Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 22:57

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Vas 2008 01:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Išgrobstyta Lietuvos istorija


Gediminas Stanišauskas, „Valstiečių laikraštis“
2008 vasario mėn. 23 d.

      Kultūros ministerija nežino, kokias meno vertybes per karą prarado Lietuva. Šis sąrašas nesudarytas iki šiol, o netvarkos vertybių apskaitoje daugiau nei tvarkos. Vokietijos okupacijos metais (1941-1944 m.) naciai iš šalies išgabeno tūkstančius paveikslų ir kitų vertybių. 1945 m. sąjungininkams atšventus pergalę, nacių priplėštas turtas buvo išsidalytas. Dalis jo atsidūrė Rusijos muziejuose, o kita dalis nugulė už Atlanto, privačiose kolekcijose.

      Vien iš Kauno vokiečiai išvežė šimtus konfiskuotų meno kūrinių, antikvarinių baldų.

      „Žmonės pasakoja, kad sinagoga karo metais buvo paversta sandėliu, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Kauno choralinės sinagogos vadovas Mauša Bairakas. – Konfiskuotas turtas – baldai, paveikslai, meno kūriniai – buvo kraunami iki lubų“. Lietuvoje ir kitose okupuotose Europos valstybėse kultūros vertybių išvežimu rūpinosi Adolfo Hitlerio asmeniškai paskirtas okupuotų Rytų teritorijų ministras Alfredas Rosenbergas. Jo štabas veikė ir Kaune.

Nugulė privačiose kolekcijose


      Pasak M.Bairako, traukdamiesi vokiečiai sinagogos nepadegė kaip kitas žydų šventoves. „Jie net duryse paliko raštelį, kur padėjo raktą, bet vertybės dingo negrįžtamai“, – pasakojo M.Bairakas.

      Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys tikina, kad muziejininkai rūpinasi turto sugrąžinimu. „Mes žinome, kaip atrodė dingusios vertybės, turime jų nuotraukas ir, jeigu pastebėtume relikvijas kokiuose nors užsienio aukcionuose ar kataloguose, siektume jas susigrąžinti“, – sakė R.Budrys. Tačiau muziejininkų teiginiai kelia abejonių. Tarpukariu jie nefotografavo eksponatų ir apskritai muziejuose trūko vertybių apskaitos.

Nereikalauja grąžinti eksponatų


     Nuo nepriklausomybės atkūrimo, Lietuva nė karto nesikreipė į užsienio valstybes, prašydama sugrąžinti dingusį turtą ar bent reikalauti kompensacijos. 1941 m. Vilniaus komisaras Hansas Hingstas iš Lietuvos dailės muziejaus į savo rezidenciją išsigabeno vertingus baldus ir porceliano dirbinius.

     Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune naciai rinko varį ir išlydė Juozo Mikėno skulptūrą „Karys“, Napoleono laikų patranką, kunigo Juozapo Dagilio biustą, Petro Rimšos skulptūrą „Lietuvos mokykla“.

Dar sovietiniais metais muziejus nurodė patyręs 80 tūkst. rublių nuostolį (1941 m. kainomis), bet kompensacijos neprašyta nei tada, nei vėliau.

Priešingai, Kultūros ministerija Vokietijai rengiasi grąžinti du (daugiau nei 1,7 mln. Lt vertės) XVI ir XIX a. paveikslus, kurie pokariu atsidūrė Lietuvoje. Juos iš Vokietijos išvežė Sovietų sąjungos kariuomenė.

Pageidauja daugiau tvarkos


     Seimo Audito komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas svarsto, kad muziejuose turėtų būti įdiegta šiuolaikinė eksponatų apskaita, kad būtų žinoma, kas tiksliai sukaupta fonduose. „Bet muziejai, kaip ir kitos valstybės institucijos, nepakankamai rūpinasi savo turtu“, – kalbėjo D.Jankauskas.

     Kultūros ministerijos specialistas Romanas Senapėdis teigė, kad Lietuvos dailės muziejuje jau diegiama elektroninė eksponatų apskaita, kuri bus pritaikyta visiems šalies muziejams. Joje eksponatai aprašomi, patalpinamos jų nuotraukos. Iš maždaug 230 tūkst. Lietuvos dailės muziejaus eksponatų į duomenų bazę jau įtraukta apie 140 tūkst. vertybių. Kol kas ji neprieinama visuomenei, ja negali naudotis ir kiti muziejai.

     „Toje sistemoje - daugybė trūkumų ir klaidų, todėl mes laukiame, kada jie bus pašalinti“, – sakė Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius Gintautas Surgailis. Karo muziejuje yra apie 225 tūkst. eksponatų.

Vertybėms drausti nėra pinigų


     Per 17 nepriklausomybės metų muziejuose užfiksuota apie 40 eksponatų dingimo atvejų. Seimo audito komiteto vadovas D.Jankauskas akcentuoja, kad muziejai galėtų apdrausti bent vertingiausius eksponatus, tokius kaip Saulės akmuo. Šis trečias pagal dydį Europoje gintaras, sveriantis 3,5 kg, iš Gintaro muziejaus Palangoje buvo pavogtas 1990 ir 2002 m. Šiuo metu jo vertė gali siekti per 1 mln. Lt.

     „Mes sustiprinome apsaugą ir nėra reikalo Saulės akmens drausti“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė R.Budrys.

     Atstatomiems Valdovų rūmams Vilniuje įsigyta apie 170 istorinių vertybių. Žinoma ir jų kaina, bet šie kūriniai irgi nėra apdrausti.

     D.Jankausko nuomone, vertingiausius eksponatus vis dėlto reikėtų drausti, bet tam daugiau lėšų turėtų būti skiriama iš valstybės biudžeto. Muziejams kompensuojamos tik tų meno vertybių draudimo išlaidos, kurie išvežami į parodas užsienyje.

Reparacija – seniai pamiršta tema


     1960 m. Vokietijos vyriausybė išmokėjo kompensacijas už karo metų nuostolius Prancūzijai, Olandijai, Sovietų sąjungai. Po Vokietijos susivienijimo 1990 m. kompensacijos išmokėtos ir Rytų Europos šalims, bet tarp jų Lietuvos nėra.

     Vytauto Didžiojo karo muziejaus vadovas G.Surgailis abejoja, ar verta iš Vokietijos reikalauti kompensacijos už nacių padarytą žalą muziejams.

     „Bent jau mes nematome reikalo to daryti, – sakė G.Surgailis. – Dabar svarbu pasirūpinti tais eksponatais, kurie tebesaugomi“.

     Kultūros ministerijos duomenimis, šalies muziejuose yra apie 5,5 mln. įvairių eksponatų. Bet vieni svarbiausiųjų tebėra už Lietuvos ribų.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvas, vadinamas Lietuvos Metrika, iki šiol saugomas Maskvoje.

Vyriausybė, atrodo, niekada nesieks susigrąžinti ir A.Rosenbergo pakalikų išvežtų apie 30 tūkst. vertingų knygų ir rankraščių, tūkstančių dailės, meno kūrinių.

Amerikoje, atrodo, liks ir iš Vokietijos 1947 m. išplukdytų 420 dėžių knygų, tarp kurių buvo ir Mato Strašūno bibliotekos rinkiniai.

      Specialistai siūlo kuo greičiau sutvarkyti istorinių relikvijų apskaitą, o Seimui priimti įstatymą bei reikalauti kompensacijos už išvežtas bei suniokotas kultūros vertybes.

„Valstiečių laikraštis“

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis, 2008 02 23 00:29


     Daug prirašyta apie tai ką išvežė vokiečiai, o apie tai ką išvežė rusai 1939-1941 ir 1944-1947 (jau nekalbu apie WW1 laikus ir senesnius) - tylima.

     O juk 1939 metais iš Rytų Lietuvos, o 1940-41 metais ir iš visos Lietuvos vežė vagonais. Vilniuje net varines durų rankenas nuplėšė bei visą santechniką išgrobstė.

    O iš dvarų jų baldus ir muziejinius rinkinius, bibliotekas vežė nuo pat pirmos dienos, kai sovietai 1939 rugsėjį įsiveržė į Rytų Lietuvą.

praeivis, 2008 02 23 04:40

     Isgrobstytomis is Lietuvos vertybemis reiketu kuo skubiau susirupint ir pradeti ju grazinimo procesa.

     2006 m. Pasaulio Lietuviu Centre Lemonte, ILinojaus valstijoje, birzelyje vyko bendras JAV Lietuviu Bendruomenes ir Lietuvos Seimo bendros komisijos posedis.

      Be kita ko buvo uzsiminta ir apie vertybiu grazinima Lietuvai. Buvo priimta net atskira rezoliucija, kurioje buvo paragintas Prezidentas ir Vyriausybe kreiptis i Europos ir Pasaulio valstybiu monarchus, Prezidentus, Vyriausybes paprasant sugrazinti Lietuvos istorines vertybes.

Jokio atsako nebuvo. Veliau uzsienio lietuviai buvo parase laiska del isgrobstytu vertybiu.


      Ka Jus manot, i laiska labai piktai atsake Valdovu rumu interjero vedejas Vydas Dolinskas.

Jame be kita ko jis atmete bet kokias galimybes susigrazinti uzsienyje laikomas vertybes, teikdamas, kad jos Lietuvai nepriklauso. O tokio klausimo apie vertybiu sugrazinima kelimas is vis prazutingas. Jei apie tai kalbesim galim negaut nieko ir pasiskolint. Dar daugiau liepe uzsiciaup ir tuo klausimu nekalbet, net imta kaltinti siekiu perrasyti istorija. Tai toks musu valdininku poziuris i Lietuvos istoriniou vertybiu susigrazinima.

      O vertybes is Lietuvos buvo vezamos ne tik per Antraji Pasaulini kara...:

      1. Po Zygimanto Augusto mirties paskelbus apie neva egzistuojanti testamenta Lietuvos valdovu rumu turta perduoti jo seserims, o lenku slektai tai paneigus visas Lietuvos valdovu rumu turtas ir vertybes eme plaukti i Lenkija, motyvuojant, kad tai Lenkijos karalaius turtas. Dabar tas turtas puosia Vavelio karaliu rumus. O buvo pasakiski turtai. Yra ju aprasymai, o Lenkijoje yra ir rumu turto parasymai, beto yra ir is Lietuvos isveztu vertybiu sarasai archyvuose. Tik niekas to zinot nenori. Budrys sako ne tiesa, kad nieko nezino.

      2. Po Liublino unijos visas LDK izdas buvo perkeltas i Krokuva. Prie jo prieiti galejo vos keli patiketi asmenys kartu i kruva susirinke. Lietuviu buvo 2 ar 3. Tame izde dar buvo daug LDK turto ir vertybiu.

      3. 1655 m. Krokuva ir Vaveli labai nusiaube Svedai. Isplese ir i Svedija isveze daug vertybiu, ju tarpe ir Lietuvos. Dabar jos puosia Svedu karaliu rumus ir ju muziejus. Kai kas buvo atiduota lenkams, jiems prasant.

      4. 1795 m. Krokuvos karaliskaji lobyna ir ten buvusias Lietuvos vertybes dar ziauriau nusiaube prusai. Prusijos karaliaus Frederiko Vilhelmo II-jo nurodymu visos karaliskos vertybes slapta buvo isveztos i Berlyna , o paskiau i Kionigsberga. Dalis vertybiu sulydyta, dalis isparduota. Kai kas galvoja, kad pas prusus pateko ir Vavelyje saugota pavogtoji Vytauto karuna. Siandien vokieciai is musu praso 2 paveikslu, mes turim pilna teise paprasyt tu lietuvisku vertybiu, kurias jie pagrobe is Vavelio.

      5. Veliau is Prusijos slapta daug LDK vertybiu atgavo Rusijos carai. Caras is Prusijos yra konreciai prases Lietuvos karunos. Sprendziant, kad carai atgavo lenku valdovu karunas, tai greiciausiai turejo atgaut ir lietuviskas. Sakoma, kad Kremliuje dar ir dabar saugoma LD kunigaiksciu kepure. Jos iki siol, kaip ir kitu vertybiu niekas taip ir nepaprase.

      6. Po 1921 m. Rygos sutarties tarp TSRS ir Lenkijos lenkai gavo teise is Rusijos atgauti Zecpospolitai priklausiusias istorines vertybes. 1924-1939 m. atsiimta milzininskas kiekis vertybiu, tarp kuriu LDK istorines vertybes, musu didiku kolekcijos ir ju rinkiniai, tarp ju Lietuvos metrika ir Lietuvos statutas bei kiti Lietuvai priklausiusieji istorijos lobiai. Jie tuoj pat buvo paskelbti Lenkijos tautos nuosavybe.....

      7. Pasiremiant ta pacia Rygos sutartimi, jau po II-jo Pasaulinio karo is Vilniaus repatrijuojantys lenkai Vilniaus istorini pavelda veze i Lenkija kaip savo nuosava turta.

Buvo grobiama viskas. Is Katedros seifu tada dingo 1931 m. Katedros rusiuose rastos karstuose buvusios Barboros Radvilaites, Zygim. August. zmonos Elzbietos, karaliaus pomirtines karunos, skeptrai ir brangenybes su brilijantais ir kt. brangakmeniais.

Lenku spauda skelbia, kad jos yra islikusios ir yra Lenkijoje.


      Taip, kad ieskoti ir paprasyti yra ka ...

praeivis, 2008 02 23 04:52


      Dar prideti reiktu, kad ypatingai ziauriai Vilniu nusiaube caru kariuomene, didelius turtus isveze i Rusyna. Dabar Ermitazas ir kiti muziejai tomis vertybemis nukrauti.

      Daug dalyku yra zinoma, daug kas buvo aprasyta, publikuota ir galima lengvai atsekt. Tik nera kam, nera pasisventusiu zmoniu, o tie, kurie kurie sedi valdiskose kedese tais reikalais nei negalvoja rupintis, kad tik neuzrustintume savo kaimynu.....

pastabiam Antanui, 2008 02 23 19:38


    is tiesu, juk iki siol Rusija negrazino ne tik Gedgaudu bei kitu piliu turtu, bet tebelaiko Vilniaus universiteto regalijas, Pirmaji Lietuvos statuta, neikainojamas Pazaislio brangenybes ir paveikslus ir daugybe kitu Lietuvai priklausanciu turtu.

     Plese rusai, prancuzai, vokieciai, taciau "isvadavimai" Lietuvai kainavo daugiausiai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 05 Bal 2010 13:24. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Bal 2010 13:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Miegantys lobiai


http://www.balsas.lt/naujiena/382774/miegantys-lobiai

Užklupus pavojui, pavyzdžiui, per karą, žmonės užkasdavo vertingus daiktus soduose ar miškuose. Jie ketino sugrįžti, tačiau dėl įvairių priežasčių, dažniausiai dėl tragiškos žūties, taip ir nebesugrįždavo. Tie lobiai tapo mokslininkų ir romantikų susidomėjimo objektu. Daugybė paslaptingų, išslapstytų paskubomis ar numatytose vietose vertybių yra Baltarusijoje. Šią žemę per šimtmečius siaubė mažesni ar didesni karai. Ne visi paslėpti ar pamesti lobiai, dabar besiilsintys Baltarusijos žemėje, yra labai vertingi. Daugiausia dabar randama sidabro daiktų ar monetų, kartais pasitaiko ir auksinių gaminių. Tačiau yra pagrindo teigti, kad Baltarusijoje “miega” ir nemenki lobiai: tai garsieji Napoleono trofėjai, kuriuos jis gabenosi iš Maskvos, kunigaikščiams Radviloms priklausiusios 12-kos apaštalų skulptūros ir Polocko šventosios Jefrosinijos kryžius.

Tuzinas sidabro ir aukso skulptūrų


Pasakojimai apie Radvilų turtus sklido jau nuo senų senovės. Didžiuliai rūmai, titulai, aukštos pareigos Didžiojoje Lietuvos Kunigaikštystėje, o vėliau ir Žečpospolitoje (Radvilos buvo kancleriai, maršalkos, vyskupai ir senatoriai) - tai juk nešė didžiules pajamas. Radvilos buvo vadinami nekarūnuotais karaliais, o jų rezidencija Nesvyžiuje įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą. Ten yra rūmai, bažnyčios, parkas ir bastionai.

Šie rūmai iškilo XVI amžiuje. Po šimto metų, kaip raš oma 1658 metų inventorizacijos dokumentuose, juose buvo sukaupti milžiniški turtai. Nuostabios menės, išklotos persiškais kilimais, papuoštos dailiais medžio drožiniais bei garsių dailininkų paveikslais, nuostabūs servizai, sidabras, porcelianas, krištolas, vaškinės istorinių įžymybių figūros, reti rankraščiai. Rūmų salės stulbino prabanga. Auksinė, Marmurinė, Hetmanų, Riterių, Briliantų salė...

Į garsiųjų to meto magnatų lobyną įėjo ir 12 natūralaus dydžio apaštalų skulptūrų, išlietų iš aukso ir sidabro. Radvilų lobiai su kiekvienu šimtmečiu vis augo ir pasipildydavo naujais vertingais daiktais. Kaip pasakoja legenda, rūmuose sukaupti turtai svėrė 60 pūdų (pūdas lygus 16,35 kilogramo). Nežinia, iš kur pas Radvilas atsirado tos apaštalų skulptūros. Pradėta manyti, kad jos buvo atgabentos iš Konstantinopolio XVII amžiaus pradžioje.

Apaštalų skulptūros buvo aprašytos Rusijos ambasadoriaus Nikolajaus Repnino, taip pat Rusijos imperijos užsienio reikalų ministro kunigaikščio Adamo Čartoryskio. Repninas, kuris su karalių Stanislovą Augustą lydėjusia svita lankėsi Radvilų rūmuose, rašė: “Karalius atvyko į Radvilų rūmus Nesvyžiuje. Po nuostabaus dirbtinių ugnių demonstravimo bei pietų trims šimtams svečių karalius nusileido į požemius. Ten pamatė aukso luitus, sukrautus iki pat lubų. Aukso buvo šimtai pūdų, buvo daug auksinių daiktų ir 12-kos apaštalų skulptūros iš šio metalo bei sidabro, nusagstytos brangiais akmenimis”.

Kodėl Radvilos laikė skulptūras požemiuose? Iš pradžių jos stovėjo Žydrojoje salėje, tačiau jas ne kartą bandyta pavogti. Todėl buvo padarytos jų vaškinės kopijos, kurios liko stovėti rūmų salėse, o originalai buvo paslėpti gerai saugomose vietose. Paskutinis rūmų šeimininkas Dominykas Radvila (1786-1813) Napoleono karų metu palaikė jį. Žlugus Žečpospolitai šios žemės įėjo į Rusijos imperijos sudėtį, todėl nenuostabu, kad vietos kilmingieji stojo Napoleono pusėn. Jiems tai žadėjo galimybę atgauti nepriklausomybę. Tačiau prancūzai pralaimėjo. Dominykas Radvila, kaip ir kiti Napoleono sąjungininkai, buvo priversti trauktis kartu su visa armija.

