išrinktąją Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą atriboti nuo ankstesnių Lietuvos TSR Aukščiausiųjų Tarybų.

      Be abejo, 1990 m. vasario 24 d. išrinkta Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba savo esme buvo visiškai kitokia negu ankstesnės Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos. Tai buvo tikra tautos atstovybė, išrinkta demokratiniuose ir laisvuose rinkimuose. Ji buvo atribota nuo Lietuvos TSR priėmus Deklaraciją „Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų“. Tai pirmasis teisės dokumentas, tiesiogiai susijęs su Kovo 11-osios Aktu.

      Prisiminkime svarbiausias šios deklaracijos nuostatas:

  1) iki 1940 metų egzistavo nepriklausoma Lietuvos valstybė, ji suverenią tautos galią reiškė per Lietuvos valstybės institucijas;

  2) 1940 metais Sovietų Sąjunga įvykdė agresiją ir neteisėtai inkorporavo Lietuvą į Sovietų Sąjungą, sugriovė buvusias valstybės struktūras ir primetė svetimas;

  3) nuo 1988 metų atsirado naujų galimybių reikštis tautos valiai, taip pat ir per šias primestas (esamas) institucijas;

  4) tai, kad yra panaudojamos Lietuvai primestos svetimos struktūros, negali būti interpretuojama taip, esą pripažįstamas jas primetusios valstybės (Sovietų Sąjungos) suverenitetas lietuvių tautai ir Lietuvos teritorijai, pripažįstama aneksija;

  5) 1990 m. vasario 24 d. rinkimuose tauta suteikė Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatams tautos atstovų mandatą ir prievolę atkurti Lietuvos valstybę bei reikšti tautos suverenią galią per šią Aukščiausiąją Tarybą, kuri nuo 1990 m. kovo 11 d. 18 valandos bus vadinama Lietuvos Aukščiausiąja Taryba.

     Taigi, atrodytų smulkmena – neliko vos trijų raidžių (TSR). Tačiau svarbu ne vien pavadinimas: taip buvo konstatuota, kad atsirado visiškai kitokio pobūdžio institucija – Lietuvos Aukščiausioji Taryba. Toks konstatavimas buvo būtinas, kad institucija, priimsianti sprendimą dėl valstybės nepriklausomybės, jokiais būdais nebūtų susieta su vadinamąja „Lietuvos Tarybų Socialistine Respublika“, kuri, kaip minėta, niekada nebuvo Lietuvos valstybingumo forma.

     Siekiant išvengti bet kokių spekuliacijų dėl to, kokios valstybės nepriklausomybė bus atkuriama, siekiant išvengti bet kokių mėginimų net ir netiesiogiai susieti tai su „Lietuvos TSR“, buvo priimtas Įstatymas „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“.

     Jame nustatyta, kad Konstitucijoje ir kituose teisės aktuose turi būti vartojamas vienintelis valstybės pavadinimas Lietuvos Respublika, kad Lietuvos Aukščiausioji Taryba yra vadinama Lietuvos Respublikos Aukščiausiąja Taryba, o Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko pareigybė vadinama „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko“ pareigybe.

     Šie du teisės aktai – Deklaracija „Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų“ ir Įstatymas „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“ – teisės literatūroje dažnai vadinami nepriklausomybės atkūrimo parengiamaisiais teisės aktais.

Teisinės vingrybės dėl akto formos


     Atkreipkime dėmesį į Įstatymą „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“, tiksliau į jo pavadinimą. Leidinyje „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo dokumentų rinkinys“ nurodomas toks šio įstatymo pavadinimas: Įstatymas „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“. Ar tai tipiškas tokio pobūdžio teisės akto pavadinimas?

     Lietuvos, kaip ir kitų kontinentinės teisės valstybių, teisės tradicijoje įstatymas yra atitinkamos valstybės teisės aktas. Be abejo, įstatymus leidžia tam tikros valstybės institucijos, paprastai parlamentai, bet įstatymas visada yra valstybės įstatymas. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos įstatymas „Dėl užsieniečių teisinės padėties“, Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymas ir pan. Nagrinėjamu atveju yra kitokia forma – žodžių „Lietuvos Respublikos“ nėra, o pavadinimas prasideda žodžiu „Įstatymas“. Kodėl?

     Minėta, jog šiuo įstatymu buvo nustatyta, kad Konstitucijoje ir kituose teisės aktuose turi būti vartojamas vienintelis valstybės pavadinimas „Lietuvos Respublika“. Vadinasi, tik po to, kai šis įstatymas įsigalios, visi įstatymai, kuriuos priims Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, bus vadinami „Lietuvos Respublikos įstatymais“.

     Kol šis įstatymas dar neįsigaliojo, žodžiai „Lietuvos Respublikos įstatymas“ negali būti vartojami. Vadovaujantis šia logika Aukščiausiajai Tarybai buvo pateiktas ne Įstatymo „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“, o Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“ projektas. Atidesni skaitytojai tikriausiai iš karto pastebėjo, kad šiame projekte buvo padaryta klaida, nes pavadinime buvo įrašyta „Lietuvos TSR“.

     Ką tik buvo paminėta Deklaracija „Dėl Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatų įgaliojimų“, kurioje raidės „TSR“ buvo išbrauktos – buvo nutarta, kad ši Aukščiausioji Taryba nuo 18 valandos bus vadinama Lietuvos Aukščiausiąja Taryba. Taigi projekte taip pat turėjo būti nurodyta, kad tai yra ne Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“ projektas, o Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo projektas.

     Svarstant projektą šis netikslumas deputatų iš karto buvo pastebėtas, tad pavadinimą reikėjo keisti. Kaip? Vienas iš deputatų pasiūlė pakeisti šio teisės akto formą: vietoje nutarimo priimti įstatymą. Motyvuota tuo, kad šiame teisės akte kalbama ir apie Konstituciją, tad jis turėtų būti įstatymas. Kartu buvo pasiūlyta pavadinime palikti žodžius „Lietuvos TSR“, t. y. palikti tai, kas jau buvo panaikinta.

     Dėl žodžių „Lietuvos TSR“ vartojimo pavadinime buvo greitai išsiaiškinta – remiantis jau minėta Deklaracija jų buvo atsisakyta. Tačiau įvyko kitas dalykas: atsiliepiant į minėtą deputato pasiūlymą, kad vietoje „nutarimo“ turėtų būti „įstatymas“, pateikto nutarimo projekto pavadinimas svarstymo metu jis buvo pakeistas į „Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos įstatymą „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“.

     Taigi, vietoje žodžio „nutarimas“ įrašius žodį „įstatymas“, susidarė teisės požiūriu gana kebli situacija. Buvo priimtas Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos įstatymas. Minėta, kad tokių teisės aktų negali būti, nes įstatymas yra ne Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos įstatymas, o valstybės teisės aktas. Tai, kad įstatymą priima Lietuvos Aukščiausioji Taryba, nereiškia, kad gali būti vartojama formuluotė „Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos įstatymas“. Deja, šiuo atveju atsitiko būtent taip.

      Prieš oficialiai pasirašant šį įstatymą ir jį oficialiai paskelbiant reikėjo rasti teisiškai kiek įmanoma korektiškesnę formuluotę. Buvo įvairių pasiūlymų, pagaliau buvo nutarta iš pavadinimo „Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos įstatymas“ išbraukti žodžius „Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos“ ir palikti vieną žodį „įstatymas“. Taip atsirado ne visai tipiškas teisės aktas – Įstatymas „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“. Šiuo nedideliu redakciniu koregavimu nurodytą teisės aktą priėmusios Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos valia nebuvo iškreipta, nes liko tai, kas buvo svarbiausia – įstatymo galios teisės aktas.

      Taigi, priėmus Įstatymą „Dėl valstybės pavadinimo ir herbo“ atsirado institucija, kuri vadinosi Lietuvos Respublikos Aukščiausiąja Taryba. Nutraukus bet kokias sąsajas su „Lietuvos TSR“ būtent ši Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba galėjo priimti sprendimą dėl valstybės (Lietuvos Respublikos) nepriklausomybės atkūrimo.

      Kovo 11-osios Aktas: „sieks realizuoti“ ar „pradeda realizuoti“?
Paskui buvo priimtas Kovo 11-osios Aktas. Jo tekstas trumpas, bet labai talpus. Jis gerai žinomas. Tiesiog prisiminkime. Lietuvos valstybės tęstinumą išreiškia dvi pirmosios Akto nuostatos.

      Pirmoji nuostata: „atstatomas 1940 metais svetimos jėgos panaikintas Lietuvos Valstybės suvereninių galių vykdymas ir nuo šiol Lietuva vėl yra nepriklausoma valstybė“; atkreipkime dėmesį, kad rašoma ne apie pačios valstybės atkūrimą, – kaip minėta, teisiškai ji egzistavo ir ją fiziškai nuslopinus, – o apie tai, kad „atstatomas <...> Lietuvos Valstybės suvereninių galių vykdymas“.

      Antroji nuostata: Lietuvos valstybės konstitucinis pamatas yra 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės aktas ir 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo Seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės; šie teisės aktai niekada nebuvo nustoję teisinės galios. Ši nuostata reiškia ir tai, kad visi vadinamojo „liaudies seimo“, o vėliau – marionetinių Lietuvos TSR Aukščiausiųjų Tarybų sprendimai, kurie prieštaravo šiems kertiniams konstituciniams aktams, yra neteisėti.

      Toliau Akte konstatuojama, kad Lietuvos teritorija yra vientisa ir nedaloma, kad joje neveikia jokios kitos valstybės konstitucija. Nuostata, kad Lietuvos teritorija yra vientisa ir nedaloma, reiškia inter alia tai, kad jokios valstybės iš Lietuvos negali reikalauti atiduoti ar kam nors „grąžinti“ Vilniaus kraštą arba Klaipėdos kraštą, kokias nors kitas teritorijas. Ši nuostata reiškia ir tai, kad Lietuvoje negali būti jokių autonominių ar kitų panašių darinių, kurie galėtų kelti grėsmę Lietuvos teritoriniam vientisumui.

      Ketvirtoji Akto nuostata skirta išreikšti tai, kokių pozicijų (nuostatų) Lietuvos valstybė laikysis tarptautiniuose santykiuose: Lietuva pabrėžia savo ištikimybę visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams, pripažįsta sienų neliečiamumą, taip pat garantuoja žmogaus, piliečio ir tautinių bendrijų teises. Ir penktoji Akto nuostata: Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba kaip suvereninių galių reiškėja šiuo aktu pradeda realizuoti visą valstybės suverenitetą.

      Labai daug diskutuota būtent dėl to, kokia formuluotė turi būti pavartota norint išreikšti tai, ką pradeda daryti Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba. Žodžiai „pradeda realizuoti visą valstybės suverenitetą“ atsirado tik prieš pat kovo 11-ąją. Iki tol Akto projektuose buvo įrašyta kita formuluotė: „Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba sieks realizuoti visą valstybės suverenitetą.“ Tikriausiai nereikia aiškinti, kad „sieks realizuoti“ nėra tas pats, kas „pradeda realizuoti“. Kodėl iki pat paskutinės akimirkos vyko diskusijos dėl to, ar Aukščiausioji Taryba sieks realizuoti, ar pradeda realizuoti visą valstybės suverenitetą?

      Tik todėl, kad buvo rimtų abejonių, ar paskelbus nepriklausomybę tikrai galėsime įgyvendinti valstybės suverenitetą, ar Sovietų Sąjunga nepanaudos ginkluotos jėgos ir prievarta šiurkščiai nenumalšins paskelbtosios nepriklausomybės.

       Deputatų grupėje, rengusioje Kovo 11-osios Akto projektą, buvo svarstomas ir toks argumentas: jeigu bus įrašyta, kad Aukščiausioji Taryba jau pradėjo realizuoti visą valstybės suverenitetą, bet ji neturės realios galimybės tai daryti, ar nebus sumenkintas pats nepriklausomybės paskelbimas?

       Tik dėl to Akto projekte buvo įrašytas žodis „sieks“. Žodis „sieks“ pats savaime neužkirto kelio iš karto „pradėti realizuoti visą valstybės suverenitetą“, bet reikia pripažinti, kad jis vis dėlto buvo gana dviprasmiškas: kada sieks – ar dabar, iš karto, vos atkūrus nepriklausomybę, ar vėliau, kai tam atsiras sąlygos ir pan.

       Formuluotė „pradeda realizuoti visą valstybės suverenitetą“ labiau tinkama, nes tiksliau atspindi tai, kas įvyko: paskelbusi nepriklausomybę būtent ši Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba „pradeda realizuoti visą valstybės suverenitetą“. Iš to darytina išvada, kad jokios kitos valstybės valdžios Lietuvoje nėra, jokia kita institucija negali įgyvendinti valstybės suvereniteto, nes visą valstybės suverenitetą jau pradėjo įgyvendinti būtent ši Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.

Abejonės dėl autoritarinės 1938 m. Konstitucijos galiojimo atnaujinimo


      Grįžkime prie Kovo 11-osios Akto teksto, prie jo nuostatos, kad „Lietuvoje neveikia jokios kitos valstybės konstitucija“. Valstybė negali būti be konstitucijos, todėl buvo būtina nedelsiant konstatuoti, kad atkurtoji nepriklausoma Lietuvos valstybė turi Konstituciją. Kokią? Rengiant nepriklausomybės atkūrimo dokumentus pirmiausia buvo minima 1922 metų Konstitucija, nes ji buvo demokratinė. Bet ji prieš okupaciją jau negaliojo, tuo metu galiojo 1938 metų Konstitucija.

      Ši Konstitucija buvo autoritarinė – visa valdžia buvo sutelkta Respublikos Prezidento rankose, o tautos atstovybei Seimui iš esmės buvo paliktas antraeilis vaidmuo. Ar atkuriamoji nepriklausoma valstybė tikrai turi pradėti savo gyvenimą pagal nedemokratinę 1938 metų Konstituciją? Ar jos galiojimo atkūrimas nereiškia, kad kartu yra grąžinamas autoritarinis Antano Smetonos režimas?

      Vien dėl to į idėją atkurti 1938 metų Konstitucijos galiojimą buvo žiūrima labai atsargiai. Labiausiai dvejojo mažumą sudarę deputatai, kurie šiuo klausimu nevisiškai pasitikėjo Aukščiausiosios Tarybos dauguma ir net įtarė, kad gali būti apgauti – esą gal po to, kai bus atkurtas 1938 metų Konstitucijos galiojimas, ji ir liks toliau galioti, o nauja Konstitucija nebus priimta. Tik po tam tikrų įtikinėjimų ir pažadų, kad dauguma elgsis garbingai, kad paskutinę iki sovietinės okupacijos galiojusią Konstituciją reikia atkurti tik siekiant dar kartą įtvirtinti valstybės tęstinumą, buvo sutarta atkurti būtent 1938 metų Konstitucijos galiojimą, bet tik trumpam laikui.

     Kas nustatyta įstatyme „Dėl 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo“? Pirmoji įstatymo nuostata: Aukščiausioji Taryba nutaria „nutraukti 1978 m. balandžio 20 d. Lietuvos TSR Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo) galiojimą“, „nutraukti 1977 m. spalio 7 d. TSRS Konstitucijos (Pagrindinio įstatymo), taip pat TSRS ir sąjunginių respublikų įstatymų pagrindų, kitų TSRS įstatymų galiojimą Lietuvos Respublikos teritorijoje“ (ši nuostata tiesiogiai susijusi su Kovo 11-osios Akto teiginiu, kad Lietuvos teritorijoje neveikia jokios kitos valstybės konstitucija).

      Antroji įstatymo nuostata: atnaujinti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos veikimą. Atkreipkime dėmesį, kad buvo atnaujintas visos 1938 metų Konstitucijos galiojimas, bet, kadangi 1990 metų pradžioje Lietuvoje veikė ne visos institucijos, kurios buvo numatytos 1938 metų Konstitucijoje, čia pat, tiksliau – tame pačiame sakinyje, po teiginio, kad yra atnaujinamas 1938 metų Konstitucijos veikimas, buvo įrašyta tokia nuostata: „sustabdant tų skyrių ir straipsnių, kurie reglamentuoja Respublikos Prezidento, Seimo, Valstybės Tarybos ir Valstybės kontrolės statusą, galiojimą“.

      Žinoma, iš karto kilo klausimas, ar 1938 metų Konstitucijos galiojimo atnaujinimas reiškia ir tai, kad atkuriami ir tuo metu veikę įstatymai? Mechaniškai atkurti buvusių įstatymų buvo neįmanoma, nes tuomet kiltų teisinis chaosas. Todėl įstatyme buvo įtvirtinta nuostata, kad „1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria Lietuvos Respublikoje iki 1940 m. birželio 15 d. veikusių įstatymų“.

Laikinasis Pagrindinis Įstatymas – laikinoji Konstitucija


      Akivaizdu, kad 1990 m. kovo mėn., kai buvo atkurta nepriklausomybė, gyventi pagal 1938 metų Konstituciją būtų buvę sunku ar net neįmanoma.

      Todėl buvo nutarta sustabdyti 1938 metų Konstitucijos galiojimą ir priimti laikinąją Konstituciją. Tam skirtas įstatymas „Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo“. Nors šiame pavadinime nėra žodžio „Konstitucija“, bet tai buvo ne kas kita, kaip laikinoji Konstitucija.

       Prisiminkime įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo“ pagrindinius teiginius: pirma, sustabdyti 1938 metų Konstitucijos galiojimą; antra, patvirtinti Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą.

       Gerai žinoma, kad konstitucija turi viršenybę, kad konstitucijos viršenybės principas yra demokratinės teisinės valstybės principas, kad šis principas reiškia, jog jokie teisės aktai negali prieštarauti konstitucijai. Kaip galiojančius įstatymus suderinti su nauja laikinąja Konstitucija? Jeigu būtų imta peržiūrėti kiekvieną įstatymą jo suderinamumo su Konstitucija požiūriu, tas darbas labai užsitęstų. Tuomet net nebuvo žinoma, kiek apskritai įstatymų yra, kokios paskutinės galiojančios jų redakcijos ir pan. Nebuvo galima leisti teisinio chaoso, todėl buvo pasirinkta tokia nuostata: nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie iki šiol veikę Lietuvos įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam Įstatymui.

      Taigi, tokia buvo nepriklausomybės atkūrimo dokumentų rengimo logika, nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija. Ji buvo pakankamai gerai apmąstyta. Net žymiausi Tarybų Sąjungos teisininkai, kuriems po kovo 11-osios Michailas Gorbačiovas ir jo komanda pavedė teisiškai įvertinti tą dieną Aukščiausiosios Tarybos priimtus teisės aktus ir juos sukritikuoti, nesugebėjo jiems nieko prikišti. Vienintelis jų priekaištas buvo tai, kad šie teisės aktai neatitinka tuometinės Sovietų Sąjungos konstitucijos. Bet kovo 11-osios aktai tam ir buvo kuriami, kad jos neatitiktų!

Kodėl nepriklausomybė buvo atkurta būtent kovo 11 dieną?


      Anksčiau tai nebuvo įmanoma vien dėl to, kad per vasario 24 d. vykusius rinkimus buvo išrinkta tik 90 deputatų iš 141. Pagal tuo metu galiojusią Lietuvos TSR konstituciją sesija buvo laikoma teisėta, jeigu joje dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai deputatų, t. y. ne mažiau kaip 95 deputatai. Vadinasi, reikėjo palaukti, kol įvyks pakartotinis balsavimas, kol bus išrinkta pakankamai deputatų.

       Pakartotinis balsavimas vyko kovo 4, 7, 8 ir 10 dienomis. Iki kovo 10 d. vakaro, kai prasidėjo Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos sesija, buvo išrinkti 133 Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos deputatai iš 141. Nutarus pradėti sesiją kovo 10 d., t. y. jau pasibaigus pakartotiniam balsavimui, buvo siekiama turėti garantiją, kad bus išrinkta kuo daugiau nepriklausomybės atkūrimą remiančių deputatų. Tai buvo labai svarbu, nes jeigu Nepriklausomybės Atkūrimo Aktas būtų priimtas tik nedidele balsų persvara, būtų sunkiau pasaulį įtikinti, kad Lietuva tikrai nori būti nepriklausoma valstybė.

      Kodėl ne vėliau kaip kovo 11 d.?

      Kitą dieną, t. y. kovo 12-ąją, Maskvoje turėjo prasidėti TSRS liaudies deputatų suvažiavimas. Formaliai tai buvo aukščiausia tuometinės Tarybų Sąjungos valdžios institucija. Šis suvažiavimas turėjo išrinkti pirmą TSRS prezidentą. Juo turėjo tapti TSKP generalinis sekretorius M. Gorbačiovas. Taip ir atsitiko, jis buvo išrinktas pirmuoju ir, beje, paskutiniu Tarybų Sąjungos prezidentu, nes po pusantrų metų Tarybų Sąjungos neliko, ji subyrėjo.

      Buvo baiminamasi, kad išrinktas TSRS prezidentas, turėdamas didelius įgaliojimus, galės pamėginti įvesti Lietuvoje nepaprastąją padėtį. Nepaprastosios padėties įvedimas reikštų, kad visą valdžią Lietuvoje perima Tarybų Sąjungos kariškiai, jų kariniai komendantai, kad yra labai apribojamos žmonių teisės ir laisvės, kad kariškiai įgyja teisę panaudoti ginkluotą jėgą ir pan.

      Suprantama, tokiu atveju išrinktoji Aukščiausioji Taryba negalėtų susirinkti, negalėtų veikti, negalėtų paskelbti apie nepriklausomybės atkūrimą. Kitaip tariant, reikėjo užbėgti TSRS liaudies deputatų suvažiavimui už akių, reikėjo suskubti pasinaudoti tautos valia sukurta ir istorijos suteikta galimybe. Ir tai buvo padaryta būtent kovo 11-ąją.

„Jo Prakilnybei Michailui Gorbačiovui“


     Galima prisiminti dar vieną įdomų dalyką. Kitą dieną po Nepriklausomybės Atkūrimo Akto priėmimo, t. y. kovo 12-ąją, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutarė kreiptis į tuometinę TSRS Aukščiausiąją Tarybą, jos pirmininką M. Gorbačiovą (būtent tokios buvo jo pareigos iki išrinkimo TSRS prezidentu).

      Prof. Vytauto Landsbergio kabinete buvo susirinkę keli deputatai, taip pat teisininkai, kurie turėjo padėti parengti kreipimosi tekstą. Dėl šio teksto didesnių nesutarimų nekilo – kreipimesi buvo pranešama, kad kovo 11-ąją yra priimti teisės aktai dėl Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo, kad šis kreipimasis yra oficialus pasiūlymas pradėti derybas dėl sureguliavimo visų klausimų, susijusių su įvykusiu valstybės nepriklausomybės atkūrimu, - o dėl to, kaip kreiptis į M. Gorbačiovą, deputatų nuomonės išsiskyrė (oficialiai jo pareigos tuo metu buvo „TSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas“): ar žodžiu „drauge“ (toks kreipinys tuomet buvo įprastas), ar žodžiu „gerbiamasis“, ar tiesiog „TSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininke“?

