Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 17:09

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 24 Vas 2012 14:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Edmundas Girskis - Baubsime tol, kol mus išgirsite!
http://www.tautos-balsas.lt/straipsniai ... -isgirsite

Komentarai
http://alkas.lt/2012/02/22/e-girskis-ba ... /#comments

truesabaka:
2012 02 22 10:15


      Ei, Girski, nesuk uodegos, kam reikia žino, kad esi pronacistinių pažiūrų veikėjas ir tavo teorijos apie patriotų skriaudimą skamba labai jau dviprasmiškai.

      Aš visiškai sutinku, kad patriotų tarpe yra labai netgi padorių, sukalbamų ir simpatiškų žmonių.

      Bet kodėl jų vardu visada kalba tokie kaip Girskis, Čekutis, Čeponis ir kt. panašaus plauko aktyvistai?

      O kas pikčiausia, kad jie niekada nepamiršta priminti, kad kalba tautos vardu. Ir visada ieško ir randa tautos priešų.

      Gal jūs pradėkite kalbėti savo nedidelės grupelės, siekiančios sau naudingų tikslų, vardu- bus arčiau teisybės.

Žygeivis:
2012 02 23 16:41


truesabaka:
2012 02 22 10:15

Aš visiškai sutinku, kad patriotų tarpe yra labai netgi padorių, sukalbamų ir simpatiškų žmonių.
————————–

       Na ir ką gi man daryti, jei aš toks nuo pat tolimos vaikystės – nepadorus, nesukalbamas ir nesimpatiškas… – matyt, mano genuose tai užkoduota… :) :) :)

       P.S. Tik įdomu būtų sužinoti, kieno atžvilgiu aš nepadorus, nesukalbamas ir nesimpatiškas. – gal smulkiau ir išsamiau išdėstytum, vyruti, su neaiškiu anglišku-rusišku slapyvardžiu (beje, jei jau tu pats nori atstovauti Lietuvių Tautą (o ne kokią anglų ar rusų) ar bent jau jos tam tikrą dalelę, tai gal ir vartok lietuvišką slapyvardį)?

       Jei nesugebi sumąstyti sau tinkamą slapyvardį, tai padėsiu nemokamu patarimu – galėtum, pvz., pasivadinti “Teisingu šunimi”, o ne kažkokiu “truesabaka”. :)

trusabaka:
2012 02 23 20:42


       Šiame portale pats esi pareiškęs, kad pateisini partizanus, žudžiusius tų vadinamų kolaborantų šeimų narius ir net vaikus. Čia net nesvarbu, kokie partizanai tai darė ir nesvarbu, kokie kolaborantai ten buvo. Man žmogus vardan kažko pasiryžęs žudyti vaikus yra, na, baisus. Čia visai rimtai, aš bijau tokių žmonių.

       Kiek žinau, pats turi dar vieną hobį- sudarinėti tautos priešų sąrašą. Man net nedrąsu klausti, kam jis tau apskritai reikalingas.

       Nežinau, pats esi parašęs ir teisingų dalykų, bet vis prasimušantys šiurpūs teiginiai kartu su tikriausiai nemenka įtaka tautininkų judėjimui man atrodo atstumiančiai.

Žygeivis:
2012 02 23 22:54


       “Teisingas šunie”, į tavo “humanistinę kritiką” atsakysiu trumpai ir aiškiai:

       1. Pakankamai daug žinau apie tai, kaip, kokiais būdais ir – svarbiausia – kieno dėka buvo sunaikintas milžiniškas, šimtatūkstantinis Lietuvos partizanų judėjimas, ir todėl tikrai sieksiu, kad tokios kardinalios ir tragiškos klaidos vėl nepasikartotų Lietuvos Valstybės ir Lietuvių Tautos istorijoje.

       2. Įsidėmėk “humaniste” – kiekviena tauta turi prigimtinę ir neatimamą teisę bet kokiomis formomis ir priemonėmis ginti savo istorinę-etninę žemę nuo bet kokių svetimtaučių pasikėsinimų užgrobti šią žemę, joje įsikurti ir įsitvirtinti. O konkrečios kovos formos ir priemonės priklauso nuo konkrečių to meto aplinkybių.

       3. Paskutiniai įvykiai Latvijoje ypatingai akivaizdžiai parodė, kokie teisingi ir toliaregiški buvo Lietuvos partizanų vadai, įsakę naikinti į Lietuvą persikeliančius sovietų kolonistus ir vietinius išdavikus.

Žygeivis:
2012 02 24 13:17


       Partizaninio karo metu Lietuvos partizanai buvo vienintelė teisėta Nepriklausomos Lietuvos Valstybės valdžia, remiantis tarptautine teise turėjusi visus būtinus įgaliojimus savo karo lauko teismuose teisti ir naikinti okupantų pagalbininkus bei išdavikus.