Rūmų šeimininkui teko paskubomis slėpti lobius. Jis liepė savo ištikimam rūmų valdytojui paslėpti iš anksto paruoštoje slėptuvėje ir įrengė požeminį koridorių.

Rusų kariuomenė, kuri įsibrovė į Nesvyžių, bandė rasti slėptuvę. Jie kankino rūmų valdytoją, tačiau šis neišdavė. Jis buvo pakartas ant rūmų vartų. O Dominykas tuomet buvo mirtinai sužeistas. Du žmonės, kurie žinojo paslaptį, iškeliavo į dausas, o auksiniai apaštalai liko uždaryti laikinoje slėptuvėje. Jų ieškoma jau 196 metus. Be rezultatų.

Kunigaikštytės kryžiaus odisėja


Dar vienos paieškos objektas yra auksinis kryžius, pagamintas pagal Baltarusijos globėjos šventosios Jefrosinijos iš Polocko užsakymą. Šis lobis yra senesnis už Radvilų apaštalus kokiais penkiais šimtais metų. Skirtingai nei šventosios skulptūros, kurių egzistavimu kai kas abejoja, yra žinoma, kad kryžius iš tikrųjų buvo. Tačiau nežinia, ar tebėra.

Maždaug 1104 metais gimė Polocko kunigaikščio Sviatoslavo dukra Preslava. Kai jai sukako 12 metų, slapčia nuo tėvų ji iškeliavo į vienuolyną, ten buvo įšventinta į vienuoles. Tada ir gavo Jefrosinijos vardą. Ji visiškai pasišventė knygoms - perrašinėjo jas, vertė iš graikų ir lotynų kalbų, o galiausiai ėmė rašyti pati. Po kurio laiko ji tapo viena labiausiai išsilavinusių moterų Europoje.

Apie 1160 metus ji užsakė pagaminti kryžių vienam garsiam auksakaliui iš Polocko Lazariui Bogšui. Po metų kryžius buvo išlietas. Jis buvo 51 centimetro aukščio, padarytas iš kipariso ir padengtas auksu, apsagstytas perlais ir brangakmeniais bei emalyje išpieštais šventaisiais. Iš kurgi toks tikslus meno kūrinio aprašymas? Išliko negatyvai ant stiklo, atlikti XIX amžiuje. Jie padėjo dešimtąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį atkurti kažkur pasimetusį kryžių.

Iki XII amžiaus kryžius buvo Polocke, paskui jį išsivežė Smolensko kunigaikščiai į savo valdas, XVI amžiuje Maskvos kunigaikštis Vasilijus III atsigabeno jį į Maskvą. Ivanas Rūstusis išsigando kryžiuje esančio užrašo, kuris skelbė, kad prakeiktas bus tas, kas tą kryžių išsiveš iš vienuolyno. 1812 metais Spaso vienuolyno, kur kryžius buvo laikomas, vienuoliai gebėjo jį išsaugoti nuo Napoleono armijos, užmūriję į šv. Sofijos cerkvės nišą. Užtat 1917 metais bolševikai kryžių rekvizavo.

1929 metais jis buvo rastas Mogiliove, padovanotas vietos muziejui, ir išbuvo jame iki 1941-ųjų. Kai prie miesto artėjo vokiečiai, muziejus buvo evakuotas. Jefrosinijos kryžius dingo. Pagal sovietų laikais paskleistą versiją, jis buvo “pavogtas okupantų vokiečių”. Tačiau tai vargu ar tiesa, nes buvo pakankamai laiko, kad visos vertybės būtų evakuotos. Tai kur vis dėlto dingo kryžius?

Pagal “vakarietišką” versiją, septintąjį dešimtmetį Mogiliovo muziejus kreipėsi į Ermitažą su prašymu padėti ieškoti Jefrosinijos kryžiaus. Ir gavo mįslingą atsakymą: kryžius yra Niujorke ir priklauso Morganų kolekcijai. Kaip jis ten atsirado, muziejininkai nepaaiškino.

Morganų fondu jau daugelį metų domėjosi istorikai, baltarusių emigrantų atstovai, žurnalistai. Kryžiaus niekas neužtiko. Tada imta kurti hipotezes, kad jis esą patekęs į privačią Rokefelerių kolekciją; kad buvo užtiktas Australijoje, kur esą buvo išparduotas dalimis. Jeigu taip buvo, tai kryžiaus jau nebėra. Rytuose sukurta versija skelbia, kad vienas iš KGB funkcionierių Mogiliovo srityje atliko smulkų 1941 metų įvykių tyrimą, prieš vokiečiams įžengiant į Mogiliovą. Jis priėjo prie išvados, kad vietos muziejaus eksponatai turėjo būti išvežti į Rytus dar prieš miesto okupaciją. Jo versiją patvirtino sunk-vežimio, kuris gabeno muziejaus eksponatus į Maskvą, vairuotojas. Jis teigė, kad visa kolona į Maskvą atvyko be kliūčių. O juk tų kolonų galėjo būti ne viena. Gal viena jų ir pasiekė tikslą, tačiau kita galėjo susidurti su kliūtimis. Gal pakeliui buvo nuspręsta užkasti kur nors miške dėžę su eksponatais ar paskandinti ežere, kad nepatektų vokiečiams į rankas. O gal Jefrosinijos kryžius dabar kur nors guli ir laukia, kol bus surastas.

Kiauras Napoleono maišas


Prancūzijos imperatorius po pralaimėjimo traukdamasis iš Maskvos dosniai apibarstė Baltarusijos žemę auksu ir sidabru. Iki šiol vyksta garsiųjų trofėjų iš Maskvos, kuriuos vežėsi į Paryžių Napoleonas, paieškos. Greičiausiai lobis buvo pamestas prie Studienkos kaimo, esančio netoli Berezinos upės, Baltarusijoje.

Iki šiol Baltarusijoje nepamirštami pasakojimai apie vieną dvarininką, kuris buvo visai nuskurdęs ir staiga pasistatė prabangią rezidenciją. Už ką? Greičiausiai už didžiulį radinį. Taip pat pasakojama apie šeimą, kuri staiga įsigijo namą ir didžiulį žemės sklypą. Ji apmokėjo auksiniais marškinėliais, nuplėštais nuo ikonų, ir liturginiais indais, kuriuos atsitiktinai rado lauke.

Buvo rasta tik nedidelė dalis to, ką pametė Napoleonas, bėgdamas iš Rusijos. O kur Kremliaus šventyklų ir arsenalo lobiai? Kad ir garsusis auksinis smilkytuvas, svėręs 113 pūdų? Ar seni ginklai bei aukso luitai? Aukso taurės, nusagstytos brangakmeniais? Visa tai Napoleonas įsakė Maskvoje gerai supakuoti į dėžes ir išsiųsti į Prancūziją. Kur dingo visos tos vertybės? Monetos, kurias kaimiečiai rasdavo prie Berezinos, tai tik asmeninio prancūzų karių grobio liekanos.

Parengė Rolanda Strumilienė

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/382774/ ... i-apacioje

Žygeivis
2010-04-05 13:13:51


   Seniai laikas pamiršti lenkų ir rusų "sumąstytą" Lietuvos Valstybės pavadinimą - LDK.

   14-18 amžiuose tai buvo Lietuvos Imperija, jau Vytauto laikas užėmusi apie 1 milijoną kvadratinių kilometrų, ir tuo metu buvusi pati didžiausia imperija Europos žemyne.

   Beje, jau Algirdą Bizantijos imperatoriai savo oficialiuose raštuose titulavo "basileos" - imperatoriumi.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2012 22:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Историки: наличие ядра позволило Литве перерасти в империю
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... d=59012489

Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... s=1&no=120

Žygeivis
11.10.2012 22:44


:)
Не знаете такой факт.

После провозглашения (восстановления) Литвой независимости на основе демократических основ 16 февраля 1918 г., когда наши историки попросили советов вернуть из архивов документы ВКЛ. Они согласились, но только на литовском языке.

Вот и вернулись наши с пустыми руками. Можно интерпретировать этот факт по разному.
-------------------------------

И из каких "исторических источников" вы черпаете такие идиотские "факты"? :) :) :)

В договоре (а не какой то "просьбе") между Литвой и РСФСР от 12 июля 1920 г. в пункте о возврате в Литву исторических ценностей, вывезенных в Российскую империю, нет даже намеков о возврате только документов, написанных на литовском языке.

Вы бы взяли и прочитали сам договор от 12 июля 1920 г., тем более, что в интернете он имеется и на русском языке, и уже довольно давно - в том числе и в официальном сайте МИД РФ.

Можете и тут его прочитать (убрать пробелы):

1920 m. liepos 12 d. Maskvoje sudaryta taikos sutartis su Lietuva
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?f=121&t=717

Вот вам конкретная выдержка:

МИРНЫЙ ДОГОВОР МЕЖДУ РОССИЕЙ И ЛИТВОЙ
Центральный Исполнительный Комитет Советов Рабочих,
Крестьянских, Казачьих и Красноармейских Депутатов Российской
Социалистической Федеративной Советской Республики объявляет, что
полномочные представители Российской Социалистической Федеративной
Советской Республики и полномочные представители Литовской
Демократической Республики заключили и подписали в Москве 12 июля
1920 г. мирный договор между Россией, с одной стороны, и Литвой с
другой, который от слова до слова гласит так:

Статья IX

1. Российское Правительство возвращает за свой счет в Литву и
передает Литовскому Правительству библиотеки, архивы, музеи,
художественные произведения, учебные пособия, документы и прочее
имущество учебных заведений, ученых, правительственных,
религиозных общественных и сословных учреждений, поскольку
указанные предметы были вывезены из пределов Литвы во время
мировой войны 1914-1917 г.г., и фактически находятся или окажутся
в ведении правительственных или общественных учреждений России.

Что касается архивов, библиотек, музеев, художественных
произведений и документов, имеющих для Литвы существенное научное,
художественное или историческое значение и вывезенных из пределов
Литвы в Россию до мировой войны 1914-1917 г.г., то Российское
Правительство соглашается возвратить таковые в Литву постольку,
поскольку выдел их не причинит существенного ущерба Российским

архивам, библиотекам, музеям, картинным галлереям, в коих они
хранятся.

Вопросы, относящиеся к этому выделу, подлежат разрешению особой
смешанной комиссии с равным числом членов от обоих договаривающихся
сторон.

--------------

Именно этой хитрой вставкой:

"Российское Правительство соглашается возвратить таковые в Литву постольку, поскольку выдел их не причинит существенного ущерба Российским архивам, библиотекам, музеям, картинным галлереям, в коих они хранятся."

воспользовалась большевистская Россия, позже отказавшись возвращать практически все, что Российская империя награбила в Литовской Державе.

Практически ничего не вернули из того, что вывезли из Литвы до WW1, особенно во время захвата Вильнюса в 1655 г. - во время так называемого Потопа, а затем в 1794 г., и после восстаний в 1830-31 г. и в 1863-1864 г.

Да и то, что вернули, после оккупации Литвы в 1940 году опять утащили в Москву.

А после второй оккупации, начиная с 1944 г., каждый год тащили в Москву из Литвы культурные ценности и драгоценности.

Мы вернем свое культурное наследие, когда последний ошметок Империи Зла будет окончательно раздербанен, и литовская (галиндская Мазгава), временно захваченная в 12 веке славянскими разбойниками, возвратится ее истинным хозяевам.

--Сяргей Паўловіч Да нет Чапоня, всё что вывезли из Вильно и края - это наше наследие----

Все пытаетесь примазаться к литовской истории? :)

Мы в принципе не против, но сперва выучите язык своих предков, а не свой славянский трасянку-суржик, навязанный вам славянскими оккупантами.

---Всю дорогу рассказывали, что это жамойты захватили всех славян, создали княжество от моря до моря..----

Не жямойты, а литовцы (аукштайчяй и жямайчяй, что в 13-15 веках было одно и тоже - как и записано в письме Витаута).

И не захватили, а освободили от славянской оккупации свои древние земли, где летто-литовцы жили многие тысячелетия, до инвазии славянских банд, которые на плечах хазар и варягов вторглись в литовские земли в 8-10 веках.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2012 23:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
VITALIJA STRAVINSKIENĖ

LENKŲ IŠVYKIMAS IŠ VILNIAUS 1944-1947 M.:
KULTŪRINIŲ VERTYBIŲ KLAUSIMAS


ISSN 0202-3342 LIETUVOS ISTORIJOS METRAŠTIS. 2006 METAI, 2. VILNIUS, 2007

.pdf formate:
http://archive.minfolit.lt/arch/13501/13655.pdf

Sparčioji peržiūra
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... L7KWC-g5kQ

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Kov 2015 22:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Istorikai: per karą praradusi daugybę kultūros vertybių, Lenkija jas ėmė vežtis iš Lietuvos


http://www.voruta.lt/istorikai-per-kara ... -lietuvos/

Autorius: Voruta
Data: 2015-03-22, 11:50

Inga Berulienė, LRT Radijo laida „Gyvoji istorija“, LRT.lt

Nacistinės Vokietijos politika kultūros vertybių srityje per Antrąjį pasaulinį karą buvo įforminta kaip valstybinė, todėl daug organizacijų užsiėmė kultūros vertybių grobimu arba naikinimu, sako istorikas Raimundas Klimavičius.

„Dabar manoma, kad iš viso iš Lenkijos buvo pagrobta per 600 tūkst. kultūros vertybių ir per 70 mln. spaudinių. [...] buvo išvežti tokie kūriniai, kaip Luko Kranacho vyresniojo „Madona su kūdikiu“, Rafaelio „Jaunuolio portretas“, bažnytiniai reikmenys, numizmatikos kolekcijos, senieji spaudiniai“, – vardija jis.

Kadangi patirti nuostoliai buvo milžiniški, istorikės Vitalijos Stravinskienės teigimu, Lenkijos atstovai ėmėsi aktyvių priemonių: „1945 m. viduryje Lenkijos atstovai buvo parengę specialią sutartį dėl kultūros vertybių, kur pagrindinis dėmesys buvo skirtas kultūros vertybių iš Vilniaus ir Lvovo atsigabenimui.

Didesnį dėmesį Vilniaus vertybėms rodo tai, kad Lenkijos įgaliotinio „Evakuacija iš sovietinės Lietuvos“ aparate buvo įkurtas specialus Kultūros skyrius, kuris užsiėmė kultūros vertybių revindikacijos reikalais. Kiek man žinoma, analogiškų skyrių nei Baltarusijoje, nei Ukrainoje nebuvo.“

Nacių planas – kultūros vertybes išgrobstyti arba sunaikinti


Mokslininkai skaičiuoja, kad užsienyje esančio Lietuvos kultūros paveldo vertė gali siekti milijonus litų, o istorinė vertė neįkainojama.

Po 1795 m. Abiejų Tautų Respublikos padalijimo į Rusiją buvo išvežta Lietuvos Metrika – pagrindinis Lietuvos istorinis dokumentas, po 1832 m. Vilniaus universiteto likvidavimo į „Ermitažą“ išvežtas Rektoriaus skeptras – Lietuvos mokslo ir pasiekimų simbolis.

1868 m., uždarius Vilniaus senienų muziejų, į Rumiancevo muziejų Maskvoje išgabenta apie 10 tūkst. eksponatų.

Pirmojo pasaulinio karo metais, artėjant vokiečių kariuomenei, iš Vilniaus muziejaus ir Vilniaus viešosios bibliotekos išvežtos vertybės, sudėtos į 23 dėžes ir 36 užsiūtus maišus.

Didžiuliai nuostoliai patirti Antrojo pasaulinio karo metais, kai kultūros vertybių atžvilgiu naciai Europos rytuose vykdė itin brutalią ir destruktyvią politiką, Rytų Europos tautas priskirdami žemesnei rasei. Šių tautų pavelde užkariautojai ieškojo tik germanų kultūros apraiškų, nes tik tai laikė vertinga. Nacių planuose tautos, gyvenusios Europos rytuose, turėjo būti germanizuotos, todėl jų kultūros vertybės neturėjo prasmės ir galėjo būti grobstomos ir naikinamos. Tokios politikos rezultatus pirmiausia patyrė Lenkija.

Kaip sako istorikas Raimundas Klimavičius, ir kitų karų metu žuvo žmonės, buvo griaunami miestai ir kaimai, grobiamas ir naikinamas turtas bei kultūros vertybės, bet Antrasis pasaulinis karas pasižymėjo daug didesniais mastais.

„Nacistinės Vokietijos politika kultūros vertybių srityje karo metu buvo įforminta kaip valstybinė politika. Buvo įsteigtos specialios organizacijos, kurios tik tuo ir užsiėmė, pavyzdžiui, reichsleiterio Rozenbergo operatyvinis štabas, SS organizacija „Ahnenerbe“, SS vyriausiosios saugumo valdybos 7 skyrius ir dar keliolika organizacijų, kurios užsiėmė kultūros vertybių grobimu, iš dalies jų naikinimu, iš dalies išvežimu į Vokietiją“, – vardija R. Klimavičius.

Jo teigimu, Vokietijos politika, vykdoma Europos rytuose ir vakaruose, šiek tiek skyrėsi: Vakaruose buvo planuojama surinkti tik tai, kas priklausė vokiečių tautai, ir suvežti į Vokietiją, o Rytuose tas grobimas vyko masiškai. O didžiausios pasekmės buvo jau karui baigiantis, t. y. traukiantis vokiečių kariuomenei.

Lenkijos nuostoliai – vieni didžiausių


Kadangi pirma okupuota buvo Lenkija, sako R. Klimavičius, jos nuostoliai labai dideli: „Dabar manoma, kad iš viso iš Lenkijos buvo pagrobta per 600 tūkst. kultūros vertybių ir per 70 mln. spaudinių. Lenkijos kultūros ministerija yra sudariusi dokumentais paremtą sąrašą, kuriame yra 65 tūkst. įvairių kultūros vertybių. Iš Lenkijos buvo išvežti tokie kūriniai, kaip Luko Kranacho vyresniojo „Madona su kūdikiu“, Rafaelio „Jaunuolio portretas“, bažnytiniai apeiginiai reikmenys, numizmatikos kolekcijos, senieji spaudiniai ir t. t. Daugelis tų dalykų į Lenkiją taip ir negrįžo.“

Per karą patirti nuostoliai buvo milžiniški, todėl Lenkijos atstovai ėmėsi aktyvių priemonių kultūros vertybėms susigrąžinti. Lietuvos SSR ir Lenkijos 1944 m. rugsėjo 22 d. evakuacinė sutartis dėl gyventojų mainų tapo pagrindu Lenkijos atstovams kelti Vilniaus kultūros vertybių išvežimo į Lenkiją klausimą. Dėl to buvo suvienytos Lenkijos kultūros, mokslo, diplomatinių institucijų Vilniaus lenkų pastangos, buvo veikiama ne tik Vilniaus ir Varšuvos, bet ir Varšuvos ir Maskvos lygmenimis.

