Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 10 Geg 2024 15:03

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 17:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Minske ėjo lietuviškas laikraštis „Raudonasis artojas"


---------------------------------------------

http://www.oldradio.lt/lt/Liudvikas_%C5%BDaldaris

ŽALDARIS Liudvikas (*1900-03-18 Keturvalakiai (Vilkaviškio aps.), †1938-09-?? Smolenskas), poetas, komunistinis veikėjas, Minsko radijo laidų lietuviams redaktorius.

1919–1924 mokėsi Marijampolės gimnazijoje, įsijungė į bolševikinę veiklą. 1920 įstojo į komunistinę jaunimo organizaciją. 1923-1924 už priešvalstybinę veiklą kelis kartus pateko į kalėjimą. 1924 pasitraukė į Rusiją.

Nuo 1929 gyveno Minske, dirbo lietuviškų radijo laidų vedėju, redaktoriumi, bendradarbiavo lietuviškame Gudijos kompartijos laikraštyje „Raudonasis artojas“[1].

Paskelbė eilėraščių „Naujojoje gadynėje“, „Kibirkštyje“, 1934 išleistame almanache „Po raudonąja vėliava“.

Sušaudytas stalininių represijų metu.

↑ šaltinyje – „Gimtasis kraštas“ 1988-09-22 – laikraščio pavadinimas rašomas „Raudonoji vėliava“, tačiau Minske ėjo „Raudonasis artojas“, o jis 1932 m. savireklamoje skelbėsi esąs vienintelis liet. laikraštis Sov. Sąjungoje.

-------------------------------------------

Dr. Marija Kindurytė-Sivickienė. Lietuviai išeiviai Rytų Baltarusijoje


http://www.voruta.lt/lietuviai-iseiviai ... arusijoje/

„Voruta“ 1997 m. birželio 14–20 d. Nr. 23 (305), p. 5-14

Voruta
2019-04-29

Paveikslėlis

Pavieniai išeiviai bei lietuvių kaimai dab. Mogiliovo, Minsko, Vitebsko srityse, taip pat gretimuose Smolensko srities rajonuose pradėjo rastis XIX a. 7-ajame dešimtmetyje. Ypač daug jų atsirado 8-ajame dešimtmetyje, kai sustiprėjo emigracinis judėjimas iš Lietuvos.

Mogiliovo, Vitebsko ir Minsko gubernijose ėmė kurtis išeiviai iš buv. Vilniaus ir buv. Kauno gubernijų. Pirmiausia iš Panevėžio, Ukmergės, Zarasų, Švenčionių, Trakų apskričių. Galima nurodyti tokias vietoves, kaip Troškūnai, Vyžuonos, Debeikiai, Leliūnai, Kuktiškės, Labanoras, Mineiškiemis, Linkmenys ir kt. Daugelis išeivių buvo kilę iš apylinkių, esančių Utenos, Švenčionėlių ir Ignalinos rajonų paribyje.

XIX a. pab. susiklosčiusi padėtis vis labiau skatino lietuvius valstiečius vykti svetur, ieškoti pigesnių žemių, galimybių įsikurti.

Po 1861 m. agrarinės reformos valstiečiai gavo teisę išsipirkti savo sodybas. Tik po to galėjo tapti valstiečiais savininkais. Žemdirbiai nuomininkai, anksčiau gyvenę dvaruose, net negavo teisės į savo naudotą žemę. Jiems buvo leista keliolikai metų sudaryti su dvarininkais nuomos sutartį. Išsipirkti naudojamą žemę juos įgalino 1882 m. įstatymas, bet išpirkos kaina buvo daug didesnė nei kitiems valstiečiams. Dėl to daugelis tokių žemdirbių liko nuomininkais ir bežemiais. Padėtį sunkino ir tai, kad valstiečiams katalikams, ypač lietuviams, ribota teisė gauti kreditą žemei pirkti Lietuvoje.

Tuo tarpu 1865 m. buvo išleistos instrukcijos, leidžiančios Lietuvos rusams įsigyti dvarus. 1866 m. Rusijoje buvo įsteigta bendrovė, superkanti Lietuvoje dvarus. Tai buvo vienas iš būdų rusinimo politikai įgyvendinti.

