Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 23:58

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 28 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 12 Sau 2008 00:02 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    Šios dienos Slaptai.lt yra paskelbtas Kaliningrado padalijimo žemėlapis...

Šaltinis - http://www.slaptai.lt/gyvenimo-skandalai/1284.html
http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... 6/5-1.html

Karaliaučiaus problema dar neišspręsta


Dr. Darius FURMONAVIČIUS

     Žvilgterėkime tolyn. 1943-ieji – Teherano konferencija. Stalinas žemėlapyje savo ranka pieštuku brėžė raudoną liniją, sakydamas Ruzveltui ir Čerčiliui, kad jeigu jie sutiktų pripažinti šią liniją kaip Sovietų Sąjungos sieną, jis sutiksiąs, kad pietinė Rytų Prūsijos dalis priklausytų Lenkijai (1 žemėlapis).

http://www.slaptai.lt/images/articles/karaliaucius.jpg

Paveikslėlis

1943 metais Teherano konferencijoje Stalino nubrėžta pastorinta linija, padalijanti Rytprūsius

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Sau 2008 01:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Karaliaučiaus problema dar neišspręsta


Dr. Darius FURMONAVIČIUS

     Norėdami suprasti Mažosios Lietuvos dabartinės padėties priežastis, turėtume žvilgterėti į šio krašto tarptautinių santykių istoriją. 1919 metais Versalio konferencijoje Lietuva tvirtai pareiškė, kad lietuvių tauta tūkstantmečius gyveno prie Baltijos jūros ir nori turėti uostą, nori taikos. Ji nenori sėdėti prie apskrito stalo, prie kurio sėdi didieji ir derasi, tačiau nori būti pakviesta į tą kambarį ir girdėti, dėl ko yra deramasi, o kai bus kalbama apie tėvynę Lietuvą, galėti pasisakyti, ir kad jos balsas būtų girdimas. Šį labai gražų pareiškimą, adresuotą prezidentui Vudrou Vilsonui, profesoriui Vytautui Landsbergiui pirmojo oficialaus vizito į Jungtines Amerikos Valstijas metu parodė prezidentas Džordžas Bušas, ir dabar jo originalas yra saugomas prezidento V. Vilsono bibliotekoje Stantono miestelyje (Virdžinija), kaip ir sutartis bei žemėlapiai.

    Versalio konferencijoje Lietuvai buvo priskirtas Klaipėdos kraštas, o Rytų Prūsijos pietinėse ir rytinėse teritorijose buvo leidžiama gyventojams apsispręsti, ar jie norėtų jungtis prie Lenkijos, ar likti Vokietijos sudėtyje.

    Lenkijos ministras pirmininkas Paderevskis prašė visos Rytprūsių teritorijos, argumentuodamas, kad joje gyvena vienas milijonas lietuvių, ir Lenkija bando sujungti visas buvusias bendros valstybės Žečpospolitos teritorijas.

    Nemanyčiau, kad lenkų skaičiavimai būtų labai nutolę nuo realybės. Pasiremdami dr. Vaclovo Dargužo kolekcijos žemėlapiais, kurie parodo ir Mažąją Lietuvą (Klein Litauen), bei aprašais apie gyventojų tankį bei lietuviškai kalbančiųjų gyvenamąsias vietoves ir kita archyvine bei akademine medžiaga, galime vertinti, kad visoje teritorijoje (įskaitant ir Lietuvai grąžintą Klaipėdos kraštą) tuomet gyveno apie 2,5 mln. gyventojų: iš jų apie vieną milijoną vokiečių, mažiau nei pusė milijono lenkų (pietinėje ir rytinėje Rytprūsių dalyje, besiribojančioje su Lenkija) ir apie vieną milijoną lietuvių. Tai buvo kraštas, turėjęs pačias pažangiausias visoje Europoje žemės ūkio technologijas, labai išsivysčiusią pramonę. Kas liko po Sovietų okupacijos, mes visi puikiai žinome.

     Žvilgterėkime tolyn. 1943-ieji – Teherano konferencija. Stalinas žemėlapyje savo ranka pieštuku brėžė raudoną liniją, sakydamas Ruzveltui ir Čerčiliui, kad jeigu jie sutiktų pripažinti šią liniją kaip Sovietų Sąjungos sieną, jis sutiksiąs, kad pietinė Rytų Prūsijos dalis priklausytų Lenkijai (1 žemėlapis).

? (žemėlapis)

1943 metais Teherano konferencijoje Stalino nubrėžta pastorinta linija, padalijanti Rytprūsius

      Štai toks sandėris dėl Karaliaučiaus buvo pasiūlytas Teherano konferencijoje, bet niekas nebuvo sutarta. Amerikiečių vertėjo Čarlio Boleno memuaruose sakoma, kad buvo jaučiama, jog Čerčilis grįžta į Londoną norėdamas pasidalyti šiuo pasiūlymu su Lenkijos laikinąja vyriausybe. Nors archyvuose ir nerandama jokių įrodymų, kad kas nors būtų sutarta Teherano konferencijos metu, tačiau ta raudona linija dar ir šiandien egzistuoja Europos žemėlapyje.

     1945 metais Potsdamo konferencijoje Sovietų Sąjunga pateikė pasiūlymo juodraštį, kuriame sakoma, kad sąjungininkai, ruošdamiesi trijų vyriausybių vadovų sprendimui dėl Kenigsbergo ir apylinkių teritorijos perdavimo Sovietų Sąjungai, patvirtino siūlymą, jog, laukiant galutinio teritorinių klausimų sprendimo taikos sureguliavime, vakarinė Sovietų Sąjungos dalis, esanti prie Baltijos jūros, turėtų eiti nuo rytinio Dancigo įlankos kranto dalies, pažymėtos pridedamame žemėlapyje, į rytus ir šiaurę nuo Braunsbergo – Goldapo iki Lietuvos TSR, Lenkijos Respublikos ir buvusių Rytų Prūsijos sienų susikirtimo. Kitaip sakant, tai yra ta pati raudona linija.

     Britų vyriausybės Potsdamo konferencijoje protokolas, esantis Čerčilio archyviniame centre Kembridžo universitete, beje, paties Čerčilio ranka pataisytas, taip sako: premjeras Stalinas pasakė, kad šis klausimas buvo diskutuotas Teherano konferencijoje. Jis buvo iškeltas, kadangi egzistuojantys Rusijos uostai žiemą ilgesniam ar trumpesniam laikui užšąla. Stalinas pareiškė, kad Rusijai būtina turėti bent vieną neužšąlantį uostą Vokietijos sąskaita. Jo argumentai buvo tokie: „Rusija praliejo tiek daug kraujo ir iškentėjo neapsakomą skausmą per šį karą. Rusija buvo susirūpinusi užsigarantuoti kokį nors Vokietijos teritorijos gabalą, kad galėtų suteikti nors nedidelį pasitenkinimą dešimtims milijonų žmonių, kurie nukentėjo kare“. Nei prezidentas Ruzveltas, nei Čerčilis nepasipriešinimo šiam siūlymui. Tad jis norėjo šį reikalą patvirtinti dabartinėje konferencijoje.

      Toliau britų vyriausybės Potsdamo konferencijos protokole taip rašoma: „Prezidentas Trumenas pasakė, kad iš principo Jungtinių Valstijų delegacija buvo pasiruošusi sutikti su šiuo pasiūlymu, bet jie galvojo, kad koks nors patikrinimas etniniais pagrindais yra būtinas. Bet jis neišreiškė prieštaravimo Rusijos siekiui įsigyti gabalą Vokietijos teritorijos“.

      Toliau: „Ponas Čerčilis pasakė, kad premjeras Stalinas buvo teisus, sakydamas, kad šis reikalas buvo iškeltas Teherane, ir prie jo vėl buvo sugrįžta 1944 m. spalio mėnesį Maskvos konferencijoje derybose dėl Kerzono linijos. Ir tęsdamas Čerčilis pasakė, kad 1944 m. gruodžio 15 dieną jis pasakė kalbą parlamente, joje paminėjo Sovietų Sąjungos troškimą turėti neužšąlantį Kenigsbergo uostą ir kad Lenkijos siena turėtų eiti į pietus nuo šio uosto. Jis davė suprasti, – tęsiama britų vyriausybės Potsdamo konferencijos protokole, – kad jos didenybės vyriausybė simpatizuoja šiam norui“.

      Atidžiai perskaičius paties Čerčilio spausdinimo mašinėle parašytą ir redaguotą 5500 žodžių 45 minučių kalbą parlamentiniuose debatuose apie Lenkiją (joje, beje, aiškiai pasakyta: „Mes nepritarėme Vilniaus okupacijai 1920 metais.“) – ta kalba yra Čerčilio archyvų centre Kembridžo universitete – kokios nors užuominos apie šį Sovietų Sąjungos siekį nerandame.

      Apie Karaliaučių ten sakoma: „Jeigu Lenkija nusileis dėl Lvovo ir aplinkinių sričių pietuose sovietų Rusijai ir jos prisijungs prie Ukrainos, tai ji gaus šiaurę, šiaurėje visą Rytų Prūsiją į vakarus ir pietus nuo Kenigsbergo tvirtovės, įskaitant didįjį Dancigo uostą“.

      Iš tiesų apie kokį nors ketinimą sutikti perduoti Sovietų Sąjungai Karaliaučiaus kraštą toje kalboje, kaip minėjau, nieko nėra kalbama. Spausdintoje versijoje britų užsienio politikos dokumentų rinkinyje prie datos yra padėtas klaustukas, tačiau Čerčilis kalbėdamas parlamente gruodžio 15 dieną to nepasakė.

      Taigi grįžkime prie tos galutinės rezoliucijos, priimtos Potsdamo konferencijoje, teksto, kuriame pasakyta, kad konferencija iš principo sutiko su Sovietų vyriausybės pasiūlymu, apimančiu galutinį tos teritorijos perdavimą Sovietų Sąjungai po to, kai ekspertai patikrins tikrą sieną vietoje. Žvilgterėję į derybų protokolus (amerikiečių protokolas yra saugomas prezidento Trumeno bibliotekoje, Nepriklausomybės ir Nacionaliniame archyve Vašingtone), matome, jog valstybės sekretorius sakė, kad tos teritorijos perdavimas turi vykti po Taikos konferencijos. Tą patį patvirtina ir britų delegacijos protokolas (saugomas Nacionaliniame archyve Londone).

      Britų delegacijos protokolas teigia, jog Molotovas pasakė, kad iš esmės nėra nesusipratimų tarp trijų delegacijų. Sovietų delegacija visiškai priima poziciją, kad nebus jokio teritorijos perėmimo prieš Taikos konferenciją ir kad siena negali būti delimituota be ekspertų išsiaiškinimo vietoje.

      Įsigilinę į britų derybų pasiruošimo medžiagą, matome, kad britų vyriausybei sovietų juodraštis nebuvo priimtinas, nes jis įpareigotų Jos Didenybės vyriausybę pripažinti, kad Karaliaučiaus kraštas nėra pavaldus sąjungininkų tarybai Vokietijoje, ir sutikti su tuo, kad Rytų Prūsija nebeegzistuoja. Kitas dalykas. Jos Didenybės vyriausybė būtų turėjusi pripažinti Lietuvos inkorporaciją į Sovietų Sąjungą.

      Nors 1943 metais britai žodžiu Sovietams buvo pripažinę Baltijos valstybių inkorporaciją, po to jie pakeitė poziciją pagal amerikiečius ir jau po 1943 metų laikėsi tvirtos nepripažinimo politikos. Čerčilis yra gavęs aštrių laiškų ir iš Lietuvos atstovybės Londone, ir iš kardinolo, todėl pozicija pasikeitė. Kas buvo galvojama?

      Karaliaučiaus „saldainis“ būtų atiduotas, jei „rusiška meška“ (taip rašoma Čerčilio telegramose JAV prezidentams) sutiktų greitai pasitraukti iš Europos ir išvestų savo didelę kariuomenę.

     Galima drąsiai teigti kelis svarbius dalykus. Pirma, kad Sovietai taikos konferencijoje sutiko svarstyti savo vakarines sienas. Įdomu, kad po galutinės deklaracijos Stalinas pasirašė po žodžiu „Lietuva“, bet ne kokia nors „Lietuvos SSR“.

      Antra, Sovietų Sąjunga įsipareigojo nepažymėti savo vakarinių sienų be būsimo taikos susitarimo. Archyvuose nėra nė vieno dokumento, kuris patvirtintų, kad Karaliaučiaus kraštas priklauso Rusijai.

     Aneksavę 1946 metais, Sovietai inkorporavo tą kraštą, bet teisiškai niekas jiems to krašto nedavė. Jokių dokumentų nėra.


     Girdėdamas istoriją, jog neva Karaliaučiaus kraštas Rusijai perduotas 50-iai metų, pradėjau žiūrėti archyvų medžiagą – Nacionaliniame archyve Vašingtone, Čerčilio archyvų centre Kembridžo universitete, Nacionaliniame archyve Londone. Nepavyko rasti dokumentų, kurie tai patvirtintų. Iš tikrųjų sovietai, kaip minėjau, buvo įsipareigoję neinkorporuoti šios teritorijos be galutinio taikos susitarimo ir todėl tai yra nelegali okupacija, nelegalios okupacijos įtvirtinimas karine jėga.

     Dar sykį grįžkime į praeitį. 1944 metais britai bombardavo Karaliaučių, bet kol kas dar niekas nekalba apie Karaliaučiaus atstatymą, bent taip, kaip šiandien kalbama apie Irako atstatymą.
Šiuolaikinė padėtis yra problemiška ir galime teigti, kad ji primena vadinamąją Kubos raketų krizę, kai N. Chruščiovas bandė Kubon įvežti raketas, kurios galėtų sunaikinti visas Jungtines Amerikos Valstijas, išskyrus Sietlą, kurio raketos nesiekė.

     Karaliaučiaus krašte šiuo metu stovi 18 SS-21 trumpojo nuotolio balistinių raketų, 120 km nuotoliu galinčių nešti branduolinę galvutę. Tai raketos ant dvylikaračių traktoriukų. Dar yra 8 raketos SS-C1-B ant aštuonių ratų vienoj pusėj ir dar tiek pat kitoj, galinčios judėti 40 km per valandą greičiu, kurių veikimo nuotolis yra 750 kilometrų. Jos taip pat gali nešti branduolines galvutes. Tai oficialūs duomenys, jie yra pateikti Tarptautinio strateginių santykių instituto kasmetiniame leidinyje „Karinis balansas“ ir 2006, ir 2007 metais. Duomenys yra vieši, jie sudaromi padedant žvalgybai, bet prieinami ekspertams ir visuomenei. Galime drąsiai teigti, kad Rusija yra sulaužiusi vieną pagrindinių sutarčių – Vidutinio ir trumpesniojo nuotolio raketų apribojimo sutartį (INF Treaty), pasirašytą R. Reagano ir M. Gorbačiovo, pagal kurią visi penki šimtai raketų su 5000 km nuotoliu turėjo būti eliminuotos.

      Kita vertus, pagal tuos pačius Tarptautinio strateginių tyrimų instituto duomenis, okupuotame Karaliaučiaus krašte yra 837 tankai, 1085 šarvuočiai, iš jų 220 priklauso pėstininkams, 530 motorizuotos artilerijos, 77 naikintuvai (vienas jų nukrito Lietuvoje) ir dar 14 transporto bei kovinių lėktuvų, 55 malūnsparniai (iš kurių 11 MIG–24 puolamieji).

      Kam viso to reikia? Nuo pat nepriklausomybės atgavimo buvo keliamas Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimas. 1992 metais Baltijos asamblėjoje priimta rezoliucija, reikalaujanti branduolinio demilitarizavimo. 1993 metais tuometinis prezidentas A. Brazauskas Jungtinėse Tautose pasakė reikšmingą kalbą. Rusija tada per daug nesipriešindama išklausė. Ir kai visi pradėjo kalbėti apie šią problemą, Rusija šiek tiek pradėjo mažinti kariuomenę ir kitas pajėgas. Šį klausimą vėl būtinai reikia kelti. Labai keista, kad dabar šis klausimas nėra aktyviai keliamas. Tuo tarpu atsakydami į amerikiečių strateginės gynybos planą statyti lokatorius Lenkijoje ir Čekijoje, rusų ekspertai teigia, kad nėra jokių apribojimų Karaliaučiaus srityje statyti vadinamąsias „Iskander M“ raketas. Jų veikimo nuotolis iki 500 km, tad jokia sutartis jų nevaržo ir jų galima būtų pristatyti kiek tik nori.

     Ką reiškia vienos raketos „atsitiktinis“ paleidimas? Tą labai gerai suprato prezidentas Kenedis. Tos sovietų raketos vis tik nepasiekė Kubos. Lietuvai, jos saugumui šios raketos, esančios Karaliaučiaus krašte, kelia didelę grėsmę. Branduolinio demilitarizavimo klausimas yra vienas iš pačių svarbiausių Lietuvos saugumo klausimų. Būtina įtikinti LR Seimo narius spausti Vyriausybę, kad Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo klausimas būtų aktyviai keliamas visais tarptautiniais lygiais. Grėsmė yra ne tik mums, bet ir mūsų sąjungininkams, Baltijos valstybėms, visai Europai ir visai Šiaurės Atlanto Sąjungai.

„XXI amžius“
2008 metai, Nr. 2

    Pranešimas skaitytas PLB ir Seimo komisijos posėdyje 2007 m. spalio 16 d. minint Mažosios Lietuvos genocido dieną. Spausdinamas sutrumpintas

Dr. Darius FURMONAVIČIUS
Karališkojo Tarptautinių santykių Instituto Londone narys

*************************************************************

Šaltinis - http://xxiamzius.lt/archyvas/priedai/ho ... 6/5-1.html

"XXI amžiaus" priedas apie Lietuvą ir pasaulį, 2003 m. liepos 16 d., Nr. 14 (59)

Neišspręsta Karaliaučiaus krašto problema


      Baltijos valstybėms tampant Šiaurės Atlanto sąjungos (NATO) ir Europos Sąjungos (ES) narėmis, neišspręsta Karaliaučiaus krašto problema tampa itin aktuali tarptautinėje plotmėje.

      Įsidėmėtina, jog dabartinis Karaliaučiaus teritorijos statusas nėra visiškai nustatytas tarptautinėje struktūroje. Kyla daug klausimų dėl Rusijos buvimo šiame krašte teisėtumo.

      Iš tiesų galime drąsiai teigti, kad Sovietų Sąjunga šį kraštą po Antrojo pasaulinio karo pasigrobė neteisėtai.

      1945 m. liepos 22 d. sovietai pateikė Potsdamo konferencijai juodraštį, reikalaudami patvirtinti vakarines Sovietų Sąjungos sienas, įjungiant Karaliaučiaus kraštą į Sovietų Sąjungos sudėtį.

      Iš Didžiosios Britanijos vyriausybės Potsdamo konferencijos protokolo ir delegacijos pasirengimo deryboms medžiagos, randamos V.Churchill archyvų centre, Kembridžo universitete bei Nacionaliniame archyve Londone, matoma, kad jei žymūs britų kariškiai darė išvadas, jog jokiu būdu negalima leisti įsigalėti Rusijai Baltijos pajūryje ir jokiu būdu taip pat negalima leisti rusams įsteigti karinių bazių, tai tuo tarpu Britanijos užsienio reikalų ministerija žodžiu buvo pripažinusi Baltijos valstybių inkorporavimą į Sovietų Sąjungą Anglų ir sovietų 1942 metų sutartyje.

      V.Churchill rašė prezidentui H.Truman:

      …mes galbūt būsime pajėgūs patenkinti juos (rusus) dėl jų išėjimo nuo Juodosios iki Baltijos kaip dalį bendrojo išsprendimo. Visi šie klausimai gali būti išspręsti tik prieš susilpninant Jungtinių Amerikos Valstijų armijas Europoje. Jei jie nebus išspręsti prieš Jungtinių Amerikos Valstijų armijų išvedimą iš Europos (...), nebus galimybių palankiam sprendimui ir labai mažai šansų išvengti Trečiojam pasauliniam karui. Tad šiam ankstyvam ir greitam susitvarkymui su Rusija mes turime mesti savo viltis.

       Iš tiesų, kaip parodė istorija, šis tradicinis britiškas požiūris bandyti “patenkinti Rusiją”, atsižvelgti į tai, kas dar neseniai buvo vadinama teisėtais Rusijos interesais, kokia tai tarpinė pozicija tarp amerikiečių ir rusų, gal net ir paaukoti Karaliaučių ir Baltijos valstybes, yra milžiniška klaida, kurią mes privalome išryškinti. Laimei, toks galutinis taikos sureguliavimo sandėris, prasidėjus šaltajam karui, neįvyko.

       Amerikiečiai laikėsi nuoseklios Baltijos valstybių inkorporacijos į Sovietų Sąjungą nepripažinimo politikos. H.Truman, nors jis ir nesipriešino sovietų siekiui įsigyti Karaliaučiaus uostą, rūpėjo etniniai šio krašto klausimai.

       Štai kaip atsispindi galutinių Potsdamo konferencijos išvadų diskusijos Didžiosios Britanijos vyriausybės Potsdamo konferencijos protokole:

       “Ponas Byrnes (JAV valstybės sekretorius) pasakė, kad buvo kai kurie nuomonių skirtumai paragrafe dėl vakarinių Sovietų Sąjungos sienų, tačiau visi jie buvo susiję su britų ir amerikiečių delegacijų troškimu išaiškinti, kad nebus jokių teritorijų pervedimų prieš Taikos konferenciją. Buvo svarbiausia, kad nebūtų jokių dvejonių dėl šio dalyko. Ir Jungtinių Amerikos Valstijų delegacija buvo supykinta sovietų pasipriešinimui įdėti žodį provisionaly (lietuviškai – laikinai ar parengtinai) pirmajame paragrafe ir taip pat žodžius subject to expert examination of the actual frontiers (pritarus ekspertų esamų sienų ištyrimui). Molotovas pasakė, kad nesusipratimų tarp trijų delegacijų iš esmės nebuvo. Sovietų delegacija visiškai priima poziciją, kad negali būti įvykdyta teritorinių pervedimų iš anksto prieš Taikos konferenciją, ir toliau, kad pati siena negali būti detaliai delimituota be ekspertų ištyrimo vietoje.