Kaip sako istorikė V. Stravinskienė, kultūros vertybėms buvo skirta labai mažai dėmesio.

Viename iš straipsnių buvo numatytas draudimas išvežti vertybes, jeigu jos nebuvo asmens nuosavybė, bet apie valstybinių institucijų saugomas kultūros vertybes nebuvo kalbama, kas reikštų, kad jos turėjo likti savo vietose ir negalėjo būti perkeltos kažkur kitur.

„Tačiau Lenkijos atstovams šis klausimas labai rūpėjo, jie dėjo nemažai pastangų, kad jį aktualizuotų pačiu aukščiausiu lygiu, t. y. Varšuvos ir Maskvos lygiu. Taip pat stengėsi gauti centrinių sovietinių institucijų sutikimą tas vertybes perimti. Jau 1945 m. viduryje Lenkijos atstovai buvo parengę specialią sutartį dėl kultūros vertybių, kur pagrindinis dėmesys buvo skirtas kultūros vertybių iš Vilniaus ir Lvovo atsigabenimui. Didesnį dėmesį Vilniaus vertybėms rodo tai, kad Lenkijos įgaliotinio „Evakuacija iš sovietinės Lietuvos“ aparate buvo įkurtas specialus Kultūros skyrius, kuris užsiėmė kultūros vertybių revindikacijos reikalais. Kiek man žinoma, analogiškų skyrių nei Baltarusijoje, nei Ukrainoje nebuvo“, – pasakoja V. Stravinskienė.

Buvo sudaryti tikslūs Lietuvoje esančių vertybių sąrašai


Pagrindinis lenkų dėmesio objektas buvo Vilniaus mokslo ir kultūros institucijų vertybės, ypač – saugomos Vilniaus universiteto, Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos ir Vilniaus dailės muziejuje.

Minėto Kultūros skyriaus vadovė Marija Rzeuska, pasitelkusi Vilniaus lenkus mokslininkus, buvusius bibliotekų archyvų ir kitų institucijų darbuotojus, ne tik surinko išsamią informaciją apie kultūros vertybes, bet ir rūpinosi jų išvežimu.

V. Stravinskienė pasakoja, kad daktarė M. Rzeuska skyriui vadovavo visą veikimo laikotarpį. Be jos, įvairiu metu skyriuje dirbo dar 6–7 darbuotojai, tarp kurių buvo žinomi muziejų, bibliotekų, archyvų specialistai. Be to, su skyriumi bendradarbiavo apie 15 Vilniuje gyvenusių lenkų kultūros, mokslo atstovų.

„Galima išskirti kelias Kultūros skyriaus darbo kryptis. Pirma – informacijos apie bibliotekas, archyvus, muziejus ir jų saugomus fondus surinkimas, informacijos apibendrinimas ir perdavimas į Varšuvą turint tikslą perimti vertybes. Antra kryptis – ryšių su lenkais kultūros atstovais palaikymas turint tikslą padėti išsivežti jiems priklausančias vertybes arba jas perimti. Ir trečia – kultūros vertybių rinkimas supirkimas ir išsiuntimas į Lenkiją. Iš skyriaus ataskaitų galima spręsti, kad skyriaus veikla buvo vykdoma slapta“, – kalba istorikė.

Anot jos, per labai trumpą laiką, nuo 1944 m. gruodžio vidurio iki 1945 m. kovo vidurio, skyriaus darbuotojai surinko išsamią medžiagą ir dokumentus apie Vilniuje veikusias organizacijas, jų turėtas vertybes, tų vertybių padėtį karo metais, vietą ir būklę. Tai, sako V. Stravinskienė, buvo atlikta per išplatintas specialias anketas, į kurias atsakymus pateikė kultūros vertybes saugojusių institucijų darbuotojai lenkai.

„Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos ilgametė darbuotoja Janina Kapustinska aprašė bibliotekoje saugotas vertybes gana tiksliai, pavyzdžiui, kas konkrečiai vienoje ar kitoje salėje kabėjo ant sienų, gana tiksliai lokalizavo, taip pat pateikė ypač vertingų vertybių sąrašus (kad tai yra XV–XVI a. leidiniai). Buvo suregistruota daugiau kaip 200 tokių vertybių, taip pat sudaryti sovietinės valdžios 1939 m. išvežtų vertybių sąrašai. Kaip pažymėjo kultūros vertybių klausimą kuravusi M. Rzeuska, sudaryti kultūrinių vertybių sąrašai turėjo tapti pagrindu ateityje keliant jų grąžinimo Lenkijai klausimą“, – teigia istorikė.

Kultūros vertybės buvo gabenamos ešelonuose


Lenkijos evakuacinės įstaigos Kultūros skyrius savo padaliniuose, rajonuose buvo parengęs specialias instrukcijas dėl kultūros vertybių pervežimo. Lenkijos atstovus labiausiai domino muziejinės ir archyvinės vertybės, pasakoja istorikė V. Stravinskienė.

„Kultūros vertybės nedideliais kiekiais į Lenkiją buvo siunčiamos evakuaciniais ešelonais, kuriais kėlėsi gyventojai. Iš viso 1945 m. balandžio 25 d. ir 1947 m. gegužės 27 d. į Lenkiją kultūros vertybėms siųsti buvo panaudota 17 ešelonų ir išsiųsta 129 skrynios kultūros vertybių bei 110 vienetų baldų. Realiai vertybių buvo išsiųsta daugiau, nes kai kurios jų Lenkiją pasiekė paslėptos balduose, todėl sąrašuose nefigūravo. Be to, dalis kultūros vertybių Lenkiją pasiekė per Maskvą, t. y. knygos buvo išsiųstos į Lenkijos ambasadą Maskvoje, o vėliau – į Varšuvą. Muziejinės vertybės daugiausia buvo siųstos į Lenkijos nacionalinį muziejų Varšuvoje“, – kalba tyrinėtoja.

Jos teigimu, 1945–1947 m. muziejų pasiekė 230 XVII–XX a. paveikslų, 45 raižiniai, apie 240 taikomosios dailės kūrinių, apie 450 grafikos darbų. Taip pat – 57 numizmatikos eksponatai, daugiau kaip 100 fotografijų, reprodukcijų, apie 100 komplektų archyvinės medžiagos, paveikslų rėmų, negatyvų, 39 bažnyčių ir vienuolynų inventoriniai brėžiniai bei keletas techninių modelių.

„Tarp Varšuvos muziejų pasiekusių paveikslų buvo Vilniaus dailininkų darbai, pavyzdžiui, Ferdinando Ruščico, Riaubos, Jamonto. Taip pat – 14 paveikslų iš Vilniaus benediktinių vienuolyno, 16 paveikslų ir 11 skrynių su knygomis ir moksline medžiaga iš Misionierių vienuolyno, muziejų 1945 m. pasiekė ir Mokslo bičiulių draugijos Vilniuje rinkiniai. Tai buvo per 130 pavadinimų daiktų: įvairiausi paveikslai, raižiniai, piešiniai, brangiųjų metalų dirbiniai, baldai, indai, knygos, rankraščiai. Tarp 1946 m. išsiųstų vertingų dokumentų buvo, pavyzdžiui, 1744 m. išleistas LDK Statutas, 1785 m. Ukmergės pavieto aktų knygos rankraštis ir daugiau labai vertingų vertybių“, – vardija istorikė.

Už meno dirbinius – milžiniškos sumos


Dėl menko Lietuvos SSR atstovų dėmesio kultūros vertybėms tuo metu net vyravo posakis „kam tokiais niekais per karą užsiimti“, todėl dėl itin aktyvių Lenkijos atstovų interesų susidarė galimybės pasiimti ne tik asmeninius daiktus. Kaip teigia V. Stravinskienė, kai kuriems asmenims kultūros vertybių pardavimas tiesiog tapo verslu.

„Jie už nemažas sumas parduodavo knygas, meno dirbinius, archyvinius dokumentus. Didžiausia vienu metu už vertybes sumokėta suma buvo 42 tūkst. rublių, tai milžiniška suma. Tiek įvertinti buvo Šv. Kotrynos bažnyčios inventoriniai brėžiniai. Didelės pinigų sumos atskiriems asmenims buvo sumokėtos ir už kitas vertybes. Pavyzdžiui, už 30 tūkst. rublių buvo nupirkti antikvariniai baldai. 21 tūkst. rublių kainavo porceliano dirbiniai, 18 tūkst. rublių – porcelianinis laikrodis, 13 tūkst. – paveikslai“, – kalba mokslininkė.

Anot jos, kultūros vertybių pardavimu užsiėmė ir Kultūros skyriaus darbuotojai bei jiems ekspertais dirbę asmenys. Pavyzdžiui, minėta kultūros skyriaus vadovė M. Rzeuska už knygas, parduotas įstaigai ir paskui išvežtas į Lenkiją, išsimokėjo daugiau kaip 6 tūkst. rublių.

Tyrėjai pastebi, kad lietuvių mokslo ir kultūros atstovų pastangomis vis dėlto Vilniaus valstybinėse institucijose saugomos kultūros vertybės nebuvo išvežtos. Tiesa, Vilniaus bibliotekos, muziejai ir archyvai praradimų neišvengė. Kai kurios jų saugotos vertybės buvo išvežtos į Lenkiją. Atskiras klausimas buvo bažnyčių ir vienuolynų kultūros vertybių išsiuntimas.

„Vyko savotiški mainai tarp bažnytinėms institucijoms atstovavusių žmonių ir tas vertybes norėjusių perimti darbuotojų. Pavyzdžiui, vienas kunigas už tai, kad perveš jo kultūros vertybes į Lenkiją, pažadėjo padovanoti keliolika paveikslų Varšuvos nacionaliniam muziejui. Tai buvo paslauga už paslaugą. Privatūs asmenys kartais padovanodavo dalį vertybių už tai, kad jiems būtų padėta išsivežti jų vertybes ir depozito teisėmis būtų patalpinta vienoje iš kažkokių kultūros institucijų Lenkijoje. Kultūros vertybių išvežimą į Lenkiją Vilniaus gyventojai lenkai vertino kaip patriotiškumą, Lenkijos interesų ir poreikių užtikrinimo išraišką. Jų supratimu, Vilniuje sukauptos kultūros vertybės priklausė tik lenkų tautai ir Lenkijai. Apie lietuvių tautos teises į tą paveldą nebuvo net galvojama ir kalbama“, – sako V. Stravinskienė.

Vertybių susigrąžinimo politika Lietuvoje nevykdoma


Lietuva ne vienintelė valstybė, praradusi vertingas kolekcijas. Per daugybę karų, suiručių, neramumų vertybės buvo vežamos iš vienos valstybės į kitą. Per Antrąjį pasaulinį karą iš nugalėtos Vokietijos, pavyzdžiui, buvo išgabenta per milijoną eksponatų, tačiau dabar valstybės pagal tarptautinius standartus grąžina kultūros vertybes teisėtiems savininkams.

Kaip sako istorikas R. Klimavičius, apie tai, kad Lietuvos kultūros vertybės, repatrijuojant lenkų tautybės piliečiams, iš Lietuvos išvežamos į Lenkiją, buvo žinoma jau ir tuo laiku: „Apie tai valdžios institucijoms užsimindavo Levas Karsavinas, apie tai kalbėjo Vincas Žilėnas, šią problemą kėlė ir Vladas Drėma, tačiau daugiausia tai buvo paremta nuogirdomis, kalbomis, bet ne dokumentais.“

Kadangi, pastebi R. Klimavičius, V. Stravinskienės tyrinėjimai visa tai leidžia pagrįsti archyvine dokumentine medžiaga, apie prarastas vertybes dabar galime kalbėti kaip apie realų, dokumentais pagrįstą faktą, tačiau kyla klausimas, ar galima tas žinias ir archyvinius dokumentus panaudoti siekiant susigrąžinti vertybes, esančias už Lietuvos ribų.

„Atrodytų, norint išspręsti šį klausimą didelių problemų neturėtų kilti. Bet 2012 m. dienraštyje „Lietuvos žinios“ buvo publikuotas straipsnis – interviu davė įvairių valdžios institucijų atstovai ir paveldosaugininkai. Jie kalbėjo apie problemą, kaip susigrąžinti Lietuvos kultūros vertybes, ar jas išvis įmanoma susigrąžinti ir pan. Vienas iš valstybės tarnautojų išreiškė tokią nuomonę, kad galbūt mums nereikėtų garsiai sakyti, jog tos vertybės priklauso Lietuvai, nes, nuvažiavę į tų šalių archyvus, bibliotekas, muziejus, mes negalėsime naudotis ta archyvine medžiaga, bus sudaromos kliūtys, negalėsime atsivežti tų vertybių ir organizuoti parodų Lietuvoje, tad galbūt reikia palikti taip neapibrėžtai. Esant progai gal susigrąžinsime, o galbūt kitą kartą nepaminėsime ir ši problema liks be aiškaus sprendimo“, – neslepia R. Klimavičius.

Deja, Lietuva, atkūrus nepriklausomybę, kol kas nevykdė jokios aktyvios politikos, kad kultūros vertybės būtų grąžintos. 2003 m. Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriame teigiama, kad bus siekiama suregistruoti užsienyje esančias vertybes ir grąžinti jas į Lietuvą, tačiau apie pastangas visuomenė nėra informuojama. Nėra katalogų, į kokias vertybes Lietuva turi pretenzijų, nėra jų įvertinimo, nedirbama su tarptautinėmis organizacijomis UNESCO, Europos Taryba, nekalbama su šalimis, kurios turi Lietuvos kultūros vertybių.

Vertybių grąžinimo politika neduoda greitų rezultatų.

Pavyzdžiui, Belgijoje speciali tarnyba tokių vertybių ieško nuo 1946 m.

Lenkija ypač suaktyvino savo paiešką užsienio reikalų ministru tapus Radoslawui Sikorskiui.

Italija ir Turkija nebendradarbiauja su muziejais, kurie negrąžina jų vertybių.

Lietuvai galbūt šis metodas netiktų, tačiau tos valstybės bent turi kažkokią politiką, kurios trūksta Lietuvai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2016 19:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Violeta Rutkauskiene pasidalino Lietuvos bajorai albume
https://www.facebook.com/groups/3216406 ... 9267750664



Lietuvos bajorai pridėjo 25 new photos naujų nuotraukų į albumą:

LDK didikų kolekcijos: rinkiniai, bibliotekos
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 249&type=3


2016 Sausio 16 d.

Dvaro kultūrinis gyvenimas buvo neįsivaizduojamas be bibliotekos, kolekcijos ar įdomybių kabineto.

Didžiausia privati biblioteka Lietuvoje ir Lenkijoje priklausė Radviloms. 1772 m. joje buvo apie 20 tūkst. tomų vertingų leidinių.

Tais pačiais metais visos knygos buvo išgabentos į Peterburgą: jas „pasiskolino“ caras.


Didžiausią biblioteką Žemaitijoje XVII–XVIII a. turėjo vyskupas Merkelis Giedraitis - vienas pirmųjų lietuviškų knygų leidėjų.

Nemažą knygų rinkinį turėjo ir jo pasekėjas Mikalojus Pacas. Išlikusių jo bibliotekos knygų įrišimai - itin puošnūs, su įspaustu ekslibriu, sudarytu iš Pacų herbo ir inicialų M.P.

Įdomi ir Raudondvario Tiškevičių biblioteka. Manoma, kad prieš Pirmąjį pasaulinį karą joje būta daugiau nei 10 tūkst. egzempliorių: knygų, atlasų, žemėlapių, planų, natų.

Vertingos bibliotekos XIX a. buvo Jašiūnų Balinskių, Renavo ir kt. rūmuose.

Nuo jų dažnai neatsilikdavo ir mediniai dvareliai, pavyzdžiui, Pavirvytės.

Apie Žygimanto Augusto biblioteką:
http://proveniencijos.lnb.lt/zygimanto- ... iblioteka/

Vrublevskių bibliotekos filmukas apie Žygimanto Augusto biblioteką: https://www.youtube.com/watch?v=vX-IEJG0P8A;

Filmukas apie Lietuvos didikų ir bajorų bibliotekas:
https://www.youtube.com/watch?v=98AWEAa ... e=youtu.be

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Lap 2019 19:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
1655 08 08 pirmą kartą Lietuvos istorijoje Rusijos kariuomenė užėmė Vilnių


http://www.delfi.lt/archive/1655-08-08- ... d=23370734

Lietuvos istorijos institutas
2009 m. rugpjūčio 7 d. 23:50

1654 Maskvos DK pradėjusi karą prieš Abiejų Tautų Respubliką, plačiu frontu įsiveržė į jos teritoriją. Lietuva tapo pagrindiniu karo su Rusija teatru, 1654-1655 žiemą permainingos kovos vyko ties Dniepru, Berezina ir Dauguva.

1655 rusai prieš Lietuvą metė visas tris savo armijos dalis: 40 000 centrinė dalis vadovaujama Jakovo Čerkaskio ir paties caro Aleksejaus Michailovičiaus bei jai priskirtas pagalbinis Ivano Zolotarenkos 20 000 kazokų korpusas ir 15 000 šiaurinė dalis, vadovaujama Vasilijaus Šeremetjevo 1655 vasarą turėjo užimti Vilnių ir likusią Lietuvos DK teritoriją. Sėkmingai klostantis įvykiams numatyta netgi dalies Lenkijos su Varšuva okupacija.

Rusams Vilnius buvo svarbus kaip Lietuvos DK sostinė ir kaip administracinis bei politinis centras, atsparos punktas tolesniems užkariavimams. Juolab, kad panašius tikslus turėjo ir švedai.

Dėl to neatidėliodami, 1655 07 13 jie užėmė Minską ir patraukė Vilniaus link. Tarp vilniečių kilo panika, gyventojai ėmė bėgti iš miesto.

Lietuvos DK kariuomenė nebuvo pajėgi suteikti realią pagalbą. Ižde trūko pinigų, kariuomenė buvo negausi, o jai vadovavo du dažnai veikę atskirai ir tarpusavyje nesutariantys etmonai – didysis, Vilniaus vaivada Jonušas Radvila ir lauko, Lietuvos iždininkas Vincentas Gosievskis.

1655 08 08 apie 6 val. ryto pirmieji rusų daliniai pasirodė prie Vilniaus. Po kelių valandų mūšio Lietuvos DK sostinė buvo užimta. Pirmą kartą Lietuvos DK istorijoje priešas okupavo Vilnių, o netrukus Kauną ir Gardiną. Jų puolimas galiausiai sustojo ties Breslaujos-Kauno-Gardino riba.