      Prof. V. Landsbergis pasiūlė kreipinį, daug tiksliau atspindėjusį tai, kas iš tiesų įvyko: „TSRS Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui Jo Prakilnybei Michailui Gorbačiovui“. Kreipinys „Jo Prakilnybei“ tarptautinėje teisėje, diplomatinių santykių praktikoje yra įprastas, kai vienas valstybės vadovas oficialiai kreipiasi į kitos valstybės vadovą.

      TSRS liaudies deputatų suvažiavime šis kreipinys sukėlė nemažą šurmulį. Vėliau vienas iš M. Gorbačiovo „perestroikos“ architektų, Aleksandras Jakovlevas, savo atsiminimuose rašė, kad kai išgirdo kreipinį „Jo Prakilnybei“, suprato, jog Lietuva tikrai „išsprūdo“ iš Sovietų Sąjungos.

      Laikas tikrai bėga greitai. Prieš dvidešimt metų Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba ne tik atkūrė valstybės nepriklausomybę – per kelerius savo veiklos metus ji įtvirtino Lietuvos valstybingumą, padėjo tvirtus demokratinės nepriklausomos valstybės raidos pagrindus.

      Kovo 11-osios išvakarėse prisiliesdami prie tą dieną priimtų teisės aktų ir iškiliausio iš jų – Nepriklausomybės Atkūrimo Akto, visada prisiminkime jo signatarus ir išreikškime jiems savo didžią pagarbą bei dėkingumą.

Komentarai
http://www.infolex.lt/portal/start.asp? ... &str=37211

Žygeivis
2010.03.13 01:45


     Žemiau pateiktoje straipsnio citatoje yra sukoncentruota viso šio ilgo straipsnio tikrai visai ne juridinė, o grynai praktinė senosios komunistinės nomenklatūros (kurią autorius švelniai vadina "AT mažuma", nors iš tikrųjų ten tokių buvo gerokai daugiau nei du trečdaliai) valdžios išsaugojimo Lietuvos Valstybėje esmė.

     Būtent šito dėka Lietuvių Tauta ir Lietuvos Valstybė dabar atsidūrė tokioje klaikioje duobėje - Valstybę atkūrę de facto, Aukščiausios Tarybos komunistuojantys deputatai neteisėtai tuoj pat suardė buvusius tvirtus Lietuvos Valstybės teisinius pamatus ir paklojo naujus -  kreivus ir šleivus, bet leidusius pavogti komunistinei nomenklatūrai visų žmonių ir organizacijų prieškario turtą:

    "Prieš okupaciją jau ...  galiojo 1938 metų Konstitucija.

    Ši Konstitucija buvo autoritarinė – visa valdžia buvo sutelkta Respublikos Prezidento rankose, o tautos atstovybei Seimui iš esmės buvo paliktas antraeilis vaidmuo. Ar atkuriamoji nepriklausoma valstybė tikrai turi pradėti savo gyvenimą pagal nedemokratinę 1938 metų Konstituciją? Ar jos galiojimo atkūrimas nereiškia, kad kartu yra grąžinamas autoritarinis Antano Smetonos režimas?

     Vien dėl to į idėją atkurti 1938 metų Konstitucijos galiojimą buvo žiūrima labai atsargiai.

     Labiausiai dvejojo mažumą sudarę deputatai, kurie šiuo klausimu nevisiškai pasitikėjo Aukščiausiosios Tarybos dauguma ir net įtarė, kad gali būti apgauti – esą gal po to, kai bus atkurtas 1938 metų Konstitucijos galiojimas, ji ir liks toliau galioti, o nauja Konstitucija nebus priimta.

      Tik po tam tikrų įtikinėjimų ir pažadų, kad dauguma elgsis garbingai, kad paskutinę iki sovietinės okupacijos galiojusią Konstituciją reikia atkurti tik siekiant dar kartą įtvirtinti valstybės tęstinumą, buvo sutarta atkurti būtent 1938 metų Konstitucijos galiojimą, bet tik trumpam laikui."

      "Antroji įstatymo nuostata: atnaujinti 1938 metų gegužės 12 dienos Lietuvos Konstitucijos veikimą.

      Atkreipkime dėmesį, kad buvo atnaujintas visos 1938 metų Konstitucijos galiojimas, bet, kadangi 1990 metų pradžioje Lietuvoje veikė ne visos institucijos, kurios buvo numatytos 1938 metų Konstitucijoje, čia pat, tiksliau – tame pačiame sakinyje, po teiginio, kad yra atnaujinamas 1938 metų Konstitucijos veikimas, buvo įrašyta tokia nuostata: „sustabdant tų skyrių ir straipsnių, kurie reglamentuoja Respublikos Prezidento, Seimo, Valstybės Tarybos ir Valstybės kontrolės statusą, galiojimą“.

     Žinoma, iš karto kilo klausimas, ar 1938 metų Konstitucijos galiojimo atnaujinimas reiškia ir tai, kad atkuriami ir tuo metu veikę įstatymai? Mechaniškai atkurti buvusių įstatymų buvo neįmanoma, nes tuomet kiltų teisinis chaosas.

     Todėl įstatyme buvo įtvirtinta nuostata, kad „1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymas pats savaime neatkuria Lietuvos Respublikoje iki 1940 m. birželio 15 d. veikusių įstatymų“.

     Taigi, sovietžmogių išrinkta LTSR Aukščiausioji Taryba ne tik atkūrė Lietuvos Valstybę de facto, bet sugebėjo neteisėtai panaikinti Laisvos Lietuvos Konstituciją ir įstatymus - ir paliko galioti senuosius komunistinius-okupacinius įstatymus.

      Ko labiausiai ir reikėjo sovietinei-komunistinei nomenklatūrai tam, kad išsaugotų savo absoliučią valdžią ir įtaką, o vėliau to dėka per gerai suorganizuotą "čekinę prichvatizaciją" bei nuosavybės teisės (kaip gudriai sugalvota - ne pačio turto, o teisės į turtą) grąžinimo ir nekilnojamojo turto "kilnojimo" įstatymus susigrobė bankus, gamyklas, kolūkius, tarybinius ūkius, pačias geriausias ir brangiausias žemes, miškus, ežerus, pavogdami visą tai iš tikrųjų to turto savininkų ir juos nuskurdindami, o nomenklatūrą ir įvairius vagis bei sukčius  praturtindami....

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 03 Kov 2011 23:47. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Spa 2010 23:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Pamąstymai

     Esu labai tvirtai įsitikinęs, kad ir ši valdžia, ir ankstesnės valdžios nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo,  bei jų priimti sprendimai yra neteisėti ir niekiniai nuo pat priėmimo momento, ir tuo pačiu absoliučiai nelegitimūs.

     Kodėl?

     Pernelyg nesigilindamas priminsiu tik tai, kad 1990 m. kovo 11 d. atkuriant Valstybę, buvo įvykdytas labai grubus antikonstitucinis veiksmas, kada Lietuvos Valstybės Konstitucija buvo ne sugrąžinta, o tik "dalinai atkurta" kelioms minutėms, nes to pareikalavo komunistinės nomenklatūros atstovai bei jų atviri ir slapti šalininkai AT (skirtingai nei Estijoje ir Latvijoje).

     Okupaciniais sovietiniais įstatymais remiantis ir sovietinių piliečių išrinkta Aukščiausioji Taryba neturėjo jokių teisių tai daryti - ji galėjo tik paskelbti Deklaraciją apie Lietuvos Valstybės atkūrimą bei Konstitucijos sugrąžinimą.

      Kaip, beje, ir neturėjo jokios teisės įteisinti "nulinį" pilietybės įstatymą.  O juk dėl šios priežasties vėliau ir visi kiti rinkimai, kuriuose dalyvavo tie "nuliniai piliečiai", irgi yra niekiniai ir negaliojantys (įskaitant ir referendumą dėl "įstojimo" į ES). Atitinkamai ir jų "išrinktos" valdžios bei jų išleisti teisės aktai jokio legitimumo neturėjo ir neturi.

      Turime labai aiškiai suvokti, jog ir šios valdžios , ir jų "sukurpti" teisės aktai mums, Lietuvių Tautinės Valstybės kūrėjams, yra tik "teisinė butaforija", kurią mes turėsime kardinaliai išvalyti ir pertvarkyti, kurdami Lietuvių Tautinę Valstybę.

     Kaip tik todėl manau, kad laikytis (tuo labiau besąlygiškai) šių valdžių "sulipdytų"  antitautinių įstatymų bei poįstatyminių aktų turime tik tiek, kiek tai mums šiuo metu, priklausomai nuo esamos politinės situacijos, naudinga ir būtina, siekiant sukurti Lietuvių Tautinę Valstybę.

    Čia jokio teisėtumo tikrai  nebuvo ir iš niekur jis neatsirado.

     Pats buvau AT tuo metu ir mačiau, kaip Kūris (tėvas) ten visaip bandė "pagrįsti" tą teisėtumą dėl 1936 m. Konstitucijos "iškarpymo" bei "laikino grąžinimo" (būtent toks, beje, buvo kompromisas, pasiektas tarp Landsbergio ir Brazausko kompanijos). Yra ir Kūrio straipsnis bei pasisakymas AT - yra AT stenogramų knygoje išspausdinta.

     Kūrio esminis "pagrindimas" tada buvo vienas - 1936 m. Konstitucija autoritarinė ir todėl jos grąžinti negalima.

     Tačiau jis nurodė ir realią priežastį - grąžinus 1936 m. Konstituciją, tektų grąžinti ir visą sovietų valdžios nusavintą turtą buvusių savininkų (fizinių ir juridinių) palikuonims, o taip pat keisti visą Lietuvos valdžią bei pačius valdymo organus.

-----------------------------------------------------------------------

     Kitas klausimas dėl pačios 1936 m. Konstitucijos "gerumo" - manau, kad joje tikrai reikėjo daug ką keisti. Bet tai turėjo padaryti tik Lietuvos piliečių  - tikrųjų, be visokių "nulinių" bei SSSR kareivių, SSSR armijai dar būnant Lietuvos Valstybės teritorijoje ir taip įtakojant visuomenę, naujai išrinktas Lietuvos Valstybės Seimas bei Tautos referendumas.

     Tą patį galiu pasakyti ir apie "nulinį" pilietybės įstatymą - tai irgi galėjo spręsti tik Tautos referendumas.

     Beje, tų "nulinukų" buvo (ir tebėra) apie 15-20 procentų nuo visų piliečių. Ir būtent jų balsai po to visą laiką kardinaliai veikė ir tebeveikia visą Lietuvos politinę sistemą bei visų rinkimų rezultatus.  Ypač Pietryčių ir Rytų Lietuvoje (tokiame, tarkim, Visagine bei Šalčininkų ir Vilniaus "lenkiškuose" rajonuose, kur dauguma "piliečių" yra rusakalbiai atvykėliai iš SSSR ir jų palikuonys).

    Dar sovietinė statistika rodo, jog daugiau kaip pusė šių rajonų gyventojų yra atvykėliai (daugiausia iš Baltarusijos, ypač Rytų Baltarusijos, kur viskas karo metu kaimuose buvo sudeginta) arba jų palikuonys.

    Priežastis paprasta - dauguma vietinių autochtonų (tame tarpe ir grynų lietuvių, ne tik nutautėjusių) emigravo į Lenkiją dar 1947-50 m. Taip pat emigravo ir apie 100 000 tikrų lenkų-kolonistų, perkeltų į "Vidurio Lietuvą" 1920 -1939 m. Tiksliau galima būtų pasižiūrėti literatūroje (pvz. Z. Zinkevičius. Rytų Lietuva praeityje ir dabar (1993)).

    Beveik visus jų paliktus namus perdavė atvykėliams iš Baltarusijos ir apskritai visos SSSR. Tas pats įvyko ir taip vadiname Klaipėdos krašte (tik čia vyko ir vadinama vidinė migracija - ypač daug atsikėlė iš Dzūkijos).

    Visaginas, Vilnius, Klaipėda apskritai buvo masiškai apgyvendinami įvairiais SSSR gyventojais.

    Kitas reikalas, jog galime (ir turime) kalbėti apie Lietuvos Valstybės sienas pagal 1920 m. liepos 12 d. sutartį. Tada tikrai nemažą dalį šių atvykėlių galima būtų laikyti Lietuvos Valstybės istoriniais piliečiais. Bet jų dabartinis lietuviškumas labai abejotinas - prieš šimtus metų dalies jų protėviai be abejonės buvo baltiškos, gal ir lietuviškos kilmės, bet dabartiniai "lenkai" labai retai tai pripažįsta.

     Kaip tik todėl pilietybės problemą reikėjo spręsti labai griežtos atrankos būdu. Tik sąmoningai save su Lietuvių Tauta ir Lietuvos Valstybe siejančius asmenis reikėjo "įpilietinti". Ir po to šį procesą palaipsniui gilinti.

     Tačiau padarė visai kitaip. Pasekmė ta, jog "raudonieji" lietuviai, palaikomi šių "piliečių", reguliariai ima viršų įvairiuose rinkimuose - o juk kaip tik todėl pas mus įvesta mažoritarinė rinkimų sistema (laimi tas, kas gauna daugiau balsų, nors ir keletą).

     Juk "raudonųjų" ir "baltųjų" lietuvių Lietuvoje yra maždaug apylygiai - po sovietmečio represijų, išnaikinus "baltųjų" gimines, o nemažai jų daliai emigravus į Vakarus, bei pokarinės sovietinės propagandos poveikio prieškarinis labai menkas"raudonųjų" skaičius Lietuvoje labai žymiai išaugo, bet vis tiek jie vieni "baltųjų' neįveiktų, jei ne tie keliolika procentų "nulinukų".

P.S. Sąvokos "raudonieji" ir "baltieji" čia labai sąlygiškos, toli gražu ne proletarine klasine prasme :), o požiūriu į tautiškumą, Smetonos laikus, kosmopolitizmą, ES ir kt.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Kov 2011 23:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
E.Kūris: Vyriausybė artėja prie įgaliojimų nutrūkimo


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=42669765

Vladimiras Laučius, http://www.DELFI.lt
2011 kovo mėn. 3 d. 00:02

      Pasikeitus daugiau nei pusei ministrų, Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus, o šiai Vyriausybei kaip tik tai ir gresia, jei po ūkio ministro Dainiaus Kreivio pasitraukimo ji neteks dar bent vieno ministro. Taip DELFI tvirtino buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas prof. Egidijus Kūris.

      Pasak teisininko, KT nutarimas dėl šokančių ir dainuojančių TV ekranuose Seimo narių yra aiškus ir vienareikšmis: jie to daryti negali. Be to, E. Kūris sukritikavo Seimą už tai, kad šis iškraipė ir sujaukė savivaldybių tarybų rinkimų sistemą bei pradangino iš įstatymo konstitucinę „politinės organizacijos“ (ne partijos) sąvoką.

      Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje sakoma: „Lietuvių tauta (...) siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės (...) skelbia šią Konstituciją“.

Ar turimas galvoje liberalus atviros visuomenės principas? Ar Konstitucijoje yra „užprogramuotas“ liberalizmas?


Tai, ką sakysiu, tėra mano samprotavimai, bet ne oficiali konstitucinė doktrina. Oficialią doktriną kada nors suformuos Konstitucinis Teismas (KT). Kol kas atviros visuomenės doktrinos yra labai mažai. Ta formuluotė buvo daug kartų cituota, bet jos aiškinimas ne itin išplėtotas, pirmiausia todėl, kad nebuvo bylų, kuriose būtų buvę būtina atskleisti jos prasmę.

Kita vertus, suformuluoti kokią nors vienareikšmę atviros visuomenės sampratą konstitucinėje doktrinoje nėra lengva. Ši sąvoka turi didelį vertybinį krūvį, ji yra ir sociologinė, ir politologinė, ir politinė, ne tik teisinė. Įvairūs Konstitucijos teksto rengėjai galėjo turėti savų samprotavimų dėl įvairių jos nuostatų, taip pat ir dėl šios.

Konstitucijos būna arba diktato, arba kompromiso rezultatas. Mūsų Konstitucija yra kompromiso, sutarimo rezultatas. Ji nebuvo kurios nors politinės stovyklos ar grupuotės primesta visai visuomenei. Taigi ji nebuvo primesta ir liberalų. Beje, kas buvo tie tuometiniai liberalai?

Ar tie patys, kuriuos šiandien vadiname liberalais? Ir ar to meto liberalai rengiant Konstituciją turėjo bent kiek didesnę įtaką negu kitos politinio spektro spalvos? Nemanau.

Atviros visuomenės idėja nėra vien liberalų išradimas. Žodžiai „atvira visuomenė“ nėra vien liberalių pažiūrų autorių, kokių nors Karlo Popperio sekėjų į mūsų Konstituciją įrašytas tekstas. Jie yra preambulėje, o preambulę parašė Justinas Marcinkevičius (tiesa, paklaustas jis to nepatvirtindavo, bet ir nepaneigdavo).

Palyginkite preambulės tekstą su kitu Konstitucijos tekstu: kaip diena ir naktis! Drįstu teigti, kad preambulė yra tegu ir nedidelis, bet įstabus literatūros kūrinys, kuris kartu turi milžinišką teisinį krūvį, nes joje įtvirtinti pamatiniai mūsų valstybinės bendruomenės siekiai, kuriuos jūs jau pacitavote. Atvira visuomenė – vienas iš jų.

Šiandien turbūt būtų bergždžias dalykas spėlioti, ar preambulės autoriui kas nors pasiūlė idėjas, kurios, įvilktos į gražų kalbos rūbą, turėjo būti joje įvardytos, ar jis pats nusprendė, ką į ją įrašyti. To turbūt niekada nesužinosime. Deja, nebuvo Lietuvoje Jameso Madisono, kurio užrašais remdamiesi galėtume patikimai rekonstruoti visą Konstitucijos teksto rašymo procesą... Bet jei teisingas antrasis variantas, tai kuriai idėjinei stovyklai galėtume priskirti velionį J. Marcinkevičių?

Liberalų? Kairiųjų? Konservatorių (kurių tuomet tuo pavadinimu nė nebuvo)? Manau, jis kūrė pagal savo „programą“, veikiau moralinę ir pilietinę nei politiškai ideologinę. Bet tai nereiškia, kad plėtojant konstitucinę doktriną negalima ar nereikia gvildenti atviros visuomenės kaip teisinės kategorijos sampratos.

Ką reiškia atviros visuomenės siekinys?


Čia išeities pozicija galėtų būti ta, kad formuluotė „atvira visuomenė“ buvo savotiškas atsakas į tai, ką turėjome iki 1990 m., o gal net kurį laiką po to. O turėjome atviros visuomenės priešybę – visuomenę be galimybės keistis materialinėmis bei dvasinėmis vertybėmis su gyvenusiaisiais anapus sovietinės tikrovės, valdžią be jos sprendimų teisinės kontrolės. Kitaip tariant, uždarą visuomenę.

Perėjimas prie kitokių santvarkos pagrindų kartu turėjo reikšti ir ėjimą atviros visuomenės link. Šiuo atžvilgiu svarbu tai, kad atviros visuomenės siekis deklaruotas kartu su socialinės darnos, teisingumo, pilietinės visuomenės imperatyvais. Tačiau ar tai tik liberalizmas?!

Preambulė ir joje deklaruoti siekiai – tai įvadas į visą Konstitucijos tekstą ir su juo sudaro integralią visumą. O toje visumoje esama nemažai nuostatų, kuriose užkoduota ne tik liberali, bet ir valstybės socialinės orientacijos (kai kas net pasakytų „socialdemokratinė“) veikimo programa. Tai nuostatos, kuriomis įtvirtinta teisė į pensiją, socialinę paramą ir pan. Jos – anaiptol ne liberalizmo pagimdytos, bet net nuosekliausi liberalai šiandien negalėtų paneigti jų prasmingumo.

Tačiau – ypač žinant, kad mūsų Konstitucija yra kompromiso rezultatas – vargu ar prasminga imti kurią nors atskirą Konstitucijos nuostatą ir bandyti ją priskirti kuriai nors politinei ideologijai. Imkime, pavyzdžiui, nuostatą, kad pilietis turi teisę įstatymo nustatyta tvarka gauti valstybės įstaigų turimą informaciją apie jį. (Beje, aš pats ją ir pasiūliau, paprašytas parengti darbinį poros Konstitucijos skirsnių variantą). Ta nuostata gali atrodyti labai liberali. Ir vis dėlto liberalizmas jos negali savintis. Čia tik vienas pavyzdys, o jų būtų galima pateikti daugybę. Atviros visuomenės siekis – jokia išimtis.

Atvira visuomenė Konstitucijoje įvardijama kaip siekis, taigi – kaip politinis tikslas?

Kaip tikslas ir kartu – konstitucinis principas. Pareiškėjai, kurie inicijuoja bylas KT (dažniausiai tai teismai) kartais kurį nors įstatymą ar poįstatyminį aktą ginčija teigdami, kad jis prieštarauja atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės siekiui. Gausiuose KT nutarimuose buvo išaiškinta, kad nors ši nuostata Konstitucijos tekste suformuluota kaip siekis, teisės požiūriu ji traktuotina kaip konstitucinis principas. Teisės principai visuomet įtvirtina tam tikrą vertybę, siekiamybę, tikslą. O ar mes toli pažengėme to siekio kryptimi – kitas klausimas. Šiandien turbūt dar, deja, retorinis.

Koks yra to principo turinys? Ką reiškia – siekti atviros visuomenės?

Jau minėjau, kad kol kas oficialioji doktrina šiuo klausimu yra neišplėtota. Bet tam tikrų fragmentų esama. Reikalas tas, kad vieni konstituciniai principai suponuoja kitus, vieni principai yra išvedami iš kitų. Pavyzdžiui, teisėtų lūkesčių apsaugos principas. Nėra Konstitucijoje tokių žodžių, o principas – yra. Jis išvestas aiškinant Konstituciją. Kaip ir atsakingo valdymo, skaidrumo principai bei daugelis kitų.

Manau, kad nors doktrinoje tai tiesiogiai nėra įvardyta, atsakingo valdymo principas turėtų būti siejamas ir su visuomenės atvirumu, ir su sprendimų priėmimo skaidrumu. Visuomenės atvirumas suponuoja valdžios, kaip visuomenės „agento“, „įgaliotinio“, atvirumą. Visuomeninę reikšmę turintys, mūsų gyvenimui įtaką darantys valdžios sprendimai neturi būti priimami, kaip sakoma, „po kilimu“. Todėl minėti principai, be savarankiško teisinio turinio, vertintini ir kaip atviros visuomenės principo aspektai.

