Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 03:49

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Velykų margučiai
StandartinėParašytas: 01 Bal 2010 13:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Velykų margučiai - Marijos atsiųsti natūralių dažų margučiams receptai


     Ochros spalva: 4 puodeliai raudonųjų svogūnų lukštų. Kiaušinius virti pusvalandį arba valandą. Priklausomai nuo laiko, kiaušiniai įgaus skaisčiai raudoną arba tamsiai vyšninį atspalvį.

     Aukso spalva: į karštą vandenį įberti 2 - 3 šaukštus geltonojo imbiero miltelių, užvirinti, kad spalva būtų intensyvesnė.

     Rožinė spalva: išvirtus kiaušinius pamerkti į spanguolių arba raudonųjų burokėlių sultis.

     Violetinė spalva: į karštą vandenį pamerkti žibuoklių žiedų ir palaikyti pernakt. Jei į vandenį įpilti šiek tiek citrinų sulčių, kiaušiniai nusidažys levandų spalva.

     Mėlyna spalva: dvi smulkiai pjaustytos raudonųjų kopūstų galvos, 500 ml vandens ir 6 šaukštai baltojo acto. Šiame skystyje per naktį pamirkyti kiaušiniai įgaus tamsiai mėlyną atspalvį.

    Žalia spalva: į mišinį, skirtą violetinei spalvai gauti, įberti šaukštelį sodos arba išvirti kiaušinius su špinatais.

    Levandų spalva: užmerkti kiaušinius raudonųjų vynuogių sultyse.

    Pasteliniai atspalviai: švelniai rožinę ir žydrą spalvą gausite įtrynę kiaušinių lukštus sauja mėlynių arba spanguolių.

    Smėlio spalva: 4 puodeliai geltonųjų svogūnų lukštų. Virinti pusvalandį arba valandą. Spalvos intensyvumas priklausys nuo lukštų kiekio ir virinimo laiko.

    Tamsiai ruda spalva: išvirti kiaušinius 250 ml kavos.

Gražių margučių.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 03 Bal 2010 14:25. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Bal 2010 14:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Aš siūlau Jums keletą margučių marginimo gudrybių:


    Šv. Velykų šventė bus išskirtinesnė jeigu margučius marginsime pagal mūsų senolių papročius – vašku ir mūsų tradiciniais margučių raštais. Šventės būna jaukesnės jeigu mes patys joms ruošiamės – būname jų aktyviais dalyviais, bet ne jų žiūrovais. Patys nusimarginame margučius (tik ne lipdukais, tai tinginio darbas: – Tinginy še kiaušinį. – Ar jis luptas? – Ne. – Tai mesk per tvorą, nevalgysiu.), pasigaminame šventinių patiekalų, pasipuošiame aplinką ir savo vidų.

   Siūlau marginti tuščius kiaušinių  lukštus. Juos tada galima pakabinti ant pamerktos karklo šakelės. Negenda ilgai stovėdami. Galima daug eksperimentuoti, nes kiaušinio turinys gali būti naudingai panaudotas: iškeptas velykinis pyragas; „negyvenamos salos“ ir t. t. Tuščias lukštas greičiau nusidažo. Galima naudoti nemaistinius dažus, nes dažant pilną kiaušinį dažai prasiskverbia per lukštą ir apnuodija kiaušinio turinį. Margučių valgymui, ridenimui ir kietumo varžyboms geriausia išvirtus pilnus kiaušinius dažyti svogūnų lukštais, alksnio žievėmis ir t. t., o dovanoti savo rankomis margintus, tuščius, nes dovanotų margučių negalima valgyti. Jūsų numarginti juos gavusiam visada bus malonesni už pirktinius.

   Kiaušinio abiejuose galuose reikia išgręžti 4-6 mm diametro skylutes (per mažesnio diametro skylutes bus sunkiau išpūsti kiaušinio turinį). Gręžti geriausia su šlifavimo antgaliu turinčiu rutulio formos 10 mm diametro abrazyvinę galvutę 10000-33000 aps/min. greičiu! Turintis tokį greitį pigiausias tiesinis šlifuoklis S1J-135C (kiniečių gamybos) su grąžtelių komplektu „Senukuose“ kainuoja 45 LT (2006 kainavo 35 LT). Perskaitykite šlifuoklio saugaus naudojimo instrukciją! Mano mėgstamiausias yra apvalus šlifavimo antgalis, nes galima gręžti net mažu 550 aps/min. greičiu elektriniu arba net ir akumuliatoriniu gręžtuvu, net neturint tiesinio šlifuoklio. Antgalį galima rasti ŠLIFAVIMO ANTGALIŲ KOMPLEKTE 403.01 3MM ir nusipirkti „Senukuose“ už 4,10 LT.

   Gręžti galima ir 3-4 mm diametro grąžteliu, bet geriau Ø 5-10 mm. Metalui skirtas paprastas grąžtelis netinka, nes suskaldo lukštą.

   Skylutėse reikia plona apvalia dildele („nadfiliu“) arba deimantinėmis dulkėmis padengtu grąžteliu Nr. 12; 13 (Nr. 12 patogesnis), esančiu tiesinio šlifuoklio komplekte, pašalinti plėvę, nes ji uždaro skylutę ir neleidžia išpūsti kiaušinio turinį.

