Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 17:39

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 30 Lap 2006 18:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Klaipėdos sukilimas 1923 m. sausio 10–15 d.


https://lt.wikipedia.org/wiki/Klaip%C4%97dos_sukilimas

Data 1923 m. sausio 10–15 d.
Vieta Klaipėdos kraštas
Rezultatas Klaipėdos kraštas prijungtas prie Lietuvos
Konflikto šalys
Prancūzija Lietuva

Paveikslėlis

Vadovai ir kariniai vadai:

Gabrielis Žanas Petisnė
Ernestas Galvanauskas
Vincas Krėvė-Mickevičius
Jonas Polovinskas-Budrys
Erdmonas Simonaitis

Pajėgos

250 kareivių 1400 vyrų

Nuostoliai

2 žuvo 12 žuvo

Klaipėdos sukilimas – Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos karinė akcija 1923 m. sausio mėnesį.[1]

Tarpukario istoriografijoje įsivyravęs požiūris į sukilimą kaip į vietinių gyventojų pastangas susilieti su Lietuva, buvo ne tik puikus pavyzdys ugdant lietuvišką tautinę savigarbą, bet kartu sudarė prielaidas nekorektiškai interpretuoti svarbų XX amžiaus Lietuvos istorijos įvykį.

„Sukilimo“ stereotipas, tarptautinės nuomonės vardan neigęs esminį Lietuvos vyriausybės vaidmenį užimant Klaipėdos kraštą 1923 m., išliko gajus ištisus dešimtmečius. Visiškai priešingai šiuos įvykius istorikai pradėjo vertinti tik XX a. pabaigoje.

Istorija

Paveikslėlis

Vyriausiasis Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas ir jo bendradarbiai. Sėdi iš kairės: Vilius Šaulinskis, Jurgis Lėbartas, komiteto pirmininkas Martynas Jankus, Jonas Vanagaitis; stovi iš kairės: Steponas Darius, Aivas Ivaškevičius, A. Marcinkevičius, Juozas Pronckus.
1923 m. sausio 19 d.


Sukilėliai

Klaipėdos sukilimą lėmė po Pirmojo pasaulinio karo Klaipėdos krašte Prancūzijos valdymo metais susidariusi politinė konjunktūra, ekonominiai ir etnopolitiniai Lietuvos interesai.

Sprendžiant iš Vinco Krėvės atsiminimų, pirmiausia ši idėja („inscenizuoti krašto ginkluotą sukilimą“) buvo aptarta 1922 m. lapkričio 16 d. slaptame Šaulių sąjungos centro valdybos prezidiumo posėdyje.

Po to su ja buvo supažindintas ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas ir krašto apsaugos ministras Balys Sližys, o E. Galvanauskas savo ruožtu šį klausimą iškėlė 1922 m. lapkričio 20 d. ministrų kabineto posėdyje, kuriame buvo aptarta sukilimo strategija.

Lietuvos Generalinis štabas turėjo paruošti konkretų tariamai vietinių sukilėlių, Klaipėdos krašto savanorių, nepatenkintų prancūzų vykdomąja valdžia, sukilimo planą ir surasti jo vadovą.

Sukilimą organizuoti pavesta Šaulių sąjungai ir tuometiniam jos vadovui Vincui Krėvei, kuris nesėkmės atveju turėjo prisiimti visą atsakomybę.

Pasirengimas

Šaulių sąjungos vadovybė, Berlyne susitikusi su Vokietijos reichsvero vadu gen. Hansu von Seecktu, apsirūpino akcijai reikalinga ginkluote ir išgavo pažadą, kad nei vienas vokietis Klaipėdoje nešausiąs į lietuvius.

Ernestas Galvanauskas taip pat gavo neoficialų Sovietų Rusijos ir Vokietijos diplomatų palaiminimą akcijai.


Sukilimo vadu buvo paskirtas Lietuvos kariuomenės kontržvalgybos viršininkas Jonas Polovinskas https://lt.wikipedia.org/wiki/Jonas_Budrys , kuriam priedangos sumetimais suteikta Klaipėdos krašte paplitusi Budrio pavardė.

Kiti vadovai analogiškai privalėjo pasikeisti pavardes.

Štabo viršininkas kapt. Juozas Tomkus tapo Oksu, jo padėjėjas Juozas Šarauskas – Juozapaičiu ir pan. Priedangai Klaipėdoje iš lietuvininkų organizacijos Prūsų lietuvių tautos taryba veikėjų buvo suburtas Vyriausias Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas, turėjęs oficialiai vadovauti neva krašto gyventojų sukilimui.

Karinei akcijai tinkamas laikas buvo parinktas labai tiksliai: 1923 m. sausio 11 d. Belgijos ir Prancūzijos kariuomenės įžengė į Vokietijos Rūro sritį, prikaustydamos Europos spaudą prie šio įvykio.

Viena diena anksčiau Ambasadorių konferencijos atstovas Jules Laroche žadėjo paskelbti nusprendęs, kad Klaipėda turinti tapti Freistaatu (laisvąja valstybe).

Užimti Klaipėdos kraštą turėjo 1923 m. pradžioje Kaune suformuota Ypatingos paskirties rinktinė, sudaryta iš trijų grupių. Pirmajai, vadovaujamai mjr. Išlinsko-Aukštuolio, reikėjo užimti Klaipėdos miestą, Antrajai (vadas – kpt. Mykolas Kalmantas-Bajoras) reikėjo užimti Pagėgius bei rūpintis pasienio su Vokietija apsauga, Trečiajai, vadovaujamai mjr. Jakšto-Kalvaičio, teko užimti Šilutę. Rinktinę, suformuotą užimti Klaipėdai, sudarė 1078 asmenys: 41 karininkas, 582 kareiviai bei 455 Šaulių sąjungos nariai. Operacijos metu šis skaičius kito. Bendras įvairiu laiku dalyvavusiųjų skaičius yra 1753.

Prancūzijos pajėgas sudarė apie 600 karių, iš kurių apie 250 buvo kareiviai, apie 200 prancūzų policininkai ir 150 vokiečių savanoriai.


Sukilėlių manifestas

Paveikslėlis

Eiga

Pagal planą operacija prasidėjo 1923 m. sausio 9 d., kai Šilutėje Vyriausias Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas paskelbė manifestą, kuriame teigta, kad „vokiškoji“ krašto direktorija ir kitos administracinės įstaigos yra paleidžiamos, o visa valdžia atitenka naujai direktorijai, kuriai vadovauja Erdmonas Simonaitis.

Paveikslėlis

Klaipėdos krašto direktorija 1923 m. Iš kairės į dešinę: Vilius Gaigalaitis, Mikelis Reisgys, Erdmonas Simonaitis (vadovas), Martynas Toleikis, Kristupas Lekšas

Sausio 10 d. kariai su vokiškais šautuvais ir raiščiu ant peties su užrašu „MLS“ (Mažosios Lietuvos savanoris), perėjo sieną ir įžengė į Klaipėdos kraštą.

Šilutė, Pagėgiai buvo užimti be pasipriešinimo dar tą pačią dieną.

Apsuptos Klaipėdos puolimas prasidėjo sausio 15 d. rytą. Prancūzų karinė įgula pasidavė popiet. Žuvo du prancūzai, vienas vokiečių žandaras bei dvylika lietuvių. Pastarieji naktį buvo slapta išvežti į Kėdainius, Klaipėdoje sausio 20 d. iškilmingai palaidoti tik trys žuvusieji. Žuvę prancūzų kariai kreiseriu išgabenti į Prancūziją.

Klaipėdos krašto gyventojai „sukilėlių“ kariuomenei nesipriešino. Į 1923 m. sausio 16 d. suformuotą vadinamąją Jono Budrio armiją įstojo nemažai vietinių lietuvininkų, bet tai jie darė daugiausia ekonominiais, o ne politiniais motyvais (ekonominė padėtis Klaipėdos krašte 1922 m. pabaigoje buvo labai sunki).

Nepaisydama tarptautinės bendruomenės spaudimo, Lietuva neigė prisidėjusi prie Klaipėdos sukilimo (šis neigimas vėliau tapo „Klaipėdos atvadavimo“ mito sudedamąja dalimi).

Derybos tarp Ambasadorių konferencijos sausio 17 d. paskirtos Ypatingos komisijos, vadovaujamos Georges Clinchant ir Lietuvos vyriausybės ypatinguoju atstovu Klaipėdos kraštui sausio 20 d. paskirto buvusio prezidento Antano Smetonos baigėsi suvereniteto teisių Klaipėdos krašte perdavimu Lietuvos Respublikai.

1923 m. karinėje akcijoje žuvę lietuviai

leitenantas Viktoras Burokevičius
kapitonas Eduardas Noreika
eilinis Jonas Petkus
eilinis Jonas Simonavičius
eilinis Povilas Trinkūnas
eilinis Adolfas Viliūnas
Karo mokyklos kariūnas Vincas Stašelis
Milicijos mokyklos kursantas Vincas Vilkas
šaulys Algirdas Jesaitis
šaulys Flioras Lukšys
šaulys Jonas Pleškys
šaulys Antanas Ubavičius

Paminklas Sukilimui Klaipėdoje

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... am1923.JPG

Paveikslėlis

Paminklas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos – Šilutėje

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 4%97je.jpg

Paveikslėlis

Šaltiniai

Vytautas Šilas. Klaipėdos krašto sukilimas, Klaipėdos sukilimas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. X (Khmerai-Krelle). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006. 213-214 psl.


Literatūra

Galvanauskas E., „Kova dėl Klaipėdos“, in Draugas, 1961 01 17, Nr. 23,
Mikulicz S., Kłajpeda w politice europejskej 1918–1939, Warszawa, 1976,
Krėvė V., Bolševikų invazija ir liaudies vyriausybė, Vilnius, 1992,
Vareikis V., Klaipėda XX amžiuje, Klaipėda, 1993,
1923 metų sausio įvykiai Klaipėdoje, Klaipėda, 1995,
Čičinienė D., „Tautininkų ir krikščionių demokratų bendradarbiavimas sprendžiant Klaipėdos prijungimo problemą“, Lietuvos istorijos metraštis, 2001/ 2, Vilnius, 2002, p. 113–148,
Chandavoine I., Prancūzmetis Klaipėdoje ir kas po to, Vilnius, 2003.
Prancūzai Klaipėdoje, 1920–1923 (albumas-parodos katalogas; sud. Zita Genienė, Sigutė Vaičiūnienė). – Klaipėda: Libra Memelensis, 2006. – 120 p. – ISBN 9955-544-54-6

Nuorodos

Lietuvos centrinis valstybinis archyvas: paroda „Klaipėdos sukilimo 85-erių metų sukaktis“ Archyvuota kopija 2015-02-23 iš Wayback Machine projekto.
1923 m. dokumentinis filmas „Klaipėdos atvadavimas“
Skirmantas Valiulis. Prancūzai Klaipėdoje Archyvuota kopija 2016-03-08 iš Wayback Machine projekto.

1923-ųjų sukilėliai išgelbėjo Klaipėdą nuo sunaikinimo


   Sausio 15-oji švenčiama kaip Klaipėdos diena. Tą dieną 1923 m. Lietuvos remiami sukilėliai užėmė Prancūzijos laikinai administruojamą Klaipėdą ir miestas atsidūrė Lietuvos sudėtyje.

   Dar ir šiandien dėl to meto įvykių verda aistros. Klaipėdos krašto vokiečiai, po Antrojo pasaulinio karo priversti išsikelti į Vokietiją, ir jų palikuonys laiko 1923 m. sukilimą Lietuvos agresija, nepripažįsta Klaipėdos prijungimo teisėtumo ir iki šiol širsta ant Lietuvos. Patį terminą "sukilimas“ to meto įvykių atžvilgiu jie laiko siaubinga istorijos klastote. Tam padeda ir kai kurie Lietuvos istorikai, teigiantys, kad Klaipėdos krašto "sukilimas“ buvo surežisuotas iš Lietuvos, taigi ir sukilimu nevadintinas. Šis įvykis gretinamas su tariamu Želigovskio "sukilimu“, kurio metu Lenkija okupavo Vilnių. Kaip gi buvo iš tikrųjų?

   Vokietijai pralaimėjus Pirmąjį pasaulinį karą, Versalio taikos sutartimi Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos ir pavestas laikinai administruoti Prancūzijai. Klaipėdos krašto atskyrimas derybų metu buvo motyvuojamas tuo, kad krašto gyventojų daugumą sudarė ne vokiečiai, o lietuviai. Tačiau tai buvo padaryta ne tiek Lietuvos, kiek Lenkijos naudai. Tuo metu Lenkijos politikai dar nebuvo atsisakę minčių sukurti Lenkiją Abiejų Tautų Respublikos ribose. Prancūzija rėmė Lenkiją. Klaipėdos krašto likimas turėjo būti nuspręstas tada, kai paaiškės Lietuvos statusas. Lietuvai sudarius federaciją su Lenkija, Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos nebūtų kėlęs sunkumų. Klaipėda tapo viena iš Lietuvos šantažavimo priemonių.

   Klaipėdos krašto lietuvių veikėjai jau seniai pasisakė už Mažosios Lietuvos ar bent Klaipėdos krašto susijungimą su Lietuva. 1918 m. lapkričio 30 d. Prūsų Lietuvos Tautinė Taryba paskelbė Tilžės Aktą dėl Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimo. 1920 m. vasario 21 d., praėjus 9 dienoms nuo vokiečių kariuomenės išvedimo iš Klaipėdos krašto, ta pati Taryba paragino prijungti Klaipėdos kraštą prie Lietuvos, o dar po savaitės jos atstovai buvo kooptuoti į Lietuvos Tarybą. 1921 m. lapkričio 11 d. Lietuvos Steigiamasis Seimas nutarė prijungti Klaipėdą prie Lietuvos. Šį nutarimą įgyvendinti ėmėsi 1922 m. gruodžio 22 d. sudarytas Vyriausiasis Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas, kuris 1923 m. sausio 9 d. pradėjo sukilimą, o sausio 19 d. paskelbė Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos deklaraciją.

   Mažoji Lietuva tuo metu jau buvo gerokai apvokietinta. Vietos lietuviai buvo susigyvenę su vokiečių viešpatavimu ir labiau rūpinosi savo materialiniu gerove, nei tautiškumu (vyravo nuomonė, kad prijungimas prie skurdesnės Lietuvos pablogintų ekonominę padėtį - tokią nuomonę dar labiau stiprino krašte viešpatavusių vokiečių propaganda). Tautinė inteligentija buvo negausi ir neįtakinga. Mažosios Lietuvos religija - liuteronybė - čia suvaidino dviprasmišką vaidmenį. Vieną vertus, Mažosios Lietuvos pradinių mokyklų tinklas nuo seno buvo tankesnis nei Didžiojoje Lietuvoje ir, atitinkamai, raštingumo lygis - aukštesnis. Tačiau Mažosios Lietuvos lietuviai beveik neturėjo ambicijų siekti aukštesnės kultūros, aukštesnio išsilavinimo, o jei ir turėjo, tai matė vienintelį kelią - per pritapimą prie vokiečių, suvokietėjimą, vokiečių niekinamų "kaimietiškų lietuviškų" šaknų atsisakymą. XIX a. pabaigoje ir Didžiojoje Lietuvoje dauguma lietuvių jau buvo raštingi, ir čia buvo juntamas didesnis aukštojo mokslo siekis. To meto valstietis į viską žiūrėjo per religinę prizmę. Didžiosios Lietuvos lietuvis katalikas, ypač po baudžiavos panaikinimo, savo svarbiausiu tikslu laikė išleisti bent vieną sūnų į mokslus, kad galiausiai jis taptų kunigu – prestižiškiausia profesija, kokią prakutęs valstietis galėjo įsivaizduoti. Tokios nuotaikos ir nuostatos ypač skatino spartų nacionalinės inteligentijos formavimąsi. Ne visi į mokslus išleisti vaikai pateisino tėvų lūkesčius: išsimokslinę tapdavo ne tik kunigais, bet ir pasaulietiniais inteligentais, tuo neretai užsitraukdami tėvų rūstybę. Kaip ten bebūtų, šis judėjimas suformavo gana gausų ir dvasinės, ir pasaulietinės lietuvių inteligentijos sluoksnį.

   Kitaip buvo Mažojoje Lietuvoje: tikslas padaryti dvasinę karjerą buvo faktiškai nepasiekiamas. Celibato atmetimas liuteronybėje suformavo dvasininkų dinastijas. Pastorių sūnūs turėjo daug daugiau galimybių tapti pastoriais, ir naujam žmogui į šį sluoksnį prasimušti buvo sunku. Todėl Mažojoje Lietuvoje ir nebuvo tokio aktyvumo, siekiant aukštojo mokslo, todėl tautinė inteligentija čia ir nebuvo stipri. Ne atsitiktinai celibatas katalikų kunigų tarpe viduramžiais buvo įvestas kaip priemonė prieš Bažnyčios feodalizaciją - buvo siekiama, kad nesiformuotų dvasininkų dinastijos. Šis demokratiškas Katalikų bažnyčios bruožas labai padėjo tautiniam lietuvių atgimimui, o jo trūkumas labai pakenkė Mažosios Lietuvos lietuviams.

   Susiklosčius tokiai padėčiai, Mažosios Lietuvos lietuvių tautinė savimonė buvo menka, o tautos elitas - inteligentija - negalėjo tikėtis vien savo jėgomis įvykdyti sukilimą. To buvo siekiama derinant visos lietuvių tautos veiksmus. Norint apginti sparčiai nykstančią ir naikinamą lietuvybę, Mažajai Lietuvai buvo būtina pagalba iš Didžiosios Lietuvos. Todėl netenka stebėtis, kodėl Klaipėdos krašto sukilimui prireikė paramos iš Didžiosios Lietuvos.

    1923 m. sausio 10 d. Lietuvos kariai ir savanoriai perėjo Klaipėdos krašto sieną ir patraukė į pagalbą Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto paskelbtam sukilimui. Jie ir buvo pagrindinė sukilimo jėga. Tiksliau sakant, sukilėlių pajėgas sudarė 1050 žmonių iš Didžiosios Lietuvos ir 300 vietos gyventojų.

    Ar galima šią akciją vadinti sukilimu? Ar teisėtas buvo Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos? Pastarasis klausimas tolygus klausimui: ar lietuvių tauta turi teisę egzistuoti? Be šito sukilimo lietuvybė Klaipėdos krašte būtų žuvusi. Šiame kontekste nėra taip jau svarbu, kokia vietinių lietuvių dalis atsisakė susitaikyti su tokiu likimu: svarbu, kad jie buvo ir darė viską, kad Klaipėdos kraštas susijungtų su Lietuva. Galima sakyti, kad viską organizavo Lietuvos vyriausybė Kaune, bet taip sakant, išleidžiama iš akių aplinkybė, kas organizavo tokią Lietuvos vyriausybės politiką, kas siekė, kad ji būtų būtent tokia. O čia nemažas vaidmuo tenka ir tautiškai susipratusiems Mažosios Lietuvos veikėjams, tautinei lietuvninkų inteligentijai, susibūrusiai į Prūsų Lietuvos Tautinę Tarybą ir Vyriausiąjį Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetą. Klaipėdos sukilimą organizavo visa savo valstybę kurianti lietuvių tauta, jokiu būdu neišskiriant ir Mažosios Lietuvos lietuvių. Ar tai gerai, ar blogai, priklauso nuo vertintojo vertybių skalės - visų pirma nuo to, ar lietuvių tautos teisę išlikti jis laiko vertybe, ar ją išvis pripažįsta...

   Dar ir šiandien vokiečių revanšistų supratimu, 1923 m. Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos buvo neteisėta aneksija, o Hitlerio 1939 m. įvykdytas Klaipėdos krašto užgrobimas - teisingumo atstatymas. Jie ignoruoja tą aplinkybę, kad Klaipėdos prijungimą prie Lietuvos netrukus pripažino tarptautinė bendruomenė, įskaitant, žinoma, ir pagal Versalio taikos sutartį kraštą laikinai administravusias Antantės valstybes, ir pačią Vokietiją, kuri netgi rėmė Lietuvos akciją (žinoma, ji slapta tikėjosi, kad iš silpnos Lietuvos vėliau bus lengviau Klaipėdą atsiimti). 1928 m. sausio 29 d. pasirašyta Lietuvos ir Vokietijos sienos sutartis pripažino Klaipėdos kraštą Lietuvai. Taigi teisinis Klaipėdos krašto statusas, jo prijungimo prie Lietuvos teisėtumas negali kelti abejonių.

   Agresyvus vokiečių nacionalizmas, niekinęs ir naikinęs lietuvybę, lietuvišką sąmonę, galiausiai pasiekė savo logišką pabaigą: išsivystė į vieną iš baisiausių ideologijų pasaulio istorijoje - nacizmą. Nacistais tapo ir dauguma prieš Lietuvos valstybę veikusių Klaipėdos krašto vokiečių veikėjų. Šios ideologijos sukelta psichozė buvo pražūtinga ne tik toms tautoms, prieš kurias ji buvo nukreipta, bet ir pačiai vokiečių tautai.

   Po nacių sukelto Antrojo pasaulinio karo Vokietija neteko trečdalio savo teritorijos. Ne tik Vokietija, bet ir vokiečių tauta - iš Vokietijos atimtose teritorijose neliko vokiečių, jie buvo išvyti iš šių žemių - tai prilygo tikram tautų kraustymuisi. Didžioji dalis nuo vokiečių "išvalytų“ žemių atiteko Lenkijai, šiaurinė Rytų Prūsijos dalis - netgi nieko bendro su šia teritorija neturinčiai Rusijai. Klaipėdos kraštas grįžo Lietuvai.

   Šito nebūtų atsitikę, jeigu nebūtų 1923 m. sukilimo ir krašto priklausomybės Lietuvos valstybei precedento. Klaipėdos kraštas šiandien būtų integrali Rusijos Kaliningrado srities dalis. Net ir šiandien rusų šovinistų samprotavimuose neretai šmėsteli mintis, neva Lietuva Klaipėdą valdanti neteisėtai - rusai ją "teisėtai“ užkariavo, tad ji turėtų priklausyti Rusijai. Galima sakyti, kad 1923 m. sukilimas išgelbėjo nuo visiško sunaikinimo bent Mažosios Lietuvos likučius - sunaikinimo, į kurį iš pradžių lietuvybę, o paskui ir pačią vokiečių tautą, vedė XX a. I pusėje vokiečius užvaldžiusi agresyvi beprotiška ideologija.

Tomas Baranauskas, istorikas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Sau 2007 13:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos data - užmarštyje


2007 sausio mėn. 15 d., "Klaipėda"
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=11808921

    Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos data uostamiestyje įamžinta ne vienoje vietoje ir kasmet minima masiniais renginiais, miestiečių sąmonėje didesnio pėdsako vis dar nėra palikusi.

Pavadinimas - mįslė


    Telefonu „Klaipėdos“ korespondentai pakalbino ne vieną dešimtį klaipėdiečių, gyvenančių Sausio 15-osios gatvėje.

     Teiravomės, ar žmonės žino, koks įvykis įamžintas gatvės pavadinime.

     Atsakymai stebino. Dauguma kalbintų žmonių trumpai atsakė niekada nesusimąstę apie savo gatvės vardą.

     Dalis kalbintųjų painiojo 1923 metų sausio 15 ir 1991 metų sausio 13 dienų įvykius. O keli net sumaišė sausio 15-osios ir vasario 16-osios datas.

     Viena moteris pati neprisiminė istorinių įvykių, susijusių su minima gatvės pavadinime data, ir paklausė apie tai savo moksleivę dukrą. Ilgokai mąsčiusi mergaitė pagaliau kategoriškai atsakė nežinanti, kas tą dieną yra įvykę.

     Iš visų apklaustųjų tik Justina Mačernienė iš Sausio 15-osios gatvės 5-ojo namo neabejodama teisingai atsakė į žurnalistų klausimą.

     Panašus nusivylimas laukė ir kalbinant Sausio 15-osios gatve ėjusius praeivius bei lūkuriavusius prie šios gatvės vardu vadinamos autobusų stotelės. Garbaus amžiaus moteris bandė spėlioti, ar tik ne dėl naujų statybų buvusi Komjaunimo gatvė pervardinta.

Renginių netrūksta


     Klaipėdoje 1923 metų sausio 15 dienos įvykiai įamžinti pavadinus šio įvykio data vieną didesnių miesto gatvių.

     Pačioje miesto širdyje prie Biržos tilto prieš keletą metų pastatytas monumentas pažymėti Didžiosios ir Mažosios Lietuvos susijungimui.

     Senosiose miesto kapinėse, kurios virto Skulptūrų parku, stovi obeliskas žuvusiems sukilimo dalyviams bei pačiam sukilimui atminti.

     Kaip ir kasmet, šiandien Klaipėdoje oficialiai bus minima ši data. Vidurdienį prie paminklo sukilimo dalyviams vyks žuvusiųjų pagerbimo ceremonija.

     Po valandos Teatro aikštėje klaipėdiečiai pasitiks žygeivius, ėjusius sukilėlių keliais. Popiet Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje bus atidaryta paroda „Prancūzai Klaipėdoje 1920 – 1923“.

    O vakare Muzikiniame teatre šiai datai paminėti įvyks nemokamas koncertas. Atliekamų kvietimų į šį renginį teatro kasoje nebebuvo jau penktadienio vakarą.

    Tad būtų netiesa sakyti, kad ši reikšminga Klaipėdai ir visai Lietuvai data per mažai minima ar pernelyg kukliai įamžinta.

Neliko klaipėdiškių


    Klaipėdos miesto mero pavaduotoja Audra Daujotienė, kuruojanti kultūrą, įsitikinusi, kad Sausio 15-oji žmonių neįsimenama dėl kelių priežasčių.

    „Sovietmečiu Klaipėdos krašto susijungimo su Lietuva data nebuvo minima. Daugelis prisimena, kad Lietuvos istorijos mokėmės iš vienintelio plono vadovėlio. Todėl šis įvykis nėra įstrigęs daugelio atmintyje. Nepamirškime, kad po karo mieste klaipėdiečių liko tik vienas kitas. Nebuvo kam jaunajai kartai perduoti gyvosios istorinės atminties, - samprotavo vicemerė. - Nors sukilimas nebuvo didžiulių aukų pareikalavęs įvykis, bet jo reikšmė Lietuvai nepervertinama. Jau 15 metų formuojame Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos minėjimo tradiciją, bet į renginius uostamiestyje svečiai iš sostinės atvyksta itin retai. Valdžios žmonėms kasmet vis tenka priminti apie šią ypatingą datą.“

Gožia kitos šventės


    Lietuvoje mūsų dienomis susiklostė įdomi tendencija - dvi labai reikšmingas atmintinas šaliai datas užgožia kitos, labiau minimos dienos.

    Sausio 15-oji pamiršta, nes visa Lietuva mini tragiškus 1991 metų sausio 13-osios įvykius.

    Sausio 13-osios išvakarėse visos Lietuvos mokyklose vyksta istorijos pamoka, skirta laisvės gynėjų dienai.

    Lietuvos nepriklausomybės dieną vasario 16-ąją užgožia įsimylėjėlių diena - vasario 14-oji.

    A.Daujotienės manymu, tautinės bei istorinės sąmonės ugdymas yra didysis mokytojų uždavinys.

Istorikai tebetiria


     Kaltinti istorikus, kad jie nepopuliarina Sausio 15-osios įvykių tautos sąmonėje, būtų sunku. Istorijos mokslų daktaras Vacys Vaivada teigė, kad 1923 metų įvykių reikšme šalies istorijai niekas nedrįstų abejoti.

     Neginčijama, kad sukilimas ir Klaipėdos krašto prijungimas buvo pats drąsiausiais Lietuvos politinis žingsnis šalies kelių šimtų metų istorijoje.

     Istoriniai faktai yra gerai žinomi. Tačiau mokslininkams Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos ir sukilimo tema tebėra nearti dirvonai. Čia dar yra ką tirti ir apie ką diskutuoti.

     Prieš keletą metų kai kurie mokslininkai pradėjo garsiai kalbėti apie tai, kad įvykiai, vadinti Klaipėdos krašto sukilimu, iš tiesų buvo Lietuvos aneksija.

     Pasak dr. V.Vaivados, taip kategoriškai teigti kol kas pernelyg anksti. Šios temos tyrimai nėra baigti. Konstatuoti tik istoriniai faktai. Dabar būtų galima įvardinti nuo kelių iki poros dešimčių šio istorinio įvykio vertinimų.

"Klaipėda"

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 31 Lie 2008 21:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Голодомор: мелкие вопросы и крупный ответ
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ar ... d=17848248

Коментарии
http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, Факты, 2008 07 31 20:55

NuclearEnergy, 2008 07 31 07:21
"Вильнюс и Клайпеда тоже колонии Литвы - их Сталин присоединил к Литве."
------------------------------- ---------------

     - может ты для полноты информации напишешь также и кто "отсоединил" эти исконные литовские земли от Литвы, и когда это произошло?

     Примечание - где ты в мире слышал, чтобы кто-то кому-то дарил бы колонии?

     Вот информация, которую ты врядли знаешь:

     1. Вильнюс и Восточная Литва были захвачены войсками польского генерала Желиговского в 1920 году (а Антанте - в основном Франция (ее войска стояли в Клайпеде) - запретила Литве добить уже разбитые под Гедрайчяй дивизии Желиговского), и тут была создана "Срединная Литва" (заметь - Литва, а не Польша!!!), которая в 1922 году была присоединена "методом аншлюса" к Польше (позже, в 1938 году, совершенно аналогично поступил Гитлер в Судетском крае в Чехословакии).

     По договору между Россией и Литвой о границах 12 июля 1920 года (и всех последующих договоров Литвы с СССР - вплоть до 1940 года), вся эта Польшей в 1922 году временно оккупированная территория является частью Литвы, а не Польши.

     Эти границы были много раз официально подтверждены и в последующих договорах Литвы с СССР. Однако, не взирая на все эти  договоры, СССР в 1939 году, после войны с Польшей, в одностороннем порядке только малую часть этой территории возвратил Литве, а остальную часть присоединила к Белорусии.

     2. Северная часть Малой Литвы (Клайпедский край) в 1923 году была возвращена Литве (в то время ею по мандату Антанте управляла Франция, оккупационные войска которой литовцы уничтожили во время Клайпедского восстания, поддержанного Литовской армией), а южная часть Малой Литвы оставлена Германии.

     В 1939 году Гитлер, под угрозой войны, захватил северную часть Малой Литвы, которая была возвращена Литве в 1945 году (по соответствующим договорам стран-победителей - в Тегеране, в Ялте, в Потсдаме).

     СССР в 1945 году захватила южную часть Малой Литвы и Твангсту (которую немецкие оккупанты называли Кенигсбергом), и в 1946 году эти, исконно этнические литовские земли, незаконно (не взирая на Потсдамские договоры) присоединила к РСФСР, а всех оставшихся в живых местных жителей - в основном литовцев - депортировало в Сибирь или в Германию.

Žygeivis, Rusui, 2008 07 31 23:52

rusas, 2008 07 31 23:17
_ часть Малой Литвы, которая была возвращена Литве в 1945 году (по соответствующим договорам стран-победителе й - в Тегеране, в Ялте, в Потсдаме).
_

Врешь как всегда. Клайпеда передана была Хрущевым в 150 г.
------------------------------- -------------------

    1. Интересно, кто тут врет? - Даже с твоей поправкой на 1950 год, получается полная ерунда - ведь даже Сталин умер только в 1953 году, а ты: "Клайпеда передана была Хрущевым в 1950 г.". Полный бред, ясен даже абсолютным профанам.

    На самом деле Хрущев именно Калининградскую область присоединил к Литве (передал управление промышленностью области), а Брежнев - отменил это присоединение.

     2. А границы Литвы и Чехословакии (и еще некоторые) - до Гитлеровской оккупации - были восстановлены в Потсдаме.

     Другое дело - так называемая Восточная Пруссия, северную часть которой передали на временное правление СССР (а совсем не РСФСР)- до мирной конференции, которая так и не была созвана до сих пор:

    "VI. CITY OF KOENIGSBERG AND THE ADJACENT AREA
The Conference examined a proposal by the Soviet Government that pending the final determination of territorial questions at the peace settlement the section of the western frontier of the Union of Soviet Socialist Republics which is adjacent to the Baltic Sea should pass from a point on the eastern shore of the Bay of Danzig to the east, north of Braunsberg and Goldap, to the meeting point of the frontiers of Lithuania, the Polish Republic and East Prussia.

     The Conference has agreed in principle to the proposal of the Soviet Government concerning the ultimate transfer to the Soviet Union of the city of Koenigsberg and the area adjacent to it as described above, subject to expert examination of the actual frontier."

     1946 m. liepos 4 d . SSRS AT Prezidiumo įsaku Kenigsbergo (Karaliaučiaus) miestas buvo pervadintas neseniai mirusio M.Kalinino garbei Kaliningradu, o sritis - Kaliningrado sritimi. Per 300 tūkstančių civilių gyventojų buvo jau įvairiais būdais sunaikinta. 1947 m. spalio 11 d. SSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą "Dėl vokiečių iškeldinimo iš Karaliaučiaus srities" (pavartotas senasis krašto terminas!). Taip, iki 1951 m. gegužės mėn. į Rytų Vokietiją buvo deportuota 102 tūkstančiai buvusių Vokietijos piliečių.

     Tai buvo ne tik Potsdamo susitarimų, bet ir 1907 m. Hagos konvencijos pažeidimas.