Bet jų atskleidimas – laipsniškas procesas. Antai skaidrumo principą pirmą kartą KT įvardijo tik 2008 m., kai buvo sprendžiama, ar Konstitucijai neprieštarauja Vyriausybės aktas, neužtikrinęs skaidrumo priimant į valstybės tarnybą. Taigi net toje byloje buvo atskleistas tik vienas skaidrumo, kaip konstitucinio imperatyvo, aspektas (tai, kas susiję su priėmimu į valstybės tarnybą), bet manau, sutiksite, kad skaidrumas gali būti traktuojamas ir gerokai plačiau ir kad tokią platesnę sampratą diktuoja, be kita ko, ir Konstitucijoje skelbiamas atviros visuomenės siekis. Konstitucinės doktrinos plėtojimas – nesibaigiantis procesas.

Visų galimų atviros visuomenės, kaip teisinio imperatyvo, aspektų šiandien turbūt niekas neišvardintų. Bet tas principas (kartu su kitais) tarsi „cementuoja“ į nuoseklią ir logišką visumą įvairias Konstitucijos nuostatas: ir tas, kurios įtvirtina žmogaus teisę į informaciją ir jos sklaidą, ir tas, kurios įtvirtina nusikaltimo padarymu kaltinamo asmens teisę į viešą teismą, ir tas, kurios įtvirtina kilnojimosi laisvę; net tas, kurios įtvirtina prezidento pareigą daryti Seime metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, valstybės vidaus ir užsienio politiką.
Kiek tų aspektų dar bus atskleista oficialiojoje doktrinoje priklauso nuo to, kokie klausimai bus keliami būsimose bylose. Galėtų būti ir labai netikėtų.

Pavyzdžiui?

Nejau negalima kelti klausimo, ar visuomenės atvirumo imperatyvas nesuponuoja to, kad tos nevalstybinės organizacijos, kurioms teisės aktai suteikia tam tikras teises, kurių neturi kitos organizacijos, paaiškintų tam tikrus savo sprendimus visuomenei? Pagal įstatymą Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) taryboje yra įvairių organizacijų atstovų, tarp jų ir Lietuvos Vyskupų konferencijos. Jei jau tos organizacijos atstovai turi balsą sprendžiant dėl visai visuomenei svarbios nacionalinio transliuotojo veiklos, tai gal galima paklausti apie kitus sprendimus?

Kai prieš porą metų Vilniaus rajono savivaldybės taryba priėmė Kristaus Karaliaus Intronizacijos (Vilniaus rajone) Aktą, tame tarybos sprendime įrašė, kad ji gavo „bažnytinės hierarchijos pritarimą“. Kur tas pritarimas, kaip su juo susipažinti? Ir ką tai apskritai reiškia: savivaldybės tarybos leidžiamą teisės aktą sankcionuoja bažnytinė hierarchija (beje, juk tai vyksta pasaulietinėje valstybėje)?

Kas nors pasakytų: eretiškas klausimas. Bet teisinis. O jo teisinis krūvis toks: ar atviroje visuomenėje gali likti nuslėpta tai, kaip tam tikrus teisės aktuose fiksuotus įgaliojimus turinčios organizacijos priima sprendimus, turinčius reikšmę visai visuomenei? Kitaip tariant, ar jos pačios yra pakankamai atviros visuomenei, kuri per savo atstovybę, Seimą, joms suteikė gana svarias galias?

Konstitucinėje jurisprudencijoje apie tai kol kas nieko nerastume. Ir negirdėjau apie kokį nors ginčą, kuriame tas klausimas būtų keliamas taip, kad matytųsi perspektyva jam patekti į KT. Net viešojoje erdvėje tai kol kas ne itin svarstoma.

O jei toks klausimas kiltų?

Konstitucinės jurisprudencijos plėtojimo požiūriu visi tokie klausimai sveikintini, nes kiekvienas konstitucinis ginčas (turiu galvoje ginčus, kurie patenka į KT) – tai paskata vystyti konstitucinę doktriną ir „auginti“, turtinti Konstituciją. Gyvoji Konstitucija auga sluoksniais, kaip koralas. Bet – netolygiai, fragmentiškai, nes vienais klausimais bylų daug, kitais – nieko ar beveik nieko. Būna ir „bangų“ bei „atoslūgių“, kai keletą metų pilasi srautas kreipimųsi, skirtų vienai problemai, o paskui – štilis.

Pavyzdžiui, prieš keliolika metų buvo tiesiog antplūdis kreipimųsi, kuriuose buvo keliami nacionalizuotos nuosavybės restitucijos klausimai, bet jau kokie septyneri aštuoneri metai tokių kreipimųsi KT gauna labai nedaug. Doktrina šiais klausimais labai turtinga. Tuo metu dėl karo prievolės pirmoji byla buvo išnagrinėta tik praėjus šešiolikai metų nuo KT veiklos pradžios. Iki tol niekas dėl to nesikreipė.

Po D. Kreivio – tik vienas ministras...

Kokie politiškai aktualūs ir daug lemiantys klausimai šiandien yra pribrendę, bet tiesiai neužduoti? Ar galėtumėte pateikti pavyzdį?


Dabar diskutuojama dėl ūkio ministro atsistatydinimo ar atstatydinimo, atrodo, jau neišvengiamo. Konstitucija nustato, kad pasikeitus daugiau nei pusei ministrų Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus. Negavusi Seimo įgaliojimų iš naujo, Vyriausybė turi atsistatydinti.
Vyriausybėje yra 14 ministrų (be Ministro Pirmininko). Jau yra pasikeitę penki ministrai. Jei atsistatydintų ūkio ministras, jis būtų šeštas. Galimas septinto ministro pasitraukimas lyg ir nereikštų, kad pasikeitė daugiau nei pusė ministrų. Bet sudarant Vyriausybę ministrų buvo ne 14, o 13, nes energetikos ministro dar nebuvo.

Ar gali kilti klausimas, kaip tą ministrų pasikeitimą skaičiuoti tada, kai Vyriausybė „išaugo“? Gali. Ar oficialiojoje doktrinoje yra atsakymas į šį klausimą? Kol kas nėra, bent jau išsamaus. Remiantis pradiniu ministrų skaičiumi, septintas pasitraukęs ministras būtų „kritinis“.
Bet kokia yra įpareigojanti minėtos Konstitucijos klauzulės (dėl „daugiau kaip pusės ministrų“) samprata, oficialiai galėtų atsakyti tik KT. Visi mes galime turėti savo nuomonę, bet nuomonė – ne teisė. Ar į KT bus dėl to kreiptasi, priklausys nuo daugelio veiksnių, įvairių politinių apskaičiavimų ir t. t.

Beje, 1998 m. ir 1999 m. su tais dalykais susijusios bylos jau buvo nagrinėtos, bet gana siauru aspektu. Jose nebuvo išaiškinta, ką formuluotė „pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų“ reiškia tada, kai Vyriausybė padidėjo. O čia „įsiterpia“ dar kiti įdomūs dalykai: keturi ministrai pasikeitė po prezidento rinkimų, bet finansų ministras (ministrė) – iki jų, taigi prieš Vyriausybei gaunant įgaliojimus iš naujo veikti. O Energetikos ministerija įsteigta prieš tuos rinkimus. Tad ar turi būti skaičiuojamas energetikos ministras ir finansų ministrė, ar ne?

O jei dar pažvelgtume į precedentus... 1998 m. po prezidento rinkimų prisiekė visi ministrai, taip pat ir tie, kurie jau buvo prisiekę. O po 2009 m. rinkimų prisiekė tik naujasis socialinės apsaugos ir darbo ministras. Ką tai reiškia? Kaip matome, čia gali būti įvairių galvosūkių. Jei aplinkybės nepadiktuos poreikio kreiptis dėl to į KT, ką gi: ir toliau kiekvienas galėsime likti su savo nuomone, kaip suprasti tą Konstitucijos nuostatą. Bet jei kiltų ginčas, tegu ir erzinantis politikus, jį vis tiek reikėtų vertinti pozityviai, nes, kaip minėjau, tokie ginčai yra paskata vystyti konstitucinę jurisprudenciją ir įlieti daugiau aiškumo.

Makaronų kabintojai

Politikai mėgsta jaustis protingesni už Konstituciją ir vis siūlo ją taisyti. Kokie yra tokio požiūrio padariniai valstybei, jos politinio gyvenimo kokybei?


Jei Konstitucija kaitaliojama dažnai, tai – blogai. Konstitucija yra aktas, kuris turėtų išlikti stabilus. Ji yra teisės pamatas, todėl kuriama ilgiems metams. Tai nereiškia, kad Konstitucijoje išvis negalima daryti pataisų: kartais jos neišvengiamos, bet jos neturi būti dažnos. O mūsų konstitucinis diskursas, deja, neretai būna rinkimiškai proginis. Kai tik artėja Seimo ar prezidento rinkimai, pasipila iniciatyvos. Gerai, kad paprastai nerezultatyvios.

O gal blogai, kad nerezultatyvios? Gal būta daug genialių siūlymų, ir dabar turėtume gailėtis jų neįgyvendinę?

Priešrinkiminiai siūlymai keisti Konstituciją, nors jie daug kam patinka, būna labai nebrandūs. Prieš porą metų visus rekordus perspjovė pora kandidatų į Seimą, išleidę knygelę, kur siūloma iš esmės perrašyti visą Konstituciją. Kokių tik įdomių dalykų ten nepasiūlyta! Pavyzdžiui, kad „Seimas privalo leisti gerus įstatymus“ arba kad buvusiems ministrams ir kitiems aukštiems pareigūnams penkerius metus po to, kai palieka tas pareigas, apskritai draudžiama dirbti, arba kad Vyriausybė visas išlaidas galėtų daryti tik gavusi Seimo leidimą. Verta paskaityti, ypač jei esate juodojo humoro mėgėjas.

Bet ne tik prieš rinkimus, o nuolat yra kartojami siūlymai keisti Konstitucijos tekstą, kurių autoriai nenori atsižvelgti į kontekstą. Antai amžinai siūloma sumažinti Seimo narių skaičių. Labai populiaru. Pusiau juokais paklausiu: ką tokiu atveju reikėtų daryti su naująja Seimo sale, pritaikyta būtent esamam Seimo narių skaičiui? Prašysime brolių Nasvyčių ją perprojektuoti?

O jei rimtai, tai pamirštama, kad 1996 m. klausimas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 101 buvo pateiktas referendumui. Žmonės nebalsavo už sumažinimą. Taigi Tauta jau pasisakė. Kiek dar minsime tą pačią vyžą? Ar Seimo narių skaičiaus sumažinimas nulemtų ką nors esminga? Vadybos ir viešojo administravimo specialistai turbūt patvirtintų vieną gal kiek juokingai skambantį dėsningumą. Į klausimą „kiek jūsų institucijoje dirba žmonių?“ visada yra vienas teisingas atsakymas: „pusė“. Nežiūrint institucijos ir veiklos srities. Jei Seimo narių skaičių sumažintume dvigubai, normaliai dirbančių Seimo narių skaičius sumažėtų drastiškai. Kam tai būtų naudinga?

Konstitucijos keitimo iniciatyvos dažnai ne tik populistinės, bet ir analfabetiškos. Prieš 2002 m. prezidento rinkimus vienas kandidatas vis kartojo, kad jis, jei jį išrinktų, pakeis Konstituciją – ir labai daug ką joje pakeis! Aš jo paklausiau, kaip jis ketina tai padaryti, nes prezidentas neturi galių net inicijuoti Konstitucijos pataisą. Jis atsakė tuo klausimu inicijuosiąs referendumą. Bet prezidentas pagal Konstituciją neturi galios inicijuoti referendumą!

Tokie teisiškai nepagrįsti pažadai neatsakingai adresuojami žmonėms, kurie patys, deja, stokoja Konstitucijos išmanymo. Vadinamasis viešasis konstitucinis diskursas Lietuvoje labai dažnai skirtas lengvatikiui, nežinančiam žmogui. Nesakau, kad visi privalo viską žinoti; anaiptol. Bet nežinantys lengviau, kaip sakoma, apkabinėjami makaronais.
Štai paprastas pavyzdys. Viktoras Uspaskichas ne kartą yra sakęs, neva jis galėtų siekti prezidento posto, bet nenorįs to daryti, nes supranta, jog lietuviams nepatiktų turėti prezidentą rusą. Visiški makaronai. Deja, nė vienas dabartinį europarlamentarą kalbinęs žurnalistas nepaprieštaravo jam, sakydamas, kad jis negali pretenduoti į tą postą ne todėl, kad yra rusas, o todėl, kad nėra Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę.

Tas pats veikėjas sako: „Kai būsiu įregistruotas kandidatu į savivaldybės tarybos narius, iškart kreipsiuosi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) ir paprašysiu, kad man būtų panaikinta neliečiamybė“. Vėl makaronai. Toks prašymas niekinis. Niekas negali pats reikalauti, kad jam būtų panaikintas imunitetas. Prašyti VRK gali prokuroras, bet ne pats kandidatas. Imunitetas nėra tokia teisė, kurios žmogus galėtų pats atsisakyti. Aš kaip rinkėjas negaliu kreiptis į VRK su prašymu panaikinti man rinkimų teisę. Yra teisių, kurių negalima atsisakyti.
Bet joks kalbintojas tokiam niekus tauškiančiam politikui nepasako: „Tamsta juk blefuoji“. Tad koks yra tas mūsų viešasis konstitucinis diskursas?

Sovietinis paveldas ir Seimo „šokėjų“ cirkai

Beje, apie imunitetus. Visi kaip susitarę kartoja apie tai, kad kandidatai į savivaldybių tarybas įgauna imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo, tiesa, ne absoliutų, nes VRK jį gali panaikinti. O ar paklausė kas nors, kodėl apskritai įstatymas tokius imunitetus nustato?! Konstitucijoje numatyta, kas turi imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo. Kandidatai į savivaldybių tarybas ten nepaminėti. Tie imunitetai – tikras sovietinių laikų paveldas, bet mes su juo kažkaip susigyvenome, kad net nekliūna. Bet tai būtų atskira tema.

Kitas pavyzdys. Šiomis dienomis daug makaronų kabinama dėl vadinamųjų Seimo šokėjų, ypač po paskutiniojo KT sprendimo. Tą sprendimą patys „šokėjai“ mėgina interpretuoti kaip neaiškų, neva paliekantį galimybių jiems ir toliau šokti-dainuoti ir karves per televiziją vaidinti. O tame sprendime viskas aišku: negali jie to daryti ir niekada negalėjo! Bet jų klausomasi, jų nuomonė žinių laidose pateikiama vos ne kaip lygiavertė KT išaiškinimui: išaiškinimui pusė minutės ar minutė, Žilvinui Šilgaliui – dvi minutės. Toks tas mūsų viešasis konstitucinis diskursas.

O kaip yra dėl daug ginčų kėlusio ir šiemet įgyvendinto sprendimo savivaldybių tarybų rinkimuose leisti dalyvauti paskiriems nepartiniams kandidatams ir nepartiniams sąrašams?

Ką čia bepasakysi... Traukinys nuvažiavo – rinkimai įvyko. Po 2007 m. KT nutarimo Seimas turėjo ketverius metus rinkimų įstatymui pakeisti, bet susigriebė tik likus geram pusmečiui iki rinkimų. O kai susigriebė, tai išėjo kaip visada...

Nežinau, kaip reikėjo sugalvoti, kad pavieniai kandidatai gali varžytis su kandidatų sąrašais. Įsivaizduokime, kas būtų, jei kurioje nors savivaldybėje 90 proc. balsų gautų koks nors populiarus „pavienininkas“? Kam atitektų jo balsų perteklius? Sąrašams, už kuriuos žmonės kaip tik ir nebalsavo! Beje, kažkas panašaus įvyko Skuode, tik, žinoma, procentų surinkta gerokai mažiau. Tai bent rinkimų reforma! Negali sąrašai varžytis su „pavienininkais“ – kalbant logikos terminais, modalumai skiriasi! Sąrašai turi konkuruoti su sąrašais, „pavienininkai“ – su „pavienininkais“.

Ir niekur nėra pasakyta, kad apskritai turi būti galimybė kelti pavienes kandidatūras. Įstatymu gali būti numatytos vienmandatės apygardos – jos kaip tik ir būtų skirtos „pavienininkams“. Bet gali būti ir proporcinė sistema. Reikalas tas, kad ankstesnė proporcinė sistema neleido dalyvauti rinkimuose su partijomis nesusijusiems kandidatams. Kodėl žmogus, norintis rūpintis savąja Kelme ar Pakruoju ir nieko daugiau, turi gauti palaiminimą iš kurios nors nacionalinės partijos su būstine Vilniuje? O juk Konstitucija įtvirtina dvi sąvokas: joje numatytos ir politinės partijos, ir politinės organizacijos. Vadinasi, pagal Konstituciją be politinių partijų ne tik gali, bet ir turi būti numatyta galimybė kurtis politinėms organizacijoms, kurios nėra politinės partijos ir savęs tokiomis nelaiko.

Tuo metu Seimas dar 2004 m. panaikino įstatymą, gal nelabai vykusiai, bet vis dėlto numačiusį politines organizacijas kaip susivienijimus, kurie nėra politinės partijos. Štai taip: Konstitucijoje politinės organizacijos numatytos, o iš įstatymų – išbrauktos.

Jei įstatymų leidėjas kada nors vėl atsigręžtų veidu į Konstituciją, tos politinės organizacijos galėtų būti ir regioninės organizacijos. Jos ir galėtų varžytis vietos valdžios rinkimuose – taip pat ir su partijomis konkuruoti. O kadangi jos nebūtų „paprastos“ visuomeninės organizacijos (kurios Konstitucijoje minimos atskirai ir nelaikomos nei politinių partijų, nei politinių organizacijų sinonimu), joms turėtų būti nustatyti atitinkami reikalavimai: kiek jos turi turėti narių, prieš kiek laiko iki rinkimų turi būti įsisteigusios ir t. t.

Vadinasi, anaiptol ne kiekvienai visuomeninei organizacijai privalu suteikti teisę dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose – vaizdžiai tariant, ne kiekvienam bitininkų ar krepšinio fanų klubui. Tai, viena vertus, užtikrintų galimybę pilietiškai aktyviems, bet kartu ir organizuotiems bei atsakingiems vietos bendruomenių nariams dalyvauti rinkimuose be partinio palaiminimo, kita vertus, nebūtų pasikasama po ir taip jau leisgyvės partinės sistemos pamatais.

Bet tam, kad tas reikalas būtų sutvarkytas pagal Konstituciją, reikėjo ne tokio įstatymo. Beje, jis jau užginčytas KT. Palaukime, pažiūrėkime, koks bus nutarimas.

Nebaudžiama dezinformacija

Konstitucijos 25 str. skelbia: „Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti“. Ar ši nuostata leidžia reikšti visus įsitikinimus nevaržomai?


Konstitucija numato šios teisės ribas: „Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai.“

Yra ir kita labai svarbi nuostata: „Laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija“. Taigi šmeižtas ir dezinformacija yra anapus įsitikinimų raiškos laisvės ribų. Tie dalykai negali būti apibrėžiami kaip įsitikinimai, kuriuos neva galima reikšti, tik esą galima kažkaip riboti: jie apskritai nėra įsitikinimų raiškos laisvės dalykas.

Maža to, įstatymo leidėjas yra konstituciškai įpareigotas šmeižtą ir dezinformaciją traktuoti kaip nusikalstamus veiksmus ir įtvirtinti tai baudžiamajame įstatyme. Bet ar mūsų Baudžiamajame kodekse (BK) yra adekvačiai įtvirtinta nuostata dėl dezinformacijos kaip nusikalstamos veikos?

Žinoma, bet kuris informacijos skleidėjas, taip pat ir žurnalistas, gali tiesiog suklysti. Tačiau sąmoninga, kryptinga dezinformacija, ypač siekiant apjuodinti žmogų, sumenkinti jo reputaciją, pagal Konstituciją turi būti traktuojama kaip nusikalstama veika. Ir aš, ir jūs turbūt galėtume paminėti ne vieną televizijos ar radijo laidą, ne vieną publikaciją, kuriose akivaizdžiai ir kryptingai dezinformuojama ir šmeižiama. Bet tokia veikla BK nėra apibrėžta kaip nusikalstama veika. Priešingai: dangstomasi nuomonių raiškos laisve.

Deja, tokiai praktikai savaip pagrindą padėjo ir teismai (tai buvo labai seniai), nusprendę, kad jei sakinys prasideda žodžiais „kas gali paneigti galimybę, kad...“, tai jau ne teiginys, o klausimas, o klausti – na, klausti, žinoma, niekam neuždrausta. Tai ir klausinėsime apie viską, kol nieko švaraus nebeliks.

Tai BK spraga?

Nesakyčiau vienareikšmiškai, kad spraga. Galbūt netinkamas reguliavimas. Galbūt ydinga įstatymo taikymo praktika. Gal visko po truputį... Reikėtų gilesnės analizės. Aš nesu baudžiamosios teisės specialistas. Bet visi žinome, kad pagal BK ir jo taikymo praktiką dažnai negalime pavadinti nusikalstama veika to, ką drąsiai galime vadinti kryptinga, sąmoninga dezinformacija.

Visi lygūs, bet dvasininkai – „lygesni“

Per rinkimus kunigai Lietuvoje laisvai reiškia savo įsitikinimus, agituodami balsuoti už kurią nors partiją ar politiką. Kaip tai dera su Konstitucijos nuostatomis, konstitucine doktrina?


KT kol kas nieko tuo klausimu nėra pasakęs. Neteko girdėti, kad kur nors bręstų dėl to toks teisinis (pabrėžiu, teisinis) ginčas, kuris prasiskintų kelią į KT.

Klausiate, ar kunigų – geriau sakykime „dvasininkų“, nes konfesijos yra įvairios – kišimasis į politinį procesą nėra politiškai nepateisinamas? Teisėtas klausimas. Juk tokiais atvejais neatmestina, kad žmonių religiniais įsitikinimais ir priklausomybe religinei organizacijai naudojamasi siekiant paveikti jų politinę valią taip, kaip jie, jei tokio poveikio nebūtų, nesielgtų.

Galima būtų kalbėti ir apie nelygias politinės konkurencijos sąlygas. Bet visuomet reikia klausti: kokiu laipsniu bandoma paveikti? Ar jau peržengta tam tikra riba, kuri nubrėžta Konstitucijoje? Ir kur ta riba? Ar tai, kas, matyt, yra politinė problema, jau yra ir teisinė problema?
Jei žiūrėsime tik Konstitucijos teksto, tai dvasininkai – tokie patys piliečiai, kaip ir visi kiti. Jie gali turėti politines pažiūras ir jas skleisti. Jie, beje, gali rinkti ir būti renkami; Konstitucija tikrai čia nieko neapriboja, nebent jie patys save suvaržo.

