Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 11:05

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 02 Gru 2009 18:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
V. Kovas: Latvijos legionas istorinių vertinimų labirintuose


http://www.balsas.lt/naujiena/322103/v- ... evisuomene

2009.12.02 07:39

    Iš karto pasakysime, kad šis straipsnis nėra apie Latvijos legiono istoriją, jo kovos kelius ar tragišką kai kurių legionierių likimą, patekus į sovietų rankas. Šis straipsnis daugiau paremtas dokumentine medžiaga, nušviečiančia teisinį paties Legiono traktavimą pokario metais, visiškai priešingą tam, kokį pasauliui įnirtingai bando įsiūlyti Rusijos ir jos propagandos suklaidintų rėmėjų Vakaruose dezinformacijos priemonės.

    Nekalbėsime apie istorines Legiono atsiradimo aplinkybes, kai kurių savanoriškai įstojusiųjų motyvaciją po sovietų vykdytų žiaurumų 1940–1941 m. ir kitus istorinius dalykus, apie kuriuos galima pasiskaityti Latvijos legiono tematiką liečiančioje literatūroje.

    Visų pirma, kas buvo tasai Latvijos legionas, suformuotas okupacinės vokiečių valdžios pastangomis 1943 m.?

    Latvijos legionas buvo sudarytas dviejų SS pavaldžių latvių karo grenadierių divizijų (15-osios ir 19-osios) ir kelių atskirų dalinių pagrindu, mobilizavus į jį nemažai naujų, iki tol nekariavusių vyrų.

    Laikui bėgant ir Vokietijai kovos lauke patiriant daugiau ir daugiau nesėkmių, buvo skelbiami vis nauji Latvijos vyrų šaukimai ir smarkiai plečiamos šaukiamųjų amžiaus ribos.

     1944 m. liepos duomenimis, Latvijos legionui priklausė daugiau kaip 80 000 vyrų, beje, ne tik latvių (nors latviai sudarė absoliučią daugumą), bet ir lietuvių, taip pat (to niekada nemini nūdienos Rusijos spauda) – nemaža dalis Latvijos sentikių, kurie kartu su Baltijos tautomis patyrė visus 1940-ųjų sovietizacijos „malonumus“ ir visiškai netroško sugrįžti savo raudonųjų tautiečių globon.

    Panagrinėkime, kuo kaltina Latvijos legioną Rusijos propaganda, bei pabandykime šaltai, nešališkai aptarti šiuos kaltinimus.

„Sovietinės tėvynės išdavikai“


     Gana pasenęs kaltinimas, bet vis dėlto dar aptinkamas. Šio punkto galima būtų visai nekomentuoti, nes jis neatlaiko jokios rimtesnės kritikos.

     Kaip ir kitos Baltijos valstybės, Latvija buvo šiurkščiai okupuota ir įjungta į Sovietų Sąjungos sudėtį, pažeidžiant bet kokias tarptautinės teisės normas, vykdant agresyvų atvirą spaudimą ir šantažuojant brutaliu karinės galios panaudojimu. Visi prosovietinių „liaudies atstovų prašymai“ priimti į Sąjungos sudėtį tebuvo Maskvos ir vietinių jos statytinių surežisuotas cirkas, neturintis nieko bendro su teisėtumu, juolab neturėjęs jokios paramos latvių, lietuvių ir estų tautose. Šiandienos Rusijos istorikai lyg ir bando terminą „okupacija“ švelninti sąvoka „aneksija“, bet tai SSRS veiksmams neprideda jokio teisėtumo.

     Taigi, Sovietų Sąjungos išdavikais legionieriai būti negalėjo, nors karo metu į sovietų rankas patekę legionieriai buvo tremiami ir šaudomi būtent už jiems inkriminuotą plačiosios „tėvynės išdavimą“.

„Savanoriai“


      Čia, pripažinsiu, galima būtų mesti nedidelį akmenį į kai kurių lietuvių istorikų bei kitų visuomenės veikėjų daržą, kurie kartais gal ir gerų patriotinių paskatų vedami, o kartais tiesiog iš nežinojimo, rašo maždaug taip: „latviai ir estai nuėjo tarnauti į SS, o lietuviai - ne, tuo būdu išsaugodami sveikas patriotines jėgas tolimesniam pasipriešinimui“.

      Teisybė. Latvijos vietos „savivaldos organų“ politika vokiečių okupacijos laikais gal nebuvo tokia griežta ir principinga kaip Lietuvoje: ten patriotiškasis pogrindis turėjo kiek mažesnę įtaką tautai, tačiau visiškai negalima tvirtinti, kad latviai masiškai ir savo noru stojo į vokiečių iniciatyva formuojamus dalinius. Iš tiesų, kaip teigia istorijos mokslų daktaras Inesis Feldmanis, „tikrųjų savanorių buvo palyginti mažai ir jų skaičius neviršijo 15-20 %“ (1).

      Šiandienos Rusijos politizuotų istorikų tvirtinimus, neva latviai masiškai ir savanoriškai kovėsi už Hitlerio Reichą, visiškai paneigia pačių sovietų dokumentacija.

      Štai ištrauka iš laiško, kurį SSRS valstybinio saugumo liaudies komisaras V. Merkulovas parašė Latvijos komunistų partijos sekretoriui J. Kalnberziniui. Laiškas datuotas 1943 m. liepos 24 d.: „Legioną“ formuoti vokiečiai ėmėsi 1943 m. pabaigoje. Formaliai buvo paskelbta, kad legionas kuriamas savanorišku pagrindu, tačiau faktiškai buvo vykdoma priverstinė vyriškos lyties gyventojų mobilizacija. 1943 m. vasario pabaigoje – kovo pradžioje 1919-1924 m. gimę vyrai gavo šaukimus atvykti į vietos policijos skyrius, kur turėjo užpildyti įskaitos korteles ir po to pereiti medicininę apžiūrą“ (2).

      Inesis Feldmanis: „Reikia pasakyti, kad naciai visur naudojo pavadinimą „savanoriškas“ tam, kad paslėptų reikalo esmę ir užtušuotų tai, jog įvairių Legiono padalinių formavimo metu nuolat laužytos tarptautinės teisės normos ir Hagos konvencijomis nustatytos sausumos karo vedimo taisyklės“.

      Pagal tarptautinę teisę, okupuojanti šalis negali formuoti kovinių dalinių iš okupuotos šalies gyventojų, todėl Vokietijos elgesys negali būti laikomas teisėtu, nes tam būtinas visiškai savanoriškas sutikimas, o ne priverstinė mobilizacija. Tačiau ar teisėtai elgėsi pagrindiniai kaltintojai sovietai, kur kas anksčiau pradėję priverstinį Baltijos šalių gyventojų ėmimą į raudonąją armiją?

      1943 m. birželio 11 d. notoje buvęs Latvijos Respublikos pasiuntinys Didžiojoje Britanijoe Karlis Zarinis išreiškė protestą dėl vokiečių vykdomo priverstinio Latvijos piliečių ėmimo į kariuomenę kaip šiurkščiai pažeidžiančio tarptautinės teisės normas.

      Vokiečiams panorus kurti latviškus dalinius, okupuotos Latvijos „savivaldos organai“ užprotestavo, teigdami, kad „kovinių latvių dalinių formavimas pažeidžia 1907 m. Hagos konvenciją. „Savanoriškumas“ stojant į legioną tebuvo fikcija, nes mobilizuotajam buvo suteikiama teisė „savanoriškai“ pasirinkti tarnybos vietą iš trijų galimų (Latvijos legionas, „savanoriškų pagalbininkų“ vermachte statusas arba vergiška darbo prievolė Vokietijoje). Tų, kurie atsisakė visų trijų pasiūlymų, laukė koncentracijos stovykla Salaspilyje. Vėliau tokia „pasirinkimo teisė“ ir iš viso buvo panaikinta ir pradėta imti tik į Legioną“ (3).

     Represijas prieš nepaklusniuosius, neatvykusius ar nevykdančius vokiečių įsakymo, patvirtina kita medžiaga. Vyriausiosios SS valdybos šefo Gotlibo Bergerio pranešimo SS reichsfiureriui Heinrichui Himleriui fragmentas, 1944 m. birželio 13 d.: „Per pirmuosius pasitarimus su grupenfiureriu Bangerskiu (generalinis Latvijos legiono inspektorius) buvo prieita prie susitarimo, kad naujo šaukimo akciją būtina gerai parengti, o dezertyravimo ar neatvykimo atveju reaguoti labai griežtai, dezertyrus areštuoti ir sušaudyti per 48 valandas“ (4).

     O štai ir realios tokio įstatymo veikimo pasekmės, aprašytos tų laikų Latvijos laikraštyje „Tēvija“: „Ypatingasis savanoriškojo Latvijos SS legiono generalinio inspektoriaus teismas išnagrinėjo bylą prieš Edgarą Vilcinį, Osvaldą Strelkį ir Janį Vilcinį. Susitarę tarpusavyje jie vengė karo prievolės ir gyveno slapstydamiesi nuo 1943 m. iki š.m. rugpjūčio 22 d., kol buvo sulaikyti.