       Svarbu pabrėžti, kad sovietai sutiko svarstyti savo vakarines sienas galutinėje Taikos konferencijoje ir įsipareigojo neinkorporuoti Karaliaučiaus ir nenužymėti savo vakarinių sienų be šios būsimos Taikos konferencijos.

       Įdomu pastebėti, kad štai Stalinas pasirašė po žodžiu Lietuva, bet ne kokia nors Lietuvos SSR. Kalbama ir apie Rytprūsius.

       Tačiau, kaip pastebėjo H.Truman, “sovietai sulaužė visus susitarimus: ir Teherano, ir Jaltos, ir Potsdamo, išprievartavo Bulgariją, Rumuniją, Estiją, Latviją, Lietuvą“.

       Rusai kur atėjo, savo noru ir nebeišėjo. Taikos konferencijos nebuvo. Sovietai buvo įsipareigoję nenužymėti vakarinių sienų, tad galime drąsiai teigti, kad Karaliaučiaus kraštas buvo nelegaliai užgrobtas.
O štai paties V.Churchill nuomonė dokumente, parašytame kiek anksčiau nei Potsdamo konferencija, kuris buvo išslaptintas tik praėjusiais metais:

       „Aš gerai suprantu rusų susirūpinimą, kad mes priimsime karinį pasidavimą vakaruose ar pietuose, kuris reikš, kad mūsų armijos sutiks menką pasipriešinimą ar jokio nesutiks ir kad mes pasieksime Elbę ar Berlyną prieš rusų mešką. (...) Jie (rusai) teigia, kad tik viskas jiems visada priklauso ir niekad nieko nesugrąžina, išskyrus jų karinį spaudimą, kuris niekada nebuvo panaudotas kitaip nei jų pačių interesams. Mes turime duoti jiems pajusti, kad mes turime ir savo požiūrį.“

       Štai slaptoje telegramoje 1945 m. gegužės 12 d., dar gerokai prieš Potsdamo konferenciją, V.Churchill rašė H.Truman:

       “Aš esu itin susirūpinęs dėl padėties Europoje. O dėl Rusijos? (...) Rusiškos galios kombinacija ir teritorijos po jų valdžia, ar okupuotos, kai kurie kraštai užgrobti jų komunistine technika, ir, be to, jų galia ilgai išlaikyti labai didelę armiją.( ...) Geležinė uždanga leidžiasi jų fronte, mes nežinome, kas dedasi už jos“. Iš tiesų V.Churchill buvo labai gerai informuotas apie komunistį terorą, ypač Lenkijoje…

      Įdomu pažymėti, kad britai 1944 metų rugsėjo mėnesį intensyviai bombardavo Karaliaučių, numetę 491 toną bombų, kurios pataikė 86 proc. tikslumu, ir buvo sugriautas beveik visas senamiestis. Neteko girdėti, kad sąjungininkai, nors ir po šešiasdešimties metų okupacijos, svarstytų Karaliaučiaus atstatymo planą, nors šį klausimą, manyčiau, tikrai būtų verta kelti europiniu kontekstu.

      Kokia gi Vokietijos pozicija Karaliaučiaus klausimu?

      T.G.Ash, Oksfordo universiteto Europinių studijų centro direktorius, savo knygoje „Europos vardu“ pažymi, kad per M.Gorbačiovo vizitą Bonoje 1989-aisiais H.Kohl kėlė atskiros vokiečių respublikos Sovietų Sąjungoje klausimą. Buvo kalbama apie Pavolgį ar kur kitur.

      Tiek sovietų, tiek vokiečių spaudoje šis pasiūlymas buvo diskutuojamas, pirmiausia iškeltas vieno žymiausių vokiečių bankininko F.W.Christians siūlymu dar 1988-aisiais, paverčiant Kaliningradą, sritį su specialia ekonomine zona ar autonomija su esminiu vaidmeniu vokiečiams.

      Sovietų Sąjungai sugriuvus, šis siūlymas gan plačiai buvo aptarinėjamas ir rusų spaudoje. Dar 1992-aisiais istorikas M.Sturmer išspausdino vedamąjį laikraštyje „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, pavadintą „Užduotis vadinasi Königsberg“. Vokiečių interesas kyla ne iš praeities ar istorijos, rašė jis, „bet pirmiausia būtinybės Baltijos jūros krantus padaryti saugumo ir gerovės zona“. „Europos Bendrijai turėtų būti suteikta galimybė minčiai ir veiksmui“, visa Europos Sąjungos koncepcija turėtų būti nukreipta tam, kad ateityje įtrauktume Kaliningradą (Königsberg) į Europos Bendrijos vidinę rinką. Rusijai turėtų būti suteikta dalinė narystė ir tuo būtų suteiktas ypatingas statusas Europos Bendrijoje. Tą būtų galima padaryti tik veikiant kartu su Rusija.

       Tame straipsnyje nebuvo paminėta nei Baltijos valstybių interesai, nebuvo nė besiribojančių valstybių Lietuvos ar Lenkijos vardų.

       Kitame straipsnyje „Die Zeit“ M.G.Donhoff pasiūlė keturių valdžių kondominiumą: Rusijos, Lenkijos, Lietuvos ir, kadangi kai kas gali priešintis Vokietijai, – Švedijos.

       „Po keturių valdžių miesto Berlyno – keturių miestas Königsberg?“ – rašė T.G.Ash. Žinoma, kad vokiečiams ir Vokietijai šis klausimas rūpi, tačiau jiems yra visiškai suprantama, kad jo sprendimas yra galimas tik europiniame lygmenyje. Vokietija neišdrįso ir, manyčiau, neišdrįs ateityje pareikšti kokias nors teritorines pretenzijas.

       Aišku, kad labiausiai šį klausimą kelti yra nesuinteresuota Lenkija, gavusi pusę Rytprūsių. Nors būta įvairių akademinių diskusijų Lenkijoje, šiuo metu lenkai yra labiau susirūpinę „Gazprom“ atėjimu į jų dujotiekius, panašiai kaip lietuviai – rusų atėjimu į savo naftotiekius.

       ES taip pat šiuo metu nenori iš esmės spręsti Karaliaučiaus problemos. Nėra kokios nors vieningos strategijos Karaliaučiaus atžvilgiu, nors Rusijai nuo 1991-ųjų padovanota daugiau nei vienas milijardas eurų.

       Graikijos užsienio reikalų ministras Papandreu, pirmininkaujantis praėjusį pusmetį Europos šalių užsienio reikalų ministrų tarybai, prieš tris mėnesius paklaustas, kodėl ES negalėtų sukurti vieningos strategijos Karaliaučiaus atžvilgiu, prašydama rusus išvesti kariuomenę ir leisti krašto žmonėms apsispręsti referendume, atsakė, kad ES neginčija Kaliningrado srities priklausomybės Rusijai ir neskatina žmonių įstoti į ES. Kaliningrado sritis galės įstoti į ES tada, kai Rusija galės įstoti į ES.
S.Berlusconi, Italijos ministras pirmininkas, pasiūlė pakviesti Rusiją į ES.  

       Gal tada Vilniaus dešimtuko grupė galėtų pasiūlyti pakviesti į ES Kanadą ir Jungtines Amerikos Valstybes, kaip atsvarą Rusijai?

       Tiesa, euroatlantinės grupės susitikime, vykusiame praeitų metų spalio mėnesį Londone, Konservatorių partijos šešėlinis užsienio reikalų ministras M.Ancram į tą patį klausimą atsakė, jog „yra akivaizdu, kad šis rajonas yra anomalija, kurią ES turi išspręsti“.

       Mane labai nustebino ES pareigūno G.Lohan 2002 m. lapkričio 4 d. laiškas, kuriame jis rašė, kad “Europos Komisijai nėra žinomi jokie reikalavimai, kuriuos kas nors keltų dėl Rusijos karinių pajėgų išvedimo iš Kaliningrado”, ir kuris citavo Janes Intelligence ataskaitą, kurioje teigiama, kad „iš viso Rusijos karinės pajėgos Kaliningrade sudarytos tik iš 16500 karių, iš kurių 8600 turi išvykti iki 2003 metų pabaigos”.

       Skaičiai atrodo tikrai per maži. 1996 metais JAV Kongresas vieningai priėmė rezoliuciją, reikalaujančią atšaukti rusų padalinius. Siūlymą pateikė Ch.Cox, Angelės Nelsienės iš Kalifornijos pastangomis. Nepaisant šio tvirto pasisakymo, jokių pasekmių nesulaukta, rusų kariuomenė tebestovi, o Baltijos jūra ir toliau teršiama.

       Dar daugiau, Europos Komisija visiškai amoraliai nusileido Rusijai, siūlydama ištirti bevizio nesustojančių traukinių važiavimo per Lietuvos teritoriją galimybes, Lietuvai prisijungus prie ES.

       Vien toks pasiūlymas aiškiai prasilenkia su Lietuvos suverenumo gerbimu, ir tikrai labai keista, kad V.Putino draugai iš Europos, ypač iš Italijos Berlusconi, Ispanijos Asnar, Prancūzijos Chirac ir Graikijos Simitis, pritarė sandėriui, kurį Vytautas Landsbergis pavadino “nauju Ribentropo-Molotovo paktu dėl Lietuvos ateities”.

       Laimei, planui tvirtai pasipriešino Danija ir Vokietija, ir šis planas kol kas dar netapo realybe.

       Daug kas lieka neišspręsta ir po 2002 m. lapkričio 11-osios ES ir Rusijos susitarimo dėl supaprastintų ar palengvinto tranzito dokumentų parengimo, kuris, anot „Financial Times“, pakeitė šio regiono statusą, nes leidimus kontroliuos Lietuva.

       Pirma, Rusijos „Lukoil“ siurbia naftą prie pat Lietuvos sienos Baltijos jūroje, ir tai kelia ekologinę grėsmę visai Kuršių nerijai, pasaulio gamtos nacionaliniam paveldui. Tarptautinė bendruomenė, pirmiausia ES, turėtų nedelsiant pareikalauti nutraukti šį pavojingą darbą. Grėsmingai atrodo ir dar vienas projektas – pastatyti naują branduolinę jėgainę šiame krašte.

       Keista, kad ES reikalauja uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, tuo tarpu nesipriešina, kad Rusija tuo pat metu projektuoja tokią elektrinę Karaliaučiaus krašte.

       Trečia, ES pagalba Rusijai pasiekė daugiau negu vieną milijardą eurų (nuo 1990-ųjų). Kodėl teikiant pagalbą nepateikti kai kurių sąlygų, pvz., pareikalauti greito, tvarkingo ir visiško Karaliaučiaus krašto demilitarizavimo.

       ES turėtų sukurti bendrą strateginį planą, apimantį Karaliaučiaus kraštą. Toks planas pakeistų neefektyvią ES Rusijos strategiją. ES Išorės ryšių direktoratas turėtų perduoti Karaliaučiaus krašto reikalus ES Plėtros direktoratui.

       ES Komisijos prezidentas R.Prodi savo kreipimesi, pavadintame “Išsiplėtusi Europa – artimų santykių vystymas – stabilumo raktas”, teigė, kad “reikalinga suformuoti tikslų santykių su kaimyniniais kraštais planą”.

       Galima nustatyti netgi kažką panašaus į “Kopenhagos kriterijus kaimyninėms, besiribojančioms su ES valstybėms”. Jis taip pat paminėjo, kad 58 proc. Rusijos gyventojų nori įstoti į ES. Manoma, kad taip pat galvojančių gyventojų skaičius Kaliningrado srityje yra dar didesnis. Taigi Rusija turėtų gerbti šią nuomonę ir leisti sričiai laisvai integruotis į ES. Tuo būdu daugelis esamų problemų išsispręstų savaime ir nesudarytų problemų židinio Europos viduryje.

      Buvusi Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė M.Thatcher savo knygoje „Statescraft“ teigė, kad ES yra neįmanoma reformuoti.

      Kaliningrado srities klausimo sprendimas aiškiai parodys, ar tai yra  teisybė. Svarbu sužinoti, ar ES bus pakankamai stipri pakeisti savo dabartines gaires, paskelbti aiškų reikalavimą, kad Rusija pasitrauktų iš Kaliningrado srities. Tai būtų įmanoma siejant su ekonomine parama Rusijai ir leidžiant gyventojams referendumu spręsti savo ateitį.

      Tada Baltijos kraštams bus aišku, kad šios organizacijos tikslas Baltijos srityje yra teigiamai veikti.

      Iš tiesų Antrasis pasaulinis karas pasibaigs tada, kai Mažoji Lietuva bus išvaduota iš Rusijos okupacijos.

Dr. Darius FURMONAVIČIUS
Karališkojo Tarptautinių santykių Instituto Londone narys

© 2003"XXI amžius"

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 25 Vas 2011 18:53. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Sau 2008 20:41 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    Šios raketos yra labai pavojingos, vadinamo taškinio veikimo - skrenda iki 100 km, žemai.

    Yra dislokuotos, atrodo, Dobrovolsko poligone.

    Jas kažkaip iš pat pradžių USA neįvertino, o dabar labai renka apie jas informaciją.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Gru 2008 18:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Lietuvos.net forumas - istorija, poezija, politika, pasaulėžiūra -> Mažoji Lietuva - Prūsija (okupuota Rusijos-Lenkijos)

Tema - Karaliaučius laukia permainų

http://www.lietuvos.org/forumas/viewtop ... 60&start=0
http://www.lietuvos.org/forumas/viewtop ... 0&start=15
http://www.lietuvos.org/forumas/viewtop ... 0&start=30

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Lap 2010 23:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
БУДУЩЕЕ КЕНИГСБЕРГСКОГО - КАЛИНИНГРАДСКОГО КРАЯ
(ПРУССКО-ЛИТОВСКОЙ ТВАНГСТЫ И МАЛОЙ ЛИТВЫ) - С ЛИТВОЙ


     Совет по делам Малой Литвы выражает озабоченность тем, что до настоящего времени на международном уровне не разрешен статус соседнего с Литвой Калининградского края.

      В скором времени этот край по всей сухопутной границе будет окружен государствами НАТО и Европейского Союза. Временно управляющая территорией края Российская Федерация обратилась в Европейский Союз с просьбой об изыскании пути, позволяющего избежать экономической и политической изоляции края.

     В то же время Совет по делам Малой Литвы считает своим долгом напомнить политикам Литовской республики и других стран, что:

     1. Родина литовской письменности, книгопечатания и литературного языка, Кенигсбергский край, является основной частью Малой Литвы. Еще в 1918 г. «Послание литовникам» утверждало, что «Там, где Лабгува, Велува, Исрутис, Даркиемис, Гелдапе – это все Литовские земли», добавим – и там где Кенигсберг, город первых литовских книг.

     2. Проблемы Калининградского края разрешились бы выполнением требований о присоединении Малой Литвы к Большой Литве, выдвинутые историческими Тилзитским (1918 г.) и Фулдским (1946 г.) актами Совета Малой Литвы.

     3. Резистентный союз Малой Литвы (РСМЛ) – организация, обьединяющая по всему миру советским геноцидом разбросанных литовцев Малой Литвы, на своем сьезде в Чикаго в 1983 г., «испытывая боль трагической утраты Родины... обязал всех живущих в свободном мире продолжать наследие древних пруссов и литовцев, не опуская рук бороться, доводя до мировой общественности, что это (Кенигсбергский край) земля наших предков, которая должна вернуться в общее новое возрождающееся независимое Литовское государство».

     В 1989 г. РСМЛ послал письмо генеральному секретарю КПСС Михаилу Горбачеву, в котором обратил «внимание на то, что Малая Литва, основную часть которой составляет теперешняя Калининградская область, с незапамятных времен является литовской землей и как таковая принадлежит литовцам».

     4. Тот исторический факт, что «Кенигсбергский край является не германской, и тем более не славянской этнической землею» подтвердила и международная конференция «Нерешенные проблемы Кенигсбергского края», проведенная в 2001 г. в Вильнюсе.

     5. Для установления статуса Кенигсбергского-Калининградского края обязателен созыв Международной конференции, предусмотренной Потсдамским соглашением (1945).

     6. При решении судьбы Кенигсбергского-Калининградского края нельзя идти на поводу у колонистов или колонизаторов, так как ни осуществленный геноцид, ни колонизация не дает права на владение занятого края.

     7. Российская Федерация должна бы была не любой ценой удерживать в своих руках область, которая никакими правами ей не принадлежит, а стремиться цивилизованным путем восстановить историческую справедливость.

     Необходимо исполнить волю этнических жителей (литовцев) этих земель, жертв советского геноцида, по демилитаризации, деколонизации края и передаче его в опеку Литовской Республике.

     8. Литовское государство, как действительный наследник прав и обязанностей балтов (литовцев и древних пруссов) данной территории, должно быть признано сувереном Кенигсбергского края.

     9. Кенигсбергский край, как территория, опекаемая Литовской Республикой (на правах автономии или иных правах), мог бы вместе войти в семью государств Европейского Союза.

Члены и союзники Совета по делам Малой Литвы,
Вильнюс, 28 03 2002

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Sau 2012 23:26. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Vas 2011 17:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
     Mažoji Lietuva yra ta etninės Lietuvos dalis, kuri nuo Melno taikos laikų 1422 m. priklausė Vokiečių kryžiuočių ordinui, o vėliau vokiškajai Prūsijos kunigaikštystei, po to karalystei, dar vėliau – 19 amžiuje – virtusiai Vokietijos imperija.

     Mažąja Lietuva šią etninės Lietuvos dalį savo oficialiuose valstybiniuose dokumentuose jau nuo 16 ir 17 amžiaus vadino patys vokiečiai, kadangi čia absoliučią daugumą gyventojų tada sudarė lietuviai.

     Likusi Lietuvos dalis buvo vadinama Didžiąja Lietuva.

     1923 m. sausio 15 d. lietuvių sukilėliai, kartu su Lietuvos kariuomenės savanoriais, perėmė į savo karinę kontrolę šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį (į šiaurę nuo Nemuno), vadinamąjį “Klaipėdos kraštą”, tuo metu valdytą Prancūzijos okupacinės administracijos ir jos karinių dalinių.

     Vadinamasis “Karaliaučiaus kraštas” yra Mažosios Lietuvos pietinė dalis bei dalis istorinės etninės Prūsijos (Semba), 1945 m. okupuota Sovietų Sąjungos ir 1946 m. neteisėtai aneksuota bei inkorporuota į Rusijos SFSR (tai daryti SSSR neturėjo jokios teisės – pagal Trišalę nugalėjusių kare valstybių sutartį šios teritorijos statusas turėjo būti nuspręstas būsimojoje tarptautinėje taikos konferencijoje, kuri taip niekada iki šiol ir neįvyko).

     Didžioji dalis istorinės etninės Prūsijos (išskyrus Sembą) 1945 m. Stalino buvo atiduota Lenkijai (tuometinėje lenkiškoje sovietinėje-komunistinėje propagandoje teigiant, jog tai yra kaip ir kompensacija už Lvovą, Vakarų Ukrainą, Vilnių ir Rytų Lietuvos dalį, kurią prijungė prie Baltarusijos ir pavadino Vakarų Baltarusija).

------------------------------------------------------------------------------

     Kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

   - istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,

   - kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,

    - pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

    - kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

   Pastaba - Praktinis šių principų įgyvendinimas glaudžiai susijęs su konkrečia istorine-politine situacija, kuri pastoviai kinta - todėl būtina visada turėti parengtas struktūras, atitinkamus planus ir būti pasiruošus juos realiai įgyvendinti, pasitaikius tinkamai progai.

  Iki tol organizuoti ideologinį-istorinį visuomenės švietimą ir tarptautinį spaudimą okupantams, užgrobusiems svetimas etnines-istorines žemes.
------------------------------- ---------------------

    Kalbant apie tautų teisę į žemę, reikia atsiminti ir paprastą principą - "Teisinio tarptautinio precedento".

   Tai yra reikia atsižvelgti į realią situaciją, ypač susiklosčiusią per pastaruosius maždaug 2000 metų - pagrindinis 20 amžiaus teisinis precedentas yra žydų grąžinimas į jų istorinę tėvynę po 1800 metų.

   Kitas teisinis precedentas - Kosovo albanų teisės pripažinimas į jų protėvių žemę, užgrobtą slavų prieš 1300-700 metų.

   Taigi, būtent šiose laiko ribose ir reikia nagrinėti, kas, kada ir ką užgrobė.

    Senovės baltų gentys - jotvingiai, sėliai, kuršiai, žiemgaliai, prūsai, galindai bei tuometinė lietuvių gentis, sudaryta iš aukštaičių ir žemaičių, yra visų mūsų - dabartinių lietuvių - protėviai. O mūsų - dabartinė lietuvių kalba - yra šių baltų genčių kalbų tiesioginė palikuonė.

    Ir mes turime prigimtinę teisę į savo protėvių baltų etnines žemes.

***********************************************************

Bičiulis rašo:
Žygeivi, o per kiek laiko žadi atsiimt lietuvių etnines-istorines žemes?
-------------------------------------------------------------------------------------
 
      Laiko ribų nenustatinėju, kadangi viskas ir dabar, ir ateityje, priklausys nuo realios, pastoviai besikeičiančios, geopolitinės situacijos. Svarbu nepražioplinti tinkamą momentą - pvz., kada galutinai žlugs Rusijos imperija.

      Taigi, įvairius lietuvių etninių žemių plotus, įvairiais laikotarpiais užgrobtus mūsų įvairių kaimynų, atsiimsime tada, kada bus tinkamos geopolitinės sąlygos.

      P.S. Kaip rodo istorija, nugali ne tie, kieno armijos gausesnės, o tie, kas geriau organizuoti ir turi efektyvesnius ginklus.

      Taigi, mums dabar būtina organizuotis ir sukurti būsimam WW4 tinkamas ypač efektyvių ginklų sistemas - tokias, kurios garantuotų mūsų besąlyginę pergalę.