Dar 1863 m. vienas „Rusų pradų atkūrimo Šiaurės Vakarų krašte“ programos punktų buvo: skatinti rusus keltis į vadinamąjį Vakarų kraštą. Tik 1866 m. lapkričio 1 d. įstatymu gubernatoriai gavo teisę leisti valstiečiams katalikams pirkti palivarkų žemes. Tuomet jau nemažai valstiečių buvo emigravę iš Lietuvos.

Tuo metu, kai lietuviai valstiečiai vyko į Baltarusijos gubernijas, iš ten (iš Mogiliovo gub.) valstiečiai kėlėsi į Kauno guberniją. Taip Kelmės rajone (Polonių, Kolainių, Zatyžių, iš dalies Dubėnų kaimuose) atsirado baltarusių kolonijos.

Dvarininkijos žemėtvarka Baltarusijoje, ypač labiausiai atsilikusiose rytinėse gubernijose, išgyveno nuosmukį. Jau XIX a. 7-ajame dešimtmetyje Vitebsko, Minsko, Mogiliovo gubernijų dvarininkai pradėjo pardavinėti ar nuomoti savo žemę ar jos dalį. Vietiniai neturtingi mažažemiai ar bežemiai valstiečiai negalėjo jos pirkti ar išsinuomoti.

Vitebsko gub. dar 7-ajame dešimtmetyje atsirado valstiečių nuomininkų iš Estijos ir Latvijos – čia baudžiava buvo panaikinta anksčiau, 1816-1819 m. Valstiečiai žemės negavo, tačiau turėjo teisę kažkiek jos išsinuomoti. Tarp tokių nuomininkų buvo ir lietuvių iš Kurliandijos. Nuo 1877 iki 1887 m. Vitebsko gubernijoje 51,5 proc. visų atvykėlių buvo latviai, 16,9 proc. lietuviai, 31,6 proc. kitų tautybių. Todėl čia nuo seno buvo daug mišrių kaimų ir vienkiemių.

XIX a. 8-ajame dešimtmetyje Vilniaus ir Kauno gubernijose atsirasdavo vis daugiau mažažemių ir daugiavaikių valstiečių, norinčių vykti į Mogiliovo ir Vitebsko gubernijas. Mat tuo reikalu ėmė tarpininkauti žemės bankai – Vilniaus žemės bankas, įkurtas 1872 m., o ypač Valstiečių žemės bankas Maskvoje, įkurtas 1882 m. Pastarasis savo veiklą Baltarusijoje pradėjo 1883 m. Bankai patys siuntinėjo maklerius, ieškojo norinčių pirkti žemės ar ją nuomoti, teikė ilgalaikes paskolas (net 40-čiai metų). Žemės kaina rytinėse Baltarusijos gubernijose tuomet buvo mažesnė negu Lietuvoje. Dideli jos plotai buvo apžėlę miškais ir krūmokšniais.

Taigi 7-8 dešimtmečiais minėtose Lietuvos gubernijose ėmė kurtis valstiečių bendrijos žemei pirkti. Tarp jų narių buvo ir dvarininkų valstiečių bei laisvųjų valstiečių nuomininkų. Į Baltarusiją, daugiausia į Mogiliovo guberniją, bendrijos siuntė savo patikėtinius ir žvalgus, kad apžiūrėtų vietovę, parduodamą žemę, susitartų dėl įnašo. Patikėtinis už savo savo darbą ir rūpesčius gaudavo valaką žemės, nupirktą už bendrijos pinigus. Kartais būdavo vilkinama duoti leidimą žemei pirkti. Netikėtai atsirasdavo pusininkai ar nuomininkai.

Matydami tuos sunkumus, vietiniai stačiatikių popai siūlydavo savo pagalbą, bet tik su sąlyga, jei naujakuriai priims jų tikybą. Apie tai, ar kas nors pasinaudojo tokia pagalba, duomenų nerasta.

Vargingesni valstiečiai nebuvo traukiami į bendrijos sąrašus, negaudavo pirkimo aktų, tačiau turėjo prisidėti – mokėjo bankui įnašus. O bankai reikalavo jų dažnai ir didelių. Tarp atvykusių pasitaikydavo ir tokių, kurie įnašų įmokėti negalėdavo ir grįždavo Lietuvon. Buvo atvejų, kai siekdami sumažinti skolas bankui ir valstybinį mokestį už žemę, naujakuriai lietuviai turėjo dalį pirktos žemės perleisti gretimiems baltarusių kaimams. Taip atsitiko bendrijoms, pirkusioms Termino dvarą Malkauską ir Sofijską netoli Mogiliovo.