Kitas klausimas, ar dvasininkų ar jų vyresnybės politinėms pažiūroms skleisti naudojami maldos namai ir kaip į tai reikėtų reaguoti (jei išvis reikia reaguoti). Pagal Konstitucijos 43 str. 3 d. bažnyčios bei religinės organizacijos turi maldos namus, bet prieš tai rašoma apie laisvą bažnyčių bei religinių organizacijų mokslo skelbimą ir apeigų atlikimą. Ar tokia konstrukcija suponuoja, kad maldos namų turėjimas yra susietas būtent su to bažnytinio mokslo skelbimu ir apeigų atlikimu, bet ne su kokia nors politine ar kitokia veikla? Veikiausiai – taip.

Tada – kita Konstitucijos nuostata (to paties straipsnio 6 d.): „Bažnyčių bei religinių organizacijų mokslo skelbimas, kita tikybinė veikla, taip pat maldos namai negali būti naudojami tam, kas prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams“. Koks šių nuostatų giluminis turinys, koks jų santykis – doktrina apie tai tyli. Kol kas tyli.

Kita vertus, teisiškai visko nesureguliuosi. Pasak Senekos, kai ką, ką leidžia teisė, draudžia sąžinė. Vis dėlto jei KT kada nors pasiektų ginčas dėl dvasininkų politinės veiklos, tai būtų vienas įdomiausių dalykų, kuriuos KT kada nors teko aiškinti. Bet reikia nepamiršti, kad vienas pamatinis dalykas yra jau seniai išaiškintas: mūsų valstybė yra pasaulietinė, joje nėra nei valstybinės bažnyčios, nei valstybinės religijos.

Bet Bažnyčios atskyrimas nuo valstybės nėra įvardytas Konstitucijoje.

Mūsų jurisprudencijoje taikomas ne atskyrimo, o lyg ir „švelnesnis“ – atskirumo terminas. Valstybės ir Bažnyčios atskirumo principas buvo suformuluotas jį išvedus iš viso pluošto Konstitucijos nuostatų. Antai Konstitucijoje skelbiama, kad valstybės ir savivaldybių įstaigose mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės – su viena išimtimi: tėvų pageidavimu jose gali būti mokoma tikybos (Konstitucijoje, žinoma, nepasakyta, kokios). Yra nuostata, kad Lietuvoje nėra valstybinės religijos. Ir daug kitų. 2000 m. dėl to buvo priimtas labai platus KT nutarimas.

Sistemiškai aiškinant šias ir kitas nuostatas, tarp jų ir mūsų šiek tiek aptartą atviros visuomenės principą, valstybės ir Bažnyčios atskirumo principas yra įtikinamai pagrindžiamas. Net jei šis principas Konstitucijoje neįrašytas tuo pavadinimu, jis vis tiek joje yra.

O kokia praktika – kitas dalykas. Paklauskime: kodėl mūsų pasaulietinėje valstybėje prezidento inauguracija vyksta būtent katalikų bažnyčioje? Ir apskritai – kodėl ji vyksta dar ir bažnyčioje, kai jau viena yra įvykusi Seime, kaip numato Konstitucija?

Arba ką reiškia tai, kad viename valstybiniame universitete (kalbant Konstitucijos žodžiais, valstybinėje aukštojoje mokykloje) veikia Katalikų tikybos katedra? Norėčiau žinoti, ar ji finansuojama visų mokesčių mokėtojų lėšomis. Ką reiškia tai, kad LRT taryboje Vyskupų konferencija atstovaujama tolygiai su Lietuvos mokslo taryba ar Lietuvos meno kūrėjų asociacija? Ką reiškia tai, kad yra šventinamos naujai atidaromos ar rekonstruotos valstybės institucijų patalpos, net teismai, mokyklų vėliavos, o tas apeigas atlieka tik vienos – dominuojančios – konfesijos dvasininkai?

Esu pats buvęs gimnazijos inauguracijoje, kurioje buvo atliekamos tokios religinės apeigos, apie kurias, beje, iš anksto nebuvo skelbta. Ten dalyvavo ir švietimo ir mokslo ministras. Jam neužkliuvo?!

Ar visa tai pažeidžia konstitucinį valstybės ir bažnyčios atskirumo principą?

Manau, kad taip. O jei kalbėsime apie atstovavimą LRT taryboje, tai čia iškyla veikiau konfesijų lygybės klausimas.

Bet ar mums, kaip valstybinei bendruomenei, pilietinei tautai išvis reikia tos Konstitucijos su visa jos doktrina? Klausiu kaip tikras pesimistas. Ką liudija mano jau minėta Kristaus Karaliaus intronizacija Vilniaus rajone? Visas Vilniaus rajonas paskelbtas Kristaus karalyste – kartu su Keturiasdešimt totorių kaimu? Ar kaip nors sureagavo į tai Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje? Neteko girdėti.

O kai į tokius demaršus nereaguojama ir pamirštama taisyklė principiis obsta (pasipriešink pirmam veiksmui), tai tik padrąsina Konstitucijos nepaisytojus žengti ir kitus abejotinus žingsnius. Turiu galvoje ne vien nelietuviškų gatvių pavadinimų užrašus kur nors Nemenčinėje.

http://www.DELFI.lt

Komentarai Delfi
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 03 03 22:49


     Štai kaip Justinas Marcinkeviius rašė apie "atvirumą užsienio įtakoms":

Justinas Marcinkevičius: Žodžiai Lietuvai

Šaltinis - h t t p: //alkas.lt/

– Šiandien esame labai atviri viso pasaulio įtakoms. Ar lietuvybė – lietuvių kalba, tautosaka, tradicijos – atsilaikys?

– Tai, ką Jūs pavadinote įtakomis, aš pavadinčiau imperializmu: jis puola, spaudžia mūsų kalbą, nacionalines tradicijas, mes nuolankiai paklūstame, mes jau lyg ir gėdijamės savo istorijos, papročių ir tradicijų, lietuviškumo... Kad tik greičiau atsikračius tų nelemtų tautinių savybių ir patirčių, kad tik greičiau tapus tais Vakarais, mėgdžiojančiais, bet – Vakarais.

Justinas Marcinkevičius

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Sau 2012 21:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

да ну?)),
2012 01 05 19:15


      Žygeivis, и как ты видишь Литву в недалёком будущем? ну-ка расскажи умник, что такое экономика тебе известно?;)

поделись мыслями:)
2012 01 05 19:37


       Žygeivis, ну расскажи, что бы ты сделал, став премьером. И к чему бы это по твоему мнению привело страну.

       Может у тебя хорошая программа.

Žygeivis,
2012 01 05 19:42


       Рассказывать не стану, а вот если умеешь читать по литовски, то полная Программа (в том числе экономическая и финансовая) тут (из адреса убрать пробелы):

Tautos partija (Programos projektas)
viewtopic.php?t=2246

       Примечание.

       Мы не какие то "закостенелые догматики", поэтому этот Проект Программы постоянно дискутируется, пополняется и уточняется - как только поступают обоснованные предложения.

Žygeivis,
2012 01 05 19:59


эcоэс to žygeiviui,
2012 01 05 19:34
Немножко осторожней. 75 процентов русских гордятся живя в Литве, 25 процентов уродов не в счет.
-----------------------

      Русский и москаль - это такие противоположности, которых невозможно спутать:

      "Гордые, стоящие в полный рост перед выбранным ими посадником новгородцы, и, с другой стороны, московиты, ползающие на коленях перед своими ханоподобными государями - что может быть противоположней?"

      Вот пример, как москалей определяют украинцы:

"Москаль" не национальность. Это образ жизни, это стиль мышления. "Москалем" может быть русский и украинец, белорус и абхаз, латыш и еврей. Нелюбовь к России - это не нелюбовь к русским, это нелюбовь к "москалям".

Проверить себя на "москальность" может прямо сейчас любой человек. Просто прочитайте следующую строку:

Незалежна Україна. Украинский националист. Украинская Повстанческая Армия (УПА). Симон Петлюра. Степан Бендера. Гетман Иван Мазепа!

А теперь оцените сами свои эмоции.

Гордость и чувство собственного достоинства? Поздравляю, вы - украинец.

Пожатие плечами? Мол, "исторические персонажи, и что?". Поздравляю. Не знаю вашу национальность, но вы не "москаль".

Гнев, презрение, другие негативные эмоции, желание немедленно поставить этой заметке оценку единица и обозвать автора украинским националистом? Поздравляю. Вы - тот самый "москаль", которого украинцы так не любят.

      "Москалями" не рождаются. Ими становятся.

Žygeivis,
2012 01 05 20:30


АКМ,
2012 01 05 19:54
Обьясняю москалям тупоголовым - преступлениям против Литовской Державы и Литовской Нации не существует срока давности.

      Ещё раз объясняю тупорылому ЖИГЕЙВИСУ, в то время Литовской Республики законодательно не существовало в природе, была ЛССР. Учи историю чучундра.
------------------

      Обьясняю неучам, с засоренными совковой пропагандой мозгами:

      Литовская Держава де юре (de jure) существует все время с момента ее основания в далекие и темные средневековые времена 7-8-9 веков.

      Де факто (de facto) Литовская Держава, начиная с конца 18 века, иногда временно, из за наплыва внешних врагов, теряла свою Независимось.

      Разницу между de jure и de facto выясняйте сами в учебниках международного права.

      Примечание - 13 января 1991 г. Литовская Держава и de jure, и de facto было независимым государством - с момента провозглашения О Восстановлении Независимости 11 марта 1990 г.

      Забывчивым напомню, что даже по тогдашней Конституции СССР Высший Совет Литвы имел абсолютное и безоговорочное право принять решение о выходе из СССРю

      Что он и сделал 11 марта 1990 г., обьявив решение "Красного" Сейма Литвы 1940 г. о вступлении в СССР недействительным с момента его принятия.


Источник - http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=340

Žygeivis
21.10.2012 19:40


"Вы и сами можете без особых проблем убедиться, что все, кто сегодня носят фамилии Домейко, Мажейко, Серейко и т. д. (с литовским именным - фамильным суффиксом -ейк-) имеют предков, которые жили или на нынешней территории Литвы, или на территории Восточной Литвы, которую в 1939 г. Сталин подарил Белоруссии и назвал ее Западной Белоруссией".

Žygeivis
22.10.2012 17:37


britan
22.10.2012 08:26

P.S. На счет восточной Литвы. Не надо так шутить.
-------------------------------------------------

Это не шутка, а исторический и юридический факт:

Ареал литовского языка в 16 веке (уьрать пробелы)
h t t p://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/2/27/Lithuanianlanguagein the16thcentury.png/546px-Lithuanianl anguageinthe16thcentury.png

Paveikslėlis

Мирный договор между Россией и Литвой 12 июля
1920 г.


Полномочные представители Российской Социалистической Федеративной
Советской Республики и полномочные представители Литовской
Демократической Республики заключили и подписали в Москве 12 июля
1920 г. мирный договор между Россией, с одной стороны, и Литвой с
другой,
который от слова до слова гласит так:

Статья II
Государственная граница между Россией и Литвой проходит:

Начинаясь от места впадении реки Городнянки в реку Бобр в 2
верстах восточнее дер. Черныляс по речке Городнянка между
деревнями Хмельники и Хмелевка и деревнями Левки и Ольша; оттуда
по суходолью по направлению к южной стороне деревни Веселово;
оттуда по безымянному притоку речки Каменной до впадения этого
притока в вышеназванную речку Каменную в расстоянии около версты
от деревни Веселово. Далее вверх по течению речки Каменной на
расстоянии около одной версты; оттуда по суходолью приблизительно
в направлении на В. Пр. деревни Нерасная вплоть до верховья
безымянного притока речки Сидерка; далее по этому притоку до его
слияния с речкой Сидерка в расстоянии около версты от деревни
Сидерка: оттуда по течению речки Сидерка (Сидерянка) между
деревнями Шестаки и Сидерка, мимо местечка Сидра, между деревнями
Юраши и Огородники, мимо деревни Беняши, мимо деревни Литвинка,
между деревнями Зверяны и Тимани, до деревни Ловчики; оттуда по
суходолью по направлению к южной окраине деревни Волькуша, оттуда
к северной стороне деревни Чуприново; далее на возвышенность с
тригонометрическим пунктом 108,0, что в расстоянии около версты к
югу от деревни Новодели; далее по направлению к северной стороне
Ок. Толчи в расстоянии приблизительно версты к северу от нее;
оттуда по направлению к южной стороне деревни Дубовая, далее по
речке Индурка, мимо деревни Лужки, мимо местечка Индура, мимо
деревни Прокоповичи, мимо деревни Белево, далее по речке Лашанка,
мимо деревни Бобровники и далее по этой речке до впадения ее в
речку Свислочь. Далее по речке Свислочь до впадения ее в реку
Неман; оттуда по реке Неману до устья реки Березина, по рекам
Березина, Ислочь и Воложинка, по западной стороне м. Воложин и по
северной стороне деревни Брилки, Бурлаки и Поликщовщизна; оттуда к
северо-востоку но восточной стороне деревень Мелаши и Гинтовщизна
(Менжиковщизна) приблизительно в одной версте от них; далее к
северо-востоку по направлению к западной стороне местечка Холхло в
расстоянии приблизительно одной версты от него; далее по
направлению к западной стороне деревни Сухонаровщизна в расстоянии
около версты от нее.

Žygeivis (продолжение)
22.10.2012 17:39


Оттуда граница поворачивает к северо-востоку
к западной стороне деревни Березовцы в расстоянии приблизительно
одной версты от нее; далее к северо-востоку по направлению деревни
Ляльковщизна в расстоянии приблизительно одной версты от нее;
далее к северо-востоку по направлению к западной стороне деревни
Васьковцы, оттуда по направлению к западной стороне деревни
Кулевщизна и оттуда к северу между деревнями Дрени и Жерлаки;
оттуда к северо-западу по восточной стороне деревни Гаравина и
западной стороне деревни Адамовичи; далее к восточной стороне
деревни Мыслевичи, далее по восточной стороне деревни Буховщина,
по направлению к станции Молодечно, пересекая железнодорожный узел
так, что железнодорожная линия Вильно-Молодечно-Лида остается на
литовской территории, а железнодорожная линия
Вилейка-Молодечно-Минск - на российской территории; оттуда по
речке Буховка до впадения ее в речку Уша; по этой речке Уша до
деревни Уша; оттуда поворачивает к северо-востоку и идет по
суходолью по западной стороне деревень Слободка, Долгая, Прента;
оттуда по речке Нароч и около деревни Черемщица в расстоянии около
версты от нее поворачивает к северу и идет по восточной стороне
озера Бляда; в расстоянии около одной версты от него проходит к
северу через озеро Мястра и по выходе из этого озера по суходолью
между деревней Пикольцы с западной стороны и деревни Минчаки с
восточной стороны; далее к северу и по западной стороне деревни
Волочек приблизительно в одной версте от нее; оттуда к северу
через озеро Мадзиол к западной стороне деревни Пшегроде
приблизительно в одной версте от нее; оттуда по направлению к
истоку речки Мядзелка и по этой речке до впадения ее в реку Дисну;
оттуда граница идет по суходолью к северо-востоку в направлении к
западной стороне деревни Боровыя, приблизительно в расстоянии
одной версты от нее; далее к северо-востоку в направлении через
озеро Махалишки; далее по речке Нищенка до параллели оз. Озирайцы,
на западную окраину З. Репище, на западную окраину Замощье, на оз.
Золва, по р. Зольвица, через озеро Дрывяты на оз. Цно, о. Неслижа,
далее к северу через озеро Недрово и от этого озера по реке Друйка
до пересечения ее с границей Ковенской губернии, далее по границу
Ковенской губернии и далее на реку Западная Двина у ф. Шафраново.
Примечание 1. Граница между Литвой и Польшей и между Литвой и
Латвией будет установлена по соглашению с этими государствами.

Žygeivis (окончание)
22.10.2012 17:42


P.S. 12 июля 1920 года реально не существовала ни БНР, ни Литбел, ни БССР.

Единственным государством, который и реально, и юридически контролировал эту территорию, была РСФСР. И поэтому Мирный Договор от 12 июля 1920 года был подписан и границы были установлены с РСФСР.

В 1922 году был создан СССР, в который вошла и БССР.

Поэтому 28 сентября 1926 года в Москве был подписан новый договор между СССР и Литовской Республикой - Договор о ненападении и мирном разрешении конфликтов от 28 сентября 1926 года, в котором полностью подтверждены все пункты мирного договора 12 июля 1920 года.

В следующие годы было подписано еще несколько договоров между СССР и Литвой, и всегда подтверждалость нерушимость мирного договора 12 июля 1920 года. Последний раз уже в 1939 году.

Но после 17 сентября 1939 года Сталин "забыл" об этих договорах (точнее - только пункт о границе) и возвратил Литве только часть Восточной Литвы (меньше половины).

Позже - уже БССР - приняло решение о возвращении еще нескольких литовских районов, но это так и осталось "на бумаге".

Žygeivis (дополнение 1)
22.10.2012 17:47


В 1921 году был заключён Рижский мирный договор, установивший границу между советскими республиками (РСФСР и УССР) и Польшей.

В этом договоре был применен хитрый дипломатический прием, с которым Польша согласилась - РСФСР признала границу с Польшей, "отодвинув" ее примерно на 30-50 км от той границы, которую РСФСР признала границей с Литвой.

То есть официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.

Žygeivis (дополнение 2)
22.10.2012 17:54


...в так называемой Особой папке № 1 Политбюро ЦК КПСС, касающиеся судьбы польских офицеров, попавших в плен СССР в 1939 году при возвращении Советскому Союзу территорий Западной Белоруссии и Западной Украины....
--------------------------

Уточняю:

Во первых - все эти территории никогда Советскому Союзу не принадлежали (СССР был создан только в 1922 г.).

Во вторых - Западная Украина никогда не принадлежала даже Российской империи, ведь после раздела Литовского и Польского Унийного Государства эти земли попали в состав Австро-Венгерской империи.

В третьих - так называемая Западная Белоруссия тысячи лет была центром балтских и литовских племен.

Здесь все древние названия местных рек и озер, болот и лесов, холмов и впадин, все древние названия деревень, городков и городов - литовского происхождения.

Никаких славян тут никогда не было, даже после того, как славяне вторглись в центральные районы нынешней Белоруссии в 9 веке, сюда их литовское войско не допустило. Также, как позже не допустило и войска Киевской Руси, а еще позднее - и монгольские войска.

И только в 17-18-19-20 веках принудительная славянизация постепенно захлестнула бывший многовековой исторический центр литовского народа и Литовской Державы.

Единственная без силового нажима юридически оформленная граница между Литовским Государством и тогдашней Советской Россией была утверждена Московским Мирным договором от 12 июля 1920 года.

Недавно рассекреченные документы канцелярии 3 Рейха показали интересную "историческую вещь" - оказывается, что Сталин вообще не желал что либо возвращать Литве.

Как, впрочем, он тогда считал, что и Польша будет полностью ликвидированна и разделена между СССР и Германией.

Сталин тогда хотел всю литовскую территорию "обьявить" Западной Белоруссией и так все "заграбастать".

Но таким его великодержавным "замашкам" резкое сопротивление оказал именно Гитлер, который указал министру иностранных дел Третьего рейха Иоахиму фон Риббентропу, чтобы тот передал Сталину строгое требование возвратить Литве Вильнюс и другие литовские земли.


Ведь Литва по первым секретным протоколам попадала в сферу влияния именно Германии, поэтому Гитлер хотел получить всю Литву, а не только ее западную часть.

Это было "оформлено" в секретном дополнительном протоколе от 23-24 августа 1939 г. (СССР - Германия):

"1. В случае территориально-политического переустройства областей, входящих в состав Прибалтийских государств (Финляндия, Эстония, Латвия, Литва), северная граница Литвы одновременно является границей сфер интересов Германии и СССР. При этом интересы Литвы по отношению Виленской области признаются обеими сторонами."

Так что именно Гитлеру, а совсем не Сталину, Литва "обязана" возвращением Польшей в 1920 г. оккупированного Вильнюса.

Вот так два мировых разбойника делили Литву в 1939-1941 г. - и эти "разделы" до сих пор определяют то, что большие территории Литовского Государства находятся во временной оккупации разных оккупантов.

Žygeivis (дополнение 3)
22.10.2012 18:38


Имеется еще один интересный международный правовой "нюанс", о котором редко кто говорит...

Нынешняя РФ юридически является наследницей СССР (созданного в 1922 г.) и РСФСР (созданного в 1918 г.), но по международному праву не является юридической приемницей и наследницей Российской Империи - также, как и РСФСР, и позже СССР, таковыми не являлись. :)

И в советские времена, и особенно после провозглашения РФ в 1991 г. этот вопрос несколько раз очень горячо обсуждался на разных уровнях верховной власти.

Но от всех предложений юридически оформить преемственность РСФСР, СССР и теперь РФ по отношению к Российской Империи было отказано (и Госдума РФ тоже не дала согласия).

Причин много, но главная заключается в том, что РФ (как и РСФСР, и позже СССР) не хотят расплачиваться по царским долгам - а они, вместе с накопившимися процентами, огромные.

По международному праву, признай РФ себя официальной преемственницей Российсской Империи, ей пришлось бы расплачиваться за все эти долги и накопившиеся проценты (тем более, что уже несколько раз подавались такие иски в международные суды разного уровня - и РФ спасло только именно то, что большевики в свое время официально отказались от всякой юридической преемственности с Российской империей).

И тогда РФ пришлось бы себя объявить банкротом - только так она сможет не платить "по счетам". :)

Но такой "ход конем" моментально бы прикончил финансовую систему и экономику страны, так как полностью подорвал бы к ней доверие инвесторов. Да и других проблем было бы множество - например, рубль стал бы "деревянным", как и советский в свое время. :).

P.S. Литовское Государство в этом отношении в свое время поступило совсем иначе, чем большевики в 1917 г.

И 16 февраля 1918 г., и 11 марта 1990 г. были изданы Акты о Восстановлении Независимости Литовского Государства, и в них недвусмысленно указывается преемственность со средневековой Литовской Державой. Эта правовая норма очень четко изложенна и в Конституциях Литвы - в том числе и нынешней:

ЛИТОВСКИЙ НАРОД

– создавший много веков тому назад Литовское государство,

– основывая его правовой фундамент на Литовских Статутах и Конституциях Литовской Республики,

– веками решительно защищавший свою свободу и независимость,

– сохранивший свой дух, родной язык, письменность и обычаи,

– воплощая естественное право человека и Народа свободно жить и творить на земле своих отцов и предков – в независимом Литовском государстве,

– радея о национальном согласии на земле Литвы,

– стремясь к открытому, справедливому, гармоничному гражданскому обществу и правовому государству,

по воле граждан возрожденного Литовского государства принимает и провозглашает настоящую

КОНСТИТУЦИЮ

(принята гражданами Литовской Республики
на референдуме 25 октября 1992 г.)

http://www 3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija_RU.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2013 16:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kodėl nesibaigia konfliktas Sirijoje?
http://www.geopolitika.lt/?artc=5816

Aivaras Bagdonas, VU TSPMI doktorantas
2013 01 09

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5816&c=1

Vytenis, 2013 01 10 20:21

Aš tai Vakarų ir Rusijos nesusikalbėjime dėl Sirijos palaikau Rusijos pusę.

