Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 05 Bir 2024 00:12

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2007 22:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27188
Miestas: Ignalina
[center]Kiekviename miestelyje – po nusikalstamą grupuotę[/center]

Eugenija Grižibauskienė, "Veidas"
2007 rugsėjo mėn. 29 d.

     Organizuotos nusikalstamos grupuotės Lietuvoje jaunėja, intelektualėja ir žiaurėja. Teorinių minčių apie organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklą Lietuvoje ir už jos ribų galima išgirsti užsukus į Policijos departamentą. Bet ne apie tai, kas vyksta iš tiesų – už lango.

     "Detalūs duomenys apie su nusikalstamomis grupuotėmis susijusius tyrimus, apie tų grupuočių sandarą, apie jų gausą sudarytų ir procesinę, ir galbūt – valstybės paslaptį", – “Veidui” kalbėjo Lietuvos kriminalinio biuro viršininko pavaduotojas Vitalijus Gailius. Suprantama, kad prieš kelias savaites iš Panevėžio į Vilnių perkeltas pareigūnas, dar nespėjęs nė kojų sostinėje apšilti, yra atsargus. Atsargiai jis kalba ir apie lietuvių grupuotes, veikiančias už Lietuvos ribų.

     "Kokios grupuotės vykdo savo veiklą užsienyje – tai jau tam tikro tyrimo duomenys. Jie nėra baigtiniai ir nėra vieši", – toliau atvirumu nepasižymėjo V.Gailius. Viena, apie ką noriai dėstė pašnekovas, kad organizuotas nusikalstamumas, palyginti su pirmuoju nepriklausomybės metų laikotarpiu, transformavosi į intelektualesnius, reikalaujančius specialių įgūdžių nusikaltimus – prekybą žmonėmis, narkotikais, ginklais, į nusižengimus elektroninėje erdvėje.

[center]Užuomazgos[/center]

     1993 m. pradžioje Lietuvoje veikė apie šimtą organizuotų nusikalstamų grupuočių. Labiausiai jos buvo išplitusios didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir Biržų, Kėdainių, Kupiškio, Panevėžio, Šiaulių bei kituose rajonuose. Garsiausiomis, žinoma, galima tituluoti "Vilniaus brigadą", Kauno "Daktarus", "Žaliakalnio", Klaipėdos "Gaidjurgio", Šiaulių "Princų", Panevėžio "Tulpinių", "Kavioro", Alytaus "Baublių" ir kitas. Dauguma jų atsirado iš paprastų kriminalinių grupuočių, veikusių interesų arba gyvenamosios vietos pagrindu.

     Sukaupusios didelį kapitalą 1993–1996 m. organizuotos nusikalstamos grupuotės perėjo prie antrojo savo veiklos etapo – nusikalstamu būdu įgytų lėšų legalizavimo. Priėmus Turto privatizacijos įstatymą prasidėjo masinis valstybinės nuosavybės privatizavimas. Turėdami dideles "laisvų" pinigų sumas, nusikaltėliai privatizavo įmones, kavines, viešbučius. Ir, aišku, pagrasinus tiems, kurie kaišioja pagalius į ratus, – už mažiausią kainą. Iš pradžių buvo siekiama įsitvirtinti pelningiausiose ūkio šakose: prekyboje naftos produktais, alkoholiu, tabako gaminiais, vėliau buvo steigiami komerciniai bankai ir užsiimama įvairiausia komercine veikla.

     Tačiau tuo metu sukruto ir mūsų teisėtvarkininkai. Vien 1996-aisiais už nusikalstamo susivienijimo organizavimą, vadovavimą arba dalyvavimą jame, asmens terorizavimą, turto prievartavimą buvo nuteisti 104 asmenys. Nepaisant to, 1997 m. Lietuvoje toliau veikė maždaug šimtas aiškiai apibrėžtą teritoriją turinčių organizuotų nusikalstamų grupuočių, kurioms priklausė daugiau nei 1200 asmenų.

     Nauji veiklos arimai nusikaltėliams atsivėrė Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą. Pelningiausiu ir organizuotų grupuočių "mėgstamiausiu" nusikalstamu verslu tapo prostitucija, prekyba žmonėmis, ginklų ir šaudmenų kontrabanda bei narkotikų verslas. Ir nors daugelis dešimtmetį ir daugiau veikusių grupuočių lyderių tąsomi po teismus, susodinti į kalėjimus, nušauti ar dingę be žinios, senųjų nusikalstamo pasaulio lyderių vieton stoja jaunų nusikaltėlių karta – intelektualesnė, įžūlesnė bei žiauresnė. Ne mažiau gausi, okupavusi ne tik didžiuosius Lietuvos miestus ir miestelius, bet ir pasklidusi po ES valstybes.

