Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 15:20

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 44 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 20 Gru 2007 17:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Albanų kalbos, albanų tautos ir Kosovo istorija


Albanai ir rumunai - ilyrų, trakų (dakų, getų), frigų palikuonys


     Ilyrai, trakai, dakai, getai, frigai jau seniai yra išnykę - jų tiesioginiai palikuonys yra albanai ir rumunai.

     Trakai ir frigai irgi yra indoeuropiečiai, giminingi ilyrams.

     Manoma, kad iš istorinių šaltinių žinomi venedai kalbėjo viena iš ilyrų kalbų. Vėliau (5-7 amžiuose) ilyrų gyvenamas vietas užėmė slavai, ir todėl slavų kaimynai pradėjo slavus vadinti venedų vardu, nors patys slavai save taip nevadino (gal būt išskyrus viatičius, kurių senasis vardas buvo ventai - tačiau manoma, kad tai buvo baltų gentis, kurios vardą perėmė juos užkariavę ir asimiliavę slavai).

     Albanai, kaip ir lietuviai bei rusai, yra indoeuropiečiai.

     Albanų kalboje daug ilyrų kalbos liekanų, bet taip pat yra ir trakų (visų pirma trakų tautos dakų) bei frigų kalbų liekanų.

      Albanai bet kuriuo atveju istoriškai yra indoeuropiečiai - seniausi išlikę iki mūsų dienų Balkanų ir gretimų teritorijų gyventojai-autochtonai. Kiti jų kaimynai-autochtonai yra graikai, o šiauriau - rumunai (ir rumunų dalis - moldavai).

      Rumunų kalboje taip pat yra nemažai trakų (dakų, getų) kalbos reliktų.

Pietų Europos etninis žemėlapis
(iš http://civicmedia.ro/acm/index.php?opti ... &Itemid=77  - nurodė Salvis)

http://www.civicmedia.ro/acm/pdf/harta_mare.jpg

     Kosovas albanams, tai kaip lietuviams Mažoji Lietuva, kurios tik šiaurinė dalis nuo 1923 m. priklauso Lietuvai.

     Visi informacijos šaltiniai vis pabrėžia, kad Kosovas yra serbų valstybingumo lopšys (beje, lygiai taip pat, kaip baltiškoji Prūsija yra vokiečių valstybingumo lopšys), tačiau niekas nepaaiškina ir "juodai nutyli", kada ir kaip ten tie serbai atsirado, ir ką jie padarė su vietiniais gyventojais.

     Pateiksiu šiek tiek istorinės informacijos - Interne ji yra, tik mažai kas ją ieško.

     Dabartinių serbų protėviai - pietų slavai - užgrobė 7-8 amžiuose dabar pietų slavų gyvenamas žemes, išnaikinę arba asimiliavę senuosius vietinius gyventojus (lygiai tą patį rytų slavai padarė su baltų gentimis, tada gyvenusiomis nuo Kijevo iki Maskvos).

    Būtent albanai yra vieninteliai tiesioginiai senųjų visų šių teritorijų gyventojų ilirų (bei trakų (tame tarpe ir dakų - vienos iš trakų tautų) ir frigų) palikuonys.

Etninis buvusios Jugoslavijos žemėlapis

http://www.geocities.com/dtmcbride/hist ... c-yugo.gif

Paveikslėlis

    Albanų kalba (gjuha shqipe) – indoeuropiečių kalbų grupės kalba.

    Albanų kalbos kilmė yra problemiška. Tačiau daugelis tyrinėtojų mano, kad ji yra kilusi iš prie Adrijos jūros gyvenusių ir mūsų eros pradžioje išnykusių ilirų tarmių mišinio su kitomis senovinėmis Balkanų kalbomis (trakų ir frigų).

    Tačiau XV a. pradžioje (1389 m. ir vėliau) albanai pateko į turkų jungą, trukusį ligi XIX a. Tuo metu kaip tik albanų kalboje atsirado nemaža turkiškų ir arabiškų skolinių. O albanai buvo priversti tapti musulmonais (prieš tai albanų dauguma buvo krikščionys pravoslavai, kaip ir jų kaimynai graikai, bulgarai ("makedonai") ir serbai).

    Antra vertus, tada albanų tarmės Graikijos teritorijoje ėmė nykti dėl sustiprėjusio helenizacijos proceso ir siaurėti albanų kalbos teritorija.

    Albanų kalbą vartoja apie 6,2 milijono albanų visame pasaulyje: daugiausia Albanijoje, Kosove (Serbijoje), Juodkalnijoje, Makedonijoje, Graikijoje, bet ir kitose Balkanų dalyse, rytinėje Italijos pakrantėje ir Sicilijoje, o taip pat žymios diasporos Skandinavijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Egipte, Australijoje, Turkijoje ir JAV.

    Albanų kalba turi keletą dialektų.

    Nuo 1908 m. rašybai naudojama lotynų abėcėlė.
--------------------------------------------------------------------

    Kosovas atiteko serbams XII amžiuje (beje, būtent tuo metu vokiečių kryžiuočiai užgrobė Prūsiją ir Mažąją Lietuvą - Skalvą ir Nadruvą), nors dėl šio regiono jau tuomet kilo nesutarimų tarp vengrų, serbų, bizantiečių ir bulgarų.

     Kitus du amžius serbai turėjo visišką nepriklausomybę ir išgyveno aukso amžių, o Kosovas tapo politiniu ir kultūriniu Serbijos karalystės valdomos Namajų dinastijos centru (palyginimui - Prūsija ir Mažoji Lietuva tuo metu tapo būsimos Vokietijos imperijos lopšiu).

     XIV a. pabaigoje Serbijai ėmė grėsti turkų antpuoliai. Vienas iš garsiausių - mūšis „Juodųjų strazdų“ lauke (Kosovo Polje - 1389 m.). Šis mūšis vyko tarp Serbijos princo Lazaro ir Otomanų imperijos sultono Murado I.

     Mūšis baigėsi turkų pergale ir nulėmė galutinį Bizantijos imperijos apsupimą. Kovoje dalyvavo ne tik serbai, bet ir albanai (kovojo prieš turkus) bei bosniai. Dar ir šiandien šis susirėmimas giliai įsirėžęs į serbų atmintį (kaip buvusios didybės simbolis).

     Albanų valstybė (įskaitant ir Kosovą) buvo įkurta ir atkurta keletą kartų - tačiau ją ne kartą naikino ir serbai, ir turkai. Albanai tada pasitraukdavo į kalnus ir kaupdavo ginklus bei karius, laukdami eilinės progos sukilti ir sunaikinti savo pavergėjus - iš pradžių du amžius serbus (nuo 12 iki 15 amžiaus pradžios), po to keletą amžių turkus, o nuo 1913 metų - vėl serbus.

     Ilgiausiai Albanų sukurta valstybė išsilaikė nuo 1780 metų iki 1831 m., kada albanų armiją galų gale sumušė turkai, o likę gyvi albanų kariai pasitraukė į kalnus.

     Tačiau 1866—1867 vėl įvyko galingas albanų sukilimas Kosove prieš turkus.

     1878 m. Serbija pagaliau tapo nepriklausoma nuo Otomanų valdžios, bet Kosovo ji neatgavo.

     Būtent Kosove 1878 m. gimė Albanų nacionalistinė lyga (Prizren lyga), kurios įkūrimas žymi modernaus albanų nacionalizmo gimimą ne tik Kosove, bet ir Albanijoje. Albanai suformavo Prizreno lygą priešinimuisi Otomanų valdžiai.

     1878 metų birželio 10 d. Visos albanų tautos susirinkime buvo įkurta Kosovo albanų-kosovarų valstybė (Kosovo Prizreno lyga), kuri nutarė sujungti visas albanų gyvenamas žemes į vieną valstybę. Ši kosovarų valstybė gyvavo 3 metus, kol 1881 metais turkų-osmanų armija sumušė albanų armiją.

     1881 Kosove buvo sudaryta laikinoji albanų vyriausybė, bet turkai ją sunaikino.

      1896-1899 metais albanai vėl pradėjo organizuoti sukilimą prieš turkus. Centru tapo Kosovo miestas - Pėja, kur vėl buvo įkurta Albanų lyga, kuri paėmė valdžią į savo rankas. Tačiau po metų - 1900 metais - turkų armija ir vėl užgrobė Kosovą. Albanų kovotojai eilinį kartą pasitraukė į kalnus ir ten tęsė partizaninį karą.

     1912 metais albanų partizanai galų gale nugalėjo turkus.

     1912 Kosovas trumpai įėjo į naujai susikūrusios nepriklausomos Albanijos valstybės sudėtį.


    Tačiau 1913 metais galingosios valstybės privertė Albaniją atiduoti Kosovą Serbijai.

     1918 Kosovas tapo naujos valstybės – Serbų, kroatų ir slovėnų karalystės – dalimi.

      Albanija tapo nepriklausoma - nustatė savo sienų ribas su Jugoslavija - tik 1926 m. Ši siena atskyrė apie pusę milijono albanų nuo jų gimtinės.

      Tarp 1926 ir 1941 m. beveik pusė kosovarų (etninių Kosovo albanų) emigravo, daugiausia į Albaniją ar Turkiją, tuo pat metu teritoriją bandė užimti ir serbai (kėlėsi į ją).

     Laiką nuo I-ojo iki II-ojo pasaulinio karo serbai puikiai išnaudojo tam, kad išstumtų iš Kosovo musulmonus, albanus ir turkus.

     Prieš Antrąjį pasaulinį karą Priština buvo etniškai mišrus miestas su didelėmis albanų ir serbų bendruomenėmis.

     Daug albanų, serbams vykdant etninį valymą, buvo ištremti į Turkiją.

     Albanai Turkijos valdžios buvo priversti priimti turkiškas pavardes ir įsikurti Turkijos provincijose, kuriose anksčiau gyveno armėnai ir graikai.

      Antrojo pasaulinio karo metais didesnioji Kosovo dalis buvo kontroliuojama Italijos ir tapo Didžiosios Albanijos dalimi. Kitas Kosovo dalis kontroliavo vokiečiai ir bulgarai, tad dauguma serbų iš regiono buvo išstumti.

     Antrojo pasaulinio karo metu Prištinoje labai sumažėjo serbų, atsikėlė daug albanų. Nuo 1941 iki 1945 metų Priština buvo Aukštutinės Albanijos valstybės dalimi.

     Tito vadovaujami partizanai sunkiai prisišaukdavo albanus dalyvauti pasipriešinimo kovoje, todėl pažadėjo, kad po karo Kosovas ir Kosovo albanai galės susijungti su Albanija.

     1945 m., kai tapo aišku, kad Jugoslavijos vyriausybė negalės įvykdyti Kosovo albanams duoto pažado, vėl kilo albanų kosovarų sukilimo grėsmė. Kosovarai apkaltinti, kad karo metais buvo pagrindiniai Vokietijos ir Italijos sąjungininkai, todėl Jugoslavijos vyriausybė įsakė surinkti visus albanų kosovarų turėtus ginklus.

     Tai ir paskatino sukilimą, kurį Tito numalšino, tačiau šio sukilimo metu žuvo apie 48 tūkst. albanų kosovarų.


      Vyriausybės politika Kosove svyravo: buvo siekiama numalšinti albanų nacionalizmą ir sutaikyti bei asimiliuoti ten gyvenančius albanus. 1948 m. Jugoslavijos konstitucija Kosovui negarantavo autonomijos ir nepripažino albanų kaip lygiavertės tautos. Po 1948 m. įvykusio Tito ir Stalino kivirčo, Jugoslavija nutraukė diplomatinius santykius su Albanija, tad Albanija liko lojali Maskvai. Dėl to Kosove buvo suimta daug albanų, jie buvo apkaltinti stalinizmu.

      Kosovarai reikalavo Kosovui respublikos statuso federacijoje, bet serbų elgesys regione, pastangos numalšinti ir palaužti albanų pasipriešinimą, paskatino didžiulę albanų migraciją:1954-57 m. iš Kosovo emigravo apie 200 tūkst. albanų. Iki 1960 m. Kosovo provincija buvo laikoma už „trumpo pasaitėlio“, mat baimintasi neramumų. Tačiau tautinis disbalansas regione didėjo. Tiesa, 1961 - 1971 m. albanų Kosove padaugėjo (nuo 67 iki 75 procentų) dėl išaugusio gimstamumo.

     1974 m. Konstitucija Kosovą paskelbė autonominiu regionu, kuris konstituciniais elementais buvo lygus kitiems federaliniams vienetams. Ekonominė padėtis regione buvo gana sunki, todėl daug serbų šį regioną paliko. Iki 1981 m. 100 tūkst. serbų išvyko iš Kosovo, o albanai kėlėsi į Kosovą ir čia sudarė net 77 procentus visų gyventojų.

     Vėliau ekonominė situacija susiklostė taip - išsilavinę serbai paliko regioną, o į jų vietą atsikėlė mažesnį išsilavinimą turintys albanai.

     Po Tito mirties destabilizacijos elementų buvo jaučiama visur, ypač Kosove, kur 1980 m. kilo albanų maištas. Maištas kilo Prištinos universitete ir greit išplito po visą regioną.

     Maištaujama buvo ne tik dėl politinių, bet ir dėl ekonominių priežasčių, didėjančio nedarbo, menkų veiklos perspektyvų. Apie 1980 m. Kosove atsirado albanų ekstremistų grupelių, kurios propagavo „etniniu požiūriu švaraus Kosovo“ idėją.

     1986 m. buvo suorganizuotas pogrindinis judėjimas - „Nacionalinis Kosovo išlaisvinimo Sąjūdis“ ir kitos pogrindinės albanų grupės, kurios laikui b4gant įkūrė Kosovo išsivadavimo armiją..

     1987 m. serbų vyriausybė sumanė atimti Kosovo autonomiją, nors ir neturėjo tokios teisės (tai buvo Federacijos, o ne Serbijos teisė).

************************************************************

  Net rusiška Vikipedija, kuri stengiasi nutylėti daugelį neparankių serbams faktų, vis tik įdėjo informaciją apie albanų nacionalinio išsivadavimo judėjimą 19 amžiuje (20 amžiaus įvykiuose jau labai daug ką nutyli - pvz. albanų kovą su Broz-Tito serbais 1945 metais ir kitus svarbius įvykius).

Šaltinis - Косово
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0% ... 0.B8.D1.8F

Сербские и албанские притязания

    Притязания сербов на край Косово и Метохия основываются на принципах исторического права.

    Албанцы в свою очередь настаивают на преобладании этнического права, хотя также пытаются подвести под свои притязания историческую основу (развивая теорию об иллирийском происхождении современного албанского этноса).

    Например, известно, что предки албанцев, племена иллирийцев или фракийцев, обитали здесь с конца третьего тысячелетия до нашей эры. Во II веке Птолемей сообщил, что в горах древней Дардании и Македонии обитают альбаны.

Раннее средневековье

    После распада Римской империи территория современного Косова вошла в состав Византийской империи.

     К концу VI века Косово, как и большая часть Балканского полуострова, было колонизировано славянами, которые частично ассимилировали, а частично вытеснили местное романизированное население на побережье (иллирийцы) или в горы (влахи, албанцы).

Национальные движения в Косово в XIX веке

     Ослабление сербского национального движения в Косово с конца XVIII века сопровождалось зарождением и ростом албанского национального движения.

     Первые его зачатки относятся к так называемой «эпохе пашалыков» (конец XVIII — 1831 г.), когда в условиях кризиса центральной власти в Османской империи на региональном уровне сформировались полунезависимые пашалыки, управляемые крупными местными феодалами, вступившие в противостояние с центральной властью.

     Значительная часть Косово в 1780-х гг. попала под власть Мехмеда-паши, создавшего на землях Северной и Центральной Албании, а также Косово и Западной Македонии собственное княжество с центром в Шкодере, лишь номинально признающее власть султана.

     В начале XIX века Шкодерский пашалык начал приобретать черты национального образования албанцев, появилось стремление к полному разрыву зависимости от Турции.

      Однако это образование оказалось непрочным. В 1831 году войска Мустафы-паши Шкодерского были разбиты, сам он смещён, а в регионе восстановлена центральная власть Османской империи.


     Вторжения османских войск в Албанию, а также непрекращающие усобицы между местными феодалами на рубеже XVIII—XIX веков дали новый толчок к переселению албанцев в более спокойное Косово. Доля албанского населения продолжала увеличиваться и к середине XIX века, очевидно, составила более 50 % населения края.

      Одновременно возростало значение Косова для албанского национального движения. Уже в 1830-х гг. с началом эпохи централизаторских реформ в империи (танзимат) начались выступления албанцев против османской власти.

       В 1840-х гг. просветительская деятельность Наума Векильхарджи легла в основу албанского национального возрождения, лидеры которого выступали за объединение албанских земель и самоуправление в рамках Османской империи. В 1866—1867 гг. в Косово произошло крупное восстание албанцев против турецкой власти.

     В начальный период «Восточного кризиса» (1876—1877) албанцы поддержали восстания в Герцеговине и Болгарии и отказывались служить в османской армии.

      Однако после подписания в 1878 году Сан-Стефанского мирного договора, не учитывавшего интересы албанцев, произошёл коренной перелом в национальном движении. Вопрос об антиосманском восстании был снят с повестки дня, вместо него лидеры албанцев выступили с идеей объединения всех населённых албанцами земель в автономный вилайет в составе империи и против расчленения страны иностранными державами.

      Ядром нового движения стало Косово. Здесь, в городе Призрен, 10 июня 1878 года прошёл общеалбанский съезд, на котором была учреждена Албанская Призренская лига — военно-политическая организация, призванная защитить национальные интересы албанцев. Лига развила бурную деятельность, её отделения были созданы по всей Албании, Косову и Западной Македонии, в некоторых регионах ячейки Лиги установили контроль над местной администрацией.

      После отказа правительства Османской империи обсуждать вопрос о создании автономного албанского вилайета в 1880 году руководство Лиги разорвало связи с Портой, а её вооружённые силы заняли основные центры Косова и Западной Македонии. На этих территориях была сформирована местная албанская администрация, подчинённая временному правительству Лиги.

      В то время, как собственно в Албании комитеты Лиги были заняты внутренними конфликтами, именно Косово стало ядром национального сопротивления, в которое были вовлечены широкие слои албанского населения края. Однако радикальное временное правительство в Призрене не получило поддержки более умеренных комитетов северной и южной Албании. Поэтому, когда в 1881 году в Косово вступила османская армия, движение было быстро подавлено. Призрен после некоторого сопротивления был захвачен турками, затем власть империи была восстановлена и в других областях Косово. Призренская лига прекратила существование.

    В конце XIX века в Косово усилилось албанское просветительское движение, была создана целая сеть школ и культурно-просветительских обществ. В национальном движении начался раскол на сторонников автономии и независимости албанских земель.

      В 1896—1897 гг. в результате усиления панславянской агитации в Косово и Македонии, а также в связи с возникновением претензий иностранных держав (в частности, Австро-Венгрии) на установление протектората над Албанией, началось новый подъём национального дивжения. Его центром вновь стало Косово.

      В 1897 году сложился союз косовских городов (Призрен, Печ, Приштина) в поддержку самоуправления Албании. В 1899 году в Пече (алб. Пейи) была учреждена Албанская лига в Пейи, целью которой стала организация борьбы за объединение и автономию албанских земель.

      Были созданы военные формирования и местные комитеты, но в 1900 году в Косово и Албанию были введены турецкие войска, подавившие выступления албанцев.

     В то время, как албанское национальное движение в Косово в конце XIX века переживало расцвет, сербское национальное движение продолжало находится в застое. В последней трети XIX века не отмечено ни одного крупного выступления сербского населения Косова и Македонии против османской власти. Хотя уже с 1850-х гг. на территории края началась пропагандистская и агентурная работа эмиссаров и просветителей Сербского княжества, стремящихся подготовить почву для объединения всех сербских земель в рамках независимого государства, политическая активность местного населения оставалась низкой. Значительный результатов удалось, тем не менее, достичь в культурно-образовательной сфере: в конце XIX века в Косово, главным образом в восточных и северных регионах края, было основано множество сербских школ и культурно-просветительских обществ.

      В 1896 году году было достигнуто соглашение между Сербией и Черногорией о разделе сфер влияния в Косово, Македонии и Албании: Метохия, Санджак и Северная Албания признавались зоной интересов Черногории, Восточное Косово и Македония — Сербии. В том же году Сербия и Черногория совместно выступили в защиту культурно-религиозной автономии славян Косова, когда турецкие власти попытались назначить митрополитом Призрена грека—фанариота.

***********************************************************

Ir Serbija sveika, ir Kosovas nepriklausomas


2007 vasario mėn. 7 d., Vadimas Vileita, „Dvi pusės“, „Žinių radijas“

   Pasaulinės žiniasklaidos akiratyje netikėtai vėl įsitvirtino Balkanai. Kurį laiką šis regionas buvo iškritęs iš didžiųjų pasaulio galių žaidimų, tačiau šiuo metu, sprendžiant klausimą dėl Kosovo ateities statuso, Balkanų vardas vėl mirga didžiausių laikraščių antraštėse.

   „Naujas planas dėl Kosovo statuso, kurį pasiūlė specialusis JT atstovas suomis Marttis Ahtisaaris, vargu ar suartins Belgradą ir Prištiną“, – apibendrina vertimų svetainė inopressa.ru, apžvelgdama Prancūzijos „Le Figaro“, Amerikos „The Wall Street Journal“, Didžiosios Britanijos „The Guardian“ ir Vokietijos „Frankfurter Allgemeine“ laikraščius. Koks tas planas, ką naujo jis siūlo provincijai, nominaliai tebepriklausančiai Serbijos valstybei, bet besitikinčiai artimiausiu metu skelbti nepriklausomybę, ir kokį vaidmenį šiame procese vaidina pagrindinės pasaulio galios – šiandien laidoje.

                        Pirmoji pusė – svarbiausia įtikti Maskvai

   „Le Figaro“ straipsnyje „Nepriklausomo Kosovo link“ rašo, kad naujasis planas numato suteikti nepriklausomybę šiai serbų provincijai, kurios didžiąją gyventojų daugumą sudaro albanai. Vis dėlto judėjimas nepriklausomybės link yra užmaskuotas: apie nepriklausomybę tiesiogiai suomių diplomato pasiūlymuose nekalbama. Nepriklausomybė matyti tolimesnėje perspektyvoje nei tikėtasi, tačiau, kaip ten bebūtų, galutinis proceso rezultatas vienareikšmiškai yra provincijos atsiskyrimas.

   Todėl serbai ir albanai išlieka nuoseklūs: serbai kategoriškai planą atmeta, o albanai jį palaiko. Šios prieštaringos reakcijos palieka M. Ahtisaariui per mažai šansų pasiekti, rodos, neįmanomą kompromisą tarp Belgrado ir Prištinos prieš pateikiant galutinius siūlymus JT Saugumo Tarybai.

   Vis dėlto JT atstovas negailėjo pastangų ieškoti tokio varianto, kuris tenkintų visus ir leistų nutraukti JT protektoratą, įvestą Kosovo provincijoje po karo su NATO 1999 m. Jam pavyko rasti formulę, kuri sutaikytų daugumos Kosovo gyventojų nepriklausomybės nuo Belgrado siekį ir užtikrintų taikos ir ramybės garantijas serbų mažumai. Be to, planas garantuoja pagarbą kultūros ir religijos paveldui, kurį taip vertina serbai. Plano pristatymas buvo atidėtas, atsižvelgiant į politinę padėtį Serbijoje, nes ten artimiausiu metu vyks rinkimai. Juose numatoma nacionalistų sėkmė, tačiau tai neturėtų sugriauti valdančios proeuropinės vyriausybinės koalicijos.

   Vis dėlto, kaip rašo „Le Figaro“, didžiausia kliūtis yra ne Belgradas ir ne Priština, o Maskva. Grasindamas Saugumo Tarybai vetuoti bet kokią Serbijos netenkinsiančią formuluotę, Kremlius kelia sąlygų, dėl kurių sprendimą tenka atidėti neapibrėžtam laikui. Tą patį teigia ir britų „The Guardian“ straipsnyje „Raktas bus Rusijos veto“. Pasak straipsnio autoriaus Iano Traynoro, praeitą savaitę paskelbtas naujas Kosovo nepriklausomybės planas kelia ilgalaikės diplomatinės priešpriešos tarp Rusijos ir Vakarų grėsmę.

    Du daugiausia aistrų keliantys klausimai – Kosovo statusas ir branduolinė Irano programa – pateks į Saugumo Tarybos darbotvarkę tuo pat metu vasario pabaigoje. Rusija abiem klausimais užėmė tvirtą poziciją ir grasina vetuoti rezoliucijas, būtinas norint pradėti Kosovo atsiskyrimą ir stiprinti spaudimą Teheranui.

    Iki šiol neaišku, ar Rusijos prezidento Vladimiro Putino parama Serbijai dėl Kosovo yra taktinis žingsnis, ar vis dėlto tai tikrai principinis klausimas. Europos atstovai taip ir nežino, ko tikėtis iš Rusijos, kai planas dėl Kosovo bus iškeltas balsavimui Niujorke. Vis dėlto būtent nuo Rusijos laikysenos gali priklausyti, kokiam sprendimui galiausiai pritars JT.

                Antroji pusė – serbai ir albanai turi patys susitarti

   Ivanas Krastevas „The Wall Street Journal“ straipsnyje „Balkanuose smarkiai atšalo“ vertina naują suomio pristatytą planą dėl Kosovo ne taip vienareikšmiškai kaip judėjimą nepriklausomybės link, bet ir jis pripažįsta, kokia svarbi bus Rusijos elgsena. I. Krastevo įsitikinimu, Rusija galutinai pasirinko laikytis destruktyvios pozicijos. Rusija pareiškė niekad nepritarsianti planui, kuriam nepritars serbai, o serbai pareiškė nesutiksią su jokiu planu dėl provincijos nepriklausomybės, o Kosovo gyventojai nenorės nė girdėti apie jokį planą, kuris jiems nepriklausomybės neteiks. Čia tai bent užburtas ratas.

   Vienintelis JT rezoliucijos variantas, kurio Rusija pasiryžusi nevetuoti, – toks, kuriame nebus jokio žodžio apie nepriklausomybę nei kelių nepriklausomybės suteikimo link. Taigi po ilgų užkulisinių sandėrių ir sunkių derybų su kosoviečiais ir serbais mėnesių naujoji Kosovo ateitis buvusio Suomijos prezidento pasiūlytame plane gali būti apibrėžta kaip „nepriklausomas ES protektoratas“.