      Bet tai jau yra mūsų fizikų, genetikų, biochemikų ir biologų uždavinys ir problema.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Vas 2011 21:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Visa Mažoji Lietuva yra Lietuvos Valstybės dalis


Šaltinis - http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4512&c=1

Žygeivis - Lodoriui, 2011 02 27 19:49

----------------------------------------------------------------------------------
"Lodorius: 7 is 10 lietuviu irgi galvoja, kad Mazoji Lietuva priklauso (priklausė) Lietuvai."
----------------------------------------------------------------------------------

      Tai gryna tiesa - visa Mažoji Lietuva iš tikrųjų yra priklausiusi Lietuvos Valstybei (iki Alnos upės) dar nuo Mindaugo ir jo tėvo laikų - iki kryžiuočių užkariavimų (pasiskaitykite istorinius dokumentus).

      Po to priklausė Lietuvai ir Lenkijai (Abiejų Tautų Respublikai) leno teisėmis (nuo 1569 m. iki 1657) (kaip ir iki tol vien tik Lietuvai priklausęs Kuršas), o ne vien Lenkijos, kaip dabar lenkai mėgsta rašyti, o mūsų Vikipedijoje tai "atkartojama".

      P.S. Abiejų Tautų Respublika nuo pat jos įkūrimo Liublino unijos metu 1569 m. buvo dviejų visai atskirų valstybių sąjunga, suvienyta tik bendro valdovo ("personalinė unija"). Tai reiškė, kad net karą kiekviena valstybė skelbdavo atskirai (ir ne visada abi įsijungdavo), jau nekalbant apie nuosavas valstybių sienas, atskirus pinigus, mokesčius, Seimus, teismus ir kitą valdžią.

      Tik vadinamoji 1791 m. Gegužės 3 Konstitucija (priimta Ketverių metų Seimo 1791 m. gegužės 3 d. ir galiojo iki 1792 m. liepos 23 d.) pakeitė šią situaciją ne Lietuvos Valstybės naudai. Todėl 1791 m. spalio 20 d. priimtas įstatymas, tapęs esmine konstitucijos pataisa. Lietuvos DK privalėjo būti atstovaujama taip, kad pusė iždo ir karo komisijų bei trečdalis policijos komisijos narių būtų iš Lietuvos DK. Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė pradėtos traktuoti kaip dvi lygiavertės politinės partnerės.

      Šiuo metu Lietuvai priklauso Šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis (nuo 1923 m.) - tai yra taip vadinamas "Klaipėdos kraštas").

      Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra 1945 m. užgrobta ir okupuota, o 1946 m. aneksuota, Rusijos imperijos (tai yra taip vadinamas "Karaliaučiaus kraštas").


Aš tau sakau..., 2011 02 28 09:39

      Žygeivis, nebevark, kiek lietuvių kalba apie LDK kaip Lietuvą, nors dabar tai jau keletas atskirų valstybių. Ir su Mažąja Lietuvą tas pats, didžiajai daliai tai "lietuviškos žemės", nors niekada lietuviams jos nepriklausė.

Žygeivis - "patarėjui", 2011 02 28 14:09

      Mažoji Lietuva visada priklausė lietuviams. Štai Lietuvos Valstybei priklausė ne visada.

      Bet jau labai sparčiai artėja ypač rimti geopolitiniai pasauliniai pokyčiai, kurie tame tarpe galutinai likviduos Rusijos imperiją, ir tada Lietuvos Valstybė turės visiškai realų šansą atgauti ir kol kas Rusijos okupuotą Pietinę Mažosios Lietuvos dalį - jei tinkamu momentu priims tinkamus sprendimus ir imsis aktyvių ir kryptingų veiksmų. Taip, kaip ėmėsi tokių veiksmų 1923 m.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Kov 2011 14:18 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 27 Vas 2010 20:50
Pranešimai: 43
     Žinoma, galima išmąstyti, kas būtų, jei Kinija užpuola Rusiją... Rusija, kad ir atrodo galinga, bet tokios didelės fronto linijos neatlaikytų, nes galvas pradėtų kelt ir kitos jos okupuotos tautos.

     Rusija viena nesusitvarkytų be tarptautinės pagalbos. O, kad tokią gautų, bus priversta daryti nuolaidas, pvz., Suomijai, Japonijai (dėl okupuotų teritorijų) ir pan.

     Kalbant apie Kaliningrado sritį reiktų, kad Lietuva, Lenkija ir Vokietija jau iš anksto turėtų susitarimą, o ne susiklosčius aplinkybėms "ant karštųjų" imtų ginčytis kam kas priklauso...

     Įdomu skaityt tokius straipsnius, kur parašyta, kad Vokietija pretenzijų į tą kraštą neturi, bet ar ji kalba visų vardu, pvz. buvusių prūsų?

     Lenkija dalį Prūsijos jau gavo, kaip neva kompensaciją, bet vis tiek dar jai trūksta... Čia atskira tema jau būtų...

     Lietuvai tas kraštas artimas, bet ar reikalingas kaipo toks? Aišku referendumas - gražus gestas dėl krašto, bet ar jis bus teisingas visų atžvilgiu? Laisvos rinkos zona ES sudėtyje, na ir daug klaustukų. Tai tikrai savotiška anomalija, kurią reikia spręsti, o ne palikti laikui susitvarkyti, nes juk turi būti bent jau kažkokios gairės.

     Gaila, kad ES neturi bendro sutarimo, o šalys po vieną bijo kažką sakyti, nes bijo Rusijos- ne kaip karinės grėsmės, bet kaip energetinių resursų tiekėjos, bei nemažos rinkos ES produktams...

     Bet juk ir pati Rusija negalėtų gerai gyvuot be iš Europos gaunamų pinigų. ES tereikia ryžtingumo ir nenusileist savo šalių lobistams, tik gaila, kad viskas labai susieta tarpusavyje.

     Na, visgi tikiuosi, kad kažkada atsiras bendra pozicija dėl visų okupacijų ir anomalijų nebeliks. Manau tų pokyčių sulauksime ir gan greit.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Kov 2011 14:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
  1. Tikėtis kažkokių tai išankstinių susitarimų dėl pietinės Mažosios Lietuvos dalies (beje, siūlau kuo greičiau pamiršti šitą "užvadinimą" -  "Kaliningrado sritį" :smile89:) dabar, kol dar "gyva" Rusijos imperija, yra naivu ir nerealu.

  2. Visiškai akivaizdu, kad ir Lenkija, ir Vokietija kuria savo atskirus slaptus planus, kaip susitvarkyti su šia "juodąja skyle", laukdamos tinkamo momento - tai yra tokio, kada Rusijai bus "chana". :img01: Todėl ir mes privalome apie tai bent jau mąstyti, o dar geriau - rimtai ruoštis. Nes kada įvykiai "pradės suktis", tai viskas vyks labai greitai - tai bus kelių dienų klausimas.

  3. Dėl Rusijos likimo - manau, kad yra dvi esminės galimybės :

   - dabartinė alkanųjų maištų banga per Azerbaidžaną ir Vidurinę Aziją pasieks Rusiją ir tai bus jos galas. Tada situacija pasinaudos visų pir ma Kinija, užgrobdama Sibirą (o kartu - kiek vėliau - įsijungs ir Japonija su JAV).

   - Kinija, spaudžiama savo vidinių problemų, pareikalaus, kad Rusija perleistų jai dalį Sibiro (arba švelnesnis variantas - pareikalaus, kad Rusija leistų laisvą  judėjimą visiems norintiems kinams, o jei Rusija atsisakys - pagrasins jai karu, gal ir pradės karinę invaziją).

  4. Tai, kad Rusijai kas nors padėtų atsilaikyti prieš Kiniją - pvz., ES ar JAV - nėra jokių šansų. Kiekvienam  rūpės savo sveikas kailis. O Kinija pajėgi (jau dabar) smogti bet kam tokį branduolinį smūgį, kuris pribaigs daugybę milijonų gyventojų konkrečioje teritorijoje - ES ar JAV).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 13:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
     Bet kokį tranzitą per Lietuvos Valstybės teritoriją į Moskalijos imperijos laikinai okupuotą pietinę Mažosios Lietuvos dalį jau seniai reikėjo nutraukti - tvirtai ir be jokių kompromisų.

     Maskoliška okupacija turi būti besąlygiškai panaikinta ir ši mūsų tautos žemė, užgrobta dar vokiečių kryžiuočių, privalo būti sugrąžinta Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 17:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Ir kas pasikeistų, jei atgautume? Lietuva nesusitvarko su savo apgailėtina teritorija, o dar čia prisidėtų...


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 17:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Ir kas pasikeistų, jei atgautume? Lietuva nesusitvarko su savo apgailėtina teritorija, o dar čia prisidėtų...


   Ne Lietuva nesusitvarko, o Lietuvos valdžioje jau 20 metų sėdintys Tautos nacionalinių interesų išdavikai ir apskritai vagys bei kyšininkai.

    Mes, atėję į valdžią, susitvarkysime labai greitai ir tikrai ryžtingai.
:smile12:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 18:30 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Kad sutvarkytumėt, jums reikia patyrusių ekonomistų, o ne skustagalvių avigalvių. :img01:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 19:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Kad sutvarkytumėt, jums reikia patyrusių ekonomistų, o ne skustagalvių avigalvių. :img01:


   Tautai būtini ir mąstytojai, ir kariai - Skydas ir Kalavijas. :smile12:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 23:23 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 21 Lap 2009 15:41
Pranešimai: 896
Deja skydas pas jus toks menkas... :img01:


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Bal 2011 18:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Bičiulis rašė:
Deja, skydas pas jus toks menkas... :img01:


    Galiu garantuoti, kad pakankamas - kai ateis laikas, ir pats pamatysi. :img01:

     P.S. Deja, ne visi (ypač nuosaikesni vyresnio amžiaus inteligentai) drįsta rizikuoti savo šeimų gerove ir jau dabar atvirai pasirodyti esantys dabartinės išdavikiškos kosmopolitinės valdžios priešais.

     Bet jei oligarchų klanams parsidavusi valdžia ir toliau tokiais tempais skurdins Tautą ir Valstybę, tai vieną dieną į gatves išeis ir patys nuosaikiausi.
:smile12:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Bir 2011 17:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas. Ar mums reikalingas Karaliaučius?


http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... d=46522301

Česlovas Iškauskas http://www.iskauskas.lt
2011 birželio mėn. 12 d. 16:38

       Pirmas mano įspūdis apie Kaliningrado (Karaliaučiaus) žemę buvo slegiantis. Sovietinės armijos rezervistus iš Pabradės pratyboms išvežė į šiuos dyklaukius, kurie nuo karo nebuvo matę artojo plūgo, o poligonuose žiojėjo sviedinių išraustos duobės, sugriuvę apkasai, kur ne kur išsimėtę kaimeliai priminė Rusijos baudžiavos laikų provinciją. Buvo pažliugęs kovas, miegojome palapinėse ant šlapių šakų, rytą reikdavo gilinti įšalusią apkasų žemę, o kartą pakraupę stebėjome, kaip dumblinoje gilioje baloje skęsta rusiškas tankas su lietuvio karininko vadovaujamu ekipažu... Jam niekas negalėjo padėti. ..

       Kaliningrado sritis iki šiol tebėra vienas didžiulis Rusijos poligonas, kuris Maskvai svarbus ne ekonomine ar socialine prasme (čia gi 1991 m. buvo įsteigta Laisvoji ekonominė zona, o ją 1995 m. panaikinus, 1996 m. įstatymu buvo įteisinta Ypatingoji ekonominė zona (YEZ), kuri pradėjo veikti 2006-aisiais su 10 metų pereinamuoju laikotarpiu), o kaip strateginis forpostas prieš Vakarus. Ir štai šis daugiau kaip 15 tūkst.kv. km plotas su 938 tūkst. gyventojų dabar traukia išskirtinį dėmesį.

      Kokį? Neskubėkime. Priminsiu tik tai, kad neseniai Nepriklausomybės akto signataras, filosofas R.Ozolas viename laikraštyje išreiškė nuomonę, kad vietoj Kaliningrado srities reikia įsteigti nepriklausomą „Baltijos respubliką“, taip kraštą gražinant į Europą... Kita vertus, vis pasigirsta balsų, jog sritį reikia perimti Lietuvai, ir toks perėmimas būtų neteisėtų Potsdamo susitarimų revizija, tai yra „teisėtas aktas“.

      Tad į klausimą „Kam mums tas Karaliaučius?“ taip pat neskubėkime atsakyti. Juolab, kad atsakymas ne toks paprastas.

      Šiaip jau Kaliningrado srities, kaip Rusijos eksklavo, teisinis statusas labai jau abejotinas. Minint paskutinės iš trijų Potsdamo konferencijos 60-ąsias metines (ji šalia Berlyno vyko 1945 07 17 - 08 02), tarptautinės teisės ekspertas Dainius Žalimas teigė, kad „jei tų Rytų Europos teritorijų užėmimas nebūtų paliktas Sovietų Sąjungos įtakos zonoje, alternatyva buvo tik kitas karas. Vakarai nusprendė palaukti, kol sovietų imperija pati subyrės, ir tai pasiteisino, tik ne taip greitai“.

      Kad neprasitęstų karas (Vakarai nuogąstavo, kad nuėjusi iki Berlyno Raudonoji armija „iš inercijos“ žengs toliau) ir dėl šventos ramybės, laukiant SSRS subyrėjimo (laukti teko 46-rius metus), sąjungininkai paaukojo visą Rytų Europą, įskaitant ir Kaliningrado sritį. Trijų pasaulio lyderių aprobuotuose Potsdamo konferencijos dokumentuose (beje, tik neseniai suvokta, kad juose nebuvo pripažinta Lietuvos okupacija) buvo nurodyta, kad SSRS pavedama laikinai administruoti Kionigsbergą ir sritį, nors sovietų vadovybė sutiko, jog galutinai SSRS vakarinės sienos klausimas bus išspręstas taikos sutartimi tarp sąjungininkų.

      Bet, kaip 2007 m. magistro darbe rašė Aliona Gaidarovič, sovietų valdžia susitarimų nesilaikė ir gerokai anksčiau inkorporavo Kionigsbergą ir jį supančias teritorijas į Sovietų Sąjungos sudėtį. 1946 09 05 sritis buvo pripažinta uždrausta pasienio zona ir taip atskirta nuo viso pasaulio.

      Jau 1945 m. rugsėjį čia įkurta ypatingoji Kionigsbergo karinė apygarda, kurioje dislokuota apie 300 tūkst. sovietinių kariškių, netrukus atsikėlė apie 20 tūkst. kolonistų iš Sovietų Sąjungos. 1946 04 07 sritis SSRS Aukščiausiosios tarybos įsaku perduota administruoti Rusijos federacinei respublikai, o liepos 4 d. įsaku Kionigsbergas pervadintas Kaliningradu, nors tuometinis AT pirmininkas Michailas Kalininas jokių ryšių su Kionigsbergu neturėjo. Šalyje tuo metu jau buvo Kalinino miestas (taip pavadinta M.Kalinino gimtoji Tvėrė), taip pat Kaliningradas prie Maskvos (dabar Koroliovas). Greičiausiai Kaliningrado pavadinimas gimė, kai AT nariai panorėjo įamžinti birželio 3 d. mirusio savo pirmininko atminimą...

       Taip SSRS atiteko trečdalis Rytų Prūsijos. Lietuva esą taip pat negalėjo skųstis: Kuršo lanko dalis ir vadinamasis „Memelio sektorius“ (Klaipėdos kraštas) Maskvos kilniaširdiškai buvo perduotas sąjunginei respublikai. Prieš karą iš lenkų buvo atimtas ir Lietuvai gražintas Vilniaus kraštas. Tokios dovanos įmanomos tik necivilizuotoje neteisinėje visuomenėje, kokia prieš karą ir buvo Europa, pasidalinta dviejų vienas prieš kitą stojusių diktatorių. Kiti trys pasaulio galiūnai per Teherano, Jaltos ir Potsdamo konferencijas nulėmė, kokia Europa bus po karo, ir būtent W.Churchillio bei H.Trumano pataikavimas J.Stalinui sukūrė „įšaldytą“ Kaliningrado problemą.

       Mažosios Lietuvos reikalų tarybos vadovas Vytautas Šilas piktinasi politikų pasiteisinimais, esą Mažoji Lietuva niekada nepriklausė Lietuvos valstybei, todėl ypatingo dėmesio Kaliningrado kraštui nereikėtų.

       Mokslininkas primena, kad šios žemės branduolį nuo seno sudarė giminingos lietuviams gentys – skalviai ir nadruviai, kurias į Lietuvos valstybę 1250 m. priėmė karalius Mindaugas. Tik 1276 m. jose įsitvirtino kryžiuočiai. Kunigaikščio Vytauto klestėjimo laikais buvo rengiamasi žygiui ir į šias žemes, kad būtų susigrąžintas „tėvų palikimas iki Osos upės“.

       Didžiosios Lietuvos sąsajos su šiuo kraštu buvo įteisintos 1918 11 30 Tilžės ir 1947 01 15 Fuldos aktuose. Antrajame Fuldos protesto akte reikalaujama nutraukti etninių vokiečių genocidą (pagal 1947 10 11 SSRS Ministrų Tarybos nutarimą „Dėl vokiečių iškeldinimo ir Kaliningrado srities“ apie 102 tūkst. etninių vokiečių buvo išvežta į Rytų Vokietiją), o „Mažosios Lietuvos plotą nuo Aistmarių ties Rudkalniu iki Šventainių ties Suvalkais sujungti su Didžiąją Lietuva“.

       Bet ar tai pakankamas pagrindas reikalauti Kaliningrado srities perdalijimo? Šiuolaikiniuose santykiuose taip klausimas nekeliamas. Ne todėl, kad, kaip teigia Maskvos propagandistai, neleistina judinti 1975 m. Europos valstybių pasirašyto Helsinkio Baigiamojo akto, nustačiusio žemyno valstybių sienas (po to geopolitinė situacija smarkiai pasikeitė). Netgi ne todėl, kad Vilnius būgštautų, jog tuomet iš Lietuvos bus vėl atimti Klaipėdos ir Vilniaus kraštai (tai taip pat sunkiai įsivaizduojama) ir Vakarams bus grasinama III pasauliniu karu...

       Galima kalbėti greičiau apie šios srities demilitarizavimą, ekonominį stiprinimą, jos gyventojų (kokios kilmės jie bebūtų) socialinio gyvenimo gerinimą.

       Ne paslaptis, kad Kaliningrado sritis dabar prikimšta ginkluotės. Pagal Stokholmo Tarptautinio strateginių tyrimų instituto duomenis (jie surinkti 2007 m. TSTI leidinyje „Karinis balansas“), srityje dar yra 18 trumpojo nuotolio balistinių raketų SS-21, 8 mobilios raketos SS-C1-B, taip pat 837 tankai, 1085 šarvuočiai, 77 naikintuvai, 55 sraigtasparniai, iš kurių 11 – MiG-24 puolamųjų) ir t.t.

      Maskva nuolat grasina, kad, kaip atsakas į amerikietiškas priešraketinės gynybos sistemas Lenkijoje, krašte bus dislokuotos trumpo nuotolio raketos „Iskander“...

      Štai tas pūlinys, kuris nuolat tvinksta ir yra pagrindinis nestabilumo regione židinys. Nuoseklus YEZ stiprinimas, verslo santykiai su Kaliningrado sritimi, kultūrinio baltų paveldo išsaugojimas, galbūt palaipsnis Šengeno zonos migracijos lengvatų suteikimas jos žmonėms taptų tais „step by step“, kuriais lyg laipteliai žengtume į kitas tautines sakralines lietuvių svajones, apie kurias garsiai šūkčioti dar nepribrendo sąlygos ir neatėjo laikas.

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 06 14 22:30


v,
2011 06 14 21:16
Negaliu suprasti Iškauską. Kam toks provokuojantis klausimas? Užvesti komentatorius? Gali būti. Toli nuo realybės...
------------------------

      O kada bus "arti realybės"?

      Kai Lenkija jau įsikurs Lietuvių Tautos žemėse: pietinėje Mažosios Lietuvos dalyje - taip, kaip jau įsikūrė Prūsų žemėse?

      Kada aš 1988 m. pasakiau, o po to ir raštu parašiau, kad jau gana greitai Sovietija subyrės kaip kortų namelis, vėjui papūtus, visi į mane žiūrėjo, švelniai tariant, "keistai".

      O juk tada kiekvienam šiek tiek daugiau informuotam ir mąstančiam logiškai žmogui jau buvo visiškai akivaizdu, kad SSSR labai sparčiai artėja link savo neišvengiamo galo. Vis tik žmonių mąstymo inercija "darė savo". :)

      Ir kaip po to daugybė žmonių stebėjosi, jog SSSR per vieną dieną subliūško, kaip pripūstas balioniukas, į kurį buvo įsmeigta adata. :)

      Dabar lygiai taip pat sparčiai link savo galo artėja Rusijos imperijos likučiai.

      Bet ir vėl daugelis to "nemato" - tiksliau pasakius, tiesiog nenori matyti. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Bir 2011 14:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
A.Lapinskas. Lietuviai, nekelkime pretenzijų istorijai ir geografijai


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=46623101

Anatolijus Lapinskas, http://www.DELFI.lt
2011 birželio mėn. 15 d. 11:43

      Prieš porą dešimtmečių Nepriklausomybės atkūrimo euforijos pagautas ne vienas naujai iškeptas politikas, visuomenės veikėjas, žurnalistas gana dažnai paleisdavo tautos erdvėn idėją ne tik kurti nepriklausomą valstybę, bet ir susigrąžinti istorijos brūzgynuose prarastas žemes – Lenkijos Suvalkus, Baltarusijos Gervėčius, taip pat ypatingo tautinio romantizmo prisotintą Mažąją Lietuvą - kraštą, kur sklando protėvių vėlės...

      Laikui bėgant pamatėme, kad turime didžiausius kalnus neišspręstų problemų ir dabartinėje Lietuvoje. Tačiau noras žūtbūt prijungti prie Lietuvos gretimų valstybių žemes vis dėlto galutinai neišnyko. Minčių apie gretimų valstybių jurisdikcijai priklausančias teritorijas, kurias reikėtų prijungti prie Lietuvos, pasirodydavo ir vėliau, tarsi vis pakurstant tautos kovos dvasią.