     Teismas nuteisė 26 metų Edgarą Vilcinį ir 23 metų Osvaldą Strelkį penkiolikai metų priverčiamųjų darbų su visomis įstatymo numatytomis pasekmėmis. 18 metų neturintis Janis Vilcinis nuteisiamas vieneriems metams kalėjimo. Paskelbęs nuosprendį pirmininkas pažymėjo, kad nuteistieji įvykdė labai sunkų nusikaltimą prieš Tėvynę (!), tačiau tokia maža (!) bausmė jiems buvo paskirta todėl, kad iki šiol nuteistieji buvo nepriekaištingos reputacijos ir nuoširdžiai prisipažino. (...) Tai, kad teismas šį kartą atsižvelgė į daugybę kaltę lengvinančių aplinkybių, yra priežastis to, kad nusikaltusiems nebuvo paskirta kur kas griežtesnė bausmė“ (5).

„Naciai“


     Visiškai nėra jokio pagrindo manyti, kad dauguma Latvijos legiono narių buvo idėjiniai nacionalsocialistai, provokiškų pažiūrų šalininkai ar kažkokių profašistinių organizacijų nariai. Tai buvo įvairiausių visuomenės sluoksnių žmonės: inteligentai, darbininkai, ūkininkai. Tiek miestiečiai, tiek kaimo gyventojai. Įvairiausių politinių pažiūrų, o kartais ir visai apolitiški žmonės. Latvių legionieriai nebuvo nei nacių partijos, nei SS, kaip organizacijos, nariais. Kraštutinių dešiniųjų germanofilų buvo absoliuti mažuma, o ir tie neturėjo ypatingo populiarumu tarp ginklo draugų.

     Istorijos daktaras Inesis Feldmanis: „Kai kurie vokiečių dokumentai liudija, kad Latvijoje tarp apmokytų legionierių vyravo stiprios antivokiškos nuotaikos, kurios pasireiškė netgi tokiu būdu, kad tarp karininkų buvo tyliai kalbama apie galimybę reikalui esant ginti Latviją nuo vokiečių. Palyginti didelė legionierių dalis vertino Legioną kaip būsimos Latvijos kariuomenės branduolį, o į kovą prieš Sovietų Sąjungą žvelgė kaip į kovą už Latvijos nepriklausomybės atkūrimą. Legionierių požiūris puikiai išreiškiamas jų laiškuose artimiesiems“.

     Latvijos saugumo policijos ir saugumo valdybos viršininko SS oberštumbanfiurerio R. Langės pranešimo fragmentas, 1941 m. rugpjūčio 1 d.:

     „Pastebėta, kad fronte esantys latvių brigados kareiviai, kalbant apie bendrus karo veiksmus, pasisako už bendradarbiavimą su vokiečiais, tačiau Latvijos teritorijoje mokymus pereinančiuose daliniuose vis pastebimesnės nacionalistinės nuotaikos ir priešiškumas viskam, kas vokiška. Karininkų korpusas, matyt, vis labiau atsiduria augančios šovinistinės įtakos apsuptyje. Tai pasireiškia nedisciplinuotumu ir priešišku požiūriu į vokiečius koviniuose daliniuose“ (6).

      Augantį latvių legionierių priešiškumą vokiečiams ir pačių vokiečių susirūpinimą iliustruoja Ostlando (okupuotų Rytų teritorijų) reichskomisariato politinio skyriaus vadovo F. Trampedacho Reicho vadovybei nusiųstas pranešimas, kuriame klausiama: ar latvių legiono egzistavimas yra pakankama priežastis pradėti svarstymus dėl autonomijos suteikimo Latvijai?
(7).

      Kaip sužinome iš tolimesnės istorijos, trumparegiškas vokiečių imperialistinis godulys, žinoma, neleido to padaryti, nors oficialiai ir buvo nuolat trimituojama apie „laisvų Europos tautų“ kryžiaus žygį prieš bolševizmą.

„Esesininkai“


      Rusijos spaudoje nuolatos akcentuojama pasaulį gąsdinanti sąvoka „esesininkai“ plačiosios pasaulio visuomenės akyse tapo sinonimu sąvokoms „žmogžudys“, „kankintojas“ ir „budelis“. Tokios propagandos logika paprasta, nes ji tiesiogiai smogia į žmogaus emocijų sritį, keldama nukentėjusiems nuo nacių teroro teisėtus skaudžius prisiminimus. Tačiau patyrusiems demagogams, kuriems vargu ar rūpi tikrųjų aukų skausmas, to ir tereikia, nes bet kam ir ypač kategorišku tonu klijuojama baisioji sąvoka tiesiog blokuoja bet kokį kritiškesnį aplinkybių vertinimą.

      Stereotipas, kad Latvijos legionas buvo pilnavertis SS legionas, o latvių legionieriai savo tarnybos metu galėjo vadintis esesininkais, yra gajus ne tik tarp Rusijos propagandos specialistų, bet ir tarp žmonių su nuosaikesniu, blaivesniu požiūriu.

      Taigi, kiek pagrįstas Latvijos legiono karių vadinimas esesininkais?

      Mes žinome, kad Apsaugos būriai (Schutzstaffeln arba SS) buvo sukurti tuomet, kai Vokietijos nacionalsocialistų partija dar nebuvo valdžioje. SS buvo formuojama pagal griežtą idėjinės ir fizinės atrankos principą bei buvo pavaldi tiesiogiai Adolfui Hitleriui. Vokietijoje įsitvirtinus naujam režimui, SS pradeda vykdyti policines ir kitokias vidaus kariuomenės pareigas. Ji nebuvo pavaldi kariuomenės vadovybei (tai pasirodys svarbu), dažnai konfliktuodavo su ja, ir buvo tarsi sava, partinė šalies vidaus kariuomenė, nors kariuomene vadintis negalėjo.

      Ilgainiui buvo nuspręsta formuoti kovinius SS dalinius, kurie būtų pajėgūs vykdyti ne tik policines funkcijas, bet kariauti fronto sąlygomis. Būtent šias užuomazgas ir galima pavadinti vadinamosios SS kariuomenės (Waffen-SS), kurios formuotės ilgainiui buvo aprūpintos netgi sunkiąja šarvuota technika bei tankais, gimimu.

     Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui vokiečių užimtose Vakarų ir Šiaurės Europos šalyse buvo steigiamos savanoriškos germaniškosios SS divizijos, kurioms galėjo priklausyti tik „rasiškai tinkami“ germanų tautų atstovai.

     Apie negermaniškų tautybių atstovų priėmimą į SS negalėjo būti nė kalbos, bet rimtos Vokietijos ir jos sąjungininkų nesėkmės fronte galiausiai pakoregavo šiuos planus taip, kad „vertais tarnybos SS“ tapo netgi musulmonai. Viskas, atrodytų, būtų logiška: priimtas į SS kariuomenės gretas pats tampi esesininku, tačiau yra vienas bet... Visoje oficialiojoje vokiečių dokumentacijoje pastebima aiški atskirtis tarp „tikrųjų“ germaniškojo kraujo esesininkų (įskaitant prancūzakalbius valonus) ir „netikrųjų“ (latvių, estų, prancūzų, gudų ir t.t.).

     Štai ką rašo britų istorikas Gordonas Viljamsonas: „Himleris atsisakė laikyti šias divizijas tikromis SS divizijomis (...) Tai reiškė, kad jos kareiviai tarnavo SS, bet nebuvo esesininkais“. Tai atsispindi ir jų pavadinimuose. Germaniškosios divizijos gavo santrumpą „SS“ prieš divizijos pavadinimą ar numerį, o latviai, estai bei kiti ne germanai, gavo „der SS“ (vokiečių kalboje tai reikštų kilmininką) po divizijos pavadinimo ar numerio. Atrodytų, mažas skirtumas, bet reikšmingas, kadangi „der SS“ reiškia pavaldumą SS organizacijai, bet ne jos sudedamąją dalį.

     Iš pradžių ne germaniškoms SS divizijoms buvo uždrausta nešioti netgi SS žaibus apykaklėje, bet vėliau, karo įkarštyje, į tai mažai kas kreipė dėmesį. „Sunku buvo tikėtis, kad gyventojai skirtų tikrus ir netikrus esesininkus. Net tardytojai, po karo tyrę nusikaltimus, nesuko sau galvų dėl tokių subtilybių, kaip „savanoris“ ar tikras esesininkas“ (8).

     Kadangi SS oficialiai nebuvo laikoma kariuomenės dalimi, o į ginkluotąsias Vokietijos pajėgas – vermachtą – verbuoti okupuotų kraštų gyventojų neleido tarptautinės konvencijos, tai, matyt, norėta jas apeiti, priskiriant tikrus ir per prievartą mobilizuotus savanorius ne kariuomenei, o Waffen-SS struktūrai.

     1944 m. vokiečiai oficialiai pradėjo nebevartoti sąvokos „Latvijos SS legionas“. To priežastys nėra labai aiškios, bet apie tai kalbama sovietų žvalgybos SMERŠ'o 1944 m. rugpjūčio 15 d. pranešime.

     Taigi visos užsieniečių divizijos formaliai priklausė SS kariuomenės (Waffen-SS) struktūrai, kuri Niurnbergo tribunolo metu pripažinta nusikalstama, tačiau objektyvaus teisingumo vardan reikėtų skirti realius, masinius nusikaltimus vykdžiusius darinius, tokius kaip 21-oji musulmonų albanų divizija, pasižymėjusi masinėmis serbų žudynėmis, ar liūdnai pagarsėjusi, iš kriminalinių nusikaltėlių vokiečių sudaryta SS generolo Dirlevangerio gauja, nuo latvių ar estų legionierių. Vakarų sąjungininkai aiškiai įžvelgė šį skirtumą, o to niekaip negali padaryti šių dienų Rusijos valdžia.

