Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 03:11

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Vilniaus tvirtovės griūtis
StandartinėParašytas: 25 Lie 2011 12:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Vilniaus tvirtovės griūtis


http://www.lzinios.lt/lt/2011-07-15/ist ... iutis.html

Aras LUKŠAS
LIETUVOS ŽINIOS > Nr. 161 (12988), 2011 liepos 15 d. > Istorija > Vilniaus tvirtovės griūtis

       1944 metų liepos vidurys - svarbus mūsų krašte vykusių sovietų ir vokiečių karo veiksmų epizodas. Liepos 13-ąją Gedimino bokšte vėl buvo iškelta raudona sovietų vėliava, o vokiečių radijo komunikatas paskelbė, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė palikta priešui.

       Kone savaitę trukusi Vilniaus šturmo operacija šiandien prisimenama ir vertinama labai prieštaringai, o kartais - tiesiog melagingai. Pamėginkime prabėgomis prisiminti kai kurias jos detales.

       Bet iš pradžių - šiek tiek priešistorės.

       Stambią operaciją "Bagrationas", numačiusią galingą proveržį Vakarų kryptimi, sovietų karinė vadovybė suplanavo 1944 metų pavasarį, kai įnirtingi mūšiai vyko maždaug už 300-450 kilometrų nuo Lietuvos. Pati operacija prasidėjo stipriu Pirmojo Pabaltijo fronto puolimu minint trečiąsias SSRS ir Vokietijos karo pradžios metines - 1944 metų birželio 22-ąją.

       Dar po dienos į ataką pakilo Trečiojo ir Antrojo Baltarusijos frontų kariuomenė. Iš viso šį plieninį kumštį sudarė 124 divizijos su daugiau nei 1,2 mln. karių, 24 tūkst. artilerijos pabūklų ir minosvaidžių, daugiau nei 4 tūkst. tankų, 5 tūkst. lėktuvų.

      Toks galingas smūgis nepaliko jokių išeičių besiginančiai Vermachto grupei "Centras". Nepaisant įnirtingo pasipriešinimo, vokiečių gynyba greitai buvo pralaužta, dideli grupės junginiai apsupti ir sunaikinti. Nepraėjus nė mėnesiui nuo operacijos pradžios, liepos 3 dieną Raudonoji armija užėmė Minską.

Žaidėjų būta daugiau


       Kitas taikinys buvo Vilnius - vienas iš svarbiausių Raudonosios armijos placdarmų, atveriančių jai kelią toliau pulti Rytprūsių kryptimi. Tad Lietuvos sostinei užimti mesti net dviejų - Pirmojo Pabaltijo ir Trečiojo Baltarusijos - frontų junginiai. Liepos 4-ąją, pasiekę Pastovį, Naručio ežerą ir Molodečną, jie visiškai priartėjo prie mūsų valstybės sienų.

       Tą pačią dieną abiejų frontų vadai gavo SSRS ginkluotųjų pajėgų vadovybės įsakymą pulti toliau ir kiek galima greičiau forsuoti Nemuną tarp Kauno ir Gardino, okupuoti placdarmus vakariniame jo krante ir pasiekti Šiaulių-Kauno liniją. Generolo Ivano Černiachovskio vadovaujamoms Trečiojo Baltarusijos fronto pajėgoms įsakyta ne vėliau kaip liepos 10-12 dienomis užimti Vilnių.

       Reikia pasakyti, kad Vilniaus operaciją vykdančios Raudonosios armijos laukė ne tik susidūrimas su miestą ginti pasirengusiais vokiečių daliniais, bet ir susitikimas su kitomis gana rimtai ginkluotomis jėgomis. Niekas negalėjo numatyti, ar susitikimas su pastarosiomis taps sąveika, ar konfrontacija.

       Būtina prisiminti, kad Vilniaus krašte aktyviai veikė karinė lenkų organizacija "Armia Krajowa" (AK), o jos vadovybė neliepsnojo karšta meile nei sovietams, nei Lietuvai.

       Kalbėdami apie šią organizaciją, galime paminėti, kad ir tokią detalę, aprašytą 1996-aisiais išleistoje knygoje "XX a. Lietuvos mokytojai": "Liepė tėvui pakelti rankas ir išsivarė į lauką. Taip pakėlusį rankas jį varė kelis kvartalus Žvėryno gatvėmis įrėmę šautuvą į nugarą. Paskui sustabdė prie vieno namo, taikėsi šauti. Laimė, paskutinę sekundę atskubėjo žmona Liucija, pasitelkusi draugėn kaimynę, pas kurią buvo įsikūręs AK štabas. Lenkas kaimynas įtikino, kad Šikšnys - doriausias žmogus pasaulyje. Šikšnį paleido. Nuėjo plėšti ir naikinti kitų namų."

       Šie prisiminimai datuojami 1944 metų birželio pradžia-liepos pabaiga, tačiau tuomet AK vadovai tikrai turėjo daug rimtesnės veiklos.

