Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 02:55

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 06 Bir 2011 22:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
KGB mafijai buvo numatę misiją


http://www.balsas.lt/News/print/541548

http://www.balsas.lt/naujiena/541548/kg ... ate-misija

Autorius:Dailius Dargis 2011.06.06 20:45

Paveikslėlis

Šiandien pareigūnams kelia nemažai abejonių sovietmečiu teisėsaugininkų nevaržomos B. Dekanidzės gastrolės po pasaulį (Eltos nuotr.)

     Lietuvoje vėl sužibo viltis, kad bus įmintos didžiausios praėjusio amžiaus mįslės. Mat Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) specialioje interneto svetainėje pradėjo viešinti KGB slaptus dokumentus, nors taip ir nenurodė, kokie žmonės teikė informaciją specialiosioms tarnyboms.

     „Balsas.lt savaitė“ narplioja garsiausių Lietuvos mafiozų sąsajas su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.

     „Kai kurios pavardės liks. Bet, toli gražu, ne visos. Pagal įstatymą turime apsaugoti konfidencialumą tų asmenų, kurie nustatytu laiku buvo atėję prisipažinti į Liustracijos komisiją dėl savo buvusio bendradarbiavimo su sovietų saugumo žinybomis. Valstybė yra įsipareigojusi prisipažinusiems, kad jų duomenys nebus paskelbti“, – žurnalistams sakė LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

      „Balsas.lt savaitės“ pašnekovų žodžiais, šiandien buvę KGB informatoriai nevaržomai mėgaujasi turtingu gyvenimu, o svarbiausia – ramiai miega, nes yra tikri, kad niekada nebus įvardyti viešojoje erdvėje.

Mėgo saugumo veikėjo vilą


      Kaip teigė KBG užkulisius gerai žinantis šaltinis, saugumo darbuotojams buvo pavykę devintojo dešimtmečio pradžioje infiltruoti patikimus informatorius į garsiausias XX amžiaus šalies kriminalines šeimas – Vilniaus brigadą ir Kauno Daktarus.

      Anot pašnekovų, vienas informatorius mįslingomis aplinkybėmis nužudytas Latvijos sostinėje Rygoje 1991 metais. Kitas, sprendžiant iš patikimą informaciją valdančių teisėsaugininkų, iki šiol priklauso kažkokiam nusikalstamam susivienijimui, tačiau vis rečiau rodosi Lietuvoje.

      „Kadaise teko susipažinti su 1980–1989 metais KGB agentų surinkta byla „Gauja“. Sovietinio režimo metais Lietuvoje veikė specializuotos „beriozkų“ tipo parduotuvės, kuriose valiutiniais čekiais atsiskaitantys asmenys turėjo galimybę nusipirkti tais laikais Vakarų šalyse paplitusias importines prekes – garso, vaizdo techniką, alkoholinius gėrimus, drabužius, kosmetiką. Tuo metu Borisas Dekanidzė (Vilniaus brigados vadeiva, kuriam 1995-ųjų liepos 12-ąją paskutinį kartą Lietuvoje istorijoje įvykdyta mirties bausmė dėl žurnalisto Vito Lingio žmogžudystės organizavimo – red. past.) sostinėje supirkinėjo valiutinius čekius.

      Tada jie prilygo doleriui, tačiau juos buvo galima išleisti tik minėtose parduotuvėse. Jo veiklos mastai tapo žinomi KGB, todėl jie pradėjo operatyvinio tyrimo bylą.

      Kitoje byloje, pavadintoje „Organizuoto nusikalstamumo gauja“, per kelerius metus buvo nustatyti gaujos narių ryšiai, susibūrimų vietos, vykdoma neteisėta veikla. Galimybės, kad būtent šios medžiagos pagrindu B.Dekanidzė galėjo būti užverbuotas KGB, neatmesčiau“, – kalbėjo Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis, kuriam teko tirti Vilniaus brigados lyderio įsakymu nužudyto žurnalisto V. Lingio bylą.

       Latvijos operatyvininkai iškasė, kad B. Dekanidzė dažnai mėgo linksmintis buvusio Sovietų Sąjungos vidaus reikalų ministro Boriso Pugo viloje Rygos kurortiniame priemiestyje Jūrmaloje.

       Įdomu, kad 1991 metais Maskvoje žlugusio rugpjūčio pučo metu savo bute nusišovęs B. Pugo garsėjo spalvinga biografija: 1976-aisiais jis tarnavo KGB, o 1980–1984 metais vadovavo Latvijos KGB.

Užspaudė kompromatai?


       G. Jasaitis taip pat pareiškė, kad KGB šešėlis persekioja ir iki šiol neaiškiais maršrutais tarp Vilniaus ir Rygos besiblaškantį buvusį Vilniaus brigados smogikų būrio vadą Igorį Tiomkiną, pravarde Timocha.

       „Verta prisiminti, kad jo tėvas anuomet buvo Šiaurės miestelyje dislokuotos sovietinės divizijos vadas.
Tad tam tikros sąsajos su specialiosiomis tarnybomis galimos ir per tokią prizmę. Taip pat I. Tiomkino pavardė figūravo ir minėtoje saugumiečių operatyvinio tyrimo byloje, todėl pamąstymų gali būti pačių įvairiausių, – sakė G. Jasaitis. – Tokie procesai galėjo vykti laisvai, jei, tarkime, šie asmenys buvo spaudžiami „brigadinius“ kompromituojančia medžiaga. Juk tuo metu B. Dekanidzė tebuvo spekuliantas, neteisėtai vertęsis valiutinėmis operacijomis.

       Tais laikais už tokią veiklą būdavo gana griežtai baudžiama ir inkriminuojamas pakankamai rimtas straipsnis. JAV dolerius supirkusiems, o vėliau perpardavusiems asmenims grėsė net iki dešimties metų nelaisvės bausmė.“

Padėjo apvogtiems agentams


       Kadaise KGB dirbusiam Marijonui Misiukoniui, vėliau tapusiam vidaus reikalų ministru, maždaug 1980 metais teko prašyti paties Henriko Daktaro pagalbos.

       Kartą po slaptos operacijos saugumiečiai iš Vilniaus nutarė papietauti Kauno Žaliakalnyje veikusioje kavinėje „Tartu“. Kai KGB darbuotojai smagiai kirto Kijevo kotletus, iš šalia užeigos stovėjusios tarnybinės mašinos per pravirą langą kauniečiai vagys nugvelbė brangią sekimo technikos aparatūrą.

       Gėdingai apšvarinti ir bijodami pranešti savo valdžiai KGB agentai patys ėmėsi ieškoti ilgapirščių, tačiau jiems nepavyko rasti techniką pasisavinusių asmenų.

       M. Misiukonis, nugirdęs apie į nemalonią padėtį patekusius kolegas, nusprendė viską sutvarkyti tyliai. Siekdamas greitų rezultatų, jis pasikvietė tuometį Vidaus reikalų ministerijos Kriminalinės paieškos valdybos skyriaus viršininką Alvydą Sadecką ir dar kelis vyrus ir jie nelaukdami nuskubėjo į Kauną.

       Atvykus aukštiems Vilniaus pareigūnams, į Kauno KGB rūmus buvo pakviestas H. Daktaras. Apie vagystę sužinojęs Henytė sėdėjo ir paslaptingai šypsojosi, tarsi laukdamas pagyrų, kad be jo Kaune ne tik nusikaltėliai, bet ir aukšti KGB šulai nepajudina nė pirštelio.

       Trumpai patylėjęs jis paprašė palikti kabinetą tuometį Kauno milicijos viršininką Juozą Grybauską ir dar kelis asmenis. Tąkart kabinete likusiems M. Misiukoniui ir A. Sadeckui Henytė tiesiai ištarė: „Na va, o su jumis kalbėsiu. Beje, kiek duosite laiko šiam reikalui?“

       M. Misiukonis pasakė: „Poros dienų, tikėkimės, užteks.“

       „Taip iš tikrųjų ir buvo – po dviejų dienų vėl pasirodėme Kaune. Į susitikimo vietą H. Daktaras atskubėjo nešinas krepšiais su saugumiečiams priklausančia vaizdo ir fotografijos įranga. Jis prasitarė, kad pavogtų ryšio priemonių vagys atsikratė įmesdami į Nerį. Tvirtino, kad aparatūra vis dar guli upės dugne, tiksliai nurodė vietą. Įdomiausia, kad jo informacija pasitvirtino“, – prisiminė M. Misiukonis.

        Šiuo metu teisiamas H. Daktaras, paprašytas prisiminti minėtą padėtį, iš Lukiškių kameros „Balsas.lt savaitei“ raštu patvirtino, kad dalyvavo šioje senokai įvykusioje istorijoje. „Tada visus pažinojau, todėl padėjau surasti brangią aparatūrą, kurią prarado tuomečiai KGB darbuotojai“, – patvirtino Henytė.

Kruvinas šleifas


        Pats H. Daktaras ir kiti jo buvę sėbrai visada kategoriškai neigė bendradarbiavę su KGB agentais. Tačiau esama duomenų, kad su Daktarų gauja sietas Edmundas Tamulis, geriau pažįstamas Algelio bei Išsižiojėlio pravardėmis, galimai nevengė teikti pikantiškų duomenų saugumiečiams.

       Vienų šaltinių teigimu, ne kartą teistas, tačiau tarp nusikaltėlių itin gerbiamas vyriškis iš pradžių gyveno Kaune, tačiau paskutiniais gyvenimo metais persikėlė į Palangą. Čia jis gyveno tarsi Italijos mafijos bosas – netoli Lietuvos pajūrio sostinės autobusų stoties iškilusiame dideliame puošniame name su dviem baseinais.

       Tuomečiai kriminalistai turėjo duomenų, kad prieš mirtį Išsižiojėlis su Rygos mafijos krikštatėviu Viktoru Abakumu rimtai aptarinėjo galimybes steigti kazino prestižiniuose buvusios Sovietų Sąjungos kurortuose – Sočyje, Jaltoje. Tačiau tokiems grandioziniams jų planams nebuvo lemta išsipildyti, mat abu buvo nužudyti.

       Kaip toliau klostėsi Išsižiojėlio likimas? Neatmestina, jog Kauno nusikaltėlius pasiekė žinios, kad jis buvo KGB informatorius. Todėl nuspręsta jo atsikratyti sumėčius pėdas – šalyje kaimynėje Latvijoje, kur 1991 metais kaunietis nuvyko į paskutinę kelionę palydėti savo gero draugo, vietinio mafijos vadeivos V. Abakumo.

       Iki šiol niekas negali, o galbūt ir nenori pasakyti, kokiomis aplinkybėmis mirė E. Tamulis. Teigiama, kad apžiūrint nužudytojo kūną buvo aptikta apie 100 durtinių žaizdų. Kiti sakė, kad būta ir šautinių sužalojimų. Žvelgiant istoriškai galima drąsiai pasakyti, kad jis bene pirmasis nusikalstamo pasaulio veikėjas, nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje kritęs nuo saviškių rankos.

Pažyma slepia paslaptis


       „Daugiau kaip prieš dešimtmetį man dalimis teko surinkti medžiagą. Tiesa, tai buvo draiskalai, kuriuose būta operatyvinių duomenų apie kai kurių Vilniaus brigados veikėjų ryšius su KGB agentais.

       1987–1991 metai kai kurie sostinės nusikaltėliai dažnai be jokių suvaržymų keliaudavo po užsienio šalis. O tada judėti po Vakarų šalis buvo skirti griežti apribojimai asmenims, kurie praeityje buvo teisti ar turėjo reikalų su milicija.

       Dažnai į užsienį ypač laisvai buvo išleidžiami Vilniaus brigadai priklausę B. Dekanidzė ir I. Tiomkinas.
Nenustebčiau, kad jie turėjo ryšių su KGB. Bet atmetu visas prielaidas, kad jie galėjo dirbti žvalgybinį darbą Vakarų šalyse. Tačiau jais saugumiečiai galėjo pasinaudoti rinkdami vidinę informaciją apie tam tikrus asmenis, kurie turėjo sąsajų su šešėlinio verslo veikėjais.

       Juk tuo metu KGB domino informacija apie aukso, užsienio valiutos, ginklų ir kitų pogrindinių verslų atstovų veiklą Lietuvoje ir už jos ribų. O apie šiuos bene daugiausiai duomenų galėjo būti sukaupę su jais bendravę Vilniaus brigados veikėjai.

        Maždaug 1992 metais vienas buvęs milicijos darbuotojas pasakojo, kad kadaise Georgijus Dekanidzė (B. Dekanidzės tėvas – red. past.) maždaug už 50 tūkst. JAV dolerių iš saugumo nusipirko operatyvinę medžiagą, kurioje buvo surinkti duomenys apie jį ir artimiausius aplinkos žmones.

        Tokia pat operatyvinė medžiaga buvo ir organizuotų nusikaltėlių veiklą stebinčių milicijos darbuotojų stalčiuje. Labai tikėtina, kad ji vis dar saugoma KGB archyve“, – kalbėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Tik faktai:


        LGGRTC paskelbtoje KGB Antrosios (kontržvalgybos) valdybos viršininko pavaduotojo, sovietų saugumo pulkininko Stasio Jankūno pažymoje „Apie valdybos agentūrinį aparatą“, parašytoje 1984 metų liepos 15 dieną, nurodoma, kad KGB kontržvalgybininkai visoje Lietuvoje turėjo 379 slaptus agentus, 2 rezidentus ir 47 konspiracinių butų prižiūrėtojus.

       Dokumente rašoma, kad iš visų slaptųjų agentų 293 buvo vyrai ir 86 – moterys.

       Pagal profesinę veiklą slaptieji KGB bendradarbiai pasiskirstė taip: užsieniečių priėmimo ir aptarnavimo sferos darbuotojų – 93, inžinierių – 58, mokslo tyrimo institutų darbuotojų – 52, tarnautojų – 46, aukštųjų mokyklų dėstytojų – 32, žurnalistų – 14, dailininkų ir fotografų – 12, artistų ir muzikantų – 7 ir kt.

Šaltinis: "Balsas.lt"

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/541548/ ... i-apacioje

Žygeivis
2011-06-07 12:49:07


      Vilniaus brigados ryšiai su KGB daugiau mažiau žinomi - vis tik likę nemažai įdomių dokumentų įvairių žinybų archyvuose.

      Žymiai įdomiau yra Kauno daktarų ryšiai su GRU. Šiek tiek informacijos yra "praslydę", bet labai jau mažai. Ir apskritai, kaip pastebėjau, GRU tema Lietuvoje iki šiol "po 7 užraktais".

      Todėl poniai Krašto apsaugos ministerei ne savo partiečiais kyšininkais vertėtų rūpintis, o pasidomėti, ką dabar veikia GRU Lietuvoje palikti agentai, rezidentai, kur yra ginklų ir sprogmenų slapti sandėliai, parengti karo atvejui, kas jais dabar naudojasi...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Lie 2011 13:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Milkeraitis: Vestuvių generolai ir Lietuvos saugumas (I)


Šaltinis - http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/70862

2007-12-10

    Ta nepagarbi mintis man kilo žiūrint „Spaudos klubą“. Tada pagalvojau, kad naujai kepami mūsų generolai turi kažką bendra su etnografiniais rusų vestuvių generolais. Pastarųjų man dar teko matyti.   Anuomet, dar iki Stalinui nusibaigiant, kai tėvas, vengdamas kelionės už plačiųjų Sibiro upių, mėtydamas pėdas apsigyveno su šeima viename Vilnijos dvarelyje. Jame jau veikė „sovchozas“ – pokaryje į tuos „liaudies dvarus“ buvo suplūdę kolonistai iš plačiosios Sovietijos. Pagal mano tėvo loginį mąstymą, kandidatų į ešelonus tarp kolonistų neturėjo rinkti.

    Betgi tie didžiarusių vestuvių generolai, kokius  regėjau kolonistų vestuvėse  pokariniame  dvare – sovchoze Vilnijoje, buvo visai ne tokie, kaip, pavyzdžiui,  gruzinų švenčių tamada – iškilmių vyresnysis. Jie man atrodė kaip pajacai, apkvaitusios minios kvaitintojai – švilpiantys, besiverčiantys per galvą, pritūpdami šokinėjantys (šokantys?): kepurės su sagute, diržais persmauktos palaidinės ir „garmoške“ susmaukti  auliniai  batai.

     Minimą vakarą „Spaudos klube“ A. Siaurusevičius nagrinėjo situaciją, susiklosčiusią generaliniam prokurorui pranešus, kad prokuratūra tarsi ir nebeturi ką pasakyti apie kai kurias daug metų besitęsiančias rezonansinėmis vadintas bylas ir kad  prie baudžiamųjų tyrimų dėl Bražuolės tilto ir  Juro Abromavičiaus susprogdinimo prokurorai sugrįžtų tik paaiškėjus naujoms aplinkybėms. Be laidos vedėjo,  studijoje sėdėjo bei kartu prokuroru piktinosi generolas Jurgis Jurgelis, Seimo narys Egidijus Klumbys ir „Jaunosios Lietuvos“ vadas Stanislovas Buškevičius. Už kadro buvo (kalbėjo, bet nepasirodė) Juro Abromavičiaus našlė Jūratė Abromavičienė.

    Laida buvo skirta „paprotinti“ naujai iškeptą generalinį prokurorą, sau leidžiantį (kur tai matyta!) nei iš šio, nei iš to, su niekuo nesuderinus, išspręsti situaciją, aprašytą, sumazgytą jau ne vieno redaktoriaus, ne vieno prokuroro, ne vieno saugumo vado, pagaliau ne vienos politikų kartos. Šiandien žinant, kad po anų įvykių dar buvo Vytauto Pociūno mirtis Breste, trejus metus trukęs Saugumo departamento „nusikalstamos veiklos imitavimo modelis“ su Algirdu Petrusevičiumi ir pastarojo įkalinimas, L. Graužinienės vadovaujamos Seimo komisijos veikla, kuriai, komisijos pirmininkės žodžiais, tuo metu vis trūko ar kvalifikacijos, ar įgudimo reikiamai išvadai surašyti, pagaliau KGB rezervininko A. Pociaus atstatydinimas ir jo gynimas Lietuvoje neregėto pločio frontu su premjeru ir prezidentu V. Adamkumi pirmose pozicijose... Visi tie įvykiai  man  tik dar kartą patvirtino:   teatralizuotas buvusiųjų ir juos besirengiančių pakeisti naujųjų virtimo valstybininkais spektaklis su Didžiuoju dirigentu, prasidėjęs iš karto po Lietuvos valstybingumo atkūrimo, nėra pasibaigęs – jis tęsiasi, įgauna naujas formas,  suranda naujų atlikėjų bei išryškina laukiančius „x“ dienos. Ir  nebūtinai iš rezervininkų pusės.

    Atskirai kiekvienas politinis skandalas būna susijęs su vienu ar kitu valstybės  gyvenimo reiškiniu, kurį galima įvairiai traktuoti. Tačiau analizuojant  iš laiko perspektyvos vienodų šaknų „rezonansinius“ skandalus (bylas) daug kas paaiškėja. Pasimato, kad už juokelių ir skandalėlių yra nei daug, nei mažai – profesionaliai  parengtas ir toli siekiantis Kovo 11-osios Aktu paskelbto valstybingumo griovimas. Analogiškai buvo elgiamasi ir su praėjusio amžiaus  valstybingumu. Ruošiant valstybei „pompėją“ (čekisto Slavino terminas), pirmiausia buvo ieškoma tam tikros kategorijos žudomos valstybės piliečių, t.y. žmonių, dėl vienų ar kitų priežasčių linkusių peštis su savaisiais, kolaboruoti su okupantais.

     Plečiantis neskaidriam (rytietiško stiliaus slaptajam?) valdymui šalyje, garsiai deklaruojančioje, kad ji jau atsikratė bolševizmo, bet realiai  tam bolševizmui įgaunant naujas, keistas (jau nacionalines?) formas, kyla vis didėjantis poreikis išsiaiškinti, kaipgi mes iš tiesų gyvenome tą septyniolika metų, žodžiais deklaruodami žengimą link vakarietiškų europinių vertybių.

     Todėl norėčiau prie „Spaudos klubo“ ir jos dalyvių sugrįžti, prieš tai prisiminęs, ką pats mačiau dirbdamas įvairius darbus, susijusius su Lietuvos saugumo sistema, turėjusia mums garantuoti ramybę. Tam reikia sugrįžti į tą laikotarpį, kai buvo sulaužytas „perestroikos“ tvarkaraštis. Atskaitos tašku galime laikyti ir  A. Juozaičio „anatomijos“ pasirodymą – prisiminkime, kaip joje autorius apraudojo  prasidėjusią Sovietijos griūtį. Bet kalba būtų ne apie raudojusius, o apie veikiančius.

Kaip prokuroras Artūras Paulauskas vyko į Hamburgą ir ko jis ten ieškojo


     Pradėsiu iš toliau apie tai, kas vėl iš naujo darosi aktualu. Lietuvos jaunuomenė gal jau ir nežino asmens, Stasi archyvuose įvardyto Kriugeriu, o KGB vadinto Kliugeriu,  kurį prieš I Sąjūdžio suvažiavimą į Lietuvą parsigabeno pats sovietinio KGB Lietuvos padalinio 1-ojo (užsienio žvalgybos) skyriaus viršininkas Vytautas Karinauskas. Tačiau septynioliktais atkurto valstybingumo metais jau Lietuvos verslininku besivadinantis Kliugeris pats priminė apie save: iškėlė bylą politinių kalinių ir tremtinių organizacijų atstovams – šie mat jį apšmeižė savo leidiniuose, o jis juk laimėjo konkursą gaminti naujuosius Lietuvos piliečių pasus.

    Senukai, buvusieji politkaliniai, matyt, ir nebūtų gebėję apsiginti nuo „Gudručio“ (taip į lietuvių kalbą verčiamas KGB slapyvardis), o tuo labiau neapsigintų nuo iš senų laikų su juo susijusios advokatų kontoros „Spes“. Tačiau neapsikentęs, kad jo naująjį pasą gamins KGB bernelis, į televiziją atėjo buvęs prokuratūros tardymo skyriaus viršininkas J . Gaudutis ir informavo mus apie dokumentus, slepiamus Generalinės prokuratūros archyvuose, kurie kažkodėl Lietuvos teismų nenaudojami tuose Gudručio ir kontoros „Spes“ inicijuojamuose procesuose. Šie dokumentai neleidžia abejoti, kas toks yra asmuo, nekalčiausiu veidu  pasišovęs parūpinti (gal ir toliau tai daro?) mums visiems svarbiausią tapatybės dokumentą.

    Dirbdamas Generalinėje prokuratūroje, girdėjau  įvairių versijų, kam „perestroikos“ organizatoriams – KGB užsienio žvalgybos skyriui – prireikė Gudrutį parsivežti iš Vokietijos. Ir apie jo savigyrą teko girdėti – savo artimiesiems Kliugeris išties teigdavo: jam buvo skirta tapti pirmuoju poperestroikinės Lietuvos prezidentu. Bet išsamiau apie tai  turėtų pasidalyti prisiminimais (ką čia slėpti – viskas seniai paversta juokeliais) jau minėtas Karinauskas. Tik jis ir galėtų pakomentuoti,  ar KGB 1-asis skyrius (nežinau kaip jis šiandien jų vadinamas) ir toliau nukreipia Klimaičio žingsnelius politinių kalinių diskreditavimui. Po Maskvos pučo jis dirbo (apdirbinėjo medieną?) pas P. Čėsną. Besidomintys nūdiene Lietuvos istorija jį nesunkiai rastų.

     Pučo žlugimas bei vėlesni įvykiai Rytuose valstybiškai mąsčiusiems žmonėms galimybę pertvarkyti valstybinį gyvenimą Lietuvoje mestelėjo kaip dangus keptą karvelį išbadėjusiems. Kodėl jie ne viską padarė tose pertvarkose, istorija dar nagrinės. Tad anuo metu kovotojas už nuo Maskvos atskirtą Lietuvos prokuratūrą (buvo toks didvyriškos mūsų istorijos puslapis) Artūras Paulauskas prieš artėjančius 1992 metų rinkimus į Seimą,  pasiėmęs vieną tardytoją ir vertėją, išsirengė į Hamburgą, kuriame, beje, nėra centrinių teisėsaugos institucijas administruojančių įstaigų, nėra žinybų, su kuriomis atsikurianti valstybė galėjo pradėti megzti tarpusavio teisinės pagalbos ryšius.

     Ko vis dėlto tuo metu ponui Paulauskui Hamburge reikėjo? Man pavyko šį tą suprasti tame gan suktai suveltame kamuolyje, nes ir pats buvau į jį įsuktas. Tad anuomet Paulauskas grįžęs iš Hamburgo iškėlė Kliugeriui baudžiamąją bylą pagal tebeveikusį sovietinį baudžiamąjį kodeksą. Praėjus ar ne mėnesiui nuo tardymo pradžios, į bylos tyrimą antruoju tardytoju įtraukė ir mane. Tyrimo eigoje paaiškėjo ne tik Kliugerio veikla, bet ir  kai kurie su politika susiję niuansai ir tebesitęsiantis iki šiol prokuratūros panaudojimas tai politikai: opozicijoje buvusioje LDDP buvo rezgami planai prieš rinkimus suduoti smūgį vadinamiesiems sąjūdiečiams. Nusitaikyta į  jų lyderį V. Landsbergį. Iš pradžių vienas iš variantų buvo skleisti gandą, kad profesoriaus tėvas, kaip 1941 metų posukiliminės Ambrazevičiaus vyriausybės narys, buvo ir Kauno geto projekto autoriumi. Bet to varianto greitai buvo atsisakyta. Juk niekas nepatikės ar pareikalaus įrodymų.

      Pasirinktas kitas, tęstinis laike, naudojant teisminę instituciją – Generalinę prokuratūrą. Planas toks: V.  Landsbergis suima ir į kalėjimą uždaro iš emigracijos į tėvynę grįžusį laisvą žurnalistą ir verslininką Algį Klimaitį. Taip pastarasis padaromas „kankiniu“. LDDP nariai (vadovavo dabartinis Vyriausios rinkiminės komisijos vadas Z. Vaigauskas) organizuoja Klimaičio gelbėjimo komitetą. Kirkilas siunčia prokuratūrai įspėjamuosius raštus. Laikraščių girnos sukasi.

     Landsbergininku viešai tituluojamas Paulauskas nesigynė. Tiesa, suėmimo protokolą pasirašyti dėl visa ko pakišo tuomet diabetu sunkiai sirgusiam, jau beveik nematančiam pavaduotojui G. Norkūnui. Ir net nebandė neigti kaltinimų vykdąs politinį užsakymą.

     Bet vis dėlto, ko jis ieškojo Hamburge? Atsiverskime Niurnbergo teismo medžiagoje amerikiečių surastą SS generolo Stalecherio ataskaitą Himleriui. Kitaip dar vadinamą dokumentu L-180. Iš jo aiškėja, kad nacių generolas, turėjęs užduotį išprovokuoti gyventojų susidorojimus su žydais ir komunistais iki vokiečių kariuomenės atėjimo, Lietuvoje (kaip jis pats rašo)  to nebūtų pajėgęs padaryti, jei ne vienas asmuo, kurio pavardę jis užrašė – Klimatis. Nustatyta – tai Gudručio tėvas Algirdas Jonas Klimaitis, taip pat žurnalistas. Ir jei jau kalbėsime apie mūsų tautiečius, susitepusius holokauste, jo kolaboravimas su naciais privalėjo būti pirmiausiai ištirtas. Tačiau Algirdas Jonas iki mirties – 1988 metų – gyveno Hamburge, prisistatydavo socialdemokratu ir… pasitikdavo iš Lietuvos per geležinę uždangą pabėgusius, įkalbinėdamas nedaryti pareiškimų prieš Sovietiją (vieno žinomo mūsų dainininko liudijimas).

     Ar žinojo apie šio neeilinio holokauste dalyvio gyvenamąją vietą vadinamieji nacių medžiotojai? Iš prokuratūros byloje esančio vieno E. Zuroffo laiško matyti, kad Staleherio pagalbininko gyvenamoji vieta jiems buvo vieša paslaptimi. Kodėl tada nacių medžiotojai  tylėjo lyg vandens į burnas prisiėmę?

     Bet štai apie 1980 metus Gudrutis ėmėsi energingai veikti. Paskaičius Golyciną ar Mitrochino archyvą – viskas vyko tarsi pagal jų aprašytus scenarijus. Jis atsidūrė (gal buvo infiltruotas?) iš pradžių  lenkų „Solidarumo“ laikraštyje, vėliau dirbo su iš Rytų bloko bėgančiais disidentais intelektualais, tapo vos ne Vatikano atstovu ir galų gale per K. Bobelį įsitrynė į VLIK-ą.

     Tačiau iki tol Hamburgo prokuratūra ėmėsi jo tėvo veiklos karo metais tyrimo. Ir kreipėsi teisinės pagalbos… į sovietų KGB. Šis tuomet švariai išvalė Lietuvos archyvus (turėjau galimybę tuo įsitikinti) ir vokiečiams pranešė: jokios medžiagos apie to asmens nusikaltimus žmoniškumui nerasta.

     Buvo liudytojų, teigusių, kad Gudrutis yra gyręsis, jog tą tyrimą inicijavo jis pats. Tam atvejui, jei dar būtų žinojusių jo tėvo praeitį. Paulauskas apie tai irgi žinojo. Tad pradėdamas „kliugeriadą“ dėl viso pikto pasitikrino, kad Hamburgo prokuratūra nepateiktų kokių netikėtumų. Bet argi prisimins hamburgiečiai dešimties metų senumo istoriją, susijusią su nelemtuoju holokaustu, jeigu žydai tyli?

Apie tai, kaip vienas žurnalistas nerado N.N. Krempovskio kapo,  ir kitus linksmus dalykus


     Nesiimčiau tvirtinti, kad Gudručio suėmimas ir buvo teisėsaugos teatro pradžia ar atskiru jo skirsniu naujausioje Lietuvos istorijoje. Jau minėjau: tokia  pradžia gal reikėtų laikyti Petrausko ir Paulausko prokuratūrų dvikovą. Ilgą ir dramatišką. Kas tik iš mūsų tame mūšyje nedalyvavo, pasirengę krūtine uždengti tikrąją, lietuvišką, t.y. A. Paulausko Generalinę?

     Kadangi, kaip toje pasakoje, „ir aš ten buvau, alų, midų gėriau“, tai apie įvykius turėjau ne tik  nuomonę – daugelį veikiančių asmenų asmeniškai pažinojau, daugelyje įvykių pats dalyvavau ar žinojau apie juos iš kolegų. Buvo anuo metu Vilniuje trijulė vaikinų, kilusių iš terikonais pasipuošusios rytinės Ukrainos šachtų. Trijulė  gyveno Lietuvoje ir šventai tikėjo ateisiant laiką „sąjūdistams“ triuškinti ir tada jie planavo padaryti karjeras. Vienas jų – prokuratūros darbuotojas Nikolajus Nikolajevičius Krempovskis, prilipo prie Petrausko. Buvo ar tik ne šio „generalinio“ pavaduotoju. Tačiau Maskvoje pučas žlugo. Vadinamas promaskvietiškas prokuroras Petrauskas persikraustė į Karaliaučiaus sritį (atseit į užsienį), o jo pavaduotojas niekur neišsikėlė – girtavo prie Nemenčinės kolektyviniuose soduose, iš ten jį kažkas ir nuvežė policijos budėtojams.