      Vienu iš ryškesnių šios kovos atributų tapo... Lietuvos miestų ir miestelių autobusų stotys, kur virš Kaliningrado vardo visur buvo pradėtas rašyti Karaliaučius, esą turėjęs parodyti, kad Lietuva nesusitaikė su dabartiniu šios kaimynų teritorijos statusu. Gerai tik, kad VLKK nutarime, įteisinusiame viešojoje informacijoje naująjį kaimynų valstybės teritorijos pavadinimą, buvo įrašyta, kad „pagrečiui su tradiciniais GALI BŪTI nurodomi dabartiniai oficialieji vietovardžiai“. Taip buvo išsaugotas (matyt, pasigailėjus užsienio turistų) tasai Kaliningradas, kad ir mažesnėmis nei Karaliaučiaus raidėmis.

      Mano gerbiamas publicistas Česlovas Iškauskas neseniai vėl sumanė grįžti prie, jo manymu, aktualios temos ir pasirinkęs intriguojantį straipsnio pavadinimą „Ar mums reikalingas Karaliaučius?“, pabandė, taip sakant, pakedenti protėvių dvasių plunksnas. Sprendžiant iš komentarų skaičiaus, tai jam pavyko...

      Įdomiausia, kad šio naujausio žygio į protėvių žemes iniciatorius žodį „Karaliaučius“ straipsnyje mini vos porą kartų ir tik retoriniuose klausimuose, o visur kitur, dalykinėse mintyse rašo Kaliningrado vardą. Tai kaip čia išeina, už ką kariausime, negi už Kaliningradą?

      Apie tai, kaip vyktų, tasai kad ir ne karas, bet savotiškai šliaužiantis to krašto perėmimas Lietuvos žinion, gerbiamas publicistas kalba gana lengvai iššifruojamomis poetiškomis miglomis, esą tai būtų „lyg laipteliai... į ... tautines sakralines lietuvių svajones, apie kurias garsiai šūkčioti dar nepribrendo sąlygos ir neatėjo laikas“.

      Tiesa, apie tuos laiptelius Č.Iškauskas prasitaria ir šiek tiek konkrečiau, anot jo tai būtų „step by step“ tipo priemonės. Tarp jų jis mini, pvz., „nuoseklų YEZ stiprinimą“ (Ypatingąją ekonominę zoną, veikiančią Kaliningrado srityje nuo 2006 metų). Ką bendra turi toji YEZ su „sakralinėmis lietuvių svajonėmis“, autorius nepaaiškina. Kaip ir „palaipsnis Šengeno zonos migracijos lengvatų suteikimas jos (t.y. Kaliningrado srities) žmonėms“. Negi gausiau Lietuvoje pradėję lankytis kalingradiečiai taip pamils mūsų kraštą, kad patys pasisiūlys prisijungti prie Lietuvos?

     Gerbiamo publicisto straipsnyje minimas Mažosios Lietuvos reikalų tarybos vadovas Vytautas Šilas piktinasi politikų pasiteisinimais, esą Mažoji Lietuva niekada nepriklausė Lietuvos valstybei. Anot V.Šilo, „šios žemės branduolį nuo seno sudarė giminingos lietuviams gentys – skalviai ir nadruviai, kurias į Lietuvos valstybę 1250 m. priėmė karalius Mindaugas. Tik 1276 m. jose įsitvirtino kryžiuočiai. Kunigaikščio Vytauto klestėjimo laikais buvo rengiamasi žygiui ir į šias žemes, kad būtų susigražintas „tėvų palikimas iki Osos upės“. Tokie štai argumentai naujajam žygiui...

      Bet gal pavyktų susitarti su Rusija be drastiškų vienpusiškų priemonių, o ramių diplomatinių derybų būdu? Pavyzdžiui, sutarus, kad Lietuva pastatys butus milijonui Kalingrado rusų kur nors Smolensko srityje ir tie laimingi sugrįš į savo didžiąją tėvynę su naujų butų (o gal magaryčių pridėjus dar ir panašų kiekį automobilių) raktais. Tiesa, tie butai Lietuvai kainuotų apie 100 milijardų litų, be to tie keliauninkai, matyt, pasiimtų su savimi viską, ką tik įmanoma pasiimti. Bet juk už tai turėtume išėjimą prie Aistmarių, puikią karinę bazę Piliavoje (priminsiu žygio dalyviams, kad tai dabartinis Baltijskas), dar pusę Kuršių Nerijos su jos aukščiausia kopa, taip pat europietiškos vėžės geležinkelį nuo Kaliningrado į Lenkiją. Paskaičiuokime, gal apsimoka?

      Kitas taikių derybų scenarijus galėtų būti toks: Kaliningradas priklijuojamas prie Lietuvos su visais jo gyventojais, tuomet kas trečias Lietuvos pilietis būtų rusų tautybės, šalyje būtų dvi valstybinės kalbos, o Kaliningrado sritis turėtų plačią autonomiją su savo valdžia ir tvarka, panašiai kaip Klaipėdos kraštas tarpukariu. Pasisekus Kaliningrado kampanijai, matyt, ateitų eilė ir Rytų teritorijų klausimo sprendimui, tuo labiau, kad šioje pusėje turime bent formalių dokumentų – Suvalkų bei Lietuvos ir Rusijos sutartis.

      O dabar sugrįškime iš sapnų ir svaičiojimų karalijos į Lietuvos realybę – nesuvaldomą „Sodros“ finansų griūtį, nesulaikomą valstybės skolos laviną, netgi kryžiaus kelius vienodinant lietuvių kalbos egzaminą tautinių mažumų mokyklose. Beje, jei kas mano, kad inkorporuoti į Lietuvą kaliningradiečiai puls mokytis lietuvių kalbos, tai skaudžiai apsiriks. Priminsiu, kad tarpukario metais Klaipėdos krašto vokiškose mokyklose nors ir būdavo lietuvių kalbos pamokos, jos virsdavo atviru pasityčiojimu iš lietuvių kalbos ir apskritai visko, kas lietuviška. Aišku, kad panašiai būtų ir „atgautose teritorijose“ abipus Priegliaus upės.

      Ką dar galima būtų pridėti? Vis naujoms lietuvaičių kartoms aiškinant apie „neteisingus“ Potsdamo konferencijos dokumentus, reikalaujant keisti valstybių sienas, žinoma, savosios naudai, arba vis primenant Vytauto laikų žygių planus į pietus nuo Nemuno deltos, lyg ir pateisinančių naujų žygių galimybę, yra ne kas kita, kaip tarpvalstybinės ir tarpnacionalinės nesantaikos kurstymas.

       Remtis trylikto amžiaus istorijomis, aiškinant vienos ar kitos Europos teritorijos priklausomybę, yra tiesiog juokinga dvidešimt pirmajame. Skirtingai nuo anų laikų, laisvų neapgyvendintų ir niekam nepriklausančių žemių nėra nei Europoje, nei turbūt ir Afrikoje. Todėl kalbėti apie kokius nors Europos žemėlapio perbraižymus netinka net viešų svajonių kontekste, tuo labiau, kad jos absoliučiai nerealios. O užsiminti, kad ateis laikas, kai apie tai bus galima kalbėti garsiai (o gal ne tik kalbėti, bet ir surengti „atlaisvinimo žygį“), tai viešas tautos mulkinimas, panašus į pokario kovų agitatorių raginimus – „laikykitės, ateis amerikonai ir išvaduos Lietuvą“.

       Yra tokia paprasta sąvoka „politinė realybė“.

       Kaip tik jos dėka vokiškos Silezijos žemės tapo lenkiškomis, vengriška Užkarpatė tapo ukrainietiška, didžioji Suomijos Karelijos dalis - rusiška.

       Dvidešimto amžiaus sukelti sienų perstumdymai nepatinka daugeliui – vokiečiams, vengrams, suomiams, kurių valstybės, kaip žinome, sumažėjo. Bet šis pyktis negali būti pretekstu kokio nors karingo žygio pradžiai. Tuo labiau lietuviams, nes Mažoji Lietuva niekada, nors ir gaila, Lietuvai nepriklausė. Ir jeigu ką nors galėtume kaltinti, tai ne dabartinę Rusijos valdžią, bet ankstesnius Lietuvos valdovus – nuo Vytauto gal net iki Sniečkaus, kuriam esą Maskva po karo siūlė Rytprūsių žemes. Žinoma, jei tos žemės Lietuvai taip mirtinai yra reikalingos.

       Sutelkime jėgas mūsų krašto gražinimui, lietuviškos žemės juk turime visiškai pakankamai, kad tik užtektų žmonių jai puoselėti. Štai kur reikėtų nukreipti visų mūsų energiją ir gebėjimus. Ir jeigu Europa mus gerbs, tai ne už pretenzijas istorijai ir geografijai, bet už gražų kraštą, jo miestuose ir kaimuose gyvenančius darbščius žmones, jų orų ir pasiturimą gyvenimą.

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 06 15 14:18


     Klausimai ir atsakymai:

Ar subyrės Rusijos imperija?
Be abejo, ir gana greitai...

Ar Lietuva galės tuo pasinaudoti?
Be abejo...

Ar Lietuvai tam būtina ruoštis?
Be abejo...

Ar pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra Lietuvių Tautos etninė-istorinė žemė?
Be abejo...

     Tai ko ponas Lapinskas čia jau dabar ir gerokai iš anksto jau trydalioja?

Žygeivis,
2011 06 15 14:31


      Ponai Lapinskas ir Iškauskas "mato medžius, bet nemato mišką": kardinalūs sienų pertvarkymai visada vyksta po didžiųjų karų - po Žalgirio mūšio, po Šimtamečio karo, po Napoleono karų, po WW1, po WW2, po WW3 ("šaltojo karo", kuris baigėsi SSSR krachu 1991 m.).

      Lygiai taip pat ir dabar sienos bus pakeistos tik po WW4, o ar jis bus "karštas", ar "šaltas" - kol kas neaišku, bet kad jis bus, tai akivaizdu.

      Ir derėtis su Rusijos imperija dėl jos užgrobtų kolonijų dalybų po WW4 niekas jau nesiderės, nes tuo metu ši imperija jau bus labai giliai palaidota... :)

      Manau, kad tuo metu mūsų esminė problema bus Lenkija, kuri rėkdama puls į pietinę Mažosios Lietuvos dalį...

      Štai būtent tam mes turime labai rimtai pasiruošti.

Žygeivis,
2011 06 15 14:40


to zygeivis,
2011 06 15 14:26

subyrejus Rusijai, Lietuva tures pirma atsakyti i klausima - prusai artimesni vokieciams ar lietuviams? Cia tures pasisakyti patys islike prusu palikuonys, kazkas paskaiciavo, kad ju yra apie 2 tukst. Tai butent jie ir spres, ar jie vokieciai,a r lietuviai. Ju sprendimas ir bus lemiamas.
Todel visokie tos teritorijos noretojai gali neprakaituoti. Prusai patys pasakys.
------------------------------

      O kas dėl to ginčijasi? Na nebent lenkai, kadangi Lenkija ir valdo nuo 1945 m. visas etnines prūsų žemes, kurias jai padovanojo Stalinas (tik įdomu, ką bendro turi slavai lenkai su baltais prūsais?).

      O pietinė Mažosios Lietuvos dalis (taip vadinama "Karaliaučiaus sritis") yra Lietuvių Tautos etninė-istorinė žemė.

      Lygiai kaip ir Geldapės bei Žydkiemio sritys, kurias Stalinas atplėšė nuo Mažosios Lietuvos ir "padovanojo" Lenkijai.

Žygeivis - "istorijai",
2011 06 15 15:01

istorija,
2011 06 15 13:40

Na, kad atsiimti Karaliauciu, reikia rusus nugaleti. O tai dar niekam nepavyko.
-----------------------------

      Rusijos imperiją sunaikins Kinija. Tam kinai jau pilnai pasiruošė ir tik laukia tinkamo momento. :)

     Tačiau ilgai laukti jie jau nebegali - nuo jų nepriklausančios aplinkybės juos spaudžia vis labiau.

      Dėl klimato kaitos atsiradusios pasaulinės problemos su maistu (Kinijoje ką tik buvo priversti pakelti maisto kainas) ir gėlu vandeniu (jo vis labiau trūksta 1,5 milijardų kinų ir vis ekstensyviau augančiai pramonei) kinus jau labai greitai privers veržtis į Tolimuosius Rytus ir Sibirą.

      Kinijos valdžia tiesiog neturi kitos išeities - jei jie to nepadarys, Kinijoje jau artimiausiu metu kils eilinis baisus badas, ir masiniai maištai - kaip jau buvo ne kartą Kinijos istorijoje (kada išmirdavo du trečdaliai, o tai ir daugiau, Kinijos gyventojų - apie tai yra išsamus Arūno Brazausko straipsnis "Kaip susinaikins Kinija").

      Taigi, Rusijos imperija bus priversta užleisti Kinijai ir Tolimuosius Rytus ir Pietų Sibirą - arba "geruoju", arba "bloguoju" (Kinijos branduolinis arsenalas pakankamas, kad visą istorinę (europinę) Rusiją kelis kartus paverstų dykuma).

      Sustabdyti Kiniją Rusijos imperija jau nepajėgi -  kinai psichologiškai yra pasirengę paaukoti 100 milijonų (ir daugiau) saviškių, kad tik gyventų likęs milijardas su viršumi, o štai ar tam pasirengę rusai - labai abejoju, nes po karo su Kinija iš istorinės Rusijos liks tik pelenų krūvos... :)

      O tai neišvengiamai bet kuriuo atveju baigsis Rusijos imperijos visišku politiniu bei ekonominiu krachu ir subyrėjimu.

istorija Žygeiviui,
2011 06 15 15:06


      Pasidomekite apie rusu ir kinu branduolinius arsenalus:))

Žygeivis - istorijai,
2011 06 15 15:17


Plačiau čia:

JAV ir Rusijos Federacijos, Kinijos, Prancūzijos, Britanijos strateginių pajėgų lyginamoji analizė

viewtopic.php?t=5020

4.2. Китай: асимметричная угроза

...на КНР, в отличие от РФ и США, не распространяется действие Договора об РСМД. А именно такие ракеты и составляют основу ядерного арсенала Китая. Они не достигают территории США, но достигают территории РФ.

Количество МБР, способных поразить цели в США, у Китая, видимо, не превышает 50, количество РСД, для которых уязвима лишь территория России, составляет несколько сотен (имеется также более 100 бомбардировщиков Н-6 и не менее 300 Н-5).

При этом Китай имеет колоссальное преимущество над РФ в обычных силах, в первую очередь в мобилизационных ресурсах, при наличии общей сухопутной границы протяженностью 4,3 тыс. км и сохранении скрытых территориальных претензий Китая к России.

Данные претензии подкрепляются объективными обстоятельствами: из-за огромной численности населения, высокой безработицы, нехватки природных ресурсов и острейших экологических проблем Китай объективно заинтересован во внешней экспансии – в первую очередь, на Север, в направлении богатых природными ресурсами и малонаселенных территорий азиатской части РФ.

Таким образом, в случае радикального сокращения СЯС, Россия будет заинтересована в том, чтобы КНР присоединилась к договору об РСМД, однако не существует никаких инструментов, способных принудить Пекин к этому, а для США этот аспект особого интереса не представляет.

Нельзя не отметить очень значительного превосходства США, НАТО и Китая над РФ в обычных вооружениях, в первую очередь – в авиации (наземного и палубного базирования).

      Išvada - viską lems tai, kieno "kiaušiniai kietesni". Tačiau kinai yra priversti bet kuriuo atveju užimti Sibirą, o rusai dar turi pasirinkimą - arba karo su Kinija metu visiškai išnykti, ar taikiu būdu užleisti Kinijai Sibirą.

      Žinoma, po to Rusijos imperijai būtų galas - subyrėtų į krūvą tautinių valstybių.

Žygeivis - Justei,
2011 06 16 12:38


Justė,
2011 06 16 11:52

Nereikia NĖ VIENAM NORMALIAM LIETUVIUI to papildomo milijono susovietintų rusakalbių ir rusų.
------------------------------- --

      Štai čia tu visiškai teisi - mums šitų kolonistų tikrai nereikia. :)

      Taigi, jie iškeliaus atgal į savo tėvynę, iš kurios atsibastė į Lietuvių Tautos žemę.

      P.S. Rusijos nejuodžemio zonoje tragiškai trūksta žmonių - stovi tūkstančiai apgriuvusių ir ištuštėjusių kaimų...

Žygeivis - Justei (papildymas),
2011 06 16 13:10


      Pasiūlymas - mums į pagalbą, atliekant Mažosios Lietuvos pietinės dalies dekolonizaciją, pasikvieskime keletą čečėnų ir ingušų batalionų (žlugus Rusijos imperijai jie juk sėdės be rimto darbo, ir be uždarbio).

      Nei kiek neabejoju, jog jie labai mielai ir su dideliu užsidegimu prisidės atliekant šį šventą darbą...

      Ir žinoma, tai labai efektyviai pagreitins savanoriškos dekolonizacijos procesą. :)

Žygeivis,
2011 06 16 12:55


qzl,
2011 06 16 12:42

kaliningrado užsimanė,
.... ieško, ko nepametė...

------------------------------- -

      Visų pirma, ne kažkoks "kaliningradas", o Tvanksta.

      Ir antra - ne "pametėm", o iš mūsų pagrobė - iš pradžių kryžiuočiai, o vėliau jau sovietai, panaudoję savo - tuo metu pranašesnę - ginklo jėgą.

      Todėl dabar, kai tik bus tinkama proga ir jau stimpantis grobikas galutinai pastips, pribaigtas dar pranašesnės ginklo jėgos, mes iš mūsų pagrobtą turtą susigrąžinsime teisėtam savininkui - Lietuvių Tautai ir Lietuvių Tautos Valstybei.

Žygeivis,
2011 06 16 13:54


Šiek tiek istorijos:


     1939 m. rugsėjo mėn. Sovietų Sąjunga prisijungė Lietuvos Valstybės rytinę dalį, iki tol okupuotą Lenkijos 1920 m.

     1940-41 m. maždaug trečdalį tos teritorijos kartu su Vilniumi grąžino Lietuvai, tačiau du trečdalius padovanojo Baltarusijai (po karo pietinę dalį atidavė Lenkijai).

     1944 m. prie RTFSR buvo prijungtas Latvijos Abrenės rajonas (dabar Pytalovo) ir rytiniai Estijos pakraščiai: dešiniakrantė Narvos miesto dalis (dab. Ivangorodas), Petseri (dab. Pečiory) sritis.

     Karui baigiantis, SSSR dalimi tapo Čekoslovakijos Karpatai, iki tol nepriklausoma valstybe buvusi Tuva, Japonijai priklausęs pietų Sachalinas ir pietų Kurilai, o taip pat Rytų Suomija (Karelija).

     1946 m. prie Turkmėnijos SSR prijungtas Afganistano Kuškos miestas.

     1946 m. balandžio 7 d. Karaliaučiaus sritis buvo prijungta prie Rusijos.

     Tais pat metais SSSR labai nenoriai išvedė kariuomenę iš šiaurės Irano, kur drauge su britais 1941 m. buvo įkėlusi koją, kad atkirstų vokiečius nuo naftos telkinių.

     1956 m. respublikinio statuso neteko Karelijos-Suomijos SSR – ji tapo autonomine RTFSR dalimi.

Žygeivis,
2011 06 16 13:55


Apie pastoviai skleidžiamas pasakas, jog Stalinas siūlė grąžinti Lietuvai Mažosios Lietuvos pietinę dalį:


       Nėra jokių dokumentų, patvirtinančių, kad Stalinas Lietuvai siūlė Karaliaučių. Jų nėra, nes buvo visai priešingai.

       Vienu metu (jau po Sniečkaus mirties) Lietuvos ir pačios Rusijos partinių tarpe buvo prasidėjusios kalbos, kad Lietuvos atžvilgiu pasielgta nelygiateisiškai, Rusijai prisiskyrus Karaliaučių, kurį priklausė atiduoti Lietuvai, kaip iki kryžiuočių buvusią baltišką žemę.

      Tam, kad nutildyti tokias kalbas, buvo duotas nurodymas KGB paleisti antį, jog čia ne Maskvos darbas, o pats Sniečkus atsisakė.

      Visų pirma Kremlius valdė diktatoriškai, jokių atsiklausinėjimų nedarydavo. Antai, atėjęs į valdžią Chruščiovas, nieko neklausęs, priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Briežnevas tuoj pat tą panaikino.

       Štai reali istorija, kaip Sniečkus "atsisakė" (o iš tikro prašė) Mažosios Lietuvos pietinės dalies, o ne "antis", KGB propagandistų sukurta jau Brežnevo laikais, kada jis panaikino Karaliaučiaus srities ūkio perdavimą Lietuvos valdymui (toks perdavimas buvo atliktas Chruščiovo - atėjęs į valdžią Chruščiovas, nieko neklausęs, priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Briežnevas tuoj pat tą panaikino):

Источник - 23 года c Коноваловым
Четверг, 6 Апрель 2006 года

       "Был случай про встречу руководителя Литвы Антанаса Снечкуса с Иосифом Сталиным. Эту байку Коновалов от Снечкуса и узнал.

       - На границе с Литвой, на территории нашей области, есть живописное место, в котором Николай Семенович любил отдыхать. Это же место любил и Снечкус, - рассказывал Николай Иванов.

       - Во время одного из пикников руководитель Литвы рассказал, что просил лично Сталина присоединить этот кусочек земли к Литве. Иосиф Виссарионович раскурил трубку, подошел к карте Калининградской области, долго на нее смотрел, а потом сказал:

       «Как вы думаете, если мы взамен этого присоединим к Калининграду Клайпеду и Клайпедский округ».

        После этого Снечкус больше никогда не обращался с такими просьбами."

Žygeivis (papildymas),
2011 06 16 14:15


       Nejaugi kas nors iš tikro tiki šia sovietinių propagandistų jau Chruščiovo laikais sukurta pasaka apie tai, kaip Stalinas siūlė Sniečkui "pasiimti" Karaliaučių, o šis "išdidžiai atsisakė", mat jam rusų Lietuvoje nereikia ... :)

       Visų pirma - Stalino "siūlymas" (ar net "nuomonė") visada (bent jau nuo 1925 metų iki pat jo mirties 1953 m.) Sovietijoje buvo tolygus besąlyginiam įsakymui, o tas, kas jam nepaklusdavo ("nepritardavo"), jau tą pačią naktį atsidurdavo Lubiankoje.