Žygeivis:
2012 02 24 13:24

 
       Tikras lietuvis niekaip nesugeba (o tiksliau kalbant – nenori) suvokti, jog bet kokių okupantų valdžia yra neligitimi, tai yra visi jos priimti sprendimai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, vienintelė teisėta valdžia priešų okupuotoje Valstybėje yra partizanų valdžia, o partizaninio karo metu galioja karo meto teisė, kuri yra apibrėžiama atskiromis ir ypatingomis tarptautinės teisės normomis.

Žygeivis:
2012 02 24 13:41


tikras lietuvis:
2012 02 24 13:32

Partizanai tik nuo 1949 m. vasario 16 d. įvedė miškinių būriuose tvarką (dėl ko praktiškai pasibaigė gyventojų teroras), o iki tol kaip tik ir buvo vykdomas teroras gyventojų atžvilgiu (dėl ko buvo suburti liaudies gynėjų būriai, kurie ir sububino banditus).

Taip, kad, Žygeivi, nebetransliuok banditų kalbų.
--------------------------------------------------------------

       Tikras lietuvi, neiškraipyk istorijos. :)

       Lietuvos Laisvės Armija buvo sukurta dar 1944 m. vasarą. O 1949 m. vasario mėn. Lietuvos partizanų vadovybės pasitarime ji tik buvo pervadinta į Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjūdį.

       P.S. Partizaninio karo prieš okupantus metu absoliučiai teisėta valdžia visada yra vienintelės, aktyviai kovojančios su okupantais ir jų pagalbininkais, realios ginkluotos jėgos – partizaninio pasipriešinimo – rankose, nepaisant jo gausumo, centralizacijos lygio ir kitų faktorių.

       Tai bendras pasaulinis karo teisės dėsnis, kuris galiojo ir tebegalioja visur, kur partizanai kovoja su okupantų pajėgomis.

Žygeivis:
2012 02 24 13:56


tikras lietuvis:
2012 02 24 13:25

Tik teismai gali tai nuspręsti.

O tu transliuoji kalbas probanditinių elementų, kurie buvo sububinti po karo.
---------------------------------------------

       Kaip tik teismai dažniausiai ir spręsdavo išdavikų bei kolaborantų likimą – vieninteliai teisėti okupuotoje Lietuvos Valstybės teritorijoje Lietuvos partizanų karo lauko teismai.

       P.S. Reguliariose armijose tokią teisę – nuteisti sušaudyti arba pakarti išdavikus, šnipus, dezertyrus, aktyvius priešo pagalbininkus – karo metu vykdant karines operacijas turi taip pat ir vyresni karininkai bei dalinių vadai, ypač diversinių ir žvalgybinių dalinių, veikiančių priešo užnugaryje.

       Lygiai taip pat tarptautinė karo teisė leidžia tokius sprendimus priimti ir atitinkamus vadovybės įgaliojimus turinčius partizanų dalinių bei grupių vadus.

Žygeivis:
2012 02 24 14:13


tikras lietuvis:
2012 02 24 13:52

Tai tu iškraipai istoriją – niekas miškiniams nesuteikė valdžios įgalinimų.
-------------------------------------------------

      Karo meto ir okupacijos laikotarpio tarptautinės teisės normos

       Priešų karinių pajėgų įvykdytos Nepriklausomos Valstybės okupacijos laikotarpiu, kada iki tol buvusi teisėta Nepriklausomos Valstybės valdžia kapituliuoja arba pabėga į užsienį, teisėtos valstybinės valdžios įgalinimai priešų okupuotos valstybės teritorijoje įgyjami tik vienu vieninteliu būdu – imant į rankas ginklą ir einant kautis su okupantais ir jų vietiniais pagalbininkais.

       Užsienyje esantys oficialūs okupuotos valstybės atstovai, nepripažinę įvykdytos okupacijos, irgi išlaiko tam tikrus teisėtus senosios valstybinės valdžios įgalinimus, tačiau jų teisės iš esmės būna apribotos tik okupuotos Valstybės teisių atstovavimu užsienyje bei ryšių palaikymu su kovojančiais okupuotoje teritorijoje.

Žygeivis:
2012 02 24 13:12


       Visi išdavikai, partizaninio karo metais aktyviai tarnavę okupantams, yra nusikaltėliai. Ir todėl turėjo būti besąlygiškai sunaikinti.

       Tai visuotinis karo dėsnis, patvirtintas ir tarptautinės teisės normose.

       Deja, pernelyg daug jų išliko ir iki šiol trukdo Lietuvių Tautai ir Lietuvos Valstybei.

----------------------------------------------------------------------------------------

Karo metu (ypatingai žūtbūtinio, kovojant dėl Tautos ir Valstybės išlikimo) visos pasaulio valstybės taiko besąlyginę karo teisę ir mirties bausmę už vos ne visus - net gana menkus taikos meto požiūriu - nusikaltimus.

Tai yra taiko "nulinę toleranciją" ir bet kokiems antivalstybiniams pasireiškimams, netgi įskaitant ir priešišką propagandą bei antivalstybinių bei panikieriškų gandų skleidimą.

Karo veiksmų metu veikia tik karo lauko teismai ir įvairių dalinių vadų bei karininkų teisė skirti mirties bausmę nusikaltėliams.

