Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 11:41

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 16 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 26 Lap 2007 15:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... nicity.JPG

Paveikslėlis

Mažosios Lietuvos Tautinė Taryba 1918 m. lapkričio 30 d. paskelbė Aktą apie Mažosios Lietuvos ryžtą atsiskirti nuo Vokietijos ir įsijungti į atstatomą Lietuvos Valstybę.


Paveikslėlis

Tilžės aktas
http://lt.wikipedia.org/wiki/Til%C5%BE%C4%97s_aktas

1918 m. paskelbto Tilžės akto atminimo vakaras


Kviečiame į minėjimą!
infomlrt@gmail.com

    Š.m. lapkričio 29 d. (ketvirtadienis) 17.00 val. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos (MLRT) būstinės pastato posėdžių salėje (Vilnius, A.Jakšto 9, III a.) įvyks Mažosios Lietuvos Tautinės Tarybos 1918 m. paskelbto Tilžės akto atminimo vakaras.

     Demokratiškai išrinkta Mažosios Lietuvos Tautinė Taryba, išreikšdama vietos lietuvių valią, 1918 m. lapkričio 30 d. paskelbė Aktą apie Mažosios Lietuvos ryžtą atsiskirti nuo Vokietijos ir įsijungti į atstatomą Lietuvos Valstybę.

     Šis aktas pasitarnavo tam, kad šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis - Klaipėdos kraštas taptų neatskiriama Lietuvos Valstybės dalimi.

     1998-06-25 LR Seimas lapkričio 30 d. paskelbė Atmintina Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena.  

     Girdėsite MLRT vicepirmininko kultūros ir mokslo istoriko dr. Algimanto Liekio pranešimą, kultinio ansamblio „Kūlgrinda" dainuojamų šio krašto giesmių, Mažosios Lietuvos tematikos eilėraščių. Vakarą ves Pietryčių Lietuvos kultūros veikėja Birutė Kurgonienė.

     Kviečiame į vakarą visus kam brangi Mažoji Lietuva – pirmųjų lietuviškų knygų kraštas.

Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Kolegija

**************************************************************************

Fuldos aktai


Fuldos aktas
http://lt.wikipedia.org/wiki/Fuldos_aktas

Fuldos aktai – du 1946 m. ir 1947 m. Mažosios Lietuvos Tarybos pareiškimai, paskelbti Fuldoje (Heseno žemė, tuomet Vakarų Vokietijos amerikiečių okupacinė zona).

Pirmasis aktas

1946 m. lapkričio mėn. Vokietijoje atsikūrusi Taryba pirmuoju aktu paskelbė Mažosios Lietuvos deklaraciją: 1919 m. Versalio taikos sutartimi tik iš dalies buvo patenkinti mažlietuvių reikalavimai – prie Lietuvos Valstybės prijungtas tik Klaipėdos kraštas, už jos ribų liko Mažosios Lietuvos pagrindinė dalis – Karaliaučiaus kraštas.

Reikalaujama SSSR administruojamą Karaliaučiaus kraštą prijungti prie atkurtos Lietuvos valstybės.

Šis aktas, kaip Vyriausiojo Lietuvos Išlaisvinimo Komiteto memorandumo priedas, 1949 m. buvo įteiktas Didžiosios Britanijos, Prancūzijos vyriausybėms ir JAV Valstybės departamentui.

Antrasis aktas

1947 m. sausio 15 d. antruoju aktu „Mažosios Lietuvos lietuvių protestas“ mažlietuviai protestuoja dėl to, kad jų tėvynę Mažąją Lietuvą kolonizuoja rusai bei rusakalbiai.

Prašoma Mažąją Lietuvą iki bus įgyvendintas reikalavimas sujungti su nepriklausoma Lietuvos Valstybe pavesti valdyti Jungtinių Tautų komisijai.[1]

Aktą pasirašė Valteris Didžys.

Šaltiniai

↑ Vytautas Šilas. Fuldos aktas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 285 psl.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 26 Sau 2008 22:49. Iš viso redaguota 2 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Sau 2008 22:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.xxiamzius.lt/archyvas/prieda ... 0/4-1.html

Tilžės aktas galioja – todėl įpareigoja


Vytautas Šilas,
Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas

     Pradėsime nuo tvirtinimo, kad prieš 88 metus pasirašytas Tilžės aktas apie Mažosios Lietuvos ir Lietuvos valstybės integralumą tebegalioja. Prisiminsime, kaip jis atsirado ir kokį poveikį yra padaręs per tuos 88 metus.

     Lietuvių patarlė sako: proga pasitaiko, tačiau nesikartoja! Kai dvi grobuoniškas imperijas (ar būna kitokių?) – Vokietiją ir Rusiją išsekino Pirmasis pasaulinis karas, Didžiosios Lietuvos lietuviai pasinaudojo šia proga ir 1918 m. vasario 16 d. paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, kuris realizavosi lapkričio 11 dieną, kai pradėjo veikti pirmoji nepriklausomos Lietuvos vyriausybė. Tai buvo diena, kai Vokietija, pralaimėjusi karą, turėjo pasirašyti preliminarinės kapituliacijos sąlygas. Tuomet Vokietijoje prasidėjo revoliucinė suirutė, ir sukruto Rytprūsių lietuviai, puikiai supratę – išmušė ir jų valanda!

     Susiorganizavusi Prūsų Lietuvos tautinė komisija – Martynas Jankus, Erdmonas Simonaitis, Jonas Vanagaitis ir dar keli – net 100 tūkstančių egzempliorių tiražu išleido pašaukimą „Lietuviai pabuskite!“ ir lapkričio 16 dieną į Mažosios Lietuvos sostinę Tilžę sukvietė Klaipėdos, Šilokarčiamos (Šilutės), Ragainės, Tilžės, Pakalnės, Pilkalnio, Labguvos bei Vėluvos valsčių lietuvių atstovus tartis, kaip veikti toliau. Tą dieną buvo įsteigta Prūsų Lietuvos tautinė taryba, kuriai vadovauti paskirtas trijų žmonių darbo prezidiumas – teisininkas (vėliau – Lietuvos Respublikos diplomatas) Viktoras Gailius, „Birutės“ draugijos pirmininkas J. Vanagaitis ir Tilžės lietuvių klubo pirmininkas E. Simonaitis. Jie lapkričio 30 dieną sukvietė Prūsų Lietuvos tautinę tarybą, kuri pasirašė darbo prezidiumo parengtą Aktą, pagal pasirašymo vietą vadinamą Tilžės aktu. Jį pasirašė 24 posėdžio dalyviai, kartu patikslinę ir savo institucijos pavadinimą – Mažosios Lietuvos taryba.

      Tilžės aktas deklaravo „mažlietuvių siekį vienoje valstybėje priglausti Mažąją Lietuvą prie Didžiosios Lietuvos“. Deja, nepaisant Mažosios Lietuvos tarybos ir pirmosios Lietuvos valstybės vyriausybės pastangų Tilžės aktas nebuvo ir iki šiol nėra galutinai realizuotas. 1919 m. balandžio 8 d. Mažosios Lietuvos taryba per Lietuvos valstybės atstovus perdavė Versalio taikos konferencijos pirmininkui Ž.Klemenso (G.Clemenceau) reikalavimą įtraukti Mažąją Lietuvą į atstatomą Lietuvos valstybę, nurodydama jos sieną: Labguva-Darkiemis-Geldapė. Dėl Prancūzijos ir Lenkijos politikų, kurie, švelniai tariant, žiūrėjo iš aukšto į lietuvių tautą ir ignoravo jos apsisprendimo teisę, Tilžės akto realizavimas tuomet įstrigo.

      Pagal Versalio sutartį nuo Vokietijos 1919 metais buvo atskirta tik šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis – Klaipėdos kraštas. Nors sutartyje motyvuota, kad „Klaipėdos kraštas visados buvęs lietuviškas“, jo valdymas buvo pavestas ne Lietuvai, o Prancūzijai. Prireikė 1923 metų sukilimo prieš Prancūzijos valdymą, kad Klaipėdos kraštas taptų Antantės Ambasadorių konferencijos pripažinta Lietuvos valstybės dalimi. Taigi už tai, kad šiandien mes, o ne slavai ar germanai valdo Klaipėdos uostą, pirmiausia turime būti dėkingi Tilžės akto signatarams ir Klaipėdos krašto sukilimo iniciatoriams E.Simonaičiui, M.Jankui, J.Vanagaičiui, V.Gailiui, J.Lėbartui.

      Pagrindinė Mažosios Lietuvos dalis, Karaliaučiaus kraštas, iki 1945 metų liko Vokietijos valdžioje. Potsdamo konferencijos dalyvių 1945 m. rugpjūčio 2 d. susitarimu Karaliaučiaus kraštas laikinai (iki Taikos konferencijos) buvo perduotas Sovietų Sąjungai valdyti. Žinotina, kad iš pradžių buvo ketinta visą ar dalį to krašto įtraukti į sovietinę Lietuvą. Tačiau 1946 metų pradžioje LKP pirmasis sekretorius A.Sniečkus (tarpininkaujant Michailui Suslovui) Karaliaučiaus krašto su jo gyventojais atsisakė.

      1946 m. balandžio 7 d. Karaliaučiaus kraštas buvo perduotas administruoti RTFSR ir pavadintas Kaliningrado sritimi. Iki 1949 metų buvo iškeldinti visi likę vietos gyventojai, pakeisti visi vietovardžiai ir beveik visi vandenvardžiai. Visi dabar šiame krašte gyvenantys žmonės yra pokario kolonistai arba čia gimę jų palikuonys. Dėl vykdyto genocido vietos gyventojų visai neliko, todėl Tilžės aktas įgavo testamentinę vertę. Nuo 1991 m. gruodžio 25 d. Karaliaučiaus kraštą Rusija administruoja jau kaip atskira valstybe, taip tapatindama save su Sovietų Sąjunga. Jai Tilžės aktas turėtų priminti, kad pagrindinė Mažosios Lietuvos dalis – Karaliaučiaus kraštas nėra Rusija, o tik jos kolonija…

      Nebūtų taip skaudu, kad baltiškąjį Karaliaučiaus kraštą valdo jokių teisių tam neturinti Rusija, jei šiame eksklave būtų nors kiek rūpinamasi Mažosios Lietuvos istoriniu kultūriniu paveldu ir čia dar gyvenančių lietuvių kultūrinėmis teisėmis. Deja, tenka konstatuoti, kad per penkiolika save demokratine valstybe laikančios Rusijos Federacijos egzistavimo metų Karaliaučiaus krašte nebuvo atstatytas nė vienas istorinis baltiškasis vietovardis (netgi Tolminkiemio, dėl kurio labiausiai stengtasi), nebuvo leista Vydūno name Tilžėje įkurti jo memorialinio muziejaus, įsteigti nors vieną lietuvišką mokyklą, buvo nugriautas ir neatstatytas paminklas didžiavyriui Herkui Mantui Narkyčiuose, auga sienos kirtimo problemos norintiems lankytis Kristijono Donelaičio muziejuje Tolminkiemyje (liežuvis nesiverčia sakyti: Čistuose Prūduose) ir t.t., ir t.t. Dėl esamos padėties yra kaltos ir mūsų ministerijos, bet iš esmės tai rusų administracijos politikos išdava. Tikru stebuklu būtų galima pavadinti 2005 metais Karaliaučiuje pastatytą paminklą Mažosios Lietuvos kultūros veikėjui prof. Liudvikui Gediminui Rėzai. Tai išimtis, tiesiog viena iš kelių nepražiopsotų progų…

     Nekviečiu eiti į karą su Rusija. Tačiau priminti jai ir pasauliui, kad jos žmonės gyvena svetimoje žemėje, naudojasi svetimos žemės turtais, būtų neprošal. Manau, Rusijos dar laukia neramūs laikai, kai jai teks atsisakyti ne tik Kurilų, Padniestrės ir Čečėnijos, bet ir Karaliaučiaus krašto. Jei pasaulis jau dabar bus įtikintas, kad tai mūsų palikimas, jis atiteks ne lenkams, ne vokiečiams, o mums. Pagal testamentinį Tilžės aktą.

      Tilžės akto galiojimą patvirtino Vokietijos Fuldos mieste atsikūrusios Mažosios Lietuvos tarybos priimti ir didžiųjų valstybių vyriausybėms įteikti 1946 ir 1947 metų Fuldos aktai. 1948 metais, minint 30-ąsiais Tilžės akto metines, Mažosios Lietuvos tarybos pirmininkas E.Simonaitis priminė: „Kova dėl visos Mažosios Lietuvos išlaisvinimo nepasibaigiusi. Ši kova yra kiekvieno lietuvio patrioto rūpestis“. Tilžės akto signataras dr. Valteris Didžys tuomet išreiškė viltį, kad „kai naujai atsikurs laisva Lietuva, prie jos prisidės ir didesnė Mažoji Lietuva“ (t.y. Karaliaučiaus kraštas). Beje, šis Tilžės akto signataras ir Klaipėdos sukilimo savanorių organizatorius, gimęs 1888 m. sausio 16 d. Unguroje, todėl kitais metais minėsime jo 120-metį.

      Tilžės aktas – tai ne tik testamentinio, bet ir gyvuojančio politinio aktualumo dokumentas. Juo rėmėsi 1953-2005 metais Šiaurės Amerikoje veikęs Mažosios Lietuvos rezistencinis sąjūdis. 1988-aisiais jos pirmininkas Algis Regis išsiuntė laišką SSKP generaliniam sekretoriui M.Gorbačiovui, primindamas jam, kad „Mažoji Lietuva nuo senų laikų yra lietuvių žemė ir kaip tokia priklauso lietuviams“. 1994 metais jis įteikė Lietuvos prezidentui A.Brazauskui raštą, primenantį, kad „jau atėjo laikas Karaliaučiaus srities klausimą spręsti“. Vadinasi, Lietuvos diplomatai neturėtų daryti jokių žingsnių, kurie ilgam įteisintų pavojingą Rusijos buvimą Lietuvos pašonėje. To reikalauja šią Lietuvos Respublikos Seimo įteisintą atmintiną dieną prisimenamas Tilžės aktas – lietuvių teisių į savo protėvių žemę testamentas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Vas 2008 17:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Tomas Baranauskas: Prūsų sukilimas – prarasta galimybė sukurti kitokią Lietuvą


Visą straipsnio tekstą skaityti temoje - viewtopic.php?f=25&t=2138

Šaltinis - http://lietuvos.istorija.net/publicistika/prusai.htm
2006 09 20

Ištrauka:

    "XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

    Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

    Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

    Iš tiesų ir pats Vytautas 1413 m. derybose su kryžiuočiais rėžė: „Prūsai taip pat yra buvę mano tėvų žemė, ir aš reikalausiu jų iki Osos, nes jie yra mano tėvų palikimas. O kurgi yra Ordino tėvų palikimas?“

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Vas 2008 17:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.lts.lt/archyvas/zinios_archyvas_58a.htm

Pretenzijos į savo protėvių žemę


Vytautas Šilas
Mažosios Lietuvos reikalų
tarybos pirmininkas

(Tęsinys. Pradžia “T.Ž.” Nr. 16(182))

    Karalių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius karalius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti. Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė: “Liepos mėne sį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis” pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”. Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino: “lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...” .

    Savo tėvo Kęstučio reikalavimus pakartojo ir Didysis Lietuvos karalius Vytautas. Kaip rašoma istoriko A.Prochaskos 1882 m. Krokuvoje išleistame Epistoliariniame Vytauto kodekse (Codex epistolaris Vitoldi), 1413 m. Kauno (Salyno) derybose, kuriose buvo svarstomos Žemaitijos sienos, lietuviai reikalavo, kad kryžiuočiai jiems grąžintų Klaipėdą. Deryboms vadovavo Vengrijos karaliaus ir Vokietijos imperatoriaus Zigmanto I Liuksenburgiečio atstovas civilinės ir bažnytinės teisės licenciantas Benediktas Makra. Jis, apsilankęs vietoje, nusprendė, kad Žemaitija prieina iki Nemuno ir Baltijos jūros ir Klaipėda turi priklausyti Lietuvos valstybei (kryžiuočiai su tokiu sprendimu nesutiko). 1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “ Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas ”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

    Per Konstancos bažnyčios susirinkimą Karalius Jogaila ir Didysis kunigaikštis Vytautas kreipėsi į popiežių Joną XXIII, kuris ypatingu 1415 01 17 raštu panaikino kitų popiežių ir Šventosios Romos imperatorių Vokiečių ordinui duotas privilegijas dėl visų jų užkariautų žemių susijusių su Lietuva ir Lenkija. Taip buvo atšauktos “istorinės” Vokiečių ordino teisės į baltų gimtinę.

Vardan atgimstančios Lietuvos


     Kaip žinome, žlugus Lenkijos ir Lietuvos konfederacinių valstybių junginiui, Didžiosios Lietuvos kunigaikštystės žemes 1795 m. aneksavo Rusijos imperija. Jai subraškėjus dėl prasidėjusios 1905 m. revoliucijos, įvyko Didysis Vilniaus seimas (1905 12 05). Seime dalyvavęs mažlietuvių patriotinės organizacijos “Birutė” lyderis Jonas Vanagaitis patvirtino Mažosios Lietuvos vienybę su Didžiąja Lietuva ir pareiškė, kad prūsų lietuviai remia Didžiąją Lietuvą jos išsilaisvinimo kovoje. Vėliau, nuvykęs į Petrapilio lietuvių seimą (1917 06 03) kitas birutietis Martynas Jankus jame paskelbė lietuvininkų norą susijungti su Didžiąja Lietuva. Taigi, ir po 640 metų vokiečių valdymo mažlietuviai išsaugojo suvokimą, kad jie ir didlietuviai yra viena lietuvių tauta .