Dauguma lietuvių išeivių įsikūrė Mogiliovo gubernijos Šiaurėje ir Rytuose (Oršos, Čerikovo, Čausų apskrityse, mažiau Minsko gubernijos Borisovo apskrityje). Tai kaimai: Malkauka (išeiviai sulietuvino Malkava), Sofeiskas, Karaliauka, Suslauka, Asinauka, Litvinka.

Dabar Vitebsko srities Dubrovno, Lioznos rajonuose esantys kaimai Karalinava, Dimanova, Barsejeva, Babinavičiai, Kostijevas ir kt. Dauguma jų čia atsirado caro Aleksandro III laikais (1885-1890) ir tuometinių Vitebsko ir Mogiliovo gubernijų ribos neatitiko vėlesnių sričių ribų.

Dar daugiau lietuviškų kaimų šiose gubernijose atsirado tada, kai caras leido pirkti žemę ir kai tam ėmė tarpininkauti bankai (1880-1890).

Kaipgi atsirasdavo lietuviški kaimai


To pavyzdys galėtų būti Malkavos ir Sofeijsko kaimai. Daug šių kaimų vyresnių gyventojų pasakojimų buvo užrašyta 1953-1960 m., tyrinėjant jų istoriją ir tarmę.

Brizela, nuomininkas nuo Mogiliovo, sužinojęs, kad dvarininkas G. Terminas ketina parduoti Čerikovo apskrityje didelį, apie 3000 dešimtinių Malkaukos dvarą, pranešė pažįstamiems Lietuvoje. 1884 m. pavasarį keturi patikėtiniai iš skirtingų Ukmergės apskrities valsčių (Vyžuonų, Leliūnų, Užpalių, Debeikių ir kt.) išvyko dvaro apžiūrėti. Dvaras jiems patiko. Sugrįžę jie ėmėsi burti bendrovę jam pirkti. Užstatui buvo surinkta 12 000 rb. Tačiau Malkaukos tąsyk nenupirko dėl dvarininko suktybių. Mat dvaras turėjo apdraustą spirito varyklą, kuri buvo padegta, kad gautų draudimo sumą. O pagal pirkimo dokumentus visas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas turėjo atitekti perkančiai bendrijai. Prasidėjęs teismas tęsėsi dvejus metus. Tada G. Terminas atsisakė dvarą parduoti, dalį užstato grąžino pinigais, dalį vekseliais. Patikėtiniai turėjo grįžti į Lietuvą. Atsitiktinai Mogiliove iš vieno maklerio jie sužinojo, kad netoli, prie Mstislavlio trakto, parduodamas Botašovo dvaras Sofijskas (taip pavadintas dukters Sofijos garbei). Patikėtiniai surado Botašovą Jaltoje, kur jis gydėsi, o pirkimo dokumentai buvo apiforminti Tuloje, iš kur jis buvo kilęs – tokia buvo lietuviško kaimo Sofeisko pradžia (kaimiečiai vadindavo Sapeikiais).

1886 m. pavasarį pirkėjų bendrijai priklausiusios šeimos grupėmis ėmė važiuoti iš Lietuvos. Tai tęsėsi beveik dvejus metus. Bendriją sudarė 29 ūkininkai, nors pirkimo aktai buvo tvarkomi su 10 ūkininkų. Vėliau čia buvo jau 42 ūkiai. Žemės pirkimo sąlygos buvo sunkios. Tarpininkavo Vilniaus žemės bankas, kuriame dvaras ir buvo užstatytas nuo 1876 m., nes buvo prasiskolinęs 13 600 rb. Be žemės kainos mokesčių, pagal pirkimo aktą valstiečiai bankui ir šią skolą turėjo sumokėti įnašais kas pusę metų. Dėl to bendrija nutarė iš 1802 dešimtinių pirktos žemės dalį parduoti kaimyniniams baltarusių kaimams. 1893 m. Sofeisko lietuviams liko tik 795 dešimtinės žemės.