       O Sniečkus taip ilgai išsilaikė ir jo Stalinas nesušaudė, kaip visus kitus "senus bolševikus", tik todėl, kad Sniečkus visada ir besąlygiškai vykdė Stalino bet kokius norus. Ir apskritai, labai gerai "jausdavo" esamą politinę situaciją ir vikriai sugebėdavo išlaviruoti. Beje, Sniečkus savo paties šeimą ištrėmė į Sibirą (Stalinui tai labai patiko), o Sniečkaus motina jį už tai viešai prakeikė.

       Jei Stalinui būtų kilusi mintis perduoti Karaliaučių Lietuvai, tai šitai tuoj pat būtų ir įgyvendinta.

       Tačiau reikia atsiminti, kad Stalinas visada ir visur stengėsi padalinti etnines įvairių tautų žemes taip, kad jų dalis atsidurtų kitos "respublikos" teritorijoje - tokia buvo jo "tautinė politika" (pvz., Krymą davė Rusijai, Karabachą-Arcachą - Azerbaidžanui, Pietų Osetiją - Gruzijai, ir taip toliau ...).

       Taip jis įgaudavo papildomą "svertą" valdyti "respublikų" vadovybę.

       Aukščiau pateiktas Kaliningrado srities pirmojo sekretoriaus pasakojimas, kuri jis girdėjo iš paties Sniečkaus, yra žymiai patikimesnis ir pilnai atitinka Stalino pokalbių stilių - "užsiminti", kas būna, jei jam pasiūloma neįtinkanti idėja (o apie prieštaravimą Stalinui net ir kalbos negalėjo būti).

Žygeivis,
2011 06 16 17:07


Trys variantai,
2011 06 16 16:31
Karaliaučius - Kionigsbergas - Kaliningradas... Kuris tikriausias?
-----------------------

      Nei vienas. :)

      Tikras istorinis lietuviškas pavadinimas, beje, paliudytas pačių kryžiuočių kronikų, yra Tvanksta.

------------------------------------------

      Tvanksta buvo pastatyta Priegliaus saloje ant kalvos. Pavadinimas greičiausiai kilęs nuo žodžio "tvenkti", nes pilis buvo apsupta vandens.

      1255 m. Vokiečių ordinas, kuriam padėjo Čekijos karalius Pršemislas II Otakaras, Tvankstos pilį užėmė ir pastatė savo medinę pilį.

      Karaliaus  garbei pilis, o vėliau ir prie jos išsiplėtęs miestas pavadintas Kunigsberg, vėliau Königsberg (Karaliaus kalnas).

     Lietuviška vietovardžio lytis Karaliaučia, Karaliaučiui, Karaliaučius nuo XVI a. vartota Mažosios Lietuvos lietuvių raštijoje.

-----------------------------------------

      Kionigsbergu pervadino kryžiuočiai, kada 1255 m. užgrobė  Tvankstos pilį ir gyvenvietę.

      Lygiai taip pat rusai, užgrobę Tvankstą - Kionigsbergą 1945 m., ją pervadino Kaliningradu 1946 m. liepos 4 d.

LDK,
2011 06 16 18:28


„Pavyzdžiui, sutarus, kad Lietuva pastatys butus milijonui Kalingrado rusų kur nors Smolensko srityje ir tie laimingi sugrįš į savo didžiąją tėvynę su naujų butų (o gal magaryčių pridėjus dar ir panašų kiekį automobilių) raktais“.
--------------------------------------------

       Gvildenant tokias temas autoriui derėtų žinoti, kad Smolenskas visada buvo ginčų tarp Maskvos ir Lietuvos objektas, ir kad Smolenskas dažniausiai likdavo Lietuvos pusėje.

beje,
2011 06 16 19:21


       др.-русск. Смольньскъ ← Smaliniškė.

Žygeivis - LDK,
2011 06 16 19:22


      Pasibaigus WW4 bei subyrėjus Rusijos imperijai, ir to išdavoje seksiančių teritorinių pertvarkymų, Smolenskas ir jo sritis bus grąžinti Baltarusijai, galima sakyti - kaip kompensacija už Lietuvai grąžintas Rytų Lietuvos žemes. :)

Žygeivis (papildymas),
2011 06 16 19:24


      Kadangi visa dabartinė Baltarusija yra buvusiose baltų tautų ir genčių žemėse, tai siūlau Baltarusiją lietuviškai vadinti "Baltų žeme" arba Baltužeme. :)

Povilas,
2011 06 17 14:48


      Lapinskas klaidina, gal būt sąmoningai, Lietuvos žmones. Patriotai nekviečia savo tautiečių eiti su šautuvais prieš militaristinės Rusijos tankus ir raketas.

      Jie kviečia įsisąmoninti, kad skirtingai nuo Smolensko ar Pskovo sričių Karaliaučiaus (rus. Kaliningrado) sritis nėra mums svetima žemė – joje subrandinta lietuvių literatūrinė kalba (kuria rašo ir Lapinskas), išleistos pirmosios lietuviškos knygos ir t.t.

      Lapinską erzina tai, kad kelio ženklai rašo „Tilžė“-„Sovetskas“, bet kodėl jo nepykina, kad lenkai savo autobusų maršrute rašo „Wilno“, bet ne „Vilnius“ – mat lenkams „Wilno“ yra toks pats tradicinis mūsų sostinės vardas, kaip mums pvz., „Tilžė“.

      Ir Karaliaučiaus sritis, ir Seinų kraštas yra etninės lietuvių žemės. Ir nors jos yra už mūsų valstybės ribų, visai nereiškia, kad mes čia negalime turėti jokių teisėtų tautinių interesų, juos viešinti ir ginti. Galime ir turime!

      Tik tuomet nekils tokių skandalų kai pirmojo lietuvių literatūros klasiko muziejų Tolminkiemyje (rus. Čistyje Prudy) kėsintasi paversti rusų pravoslavų cerkve.

      Beje, ponas Anatolijus turėtų žinoti, kad Potsdamo sutartimi Donelaičio žemės kraštas buvo perduotas Sovietų Sąjungai (laikinam naudojimui – iki Taikos sutarties), o ne Rusijai ...

Žygeivis - Nematomam,
2011 06 16 22:48


       Štai ką reiškia "sovietinis istorijos ir geografijos mokymas", kuris iki šiol tebesitęsia...

       Kiek gi galima aiškinti, kad etninė Prūsija praktiškai visa buvo Stalino "padovanota" Lenkijai ir dabar beveik visa etninė Prūsija yra Lenkijos teritorijoje. Kaip ir dvi Mažosios Lietuvos sritys: Geldapė ir Žydkiemis.

       Vadinamoji "Karaliaučiaus sritis" beveik visa yra gryna lietuvininkų žemė ("Prūsų Lietuva": iki 1880 m. oficialiai ir vadinosi Lietuvos vardu - Littauen, Provinz Lithauen ir pan.).

       Visa Mažoji Lietuva visada priklausė Lietuvių Tautai. Štai Lietuvos Valstybei priklausė ne visada - tik Mindaugo laikais.

       Tai yra 1422 m. Melno taikos sutarties tarp Vytauto ir Kryžiuočių ordino "palikimas", kuri "srebiame" iki mūsų dienų.

zenonas skrickus,
2011 06 16 23:11


      O ŽYGEIVIS teisus! Karaliaučiaus sritis ir Prūsija - du skirtingi dalykai!

      Jeigu mes nenorėsime savų žemių, jų pasigvieš kiti.

      Tarptautiniai įstatymai draudžia okupantui okupuotose žemėse įkurdinti savo kolonistus.

zenonas skrickus,
2011 06 16 23:20


      Iki antrojo pasaulinio karo Karaliaučiaus srityje gyveno apie 30 procentų lietuvninkų. Tam tikra dalis - vokiečiai, bet lietuvių kilmės.

      Karui pasibaigus, visi buvo sunaikinti arba išvaryti iš savo žemių.
Dabartinių kolonistų statusas vargu ar gali būti laikomas teisėtu!

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Vas 2012 21:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Опрос: литовским полякам Литва ближе, чем Польша
http://ru.delfi.lt/news/live/article.ph ... D=14677646

Коментарии
http://ru.delfi.lt/news/live/article.ph ... &com=1&s=1

Žygeivis,
2012 02 10 20:27


EMX,
2012 02 10 20:15
Visai pribludai: "Mažoji Lietuva (pietinė dalis - Rusijos imperijos okupuota ir aneksuota Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis) ir Stalino Lenkijai padovanotos Prūsijos žemės - tai kraujuojančios mūsų tautos žaizdos, kurios neužgis, kol nebus atkurta istorinė teisybė."
Taigi siule atiduoti anas zemes lietuviams - nenorejot patys
------------------

     Debile sovietinis, kada ir kas siūlė - gal patikslink...

     Girdėjai, kad skambino, bet nežinia kurioje bažnyčioje... :)

     Štai kaip buvo iš tikro:

     Štai reali istorija, kaip Sniečkus "atsisakė" Mažosios Lietuvos pietinės dalies, o ne "antis", KGB propagandistų sukurta jau Brežnevo laikais, kada jis panaikino Karaliaučiaus srities ūkio perdavimą Lietuvos valdymui (toks perdavimas buvo atliktas Chruščiovo - atėjęs į valdžią Chruščiovas priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Briežnevas tuoj pat tą panaikino):

Источник - 23 года c Коноваловым
Четверг, 6 Апрель 2006 года

"Был случай про встречу руководителя Литвы Антанаса Снечкуса с Иосифом Сталиным. Эту байку Коновалов от Снечкуса и узнал.

- На границе с Литвой, на территории нашей области, есть живописное место, в котором Николай Семенович любил отдыхать. Это же место любил и Снечкус, - рассказывал Николай Иванов.

- Во время одного из пикников руководитель Литвы рассказал, что просил лично Сталина присоединить этот кусочек земли к Литве. Иосиф Виссарионович раскурил трубку, подошел к карте Калининградской области, долго на нее смотрел, а потом сказал:

«Как вы думаете, если мы взамен этого присоединим к Калининграду Клайпеду и Клайпедский округ».

После этого Снечкус больше никогда не обращался с такими просьбами."

Žygeivis,
2012 02 10 20:36


EMX,
2012 02 10 20:15
Nu ir kam tau Kenigsbergas, jei ten nei vieno lietuvio, 70% rusu, o likusios 30 - kaukazeciai? Taigi vel gausiu okupantu kruva.
----------------------

      Ir kam gi mums tie okupantai? :) :) :)

      Jie po to labai vikriai iškeliaus į savo įvairias istorines tėvynes.

      O normalius žmones - gerbiančius Lietuvių Kalbą, Lietuvių Tautą, Lietuvos Valstybę ir jos Istoriją - paliksime, tegu ir toliau gyvena.

Žygeivis,
2012 02 10 21:05


---------------
Žygeivis,
2012 02 10 20:36
"Ir kam gi mums tie okupantai? :) :) :)

Jie po to labai vikriai iškeliaus į savo įvairias istorines tėvynes.

O normalius žmones - gerbiančius Lietuvių Kalbą, Lietuvių Tautą, Lietuvos Valstybę ir jos Istoriją - paliksime, tegu ir toliau gyvena."

EMX,
2012 02 10 20:55
Ane, o nemanai kad lietuviu ten nebuta nuo pat prusu isnaikinimo vokieciais. Todel Lietuva turi tokias pat teisias i Kenigsberga kaip ir i koki Gotlanda :D

O jei koks debilas dabar taip masto, kad Wilno to polska zeme, wszystkich litwinow na ojczyzny, o kas gerbs musu lenku tauta tai paliksim Vilniuje. Ar gi nejuokinga? :D
------------------

      O tu, kaip matau, labai naivus - ar tik tokiu apsimeti?

      Taigi, paskaityk, ką atvirai rašo išdavikas Tamašauckis ir jo idėjiniai sėbrai - ir tau bus aišku, "kas yra kas"... :)

      Mums jau seniausiai akivaizdu, kad su šita nutautėlių banda teks kautis ir juos sunaikinti - anksčiau ar vėliau.

      Su šitais išdavikais išsigimėliais mūsų tėvai, seneliai ir proseneliai kovojo, šaudė juos kaip pasiutusias žiurkes, teks ir mums, ir mūsų vaikams su jais kautis...

      Ir tam mes jau seniai ruošiamės.

Žygeivis,
2012 02 10 21:21


Калининградец,
2012 02 10 20:53
Žygeivis,
2012 02 10 20:36

А если мы не захотим на историческую Родину, что делать будешь, боец клавиатурный?
Только жопой не крути, отвечай прямо.
-----------------------

      Žiūrėk tu man, Karaliaučiuje atsirado "gomo sovietikas russkojazyčnas", mokantis lietuviškai?

      Taigi, paaiškinu tiesiai - su atvirais Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės priešais mes nesiterliosime.

      O jei reikės realios pagalbos, pasikviesime į pagalbą savo kovų draugus iš Pirmojo Čečėnijos karo - ir iš Čečėnijos, ir iš Vakarų Ukrainos.

      Jie labai mielai padės mums atsikratyti visų šitų raudonųjų ir imperinių "gomo sovietikų".

      Paaiškinau suprantamai?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Bal 2012 22:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Tremtinių konferencija Lietuvos laisvinimo reikalams, vykusi 1947 m. kovo 26-27 d.:

"KONFERENCIJA, įvertinusi tarptautinę ir Lietuvos valstybės padėtį ir pastangas kurti pastovią ir teisingą taiką, nutarė: [...] Pareikšti griežčiausią protestą prieš Sov. S-gos pretenzijas į lietuviškos kultūros Rytų Prūsų sritį, kuri nuo amžių lietuvių buvo gyvenama ir į kurią Rusija jokių teisių neturėjo ir neturi."


Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Rgp 2012 18:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Pagal visus tarptautinės teisės aktus Mažoji Lietuva priklausė ir priklausys Lietuvai


http://robertas-balakauskas.blogspot.de ... aktus.html

2012 m. rugpjūtis 7 d., antradienis

Paveikslėlis

http://www.prussen.org/besiedelung-bevo ... eussen.htm

Ne visi žino, kad Prūsija (valstybė), arba baltiškai Prūsos kraštas (Preussenland) nebuvo prūsų valstybė, prūsai nespėjo jos sudaryti. Mat nuo 1230 metu, per 53 metus, Vokiečių (Teutonų, arba Kryžiuočių) ordinas užkariavo ne tik jų, bet ir visų Pabaltijo baltų (išskyrus didžialietuvius), tarp jų vakarinių lietuvių žemes, ir čia įkūrė savo teokratinę militarinę valstybę.

Taip teritorijoje nuo Vyslos žemupio iki Klaipėdos apylinkių atsirado vokiečių valdoma valstybė Prusija (Preussenstaat).

Mažoji Lietuva (Klein Litauen), dar vadinama Prūsu Lietuva (Preussisch-Litauen), susidarė Priegliaus ir Nemuno žemupio baseine, iš esmes vakarinių Lietuvių žemėse - Nadruvoje ir Skalvoje (Skaluvoje). Jų gyventojai nadruviai ir skalviai (skaluviai) nuo senų laikų turėjo bendrą lietuvininkų etnonimą.

Mažosios Lietuvos terminą pirmą kartą XVI amžiaus pradžioje i istoriografija įvedė vokiečių metraštininkai Simonas Grunau (Simon Grunau) ir Lukas Davidas (Luc David).

Kartografijoje “Preussisch-Litauen” arba “Klein Litauen” pavadinimas vartojamas nuo XVII amžiaus. Iki to laiko Nadruvos ir Skalvos teritorija buvo vadinama tiesiog Lietuva (manoma, kad ši Lietuva minima 1243 metų popiežiaus legato Vilhelmo is Modenos akte).

Įsidėmėtina, kad iki kryžiuočių agresijos šias vakarinių lietuvių genčių žemes valdė Lietuvos valstybės kūrėjas, didysis kunigaikštis ir pirmasis Lietuvos karalius Mindaugas.

XVIII-XIX amžių žemėlapiuose Prūsija suskirstyta šitaip: Karte von Ostpreussen und Litthauen (Rytu Prūsijos ir Lietuvos žemėlapis), Carte von Litthauen, Ost-und Westpreussen (Lietuvos, Rytų ir Vakarų Prūsijos žemėlapis), Karte von den Provinzen Litthauen, Ost-und WestPreussen (Lietuvos, Rytu jr Vakarų Prüsijos provincijos žemėlapis), Karte von Ost-Preussen, Litthauen, West-Preussen (Rytų Prūsijos, Lietuvos, Vakarų Prūsijos žemėlapis).

Prūsų, arba Mažosios, Lietuvos vardas yra ang1iškuose, prancūziškuose, flamandiškuose, lenkiškuose, rusiškuose žemėlapiuose.

Prūsijos karalius, kreipdamasis i lietuvininkus jų gimtąja kalba, jų kraštą vadina šitaip: Kampuose Prusu Zemes, RytPrusu Lietuva, Burai isz Rytprusu bei Lietuvos, Prusu zemeje ir Lietuwoje, Karaliszka Prusiszka Lietuwiszka Kamara.

Žiaurių kovų nusiaubtas pajūrio žemes kryžiuočiai stengėsi apgyvendinti kolonistais iš etninių vokiečių žemių. Tuo tarpu Prūsos gyventojus baltus spaudė sunkus baudžiavos jungas, kurio išvengė tik ta jos diduomenės dalis, kuri tapo lojali užkariautojams.

Iki 1410 metų Žalgirio mūšio, kuris labai sukrėtė Vokiečių ordiną ir sustabdė jo veržimąsi i rytus, buvo kolonizuotos tik etninės prūsų žemės - i vakarus nuo Deimenos (Deime), Priegliaus (Pregel) ir Alnos (Alle) upių.

Visą tą laiką prūsai buvo prievarta vokietinami arba naturaliai asimiliuojami. Ordino magistro Foichtvangeno (Feuchtwangen) 1310 metų įsaku vokiečių feodalams, valdininkams, dvasininkams, prekybininkams ir amatininkams buvo griežtai draudžiama su prūsais kalbėti gimtąja jų kalba. Iki XVIII amžiaus prūsų tauta išnyko.

Pagal Melno taikos (1422) sąlygas kryžiuočių valstybė prarado tiesioginį teritorinį ryšį su etninėmis vokiečių žemėmis, ir kolonistų srautas i Prūsą sumažėjo.

Tačiau kalbinė vietos žmonių priespauda išnyko tik 1525 metais, kai, prasidėjus Reformacijai, teokratinė katalikiška Vokiečių ordino va1stybė tapo pasaulietine protestantiška Prūsijos kunigaikštyste (hercogyste).

Lietuviškose Prūsijos žemėse - Mažojoje Lietuvoje iki didžiosios vokiečių kolonizacijos (po 1709-1711 metu didžiojo maro ir bado) vokiečių žemdirbių beveik nebuvo.

Taigi lietuvininkai ne vokietėjo, o atvirkščiai, Lietuvėjo. Jų kaimuose pavieniui įsikūrė vokiečiai.

Lietuvininkai etninėje savo žemėje sudarė absoliučią daugumą: Mažosios Lietuvos branduolyje - Lietuvos provincijoje Klaipėdos (Memel), Tilžės (Tilsit, Sovietsk), Ragainės (Ragnit, Neman), Isruties (Insterburg, Černiachovsk) ir Labguvos (Labiau, Polesk.) apskrityse jų buvo per 90 %.

Jie su lietuvėjančiais prūsais (sembais, šiaures bartais, šiaures notangais ir šiaures varmiais), taip pat su grįžusiais po Melno taikos i Didžiąją Lietuvą, nuo kryžiuočių priespaudos pabėgusiais sulietuvėjusiais bartais ir kitais prūsais ir skalviais bei nadruviais, su didžialietuviais karo belaisviais, taip pat su Kuršių marių pakrantės kuršiais per kelis konsolidavimosi amžius sudarė monolitinę etninę lietuviškai kalbančią grupę.

Jai išplito lietuvininkų etnonimas, o bendrai jų teritorijai prigijo Mažosios Lietuvos toponimas (del to lietuvininkai kartais vadinami mažlietuviais).

Europoje daug kas atsimena rytinėje Baltijos pakrantėje buvusią Prūsijos va1stybę ir jos provinciją Rytprūsius. Mažiau tų, kurie girdėjo apie Prūsijoje buvusia Mažąją Lietuvą, kurios didesnė dalis sutampa su Kara1iaučiaus (Königsberg, Kaliningrad) krašto teritorija (dabar Kaliningrado sritis). Tačiau kai kalbama apie lietuvių raštijos, folkloro, tautinio atgimimo istoriją, tenka neišvengiamai kalbėti apie Mažąją Lietuvą, apie Prūsija.

1918 metų lapkričio 16 dieną Tilžėje įsikūrė Mažosios Lietuvos .Prūsų Lietuvos Tautinė Taryba, kurios nariai lapkričio 30 d. pasirašė deklaraciją-aktą, kuriuo viešai pareikalavo Mažąją Lietuvą prisijungti (priglausti) prie Didžiosios Lietuvos.

Neišvengiamai ateityje turės įvykti tarptautinė konferencija spręsti neišspręstas Karaliaučiaus krašto problemas ir jos gražinimą Lietuvai.

Mažoji Lietuva šiuo metu ne tik okupuota, bet Rusijos dar ir aneksuota: visi to krašto tikrieji gyventojai prūsai ir lietuvininkai arba sunaikinti, arba pabėgę nuo bolševikinio teroro ir genocido ir negali grįžti į savo protėvių žemę.

Savo leidinyje Algirdas Gustaitis viską padarė, kad lietuvių tauta sužinotų jai padarytą skriaudą ir, remdamasi Potsdamo konferencijos nutarimu, reikalautų jai priklausančių teritorijų sugrąžinimo.

Prūsai yra lietuvių tautos gentis, daug šimtmečių gyvenusi prie Baltijos jūros tarp Nemuno ir Vyslos upių. Bendrine sąvoka buvusi Prūsija (Rytprūsiai) ilgametėje Vokietijos okupacijoje.

Šimtmečiais lietuviams nepavyko prūsų prijungti prie Lietuvos. Tuoj po Antrojo Pasaulinio karo vėl nebuvo išnaudota tokia galimybė.