       Mat jau 1944 metų liepos 24 dieną vyriausiasis AK vadas generolas Tadeuszas Bor Komarowskis išleido įsakymą, nurodydamas užimti Vilnių anksčiau, nei į jį įžengs Raudonoji armija. Remiantis parengtu planu operacija "Ostra Brama" ("Aušros vartai") turėjo prasidėti pagal signalą iš Londono, veržiantis į miestą penkiomis kryptimis.

        Kodėl AK nutarė savarankiškai užimti miestą - paaiškinti nesunku. Greičiausiai sukilėliai norėjo, kad sovietai pamatytų, jog Vilnius jau užimtas ir Gedimino pilies bokšte plevėsuoja vėliava su balta ir raudona juostomis. (Ar neprimena tai 1941-ųjų birželio aktyvistų plano tuomet, kai į Lietuvą veržėsi vokiečiai?) Reikia pasakyti, kad Lenkijos vėliava Gedimino kalne plaikstysis neilgai, ją greitai pakeis raudonasis sovietų okupantų simbolis, o AK vadų lauks nepavydėtinas likimas.

       Tačiau prie to dar grįšime. Dabar pažiūrėkime, kaip ginti miestą rengėsi vokiečių kariuomenė.

Miestas verčiamas tvirtove


       Vykdant dar kovo 8 dieną Adolfo Hitlerio duotą įsakymą, miestas turėjo virsti neprieinama tvirtove. Tvirtovių rengimo inžinieriai Vilniuje buvo jau balandį. Kaip vienoje savo knygų teigia karo istorikas Kurtas Tippelskirchas, aplink Vilnių 5-7 kilometrų spinduliu numatytiems žemės ir betonavimo darbams turėjo būti naudojama visa įmanoma darbo jėga. Dėl svarbios strateginės reikšmės - geležinkelių mazgo, atveriančio vartus Rytprūsių link - A.Hitlerio įsakymu Vilnius turėjo būti ginamas iki paskutinio kraujo lašo.

       Miestas-tvirtovė pasišiaušė gynybai. Tačiau toli gražu ne tiek ir ne taip, kaip planuota. Sparčiai artėjant frontui, vokiečiams pavyko įrengti tik dalį gynybos mazgų ir, kaip pamatysime, ne pačiose tinkamiausiose vietose. Taigi kaip ugnies taškus teko naudoti priemiesčiuose esamus pastatus.

       Lemtingą liepos 7-ąją į Vilnių atvyko miesto komendantas generolas Reineris Stahelis. Nuo šiol atsakomybė už apsupto miesto likimą teks asmeniškai jam. Mieste ir jo prieigose įsitvirtino trys pėstininkų divizijos, du kalnų šaulių būriai, kitos smulkesnės dalys. Iš viso miestą turėjo ginti 17 tūkst. karių. Palyginkime: Vilnių tuo metu buvo pradėję supti dvi sovietų armijos ir mechanizuotas pulkas, kurių gretose buvo 210 tūkst. karių.

       Dabar, manytume, reikia pereiti prie chronologinio įvykių atkūrimo. Kitaip galime pasimesti tarp įvairių prisiminimų, vertinimų, versijų ir komentarų, o šie neretai prieštarauja vieni kitiems.

       Taigi naktį iš liepos 6-osios, sulaukę įsakymo iš Londono, maždaug 5500 AK kovotojų pradeda šturmuoti vokiečių pozicijas. Tačiau juos atstumia stipri įtvirtinimų ugnis.

       Praaušus vokiečių aviacija ir artilerija priverčia lenkus trauktis. Tuo pat metu Vilniaus prieigas pasiekia Antrojo Baltarusijos fronto III motorizuotas pulkas, 5-oji tankų armija, ties Valakampiais, Žirmūnuose, forsavusi Nerį. AK šaltinių teigimu, būtent puolant Žirmūnų kryptimi aktyviai dalyvavo ir šios organizacijos kovotojai.

       Beje, čia būtina atkreipti dėmesį į dar vieną dalyką. Daugelis to meto memuarų autorių teigia, kad sausumos kariuomenės puolimą palaikė stipri aviacijos ugnis ir kad miestas buvo smarkiai bombarduojamas. Kai kurie kalba apie šimtus bombonešių.

        Tačiau ar galime tokiais tvirtinimais tikėti? Nemažai tais metais sostinėje gyvenusių ir karo istorija besidominčių vilniečių tvirtina, kad nei vieni, nei kiti priešininkai viso miesto nebombardavo. Bombos krito tikslingai, taikant dažniausiai į geležinkelio mazgą, tad šalia geležinkelio stoties buvo sugriauta keletas namų.

        Pasak liudytojų, namai sugriuvo net ne nuo bombų, o nuo vagonuose buvusių sprogusių sprogmenų. Tuomet nukentėjo keli Šopeno ir Sodų gatvės namai. Kliuvo (matyt, per klaidą) ir pastatui, stovėjusiam Vokiečių ir Didžiosios gatvių kampe.