Panašiai lietuviai įsikūrė ir Malkaukoje. Tuo pačiu metu į Terminą kreipėsi kitos lietuvių bendrijos patikėtiniai, 1886 m. tarpininkaujant Maskvos valstiečių bankui, kuriame dvaras buvo užstatytas, bendrija nupirko 3200 ha žemės. Perkant buvo įmokėta tik 12 000 rublių, o likusiai 60 000 rublių sumai jie gavo ilgalaikę (40 m.) paskolą. Jos nebaigė mokėti, kai užgriuvo 1917-ieji. Iškart čia atvyko keliolika šeimų, bendrai apsigyveno dvaro trobesiuose, arklidėse ir pan. Turtingesni skubiai statėsi pirkias, ūkinius pastatus. Labai pravertė miškinga dvaro žemė. Dalis miško buvo panaudota trobesiams statyti, daug iškirsta ar išdeginta, kad būtų dirbamos žemės. Lydimuose ypač derėjo linai, malkoviečiai jais ypač garsėjo.

1887 m. Malkavoje gyveno 28 šeimos (127 žmonės); 1889 m. jau 35 šeimos (170 žmonių). Kai 1908-1919 m. kaimai skirstėsi į vienkiemius, jau buvo 63 ūkiai. 1927 m. – 88 ūkiai. Iki kolektyvizacijos (1929-1930) Malkavoje buvo 94 ūkiai ir 523 gyventojai.

Pirmojo visuotinio 1897 m. Rusijos gyventojų surašymo duomenimis, minėtose gubernijose lietuvių buvo:

Minsko gub. – 701, Mogiliovo – 3619, Vitebsko – 2302.

Tarp jų miestiečių – tik 632, likusieji – valstiečiai. Dar ilgai lietuvių nemažėjo, nes vis atvykdavo naujų, be to, augo vaikai, kūrėsi jaunos šeimos. Tiesa, kai kurie jauni žmonės išvažiuodavo į Ameriką.

Atsidūrę toli nuo Lietuvos, kitataučių aplinkoje lietuviai ėmė rūpintis švietimu, raštu. 1889 m. Malkavoje raštingų buvo 8, baigęs pradinę mokyklą 1. Vaikus imta mokyti nelegaliai. Žiemos metu skaityti iš maldaknygių ir elementorių mokė daraktoriai. Kunigai kvietėsi iš Lietuvos knygnešius, kurie atsinešdavo ne tik knygų, bet ir kryželių, rožančių, šventųjų paveikslėliai, škaplierių. „Tėvynės sarge“ (1987, Nr. 3) rašoma, kad vienas knygnešys du kartus lankėsi Babinavičiuose (Vitebsko gub.) – aplinkinių lietuvių kaimų katalikų centre. Anot V. Skardžiaus, lietuviška literatūra, laikraščiai, kurie 1880-1890 m. buvo leidžiami Prūsijoje, čia beveik nepakliūdavo.

Mokomasi buvo taip. Susirinkdavo apie 30 vaikų. Tai vienoje, tai kitoje pirkioje – mat reikėjo slapstytis. Vaikai, susėdę aplink stalą, garsiai skaitydavo užduotą puslapį, ir po vieną slinkdavo prie mokytojo, paskaitydavo jam ir gaudavo naują užduotį. Taip per dvi žiemas vaikai išmokdavo skaityti ir būdavo pasiruošę pirmai išpažinčiai ir Komunijai. Rašyti tokiose mokyklose nesimokydavo,

Atgavus lietuvišką spaudą į Baltarusijos lietuviškus kaimus ateidavo „Vilniaus žinios“, „Šaltinis“, „Vienybė“, „Aušra“.

Norėta ir kitokios mokyklos. Tokia mokykla įsikūrė Malkavoje. Buvo pakviestas mokytojas iš Lietuvos. Jis organizavo visą darbą. Dėstoma buvo lietuviškai. Tiesa, vaikai mokėsi ir rusų kalbos. 1907 m. vasarą valdžios buvo įsakyta mokyklą uždaryti. Panašias mokyklas buvo mėginta kurti Barsejevo ir Cegelnės kaimuose.

Mėginimų steigti mokyklas buvo ir daugiau, pvz., Sofeiske. Tačiau tam visaip trukdydavo stačiatikių popai.

1915 m. Sofeiske ėmė veikti lietuviška mokykla pabėgėliams iš Lietuvos. Vietiniai vaikai neoficialiai taip pat ją lankė. Po pusmečio, kai pabėgėliai patraukė toliau, mokykla buvo uždaryta, nepaisant kaimiečių noro ją palikti.