„Karo nusikaltėliai“


     2004 m. vasario 16 d. Rusijos URM informacijos ir spaudos departamentas išplatino memorandumą, kuriame Latvijos legionas kaltinamas karo nusikaltimais ir nusikaltimais prieš žmoniją.

     Istorikas Inesis Feldmanis: „Prie šio memorandumo pridėti dešimties dokumentų fragmentai, keturi iš kurių neva paimti iš Federalinės saugumo tarnybos archyvo, tačiau pateikti be archyvo fondų numerių. Paskutinis, dešimtas dokumentas, istorikams gana gerai žinomas ir susijęs su vokiečių generolo J. Štropo akcija, likviduojant žydų getą Varšuvoje, tačiau latvių ten paprasčiausiai nebuvo. Be to, pačiame memorandumo tekste išsakomi įvairiausi melagingi, prieštaringais šaltiniais paremti tvirtinimai“.

     „Šiandieną Rusijos URM bando kaltinti visą Latvijos legioną karo nusikaltimais, tačiau jų naudojamas metodas yra nepagrįstas ir absurdiškas. (...) Nėra jokio pagrindo sieti Latvijos legioną, kuris buvo pradėtas kurti 1943 m. pradžioje, su nusikaltimais, įvykdytais anksčiau sukurtų junginių. Tačiau Latvijos priešų propaganda išvystė supaprastintą loginę grandinę: „savigynos jėgos“ - „policijos batalionai“ - „Latvijos legionas“, tam, kad neva pademonstruotų tiesiogines, grynai kovinių latviškų junginių sąsajas su anksčiau veikusiais baudžiamaisiais batalionais“.

      „Latvijos kariai nedalyvavo baudžiamosiose operacijose, jie kariavo fronte prieš SSRS pajėgas, prieš kariuomenę tos šalies, kuri sunaikino Latvijos nepriklausomybę, vykdė represijas prieš jos piliečius ir grasino Latvijai nauja okupacija. Nė vienas Latvijos legionierius nei viename teisme nebuvo nuteistas už karo nusikaltimus. Legionas buvo suformuotas prabėgus metams po paskutinių masinių žydų žudynių Latvijoje“.

     „Nors prieš pat karo pabaigą Legione atsidūrė už tam tikrus nusikaltimus atsakingų struktūrų ir dalinių atstovai (pavyzdžiui, buvusių policijos batalionų, SD organizacijos nariai – aut. past.), tai negali paversti Legiono nusikalstama organizacija, nes apie visumą negalima spręsti pagal atskirų individų veiksmus. Sekant sovietinių propagandininkų ir URM atstovų „logika“, galima būtų teigti, kad ir pati raudonoji armija dalyvavo masiškai naikinat žydus, kadangi jos gretose buvo priversti kautis kai kurie 1944-1945 m. į nelaisvę patekę buvę legionieriai“.

      Beje, pačios didžiausios šaltojo karo įtampos metu, praeito amžiaus septintajame dešimtmetyje, Rygos kino studijoje buvo nufilmuotas filmas „Aš viską prisimenu, Ričardai“, pasakojantis apie trijų draugų – Latvijos legionierių likimus. Nors filme pilna sovietinės propagandos klišių, tačiau filme nedviprasmiškai juntama ir tarytum nebyliai pripažįstama, kad trys bičiuliai - paprasti fronto kareiviai: jie nėra nacizmo šalininkai ir nevykdo jokių nusikaltimų. Filmas buvo apdovanotas sovietinių filmų festivalyje Kišiniove. Priminsime, kad viskas vyko Sovietų Sąjungoje!

Teisinis traktavimas pokario metais


     Latvijos legionierių likimas susiklostė nevienodai. Patekusieji sovietams į rankas buvo teisiami už „tėvynės išdavimą“, šaudomi, kalinami ir tremiami, o spėjusių pasiduoti Vakarų sąjungininkams laukė geresnis, tačiau ilgiems metams nuo Tėvynės atplėštųjų likimas.

     Niurnbergo proceso metu daugelis Trečiojo Reicho žinybų ir kovinių formacijų buvo pripažintos nusikalstamomis. Žinoma, tai nebuvo visiškai objektyvus procesas, nes tarp kaltintojų atsidūrė ir Sovietų Sąjungos, valstybės, vykdžiusios pasibaisėtinus karo nusikaltimus ir nusikaltimus prieš civilius gyventojus, atstovai. Kur kas mažesniais nusikaltimais galėtų „pasigirti“ ir Vakarų sąjungininkai, tačiau, kaip žinia, nugalėtojų niekas neteisia.

     SS, bendrai paėmus, buvo paskelbta nusikalstama organizacija, atsakinga dėl daugybės žmonių mirčių ir kitų nusikaltimų. Tribunolo verdiktas skelbė:

     „Vertindamas SS klausimą, Tribunolas prie šios organizacijos priskiria visus asmenys, kurie oficialiai buvo priimti į SS, įskaitant Bendrųjų SS (Allgemeine SS), SS kariuomenės (Waffen SS), „Kaukolės“ (Totenkopf) junginių narius, bei visų įvairios paskirties policinių tarnybų narius, kurie taip pat priklausė ir SS“.

      Šią verdikto dalį ypač pamėgo propagandinė Rusijos žiniasklaida, tikriausiai puikiausiai suprasdama, kad mažiau išsilavinusiam žmogui net nekils mintis susipažinti su pilnu tekstu, kuris ne tik kad nepripažįsta nusikalstamomis, pavyzdžiui, SS kavalerijos formuočių, bet toliau skelbia, kad:

     „Kaip nustatyta Statute, Tribunolas nusikalstama pripažįsta grupę, sudarytą iš tų asmenų, kurie buvo oficialiai priimti į SS ir išvardyti praeitame paragrafe, kurie tapo šios organizacijos nariais ir liko jais, žinodami, kad organizacija panaudojama veikai, kvalifikuojamai kaip nusikalstama pagal 6 Statuto straipsnį arba tuos asmenis, kurie asmeniškai, kaip organizacijos nariai, vykdė panašius nusikaltimus, tačiau išskyrus tuos asmenis, kurie buvo pašaukti tarnauti šioje organizacijoje valstybinių institucijų tvarka ir tokiu būdu, kad jie neturėjo pasirinkimo teisės, kaip ir tuos, kurie nevykdė panašių nusikaltimų“ (9).

      Kadangi didžioji dalis legionierių buvo mobilizuoti priverstinai arba panaudojus šantažą, tampa aišku, kad Latvijos legionas turi būti vertinamas kitaip nei tikrųjų SS savanorių divizijos, „teisingai“ idėjiškai apdorotos vokiečių SS divizijos, ar kiti, konkrečius nusikaltimus vykdę SS junginiai, nepriklausomai nuo jų tautinės priklausomybės.

      Nepaisant sovietų nepasitenkinimo, Vakaruose tai buvo įvertinta keliais potvarkiais, liečiančiais Baltijos šalių legionus.

      Ištrauka iš vidinio memorandumo, parašyto JAV Perkeltųjų asmenų komisijos koordinatoriaus Europai Roberto J. Corkerno 1950 m. lapkričio 28 d.:

      „Komisijos politika lietė tiek savanorišką, tiek priverstinį dalyvavimą Waffen SS, išskyrus Baltijos šalių Waffen-SS padalinius, kadangi gavo patvirtinimų, kad priėmimas į šiuos padalinius vyko būtinosios mobilizacijos metu, kas buvo įprastu hitlerinio režimo metodu, ir kad Baltijos šalių Waffen SS iš esmės buvo pašaukti kariauti Rytų fronte. Po labai nuodugnaus svarstymo Komisija galiausiai nusprendė, kad Baltijos šalių Waffen-SS daliniai nepriskirtini priešiškai veiklai, išvardytai Akto 13 skyriuje, ir dalyvavimas šiuose daliniuose nelaikytinas kliūtimi [imigracijai į JAV] per se.“ (10).

      Kiek anksčiau, tų pačių metų rugsėjo 12 d. Perkeltųjų asmenų komisijos narys H. Rozenfildas Latvijos reikalų įgaliotiniui Vašingtone J. Feldmaniui rašė:

      „Baltijos šalių SS formuotės (Baltijos legionai) jų tikslo, ideologijos, veiklos ir sudėties prasme vertinami kaip savarankiški, besiskiriantys nuo vokiškųjų SS padaliniai, todėl Komisija nevertina jų veiklos kaip judėjimo, priešiško JAV vyriausybei“ (11).

      Nors šie nutarimai paskelbti prabėgus penkiems metams nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, Vakaruose į Latvijos bei Estijos „esesininkus“ žiūrėta kitaip iš pat pradžių.

      Tai liudija tas faktas, kad būtent Latvijos ir Estijos legionieriams buvo patikėtos apsauginių funkcijos Niurnbergo proceso metu. Pažiūrėkime, ką kalba tų įvykių dalyviai.

      „1946 m. prie britų ir JAV kariuomenės buvo sukurtos taip vadinamos sargybų kuopos (pirmoji kuopa buvo pavadinta Viesturso kuopa). Baltijos legionieriai buvo pripažinti nieko bendro neturinčiais su SS nusikaltimais. Keturios kuopos (maždaug 1000 žmonių), tarp jų ir Viesturso kuopa, 1947 m. pavasarį perėmė Niurnbergo Teisingumo rūmų (!) ir kalėjimo (!) apsaugą“.