     Pirmajam pasauliniam karui atėjus į Lietuvą, 1915 04 20 Amerikos lietuvių taryba išleido visiškos autonomijos etninei Lietuvai (su Tilžės, Gumbinės bei Karaliaučiaus apskritimis) reikalaujančią Peticiją, kurią, išspausdintą lietuviškai, angliškai ir prancūziškai pasirašė apie milijonas amerikiečių. Baigiantis karui, 1918 03 14 vykęs Amerikos lietuvių seimas pasisakė už Mažosios ir Didžiosios Lietuvos teritorijų sujungimą vienoje nepriklausomoje valstybėje ir per 1918 05 03 audienciją pas JAV prezidentą Tomą Wudrową Wilsoną kreipėsi į JAV vyriausybę, skatindamas ją pripažinti tokią suvienytą Lietuvą. Rudeniop T.W.Wilsonas įteikė Amerikos lietuvių Tautos tarybos pirmininkui raštą, pažadantį sujungti nepriklausomoje Lietuvos valstybėje visas etnines lietuvių žemes iki Karaliaučiaus ir garantuoti Lietuvai išėjimą į jūrą per Klaipėdos uostą (priminkime Amerikai jos pažadą!).

    1918 11 30 Tilžėje susirinkusi Mažosios Lietuvos Tautinė Taryba pasirašė Tilžės aktą, kuriuo, remdamasi Amerikos prezidento G.Vilsono paskelbtąja Tautų apsisprendimo teise, pareikalavo Mažosios Lietuvos prijungimo prie Didžiosios Lietuvos . Tilžės akto, kurio 85-ių metų sukaktį neužilgo minėsime, reikšmė palyginama su Vasario 16-tosios Akto reikšme, nes atvėrė Lietuvai kelią į Klaipėdą. 1919 04 08 Prūsų Lietuvos Tautos taryba per Lietuvos taikos delegacijos pirmininką prof. A.Voldemarą perdavė Versalio (Paryžiaus) taikos konferencijos pirmininkui G.Clemenceau pareiškimą, kuriuo buvo prašoma lietuvių teritoriją nuo Darkiemio ir Geldapės sujungti su Lietuvos valstybe. To paties reikalavo ir Lietuvos Respublikos delegacija 1919 03 03 pareiškimu “Lietuvių reikalavimai Paryžiaus taikos konferencijoje”. Taigi, ir LDK ir pirmosios XX a. nepriklausomos Lietuvos vadovai Mažąją Lietuvą laikė lietuvių tautai priklausančia teritorijos dalimi, nevengdami apie tai viešai pasakyti. To nepasakysime apie XXI a. Lietuvos vadovus, gal būt, įsipainiojusius praėjusio amžiaus voratinkliuose.

Ar pasinaudosime Potsdamo šansu?


     Vokietijos Reichui pralaimėjus karą, iš pokario Vokietijos buvo paimtos ne tik nuo 1939 m. aneksuotos teritorijos. 1945 08 02 SSRS Generalisimus J.V.Stalin, JAV Prezidentas H.S.Truman ir Didžiosios Britanijos Ministras pirmininkas C.R.Attlee pasirašė Potsdamo Susitarimą, kurio VI skyriumi “Kenigsbergo miestas ir gretima teritorija” buvo perduota Sovietų Sąjungai “laukiant galutinio teritorinių klausimų sprendimo taikos sureguliavime” (t.y. tarptautinėje taikos konferencijoje).

(tęsinys kitame numeryje)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Vas 2008 18:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.mazoji-lietuva.lt/article.php?article=388

POTSDAMO SUSITARIMAI IR MAŽOSIOS LIETUVOS TRAGEDIJA


Vytautas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas, 2006 m. sausio 7 d.  

Lietuvininkų palikimas


  Didžiųjų valstybių – SSRS, JAV ir Didžiosios Britanijos – 1943-1945 metais buvo surengtos Teherano, Jaltos (Krymo) ir Potsdamo (Berlyno) konferencijos. Buvo sprendžiamas Rytprūsių ir lietuvių etninių žemių, Mažosios Lietuvos klausimas. Paneigsiu Lietuvos politikų, kurie ignoruoja Mažąją Lietuvą, pakartojamą pasiteisinimą, kad Mažoji Lietuva niekada nepriklausė Lietuvos valstybei ir todėl nereikėtų ypatingo dėmesio už mūsų valstybės ribų esančiai etninei žemei. Gaila, kad sovietinėje mokykloje jų niekas nemokė, jog Mažosios Lietuvos branduolį sudarančios giminiškų prūsams lietuvių genčių – skalvių ir nadruvių – žemės 1250 m. buvo Lietuvos valstybės, kurią valdė Mindaugas sudėtyje [1,333], [2,1-2] Kryžiuočiai jose įsitvirtino tik po 1276 m.

  1358 metų derybose (o ne kautynėse) su Šv. Romos (Vokietijos) imperatoriumi Karoliu IV savo teisę į Mažąją Lietuvą pirmą kartą pareiškė didysis Lietuvos karalius Algirdas ir Trakų kunigaikštis Kęstutis. Juos pakvietė krikštytis. Lietuviai sutiko, bet su sąlyga, kad jiems būtų sugrąžintos teutonų (kryžiuočių) užgrobtos žemės: “pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų (aukštupis prie dab. Olštyno), toliau – leidžiantis Alna iki įtekėjimo į Priegliaus upę, po to iki jūros [Aistmarių – V.Š.], toliau iki sūriosios jūros [Baltijos – V.Š.]”. [3,79-80] Kad kryžiuočių užgrobtos žemės jiems nepriklauso 1413 m. teigė ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas, reikalaudamas “savo tėvų palikimo iki Osos upės”. Vokiečių ordino agentų liudijimu Vytautas rengėsi žygiui į Karaliaučių, nes anot jo, tai buvusi jo tėvonija. [3,257]

  Kad Mažoji Lietuva turi būti atkurtos Lietuvos valstybės sudėtyje 1918 m. lapkričio 30 d. pareiškė Mažosios Lietuvos autochtonų lietuvininkų atstovybė – Mažosios Lietuvos Taryba, Tilžės akte deklaravusi – “reikalaujame mes, remdamies ant Vilsono Tautų paties apsisprendimo teisės, priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos”. [5,156], [6,9]. Tilžės akto komentaru laikytinas 1918 m. lapkričio 16 d. 100 tūkst. egz. tiražu lietuvių ir vokiečių kalbomis išleistas Pašaukimas lietuvininkams: “Ten kur Labguva, Vėluva, Įsrutis, Darkiemis, Geldapė, tai vis yra lietuviški kraštai. Dabar valanda parėjo pasauliui apsakyti, kad mes su Didžiąja Lietuva esame vienos motinėlės vaikai”. [5,153], [7,4]

Mažoji Lietuva bolševikų akiratyje

 
  Mažosios Lietuvos, Klaipėdos krašto ir pagrindinės dalies – Karaliaučiaus krašto (vok. Das Gebiet Königsberg), priklausomybės klausimas iškilo II pasaulinio karo išvakarėse. Adolfui Hitleriui 1938 m kovo 13 d. aneksavus Austriją, o 1939 m kovo 15 d. susidorojus su Čekoslovakija, „atėjo“ Lietuvos eilė. 1939 m. kovo 20 d. Vokietijos užsienio reikalų ministras Joachimas von Ribentropas (Ribbentrop) Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui perdavė ultimatyvų Vokietijos fiurerio A. Hitlerio reikalavimą nedelsiant ir be pasipriešinimo atiduoti Vokietijai Klaipėdos kraštą su Klaipėdos uostu. Kaip atsakyti į šį ultimatumą Lietuvos diplomatai konsultavosi su užsienio valstybių pasiuntiniais Kaune: su 1924 m. Klaipėdos krašto perdavimo Lietuvai konvencijos signatarinių valstybių Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos ir Japonijos atstovais. Signatarai laikėsi, švelniai kalbant, pasyviai. [8,329] SSRS pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Lietuvos Respublikoje Nikolajus Pozdniakovas tuomet LR URM tarnautojui M.Žilinskui (vėliau - Ministrų Tarybos reikalų vedėjas, atkakliai kalbinęs LR prezidentą A.Smetoną grįžti į sovietų okupuotą Lietuvą) patarė Vokietijos ultimatumą priimti: “Dabar Klaipėda atiduokit. Ateis laikas – ją grąžinsime, dar ir Kenigsbergą pridėsime”. [9,193; mano pabraukta, V.Š.] Tuomet dar nežinota, kad SSRS, rengdama 1939-1941 metų ėjimo į Europą politinį – karinį planą ir provokuodama Hitlerį pulti vakarų demokratijos valstybes, savo interesus Rytų Prūsijoje numatė grįsti “lietuvių faktoriumi”. [10,30]

   SSRS valdovas Josifas Stalinas iš savo bendražygių žinojo, kad bolševikinio leidinio “Iskra” kelias ėjo per Tilžę – lietuvių etninio regiono centrą ir tikriausiai buvo informuotas apie 1918 m. prof. F.Golderio komisijos išvadas, pagal kurias Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui T.Vilsonui (Wilson) buvo patarta siekti, kad Lietuvos valstybei būtų perduota Mažosios Lietuvos teritorija iki Karaliaučiaus imtinai (pats Golderis siūlė – ruožą Nemuno kairiame krante). [11,350] Todėl, 1941 m. gruodyje Kremliuje polemizuodamas su D.Britanijos užsienio reikalų ministru Antoniu Idenu (Eden) dėl galimų Lenkijos sienų Rytprūsiuose iki pat Nemuno, J.Stalinas jam griežtai atkirto: “Tilžė turi būti Lietuvos, kuri yra SSRS dalis, rankose”. Likusi, arčiau Lietuvos esanti Rytprūsių dalis su Karaliaučiumi, J.Stalino manymu, turėjusi 20 metų laikotarpiui pereiti Sovietų Sąjungai, kad taip būtų padengti karo su Vokietija nuostoliai. [10,31], [12,100] Tuomet karo baigtis dar nebuvo aiški. Baigiantis 1942 metams tapo aišku, kad antinacinė koalicija pralaimėti nesiruošia.

  Lauktas esminis persilaužimas II pasauliniame kare įvyko 1943 metais. Iki 1943 m. vasaros sąjungininkai išmušė Vokietijos kariuomenę iš šiaurės Afrikos, jos 6-oji armija buvo sumušta prie Stalingrado (1943 02 20), o 1943 08 23 patyrė lemtingą pralaimėjimą Kursko mūšyje. Pastarajame dalyvavo ir sovietinė 16-oji lietuvių divizija. Taip buvo pakirstas nacistinės Vokietijos karinis potencialas, ji galutinai prarado puolimo iniciatyvą. Tapo visiems aišku, kad karo pabaiga tik laiko ir nuostolių klausimas.

  1943 m. rugsėjo 3 d. VKP(b) CK nutarimu buvo įkurta SSRS liaudies komisaro Maksimo Litvinovo (tikr. Maksas Valachas, gimęs Baltstogėje) vadovaujama Taikos sutarčių ir pokarinės pertvarkos komisija. Ji spalio 9 d. taip informavo SSRS užsienio reikalų komisarą Viačeslavą Molotovą apie vedamas derybas su britais ir amerikiečiais: “Mes pasiliekame sau teisę reikalauti Klaipėdos srities susijungimo su Lietuva, o taip pat Rytų Prūsijos regiono, kuris didele dalimi yra gyvenamas lietuvių”. [13,295] Reikėtų paaiškinti dėl žymaus sovietinio diplomato M.Litvinovo simpatijų lietuviams. Nuo 1901 m. jis tvarkė bolševikinės „Įskros“ transportavimą per Tilžę į Rusiją, buvo asmeniškai bendravęs su lietuvių knygnešiais Mažojoje Lietuvoje ir, gal būt, su įžymiąja draudžiamos lietuviškos spaudos organizatore Marta Zauniūte. Pasak M.Litvinovo, knygnešiai padėdavę gabenti bolševikinę literatūrą “ ne tiek dėl atlyginimo, kiek iš įniršio prieš caro vyriausybę, nepatenkinti dėl lietuvių kalbos persekiojimo. Dėl to jie dirbę sąžiningai ir nė karto neatsitiko, kad išduotų”. [14,306]

Tris Didieji Teherane

 
  Po ilgesnių susirašinėjimų dėl vietos, laiko ir sąlygų JAV iniciatyva buvo susitarta surengti pirmąją Trijų Didžiųjų (JAV, Didžiosios Britanijos ir SSRS) valstybių konferenciją Teherane (Teheranas – Irano, iki 1935 m. Persijos sostinė). Ji įvyko 1943 m. lapkričio 28 – gruodžio 1 dienomis. Tuomet aptartas būsimos Lenkijos klausimas, tartasi dėl JAV ir Britanijos kariuomenės desanto į nacių valdomą Prancūziją, kalbėta apie SSRS įsijungimą į karą prieš Japoniją. D.Britanijos premjeras V.Čerčilis (Churchill) iškėlė jam rūpėjusį klausimą dėl Lenkijos sienų. Žinodamas, kad SSRS nesutiks, jog Lenkijai po karo vėl priklausytų anksčiau užgrobtos rytinės teritorijos (diktatoriaus J.Pilsudskio okupuoti Vakarų Ukrainos ir Vakarų Baltarusijos pakraščiai, Rytų Lietuva), kaip to norėtų emigracinė lenkų vyriausybė ir jos premjeras Stanislovas Mikolaičikas (Mikołajczyk), Čerčilis pasiūlė, kad Lenkijos siena su SSRS būtų ties Kezono linija. Tai buvo britų užsienio reikalų ministro, konservatoriaus, Dž.Kersono (J.Curzon) nustatyta ir 1919 m. gruodžio 8 d. Santarvininkų aukščiausiosios tarybos (britų, prancūzų, italų, ir japonų) sprendimu pripažinta, o 1920 m liepos 11 d. pasiūlyta, jų nuomone kaip galutinė, rytinės Lenkijos etninė riba. Ji ėjo nuo rytinio Vištyčio ežero kranto Gardino miesto link (Punską ir Seinus paliekant Lenkijai), toliau į pietus pro Brestą (Lietuvos Brastą) Bugo upe ir pasukus už Rusų Ravos, iki Karpatų, Lvovą paliekant sovietams. Čerčilis manė, kad kaip kompensaciją Lenkijai už prarastas rytines teritorijas (Lvovo – Vilniaus ruožą) į jos teritoriją reikėtų įjungti Rytprūsius, gal būt, iškeldinant (!) gyventojus iš kai kurių vietovių. SSRS Liaudies komisarų tarybos pirmininkas J.Stalinas, jau numatęs Rytprūsių okupaciją, iškėlė savo kontrapasiūlymą. Pateikiame jų pokalbį prie apskritojo stalo:

  RUZVELTAS: Noriu išreikšti viltį, kad Sovietų Vyriausybė galės atstatyti santykius su lenkų vyriausybe.

  STALINAS: Lenkų vyriausybės agentai Lenkijoje yra surišti su vokiečiais. Jie užmušinėja partizanus [kovojančius prieš nacius – V.Š.].

  ČERČILIS: Tai didelis klausimas. Mes Vokietijai paskelbėme karą dėl to, kad ji užpuolė Lenkiją.

  STALINAS: Mes skiriame Lenkiją ir Emigracinę lenkų vyriausybę Londone. Nutraukėme ryšius su ja todėl, kad ji prisijungė prie Hitlerio šmeižiant Sovietų Sąjungą… Kalbama apie tai, kad ukrainiečių žemės turi tekti Ukrainai, o baltarusių – Baltarusijai. Taigi, tarp mūsų [SSRS – V.Š.] ir Lenkijos turi likti 1939 metų sienos, kurias nustatė sovietinė konstitucija.

  ČERČILIS: Mano pasiūlymas skamba taip, kad Lenkijos valstybė turi būti tarp taip vadinamos Kerzono linijos ir Oderio upės, prijungiant prie Lenkijos Rytprūsius.

  STALINAS: Rusai neturi neužšąlančių uostų Baltijos jūroje. Todėl rusams reikėtų neužšąlančių Karaliaučiaus ir Klaipėdos uostų su atitinkančia Rytų Prūsijos teritorija. Tuo labiau, kad istoriškai – tai slavų žemės. Jei anglai sutinka dėl nurodytų teritorijų perdavimo, tai mes sutiksime su Čerčilio pasiūlyta formule.

  ČERČILIS: Tai labai įdomus pasiūlymas, kurį aš būtinai išstudijuosiu. [15,92]

  J.Stalinas raudonu pieštuku ant JAV užsienio reikalų ministerijos geografų parengto žemėlapio nubrėžė ribą, dalijančią Rytprūsius žemiau Eitkūnų – Karaliaučiaus. [16,166; žemiau Romintos, Nordenburgo, Prūsų Ylavos, Šventapilės – V.Š.]

  V.Čerčilis iš principo nematė tokiai Rytprūsių dalybai kliūčių. JAV prezidentas Franklinas D.Ruzveltas (Roosevelt) šį klausimą paliko svarstyti rusams ir britams, pažadėjęs suformuluoti savo nuomonę vėliau. Tačiau jis iškėlė Baltijos valstybių klausimą. Pateikiame jų pokalbį.

  RUZVELTAS: Jungtinėse Valstijose gali būti iškeltas klausimas dėl Baltijos respublikų įjungimo į Sovietų Sąjungą ir aš spėju, kad pasaulio visuomeninė nuomonė šiuo klausimu būsianti tokia, kad reikia šių respublikų tautoms pareikšti savo nuomonę.