   Šis posūkis albanų daugumai Kosove sukėlė politinį šoką. Juk jie buvo įsitikinę, kad Vakarai suteiks jiems nepriklausomybę, ir jau buvo beatkemšą šampano butelius. Dabar Priština apie nepriklausomybę gali pareikšti nebent vienašališkai – tikėdamasi, kad naują Balkanų valstybę oficialiai pripažins Vakarų valstybės. Tuo pat metu ES ketinimai paraginti Belgradą ir Prištiną vėl sėsti prie derybų stalo – tai dar vienas reveransas kadenciją baigiančiam Serbijos premjerui Vojislavui Koštunicai ir jo bekompromisei pozicijai. Būtent V. Koštunicos vadovaujama nacionalistų partija tikriausiai lems, kas vadovaus būsimai Vyriausybei. Taigi susidaro kombinacija „Albanijos nusivylimas ir Serbijos arogancija“, kuri kelia naujų trinčių ir smurto provincijoje pavojų, nors ten ir yra dislokuota 17 tūkst. tarptautinių NATO pajėgų karių.

   Pasigirsta balsų (labiausiai – iš Jungtinių Valstijų pusės), kad Vakarai turėtų mažiau klausyti Rusijos grūmojimų ir imtis žingsnių Kosovo nepriklausomybei pripažinti dvišaliu pagrindu. Ši pozicija pristatoma kaip jėgos politika, bet iš tikrųjų, kaip rašo „The Wall Street Journal“, tai būtų silpnybės politika, kuri pakenktų tarptautiniam ES statusui, priešiškai nuteiktų viešąją Europos nuomonę ir suskaldytų Bendrijos narius.

   Dvišalis Kosovo pripažinimas, jeigu tam pasiryžtų atskiros šalys, susilpnintų Vakarų pozicijas užšaldytuose Eurazijos konfliktuose ir atvertų duris į Europą grįžti įtakos zonų politikai. Būtent to ir siekia V. Putinas su savo dziudo stiliaus diplomatija! Kosovo nepriklausomybės pripažinimo kaina taptų visiškos laisvės Rusijai suteikimas Eurazijos konfliktuose, t. y. separatistinėse buvusių sovietinių respublikų teritorijose.

   ES gali susigrąžinti iniciatyvą tik peržiūrėjusi du esminius „stulpus“, kuriais remiasi jos politika Kosovo atžvilgiu. Tie „stulpai“ yra tokie: pirma, Briuselis iki šiol nemato jokių sąsajų tarp užšaldytų ES politikos sprendimų Balkanuose ir užšaldytų konfliktų posovietinėje erdvėje; antra, Briuselis įsitikinęs, kad Kosovo nepriklausomybę lengviau pasiekti derantis su Rusija Saugumo Taryboje, nei skatinant Belgradą ir Prištiną savarankiškai susitarti.

   Amerikiečių analitikas įsitikinęs, kad abu šie Europos išpažįstami postulatai yra klaidingi. ES ir JAV turi pakankamai botagų ir meduolių, kad įtikintų Belgradą ir Prištiną susiderėti, ir visai nebūtina šiuo klausimu flirtuoti su Rusija: pakanka priversti serbus ir albanus rasti ką nors panašaus į kompromisą. Tai gali atrodyti neįtikėtina, juk Kosovo statusas Serbijos politikai yra labai svarbus, bet pažvelkime tiesai į akis: daugelis serbų gailėsis praradę Kosovą, tačiau beveik niekas iš serbų nebūtų pasiryžęs ten gyventi. Be to, albanai nieko neišloštų vienašališkai paskelbę nepriklausomybę, kurią blokuotų serbai.

   Iš dabartinio dviprasmiško status quo kol kas daugiausia laimi Rusija. Kuo nestabilesni Balkanai, tuo stipresnė Rusijos įtaka. Maskva gali toliau vilktis teritorinio Serbijos vientisumo gynėjos drabužį, o pati ramiai naikinti teritorinį Gruzijos ir Moldovos vientisumą. JAV ir ES turėtų atsilaikyti prieš Rusijos manevrus ir pasiūlyti visapusišką strategiją bei derėtis su abiem pusėmis tuo pačiu metu.

   Šiuo metu Maskva energingiau nei kada nors anksčiau bando iš esmės integruoti Padniestrę, Abchaziją ir Pietų Osetiją į Rusijos Federaciją. Briuselio politika atskirti šiuos užšaldytus konfliktus ir Kosovo problemą atriša Rusijai rankas Vyriausybei Gruzijoje destabilizuoti ir stumti Europą į „kolonijinį sprendimą“ Balkanuose. Europa neturi bijoti sukurti precedento ir leisti Kosovui paskelbti nepriklausomybę, bet šį precedentą turi sukurti ne kolonijinė įtakos zonų politika, o sprendimas, priimtas abipusiu sutikimu po ilgų derybų globojant viso pasaulio bendrijai, taip pat demokratizacija ir pabėgėlių grįžimas. Toks precedentas pavojaus regionui nekeltų ir būtų optimalus Kosovo problemos sprendimas.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

zx, 2007 02 07 13:30

   Tai kas padaryta Kosovo atžvilgiu yra nonsensa. Pusiau nepriklausomybių nebūna. Kaip moteris negali būti truputi nėščia ,- taip ir tauta negali būti laisva tik truputi.

JD, 2007 02 07 13:36

   Vileitos straipsnis primena absurdo teatra. Arba jis vykdo kazkieno uzsakyma, arba pats nera savo straipsnio skaites. Tokios berisios jau seniai nesu mates.

   Net eziukui aisku, kad patenkinus Kosovo albanu uzgaidas bus sukurtas labai pavojingas precedentas, ir tada Moldavija tegales pasvajoti apie Padniestre, ar Gruzija apie Abchazija ir Pietu Osetija.

   Serbijos liaudis aiskiai pasisake referendume del Konstitucijos kad nesutinka su Kosovo atskyrimu, taigi dabar provincija galima atplesti nebent jega. O paskui is karto naujas klausimas - kuri teritorija bus kita? Gal marokieciai ispanijoje, ar pakistanieciai siaures Anglijoje?

   Imigrantai neturi teises keisti valstybiu sienas!!!

Nacionalistas, 2007 02 07 14:38

   Gerbiami komentatoriai,

   prieš rašydami savo komentarus, pasidomėkite istorija ir išsiaiškinkite kada ir iš kur dabartinio Kosovo žemėse atsirado slavai.

   O taip pat pasidomėkite, kas šioje žemėje gyveno iki slavų invazijos?

   Tiems, kas to nežino ir tingi panaršyti Internetą, paaiškinu - slavai šį kraštą okupavo 7-9 amžiuje, nukariavę dabartinių albanų protėvius, o po to albanai palaipsniui grįžo į savo protėvių žemes.

   Padniestrė yra rusų okupacijos pasekmė, atsiradusi užgrobus rumunų etnines žemes (joms beje, priklauso ir Odesa).

   Pietų Osetija irgi yra rusų okupacijos pasekmė - osetinai 18-19 amžiuose palaipsniui kėlėsi į gruzinų etnines žemes ir jose prisidaugino.

   Abchazijoje - atvirkščiai - tai abchazų etninės žemės, kurias kažkada užkariavo Gruzija ir ten privažiavo gruzinų kolonistų.

   Sprendžiant kiekvienos žemės ateitį, būtina atkurti istorinę tiesą.

    Tikrojo nacionalizmo ideologiniai principai ir politiniai tikslai:

- pasaulis istoriškai yra padalintas į skirtingas tautas, paprastai kalbančias skirtingomis kalbomis,

- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

- istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,

- kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,

- valstybės esminė paskirtis yra sudaryti sąlygas valstybę sukūrusios tautos kultūriniam ir ekonominiam suklestėjimui šioje valstybėje,

- tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis,

- jokia tauta ir jos sukurta valstybė neturi teisės kištis į kitos tautos ir jos sukurtos (ar dar kuriamos) valstybės reikalus,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,

- pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

- kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

Nacionalistui, 2007 02 07 15:07

  Gerai cia tu uzbezdejai!

  Taigi visa JAV isikurusi indenu zemese, ka siulai ?

  O ispanu konkistadoru palikuonys uzima dauguma P.Amerikos. Salin okupantus?


  Nereikia taip toli ziureti, Kosovo buvo serbu zeme, del vakaru isikisimo yra dabar bala zino kas, dar truksta antros Albanijos. Nes juk bus nepriklausoma, su albanais ir ne Albanija?! O autorius- kietas. Nepamirsta Putinui ispirti: kaip cia dabar jis(Putinas) turi interesu.

  Tik kai kurios valstybes savo "interesus" gali "ginti" kitoje Zemes rutulio puseje. O pasoneje- nevalia. Reikia tik dziaugtis, kad rusai kol kas nesokineja daug, nors jie turejo Irake daugiau interesu, negu "koalicija", bet nutylejo.

   O ka NATO pridare buvusioje Jugoslavijoje- dabar jau pinigelius gaila moketi? Bet koks teritoriju perdalinimas geruoju nesibaigs, kaip gerai ant popieriaus neatrodytu.

   Serbai-arsus nacionalistai su gera atmintimi, todel albanams nenaudinga juos erzinti. O ir Europai vertetu tai nepamirsti.

naujas rusas, 2007 02 07 15:13
to Nacionalistas, 2007 02 07 14:38


Oi, o ką vengrams lieka daryti? Atgal į Rusiją joti?

XES, nacionalistui, 2007 02 07 15:27

  Geriau nenarsyk internete, vistiek jokios naudos.

  Jei jau nori grizti i tavo paminetus laikus, tai balkanu zemese slavai apsigyveno atvyke is dabartines Ukrainos, kur juos isstume baltai ir is Bulgarijos, kur juos isstume Chanatas. Tada Balkanu teritorijoje gyveno bosniai ir makedonai.

   Balkanams tapus slaviskiems, juos pastoviai puole turkai. Taciau uzkariauti nesugebejo.

   Albanai isikure savo dabartineje teritorijoje atplauke is Rodoso salos. Kosovas- šiuolaikines Serbijos sirdis, kuria pastoviai nevalstybiniu budu puldavo ivairios albanu mafijos, kol galu gale isitvirtino. Butent nevalstybiniu, o mafijiniu teroru isitvirtindavo. Pvz, ateidavo i kavine, kur sedi serbai ir grasindami pistoletais isvarydavo. Po truputi, serbai traukesi is Kosovo, bijodami ten gyvent ir negaledami konkuruot su albanu mafija, kuri padedama graiku kontruoliuoja visa laivyba, dauguma Graikijos Kazino ar Prostituciu Namu. Vat tokia tad nepriklausomybe. Beje, panasiai dabar situacija klostosi makedonijoje, teko praeita vasara paciam patirti, kaip i kavine isiverzia albanai, o visi sedintieji ir be raginimu iseina.

debilui XES, d, 2007 02 07 15:38

  ne Rodoso salos o Rodo salos, asile tu

Chemikas, 2007 02 07 16:04

  Padėtis be išeities... serbų vietoje bandyčiau atsirėžti bent šiaurinę kosovo dalį, o pietinę (kurioje vis dar liks serbų anklavu 1988m duomenimis) palikti albanams tegu jungiasi su didžiaja (skurdžiąja) Albanija... žvirblis saujoje geriau... taip, kaip ir Lietuvos vyriausybė 1939m perimdama Vilniaus kontrolę prarado Lydą ir Gardiną... nesakau, kad tuomet buvo lengva apsispresti, bet užtai dabar Vilnius MŪSŲ

naujas rusas, 2007 02 07 16:53

  Jeigu visą straipsnį išversti į normalią kalbą, tai viskas pasidaris labai paprasta: vakarams reikia surasti būdą kaip paskelbti kosovo nepriklausomybę nesukuriant teisinio precidento, nes galimu teisiniu precidentu iškart pasinaudos Rusija skaldant tokias "provakarėtiškas" valstybėles kaip gruzija, moldova, ukraina ir t.t.

Nacionalistas, 2007 02 07 21:07

   Serbai ne nacionalistai, o šovinistai.

   Kaip, beje, ir daugumas rusų - gviešiasi bet kurių žemių, kur jie įkėlė bent vieną koją.

   Visiems mažaraščiams "istorikams" paaiškinu - visų slavų istorinė tėvynė yra dabartinės Lenkijos pietinė dalis, iš kur jie 3-5 amžiuje kartu su gotais nusibeldė į dabartinę Ukrainą, o iš ten jau iki šių dienų paplito po visą pasaulį.

   Tame tarpe ir užimdami beveik visas istorines baltų žemes, kuriose baltai gyveno jau 5 tūkstančius metų.

   Pasiskaitykite normalią mokslinę literatūrą.

------------------------------- --------------------

- pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

- kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

Nacionalistas, 2007 02 07 21:15

   JAV, beje, yra tokia pati imperija kaip ir Rusija, tik ji užgrobė ne čiukčių ir kitų Sibiro tautų žemes, o indėnų tautų, aleutų ir eskimų žemes.

   Ir šios tautos labai aktyviai kovoja, kad jų teisės į jų istorines žemes būtų oficialiai pripažintos.

  Pietų Amerikoje kai kurios indėnų tautos to jau pasiekė ir oficialiai, ir faktiškai - pavyzdžiui, jų kalbos jau yra valstybinės (kartu su ispanų kalba).

Dušan, 2007 02 07 21:21

   Kosovo albanai tegul didelį štolcą griaužia- Serbija niekada neatiduos savo žemių, nesulauksit ižgamos.

Nacionalistas, to Dušan, 2007 02 07 21:21, 2007 02 07 21:30
Ne "ižgamos", o "išgamos".

------------------------------- ------------------

   Rusija taip pat nenori grąžinti Lietuvai Tvangstos žemę, bet teks - niekur ji nedings - o mes galime ir palaukti, kol Rusijos imperija galutinai subyrės.

EG, 2007 02 07 22:06

  Taigi, šiek tiek istorijos.

   Ilyrai gyveno vakarų Balkanuose nuo maždaug 2000 metų iki musų eros. Dardanians (Dardanai) buvo Ilyrų gentis, kurie gyveno dabartinėje Kosovo teritorijoje tuos 2000 metų iki musų eros. Iš dardanų kildinami dabartiniai albanai ir jų kalba Kosove.

   VIII m.e. amžiuje serbai galutinai kolonizavo Kosovą ir išskerdė arba išvijo beveik visas ten buvusias Ilyrų gentis (Kosovo albanų protėvius). 1160 m. taip vadinama senovės serbų valstybė Rascia susikurė. Rascią valdė Stevan Nemanja nuo 1160 m.. Kelis metus pakariaves jis išplėtė savo teritoriją i Kosovą, Makedoniją, Albaniją, Nisą, Juodkalniją. Jis valde regiona, į kurį papuola dabartinis Kosovas apie 200 metų.

   1355 mirus carui Dušanui, Nemanjicių imperija pradėjo byrėti. (Kas nicku Dušan pasivadino, tai nenusipleno dideles garbes.)

   Toliau buvo Kosovo Polje musis ir t.t. ir galiausiai šita regiona uzvaldė turkai-osmanai.

   Per likusius 600 metų ilyrų gencių palikuonys susigražino demografine persvara, neskaitant to, kad okupantai turkai juos irgi bausdavo žiauriai uz sukilimus ir visokius neramumus. Nes neuzteko priimti musulmonų religija, kad įtikti turkam per tuos okupacinius šimtmecius.

   Kai prasidėjo serbu okupacija, tuomet serbai bandė daugiausiai naudodami ekonomines priemones išstumti albanus is ju Kosovo teritorijos, bet tas sunkiai sekėsi. Galiausiai 1999 m. serbai išzudė apie 10000 albanu, o dar apie 2500 iki šiol dinge be zinios. Apie 1 milijonas Kosovo albanu (50%) buvo tuomet priversit bėgti is savo šalies.

   Šita mirties ir persekiojimo mašina sustojo tik tada, kai NATO pradejo bombomis mėtyti ant Miloševiciaus rezimo ir jo karinės masinos. Tiesa, kliuvo ir civiliams. Čia NATO istorijos juodasis puslapis.

    Iš karto perspėju, į ant-musulmonų, emigrantų, kurie kasdien konkuruoja su albanais kas pirmas nuvalys UK pensininukui užpakalį ir spuoguotu paauglių komentarus neatsakinėsiu.

Gediminas, 2007 02 07 23:06

   Serbai Jugoslavijoje buvo kaip rusai sssr-e.
 
   Tačiau kas dėl Kosovo aš palaikau serbus, nes tai jų protėvių žemė dirbtinai apgyvendinta albanų dauguma. Manau čia tinka garsus Lietuvos diplomato pasakymas apie barzdos priklausomybę joje privisus blusų. Iš to matyti, kad vakarai neblogos prostitutės.

   Todėl manau, kad Lietuvai 100 proc. pasitikėti ES-u ir NATO negalima. Jie žiūrėdami savo trumparegiškos naudos gali mus pavesti. Todėl kairiųjų, visokių pacifistų ir kt. stengimasis pereiti prie profesionalios kariuomenės Lietuvai - žalingas.

***********************************************************

Č.Iškauskas. Ar turi teisę albanai atsiskirti nuo serbų?


Česlovas Iškauskas, „Užsienio įvykių komentaras“, „Žinių radijas“
2007 gruodžio mėn. 20 d.

    Trečiadienį Jungtinių Tautų Saugumo Taryba uždarame posėdyje pradėjo svarstyti klausimą dėl Kosovo statuso. Po 4 mėnesių tiesioginių Belgrado ir Prištinos derybų pateiktas tarpininkų trejeto pranešimas, kuris suskaldė Saugumo Tarybą. Problema iš tiesų unikali, nes tai pirmas atvejis po Antrojo pasaulinio karo, kai valstybės sienas bandoma keisti be  abipusio pritarimo.

    Kitas reikalas, ar tokio pritarimo kada nors sulauksime? Kosovas referendumu patvirtino, kad vienintelis klausimas – kada provincijos albanai priims nepriklausomybės deklaraciją. Kol kas to neįvyko, nors buvo prognozuojama, kad kritinė diena – gruodžio 10-oji, kai Saugumo Tarybai buvo pateiktas Martti Ahtisaari grupės pranešimas apie Kosovo ir Serbijos derybas. Gruodžio 14 d. įvyko ES šalių vadovų susitikimas, bet ir jie negalėjo priimti bendro sprendimo, nes „Bendrija nepasirengusi pripažinti Kosovo nepriklausomybės“. Lyderiai tik nusprendė pakeisti Jungtinių Tautų taikdarius savo misija ir pasiųsti į Kosovą 1400 policininkų ir 400 teisininkų.

    Serbija tam irgi prieštarauja, teigdama, kad ES neturi Saugumo Tarybos leidimo. Belgradas apskritai nesutinka su vienašališku Kosovo nepriklausomybės paskelbimu ir grasina tam užkirsiąs kelią jėga. Briuselis sumanė pasiūlyti jam meduolį – Serbija ir Kosovas bus be eilės priimti į ES, jeigu pritars Prištinos apsisprendimui. Bet serbų politiniai saldumynai nesuviliojo. Jie ir toliau nusileidžia tik tiek, kad siūlo Kosovo kraštui plačią autonomiją ir net visišką ekonominę provincijos laisvę.

    Belgradas drąsus, nes už jo nugaros stovi patyrusi suflerė – Rusija. Ji grasina vetuosianti bet kokį Saugumo Tarybos sprendimą, kuriam nepritaria Serbija. Maskva pataria Belgradui be kovos nepaleisti Kosovo, nes tuomet kilsiąs naujas pilietinis karas ir bus sukurtas precedentas tolesniam Europos susiskaldymui. Vašingtonas ir Briuselis taip pat prognozuoja neramumus Balkanuose, bet tik tuo Rusijos siūlomu atveju, jei bevaisės derybos bus tęsiamos.

    ES, tarsi ramindama derybų oponentus, griežtai pataria „kosovarams“ neforsuoti nepriklausomybės deklaracijos, o palaukti bent jau sausio 20 d. įvyksiančių Serbijos prezidento rinkimų. Žinoma, jie nieko nepakeis, nes serbų rinkėjai ir šiaip įsitikinę, kad jų vadovai siekia išlaikyti vientisą teritorinį darinį. Nemalonų Prištinos sprendimą stengiasi atidėti ir Briuselis, kuris dėl Kosovo apsispręs tik kitų metų vasarą.

    Aplink Kosovo problemą sklando ir daug spekuliacijų. Viena jų štai kokia: jeigu atsiskirs Kosovas, esą tokiu keliu patrauks ir kai kurios kitos Europos teritorijos, pirmiausiai – Abchazija, Pietų Osetija ir Padniestrė. Tiesa, jos norėtų prisijungti prie Rusijos. Suprantama, kad šią gąsdinančią versiją daugiausiai skelbia Maskva.

    Žinoma Rusijos kitamintė ir Kremliaus nemėgstama Valerija Novodvorskaja apie tai svarsto, perfrazuodama žinomą patarlę: boba iš ratų – ratams lengviau. Kadaise tiek Miloševičius, tiek Stalinas savo imperijas lipdė bizūno principu. Į savo vežėčias sugrūdę įvairias tautas, šie diktatoriai jas ilgai laikė surakintas grandinėmis, tačiau, kai jos ėmė trupėti, kilo pavojus, kad tautos iš šių imperinių vežėčių tiesiog iškris. Tai pabandė čečėnai, kuriuos dar 1819 m. caras Aleksandras prievarta per Kaukazo karą susodino į tą vergų vežimą. Gruzijos tautų likimas panašus, aiškina Kremliaus kritikė: tai Maskva jas sukiršino, kariaudama už savo pozicijas Kaukaze ir taip skaldydama Gruziją. Todėl Kosovas – tai pirmiausia apsisprendimo klausimas, o trys posovietinės teritorijos – slaviškojo anšliuso palikimas. Štai kodėl tarp šių darinių turime nubrėžti aiškią skiriamąją liniją ir nepainioti jų statuso taip, kaip kam patinka, teigia buvusi disidentė.

    Svarstant žmoniškai, gal tiksliau – gyvenimiškai, Kosovo albanai taip pat turi teisę į atsiskyrimą, kaip neseniai tyliai iš po Serbijos sparno išsprūdo Juodkalnija ar Makedonija. Tik ši procedūra turi vykti tvarkingai, neskubant ir, be abejo, išsilaisvinant nuo visokių imperinių spekuliacijų.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

        Американские индейцы объявили независимость от США

    Индейцы племени Лакота, которые проживают на территории пяти американских штатов, объявили о разрыве договора с Соединенными Штатами, который был заключен около 150 лет назад, и выходе из состава этой страны.

    Как сообщают американские СМИ, об этом заявил один из руководителей индейцев Рассел Минс, который посетил посольства Боливии, Венесуэлы, Чили и ЮАР, где сделал заявление о независимости. По его словам, присоединиться к новому государству могут все, кто проживает в штатах Небраска, Южная Дакота, Северная Дакота, Монтана и Вайоминг.

    Индейцы заявляют, что намерены уже в ближайшее время начать замену американских документов на собственные паспорта и водительские удостоверения. Кроме того, любой пожелавший отказаться от гражданства США получит право не платить налоги федеральным властям.

    Индейцы утверждают, что их действия абсолютно легальны, поскольку они соответствуют как 6-й статье Конституции США, так и Венской конвенции 1980 года.

    Реакция официальных властей США на решение большой группы граждан перестать платить налоги и провозгласить независимость пока неизвестна.

20 декабря 2007г.

http://top.rbc.ru/society/20/12/2007/130745.shtml


Ayasuka Yatakaya, ayasukayatakaya@mail.ru, 2007 12 20 16:13


    Kosovą serbai laiko savo kultūros lopšiu. Bet jie čia atėjo 5 amžiuje. Iki jų čia nebuvo vakumas ir dykuma. Čia gyveno ilyrai (albanų protėviai ???). Jeigu iki slavų čia gyveno trakai, tai Kosovas priklauso baltams.

   Jugoslavijos laikais albanams buvo leista masiškai keltis iš Albanijos - jie čia buvo pabėgėliai. Tokia albanų savybė - jie atvykę, paskui save atsiveža visus gimines ir vietinius išstumia. Žodžiu, negalima leisti albanų suvirintojų laikinai dirbti Lietuvoje, bo paskui apylinkės aplink Visagino AE taps nepriklausomu albanų teritoriniu - politiniu vienetu.

Žygeivis, 2007 12 20 16:25
------------------------------------------------------------------------------
mart, 2007 12 20 10:55
Gal galite paiskinti kaip Kosove atsirado tiek daug albanu Juk Kosovas istorine Serbijos dalis, kaip Vilnius - Lietuvos. Reikia suprasti serbus: ar mes sutiktume, jei Vilniaus kraste gyventu dauguma lenku ir jie pareikstu nora atsiskirti?
-----------------------------------------------------------------------------

     Serbai (kaip ir kiti slavai) buvusios Jugoslavijos teritorijoje pasirodė tik 6-8 amžiuose, kada žlugo Romos imperija (Vakarų), o Bizantija (Rytų Romos imperija) nebesugebėjo jų sulaikyti.

     Būtent albanai yra tiesioginiai senųjų šių žemių gyventojų ilyrų palikuonys, užspeisti ir išvyti iš visų savo etninių žemių ar sunaikinti į šias žemes įsibrovusių slavų ir germanų genčių (vėliau ir vengrų bei įvairių tiurkų genčių), kaip ir daugelis kitų senųjų Europos tautų (tokių kaip baltai ir keltai).

     Visa dabartinė Serbija yra senosios istorinės tiesioginių albanų protėvių žemės.
------------------------------- --------------------

     Beje, istorinis senųjų etninių žemių grąžinimo precedentas šiuolaikiniame pasaulyje jau egzistuoja - žydai sugrįžo į savo istorinę tėvynę beveik po 2000 metų (Romos imperija nubaudė žydus po Bar Kobos (Bar-Kochbos) sukilimo 132 - 135 m., ištremdama juos iš tėvynės), išvijo šias žemes 8 amžiuje užgrobusius arabus (vadinamus palestiniečius), ir 1948 metais atkūrė Izraelio valstybę.

     Manau, jog tai, kas buvo leista žydams, turi būti taikoma ir visoms nuo įvairių užkariautojų nukentėjusioms tautoms (tame tarpe ir lietuviams).

--------------------------------------------------------------------------

Nežinantiems istorijos:

    "VII – VIII a. Irane, Sirijoje, Palestinoje, Egipte ir visoje Šiaurinės Afrikos pakrantėje po arabų užkariavimų susikūrė didelė valstybė, kuri užmezgė glaudžius ekonominiu ryšius su Kinija, Indija, Europa. Užkariautų šalių kultūra buvo daug aukštesnio lygio, kurią pasisavino ir užkariautojai."

Žygeivis, 2007 12 20 16:42

-------------------------------------------------------------------------------
Orio, 2007 12 20 16:28
Cia panashu butu , jei Lietuva imtu pretenduoti i Baltarusijos ir Ukrainos teritorijas tuo pagrindu , kad ten buvo LDK.
-------------------------------------------------------------------------------

    Tai būtų ne tautinis-istorinis, o imperinis pagrindas (toks, kokį dabar taiko Rusija ir Serbija).