        Kita vertus, žvelgdami į 1944-ųjų liepą darytas fotografijas, matome gerokai sugriautą mūsų miestą. Bet kas jį sugriovė - atsitraukiantys vokiečiai ar "išvaduotojai", jau visai kitos istorijos tema. O mes grįžkime prie karo veiksmų.

       Likus trims dienoms iki įsakyme nurodyto termino, liepos 7-ąją prie sostinės priartėjęs III gvardijos mechanizuotas pulkas ir 5-oji gvardijos tankų armija miesto prieigose stojo į įnirtingas kautynes su maždaug 10 tūkst. vokiečių įgula, turėjusia ne daugiau kaip 70 tankų, 270 artilerijos pabūklų ir 420 minosvaidžių. Jėgos aiškiai buvo nelygios, tad po poros dienų Raudonosios armijos daliniai jau buvo apsupę Vilnių.

Apsupties replėse


        Miesto gynėjams tikėtis pagalbos nebebuvo iš kur. Kaip knygoje "Rytų frontas 1944" (Ostfront 1944") rašo vokiečių autorius Rolfas Hinze, Vilniaus "tvirtovei" pastiprinti siųstas Valkirijų (Walkiren) grenadierių pulkas GR1067 miesto nebepasiekė, jam teko apsistoti Lentvario apylinkėse ir pasirengti gynybai. Šis dalinys, prieš tai buvęs tiesiogiai pavaldus Armijų grupei, nuo dabar vykdė Vilniaus "tvirtovės" vadovybės įsakymus. Taip buvo iki tol, kol įgula pasitraukė iš Vilniaus. Buvo galima nujausti, kad šios grupės laukia toks pat likimas kaip ir Vilniaus įgulos. Kai sovietai į vakarus nuo Vilniaus iš dviejų pusių apsupo pulkininko Teodoro Tolsdorffo grupę, ir, atakuodami tankais, nustūmė ją link Kauno, ši grupė liko be užnugario.

       Pasak to paties autoriaus, liepos 9 dienos pavakare Valkirijų grenadierių pulko GR1067 dalys, vadovaujamos pulkininko T.Tolsdorffo, be kulkosvaidininkų kuopos, trečiasis grenadierių batalionas, 16-asis parašiutininkų-šaulių pulkas, vienas prieštankinės artilerijos divizionas ir viena žygio kuopa pabandė prasiveržti į apsuptą "tvirtovę", tačiau tai jiems nepavyko.

       Be stiprios sunkiosios artilerijos paramos buvo nelengva tikėtis tokio žygio sėkmės. Tad grupei buvo duotas įsakymas apsistoti į rytus nuo Lentvario, prie Vokės, ir vėl pereiti į gynybą, kad būtų galima stabdyti tolesnį priešo veržimąsi į Vakarus. Iš T.Tolsdorffo grupės kaip tik buvo gauta pranešimų apie pastebėtus stiprius priešo būrius prie vakarinio išvažiuojamojo kelio iš Vilniaus, prie Lentvario ir į vakarus nuo jo.

       Beveik tuo pat metu į štabą atėjo A.Hitlerio įsakymas - nesitraukti nė per pėdą. Ir vaduotis iš apsupties. Į tai 3-iosios tankų armijos štabo vadas generolas Heidkemperis atsakė, kad išvaduoti Vilnių iš apsupties įmanoma tik sulaukus rimto pastiprinimo. Tačiau pastiprinimo nebuvo.

       Liepos 9-osios vakare Raudonosios armijos pėstininkai ir tankai keliose vietose pralaužė pietrytines vokiečių gynybos linijas. Esant tokiai padėčiai, viltis ištrūkti iš apsupties žiedo labai menka... Čia praleiskime ilgus epizodus apie pasitarimus iš vokiečių kariuomenės vadovybės, kur jokių racionalių sprendimų nebuvo priimta.

       O situacija Vilniuje klostėsi visai dramatiškai.

       Štai ką rašo jau minėtas R.Hinze: "Liepos 10 dieną "tvirtovės" komendantas informavo apie prarastas teritorijas miesto šiaurinėje dalyje - nuo šiaurinio tilto per Nerį iki bažnyčios ir į rytus nuo bažnyčios; pietvakariuose - nuo taško 84,2 Neries upėje iki geležinkelio bėgių. Pranešimo pabaigoje generolas R.Stahelis dar kartą prašė paramos - papildyti zenitinių patrankų šaudmenų atsargas ir skirti karinių oro pajėgų virš teritorijos, esančios į priekį nuo Vilnelės, Neries ir geležinkelio. Šį pranešimą ir prašymą generolas R.Stahelis dar perdavė telefonu. Vėliau ryšys su juo nutrūko."