     3. Границы государств меняются двумя способами - мирным или военным. Литва все свои нынешние границы (кроме с Латвией) получила военным путем - эти границы ей были навязаны военным путем, не взирая на официальные договоры и с Польшей, и с Россией (позже СССР).

     Поэтому именно таким же путем границы Литвы будут и изменены - восстановлены этнические литовские границы - когда появится соответствующая возможность.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Sau 2009 18:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Tomas Baranauskas

LIETUVOS ISTORIJOS KALENDORIUS

SAUSIO 10 DIENA

      1923 m. sukilėliais perrengti Lietuvos kariuomenės daliniai perėjo Klaipėdos krašto sieną.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2011 16:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina

http://alkas.lt/2011/02/21/rimantas-mat ... mment-7566

Žygeivis
2011 02 24 at 15:31


      Mažoji Lietuva yra ta etninės Lietuvos dalis, kuri nuo Melno taikos laikų 1422 m. priklausė Vokiečių kryžiuočių ordinui, o vėliau vokiškajai Prūsijos kunigaikštystei, po to karalystei, dar vėliau – 19 amžiuje – virtusiai Vokietijos imperija.

      Mažąja Lietuva šią etninės Lietuvos dalį savo oficialiuose valstybiniuose dokumentuose jau nuo 16 ir 17 amžiaus vadino patys vokiečiai, kadangi čia absoliučią daugumą gyventojų tada sudarė lietuviai.

      Likusi Lietuvos dalis buvo vadinama Didžiąja Lietuva.

      1923 m. sausio 15 d. lietuvių sukilėliai, kartu su Lietuvos kariuomenės savanoriais, perėmė į savo karinę kontrolę šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį (į šiaurę nuo Nemuno), vadinamąjį “Klaipėdos kraštą”, tuo metu valdytą Prancūzijos okupacinės administracijos ir jos karinių dalinių.

      Vadinamasis “Karaliaučiaus kraštas” yra Mažosios Lietuvos pietinė dalis bei dalis istorinės etninės Prūsijos (Semba), 1945 m. okupuota Sovietų Sąjungos ir 1946 m. neteisėtai aneksuota bei inkorporuota į Rusijos SFSR (tai daryti SSSR neturėjo jokios teisės – pagal Trišalę nugalėjusių kare valstybių sutartį šios teritorijos statusas turėjo būti nuspręstas būsimojoje tarptautinėje taikos konferencijoje, kuri taip niekada iki šiol ir neįvyko).

      Didžioji dalis istorinės etninės Prūsijos (išskyrus Sembą) 1945 m. Stalino buvo atiduota Lenkijai (tuometinėje lenkiškoje sovietinėje-komunistinėje propagandoje teigiant, jog tai yra kaip ir kompensacija už Lvovą, Vakarų Ukrainą, Vilnių ir Rytų Lietuvos dalį, kurią prijungė prie Baltarusijos ir pavadino Vakarų Baltarusija).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Gru 2011 18:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas. Kas gviešėsi Klaipėdos krašto?


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/cis ... d=52512553

Česlovas Iškauskas http://www.iskauskas.lt,
http://www.DELFI.lt
2011 gruodžio 4 d. 13:55

      Kartais atrodo, kad Vilniaus kraštas būdavo smarkiau ir dažniau įsukamas į istorijos verpetus, o vakarinė Lietuvos dalis – ne, ne Žemaitija (dar kitaip vadinama Samogitia arba vok. Samaythen, t.y. Žemutinės žemės), o Klaipėdos kraštas (vok. Memelland; kuršių-latvių kalba Memelis kilęs iš memelis, mimelis, mēms, reiškia “tylų, ramų”; kiti miesto pavadinimą kildina iš Nemuno vardo, prūsų k. mimeli) visais laikais tebuvo vokiško-lietuviško elito atopūčio vieta. Bet taip tikrai nebuvo. Greičiau – atvirkščiai.

      Klaipėdos krašto - šių baltų žemių - pavadinimų etimologija glaudžiai susijusi su gilių amžių istorija. Klaipėdos vardas (lot. Caloypede) pirmąkart minimas Vytauto laiške 1413 m., kuriame sakoma, kad miestas pastatytas žemaičių (Samogitian) žemėje. 1422 m. Melno taikos sutartimi buvo galutinai nustatytos Vokiečių Ordino ir Lietuvos sienos, bet Klaipėda palikta Ordino pusėje. 1455 m. miestą vėl užėmė žemaičių pajėgos. Iš Livonijos atsiųsta kariuomenė juos išstūmė, bet pasitraukdami žemaičiai sudegino miestą ir pilį. Nuo 1525 m. Klaipėda priklausė Prūsijos hercogystei, nuo 1701 m. – Prūsijos karalystei. 1629–1635 m. miestą valdė Švedija, o Septynerių metų kare 1757–1762 m., taigi, labai trumpai, – Rusijos imperija. 1807–1808 m. Napoleonui Bonapartui sumušus Prūsiją, bet nukeliavus tik iki Rytų Prūsijos, Klaipėda buvo karaliaus Frydricho Vilhelmo II ir jo karališkosios šeimos rezidencijos vieta ir laikinoji Prūsijos sostinė. 1871 m. kartu su Prūsija Klaipėda tapo Vokietijos imperijos dalimi.

      Štai nuo tada iki XX-ojo amžiaus antrojo dešimtmečio nuožmios grumtynės dėl šios teritorijos (1919 m. jos plotas sudarė maždaug 2848 kv. km, o gyventojų skaičius ir tautinė sudėtis nuolat keitėsi) kiek prislopo. Tačiau Vokietijos pralaimėjimas Pirmajame  pasauliniame kare vėl įžiebė Klaipėdos krašto dalybas. Įdomu, kad dėl šios puikios geostrateginės vietos konkuravo ne tik lietuviai bei vokiečiai, bet ir lenkai.

      1919 06 28 pasirašyta Versalio taikos sutartis ne tik pakeitė Europos veidą, bet ir nutraukė Vokietijos dominavimą senojoje prūsų žemėje. II-asis reichas neteko daug teritorijų – Elzaso, Lotaringijos, Šlezvigo, Poznanės, Aukštutinės Silezijos ir dalies Vakarų Prūsijos. Pagal sutarties 28 ir 99 str. Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos ir perduotas valstybių nugalėtojų žinion. Kitaip sakant, 700 metų buvęs vokiškos ir baltiškos dvasios kupinas regionas neteko vieno šeimininko, ir tai sudarė sąlygas chaosui.

       Krašto gviešėsi net Lenkija, kuri nuo 1920 10 09, sulaužiusi Suvalkų sutartį, turėjusią įsigalioti po paros, okupavo Vilnių, o paskui visą kraštą, tai yra 9546 kv. km teritorijos (tiek kiti okupantai sovietai Lietuvai gražino 1940 11 06). Vadinasi, 1920 m. Lietuva buvo netekusi apie 12 400 kv. km, tai yra vos ne penktadalio viso savo dabartinio ploto.

       Versalio taikos sutartis numatė, kad Klaipėdos kraštas būtų perduotas Antantės – keturių didžiųjų valstybių kontrolei. Ji įsigaliojo 1920 01 10, ir jau vasario 12 d. paskutiniai vokiečių kariniai daliniai pasitraukė iš Klaipėdos. Krašto administravimas Antantės vardu perėjo prancūzams. Lietuva tiesiogiai į jį jokių teisių neįgijo. Versalio taikos konferencijoje Lenkijos delegacija pasistengė paveikti Prancūziją, kad Lietuva nebūtų pripažinta pilnateisė Klaipėdos krašto dalininke.

       Nuo seno aktyvus Varšuvos rėmėjas Paryžius tvirtino, kad Lietuva ir šiaip turi teritorinių ginčų su Lenkija, tad nedera sukurti dar vieno precedento konfliktui tokiame sudėtingame regione. Geriausiu atveju Klaipėdos kraštas galėjo atitekti bendrai Lietuvos ir Lenkijos valstybei, kurią savo vizijose jau regėjo garsusis lenkų strategas generolas J.Pilsudskis, savo pagalbininko J.Zeligowskio rankomis okupavęs Vilniaus kraštą.

       Lenkams Klaipėda buvo svarbus uostas, per kurį jie eksportuodavo savo medieną, kitas prekes. Nemuno prieigos ir delta ją taip pat viliojo. Tačiau dar labiau Lenkijai buvo svarbus istorinis momentas. Kaip pastebi istorikai, iš pradžių lietuviškoji kolonizacija šiame krašte dar galėjo atsispirti vokiškajai, bet po pirmojo Žečpospolitos (Abiejų Tautų Respublikos, ATR) padalijimo, kai tarp Rytprūsių ir Vokietijos atsirado ryšys, vokiečiai tiesiog užplūdo Klaipėdos kraštą. Lietuvių kultūra laikėsi stipriai, bet nuo XIX a. pradžios prasidėjo stiprus nutautėjimo procesas.

       Klaipėdos krašto statusas, jo priklausomybė viduramžiais keitėsi kartu su Ordino statuso kitimu, jo virtimu Prūsijos kunigaikštyste, kuri vėliau tapo visos Vokietijos lydere. Nors Vytautas Didysis ir labai stengėsi, bet 1422 09 27 tarp LDK ir Ordino sudaryta Melno taikos sutartimi jis atgavo tik Žemaitiją, tačiau nepajėgė prisijungti Klaipėdos krašto. Nuo 1466 m. Torūnės (Torno) taikos Ordinas tapo Lenkijos vasalu, atidavė jai dalį savo žemių, bet lietuviai nesutiko prisidėti prie Trylikos metų karo tarp Lenkijos ir Vokiečių Ordino dėl Rytų Pamario, todėl vėliau negalėjo pretenduoti į dalį Ordino žemių.

       Vis dėl to ši taika pristabdė Mažosios Lietuvos (taigi ir Klaipėdos krašto) germanizaciją, nes perkirto ryšį tarp Vokietijos žemių ir Rytprūsių. Ordino statusas pasikeitė po 1525 m. įvykdytos sekuliarizacijos, kai jo žemėse buvo įkurta Prūsijos kunigaikštystė, o Ordino magistras tapo kunigaikščiu. Klaipėdos kraštas tapo dalimi vis stiprėjančios Prūsijos, kuri, nuo 1701 m. susijungusi su Brandenburgo kunigaikštyste, tapo karalyste, o nuo 1871 m. vadovavo visam Vokietijos reichui. Beje, nors savo gyvavimo pradžioje Prūsija buvo vasališkai priklausoma nuo Lenkijos, jau 1772 m. ji dalyvavo ATR padalijime ir atsiėmė dar Torūnės taikos sutartimi prarastas žemes.

       Taigi, ir šiose krašto dalybose Lenkija dalyvavo tarsi pilnateisė dalininkė. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Vytautas Šilas rašė, kad vokiečiai ne tik kad nesipriešino, bet net gi tam tikra prasme lietuviams padėjo, kad išvengtų Vokietijai liūdnos perspektyvos: Klaipėdos kraštas, Prancūzijai pritariant ir padedant, galėjo atitekti Lenkijai arba tapti „laisvuoju miestu“ - freischstadtu, nepriklausančiu jokiai valstybei. Tą šiandieniniais terminais vadinamą Laisvąją ekonominę zoną (LEZ) vis tiek būtų globojusi Lenkija, kuri būtų gavusi teisę valdyti Klaipėdos uostą bei naudotis Nemuno žemupiu. Tuomet Klaipėdos krašto ir Lietuvos vakarų tikrai būtų laukęs vadinamos Vidurio Lietuvos likimas.

       Iš tikrųjų, 1921 12 01 įsikūrusi Freistaato talkininkų sąjunga uoliai skleidė „laisvos valstybės“ privalumus ir 1921 12 15 net surengė plebiscitą, kurio metu idėją parėmė trys ketvirtadaliai iš visų tuo metu krašte gyvenusių 71 856 rinkimų amžiaus žmonių. Tų metų gruodį Klaipėdoje buvo įsteigtas lenkų konsulatas, o netrukus su vietos verslininkais buvo pasirašytas susitarimas, kuris užtikrino per karą nutrūkusios medienos prekybos atnaujinimą per uostą.

       Negalima sakyti, kad Lietuvos vadovai nematė tokios pavojingos situacijos ir nenumatė klastingų ėjimų. Bet Lietuvos bandymai integruoti kraštą nebuvo sėkmingi. Prireikė net surengti karinį Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos, vadinamą Klaipėdos sukilimą, kuris įvyko 1923 01 10-15), tiesa, be jėgos panaudojimo Šiaip ar taip keturių Antantės šalių Ambasadorių konferencija 1923 02 17 nutarė perduoti Lietuvai krašto suverenumą. Bet tik 1924 m. gegužę buvo pasirašytas juridinis Klaipėdos krašto perdavimo Lietuvai aktas. Prancūzija, pamačiusi, kad lenkai niekaip negali įžengti į Klaipėdos kraštą, stengėsi bent įteisinti Lenkijos buvimą Vilniaus krašte: Paryžius reikalavo, kad Lietuva pasirašytų taikos sutartį, įteisinančią Vilniaus krašto okupaciją. Tai buvo kaip Klaipėdos krašto atidavimo Lietuvai sąlyga.

       Tad viskas baigėsi lyg ir gerai. 1923 02 19 - 1939 03 22 Klaipėdos kraštas autonomijos pagrindais priklausė Lietuvai. Bet visiškai integruoti jį į valstybę nepavyko. Paskui visas pastangas nubraukė naujas agresorius: po Berlyno ultimatumo buvo pasirašyta penkių straipsnių Vokietijos ir Lietuvos sutartis, kad Klaipėdos kraštas atitenka reichui. Jau kitą, kovo 23 d., į Klaipėdą įžengė Vokietijos kariuomenė ir tą pačią dieną A.Hitleris iš miesto teatro balkono pasakė ugningą kalbą...

       Šios istorinės mūsų pajūrio peripetijos parodė, kad mažytė Lietuva nepajėgė atsilaikyti ne tik prieš didžiųjų agresorių spaudimą, bet ir prieš buvusių konfederacijos sąjungininkų agresyvų elgesį. Lenkija ketino Lietuvą įsprausti į okupacijos žnyples ir jomis tiesiog „įkelti“ ją į išsvajotos naujosios ATR vežimą.

       Ir čia kai kam labai viliojančiai atrodo kitų okupantų tariamai „kilni“ misija – Vilniaus ir Klaipėdos kraštų gražinimas Lietuvai, kuri pati jau buvo po svetimu padu. Vaizdžiai tariant, alkanam geradaris atkiša žiauberę duonos, bet pats ją ir suvalgo...

       Šį palyginimą prisiminiau radęs šių metų vasarį skandalingojo „Wikileaks“ paviešintus diplomatinio susirašinėjimo dokumentus, esą M.Gorbačiovas už Kovo 11-ąją skelbtą Lietuvos nepriklausomybę reikalavęs 21 mlrd. rublių ir – Klaipėdos kraštą prijungti prie Kaliningrado srities. Švedijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtuose slapto diplomatinio susirašinėjimo dokumentuose apie Sovietų Sąjungos ir Baltijos šalių laisvės siekius tvirtinama: „A.Brazauskas susitikęs su M.Gorbačiovu gavo sutikimą skelbti nepriklausomybę, bet M.Gorbačiovas esą pareikalavęs 21 mlrd. rub. sąjunginės reikšmės įmonėms ir pramoniniams kompleksams išpirkti. Atsakydami lietuviai iš rusų neva reikalauja 500 mlrd. rub. žalai atlyginti... Be to M.Gorbačiovas primygtinai reikalavo, kad galiotų 1939 m. spalio mėn. bazinė sutartis, taigi, ir valstybių sienos, kai Klaipėda buvo Rytų Prūsijos arba dabartinės Kaliningrado srities dalimi, nes ten gyvena daug atsikrausčiusių rusų...“. Pranešimą neva pasirašęs tuometinis Švedijos konsulas Leningrade Dagas Sebastianas Ahlanderis.

       Tad ar baigtos Klaipėdos krašto ir mūsų gintarinio pajūrio dalybos? Kas dar išplauks iš istorijos glūdumos? Kas jo laukia ateityje?

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 12 04 19:09


      Kiekviena tauta turi prigimtinę ir neatimamą teisę susikurti savo nuosavą tautinę valstybę savo tautos istorinėse-etninėse žemėse.

      Ir jokie įvairių grobikų užkariavimai šios teisės nepanaikina.

Žygeivis,
2011 12 04 19:12


      Mažoji Lietuva - tai visai ne etninė Prūsija. Daug kas dėl savo menko išsilavinimo šiame klausime maišo "politinę" Prūsiją (tai yra vokišką Prūsijos valstybę) su etnine Prūsija.

      Mažoji Lietuva - tai visas Karaliaučiaus kraštas, buvęs Klaipėdos kraštas ir Lenkijai perduotos Geldapės-Žydkiemio apylinkės.

      Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra Lietuvių Tautos etninių žemių dalis, okupuota SSSR 1945 metais ir šiuo metu neteisėtai valdoma Rusijos (neteisėtai netgi pagal vadinamąją "tarptautinę teisę", sukurtą 1945-46 metais valstybių-nugalėtojų).

       Prūsų Lietuva kiek mažesnė - tai vokiečių Prūsijos valstybėje buvusios lietuvių genčių Mindauginės Skalvos ir Nadruvos žemės bei Klaipėdos apylinkės (iki 1880 m. oficialiai vadinosi Lietuvos vardu - Littauen, Provinz Lithauen ir pan.).

       Joje lietuvių valstiečiai iki 1709-1711 m. maro ir po jo sekusios didžiosios vokiečių kolonizacijos sudarė per 90% krašto gyventojų. Nepaisant vokiečių kolonistų ir jų kalbos įsigalėjimo, prieš 1-ąjį pasaulinį karą apie 3/4 Prūsų Lietuvos gyventojų dar suvokė esą lietuvių kilmės žmonės.

Žygeivis,
2011 12 04 19:17


       "Etninės" Prūsijos žemės praktiškai visos buvo prijungtos prie Lenkijos 1945 metais.

       Nors ką bendro turi slavai lenkai su baltais prūsais irgi niekas neaiškino, ir lietuvių nuomonės neklausė.

       Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) ir Žydkiemio (1951 m.)) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

       Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

       Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

       Beje, patys prūsai save taip niekada nevadino - kiekviena gentis turėjo savo atskirą vardą. Prūsais savo kaimynus, gyvenusius prie Vyslos žiočių, pavadino lenkai. O iš jų perėmė ir vokiečiai.

Žygeivis,
2011 12 04 20:44


oba,
2011 12 04 19:21
Koks čia dar Žydkiemis?
-------------------------

    Būtent Geldapės ir Žydkiemio apylinkėse yra garsioji šventoji Romintos giria:

    Pasiskaityk:

Žydkiemis
http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis

    P.S. Vikipedijoje nutylėta kada ir kaip šio lietuviško miestelio apylinkės atiteko Lenkijai.

    1945 m. ši Mažosios Lietuvos dalis buvo prijungta prie Sovietų imperijos, tačiau 1951 m. Stalinas ją kažkodėl tai padovanojo Lenkijai.

Žygeivis,
2011 12 04 20:56


a,
2011 12 04 20:36
mazoji lietuva lietuvininku, one lietuviu?
-----------------------------

      Ir iš kur Lietuvoje tiek bemokslių ir beraščių durnių prisiveisė?

      Pasiskaitykite, kas nežino:

lietùvininkas (-inykas), -ė smob. (1)

1. CI1207, Lex59, K, LsB520, J, Nm, Švnč lietuvis (ppr. Rytprūsių lietuvis): Klausyk, ką aš tau sakau: tu lietuvininkas, tavo motina lietuvininkė, tavo tėvas I.Simon. Kiek kartų atsiminiau esąs paprastų lietuvininkų vaikas Vaižg. Veikalą tą rašiau ne dėlei lietuvinykų, ale dėl tikrųjų žemaičių P. Iš lietuvininkų išbėgęs, vokiečiams paskui šlubuoja KlvK. Jūsų teisė save lietuvininkais prisipažinti yra šventa Tlž. Mano sūnienė lietùvinykė Aps. Lietùvinykai atej[o] pas jį ir klausė, kap gyvena Lz. Tėvas čyst lietùvininkas buvo, o vaikai jau biškį vokiečiai Pgg. Lietùvininką (būrą) per vyžą laiko Sch110(B). Prašau aš jus lietuvinykus ir žemaičius …, idant tą trumpą mokslą išmoktumbėt Mž39. Knygelės pačios bylo lietuvinykump ir žemaičiump Mž8. ^ Lietuvininkams (būrams) prie raumens, kunigams prie kaulelio Sch87(B).

2. NdŽ žmogus, lietuvis, kuriam ypačiai lietuvių reikalai rūpi: Paskum kalbėjo ir vienas lietuvininkas J.Jabl.

Žygeivis,
2011 12 04 21:32


to Žygeivis,,
2011 12 04 19:29
Tau visai stogą nurovė. kokios dar "Etninės lietuvių žemės" Prūsijoje?? Ten visą amžių buvo išskirtinai prūųsų žemės.
-------------------------------

      Dar vienas debilas rodo savo klaikiai menką išsilavinimą... :)

      Visų pirma išsiaiškinkite, kuo skiriasi politinis darinys "Prūsijos karalystė" nuo etninės Prūsijos.

      O taip pat, kokios buvo gentys, kalbėjusios prūsų bei jotvingių tarmėmis 13 amžiuje, bei kuo tos tarmės skyrėsi nuo greta gyvenusių lietuvių (skalvių ir nadruvių) tarmių.

      Beje, kalbininkų dar 19 amžiuje įvestas labai dirbtinas ir primityvus skirstymas į "vakarų" ir "rytų" baltus rėmėsi to meto menkomis žiniomis apie baltų tautų (genčių) kalbas bei jų paplitimą.

      Dabar jau akivaizdu, kad mūsų eros pradžioje visas tuometinis baltų arealas (nuo prūsų Gotano (dabartinio Gdansko) ir jotvingių Varžuvos (dabartinės Varšuvos) iki galindų Mazgavos (dabartinės Maskvos), dabartinių Oriolo, Kursko ir Kijevo) buvo gyvenamas faktiškai ta pačia kalba kalbėjusių senųjų baltų genčių (įvairiomis tos kalbos tarmėmis, kurios viena nuo kitos skyrėsi labai mažai - mažiau nei dabartinių baltarusių kalba nuo ukrainiečių kalbos).

      Tik 5-7 amžiuje, po slavų invazijos (vyko ji iš esmės didžiųjų upių vandens keliais), šis milžiniškas vientisas baltų arealas buvo suskaldytas į gabalus, o pačios baltų gentys susimaišė tarpusavyje.

      Tada ir atsirado pagrindiniai kalbiniai skirtumai - pvz., dalis baltų išlaikė senąjį dvigarsį "ei" ten, kur kiti baltai jį pakeitė į "ie".

      Iš esmės kaip tik šio dvigarsio variantai ir yra pagrindinis "skiriamasis kriterijus", kuriuo remiantis kalbininkai labai dirbtinai pradėjo dalinti baltus į "vakarų" ir "rytų".

      Beje, senieji sėliai (kaip ir prūsai, kuršiai, žiemgaliai, jotvingiai (dainaviai ir sudūviai)) tokiu atveju irgi buvo "vakarų baltai", nes pagrindinė jų gyventoje teritorijoje esanti upė iki šiol vadinasi Žeimena, o ne Žiemena. :)

      13-16 amžiuose iš įvairių senųjų baltų genčių susiformavo bendra Lietuvių Tauta, į kurią įėjo ne tik senoji lietuvių (leitų) gentis, bet ir dauguma sėlių, jotvingių, prūsų, pietvakarių galindų, kuršių, visi skalviai ir nadruviai.

      Lietuvoje net ir 20 amžiaus pradžioje buvo kalbama virš 100 įvairių Lietuvių kalbos tarmių (praktiškai kiekvienoje parapijoje buvo sava tarmė), kuriose gretimos tarmės tarpusavyje labai menkai tesiskyrė, bet kuo toliau, tuo įvairūs skirtumai augo.

      Visos tos tarmės yra senųjų įvairiausių baltų genčių kalbinis palikimas.

Žygeivis - istorikui,
2011 12 04 22:17


istorikas to Žygeivis,,
2011 12 04 21:34
Население города Мемеля( Клаипеды)

Год 1925, Общая численость населения 35845. Из них литовцев 3,05% к общему числу

(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951
--------------------------

       Žydas Kušneris nemažai įdomių duomenų dar 1945 m. surinko NKVD archyvuose (kur pakliuvo ir Vokietijos archyvai) - beje, vykdydamas Stalino nurodymą įrodyti, jog visos Mažosios Lietuvos ir Prūsijos žemės yra lietuviškos ir prūsiškos nuo neatmenamų laikų, o vokiečiai čia yra tik kolonistai ir imigrantai.

       Stalinui reikėjo šitų duomenų pagrįsti šių vietų lietuviškumą ir prūsiškumą tam, kad galėtų argumentuoti Antihitlerinės koalicijos vadovų pasitarime, kodėl jis nori pasiimti sau Mažąją Lietuvą (tai yra ir Klaipėdos kraštą, ir Karaliaučiaus kraštą), o Prūsiją atiduoti Lenkijai.

       Juk vokiečiai buvo užgrobę šias Lietuvių Tautos žemes daugiau kaip 600 metų.

       Visų pirma lietuvių Klaipėdoje tuo metu buvo žymiai daugiau nei 3 procentai, kadangi visi protestantai per surašymą buvo užrašyti vokiečiais.

        Faktas tas, kad Lietuvių tuo metu visuose etninės-istorinės Lietuvos miestuose gyveno labai mažai, nes miestuose lietuvius labai greitai nutautindavo.

        Pvz., Kaune 1898 m. lietuvių irgi buvo tik 3 procentai, kadangi Rusijos imperijos valdžia draudė karinėje tvirtovėje gyventi lietuviams - potencialiems sukilėliams prieš imperiją.

        Tas pats buvo ir Vokietijos imperijos miestuose-tvirtovėse. Dar Bismarkas pripažino lietuvius esant pavojingus jo kuriamai Vokietijos imperijai ir todėl uždraudė vartoti lietuvių kalbą viešose vietose, o tuo labiau bet kokiose Vokietijos imperijos įstaigose bei mokyklose.

        Ir antra - ką tai turi bendro su istorinėmis-etninėmis tautų žemėmis?

        Juk bet kokie svetimšaliai kolonistai, imigrantai ir vietiniai nutautėliai nėra joks rodiklis nustatant teritorijų priklausomybę vienai ar kitai autochtoninei tautai.


        Tuo labiau, kad, pvz., remiantis pokariniais JTO priimtais dokumentais dėl dekolonizacijos, visi SSSR palikti Lietuvoje kolonistai bei jų palikuonys turėjo būti prievarta iškeldinti į savo etnines tėvynes - deja, Lietuvoje po 1990 m. Kovo 11 d. tai nebuvo padaryta, ir to pasekmės akivaizdžios.

to istorikas to Žygeivis,, 2011 12 04 21:34,
2011 12 05 13:11


     Jei nebūtum bukas ir tyčia aklas rusiškas fašistėlis pamatytum, kad tai elementari klaida, kuri iš karto buvo atitaisyta. Bet juk tau nerūpi tiesa. Tau rūpi tiražuoti nesąmonę.

      Ten padaryta elementari klaida vietoje 3,05 proc. turi būti 30,5 proc., kad tuojau ir buvo atitaisyta. Pasižiūrėk, aklasis:

„To nuomone to JOnas,, 2011 12 04 14:30,,
2011 12 04 15:07
Население города Клаипеды (Мемеля)
Год 1925, Общая численость населения 35845, Из них литовцев 10835, В % к общему числу 30,5
(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951“

„To nuomone to JOnas,, 2011 12 04 14:30,
2011 12 04 15:06
Население города Клаипеды (Мемеля)
Год 1925, Общая численость населения 35845, Из них литовцев 10835, В % к общему числу 3,05
(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951“

Žygeivis,
2011 12 04 22:33


JDL to 15:33,
2011 12 04 21:46
Niekas kitas delfyje nekelia Vilniaus ir Klaipedos krasto problemu, isskyrus cia besireiskianti sovietini revansista JDL...

.......................

Ei, lietuviu kilmes neksiali.. Skirtingai nuo tokiu kaip tu, visada pasirasau savo naiku.. Ko bijai pasyrasiti savo tikroju vardu?

Visada Vilno vadinau ir vadinsiu tikroju vardu- Vilno..
------------------------------- --

       Berašti ir mažamoksli slave (greičiau jau šūdlenki),

       tavo žiniai tikrasis istorinis lietuviškas senasis Vilniaus vardas yra Vilnia (tai yra užfiksuota ir visuose ankstyvųjų viduramžių metraščiuose, tame tarpe ir įvairių slavų). :)

       Ir tik 16 amžiuje lietuviai pradėjo vietoje moteriškos giminės formos - Vilnia - dažniau naudoti vyriškos giminės formą - Vilnius.

       Kaip tik todėl iki šiol išliko pavadinimas Naujoji Vilnia.

       Beje, ir Kaunas, panašu, irgi ilgą laiką lietuvių buvo vadinamas vartojant moterišką giminę - Kauna.

       Sulenkintą formą Wilno, su galūne -o įvedė lenkų raštininkai pagal savo kalbos taisykles. O Rusijos imperijoje iki pat bolševikų revoliucijos rusiškai rašė visai teisingai, pagal lietuvišką tarimą: Вильня arba Вильна.

Žygeivis - Steksei,
2011 12 05 18:24


Stekse,
2011 12 05 16:52
Man nepatinka tokie komentatorių išsireiškimai, kad Klaipėdoje ar pajūryje gyveno lietuviai.

O ar susimastote bendrai kas yra lietuviai?

Ar žinote kad lietuviai yra baltų aukštaičių genties sudedamoji dalis, gyvenusi Lietuvos žemėje buvusioje maždaug tarp Neries, Nemuno ir Merkio upių? Dabar čia yra Vilnius, Trakai, Kaišiadorys, Šalčininkai ir kiti miestai bei miesteliai.
...
----------------------------

       Eilinė klaida, pateikiant jau gerokai pasenusius sovietmečio laikų duomenis (tada dėl ideologinių priežasčių tyčia nutylint jau seniai žinomus faktus).

       Senoji Lietuvių gentis maždaug nuo 5-7 amžių gyveno Ašmenos - Lydos - Bokštų - Krėvos - Naručio apylinkėse.

       Vilnius (tuo metu Vilnia) tada buvo gyvenamas sėlių, o piečiau jų - dabartiniuose Šalčininkų ir Trakų rajonuose (ir dar piečiau) gyveno jotvingiai (dainuviai). Tame tarpe ir Naugardukas (kurį slavofilai mėgsta įvardinti kaip Mindaugo sostinę) buvo jotvingių žemėje.

       Tai akivaizdžiai rodo kalbotyriniai duomenys (ypač tarmės) ir vietovardžiai.

       Vėliau Lietuvių gentis užėmė ir kolonizavo žemes į vakarus - sėlių ir jotvingių žemes, susimaišė su jais ir Aukštaičių kalvynas nuo tada imtas vadinti Aukštaitija, o Nevėžio baseinas - Žemaitija, piečiau Vilniaus - Dainava, o vėliau Dzūkija.

        Be to Neries ir Nemuno slėniais lietuviai labai greitai pasiekė Baltijos jūrą. Tai aiškiai parodo skalvių ir nadruvių gyventų žemių abipus Nemuno vietovardžiai.

        Vėliausiai Lietuvių gentis kolonizavo Žiemgalą ir Kuršą.

        Po to Aukštaitijos vietovardis "pasislinko" nuo Aukštaičių kalvyno į senąją (istorinę) Žemaitiją (Nevėžio slėnį), kurios pavadinimas savo ruožtu "pasislinko" į Žemaičių kalvyną (istorinio Kuršo pietinę dalį) bei į dalį Žiemgalos.

        Dabartinė Lietuvių Tauta galutinai susiformavo maždaug 13-16 amžiuose iš daugybės senųjų baltų genčių ar jų dalių.

        Senoji Lietuvių gentis formuojantis Lietuvių Tautai sudarė tik palyginti nežymią Tautos dalį, tačiau perdavė savo pavadinimą visai Tautai ir Kalbai (tuo metu įvairių baltų genčių kalbos viena nuo kitos skyrėsi labai nežymiai).

        Visų tų senųjų baltų genčių palikimas dabartinėje Lietuvių Tautoje yra ne tik genetinis, bet ir kalbinis - dabartinės Lietuvių kalbos tarmės (jų 20 amžiaus pradžioje buvo virš 100), vietovardžiai, vandenvardžiai, žmonių vardai ir pavardės...

        Deja, istorinė Senoji Lietuva 1920 m. buvo užgrobta nutautėlių Pilsudskio ir Želigovskio šūdlenkių, nors pagal Lietuvos ir Rusijos Taikos ir sienų sutartį (1920 m. liepos 12 d.) turėjo atitekti Lietuvos Valstybei.

Plačiau:

1920 m. liepos 12 d. Maskvoje sudaryta taikos sutartis su Lietuva
viewtopic.php?t=717

      1939 m. Stalinas šias istorines Lietuvių Tautos žemes padovanojo Baltarusijai.

