Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Geg 2024 21:50

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kas valdo Lietuvą?
StandartinėParašytas: 02 Bir 2008 23:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27138
Miestas: Ignalina
S.Babilius. Valstybininkai, pilietininkai ir kiti baubai


Sigitas Babilius, http://www.DELFI.lt
2008 birželio mėn. 1 d.
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=17242095

     Dabar, kai politinių diskusijų ringe valstybininkus išstūmė šeima ir abortai, galima pabandyti ramiai pakalbėti apie pirmuosius. Tiesa, sunku būtų nepastebėti, kad temų pasikeitimas ir alaso visuomenėje sukėlimas stebuklingu būdu sutampa su konservatorių reitingų kreive.

     Šaukimo apie valstybininkus apogėjuje konservatoriai buvo „ant bangos“, po to, kai tema išsisėmė – jie krito, dabar, kai „susikauta dėl šeimos“ reitingai vėl taisosi. Sąmokslo teorijos paveiktas protas verčia netikėti tokiu atsitiktinumu...

     Iš to, ką daugiau nei metus kalbėjo pilietininkai, galima buvo suprasti, kad egzistuoja organizuota nusikaltėlių grupė - valstybininkai, kuri bando užvaldyti valstybę. Jos narių sąrašas yra žinomas ir paskelbtas, o visi nusikaltimai apskaityti ir atėjus laikui bus paskelbti. Tiesa, dėl pilietininkų daugiagalviškumo jie nesutaria, kokius konkrečiai nusikaltimus valstybininkai padarė – antai „Lietuvos žinios“, žymiojoje pažymoje sovietinio milicininko tonu grūmojo „visos pavardės, pavadinimai ir pervestos sumos yra žinomos”, tuo tarpu viena konservatorių politikė - vis kalbėjo apie būtinybę “išgirsti tiesą”.

    Su pilietininkais galima sutikti – valstybininkai išties egzistuoja. Kaip ir patys pilietininkai (kuriais galima vadinti aršiausius kovotojus prieš valstybininkus), pramoninkai, politiniai kaliniai, ūkininkai, gėjai, „Lions“ ir „Rotary“ klubų nariai ir kitos interesų grupės.

     Ir nereikia teigti, kad demokratinėje valstybėje politiniame procese dalyvauja tik rinkėjai ir jų išrinkti politikai. Tuo turbūt netiki net aršiausi pilietininkai. Taigi viena išvada aiški – valstybininkai yra viena iš Lietuvoje veikiančių interesų ir įtakos grupių.

     Valstybininkams prikišama, kad norėdami dalyvauti politiniame procese, jie turėtų palikti savo pareigas, dalyvauti rinkimuose ir tokiu būdu realizuoti savo ambicijas. Anot pilietininkų, būtent naudodami pareigas valstybės tarnyboje tikslams, kurie prieštarauja politikų norams, valstybininkai pažeidžia demokratinio žaidimo taisykles. Tačiau ir vėl reikia pasakyti, kad toks požiūris yra mažų mažiausiai naivus ir šiaip jau atspindi pilietininkų neišprusimą. Bet kurioje demokratinėje visuomenėje valstybės administracija veikia tiek politinių sprendimų priėmimo, tiek įgyvendinimo procesą. Tai politikos analizės pradmenys.

     Kita vertus, klausimas apie valstybininkų galią yra teisingas – jeigu viena interesų grupė jos įgauna per daug, politinis procesas gali būti nukreiptas tik jai palankia vaga. Bet čia ir iškyla esminis klausimas – ką blogo daro valstybininkai? Kadangi „valstybės užvaldymo momentas“ tarsi atmestas, reikėtų nagrinėti kokia yra valstybininkų nusikalstamos veiklos programa.

     Sąmokslo teorijos verčia manyti, kad valstybininkai užvaldo valstybę tam, kad galėtų vogti, pelnytis, imti kyšius, privatizuoti ir dalinti malones. Deja, tokios nusikalstamos veiklos epizodų pilietininkai nepateikia, taip pat neteko girdėti, kad valstybininkai būtų stebuklingai praturtėję pastaruoju metu, todėl nusikalstamos veiklos motyvo kaip ir nėra. O jeigu nėra motyvo, tai dažniausiai nėra ir nusikaltimo. Galbūt valdžia iš jos dėka atsirandanti įtaka taip pat gali būti valstybininkų tikslas, tačiau juk negalima valstybininkų kaltinti, kad jie turi daugiau įtakos nei pilietininkai.

     Visą tai neneigia, kad valstybininkai egzistuoja. Tačiau šį fenomeną reikėtų nagrinėti ne buvusio milicininko – lietuviško ekssaugumiečio metodais, o pasitelkti į pagalbą tos pačios valstybininkų „irštvos“ – TSPMI antro kurso studento politinės analizės pagrindų bagažą. Jei TSPMI logotipas jus gąsdina – kalbėkite su sociologais.