Baltarusijos centrinės statistikos valdybos duomenimis, 1929 m. Baltarusijoje lietuvių buvo 6800. Tai sudarė 0,14 proc. visų gyventojų. Plg. latvių – 14 000 (0,28 proc.), estų – 900 (0,02 proc.).

Daugėjo lietuvių miestuose. Daugiausia buvo Minske – 547, Gomelyje – 370, Vitebske – 368, Mogiliove – 131.


V. Skardžius pateikia rajonų sąrašus, kuriuose 1933-1934 m. gyveno daugiau nei 100 lietuvių kaimiečių:

Mstislavlio rajone (Mogiliovio sr.) – 536, Čausų (Mogiliovo sr.) – 488, Lioznos (Vitebsko sr.) – 554, Dubrovno (Vitebsko sr.) – 459, Polocko (Vitebsko sr.) – 219, Sieno (Vitebsko sr.) – 198, Ušačių (Vitebsko sr.) – 188, Krupkų (Minsko sr.) – 296, Borisovo (Minsko sr.) – 165.

Mstislavlio rajono 536 lietuviai – tai faktiškai Malkavos kaimo gyventojai. Dar 1928 m. Malkavai, kaip didžiausiai lietuvių gyvenvietei, buvo suteiktas nacionalinio administracinio vieneto statusas: turėjo savo kaimo tarybą (selsovietą), septynmetę mokyklą.

Per sąjunginį 1926 m. gyventojų surašymą dauguma lietuvių kaimiečių savo šnekamąja kalba nurodė lietuvių kalbą (Malkavoje – 92 proc.). Miestuose lietuvių kalbą kaip gimtąją užrašė: Vitebske – 35 proc., Gomelyje – 14 proc., Minske – 24 proc. lietuvių. Iš to buvo padarytos atitinkamos išvados.

V. Skardžius rašo: „Partija ir tarybų valdžia, atsižvelgdama į tas istorines sąlygas, kuriose darbo žmonės lietuviai gyveno, pradėjo platų darbo barą tarp šios tautybės žmonių jų gimtąja kalba. Tik tokiu būdu buvo galima pakelti politinį ir kultūrinį lietuvių ir valstiečių lygį, dirbti tarp jų internacionalinį auklėjamąjį, įtraukti juos į socializmo statybą, padaryti juos aktyvius šios statybos dalyvius“ (……)

Taigi su tokia intencija buvo pradėtos steigti tautinės mokyklos. Beje, lietuvius jos gelbėjo nuo greito nutautinimo.

Pirmosios dvi tautinės mokyklos pradėjo veikti 1925-1926 mokslo metais Rukšynicų ir Usomlės kaimuose Polocko apygardoje. Kasmet jų daugėjo. 1927-1928 m. jau buvo 8 mokyklos. 1932-1933 – 11, 1934-1935 mokslo metais lietuviškų mokyklų buvo 13. Jose mokėsi apie 400 vaikų. Buvusios pradinės didesniuose kaimuose tapo septynmetėmis. 1929-1930 m. septynmetė mokykla buvo įsteigta Dimanove (Vitebsko sr., Liozno r.), kuri greitai tapo dešimtmete. Tai buvo vienintelė Sovietų Sąjungoje vidurinė lietuviška internatinė mokykla. Čia mokėsi lietuvių vaikai iš įvairių Baltarusijos vietovių, taip pat iš Smolensko (Rudnios r., Cegelnės ir Pacevo kaimų), Saratovo (Čiornaja Padina) sričių. 1934-1935 m. mokslo metais Dimanovo mokykloje mokėsi 112 mokinių.

1927-1928 m. Minske buvo pradėta spausdinti knygas lietuvių kalba. Pirmiausia vadovėlius, skaitinius steigiamoms lietuviškoms mokykloms. Baltarusijos proletarinių rašytojų lietuvių sekcija leido lietuvių (proletarinių) rašytojų kūrinius. Buvo ir vertimų iš rusų kalbos, pvz., M. Šolochovo „Pakelta velėna“.

Nuo 1927 m. iki 1937 m. Minske komunistų partijos CK leido lietuviams valstiečiams skirtą laikraštį „Raudonasis artojas“.

Ateidavo į kaimus ir „Priekalas“ – mėnesinis literatūos, politikos ir visuomeninių mokslų žurnalas, ėjęs 1931-1938 m. Maskvoje.