Manau, kad al Asado režimas yra mažesnė blogybė, nei galima islamo fanatikų diktatūra. Vietoj Kadafio Libijoje, Mubarako Egipte, Asado (jei jis būtų nuverstas) Sirijoje į valdžią ateis islamo fanatikai. Turėsime dar tris talibų valstybes. Ar mums tokių reikia?

Žygeivis, 2013 01 11 16:20

Mums - tai kam, patikslink, "Vyteni"? :)

P.S.

1. Dabartinio Sirijos režimo žlugimas atvers kelią sukurti Kurdų Valstybę, kada susijungs Irako ir Sirijos kurdai.

2. Galima neabejoti, jog sekantis "žingsnis" bus karas su Iranu - ir tai be jokių abejonių destabilizuos padėtį Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje.

Kaip to išdava - Rusijos imperijos tolimesnis likimas bus nulemtas, nes po to labai greitai susikurs musulmoniškų valstybių "juosta" nuo Kaukazo ir Vidurinės Azijos iki Šiaurės Uralo.

Po to Rusijos imperija neišvengiamai "susitrauks" iki savo etninių-istorinių 15 amžiaus Moskovijos kunigaikštystės sienų.

Vytenis to Žygeivis,
2013 01 11 21:13


Pastebėjau, kad Jums būdinga viena patologija: visur ir visada reikšti savo priešiškumą rusams. Dirbtinai ieškot argumentų, kurie paneigtų rusų poziciją.

Jei tarkim kas nors nufilmuotų Rusijos prezidentą, kuris prieš atlikdamas gamtinius reikalus nusimautų kelnes, tai tikriausiai jį išvadintumėt asilu argumentuodamas, kad reikia varyt tiesiai i kelnes, bus šilta, o kelnes paskui bus galima išsiplaut :) Ar pačiam nejuokinga, kad taip vaikiškai elgiatės? :)

Sovietų invazijos į Afganistaną metu amerikiečiai rėmė islamo fanatikus, kurie kovojo prieš sovietus. Vienas iš remiamų asmenų buvo Osama bin Ladenas. Viskas baigėsi ne tik tuo, kad sovietai buvo išvyti iš Afganistano, bet ir tuo, kad amerikiečiams patiems teko okupuoti Afganistaną, taip sumažinant islamo fanatikų keliamą grėsmė JAV saugumui.

Suprask, kad islamo fanatikai kelia grėsmę ne tik Rusijai, bet ir Vakarams.

O sakydamas "mums" aš turėjau omeny Lietuvą, kuri JAV prašymu ir vėl siųs savo karius į islamo fanatikų kontroliuojamas teritorijas (pvz., Siriją, jei ten pergalę pasieks religiniai fanatikai).

Žygeivis - Vyteniui,
2013 01 12 14:59


1. Kalbu visai ne apie rusus, o apie Rusijos imperiją. Tai du labai skirtingi dalykai.

2. Pasaulinės istorijos daugybę kartų patvirtintas nepaneigiamas faktas - kiekviena imperija pamažu, bet neišvengiamai, "suvalgo" ją sukūrusią tautą - imperijos pavergtų tautų žmonės palaipsniui užplūsta, prisidaugina ir galų gale nutautina pačią "imperinę tautą" ir visų pirma jos istorinius centrus.

Pasižiūrėkite, pvz., kaip atrodo Paryžius, Londonas, ir ta pati Maskva - kokių būtent žmonių ten vis daugėja (ir labai sparčiai)...

Beje, lietuviai ir Lietuvos Imperija (13-18 amžiuose) čia irgi jokia ne išimtis - prisiminkite, kas dar visai neseniai sudarė absoliučią daugumą gyventojų Vilniuje, Kaune ir kituose etninės Lietuvos centruose.

3. Kaip tik todėl, siekiant išsaugoti pasaulio tautų, kalbų ir kultūrų įvairovę, visos pasaulyje dar likusios imperijos turi būti likviduotos ir išdalintos į tikras tautines valstybes.

4. Tik laiku sukurta tikra tautinė valstybė pajėgi išsaugoti ją sukūrusią tautą, jos kalbą ir kultūrą.

5. Ir rusai, kaip tauta su savita sena indoeuropietiška kalba bei savo kultūra, yra pasmerkti asimiliacijai bei išnykimui, jei nebesuspės sukurti savo nuosavą tautinę valstybę rusų senosiose istorinėse-etninėse žemėse.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=5821&c=1

Žygeivis,
2013 01 12 15:15


Mūsų nuomone JAV yra tokia pati "absoliutaus "multikulti" (tai yra antitautinio) blogio" imperija kaip ir Jievrosojuzo imperija, Rusijos imperija, Kinijos imperija, Indijos imperija ...

P.S. Mums - visų pasaulio tautų tikriesiems nacionalistams - šiose įvairių imperijų tarpusavio kovose dėl pasaulinės įtakos svarbiausia yra tai, kad visos jos šiose kovose vis labiau silpsta ir galų gale neišvengiamai subyra.

O tai reiškia, kad ir JAV imperija irgi yra pasmerkta neišvengiamam subyrėjimui. :)

Vytenis to Žygeivis, 2013 01 12 21:25

Imperijos susiformuoja ir subyra. Tai yra amžinas procesas, kurio neįmanoma sustabdyti. Subyrėjo Roma, subyrės ir JAV, o vietoj jų susiformuos kitos imperijos.

Tavo svajonė, kad valstybių sienos sutaptų su etninių grupių gyvenamų teritorijų sienomis yra nieko bendra su realybe neturintis paistalas.

Etninė priklausomybė nėra visa lemiantis veiksnys.

Jei viską lemtų etniškumas, tai mums nereikėtų policijos, nes lietuviai negalėtų žudyti vienas kito ar vogti vienas iš kito, nereikėtų mokesčių inspekcijos, nes visi tvarkingai mokėtų mokesčius į nacionalinį biudžetą ir t.t.

Valstybių formavimąsi lemia ne etniškumas, o materialinių gėrybių kaupimo siekis.

Pavyzdžiui, tokie kaip tu teigia, kad lietuviai partizaniniame kare prieš sovietus kovėsi dėl Tėvynės, dėl Tautos laisvės. Iš tikro partizanų branduolį sudarė tie, kurie nacionalizacijos ir kolektyvizacijos metu prarado visą turėtą privačią nuosavybę. Jie nesiruošė taikstytis su savo turto praradimu.

PRIVATI NUOSAVYBĖ, o ne kažkoks nusmurgęs etniškumas yra valstybių formavimosi akstinas.

Žygeivis - Vyteniui, 2013 01 12 22:33

Ir kiek gi Europoje yra valstybių, kurios susiformavo ne etniškumo pamatu? :)

P.S. Tik nepradėk vardyti įvairias užjūrines valstybes - buvusias kolonijas.

Jos, žinoma, "susiformavo" ne etniškumo pamatu, nes jų sienas "nubraižė" kolonizatoriai.

Kaip tik todėl ten dabar ir vyksta patys žiauriausi etniniai konfliktai.

Vytenis to Žygeivis, 2013 01 12 23:50

Bet juk Europoje (kaip ir Užjūryje) valstybių sienos yra nubraižytos dirbtinai.

Jei viską lemtų etniškumas, tai Europoje kiltų karai, nes praktiškai kiekviena Europos etninė grupė turėtų teritorinių pretenzijų viena kitai.

Pavyzdžiui, dabartines Lietuvos sienas nubraižė ne lietuvių tauta, o Maskva. Lietuviai turėtų pretenduoti į Mažąją Lietuvą, kai kurias gyvenvietes Baltarusijoje ir t.t.

Jei viską lemtų etniškumas, tai tokia valstybė kaip Belgija išvis neturėtų egzistuoti.

Vakarų Europoje valstybių susiformavimą nulėmė atskirų grupių konkurencija dėl ribotų išteklių, o etniškumas buvo panaudotas kaip įrankis, leidžiantis grupės nariams atskirti savą nuo svetimo.

Valstybių sienos tėra karų tarp grupių rezultatas.

Jei Europoje kiltų naujas karas, tai vėl tektų perbraižyti žemėlapius, nes stipresnė pusė sienas perbraižytų savo naudai (pvz., dabar Rusija yra "priglaudusi" (priglaudė po Antrojo pasaulinio karo) Kaliningrado sritį, nors ji istoriškai yra Vokietijos, o ne Rusijos dalis).

Žygeivis - Vyteniui, 2013 01 13 18:09

Taip, valstybės Europoje be jokių abejonių yra sukurtos tautiniu pagrindu, tačiau sienos tarp jų dažnai ne visiškai atitinka istorines-etnines tautybių ribas.

Ir tai yra imperialistinių karų toje pačioje Europoje bei imperijų vykdyto kolonializmo palikimas.

Išvada akivaizdi - būtina siekti, kad visų valstybių sienos atitiktų istorines-etnines tautų ribas.

Tačiau tam visų pirma būtina likviduoti paskutinę dar išlikusią Europos imperiją - Rusijos imperiją, bei kitų senųjų imperijų - Britanijos, Prancūzijos, Ispanijos ... - likučius, išdalinant jas į normalias tautines valstybes.

-----------------------------

Pasaulinio Nacionalistų (tautų, kalbų ir kultūrų išsaugojimo) Internacionalas


Pasaulis vėl labai aktyviai kinta - ir mes, visų tautų tikrieji nacionalistai, neturime "miegoti", matydami kaip įvairios kitos ideologijos (visų pirma paremtos įvairiomis religinio imperinio fundamentalizmo idėjomis - pradedant "grynojo" islamo (sunitiško arba su juos aršiai konkuruojančio šiitiško) ir baigiant induizmo bei pravoslavijos) skverbiasi, užimdamos jau idėjiškai, politiškai bei ekonomiškai žlugusio bolševizmo (įvairių jo atmainų) ir pokaryje pasaulyje įsigalėjusios "liberaliojo globalizmo" ideologijos, tačiau šiuo metu jau akivaizdžiai nykstančios, sparčiai užleidžiamas pozicijas.

Kalbant apie tarptautinius mūsų santykius, tai visų pirma privalome inicijuoti Pasaulinio Nacionalistų (tautų, kalbų ir kultūrų išsaugojimo) Internacionalo įkūrimą, remiantis keliais, aiškiai suformuluotais, pagrindiniais pasaulinio nacionalizmo principais, kuriuos čia žemiau pateikiu.

Tikrojo tautiškumo (nacionalizmo - pasaulinio daugiatautiškumo išsaugojimo) ideologiniai principai ir politiniai tikslai:


- pasaulis istoriškai yra padalintas į skirtingas tautas, paprastai kalbančias skirtingomis kalbomis,

- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

- istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,

- kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,

- valstybės esminė paskirtis yra sudaryti sąlygas valstybę sukūrusios tautos kultūriniam ir ekonominiam suklestėjimui šioje valstybėje,

- tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis,

- jokia tauta ir jos sukurta valstybė neturi teisės kištis į kitos tautos ir jos sukurtos (ar dar kuriamos) valstybės reikalus,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,

- pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

- kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

Pastaba - Praktinis šių principų įgyvendinimas glaudžiai susijęs su konkrečia istorine-politine situacija, kuri pastoviai kinta - todėl būtina visada turėti parengtas struktūras, atitinkamus planus ir būti pasiruošus juos realiai įgyvendinti, pasitaikius tinkamai progai.

Iki tol organizuoti ideologinį-istorinį visuomenės švietimą ir tarptautinį spaudimą okupantams, užgrobusiems svetimas etnines-istorines žemes.

********************************************************

P.S. Iš karto noriu pabrėžti, kad šie principai - tai ne kokios nors absoliučiai nekintamos "dieviškosios dogmos", o gyvenimo patikrintų įvairių nuostatų rinkinys - tam tikras teorinis "ideologinio stuburo modelis", kurį būtina nuosekliai tobulinti, atsižvelgiant į realią padėtį pasaulyje, pakankamai lanksčiai ir operatyviai reaguojant į įvairius pokyčius.

Plačiau temoje:

Tikrojo tautiškumo (nacionalizmo - tautiškumo išsaugojimo) ideologiniai principai ir politiniai tikslai
viewtopic.php?f=4&t=166

Vytenis to Žygeivis, 2013 01 13 21:48

Jei Lietuva yra tautinė valstybė (t.y. lietuvių etninės grupės kūrinys), tai kaip paaiškintum keletą faktų:

1) Lietuvos Respublikos Konstitucijoje sąvoka "Tauta" reiškia ne lietuvių etninę grupę, o visus Lietuvos gyventojus. Konstitucijoje įrašyta, kad Lietuvos valstybę kuria visi Lietuvos gyventojai neatsižvelgiant į jų etninę priklausomybę. Taigi, sąvoka "Tauta" reiškia ne tik lietuvių etninę grupę, bet ir Lietuvoje gyvenančią lenkų etninę grupę, rusų etninę grupę ir t.t. Jei Lietuva jūsų manymu yra tautinė valstybė, tai kodėl jos Konstitucijoje lietuvių etninė grupė nėra įvardyta kaip vienintelė valstybės kūrėja?

2) Atkūrusi Nepriklausomybę Lietuva pasirinko "nulinį" pilietybės variantą, t.y. Lietuvos pasus gavo visi juos norintys gauti nuolatiniai Lietuvos gyventojai. Pasus gavo ir Lietuvos gyvenantys lenkai, ir Lietuvoje gyvenantys rusai neatsižvelgiant į jų lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos žinias. Jei Lietuva būtų tautinė valstybė, tai ar neturėjo būti taip, kad pasus gauna tik visi lietuvių etninės grupės nariai ir tik tie svetimtaučiai, kurie nuolat gyvena Lietuvoje, kurie išlaiko lietuvių kalbos ir Lietuvos istorijos žinių egzaminus?

Lietuva nėra tautinė valstybė. Lietuva yra multikultūrinė valstybė.

Žygeivis - Vyteniui, 2013 01 14 19:07

Skaityk 1992 m. Konstituciją nuo pradžių. :)
http://www3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija.htm

LIETUVIŲ TAUTA

– prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę,
– jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis,
– šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę,
– išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius,
– įkūnydama prigimtinę žmogaus ir Tautos teisę laisvai gyventi ir kurti savo tėvų ir protėvių žemėje - nepriklausomoje Lietuvos valstybėje,
– puoselėdama Lietuvos žemėje tautinę santarvę,
– siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės,

atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia priima ir skelbia šią KONSTITUCIJĄ.

P.S.1. Taigi, ne bet kokia tauta, o būtent Lietuvių Tauta (o ne liaudis) skelbia šią Konstituciją visų Lietuvos Valstybės piliečių vardu.

Suvoki skirtumą tarp "visų valstybės piliečių" (lietuviškai tai būtų liaudis) ir to, kad Konstituciją skelbia "Lietuvių Tauta"?

P.S.2. Lietuvos Valstybės pilietybės "nulinis variantas", priimtas pagal LSSR įstatymus išrinktos Aukščiausios tarybos, buvo akivaizdus politinis sprendimas, atsižvelgiant į to meto politines-karines realijas (Lietuva buvo okupuota sovietų armijos ir rinkimų metu, ir 1990 m. kovo 11 d. - iki pat 1993 m. vasaros).

Kartu būtina labai aiškiai pabrėžti, kad teisiniu požiūriu visi tuometinės Lietuvos AT priimti sprendimai po to, kai AT paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimą, buvo akivaizdžiai neteisėti bei niekiniai, kadangi pagal sovietinius įstatymus, valstybę okupavus užsienio armijai, dalyvaujant rinkimuose ir okupantų armijos karininkams bei kareiviams, o taip pat visokiems kolonistams - ne Lietuvos Valstybės piliečiams, išrinkta Aukščiausioji taryba neturėjo teisės nei panaikinti 1938 m. Lietuvos Valstybės Konstituciją, nei priiminėti kokius nors naujus Konstitucinius įstatymus (įskaitant ir pilietybės įstatymą).

Todėl visi šie įstatymai bus nedelsiant panaikinti, kai tik Lietuvoje į valdžią ateis tikros tautinės jėgos, kartu sugrąžinant ir neteisėtai panaikintą 1938 m. Lietuvos Valstybės Konstituciją (tai padariusi LSSR AT jokių teisėtų įgaliojimų tam neturėjo).

Vytenis to Žygeivis, 2013 01 14 23:03

Ei, Žygeivi, bandom skaityti 2006-11-13 Konstitucinio teismo išaiškinimą:

"Lietuvos pilietinė Tauta - valstybinė bendruomenė jungia atitinkamos valstybės piliečius (nepriklausomai nuo jų etninės kilmės), o piliečių visuma sudaro Lietuvos pilietinę Tautą.

Lietuvos pilietinei Tautai priklauso visi Lietuvos Respublikos piliečiai - nesvarbu, ar jie priklauso titulinei nacijai (yra lietuviai), ar tautinėms mažumoms (Konstitucinio Teismo 2006 m. gegužės 10 d. nutarimas).

Visi Lietuvos Respublikos piliečiai, kad ir kokia būtų jų etninė kilmė, pagal Konstituciją yra lygūs; jų negalima diskriminuoti arba teikti jiems privilegijų dėl jų etninės kilmės, tautybės.

Būtent Lietuvos pilietinė Tauta - atgimusios Lietuvos valstybės piliečiai 1992 m. spalio 25 d. referendume priėmė ir paskelbė Lietuvos Respublikos Konstituciją.

Būtent Lietuvos pilietinė Tauta yra Konstitucijos šaltinis. Konstitucinis Teismas
yra konstatavęs, kad "priėmusi Konstituciją pilietinė Tauta padėjo savo, kaip valstybinės bendruomenės, bendro gyvenimo norminį pagrindą ir įtvirtino valstybę kaip bendrą visos visuomenės gėrį"

Taigi, Lietuvos valstybę kuria ne lietuvių etninė grupė, o Lietuvos liaudis (t.y. visi piliečiai, neatsižvelgiant į jų etninę priklausomybę).

Žygeivis-Vyteniui, 2013 01 15 15:37

Lietuvos Konstitucijoje yra labai aiškiai parašyta - Lietuvos Valstybę sukūrė Lietuvių Tauta.

Kiekvienas pats gali tai perskaityti - parašyta juodu ant balto. :)

Ir tai jums gali patvirtinti visi tikrieji Konstitucijos kūrėjai - tie, kas ją ir parašė.

Jokie kosmopolitinei ir antilietuviškai valdžiai tarnaujančio kokio nors "organo" "išaiškinimai" to niekada nepakeis.

--------------------------------------------------

Paprastas klausimas - nuo kada konstitucinis teismas, sukurtas tos pačios antitautinės ir antnilietuviškos, bolševikinės-kagėbistinės oligarchijos klanų pastangomis, tapo Lietuvos Konstitucijos besąlygišku "pakaitalu"? :)

Kas yra tas "konstitucinis teismas" ir kam jis iš tikrųjų tarnauja geriausiai parodė "teismo pirmininko keitimo procesas", kada Kūrį "vyresnįjį" pakeitė Kūris "junioras" - kaip tikroje feodalinėje monarchijoje paveldėdamas savo tėvo kėdę.

Beje, gal tu man primink, kas ten surado "konstitucijos dvasią", kai tik to prireikė valdančiajam klanui tam, kad neprileistų prie valdžios kitą konkuruojantį klaną? :)

Taip pat kas tuoj pat pateikė "išaiškinimą", kai to prireikė mūsų oligarchams, bet kokia kaina prastūminėjusiems "savanorišką Lietuvos stojimą" į Jievrosojuzą, jog "Konstitucija prieštarauja mirties bausmei" (nors iki tol niekas net nebandė mirties bausmės taikymo kvestionuoti)?

Kas "išaiškino", jog galima negrąžinti teisėtiems savininkams ar jų paveldėtojams turtą, kurį atėmė okupantai?

Ir pateisino visus kitus su ikikarinio turtu susijusius klausimus - kada tą turtą susiprichvatizavo naujoji-senoji bolševikinė-kagėbistinė "gvardija"?

Galų gale, kas "išaiškino" Adamkaus "šlepečių teisėtumą"? :)

Kas dabar labai akiplėšiškai reikalauja, jog Konstitucinis teismas pateiktų naujus "išaiškinimus" dėl dvigubos pilietybės ir dėl lenkiškų užrašų, nes jie jau neįtinka valdančiajai daugumai?

Ir dar daugybė panašių "išaiškinimų"...

Visiškai akivaizdu, kad vadinamasis Konstitucinis teismas yra tik įrankis Lietuvą realiai valdančių oligarchinių klanų rankose.

Kaip, beje, ir visi kiti Lietuvos teismai (tiksliau, - labai konkretūs žmonės, pasodinti į atitinkamų teisėjų kėdes).

Žygeivis (papildymas), 2013 01 15 15:52

Bet kuriuo atveju visi šie postsovietiniai teisiniai aktai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, kadangi buvo priimti pažeidžiant 1938 m. Konstituciją bei ikiokupacinius Lietuvos Valstybės įstatymus.

Todėl būtina visų pirma besąlygiškai atstatyti 1938 m. Konstituciją bei įstatymus, panaikinti visus sovietiniais įstatymais remiantis išrinktos AT nutarimus dėl "nulinės" pilietybės, atlikti išsamią ir nuoseklią, pilną liustraciją, dekagėbizaciją bei desovietizaciją, panaikinti Lietuvos pilietybę visiems ją neteisėtai gavusiems, ir tik tada rengti naują Lietuvos Valstybės Konstituciją vietoje 1938 m. Konstitucijos (jei visuotiniame tikrųjų Lietuvos Valstybės piliečių referendume bus nuspręsta, kad tai yra būtina).

Žygeivis (apibendrinimas), 2013 01 15 18:05

Kalbant iš esmės, visi tie - čia jau išvardinti įvairūs teisiniai ir kitokie argumentai - yra tik antriniai.

Esminis ir pirminis klausimas visai kitas - kokia yra pagrindinė ir svarbiausia Nepriklausomos Lietuvos Valstybės egzistavimo prasmė bei tikslas?

Ir atsakymas yra akivaizdus: Nepriklausoma Lietuvos Valstybė - tai yra Lietuvybės (Lietuvių Kalbos, Lietuvių Tautos, Lietuvių Kultūros...) išsaugojimo bei puoselėjimo pagrindinis instrumentas; nuosavi Tautos Namai, o ne koks nors bendrabutis ar pereinamas kiemas.