     Šiuo metu daugiau nei 10 tūkst. mūsų banditų darbuojasi ne gimtinėje. Vien už neteisėtą narkotikų prekybą ir kontrabandą užsienio valstybėse kasmet sulaikoma vidutiniškai po 120 lietuvių. Įspūdingai tarptautiniu lygmeniu atrodo ir mūsų pinigų padirbinėtojai: ir padirbtų pinigų kokybe, ir gamybos kiekiais lietuviai stebina ne tik užsienio teisėtvarkos pareigūnus, bet net oficialius tikrų pinigų gamintojus.

     "Aukščiausioje" Europos lygoje žaidžia ir Lietuvos prekeiviai žmonėmis. Na, o ką jau kalbėti apie Lietuvos smurtininkus, kurie praktiškai nepralenkiami – jų žmogžudystės, sprogdinimai, žmonių luošinimai, prievartavimai visada su priesaga "-iausi": brutaliausi, žiauriausi, kruviniausi ir baisiausi.

     Kalbant apie Lietuvoje veikiančias grupuotes, galima pastebėti, kad nuo 1996-ųjų vaizdas iš esmės pasikeitęs – organizuotos nusikalstamos grupuotės ėmė vengti smurto: jau senokai girdėjome apie kraupius sprogdinimus, nusikaltėlių "razborkes", sumažėjo nebuitinių žmogžudysčių. Apskritai pastaraisiais metais organizuotas nusikalstamumas dar kartą transformavosi, iš esmės pasikeitė veiklos metodai.

     Po 2000-ųjų organizuotos nusikalstamos grupuotės ėmė mažiau kreipti dėmesio į nusikaltimus, susijusius su ginklais, ginklų prekyba ir azartiniais lošimais, bei metėsi prie finansinių nusikaltimų – mokėjimo kortelių klastojimo, PVM grobstymo, pinigų padirbinėjimo, dar labiau išplėtojo kontrabandos "meną".

[center]PVM grobsto praktikai[/center]

     Apie intelektualesnę nusikalstamų grupuočių veiklą gali daug papasakoti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius Romualdas Boreika ir jo patarėjas Igoris Kržečkovskis. Ši tarnyba medžioja tris banginius – grupes ar pavienius asmenis, susijusius su PVM grobstymu, pinigų plovimu ir sukčiavimu ES lėšomis. Šių nusikaltėlių išmonė, jų sukurtos schemos, nunerti pinigų pasisavinimo voratinkliai stebina ir visko mačiusius pareigūnus.

     Europos praktika rodo, kad pagal pelningumo mastą kontrabanda, narkotikų verslas, prostitucija ir PVM grobstymas sueina į vieną pelningiausių nusikalstamų veikų kamuolį. "Kai kurie analitikai vertina, kad per metus dėl PVM grobstymo ES patiria 100 mlrd. eurų žalą", – sako I.Kržečkovskis.

     Pašnekovas sako, kad PVM grobstymu užsiimančios grupuotės puikiai išmano finansus, mokesčių ir teisinę sistemą. Tai puikiai pasirengę, paprastai kriminalinės praeities neturintys žmonės. "Tai puikūs praktikai, neužimantys aukštų pareigų, bet turintys mokesčių administravimo, finansų, bankinio darbo patirties. Jie būtų geri vadovai, bet aplinkybėms nepalankiai susiklosčius jais netapo", – psichologinį finansinius nusikaltimus organizuojančios grupės lyderio portretą piešia FNTT pareigūnas.

     Pernai FNTT išaiškino daugiau kaip 45 mln. Lt nuslėptų mokesčių, šiemet iki rugsėjo – jau 34 mln. Lt. Per 2006-uosius demaskavo septyniolika organizuotų grupių ir nusikalstamų susivienijimų, vykdžiusių su PVM sukčiavimu susijusią veiklą. Preliminariais duomenimis, vien šių organizuotų grupuočių tinkle dalyvavo apie 600 realiai veikiančių Lietuvos bendrovių. Buvo išaiškintas ne vienas pinigų plovimo, ES lėšų grobstymo atvejis.