     Šis sovietinis teisininkas nevertino Vilniaus universitete įgyjamo profesinio parengimo. Mat Vilniuje „tiražuojami“ liberalai. Kas kita, Charkovo tardymo mokykla, kurią  baigė jis pats. O ta mokykla praktikoje reiškėsi taip: tardo  Niknikas (kaip jį vadindavo viena kolegė) bernužėlį nuo Rokiškio, bandžiusį išvengti tarnybos sovietinėje kariuomenėje, o šis dar ir širdingiausiai prisipažinti jam inkriminuojamų dalykų nenori. Paima Niknikas baudžiamąjį kodeksą ir smogia tardomajam per galvą. Ir aiškina tuometine valstybine kalba: „nie ja bju, zakon bjot“ (ne aš mušu, įstatymas muša). Ir nieko. Niekas tada  net nesiskundė, nors taip kliuvo ne vienam. Kaip niekas nesusidomėjo charkovietiška įkalčių rinkimo sistema ir jos propaguotoju Lietuvoje. Iki pat 1991-ųjų rugpjūčio. Tačiau po pučo buvo kitaip. Buvo tarsi ir imtasi vykdyti teisingumą. Nebe charkovietišką. Gal jau lietuvišką? Ištardytas Niknikas buvo perduotas teismui. Laisvės iki nuosprendžio nevaržė: kaltinamasis turi žmoną – Paulausko prokuratūros darbuotoją ir dukrelę Virgutę. Bet teismas ėmė ir nuteisė Nikniką (kalbama, kaltinamasis negalėjo patikėti savo ausimis) ar ne trejiems metams kalėjimo. Tai yra realiai pasėdėti. Mat po pučo tai buvo madinga. Bet į kalėjimą Krempovskio taip ir neuždarė. Pamenu žinutę „Respublikoje“: nespėjęs persikelti į Sniego gatvę, nuteistasis Niknikas mirė.

     Praėjus kuriam laikui, prie manęs prilipo vienas žurnalistas: jis niekaip negalėjo rasti Krempovskio kapo. Taip pat, kaip vėliau jo kolegos nerado Dekanidzės. Žurnalistas norėjo komentaro. Ką tai galėtų reikšti: mirusiojo šeima Vilniuje, motina Donbase, žmonos tėvai Šilutėje, o oficialiai teigiama, kad Niknikas palaidotas Šiauliuose? Bet kapo ir ten niekas negali parodyti. O jei jo nėra, jei visas procesas buvo tik valstybinio masto akių dūmimas pilietiškajai visuomenės daliai, tad kas iš nepriklausomos Lietuvos teisėsaugos pareigūnų šioje aferoje, šiame visuomenės akių dūmime dalyvavo, garsiai mąstė žurnalistas.

     O man įdomus pasirodė kitas faktas. Pirmuoju pareiškimu prieš atgimusią Lietuvą  tarptautiniame Žmogaus teisių teisme Strasbūre buvo registruotas kreipimasis dėl Krempovskio teisių pažeidimo. Rašytas tikriausiai ne jo paties – juk jis miręs. Oficialiai skundas pasirašytas dukros Virgutės. Kiek jai tada buvo metukų? Nejaugi tai ji atvėrė Europos žmogaus teisių teismo duris ne tik buvusių KGB darbuotojų pareiškimams prieš Lietuvos valstybę?  Ir be jos yra kam mūsų šalyje sukurti palankias aplinkybes tokiems skundams. (Turiu mintyje kai kuriuos mūsų įstatymų leidėjus.) Virgutės kreipimasis  sukūrė precedentą paksogeito ir uspaskiados aktoriams toliau skųsti Lietuvą Strasbūro teismui. Hm…

     Kaip sakoma, situacija verta poeto plunksnos: Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pagalbos siekė ir užtarimą gavo ne iš kvaziteisinės aplinkos besivaduojantys, o atstovai to režimo, kuris per savo egzistavimo septyniasdešimtmetį sunaikino milijonus gyvybių, o kitus milijonus pasmerkė dvasinėms kančioms.

     Šiaip ar taip negalima nesutikti su anuo žurnalistu: įtartinas tas Virgutės skundas, o tai, kas už jo, ne vien Gineso rekordų knyga kvepia.

Apie tai, kaip Jurgis Jurgelis muitines tvarkė, bet kontržvalgyba nesirūpino


     Jei kuris iš Lietuvos kino dokumentininkų šiandien sugalvotų pastatyti filmą apie Saugumo departamento atsikūrimą ir brendimą po Kovo 11-osios, manau, pakliūtų į gan keblią padėtį. Vaizdo ir garso archyvuose jis rastų departamento direktorių, kalbantį (mes gi žiūrėjome tas televizijos laidas) apie tai, kaip jis pats ir jo žinyba stengiasi Vaidotuose ar Kenoje… muitininkus į doros kelią atvesdinti.

     O gal taip reikėjo? Gal operatyvinės veiklos subjektams apsimetant naivuoliais  buvo daromi dideli darbai? Juk ne šiaip sau tarnyba specialiąja vadinasi. Deja. Dirbdamas Seimo Nacionalinio saugumo komitete turėjau galimybę akivaizdžiai įsitikinti – vieno linksmuolio paleista replika, skelbusi, kad mūsų saugumas taip gerai įslaptintas, jog jis gali ir nieko rimto nedirbti, buvo, kad ir kaip ne juokinga, tiksliu padėties vertinimu.

     Ponas Jurgelis žinybai vadovavo tada, kai pilnavertei šios tarnybos veiklai pirmiausiai reikėjo sutvarkytos teisinės bazės tiesioginei jos veikimo krypčiai – kontržvalgybai. Septynioliktaisiais Lietuvos valstybinio gyvenimo metais jau supratome: tarp lietuviškųjų gebistų golicynų ir mitrochinų neatsirado ir nebeatsiras.  Tiesiogiai dirbdamas su kai kuriais iš tų KGB darbuotojų, kurie pasiskelbė perėję į Lietuvos pusę iki valstybės atkūrimo, bendraudamas darbe ir poilsio minutėmis, aš jų nuoširdumu taip ir nepatikėjau. Sovietinės specialiosios tarnybos, kaip organizuota visuma, tiek Lietuvoje, tiek ir dar daug kur posovietinėje erdvėje liko nesuardytomis. Jų konstruota slaptojo valdymo sistema perkelta į politines partijas, pramonininkų ar verslininkų pavadinimais sukurtas organizacijas, t.y. įsiterpė į stambųjį verslą, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijas, vyriausybės įstaigas, parlamentą.

     Pats vadinamosios liustracijos įstatymas yra priimtas absurdiškiausia forma, leidusia vykti valstybės užvaldymo procesams: išviešinami tik keistai pasirenkami trečiaeiliai asmenys. Ir priimtas jis tuo metu, kai pono Jurgelio žodis valstybėje nebuvo paskutinis.

     Žinote, sakys oponentas, įstatymus priima parlamentas, kuris ir yra atsakingas, kad per visą valstybingumo laiką liustracijos nebuvo, parlamentinės operatyvinės veiklos kontrolės nebuvo, o kokia nors privati techniškai gerai apsiginklavusi saugos tarnyba gali veikti kaip sekimo sindikatas. Todėl grįžkime prie konkretesnių dalykų.

     Pasakomis, kad vadinamoji „Gorbačiovo perestroika“ buvo stichiška kelių liberalesnių partijos draugų sukelta Sovietijos griūtis, nebetiki ir naivuoliai. „Komunistinė sistema subyrėjo ne dėl implozijos ir ne dėl karo, nes tie, kuriems ta sistema teikė naudą, ne blogiau už mus suvokė tokios perspektyvos neišvengiamumą bei su ja susijusius pavojus, – rašo lenkų sovietologas J. Targalskis. – Todėl jie (sovietmečio nomenklatūra) turėjo įsitvirtinti visuomenėje ir tapti ne primestu, o natūraliu jos valdžios elitu“. Kad tokiu elitu taptų ir tuo pat metu vėl nusikaltėliškai pasisavintų  bolševikmečiu iš žmonių atimtą turtą, Lietuvoje iškabas pakeitusių sovietinės valdžios veikėjų pastangomis buvo daug improvizuota demokratinių valstybių institucijų imitacijomis, ypač užvaldant įstatymų leidžiamąją, teisminę ir vykdomąją  valdžias. Neužmiršta ir žiniasklaida. Partinė-gėbistinė nomenklatūra suprato, kokį pavojų jos siekiams gali kelti organizuota visuomenė, kaip ir profesionalios pilietiškos specialiosios tarnybos. Buvo toks pajuokavimas: kai ambasadoriauti į Latvių gatvę atvyko senas sovietinis žvalgybininkas Zubakovas, tuomet daug Lietuvos „valstybininkų“ instinktyviai pasitempė. Tiesa paprasta: priesaiką vykdančios specialiosios tarnybos tokiems jau „iš elito“ kilusiems valstybinės destrukcijos nešėjams pirmiausia ir būtų tapusios pavojingomis.

     Kadangi demokratijos imitacijose labai svarbų vaidmenį vaidina rinkimai, prieš juos scenarijų kūrėjai dirba išsijuosę. Minėtasis A. Paulausko inicijuotos „kliugeriados“ procesas buvo skirtas 1992 metų rinkimų į Seimą periodui. Jis ir nutrauktas turėjo būti (o taip ir padaryta bylos dalyje dėl Klimaičio šnipinėjimo) LDDP laimėjus rinkimus. Bet tuomet  mano žinioje liko tardymo eigoje atskleistų šio asmens vykdytų ekonominių nusikaltimų medžiaga. Liaudiškai kalbant, tai  buvo pirmasis  jau pokomunistų (arba „natūralaus elito“ pagal Targalskį) nusikalstamų turtinių veikimų tyrimas išsilaisvinusioje valstybėje.

     Sajūdiečių valdymo laikotarpiu Klimaitis, panaudodamas šešių buvusių sąjunginio pavaldumo įmonių vadovų (su V. Babiliumi priešakyje) suneštas valiutines lėšas,  pagal Vokietijos GmbH įstatymą, Hamburge įregistravo įmonę „Litcomerz“. Palikdamas įmonę steigimo stadijoje, t.y. nevykdydamas jokios veiklos, jis kartu ten pat registravo bendrovę AWA (be paties Klimaičio, pavadinime buvo Brazausko ir Beriozovo vardų pirmosios raidės) ir (nebūtų jis savo senelio, kažkada kaltinto apšvarinus šaulių kasą, vaikaičiu) greta įregistravo dar vieną įmonę „Reda“. Sistema turėjo veikti labai paprastai: Lietuvos valstybinių įmonių lėšos nekalčiausiais tikslais (oi, kaip visko reikėjo pirmaisiais nepriklausomybės metais) būdavo siunčiamos į „Litcomerz“, o iš ten perpumpuojamos AWA bosams iš LDDP . Žinoma, dalis jų (ne šiaip sau dėdėpistų spauda Algį titulavo „iškiliu verslininku“) nusėsdavo „Redos“ sąskaitoje. Bet šiuo atveju jau tik Algio ir jo širdies damos Morkos poreikiams. Kokios įmonės tų laikų Lietuvoje turėjo valiutinių lėšų? Pirmiausia – tai Jonavos azotinių trąšų gamykla, Gusiatino vadovaujamas  naftos terminalas Klaipėdoje. Štai pavyzdys: į pastarąjį  kreipiasi vienas tuometinių aplinkosaugos vadovų ir Brazausko medžioklių draugas Bronius Bradauskas, prašydamas valiutinių rublių oro taršos prietaisams Vokietijoje pirkti. Gusiatinas pervedė anuo kursu apie dvidešimt penkis tūkstančius dolerių. Šie pinigai,  perėję tarpinę „Baltija-Union“ sąskaitą, nusėdo pas Klimaitį. Apie nusikaltimą bylojantys dokumentai – prokuratūroje. Atrodytų, bereikia tik ekspertinių analizių ir išvadų. Bet visa revizijų sistema tuo metu sugriaunama. Lietuvoje valstybiniai pinigai niekam neberūpi. Vokietijoje svetimais pinigais taip pat domėtis nenorima, nes nėra kam dėl jų dingimo kelti triukšmo. Ir liko aplinkosauga be taršą matuojančių prietaisų, o Bradauskas pakilo iki ministro ir Seimo Aplinkos komiteto pirmininko.

     Tuo pačiu metu Lubio vadovautoje trąšų įmonėje dėjosi dar įdomesni dalykai. Kiek  lėšų iš jos išplaukė specialiems buvusios kompartijos (ar partiečių?) tikslams, šiandien  ir pats Lubys nebeatsakytų. Bet anuo metu dėl 25 tūkst. dolerių, per Londono „Barclay“ banką nuplaukusių į „Litcomerz“, byloje buvo du skirtingi čekiai su Lubio parašu. Ar dabartinis Pramonininkų asociacijos vadovas savo karjerą po valstybingumo atkūrimo darė klastodamas valstybinės įmonės buhalterinės apskaitos dokumentus? Popieriai rodė, kad taip. Bet prokuratūroje tardymo priežiūrą vykdžiusi prokurorė vykdė valią tų, kurie pačių rusų vadinami vory v zakone (įteisinti vagys), ir pati nutraukė minimą baudžiamąjį tyrimą, neprisiimdama už tai atsakomybės.

     Žinoma, pasakys žinantieji tą laikotarpį, ką reiškė kažkokie 25 tūkst. dolerių su  milijonais, kurie vėliau grobti atvirai ir ciniškai. Juk ir tos pačios trąšų gamyklos, dabartinės „Achemos“, privatizavimas pasibaigė ne kriminaline byla, o  politiniu memorandumu. Tačiau esmė – ne  grobimų mastuose. Esmė yra teisės ir teisėtumą turinčių užtikrinti institucijų paskirtyje. Norint, kad tuo metu tardytojais dirbę pareigūnai patikėtų  teise, būtina dėl minėtų nusikaltimų, daugybės kitų ekonominių aferų ir „prichvatizacijų“ pridengimo ištirti pačios prokuratūros, kaip institucijos, ir atskirų jos vadovų veikas. Be šito prokuratūra, kaip Lietuvos valstybės institucija, atgimti nebepajėgs.

     Bet grįžkime prie kontržvalgybos reikalų. Anoje byloje buvo surasti sveiki ar skuteliais paversti dokumentai, kurie liudijo, kad buvusio KGB Lietuvos padalinio užsienio žvalgybos skyriaus darbuotojai, skirti darbui su Klimaičiu, atkūrus valstybingumą gal net aplenkė būsimąją FSB – ėmėsi  KGB veiklos priedangos ekonominių verslo organizacijų skambiais „Perspektyvos“, „Darnos“ ir kitokiais pavadinimais kūrimo. Duomenis reikėjo tikrinti operatyviniais keliais. 1993 metų vasarą nurodymas byloje atlikti operatyvinio tyrimo veiksmus su prokuratūros tardymo skyriaus viršininko parašu perduotas Valstybės saugumo departamentui. Perduotas ir... tarsi į vandenį. Ir tai baudžiamojoje byloje, kurią iškeliant  generalinis prokuroras Paulauskas nesikuklino reklamuotis kovotoju su užsienio žvalgais Lietuvoje. Patys saugumiečiai, kai jų klausdavome, ką nuveikė, kaip vykdo  pavedimą,  suakmenėdavo. Iki kitų metų rudens iš jų jokių žinių apie atliktą tyrimą  (ar apskritai kas nors daryta) negauta.

     Asmeniškai pažinojau nemažai tuometinių departamento bendradarbių. Neoficialiai jie šnipštelėdavo – mano surašytas prokuratūros nurodymas taip ir liko tuometinių jo vadovų stalčiuose. Kai kurie iš tų vadovų tebetrina savo kėdes. Ar prokuratūros nurodymą savo rankose laikė ir generolas Jurgelis? Manau, kad taip. Abejonių nekelia ir tai, kad jei Valstybės saugumo departamentas tuomet būtų užsiėmęs ne muitinėmis, o vykdęs kontržvalgybinį darbą, bent jau „Status“ ar EBSW tipo koncernų, kitokių KGB žmonių valdomų organizuoto nusikalstamumo struktūrų Lietuvoje nebūtų atsiradę. Arba jau bent jos (kaip ir kitos, skirtos „gazprominiam“ valstybės užvaldymui) nebūtų veikę taip atvirai ir begėdiškai.

O toliau – vis gražiau: Malakauskas nebenori užsiimti kontržvalgyba


     Su VSD veikla susijusių skandalų aplinkoje, gal jausdamas, kad anksčiau ar vėliau kaltinimų buldozeris už veiklą prieš tautos ir valstybės interesus sutraiškys dar ne vieną, Mečys Laurinkus iš saulėtosios Ispanijos pareiškė, kad specialiųjų tarnybų blogo veikimo Lietuvoje priežastis jam aiški: nėra kam koordinuoti šių institucijų veiklos, jos pačios ieškosi darbo, kad nemirtų iš nuobodulio, ir dėl to dubliuoja viena kitą, intriguoja ar užsiima dar velniai žino kuo.

      Tačiau nuo 1996 metų Lietuvoje yra Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas. Jame fiksuotos tiesos yra tarsi antroji Konstitucija – Lietuvos valstybės saugumo Konstitucija. Ir priimtas tas išties svarbus įstatymas tarsi partijų sutarimu, tarsi su vakariečių pagalba. Tačiau sudėliotas taip, kad didžiosios tiesos atsidūrė įstatymo priedėlyje. Todėl gudruoliukai įsitikinę, kad turint noro galima jų nevykdyti. Tame įstatymo priedėlyje parašyta: prie Vyriausybės veikia Nacionalinio saugumo strateginio planavimo grupė. Šią grupę turi sudaryti Vyriausybės paskirti aukščiausios kvalifikacijos saugumo ekspertai. Tad kas, jei ne ši grupė, turėtų sekti specialiųjų tarnybų darbą, skirstyti joms užduotis, kad to negalėtų daryti pogrindiniai „valstybininkai“. Šias tiesas mūsiškiams dėstė specialiai tam atvykęs vienas Britanijos ekspertas – savo ausimis girdėjau jo saugos sistemos veikimo vizijas. Tačiau anas ekspertas dėstė, ko reikia NATO šaliai, o įvykius lėmęs Lietuvos Vyriausybės atstovas ponas Ignotėlis mąstė, kas tiktų kažkam „mums“. Kuo neįtiko NATO specialistai lietuviams? Strateginio planavimo grupės priežiūroje darniai veikiant vidaus ir užsienio žvalgybai nebūtų buvusi galima tokio masto „prichvatizacija“, kokia  įvyko. Nebūtų galėję vešėti pogrindiniai „valstybininkai“ – visa svarbi informacija laiku suplauktų į strateginių planavimų grupės ekspertų kompiuterius. Bet taip nebuvo dirbta. Kaip straipsnyje „Sterilizacija“ rašo žurnalistas T. Čyvas, naujasis VSD vadovas P. Malakauskas jau net „nenori veltis į liustraciją... greta žvalgybos“. Kaip čia neprisiminti mano minėtos  tardymo priežiūros prokurorės, dar 1990 metais viešai tvirtinusios, kad „KGB – tai politika“. Jei ponas Malakauskas išties mano, kad KGB (o gal ir FSB) susirinko paprasčiausi politikieriai, gerai organizuotiems, bet neliustruotiems susietiesiems (toks terminas naudotas anksčiausiame liustracijai skirtame įstatymo projekte) asmenims kito kelio nelieka, kaip dar aktyviau „pundeliais“ brautis į politikų gretas.

     Tikrai neaiškiais takais nugrybavo VSD vadovas. Ta proga  tenka priminti, kad pirminis 1999 metais šia tema Seimui pateikto įstatymo variantas siekė liustruoti ne atskiras grupes, o visus asmenis, susietus su Lietuvą okupavusių valstybių specialiosiomis tarnybomis. Tai yra apėmė tiek sovietinį, tiek nacių palikimą. Jis be užuolankų buvo skirtas kontržvalgybai – prie VSD turėjo veikti Konstitucijos apsaugos tarnybos, o į jas ateiti prisipažinti bei viską apie save ir kitus žvalgybininkus iškloti (jei siekė valstybės apsaugos) visi susietieji – taip užpildant spragas, atsiradusias Rusijai pagrobiant spec. archyvų medžiagą. Ir tik Lietuvos kontržvalgybai nusprendus, kad asmuo nenori „apsišviesti“ (t.y. prisipažinti), išsami, profesionaliai parengta medžiaga turėjo būti perduodama... na, kad ir visuomeninei liustracijos komisijai ar tiesiog teismams. Tačiau anuo metu prieš įstatymo projektą piestu stojo tie, kurie ir šiuo metu labai jaudinasi dėl sovietinės opričninos  (ne jų aukų) „žmogiškųjų“ teisių. O tada jie pasirėmė vieno Europos teisės komiteto prie Vyriausybės eksperto nepalankia projektui išvada.  Seimas patikėjo juo, nors Seimo NSGK gulėjo tikrinimo reikalaujantys dokumentai, kad tas ekspertas (šiandien jis atstovauja Lietuvai Europos teismuose) turi KGB agento slapyvardį.

     Žinoma, su užsienio spec. tarnybomis susietų asmenų liustravimas būtų  baigiamąja liustracijos procesų dalimi. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras seniai privalėjo pateikti teismams turimą apibendrintą medžiagą apie nusikaltimų užsakovus: komunistų, komjaunimo organizacijų ir kitų struktūrų, o ypač jų vadovaujančių organų, jų vadovų  nusikaltimų žmoniškumui organizavimo mastus.

Bus daugiau

„XXI amžius“

Komentarai bernardinai.lt
http://www.bernardinai.lt/index.php?url ... 862/DESC/1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Lie 2011 13:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Milkeraitis: Vestuvių generolai ir Lietuvos saugumas (II)


Šaltinis - http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/71045

2007-12-12

Apie tuos, kurie išlošė pokerį po Lingio nužudymo ir Vainausko sprogdinimo


     Kažkaip įsiminė rusų žurnalisto J. Kiseliovo pasakymas, kad per Spalio revoliuciją puldami pasaulio sanklodą  bolševikai kėlė sau užduotį bet kokia kaina užgrobti tiltus, bankus ir telegrafus, o neišlaikius ekonominės konkurencijos ir pradėjus atsitraukimą šimtmečio pabaigoje („perestroika“, „glasnost“, „novoje myšlenije“) svarbiausias rūpestis buvo savo rankose išlaikyti  žiniasklaidą.

     Aš dar papildyčiau: tik išlaikius savo rankose žiniasklaidą ir  teisinę sistemą buvo garantuotas partines iškabas pakeitusiai komunistinei/čekistinei nomenklatūrai nebaudžiamumas už visuomenei jų įpiršto „laukinio kapitalizmo“ recidyvus. Žinoma, kyla natūralus klausimas: kiek jie už tos „laukinio kapitalizmo“ dekoracijos įstengs slėptis?

     Naujos, geros idėjos yra pozityvus procesas. Tačiau XX amžiaus totalitarinės sistemos pasižymėjo ir iki tol nematyto masto protų pavergimu.  Pabėgimas iš šių vergovių pasirodė ne toks jau paprastas. Jei paskaitysime nacistų ir bolševikų lyderių rašytinį palikimą, rasime panašumų – jie turi bendrą populistinį pobūdį. Rasime ir į mažiausiai mąstantį vartotoją (jie jį vadino proletarais) nukreiptą politinę propagandą. Opiumą liaudžiai. Tik, vienu atveju,  pataikauta vokiečių tautinės daugumos pasąmonėje glūdėjusiems norams būti valdančiąja rase, kitu – per vadovavimą „pasauliniam proletariatui“ buvo žadintas rusiškas grobuoniškas pradas.

Abi totalitarinės ideologinės sistemos – lyg ir praeityje. Bet komunistinės sistemos pabaiga nebuvo tokia radikali, kaip Vokietijos nacizmo.


     Šiandien žmonijos vystymosi dienotvarkėje – naujas atsakymo reikalaujantis  klausimas: kas yra globalizmas, kur jo šaknys? Ar ne iš jų slaptai sunkiasi syvai, neleidžiantys tautoms susidoroti su komunizmo recidyvu? Kaip visam tam tarnauja sovietizmo besikratančių šalių žiniasklaida?

     Po pučo Maskvoje, kai atrodė gyvenimas turėjo sugrįžti į vagą, aš per savo kabineto Generalinėje prokuratūroje langą stebėjau: už sienos kuriasi „koncernas TTL“ („Respublikos“ redakcija). Tuomet  „Respublika“ jau nebebuvo anuo populiariu sąjūdininkų dienraščiu, kurį iš pradžių žmonės pirko, skaitė ir komplektavo, šventai tikėdami, kad būtent jis ir atstovauja jų pasiilgtajai laisvajai spaudai. Laikraščio tikslas buvo užvaldyti protus. Nors savininkai tuomet tebebuvo trys, bet ryškėjo Tomkaus braižas – po vis geriau įvaldomo bulvaro formomis būrėsi bjaurios praeities ciniškai chuliganiškos asmenybės. Rodydamas ištikimybę bulvaro žanrui ir plėsdamas biznį, Tomkus patį save (kas būtų galėjęs geriau jį į šuns dienas išdėti!) aprašė pirmuosiuose „Vakaro žinių“ numeriuose: visi turėjo suprasti – įžūliu cinizmu jo niekas nebepralenks.

     Kaip veikė sukurtoji sistema? Po „Respublikos“ įsikūrimo, kai tik paulauskinėje prokuratūroje būdavo iškeliama kokia nors baudžiamoji byla, bemat pas generalinį arba jo artimuosius atbindzendavo toks Virginijus Gaivenis iš TTL. Ir bylos medžiaga, tik jau pavadinta  „žurnalistiniu tyrimu“, atguldavo pirmuosiuose laikraščio puslapiuose. Tad bylų baigti nebebuvo reikalo. Kam ta prokuratūra ir jos bylos?! Viskas girdėta. Viskas jau aprašyta.

     Taip neleistinai išviešinus tardytojų darbus buvo nutraukta daugybė baudžiamųjų tyrimų – ir dėl  kolūkių išgrobstymo, ir dėl premjerės finansinių aferų ar jos vyro kontrabandų.

      O ir Gaivenio patirtis įvertinta –  jis šiandien (jau kaip televizijos prodiuseris) tęsia žaidimus Uspaskicho baudžiamojoje byloje – su archangelskiečio moterimis, su daugybe statistų iš Seimo, iš advokatų kontoros „Spes“ ir dar velniai žino iš kur.

      Tačiau anuomet, kai „Respublikos“ puslapiuose ėmė šmėžuoti jaunojo Dekanidzės veidas, mane kieme sustabdė kaimynas, kurio žmona buvo žydė, ir paklausė, ar žinome mes, dirbantys Generalinėje nepriklausomos Lietuvos prokuratūroje, kad šitas „Dekanidziukas“ dar būdamas paaugliu specializavosi plėšdamas senų žydų butus ir kad KGB, kuriai priklausė sekti ir organizuoto kriminalinio nusikalstamumo grupes, laikė juos už vienos vietos?  Žinia, man nebuvo girdėti „Dekanidziuko“ jaunystės nuotykiai. Kaip ir jo tėvo praeitis. Tačiau pasidarė aišku, kodėl jo grupuotė tapo tokia aktyvi po valstybingumo atkūrimo bei kas ir kaip jai  prisegė pavadinimą „Vilniaus brigada“ (teismuose Lingį nužudę asmenys vieningai teigė –  toks gaujos įvardinimas jiems negirdėtas) – „Respublika“ jį gavo dovanų. Perėmė iš pravardėms ir slapyvardžiams turėjusių didelį potraukį ir  profesinį poreikį kriminalinių – tiek savo istorija, tiek veikimo būdais.

     Jei „Dekanidziukas“ scenaristams visada buvo po ranka, tai iš kalėjimo centrinėje Rusijoje atgimimo pradžioje Henriką Daktarą, jau  įgijusį praktikos organizuojant  nusikalstamas gaujas, teko į Lietuvą parsivežti. Ir atvežę neatbuvusį bausmių (ak, jau tie minkštagalviai sąjūdininkai, kurių vardu viskas buvo daroma) paleido pas gimtosios Vilijampolės bendraminčius.

     Šiaulių ar Panevėžio banditėlius teko išsiauginti patiems – iš gatvės chuliganų, kooperatyvų reketuotojų. Ir visa tai vyko tais pačiais metais, kai buvo intensyviai kurtas valstybingumas. Teismų ir prokuratūros vadovams gurkšnojant rytinę kavutę ir pašnibždomis aptarinėjant laikraštines paklodes apie vis besiplečiantį (su jų žinia plečiamą?) nusikalstamumą.

     Dirbusieji Generalinėje prokuratūroje po nužudymo daug kartų skaitėme Vito Lingio rašinius, bandydami nustatyti, dėl ko nusikaltėliams reikėjo jį nušauti. Ir atsakymo neradome. Na, nebent todėl, kad jis buvo TTL bendrasavininkiu.

     Anuomet negalėjome nenustebti – tyrimą atlikti didelį skandalą sukėlusiame įvykyje Artūras Paulauskas pavedė grupei beveik nežinomų periferinio prokuratūros padalinio tardytojų. Vėliau (teismo salėje) stebėjosi jau nusikaltimo vykdytojai. Byla buvo efektingai pateikta, o kaltintojo togą apsivilko pats Paulauskas. Tačiau vykdytojai  nesuprato, kaip po taip „švariai atlikto darbo“ (jų požiūriu) teisėsaugininkai rado įkaltį Neryje, Verkių prieigose. Kažkas, galvojo vykdytojai, jų siaurame rate buvo prieš juos, žaidė dvigubą žaidimą.

     Todėl (ir ne tik todėl) dar iki šiol yra spėliojama, ar iš tiesų „Dekanidziukas“ buvo tikrasis nusikaltimo užsakovas. Ar tik nebuvo jis tarpininku tarp užsakovo (užsakovų?) ir vykdytojų. Ir ar tikrai jis nušautas „Lietuvos ryte“ aprašytame žudymo automobilyje prie „Villon“ viešbučio, jei net senasis Dekanidzė viename teisiniame žurnale sukėlė intrigą, leisdamas sau paabejoti, ar toks žudymo automobilis apskritai keliavo „Villon“ kryptimi. Ir kam tada iš toli (kaip teigiama, per Vokietijos ministeriją) senis pamėtėjo žinutę apie rengiamą atominės elektrinės sprogdinimą.

O gal be senojo Dekanidzės sistema taip pat negali veikti?


     Kažkada spaudoje rašiau, kad bombikei bumbtelėjus prie „Lietuvos ryto“ redakcijos, buvau tarp kitų to įvykio smalsuolių. Kur viskas atsitiko, man parodė tuometinis  laikraščio  žurnalistas  E. Ganusauskas. Užtaisas susprogdintas pastato antrame aukšte; ten buvo šviežiai mūryta plytų sienelė – sprogimas sienelę sugriovė, plytos gulėjo plačiai išmėtytos po laukymę iki pat tvoros. Sprogdintojai tokį dalyką vadina nukreipiamuoju sprogdinimu. Kodėl sprogdintojai buvo tokie humaniški, mums girdint įvykio vietoje tą patį rytą pakomentavo vienas iš ten pat buvusių žioplinėtojų: „Jei „Respublika“ po Lingio mirties užsidėjo spaudos kankinės vainiką, kodėl Vainauskas turėtų būti kvailesnis?“ Ar iš tiesų taip?

     Žiniasklaidoje šiandien plačiai aptarinėjama, kad jėgos struktūrų vadovų postus yra užėmę Paulausko žmonės. Ir prokuratūroje, ir policijoje, ir saugume. Betgi tos vietos užimtos būtent po Lingio bylos: A. Klimavičius tapo Generaliniu prokuroru, G. Jasaitis per Kauno miesto prokurorus  nusėdo Generalinio pavaduotojo kėdėje, dar kai kas gan įdomiai reiškiasi Specialiųjų tyrimų tarnyboje pakrūmiais mėtydamas operatyvinę informaciją.

     Socialliberalai tapo parlamentine partija, tad įsitvirtino ir Nacionalinio saugumo bei gynybos komitete. Bet buvo tuomet ir nepaaiškintų dalykų – vienas rusų tautybės aukštas operatyvinės policijos darbuotojas iškart po dešiniųjų laimėtų rinkimų 1996 metais pasitraukė iš pokerio. Galbūt tik iš viešai matomo lauko? Juk pokeris tik žaidimas.