Lietuvių tauta, keletą dešimtmečių Sovietų Sąjungos okupuota, buvo visokeriopai klaidinama, bauginama, niekinama, jai buvo grasinama nesiekti daugiau, negu Sovietų Sąjunga pameta. 1990 m. kovo mėnesio 11 dieną Lietuva pasiskelbė iš naujo atstatanti Nepriklausomybę. Po to subyrėjo Sovietų Sąjunga. Ištisa eilė Sovietų Sąjungos okupuotų tautų ir valstybių atgavo nepriklausomybę. Sovietų Sąjungos įvykdyti užgrobimai buvo naikinami.

Sovietų Sąjungos okupuota Prūsijos dalis, jų praminta Kaliningrado sritimi, turi būti pripažinta teritorine Lietuvos dalimi. Iš ten buvę Sovietų Sąjungos kariuomenės daliniai, dabar priklausantieji Rusijai, privalo tuojau atsitraukti iš kur atvežti, taip pat su visais kolonistais.

Vyriausias Lietuvos Išlaisvinimo Komitetas, užsienyje veikęs Lietuvos vardu, atsikūrus Nepriklausomai Lietuvai, savo veiklos paskutiniame Seime įvykusiame Čikagoje 1991 m. lapkričio mėnesio 1-3 dienomis, priėmė ir paskelbė tokį nutarimą lietuvių ir anglų kalbomis: (žiūr. ELTOS informacijas).

Suėjo 22-metai nuo atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės, o buvusios prūsų žemės dar neįjungtos į Lietuvą. Talkinant geros valios žmonijai, Lietuvos vyriausybei bus lengviau įgyvendinti reikalingus teritorinius patikslinimus. Buvusias Prūsijos žemes įjungus Lietuvon, būtų pašalintas toje srityje nesantaikų, karinių grūmojimų pagrindas. Tai įvykdytina Europos taikos labui.

Pranešimą parašė Robertas Balakauskas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Kov 2014 20:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Karaliaučiaus srities prijungimo prie Lietuvos istorijos pėdsakais


http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyva ... 582-349107

Marius Ėmužis
Naujasis židinys-Aidai Nr.3

Publikuota: 2013 birželio 28d. 21:00

Apie pokario metų Kaliningrado srities, tariant lietuviškai – Karaliaučiaus krašto prijungimą prie Lietuvos jau senokai sklando gandai.

Vieni keikia Lietuvos komunistus, neva atsisakiusius prisijungti didelę dalį Rytprūsių – juk dabar Lietuva turėtų nemažą pramoninį regioną, dar vieną neužšąlantį uostą Baltijos jūroje, būtų galima rimčiau įpaveldinti Mažosios Lietuvos palikimą.

Kiti gi porina apie tautines problemas, kurios grėstų Lietuvai atgavus nepriklausomybę: turėtume lietuvišką Padniestrės, Abchazijos, o „geriausiu“ atveju – Krymo variantą.

Antanas Sniečkus nenorėjo visos Karaliaučiaus srities, bet apie Tilžės prijungimą prie Lietuvos jis pasvajodavo.

Skeptikai geru nemini ir Kaliningrado ekonomikos bei karinių poligonų suniokoto kraštovaizdžio.

Mįslingas šis klausimas ir Lietuvos istorikams bei pub­licistams.

Vienoje jau senokai vykusioje konferencijoje Antanui Kulakauskui pasisakius Rytprūsių prijungimo klausimu, buvo atkreiptas dėmesys, kad kažkur yra Povilo Pakarklio rašyta išvada šiuo klausimu, o Kulakauskas atsakė tokio dokumento nežinąs.

Konferencija įvyko dar 1996 m., nuo to laiko istorikai nesėdėjo vietoje: ir Pakarklio „išvadą“ rado, ir apie galimą Rytprūsių prijungimą šiek tiek parašė, tačiau nei kalbamos prob­lemos, nei jos šaltinių detalios analizės nėra.

Rašiusių apie Kaliningradą, jo istoriją ir šias dienas, daug. Vien publicistinių straipsnių, parašytų sovietų Lietuvoje, išeivijoje ir po nepriklausomybės atkūrimo, per šimtą.

Mažosios Lietuvos reikalų taryba viena pirmųjų išleido specialų leidinį Kaliningrado problematikai apžvelgti.

Veikalo pavadinimas sufleruoja, kad bus siekiama apžvelgti Karaliaučiaus priklausomybės problemą, iškilusią po Potsdamo konferencijos, tačiau knyga tėra gana politizuotas įvairių straipsnių ir pasisakymų rinkinys. Panaši yra ir Vytauto Landsbergio knyga, visų pirma, nukreipta į opias eksklavu tapusio Karaliaučiaus problemas.

Kionigsbergo–Karaliaučiaus–Kaliningrado tapatybes sklaidančioje poleminėje literatūroje paminėtinas Raimundo Lopatos tyrimas, siekęs išsiaiškinti, kodėl Rusija nutraukė sovietinę tradiciją skaičiuoti Kaliningrado istoriją tik nuo 1945 m. ir šventė miesto įkūrimo 750-metį.

Nuo to neatsiejami ir autoriaus pasvarstymai įvairiomis Rytprūsių istorijos temomis.

Panaši, tačiau nepretenduojanti į publicistinį (kur jau ten mokslinį) tyrimą ir Arvydo Juozaičio knyga, kurioje autorius sutelkia ir aprašo skirtingas Kaliningrado istorines atmintis ir savo pastebėjimais bando paaiškinti jų kolizijas.

Kaliningrado istorijos problemą į mokslinį diskursą perkėlė Klaipėdos universiteto publikacija. Nors jos tikslas turbūt buvo pabandyti istoriografiškai susieti istoriškai neatsiejamų Klaipėdos ir Karaliaučiaus kraštų istoriją, tačiau galima konstatuoti, kad pavyko patiekti tik padriką straipsnių rinkinį. Tiesa, čia pirmą kartą publikuojami su šiame rašinyje nagrinėjama problema susiję dokumentai.

Atskirai paminėtinas Česlovo Laurinavičiaus straipsnis, apžvelgiantis Kaliningrado srities problemą iš istorijos perspektyvos, neatsisakant svarstyti ir prijungimo prie Lietuvos klausimą.

Minėtame pasisakyme Kulakauskas teigė: „kalbama, kad Kaliningrado sritį prijungti prie LSSR yra siūlęs Nikita Chruščiovas šeštojo dešimtmečio antroje pusėje. [...] Bet apie tai kol kas jokių konkrečių faktų nežinoma“.

Dokumentus šiuo klausimu rado Arūnė Arbušauskaitė su Alvydu Nikžentaičiu, minėtame Klaipėdos universiteto leidinyje parengę šaltinio publikaciją, tačiau patys analizės nesiėmė. Taigi gavosi taip: tekstai parašyti dar nežinant vieno ar kito šaltinio, o šaltinius aptikus jie neanalizuojami ir tekstai neberašomi.

Stalino dosnumo apakinti: 1944 metų planai


Antrojo pasaulinio karo pabaigoje per Rytų ir Vidurio Europą ritantis frontui politikai jau dėliojo būsimos Europos ribas. Visose sąjungininkų konferencijose, nuo Teherano iki Potsdamo, buvo dalijamasi teritorijomis ir įtakos sferomis.

Ryškiausiai čia švietė Lenkijos klausimas – kokiose ribose atkurti nepriklausomą Lenkiją.

Svarbus šis klausimas buvo ir lietuviams, nes lietė Vilniaus problemą.

Vakarų valstybės savo sąjungininkei ir vienai pirmųjų karo aukų Sovietų Sąjungai nieko negailėjo, o ši kėlė konkrečius reikalavimus, tarp kurių išsiskyrė būtinybė turėti Baltijos jūroje neužšąlan­čius Mėmelio ir Kionigsbergo uostus.

Pasak Česlovo Laurinavičiaus, dar 1941 m. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Anthony Edenas pateikė sovietams projektus, pagal kuriuos Rytprūsiai turėję atitekti sovietams, jeigu Vilnius liktų Lenkijai.

Panašu, kad šie planai taip ir liko popieriuje, o 1944 m. Vilniaus priklausymo Lietuvai klausimas jau nebuvo toks opus kaip visą tarpukarį.

Nors lenkai siekė Vilniaus, ir net buvo iškėlę savo vėliavą Gedimino pilies bokšte, lemiamas balsas jiems nepriklausė.

Antanas Sniečkus, susitikęs su dailininkais 1973 m. savo gimtadienio proga pasakojo, kad 1944 m. liepą ar rugpjūtį jis kalbėjęs su Josifu Stalinu apie Vilnių, ir neva šis liepęs „respublikiniams valdžios organams kurtis Vilniuje, su kuriuo susijusios daugelis lietuvių tautos aspiracijų“.

Nors šis ir kiti šaltiniai kritikuotini, vis dėlto jie atspindi tai, kad Vilnius teko Lietuvai be didesnių ginčų ir įrodinėjimų.

Klaipėdos priklausomybės problemos taip pat būta.

Dar 1944 m. vasario 27 d. Romas Šarmaitis savo dienoraštyje užrašė, kad niekas neabejoja, jog Klaipėdos kraštas būsiąs prijungtas prie Lietuvos.

Vis dėlto net po metų, Potsdamo konferencijoje (1945 m. vasara) Stalinas dar nebuvo užtikrintas, ar gaus du neužšąlančius uostus Baltijos jūroje – Mėmelį ir Kionigsbergą.

Abiejų uostų ir jų apylinkių likimo klausimas buvo susijęs, nes Mėmelis nuo 1939 m. buvo dalis Rytprūsių teritorijos ir, atkuriant Vokietiją 1939 m. rugpjūčio 31 d. (kad ir be Austrijos bei Sudetų) sienomis, Klaipėdos kraštas būtų atsidūręs Vokietijos teritorijoje.

Tačiau niekas nesiruošė Vokietijos atkurti jos senomis sienomis. Stalinas jau nuo pat 1944 m. pradžios nusitaikė į buvusią Rytų Prūsiją.

Sovietų Sąjunga, laikydama save nukentėjusia puse, manėsi turinti visus pagrindus vokiečių sąskaita reikalauti ko tik nori ir elgtis kaip tik nori.

Markas Soloninas įrodinėja, kad ypatingi Raudonosios armijos žiaurumai Rytprūsiuose nebuvo tik kerštaujančios armijos veiksmai, taip buvęs įgyvendinamas Stalino sumanymas išvaryti vokiečius teroru, ketinant po to prisijungti ištuštintas teritorijas.

Taktikai pavykus, Potsdame galima buvo meluoti, neva vokiečių administracijos atkurti Rytprūsiuose nebeįmanoma, nes pačių vokiečių čia jau nebėra.

Ką daryti su norima teritorija, Stalinas pradėjo mąstyti dar gerokai iki Rytų Prūsijos kampanijos pradžios.

1944 m. vasario 27 d. dienoraščio įraše Šarmaitis rašo, kad Viačeslavas Molotovas iškėlęs klausimą dar Mask­voje esantiems Lietuvos komunistams dėl vakarinių Lietuvos sienų.

Lietuviai nesnaudę ir sudarę šiam klausimui nagrinėti skirtą komisiją, į kurią įėjo profesoriai Povilas Pakarklis, Juozas Žiugžda ir Borisas Larinas iš tuomešio Leningrado.

Kulakausko teigimu, komisijoje dar dalyvavęs Antanas Venclova, Juozas Vaišnoras bei dar keletas Maskvoje buvusių veikėjų, o pirmininku buvęs paskirtas Larinas.


Pagrindinis komisijos tikslas buvo nustatyti, kiek teritorijos turėtų būti prijungta prie Lietuvos.

Pagal paruoštą pasiūlymą, kuriam pritarė ir sovietinės Lietuvos valdžia, prie Lietuvos SSR turėjo būti prijungta Tilžė, Įsrutis, Gumbinė, Tolminkiemis – sovietų Lietuvos siena turėjo puslankiu priartėti per 60 kilometrų nuo Karaliaučiaus miesto, kuris, komisijos supratimu, pats turėjo tapti laisvuoju miestu, koks prieškariu buvo Dancigas.

Tačiau kodėl gi neprijungus visos Rytų Prūsijos?

Pag­rindinis komisijos argumentas buvo Rytų Prūsijos vietovardžių lietuviškumas. Komisija net nekėlė klausimo apie Rytprūsių šiaurinės dalies žemių lietuviškumą, nes tai buvo neabejotina.

Tuo tarpu visa kita laikyta nelietuviška arba tiesiog suvokietinta, ir Šarmaitis, nė nenumanydamas, kaip viskas toliau susiklostys, savo dienoraštyje rašė: „Perdaug lįsti į suvokietintas žemes, žinoma, neverta – bus tik vargo daugiau ir pykčio su kaimynais vokiečiais“.

O juk visai netrukus Rytų Prūsijos vokiečiai bus grubiai iškeldinti iš savo namų ir lietuvių kaimynais taps rusų atsikėlėliai, kurie, anot Juozaičio, save vadino vremenščiki – laikinieji.

Toks įsivardijimas rodo, kad naujakuriai nesijautė ramūs dėl savo ateities, o kaipgi gali būti ramus, kai neaiškus tavo naujųjų namų likimas?

Atrodytų, koks skirtumas, ar Kaliningradas bus Lietuvos, ar Rusijos, – vis vien tai SSRS teritorija.

Tačiau naujakuriams skirtumo būta aiškaus, jų ir lietuvių pasaulėžiūra skyrėsi: „Lietuvių buožija tarp mūsų žmonių veda agitaciją ir propagandą. Klausia, kam jūs čia atvykote. Agituoja, kad netrukus bus karas. Sako, kad jie visi čia laukia amerikiečių.“

1944 m. rudenį Vilniaus valstybinio universiteto Fizinės geografijos katedra gavo nurodymą organizuoti šiaurinės Rytprūsių dalies toponimų vokiškos ir lietuviškos kartotekos ir atitinkamų žemėlapių sudarymą.

Tuometis šios katedros darbuotojas, vėliau tapęs garsiu Lietuvos geografu, Vytautas Gudelis papasakojo, kaip entuziastingai buvo imtasi darbo. Buvo renkami suvokietinti lietuviški toponimai, grąžinami į lietuviškąją formą ir bandoma sudaryti žemėlapį, tačiau 1945 m. sausį universiteto rektoratas pranešė, kad katedros darbas nebereikalingas.

Tačiau ne vietovardžių ar žemių lietuviškumo veiksnys buvo pagrindinis formuojant nuomonę, kiek Rytprūsių teritorijos turi tekti Lietuvai.

Komisijos (tiksliau, Lietuvos komunistinio elito, faktiškai Sniečkaus) argumentai buvo tokie: Lietuva karo metu praradusi daug gyventojų, ir atstatyti sugriautą šalį, o dar įsisavinti naujas žemes bus sunku.

Vaišnoras, gerai žinojęs komisijos darbo užkulisius, aiškina ir tai, kad Karaliaučius esąs stambus neužšąlantis uostas ir šiam miestui funkcionuoti reikia nemažiau kaip dviejų šimtų tūkstančių gyventojų, o „kur paimti šiuos gyventojus, kada jie būtinai reikalingi ir per šimtmečius lenkintam Vilniaus miestui“.

Naivu manyti, kad Sniečkus ir kiti nesuprato, jog tas žemes galima apgyvendinti rusakalbiais, veikiausiai tik to bijant ir buvo atsisakoma nuo didesnių teritorijų. Panašiai mano ir Juozas Jurginis, teigęs, kad Lietuva teisingai padariusi atsisakydama šių teritorijų.

Tačiau ir patys naujakuriai nebūtų entuziastingai vykę į formaliai Lietuvos SSR priklausančią teritoriją. Juk čia vyko karas, buvo neramu, lietuviai buvo priešiški ir tai tuomet nebuvo paslaptis. Padėtis įvairiais prasimanymais neretai buvo ir pagražinama.

1947 m. Kaliningrado naujakuriai pasakojo: „Kai per Lietuvą čia [į Kaliningradą, – M. Ė.] važiavom, mus įspėjo: iš vagonų nesižvalgykit – mus iš karto apmėtė akmenimis, mėtė į vagonus. Daužė į vagonus – kaip artilerijos apšaudymas. Jei sustodavom, bijojom karves išleisti. Nepatiko jiems, kad į svetimas žemes važiuojam“.

Netikėtai didelis ginkluotas pasipriešinimas sovietams, kaip ir sovietų valdžios Lietuvoje „jaunumas“ galėjo būti svarbūs faktoriai Maskvai pergalvojant teritorinę bei kolonizacinę politiką ir nepriskiriant Rytprūsių Lietuvai.

Kita vertus, niekas nė nemanė prijungti prie Lietuvos visos buvusio Karaliaučiaus krašto teritorijos, neatitekusios lenkams. Nei Lietuvos valdžia savo projektuose, nei Maskva to nesakė.

Nesuprantama, kodėl Vaišnoras, pats dienoraštyje rašęs, kad Karaliaučius bus laisvas miestas, neprijungtas prie Lietuvos, susirūpina, kaip šį miestą apgyvendinti.

Juk viso labo buvo pradėti rengti projektai peržiūrėti Lietuvos SSR vakarinę sieną, tačiau sienos peržiūrėjimas nereiškė, kad bus prijungta visa nemaža teritorija.

Stalinas SSRS teritoriją neabejotinai matė kaip integralų vienetą ir visokie priskyrimai, autonominių ar kitokių respublikų kūrimas buvo tik dovanos vietiniam elitui mainais į besąlygišką paklusimą – tai buvo politika.

Per nevykusią teritorinę politiką buvo galima prarasti populiarumo taškų, – pavyzdžiui, mongolai buvo nepatenkinti, kad Stalinas neprijungė iš Japonijos atkovotų teritorijų prie Mongolijos Liaudies respublikos.

Tad Kaliningrado klausimo sprendimas, Stalinui laipsniškai virtęs tik politika, galėjo laimėti lietuvių simpatijų, – pažiūrėkime, kaip dabar kalbama apie Stalino mums neva „dovanotą Vilnių ir Klaipėdą“.

Kaliningrado likimo klausimas: nuo toponimikos prie politikos


Ir 1944 m. pradžios (Šarmaitis, Vaišnoras), ir 1944 m. rudens (Gudelis) planuose vyrauja vietovardžių lietuviškumu pagrįsti siūlymai, ir tai buvo pagrindinis argumentas, kodėl bei kiek Rytprūsių turėtų priklausyti Lietuvai.

1947 m. pradėjus perkurti naujai apgyvendintų teritorijų pavadinimus, Pakarklis, tuometinis Istorijos instituto direktorius, net rašė raštą į RSFSR Ministrų Tarybą, kad ši akcija būtų sustabdyta.

Toks vietovardžių keitimas rusiškais buvusi vietinių naujakurių iniciatyva. Naujiesiems krašto gyventojams buvę sunku ištarti vokiškas ir lietuviškas miestų ir miestelių pavadinimų formas.

Valdžia į tai reagavusi, sudarydama komisiją, į kurią buvo įtraukta ir lietuvių, antai tas pats Pakarklis, supratęs, kad pervadinant toponimus dedamas taškas Kaliningrado dalies prijungimui prie Lietuvos, tačiau nusileisti neketinęs: „Laikui bėgant, didelė Kaliningrado srities dalis, jeigu ne visa sritis, bus prijungta prie Lietuvos SSR, kaip istoriškai ir geografiškai susijusi su Lietuvos SSR“.

Pakarklis dar tarpukariu Karaliaučiaus bibliotekoje rinko istorinę medžiagą apie šio krašto lietuviškumą, planavo rašyti mokslo darbą Miuncheno universitete, tačiau recenzentai sukritikavo Pakarklio pastangas ir darbas veikiausiai nebuvo parašytas.

Savaime suprantama, kad Miuncheno universitete rašyti apie tai, jog Rytų Prūsija yra negermaniškas kraštas, nebuvo protinga mintis. Pakarklis visiškai nusisuko nuo naujausių vokiečių istorikų tyrimų (ir iš tautininkiško germanofilo tapo komunistuojančiu liaudininku), vis labiau linkdamas prie įsitikinimų, kad Lietuvai reikią priskirti Nemuno žemupio kairiojo kranto plotus iki Karaliaučiaus miesto.

1945 m. gegužę Pakarklis parašė seriją straipsniukų, kurie buvo publikuoti „Tiesoje“. Čia jis vėl įrodinėjo Rytų Prūsijos lietuviškumą, teigė, kad kryžiuočių laikais lietuviai Rytprūsiuose sudarę gyventojų daugumą, senovės prūsų kalba nebuvusi skirtinga nuo lietuvių, Rytprūsius užgrobę vokiečiai iš lietuvių ir panašiai. „Tiesa“ buvo LKP CK organas, tad atsitiktinių straipsnių ar vien tik autoriaus nuomonės čia nebuvo.

Nuo planų, susijusių su vietovardžiais, iki konkrečių politinių reikalavimų „Karaliaučiaus byloje“ pereita maždaug 1946 m. pabaigoje, kai prabilo mažlietuviai.

Amerikiečių okupacinėje zonoje „Mažosios Lietuvos lietuvininkų“ organizacija paskelbė du aktus, nuo paskelbimo vietos įgavusius Fuldos aktų pavadinimą.

Pirmuoju aktu reikalauta SSRS administruojamą Kionigsbergo sritį prijungti prie atkurtos (sic!) Lietuvos valstybės, o antruoju – išreikštas protestas dėl Mažosios Lietuvos kolonizacijos ir prašoma iki krašto prijungimo prie Lietuvos pavesti jį administruoti Jungtinių Tautų komisijai.

Pirmasis aktas galbūt būtų likęs visai nereikšmingas, bet 1949 m. jis buvo pridėtas prie Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto memorandumo Didžiosios Britanijos, Prancūzijos vyriausybėms ir JAV valstybės departamentui.

Tačiau reikalavimai nebuvo girdimi. Kalbamu metu, 1947 m., srities statusas bus nusistovėjęs galutinai. Vyko administracinės reformos, pavadinimų keitimas ir regiono kolonizacija.

Po Rytų Prūsijos nukariavimo sovietai dar gana ilgai nebuvo tikri, ką daryti su trofėjine teritorija. Pradžioje teritorijoje šeimininkavo kariškiai – jie plėšė vokiečių paliktus namus ir vagonais namo vežėsi daiktus.