Lietuvių valstiečių švietimu buvo labai rūpinamasi. Kaimuose veikė vadinamieji neraštingumo likvidavimo punktai (likbiezai). Vakarais mokyklose ar klubuose rinkdavosi pagyvenę žmonės, mokytojai juos mokė skaityti ir rašyti lietuviškai.

1938 m. buvo uždarytos lietuviškos ir kitos tautinės mokyklos, represuoti ir sušaudyti mokytojai, kaimo aktyvistai, inteligentija, lietuvių centro darbuotojai Minske.

Apie 1930 m. ir 1938 m. įvykius, taip skaudžiai palietusius Baltarusijos lietuvių gyvenimą, spaudoje yra nemažai parašyta. Ypač įdomios medžiagos pateikiama Edvardo Uldukio straipsnyje („Baltarusijos lietuviai – stalinizmo aukos“ – „Gimtasis kraštas“, 1988 rugsėjo 22-28, „Mirtininkų redakcija“ – „Diena“ 1996).

Tuometinių lietuviškų mokyklų, o ir spaudos reikšmė lietuvybės išlikimui nepaprastai didelė, nežiūrint kokią politiką jos varė. Jeigu ir dabar 70-mečių ar dar vyresnių išeivių Baltarusijos kaimuose yra skaitančių ir rašančių lietuviškai, tai tik mokyklos dėka.Tie, kurie augo ir mokėsi po 1938-ųjų, tik kalba lietuviškai.

O dar anksčiau, kolektyvizacijos metais, buvo uždarytos, išdaužytos bažnyčios, kur sueidavo lietuviai iš artimųjų kaimų, giminės ir pažįstami, klausėsi pamokslų, meldėsi gimtąja kalba.

Taigi lietuviai išeiviai Sovietų Sąjungoje per trumpą laikotarpį neteko dviejų pagrindinių ramsčių – bažnyčios ir mokyklos.

Įdomių duomenų apie tai, kaip lietuviai Baltarusijoje atsirado ir kaip jie ten gyveno, randame Vinco Skardžiaus knygoje. Čia daug kur jais remtasi.

Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais gyventojų skaičius minėtuose kaimuose smarkiai sumažėjo. Daugelis grįžo į Lietuvą ar pasitraukė į miestus. Atsirado mišrių šeimų. Miestuose augę vaikaičiai jau nekalba ir net nesupranta lietuviškai.

Nuo 1992 m. Vilniuje veikia Rytų Baltarusijos lietuvių klubas „Beržynas“. Jo siekiai – palaikyti abipusius ryšius su ten gyvenančiais lietuviais, gaivinti šių kaimų tradicijas, lietuviškumą, visokeriopai jiems padėti. Tuo tikslu „Beržyno“ nariai kasmet aplanko Malkavos, Sofeisko, Suslaukos, Karaliaukos, Riasnos kaimus. O 1996 m. Malkavoje lankėsi vyskupas Paulius A. Baltakis.

Ten gaunantys „Vorutą“ prašo padėkoti „Vorutos“ redaktoriui p. Juozui Vercinkevičiui. Prie šios padėkos prisijungia visi Beržyniečiai.

„Voruta“ 1997 m. birželio 14–20 d. Nr. 23 (305), p. 5-14


Prikabinti failai:
Ašmenos apylinkės.jpg
Ašmenos apylinkės.jpg [ 106.24 KiB | Peržiūrėta 318 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 17:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Juryj UNUKOVIČ. LIETUVIAI IŠEIVIAI RYTŲ BALTARUSIJOJE XIX A. PABAIGOJE – XXI A. PRADŽIOJE

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... gq8uuv-RN9

MOKSLO DARBAI ISSN 0236–0551 LIAUDIES KULTŪRA. 2006/6 (111)

Ištrauka:

1927–1928 m. Minske buvo pradėta spausdinti knygas lietuvių kalba.

Buvo leidžiama žemės ūkio, politinių klausimų ir antireliginio turinio literatūra, atsirado grožinės literatūros lietuvių kalba, kuri daugiausia buvo ideologinio turinio.

1928 m. Minske Baltarusijos valstybinė leidykla organizavo „Tautų mažumų“ knygyną, kuriame buvo prekiaujama literatūra lietuvių, latvių, lenkų, žydų ir kitų tautų kalbomis.