  STALINAS: Lietuva, Estija ir Latvija iki revoliucijos Rusijoje neturėjo autonomijos. Caras tuomet buvo sąjungoje su Jungtinėmis Valstijomis ir su Anglija ir niekas nekėlė klausimo dėl šių šalių atskyrimo nuo Rusijos. Kodėl šis klausimas keliamas dabar?

  RUZVELTAS: Kitais metais Jungtinėse Valstijose laukiami rinkimai. Aš, gal būt, turėsiu iškelti savo kandidatūrą. Amerikoje yra šeši ar septyni milijonai lenkų kilmės piliečių ir aš, būdamas praktiškas žmogus, nenorėčiau prarasti jų balsų. Jungtinėse Valstijose yra ir tam tikras skaičius lietuvių, latvių ir estų. Aš žinau, kad praeityje ir visai neseniai Lietuva, Latvija ir Estija sudarė Sovietų Sąjungos dalį ir kai rusų armijos vėl įžengs į šias respublikas aš nepradėsiu dėl to kariauti su Sovietų Sąjunga.

  STALINAS: Dėl Lietuvos, Latvijos ir Estijos tautų, tai mes turėsime daug progų duoti šių respublikų tautoms išreikšti savo valią. Tai nereiškia, kad šiose respublikose turi įvykti plebiscitas su tarptautine kontrole.

  RUZVELTAS: Žinoma, ne. [17,123]

  Pažymėtina, kad po šio pokalbio Stalinas daugiau niekad nebekalbėjo apie tai, kad sovietams reikia neužšąlančio Klaipėdos uosto, o tik – apie Karaliaučių. Stalinas sąjungininkams daugiau nekartojo ir iš K.Markso raštų perskaityto teiginio, kad šiauriniai Rytprūsiai esą slavų žemės. Matyt neatsitiktinai, turbūt Stalinui nurodžius, po Teherano konferencijos sovietų mokslininkai ėmė rinkti medžiagą apie baltiškąją Rytprūsių praeitį.

Rytprūsių klausimas karui baigiantis

 
  Prie Rytprūsių ateities klausimo Trys Didieji sugrįžo Jaltos (Krymo) konferencijoje, kuri vyko 1945 m. vasario 4 – 11 dienomis (pagrindiniai posėdžiai vyko Livadijos rūmuose). Rytų fronte SSRS kariuomenė sparčiai veržėsi į Rytprūsius. Sausio 17 d. Raudonoji armija užėmė Varšuvą, sausio 28 d. – Klaipėdą ir ėmė supti Karaliaučių. Artėjant pergalei prieš nacistinę Vokietiją, kiekvienam iš Trijų Didžiųjų rūpėjo išspręsti savo klausimus. Čerčiliui, – kad Ruzveltas kartu su juo dalyvautų okupuojant vakarinę Vokietijos dalį. Ruzveltui, – kad SSRS įsitrauktų į karą prieš Japoniją ir dalyvautų steigiant Jungtinių Tautų organizaciją. Ruzveltas, egoistiškai susirūpinęs rinkimų kampanijai reikalingais lenkų balsais siūlė Sovietų Sąjungai atsisakyti pretenzijų į kai kurias tariamai lenkų (?!) sritis, (pvz., Lvovo), būtent už tai kaip atpildą gauti Karaliaučių. Čerčilis tokiam pageidavimui pritarė.

  Jaltoje buvo susitarta dėl principų teikiant politinę ir ekonominę pagalbą išlaisvintos Europos kraštams. Tam nutarta 1945 m. balandžio 5 d. sušaukti tarptautinę konferenciją, Jungtinių Tautų organizacijai įsteigti San Franciske (Jungtinėse Valstijose). Steigiamoje konferencijoje turėjo dalyvauti buvusios Tautų Sąjungos nariai ir tos valstybės, kurios paskelbs karą bendram priešui (Vokietijai ir Japonijai) ne vėliau kaip iki 1945 m. kovo 1 d. Po to kai F.Ruzveltas ir V.Čerčilis sutiko su kai kuriomis J.Stalino pretenzijas į japonų teritorijas (Sachaliną, Kurilų salas), Stalinas sutiko per tris mėnesius po Vokietijos kapituliacijos paskelbti Japonijai karą.[18,273]

  Sunkiausias Krymo konferencijoje buvo lenkų klausimas. Sovietai teigė, kad Lenkijoje, Varšuvoje jau veikia jų vyriausybė (tai jos pačios 1944 m. liepos 21 d. Sovietų Sąjungos teritorijoje įkurtas Lenkijos nacionalinio išsilaisvinimo komitetas, kuris 1945 m. sausio 4 d. Liubline buvo performuotas į marionetinę Laikinąją Lenkijos vyriausybę). Britai ir amerikiečiai siekė, kad būtų pripažinta emigracinė vyriausybė Londone. Tačiau jiems teko nusileisti. Susitarta, kad jau veikianti Laikinoji lenkų vyriausybė bus papildyta naujais nariais. Po šios nuolaidos susitarta dėl rytinės Lenkijos sienos ir dėl to, kad Lenkija turės gauti nugalėtos Vokietijos teritorijos (Rytprūsių) dalį. [18,146]

  Jaltos konferencijoje nebuvo nuspręsta dėl galutinio Rytprūsių likimo. 1944 m. kovo 9 d. M.Litvinovo komisija parengė J.Stalinui raštą: “strateginiais sumetimais tikslinga pastūmėti Lietuvos sieną toliau į vakarus, kuri eitų maždaug linija Piliava – Bartenšteinas [žemiau Ylavos], paliekant Lietuvai Karaliaučių ir rytinę Mozūrų ežerų dalį. Su Lenkijos protestais neteks skaitytis”. [10,35]

  Priminsiu, kad egzilinė lenkų atstovybė Londone pretendavo į Rytprūsius iki pat Nemuno ir per britų premjerą Vinstoną Čerčilį siekė iš Sovietų Sąjungos išsiderėti ne tik Karaliaučių, Lvovą, bet ir Lietuvos sostinę Vilnių. Norint šią pretenzingą lenkų atstovybę eliminuoti ir buvo suformuotas jau minėtas Lenkų nacionalinio išsilaisvinimo komitetas. 1944 m. liepos 22 d. Chelmne (Lenkija) jis paskelbė Liepos manifestą, kuriame deklaravo, kad Lenkijai turi priklausyti tik lenkų žemės, tuo tarpu lietuvių – Lietuvai, ukrainiečių – Ukrainai, baltarusių – Baltarusijai. 1944 m. liepos 27 d. su Lenkų komitetu buvo pasirašyta ilgą laiką buvusi slapta Sovietų Sąjungos – Lenkijos sienos sutartis, kurioje nustatyta Lenkijos šiaurinė siena, atitinkanti dabartinę. [10,35] Taip, įteisinus nepakeistą Kerzono liniją, Lenkijos pusėje liko lietuviškas Punsko – Seinų trikampis.

Vokietija praranda užgrobtas teritorijas

 
  1945 m. liepos 17 d. – rugpjūčio 2 d. vyko Potsdamo (Berlyno) konferencija. Antrame posėdyje liepos 18 d., J.Stalinas ir V.Čerčilis priėmė naujojo JAV prezidento Hario Trumeno (Truman) siūlymą, kad Vokietijos sienomis reikia laikyti tas, kurias ji turėjo 1937 metais. [19,60-61] Po trijų dienų H.Trumenas didžiųjų valstybių vadovų posėdyje priminė: “Viename iš ankstesnių posėdžių mes nutarėme, kad išeities tašku būsimųjų Vokietijos sienų nustatymui laikome 1937 m. gruodžio mėnesio Vokietijos sienas”. [19,117] Karts nuo karto skandalingi rusų politikai (V.Žirinovskis, A.Mitrofanovas) ima išvedžioti, kad SSRS sovietmečiu neapgalvotai atidavė Lietuvai Vilnių ir Klaipėdos kraštą. Kadangi lietuviai, užuot buvę amžinai dėkingi Rusijai, jai kenkia, reikėtų tas dovanas atsiimti – Pietryčių Lietuvą, gal būt, prijungti prie Baltarusijos, o Klaipėdos kraštą – prie Kaliningrado srities! Tokiomis demagogijomis siekiama nukreipti visuomenės dėmesį nuo istorinės tiesos. Pasaulio valstybių vadovai vienu svarbiausiu Potsdamo konferencijos sprendimu laiko susitarimą visas teritorijas, kurias hitlerinė Vokietija buvo užgrobusi po 1937 m. gruodžio 31 dienos, pripažinti valstybėms – tų žemių buvusioms šeimininkėms. [20] Taigi, pripažinti ir Klaipėdos kraštą – Lietuvai (dabar – Lietuvos valstybei).

  1945 m. rugpjūčio 2 d. SSRS Generalisimas J.Stalinas, naujasis JAV Prezidentas H. Trumenas ir naujasis Jungtinės Karalystės (Didžiosios Britanijos) Premjeras Klementas Etlis (Attlee) pasirašė Potsdamo (Berlyno) konferencijos Pranešimą spaudai. Dokumentas turi 14 skyrių (Konferencijos protokolas – 21). Sustosime prie mums svarbesnių Pranešimo skyrių.

  I. Užsienio reikalų ministrų tarybos sudarymas.

  Pagrindine šios tarybos, kuri turėjo susirinkti 1945 m. rugsėjo 1d. Londone, užduotis buvo nustatyti sąlygas Taikos konferencijai sukviesti. Viename pirmųjų Konferencijos posėdžių J.Stalinas aiškino: „Taryba nustatys ir padiktuos Taikos konferencijos sušaukimo terminą“. H.Trumenas tikslino: „Mes manome, kad šios konferencijos nereikia kviesti tol, kol mes jai tinkamai nepasiruošime”. [19,52] Taikos konferencijos rengimo užduoties Taryba neįvykdė – buvo galvota, kad tokia konferencija įvyktų 50 metų laikotarpiu.

  V. Karaliaučiaus miestas ir gretimos apylinkės. Jame sakoma:

  Konferencija išnagrinėjo Sovietų Vyriausybės siūlymą dėl to, kad laukiant galutinio teritorinių klausimų sprendimo taikos susitarime, Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungos vakarinės sienos dalis, esanti šalia Baltijos jūros, eitų nuo taško Dancigo įlankos rytinėje pakrantėje į rytus, šiauriau Brunsbergo – Geldapės iki Lietuvos, Lenkijos ir Rytinės Prūsijos susikirtimo taško.

  Konferencija iš principo pritarė Sovietų Vyriausybės siūlymui galutinai perduoti Sovietų Sąjungai Karaliaučiaus miestą ir aukščiau nurodytas gretimas apylinkes, kurias ekspertai turi apžiūrėti ir nustatyti faktinę sieną.

  Jungtinių Valstijų Prezidentas ir Britanijos Ministras Pirmininkas pareiškė, kad jie rems šį Konferencijos pasiūlymą būsimoje Taikos konferencijoje.

  VIII. Lenkija. Dviejų dalių skyriuje yra Deklaracija dėl Lenkijos vyriausybės ir sprendimas dėl Lenkijos vakarinės sienos. Pastarajame rašoma:

  Trijų vyriausybių vadovai vėl patvirtino savo nuomonę, jog galutinė Lenkijos vakarinė siena turėtų būti nustatyta sulaukus Taikos konferencijos.

  Trijų vyriausybių vadovai susitarė, jog laukiant galutinio Lenkijos vakarinės sienos nustatymo, buvusios Vokietijos teritorijos į rytus nuo linijos, einančios nuo Baltijos jūros tiesiai į vakarus nuo Svinemundės ir iš čia iki Vakarinės Neisės upės ir ja iki Čekoslovakijos sienos, įskaitant tą Rytų Prūsijos dalį, kuri nepateko į Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjungos administruojamą teritoriją pagal susitarimą, pasiektą šioje konferencijoje, ir įskaitant buvusį laisvąjį miestą Dancigą, turi patekti į Lenkijos valstybės administruojamą teritoriją ir tokiais sumetimais neturi būti laikomos Sovietų okupacinės zonos Vokietijoje dalimi.

  XII. Organizuotas vokiečių gyventojų perkėlimas. Skyriuje rašoma:

  Konferencija pasiekė tokį susitarimą dėl vokiečių iškėlimo iš Lenkijos, Čekoslovakijos ir Vengrijos:

  Trys vyriausybės, apsvarsčiusios šį klausimą visais atžvilgiais pripažįsta, jog būtina imtis vokiečių gyventojų, visų ar jų dalies, likusių Lenkijoje, Čekoslovakijoje ir Vengrijoje, perkėlimo į Vokietiją. Jos susitarė, jog visi būsimi perkėlimai turi vykti organizuotai ir humaniškai.

  Kadangi daugybės vokiečių įsiliejimas į Vokietiją dar labiau padidins naštą, kuri tenka okupaciniams organams, jos laiko, jog pirmiausia problemą turėtų išnagrinėti Sąjungininkų Kontrolės tarnyba Vokietijoje, ypatingai atsižvelgdama į tų vokiečių objektyvų paskirstymą keliose okupuotose zonose. Todėl jos duoda nurodymus savo atitinkamiems atstovams Kontrolės tarnyboje, kad šie kuo greičiau praneštų savo vyriausybėms, koks skaičius tų žmonių jau atvyko į Vokietiją iš Lenkijos, Čekoslovakijos ir Vengrijos, ir pateiktų apytikrį laiką ir tempus, kuriais galėtų būti vykdomi tolesni perkėlimai atsižvelgiant į dabartinę padėtį Vokietijoje.

  Čia atkreipkime dėmesį, kad Potsdamo susitarimai abejotinos tarptautinės teisės prasme įgaliojimo Sovietų Sąjungai iškeldinti (deportuoti) buvusius Vokietijos piliečius iš jai atitekusio Karaliaučiaus krašto nesuteikė!

  Potsdamo susitarimai yra oficialiai paskelbti anglų, rusų ir prancūzų kalbomis. [21, 1224], [19,459-480], [22], [23,216]

Potsdamo susitarimų pamoka

 
  Vakarų politologai akcentuoja šiuos svarbiausius Potsdamo konferencijos nutarimus: po 1937 m. gruodžio 31 d. Vokietijos aneksuotas teritorijas grąžinti jų teisėtiems šeimininkams; panaikinti Vokietijoje nacizmą ir demokratizuoti ją, persekioti nacių karo nusikaltėlis. Potsdamo konferencijoje Stalinas pasiekė savo tikslą – SSRS įsitvirtino Baltijos jūroje ir Tolimuosiuose Rytuose. Nepasiekė kito, užmaskuoto – per Jugoslaviją pasiekti Viduržemio jūrą. Įsidėmėtina, kad ir D.Britanija (atstovaujama premjerų V.Čerčilio bei K.Etlio) ir JAV (prezidentų F.Ruzvelto ir H.Trumeno) dėl Potsdamo konferencijos nutarimų tapo pralaimėtojais. Čerčilis, siekdamas didelės ir stiprios Lenkijos kaip rytų barjero SSRS ekspansijoms, nenumatė, kad ji kartu su Čekoslovakija taps SSRS satelitėmis. Trumenas, skatindamas jau nereikalingą SSRS įsijungimą į karą su Japonija ir nepalaikydamas labiau politikoje patyrusio Čerčilio, stiprino SSRS poziciją. Nei britai, nei amerikiečiai, pasirodo neturėjo supratimo apie lietuvišką faktorių Rytprūsių byloje ir juo nesinaudojo derybų metu, lygiai kaip ir Lietuvos prijungimo prie Sovietų Sąjungos nepripažinimo faktu. Tai pamoka dabartiniams Lietuvos valstybės politikams: apie Lietuvos Respublikos teises ir interesus Karaliaučiaus krašte (Kaliningrado srityje) reikia kalbėti tarptautiniu mastu nuolatos ir plačiai.

  Taip Rytprūsiai buvo padalinti tarp Lenkijos (atiteko beveik 2/3 teritorijos) ir Sovietų Sąjungos (1/3). Pastarajai iki Taikos konferencijos – laikinam valdymui perduotas Karaliaučiaus kraštas. Tenka priminti, kad šiame baltų etniniame krašte ir po intensyvios germanizacijos dar buvo nemaža lietuvių tapatybę išlaikiusių vietos gyventojų.

  Visgi, nieko nėra amžino ir 1952 m. Karaliaučiaus krašto statusas galėjo pasikeisti. Tuomet turėjo vykti Jungtinių Valstijų prezidento rinkimai. Vienas iš kandidatų, senatorius R. A. Tafta savo rinkiminėje platformoje ėmė kritikuoti Teherano, Jaltos ir Potsdamo konferencijų nutarimus, žadėjo stengtis atimti Karaliaučių iš sovietų ir gražinti jį Vokietijai. Tuomet J.Stalinas įpareigojo SSRS Mokslų akademijai paskelbti dar karui nepasibaigus rinktą medžiagą, moksliškai argumentuojančią, kad Karaliaučiaus kraštas nuo amžių buvo ne vokiečių, o lietuvių (baltų), vienos iš SSRS tautų, etninė žemė. [24,176] Gausiai iliustruotą seno bolševiko etnologo Pavelo Kušnerio monografiją “Etninė pietryčių Pabaltijo praeitis” (pirminis pavadinimas – Etnografinės Lietuvos teritorijos vakarinė dalis) jau 1951 m. Maskvoje išleido SSRS Mokslų akademijos leidykla. JAV prezidentu tapus D.Eizenhaueriui (Eizenhower), Stalino bendražygiui kare su Vokietija, kuris nesirengė revizuoti Potsdamo susitarimų, monografija buvo išimta iš bibliotekų ir sunaikinta. Išliko tik kai kuriuose specfonduose. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir atskirų asmenų pastangomis leidykla “Mintis” 1991 m. pakartojo šios reikšmingos monografijos leidimą. Beje, Čikagoje 1979 m. ji (ne visa) buvo išleista lietuvių kalba.