Nuo 1945 m. vidurio krašte buvo organizuota ypatingoji karinė apygarda, krašto statusas buvo kaip okupuotos teritorijos.

Beveik po metų, 1946 m. balandį, iš sovietams tekusios Rytprūsių teritorijos buvo suorganizuota Kionigsbergo (nuo rugsėjo – Kaliningrado) sritis Rusijos Federacijos sudėtyje.

Tačiau net ir tada likimas nebuvo iki galo nuspręstas, nes sritis buvo faktiškai be partinės valdžios – aukščiausia valdžia buvo civilinių reikalų valdyba.

Tik 1947 m. pavasarį buvo įkurtas srities VKP(b) komitetas, o jam vadovauti paskirtas Vladimiras Ščerbakovas, ką tik „kadenciją“ baigęs buvęs VKP(b) biuro Lietuvai pirmininkas.

Ar Ščerbakovo, buvusio antro, o daugelio nuomone ir pirmo asmens Lietuvoje, paskyrimas į Kaliningradą – tik sutapimas?

Galbūt Ščerbakovas, prižiūrėjęs Lietuvos sovietizaciją, „valymą“ nuo buožių ir „banditų“, turėjo prižiūrėti ir Kaliningrado „išvalymą“ nuo „vokiškųjų fašistų“, taip pat prižiūrėti ir sklandų srities įjungimą į Lietuvą, kurios partinė vadovybė ir „vietinė specifika“ jam buvo gerai pažįstama?

Kad ir kaip būtų, 1947 m. prasidėjęs sovietų susirūpinimas Kaliningradu tiesiogiai susijęs su mažėjančiu dėmesiu Baltijos kraštams: 1947 m. vasarį sovietų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje įvyko rinkimai į vietines Aukščiausias Tarybas.

Sovietai šiems parodomiesiems, neva Baltijos kraštų prijungimo prie SSRS legitimumą turėjusiems parodyti rinkimams teikė didelę svarbą. Sėkmingai ir be didelių ekscesų juos įvykdžiusios vietinės administracijos gavo šiek tiek daugiau pasitikėjimo iš Maskvos, specialieji emisarų biurai buvo panaikinti, o vienas jų vadovų perkeltas į dar vieną naujai okupuotą teritoriją.

Nuo tada Kaliningradas susilaukė vis daugiau dėmesio. „Laikinųjų“ sindromas neturėjo kelti didelio entu­ziazmo Kaliningrado naujakuriams. Kam ką nors kurti ar statyti, jei tai vis tiek iš tavęs bus atimta?

Tada sovietinė propaganda pradėjo sukti savo trumpametražius filmus ir kino kronikas apie Kaliningrado sritį – iškalbingiausia kino kronika pavadinimu „Mūsų kraštas“ (Naš kraj, 1949).

Čia parodomi laimingi naujieji kaliningradiečiai, galinga pramonė, jau turinti savo „stachanoviečių“, kuriama infrastruktūra, vaikų darželiuose auklėjama jau Kaliningrade gimusių vaikų karta. Sovietai pradėjo įsisąmoninti, kad Kaliningradas yra jų.

Tačiau nusistovėjus trofėjinės teritorijos problemai, pačios SSRS viduje nebuvo aiškus krašto statusas tarptautėję arenoje.

Neįvykus Potsdamo konferencijoje numatytai taikos konferencijai, turėjusiai sureguliuoti Vokietijos ir jos teritorijų klausimą, sovietai nebuvo užtikrinti, kaip pasaulis žiūri į jų prisijungtą Kaliningrado sritį ir ar nespaus sovietų grąžinti šios teritorijos Vokietijai arba bent paskelbti ją laisva teritorija.

1951 m. SSRS Etnografijos institutas paskelbė Pavelo Kušnerio-Knyševo gerai dokumentuotą tyrimą „Etninės teritorijos ir etninės sienos“, kuriame dokumentų ir ankstesniųjų laikų lietuvių bei vokiečių autorių darbais įrodomas ginčytinos Rytų Prūsijos teritorijos lietuviškumas.

Praėjus daugiau kaip penkeriems metams nuo kalbų apie Rytprūsių dalies prijungimą prie Lietuvos, pasirodo publikacija, įrodanti teritorijos lietuviškumą.

Žinant, kad nieko atsitiktinio sovietų valstybėje nebuvo, o mokslas ir publikacijų leidyba buvo griežtai kontroliuojama režimo – tai vėl neatsitiktinumas.

Nors tai ir istorinis dokumentiškai pagrįstas tyrimas, jo atsiradimo tikslai – politiniai.

1949–1950 m. dėl Berlyno krizės ir prasidėjusio karo Korėjos pusiasalyje buvo gana įtempti. Būtent tada iškilo okupuotosios Vokietijos ateities klausimas, kaip žinia, pasibaigęs dviejų Vokietijų įkūrimu ir formalia okupacijos pabaiga.

Tiesa, sovietai nenorėjo dviejų Vokietijų: Stalino planuose buvo vieningos Vokietijos atkūrimas su sąlyga, kad ji bus neutrali. Stalinas, aišku, tikėjosi, kad „naujoji Vokietija“ taps komunistine. Tačiau niekas negalėjo būti tikras, kad naujoji Vokietija arba Vakarų sąjungininkai nereikalaus grąžinti Rytų Prūsijos.

Toks Kušnerio-Knyševo tyrimas ir istoriniai Lietuvos bei Rytprūsių saitai buvo išeitis sovietams.

Tarptautinėje arenoje iškilus Kaliningrado likimo klausimui, sovietų valdžia galėjo sritį prijungti prie Lietuvos SSR (tuo metu jau taip pat padalintos į sritis pagal bendrasovietinį modelį) ir pateikti įrodymus, kad šis kraštas visada buvęs prūsiškas, lietuviškas arba paprasčiau – baltiškas.

Taigi Kaliningrado lietuviškumas tuomet galėjo tapti korta, įrodančia jo „sovietiškumą“.

Vis dėlto tariant, kad Rytprūsiai bent teoriškai galėjo būti grąžinti Vokietijai, lieka svarbus eksklavo veiksnys. Sąjungininkai negalėjo taip greitai pamiršti, kad Hitleris pradėjo karą su Lenkiją būtent dėl vadinamojo Dancigo koridoriaus, norėdamas sujungti eksklavu tapusią teritoriją su likusia Vokietijos dalimi.

Nebekvestionuojant lenkų klausimo turėti Dancigo uostą ir priėjimą prie jūros, negalima buvo palikti Rytprūsių Vokietijai, nes teritorija vėl būtų tapusi eksklavu ir galėtų kelti revanšistines vokiečių nuotaikas.

Taigi net jeigu vokiečiai ir būtų reikalavę grąžinti Rytprūsius, tai būtų likę be atsako.

Tačiau jeigu eksklavo veiksnys buvo iš tiesų svarbus, tada, neformaliai palikdami šią teritoriją sovietams, sąjungininkai pasmerkė Baltijos kraštų arba bent Lietuvos nepriklausomybę.

Juk nepriklausomai Lietuvos valstybei atsikūrus, o Rytų Prūsijai pasilikus sovietams, teritorija, kaip ir šiandien, būtų eksklavas ir galėtų kelti didelių problemų pokario Europos stabilumui.

Nebent sąjungininkai tikėjo, kad Rytprūsiai gali būti prijungti prie Lietuvos, o ši atkurs nepriklausomybę jau su Kaliningradu.

Aišku, visa tai tik svarstymai. Iš projektų aišku, kad visos Kaliningrado srities teritorijos niekas Lietuvai atiduoti nenorėjo, o pasienio teritorijų prijungimas, nagrinėtos „eksklavo problemos“ niekaip nebūtų išsprendęs.

Vienaip ar kitaip, mirus Stalinui ir Šaltajam karui kiek aprimus, tarptautinis teritorijos klausimas buvo paliktas dėl stabilumo. Tuo tarpu Kaliningrade kūrėsi gyventojai – gyvenimas riedėjo normalia vaga.

Atšilimo epocha ir Kaliningrado klausimas


„Šiuo metu Kaliningrado srities pramonė yra pavaldi LTSR LŪT. Dėl to Tarybų Lietuva turi didelių materialinių nuostolių, nes dalis statybinių medžiagų ir piniginių lėšų yra atimama iš respublikos ir teikiama Kaliningrado sričiai. Reiškia Rusijos Federacija LTSR sąskaita remontuoja savo susibankrutavusią sritį. Juk tai lietuvių nacijos apiplėšimas?“

Tokie pareiškimai septinto dešimtmečio pradžioje buvo gana dažni. Prasidėjus vadinamojo atšilimo kampanijai, padvelkus decentralizacijos tendencijoms, respublikų administracijoms gavus galimybę imtis didelės dalies savosios pramonės kontrolės, atsirado gana ryški mūsų ir jų samprata.

Postalininė epocha reiškė ne tik laisvėjančius režimo pančius, bet ir didesnį sovietų dėmesį žmogaus gyvenimo sąlygoms gerinti bei ekonomikai reformuoti. Tad nenuostabu, kad politinę Kaliningrado prijungimo prie Lietuvos SSR logiką ėmė keisti daug suprantamesnė ekonominė-geografinė logika.

1957 m. gegužę Nikita Chruščiovas pradėjo įgyvendinti savo ekonominės decentralizacijos viziją, ir Sovietų Sąjunga buvo padalyta į 105 ekonominius regionus, kuriems turėjo vadovauti vietinės liaudies ūkio tarybos.

Atskiros tarybos įkuriamos ir Baltijos kraštams bei Kaliningrado sričiai.

Vėl atsinaujina, atrodo, primiršta Kaliningrado problema – mažiausia Rusijos sritis buvo per maža, kad sudarytų atskirą ekonominį regioną, o iš Kaliningrado nusistovėjusio statuso teliko šnipštas – Chruščiovo reformos nepripažino pastovumo.

Tačiau Kaliningrado administracinės priklausomybės problema su LŪT susijusi tik iš dalies. Svarbesnis čia Kuršių marių vaidmuo.

1944 m., Karaliaučiaus taip ir neprijungus prie Lietuvos, Kuršių marios buvo neproporcingai padalytos tarp Lietuvos SSR ir Karaliaučiaus srities. Kai šešto ir septinto dešimtmečių sandūroje smarkiai sumažėjo mariose sugaunamos žuvies kiekiai (galbūt tai susiję su Nemuno užtvenkimu prie Kauno), pradėta kalbėti, kodėl didžiulė dalis marių yra kontroliuojamos Kaliningrado ir kodėl lietuviams ten neleidžiama žvejoti, nors kaliningradiečiai ir nepagauna jiems skirtų žuvies kvotų. Maža to, kaliningradiečiai netvarkė savosios Kuršių Neringos dalies ir čia esančių gyvenviečių.

Gudelis rašė, kad, pasinaudojus palankia situacija, bandyta šiuos klausimus išspręsti. Jis pats parengė medžiagą ir pakalbėjo su Viktoru Bergu, tuomečiu Gamtos apsaugos komiteto pirmininku, kuris viską perdavė MT pirmininkui Motiejui Šumauskui. Pastarajam klausimai dėl Kuršių marių senokai buvo opūs, tad pažadėjo ką nors nuveikti.

Galbūt su tuo susijęs ir 1957 m. balandį Lietuvos Ministrų Tarybos priimtas nutarimas „Dėl Kuršių Neringos krantų sustiprinimo ir jos gyvenviečių sutvarkymo“.

Reaguodama į jį Mokslų akademija sudarė komisiją, kuri turėjo parengti pasiūlymus, kaip pertvarkyti Lietuvos SSR ir Kaliningrado srities sieną. Į šią komisiją buvo įtraukti Kazimieras Meškauskas – ekonomikos instituto direktorius, Stasys Tarvydas – Geologijos ir geografijos instituto sektoriaus vadovas, A. Kubilickas – biologijos instituto vyr. mokslinis bendradarbis ir skaitytojui jau pažįstamas Gudelis, tuo metu dirbęs Geologijos ir geografijos instituto sektoriaus vadovu.

Be to, numatyta į komisijos darbą įtraukti Melioracijos ir hidrotechnikos mokslinio tyrimo instituto direktorių J. Geičį ir Miškų ūkio mokslinio tyrimo instituto skyriaus vedėją Marijoną Daujotą.

Akivaizdu, kad tai nebuvo nei politinės figūros, nei geri Kaliningrado srities vietovardžių ar istorijos specialistai. Tai ekonomistai ir gamtininkai, ir būtent jų įtraukimas į komisiją parodo, kad klausimas perėjo iš istorinio-politinio į ekonominį-geografinį lygmenį.

Tačiau neabejotinai liko ir politinis veiksnys. Mokslų akademijos prezidentas Juozas Matulis galėjo pasitarnauti savo asmeniu: anot Liongino Šepečio, 1957 m. kelionės į Lenkiją metu Matulis susipažino ir susidraugavo su Chruščiovu, apie tai neva pasakęs pats paskambinęs SSKP CK pirmasis sekretorius. Matulis netrukus buvo išrinktas į LKP CK biurą ir kalbamu metu jo įtaka moksliniams, kultūriniams ir net ūkiniams klausimams buvo nemenka.

Tokia asmeniška pažintis su Chruščiovu ir simpatijos iš jo pusės galėjo pagelbėti Lietuvos komunistų siekiams išspręsti Kuršių marių ir žuvies sugavimo problemas, prisijungiant dalį Kaliningrado teritorijos.

Detalių minėtos komisijos veiklos rezultatų aptikti nepavyko, tačiau buvusiame Partijos istorijos instituto archyve (dabar Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyrius) saugoma komisijos svarstymų santrauka „Dėl Kuršių marių ir prie jų prieinančios teritorijos vieningo administravimo ir priskyrimo prie Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos“, pasirašytą komisijos pirmininko Meškausko.

Išvadose rašoma:

„1. Kuršių Nerija, Kuršių marios ir Nemuno delta sudaro vienalytę, gamtinę-geografinę teritoriją.

2. Ši teritorija gamtiniu ir ekonominiu-geografiniu atžvilgiais yra neatskiriamai susijusi su Nemunu, o per jį su Lietuvos TSR teritorija.

3. Siekiant pakelti šios teritorijos ūkinį-ekonominį vaid­menį ir užtikrinti racionalų jos gamtos turtų panaudojimą bei tvarkymą būtina priskirti ją prie Lietuvos TSR.

4. Priskirtinos teritorijos dydis ir ribos preliminariai yra nurodytos kartschemoje. Lietuvos TSR priskirtinas teritorijos plotas, įskaitant Kuršių marias, sudaro apytikriai apie 2300 km², gyventojų skaičius siekia apie 80–100.000 (įskaitant Tilžę ir Ragainę)“.

Tai tik nedidelė Kaliningrado srities, sudarančios apie 15 000 km² plotą, dalis. Pagal pridėtąjį žemėlapį matyti minėtasis Kuršių marių svarbos motyvas, nes projektuojamoji naujoji Lietuvos SSR siena apglėbė Kuršių marias.

Po komisijos išvadomis yra pastaba: „Klaipėdos miesto vykdomasis komitetas, skaito tikslinga priskirti prie Lietuvos TSR didesnę Kaliningrado srities teritorijos dalį“.

Šis klausimas buvo svarstomas ir paties Sniečkaus. Jam neužteko komisijos išvadų, tad jis klausimo svarstymą dar vizavo kitiems specialistams, net buvo pajungti vykdomieji komitetai.

Manytina, kad šiais žmonėmis, kurie buvo lojalūs komunistams dar nuo tarpukario, Sniečkus pasitikėjo.

Iš išlikusios archyvinės medžiagos galime spręsti, kad senieji Rytprūsiai Sniečkui kėlė sentimentus: „Ech, senoji prūsų žemė, kiek ji lietuviškos giminės prūsų...“, – rašė LKP lyderis savo užrašuose 1960 m., po apsilankymo Kaliningrado srityje vykusiose karinėse pratybose.

Tačiau nepaisant klausimo svarbos, jis strigo arba sąmoningai nebuvo forsuojamas.

MT ir MA nutarimai priimti 1957 m., komisijos išvados yra nedatuotos, tik minėtoji Sniečkaus rezoliucija datuota 1959 m. rugsėjo 15 d.

LCVA saugomas 1961 m. gruodžio 20 d. datuotas Bergo raštas MT pirmininkui Šumauskui. Čia vėlgi grįžtama prie sumažėjusio žuvų pagavimo (1939 m. – 52,5 kg/ha, o 1959 m. – 21,2 kg/ha) ir tai aiškinama blogu Kuršių marių padalijimu.

Vargu ar toks tempimas būtų buvęs, jei pats Chruščiovas iš tiesų būtų pasiūlęs Kaliningrado srities dalį prijungti prie LSSR kaip linkstama manyti.

Tačiau po 1961 m. sovietų žingsniai buvo ryžtingesni.

1962 m. Kaliningrado srities ekonominė kontrolė perduota Lietuvos SSR Liaudies ūkio tarybai – buvo gauta 75 gamyklų kontrolė su 47 000 darbuotojų. Lietuvos SSR LŪT dabar kontroliavo 230 000 darbuotojų ir pagal šį rodiklį susilygino su Latvija.

Tačiau ne visa Kaliningrado srities pramonė pateko į Lietuvos LŪT kontrolę – žuvininkystės pramonė liko SSRS Vakarų baseino Vyriausiosios žuvies pramonės valdybos, kurios būstinė buvo Rygoje, rankose.

Taigi Kuršių marių žuvivaisos, priežiūros ir žvejybos problemas išspręsti nebuvo įmanoma be Kaliningrado srities žuvininkystės pramonės kontrolės. Be to, tokiu atveju negalima sakyti, kad Lietuvos LŪT kontrolei teko visa Kaliningrado srities pramonė, nes žuvies pramonė sudarė net 43% srities pramoninės gamybos kiekio.

Anot aktyvaus Mažosios Lietuvos veikėjo išeivio Martyno Brako, tokie pakitimai įvyko nesitariant su Lietuvos komunistais.

Žinant karštą, ūmų, reformatorišką Chruščiovo būdą – tai nebūtų keista.

1963 m. vasario mėnesį buvo surengtas bendras Lietuvos ir Kaliningrado atstovų pasitarimas, kuriame dalyvavo aukščiausi pareigūnai. Galbūt toks viešas ir spaudoje nušviestas pasitarimas organizuotas, kad išsiaiškintų esamą padėtį, netikėtus pasikeitimus ir ateities planus.

Kaliningrado srities partijos komiteto pirmasis sekretorius Nikolajaus Konovalovas šiame pasitarime išsakė nemažai savikritikos. Jis sakė, kad partinis vadovavimas pramonei yra nepakankamas, sutiko su Lietuvos LŪT pirmininko Povilo Kulviečio kritika dėl nemažo broko gaminiuose.

Sovietų Sąjungoje savikritika buvo išsakoma tada, kai buvo gaunama „barti iš aukščiau“, tad peršasi išvada, kad tokia nuolanki Konovalovo kalba buvo po kokio nors užsipuolimo jo adresu. Galbūt srities pramonės kontrolės atėmimas iš vietinės LŪT, tiksliau jo paties rankų, buvo bausmė už prastus pramonės rodiklius? Tuo tarpu Lietuva ir Sniečkus ūkiniuose dalykuose tvarkėsi gana gerai.

Tačiau Konovalovas turėjo užtarėją Maskvoje, nes buvo vedęs Michailo Suslovo žmonos seserį. Galbūt Suslovas ir buvo tas faktorius, kuriuo rėmėsi Konovalovas, bandydamas neleisti „apkarpyti“ savo administruojamos teritorijos ir raminant įsisiautėjusį Chruščiovą.

Tikėtina, kad Suslovas galėjo „atkalbėti“ ir Sniečkų nesiekti Kuršių marių prijungimo, o dėl viso Kaliningrado prijungimo ir pats Sniečkus girdėti nenorėjo – jis buvo Kaliningrado teritorijų ar vien jos pramonės prijungimo prie Lietuvos priešininkas, nes jam būtų reikėję rūpintis nuniokota Kaliningrado sritimi, kai ir pati Lietuva dar nebuvo atsigavusi.

Tačiau nuvertus Chruščiovą, viskas laipsniškai grįžo į senas vėžes. Ilgainiui buvo panaikintos Liaudies ūkio tarybos, o Konovalovas, parėmęs perversmininkus, užsitikrino ganėtinai ramų gyvenimą.

Svarstant, kiek realūs buvo planai prijungti dalį Rytprūsių ir vėliau atsiradusios Kaliningrado srities prie sovietų Lietuvos, nereikėtų pamiršti, kad 1954 m. Krymo pusiasalis, priklausęs Rusijos Federacijai, buvo prijungtas prie Ukrainos SSR.

Šis įvykis, vadinamas „Chruščiovo dovanėle“, iki šiol kelia Rusijos politikų ir visuomenės aistras. Tokio fakto šviesoje mažos Kaliningrado dalies prijungimas ir analogiška „Chruščiovo dovanėlė“ Lietuvai – visai realus įvykis.

Tačiau nei 1944 m., nei šeštame ar septintame dešimtmetyje tai nebuvo padaryta. Planai taip ir liko popieriuje, apie jų rengimo aplinkybes, čia kad ir gausiai aprašytas, vis dėlto žinome nedaug, o apie likimą ir atgarsį – dar mažiau.

Epilogas


Kaliningrado sritis ar jos dalis prie sovietų Lietuvos prijungti nebuvo. Tačiau tai nesutrukdė lietuviams gyvai domėtis senąja prūsų žeme.

Po 1972 m. pasirodžiusio filmo „Herkus Mantas“ daug lietuvių traukė į Kaliningrado sritį ir ieškojo Herkaus Manto žūties vietos, žvalgėsi po Balgos griuvėsius, gainiojo akis po Zelenogradsko (Kranto) apylinkes, kur 1370 m. Algirdas ir Kęstutis stojo į kovą su kryžiuočiais. Kaliningradiečiai buvo patenkinti, ilgainiui ir patys pradėjo domėtis savo gyvenamo krašto istorija.

Idilė truko neilgai. Atsikurianti Lietuvos valstybė neva kėlė grėsmę Kaliningradui.