       Negalima teigti, kad A.Hitleris ir jo generolai neieškojo sprendimo, kaip išgelbėti Vilniaus įgulą, tačiau čia jų nuomonės nesutapo ir sprendimai buvo nevykę. Naktį į liepos 11-ąją koviniai vokiečių karinių oro pajėgų junginiai, įskaitant ir pikiruojamuosius bombonešius, atakavo visas sovietų geležinkelio stotis, iš kurių buvo pildomi jų rezervai. Kitą dieną "tvirtovės" priešlėktuvinė artilerija pašovė 30 priešo tankų.

       Generolas Reinhardtas matė tik vieną kryptį, kur galėtų prasiveržti įgula, - būtent vakarus, T.Tolsdorffo grupės link. Įvykdyti tokiam sumanymui buvo labai mažai laiko, nes Armijų grupė "Nord" kairiajame 3-iosios tankų armijos flange sustabdė puolimą, o jos dešinįjį flangą patraukė į šiaurę nuo Utenos, taigi padėtis ėjo blogyn. 225-oji pėstininkų divizija vienu kampu buvo įstrigusi už 7 km į šiaurės vakarus nuo Utenos. Kai jai pastiprinti pažadėti ir laukiami tankai buvo atšaukti, divizija įstrigo galutinai.

        Vyriausioji 4-osios armijos vadovybė taip pat suprato, kad iš dviejų pusių apsupta jos armija nebeilgai išlaikys savo pozicijas, o ką jau kalbėti apie tai, kad ji galėtų sėkmingai prisidėti prie "tvirtovės" įgulos išsiveržimo. Laikas buvo miesto gynėjų nenaudai. Naktį į liepos 11-ąją tapo visiškai aišku, kad apsuptos vokiečių pajėgos pasmerktos, o Vilnius - prarastas negrįžtamai.

Versijos ir pramanai


        Dabar dar kartą suteikime žodį R.Hinze. "Vilniaus įgula toliau priešinosi iš visų pusių puolančiam priešui. Taip pat gynėsi ir nuo visų ryšių su užnugariu atkirsta, į vakarus nuo Vilniaus apsupta T.Tolsdorffo grupė. "Tvirtovės" įgulos vadas generolas R.Stahelis, esant tokiai padėčiai, įgulos prasiveržimą planavo naktį į liepos 13-ąją. Tam reikėjo užmegzti ir palaikyti ryšį su prie Kauno stovinčiais daliniais bei su T.Tolsdorffo grupe, kovojančia prie Lentvario. Bet iš 6-osios tankų divizijos į Kauną atvykusių dvidešimties tankų ir Kaune stovinčių parašiutininkų-šaulių bataliono dalių nepakako sėkmingai atakai ir prasiveržti iki T.Tolsdorffo grupės. Todėl generolas Heidkemperis ketino palaukti, kol atvyks kitos 6-osios tankų divizijos dalys ir kitą dieną užmegzti asmeninį ryšį su T.Tolsdorffo grupe. Tai leido tikėtis, kad iš Vilniaus link T.Tolsdorffo grupės besiveržiantys būriai ras atsitraukimo kelią į vakarus."

       Užbėgdami įvykiams už akių, pasakysime, kad abiem grupėms vėliau pavyks susijungti. Kita vertus, čia mes susiduriame su dar viena įdomia įvykių versija, aptinkama tik sovietų šaltiniuose.

       Tarkime, vienas iš to meto memuarų autorių, dalyvavęs mūšiuose dėl Vilniaus, teigia: "Vilniaus grupės mėginimai išsiveržti iš apsupties nepavyko. Liepos 13 dieną 5-osios armijos daliniai išvadavo sovietų Lietuvos sostinę. Tūkstančiai vokiečių kareivių pasidavė į nelaisvę, o grupės vadas generolas leitenantas R.Stahelis, bėgdamas iš miesto, nuskendo Neries upėje."

       Šis melas vėliau tiražuotas ne kartą. Iš tiesų Vingio parke užspausti vokiečių kariai mėgino persikelti per upę į Lazdynus. Žinoma, jis galėjo nuskęsti, tačiau keisčiausia, kad "skenduolis" netrukus iškilo, buvo apdovanotas Riterio kryžiumi, paskirtas vadovauti Varšuvos, o vėliau - Bukarešto gynybai. Ir savo gyvenimą jis baigė ne Neries vandenyje, o sovietų gulage, kur atsidūrė, patekęs į nelaisvę.

       Trumpai prisimindami ir keletą kitų neatitikimų, pasakysime, kad sovietų šaltiniuose niekur neminimas AK vaidmuo.

       Kuo sėkminga Vilniaus išvadavimo operacija baigėsi šios "sąjungininkų" organizacijos vadams ir kovotojams?

       Ogi tuo, kad AK štabo nariai, generolo I.Černiachovskio pakviesti pasirašyti bendradarbiavimo susitarimo, buvo suimti. Vėliau Lukiškių kalėjime atsidūrė ir dar viena AK karininkų grupė, o keli tūkstančiai eilinių šios organizacijos kovotojų buvo internuoti ir pateko į stovyklą prie Medininkų.