Sovietinis gyventojų genocidas

 
  Grįžkime prie Karaliaučiaus krašto likimo. Rytų Prūsijoje, be vokiečių ir lietuvininkų, buvo nemažai ir kitų tautybių gyventojų. Tačiau Raudonosios armijos kareiviams buvo išaiškinta, kad tai fašistų (tai yra, priešų) teritorija, kad Rytprūsiai esą karų židinys, o jos gyventojai – vokiečiai – prūsai, kuriems reikią keršyti už visas skriaudas Rusijai. Ir sovietiniai kariai ėmė keršyti.

  Naikinti vietinius Rytprūsių gyventojus kvietė ir rašytojas Ilja Erenburgas, Baltarusių III fronto štabo propagandistas. Jo atsišaukimai – lapeliai buvo spausdinami šimtatūkstantiniais tiražais. Prieš pirmąjį Karaliaučiaus krašto puolimą jis taip kreipėsi į savo karius: “Nėra nieko, kas vokiečiuose būtų be kaltės – nei tarp gyvųjų, nei tarp mirusiųjų. Raudonarmiečiai, šventai vykdykite draugo Stalino nurodymą ir sumindžiokite fašistinį žvėrį jo urve. Sulaužykite germaniškųjų moterų rasinį pasididžiavimą. Pasiimkite jas sau, kaip savo teisėtą grobį. Žudykite, narsieji raudonarmiečiai!”. [25,1]

  Pirmą kartą Mažosios Lietuvos gyventojai su Raudonosios armijos žiaurumais susiduria 1945 m. spalio 9 d., kai Pabaltijo I fronto pulk. K.Petrovskio 159-ji Polocko tankų brigada ties Šilute kirto Šilutės – Klaipėdos plentą, kurio vežimais traukėsi pabėgėliai. Tankistai juos traiškė be gailesčio. Pagal “išvaduotojų” ataskaitą per kelias operacijos dienas jų tik 9 buvo sužeisti, o “priešų” sunaikinta apie 1000 …

  Tikrojo Mažosios Lietuvos genocido pradžia – 1944 m. spalio 16 diena. Tuomet, Sovietų Sąjungos didvyrio generolo Ivano Černiachovskio III Baltarusių fronto 5-ajai ir 11-ajai armijoms pavyko įsiveržti į Rytprūsius – į Karaliaučiaus kraštą. 1944 m. spalio 21-ą dieną raudongvardiečiai Nemerkiemyje (į pietus nuo Gumbinės) surengė beginklių civilių gyventojų skerdynes. Buvo sadistiškai nužudytos 72 moterys, o 50 prancūzų karo belaisvių, šio susidorojimo liudininkai sušaudyti. Tarptautinė gydytojų komisija, čia atvykusi po sėkmingo vokiečių kontrpuolimo nustatė, kad net 8 – 12 metų mergaitės ir 84 metų senutė buvo išprievartautos, pastarajai kareivišku kastuvėliu nukirsta pusė galvos. [26,62]

  Visur kur ėjo raudonarmiečiai, dėjosi tas pats – sadistiškas moterų, mergaičių ir senučių prievartavimas, jas bandžiusių užstoti vyrų, tėvų, senelių korimas ar šaudymas. Prienų gyventojas Olaf Pasenau prisimena: “Man buvo 11 metų. Kai Karaliaučių užėmė sovietų armija, moterys buvo masiškai prievartaujamos, o nukankintos likdavo negyvos gulėti, kitoms nupjaudavo galvas ir pamaudavo ant tvoros… Mažos mergaitės mirdavo vietoje suplėšytos. Taip tęsėsi tris paras. Paskui liautasi viešai žudyti”. [27,5]

  Daugybė Karaliaučiaus krašto ir Rytprūsių centrinės dalies civilių gyventojų bandė, (vieni krantu, kiti ledu) traukti prie Piliavos (vok. Pillau, rus. Baltijsk) uosto, kad pabėgtų nuo raudonojo teroro. Juos negailestingai bombardavo lėktuvai. Sovietai paskandino 73 laivus su pabėgėliais iš Karaliaučiaus krašto. Didžiausia tragedija įvyko Vokietijos keleiviniam laivui “Wilhelm Gustloff”. 1944 m. sausio 30 d. apie 6600 žmonių (iš jų beveik 5000 moterų su vaikais), tikėdamiesi išsigelbėti, išplaukė perpildytu laivu. Baltijos jūroje laivą užtikęs sovietų pavandeninis laivas triskart torpedavo pabėgėlius. Jis nuskendo. [26,71] Kitų vokiečių laivų įgulos išgelbėjo tik per 900 žmonių, atsidūrusių vos 2° temperatūros vandenyje ir 18° C oro šaltyje. Šios atakos iniciatorius ir vykdytojas povandeninio laivo kapitonas Aleksandras Marinesko buvo apdovanotas. Jam pagerbti, o ne jo aukoms atminti (!), 1990 m. Kaliningrade buvo pastatytas architekto V.Prichodko sukurtas paminklas!

  Po karo meto teroro išlikę gyventojai buvo gaudomi ir varomi į Karaliaučiaus, Įsruties, Prūsų, Ylavos, Gastų, Tolminkiemio ir kitus lagerius. Ten kentė alkį, šaltį, ligas. Antai, Prūsų Ylavos lageryje 1945 – 1948 m. buvo numarinta per 10 tūkst. žmonių. Karaliaučiaus lageryje, kuriame 1945 m. viduryje buvo apie 14 tūkst. žmonių, birželio pabaigoje liko tik 6 tūkstančiai. Karaliaučiaus mieste raudonarmiečiai vertė vaikus kasti duobes net ligotiems ir išsekusiems žmonėms gyviems užkasti. Genocidas – tai tyčinis valdžios pajėgų vykdomas etninių gyventojų naikinimas ir represavimas siekiant užvaldyti jų žemę bei kitokį turtą, o fizinio susidorojimo išvengusius dvasiškai pavergti. Tai senaties termino neturintis nusikaltimas visai žmonijai. Nė viena valstybė pasaulyje neturi teisės sakyti, kad jos valdomoje teritorijoje įvykdytas genocidas yra jos vidaus reikalas. Ne išimtis ir Rusija.

Atėjo Rusija

 
  1945 m. rugsėjo mėn. Karaliaučiaus krašte buvo įkurta Ypatingoji Kenigsbergo karinė apygarda. Čia tuomet dislokuota apie 300 tūkst. kariškių. Atsikėlė apie 20 tūkst. pirmųjų kolonistų iš Rusijos. Vietos gyventojų buvo likę apie 160 tūkstančių. SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1946 m. balandžio 7 d. įsaku visas Karaliaučiaus kraštas buvo perduotas administruoti SSRS Rusijos Federacijos sąjunginei respublikai, o liepos 4 d. įsaku – pervadintas Kaliningrado sritimi (Kaliningradskaja oblast), Stalino sėbro vardu. Kodėl Kremlius Karaliaučiaus kraštą priskyrė Rusijai, o ne Lietuvai? Dėl to, kad A.Sniečkus, tuometinis LSSR pirmasis sekretorius su savo bendrais jo atsisakė.[28,42] Svetimą žemę iš Smolensko, Voronežo, Oriolo, Kirovo, Briansko sričių užplūdo naujieji kolonistai... Iš kolonistų, demobilizuotų karių ir atvežtų paleistų iš kalėjimų kriminalinių nusikaltėlių susiformavo rusakalbis naujųjų krašto gyventojų kontingentas.

  Sovietų administracija, norėdama nuslėpti čia iki tol gyvenusių žmonių atminimą, ištrinti lietuvišką ir prūsišką krašto praeitį, 1946 – 1950 metais pakeitė ilgaamžius lietuviškus ir prūsiškus vietų ir vandenų pavadinimus sovietiniais vardais. Nieko nuostabaus, jog lig šiol rusams labai nemalonus, nepageidautinas yra ir istorinis Mažosios Lietuvos vardas.

  1947 m. spalio 11 d. SSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą “Dėl vokiečių iškeldinimo iš Karaliaučiaus srities”. 102 tūkst. atlaikiusių prievartavimus, lagerius, badą, ligas Vokietijos piliečių buvo deportuota į Rytų Vokietiją. Leista pasiimti tik tai, ką galima buvo turėti rankose, dažnai ir tą kareiviai atimdavo. 1951 m. gegužės mėn. iš Įsruties geležinkelio stoties buvo išvežti paskutiniai Karaliaučiaus krašto gyventojai. Tai – tarptautinės teisės pažeidimas: pagal 1907 m. Hagos konvenciją draudžiama, jei nėra karinės būtinybės, iškeldinti ar naikinti civilius vietos gyventojus. Deportacija įvyko jau gerokai po karo. Prisiminkime, kad pirmasis vietos gyventojų (vokiečių, lietuvininkų ir kitų) iškeldinimo, deportavimo idėją iškėlė D.Britanijos premjeras V.Čerčilis dar Teherane. Kaip čia neprisiminus ir sovietų sąjungininkų britų bei jiems talkinusių amerikiečių aviacijos Karaliaučiaus centro bombardavimų, kai per 1944 m. rugpjūčio naktis iš 26-os į 27-ąją ir iš 29-os į 30-ąją, buvo sugriauta 70 proc. viduramžių Venecija vadinto miesto ir pirmą kartą istorijoje panaudotų napalmo bombų liepsnose žuvo apie 25 tūkst. žmonių…

  Taigi, sovietinio genocido vykdytojai, tylint karo sąjungininkams, įvykdė etninį baltų krašto valymą, pasisavino jų žemę, jos turtus (gintarą, naftą ir kitką), suklastojo šios žemės vardus. Jiems galima būtų priminti prūsų krivio (pagonių dvasininko) žodžius kryžiuočių ordino magistrui, raginat šį pasitraukti: „Jei ne – būsit prakeikti ant žemės, kuri atsivėrė ir priėmė nekaltų žmonių kraują ir kūnus. Ir žemė ta neduos vaisių, nes tu esi ne tik jai svetimas, bet ir jos priešas“.

Lietuvininkų balsas

 
  1946 m. lapkričio 6d. Vokietijoje atsikūrusi Mažosios Lietuvos Taryba Potsdamo konferencijos sprendimą perduoti SSRS administruoti Karaliaučiaus kraštą įvertino kaip smerktiną ir taisytiną sandėrį. Remdamasi Tilžės aktu, ji su Mažosios Lietuvos Deklaracija (pirmasis Fuldos aktas) tuomet kreipėsi į pasaulio demokratines valstybes, prašydama “padėti lietuvių tautai išsivaduoti iš Rytų okupanto jungo” ir “Mažosios Lietuvos plotą nuo Aistmarių ties Rudkalniu (vok. Brunsberg) iki Šventainių ties Suvalkais sujungti su išlaisvintąja Lietuva”. [29,2] Karaliaučiaus krašto genocido klausimą pirmą kartą 1947 m. sausio 15 d. iškėlė Mažosios Lietuvos Tarybos prezidiumas. Jo „Mažosios Lietuvos lietuvių protestą“ dėl Mažosios Lietuvos autochtonų genocido (antrąjį Fuldos aktą) kartu su savo dokumentais VLIKAS įteikė Didžiosioms valstybėms. [30,165] Deja, „Didžiosios demokratinės“ valstybės, Sovietų Sąjungos karo sąjungininkės, neišgirdo senųjų autochtonų, Mažosios Lietuvos gyventojų palikuonių balso.

  Kadangi Tilžės ir Fuldos aktai savo testamentinės galios nėra praradę, priminkime apie juos Europos Sąjungai, JAV, Rusijai ir ,žinoma, patys sau, kad karo grobiu tapęs Karaliaučiaus kraštas negali būti įteisintas kaip užkariautojui priklausanti nuosavybė. Juk faktiškos okupacijos faktas nesuteikia nugalėtojui teisės pasisavinti okupuotą teritoriją ir elgtis joje barbariškai.

  Visuomeninė Mažosios Lietuvos reikalų taryba, veikianti Vilniuje, ne kartą kreipėsi į LR Seimą, kad kasmet spalio 16 dieną būtų minimas senaties termino neturintis Mažosios Lietuvos genocidas. Pirmą kartą – 1994 metais. Deja, Tarybai duodama suprasti, kad neva trūksta konkrečių genocido faktų jį pasmerkti, pagerbti jo aukas. Įrodymų netrūksta. Vokietijos Bundesarchyve (Bundesarchiv, Potsdamer Str.1, D-56075) Koblence surinkta apie 10 tūkst. nukentėjusių ir liudininkų parodymų apie Rytprūsių tragediją, per 18 tūkst. specialių anketų ir daug nuotraukų. [25,4]. Yra liudininkų dokumentų ir Lietuvoje. Tačiau, iš tikrųjų, vengiama erzinti Rusiją – SSRS turto, teisių ir pareigų perėmėją…

  Istorikų pareiga siekti, kad jaunoji karta objektyvią praeitį žinotų ir remtųsi ja kurdama teisingesnę ateitį.

Literatūra:

 
  1. Liv-, Esth- und Curländisches Urkundenbuch nebst Regesten. Herausgegeben von Dr. Friedrich Georg von Bunge. Erster Band. 1093-1300. Reval. 1853.

  2. Šilas V. Mindaugas valdė ir Mažąją Lietuvą /Voruta. 1995.03.18-24. Nr. 11(197).

  3. Scriptores Rerum Prussicarum. Die Gesschichtsquellen der Preussischen Vorzeit. Zweiter Band. Leipzig. 1863.

  4. Codex epistolaris Vitoldi Magni ducis Lithuaniae. 1376-1430. Collectus opera Antonii Proshaska. Cracoviae. 1882.

  5. Vanagaitis J. Kovos keliais. Klaipėda. 1938.

  6. Žostautaitė P. Švęskime Mažosios Lietuvos dieną / Lietuvos aidas. 1992 06 30.

  7. Prusų Lietuwei įsteigė tautinę Tarybą / Lietuviška Ceitunga. 1918, nov.

  8. Žostautaitė P. Klaipėdos kraštas 1923-1939. Vilnius. 1992.

  9. Klaipėdos kraštas SSRS ir Vokietijos politikos požiūriu 1923-39 / Mažosios Lietuvos enciklopedija. II t., Vilnius. 2003.

  10. А.П.Сальков. Восточная Пруссия в планах послевоенного переустройства Европы /Вопросы истории. Nr. 12. 2004.

  11. Amerikos lietuvių istorija [red. A.Kučas]. Bostonas. 1971.

  12. Ржевский О. Визит A.Идена в Москву в декабре 1941 г. Переговоры с И.В.Сталиным и В.М.Молотовым / Новая и новейшая история. Москва. 1994. Nr.2.

  13. СССР и германский вопрос. 1941-1949: Документы из Архива внешней политики Российской Федерации. Т.1. 22 июня 1941 г. – 8 мая 1945 г. Сост. Г.П.Кынин и Й.Лауфер. Москва. «Международные отношения». 1996.

  14. Šilas V., Sambora H. Mažosios Lietuvos kultūros pėdsakai. Vilnius. 1990.

  15. Тегеран. Ялта. Потсдам. Сборник документов. « Mеждународные отношения». Москва. 1971.

  16. Brakas M. Mažosios Lietuvos politinė ir diplomatinė istorija. Vilnius. 1995.

  17. Тегеранская конференция руководителей трех союзных держав – СССР, США и Великобритании. Москва. 1978.

  18. Министерство иностранных дел СССР. Советский Cоюз на международных конференциях периода великой отечественной войны 1941-1945 г.г. Том VI. Берлинская (Потсдамская) конференция руководителей трех cоюзных держав – СССР, США и Великобританиии. Сборник документов. Москва. 1980.

  19. Министерство иностранных дел СССР. Советский Cоюз на международных конференциях периода великой отечественной войны 1941-1945 г.г. Том IV. Крымская конференция руководителей трех cоюзных держав – СССР, США и Великобританиии. Сборник документов. Москва. 1979.

  20. Potsdam_Conference/Primary rezults of conference/ http://www.iridis.com; http://www.copernicus.subdomain.de; http://www.en.wikipedia.org ir pan.

  21. Treaties and ather international agreements of the United States of Amerika. 1776-1949. Volume 3. 1931-1945. Washington. 1969.

  22. Берлинская конференция трех держав. Сборник материалов. Рига. 1945.

  23. Arthur Funk. De Yalta a Potsdam. Des iliusions a la guerre froide. Bruxelles: Editions Complexe. 1987.

  24. Кушнер П.И. Этническое прошлое юго-восточной прибалтики. Академия наук СССР. Москва. 1951. Вильнюс. 1991.

  25. Gocentas V. Nebėr dabar knygų, meilės, žvaigždžių …/ Voruta Nr.19/565. 2004.10.16.

  26. Ekkehard Kuhn. Nicht Rache, nicht Vergeltung. Frankfurt/M, Berlin. 1989.

  27. Cidzikas P. Sovietinis Mažosios Lietuvos genocidas ir pastangos jį pasmerkti. Pranešimas tarptautiniame kongrese “Komunizmo nusikaltimų įvertinimas” / Lietuvos aidas Nr.120. 2000.06.17.