1990 m. tik po daugelio nepavykusių bandymų galų gale buvo įregistruota Kaliningrado lietuvių draugija. Po to ilgai truko „šaltasis karas“ tarp Lietuvos ir Rusijos dėl tranzito į Kaliningradą per Lietuvą. Rusija mato problemą, nes jos teritorijos dalis yra atskirta nuo pagrindinės dalies, o kaliningradiečiai, atrodo, džiaugiasi – jie ir Rusijoje, ir Europoje.

http://www.nzidinys.lt

Komentarai
http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyva ... &order=ASC

Kremlius siūlė klastingą dovaną Lietuvai: mitai ir dokumentai


http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/akt ... y4AtqJIpyE

Artūras Jančys
2014-03-22 11:29,
atnaujinta 2014-03-22 18:31

Kryme šeimininkaujanti Rusija perbraižo Rytų Europos žemėlapį. Ar mūsų šalyje irgi neliepsnotų karas, jeigu pokario metais Maskva būtų ir Karaliaučiaus kraštą prijungusi prie okupuotos Lietuvos?

Įsivaizduokime. Rusijos agentūra „Interfax“ praneša: „Karaliaučiaus ir Klaipėdos autonominių rajonų rusakalbiai gyventojai formuoja savigynos būrius, kreipėsi į Rusijos prezidentą prašydami apginti juos nuo lietuvių nacionalfašistų teroro, rašo „Lietuvos rytas“.

JAV prezidentas perspėjo, kad jei Maskva bandys atplėšti istorines vakarų baltų žemes nuo Lietuvos, Vašingtonas imsis ryžtingų sankcijų – nusavins vieno žymiausių Rusijos oligarchų vasarnamį Floridoje.“

Ar tokie pranešimai galėjo tapti tikrove?


Kai kurie Lietuvos istorikai pripažįsta, kad baigiantis Antrajam pasauliniam karui ir tuoj po jo buvo atsiradusi galimybė prie Lietuvos prijungti dalį buvusios Rytų Prūsijos.

Tad dabar Rusijai priklausantis Kaliningradas, buvęs Kėnigsbergas, būtų oficialiai pavadintas Karaliaučiumi.

Bet yra ir tikimybė, kad jeigu iš sovietų diktatoriaus Josifo Stalino rankų pokariu tuometė Lietuvos SSR administracija būtų priėmusi klastingą dovaną, ja būtume džiaugęsi tiktai iki Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

Vėliau Karaliaučius gal būtų virtęs Putingradu, o Klaipėda, pavyzdžiui, Medvedjevsku.

„Lietuvos rytas“ pabandė pasklaidyti nesenos istorijos puslapius. Juose – ne tik nuogirdos, bet ir faktai, dokumentai.

Molotovo-Sniečkaus paktas?


Istorikas profesorius Antanas Kulakauskas dar būdamas studentas girdėjo, kad baigiantis Antrajam pasauliniam karui būta planų dalį ar net visą dabartinę Kaliningrado sritį prijungti prie Lietuvos SSR.

Bet Atgimimo laikais tuomet jaunam istorikui pavyko pamatyti ir penkis dešimtmečius įslaptintus dokumentus – buvusio Lietuvos SSR liaudies komisarų tarybos pirmininko pavaduotojo (atitiktų vicepremjero pareigas. – Red.) Juozo Vaišnoro prisiminimus.

J.Vaišnoras rašė, kad 1944-ųjų rudenį SSRS užsienio reikalų ministras Viačeslavas Molotovas Maskvoje prisiglaudusiai Lietuvos komunistų vadovybei nurodęs pareikšti pretenzijas į Rytprūsių kraštą.

Buvo net sudaryta rusų kalbininko Boriso Larino vadovaujama komisija, į kurią įėjo ir sovietų okupacinės administracijos atstovai lietuviai.

Pagrindinis komisijos tikslas – nustatyti, kiek Rytų Prūsijos teritorijos turėtų būti prijungta prie Lietuvos.

Tam esą iš pradžių pritarė ir Lietuvos komunistų vadas Antanas Sniečkus.

Pagal parengtą pasiūlymą, kuriam pritarė ir sovietinės Lietuvos valdžia, prie Lietuvos SSR turėjo būti prijungta Tilžė (Sovetskas), Įsrutis (Černiachovskas), Gumbinė (Gusevas), Tolminkiemis (Čistyje Prudai, čia gyveno ir kūrė Kristijonas Donelaitis).

Vėliau, iki 1946-ųjų, būta minčių į sovietinės Lietuvos teritoriją įtraukti ir patį Kėnigsbergą, jį oficialiai pavadinant lietuvišku Karaliaučiaus vardu.

Prieštaringi liudijimai


Politikos veteranas Česlovas Juršėnas prisiminė, kaip dirbdamas „Tiesos“ žurnalistu girdėjęs iš redaktoriaus, uolaus komunisto ir A.Sniečkaus bendražygio Genriko Zimano pasakojimą, kaip baigiantis Antrajam pasauliniam karui Kremliuje buvo kurpiami planai prie Lietuvos prijungti iš Vokietijos atplėštas teritorijas, dabartinę Kaliningrado sritį.

„G.Zimanas pasakojo, jog A.Sniečkus gavęs iš J.Stalino nurodymą sudaryti komisiją, kuri parengtų lietuviškų, baltiškų Rytų Prūsijos vietovardžių žemėlapį.

Maskvoje anuomet gyvenę Lietuvos komunistai buvo įsitikinę, kad po karo turėsime ne tik Vilnių, Klaipėdą, bet ir Karaliaučių“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo Č.Juršėnas.

Kodėl planas nepavyko? Yra dvi versijos: pirmoji – J.Stalinas persigalvojo, antroji – Rytprūsių nepanoro A.Sniečkus.

Pastarajam toks projektas esą buvęs nepriimtinas, nes nebūtų užtekę lietuvių nuniokotam kraštui apgyvendinti, ten vis tiek būtų ėmę šeimininkauti rusakalbiai.

Komunistas, bet ūkininkas


Dalis dabartinių Lietuvos istorikų tarsi palaiko sovietų laikais susiklosčiusį mitą apie „tautinį komunizmą“ ir prieštaringą A.Sniečkaus vaidmenį. Jis esą buvo blogas kaip komunistas ir okupantų pakalikas, bet geras ūkininkas ir savaip patriotas.

A.Kulakauskas linkęs manyti, kad A.Sniečkus, norėdamas išlikti vienvaldis sovietinės Lietuvos šeimininkas, nenorėjo įsileisti per daug rusakalbių.

„Taip, jis buvo komunistas iki panagių. Nepaneigsi jo atsakomybės dėl Lietuvos okupacijos, trėmimų. Bet A.Sniečkus išlaikė suvalkietiško racionalumo, sveiko proto. Juk jis buvo gimęs ir augęs turtingų ūkininkų šeimoje“, – sakė mokslininkas.

Sklido kalbos apie žemę


A.Kulakausko manymu, galima kalbėti tik apie bandymą sukurti bendrą Kaliningrado srities ir Lietuvos SSR ekonominę-administracinę erdvę jau postalininiu laiku, kai valdė nesėkmingas reformas pradėjęs sovietų vadovas Nikita Chruščiovas.

Praėjusio amžiaus 7-ąjį dešimtmetį, kaip ir per visą sovietinę epochą, cenzūruotą informacinę erdvę užpildydavo gandai.

Maždaug apie 1962-uosius pasklido kalbos, kad prie Lietuvos SSR bus prijungta Kaliningrado sritis, o ten atsikėlusiems lietuviams valdžia duos žemės.

„Lietuvos ryto“ žurnalistui seni kauniečiai yra prisipažinę, kad net buvo nusižiūrėję pirkti butus Kudirkos Naumiestyje ar net pačioje Kaliningrado srityje ir ūkininkauti.

Kodėl žmonės tikėjo tokiais gandais tuo metu, kai buvo mažinami menki kolūkiečių sklypeliai pačioje Lietuvoje?

Atsakymas gali būti paprastas: visą Vokietiją maitinusios Rytų Prūsijos žemės ūkis buvo taip nualintas, kad kaliningradiečiai miniomis traukė pirkti maisto produktų į Lietuvą.

Pavyzdžiui, todėl anais laikais klestėjo Pagėgiai.

Rado įslaptintus dokumentus


Prieš gerą dešimtmetį istorikai Alvydas Nikžentaitis ir Arūnė Arbušauskaitė aptiko dokumentų, nuorodų, liudijančių, kad tokios kalbos nebuvo visai be pagrindo.

1961-aisiais buvo sudaryta Lietuvos SSR mokslų akademijos komisija, kuri LSSR ministrų tarybai teikė pasiūlymus dėl Kuršių Nerijos ir Nemuno baseino gamtosaugos bei ūkio problemų.

Dokumento išvadose teigiama, kad visą Kuršių neriją iki Kranto (Zelenogradsko), visas Kuršių marias, Nemuno deltą ir teritoriją kitapus Nemuno su Tilžės (Sovetsko), Ragainės (Nemano) ir Gastų (Slavsko) miestais dera „įjungti į Lietuvos SSR“.

Vargu ar mokslininkai tais laikais būtų rengę tokius projektus savo iniciatyva, be Lietuvos SSR administracijos pritarimo ar net skatinimo.

Valdymo svertai – Vilniuje


Bet chruščiovinio atšilimo laikais „Kaliningrado byla“ buvo sprendžiama grynai ūkiniu požiūriu. Apie administracinius ar politinius pertvarkymus nebuvo nė kalbos. Juolab kad tuo metu N.Chruščiovo ir A.Sniečkaus santykiai buvo gana įtempti.

Vis dėlto istorikas Marius Ėmužis mano, kad tylius ano meto LSSR judesius į Vakarų pusę derėtų vertinti rimtai.

N.Chruščiovas ekonomiką valdžiusias ministerijas buvo pertvarkęs į teritoriniu principu veikusias liaudies ūkio tarybas (LŪT).

Kaliningrado srities ūkio šakos, išskyrus žuvininkystę, buvo valdomos iš Vilniaus, įtrauktos į vientisą LŪT.

Jai vadovavo Lietuvos SSR LŪT pirmininkas Povilas Kulvietis (Pavelas Kulvecas). Taigi, labai sąlygiškai tariant, Lietuva ir Kaliningradas turėjo bendrą vyriausybę, reziduojančią Vilniuje.

Nušalinus N.Chruščiovą, Sovietų Sąjungoje baigėsi reformų epocha, drauge liovėsi bandymai sujungti Kaliningrado ir Lietuvos SSR ekonomikos valdymą.

Už Klaipėdą rusams neskolingi


Baigiantis Antrajam pasauliniam karui ir iškart po jo antihitlerinė koalicija į būsimą Rytų Prūsijos, Vilniaus ir Klaipėdos priklausomybę žvelgė kaip į vientisą klausimų „paketą“.

Nors JAV ir Jungtinė Karalystė oficialiai nepripažino Baltijos šalių prijungimo prie SSRS, Vakarų valstybių vadovai tyliai sutiko, kad su šiomis teritorijomis Maskva gali elgtis savo nuožiūra.

Tačiau tarptautinės teisės požiūriu Klaipėda vis tiek nebuvo tokio pat statuso kaip Karaliaučiaus regionas – Klaipėdą Lietuvai buvo pripažinusi Tautų Sąjungos ambasadorių konferencija.

Ir šis pripažinimas teisiškai galiojo, nepaisant to, kad 1939-aisiais mūsų uostamiestį hitlerinė Vokietija prisijungė labai panašiu būdu kaip dabar Rusija – Krymą.

– Ar iš tiesų Lietuva skolinga stalininei SSRS už Klaipėdą, kaip yra užsiminęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas? – „Lietuvos rytas“ paklausė Lietuvos istorijos instituto vyresniojo mokslo darbuotojo Algimanto Kasparavičiaus.

– Sovietų armija atkariavo Klaipėdą iš Vokietijos ir prijungė ją prie Lietuvos ne kaip valstybės, o kaip prie savo okupuotos teritorijos, administracinio padalinio.

Beje, tarpukariu SSRS tarptautinės teisės požiūriu Klaipėdos, kaip Lietuvos jurisdikcijai priklausančios teritorijos, nepripažino.

Klaipėdą Lietuvai 1924 metais oficialiai pripažino Tautų Sąjungos ambasadorių konferencija. Rusija neprieštaravo, bet ir neprisijungė prie šios tarptautinės institucijos nutarimo.

– Subyrėjus SSRS pasaulis išsigando, kad gali būti persvarstytos Potsdamo sistemos įtvirtintos Europos valstybių sienos. Rusija šaukė bene garsiausiai, nes bijojo netekti Kaliningrado.

Bet ar ne pati Maskva dabar rodo pavyzdį griauti nusistovėjusią tvarką Rytų Europoje, pamynusi Ukrainos ir Rusijos sutartį dėl Krymo?

– Tiesą sakant, Potsdamo dvasios Europoje neliko jau nuo 1990-ųjų, kai susivienijo Vokietija, į dvi valstybes suskilo Čekoslovakija, vėliau Balkanuose atsirado Kosovo valstybė.

Bet akibrokštas toks, kad Rytų Europa, ypač posovietinė erdvė, dar gyvena pagal J.Stalino nubrėžtų sienų scenarijų.

1954-ieji, kai Ukrainai buvo perduotas Krymas, – jau nebe J.Stalino laikai.

Tačiau tai buvo ne tarptautinės teisės lygiu patvirtinta sutartis, bet administracinis pertvarkymas vienos valstybės viduje.

Tiesa, Ukrainos SSR formaliai buvo tarptautinės teisės subjektas – turėjo savo atstovybę Jungtinių Tautų Organizacijoje.

Tai – subtilybės, dabartinės krizės Rytų Europoje esmė. Rusija vėl perbraižo sienas. V.Putinas daro tai, ką J.Stalinas darė prieš pat Antrąjį pasaulinį karą ir po jo.

Dar viena legenda apie A.Sniečkų


Arvydas Anušauskas

Istorikas, Seimo narys


„Šaltiniai apie tariamus ketinimus prijungti Rytų Prūsiją (Kaliningrado sritį) prie Lietuvos yra nepatikimi. Visa tai primena legendą, o ne faktus.

Nėra rasta jokių dokumentų, tiesiogiai patvirtinančių tokius planus. Remiamasi daugiausia Lietuvos kolaborantų komunistų pasakojimais, kurie tai, ko norima, pateikė kaip esama.

Būtų klaidinga manyti, kad A.Sniečkus bandė apsaugoti Lietuvą nuo rusinimo, ypač J.Stalino laikais. Faktai, dokumentai rodo, jog A.Sniečkus ir jo bendrai uoliai rėmė stalininę rusinimo politiką. Iš Vilniaus krašto išvykus lenkams, iš Klaipėdos išvarius vokiečius, ten plūdo daugiausia ne lietuviai, o atvykėliai iš SSRS.“

Karaliaučiaus gubernatorius siūlė žemės


Romualdas Ozolas

Filosofas, Kovo 11-osios Akto signataras


„Prasidėjus Michailo Gorbačiovo reformoms, Lietuvos kultūros visuomenė aktyviai siekė išsaugoti lietuvišką istorinį paveldą Karaliaučiaus krašte, Mažojoje Lietuvoje.

Buvo deramasi su Karaliaučiaus administracija, kultūros veikėjais grąžinti su Lietuva glaudžiai susijusioms vietovėms lietuviškus pavadinimus.

Karaliaučiaus rusų požiūris į mūsų siekius tada nebuvo iš esmės neigiamas. Net atkūrus Lietuvos nepriklausomybę tuometis Karaliaučiaus gubernatorius Leonidas Gorbenka siūlė lietuviams išsinuomoti žemių, ūkininkauti.

Atgimimo laiku Sąjūdyje buvo žmonių, kurie apgailestavo, kad kadaise nepavyko Karaliaučiaus krašto prijungti prie Lietuvos. Buvo net balsų, raginančių siekti tokio tikslo, jei SSRS subyrės.

Bet jau ir tada, ir ypač dabar aišku, kad tai būtų apsunkinę žingsnius atkurti nepriklausomybę.“

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13954351151394477890&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Kov 2014 21:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Istorija:

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe, su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams.

Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “ Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas ”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

------------------------------------------------------------------------

Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Geldap%C4%97 ir Žydkiemio (1951 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis ) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2014 22:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Литва претендует на Калининград


http://www.ng.ru/forum/forum3/topic51621/

05:31 07.03.2013

Недавно в Вильнюсе прошла международная конференция "Нерешенные проблемы Кенигсбергского края", организованная созданным при Верховном совете Литвы "Советом по делам Малой Литвы".

Некоторые историки из Калининградской Думы получили пригласительные факсы из Вильнюса, в которых председатель Совета Витаутас Шилас обозначил следующие темы: "Опасен ли Кенигсбергский край для Европы?", "Колонизация Кенигсберга как попытка отрицания прошлого", "Является ли будущее Кенигсбергского края делом только лишь этого региона?", "Кенигсбергский край - реликт Мировой войны".

Естественно, историки и краеведы были крайне возмущены тем, что в темах для выступлений звучало не Калининградская область, а Кенигсбергский край, сам Калининград назывался Караляучюсом, а вся территория самого западного российского региона - Малой Литвой.

Видимо, поэтому официальная делегация Калининградской области в Вильнюс не поехала. Позже стало известно, что организационную поддержку в проведении конференции оказало правительство Литовской Республики в лице Департамента по делам национальных меньшинств и эмиграции, а в ее работе участвовали депутаты сейма. И это в то время, когда литовские политики официально заявляют о стремлении к добрососедским отношениям с Калининградом.

Как выяснилось, в работе конференции приняли участие и выходцы из Литвы, проживающие в Латвии, Германии, США, Калининградской области.

Кстати, американские литовцы привезли на форум изданную в США "Энциклопедию Малой Литвы", которую рекомендовали для изучения в школах Литвы, а также в классах с изучением литовского языка и культуры на территории Калининградской области.

В этой энциклопедии область обозначена, как "Караляучюсский край Литвы, оккупированный Россией". Всем делегатам было роздано положение Совета по делам Малой Литвы, где указывалось, что "Караляучюс по-прежнему является военной колонией РФ" и "демилитаризация и деколонизация Калининградского края должны стать одним из важнейших устремлений политики Литвы".

Корреспонденту "НГ" удалось ознакомиться с резолюцией конференции, в которой отмечается, что "Калининградский край, имеющий совсем иное историческое прошлое, чем этническая Россия, и не связанный территориально с ней, должен трактоваться как специальный регион Европы со всеми вытекающими из этого последствиями". Он "является этнической землей балтов, на который литовцы имеют интересы исторического наследия", поэтому "Литва обладает моральным правом участвовать в формировании будущего Калининградского края".

Заместитель председателя Совета по делам Малой Литвы г-н Матулявичус заявил, что калининградские власти и жители области давно смирились с тем, что регион отделен от России и евроинтеграцию остановить нельзя.

Другие докладчики сетовали на то, что в области мало активны эмиссары литовских экспансионистов и необходимо усилить работу по формированию образа Литвы как мировой морской державы. Отмечалось также, что активную роль в решении "проблемы Калининграда" пытается играть Римско-Католическая Церковь.

В Вильнюсе была предложена и конкретная схема "деколонизации" Калининграда.

Представитель латвийской организации "Единство Балтии" Георгс Багатис предложил запустить процесс отторжения Калининградской области от России.

По его мнению, президенты балтийских стран должны выступить с совместным заявлением, в котором признать факт оккупации Россией Кенигсбергского края и вынести его на рассмотрение в ООН для признания международным сообществом.

Затем нужно переселить литовцев, проживающих в России, на территорию области и в конце концов признать, что решения Потсдамской конференции закрепляли право нашей страны лишь на временное управление Калининградской областью.

В этой связи непонятно, почему молчат администрация Калининградской области, областная Дума, российские дипломаты.

Где же все-таки живут калининградцы: в Малой Литве или Великой России?

Калининград

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Bal 2014 22:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Так называемая Калининградская область - это исконные литовские этнические земли, южная часть Малой Литвы.

В 13 веке эти земли у Литвы завоевали крестоносцы и присоединили их к уже ими завоеванным прусским землям. Пруссы тоже были очень близкими родственниками литовцев, но они полностью были истреблены или ассимилированны уже в 17 веке.

После создания Германской империи в 19 веке и прусские (Пруссия), и литовские земли (Малая Литва) были присоединены к этой империи, а Большая Литва еще в конце 18 века была оккупирована Российской империей.

Именно Малая Литва стала на многие годы основным культурным центром литовской нации. Именно тут издавались литовские книги уже с 16 века. В Российской империи было запрещено печатать и читать книги на литовском языке вплоть до 1905 г. Поэтому на территорию Большой Литвы эти книги на своих плечах переносили сотни литовских книжников-патриотов, которых ловили, убивали и сажали в тюрьмы царские жандармы.

После Второй мировой войны все древние прусские земли были подарены Польше, а южную часть Малой Литвы Сталин присоединил к РСФСР, создав этот военный анклав на границе Литвы и Польши.

Практически всех местных жителей - и литовцев, и немцев (в основном это были онемеченные литовцы) Сталин приказал или уничтожить, или выгнать в Германию (даже литовцам запретили переезжать в Большую Литву). А на их место со всего СССР загоняли самых разных людей.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Bal 2014 22:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Карта литовских историко-этнических территорий

http://www.newsbalt.ru/upload/medialibr ... d91bd6.jpg

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Bal 2014 22:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2014 21:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Jei nori rimtai įsiutinti ("до белого каления") Veidaknygėje gausiai rašinėjančius imperinius maskolius ir jų agentus, apsimetančius Lietuviais, tvirtai primink jiems, kad Karaliaučiaus sritis yra Mažosios Lietuvos pietinė dalis - amžina Lietuvių Tautos žemė, laikinai užgrobta vis dar gyvuliuojančios Maskolistano imperijos.

Štai tada ir pasipila imperinių maskolių "komentarai" ištisomis, į visas puses drabstomomis, mėšlo krūvomis.


Šaltinis - http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =_AQEL09Vm

Kęstutis Čeponis

Вся суть вопроса в том, что никакой окончательный мирный договор между странами-победителями в WW2 по вопросу Кёнигсберга и области так и не был подписан, так как началась "Холодная война", и поэтому официально Кёнигсберг и область сейчас считается временно администрируемой территорией (но право ее администрировать имел СССР, а не РФ).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 28 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007