      „Ant jų rankovių, o vėliau ir ant šalmų puikavosi raudonai-baltai-raudonos Latvijos vėliavos spalvos. O juk tuo metų sąjungininkai labai rimtai ir nuosekliai žvelgė į tikruosius karo nusikaltėlius“ (Ilmars Knagis, „Es neesmu karojis“, Politiškai represuotųjų susivienijimas).

      „Apie Baltijos karius atsiliepta gerai <...>. Beveik visi „viesturininkai“ tarnavo latvių legione, todėl buvo apsieita be rikiuotės pratybų, jiems reikėjo tik priprasti prie amerikietiškojo statuto. <...> Karininkai ir kareiviai vykdė sargybas keliuose Vokietijos miestuose“ (Juris Ciganovs, „Latvijas avīze“, 2004 m. sausio 16 d., citata iš Politiškai represuotųjų susivienijimo medžiagos).

      „Latvių ir estų pagalbiniai koviniai daliniai veikė Vokietijoje ir Niurnbergo proceso metu (1947-1949), kur saugojo karo nusikaltėlius. <...> sargybos postai buvo išdėstyti ne tik palei Teisingumo rūmų perimetrą, bet ir prie kamerų durų. Baltijos sargybiniai vedžiojo kaltinamuosius pasivaikščioti ir tardyti. <...> Proceso metu amerikiečių karo policija vykdė tik dvi funkcijas: konvojavo kalinius teismo salėje ir vedė į mirties bausmės vykdymo vietą. Prasidėjus Berlyno krizei, kuomet Vakarų Berlyno gyventojai buvo aprūpinami oro keliu, Viesturso kuopos vyrus perkėlė į aplinkinius miškus saugoti svarbiausius JAV kariuomenės lauko sandėlius. Po to latviai buvo perkelti į Štutgarto apylinkes saugoti vyriausiojo JAV kariuomenės korpuso agentūrų“ (Latviešu un igaunu paramilitaras vienibas Vacija, V. Kukaina atminas) (12).

Pabaigai


      Kiekvienais metais kovo 16 dieną Rygoje vyksta minėjimai, skirti Legionierių atminties dienai. Kiekvienais metais likę gyvi legionieriai susitinka su savo buvusiais kovos bičiuliais, dalinasi atsiminimais, prisimena kritusius, atveda čia savo vaikus ir anūkus. Kiekvienais metais buvusių kovų dalyvių gretos vis mažėja, tačiau pagrindinis, švenčiausias jų tikslas – Tėvynės Latvijos laisvė – pasiektas. Ir tegul ne iš karto, tegul reikėjo palaukt, bet jų vaikai ir vaikaičiai įvykdė senolių darbą iki galo.

      Kiekvienais metais pagerbti legionierių susirenka patriotiškas latvių jaunimas.

      Tačiau egzistuoja ir tamsesnė, kiekvienais metais šią šventę temdanti pusė. Kaskart „didžiojo brolio“ iš Rytų propaganda vis stiprėja, kvailindama tuos, kuriems nerūpi istorinis objektyvumas, tiesa ir šalis, kurioje jie gyvena. Kaskart po menama antifašizmo kauke susirenka tie, kuriems iš tiesų nė motais hitlerizmo aukos, o legionierių šventė tapo puikiu pretekstu savo neapykantai Latvijai ir latviams išlieti. Tai istorijos nepasmerkto karo kurstytojo Rytuose, menamų „išvaduotojų“ palikuonys, moraliai visiškai verti savo imperialistinio draugo (1939 m.), o po to priešo (1941-1945 m.) Vakaruose.

      Antrojo Niurnbergo tribunolo, deja, nebuvo. Iš dviejų kruvinų į dienos šviesą išvilktas tik vienas. O kiek reikėtų kaltinamųjų aktų, kiek reikėtų tomų bylų ir nuosprendžių, norint aprašyti istorijos nepasmerktojo nusikaltimus?

Vilius Kovas,
patriotai.lt

---------------------

     Dauguma straipsnyje panaudotos medžiagos paimta iš oficialaus Latvijos URM puslapio.

Kitos nuorodos į panaudotus dokumentus ir puslapius:


(1) Insesis Feldamins, "Latviešu leģions: aktuālākās izpētes problēmas un risinājumi";
(2) The Latvian Legion: Heroes, Nazis or Victims? War crime investigation materials from the National Archives of the United States of America, 1945-1950), Rīga, 1998, pp. 109, 110..
(3) Валдис Блузма , „Рецензия на новый сборник документов В. Гущина о преступлениях нацистов в Латвии“
(4) Schreiben des Chefs des SS Hauptamtees an Reichfürer SS vom 13. Juni 1944, Bundesarchiv - Berlin, NS19/1506.
(5) Tēvija, 20.09. 1944;
(6) Bericht des Kommandeurs der Sicherheitspolizei und des SD Lettland, 1.August 1943, Bundesarchiv -Berlin, R90/115.
(7) Reihskommissar für das Ostland. Abteilung I: Politik. An den Reichsminister für die besetzten Ostgebiete, 26.Oktober 1943, Bundesarchiv
- Berlin, R 90 -2 )
(8) Gordon Williamson, The SS: Hitler's instruments of Terror;
(9) Niurnbergo proceso verdiktų ištraukos paimtos iš: http://nurnbergprozes.narod.ru/022/11.htm;
(10) „The Latvian Legion: Heroes, Nazis or Victims? A collection of documents from OSS War-Crimes investigation files, 1945–1950“, Riga, 1997, p. 95).
(11) „The Latvian Legion: Heroes, Nazis or Victims? A collection of documents from OSS War-Crimes investigation files, 1945–1950“, Riga, 1998, C. 103;
(12) Medžiaga apie buvusių legionierių sargybos funkcijas Niurnbergo proceso metu versta iš: http://www.lettia.lv.

"Pilietinė visuomenė"

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/322103

Žygeivis - paskaičius raudonųjų niekšų komentarus
2009-12-02 17:45:08


     Pati didžiausia Lietuvos Valstybės problema yra ta, kad atgavus Nepriklausomybę, nebuvo realių galimybių tuoj pat nuteisti ir pakarti visus raudonuosius vietinius niekšus, išdavusius Lietuvos Valstybę, Lietuvių Tautą, bei okupantus ir kolonistus, tarnavusius SSSR, sovietinei kompartijai ir KGB.

     Ir kol tai nebus padaryta, tol Lietuvos Valstybė nebus laisva.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Bal 2012 16:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Istorikas Karlis Kangeris: Visą kaltę bandoma suversti latvių legionieriams


http://etnosfera.blogspot.com/2012/04/i ... kalte.html

2012 Antradienis, Balandžio 3

Elitos Veidemanės (nra.lv) interviu su Latvijos istorijos instituto tyrinėtoju, istorijos mokslų daktaru Karliu Kangeriu.

– Latvijos valstybės prezidentas Andris Berzinis neseniai pripažino, kad laikyti latvių legionierius nusikaltėliais neprotinga. Ar ši nuomonė rodytų, kad oficialios valdžios požiūris į šį istorijos objektą keičiasi?

– Apie šiuos klausimus buvo kalbama ir vienoje iš Saeimos komisijų. Ir aš pabrėžiau, kad, kalbant apie legionierius, ne visada aiškiai apibrėžiama, ką mes suprantame besislepiant po sąvoka „latvių legionieriai“. Taigi – kas buvo latvių legionas?

Nagrinėjant istorinius dokumentus atsiveria skirtingos tiesos. Pavyzdžiui, Himleris, kuris buvo atsakingas už policijos ir SS struktūras, latvių legioną apibrėžė kaip Waffen-SS suformuotas dvi latvių divizijas ir visas policijos struktūras. Šis paaiškinimas reiškia, kad įtraukti ir policijos batalionai. Kita definicija tokia. SS vyriausioji valdyba ir SS personalo valdyba, kurios komplektavo šiuos legionus, nustatė viską, kaip turi būti kuriamas legionas, ir jos legionui priskyrė tiktai tuos žmones, kurie yra Waffen-SS daliniuose.

Dar yra latvių pulkininkų, dalyvavusių Antrajame pasauliniame kare, definicija. Pavyzdžiui, Artūras Silgailis rašė, kad latvių legioną reikia suprasti kaip visus tuos latvius, kurie Antrojo pasaulinio karo metu kovojo vokiečių pusėje. Bet dar turime latvių legiono generalinį inspektorių Rūdolfą Bangerskį, kuris rašė ataskaitas apie šauktinius latvius, tarnavusius vokiečių kariniuose arba paramilitariniuose daliniuose. Savo statistiką jis sudarinėjo, remdamasis Himlerio apibrėžta schema: suskaičiavo tuos, kurie yra Waffen-SS divizijose, bei policijos batalionus. Ir buvo dar vienas skirsnis: latviai už legiono ribų.

Taigi – jeigu šiandien kalbame apie legioną, reikalas tampa daug painesnis. Kuomet Latvijoje prasidėjo kovo 16-osios judėjimas – 1989, 1990 metais – atsišaukimus dalyvauti demonstracijose pirmaisiais kartais pasirašė Dauguvos vanagų organizacija, kuri kovo 16-ąją suvokė kaip latvių legiono paminėjimo dieną, kaip žuvusių legionierių atminimo dieną, kaip kovos su bolševizmu priminimą. Tiems, kurie kovo 16-ąją eis į eitynes, patiems reiktų žinoti, ką jie tuo nori pasakyti: paminėti visus žuvusius karius ar paminėti tiktai legionierius – nes tuomet prasideda skirstymas.