  28. Gudelis V. Ketinimai priskirti Lietuvai dalį buvusių Rytprūsių teritorijos / Romuva. 1989.

  29. Mažosios Lietuvos lietuvių deklaracija / Voruta. Nr. 48(89). 1992 gruodžio 23 d.

  30. Potsdamas ir Karaliaučiaus kraštas. Mokslo ir enciklopedijų leidykla. Vilnius. 1996.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Vas 2008 18:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.lts.lt/archyvas/zinios_archyvas_39.htm

J.E. Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Artūrui Paulauskui

LIETUVIŲ TAUTININKŲ SĄJUNGOS
PAREIŠKIMAS

Dėl Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos valstybės sienos sutarties


      Lietuvių Tautininkų Sąjunga, atsižvelgdama į geopolitinius, ekonominius bei kultūrinius Lietuvių Tautos interesus, istorinį teisėtumą Karaliaučiaus krašto atžvilgiu bei veikiančias tarptautinės teisės normas, prašo LR Seimą bei LR Prezidentą, konstituciškai atsakingą už LR užsienio politiką, pasinaudojus tuo, kad Rusija, tikėdamasi politinės naudos, tris metus delsė su LR ir RF valstybių sienų sutarties ratifikavimu ir susidarius naujoms politinėms aplinkybėms, atšaukti šią Lietuvai nenaudingą dar neįsigaliojusią sutartį, nes:

     1. Geopolitiškai žvelgiant iš visos Europos perspektyvos, Karaliaučiaus krašte veikiantis Rusijos karinis eksklavas kelia pavojų visoms taikioms žemyno šalims. Prigimtinį Rusijos agresyvų, imperinį pobūdį, aiškiau, nei bet kas įrodo karinė agresija ir genocidas Čečėnijoje;

     2. Karaliaučiaus teritoriją TSRS gavo 1945 m. Potsdamo Susitarimu tik laikinam (50 metų) administravimui, tačiau Rusijos valstybei krašto administravimo teisės niekas nesuteikė.

     3. Etniniu-istoriniu pagrindu, Karaliaučiaus kraštas yra lietuvių (iki Alnos upės) ir jų giminaičių prūsų (į Vakarus nuo Alnos) žemė, gi valstybiniu-istoriniu pagrindu, rytinė Karaliaučiaus krašto dalis buvo ir Lietuvos valstybės teritorija dar Mindaugo laikais. Po vokiečių kryžiuočių okupacijos iki XIX a. čia gyvenę lietuviai ir sulietuvėję prūsų bei kuršių palikuonys sudarė krašto gyventojų daugumą;

     4. Karaliaučiaus teritorija buvo perduota TSRS administravimui , pastarajai ketinant ją perduoti tuo metu į TSRS sudėtį prievarta įjungtai Lietuvos Respublikai. Pastarajai teisiškai pasitraukus iš TSRS ir šiai nustojus egzistuoti (1991m. Belovežo susitarimu), o Vokietijai sutartimi "2+4" atsisakius Karaliaučiaus krašto, Lietuvos Respublika tapo vienintele teisėta Karaliaučiaus krašto teritorijos perėmėja;

     5. Sienos sutartis su Rusija yra teisinis absurdas, nes Karaliaučiaus kraštas nėra Rusija, o Lietuva jokių kitų sienų su Rusijos Federacija neturi - Lietuvos Respublika ribojasi tik su jos de fakto, bet ne de jure administruojamu Karaliaučiaus kraštu;

     6. Atsižvelgus į tai, kad neturintį jokio statuso Karaliaučiaus kraštą faktiškai administruoja Rusijos Federacija, yra įmanomas tik laikino pobūdžio Susitarimo dėl sienos-ribos tarp Karaliaučiaus krašto ir dabartinės Lietuvos Respublikos teritorijos parengimas, jame nustačius, kad Susitarimas galiotų tik iki tarptautinės konferencijos, kuri nustatytų Karaliaučiaus krašto statusą ir jo suvereną.

     Iš Lietuvos pusės neapgalvotai ratifikuotos sienos su Rusijos Karaliaučiaus sritimi įteisinimas, neišvengiamai reikštų ir galutinį, šįsyk - jau teisinį - baltiškojo Karaliaučiaus krašto atidavimą Rusijai, su visokiais pavojais ne vien Lietuvai, bet ir visai Europai. Drauge tai būtų istorinių skriaudų lietuviams bei sovietinio II pasaulinio karo grobio įteisinimas.

     Todėl, primygtinai prašome J.E. LR Prezidentą ir LR Seimą atšaukti Prezidento parafavimo ir Seimo ratifikavimo parašus, paskelbti šią sutartį, kaip niekad negaliojusią, esant niekine ir inicijuoti tarptautinę konferenciją, kurioje būtų svarstomas tolesnis Karaliaučiaus krašto likimas. Šioje konferencijoje turėtų dalyvauti daugiau ar mažiau dėl Karaliaučiaus krašto ateities suinteresuotos valstybės: Lietuva, Vokietija, etniškai su senuoju prūsų palikimu susijusi Latvija, taipogi - Potsdamo sutartį pasirašiusių šalių - JAV bei D.Britanijos atstovai, kaimyninės šalies teise - Lenkija ir šiuo metu kraštą administruojanti Rusija.

Lietuvių Tautininkų Sąjungos Valdybos vardu -
Lietuvių Tautininkų Sąjungos pirmininkas Gediminas Sakalnikas
Vilnius, 2002 06 29

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Spa 2008 22:49 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    DAUGIAU DĖMESIO TILŽĖS AKTUI

     Aš manau, kad artėja laikas, kada mes turime pradėti daugiau kalbėti apie prūsų žemių atgavimą, remiantis:

    1> Vytauto žodžiais, kad tai yra Jo tėvonija

    2> 1251 m. popiežiaus pakėlimas Lietuvos valstybės į KARALYSTĖS rangą ir ten pasakytais sakiniais - KARALYSTE bus ir tos žemės, kurias užimsite ateityje

    3> Klaipėda, visi kiti Vytauto politiniai manevrai, vyko jau popiežiaus deklaruotoje valstybėje kaip KARALYSTĖJE, kuri yra nenaikinamas dalykas

    4> Lietuva vedė tuo metu puikiai tarptautinę politiką, susirašinėjo lotynų kalba /Vytautas laisvai kalbėjo 5 kalbomis - viena iš jų totorių, lenkų, rusų, vokiečių, nežinoma 5 kalba, kurią mokėjo Vytautas - atrodo, tai galėjo būti čekų kalba/

   5> Lietuvos karalystė slapta rėmė sukilimus visose baltų žemėse, turėjo stiprią žvalgybą

   6> ŠIUO METU BENDRAUDAMAS SU VOKIEČIAIS PASTEBIU JŲ VISIŠKĄ - RYŠKŲ - PRETENDAVIMO Į KALININGRADO SRITĮ SUMAŽĖJIMĄ - JIS BUVO LABAI DIDELIS PO 1990 m., BET DABAR LABAI SUMAŽĖJO.

   7> Prūsijos karalystė nebuvo teisėta karalyste, nes sukurta - deklaruota pačių Prūsijos valdančiųjų hercogų - todėl tai nėra teisėta tikra PRŪSIJOS KARALYSTĖ ir naikinama.

   8> abejotinas LENKIJOS KARALYSTĖS teisėtumas, arba bent jau mažesnis negu LIETUVOS - Gniezno arkivyskupas dar nėra popiežius.

   Parašė Juozas Prasauskas /šalt. apibendrinimas pagal PAŠUTĄ, KONTRIMĄ, VYTAUTO BIOGRAFINES KNYGAS/.

   J.vPR. LIETUVA /VISŲ LIETUVOS BALTŲ GENČIŲ, SUDARANČIŲ LIETUVIŲ TAUTĄ, VALSTYBĖ/ PIRMIAUSIA.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Gru 2008 22:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Pranešimą atsiuntė Arūnas Trukanas

Klaipėdiečiai mini Tilžės akto 90 - metį

http://www.youtube.com/watch?v=hw2cGw7WpfU

http://www.youtube.com/watch?v=UlpI0P3VcQg

http://www.youtube.com/watch?v=4M0lc53iOzs

   Geros peržiūros. Pagarbiai
   Arūnas Trukanas


Kaip įgyvendinti Tilžės akto svajonę?

http://www.ziniur.lt/programa/archyvas? ... &item=6212
http://www.ziniur.lt/get_file.php?file=6212

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Gru 2008 15:14 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Tilžės Akto - 90 metų jubiliejaus paminėjimas LR Seime
http://www.grubliauskas.lt/diena/?pid=1 ... 8889ddeaa5 9449aa199eb2ec

Tilžės Akto - 90 metų jubiliejaus paminėjimas LR Seime


    Mielieji lankytojai,

    Noriu pasidžiaugti, kad man, kaip Mažosios Lietuvos atstovui Seime (plačiąja tos garbingos savokos istorine prasme) teko didelė garbė ne tik pasveikinti visus kolegas su šia iškilia Lietuvos istorijai data, bet ir perskaityti pranešimą iškilmingame minėjime LR Seime. Teisybės dėlei noriu pažymėti, kad aš vienasmeniškai iš tiesų negalėčiau pretenduoti į šio pranešimo autorystę, nes pagrindinį šio pranešimo istorinį - analitinį pamatą "sumūrijo" klaipėdietis, Mažosios Lietuvos muziejaus direktorius gerb. Jonas Genys, šaunių savo pagalbininkų padedamas. Mano kuklus vaidmuo apsiribojo redakcinio pobūdžio pataisymais bei papildymais, na ir žinoma ta labiausiai matoma šios kilnios misijos dalimi - perskaitymu iškilmingame šios datos paminėjime LRS posėdžio metu š.m. gruodžio 2 dieną.

    Tikiuosi Jūsų dėmesio šiam analitiniam pranešimui, nes Tilžės aktas, kaip beje ir daugelis kitų istorinių faktų, susijusių su Mažosios Lietuvos istorija, vertinamas ne vien tik jį liaupsinant, bet ir su tam tikru skepsio prieskoniu.

   Linkiu Jums susiformuoti savo nuomonę ir šio svarbaus Lietuvos istorijai įvykio vertinimą.

   Nuoširdžiai Jūsų,

Vytautas Grubliauskas

Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktui - 90


    Lapkričio 28-30 dienomis Klaipėdos apskrityje parodomis, moksline konferencija, konkursais, kitais renginiais pažymėtas ir aktualizuotas ne vien klaipėdiškiams, šilutiškiams ar Pagėgių gyventojams, bet ir visai Lietuvai svarbus istorinis faktas – Tilžės akto paskelbimo 90-ties metų sukaktis. Dar 1998 metais Lietuvos Respublikos Seimas savo sprendimu šią datą - lapkričio 30 – ąją dieną, įtraukė į atmintinų dienų sąrašą, todėl visiems mums šiandien, nors truputį ir vėluojant, gera proga dar kartą prisiminti šią svarbią istorinę datą.

    Mažosios Lietuvos vardas pradedamas minėti dar XVI a. Šis etnokultūrinis regionas Prūsijoje susidarė per kelis šimtmečius telkiantis vietiniams gyventojams – vakariniams lietuviams, skalviams, nadruviams, sulietuvėjusiems prūsams, kuršiams.

    Tautinė savimonė – prisirišimas prie tautinių vertybių, tautinis pasididžiavimas, savo visuomeninių interesų suvokimas Mažosios Lietuvos lietuvių visuomenėje formavosi palyginus anksti. Kompaktiškai gyvenančių lietuvių teritorija susiaurėjo, o jų pačių skaičius dėl 1709 -1711 m. siautusio maro ženkliai sumažėjo. Po didžiosios vokiečių kolonizacijos į valsčius bei kaimus, kuriuose daugiausiai gyveno tik lietuviai, aktyviai ėmė skverbtis vokiečiai, atsirado asimiliacijos židiniai. Laikui bėgant vis labiau ryškėjo akultūrizacijos – abipusio kultūrų supanašėjimo procesas.

    Mažlietuviai vis labiau integravosi į Prūsijos karalystės gyvenimą. Lojalumas valstybinei valdžiai, didelis pamaldumas ir gimtoji kalba apibrėžė mažlietuvių grupės saviindeksacijos prioritetus. Vokietijos susivienijimas dar labiau paspartino asimiliacinius procesus. Tačiau nuo XIX a. pradžios prasidėjęs lietuvių kalbos gujimo iš pradinių mokyklų procesas, pasibaigęs 1872 m. jos pašalinimu iš mokyklų, suaktyvino tautinį sąjūdį, kuris reiškėsi lietuvių kalbos statuso viešajame gyvenime aktualinimu, peticijų visoms valdžios institucijoms rašymu, naujos periodinės spaudos leidimu, istorinių studijų gausėjimu, švietėjiškos veiklos ir kultūrinio gyvenimo suaktyvėjimu, o kiek vėliau persikėlė ir į politinę sferą – rinkimus.

    Tilžės akto ir apskritai Klaipėdos krašto istorinių procesų negalima suprasti ir vertinti be įvykių Didžiojoje Lietuvoje ar tuometinėje Europoje konteksto. XVIII a. pabaigoje Lietuvos, kaip valstybės vaidmuo geopolitiniu aspektu sumenko iki pavojingos išnykimo ribos) Merdinti Abiejų Tautų respublika trimis padalijimais atiteko Austrijai, Prūsijai bei Rusijai. XIX amžiuje lietuvių tauta nuėjo ilgą ir prasmingą kelią – etninė tauta virto politine tauta. XIX a. pradžioje romantizmo įkvėptas domėjimasis etninėmis šaknimis sudarė sąlygas tautiniam sąjūdžiui atsirasti. Iki XIX a. 7 dešimtmečio lietuvybės pozicijos ženkliai sustiprėjo, tačiau savarankiškų etnopolitinių tikslų nekelta. Dauguma jos veikėjų buvo linkę Lietuvos likimą sieti su Lenkijos ir Lietuvos bajorijos puoselėjamais tikslais.

    Tolesnei etnopolitinių ir etnosocialinių procesų raidai Lietuvoje didžiulės įtakos turėjo totalinio rusinimo politika, kurios valdžia griebėsi po 1863 m. sukilimo nuslopinimo. Carinės Rusijos vyriausybei draudžiant lietuvišką spaudą lietuviškose gubernijose, J. Basanavičius, J. Šliūpas, A. Vištelis ir kiti lietuvių nacionalinio judėjimo Rusijoje veikėjai vis labiau dėmesį kreipė į Mažąją Lietuvą, kuri turėjo senas lietuviškos spaudos leidimo tradicijas, gerą techninį pasiruošimą, aukštą leidybos kultūrą, o svarbiausia, legalaus darbo galimybes.

    Čia gimė visų srovių ir spalvų lietuviškoji politinė periodika, pasiekusi skaitytojus ne tik tėvynėje, bet ir lietuvių išeivių bendruomenes Rygoje, Tartu, Sankt Peterburge, Maskvoje, Varšuvoje ir dar daugelyje kitų pasaulio vietų.

    Susidarė veiklus lietuvininkų ratas, artimai bendraujančių su savo tautiečiais iš Didžiosios Lietuvos. Šiandien sunku įsivaizduoti koks būtų buvęs lietuvių tautinis atgimimas be mažlietuvių Jurgio Mikšo, Martyno Jankaus, Viliaus Bruožio, Ensio Jagomasto, Kristupo Voskos, Vydūno, Jono Vanagaičio, Anso Bruožio, Viliaus Kalvaičio, Viliaus Gaigalaičio, Martos Raišukytės, be Dovo Zauniaus ir jo šeimos, be dešimčių ir gal net šimtų mažiau žinomų žmonių pasiaukojamos talkos knygnešiams.
Tačiau iki pat Pirmojo pasaulinio karo politinio integralumo tema liko iš viso nediskutuota.

    “Mažlietuviškoji” spauda prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą teigė, jog lietuviai daugiau pasieks vienydamiesi meno srityje, o “politikoje ramiai palikdami tarp mūsų trauktąjį rubežių ir besirūpindami kiekvienas savo krašto medžiagine gerove.” – citatos pabaiga.

     Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Lietuva iš karto tapo pafrontės zona. Daugelis vyrų buvo mobilizuoti į Rusijos kariuomenę, kuri rugpjūčio viduryje įsiveržė į Rytprūsius.

    1914 m. rugpjūčio mėnesį 17 dieną Vilniaus lietuvių visuomenės atstovai Rusijos vyriausybei įteikė deklaraciją, kuri vėliau buvo pavadinta Gintarine deklaracija. Joje buvo išreikšta viltis, jog po karo Rusija prisijungs Rytprūsius ir sujungs Mažąją Lietuvą su Didžiąja. Prasidėjus karo veiksmams Lietuvoje, Vilniaus lietuvių inteligentija sudarė neoficialų lietuvių politikos centrą, kuriame telkėsi aktyviausi įvairių visuomeninių srovių veikėjai, susirūpinę Lietuvos padėtimi ir ateitimi.

    Prasidėjus karui Europoje, reikalavimus Mažąją Lietuvą prijungti prie Didžiosios iškėlė Amerikos lietuvių seimai Čikagoje ir Niujorke.

    Konferencijose ir susirinkimuose Šveicarijoje, Švedijoje ar Voroneže    kuriuose dalyvavo Amerikos, Rusijos lietuvių ir Vilniaus Lietuvos tarybos delegatai, buvo deklaruotas savo etninių žemių atgavimas. 1917 lapkričio trečiąją – dešimtąją dienomis vykusioje Berno konferencijoje, pabrėžtas būtinumas būsimai Lietuvos valstybei turėti savo uostą. Deklaracijos ir pareiškimai, išsiųsti ir padalinti po visus kraštus, veikė teigiamai pačius lietuvių veikėjus ir skatino siekti suvienytos valstybės atkūrimo.