P.S. Lietuvoje paskutinis partizanas mūšyje su KGB spec. būriu žuvo tik 1969 m.

O tai reiškia, kad Lietuvos Valstybės karas su Sovietų okupantais ginkluotomis formomis tęsėsi iki pat 1969 m.

O po to tas karas su okupantais tęsėsi jau neginkluotomis formomis iki pat 1993 m. vasaros, kada paskutiniai sovietų okupacinės armijos daliniai buvo išvesti iš Lietuvos Valstybės tuo metu kontroliuotos teritorijos.

Tačiau Rusijos imperija yra iki šiol okupavusi Mažosios Lietuvos pietinę dalį - Tvankstos (Karaliaučiaus) sritį - taigi, karas vis dar tęsiasi.

Tuo labiau, kad oficiali Taikos sutartis taip iki šiol ir nepasirašyta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Kov 2012 13:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
E. Wittig-Marcinkevičiūtė: apie valstybę ir intelektualus


http://www.balsas.lt/naujiena/585364/e- ... elektualus

2012.03.06 14:46

Grįžtant prie vertybinės istoriografijos, galima paprieštarauti, kad šį modelį Vakarų valstybės taiko ne visur. Tokia išimtis būtų Vokietija – nepaisant to, kad Rytų vokiečiai patyrė komunistinio režimo represijas, kairiajam totalitarizmui vertybinis naratyvas netaikomas (nors taikoma liustracija, ypač asmenims, dirbusiems Stasi). Kodėl?

Pirma, po to, kai buvo nugriauta Berlyno siena, Rytų Vokietija automatiškai perėmė Vakarų Vokietijos įstatymus, kurie, kaip ir visi politinio ir moralinio reglamentavimo kanonai, buvo sukirpti tik nacizmui (natūralu, nes komunizmo vakariečiai nepatyrė) įvertinti.

Antra, Vokietijos suvienijimą lydėjo gana skausmingi procesai, dėl kurių nemaža dalis Rytų vokiečių ne visai be pagrindo pasijuto laikomi antrarūšiais. Įvyko tam tikras skilimas – daugelį apėmė jausmas, kad, nepaisant kultūrinio tapatumo, Rytų ir Vakarų vokiečiai yra dvi atskiros bendruomenės, suplaktos į vieną valstybę. Rytiečiai, iškeldami socialistinės praeities privalumus, stengėsi labiau pabrėžti, kuo jie skiriasi nuo vakariečių.

Trečia, žala, kurią komunizmas padarė Rytų vokiečiams, nesulyginama su tuo, ką teko patirti lietuviams. Ten nebuvo tokio masto represijų, nevyko kruvinas partizaninis karas, vokiečių kalbai nekilo grėsmė, kad ją pakeis rusų kalba, o Kalėdos ir Velykos visada buvo valstybinės šventės.

Nepaisant šių svarbių skirtumų, šiandien jau imama suvokti, kad komunizmo aukų atžvilgiu pasielgta neteisingai, ir vis dažniau pasigirsta balsų, kad komunistinė simbolika Vokietijoje turi būti prilyginta nacistinei ir analogiškai vertinama.

Prieš keletą mėnesių įtakingiausias Vokietijos savaitraštis Der Spiegel paskelbė straipsnį, pavadintą „Šaltojo karo disneylandas“,1 apie garsųjį turgelį prie Brandenburgo vartų. Jame prekiaujama raudonarmiečių milinėmis, sovietinių milicininkų kepurėmis ir komjaunimo ženkliukais (rusiškais ir vokiškais), o greta galima nusifotografuoti prie Darth Vader ir kitų Holivudo sukurtų herojų.

Brandenburgo vartų turgelis, pasidaręs populiarus kaip niekada, matyt, tapo įkvėpimo šaltiniu ir Raimondai Balnienei, Valstybinio turizmo departamento direktorei, kuri viename pokalbyje2 teigė, esą Lietuvos turizmo išskirtinis bruožas galėtų būti „mūsų socialistinio paveldo“ išlaikymas. Direktorės teigimu, to paveldo nereikia „gėdytis“, nes nuvežę turistus į Gariūnus, rodydami jiems „chruščiovkes“ ir sukūrę panašių „atrakcijų“, lietuviai galėtų tik „išlošti“. Piktintis Balnienės užmojais, kaip tą kai kas darė, nereikėtų, nes direktorė mąsto ir veikia pagal intelektualų nustatytą ir visuomenėje įsigaliojusią etiką.

Bet jeigu jau tikrai manoma, kad reliatyvizmas turi tam tikrų moralinių pranašumų, palyginti su griežtais vakarietiškais nacių totalitarizmo vertinimais, gal reikėtų visa tai diegti nuosekliai, netaikant dvejopų standartų, t. y. „istorijos turistams“ galėtume įkurti visų „totalitarinių sistemų disneylandą“?