    Visi jums pasakys, kad beveik kartu su socialiniais mokslais ir moderniomis liberaliomis demokratijoms atsirado daug mokslininkų, kurie išplėtojo taip vadinamas elito teorijas.

    Jei pamenate, R.Pakso skandalo metu, šis žodis Lietuvoje jau buvo naudojamas, tiesa, tada elitui priklausė ir konservatoriai ir nemaža dalis pilietininkų.

    Elito teorijos sako, kad pliuralistinė demokratija yra utopija, o valstybę nepriklausomai nuo rinkimų rezultatų valdo maža žmonių grupė. Valdo todėl, kad turi specialių galių – tai gali būti pinigai, sprendimų priėmimo bei realizavimo kontrolė, diskusijų, darbotvarkės nustatymo ar informacijos kontrolės galia - kitaip tariant, materialiniai ir intelektiniai resursai.

     Elitas valdo valdžioje esant skirtingoms partijoms, todėl, kad politikams, kurie nominaliai yra valstybės vadovai, reikia resursų, kuriais disponuoja elitas. Pastebėkite, jog čia kalba neina vien tik apie pinigus.


     Kodėl ir V.Adamkus ir G.Kirkilas samdo ar konsultuojasi su valstybininkais? Todėl, kad jiems nėra su kuo konsultuotis. Prezidentas neturi bendražygių, premjerą jo bendražygiai socdemai bando išversti iš posto. Būtent prezidento depolitizavimas ir ta aplinkybė, kad V.Adamkus buvo privestas samdyti savo komanda „iš gatvės“, leido valstybininkams taip smarkiai sustiprėti ir tapti tikru elitu. Būtent šie dešimt metų bei prezidentūros administracinis resursas užaugino daugumą valstybininkų.

     Jeigu Lietuvoje būtų tikrų politinių lyderių, tai valstybininkų ir kitų interesų grupių įtaka galėtų sumažėti - paprasčiausi politinis lyderis burtų savo komandą ir ją valdytų. Lietuvos atveju valstybininkai užpildo valdžios vakuumą ir pasiima tai, kas guli ant lėkštutės.

     Neužmirškime, ką sako teorija – bet kurioje valstybėje yra elitas, kuris valdo. Prieš dvidešimt metų įvykęs lūžis nulėmė, kad dabar mūsuose formuojasi naujas.

     Kodėl valstybininkai stengiasi turėti pozicijas įvairiose valstybės tarnybos vietose? Peršasi gan paprastas atsakymas – dauguma eilinių valstybės tarnautojų yra tik popierių kilnotojai – be aistros dirbti valstybei ir be žinių. Kiek teko pažinti tariamų ar tikrų valstybininkų, jie dažnai išties „serga“ Lietuva. Yra manančių, kad būtent netvarka vykdant užsienio politiką ir buvo motyvas valstybininkams išplisti į įvairias institucijas ir sukurti ryšių tinklą.

     Kitas momentas - nereikia valstybininkų mistifikuoti. Taip, jie yra elitas ir turi įtakos, tačiau tai nėra hierarchinė organizuota struktūra su pavaldumo ryšiais. Greičiau tai kelių nuolat bendraujančių žmonių ir pažįstamų grupė. Ar juos sieja draugystė - sunku pasakyti. Greičiau interesai ir supratimas, kad bendravimas ir tinklų kūrimas yra naudingas. Šiuo atveju jie elgiasi kaip bet kuris vadovas – jeigu tu turi ryšių ir draugų – reikalai juda lengviau.

     Krenta į akis, kad šiame bendravime vakarėliai taip pat yra vienijantis veiksnys. Netgi kirba mintis, kad kai kurie geopolitiniai projektai – tarkime Rytų politika ar tas pats Afganistanas galėjo gimti prie stalo.

     Išties yra vienas blogas valstybininkų veiklos aspektas – jie naudoja „administracinį resursą“ tikslams, kurie nebūtinai yra priimtini daugumai piliečių, o sprendimai šių tikslų jų priimami apeinant teorinio politinio proceso nustatytas stadijas. Bet čia ir yra elitarinio valdymo esmė...

     Kaip minėta, elite turi dalyvauti ir ekonominius resursus kontroliuojantys asmenys, kitaip tokia interesų grupė būtų perdėm silpna. Čia silpnoji valstybininkų pusė – viena vertus jie neturi stabilių sąjungininkų versle, kita vertus, tie keli privačių pinigų šaltiniai nežiba skaidrumu.

     Nepaisant mistifikacijų, valstybininkų įtaka nėra tokia didelė – netgi vykstančios diskusijos rodo, kad egzistuoja kitos interesų grupės, kurios bando valstybininkus nustumti „nuo lovio“. O ir patys valstybininkai daro daug klaidų, kurių stipri organizuota grupė nedarytų – R.Pakso, A.Zuoko, V.Uspaskich laimėjimai ar „Leo LT“ procesas tai patvirtina.