    Pirmajam Pasauliniam karui baigiantis Vokietijos, Austrijos-Vengrijos imperijos ėmė griūti, Rusija buvo paskendusi revoliucijos suirutėje.

1917 m. balandžio 2 d. prašydamas JAV Kongreso paskelbti karą Vokietijai JAV Prezidentas Thomas Woodrow Wilsonas pareiškė sieksiąs ne tik užbaigti Europos tautas ilgai kankinusį karą, bet ir sukurti naują tarptautinę santvarką, kuri užtikrintų pasaulyje taiką ir garantuotų visoms tautoms didžiosioms ir mažosioms, teisę bei visiems žmonėms privilegiją pasirinkti būdą, kaip jie nori gyventi ir ko jie nori klausyti.

    1918 m. sausio 18d. JAV Prezidentas Wilsonas savo šalies Kongrese paskelbė Keturiolikos punktų deklaraciją, kurioje buvo įvardintas tautų apsisprendimo principas. Ji tapo svarbiausiąja direktyva naujam taikingam pasaulio tautų sambūviui. Nors Lietuvos vardas anuose punktuose dar niekur nėra minimas, tačiau jis sužadino visų lietuvių patriotizmą tiek vienoje, tiek kitoje pusėje sienos, kuri juos skyrė per šimtmečius.

    1918 m. lapkričio 9 d. kilus kairiųjų jėgų revoliucijai, sosto atsisakė Vokietijos kaizeris Vilhelmas II. Laikinoji Vokietijos vyriausybė, lapkričio 11 d. pasirašė paliaubų sutartį. Žlugus Vokietijos monarchijai ir valdžią Berlyne perėmus kairiosioms jėgoms, visoje Vokietijoje, įskaitant ir Rytų Prūsiją, prasidėjo politinė suirutė. Prūsijos lietuviams susidarė palanki proga laisviau pareikšti politinius siekius. Jų pozicija pasikeitė ypač po to, kai 1918 m. lapkričio pradžioje Lietuvoje buvo sudaryta Laikinoji vyriausybė, kuri ėmėsi vadovauti valstybės atkūrimui.

    Dar prieš dvi dienas iki paliaubų Tilžės laikraščiuose pasirodė informacija, kad JAV prezidentas T.W. Wilsonas Amerikos lietuvių Tautos tarybos pirmininkui pažadėjęs pasirūpinti, kad Mažoji Lietuva iki Karaliaučiaus būtų atskirta nuo Vokietijos ir prijungta prie atsikuriančios Lietuvos valstybės. Tame pačiame laikraštyje valdininkai (burmistras Griess, apskrities viršininkas Sarazzin, vyskupas Struck) pakvietė lapkričio 10 d. susirinkti Ragainės bažnyčioje ir pareikšti protestą „dėl numatomos šiaurinės Rytprūsių dalies prijungimo prie Lietuvos“.

   Lietuvininkų atstovai per spaudą atsikirtę „trys vokiečių valdininkai davė  visų Vokietijoje gyvenančių lietuvių vardu pareiškimą. Mes šį akiplėšiškumą lietuvių vardu atmetame“ Pasirašė Liudvikas Deivikas, Martynas Jankus, Erdmonas Simonaitis, Jurgis Strangalys ir Jonas Vanagaitis.

    Ši lietuvių politinio sąjūdžio iniciatyvinė grupė pasivadinusi Prūsų Lietuvos tautine komisija, dideliu tam metui 100 000 tiražu lietuvių ir vokiečių kalbomis išleido pirmąjį atsišaukimą į senuosius krašto gyventojus Lietuvninkai Pabuskit, klausykit, padabokit, kvietusį reikalauti Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimo. Buvo iškeltas politinis šūkis: viena giminė, viena kalba, viena žemė, viena valdžia. Kitu pavadinimu Pašaukimas lietuvininkams lapkričio 19 d. dar buvo paskelbtas Klaipėdoje ėjusioje Lietuviškoje ceitungoje ir Priekulėje -Konservatyvų draugystės laiške. Šis atsišaukimas sukėlė nepaprastą Rytų Prūsijos gyventojų reakciją, gerokai pagreitino lietuvių politinės veiklos procesą, kitą vertus, vokiečių administracijos ir partijų protestus bei išpuolius.

    Prūsų Lietuvos Tautinė komisija lapkričio 16 d. sukvietė Mažosios Lietuvos atstovus ir surengė posėdį, kuriame dalyvavo 50 žmonių. Jie įsteigė 15 asmenų Prūsų Lietuvos tautinę tarybą, kuri vėliau pavadinta Mažosios Lietuvos tautinė taryba. Apie Tarybos įsikūrimą informavo Tilžės laikraščiai.

    Po kelių savaičių, 1918 metų lapkričio 30 d. Prūsų Lietuvos tautinės tarybos nariai, susirinkę leidyklos Lituanika vadovo ir visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute Tilžėje Aukštojoje gatvėje, paskelbė Pareiškimą apie Mažosios Lietuvos susijungimą su Didžiąja Lietuva. Pagal pasirašymo vietą šis aktas vėliau imtas vadinti Tilžės akto vardu Lapkričio 16-osios Atsišaukimas ir lapkričio 30 d. Aktas buvo labai svarbūs dokumentai, įgalinę besikuriančią Lietuvos valstybę drąsiau kelti reikalavimą sujungti visas etnines lietuvių žemes. Nors tuo metu dauguma lietuvninkų į šiuos pareiškimus reagavo gana vangiai, būtina pabrėžti asmeninę Tarybos narių drąsą ir sąmoningumą. Jiems teko ne tik įveikti tradicines savo aplinkos nuostatas, bet ir patirti aršią Prūsijos valdžios bei vokietininkų reakciją.

    1919 metų sausį Paryžiuje prasidėjo Taikos konferencija, o 14-os punktų programa buvo šios konferencijos pagrindas. Prūsijos lietuviai savo politinį apsisprendimą Paryžiaus Taikos konferencijoje įrodė kitais pareiškimais.

    1919 m. sausio 9 d. Prūsijos lietuvių organizacijų atstovai Tilžės akto nuostatas išdėstė kreipimęsi Nuolankus prašymas į Lietuvių Prūsijoje gyvenančių sąjungininkų valdžias bei į Poną Prezidentą Vilsoną, kuris buvo įteiktas Paryžiaus Taikos konferencijai bei JAV ir Santarvės valstybių vyriausybėms.

    Prašymo preambulėje pakartota: lietuviškuosius Prūsijos kraštus draug su jų pagal daugumą lietuviškaisiais gyventojais nuo Vokietijos atskirti ir prie naujosios lietuviškos valstybės priglausti. Prašymas pakartotas 1919 m. gegužės 12 d. prie Lietuvos Respublikos teritorijos prijungti 13 lietuviškiausių Rytų Prūsijos apskričių. Tokios teritorijos reikalauta ir vėliau, tačiau mažųjų tautų norų nepaisyta. 1919 m. birželio 28 d. Antantės bloko šalys su Vokietija pasirašė Versalio taikos sutartį, pagal kurią nuo Vokietijos atskirta tik Mažosios Lietuvos šiaurinė dalis – Klaipėdos kraštas. Sutartis įsigaliojo 1920 m. sausio 10 d., kuomet Klaipėdos kraštas buvo perduotas Antantės kontrolei.

    Prūsų lietuvių susivienijimas, pakeitęs Mažosios Lietuvos Tautinės tarybos veiklą, iš Tilžės persikėlė į Klaipėdą ir ėmėsi vadovauti krašto lietuviams, nes buvo tikimybė, kad Klaipėdos kraštas dar gali būti perduotas ne lietuvių naudai: Lietuva, kaip valstybė dar nebuvo pripažinta. Į Klaipėdos uostą pretendavo ir kitos kaimyninės šalys. 1920 - aisiais – 1922- aisiais metais politinė kova dėl Klaipėdos krašto tęsėsi. 1920- ųjų metų kovo mėn. Prūsų lietuvių susivienijimo Tautos taryba delegavo savo atstovus Vilių Gaigalaitį, Martyną Jankų, Kristupą Lekšą, Jurgį Strekį į Lietuvos valstybės tarybą, kur jie ne kartą tarėsi su Antantės valstybių diplomatais dėl Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos Respublikos.

    Galiausiai - po 1923 m. sausio 15 - osios dienos sukilimo, Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos. Tai buvo didelė, istorinė jaunos valstybės politinė pergalė, istorikų vadinama vienu iš sėkmingiausių Lietuvos politinių žingsnių. Tokiu būdu buvo įgyvendinta Tilžės akto signatarų suformuluota politinė perspektyva.

    O pabaigai norėčiau pacituoti Mažosios Lietuvos Reikalų Tarybos pirmininko gerbiamo Vytauto Šilo žodžius, pasakytus vakar, šios datos minėjimo LR Mokslų Akademijoje metu, kurie mano manymu labai prasmingi ir išmintingi, apibendrinant šio istorinio fakto svarbą ir reikšmę:
"Tilžės aktas pasirašytas, todėl jis galioja visiems mums".
Ačiū už Jūsų dėmesį.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Bir 2011 00:13 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
TILŽĖS AKTAS KALBA APIE PRŪSIJOS PRISIJUNGIMĄ PRIE LIETUVOS


     Nors ir parašytas ,,Mažojoje LIETUVOJE,, - tikrasis Tilžės aktas rašo apie PRŪSIJOS prisijungimą prie atsikūrusios Lietuvos Valstybės.

     Matomai tam neprieštaravo ir labai nusilpusi Vokietija, kuri norėjo su Lietuva kurti bendrą valstybę, bet tik atskiri pinigai, armija ir ekonomika, bet A.Smetona gauna iš Vokietijos 100 mln. reichsmarkių ir dar iš Švedijos 5 mln.kronų ir ,,UŽMIRŠTA,, įvesti lietuvišką administraciją Prūsijoje.

J.vPR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Bir 2011 00:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
    Juozai, tu klysti - apie Prūsijos prijungimą prie Lietuvos Tilžės akte nekalbama - kalbama apie Prūsų Lietuvą ir Mažąją Lietuvą.

    Pasiskaityk pats:

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Rgs 2014 23:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Istorinis aktas, apie kurį žinome tiek mažai


http://lzinios.lt/lzinios/Istorija/Isto ... mazai-Foto

Alvydas MEDALINSKAS
2012-11-29 06:33

Ry­toj, lap­kri­čio 30-ąją, mi­nė­si­me 1918 me­tais pa­si­ra­šy­to is­to­ri­nio Til­žės ak­to die­ną. Juo bu­vo pa­skelb­ta, kad ne vie­ną šimt­me­tį lie­tu­vy­bę sklei­du­si Ma­žo­ji Lie­tu­va no­ri bū­ti Lie­tu­vos vals­ty­bės da­li­mi.

Kaip at­si­ra­do šis ak­tas? Koks jo ry­šys su Klai­pė­dos kraš­to su­ki­li­mu, ku­rio 90-me­tį mi­nė­si­me 2013 me­tų sau­sį?

Apie tai prie "Lietuvos žinių" apskritojo stalo susirinko pakalbėti Mažosios Lietuvos reikalų tarybos (MLRT) pirmininkas Vytautas Šilas, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro vyresnysis mokslinis redaktorius dr. Algirdas Matulevičius, Vydūno draugijos garbės pirmininkas doc. Vaclovas Bagdonavičius ir politikos apžvalgininkas Alvydas Medalinskas.

Kas yra Tilžės aktas?


A.Medalinskas. Kas yra Tilžės aktas ir kodėl lapkričio 30-oji įtraukta į Lietuvos valstybės atmintinų dienų sąrašą, nors apie ją palyginti mažai kalbama?

V.Šilas. Ši diena vadinasi Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos diena. Iš tikrųjų nedaug kas žino, kad 1918 metais buvo priimtas ne tik Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktas, kuriuo atkurta mūsų valstybė, bet ir lapkričio 18 dieną - Tilžės aktas, išreiškęs Mažosios Lietuvos lietuvininkų valią būti Lietuvos valstybės dalimi. Kai nusilpo dvi imperijos - Rusijos ir Vokietijos, lietuviai pasinaudojo proga pareikšti apie savo laisvės siekius.

A.Matulevičius. Tuo metu Didžiąją Lietuvą dar buvo užėmusi okupacinė vokiečių kariuomenė. Tada Vokietija pati norėjo sujungti Mažąją Lietuvą su Didžiąja Lietuva ir ją valdyti. Praėjus vos mėnesiui nuo Vasario 16-osios Akto paskelbimo, Vokietijos imperatorius Vilhelmas II, kuris kartu buvo ir Prūsijos karalius, pripažino Lietuvos valstybę de jure. Kai buvo priimtas Tilžės aktas, Vokietija imperatoriaus jau neturėjo. Monarchija žlugo, šalyje kilo suirutė. Vokiečių veikėjai protestavo prieš lietuvininkų norus įsilieti į Didžiąja Lietuvą, bet lietuviai visame pasaulyje (pirmiausia JAV) per įvairius forumus, tarptautines konferencijas reikalavo teisės Mažajai Lietuvai susijungti su Didžiąja Lietuva, su lietuvių tautos kamienu, kad dvi tautos dalys gyventų kartu.

A.Medalinskas. Ar panašius reikalavimus susivienyti su Lenkija kėlė ir Prūsijos lenkai, mozūrai, gyvenantys į pietus nuo Mažosios Lietuvos?

A.Matulevičius. Ne. Vėliau, kai buvo įkurta pati Lenkijos valstybė, ji padedant Prancūzijai siekė prisijungti šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį, t. y. Klaipėdos kraštą su Klaipėdos uostu. O Rytprūsiuose vokiečiai, pasimokę iš lietuvių veiksmų, su mozūrais pasielgė kitaip. Jie 1920 metais Mozūrijoje paskelbė plebiscitą. Dauguma mozūrų, lenkų nubalsavo, jog nori likti Prūsijos dalimi. Ir dabar vokiečiai per mokslines konferencijas Vokietijoje kartais prasitaria, kad taip pat reikėjo pasielgti ir Klaipėdos krašte.

A.Medalinskas. Galbūt lietuviai Rytprūsiuose buvo tautiškesni negu lenkai? Kodėl Mažojoje Lietuvoje susitelkė tiek daug lietuvių šviesuolių?

V.Bagdonavičius. Demografiniu požiūriu šis kraštas nuo seno buvo lietuviškas. Tik XIX amžiaus pabaigoje sustiprėjo lietuvininkų germanizacija, pagreitėjo jų asimiliacija. Iki tol pats kraštas etnografiniu požiūriu buvo gryna Lietuva. Vokiečių istoriografijoje nuo XVI amžiaus jis ir vadinamas Lietuva. Daugelis ją matė kaip lietuvių raštijos, kultūros lopšį. Visi žinome, kad Karaliaučiuje 1547 metais buvo išleista pirmoji lietuviška knyga. Tam turėjo įtakos reformacija. Dar vienas didžiulis kultūrinis pakilimas įvyko XIX amžiaus pabaigoje, kai tautinis atgimimas apėmė visą lietuvių tautą. Ir Didžiojoje, ir Mažojoje Lietuvoje.

A.Medalinskas. Ir šis judėjimas atvedė prie Tilžės akto?

V.Bagdonavičius. Lietuviai Mažojoje Lietuvoje suvokė, kad negali likti tautinio atgimimo nuošalyje. Rytprūsiuose jie leido lietuvišką spaudą, kuri Rusijos imperijai priklausomoje Didžiojoje Lietuvoje buvo draudžiama. Vokiečių priespauda nebuvo tokia nuožmi kaip carinės Rusijos. Rytprūsiuose lietuviai galėjo lengviau spausdinti savo laikraščius, plėtoti kultūrą. Tačiau tas lengvesnis gyvenimas Vokietijoje sumažino Mažosios Lietuvos lietuvių tautinę savimonę, jiems grėsė asimiliacija. Todėl ryšiai su Didžiąja Lietuva buvo naudingi ir vietos lietuviams.

V.Šilas. 1918 metų lapkričio 16 dieną buvo įkurta Mažosios Lietuvos (Prūsų Lietuvos) tautinė taryba. Vieni svarbiausių akto iniciatorių - Martynas Jankus, Erdmonas Simonaitis ir Jonas Vanagaitis. Jie sukvietė Mažosios Lietuvos valsčių atstovus ir įkūrė minėtą tarybą. Po dviejų savaičių taryba vėl susirinko į Tilžę ir 24 jos nariai pasirašė Mažosios Lietuvos tautinės tarybos aktą, vadinamą deklaracija. Pirmame sakinyje teigiama: "Atsižvelgdami į tai, kad viskas, kas turi teisę gyvuoti, mes, lietuviai, čionai Prūsų Lietuvoje gyvenantys, sudarome šio krašto gyventojų dauguomenę, reikalaujame, remdamiesi ant Wilsono tautų paties apsisprendimo teisės, priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos." Mažosios Lietuvos lietuvininkų valia buvo paremta JAV prezidento Thomaso Woodrow Wilsono 1918 metais paskelbta tautų apsisprendimo teise.

V.Bagdonavičius. Tilžės akto signatarams ir apskritai lietuvininkams didžiulę įtaką kaip dvasinis vadovas darė ir Vydūnas.

A.Matulevičius. Bet jis nebuvo praktikas.

V.Bagdonavičius. Taip, Vydūnui visų pirma rūpėjo vidinė tautos gyvastis, pulsuojanti jos kultūroje. Jis vadovavosi įsitikinimu, kad tauta, jeigu bus gyva, t. y. kurianti savo kultūrą, atras kelią į nepriklausomybę, o jei nebesugebės kurti, neturės tam galių, sunyks savaime ir nepriklausomybė neteks prasmės.