    Pretenduoti gali visai ne Lietuva (kaip valstybė), o lietuvių ir latvių tautos, kaip tiesioginės ir vienintelės šiose žemėse gyvenusių baltų genčių palikuonys.

    Apskritai, etninės tautų žemės priklauso visai ne valstybėms, o tautoms. Ir šita teisė yra amžina, neišnykstanti keičiantis tą žemę valdančioms valstybėms. Valstybės yra tik įrankiai tautų rankose.


Žygeivis, 2007 12 20 17:07


    Visų be išimties slavų istorinė tėvynė yra dabartinė pietinė Lenkijos dalis, iš kur jie ir prisiveisė po visą Centrinę ir Rytų Europą, užgrobdami istorines baltų, ilyrų, trakų, keltų ir finų žemes.

    Lygiai tą patį padarė ir germanai, pasklidę iš savo istorinės tėvynės - pietinės Skandinavijos dalies.

Žygeivis, 2007 12 20 22:39

-------------------------------------------------
JD Žygeiviui, 2007 12 20 17:58

    Tik nereikia pasakų apie tai, kad albanai yra ilyrų palikuonys. Ilyrų kalba neturi nieko bendro su albanų kalbų, nes ji net visai iš kito pogrupio. Albanai ir į Albaniją dabartinę neseniai atsikraustė - viso labo 6-8 amžiuje po Kristaus, taigi jie Vakarų Balkanuose atsirado dar vėliau už serbus. Albanų protėvynė - Dakija (dab. Rumunija). O iš Dakijos juos išvarė hunai.
__________________________________

    Štai oficiali informacija (abu požiūriai):

    Pagal albanų istorikų versiją, dabartinių albanų protėviai buvo ilyrai, kurie į vakarų Balkanus atsikraustė apie 2 tūkstantmetį pr. m. e. Tuo metu jie buvo apsupti keleto nedraugiškų valstybių. Graikai į šią teritoriją atvyko VII a. pr. m. e. ir, pavertę ją savo kolonija, taikiai prekiavo su vietiniais gyventojais ilyrais.

    Patys ilyrai savarankišką valstybę įkūrė IV a. pr. m. e., tačiau graikai užvaldė pietinę šalies dalį (teritoriniai ginčai tarp Albanijos ir Graikijos tęsiasi ir iki šių dienų).

    Vėliau, 228 m. pr. m. e., besiplečianti Romos valstybė užgrobė Ilyriją, pasiuntusi ten 200 karo laivų.

    Tačiau lingvistiniai duomenys prieštarauja tokiai traktuotei. Ilyrai greičiausiai buvę centum-kalbos atstovais, kai tuo tarpu albanai yra satem-kalbos atstovai.

    Vis dėlto genetiniai tyrimai nedviprasmiškai parodo, kad albanai yra Balkanų autochontai.

    Viena iš labiau pagrįstų versijų yra albanų kilimas iš dakų - senosios Dakijos (dab. Rumunija) gyventojų, kurie į šiuolaikinę Albaniją atsikėlė po romėnų Dakijos nukariavimo. Tą patvirtina proto-Albanų kalbos substratas rumunų kalboje bei dakų ir albanų asmenvardžių paralelės.

**************************************************

    Abiem atvejais būtent albanai (jų protėviai) apsigyveno Balkanuose dar prieš pasirodant ten slavams.

    Kalbant apie antrą variantą, tai romėnai Dakiją nukariavo 101-106 m., hunai pasirodė 4 amžiuje, o slavai - tik 6-7-tame amžiuose.

    Taigi, slavai "eilėje" į Balkanų žemes stovi gerokai už albanų, graikų ir ilyrų.

Žygeivis, 2007 12 20 22:42

------------------------------- -------------------
romas, romas, 2007 12 20 22:13
uz isprievartavima siuloma serbams nauji batai be abejo uz viso to stovi amerikieciai o europai tai bus problema ......vilniaus cigonai irgi turi teise i savo valstybe
------------------------------- -------------------

   Teisę į savo valstybę čigonai turi - tik ne lietuvių etninėse žemėse, o savo tėvynėje Indijoje, kaip ir žydai - Izraelyje. Štai ten - į Indiją - čigonai ir turi sugrįžti ir įkurti savo valstybę.

Žygeivis, 2007 12 20 22:58

------------------------------------------------
Orio Zygeiviui, 2007 12 20 17:42
Tokios savokos nera - "istorines zhemes"
------------------------------------------------

    Nieko keisto, jog visi okupantai nepripažįsta sąvokos "istorinės žemės", nes tai reikštų jų įvykdytos svetimų žemių okupacijos ir kolonizacijos pabaigą.

    Ypač tai pavojinga visiems slavams, nes jiems liktų tik maža dalis dabartinės Lenkijos teritorijos, iš kur jie paplito užgrobdami kitų tautų žemes.

Ayasuka Yatakaya, ayasukayatakaya@mail.ru, 2007 12 21 12:05

      VENGRAI. Jie užspausti Slovakijoje (pagal Dunojų), Rumunijoje (Klužas), Ukarainoje (Užkarpatė) ir Serbijoje (Vojivodina). Galėtų jie būti vienoje valstybėje, jų gyvenamas teritorijas perduodant Vengrijai.

      RUMUNAI. Atidavus Klužą Vengrijai, susijungti su Moldova, Padniestrę atiduodant Ukrainai mainais už teritoriją tarp Moldovos, Dunojaus ir Juodosios jūros, kurioje dabar gyvena "gagaūzai" - turkai stačiatikiai, perkelti 19 a. iš Turkijos Rusijos iniciatyva.

      GRUZINAI. Stalino laikais Gruzija tapo mikroimperija, pajungdama ne gruzinų tautas.

      Abchazija turėtų susijungti su Abazais (ta pati tauta) šiaurės Kaukaze į vieną nepriklausomą valstybę. Gruzinai gyvena Turkijoje, Juodosios Jūros pakrantėje į vakarus nuo Batumio.

      Adžarija - gruzinai musulmonai? Taip pat gruzinai - musulmonai gyvena vakarų Azerbaidžane. Visa šias gruzinų gyvenamas teritorijas reikėtų sujungti į vieną Gruziją.

      Kas tie osetinai? Ar jie atėjo Stalino laikais į Gruziją?

      GRAIKAI. Turėtų susijungti Kipras su Graikija, iškeliant iš šiaurės Kipro turkų kolonistus. Taip pat atimti iš Turkijos graikiškas vakarų Turkijos teritorijas - Konstantinopolis, Efesas ir t.t. Makedonija turėtų prisijungti prie Graikijos.

     TADŽIKAI. Tadžikistanas (šiaurės) turėtų susijungti su Tadžikiškomis šiaurės Afganistano provincijomis, vėliau apsijungiant su Iranu, kaip viena persų tauta - dabartinis šiaurės Tadžikistano himnas ir vėliava sutampa su Irano.

    "VILNIAUS KRAŠTAS". Tai pasekmė 1655-1661 karo su Rusija. Pridėkite žemėlapyje skriestuvą prie Vilniaus centro ir apibrėžkite 50 km spindulį - gausite Vilniaus "kraštą". Šis karas sunaikino daug vietinių gyventojų ir ekonomiką. Dvarininkai po karo atkėlė iš savo dvarų Baltarusijoje baltarusiškai kalbančius valstiečius, kurie susimaišė su vietiniais likusiais lietuviais. Todėl vietiniai hidronimai ir vietovardžiai yra lietuviški, kaip ir dauguma pavardžių. Į Nemenčinę valstiečiai buvo atkelti iš Vitebsko, į Šalčininkus - nuo Naugarduko.

    1931 Vilniaus ir apylinkių gyventojų surašymo metu patys lenkai atskyrė "lenkus" nuo "vietinių", kalbančių baltarusių tarme (daugiausia kaimo vietovės gyventojų). "Vietinių" buvo 3 kartus daugiau, negu "lenkų", kurie daugiausia buvo Vilniaus miesto gyventojai. Tai pačių lenkų duomenys.

Orio Ayasuka Yatakaya, 2007 12 21 12:59

    Tuteishai - tai ne baltarusiu tarme o atskira kalbine grupe Prosta Gavenda. Yra dar aplink Kauna Vycska Gavenda.

    Tai Lietuvos slavishkos etnines mazhumos. Aishku , kad jos neturi jokiu teisiu, net savo kalbos vadoveliu ir gramatikos. Tai tiesiogine lietuvos nacionalines politikos pasekme.

Tegu, 2007 12 21 12:59

    Rusai žiūri savo kolonijų, kad neišsibėgiotų, o ne saugo svetimas-serbų.Kosovo yra serbų taip pat kaip Kaliningradas rusų."Iskonno serbskije zemli."Ilyrų-albanų protėvių (giminingų baltams)žemės kažkada tęsėsi iki Karpatų.
Kiekviena tauta, kaip ir kiekvienas žmogus, turi prigimtinę teisę gyventi nepriklausomai.Tik gyvulių tarpe stipresnis pavergia ir išnaudoja silpnesnį.

Kaubojus, 2007 12 21 14:15

    Reikėtų žinoti istoriją-tai visų pirma.

    Kas yra autochtonai, o kas yra ateiviai.

    Pvz. lenkakalbiai Vilniaus krašte yra dalis įvairiu laiku atkeltų žmonių iš dabartinės Baltarusijos;

    sakau dabartinės, nes pvz. Naugardukas ne visada buvo Baltarusija. Ten nuo Vytauto laikų buvo perkelti jotvingių likučiai, kai kurie žmonės iš dabartinės Suvalkijos, o ir patys vietiniai yra suslavėję baltai.

    Tyrimai rodo, kad buvęs LDK teritorijos arealas pagal genetinį kodą yra vieningas, t.y. genetiškai visi čia gyvenantys, išskyrus nesenus imigrantus, yra baltų kilmės.

    Betgi tai istorija ir kokiam trečios kartos "lenkui" su lietuviška pavarde, pvz."KOIRO" jau neįrodysi kad Vilniaus kraštas yra Lietuva - jis tau akis išdraskys rėkdamas, kad nuo amžių jo giminė čia gyveno. Ir bus teisus, nes ėsmėje jis tas pats Kairys, tik nulenkėjęs.

    Bet čia kitas atvejis, apskritai visi panašūs atvejai dėl teritorijų yra labai skirtingi, rasti receptus kiekvienam yra sunku; reiktų sutikti su nuomone, kad Kosovą serbai pražiopsojo; nors kažin ar albanų žudymas galėjo išspręsti problemą.

    Teritorijų užėmimai seniau vyko užkariavimo būdu; matyt dabar bus įmanoma atplėšti teritorijos gabalą "užgyvenimo "keliu. Atvažiuoja keletas vislių musulmonų, o po šimto metų jų jau dauguma ir galima nepriklausomybės prašyti.

    Neatrodo, kad šitas precedentas išspręstų problemas- jų tik daugės ateityje.

    Yra istorinis pavyzdys - tai žydai. Visais amžiais kentėję pogromus, galų gale - genocidą, dabar turi savo valstybę, bet problemos išliko. Nors jie grįžo į savo kažkada paliktą tėvynę.

    Geriau sekasi dideliems - Rusija atėmė iš vienų grobikų kažkada lietuvių gyventas žemes - Karaliaučiaus kraštą - ir deklaruoja kaip "na vieki" rusų žemę; nors antro Potsdamo tai nebuvo?

    O sulaužyta Suvalkų sutartis? Šimtai atvejų vien Europoje; jeigu imsi judinti - kažin kiek naudos iš to bus. Taigi sunku ką nors ir pasakyti; galima daryti išvadą, kad gero sprendimo iš viso nėra.

adyg, 2007 12 21 20:59

     Kosovas neėa Serbijos "istorine zeme". Albanai ten gyveno Otomanu imperijos laikais ir kovojo uz savo teises.

     Kas ir kada ten atsikrauste, ar serbai, ar albanai, dar didelis klausimas. Etnografniu teritorijos zemelapiu, sudarytu XIX ir XX a. pradzioje daug. Beda ta, kad jie skiriasi priklausomai nu to, kas ir remiantis kokiais kriterijais juos sudarinejo.

     Viena is nuomoniu yra tai, kad XIX pabaigoje Kosove albanu buvo dauguma. Balansas issilygino tik del Serbijos Karalystes demografines politikos po Balkanu karu ir po pirmojo pasaulinio karo.

     Albanai priestaravo, reikalaudami suvereniteto atsizvelgiant i Versalio deklaruojamus principus, bet serbai, budami vieni is pirmojo pasaulinio karo nugaletoju, turejo akivaizdzia diplomatine persvara pries albanu nevyriausybines organizacijas.

Žygeivis, 2007 12 21 23:29

------------------------------------------------------
Savanoris, 2007 12 21 16:56
O kurdai ar turi teisę? O baskai? O katalonai?O totoriai? O...? Kodėl pamirštame kitas laisvės trokštančias tautas?Gėda pasauliui...Ir mums gėda..
------------------------------------------------------

     Tikrojo nacionalizmo esmė - "Kiekviena tauta turi teisę gyventi savo nepriklausomoje valstybėje, įkurtoje istorinėje-etninėje šios tautos žemėje":

     "Unikalią nacionalizmo kaip ideologijos šerdį sudaro tokie teiginiai:

- pasaulis yra padalintas į tautas,
- kiekviena tauta turi teisę spręsti savo pačios likimą,
- tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis.

      Taigi nacionalizmo ideologija teigia, kad etninės ir politinės sienos turi sutapti."

      Kaip tik todėl nereikia painioti nacionalizmo su šovinizmu (ir jo vokiškaja atmaina - nacizmu), kurie pripažįsta teisę į savo valstybę tik "išrinktosioms" tautoms.

Žygeivis, 2007 12 22 02:06

------------------------------- -----------------
adyg,ui, 2007 12 22 01:24
tu esi turkas, nes imperija buvi ne atamonu o osmanu,jai nori kazka pasakyt tai pirma pasidomek. Ponial???
------------------------------- ------------------

    Adyg-as yra teisus ir jis rašo turkų imperijos pavadinimą kaip tikras europietis, o ne turkas - būtent Europoje Osmanų imperiją vadino (ir dabar vadina) Otomanų imperija arba Porta, o patys turkai ją vadino (ir dabar vadina) Osmanų imperijos vardu - nuo dinastijos pradininko Osmano I vardo.
------------------------------- -------------------

    Deja, DELFI begalės beraščių komentatorių - ne tik nesugeba rašyti normaliu lietuvišku raštu, bet ir nežino elementarių istorinių faktų.

Žygeivis, 2007 12 22 14:33

    Kiekviena tauta turi teisę gyventi savo nepriklausomoje valstybėje, įkurtoje istorinėje-etninėje šios tautos žemėje.

    Etninės-istorinės tautų žemės priklauso visai ne valstybėms, o tautoms. Ir šita teisė yra amžina, neišnykstanti keičiantis tą žemę valdančioms valstybėms. Valstybės yra tik įrankiai tautų rankose.

Žygeivis, 2007 12 22 14:43

------------------------------- --------------------
Kęstas, 2007 12 22 14:08
Kosovas yra Serbijos valstybingumo lopšys...
------------------------------- ---------------------

    Rusijos "valstybingumo lopšys" yra Maskva, įkurta slavų 10 amžiuje užgrobtoje rytų galindų (rusiškai "goliadj") gyvenvietėje ir piliakalnyje.

    Klausimas Kęstui - jei lietuviai arba latviai laikui bėgant taptų absoliučia dauguma savo protėvių ir artimiausių giminaičių galindų etninėje-istorinėje žemėje - Maskvoje ir jos apylinkėse (į pietus nuo Maskvos, nes į šiaurę yra jau finų tautos - merių - etninės žemės) - tai ar jie turėtų teisę įkurti savo baltišką valstybę rusų "valstybingumo lopšyje"?

Восточные галинды («голядь»)

     ГОЛЯДЬ - балтийское племя, в 1-м - нач. 2-го тыс. н. э. населяло бас. р. Протва между землями вятичей и кривичей; ассимилировано восточными славянами. Летописи 1058 и 1147 упоминают балтийское племя «голядь» на реке Протва, в юго-западной части современной Московской области.

    Гидронимия балтийского типа встречается на территории всей Московской области. На юго-западе она наиболее поздняя, оставленная голядью.

    Граница балтийской гидронимии проходит от Санкт-Петербурга, приблизительно по линии Московской железной дороги, несколько восточнее города Москва, вдоль реки Москва до ее впадения в Оку.

**************************************************

   Северная граница территории балтов стала проходить по р. Рузе, а восточная - по правому берегу среднего и нижнего течения р. Москвы, переходя в некоторых местах на левый берег, как, например, в районе будущей территории Москвы (Сходненское, Тушинское и Кремлевское городища).

    Весьма показательно то обстоятельство, что на территории московской родо-племенной группы не только крупные реки, но и часть мелких рек носят балтские названия. Древние названия мелких речек могли сохраниться только при условии существования постоянных поселений на их берегах, при передаче этих названий из уст в уста.

     Это говорит о том, что окрестности Москвы, возможно, были населены гуще, чем территории других родо-племенных групп западного Подмосковья. Поэтому именно Москва, располагавшаяся в узле расселения балтских племен, раньше других в западном Подмосковье попала в зависимость от Ростово-Суздальского княжества.

    Непосредственно на территории современной Москвы кривичских памятников-курганов не выявлено, но они дугой охватывают ее с востока, приближаясь на 15-20 км, территория же самой Москвы была заселена балтами.

   Так, гидроним Волга, по всей вероятности, балтийский, ср. литовское и латышское valka 'ручей, текущий через болото'; 'небольшая, заросшая травой река'. Оба эти значения соответствуют образу верхнего течения Волги. Гидроним Москва В. Н. Топоров сопоставляет с балтийскими словами mask-ava, mazg-uva, обозначающими топкое болотистое место. Москва-река начинается в Старковом болоте, оно же Москворецкая лужа. Русское диалектное слово мозгва обозначает топкий берег.

****************************************************
Plačiau:
Galindai (rytų - "goliadj") (gyveno Maskvos apylinkėse iki 13-15 a.). Maskvos vardo kilmė.
h t t p://www.lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=39

Žygeivis, 2007 12 22 23:08

------------------------------- ---------------------
Kęstas Žygeiviui, 2007 12 22 15:18

Na, tu čia pavarei. Aš jau nekalbu apie tavo nupieštą fantastinę perspektyvą.

Pirmiausia, tai kokį ryšį turi šiuolaikiniai lietuviai su rytų galindais? Tai, kad yra baltai? To maža.
------
Na, bet jei jau nupiešei tokį vaizdelį, tai tuomet yra tik viena sąlyga, galinti leisti kurti lietuviams ar latviams ten savo valstybę, - jei Rusijos valstybės iš vis neliktų. Ar tai realu?
------------------------------- -------------------

    Aš ir parašiau komentarą kaip konkretų palyginimą serbų ir albanų santykių požiūriu.

    Kosove būtent taip ir įvyko - istorijos svarstyklės pasviro į kitą pusę ir albanai vėl valdo savo protėvių (blogiausiu atveju - savo artimiausių giminaičių ilyrų) žemes.

---------------------

    Dėl būsimo Rusijos likimo - kas gi jį žino, visko gali nutikti, kaip savo laiku nutiko ir galindams. Ir jei, tarkim, tai įvyks, reikia nemiegoti - nei mums, nei latviams, ir laiku pareikšti bei įtvirtinti savo prigimtines teises.

    O artimiausių giminaičių paveldėjimo teisė egzistuoja visada ir to nereikia užmiršti.


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 03 Bal 2008 17:25. Iš viso redaguota 24 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Vas 2008 22:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kosovo parlamentas paskelbė nepriklausomybę


BBC, ELTA, http://www.gazeta.ru, http://www.DELFI.lt
2008 vasario mėn. 17 d.
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=16001310

     Sekmadienį Kosovo parlamentas vienbalsiai neeiliniame posėdyje nubalsavo už deklaraciją dėl krašto nepriklausomybės nuo Serbijos. Serbijos ir Rusijos valdžios atstovai smerkia Kosovo nepriklausomybės deklaraciją ir vadina ją neteisėta.

     "Tai istorinis momentas visiems mums, - sakė sekmadienį Kosovo ministras pirmininkas Hashimas Thacis interviu AP. - Tai liaudies valia".

      Šio posėdžio metu H. Thacis, kalbėdamas parlamentarams, garantavo saugumą visoms nacionalinėms krašto mažumoms, tarp jų ir Serbijos gyventojams, kurie sudaro apie 10 proc. visų regiono gyventojų. Jis taip pat patikino pasaulinę bendriją, kad bus laikomasi Jungtinių Tautų tarpininko Martti'o Ahtisaari'o plano, ir padėkojo Jungtinėms Tautoms už šios organizacijos vaidmenį sprendžiant Kosovo klausimą.

      Vėliau į parlamentarus kreipėsi Kosovo krašto prezidentas Fatmiras Seidiu, kuris paragino pagerbti atminimą tų, kurie paaukojo savo gyvybę vardan nepriklausomybės. Jis taip pat pareiškė, kad Kosovas sieks įstoti į NATO bei eurointegracijos. Artimiausiomis savaitėmis, pasak prezidento, turi būti priimta Kosovo konstitucija.

      Po prezidento į tribūną vėl pakilo Kosovo premjeras H. Thacis. Jis perskaitė parlamentarams Nepriklausomybės deklaracijos tekstą. Už ją parlamentarai nubalsavo pakeldami rankas.

      "Mes esame ties svarbiausiu mūsų istorijos slenksčiu. Turime priimti sprendimą, po kurio mūsų šalis įsilies į laisvų ir nepriklausomų valstybių gretas", - prieš tai sakė H. Thacis per krašto parlamento tarybos posėdį.

      Sakydamas kalbą parlamente, jis padėkojo JAV ir ES už paramą. Manoma, kad JAV ir dalis ES valstybių Kosovo nepriklausomybę pripažins pirmadienį. Serbija pagąsdino Kosovą diplomatinėmis ir ekonominėmis sankcijomis. Jos rėmėja Rusija taip pat prieštarauja Kosovo nepriklausomybei.

      Be Nepriklausomybės deklaracijos, parlamentarai taip pat patvirtino nepriklausomos valstybės vėliavą ir herbą. Himno patvirtinimas nukeltas vėlesniam neapibrėžtam laikui.

       Nepriklausomybę švesdami dešimtys tūkstančių džiūgaujančių etninių albanų užtvindė Prištinos gatves ne tik su tautinėmis, bet ir Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos vėliavomis.

Serbija ir Rusija pasmerkė Kosovo deklaraciją


       Serbijos ministras pirmininkas Vojislavas Koštunica pasmerkė Kosovo parlamento sprendimą dėl nepriklausomybės ir pavadino Kosovą „netikra valstybe“. Jis pabrėžė, jog palaikydamos Kosovo sprendimą, JAV pažeidžia tarptautinę teisę dėl savo karinių interesų. „Kol Kosove bus gyvų žmonių, tai bus Serbija“, - savo pareiškime dėstė V.Koštunica.

       Jo kreipimasis buvo transliuojamas per tiesioginį visą parą veikiančio televizijos kanalo eterį. Kartu jis paragino visus Serbijos piliečius palaikyti Kosove gyvenančius serbus ir nekovoti prieš krašto atsiskyrimą smurtinėmis priemonėmis.

       Serbija niekada nepripažins „vienašališkos ir neteisėtos“ deklaracijos, priimtos Kosovo parlamento, pareiškė Serbijos prezidentas Borisas Tadičius. „Serbija darys viską, kas įmanoma, kad deklaracija būtų anuliuota“, - sakė jis.

       Rusijos užsienio reikalų ministerija sekmadienį išplatino pareiškimą, kuriame sakoma, jog tikisi iš JTO ir NATO Kosovo deklaracijos anuliavimo, pranešė http://www.gazeta.ru. „Rusija visisškai palaiko Serbijos teritorinį vientisumą ir smerkia Kosovo nepriklausomybės deklaraciją“, - sakoma Rusijos URM pranešime.


ES patvirtino misiją Kosove


      Užsienio žiniasklaidos atstovai, dirbatys regione, sako, kad šiuo metu įtampa tarp Kosovo serbų ir albanų yra milžiniška, pranešė BBC.

      Tuo tarpu ES šeštadienį galutinai patvirtino 2 tūkst. policininkų ir teisės ekspertų misiją Kosove. Patvirtinimas priimtas, likus dienai iki Kosovui vienašališkai pasiskelbiant nepriklausoma valstybe.

       Misijai buvo oficialiai pritarta penktadienį po vidurnakčio, nė vienai iš 27 bendrijos narių nepaprieštaravus veiksmų planams dėl misijos iki nustatyto galutinio termino.

       Po to, kai Kosovo albanų daugumos lyderiai paskelbs nepriklausomybę, ES perims policijos, teisines ir administracines pareigas iš Jungtinių Tautų misijos per 120 dienų truksiantį pereinamąjį laikotarpį.

       Tuo tarpu Serbijos stačiatikių bažnyčios vadovas paragino kariauti dėl Kosovo.


Serbijos rezervistai perėjo sieną su Kosovu


       Sekmadienį keli šimtai Serbijos rezervo karių, protestuodami prieš Kosovo planus skelbti nepriklausomybę, perėjo administracinę provincijos sieną, bet buvo sustabdyti Kosovo policijos, praneša http://www.gazeta.ru.

       Prieš rezervistams pereinant sieną, anksčiau Serbijos kariuomenėje tarnavusius karius nesėkmingai bandė sustabdyti Serbijos policija.

       Kosovo policijos sulaikytų karių tarpe yra ir tų, kurie anksčiau buvo priversti bėgti iš albanų dominuojamos Kosovo provincijos.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=1

Žygeivis, 2008 02 17 21:14


    Tiems, kas menkai išmano istoriją, paaiškinu:

    Dabartinių serbų protėviai - pietų slavai - užgrobė 7-8 amžiuose visas dabar pietų slavų gyvenamas žemes, išnaikinę arba asimiliavę senuosius vietinius gyventojus (lygiai tą patį rytų slavai padarė su baltų gentimis, tada gyvenusiomis nuo Kijevo iki Maskvos).

    Būtent albanai yra vieninteliai tiesioginiai senųjų visų šių teritorijų gyventojų ilirų palikuonys.

    Albanų kalba (gjuha shqipe) – indoeuropiečių kalbų grupės kalba.

    Albanų kalbos kilmė yra problemiška. Tačiau daugelis tyrinėtojų mano, kad ji yra kilusi iš prie Adrijos jūros gyvenusių ir mūsų eros pradžioje išnykusių ilirų tarmių mišinio su kitomis senovinėmis Balkanų kalbomis.

    Tačiau XV a. albanai pateko į turkų jungą, trukusį ligi XIX a. Tuo metu kaip tik albanų kalboje atsirado nemaža turkiškų ir arabiškų skolinių. O albanai buvo priversti tapti musulmonais.