     Pats Paulauskas, tapęs politinės grupuotės vadovu, jai parinko socialliberalų pavadinimą. Skirtingai nei daug kam iš Lietuvos rinkėjų, man šis pavadinimas nebuvo negirdėtas.  Mat mano kolega bylos tyrimo metu  Klimaičio kambaryje viešbutyje padarė kratą. Viename  lagaminų tarp kitokių įdomybių rasti Lietuvai skirtų politinių partijų apmatai. Net tokių partijų iškaboms pieštų vinječių projektai. Tie autoriniai Klimaičio darbai visą laiką buvo prokuratūroje. Tarp jų buvo ir Lietuvos socialliberalų partijos kūrimo projektas. Bet nemanau, kad partijos idėją Paulauskas savavališkai nuplagijavo, pasisavino bei savo partinei grupuotei panaudojo be Klimaičio žinios. Tikrai ne. Jiems abiems „kliugeriados byla“ tebuvo bendrai vykdomo operatyvinio žaidimo (čekistinis terminas) realizavimu. Jie niekad nebuvo priešininkais ta prasme, kokiais būna prokuroras ir nusikaltimą padaręs asmuo.

Apie daugybę neaiškių mirčių: ar Lietuvoje veikia tonton – makutai?


     Su Gedgaudu Norkūnu bendravau daugybę metų. Nuo universiteto ir darbo prokuratūroje pirmųjų dienų. Su  Norkūnu niekad nebūdavo nuobodu. Anais pėsčiųjų laikais jis turėjo motociklą su lopšiu. Esant būtinybei pats atlikdavo kai kokius operatyvinius veiksmus. Jis tiesiog  gailėjo laiko raštų rašymui.  Dar jis grojo keliais muzikos instrumentais, tad net sovietmečiu įsigudrino prisidurti prie prokuroriškos algos grodamas vestuvėse. Prokuroras muzikantas? Anų laikų prokuratūros vyresnybė to netoleruodavo.

     Kada jis man pasakė, kad susirgo cukralige? Gal apie 1975 metus, kai vieną rytą anksčiau atėjęs į darbą jau radau jį kabinete. Ta liga jį labai vargino, o gauti vaistų buvo problema. Nepaisant to, kolega valstybingumo atkūrimo sulaukė būdamas pakankamai darbingu ir buvo paskirtas Generalinio prokuroro pavaduotoju. Kaip aukštas atsikuriančios valstybės pareigūnas jis gavo Sąjūdžio pavedimą formuoti prokuratūros kadrus. Tad tą darbą jis ir pradėjo.

     Kodėl šiandien aš mąstau apie tai, kas ir anksčiau glūdėjo pasąmonėje – jo ligos krizė prasidėjo būtent po to, kai jis šį sąjūdininkų pavedimą ėmė vykdyti – rinkti į prokuratūrą sąžiningus teisininkus, dėl vienokių ar kitokių aplinkybių ją sovietmečiu palikusius.

     Liga po pučo progresavo neįtikėtinai greitai, bet Norkūnas nesitraukė. Sėdėjo savo kabinete bandydamas gilintis į problemas, nors jau beveik nebematė. Kai jis mirė, prie jo kapo duobės tuomet generaliniu buvęs A. Paulauskas (šiaip aš jį ir tada, ir dabar laikau patologiniu melagiu) ištarė žodžius, kuriais vis dėlto abejoti negalėčiau: „Gedgaudas Norkūnas buvo ir liko visa širdimi atsidavęs Lietuvos valstybės atsikūrimo sąjūdžiui“. Tokius žodžius A. Paulauskas pasakė kapinėse.

      Ar Norkūno ligos krizė buvo natūrali, ar ją paspartino jo atsidavimas Sąjūdžiui? Apie tai aš ilgai mąsčiau ir tebemąstau. Tebemąstau todėl, kad visais įtartinų mirčių atvejais jas tirti ir priimti procesinius sprendimus privalo prokurorai. O po Norkūno mirties prokuratūros sistemos vadovybėje buvo išlaikyti beveik visi prosovietiniai kadrai. Net naujai ateinantis jaunimas buvo iš sovietinių teisininkų klano. Kai jų neužteko, pasitelkdavo net ir tokius, kurie turėjo veterinarų diplomus. Gal dar  kai kas atsimena, kaip Paulauskas net visą universiteto Teisės fakulteto kursą bandė suformuoti iš jam artimų teisininkų vaikų. Daugelis sovietinių prokurorų net neslėpė neapykantos atgimimui, nors tuo metu patys materialiai turtėjo. Ir tai buvo ne vien Paulausko nuopelnas. Tiksliau – ne jo vieno.

     Taip žingsnis po žingsnio nepriklausomybę atgavusios Lietuvos prokuratūra tapo savaip nepriklausoma, o jei tiksliau – nebaudžiama, be elementarios visuomenės kontrolės, be atskaitomybės bet kokia rimtesne forma ir visai be teisinės moralės. O gal ne taip turėtų būti vertinamos atgimimo laikotarpiu iškeltos bylos – kad ir tokios plačiai žinomos, kaip Rainių ar partizanų vadų žiaurių kankinimų ir nužudymų bylos, kurios ilgus metus tęsėsi be pabaigos. Jų principas – tempti laiką, kol visuomenės domėjimasis atbuks, kol bus pakeistas tautos mentalitetas, o gal ir Lietuvos gyventojų tautinė sudėtis.

     Todėl įtarimus keliančių mirčių  tyrimų rezultatų viešumo, o tuo labiau susiejimo su politine perestrojkinių jėgų konjunktūra Lietuvoje nebuvo ir būti negalėjo. Neseniai skaičiau  baltgudžių milicininko Olego Alkajevo knygą „Šaudymo komanda“, kurioje aprašoma čigoniškos kilmės „visuotinai išrinkto“ diktatoriaus Lukašenkos valdomos šalies nūdienė tikrovė, kaip  žūva ar dingsta opozicijos veikėjai. Nejau išties mes jau  taip toli pažengę nuo šios mums istoriškai ir iš dalies genetiškai artimos šalies ir jos posovietinės tikrovės? Negi mums nebuvo padovanota jei ne šaudymo, tai bent nuodijimo ar sprogdinimo komanda? Tuo labiau kad mūsų vadinamųjų jėgos struktūrų vadovaujantys kadrai sovietmečiu paprastai buvo rengiami ir Minske. Ir visos operatyvinės tarnybos visą laiką išliko jų rankose. Bet sprogimai griaudėjo tada, kai kažkam norėjosi keisti dešiniųjų vidaus reikalų ministrą ar karjerai pribrendo Alytaus policijos viršininkas. Baltgudžių autorius akcentuoja dar ir aspektą, kuris, manyčiau, yra bendras visos pokomunistinės erdvės buvusiesiems – tai baimė. Taip, būtent baimė. Baimė, kad ir tapus, kaip sako Targalskis, „natūraliu politiniu elitu“ jų pačių sukurto „laukinio kapitalizmo“ sąlygomis bei su nusikaltėlių gaujų pagalba  savinantis turtą ir viską, ką jis duoda. Tačiau ir tai neapsaugo nuo žinojimo/bijojimo, kad anksčiau ar vėliau už nusikalstamas veikas teks atsakyti. Ir ne tik už veikas okupacijų metais. Juk jau prasiveržė žmonių pyktis Vengrijoje ir Latvijos visuomenė organizuojasi gintis pati.

     Ar nepriklausomos valstybės prokuratūra turėjo rinkti faktus, apklausti liudytojus, kitaip tirti medžiagą apie prezidento A. Smetonos ar „vilties prezidento“ S. Lozoraičio mirtį, kai žiniasklaidoje ir visuomenėje  įtarimai, jog šios mirtys – visa apimančio ir nerimstančio rytietiško mirties koncerno darbas, keliami vis iš naujo? Žinoma, turėtų, jei  prokuratūros vadovai vykdytų konstitucinius įpareigojimus, būtų ne vien deklaravę norą, kad tarp tautos atstovų atsirastų tarpusavio pasitikėjimas ir vidinė ramybė, bet ir ėmęsi žygių. Kaip rodo  V. Litvinenkos nužudymo tyrimas Skotlandjarde, gal tik prokuratūrai vadovaujant teisėsaugos institucijos galėjo tapti pajėgiomis surinkti visą panašiems tyrimams reikalingą informaciją apie metodus ir medžiagas, kurias valstybinis Rytų mirties koncernas naudoja erdvėje, kurią vis dar siekiama išlaikyti savo įtakoje.

     Tad kiek Lietuvoje būta tų nepaaiškintų  mirčių?  Tarp netikėtai mirusių  rasime asmenų, vienokiomis ar kitokiomis aplinkybėmis sukaupusių daug informacijos apie procesus iki ir po valstybingumo atkūrimo. Tarp tokių minėtina, kad ir „Litcommerz“ steigėjo ir vėlesnio ūkio ministro V. Babiliaus mirtis. Bet dar daugiau mus turėtų gluminti mirtys asmenų, vienaip ar kitaip turėjusių tapti savo srities lyderiais po laisvės sąjūdžio vėliavomis. Tarp tokių minėčiau daug vilčių teikusį politiką T. Lideikį, atkurtos valstybės vidaus reikalų ministrą P. Valiuką, civilinės saugos departamento vadovą G. Puloką, žurnalistą K. Žičkų, Aukščiausiojo Teismo teisėją O. Dzedulionienę, po pakaunės įvykių Kauno mariose rastus paskendusius savanorius.

     Manau – tokių  mirčių bylos neturi būti užverstos mūsų atmintyje iki jas ištirs visuomenės pasitikėjimą turį teisėsaugos pareigūnai, išsklaidydami arba patvirtindami abejones.

Apie prokurorų specialiąsias užduotis ir  apie tai, kas ir kaip jas vykdo


     Prieš daug metų vėjuotą rudenį eidamas Gedimino prospektu sutikau moterį, kurią  demokratijos vėliava mosuojanti žiniasklaida tada buvo pavertusi beveik raupsuotąja. Buvusi Vilniaus rajono landšafto architektė, o vėliau Vilniaus miesto mero patarėja buvo sulaikyta,  uždaryta į areštinę  ir prokuratūros apkaltinta (visus veiksmus plačiai viešinant – o buvo pats prichvatizacijų ir žemgrobysčių įkarštis), kad ji iš kažkokios ponios D. Ligeikienės paėmė kyšį – kvepalus „Juodoji magija“ ir dar kažką už galimybę gauti geresnį žemės sklypą vienoje iš tremtinių bendrijų.

     Negalėčiau pasakyti, kad tuomet samdomosios žiniasklaidos įtaiga manęs neveikė. Tikrai ne. Pasišlykštėjimas korumpuotaisiais  iš pasąmonės kyla kaip ir bjaurėjimasis įvairių nešvankių ligų nešiotojais. Bet nieko aplink nematančios, aiškiai sergančios moters vaizdas gatvėje anuomet privertė mane ją užkalbinti. Architektę  pažinojau kaip Sąjūdžio žmogų arba,  žiniasklaidos stereotipais, kaip dešiniąją. Taip, ji serga. Taip, jai ką tik buvo stenokardijos priepuolis. Ko ji nevažiuoja į ligoninę? Į ligoninę ji važiuoti negali, nes kitą dieną paskirtas baudžiamosios bylos nagrinėjimas teisme. O dabar ji eina iš „Spes“ kontoros advokato A. Liutvinsko, kuris buvo apsiėmęs ją ginti tame teisme. Kaip advokatas teigęs, jis norėjęs apginti bent vieną „tikrą dešiniąją“, bet dabar, išvakarėse, pasakė, kad dėl užimtumo ginti jos negali. Kas jai įsiūlė šitą advokatą? Kokią tai turi reikšmę – byla paskirta rytdienai ir per tiek laiko reikia susirasti neužimtą advokatą arba likti be teisinės pagalbos. Šiaip ar taip tą vakarą architektė namo neparėjo – ji atsidūrė Antakalnio klinikų širdies ligų skyriuje. Ir jau tą patį vakarą į kardiologijos skyrių įsiveržė televizija. Koks gydytojas drįso paguldyti šią moterį?! Be abejo, tai korumpuotas gydytojas! Buvo aišku – žiaurus spektaklis gerai suplanuotas ir realizuojamas. Kažkas siekė, kad architektės gyvybės siūlas neatlaikytų. Bet jis atlaikė. Jai išėjus iš ligoninės prasidėjo teismų virtinė. Ir jau pirmame posėdyje pamačiau, kokiais baltais siūlais viskas siūta. Kyšį davusioji buvo provokacinio „Lietuvio kalendoriaus“ leidėja. Šiuose maišais dalintuose kalendoriuose filantropė (kieno pinigais?) jautėsi esanti šovinistė (nors  iš keturių vedybų du jos vyrai buvo rusai). O ir  iki leidybinio darbo  ji užsiimdavo panašia provokacine veikla: visur, kur pasirodydavo V. Landsbergis, su primityvias fanatikes vaidinančių moterų grupe turėjo imituoti profesoriaus garbinimą. Matyt, buvo planų (gal iš užsienių atvykstantiems?) sukurti V. Landsbergio „asmenybės kulto“ įvaizdį.

     Aš pasakiau žmonėms, kurie susirūpinusiais veidais buvo atėję į teismo salę, kad teisybė triumfuos tik tuo atveju, jei teismai per visą procesą bus pilni stebėtojų. Ir žmonės suprato – teismai būdavo tokie pilni, kad nežinia kieno siunčiami operatoriai nepajėgdavo visų fiksuoti. Teisėjai neišlaikydavo – juos nuolat tekdavo keisti. „Respublika“  taip pat neišlaikė ir ėmė atvirai spausti. Vienai teisėjai laikraštis viešai priminė, kad ji nešioja stalininio nusikaltėlio Todeso pavardę. Bet nepaisant nieko, ta sufabrikuota byla buvo nutraukta, o architektė išteisinta.

     Žinoma, šiame procese, vadinamame „juodosios magijos byla“, teisingumas netriumfavo. Architektė nebeturėjo jėgų patraukti atsakomybėn klastotojų ir bylos kurpėjų, o pirmiausia Generalinės prokuratūros tardytojo Rolando Stankevičiaus. To vieno iš jau minėtų Paulausko berniukų „iš gerų namų“ . Po valstybingumo atkūrimo į Generalinę prokuratūrą jie buvo surinkti dar visai žali. Dar galėjo kelti  šypseną – žaidė valdiškais „mobiliakais“, kurie tada buvo naujiena, ar kaip Rolandas vaikščiojo su „makarovais“ prie diržo. Šiandien jų veiklą daugelis turėjo galimybę pamatyti V. Pociūno žūties tyrėjų darbe. Jie šypsenų jau nebekelia. Manau, ten, kur dirba jie, turėtų būti įspėjamasis ženklas: „Atsargiai. Lietuvos Generalinė prokuratūra“. Tikrai nepakenktų.

     Tačiau „juodosios magijos“ tyrėjo  Rolando Stankevičiaus pavardę rasime ir Bražuolės tilto byloje. Tiesa, šią bylą pradėjo tirti kitas tardytojas. Tas kolega pasakojo, kad tyrimo pradžioje buvo gavęs žinių, jog ar ne trečią dieną po sprogimo prie tilto pasirodė trys asmenys, apsiavę žvejų batais. Operatyvininkai  nustatė, kad tai būta KGB žmonių, kurie tuo metu jau dirbo statybinėje bendrovėje „Alsa“. Bet kai tardytojas prašneko apie  KGB versiją, tuometiniams viršininkams jis tapo nebepageidaujamu ir buvo priverstas prokuratūrą palikti. Jo vietą užėmė Stankevičius. Mano manymu, KGB versija Bražuolės tilto sprogdinimo atveju iš tikrųjų turėjo atkristi. Minimos struktūros „čebatuotų žvejų“ pasirodymas greičiausiai buvo susijęs su norais pamatyti (užfiksuoti?), ką nuveikė kolegos iš GRU.

     Įdomu tai, kad duomenų apie savo darbuotojų vizitą į sprogimo vietą turėjo (juos rinko) „Alsai“ vadovavęs Jonas Mocartas. Bet ir jis mirė. Ir mirė daugiau nei keistomis aplinkybėmis.

     O kalbant apie tai, kas turi išliekamąją vertę apibūdinant laikotarpį, galvoju, kad istorijai bus įdomiausias R. Stankevičiaus atstovaujamos Generalinės prokuratūros dalyvavimas kankinant rezistentą invalidą Algirdą Petrusevičių. Kitaip šio VSD ir prokuratūros operatyvinės veiklos modelio pavadinti negalėčiau. Nors ir Petrusevičiaus byla yra tik žymiai platesnio veikimo dalimi.

      Lietuviškuoju Kalašnikovu vadinamą automatų ir savanorių savigynos ginklų kūrėją, 1990 metais apginklavusį parlamento gynėjus, asmenys su lietuviškomis pavardėmis iš pradžių terorizuoti, matyt, nedrįso. Tai buvo pavesta Kaune įsikūrusiam tardytojui Kukuškinui. Bet dabar net Kauno apygardos teismo vadai į tai įsitraukė. Jie į teisėjų  kolegiją įtraukė  teisėją J. Gaidukevičių, kuriam Prezidento dekretu buvo leista užbaigti tik iki tol turėtas bylas ir eiti į užtarnautą poilsį. Aukščiausiasis Teismas nustatė, kad   Petrusevičiui teisti buvo sudaryta neteisėta kolegija. Konstatavo, bet nepasisakė, ar tai padaryta sąmoningai. Užkliuvo už varčios ir...  L. Graužinienės vadovaujamai Seimo komisijai paskelbus savąjį verdiktą (taip pat ir dėl Petrusevičiaus) bylos teisminis nagrinėjimas tęsiamas. Ar tas verdiktas neturėjo teismui įtakos?

Apie kortų namelių statytojus ir jų nelengvą dalią


     Sovietmečiu buvo išleista tokia knyga „Kortų nameliai“. Joje vėlgi paskviliai apie „Pompėją“ – nepriklausomą Lietuvą, panaudojant tokius prieškario įvykius, kaip peoviakų pučas, socialdemokrato Plečkaičio afera,  Klaipėdos krašto nacių veikimas ir t.t. Skaitytojams, asmeniškai neišgyvenusiems tų įvykių, nepriklausomybės metai ir pati Lietuva turėjo atrodyti aferistų, skandalistų prieglobsčiu, demoralizuota visuomene. Matyt, už tai knyga  apdovanota Kapsuko premija, o pagiriamąjį įvadą jai parašė pats G. Zimanas.

      Dirbdamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete bei analizuodamas vadinamuosius pakaunės įvykius, vis grįždavau prie minties, kad kažkas įvykius konstruoja taip, tarsi jam iš naujo duota užduotis įvykius pakreipti panašaus pobūdžio knygos parašymui. Tarp jų – ir apie į mišką išėjusius maištininkus – savanorius miškinius. O kai kurie laikraščiai, kad ir „Kauno laikas“, kažką panašaus jau buvo bekurią. Visi patriotinio pakilimo laikotarpiai turi savo didvyrius. Paprastai tai narsūs vyrai ir moterys, išsiskyrę iš minios asmenine drąsa ir iniciatyvumu. Savanoris Jonas Maskvytis buvo vienas iš jų. Šis neabejotinos drąsos, impulsyvus vyras nepasižymėjo gilesniu analitiniu mąstymu. Jo nedraugai ne kartą išnaudojo tokias jo savybes (vėliau), tikėdamiesi diskredituoti visą savanorių judėjimą. Bet 1993 metais jį, kaip ir daugelį Lietuvoje, siutino nebaudžiamas nusikalstamų grupuočių siautėjimas ir lygiai toks pat nusikalstamas teisėsaugos institucijų, o pirmiausia jų viršūnių, neveiklumas. Manau, dar  bus atskirti pelai nuo grūdų įvykiuose Kaune, prie Karmelitų bažnyčios, nustatant, kur baigėsi Maskvyčio savavaldžiavimas, asmeniškai prisiėmus kovos su nusikaltėliais funkcijas, ir prasidėjo specialus veikimas naudojant ir jėgos struktūras. Būtent šiuo laikotarpiu ir  pasirodė savanorius sujaudinęs įsakymas dėl ginklų, išvedęs kai kuriuos jų į miškus, o vienintelis galėjęs tuo klausimu duoti teisingus parodymus pulkininkas Gediminas Pulokas žuvo.

     Yra suskaičiuoti ar ne keturi anuomet įvykius galėję lemti asmenys, pasisakę už jėgos panaudojimą prieš miškuose stovyklas įsirengusius savanorius. Be tuometinio prokuroro, tai buvo du jėgos struktūrų vadovai ir stribų literatūros klasikas. Vadinkime viską savais vardais. Jie pasisakė už kraujo praliejimą. Kitaip sakant, žiauriausio skirsnio knygoje apie kortų namelius parašymą.

      Ar jie ir buvo tais nematomais įvykių konstruotojais? Manau, kad anoje šachmatų lentoje jie tebuvo rikiais. Savo analizėse anuomet padariau išvadą, kad savanorius nuo kraujo praliejimo išgelbėjo tai, kad disciplinuotas, iki tiesos prisikasti siekęs Alvydo Pangonio būrys išsidėstė atskirai nuo Maskvyčio. Tai kėlė vanagams nepatogumų, nes reikėjo pulti du atskirai stovyklas įsirengusius padalinius, kas iš anksto nebuvo numatyta.  O Lietuvą tai apsaugojo nuo stambaus masto provokacijos. Nuo brolžudystės. Nuo sovietinės armijos grįžimo.

     Ar įvykiai, susiję su savanoriais, baigėsi jiems sugrįžus į dislokacijos vietas? Iš dalies. Jau minėjau, kad daugybė po to sekusių savanorių mirčių neduoda ramybės tiek buvusiems jų ginklo draugams, tiek norintiems žinoti, kas iš tiesų ir kaip mus valdo. Neaiškūs ir atsakomybės už provokatorių įvykdytos kriminalinės veikos, pasibaigusios  mergaitės nužudymu Maskvyčio stovykloje, klausimai. Bet manau, kad  R. Grinevičiūtės „Paskutinėje instancijoje“ parodyta medžiaga, skirta nežinomiems faktams apie Abromavičiaus mirtį, savanorius, VSD slaptą žudikų padalinį, privers prie daug ko  iš naujo grįžti. Taip pat ir prie prokuratūros veiklos  analizės, nes tik  su šios institucijos pareigūnų pagalba buvo įmanoma tokia plataus masto dezinformacija, kokia buvome maitinami daugybę metų.

     Beje, Abromavičiaus atvejis kuo geriausiai iliustruoja, kad be normalaus liustracijos proceso nėra įmanomas asmenų, patekusių į sovietmečio spec. tarnybų tinklus, išsivadavimas, o pats Abromavičius – ne pirmas lietuvis, jų paaukotas operatyviniuose žaidimuose. Norint rasti Juro žudikus, vertėtų bent bandyti aiškintis, kam iš artimųjų buvo žinoma, kas jį pasiuntė pas triukšmingąjį Stasį Buškevičių. Šis veiksmas – tipiškas sovietinių spec. tarnybų ėjimas, jų vadintas „igra v tiomnuju“ (rus. žaidimas tamsoje). Atėjęs pas Buškevičių Abramavičius įvykdė paskutinį jam duotą pavedimą, nesuprasdamas, kad po to prasidės naujas operatyvinių žaidimų etapas. Bet jam jame jau teks dalyvauti vaidmenyje, kurio jis pats tikrai nesitikėjo.

     Bet kadangi mums jau šiek tiek paaiškėjo, manyčiau, laikas sugrįžti prie „Spaudos klubo“ laidos, prie jo vedėjo A. Siaurusevičiaus, generolo J. Jurgelio, seimūno E. Klumbio ir jaunalietuvio S. Buškevičiaus. Visi jie panaudoti negražioje akcijoje, skirtoje diskredituoti tautos pilietines jėgas. O skuba jų darbe atsirado ne vien dėl noro politiškai angažuotis televizijos ekrane. Skubos priežastimi buvo netikėtas Generalinio prokuroro A. Valantino sprendimas nutraukti vadinamąsias rezonansines bylas. Tad į tą akciją, kaip minėjau, jie veržėsi savanoriškai. Ir čia išryškėjo, kas tie  mūsų lietuviški generolai, turintys kurti mums saugaus gyvenimo aplinką, saugoti valstybę. Ar pasijutome mes su jais saugesni, negu prie generolo Caplino ar Petkevičiaus?

     Naujasis generalinis prokuroras bematant suprato, kaip pavojinga nutraukti  Bražuolės ir Abromavičiaus bylas, kokio plataus rato interesus jis palietė, kai jam atėjo perspėjimas iš Telšių. Suskubo pasitaisyti: bylų prokuratūra nenutraukia, tik sustabdo. Ji grįš prie jų paaiškėjus naujoms aplinkybėms.

Tie „kažkas kažkur“ nepasitenkino vien „Spaudos klubu“. Pastiprinimui sukūrė ir L. Graužinienės vadovautą komisiją.


     Tačiau „Spaudos  klubo“ dalyviai, būdami sąmoningi, žinodami, kad į dausas iškeliavęs ginkluotės meistras Grybauskas nebegalės paneigti jam metamų kaltinimų ir visuomenės įtikinėjimų, kad būtent jis ir prikabino sprogmenį po Abromavičiaus automobiliu, ir tikėdami, kad Lietuvos teismai A. Petrusevičiaus bylą išnagrinės taip, kaip to iš jų norima, ėmėsi sunkiausios jiems iškeltos  užduoties – visus Lietuvos patriotus prilyginti idiotams. Ne tik sovietmečio disidentus, ne tik tuos, kurie budėjo prie parlamento langų su „Molotovo kokteiliais“, bet ir tuos, kurie reikalauja sąžiningai išnagrinėti EBSW koncerno ir „Draugystės“ viešbučio aferas ar stebi manipuliacijas energetikos klausimuose.  Kad būtų įtikimiau ar kad sukeltų žiūrovų užuojautą (o tai lengviau su moterų pagalba) pasitelkė žuvusiojo bendražygę ir našlę.

     L. Graužinienės komisija, kaip ir „Spaudos klubas“, užduotis atliko. Sudarė sąlygas šios sudėties Seimui klijuoti „teroristo“ etiketę su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis atsakingam už  „perestroikos“ sužlugdymą ir sovietijos sugriovimą Vytautui Landsbergiui. Bet pasirodė, jog Seime patvirtintomis išvadomis viskas nesibaigs.

     Išties nelengva dalia teko A. Siaurusevičiui ir kitiems žiniasklaidos bei teisės sferų atstovams – kortų namelių istorijų kūrėjams naujausiame laikotarpyje. Jie jau pakliuvo į istoriją. Ir istorija juos, kaip ir jų kūrybos užsakovus, privalės deramai vertinti. Bet ar tik istorija? Reikalai rimti.

     Ir vadinamajai V. Kapsuko premijai jų, net kaip šio politinio teatro statistų, nebepristatys.

     
Autoriaus post scriptum.


     Mano pastebėjimus apie tai, kas vyko Lietuvoje po valstybingumo atkūrimo, daug kas galėtų papildyti. Bet tai esmės nekeistų. „Perestroikinis elitas“ Lietuvoje nesijaučia ramus ir vis gręžiojasi siekdamas putininės imperijos bambagyslės. Matydami, kad patriotinės jėgos ima vienytis, nuo metų pradžios pradėjo diskredituoti šias jėgas taip, kaip patys suprato ar buvo instruktuoti: per didžiausius ir per „laisviausius“ laikraščius valstybėje. Inscenizavo redaktoriaus suėmimą. Siekė, kad šmeižiami savanoriai, asmenys, neleidę iš pakaunės įvykių įžiebti gaisro, kreiptųsi i teismus. Į tuos pačius, kurie prisidėjo prie disidento A. Petrusevičiaus kankinimų. Mat civilizuotasis pasaulis teismais tiki. Mat manyta, kad teismų verdiktai bus paskutiniąja vinimi lietuvių pilietiškumo karste. Bet to neįvyko.

     Mano rašinyje visos asmenų pavardės tikros. Tačiau norėdamas visuomenės dėmesį atkreipti į gru‘šnikų stilių ir veikimo būdus, kai kurių veikėjų pavardėse kelias raides pakeičiau. Ne vien pasišaipydamas, o siekdamas, kad žmonės suprastų, kaip dirba „laisviausieji“ iš redaktorių ir šoumenizuota teisėsauga.

„XXI amžius“

Komentarai bernardinai.lt
http://www.bernardinai.lt/index.php?url ... 045/DESC/1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Gru 2011 19:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Senoji Kauno Daktarų gvardija – KGB saugumiečių voratinklyje?


http://www.lrytas.lt/-13233495471323094 ... nklyje.htm

lrytas.lt 2011-12-10 16:49

       Saugumo darbuotojams devintojo dešimtmečio pradžioje buvo pavykę infiltruoti patikimus informatorius į garsiausias šalies kriminalines šeimas. Tarp jų – ir Kauno Daktarus. Taip teigė KBG užkulisius gerai žinantis asmuo.

       Aiškėja, kad su saugumiečiais bendradarbiavo ne tik didelius pinigus kauniečių gaujai padėjęs uždirbti, o vėliau nuo jų užsakytų samdomų žudikų kulkų kritęs klestintis verslininkas Sigitas Čiapas, bet ir patys senosios Daktarų gvardijos atstovai.

       Aiškėja, kad su saugumiečiais bendradarbiavo ne tik didelius pinigus kauniečių gaujai padėjęs uždirbti, o vėliau nuo jų užsakytų samdomų žudikų kulkų kritęs klestintis verslininkas Sigitas Čiapas, bet ir patys senosios Daktarų gvardijos atstovai.  "Kruvinasis mafijos maršrutas"

       Apie tai informatyviai ir intriguojamai rašomo žurnalistas Dailius Dargis, kurio knyga „Kruvinasis mafijos maršrutas“ šiomis dienomis sulaukė didelio susidomėjimo.

       Aiškėja, kad su saugumiečiais bendradarbiavo ne tik didelius pinigus kauniečių gaujai padėjęs uždirbti, o vėliau nuo jų užsakytų samdomų žudikų kulkų kritęs klestintis verslininkas Sigitas Čiapas, bet ir patys senosios Daktarų gvardijos atstovai.

Pirmojo nužudyto gangsterio paslaptis


       Anot knygos autoriaus, 1990 metų liepą iš tuomečio KGB kalėjimo korpuso, įsikūrusio Vilniuje, Gedimino prospekte, priešais Lukiškių aikštę, pabėgo kaunietis Rimgaudas Butautas, kadaise pagarsėjęs Rimelio ir Studento pravardėmis. Jis palaikė ryšius ir su Daktarų gaujos vyrais. Kalbama, kad šį pabėgimą suorganizavo patys to meto aukšti teisėsaugos pareigūnai.

       2002 metų rudenį Rimelis paslaptingai dingo. Jo kūnas nerastas iki šiol.

       Pirmas nepriklausomoje Lietuvoje kritęs „bachūras” - Algutis Edvardas Tamulis, tarp nusikaltėlių žinomas Išsižiojėlio ir Algelio pravardėmis palaidotas 1991 metų rugsėjo 27-ąją šalia Kauno esančiose Karmėlavos kapinėse.

       Apie šiose kapinėse, kur nukryžiuotojo simboliai stovi ant praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje vienaip ar kitaip pagarsėjusių sušaudytų banditų ir jų aukų – gerai žinomų ir verslininkų, ir sportininkų kapų, iš tiesų egzistuojančią A.E. Tamulio kapavietę atsitiktinai sužinojau iš buvusio Daktarų gaujos veterano. Jis gerai pažinojo mane sudominusį velionį.

       Pasakojama, kad morge apžiūrint kraupiai Rygoje po vietos autoriteto laidotuvių sudarkytą A.E. Tamulio kūną buvo aptikta net 100 durtinių žaizdų.