Užimtuose miestuose ir teritorijose rusai plėšikavo, viską siaubė.

Užėmę Vilnių, rusai mieste pradėjo likusių gyventojų žudynes, prievartavimus ir plėšimus.

Anot amžininko, „Vilnius paimtas arba veikiau grobiui ir pinigams priešo paliktas (...), priešas jokio amžiaus, jokios lyties nepagailėjo, bet visur ir viską žudynėmis ir krauju užpildė“.

Nusiaubtame mieste kilo gaisrai, kurie užsitęsė net 17 dienų. Kaip tik jų metu sudegė miesto archyvas, saugotas Vilniaus rotušėje. Žuvo visos XVII a. pirmos pusės tarybos ir vaito-suolininkų teismo įrašų knygos, iždo rejestrai, mokesčių kvitai, špitolių dokumentai.

Siaubingų netekčių patyrė Vilniuje likę miestiečiai.

Anot Elmanto Meilaus, Vilniuje buvo išžudyta apie 8 -10 000 miestiečių, o iš 23 katalikų ir 9 unitų bažnyčių nenuniokotos liko tik 4, nusiaubti buvo ir visi miesto rūmai.

1655 08 10 į Vilnių per specialiai jam raudonais kilimais išklotas gatves įvažiavo Rusijos caras Aleksejus Michailovičius, čia buvęs iki 09 22.

Jo įsakymu miestas niokotas toliau: iš bažnyčių, ir rūmų renkami baldai, vertingos architektūrinės detalės, likę meno dirbiniai.

Mieste paskirtas naujasis Vilniaus vaivada, turėjęs visus administracinės, teisinės ir karinės valdžios įgaliojimus Vilniuje, o taip pat Vilniaus, Trakų, Ašmenos ir Lydos pavietuose. Juo tapo kunigaikštis Michailas Šachovskojus, vaivadavęs 4 metus. Jam pavesta sugrąžinti į Vilnių pabėgusius miestiečius, atstatyti sugriautas rusams reikalingas parako, odų ir kitas dirbtuves, prižiūrėti tvarką, vykdyti antikatalikišką bei antiunitišką politiką.

Okupacija truko iki 1661 pab. Per ją Vilnius patyrė milžiniškų nuostolių. Anot amžininko, miestas buvo taip smarkiai nuniokotas, kad grįžę pabėgę miestiečiai nebepažino Vilniaus...

------------------------------------------------------------------

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Pamiršti pirmieji masiški Lietuvos žmonių trėmimai ir žudynės


http://www.llks.lt/Terleckas1.htm

VLADAS TERLECKAS

Šių kančių ir Lietuvos katastrofos nėra mūsų istorinėje atmintyje. Dėl to daugiausiai kaltės tenka tyleniams istorikams, kurie iki šiol nepabandė patyrinėti šią skaudžią temą ir ją aktualinti. Ką padarysi, kad dalis jų užsiėmę „svarbesniais“ dalykais – Lietuvos praeities, protėvių dergimu.

Kaip žinoma, 1655 m. rytinę LDK dalį užėmė Maskvos kariuomenė, o Žemaitiją – švedai. Įvairiais duomenimis, LDK puolė 200–300 tūkst. Maskvos kariuomenės ir 20 tūkst. kazokų. Vien Vilnių puolė apie 60–80 tūkstančių karių. Tuo tarpu gynybai vadovavęs LDK didysis etmonas Jonušas Radvila teturėjo vos 5–7 tūkst. karių. Negana to, jis nesutarė su lauko etmonu V. Gosievskiu dėl kovos taktikos, miesto gynybos siena buvo apleista, apgriuvusi, Vilniaus gyventojus buvo apėmusi panika. Mat anksčiau negu Rusijos kariuomenė priartėjo prie Vilniaus, gausybė pabėgėlių iš Gudijos atnešė šiurpinančias žinias apie žiaurų rusų kariuomenės ir kazokų elgesį, jų vykdomas masines žmonių skerdynes, plėšimus.

Į Vilnių besiveržianti kariuomenė išžudė visus Bychovo, Dysnos, Klecko, Mstislavlio, Pinsko, Slonimo gyventojus. Vengdami panašaus likimo beveik visi Minsko, Gardino ir kitų miestų gyventojai pabėgo į Lenkiją, Lietuvą. Vilniaus vaivada P. Sapiega ragino miestiečius bėgti, kur kas gali. (1) Bėgo įvairių tautybių ir religijų didikai ir amatininkai. Bėgo, nes, kaip rašoma istoriniuose šaltiniuose, žinojo, kad Ponai lenkai ir žydai iš anksto pasmerkti negailestingai žūčiai. (2) Bėgo pulkai. Gelbėjosi pėsčiomis, vežimais, valtimis. Vilniaus akademijos rektorių Benediktą de Saksą (70 m. amžiaus) stumiamais rateliais išvežė iš miesto du studentai. Taip pat stengtasi išgabenti istorines, kultūrines ir kitas vertybes. Kanclerio pastangomis buvo išvežta Lietuvos Metrika. Magistratas krovė į vežimus svarbiausias bylas, papuošalus, brangesnius baldus. Vilniaus vyskupas Jurgis Tiškevičius su pagalbininkais išgabeno šv. Kazimiero karstą. Katedros rūsiuose paslėpė didžiųjų kunigaikščių, jų žmonų palaikus, išvežė dalį šventovės brangenybių (lobyną, Jogailos dovanotą Katedrai taurę su ampulėmis, Vytauto Didžiojo dovaną – brangakmeniais papuoštą kryžių). Deja, brangenybes plukdžiusi vytinė pateko į kazokų rankas ir amžiams prapuolė. Iki Rusijos invazijos Šv. Kazimiero koplyčia žėrėjo sidabro, aukso ir marmuro spindesiu. (3) Dievo Motinos, šv. Jono ir Marijos Magdalietės natūralaus dydžio skulptūros buvo nulietos iš gryno sidabro. Pasak vienų autorių, Katedroje buvo sukaupta 800 cnt sidabro. (4) Tačiau Viktoras Petkus nurodo, kad vien krašto gynybai iš Katedros buvo paimta apie 4,5 t sidabro. (5) Ne šiaip sau istorikas A. Vijūkas-Kojelavičius rašė, kad Vilnius … pasiekė taip viskuo garsėdamas, kad su įžymiausiais miestais gali lenktyniauti. Nieko jo garbei netrūksta … (6). Turbūt neperdėjo rašytojas J. Užurka, pažymėjęs, kad į Valdovų rūmus įžengusiam carui Aleksejui Michailovičiui raibo akys nuo gobelenų grožio, kad Pirmą kartą jo akys pamatė puošnią rūmų architektūrą, pirmą kartą prieš jo akis lobynai įmantriausių papuošalų …, daugybė auksiniuose rėmuose paveikslų, visos sienos iki lubų prikrautos knygų (7).

Vilniaus ir jos lobių negalėjo nuo maždaug 60–80 tūkst. Rusijos pajėgų apginti negausūs Lietuvos kariai, miestiečiai. Miestiečių priešinimasis buvęs daugiau panašus į žudynes negu mūšį. (8) Kiti istorikai piešia kitokį kovų dėl Vilniaus vaizdą. J. Radvilos vadovaujami raiteliai kovėsi visą dieną, be paliovos pliaupiant lietui. (9) Kaimynų istorikas pažymi, kad pilyse užsidarę miestiečiai kovėsi su priešu dvi dienas. (10) Užėmus miestus, kaimus, dvarus vyko keršto, fanatizmo ir neapykantos pakurstytos vandališkos gyventojų skerdynės. Daugiausiai išlikę žinių apie vilniečių žudynes. Istoriniame šaltinyje pabrėžiama, kad: Niekuomet nebuvo matyta nuožmesnio žiaurumo, kaip užimant Lietuvos sostinę. (11) Buvo žudomi visi, kas pakliūdavo į okupanto rankas. Negailėta moterų, kūdikių, vaikų. Nebuvo pasigailėjimo, nei išsigelbėjimo. Baisios mirties neišvengė pasislėpusieji bažnyčiose, vienuolynuose. Buvo išpjauti tikintieji Vilniaus Bernardinų ir Zapiškio bažnyčiose. Vilniuje nužudyta keliolika vienuolių, ypač žiauriai buvo nukankinta bernardinė Darata Siedleckaitė – išsukinėtos rankos, nupjautos ausys. (12) Vokietijos spauda rašė apie Vilniuje sudegintas pagyvenusias moteris ir vaikus,13 nėščios moterys kabintos kabliais už šonkaulių. Stačiatikybės nesutinkantys priimti žydai buvo jėga suvaryti į Nerį, kur dauguma nuskendo. Nenusakomą žiaurumą bus lėmusi Maskvos valstybės azijinė tradicija, teisinė sąmonė ir baudžiamoji praktika. Jai būdingas platus mirties bausmių taikymas (už 35 nusikaltimus) ir šiurpinantys žmonių kankinimai, žalojimai (ausies ir nosies nupjovimas, lūpų ir šnervių apipjovimas, apakinimas, rankų ir kojų nukirtimas, gyvų užkasimas žemėje, išlydyto metalo pylimas į gerklę). (14) Regis, išskyrus rankos nukirtimą, Lietuvos teisės aktai nežmoniškų bausmių nenumatė. Rašantys apie okupanto žiaurumus, ne vienas autorius pabrėžia, kad užimtų LDK miestų įgulos daugiausia buvo sudarytos iš Pavolgio totorių, mordvių, kazokų. Matyt, tuo norima pasakyti, jog rusų kariai buvo ne tokie žiaurūs. Vargu ar jie galėjo būti žmoniškesni, kadangi Rusijos kariuomenės vadui Trubeckojui prigijo prisiekusio budelio, Mstislavlio mėsininko pravardės. Įvairiais duomenimis, 1655–1661 m. buvo nužudyta nuo 8–10 iki 25 tūkst. vilniečių, arba vienas trečdalis. Brandenburgo pasiuntinys panešė, kad niekur Vilniuje nematyti gyvųjų. Gatvėse, kiemuose, pastatuose gulėjo krūvos nužudytųjų, telkšojo klanai žmonių kraujo, nuo kurio raudonavo rusų arklių kanopos. Sovietmečiu šie kraupūs įvykiai buvo nutylimi, arba maskuojami prasimanymu apie jautriasielį carą Aleksejų Michailovičių (besilankiusį Vilniuje). Vilniaus miesto istorijos autoriai rado reikalą pateikti unitų metropolito žodžius, kad miesto vaizdas sukėlęs carui pasibaisėjimą, todėl jis įsakęs tučtuojau palaidoti lavonus. Ar tuo nesiekta sukelti aliuzijos apie caro humaniškumą? Nemanau, kad jie buvo verčiami advokatauti genocido Lietuvoje organizatoriui.

Užgrobta Lietuva buvo tūžmingai, barbariškai griaunama, godžiai plėšiama iki 1661 m. Caro įsakymu iš Vilniaus bažnyčių turėjo būti surinkti ir išgabenti į Maskvą baldai, varpai, nuplėšti vario stogai, nuluptos gražiausios architektūros detalės. Buvo plėšiami rūmų židinių ir krosnių kokliai, marmurinės palangės, grindų parketas, brangenybės, įvairiausios prekės, istorinės ir kultūrinės vertybės. Labiausiai nukentėjo Katedra, pilių kompleksas, bažnyčios, didikų rūmai. Buvo nuplėštas Katedros varinis stogas, daugelyje vietų pramušti skliautai, visiškai sunaikintas interjeras, iš lobyno pagrobta maždaug 1 900 kūrinių. Lietuva prarado europinio lygio kultūros vertybes. Ši šventovė buvo paversta arklide. Labai nukentėjo Šv. Kazimiero ir Šv. Mykolo bažnyčios. Iš pastarosios buvo pagrobti brangūs sidabriniai Sapiegų giminės karstai. LDK kanclerio ir didžiojo etmono Leono Sapiegos balzamuoti palaikai buvo pririšti prie arklio uodegos ir tampomi po miesto gatves. Apskritai iš Vilniuje buvusių 23 katalikų ir 9 unitų bažnyčių nenuniokotų liko tik 4. (15)

Po tris dienas vykusių plėšimų Vilnius buvo sąmoningai padegtas. Negesinamas gaisras siautė 17 dienų ir sunaikino tai, kas dar buvo likę. Sostinė virto griuvėsiais ir degėsiais. Buvo sakoma, jog Vilniuje neliko Vilniaus. Lenkų istorikas J. Rudaiskis tiksliai pažymėjo: Vilnių, Krokuvos konkurentą, ištiko Kartaginos likimas (16) (šį Šiaurės Afrikos miestą romėnai sulygino su žeme – V. T.). Buvo nusiaubtos ir Vilniaus apylinkės 40–60 km spinduliu.

Taip pat buvo sugriauti, sudeginti Trakai, Kaunas, Gardinas ir daugybė kaimų. Nors Trakai pasidavė be pasipriešinimo (taip spėjama), jie neišvengė Vilniaus likimo. Iš pradžių miestas buvo apiplėštas, o po to jis, abi pilys ir bažnyčia sudegintos, sugriautos. Po griuvėsiais buvo palaidota daug meno ir kultūros vertybių, archyvas. Anot amžininkų, Trakuose nelikę akmens ant akmens. (17) Neliko patalpų, tinkamų seimelių posėdžiams, todėl jie vykdavo Aukštadvaryje. 1662 m. Trakuose tebuvo 36 gyventojai. Po šio smūgio Trakai neatsigavo, kaip miestas neegzistavo. Daugiatomiame leidinyje A. Miškinis kruopščiai suregistravo kitų miestų ir miestelių sugriovimus, gaisrų padarytą žalą. Pvz., rašo, kad dėl Rusijos invazijos Eišiškės sunyko, miestas ištuštėjo. (18). Sunaikinta Valkininkų ginklų kalykla, sudegintas Puškarnios kaimas ir t. t.

Provincijoje Maskvos kariuomenė siaubė, degino dvarus ir kaimus, grobė valstiečius, brangenybes, gyvulius, paukščius, grūdus, viską, ką rado. Trumpai sakant, buvo įgyvendinama išdegintos žemės politika. Kaip atrodė Lietuvos kaimai po barbarų ordų siautėjimo patikimą vaizdą galima susidaryti iš amžininkų liudijimų. Antai laiške Boguslavui Radvilai pranešama: … visas dvaras (Dubingiuose – V. T.) su visais pastatais sudegintas ir visas valsčius sudegintas …, dalis valdinių iškapota, o dalis į Maskvą išvaryti. (19) Bažnyčioje viskas buvo išgrobstyta, sudaužyta, kūnai iš rūsio po visą bažnyčią išmėtyti … Kauno žemės teisėjas S. Medekša, iš Kėdainių važiuodamas į Trakus, visur pakelėse matė daug lavonų.

Pagrobtos, išplėštos vertybės nepaliaujamu srautu plaukė į Maskvą. 1655 m. šešis mėnesius Smolenske praleidęs Venecijos diplomatas M. Bianchi liudija: Jeigu nebūčiau matęs ištisus šešis mėnesius judėjusios begalinės virtinės ratų, pilnų visokio grobio, ir nesuskaičiuojamo kiekio išvežamų arklių bei kitų stambių galvijų, negalėčiau patikėti matęs ne mažiau kaip 100 000 vežimų, prikrautų baldų, vario, geležies, alavo ir švino dirbinių, vilnos ir kanapės audinių ir t. t. (20)

J. Užurka Lietuvos apiplėšimo mastą vaizduoja taip: … pirmas vežimas Maskvos link Smolenską pravažiavo, o paskutinis gurguolės vežimas su Vilniaus gėrybėmis dar iš miesto nepajudėjo. (21) Ko gera, meninė vaizduotė neprasilenkia su tikrove. Anglų diplomatas Maskvoje matė ir užrašė tai, ko nepastebėjo M. Bianchi: Laimikis gyvais pinigais, sidabru, auksu, brangiaisiais akmenimis ir baldais buvo toks didelis, kad ir apsakyti neįmanoma. Buvome nustebę, žiūrėdami į sidabrinius indus, sidabrines spynas, skrynių vinis, sidabru apkaltas karietas … (22). Carui buvo atgabentos iš Radvilų rūmų išplėštos septynios paauksuotos kopulos, raudono ir pilko marmuro kolonos, parketas, visi baldai ir indai. Neabejotina, kad buvo apiplėšti ir kitų didikų rūmai. Maskvos turgūs buvo užversti gausybe Lietuvos prekių, iki tol maskvėnų nematytų, apie egzistavimą nežinotų. Prekių tiek padaugėjo, kad krito jų kainos, atpigo sidabras.

Trečias smūgis Lietuvai buvo jos gyventojų, ypač įvairiausių profesijų amatininkų trėmimas. XVII a. antroje pusėje trėmimai į nuošaliausias Rusijos vietas tapo masiniu gyventojų baudimo būdu, atsirado politinių tremtinių kategorija. (23) Tremta šeimomis iki gyvenimo pabaigos. Jų sodybos, dvarai buvo sudeginami, arba paimami caro žinion. Tremiant vadovautasi tam tikrais kriterijais. Pvz., kovojusieji su Rusijos kariuomene, besigynusieji apgultuose miestuose, kitaip besipriešinusieji buvo tremiami į atokiausias vietas. Tremties galėjo išvengti prisiekusieji ištikimybę carui arba perėjusieji į stačiatikybę. „Išdavyste ar svyravimu“ įtartiems bajorams taikytos griežčiausios represijos, įskaitant mirties bausmę. Caras neišgirdo Vilniaus delegacijos prašymo netremti amatininkų ir jų šeimų, nes jie ir pirkliai reikalingi miesto verslui. Amatininkų trėmimas aiškiai rodo didžiulį Rusijos ekonominį, techninį atsilikimą. Be Lietuvos amatininkų Rusija buvo nepajėgi surinkti, sumontuoti pagrobtų vertybių bei gaminti europinio pavyzdžio prekių, ginklų, kultūros vertybių. Daug ką pasako faktas, kad caro mėgtai medžioklei su sakalais reikalingus varpelius (2 000) turėjo pagaminti Vilniaus amatininkai. Kadangi iki tol jie tokia gamyba neužsiėmė, reikalaujamus varpelius nupirko Karaliaučiuje. Sovietiniai istorikai pripažino, kad iš LDK ištremti amatininkai garsėjo aukšta gaminių kokybe, buvo puikūs taikomojo meno specialistai, iš jų mokėsi Maskvos meistrai. (24) Dauguma atitremtų amatininkų dekoravo cerkves, tapė ikonas, dirbo vienuolynuose, kur įrengė spaustuves, leido knygas, pastatė popieriaus dirbtuves. Dalis aukščiausios kvalifikacijos tremtinių dirbo caro rūmuose, net garsiuose Ginklų rūmuose auksakaliais, ginklininkais, gamino carui šachmatus, statė paminklus. Tremtiniai padėjo įkurti pirmąjį Rusijos teatrą – caro rūmų teatrą, kurio trupėje buvo 60 užsieniečių. XVII a. viduryje 20 proc. Maskvos priemiesčio gyventojų sudarė tremtiniai iš LDK. (25)

Taip pat buvo tremiamos valstiečių šeimos. M. Bianchi nurodo: … neįmanoma … sugrąžinti į darbą kaimiečių, kurie buvo išvežti ir apgyvendinti tose Maskvos kunigaikštystės vietose, kur labiausiai trūksta žmonių …(26) 1658 m. caras įsakė iš Vilniaus ir artimiausių apylinkių nedelsiant ištremti unitus, kad religijoje nebūtų jokių skilimų. Gudijos istorikas G. Saganovičius išaiškino, kad iš LDK buvo ištremta dešimtys tūkstančių gyventojų. Jie buvo apgyvendinti per marą išmirusiose Jaroslavlio, Kostromos, Suzdalės, Vladimiro, Vologdos ir kt. žemėse. Šaltinių žinia apie kritusias Maskvos turguose pardavinėtų tremtinių vaikų kainas byloja apie šeimų ardymą.