1932 m. prie Baltarusijos valstybinės leidyklos buvo įkurtas lietuvių sektorius.

Daugiausia dėmesio buvo skiriama lietuviškų vadovėlių ir elementorių leidimui.

Pagal V. Skardžių, Minske nuo 1928 m. iki 1934 m. išėjo apie 80 įvairių lietuviškų knygų.45

Faktiškai vienintelis visoje Sovietų Sąjungoje leistas laikraštis lietuvių kalba buvo „Raudonasis artojas“, leistas nuo 1927 m. iki 1937 m. Minske.

Iš pradžių laikraštis išeidavo vieną kartą per 2 savaites, paskui tapo savaitiniu, o nuo 1930 m. išeidavo vieną kartą per penkias dienas.


Per trumpą laiką jį pradėjo skaityti daug žmonių. Atsirado daug kaimiečių korespondentų. BSSR lietuviai per savo laikraštį sugebėjo palaikyti glaudų ryšį su visoje SSSR gyvenančiais lietuviais ir užsienio lietuviais. Pavyzdžiui, 1928 m. Amerikos lietuviai užsiprenumeravo apie 250 egzempliorių “Raudonojo artojo“.46

Pradėjo veikti trumpalaikiai ir nuolatiniai specialūs lietuvių kalbos mokytojų rengimo kursai.

1928 m. Baltarusijos pedagoginiame technikume, kuris veikė Minske, buvo atidarytas lietuvių sektorius.

Dar anksčiau, 1926 m., prie BKP(b) CK buvo įkurtas Lietuvių biuras, o Tautos švietimo komisariate buvo išskirtas atskiras inspektorius rūpintis Baltarusijos lietuvių kultūros ir švietimo darbu.47

Lietuvių biuras prie Baltarusijos kompartijos centro komiteto per trumpą laikotarpį surinko žinias beveik apie visus lietuvius, gyvenančius BSSR, apygardose organizavo lietuvių darbo centrus (lietuvių biurus prie partijos rajonų komitetų), lietuvių kaimuose pradėjo agitacijos ir propagandos darbą.48

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 17:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
INTERNACIONALIZMAS AR ŠOVINIZMAS?

http://www.spauda.org/keleivis/archive/ ... S-i7-8.pdf

Keleivis, Boston
Nr. 23, 1977 m. birželio 7 d., puslapis antras.

Pagal 1927 m. duomenis, Sov. Sąjungoje gyveno 41,463 lietuviai, iš kurių 21,816 kalbėjo lietuviškai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 18:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Aleksandras Jakševičius (1886—1971)

https://marksistobiblioteka.files.wordp ... i_1988.pdf

210 - 219 psl.

1931— 1932 m. A. Jakševičius buvo lietuviškojo savait­raščio „Raudonasis artojas" redaktorius, o po to moky­tojas vidurinėse mokyklose.

A. Jakševičius nemažai prisidėjo prie lietuvių tarybi­nės kultūros ugdymo dar ketvirtajame šio amžiaus de­šimtmetyje. Jis parašė knygelę „15 metų proletarinės revoliucijos“ (Minskas, 1932 m.), parengė lietuvių pradi­nėms mokykloms, veikusioms Tarybų šalyje, „Elemento­rių" (Minskas, 1934 m.), „Skaitymus" pirmiesiems moky­mo metams (Minskas, 1934 m.), išvertė į lietuvių kalbą K. Paustovskio apysaką „Kara-Bugaz" (Minskas, 1935 m.), baltarusių vaikų rašytojo Janko Mauro apsakymą vai­kams „KTD" (Minskas, 1936 m.), keletą vadovėlių ir po­litinės literatūros knygelių.

Asmenybės kulto metais A. Jakševičius patyrė didelę nuoskaudą. 1936 m. lapkričio mėn. jis buvo Minske re­presuotas ir pagal neteisingą kaltinimą su grupe baltaru­sių rašytojų nuteistas 10 metų darbo stovyklos. 1943 m. rugsėjo 5 d. jį paleido iš stovyklos kaip invalidą.

A. Jakševičius apsigyveno Saratovo srityje ir iki 1956 m. dirbo mokytoju Aleksandrov Gajaus rajono vidurinėje mokyk­loje.