Žygeivis - "istorijai",
2011 12 05 21:42


istorija,
2011 12 05 21:19

Mes žinome, kad lotyniškai Žemaitija vadinasi Samogetia (Žemoji Getija, kitur – Samogitia), o jotvingiai – getai. Net Vytauto laikais Sūduva – Jotvingija buvo vadinta Getija („terra Sudorum sive Gettarum”– Sūduvių ar Getų žemė, – 1420 m. Vytauto Didžiojo laiškas vakariečiams).
--------------------

       Deja, Romos imperijos dokumentuose jokios Žemaitijos-Samogetijos (o taip pat ir Aukštaitijos, ir netgi Lietuvos) nėra rasta. :)

       Todėl visų pirma pasidomėk, kada išnyko (tiksliau - pakeitė savo kalbą) tikrieji romėnai, kalbėję senąja lotynų kalba.

       O po to pasiaiškink, kas, kada ir kodėl Žemaitiją "įvardijo lotynišku tarimu", kokiuose būtent dokumentuose, kada ir kieno parašytuose. Taip pat kokia buvo gimtoji raštininko kalba, na ir kitas panašias "smulkmenas".... :)

Žygeivis,
2011 12 05 22:07


zygeivi kalbi vel nesamones,
2011 12 05 19:55

'Dabartinė Lietuvių Tauta galutinai susiformavo maždaug 13-16 amžiuose iš daugybės senųjų baltų genčių ar jų dalių.'

...dabartine tauta susiformavo tik Kudirkos ir Basanaviciaus pastangomis,...
--------------------------

       Visų pirma aš ne kalbu, o rašau. :)

       Antra - jei jau svarstai Lietuvių Kalbos ir Lietuvių Tautos istorijos klausimus, tai nustok švepluoti ir pradėk naudoti lietuviškas raides.

       Ir trečia - ypač įdomus tavo teiginys: "...dabartine tauta susiformavo tik Kudirkos ir Basanaviciaus pastangomis,..."

       O iki tol Lietuvių Tauta pagal tave dar neegzistavo - buvo tik krūva tarpusavyje nesutariančių feodalinio susiskaldymo laikų genčių? :)

       Tu, matyt, esi ypač tvirtas idėjinis lenkofilas?

       Jie juk dar 17 amžiuje aiškino, kad Lietuvių Tautos nėra. Po to tą patį kartojo ir 18 amžiuje, ir 19-tame, ir netgi 20-tame...

       Tik dabar kažkodėl kiek aprimo - užtat pastoviai rėkia "Wilno nasze". :)

jo,
2011 12 05 21:23


       Lietuva, kurios imperija buvo nuo jūros iki jūros, o dabar tapo nedidele valstybe, tačiau nenustojo turėjusi tokią galingą ir puikią, ir seną kalbą, kurios neturi net pačios didžiausios tautos, – kalbą, kuri, geriausiųjų viso pasaulio kalbininkų žodžiu, esanti raktas įspėti daugybei kitų senesnių ir naujesnių Europos kalbų mįslėms.

      Kalba savo reikšme mokslui yra svarbiausias Lietuvos įnašas į pasaulinę kultūrą.

Žygeivis,
2011 12 05 22:18


>Žygeivis,
2011 12 05 19:32
be to dristu priminti kad nei britu, nei rusu nei prancuzu nei amerikonu nei ukrainu nei poliaku genciu niekada nera buve
---------------------------

      Ir kiek bemokslių reiškiasi Delfyje?

      Britų gentis aprašė dar Julijus Cezaris savo "Galų karuose".

      Vardas "Rus", taip vadinant variagus, yra užfiksuotas daugybėje 9-10 amžiaus dokumentų - ir Bizantijos, ir arabų, ir, žinoma, pačių slavų.

      Kitas reikalas, kad "rus" nebuvo viena atskira gentis, o greičiau jau kariauna, sudaryta iš įvairių genčių atstovų.

      Prancūzai savo vardą gavo nuo germanų frankų genties pavadinimo.

      Amerikos pavadinimas, žinoma, su jokiomis gentimis nėra susijęs - pasižiūrėk interne, kas buvo Amerigas Vespučis. :)

      Ukraina savo vardą gavo nuo žodžio "pakraštys" - "okraina" (tarmiškai "ukraina").

      O štai vakarų slavų polianų gentis tikrai buvo - iš čia ir pavadinimas "Polska". Kaip tik todėl lietuviškai mes juos vadiname "lenkai" - nuo mūsų senovinio žodžio "lankos" (slaviškai "pole").

Žygeivis,
2011 12 06 00:01


> Žygeivis,,
2011 12 05 23:19
Beje, "lenkas" ne nuo lankos - "pievos", o nuo Janga - "anga, "skylė", "juoduma", beje, vengrai, kaip ir lietuviai, juos vadina "lengo" vardu.
------------------

      Tikrai įdomi "etimologija"... :)

      Tik gal paaiškink, ar žodžiu "janga" save vadino lenkų protėviai, o gal juos taip lietuviai pakrikštijo, nes, matyt, laikė Lenkiją tikra skyle? :) :) :)

       Tačiau įvairūs kalbininkai mano, kad lietuviškas žodis lenkas, kaip ir vengriškas lenkų tautos pavadinimas Lengyelország, greičiausiai kilęs iš vakarų slavų genties - Lędzanie - pavadinimo. Senovės rusai iš čia sukūrė savo žodį ляхъ, vartotą lenkams vadinti.

       O štai šis žodis "Lędzanie" kaip tik ir yra gana artimas lietuviško žodžio "lanka" (ir "lenkti", "linkti", "slinkti", "slankstelis" ir t.t.) giminaitis (beje, taip pat galima etimologinė giminystė ir su žodžiu "landa").

       Pvz.: kręg lędźwiowy (anat.) - juosmeninis slankstelis (anat.)

       Lenkų tautos dabartinis savivardis - Polacy (lenk. - lenkai) - sietinas su vakarų slavų gentimi polianais, gyvenusiais Didžiojoje Lenkijoje - apie dabartinius Gniezno ir Poznanės miestus bei kildinamas iš žodžio pole, reiškiančio lauką.

      Matyt, todėl lietuviai ir pavadino lenkus lenkais (žinodami, kad lanka ir yra pole), o ne lendais ar lendėnais, kaip reikėtų, tiesiogiai perkeliant į lietuvių kalbą lenkišką pavadinimą "Lędzanie". :)

Žygeivis,
2011 12 04 21:53


dalybos baigtos,
2011 12 04 21:27
baigtos, Iškauskai. pokarinės sienos - pagal Helsinkio Baigiamojo akto susitarimus.
-------------------------------

      Kiek gi kvailių ir bemokslių Lietuvoje? :)

      Visų pirma vadinamajame Helsinkio susitarime pasakyta, kad "esamų valstybių sienos nebus keičiamos karine jėga", o ne tai, kad jos apskritai negali būti keičiamos.

      Helsinkio susitarimai pradėjo "keliauti į istorijos sąvartyną" 1990 m. kovo 11 d. (o iš tikrųjų dar tada, kai šiek tiek anksčiau griuvo Berlyno siena bei susivienijo abi Vokietijos).

      Taip pat subyrėjo Čekoslovakija į Čekiją ir Slovakiją.

      Kadangi faktiškai visa tai įvyko ne panaudojant ginklus - be karo, taigi, formaliai žiūrint, tai nebuvo Helsinkio susitarimo pažeidimas.

      Tačiau galutinai ir besąlygiškai Helsinkio susitarimus palaidojo SSSR likvidacija ir joje vykę karai (Padniestrėje, Čečėnijoje ir kiti), ypač žiaurus karas Jugoslavijoje ir jos subyrėjimas to karo išdavoje, Kosovo albanų ginkluotas atsiskyrimas nuo Serbijos ir to fakto tarptautinis pripažinimas, o dabar ir Rusijos imperijos atliktas Gruzijos ginkluotas "išdalinimas" į dalis.

      Taigi, visi Helsinkio susitarimai jau seniai iškeliavo šiukšlynan.

      Ir tai natūralu - taip įvykdavo po kiekvieno pasaulinių jėgų balanso žlugimo (ir po Napoleono karų, ir po WW1, ir po WW2, ir dabar - po "šaltojo" karo, kurį galima laikyti WW3 ir kurį Rusijos imperija, persikrikštijusi į SSSR, beviltiškai prakišo).

      Akivaizdu, kad dabar sparčiai artėja dar vienas pasaulinių jėgų balanso žlugimas ir WW4, po kurio ir vėl Europa bus perdalinta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Sau 2012 19:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Vladas Turčinavičius. Drąsiausias Lietuvos politinis-karinis žygis


http://alkas.lt/2012/01/14/v-turcinavic ... nis-zygis/

Vladas Turčinavičius, http://www.alkas.lt
2012 01 14 14:57

      Istorikas Vygandas Vareikis, gal reaguodamas į mano straipsnį „Laisvė – pirmoji vertybė” [1] , kuriame pabrėžiau svarbų  Krėvės vaidmenį rengiant Klaipėdos sukilimą (terminą „sukilimas” naudosiu, kaip istoriškai tradicinį), parašė straipsnį „Gajūs mitai arba Kas „atvadavo” Klaipėdos kraštą?”[2].  Žodį „atvadavo” autorius rašo su kabutėmis, tuo lyg pabrėždamas, jog jokio Klaipėdos išvadavimo nebuvo, o gal todėl, kad dabar šis žodis nevartotinas? Istorikas šį žodį su kabutėmis atkakliai vartoja ir toliau, tarsi bandydamas įteigti nuomonę, kad Klaipėda tiesiog savaime „atiteko Lietuvai”. Tačiau tuo metu Klaipėdą valdė Prancūzijos karinė administracija, vadinasi, pagal logiką, net nežvelgiant gilyn į istoriją, buvo galima išvaduoti (atvaduoti) ją iš prancūzų, o tai ir įvyko.

      V.Vareikis teigia, kad kai kurie autoriai rėmėsi lietuvių tautos „istorinėmis teisėmis” (irgi su kabutėmis) į Mažąją Lietuvą, švelniai tariant, yra nekorektiškas. Aišku, gal geriau tiktų remtis Tautų apsisprendimo teise ir istoriniu teisingumu. Beje, pagal tarptautinę teisę, kol gyvi vietiniai gyventojai (šiuo atveju autochtonai-lietuvininkai) – tol tas kraštas turi teisę atkurti savo nepriklausomybę.  Klaipėdos kraštas ir visa Mažoji Lietuva 1918 m. lapkričio 30d. Taikos konferencijoje Paryžiuje deklaravo savarankiškumą ir susijungimą su Didžiąja Lietuva. Prieš tai, spalio 30 d., buvo priimtas Tilžės aktas apie susijungimą, o 1920 m. kovo 20d. Lietuvos Valstybės Taryboje, dalyvaujant užsienio atstovams, iškilmingai pasirašyta deklaracija dėl Mažosios Lietuvos susijungimo su Didžiąja Lietuva, sudarant vieną Vyriausybę. Versalio sutarties signatarai taip pat rėmėsi Lietuvos istorinio teisingumo sąmprata, priskirdami tik Klaipėdos kraštą Lietuvai, nors buvo prašoma atiduoti visą Mažąją Lietuvą su Tilžės sritimi beveik iki Karaliaučiaus. Vadinasi, Vareikis netiesiogiai kvestionuoja ir kitus  Versalio sutarties nutarimus, tokius kaip Dancingo  uosto priskyrimas Lenkijai ir kt.

      Literatūros klasikas Vincas Krėvė savo atsiminimuose  „Apie Klaipėdos atvadavimą” šį žodį vartojo be kabučių. Jo memuarai suteikia daug autentiškos medžiagos apie Klaipėdos sukilimo rengimą ir Lietuvos Šaulių sąjungos vadmenį šiame žygyje, o juos skaitai lyg nuotykių apysaką.  Tačiau Vareikis nekreipia dėmesio į Krėvės atsiminimus, jis rašo: „Ne iki galo aiškus Šaulių sąjungos pirmininko Vinco Krėvės-Mickevičiaus, kuris vėliau neigiamai atsiliepė apie Joną Budrį-Polovinską, vaidmuo” [3].  Iš Krėvės atsiminimų nesunku suprasti, kodėl jis nemėgo  Budrio-Polovinsko: „Buvęs mažas Vidaus reikalų ministerijos valdininkėlis, pasiųstas į Klaipėdos kraštą kaipo seklys, agentas, /…/ prie pačio išvadavimo mažai prisidėjęs, pasisakė, (JAV minint Klaipėdos išvadavimo metines – V.T.), tiesa, pirmą kartą labai atsargiai, o vėliau sekančiose iškilmėse vis drąsiau, o pagaliau atvirai pareiškęs, kad jis yra vienintelis asmuo, kuris Klaipėdą yra atvadavęs” [4].  Krėvė galėjo ir nežinoti, kad Budrys nuo 1921m. buvo generalinio štabo kontržvalgybos viršininkas, o Klaipėdos įvykiuose – slaptas sukilimo vadas. Vis dėlto po 30 metų ir dar gyvenant JAV teigti, neva jis vienintelis išvadavęs Klaipėdą yra  absurdiška. Žinome, kad dėl sėkmingo Klaipėdos sukilimo parengimo ir Klaipėdos išvadavimo, rašytojas, savo kūryba ugdęs atgimstančios tautos savimonę ir savigarbą, Šaulių sąjungos pirmininku buvo išrinktas ir antrai kadencijai  iki 1924m., o Šaulių sąjungos autoritetas tautoje vadovaujant Krėvei labai išaugo.

      Vis dėlto koks Krėvės vaidmuo šiame istoriniame besikuriančios Lietuvos žygyje? Gyvendamas Filadelfijoje, 1952 m. balandžio 9 d. laiške Mykolui Biržiškai Krėvė užsiminė: „Rašau atsiminimus, kad įsitrauktau į darbą. Dabar apie Klaipėdos atvadavimą. Nemaniau rašyti, nes žinojau, kad viskas buvo padieniui užrašyta ir Klimaičio, ir Šaulių sąjungos /…/ Skelbti tuomet ir vėliau visko, kaip įvyko, nebuvo galima dėl politinių sumetimų. O čia (JAV – V.T.) tiek melo prirašyta, tiek prisiplakusių atsirado, kurie savo laiku ne tik piršto nebuvo prisidėję, bet ir žinote nežinojo nieko, kad net  pikta pasidarė” [5].  Krėvės atsiminimai pirmą kartą Lietuvoje išleisti 1992 m. literatūrologo  prof. Alberto Zalatoriaus rūpesčiu.

       V.Vareikis rašo: „Nereikia jam (Krėvei-V.T.) priskirti sukilimo organizatoriaus nuopelnų, bet dera pripažinti, kad patriotinė jo ir Šaulių sąjungos narių pozicija stūmė Ernestą Galvanauską imtis ryžtingų veiksmų dėl Klaipėdos krašto“ [6].  Krėvės, Šaulių sąjungos pirmininko, veikla ne tiek stūmė Ministrą Pirmininką Galvanauską vaduoti Klaipėdos kraštą, kiek padėjo jam, nes Vyriausybė atvirai veikti negalėjo. Kuo baigsis šis žygis, niekas nežinojo, nesėkmės atveju Vyriausybė apsisaugotų nuo Antantės šalių kaltinimų tik suversdama kaltę  visuomeninei organizacijai – Šalių sąjungai. Tokią išvadą tenka priimti tyrinėjant ano meto istorines aplinkybes, Galvanausko vyriausybės taktiką bei žvelgiant į Krėvės atsiminimus. Gal čia ir pasireiškė Galvanausko išmintingas gudrumas atnešęs sėkmę šiame žygyje, kuris, kaip teigia Krėvės bičiulio prof. Alfredo Senno sūnus Alfredas Erichas Sennas, „buvo drąsiausias tarpukario Lietuvos politikos žingsnis“ [7].

       Pažvelkime į ano meto Lietuvos vidaus ir geopolitinę situaciją. Ernestas Galvanauskas pasirodė esąs įžvalgus, patriotiškas politikas. Vyriausybės vadovu jis tapo po Kazio Griniaus, nuolaidžiavusio Lenkijai ir Antantei, – Lietuva pagal Hymanso projektą dalyvavo derybose su Lenkija ir  palaipsniui jau šliaužė į Lenkijos federaciją. Tik po opozicinės spaudos kritikos, demonstracijų bei mitingų prieš tokią politiką 1921 m. rudenį Kaune (spalio 21 d. mitinge kalbėjo ir Krėvė) [8], Griniaus vyriausybė 1922 m. vasario 8 d. buvo priversta atsistatydinti. Tapęs Ministru pirmininku Galvanauskas nutraukė derybas su Lenkija, o už sutarčių laužymą ir Vilniaus krašto užgrobimą padavė ją į Tarptautinį Hagos Teismą.

       Klaipėdos krašto reikalas visu svarbumu užgriuvo Galvanausko Vyriausybę 1922 m.  rudenį po Paryžiaus Ambasadorių konferencijos, kurioje dalyvavo klaipėdiečių delegacija, vadovaujama Erdmono Simonaičio. Paryžiuje buvo nedviprasmiškai pareikšta, kad Klaipėdos kraštas nebus sujungtas su Lietuva, o gaus savarankišką statusą prižiūrint Prancūzijai ir Lenkijai. 1922 m. lapkričio 16 d. klaipėdiečių pasitarime su Šaulių sąjungos vadovais – Centro valdybos pirmininku Krėve, ginkluotųjų jėgų viršininku kapitonu Pranu Klimaičiu, valdybos nariais Liudu Vailioniu ir Antanu Grauroku nutarta ginkluotu sukilimu išvyti prancūzų karinę administraciją, kuri Klaipėdą valdė laikinai, kol „Lietuvos žemių statusas dar nėra aiškus“ [9].  Nors Versalio sutarties (1919) nutarimu šis kraštas priskirtas Lietuvai, bet jau buvo  praėję treji metai, o kraštą ir toliau valdo Prancūzija, netgi ruošiamasi atiduoti jį Lenkijai.

       Po Pirmojo pasaulinio karo  dauguma imperijų žlugo, tačiau, palaikoma Antantės valstybių, o ypač Prancūzijos, kūrėsi nauja Lenkijos imperija, jau užgrobusi vakarines Ukrainos ir Gudijos sritis, trečdalį Lietuvos su sostine Vilniumi. Galima manyti, kad pagal viduramžišką idėją sukurta imperija, kai jau veikė tautų apsisprendimo teisė, turėjo tapti forpostu, kuris apsaugotų Vakarus nuo naujųjų „mongolų“- bolševikinės Rusijos, todėl Prancūzija spaudė Lietuvą įsilieti į Lenkijos federaciją. O netekusiai Vilniaus Lietuvai buvo gyvybiškai svarbu prisijungti Klaipėdos kraštą.

       Kokia buvo didžiųjų valstybių – Lietuvos kaimynių politika? Ir Sovietų Rusijai , ir Vokietijai labai nepatiko Lenkijos imperinis išsiplėtimas, be to, po karo nuskriaustoji Vokietija negalėjo susitaikyti su tuo, kad prie jos rytinės sienos – Klaipėdoje  atsirado „istorinio priešo“- Prancūzijos karinė bazė. Kaip rašo Zenonas Butkus: „Vokietija ir SSRS daugiausia žiūrėjo savo interesų ir beveik vien savo. 1923 m. joms buvo paranku, kad Klaipėda atitektų Lietuvai, nes šitaip iš šio Baltijos pakraščio buvo išstumti prancūzai“ [10] , kurie stengėsi Klaipėdoje įtaisyti savo sąjungininkus lenkus. Susiklosčiusią geopolitinę situaciją gerai suvokė ne tik Vincas Krėvė (tai rodo jo straipsniai žurnale „Trimitas“), bet ypač Ernestas Galvanauskas, pasinaudojęs ja Lietuvos valstybės interesams apginti.  Šiuo tikslu premjeras 1922 m. lapkričio 29 d. Kaune, kalbėjosi su Sovietų užsienio reikalų komisaru Georgijum Čičerinu. Šis Galvanauskui pareiškė: „Lietuvos vyriausybės nuosprendis užimti Klaipėdos kraštą nėra priešingas Sovietų nusistatymui. Aš suprantu Lietuvos padėtį ir pritariu jos žygiui“ [11].  Rengdamasi Klaipėdos sukilimui Lietuva prašė iš SSRS net ginklų, bet per nesusipratimą nepavyko jų gauti. Bręstant Klaipėdos įvykiams sovietai gruodžio 30 d. pagąsdindami pradėjo kariuomenės manevrus prie Lenkijos sienos. Jau po sėkmingų Krėvės derybų Berlyne su Vokietijos kariuomenės vadu generolu Hansu von Seecktu (Hansu fon Zėktu)  Vokietijos pasiuntinys Kaune premjerui Galvanauskui pareiškė: „Vokietija neprieštarautų, jei Lietuva prisijungtų Klaipėdą, iškrapštydama iš ten prancūzus“ [12].

       V.Vareikis rašo: „Iki šiol nelabai norima pripažinti, kad lietuviai veikė kaip Berlyno ir Maskvos sąjungininkai“ [13].  Toks teiginys gerokai pritemptas. Didieji kaimynai anuo metu tik diplomatiškai palaikė Lietuvą, turėdami galvoje savo tolimesnes imperines užmačias. Na, tik Vokietijos kariuomenės vadas von Seecktas slaptai padėjo Krėvei įsigyti ginkluotę. Tą patvirtina ir istoriko Zenono Butkaus žodžiai: „Karinę Klaipėdos užėmimo akciją 1923 m. sausio viduryje Lietuva įvykdė savo iniciatyva bei rizika be Vokietijos ar SSRS kišimosi. /…/ Tik kai Lietuva sėkmingai užėmė Klaipėdos kraštą ir įsiplieskė jos ginčas su Antante, sovietai staigiai sukruto, suaktyvėjo“ [14].

       Bet grįžkime prie Vinco Krėvės vadovaujamos Šaulių sąjungos ir jos vaidmens rengiant Klaipėdos išvadavimą. Klaipėdiečių pasitarime su Šaulių sąjungos vadovybe buvo nutarta, kad sukilimą organizuos šauliai, padedami patriotiškai nusiteikusių Klaipėdos lietuvių, o Erdmonas Simonaitis ir Jurgis Bruvelaitis, tuomet slaptai veikusios Šaulių sąjungos Klaipėdos krašte viršininkas, buvo pasiryžę telkti į krašto atstovaujamąjį organą intelektualines jėgas. Po pasitarimo Krėvė susitiko su premjeru Galvanausku, kuris pareiškė kaip pilietis visiškai pritariąs Šaulių sąjungos sumanymui, tačiau kaip Ministras Pirmininkas turįs pasitarti su Prezidentu ir Vyriausybe. Kapitonas Klimaitis tarėsi su krašto apsaugos ministru Baliu Sližiu ir viceministru Juozu Papečkiu. Sližys griežtai priešinosi, kad Šaulių sąjunga kištųsi į politikos reikalus ir imtųsi tokios avantiūros.   Papečkys buvo nusiteikęs palankiai, o Sližys nepritarė ne tiek pačiai sukilimo idėjai, kiek nepasitikėjo Šaulių sąjungos vadovybe, ypač pirmininku Krėve.

       1922 m. lapkričio 20 d. slaptame posėdyje Vyriausybė sprendė Klaipėdos sukilimo klausimą, o vienuoliktą valandą vakaro Krėvė ir Klimaitis buvo pakviesti į Vyriausybės posėdžių salę. Čia jų laukė premjeras Galvanauskas, Sližys, Vidaus reikalų ministerijos, Saugumo departamento direktorius Mikalojus Lipčius ir užsienio reikalų viceministras Petras Klimas. Galvanauskas perskaitė Ministrų Tarybos nutarimą, kuris akivaizdžiai parodo, jog Šaulių sąjungos rengiamas sukilimas jei nepasisektų turėjo tarnauti Vyriausybės priedangai.

       Norėčiau keletą punktų pacituoti:

       „1. Ministrų Taryba nėra vieno nusistatymo dėl Klaipėdos krašto išvadavimo sukilimo būdu, todėl už šios rūšies įvykius nesiima atsakomybės ir palieka visą reikalą Šaulių sąjungos iniciatyvai.

       2. Jei įvykiai iššauktų politinius nesusipratimus, pavojingus Lietuvos valstybei, iniciatoriai ir tariamo sukilimo vykdytojai gali būti suimti ir patraukti teismo atsakomybėn /…/

       3. Vyriausybė kol kas negali Šaulių sąjungai suteikti paramos nei ginklais, nei lėšomis – vis to atsargumo dėlei“ [15].

       Krėvė ir Klimaitis sutiko prisiimti visą atsakomybę, jeigu šis žygis nepasisektų ir sukeltų Lietuvai pavojingų komplikacijų. Tai kaip galima patikėti Vareikio frazei: „Nereikia Krėvei priskirti sukilimo organizatoriaus nuopelnų“. Jau vien išgirdus tokius Vyriausybės nutarimo punktus, prisiimti sau atsakomybę ne kiekvienas išdrįstų, o veiksmai, kuriuos Krėvė atliko rengiant sukilimą verčia jį laikyti vienu iš Klaipėdos sukilimo organizatorių. Šaulių sąjungos pirmininkas prisimena: „Mums labai gaila,- pareiškiau aš gal visai nereikalingai, – kad mūsų Vyriausybės nariai tiek neryžtingi, jog atsisako mums padėti net ginklų ir šovinių suteikimu.

        Matyt, dėl šio mano pareiškimo pasijuto užgautas p. Sližys ir todėl į jį reagavo šiuo būdu: jis neabejojęs, kad sumanymas išėjęs iš p. Krėvės, kuris įsivaizduojąs esąs Šarūnas. Jei aš sutikau toleruoti šią jo avantiūrą minėtomis sąlygomis, tai tik todėl, kad manau, jog ta jo sugalvota avantiūra tuo ir pasibaigs“ [16].  Šis Krėvės ir Sližio apsižodžiavimas rodo, kad Šaulių sąjunga ir jos pirmininkas nieko nežinojo apie Lietuvos kariuomenės rengiamą žygį.

        Visus nuramino Galvanauskas, pareiškęs, kad nepritardamas Šaulių sąjungos sumanymui Sližys vadovaujasi ne bailumu, bet atsargumu ir susirūpinimu dėl galimų to žygio pasekmių, jei jis nepasisektų: „Nereikia užmiršti, kad turime reikalą su karo laimėtojais, tapusiais pasaulio likimo sprendėjais ir dargi dėka lenkų pastangų mums labai nepalankiais“ [17] – užbaigė Galvanauskas. Po pasitarimo su Vyriausybe Krėvė ir Klimaitis Šaulių sąjungos būstinėje tęsė pokalbį su Saugumo departamento direktoriumi Lipčiumi, kuris papasakojo, kad Klaipėdos sukilimui labai priešinosi ir Petras Klimas, bijodamas komplikacijų su Antante ir ginkluoto Lenkijos įsikišimo. Galvanauskas sumanymą labai gynė, o jį palaikė Papečkys, kuriam ir buvo pavesta atstovauti Krašto apsaugos ministerijai bendraujant su Šaulių sąjunga.

       Vyriausybės svarbiausių asmenų, turinčių teisę žinoti slaptus dokumentus, dalyvavimas pasitarime su Krėve ir Klimaičiu ir priimti nutarimai rodo kokią svarbą ir slaptumą Galvanauskas  teikė Šaulių sąjungos vaidmeniui rengiant sukilimą. Nors dabar žinome, kad kitas, ypač slaptas Vyriausybės nutarimas įpareigojo Lietuvos kariuomenės generalinį  štabą  Klaipėdos sukilimui parengti Ypatingosios paskirties rinktinę. Taigi, sukilimui rengėsi lygiagrečiai dvi organizacijos, o Šaulių sąjunga apie generalinio štabo veiklą galėjo ir nežinoti, tą liudija ryšiai su Krašto apsaugos struktūromis tik per viceministrą J.Papečkį bei nuolatinis Saugumo departamento direktoriaus M. Lipčiaus bendravimas ir Šaulių sąjungos vadovų stebėjimas.

       Kitą dieną Krėvė susitiko su Antanu Smetona universitete, kuriame abu dėstytojavo. Smetona pritarė Klaipėdos sukilimo idėjai ir, kaip Šaulių sąjungos Tarybos narys, taip pat prisiėmė  atsakomybę už šį šaulių žygį. Smetona padėjo Krėvei susitikti su banko valdytoju kunigu Juozu Vailokaičiu, kuris Klaipėdos sukilimui organizuoti skyrė 12,5 tūkstančio dolerių.

       Klaipėdoje dar veikė vokiečių ginkluota policija ir jų politinės organizacijos, todėl dabar pirmasis Šaulių sąjungos  uždavinys buvo: susitarti su Vokietijos vyriausybe ir gauti jos patvirtinimą, kad šios vokiečių jėgos nesipriešins ir nesikiš į sukilėlių konfliktą su prancūzais. Krėvė kreipėsi į Galvanauską, prašydamas susisiekti su Reicho vyriausybe, tačiau premjeras, norėdamas išsaugoti slaptumą, tarpininkauti atsisakė. Tada Krėvė su Klimaičiu slaptai per rezistencinę ukrainiečių organizaciją (ji veikė prieš Lenkiją dėl užgrobto Lvovo krašto, o Šaulių sąjunga buvo sudariusi su ja sutartį bendrai kovoti su lenkais), turėjusią glaudžius ryšius su Vokietija, susitarė dėl audiencijos pas Vokietijos kariuomenės vada generolą Hansą fon Sektą (Hans von Seeckt). Šaulių sąjungai trūko ginklų ir šaudmenų, o kulkosvaidžių nebuvo nė vieno.

       Apie sėkmingai užmegztus ryšius su vokiečių generolu Krėvė pranešė premjerui. Galvanauskas perspėjo nesileisti į jokias politines derybas, o tik tarpininkauti ir vokiečių pasiūlymus nukreipti Vyriausybei. Galvanausko padedami tą pačią dieną Krėvė, Klimaitis ir kapitonas Dziūvė gavo užsienio pasus ir išvyko į Berlyną. Slapta susitiko su generolu Seecktu, vedė derybas dėl ginkluotės ir užsitikrino, kad Klaipėdos krašto vokiečių organizacijos ir policija nesipriešins Klaipėdos sukilėliams. Hansas von Seecktas pasakė Krėvei: „Galite būti ramūs, nei vienas vokietis nei vieno šūvio į juos nepaleis. Mums svarbu, kad Lietuva taptų stipri ir atsispirtų spaudimui susijungti su lenkais.  /…/  Praneškite Jūsų vadovybei, kad, Klaipėdą užėmus, dėl Klaipėdos statuso derėtųsi su mumis, o ne su Antante“ [18].  Krėvei suabejojus, kad gal dar nepasiseks Klaipėdos paimti, generolas atsakė: „Pasiseks, tik neatidėliokite, kad lenkai neįsikištų, o prancūzai nesipriešins. /…/ jie dėl lenkų nepanorės aukoti nei vieno savo kareivio“ [19].  Dėl ginklų generolas atsisakė padėti, matyt dėl slaptumo išsaugojimo, bet per vakarienę susitarti pavyko su vokiečių Karo ministerijos atstovu Milleriu. Lengvatinėmis sąlygomis Krėvė su savo palydovais gavo 1,5 tūkstančio šautuvų, po 5 tūkstančius šovinių kiekvienam šautuvui, 5 lengvuosius kulkosvaidžius ir po 5 tūkstančius šovinių kiekvienam. Kapitonas Dziūvė, rūpinęsis ginkluotės išsiuntimu į Kauną, grįžęs aiškino, neva  pirkę iš privataus pirklio, nes Vokietijai buvo uždrausta prekiauti ginklais. Tokiu būdu ginkluotės įsigijimo operacija buvo užmaskuota nuo Antantės stebėtojų, todėl Vokietijos archyvuose nėra jokių  dokumentų apie šią ginkluotės įsigijimo operaciją.

        Grįžę iš Berlyno, Krėvė ir Klimaitis sušaukė pasitarimą, kuriame dalyvavo Šaulių sąjungos Centro valdybos nariai: Vailionis, Smetona ir Saugumo departamento direktorius Lipčius. Krėvės išsamus pranešimas apie sėkmingai atliktus darbus Vokietijoje visus gerai nuteikė, dalyviai buvo kupini vilties, jog žygis pasiseks. Buvo aptartas žygio planas: vadovauti buvo numatytas Čaplikas, o jam nesutikus, Jonas Variakojis; kapitonui Dziūvei pavesta vykti į Klaipėdą ir iš krašto veikėjų organizuoti sukilėlių tarybą; Lipčius Dziūvei į pagalbą pasiūlė Polovinską, kuris ten seniai darbuojasi rinkdamas žinias apie Klaipėdos žmonių nuotaikas; šaulių būrius nuspręsta grupuoti Panevėžyje, Šiauliuose ir Marijampolėje, o lenkams paleisti gandą, neva šauliai rengiasi pulti Vilniaus kraštą Švenčionių kryptimi. Apie visa tai Klimaitis informavo viceministrą Papečkį, o Krėvė – premjerą Galvanauską. Premjeras, išgirdęs Krėvės ataskaitą, buvo labai patenkintas ir neabejojo sukilimo sėkme. Dėl generolo von Seeckto politinių pasiūlymų Galvanauskas nusprendė, jog geriau būtų jei Reicho įgaliotiniai deryboms atvyktų į Lietuvą, vis dėl to atsargumo, kad nepastebėtų Antantės šalių agentai.