Atsižvelgdamas į situacijos dviprasmiškumą, Der Spiegel kelia klausimą, ką daryti, kad žmonių domėjimasis istorija būtų nevaržomas, bet kartu išliktų etiškas. Straipsnio autorius cituoja kai kuriuos vokiškojo socializmo aukų atstovus, reikalaujančius, kad Vokietija perimtų Rytų Europos praktiką, pagal kurią socialistinė/komunistinė atributika atsidurtų už įstatymo ribų kaip ir nacių simbolika. Argumentas? Pilietiška visuomenė atsižvelgia į nukentėjusių savo narių jausmus.

Štai kodėl Vakarų valstybėse nacių nusikaltėlių ar jų talkininkų palikuonys retai kada drįsta taikytis, pavyzdžiui, į reprezentacines vadovaujamąsias pozicijas, o jeigu kartais taip ir įvyksta, tą pasmerkia didelė intelektualų dalis.

Lietuvoje niekas nesistebi, kad sovietinio režimo vykdytojų vaikaičiai užima aukštas pareigas, tai nesukelia nė menkiausio inteligentijos pasipriešinimo (nedrąsiai prieštarauja nebent patys nukentėjusieji, tarsi tai būtų aktualu tik jiems, o ne visai bendruomenei).

Žinoma, nuostata, kad „vaikai ir anūkai neatsako už tėvų ir senelių nusikaltimus“, yra svarbus teisinės valstybės principas, vis dėlto absoliučių principų nebūna. Net patys archajiškiausi, mažiausiai kvestionuojami moraliniai ir teisiniai principai, tokie kaip reikalavimas gerbti kito asmens gyvybę, laisvę, visada sakyti tiesą, turi rimtų apribojimų.

Kone visos pasaulio jurisdikcijos pripažįsta draudimo žudyti išimtį – tai būtinoji gintis, savigynos situacija (esama jurisdikcijų, kurios pripažįsta ir daugiau išimčių).

Laisvė, kaip žinome, irgi turi daugybę apribojimų, o tiesos sakymas nėra absoliutus reikalavimas. Tam tikrais atvejais sakyti tiesą yra ne tik amoralu, bet gali turėti ir rimtų teisinių pasekmių.

Antai darbuotojas, kalbėdamas tiesą apie savo firmą, gali išduoti jos paslaptis, o advokatas, atskleisdamas tiesą apie savo ginamąjį, gali sulaužyti konfidencialumo taisyklę, kaip ir gydytojas, viešai sakydamas tiesą apie savo pacientą. Jau nekalbant apie tai, kad tėvynės išdavystė yra tam tikros (ypač karinės) teisingos informacijos pateikimas kitai valstybei apie savąją.

Trumpai tariant, visa vakarietiška (ir ne tik vakarietiška) civilizacija beveik visiems normatyviniams aktams taiko išimtis, kurios susiformuoja tada, kai susiduria principai, verčiantys daryti prieštaringas išvadas, ir kai apsisprendžiama iki tol galiojusio principo nenaudai.

Kai susiduria du ypač svarbūs normatyviniai principai, dažnai nė vienas neturi aiškios argumentų persvaros, todėl kartais tenka tiesiog apsispręsti, kuris iš jų bus prioritetinis. Ir, žinoma, kiekviena kultūra gali apsispręsti savaip. Bet reikėtų akcentuoti vieną dalyką: lietuvių inteligentija apsisprendė priešingai nei vakariečiai, t. y. principo „vaikai neatsako už tėvų nusikaltimus“ ji nelaiko tam tikrais atvejais mažiau svarbiu už nuostatą, kad režimo aukų jausmai turi būti gerbiami.

Derėtų tarti porą žodžių apie pamatinę doktriną, kuri padėjo Lietuvoje įsitvirtinti reliatyvistiniam naratyvui apie sovietinę sistemą. Jos šūkis: „Neideologizuokime istorijos!“

Būtent liberalūs intelektualai santarininkai „nėrėsi iš kailio“, aiškindami visuomenei, kad istorijos nevalia „ideologizuoti“ į jokią pusę, atseit istorija turi būti „gryna“, jos uždavinys – pateikti kuo daugiau patikrintų faktų, bet nesikišti į moralinį jų vertinimą.

Šios doktrinos šalininkai vertybinį istoriografijos modelį prilygina sovietinių ir net nacistinių ideologų taikytam istorijos „valymui“. Atseit nesovietinė ir nenacistinė istoriografija turi turėti pakankamai „drąsos“, kad įvardytų net ir tironiškų sistemų „pliusus“, jei tik tokių buvo.

Tą ypač pabrėžia Tomas Venclova,3 kažkodėl nutylėdamas, kad būtent vakarietiškasis liberalizmas (kuriam, regis, atstovauja ir pats Venclova) tada, kai kalbama apie nacionalsocialistų valdymą, taiko smarkiai „apvalytą“ istoriografijos modelį.

Bet tai anaiptol nereiškia (esu tikra, kad Venclova tą puikiai žino), esą vakarietiškasis liberalizmas tęsia sovietinę ar nacistinę istoriografijos tradiciją. Sunku suprasti, kodėl faktų atranką, kurią taiko ir Vakarų istorikai, Venclova staiga ima ir prilygina sovietiniam istorijos ideologizavimui. Beje, kad kairieji ir liberalieji intelektualai Lietuvoje griebiasi visiškai vienodos demagogijos, jau savaime daug pasako apie lietuvių liberalus.