Į rusų nelaisvę patekę kariai gausiai buvo siunčiami į Sibirą. Tiesa, tai prasidėjo dar anksčiau – per Livonijos karą. Vien 1593 m. iš Kazanės buvo išsiųsta 1 000 LDK belaisvių. (27) Kitų žiniomis, daugelis Trakų karaimų buvo išvežti į Pavolgį. (28) Taigi buvo tremiami įvairių socialinių luomų ir tautybių gyventojai. Rašoma, kad išlikę dokumentai rodo, jog caras planavo ištremti 300 tūkst. LDK gyventojų. (29)

Visomis išvardintomis priemonėmis Rusija siekė sunaikinti LDK ekonominį, kultūrinį, karinį potencialą taip, kad jis negalėtų atsikurti. Tuo tikslu okupantas panaudojo ir kitas dar neminėtas priemones – varžė užsienio prekybą, primetė mažaverčius, infliacinius pinigus (varines monetas), kariuomenė užgrobė ir savo reikmėms naudojo miestams priklausiusius palivarkus bei jų turėtas įmones. Rusų kariuomenė buvo užgrobusi Vilniaus miestui priklausiusius Aukštadvario, Burbiškio, Ribiškio, Kuprijoniškio ir Leoniškio palivarkus su malūnu ir audeklų vėlykla, miesto plytinę, Lukiškės ir Užnerio žemes su molio karjeru. (30) Vilniaus pirklių vytinės buvo neišleidžiamos į Prūsiją, arba išleidžiamos tik pirkliams įkaitais palikus savo žmonas ir vaikus. Užsienio pirkliai nevežė prekių į Lietuvą, nes nepripažino varinių monetų. Pagaliau beveik nebuvo kam prekiauti, gaminti prekių. Anksčiau klestėjusi prekyba Dauguva ir Nemunu apmirė. Iš dalies tai rodo duomenys apie didžiulį užsienio laivų lankymosi Rygos uoste sumažėjimą. Jei XVII a. pradžioje į jį kasmet atplaukdavo daugiau kaip 700 laivų, tai 1700 m. užsuko tik 44 laivai. (31) Ne ką mažiau susitraukė Lietuvos prekyba Klaipėdoje, Karaliaučiuje, Dancige. Turbūt nelabiausiai nukentėjusiuose Kėdainiuose 1663 m. buvo telikę 20 proc. amatininkų.

Išlikę gyvi ar neištremti kaimiečiai neturėjo kuo dirbti žemės. Į kokią apverktiną padėtį buvo patekęs žemės ūkis rodo tas faktas, kad 45 proc. ūkių buvo sudeginti, sugriauti, daugelis vietovių virtusios dykvietėmis. Tad nieko nuostabaus, kad krašte prasidėjo ir iki 1657 m. rugiapjūtės tęsėsi badas. Rytinių LDK žemių žmonės buvo priversti valgyti kates, šunis, dvėselieną, taikėsi ir kanibalizmo atvejų. Kaip tais laikais buvo įprasta, įkandin bado atslinko jo palydovas – maro epidemija, siautusi beveik metus. Tiesa, yra manančių, kad marą atnešė Rusijos kariuomenė. (32) 1648–1667 m. dėl žudynių, trėmimų, bado ir maro LDK neteko beveik pusės gyventojų. (33) Vilniaus vaivadijoje beliko 41 proc., Brėslaujos paviete – 44 proc., Ašmenos paviete – apie 46 proc. gyventojų. Kiek mažiau nukentėjo Žemaitija, kurios kaimus plėšė, degino, žmones žudė ir trėmė Švedijos kariuomenė. Bet tai nėra šio rašinio tema.

Galop buvo naikinama švietimo sistema, nutraukta mokslo raida. Rusai uždarė visas katalikų mokyklas. Tikriausiai toks likimas ištiko ir unitų mokyklas. Žinoma, kad Vilniaus universitetas buvo nutraukęs savo veiklą. Daug dėstytojų, studentų buvo pabėgę į Vakarus, nebuvo lėšų reikalingiems prietaisams, knygoms, medžiagoms įsigyti.

Dėl okupacijos sukeltų padarinių esmingai pasikeitė demografinė Lietuvos padėtis: lėtai didėjo gyventojų skaičius, keitėsi jų socialinė ir etninė struktūra, t. y. miestuose ir miesteliuose daugėjo žydų, į ištuštėjusius kaimus kėlėsi Gudijos valstiečiai. Kuri Europos šalis patyrė panašią katastrofą?! Tačiau šių laikų žiniasklaidos išliaupsinti istorikai (pasak Petro Jonušo, istorijos stribai) ciniškai dangsto katastrofos kaltininkus, nepaliaudami kartoti: Lietuva visuomet atsiliko nuo artimiausių kaimynų ir dėl to kalta pati, jos žmonės; 1655–1661 m. nei Lietuvos ūkis, nei kultūra iš esmės nepasikeitė. Šitokio nusikalbėjimo, atviro tyčiojimosi iš Lietuvos žmonių kančių nerasi sovietmečio istorikų darbuose.

Seimo narių pareiga turėtų būti bent į Atmintinų dienų sąrašą įrašyti 1655 m. prasidėjusius trėmimus. Sąlyginė data galėtų būti 1655 m. rugpjūčio 7 d. – Vilniaus užėmimo diena. Bet mažai tikiu, kad net dešiniesiems Seimo nariams užteks drąsos, ryžto ir suvokimo, kaip svarbu tai padaryti. Mano galva, 1655–1661 m. – lūžio Lietuvos istorijoje laikotarpis, neišvengiamai vedęs į valstybingumo praradimą. Drąsindamas mūsų Seimo narius primenu, kad gudų tyrinėtojai (pvz., A. Tarasas) Rusijos veiksmus LDK teritorijoje vadina genocidu, pačia baisiausia jos gyventojų nelaime per visą istoriją. Pasak G. Saganovičiaus, 1654–1667 m. laikotarpis yra pats tragiškiausias, labiausiai klastojamas. (34) Savo abejingumu, baime talkiname klastotojams, nepuoselėjame istorinės atminties. Rašytojas S. Cveigas įžvalgiai nurodė: Istorinis veiksmas būna baigtas … tik tada, kai tampa palikuonių nuosavybe.



Literatūros sąrašas:

1. Vilniaus miesto istorija, Vilnius, 1968, p. 164.

2. Памятники русской старины в запанных губерниях империи. Санкт Петербург, 1874, с. 51.

3. V. Petkus. Vilniaus Arkikatedros bazilikos koplyčios, Vilnius, 1994, p. 36.

4. Vilniaus Katedros lobynas. Vilnius, 2002, p. 291.

5. V. Petkus. Min. veik., p. 36.

6. A. Vijūk as-Kojelavičius. Lietuvos istorija, Vilnius, 1988, p. 207.

7. J. Užurka. Tvanas, Vilnius, 2007, p. 101.

8. Vilniaus miesto istorija, p. 166.

9. R. Batūra, D. Karvelis. Kovų istorijos, Vilnius, 2009, kn. 1, p. 174.

10. А. Е. Тарас. Войны Московской Руси с Великим княжеством Литовском и Речью Посполитой в XIV–XVII веках, Мiнск, 2006, с. 700.

11. Памятники русской старины в запанных губерниях империи, с. 52.

12. Kultūros barai, 1997, nr. 8–9, 10.

13. Ten pat.

14. Ф. Г. Сафронов. Ссылка в Восточную Сибирь в XVII веке, Якутск, 1967, с. 6, 12.

15. Z. Kiaupa. Lietuvos kultūros vertybių kelionės iki 1990 m., Vilnius, 2006, p. 41.

16. Cit. pagal: Г. Саганович. Невядомая война 1654–1667, Мiнск, 1995, с. 47.

17. A. Baliulis ir kt. Trakų miestas ir pilys, Vilnius, 1991, p. 100.

18. A. Miškinis. Rytų Lietuvos miestai ir miesteliai, Vilnius, 2006, p. 648.

19. Kultūros barai, 2006, nr. 2, p. 85.

20. M. Bianchi. Trumpas pasakojimas apie Lietuvos ir Lenkijos karą su Maskva XVII a. viduryje, Vilnius, 2004, p. 139.

21. J. Užurka. Min. veik., p. 128.

22. Cit. pagal: V. Daugirdaitė-Sruogienė. Lietuvos istorija, Chicago, 1956, p. 579.

23. Ф. Г. Сафронов. Ук. соч., с. 15–16.

24. Л. С. Абецедарский. Белоруссия и Россия, Москва, 1978, с. 225.

25. Ten pat, p. 213.

26. M. Bianchi. Min. veik., p. 139.

27. В. П. Грицкевич. От Немана к берегам Тихого океана, Мiнск, 1986, с. 23.

28. B. Kviklys. Mūsų Lietuva, Vilnius, 1989, t. 1, p. 452.

29. А. Е. Тарас. Ук. соч., с. 732.

30. Vilniaus miesto istorija, p. 168.

31. P. Šalčius. Raštai. Lietuvos prekybos istorija, Vilnius, 1998, p. 90.

32. А. Е. Тарас. Ук. соч., с. 732.

33. M. Bianchi. Min. veik., p. 34.

34. Г. Саганович. Ук. соч., с. 5.

Plačiau šia tema rekomenduotina skaityti autoriaus veikale „Lietuvos istorijos klastojimo ir niekinimo iššūkiai“ (2009), kurį nebrangiai galima įsigyti knygynuose, esančiuose Pilies ir Antakalnio g.

UŽDRAUSTA ISTORIJA. 1655 - APOKALIPSĖ LIETUVOJE.


Mielieji, kad būtų aiški istorijos dėstymo mokyklose kryptis - mirtina grėsmė Lietuvos valstybei buvo ir yra iš Rytų, iš Rusijos imperijos.

Fantastinio grožio sostinė Vilnius „TVANO" metu, 1655 m., buvo paverstas pelenų (ačiū Dievui ne radioaktyvių) krūva.

Šiandien Kremlius, Ukrainos okupacijos fone, grasina pasaulį paversti radioaktyvių pelenų krūva.

I. „TVANAS“ – rusų ordų antplūdis. LIETUVIŲ TAUTOS GENOCIDAS.

1654 m. gegužės 18 d. laukinių rusų ordos (Maskvos DK kariuomenė) ėmė veržtis į Lietuvą ir Lenkiją. Krito vienas miestas po kito – Smolenskas (1654 m. rugsėjo 23 d.), Polockas, Vitebskas, Mogiliovas.

Karalius Jonas Kazimieras Vaza atvyko Lietuvos gelbėti, bet panikoje nieko nenuveikęs, nesurinkęs bajorijos išvyko atgal į Lenkiją, Lietuva buvo palikta laukinių rusų ordų valiai. Žiemos šalčiai buvo sulaikę maskolių siautėjimą, bet 1655 m. jie vėl ėmė žygiuoti į Lietuvos gilumą viską degindami ir žudydami beginklius gyventojus.

1655 m. liepos 30 d. rusai pasiekė Vilnių ir įsiveržė į beginklį miestą be kovos. Tai buvo pirmas atsitikimas Lietuvos istorijoje, kad priešas užėmė jos sostinę. Miestas buvo turtingas ir gražus. Nieko tokio savo tėvynėje nematę, rusai ėmė baisiausiai plėšti, viską naikinti, masiškai žudyti beginklius gyventojus.

Visos brangenybės buvo gabenamos į žudikų irštvą Maskvą. Ten buvo išvežti net rūmų baldai. Buvo išplėšti bažnyčių ir vienuolynų rūsiai, išmėtyti juose palaidotų žmonių kaulai ir išneštos karstuose rastos brangenybės. Plėšimų metu rusai padegė miestą, gaisras, kuris truko net 17 dienų ir sunaikino viską, kas dar buvo likę neišplėšta.

Po karo su Maskvos DK Vilniaus nebegalima buvo pažinti, miesto ir gyventojų neliko. Susprogdinta Gedimino pilis atstatyta tik 20 amžiaus pabaigoje.

Visa tai, kas Lietuvos valstybėje per ilgus amžius sukurta ir sukaupta, buvo sunaikinta laukinių rusų ordų antplūdžių 1654-1655 m., „Tvano“ metu, kodėl lietuviai istorikai apie tai nutyli?

Išdeginta žemė, Lietuvos gyventojai išžudyti, Lietuvos istorijos vienas tragiškiausių puslapių – 1655 metus būtina minėti vienoje gretoje su kitais Rusijos imperijos, genocidiniais nusikaltimais, pvz. 20 amž. masiniais lietuvių žudymais „trėmimų“ priedangoje,11 milijonų ukrainiečių nužudymą badu Kremliaus ginkluotos akcijos HOLODOMOR 1932-1933 m.

Nebaudžiami, nutylimi nusikaltimai skatina naujus Kremliaus nusikaltimus, būtina teisminiu keliu įvardinti nusikaltimus ir priversti niekingą imperiją kompensuoti. Lietuvos mokyklų istorijos vadovėliuose akcentuojama melo imperijos Rusijos politikų sukurtos „istorijos“ versija apie „grėsmę iš Vakarų“, nutylima mirtina grėsmė Lietuvai iš Rytų.

II. VYTAUTO TRAGEDIJA:

1. Po politiškai kenksmingo, pragaištingo Lietuvai mūšio prie Tanenbergo (Žalgirio mūšis) 1410 m., Romos popiežiaus kontroliuojamo Kryžiuočių ordino sostinė nebuvo užimta, jokių strateginių pranašumų lietuviams nebuvo skirta. Konfrontacija su Romos popiežiumi buvo tragiška klaida, atskirtis nuo Vakarų Europos padidėjo;

2.Penkiolikto amžiaus pradžioje Rytų Europoje vyko tautų formavimosi laikotarpis, lietuviai turėjo istorinį šansą įsitvirtinti Europoje, kaip krikščioniškų Vakarų, popiežiaus sąjungininkai.

Vytautas, augęs ir auklėtas krikščioniškoje ordino aplinkoje, nesugebėjo laiku savo galybe sutriuškinti vasalus maskolius, būsimus engėjus rusus.

Didžiausias pavojus lietuviams grėsmingai artėjo iš Rytų, ne iš Vakarų. Tai yra Vytauto tragedijos priežastis - Lietuvių imperijai nuo Baltijos iki Juodosios jūros sąlygas pradeda diktuoti Vytauto vasalai, jo proanūkis Maskvos caras Ivan Grozny, toliau sekė siaubingi laukinių rusų ordų antplūdžiai iš Maskvos DK, “Tvanas“, kurių metu Lietuva buvo nužudyta tiesiogine prasme. Lietuva neteko 60-70 %, apie du milijonus savo gyventojų, fantastinio grožio sostinė Vilnius buvo sudegintas iki pamatų;

3.Tolimesnė įvykių raidos istorija parodė, kad Žalgiris tapo klastingų okupantų smegenų plovimo sistemos mechanizmo dalis, takoskyra Rytai-Vakarai, pragaištingos Lietuvos orientacijos į Rusiją, į “Stalino saulę”, trėmimus, masines lietuvių žudynes.

Net „Žalgirio” sporto klubas propagandos tikslu buvo įkurtas Maskvoje, 1944 metais;

4.Rusijos imperija yra ne tik blogio (R.Reiganas), bet ir melo imperija, nes jos istorija yra parašyta pagal politikų scenarijų.

Pavyzdžiui, epas “Slovo o polku Igoreve”, yra falsifikatas, pagamintas Prahoje 19 amžiaus pradžioje. Šio epo ir kitų klastingų pasakų pagrindu sukurta imperinės ,totalitarinės Rusijos „istorija“.

Deja, iki šiol nužudytos Lietuvos mokykloms yra pateikta melo imperijos Rusijos „istorijos“ versija.

Paklauskit istorijos mokytojo – kas ir kada sugriovė Lietuvos valdovo Gedimino pilį?

Lietuvių istorinės atminties problema turi būti sprendžiama ir mokyklose.

Nebaudžiami Rusijos imperijos nusikaltimai skatina naujus nusikaltimus.

Arvydas Damijonaitis

LITERATŪRA:

VLADAS TERLECKAS, „Tvanas“.

Pamiršti pirmieji masiški Lietuvos žmonių trėmimai ir žudynės

Šių kančių ir Lietuvos katastrofos nėra mūsų istorinėje atmintyje. Dėl to daugiausiai kaltės tenka tyleniams istorikams, kurie iki šiol nepabandė patyrinėti šią skaudžią temą ir ją aktualinti. Ką padarysi, kad dalis jų užsiėmę „svarbesniais“ dalykais – Lietuvos praeities, protėvių dergimu.

Kaip žinoma, 1655 m. rytinę LDK dalį užėmė Maskvos kariuomenė, o Žemaitiją – švedai. Įvairiais duomenimis, LDK puolė 200–300 tūkst. Maskvos kariuomenės ir 20 tūkst. kazokų. Vien Vilnių puolė apie 60–80 tūkstančių karių. Tuo tarpu gynybai vadovavęs LDK didysis etmonas Jonušas Radvila teturėjo vos 5–7 tūkst. karių.

Negana to, jis nesutarė su lauko etmonu V. Gosievskiu dėl kovos taktikos, miesto gynybos siena buvo apleista, apgriuvusi, Vilniaus gyventojus buvo apėmusi panika.