        Paskutiniame Šaulių sąjungos Centro valdybos posėdyje sukilimo klausimu buvo nutarta, kad visi diplomatinio ir politinio pobūdžio reikalai ir ryšiai su Vyriausybe pavedami Krėvei. Karinio žygio rengimas pavestas Klimaičiui ir karininkams, kurie pasižadėjo dalyvauti kaip savanoriai, pakeitę pavardes ir be jokių dokumentų, persirengę civiliais drabužiais. Savanoriai kareiviai, patekę į nelaisvę privalėjo tvirtinti, kad yra kilę iš Klaipėdos krašto. Žygį numatyta pradėti 1922m. Kūčių vakarą, Klaipėdos kraštą pasiekti ne keliais, bet laukais, kad krašto viduryje pasirodytų kaip vietiniai sukilėliai.

        Patikėję gandais, lenkai Švenčionių apskrityje sustiprino karines pajėgas. Klaipėdos sukilimo rengimo epizode Krėvei dar kartą teko dalyvauti, kai Kūčių vakarą paskelbtas žygis užstrigo, nes nepasirodė numatytas žygio vadas Variakojis. Kai Lipčius ir Krėvė jį surado, šis vis tiek atsisakė. Abu pasitarę Variakojo pseudonimą Budrys paliko kaip simbolį ir sutarė, kad žygiui „kol kas vadovaus Klimaitis ar X“ [20]. Vėliau pasirodė, kad šio žygio vadovu buvo paskirtas Polovinskas (Krėvės minimas X), kuriam ir atiteko pseudonimas Budrys.

        Iš Krėvės kabineto Šaulių sąjungos štabe per 1922m. Kūčias po visą Lietuvą nuskriejo šifruota telegrama: „Pinigus surinkti į vieną vietą“. Tai buvo įsakymas šauliams rinktis  į numatytas vietas.  „1923m. sausio 6 d. savanoriai šauliai ir reguliariosios kariuomenės kareiviai Kaune sėdo į Klaipėdos traukinį. Išvykimą lydėjo [..] džiaugsmingas remiančių žmonių palaikymas. Savanoriai išvyko su muzika“ [21], – rašo prancūzaitė Izabelė Šandavuan (Isabelle Chandavoine). „Kaip senovės Šarūnas vėl kalbėjo Krėvė sujaudintu balsu žmogaus, pasiruošusio dideliam žygiui. Krėvės žodžiai šaulių vadus uždegė“ [22], – prisimena sukilėlis A.Marcinkevičius-Mantautas.

        Lietuvos centriniame valstybės archyve radau dokumentą, kuriame rašoma: „Ypatingo paskyrimo rinktinę 1923m. sausio pradžioje sudarė 455 šauliai, 584 kareiviai, 40 karininkų, 2 gydytojai. Ginkluoti šautuvais, 21 lengvuoju kulkosvaidžiu, važiavo jie traukiniais į Kretingą ir Tauragę. Jiems buvo įsakyta palikti net naujuosius lietuviškus centus, užmiršti karinius terminus, vagonuose persirengti civilių drabužiais. Ant kairiosios rankovės buvo prisiūta žalia juosta su raidėmis M.L.S. (Mažosios Lietuvos Sukilėlis). Už sienos juos pasitiko žvarbus jūros vėjas, šlapdriba ir 300 klaipėdiečių sukilėlių“ [23].  Klaipėdos sukilimo įkarštyje klaipėdiečių skaičius padidėjo, iš viso žygyje kartu su kariais ir šauliais dalyvavo 1753 asmenys. „Klaipėdos gyventojai iš tiesų prisidėjo prie sukilėlių, kai tik Prancūzijos komisaro būrių pergalė tapo nelabai tikėtina“ [24], – remdamasi Prancūzijos archyvais, akcentuoja  Šandavuan.

        Vienas iš žygio didvyrių majoras Mykolas Kalmantas (slapyvardžiu Bajoras),vadovavęs 2-ąjai kovos grupei, sudarytai iš trijų kuopų: virš 300 šaulių savanorių, 8 karininkų iš 8-o pulko ir 4 karininkų iš Šaulių sąjungos, slaptajame raporte (saugomas LCVA) pranešė, kaip jam vadovaujant pavyko užimti Klaipėdos Prefektūrą. 1923 m. sausio 15 d. po Prefektūros šturmo, apšaudant pastatą granatomis ir iš lengvųjų kulkosvaidžių, Kalmantas apie 13 val. 30min. įėjo į pastatą, kuriame rado apie 80 prancūzų kareivių ir Klaipėdos krašto karinį administratorių, komisarą Gabrielį Petisnė. Komisarui pareikalavus dokumentų, majoras Kalmantas prisistatė Bajoru, o vietoj dokumentų išsitraukė revolverį. Atvykus sukilimo vadui Jonui Polovinskui (Budriui) prasidėjo derybos su Prancūzijos komisaru. Sausio 16 d. Budrys paskyrė Kalmantą vadovauti Klaipėdos ginkluotosioms pajėgoms. Po atsišaukimų į vietos gyventojus paskelbimo, savanorių daugėjo ir buvo sudarytos  dar 3 kuopos iš Klaipėdos krašto gyventojų [25].

        Taip baigėsi karinis Klaipėdos išvadavimas peraugęs į politines derybas su Santarvės šalimis, kurias vedė, Ernesto Galvanausko paskirtas, buvęs prezidentas Antanas Smetona. Derybos Lietuvai baigėsi sėkmingai – 1923 m. vasario 16 d. Ambasadorių konferencija Klaipėdos kraštą pripažino Lietuvai de jure. Vasario 19 d. prancūzų kariai, vadovaujami komisaro Petisnė, iš Klaipėdos uosto išplaukė į savo tėvynę.

        Tikiuosi, jog šiais faktais ir įžvalgomis atskleidžiau Vinco Krėvės-Mickevičiaus ir Šaulių sąjungos vaidmenį išvaduojant Klaipėdą. Šaulių sąjungos pirmininko Vinco Krėvės atsakomybės prisiėmimas, žinant, jog sukilimui nepasisekus bus nuteistas, jo pastangos ieškant lėšų ginkluotei įsigyti, sėkmingos derybos su Vokietijos kariuomenės vadu ir ginkluotės gavimas bei šaulių savanorių telkimas žygiui, ar tai ne Klaipėdos sukilimo vieno iš organizatorių veikla?!

        Prancūzaitės I.Šandavuan knyga „Prancūzmetis Klaipėdoje ir kas po to (1920-1932)“, pagrįsta istoriniais argumentais ir dokumentais, galėtų būti gera pamoka mūsų istorikams ir politikams, kaip anuomet didžiųjų valstybių vyriausybės, nekreipdamos dėmesio nei į tautų apsisprendimo teisę, nei į istorinį teisingumą, kovojo už savo valstybių interesus. Santarvės šalių, ypač Prancūzijos, kryptingas tik Lenkijos imperinių užmačių tenkinimas, privedė Lietuvą ieškoti paramos Sovietų Rusijoje ir Vokietijoje, o vėliau, kai Antantė Vilnių pripažino Lenkijai, dėl šio konflikto Lietuva visą tarpukarį buvo sovietų tampoma už pavadėlio. Dėl to, kad  Santarvės šalių vyriausybės šališkai palaikė Lenkijos politiką ir vilkino Klaipėdos krašto atidavimą Lietuvai, teko griebtis šio  drąsaus politinio  karinio žygio – Klaipėdos sukilimo. Keista, kad kai kurie Lietuvos istorikai įvairiomis progomis stengiasi sumenkinti to žygio organizatorių, ypač Vinco Krėvės, indėlį.

_______________________________

   Kultūros barai, 2008, nr. 3, p. 77-78.
   Kultūros barai, 2008, nr. 4, p. 18-21.
   Ten pat, p. 20.
   Vincas Krėvė, Bolševikų invazija ir liaudies vyriausybė, Vilnius, Mintis, 1992, p. 94.
   Metmenys, nr. 39, p.107-108.
   Kultūros barai, 2008, nr. 4, p. 20.
   A. E. Senn, The Great Powers, in: Lihuania and the Vilna guestion 1920-1928, Leiden, 1966, p. 108.
   Žr. V.Turčinavičius, Krėvė, politikai ir milžinų dvasia, Nemunas, 2006-09-014, nr. 31 p. 2.
   Isabelle Chandavoine, Prancūzmetis Lietuvojeir kas po to (1920-1932), Vilnius, Žara, 2003, p. 33.
   Darbai ir dienos, 2000, nr. 21, Z. Butkus, Bendrininkių kėslai, p. 194.
   Ten pat, p. 194.
   Ten pat, p. 194.
   Kultūros barai, 2008, nr. 4, p. 19.
   Darbai ir dienos, 2000, nr. 21, Z.Butkus, Bendrininkių kėslai, p. 195.
   V.Krėvė, Bolševikų invazija ir liaudies vyriausybė, Vilnius, Mintis,1992, p. 100.
   Ten pat, p. 100.
   Ten pat, p. 101.
   Ten pat, p. 107.
   Ten pat, p. 107.
   Ten pat, p. 111.
   I. Chandavoine, Prancūzmetis Klaipėdoje ir kas po to (1920-1932), Vilnius, Žara, 2003, p. 63.
   V. Kažukauskas, Sausio pūga neužpustė laisvės žygio, Lietuvos rytas, 1993, sausio 12 d. nr. 6, p. 11.
   LCVA, F-929, Ap.3, B.422,L.23-25; LCVA, F.929, Ap.3, B.422, C.299.
   I. Chandavoine, Prancūzmetis Klaipėdoje ir kas po to (1920-1932), Vilnius, Žara, 2003, p. 66.
   Vytautai, 2003, nr. 1, p. 7, 8.

Susiję straipsniai (įeiti per čia):
http://alkas.lt/2012/01/14/v-turcinavic ... nis-zygis/

   V.Turčinavičius. Vincas Krėvė – tautininkų sąjungos kūrėjas (I)
   V.Turčinavičius. Vincas Krėvė – tautininkų sąjungos kūrėjas (II)
   V.Turčinavičius. Vincas Krėvė – tautininkų sąjungos kūrėjas (III)
   V.Turčinavičius. Vinco Krėvės vizija – susigrąžinti Vilnių
   V.Turčinavičius. Vilniaus krašto veiksnys Lietuvos likimui
   Kviečia Lietuvos studentų folkloro festivalis „O kieno žali sodai 2011“
   A.Maslauskas. Lietuvių ir lenkų santykiai: istorija ir dabartis


Komentarai
http://alkas.lt/2012/01/14/v-turcinavic ... nis-zygis/

Vilna:
2012 01 14 23:17


       Beje, Lietuva šį žygį atliko pačiu laiku, nes jau kitą dieną po Klaipėdos užėmimo prie uosto ekvatorijos pasirodė Lenkijos laivas su kariuomene, tačiau pulti miesto nesiryžo, be to, į pagalbą Lenkijai skubėjo ir Britanijos karinis laivas.

       Tačiau Klaipėda buvo lietuvių rankose ir kaip sakoma šaukštai jau buvo po pietų.

       Šis Lietuvos žygdarbis yra nušviestinas platesniame to meto politiniame kontekste, ypač yra atskleistini Lenkijos valdžios vykdyti veiksmai Lietuvos nenaudai.

       Galbūt, Vareikis, rašydamas apie šį įvykį, laikėsi Lenkijos istorijos traktavimų. Juk gali būti, kad būti Lenkijos istoriku, labiau apsimoka.

Žygeivis:
2012 01 17 18:41


       Šią patirtį būtina įsidėmėti ir atsiminti – neabejoju, jog Lietuvai dar teks būti panašiose situacijose, kada nebebus laiko dvejonėms. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Sau 2013 20:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Česlovas Laurinavičius: be Klaipėdos sukilimo neturėtume arba Klaipėdos, arba lietuvių kalbos


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=60363085

Eglė Samoškaitė,
http://www.DELFI.lt
2013 m. sausio 6 d. 00:00

Lietuvos istorijos instituto istorikas Česlovas Laurinavičius teigia, kad Klaipėdos krašto sukilimą 1923 m. lietuviai surengė užsitikrinę Rusijos paramą, nes Vakarų valstybės Lietuvai kėlė sąlygą – norite Klaipėdos karšto – sudarykite sąjungą su Lenkija.

Lietuva jungtis su Lenkija nenorėjo, tad sukilimas buvo beveik vienintelis būdas pasiimti daiktą, kuris, lietuvių manymu, priklausė Lietuvai.


„Kurį laiką, kol tyrinėjau tą klausimą, galvojau, kad gal reikėjo Lietuvai imti tą kraštą pagal sąlygas, kurias siūlė Vakarų valstybės. O sąlygos tokios – jungimasis su Lenkija. Tas reikalas ypač buvo iškilęs 1921 m., kai Lietuvai buvo žadamas ir Vilnius, ir Klaipėda, su sąlyga, kad Lietuva sudaro sąjungą su Lenkija“, - interviu DELFI sakė istorikas.

„Bet kai išnagrinėjau viską detaliau, supratau viena – visos šitos sąlygos reiškia tik tai, kad Lietuva praranda savo suverenitetą, o tauta, kaip atskira kultūra, praranda perspektyvą.

Kai šitą supratau, deja, turiu nuleidęs galvą pripažinti, kad taip, kaip buvo padaryta, taip ir turėjo būti padaryta. Kitos išeities nebuvo. O jeigu to žingsnio išvis nebūtų buvę žengta, tai arba mes nebūtume turėję Klaipėdos krašto, arba šiandien su jumis lietuviškai nebūtume kalbėję“, - pridūrė Č. Laurinavičius.

- Kodėl Klaipėdos kraštas po Pirmojo pasaulinio karo apskritai buvo atskirtas nuo Vokietijos? Kodėl kilo šis klausimas apskritai?

- Tai buvo Pirmojo pasaulinio karo rezultatas. Karo, kuris iš esmės didžiąja dalimi sprendė tautų klausimus. Kitaip tariant visa tai vyko po tautų išsivadavimo ir išvadavimo vėliava. Principas buvo toks: visos tautos, kad ir kur jos gyvena, kad ir kieno pajungtos, turi atgauti laisvę, jų teritorijos turi būti apibrėžtos pagal tautinį principą.

Galima spėti, kad tokiu principu vadovaujantis 1914 m. rugpjūčio mėnesį, tik prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, tuometinis Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Sezanovas išdėstė karo tikslus – ir vienas iš tikslų buvo, kad prie Rusijos imperijos vakarinių pakraščių, kur gyveno lietuviai, turėjo būti prijungtas Nemuno žemupys.

Tai buvo pati principinė Klaipėdos klausimo atsiradimo ir tolesnės raidos užuomazga.

Antantės valstybės – Rusijos sąjungininkės – pritarė tokiam norui ir toliau karui einant tas klausimas vis labiau konkretėjo. 1917 m. Antantės valstybės – Anglija ir Prancūzija – užtikrino, kad visi Rusijos pageidavimai, tame tarpe ir Rytų Prūsijos atžvilgiu, bus patenkinti.

- O koks tikslas Anglijai ir Prancūzijai buvo sutikti su tokiu Rusijos siūlymu? Juk jos iš to nieko neišlošia?

- Aiškinimas buvo toks, kad Rusijai reikia išėjimo į jūrą, o motyvas – kad vienoje ir kitoje pusėje gyvena lietuviai – ir Rusijos teritorijoje lietuviai, ir ta pati tauta gyvena Nemuno žemupy. Tuo metu tokios sąvokos kaip Klaipėdos kraštas nebuvo, ji atsirado vėliau.

- Kaip suprantu, Versalio konferencijoje prie šio klausimo kėlimo prisidėjo lenkai?

- Problema buvo ta, kad Versalio konferencija vyko be Rusijos. Vadinasi, yra principiniai sprendimai ir nutarimai, o to pagrindinio veikėjo, kuris pareiškė apie pradinius planus, nėra. Tuo pasinaudojo lenkai.

Beje, rusai norėjo, kad Nemuno žemupys būtų prijungtas prie Rusijos. Jie kalbėjo ir apie tai, kad Lenkija turi būti atkurta ir gauti didelius plotus Pomeranijoje – taip turėtų išėjimą prie jūros.

Tarp kitko dėl Lenkijos dar ir Woodrow Wilsonas pasistengė. 1918 m. pabaigoje jis pareiškė, kad Lenkija turi būti atkurta ir gauti išėjimą prie jūros.

Kadangi Versalio konferencijoje nebuvo Rusijos ir apskritai nebuvo rimto didelio veikėjo, kuris atstovautų visam Rytų regionui, pirmu smuiku ėmė groti Lenkija. J

Jos atstovas Romanas Dmowskis pareiškė, kad Lenkija ne tik turi turėti platų išėjimą į jūrą Pomeranijoje, bet dar mano, kad tikslinga būtų prijungti Klaipėdos kraštą arba Nemuno žemupį prie Lietuvos, o Lietuvą – prie Lenkijos.

Dėl Lietuvos prijungimo prie Lenkijos Vakarų valstybės dar abejojo, bet kad Nemuno žemupys turėtų būti atjungtas nuo Vokietijos, didesnių ginčų nekilo.

Ir jau 1919 m. kovo mėnesį buvo priimtas sprendimas, kad tas kraštas palei Nemuną iki pat marių turi būti atjungtas nuo Rytų Prūsijos ir jo klausimas turėjo spręstis, kai išsispręs Lietuvos klausimas. Šitokia buvo formuluotė. Taip atsirado Klaipėdos krašto sąvoka ir problema.

- Ar galima manyti, kad Klaipėdos kraštas atskyrimas nuo Vokietijos iš esmės lėmė, kad Lietuva galėjo gana lengvai jį atsiimti?

- Taip. Tai buvo tarsi padėtas daiktas, kuris paskelbtas esąs lietuvių, bet formaliai – nelietuvių. Iš tikrųjų labai keista padėtis buvo. Matote kaip – lietuviams tas kraštas buvo žadamas, bet su sąlyga, kad jie jungtųsi prie Lenkijos. O lietuviai kategoriškai atsisakė jungtis prie Lenkijos.

Tarp kitko, prie Lenkijos Lietuvą jungė tik prancūzai, o anglai visai kitaip įsivaizdavo situaciją, amerikiečiai – dar kitaip. Taip kad, čia susikirto didžiųjų valstybių interesais. Todėl klausimas užsitęsė.

Ir galų gale lietuviai ryžosi patys imtis iniciatyvos, kadangi jie bijojo, jog šitame krašte gali įsitvirtinti lenkai su prancūzais, sukurdami vadinamąjį laisvąjį miestą – jie būtų sukūrę tokį savotišką Honkongą.

Matote, iki tol padėtis buvo laikina, o jeigu būtų buvusi sukurta pastovi situacija, tai, žinoma, būtų problema ir žymiai rimtesnė. Todėl užbėgant už akių tokiam sprendimui lietuviai ryžosi jėga paimti kraštą, kuris, jų manymu, ir taip jiems turėjo priklausyti.

- Koks buvo Rusijos veiksnys Lietuvai atsiimant Klaipėdos kraštą? Savo straipsniuose esate užsiminęs, kad rusai lyg ir skatino ar bent jau žadėjo paramą tokiam veiksmui.

- Šiuo atveju tų rusijų daug. Bet kalbant apibendrintai, iš esmės tik atsirėmusi į Rusiją Lietuva galėjo tikėtis gauti Klaipėdą.

- Kuo pasireiškė ta atrama?

- Jeigu ne Rusijos užsienio reikalų ministro S. Sezanovo pareiškimas, kad šitas kraštas turi būti atjungtas nuo Vokietijos, tai kažin, ar iš viso toks klausimas būtų kilęs.

Kol Rusija buvo galinga imperija, tol jos balsas buvo reikšmingas ir Vakarams net abejonių nekilo, kad taip ir turi būti padaryta.

Vėliau, kai atsirado bolševikai, su kuriais išvis kita kalba, reikalai užsitęsė. Bet vis vien, net ir nesant Rusijos (Versalio konferencijoje – DELFI), Rusijos veiksnys buvo labai reikšmingas. Matote, Rusija vis tiek yra didžiulė erdvė, svarbi prekybai ir jeigu Lietuva turi Klaipėdą ir Vilnių, tai Lietuva yra tramplinas Vakarams eiti į Rusiją, ir prekėms iš Rusijos – į Vakarus.

Šitoks modelis buvo lemiamas Vakarų valstybių galvose. Bet jis liko neįgyvendintas dėl politinių priežasčių, todėl, vietoje tilto, susikūrė visa krūva barjerų.

- Jūs taip pat esate rašęs, kad tuometinis Lietuvos ministras pirmininkas Ernestas Galvanauskas buvo susitikęs su Rusijos užsienio reikalų liaudies komisaru kaip tik prieš Klaipėdos sukilimą. Ar tame susitikime buvo tartasi dėl sukilimo?

- Taip, dėl to nėra jokių abejonių, nors oficialių susitikimo dokumentų nėra. Lietuvoje jokių tiesioginių dokumentų nėra, bet buvo liudininkai, kurie matė E. Galvanauską vaikštant su Georgijumi Čičerinu Kauno stoty. G. Čičerinas važiavo į Vakarus gydytis pro Kauną. Kauno stoty jo laukė E. Galvanauskas.

G. Čičerinas išlipo ir jie ten vaikštinėjo toje stotyje, kalbėjosi gana ilgai. Po to dar užsuko į Kauno kavinę, kiek galima suprasti, išgėrė. Vienu žodžiu, susitikimo faktas nekelia abejonių.

Dabar kas ten buvo kalbama, jau sunkiau. Galima žinoti tik iš E. Galvanausko atsiminimų, kuriuos jis po karo paskelbė.

- O ką rašo E. Galvanauskas apie susitikimą?

- Jis rašo, kad paprašė pagalbos. Pirmiausia paklausė, kaip žiūrės rusai, jeigu lietuviai tą kraštą ims. G. Čičerinas pasakė, kad rusai žiūrės teigiamai.

Tada E. Galvanauskas klausė, kaip jūs mums padėsite. Va, ką atsakė G. Čičerinas, lieka neapibrėžtas klausimas. Pagal vieną versiją, žadėjo labai daug padėti, duoti ginklų, padėti kitokiais būdais, tik imkitės. Pagal kitą – atsakymas buvo toks: „Žiūrėsime, kokia bus situacija“. Čia aiškumo nėra. Bet kad iš principo operaciją vertino teigiamai, tai čia faktas, nekelia abejonių.

- Tai išeina, kad rusai buvo informuoti apie lietuvių planus.

- Taip, be abejo. Paskui su vietiniais Kaune diplomatais vyko papildomos derybos ir diskusijos. Yra dokumentų, kurie nurodo, kad rusai buvo nusiteikę suteikti didžiulę pagalbą. Esant reikalui, žadėjo ir savo kariuomenę panaudoti.

- Kaip jūs, kaip istorikas, vertinate 1923 m. Klaipėdos krašto sukilimą? Jūsų kolega Alvydas Nikžentaitis tai prieš kažkurį laiką įvertino kaip okupaciją.

- Na, kalbant griežtai juridine kalba, taip, tai buvo okupacija – įsiveržimas į teritoriją, kuri Lietuvai juridiškai nepriklauso. Panaudojus karinę galią įeiti į teritoriją, kuri tau nepriklauso, prilygsta okupacijai.

Bet kai vyksta didžiulė rekonstrukcija, kuriasi naujos valstybės. Ir kas ką okupuoja? Jei lietuviai tą patį lietuvių kraštą, tada nebe visai aišku, kas ir kaip.

Tokiais laikais ir tokioje situacijoje, griežtos, tradicinės sąvokos – okupacija, agresija – ne visai betinka. Viskas lyg ir taip, bet kartu ir ne taip. Čia jau istorija sprendžia, o istorija nusprendė, kad ką jau darysi – gal ne visai teisėtai, bet Lietuva daugiau mažiau prisijungė tą kraštą, kuris jai turėjo priklausyti nuo pačių seniausių laikų.

- Lietuvai Klaipėdos uostas labai svarbus geopolitiškai, tačiau ar tuo metu, kai Lietuva atsiėmė Klaipėdos kraštą, Klaipėdos uostas buvo pakankamai išnaudojamas bei eksploatuojamas ekonomine prasme?

- Ne, nebuvo. Lietuva labai sunkiai įsisavino šitą kraštą, šitą uostą ir komunikaciją. Matote, nors ir prisijungė Klaipėdą, bet to tranzitinio ekonominio tilto taip ir nebuvo, nes lenkai paėmė Vilnių, o Lietuva uždarė bet kokį susisiekimą su Lenkija. Susidarė didžiulis barjeras prekybai su Rytų rinkomis.

Beje, Nemunas buvo uždarytas. Nemunas, kaip upė, buvo uždaryta ir ta prasme uostas nebuvo išnaudotas tiek, kiek jis turėjo būti išnaudotas.

Kita problema ta, kad Lietuva paėmė tą kraštą, bet paskui Antantė įvairiausiomis machinacijomis, spaudimais ir kitomis priemonėmis praktiškai „atsiviliojo“ jį. Po ilgų derybų buvo sutarta, kad tas kraštas lyg ir priklauso Lietuvai, bet de facto jis turėjo pusiau laisvo miesto statusą.

- Kaip tas de facto atrodė?

- Miestas turėjo atskirą statusą, atskirą Konstituciją, Statutą. Plius dar uostas turėjo atskirą valdymo Statutą, o Lietuva turėjo ribotas teises. Tad kai daug šeimininkų ir neaišku, kas tikrasis...

Be to, prasidėjo trintis tarp lietuvių, atsikėlusių iš Lietuvos, ir vietinių vokiečių. Bei patys lietuviai Klaipėdos krašte irgi nekaip žiūrėjo į lietuvius iš Lietuvos. Atsirado labai daug trinčių.

Aišku, miestas vystėsi, uostas vystėsi, Lietuvos prekyba buvo, ji buvo reikšminga Lietuvai, bet toli gražu nebuvo išnaudotas uosto potencialas. Jis galėjo savo vaidmenį atlikti regioniniu mastu, bet ta prasme jis smilko.

- Vadinasi, Klaipėdos atsiėmimas buvo tarsi patriotinių emocijų patenkinimas be konkretaus ekonominio intereso?

- Tam tikra prasme, taip, bet nevisiškai. Paskui lietuviai galvojo, kaip atsikratyti visų konvencijų, statutų, įsipareigojimų, kurie stipriai varžė Lietuvos teises.

- Bet kaip jūs galite paaiškinti, kodėl Antantės valstybės, net ir pripažinusios Klaipėdos kraštą Lietuvai, vis tiek stengėsi jį susaistyti ir išlaikyti tarsi laisvąjį miestą? Juk tai mažas žemės lopinėlis.

- Principas labai paprastas. Dar pradžioje, 1919-1920 m., Antantės valstybių interesai kirtosi, bet vėliau vis stiprėjo Prancūzijos įtaka, o Prancūzija laikėsi tokios nuostatos – Lietuva turi būti prijungta prie Lenkijos. Ir visos išlygos Lietuvai, kokios buvo, buvo sąlygos – jeigu jūs sudarote sąjungą su Lenkija, gaunate viską, o kol nesudarote, negaunate nieko.

Spaudimas buvo milžiniškas, mums dabar sunku įsivaizduoti, koks buvo spaudimas Lietuvos atžvilgiu iš Vakarų valstybių. Prancūzai darė spaudimą, o anglai nuo 1923 m. iš esmės nebesikišo. Tokiu būdu Lietuva atsidūrė prieš vieningą Vakarų valstybių spaudimą Klaipėdos krašto atveju.

Prisijungė ir vokiečiai, kurie turėdami savų tikslų vėliau su Vakarų valstybėmis irgi ėmė spausti Lietuvą visokiais būdais dėl Klaipėdos krašto.

Iš Vakarų spaudimas didžiulis, o iš Rytų – kita problema: rusai yra tam tikra pagalba, bet kaip ja naudotis, nes bolševikinė Rusija, suprantate, kokias problemas kelia. Ką reiškia su tokia valstybe sudaryti sąjungą? Jokių garantijų, galima agresija, aneksija, revoliucija... Žodžiu, nerimtas ir neprognozuojamas partneris.

- Tokiu atveju, ar vertėjo Lietuvai rengti sukilimą Klaipėdoje, kad trumpam atsiimtų Klaipėdos kraštą, kurio ekonominio potencialo išnaudoti nesugebėjo, o spaudimas iš Vakarų, anot jūsų, buvo didžiulis?

- Kurį laiką, kol tyrinėjau tą klausimą, galvojau, kad gal reikėjo Lietuvai imti tą kraštą pagal sąlygas, kurias siūlė Vakarų valstybės. O sąlygos tokios – jungimasis su Lenkija. Tas reikalas ypač buvo iškilęs 1921 m., kai Lietuvai buvo žadamas ir Vilnius, ir Klaipėda, su sąlyga, kad Lietuva sudaro sąjungą su Lenkija.

Bet kai išnagrinėjau viską detaliau, supratau viena – visos šitos sąlygos reiškia tik tai, kad Lietuva praranda savo suverenitetą, o tauta, kaip atskira kultūra, praranda perspektyvą. Kai šitą supratau, deja, turiu nuleidęs galvą pripažinti, kad taip, kaip buvo padaryta, taip ir turėjo būti padaryta. Kitos išeities nebuvo.

O jeigu to žingsnio išvis nebūtų buvę žengta, tai arba mes nebūtume turėję Klaipėdos krašto, arba šiandien su jumis lietuviškai nebūtume kalbėję.

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

pavėpusiam "istorijos mokytojui", kitaip tariant pustozvonui
2013-01-06 16:34


Mokykis istorijos

Istoriko V. Valiušaičio pateikti duomenys:

"Krašto gyventojų nacionalinė sudėtis buvo tokia: iš bendro gyventojų skaičiaus (141.645) lietuviai sudarė 26,6 proc., klaipėdiškiai arba „memelenderiai“ – 24,2 proc., vokiečiai 45,2 proc. ir kiti 4 proc."

Duomenys iš Vikipedijos

lietuviškas variantas:

"1925 m. sausio 20 d. surašymo metu gyveno 141 650 gyventojų, iš jų 50,8 proc. lietuviai, tačiau 34 340 lietuvių (24,2 proc. gyventojų) norėdami pabrėžti savo skirtumą nuo Didžiosios Lietuvos lietuvių, užsirašė klaipėdiškiais.

Vokiečiais užsirašė 41,9 proc., 7,3 proc. kitataučiais."

angliškas:

Demographic data

A Lithuanian census carried out in the region found its total population was 141,000.[7]

Declared language was used to classify the inhabitants, and on this basis 43.5 percent were German, 27.6 percent were Lithuanian, and 25.2 percent were "Klaipėdan" (Memelländisch).[7]

Other sources give the interwar ethnic composition as 41.9 percent German, 27.1 percent Memelländisch, and 26.6 percent Lithuanian.[8][9]

Population 141,645

German 41.9%
Memellandish 27.1%
Lithuanian 26.6%
other 4.4%

Dabar tu papezėk ką nors apie 90% vokiečių Klaipėdos krašte :))))

Žygeivis
2013-01-06 19:26


Lietuviškos geostrategijos pradžiamokslis


Tas, kas jau dabar negalvoja, ką darys rytoj - kaip, su kuo bei kieno padedamas (nes sutampa interesai) - tam rytojui atėjus, sėdės apsižliumbęs, laukdamas "malonių bei nurodymų iš aukščiau"... :)

Įvairius konkrečius geostrateginius planus turime būti paruošę jau dabar - ir kai tik bus tinkama proga, tuoj pat imtis labai ryžtingai juos įgyvendinti.

O tie, kas miegos, liks prie sulūžusios geldos.

Senovės baltų gentys - jotvingiai, sėliai, kuršiai, žiemgaliai, prūsai, galindai bei tuometinė lietuvių gentis yra visų mūsų - dabartinių lietuvių - protėviai. O mūsų - dabartinė lietuvių kalba - yra šių baltų genčių kalbų tiesioginė palikuonė.

Ir mes (bei, žinoma, dabartiniai latviai) turime prigimtinę teisę į savo protėvių baltų etnines žemes.

Iš kitos pusės jokia ne paslaptis, kad tiek Lenkijoje, tiek Gudijoje (Baltarusijoje) pakanka šovinistų, dieną naktį svajojančių apie Vilniaus ir nemažų teritorijų aplink jį atėmimą iš Lietuvos. Rusijos imperijoje irgi pastoviai prisimenama, kad Vilnius, Klaipėda ir jų apylinkės buvo sugrąžintos Lietuvai dėka to, jog SSSR sumušė Lenkiją, o vėliau ir Vokietiją.

Šiandien visos šios kalbos lieka tik svaičiojimais internetinėje erdvėje bei retkarčiais pasigirsta kai kurių politikų lūpose - vis tik NATO egzistavimas pakankamai efektyviai šiuo metu stabdo bet kokią Rusijos, Gudijos ar netgi Lenkijos invaziją į Lietuvą.

Tuo pat metu tik visiški kvailiai gali abejoti, jog ateis laikas, kada subyrės ir ES, ir NATO. Ir štai tada mes tapsime lengvu grobiu savo galingesniems kaimynams, jei jau dabar nesiruošime būsimai sudėtingai ateičiai ir nekursime toli siekiančių strateginių sąjungų.