    Antra vertus, tada albanų tarmės Graikijos teritorijoje ėmė nykti dėl sustiprėjusio helenizacijos proceso ir siaurėti albanų kalbos teritorija.

    Albanų kalbą vartoja apie 6,2 milijono albanų visame pasaulyje: daugiausia Albanijoje, Kosove (Serbijoje), Juodkalnijoje, Makedonijoje, Graikijoje, bet ir kitose Balkanų dalyse, rytinėje Italijos pakrantėje ir Sicilijoje, o taip pat žymios diasporos Skandinavijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Egipte, Australijoje, Turkijoje ir JAV.

    Albanų kalba turi keletą dialektų.

    Nuo 1908 m. rašybai naudojama lotynų abėcėlė.

    Nuo 1870 albanai suformavo Prizreno lygą priešinimuisi Otomanų valdžiai. 1881 buvo sudaryta laikinoji vyriausybė. 1912 Kosovas trumpai įėjo į naujai susikūrusios nepriklausomos Albanijos valstybės sudėtį. Tačiau 1913 metais galingosios valstybės privertė Albaniją atiduoti Kosovą Serbijai. 1918 Kosovas tapo naujos valstybės – Serbų, kroatų ir slovėnų karalystės – dalimi.

    Prieš Antrąjį pasaulinį karą Priština buvo etniškai mišrus miestas su didelėmis albanų ir serbų bendruomenėmis. Daug albanų, serbams vykdant etninį valymą, buvo ištremti į Turkiją. Albanai Turkijos valdžios buvo priversti priimti turkiškas pavardes ir įsikurti Turkijos provincijose, kurios anksčiau gyveno armėnai ir graikai.

     Antrojo pasaulinio karo metu Prištinoje labai sumažėjo serbų, atsikėlė daug albanų. Nuo 1941 iki 1945 metų Priština buvo inkorporuota į Italijos okupacinę Aukštutinės Albanijos valstybę.


REX, Staskai, 2008 02 17 21:17


    Albanai Kosove gyvena nuo neatmenamų laikų (ilyrų palikuonys), o serbai čia pasirodė tik kokiame VI-VII a. Senokai, žinoma, bet ne taip seniai, kaip albanai vis tiktai.

     Žinoma, plūdo į dabartinį Kosovą ir papildomi albanai, tas tiesa, tik nereikia teigti, esą Kosove iki XX a. albanų nebuvo. Juk net garsiajame Kosovo Pole mūšyje kartu su serbais kaip sąjungininkai prieš turkus kovėsi albanai...

     "Didžiosios Albanijos" idėja Kosove iš tikro nėra labai populiari. Yra, aišku, tokios idėjos šalininkų, bet kosovarai nelabai norėtų prie Albanijos jungtis - jau vien dėl tos priežasties, kad Kosovas, kad ir koks vargingas bebūtų, bet Albanija - dar labiaus nuskurdęs kraštas. O kas gi nori jungtis prie dar didesnių skurdžių?

     Makedonijos albanai - nežinau - gal jie ir labiau propaguoja "Didžiosios Albanijos" idėją - jau vien dėl tos priežasties, kad jų nėra tiek daug, jog galėtų formuoti atskirą tautą.


Žygeivis, Teoriją - į praktiką, 2008 02 17 21:42


      Tautinės valstybės tarptautinės politikos principai:

- pasaulis istoriškai yra padalintas į skirtingas tautas, paprastai kalbančias skirtingomis kalbomis,
- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,
- istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,
- kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,
- valstybės esminė paskirtis yra sudaryti sąlygas valstybę sukūrusios tautos kultūriniam ir ekonominiam suklestėjimui šioje valstybėje,
- tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis,
- jokia tauta ir jos sukurta valstybė neturi teisės kištis į kitos tautos ir jos sukurtos (ar dar kuriamos) valstybės reikalus,
- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,
- pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,
- kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

      Praktinis šių principų įgyvendinimas glaudžiai susijęs su konkrečia istorine-politine situacija, kuri pastoviai kinta - todėl būtina visada turėti parengtas struktūras, atitinkamus planus ir būti pasiruošus juos realiai įgyvendinti, pasitaikius tinkamai progai.

      Iki tol organizuoti ideologinį-istorinį visuomenės švietimą ir tarptautinį spaudimą okupantams, užgrobusiems svetimas etnines-istorines žemes.
------------------------------- --------------------

      Kaip tik todėl įvairios imperinės šalys taip bijo, jog Kosovui bus tarptautiniu mastu pripažinta nepriklausomybė. JTO įteisintas žydų grįžimas į istorinę tėvynę po beveik 2000 metų irgi yra toks precedentas.

      Ir mums juo reikia aktyviai naudotis ginant tarptautiniuose santykiuose lietuvių teises pietinėje Mažosios Lietuvos dalyje, šiuo metu kol kas dar okupuotoje Rusijos; Seinų ir Suvalkų krašte, okupuotame Lenkijos; Rytų Lietuvos dalyje, okupuotoje SSSR, o dabar esančioje Baltarusijos teritorijoje).


p, 2008 02 17 21:44


     Įsivaizduoju kokios dabar nuotaikos Rumunijoje, Slovakijoje, kur kompaktiškai gyvena didelės vengrų mažumos; Kipre, kur šiaurėje gyvena turkai nepripažįstantys graikiškos Kipro valdžios; Makedonijoje, kur trečdalį gyventojų sudaro albanai. JAV ir ES gerumas Kosovo albanų atžvilgiu sprogdina visą Rytų ir Vidurio Europą. Ne ką geriau ir Vakarų Europoje - Belgija de fakto jau suskilo į flamandų ir valonų dalis, Ispaniją jau skyla, Britanijoje stiprėja separatistinės nuotaikos Velse ir Škotijoje, jau nekalbant apie Olsterį.

    Atsirado mat geručiai, atidarė separatizmo pandoros skrynią.

Žygeivis, To jp, 2008 02 17 21:44, 2008 02 17 21:52
jp, 2008 02 17 21:44


    Įsivaizduoju kokios dabar nuotaikos Rumunijoje, Slovakijoje, kur kompaktiškai gyvena didelės vengrų mažumos; Kipre, kur šiaurėje gyvena turkai nepripažįstantys graikiškos Kipro valdžios; Makedonijoje, kur trečdalį gyventojų sudaro albanai. JAV ir ES gerumas Kosovo albanų atžvilgiu sprogdina visą Rytų ir Vidurio Europą. Ne ką geriau ir Vakarų Europoje - Belgija de fakto jau suskilo į flamandų ir valonų dalis, Ispaniją jau skyla, Britanijoje stiprėja separatistinės nuoataikos Velse ir Škotijoje, jau nekalbant apie Olsterį.

    Atsirado mat geručiai, atidarė separatizmo pandoros skrynią.
------------------------------- ----------------

    Gerbiamasis, aiškiai skirk separatizmą nuo svetimų tautų ir valstybių pavergtų tautų išsivaduojamųjų judėjimų, siekiančių įkurti arba atkurti savo nepriklausomas valstybes savo istorinėse-etninėse žemėse - nepriklausomai nuo to, kada jas užgrobė kokie nors ateiviai.

Žygeivis, To IRAs, to Žygeivis, 2008 02 17 21:51, 2008 02 17 21:55
IRAs, to Žygeivis, 2008 02 17 21:51


    Gal pasakysite kada bus atkurta Indėnų Jungtinės Valstijos ir visi grobikai grįš namo in Europą ???

    Ar indėnai ne tauta ???

    Ar neturėjo Etninių žemių kurias dabar užgrobė grobikai ???
------------------------------- ------------------

     Indėnų tautos pamažu jau kyla į kovą už savo teises ir savo žemes.

     Neseniai Lakotų tautai priklausantys indėnai jau paskelbė apie savo nepriklausomybę nuo JAV.

     Индейцы племени Лакота, которые проживают на территории пяти американских штатов, объявили о разрыве договора с Соединенными Штатами, который был заключен около 150 лет назад, и выходе из состава этой страны.

     Как сообщают американские СМИ, об этом заявил один из руководителей индейцев Рассел Минс, который посетил посольства Боливии, Венесуэлы, Чили и ЮАР, где сделал заявление о независимости. По его словам, присоединиться к новому государству могут все, кто проживает в штатах Небраска, Южная Дакота, Северная Дакота, Монтана и Вайоминг.

Žygeivis, To jp to Žygeivis, 2008 02 17 21:59, 2008 02 17 22:04

jp to Žygeivis, 2008 02 17 21:59

Matomai kontroliuojamas chaosas Europoje yra jankių geidžiamas dalykas. Taip lengviau Europą laikyti ant trumpo pavadėlio ir diktuoti jai savo sąlygas.
------------------------------- ------------------

    Matyt, jankiai ir Australijoje nori chaosą sukelti:

    Australija atsiprašė aborigenų už ilgus metus trukusį negarbingą ir žeminantį elgesį su jais. Pasiūlius naujajai ministro pirmininko Kevino Ruddo vyriausybei, šalies parlamentas trečiadienį pirmajame savo posėdyje vieningai priėmė atitinkamą rezoliuciją, kuri jau vadinama istoriniu gestu.

    Mes atsiprašome už įstatymus ir politiką, kurie mūsų australų bendrapiliečiams sukėlė didelį skausmą, kančias ir žalą, teigiama rezoliucijoje, kuria pripažįstamas dešimtmečius trukęs neteisėtas valstybės elgesys su aborigenais. Mes atsiprašome ir už pažeminimą, kurį patyrė išdidi tauta ir išdidi kultūra, teigiama toliau pareiškime.

    Šiuo metu Australijoje gyvena apie 450 tūkst. aborigenų. Jie yra neturtingiausi tarp 21 milijono australų. Vidutinė jų gyvenimo trukmė - 17 metų trumpesnė už bendrapiliečių.

Žygeivis, To IRAs, to Žygeivis, 2008 02 17 22:01, 2008 02 17 22:10

IRAs, to Žygeivis, 2008 02 17 22:01
Gal turite nuorodą kad juos pripažino ES ir JAV ???
Būtų labai smagu :))
Nemanau kad esate tiek naivus :)
------------------------------- ----------

    Albanai irgi pradėjo taip pat, kaip indėnų tautos. O pripažinimas priklauso nuo sparčiai besikeičiančių politinių aplinkybių. Svarbiausia būti pasiruošus tokių galimybių atsiradimui ir jomis laiku pasinaudoti.

    Pavyzdžiui, Lietuva 1918 metais atkūrė nepriklausomybę po 123 metų rusų okupacijos, o Klaipėdos kraštą atgavo po 600 metų vokiečių okupacijos 1924 m., kadangi tuo metu susiklostė tinkamos istorinės-politinės aplinkybės ir Lietuvių Tauta jas tinkamai išnaudojo.

besidomintis, 2008 02 17 22:39

     Likimas leme 1991 m. vakaruose beveik menesi gyventi su Kosovo albanais, tai ju kalbos issipilde siandien.

     Po issiskyrimo su jais, susipazinau su serbu is Beogrado, bendravome pora menesiu, labai inteligentiskas, apsiskaites, numate tokia Kosovo problemos isrisima, todel pabego is Serbijos (atsargos kapitonas, dezertyravo is pulko, kuris tomis musu bendravimo dienomis kovesi Vukovare), nes mane, kad Serbija maziausiai 20 metu kariaus su kaimynais, kol galiausiai liks be nieko, kaip siandien atsitiko, tik pati motina Serbija, gerai dar, kad siaureje nekyla Banato vengrai, kurie buvo okupuoti po I pasaulinio karo. Jei sukiltu jie, liktu Serbija be zemiu i siaure nuo Beogrado.

     Kodel taip skaudziai subyrejo Jugoslavija? Jugoslavijos tautas labai zemino serbai savo didziavalstybiniu sovinizmu, panieka viskam, kas ne serbiska. Visi kiti antrarusiai savo kilme, religija, kalba, karingumu. Tik serbai tikrieji vyrai ir tikros moterys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Vas 2008 17:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kosovas
http://diskusijos.patriotai.lt/viewtopi ... 9268#29268

    Kosovo problemos nagrinėjimas išryškino vieną įdomų momentą.

    Jei panagrinėtume pateiktą argumentaciją (ir ne tik čia, bet ir DELFI, bei rusiškuose forumuose, ir kitur), tai matosi kai kurie dėsningumai, kuriuos pabandysiu apibendrinti. Faktiškai visi komentatoriai iš tikrųjų atstovauja (nors kartais ir pasąmoningai) kokią nors labai konkrečią ideologinę kryptį (arba net keletą krypčių).

     Pabandysiu šias ideologines nuostatas susisteminti:


     1. "Nacionalistų solidarumas" ("kiekviena tauta turi teisę sukurti savo valstybę savo istorinėje-etninėje žemėje" - tačiau vyksta ginčas dėl to, kuri tauta - serbai ar albanai turi "didesnes" teises į Kosovo teritoriją, kaip savo istorinę-etninę žemę).

     2. "Imperijų solidarumas" ("negalima skatinti "separatizmą", nes mūsų didelės ir mažos imperijos irgi iš kelių tautų" - Ispanija, Kinija, Rusija, Gruzija .... ).

     3. "Arijų solidarumas" ("mes baltai turime palaikyti serbus, nes visi esame arijai").

     4. "Krikščionių solidarumas" ("mes, visi krikščionys, turime palaikyti krikščionis serbus prieš musulmonus albanus")

     5. "Pravoslavų solidarumas" ("mes pravoslavai (rusai, graikai, bulgarai, gruzinai ....) turime palaikyti pravoslavus serbus")

     6. "Musulmonų solidarumas" ("mes musulmonai turime palaikyti savo brolius musulmonus albanus" - Afganistanas ir kitos musulmonų šalys)

     7. "Pragmatizmas - palaikant JAV" ("JAV sąjungininkai turi palaikyti JAV sprendimą, tai yra pripažinti Kosovo nepriklausomybę" - pvz., Lietuvos valdžia, ir kitos valstybės .... )

     8. "Pragmatizmas - palaikant Serbiją" ("Serbija ir įvairūs jos sąjungininkai (Rusija, Rumunija, Graikija ...) gali įsižeisti ir todėl Lietuvai nereikia pripažinti Kosovo nepriklausomybę")

    9. "Pragmatizmas - palaikant Kosovo musulmonus" ("verta pripažinti Kosovo musulmonų nepriklausomybę, nes tai padės mums bendrauti ir prekiauti su musulmonų valstybėmis ....")

   10. "Pragmatizmas - palaikant esamą padėtį - "Status quo" (" neverta ką nors keisti, nes tai sukels neramumus ir Europoje, ir visame pasaulyje - ir nežinia kuo tai baigsis Lietuvai")

     Lyg ir išvardijau pagrindines ideologines kryptis ir jų motyvaciją, nors, aišku, įdėmiau panagrinėjus, rastume ir daugiau įvairių interesų - pvz. karinių, strateginių ir pan.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Vas 2008 18:38 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 26 Sau 2008 18:48
Pranešimai: 99
Miestas: Kaunas
  Reikia neperlenkti lazdos su ieškojimais "kas toje teritorijoje gyveno anksčiau". Jeigu slavai atvyko vėliau, tai nereiškia, kad albanai yra autochtonai. Serbai yra tie patys ilirai, tik kalbantis serbiškai.

    Lygiai taip pat baskai su lapiais gali pareikalauti visos Europos (jie čia gyveno prieš indo-europiečius). airiai gali reikalauti (kaip keltai) irgi pusės Europos ir tt. Manau nereikia tęsti toliau tos nesąmonės, nes galima prieiti iki absurdo.

    Akivaizdu tik tai, kad serbai prarado tas žemes.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Vas 2008 18:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - V.Muntianas pritaria Kosovo nepriklausomybei
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=16033849

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2

Žygeivis, To KP to Žygeivis, 2008 02 20 17:24, 2008 02 20 17:43

KP to Žygeivis, 2008 02 20 17:24
Dar apie teise nepasakei. JT - stai kas turetu spresti tokias problemas. Irake be JT sankcijos Amerika pradejo kara. Dabar vel gi nepaisoma si institucija. Pradedamos napaisyti visos normos, kurios nusistovejo po antro pasaulinio karo, kurios buvo kaip taisykles, kurias ignoruoti nevalia.
------------------------------- --------------------

     Ši teisė ne pati kažkaip neaiškiai "nusistovėjo", o šią vadinamąją "tarptautinę teisę" būtent ir sukūrė didžiausi okupantai 1945-46 metais - visų pirma trys tuometinės galingiausios imperijos - SSSR, JAV ir Britanija, kuriems joks teisingumas niekada nerūpėjo.

     Visi kiti šiai "tarptautinei teisei" buvo priversti paklusti, nes kitaip iš kart "gaudavo per galvą" (nors ne visi ir ne visada - pvz., Izraelis, Indija, Pakistanas sukūrė savo branduolinį ginklą, bet niekas jų gamyklų nesunaikino).

     Jei lietuviai būtų vadovavęsi šita "tarptautine teise", tai ir dabar sėdėtų SSSR "viduriuose".

     Dabar viena JAV tapo galingiausia ir todėl kuria naują "tarptautinę teisę", nekreipdama dėmesį į kokią nors Rusiją ar kitus "žaidėjus".

     Būtent taip įvairios "tarptautinės teisės" buvo kuriamos visais laikais, pvz., po Napoleono sutriuškinimo, ar po WW1 bei WW2.

     Dabartinė padėtis tik įrodo, jog WW3 laimėjo JAV, o Rusija prakišo.

Žygeivis, To hljk, 2008 02 20 19:53, 2008 02 20 20:05

     Narkotikai į Europą eina iš Afganistano - o ten šis biznis suklestėjo po to, kai sovietai jį užgrobė.

     Talibai, paėmę valdžią, narkotikų gamybą ir jų pardavėjus bei gamintojus tuoj pat "juodai išnaikino". Bet amerikonams tai, matyt, nelabai patiko, todėl jie sumušė talibus, ir narkotikai vėl pradėjo plūsti didžiuliu srautu į Europą ir Rusiją.

     O albanų banditai Europoje atsirado tada, kai serbai pradėjo "valyti" Kosovą. Tuo metu, kai albanų patriotai pradėjo kovą su serbais ir nugalėjo, albanų banditai (lygiai, kaip ir čečėnų banditai - bei lietuvių banditai po sausio 13) išsilakstė slėpdamiesi nuo karo po visą Europą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Vas 2008 21:38. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 20 Vas 2008 20:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas. Kosovas: juk nieko baisaus neįvyko...


Politikos apžvalgininkas Česlovas Iškauskas, http://www.DELFI.lt
2008 vasario mėn. 20 d.
http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=16035521

    Kosovas – laisvas. Nepriklausomybė – kaip kirvio kirtis: staigus ir ryžtingas. Dabar pasaulis gali diskutuoti: ar vertėjo ją skelbti, ar reikėjo skubėti, kokia iš to nauda, kas dabar bus? Prištinoje džiūgauja, Belgrade – protestuoja. Likęs pasaulis svarsto, ar šiuo aktu nesukuriamas precedentas, kai nepriklausomybės užgrius tarsi sniego lavinos nuo aukštų kalnų...

    Bet žingsnis žengtas, ir jis, be jokios abejonės, buvo suderintas tiek su Briuseliu, tiek su Vašingtonu. Nors ES ragino „kosovarus“ neskubėti, sprendimą priimti tai po rinkimų Serbijoje, tai pavasarį, kai į provinciją sugužės keletas tūkstančių vadybos, teisės ir vidaus reikalų specialistų. Priština į tuos raginimus numojo ranka, nes Belgradas nesusiviliojo nei kvietimais į ES, nei Kosove gyvenančių serbų saugumo garantijomis. Toje politinėje tyloje įtampa augo, ir susidarė situacija, kuri priminė 1999-uosius metus, kai serbų represijos Kosove privertė NATO smogti skaudų smūgį Belgrado pozicijoms.

    Bet ar ta laisvė pamatuota? Kai Lietuva tą vėlų Kovo 11-osios vakarą paskelbė nepriklausomybę, mažai kas galvojo, kad iš to išeis. Baimės buvo: Maskva grasino neišsivaikščioti po „nacionalinius butus“, vargais negalais sutiko koreguoti SSRS konstitucijos 6-ąjį straipsnį, mosavo ekonominiu ir kariniu vėzdu. Bet Aukščiausioji Taryba priėmė ryžtingą sprendimą, nedrebėdama prieš M.Gorbačiovo grasinimus. Nes tautos išrinktieji turėjo aiškų tos pačios tautos daugumos mandatą – atkurti buvusią Lietuvos valstybę.

    Ar tada Lietuva sukūrė precedentą? Taip. Sovietų Sąjunga subyrėjo. Susikūrė 15 naujų posovietinių valstybių, o Rytų Europoje – dar keletas. 1975 metais Helsinkyje priimtas ESBO Baigiamasis aktas, dogmatiškai suformulavęs Europos sienų neliečiamumą, virto tik stalčiaus popieriumi.

    Žinoma, Lietuvos ir Kosovo palyginimas tik principinis. Laisvės, atsiskyrimo, nepriklausomybės skelbimas yra pačios tautos reikalas. Referendumas dėl to Kosove jau įvyko seniai. Tarptautinė visuomenė tam gali pritarti arba ne. Jungtinės Tautos, tarptautinės ir regioninės organizacijos rūpinasi saugumu ir stabilumu. Yrant S.Miloševičiaus Jugoslavijai pilietinio karo išvengti nepavyko. Buvo pralieta daug kraujo, kol pasiekti Deitono susitarimai. Tačiau rezultatas tas pats, kaip ir SSRS atveju: Balkanuose susiformavo keletas naujų valstybių. Iš didžiosios imperijos liko mini imperija – Serbija.

     Jeigu anuomet Kosovo kraštas iš jos būtų pasitraukęs kartu su Makedonija ir Juodkalnija, niekas nebūtų kėlęs tiek triukšmo. Tačiau Kosovas – ypatingas atvejis. Būtent 10-procentinė serbų mažuma Kosovo provincijoje pasiprašė Serbijos paramos, slopinant Kosovo albanų pasipriešinimą imperijai, ir Belgradas pradėjo didžiulį etninį valymą. Tai tik paaštrino konfliktą ir pažadino „kosovarų“ viltis kada nors turėti nepriklausomą valstybę. Istoriniai aspektai tapo šalutiniais. Jie neturi ir negali užgožti tautos pasiryžimo siekti laisvės.

     Taip, Kosovas sukūrė precedentą. Tačiau bijodami, kad kova už nepriklausomybę nekiltų kokiame nors kitame Europos kampelyje, mes tarsi nulemiame tautas vergystei imperijose. Rusija gąsdina tokio precedento pasikartojimu separatinėse teritorijose Abchazijoje, Pietų Osetijoje, Padnestrėje. Bet skirtumas ir yra toks, kad, pavyzdžiui, Abchazijoje etninį valymą iniciavo ne Tbilisis, o pati nepripažintos respublikos valdžia. Iš jos buvo vejami ne tik gruzinai, bet ir rusai, dėl ko, kaip rašo „Grani.ru“, Maskva kažkodėl tyli.

     Rusija žaidžia propagandinį karą su Vakarais, norėdama pademonstruoti savo jėgą. Bet ji nesuinteresuota inspiruoti konfliktus nei Kaukaze, nei Balkanuose. Ir vienur, ir kitur ji nukentėtų grynai komercine prasme. Štai visai neseniai „Gazpromas“ pasiglemžė Serbijos dujų kompaniją ir monopolizavo šios šalies energetikos sistemą. Tuo Rusijos misija regione kol kas baigta. Bet koks konfliktas ar pilietinis karas jai trukdytų plėtoti verslą ir įleisti šaknis. Todėl visi grasinimai, kad Kosovas užtaisė sprogstamąjį mišinį Balkanuose ir Europoje, tėra pigus triukas, kuriuo norima pademonstruoti savo raumenis. Kita vertus, kaip pastebi analitikai, būsimasis Rusijos prezidentas D.Medvedevas vargu ar bus linkęs kartoti agresyvią V.Putino retoriką.

     Taigi, pašurmuliavę Balkanai pamažu nurims. Nuo provokacijų NATO saugomas Kosovas įgaus visų normalios valstybės bruožų. Netrukus išgirsime apie ją pripažinusių šalių humanitarinės pagalbos ketinimus. Musulmoniškos valstybės ją neabejotinai suteiks. Kas gali paneigti, kad JAV, didžiosios ES šalys dėl to ir paskubėjo pripažinti Kosovą, kad pademonstruotų solidarumą su islamiškuoju pasauliu...

     Šiaip ar taip, Balkanai vėl tampa Rytų ir Vakarų susidūrimo placdarmu. Belieka tikėtis, kad šiame konflikte pralaimėjusių nebus, o labiausiai išloš paskutinė iš S.Miloševičiaus imperijos pasitraukusi tauta.

     Tikiu, kad 2011 m. Lietuvoje vyksiančiame Europos krepšinio čempionate mūsų rinktinė kausis ir su Kosovo sportininkais. Tai bus sportinis „kosovarų“ pripažinimas.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

gh, 2008 02 20 18:09


    Kodel tik Rusija, kuri priesinosi Kosovo nepriklausomybei, minima kaip blogio isikunijimas?

    Ar nepagalvoja, kad ir baskai Ispanijoje nori nepriklausomybes ir savo valstybes? O Siaures Airijos airiai nenori prisijungti prie Airijos? Yra ir daugiau pavyzdziu.

    Kai Kosovas noti nepriklausomybes, tai Vakarai - prasom. Kai, pavyzdziui, baskai nori - negalima.

    Baigtu viena karta Vakarai dvigubus standartus taikyti, tai visam likusiam pasauliui (deja, ne patiems Vakarams) butu geriau.


Žygeivis, Iksui, 2008 02 21 19:56

    Kam tu rašinėji apie slavų ir albanų istorinę "lygybę".

    Visiškai akivaizdu, kad albanai nekilo iš slavų, kaip ir slavai neatsirado iš albanų.

    Ir visai nesvarbu, kokių protėvių daugiau pas albanus - ilyrų, trakų, dakų, frigų,, ...

    Bet kuriuo atveju visi jie žymiai senesni vietiniai Balkanų gyventojai už slavus, kurie atėjo ir išpjovė beveik visus, ką tik pajėgė (paaiškinu - jei nebūtų išpjovę vietinių, tai dabar ten būtų ne slaviški vietovardžiai, o tūkstančiai senųjų vietovardžių dar likusių nuo Antikos laikų - juk ten buvo labai tankiai gyvenamos vietos).

    Dalis vietinių autochtonų sugebėjo apsiginti nuo slavų, pasislėpę kalnuose. Jie ir tapo albanų protėviais, kurių slavai taip ir nesugebėjo galutinai išnaikinti (kaip, pavyzdžiui, prūsus ir jotvingius).