Vertybinis istorijos naratyvas ir istorijos „valymas“, jos ideologizavimas – tai du dalykai, tarp kurių, nepaisant bendrumo (kalbu apie faktų atranką), egzistuoja fundamentalus etinis skirtumas.

Bet koks pasakojimas apie praeitį remiasi tam tikra faktų atranka. Jeigu jos nebūtų, mokinukai mokytųsi ne kada Lietuva įstojo į ES ar NATO, o kada įvyko Eurovizijos konkursas, kuriame lietuviams pavyko nelikti paskutiniams.

Faktų yra labai daug ir visokių, tačiau rimti istorikai naudojasi tam tikru „filtru“, kad svarbius atskirtų nuo nesvarbių. Jeigu „filtro“ atsisakytume, dingtų skirtumas tarp solidžios istoriografijos ir bulvarinės rašliavos.

O kaipgi kitaip istorikas galės atrinkti faktus „pagal svarbumą“, jeigu ne atsižvelgdamas į tuos dalykus, kurie bendruomenei apskritai yra svarbūs?

Taigi, nors istorijos rašymas, žinoma, neapsiriboja etika, tačiau ją pamynęs asmuo praranda ir vertybinę nuovoką. Todėl reikalauti, kad istorikas apsiribotų „tuo, kas buvo“, ir netaikytų jokios faktų atrankos („neideologizuotų“), reiškia ištrinti bet kokį skirtumą tarp rimto istorijos tyrinėtojo ir kokio nors paparaco.

Atsisakydami sovietmečio analizei taikyti vertybinį naratyvą, lietuvių intelektualai sulaužė dar vieną fundamentalų nacionalinės etikos principą, kuris reikalauja gerbti aukų jausmus, o bendruomenės atmintį saugoti nuo iškraipymų.

Taigi buvo paminta viena svarbiausių viešojo intelektualo pareigų, kurią apibrėžė dar antikiniai filosofai ir kurios visada laikėsi Vakarų šviesuoliai, – padėti visuomenei, viena vertus, įžvelgti svarbius etinius skirtumus tarp kažkuo panašių fenomenų ir objektų, antra vertus, suvokti, kokie fenomenai yra etiškai tolygūs, nepaisant to, kad tarp jų esama tam tikrų skirtumų.

Demagogai visada elgiasi atvirkščiai – jie bando paslėpti svarbius etinius skirtumus, jeigu jų yra, ir dirbtinai tokius skirtumus sukurti ten, kur jų iš tikrųjų nesama.4

Platieji visuomenės sluoksniai dažniausiai nesigilina, ar tam tikras etinis skirtumas tarp konkrečių procesų ir idėjų egzistuoja pagrįstai, ar ne, todėl visuomenės ateitis didele dalimi priklauso nuo to, kokios rūšies viešųjų intelektualų ji turi daugiau – etiškai sąžiningų ar linkusių į demagogiją.

Kairiųjų akademikų sambūrio NK 95 aktyvistas, filosofijos doktorantas ir socialdemokratų sąjungos kandidatas per 2011 m. savivaldybių rinkimus Ervinas Koršunovas piktinasi, kad „mūsų visuomenės tapatybę“ jau „kuris laikas“ bandoma „reaktyviai“ kurti „remiantis partizaniniu sąjūdžiu“.5 Jis rašo: „Mano neoriginaliu supratimu, Lietuvoje ir karo, ir pirmaisiais pokario metais vyko pilietinis karas (gal reiktų sakyti kovos, nes formaliai nebuvo valstybės).“

Supratimas tikrai „neoriginalus“ – ginkluotą pasipriešinimą okupacijai laikyti pilietiniu karu sovietų „politrukai“ vertė beveik pusę amžiaus. Beje, neoriginali ne tik pati versija, o ir paskiri jos elementai, ypač dualus partizanų skirstymas į komunistus ir fašistus: jeigu pogrindžio kovotojas nebuvo komunistas, tai jis, sovietų akimis, buvo fašistas.

Panašių pažiūrų laikosi, matyt, ir Koršunovas, nes jis rašo: „Kare kaip kare – labiausiai nukenčia beginkliai žmonės, kuriuos be skrupulų žudė ideologiniai kolaborantai: nesvarbu, ar jie vadinosi fašistais, ar komunistais.“

Kad partizanų pasipriešinimą tiek platieji visuomenės sluoksniai, tiek intelektualinis ir meninis elitas šiandien linksta laikyti būtent pilietiniu karu, nuosekliai atskleidė istorikas Bernardas Gailius.6

Jo teigimu, tai, kad po nepriklausomybės atkūrimo atgijo sovietinės istoriografijos klišės, daug lėmė Santaros-Šviesos istoriografai, kaip antai Liūtas Mockūnas, kuriuo vėliau rėmėsi istorikai Liudas Truska ir Mindaugas Pocius.