Ir tik visiški idiotai mūsų parsidavusioje valdžioje nepajėgia suvokti, jog subyrėjus NATO ir sunaikinus Rusijos imperiją (o Kinija tai anksčiau ar vėliau padarys - jau senokai tam labai intensyviai ir labai sėkmingai ruošiasi), pagrindiniu Lietuvos Valstybės priešu taps Lenkija.

Deja, sekančiu mūsų priešu bus Gudija (kuri visa yra įsikūrusi senosiose baltų žemėse, o gudai - tai tie patys suslavėję baltai), jei nepavyks taikiai susitarti dėl Rytų Lietuvos (pasak B. Kviklio - Liūdnosios Lietuvos) sugrąžinimo Lietuvos Valstybei (atstatant 1920 m. liepos 12 d. sutartyje nustatytas sienas, Lenkijos, o vėliau SSSR užgrobtas).

Kaip tik todėl strateginiu ir ilgaamžiu Lietuvos Valstybės sąjungininku yra ir bus Ukraina, kai tik šioje valstybėje į valdžią ateis tautinės ukrainiečių jėgos.

Priežastis labai paprasta - mūsų geostrateginiai interesai absoliučiai sutampa (ir atžvilgiu Rusijos imperijos galutinės likvidacijos, ir atžvilgiu Lenkijos bei Gudijos sutramdymo).


Taip pat mums - lietuviams - visada būtina atsiminti, kad Punskas, Seinai, Suvalkai, Rytų Liūdnoji Lietuva, Mažoji Lietuva (pietinė dalis - Rusijos imperijos okupuota ir aneksuota Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis) ir Stalino Lenkijai padovanotos Prūsijos žemės - tai kraujuojančios mūsų tautos žaizdos, kurios neužgis, kol nebus atkurta istorinė teisybė.

Žygeivis
2013-01-06 19:35


P.S. Kalbant apie Laurinavičiaus straipsnį.

Galima mūsų teorinį dėmesį kreipti į bet ką, bet kalbėkime ne apie teorijas, o apie realybę ir mūsų galimybes – o realybė šiuo metu visiškai akivaizdi – būtent Rusijos imperijos subyrėjimas yra “dienų ar mėnesių klausimas”.

Ir todėl turime “nepramiegoti”, kada tai įvyks – nes visų pirma turėsime “išspręsti” pietinės Mažosios Lietuvos dalies “klausimą” (Tvankstos krašto), kurį neabejotinai bandys “spręsti” ir ta pati Lenkija…. :)

Su pačia Lenkija šiuo metu mes kol kas nieko realaus padaryti negalime (tai yra susigrąžinti Lenkijos 1920 m. ir 1945 m. užgrobtas Lietuvių Tautos žemes) – nėra tam reikalingų nei sąlygų, nei resursų, nei tinkamos geopolitinės situacijos.

Štai su Lenkijos “penktąja kolona” Lietuvoje turime susitvarkyti – ir tai galime padaryti mes patys. O kaip tai padaryti – galima būtų ir pamąstyti… :)

Beje, turiu pasakyti ir “kramolną mintį” – net ir tuo atveju, jei įsigysime galimybę sunaikinti visą Lenkiją, jokiu būdu neturime tai daryti.

Ir priežastis elementari – po to mums neišvengiamai tektų susidurti su dar baisesniu priešu – Vokietija. O kaip tik to nesuprato Stalinas, kada sutiko su Hitleriu pasidalinti Lenkiją.

Apskritai, su Lenkija galėsime turėti net labai gerus santykius, jei ji grąžins Lietuvai Lietuvių Tautos istorines-etnines žemes – tas, kurias užgrobė 1920 m. ir tas, kurias Lenkijai padovanojo Stalinas 1945 m.

Nes kitaip Lenkija – kokia “kieta” ji besidėtų, vis tiek nepajėgs atlaikyti “kelis frontus” – visų pirma iš sparčiai besikeičiančios Vokietijos pusės bei augančios Ukrainos jėgos, kurią paremtų ir Lietuva bei Baltarusija, jei Lenkija nesutiks geruoju grąžinti tai, ką ji pagrobė iš Lietuvos, Ukrainos bei Baltarusijos.

Kaip ten bebūtų, Lenkijai ateityje neišvengiamai teks “susitraukti” iki savo istorinių-etninių žemių ribų. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Sau 2013 21:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas. Klaipėdos sukilimas: o vis dėlto kam priklauso šis kraštas?


http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... d=60368947

Česlovas Iškauskas http://www.iskauskas.lt,
http://www.DELFI.lt
2013 m. sausio 6 d. 18:15

Baltų žemių žmonės, o juo labiau lietuviai, niekada nebuvo nuolankūs savo pavergėjams.

Patys užkariaudavę didžiules teritorijas iki Maskvos Kremliaus ir Juodosios jūros, jie patyrė ir kryžiuočių, ir Rusijos carų, ir lenkiškųjų bei sovietinių okupantų grandines. Todėl ir sukilimai prieš juos arba, kaip sakytų marksistai, nacionalinė išsivaduojamoji kova buvo dažnas reiškinys.

Tarp ryškesnių tokių sujudimų istorikai primintų prūsų sukilimo vado Herkaus Manto (Henrichės Montės) keletą metų trukusį išsivaduojamąjį iš kryžiuočių karą XIII a. antroje pusėje.

Neužmirštamas ir buvusios Abiejų Tautų Respublikos surengtas ir daugiau kaip metus užsitęsęs sukilimas prieš carinę Rusijos imperiją, beje, prasidėjęs 1863 01 22 Varšuvoje. Tai buvo aršus lenkų ir lietuvių pasipriešinimas, per kurį įvyko net 321 mūšis su caro kariuomene ir kuris, deja, pasibaigė dar žiauresnėmis represijomis prieš vakarinius imperijos pakraščius.

Neabejotinai prisimintume ir 1941 m. Birželio sukilimą, kurio baigtis taip pat neatitiko Lietuvių aktyvistų fronto (LAF) lūkesčių ir kuris iki šiol vertinamas nevienareikšmiai.

Tačiau ne mažiau svarbus ir vadinamasis Klaipėdos sukilimas, kuris ir dabar kelia aibes kontroversiškų vertinimų, bet neabejotinai išskirtinas savo ryžtu, tikslia kovine taktika ir sugebėjimu apginti Lietuvos interesus.

Sakoma, kaip pavadinsi, taip nepagadinsi.

Dažnas istorikas vengia žodžio „sukilimas“, kai kas linkęs manyti, kad tai buvo „okupacija“, gi vienas iš šių įvykių organizatorių literatūros klasikas Vincas Krėvė – Mickevičius savo prisiminimuose ir 1952 04 09 Mykolui Biržiškai iš JAV rašytame laiške teigė, kad tai buvo Klaipėdos „atvadavimas“.

Taigi, Lietuva Klaipėdos krašto (apie 2848 kv. km) neturėjo nuo pat jo atsiradimo, tai yra nuo 1919 06 28 pasirašytos Versalio taikos sutarties. Teisybę sakant, ir anksčiau Klaipėda priklausė Prūsijai, o nuo 1871 m. – Vokietijos imperijai.

Versalio sutartimi į Rytų Prūsiją įeinantis kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos ir pateko Antantės žinion.

I pasaulinio karo sąjunginės valstybės delsė de jure pripažinti 1918 02 16 nepriklausomybę paskelbusią Lietuvą, o šį motyvą pagrindiniu jos skelbė vėliau, kai Vilnius reikalavo priskirti Lietuvai Klaipėdos kraštą.

Antantė krašto administravimą pavedė Prancūzijai, kuri nuo seno buvo palankesnė Lenkijai (galbūt nuo vadinamojo Lenkijos įpėdinystės karo, palietusio ir Prancūziją), reiškusiai kone didžiausias pretenzijas į šią teritoriją.

Anot visiems prieinamų žinynų, 1920–1923 m. dėl politinės krašto ateities susikirto Lenkijos, Lietuvos ir Klaipėdos krašto gyventojų interesai.

Lenkija ir Lietuva, spręsdamos Klaipėdos krašto ateities klausimą, rėmėsi ekonominiais ir etnopolitiniais motyvais. Lenkija buvo suinteresuota turėti Klaipėdos uosto kontrolę, per jį eksportuoti savo produkciją. 1921 m. gruodį Klaipėdoje įsteigtas Lenkijos konsulatas, o 1922 m. pasirašyta prekybos sutartis su Klaipėdos krašto pramonininkais užtikrino per karą nutrūkusį medienos tiekimą į uostą.

Kita vertus, stipri Lenkijos įtaka Klaipėdoje galėjo Lietuvą daryti dar labiau priklausomą nuo Lenkijos.

Nepamirškime, kad tuo metu, 1920 10 09, generolo L.Zeligowskio būriai, tylomis palaiminti iš Varšuvos ir abejingai stebint Antantei, jau buvo užėmę Vilnių, o paskui okupavo ir Vilniaus kraštą.

1922 m. Ambasadorių konferencija Klaipėdos klausimui spręsti paskyrė J.Pilsudskį šlovinusį ir apie jį knygą parašiusį, o vėliau Varšuvoje ambasadoriumi įsikūrusį prancūzų diplomatą Jules Laroche, kuris, labiau paveiktas Freistaato (laisvos valstybės) idėjos šalininkų, jau 1923 01 10 buvo pasiruošęs suteikti Klaipėdos kraštui tokios valstybės statusą.

Tai reiškė, kad po to teisinėmis priemonėmis susigrąžinti priėjimą prie jūros Lietuvai bus neįmanoma...

Vilnius, teisingiau – Kaunas, tokioje situacijoje nutarė ryžtingai veikti: ministro pirmininko Ernesto Galvanausko vyriausybė, dar gerokai prieš tai rengusi slaptus posėdžius, užsitikrino Vokietijos ir Sovietų Rusijos paramą.

Per visuomeninę Lietuvos šaulių sąjungą ir Klaipėdoje įkurtą „lietuvninkų“ Vyriausiąjį Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetą ji organizavo karinį Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos, vadinamąjį Klaipėdos sukilimą, kuris nuo 1923 01 10 truko daugiausiai savaitę.

Kodėl lietuvius rėmė Berlynas?

Jis buvo suinteresuotas, kad vokiečių gausiai gyvenamame Klaipėdos krašte neliktų Vokietiją parklupdžiusios Antantės. Vokietija greičiausiai svarstė taip: šiandien Klaipėda geriau tebūnie silpnų lietuvių, bet ateis laikas, kai ji vėl bus mūsų (tokia taktika pasitvirtino: jau 1939 03 23 Adolfas Hitleris sugrąžino Klaipėdą reichui).

Berlynas taip pat neatmetė versijos, kad uostamiestį kada nors kontroliuos Lenkija, kuri jau buvo įkūrusi okupacinę Vidurio Lietuvą ir dominavo Nemuno žemupyje.

Gi Maskva 1920 07 12 pasirašyta Lietuvos ir Sovietų Rusijos taikos sutartimi jau buvo pripažinusi nepriklausomą Lietuvą, o Vilnių ir Gardiną – Lietuvai.

Tiesa, Raudonosios armijos daliniai iš Vilniaus pasitraukė tik 1920 09 26, o jau po keleto savaičių, spalio 9-ąją, Vilnių užėmė kitas okupantas - Lenkijos kariuomenė.

Taigi, tegul ir trumpas taikių derybų ir pripažinimo laikotarpis suteikė daug galimybių Vilniui, o Maskvai piršo idėją geriau leisti Lietuvai kontroliuoti neužšąlantį Klaipėdos uostą, negu jį palikti Antantei arba lenkams.

Taip lietuviai ryžtingai, apsimesdami, kad operacija buvo surengta ne valstybiniu lygiu, o pačių „lietuvninkų“ iniciatyva, susigrąžino sau langą į Vakarus.

Istorikas Algimantas Kasparavičius neseniai pateikė taiklų palyginimą. Atsakydamas į BNS klausimus, Lietuvos istorijos instituto bendradarbis sakė:

„"Lietuvių grįžimas į Klaipėdą po 500 metų pertraukos civilizacine prasme Lietuvai reiškė maždaug tą patį, ką Berlynui – Vokietijos suvienijimas ir Bavarijos įjungimas į Vokietijos valstybę arba Rusijai – Švedijos sumušimas ir Sankt-Peterburgo įkūrimas".

Iš visos savanorių rinktinės Klaipėdai vaduoti, kurią sudarė 1078 kariai (bendras jų skaičius siekė 1753), žuvo 12 lietuvių.

Sakykime, kad tokia auka nedidelė. Gal kiek ir ciniškas palyginimas, tačiau ji ne tokia skausminga, kaip netolima Sausio 13-osios tragedija. O Klaipėdos sukilimo pasekmės neišmatuojamos.

Istoriko A.Kasparavičiaus duomenimis, per 15 metų užsienio laivyba Klaipėdoje išaugo daugiau nei dvigubai: nuo 700 laivų 1923 m. iki 1550 1938-aisiais, o krovinių apyvarta uoste padidėjo net keturis kartus. 1938 m. per Klaipėdą ėjo jau beveik 80 proc. visos Lietuvos užsienio prekybos.

Ką darytume, jei iki šios dienos būtume atkirsti nuo jūros?

Beje, rusų istorikai, tarsi pamiršę bolševikinės Rusijos diplomatinę patirtį, vėl ginčija šio krašto priklausomybę. Tokius ginčus dar 1989 m. paskatino pats Michailas Gorbačiovas.

Kaip savo studijoje „1923 m. Klaipėdos krato sukilimo kontroversijos“ rašo istorikas Vygantas Vareikis, garsusis gensekas, mėgindamas stabdyti lietuvių nepriklausomybės siekius, jau tada siūlė atkurti tą nepriklausomą Lietuvą be Klaipėdos krašto, tai yra 1940 m. sienų ribose. Mat, pagal prieškarinę Lietuvos ir Vokietijos sutartį kraštas priklausęs Vokietijai, o pagal 1945 m. pasirašytą Potsdamo sutartį Karaliaučiaus ir Klaipėdos kraštai esą pateko į Sovietų Sąjungos kontrolę ir Klaipėda jokia formalia sutartimi Lietuvai nebuvo perduota.

Ir dabar kartojama, kad Rusijos Federacija yra visų SSRS teisių perėmėja, taigi, ir Rusijos teisės į Klaipėdos kraštą nėra išnykusios.

Kitaip sakant, kai pakvimpa geru kąsniu – Rusija paveldėja Sovietų Sąjungos teises ir įsipareigojimus, kai reikia kompensuoti okupacijos padarytą žalą – neria į krūmus...

Vadinasi, ginčai dėl Klaipėdos sukilimo jau tampa mūsų sugyvenimo su kaimynais nešančiąja ašimi. Ginčykimės, bet nepraraskime tautinių orientyrų.

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

aha
2013-01-06 23:45


Durnas straipsnis, autoriaus dirbtinai kuriama tariama intriga, kuri neva "ir dabar kelia aibes kontroversiškų vertinimų".

Autorius kažkodėl panorėjo išsakyti jedinstvininkų ar žirinovskio lygio kliedesius, kad neva Klaipėdos kraštas Potsdamo nutarimu atiteko Sovietų Sąjungai, o po to sovietų malonės dėka - okupuotai Lietuvai.

Iš tikrųjų tai yra netiesa, nes Potsdame nesvarstoma Vokietijos po 1937 m. užgrobtų teritorijų priklausomybė.

Iki 1937 m. Vokietijai nepriklausiusios teritorijos automatiškai laikomos priklausančios toms šalims, kurioms priklausė 1937 m.

Taigi, nei apie Sudetų kraštą, nei apie Klaipėdos kraštą Potsdamo nutarimuose nė nekalbama.


Kažin ar autorius to nežino ar sąmoningai tuščioje vietoje kursto neva "aštrią temą", dėl kurios esą nusimato kažkokie ginčai ir kuri neva tampa "nešančiąja ašimi"?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Sau 2013 18:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Lietuva Klaipėdos neokupavo


http://www.lzinios.lt/Istorija/Lietuva- ... -neokupavo

Vytautas ŠILAS
2013 m. sausio 15 d., 12:32

Paveikslėlis

Paryžiaus konferencijos, sprendusios ir Mažosios Lietuvos likimą, dalyviai. / LŽ archyvo nuotrauka

Sausio 15-ąją Seimas yra paskelbęs Klaipėdos krašto diena.

Kodėl būtent šią dieną? Todėl, kad 1923 m. sausio 15-ą dieną sėkmingai baigėsi sukilimas prieš šio krašto Prancūzijos okupaciją
, tiksliau, prieš Antantės šalių delsimą įvykdyti 1919 m. birželio 28 d. jų pačių pasirašytą Paryžiaus sutartį.

Pagal šią sutartį Lietuvai turėjo atitekti jos etninės teritorijos dalis – šiaurinė Mažoji Lietuva (Klaipėdos kraštas).

Tačiau dėl Lenkijos ir ją palaikiusios Prancūzijos intrigų tai neįvyko. Prireikė krašto išvadavimo operacijos – ar, kaip tai vadino patys tos operacijos dalyviai, sukilimo, – kad ši šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis susijungtų su Lietuvos Respublika.

2012 m. gruodžio 18 d. Seimas, visiems posėdžio dalyviams balsavus „už“, priėmė nutarimą „Dėl 2013 metų paskelbimo Klaipėdos krašto atgavimo metais“.

Šiuo nutarimu Seimas pripažino ypatingą Klaipėdos krašto sukilimo reikšmę mūsų valstybei, kuri, taip gavusi priėjimą prie Baltijos jūros, tapo jūrine valstybe.

Prisiminkime, kaip viskas prasidėjo. Artėjant Paryžiaus taikos konferencijai, JAV prezidentas Woodrow Wilsonas įteikė Amerikos lietuvių Tautos tarybos pirmininkui raštą, pažadantį nepriklausomoje Lietuvos valstybėje sujungti visas lietuvių žemes iki Karaliaučiaus ir garantuoti Lietuvai išėjimą į jūrą per Klaipėdos uostą. Visa Mažoji Lietuva galėjo būti įjungta į Lietuvos valstybę, kaip to reikalavo Tilžės akto signatarai, jei taip būtų nusprendusi 1919 m. sausį prasidėjusi Paryžiaus konferencija.

Konferencijoje svarbiausius Vokietijos ir Rusijos imperijų valdytų žemių klausimus sprendė D.Britanijos, Prancūzijos ir JAV atstovai Lloydas George‘as, George‘as Clemenceau ir W.Wilsonas. Tvirta ranka Konferencijai vadovavo prancūzų premjeras G.Clemenceau. Jį labai palaikė D.Britanijos atstovas. Deja, prezidentas W.Wilsonas sutiko su jais ir savo pažado lietuviams netesėjo. Prancūzui G.Clemenceau didžiulę įtaką darė lenkų šovinistų lyderis Romanas Dmowskis. Pasirengus pirmajai Pietryčių Lietuvos okupacijai, pradedant įgyvendinti Jozefo Pilsudskio didžiosios Lenkijos kūrimo planą, jis 1919 m. kovo 3 d. kartu su G.Clemenceau iškėlė Rytprūsių pasidalijimo klausimą. Siūlyta Karaliaučiaus kraštą prijungti prie Lenkijos, patį Karaliaučių paskelbti laisvu miestu, o likusią Mažosios Lietuvos šiaurinę dalį, Klaipėdos kraštą, tiesa, su Tilže ir Ragaine, atiduoti būsimai Lietuvos autonomijai.

Paryžiaus sutartimi savo etnines teritorijas iš pasaulinį karą pralaimėjusios Vokietijos imperijos besąlygiškai atgavo Prancūzija, Belgija ir Lenkija.

Šia sutartimi, kurią pasirašė ir Vokietija, Mažosios Lietuvos šiaurinę dalį, Klaipėdos kraštą, buvo numatyta grąžinti Lietuvai.

Jos 99 straipsnis aiškino, kodėl Klaipėdos krašto negalima palikti Vokietijos suverenumui: nes „šis kraštas visada buvo lietuviškas [...] ir ypač dėl to, kad Klaipėdos uostas yra vienintelis Lietuvos išėjimas į jūrą“.

Priminsiu, kad tuo metu Palangą ir Šventąją valdė Latvija - Lietuvai jas grąžino pagal 1921 m. sienos sutartį (už trigubai didesnio ploto kompensaciją prie Daugpilio).

Deja, „Klaipėdą ir aplinkinį kraštą“ buvo apsispręsta perduoti ne Lietuvai, o Antantei, kadangi „lietuvių teritorijos statusas dar nėra nustatytas“, t.y., Lietuvos valstybė nėra pripažinta de jure.

To meto Lenkijos politikai skleidė opiniją, kad lietuviai yra nepajėgūs turėti savo valstybę.

Tokiu būdu, 1920 m. sausio 10 d. Vokietijai ratifikavus Paryžiaus sutartį ir vasario 12 d. išvedus iš Klaipėdos savo dalinius, į Klaipėdą atvyko Prancūzijos okupaciniai daliniai. Formaliai Klaipėdos krašto perdavimas jos teisėtai savininkei Lietuvai buvo susietas su jos tarptautiniu pripažinimu.

Lietuvos situacija buvo sudėtinga. 1918 m. deklaravusi ir netrukus atstačiusi savo nepriklausomybę, Lietuva beveik vienu metu trijuose frontuose kovojo už jos išsaugojimą – šiaurėje prieš Latvijoje dislokuotus baltagvardiečių bermontininkų pulkus, rytuose – prieš bolševikinės Rusijos ir pilsudskinės Lenkijos intervenciją.

Tuo pat metu Lietuvos diplomatai visaip siekė išgauti tarptautinį Lietuvos valstybės pripažinimą.

Per trejus metus iki 1921 m. rudens Lietuvą de jure pripažino tik septynios valstybės: Vokietija, Rusija, Šveicarija, Argentina, Meksika, Latvija ir Estija.

Klaipėdos kraštą perėmusi Prancūzija Lietuvą 1920 m. pripažino tik de facto.

Su Lietuvos pripažinimu de jure neskubėjo ne tik ji, bet ir D.Britanija.

O JAV politikai vis dar tikėjosi, kad bolševikinė valdžia Rusijoje žlugs, ir Lietuva grįš į Rusijos sudėtį – todėl Lietuvos vyriausybę (ne valstybę!) pripažino tik de facto.

Maža to, Prancūzijos ir ją palaikiusios Didžiosios Britanijos pastangomis buvo įteisinta antroji Lenkijos įvykdyta Pietryčių Lietuvos su valstybės sostine Vilniumi okupacija (Kerzono linija).

Prancūzija, pasiekusi, kad Klaipėdos kraštas būtų perduotas jos globai, norėjo bet kokia kaina priversti Lietuvą susidėti su Lenkiją į vieną valstybę, kurioje Lietuva turėtų kultūrinę autonomiją, o Lenkija grotų pirmuoju smuiku ir valdytų Klaipėdos uostą.

Šiam tikslui pasiekti turėjo pasitarnauti Laisvos Klaipėdos valstybės – Freištato įkūrimas.

Beje, ir tuomet, kai Prancūzija 1922 m. gruodžio 22 d. pripažino Lietuvos Respubliką de jure, perduoti Klaipėdos kraštą Lietuvai ji visai nesirengė. Dar mėnuo ar du, ir Freištato sumanymas būtų buvęs įgyvendintas.

Mažlietuvių lyderiai, siekdami įgyvendinti Tilžės Akto siekį „priglausti Mažąją Lietuvą prie Didžiosios Lietuvos,“ bandė įvykius pakreipti derybų būdu.

Atvykusi į 1922 m. spalio 3-4 dienomis Paryžiuje vykusią Ambasadorių konferenciją Mažosios Lietuvos tautinės tarybos delegacija (Erdmonas Simonaitis, Vilius Gaigalaitis, Adomas Brakas, Jokūbas Stikliorius, J.Labrencas ir Mikelis Reisgys) pareikalavo, kas antantiečiai atsiribotų nuo Freištato sumanymo.

Ambasadorių konferencijai nieko nenusprendus, mažlietuviai E.Simonaitis, J.Stikliorius, Jurgis Brūvelaitis, Martynas Jankus, Jonas Vanagaitis ir Vilius Šaulinskas iškėlė sukilimo prieš Klaipėdos krašto valdytojus idėją.

Vienų Mažosios Lietuvos lietuvių pajėgų ir pastangų akivaizdžiai buvo per maža. V.Simonaitis, J.Brūvelaitis ir J.Stikliorius paprašė paramos iš Lietuvos valstybės.

Rašytojas Vincas Krėvė–Mickevičius pažadėjo jiems Lietuvos šaulių talką ir tarpininkavo slaptose derybose su Lietuvos ministru pirmininku Ernestu Galvanausku.

Parengiamieji sukilimo darbai vyko lygiagrečiai Kaune ir Klaipėdos krašte.

1922 m. gruodžio 18 d. Mažosios Lietuvos tautinės tarybos nariai, slapta susirinkę Klaipėdoje, suformavo šešių žmonių Vyriausią Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetą. Į jį įėjo M.Jankus, Jurgis Strėkys, Jurgis Lėbartas, J.Vanagaitis, V.Šaulinskas ir J.Brūvelaitis.

Buvo įkurta dvylika Gelbėjimo komiteto skyrių: Šilutėje, Pagėgiuose, Katyčiuose, Lauksargiuose, Plaškiuose, Rukuose, Priekulėje, Rusnėje, Kintuose, Smalininkuose, Sauguose ir Doviluose.

J.Brūvelaitis įkūrė slaptą vietos šaulių rinktinę, V.Šaulinskas – jaunalietuvių kuopą.

Buvo rengiami mitingai prieš Freištatą, už jungimąsi su Lietuva.

Ar viso to nematė prancūzai?

Matė, tačiau išsiaiškinę, kad judėjimo prieš Freištatą vadas yra kažkoks Martynas Jankus, mažamokslis ūkininkas iš Bitėnų, rimtai šio lietuvininkų sujudimo netraktavo.

1923 m. sausio 4 d. Vyriausias Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas paskelbė atsišaukimą „Klaipėdos gyventojai!“, kuriuo kvietė remti komiteto politiką ir kreipėsi pagalbos į „brolius lietuvius Lietuvoje ir Amerikoje“.

Šilutėje sausio 9 d pirmą kartą viešai susirinkęs Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas, kuriam vadovavo M.Jankus, paskelbė manifestą apie valdžios perėmimą Klaipėdos krašte į savo rankas. J

ame, beje, buvo pastebėta: „Lenkai laiko užgrobę mūsų tautos žilą sostinę Vilnių. Bet jiems to negana. Jie nori Nemuno ir uosto“.

Komitetas mobilizavo apie 300 mažlietuvių sukilėlių, kuriems buvo pavesta žvalgyba, nepatikimų policininkų nuginklavimas, policijos ir administracijų būstinių sargyba.

Naktį į sausio 10 d. Klaipėdos krašto administracinę sieną peržengė sukilėlių talkininkai iš Lietuvos valstybės: 455 šauliai, apie 300 vyresniųjų klasių gimnazistų, 40 karininkų ir paskutiniu momentu pastiprinimui pakviesti 584 civiliai apsirengę kareiviai, savanoriai iš reguliariosios kariuomenės – iš viso beveik 1400 kovotojų (trys kovinės grupuotės).

Kovinių operacijų strategu ir vadovu buvo Lietuvos slaptosios tarnybos viršininkas Jonas Polovinskas–Budrys.


Per vieną dieną buvo perimta visa Klaipėdos krašto administracinė valdžia. Prancūzų 21-ojo Alpių šaulių pėstininkų bataliono įgulos pasitraukė į Klaipėdą.

Sausio 15-osios naktį beveik 900 kovotojų per baisią audrą su pūga atakavo uostamiestį. Pagėgių sukilėlių būrys prasiveržė iki Klaipėdos prefektūros. Klaipėdos krašto vyriausiasis komisaras Gabrielis Petisne su visa apsauga pasidavė.

Buvo pasirašytos paliaubos ir iškelta trispalvė Lietuvos valstybės vėliava.

Kitą dieną prancūzams į pagalbą suskubo lenkų pasididžiavimas, karo laivas „Komendant Pilsudski“, tačiau jam teko nešdintis atgal į Lenkiją.

Sukilimas likvidavo lenkų ir prancūzų politikų sunarpliotą Gordijaus mazgą.

Sukilimo rezultatų įteisinimo darbą atliko Lietuvos diplomatai.

1923 m. vasario 16 d. sprendimu Antantės šalių suformuota Ambasadorių konferencija, o 1924 m. gegužės 8 d. Paryžiuje buvo pasirašyta Klaipėdos konvencija, kuria Klaipėdos kraštas tik autonomijos pagrindais atiteko Lietuvos valstybei. Dar po ketverių metų Klaipėdos kraštą specialia sutartimi Lietuvai pripažino ir pati Vokietija.

Taip etninis lietuvininkų (skalvių ir sulietuvėjusių prūsų) Klaipėdos kraštas tapo neatskiriama Lietuvos valstybės dalimi. Įvyko tai, ko taip norėjo LDK kunigaikščiai Kęstutis ir Vytautas.

Deja, randasi Lietuvos istorikų, kurie menkina Klaipėdos krašto sukilimo žygį.

Vienas jų sakė, kad tai kas 1923 m. įvyko Klaipėdos krašte, buvo tokia pat okupacija kaip generolo Lucjano Zeligowskio armijos įvykdyta lietuvių etninio Pietryčių Lietuvos krašto aneksija.

Išeitų, kad Lietuvos valstybė yra savo žemių okupantė!

Kadangi Karinė sukilimo operacija buvo suplanuota Kaune, kitas istorikas, menkindamas mažlietuvių rolę, teigia, jog krašto prijungimą „įvykdę Lietuvos šauliai ir kariai savanoriai“. O lietuvininkai? Jie tik stebėjo įvykius?

Jei taip, tai kodėl po 1939 m. Klaipėdos krašto „anšliuso“ naciai griebėsi ypač nuožmių represijų prieš lietuvininkus?

Pagal iš anksto parengtą sąrašą 1939 m. kovo 23 d. masiškai imta suiminėti „šlykščius lietuvininkus“ (Abscheuliche Litauer).

Klaipėdos kalėjimas, net jo koplyčia, buvo perpildyti areštantų.

Uždaryti buvę Direktorijos pirmininkai Endrius Borchertas, Eduardas Simaitis ir E.Simonaitis, visuomenės veikėjai J.Stikliorius, Jonas Kybrancas, J.Vanagaitis, mokytojai A.Brakas, M. Lačytis, Jonas Purvinas, Mikas Slaža, žurnalistas Jonas Grigolaitis, banko tarnautojas Jurgis Plonaitis – iš viso apie 200 asmenų.

Apkaltintieji „tėvynės Vokietijos išdavimu“ išvežioti po Tilžės, Ragainės, Įsruties, Karaliaučiaus kalėjimus. Galiausiai – į mirties lagerius.

Koncentracijos stovyklose atsidūrė ne tik E.Simonaitis, o ir tokie mažlietuvių visuomenės veikėjai kaip M.Šlaža, J.Grigolaitis, Vilius Mačiulis, Vilius Gailius, M.Reisgys, E.Simaitis, Maksas Kiupelis, J.Purvinas, Albertas Junušaitis, Martynas Kėkštas bei daugelis kitų.

Kaip matome, nukentėjusių už Mažąją Lietuvą lietuvininkų buvo labai daug.

Taip, karinis Klaipėdos krašto sukilimo vadas buvo jau minėtas J.Budrys, tačiau verta įsiklausyti į jo teiginį: „Nebūtų E.Simonaičio, nebūtų ir 1923 m. sukilimo“.

Jei nebūtų surengtas Klaipėdos krašto sukilimas, Lietuvos valstybė šio krašto neturėtų.

Kas jį valdytų?

Kaskart išgirstame rusų nacionalsocialistų kliedesius: Klaipėda turi priklausyti Rusijos Federacijos Kaliningrado sričiai.

Neturi!

Pagal 1945 m. Potsdamo susitarimą visos teritorijos Vokietijos aneksuotos po 1939 m. sausio 1 d. turi būti grąžintos tų teritorijų valstybėms-šeimininkėms.

Taigi Lietuvos valstybei priklausęs Klaipėdos kraštas turėjo būti grąžintas jai, o ne Sovietų Sąjungai!

Garbė visiems Klaipėdos krašto sukilimo dalyviams, mažlietuviams ir didlietuviams, padėka jo organizatoriams, sukilėlių rėmėjams, visiems pasiryžusiems dalyvauti gana rizikingame Klaipėdos krašto išlaisvinimo žygyje!

Kartu (!) kovojusių mažlietuvių ir didlietuvių, 1923 metų sukilimo dalyvių, dėka turime tai ką turime – Klaipėdos kraštą, turime Pasaulio kultūros paveldo sąrašą įtrauktą Kuršių neriją, o Lietuvos ekonomikai labai reikalingą Klaipėdos uostą valdome mes patys, o ne svetimi.

Tuo džiaugtis ir minėti Klaipėdos krašto išvadavimo metus turėtų visi lietuviai, ne vien šių dienų Klaipėdos krašto gyventojai.

Autorius yra Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas

Komentarai
http://www.lzinios.lt/comment/list/83902

Žygeivis
05:06 01.18.2013


Istorija:


Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “ Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas ”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Bal 2018 23:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... &ref=notif

Alvydas Butkus

Skirtingai nuo 1920 m. Vilniaus ar dabartinio Krymo, Klaipėda nuo 1919 m. nepriklausė jokiai valstybei, nes nuo Vokietijos buvo atskirta Versalio sutartimi.