Nes jei to nebus, ir Valstybėje liks tik visokie merkantiliniai "gero materialinio gyvenimo" reikalavimai "Lietuvos gyventojams-piliečiams", tokia valstybė apskritai praras bet kokią realią prasmę toliau egzistuoti kaip Nepriklausoma Valstybė.

Juk tada daug naudingiau tapti dalimi kokios nors žymiai turtingesnės, didesnės, turinčios daugiau įvairių resursų, valstybės dalimi.

Ir kaip tik tokiais argumentais ir yra grindžiami visų daugiataučių imperijų egzistavimo pateisinimai - tame tarpe ir "žydrojo" Jievrosojuzo, ir Rusijos imperijos, ir JAV.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Kov 2013 16:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
S.Šedbaras. Kiekviena atgauta laisvė turi savo įteisinimo istoriją


http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... d=60827397

Dr. Stasys Šedbaras, Seimo TS-LKD frakcijos narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas
2013 m. kovo 5 d. 08:09

Tai nebuvo spontaniškas, netikėta veiksmas, kai 1990 m. kovo 11–ąją, prieš dvidešimt trejus metus atkūrėme Nepriklausomą Lietuvą. Į šią dieną ėjome visais įmanomais keliais: rezistenciniu, prasidėjusiu po stalinistų okupacijos 1940 m., socialiniu-politiniu, prasidėjusiu su Sąjūdžiu. Ir teisiniu – apie jį kalbėsime šiame straipsnyje.

Teisinio Lietuvos valstybės atkūrimo darbai prasidėjo1989 m. pavasarį, kai gegužės 18 d. buvo priimtos kelios esminės vadinamõsios Lietuvos TSR konstitucijos pataisos, įtvirtinusios, visų pirma, Lietuvos įstatymų viršenybę prieš SSRS įstatymus, taip pat deklaracija „Apie Lietuvos valstybinį suverenitetą“.

Šios pataisos buvo suformuluotos 1989 m. gegužės 15 d. Vilniaus universiteto Teisės fakultete vykusioje jungtinėje Lietuvos teisininkų draugijos ir Filosofų draugijos konferencijoje ir perduotos tuo metu posėdžiavusiai Aukščiausiajai Tarybai.

Po dvejų metų teisiniu pagrindu pradėti kurti kitokią teisinę sistemą tapo Kovo 11-osios Aktas dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atstatymo, įstatymas ,,Dėl 1938 m. gegužės 12 d. Lietuvos Konstitucijos galiojimo atstatymo“ ir netrukus po to priimtas Lietuvos Respublikos Laikinasis Pagrindinis Įstatymas.

Atgimimo metu džiaugėmės atgauta Trispalve, dainavome, mitinguose sakėme įkvepiančias kalbas ir jautėmės esą vienos šeimos vaikai. Tačiau kažkas turėjo gerokai padirbėti, kad visa ši euforija nenueitų perniek. Tai buvo atsakingas ir kruopštus įstatymų ruošimo darbas, kurio nesimatė mitingų aikštėse ir apie kurį nėra taip linksma skaityti, kaip, sakykim, apie po dviejų dešimtmečių Seime nuskambančias replikas. Kadangi tai jau tapo istorija, vertinančiam Lietuvos valstybingumą skaitytojui nuoseklus jos teisinių institucijų atkūrimas nėra šiaip nuotykis, tad apie šį procesą verta žinoti.

Minėto Laikinojo Pagrindinio Įstatymo 2 straipsnyje buvo įtvirtinta: ,,Valstybinę valdžią Lietuvoje vykdo Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Teismas“. Tai akivaizdi Pirmosios Lietuvos respublikos konstitucijų tradicija, įtvirtinanti valdžių padalijimo principą. Tačiau faktinė situacija po nepriklausomybės atkūrimo buvo gerokai kitokia ir valstybinės valdžios centras koncentravosi Aukščiausiojoje Taryboje. Čia buvo priimami esminiai sprendimai, o Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas buvo faktinis valstybės vadovas.

Tuo metu, 1990 m. kovą, nebuvo jokių galimybių iš karto sumodeliuoti esminių galimų teismų sistemos, kitų teisinių institucijų pertvarkos. Tačiau pertvarka vyko – teismų, prokuratūros, notariato, advokatūros, teismų sprendimų vykdytojų. Teisinių institucijų statusą reglamentavęs Laikinasis Pagrindinis įstatymas išsamiau reglamentavo teismo valdžios ir prokuratūros klausimus. Užsimenama ir apie advokatūrą, ypač po 1990 m. spalio 23 d. pakeitimų, kuriuose buvo nustatyta, kad advokatūros organizavimo ir veiklos tvarką nustato Lietuvos Respublikos advokatūros įstatymas.

Teismas: pagrindinis klausimas AT teisėjams


Laikinojo Pagrindinio Įstatymo 113 straipsnyje buvo deklaruota, kad teisingumą Lietuvos Respublikoje vykdo tik teismas ir kad teismai su ypatingais įgaliojimais Lietuvoje negali būti steigiami.

Buvo nustatyta teismų sistema: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ir rajonų (miestų) teismai. Greta šios sistemos Pagrindiniame Įstatyme buvo įvardijamas ir valstybinis arbitražas, skirtas spręsti ūkiniams ginčams tarp įmonių, įstaigų ir organizacijų savo kompetencijos ribose (124 straipsnis).

Taigi ir po Kovo 11–osios liko tokia pat instancinė tvarka, kad pirmosios instancijos teismų sprendimai vadinamąja kasacine tvarka galėjo būti skundžiami Aukščiausiajam Teismui, o kai kurios baudžiamosios bylos, ypač tos, kuriose pagal galiojusį Baudžiamąjį kodeksą buvo numatyta teisė skirti mirties bausmę, ir toliau buvo nagrinėjamos Aukščiausiajame Teisme kaip pirmosios instancijos teisme. Tokie nuosprendžiai vadinamąja kasacine tvarka negalėjo būti skundžiami, jie įsiteisėdavo nuo paskelbimo dienos, tačiau buvo galimybė tikrinti tokių nuosprendžių teisėtumą ir pagrįstumą, taip pat kaip ir kasacine tvarka išnagrinėtų rajonų, miestų teismų priimtų sprendimų ir nuosprendžių, vadinamąja priežiūrine tvarka, Aukščiausiojo Teismo pirmininkui ar pavaduotojams ir Lietuvos prokurorui ar pavaduotojams paduodant priežiūrinį skundą Aukščiausiojo Teismo prezidiumui, sudarytam iš Aukščiausiojo Teismo pirmininko, dviejų pavaduotojų ir keleto šio teismo teisėjų, o po to – šio teismo visų teisėjų plenariniam posėdžiui.

Rinkti Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą ir rajonų (miestų) teismų teisėjus Laikinojo Pagrindinio įstatymo 78 straipsnyje buvo pavesta Aukščiausiajai Tarybai. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nariai galėjo būti renkami tik tada, kai būdavo atitinkamų Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų išvada (89 straipsnis). Beje, skirti Lietuvos vyriausiąjį valstybinį arbitrą, tvirtinti Lietuvos valstybinio arbitražo kolegiją taip pat buvo patikėta Aukščiausiajai Tarybai.

Vienas iš Pagrindinio Įstatymo numatytos teismų sistemos bruožų buvo teismo tarėjų instituto palikimas teismų sistemoje. 114 straipsnyje buvo nustatyta, kad Lietuvos teismai sudaromi iš renkamų teisėjų ir teismo tarėjų. Aukščiausiojo Teismo tarėjus rinkti buvo patikėta Aukščiausiajai Tarybai, o rajonų (miestų) teismų tarėjus – vietinėms Liaudies deputatų taryboms. Vykdydami teisingumą, teismo tarėjai turėjo visas teisėjo teises.

Kaip išskirtinis Pagrindinio įstatymo bruožas paminėtinas ir tai, kad teisėjai ir teismo tarėjai buvo traktuojami kaip atsakingi juos išrinkusiems valdžios organams ir galėjo būti įstatymo nustatyta tvarka ir pagrindais jų atšaukti.

Ką reiškė tokia nuostata, kokiais pagrindais ir kaip turėjo vykti teisėjų ir tarėjų atšaukimas iš pareigų nebuvo numatyta, nebuvo ir kitų įstatymų, kuriais tai būtų reglamentuota.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai buvo iš naujo paskirti 1990 m. gegužę. Pagrindinis klausimas, kuris būdavo užduodamas pretendentams, beje, beveik visiems jau dirbusiems Aukščiausiojo Teismo teisėjais, buvo susijęs su galimai nagrinėtomis politinio susidorojimo bylomis.

Tuo periodu buvo suformuota ir nauja Aukščiausiojo Teismo vadovybė: pirmininku paskirtas buvęs advokatas Mindaugas Lošys (1990 m. balandžio 2 d.), pavaduotojais – patyrę Aukščiausiojo teismo teisėjai Aristidas Pėstininkas ir Algirdas Valiulis.

Iš Aukščiausiojo Teismo pasitraukė tik visi trys buvę vadovai ir vienas ne lietuvių tautybės teisėjas.

Prokuratūros diena


Prokuratūrai, kaip ir teismui, Pagrindiniame Įstatyme skiriama gana nemažai vietos. Tai paaiškinti galima ne tuo vaidmeniu, kurį dabar valstybėje ir tarp teisėsaugos institucijų atlieka prokuratūra, o tuo, koks jai buvo suteiktas okupaciniu periodu, tai yra, koks buvo paveldėtas iš praeities. Prokuratūra buvo griežtai centralizuota struktūra, o jos vadovas buvo SSRS generalinis prokuroras. Lietuvos prokurorą jis ir skirdavo, taigi sovietinės okupacijos laikais Lietuvos prokuroras buvo pavaldus ir atsiskaitydavo tik Maskvai.

Dar 1988 m. birželio 3 d. Mokslų Akademijoje įvyko posėdis, kuriame pradėti naujos Lietuvos TSR Konstitucijos projekto rengimo darbai. Šiame dokumente pirmą kartą buvo siūloma, nekeičiant prokuratūros funkcijų, keisti prokurorų skyrimo tvarką: Lietuvos prokurorą skirtų Aukščiausioji Taryba, o rajonų ir miestų prokurorus – Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas Lietuvos prokuroro teikimu.

Labiau esminis žingsnis buvo žengtas 1990 vasario 13 d., kai dar Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba sustabdė 1979 m. lapkričio 30 d. SSRS įstatymo ,,Dėl TSRS prokuratūros“ normų, prieštaraujančių jau 1990 m. gegužę priimtoms Lietuvos TSR Konstitucijos normoms, galiojimą ir pakeitė šios Konstitucijos 18 skirsnį ,,Prokuratūra“.

Pagrindiniame įstatyme pagrindinė prokuratūros funkcija buvo numatyta ta pati: vykdyti aukščiausiąją priežiūrą, kad visos ministerijos, žinybos, įmonės, įstaigos ir organizacijos, vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji organai, kolūkiai, kooperatinės bei kitokios visuomeninės organizacijos, pareigūnai taip pat piliečiai Lietuvos teritorijoje tiksliai ir vienodai vykdytų įstatymus.

Tai vadinamoji bendroji priežiūra, išlikusi iki pat 1994 m. Tokia prokuratūrai nebūdinga funkcija iškelia ją virš kitų institucijų, o kai kuriuo aspektu – ir virš teismų. Tai nesuderinama su teisinės valstybės principais. Šiuo metu tas funkcijas, kurios greta baudžiamojo persekiojimo tada buvo pavestos prokuratūrai, vienaip ar kitaip atlieka administraciniai teismai, Seimo kontrolieriai ir kitos analogiškos institucijos (ombudsmenai) bei Vyriausybės atstovai apskrityse.

Prokuratūros sistema išliko personalinė: Lietuvos Respublikos prokuroras bei jam pavaldūs žemesnieji prokurorai. Skirti Lietuvos Respublikos prokurorą ir jo pavaduotojus, tvirtinti prokuratūros kolegiją taip pat buvo pavesta Aukščiausiajai Tarybai. Lietuvos Respublikos prokuratūros kolegijos nariai galėjo būti skiriami, kai būdavo atitinkamų Aukščiausiosios Tarybos nuolatinių komisijų išvada.

Minėta, kad atskirai buvo reglamentuota vyriausiojo prokuroro skyrimo tvarka. Jį Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko teikimu skyrė Aukščiausioji Taryba, kuriai jis buvo atsakingas ir atskaitingas. Lietuvos Respublikos prokuroro pavaduotojus Respublikos prokuroro teikimu buvo numatyta skirti Aukščiausiajai Tarybai, o rajonų ir miestų bei kitus prokurorus – Respublikos prokurorui.

1990 m. kovo 22 d. Lietuvos Respublikos prokuroru buvo paskirtas Artūras Paulauskas.

1990 m. kovo 30 d. šalies prokurorai susirinko į Vilnių, A. Smetonos gatvėje (tuometinėje N.Gogolio gatvėje) esantį centrinį prokuratūros pastatą ir pareiškė ištikimybę Lietuvos įstatymams. Nuo to laiko ši diena minima kaip Prokuratūros diena.

Tą pačią dieną 16 val. apie 20 ginkluotų iš Rusijos atsiųstų vidaus kariuomenės kareivių užėmė Lietuvos Respublikos prokuratūros pastatą, atvežė ir į prokuroro kėdę balandžio 5 d. pasodino alternatyvų ,,prokurorą“ A. Petrauską. Iš visų centrinės prokuratūros darbuotojų vienais skaičiavimais tik 4, kitais skaičiavimais – 7-8 pareiškė dirbsiantys Sovietų sąjungai. Lietuvos prokuratūra persikraustė į Vilniaus miesto prokuratūros pastatą ir tęsė darbą.

Aukščiausiojo Teismo plenumas tomis dienomis nurodė teismuose pripažinti tik Lietuvos Respublikos prokuratūros įgaliojimus. Tai buvo labai svarbus palaikomasis sprendimas, paralyžavęs marionetinės ,,prokuratūros“ galimybę veikti.

Advokatūra: uždaros sistemos pravėrimas


Advokatams Pagrindiniame Įstatyme buvo skirtos kelios eilutės: ,,teisinę pagalbą piliečiams ir organizacijoms teikia Lietuvos Respublikos advokatūra. Įstatymų numatytais atvejais teisinė pagalba piliečiams teikiama nemokamai.“

Gerai ir tiek, nes kitoms teisinės sistemoms grandims Įstatyme vietos nebuvo skirta. Tai suprantama, žinant aplinkybes, kuriomis buvo rašomas ir priimamas šis Pagrindinis Įstatymas.

To laikotarpio advokatūra buvo uždara sistema. Nors advokatus ir tada buvo galima laikyti tam tikrais individualia veikla užsiimančiais asmenimis: jiems valstybė nemokėjo algos, jie turėjo tam tikrą ,,savivaldos“ struktūrą, tačiau tapti advokatu be partinės ir sovietinės valdžios palaiminimo nebuvo jokių galimybių. Kai kurie jauni teisininkai ilgus metus trindavo kėdę Teisingumo ministerijoje, dirbdami nuobodų ir mažai apmokamą darbą, kad po daugelio metų ,,užsitarnautų“ teisę būti paskirtais į advokatūrą. Būti advokatu tuo metu reiškė patekti į darbo valandomis neapsunkintą, pakankamai gerą uždarbį garantuojančią, griežtai advokatų skaičių ribojančią, taigi jokios konkurencijos nepažįstančią veiklos aplinką.

Kovo 11–ją advokatų kolegijos prezidiumui vadovavo Kęstutis Lipeika, kuris prezidiumo pirmininko pareigas ėjo nuo 1978 m. balandžio iki 1998 m. lapkričio.

Notariatas paliktas ateičiai


Pagrindiniame įstatyme notariatas nebuvo paminėtas. Tai visiškai suprantama, kadangi civilinė apyvarta, laisvoji rinka, kuri tuo metu pasireiškė daugiau kaip kooperatyvų kūrimasis ir vadinamosios spekuliacijos virtimu normalia ūkine (turgaus) veikla, nebuvo tiek svarbi, kiek ji svarbi esant intensyviems ūkiniams-komerciniams santykiams. Notariatas buvo valstybinis, Teisingumo ministerijos žinioje, notarai buvo valstybės tarnautojai, gaudavo algą ir jų veikla daugiausiai apsiribodavo ne itin dažnai pasitaikančių sandorių, dokumentų nuorašų tvirtinimu ir panašių notarinių veiksmų atlikimu.

Tam tikras advokato ir notaro veiklos surogatas buvo vadinamoji Injurkolegija, kurios pagrindinė paskirtis buvo tvarkyti užsienyje atsiradusio palikimo reikalus. Vėliau šioje kolegijoje dirbę advokatai sėkmingai išplėtojo advokato paslaugas, ypač aptarnaudami užsienio klientus, kadangi ir okupacijos laikais jie buvo pakankami gerai įvaldę anglų kalbą. Užsienio kalbų mokėjimas uždaroje okupacinėje santvarkoje nebuvo dažnas reiškinys netgi tarp teisininkų, kadangi praktiškai nebuvo jokios galimybės šiomis kalbomis bendrauti.

Teismų sprendimų vykdymas: bylos stalčiuose


Teismų sprendimų vykdymas liko toks pat: sprendimus civilinėse bylose vykdydavo teismo vykdytojai prie rajonų (miestų) teismų, kurie buvo valstybės tarnautojai ir už darbą gaudavo algą iš biudžeto. Tokia sistema visiškai neskatino vykdytojų greitai ir efektyviai vykdyti sprendimus.

Teismo vykdytojus kontroliuoti turėdavo vietiniai teisėjai, kiekvienam iš jų būdavo priskiriamas vienas ar keli teismo vykdytojai, tačiau ši kontrolė buvo visiškai formali, kadangi teisėjas neturėdavo nei laiko, nei galimybių įsigilinti į krūvas vykdomųjų bylų, gulinčių vykdytojų stalčiuose.

Apibendrinant turėtume pasakyti, jog pagrindinis atkurtos Lietuvos valstybės dėmesys buvo skirtas dviejų teisinių institucijų: visų pirma, skirtos įgyvendinti teisingumą, tai yra, teismų sistemos, ir antra – buvusiai represinei, tai yra, prokuratūros demokratizavimui ir pertvarkymui. Tokia buvo pradžia.

Tačiau esminė teisėsaugos institucijų pertvarka, taip pat naujų, Vakarų teisės tradicijas atitinkančių teisinės sistemos elementų kūrimas, sparčiausiai buvo vykdomas po to, kai iki minimumo sumažėjo Sovietų sąjungos karinė grėsmė, taip pat įvyko Lietuvos valstybės tarptautinis pripažinimas po 1991 m. rugpjūčio pučo Maskvoje.

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/politic ... &com=1&s=1

Žygeivis
2013-03-05 14:55


Tikrosios esmės p. Šedbaras taip ir nepasakė....

Pirmas paprastas ir labai aiškus klausimas - Kokią teisę turėjo Aukščiausioji taryba, išrinkta pagal sovietinius įstatymus ir dalyvaujant rinkimuose ne tik pokario kolonistams bei jų palikuonims, bet ir sovietinės armijos kariškiams, sugrąžinti tik dalį 1938 m. Lietuvos Konstitucijos ir tuoj pat ją panaikinti?

Juk tai visiškai sugriovė visus Lietuvos Valstybės atkūrimo ikiokupacinius pamatus.

Antras klausimas - Kodėl nebuvo visų pirma atlikta dekolonizacija, desovietizacija bei dekagėbizacija - ir tik po to surengti rinkimai į Nepriklausomybę Atkūrusios Lietuvos Seimą?

Kieno iš tikrųjų buvo pateikta "nulinės pilietybės iniciatyva" ir kodėl AT taip skubiai "įteisino" ir "įpilietino" sovietinius kolonistus ir jų palikuonis Lietuvos Valstybėje, nepaisant jokių ikiokupacinės Lietuvos Valstybės įstatymų bei tarptautinių teisės aktų, apibrėžiančių deokupaciją ir dekolonizaciją?

Ir ne tik kad nedeportavo juos į jų gimtąsias valstybes, bet ir besąlygiškai suteikė jiems Lietuvos pilietybę?

Įdomu, ar kas nors po to rimtai išanalizavo, kokias ilgalaikes politines pasekmes tai sukėlė Lietuvių Tautos sukurtoje Valstybėje, kada įvairiausių balsavimų (savivaldybių, Seimo, Prezidento) bei referendumų rezultatus nulėmė būtent tie, ikiokupacinės Lietuvos Valstybės požiūriu absoliučiai neteisėtai "įpilietinti" kolonistai ir jų palikuonys.

Kas gali galų gale atvirai paaiškinti, kodėl Lietuvoje buvo taip neteisėtai pasielgta, o štai Latvijoje ir Estijoje niekas tokių "politinių žaidimų nežaidė", o grąžino pilnai ikiokupacines šių Valstybių Konstitucijas bei nesuteikė jokių pilietybės teisių kolonistams ir jų palikuonims?

Trečias ypač svarbus klausimas - Kodėl Latvija ir Estija nedelsdama ir besąlygiškai grąžino natūrą ikiokupacinių savininkų (ir fizinių, ir juridinių) turtą, o Lietuva dar ir dabar niekaip nebaigia šį klaikiai "sujauktą" procesą?

Ir svarbiausias klausimas - Kas dėl viso to kaltas?

Ką turės teisti Lietuvių Tautos teismas už visus tuos sovietinės okupacijos padarinių niekšingus "įteisinimus", ko pasėkoje tokioje klaikioje duobėje atsidūrė Lietuvybė, Lietuvių Tauta ir Lietuvos Valstybė?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Kov 2013 15:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
L. N.Rasimas: Būtina sustabdyti Konstituciją pažeidinėjantį Konstitucinį Teismą


http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... isma/96782

2013-03-07
Liudvikas Narcizas Rasimas

„Pasakysiu erezinę mintį: daugiausia baisiausių nusikaltimų žmonijos istorijoje yra padarę tie, kurie valstybių vardu gina teisingumą - prokurorai ir teisėjai“, - sako Lietuvos Respublikos Konstitucijos kūrėjas, Kovo 11-osios akto signataras, teisininkas Liudvikas Narcizas Rasimas.

Apie dvigubą pilietybę, neatsakingą prokuratūrą, didžiausius Lietuvos Respublikos Konstitucijos iškraipymus, apie tai, kam reikalingas Seimo nario imunitetas ir kodėl būtina stabdyti Konstitucinio Teismo savivalę – skaitykite Bernardinai.lt pokalbyje su L. N. Rasimu.