Mat anksčiau negu Rusijos kariuomenė priartėjo prie Vilniaus, gausybė pabėgėlių iš Gudijos atnešė šiurpinančias žinias apie žiaurų rusų kariuomenės ir kazokų elgesį, jų vykdomas masines žmonių skerdynes, plėšimus.

Į Vilnių besiveržianti kariuomenė išžudė visus Bychovo, Dysnos, Klecko, Mstislavlio, Pinsko, Slonimo gyventojus. Vengdami panašaus likimo beveik visi Minsko, Gardino ir kitų miestų gyventojai pabėgo į Lenkiją, Lietuvą. Vilniaus vaivada P. Sapiega ragino miestiečius bėgti, kur kas gali. (1)

Bėgo įvairių tautybių ir religijų didikai ir amatininkai. Bėgo, nes, kaip rašoma istoriniuose šaltiniuose, žinojo, kad Ponai lenkai ir žydai iš anksto pasmerkti negailestingai žūčiai. (2)

Bėgo pulkai. Gelbėjosi pėsčiomis, vežimais, valtimis. Vilniaus akademijos rektorių Benediktą de Saksą (70 m. amžiaus) stumiamais rateliais išvežė iš miesto du studentai. Taip pat stengtasi išgabenti istorines, kultūrines ir kitas vertybes. Kanclerio pastangomis buvo išvežta Lietuvos Metrika.

Magistratas krovė į vežimus svarbiausias bylas, papuošalus, brangesnius baldus. Vilniaus vyskupas Jurgis Tiškevičius su pagalbininkais išgabeno šv. Kazimiero karstą. Katedros rūsiuose paslėpė didžiųjų kunigaikščių, jų žmonų palaikus, išvežė dalį šventovės brangenybių (lobyną, Jogailos dovanotą Katedrai taurę su ampulėmis, Vytauto Didžiojo dovaną – brangakmeniais papuoštą kryžių).

Deja, brangenybes plukdžiusi vytinė pateko į kazokų rankas ir amžiams prapuolė. Iki Rusijos invazijos

Šv. Kazimiero koplyčia žėrėjo sidabro, aukso ir marmuro spindesiu. (3) Dievo Motinos, šv. Jono ir Marijos Magdalietės natūralaus dydžio skulptūros buvo nulietos iš gryno sidabro. Pasak vienų autorių, Katedroje buvo sukaupta 800 cnt sidabro. (4)

Tačiau Viktoras Petkus nurodo, kad vien krašto gynybai iš Katedros buvo paimta apie 4,5 t sidabro. (5)

Ne šiaip sau istorikas A. Vijūkas-Kojelavičius rašė, kad Vilnius … pasiekė taip viskuo garsėdamas, kad su įžymiausiais miestais gali lenktyniauti. Nieko jo garbei netrūksta … (6).

Turbūt neperdėjo rašytojas J. Užurka, pažymėjęs, kad į Valdovų rūmus įžengusiam carui Aleksejui Michailovičiui raibo akys nuo gobelenų grožio, kad Pirmą kartą jo akys pamatė puošnią rūmų architektūrą, pirmą kartą prieš jo akis lobynai įmantriausių papuošalų …, daugybė auksiniuose rėmuose paveikslų, visos sienos iki lubų prikrautos knygų (7).

Vilniaus ir jos lobių negalėjo nuo maždaug 60–80 tūkst. Rusijos pajėgų apginti negausūs Lietuvos kariai, miestiečiai. Miestiečių priešinimasis buvęs daugiau panašus į žudynes negu mūšį. (8)

Kiti istorikai piešia kitokį kovų dėl Vilniaus vaizdą. J. Radvilos vadovaujami raiteliai kovėsi visą dieną, be paliovos pliaupiant lietui. (9)

Kaimynų istorikas pažymi, kad pilyse užsidarę miestiečiai kovėsi su priešu dvi dienas. (10)

Užėmus miestus, kaimus, dvarus vyko keršto, fanatizmo ir neapykantos pakurstytos vandališkos gyventojų skerdynės. Daugiausiai išlikę žinių apie vilniečių žudynes. Istoriniame šaltinyje pabrėžiama, kad: Niekuomet nebuvo matyta nuožmesnio žiaurumo, kaip užimant Lietuvos sostinę.(11)

Buvo žudomi visi, kas pakliūdavo į okupanto rankas. Negailėta moterų, kūdikių, vaikų. Nebuvo pasigailėjimo, nei išsigelbėjimo. Baisios mirties neišvengė pasislėpusieji bažnyčiose, vienuolynuose. Buvo išpjauti tikintieji Vilniaus Bernardinų ir Zapiškio bažnyčiose. Vilniuje nužudyta keliolika vienuolių, ypač žiauriai buvo nukankinta bernardinė Darata Siedleckaitė – išsukinėtos rankos, nupjautos ausys. (12)

Vokietijos spauda rašė apie Vilniuje sudegintas pagyvenusias moteris ir vaikus, (13) nėščios moterys kabintos kabliais už šonkaulių. Stačiatikybės nesutinkantys priimti žydai buvo jėga suvaryti į Nerį, kur dauguma nuskendo.

Nenusakomą žiaurumą bus lėmusi Maskvos valstybės azijinė tradicija, teisinė sąmonė ir baudžiamoji praktika. Jai būdingas platus mirties bausmių taikymas (už 35 nusikaltimus) ir šiurpinantys žmonių kankinimai, žalojimai (ausies ir nosies nupjovimas, lūpų ir šnervių apipjovimas, apakinimas, rankų ir kojų nukirtimas, gyvų užkasimas žemėje, išlydyto metalo pylimas į gerklę). (14)

Regis, išskyrus rankos nukirtimą, Lietuvos teisės aktai nežmoniškų bausmių nenumatė.

Rašantys apie okupanto žiaurumus, ne vienas autorius pabrėžia, kad užimtų LDK miestų įgulos daugiausia buvo sudarytos iš Pavolgio totorių, mordvių, kazokų.

Matyt, tuo norima pasakyti, jog rusų kariai buvo ne tokie žiaurūs. Vargu ar jie galėjo būti žmoniškesni, kadangi Rusijos kariuomenės vadui Trubeckojui prigijo prisiekusio budelio, Mstislavlio mėsininko pravardės.

Įvairiais duomenimis, 1655–1661 m. buvo nužudyta nuo 8–10 iki 25 tūkst. vilniečių, arba vienas trečdalis. Brandenburgo pasiuntinys panešė, kad niekur Vilniuje nematyti gyvųjų. Gatvėse, kiemuose, pastatuose gulėjo krūvos nužudytųjų, telkšojo klanai žmonių kraujo, nuo kurio raudonavo rusų arklių kanopos. Sovietmečiu šie kraupūs įvykiai buvo nutylimi, arba maskuojami prasimanymu apie jautriasielį carą Aleksejų Michailovičių (besilankiusį Vilniuje).

Vilniaus miesto istorijos autoriai rado reikalą pateikti unitų metropolito žodžius, kad miesto vaizdas sukėlęs carui pasibaisėjimą, todėl jis įsakęs tučtuojau palaidoti lavonus. Ar tuo nesiekta sukelti aliuzijos apie caro humaniškumą? Nemanau, kad jie buvo verčiami advokatauti genocido Lietuvoje organizatoriui.

Užgrobta Lietuva buvo tūžmingai, barbariškai griaunama, godžiai plėšiama iki 1661 m.

Caro įsakymu iš Vilniaus bažnyčių turėjo būti surinkti ir išgabenti į Maskvą baldai, varpai, nuplėšti vario stogai, nuluptos gražiausios architektūros detalės. Buvo plėšiami rūmų židinių ir krosnių kokliai, marmurinės palangės, grindų parketas, brangenybės, įvairiausios prekės, istorinės ir kultūrinės vertybės. Labiausiai nukentėjo Katedra, pilių kompleksas, bažnyčios, didikų rūmai. Buvo nuplėštas Katedros varinis stogas, daugelyje vietų pramušti skliautai, visiškai sunaikintas interjeras, iš lobyno pagrobta maždaug 1 900 kūrinių.

Lietuva prarado europinio lygio kultūros vertybes. Ši šventovė buvo paversta arklide. Labai nukentėjo Šv. Kazimiero ir Šv. Mykolo bažnyčios. Iš pastarosios buvo pagrobti brangūs sidabriniai Sapiegų giminės karstai. LDK kanclerio ir didžiojo etmono Leono Sapiegos balzamuoti palaikai buvo pririšti prie arklio uodegos ir tampomi po miesto gatves. Apskritai iš Vilniuje buvusių 23 katalikų ir 9 unitų bažnyčių nenuniokotų liko tik 4. (15)

Po tris dienas vykusių plėšimų Vilnius buvo sąmoningai padegtas. Negesinamas gaisras siautė 17 dienų ir sunaikino tai, kas dar buvo likę. Sostinė virto griuvėsiais ir degėsiais. Buvo sakoma, jog Vilniuje neliko Vilniaus. Lenkų istorikas J. Rudaiskis tiksliai pažymėjo: Vilnių, Krokuvos konkurentą, ištiko Kartaginos likimas (16) (šį Šiaurės Afrikos miestą romėnai sulygino su žeme – V. T.). Buvo nusiaubtos ir Vilniaus apylinkės 40–60 km spinduliu.

Taip pat buvo sugriauti, sudeginti Trakai, Kaunas, Gardinas ir daugybė kaimų. Nors Trakai pasidavė be pasipriešinimo (taip spėjama), jie neišvengė Vilniaus likimo. Iš pradžių miestas buvo apiplėštas, o po to jis, abi pilys ir bažnyčia sudegintos, sugriautos. Po griuvėsiais buvo palaidota daug meno ir kultūros vertybių, archyvas. Anot amžininkų, Trakuose nelikę akmens ant akmens. (17) Neliko patalpų, tinkamų seimelių posėdžiams, todėl jie vykdavo Aukštadvaryje. 1662 m. Trakuose tebuvo 36 gyventojai. Po šio smūgio Trakai neatsigavo, kaip miestas neegzistavo. Daugiatomiame leidinyje A. Miškinis kruopščiai suregistravo kitų miestų ir miestelių sugriovimus, gaisrų padarytą žalą. Pvz., rašo, kad dėl Rusijos invazijos Eišiškės sunyko, miestas ištuštėjo. (18). Sunaikinta Valkininkų ginklų kalykla, sudegintas Puškarnios kaimas ir t. t.

Provincijoje Maskvos kariuomenė siaubė, degino dvarus ir kaimus, grobė valstiečius, brangenybes, gyvulius, paukščius, grūdus, viską, ką rado. Trumpai sakant, buvo įgyvendinama išdegintos žemės politika. Kaip atrodė Lietuvos kaimai po barbarų ordų siautėjimo patikimą vaizdą galima susidaryti iš amžininkų liudijimų. Antai laiške Boguslavui Radvilai pranešama: … visas dvaras (Dubingiuose – V. T.) su visais pastatais sudegintas ir visas valsčius sudegintas …, dalis valdinių iškapota, o dalis į Maskvą išvaryti. (19) Bažnyčioje viskas buvo išgrobstyta, sudaužyta, kūnai iš rūsio po visą bažnyčią išmėtyti … Kauno žemės teisėjas S. Medekša, iš Kėdainių važiuodamas į Trakus, visur pakelėse matė daug lavonų.

Pagrobtos, išplėštos vertybės nepaliaujamu srautu plaukė į Maskvą. 1655 m. šešis mėnesius Smolenske praleidęs Venecijos diplomatas M. Bianchi liudija: Jeigu nebūčiau matęs ištisus šešis mėnesius judėjusios begalinės virtinės ratų, pilnų visokio grobio, ir nesuskaičiuojamo kiekio išvežamų arklių bei kitų stambių galvijų, negalėčiau patikėti matęs ne mažiau kaip 100 000 vežimų, prikrautų baldų, vario, geležies, alavo ir švino dirbinių, vilnos ir kanapės audinių ir t. t. (20)

J. Užurka Lietuvos apiplėšimo mastą vaizduoja taip: … pirmas vežimas Maskvos link Smolenską pravažiavo, o paskutinis gurguolės vežimas su Vilniaus gėrybėmis dar iš miesto nepajudėjo. (21) Ko gera, meninė vaizduotė neprasilenkia su tikrove. Anglų diplomatas Maskvoje matė ir užrašė tai, ko nepastebėjo M. Bianchi: Laimikis gyvais pinigais, sidabru, auksu, brangiaisiais akmenimis ir baldais buvo toks didelis, kad ir apsakyti neįmanoma. Buvome nustebę, žiūrėdami į sidabrinius indus, sidabrines spynas, skrynių vinis, sidabru apkaltas karietas … (22). Carui buvo atgabentos iš Radvilų rūmų išplėštos septynios paauksuotos kopulos, raudono ir pilko marmuro kolonos, parketas, visi baldai ir indai. Neabejotina, kad buvo apiplėšti ir kitų didikų rūmai. Maskvos turgūs buvo užversti gausybe Lietuvos prekių, iki tol maskvėnų nematytų, apie egzistavimą nežinotų. Prekių tiek padaugėjo, kad krito jų kainos, atpigo sidabras.

Trečias smūgis Lietuvai buvo jos gyventojų, ypač įvairiausių profesijų amatininkų trėmimas. XVII a. antroje pusėje trėmimai į nuošaliausias Rusijos vietas tapo masiniu gyventojų baudimo būdu, atsirado politinių tremtinių kategorija. (23) Tremta šeimomis iki gyvenimo pabaigos. Jų sodybos, dvarai buvo sudeginami, arba paimami caro žinion.

Tremiant vadovautasi tam tikrais kriterijais. Pvz., kovojusieji su Rusijos kariuomene, besigynusieji apgultuose miestuose, kitaip besipriešinusieji buvo tremiami į atokiausias vietas.

Tremties galėjo išvengti prisiekusieji ištikimybę carui arba perėjusieji į stačiatikybę.

„Išdavyste ar svyravimu“ įtartiems bajorams taikytos griežčiausios represijos, įskaitant mirties bausmę. Caras neišgirdo Vilniaus delegacijos prašymo netremti amatininkų ir jų šeimų, nes jie ir pirkliai reikalingi miesto verslui. Amatininkų trėmimas aiškiai rodo didžiulį Rusijos ekonominį, techninį atsilikimą. Be Lietuvos amatininkų Rusija buvo nepajėgi surinkti, sumontuoti pagrobtų vertybių bei gaminti europinio pavyzdžio prekių, ginklų, kultūros vertybių. Daug ką pasako faktas, kad caro mėgtai medžioklei su sakalais reikalingus varpelius (2 000) turėjo pagaminti Vilniaus amatininkai. Kadangi iki tol jie tokia gamyba neužsiėmė, reikalaujamus varpelius nupirko Karaliaučiuje.

Sovietiniai istorikai pripažino, kad iš LDK ištremti amatininkai garsėjo aukšta gaminių kokybe, buvo puikūs taikomojo meno specialistai, iš jų mokėsi Maskvos meistrai. (24)

Dauguma atitremtų amatininkų dekoravo cerkves, tapė ikonas, dirbo vienuolynuose, kur įrengė spaustuves, leido knygas, pastatė popieriaus dirbtuves. Dalis aukščiausios kvalifikacijos tremtinių dirbo caro rūmuose, net garsiuose Ginklų rūmuose auksakaliais, ginklininkais, gamino carui šachmatus, statė paminklus.

Tremtiniai padėjo įkurti pirmąjį Rusijos teatrą – caro rūmų teatrą, kurio trupėje buvo 60 užsieniečių. XVII a. viduryje 20 proc. Maskvos priemiesčio gyventojų sudarė tremtiniai iš LDK. (25)

Taip pat buvo tremiamos valstiečių šeimos. M. Bianchi nurodo: … neįmanoma … sugrąžinti į darbą kaimiečių, kurie buvo išvežti ir apgyvendinti tose Maskvos kunigaikštystės vietose, kur labiausiai trūksta žmonių …(26) 1658 m. caras įsakė iš Vilniaus ir artimiausių apylinkių nedelsiant ištremti unitus, kad religijoje nebūtų jokių skilimų. Gudijos istorikas G. Saganovičius išaiškino, kad iš LDK buvo ištremta dešimtys tūkstančių gyventojų. Jie buvo apgyvendinti per marą išmirusiose Jaroslavlio, Kostromos, Suzdalės, Vladimiro, Vologdos ir kt. žemėse. Šaltinių žinia apie kritusias Maskvos turguose pardavinėtų tremtinių vaikų kainas byloja apie šeimų ardymą.

Į rusų nelaisvę patekę kariai gausiai buvo siunčiami į Sibirą. Tiesa, tai prasidėjo dar anksčiau – per Livonijos karą. Vien 1593 m. iš Kazanės buvo išsiųsta 1 000 LDK belaisvių. (27)

Kitų žiniomis, daugelis Trakų karaimų buvo išvežti į Pavolgį. (28)

Taigi buvo tremiami įvairių socialinių luomų ir tautybių gyventojai. Rašoma, kad išlikę dokumentai rodo, jog caras planavo ištremti 300 tūkst. LDK gyventojų. (29)


Visomis išvardintomis priemonėmis Rusija siekė sunaikinti LDK ekonominį, kultūrinį, karinį potencialą taip, kad jis negalėtų atsikurti. Tuo tikslu okupantas panaudojo ir kitas dar neminėtas priemones – varžė užsienio prekybą, primetė mažaverčius, infliacinius pinigus (varines monetas), kariuomenė užgrobė ir savo reikmėms naudojo miestams priklausiusius palivarkus bei jų turėtas įmones. Rusų kariuomenė buvo užgrobusi Vilniaus miestui priklausiusius Aukštadvario, Burbiškio, Ribiškio, Kuprijoniškio ir Leoniškio palivarkus su malūnu ir audeklų vėlykla, miesto plytinę, Lukiškės ir Užnerio žemes su molio karjeru. (30)

Vilniaus pirklių vytinės buvo neišleidžiamos į Prūsiją, arba išleidžiamos tik pirkliams įkaitais palikus savo žmonas ir vaikus. Užsienio pirkliai nevežė prekių į Lietuvą, nes nepripažino varinių monetų. Pagaliau beveik nebuvo kam prekiauti, gaminti prekių. Anksčiau klestėjusi prekyba Dauguva ir Nemunu apmirė. Iš dalies tai rodo duomenys apie didžiulį užsienio laivų lankymosi Rygos uoste sumažėjimą. Jei XVII a. pradžioje į jį kasmet atplaukdavo daugiau kaip 700 laivų, tai 1700 m. užsuko tik 44 laivai. (31) Ne ką mažiau susitraukė Lietuvos prekyba Klaipėdoje, Karaliaučiuje, Dancige. Turbūt nelabiausiai nukentėjusiuose Kėdainiuose 1663 m. buvo telikę 20 proc. amatininkų.