1920 m. Pilsudskis (per Želigovskį) ir 2014 m. Putinas (per savo generolus) brovėsi į kitų valstybių teritorijas.

Valius Juodasis

Tai mes geriečiai, žaidėme pagal taisykles.

Bet juk konsultavomės su vokiečiais?

Be jų palaiminimo, manau, nelabai būtume sukilę.

Kęstutis Čeponis

Be abejo, Klaipėdos sukilimas su Vokietija buvo suderintas.

Reikia aiškiai suvokti, kad Klaipėda mums atiteko dėl kelių geopolitinių priežasčių.

Pirma - Vokietija nenorėjo, kad Klaipėdą pasiimtų Lenkija (o ji labai rimtai ruošėsi, palaikoma Prancūzijos ir jos karo laivų).

Antra - Sovietų Rusija irgi nenorėjo, kad Klaipėdą susigriebtų Lenkija.

Ir trečia priežastis - Lietuvos valdžiai užteko politinės valios ir drąsos suorganizuoti Klaipėdos išvadavimą iš tuometinės prancūzų okupacijos.

-------------------------------------------------------------

Jei Tuchačevskis būtų sutriuškinęs reguliarią Lenkijos armiją, tai sovietų armija būtų neišvengiamai pradėjusi karą su vokiečiais - ir čia irgi aiškus galutinis epilogas.

Sovietams, net jei jie būtų permetę dar naujas jėgas, nebebūtų užtekę jėgų užkariauti Vokietiją (apie ką jie labai svajojo tuo metu) - ir galų gale vokiečiai būtų sunaikinę visus sovietų pajėgas ir rezervus.

Tačiau ir Lenkijai jau nebebūtų jėgų užgrobti tas žemes rytuose, kurias ji užgrobė 1920 m.

Klaipėdos krašto likimas būtų dar aiškesnis - nes Prancūzija nebūtų leidusi Vokietijai jį prisijungti, o Lenkija net nebūtų bandžiusi.

Antanas Kinčius

Kalbos apie tuometinį Vokietijos silpnumą stipriai perdėtos.

Kęstutis Čeponis

Be abejo - Vokietijoje buvo milijonai patyrusių karių, kurie buvo įsitikinę, kad karą jie ne pralaimėjo, o juos išdavė politikai.

Tuo metu ten jau buvo kelios galingos kariškos organizacijos iš savanorių.

Na o sovietų įsiveržimo atveju, tai būtų įvykęs masinis savanorių įsiliejimas į armiją.

Valius Juodasis

Bolševikai vos suvirškino Rusiją, kokia ten Lenkija, tuo labiau, Vokietija.

Kęstutis Čeponis

Tuo metu bolševikai buvo įsitikinę, kad tik užėmę Vokietiją jie galės įvykdyti pasaulinę komunistinę revoliuciją. Nes būtent tai buvo bolševikų esminis tikslas.

Ir Trockis bei dauguma bolševikų vadų buvo tuo šventai įsitikinę.

Akivaizdu, kad Vokietijoje sovietų armijas būtų sunaikinę dar baisiau, nei tai įvyko Lenkijoje.

O Lenkijoje likę kariniai lenkų daliniai ir partizanai būtų visus pribaigę, kurie būtų bandę grįžti į Rusiją.

Beje, jokio Gajaus korpuso Rytų Prūsijoje vokiečiai tada nebūtų internavę, o būtų jį pilnai likvidavę.

Antanas Kinčius

Vokiečiai buvo suinteresuoti neprileisti sovietų (ir lenkų :) ) prie Rytų Prūsijos sienų. :)

Būtent todėl vokiečiai gynė Lietuvą 1919 m., būtų gynę ir 1920 m.

Kęstutis Čeponis

Taip, vokiečiai tada ir lenkus būtų "primygę".

Nors lenkus labai palaikė Prancūzija, bet sovietų armijų įsiveržimo atveju į Vokietiją, ir Prancūzija būtų priversta padėti jau vokiečiams.

Andrzej Andrzejewski

Sunku spekuliuoti, kas būtų, jeigu būtų, bet čia tikrai žinoma, kad anglai 1920 m. buvo pasiryžę lenkus atiduoti bolševikams, už jų pažadą nesiveržti tolyn į Vokietiją (čia prieš mūšį prie Vyslos), tiesa prancūzai lenkus palaikė - ir čia taip pat prieš taip vadinamą stebuklą prie Vyslos, o jei Tuchačevskis būtų laimėjęs?

Manau, kad prancūzų nuomonė pasikeistų, ir tada KAPĖC,... lenkai su lietuviais kartu statytų šviesų rytojų jau nuo 1920 m.

Kęstutis Čeponis

Nereikia skleisti pasakas. :)

Visų pirma sovietų tikslas buvo ne Lenkija, o Vokietija. Užtenka paskaityti to meto bolševikų agitacinius lapelius, skirtus Tuchačevskio armijai.

Antra - ištįsus komunikacijoms, aršiai priešiškoje teritorijoje jokia armija ilgai neišsilaiko. Taigi, sovietų korpusų sutriuškinimas būtų įvykęs bet kokiu atveju.

Dariusz Litwinowicz

Tuo metu vokiečiai kariuomenės neturėjo, Europoje buvo euforija dėl socialistinės revoliucijos. Prisiminkite kokie streikai buvo organizuojami vakaru Europos uostose, kad tik Lenkijos vyriausybės nupirkti ginklai nepasiektų Lenkijos.

Osamotniona Polska - sytuacja przed Bitwą Warszawską w 1920 roku
https://bs.net.pl/osamotniona-polska-sy ... 1920-roku/

Gintautas Miknevicius

100 tūkst. Vokietija turėjo, tai pilnai užtektų, jei nesutriuškinti bolševikų, tai bent sulaikyti tiek, kad būtų pravesta mobilizacija dėl kurios nugalėtojai visai neprieštarautų - ir žiūrėk jau milijonas.

Aišku rusai tikėjosi, kad vokiečių darbininkai sukiltų, bet tai tik jų svajonės - nors komunistai Vokietijoje buvo stiprūs, bet jie visada pralaimėdavo (Bavarijos sukilimas 1919 m.).

Bolševikų komunikacijos labai ištęstos, jie nesugebėtų aprūpinti, žinant kokia tuo metu buvo betvarkė Rusijoje, savo kariuomenės. Taigi rezultatas aiškus.

Antanas Kinčius

Prancūzai nesiuntė karinių patarėjų, generolo Veigand, ir jo komados, kurioje buvo ir 30-metis kapitonas de Gaulle. :)

Realiai vokiečiai 1920 m. turėjo gerokai daugiau negu 100000 karių, įvairiose organizcijose - Stahl Helm (Plieno šalmas) ir kt.

Andrzej Andrzejewski

Matau, kad jūs Kęstutis Čeponis pasakomis tikite, kad Lietuva galėjo būti nepriklausoma Lenkijos sutriuškinimo atveju, gerai matyt jums komuniagos yra galvą savo tiesom prapūtę.

Kęstutis Čeponis

Be jokios abejonės būtų laisva - ne viena Lenkija buvo Europoje. :)

Laisvomis juk tapo ir Latvija, Estija, Suomija... Lenkija ten nesimaišė, o štai vokiečių kariai labai aktyviai padėjo (kaip, beje, ir Lietuvai)... :)

Tarp kitko, mažai kas žino, kad 1939 m. Stalinas Lietuvai perdavė Vilnių ir dalį Rytų Lietuvos tik todėl, kad to ultimatyviai pareikalavo Hitleris. :)

Andrzej Andrzejewski

Na ir kaip Latvija, Estija ir Suomija nuo bolševikų atsižegnojo?

Tiesa pasakius Lenkija net labai Latvijos nepriklausomybės kovose maišėsi (tikrai daug padėjo kovojant su bolševikais).

Matyt tikrai mažai kas žinojo apie Hitlerio ultimatyvius reikalavimus, jums pasisekė, kad esat tame tarpe.

Kęstutis Čeponis

Lenkija padėjo Latvijai kovose dėl Daugpilio - į kurį pretendavo ir Lietuva.

Andrzej Andrzejewski

Jo... būtų bolševikai Daugpilį užėmę ir viskas, to jiems būtų pakakę. Tegyvuoja nepriklausoma Latvija! (be Daugpilio, ar be Latgalos?).

Alvydas Butkus

-----Andrzej Andrzejewski "Tiesa pasakius Lenkija net labai Latvijos nepriklausomybės kovose maišėsi (tikrai daug padėjo kovojant su bolševikais)."----

Ne taip jau daug.

1920 m. sausį pasisiūlė ir padėjo latviams vaduoti iš bolševikų Daugpilį, o paskui nelabai norėjo iš jo išeiti. Ir pats išėjimas nebuvo gražus: apiplėštos parduotuvės, išvežtos vertybės iš kitų pastatų.

Netrukus buvo pareikšti reikalavimai įsitraukti Latvijai į Lenkijos karą su Rusija, suteikti Latgalos lenkams dvarininkams išskirtines teises, leisti lenkams turėti Latvijoje atskirą "polską ošviatą", o po Želigovskio invazijos į Lietuvą pareikalauta iš Latvijos atiduoti Lenkijai teritoriją į pietus nuo Daugpilio ir Dauguvos, motyvuojant tuo, kad ten "gyvena lenkai". Šis reikalavimas išliko iki pat 1938 m.

Vaduojant visą Latgalą, Pilsudskio pajėgos nedalyvavo.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Paveikslėlis

(Žr. Ēriks Jēkabsons. Piesardzīgā draudzība: Latvijas un Polijas attiecības 1919. un 1920. gadā. Rīga, 2007.)

Jei Pilsudskis būtų buvęs geras strategas, jis dar 1919 m. būtų pasiūlęs Lietuvai bendrai kovoti su bolševikais, užuot ją draskęs.

Pasak Latvijos istorikų, su Latvija jis elgėsi kitaip tik todėl, kad norėjo padaryti ją diplomatine ir karine sąjungininke Lenkijos kare su Lietuva.

O šiaip į naująsias Latvijos ir Estijos valstybes ir Pilsudskis, ir kiti Lenkijos to meto politikai žiūrėjo arogantiškai ("mužikų sukurtos valstybės") ir paternalistiškai.

Tad kalbėti, kad Pilsudskis prisidėjo prie Latvijos nepriklausomybės išsaugojimo, yra truputį ciniška.

Jei kas tikrai prisidėjo, tai britai ir vokiečiai. Ypač 1919 m. gale.

Andrzej Andrzejewski

Lenkų korpusas, kariavęs latvių pusėje, buvo skaitlingesnis už pačių latvių kariuomenę, veikusią prieš bolševikus.

Tai manau yra ciniška nuvertinti/neigti pagalbą 1920 m.

Suprantama kaimynų klaidas yra lengviau pastebėti nei savas.

Alvydas Butkus

-----Andrzej Andrzejewski "lenkų korpusas, kariavęs latvių pusėje buvo skaitlingesnis už pačių latvių kariuomenę, veikusią prieš bolševikus"----

Kinų korpusas būtų buvęs dar gausesnis. Ar korpuso gausumu matuojami nuopelnai?

Niekas lenkų pagalbos nenuvertina, bet ir nereikia jos išpūsti. Tas gaususis korpusas tenkinosi tik Daugpilio išvadavimu ir ne daugiau.

Lietuvių pajėgos, kad ir ne tokios gausios, tuo metu buvo išstūmusios bolševikus iš šiaurės Lietuvos ir Latvijos Sėlos.

Galėjo dalyvauti ir Daugpilio operacijoje, nes stovėjo jo prieigose. Bet Pilsudskis pareiškė latviams, jog "litvinams Dinaburge nėra kas veikti".

1920 m. spalio-lapkričio (ir vėlesni) įvykiai yra bendros Lenkijos politikos su Latvija fonas.

Kalbėjom dėl Daugpilio 1920 m. pradžioje, jo išvadavimą bendromis jėgomis sausio mėn., ir netrukus atsiradusį Latvijos rūpestį iškrapštyti tą gausų Lenkijos korpusą iš miesto.

Lenkų korpusas "ne visai OK" buvo iškrapštytas iš Daugpilio ir jo apylinkių tik 1920 m. balandžio gale. Apsivogęs ir apiplėšęs miestą bei apylinkes, įskaitant ir dvarus.

O pagalba karių gausumu nematuojama.

Latviai vertina ir estų karinę paramą Cėsių mūšyje 1919 m. birželio 22 d, kuriame buvo sumušti golcininkai.

Estų dalinys tikrai neprilygo lenkų korpusui prie Daugpilio, bet parama vertinama panašiai.

Andrzej Andrzejewski

Vilnius buvusi LDK sostinė, niekad nepriklaususi Lenkijos karūnai negalėjo priklausyti Lenkijai, todėl tuo metu marszalek pasielgė trumparegiškai, nes ATR atkurti nesigavo, o buvę sąjungininkai priešais patapo.

Kęstutis Čeponis

Taip, pasielgė netoliaregiškai - ir 1939 m. tai labai įtikinamai įrodė.

Nes Lenkija nebeturėjo kaimynų-sąjungininkų. Ir nepavyko sukurti Mažąją Antantę.

Andrzej Andrzejewski

1939m lenkams švietėsi dvi išeitys: arba atsiduoti rusams (čia pasekmės aiškios), arba, atidavus Gdanską vokiečiams, su jais susidėti.

Bekas rado trečią kelia, kurio pasekoje juos pasidalino.

Kęstutis Čeponis

1939 metai Lenkijai buvo pasekmė jos įvykdytų užkariavimų 1920 m.

Andrzej Andrzejewski

1939 m. yra Versalio taikos pasekmė, o ne Vilnius Lenkijoje.

Kęstutis Čeponis

Ne, jei Lenkija nebūtų užgrobusi visų savo kaimynų žemes (jau po Versalio taikos sutarties - baigiant 1938 m. užgrobta Ciešino sritimi iš Čekoslovakijos)) - tai visos valstybės (nuo Rumunijos ir Čekoslovakijos iki Suomijos) būtų sudariusios pakankamai galingą karinę sąjungą, pajėgią pasipriešinti ir Sovietų Rusijai, ir Vokietijai.

Alvydas Butkus

Jau buvo beveik sutarta dėl Lenkijos-Lietuvos-Latvijos-Estijos-Suomijos karinio aljanso, bet viską sugadino "Želigovskio maištas".

Suomija iškart atšlijo nuo tos idėjos, o Lenkija savo elgesiu padarė ją neįmanomą.

Čia tas pat, jei dabar Rusija pasiūlytų Ukrainai sudaryti karinę tarpusavio sąjungą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Bir 2019 16:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Советский Союз дважды сделал Мемель Клайпедой и подарил Литве
https://imhoclub.lv/ru/material/sovetsk ... nt=1382469

Александр Филей
Латвийский русский филолог

№17 Kęstutis Čeponis 23.06.2019 15:12

В статье выложены не все факты, а только их часть.

В 1923 г. Литва провела тайные консультации не только с дипломатами СССР, но сначала в первую очередь с германскими представителями, а также получила поддержку Британии.

Только Франция тогда была против возврата Клайпеды Литве - Франция в то время всячески пыталась поддержать Польшу, как своего военного союзника против Германии.

Надо четко понимать, что у Германии, Британии и СССР в то время были свои собственные разные мотивы поддержать Литву, а не Польшу.

Между прочим, именно Гитлер ультимативно потребовал в 1939 г. (во время заключения тайных протоколов к пакту Риббентропа-Молотова) от Сталина возвратить Вильнюс и вильнюсский край Литве.

Это зафиксировно в переписке между переговорщиками от Германии и СССР.

И Сталин был вынужден согласиться.

*******************************************************************

А насчет того, что Сталин подарил Литве Клайпеду в 1945 г., то это уже абсолютная ложь. :)

У Сталина не было иного выхода, так как такое решение приняла "Большая тройка" - все границы Германии считать в границах 1938 г., а то что Германия захватила после 1938 г. возвратить прежним хозяевам.

А вот судьба Кенигсбергского края тогда не была окончательно решена - его передали СССР (но совсем не РСФСР) на временное администрирование.

Окончательное решение должно было приниматься на другой специальной встрече "Большой тройки".

Но эта встреча так и не состоялась - и поэтому принадлежность Кенигсбергского края (южной части Малой Литвы) осталась до сих пор неопределенной.

В 1946 г. СССР самолично, не получив на то согласие Британии и США, передал эту древнюю литовскую землю администрировать РСФСР.

Правда уже Хрущев на некоторое время передавал хозяйственное администрирование края Литве, но Брежнев опять это отменил.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 31 Gru 2020 17:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... 0981393307

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

----Vladas Kazlauskas Lietuvos karių įvedimas po sukilėlių vėliava, tai užpuolimas kitos šalies.---

Ir čia ne visai taip. :)

Dar Versalio nutarimuose 1918 m. Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos į atskirą politinę teritoriją, kurią laikinai administruoti buvo pavesta Prancūzijai.

Sukilimo metu Vokietijai šios lietuviškos žemės jau 4 metai kaip nepriklausė.

Sukilėliai ir lietuvių savanoriai kovėsi su prancūzų ekspediciniais daliniais, o ne su Vokietijos armija. :)

Beje, Prancūzija tuo metu jau vedė slaptas derybas su Lenkija, norėdama jai perduoti Klaipėdos kraštą. Tai žinojo ir Vokietijoje, ir Lietuvoje.

Būtent tai ir paskatino Lietuvos valdžią (beje, pritariant Vokietijai :) ) surengti Klaipėdos sukilimą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Rgp 2022 16:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Deja, tikroji Lietuvos istorija iki šiol yra iškraipoma arba tiesiog nutylima tai, kas nepatinka mūsų valdžioje sėdintiems...

Pvz., Klaipėdos sukilime 1923 m. ypač aktyviai dalyvavo Steponas Darius (tikroji pavardė Steponas Jucevičius-Darašius), 1926 m. perversmo faktinis pradininkas.

Jis dalyvavo Klaipėdos krašto užėmimo operacijoje 1923 metų sausio 10–15 d.: vadovavo karių grupei, kuri užėmė Šilutę, dalyvavo puolant Klaipėdos miestą; S.Darius kartu su jo vadovaujamu sukilėlių būriu 1923 m. sausio 15 d. įžengė į Klaipėdą.

O viso sukilimo vadu buvo rusas Jonas Budrys-Polovinskas.

Grinius ir jo kairiųjų vyriausybė su Klaipėdos sukilimu neturėjo nieko bendro - tai atliko Ernestas Galvanauskas ir jo vyriausybė.

Plačiau: Klaipėdos sukilimo herojai – užmarštyje
https://klaipeda.diena.lt/naujienos/kla ... yje-610671

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Sau 2023 20:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Технологию воссоединения Крыма с Россией изобрела Литва для захвата Клайпеды
https://www.rubaltic.ru/article/politik ... -klaypedy/

24 декабря 2021
Автор: Александр Носович

Straipsnio vertimas į lietuvių kalbą:

Krymo susijungimo su Rusija technologiją išrado Lietuva siekdama užgrobti Klaipėdą


https://lt.rubaltic.ru/politics/krymo-s ... i-klaip-d/

24 Gruodžio 2021
Autorius: Aleksandr Nosovič

Paskutiniaisiais kelėtą mėnesių Kaliningrado srityje aktyviai aptariama Lietuvos ginčijama tema dėl „gintaro krašto“ priklausymo Rusijai teisėtumo ir „Mažosios Lietuvos“ doktrinos prastūmimo.

Regiono žiniasklaidoje buvo publikuojama, ir Kaliningrado srities Visuomenės rūmuose vyko vieši šios temos aptarimai.

Ar tai tiesa, jog Lietuva Kaliningrado srityje paslapčia platina separatistines nuotaikas, kam skiriama „Mažosios Lietuvos“ mitologija, ir kaip Lietuva kovoje už susijungimą su „Mažąją Lietuva“ išrado „mandagių žmonių“ technologiją, apie visą tai RuBaltic.Ru analitikos portalui papasakojo Kaliningrado istorikas, I. Kanto Baltijos federalinio universiteto Geopolitinių ir regioninių tyrimų instituto Istorinės atminties tyrimų centro jaunesnysis mokslinis bendradarbis Albert ADYLOV.

- ponas Adylov, Ar Jums, gyvenant Kaliningrado srityje kada nors teko praktiškai susidurti su atvejais, kai kažkas tai iš Lietuvos žodžiu ar raštu, teigė, jog Kaliningrado sritis – Mažoji Lietuva, kuri tuo pagrindu turi priklausyti lietuviams?

- Iš vietinių gyventojų – ne. Bet tai, jog iš užsienio, iš Lietuvos toks požiūris buvo platinamas ir platinamas dabar, nėra jokia paslaptimi. Faktiškai dėl to ir įsteigta Mažosios Lietuvos reikalų taryba.

Vietinės lietuviškos organizacijos Kaliningrado srityje tiesiogiai apie tai nieko nekalbėjo, suprantama, todėl kad tai iššauktų aštrią reakciją.

Bet tai, jog toks darbas srities teritorijoje yra atliekamas, bendrai pasakius, niekada niekam nebuvo paslaptimi.

Konkrečiai, dar iki Sovietų Sąjungos subyrėjimo, aš asmeniškai atsimenu, 1990 metais paprastuose miesto spaudos kioskuose, kaip prekė, kurią kaip kokius tai ženkliukus, žinote, atveža ir parduoda, pardavinėjo geografinius žemėlapius su Rytų Prūsijos miestų herbais. Bet visi pavadinimai, visa toponimika buvo lietuvių kalba, įskaitant ir tą Rytų Prūsijos dalį, kuri dabar priklauso Lenkijai, kuri tikrai iš viso niekada niekaip nebuvo susijusi su šia toponimika.

Tai buvo 1990 metais, tai aš atsimenu puikiai. Pas mane kažkada toks žemėlapis buvo, bet aš jo neišsaugojau, eilinio persikėlimo metu šis raritetas pražuvo. Bet manau, jog pas kažką jie yra, kadangi čia jie buvo parduodami dideliais tiražais.

- Ar Jums žinomi atvejai, kai Kaliningrade buvo rasta literatūra, kurioje Kaliningrado sritis vadinama Lietuvos dalimi?

Atmintinas atvejis buvo Nesterove, Lietuvos pasienyje, 2010 metais, kai panašaus turinio brošiūros buvo rastos mokykloje, mokyklos bibliotekoje. Visa tai buvo pateikiama kaip nekalta kultūrinė veikla.

Problema buvo tame, jog išskyrus tikslinę auditoriją, to niekas negalėjo perskaityti. Atitinkamai, niekas negalėjo suprasti, kas ten parašyta. Kai šis atvejis tapo žinomu, tų brošiūrų kaina buvo direktoriaus pareigos, ir su tuo pakankamai greitai išsiaiškino.

- Tai yra, jos buvo lietuvių kalba?

- Lietuvių kalba, taip, literatūra, kuri buvo platinama tarp vietinių lietuvių.

- Reiškia, jog tokia literatūra buvo skiriama Kaliningrado lietuviams, lietuviškai diasporai?

- Mano nuomone, lietuvių kalba, čia, neskaitant lietuvių, daugiau niekas neskaito, vadinasi, taip. Sudėtingumas tame, jog, skirtingai nuo lenkų kalbos, kadangi lietuvių kalba – ne slavų, tokiame apytikriame supratimo lygyje nesuveiks, čia visgi reikia kalbą mokėti.

- Kokį galutinį platintojų tikslą Jūs numanote šiuo atveju? Tokių brošiūrų, knygų spausdinimas reikalauja pinigų. Na, išplatins tarp vietinių lietuvių, lietuviai žinos apie Mažąją Lietuvą, ja laikys Kaliningrado sritį. O kas toliau?

- Gali būti dvejos šio proceso medalio puses. Iš vienos pusės, tikriausiai, tai paprasčiausias šios idėjos entuziastų, žmonių kurie tuo užsidegę, užsiėmimas. Gal būt, tai jie daro be jokio tikslo ir pasisekimo vilties.

Iš kitos pusės, ypatingai paskutiniaisiais metais, kai, štai įtampa tarp Rusijos ir NATO siekia pakankamai aukštą lygį, ir viskas dar ekstrapoliuojama ir į Rusijos vidaus situaciją, tai kas nors mano, jog Kaliningrado srities atplėšimo nuo Rusijos scenarijus yra realus.

O jei atplėšimo scenarijus realus, tai, atitinkamai, kyla klausimas „O kas bus toliau?“

Suprantama, jog vokiškas variantas išbrauktas, kadangi jis automatiškai sujauks visą likusį Rytų Europos žemėlapį. Gi, ne tik Maskva 1945 metais prisijungė Vokietijos teritorijas? Tai padarė Lenkija Čekija, ir, bendrai pasakius, ta pati Lietuva Lietuvos TSR formate. Iškils pagristi klausimai.

O štai, idėja paskirti kokį tai šios teritorijos kuratorių iš artimiausių kaimynų, Lietuvos ar Lenkijos, gali kai ką sudominti.

Kartu su tuo, ir vėl, kai kalba, jog to negali būti, niekas nekeis teritorijos etninę struktūrą... kiek mes atsimename, prieš 30 metų viskas buvo va taip, o dabar viskas pasikeitė. Pavyzdžiui, buvusios Jugoslavijos teritorijoje. Ir kituose teritorijose.

Todėl realiai visko gali būti, absoliučiai visko.

Dar prie to, pačioje Lietuvoje tokie planai dėl Kaliningrado (lietuviškai – Karaliaučiaus) yra remiami žmonių, kurie tuo pageidauja užsiimti.

Konkrečiai, vietiniame kaliningradietiškame Facebook segmente paskutiniu metu labai aktyvus toks veikėjas Kęstutis Čeponis, kuris labai atvirai, rusų kalba Kaliningrado srities rusakalbių bendrijose pareiškia, jog tai lietuviška teritorija, ir, galų gale, mes jus visus iš jos išvarysim.

Ir įdomu tai, jog kaip pavyzdį jis pateikia Kosovo. Kadangi albanai – yra šios teritorijos autochtonai, kurie ten gyveno iki slavų, ir tai, kas dabar ten įvyko, serbų etninių valymų organizatorių požiūriu, tik istorinės teisybės atstatymas. Tai tikslūs šio žmogaus žodžiai.

Iš kitos pusės, Čeponis, žinoma, demonstruoja kokį tai savo personos nerimtumą, kadangi ten jis smulkiai pasakoja apie savo dalyvavimą kokiose tai sovietmečio periodo pogrindinėse organizacijose.

Pati ši idėja kai ką gali ir suinteresuoti, ir iš tikrųjų ne tokia jau ji nereali.

Jei įsivaizduosime, jog Rusija nusilps iki tiek, jog leis realizuoti separatistinius planus Kaliningrado srityje. Čia, atplėšiant teritoriją nuo Rusijos, galimi patys įvairiausi scenarijai.

Tame tarpe ir „Mažosios Lietuvos“ scenarijus.


Kitas momentas, kaip į tai pažiūrės čia gyvenantys lietuviai. Tai gana taikūs žmonės, bendrai paėmus, lojalūs Rusijai, lojalūs iš pat pradžių nuo to momento, kai jie atvyko čionai atstatyti iš griuvėsių Kaliningrado sritį. Bet visai kitas klausimas, kur juos ves vadai, lyderiai, jai kas atsitiks.

Šiuolaikinis lietuviškų gyventojų srityje procento lygis (12 tūkstančių žmonių) nėra toks, jog apie jį iš vis kalbėti, kaip apie kokį tai reikšmingą faktorių. Bet, ir vėl, bet kokių tai geopolitinių pokyčių atveju viskas yra galima.

- Tai yra, ši maža grupė gali turėti pagrindinę įtaką?

- Sakykim taip, šiuo atžvilgiu ja bando remtis, nors, kartoju, didelė dauguma Kaliningrado lietuvių visiškai lojalūs Rusijai žmonės. Tai, suprantama, kaip aš tai jaučiu: tie su kuriais aš susitikinėjau, bendravau.

Kitas reikalas, jog iš ten su jais dirbama naudojant tokius klastingus momentus, kaip kalba, kultūra.

Tai yra, prisidengiant tuo, kad žmonės neužmirštų savo kalbą, kultūrą, įkala, tame tarpe, ir štai šias brošiūrėles, kuriuose detaliai aiškinama, jog iš tikrųjų jie yra vieninteliai autochtoniniai gyventojai; vieninteliai, kurie čia turi teises.

O visi likę, tai taip, atvyko kokiam tai laikui.

- 2023 metais Lietuva švenčia Klaipėdos sukilimo šimtmetį: pagrindinio įvykio, aplink kurį sukasi „Mažosios Lietuvos“ susijungimo su „Didžiąją“ doktrina. Ar Jūs manote, jog yra galimas šios temos aktualizavimas būtent su akcentu į Kaliningrado sritį, kaip į „Mažąją Lietuvą“?

Kokio pobūdžio aktualizavimas? Informacinio?

- Taip.

Tikriausiai tai bus. Bet tai bus koks tai vidaus politikos įvykis, kuris jokių padarinių Kaliningrado sričiai nesukels.

Tuo labiau, aš netgi pagalvočiau apie tai, jog Klaipėdos sukilimo, taip vadinamo, šimtmetis – tai labai įdomi dingstis mums pamastyti apie savo istoriją. Todėl, jog, susiejant su Krymu, mus bando prispausti „mandagiais žmonėmis“.

- Bet tai yra tas pats.

Tai ne paprastai tas pats, šia technologiją išrado lietuviai.

Pirmieji „mandagūs žmonės“ pasaulio istorijoje – tai, taip vadinamas, 1923 metų „Klaipėdos sukilimas“.

Pakankamai gerai aprašyta, kokiu būdu lietuviai skverbėsi į Memelį prisidengdami turistais ar kokiais tai komersantai, o „D“ dieną jie legalizavosi.

Tik su vienu dideliu skirtumu: lietuvių procentas Klaipėdos krašte buvo ne toks didelis, kaip rusų procentas Kryme, Kelis kartus mažesnis.

Faktiškai, pagrinde buvo remiamasi tais lietuviškais „mandagiais žmonėmis“.

Kodėl?

Todėl, jog tuo momentu šioje teritorijoje Vokietijos valstybė fiziškai nevykdė jurisdikcijos.

Jurisdikciją vykdė prancūzų okupacinė valdžia, kuri buvo patenkinta tuo kas įvyko, ir netgi neatkreipė dėmesio į tai, jog lietuviai nužudė viena prancūzų karį, kuris žuvo atsitiktinai ir dėl to prancūzai jokių pretenzijų nepateikė.

Buvo užduotis šią teritoriją perduoti Lietuvai, užbaigti leisti prancūzų mokesčių mokėtojų pinigus okupacinės valdžios išlaikymui Prancūzijai nereikalingame Memelyje.

Kas ir buvo padaryta. Mano nuomone, šis pavyzdys – labai geras rodiklis to, jog kai mums bando durti į akis, tegul pažvelgia į save ir supranta, jog viskas kas nauja – tai gerai užmiršta seną.

*********************************************************

СРОЧНО - Литва положила глаз на Калининград - Новости и политика

Video - https://youtu.be/Ox3ZTzw3hso

Komentarai - https://www.youtube.com/watch?v=Ox3ZTzw3hso

2021-12-24

Красная кнопка
28,6 tūkst. prenumeratorių

Новости и политика - В Калининградской области последние несколько месяцев активно обсуждалась тема оспаривания Литвой законности принадлежности «янтарного края» к России и продвижения доктрины Малой Литвы.

По этой теме вышли публикации в региональных СМИ и прошли публичные слушания в Общественной палате Калининградской области.

Правда ли то, что Литва тайно распространяет сепаратистские настроения в Калининградской области, на кого рассчитана мифология Малой Литвы и как Литва в борьбе за воссоединение с Малой Литвой изобрела технологию «вежливых людей», аналитическому порталу RuBaltic.Ru рассказал калининградский историк, младший научный сотрудник Центра исследований исторической памяти Института геополитических и региональных исследований Балтийского федерального университета имени Канта Альберт АДЫЛОВ.

Источник - https://www.rubaltic.ru/article/politik ... -klaypedy/

Коментарии

Kęstas Čeponis

Слабоват этот историк Адылов. :)

Намного более точно фактологически пишет Носович Александр Александрович — Шеф-редактор RuBaltic.Ru в докладе аналитического портала RuBaltic.Ru:

«"Малая Литва". Кто и зачем пытается "оторвать" Калининградскую область от России»
https://www.rubaltic.ru/upload/medialib ... b0b98f.pdf

Kęstas Čeponis

Литовское Королевство до войн с Орденом Крестоносцев - The Kingdom of Lithuania 1231
download/file.php?id=380

P.S.1. Выдержка из интервью Адылова в статье https://www.rubaltic.ru/article/politik ... -klaypedy/:

"Чепонис, конечно, демонстрирует некоторую несерьезность своей персоны, потому что он там какие-то совершенно фантастические подробности рассказывает о своем участии в каких-то подпольных организациях в советский период."

--------- Перед тем, как грубо оскорблять меня и моих сподвижников, историку Адылову, если он настоящий историк, а не просто примитивный пропагандист, советую почитать хотя бы вот это:

Учебник для практиков "Вредительская деятельность литовских националистов и борьба с ней", Высшая школа КГБ СССР им. Ф. Дзержинского, Спецбиблиотека Но. 1245, Москва, 1986 г., редактор генерал-майор КГБ Г.К. Вайгаускас, Лит. ССР.