       Kas tai – mafijos veikėjų ar jų rankomis veikusių sovietų slaptųjų tarnybų suplanuota žmogžudystė? Pirmaisiais nepriklausomybės metais viešai apie šią mirtį nebuvo plačiai kalbama. Tarp Kauno gangsterių vyravo „užsakomosios žmogžudystės“ ar net niekšingo išdaviko atsikratymo motyvai.

        Jokiuose archyvuose nepavyko aptikti dokumentų, įrodančių tragišką kauniečio gyvenimo baigtį. Manoma, kad taip žiauriai susidorota su Išsižiojėliu, nes jis įtartas palaikęs draugiškus ryšius tiek su Kauno Daktarų ar Latvijos gangsteriais, tiek su KGB agentais. Neatmetama, kad po Rygos mafijos garsenybės žūties A.E. Tamuliu nuspręsta atsikratyti kaip per daug žinojusiu ar neparankiu tapusiu žmogumi.

Neįtikusiems - KGB etiketė


        Prisiminkime, kad Lietuvoje KGB veikė iki 1991 metų rugpjūčio pučo. Išsižiojėlis buvo nužudytas tomis dienomis, kai paskutinius mėnesius visoje Sovietų Sąjungoje egzistuojančioje KGB šnipų kalvėje tvyrojo visiškas chaosas, greitų, o kai kada ir dviprasmių sprendimų metas.

        Į mano klausimą, ar anuomet Išsižiojėlis galėjo bendradarbiauti su sovietų saugumo agentais, buvęs vyriausiasis kriminalinių susivienijimų atstovų medžiotojų vadovas Alvydas Sadeckas atsakė, kad tada „buvo tam tikrų prielaidų dėl jo ryšių su KGB“.

       Visas mano abejones išsklaidė ir pripažino, kad šis asmuo išties nuolat teikdavęs informaciją sovietų šnipams, vienas pirmųjų nepriklausomos Lietuvos vidaus reikalų ministrų man apie tai prasitaręs konfidencialaus susitikimo metu.

        Garsiojoje žurnalisto V.Lingio nužudymo byloje prisegtoje VRM operatyvinėje pažymoje, kurioje apžvelgiami kriminaliniai 1988–1989 metai, rašoma, kad Vilniaus brigados autoritetų patikėtinis Viktoras Polonskis, pravarde Vesna ir kiti susipažįsta su A.E. Tamuliu.

        Jau minėjau, kad sostinės brigadininkai taip pat buvo siejami su saugumo darbuotojais.

       „Nelabai įsivaizduoju, ką įdomesnio ar vertingesnio KGB agentams tuomet jis galėjo suteikti apie Kauno ar Rygos kriminalines šeimas. Juk jis niekada nebuvo iš tų, kuris galėjo valdyti saugumiečius dominančią informaciją. Manau, kad kažkas paskleidė tokias kalbas, norėdamas apšmeižti Išsižiojėlį. Juk tais laikais visi bijojo KGB, o kas patvirtins ar paneigs, kad tas ar kitas mafijos veikėjas iš tiesų turėjęs ryšių su šia struktūra. Tarp Daktarų būdavo patogu neparankius asmenis paversti KGB bendradarbiais“, – apie neįtikinamai skambančią versiją, kad A.E. Tamulis galėjęs dirbti slaptosioms tarnyboms, knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas” kalbėjo vienas buvęs vilijampoliečių senosios gvardijos veteranas.

Gaujai talkino buvęs KGB karininkas


        Daktarų gaujos šlovės laikotarpiu jos nariai paniškai bijojo paslėptų klausymosi aparatų. Net ir praėjus keleriems metams po mįslingos Išsižiojėlio mirties ir KGB šnipų veiklos pabaigos, Kauno „slabados“ veikėjus kankino nepaaiškinama paranoja dėl nuolatinio persekiojimo ir informacijos nutekėjimo.

         Kartais susirinkę į „Viliją“ gaujos lyderiai drausdavo jauniesiems pavaldiniams minėti jų vardus. Jei kalbėdavo apie Heną – paliesdavo ausį. Esama žinių, kad Daktarų buveinėje „Vilijoje“ sekimo prietaisų ieškojo daugelį metų pagrindinius gaujos autoritetus artimai pažinojęs tarp gangsterių Edu ausimi vadinamas Eduardis Guralija, kadaise buvęs SSRS KGB 16-osios (Radijo elektroninės žvalgybos) valdybos karininkas.

        1996 metais Kauno apygardos teisme nagrinėjant skandalingojo EBSW koncerno slapto pokalbių klausymosi mazgo bylą, E.Guralija už neteisėtą telefoninių pokalbių klausymąsi ir informacijos rinkimą buvo nuteistas ir atliko baismę kalėjime.

        Apklaustas E.Guralija pasakojo: „Jie (Daktarai) buvo labai atsargūs, įtarė, kad policija, specialiosios tarnybos juos seka, klausosi telefoninių pokalbių, šnipinėja patalpose, todėl kreipdavosi į mane po kratų ar įvairių jiems įtartinų įvykių. Taip pat jie labai domėjosi vykstančiais procesais versle, verslininkų interesais, veiklos sferomis... Esu buvęs restorane „Vilija“, kur jie nuolat būriavosi. Minėtų vyrų prašymu specialia aparatūra tikrinau patalpas, ar nėra įdėta klausymosi aparatūros. Taip pat tikrinau patalpas jų namuose ir net buvau radęs pasiklausymo siųstuvų (vadinamųjų „šaibų“) kai kurių gaujos narių namuose”.

Sueigos Sodų gatvės pirtyje


         D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas” iš pastaruoju metu Klaipėdos apygardos teisme tebenagrinėjamos Daktarų gaujos bylos cituojamas vienas buvęs gaujos narys, sutikęs bendradarbiauti su teisėsauga: „Pagrindinė mūsų susitikimų, veiklos ir laiko praleidimo vieta buvo „Vilija“, kur buvo sprendžiami reikalai su verslinininkais, planuojami nusikaltimai, valgoma ir ilsimasi, tačiau taip pat važiuodavome į „Ubaldos“ pirtį. Ji irgi priklausė Daktarų grupuotei”.

         Šiandien sunku patikėti, kad įžūlius Vilijampolės gangsterius nuo šėlionių neatgrasė tai, kad bemaž kiekvieną penktadienio pavakarę Žemuosiuose Šančiuose, Sodų gatvės 66 numeriu pažymėtoje pirtyje „Ubalda“, atsikvėpti rinkdavosi buvę ir dabartiniai aukšti Kauno teisėsaugos pareigūnai, glaudžiai susiję net su slaptosiomis tarnybomis, į kurių rankas yra patekę nemažai garsių rezonansinių nusikaltimų bylų su didžiausių anų laikų miesto kriminalinių veikėjų pavardėmis.

         Į sovietmečiu dvelkiančią vienintelę Kaune išlikusią garinę pirtį fizines ir dvasines jėgas atgauti atvykdavo apie 10 penktą ar šeštą dešimtį perkopusių, tačiau sportiškos išvaizdos vyrų.

         „Vantos“ klubo branduolį sudarė buvę ilgamečiai Kauno teisėjai, prokurorai, tardytojai, milicijos ir policijos pareigūnai. Kai kurie jų šiandien prie solidžių pensijų prisiduria versdamiesi advokato praktika, o keli vis dar eina aukštas pareigas įvairiose miesto policijos struktūrose. Yra duomenų, kad į šią pirtį vis dar kartais renkasi neaiškaus plauko veikėjai, kurie vengia teisėsaugininkų. Tačiau, kaip prieš keletą metų knygos autoriui D.Dargiui sakė vienas „Vantos“ klubo senbuvis, jis nežinąs, kas maudosi po jų, ir ironiškai pridūrė: „Pirtis – ne „zona“, čia visi nuogi ir lygūs!“

        1995 metais „Ubaldos“ pirties įrengimų vadove dirbo anksčiau minėto KGB ryšininko E.Guralijos žmona. Neatmestina, kad anuomet pirtyje buvo ne tik įmontuota pokalbius fiksuojanti įranga, bet ir specialiai skleidžiami signalai, trukdantys klausytis pirties lankytojų pašnekesių.

         Tačiau po daugelio metų atskleistas faktas, kad vienoje pirtyje mėgdavo vakarus leisti ir buvę įtakingi teisėsaugos veteranai, ir Daktarų šulai, šiandien kelia dviprasmių minčių.

          Norėdami paveikti besiformuojančios nepriklausomos Lietuvos istorinių įvykių eigą, senosios Daktarų gvardijos nariai ir tuometiniai teisėtvarkos atstovai neretai įsipainiodavo į rezonansinius sąmokslus, skandalus. Apie tai plačiau rašoma – naujoje D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas”.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13233495471323094276&view=6

30. Žygeivis
2011-12-10 18:31


      "Vilniaus brigada" buvo valdoma KGB, kuri ir buvo "Vilniaus brigados" "stogas", o "daktarai" sėdėjo po GRU "skėčiu". Kaip tik todėl KGB labai domėjosi "daktarais" ir jų "giluminiais" ryšiais...

Susiję straipsniai

Daktarų grupuotės nužudyto verslininko S.Čiapo vairuotojo žmona A.Varnienė: „Jam sakė eiti iš darbo, nes blogai baigsis“

Kauno Daktarų grupuotės reketininkams verslininkas R.Sakalauskas už saugumą mokėjo ir doleriais, ir parketu

Daktarų gaujos smogikų į mišką išvežtas ir prie medžio prirakintas buvęs VSD pareigūnas V.Junokas teisme neigė sąsajas su kontrabanda

Daktarų gaujos teisme moteris norėjo išvysti tėvo žudikus

Mafijos virusas kerta prarastąją Panevėžio jaunimo kartą (nuotraukos)

Knygą apie mafiją išleidęs žurnalistas D.Dargis: „Norėjau atskleisti, kaip šešėlinis pasaulis darė įtaką mūsų šalies gyvenimui, politikai, ekonomikai“ (nuotraukos)

Iš Lukiškių – H.Daktaro įsakymas pasamdyti žudikus

Daktarų gaujos „senio“ apšaudytas R.Petraitis patvirtino, kad dėl šventos ramybės mokėjo į bendrą gaujos kasą

Daktarų grupuotės narys E.Abarius kratėsi įtarimų žmogžudyste: „Mums S.Čiapas buvo aukso kiaušinius nešusi višta“

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 19:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Knygą apie mafiją išleidęs žurnalistas D.Dargis: „Norėjau atskleisti, kaip šešėlinis pasaulis darė įtaką mūsų šalies gyvenimui, politikai, ekonomikai“ (nuotraukos)


http://www.lrytas.lt/-13219797871321012 ... raukos.htm

Dovydas Pancerovas 2011-11-22 22:30

Prie dienraščio „Lietuvos rytas“ redakcijos Kaune sustojo prabangus automobilis „Mercedes Benz“. Greta buvę kauniečiai sulaikę kvapą stebėjo, kas vyks toliau. Juk akį rėžiantis automobilis priklausė šešėlinio pasaulio įžymybei Henrikui Daktarui. Tą žvarbų 2003 metų vasarį nusikaltėlių autoriteto vairuotojas atvažiavo pasiimti jauno žurnalisto Dailiaus Dargio.

„Galima sakyti, tada ir pradėjau domėtis kriminalinėmis temomis“, - apie pirmąjį interviu su H.Daktaru pasakoja D.Dargis. Tai įvyko prieš aštuonerius metus, o šią savaitę pasirodys jau antroji žurnalisto knyga apie Lietuvos nusikalstamo pasaulio užkulisius „Kruvinasis mafijos maršrutas“.

Pirmasis interviu - H.Daktaro paauglystės kambaryje


Daugiau nei 11 metų D.Dargis žiniasklaidoje narplioja kriminalines temas. „Mano dėdė Alvydas Dargis dienraštyje „Lietuvos rytas“ rašė kriminalinėmis temomis. Galima sakyti, kad jis mane ir įkvėpė imtis tiriamosios žurnalistikos“, - pasakojo knygų apie mafiją autorius.

Dar viena priežastis, kodėl paniro į kriminalistiką – 2003 metais įvykęs netikėtas interviu su Kauno mafijos autoritetu H.Daktaru.

„Aš atvykau į Vedų kultūros centrą rengti straipsnį apie vegetariško maisto restoranėlį. Netikėtai sužinojau, kad čia dažnai lankosi H.Daktaras su šeima. Mane tai nustebino. Jis buvo ką tik grįžęs iš kalėjimo, todėl kilo mintis parašyti apie tuometinį jo gyvenimą.

Maždaug savaitę svarsčiau, ar imtis šios temos. Kai apsisprendžiau, paskambinau į H.Daktaro mamos kavinę. Prisistačiau ir paprašiau pakviesti Henriką. Keista, bet jis iš karto sutiko duoti interviu“, - prisiminė D.Dargis.

Susitikimas įvyko po trijų dienų. „Mane pasiėmė iš „Lietuvos ryto“ redakcijos Kaune ir vežė į Vilijampolę. Jaučiausi kaip per filmus apie mafiją. Sėdžiu H.Daktaro „Mercedese“, važiuojame per Vilijampolę, o visi praeiviai lyg sustingę žiūri kas vyksta“, - juokėsi žurnalistas.

Tąkart nusikalstamo pasaulio autoritetas D.Dargį ne tik vaišino mamos cepelinais, bet ir aprodė savo paauglystės kambarį, rodė vaikystės nuotraukas. „Tai buvo įdomus interviu. Ne tik todėl, kad H.Daktaras buvo žinoma asmenybė. Bet ir todėl, kad buvo įdomu su juo bendrauti“, - pasakojo D.Dargis.

Apmaudą H.Daktaras išreiškė laišku


Po interviu žurnalistas su Kauno mafijos lyderiu susitiko dar du kartus. Vieną kartą, kai rašė apie H.Daktaro sūnaus Enriko suėmimą dėl narkotikų. O taip pat kalbino H.Daktarą minint kruvinų skerdynių „Vilijos“ kavinėje dešimtmetį.

Praėjus 7 metams apie garsiąją Kauno grupuotę surinkta medžiaga ir straipsniai sugulė į pirmąją D.Dargio knygą „Tikroji Daktarų istorija“. Tuo metu Bulgarijoje sulaikytas Kauno mafijos lyderis dienas jau leido už grotų.

„Po knygos pasirodymo, jis parašė man laišką iš kalėjimo. Rašė, kad jo žmona labai jaudinosi dėl pasirodžiusios knygos, nemiegojo naktimis. Tačiau tai mane nustebino, nes jiems (Kauno „daktarams“. - Red.) knygoje neturėjo būti nieko naujo. Jie viską žinojo, viskas buvo skelbta viešumoje“, - kalbėjo knygos autorius D.Dargis. Po šio laiško, 2010 metų vasarą žurnalistui pavyko įkalbinti H.Daktarą duoti interviu laiškais. Net 4 mėnesius trukęs susirašinėjimas su Kauno mafijos žvaigžde virto dviem straipsniais.

Šešėlinį pasaulį siekė parodyti kaip dalį Lietuvos istorijos


Šią savaitę šalies knygynus pasieks nauja autoriaus knyga „Kruvinasis mafijos maršrutas“, kurioje pasakojama Lietuvos nusikalstamo pasaulio istorija nuo 1990 metų. D.Dargis norėjo visas Lietuvoje veikusias grupuotes parodyti kaip visumą. „Norėjau parodyti, kad tai - neatsiejama ir svarbi Lietuvos istorijos dalis. Tai nebuvo šiaip banditai. Jie darė įtaką politikams, pareigūnams, verslui, ekonomikai, kasdieniam mūsų gyvenimui“, - pasakojo D.Dargis.

Žurnalistas ir rašytojas žada, kad skaitytojai sužinos naujų faktų bei detalių apie Kauno „daktarų“, Panevėžio „tulpinių“, Vilniaus brigados ir kitas garsias grupuotes. Knygoje pateikiami interviu su šešėlinio pasaulio veikėjais, aukštais teisėsaugininkais ir arčiausiai nusikaltėlių dirbusiais policijos pareigūnais. Pavyzdžiui, viena įdomiausių ir svarbiausių knygos dalių – išskirtinis interviu su buvusiu uostamiesčio mafijos lyderiu Sigitu Gaidjurgiu.

Knygoje pateikiama ir netikėtų detalių bei įvykių versijų. Pavyzdžiui, apie įtakingo Rusijos žurnalisto ir televizijos laidų vedėjo Vladislavo Listjevo nužudymą. „Vieno žmogaus duotais parodymais, V.Listjevą nušovė lietuviai. Apie šią istoriją buvo gana smulkiai papasakota, nurodyta net žudikams sumokėto užmokesčio suma“, - naujojoje knygoje cituojamas buvęs generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius.

Pirmoji D.Dargio knyga apie mafiją „Tikroji Daktarų istorija“ tapo bestseleriu - knyga beveik pusę metų buvo perkamiausia Lietuvoje. Autorius tikisi, kad panašios sėkmės sulauks ir naujasis darbas. „Manau, kad konkuruosime su Valdo Adamkaus knyga“, - nusijuokė D.Dargis.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13219797871321012317&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 19:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Senoji Kauno Daktarų gvardija – KGB saugumiečių voratinklyje?


http://www.lrytas.lt/-13233495471323094 ... nklyje.htm

lrytas.lt 2011-12-11 14:53

Saugumo darbuotojams devintojo dešimtmečio pradžioje buvo pavykę infiltruoti patikimus informatorius į garsiausias šalies kriminalines šeimas. Tarp jų – ir Kauno Daktarus. Taip teigė KBG užkulisius gerai žinantis asmuo.

Apie tai informatyviai ir intriguojamai rašomo žurnalistas Dailius Dargis, kurio knyga „Kruvinasis mafijos maršrutas“ šiomis dienomis sulaukė didelio susidomėjimo.

Aiškėja, kad su saugumiečiais bendradarbiavo ne tik didelius pinigus kauniečių gaujai padėjęs uždirbti, o vėliau nuo jų užsakytų samdomų žudikų kulkų kritęs klestintis verslininkas Sigitas Čiapas, bet ir patys senosios Daktarų gvardijos atstovai.

Pirmojo nužudyto gangsterio paslaptis


Anot knygos autoriaus, 1990 metų liepą iš tuomečio KGB kalėjimo korpuso, įsikūrusio Vilniuje, Gedimino prospekte, priešais Lukiškių aikštę, pabėgo kaunietis Rimgaudas Butautas, kadaise pagarsėjęs Rimelio ir Studento pravardėmis. Jis palaikė ryšius ir su Daktarų gaujos vyrais. Kalbama, kad šį pabėgimą suorganizavo patys to meto aukšti teisėsaugos pareigūnai.

2002 metų rudenį Rimelis paslaptingai dingo. Jo kūnas nerastas iki šiol.

Pirmas nepriklausomoje Lietuvoje kritęs „bachūras” - Algutis Edvardas Tamulis, tarp nusikaltėlių žinomas Išsižiojėlio ir Algelio pravardėmis palaidotas 1991 metų rugsėjo 27-ąją šalia Kauno esančiose Karmėlavos kapinėse.

Apie šiose kapinėse, kur nukryžiuotojo simboliai stovi ant praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje vienaip ar kitaip pagarsėjusių sušaudytų banditų ir jų aukų – gerai žinomų ir verslininkų, ir sportininkų kapų, iš tiesų egzistuojančią A.E. Tamulio kapavietę atsitiktinai sužinojau iš buvusio Daktarų gaujos veterano. Jis gerai pažinojo mane sudominusį velionį.

Pasakojama, kad morge apžiūrint kraupiai Rygoje po vietos autoriteto laidotuvių sudarkytą A.E. Tamulio kūną buvo aptikta net 100 durtinių žaizdų.

Kas tai – mafijos veikėjų ar jų rankomis veikusių sovietų slaptųjų tarnybų suplanuota žmogžudystė? Pirmaisiais nepriklausomybės metais viešai apie šią mirtį nebuvo plačiai kalbama. Tarp Kauno gangsterių vyravo „užsakomosios žmogžudystės“ ar net niekšingo išdaviko atsikratymo motyvai.

Jokiuose archyvuose nepavyko aptikti dokumentų, įrodančių tragišką kauniečio gyvenimo baigtį. Manoma, kad taip žiauriai susidorota su Išsižiojėliu, nes jis įtartas palaikęs draugiškus ryšius tiek su Kauno Daktarų ar Latvijos gangsteriais, tiek su KGB agentais. Neatmetama, kad po Rygos mafijos garsenybės žūties A.E. Tamuliu nuspręsta atsikratyti kaip per daug žinojusiu ar neparankiu tapusiu žmogumi.

Neįtikusiems - KGB etiketė


Prisiminkime, kad Lietuvoje KGB veikė iki 1991 metų rugpjūčio pučo. Išsižiojėlis buvo nužudytas tomis dienomis, kai paskutinius mėnesius visoje Sovietų Sąjungoje egzistuojančioje KGB šnipų kalvėje tvyrojo visiškas chaosas, greitų, o kai kada ir dviprasmių sprendimų metas.

Į mano klausimą, ar anuomet Išsižiojėlis galėjo bendradarbiauti su sovietų saugumo agentais, buvęs vyriausiasis kriminalinių susivienijimų atstovų medžiotojų vadovas Alvydas Sadeckas atsakė, kad tada „buvo tam tikrų prielaidų dėl jo ryšių su KGB“.

Visas mano abejones išsklaidė ir pripažino, kad šis asmuo išties nuolat teikdavęs informaciją sovietų šnipams, vienas pirmųjų nepriklausomos Lietuvos vidaus reikalų ministrų man apie tai prasitaręs konfidencialaus susitikimo metu.

Garsiojoje žurnalisto V.Lingio nužudymo byloje prisegtoje VRM operatyvinėje pažymoje, kurioje apžvelgiami kriminaliniai 1988–1989 metai, rašoma, kad Vilniaus brigados autoritetų patikėtinis Viktoras Polonskis, pravarde Vesna ir kiti susipažįsta su A.E. Tamuliu.

Jau minėjau, kad sostinės brigadininkai taip pat buvo siejami su saugumo darbuotojais.

„Nelabai įsivaizduoju, ką įdomesnio ar vertingesnio KGB agentams tuomet jis galėjo suteikti apie Kauno ar Rygos kriminalines šeimas. Juk jis niekada nebuvo iš tų, kuris galėjo valdyti saugumiečius dominančią informaciją. Manau, kad kažkas paskleidė tokias kalbas, norėdamas apšmeižti Išsižiojėlį. Juk tais laikais visi bijojo KGB, o kas patvirtins ar paneigs, kad tas ar kitas mafijos veikėjas iš tiesų turėjęs ryšių su šia struktūra. Tarp Daktarų būdavo patogu neparankius asmenis paversti KGB bendradarbiais“, – apie neįtikinamai skambančią versiją, kad A.E. Tamulis galėjęs dirbti slaptosioms tarnyboms, knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas” kalbėjo vienas buvęs vilijampoliečių senosios gvardijos veteranas.

Gaujai talkino buvęs KGB karininkas


Daktarų gaujos šlovės laikotarpiu jos nariai paniškai bijojo paslėptų klausymosi aparatų. Net ir praėjus keleriems metams po mįslingos Išsižiojėlio mirties ir KGB šnipų veiklos pabaigos, Kauno „slabados“ veikėjus kankino nepaaiškinama paranoja dėl nuolatinio persekiojimo ir informacijos nutekėjimo.

Kartais susirinkę į „Viliją“ gaujos lyderiai drausdavo jauniesiems pavaldiniams minėti jų vardus. Jei kalbėdavo apie Heną – paliesdavo ausį. Esama žinių, kad Daktarų buveinėje „Vilijoje“ sekimo prietaisų ieškojo daugelį metų pagrindinius gaujos autoritetus artimai pažinojęs tarp gangsterių Edu ausimi vadinamas Eduardis Guralija, kadaise buvęs SSRS KGB 16-osios (Radijo elektroninės žvalgybos) valdybos karininkas.

1996 metais Kauno apygardos teisme nagrinėjant skandalingojo EBSW koncerno slapto pokalbių klausymosi mazgo bylą, E.Guralija už neteisėtą telefoninių pokalbių klausymąsi ir informacijos rinkimą buvo nuteistas ir atliko baismę kalėjime.

Apklaustas E.Guralija pasakojo: „Jie (Daktarai) buvo labai atsargūs, įtarė, kad policija, specialiosios tarnybos juos seka, klausosi telefoninių pokalbių, šnipinėja patalpose, todėl kreipdavosi į mane po kratų ar įvairių jiems įtartinų įvykių. Taip pat jie labai domėjosi vykstančiais procesais versle, verslininkų interesais, veiklos sferomis... Esu buvęs restorane „Vilija“, kur jie nuolat būriavosi. Minėtų vyrų prašymu specialia aparatūra tikrinau patalpas, ar nėra įdėta klausymosi aparatūros. Taip pat tikrinau patalpas jų namuose ir net buvau radęs pasiklausymo siųstuvų (vadinamųjų „šaibų“) kai kurių gaujos narių namuose”.

Sueigos Sodų gatvės pirtyje


D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas” iš pastaruoju metu Klaipėdos apygardos teisme tebenagrinėjamos Daktarų gaujos bylos cituojamas vienas buvęs gaujos narys, sutikęs bendradarbiauti su teisėsauga: „Pagrindinė mūsų susitikimų, veiklos ir laiko praleidimo vieta buvo „Vilija“, kur buvo sprendžiami reikalai su verslinininkais, planuojami nusikaltimai, valgoma ir ilsimasi, tačiau taip pat važiuodavome į „Ubaldos“ pirtį. Ji irgi priklausė Daktarų grupuotei”.

Šiandien sunku patikėti, kad įžūlius Vilijampolės gangsterius nuo šėlionių neatgrasė tai, kad bemaž kiekvieną penktadienio pavakarę Žemuosiuose Šančiuose, Sodų gatvės 66 numeriu pažymėtoje pirtyje „Ubalda“, atsikvėpti rinkdavosi buvę ir dabartiniai aukšti Kauno teisėsaugos pareigūnai, glaudžiai susiję net su slaptosiomis tarnybomis, į kurių rankas yra patekę nemažai garsių rezonansinių nusikaltimų bylų su didžiausių anų laikų miesto kriminalinių veikėjų pavardėmis.

Į sovietmečiu dvelkiančią vienintelę Kaune išlikusią garinę pirtį fizines ir dvasines jėgas atgauti atvykdavo apie 10 penktą ar šeštą dešimtį perkopusių, tačiau sportiškos išvaizdos vyrų.

„Vantos“ klubo branduolį sudarė buvę ilgamečiai Kauno teisėjai, prokurorai, tardytojai, milicijos ir policijos pareigūnai. Kai kurie jų šiandien prie solidžių pensijų prisiduria versdamiesi advokato praktika, o keli vis dar eina aukštas pareigas įvairiose miesto policijos struktūrose. Yra duomenų, kad į šią pirtį vis dar kartais renkasi neaiškaus plauko veikėjai, kurie vengia teisėsaugininkų. Tačiau, kaip prieš keletą metų knygos autoriui D.Dargiui sakė vienas „Vantos“ klubo senbuvis, jis nežinąs, kas maudosi po jų, ir ironiškai pridūrė: „Pirtis – ne „zona“, čia visi nuogi ir lygūs!“

1995 metais „Ubaldos“ pirties įrengimų vadove dirbo anksčiau minėto KGB ryšininko E.Guralijos žmona. Neatmestina, kad anuomet pirtyje buvo ne tik įmontuota pokalbius fiksuojanti įranga, bet ir specialiai skleidžiami signalai, trukdantys klausytis pirties lankytojų pašnekesių.

Tačiau po daugelio metų atskleistas faktas, kad vienoje pirtyje mėgdavo vakarus leisti ir buvę įtakingi teisėsaugos veteranai, ir Daktarų šulai, šiandien kelia dviprasmių minčių.

Norėdami paveikti besiformuojančios nepriklausomos Lietuvos istorinių įvykių eigą, senosios Daktarų gvardijos nariai ir tuometiniai teisėtvarkos atstovai neretai įsipainiodavo į rezonansinius sąmokslus, skandalus. Apie tai plačiau rašoma – naujoje D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas”.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13233495471323094276&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 19:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kodėl Kaune gyventi nesaugu?


http://www.lrytas.lt/-13258606211323722 ... esaugu.htm

Dailius Dargis 2012-01-08 00:14

Daugelis šiandien dirbančių Kauno policijos pareigūnų tikina, kad mieste seniai baigėsi mafijos klestėjimo laikai ir laikinoji sostinė išgyvena ramybės periodą. Anot jų, jaunosios banditų gaujos vengia dėmesio ir dažniausiai veiklą vykdo tylomis. Atidžiau pažvelgęs į paros kriminalinių įvykių suvestines negalėčiau sutikti su tokia klaidinga, bet įkyriai peršama nuomone.

Per vieną 2011 metų vasaros mėnesį Kauno troleibusuose keleivių akivaizdoje padaryti du įžūlūs nusikaltimai: vienu atveju buvo padurtas dvyliktokas, o kitu – jo bendraamžis atsidūrė priešais revolverio, kuriuo švaistėsi net 12 kartų teistas asmuo, vamzdį.

Ir kas po tokio pobūdžio nusikalstamų atvejų išdrįstų man į akis viešai išsakyti nuomonę, kad Kaunas „išsivalė“ nuo piktavalių, chuliganišku elgesiu pasižyminčių „marozų“ ar kitokių miesto padugnių. Po tokių atvejų nenoromis pagalvoju, kad galbūt iš tiesų sugrįžtame į patį niūriausią Kauno socialinio gyvenimo tarpsnį – 1993–1995 metus, kai „Vilijos“ restorane pagrindiniai miesto mafiozai vienoje kietai suspaustoje rankoje laikydavo stikliuką degtinės, o kitoje – nelegalų kovinį pistoletą.

Manyčiau, šių dienų drastiškų kriminalinių įvykių ištakų reikėtų ieškoti kur kas gilesniuose dabartinio gyvenimo vandenyse.

Kaip minėjau, gimiau ir augau Kaune, jame praleidau didžiąją dalį savo gyvenimo – 30 metų. Šiandien džiaugiuosi, kad jame apsilankau tik kaip svečias, nes gyvenu kitame šalies didmiestyje. Be to, dažnai keliauju ne tik po Lietuvą, bet ir platųjį pasaulį.

Deja, šiuolaikinio Kauno gyventojų kasdienio gyvenimo režimas, jų vertybės, įpročiai, liūdna pripažinti, bet man nelabai suprantami. Šių dienų jaunuoliai nusiraminimo ir atjautos dažniausiai ieško ne sportuodami, mokydamiesi, skaitydami „protingas“ knygas ar bent jau interneto portalus, o besaikiame narkotikų ir alkoholizmo liūne. Tuo tarpu išvaizdžios ir apie save ypač geros nuomonės merginos tarsi paklaikusios žavisi lietuviškų pramogų verslo kultūra – bet kokia kaina siekia tapti geidžiamomis žvaigždutėmis, patekti į žurnalų „Žmonės“ ar „Stilius“ puslapius. jos žūtbūt siekia dalyvauti svarbiausių asmenų vakarėliuose ir pozuoti svečius fiksuojantiems fotografams. Jos vis dar naiviai tikisi, kad po tokių fotografijų žurnaluose prasideda tiesiausias kelias į žymių, geidžiamų ir turtingų vyriškių palydovių ar žmonų pasaulį.

Barakudos ir gėjai - ne savo noru?


Keli artimi draugai iš Kauno man guodėsi, kad šiais laikais dauguma miesto vyrų jaučiasi nevisaverčiai. Laikinojoje sostinėje vyrauja tokia tendencija: jei vairuosi prastą automobilį, nedėvėsi stilingų drabužių ir jų kišenėje nebus ketvirtojo modelio „iPhone“ ar bent jau „Blackberry“ mobiliojo telefono, nė iš tolo „nepakabinsi“ bent kiek patrauklesnės panelės.

Prisipažinsiu, šiuolaikinių gražuolių reikalavimų sąrašiukas mane nustebino. Matyt, jos nelabai suvokia, kad visi šie gražūs, blizgūs daikčiukai nėra pigūs.