Likviduojant asmenybės kulto padarinius, Baltaru­sijos TSR aukščiausiasis teismas 1954 m. gruodžio 29 d. peržiūrėjo A. Jakševičiaus bylą, ankstesnį teismo nuo­sprendį panaikino ir jį reabilitavo.

------------------------------------------------------------

Kazys Preikšas (1903—1961)

https://marksistobiblioteka.files.wordp ... i_1988.pdf

Psl. 325 - 345

Susitarus su Baltarusijos KP Centro Komitetu, Kazys Preikšas Kazio Jankaus pavarde buvo pasiųstas dirbti į Minską į lietuviškojo savaitraščio „Raudonasis artojas" redakciją. Nuo 1934 m. sausio 1 d. jis dirbo redakcijos atsakinguo­ju sekretoriumi, o nuo tų pačių metų rugpjūčio 1 d.— redaktoriaus pavaduotoju.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 18:26 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Lietuviški laikraščiai ir kiti periodiniai leidiniai užsienyje iki 1940 m.

LIETUVAI REIKŠMINGI NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO OBJEKTAI - LIETUVIŠKŲ LEIDINIŲ REDAKCIJOS, VEIKUSIOS UŽSIENYJE NUO JŲ ATSIRADIMO IKI 1940 M.
(LEIDINIAI, LEIDIMO METAI, REDAKTORIAI, REDAKCIJŲ ADRESAI)

https://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q= ... SUWa3IxsCS

Ištrauka:

TARYBŲ RUSIJOJE (TSRS):

Kareivis Socialistas (1918) – lietuvių karių socialistinės krypties savaitinis laikraštis. Red. J.Šepetys (Petrogradas, Lermontovo prospektas 17-3)

Kareivių Tiesa (1920-1936) – komunistinis nereguliarus laikraštis, kuris 1920, 1923-1924 metais buvo leidžiamas Smolenske (redakcijos adresas nenurodytas)

Komunistas (1919-1927) – nereguliarus žurnalas Smolenske (Smolenskas, Nikolskos 6)

Komunistų Tiesa (1920) – komunistinės pakraipos savaitinis laikraštis Omske. Red. K.Benis (Omskas, Gosfortavskaja 5)

Laisvas Žodis (1917-1918) – lietuvių karininkų savaitraštis (Petrogradas, Lermontovo prosp. 17-3)

Lietuvos Komunistas (1919) - komunistinės pakraipos savaitinis laikraštis Odesoje. Red. J.Kamarauskas ir kt. (Kazarmenos skersgatvis 8)

Priekalas (1931-1938) – mėnesinis komunistinis literatūros, politikos ir mokslo žurnalas (Nikolskaja ul. Nr. 7, Moskva)

Raudonasis Artojas (1926-) – Baltarusijos komunistų partijos CK 4 puslapių laikraštis, išeinantis 5 kartus per savaitę Minske (Sovietskaja Nr.63, Minsk).

Raudonoji Vėliava (1921) – RKP CK lietuvių sekcijos Centro biuro savaitinis laikraštis Maskvoje (Mažojo Palaševskio skersgatvis Nr. 7, butas 10 ir Pimenovo skersgatvis Nr. 16)

Sibiro Lietuvių Žinios (1919) – du kartus per mėnesį laikraštis. Red. K.Pabrėža (Tomskas, Magistratskaja 10)

Socialdemokratas (1917-1918) – socialistinės krypties savaitinis laikraštis Maskvoje (Spiridonievskij pereulok Nr. 17, butas 9)

Tiesa (1917-1918) – komunistinės krypties savaitraštis Petrograde ir Maskvoje. Red. Z.Angarietis, V.Kapsukas (Petrapilis, Leštukovo skersgatvis 4-27)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Gru 2019 18:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27136
Miestas: Ignalina
Periodiniai leidiniai lietuvių kalba 1823-1940

https://www.epaveldas.lt/vbspi/content/ ... 3_1940.pdf

Tamošiūnas J. Lietuviškų periodinių leidinių bibliografija, 1832-1982. – Kaunas, 1991

Paveikslėlis

Išleidimo duomenys:

Kaunas: J. Tamošiūnas, 1991 (Rytas)
Apimtis: XXXIX, 941, [3] p. : iliustr., faks. ; 26 cm
Pastabos:

Red. ir leidėjų r-klė: p. 871-898:
Vietovardžių r-klė: p. 899-908:
Tiražas 1100 egz.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007