Žygeivis, Margaritai, 2008 02 21 23:37


     Pabrėžiau visų pirma, jog albanai savo valstybę turėjo - ir daug kartų - bet ją pastoviai užgrobdavo galingesni kaimynai.

     Serbiją Kosovą valdė tik nuo 12 amžiaus iki 15 amžiaus (apie 200 metų, ir tai kildavo albanų sukilimai) - ir visas savo pretenzijas grindžia būtent šiuo laikotarpiu (tuo metu pastatyti Kosove vienuolynai, pilys ir taip toliau). Lygiai taip pat aiškina vokiečiai apie Prūsijos vokiškumą (tiesa, jie ir valdė Prūsiją ne 200 metų, o beveik 700).

     Po to Serbija valdė Kosovą tik nuo 1913 metų iki 1940 metų.

     Kosovą vėl realiai (o ne teoriškai) prijungė prie Jugoslavijos Tito vadovaujami komunistai tik maždaug 1947 metais, kada jau žuvo dauguma karių-kosovarų (beveik 50 tūkstančių), o keli šimtai tūkstančių kosovarų - moterų ir vaikų - pasitraukė iš Kosovo į Albanijos kalnus.

     Juk dabartinė Albanijos teritorija todėl ir išliko kaip albanų valstybė, kadangi yra daugiausia kalnuose ir ten albanus nukariauti labai sunku.

     Mažai kas žino, kad ir po WW2 Jugoslavija keletą kartų planavo užgrobti visą Albaniją, o ne tik Kosovą ir kitas albanų etnines žemes.

Žygeivis, 2008 02 22 00:01

Linas, Zygeiviui, 2008 02 21 23:52

Kosovo yra Serbijos siela. Ka Jus sakytumete eigu Vilniaus apskrities lenkai uzgrobtu Kauna ir paskelbtu savo nepriklausomos VALSTYBES!! !! sostine?
------------------------------- ----------------

    Linai (jei tu tikrai Linas, o ne koks Ivanas),

    Kosovas yra serbų užgrobta teritorija, kurioje jie ir "paliko savo sielą" per 200 metų jo valdymo (nuo 12 iki 15 amžiaus).

    Lygiai, kaip lenkai užgrobė 1920 metais Vilnių ir ten paliko "Pilsudskio sielą" labai materialiu pavidalu - jo širdimi (nors valdė Vilnių tik nepilnus 19 metų).

    Slavai savo "sielas" palieka visose žemėse, kurias jiems pavyksta nors ir trumpam užgrobti.

    Nuvažiuok į Karaliaučių ir pasiklausyk kaip ten išsikerojo "slavų siela" - pasakys tau, kad čia "iskonno russkaja zemlia" ir slavai čia gyvena nuo mamutų laikų.

Žygeivis, 2008 02 22 00:32

Linas, Zygeiviui, 2008 02 22 00:05
Su Kosovo istorijos "kurejais" nera prasmės gynčytis. .
S.m.daktaras
------------------------------- ----------------

    Ponas Linai, jei jūs toks pat socialinių mokslų daktaras, kaip Prunskienė ekonomikos mokslų profesorė, o Birmontienė - teisės, tai man lieka tik tylėti.

    Beje, įdomu būtų paskaityti jūsų kandidatinę. Gal bent temą parašytumėte - aš disertaciją ir pats susirasiu.

    Nes, kai skaičiau Prunskienės, tai juokiausi kelias savaites - labai "rimta" disertacija, kiek bulių kokiame kolūkyje kokią karvę kada išdulkino. Nuostabi ir labai "mokslinė" disertacija.

    Žinau neblogai ir kitų, dabar plačiai žinomų "mokslininkų", darbus - pusė jų tinka tik krosniai pakurti.

     O apie Birmontienės disertaciją tai net kalbėti šlykštu. Tokius, kaip ji "mokslininkus", Lietuvos valstybėje reiktų sodinti bent 5 metams už antivalstybinę ir antilietuvišką veiklą, o ne į konstitucinį teismą "prastuminėti".

     Beje, kitą Konstitucinės teisės ekspertą - poną Kūrį "Junior-ą" - irgi teko susitikti 1990 metais, kai jis lakstė pas mane su tuometiniais komjaunimo vadais ir prašinėjo leisti privatizuoti viešbutį Vilniuje (šalia "Lietuvos" viešbučio, kitoje gatvės pusėje).

     Atvirai kalbant, jo tėvas irgi ne ką geresnis "fruktas" - ypač "įdomiai" jis "pagrindė", kodėl reikia, atstatant Nepriklausomybę 1990 metais kovo 11 d., atkurti ne visos 1938 metų Konstitucijos galiojimą, o tik griežtai parinktų dalių, ir tuoj pat ją vėl panaikinti. Tikras sovietinės "teisės ekspertas".

     Nieko keisto, kad ir jo sūnelis tais pačiais teisės principais vadovaujasi - ir vadina tai "Konstitucijos dvasia", ypač kai reikia įvykdyti kokį valdžios užsakymą.

     Štai tokios "mokslinės" šiukšlės "aiškina ir tvarko" Lietuvos Konstituciją ir Lietuvos ekonomiką. Lietuvos istorijos tyrimuose, laimei, tokių šiukšlių kol kas dar ne daug. Matyt, čia didelio "navaro" nepasidarysi, tai ir nelenda.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 22 Vas 2008 12:59. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Vas 2008 12:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
šaltinis - Kosovas
http://diskusijos.patriotai.lt/viewtopi ... 9422#29422

     Labai daug problemų mums kyla todėl, jog mažai žinome apie tų kraštų tikrąją istoriją - o ne tą, kurią daugelį metų teigia rusų propaganda.

     Pavyzdžiui dėl albanų religijos - komentaruose (ir pas mus, ir DELFI) prisiskaičiau labai daug įvairių nesąmonių.

     Visų pirma pradėkime nuo elementarių dalykų:


     Kaip jūs manote, kokia religija buvo visuose Balkanuose 6-15 amžiuje - buvusios Romos imperijos rytinėje dalyje?

     Atsakymas akivaizdus - krikščionybė, beje, iki 11 amžiaus dar nesidalinusi į katalikus ir pravoslavus. 11-15, ir net dar 16 amžiuose albanai buvo krikščionys pravoslavai, kaip ir visi jų kaimynai
- graikai, slavai (visų šiuolaikinių tautų - serbų, juodkalniečių, kroatų, bosnių, bulgarų, makedonų - protėviai).

     Kosove vienuolynus, bažnyčias statė ne tik slavų protėviai, bet ir albanų protėviai. Tiesą sakant, būtent jie daugiausia ir dirbo statybose, kadangi 12 amžiuje slavai serbai juos užkariavo.

     Kada 14-15 amžiuje turkai puolė Balkanus, kovose su jais žuvo ir daugybė krikščionių albanų - tačiau dabar pateikiama tokia "iškarpyta" informacija, lyg ten kovojo vieni slavai (ir tik serbai). Kovojo jungtinės krikščionių pajėgos, kuriose buvo visų to regiono tautų atstovai.

     Dauguma albanų (bet toli gražu ne visi) buvo palaipsniui suislaminti turkų tik po kelių šimtų metų okupacijos. Lygiai kaip ir dalis slavų (buvusių pravoslavų serbų) suislamėjo ir tapo dabar vadinamaisiais bosniais.

     Įdomu ir tai, kad maždaug trečdalis albanų ir dabar yra krikščionys (dauguma pravoslavai, o kiti katalikai), o ne musulmonai. Ir tai ateityje (o ir dabar) sukelia nemažą įtampą pačių albanų tarpe.

     Vis tik, skirtingai nei slavai, albanai tarpusavyje nesipjovė ir nesipjauna dėl skirtingų religijų.
---------------------------------------------------------------------------------

     Albanai musulmonai sunaikino Kosove (ir ne tik ten) daugybę krikščionių vienuolynų ir bažnyčių (ir tai daro jau ne vieną amžių), nes taip siekia sunaikinti serbų palikimą. Nors, kaip jau rašiau, iš tikro tai yra ir pačių albanų protėvių palikimas. Bet lygiai tą patį daro ir slavai-musulmonai bosniai.

     Tokios ten viduramžiškos realijos.

     Religinė neapykanta ten išsikerojusi beprotiškai - serbai ir juodkalniečiai (slavai pravoslavai) pjovė savo brolius kroatus (slavus katalikus) ir bosnius (slavus musulmonus) jau kelis amžius - o kroatai ir bosniai pjovė serbus ir vieni kitus nė kiek ne menkiau.

     Reikia paaiškinti, kad visos keturios slavų tautos: serbai, juodkalniečiai, kroatai ir bosniai turi tuos pačius protėvius ir visi jie kalba lygiai ta pačia kalba.

     Beje, juodkalniečiai apskritai yra ir pravoslavai, kaip ir serbai, ir kalba ta pačia kalba, tačiau turi savo atskirą valstybę (čia prie to, jog komentaruose DELFI buvo aiškinama, kad albanams užtenka ir vienos valstybės).


     Beje, kada Broz Tito komunistai nugalėjo, tai kroatus (vadinamus ustašius) net nežudė - tiesiog surišdavo rankas ir tūkstančiais sumesdavo į apleistas šachtas. Visoje Jugoslavijoje buvo įkurti konclageriai, kuriuose praktiškai palaipsniui išžudė visus likusius komunistų priešininkus (skaičiai pateikiami įvairūs, bet visi jie siekia šimtus tūkstančių) - daugiausia žudė kroatus, bet daug ir serbų, juodkalniečių, bosnių, makedonų, vengrų ... Žudė ne dėl religijos ar tautybės, o kaip nacionalistus, priešiškus komunizmo idėjoms.

     Albanus tuo tarpu naikino kaip tautą - norėjo visiškai juos išnaikinti, kadangi Albanija (nors ir komunistinė tuo metu), tiksliau jos lyderis, labai nekentė Broz Tito (kuris, beje, buvo kroatas).

     Mums - lietuviams - reiktų pasimokyti iš šitos "religinės nesantaikos istorijos" ir jokiu būdu nekartoti jų klaidų - nes tada lietuviai tikrai "išgaruos kaip vandens lašas ant įkaitintos keptuvės".

---------------------------------------------------------------------------------
     Pabaigai pridursiu, kad aš "juodai" nepritariu bet kokio kultūros paveldo naikinimui - nesvarbu, kokie okupantai jį paliko.


Šaltinis - V.Landsbergis: Kosovas negali būti lyginamas su Abchazija
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2


Žygeivis, To Suaras, 2008 02 22 13:42


Suaras to Žygeivis, 2008 02 22 13:22
_11-15, ir net dar 16 amžiuose albanai buvo krikščionys pravoslavai,_

Ne visai taip. Šiaurės Albanijoje jau tais laikais dominavo katalikai. Jei Kosove tuo metu iš tiesų būtų gyvenę albanai, jie irgi turėjo būti daugiausia katalikai.
------------------------------- ----------------------

     Kada albanai Šiaurės Albanijoje tapo katalikais? O svarbiausia kaip tai atsitiko?

     Kiek žinau, tai buvo pasekoje katalikiškos Austro-Vengrijos užkariavimų. Būtent dėl to dalis slavų-pravoslavų tapo slavais-katalikais, kuriuos paprastai vadiname kroatais (sovietmečiu - chorvatais).

     O Kosovą valdė įvairūs pravoslavai beveik iki 15 amžiaus pradžios, o turkai musulmonai nuo 15 amžiaus (1389 m. laimėjo lemiamą mūšį) iki pat 1912 metų.

     Albanai iš pravoslavų tapo katalikais tik ten, kur jų gyvenamos žemės buvo užkariautos Austro-Vengrijos imperijos. Kosovo austro-vengrai niekada nebuvo užkariavę.

**********************************************************

Iš lietuviškos Vikipedijos:

     Serbų gentys valstybę suformavo VII a. XI a. jie įkūrė Duklijos karalystę.

     1346 m. Stefanas Dušanas sujungė serbų ir aplinkines žemes į Serbijos Imperiją.

     1389 m. po Kosovo mūšio imperiją užkariavo turkai osmanai. Dėl Belgrado žemių net 70 metų vyko karai tarp turkų ir vengrų, pasibaigę Osmanų imperijos pergale.

Žygeivis, IRui, 2008 02 25 23:36

------------------------------- --------------------
IRAs, to Žygeivis, 2008 02 25 22:23
Slavus suskaldė mongolai, todėl ir turime Europos viduryje musulmonų.
------------------------------- -------------------

     Na ir nusikalbėjai. Mongolai čia niekuo dėti - pietų slavus (kaip ir albanus, graikus, bulgarus, rumunus, vengrus) 14-15 amžiuose užkariavo musulmonai turkai. Būtent tada ir atsirado slavai- musulmonai ir albanai - musulmonai. Bet vis tiek liko nemažai ir slavų-pravoslavų, ir albanų-pravoslavų.

     Dalį pietų slavų ir dalį albanų užkariavo austrai (sukūrę bendrą Austro-Vengrijos katalikišką imperiją). Štai tada atsirado slavai- katalikai ir albani-katalikai. Beje, žymiausia 20 amžiaus moteris katalikė - Motina Terezė - yra albanė.

     Tačiau albanai visada, nepriklausomai nuo jų religijos, pakankamai vieningai kovojo su savo priešais, nesipjovė ir nesipjauna tarpusavyje dėl religijos...

     O dundukai slavai - jau keli amžiai pjauna vieni kitus, nes jų religijos skiriasi. O dar ir pravoslavai juodkalniečiai (atitiktų mūsų žemaičius) nuo pravoslavų serbų atsidalino. Ir po tokio absoliutaus debilizmo slavai dar putoja, kad nesugeba apginti savo "teritorinį vientisumą".


Žygeivis, 2008 02 22 16:16


------------------------------- ------------------------------- - ------
Eta
2008-02-20 16:51:27
Kiekviena tauta turi teisę į savo valstybę, bet tik vieną.
------------------------------- ------------------------------- - ------

     Vokietija ir Austrija, Rumunija ir Moldavija, Kinija ir Taivanis, Turkija ir Azerbaidžanas, Belgija (flamandų (olandų) dalis ir prancūzų (valonų) dalis) - Prancūzija ir Olandija, ir taip toliau .....

     O svarbiausia - visi kažkodėl užmiršta, kad patys serbai turi dvi valstybes : Serbiją ir Juodkalniją.

     O greta yra Kroatija ir Bosnija, kuriose gyvena tie patys slavai, kalbantys ta pačia serbų-kroatų kalba, kaip ir serbai, ir kilę iš tų pačių slavų. Tik jų religija skiriasi - ir todėl labai aktyviai vieni kitus pjovė per amžius - iki dabar.

     Beje albanų apie trečdalį yra ne musulmonai, o krikščionys (dauguma pravoslavai, o kiti - katalikai). Vis tik, skirtingai nei slavai, albanai tarpusavyje nesipjovė dėl skirtingų religijų.

Kosovo laisvė – našta visam pasauliui?
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=16069202

http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, To IRAs, 2008 02 23 23:18, 2008 02 23 23:41


------------------------------- -----------------------
IRAs, 2008 02 23 23:18
Demokratai laiko įkalinę kalinius kuriems netaiko nei įprastos teisės (kaip teroristams) nei Hagos konvencijos (kaip karo belaisviams), tai čia demokratija???
Ar nepritaikys kokį kartą ir mums dvigubą demokratiją ???
------------------------------- -----------------------

     IRAs, negi tu esi toks naivus, jog manai, kad viena imperija - JAV - gali žlugdyti kitą imperiją - Serbiją - ir kenkti dar krūvai stambių ir menkų imperijų (Rusija, Kinija, Indija, Gruzija, Ispanija, ir dar dešimtys kitų) tokiu tarptautiniu precedentu, siekdamos demokratijos ir humanizmo idealų įgyvendinimo?

     Ir apskritai, negi rimtai manai, kad politikų (JAV ir kitų) kalbos apie demokratiją ko nors vertos?

     Realiame gyvenime valstybių politikoje visada taikomas "realios politikos" principas, o ne abstrakčios demokratijos principai.

     Tiesiog albanams-kosovarams labai pasisekė, jog JAV geopolitiniai interesai šį kartą sutapo būtent su albanų interesais. O, pvz., 1913 metais to meto stambiųjų valstybių interesai sutapo su Serbijos interesais.

     Štai kurdams ir baskams kol kas nesiseka - jų niekas iš stambiųjų valstybių šiuo metu neremia.

     Vis tik kurdų daliai pasisekė, kad JAV buvo suinteresuota sunaikinti Irako karinę galią ir jį okupuoti, ir to dėka kurdai Irake turi realią autonomiją - bet nepriklausomybės jiems JAV kol kas neduoda (visų pirma dėl NATO narės - Turkijos - spaudimo).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 26 Vas 2008 15:18. Iš viso redaguota 4 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2008 15:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Č.Iškauskas. Kosovas: juk nieko baisaus neįvyko...
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... d=16035521

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=2


Žygeivis, To Margarita, 2008 02 22 17:36, 2008 02 24 14:07


    Kaip "keičiasi" (ir į kurią pusę!!!) E.Kūris, Donskis, Prunskienė, Birmontienė - mato kiekvienas, kas įdėmiai stebi jų realią veiklą.

    Kalbant apie mokslą, tai mano disertacijos jūs vis tiek nesuprasite - ji iš tikimybių teorijos ir gana siauros srities... Taigi, su matematine logika aš susipažinęs pakankamai ...
------------------------------- ------------------

    Beje, nei vienas iš Serbijos "gerbėjų" taip ir neatsakė, kada, jų nuomone, Kosovas tapo "serbų valstybingumo lopšiu"? Ir kada tą "lopšį privėrė" turkai.

    O svarbiausias klausimas - kur "išgaravo" senieji Kosovo gyventojai, kada serbai ten ėmė kurti savo "valstybingumo lopšį"?

    Kaip parašė vienas specas - "to niekas nežino"!!!!

    Štai taip - buvo jų daugybė Kosove dar nuo Romos imperijos laikų ir staiga 12 amžiuje dingo, net ir tūkstančiai senųjų vietovardžių išnyko, o juos pakeitė serbiški.

    O albanai netikėtai Kosove (ir visose aplinkinėse žemėse) pasirodė 20 amžiuje nežinia iš kur?

    Kaip parašė dar vienas "specas" - albanai "atsirado" iš dakų. Tik kad tie dakai (kartu su valdovu Decebalu ir kitais) išnyko jau prieš kokius 2000 metų.

Žygeivis, Iksui, 2008 02 24 14:32

------------------------------- ----------------
-Iksas Žygeiviui, 2008 02 22 13:50
Tavo komentaras - Žygeivis, 2008 02 22 12:10 - yra visiškai teisingas. Balkanai visada buvo parako statinė ir 100% teisių ten nėra. Visi gerokai prisidirbę. Gal tik slovėnai kiek mažiau.

Bet kodėl iš esmės neatsakai į mano ankstesnį komentarą - Iksas Žygeiviui, 2008 02 22 09:19 - ?
------------------------------- --------------------

    Turi omenyje šitą savo teiginį: "Pirma - koks serbų ir albanų santykis su autochtonais ilyrais. Kaip jau rašiau, šiuo požiūriu jie yra lygūs."

    Iš kur tu ištraukei, kad slavai turi ką nors bendrą su ilyrais (trakais, dakais, frigais, ...) ir kitais Balkanų autochtonais? Išskyrus tai, kad visi yra indoeuropiečiai.

    Albanų bendrumas su šiais autochtonais yra visiškai akivaizdus - mokslininkų tarpe tik vyksta diskusijos, kurios būtent kalbos liekanų yra daugiau dabartinių albanų kalboje. Dauguma mano, kad ilyrų.

    Bet bet kuriuo atveju, visos išvardintos senovinės tautos tūkstantmečiais anksčiau už slavus gyveno Balkanuose.

    Serbų kalboje nėra nei lašo akivaizdžių ilyrų bei trakų ir frigų kalbų liekanų. Senųjų vietovardžių pakeitimas slaviškais irgi įrodo, jog vietiniai gyventojai nebuvo asimiliuoti slavų.

    Pavyzdžiui, ten kur senovėje gyveno baltų gentys, beveik visur išliko baltiška senovinė toponimika, nors ir stipriai suslavinta. Ir tai akivaizdžiai įrodo, jog senieji baltai (bent jau nemaža jų dalis) buvo tose teritorijose rytų slavų palaipsniui nutautinti. Rytų Lietuvoje (dabartinėje Baltarusijoje) tas procesas ir dabar akivaizdžiai vyksta.

------------------------------- -------------

    Dėl valstybingumo tradicijų - aš jau rašiau, kad pagal nacionalizmo ideologiją žemė priklauso tautoms, o ne valstybėms, ir svetimų etninių žemių okupacija nepakeičia jokių teisių į žemę.

    Tai bendras nacionalizmo ideologijos principas - o aš būtent ir esu nacionalistas (lietuviškas terminas - tautininkas).

    Tik nepainiokit su rusų "nacionalistais" - jie taip vadina savo šovinistus, kurie su tikruoju europiniu nacionalizmu neturi nieko bendro.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 15 Kov 2008 23:28. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2008 17:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
M.Peleckis. Pavasario vėjai – ar Kosovas bus laisvas?


Mindaugas Peleckis, http://www.DELFI.lt
2008 vasario mėn. 24 d.
http://www.delfi.lt/archive/article.php?id=16078575

    Kai ką tik Lietuva paminėjo nepriklausomybės paskelbimo 90 – metį, – vasario 17 dieną, – Kosovo ministras pirmininkas Hashimas Thacis ir 109 deputatai paskelbė Kosovo nepriklausomybę ir atsiskyrimą nuo Serbijos vergovės. Deklaraciją perskaitė ministras pirmininkas Hashimas Thacis. Dokumente skelbiama, kad Kosovas yra demokratinė valstybė. Deklaracija buvo patvirtinta, balsuojant pakeliant rankas...

    Deputatai deklaraciją priėmė 109 balsais – prieštaraujančiųjų nebuvo. 11 etninių mažumų deputatų, įskaitant serbus, balsavime nedalyvavo.

    Beje, paskelbus Kosovo nepriklausomybę, buvo patvirtinta ir nauja Kosovo vėliava: Kosovo teritorijos punktyrai melyname fone, o viršuje - šešios žvaigždės, simbolizuojančios Kosove gyvenančias tautas: albanus, serbus, turkus, vengrus, romus ir bosnius. Dabartinė vėliava buvo išrinkta 2/3 parlamente balsavusiųjų.

    Pradžiai – šiek tiek statistikos. Dabar Kosove – albanų dauguma (92 proc.), o serbų – vos virš 5 proc., kai, pvz., 1953 m. albanų buvo tik 65 proc., o serbų – virš 27 proc. (Tas skaičius keitėsi ir svyravo istorijos tėkmėje, tačiau dabar jis – pats didžiausias, lyginant su serbų mažuma). Darant religinį pjūvį, dabar islamą Kosove išpažįsta apie 90 proc. albanų, katalikybę – apie 3 proc., stačiatikybę – 5 proc.

   Istorijos tėkmėje Kosovas buvo plėšomas į visas puses: mūsų eros pradžioje jis buvo valdomas Romos, vėliau – Bizantijos imperijos, puolamas ir valdomas slavų – bulgarų ir serbų. Galiausiai pusę tūkstančio metų jis buvo atitekęs musulmonams – Osmanų imperijai. Galiausiai vėl atiteko serbams – slavams. Tačiau visi šie užkariavimai Bosnijai padarė didelę įtaką – ir politinę, ir kultūrinę, ir religinę.

    Įdomu, kur šio konflikto – konflikto tarp laisvės trokštančių Kosovo albanų ir laisvę gniuždančių serbų – šaknys? Kokios jo priežastys? Kur jos slypi? Ar tai grynai politinės, ar (ir) religinės, etninės priežastys?

    Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai konfliktas tarp dviejų religijų atstovų – islamą išpažįstančių Kosovo albanų ir stačiatikybę praktikuojančių serbų. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio...

    Ar žinome, kada Kosove atsirado islamas? Ir ar visada Kosovo albanai buvo musulmonai? Kas į Kosovą atnešė islamą? Tarkime, kad konflikto esmė – religinė. Įdomu, kokia kosoviečių, o kokia serbų versija?

    Konflikto ištakos – mūšis tarp balkanų gyventojų, daugiausia – krikščionių (serbų, albanų, bosnių, vengrų) bei saksų kariomenės ir musulmonų (osmanų). Tai garsusis Kosovo mūšis (I), įvykęs 1389 m. Šis mūšis, kurį laimėjo osmanai, patvirtino serbų pasipriešinimo mirtį. Viduramžiais politika ir religija buvo neatsiejama. Tad iš esmės Kosovo mūšis buvo ir etninio, ir religinio, ir politinio pobūdžio.

    Tačiau šis konfliktas netapatus konfliktui tarp serbų ir albanų, nes per šį mūšį serbų pusėje buvo ir albanai. Netapatus ir todėl, kad tarp šiandienių albanų yra ir išpažįstančių krikščionybę, katalikybę. Beje, kažkada serbai, aišku, neatsisakydami imperialistinių pozicijų, buvo Kosovo albanų pusėje. Kokie pokyčiai vyko per šimtmečius ir kaip yra dabar?

    Tad islamas anaptol nebuvo prigimtinė ilyrų (albanų) – Kosovo gyventojų – religija. Jų prigimtinė religija buvo pagonybė (išpažinti dievai, primeną graikų Panteoną: Dionyzas, Orfėjus, Herosas, kuris, albanams ir serbams priėmus krikščionybę, tapo šventojo Jurgio prototipu, kt.) Žinoma, kad ilyrų gentys į Kosovo regioną atsikėlė dar Bronzos amžiuje. Manoma, nors iki galo nesutariama, kad albanai – indoeuropiečių ilyrų, kurie artimi keltams, palikuonys.

    Ilyrai, daugiau ar mažiau romanizuota populiacija, nuo slavų – serbų invazijos nuo 7 iki 9 a., kol serbai užemė Kosovą, slėpėsi aukštuose sunkiai prieinamuose kalnuose, manoma, davė pradžią albanų ir ramanų kalboms būtent čia, Kosovo teritorijoje.

    Kada serbai tapo stačiatikiais? O Kosovo gyventojai – musulmonais? Serbai, vos atsikėlę į Kosovo teritoriją, - apie 7 m. e. a., dar prieš garsųjį Rytų ir Vakarų Krikščionių bažnyčių išsiskyrimą, "Didžiąją Schizmą", priėmė krikščionybę. Viduramžiais Kosovas serbų nelaisvėje buvo nuo 11 a. , (nuo 9 iki 11 a. – slavų – bulgarų – nelaisvėje). Tačiau Pečo patriarchatas (kitaip tariant – serbų ortodoksų bažnyčia) oficialiai įsteigtas 1219 m.