– Bet kaip tuomet su oficialaus požiūrio keitimųsi?

– Vis dėlto jokių ypatingų pokyčių nematau. Turime atsiminti, kad Saeima 1998 metais priėmė deklaraciją apie latvių legionierius. Jos esmė buvo užstoti legionierius nuo išpuolių mūsų ir labiau užsienio spaudoje, kur jie buvo pravardžiuojami naciais, žudikais ir karo nusikaltėliais. Laikyti latvių legionierius naciais yra kvaila: nei vienas latvis nebuvo įstojęs į nacionalsocialistų partiją, ir į Himlerio SS ordiną galėjo būti priimami tiktai Vokietijos piliečiai. Jei į legioną buvo šaukiami latviai, SS vyriausioji valdyba suprato, kad šie legionieriai yra skirti „specialiam panaudojimui karo metu“ – vos tik karas baigtųsi, latvių legionierių struktūroms taip pat ateitų pabaiga.

– 1942 metais pradėti kurti policijos batalionai. Kuo jie skyrėsi nuo latvių legiono, kurį pradėta formuoti 1943 metais?

– Visų pirma reikia suvokti, kad Latvija buvo okupuota valstybė: pradžioje buvo karinė administracija, vėliau – civilinė valdžia. Buvo sukurta ir policijos struktūra, už kurią buvo atsakingas Himleris. Jis nusprendė, kad Ostlande reikia kurti policijos struktūras, vadintas Schutzmannschaft. Viena kategorija buvo policininkai miestuose, antra – policininkai kaimuose, trečia kategorija – tvarkos palaikymo batalionai, kuriuos vėliau pavadino policijos batalionais, ketvirta kategorija – gaisrininkai, penkta – pagalbiniai policininkai. Tikra policijos struktūra įvesta 1941 metų pabaigoje – 1942 metų pradžioje. Į šią struktūrą įėjo trečia kategorija – uždari daliniai, kurie iš pradžių vadinti tvarkos palaikymo batalionais, vėliau – savisaugos batalionais, o 1943 metais visi pervadinti policijos batalionais.

Jau 1941 metais latviai patys pareikalavo, kad vermahto – vokiečių reguliariosios armijos – sudėtyje būtų suformuotos viena arba dvi divizijos, kurias sudarytų latviai ir kurios kovotų prieš bolševikus. Tam pritarė ir reichsministras Rozenbergas. Tokiu būdu 1942 metų sausio 25 dieną įvyko pokalbis tarp Hitlerio ir Himlerio. Tuo metu armijų grupė „Šiaurė“ visą laiką prašė pastiprinimų. Hitleris su Himleriu susitarė, kad reikia formuoti kaip galima daugiau policijos batalionų. Generolas Jekelnas aiškino, kaip tai reiktų suprasti: Himleris pageidavęs, kad šie policijos batalionai veiktų armijos užnugaryje ir tvarkytų policinius reikalus, bet įtraukti šiuos batalionus į fronto veiklą nėra politiškai leistina, nes latviai nori iš jų kurti savo armijos struktūras.

Ir jau vasario 11 dieną Latvijoje prasidėjo policijos batalionų verbavimas. Verbavimo propagandos pagrindinis motyvas buvo toks: žmonės, kurie įsitrauks į batalionus, kovos rytų fronte prieš latvių tautos priešus – bolševikus. Buvo sukurtas net ypatingas organizacinis komitetas. Stojantys į batalionus turėjo pasirašyti darbo sutartį pusei metų: jie įsitraukia į darbą, už kurį jiems bus sumokėta. Samdomiems reikėjo pasirašyti pasižadėjimą, kad jie vykdys vyresnybės įsakymus be apribojimo. Didžiosios verbavimo akcijos metu – iki 1942 metų birželio – buvo suformuota 16 policijos batalionų, kiekviename apie 500 etatinių vietų.

– Užverbuotieji į policijos batalioną tikrai suprato, kad kažkas netvarkoje: juk jiems buvo pažadėta, kad visi vyks į rytų frontą kovoti prieš bolševikus, bet nieko panašaus neįvyko.

– Be abejo. Himleris jau buvo nustatęs, kad policijos batalionus panaudos fronto užnugaryje. Pažiūrėkime leidinį „Tēvija“: ten rašyta, kad „latvių tauta išlydi į rytų frontą savo sūnus kovai prieš bolševizmą“. Tai buvo melas. Iš minėtų 16 batalionų tiktai vienas atsidūrė fronte. Du batalionai 1942 metais išsiųsti į Varšuvą: tie, kuriems buvo žadėtas rytų frontas, stebėjosi, kur atsidūrė. Tuomet prasidėjo ir policijos batalionų niūrioji istorija. Nes jie buvo pasirašę darbo sutartis, kuriose buvo įrašyta, kad jiems reikės daryti tai, ko jų bus prašoma.

Vienas batalionas vykdė Varšuvos geto išorinę apsaugą, kitas – iš dalies, o viena antrojo bataliono kuopa buvo įtraukta į žydų konvojavimą Treblinkos koncentracijos stovyklon. Apie šį niūrų darbą yra išlikę dokumentiniai liudijimai. Keli kiti batalionai buvo išsiųsti į Ukrainą, kur turėjo prižiūrėti į priverstinius darbus įtrauktus civilius gyventojus. Latviai buvo nepatenkinti, ir batalionų dienoraščiuose vietomis galima aptikti įrašus apie tai, kad toks darbas latviams nepridera.

– Ar policijos batalionuose buvo vien latviai?

– Ne. Pavyzdžiui, buvo ir septyni Latgalės batalionai, sudaryti iš Latgalės rusų. Likusiuose batalionuose daugiausia tarnavo latviai, bet į juos rusai taip pat galėjo patekti.

– Liūdnai pagarsėjusioje Djukovo parodoje pateikiami dokumentai apie tai, kad latvių legionieriai dalyvavo baudžiamosiose akcijose Baltarusijoje. Ar vėl painiojami policijos batalionai ir latvių legionieriai?

– Vėl tenka klausti: kas turima omenyje sakant „latvių legionieriai“? Policijos batalionai yra dalyvavę baudžiamosiose akcijose, kuomet vyko kova su partizanais. Buvo operacija „Žiemos kerai“ (Winterzauber) 1943-aisiais, joje dalyvavo aštuoni policijos batalionai.

Tačiau šie policininkai žmonių nešaudė, pareigų paskirstymas ten buvo aiškus. Policijos batalionams reikėjo apsupti sodžius, suvaryti į vieną vietą žmones. Po to atvykdavo SD daliniai, kurie visus išrūšiuodavo – kuriuos palaikydavo partizanais, tuos nušaudavo, darbingus surinkdavo ir išsiųsdavo į Salaspilio stovyklą.

Dar įvyko operacija „Pelkės drugys“ (Sumpffieber), kurioje sudalyvavo keturi policijos batalionai – tai taip pat buvo kovos su partizanais dalis. Per „Žiemos kerus“ sugauti apytikriai septyni tūkstančiai žmonių, įskaitant vaikus. Nuo 1942 iki 1944 metų vokiečiai Baltarusijoje įvykdė 55 kovos su partizanais operacijas, ir latviai dalyvavo tiktai kai kuriose iš jų. Tačiau rusų propaganda bando visą kaltę suversti latvių policijos batalionams. Kartu negalima pamiršti, kad Baltarusijoje buvo dislokuota Arajo viena komanda, kuri dalyvavo baudžiamosiose akcijose.

– Vadinasi, latvių legionieriai, kaip tradiciškai suprantame juos mes, – tie, kurie kariavo rytų fronte, – neturėjo jokio ryšio su tais, kurie policijos batalionų sudėtyje veikė, pavyzdžiui, Baltarusijoje?

– Iki 1943 metų išvis nebuvo tokios sąvokos – latvių legionierius. Vėliau jų irgi taip nevadino, buvo tiktai Waffen-SS divizijos, vadintos SS grenadierių divizijomis.

– Vienas kitas „istorikas“ net tvirtina, kad legionieriai dalyvavo sušaudant Rygos geto gyventojus. Bet Rygos getas įkurtas 1941 metų vasarą, o tų pačių metų gruodį didžiąją jo gyventojų dalį vokiečiai nužudė. 1941 metais jokių latvių legionierių dar nebuvo.

– Vienas policijos batalionas (20-asis) dalyvavo geto apsaugoje, bet į Rumbulą žydus konvojavo Rygos policijos pajėgos. Tačiau visus šiuos faktus tokie „istorikai“ painioja sąmoningai, bandydami visą kaltę suversti legionieriams, kurie su šiuo nusikaltimu niekaip nesusiję.

– Visiškai absurdiškai legionieriams kartais primetamas žydų išžudymas ne tiktai Rumbuloje, bet ir Gogolio gatvės sinagogoje, kuri buvo sudeginta 1941 metų liepos 4 dieną. Kaip sakoma – jei latviai kažkur kalti, tai jie kalti visur. Ir kodėl gi jiems neprimesti žydų deginimo sinagogoje? Ten nužudytų skaičius įvairiuose šaltiniuose pateikiamas skirtingas – nuo 20 iki 2000 žmonių.