„Patikėk, visos kaunietės tapo „barakudomis“. Jos trokšta tik tavo litų, joms daugiau niekas nesvarbu. Jos visos save vertina taip aukštai, kad įsivaizduoja galinčios turėti bet kurį turtingesnį „bičą“. Ar bent jau solidaus amžiaus meilužį, Seimo narį, kuris susižavi neseniai vidurinę mokyklą baigusia šviesiaplauke, o po to ji susuka jam galvą. O jei neturi automobilio, tarp tokių moterų Kaune pelnysi tik „ducho“ titulą“, – taip vienas senas pažįstamas apibūdino dabartinę tikrąją padėtį antrajame Lietuvos mieste.

Neslėpsiu, bet po tokių jo žodžių likau ne tiek pritrenktas, kiek pakraupęs. Įdomiausia, kad vadinamieji Kauno oligarchai ir juos medžiojančios „barakudos“ šiandien vos suduria galą su galu, tad pagrindinis juos visus kamuojantis alkis – lengvi ir dideli pinigai. O tokie pinigai dažniau ateina tik vykdant neteisėtą veiklą.

Kaip baigiasi gyvenimas tų, kurie žavisi tokiu gyvenimu, galima sužinoti perskaičius mano naujosios knygos „Kruvinasis mafijos maršrutas” puslapius.

Nepriteklius jaunimą blaško ir dažnai nusviedžia į kriminalinio gyvenimo liūną. Beje, siekdami pinigų, savo kriminalinę karjerą pradėjo ir ne vienos plačiai visoje šalyje pagarsėjusios kriminalinės struktūros atstovai.

Dabar toks laikas, kad ne kiekvieno šių dienų jauno žmogaus tėvas yra sėkmingo gyvenimo Lietuvoje kalvis, galintis atžalą tinkamai materialiai aprūpinti, nevaržomai suteikti paramą studijoms aukštojoje mokykloje. Taigi jų vaikai įvairiais būdais ieško išeities – merginos medžioja turtingus „rėmėjus“, o vaikinai linksta į nusikaltimus arba taikosi į nevaržomai gyvenančių dailiosios lyties atstovių turtingą aplinką.

Kraštutiniu atveju kai kurie jų net renkasi homoseksualų kelią, kad taptų įtakingų, daug svarbių pažinčių turinčiųjų, o svarbiausia – pinigų neskaičiuojančių asmenų „patarnautojais“. „Atėjo laikai, kai bobas mylintys bernai niekam neįdomūs. O jei esi gėjus, tau plačiai atveriamos durys daryti karjerą, susirasti įtakingą užnugarį. Tad vienąsyk rimtai susimąsčiau, kad gal iš tiesų verta persiorientuoti ir tapti gėjumi“, – kartą prisipažino vienas senų laikų bičiulis.

Liūdna, kad kai kada vyrų galvose bręsta tokios minys. Bet visa tai vyksta dėl begalinio noro turėti pinigų ir taip išvengti bendraamžių paniekos, žiauraus teroro, kuris veda emigracijos arba savižudybės link.

Kažkam parūpo mane apvogti


Kad net ir pasibaigus Daktarų erai Kaune tikrai nėra saugu, teko patirti savo kailiu. Visa tai nutiko 2011-ųjų gegužę, kai intensyviau pradėjau rinkti ir apdoroti knygos medžiagą. Dabar galiu drąsiai prisipažinti, jog visai nedaug trūko, kad ši knyga nebūtų išvydusi dienos šviesos.

Taigi po tam tikros pertraukos vieną gražų gegužės penktadienį darbo reikalais lankiausi Kaune. Visą dieną turėjau daugybę susitikimų, pokalbių su įvairiais žmonėmis. Kadangi į gimtąjį miestą atvykau darbo reikalais, savaime suprantama, kad su savimi turėjau ir kuprinę su darbui būtina įranga – nešiojamuoju kompiuteriu „MacBook Pro“, užrašų knygelėmis, rašikliais, diktofonu ir kitais asmeniniais daiktais.

Atsisveikinęs su draugais gerokai po vidurnakčio, nusprendžiau važiuoti į motinos butą viename Kauno miegamajame rajone. Kadangi susitikimas su seniai matytais bičiuliais neapsiėjo be vienos kitos taurės vyno, važiavau taksi.

Paskutinis mano susitikimas vyko Dainavos rajone, tad netoliese buvusio „Girstupio“ prekybos centro pamačiau lyg stovintį, lyg susiruošusį iš vietos pajudėti taksi mikroautobusą. Sustabdžiau, besiblaškantis taksi vairuotojas sustojo. Aišku, sėsdamasis taksi juk ne visada atkreipi dėmesį, kokia firma veža, kaip atrodo vairuotojas ar pagaliau kokia jo vairuojamos mašinos markė. Juk tokiais atvejais nė į galvą nešautų mintis, kad šis žmogus gali apvogti ar kitaip pakenkti. Bet apie taksistų pasaulį jau nuo senų laikų sklando prieštaringiausios istorijos.

Įlipęs taksi vairuotojui paaiškinau, kad prieš pasiekdamas galutinį tikslą, norėčiau trumpam stabtelėti artimiausioje naktinėje parduotuvėje nusipirkti pusryčiams maisto ir gėrimų.

Taksistas be žodžių linktelėjo galva – suprask, kad tikrai sustos. Šiandien galėčiau pagalvoti, kad jis neištarė nė žodžio vien dėl to, kad neįsidėmėčiau jo balso.

Pajudėjome artimiausios visą parą veikiančios parduotuvės link K. Baršausko gatvėje, greta garsiojo VI forto žiedo, kurį sovietmečiu puošė tankas išvaduotojas. Trumpam stabtelėjome kitoje prekybos centro pusėje esančiame kieme, šalia kurio dirbo naktinė parduotuvė.

Taksi vairuotojas išjungė variklį. Išlipau į parduotuvę laikydamas rankose tik piniginę su pinigais ir dokumentais. Kuprinę su daiktais palikau taksi automobilyje – juk išlipau tik kelioms minutėms.

Kol nedidelėje maisto ir gėrimų parduotuvėje susirinkau reikiamų maisto produktų, gėrimų, užtrukau bemaž aštuonias minutes. Susimokėjęs už pirkinius išėjau iš parduotuvės ir negalėjau patikėti savo akimis – taksi automobilis, kuriame dar neseniai sėdėjau, sukosi aplink žiedą ir dideliu greičiu važiavo K. Baršausko gatvės link.

Sviedęs pirkinius ant žemės, pasileidau bėgti paskui tolstantį taksi. Kvaila – kaip pasivysi važiuojantį automobilį. Kaip tyčia tuščioje gatvėje, ištikus bėdai, nepastebėjau nė vieno taksi, policijos patrulių automobilio, su kuriuo galėčiau vaikytis su mano daiktais sprunkantį taksistą.

Pasijutau šlykščiai, nes buvau apmulkintas netuščius klientus medžiojančio taksisto. Apmaudu, kad netekau man priklausančių daiktų ir dar taip idiotiškai. Suprasčiau, kad sutemus Kaune gauni į snukį ar iš tamsos kokie vaikėzai pribėga ir išplėšia iš rankų kuprinę. Galbūt minėtais atvejais praradimas būtų labiau pateisinamas. Bet kad tokį žaidimą sužaistų taksistas, man tai buvo netikėta.

Teko skambinti policijai. Maždaug po 10 minučių, vadinasi, jei būtų rimtesnė bėda, galima ir numirti, į mano nurodytą vietą atskubėjo policijos patruliai. Jiems papasakojau problemos esmę ir netrukus buvau nuvežtas į Dainavos policijos komisariatą, kuriame parašiau pareiškimą ir išsamiai išdėsčiau visas šio dviprasmio įvykio aplinkybes. Paryčiais iš komisariato patraukiau namo. Kadangi turėjau vilties, kad vis dėlto savarankiškai surasiu mane apvogusį niekšą, kitą rytą važiavau ieškoti vaizdo kamerų, kurios galėjo užfiksuoti taksi automobilio registracijos numerį.

Su keliais bičiuliais išvažinėjau visą K. Baršausko gatvę. Niekur nepastebėjau gatvės fiksuojančių vaizdo kamerų. Pasirodo, netoliese veikiančio prekybos centro „Molas“ vaizdo kameros naktį filmuoja tik milžinišką plotą užimančią automobilių stovėjimo aikštelę, kuri dažniausiai tokiu metu būna visiškai tuščia. Tai man teko įsitikinti savo akimis, kai apsilankiau pas apsaugos darbuotojus, kurie nenoriai, bet vis dėlto parodė fiksuojamą plotą. Ko gero, tai bus nebloga žinia gyvenantiesiems šioje Kauno vietoje.

Kitos minėtoje miesto gatvėje esančios įmonėlės, parduotuvėlės ir kavinės visai neturi vaizdo kamerų. Gatvėse irgi nėra jokių vaizdą fiksuojančių prietaisų. Daryk šioje Kauno vietoje, ką panorėjęs – šaudyk, plėšk, daužyk, prievartauk. Jokios garantijos, kad šioje miesto gatvėje, kuri nėra labai taiki, būsi apsaugotas ir pastebėtas tada, kai tavo gyvybei grės rimtas pavojus.

Atvažiavęs prie buvusio „Girstupio“ rūmų veikiančio prekybos centro IKI, nuo kurio sėdau į mane vežusio taksisto automobilį, sužinojau, kad ką tik buvo ištrinta vaizdo medžiaga – praėjus tam tikroms valandoms ją automatiškai ištrina kompiuteris.

Virš prekybos centro esančiame naktiniame klube tą vakarą vaizdo stebėjimo kamera neveikė, nes buvo specialiai nusukta nesąžiningai klube dirbusių barmenų rankomis. Pamaniau, kad tokios aplinkybės man buvo paruoštos kaip tyčia, tarsi pagal specialų užsakymą. Kadangi nesu paranojikas, tokios mintys pasiliko ne mano, bet mane artimai pažįstančių žmonių galvose.

Padėjo profesija ir pavardė


Po kelių dienų, siekdamas vagystės tyrimo rezultatų, kreipiausi į pažįstamus policijos darbuotojus Vilniuje ir Kaune. Teko prašyti pagalbos ir žmonių, palaikančių artimus ryšius su pogrindiniu vagių pasauliu ar supirkinėjančių nugvelbtus daiktus.

Jiems paaiškinau, kad net už apvalią sumą išsipirksiu savo daiktus. Bene svarbiausias man buvo kompiuterio turinys – ką tik pradėtos naujos knygos rankraštis, kai kurių asmenų įrašyti pokalbiai, užrašai, statistika ir kiti knygai būtini failai.

„Pasakysiu atvirai, jei ne tavo pavardė ir pažintys, tokiais šūdais, kaip tavo kuprinės paieška, neužsiimtume. Jau kitą dieną būčiau suplėšęs į skutelius tavo pareiškimą, o dar po mėnesio tavo namus būtų pasiekęs laiškas, kad pritrūkus reikiamų duomenų, policijos tyrimas dėl vagystės yra nutraukiamas“, – taip atvirai, bet gana žiauriai paaiškino vienas Kauno kriminalistų.

Po kelių dienų sulaukiau skambučio iš Dainavos policijos komisariato Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus.

Jo darbuotojai man paaiškino, kad nustatytas galimas įtariamasis. Apsidžiaugiau, nes atrodė, kad atsirado viltis susigrąžinti prarastus ir reikalingus daiktus. Dar po kurio laiko sužinojau, kad minėto taksisto namuose atliktos kelios kratos. Tiesa, jos nedavė laukiamų rezultatų – man priklausančio kompiuterio nerasta.

Po mėnesio sulaukiau kvietimo atpažinti nusikaltėlį. Atvykęs į Kauną laukiau trijų žmonių, iš kurių vienas turėjo būti tą nelemtą vakarą mane vežęs ir apvogęs taksistas. Aš jį kuo puikiausiai įsidėmėjau dėl išskirtinio bruožo – pažeistos vienos akies.

Nekantriai laukiau, kada prasidės atpažinimas, ir kaip jausis mane išvydęs taksistas. Tačiau tyrėja man pranešė, kad įtariamojo mobiliojo telefono ragelio signalas yra, bet niekas neatsiliepia. Po kelių savaičių mane pasiekė žinia, kad tą dieną, kai turėjo vykti atpažinimas, taksistas išvyko iš Lietuvos į Norvegiją.

Rašant knygą vis dar liko neaišku, ar taksistas tą naktį savo noru įvykdė tokią įžūlią vagystę, o gal tiesiog atliko kieno nors jam pavestą misiją.

Stebėtina, kad mano asmeninį kompiuterį pavogęs žmogus skubiai traukėsi iš Lietuvos. Galbūt įsijungęs kompiuterį jis rimtai persigando, nes apvogė ne eilinį kauštelėjusį penktadienio vakaro nuotykių ieškotoją, o žurnalistą. Kadangi kelio atgal nėra, jis nusprendė trauktis. O galbūt taip jam liepė tikrieji šios vagystės iniciatoriai, kuriuos ir sudomino mano kompiuterio turinys?

Po tokio netikėto tyrimo posūkio galima kelti daugybę pačių netikėčiausių, fantastiškiausių, idiotiškiausių versijų. Įdomus sutapimas: buvau apvogtas likus vos porai dienų iki Daktarų gaujos teismo proceso pradžios Klaipėdoje.

Jame planavau dalyvauti, nes ketinau parengti išsamų reportažą. Aišku, ir papildyti nauja medžiaga būsimą knygą. Buvau iš anksto užsisakęs viešbutį uostamiestyje. Deja, dėl minėtos vagystės neturėjau galimybės sudalyvauti šiame teisme. Gal kas nors iš teismo dalyvių ir jų artimųjų nepanoro, kad dalyvaučiau šiame metų teismo procese. Galbūt tai lėmė aukštesniosios arba gerokai paprastesnės, bet ypač klastingai, žiauriai ir negailėstingai veikiančios žemiškosios jėgos.

Kokios? Deja, aiškaus atsakymo vis dar nėra.

P.S. Jau parengus mano paskutinę knygą „Kruvinasis mafijos maršrutas” leidybai, kurios pirminį pasirodymą gerokai sutrikdė ši nemaloni istorija, mane pasiekė žinia iš Kauno Dainavos policijos komisariato, kad vyks pakartotinė akistata su tą vakarą mane vežusiu taksistu. Nuvykau į Kauną. Policijos tyrėjos kabinete su juo susitikau akis į akį. Tiesa, tą naktį mane su draugais vežęs ir galimai apvogęs taksistas primygtinai aiškino, kad gerai prisimenąs visus savo keleivius. Tačiau jo atmintyje mūsų veidai neišlikę. Deja, mano atmintyje jo specifiniai veido bruožai išlikę ir ilgam. Kadangi ši vagystės byla jau gruodžio pabaigoje turėjo iškeliauti į teismą, tad nekantriai laukiu dienos, kada prasidės teismo procesas, kuriame pagaliau išaiškės tikrosios šio mįslingo kriminalo priežastys.

Šis tekstas publikuotas populiarumo sulaukusioje D.Dargio knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas”.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13258606211323722828&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 19:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
„Tikroji Daktarų istorija“ (I): Sovietmečiu Daktarai buvo įsisukę į „Žalgirio” žaidėjų garažus


http://www.lrytas.lt/-13318835101330869 ... 5%BEus.htm

Dailius Dargis 2012-03-17 18:45

Pirmąkart 2010 metų gegužės viduryje išleista žurnalisto Dailiaus Dargio knyga „Tikroji Daktarų istorija” bene pirmoji lietuviškos mafijos studija. Ji buvo išleista net keturiais leidimais. Iki šiol jos yra parduota beveik 20 tūkstančių egzempliorių ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėje Karalystėje bei Airijoje esančiuose lietuvių knygynuose.

Šiomis dienomis šalies knygynus, prekybos centrus pasiekė paskutiniai knygos „Tikroji Daktarų istorija” egzemplioriai.

Lrytas.lt pristato pirmąją ištrauką iš šio mafijos bestselerio.

Žutbūtinės kovos Ąžuolyno parke


Jauniesiems Daktarams kurį laiką aktyviai priešinosi tuomečiai įvairių jėgos sporto šakų atletai iš Žaliakalnio kiemų. Praėjus kuriam laikui daugelis šių vyrų tapo aktyviausiais vienos grėsmingiausiai mieste veikusių Daškinių gaujos nariais.

Kaune kalbėta, kad pirmosios ypač įnirtingos kovos tarp Vilijampolės atstovų ir Žaliakalninių vyko 1985–1986 metais. Pagrindiniai jų susidūrimai buvo Ąžuolyno parke, netoli dabartinio S. Dariaus ir S. Girėno futbolo stadiono. Sutemus į šiuos mūšius susirinkdavo per šimtą agresyviai nusiteikusių skustagalvių.

Tuose mūšiuose vilijampoliečiai būdavo ginkluoti lazdomis, grandinėmis, metaliniais strypais, o Žaliakalniniai ateidavo ant kairės rankos pasirišę specialius žalius raiščius. Toks išskirtinis ženklas buvo naudojamas tam, kad per masines grumtynes įsisiautėję ar sukruvintais veidais bičiuliai bent pagal raiščius galėtų atskirti saviškius nuo priešininkų.

Pasakojama, kad kadaise Žaliakalnio kovotojų būriui, kuris grumdavosi su Slabadiniais, vadovavo devintojo dešimtmečio pabaigoje Daškinių gaujos iždininku tapęs Vidmantas Mickevičius, pravarde Kryžius.

Kartą po kruvino pralaimėjimo būsimieji Daktarų šulai buvo negailestingai sutriuškinti ir nuo Žaliakalnio sportininkų turėjo skubiai sprukti netrumpą atkarpą – nuo Ąžuolyno parko iki pat Jonavos gatvės.

Tačiau būdavo ir priešingai. Žaliakalniniai manydavo, kad muštynėse, kaip ir sporte, galioja tokie pat garbės principai, tarkim, reikia santykius aiškintis be papildomų įrankių ar gulinčio nemušti, todėl ateidavo į kautynes vilkėdami sportiniais kostiumais.

Tuo tarpu Slabadiniai nepaisydavo jokių taisyklių. Jie apsirengdavo vatinukais, užsidėdavo ausines kepures, kurios leisdavo slopinti smūgius, atsinešdavo muštynėms skirtų įrankių. Jų apranga būdavo pritaikyta bet kurią akimirką įsiplieskiančioms muštynėms: plačios kelnės, kurios nevaržo judesių smūgiuojant kojomis, netrukdo, jei kas nors priverčia skubiai bėgti. Ne mažiau svarbios anų laikų kovotojams buvo odinės striukės – jos sušvelnindavo priešininkų smūgius, padėdavo atlaikyti peilio dūrius.

Išskirtinis vilijampoliečių bruožas buvo plikai skustos galvos, kad tiems patiems milicininkams būtų sunku sugriebti už plaukų.

Kiek per šias kautynes krito jaunų Vilijampolės ar Žaliakalnio vyrų, šiandien niekas negalėtų pasakyti.

D. Dargio knygoje „Tikroji Daktarų istorija” skelbiama, kad kai kurie jaunuoliai ir vyrai, išėję į mūšius Ąžuolyno parke, neretai namo negrįždavo ir teismo buvo paskelbti mirusiais. Buvo ne vienas atvejis, kai apie šiose grumtynėse žuvusius kauniečius jų gedintys artimieji nenorėdavę pasakoti net savo giminaičiams, smalsaujantiems kaimynams, kad nepritrauktų teisėsaugos dėmesio.

„Susidarė įspūdis, kad tais laikais Kauno milicijos vadovai nenorėjo kištis į gatvės chuliganų muštynes. Atrodo, jie nematė reikalo uždrausti kariauti tarp savęs konfliktuojantiems miesto rajonų kiemų chuliganams. Kai milicininkai sužinodavo, kad vyks muštynės, atvažiuodavo, prie Ąžuolyno parko pastatydavo „voronoką“ ir pasyviai stebėdavo kumščiais santykius besiaiškinančius jaunuolius. Tada jie nenorėjo tramdyti siautėjančių chuliganų. Siekė, kad apie šias kovas nepasklistų kalbos visame Kaune. Kai kurie tvarkdariai tikėjosi, kad be jų įsikišimo per trumpą laiką vienas kitą išžudys aršiausi miesto banditai. Deja, tokioms jų svajonėms nebuvo lemta išsipildyti“, – pasakojo vienas anuomet ypač svarbių Kauno bylų tyrimuose miestiečius apklausdavęs tardytojas iš Vilniaus.

Maskvoje sklido kalbos apie Daktarus


Maždaug 1986 metais kovai su plėšikavimais išgarsėjusia Kauno Daktarų gauja buvo sudaryta speciali Vidaus reikalų ministerijos grupė, kuriai vadovavo Alvydas Sadeckas, būsimasis Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos įkūrėjas, prezidento patarėjas, parlamento narys, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas.

„Dar 1985 ar 1986 metais gavome SSRS VRM įsakymą dėl kovos su pavojingomis grupinio nusikalstamumo apraiškomis. Praktiškai buvo kalbama apie organizuotą nusikalstamumą, tačiau tada dar niekas nenorėjo to garsiai įvardyti. Pirmiausia tai palietė mano vadovaujamą Kriminalinės paieškos valdybos 3-iąjį skyrių, nes būtent jis tyrė nusikalstamų grupių veiklą, vykdė operatyvinį darbą. Pas mus ir iš dalies Kovos su socialistinės nuosavybės grobstymu valdyboje (KSNG) buvo kaupiama visa vidinė informacija. Todėl galiu drąsiai teigti, jog tiek mes, tiek tuometė VRM vadovybė – Lietuvos SSR vidaus reikalų ministras generolas leitenantas Stasys Lisauskas, jo pavaduotojas M. Misiukonis – jau matėme šią problemą, buvome pasirengę ją spręsti“, – pasakojo A. Sadeckas.

Anot jo, tais metais Kaune daugelis verslių miestiečių pradėjo naudotis pamažu laisvėjančios rinkos galimybėmis. Tada populiariausia ir pelningiausia veikla buvo laikomos trys verslo rūšys – spekuliacija (dar vadinama „forsovke“), mezgimas ir falsifikuoto alkoholio gamyba.

„Kalbama, kad Daktarai mėgdavo pasipuikuoti, kad vienas spirito krovinys jiems sukrauna tuo metu neregėtus pinigus – net 100 tūkstančių rublių gryno pelno. Palyginimui – tais laikais „Žiguli“ markės automobilis kainavo 5 tūkst. rublių“, – taip besiformuojančios Daktarų gaujos pirmuosius milžiniškus uždarbius knygoje „Tikroji Daktarų istorija” komentavo A. Sadeckas.

Netrukus už bandymą realizuoti falsifikuotos degtinės partiją Molėtuose įkliuvo keli Kauno banditai iš pamažu nykstančios Mato gaujos. Pagelbėti į keblią padėtį patekusiems „draugams“ atskubėjo... vienas tuomečio Aukščiausiojo teismo teisėjas.

Tuomet A. Sadecko suformuotas pareigūnų padalinys pastebėjo, kad kuriasi labai rimtos nusikalstamos struktūros, turinčios savo vidaus tvarką, drausmę, hierarchiją ir filosofiją. Verta pabrėžti – ir užnugarį aukščiausiuose teisėsaugos sluoksniuose.

Pavyzdžiui, plėšimais pagarsėjusios Mato gaujos lyderio V. Matusevičiaus-Mato brolis ėjo aukštas pareigas Kauno miesto vykdomajame komitete. Kai operatyvininkai Mato namuose bandė atlikti kratą, iškart sulaukė aukštų partinės nomenklatūros veikėjų skambučių.

Tuometis vidaus reikalų ministras S. Lisauskas iš centrinės VRM būstinės Maskvoje kartą sulaukė netikėto skambučio.

„Jie paskambino ir klausia: „Klausykite, kas ten Kaune dedasi? Teko girdėti, kad siautėja kažkokie bebaimiai chuliganai, atrodo, jie vadinami Daktarais. Kas tie žmonės?“ – A. Sadeckas perpasakojo VRM vadovo S. Lisausko pokalbį.

A.Sadeckas pasakojo, kad tais laikais Daktarai mėgdavo nevaržomai demonstruoti savo galybę. Kartais išėję iš garsių Kauno restoranų apgirtę vilijampoliečiai užlipdavo ant bet kurios mašinos, šokinėdavo ir garsiai šaukdavo: „Mes Daktarai – tikrieji miesto šeimininkai.“
Instruktažas vilijampoliečių vestuvėse


„Tada mums buvo principo reikalas suardyti net iki Maskvos pagarsėjusį Kauno Daktarų klaną. Neslėpsiu, bet iš Maskvos mus stebėję tuomečiai Vidaus reikalų ministerijos šulai mūsų veiksmų itin griežtai nekontroliavo. Niekas nespaudė Daktarus kaip įmanoma greičiau sukišti už grotų ar nutildyti, nes mes patys rodėme iniciatyvą tuos veikėjus skubiai neutralizuoti“, – D. Dargio knygoje „Tikroji Daktarų istorija” prisipažino buvęs ilgametis kriminalinės paieškos darbuotojas.

Pareigūnai buvo gavę žinių net apie ginkluotus apiplėšimus. Nustatyti žmonės ir jų gyvenamosios vietos, iš kur vilijampoliečiai grobė ne tik lapes ar išdirbtus kailius, bet ir namuose paslėptus aukso dirbinius, krištolinius sietynus, brangią japonišką garso ir vaizdo techniką.

Sunku išvengti asmeninių motyvų, nes augau paskutiniais Sovietų Sąjungos imperijos gyvavimo metais. Pirmus keturiolika gyvenimo metų praleidau, kaip daugelis kauniečių mėgsta sakyti, nacionaliniame laikinosios sostinės rajone – Kalniečiuose, kur gimiau, ėjau į pirmąsias vidurinės mokyklos klases. Tais sovietiniais nepriteklių laikais mūsų šeima gyveno gana pasiturimai. Anuomet technikos stebuklu buvo laikoma tik nedaugelio namuose buvusi vaizdo aparatūra, kurią buvo pamėgęs ir mano tėvas – praeityje garsus Kauno fotografas Romualdas Dargis, nuo kraujo vėžio sukeltų komplikacijų miręs 1999-ųjų rugpjūtį.

Kadangi nuo jaunystės tėvui neblogai sekėsi vestuvių fotografo verslas, 1986 metais jis vienas pirmųjų Kaune įsigijo vaizdajuosčių grotuvą „Panasonic“, o netrukus ir vaizdo kamerą JVC. Pirmasis šios kameros modelis veikė ją prijungus prie nedidelio vaizdo grotuvo, kuris filmavimo metu būdavo kartu nešiojamas pasikabinus ant peties.

Tuo metu kone stebuklingu laikomo pirkinio vertė prilygo dviejų kambarių buto bet kuriame Lietuvos mieste vertei. Panorėjusiems jį įsigyti reikėdavo kreiptis į deficitinių prekių perpardavėjus. Jie nuvykdavo į Maskvą, užsakydavo pas vietinius spekuliantus, o šie per tarpininkus susisiekdavo su kolegomis iš Japonijos. Pastarieji tiesiai iš japonų, bet ne kinų, kaip šiandien daugelyje verslo sferų įprasta, gamyklos parūpindavo pageidaujamus vaizdo grotuvo ar kameros modelius.

Tris dienas per savaitę – ketvirtadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais – tėvas vikriai sukdavosi filmuodamas miestiečių vestuves. Pasiturimai gyvenančių kauniečių vestuves tais laikais už solidų honorarą filmuodavo ne tik mano tėvas, bet ir šiandien plačiai išgarsėję keli žinomi Kauno milijonieriai bei bankininkai.

Pamenu, kartą vėlai iš eilinio vestuvininkų filmavimo sugrįžęs tėvas motinai pašnibždomis pasakojo, kad teko filmuoti vieno vilijampoliečio, greičiausiai su Daktarais susijusio veikėjo, vestuves. Aišku, nenorėdamas įžeisti svarbią šeimos šventę suplanavusio banditiškos išvaizdos kauniečio, tėvas sutiko filmuoti. Tačiau iškart pastebėjo, kad šios vestuvės bus neeilinės – jį savo automobiliu pasitiko kalinių žargonu šnekantys jaunuoliai prie veido nederančiais kostiumais.

Nors buvo filmuojama tik dienos metu vykusių vestuvių dalis – jaunavedžių palydos iš namų, santuokos įregistravimas Kauno rotušėje, tėvui teko išklausyti įvairių jaunikio bičiulių instrukcijų.

Šioje banditų puotoje jam sukiojantis su kamera, kaskart iš jaunikio aplinkos pasigirsdavo: „Šį žmogų nufilmuok iš toliau, o į tą geriau jos išvis nekreipk, nes pamatęs, kad yra filmuojamas, gali nesusitvardyti ir sudaužyti tavo brangią kamerą.“

Kaune prasidėjus masinio banditizmo erai tėvui sveikata ir gyvybė buvo svarbiau už bet kokius pinigus ar filmavimo aparatūrą, tad jis atsisakė šio anuomet itin pelningo verslo – nusprendė vaizdo kamerą parduoti.

Pasakojama, kad kai kurie kauniečių vestuves vaizdajuostėse įamžindavę žmonės susikrovė pasakiškus turtus – pirko erdvius butus, žemės sklypus, vakarietiškus automobilius, statėsi namus, pradėjo kitokį gerokai pelningesnį verslą.

Tėvas, pardavęs kamerą, taip pat neblogai uždirbo. Tiesa, gautus pinigus jis skyrė erdvesniam šeimos būstui įsigyti...

Apšvarino „žalgiriečių” garažus


1986 metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais specialiosios grupės pareigūnai įvykdė precedento neturinčią Kauno Daktarų gaujos narių sulaikymo operaciją.

Ši operacija per keletą savaičių buvo parengta ir įvykdyta bendromis specialios A. Sadecko vadovaujamos pareigūnų grupės, Kauno miesto ir rajono milicijos jėgomis.

Kriminalistai surinko labai daug Daktarų nusikalstamos veiklos įrodymų.

Dar iki Slabadinių sulaikymo buvo gautos sankcijos juos suimti, o tai tuomet būdavo daroma išimtiniais atvejais. Patikrinus informaciją, teikiamą iš patikimų šaltinių, taip pat naudojantis technikos priemonėmis, A. Sadeckas apie planuojamą operaciją informavo Vidaus reikalų ministerijos vadovybę.

„Tuomet ministras S. Lisauskas perspėjo, kad apie numatomą operaciją kuo mažiau būtų informuoti žmonės iš Kauno milicijos. Prisipažinsiu, ši akcija man kėlė nerimą, nes nežinojau, kokių tikėtis rezultatų“, – kalbėjo A. Sadeckas.

Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad paslaptingu būdu informacija apie planuojamą masinę operaciją prieš Daktarus pasklido iki kai kurių šios gaujos narių. Tąsyk liežuvio nesulaikęs aukštas milicijos darbuotojas A. Smuikys vėliau turėjo graužtis nagus, nes neteko pareigų.

Tais laikais vykęs Henytės sulaikymas priminė aštraus siužeto kovinį filmą.

Į Henytės namą per langus ir duris vienu metu įsiveržė būrys uniformuotų bei civiliniais drabužiais vilkinčių kriminalinės paieškos pareigūnų. Pasakojama, kad ankstų rytą nuo aplink namą šturmuojančių pareigūnų sukelto triukšmo pabudęs Henytė spėjo įsispirti į šlepetes ir šoko per langą. Tačiau netoli tenubėgęs buvo sugautas pievoje ir surakintas antrankiais.

Vėliau Henytė pasakojo visą naktį sapnavęs košmarus, blogai miegojęs, tarsi nujautęs link jo artėjančius teisėsaugininkus.

A. Sadeckas sakė, kad po to suimtas Henytė ne tik jam, bet ir kitiems pareigūnams skundėsi, jog tą naktį savo pranašingais tapusiuose sapnuose regėjęs kunigą... A. Sadecko veidu.