A.Matulevičius. Vis dėlto vienas svarbiausių asmenų tarp tų 24 signatarų buvo M.Jankus, vadinamas Mažosios Lietuvos patriarchu. Jis kartu su J.Vanagaičiu ir kai kuriais kitais skelbė, kad dėl laisvės reikia kovoti. Žinoma, M.Jankus Tilžės akto signatarams nebuvo tokio lygio figūra kaip dr. Jonas Basanavičius Vasario 16-osios Akto signatarams, bet jis apibūdinamas kaip vienas įtakingiausių ir veikliausių žmonių. Kai buvo įkurtas Vyriausiasis Mažosios Lietuvos gelbėjimo komitetas, vadovavęs 1923 metų sausio sukilimui ir Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, M.Jankus tapo šio komiteto pirmininku. Tačiau idėjinis sukilimo vadovas labiau buvo E.Simonaitis.

[Tarpukaris. Tilžiškiai laukia leidimo eiti apsipirkti į Lietuvos pusę.]
Tarpukaris. Tilžiškiai laukia leidimo eiti apsipirkti į Lietuvos pusę.

Tas kraštas irgi Lietuva vadinosi


A.Medalinskas. Kada Rytprūsiuose atsirado dar viena Lietuva?

V.Šilas. Žmonės dažnai mano, jog lietuviai Mažojoje Lietuvoje apsigyveno tik XVI amžiuje, kai į Prūsiją iš Lietuvos turėjo bėgti reformatų mokslininkai, kad Mažojoje Lietuvoje viskas prasidėjo tik nuo Martyno Mažvydo ir kitų. Nieko panašaus. Nebuvo masiško lietuvių bėgimo iš Didžiosios Lietuvos į Mažąją Lietuvą.

Akademikas Zigmas Zinkevičius ir prūsų kalbos tyrinėtojas prof. Vytautas Mažiulis įrodė, kad maždaug nuo VI amžiaus Mažosios Lietuvos teritorijoje gyveno lietuvių giminės: nadruviai ir skalviai. Skalva ir Nadruva XIII amžiuje buvo Lietuvos valdovo Mindaugo politinės įtakos žemės.

A.Matulevičius. Skalva ir Nadruva - Mažosios Lietuvos branduolys.

Šilutė, Ragainė, Lazdynai, Tilžė, Gastos buvo Skalvos žemės.

Į pietus, kur yra Įsrūtis, Gumbinė, Narkyčiai, - tai Nadruva.

Skalviai ir nadruviai vadinami vakariniais lietuviais. Kadangi jie gyveno netoli nuo sūduvių ir žemaičių, o kalbos buvo labai artimos, tos gentys ilgainiui suartėjo. Dalis lietuvių buvo kryžiuočių paimti į nelaisvę, kai kurie žemaičiai, sūduviai persikėlė į šį kraštą, todėl jau viduramžiais lietuvėjo. Vokiečių ordinas XIII amžiuje užkariavo prūsus, pasiekė Nemuną. Riteriai apsigyveno prūsų ir lietuvių aplinkoje. Dėl to nemažai šiaurinių senųjų prūsų, įskaitant ir sambius (kur yra Karaliaučius), taip pat patyrė lietuvišką poveikį, ką jau kalbėti apie kuršius Klaipėdos apylinkėse. Taip iki XVI amžiaus šiame krašte susidarė bendra etnoteritorinė, etnokultūrinė bendruomenė, kurią imta vadinti Mažąja arba Prūsų Lietuva. O jos gyventojai vadino save lietuvininkais arba mažlietuviais, tuo lyg iš dalies atsiskirdami nuo Didžiosios Lietuvos lietuvių arba didlietuvių.

V.Šilas. Į šį kraštą atvykęs M.Mažvydas nė nepajuto didelio skirtumo nuo Didžiosios Lietuvos, todėl ir galėjo parašyti "Katekizmą" tiek lietuvininkams, tiek didlietuviams.

Įdomu ir tai, kad Didžiosios Lietuvos lietuviai kurį laiką save taip pat vadino lietuvininkais. Pirmame lietuvių-lenkų žodyne (1620 metais išspausdintame Konstantino Sirvydo lenkų-lotynų-lietuvių kalbų žodyne) nėra termino "lietuvis". Kai Lietuvos didysis karalius Algirdas žygiavo į rusų žemes, Pskovo metraštininkas parašė, kad atjojo Algirdas su savo lietuvininkais. Būtent Mažosios Lietuvos lietuviai išlaikė tą lietuvininkų savivardį, o Didžiojoje Lietuvoje jis buvo prarastas.

A.Matulevičius. Jie ir dabar vadinami lietuvininkais, bet maždaug nuo XIX amžiaus antrosios pusės, kai prasidėjo tautinis sąjūdis, tautinis atgimimas, pradėta labiau vartoti terminą "mažlietuviai", nes jie gyveno Mažojoje Lietuvoje. Beveik pusę amžiaus rengdami enciklopedijas mes daugiausia vartojame "lietuvininkų" vardą. Man šis terminas atrodo istoriškesnis, gražesnis.

V.Šilas: "Dėl prancūzų ir anglų intrigų Lietuvai nepavyko Klaipėdos krašto gauti visateisiškai, o tik kaip autonomiją. Todėl Lietuvos valstybės veikimas Klaipėdos krašte buvo apribotas."

Lietuviai ir lietuvininkai


A.Medalinskas. Koks buvo esminis lietuvių ir lietuvininkų skirtumas?

A.Matulevičius. Religijų išpažinimas. Dauguma lietuvininkų buvo evangelikai ir liuteronai, o Didžiosios Lietuvos lietuviai - katalikai. Lietuvininkai laikė save tautos patriotais ir nenorėjo susijungti su Didžiąja Lietuva, kol ši buvo, kaip jie sakė, po Rusijos "maskolių" jungu. Kai Lietuva 1918 metų vasario 16-ąją paskelbė nepriklausomybę, lietuvininkai ėmė siekti susivienyti su broliais didlietuviais - "mus visus jungia viena tauta, viena kalba ir viena žemė", o Vokietiją vadino blogąja pamote, kuri juos išnaudojo, pavertė kone vergais, germanizavo. Atsišaukime, paskelbtame 1918 metų lapkričio 16 dieną, visi lietuvininkai raginami pabusti.

V.Bagdonavičius. Neužmirškime ir socialinės padėties skirtumų. Mažojoje Lietuvoje, Rytprūsiuose gyvenimo sąlygos buvo geresnės. Ir baudžiava ten gerokai anksčiau panaikinta. Todėl lietuvininkai žiūrėjo į žemaičius, atvykstančius per Nemuną į Mažąją Lietuvą, kaip į žemesnio lygio žmones.

A.Matulevičius. Kai 1525 metais žlugo Vokiečių ordinas, buvo įkurta Prūsijos kunigaikštystė, o nuo 1701 metų - karalystė. Mažojoje Lietuvoje kilo, buvo plėtojama lietuvių raštija, kultūra ir ekonomika ne tik dėl reformacijos, bet ir dėl to, ką teigė evangelikų liuteronų tikėjimas: mokytas žmogus geriau ūkininkauja, šeimininkauja. Todėl paribio žemėse, prie Didžiosios ir Mažosios Lietuvos sandūros, ir būta kontrasto. Vienoje pusėje - labiau išsilavinę, modernesnę žemės dirbimo techniką naudojantys vokiečiai ir lietuvininkai, kitoje pusėje, Didžiojoje Lietuvoje, - žemaičiai su vyžomis ir menka technika. Tie skirtumai vėliau pasireiškė ir Klaipėdos krašte. Svarbu tai, kad Prūsijoje baudžiava panaikinta 1707 metais, Rusijos imperijoje - tik 1861-aisiais.

V.Bagdonavičius. Tačiau tos geresnės sąlygos, jeigu vertintume tautiniu požiūriu, turėjo ir negatyvų poveikį. Ten tautinė savimonė buvo jau gerokai "atšipusi".

A.Medalinskas. Vokiečių kultūra buvo aukštesnio lygio nei rusų, todėl ir lietuviai Mažojoje Lietuvoje ėmė gerokai sparčiau nutautėti nei Didžiojoje Lietuvoje.

V.Bagdonavičius. Dėl to atsirado Vydūno fenomenas. Kodėl Vydūnui labiausiai skaudėjo? Kad lietuviai Mažojoje Lietuvoje savanoriškai nutautėja. Tai vyko todėl, kad, viena vertus, veikė prievartinė germanizacija, ypač Otto Bismarcko laikais, bet kartu buvo visas kompleksas sąlygų, dėl kurių žmogus, siekdamas geriau gyventi, kaip ir šių dienų emigrantai, persiima kita kultūra ir nutautėja. Vydūnas ragino iš vidaus stiprinti lietuvininkų savimonę ir savigarbą.

A.Matulevičius. Kadangi Prūsiją ir Mažąją Lietuvą šimtmečiais valdė vokiečiai, lietuvininkams buvo įdiegtas tam tikras paklusnumas aukštesnei valdžiai ir pasaulietiniam valdovui. Didžiojoje Lietuvoje valstietis baudžiauninkas negalėjo pasiskųsti aukščiausiai valdžiai. Mažojoje Lietuvoje net Prūsijos karaliui buvo nuolat teikiami skundai, ir kartais jis nubausdavo dvarininką. Mažoji Lietuva buvo arčiau Vakarų civilizacijos - Prūsija per Vokietiją siejosi su Vakarų Europa. Ir Švietimo epochos fiziokratizmo idėjos anksčiau paplito Prūsijoje nei Didžiojoje Lietuvoje.

A.Matulevičius: "Lietuvininkai laikė save tautos patriotais ir nenorėjo susijungti su Didžiąja Lietuva, kol ši buvo, kaip jie sakė, po Rusijos "maskolių" jungu."

Vokiečiai lietuvininkų judėjime


A.Medalinskas. Ir pačiame lietuvininkų judėjime vokiečiai, regis, vaidino tam tikrą teigiamą vaidmenį. Vokiečių šviesuoliai, tokie kaip Jurgis Zauerveinas, parašęs garsią giesmę "Lietuviais esame mes gimę". Ji tapo neoficialiu Mažosios Lietuvos himnu. Bet tarp Tilžės akto signatarų lietuvybę palaikančių vokiečių lyg ir nebuvo?

A.Matulevičius. Nebuvo.

V.Bagdonavičius. Vokiečių šviesuoliai prisidėjo prie lietuviškos kultūros ugdymo, nes Mažoji Lietuva buvo labai stipri etniniu požiūriu. Nuo M.Mažvydo laikų, kai tik prasidėjo tikėjimui stiprinti skirtų knygų leidyba, daugelis vertėjų, raštijos veikėjų, kunigų įsitraukė į lietuviškos literatūros (tegul tik religinės) kūrimą, nors daugelis jų buvo vokiečiai. Kai prasidėjo intensyvi Mažosios Lietuvos germanizacija, vietinė vokiečių šviesuomenė, talkinama mokslo ir kultūros žmonių ir iš kitų Vokietijos vietų, 1879 metais įkūrė Lietuvių literatūros draugiją. Ši draugija ėmė kaupti ir mokslo tikslais saugoti ateičiai lietuvišką kultūros paveldą. Buvo manyta, kad išnyks pati lietuvių tauta, o su ja - ir kalba bei kitos jos kultūros apraiškos. Bet atsirado tokių vokiečių šviesuolių, kurie norėjo ir pačią tautą išsaugoti. J.Zauerveinas - vienas jų.

A.Medalinskas. Jis - vokietis. Kaip suprasti žodžius "lietuviais esame mes gimę"?

V.Bagdonavičius. Jis buvo giliai tikintis protestantas. O ką protestantizmas skelbia? Dievo žodis turi būti sakomas ta kalba, kurią Jis pats (Dievas) įdavė į šį pasaulį ateinančiam žmogui, t. y. gimtąja kalba. J.Zauerveinas nesusitapatino su lietuviais, bet jis sukūrė giesmę ir įdavė ją lietuviams.

A.Matulevičius. Taip primindamas net ir tiems lietuvininkams, kurie buvo susitapatinę su vokiečiais: neužmirškite, kad esate gimę lietuviais.

V.Bagdonavičius. J.Zauerveinas gynė ne tik lietuvius. Jam atrodė, kad visos Dievo duotos tautos turi gyventi, kurti savo kultūrą ir kalbėti Dievo duota gimtąja kalba.

A.Medalinskas. "Lietuviais esame mes gimę" vadinama Mažosios Lietuvos himnu. Bet tai tikriausiai neoficialus himnas?

V.Bagdonavičius. Taip. Ir Lietuvoje buvo vienas Antano Baranausko, net keli Maironio kūriniai, pretendavę į tautos himnus, tarp tų pretendentų buvo ir minėtas J.Zauerveino eilėraštis. Bet tinkamiausia pasirodė Vinco Kudirkos "Tautiška giesmė". Buvo dar viena giesmė, sukurta Mažojoje Lietuvoje, kuri galėjo pretenduoti tapti Lietuvos himnu.

A.Medalinskas. Kokia tai giesmė?

V.Bagdonavičius. Vydūno sukurta "Lietuvių giesmė", prasidedanti žodžiais: "Mes, Lietuvos vaikai, stovėsime nuoširdžiai".

A.Matulevičius. Mažoji Lietuva nuo XIX amžiaus turėjo savo vėliavą. Taip pat trispalvę, tik kitų spalvų - žalia, balta ir raudona. Anksčiau nei atsirado trispalvė Didžiojoje Lietuvoje.

V.Bagdonavičius: "Mažojoje Lietuvoje, Rytprūsiuose gyvenimo sąlygos buvo geresnės. Todėl lietuvininkai žiūrėjo į žemaičius, atvykstančius per Nemuną į Mažąją Lietuvą, kaip į žemesnio lygio žmones."

Ar pasimokysime iš savo istorijos?

A.Medalinskas. Ir štai Mažoji Lietuva su savo kultūros šviesuoliais, dideliu būriu lietuvininkų valstiečių, su savo vėliava ir himnu tampa Lietuvos valstybės dalimi. Tiesa, tai įvyko ne iš karto po Tilžės akto, o po Klaipėdos sukilimo, praėjus ketveriems su trupučiu metų nuo 1918-ųjų lapkričio 30 dienos. Kas nutinka vėliau? Krašte, kuriame, kaip teigiama, daugumą sudarė lietuvininkai, taip norėję prisijungti prie Didžiosios Lietuvos, nežinia kodėl staiga patriotinės nuotaikos Lietuvos atžvilgiu ima silpnėti. Kodėl?

V.Šilas. Dėl prancūzų ir anglų intrigų Lietuvai nepavyko Klaipėdos krašto gauti visateisiškai, o tik kaip autonomiją. Todėl Lietuvos valstybės veikimas Klaipėdos krašte buvo apribotas. Didelę įtaką ten gyvenantiems žmonėms per tiesioginę, taip pat ir ekonominę paramą iš Vokietijos įgijo vokietininkai. Todėl ne visi lietuvininkai, lietuvių kilmės žmonės buvo lojalūs Lietuvos valstybei.

A.Matulevičius. Lietuvininkai turėjo tik nedidelę daugumą Klaipėdos krašte. Kai vyko gyventojų surašymas, kai kurie vietos gyventojai jau nenorėjo būti priskirti nei prie vokiečių, nei prie lietuvių ir užsirašė klaipėdiškiais. Lietuvos valstybės padėtį sunkino ir tai, kad net ir po laimėto Klaipėdos krašto sukilimo vietos valdžia dažnai buvo ne lietuvininkų, o vokiečių, nes lietuvininkai per amžius Prūsijos valstybėje neturėjo aukštesnių postų, tarp jų buvo labai mažai dvarininkų, stambiųjų ūkininkų. Dėl to Klaipėdos autonominiame krašte vadovaujamas pozicijas pramonėje ir žemės ūkyje, vietos valdžioje užėmė vokiečiai. Vykdomosios valdžios organas Klaipėdos krašte buvo direktorija, kurioje daugumą sudarė vokiečiai.

A.Medalinskas. Kai Hitleris pareikalavo atiduoti Vokietijai Klaipėdos kraštą, jie su džiaugsmu tą pasiūlymą sutiko. O lietuvininkų lyderiai? Ar jie liko ištikimi Lietuvai?

A.Matulevičius. Pavyzdžiui, E.Simonaitis, vienas iš faktinių Klaipėdos krašto sukilimo vadovų ir didelis Lietuvos patriotas, buvo pirmasis direktorijos pirmininkas, bet neilgai. Krašto seimeliuose daugumą taip pat turėjo vokiečiai. Centrinė Lietuvos valdžia šiam kraštui savo įtaką galėjo įgyvendinti per gubernatorių, skiriamą šalies prezidento. Bet to buvo maža, kad užtikrintų Lietuvos valstybės įtaką. Gubernatoriai kovojo už lietuvybę, stengėsi išlaikyti lietuvių kalbą mokyklose ir kitur, bet ir tai jiems buvo labai nelengva daryti, nes vietos vokiečiai turėjo savo interesų ir savo politiką.

A.Medalinskas. Vadinasi, nors Klaipėdos kraštas tapo Lietuvos dalimi, pati valstybė situacijos jame beveik nekontroliavo ir lietuvininkams ten nebuvo lengva?

A.Matulevičius. Kontroliavo labiau uosto direkciją, pasienį, muitų politiką. O vidinį krašto gyvenimą - ekonominį, kultūrinį, net ideologinį, pavyzdžiui, laikraščius, - kontroliavo vokiečiai. Ir valdininkai taip pat didžia dalimi buvo vokiečiai.