– Tiesa tokia, kad sinagogą išties sudegino, to neneigia patys padegėjai, ir, galimas daiktas, kad rūsyje tuo metu galėjo būti koks žmogus. Apie tuos šimtus viskas yra išgalvota. Reikia pasakyti, kad sovietų komisija, įkurta tam, kad įvertintų 1944 metais įvykdytus vokiečių nusikaltimus, užsiėmė sakmių kūrimu. Pavyzdžiui, kad iš Europos atvežti 220 000 žydų, kurie visi nužudyti Latvijoje, o Salaspilyje nužudyti 56 000 žydų ir 110 000 karo belaisvių.

Salaspilyje vienu metu galėjo būti daugiausia 2000 žmonių, ir faktiškai Salaspilio stovykla pradėjo veikti tiktai 1942 metų gegužę. Stovyklos statymo darbuose dalyvavo apie 2000 žydų, kurie buvo atvežti iš Vokietijos. Buvo dvi karo belaisvių stovyklos, vienoje tilpo apie 3000 žmonių, kitoje – maždaug nuo 500 iki 600 žmonių. Dabar tuos didelius, išgalvotus skaičius tam tikra žmonių dalis aktualizuoja, ir yra išties sunku kovoti su melu. Šiuo metu ruošiame knygą apie Salaspilio stovyklą, kad paneigtume sovietų laikų mitus.

– Visiškai neseniai Rusijos propagandistai aplaižė ypač gardų kąsnį: Salaspilio stovykloje buvo kankinami vaikai, iš jų imtas kraujas, kad jį būtų galima perpilti sužeistiems vokiečių kariams.

– Taip, taip, buvo pasakojama, kad septyni tūkstančiai vaikų ten nunuodyti strichninu ir kitaip nukankinti. Tokius dalykus patvirtinančių dokumentų nėra, o mūsų uždavinys – įrodyti, kodėl tai buvo neįmanoma. Vaikų skaičius neadekvačiai padidintas, savo ruožtu apie kraują reikia pasakyti: 1943 metais vokiečiai fronte konservuoto kraujo apskritai nenaudojo. Galima surasti ir daugiau kitų argumentų.

– Rusijos „istoriko“ Djukovo parodoje, kurią jis grasina atvežti į Latviją, bus kalba apie vaikus, atvestus į Salaspilio stovyklą.

– Aš jau paminėjau akciją „Žiemos kerai“, kurioje dalyvavo aštuoni policijos batalionai. Iš septynių tūkstančių pagautų baltarusių kokius keturis tūkstančius atsiuntė į Salaspilį, tarp jų motinas su vaikais. Vos šie žmonės atsidūrė stovykloje, SD vadas Langė įsakė vaikus atskirti nuo motinų ir išvesti iš stovyklos. Jis tikėjosi, kad į Salaspilį bus atgabenta darbo jėga, kuri toliau būtų siunčiama į Vokietiją.

– Taip, vaikai neįeina į darbo jėgos kategoriją.

– Todėl jis liepė juos patalpinti už stovyklos ribų. Vokiečių higienos tarnyba aprašė vaikų būklę po jų atvykimo iš Baltarusijos: jie buvo išvargę ir ligoti, todėl pačioje pradžioje ne vienas šimtas numirė. Langės potvarkiu dėl vaikų išgabenimo savivaldos socialinių reikalų valdybai buvo pavesta šį reikalą išspręsti: vaikus reikia išskirstyti valstiečių šeimoms. Buvo paskelbta, kad gali siūlytis tie, kurie pageidauja pas save priimti vaikus. Daugelį jų paėmė baltarusių ir rusų organizacijos, ir buvo paskirstyti apytikriai 1600 vaikų.

– Įdomu, koks šių vaikų likimas?

– Likimai įvairūs. Daugelį vaikų pasiuntė piemenauti ir į kitus darbus, kiti išgyveno kaip tik dėl to, kad buvo atvesti į Latviją. Be abejo, tai buvo žiauru – atimti vaikus iš motinų, tačiau jokio kraujo pumpavimo arba eksperimentų su jais čia nevykdyta.

– Tuomet kiek iš tikrųjų žmonių žuvo Salaspilyje?

– Jei priskaičiuotume statybos etapą, kuomet daugelis ir žuvo, maksimaliai – iki dviejų tūkstančių žmonių. Salaspilio negalima sulyginti, pavyzdžiui, su Treblinka, kur žmonės žudyti masiškai. Salaspilyje nieko panašaus nevyko. Ši stovykla pirmiausia buvo skirta politiniams kaliniams, kurie buvo tardomi Centriniame kalėjime, bet kurių nenorėta paleisti.

Salaspilyje dar buvo prijungta taip vadinama darbo ir auklėjimo stovykla, kur perkeldavo tuos, kurie buvo pažeidę kokias nors darbo taisykles. Jiems įkalinimas buvo nustatytas pagal įstatymą – 56 dienos.

Salaspilis nebuvo mirties fabrikas kaip Treblinka arba Osvencimas, čia buvo tie, kurie nebuvo kaltinami, bet kuriuos vokiečiai norėjo laikyti įkalintus. Vėliau atėjo įsakymas Salaspilio kalinius siųsti į Vokietijos koncentracijos stovyklas. Iš pradžių Langė jį atmetė, aiškindamas, kad latviai ims lyginti su bolševikų vykdytais trėmimais. Tačiau vėliau jis jau nebegalėjo šiam įsakymui priešintis, ir pirmasis transportas į Vokietiją išsiųstas 1943 metų pabaigoje.

– Ar galime sakyti, kad latvių legionieriai, kaip juos tradiciškai suprantame, neturi jokio ryšio su nusikalstamais veiksmais Baltarusijoje, Pskovo srityje ir kitur buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje, kaip ir Rygos gete arba Salaspilyje?

– Tie, kurie buvo Waffen-SS daliniuose, kovojo rytų fronte, tie nedalyvavo baudžiamosiose operacijose. Tačiau mums nereiktų užmiršti Himlerio definicijos. Visada reikia aiškiai apibrėžti, kas yra legionieriai, ką mes turime omenyje vartodami šią sąvoką ir apie kokį laikotarpį šnekame.

Tačiau kalbėdami apie policijos batalionus taip pat turime būti tikslūs. Sovietų laikais teisme buvo išnagrinėta 18-ojo policijos bataliono veikla Slonimo mieste – bataliono vyrai neva šaudę civilius gyventojus. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai netiesa, nes išliko karo dienoraščiai: tą dieną, kai įvyko šaudymas, šio bataliono tenai nebuvo. Tačiau tai buvo sovietinis procesas: reikėjo tuos žmones nuteisti, ir juos nuteisė. Sovietinė istorija daug kartų sufalsifikuota.

– Nes ji tuo pačiu metu yra ir propaganda.

– Be abejo. Kažkada prieš architektą Kačerovskį, kuris projektavo statinius Salaspilyje, surengta milžiniška kampanija, esą, šitam konclagerio sargybiniam šuniui – šunišką mirtį! Jį sovietų laikais iš tikrųjų nuteisė mirties bausme. Bet jei tyrinėjame su Salaspiliu susijusius vokiečių laikų dokumentus – niekas negali juose rasti žinių apie jokį Kačerovskį. Tačiau sovietinė propaganda padarė iš jo didžiausią žudiką.

– O kas nutiko Niurnbergo procese? Latvių legionieriai juk buvo išteisinti.

– Sprendimas buvo toks, kad SS, įskaitant visas žemesnes struktūras, laikoma nusikalstama organizacija. Bet ten yra vienas svarbus šalutinis sakinys: išskyrus tuos, kurie nestojo savanoriškai ir nėra padarę karo nusikaltimų. Kadangi legionieriai daugiausia imti į karinę tarnybą prieš savo valią ir nebuvo įvykdę nusikaltimų, jų neliečia apibrėžimas apie nusikalstamą organizaciją.

Vėliau Tarptautinė pabėgėlių organizacija (International refugee organisation; IRO) ištyrė legionierių klausimą – ar jiems suteikti pabėgėlių statusą, ar jie pabėgėlių stovyklose gali gauti organizacijos paramą ir ar jiems leidžiama išvykti į Ameriką. Organizacijos dokumentuose galima rasti, kad tiems, kurie į legioną stojo savanoriškai, pabėgėlių statusas nebuvo suteikiamas.

– Latvių legionieriai Niurnberge saugojo karo nusikaltėlius. Jei jie patys būtų tokie, tuomet į sargybą nebūtų patekę.

– Darbo nebuvo, ir kiekvienas, pageidavęs dirbti, siūlėsi į įvairius darbus, taip pat ir į apsaugą. Amerikiečiai norėjo pašalinti savo pajėgas, todėl į sargybos ir pagalbines tarnybas buvo įtraukti pabaltijiečiai. Ir nacius saugojo ne vien latviai – kas pasisiūlė, tuos ir ėmė.

– Ar mums lieka tik, kaip sakoma, virti savo sultyse, niekada nepajėgiant pasauliui įrodyti, kad latvių legionieriai – tie, kuriuos tradiciškai tokiais laikome, – nėra jokie baltarusių kaimų degintojai ir vaikų kraujo siurbikai?