   Iš kiaušinių turinio galima iškepti „negyvenamas salas“, kurias vaikai patys noriai gamina ir valgo su dideliu malonumu, kai tuo tarpu į įprastai keptus kiaušinius nė nežiūri. Kiaušinių turinį supilkite į vidutiniškai karštą pasūdytą riebaluotą keptuvę, o į kiaušinius įmerkite duonos riekutes. Kiek kiaušinių – tiek riekučių. Apkepinkite ir antrą pusę. Iškepus (kiaušinio puse žemyn) dėkite į lėkštes. Vandenynui „vandenį“ gaminame sumaišant 1 šaukštą pomidorų tyrės („ketčupo“) ir 1 šaukštą majonezo (galima dar įdėti ir trečią šaukštą grietinės arba vietoj majonezo – grietinės, pagal kiekvieno skonį). Vienam kiaušiniui – vienas šaukštas pomidorų tyrės ir vienas šaukštas majonezo. „Vandenį“ supilame aplink „salą“. Ant „salos“ pasėjame „žolę“ – pabarstome pjaustytų petražolių ir pasodiname „medį“ - petražolę su tvirtesniu koteliu.

   Jeigu marginsite pilną kiaušinį, tai prieš marginant reikia jį virti mažiausiai valandą ant nedidelės ugnies druskos tirpale. Taip išvirti kiaušiniai galės ilgai stovėti (paimta iš http://www.punsk.com.pl Velykų apeiginio meno konkursas Punske, 2005 m.).

    Kiaušinį marginame tradiciniu būdu naudojant vašką (parafinas blogai limpa). Vašką geriausia kaitinti ant elektrinės viryklės, nes galima reguliuoti vaško temperatūrą. Jeigu nepavyksta sureguliuoti, tai reikia po indeliu pakišti keraminę plytelę ir iš naujo reguliuoti temperatūrą. Vaškas turi kuo mažiau dūmyti. Į pieštuko buką galą įsmeigiame adatėlę su plastmasine galvute (nežinau kur gauti; anksčiau buvo naudojama marškinių susegimui). Jei galvutė didelė, tai piešinys bus stambus, jegu galvutė maža ir dar metalinė – smulkus. Adatėlę mirkyti vaške reikia ilgiau (ji turi įkaisti), o nešti iki kiaušinio kuo greičiau, kad nespėtų ataušti. Galima būtų išbandyti ir įvairių dydžių vinutes turinčias mažas apvalias galvutes. Dar neįgudusiems reikia marginti su didesne galvute – bus stambesnis raštas ir ne taip greit atšals vaškas, o įgudusiems su mažesne galvute – bus smulkesnis raštas ir daugiau piešinių tilps ant margučio. Įgundama numarginus apie 50 kiaušinių. Vašką galima imti ir iš degančios vaškinės žvakės.

    Pirmiausia ant balto kiaušinio piešiamos baltos piešinio detalės. Kiaušinis dažomas geltonai (svogūnų lukštais). Piešiamos geltonos detalės. Dažomas rudai. Piešiamos rudos detalės ir t. t. Kai kada naudojant valgomąją sodą pavyksta jau tamsiai nudažyto kiaušinio foną nuplauti beveik iki baltos spalvos. Ir tada galima dar naudoti kitas spalvas, kol kiaušinyje bus visos vaivorykštės spalvos. Tai priklauso nuo dažų ir nuo kiaušinio. Dažus geriausia pilti į skardinius indelius nuo žirnelių.

   Pabaigus dažymą ir pakaitinus kiaušinį prieš dujinės ar elektrinės viryklės kaitrą galima vaškinį piešinį nuvalyti su skudurėliu.

Paimta iš http://www.punsk.com.pl

     Didžioji Savaitė. Velykos tai kilnojama šventė - Didysis Sekmadienis būna švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ši šventė švenčiama po 6 savaites trunkančios Gavėnios ir tęsiasi per kelias dienas, pradedant nuo DIdžiojo Ketvirtadienio. Didįjį Ketvirtadienį vyskupas plauna kojas dvylikai kunigų, taip kaip Kristus mazgojo savo dvylikos mokinių kojas. Baigiantis Didžiojo Ketvirtadienio mišioms, uždengiamas altorius, neskambinama jau varpais ir varpeliais (net iki Prisikėlimo), o mediniais barškučiais, primenančiais Judo išdavystę. Didįjį Penktadienį ypatingą reikšmę turi Kryžiaus keliai. Einama per visas Kristaus Kančios stotis, kol prieinama prie Kristaus Kapo, kur padedamas Jo kūnas.

     Punske, taip, kaip ir visoje Lenkijoje, puošiamas yra Kristaus Kapas. Prie kapo budi sargyba, - Punsko gaisrininkai. Didysis Šeštadienis - tai gedulo diena bažnyčioje. Prie Kapo vyksta tikinčiųjų adoracija. Visą dieną yra šventinamas maistas (Punske, kas valandą nuo 11.00 valandos). Punsko gyventojai į pintinėles sudeda margučius, duoną, druską, gabaliuką mėsos; papuošia jas žaliomis šakelėmis. Didįjį Šeštadienį yra šventinamas vanduo, ugnis, velykinė žvakė (Punsko bažnyčioje mišios 19.00 val.).

     Prisikėlimo Sekmadienis prasideda tradicine rezurekcija (Punsko bažnyčioje šios mišios 6.00 val.). Linksmai skamba varpai ir giedamas "Linksma diena mums nušvito". Tikintieji išeina iš bažnyčios ir dalyvauja Velykų procesijoje. Po rezurekcijos visi grįžta namo valgyti velykinių pusryčių. Ant stalo padedamas pašventintas maistas ir margučiai, kuriais dalinamasi taip kaip per Kalėdas kalėdaičiais.

Aplankykite:

http://www.punskas.pl

http://www.punsk.com.pl

Seinų lietuvių  namų svetainę - http://www.ltnamai.sejny.pl

(atsiuntė Albinas Vaškevičius)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007