A.Medalinskas. Ar pasimokysime iš savo istorijos? Kaip viskas primena šių dienų Pietryčių Lietuvą, kai valstybė atsisako pati kištis į vieno regiono reikalus, įgyvendinti valstybės politiką, o iš kitos šalies ateinanti pagalba, taip pat ir ekonominė, traukia vietos gyventojų lojalumą. O tada tik atsirado naujos išorės sąlygos ir valstybė savo teritorijos neteko.

V.Bagdonavičius. Vėlesnį Klaipėdos krašto likimą nulėmė ne tai. Kai Hitleris pareikalavo atiduoti Vokietijai šį kraštą, ką Lietuva galėjo daryti?

A.Medalinskas. Žinoma. Vis dėlto ta situacija verta gilesnio nagrinėjimo. Kai vokiečiai paskyrė Klaipėdos krašte savo valdžią, gal ir lietuvininkai pakrypo į jų pusę?

A.Matulevičius. Prūsijos, nuo 1871 metų - Vokietijos imperijos pilietinis lietuvininkas tapdavo vokiečiu, gaudavo ne tik daugiau žemės, bet ir įvairių žemės ūkio padargų, sėklų ir kita. Klaipėdos krašto gyventojai gaudavo tai iš Vokietijos slaptų fondų. Vokietija per konsulatus Tilžėje ir Klaipėdoje vis aktyviau kišosi į šio regiono reikalus. Teikdama gerai organizuotą finansinę paramą ir kitą palaikymą tiems, kurie užsirašė vokiečiais, Vokietija sukūrė palankią dirvą savo tolesniems politiniams veiksmams. Tai sena politika, taikyta nuo XVIII amžiaus, kai buvo kolonizuota Mažoji Lietuva.

V.Bagdonavičius. Problema kilo dėl to, kad Klaipėdos kraštas nebuvo tokia pat Lietuvos dalis, kaip visos kitos. Dėl to krašto grūmėsi du - Vokietija ir Lietuva. Jėgos buvo nelygios. Lietuva nesugebėjo atsverti Vokietijos politinės, ekonominės, ideologinės ir kultūrinės įtakos regione.

A.Medalinskas. Ar Lietuvos valdžia nepadarė klaidų tame regione?

V.Bagdonavičius. Padarė. Ji ne visada sugebėjo su šio krašto gyventojais susišnekėti, nesuprato krašto specifikos.

A.Matulevičius. Lietuvos valdžia skubėjo Klaipėdos kraštą "atlietuvinti", bet lietuvininkai į Lietuvos valstybę įsiliejo jau būdami vokiško mentaliteto. Lietuvininkai turėjo savo susiklosčiusias tradicijas, kitokį gyvenimo būdą.

V.Bagdonavičius. Net ir patriotiškai nusiteikę lietuvininkai ne visada buvo patenkinti Kauno valdžios žingsniais. Net ir jie turėjo psichologinių, religinių skirtumų. Centrinei valdžiai pritrūko to subtilumo.

A.Matulevičius. Lietuvininkai tikėjosi, kad susivieniję, tapę viena lietuvių tauta geriau gyvens, patys savo krašte tvarkysis. Tuo metu valdant Hitleriui Vokietijos ekonomika sparčiai augo. Likę Vokietijai priklausančiame Karaliaučiaus krašte lietuvininkai greitai vokietėjo, nors jų gerovė kilo. Klaipėdos krašto lietuvininkai nusivylė, kad jų gyvenimas nepagerėjo. Kai kurie ėmė šlietis prie vokiečių. Bet lietuvininkai patriotai nepasisakė už prisijungimą prie Vokietijos. Jie stengėsi išlaikyti lietuvybę ir meilę Lietuvai. Šį darbą Klaipėdos krašte apsunkino ir tai, kad ten kūrėsi nacių partijos, turinčios didžiulę paramą iš Vokietijos.

A.Medalinskas. Ar tose partijose buvo lietuvininkų?

A.Matulevičius. Šiek tiek buvo ir lietuvininkų, net tarp nacių veikėjų.

[A.Medalinskas: "Kaip viskas primena šių dienų Pietryčių Lietuvą, kai valstybė atsisako pati kištis į vieno regiono reikalus, įgyvendinti valstybės politiką."]
A.Medalinskas: "Kaip viskas primena šių dienų Pietryčių Lietuvą, kai valstybė atsisako pati kištis į vieno regiono reikalus, įgyvendinti valstybės politiką."

Kaip naikinta lietuvybė Mažojoje Lietuvoje?


A.Medalinskas. Lietuvininkų centras buvo Tilžė, bet kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos, Tilžė liko Vokietijai.

A.Matulevičius. Taip. Karaliaučiaus kraštas su Tilže liko Vokietijos valdomoje Rytų Prūsijoje.

A.Medalinskas. Ar daug lietuvininkų liko ten gyventi?

A.Matulevičius. Gyventi į Lietuvą persikėlė mažai lietuvininkų, nes ten, už Nemuno, liko jų ūkiai. Tilžėje, Ragainėje, Lazdynuose, Įsrutyje, Gumbinėje, Stalupėnuose jų gyveno nemažai.

V.Bagdonavičius. Bet didžioji dalis kultūros šviesuolių, raginusių susijungti su Lietuva, persikėlė gyventi į Lietuvą.

A.Medalinskas. O Vydūnas liko gyventi Tilžėje?

V.Bagdonavičius. Ir Zaunių, ir Jagomastų šeimos taip pat. Ten tebeveikė XX amžiaus pradžioje įsteigtas Prūsų lietuvių susivienijimas, Vydūno giedotojų draugija, dar viena kita organizacija. Nors ir labai sunkiomis sąlygomis, lietuvybė iš paskutiniųjų laikėsi.

A.Matulevičius. Vėliau visą Jagomastų šeimą hitlerininkai Paneriuose sušaudė.

A.Medalinskas. Kodėl Vydūnas nepersikėlė gyventi į Lietuvą? Saugojo lietuvybės židinį Vokietijos kontroliuojamose lietuvių žemėse, kaip Jonas Basanavičius saugojo Vilnių ir lietuvius Vilniuje nuo lenkų?

V.Bagdonavičius. Vydūnas stengėsi būti atrama skriaudžiamiems lietuvininkams. Apie jį tada buvo sakoma, kad jis prilipęs prie Tilžės, kaip J.Basanavičius - prie Vilniaus. Likusi Tilžėje ir kitur Rytprūsiuose lietuvininkų šviesuomenė palaikė glaudžius ryšius su Lietuva. Nors Vydūnas ir buvo Vokietijos pilietis, tuometę veiklą, kūrybą skyrė Lietuvai. Už tai imta jį persekioti. 1938 metais hitlerininkai net pasodino jį į kalėjimą. Ir laisvėje grėsė pavojus - net gyvybei.

A.Matulevičius. Akmenis į jį ir jo buto langus mėtė.

V.Bagdonavičius. Tada jis pateikė prašymą persikelti į Lietuvą, bet jo neišleido.

A.Medalinskas. Lietuvybės atrama Mažojoje Lietuvoje buvo įvairios draugijos ir spauda. Kas nutiko šiai veiklai, kai į valdžią atėjo naciai?

A.Matulevičius. Ne tik Tilžėje veikė lietuvių draugijos, bet ir Karaliaučiuje bei kitur. Universitete veikė neolituanų studentų draugija. Karaliaučiuje gyveno nemažai lietuvių. Lietuvių draugijų buvo daug visoje Mažojoje Lietuvoje. Jos galėjo be trukdžių veikti, kol į valdžią atėjo Hitleris. Tada buvo uždarytos. Lietuvių šviesuoliai Vydūnas ir M.Jankus atsidūrė kalėjime. Paskutinis lietuvių laikraštis buvo "Naujasis Tilžės keleivis". Jį, kaip ir lietuvių draugijas, 1940 metais uždarė, o ant Luizos tilto per Nemuną sudegino žemaičio iškamšą, pareiškę, kad su lietuvybe Mažojoje Lietuvoje visiems laikams baigta.

Parengė ALVYDAS MEDALINSKAS

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Sau 2018 18:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Naujos parodos Balzeko Lietuvių kultūros muziejuje

http://www.draugas.org/archive/1992_reg ... S-i5-8.pdf

DRAUGAS
MOKSLAS, MENAS, LITERATŪRA
Šeštadienis, 1992 m. birželio mėn. 20 d.
Nr. 121(25) - psl. 4

Ateinantį penktadienį, birželio 26 dieną, 7:30 v.v.
Balzeko Lietuvių muziejuje, Čikagoje,
bus atidarytos dvi naujos parodos:
„Kintančios Lietuvos sienos — 800 metų
kartografinė apžvalga" ir
„Amerikos lietuvių patriotiniai
plakatai 20-ojo amžiaus pradžioje".

Ištrauka:

Pirmojoje parodoje akcentuojamas
nuolatinis Lietuvos sienų kitimas,
pradedant Karaliaus Mindaugo laikais,
kai lietuvių kunigaikščių žemės susivienijo
į galingą valstybę, ir baigiant
ne­priklausomos Lietuvos Respublikos
sienomis šiandien.

Parodoje „Amerikos lietuvių
patriotiniai plakatai 20-ojo
am­žiaus pradžioje" eksponuojama
labai retų, spalvingų ir neįprastų
lietuviškų patriotinių plakatų,
sukurtų 1918-1935 metais, kolekcija.

Daugumą šių plakatų
išleido lietuvis imigrantas
Au­gustinas Laukžemis savo
Newark, New Jersey, spaustuvėje.

Laukžemis gimė Lietuvoje, tuo­met
priklausiusioje carinei Rusijai.

Dėl nepasisekusio lietuvių ir lenkų
sukilimo Rusijos valdžia
įteisino lietuviškos spaudos draudimą.

Laukžemis buvo vienas iš
daugelio knygnešių, rizikavusių
gyvybe, nešant į Lietuvą iš
Mažosios Lietuvos knygas ir
periodinę spaudą.

Nėra tiksliai žinoma, kada Laukžemis
atvyko į Ameriką, tačiau 1918 metais
jau veikė jo įkurta spaustuvė
Newark, New Jersey.

Lietuvai pa­skelbus nepriklausomybę,
Laukžemis ėmė leisti įvairiausią
lietuvišką patriotinę spaudą:
kalendorius, atvirukus
ir žymiuosius plakatus.

Augustinas Laukžemis mirė 1940 metais.

Plakatų dailininkai nežinomi,
nes nėra jokių parašų.

Galbūt juos kūrė pats Laukžemis,
nors yra akivaizdi plakatų stilistinė
įvairovė.

Tuo pat metu keliems
plakatams yra charakteringas
primityvistinis sekimas Viktori­jos
epochos alegorine tapyba.

Kai kuriuose plakatuose derinamos
lietuviškos ir amerikietiškos
temos, dažnai naudojami patriotiniai
šūkiai pažadinti Amerikos
lietuvių tautiniams jausmams
vardan laisvos Lietuvos.

Šias abi parodas parengė
Balzeko Lietuvių kultūros muziejaus
vykdomasis direktorius Va­lentinas Ramonis,
padedamas muziejaus bendradarbio
Danio Lapkaus.

V. R.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Plakato autorius Augustinas Laukžemis

Paveikslėlis

*****************************************************************

Kitas Augustino Laukžemio plakatas:

http://www.epaveldas.lt/object/recordDe ... 0004155469

Paveikslėlis

Valio nepriklausoma Lietuva!. - apie 1920

Išleidimo duomenys [A. Laukžemis] [1920]

Apimtis
Spalv., 1 plakatas; Archyvinė kopija: 59MB
Viešos prieigos kopija: 1MB

Daugiau informacijos apie objektą - Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Skaitmenintas objektas: Vilnius; Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka; 2017 12 20

Skaitmenintas objektas iš: Valio nepriklausoma Lietuva! [Grafika]. - [Newark, N.J.], [apie 1920]. - 1 plakatas

Originalas suskaitmenintas TIFF formatu; vartotojo kopija - JPEG formatu

*****************************************************************

http://www.epaveldas.lt/object/recordDe ... 0004154445

Ačių Amerikai už pripažinimą Lietuvos liepos 27-tą d. 1922 m. - 1922

Paveikslėlis

Augustinas Laukžemis
Išleidimo duomenys A. Laukzemis [1922]

Apimtis
Spalv., 1 plakatas; Archyvinė kopija: 74MB
Viešos prieigos kopija: 1MB

Skaitmenintas objektas: Vilnius; Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka; 2017 12 14
Projektas "Virtualios elektroninio paveldo sistemos (VEPS) plėtra" yra finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų

Skaitmenintas objektas iš: Ačių Amerikai už pripažinimą Lietuvos liepos 27-tą d. 1922 m. [Grafika]. - Newark, N.J., [1922]. - 1 plakatas

Originalas suskaitmenintas TIFF formatu; vartotojo kopija - JPEG formatu

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Gru 2022 19:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Тильзитский акт


https://ru.wikipedia.org/w/index.php?ti ... 0%BA%D1%82

лит. Tilžės aktas
нем. Akt von Tilsit

Тип договора декларация
Дата подписания 30 ноября 1918 года
Место подписания Тильзит
Язык литовский язык

Тильзитский акт (лит. Tilžės aktas, нем. Akt von Tilsit) — акт, подписанный в Тильзите, 24 членами Национального совета Малой Литвы (лит. Mažosios Lietuvos tautinė taryba) 30 ноября 1918 года[1].

Подписавшие потребовали объединения Малой Литвы и Большой Литвы в единое Литовское государство. Это должно было означать отделение северных районов Восточной Пруссии, где проживали прусские литовцы, от Германской империи.

Часть Восточной Пруссии к северу от реки Неман, Мемельский край до города Мемель (Клайпеда), был отделен от Пруссии по условиям Версальского договора и находилась под управлением Лиги Наций. Остальная часть Восточной Пруссии, расположенная к югу от реки Неман, в том числе города Тильзит, где акт был подписан, осталась в Германии.

Акт не был подписан лидерами про-литовски ориентированных прусских литовцев Вильгельмом Сторостом и Вильгельмом Гайгалатом. Последний был избран председателем прусского Литовского совета, но отказался принять эту должность[2]. Он был заменен генеральным секретарём Эрдмонасом Симонайтисом.

Акт был повсеместно опубликован в Литовской Республике, а не только в Малой Литве. Это, среди прочих фактов, позволило предложить что акт в первую очередь должен был играть роль пропагандистского документа, предназначенного для широкого представления мнения Национального совета Малой Литвы[3].

В итоге, тильзитский акт стал важным инструментом пропаганды при подготовке клайпедского восстания 1923 года, после чего территория мемельского района (Клайпедский край) была присоединена к Литве[1].

В марте 1939 года Литва была вынуждена уступить Клайпедский край нацистской Германии. Некоторые из подписавших тильзитский акт позже подверглись гонениям со стороны нацистов за измену, а Эрдмонас Симонайтис был отправлен в нацистский концентрационный лагерь[1].

Примечания

 (лит.) Šilas, Vytautas. Mažlietuvių apsisprendimo aktas (неопр.) // Mokslas ir Gyvenimas. — 1998. — Т. 11—12, № 491—492. Архивировано 27 сентября 2006 года.
 (лит.) Aleknavičius, Bernardas. Nors nuritintas akmuo... (неопр.) // Mokslo Lietuva. — 2004. — Т. 2, № 292. Архивировано 17 июля 2011 года.

 (лит.) Vasilijus Safronovas Tilžės akto mįslės Архивировано 5 декабря 2008 года.(«Kultūros barai» Nr.11)

Литература

A.A. Gliožaitis «Tilžės akto reikšmė» («Voruta», 1998, 1999 No 43-47)
Algis A. Regis, «Tilžės aktas» («Lietuvių dienos», No 1 (361), 1986)
Petras Cidzikas «Tilžės aktas — vilties aktas» («Voruta», No 23 (521), 2002)
Romualdas Ozolas «Tilžės aktas: alternatyvos ir imperatyvai» («Donelaičio žemė», No 1-2, 2004)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Vas 2023 01:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Tilžės Aktas 1918 m.

Prūsų Lietuvos Tautinės Tarybos Pareiškimas


Algirdas Gliožaitis
2023-03-15

Šiemet švęsime prieš 105 metus VASARIO 16 d. Lietuvos tarybos pasirašytą NUTARIMĄ apie Lietuvos valstybės atstatymą. Prieš keletą metų Vokietijoje buvo surastas minimo dokumento originalas ir eksponuotas Lietuvoje. Turėjome galimybę jį pamatyti ir pajausti jo reikšmę bei pasidžiaugti.

Prieš keletą mėnesių Kauno Karo muziejuje buvo surastas bei paviešintas ir Prūsų lietuvių Tautos tarybos 1918 m. lapkričio 30 d. priimtas PAREIŠKIMAS apie reikalavimą Mažąją Lietuvą priglausti prie Didžiosios Lietuvos.


Prikabinti failai:
Prūsų Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimas 1918 m..jpg
Prūsų Lietuvos Tautinės Tarybos pareiškimas 1918 m..jpg [ 1.03 MiB | Peržiūrėta 1409 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Vas 2023 01:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Pabaltijo Tautinių sąjūdžių 1916-1918 m. suvestinė


Prikabinti failai:
Pabaltijo Tautinių sąjūdžių 1916-1918 m. suvestinė.jpg
Pabaltijo Tautinių sąjūdžių 1916-1918 m. suvestinė.jpg [ 33.48 KiB | Peržiūrėta 1408 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 16 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 6 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007