    Tad tik iš dalies konfliktas – religinis. Nors Kosovo žemės šventos ir vieniems (serbų stačiatikiams), ir kitiems (albanų musulmonams). Daug serbų stačiatikių ortodoksų šventovių – bažnyčių ir vienuolynų – Kosove, taip pat ir sostinėse Prištinoje ir Prizrene, pradėtos statyti dar 12 a. serbų valdovo Stefano Nemanjos. Kosovas, tiksliau sostinė – Priština – tiek vietiniams albanams, tiek ateiviams serbams, tuo labiau – osmanams – buvo svarbus ir kaip didžiulis prekybos centras, kurio keliai veda į Adrijos jūrą.

    Kosovo islamizacija prasidėjo 14-15 a., kai 1355 m. mirė caras Stefanas Dušanas. Osmanai kartu su savimi nešė islamą (prieš tai albanai buvo krikščionys) ir sukūrė Kosovo vilają. Osmanų valdymas, kartu ir islamizacija, tęsėsi apie 500 metų. Netgi daugybė slavų priėmė islamą ir tarnavo osmanams.

    18 a. pab. osmanai sužlugdė Pečo patriarchatą ir krikščionių Kosove ženkliai sumažėjo.

    O kaip į Kosovo nepriklausomybės paskelbimą reaguoja pasaulio – religinės, politinės – valdžios atstovai, vadovai?

    Vis dėlto šiandienis Serbijos stačiatikų bažnyčios vadovas vyskupas Artemijus, neatsilikdamas nuo Serbijos ministro pirmininko Vojislavo Koštunicos, ragina serbus kovoti (matyt, ir naudoti ginklą) prieš Kosovą.

   Tuo tarpu popiežius Benediktas XVIII pasisakydamas prieš konfliktus, aiškios savo pozicijos ir Kosovo nepriklausomybės palaikymo iki šiol neišsako.

    Nors Rusijos vadovas V. Putinas to labai nenori, bet ateina nauja nepriklausomybių skelbimo banga. Nepriklausomybę ketina skelbti Kalnų Karabachas (Azerbaidžanas), Abchazija ir Šiaurės Osetijos (Gruzijoje), Padniestrės (Moldovoje). Yra dar daug kitų skardaus balso neturinčių tautelių, kurių sąmonėje virpa nepriklausomybės troškulys.

    Akivaizdu, kad Rusiją ir Serbiją vienija ne tik religija (rusų ortodoksai), bet ir nežabojami imperialistiniai siekiai.

    Prisiminkime, kad Kosovo karas truko 6 metus – nuo 1996 iki 1999 m., kai S. Miloševičiaus įsakymu serbai pradėjo atakas prieš Kosovo albanus. Ydingas Daytono susitartimas dėl taikos 1995 m., po kurio susikūrė Kosovo išlaisvinimo armija, surengusi keletą atakų. Nors apskritai Kosovo albanų pozicija yra taiki. Ir religija – islamas – šioje šalyje nėra tampriai susijęs su politika – tai darkart patvirtina taikią kosoviečių poziciją.

    Yra kontroversijų: galbūt Serbija turi pagrįstą teisę pykti ant JAV, kuri viena pirmųjų pripažino Kosovo nepriklausomybę, bei kuri su pasitelktomis NATO pajėgomis 1999 m. nuramino serbų pradėtą Kosovo karą, per kurį žuvo beveik vieš 10 000 Kosovo albanų, o per pusei milijono Kosovo albanų teko trauktis iš savo šalies. Bet kuo čia dėti albanai, kurie, beje, kur kas taikesni ir humaniškesni už serbus, nors jų laisvės – nepriklausomybės – argumentai – įtikinami, ypač už Kosovo serbus, kurie barbariškai priešinosi Kosovo albanų nepriklausomybei, surengdami riaušes prieš JAV ambasadą Belgrade ( vasario 21 d.,), apsupdami Kosovo ir Serbijos sieną.

    Džiugu, kad Kosovo nepriklausomybę veik iškart pripažino per 17 pasaulio šalių: vasario 18 d. – Afganistanas, Kosta Rika, JAV, Prancūzija, Albanija, Jungtinė Karalystė (Didžioji Britanija), Suomija; vasario 19 d. – Senegalas, vasario 20 d. – Vokietija, Latvija, Malaizija; o vasario 21 d. – Danija, Liuksemburgas, Italija ir Estija.

    Rusija (kaip ir Serbija) su savo imperialistinėmis užgaidomis niekada nepripažins Kosovo nepriklausomybės. Serbija, kaip ir Rusija, jau nuo Viduramžių, išsiskiria imperialistiniais siekiais. Gal tai išskirtinis slavų politinės kultūros bruožas? Nuo seno slavai dega neapykanta kitoms etninėms grupėms. Galbūt neatsitiktinai niekada Kosovo nepripažins ir kitos buvusios sovietinio bloko šalys: Serbija, Rusija (ji, kaip ir Serbija, matyt, tam atkakliausiai priešinasi), Azerbaidžanas (matyt, bijo „paleisti“ ir netekti Kalnų Karabacho), Baltarusija, Gruzija (juk ir ji turi du nepriklausomybės siekiančius regionus: Šiaurės Osetiją bei Abchaziją), Moldova (juk ji tikrai gražiuoju nežada „išleisti į laisvę“ Padnestrės), Kazachstanas, Slovakija. Tiesa, nežinia, kodėl tam taip priešinasi, atrodo, laisvos ir suverenios valstybės: Argentina, Rumunija, Ispanija, Šri Lanka, Ukraina, Vietnamas?...

http://www.DELFI.lt

Komentaras DELFI
http://www.delfi.lt/archive/article.php ... &com=1&s=1

KKUK, 2008 02 24 17:02

    Nors straipsnis akivaizdziai parasytas "ant greituju" ir neisvenga smulkiu klaidu, del kuriu kabinejasi komentatoriai, bet as ji vis delto vertinu teigiamai.

    Daug ka jis paaiskina musu neismaneliams, kurie iprate loti net neisigilinus i straipsnio turini (arba perskaite Landsbergio pavarde, arba gave nurodymus is ...), panasiai kaip sunis loja tik isvyde menuli.

    Straipsnije nagrinejama konflikto religine puse ir klausiama ar tai yra priezastys, bet nepamineta kokios yra kitos galimos priezastis. Nors trumpai ir pamineta kad albanai yra tikrieji tos zemes gyventojai (kaip ir didziosios dalies Balkanu pusiasalio, tik ten ju jau seniai nebeliko), bet nepabriezta kad serbai Kosove yra atejunai, ir nesvarbu kad ju proseneliai ten atsikrauste pries keleta simtmeciu su tikslu kolonizuoti ta krasta.

    Patkekite, neblogai pazystu abi tautas, ir prisipazinsiu kad nei vienus nei kitus as nevertinu teigiamai. Bet as negaliu paneigti istoriniu ir kitu albanu teisiu gyventi savo zemese ir valdyti savo zemes be serbu kontroles.

    As manau kad neuzilgo Kosovas susijungs su Albanija, kada tas ivyks priklauso nuo tarptautines padeties. Bet siuo metu jie negales to daryti, nes tai priestaraus kai kuriems tarptautiniams susitarimams.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2008 19:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Turkijoje gyvenantys kurdai raginami sukilti

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, 2008 02 24 18:04

------------------------------- ----------------------
TOo mamamija, 2008 02 24 17:09, 2008 02 24 17:31
"Beje kurdai niekad per visa pasaulio istorija neturejo nepriklausomos valstybes, tai apie kokia nepriklausomybe cia galima sneketi, reiktu tada ir cigonams 'sali' duoti .."

Kosovarai irgi niekada neturejo savo valstybes, bet dabar turi, tai kodel kurdams negalima?
------------------------------- -----------------------

   Tu neteisus abiem atvejais: savo valstybę (ir ne vieną) yra turėję ir kurdai, ir Kosovo albanai-kosovarai.

   Kurdų valstybių (įvairių kunigaikštysčių) ankstyvaisiais ir vėlesniais viduramžiais buvo net kelios. Ir jos buvo visiškai nepriklausomos ilgesnį ar trumpesnį laiką.

   Paskutinė kurdų valstybė - Kurdų Liaudies Respublika (Mechabado Respublika) - gyvavo Irano Kurdistane nuo sausio 22 iki 16 gruodžio 1946 metų, su sostine Mechabade.

   Kurdams pavyko įkurti šią valstybę, nes buvo likusi neutrali zona tarp sovietų okupacinės zonos ir anglų okupacinės zonos.

-------------------------------------------

   Kosovo albanai-kosovarai turėjo savo nepriklausomą nuo Turkijos ir Serbijos valstybę nuo 1780 iki 1831 (taip vadinamas Škoderio Pašalykas -  vis tik turkai galų gale sumušė albanų armiją), o po to nuo 1878 iki 1881 m. (bet ir vėl turkai sumušė albanų-kosovarų armiją). Po to albanai-kosovarai vėl išsivadavo 1912 metais, bet 1913 metais juos prievarta prijungė prie Serbijos.

Žygeivis, 2008 02 25 22:22


    Nepainiokit Vilniaus su Kosovu.

    Teisinga istorinė paralelė yra lyginti Kosovą su Mažąja Lietuva.

    Serbai užgrobė Kosovą 12 amžiuje, o vokiečiai Mažąją Lietuvą 13 amžiuje.

    Serbai 12-14 amžiuose Kosove įkūrė savo "valstybingumo lopšį", o vokiečiai lygiai taip pat Prūsijoje ir Mažojoje Lietuvoje 13-15 a. įkūrė Vokietijos imperijos "valstybingumo lopšį".

    1923 metais lietuviai surengė "sukilimą" ir atgavo šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį. Tačiau pietinė Mažosios Lietuvos dalis liko Vokietijos valdžioje, o 1945 m. ją okupavo SSSR (1992 m. jau Rusija).

    1986 m. albanai suorganizavo pogrindinį judėjimą - „Nacionalinis Kosovo išlaisvinimo Sąjūdis“ ir po ilgo karo atgavo dalį savo etninių žemių (Kosovą), bet dar nemažai albanų žemių valdo slavai (ypač Makedonijoje).

Žygeivis, 2008 02 25 22:46


    Įdomus dėsningumas:

    Įvairūs serbiško Kosovo "gynėjai" pastoviai aiškina, kad dabar:

l) Lenkija "susigrąžins" Vilnių
2) Klaipėdą "atsiims" Rusija
3) Žemaitija (Dzūkija, Suvalkija, ...) atsiskirs nuo Lietuvos ...

    Tačiau nei vienas serbų "gynėjas" neparašė, kad dabar:

1) Lietuva susigrąžins Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvangstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ... ) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją)
2) Lietuva susigrąžins Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...)
3) Lietuva susigrąžins Pietų Lietuvą (Punską, Seinus, Suvalkus, Raigardą, Vygrius, Baltstogę,...)

    Išvadas "kas yra kas" darykite patys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 31 Kov 2008 23:06. Iš viso redaguota 9 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Vas 2008 19:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Žygeivis, 2008 02 26 18:03

------------------------------- ----------------------
Slavianin, 2008 02 26 17:42
Delfyje atsirado naujas specas-albanu.Tai Žygeivis.Delfyje turime barbosa-rusu klausimu specialista,ziggy-Artimuju Rytu specialista.Dabar "nepriklausomo Kosovo specialista Žygeivi.
Kas gali paneigti ,kad jie negauna užmokescio už savo triusa delfyje?
------------------------------- ----------------------

    Žinoma, kad Delfyje turi būti specialistai - o ne vien tik įvairūs dundukai, apmulkinti rusų propagandos.

    O tai vien rusų agentūra Delfyje rašinėja - ne be reikalo Rusijoje įkurta speciali tarnyba propagandai skleisti Internete.

    Lietuviams juk reikia ją kažkaip neutralizuoti. Jei Lietuvos valdžia "miega", tenka mums - savanoriams - padirbėti ...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Kov 2008 23:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Žygeivis, 2008 03 14 18:27

    Ateiviais Balkanuose yra visi slavai (tame tarpe ir vadinamieji slavai-makedonai, kurie nieko bendro neturi su senaisiais makedonais-graikais) - o būtent albanai yra senųjų Balkanų gyventojų palikuonys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Kov 2008 01:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Serbija siūlo padalinti Kosovą perpus


ELTA
2008 kovo mėn. 24 d.

     Serbijos vyriausybė Jungtinėms Tautoms (JT) išsiuntė pasiūlymą padalinti Kosovo teritoriją, praneša naujienų agentūra "The Associated Press", remdamasi Serbijos žiniasklaida. Serbijos laiške JT siūloma padalinti Kosovą etniniu pagrindu tarp serbų ir albanų.

     Tuose rajonuose, kuriuose daugumą sudaro serbai (kalbama apie 15 proc. Kosovo teritorijos), policijos, pasienio ir teismų sistemas turėtų kontroliuoti serbai, o ne Kosovo albanai.

     Tarptautinės visuomenės reakcija į tokį laišką kol kas nežinoma.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=1

Nesvarbukas, 2008 03 24 16:11


    "Serbijos laiške JT siūloma padalinti Kosovą etniniu pagrindu tarp serbų ir albanų."

    "Tuose rajonuose, kuriuose daugumą sudaro serbai (kalbama apie 15 proc. Kosovo teritorijos)"

    Pasiulymas is esmes teisingas - dalint pagal etnines ribas.

Beje, ar delfistai skiria 15% nuo "perpus"?

Algimantas Gureckas, alvirgureckas@verizon.net, 2008 03 24 23:29


    Protingas pasiūlymas, kuris išspręstų sunkią problemą. O likęs albaniškas Kosovas , jeigu nori, tegul susijungia su Albanija. Dabar jam tai uždrausta. Niekur neradau paaiškinta dėl ko.

Žygeivis, 2008 03 24 23:54

------------------------------- -------------------
Rolandas Tucas, tucas.r@gmail.com, 2008 03 24 19:32

   Pritariu. Serbu apgyventos Kosovo teritorijos gali buti perduotos Serbijai.

    Mainais deretu Kosovui perduoti albanu apgyventas teritorijas (prie Kosovo pietrytines sienos, kuriose pries keleta metu taip pat vyko albanu etniniai pasipriesinimo bruzdejiamai). Mainai butu mazdaug lygiaverciai.

TEGYVUOJA NEPRIKLAUSOMA KOSOVO RESPUBLIKA.
TEGYVUOJA LAISVAS TIBETAS
------------------------------- ----------------

    Pritariu Rolandui - teritorijų mainai yra optimalus būdas išspręsti etnines serbų ir albanų problemas - ir pats tai siūliau jau senokai.

    Dabartinėje situacijoje tai pats protingiausias sprendimas - akivaizdu, kad albanai ir serbai, likę vienoje valstybėje, ir toliau pjausis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Kov 2008 22:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
J.Primakovas: Kosovą reikia padalyti


ELTA
2008 kovo mėn. 26 d.

     Buvęs Rusijos premjeras Jevgenijus Primakovas trečiadienį pareiškė, jog Kosovo etninis padalijimas yra vienintelis būdas išvengti konfliktų ateityje. Vakarų remiama 90 procentų albanų dauguma vasario 17-ąją paskelbė Kosovo nepriklausomybę. Formaliai Kosovas iki šiol buvo Serbijos provincija. Maskvos remiamas Belgradas tai laiko neteisėtu aktu.

     Kosove gyvena apie 120 tūkstančių serbų. Pusė jų - šiaurėje, prie Serbijos sienos, o kita pusė - anklavuose regiono rytuose ir pietuose.

     "Serbams geriausias sprendimas būtų persikėlimas iš pietų į šiaurę, arčiau Serbijos, o po to - prisijungimas prie Serbijos", - pareiškė J. Primakovas interviu Belgrado dienraščiui "Večernje novosti".

     "Esu įsitikinęs, kad Kosovo padalijimas yra vienintelis sprendimas. Priešingu atveju ten nesiliaus konfliktai ir kentės nekalti žmonės", - pridūrė jis.

     J. Primakovas buvo Rusijos ambasadorius Belgrade 1999 metais, prieš prasidedant NATO aviacijos antskrydžiams, kurie privertė Serbijos pajėgas pasitraukti iš Kosovo. Dabar J. Primakovas neina jokių oficialių pareigų, bet, kaip pažymi naujienų agentūra "Reuters", jis patarinėja Kremliui užsienio politikos klausimais.

     Anot "Reuters", anksčiau Kosovo albanai, Vakarai ir Serbija atmetė Kosovo padalijimo galimybę. Bet dalis Vakarų diplomatų įtaria, kad tokia galimybė serbams visada buvo "planas B".

ELTA

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Bal 2008 23:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Seimas Kosovo pripažinimą atidėlioja


ELTA
2008 balandžio mėn. 1 d

    Seimas, antradienį pradėjęs svarstyti klausimą dėl Kosovo pripažinimo suverenia ir nepriklausoma valstybe, nutarimo projektui nepritarė. Užsienio reikalų komiteto pirmininko Justino Karoso pateiktam Seimo nutarimo "Dėl Kosovo Respublikos pripažinimo" projektui pritarė 23 parlamentarai, prieš buvo 7, susilaikė - 21.

    Nepritarus projektui po pateikimo, nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti.

    2008 m. vasario 17 d. Kosovo parlamentas vienbalsiai priėmė Kosovo nepriklausomybės deklaraciją, kurioje Kosovo Respublika skelbiama nepriklausoma ir suverenia valstybe.

     ELTA primena, kad vasario 22 d. parlamentiniame Užsienio reikalų komitete abejonių, ar Lietuva turėtų pripažinti Kosovą, nekilo. Komiteto nariai vienbalsiai pritarė Seimo nutarimo projektui, kuriuo pripažįstama Kosovo Respublika - suvereni ir nepriklausoma valstybė.

     Kosovo nepriklausomybę viešai yra parėmę aukščiausi Lietuvos pareigūnai - Prezidentas Valdas Adamkus, užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas. Lietuvos vadovų teigimu, susidariusioje situacijoje Kosovo nepriklausomybė yra vienintelis tvarus sprendimas, atveriantis saugumo ir stabilumo perspektyvą regione.

ELTA

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Akivaizdu, 2008 04 01 22:10

     Šis balsavimas akivaizdžiai parodė, kas vykdo politiką atitinkančią Rusijos interesus - visi tie, kurie balsavo prieš arba susilaikė. Šių veikėjų pavardes galite rasti lrs.lt svetainėje.


***********************************************************

Šaltinis - http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 4473&p_k=1
2008-02-22

Seimo Užsienio reikalų komitetas

pritarė

Seimo nutarimo projektui dėl Kosovo Respublikos pripažinimo


    2008 m. vasario 22 d. posėdyje Užsienio reikalų komitetas išklausė ir pritarė Užsienio reikalų ministro Petro Vaitiekūno ataskaitai po Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų ir išorinių  santykių tarybos posėdžio, vykusio 2008 m. vasario 18–19 d.

    Komitetas atsižvelgė į Lietuvos Respublikos Prezidento 2008 m. vasario 18 d. pareiškimą, kuriuo sveikinamas Kosovo apsisprendimas paskelbti nepriklausomybę; Užsienio reikalų ministro vardu išreikštą Lietuvos Respublikos Vyriausybės poziciją 2008 m. vasario 18 d. Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos posėdyje, kad susidariusioje situacijoje Kosovo nepriklausomybė yra vienintelis sprendimas, atveriantis saugumo ir stabilumo perspektyvą regione; 2008 m. vasario 18 d. Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos priimtas išvadas dėl Kosovo, kuriose pažymima, kad Kosovo atvejis yra unikalus ir negali būti naudojamas kaip precedentas kitiems įšaldytiems konfliktams spręsti ir vienbalsiai pritarė Seimo nutarimo projektui, kuriuo pripažįstama Kosovo Respublika – suvereni ir nepriklausoma valstybė.

Salvinija Jurėnaitė

Užsienio reikalų komiteto biuro padėjėja

*************************************************************

Seimo nutarimo projektas dėl Kosovo Respublikos pripažinimo grąžintas tobulinti


Sritys: Teisinė sistema
2008-04-01 18:29

2008 m.balandžio 1 d. pranešimas VIR

(iš plenarinių posėdžių)

VAKARINIS POSĖDIS

    Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas pateikė Seimo nutarimo "Dėl Kosovo Respublikos pripažinimo" projektą Nr.XP-2859(2).

    Seimas, atsižvelgdamas į 2008 m. vasario 17 d. Kosovo Asamblėjos patvirtintą Kosovo nepriklausomybės deklaraciją, pradėjo svarstyti klausimą dėl Kosovo pripažinimo suverenia ir nepriklausoma valstybe.

    Nepritarus projektui po pateikimo (balsavo: už – 23, prieš – 7, susilaikė 21), nutarta projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti (už grąžinimą tobulinti balsavo 48 Seimo nariai, atmesti – 13).

    2008 m. vasario 17 d. Kosovo parlamentas vienbalsiai priėmė Kosovo nepriklausomybės deklaraciją, kurioje Kosovo Respublika skelbiama nepriklausoma ir suverenia valstybe.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Bal 2008 17:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - V.Adamkus delsimą pripažinti Kosovą vadina neatsakingu
Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2


libertarian, to Suaras, 2008 04 02 16:58


    Zinoma, nebutina kurti atskiros valstybes. As to ir netvirtinu. tiesiog teigiu, kad KIEKVIENA TAUTA AR KITOKIA ZMONIU GRUPE TURI TEISE LAISVAI APSISPRESTI.

    T.y, Kosovas, jei tik nori jo gyventojai, turi teise jungtis prie Albanijos. Jei to pageidaus ir Makedonijos (turintys ten autonomija), Juodkalnijos ar Presovo slenio albanai - ir jiems parsom.

    Serbai savo ruoztu turi teise atsiskirti nuo Kosovo (apie 15% jo teritorijos) ir prisijungti prie Serbijos. Panasiai galetu pasilgti ir Bosnijos Serbu respublika (Banja Luka) ir Kraina (a, tiesa, si valstybe dar 1995 m. buvo okupuota Kroatijos (operacija "Oluja"), dalis gyventoju zuvo, o absoliuti dauguma (apie 250 tukst pabego i serbija ir Bosnijos Serbu Respublika).

libertarian

Žygeivis, 2008 04 02 17:05

------------------------------- --------------------
to Žygeivis, 2008 04 02 16:57
"Būtent tam, kad tai neįvyktų ir yra Lietuva, Latvija bei Estija NATO narės. Nes Rusija taip jau ne kartą yra padariusi - paskutinį kartą, kada lietuvių žemes atidavė Baltgudijai, Lenkijai ir gerą gabalą susigriebė sau - pietinę Mažosios Lietuvos dalį"

Tai vat dabar JAV tą patį daro su Serbija. Ar nematai?
------------------------------- ---------------------

     JAV yra tokia pati imperija, kaip ir Rusija. Čia tu teisus.

     Tačiau šiuo konkrečiu atveju teisūs yra albanai - besąlygiškai. Kadangi visi Balkanai yra jų protėvių etninės žemės, o visi slavai (įskaitant ir serbus) yra - albanų atžvilgiu - tik šių žemių okupantai ir kolonistai.

     Taigi, albanams labai pasisekė, kad jų teisėti interesai sutapo su galingiausios imperijos - JAV - interesais.

     Lietuviams savo laiku taip nepasisekė. Bet, laikui bėgant, pasiseks. Būtent tam momentui mes turime būti pasiruošę. Taip, kaip buvo pasiruošę albanai.

Žygeivis, 2008 04 02 17:21

     Libertarianas, nors ir yra tikras idealistas, yra pragmatiniu požiūriu visiškai teisus, siūlydamas išspręsti dabartinę situaciją buvusioje Jugoslavijoje, sukuriant keletą normalių tautinių valstybių - tame tarpe ir vieną bendrą Albanijos valstybę iš visų albanų gyvenamų žemių, vieną bendrą Serbijos valstybę iš visų serbų dabar gyvenamų žemių, vieną bendrą Kroatų valstybę iš visų dabar kroatų gyvenamų žemių - bet tam reikia politinės valios - visų pirma JAV.

     Idealaus teisingumo požiūriu (tiesa, kiekvienai konflikte dalyvaujančiai pusei šis "idealus teisingumas" atrodo visai skirtingai) tai, žinoma, yra visiškas nonsensas.

     Tačiau mes gyvename realiame pasaulyje ir idealistiniai motyvai niekada nevaldo realią politinę situaciją. Būtent todėl Jugoslavijos likvidavimo problemą reikia spręsti pragmatiškai - minimalių nuostolių kaina.

      Tiesą sakant, tai reikėjo padaryti dar pačioje pradžioje, o ne laukti, kol vieni kitus išgalabys šimtais tūkstančių - o kad bus būtent taip, žinojo visi, kas analizavo ten buvusią situaciją (tiek 1980-1990 metų, tiek ir žymiai ankstesnių laikų).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Bal 2008 17:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - V.Adamkus delsimą pripažinti Kosovą vadina neatsakingu
Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2


libertarian, to Suaras, 2008 04 02 16:58


    Zinoma, nebutina kurti atskiros valstybes. As to ir netvirtinu. tiesiog teigiu, kad KIEKVIENA TAUTA AR KITOKIA ZMONIU GRUPE TURI TEISE LAISVAI APSISPRESTI.

    T.y, Kosovas, jei tik nori jo gyventojai, turi teise jungtis prie Albanijos. Jei to pageidaus ir Makedonijos (turintys ten autonomija), Juodkalnijos ar Presovo slenio albanai - ir jiems parsom.

    Serbai savo ruoztu turi teise atsiskirti nuo Kosovo (apie 15% jo teritorijos) ir prisijungti prie Serbijos. Panasiai galetu pasilgti ir Bosnijos Serbu respublika (Banja Luka) ir Kraina (a, tiesa, si valstybe dar 1995 m. buvo okupuota Kroatijos (operacija "Oluja"), dalis gyventoju zuvo, o absoliuti dauguma (apie 250 tukst pabego i serbija ir Bosnijos Serbu Respublika).

libertarian

Žygeivis, 2008 04 02 17:05

------------------------------- --------------------
to Žygeivis, 2008 04 02 16:57
"Būtent tam, kad tai neįvyktų ir yra Lietuva, Latvija bei Estija NATO narės. Nes Rusija taip jau ne kartą yra padariusi - paskutinį kartą, kada lietuvių žemes atidavė Baltgudijai, Lenkijai ir gerą gabalą susigriebė sau - pietinę Mažosios Lietuvos dalį"

Tai vat dabar JAV tą patį daro su Serbija. Ar nematai?
------------------------------- ---------------------

     JAV yra tokia pati imperija, kaip ir Rusija. Čia tu teisus.

     Tačiau šiuo konkrečiu atveju teisūs yra albanai - besąlygiškai. Kadangi visi Balkanai yra jų protėvių etninės žemės, o visi slavai (įskaitant ir serbus) yra - albanų atžvilgiu - tik šių žemių okupantai ir kolonistai.