     Kitas dalykas, jei vis dėlto rinkimus laimėtų partija, kurioje ne valstybininkai, o kitos interesų grupės turi pozicijas (tarkime konservatoriai ar libdemai), valstybininkų elito gretas turėtų papildyti nauji veikėjai arba įvyktų kautynės, panašios į vykstančias Vilniaus mieste. Taigi elitas egzistuoja visuose visuomenėse, svarbu, kad jam nereiktų kirsti galvos. Bet net gi nukirtus, jo vietą užims kitas.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Tylenis, 2008 06 02 18:48

     Sutarkime, kad:

1) valstybės interesai galų gale tai jos piliečių visumos interesai,
2) piliečiai geriausiai žino, kokie yra jų interesai,
3) valstybės politika susiejama su piliečių interesais per rinkimus, referendumus ir kitokį piliečių dalyvavimą.

     Padėtis Lietuvoje tokia, kad ta sąsaja labai silpna. Ją tik dar labiau susilpnina visų mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomų valstybės tarnautojų (pabrėžčiau paskutinį žodį) arba kitaip valstybę melžiančių piliečių (pseudoanalitikų, pseudožurnalistų ir pan.) grupės.

     Jos dar mažiau atstovauja piliečius nei politikai, nes nėra renkamos. Net jei ketinimai būtų patys geriauis, sunku tikėtis, kad tokie tarnautojai gerai atstovaus piliečių interesus, nes jie tiesiogiai su jais retai bendrauja arba mano, kad piliečiai nekompetentingi.

     Išryškėjo grupė žmonių, kurie mažų mažiausiai:

1) naudodamiesi tarpusavio ryšiais padeda vienas kitam daryti karjerą,
2) palaiko ryšius su grupėmis už valstybės tarnybos ribų,
3) kreipia valstybės politiką savo nuožiūra.

     Akivaizdžios ilgalaikės pasekmės:

1) asmeninė ištikimybė tampa svarbesnė už kompetenciją ar sąžiningumą,
2) grupės interesai gali būti tenkinami pažeidžiant valstybės interesus,
3) valstybės vykdoma politika atsiejama nuo jos piliečių numonės.

     Kodėl tai neturėtų baigtis vien pasvarstymais elito teorijų tema?

     Vakaruose elitas egzistuoja, tačiau jo struktūra daug sudėtingesnė, ribos tarp jo grupių nėra itin ryškios, o kaita, t. y. žmonių iš šalies galimybės patekti į elitą, didesnė. Dažniausiai matomos ne valstybės tarnautojų, o politikų grupės.

     Pats faktas, kad Lietuvoje gana nesunkiai identifikuojami klanai, rodo, kokia bloga padėtis. Jei tai bus toleruojama, tai klanų struktūra nusistovės kaip Lotynų Amerikoje. "Žmonės iš šalies" galės kažko pasiekti tik išimtiniais atvejais.

      Kodėl kartais sakoma, kad Lietuvoje nėra už ką balsuoti? Todėl, kad jau dabar esame "suelitėję". Po 1990 m. į politiką atėjo labai mažai naujų žmonių. Dažniausia grįžta tie patys po to, kai pasėdėjo ant "atsarginių suolelio".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Bir 2008 02:40 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Valdo piniguočiai. :img06: :smile63:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Lap 2008 16:00 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 29 Spa 2007 14:00
Pranešimai: 125
Miestas: Alytus
   Konkrečiai - kapitalizmas.

_________________
Waffen-SS

Lietuva-Lietuviams!!!


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Lap 2008 02:26 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Kapitalizmu vadina santvarką, o valdo tai žmonės - piniguočiai, liaudiškai tariant žulikai. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Lap 2008 14:05 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 29 Spa 2007 14:00
Pranešimai: 125
Miestas: Alytus
tikras lietuvis rašė:
Kapitalizmu vadina santvarką, o valdo tai žmonės - piniguočiai, liaudiškai tariant žulikai. :img06:


   Nebūtinai... Yra kapitalizmas ir yra kapitalistai. Sakydamas "kapitalizmas" ir turėjau omenyje tos santvarkos "chebrantus".

_________________
Waffen-SS

Lietuva-Lietuviams!!!


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Lap 2008 22:34 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Tada mūsų nuomonės sutinka. :smile78:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Sau 2009 21:41 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 05 Sau 2009 21:23
Pranešimai: 1
    Žmonės, paskaitykit Orvelo "Gyvulių ūkis". Ten viskas labai aiškiai aprašyta. Tas kūrinys kažkiek atspindi ir valdžią, ir mus visus.

    Mūsų valdžia skriaudžia žmones, atima paskutinius grašius, vis storindama savo piniginę.

    Keista tik tai, kad mes su viskuom sutinkam. Nes kitu atveju jau pradėtumėm kažką daryt. Kodėl visi pasislėpę tik rašo savo nuomonę internete? Kodėl nuomonė nepareiškiama gatvėse???  :smile89:  

    Kiek dar valdžia trauks iš mūsų pinigus. Nejaugi jus tenkina tokia padėtis? Ar mes kokiu AVIŲ BANDA?


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Sau 2009 02:23 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Aš tai ne. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007