Išlikę gyvi ar neištremti kaimiečiai neturėjo kuo dirbti žemės. Į kokią apverktiną padėtį buvo patekęs žemės ūkis rodo tas faktas, kad 45 proc. ūkių buvo sudeginti, sugriauti, daugelis vietovių virtusios dykvietėmis. Tad nieko nuostabaus, kad krašte prasidėjo ir iki 1657 m. rugiapjūtės tęsėsi badas. Rytinių LDK žemių žmonės buvo priversti valgyti kates, šunis, dvėselieną, taikėsi ir kanibalizmo atvejų. Kaip tais laikais buvo įprasta, įkandin bado atslinko jo palydovas – maro epidemija, siautusi beveik metus. Tiesa, yra manančių, kad marą atnešė Rusijos kariuomenė. (32) 1648–1667 m. dėl žudynių, trėmimų, bado ir maro LDK neteko beveik pusės gyventojų. (33) Vilniaus vaivadijoje beliko 41 proc., Brėslaujos paviete – 44 proc., Ašmenos paviete – apie 46 proc. gyventojų. Kiek mažiau nukentėjo Žemaitija, kurios kaimus plėšė, degino, žmones žudė ir trėmė Švedijos kariuomenė. Bet tai nėra šio rašinio tema.

Galop buvo naikinama švietimo sistema, nutraukta mokslo raida. Rusai uždarė visas katalikų mokyklas. Tikriausiai toks likimas ištiko ir unitų mokyklas. Žinoma, kad Vilniaus universitetas buvo nutraukęs savo veiklą. Daug dėstytojų, studentų buvo pabėgę į Vakarus, nebuvo lėšų reikalingiems prietaisams, knygoms, medžiagoms įsigyti.

Dėl okupacijos sukeltų padarinių esmingai pasikeitė demografinė Lietuvos padėtis: lėtai didėjo gyventojų skaičius, keitėsi jų socialinė ir etninė struktūra, t. y. miestuose ir miesteliuose daugėjo žydų, į ištuštėjusius kaimus kėlėsi Gudijos valstiečiai.

Kuri Europos šalis patyrė panašią katastrofą?!

Tačiau šių laikų žiniasklaidos išliaupsinti istorikai (pasak Petro Jonušo, istorijos stribai) ciniškai dangsto katastrofos kaltininkus, nepaliaudami kartoti: Lietuva visuomet atsiliko nuo artimiausių kaimynų ir dėl to kalta pati, jos žmonės; 1655–1661 m. nei Lietuvos ūkis, nei kultūra iš esmės nepasikeitė.

Šitokio nusikalbėjimo, atviro tyčiojimosi iš Lietuvos žmonių kančių nerasi sovietmečio istorikų darbuose.

Seimo narių pareiga turėtų būti bent į Atmintinų dienų sąrašą įrašyti 1655 m. prasidėjusius trėmimus. Sąlyginė data galėtų būti 1655 m. rugpjūčio 7 d. – Vilniaus užėmimo diena. Bet mažai tikiu, kad net dešiniesiems Seimo nariams užteks drąsos, ryžto ir suvokimo, kaip svarbu tai padaryti.

Mano galva, 1655–1661 m. – lūžio Lietuvos istorijoje laikotarpis, neišvengiamai vedęs į valstybingumo praradimą. Drąsindamas mūsų Seimo narius primenu, kad gudų tyrinėtojai (pvz., A. Tarasas) Rusijos veiksmus LDK teritorijoje vadina genocidu, pačia baisiausia jos gyventojų nelaime per visą istoriją. Pasak G. Saganovičiaus, 1654–1667 m. laikotarpis yra pats tragiškiausias, labiausiai klastojamas. (34)

Savo abejingumu, baime talkiname klastotojams, nepuoselėjame istorinės atminties.

Rašytojas S. Cveigas įžvalgiai nurodė: Istorinis veiksmas būna baigtas … tik tada, kai tampa palikuonių nuosavybe.

Literatūros sąrašas:

1. Vilniaus miesto istorija, Vilnius, 1968, p. 164.
2. Памятники русской старины в запанных губерниях империи. Санкт Петербург, 1874, с. 51.
3. V. Petkus. Vilniaus Arkikatedros bazilikos koplyčios, Vilnius, 1994, p. 36.
4. Vilniaus Katedros lobynas. Vilnius, 2002, p. 291.
5. V. Petkus. Min. veik., p. 36.
6. A. Vijūk as-Kojelavičius. Lietuvos istorija, Vilnius, 1988, p. 207.
7. J. Užurka. Tvanas, Vilnius, 2007, p. 101.
8. Vilniaus miesto istorija, p. 166.
9. R. Batūra, D. Karvelis. Kovų istorijos, Vilnius, 2009, kn. 1, p. 174.
10. А. Е. Тарас. Войны Московской Руси с Великим княжеством Литовском и Речью Посполитой в XIV–XVII веках, Мiнск, 2006, с. 700.
11. Памятники русской старины в запанных губерниях империи, с. 52.
12. Kultūros barai, 1997, nr. 8–9, 10.
13. Ten pat.
14. Ф. Г. Сафронов. Ссылка в Восточную Сибирь в XVII веке, Якутск, 1967, с. 6, 12.
15. Z. Kiaupa. Lietuvos kultūros vertybių kelionės iki 1990 m., Vilnius, 2006, p. 41.
16. Cit. pagal: Г. Саганович. Невядомая война 1654–1667, Мiнск, 1995, с. 47.
17. A. Baliulis ir kt. Trakų miestas ir pilys, Vilnius, 1991, p. 100.
18. A. Miškinis. Rytų Lietuvos miestai ir miesteliai, Vilnius, 2006, p. 648.
19. Kultūros barai, 2006, nr. 2, p. 85.
20. M. Bianchi. Trumpas pasakojimas apie Lietuvos ir Lenkijos karą su Maskva XVII a. viduryje, Vilnius, 2004, p. 139.
21. J. Užurka. Min. veik., p. 128.
22. Cit. pagal: V. Daugirdaitė-Sruogienė. Lietuvos istorija, Chicago, 1956, p. 579.
23. Ф. Г. Сафронов. Ук. соч., с. 15–16.
24. Л. С. Абецедарский. Белоруссия и Россия, Москва, 1978, с. 225.
25. Ten pat, p. 213.
26. M. Bianchi. Min. veik., p. 139.
27. В. П. Грицкевич. От Немана к берегам Тихого океана, Мiнск, 1986, с. 23.
28. B. Kviklys. Mūsų Lietuva, Vilnius, 1989, t. 1, p. 452.
29. А. Е. Тарас. Ук. соч., с. 732.
30. Vilniaus miesto istorija, p. 168.
31. P. Šalčius. Raštai. Lietuvos prekybos istorija, Vilnius, 1998, p. 90.
32. А. Е. Тарас. Ук. соч., с. 732.
33. M. Bianchi. Min. veik., p. 34.
34. Г. Саганович. Ук. соч., с. 5.

Plačiau šia tema rekomenduotina skaityti Vlado Terlecko veikale „Lietuvos istorijos klastojimo ir niekinimo iššūkiai“ (2009).

В Эрмитаже, Грановитой палате, других музеях и хранилищах РФ почти половина всех экспонатов награблены в Литве, начиная еще с великого ограбления Вильнюса в 1655 году. Затем москали город подожгли, а замок Гедиминаса взорвали.

В ходе войны город взяли 28 июля 1655 года казаки Ивана Золотаренко и русские войска царя Алексея Михайловича, разграбили и уничтожили значительную часть населения (резня продолжалась три дня, было убито более 25 тысяч человек в один день[10], по другим сведениям двадцать тысяч[11] или до двадцати тысяч человек[12], или до трети жителей[13]); разрушения довершил длившийся 17 дней пожар[14].

Были сожжены или разграблены и почти все архивы, находившиеся в Вильнюсе. Более подробно об этом тут:

Элмантас Мейлус.
ВИЛЬНЮС ВО ВРЕМЯ „ПОТОПА" (1655-1661 ГГ.): - ИСТОЧНИКОВЕДЧЕСКИЕ ПРОБЛЕМЫ
http://www.tarnautojai.lt/memo/modules/ ... e&artid=39

Венецианский дипломат M. Bianchi, в то время живший в Смоленске, написал, что целых 6 месяцев из Вильнюса и Литвы в Москву день и ночью безпрестанно шли подводы нагруженные золотом, серебром, мехами, произведениями исскуства, драгоценными камнями, бархатом и другими сукнами.

M. Bianchi: ... Первая подвода в Москву к Смоленску подошла, а последняя еще не вышла из Вильнюса... По его подсчетам прошло около 100 000 подвод с разным добром награбленным в Литве.

А ведь награбленное везли и другими путями....

Английский дипломат, живший в Москве, видел и записал то, что не заметил М. Бьянки:

"Денег, серебра, золота, драгоценных камней и мебели было так много, что невозможно рассказать. Мы удивились, глядя на серебряную утварь, серебряные замки, сундуки, посеребренные кареты ... (22). Из дворца Радзивиллов вывезли семь купол нарезных, золоченных, красные и серые мраморные колонны, паркет, мебель и посуду. Были разграблены и все другие благородные дворцы. Рынки Москвы были завалены таким множеством литовских товаров, невиданных доселе москвичам, о существовании которых они раньше и не знали. На рынках упали даже цены на серебро...."

*************************************************************

Michele Bianchi (Alberto Vimina) knyga „Trumpas pasakojimas apie Lenkijos ir Lietuvos karą su Maskva XVII a. viduryje", Vilnius, 2004

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Bir 2020 19:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/o_grani ... nt=1472773

№98 Владимир Бычковский → Kęstutis Čeponis, 30.06.2020 18:22

Ленин вам - Литве шесть тонн золото отправил, Латвии чуть больше, зато Эстонии почти 12 тонн ЧИСТОГО золота в слитках, а вы даже спасибо ему за ЭТО не сказали.... понимаю, кстати, а ГДЕ это золото от Ленина сейчас ?!? То-то. Наше в Лондоне в банке лежит.

№99 Kęstutis Čeponis → Владимир Бычковский, 30.06.2020 18:30

Отправил 6 тон, а царские власти из Литвы тон 300 сперли, да еще серебра и музейного искусства, да книг редчайших, в том числе Литовскую Метрику, и практически все собрание Университетского музея в Вильнюсе...

И занимались таким грабежом несколько сот лет...

Добавлю, что и в музеях, и в их запасниках Московии (в том числе и в Эрмитаже, и в Кремле) половина, если не больше, самых ценных экспонатов были награбленны в землях Литовской Державы и вывезены в Московитию (особенно в 17 и 18 веках, а также после восстаний в 1795 г., 1831 г., 1863 г., 1905 г., а также и в 1919-1920, 1939-41 г., и после новой оккупации в 1944 г.).

-------------------------------------------

Вот пример - задокументированный очевидцами...

ВИЛЬНЮС ВО ВРЕМЯ „ПОТОПА" (1655-1661 ГГ.): - ИСТОЧНИКОВЕДЧЕСКИЕ ПРОБЛЕМЫ
http://www.tarnautojai.lt/memo/modules/ ... e&artid=39

Венецианский дипломат M. Bianchi, в то время живший в Смоленске, написал, что целых 6 месяцев из Вильнюса и Литвы в Москву день и ночью безпрестанно шли подводы нагруженные золотом, серебром, мехами, произведениями исскуства, драгоценными камнями, бархатом и другими сукнами.

M. Bianchi: ... Первая подвода в Москву к Смоленску подошла, а последняя еще не вышла из Вильнюса... По его подсчетам прошло около 100 000 подвод с разным добром награбленным в Литве.

А ведь награбленное везли и другими путями....

Английский дипломат, живший в Москве, видел и записал то, что не заметил М. Бьянки:

"Денег, серебра, золота, драгоценных камней и мебели было так много, что невозможно рассказать. Мы удивились, глядя на серебряную утварь, серебряные замки, сундуки, посеребренные кареты ... (22).

Из дворца Радзивиллов вывезли семь купол нарезных, золоченных, красные и серые мраморные колонны, паркет, мебель и посуду. Были разграблены и все другие благородные дворцы.

Рынки Москвы были завалены таким множеством литовских товаров, невиданных доселе москвичам, о существовании которых они раньше и не знали. На рынках упали даже цены на серебро...."

*************************************************************

Michele Bianchi (Alberto Vimina) knyga „Trumpas pasakojimas apie Lenkijos ir Lietuvos karą su Maskva XVII a. viduryje", Vilnius, 2004

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Sau 2021 21:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Irma Ąžuolė. Trofėjinės vertybės: barbariškiems poelgiams nėra senaties termino


https://slaptai.lt/irma-azuole-trofejin ... s-termino/

Paskelbta 2019-06-20

Atsigręžti į temą, kuri viešojoje erdvėje nagrinėjama gana retai, paskatino nedidelės apimties straipsnis viename žurnale, kuriame atskleistas meno vertybės neteisėto pasisavinimo mūsų dienomis faktas. Trofėjinis menas ir kultūros vertybių grąžinimas šiandien yra aktualus istorinių tyrimų ir visuomenės sąmoningumo klausimas. Nesvarbu, kuriuo istoriniu laikotarpiu per ginkluotus konfliktus ir karus vertybės buvo kitos šalies pasisavintos: tolimoje praeityje ar palyginti neseniai, ar mūsų dienomis.

Antrojo pasaulinio karo trofėjų istorija dar nesibaigia


Vermachto okupuotose teritorijose nacionalsocialistai plėšė pilis, bibliotekas, muziejus, privačias kolekcijas. Trofėjiniams meno kūriniams Lince (Austrija) buvo kuriamas „Fiurerio muziejuje“, dalies vertybių, siekiant gauti valiutos, buvo parduota tarptautiniame meno aukcione. Dalis meno kūrinių rasta privačioje Hermano Geringo kolekcijoje; dalis jos pražuvo baigiantis karui, buvo išgrobstyta marodierių. Trofėjinio meno tyrėjo Giunterio Vermušo vertinimu, okupuotose teritorijose nacionalsocialistų buvo pagrobta 3-5 mln. meno objektų. Apie 80 proc. objektų iki praėjusio amžiaus vidurio buvo grąžinta teisėtiems jų savininkams, tačiau mažiausiai 500 tūkst. vertybių iki šiol nėra grąžinti jų buvusiems savininkams ar paveldėtojams.

Pavieniai grąžinimai nuolat tęsiasi. Štai keli pavyzdžiai.

…2017 m. Vokietija Rusijai grąžino keturias kultūros vertybes, tarp jų paveikslus, kurie 1944 m. buvo išgabenti iš Gatčinos rūmų.

…Austrijos Zalcburgo muziejus pranešė apie ketinimą Rusijos Federacijos Krasnodaro krašto Temriuko archeologijos muziejui šį rudenį perduoti neteisėtai išvežtus Antikos laikų eksponatus (penkis horeljefus ir tris senas graikų amforas), kuriuos 1943 m. į savo tėvynę išsiuntė vienas iš Zalcburgo kilęs karininkas. Austrų muziejininkai tai atskleidė įgyvendindami didelį projektą, dokumentus ir meno vertybes ištyrę pasitelkiant unikalius šiuolaikinius metodus. Darbas tik pradėtas: Zalcburgo muziejaus saugyklose yra iš viso apie penki tūkstančiai abejotinos kilmės eksponatų. Tiesai atskleisti, pasak muziejininkų, dar prireiks šiek tiek laiko.

…Šių metų gegužės 30 d. Ukrainos kultūros ministerija nacionalinei bibliotekai oficialiai perdavė unikalų Vokietijos sugrąžintą 1708 m. istorinį dokumentą, – Petro pirmojo raštą mitropolitui Josafui (Krokovskiui) dėl jo paskyrimo į Kijevo katedrą. Tai buvo paskutinis stačiatikių bažnyčios vadovas, laisvai išrinktas Kijevo dvasininkų ir patvirtintas caro, o ne paskirtas iš Maskvos. Svarbus bažnyčios istorijos dokumentas, kaip karo trofėjus išvežtas 1941 m., buvo laikomas Baden-Viurtembergo žemės Tiubingeno universiteto Rytų Europos istorijos ir geografijos instituto bibliotekoje. Ukrainai dokumentas sugrąžintas šalių Užsienio reikalų ministerijų, komisijų dėl kultūros vertybių ir restitucijos procesų pastangomis. Beje, Rusijos Federacija dėl to išreiškė nepasitenkinimą – esą dokumentas susijęs su Rusijos istorija, ir turėjęs būti perduotas Rusijos Federacijai.

Nugalėta Vokietija taip pat buvo plėšiama, iš jos išgabenta per milijoną eksponatų.

Esama žinių, kad meno vertybių prikimštas lėktuvas 1945 m. iš Miuncheno pakilo į JAV. 17 a. olandų meistrų paveikslų kolekcija galėtų būti saugoma Nacionalinėje galerijoje Vašingtone.

Tačiau daugiausia trofėjinių kultūros ir meno vertybių iškeliavo Sovietų Sąjungos kryptimi.

Dresdeno galerijos paveikslus, siekdami apsaugoti nuo bombardavimo, vokiečių muziejininkai buvo paslėpę prekiniame vagone, apleistoje šachtoje 30 km už miesto. Tarp šių paveikslų buvo vienas garsiausių pasaulyje – Rafaelio „Siksto madona“ (1512/1513); šedevras Vokietijai priklausė nuo 1754 m., kai jį įsigijo Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, Saksonijos kurfiurstas Augustas III. Vagoną su paveikslais 1945 m. gegužę aptiko grupė sovietų kareivių. „Siksto madona“ su kitais paveikslais atsidūrė Maskvoje. Rafaelio paveikslas, kaip ir kitos trofėjinės vertybės, buvo slepiamas fonduose. Į Puškino muziejaus parodų salę žiūrovams buvo iškeltas vienintelį kartą 1955 m., kai sovietų valdžia ryžosi Rytų Vokietijai grąžinti paveikslą kartu su visu Dresdeno rinkiniu.
Rafaelio (1483-1520) paveikslas „Siksto Madona“

Trofėjiniam menui bei kultūros vertybėms ilgus dešimtmečius galiojo grifas „visiškai slaptai“. Čia yra detektyvo elementų ir politikos, yra darbo ir diplomatams, ir muziejininkams, mokslininkams. O kada bus baigta narplioti sudėtinga kebeknė – nežinia. Štai tik vienas konkretus pavyzdys…

Vokietija ilgus metus nesėkmingai siekia susigrąžinti vokiečių verslininko, archeologo mėgėjo Henriko Šlymano (1822-1890) Trojos rinkinį. Priešistorės ir ankstyvosios istorijos muziejuje Berlyne, kuriame yra Šlymanui dedikuota salė, eksponuojamos rinkinio kopijos bei Rusijos keli Rytų Vokietijai grąžinti originalai – aštuonios sidabrinės vazos. O originalūs eksponatai nuo 1996 m. demonstruojami nuolat veikiančioje parodoje Maskvoje, Puškino muziejuje.