       O "išvaduotojai" jau traukė tolyn. Tuoj po Vilniaus operacijos Baltarusijos fronto armijų kariuomenės užėmė Dzūkiją ir pasiekė Nemuną, o sostinę užėmusi Pabaltijo fronto 5-oji armija po poros savaičių jau šeimininkavo Kaune.

        Miestą sovietai užėmė be mūšio - nenorėdami būti apsupti, vokiečių daliniai iš buvusios laikinosios sostinės pasitraukė anksčiau, nei Kauną pasiekė Raudonosios armijos daliniai. Užėmusi Kauną ir sulaukusi pastiprinimo, 5-oji armija iki rugpjūčio pabaigos užėmė visą Suvalkiją ir įsiveržė į Rytprūsius. "Vaduoti" kitų tautų.

Komentarai
http://www.lzinios.lt/lt/2011-07-15/ist ... komentarai

Gintautas (78.62.4.152), 2011-07-15 20:32

      P. Lukšai,

      viename iš straipsnių parašytų apie 1990 metus, kalbant apie Vilniaaus operaciją 1944 liepos 13 yra parašyta truputį kitaip.

      Ten teigiama, kad Stalinas paskambino Sniečkui ir liepė ant Gedimino kalno iškelti lietuvišką trispalvę, kuri bylotų apie tai, kad Vilnius priklauso Lietuvai, o ne Lenkijai. Šis Stalino reikalavimas buvo išpildytas: Sniečkus suorganizavo trispalvės pasiuvimą ir kelias dienas ji kabojo ant Gedimino pilies bokšto.

      Įdomu ar tai teisybė?

skaitytojas (86.100.245.93), 2011-07-17 13:28

      Autorius dar galėjo prisegti kelias nuotraukas, kurių apstu internete. Įdomiausia, kad, dabartiniams Kremliaus vadovams aktyviai neigiant lendlizo reikšmę, gi 1944 m. liepą Vilniaus gatvėse matyti beveik vien amerikietiški ir britiški "išvaduotojų" tankai ir tik SAP buvo sovietiniai SU-76.

rama (212.59.6.119), 2011-07-15 10:17

>>>Bombos krito tikslingai, taikant dažniausiai į geležinkelio mazgą, tad šalia geležinkelio stoties buvo sugriauta keletas namų. Pasak liudytojų, namai sugriuvo net ne nuo bombų, o nuo vagonuose buvusių sprogusių sprogmenų.<<<

      Vagonuose sprogmenys sprogo 1945 ir su Vilniaus šturmu neturi nieko bendro.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Lie 2011 20:21 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 25 Lie 2011 20:06
Pranešimai: 2
А вот перевод статьи Лукшаса в газете "Обзор"

Падение Вильнюсской крепости


       Предисловие от газеты "Обзор": 13 июля 1944 года солдаты советской армии освободили столицу Литвы от немецко-фашистских захватчиков. Спустя 67 лет на могилы павших при освобождении города на Антакальнисском мемориальном кладбище в Вильнюсе были положены цветы теми, кто чтит память погибших. Но освобождение Вильнюса, как и любой другой повод, связанный с историей Второй мировой войны, давно уже стали поводом для "альтернативного взгляда". На этот раз этому поспособствовала газета "Летувос жинёс". "Обзор" перевёл публикацию в этой газете, чтобы у читателей была возможность самим оценить степень объективности автора. Прежде всего в его стремлении руководствоваться только воспоминаниями "той стороны". Видать, по логике автора, только немецкие историки могут быть объективными. Или их точка зрения просто ближе автору? И ещё: обратите внимание на то, что слово "освободители" и "освобождение" автор использует только в кавычках. Получается, что его вполне устраивал принесённый фашистами порядок?

      Середина июля 1944 года - важный эпизод военных действий советско-германской войны в нашей стране. 13 июля на башне Гедиминаса был вновь поднят красный советский флаг, немецкое радио объявило, что столица Великого княжества Литовского переходит в руки врага.

      Почти неделю длившаяся операция по штурму Вильнюса сегодня вспоминается и оценивается весьма спорно, а иногда - просто ложно. Давайте попытаемся вспомнить некоторые детали этой операции.

      Но сначала - немного предыстории. Крупномасштабная операция «Багратион», нацеленная на мощный прорыв в направлении Запада, советским военным руководством планировалась весной 1944 года, когда ожесточённые бои шли примерно в 300-450 км от Литвы. Сама операция началась сильной атакой 1-го Прибалтийского фронта, Советского Союза в третью годовщину начала войны между СССР и Германией - 22-го июня 1944 года. Ещё через день в наступление пошли армии 3-го и 2-го Белорусского фронта. Всего в железный кулак собрались 124 дивизии с более чем 1,2 млн. солдат, 24 тыс. артиллерийских орудий и минометов, более 4 тыс. танков, 5 тыс. самолётов. Такой мощный удар не оставил никакого выхода обороняющейся группе войск вермахта «Центр». Несмотря на ожесточённое сопротивление, немецкая оборона была быстро разбита, крупные соединения группы - окружены и уничтожены. Менее чем через месяц после начала операции, 3 июля, Красная армия заняла Минск.

