Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 23:07

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 21 Lap 2009 20:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
[center]Lietuviai pajuto simpatiją rusams ir lenkams, bet nebemėgsta žydų[/center]

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=25769471

     Komunizmo pančių atsikratę lietuviai pradėjo labiau mėgti rusus ir lenkus, užtat gerokai daugiau jų piktinasi žydais. Pačių rusų nuomonė apie lietuvius labiau pasisuko į neigiamą pusę. Be to, gerokai mažiau lietuvių, lyginant su kai kurių kitų šalių gyventojais, sutinka, kad tautybių, rasių, religijų ir kultūrų įvairovė yra naudinga visuomenei. Tokius rezultatus atskleidė tarptautinis tyrimas, kuriame lyginama gyventojų nuomonė 1991-aisiais ir 2009-aisiais.

     Iš viso „Pew Research Center“ tyrime buvo analizuojama 14 šalių – Bulgarijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Rusijos, Slovakijos, Ukrainos Vengrijos ir Vokietijos – gyventojų nuomonė.

     1991 m. tyrimas atskleidė didžiulę antipatiją Rytų Europoje tautinių ir religinių mažumų atžvilgiu. Skylant Sovietų Sąjungai, įsiliepsnojo anksčiau rusenę etniniai konfliktai. Dabar ši įtampa ir priešiškumas tautinėms bei religinėms mažumoms atslūgo. Nepaisant to, neigiamas požiūris vis tiek egzistuoja, o kai kuriais atvejais net sustiprėjo. Anot tyrėjų, tai dažniausiai susiję su istoriniais dalykais: ankstesniu priešiškumu tarp kaimynų, seno nusistatymo prieš tam tikras religines ar tautines grupes.

     Apskritai Rytų Europos gyventojai pliuralizmą visuomenėje vertina beveik taip pat palankiai, kaip vakariečiai. Dauguma respondentų sutiko, kad bet kuriai visuomenei naudinga būti įvairiai rasių, religijų ir kultūrų požiūriu. Tačiau Lietuvos gyventojai čia atsidūrė paskutinėje vietoje. Su tokia nuomone sutiko vos 51 proc., nesutiko 39 proc. jų (atitinkamai mažiausiai ir daugiausiai iš visų tirtų šalių).

     Lyderės šiuo požiūriu – JAV (kad įvairovė sveika visuomenei, sutiko 92 proc., nesutiko 6 proc.), Prancūzija (90 proc. ir 10 proc.), Didžioji Britanija ir Vokietija (po 85 proc. ir 13 proc.), Ispanija (83 proc. ir 14 proc.). Iš buvusių sovietinio bloko šalių tolerantiškiausios atrodo Lenkija (68 proc. ir 22 proc.) ir Vengrija (65 proc. ir 30 proc.). Toliau eina Rusija (64 proc. ir 29 proc.).

     Lenkai nuomonės nekeitė, rusai mėgsta mažiau

     Tačiau pradėjus kalbėti apie konkrečias tautines mažumas, nemaža dalis gyventojų tiek Rytų, tiek Vakarų Europoje atskleidė neigiamą požiūrį. Bene labiausiai jis išryškėja kalbant apie romus. Prasčiausiai šios tautybės atstovus vertina čekai ir italai (po 84 proc.), slovakai (78 proc.), vengrai (69 proc.).

     Kiek mažiau nemėgstami žydai. Čia Lietuva ir vėl pirmauja – juos neigiamai įvertino 37 proc. respondentų (Vengrijoje ir Lenkijoje – po 29 proc., Rusijoje ir Slovakijoje – po 27 proc.), Ukrainoje – vos 13 proc.). Anot tyrėjų, mūsų šalyje ir Vengrijoje antižydiškos nuotaikos, lyginant su 1991 m., net sustiprėjo.

     Itin neigiamu požiūriu pasižymi italai, tik ne į žydus, o į musulmonus (69 proc.). Jie nepatinka ir 46 proc. ispanų, tiek pat rusų nemėgsta tadžikų ir 60 proc. – čečėnų.

     Trijose buvusiose SSRS respublikose – Lietuvoje, Rusijoje ir Ukrainoje – nuomonė apie daugumą tautinių mažumų, lyginant su komunizmo griuvimo laikais, pablogėjo.

     Mūsų šalyje gerokai kritiškiau vertinami žydai: 1991 m. juos nepalankiai vertino tik 10 proc. respondentų – keturiskart mažiau nei dabar. Tai yra didžiausias nuomonės apie kurią nors tautinę mažumą posūkis į neigiamą pusę visose trijose šalyse. Blogiau nei prieš du dešimtmečius vertinami ukrainiečiai (neigiamą nuomonę apie juos turėjo atitinkamai 13 proc. ir 7 proc. respondentų). Daugiau simpatijų sulaukė rusai (vertinančiųjų neigiamai sumažėjo nuo 21 proc. iki 17 proc.) ir lenkai (atitinkamai 30 proc. ir 21 proc.).

     Lenkijoje požiūris į lietuvius per beveik du dešimtmečius nepakito (mus neigiamai vertina tie patys 18 proc. lenkų). Tiesa, jų nuomonė apie ukrainiečius, žydus ir ypač vokiečius pastebimai pagerėjo. Nepalankiausiai vertinami rusai (41 proc.).

     Tuo metu Rusijos ir Ukrainos gyventojų nuomonė apie lietuvius kito priešinga kryptimi, nei lietuvių apie juos. Rusų, neigiamai vertinančių lietuvius, padaugėjo nuo 28 proc. iki 38 procentų, o Ukrainoje sumažėjo nuo 13 proc. iki 11 proc. Beje, gerokai išaugo rusų, kurie nemėgsta ukrainiečių, skaičius – nuo 7 proc. iki 32 proc. Čečėnai, gruzinai, tadžikai ir lietuviai šioje šalyje nemėgstami dar labiau. Mažiau rusų – 27 proc., arba maždaug tiek pat, kiek 1991 m., nemėgsta tik žydų.

www.DELFI.lt

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... 9471&com=1

Žygeivis,
2009 11 16 15:57


     Klausimas DELFI?

     Nuo kada istorinis lietuviškas žodis "čigonas" pakeistas naujadaru "romas"?

     Ir kodėl DELFI vis kaišioja šitą "naujadarą"?

P. S. 1. Tai gal tada ir gruzinus vadinkime kartveli, armėnus - chai, o vokiečius - dioičiais?

P. S. 2. Pasirodo žodį "čigonas" DELFI "genijai" jau įrašė į savo "juodąjį sąrašą".

     Įdomu, kuo užsiima Valstybinė lietuvių kalbos komisija ir Kalbos inspekcija, kuri tokius savivaliavimus turėtų bausti ypač griežtai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 21 Lap 2009 21:35 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Visos tos "apklausos" yra išmįslai.

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007