     Neseniai FNTT gavo Vokietijos Berlyno–Brandenburgo muitinės paieškos tarnybos vadovo pranešimą apie sėkmingus bendro tyrimo, per kurį buvo užkirstas kelias nusikalstamai grupuotei, organizavusiai itin didelio masto cigarečių kontrabandą į Europos Sąjungą bei pinigų plovimą, rezultatus.

     Šių metų gegužės mėnesį Berlyno žemės teismas nuteisė Vokietijoje gyvenančius Lietuvos piliečius Andrių bei Sonatą Majakauskus, kaltintus ir teistus už tai, kad buvo vienos tarptautiniu mastu veikusios nusikalstamos grupuotės, organizavusios cigarečių kontrabandą į Europos Sąjungą, dalyviai. Ši organizuota nusikalstama grupė savo veikla Vokietijos valstybės biudžetui padarė kelių milijonų eurų žalą.

     Uostamiestyje nusikalstamą veiklą kurį laiką sėkmingai plėtojo bendra dešimties narių lietuvių ir latvių grupuotė. Įtariamieji Jungtinėje Karalystėje, Austrijoje, Latvijoje ir kitose užsienio valstybėse buvo įsteigę dešimt kompanijų ir, naudodamiesi jų sąskaitomis, sudarytomis sutartimis ir kitais buhalterinės apskaitos dokumentais, įformindavo neva pardavę prekių ar suteikę paslaugų, susijusių su laivų remontu. Už suklastotais buhalterinės apskaitos dokumentais pagrįstus darbus buvo atsiskaitoma pinigus pervedant į užsienio kompanijų banko sąskaitas Latvijoje ir Lietuvoje. Į bankų sąskaitas pervesti pinigai buvo išgryninami ir nusikalstamos veiklos bendrininkų tarpusavyje pasidalijami. Biudžetui buvo padaryta daugiau nei 1 mln. litų žala.

[center]Iš Čikagos – į lietuviškas sąskaitasi[/center]

     Neseniai buvo išaiškinta keturiolikos asmenų grupuotė, prekiavusi laivams skirtais dyzeliniais degalais šalies degalinėse. Grupė verslininkų iš Tauragės ir tanklaivį "Banga" nuomojančios įmonės vadovas klastojo tanklaivio ir sandėlio apskaitos dokumentus, įrašydami netikslius duomenis apie tai, kad į tanklaivį "Banga" iš Latvijos buvo atgabentos 2 255 tonos dyzelino, skirto laivams. Organizuotos grupės nariai suklastojo dviejų San Visentėje registruotų laivų apskaitos dokumentus ir imitavo degalų pakrovimą iš nuomojamo tanklaivio "Banga".

     "Jie atvažiuodavo prie tanklaivio, numesdavo žarną ir rūkydami stovėdavo. Neva darbas vyksta, degalai pompuojami. O dyzelinas keliaudavo į degalines ir čia buvo pardavinėjamas", – grobstymo mechanizmą piešia R.Boreika.

     Preliminariais duomenimis, šio nusikaltimo dalyviai dėl nesumokėto akcizo ir PVM pridarė daugiau nei 3 mln. Lt žalos.

     Tačiau vienas įžūliausių nusikaltimų, su kuriuo teko susidurti FNTT, buvo išaiškintas visai neseniai. 2006 m. rugpjūčio – 2007 m. sausio mėn. šeši organizuotos grupės nariai, pasitelkę suklastotus dokumentus, įsigijo du "uabus". Šių bendrovių vardu jie atidarė sąskaitas trijuose Lietuvos bankuose. Grupuotės nariai faksu išsiųsdavo JAV bankams suklastotus užsienio įmonių prašymus pervesti pinigus už neva atliktus darbus iš užsienio įmonių sąskaitų į lietuviškąsias. Taip į Lietuvą iš dvidešimties Čikagos bankų buvo spėta perpumpuoti apie milijoną litų, iš kurių pusę nusikaltėliai spėjo išgryninti.

     "Į sąskaitas Lietuvoje plaukė nieko neįtariančių žmonių pinigai, kuriuos Lietuvoje veikusi grupuotė išgrynindavo per čia atidarytas sąskaitas. Tai visiškai naujas, intelektualus su pinigų plovimu susijęs nusikaltimas, su kuriuo teko susidurti ir mums, ir Amerikos pareigūnams", – pasakojo I.Kržečkovskis.

[center]Komentarai DELFI[/center]
http://www.delfi.lt/news/daily/crime/ar ... &com=1&s=1


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007