Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 05:47

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Rgs 2011 20:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
FSB persekiojami Karaliaučiaus lietuviai: Lietuva mus užmiršo


http://www.alfa.lt/straipsnis/12172682/ ... aus.lietuv

http://www.alfa.lt/print/12172682/

2011-08-17 11:07
Rimantas Varnauskas | Alfa.lt

      „Lietuva mus užmiršo“, - buvo kalbama savaitgalį Liškiavoje vykusioje Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės konferencijoje. Diskutuojant, kokia yra lietuvybės išsaugojimo ir puoselėjimo prasmė, pabrėžta, kad sunkiai suprantama, kodėl Lietuvos valdžios institucijos vis labiau nusigręžia nuo tautiečių, kuriuos persekioja net Rusijos FSB.

Nauja šluota prastai šluoja


      „Pajutome labai didelį skirtumą, - teigė VŠĮ Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės direktorius S. Šamborskis, klausiamas, ar panaikinus Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie Vyriausybės (įkurtas Užsienio lietuvių departamentas Užsienio reikalų ministerijoje) pajustas didelis skirtumas. - Kai buvo tas ankstesnis departamentas, tai vis tik mums skirtas didesnis dėmesys. Tai buvo išskirtinis dėmesys etninėms žemėms – Gudijai, Lenkijai, Karaliaučiui, Latvijai. Panaikinus šią instituciją dėmesio ir paramos sumažėjo keliolika kartų.“

      Pasak S. Šamborskio, dabar jau mokyklėlės, lietuvių kalbos būreliai negali teikti projektų kaip anksčiau savo lituanistinei veiklai. Pavyzdžiui, anksčiau Ragainės rajono vienos vidurinės mokyklos lietuvių kalbos būrelis, ketindamas vykti į Tolminkiemį, pateikia projektą, gauna kokį tūkstantėlį litų, ir važiuoja į ekskursiją, dainuoja, deklamuoja. Dabar galimybių tokiai veiklai nėra. Be to, mokytojai, atvykstantys iš Lietuvos dėstyti lietuvių kalbos, vienas po kito išprašomi, paskelbiami personomis non grata. Vietiniai mokytojai nepalaikomi, neįtraukiami į konkursui darbo vietai užimti, su dėstančiais nesudaromos sutartys. Pavyzdžiui, Pilkalnio mokykloje jau antrus metus mokytoja dirba, bet su ja nesudaroma sutartis, net konkursas neskelbiamas, nors ten dvidešimt metų buvo lietuviškas būrelis, gyvena du šimtai lietuvių šeimų.

       Pasak S. Šamborskio, tai yra Lietuvos institucijų nesiskaitymas su nelengvomis sąlygomis dirbančiais žmonėmis. Tokia pati padėtis yra ir Stalupėnuose. Dvidešimt metų veikė lietuviškas būrelis, net lietuviškos pradinės klasės buvo. Dabar nėra. Su mokytoja Tatjana Rodenko (ji yra ir Karaliaučiaus krašto lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkė) nesudaroma sutartis. „Na, galėtų nebūtinai ji dėstyti, galėtų atvažiuoti mokytojai ir iš Vilkaviškio, Kybartų, yra, kurie norėtų dirbti, aukotis. Yra iš daugelio mokyklų prašymų atsiųsti lietuvių kalbos mokytojų, deja, Lietuvos institucijos neskiria tam lėšų“, - apgailestavo S. Šamborskis.

       O, pavyzdžiui, Karaliaučiaus 35 licėjuje ilgus metus veikė pradinės lietuviškos klasės. Mažino, mažino, tad dabar mokytojui Algirdui Karnilavičiui iš turėtų 12 savaitinių valandų paliktos tik 4. Be jokio pranešimo, be paaiškinimo. O jis dar be jokio atlygio vadovauja suaugusių kolektyvui, rengia vaikų dainų konkursą „Skambėk, skambėk, lietuviška dainele“. Į šį konkursą suvažiuoja po 300 vaikų iš visos Kaliningrado srities. Šiemet organizavo akciją dėl K. Donelaičio muziejaus išsaugojimo, organizavo talką. Lietuva, Užsienio reikalų ministerija nors kiek turėtų palaikyti tuos žmones, kurie puoselėja lietuvybę šiame krašte, mano S. Šamborskis.