Per vieną pirmųjų apklausų H. Daktaras svaidė ironiškas replikas, atsainiu tonu atremdavo nepatogius klausimus, supykęs A. Sadeckui tiesiai išrėžė: „Mane ne tokie kaip tu sodino, bet nepasodino.“ Neva suprask – netrukus jis atgaus laisvę.

Narpliodami nuo 1983 iki 1986 metų vidurio padarytus Kauno Daktarų plėšimus teisėsaugininkai tada kai kurių epizodų negalėjo viešai skelbti, o kai kuriuos faktus pernelyg padailino.

Nenorėdami užsitraukti aukštų VRM darbuotojų Maskvoje neapykantos niekas iš Daktarus medžiojusių Lietuvos pareigūnų nesiryžo informuoti visuomenės, kad tarp nukentėjusių nuo vilijampoliečių buvo ir anų laikų sporto garsenybės – automobilių lenktynininkas Kastytis Girdauskas ir kai kurie Kauno „Žalgirio“ komandos krepšininkai.

Nuo visuomenės akylai saugomose operatyvinėse pažymose buvo pažymėta, kad Daktarai apiplėšė ir žalgiriečius, kurie anuomet iš kelionių po svečias šalis atsigabendavo įvairių deficitinių prekių – alkoholinių gėrimų, sportinių kostiumų, kramtomosios gumos, kitų sovietinei liaudžiai sunkiai pasiekiamų gėrybių. Jas pardavę krepšininkai neblogai pasipelnydavo.

Daktarus sulaikę kriminalistai turėjo duomenų, kad vilijampoliečiai buvo apšvarinę net kelių „Žalgirio“ garsenybių garažus. „Tačiau aukšti tuomečiai pareigūnai mums tada liepė prikąsti liežuvius šnekant šia tema. Jie mus draugiškai įspėjo: „Vyrai, nebandykite apie tai niekam prasitarti. Pagalvokite, kaip atrodys, kai žmonės sužinos, kad Daktarai skriaudžia ir jų numylėtinius – žalgiriečius“, – D. Dargio knygoje „Tikroji Daktarų istorija” prisiminė ilgai slėptus rezonansinių bylų tyrimo užkulisius teisėtvarkos veteranas A. Sadeckas.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13318835101330869571&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 20:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
„Tikroji Daktarų istorija“ (II): „Vilijos“ skerdynių byla


http://www.lrytas.lt/-13331002641331393 ... 3-byla.htm

Dailius Dargis 2012-03-31 21:04

1993-iųjų spalio 7-osios rytas Kaune buvo baisus, nes tądien įvykdytas vienas garsiausių ir žiauriausių nusikaltimų Lietuvoje – tuo metu legendiniame „Vilijos“ restorane buvo nužudyti penki Daktarų grupuotės nariai.

Tai pirmas atvejis laikinojoje sostinėje, kai buvo sušaudyti net penki vyrai, rašoma didelio skaitytojų susidomėjimo sulaukusioje žurnalisto Dailiaus Dargio pirmojoje knygoje „Tikroji Daktarų istorija”.

Tyrimas vyksta vangiai


Ne tik šešėlinio pasaulio atstovus, bet ir paprastus miestiečius šokiravusį ginkluotą užpuolimą tiriantys Kauno prokurorai tikėjosi bent iki penkioliktųjų šio įvykio metinių rasti „Vilijos“ skerdynių organizatorius ir vykdytojus. Nors pasiekti šio tikslo teisėsaugininkams iki šių dienų nepavyko, savarankišką tyrimą atlikę Daktarai prieš keletą metų man pateikė savų versijų.

Atrodo, pareigūnų paieškos vyksta vangiai. Kalbinti teisėsaugininkai teigė, kad ši byla per metus į jų rankas pakliūva du sykius – tiek kartų juos pasiekia įvairūs pranešimai, naujos versijos ir gandai, kuriuos jie paprastai įvardija kaip nepatvirtintus, miglotus.

Ar nužudytų kauniečių iš žemesnio rango Daktarų aplinkos byla bus ištirta, ar ne, regis, jau nelabai kam svarbu. Keista, tačiau apie šiuos įvykius nebuvo linkę kalbėti ir kai kurie aukšti Kauno teisėsaugos pareigūnai, bandę išnarplioti šį visuomenę šokiravusį nusikaltimą.

„1993 metais, formuojantis mūsų valstybei, kai visus buvo apėmusi didžioji privatizavimo manija, Lietuvoje buvo nušauta nemažai asmenų. Deja, dauguma šių nusikaltimų lig šiol neatskleisti. Pagrindinės dvi priežastys – silpnas tuometės policijos darbas, kiti šalį sudrebinę nusikaltimai, kurie tiesiog užgožė „Vilijos“ įvykius“, – kalbėjo Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Gediminas Bučiūnas.

2003-iųjų rudenį, praėjus lygiai dešimčiai metų po kruvinųjų „Vilijos“ įvykių, tik po ilgai trukusių įkalbinėjimų man pavyko prašnekinti ne tik šią bylą tiriantį prokurorą, bet ir Henriką Daktarą, kuris tik dėl laimingo atsitiktinumo tąsyk išvengė samdomų žudikų kulkų.

Scenos žvaigždės ir banditai


Kauno Vilijampolėje, Varnių gatvėje, veikiantis 4 tūkstančių kvadratinių metrų ploto „Vilijos“ restoranas ir kiti su juo sujungti objektai buvo privatizuoti 1992 metais.

Iš kelių objektų susidedančio pastato, kuriame buvo įkurtas restoranas ir bene pirmasis Kaune naktinis baras, tarnybinėse patalpose Daktarų klestėjimo laikais kone kiekvieną rytą būdavo rengiamos „zborkės“ – gaujos viršūnių susirinkimai.

Buvę operatyvininkai prisimena, kad „Vilijoje“ dažnai apsilankydavo automobilių netekę kauniečiai. Jie ateidavo, trumpai pasišnekėdavo su Daktarų veikėjais, neretai susimokėdavo ir galiausiai susigrąžindavo iš banditų savo transporto priemones. Kalbama, kad „Vilijos“ restorane buvo kruopščiai saugoma vogtų automobilių registracijos knyga, kurioje būdavo tvarkingai sužymėtos transporto priemonės ir jų savininkai.

„Vilijos“ restoranas garsėjo ir tuo, kad iki paryčių čia vykdavo pašėlusios Slabadinių puotos, į kurias nesidrovėdami kartkartėmis atvykdavo ir kitų miesto grupuočių vadeivos, tuometės Kauno miesto tarybos nariai, aukščiausi teisėsaugininkai ir verslininkai.

„Nors tais laikais stengdavausi sugyventi ir su protingais veikėjais, ir su „torpedomis“, kai kurie „Vilijoje“ per daug išgėrę „torpedos“ kartais būdavo visai neprognozuojami, todėl tekdavo jiems nusileisti. Bent sykį per savaitę į „Viliją“ įsiverždavo ir būrys ginkluotų „Aro“ pareigūnų. Jie aiškindavo, kad ieško didžiausių šalies nusikaltėlių. Manęs čia jie nė sykio neaptiko, nes tuo metu paprastai jau ilsėdavausi Užliedžiuose“, – knygos autoriui pasakojo H. Daktaras.

Šio restorano publiką nuolat kaitino žinomi estrados dainininkai, striptizo šokėjos, humoristai, TV programų vedėjai. Gastroliuodamos po Lietuvą į „Viliją“ buvo užklydusios ir legendinės vokiečių popgrupės „Boney M“ egzotiškos išvaizdos juodaodės atlikėjos. Čia vieną pirmųjų praeityje populiarios televizijos laidos „Taip ir Ne“ filmavimų suorganizavo jos autorius Arūnas Valinskas.

Plačiai „Vilijoje“ nuskambėjo ir naujametis 1995-ųjų vakarėlis, kai čia dainavusią Džordaną Butkutę apkūlė pats H. Daktaras. Tačiau jis neigė kada nors prieš ją pakėlęs ranką, o Dž. Butkutė iki šiol nenoriai kalba apie incidentą su nusikalstamo pasaulio lyderiu.

Šaudė du samdomi žudikai


Pasikėsinimo į anų laikų aukščiausio rango Kauno kriminalinio pasaulio autoritetus istorija praėjus daugeliui metų darosi vis mįslingesnė.

Ankstų 1993-iųjų spalio 7-osios, vėliau Vilijampolės gyventojų praminto kruvinojo ketvirtadienio, rytą į „Vilijos“ restorano administracines patalpas, iš anksto sutartą pasitarimą, atvyko pagrindiniai Daktarų bosai: H. Daktaras, V. Gudzinskas, V. Siaurusevičius-Siauras ir A. Laurinavičius-Luras.

Netrukus čia pasirodė ir H. Daktaro asmens sargybinis Romas Lukoševičius, praeityje žinomas boksininkas, Alytaus kriminalinės įžymybės Kubės buvęs apsaugininkas R. Varanavičius-Kikilis, Remigijus Vizgirdas (R. Vizgirdo-Halto sūnus), Andrius Janulevičius, „Vilijos“ administratorius Petras Bulvydas ir H. Daktaro žmonos Ramutės giminaitis Vytautas Kazakevičius.

Maždaug po minutės į „Viliją“ įbėgo du ginkluoti vyrai.

Administracinio pastato prieangyje jie susidūrė su Kikiliu, išėjusiu pasidomėti po šias patalpas šmirinėjančiu nepažįstamuoju. Jį iškart pakirto iš galingo automato paleistų kulkų serija.

Peržengę lavoną, šaltakraujai samdomi žudikai įsiveržė į nedidelę salę ir pradėjo šaudyti į čia esančius – A. Janulevičių, V. Kazakevičių, R.Vizgirdą ir P. Bulvydą.

Pastarasis vėliau buvo nuvežtas į Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninę, bet mirė ant operacinio stalo.

„Mums kalbantis į kabinetą pro duris netikėtai galvą kyštelėjo kažkoks treningus vilkintis vyrukas. Pamatęs, kas yra kabinete, iškart išskubėjo į lauką, – prisimena Henytė. – Netrukus Luras mane pakvietė į kitą, baltąją, restorano salę pasišnekėti. Tuo metu vyko intensyvios restorano priestato statybos, todėl už durų pasigirdo garsas, primenantis kalamą skardą. Anuomet buvau tikras karštakošis, todėl labai susinervinau ir pamaniau, kad teks nueiti ir paauklėti tuos triukšmadarius darbininkus.“

Išgirdęs šūvius H. Daktaras truputį pravėrė kabineto duris ir apstulbo išvydęs totoriškų veido bruožų vyrą su „Kalašnikov“ automatu rankose. Henytė atsargiai uždarė duris. Žudikai nepastebėjo.

Ne mažiau pasisekė ir A. Laurinavičiui, V. Gudzinskui, V. Siaurusevičiui bei R. Lukoševičiui.

Atlikęs savo darbą, žudikų duetas nuėjo į restorano prieigose esančią automobilių stovėjimo aikštelę, kur jų laukė juodos spalvos BMW automobilis vogtais registracijos numeriais.

Egzekucijos pabaigoje jie į „Vilijos“ vidų švystelėjo granatą ir dar vieną savos gamybos galingą sprogmenį. Kad kas nors nemėgintų vytis, skubėdami į automobilį pro šoninius langus dar paleido kelias automatų serijas.

Vėliau greta Daktarų restorano esančios tuometės Kauno 24-osios vidurinės mokyklos mokytojai teisėsaugininkams pasakojo, kad jie pastebėjo per mokyklos stadioną dideliu greičiu lekiantį juodą BMW.

Tuo metu vyko kūno kultūros pamoka, stadione buvo būrelis moksleivių, kurie vos spėjo pasitraukti automobiliui iš kelio. Po to nuaidėjęs galingas sprogimas.

Šį įvykį stebėję vaikai sakė, kad pasijuto taip, lyg būtų pakliuvę į Holivudo kuriamo kovinio filmo sceną – vienintelis skirtumas tas, kad juodas automobilis BMW išties milžinišku greičiu artėjo jų link.

Praėjus keliolikai minučių po įvykio prie „Vilijos“ komplekso atbėgo netoliese esančių daugiaaukščių namų gyventojai, suvažiavo būriai ginkluotų, juodomis kaukėmis veidą slepiančių „Aro“ kovotojų, kriminalinės policijos pareigūnų, ekspertų, prokuratūros darbuotojų, žurnalistų ir fotografų automobilių.

Vos įžengę į nedidelę baltą salę pareigūnai išvydo stiklo duženas, kraujo klanus, ant stalo gulėjo krūva neatverstų spalio 7-osios laikraščių, stovėjo keli užsienietiško mineralinio vandens buteliukai.

Apie 15 valandą iš „Vilijos“ restorano buvo išnešami žuvusiųjų kūnai. Po baltomis ir melsvomis gėlytėmis išmargintomis paklodėmis – 20–35 metų kauniečiai, vienas – visai be galvos, kitas – nutraukta koja, trečias sumaitotas granatos.

Tą kruviną popietę Kauno morge dirbęs sanitaras, primygtinai reikalavęs neminėti jo pavardės, pasakojo, kad nors turėjęs gerokai paprakaituoti, tai buvusi pati pelningiausia diena ne tik jam, bet ir jo talkininkams.

Pašnekovas prisiminė, kad tąsyk prie ekspertų, palinkusių prie kulkų suvarpytų kauniečių kūnų, nuolat stovėjo keli patys aukščiausi Daktarų susivienijimo atstovai.

Į morgą atskubėję nervingi ir kupini keršto nusikaltėliai sanitarams iškart pateikė keletą pageidavimų. Žadėdami dosniai atsilyginti vilijampoliečiai primygtinai reikalavo, kad būtų nepriekaištingai užmaskuotos ant mirusiųjų veidų plika akimi matomos smogikų šūvių paliktos žymės, ir nedelsiant liepė aprengti jų atvežtais brangiais kostiumais.

Paprastai minimalų atlyginimą gaunančių sanitarų kišenės po tos dienos, tinkamai atlikus užduotis, gerokai papilnėjo.

Jau kitą dieną pareigūnai visuomenei paskelbė, kad tarp penkių nušautų vyrų nėra gerai žinomų Kauno gaujų narių, o tik restorano darbuotojai ir atsitiktiniai asmenys.

Žvilgsniai nukrypo į verslininkus


Tačiau, kaip teigė buvęs šalies policijos vadovas Vytautas Grigaravičius, tą dieną „Vilijoje“ nužudyti asmenys – visaverčiai Daktarų gaujos nariai, kuriems Henytė ir jo artimiausi sėbrai pavesdavo atlikti įvairias užduotis.

Netrukus Kauno teisėsaugininkų kabinetuose pasklido versija, neva Daktarų lyderiai inscenizavo pasikėsinimą į save. Tačiau buvo ir tokių, kurie netikėjo šia versija ir aiškino, kad įtakingus mafijos vyrus samdomi žudikai bandė nužudyti dėl asmeninės neapykantos.

Kraupų išpuolį patyrusios Daktarų šutvės narius kartkartėmis Kauno kriminalinės policijos darbuotojai pasikviesdavo pasišnekėti, tačiau jie nebuvo linkę dalytis savo versijomis.

Tomis dienomis Henytė buvo savo užmiesčio viloje Užliedžių kaime ir pasiuntė gaujos smogikus rinkti informacijos.

Jie privalėjo išsiaiškinti, kokios apie šias žudynes sklando pagrindinės versijos.

„Jau tą patį spalio 7-osios vakarą kriminalistai turėjo keturias įvykio versijas, o tarp Daktarų ir paprastų vilijampoliečių buvo pateikiama dar po keturias. Nenuostabu, nes tokiais atvejais kiekvienas norėjo įpiršti savąją“, – šyptelėjo H. Daktaras.

Tais laikais Kaune buvo girdėti kalbų, kad dešimtojo dešimtmečio pradžioje skandalingai pagarsėjęs kapitalizmo eros šauklys Arvydas Stašaitis ne tik puotaudavo, bet ir turėjo bendrų verslo reikalų su Daktarų autoritetais. Kalbėta, kad verslininkai susikirto dėl nesėkmingai „prasuktų“ bendrų reikalų, todėl nusprendė išžudyti Daktarus.

Kartą paprašytas prisiminti to laikotarpio įvykius vienas pirmųjų Kauno milijonierių A. Stašaitis šypsodamasis sakė: „Kai „Vilijos“ restorane buvo nušauti penki Daktarų žmonės, mieste pasigirdo kalbų, esą verslininkai nutarė, kad užteks bijoti ir klauptis prieš mafiją, tad nusprendė atkeršyti Daktarams. Kadangi buvau Verslininkų sąjungos prezidentas, po kelių dienų pas mane apsilankė keli Vileikos bosai su H. Daktaru priešaky. Bet aš jiems paaiškinau, kad, neturėdamas su jais bendrų reikalų, šiaip sau, dėl pramogos, į juos nešaudyčiau ir nemėtyčiau granatų. Jie išklausė, matyt, viską suprato ir be pretenzijų išvažiavo.“

Kas užsakė skerdynes?


2003 m. rudenį H. Daktaras knygos „Tikroji Daktarų istorija” autoriui sakė, kad tik daugiau nei po metų savarankišką tyrimą atlikę Daktarai išsiaiškino, jog su šiuo pasikėsinimu yra susijęs Rimantas Zalagaitis-Zalaga ir vėliau, kaip manoma, dėl šio išpuolio suorganizavimo paslaptingai iš Lietuvos pasitraukęs Rimanto Ganusausko-Mongolo pusbrolis Ričardas Ganusauskas-Ganusia.

Vėliau R. Zalagaitis Amerikoje buvo suimtas ir nuteistas. Tačiau netrukus pirma laiko išleistas į laisvę, nes Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentams suteikė daug vertingos informacijos. Kalbėdamas su „federalais“ kaunietis jiems prasitarė ir apie „Vilijos“ žudynes.

Laisvėje Zalaga neužsibuvo. 2002 metų sausį jam vėl buvo uždėti antrankiai, šįsyk – Amsterdamo oro uoste. Jis buvo sučiuptas paaiškėjus, kad į Italiją bandė parplukdyti 17 kilogramų kokaino kontrabandą.

„Pripažinsiu – tai viena sunkiausių bylų mano praktikoje, nes čia itin specifinė publika. Čia galioja savi papročiai, vidinės taisyklės. Daugelis apklausiamųjų nelinkę prisiminti šio įvykio. Sunku apklausti net ir jų sutuoktines, meilužes, drauges. Dabartiniais plačiai atvertų sienų ir emigracijos laikais sudėtinga aptikti senose istorijoje minimus žmones. Nelengva nustatyti net ir tai, ar jie su padirbtais dokumentais yra kirtę sieną ir iškeliavę į Vakarus“, – kalbėjo prokuroras G. Bučiūnas.

Dėl „Vilijos“ žudynių buvo apklausti kone visi didžiausi Lietuvos kriminalinio pasaulio autoritetai – vėliau nužudytas Ramūnas Kuzminas, teisėsaugai parodymus teikęs Jonas Bielskis ir iki mirties už grotų pasiųstas Klaipėdos Gaidjurginių šulas Sigitas Gaidjurgis.

Prieš kiek laiko Kauno prokuroro kabinete buvo apklausti ir H. Daktaro žudynių užsakovais įvardyti R. Ganusauskas bei R. Zalagaitis, tačiau po apklausos jie buvo paleisti.

„Kadangi tai ikiteisminio tyrimo medžiaga, pasakysiu tik tiek, kad šie asmenys šiuo metu gyvena kažkur Europos Sąjungoje“, – paslaptingai šyptelėjo teisėsaugininkas.

Diskusijos su Japončiku


G. Bučiūnas nenoriai prasitarė, kad Kauno prokurorams dėl „Vilijos“ žudynių yra tekę apklausti net su tarptautine mafija siejamus veikėjus. Prieš keletą metų G. Bučiūnas su kolega – Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoju, ONKTS vyriausiuoju prokuroru Vladimiru Kakoškinu traukiniu vyko į Maskvą, garsųjį tardymo izoliatorių „Matroskaja tišina“.

Tada jame kalėjo garsiausiu Rusijos mafijos krikštatėviu vadinamas Viačeslavas Ivankovas, pravarde Japončikas, kuris 2009 metų spalį mirė ligoninės palatoje dėl komplikacijų, kurias sukėlė užpuoliko paleisti šūviai.

„Šio susitikimo metu jam pateikėme keletą klausimų dėl „Vilijos“ žudynių. Tikėtina, kad V. Ivankovas turėjo tam tikrų sąsajų su keliais šioje byloje minimais žmonėmis. Mūsų žiniomis, Lietuvoje tuo metu jam neteko viešėti, – prisiminė intriguojamą susitikimą su legendiniu Rusijos gangsteriu G. Bučiūnas. – Mūsų pašnekesys tęsėsi bemaž dvi valandas, prisipažinsiu, buvo įdomu su juo pabendrauti. Japončikas sužavėjo tuo, kad pasirodė esąs gerokai labiau išprusęs už mūsiškius, save vadinančius mafijos veikėjais. Su V. Ivankovu spėjome padiskutuoti ir politikos, istorijos, meno, literatūros temomis.“

Prokuroro G. Bučiūno nuomone, Henytei prabilti vis dar neleidžia vadinamasis Vilijampolės senosios kartos gangsterių garbės kodeksas, kategoriškai draudžiantis net menkiausius kontaktus su teisėsaugos pareigūnais.

„Apklausiamas H. Daktaras sakė nežinąs, kas yra žudikai. Pateikdamas parodymus jis aiškino: „Pasakoti ir paaiškinti negaliu. Jokių priešų neturėjau ir neturiu.“ Bet jei jis žurnalistams ir savo memuaruose tvirtina atlikęs savąjį tyrimą, galėtų ir mums pateikti iki šiol nežinomų bylos faktų“, – knygoje „Tikroji Daktarų istorija” kalbėjo prokuroras G. Bučiūnas.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13331002641331393075&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2012 20:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
„Tikroji Daktarų istorija“ (III): Laukinis kapitalizmas ir milijonieriaus S. Čiapo nužudymas


http://www.lrytas.lt/-13337054901332947 ... udymas.htm

Dailius Dargis
lrytas.lt 2012-04-07 16:14

1996 metų balandžio 5-osios – Didžiojo penktadienio – rytą Kaune, Sargėnuose, prie savo namų buvo nužudytas Kauno koncerno „Agora“ prezidentas, buvęs čekistų karininkas, turėjęs didelių politinių ambicijų, Sigitas Čiapas ir jo asmeninis vairuotojas Vincas Varnas, susiruošę verslo reikalais į Vilnių.

Per stebuklą išliko gyva S. Čiapo žmona Jolanta. Kulka tik pradrėskė jai kaktą.

S. Čiapo kūne buvo rasta daugiau nei dešimt kulkų.

Iškart po nužudymo pareigūnai įtarė, kad nusikaltimą galėjo organizuoti Daktarų gauja.

Žiniasklaidoje pasirodė publikacijų, kad S. Čiapas prieš mirtį Generalinei prokuratūrai apie šią gaują buvo suteikęs vertingos informacijos, apie tai savo pirmoje knygoje „Tikroji Daktarų istorija” rašo žurnalistas Dailius Dargis. Lrytas.lt savo skaitytojams pateikia didelio populiarumo sulaukusios Kauno mafijos apžvalgos fragmentą, kuriame pasakojama apie S. Čiapo verslo peripetijas laukinio kapitalizmo metais.

S. Čiapas išgelbėjo H. Daktarui gyvybę?


Šio kadaise įspūdingus turtus valdžiusio ir įtakingomis pažintimis aukščiausiuose sluoksniuose garsėjusio verslo stratego biografija itin spalvinga. Sovietiniais metais S. Čiapas tarnavo Kaune, Žemuosiuose Šančiuose, dislokuotoje desantininkų divizijos karinės žvalgybos kuopoje. Ten būdavo telkiami išimtinai lietuvių tautybės šauktiniai, pasižymintys išskirtiniais fiziniais ir psichologiniais duomenimis.

Tai buvo laikoma elitine tarnyba. Dar tarnaudami armijoje jaunuoliai turėdavo atlikti įvairius slaptus įpareigojimus. Kai kuriems jų tarnyba desantininkų žvalgybos kuopose būdavo pirmoji pakopa siekiant karjeros KGB ir GRU sistemoje.

Buvęs kovotojas su kriminalinėmis gaujomis Juozas Rimkevičius knygos „Tikroji Daktarų istorija” autoriui D. Dargiui sakė pažinojęs S. Čiapą. Dėl savo sukauptos informacijos ir plačių pažinčių jis buvo naudingas teisėsaugos tarnyboms.

„Kai susipažinome, S. Čiapas jau buvo prasisukęs naftos versle Kazachstane. Taip pat įkūręs firmą Malaizijoje, įsteigęs bankus Kaune ir Vilniuje, prekiavęs metalais Vokietijoje, organizavęs degtinės gamybą Danijoje ir kt. Sigitas tapo banditų keršto auka, jie jam negalėjo atleisti, kad jis jų nekentė visa širdimi... Ir žuvo jis kaip karys, savo kūnu pridengęs žmoną Jolantą, kuri per plauką išvengė mirties. Trys vaikai liko našlaičiai. Įdomu tai, kad aštuoni mėnesiai prieš žūtį Sigis išgelbėjo H. Daktarui gyvybę, atkalbėjęs jį pasirengusius nužudyti konkurentus, nes pagailėjo Henytės vaikų ir žmonos...

Sigis buvo kovotojas. Dažnai man kartodavo: „Tu ir aš – žmonės su antpečiais, negalime peržengti įstatymo, bet balansuoti ant jo ribos – mūsų duona... Aš nekenčiu tų bukagalvių banditėlių. Mane pykina būnant su jais, negaliu šypsotis, kai jie debiliškai žvengia iš savo kvailų juokelių, gerti su jais šnapso, aptarinėti verslo reikalų, kuriuose jie nė velnio nesupranta... Bet man jie reikalingi... Na, ir tau turbūt naudinga žinoti tai, ką žinau aš?“ – prisimena pokalbius J. Rimkevičius. – Po Sovietų Sąjungos žlugimo Sigis grįžo į Lietuvą įgijęs puikų išsilavinimą GRU žvalgybos mokykloje, iš kurios išsinešė ekonomikos, politikos, psichologijos žinių bagažą, laisvai kalbėjo vokiškai ir angliškai. Jis iš karto pasinėrė į savo verslo imperijos kūrimą. Manau, todėl, kad turėjo gražią šeimą, kurią be galo mylėjo ir siekė, jog jai nieko netrūktų, kad vaikų ateitis būtų garantuota, o jo ir žmonos senatvė – rami ir soti. Bet tuo metu buvo neįmanoma plėtoti verslo išvengiant banditų dėmesio.“

Anot J. Rimkevičiaus, būdamas „operas“ S. Čiapas nusprendė pasinaudoti tuo savo naudai, „susidraugauti“ ir dalytis su nusikaltėliais, taip apsaugodamas ir save patį, ir šeimą, ir verslą.

Pirmaisiais M. Gorbačiovo paskelbtos „perestroikos“ metais S. Čiapas buvo vienas pirmųjų pamažu laisvėjančios Lietuvos veikėjų, kuris sugalvojo surengti įtakingiausių šalies žmonių suvažiavimą neoficialioje aplinkoje.

„Buvo Sovietų Sąjungos saulėlydis, bet dar veikė socialistiniai rinkos dėsniai ir galiojo sovietiniai įstatymai. Nors jau kaupėsi laisvės debesys ir buvo akivaizdu, kad tuoj tuoj prasivers dangus ir bus užlietas, po to galiausiai paskandintas daugelį išvarginęs sovietinis „rojus“. Įžvalgus, apsukrus ir talentingas S. Čiapas sugalvojo būdą, kaip išgelbėti Lietuvos elitą: politikus, pradedančius verslininkus ir juos globojančius banditus – beje, su jų damomis ir vaikais – nuo tvano.

Tam jis išsinuomojo Odesoje kruizinį laivą, kurį pavadinčiau „Sigio arka“, nes tikro pavadinimo nebeprisimenu. Ir visa ta marga šutvė dvi savaites plaukiojo po Viduržemio jūrą, gėrė šampaną, deginosi saulėje, o svarbiausia – ugdė draugystės ir pagarbos vieni kitiems jausmą. Visi prisiekė niekada nepamiršti, kam turi būti dėkingi už savo „išsigelbėjimą“, na, aišku, ir už tai, kad tai jiems nieko nekainavo. Kas buvo po to, kai visi linksmai sugrįžo į tėvynę, galėtų papasakoti jie patys. Kai kurie iš jų dar gyvi, nesislapsto ir nesėdi cypėje, bet, mano žiniomis, tokių jau nedaug likę“, – pasakojo J. Rimkevičius.

H. Daktaro laiškas M. Laurinkui


„Agoros“ koncerno parduotuvės tuo metu vienos pirmųjų ėmė pardavinėti gėrimus visą parą. Vienos degtinės pavadinimas buvo „Viking“, ji buvo gaminama iš Vakaruose perkamo spirito. Nors įmonės buvo Danijoje, savo produkciją importuodavo į Lietuvą. Beje, per „Agoros“ parduotuvių tinklą kai kada būdavo realizuojamas ir pogrindinėse įmonėse pagamintas maistiniu vadinamas spiritas. Tais metais dviejų ypač pamėgtos degtinės rūšių buteliai į Kauną buvo gabenami vagonais.

Pats H. Daktaras savo knygoje „Išlikt žmogumi“ teigia, kad tam tikri asmenys mašinomis iš Leningrado (dabartinio Sankt Peterburgo) į Lietuvą S. Čiapui tiekdavo neskiestą spiritą. Bet kai kurių anuomet kriminalinius nusikaltimus narpliojusių operatyvininkų žodžiais, šiame mieste spirito niekada nebuvo.

Remiantis kai kurių anuomet falsifikatus gaminusių kauniečių pasakojimais, į vandeniu skiestą spiritą būdavo pilama cukraus ir citrinų rūgšties. Spaudai paviešinus apie komercinėse parduotuvėse įsigytus alkoholio falsifikatus, ėmė sklisti kalbos, kad juos savavališkai platina ir „Agoros“ pardavėjos, gaunančios menką atlyginimą.

„Jis kūrė prekiautojų alkoholiniais gėrimais asociaciją, kurios tikslas buvo paimti visą produkcijos realizavimą į vienas rankas. Tai buvo normalus verslo planas, nes visuose Lietuvos miestuose buvo tas pat kaip Kaune – banditai kontroliavo viską.

H. Daktaras S. Čiapui buvo reikalingas tam, kad susitartų su kitų miestų gaujomis, jog šios netrukdytų. Bet Henytė įsijautė, manydamas, kad jis čia yra svarbiausias. Apie tai jis giriasi ir savo rašliavoje. Žinodamas banditų būdą S. Čiapas stengėsi apsaugoti savo sumanytą verslo schemą, dėl to ir bendravo su teisėsauga. Galiausiai dėl to mums ir pavyko pasodinti H. Daktarą, o S. Čiapas buvo nušautas.

Jei nebūčiau atkalbėjęs S. Čiapo nestabdyti žudikų, šiandien H. Daktaras galėtų būti negyvas, o žurnalistams nebūtų apie ką rašyti... Henytės kaltinimai S. Čiapui – tik bejėgiškas bandymas „nusišlapinti ant nužudyto priešo kapo“, kaip jis pats mėgdavo sakyti, bet, manau, išsisukti nuo bausmės tai jam nepadės“, – įsitikinęs buvęs ilgametis kriminalinės policijos darbuotojas J. Rimkevičius.