Artėjant 23 nepriklausomybės atkūrimo metinėms pasigirdo siūlymų iš esmės keisti Lietuvos Konstituciją, nes joje nėra gerai išspręstas, pavyzdžiui, Prezidento ir Seimo galių padalijimo klausimas. Kaip Jūs, kaip Konstitucijos kūrėjas, iš šios dienos taško vertinate Konstituciją ir per 22 metus padarytas pataisas Konstitucijoje?

Svarbiausias mūsų, Konstitucijos kūrimo grupės narių, rūpestis tuomet buvo visais Konstitucijos punktais įtvirtinti Lietuvą kaip demokratinę valstybę. Tą ir padarėme.

Konstitucija buvo kurta labai sudėtingomis politinėmis sąlygomis, todėl joje gausu kompromisinių nuostatų, bet gal todėl ji ir galioja iki šiol su nedideliais papildymais ar pakeitimais. Yra gerų, laikmečio padiktuotų pataisymų (pavyzdžiui, nuo dvejų iki ketverių metų pailginta savivaldybių kadencija), tačiau yra taisymų, kurie Konstituciją, kaip visumą, pablogino.

Anksčiau Konstitucijoje nebuvo nurodyta, kokios konkrečiai valdžios – vykdomosios ar teisminės – grandimi taps prokuratūra, buvo palikta tai apsispręsti Prokuratūros įstatyme. Tačiau buvusiam generaliniam prokurorui Artūrui Paulauskui tapus Seimo pirmininku 2003 kovo 21-ąją Konstitucijos 118 straipsnyje atsirado nuostata, kad „prokuroras, vykdydamas savo funkcijas, yra nepriklausomas ir klauso tik įstatymo“. Šios Konstitucijos pataisos pasekmė ta, kad be trijų valdžių: įstatymų kūrimo, vykdomosios ir teisminės atsirado dar viena – imunitetą per Prokuratūros įstatymą įsitvirtinusi prokuratūros valdžia. Ji tapo niekam realiai neatskaitinga, pasidarė nei teisminei, nei vykdomai valdžiai nepriklausanti institucija, galinti daryti, ką nori. Po šios pataisos ta blogybė persikėlė ir į pačios prokuratūros vidų: rajono prokuroras procesualiai gali daryti, ką nori, jam nieko negali pasakyti net generalinis prokuroras. Taip prokuroras tapo labiau nepriklausomas ir galingesnis negu teisėjas, nes teisėją, kaip žinoma, kontroliuoja trys aukštesnių pakopų teisėjai, o prokuroro – niekas.

Yra atvejų, kai Konstitucijai pakenkta ne priėmus jos pataisas, bet priimant įstatymus, kurie iškraipo Konstitucijos nuostatas. Pavyzdys – teismų sistema. Konstitucijos 111 straipsnyje teismų sistema yra išvardyta labai aiškiai – „Lietuvos Respublikos teismai yra Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos apeliacinis teismas, apygardų ir apylinkių teismai“. Taigi Konstitucija nurodo, kad Lietuvoje privalo būti keturi teismai ir trys apskundimo pakopos. Tiesa, 111 straipsnyje numatėme, kad „Administracinių, darbo, šeimos ir kitų kategorijų byloms nagrinėti pagal įstatymą gali būti įsteigti specializuoti teismai“. Pabrėžiu žodžius – „gali būti“ įsteigtas ir Administracinis teismas, tada, mūsų manymu, nagrinėsiantis gausias, bet nedideles bylas, pavyzdžiui, pilietis nori apskųsti policijos paskirtą baudą už Kelių eismo taisyklių pažeidimą ir pan., tad Administracinis teismas – viens du ir nevilkindamas išnagrinėja tokią bylą. Bet priėmus Teismų įstatymą nutiko visai kitaip – Administracinis teismas pasidarė dar svarbesnis už Konstitucijoje nurodytus privalomus teismus, jo sprendimai tapo Aukščiausiajam teismui neskundžiami ir taip šis teismas valstybės gyvenime pasidarė pats svarbiausias teismas, nors Konstitucijoje parašyta kitaip. Aukščiausiasis teismas visais atvejais turi likti aukščiausiuoju teismu.

Pastaraisiais metais vis daugiau kritikos susilaukia Konstitucinio Teismo veikla. Konstitucinis Teismas kaltinamas neteisėtai perimantis įstatymų leidėjo (Seimo) funkcijas. Ypač prieštaringai vertinami Konstitucinio Teismo išaiškinimai dėl dvigubos pilietybės, pensijų sumažinimo ar išaiškinimo, kas yra šeima.

Kaip tik ir norėjau sakyti, kad labiausiai Konstituciją savo išaiškinimais pablogino būtent Konstitucinis Teismas. Imkim pavyzdį: 1998 m. Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Lietuva yra parlamentinė valstybė. Kuo remiantis tai nuspręsta? Juk iš tiesų – tai Lietuva yra pusiau parlamentinė, pusiau prezidentinė valstybė. Mes juk sąmoningai įrašėme, kad visus ministrus teikia Ministras Pirmininkas, bet juos skiria Prezidentas. Konstitucijoje nenumatyta, kad Prezidentas turi žiūrėti kažkokių koalicinių sutarčių, kaip mums aiškina Konstitucinis Teismas. Ministras Pirmininkas pagal mūsų Konstituciją gali būti net nepriklausantis jokiai partijai, svarbu, kad sugebėtų suformuoti vyriausybę ir Seime patvirtinti jos programą. Konstitucinis Teismas negali nurodyti, kaip turi būti sudaroma koalicinė vyriausybė, kas turi būti skiriamas premjeru, kas yra šeima, kokius įstatymus privalo priimti parlamentas, kaip Seimas turi organizuoti savo darbą. Tačiau tai daro.

Štai atvejis su dviguba pilietybe. Kuriant Konstituciją dėl to mūsų grupėje vyko labai aršūs ginčai: aš buvau už tai, kad lietuviai, kad ir kur jie gyventų, galėtų būti ir Lietuvos piliečiais. Egidijus Jarašiūnas buvo visai kitos nuomonės. Komisija neturėjo jokio pirmininko, kurio žodis būtų paskutinis, Vytautas Landsbergis nors ir buvo valstybės vadovas, kuriant Konstituciją dalyvavo turėdamas vieną balsą. Aptarinėjome emigrantų padėtį, galimą emigraciją ateityje, aptarinėjome net mūsų pačių galimą priverstinę emigraciją. Reikėjo ieškoti kompromiso. Nepamenu gerai, kas pasiūlė, bet sutarėme, kad dvigubos pilietybės klausimus geriausiai išspręs pilietybės įstatymas, priklausomai nuo aplinkybių, reikmių ir politinės padėties. Tą visados galės nustatyti Seimas priimdamas įstatymus, tad 12 straipsnyje įrašėme, kad paprastai Lietuvoje žmogus gali turėti tik vieną pilietybę, tačiau atskirais įstatymu numatytais atvejais gali būti ir dviguba pilietybė. Ir niekur Konstitucijoje nėra žodžio „išimtis“. Tačiau Konstitucinis Teismas atskirą atvejį išaiškino kaip išimties atvejį, nors, iškilus ginčui dėl pilietybės, Konstitucinio Teismo darbas buvo tik patikrinti, ar tie atskiri atvejai yra numatyti įstatyme, ar jų nėra.

Kuriant Konstituciją buvo daug ginčų ir dėl Konstitucinio Teismo. Kai kurie nariai, tarp jų ir aš, manėme, kad, nagrinėjant visų rūšių bylas, įstatymo atitikimo Konstitucijai klausimus išspręs tas teismas, kuris tokią bylą nagrinėja, todėl įrašėme nuostatą, kad jei teisėjas mato, jog įstatymas prieštarauja Konstitucijai, jis juo nesivadovauja. Taškas. Sprendimų apskundimas sudaro galimybę patikrinti, ar tokią poziciją pripažins aukštesnės teisminės instancijos. Tokia įstatymų atitikimo Konstitucijai priežiūros tvarka numatyta JAV, Skandinavijos kraštuose ir daug kur kitur.

Tačiau komisijoje buvo ir tokių, kurie pareiškė, kad jei nebus Konstitucinio Teismo, mes balsuosim prieš tokį Konstitucijos projektą. Turėjome daryti nuolaidas, ir taip atsirado Konstitucinis Teismas. Tačiau žinodami kitų valstybių praktiką, kai Konstituciniai teismai bando dubliuoti įstatymų leidybą, Konstitucijos 104 straipsnyje įrašėme, kad Konstitucinio Teismo teisėjas savo darbe vadovaujasi tik Lietuvos Respublikos Konstitucija (specialiai įrašėme tą svarbų žodelį „tik“), o 102 straipsnyje - kad Konstitucinis Teismas sprendžia, ar įstatymai ir kiti teisės aktai neprieštarauja Konstitucijai. Žodžiu, tik Konstitucinis Teismas pasako, kas yra įstatymas Konstitucijos požiūriu, o ne priešingai, kas yra Konstitucija įstatymo požiūriu. Tuo buvo pabrėžiama, kad Konstitucinis Teismas gali aiškinti tik įstatymus ir pan,. bet ne pačią Konstituciją. Tikėjome, kad taip ir bus, mat net konstitucinės teisės tėvynėje JAV Aukščiausiasis teismas aiškina įstatymus, bet ne konstituciją, o pripažinus įstatymą prieštaraujantį Konstitucijai – juo teismai nesivadovauja, ir viskas.

Deja, Lietuvoje prasidėjo aiškinimai, kad Konstitucijos tekstas nieko nereiškia, jog Konstitucija pilna slėpinių, kuriuos gali atrasti tik konstitucinės teisės profesoriai ir Konstitucinio teismo nariai. Jie nusprendė, kad Konstitucinio Teismo išaiškinimas tampa Konstitucijos dalimi. Priimdamas šitą doktriną, Konstitucinis Teismas pažeidė Konstituciją, nes to nėra Konstitucijoje, o jos papildymo ir pakeitimo tvarka yra visai kita.

Kai Konstitucinis Teismas priima nutartis, vadovaudamasis kitų valstybių konstitucijomis ar patirtimis (pvz., šeimos sąvokos išaiškinime – red.), jis vėl pažeidžia Konstituciją, nes, kaip minėjau, Konstitucijoje yra tas svarbus žodelis „tik“, kurio jie labai nemėgsta ir stengiasi nepastebėti.

Taigi išplėtus Konstitucinio Teismo galias ir prasidėjo visos Konstitucijos bėdos, nes taip be Tautos sutikimo, be Seimo, t.y. Tautos atstovų, valios nuolat kuriama nauja Konstitucija net ten, kur jos pakeitimui ar papildymui reikalingas referendumas.

Politikai privalo sustabdyti Konstitucinį Teismą, nes jis dabar tapo aukščiau visų: Tautos, jų atstovų ir pačios Lietuvos Respublikos Konstitucijos.


Jei jo nesutramdysim, niekas negali garantuoti, kad su tokiomis sau prisiskirtomis galiomis vieną dieną Konstitucinis Teismas savavališkai nepriskirs Lietuvos kokiai Eurazijos sąjungai, ir tai bus paskelbta kaip neatsiejama Lietuvos Respublikos Konstitucijos dalis.

Visuomenėje vis plačiau diskutuojama dėl Seimo nario ir teisėjo neliečiamybės statuso – ar jis reikalingas? Kodėl Konstitucijoje atsirado Prezidento, Seimo nario ir teisėjo neliečiamybė?

Prisiminkim Prancūzijos prezidento Žako Širako atvejį – tik pasibaigus jo prezidento kadencijai, po dvylikos metų, buvo nagrinėjama byla už tai, ką jis padarė, būdamas Paryžiaus meru.

Mes pasirinkome švelnesnį atvejį – Seimo narys, kaip tautos atstovas, ir teisėjas, kaip žmogus, valstybės vardu vykdantis teisingumą, yra neliečiami, tačiau numatėme, kad jei Seimo narys įvykdo aiškų, visuomenę sukrečiantį nusikaltimą (pvz., žmogžudystę, išžaginimą ar pan.), Seimas gali atimti parlamentaro neliečiamybę. Tačiau visais kitais atvejais turėtų veikti imunitetas tam, kad teisėsauga negalėtų pakeisti Tautos valios – rinkimų rezultatų.

Todėl Seimas, atimdamas savo nariui imunitetą, turi aiškiai suprasti, kad taip sutinka pakeisti Tautos valią rinkimų metu, todėl turi labai kruopščiai viską išnagrinėti. Ir jei prokurorai, kurie prašo Seimo atimti jo nario neliečiamybę, bet nepateikia kokių nors Seimo prašomų duomenų, tai sprendimas yra aiškus: nepateikei duomenų, kažką slepi nuo Tautos atstovybės – Seimo sutikimo nebus ir negali būti.

Manau, kad kol valstybei yra bandoma daryti įtaką iš užsienio, kol demokratija valstybėje nesusitupėjusi, imunitetas yra reikalingas – kad prieš Seimo narį nebūtų naudojama teisėsauga politiniais tikslais. O šitą padaryti visada lengva.

Tačiau pastaruoju metu Seimo daugumos vadovaujasi nuostata, kad Seimas – ne teismas, todėl ta neliečiamybė darosi tik grynas formalumas. Kaip vertinate tokią Seimo praktiką?

Vertinu blogai, nes tai prieštarauja Konstitucijai. Kodėl gąsdinama, kad neatėmus neliečiamybės teks nutraukti bylą? Priimkite įstatymus, kad nereikėtų nutraukti bylos. Arba rinkimų įstatyme galima numatyti, kad kandidatuoti negali asmuo, kuriam yra prasidėjęs teisminis procesas. Atkreipkit dėmesį, kad tie, kurie šiandien daug kalba apie Tautos atstovų nebaudžiamumą – prokurorai, teisėjai – patys yra taip susitvarkę įstatymus, kad būtent jų pačių baudžiamumo ir neliko.

Anksčiau Baudžiamajame kodekse buvo numatyta atsakomybė už neteisėto nuosprendžio priėmimą, už neteisėtą poveikį liudytojams, neteisėtą poveikį nukentėjusiam. Visa tai iš Baudžiamojo kodekso išimta, todėl dabar nusikaltimus teisingumui gali padaryti kas tik nori, bet tik ne tie, kurie vykdo teisingumą.

Pasakysiu erezinę mintį – daugiausia baisiausių nusikaltimų žmonijos istorijoje yra padarę prokurorai ir teisėjai. Visos stalinizmo, hitlerizmo, sovietinio lagerio „respublikų“, Augusto Pinočeto Čilėje ir kitur bylos pasibaigdavo teismų sprendimais. Jų Konstitucijose irgi buvo įrašyta, kad teisingumą vykdo teismai.. Tačiau už tuos baisius nusikaltimus, genocido vykdymą, vienaip ar kitaip vėliau vis tik atsakė politikai, bet ne tokio“ teisingumo“ vykdytojai. Na, išimtimi gali būti pokario Vokietija.

Ačiū už įdomų pokalbį.

Bernardinai.lt

Komentarai
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 1/asc#list

Žygeivis 2013-03-07 15:00

Paprastas klausimas - nuo kada konstitucinis teismas, sukurtas tos pačios antitautinės ir antilietuviškos, bolševikinės-kagėbistinės oligarchijos klanų pastangomis, tapo Lietuvos Konstitucijos besąlygišku "pakaitalu"?

Kas yra tas "konstitucinis teismas" ir kam jis iš tikrųjų tarnauja geriausiai parodė "teismo pirmininko keitimo procesas", kada Kūrį "vyresnįjį" pakeitė Kūris "junioras" - kaip tikroje feodalinėje monarchijoje paveldėdamas savo tėvo kėdę.

Beje, gal priminkite, kas ten surado "konstitucijos dvasią", kai tik to prireikė valdančiajam klanui tam, kad neprileistų prie valdžios kitą konkuruojantį klaną?

Taip pat kas tuoj pat pateikė "išaiškinimą", kai to prireikė mūsų oligarchams, bet kokia kaina prastūminėjusiems "savanorišką Lietuvos stojimą" į Jievrosojuzą, jog "Konstitucija prieštarauja mirties bausmei" (nors iki tol niekas net nebandė mirties bausmės taikymo kvestionuoti)?

Kas "išaiškino", jog galima negrąžinti teisėtiems savininkams ar jų paveldėtojams turtą, kurį atėmė okupantai?

Ir pateisino visus kitus su ikikarinio turtu susijusius klausimus - kada tą turtą susiprichvatizavo naujoji-senoji bolševikinė-kagėbistinė "gvardija"?

Galų gale, kas "išaiškino" Adamkaus "šlepečių teisėtumą"? :)

Kas dabar labai akiplėšiškai reikalauja, jog Konstitucinis teismas pateiktų naujus "išaiškinimus" dėl dvigubos pilietybės ir dėl lenkiškų užrašų, nes jie jau neįtinka valdančiajai daugumai?

Ir dar daugybė panašių "išaiškinimų"...

Visiškai akivaizdu, kad vadinamasis Konstitucinis teismas yra tik įrankis Lietuvą realiai valdančių oligarchinių klanų rankose.


Kaip, beje, ir visi kiti Lietuvos teismai (tiksliau, - labai konkretūs žmonės, pasodinti į atitinkamų teisėjų kėdes).

Žygeivis 2013-03-07 15:02

Kalbant iš esmės, visi tie - straipsnyje jau išvardinti įvairūs teisiniai ir kitokie argumentai - yra tik antriniai.

Esminis ir pirminis klausimas visai kitas - kokia yra pagrindinė ir svarbiausia Nepriklausomos Lietuvos Valstybės egzistavimo prasmė bei tikslas?

Ir atsakymas yra akivaizdus: Nepriklausoma Lietuvos Valstybė - tai yra Lietuvybės (Lietuvių Kalbos, Lietuvių Tautos, Lietuvių Kultūros...) išsaugojimo bei puoselėjimo pagrindinis instrumentas; nuosavi Tautos Namai, o ne koks nors bendrabutis ar pereinamas kiemas.

Nes jei to nebus, ir Valstybėje liks tik visokie merkantiliniai "gero materialinio gyvenimo" reikalavimai "Lietuvos gyventojams-piliečiams", tokia valstybė apskritai praras bet kokią realią prasmę toliau egzistuoti kaip Nepriklausoma Valstybė.

Juk tada daug naudingiau tapti dalimi kokios nors žymiai turtingesnės, didesnės, turinčios daugiau įvairių resursų, valstybės dalimi.

Ir kaip tik tokiais argumentais ir yra grindžiami visų daugiataučių imperijų egzistavimo pateisinimai - tame tarpe ir "žydrojo" Jievrosojuzo, ir Rusijos imperijos, ir JAV.

Žygeivis 2013-03-07 15:05

Pirmas paprastas ir labai aiškus klausimas - Kokią teisę turėjo Aukščiausioji taryba, išrinkta pagal sovietinius įstatymus ir dalyvaujant rinkimuose ne tik pokario kolonistams bei jų palikuonims, bet ir sovietinės armijos kariškiams, sugrąžinti tik dalį 1938 m. Lietuvos Konstitucijos ir tuoj pat ją panaikinti?

Juk tai visiškai sugriovė visus Lietuvos Valstybės atkūrimo ikiokupacinius pamatus.

Antras klausimas - Kodėl nebuvo visų pirma atlikta dekolonizacija, desovietizacija bei dekagėbizacija - ir tik po to surengti rinkimai į Nepriklausomybę Atkūrusios Lietuvos Seimą?

Kieno iš tikrųjų buvo pateikta "nulinės pilietybės iniciatyva" ir kodėl AT taip skubiai "įteisino" ir "įpilietino" sovietinius kolonistus ir jų palikuonis Lietuvos Valstybėje, nepaisant jokių ikiokupacinės Lietuvos Valstybės įstatymų bei tarptautinių teisės aktų, apibrėžiančių deokupaciją ir dekolonizaciją?

Ir ne tik kad nedeportavo juos į jų gimtąsias valstybes, bet ir besąlygiškai suteikė jiems Lietuvos pilietybę?

Įdomu, ar kas nors po to rimtai išanalizavo, kokias ilgalaikes politines pasekmes tai sukėlė Lietuvių Tautos sukurtoje Valstybėje, kada įvairiausių balsavimų (savivaldybių, Seimo, Prezidento) bei referendumų rezultatus nulėmė būtent tie, ikiokupacinės Lietuvos Valstybės požiūriu absoliučiai neteisėtai "įpilietinti" kolonistai ir jų palikuonys.

Kas gali galų gale atvirai paaiškinti, kodėl Lietuvoje buvo taip neteisėtai pasielgta, o štai Latvijoje ir Estijoje niekas tokių "politinių žaidimų nežaidė", o grąžino pilnai ikiokupacines šių Valstybių Konstitucijas bei nesuteikė jokių pilietybės teisių kolonistams ir jų palikuonims?

Trečias ypač svarbus klausimas - Kodėl Latvija ir Estija nedelsdama ir besąlygiškai grąžino natūrą ikiokupacinių savininkų (ir fizinių, ir juridinių) turtą, o Lietuva dar ir dabar niekaip nebaigia šį klaikiai "sujauktą" procesą?

Bet kuriuo atveju visi šie postsovietiniai teisiniai aktai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, kadangi buvo priimti pažeidžiant 1938 m. Konstituciją bei ikiokupacinius Lietuvos Valstybės įstatymus.

Todėl būtina visų pirma besąlygiškai atstatyti 1938 m. Konstituciją bei įstatymus, panaikinti visus sovietiniais įstatymais remiantis išrinktos AT nutarimus dėl "nulinės" pilietybės, atlikti išsamią ir nuoseklią, pilną liustraciją, dekagėbizaciją bei desovietizaciją, panaikinti Lietuvos pilietybę visiems ją neteisėtai gavusiems, ir tik tada rengti naują Lietuvos Valstybės Konstituciją vietoje 1938 m. Konstitucijos (jei visuotiniame tikrųjų Lietuvos Valstybės piliečių referendume bus nuspręsta, kad tai yra būtina).

Ir svarbiausias klausimas - Kas dėl viso to kaltas?

Ką turės teisti Lietuvių Tautos teismas už visus tuos sovietinės okupacijos padarinių niekšingus "įteisinimus", ko pasėkoje tokioje klaikioje duobėje atsidūrė Lietuvybė, Lietuvių Tauta ir Lietuvos Valstybė?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Spa 2013 21:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Okupanto užgrobtoje valstybėje partizaninio karo metu galiojančios teisės normos


Visų pirma kiekvienam "moralizuotojui" būtina įsidėmėti, jog kiekviena tauta turi prigimtinę ir neatimamą teisę bet kokiomis formomis ir priemonėmis ginti savo istorinę-etninę žemę nuo bet kokių svetimtaučių pasikėsinimų užgrobti šią žemę, joje įsikurti ir įsitvirtinti. O konkrečios kovos formos ir priemonės priklauso nuo esamos realios padėties.