– Tai yra resursų ir laiko klausimas. Save vadinantys „antifašistais“ be paliovos tiražuoja teiginius, kuriuos reiktų įveikti. Tačiau kito kelio jau iš esmės nebėra: kiekvienas mūsų turi pats pripažinti tiesą – taip pat tą, kuri nėra maloni. Tuomet kita pusė galbūt irgi labiau mumis patikės. Dabar daugelis istorikų pradeda suvokti, kad į Latvijos okupaciją reikia žiūrėti per abiejų okupacijų prizmę, o mums toliau reikia aiškinti – kas buvo legionas, o kas buvo policijos batalionai.

Reikia išaiškinti, kodėl 1944 metų pabaigoje į legioną buvo priimtas Arajas. Tačiau tai nereiškia, kad legionas užsiėmė žudynėmis, visiškai priešingai, legionas sulaikė Arają nuo žudynių. Arajo brigada buvo likviduota, Arajas išsiųstas į kursus, tačiau SS vadovybė pirmą kartą jį nušalino – jis nebuvo tinkamas vadovauti armijai. Taip pat likviduotų policijos batalionų likučiai karo pabaigoje buvo įtraukti į legioną, nes vokiečius domino žmogiškieji ištekliai – kiekvienas vyras tiko arba karo tarnybai, arba darbui gamyklose.

– Ir vis dėlto mums labai sunku varžytis su Rusijos propagandos mašina siekiant įrodyti savo teisybę.

– Rusijos propagandistai dabar dirba pilnu tempu. Mūsų istorikams, žinoma, neverta atsakinėti į kiekvieną jų spygtelėjimą. Bet manau, visai neblogai, jei būtų įsteigta speciali spaudos tarnyba, kuri galėtų reaguoti į Rusijos propagandos išpuolius.

http://nra.lv/latvija/68151-vesturnieks ... .htm?cnr=1, vertė Rokas Sinkevičius

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Kov 2020 14:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Шноре: легионеры – не нацисты и Россия об этом не любит говорить


https://bb.lv/statja/politika/2020/03/1 ... it-govorit

Политика / Мнения
mixnews.lv 09:46, 17 марта, 2020 18

Латыши, служившие в легионе Waffen SS, не были нацистскими преступниками. Об этом в новом документальном фильме “Latviešu leģionāri. Taisnības augšāmcelšanās” сказал депутат Сейма от Нацобъединения Эдвин Шноре. По словам политика, этот факт не хотят признавать в России.

“Часто звучит мысль, что легионеры давали клятву Гитлеру и вступили в легион потому, что им был симпатичен нацистский режим. Это полная ерунда, так как ничто об этом не свидетельствует. В первую очередь, что такое нацист. Нацист – это член нацистской партии. Ни один легионер не был членом нацистской партии. Когда СС была провозглашена преступной организацией, то латышские легионеры в этот список внесены не были, их характеризовали как тех, которые боролись на поле боя, на которых не относятся преступления нацистов. И это первое, о чем, кстати в России сегодня не любят говорить. И, конечно, о факте, что отдельные бывшие легионеры охраняли на Нюрнбергском процессе нацистских военных преступников”, – указал Шноре.

По словам политика, латышей, согласно Гаагской конвенции, нельзя было призывать в немецкую армию.

“Латышей обманом заманивали к вступлению в легион, им говорили, что это не армия, а СС и что, в эту структуру призывают латышей. Поэтому с того момента название СС было использовано только формально в этих соединениях. В связи с чем, к латышам ни в коем случае нельзя относить те вещи, которые юридически, в судах, в том числе и на Нюрнбергском процессе, применялись к СС. И на Нюрнбергском процессе это было сделано. Латышский легион был вынесен за рамки этой общей преступной организации СС”, – сказал Шноре.

Напомним, в связи с введением в Латвии режима чрезвычайной ситуации все массовые уличные мероприятия в столице отменены. Как сообщает Skaties.lv со ссылкой на телеканал TV3, большинство людей ответственно отреагировали на призыв властей не проводить каких-либо собраний, однако отдельные люди все же пришли 16 марта к памятнику Свободы, чтобы почтить память легионеров и возложить цветы. Вечером того же дня на некоторых телеканалах был показан новый фильм “Latviešu leģionāri. Taisnības augšāmcelšanās”.

Латышский добровольческий легион СС (латыш. Latviešu SS brīvprātīgo leģions, нем. Lettische SS-Freiwilligen-Legion) — национальное воинское формирование, созданное германским командованием в годы Второй мировой войны на территории Латвии. Данное соединение входило в состав войск СС и было сформировано из двух дивизий СС: 15-й гренадерской и 19-й гренадерской.

МИД Латвии указывает, что за время существования легиона через него прошло около 115 тысяч человек.

Войска отрядов защиты, или Войска СС, — военные формирования отрядов охраны. Вначале назывались “резервными войсками СС”. Название “ваффен-СС” было впервые использовано зимой 1939/40 года. В ходе войны эти части находились под личным командованием рейхсфюрера СС Генриха Гиммлера.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Kov 2020 14:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

Источник: LETA

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Bal 2020 20:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Декларация Саэйма Латвийской Республики
о латышских легионерах во Второй мировой войне


https://www.nacionalaapvieniba.lv/valod ... %B2%D0%BE/

В 1998 году в мировых средствах массовой информации, иностранным правительствам, а также международным организациям предоставляются неверные данные о том, что латышские легионеры, которые во Второй мировой войне в составе германских вооруженных сил сражались против СССР, были сторонниками гитлеровского режима.

Ради исторической справедливости и доброй памяти латышских солдат сообщаем:

В тридцатые годы двадцатого века в Европе образовалось два больших тоталитарных террористических государства. Осуществление агрессивных целей этих государств началось с заключения так называемого пакта Молотова–Риббентропа, в результате которого была ликвидирована государственная независимость Латвийской Республики и ее поочередно оккупировали как СССР, так и Германия.

Оккупационные режимы совершили многочисленные нарушения международных правовых норм и прав человека и даже военные преступления против латвийского народа.

Оба оккупационных режима нарушили IV Гаагскую конвенцию 1907 года о законах и обычаях сухопутной войны, которая запрещает мобилизацию населения оккупированного государства в армию оккупировавшего государства или его привлечение к полувоенным работам (статья 52). Оккупационные власти обоих государств призывали граждан оккупированной Латвии в свои вооруженные силы и включали в различные полувоенные формирования. За уклонение грозило заключение в концентрационные лагеря или смертная казнь. В результате гражданам Латвии во Второй мировой войне пришлось воевать друг против друга.

Принудительное нахождение в рядах вооруженных сил СССР не считается поддержкой кровавого сталинского режима, тогда как принудительное нахождение в тех рядах латышских легионеров, которые воевали в составе германских вооруженных сил, в настоящее время некоторыми известными политическими демагогами трактуется как поддержка фашистского режима Германии, хотя включение латышского легиона в состав Ваффен-СС ни в коей мере не зависело от граждан Латвии.

Некоторая часть граждан Латвии действительно вступила в латышский легион добровольно, но это произошло потому, что СССР в 1940–1941 году осуществлял в Латвии геноцид. Сотни людей были застрелены без судебного приговора, десятки тысяч были депортированы в отдаленные районы СССР. Германия в это время тоже допускала военные преступления и геноцид в Латвии, но они затронули граждан Латвии в гораздо меньшей степени. Поэтому часть граждан Латвии считала, что, вступая в легион, они защищают себя и свои семьи от новых массовых репрессий со стороны СССР, которые позднее действительно последовали.

Целью призванных и добровольно вступивших в легион солдат было защитить Латвию от восстановления в ней сталинского режима. Они никогда не участвовали в гитлеровских карательных акциях против мирных жителей. Латышский легион, подобно финской армии, воевал не против антигитлеровской коалиции, а только против одной из ее стран-участниц – СССР, который в отношении Латвии и Финляндии был агрессором. Когда верховное командование германских вооруженных сил пробовало отправить легионеров в бой против вооруженных сил США, Великобритании и Франции, все офицеры и солдаты легиона категорически от этого отказались. Поэтому западные союзники – США, Великобритания и Франция – уже в 1946 году прояснили вопрос о латышском и эстонском легионе и присвоили легионерам статус политических беженцев. Представительство США в 1950 году повторно декларировало: «Подразделения балтийских Ваффен-СС (Балтийские легионы) по своей цели, идеологии, действиям и квалификации солдат следует считать особыми подразделениями, отличающимися от немецких СС».

Права Латвии как оккупированного государства в отношении нарушений норм международного права, допущенных оккупировавшими государствами на ее территории, обеспечивает упомянутая Гаагская конвенция, согласно которой: «Воюющая Сторона, которая нарушит постановления сказанного Положения, должна будет возместить убытки».

Поэтому обязанностью латвийского правительства является:

1) требовать от оккупировавших государств и их правопреемников, чтобы они согласно нормам международного права возместили гражданам Латвии, членам их семей и их наследникам убытки, понесенные в связи с противозаконной мобилизацией в армии оккупировавших государств;

2) заботиться о предотвращении попрания чести и достоинства латышских солдат в Латвии и за рубежом.

Председатель Саэймы А. Чепанис
Рига, 29 октября 1998 года

► Документальный фильм “Латышский легион” (2000)
https://www.youtube.com/watch?v=KmGzpJ0jdFw

Декларация о латышских легионерах во Второй мировой войне. Истинная история должна быть известна. Пожалуйста РТ.
http://t.co/CWyDGGkKKM

— Nacionālā apvienība (@VL_TBLNNK) March 13, 2014

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Lap 2020 22:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
«Псевдолатыши» должны быть уничтожены: нацистский террор в Латгалии


https://www.rubaltic.ru/article/kultura ... -latgalii/

6 ноября 2020
Автор: Александр Филей

За то время, что нацисты хозяйничали в Латвии, особенно тяжело пострадали Латгалия и ее население. «Проблема» латгальцев стояла для немецких «расоведов» особенно остро. Разработчики расовой теории Гитлера выделяли их в отдельную группу «леттизированных восточноевропейцев», полагая, что благонадежность жителей Латгалии вызывает наименьшее доверие. Следствием стал свирепый террор.