„Santarietiška“ istoriografijos tradicija, pasak Gailiaus, kone visais savo segmentais atitinka negatyvų partizanų vaizdavimą sovietmečiu, remiasi panašiais argumentais, pavyzdžiui, laiko rezistenciją beprasmišku radikalumu, kuris atnešė vien kančias civiliams gyventojams. Gailius įtikinamai parodo: nuo sovietinės pseudoistorijos „santarietiškoji“ istoriografija skiriasi tik tuo, kad Sovietų Sąjungos ji nelaiko „gėriu lietuvių tautai“.7

Kaip atkakliai siekiama įdiegti partizano/bandito, nekaltų civilių žudiko įvaizdį, rodo ir neseniai paskelbtas signataro Jurgio Jurgelio straipsnis, pavadintas „Kas geriau – būti nušautam stribo ar partizano?“8

Autorius piktinasi, kad „partizanas Antanas“, esą nukovęs vienuolika „civilių“, gali būti apdovanotas Vyčio kryžiaus ordinu. Čia neketinu ginčytis, ar kaltinimai Antanui Kraujeliui yra pagrįsti, ar ne, atsakymą galėtų pateikti tik istorikai ir teisininkai, tiriantys faktus.

Aš noriu išskirti kitą šio teksto ypatybę. Pateikęs savąją „partizano Antano“ istorijos versiją, Jurgelis pereina prie apibendrinimų. Cituoja Arvydo Anušausko teiginį, kad partizanų kova Lietuvoje „buvo nukreipta prieš kolaborantus, išdavikus, sovietinį partinį aktyvą“, ir daro tokią išvadą: „Kitaip sakant, prieš civilinį tautinį kontingentą, o ne prieš atėjūną okupantą. [...] Taigi lietuviai, kovodami su okupacija, iš esmės naikino lietuvius.“

Į teksto pabaigą Jurgelis prabyla net Jono Aisčio eilėmis, aprauda „brolžudišką“ karą tarp laisvės kovotojų ir „istrebitelių“, primena skaitytojams Aisčio žodžius: „Garbė būti gyvam, o ne garbė būti mirusiam.“ Ir čia pat juos pakomentuoja: „Nes miręs (žuvęs) jau nieko nebegali padaryti, o būdamas gyvas dar gali šį tą nuveikti savo artimo ar savo tėvynės labui.“ (Sakyčiau, tobulas bolševikinės nomenklatūros kalambūras: partorgai elgėsi garbingiau už partizanus, nes rūpinosi likti gyvi, ir tuo „savo artimo labui“ bent jau „šį tą“ nuveikė...)

Įdomu, kad savo argumentaciją signataras grindžia manipuliuodamas „civilio“ sąvoka. Iš teiginio, kad partizanų veiksmai buvo nukreipti prieš kolaborantus, jis daro išvadą, esą kovota su „civiliniu tautiniu kontingentu“, o ne su „atėjūnu okupantu“.

Kolaboravimas gali reikšti įvairius dalykus, tačiau vienas svarbiausių tokio pobūdžio veiklos ypatumų Lietuvoje (ypač Jurgelio aptariamuoju laikotarpiu) buvo rinkti informaciją apie pogrindį ir teikti ją „atėjūnui okupantui“, kitaip tariant, šnipinėti.

Tuo užsiimantys asmenys priskiriami ne civiliams, kaip karo įstatymų ginamai kategorijai, bet vadinamiesiems „nelegaliems kombatantams“, t. y. jie vertinami kaip kombatantų grupė, neturinti teisės į kai kurias kombatantams taikomas privilegijas, pavyzdžiui, tokias kaip karo belaisvio statusas.

Ši privilegija šnipams netaikoma, nes jie veikia prisidengę civilio statusu (atvirai nenešioja ginklo).

Tarptautinės teisės ekspertai ginčijasi, ar „nelegalaus kombatanto“ statusas apskritai yra reikalingas ir ar visi kombatantai vertintini vienodai.

Tačiau neteko aptikti rimtos pozicijos, raginančios šnipus ir asmenis, kitais būdais bendradarbiaujančius su karinėmis priešo struktūromis, priskirti prie civilių kategorijos, kurią gina tarptautinė teisė.

Taigi, vertinant iš tarptautinės karo teisės perspektyvos, lietuvių kolaborantai laikytini kombatantais, nes civilio statusu jie tik piktnaudžiavo.

Būdami kombatantai, jie priklausė „atėjūno okupanto“ struktūrai.


Jurgelis manipuliuoja teisinėmis kategorijomis, matyt, siekdamas, kad visuomenės sąmonėje kuo ilgiau išsilaikytų požiūris į partizanus kaip į banditus (civilių žudikus).

Vis dėlto stulbina ne signataro požiūris, o visai kitkas: kodėl inteligentija ir vėl apsimeta nieko negirdinti? Į šį Jurgelio rašinį, išskyrus Anušauską, kuriam tekstas buvo netiesiogiai adresuotas, reagavo, kiek man žinoma, tik disidentė Nijolė Sadūnaitė.