Antra - Bet kokių okupantų valdžia yra neligitimi, tai yra visi jos priimti sprendimai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, vienintelė teisėta valdžia priešų okupuotoje Valstybėje yra partizanų valdžia, o partizaninio karo metu galioja karo meto teisė, kuri yra apibrėžiama atskiromis ir ypatingomis tarptautinės teisės normomis.

Partizaninio karo metu Lietuvos partizanai buvo vienintelė teisėta Nepriklausomos Lietuvos Valstybės valdžia, remiantis tarptautine teise turėjusi visus būtinus įgaliojimus savo karo lauko teismuose teisti ir naikinti okupantų pagalbininkus bei išdavikus.

Trečia - Išdavikų bei kolaborantų likimą spręsdavo vieninteliai teisėti okupuotoje Lietuvos Valstybės teritorijoje Lietuvos partizanų karo lauko teismai.

Reguliariose armijose tokią teisę – nuteisti sušaudyti arba pakarti išdavikus, šnipus, dezertyrus, aktyvius priešo pagalbininkus – karo metu vykdant karines operacijas turi taip pat ir vyresni karininkai bei dalinių vadai, ypač diversinių ir žvalgybinių dalinių, veikiančių priešo užnugaryje.

Lygiai taip pat tarptautinė karo teisė leidžia tokius sprendimus priimti ir atitinkamus vadovybės įgaliojimus turinčius partizanų dalinių bei grupių vadus.

Ketvirta - Karo meto ir okupacijos laikotarpio tarptautinės teisės normos:

Priešų karinių pajėgų įvykdytos Nepriklausomos Valstybės okupacijos laikotarpiu, kada iki tol buvusi teisėta Nepriklausomos Valstybės valdžia kapituliuoja arba pabėga į užsienį, teisėtos valstybinės valdžios įgalinimai priešų okupuotos valstybės teritorijoje įgyjami tik vienu vieninteliu būdu – imant į rankas ginklą ir einant kautis su okupantais ir jų vietiniais pagalbininkais.

Užsienyje esantys oficialūs okupuotos valstybės atstovai, nepripažinę įvykdytos okupacijos, irgi išlaiko tam tikrus teisėtus senosios valstybinės valdžios įgalinimus, tačiau jų teisės iš esmės būna apribotos tik okupuotos Valstybės teisių atstovavimu užsienyje bei ryšių palaikymu su kovojančiais okupuotoje teritorijoje.

Penkta - Karo metu (ypatingai žūtbūtinio, kovojant dėl Tautos ir Valstybės išlikimo) visos pasaulio valstybės taiko besąlyginę karo teisę ir mirties bausmę už vos ne visus - net gana menkus taikos meto požiūriu - nusikaltimus.

Tai yra taiko "nulinę toleranciją" ir bet kokiems antivalstybiniams pasireiškimams, netgi įskaitant ir priešišką propagandą bei antivalstybinių bei panikieriškų gandų skleidimą.

Karo veiksmų metu veikia tik karo lauko teismai ir įvairių dalinių vadų bei karininkų teisė skirti mirties bausmę nusikaltėliams.

P.S. Lietuvoje paskutinis partizanas mūšyje su KGB spec. būriu žuvo tik 1969 m.

O tai reiškia, kad Lietuvos Valstybės karas su Sovietų okupantais ginkluotomis formomis tęsėsi iki pat 1969 m.

O po to tas karas su okupantais tęsėsi jau neginkluotomis formomis iki pat 1993 m. vasaros, kada paskutiniai sovietų okupacinės armijos daliniai buvo išvesti iš Lietuvos Valstybės tuo metu kontroliuotos teritorijos.

Tačiau Rusijos imperija yra iki šiol okupavusi Mažosios Lietuvos pietinę dalį - Tvankstos (Karaliaučiaus) sritį - taigi, karas vis dar tęsiasi.

Tuo labiau, kad oficiali Taikos sutartis taip iki šiol ir nepasirašyta.

Komentarai

Donatas Glodenis

Gerbiamas Kęstuti, mokslinę fantastiką aš mėgstu, bet istorinių ir teisinių fantazijų labai nevirškinu. O šiomis toli perspjaunate net Bernardą Gailių Pasiskaitykite čia (http://dg.lapas.info/?p=1536) ir čia (http://dg.lapas.info/?p=657) apie partizanų ir okupanto teises ir teisėtumą, karo lauko teismus ir pan.

Partizanų statusas pagal tarptautinę teisę po II pasaulinio karo
http://dg.lapas.info/?p=1536

(Ištraukos iš Lee A. Casey, David B. Rivkin, Jr. ir Darin R. Bartram straipsnio Neteisėto kovotojo statusas ir jo implikacijos tarptautinėje teisėje http://www.fed-soc.org/publications/det ... tional-law.)

„Įkaitų byla“: okupanto ir okupuotos šalies gyventojų pareigos bei partizanų teisės pagal tarptautinę teisę
http://dg.lapas.info/?p=657

Kęstutis Čeponis

Donatai,

visa tai, ką tu pateikei savo nuorodose, yra skirta pateisinti nežmonišką okupantų elgesį su beginkliais okupuotos teritorijos gyventojais ir jos ginkluotais gynėjais.

Iš esmės tai yra potencialių agresorių sukurtas "teisinis mechanizmas", bandantis "teisiškai" apginti būsimų agresijų dalyvius, jei kada nors būtų teisiami.

Kaip tik todėl šias "taisykles" iš esmės sukūrė "didžiosios valstybės", o "mažosios" kėlė savus reikalavimus, į kuriuos, kaip taisyklė, nebuvo atsižvelgiama.

Prie tavo pateiktų tekstų, beje, labai trūksta išsamaus sąrašo, kada kokia pasaulio valstybė tas įvairias konvencijas ratifikavo (ir su kokiomis išlygomis).

Pvz., Sovietų Sąjunga, kaip žinia, apskritai nebuvo ratifikavusi net ir prieškarinius tarptautinės teisės aktus įvairiais šiais klausimais.

Ir todėl Vokietija net ir tiems sovietų kariškiams, kurie atitiko visus formalius tų aktų reikalavimus, netaikė juose numatytų teisių.

Kažkodėl tu apie tai neužsimeni.

įdomu ir tai, kad pvz., JAV taip pat nėra ratifikavusi daugumą tų nutarimų - akivaizdu, jog JAV nenori, jog jos kariškiai būtų teisiami pagal tas taisykles už jų padarytus karo nusikaltimus. :)

Kalbant apskritai apie taip vadinamą tarptautinę teisę, būtina aiškiai skirti dvi labai skirtingas šios sąvokos reikšmes:

- "formalioji (teorinė)" tarptautinė teisė, kuri kuriama įvairių valstybių-nugalėtojų po eilinio pasaulio perdalijimo;

- "realioji" tarptautinė teisė - ta, kuri taikoma kiekvienu konkrečiu atveju, kada iš įvairiausių teisės aktų yra pasirinktinai išrenkami tik tie, kurie atitinka tuometinius nugalėtojų interesus (pvz., labai pamokantis šiuo požiūriu pavyzdys yra Niurnbergo tribunolas, kada valstybės-nugalėtojos sudarė slaptą sąrašą klausimų, kuriuos uždraudė teisėjams ne tik nagrinėti, bet ir minėti. Kaip labai aiškiai apibrėžė šį "realiosios" tarptautinės teisės principą Stalinas: "Nugalėtojai neteisiami". :) ).

Dėl antiimperinių nacionalistų, sukilėlių ir partizanų požiūrio į įvairių "oficialiųjų" tarptautinių teisinių sutarčių teisėtumą:


"Būkime biedni, bet teisingi" - visos tos tarptautinės sutartys ir "tarptautinė teisė" iš tikrųjų parodo tik realius galingiausių tuo momentu geopolitinių jėgų tarpusavio santykius bei jėgų balansą tam tikru istoriniu etapu.

Todėl mes, visų pasaulio tautų nacionalistai, pripažįstame bei taikome praktikoje tik vieną iš esmės teisingą tarptautinį "realiosios" teisės principą:

- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę.

- bet koks pasipriešinimas okupantams ir jų sąjungininkams bei pagalbininkams, panaudojant bet kokias įmanomas konkrečiu momentu kovos formas, yra teisėtas.

Donatas Glodenis

Kęstuti, puiku, kad pripažįstat, kad ne tarptautine teise vadovaujantis vyko pasipriešinimas pokario metu.

Tiek aš ir tenorėjau. Gero vakaro!

Kęstutis Čeponis

Prieš atsisveikinant, gerb. Donatai, norėčiau paklausti labai paprastą klausimą - nurodykite bent vieną pokario metų pasaulyje vykusį (ar tebevykstantį) partizaninį judėjimą, kuris vyko pagal jūsų nurodytuose straipsniuose išvardintas "tarptautines (formaliąsias) taisykles"?

P.S. Beje, labai įdomu, kodėl vartojamas toks klaidingas ir tikrąją esmę iškraipantis terminas: "tarptautinė teisė"?

Juk iš tikro tai yra tarpvalstybinė teisė, kuri su pasaulyje gyvenančiomis tautomis (jų dabar apie 10 tūkst.) turi be galo menką tiesioginį ryšį. :)

Tuo labiau, kad ta "tarptautinė teisė" yra savo esme visai ne tautinė ar tarptautinė, o akivaizdžiai antitautinė.

Ir antra - Kodėl tą "formaliąją tarptautinę teisę" bandoma taikyti visoms kovojančioms už savo nepriklausomybę tautoms, kurios savo valstybės dar nesukūrė arba ji jau okupuota ir (ar) aneksuota, ir tų sutarčių nėra pasirašiusios?

Kažkodėl toms valstybėms (ypač didžiosioms), kurios tas "tarptautines sutartis" nepasirašė ar neratifikavo pagal jų pačių vidaus teisines procedūras, tos "tarptautinės sutartys" nėra taikomos?

Taigi, kaip ir visada, realiame gyvenime iš esmės galioja tik vienas bendras "tarptautinės teisės" principas - "teisus tik tas, kas stipresnis tuo konkrečiu momentu)." :)

***************************************************************

Kovo 11-oji: Nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija (diskusijos tęsinys)


Algimantas Koncius

Tai kodėl Landsbergis neprieštarauja politkalinių pavadinimui. Tai mūsų politkaliniai kovojo prieš santvarką, o ne prieš okupaciją?

Politkaliniai yra tik rusai, kovoję prieš santvarką.

Kovoję prieš okupaciją vadinami laisvės kariais.

Kodėl reabilituojami mūsų partizanai - ką, jie prieš Lietuvą kovojo?


Kęstutis Čeponis

Algimantai,

esmė tame, jog Lietuvoje nebuvo atlikta labai paprasta teisinė procedūra - paskelbiant Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės Atkūrimą nebuvo oficialiai priimtas konstitucinę teisę turintis įstatymas, kuriame turėjo būti besąlygiškai paskelbta, jog visi įvairių okupantų (Lenkijos, SSSR ir Vokietijos) Lietuvos Valstybės teritorijoje ar jos dalyse taikyti svetimų valstybių teisės aktai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, o Lietuvos Valstybės visoje teritorijoje (su valstybinėmis sienomis pagal 1920 m. sutartis) galiojo tik Lietuvos Valstybės teisės aktai.

P.S.1. Aš jau nekalbu apie tai, kad nebuvo besąlygiškai sugrąžinta 1938 m. Konstitucija.

P.S.2. Taip pat pamirštama, jog pagal sovietinius įstatymus ir formaliai SSSR piliečių, įskaitant ir okupacinės armijos kariškius, išrinkta Lietuvos SSR Aukščiausioji Taryba neturėjo jokių teisinių galių sugrąžinti tik "dalinę" 1938 m. Konstituciją, o po kelių minučių ją apskritai panaikinti.

P.S.3. Visą tai mes dar turėsime padaryti - kai tik turėsime pakankamai realių jėgų tai įgyvendinti...., nes kaip jau rašiau aukščiau: "realiame gyvenime iš esmės galioja tik vienas bendras "tarptautinės teisės" principas - "teisus tik tas, kas stipresnis tuo konkrečiu momentu." :)

Donatas Glodenis

Ta teisė uždeda gausybę apribojimų galingoms kariaujančioms šalims (kaip nepasivargina apsiriboti pogrindininkai), leidžia maždaug suprasti okupuotos šalies gyventojams, kokiom sąlygom jie gali toliau gyventi (kuo vėlgi neapsisunkina pogrindininkai).

Ji leidžia kiekvienam karo teatro dalyviui suvokti, kokia yra jo atsakomybė, ir kur ji baigiasi. Ji leido teisti vokiečius už karo belaisvių žudymą, civilių žudymą, ji netgi leido Latvijai pagal tuos pačius principus nuteisti Kononovą...

Žinoma, toje teisėje balansas nėra mažųjų tautų naudai, bet geriau toks balansas nei jokio. Gal norėtumėte situacijos iki Hagos?

Nesuprantu jūsų, Kęstuti, negatyvaus požiūrio.

Kęstutis Čeponis

Donatai,

mano negatyvus požiūris paremtas labai paprastu principu: ši, didžiųjų pasaulio valstybių - WW2 nugalėtojų - sukurta "tarptautinė teisė" yra iš esmės prieštaraujanti visų pasaulio tautų prigimtinėms ir neatimamoms teisėms - visų pirma teisei susikurti ir išsaugoti savo nuosavą nepriklausomą valstybę tautos istorinėje-etninėje žemėje, bei formaliai "pateisina" imperialistinius "didžiųjų valstybių" siekius.

Tuo labiau, kad pačios šios "didžiosios valstybės" šių vadinamųjų "tarptautinės teisės principų" niekada ir nesilaiko, jeigu tik tai joms būna nenaudinga konkrečiose situacijose.

Todėl ir aš mąstau lygiai taip pat "pragmatiškai" - Lietuva turi tvirtai laikytis šių "tarptautinės teisės principų" principų tik tais momentais ir tik tais atvejais, kada Lietuvai ir Lietuvių Tautai šie formalūs principai yra naudingi. :)

Donatas Glodenis

Tai dėkui likimui ir Dievui, kad Aukščiausiojoje Taryboje 1990 m. užteko smegenų nepadaryt tų nesąmonių, kurias čia siūlote. Suirutė būtų kilusi nežmoniška, ir tiesioginis SSSR valdymas būtų įvestas čia pat.

O tokie jūsų, Kęstuti, ateities planai, jei tai nėra tik tuščias burnos aušinimas, yra grėsmė valstybės saugumui ir konstitucinei santvarkai.

Ko niekaip nesuprantu: už ką reikia taip mylėti demokratinę santvarką jėga pakeitusį autoritarinį Smetonos režimą ir jo 38 m. konstituciją?

Kęstutis Čeponis

Na štai, gerb. Donatai, ir "išlindo yla iš maišo"... :)

Kokius jūs čia pateikiate "pateisinančius" argumentus?

Tikrai ne teisinius... :)

Akivaizdu, jog jūsų "formalioji" teisinė argumentacija tuojau pat "staigiai numirė", kai tik priminiau LSSR Aukščiausios Tarybos teisinį neligitimumą ir atvirą nihilizmą, panaikinant Lietuvos Valstybės 1938 m. Konstituciją.

Juk jūs, kaip teisininkas ir tarptautinės teisės istorijos specialistas, labai puikiai suvokiate, jog tai buvo absoliučiai neteisėtas aktas..., nepaisant pono Kūrio (vyresniojo) vėlesnių ir gausių "išvedžiojimų", su teise neturinčių nieko bendro. :)

P.S. Įdomiausia jūsų reakcija yra ši: "O tokie jūsų, Kęstuti, ateities planai, jei tai nėra tik tuščias burnos aušinimas, yra grėsmė valstybės saugumui ir konstitucinei santvarkai."

Gal jūs priminkite man, kas pasakė, jog "Iš neteisės negali gimti teisė"?

Kažkaip užsimiršo tai sakiusiojo pavardė...:)

Donatas Glodenis

Kęstuti,

aš nesu toks jau teisės specialistas, kokiu mane taip gražiai aprašėt, ir nesivelsiu giliau į ginčą srityje, kurios pakankamai neišmanau.

Man kažkaip užtenka to, kad, palyginus su Smetonos mandatu paskelbti 38 m. konstituciją, kurio jis, švelniai tariant, neturėjo, net palyginus su Lietuvos Tarybos įgaliojimais 1918 m., Aukščiausioji Taryba buvo tautos išrinkta geriausiu tuo metu įmanomu, akivaizdžiai demokratiniu, būdu, ir mandatą paskelbti pereinamąjį laikotarpį, kol bus demokratiškai patvirtinta nauja konstitucija, ji tikrai turėjo.

Tuo labiau, kad mano supratimu, teisės vienas pagrindinių tikslų yra užtikrinti socialinę santarvę, ką AT ir padarė, nesiimdama sugriauti per 50 metų susiklosčiusių socialinių santykių, palikdama pokyčius tai vėlesnei ir dalinei restitucijai.

Tuo tarpu jūsų idėjos - tiesus kelias į visišką chaosą, kas prieštarauja ir teisės tikslams, ir tautos teisės į nepriklausomybę įgyvendinimui, ir aš nesuprantu, kas turi gyventi žmogaus galvoje, kad jis to nesupranta!

Kęstutis Čeponis

Beje, Donatai,

aš juk pats buvau tą Kovo 11 AT (o taip pat ir anksčiau, ir vėliau) - ir labai gerai atsimenu bei žinau, kas ir svarbiausia - kodėl - primygtinai reikalavo panaikinti 1938 m. Konstituciją, nepaisant visiškai akivaizdaus tokio veiksmo neteisėtumo.

Toli gražu ne dėl baimės atkurti "autoritarinį Smetonos režimą", o visų pirma dėl labai rimtų turtinių interesų - jau numatyto būsimojo "žemės ir kito nekilnojamo turto perkėlinėjimo" bei teisėtiems savininkams negražinto turto "prichvatizacijos".

Pvz., Alfonsas Macaitis, tuometinis Lietuvos komjaunimo ("persidažiusio" į Lietuvos jaunimo forumą) "vadas" man tada labai atvirai pasakė:

"Kęstai, jei priims įstatymą grąžinti žemę ir turtą prieškario savininkams, aš išeisiu į mišką (tai yra partizanauti)..."

Kaip žinia, Macaitis į mišką partizanauti neišėjo, o užėmė daugybę svarbių valstybinių pareigų.

O taip pat kažkaip palengva tapo milijonieriumi - kas irgi buvo numatyta jau tada, dar gerokai prieš Kovo 11-ąją. Man irgi, beje, tada siūlė "jungtis" į tą būsimų milijonierių "kompaniją", bet griežtai atsisakiau - taigi, ir milijonieriumi netapau... :)

P.S. Dabar kažkaip visi jau pamiršta ir nutyli, jog Latvijoje ir Estijoje jų prieškarinės Konstitucijos nebuvo panaikintos - ir kaip tik todėl ten buvo atstatyta ne kažkokia formali teisė į nuosavybę, o pati nuosavybė.

Kaip tik todėl ir Latvijoje, ir Estijoje nuosavybės restitucija jau seniai atlikta, o štai pas mus - po keli šimtai kelintojo - teisės aktų pakeitimo, vis dar "tempiama guma".

O ir pilietybė Latvijoje bei Estijoje nebuvo suteikta įvairiems kolonistams bei okupantams ir jų palikuonims... - nebuvo pas juos "nulinio pilietybės" įstatymo - irgi, beje, visiškai neteisėtai priimto LSSR AT.

Todėl ir rinkimų bei referendumų rezultatai pas juos iš esmės kitokie, nei pas mus.

Ypač Estijoje dar ir ekonomika sutvarkyta žymiai geriau nei pas mus.

Kęstutis Čeponis

Visiems, kas nori aiškiau suprasti kaip (ir kodėl) buvo "tvarkomasi" 1990 m. Kovo 11-ąją, ir kas būtent tada lėmė, jog turime dabartinę padėtį Lietuvoje, o Konstitucinis teismas vis dar sugeba surasti įvairias "Konstitucijos dvasias" :) , siūlau paskaityti temą:

Kovo 11-oji: nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija ir 1992 m. Konstitucija
viewtopic.php?f=62&t=4744

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Lap 2013 22:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kalbant apie Lietuvos Valstybės dabartinių įstatymų teisėtumą, tai vienintelis teisėtas įstatymas, kurį priėmė Aukščiausioji Taryba 1990 m. kovo 11 d. ir vėliau, buvo Nepriklausomybės teisinis atkūrimas.

Teisiniu požiūriu tai buvo teisėtas veiksmas, kadangi AT deputatai, deleguoti Sąjūdžio, nors ir išrinkti Liet. SSR piliečių, būtent tai buvo įrašę savo rinkimų programoje - ir, kadangi rinkėjai juos išrinko, tai Sąjūdžio deputatai turėjo absoliučią teisę paskelbti Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės Atkūrimą.

Tačiau viskas, ką po to priėmė AT, išrinkta pagal sovietinius įstatymus ir ne Nepriklausomos Lietuvos Valstybės, o LSSR "piliečių", buvo neteisėta - įskaitant ir "nulinės" pilietybės įstatymą (pagal jį Lietuvos pilietybę gavo apie 15 procentų visų Lietuvos piliečių - okupantų ir kolonistų bei jų palikuonių).

Kadangi visuose vėlesniuose rinkimuose ir referendumuose (tame tarpe ir priimant Konstituciją) jau turėjo teisę dalyvauti ir dalyvavo ne tik teisėti Lietuvos Valstybės piliečiai (teisėtai paveldėję savo pilietybę iš prieškarinės Lietuvos piliečių - savo tėvų bei senelių), bet ir šie "nulinukai" (gavę Lietuvos pilietybę neteisėtai, kadangi jie buvo okupantai bei kolonistai ir jų palikuonys), tai visi šie po 1990 m. kovo 11 priimti teisės aktai iš tikrųjų yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento. :)

Tačiau bet kokios valstybės "teisinė realybė" yra tokia, jog bet kokie teisės aktai yra laikomi teisėtais, jei tebėra ta pati, tuos teisės aktus patvirtinusi, valdžia...

--------------------------------------------------------------------------

Bolševikai iššaudė ar ištrėmė daugybę savo "klasinių priešų" būtent todėl, kad jie jau buvo susiformavusios asmenybės.

O štai jaunimą bolševikai jau išauklėjo taip, kaip jie norėjo - ir jau ne vieną kartą.

Ir tai, ką dabar matome visoje "posovietinėje erdvėje", yra to ilgamečio kryptingo "auklėjimo" rezultatas.

Taip pat ir visi Lietuvoje priimti įstatymai bei poįstatyminiai aktai yra šio "bolševikinio auklėjimo" pasekmė.

Dabartinė bėda tame, kad kuo toliau, tuo dar baisiau - ypatingai kosmopolitiškai bei antilietuviškai - ir dabar yra "auklėjama" mūsų jaunoji karta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007