Kaip teigė žiniasklaida, gerokai vėliau – 1998 metų spalio 24 dieną – H. Daktaras parašė laišką tuomečiam Lietuvos saugumo departamento direktoriui Mečiui Laurinkui. Šiame laiške teigiama, kad 1994 metais S. Čiapas buvo atvykęs pas Henytę ir jam pasiūlė, „pridengiant generaliniam prokurorui A. Paulauskui, paimti į savo rankas Lietuvos įmones, gamyklas ir akcines bendroves ir tokiu būdu, pagal jo apskaičiavimus, per vienerius metus surinkti šimtą milijonų JAV dolerių“.

H. Daktaras šiame laiške teigė, kad 1995-ųjų rudenį su juo susitiko tuometis šalies Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos vyresnysis komisaras J. Rimkevičius ir jo pavaduotojas Valerijus Šulcas. J. Rimkevičius neva pareikalavęs daryti taip, kaip liepiąs S. Čiapas.

Tuomet H. Daktaras paprašęs jį suvesti su Socialdemokratų partijos pirmininku A. Sakalu. Šis tada buvęs Seimo pirmininko pavaduotojas. Tačiau J. Rimkevičius atsakęs, kad A. Sakalas su juo nesišnekės. J. Rimkevičius tokius prasimanymus spaudoje atmetė – jo įsitikinimu, Henytė, gelbėdamas savo kailį, tiesiog mėginęs suteikti savo bylai politinį atspalvį.

Alkoholio ar banditų asociacija?


Tris dešimtmečius išimtinai Lietuvos mafijos grupuočių bylose specializavęsis prokuroras Algimantas Kliunka teigė, kad maždaug 1994 metais susidomėjęs įvairių minčių keliančiais alkoholio platinimo reikalais.

„Tais metais Kaune buvo įsteigta Alkoholio prekybos tarpininkų asociacija, kurios iniciatoriai ir faktiniai steigėjai buvo H. Daktaras, V. Stankevičius-Smauglys, arba Stankė, S. Čiapas, dar vienas buvęs etatinis kompartijos veikėjas kaunietis, vieno Kauno viešbučio savininkas ir kiti tuomečiai „verslininkai“. Šiais asmenimis ir tos asociacijos veikla man pasiūlė pasidomėti tuometis Kauno policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos vadovas.

Išsiaiškinome, kad, asociacijos steigėjams susitarus su dalies dar neprivatizuotų alkoholio gamybos įmonių vadovais, verslininkams, nesantiems asociacijos nariais, beveik buvo užkirstas kelias imti iš alkoholio gamybos įmonių alkoholinius gėrimus ir parduoti gaunant 12 procentų pelną nuo jų pardavimo kainos. Alkoholio prekeiviams stojant į asociaciją, reikėdavo mokėti nemenką stojamąjį mokestį, o vėliau – nario mokestį ir tam tikrą dalį gauto pelno pardavus alkoholinius gėrimus. Tai buvo užmaskuotas turto prievartavimo būdas.“

Knygoje „Tikroji Daktarų istorija” A. Kliunkos pateiktais duomenimis, tuo metu dalis alkoholio prekybos tarpininkų pardavinėjo alkoholį, bet pinigų gamintojams negrąžindavo. Asociacijos steigėjai, įvairiais būdais šantažuodami vienos įmonių vadovą (pavyzdžiui, į susitikimus su juo atvykdavo ir H. Daktaras – vien jo buvimu daugeliui verslininkų darytas spaudimas), bandė tai įmonei primesti jų parengtą sutartį ir į savo rankas perimti visą tos įmonės prekybos pagamintais alkoholiniais gėrimais organizavimą ir vykdymą. Ta įmonė būtų tapusi tik jų gamybos cechu. Tai irgi buvo tam tikra turto prievartavimo forma.

„Šiuo atveju, įmonės vadovui bendradarbiavus su prokuratūra ir policija, mums pavyko tą įmonę apginti nuo tokių kėslų. Kitos įmonės vadovai, pakviesti pasikalbėti, tiesiai pareiškė, kad tas kauniečių suorganizuotas platinimas yra normali komercinė veikla, įprastas darbas, jų kriminalinė praeitis neturinti jokios reikšmės, nes ir perkant laikraščius spaudos kioske pardavėja neprašo pirkėjo pažymos apie teistumą“, – kalbėjo A. Kliunka.

„Reikėjo vyriškai pabendraut, nuvažiuot į pirtį”


Vėliau, kai 1996-ųjų vasarį H. Daktaras buvo suimtas ir netrukus buvo nužudytas „Agoros“ koncerno savininkas S. Čiapas, vienos alkoholio gamyklos vadovai pradėjo siųsti į policiją ir prokuratūras skundus dėl ,,platintojų“, gavusių parduoti alkoholį ir negrąžinusių gamyklai pinigų, sukčiavimo.

„Vėliau generalinio prokuroro pavaduotojas, pabendravęs su vienu iš valstybės vadovų, perdavė man tokį vieno politikų, kuriam, matyt, guodėsi minimos gamyklos vadovai, priekaištą: ,,Reikėjo su tais gamyklos vadovais normaliai, vyriškai pabendrauti, nuvažiuoti į pirtį, kartu išgerti...“

Deja, tie vadovai prieš tai nesileido į jokius atvirumus. Iš jų įtikinamais žodžiais dėstomų ,,tiesų“ mačiau, kad jokio atviro pokalbio nebus, nors visais įmanomais būdais ir įtikinėjimu tokio atvirumo siekiau. Juk bendrauti tarnybiniais reikalais geriant alkoholį pirtyse nėra prokuroro darbo forma ar būdas – tokių neformalių neprocesinių pokalbių prie bylos nepridėsi“, – teigė A. Kliunka.

Prokuroras teigė, kad pradėjus domėtis nelegalia Alkoholio prekybos tarpininkų asociacijos steigėjų veikla ir jai sutrukdžius, sulaukęs atkirčio netgi žiniasklaidoje.

„Tų publikacijų autorius buvo tuo metu žiniasklaidoje dirbęs garsus teatro kritikas. Kai atsitiktinai jį sutikęs pasakiau, jog maniau, kad teatro kritikai yra intelektualūs, dvasingi, aukštos vidinės kultūros žmonės, jis ironiškai pareiškė, kad aš labai klystąs“, – prisimena A. Kliunka.

Jo teigimu, galiausiai abejotinos reputacijos veikėjų suformuotos Alkoholio prekybos tarpininkų asociacijos veikėjai – koncerno „Agora“ savininkas S. Čiapas ir Kauno Daktarai – dėl prieštaringai abiejų pusių aiškintų priežasčių susipyko, pradėjo aršiai konfliktuoti.

„Atrodo, kad būtent dėl alkoholio prekybos verslo ir prasidėjo S. Čiapo konfliktai su Daktarais. Jis tada bandė teikti informaciją apie pogrindinį tų banditų verslą policijai, kitoms teisėsaugos institucijoms, bet tuo metu tokiems jo teiginiams trūko pagrįstų įrodymų. Be to, mums primygtinai siūlant S. Čiapo pateiktą informaciją patikrinti ir išsamiau tirti operatyvinės veiklos priemonėmis, kitos teisėsaugos institucijos tų teiginių aktyviai ir iniciatyviai netyrė ir dėl prieštaringos paties S. Čiapo veiklos ir jos vertinimo – teigdavo, kad S. Čiapas esąs ne menkesnis nusikaltėlis už patį H. Daktarą.

Kriminalistai teigė, kad apie Daktarų veiklą neturi „įrodymais patvirtinamos informacijos“, nerodė jokio entuziazmo. S. Čiapas galiausiai kreipėsi ir į Generalinę prokuratūrą. Pripažino, kad buvo skundų ir neigiamų žiniasklaidos publikacijų mano atžvilgiu iniciatorius ir užsakovas, bet manęs atsiprašė“, – knygoje „Tikroji Daktarų istorija” pasakojo A. Kliunka.

Nesuspėjo susitikti


Tiesa, A. Kliunka debiutinėje D. Dargio knygoje atvirai pripažino, kad jam šioje istorijoje labiausiai gaila ir skaudu dėl S. Čiapo mirties: „Kai H. Daktaras buvo sulaikytas prevencine tvarka, S. Čiapui dar kartą pasiūliau organizuoti jo apsaugą nuo nusikalstamo poveikio. Jis atsakė, kad H. Daktaras suimtas, Kaune ramu, jis turi savo apsaugininkus. Bandžiau rūpintis, kad jam nors būtų leista savigynai turėti šaunamąjį ginklą. Tačiau tam itin prieštaravo Kauno policija, o neigiamas pažymas Policijos departamentui, atrodo, rengė tas policininkas, kuris, vėliau atleistas iš darbo, važinėjo buvusiu H. Daktaro automobiliu „Mercedes“.

Kai po dviejų mėnesių prevencinio sulaikymo H. Daktarui pateikėme konkretų pirminį kaltinimą, iš kurio buvo galima spręsti, kad byloje kaip liudytojas figūruoja ir S. Čiapas, savaitgalį skambinau S. Čiapui ir kviečiau jį atvykti pas mane aptarti jo apsaugos klausimą. Tačiau jis pareiškė, kad turi dalyvauti kažkokiame mados šou, kad dabar supratęs, jog didžiausia jėga yra žiniasklaida ir viešumas, todėl kovosiąs pasitelkęs žurnalistus.

Užuot atvykęs pas mane, kitą dieną jis slapta nuvyko į Vilnių ir susitiko su dviejų pagrindinių dienraščių teisėsaugos skyrių žurnalistais, kurie taip pat neretai pateikdavo save kaip svarbius kovotojus su mafija, teikiančius mums informaciją, raginančius dirbti ir nukreipiančius mus teisinga linkme.

Jie kitą dieną publikavo panašių pavadinimų ir turinio straipsnius, kurių esmė – kaltinimų H. Daktarui pagrindinis ir vos ne vienintelis liudytojas yra S. Čiapas. Dar kitą dieną apie 8 valandą mano darbo kabinete suskambo telefonas, ir J. Milevskis pranešė, kad ką tik prie namų nušautas S. Čiapas...”

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13337054901332947327&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Bal 2012 23:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Mafijos dosjė – raktas S. Čiapo mirčiai įminti?


http://www.balsas.lt/naujiena/592099/ma ... iai-iminti

Dailius Dargis
2012.04.11 22:33

Prieš 16 metų sovietų kariškių pamėgtais automatais ginkluoti samdyti žudikai nutildė tuomet šalyje garsaus koncerno „Agora“ prezidentą Sigitą Čiapą ir jo vairuotoją. Teigiama, kad jis galėjo žinoti tamsiausius Kauno mafijos užkulisius.

Beveik du dešimtmečius visiems viskas buvo aišku: 1996 metų balandžio 5 dieną – Didžiojo penktadienio rytą – smogikų duetas juodos spalvos tuomet prabangiu laikytą BMW sušaudė automatų serijomis, kai jame sėdėjo S. Čiapas, už jo nugaros – sutuoktinė Jolanta Čiapienė, o vairuotojas ruošėsi uždaryti privataus namo kiemo vartus Kaune, Sargėnų gyvenvietėje.

Rinko informaciją apie mafiją?


Apie šią garsiąją bylą ne kartą buvo plačiai rašyta įvairiuose leidiniuose ir jau net mafijos laikus apžvelgiančiose knygose, tačiau tikrosios priežastys, dėl ko buvo nužudytas praeityje žinomas milijonierius S. Čiapas, vis dar neatskleistos.

Tokio svarbaus atsakymo nepavyko išgirsti net atidžiai stebint iki šiol Klaipėdos apygardos teisme tebenagrinėjamą plataus masto Kauno Daktarų gaujos nusikaltimų bylą.

Šiandien kruviniausias XX a. lietuviškos mafijos išpuolis prieš verslininką vėl prisimenamas, nes vienas buvęs S. Čiapo bendražygis pareiškė, kad 1984–1989 metais F. Dzeržinskio KGB aukštojoje mokykloje studijavęs kaunietis neva turėjo kompromituojamos informacijos apie anų laikų aukščiausius Kauno kriminalinio pasaulio autoritetus ir dėl to neteko gyvybės.

Anonimu panorusio išlikti šaltinio nuomone, S. Čiapas likus porai mėnesių iki žūties galėjo perduoti patikimų informatorių parengtą dosjė, kurioje buvo esą surinkta diskredituojama informacija apie tuomet šalyje klestėjusius Vilijampolės banditus ir jų verslo sandorius su oficialiais asmenimis.

Tačiau tokią versiją „Ekonomika. lt“ atsisakė patvirtinti tuomet aukštas pareigas einantys teisėsaugininkai.

Ugningos kalbos laidotuvėse


Šalia Kauno esančiose Karmėlavos kapinėse atsisveikinant su samdomų žudikų sušaudytu turtingu kauniečiu ir jo vairuotoju susirinko margaspalvė publika.

Specialiai iš Maskvos į laidotuves atvyko ir maždaug dešimties vyrų – buvusių čekistų – KGB įpėdinės FSB (Rusijos saugumo tarnybos) veteranų, pagrindinio Rusijos politinio veikėjo Vladimiro Putino kolegų – grupė.

Ji ir šiandien turi didžiulę įtaką Rusijos prezidento administracijoje, šios šalies jėgos struktūrose, specialiosiose tarnybose ir finansinės bei ekonominės oligarchijos sluoksniuose.

Anksčiau jie su S. Čiapu tarnavo Kaune, Panemunėje dislokuotoje 7-ojoje divizijoje, kurios buvę auklėtiniai pasižymėjo senais ir glaudžiais saitais, draugiškumu.

Kaip šių eilučių autoriui pasakojo šią laidotuvių procesiją atidžiai stebėjęs vienas žmogus, vienas iš buvusių „kauniečių“ kariškių, atsistojęs prie S. Čiapo kapo duobės susirinkusiai miniai garsiai ištarė įsimintiną frazę: „Dabar Lietuvos žemės – po S. Čiapo žudikų kojomis…“

S. Čiapo bendramoksliai iš Maskvos susidomėjimą šia byla parodė iškart po verslininko nužudymo. Jau tomis dienomis vienas maskviečių prasitarė, kad nusikaltėliai peržengė visas ribas ir, jeigu mūsiškė policija bus bejėgė, jie patys suras žudikus.

Našlė kaltina H. Daktarą


Įdomiausia, kad dabar, praėjus 16 metų po sušaudymo, per kurį žuvo 2 žmonės, paaiškėjo, jog tikrųjų žudikų nepavyko surasti ir taip jie išvengs teismo.

Nors, Daktarų bylos tyrėjų surinktais duomenimis, Kauno šešėlinio pasaulio bosų kvietimu iš Baltarusijos atvykusį smogikų vadą pavyko nustatyti. Bet ir jis išvengs griežtos bausmės dėl šio amžiaus nusikaltimo, nes prieš dešimtmetį žuvo mįslingame eismo įvykyje Lenkijoje, o jo skirtą užduotį atlikę šauliai neatskleisti iki šiol.

Per šį žiaurų išpuolį tik dėl lemtingo atsitiktinumo išgyvenusi nužudyto verslininko sutuoktinė J. Čiapienė kalbėdama apie tai sugeba tramdyti ašaras.

1996-ųjų balandį palaidojusi savo vyrą ir trijų vaikų tėvą moteris šių metų sausį Klaipėdos teisme pirmąkart po ilgos pertraukos vėl prašneko apie tragišką įvykį: „Mano giliu įsitikinimu, vyro žmogžudystę užsakė Henrikas Daktaras, o viską organizavo Goga. (Egidijus Abarius, ilgus metus laikytas gaujos kasininku, – aut. past.)”

Lemtingas vizitas


Tik praėjus kelioms valandoms po S. Čiapo netekties J. Čiapienė apklausiama Kauno teisėsaugos atskleidė: „1995-ųjų pabaigoje pas mane apsilankė keli vyrai su H. Daktaru. Vienas jų aiškino, kad mano vyrui nieko nenutinka tik H. Daktaro dėka. Kad vyras turi daug priešų, kad visi labai norėtų ką nors padaryti, bet nuo to sulaiko H. Daktaras, kuris simpatizuoja mūsų šeimai...

Jie kalbėjo, kad su mano vyru neranda bendros kalbos, kad jie buvo pas jį, kalbėjo su juo kelias valandas. Kad jis su žvaigždėmis kalba, sakė, kad jie čia atėjo paskutinį kartą...

Jis aiškino, kad aš turiu su vyru susitarti, nes nieko nereiškia man ant galvos užmauti maišą, išvežti, ir nespėsiu nė cyptelti. Jie sakė, mes įspėjame, kad daugiau nebeateisime.

Jie reikalavo, kad aš pakviesčiau Sigitą, kad jis su jais bendrautų, kad jis negeras žmogus – bendrauja ne su jais, o su jų priešais, kurie kažkada juos „pasodino“. Taip kalbėjo H. Daktaras, kad vyras bendrauja su Sadecku (Alvydu, buvusiu aukštu kriminalinės milicijos darbuotoju, – aut. past.), kuris H. Daktarą kažkada „pasodino“. Ką jis, sako, į politiką mušasi? Kelis kartus pagrasino, kad čia jie atėjo paskutinį kartą.”

Kruizas su rinktine publika


Kokia komercine veikla buvęs KGB mokyklos auklėtinis S. Čiapas užsiėmė pastaraisiais gyvenimo metais, net jį stebėję teisėtvarkos pareigūnai teigė nežinantys. Šiandien buvę H. Daktaro bendražygiai teisme atvirai dėsto, kad jis kuravo ir kontrabandinio spirito verslą, kuriame aktyviai dalyvavo ir kauniečių kriminalinės „žvaigždės“.

Kaip žinoma, XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje spirito kontrabanda buvo rizikinga verslo niša, nes verslo konkurentais tapę apsukrūs verteivos ir banditai dažnai nesutardavo. Tokie konfliktai dažniausiai baigdavosi vienos pusės mirtimi.

Tačiau su aukštais anų laikų politikos, verslo veikėjais S. Čiapo vardas siejamas dažniau nei su komercija. Kad kaunietis galėjo tapti alkoholio verslo konkurentų auka, šiandien netiki ir artimai jį pažinoję asmenys iš teisėsaugos struktūrų.

Kadaise S. Čiapas palaikė ryšius ir su prieštaringai pagarsėjusios Kauno banditų įsteigtos bendrovės „Grand Queen“ savininkais. 1991-aisiais gegužės 2 dieną minėta kompanija organizavo 17 dienų kruizinę kelionę po Viduržemio jūrą.

Į šios turistinės grupės sudėtį, kurios didžiąją dalį sudarė „Grand Queen“ darbuotojai ir jų artimieji, buvo įtraukti ir S. Čiapas su žmona, tuometinės įmonės „Raras“ direktorius Vladas Laurinavičius, pravarde Laurytė, su žmona, tuo metu „Inovacinės firmos Init“ komercijos direktorius Gintaras Skobas, šiandien kaltinamas dvigubos žmogžudystės užsakymu. Jų kompanijoje sukinėjosi ir tuometinis Lietuvos taupomojo banko (LTB) Kauno Centro skyriaus valdytojas Eugenijus Šukys bei jo žmona.

Šios kelionės išlaidos siekė 44 350, 5 tuometinių rublių.

Verta pastebėti, kad LTB skyriams tik nuo 1991-ųjų buvo suteikta teisė duoti kreditus. Tolesni įvykiai anų dienų Kauno versle, kuris buvo glaudžiai susipynęs su kriminalinio pasaulio šulais, parodė, kad E. Šukio įtraukimas į šią keliautojų grupę negalėjo būti atsitiktinis, nes jau tų pačių metų birželio 27-ąją įmonei „Grand Queen“ bankininko vadovaujamas LTB Kauno Centro skyrius suteikė net 2 mln. rublių kreditą.

FAKTAI: Nutildė 44 šūviais


1996 m. balandžio 5 d. apie 8 val. 10 min. Kaune, Sargėnuose, S. Čiapui, J. Čiapienei ir vairuotojui Vincui Varnui išvažiavus automobiliu BMW 535 iš nuosavo namo kiemo Obelynės gatvėje ir sustojus prie 23-ojo namo staiga privažiavo žalios spalvos automobilis „Volkswagen Golf” su pritvirtintais registracijos numeriais CKH 884.

Tyrėjų nenustatyti asmenys į S. Čiapą, sėdėjusį priekinėje automobilio keleivio vietoje, J. Čiapienę, sėdėjusią ant galinės sėdynės, V. Varną, stovėjusį prie automobilio, pasipylė šūviai iš automatų AK–74 ir AKMS.

Žudikams iššaunant 55 šūvius S. Čiapui buvo padaryti 44 šautiniai sužalojimai. V. Varnas nuo patirtų šūvių taip ir neatgavęs sąmonės mirė ligoninėje tą pačią dieną 14 val. 30 min.

J. Čiapienė spėjo per šūvius pargriūti ant automobilio grindų, jai dėl lengvo kūno sužalojimo trumpam sutriko sveikata.

Apie S. Čiapo praeities verslą ir santykius su Kauno Daktarų gauja plačiai skelbiama abiejose žurnalisto D. Dargio knygose „Tikroji Daktarų istorija“ ir „Kruvinasis mafijos maršrutas“.

Šaltinis: "Balsas.lt"

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Vas 2013 23:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kriminalinė Kauno istorija (I). Užmirštos gaujos ir Daktarų iškilimas


http://www.lrytas.lt/-13590253391357406 ... mas.htm#nn

Nerijus Povilaitis
2013-01-29 09:09

Kaunas visada garsėjo savitomis kriminalinio pasaulio tradicijomis. Viena jų nutrūko šią savaitę, kai kaukėti teisėsaugos pareigūnai ant žemės suguldė Agurkinių gaujos vadeivas. Dabar šios gaujos vardas, kaip ir daugelis kitų, liko tik kriminalinio pasaulio metraščiuose.

Portalas lrytas.lt siūlo prisiminti Kauno kriminalinę istoriją. Kaip prasidėjo organizuotas nusikalstamumas tame mieste? Kokios gaujos valdė Kauną ir kokiomis aplinkybėmis jos kopė į viršūnę? Kokią vietą toje istorijoje užima Agurkinių gauja?

Šešėlinio pasaulio veikėjai į dienos šviesą išlindo prasidėjus vadinamajam atšilimui, Michailo Gorbačiovo pradėtai „perestroikai“.

Gavę daugiau laisvių laukinio kapitalizmo laikais aktyviai ėmė reikštis iki tol pogrindyje tyliai veikę verteivos. Spekuliantai tapo verslininkais. Savo veiklą puolė legalizuoti ir pogrindinių cechų savininkai, buvo masiškai kuriami kooperatyvai, steigiamos pirmosios bendrovės.

Į ekonomines reformas netruko sureaguoti ir nusikalstamo pasaulio atstovai – laukinio kapitalizmo laikais retas verslininkas nemokėjo duoklės tvirtiems vyrukams.

Žvelgiant į praeitį, to meto Kauno gangsteriai atrodė gana komiškai: plikai skuto galvas, vilkėjo garsių prekinių ženklų sportinę aprangą, avėjo šlepetes, vairavo anuomet itin madingus 8-ojo ar 9-ojo modelio „Žigulius“. Verslininkus baugino brutalia fizine jėga. Nesutikusius paklusti reketininkai mušė, sprogdino, degino jų parduotuves, mašinas, namus.

Senųjų gangsterių jau niekas neatmena


Dabar jau retas kuris kaunietis pamena kadaise šiurpą kėlusias Naro ar Drakono gaujas. Anuomet gana rimta jėga kriminaliniame pasaulyje laikytos grupuotės iširo, skirtingai susiklostė jų lyderių likimas.

Savo gaują kadaise turėjęs kaunietis Kęstutis Narauskas-Naras ilgainiui įjunko į kvaišalus ir degradavo. Solidžią kriminalinę patirtį sukaupęs kaunietis 10-ąjį kartą ilgiems metams kalėti buvo nuteistas už tai, kad peiliu nudūrė jį „gaidžiu“ pavadinusį pažįstamą.

Teisme Naras prašė jį išteisinti, motyvuodamas tuo, kad išgirdęs „mirtiną“ įžeidimą stipriai susijaudino ir negalėjo kontroliuoti savo veiksmų.

Nusikalstamo pasaulio veteranu, iki šiol neužmiršusiu primityvaus reketo, galima vadinti kitą Kęstutį Narauską-Metrą. Šis kaunietis visai neseniai buvo teisiamas už tai, kad iki šiol reketavo Kovo 11-osios gatvėje esančio turgaus prekeivius.

Daktarų grupuotės užuomazgos


Ekonominio atšilimo periodu Kaune suaktyvėjo kelių gaujų veikla: Žaliakalnio rajone – Algirdo Žemaičio Žaliakalnio grupuotė, Šančių rajone – Vitalijaus Kostiučenkos–Kaulo vadovauta, pagal minėtąją pravardę pavadinta, gauja, Laisvės alėją bei Senamiestį kontroliavo Centro grupuotė, kurios pagrindiniu veikėju galima įvardinti be žinios dingusį Joną Negrodską-Negrą.

Tačiau bene rimčiausia jėga Kauno kriminaliniame pasaulyje anuomet buvo Henriko Daktaro-Henytės vadovauta Daktarų grupuotė.

Paveikslėlis

Kauno Daktarų grupuotės vadeiva H. Daktaras įkalinimo įstaigoje 1999 metais. R. Jurgaičio nuotrauka iš archyvo

Jos nariai susibūrė dar jaunystėje teritoriniu principu.

Vilijampolėje, J. Naujalio gatvėje augo H. Daktaras, jo pusbrolis Rimantas Ganusauskas-Mongolas ir kiti gaujos nariai.

Kriminalinę karjerą dar sovietmečiu pradėję Daktarai Lietuvai atgavus nepriklausomybę dar labiau suaktyvino savo veiklą. Gerai organizuota gauja, anksčiau užsiėmusi namudininkų bei kailinių žvėrelių augintojų reketu, pralobo besiversdami spirito kontrabanda.

Netrukus gauja užčiuopė dar vieną aukso gyslą – prasidėjusią sovietinio turto privatizaciją. Vieša paslaptis, kad dominusį objektą norėję įsigyti verslininkai pirmiausia turėjo dalyvauti šešėliniame aukcione – sumokėti duoklę gangsteriams už galimybę laimėti valstybinį aukcioną. Pagrindiniu privatizacijos ideologu galima vadinti R. Ganusauską-Mongolą, iš kitų gaujos narių išsiskyrusį intelektualumu.

Kalbama, kad gaujos lyderis H. Daktaras negalėjo pakęsti už jį kur kas sumanesnio Mongolo. Henytės pusbrolis dingo be žinios po vadinamųjų skerdynių gaujos štabu tapusiame „Vilijos“ restorane. 1993 metų spalio 7 dieną du „Kalašnikovo“ automatais ginkluoti azijietiškų bruožų vyrai ėmė šaudyti į ten susirinkusius gaujos narius. Išpuolio metu H. Daktarui gyvybę išgelbėjo atsitiktinumas – jis tuo metu buvo kitoje patalpoje, todėl žudikai jo nepastebėjo.

Tragiškas R. Daškevičiaus likimas


Kauno kriminalinio pasaulio viršūnėje įsitvirtinus Daktarams, mieste ėmė reikštis dar viena grupuotė – buvusio „breiko“ šokėjo Remigijaus Daškevičiaus-Daškės vadovaujami Daškiniai.

Jaunų, sportiškų vyrų gauja kėlė šiurpą verslininkams. Apie kruvinus Daškinių žygius sklandė legendos. H. Daktaras negalėjo pakęsti kur kas už save jaunesnio, tačiau vis labiau kylančio Daškės, viešai tvirtindavo šio žmogaus nepažįstantis ir neturintis su juo nieko bendra.

R. Daškevičiaus gauja atrado naują pajamų šaltinį - Daškiniai ėmė verstis cigarečių kontrabanda, užmezgė glaudžius ryšius su Kaliningrado srities nusikalstamo pasaulio atstovais ir su jais ėmė plėtoti bendrą verslą. Sukaupęs nemažai turto Daškė bandė savo veiklą legalizuoti, net buvo išrinktas Lietuvos bokso federacijos prezidentu, žurnalistams sakė nebenorintis turėti nieko bendra su nusikalstamu pasauliu.

Daškės likimas, kaip ir daugelio į kriminalinį pasaulį pasukusių kauniečių, susiklostė tragiškai. 2001 metų spalio 24-ąją sostinės senamiestyje, išeinantį iš picerijos „St. Valentino“, jį pakirto snaiperio kulka.

Tai viena profesionaliausiai įvykdytų ir iki šiol neatskleistų žmogžudysčių. Vėliau tyrėjai nustatė, kad šaulys mirtiną šūvį iš vogto graižtvinio medžioklinio šautuvo su optiniu taikikliu paleido pro anksčiau išsinuomoto buto langą. Žudikas ginklą paliko nusikaltimo vietoje.

Kas ir kodėl užsakė Daškės nužudymą – iki šiol nėra aišku. Sklando kalbos, kad jauno, nemažus turtus sukaupusio, ir perspektyvaus šešėlinio pasaulio „princo“ žūties kaltininku galėjo būti H. Daktaras.

Kai kurie policijos operatyvininkai portalo lrytas.lt žurnalistui buvo užsiminę, kad žmogžudystės užsakovų reikėtų ieškoti tuometėje R. Daškevičiaus aplinkoje, tarp artimiausių bendražygių. Esą vyko nesutarimai dėl didelį pelną duodančios nusikalstamos veiklos plėtros, ir gaujos lyderis buvo pašalintas.

Po Daškinių lyderio nužudymo – banditų karas


Paskutiniu gyvenimo tarpsniu buvęs boksininkas R. Daškevičius nujautė artėjančią grėsmę – jis buvo pasisamdęs privačius apsaugininkus. Portalo lrytas.lt žiniomis, jį saugojusiai firmai vadovavo dabar jau mirusio kauniečio parlamentaro žentas, buvęs imtynių treneris. Apsaugininkais įdarbinti imtynininkai pasirodė niekam tikę – nors ir buvo ginkluoti, tačiau, įvykus pasikėsinimui, spruko iš nusikaltimo vietos palikę merdėjantį Daškę likimo valiai.

Apie savo veiklą legalizuoti bandžiusių Daškinių ir gaujos lyderio įtaką liudija tai, kad jis buvo palaidotas prestižinėmis vadinamose Kauno Petrašiūnų kapinėse, kur ilsisi daug Lietuvai nusipelniusių žmonių. Leidimą laidoti R. Daškevičių išdavusi savivaldybė tąkart sulaukė net kelių įtakingų Lietuvos organizacijų tarpininkavimo.

Nuo kulkos, kurią paleido iki šiol nerastas žudikas, žuvus Daškinių gaujos lyderiui prasidėjo dramatiški įvykiai – Kaune aidėjo šūviai, vienas po kito krito nusikalstamo pasaulio veikėjai. Dalinantis įtakos zonas bei sukauptus pinigus skilo Daškinių gauja, skirtingose barikadų pusėse atsidūrę buvę bendražygiai santykius aiškinosi šūviais.

2002 metų sausį Kauno centre, Vasario 16-osios gatvėje, į nugarą sužeistas ir visam gyvenimui suluošintas skilusios gaujos atstovas Algirdas Antanynas-Antonis.

V. Jakučio nužudymas sukrėtė verslo ir politikos pasaulį


2002 metų balandį prie savo namų, Raudondvario plente, sušaudytas Kryžkelės gaujos lyderis Artūras Šatas. Praėjus dviem dienoms po susidorojimo su A. Šatu pistoleto-kulkosvaidžio kulkos Šiaurės prospekte suvarpė Daškinių gaujos atstovą Vidmantą Mickevičių-Kryžių.

Tačiau šie asmenys neturėjo didelės įtakos Kauno šešėliniame pasaulyje priešingai nei 2004 metų balandžio pabaigoje prie savo namų, Sukilėlių prospekte, samdomo žudiko sušaudytas alkoholio gamyklos „Italiana International“ vadovas Valdas Jakutis.