       Pasak jo, iš vietinės valdžios už atlygį darbą gauna tik tie lietuvių kalbos mokytojai, kur yra lietuvių kalba įtraukta į bendrojo lavinimo programą. Tokia buvo tik Karaliaučiaus 35 licėjuje, dalinai Nemano 2-joje vidurinėje mokykloje ir Sovetsko vaikų darželio „Rodničiok“ lietuvių grupėje. Visi kiti mokytojai yra tik paslaugų teikėjai Lietuvos URM, gaunantys vos už 5-7 savaitines valandas atlygį iš URM, kuris pervedamas į jų asmenines sąskaitas pora kartų per metus kas 4-6 mėnesiai.

Ministras Ažubalis nekelia ragelio


       Klausiamas, kokie galėtų būti tokio atmestino požiūrio į artimąsias lietuviškas žemes motyvai, S. Šamborskis sakė, kad jam net sunku suprasti, kodėl taip elgiamasi.

       „Aš, kaip ir dabartinis ministras Ažubalis, buvę sąjūdiečiai. Atrodytų, turėtų būti viskas suprantama. Gal čia koks biurokratinis aplaidumas? Gal taupymas ten, kur nereikėtų taupyti? Gal reikalo nesupratimas? Labai sunku man suprasti. Reikėtų jo paties klausti. Šiuo klausimu jau reikia politinio įsikišimo“, - svarstė S. Šamborskis.

        Ne vieną kartą bandęs skambinti pačiam ministrui, tačiau šis, atpažindamas skambinančiojo numerį, neatsiliepdavo. Sykį S. Šamborskis ėmėsi mažos gudrybės. Paprašė vieno Seimo konservatorių frakcijos nario, kad šis paskambintų užsienio reikalų ministrui. S. Šamborskis turėjo trumpą galimybę išdėstyti Karaliaučiaus lietuvių problemas. „Įtariu, kad į to Seimo nario skambučius A. Ažubalis irgi daugiau neatsiliepia“, - su karčia ironija pasakoja S. Šamborskis.

Persekioja FSB


       Beveik ignoruojami Lietuvos atsakingų institucijų, Karaliaučiaus krašto aktyviausieji lietuviai yra persekiojami ir vietos represinių struktūrų, pavyzdžiui, FSB (Rusijos Federalinė saugumo tarnyba), migracijos tarnybos.

       Liškiavoje viešėję tautiečiai pasakojo, kad yra klausomasi jų telefoninių pokalbių, o vėliau imamasi jau kitų represinių veiksmų – pradedant tuo, kad labai ilgai vilkinamas vizų į Lietuvą išdavimas, o baigiant tuo, kad uždaromos visuomeninės lietuvių organizacijos, areštuojamos jų sąskaitos bankuose. „Gyvename kaip Baltarusijoje“, - skundėsi žmonės.

       „Būta atvejų, kai Kaliningrado srities valdininkai anuliuodavo dar galiojančias vizas iš Lietuvos į sritį atvykstantiems mokytojams. Bet skaudžiausia, kad šiandien Karaliaučiaus srityje negali dirbti mūsų aktyviausi mokytojai. Rusijos specialiųjų tarnybų užgaida 2009 m. gegužės mėnesio 8 d. persona non grata tapo 20 metų Stalupėnų kraštui paaukojęs mokytojas Arūnas Urbaitis, o 2011 kovo 17 d. ir Ragainės lietuviškų klasių mokytojas-organizatorius, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ kavalierius Jonas Glinskis“, - pasakojo S. Šamborskis.

        J. Glinskis pirmą kartą Rusijoje specialiųjų tarnybų buvo sulaikytas pernai vasarą. S. Šamborskis asmeniškai informavo ministrą A. Ažubalį apie nepriimtiną situaciją. Deja, veiksmų nebuvo imtasi. Šių metų kovo 17 d. šis Ragainės klasių su lietuvių dėstomąja kalba mokytojas buvo neįleistas į mokyklą t.y. tapo persona non grata. „Ir vėl ta pati istorija. Lietuvos URM tyli ir klusniai nuo tos dienos nemoka mokytojui atlyginimo. Taip taupomos mūsų valstybės lėšos. Bet ar taip turi būti? O gal čia mūsų valstybės politika etninių žemių lietuvių atžvilgiu?“ - klausia S. Šamborskis