     Taigi, albanams labai pasisekė, kad jų teisėti interesai sutapo su galingiausios imperijos - JAV - interesais.

     Lietuviams savo laiku taip nepasisekė. Bet, laikui bėgant, pasiseks. Būtent tam momentui mes turime būti pasiruošę. Taip, kaip buvo pasiruošę albanai.

Žygeivis, 2008 04 02 17:21

     Libertarianas, nors ir yra tikras idealistas, yra pragmatiniu požiūriu visiškai teisus, siūlydamas išspręsti dabartinę situaciją buvusioje Jugoslavijoje, sukuriant keletą normalių tautinių valstybių - tame tarpe ir vieną bendrą Albanijos valstybę iš visų albanų gyvenamų žemių, vieną bendrą Serbijos valstybę iš visų serbų dabar gyvenamų žemių, vieną bendrą Kroatų valstybę iš visų dabar kroatų gyvenamų žemių - bet tam reikia politinės valios - visų pirma JAV.

     Idealaus teisingumo požiūriu (tiesa, kiekvienai konflikte dalyvaujančiai pusei šis "idealus teisingumas" atrodo visai skirtingai) tai, žinoma, yra visiškas nonsensas.

     Tačiau mes gyvename realiame pasaulyje ir idealistiniai motyvai niekada nevaldo realią politinę situaciją. Būtent todėl Jugoslavijos likvidavimo problemą reikia spręsti pragmatiškai - minimalių nuostolių kaina.

      Tiesą sakant, tai reikėjo padaryti dar pačioje pradžioje, o ne laukti, kol vieni kitus išgalabys šimtais tūkstančių - o kad bus būtent taip, žinojo visi, kas analizavo ten buvusią situaciją (tiek 1980-1990 metų, tiek ir žymiai ankstesnių laikų).

Žygeivis, To JD, 2008 04 02 17:31


------------------------------- --------------------
JD, 2008 04 02 17:12
_Tačiau šiuo konkrečiu atveju teisūs yra albanai - besąlygiškai. Kadangi visi Balkanai yra jų protėvių etninės žemės_

Kadangi nei Kosovas nei Albanija nėra škipų protėvių žemės - von albanai į savo gimtinę - Rumuniją!!!
------------------------------- ----------------------

     Ir iš kur tu ištraukei tokią nesąmonę apie albanų protėvynę? Iš rusų šovinistų svetainių?

     Beje, geriau tada paaiškink, kada tie albanų protėviai iš Ruminijos atsirado Balkanuose, o kada Balkanuose pasirodė slavai (ir iš kur jie atsibeldė).

Žygeivis, 2008 04 02 17:43

------------------------------- -------------------
Suaras to Žygeivis, 2008 04 02 17:35
Lygiai taip pat galima paklausti, iš kur tu paėmei nesąmonę, kad visi Balkanai yra albanų istorinės žemės? Iš albanų šovinistų svetainių?
------------------------------- -----------------

    Aš parašiau ne albanų, o albanų protėvių, tai yra ilirų, frigų ir dakų. Kiekvienos iš tų tautų (tiksliau daugybės genčių) genealogiją gali pasiskaityti specialioje literatūroje.

    O štai slavai be jokių abejonių pasirodė Balkanuose po visų šių tautų (genčių) įsikūrimo Balkanuose po kelių šimtų ir net tūkstančių metų. Ir užkariavo šias žemes, kuriose tuo metu gyveno daugybę vietinių gyventojų, kurie ir tapo dabartinių albanų protėviais.

    Aš labai aiškiai parašiau - slavai albanų ir jų protėvių atžvilgiu yra okupantai ir kolonistai.

Žygeivis, Suarui, 2008 04 02 18:41

------------------------------- --------------------
Suaras to Žygeivis, 2008 04 02 18:04
_albanų protėvių, tai yra ilyrų, frigų ir dakų._

Tai kurių gi iš jų? Tautos visai skirtingos (ir gyvenusios skirtingose teritorijose).

_O štai slavai be jokių abejonių pasirodė Balkanuose po visų šių tautų (genčių) įsikūrimo_

Teko girdėti terminą "baltai-slavai"? Ar ši teorija tėra "rusiško imperializmo prasimanymai"?:)
------------------------------- ----------------

     Albanų kalboje yra labai aiškios visų šitų tautų (genčių) kalbų liekanos (ypač ilyrų). Ir jų labai daug. Tai rodo, kad dabartiniai albanai susiformavo iš įvairių senųjų Balkanų indoeuropiečių genčių ir jų tuometinės kalbos tapo substratu dabartinėje albanų kalboje.

     Serbų ir kitų dabartinių Balkanų slavų kalbose beveik nėra jokių pėdsakų nei iš ilyrų, nei iš frigų, nei dakų kalbų. Senieji ikislaviški vietovardžiai slavų apgyventose žemėse irgi išnyko. Tai parodo, jog slavai ne nutautino vietinius gyventojus (kaip atsitiko rytų slavų užgrobtose baltų žemėse - iki pat Maskvos imtinai), o juos arba išnaikino, arba jie atsitraukė į kalnus (ir būtent tuose kalnuose susiformavo albanai).

     Baltai-slavai (tiksliau baltų ir slavų kalbų bendros prokalbės egzistavimas) yra tik kai kurių kalbininkų pasiūlyta teorija. Tačiau kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad ji klaidinga. Tai dabar pripažįsta ir dauguma žymiausių slavų kalbininkų. Yra daug tokių senovinių kalbinių faktų, kurie aiškiai skiriasi baltų ir slavų prokalbėse.

     Kitas reikalas, kad iš dabartinių indoeuropiečių kalbų būtent slavų kalbos yra pačios artimiausios baltų kalboms - visų pirma senoji slavų kalba buvo artima buvusioms vakarų baltų (ypač prūsų) kalboms.

     Tai pagrindžia ir archeologinę teoriją, kad slavai senovėje ilgą laiką gyveno būtent prūsų kaimynystėje - piečiau senųjų prūsų, vakarų galindų ir jotvingių žemių - dabartinėje Pietų Lenkijoje - šiek tiek piečiau dabartinės Varšuvos, kurios apylinkės tuo metu buvo dar gyvenamos jotvingių.

------------------------------- --------------------
Suaras to Žygeivis, 2008 04 02 18:04
Ir ką siūlai daryti su anglais, prancūzais, vokiečiais ir ispanais?

Nuosekliai taikant tavo teorijas, Europoje būtų baisiau nei prie Hitlerio.
------------------------------- ----------------

    Kalbant teoriškai, pasakysiu trumpai: "Bijai vilko - neik į mišką". Tai visų pirma liečia teorinius "idealius" pasaulio pertvarkymo principus.

    O šiaip tai pasaulyje viskas priklauso nuo susiklostančių geopolitinių realijų. Reikia tik sugebėti jas tinkamai ir laiku išnaudoti.

Žygeivis, Barbosui, 2008 04 02 19:06

------------------------------- --------------
Barbosas, JD'ui, 2008 04 02 18:52
Tikrai nesu didelis tų kalbų žinovas, bet rumunų kalba priklauso romanų kalbų grupei, o albanų kalba (kiek prisimenu) tai grupei nepriklauso................

Labai abejoju ar albanai ir rumunai turėjo bendrus protėvius................
------------------------------- -----------

    Rumunų protėviais buvo lotynizuotos (romanizuotos) getų-dakų gentys.

    Albanų kalboje taip pat yra daug bendrų šaknų su dabartine rumunų kalba. Manoma, kad jos yra substratas, paveldėtas iš bendro arealo: ilyrų - trakų - getų - dakų įvairių greta gyvenusių genčių, kurios kalbėjo labai artimomis kalbomis.

    Tuo metu, po romėnų užkariavimų, visos šitos gentys maišėsi tarpusavyje, kadangi ilgą laiką gyveno vienoje valstybėje - Romos imperijoje.

    O štai slavai čia pasirodė tik 6-7 amžiuje, kada Romos imperija nebepajėgė juos sulaikyti.

Žygeivis, Barbosui, 2008 04 02 19:19

------------------------------- --------------------
Barbosas, Žygeiviui, 2008 04 02 19:11
Nežinau kaip jie ten maišėsi, bet giminingos tautos turėtų priklausyti vienai kalbų grupei........................

Jei rumunai ir albanai priklauso skirtingoms kalbų grupėms tai faktas, kad ir giminystės tarp jų jokios nėra...............
------------------------------- --------------------

    Ne visai taip. Ypač kalbant apie romanų kalbų grupę. Įvairios kalbos jai priskirtos lingvistų, remiantis tuo požymiu, jog visoms šitoms dabartinėms kalboms labai didelę įtaką savo laiku padarė šias tautas užkariavusių romėnų kalba - vadinamoji liaudies lotynų kalba.

    Iš tikrųjų istoriškai romanų kalbų kiti protėviai buvo labai įvairios kalbos - galų (keltų), iberų, trakų, getų-dakų, frigų ir t.t.

Žygeivis, Barbosui, 2008 04 02 19:50


------------------------------- -------------------
Barbosas, Žygeiviui, 2008 04 02 19:33
Nukrypome nuo temos..............

Bet faktas, kad giminingos tautos turi priklausyti tai pačiai kalbų grupei.

Beje kalbininkai teigia, jog 4 a. (tada kai romėnai nusiaubė Dakiją) Lietuvos ir Latvijos teritorijoje gyvenusios baltų gentys kalbėjo viena kalba. Dabar Latvijos ir Lietuvos gyventojai kalba skirtinga kalba, bet latvių ir lietuvių kalbos JUK TIEK NENUTOLO, KAD PRIKLAUSYTŲ SKIRTINGOMS KALBŲ GRUPĖMS?
------------------------------- ----------------------

    Ne viskas taip paprasta ir vienareikšmiška - kalbų kitimas nėra "tiesi linija", o labai sudėtingas procesas.

    Štai, pavyzdžiui, informacija apie dabartinę Vengrijos teritoriją iki 5 mūsų eros amžiaus (o juk po to dar keletas labai rimtų tautinių - kalbinių pakitimų įvyko, įskaitant ugrų-vengrų protėvių atkeliavimą):

    "Ankstyvajame geležies amžiuje apie Vengriją vis dar nėra rašytinių šaltinių. Kai kurie mokslininkai bando identifikuoti čia gyvenusias tautas pagal vėlesnius šaltinius – trakai rytuose nuo Tisos ir ilyrai į vakarus nuo Dunojaus – tačiau tai labai spekuliatyvūs spėliojimai. Keltai atvyko iš vakarų apie 450 m. pr. m. e. ir vėlyvajame geležies amžiuje apgyvendino visą dabartinę Vengriją. Ilyrai (pietvakariuose) bei trakai panašu, kad taip pat liko.

    Po 113 m. pr. m. e. keltai šios teritorijos šiaurės vakaruose priklausė bojų (lot. Boii) genčiai. I a. pr. m. e. pirmojoje pusėje Dakijos karalius Burebista išplėtė savo valdžią į Panonijos lygumą iki pat šiuolaikinės rytų Austrijos. 60 m.pr.m.e jis kovojo su bojais pietvakarių Slovakijoje ir greičiausiai šiaurinėje Vengrijoje. Tačiau dakų ekspansija buvo sustabdyta Romos imperijos ekspansijos. Dakai pasitraukė iš dabartinės Vengrijos teritorijos pirmaisiais mūsų eros metais, netrukus po truputį pasitraukė ir keltai.

    Romos imperija pajungė ilyrus, dakus, keltus ir kitas tautas, gyvenusias Vengrijos teritorijoje. Teritorija į vakarus nuo Dunojaus romėnų buvo nukariauta 35–9 m. pr. m. e. ir tapo Romos imperijos provincija Panonija.

    Rytinė dabartinės Vengrijos dalis vėliau (106 m.) buvo įjungta į romėnų provinciją Dakiją (iki 271 m.).

    Teritorijoje tarp Dunojaus ir Tisos I-IV a. gyveno sarmatų gentis jazygai (galbūt atsikraustę dar anksčiau – ankstyviausi palaikai yra iš 80 m. pr. m. e.). Romos imperatorius Trajanas oficialiai leido jazygams apsigyventi šioje teritorijoje kaip konfederatams.

    Likusioje teritorijoje gyveno trakai (dakai). Be to II a. antroje pusėje aukštutiniame Tisos baseine apsigyveno vandalai."

    Kaip matyti, vyko dideli tautų kraustymaisi jau iki romėnų užkariavimų (o ir po jų). Vietinės tautos maišėsi, jų kalbos irgi. Albanai dabar yra vos ne vienintelė tauta (dar yra rumunai-moldavai) tų senųjų tautų palikuonys.

    Faktas tas, kad slavai į čia, o po to ir piečiau - į Balkanus - atslinko tik 6-7 amžiuose. O dabartinėje Kosovo teritorijoje įsitvirtino tik 12 amžiuje, užkariavę čia gyvenusius albanus, kurių dauguma pasitraukė į kalnus (dabartinėje Albanijos teritorijoje). Albanai, beje, tuo metu buvo krikščionys - pravoslavai.

    Albanų kalba dabar priskiriama visai atskiram indoeuropiečių kalbų pogrupiui.

    Lietuvių ir latvių protėviai kalbėjo beveik ta pačia kalba maždaug iki 6-7 amžiaus - to paties amžiaus, kada slavai užgrobė daugumą baltų tautų gyventų žemių. Beje, baltagudžiai netgi genetiškai yra beveik gryni baltai, bet dabar kalba rytų slavų kalba - nes laikui bėgant nutautėjo.

Žygeivis, Barbosui, 2008 04 02 20:12

    Lietuvoje Rusijos propaganda yra įtvirtinusi visą eilę stereotipų, pavyzdžiui, kad visi albanai yra musulmonai (ir tokiais buvo nuo amžių).

    Iš tikro yra visai ne taip.

    Romėnai Dakiją nukariavo 101-106 m., hunai pasirodė 4 amžiuje, o slavai - tik 6-7-tame amžiuose.

    Albanai kaip ir kiti Romos imperijos senieji gyventojai nuo 3-4 amžiaus buvo krikščionys, o vėliau krikščionys-pravoslavai, daug anksčiau, negu pietų slavai (pavyzdžiui, serbai, kurių nemaža dalis irgi laikui bėgant perėjo į islamą - dabartiniai slavai-bosniai).

    Tačiau XV a. pradžioje (1389 m. ir vėliau) albanai pateko į turkų jungą, trukusį ligi XIX a. Tuo metu kaip tik albanų kalboje atsirado nemaža turkiškų ir arabiškų skolinių. O dalis albanų buvo priversti tapti musulmonais (prieš tai albanų dauguma buvo krikščionys pravoslavai, kaip ir jų kaimynai graikai, bulgarai ("makedonai") ir serbai).

    Serbija Kosovą valdė tik nuo 12 amžiaus iki 15 amžiaus (apie 200 metų, ir tai kildavo albanų sukilimai) - ir visas savo pretenzijas grindžia būtent šiuo laikotarpiu (tuo metu pastatyti Kosove vienuolynai, pilys ir taip toliau). Lygiai taip pat aiškina vokiečiai apie Prūsijos vokiškumą (tiesa, jie ir valdė Prūsiją ne 200 metų, o beveik 700).

    Po to Serbija valdė Kosovą tik nuo 1913 metų iki 1940 metų.

    Kosovą vėl realiai (o ne teoriškai) prijungė prie Jugoslavijos Tito vadovaujami komunistai tik maždaug 1947 metais, kada jau žuvo dauguma karių-kosovarų (beveik 50 tūkstančių), o keli šimtai tūkstančių kosovarų - moterų ir vaikų - pasitraukė iš Kosovo į Albanijos kalnus.

    Juk dabartinė Albanijos teritorija todėl ir išliko kaip albanų valstybė, kadangi yra daugiausia kalnuose ir ten albanus nukariauti labai sunku.

    Mažai kas žino, kad ir po WW2 Jugoslavija keletą kartų planavo užgrobti visą Albaniją, o ne tik Kosovą ir kitas albanų etnines žemes.

    Dabar albanų tarpe daugumą sudaro musulmonai, tačiau yra nemažai ir katalikų bei pravoslavų. Pvz., žymiausia 20 amžiaus katalikė - motina Teresė - yra albanė.

Žygeivis, Paaiškinu, 2008 04 02 20:31

    Kosovas tapo nepriklausomu todėl, kad albanai buvo gana vieningi ir sukūrė efektyvią armiją, o pietų slavai (serbai, bosniai, kroatai, makedonai, slovėnai) pjovė bei šaudė vieni kitus.

    O galingiausia šių dienų imperija - JAV - nusprendė, kad jai naudinga turėti didelę karinę bazę būtent albanų valdomoje teritorijoje.

    Kita imperija - Rusija - susinervino, kad ją "juodai išdūrė" ir todėl vis dar rezga įvairias intrigas.

    Tačiau ir vienos, ir kitos imperijų motyvai neturi nieko bendro su kokiu nors idealizmu.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Bal 2008 20:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
JAV atidaro savo ambasadą Kosove
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, 2008 04 09 19:18

    Dar vienas JAV spyris Rusijai į "kiaušinius":

    "Балканы - это брюхо России".

Žygeivis, 2008 04 09 20:00

------------------------------- ----------------------
CO2, > Žygeivis, 2008 04 09 19:37
Paprastai net gi tokios kūno dalys turi turėti sąsają su likusių kūnų
------------------------------- ----------------------

    Rusijos "sąsaja" su Serbija (per Bulgariją) - akivaizdi.

    KGB ir GRU "virkštelę" į Balkanus jau seniai "nutempė" - dar prieš WW2 įkūrė savo rezidentūras. O ir carų laikais pastoviai bandė įsiskverbti į Antrąją Romą - Konstantinopolį-Stambulą.

Žygeivis, 2008 04 09 23:46

------------------------------- ------------------
CO2, > Žygeivis, 2008 04 09 20:18
Bulgarija, mano žiniomis, yra NATO ir ES narė, stato JAV karinę bazę savo teritorijoje ir kaip Serbija neturi sausumos sienos su Rusiją. Kame tas akivaizdumas?
------------------------------- -----------------

    Būtent todėl Rusijos imperija ir niršta, kad Balkanai - buvusi Rusijos imperijos "papilvė" - jau vis labiau tolsta nuo "visų slavų motinos".

    O apskritai pasiskaityk istoriją, kaip Rusija Balkanus "vadavo" - 19 amžiuje, po to du kartus 20 amžiuje. O ir po bolševikinio perversmo kiek aukso skyrė ČK rezidentūroms ir agentūrai užverbuoti - Bulgarijoje, Serbijoje (vėliau Jugoslavijoje).

    Bulgarija jau NATO, bet pažvelk, kokie eksponatai jos muziejuose iki šiol garbingiausiose vietose. Ir kiek senų bolševikų, kurie dar Kominterne mokėsi, ar jų vaikų ir anūkų iki šiol valdžioje (kaip, deja, ir pas mus).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Bal 2008 22:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kosovo valdžia raginama ištirti kaltinimus, esą serbai buvo žudomi dėl organų
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=16652005

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

idomu, 2008 04 12 18:39


   Kodel Tamsta Zygeivis neturi nuomone apie situs urodus...bet anksciau taip jau scirei gyne Kosova nepriklausomybe...

Žygeivis, 2008 04 12 22:34


   Nuomonę turiu - tačiau laukiu oficialių išvadų.

   Beje, albanų amžina teisė susigrąžinti savo istorines-etnines žemes, užgrobtas slavų, yra visiškai nepriklausoma nuo įvairių kriminalų.

   Pavyzdžiui nuo to, ar kokį nors serbą kam nors pribaigus, jam kepenis išpjovė ir išmetė, ar pardavė kokiam turkui ar rusui.

   Pavyzdžiui, Kambodžoje (Kampučijoje) užmuštų vietnamiečių ir kinų kepenis "raudonieji khmerai" suvalgydavo. Bet tai nereiškia, kad dėl to Kampučija tapo etnine kinų ar vietnamiečių žeme.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 15:56 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
Ilyrai nebuvo albanai. Juos 6 amžiuje iš Kosovo išstūmė serbai. Albanai yra musulmonai, todėl, skirtingai negu serbai, yra visiškai skirtingi nuo mūsų. Be to, tokių teritorijų atidalijimas kitų valstybių sprendimu yra didelis pavojus kitoms valstybėms, tame tarpe Lietuvai, kuriose yra svetimtaučių anklavų. TODĖL, Žygeivi, TU ESI NETEISUS. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 20:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
Ilyrai nebuvo albanai. Juos 6 amžiuje iš Kosovo išstūmė serbai. Albanai yra musulmonai, todėl, skirtingai negu serbai, yra visiškai skirtingi nuo mūsų. Be to, tokių teritorijų atidalijimas kitų valstybių sprendimu yra didelis pavojus kitoms valstybėms, tame tarpe Lietuvai, kuriose yra svetimtaučių anklavų. TODĖL, Žygeivi, TU ESI NETEISUS. :img06:


   1. Ilyrai yra tiesioginiai albanų protėviai - tai akivaizdu iš ilyrų kalbos liekanų albanų kalboje. Kartu niekas neginčija, kad albanų etnogenezėje dalyvavo (jų protėviais buvo) ir kitos autochtoninės Balkanų tautos - frigai, dakai ir getai, ....

   2. Visi slavai Balkanuose yra atėjūnai, užgrobę svetimas žemes, į kurias (ir ne tik į Kosovą) dabar iš visų gyvų tautų didžiausią teisę turi būtent albanai.

   3. Albanai istoriškai buvo krikščionys, jais tapę žymiai anksčiau negu slavai.

   4. Šiuo metu albanai yra musulmonai (maždaug 60 procentų) ir krikščionys (apie 40 procentų - jų tarpe katalikų apie 15 procentų ir pravoslavų apie 25 procentai). Lygai taip pat pasidalino į musulmonus (bosnius), katalikus (kroatus) ir pravoslavus (serbus) ir albanų protėvių žemes užgrobę slavai.  

  5. Tikras lietuvis niekaip nesugeba įsisąmoninti pagrindinių nacionalizmo principų:

  Tikrojo tautiškumo (nacionalizmo) ideologiniai principai ir politiniai tikslai:

   - pasaulis istoriškai yra padalintas į skirtingas tautas, paprastai kalbančias skirtingomis kalbomis,

  - kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

  - istorinės-etninės tautų gyvenamos teritorijos ir politinės tautinių valstybių sienos turi sutapti,

  - kiekviena tauta turi teisę pati spręsti savo pačios likimą savo įkurtoje valstybėje,

  - valstybės esminė paskirtis yra sudaryti sąlygas valstybę sukūrusios tautos kultūriniam ir ekonominiam suklestėjimui šioje valstybėje,

  - tauta yra pagrindinis valdžios šaltinis,

  - jokia tauta ir jos sukurta valstybė neturi teisės kištis į kitos tautos ir jos sukurtos (ar dar kuriamos) valstybės reikalus,

  - svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę,

  - pasaulyje dar egzistuojančios imperijos turi būti padalintos į tautines valstybes,

  - kitataučiai kolonistai ir imigrantai, nelojalūs ir kenkiantys tautinei valstybei, nepripažįstantys tautos teisės valdyti savo žemę ir savo valstybę, turi būti baudžiami ir iškeldinami į jų etninę teritoriją (valstybę), iš kurios atvyko jie patys ar jų protėviai.

    Pastaba - Praktinis šių principų įgyvendinimas glaudžiai susijęs su konkrečia istorine-politine situacija, kuri pastoviai kinta - todėl būtina visada turėti parengtas struktūras, atitinkamus planus ir būti pasiruošus juos realiai įgyvendinti, pasitaikius tinkamai progai.

    Iki tol organizuoti ideologinį-istorinį visuomenės švietimą ir tarptautinį spaudimą okupantams, užgrobusiems svetimas etnines-istorines žemes.

    Pastaba - nacionalizmo ideologijoje rasės ir religija (ar religijos) tautų teisei kurti savo tautines valstybes savo istorinėse-etninėse žemėse jokios įtakos neturi.

    Bet kaip jau rašiau Tikras lietuvis nėra nacionalistas ir šia ideologija nesivadovauja.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 21:56 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
     Aš tikrai neprisiimu tokios fantazijos kaip nacionalizmo. Aš esu tautinis patriotas, o nacionalistai, patys to nesuprasdami, gal net nedarydami kartais nieko blogo, užsitraukia visuomenės nemalonę.

    Principai tavo paminėti yra išmįslas (jei jau tu juos sugalvojai, tai nesupyk). Štai vienas dalykas: lietuvių tauta = Lietuva arba atvirkščiai. Buvusios teritorijos yra sapnas, kuris niekada nebeišsipildys. Ir nereikia be reikalo audrinti vaikiškų protų tokiomis mintimis. JEI TAUTINIAI PATRIOTAI ŠIUO LAIKU PASIEKTŲ, KAD VALSTYBĖS APARATAS PRADĖTŲ DIRBTI VISUOMENĖS DAUGUMAI, tai pradėtų didėti Lietuvos piliečių skaičius, išnyktų emigracija, sustiprėtų šalis. ŠTAI KAS TURĖTŲ BŪTI PAGRINDINIU UŽDAVINIU. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 22:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
Principai tavo paminėti yra išmįslas (jei jau tu juos sugalvojai, tai nesupyk).


  Tai ne aš sugalvojau - tai yra bendri viso pasaulio tikrų nacionalistų (nepainiok su įvairiais šovinistais, rasistais, nacistais (iš tikro tautiniais socialistais)) principai. Pasižiūrėk Vikipedijoje įvairiomis kalbomis. Aš tik juos surinkau į vieną vietą ir tvarkingai surašiau.

tikras lietuvis rašė:
Štai vienas dalykas: lietuvių tauta = Lietuva arba atvirkščiai.


   Štai šitą teiginį sugalvojai būtent tu pats. :img01:

tikras lietuvis rašė:
Buvusios teritorijos yra sapnas, kuris niekada nebeišsipildys.


  Tai kapituliantiškos mintys, nevertos tikro lietuvio vardo. Tau reiktų pasivadinti ne Tikru lietuviu, o, pavyzdžiui, Tikru komunistu-patriotu - tai labiau atitiktų tavo skelbiamas pažiūras.

tikras lietuvis rašė:
JEI TAUTINIAI PATRIOTAI ŠIUO LAIKU PASIEKTŲ, KAD VALSTYBĖS APARATAS PRADĖTŲ DIRBTI VISUOMENĖS DAUGUMAI, tai pradėtų didėti Lietuvos piliečių skaičius, išnyktų emigracija, sustiprėtų šalis.