Archeologas šlovę jam atnešusį Trojos rinkinį (pavadino jį Priamo lobiu), datuojamą apie 2000 m. per. m. e., kuriame net aštuoni tūkstančiai įvairių daiktų iš tauriojo metalo, aptiko 1873 m. Įvykį aptemdė konfliktas su Osmanų vyriausybe, mat pagal sutartį archeologas buvo įsipareigojęs lobiu pasidalyti perpus, bet to nepadarė. Jam teko daugiau nei metus bylinėtis, sumokėti apvalią teismo priteistą sumą. Galiausiai Trojos lobį Šlymanas padovanojo Berlyno etnologijos muziejui.

1945 m. sovietų armijai įžengus į Berlyną, Trojos lobis vieną gegužės dieną buvo nuskraidintas į Maskvą ir slapta padėtas į Puškino muziejaus fondus. Vėl apie jį išgirsta tik perestroikos metais. 1993 m. Rusijos Federacijos vyriausybė pripažino ankstesnių valdžių nusižengimus. Nedaug trūko, kad būtų grąžintas visas lobis. Tačiau to nenutiko.

Dabar Rusija aiškina, kodėl negali Trojos lobio grąžinti teisėtam savininkui. Esą į kolekciją taip pat pretenduoja Turkija. Be to, pasak Rusijos prezidento atstovo tarptautiniam kultūriniam bendradarbiavimui Michailo Švydkovskio, kol tarp Rusijos ir Vokietijos neįsivyraus sveikas politinis dialogas, apie jokius kultūrinius mainus negali būti kalbos, juolab kad pagal Rusijoje 1998 m. priimtą įstatymą (Dėl vertybių, perkeltų į RF dėl Antrojo pasaulinio karo ir jo pasekmių), tai yra Rusijos kultūros paveldas, ir jis negali būti perduotas kitoms šalims.

Nauja pasaulio tvarka: metas meno dekolonizacijai


Atėjo metas naujai pasaulio tvarkai.

2016 metais Benino Respublikos prezidentas Patrikas Talonas (Patrice Talon) kreipėsi į Prancūziją su prašymu grąžinti artefaktus, tarp jų įvairius bareljefus, lazdeles ir šventąsias duris, kuriuos prancūzų kolonizatoriai pagrobė iš 17 a. karališkųjų rūmų Abomėjuje. Tai buvo ikikolonijiniu laikotarpiu dabartinėje Benino bei Togo teritorijoje klestėjusios Dahomėjos sostinė.

Į Benino prašymą Prancūzija tuomet atsakė neigiamai argumentuodama, kad valstybei priklausančias meno vertybių kolekcijas draudžia įstatymai.

Tai nebuvo vienintelė pretenzija iš buvusių Juodojo žemyno kolonijų. Keičiasi plačiosios visuomenės ir politikų požiūris, nėra nepajudinami ir įstatymai.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) 2017 m. lapkričio 28 d. Uagadugu (Burkina Fasas) pasakė garsiąją kalbą, kurioje, be kita ko, pareiškė, jog Afrikos paveldas daugiau neturi būti laikomas Europos muziejuose, ir pažadėjo sudaryti visas prielaidas, kad šis paveldas būtų laikinai ar visam laikui sugrąžintas į Afriką.

Šiandien jau nekyla klausimas, ar dera Afrikai grąžinti pagrobtas meno ir kultūros vertybes. Klausimas tik – kaip grąžinti.

Makronas nusipelno pagarbos. Iš kolonijinių valstybių jis ryžosi žengti pirmąjį žingsnį. Prancūzijos vadovo įgalioti ekspertai – Berlyne ir Paryžiuje dėstanti meno istorikė Bededikta Savua (Benedicte Savoy) bei Senegalo mokslininkas ekonomistas Felveinas Saras (Felwine Sarr) – atliko tyrimą: kiek Prancūzijos muziejuose yra eksponatų iš Afrikos?

Šokiruojantys tyrimo faktai buvo sudėti į 190 psl. ataskaitą, kuri 2018 m. lapkričio pabaigoje įteikta prezidentui Makronui. Vėliau jos pagrindu išleista knyga (Sugrąžinti. Apie Afrikos kultūros paveldo restituciją); šiemet ji išversta ir į vokiečių kalbą, sulaukė didėlio žiniasklaidos bei visuomenės susidomėjimo.

Prancūzijos vadovas ypatingos ataskaitos pateikimą savo ruožtu pažymėjo atitinkamu gestu. Per pasaulio žiniasklaidą nusirito sensacinga žiniai, kad Beninui perduodamos 26 bronzinės skulptūros. Jas kartu kitomis vertybėmis į Prancūziją 1892 m. atgabeno prancūzų kolonijinėse kampanijose pasižymėjęs generolas Alfredas Dodsas (Alfred Dodds) (1842-1922). Beje, jo vardu praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje pavadinta viena Paryžiaus gatvė.

Kolonijinis menas buvo eksponuojamos Paryžiaus pirmykščio (primityviojo) meno muziejuje Branli krantinėje (Quai Branly). Pasak ekspertų, vien tik šiame muziejuje yra 70 tūkst. eksponatų iš Sacharos. Daugiau nei 17 tūkst. tokių eksponatų yra kitų Prancūzijos muziejų (apie 100) kolekcijose. Kolonijinio konteksto eksponatai į Prancūziją buvo atgabenti 1885-1960 m. laikotarpiu.

Savuair F. Sarotyrimas patvirtino, kad Paryžiaus muziejuose ištisus dešimtmečius galiojo neteisėta eksponatų įsigijimo praktika. Gausių mokslinių ekspedicijų dalyviai patys grobė, sukčiavo muitinėje.

Pirmųjų skulptūrų grąžinimas kol kas simbolinis aktas. Tam, kad restitucija įsibėgėtų, pasak ekspertų, reikia tinkamai pasiruošti, taip pat ir teisiškai. Sudarytas tam tikras darbų tvarkaraštis. Šiuo metu sudarinėjami svarbiausių meno vertybių sąrašai pagal šalį kilmę. Vėliau iki 2022 m. Prancūzija planuoja „intensyvų dialogą“ su atitinkamomis šalimis. Tuomet prasidės Afrikos paveldo grąžinimo etapas.

Bręsta dideli dalykai. Ekspertų ataskaita išprovokavo restitucijos prašymų bangą. Užklausas parengė ne tik Beninas, bet ir Dramblio Kaulo Krantas, Gabonas, Burkina Fasas, Malis, Senegalas, Marokas…

Kolonijinio konteksto eksponatų turi visi Europos etnologijos muziejai: Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje, Austrijoje, kitur. Antai Štutgarto Linden muziejaus rinkiniuose 90 proc. eksponatų iš Kamerūno bei Namibijos atgabenti iš kolonijų. Vokietijos aukšti pareigūnai, beje, pernai gruodį oficialiai pripažino esminį restitucijos problemos klausimą: kaip muziejai ir kolekcijos gali pateisinti kolonijinio konteksto objektus, kai tai prieštarauja Vokietijos ir šiuolaikinei vertybių sistemai?

Tačiau didžiausias kolonijinės praeities muziejus yra pačioje ES širdyje – Briuselyje. Tai šiek tiek į rytus Tervurene esantis Karališkasis Centrinės Afrikos muziejus. Jo kolekcijose iš Juodojo žemyno atgabenta 180 tūkst. įvairių eksponatų. Jie primena Belgijos karaliaus Leopoldo II (1835-1909) vykdytą kolonijinę politiką. Karaliaus nurodymu Konge buvo steigiamos įvairios komercinės kompanijos, rengiamos ekspedicijos. Europai valstybėms pripažinus Laisvosios Kongo valstybės suvereną, Leopoldas II tapo jos vadovu (1885-1908). Vietos žmonės faktiškai buvo beteisiai, žiauriai išnaudojami. Norėdamas įtikinti tautą savo kolonijinio projekto Konge nauda, Leopoldas II 1897 m. Briuselyje surengė tarptautinę Afrikos meno parodą. Nuo šios parodos ir prasidėjo Karališkasis muziejus. Arlono miese (Liuksemburgo provincija) yra paminklas karaliui Leopoldui II, o užrašas ant akmens byloja: „Aš veiklą Konge pradėjau civilizacijos interesais ir Belgijos gerovei“…

Lietuvos pozicija ganėtinai atsargi


Lietuvos pozicija į kultūros paveldo sugrąžinimą ganėtinai atsargi. Kultūros vertybės iš dabartinės šalies teritorijos buvo vežamos įvairiais laikotarpiais, pradedant 17-18 a. karais ir baigiant sovietmečiu.

Pagal Lietuvos ir Rusijos 1920 m. sutartį bei po Antrojo pasaulinio karo, Lietuvai esant SSSR sudėtyje, dalis į Rusiją išvežtų Lietuvos kultūros vertybių buvo grąžinta, tačiau daugelis jų tebėra šioje ir kitose užsienio valstybėse.

Atkūrus nepriklausomybę, ilgus metus ši tema politikoje tarsi neegzistavo. Tik 2003 m. spalio 30 d. Vyriausybė priėmė nutarimą „dėl Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieškos ir integravimo į Lietuvos visuomeninį gyvenimą koncepcijos“. Veiksmų programa buvo patvirtinta vėlgi praslinkus ilgiems metams. O kol toms reikmėms atsirado reikalingų lėšų ir ėmė ryškėti pirmieji darbų rezultatai, atėjo 2018-ieji.

Pravartu žinoti, kad Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieškas ir integravimo į šalies visuomeninį gyvenimą darbus koordinuoja Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentas, bendradarbiaudami su Muitinės departamentu, Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių tarnybos Interpolo Lietuvos nacionaliniu skyriumi, Lietuvos vyriausiuoju archyvaru, Užsienio reikalų ministerija, taip pat šalies mokslinių tyrimų ir kultūros įstaigomis.

Kultūros ministerija ir paveldosaugininkai priėjo prie išvados, kad „to, kas prarasta, atgauti praktiškai neįmanoma, tačiau būtina fiksuoti lietuvybės pėdsakus plačiajame pasaulyje“.

2018 metų kovą buvo atverta Valstybinės kultūros paveldo komisijos sukurta ir nuolat pildoma duomenų bazė (https://vkpk.lt/u-zemelapis/).

Platformoje U-PAVELDAS susisteminti duomenys apie Argentinoje, Australijoje, Austrijoje, Baltarusijoje, Brazilijoje, Čilėje, Danijoje, Estijoje, Indijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kanadoje, Karaliaučiaus srityje, Kirgizijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Slovakijoje, Suomijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Turkijoje, Ukrainoje, Vengrijoje, Vokietijoje esantį Lietuvai reikšmingą kultūros paveldą.

Bendradarbiaujant su Lietuvos institucijomis ir organizacijomis bei Lietuvos Respublikos atstovybėmis ir lietuvių bendruomenėmis užsienyje, vertybių paieška toliau tęsiama, o duomenų bazė nuolat pildoma.

Kultūros ministerijos puslapyje galima rasti Lietuvai reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo įvairiose šalyse sąrašus (lrkm.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/kulturos-paveldo-apsauga/kulturos-paveldas-uzsienyje), Lietuvai reikšmingų kilnojamųjų kultūros vertybių, esančių užsienyje, sąvado informacinė sistema. Tiesa, ji nėra atvira, norint prisijungti prie sistemos reikia kreiptis į ministeriją.

Noro visuomenei populiarinti, plačiau pateikti informaciją bei apie užsienyje esančius Lietuvos kultūros lobius – trūksta.

Už skaidrią, atsakingą ir etišką meno rinką

2019 metų sausio 17 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl tarpvalstybinių prašymų grąžinti meno kūrinius ir kultūros vertybes, pagrobtas per ginkluotus konfliktus ir karus.

Dokumente pripažįstama, kad nepaisant tarptautinių susitarimų (1954 m. Hagos konvencija dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto atveju, 1970 m. UNESCO konvencija dėl neteisėtos kultūros vertybių importo, eksporto ir nuosavybės teisių perdavimo uždraudimo ir prevencijos priemonių, 1995 m. UNIDROIT konvencija dėl pavogtų ar neteisėtai eksportuojamų kultūros objektų ir kt.) grąžinimo procesas yra lėtas.

Po Vašingtono konferencijos (1998) teisėtiems savininkams ar paveldėtojams grąžinta tik 1-2 tūkst. Nėra išsamaus pastaraisiais metais grąžintų meno kūrinių sąrašo, net 80-90 proc. pasaulyje parduodamų antikvarinių vertybių kilmė yra neteisėta.

Kultūros paveldas yra vienas pagrindinių civilizacijos elementų, įkūnija žmonijos kultūrinę atmintį. EP išreiškia susirūpinimą dėl pastaraisiais metais konfliktuojančių grupuočių bei teroristinę veiklą vykdančių subjektų, kurie visame pasaulyje įvykdė ne vieną nusikaltimą pasaulio kultūros paveldui. Vertingi meno kūriniai, archeologiniai radiniai neretai iš trečiųjų šalių parduodami į ES, o iš to gaunamas pelnas gali būti naudojamas teroristinei veiklai finansuoti.

Komisija raginama remti bei skatinti tarpvalstybinius ieškinius dėl meno vertybių, prarastų arba pasisavintų vykdant valstybės sankcionuotus grobimo veiksmus arba išplėštų per ginkluotus konfliktus, restitucijos; toliau dėti pastangas tarpvalstybinės per ginkluotus konfliktus ir karus pagrobtų meno kūrinių ir kultūros vertybių restitucijos srityje.

Siūloma pasitelkti sistemingus aukštos kokybės nepriklausomus mokslinius kilmės vietos tyrimus, kurie padėtų identifikuoti pagrobtus meno kūrinius, kurti vieningą kultūros vertybių dokumentų sąvadas ar sandorių registrą.

Motinos dovanos dramatiška istorija


Straipsnio pabaigai – tai, apie ką užsiminiau pradžioje: konkretus pavyzdys, kad kultūrinės vagystės tęsiasi ir mūsų dienomis.

Azerbaidžano kilimų muziejaus direktorė, Azerbaidžano ICOM (Tarptautinės muziejų tarybos) prezidentė filosofijos mokslų daktarė menotyrininkė Širin Jašar Melikova žurnale „Kultūros barai“ (2019, 5 nr.) atskleidė vieno kilimo istoriją, kurios pagrindu galėtų būti sukurtas filmas. Ji jau dabar įkvepia Azerbaidžano kūrėjus.

2017 m. viename elektroninės prekybos meno dirbiniais portale Los Andžele (JAV) gyvenantis Letifas Tairovas pamatė azerbaidžanietišką kilimą. Nacionalinio meno gerbėjui ir kolekcininkui tuo neleido abejoti būdingas raštas bei užrašas azerbaidžaniečių kalba: „1971 metų sausio 1 d. motinos atminimo dovana Sarvarui gimimo dienos proga“. Tačiau aukcionui šis kilimas buvo pateiktas kaip armėniškas.

Buvo akivaizdu, kad kilimas į JAV buvo atgabentas armėnų. Kilimas buvo išpirktas ir padovanotas Baku esančiam Kilimų muziejui. Azerbaidžano kilimų menas 2010 m. įtrauktas į reprezentatyvųjį UNESCO reprezentatyvųjį Nematerialaus žmonijos kultūros paveldo sąrašą.

Šis kilimas, vaizduojantis tradicinę kompoziciją „gėlės sode“ (karmininės rožės juodame fone), yra pavyzdys to, kaip mūsų laikais politinių konfliktų metu „pažeidžiamos kultūrinės sienos, kai viena tauta savinasi ar naikina kitos kultūros kultūrą“.

„Beveik kiekvienoje šeimoje audė kilimus ir kilimų gaminius. Todėl turguje paklausą turėjo tik aukščiausio lygio meistrės. Pirkliai dideliais kiekiais supirkdavo garsiuosius Šušos kilimus, juos norėdami parduoti Rusijoje, Turkijoje, Irane ir Europoje. Tradiciškai nuo seno tarp prekeivių būdavo daug armėnų. Jie Karabacho kilimus dažnai pateikdavo kaip armėniškus. Todėl kai kurie Karabacho kilimai pasaulio muziejuose eksponuojami kaip armėniški. Šušos kilimai išsiskyrė ne tik aukščiausia kokybe bei menine verte, bet ir dideliais matmenimis. Šušoje gyveno labai daug turtingų princų, bekų, pirklių ir amatininkų“, – taip apie Šušos kilimų audimo tradiciją rašo fizikas akademikas Čingizas Kadžaras, Azerbaidžano nacionalinės mokslų akademijos Fizikos instituto direktorius, kuris aistringai domisi Azerbaidžano istorija bei šalies vaizduojamuoju menu, yra išleidęs ne vieną knygą. Tarp jų „Senoji Šuša“ (Baku, 2007), IV tarptautiniame konkurse „Knygų menas“ Maskvoje įvertinta aukso medaliu. Šiais metais apie Šušą išleista dar viena mokslininko knyga – „Senovinė Šuša“.

Okupuotose Kalnų Karabacho teritorijose buvo sugriauta daugiau kaip 600 istorinių ir architektūrinių paminklų, tarp jų 22 muziejai, o jų kolekcijų didžioji dalis išvežta į Armėniją. Toks pat likimas ištiko kūrinius, įsigytus iš privačių asmenų.

Dėl karo konflikto tarp Azerbaidžano ir Armėnijos 1992 m. nutraukė veiklą ir Šušoje veikęs Azerbaidžano kilimų muziejaus filialas. Laimei, didžiąją dalį eksponatų spėta evakuoti. Šiuo metu Šušos filialas veiklą tęsia Azerbaidžano kilimų muziejuje, o ekspozicija pradedama į Azerbaidžaną netikėtai sugrąžintu kilimu.

Slaptai.lt informacija

2019.06.20; 06:00

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Sau 2021 21:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Вот официальная карта, показывающая где и какие лежат литовские культурные ценности, украденные и вывезеные из Литвы разными оккупантами или другими людьми https://vkpk.lt/u-zemelapis/

Данные постоянно собираются и пополняются Государственной комиссией по культурному наследию Литвы (Lietuvos Valstybinė kultūros paveldo komisija).

Карту надо увеличивать нажимая часто левый клавиш мыши. Пока не увидите красные "капли" на карте. Тогда нажимаете на какую-нибудь каплю - и получаете фото и короткое описание украденной (вывезенной) из Литвы ценности.

Если еще раз нажать на это фото, то получите большую фото и полное описание ценности и ее историю.

К примеру, вот результат поиска ценностей из Литвы, сейчас лежащих в Эрмитаже - один пример из множества https://vkpk.lt/u-zemelapis/jadvygos-jo ... -skrynute/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007