Там генерал КГБ довольно подробно рассказывает как КГБ много лет пытался уничтожить нашу "организацию без организации". Надо признать, что некоторых успехов они в этом достигли... Но в конечном итоге кагебисты обломали на нас зубы... :)

И нами в 1988 г. созданный Саюдис за Независимость (очень успешно использовав "крышу" Москвой и КГБ создаваемого Саюдиса за Перестройку) это очень четко доказал, в итоге вдребезги развалив Совковую Империю... :)

В 1992 г. этот секретный учебник КГБ был нами переведен и издан и на литовском языке:

KGB vadovėlis praktikams “Lietuvių nacionalistų kenkėjiška veikla ir kova su ja”. Redaktorius KGB gen. majoras H. K. Vaigauskas. LTSR KGB Specbiblioteka Nr. 1245, Maskva, 1986 m.

Atspausdinta lietuviškai kaip žurnalo "Laisvės kovų archyvo" priedas, K., 1992, p. 96 (1992 12 28 valstybinėje "Aušros" spaustuvėje).

P.S.2. Так как я лично упомянут в этой статейке младшего научного сотрудника, историка Адылова, то у меня тоже личный вопрос историку Адылову Альберту Алимовичу - а где же историко-этническая родина ваших предков?

Ведь судя по вашему имени, фамилии и отчеству ваши предки из Кавказа (скорее всего горские евреи)...

Но вы рьяно служите Московской империи на ею временно оккупированных исторических литовских землях...

Не пора ли вам возвращаться на Родину своих предков?

-----------------------------------------------

Интересная инфа:

https://дюц-гвардейск.рф/index.php/blogi-pedagogov-2/drobotushchenko-o-a/288-adylov-albert-alimovich

Адылов Альберт Алимович

Фото
https://xn----8sbfddeh6aj0do5c7f.xn--p1 ... C_7602.JPG

Родился 13.12.1972 в Калининграде.

Окончил исторический факультет Калининградского государственного университета (2005, заочно).

В 2006-2007 – редактор программ радиостанции «Русский край».

В 2007-2011 – корреспондент и обозреватель газеты «Калининградская правда».

В марте-июне 2011 года – корреспондент и редактор службы информации радиостанции «Русский край».

Тематика журналистских публикаций – политика, культура, краеведение.

В 2011-2012 – главный специалист отдела агитационно-пропагандистской работы регионального исполкома партии «Единая Россия».

Лауреат региональной премии «Журналист года» в 2008 (по двум номинациям) и 2010 годах.

С 2013 года – член Совета при губернаторе Калининградской области по увековечению памяти погибших при защите Отечества.

В 2014-2015 – эксперт отдела по взаимодействию с муниципальными образованиями Министерства по муниципальному развитию и внутренней политике Калининградской области.

В 2015-2016 - специалист по связям с общественностью ООО "Форт Дёнхофф"

С июня 2016 - заместитель директора "ДЮЦ".

--------------------------------

Об Адылове и Гросс-Егерсдорфе (архив за 23.07.2020)
https://starover.livejournal.com/595500.html?

Альберт Адылов: Крепкая память - залог нерушимости границ, установленных в 1945 году
http://39rus.org/news/society/39685

Опубликовано: 12.11.2020 11:10

*********************************************

Комментарии в https://www.youtube.com/watch?v=Ox3ZTzw3hso

DoJu:

Ну и зачем Литве такой геморрой? Где логика?

Kęstas Čeponis:

Малая Литва - это колыбель литовской культуры, письменности, книгопечатания, литературного литовского языка...

Там в каждом городке и деревне множество памятных мест, тесно связанных с историей литовского этноса.

Но она сейчас специально всеми силами затирается и даже уничтожается современными московскими оккупационными властями...

Вы, к примеру, знаете, что настоящая фамилия знаменитого Канта - Кантвайнис.

И его дедушка был родом из литовской деревни рядом с Клайпедой, в Прекуле - Priekulė (в Жямайтии)?

А сам Кант свободно говорил и писал на литовском языке, а со своими родственниками в Жямайтии и Курше он переписывался на литовском языке.

Последняя опубликованная самостоятельно работа Канта -- послесловие к немецко-литовскому словарю: "Littauisch-deutsches und deutsch-littauisches Wörter-buch", Vol. 1, Christian Gottlieb Mielcke, Philipp Ruhig, Immanuel Kant, 1800.

Немцем он считался не по национальности, а как гражданин Пруссии (государства, которое в его время считалось немецким).

*****************************************************

https://www.facebook.com/groups/1405689 ... &ref=notif

Alvydas Butkus

Skirtingai nuo 2014 m. Krymo, Klaipėda 1923 m. nepriklausė jokiai valstybei.

Priminkit šitai RUBALTIC'ai.

Kęstutis Čeponis

Alvydas Butkus, deja, jie neleidžia komentuoti savo straipsnius.

Galima rašyti komentarus nebent į Youtube, kur kai kada diskutuojama apie jų straipsnius. Bet ir ten trina neįtinkančius komentarus...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Sau 2023 20:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Paminklas Sukilimui Klaipėdoje

Paveikslėlis

Paminklas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos – Šilutėje

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Sau 2023 18:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Vytautas Povilas Šilas. Versalis, Potsdamas ir Klaipėdos krašto pamoka


https://www.voruta.lt/vytautas-povilas- ... to-pamoka/

2023-01-12 
Vytautas Povilas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas, http://www.voruta.lt

Fotometraštininko Leonardo Surgailos sovietinio laikotarpio Karaliaučiaus krašto vaizdų paroda yra pavadinta „Niekieno žemė“. Jo nuotraukos rodo kuo virsta žydinti žemė, kai į ją ateina istorinį paveldą naikinantis Rusų pasaulis.

Tik ar tikrai, kai po sovietinio Mažosios Lietuvos gyventojų 1944-1948 m. genocido pagrindinėje Mažosios Lietuvos dalyje – Karaliaučiaus krašte neliko tikrųjų jos šeimininkų, ši žemė tapo niekieno?

Sprendžiant vienos ar kitos teritorijos statuso klausimą, tarptautinėje praktikoje paprastai (bet ne visada), stengiamasi atsiklausti vietos gyventojų nuomonės.

Karaliaučiaus krašte lietuvių, vadintų lietuvininkais, čia neliko, bet mes žinome, kad jie savo žemės neatsisakė. Prisiminkime dar nesenus Mažosios Lietuvos teritorijų paėmimus iš ją daugiau kaip 600 metų valdžiusių vokiečių valstybių.

Po I pasaulinio karo pagal Versalio taikos sutartį, nuo Vokietijos imperijos kaip „visada buvęs lietuviškas“ buvo atskirtas Klaipėdos kraštas, Mažosios Lietuvos šiaurinė dalis.

O ką tuomet sakė lietuvininkai. Jie testamentiniu 1918 metų Tilžės Aktu ir kitais raštais reikalavo visą Mažąją Lietuvą „priglausti“, t .y. įjungti ją į atsikūrusią Lietuvos valstybę.

Nors Antantės ambasadorių konferencija ir neprieštaravo, kad Mažoji Lietuva tai lietuvių žemė, tačiau Klaipėdos kraštą 1920 m. vasarį perdavė administruoti ne Lietuvos valstybei, o Prancūzijai.

Šioji tuomet laikėsi nuostatos, kad Lietuva yra ta pati Lenkija, ir vertė ją susijungti su Lenkiją į vieną valstybę (kurioje Lietuva galėtų turėti tik kultūrinę autonomiją).

Klaipėdos kraštas turėjo virsti Lenkijos valdomu Freištatu (Laisvąja Memelio valstybe).

Lietuviams, netekus Vilniaus krašto, tam, kad neįsileidus Lenkijos ir į Klaipėdos kraštą, teko surengti jo išlaisvinimo operaciją – 1923 metų sukilimą. Tai buvo sąmoningiausių Mažosios Lietuvos ir Didžiosios Lietuvos lietuvių bendros kovos rezultatas, leidęs nors dalinai įvykdyti Tilžės Akto siekį – įjungti Mažąją Lietuvą į Lietuvos valstybės sudėtį.

Lietuva tapo jūrine valstybe ir stipresnė priešpriešoje su to meto agresyviąja Lenkija. Beje, dabar šis istorinis įvykis dažnokai pavadinamas netiksliu „Klaipėdos krašto prijungimo“ terminu, o reikėtų vadinti „prisijungimu“, nes Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto (kuriam vadovavo Martynas Jankus) 1923 metų sausio 19 d. sukviesto Klaipėdos krašto Seimo Deklaracijoje lietuvininkai pasakė aiškiai: „Vienbalsiai nutarėme prisijungti prie Lietuvos respublikos“.

Vokiečių užkariautų teritorijų eliminavimo istorija pasikartojo po beveik 30-ties metų.

II pasaulinio karo nugalėtojos Didžioji Britanija, Sovietų Sąjunga ir JAV, susitarė atimti Vokietijos turėtus Rytprūsius.

Britų premjero Vinstono Čerčilio iniciatyva jo proteguotai Lenkijai Potsdamo susitarimu kaip kompensacija (!) už po I pasaulinio karo užgrobtas, o dabar Sovietų Sąjungos pasiimtas Vilniaus ir Lvovo teritorijas buvo padovanota 2/3 Rytprūsių (buvusios prūsų žemės).

Sovietų Sąjungos administravimui atiteko 1/3 – Karaliaučiaus kraštas (pagrindinė Mažosios Lietuvos dalis).

Lenkijai Rytprūsiai buvo atiduoti besąlygiškai, o Sovietų Sąjungai Karaliaučiaus kraštas iki „galutinio teritorinių klausimų sprendimo taikos sutartimi … per būsimą taikos konferenciją“.

Ar tuomet kaip nors buvo įsiklausyta į lietuvininkų nuomonę? Ir vėl ne!

Nors Vokietijoje atsikūrusi Mažosios Lietuvos taryba Fuldos Aktais ir reikalavo Karaliaučiaus kraštą prijungti prie Lietuvos, tuomet sovietinės. Jos „šeimininkas“ A. Sniečkus atsisakė šio krašto ir jis 1946 metais buvo pavestas Rusijos federacijai. Toji tęsė Raudonosios armijos pradėtą Karaliaučiaus krašto gyventojų genocido praktiką kol vietos gyventojų nebeliko visai. Dabar čia turime beveik per milijoną kolonistų ir labiausiai militarizuotą teritoriją Europoje.

Karinio turinio nuotraukų L. Surgailos parodoje nepastebėjau, tačiau apie krašto militarizavimą pakalbėti dera.

1995 metais JAV Kongreso narys Karlas Kristoferis Koksas pateikė Kongresui rezoliucijos „HCR-51“ projektą dėl visiško Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo.

Juo reikalauta, kad Kaliningrado/Karaliaučiaus regionas būtų paverstas demilitarizuota zona ir Rusijos Federacija iš šio regiono išvestų visas savo karines pajėgas nes: „Kaliningrado karinis forpostas kelia grėsmę taikai ir saugumui Baltijos regione ir Europoje, ypač Lietuvai“.

Deja griežto turinio rezoliucija nebuvo priimta. Nesulaukėme ir jokios suinteresuotos oficialios reakcijos iš Lietuvos pusės (tuomet prezidentu buvo Mykolas Brazauskas).

Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimą ne kartą kėlė visuomeninė Mažosios Lietuvos reikalų taryba.

Antai, 2000 m. rugpjūčio mėnesį ši Taryba nusiuntė prezidentui Valdui Adamkui, Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir Vyriausybės vadovui Andriui Kubiliui Kreipimąsi dėl Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimo iškėlimo Europos organizacijose. Jį, be pačios Tarybos narių, jį pasirašė 29 įvairioms partijoms priklausantys LR Seimo nariai, 85 Lietuvos mokslo ir kultūros veikėjai.

Deja, ir prezidentas V. Adamkus ir kiti Lietuvos vadovai šį Kreipimąsi ignoravo.

Potsdamo susitarimo signatarai amerikiečiai ir britai, iš pradžių ketinę sukviesti taikos konferenciją, kuri nuspręstų dėl tolimesnio Karaliaučiaus kraštą valdymo, apie tai greitai nustojo kalbėti. Matyt, vadovautasi ydinga nuostata „nereikia erzinti rusų“.

Tokios pozicijos iki šiol laikėsi ir Lietuvos vadovai.

Prie ko privedė toks vakarų nuolaidžiavimas iš prigimties imperialistinei Rusijai rodo dabartinis jos karas Ukrainoje.

Lyg nujausdamas galimų agresyvių įvykių eigą iš Rusijos pusės, kandidatas į Lietuvos Respublikos prezidento postą diplomatas Stasys Lozoraitis prieš mirtį 1994 m pasakė: ,,Saugokite Lietuvą iš Kaliningrado pusės“. Turime istorinį kuriozą: kraštas kuris mums davė lietuvišką raštą, gelbėjo Lietuvą nuo visiško surusinimo ir sulenkinimo virto rusynu.

Pakalbėkime ir apie Karaliaučiaus krašto vietovardžius.

Gražu, kad fotografijų autorius savo darbus pateikia su autentiškais vietovardžiais. Paprastai senieji vietovardžiai yra iš kartos į kartą perduodamas dvasinis paveldas ir mažai keičiasi net kintant tautinei gyventojų sudėčiai. Deja, užkariautojai dažnai griebiasi falsifikacijų tam, kad vietovardžiai nerodytų jų esant ateiviais.

Pirmieji to ėmėsi naciai – gauleiterio E.Kocho pastangomis į vokiškus buvo pakeisti per 60% Karaliaučiaus krašto senųjų lietuviškų vietovardžių.

Na o į Karaliaučiaus kraštą atėję bolševikai, naikino ne tik vietovardžius, bet ir vandenvardžius. Iki sovietinės Karaliaučiaus krašto kolonizacijos ši žemė neturėjo nė vieno slaviško toponimo, o dabar jame nebeliko nė vieno lietuviško ar prūsiško.

Nesėkmingai baigėsi Gorbačiovo „Perestroikos“ metais Lietuvos rašytojų ir kultūrininkų pastangos atstatyti nors K. Donelaičio gyventai vietovei, pervadintai Čistųjų Prūdų vardu, Tolminkiemio vardą.

O iš dabartinės Lietuvos valdžios pusės dar niekas autentiškųjų Karaliaučiaus krašto toponimų atstatymo klausimo nekėlė…

Istoriniai vietovardžiai egzistuoja nepriklausomai nuo to ar juos kas nors pripažįsta ar ne. Labai svarbu, kad jie būtų vartojami, kad Mažoji Lietuva nebūtų trinama iš mūsų tautos atminties, kad apie ją žinotų pasaulis. Tuo rūpintis turėtų ne tik Lietuvos istorikai, bet ir Lietuvos politikai.

Po kelių dienų minėsime sėkmingos Klaipėdos krašto sukilimo ir Klaipėdos krašto įsijungimo į Lietuvos valstybę 100-metį! Ta istorinė patirtis diktuoja mums, kad nesidairydami į didžiąsias valstybes ir į istorijos primestus kaimynus, nelaukdami iš jų kokių nors malonių, savo problemas spręskime patys! Išmokime Versalio, Potsdamo ir Klaipėdos krašto sukilimo pamoką!

Taip pat skaitykite:

Leonardo Surgailos fotografijų paroda „Niekieno žemė – Prūsų Lietuva“
https://www.voruta.lt/leonardo-surgailo ... mmendation

Česlovas Iškauskas. Sausis prieš 100 metų: pavyzdinis Klaipėdos išvadavimas
https://www.voruta.lt/ceslovas-iskauska ... mmendation

Gintautas Miknevicius

Gal p. P. Šilas gali duoti nuorodą į dokumentą kur Sniečkus atsisako Karaliaučiaus ir taip pat kur jam siūlo Karaliaučių.

Taip ir įsivaizduoju, Stalinas paskambina Sniečkui ir sako - žinai čia mes su tovariščiais pasitarėme ir nutarėme Lietuvai atiduoti Karaliaučių, o Sniečkus toks drąsuolis rėžę Stalinui mums nereikalingas tas Prūsijos nacizmo lizdas pasilikit jus jį sau.

Jus rimtai manote, kad jei Stalinas būtų pasiūlęs Karaliaučių Sniečkus atsisakytu?

Gal parodysite pavyzdžių Kur Sniečkus prieštaravo Stalinui? Aš tokių nežinau.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Gru 2023 21:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Juozas Tomkus

1923 m. aktyviai dalyvavo Klaipėdos išvadavimo sukilime – prisidengęs slapyvardžiu Oksas buvo paskirtas Klaipėdos krašto savanorių armijos štabo viršininku.

Plačiau https://lt.wikipedia.org/wiki/Juozas_Tomkus

Jis buvo pirmas. Juozas Tomkus, Lietuvos karinis ir politinis veikėjas, žurnalistas


https://www.voruta.lt/jis-buvo-pirmas-j ... rnalistas/

2022-11-23 |
Autorius: Pupšys Vytautas
Vytautas Stanislovas Pupšys, Ukmergė, http://www.voruta.lt

Paveikslėlis

Klaipėdos sukilimo dalyviai (iš kairės): pirmoje eilėje - antros grupės vadas Mykolas Bajoras (Kalmantas), vado pavaduotojas F. Butkeraitis (A. Gončerauskas), vadas Jonas Budrys (Polovinskas), štabo viršininkas Oksas (Juozas Tomkus).

Antroje eilėje - štabo viršininko padėjėjas Juozapaitis (Juozas Šarauskas), adjutantas Endrikeitis (Andrius Pridotkas), specialusis adjutantas Martynas Lacytis.

Klaipėda, 1923 m. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fotografija


Žygdarbiai, kuriuos įvykdė atkaklusis žemaitis, patvirtina, kad tauta gali juo didžiuotis ir amžinai likti dėkinga už laisvę ir Nepriklausomybę, dėl kurios jis ir savosios gyvybės nepagailėjo. Palikęs ryškų pėdsaką, stiprinant Lietuvos valstybę, pats jos atmintyje neišliko.

Juozas Tomkus gimė 1896 m. kovo 25 d. ūkininko šeimoje Raseiniuose (Raseinių valsčius). Pirmąsias raides pažino prie mamos verpimo ratelio. Kaimo daraktorius išmokė pradžiamokslio, o baigęs pradinę mokyklą ir daugybos lentelę žinojo. Begalinis noras tęsti mokslus, atvedė į Veiverių mokytojų seminariją, ruošusią tuometinius Lietuvos šviesulius.

Seminarija nuo XIX a. vidurio iki Pirmojo pasaulinio karo buvo vienintelė Lietuvos mokytojų lietuvių rengimo įstaiga, kurioje dirbo Lietuvos mokytojų tėvu vadinamas Tomas Ferdinandas Žilinskas (1840–1925), dėstęs matematiką, gamtos mokslus ir lietuvių kalbą.

I pasaulinis karas ir mobilizacija į Rusijos kariuomenę


Kilus I pasauliniam karui, 1915 m. gegužės 21 d. buvo mobilizuotas į Rusijos kariuomenę ir paskirtas į 17-jį batalioną, o gruodžio 20 d. buvo perkeltas į raitelių gvardijos atskirąjį pulką. Pasiųstas ir 1916 m. gegužės 1 d. baigė Vilniaus karo mokyklą, kuri tuo metu jau buvo evakuota į Poltavą. Tuo pačiu metu jam suteiktas praporščiko laipsnis ir paskirtas į 149-jį pėstininkų atsargos pulką jaunesniuoju karininku. 1916 m. rugsėjo 20 d. buvo persiųstas į Oranienbaumo (į vakarus nuo Sankt Peterburgo prie Suomių įlankos) karininkų šaulių mokyklą, kur baigė kulkosvaidininkų kursus.

Nuo 1916 m. gruodžio mėn. tarnavo 310-jame Šacko (Ukraina, Voluinės apskr. šiaurės vakaruose) pėstininkų pulke. Dalyvavo kovose su vokiečiais ir autrais Rumunijos fronte, Karpatuose ir buvo apdovanotas. 1917 m. vasario 18 d. buvo suteiktas paporučikio laipsnis ir paskirtas kulkosvaidininkų komandos viršininku.

1917 m. Rusijoje prasidėjus bolševikiniam perversmui, kurį laiką tarnavo lietuvių batalione Vitebske (dab. Baltarusija), o atamano Aleksandro Dutovo armijoje kovėsi su bolševikais.

Už tarnybą Rusijos imperijos kariuomenėje buvo apdovanotas Šv.Anos ir Šv. Stanislovo trečio laipsnio ordinais.

Sibiro Vytauto Didžiojo vardo lietuvių bataliono kūrėjas


Per Rusijos pilietinį karą lietuvių karininkai Kazys Navakas, Ignas Podgaiskis, Juozas Tomkus, Vytautas Kasakaitis ir Petras Linkevičius be Centrinio lietuvių biuro sankcijos, suderinusi klausimus su prancūzų ir lenkų karinėmis vadovybėmis, nutarė išskirti lietuvius iš lenkų kariuomenės į atskirą karinį vienetą – lietuvių batalioną. Tokiam sumanymui pritarė Novo-Nikolajevsko (Novosibirsko) tautos taryba. Sutartis, palankiomis lietuviams sąlygomis buvo pasirašyta 1919 m. birželio 27 d. Leitenantas P. Linkevičius pradėjo formuoti pirmą atskirąjį lietuvių batalioną. Jis buvo pavadintas Vytauto Didžiojo vardu. Penktosios Sibiro divizijos, į kurios sudėtį įėjo ir Sibiro lietuvių batalionas, vadas buvo plk. Kazimieras Rumša.

Į batalioną tarnauti atvyko šešiolika karininkų: adjutantas I. Podgaiskis, pirmos kuopos vadas Jonas Motiejūnas, pirmos kuopos būrio vadas Vincas Tribandis, antros kuopos vadas K. Navakas ir šios kuopos būrio vadas Jonas Stanionis, trečios kuopos vadas Pranas Klimaitis, trečio būrio vadas Jonas Malionis, kulkosvaidininkų kuopos vadas J. Tomkus ir šios kuopos būrio vadas Petras Černeckas, ryšių kuopos viršininkas Petras Kiaušas, nerikiuotės vadas Juozas Eidukas, ūkio dalies viršininkas Alfonsas Navikas, maitinimo viršininkas Bronius Šuškevičius, gydytojas Jonas Gasiūnas. Bataliono asmeninę sudėtį sudarė 460 kareivių.

Pagrindinis ir vienintelis bataliono organizatorių tikslas, buvo sutelkti į kovinį vienetą Sibiro platybėse išsibarsčiusius tautiečius, pasiruošusius sugrįžti ir ginti Tėvynę. Visos Sibiro lietuvių kolonijos kiek galėdamos stengėsi prisidėti prie bataliono kūrimo. J. Tomkus kartu su Pranu Klimaičiu paruošė pirmą lietuvišką rikiuotės statutą.

Žinia apie Sibire kuriamą batalioną pasiekė Anglijos lietuvius emigrantus. Atsiliepė net 2 tūkstančiai tautiečių. Į Rusijos šiaurę buvo atplukdyta pirmieji 300 bedarbių savanorių. Pusę jų bolševikų agitatoriai perviliojo pas raudonuosius, kur buvo apgauti. Svarbiausias agitatorius – Jonas Steponaitis, kuris su Vincu Mickevičiu-Kapsuku dar prieš I pasaulinį karą Anglijoje leido laikraštį „Rankpelnį“, skirtą lietuviams bedarbiams-emigrantams. J. Steponaitis netruko susirasti bolševikų agitatorius ir su užverbuotais tautiečiais vylėsi tapti raudonųjų vadu. Pakliuvo į admirolo Aleksandro Kolčiako nelaisvę, kurio įsivaizdavimu visos imperijos tautos privalėjo kovoti už vieningą Rusijos imperiją. J. Steponaitis pabėgo iš nelaisvės ir tapo lietuvių bataliono kovotoju, štabo raštininku – šiuo atveju vadai neįsigilino į kovotojo pažiūras, o vertino tik kovotojo lietuviškumą.

A.Kolčiakas netrukus pakliuvo ir pats į čekoslovakų korpuso nelaisvę, o vėliau buvo išduotas bolševikams ir „revoliucijos vardu“ 1920 m. vasario 7 d. sušaudytas Irkutske, o jo kūnas nuskandintas Angaros upės leduose. Taip bolševikai „atsiskaitė“ su apsišaukėliu monarchistu, kurio paslaugų šiai Rusijai nebereikėjo.

Tuo metu Sibire vis labiau įsigalint raudoniesiems komisarams tautų pasiuntiniai ryžtasi kelionei į savus namus. Pirmieji buvo čekai ir slovakai, kurie, gavę Antantės pritarimą, išvyko į Vladivostoką ir jūrų keliu paliko Rusiją. Savo eilės liko laukti lietuviai, lenkai, latviai, kitos nacionalinės mažumos.

Lietuviams nepasisekė, nes jau minėtas J. Steponaitis apgaulės būdu perėmė čekoslovakų korpuso radiogramą ir tautiečiams paaiškino, kad nebėra galimybės pasitraukti per Vladivostoką. Teko keisti sugrįžimo būdą geležinkeliu ir patirti užpuolimus, plėšimus, kazokų smurtą.

Čerepanovo stotelėje išsodino iš vagonų. Po dviejų parų klaidžiojimo Bolšoj Kaltaj stotelėje užpuolė I. Gromovo partizanų gauja ir nuginklavo. Po to ilgesniam laikui buvo perkelti į Čeriomuškų kaimą. 1918 m. gruodžio 9 d. rytmetį iš štabo atėjo vyriškis su popieriaus lapu, kurį sekė būrys kazokų. Perskaičius kariškių pavardes, liepta jiems rikiuotis lauke. Čia apsupo sargyba ir grasindama nuogais kardais nuvarė į kaimo kapinaites, kur spaudžiant trisdešimties laipsnių šalčiui įsakė nusirengti nuogai ir žvėriškai užkapojo kardais. Buvo nukankinti poručikas Alfonsas Navikas, karužas Vytautas Kasakaitis, karininkas Jonas Maleris, karininkas Bronius Šukevičius, podporučikas Jonas Eidukas, eiliniai Tarskis, Kazys Norvilas, Jonas Silevičius ir trys rusų karininkai.

Gruodžio 24 d. bataliono likučiai bei karininkų žmonos su vaikais vieškeliu patraukė į Kuznecką (dab. Novokuzneckąs). Pakelės buvo nuklotos jaunų bei senų vyrų, moterų ir vaikų lavonais. Bolševikų retinamos bataliono gretos tirpo. Nelaukdami liūdno likimo dalis kovotojų pasišalino kas kur galėjo.

J. Tomkaus kelionė į Maskvą užtruko keletą mėnesių, o mirtis daug kartų žvelgė jam į akis – teko įveikti užkardas, keisti išvaizdą ir dokumentus. Galiausiai dalis bėglių pateko į Krasnojarsko ir Irkutsko kalėjimus. Abiejuose kalėjimuose 1919 m. devynis mėnesius kalėjo ir J. Tomkus. Išsilaisvinti iš kalėjimo padėjo latvis čekistas ir Lietuvos specialioji misija Maskvoje. Laimingai pasiekė Maskvą bei rašytojo ir diplomato Jurgio Baltrušaičio kabinetą, kuris 1920–1922 m. vadovavo Lietuvos specialiajai misijai.

Nepriklausomos Lietuvos specialiosios misijos Maskvoje II sekretorius


Misijos vadovas J. Baltrušaitis, išklausęs Sibiro epopėjos „laimės kūdikio“ pasakojimo, ryžosi J. Tomkų įdarbinti misijos II sekretoriumi. Deja, misijoje išbuvo ne visą pusmetį, nes jautė, kad buvo sekamas čekistų, bodėjosi klestinčia korupcija, kontrabanda ir čekistų persekiojimu.

Sugrįžimas į Lietuvą ir tarnyba Lietuvos kariuomenėje


Kaip diplomatinis kurjeris, 1921 m. gegužės 2 d. sugrįžo į Lietuvą, o gegužės 19 d. buvo mobilizuotas į Lietuvos kariuomenę ir paskirtas 12-jo pėstininkų pulko 2-sios kulkosvaidininkų kuopos jaunesniuoju karininku. Tų pačių metų liepos 14 d. suteikiamas pėstininkų vyresniojo leitenanto laipsnis, liepos 19 d. paskiriamas kulkosvaidininkų kuopos vadu, vėliau ir pulko švietimo komisijos pirmininku.

1922 m. gegužės 1 d. suteiktas kapitono laipsnis, perkeltas į Generalinio kariuomenės štabo Žvalgybos skyrių. 1922 m. spalio 18 d. paskirtas žvalgų dalies karininku ypatingiems reikalams. Nuo 1922 m. lapkričio 1 d. iki 1922 m. gruodžio mėn. buvo 12-jo žvalgų punkto viršininku, o nuo 1923 m. sausio 7 d. buvo žvalgų dalies viršininku.

Klaipėdos krašto sukilimas ir Mažosios Lietuvos savanoriai


Jau būdamas Vilniaus karo mokyklos kursantas, J. Tomkus palaikė ryšius su aktyviais vietos lietuviais ir tapo neabejingu Lietuvos likimui. Kauno laikotarpiu buvusios pažintys atsinaujino, o lemiamos reikšmės turėjo susitikimas su būsimu Ypatingosios paskirties rinktinės vadu Jonu Polovinsku-Budriu (1889–1964), kuris tuo metu tarnavo Lietuvos kariuomenės Generalinio štabo Žvalgybos skyriaus Kontržvalgybos dalies viršininku.

Pastarasis tuo metu rinko Mažosios Lietuvos savanorius (MLS) ir rengėsi būsimam Klaipėdos krašto sukilimui, nes susiklostė Lietuvai nepriimtina padėtis – Prancūzija siekė įgyvendinti Lenkijos siūlomą Klaipėdos laisvosios valstybės (vokiškai Freistaat) idėją, kuriai pritarė ir provokiška Klaipėdos krašto Direktorija.

Rinktinės vadas, gerai žinodamas J. Tomkaus dalykines savybes (dalyvavo kovose, buvo kuopos vadu, mokėjo skaityti karinius žemėlapius ir orientuotis vietovėje), pakviečia jį į sukilėlių štabo viršininko pareigas. Kapitonas J. Tomkus nedvejodamas priima pasiūlymą ir tampa Mažosios Lietuvos savanoriu Oksu. Jis turėjo galimybę pasirinkti padėjėją – juo buvo Lietuvos kariuomenės kūrėjas-savanoris kapitonas Juozas Šarauskas-Juozapaitis (1894–1941).

Leitenantas Juozas Skaisgiris (1901–1977) paskirtas raitųjų žvalgų kuopos vadu, slapyvardžiu Adolfas Balsys. Beje, tai ir būsimasis XIX vyriausybės žemės ūkio ministras 1938–1939 m., žymus miškininkas, politinis tremtinys. Majoras Pranas Kaunas (1891–1954) buvo karo atstovu prie sukilėlių štabo, slapyvardžiu P. Šneideraitis. Pasibaigus aktyviems sukilimo veiksmams P. Kaunas Klaipėdoje įsikūrė metams – buvo paskirtas 7-ojo pėstininkų Žemaičių kunigaikščio Butigeidžio pulko vadu. Pastarasis nuo 1923-ųjų kovo buvo įsikūręs tuometinėse kareivinėse (dabartinis Klaipėdos universiteto miestelis).

Į Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto (VMLGK), kurio pirmininkas buvo žymus krašto veikėjas, aušrininkas Martynas Jankus, atsišaukimą atsiliepė 300 vietos lietuvininkų, kurių prasidėjus sukilimui dar padaugėjo.

Atsakomybę dėl paramos sukilimui iš Lietuvos pusės prisiėmė Lietuvos šaulių sąjunga ir jos vadovas Vincas Krėvė-Mickevičius.

Lietuvos savanoriai – jaunimas, degęs noru tarnauti Tėvynei, nors ne ką nutolęs nuo žagrės, bet ryžtingai stojęs į šaulius. Tai ūkininkaičiai, gimnazijų vyresniųjų klasių moksleiviai, Dotnuvos žemės ūkio technikumo mokiniai su mokytoju Viktoru Ruokiu priekyje ir kiti, iš viso – 457 šauliai. Žinoma, daugiausiai savanoriais užsirašė buvę nepriklausomybės kovų kariai (621) ir karininkai (41).

Savanoriai slapta pasikrovė ešeloną ginklų, kitos lengvos karinės technikos iš Kauno Šančių kareivinių, užplombavo jį, o ant vagonų užrašė, kad sąstatas su bekonų kroviniu keliauja į Mėmelio uostą. Toks Lietuvos „eksporto“ sąstatas keliavo į Šiaulius krovinio papildymui. Kadangi Lietuva tiesioginio susisiekimo su Klaipėda dar neturėjo, sąstatas į paskirties vietą važiavo aplinkiniu keliu per Latvijos Priekulę, Vainodę ir ją pasiekė sėkmingai. Latvijos pasieniečiai net ir neįtarė, kad šiuo sąstatu važiuoja savanoriai. Istorikai nurodo, kad buvo suformuoti du tokie vagonų sąstatai.

Žinia, Lietuva už dalį savosios teritorijos dar 1921 m. atgavo Palangą, ir sąstatas atvyko iš Latvijos pusės į Bajorų stotį, kur ir buvo iškrautas.