Argi niekam daugiau nerūpi arba neaišku, koks fundamentaliai svarbus yra ginkluoto pasipriešinimo įvertinimas bendruomenės tapatumui, o kartu ir valstybės ateičiai, bendruomeniškumo brandai?

Nesunku įsivaizduoti, kaip elgtųsi prancūzų intelektualai, jeigu kas nors apkaltintų „brolžudyste“ prancūziškąjį résistance, nors faktas, kad prancūzų partizanų taikinys dažnai būdavo jų tautiečiai, kolaboravę su vokiečiais, yra visiems žinomas...

Kone šimtaprocentinis lietuvių intelektualų tylėjimas šiuo ir panašiais klausimais ypač aiškiai rodo, kad jie priklauso bendruomenės sluoksniui, sulaužusiam „sutartį su valstybe“.

Maža to, lietuvių intelektualai ne tik patys gėdingai tyli, bet ir moko visuomenę, esą tylėjimas yra tikroji pilietinė dorybė.

Pavyzdžiui, straipsnyje „Paleckio atveju – tyla yra gera byla“9 Kęstutis Girnius teigia, kad už nuomonę, nesvarbu, kokia ji būtų, nedera teisiškai bausti. Su tokiu požiūriu, aišku, galima arba sutikti (pasaulyje esama nemažai manančių, kad klaidinga kriminalizuoti ir holokausto neigimą), arba nesutikti, tačiau stulbina tai, kad į tokius pasisakymus kaip Paleckio (esą Sausio 13-ąją „savi šaudė į savus“) Girnius ragina apskritai nekreipti dėmesio: „Neverta sureikšminti tokių žmonių kaip A. Paleckis. Tegul jis kalba kaip nori. Jis nekelia jokios grėsmės Lietuvai.“

O dabar įsivaizduokime, kad kokios nors Vakarų valstybės sostinės buvęs vicemeras, žinomo nacių lyderio anūkas, imtų svaidytis nacizmo aukas įžeidžiančiais pareiškimais. Esu tikra, kad neatsirastų nė vieno įtakingo intelektualo, kuris ragintų nekreipti į tai dėmesio.

Vakarų intelektualų credo – viešai reaguoti visada, kai kalbama apie skaudžiausius jų bendruomenės istorijos puslapius, kai niekinami jos laisvės gynėjai, kai ardomi nacionalinio bendrumo pamatai. Tas reagavimas kartais netgi neturi jokios praktinės reikšmės, bet yra tarsi simbolinis ritualas, kuriuo sutvirtinama bendruomenės dvasia.

Nes sutartis su valstybe – tai ne deklaracija, kurią pasirašius galima padėti į stalčių ir užmiršti. Sutartis su valstybe yra gyvenimo būdas.

Politinei asociacijai, kaip ir draugystei ar santuokai, nuolatos reikia patvirtinimo. Viešai pasipriešinti bendruomeninę etiką pažeidžiantiems išpuoliams yra tas pats kaip paspausti draugui ranką, apkabinti artimą žmogų, pasisveikinti susitikus gatvėje, pasiųsti sveikinimo atviruką arba paguosti dėl nesėkmės.

Viešai pasipriešinti, kad nebūtų ardomas bendruomenės tapatumas, tyčiojantis iš nacionalinės etikos pagrindų, – tai atlikti simbolinį aktą, kuriuo kasdien įtvirtinama ir palaikoma bendruomenės dvasia, gyvybingumas ir skatinamas jos brendimas.

Juk jeigu pasiaukojimo dėl bendruomenės (ypač kai kalbame apie pasiaukojimą, pareikalavusį žmogaus gyvybės) negerbia tos bendruomenės elitas, kodėl tada reikėtų tikėtis ar net reikalauti, kad individas tokios bendruomenės labui aukotųsi ateityje ir kad apskritai jam rūpėtų „bendri reikalai“?

Todėl faktas, kad tokie iškilūs intelektualai kaip Kęstutis Girnius ragina tautą abejingai tylėti, į patyčias ir išpuolius numojant ranka, kelia ypač didelį nerimą. Klausimas, ar (ir kokią) grėsmę Paleckis kelia Lietuvai, yra antraeilis.

Svarbiausia tai, kad pilietis, reaguodamas į jo pasisakymus ir poelgius, sako kitiems bendruomenės nariams: esu su jumis, kremtuosi dėl tų pačių dalykų, kaip ir jūs, neleisiu, kad jus įžeidinėtų, žemintų ir t. t. Tiek draugystė, tiek santuoka greitai baigiasi, jeigu abejingumas tampa norma. Tokia laikysena prisideda ir prie bendruomenės irimo.

Mano straipsnio temai svarbiau ne pats faktas, kad kairioji ir liberalioji nepriklausomos Lietuvos inteligentija plėtoja prosovietinį naratyvą apie partizanus, o tai, kokią įtaką toks negatyvus rezistencijos vertinimas daro pilietinei sąmonei.

Bandysiu aptarti kai kurias naujas pseudoargumentacijos strategijas, pagal kurias plėtojamas tradicinis rezistencijos kaip blogio naratyvas. Manyčiau, ypač ryškėja dvi strategijos.