Ministerijai „rūpi“


        Lietuva skiria ypatingą dėmesį Kaliningrado srities lietuviams. Jų bendruomenės projektams šiais metais skirta panaši suma kaip ir praėjusiais (virš 23 tūkst. litų). Į Kaliningrado sritį siunčiama 16 pedagogų dirbti lituanistinį darbą, jiems mokamas atlyginimas (2010 m. tam skirta 300 tūkst. litų). Sričiai skiriama daugiau lėšų, negu visoje likusioje Rusijos Federacijos teritorijoje gyvenantiems lietuviams. Be to, šiemet 22 lietuviškos klasės Kaliningrado srityje gaus 24 vadovėlių komplektus, kurių vertė beveik 18 tūkst. litų. Vietos lietuvių bendruomenė taip pat dalyvauja bendruose projektuose su Lietuvos generaliniu konsulatu Kaliningrade ir organizuoja bendrus renginius, rašoma URM atsakymuose į Alfa.lt klausimus.

        Pasak URM valdininkų, sunkmečiu mažinti išlaidas ėmėsi visos valstybės institucijos, tarp jų ir tuometinis Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas. Žinoma, nepatenkintų dėl sumažėjusio finansavimo visada bus, tačiau jis atspindėjo realią valstybės būklę ir palietė visus. Nepaisant to, buvo stengiamasi, kad tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos, ji labai nesumažėtų.

        URM atstovų susitikimuose su Rusijos federalinio ir regioninio lygmens oficialiais atstovais nuolat akcentuojama, kaip svarbu spręsti problemas, su kuriomis susiduria lietuvių kalbos mokytojai Kaliningrado srityje. Mokytojai iš Lietuvos dažnai keliauja į Kaliningrado sritį ir dėsto lietuvių kalbą ir etnokultūrą srities švietimo įstaigose. Nuolat atkreipiamas Rusijos atstovų dėmesys į tai, kad pasitaiko ir įvairių trukdžių lietuvių kalbos mokytojų veiklai, pavyzdžiui, dėl neaiškių priežasčių anuliuojamos jų vizos. Tokiu būdu yra trikdomas lietuvių kalbos mokymo procesas Kaliningrade, nukenčia mokymo kokybė. Siūlome lietuvių kalbai Rusijos švietimo įstaigose suteikti laisvai pasirenkamos užsienio kalbos statusą (šiuo metu tai tik papildomas moksleivių užsiėmimas).

        Pedagogų iš Lietuvos darbo kaimyninėje Rusijos srityje klausimą užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis iškėlė rugpjūčio 7 dieną neformaliame susitikime su Kaliningrado srities gubernatoriumi Nikolajumi Cukanovu. Ministras akcentavo, kad artėjant naujiems mokslo metams labai svarbu, kad iš Lietuvos į Kaliningrado sritį atvykstantys lietuvių kalbos mokytojai nuo pat mokslo metų pradžios galėtų sklandžiai pradėti darbą, būtų išspręsti dažno vykimo per valstybių sieną ir kiti praktiniai klausimai. Susitikime N. Cukanovas pažadėjo pasirūpinti, kad atvykstantys lietuvių kalbos mokytojai galėtų netrukdomai atlikti savo darbą.

        Iš šio netrumpo URM atsakymo lyg ir aiškėja, kad rūpesčio tautiečiais nestinga, tačiau Karaliaučiaus lietuvių renginyje nesiteikė dalyvauti nei politikai, nei URM Užsienio lietuvių departamento direktorius Arvydas Daunoravičius, nei kuruojantys specialistai Algimantas Misevičius ir Aušra Dumbliauskienė. Nors buvo pakviesti.

Komentarai
http://www.alfa.lt/komentarai/straipsni ... nding=true

Naujoji Zelandija ir naujoji karta
2011-08-17 12:35


      Naujoji Lietuvos politikų karta žavisi neoliberalizmu ir dievina vadybos teorijas (nes geros praktikos patiems ragauti neteko).

      Kas jiems tie etniniai kraštai ir juose užsilikę lietuviai. Paklaidos, kurios nekeičia eksperimento esmės, kaip kadaise išmokino sovietinis FizFakas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007