Игроков было больше

       Следующей целью был Вильнюс - один из наиболее важных плацдармов Красной Армии, открывающий ей путь к дальнейшему нападению на Прусском направлении. Поэтому на штурм столицы Литвы были брошены соединения даже двух фронтов – 1-го Прибалтийского и 3-го Белорусского. 4 июля, дойдя до Постав, озера Нарочь и Молодечно, они полностью приблизились к границе. В тот же день командующие обоими фронтами получили от руководства советских вооружённых сил приказ продолжить нападение и как можно скорее форсировать Неман между Каунасом и Гродно, занять плацдармы на западном его побережье и достичь линии Шяуляй-Каунас. Генерал Иван Черняховский, командовавший 3-м Белорусским фронтом, получил приказ занять Вильнюс не позднее 10-12 июля.

       Следует отметить, что занятые в Вильнюсской операции части Красной Армии ожидали не только столкновения с немецкими войсками, готовыми защищать город, но и с другими довольно серьёзно вооружёнными силами. Никто не мог предсказать, станет ли встреча с последними взаимодействием или превратится в конфронтацию. Следует напомнить, что в Вильнюсском краю активно действовала польская военная организация «Армия Крайова» (АК), а её руководители не испытывали горячей любви ни к Советскому Союзу, ни к Литве. Говоря об этой организации, можно отметить, в частности, такую деталь, как описанное в изданной в 1996 году книге «XX a. Lietuvos mokytojai» («XX в. Литовские учителя»): «Они приказали отцу поднять руки и выгнали на двор. Так, с поднятыми руками, он прошёл по улицам нескольких кварталов Жверинаса, с приставленной к спине винтовкой. Потом его остановили у одного дома и уже собирались расстрелять. К счастью, в последнюю секунду подбежала его жена Люция, призвавшая на помощь соседа, у которого обосновался штаб АК. Поляк-сосед убедил солдат, что Шикшнис – самый порядочный человек в мире. Шикшниса отпустили. Отправились грабить и уничтожать дома других людей».

       Эти воспоминания датированы началом июня-концом июля 1944 года, но тогда у лидеров АК было полно действительно гораздо более серьёзных дел. Дело в том, что 24 июля 1944 года главный командующий АК генерал Тадеуш Бор Комаровски издал приказ с указанием занять Вильнюс раньше, чем в него войдут части Красной Армии. В соответствии с планом операция «Ostra Brama» («Aušros vartai», «Ворота Зари») должна была начаться по сигналу из Лондона, прорываясь в город с пяти направлений. Почему АК решила самостоятельно взять город - легко объяснимо. Скорее всего, повстанцы хотели, чтобы Советы увидели, что Вильнюс уже занят, а на башне замка Гедиминаса развевается флаг с белыми и красными полосами. (Разве это не напоминает план литовцев-активистов в июне 1941 года, когда немцы вторглись в Литву?) Следует отметить, что флаг Польши на башне Гедиминаса развевался недолго, его вскоре сменил красный символ советских оккупантов, а командиров АК ждала незавидная участь. Но к этому мы ещё вернёмся. Теперь давайте посмотрим, как готовилась защищать город немецкая армия.

Город превратили в крепость

       Согласно отданного 8 марта Адольфом Гитлером приказа, город должен был стать крепостью. Инженеры, специалисты по крепостям, в Вильнюсе были уже в апреле. Как в одной из своих книг говорит военный историк Курт Типпельскирх, для выполнения земляных и бетонных работ в радиусе 5-7 км вокруг Вильнюса должна была быть использована всевозможная рабочая сила. В связи со стратегической важностью города - железнодорожным узлом, который открывает ворота в Восточную Пруссию – Вильнюс по приказу Гитлера должны были защищать до последней капли крови.

       Город-крепость ощетинился для обороны. Но совсем не так, как планировалось. В связи со стремительным приближением фронта немцам удалось установить только часть оборонительных узлов, и, как мы увидим, не в самых подходящих местах. В качестве огневых точек пришлось использовать расположенные в пригороде здания.

       В тот роковой день 7 июля в Вильнюс прибыл комендант города генерал Райнер Штахель. Отныне ответственность за судьбу окружённого города возлагалась на него лично. В городе и на подступах к нему закрепились три пехотных дивизии, два отряда горных стрелков, другие более мелкие части. Всего город должны были защищать 17 тыс. солдат. Для сравнения: Вильнюс в то время начали окружать две советские армии и механизированный полк, в рядах которых насчитывалось 210 тыс. воинов.