Нацисты всегда практиковали внутриэтническую классификацию на оккупированных территориях. Они делили народы на группы и подгруппы и составляли многочисленные таблицы «расовой полноценности». Играя на низменных инстинктах людей, они таким нехитрым образом стравливали их друг с другом, претворяя в жизнь принцип «разделяй и властвуй».

Немецкие оккупанты не без основания настороженно относились к Латгалии, которая с первых дней развернула активное движение сопротивления.

Чем восточнее находились районы Латвии, тем меньше нацистское командование могло чувствовать себя в безопасности.

Одним из механизмов расправы с непокорным партизанским краем послужило формирование Латышского легиона СС, о котором было объявлено по германскому радио в Латвии 10 февраля 1943 года. Впоследствии вошедшая в легион 15-я латышская добровольческая дивизия поначалу состояла в основном из призывников.

Однако в дальнейшем в связи с невысокой активностью подлежавших мобилизации юношей ее состав пополнили «проверенные» бойцы из латышских полицейских батальонов и «команды Арайса», принимавшей участие в расправах над гражданским населением.

Конкретное распоряжение по кадровому составу Латышского легиона было отдано насчет латгальцев. Жителей востока Латвии, в особенности русского и польского происхождения, следовало отсеивать.

Гитлеровские чиновники определили для жителей Латгалии иную участь — ими следовало удовлетворять потребности Германии в рабочей силе.

И в дальнейшем план по насильственному угону рабочей силы был претворен в жизнь.

Первый опыт создания «латгальских» полицейских батальонов был предпринят нацистами в марте 1944 года. В большинстве случаев мобилизация их участников происходила в принудительном порядке. Само германское командование определяло эти батальоны (325-й, 326-й, 327-й и 328-й) как ненадежные, ставя ниже них только штрафбаты, укомплектованные летом и осенью 1944 года из бывших легионеров, наказанных за «самовольное отсутствие» заключением в Рижской тюрьме и концлагере Саласпилс.

К латгальцам нацисты причисляли и жителей Качановского и Пыталовского районов Псковской области, присоединенных к Латвии по итогам Рижского договора 11 августа 1920 года и впоследствии вошедших в состав Абренского уезда Даугавпилсского округа.

С 1942 по 1944 год здесь были сформированы полицейские отряды, которые использовались немцами для уничтожения «пособников партизан».

Страх перед латгальскими антифашистами заставлял гитлеровцев идти на новые меры для устранения растущей угрозы.

Одной из самых страшных карательных операций в Латгалии стала «Болотная лихорадка» (сентябрь 1942 года), проведенная под командованием группенфюрера СС Фридриха Еккельна, который, давая показания на суде в Риге в 1946 году, стеснительно не упомянул об участии в ней латышских полицейских батальонов.

Однако в письменном донесении в Берлин по итогам антипартизанской акции Еккельн рассказывает: «2–3 сентября 1942 года моторизированный патруль жандармерии и рота 15-го латышского полицейского батальона уничтожили в бою 70 бандитов». В этом же отчете командир карателей хвастается тем, что было «очищено» и разрушено сорок девять партизанских лагерей, укрепленных точек и опорных пунктов. Еккельн особо подчеркнул результаты «выселения» — 1 217 «подозрительных» латгальцев было согнано с места жительства.

С целью борьбы с партизанами в юго-восточных областях оккупированной Латвии 4 февраля 1943 года были созданы две боевые группы. Одной командовал генерал-майор полиции Вальтер Шредер: она получила название «группы Шредера» и включала в себя три латышских полицейских батальона (273-й, 280-й и 281-й), а также одну украинскую и одну литовскую роту.

Другая была в ведении полковника охранной полиции и штандартенфюрера СС Макса Кнехта («группа Кнехта»). В ее состав входили четыре латышских батальона (276-й, 277-й, 278-й, 279-й), 10-й взвод моторизированной жандармерии. Против партизанских подразделений нацисты направили и 217-ю зенитно-артиллерийскую батарею.

В дальнейшем «группа Кнехта» расширилась, включив в себя и полицейский полк «Норд», специально составленный из прибалтийских немцев, которые должны были осуществлять карательные операции против партизан.

Параллельно с антипартизанскими акциями проходила «реклама» мобилизации на работы в Германию. С этой целью нацисты развернули масштабную пропаганду при помощи марионеточного «Латвийского самоуправления» (Landesselbstverwaltung), возглавляемого Оскаром Данкерсом. Присоединилась и коллаборационистская печать, публиковавшая восторженные рассказы «счастливчиков», которые уже были «торжественно препровождены в Великую Германию».

Однако результат пропагандистских усилий был очень слабым. Столкнувшись с трудностями в противодействии латгальскому сопротивлению, нацистское руководство в лице Генриха Гиммлера в приказе от 3 ноября 1943 года предписало «брать в плен все излишнее трудоспособное население в оккупируемых и прочесываемых нами районах действия банд [в нацистской терминологии — советских партизан]. Оно должно быть направлено в Германию в качестве рабочих».

Третий рейх, терпя сокрушительные поражения от Красной армии, отчаянно нуждался в бесплатной рабсиле. Прибалтийские прислужники Гитлера азартно принялись за дело. Позже Фридрих Еккельн на допросе откровенничал перед советскими следователями о том, как происходила насильственная мобилизация населения Латвии. Он указывал, что из Берлина на протяжении 1943–1944 годов приходили разнарядки, где оговаривалось число людей, подлежащих вывозу. Их исполнение поручалось руководителям «самоуправления», то есть латышским коллаборационистам. Еккельн особо отмечал, что латвийские органы полиции оказывали масштабную помощь в реализации этих планов.

Более того, воспользовавшись директивой Гиммлера, чиновники генерального округа Lettland решили избавиться от «неблагонадежных» латгальцев.

Его руководитель Оскар Данкерс и генерал-инспектор Латышского легиона СС Рудольф Бангерский обратились к Гиммлеру с просьбой разрешить угонять на принудительные работы только тех, кто находился в прифронтовой полосе и в скором времени мог быть освобожден Красной Армией. Еккельн вспоминает, что такое разрешение вскоре было получено.

В стремлении «решить латгальский вопрос» на финальном этапе войны совпали интересы латвийских марионеточных властей и гитлеровской оккупационной администрации. Вскоре после обращения Данкерса и Бангерского начались насильственные меры по вывозу населения Даугавпилсского округа, партизаны которого составляли извечную головную боль для нацистов. Там все активнее действовало антифашистское подполье.

Одно из самых известных партизанских соединений располагалось в окрестностях белорусского города Россоны — «Россонская партизанская республика». Оно в числе прочих доставляло много неудобств нацистским оккупантам. Плотное взаимодействие латгальских и белорусских партизан приносило свои плоды.

Осенью 1943 года нацистское командование приступило к реализации антипартизанской операции «Генрих», направленной против жителей Россонско-Освейского района, в которой, помимо немецких частей, приняло участие одиннадцать латышских полицейских батальонов.

Жертвами этого преступления против человечности стали 7 000 человек. Двенадцать деревень были сожжены.

Из местных карателей особо отличился 1-й латышский полицейский полк «Рига», численность которого составила 2 300 человек. Он был сформирован приказом от 27 июля 1943 года, и командовал им латышский полковник Роберт Осис.

В 1944 году полк «Рига», а также 2-й и 3-й полк были сведены в «оперативную группу Еккельна», которая участвовала в расправах над псковскими, пыталовскими и латгальскими партизанами.

Власти Остланда педантично следовали присланным из Берлина директивам и усиливали меры по принудительной мобилизации белорусов и латгальцев в 1944 году. Было решено покончить с партизанскими отрядами, наносившими серьезный ущерб живой силе вермахта и его военным коммуникациям, а также осуществить захват материальных ценностей и рабочей силы.

Однако нацисты не успели выселить и угнать трудоспособное население юго-восточных территорий Латвии и Псковской области. Красная Армия продвигалась стремительно, не оставляя карателям шансов. Пыталовский район был освобожден от нацистских захватчиков 22 июля 1944 года. Псков получил освобождение 23 июля, а Даугавпилс был освобожден войсками 2-го Прибалтийского и 1-го Прибалтийского фронтов 27 июля 1944 года.

Часть латгальцев, отправляемых в Ригу, где располагался перевалочный пункт для сортировки и вывоза «остарбайтеров», впоследствии осела в городках, расположенных по берегам Даугавы. Часть вернулась обратно из германской неволи, пережив страшные испытания.

Поражают цифры статистики: всего на принудительные работы в Германию из оккупированной Латвии и приграничных псковских и белорусских областей было угнано 279 615 человек.

Многие из вывезенных в Германию погибли в концлагерях, трудовых лагерях и при сооружении оборонительного вала в Восточной Пруссии. Их потомкам в условиях растущего реваншизма следует трепетно сохранять память о великом подвиге Красной Армии и советских партизан, которые остановили карательную машину Третьего рейха и завоевали для нас мир и свободу.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007