Jo nužudymas sukrėtė ne tik kriminalinį pasaulį, bet ir politikus bei verslininkus. V. Jakutis, į nelegalų verslą pasukęs Daškinių atstovas, kaip manoma, į savo veiklą buvo investavęs nešvarius grupuotės pinigus. Šis kaunietis aktyviai dalyvavo politikoje, rėmė Rolandą Paksą, per tarpininkus užsakinėjo publikacijas spaudoje. Itin mįslingas šio šešėlinio pasaulio pilkojo kardinolo vaidmuo bendrovės „Alita“ privatizacijos byloje.

Kas užsakė V. Jakučio nužudymą – iki šiol neišaiškinta. Kaunietis nemažai verslo interesų turėjo Kaliningrado srityje, neabejotinai bendravo su vietos nusikalstamo pasaulio atstovais. Gali būti, jog nurodymas nužudyti kažkuo neįtikusį verslininką buvo atsiųstas iš Rusijos.

Po V. Jakučio nužudymo dar vienas autoritetingas Daškinių atstovas, įspūdingo stoto kaunietis, Rolandas Dromantas-Ilgas, ėmė ypač uoliai rūpintis savo apsauga. Jis įsikūrė itin akylai saugomame name Kačerginėje, jį iki šiol nuolatos lydi koviniais ginklais ginkluoti apsaugininkai.

Prie masyvių vartų, jeigu namuose tuo metu būdavo R. Dromantas, visada budėdavo bent vienas visureigis su nuolatos veikiančiu varikliu. Ginkluoti apsaugininkai akylai stebi kiekvieną pravažiuojančią mašiną.

Prieš trejus metus Kauno teisėsaugininkai sulaikė R. Dromantą ir artimiausią jo bendražygį Robertą Užukauską-Rublį. Jiems buvo pareikšti kaltinimai prievartavus turtą iš prekyba maisto papildais užsiimti ketinusių dviejų kauniečių.

Ilgui su Rubliu byla, iškelta Kauno apygardos teisme, subliuško už grotų jiems praleidus vos pusę metų. Paaiškėjo, kad garso įrašai, kuriuose neva užfiksuotas Rublio grasinimas mirtimi, viso labo tėra ne itin mandagus verslo konkurentų pokalbis – nepavykusios derybos dėl maisto papildų kainų suvienodinimo. R. Dromanto kaltė buvo tik ta, kad jis, sėdėdamas kavinėje prie gretimo staliuko, „reketuojamo“ kauniečio paklausė: „Ar žinai, kas aš toks?“.

Pusmetį praleidę už grotų abu Daškiniai paleisti teismo salėje. Lygtine bausme nuteistas tik Rublis, o Ilgas išteisintas pritrūkus įrodymų.

„Gyvenu ramų gyvenimą, niekur nesikišu, tačiau pareigūnai mane siekia bet kokia kaina įkišti už grotų. Žinau, kad esu nuolatos sekamas, klausomasi mano telefoninių pokalbių. Po siūlelį narpliojami ir mano verslo reikalai, ieškoma prie ko prikibti“, - portalo lrytas.lt žurnalistui yra sakęs R. Dromantas.

Kalbama, kad R. Dromanto sulaikymas, dėl sunkiai įrodomo reketo, buvo tik įvadinė sudėtingo pareigūnų veiksmų plano dalis. Uždarius Ilgą ketinta atlikti tam tikrus procesinius veiksmus ir jam pareikšti kaltinimus dėl dviejų garsių žmogžudysčių – R. Daškevičiaus-Daškės ir V. Jakučio – užsakymo.

Apie tai, kad šios kalbos turi realaus pagrindo, portalo lrytas.lt žurnalistui buvo užsiminęs ir pats R. Dromantas.

Antrojoje straipsnio dalyje – pasakojimas apie Gyvatinių gaują, Daktarų saulėlydį ir Agurkinių grupuotės iškilimą.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13590253391357406537&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Vas 2013 23:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kriminalinė Kauno istorija (II): E. Daktaras ir Agurkinių suklestėjimas


http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kri ... 031445.htm

Nerijus Povilaitis
2013-02-03 19:22

Kaunas visada garsėjo savitomis kriminalinio pasaulio tradicijomis. Viena jų nutrūko, kai kaukėti teisėsaugos pareigūnai ant žemės suguldė Agurkinių gaujos vadeivas. Dabar šios gaujos vardas, kaip ir daugelis kitų, liko tik kriminalinio pasaulio metraščiuose. Portalas lrytas.lt siūlo prisiminti Kauno kriminalinę istoriją.

Pirmojoje straipsnio dalyje rašėme apie tai, kaip prasidėjo organizuotas nusikalstamumas Kaune. Apie tai, kokios gaujos valdė Kauną ir kokiomis aplinkybėmis jos kopė į viršūnę. Šioje straipsnio dalyje - pasakojimas apie Gyvatinių gaują, jų ryšius su Daktarų grupuote. O taip pat apie Agurkinių susikūrimą ir nuopuolį.

Gyvatinių iškilimas


Dar vienas perspektyviu laikytas Kauno nusikalstamo pasaulio šulas, kurį mažai kas pamena – praėjusiais metais Ispanijoje miręs Remigijus Toločka-Remyga (gimęs 1972 metais), vadovavęs Gyvatinių gaujai.

Paveikslėlis

R. Toločka-Remyga vadovavo Gyvatinių gaujai. A. Barzdžiaus nuotrauka iš archyvo

Tai vienas jaunosios kartos nusikaltėlių, atradusių „aukso gyslą“ – milžiniškus pelnus duodančią prekybą narkotikais.

Jonavoje gimęs R. Toločka nusikaltėlio karjerą Kaune pradėjo chuliganiškais išpuoliais ir smulkiomis vagystėmis.

Apie 1997 metais jis subūrė bendraminčius ir tapo Gyvatinių gaujos lyderiu. Grupuotė, kuriai priklausė ir buvęs milicininkas, vertėsi automobilių vagystėmis, prekiavo jų dalimis. Prasidėjus masiniam tautiečių emigravimui į Ispaniją, tuo suskubo pasinaudoti ir Gyvatiniai.

Į šią šalį kartu su parankiniais nukakęs Remyga tuoj pat ėmėsi darbo - reketavo statybose ir plantacijose dirbančius tautiečius. Manoma, kad Ispanijoje gaujos nariai susipažino su vietos nusikaltėliais, iš jų pradėjo pirkti kokainą ir vežti į Lietuvą.

Aptikę aukso gyslą Gyvatiniai Ispanijoje įkūrė įmonę, kuri prekiavo vaisiais ir sultimis. Neabejojama, kad kartu su vaisiais į Lietuvą keliavo ir kokainas. Dalis kvaišalų likdavo mūsų šalyje „vietos naudojimui“, kita dalis keliaudavo į Maskvą.

Šį kokaino tranzito kanalą kuravo buvęs sovietų armijos majoras Starovieras. Kvaišalus jis veždavo į Brianską, kur pažinojo ryšių Maskvoje turinčius vietos nusikaltėlius. Iš Briansko kokainas buvo gabenamas į Rusijos sostinę, kur jį buvo pamėgę vadinamieji naujieji rusai. Apie 2001 metais Starovieras paėmė iš kauniečių apie 100 tūkstančių JAV dolerių vertės kokaino krovinį ir dingo be žinios.

Jo likimas neaiškus iki šiol.

Ėmėsi narkotikų gamybos


Nors kvaišalų tranzito organizavimas Gyvatiniams davė didžiulį pelną, gauja savarankiškai narkotikų dar negamino. Lemiamas lūžis įvyko su narkotikų siunta Skandinavijoje įkliuvus dviem žinomiems kauniečiams - Džierkai ir Valdeliui, kurie ilgam pateko už grotų. Jų suburtas narkotikų prekyba ir gamyba vertęsis kartelis ėmė byrėti.

Pasak vieno ONTV komisaro, tuomet Remyga į savo pusę ėmė vilioti du irstančio susivienijimo narius - Albiną Gudiną, kuriam buvo iškelta baudžiamoji byla dėl dviejų Kroatijos piliečių pagrobimo, ir Gintautą Masiulionį-Maskė. Anot ONTT pareigūnų, tai buvo lemtingas etapas, atvėręs Gyvatiniams naujas nusikalstamos veiklos perspektyvas.

Įsilieję į gaują Maskė su A. Gudinu Remygai perdavė kvaišalų gamybos technologijas, juos gaminti apmokytus žmones bei narkotikų realizavimo rinką – tereikėjo visą šį mechanizmą suderinti.

Įsitraukė į Daktarų šeimą


Iš kalėjimo į laisvę sugrįžęs H. Daktaras, sužinojęs apie Kaune veikiančią narkotikų gamyba ir prekyba užsiimančią Gyvatinių grupuotę, suvokė, kad šioje rinkoje cirkuliuoja didžiulės pinigų sumos. Tačiau jis pats iš šio „verslo“ negavo jokio pelno.

Henytės įtaką Kauno bei Lietuvos kriminaliniame pasaulyje puikiai suvokė ir Gyvatinių lyderis Remyga, kuris ėmė ieškoti kontaktų su senaisiais Daktarais, mezgė draugystę su H. Daktaro sūnumi Enriku.

Anot ONTV pareigūnų, Remygos santykiai su E. Daktaru turėjo dvejopą prasmę: Gyvatinių lyderis įgijo svarų kozirį – Henytės sūnų, kuris galėjo praversti sprendžiant galimus nesutarimus su H. Daktaru, o svarbiausia – E. Daktaras tapo jungiamąja grandimi tarp senosios ir jaunosios Kauno šešėlinio pasaulio kartų.

Ilgainiui Gyvatinių lyderis Remyga tapo visaverčiu Daktarų šeimos nariu, įgijo sprendžiamojo balso teisę. Portalo lrytas.lt šaltinių teigimu, E. Daktaras buvo priimtas į Gyvatinių gretas, tačiau visaverčiu nariu tapti nespėjo.

H. Daktaro sūnus ėmėsi statybų verslo


E. Daktaras ir dar keli jo draugai buvo sulaikyti 2003-ųjų balandžio mėnesį. Operacija atlikta Lietuvos teisėsaugininkams bendradarbiaujant su JAV specialiųjų tarnybų agentais.

Paveikslėlis

E. Daktaras Kauno apygardos teisme 2004 metais.
A. Barzdžiaus nuotrauka iš archyvo


Nustatyta, kad kauniečiai į JAV greituoju paštu siuntė padirbtus dolerius bei narkotikus – ekstazio tabletes. Vaikinai kvaišalus ir netikrus pinigus slėpė senuose batuose, vaflių pyrage, nuotraukų albume. Nors nebuvo išsiaiškinta iš kur kaltę kategoriškai neigęs E. Daktaras gavo ekstazio tablečių, įtariama, kad tai buvo Gyvatinių gaujos kontroliuojamų pogrindinių laboratorijų produkcija.

Dėl psichotropinių medžiagų kontrabandos ir netikrų pinigų platinimo jaunesnysis Daktaras nuteistas kalėti 6 metams metus, be to, jis pripažintas nusikaltimų organizatoriumi.

Anksčiau laiko į laisvę išėjęs E. Daktaras šiuo metu, regis, yra nutraukęs ryšius su nusikalstamu pasauliu ir ėmęsis statybų verslo. Jo vadovaujama įmonė Užliedžių kaime yra pastačiusi ne vieną kotedžų kvartalą. Dėl prieinamų kainų kauniečiai giria E. Daktaro įmonės pastatytus būstus.

Išplėtė veiklos ribas


Analizuodami organizuotų nusikalstamų gaujų veiklos tendencijas, Kauno kriminalistai konstatuoja, kad savo veiklą kauniečiai stengiasi perkelti į užsienį. Tam įtakos turi palankiai susiklosčiusi geopolitinė padėtis, atsivėrusios sienos, veiklos galimybių potencialas ir baimė įkliūti Kauno teisėsaugai.

Ne paslaptis, kad absoliuti dauguma nusikalstamo pasaulio veikėjų yra puikiai žinomi vietos kriminalistams. Tad vykdant nusikalstamą veiklą reikia nuolatos dairytis per petį, sekti ar netoliese nestovi kriminalistų automobilis su viduje sėdinčiais operatyvininkais.

Pokyčiai Kauno šešėliniame pasaulyje įvyko tuomet, kai Kauno Kriminalinės policijos vadovu tapo Darius Žukauskas – didelę operatyvinio darbo patirtį turintis, Policijos departamente dirbęs ir rezonansinių nužudymų tyrimams vadovavęs pareigūnas.

Naujasis kriminalistų vadas pasirūpino, jog vietos nusikaltėliai neturėtų ramybės – Kaune prasidėjo šešėlinio pasaulio atstovų areštai, viena po kitos buvo keliamos bylos.

„Anksčiau į Lietuvą narkotikus gabenę ir po to juos į Skandinavijos šalis siuntę organizuotų gaujų atstovai ilgainiui savo verslą perkėlė į Ispaniją, kitas šalis. Bendradarbiaudami su vietos nusikaltėliais lietuviai pasirūpina dideliais kvaišalų kiekiais, kuriuos vėliau, „mulais“ arba eiliniais kurjeriais vadinami tautiečiai, gabena tiesiai į Skandinavijos šalis ir Rusiją. Lietuva šioje narkotikų tranzito grandinėje aplenkiama. Tiesiog nusikaltėliams savo veiklą organizuoti ir jai vadovauti parankiau tose šalyse, kur jų niekas gerai nepažįsta. Be to, vietos kriminalistams sunku sekti lietuvius, kurie bendrauja savo kalba“, - portalui lrytas.lt sakė vienas Kauno Kriminalinės policijos komisarų.

Agurkinių kelias į viršūnę


Prieš keletą savaičių buvo suduotas smūgis Agurkinių nusikalstamam susivienijimui, kurį Lietuvos policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis įvardijo didžiausia ir pavojingiausia nusikaltėlių grupuote mūsų šalyje. Sulaikyti Agurkinių lyderiai ir kiti su šia gauja susiję Kauno šešėlinio pasaulio atstovai.

Portalo lrytas.lt žiniomis, grupuotės lyderis Saulius Velečka-Agurkas savo kriminalinę karjerą pradėjo kaip eilinis, buvusio Žaliakalnio nusikalstamo pasaulio lyderio Kęstučio Liukaičio-Liukas, gaujos narys.

Paveikslėlis

Kalbama, kad S. Velečka-Agurkas suklestėjo organizuodamas užsienyje vogtų prekių įvežimą ir jų realizaciją Lietuvoje.
N. Povilaičio nuotrauka iš archyvo


Ilgainiui jis, pagal įgytus turtus ir įtaką, praaugo ne tik patį Liuką, bet ir Kauno nusikalstamo pasaulio mohikanus – įžymiąją Daktarų gaują.

Kalbama, kad Agurkas suklestėjo organizuodamas užsienyje vogtų prekių įvežimą ir jų realizaciją Lietuvoje. Būtent šioje srityje sužibėjo S. Velečkos kaip puikaus organizatoriaus ir vadybininko talentas.

Kartu su artimiausiu bendražygiu, antradienį taip pat sulaikytu Norbertu Tučkumi, Agurkas plėtė savo gaują. Kriminalistų duomenimis, Agurkiniai kuravo beveik visas, didelį pelną duodančias nusikalstamos veiklos sritis – prabangių automobilių grobimą ir jų pardavimą, prostituciją, kontrabandą ir narkotikų gamybą. Manoma, kad gerai organizuotą grupuotę sudaro kelios skirtingais nusikaltimais besiverčiančios gaujos.

Neoficialiais duomenimis, Agurkiniai Lietuvoje buvo įsteigę kelias pogrindines amfetamino bei metamfetamino gamybos laboratorijas, kuriose pagaminta produkcija buvo tiekiama Skandinavijos šalių ir Rusijos rinkoms. Kalbama, kad praėjusią savaitę buvo sulaikyta 12 kilogramų amfetamino siunta, kurios vertė daugiau nei vienas milijonas litų. Manoma, jog kvaišalai pagaminti Lietuvoje veikiančioje pogrindinėje laboratorijoje.

Milžinišką turtą sukaupę grupuotės lyderiai viešumoje pasirodydavo lydimi koviniais ginklais ginkluotų privačių apsaugininkų, važinėjo šarvuotais automobiliais. Saugotis juos vertė nuolat tvyrojusi įtampa, grėsmė, jog bet kurią akimirką gali kėsintis mirtini priešai – Giedriaus Janonio-Kamuolio vadovaujami Kamuoliniai.

Agurkinių grupuotė naudojosi moderniausiomis konspiracijos priemonėmis, puikiai išmanė policijos darbo metodus bei techninių galimybių ribas. Todėl ryšys buvo palaikomas naudojant visas įmanomas slaptumo priemones, netgi anoniminius virtualius tinklus. Neabejoju, kad juos konsultavo šios srities profesionalai“, - portalo lrytas.lt žurnalistui sakė vienas Kauno operatyvininkų.

Agurko ryšiai su Kedžių gimine


Anot Kauno pedofilijos bylos liudininko Mindaugo Žalimo, praėjusią savaitę sulaikytas S. Velečka-Agurkas galimai buvo įtrauktas į Drąsiaus Kedžio aukų sąrašą.

Abu šiuos veikėjus, S. Velečką ir D. Kedį, suvedė jo pusbrolis – šešėliniame pasaulyje gerai žinomas Vismantas Markauskas-Visma. Kalbama, jog D. Kedys į užsienyje vogtų automobilių gabenimo verslą įtraukė ir tuometės sugyventinės Laimutės Stankūnaitės sesers Violetos Naruševičienės vyrą Deividą Naruševičių. Vairuoti vogtas mašinas jam sunkiai sekėsi, kaunietis daugybę kartų buvo sulaikytas policijos pareigūnų.

Konfliktas tarp D. Kedžio ir S. Velečkos kilo dėl to, jog garsusis Garliavos gyventojas ėmėsi savarankiškos veiklos, už borto palikdamas Agurkinius. Vienoje Klaipėdos degalinių D. Kedys nemenkai aptalžė Agurką. Muštynes stebėję jo apsaugininkai nesikišo, nes esą jiems nevalia veltis į „bachūrų“ santykius. Gali būti, kad po šio incidento Kauno šešėlinio pasaulio lyderis S. Velečka įjungė D. Kedžiui „skaitiklį“, liepė sumokėti milžiniško dydžio baudą.

Jungiamąja grandimi tarp Kedžių giminės ir Agurkinių vadinamo V. Markausko veikla jau ne vienerius metus domina automobilių vagystes tiriantį Kauno kriminalinės policijos padalinį.

Visma nėra automobilių vagis, jis greičiau „verslininkas“. Šis žmogus labai atsargus, net prie vogtos mašinos bijo prieiti, baiminasi, jog bus sulaikytas policijos, todėl siunčia ką nors kitą“, - portalui lrytas.lt sakė vienas Kauno policijos operatyvininkų.

Su šešėliniu pasauliu siejamas ne tik D. Kedžio pusbrolis V. Markauskas, bet ir jo sesuo, aktyviai Garliavos įvykiuose dalyvavusi, Auksė Ibenskienė. Ši moteris anksčiau artimai draugavo su 1997 metų rudenį nužudytu šešėlinio pasaulio veikėju, buvusiu boksininku Gintautu Bakanausku-Bakanu.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=13597287151358720759&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Lie 2013 00:28 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kauno mafija buvo nuolat prižiūrima KGB


http://www.balsas.lt/naujiena/743289/ka ... iurima-kgb

Dailius Dargis, 2013.07.15 19:00

Paveikslėlis

Kaip aiškėja pirmosios Daktarų gaujos bylos tyrimas buvo prižiūrimas saugumiečių (nuotr. „Akistatos”)

„Balsas.lt savaitė“ pirmąkart skelbia anksčiau niekur neviešintą KGB dokumentinę medžiagą, kurioje figūruoja garsiausi senosios Kauno mafijos veikėjai.

Medžiaga šiam rašiniui buvo rinkta ilgai ir nuobodžiai. Tačiau surinkti duomenys atskleidė labai įdomų legendinių Kauno mafijos veikėjų paveikslą. Visiškai nesvarbu, kiek metų bus prabėgę nuo garsiausių anų laikų laikinosios sostinės kriminalinių autoritetų padarytų nusikaltimų, jų pačių mirčių, paslaptingų žūčių arba jiems paskelbtų teismo nuosprendžių, – kai kurių iš jų pavardžių iš žmonių sąmonės lengvai neištrinsi.

Jos tebefigūruoja senose bylose, operatyvinėse pažymose, kurios saugomos Lietuvos centriniame valstybės archyve, esančiame Vilniaus Gedimino prospekte, buvusiuose KGB rūmuose.

Kai pernai spalį pirmąsyk atėjau susipažinti su archyvine medžiaga, tiek Centrinio valstybės archyvo, tiek Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai teigė, kad esu pirmasis žurnalistas, kuriam parūpo jų žinioje esančiose senose bylose minimi garsiausi 1990-ųjų šalies kriminalinio pasaulio autoritetai.

Šį kartą siūlau pažintį su Lietuvos mafijos sostinės Kauno nusikalstamo pasaulio asmenimis, kurie buvo patekę į KGB seklių akiratį.

Susitikimai Vilijampolėje


Beveik tris dešimtmečius aktyviai visoje šalyje veikusios senosios Henriko Daktaro ir jo vyrų bylos nusikaltimų tyrimas buvo baigtas tik prieš mėnesį, kai pats grupuotės vadeiva Klaipėdos apygardos teismo sprendimu visiems laikams pasiųstas už grotų, tačiau saugumo darbuotojai apie šią specifinę publiką ėmė domėtis gerokai anksčiau.

Svetainėje www.kgbveikla.lt skelbiamas įdomus rašomąja mašinėle rusų kalba spausdintas operatyvinių darbuotojų metinės ataskaitos dokumentas.

Jame rašoma, kad 1985 metais, kaip manoma, H. Daktaras (pažymoje minimas kaip Henrikas Diktoras – red. past.), Kaune Daktariukais vadinamos grupuotės veikėjas, palaikė glaudžius ryšius su vienu iš aukščiausių tuometinės Kauno milicijos vadovų Smuikiu (kažkodėl šio asmens vardas senose bylose neminimas).

Saugumiečių ataskaitose rašoma, kad Smuikys esą dažnai lankydavęsis H. Daktaro namuose. Neva jis buvo surinkęs konfidencialių duomenų apie įvykdytus ir planuojamus vykdyti banditų iš Vilijampolės išpuolius. Manoma, kad Smuikys reguliariai informuodavo daktariukus apie nukreipiamus prieš juos milicijos darbuotojų reidus.

Kalbėta, kad tokie draugiški susitikimai Vilijampolės mikrorajone pernelyg ilgai netruko, mat, „techniškai įsikišus KGB vyrukams“, Smuikys buvo atleistas iš įtakingo tuometinės milicijos poskyrio vadovo posto. Savaime suprantama, kad sovietinės santvarkos metais niekas iš aukščiausių valdžios žmonių nenorėjo panašių sensacijų. Tad visa ši Kauno milicijai gėdą užtraukusi istorija buvo tyliai užglaistyta.

Daktarai buvo stebimi


Pavarčius senas KGB bylas susidaro įspūdis, kad saugumiečiai atidžiai stebėjo ir pirmosios Daktarų gaujos nusikaltimų bylos tyrimo eigą.

Štai Lietuvos TSR valstybės saugumo komiteto (KGB) Tardymo izoliatoriaus archyviniame fonde K-17 yra LTSR vidaus reikalų ministro 1986-09-16 raštas LTSR KGB pirmininkui.

Jame rašoma, kad LTSR VRM tardymo valdyba tiria baudžiamąją bylą Nr. 02-1- 095-86 dėl piliečių asmeninio turto vagysčių, užpuolimų ir kitų nusikaltimų, įvykdytų organizuotos ir pavojingos Kauno gyventojų nusikaltėlių grupės, vadinamos Daktarais.

Medžiagoje rašoma, kad ši grupė daug metų veikė respublikoje ir už jos ribų, turėjo ryšių tarp teisėsaugos darbuotojų. Buvo suimti grupės vadas H. Daktaras, vienas iš aktyviausių narių Antanas Nemanis.

Rašte prašoma dėl ypatingo tiriamos grupės pavojingumo suimtuosius laikyti KGB tardymo izoliatoriuje Vilniuje, griežtai juos izoliuojant ir vykdant agentūrinį tyrimą kameroje.

LTSR VRM 1986-10-07 rašto duomenimis, buvo prašoma ten pat uždaryti dar vieną iš dviejų naujai suimtų grupuotės narių – Viktorą Česonį.

Kaip skelbta anksčiau, už minėtoje byloje atskleistus nusikaltimus H. Daktaras buvo nuteistas 8 metams. Šią bausmę jis turėjo atlikti Sibiro kalėjime. Faktiškai atlikęs visą jam skirtą bausmę, Henytė 1992 metų sausio 13-ąją sugrįžo iš Rusijos lagerio ir visa jėga vėl nėrė į Kauno Daktarų gaujos pasaulį.

Paveikslėlis

KGB pažymose 1985 m. minima, kad Kaune klesti Daktariukai (nuotr. „Akistatos”)

Mongolas pakluso KGB šefui


Vienoje iš mano rastų bylų yra prisegtas LTSR KGB Kauno skyriaus 1989-08-03 raštas LTSR KGB II-ajai valdybai.

Jame rašoma, kad mieste aktyviai veikia dvi organizuotos nusikalstamos grupės: Daktariukai su pagrindine dislokacijos vieta Vilijampolėje ir Daškiniai Žaliakalnio mikrorajone.

Vidaus reikalų ministerijos organų duomenimis, šių grupių nariai turi dideles pinigų sumas, greitus lengvuosius automobilius, ginklus.

Panašiu metu Kaune anuomet klestėjusiame „Žalio kalno“ restorane įvyko dviprasmiškas incidentas tarp aukštų Kauno milicijos, KGB šulų ir greta puotavusios agresyviai nusiteikusios jaunų vyrų kompanijos.

Triukšmadarių priešakinėje eilėje sėdėjo Rimantas Ganusauskas, kadaise garsėjęs Mongolo pravarde. 1993-iųjų gruodį jis paslaptingai dingo ir, kaip skelbiama paskutinėje Daktarų byloje, buvo saviškių nužudytas.

Pasakojama, kad Mongolo kompanionai tąkart greitai prisigėrė ir prie žmonių ėmė aiškintis santykius, kažkas net pradėjo mosuoti ginklais. Neiškentęs milicijos viršininkas ėmė raminti jaunimą, tačiau Mongolas jį paniekinamai pasiuntė po velnių. Paskui prie chuliganų priėjo KGB Kauno skyriaus vadovas Gediminas Bagdonas ir prisistatęs, kas esąs, pareikalavo nusiraminti.

KGB šefo pasirodymas paveikė įžūliai nusiteikusius „slabadinius“, ir Mongolas, pasakęs, kad šią kontorą jie gerbia, apramino bičiulius. Tačiau tuomet jau buvo į restoraną iškviesta milicija, ir pareigūnai visus triukšmadarius išvežė. Nepraėjo nė valanda ir, pasistatę savo volgą prie pat restorano įėjimo, jie grįžo.

Mongolas demonstratyviai pasirodė restorano viduryje ir nustėrusiems padavėjams sušuko: „Tai kas dabar valdo Kauną?“

R. Ganusauskas ir jo kompanija tuo metu šiurpino kauniečius įžūliu elgesiu ir visišku nesiskaitymu su aplinkiniais. Buvę aukšti teisėsaugos pareigūnai yra minėję, kad R. Ganusauskas ir jo sėbrai pramogauti dažnai važiuodavo net Kauno prokuratūros, milicijos tarnybinėmis volgomis.

Sėjo chaosą Palangoje


Archyve saugomi užrašai su LTSR KGB II-osios valdybos III-iojo skyriaus 1990-01-04 pažyma apie pokalbį su tardomuoju, kuris pasakoja apie buvusį iki nuteisimo 1988 metais Daktarų gaujos narį Edvardą Tamulį, gyvenusį Palangoje.

Kitame fonde taip pat saugoma LTSR KGB Klaipėdos ir Lietuvos jūrų baseino skyriaus 13-ojo poskyrio 1991 metų sausio–vasario pažyma, nutarimas apie 1990-01-22 užvestos operatyvinio patikrinimo bylos Nr. 2349 (pastovios nusikalstamos asmenų grupės, organizuotos prievartiniams veiksmams) objektą „Tomas“ – E. Tamulį. Jis 1988 metais atvyko gyventi į Palangą iš Kauno, kur dalyvavo nusikalstamoje Daktariukų gaujoje.

Fondo K-l kartotekos Nr. 20 kortelėse rašoma, kad E. Tamulis vadovavo grupei asmenų, kurie užsiėmė turto prievartavimu, kėlė riaušes, priešinosi milicijai, ieškojo galimybių įsigyti ginklų.

Paveikslėlis

KGB akiratyje buvo atsidūręs Kauno mafijos veteranas J. Bielskis (nr.3) (nuotr. „Akistatos”)

Apie paslaptingus Išsižiojėlio ir Algelio pravardėmis pagarsėjusio kauniečio, kurio tikrasis vardas yra Algutis Edvardas Tamulis, ryšius su saugumo darbuotojais anksčiau esu ne kartą rašęs. Šį Kauno banditų patikėtinį Palangoje galima laikyti dviveidžiu mafijos veikėjų krikštatėviu.

1991 metų rugsėjį itin paslaptingomis aplinkybėmis jis nužudytas Rygoje.

Negailestingame mafijos kare A. E. Tamulis krito kaip pirmasis lietuvis gangsteris. Kartu užsimezgė viena painiausių per visą nepriklausomos Lietuvos mafijos istoriją nužudymo bylų.

Taip pat aptikti KGB Kauno skyriaus 1989 metų dokumentai apie operatyvinio patikrinimo bylos „Igroki“ (pastovios nusikalstamos grupės prievartiniams veiksmams vykdyti) užvedimą grupei asmenų (vadas – Andrius Jankevičius, pravarde Pšidzė. Jis nuo 1995-ųjų yra Lietuvos bėglių sąraše), atiminėjusiai pinigus iš privačių asmenų ir kooperatyvų.

Kompanijoje – ir generolas


Fondo K-l kartotekos Nr. 20 kortelių duomenimis, grupinio operatyvinio tyrimo bylos Nr. 2339, kurią vedė LTSR KGB Kauno skyriaus II-ojo poskyrio vyr. operįgaliotinis Aleksandras Volobujevas, objektų įskaitos priežastys buvo šios: Jonas Belskis (nedirbantis) ir Arikas Pastuškovas (nedirbantis) – „akcijų, išimant piliečių ir kooperatyvų materialines vertybes jėga arba apgaule organizavimas ir vykdymas“.

Mejeris Velionskis (sporto treneris), kuris, kaip kalbama, šiuo metu gyvena JAV, kooperatyvo „Tauras“ nariai Česlovas Jezerskas (garsus Lietuvos kariuomenės generolas, 2009 metais siekęs šalies prezidento posto, tačiau galiausiai tokios galimybės atsisakęs) ir Artūras Juškevičius-Juškė (buvęs Kauno banditų veikėjas) –„grupės, užsiimančios pinigų „išėmimu“ iš kooperatyvų, nariai“.

Kooperatinio susivienijimo „Interkoop“ pirmininkas Robertas Bado ir šio susivienijimo revizorius Benjaminas Podkamenskis, Abramas Levinas (pagal profesiją gydytojas, nedirbantis) – „grupės, užsiimančios pinigų „išėmimu“ iš kooperatyvų, nariai, sudarė neteisėtus sandorius su užsienio firmomis susivienijimo „Interkoop“ vardu“.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro teigimu, išlikusiuose KGB archyviniuose fonduose daugiau duomenų apie kriminalines gaujas, vadintas Kauno Daktarais, bei joms vestų operatyvinės įskaitos bylų „Igroki“, „Tomas“ nerasta.

Lietuvos TSR Vidaus reikalų ministerijos (MVD) ir Lietuvos komunistų partijos archyviniuose fonduose duomenų apie šias kriminalines gaujas irgi nerasta.

Šaltinis: balsas.lt

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007