       Теперь, полагаю, нам следует перейти к хронологической реконструкции событий. В противном случае мы можем затеряться среди различных воспоминаний, оценок, версий и комментариев, которые зачастую противоречат друг другу. Так в ночь на 6 июля, получив команду из Лондона, около 5500 бойцов Армии Крайовой бросились на штурм немецких позиций. Однако они наткнулись на сильный заградительный огонь. Немецкая авиация и артиллерия вынудили поляков отступить. В то же время к Вильнюсу подошли части ходы III моторизованного полка 2-го Белорусского фронта, 5-я танковая армия, близ Валакампяй и Жирмунай форсировавшие Нерис. По данным источников АК, именно нападении в направлении Жирмунай принимали активное участие и бойцы этой организации.

       Кстати, здесь стоит обратить внимание на одну вещь. Многие авторы мемуаров того времени утверждают, что наступление сухопутной армии сильным огнём поддерживала авиация, и что город сильно бомбили. Некоторые даже говорили о сотнях бомбардировщиков. Но можем ли мы считать эти утверждения достоверными? Немалое число тех, кто проживал тогда в столице, а также интересующиеся военной историей вильнюсцы утверждают, что ни тот, ни другой противник город вообще не бомбили. Бомбы падали целенаправленно на железнодорожный узел, поэтому вблизи от железнодорожного вокзала было разрушено несколько домов. По словам очевидцев, дома рушились даже не от бомб, а от взрыва имеющихся в вагонах боеприпасов. В результате этого тогда пострадали несколько домов на улицах Шопено и Соду. Досталось (видимо, по ошибке) и зданию, стоявшему на углу улиц Вокечю и Диджёйи. С другой стороны, глядя на фотографии, сделанные в июле 1944 года, мы видим сильно разрушенный город. Но кто его разрушил – отступавшие немцы или «освободители» - это тема уже совсем другой истории. А мы возвращаемся к военным действиям.

       За три дня до указанного в приказе срока, 7 июля, к столице приблизились III гвардейский механизированный полк и 5-я гвардейская танковая армия, которые на подходах к городу столкнулись с ожесточённым сопротивлением примерно 10-тысячного немецкого гарнизона, имевшего не более 70 танков, 270 артиллерийских орудий и 420 минометов. Силы были явно неравными, и спустя пару дней войска Красной Армии окружили Вильнюс.

В тисках окружения

       Защитникам города на помощь откуда либо уже нечего было рассчитывать. Как пишет в книге «Восточный фронт, 1944» («Ostfront 1944») немецкий автор Рольф Хинце, для усиления Вильнюсской «крепости» был направлен гренадёрский полк GR1067, но он не достиг города, и был вынужден остановиться около Лентвариса и готовиться к обороне. Это подразделение, ранее непосредственно подчинявшееся Группе армий, в настоящее время исполняло приказы командования Вильнюсской «крепости». Так было до тех пор, пока полк не отошёл от Вильнюса. Можно было ожидать, что эту группу ждёт такая же участь, как и Вильнюсского гарнихона. Когда Советы к западу от Вильнюса с двух сторон окружили группу Теодора Толсдорффа и, атакуя танками, оттеснили её в Каунасском направлении, эта группа осталась без тыла.

       По утверждению автора, 9 июля днём часть гренадёрского полка GR1067 во главе с полковником Т.Толсдорффом без пулемётной роты, третий гренадёрский батальон, 16-ый стрелково-парашютный полк, один дивизион противотанковой артиллерии и одна рота егерей пытались прорваться в окруженную крепость, но им это не удалось. При сильном огне тяжёлой артиллерии было нелегко рассчитывать на успех. Поэтому группе было приказано оставаться к востоку от Лентвариса, близ Воке, и снова занять оборону, чтобы остановить дальнейшее продвижение врага на Запад. От группы Т.Толсдорффа поступали сообщения о том, что замечены сильные отряды войск противника близ западной дороги на Вильнюс, поблизости от Лентвариса и к западу от него.

       Почти одновременно в штаб поступил приказ Гитлера - не отступать ни на шаг. И выходить из окружения. На это начальник штаба 3-й танковой армии Хайдкемпер ответил, что освободить Вильнюс из осады можно только с помощью серьёзных подкреплений. Но подкреплений всё не было…

      9 июля вечером танки и пехотинцы Красной Армии в нескольких местах прорвали юго-восточную оборонительную линию немцев. В такой ситуации надежд выбраться из кольца окружения было очень мало...

       Между тем ситуация в Вильнюсе складывалась очень драматично. Вот что пишет Р.Хинце: «10 июля комендант крепости сообщил о потерянных территориях в северной части города - от северного моста через реку Нерис до костёла и к востоку от него, на юго-западе - от точки 84,2 на реке Нерис до железнодорожных путей. В конце сообщения генерал Р.Штахель вновь призвал о поддержке - пополнить запас боеприпасов для зенитных орудий, а также выделить военные самолёты для защиты воздушной территории перед Вильняле, Нерис и железнодорожными путями. Это сообщение с просьбой Штахеля о помощи ещё было передано по телефону, но связь в скором времени оборвалась».