   Štai su šituo sutinku. Mes taip ir padarysime, paėmę valdžią.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 23:10 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Aha - vadinasi pripažįsti, kad propaguoji tarptautinių (kitaip kosmopolitų) principus? Visur kitur su manim sutikai. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Geg 2008 23:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Aha - vadinasi pripažįsti, kad propaguoji tarptautinių (kitaip kosmopolitų) principus? Visur kitur su manim sutikai. :img06:


  Šita tema skirta Kosovui, Albanijai ir albanams.

    Dėl vartojamų sąvokų aiškinimosi yra atskiros temos - ten ir rašyk, kodėl tau "kosmopolitizmas" ir "tarptautinis" yra tas pats.

    Man tai visai skirtingos sąvokos, reiškiančios visai skirtingus dalykus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 17 Geg 2008 23:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kosovas - nepriklausomas, padėtis - ne visai paprasta


Algimantas Čekuolis, „Valstiečių laikraštis“
2008 gegužės mėn. 17 d.

    Dabar, kai Kosovas atsiskyrė nuo Serbijos ir paskelbė nepriklausoma respublika, o dauguma Europos Sąjungos valstybių, tarp jų ir Lietuva bei Jungtinės Amerikos Valstijos tą nepriklausomybę pripažino, galime ramiai pasižiūrėti – kas įvyko, ir kodėl. Padėtis nėra paprasta, ir visai ne vienareikšmiška. Kodėl taip draugiškai skubėta pripažinti šią respubliką?

Padėjo griuvusios sienos


    Mūsų žemyne tautos ir valstybės dėl žemės, dėl teritorijų visą laiką eidavo viena prieš kitą karais. Elgdavosi kaip kaimo bernai grumdamiesi kuolais dėl panų.

    Pasirašydavo sutartis, čia pat jas laužydavo, tautines mažumas bandydavo išnaikinti arba nutautinti. Ir visi visada jausdavosi šventai teisūs, skersti vienas kitą eidavo kupini aukščiausių jausmų, kryžių nešdami.

     Susikūrus Europos Sąjungai tai pasibaigė. Nes visos valstybės, Sąjungos narės, pripažino – istorija turi likti istorija, dabartis turi būti dabartimi. Tačiau kiekvienas žemės gabaliukas Europoje, kiekviena jos pėda daug kartų keitė savininkus, todėl jeigu žiūrėsi atgal, nieko neišspręsi, tik priešų prisišauksi.

     Sąjunga kūrėsi tuo principu: žemė priklauso tai tautai, kuri joje dabar gyvena, o valstybių turinčių teritorines pretenzijas kaimynams – nepriimti. Ir viskas nusiramino, viskas nuščiuvo.

     Žinoma, Vilniuje gali sutikti, sakysim, lenką, kuris, jeigu neišprusęs ir pasaulio horizontų nemato, padūsaus: ,,Wilno to polskie miasto“. Bet girdėjau kitus lenkus tokiam atkertant: ,,Tai gal tada Gdanskas, Olštynas, Silezija ir kitos Vakarų Lenkijos teritorijos – vokiečių žemė?“ Ne, lenkai daugiau nenori būti kaip stumdomos spintos durys, tai į Vakarus, tai į Rytus. Papildoma aplinkybė – panaikinus Sąjungoje vidines sienas, viskas įgauna kitą perspektyvą.

Niekieno nepripažintos valstybės


    Bet už Europos Sąjungos ribų ginčytinų teritorijų daug. Kad ir Abchazija.

    Istoriškai tai Gruzijos teritorija. Tačiau abchazai, visai kitokia tauta, kalba ir raštas, gruzinų čia buvo palyginti nedaug, nes dauguma jų konflikto metu turėjo pabėgti. Abchazija paskelbė nepriklausomybę, tačiau niekas jos nepripažįsta.

    Panaši padėtis – Pietų Osetijoje. Osetinai ne gruzinai, tai iranėnų kilmės tauta, ir toje teritorijoje jų dauguma. Arba Padniestrė.

     Žemė moldavų, bet rusų kolonistai ten atsikėlė dar Suvorovo laikais, eidami paskui jo armiją. Kalnų Karabachas. Istoriškai azerių kraštas, bet jau 150 metų ten gyvena armėnai. Prie sąrašo galima prijungti ir Čečėniją. Tai kodėl tokia išimtis Kosovui?

Verdantis Balkanų katilas


     Visi pripažįsta, kad Kosovas - serbų žemė. Daugiau – tai istorinis Serbijos lopšys. XIV amžiuje jie būtent čia pralaimėjo mūšį su turkais, bet taip gimė Serbija.

     Albanai pradėjo vežtis į tą teritoriją daug vėliau. Ypač daug jų persikėlė į Kosovą socializmo metais, nes tokią migraciją rėmė prezidentas Josifas Broz Tito, pats kroatas, siekęs sumažinti serbų įtaką Jugoslavijoje.

     Byrant tai šaliai, kitas jos prezidentas, Slobodanas Miloševičius, puolė atstatinėti serbų įtaką Kosove. Tačiau tam jau reikėjo juos žudyti ir gąsdinti, verčiant išsikraustyti.

     Albanai atsakė tuo pačiu ir sukūrė pagrindinę ,,Kosovo Išlaisvinimo Armiją“, kuri veikė ir teroristiniais metodais. Kraštas liepsnojo ir skendėjo kraujuje.

     Vakarų šalys, NATO, bandė skirti ir raminti visus Balkanų peštukus, įkibusius vienas kitam į gaurus, ir tą darė palyginti sėkmingai. Bet Kosove buvo ypač sunku.

     Reguliarioji serbų armija, jos šarvuočių daliniai ir savanorių-smogikų būriai kovėsi ne tiek su partizanais, kiek su albanų tauta. Iš esmės tai buvo tas pat, nes visi albanai rėmė partizanus. NATO vadovybė negalėjo nieko padaryti.

    Turėjo arba įvesti milžinišką kariuomenę, arba panaudoti aviaciją. Buvo pasirinktas antrasis kelias. Reaktyviniai NATO lėktuvai bombardavo serbų kariuomenę Kosove, paskui ir pačioje Serbijoje, jos tiltus, gamyklas, radijo stotis, reikalaudami vieno – išvesti kariuomenę iš Kosovo.

     Galų gale Serbija palūžo. Išvedė. Valdžią teritorijoje perėmė vietiniai albanai – buvę partizanų vadovai, bet administracija buvo tarptautinė. NATO ir Jungtinės Tautos atsiuntė savo karius, dabar – saugoti serbus, susispietusius į mažas saleles.

     Tarp tų saugotojų yra Lietuvos kareivių ir policininkų. Nepaisant paskelbtos nepriklausomybės, Kosovą iki šiol administruoja, visas vadžias savo rankose laiko, Jungtinės Tautos. Tokia ta valstybė – be savo valstybinio aparato.

Reikalavo tik nepriklausomybės


     Žmonėms, kurie stebi įvykius pasaulyje, visa tai yra žinoma. Gal tik kiek glumina Prištinos, Kosovo sostinės, užsispyrimas.

     Belgradas siūlė Kosovo gyventojams pačias geriausias, kokios tik įmanomos, sąlygas – autonomiją, federaciją, tokias laisves kokias Kinijone turi Hongkongas.

     Žodžiu, siūlė viską, tik nesiskirkite. Tačiau Kosovo albanai – ne. Tik visiška nepriklausomybė.

Pažiūrėkime į ne tokią romantišką tų visų įvykių pusę.


    JAV drauge su Didžiąja Britanija ir kitomis NATO šalimis Kosovo teritorijoje įrengė didžiausią po karo Vietname ir brangiausiai kainavusią karinę bazę užsienyje – Camp Bondsteel. Dar 1999-ųjų vasarą sąjungininkai nugriebė tūkstančio hektarų žemės plotą prie Makedonijos sienos, greta svarbiausių Balkanuose komunikacijos linijų ir naftotiekių, o dar svarbiau – ties slenksčiu į Artimųjų Rytų erdvę, Ir pačioje Balkanų širdyje.

    Tokiai bazei gera būti Kosove. Albanai labai draugiški, puikiai žino kad tik JAV ir NATO pastangomis nebuvo serbų išnaikinti ir net gavo nepriklausomybę. Kitaip būtų, jeigu teritorija būtų pavaldi serbams. Dabar net nuomos nereikia mokėti. Bazės ateitis saugi.

Kovą finansavo kontrabanda


    Kosovas tampa trečia musulmoniška respublika Europoje – po Albanijos ir Bosnijos. Bondsteel bazė – jų trijų centre. Balkanų islamas nėra fanatiškas, tai ne wahabizmas. Yra galimybė – tiesiog mažas vilties spindulėlis – kad tose trijose Europos musulmonų respublikose gali pavykti įdiegti demokratiją, gerą gyvenimą, vitriną ir pavyzdį Artimiesiems Rytams.

    Vakarai šioje zonoje konkuruoja su Rytais ideologiškai, ne ginklais. Auksu pertekusi Saudo Arabija visose trijose respublikose lenktyniauja su Vakarais savo būdais - stato modernias, gerų architektų suprojektuotas mečetes, jos dygsta viena po kitos kaip grybai, prie jų religinės mokyklos, sporto salės, šalpos namai paliegusiems. Pamėgink tokiame kontekste nepripažinti nepriklausomybės. Ją būtų gavę iš arabų.

    ,,Kosovo Išlaisvinimo Armija“, kariaudama prieš serbus pogrindyje, ilgą laiką finansavo kovą kontrabanda, ypač narkotikų ir baltųjų vergių prekyba, kitais nusikaltimais.

     Kosovas buvo ir tebelieka didžiausiu vogtų automobilių turgum Europoje. Partizanų vadai neretai buvo ir mafiozinių grupių vadeivomis. Dabar jie tapo naujosios respublikos ministrais ir kitais aukštais pareigūnais.

     Serbų spauda tikina, kad jie tebevaldo mafiozinį visos Pietų Europos pogrindį. Bet iš kur paimsi kitokių? Jų Kosove nėra. Kaip ir kada tą padėtį bus galima ištaisyti, kol kas niekas negali sugalvoti.

Rusijai smūgis po smūgio


     Paskutinė, bet labai svarbi priežastis, dėl kurios Kosovo nepriklausomybė buvo pripažinta - Rusija. Ji visada turėjo įtakos Balkanuose.

     XIX amžiuje carai kurstė ir padėjo jų kovai prieš Turkiją. Kaip dabar Kremlius – prieš Vakarus. Tačiau po 1989-jų Rusijai Europoje sekėsi prastai. Krito komunistiniai režimai, paskui subyrėjo pati Sovietų Sąjunga.

     Ištikima Maskvai buvo likusi tik Serbija. Kai 1999-siais ji buvo bombarduojama, Rusija degė iš gėdos, negalėdama jai niekuo padėti. O dabar – naujas smūgis. Atlaužiamas Kosovas. Rusija tam priešinasi visuose diplomatiniuose frontuose, bet irgi veltui.

     Gali atrodyti, Vakarai dabar tai įgijo mirtiną priešą ilgiems laikams – Serbiją. Iš tikrųjų demonstracijos Belgrade buvo milžiniškos, minia sudegino Amerikos ambasadą, buvo užmuštų.

     Taip priėjome prie įdomiausio punkto. Dabar Serbijai nelauktai buvo pasiūlytas tiesus keliukas įstoti į Europos Sąjungą, nors jos konkurentė Kroatija jau seniai trypčioja, laukdama savo eilės.

     Protingesniems ir nuosaikesniems serbams aišku, kad tai vienintelis būdas pagerinti gyvenimą. Ir, be kita ko, po bendru stogu vėl susijungti su Kosovu.

     Iš tikro būtų pasiekta dar daugiau. Balkanai nustotų būti parako statine po Europos pamatais. Rusija ten prarastų bet kokią įtaką. Europoje neliktų jokių karštų taškų.

     Todėl Vakarai paprašė visus sąjungininkus, tarp jų ir Lietuvą, pripažinti Kosovo nepriklausomybę. Taip, ten ne viskas paprasta, politika Kosove daroma be baltų pirštinaičių. Bet kai esi sąjungininkas, turi paremti sąjungininkus ir tada, kai jų padėtis yra kebli.

„Valstiečių laikraštis“

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=1

Žygeivis, Klausimėlis?, 2008 05 17 23:52

    Tegu Čekuolis visų pirma paaiškina iš kur ir kada, jo nuomone, Kosove (ir apskritai Balkanuose) atsirado serbai ir kiti slavai, Gruzijoje - osetinai, o Karabache (iš tikro Arcache) - kažkokie neaiškūs "azerai" (iš tikro tie patys turkai).

     Gerai, kad nors dėl Padniestrės rusų jis dalį tiesos parašė - rusų kolonistai iš tikrųjų atsekė paskui Suvorovo vadovaujamą rusų banditų armiją, užgrobusią moldavų (iš tikro tų pačių rumunų) žemes (tame tarpe ir Odesą).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Geg 2008 16:34 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Kosovo "nepriklausomybės" esmė - teritorijos vagystė. Lietuviai vagystėms nepritarė niekada. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Geg 2008 16:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Kosovo "nepriklausomybės" esmė - teritorijos vagystė.


  Albanai ne pavogė teritoriją, o susigrąžino tai, ką būtent slavai pavogė iš jų protėvių.

   Lygiai taip pat ir lietuviai privalo susigrąžinti tas žemes, kurias iš mūsų protėvių pavogė kiti slavai.

   Mokykis istoriją - pavyzdžiui, pasidomėk kada Balkanuose pasirodė pirmieji slavai ir kokius vietinius gyventojus jie ten užkariavo, išnaikino arba išstūmė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Geg 2008 17:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
JAV nepatenkintos lėtu Kosovo pripažinimu
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=17178404

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

    Žygeivis, Sutvarkymo planas, 2008 05 27 17:02

    1. Kosovas turėtų būti prijungtas prie Albanijos.

    Viena tauta - viena valstybė. Tai būtų geriausias variantas.

    Žygeivis, Sutvarkymo planas (Tęsinys), 2008 05 27 17:06

   2. Po Kosovo prijungimo prie Albanijos, surinkti iš visos Europos (ir ne tik Europos) albanus ir išvežti į jų Tėvynę.

   O JAV galėtų prižiūrėti, kad jie iš ten neišsibėgiotų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Rgp 2008 16:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Gruzija ir Osetija sutiko pradėti derybas
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... d=17958615

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/world/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis, Bemoksliams, 2008 08 06 16:30

?, 2008 08 06 16:13
O osetinai taip vadinamoje "Pietų Osetijoje" yra Rusijos imperijos 19 amžiuje perkelti kolonistai iš tikrosios Osetijos (kurią Stalinas pavadino Šiaurės Osetija)

O albanai Kosove?
------------------------------- --------------------

      Būtent albanai ir yra autochtonai (senųjų vietinių gyventojų tiesioginiai palikuonys) ne tik Kosove, bet ir nemažoje dalyje istorinių Romos imperijos provincijų - senosiose Ilirijos ir Trakijos žemėse.

      Ilyrai, trakai, dakai, getai, frigai (kaip atskiros tautos su savo kalbomis) jau seniai yra išnykę, tačiau gyvi jų tiesioginiai palikuonys - albanai ir rumunai-moldavai.

      Albanų kalboje daug ilyrų kalbos liekanų, bet taip pat yra ir trakų (visų pirma trakų tautos dakų) bei frigų kalbų liekanų.

      Kosovas albanams, tai kaip lietuviams Mažoji Lietuva, kurios tik šiaurinė dalis nuo 1923 m. priklauso Lietuvai.

      Slavai šiose žemėse pasirodė tik 7-8 amžiuose, po Romos imperijos griūties, o Kosovą jie galutinai užgrobė tik 12 amžiuje, ir valdė jį iki 15 amžiaus pradžios, kada visas aplinkines teritorijas užgrobė turkai, per kitus 500 metų sumusulmoninę buvusius krikščionis albanus ir slavus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Rgs 2008 20:30 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
    Taigi - tikroji istorija yra ta, kad nujojo serbų teritoriją. Tuo pasinaudojo Rusija, atplėšdama Abchaziją ir Pietų Osetiją nuo Gruzijos. Jei jau norėjo, tai galėjo surengti konferencijas, kurių metu būtų įtikinę serbus, o ne atplėšę teritoriją jėga. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2008 22:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Kosovas
http://diskusijos.patriotai.lt/viewtopi ... 242#p39242


tikras lietuvis rašė:
   Žygeiviui. Klysti. Ilyrai ,kurie buvo iki serbų ten ,nebuvo albanai. Pavadinimas jau sako. :)


    Pasikeitę tautų pavadinimai nesako nieko apie jų giminystės ryšius. Pavyzdžiui, lietuvių protėvių tarpe daugybė pačių įvairiausių baltų genčių - ne tik lietuvių, bet ir sėlių, jotvingių (dainavių, sūdūvių), žiemgalių, kuršių, sembų (ir kitų prūsų genčių), krievių ir kt.

    Beje, patys albanai save albanais nevadina: Albanija albaniškai vadinama Shqipëria (Škiperija) - "erelių žemė". Kaip ir ilyrai savęs ilyrais nevadino - buvo daugybė įvairių ilyrų genčių su įvairiais vardais. Be to Balkanuose iki slavų atėjimo 7-9 amžiuose (o Kosovo teritoriją jie užkariavo tik 11-12 amžiuose) gyveno toli gražu ne tik ilyrų gentys, bet ir daug kitų genčių - tautų, kalbėjusių įvairiomis indoeuropiečių kalbomis (trakų, frigų, graikų, romėnų palikuonių ir kitų). Tačiau būtent dabartiniai albanai yra visų tų tautų konglomerato tiesioginiai palikuonys, išlikę nenutautinti (ir nesunaikinti) atėjūnų slavų tik Albanijos kalnuose.

    Beje, jei rytų baltų žemėse, užkariavę ir jas kolonizavę, slavai išlaikė senuosius baltiškus vietovardžius (ypač hidronimiką - vandenvardžius), tai Balkanuose senieji (iš romėnų ir graikų raštų mums gerai žinomi) vietovardžiai išliko tik albanų gyventose žemėse, o visur kitur yra iš esmės tik slaviški naujadarai (labai panaši situacija susiformavo ir pietinėje Mažosios Lietuvos dalyje po 1946 metų).

    Tai akivaizdžiai įrodo, jog senosiose rytų baltų žemėse ateiviai slavai palaipsniui per kelis amžius slavinizavo vietinius baltus, o Balkanuose vietiniai gyventojai buvo slavų arba iš karto išnaikinti, arba pabėgo į sunkiai įveikiamas kalnų gyvenvietes, kur iš šitų pabėgėlių ir susiformavo dabartinė albanų tauta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Rgs 2008 23:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
    Taigi - tikroji istorija yra ta, kad nujojo serbų teritoriją. Tuo pasinaudojo Rusija, atplėšdama Abchaziją ir Pietų Osetiją nuo Gruzijos. Jei jau norėjo, tai galėjo surengti konferencijas, kurių metu būtų įtikinę serbus, o ne atplėšę teritoriją jėga. :img06:


   1. "Nujojo" serbų protėvių kažkada iš albanų protėvių užkariautą teritoriją.

   2. Teritorijos "nujojamos" tik karine jėga - tai absoliutus istorinis faktas ir gyvenimo realybė. Dar nėra buvę atvejo, kad kuri nors valstybė savo noru būtų atsisakiusi užgrobtų (o tuo labiau etninių savų) žemių.

   3. JAV (ir NATO) nujojo Kosovą ne todėl, kad labai myli albanus, o todėl, kas Serbija susidėjo su Rusija.

   Lygiai tą patį padarė Rusija su Abchazija ir Pietų Osetija, kadangi Gruzija susidėjo su JAV bei NATO. Tai ir yra reali geopolitika.

   Taip įvyko tik todėl, kad Rusija tuo metu buvo per silpna padėti Serbijai, o JAV ir ypač NATO nedrįso pulti Rusijos. Dabar "didysis žaidimas" jau persikėlė į Venesuelą bei Ukrainą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Lap 2008 02:10 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Ilyrai nėra albanų protėviai (įrodymas: albanų ir mesapių kalbos nėra giminingos). Ir nežinia kieno protėvių žemėje esame mes, lietuviai. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Lap 2008 17:57 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 15 Spa 2007 19:48
Pranešimai: 31
Miestas: Telšiai
tikras lietuvis rašė:
Ilyrai nėra albanų protėviai (įrodymas: albanų ir mesapių kalbos nėra giminingos).

  Apie mesapių kilmę tiksliai nežinoma, spėjama, kad ji buvo viena iš ilyrams giminingų genčių.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Lap 2008 01:10 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
  Tai va - žemė ta, esant dabartiniams įrodymams, yra serbų. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Lap 2008 02:37 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 15 Spa 2007 19:48
Pranešimai: 31
Miestas: Telšiai
  Tu skaityt nemoki ar šaipais? Aiškiai parašiau, kad yra spėjama mesapių kilmė, jų sąsaja su ilyrais nėra aiški (čia hipotezė, o ne įrodymas).

   Jei albanai nėra ilyrų palikuonys, tai gal teiksies paaiškint iš kur, kada ir kaip jie ten atsidūrė.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Lap 2008 19:18 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Atvyko vėliau. Irgi jau buvo rašyta.:img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Lap 2008 01:02 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 15 Spa 2007 19:48
Pranešimai: 31
Miestas: Telšiai
   Gali patikslint, nes nerandu.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Lap 2008 02:48 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
  Trumpai. 1455 m. albanų ten buvo 1 % (serbų 98%, kitų tautų gyventojų - 1%). Nuo 17a., kada šalį užėmė osmanai ir islamizavo liaudį, iš ten per trumpą laiką bažnyčios vadovo patarimu išvyko 37 000 serbų šeimų (ne musulmonus tiesiog žudydavo, o albanai - musulmonai) ir gyventojų sudėtis po truputį keitėsi, kol 2007 m. ten serbų tebuvo tik 5 % (dauguma albanai, o kitų tautų žmonių irgi gal kokie keli procentai). :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 07 Lap 2008 01:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
  Trumpai. 1455 m. albanų ten buvo 1 % (serbų 98%, kitų tautų gyventojų - 1%). Nuo 17a., kada šalį užėmė osmanai ir islamizavo liaudį, iš ten per trumpą laiką bažnyčios vadovo patarimu išvyko 37 000 serbų šeimų (ne musulmonus tiesiog žudydavo, o albanai - musulmonai) ir gyventojų sudėtis po truputį keitėsi, kol 2007 m. ten serbų tebuvo tik 5 % (dauguma albanai, o kitų tautų žmonių irgi gal kokie keli procentai). :img06:


  Dauguma čia pateiktų teiginių yra rusų dabartinė propaganda.

  Visų pirma kalbame ne apie 15 ar 17 amžių, o apie tai, kada čia atsikėlė slavų (visų, ne tik serbų) protėviai, ir ką jie padarė su čia gyvenusiais vietiniais gyventojais. Tai pirma.

  O antra - visi duomenys, ypač kalbiniai, akivaizdžiai įrodo, kad būtent albanai ir yra tų senųjų įvairiataučių (ne tik ilirų, bet ir kelių kitų tautų - įskaitant ir romėnus bei graikus) gyventojų palikuonys, slavų nustumti į Albanijos kalnus. Panašiai įvyko su Iberijos senaisiais gyventojais - baskais. Juos irgi indoeuropiečių gentys nustūmė į kalnus. Taip įvyko daugelyje pasaulio kalnuotų, džiunglių bei dykumų vietų - senieji gyventojai tik kalnuose ir dykumose ar džiunglėse sugebėdavo išlikti nenutautinti ar netgi neišnaikinti naujai atėjusių ir galingesnių genčių.

   Tai, jog būtent albanų protėviai yra seniausi išlikę šių vietų gyventojai įrodo ir tai, kad albanai iš visų pusių yra apsupti slavų - serbų (pravoslavai serbai), juodkalniečių (serbų pravoslavų teritorinė grupė), "makedonų" (bulgarų atšaka), kroatų (serbų katalikų), bosnių (serbų musulmonų).

  Beje, būtent albanai iki turkų įsiveržimo (ir dar ilgai po to) buvo pravoslavai-krikščionys, ir priėmė jie krikštą dar gerokai iki pasirodant čia slavams. Ir dabar maždaug trečdalis albanų yra krikščionys - pravoslavai arba katalikai (pvz., garsioji katalikų šventoji - Motina Terezė). Katalikais tapo tie albanai, kuriuos užkariavo Austro-Vengrija (serbai, tapę katalikais, dabar vadinami kroatais).

  Turkai, užėmę šias žemes (beje, ne 17 amžiuje, o žymiai anksčiau) sumusulmonino ne tik vietinių albanų dalį, bet ir nemažai slavų serbų (dabar juos vadiname bosniais) bei graikų.

   "1455 m. albanų ten buvo 1% (serbų 98%, kitų tautų gyventojų - 1%)" - visiškos pasakos, nežinia iš kur ištrauktos, kadangi tuo metu šią teritoriją jau valdė turkai ir yra išlikę tik jų daryti gyventojų surašymai, kuriuose žmonių tautybė bei gimtoji kalba iš vis nėra nurodyta - tik religija.

   Taip, beje buvo daroma visoje tuometinėje viduramžių Europoje, tame tarpe ir Lietuvoje - tada niekam iš valdžioje sėdinčiųjų nerūpėjo žmonių tautybė bei gimtoji kalba, o buvo svarbi tik religija.

   Kaip tik iš tų laikų eina daugelio žydų nuostata, kad žydas ir judaistas yra vienas ir tas pats.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 07 Lap 2008 21:45 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Apie žydus tu teisus. Bet ne apie albanus. Pasižiūrėk, ar jie panašūs į baltuosius ? :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Lap 2008 00:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
tikras lietuvis rašė:
   Apie žydus tu teisus. Bet ne apie albanus. Pasižiūrėk, ar jie panašūs į baltuosius ? :img06:


  O tu kada matei, kaip atrodo tie patys pietų slavai: serbai, "makedonai", bulgarai, ... ar graikai ir italai?   :img01:

  Albanų "juodumas" kaip tik įrodo jų "autochtonizmą" tose vietose - juk ten nuo seno (dar nuo Egipto ir Finikijos laikų) laivais ir sausuma atkeliaudavo daugybė tamsiaodžių ar net negrų iš pietinių Viduržemio jūros kraštų. Aišku, kad jų genetinis "palikimas" vietinių žmonių tarpe labai stiprus.

  Apskritai, nepainiok rasinių požymių su kalbiniais ir kultūriniais.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Lap 2008 06:30 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Bal 2008 09:46
Pranešimai: 3775
   Nėra ko painioti - aiškūs musulmonai:ir išvaizda, ir elgesys, ir veislingumas yra kaip tik musulmonų. Be to. ALBANŲ TĖVYNĖ YRA ALBANIJA. :img06:

_________________
K.Čapekas: Įsivaizduokite, kokia būtų tyla, jeigu žmogus kalbėtų tik tai, ką žino.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 44 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007