Pasiskirstę į tris grupes, sukilėliai iškeliavo į Klaipėdą. Mažosios Lietuvos savanorių štabas ir jo viršininkas kapitonas J. Tomkus-Oksas įsikūrė Klaipėdos apylinkėse esančiame Gindulių (Krucken Görgo) ūkyje. Iš ten savanorių vadas J. Polovinskas-Budrys pirmosios grupės vadui majorui J. Išlinskui-Aukštuoliui įsakė išskirstyti kuopas į joms numatytus veikimo barus ir prisidengiant tamsa priartėti kuo arčiau miesto, o vėliau užimti uostą.

Antrai grupei vadovavo 28 m. amžiaus karininkas Mykolas Kalmantas-Bajoras iš Mėčionių kaimo (Mielagėnų valsčius, Švenčionių apskr.). Sausio 10 d. užėmė Pagėgius, o vėliau ir visą kraštą, suvaidino lemiamą vaidmenį paimant Klaipėdą. Prie savanorių iš Lietuvos prisidėjo ir vietos šišioniškių būrys. „Sausio 10 d. kairiau nuo Lauksargių pereita per sieną į Klaipėdos kraštą. Lauksargiai ir Pagėgiai užimti be pasipriešinimo”, – savo to meto ataskaitoje rašė M. Kalmantas.

Mėginta taikiai susitarti su prancūzais Klaipėdoje. Sausio 13 d. apie 4 val. ryto du jaunuoliai klaipėdiškiai pasiuntiniai Kibelka (kitur –Kavolis) ir Gervinas, su balta vėliava sustojo ties spygliuotų vielų tvora, kuria gynėjai jau suspėjo aptraukti savo pozicijų silpnesnes vietas. Pasiuntiniams buvo nurodyta vieta ties tiltu per Danės upę, prie faneros fabriko, kur jie buvo įsileisti. Juos nuvedė į Naujamiestyje įsikūrusio vokiško dienraščio “Memeler Dampfboot” redakciją, kur atvyko Klaipėdos civilinis vyriausias komisaras Gabriel Jean Petisné (1881–1931) ir keli karininkai – pasiuntiniams nenorėta rodyti nei prefektūros, nei kareivinių, todėl juos atvedė į neutralią vietą.

Čia pasiuntiniai įteikė raštą, pasirašytą Budrio, Mažosios Lietuvos savanorių kariuomenės vado ir Okso, štabo viršininko:

“(…)VMLG pavedė man eiti Klaipėdos miestan ir atstatydinti direktoriją, kuri prarado piliečių pasitikėjimą. Jos vieton visame krašte jau veikia gyventojų valia pastatytoji laikinoji krašto vyriausybė ir netrukus ji pradės veikti Klaipėdoje.

(…) Mes sukilome tik nepakenčiamos direktorijos nuversti. Visa šalies tvarka pasilieka tokia, kaip ligi šiol yra buvusi, o su garbingąja Prancūzų kariuomene mes norime nustatyti širdingiausius santykius. Dėl to prašau Jūsų Ekscelencijos, Gerbiamasis Pone Ober-Komisare, atitraukti Prancūzų kariuomenę į jos būstines ir susilaikyti ją nuo karo veiksmų, o policijai įsakyti eiti savo tiesiogines pareigas, nekliudant man ramiai įžengti Klaipėdon. (…)” (KK, p.204–205)

Petisné paaiškino, kad prasidėjus kariniams veiksmams, visa valdžią perėmęs prancūzų dalinio vadas majoras H. Thibaut. Kitą dieną panašaus turinio raštas per pasiuntinius perduotas ir mjr. H. Thibaut. Žinodamas, kad į pagalbą jo daliniui siunčiami anglų ir prancūzų karo laivai, su pasiuntiniais elgėsi drąstiškai, vilkino laiką ir perdavė šiurkščiu tonu rašytą atsakymą be parašo, reikalaujantį, kad sukilėliai išsinešdintų iš Klaipėdos krašto.

Sausio 15 d. ankstų rytą antra ir trečia sukilėlių grupės atakavo bei 3 val. jau užėmė Sendvarį ir prasiveržė į miesto centrą. Apsupę prancūzų prefektūrą, pareikalavo nedelsiant pasiduoti. Nors įgulos vadas priešinosi, bet sukilėlių reikalavimą turėjo įvykdyti – civilinis vyriausias komisaras generolas Gabriel Jean Petisné pasirašė paliaubas ir buvo areštuotas, o vasario 19 d. su prancūzų batalionu Antantės karo laivais evakavosi.

Kitas sukilėlių objektas – Klaipėdos žiemos uostas, kurį pasiekė pirmosios grupės sukilėliai ir blokavo išrikiuodami lauko patrankėles. Kai sausio 16 d. prancūzams į pagalbą atskubėjo lenkų karo laivas Komendant Pilsudski, jam jau teko grįžti nieko nepešus – įsigaliojo paliaubos.

Klaipėdos krašto sukilime nuošalyje neliko ir Lietuvos išeiviai Amerikoje. Klaipėdoje veikęs Jungtinių Amerikos Valstijų verslininkas Antanas Ivaškevičius‑Aivas (1886–1975) 2 mln. markių auka parėmė M. Jankaus komiteto veiklą.

Klaipėdos prancūzų prefektūros apsuptyje dalyvavo visuomenės veikėjas, VMLGK narys Andrius Martusevičius-Martus (1874–1923), kuris 1920 m. buvo sugrįžęs iš JAV į Lietuvą. Apsupties metu peršalo ir mirė Klaipėdoje 1923 m. vasario 19 d.

Legendinis lakūnas, o tuomet leitenantas Steponas Darius (1896–1933) sukilimo metu buvo sukilėlių trečios grupės, sausio 10 d. užėmusios Šilutę, vado Petro Jakšto-Kalvaičio pavaduotojas, vėliau dalyvavo užimant ir Klaipėdą.

Klaipėdos krašto atsiėmimo istorijoje yra svarbios trys 1923 metų datos.

Paveikslėlis

Susisiekimo ministerijos Revizijos departamento tarnautojai. Fotografija iš - Vytauto Didžiojo mirties 500 metų sukaktuvėms paminėti albumas / spaudai paruošė H. Serafinas (Kaunas, 1933). P.330.

Sausio 9 d. Vyriausiasis Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas, vadovaujamas M. Jankaus, paskelbė Deklaraciją, kad Klaipėdos krašte jis perima valdžią į savo rankas, lietuvių kalbai suteikia lygias teises su vokiečių kalba, sukilėlių Direktorijos pirmininku skiria Erdmoną Simonaitį.

Deklaracija suteikė lemiamą postūmį likusiems įvykiams ir veiksmams.

Sausio 15 d. Mažosios Lietuvos savanoriai užėmė Klaipėdą ir pergalingai baigė Klaipėdos krašto sukilimą.

Sausio 19 d. VMLGK Šilutėje sušaukė Klaipėdos krašto atstovų (apie 120 žmonių) suvažiavimą, vadinamąjį Šilutės seimą. Jis paskelbė Šilutės deklaraciją apie krašto jungimąsį prie Lietuvos Respublikos dalinės autonomijos teisėmis.

Europos politikai, o pirmiausia Prancūzijos, šį istorinį Lietuvai įvykį sutiko skeptiškai. Tačiau vokiečiai, palaikydami lietuvių siekius, nepageidavo, kad ir Klaipėdoje atsirastų Gardine jau įsitvirtinusi lenkų kariuomenė. Tuo pačiu buvo numanoma, kad vokiečiai po kurio laiko mėgins atgauti Klaipėdą ir kraštą, o tai jiems lengviau pasiekti prieš mažesnę Lietuvą nei Lenkiją. Šia situacija laiku ir sėkmingai išnaudojo Lietuva – sukilimą parėmė Mažosios Lietuvos savanoriai iš Lietuvos, kurie buvo ginkluoti vokiškais šautuvais.

Įsigalint naciams tikraisiais padėties šeimininkais Klaipėdos krašte save laikė vokiečiai ir jų suagituoti vietos gyventojai – aktyviai ir atvirai veikė iš Berlyno finansuojamos įvairios provokiškos organizacijos. Vokiečių nacionalistai su niekuo nesiskaitė, persekiojo vietos gyventojus šišioniškius bei jiems prijaučiančius.

Nejaukiai pasijuto ir Klaipėdos gubernatorius Jonas Navakas, šias pareigas ėjęs 1933–1935 metais. Beje, Ukmergėje atšokęs vestuves su verslininko Kazimiero Deveikio dukterimi teisės istorike Jone Deveikyte, grįžo į Klaipėdą, o kartu jo žmonos rekomenduotas atvyko ir Genrikas Zimanas, Ukmergės žydų gimnazijos geografijos mokytojas. Įdarbino savo referentu, o vėliau išaiškėjo, kad slapta jis vykdė ir Maskvos informatoriaus funkcijas…

J. Navakas sustiprino Klaipėdos krašto lietuvių švietimo ir kultūros įstaigų darbą, lietuviškų organizacijų veiklą, su Klaipėdos krašto komendantu Raimundu Liormanu uždraudė nacių partijas, kreipėsi į Lietuvos Respublikos Ministrų kabinetą, kad jam būtų suteikti papildomi įgaliojimai kovai su naciais, bet spaudžiant Vokietijai ir vietos vokiečiams, iš gubernatoriaus pareigų Lietuvos Respublikos prezidento buvo atleistas.

J. Navakas 1940 sovietinės okupacinės valdžios suimtas, įkalintas Kauno sunkiųjų darbų kalėjime, o 1941 m. Birželio sukilimo metu išlaisvintas. Nacių okupacijos metu slapstėsi, 1944 m. artėjant SSRS kariuomenei traukėsi į Vakarus, kurį laiką gyveno Lenkijoje, kur jį suėmė SSRS žvalgyba ir atvežė į Vilnių, ne kartą mėgino užverbuoti. Jam atsisakius 1951 01 15 suimtas ir už „tėvynės išdavimą“ nuteistas 10 m. kalėti Taišeto politinių kalinių Ozerlage Sosnovije Rodniki 1955 m. rugpjūtyje. Buvo visai išsekęs, mito ir lageryje surastomis silkių galvomis.

Tolimesnė Juozo Tomkaus tarnyba Kaune


Kapitonas J. Tomkus po sėkmingų kovų Klaipėdos krašte sugrįžo į Kauną – 1923 m. rugpjūčio 1 d. perkeliamas į Generalinį štabo 3-jį Operacijų skyrių ir paskiriamas 1-osios dalies viršininko padėjėju, o nuo 1924 m. sausio 1 d. paskirtas į 2-jį Informacijų skyrių karo cenzoriumi.

Tuo metu išleista J. Tomkaus iš anglų kalbos versta Ferdinando Tuohy knyga „Špionažo paslaptys Didžiojo karo metu: 1914–18 m.“ (Kaunas: „Žaibo“ b-vė, 1924), skaitytojų tarpe turėjusi nemažo pasisekimo. Klausytojai pamėgo ir jo patriotinių temų paskaitas, transliuotas per Kauno radiją.

1925 m. liepos 29 d. suteiktas majoro laipsnis ir 1926 m. sausio mėn. buvo perkeltas į Karo mokslo valdybą. 1925–1926 m. daug rašė kariuomenės švietimo, mokymo, auklėjimo ir kitais klausimais į Vyriausiojo štabo karo mokslo skyriaus „Kario“ savaitraštį. Neatsitiktinai nuo 1926 m. sausio 21 d. paskiriamas šio savaitraščio redaktoriumi – pakeitė vyresnįjį leitenantą Antaną Majų.

Redaktoriams pasikeitus savaitraštyje („Žodis mūsų bendradarbiams“ //„Karys“, 1926 m. vasario 4–10 d., nr. 6, p. 1–2) buvo pabrėžta: „(…) rašydami bet kurį rašinį, turime nuolatos atminti, jog rašome „Kariui“, kurio skaitytojas yra kareivis, puskarininkis – žmonės išėję maždaug pradžios mokyklą ir tai toli gražu ne visi.“

Prezidento Kazio Griniaus 1926 m. birželio 21 d. aktu Vyriausiojo štabo viršininku paskirtas pulkininkas leitenantas Kazys Škirpa. Įvyksta pokytis ir „Kario“ savaitraštyje – redaktoriumi nuo 1926 m. liepos 1 d. paskiriamas pulkininkas leitenantas Romualdas Burokas.

Įvyksta lūžis ir majoro J. Tomkaus tarnybinėje veikloje – 1926 m. rugpjūčio 30 d., pačiam prašant, buvo paleistas į pėstininkų karininkų atsargą.

Juozo Tomkaus darbai ir veikla atsargoje


1926 m. spalio 13 d. įstojo į Lietuvos Šaulių sąjungos narius. Beje, nuo 1938 m. balandžio 6 d. buvo Lietuvos Šaulių sąjungos 1-sios Kauno rinktinės tarybos narys.

Studijavo Vytauto Didžiojo universiteto Teisių fakulteto Teisių skyriuje, kurį baigė 1929 m. gegužės 12 d. Universitete turėjo galimybę klausytis Lietuvos mokslo žiedo skaitomų paskaitų. Tai profesorių Stasio Šalkauskio, Mykolo Römerio, Jono Jablonskio, Levo Karsavino, Augustino Valdemaro, brolių Viktoro, Mykolo ir Vaclovo Biržiškų, Kazio Griniaus, Mečislovo Reinio, Juozo Tumo-Vaižganto, Vinco Mykolaičio-Putino.

Dirbo Valstybės kontrolėje, kurioje 1932 m. buvo gautas anoniminis skundas, kad Pašto valdyboje ir Klaipėdos skyriuje grobstomos valstybės lėšos – ištisą dešimtmetį buvo gaminami ir realizuojami falsifikuoti pašto ženklai, t. y. išimami originalūs, o į jų vietą sandėlyje padedami netikri 3 ir 5 litų nominalo ženklai. Nusikalstamą veiką organizavo Pašto valdybos direktorius Adolfas Sruoga, rašytojo Balio Sruogos brolis. Pastarasis pasitelkė nemažą būrį pažįstamų specialistų – dailininkų, spaustuvininkų ir net užsienio verslininkų, perpardavinėtojų bei kurjerių (pvz. Vokietijos pašto ženklų pirklys Arnoldas Ebelis). Dalis jų net neįtarė į ką buvo įtraukti.

Bylos medžiagą nuo pradžios iki galo tyrė Valstybės kontrolės tyrėjai. Nustatant ženklų tikrumą ekspertu dirbo garsus tapytojas ir grafikas Adomas Varnas – nepavyko įrodyti, bet eksperto nuomone jie buvo pagaminti A. Sruogos privačioje spaustuvėje. Laikraščiai nuolatos skelbė sensacingas naujienas. Padarytos žalos suma siekė 2,86 mln. litų. Bylos tyrimas strigo ir užsitęsė – jo medžiaga į teismą perduota tik 1935 m. vasaryje. Tačiau ir bylą išnagrinėjus liko klaustukų, o tikrieji kaltininkai iki galo neišaiškinti. A. Sruoga dažnai keisdavo parodymus ir nepripažino savo kaltės. Liko neaiški pradinio kapitalo kilmė.

Pašto ženklų bylos menkesnės „žuvelės“ buvo pašto Klaipėdos skyriaus viršininkas Jonas Augūnas ir kasininkas Adomas Vasiliauskas, Jonas Jurkšaitis (po karo pasitraukė į Vakarus, vėliau emigravo į Kanadą), Jonas Šimanskis. Jie atsipirko smulkiomis bausmėmis ir, atbuvę kalėjime paskirtą terminą, buvo paleisti. Ne ką daugiau kalėjime išbuvo ir A. Sruoga, nors buvo gavęs 15 metų sunkiųjų darbų kalėjimo – turėjo aukšto lygio užtarėjų. Taip pat turėjo Pašto valdybai sumokėti beveik 3 mln. Lt civilinio ieškinio, o turtas buvo konfiskuotas.

A. Sruoga namuose neužsibuvo, o emigravo pas žmoną Tatjana Zavariną-Sruogienę į Paragvajų. Anuometinė spauda rašė, kad ten A. Sruogos žmona nusipirko didžiules kavos plantacijas iš jai anksčiau užrašyto vyro turto, kuris jau nebuvo konfiskuotas. Deja, A. Sruogos žmona jau buvo susiradusį kitą gerbėją ir jam nepavyko įsikurti Paragvajuje.

Į Kauną A. Sruoga sugrįžo sovietiniais metais. Jo paties prašymu byla buvo peržiūrėta ir laisvės atėmimo terminas ženkliai sumažintas, o likusią bausmės dalį nuo 1941 m. atliko Intos lageryje, kur 1942 m. mirė nuo distrofijos. Kapas nežinomas.

Čia minėtina Susisiekimo ministerijos Revizijos departamento tarnautoja Jadvyga Musteikytė (gim. 1926 m. Utenos r.), kuri buvo 1948 m. represuota ir patyrė Sibiro tremtį (Krasnojarsko kr.) kartu su savo mama. Grįžusi apsigyveno Birštone, ten ir mirė. Ji galėjo paaiškinti apie minėtos bylos tyrimo eigą, o taip pat apie asmenis, mėginusius daryti įtaką. Tuo nesusidomėjo ir filatelijos mėgėjai, nors ji susilaukė gilios senatvės. Ilgai susirašinėjo su buvusiomis bendradarbėmis JAV ir buvo jų remiama per BALF‘ą (Bendrasis Amerikos lietuvių fondas).

Tolimesnis J. Tomkaus darbas


Kaip rašoma jo biografijoje, nuo 1934 m. liepos 15 d. dirbo referentu Valstybės Taryboje, Pilietybės komisijos pirmininku. Buvo aktyvus Tautininkų sąjungos veikėjas, priklausė radikaliajam jos sparnui. Bendradarbiavo leidiniuose: „Karys“, „Akademikas“, „Lietuvos aidas“, „Kardas“, „Trimitas“, „Vairas“, „Židinys“ ir kituose.

Lietuvos apdovanojimai

Klaipėdos krašto 1923 metų sukilimo dalyvio Sidabro medakis (1924);

Lietuvos nepriklausomybės 10-mečio medalis (1928 m.);

Lietuvos Savanorių medalis (1928 m.);

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 4-jo laipsnio ordinas (1930 m.);

Šaulių žvaigždės ordinas (1935 m.).

Epilogas


Pirmoji nelaimė J. Tomkaus šeimoje – mažametės dukrelės Birutės liga ir mirtis. Tuo metu J. Tomkus, kaip Vytauto Didžiojo bataliono kulkosvaidininkų kuopos organizatorius ir vadas, buvo įkalintas Sibire (Krasnojarsko ir Irkutsko kalėjimuose) ir kentė ne tik sunkias kalėjimų sąlygas, bet ir nežinią dėl savo ir šeimos likimo, niekuo negalėdamas jai padėti.

Žmona Valentina, kilminga Sibiro mergina, gimusi 1898 m. gruodžio 19 d. Šadrinske, Jekaterinburgo gimnazijos 1915 m. abiturientė ir Peterburgo universiteto gamtos mokslų studentė, pasirūpino, kad Lietuvos specialioji misiją Maskvoje padėtų išlaisvinti vyrą. Galiausiai tai pavyko ir J. Tomkus kurį laiką net galėjo dirbti minėtoje misijoje II sekretoriumi.

Neužilgo kovose patyręs pėstininkų karininkas J. Tomkus tapo Mažosios Lietuvos savanoriu ir buvo pakviestas į sukilimo štabą jo viršininku. Iškovota be galo svarbi istorinė pergalė – po I pasaulinio karo santarvininkų prancūzų valdomas Klaipėdos kraštas susijungė su Lietuva.

Majoras J. Tomkus redagavo Vyriausiojo štabo karo mokslo skyriaus „Kario“ savaitraštį, o vėliau išėjo į atsargą, tapo Vytauto Didžiojo universiteto teisės mokslų studentu.

Praktikavo advokatūroje, kopė karjeros laiptais, džiaugėsi šeimyniniu gyvenimu.

Liko voldemarininkų ideologu, aktyviai dalyvavo Šaulių sąjungos veikloje, buvo aktyvus Tautininkų sąjungos veikėjas, priklausė radikaliajam jos sparnui.

Dirbdamas Valstybės kontrolėje, dalyvavo „Pašto ženklų bylos“ parengime, kuriuo įrodyta Pašto valdybos direktoriaus A. Sruogos nusikalstama veika, stambus valstybės lėšų grobstymas, nepasiduota aukštiems nusikaltėlio užtarėjams, o buvo dirbta principingai.

J. Tomkui, kaip patyrusiam teisininkui patikėtos atsakingos Valstybės Tarybos referento pareigos. Čia sutiko buvusį Klaipėdos gubernatorių J. Navaką. Darbas buvo sudėtingas, turėjęs daug svarbių valstybinių paslapčių.

Vilniuj 1939 m. tapus Lietuvos dalimi, vadovavo Pilietybės komisijai kaip pirmininkas. Palaikė tamprius ryšius su Lietuvos žvalgyba ir ten dirbančiais kolegomis. J. Tomkus žinojo apie Maskvos ypatingojo įgaliotinio Lietuvoje Vladimiro Dekanozovo (tikroji pavardė – Dekanozišvili) misiją. Jis 1940 m. birželio 15 d. pakeitė Nikolajų Pozdniakovą ir ėmėsi vykdyti marionetinės „Liaudies vyriausybės“ sudarymui bei „teisėto“ Lietuvos inkorporavimo į SSRS sudėtį regimybei. Jam talkino sovietų saugumo veikėjas Vsevolodas Merkulovas, prisidengęs „Petrov“ slapyvardžiu, kuris nuo 1940 liepos Kaune vadovavo SSRS kontržvalgybos padalinių agentūros tinklo kūrimui, ruošė Lietuvos patriotų (sovietų vertinimu „penktosios kolonos“) neutralizavimą, sunaikinimą, buvo vienas 1941 Lietuvos gyventojų trėmimų organizatorių ir vadovų (1941 m. gegužės 19 d. išleido direktyvą Nr. 77 dėl Latvijos, Lietuvos, Estijos gyventojų trėmimo).

Nežiūrint to J. Tomkus jautė pareigą tarnauti Lietuvai ir nesiruošė trauktis. Patriotiškai nusiteikę valstybės tarnautojai buvo pasmerkti myriop ir nedelsiant sunaikinti. Tą juodąjį darbą žaibiškai atliko jau minėto V. Merkulovo parankiniai, kurie vykdė specialių priemonių planą. Jį 1940 m. liepos 9 d. pasirašė Antanas Sniečkus, kuris 1940 m. birželyje buvo paskirtas VRM Saugumo departamento direktoriumi, o 1940 m. liepos mėnesį buvo ir Liaudies seimo atstovu, jos Mandatų komisijos pirmininku.

H. Korsakienė apie to meto A. Sniečkaus darbą taip rašė:

„Atsimenu, kaip vieną vėlų vakarą, visam miestui jau paskendus tamsoje, mudu su Kostu [Korsaku] išėjome pasivaikščioti, kaip jis sakė, „kiek pravėdinti smegenis“ po visų nesibaigiančių ir labai jį išvarginančių posėdžių… Nusileidę Parodos gatve, pasukome Laisvės alėjos link. Čia jis atkreipė mano dėmesį į vienintelį mieste apšviestą langelį – pačiame buvusio saugumo namo viršuje.

– Pažiūrėk – tas žiburėlis per visas naktis negęsta!

Paaiškino man, kad ten dieną naktį vyksta pasitarimai, svarstomi svarbiausi bėgamųjų dienų ir ateities klausimai. Gal visos Lietuvos likimas! Ten esąs komunistų partijos vadovų kabinetas – Sniečkaus ir Meskupo, pogrindyje turėjusio Adomo slapyvardį. Šį žmogų, sakė Kostas, jis mažai pažįstąs. Vos kelis kartus tekę su juo susidurti, sprendžiant reikalus. Jis pasirodęs jam geležinės valios žmogus.

– Visa bėda, – nuleidęs balsą pridūrė, – ne visus klausimus juodu ten patys ir sprendžia…

– O kas gi sprendžia?

– Atvykę iš Maskvos emisarai… Stalino pasiuntiniai!Visiems reikalams tvarkyti atsiųstas Dekanozovas!“ (H. Korsakienė. Namas, kuriame gyvenome: atsiminimai.–Vilnius, 1991.– p.98).

Grupei, atsakingai už šaulių, voldemarininkų partijos narių sąrašo parengimą vadovavo saugumietis komunistas Icikas Dembo. Į šį sąrašą buvo įtrauktas ir J. Tomkus. Areštuotas 1940 m. iš liepos 10 į 11 d. net aštuonių saugumiečių, kurie keletą valandų krėtė Tomkų butą, ieškodami „inkriminuojančios medžiagos“. Jis įkalintas Kauno sunkiųjų darbų kalėjime A. Mickevičiaus gatvėje, o liepos 12 d. buvo nužudytas 139-joje kameroje.

Jo palaikai saugoti VDU Medicinos fakulteto Anatomikume, slėpti, o II pasaulinio karo pradžios pasikeitusiomis aplinkybėmis iškilmingai pašarvoti Vytauto Didžiojo karo muziejuje bei 1941 m. spalio 6 d., lydint tūkstantinėms kauniečių minioms, palaidoti Kauno Senosiose kapinėse karo lakūnų sklype, vėliau perlaidoti Kauno Šančių kapinėse. Virš velionio karsto pusiau nuleista kabėjo ir Sibiro Vytauto Didžiojo vardo lietuvių bataliono vėliava – ją į Lietuvą iš Sibiro buvo pargabenusi bataliono vado P. Linkevičiaus žmona Elžbieta Linkevičienė (1951 metais, keliant muziejaus eksponatus į Nemuno gatvę, vėliava dingo). Lieka nežinioje kas ir kaip rūpinosi palaikų slėpimu, išsaugojimu, perlaidojimu.

Kauno mieste sovietmečiu paskleistas melagingas gandas, kad J. Tomkus pats sau persipjovė kairės rankos kraujagysles. Tariamai, taip galėjo užbaigti kančias ir apsaugoti žmoną, vaikus nuo susidorojimo. Komisija, ištyrusi mirties aplinkybes, savo akte apie smūgį į galvą kietu buku daiktu, o taip pat peilio smūgiu perpjautą miego arteriją bei išlaužytus rankų pirštus net neužsiminė – lavonas buvo perrengtas, nepalikta jokių kraujo pėdsakų. Toks aktas surašytas po A. Sniečkaus telefoninio skambučio, palaikus perduodant VDU Medicinos fakulteto Anatomikumui.

Nežinia kodėl melagingam gandui apie J. Tomkaus savižudybę antrino ir teisininkas Matas Krygeris (1905–1997) savo rašinyje „Savivalės replėse“ laisvėjančioje Sąjūdžio meto spaudoje (Kauno tiesa, 1989 m. liepos 14 d., nr. 162, p. 5). Amžinybėn išėjusio prisiminimų autoriaus to jau nebepaklausime.

Lietuvos karininkams ant broliškų kapų stovi stelos su jų vardais, pavardėmis, gimimo ir žūties datomis. Kapai prižiūrimi, bet linkėtina ir geresnė priežiūra. Įrengti ir QR kodai (greito atsakymo kodai), informuojantys apie čia palaidotų didvyrių žygdarbius. Tarp daugybės pavardžių – Juozas Tomkus (1896–1940).

J. Tomkaus našlė Valentina Tomkienė 1944 m. pasitraukė iš Tėvynės su vaikais Mindaugu ir Liucija, o 1949 m. emigravo į JAV. Kiek vėliau čia atvyko ir sūnus Vaidevutis-Ekspeditas (gim. 1921 m.). 1952 m. Mindaugas tarnavo JAV armijoje ir kovėsi Korėjos kare – nuo širdies ligos 1953 m. birželio 1 d. Great Necke mirus motinai V. Tomkienei nebuvo išleistas į laidotuves. Neatlaikiusi skaudžių likimo smūgių netrukus mirė Liucija Tomkutė. Vaidevučio likimas nežinomas.

Buvo nemaža ir graži, daugiau nei prieš šimtmetį, t. y. 1919 m. tolimame Sibire sukurta lietuviška šeima. Ligi šiol nepaskelbti ir neįvardinti šeimos galvos Lietuvos karinio ir politinio veikėjo, žurnalisto Juozo Tomkaus žūties kaltininkai. Neatlikta atgaila, o kaltininkai vis dangstomi melu ir išsigalvojimais, nejaučiant jokios atsakomybės.

NAUDOTA LITERATŪRA:

Aleksa, Osvaldas. Kortų nameliai.–Vilnius, 1983.–195,[2]p.

Anušauskas, Arvydas. Išdavystė: Markulio dienoraščiai.–Vilnius, [2017].–191,[1]p.

Anušauskas, Arvydas, Sviderskytė, Gražina. XX amžiaus slaptieji archyvai: dvylika istorijos detektyvų.–Vilnius, 2008.–379,[1]p.

Budrys, Jonas. Kontržvalgyba Lietuvoje: Jono Budrio atsiminimai.–Fotogr. leid.–Vilnius, 1991.–226,[1]p.

Budrys, Jonas. Jono Budrio atsiminimai: Lietuvos kontržvalgyba 1922–1923. / [surinko] A. Žitkus.–Hartford, 1967.–[177]p.–Iškarpos iš „Darbininko“ 1966, nr.4–51.

Korsakienė, Halina. Namas, kuriame gyvenome: atsiminimai.– Vilnius, 1991.–300,[2] p.

Kovos keliais: Klaipėdos krašto prisijungimui prie Lietuvos 15-kos metų sukakčiai paminėti almanachas / redaktorius-leidėjas Jonas Vanagaitis.–Klaipėda, 1938.–315 p.

Kremliaus klasta. 1939.10.10–1940.06.15 / spaudai paruošė A. Martinionis.–Vilnius, 1995.

Krėvė, Vincas. Bolševikų invazija ir liaudies vyriausybė: atsiminimai (sp. parengė, įžangos žodį ir paaiškinimus parašė A. Zalatorius).–Vilnius, 1992.–130,[3]p.

Lietuvos aneksija: 1940 metų dokumentai / [Kazio Škirpos ir Mato Krygerio archyvinę medžiagą spaudai parengė Leonas Gudaitis]. – Vilnius, 1990.–116,[3]p.

Lietuvos liaudies seimas: stenogramos ir medžiaga / [redakcinė kolegija: K. Surblys (ats. redaktorius); [V. Kancevičius, J. Lazauskas (sudarytojai).–Vilnius, 1985.–232,[3]p.

Lietuvos naikinimas ir tautos kova 1940–1998. / sudarė Izidorius Ignatavičius. –Vilnius, 1999.– P. 701,[2] p.

Musteikis, Kazys. Prisiminimų fragmentai.–2-as leid.–Vilnius, 1989.–61,[2]p.

Smetona, Antanas. Pro memoria: buv. Prezidento apmąstymai prie Šventaičio ežero (Vokietija) 1941 m. liepos 1–25 d. / [sudarė ir spaudai parengė A. Martinionis].–Vilnius, 2000.–103,[1]p.

Suokalbis: [Hitlerio-Stalino agresijos prieš Lietuvą dokumentai – tarptautinio banditizmo įteisinimas: dokumentų rinkinys / sudarytojas V. Kavaliauskas.–Vilnius, 1989.–42,[1]p.

Tarybų valdžios atkūrimas Lietuvoje 1940–1941 metais: dokumentų rinkinys / Archyvų valdyba prie LTSR Ministrų Tarybos, Lietuvos TSR centrinis valstybinis archyvas; [redakcinė komisija: E. Jacovskis… [et al.].–Vilnius, 1965.–345,[3]p.

Visockas, Gintaras, Kaminskas, Kęstutis. Žvalgybų intrigos Lietuvoje, 1994–2006.–2-asis papild. leid.–Vilnius, [2007].–296 p.

Zabielskas, Vytautas. Lietuvos kariuomenės karininkai – sovietinės ir nacistinės okupacijų aukos.–Vilnius, 2021.– 503,[1]p.

PUBLIKACIJOS PERIODIKOJE:

Adomaitis, Gediminas. Vytauto Didžiojo Sibiro lietuvių batalionas: kelias į tėvynę, paženklintas aukomis // XXI amžius. 2015 m. gruodžio 11 d., nr. 46(2 166). P. 6–7.

Budrys, Jonas. Klaipėdos miesto paėmimas 1923 m. // Karys. 1950 m. gruodis, nr. 2(1 261). P. 2–4.

J.M.K. Majorą Tomkų prisiminus // Karys. 1950 m. lapkričio 23 d., nr. 1(1 260). P. 10.

Krygeris, Matas. Savivalės replėse // Kauno tiesa. 1989 m. liepos 14 d., nr. 162(12 946). P. 5

Pupšys, Vytautas. Susitikimas po 40 metų // Voruta. 2019 m. birželio 29 d. Nr. 6(860). P. 14.

U. [Simas Urbonas] A. a. Valentina Tomkienė // Karys. 1953 m. birželis, nr. 6(1 288). P119.

PUBLIKACIJOS INTERNETE:

Adolfo Sruogos byla [elektroninis išteklius]: http://stamps.adie.lt/adolfosruogosbyla.html, (žiūrėta 2022-10-24).

Juozas Tomkus [elektroninis išteklius]: https://lt.wikipedia.org/wiki/Juozas_Tomkus (žiūrėta 2022-1024).

Klaipėdos krašto sukilimas [elektroninis išteklius]: https://www.vle.lt/straipsnis/klaipedos ... sukilimas/ (žiūrėta 2022-10-240

Spaudai parengė Vytautas A. Gocentas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007