       Нельзя утверждать, что Гитлер и его генералы не искали решений по спасению Вильнюсского гарнизона, но здесь их мнения разошлись и решение так и не было принято. В ночь на 11 июля боевые соединения немецких ВВС, в том числе пикирующие бомбардировщики, атаковали все советские железнодорожные станции, из которых пополнялись резервы. На следующий день зенитная артиллерия «крепости» подбила 30 вражеских танков. Генерал Рейнхардт видел только одно направление, в котором можно было прорваться – только на запад, к группе Т.Толсдорффа. Для осуществления такой идеи было очень мало времени, а группа армий «Nord» на левом фланге 3-ей армии прекратила нападение, а её правый фланг сместился к северу от Утены, так что ситуация складывалась всё хуже. 225-я стрелковая дивизия одним углом застряла в 7 км к северо-западу от Утены. Когда обещанные ей в подкрепление и ожидаемые танки были выведены, дивизия застряла вконец.

       Главное командование 4-й армии также поняло, что окруженная с обеих сторон армия недолго сможет удерживать свои позиции, не говоря уже о том, чтобы она могла успешно содействовать прорыву «крепости» из окружения. Время складывалось не на благо защитников города. В ночь на 11 июля стало ясно, что окружённые немецкие войска обречены, и Вильнюс - потерян навсегда.

Версии и измышления

       Теперь давайте ещё раз дадим слово Р.Хинце. «Вильнюсский гарнизон продолжал оказывать сопротивление нападающему со всех сторон врагу. Оборонялась и отрезанная со всех сторон от тыла окружённая к западу от Вильнюса группа Т.Толсдорффа. Командир «крепостного» гарнизона генерал Р.Штахель при наличии такой ситуации планировал организовать прорыв ночью 13 июля. Для этого нужно было установить и поддерживать связь с расположенными в Каунасе частями и группой Т.Толсдорффа, держащей оборону близ Лентвариса. Но прибывших из 6-й танковой дивизии двадцати танков и батальона 16-ый стрелково-парашютный полк не было достаточно для успешной атаки и прорыва к группе Т.Толсдорффа. Поэтому генерал Хяйдкемпер намеревался обождать ещё части 6-й танковой дивизии, и на следующий день установить личную связь с группой Т.Толсдорффа. Это позволяло надеяться, что прорывающиеся из Вильнюса в сторону группы Т.Толсдорффа команды смогут найти путь к отступлению на запад».

       Опережая события, скажем, что обеим группам впоследствии удастся соединиться. С другой стороны, мы сталкиваемся с ещё одной интересной версией событий, какая встречается только в советских источниках. Скажем, один из авторов воспоминаний того времени, участвовавший в боях за освобождение Вильнюса, утверждает: «...попытки Вильнюсского гарнизона вырваться из окружения не удались. 13 июля части 5-ой армии освободили столицу Литвы. Тысячи немецких солдат сдались в плен, а командир группы генерал-лейтенант Р.Штахель бежал из города, но утонул в реке Нерис». Эта ложь впоследствии тиражировалась не раз. Действительно, зажатые в парке Вингис немецкие солдаты пытались перебраться через реку в районе Лаздинай. Конечно, он мог утонуть, но самое странное в том, что «утопленник» вскоре всплыл и был награждён Рыцарским крестом, назначен руководителем обороны Варшавы, а позже - обороны Бухареста. И свою жизнь он окончил не в воде, а в советском ГУЛАГе, где оказался, попав в плен.

        Вкратце можно упомянуть и о некоторых других расхождениях, в частности, о не упоминаемой в советских источниках роли Армии Крайовой. Чем успешная операция по освобождению Вильнюса закончилась для руководителей и бойцов «союзнической» организации? Да тем, что члены штаба АК, которых генерал И.Черняховский пригласил подписать соглашение о сотрудничестве, были арестованы. Позднее в Лукишкской тюрьме оказалась другая группа офицеров АК, а несколько тысяч обычных бойцов этой организации были интернированы в лагерь подле Мядининкай.

       А «освободители» пошли дальше. Сразу же после Вильнюсской операции части армий Белорусского фронта заняли Дзукию и достигли Немана, а занявшая столицу 5-я армия Прибалтийского фронта через пару недель уже хозяйничала в Каунасе. Город был занят без боя. Не желая попасть в окружение, немецкие войска из временной столицы Литвы убрались раньше, чем в Каунас вступили части Красной армии. Заняв Каунас и дождавшись подкрепления, 5-я армия к концу августа заняла всю Сувалкию и вторглась в Восточную Пруссию. «Освобождать» другие народы.

Перевод с литовского Владимира ВАХМАНА.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007