Strategija nr. 1: „Pasipriešinimas okupacijai atskleidė ideologijų konfliktą.“

Ši strategija yra labai paplitusi, ypač tarp „santariškos“ inteligentijos ir Naujosios kairės aktyvistų. Natūralu, kad ir Koršunovas rašo: „Kare ir pokaryje svarbiausias buvo ideologijų susidūrimas...“

Mano galva, per karą ir po karo svarbiausias susidūrimas buvo tarp tų, kurie sulaužė tarptautinę teisę, pamynė žmogaus teises, ir tų, kurie tas teises ir normas gynė.

„Strategai“ paprasčiausiai bando iš diskurso pašalinti teisinę vertinimo plotmę. Tai padaryti nesunku, nes bet kokia konfliktinė situacija pirmiausia yra dviejų nesuderinamų pozicijų susidūrimas.

Pavyzdžiui, jei gatvėje kas nors bandys atimti iš manęs rankinuką, o aš tvirtai laikysiu jį rankose, tai irgi bus dviejų nesuderinamų perspektyvų susidūrimas: kas iš vagies perspektyvos atrodys teigiama, iš manosios bus neigiama ir t. t.

Tačiau, jeigu žvelgsime per teisinę plotmę, tada vertinimo perspektyva yra tik viena, ir ji klausia, kuris iš veiksmų yra teisėtas.

Jeigu bandymas atimti rankinuką bus pripažintas neteisėtu, tada aš, jo neatiduodama, elgiuosi visiškai teisėtai, taigi kalbėti apie dvi perspektyvas ar „ideologijas“ nebėra prasmės. Būtent todėl teisė ir teisingumas nuo Antikos laikų yra laikomi bendruomenę vienijančiais veiksniais.

Siekdama teisingumo ir jo laikydamasi, bendruomenė turi bendrą interesą ir bendrą ideologiją, nepaisant galimų kitų ideologinių skirtumų. Būtent todėl redukcionistinis požiūris, t. y. požiūris į rezistenciją tik kaip į skirtingų ideologijų konfliktą, yra antibendruomeniškas ir klibina teisinės valstybės pamatus.

Tačiau, anot Koršunovo, „rezistencijos pervertinimai“, „aukų ideologizavimas bei šlovinimas“ yra „apgailėtinas triukas“, neva sukurtas „dešiniųjų medijų diktatūros“ (kaip suprantu, čia kalbama apie Rimvydo Paleckio vadovaujamą LTV?). Toks „spektaklis“ esą yra tiesiog „neįsivaizduojamas XXI amžiaus Vakarų Europoje“.

Vis svarstau, ar šitaip svaičiojanti intelektualinė Lietuvos socialdemokratų ateitis tikrai nežino, kad toks „spektaklis“ XXI a. Vakarų Europoje yra visiškai įprastas, priimtinas, be to, būtent tiems, kurie su „dešiniųjų medijų diktatūra“ neturi nieko bendra?

Juk ne kas kitas, o buvęs Islandijos socialdemokratų partijos pirmininkas, Lietuvoje visuotinai gerbiamas Jónas Baldvinas Hannibalssonas pasakė, kad žavisi lietuvių miško brolių didvyriškumu.10 Kažin ką pamanytų garsusis Lietuvos nepriklausomybės rėmėjas, jeigu sužinotų, kad mūsiškiai jaunosios kartos socialdemokratų lyderiai, mokslų ragavę Vakaruose, tokius pasisakymus laiko „reaktyviu“ ir „apgailėtinu dešiniųjų medijų triuku“?

Strategija nr. 2: „Partizanai buvo ksenofobai.“ Vienas (toli gražu ne vienintelis) iš šios strategijos kūrėjų istorikas Valdemaras Klumbys teigia: „Lietuvos rezistencijoje buvo ksenofobijos – daug kas kovą prieš okupantus tapatino su kova prieš rusus, tačiau partizanų vadai bandė išsivaduoti iš šio įvaizdžio.“11

Ši strategija taip sparčiai populiarėja tarp jaunosios lietuvių inteligentijos kartos, kad esu tikra: būtent partizano kaip ksenofobo įvaizdis netrukus pakeis kitus primestus įvaizdžius: partizanas/fašistas, partizanas/žydšaudys, partizanas/radikalas, partizanas/civilių priešas, partizanas kaip asmuo, „netoleruojantis“ kitų „ideologijų“ ir t. t. Vertėtų tarti porą žodžių ir apie šios strategijos absurdiškumą.

Pirma, tarptautinė teisė agresiją apibrėžia kaip tam tikrus neteisėtus karinius vienos valstybės veiksmus prieš kitą, o valstybė yra suvokiama pirmiausia kaip bendruomenė, turinti tam tikrus savivaldos ir savikontrolės mechanizmus tam tikroje teritorijoje.

Tokio valstybės supratimo, nepaisant kai kurių subtilių skirtumų, laikėsi tiek XIX a. modernios tarptautinės teisės pradininkai, tokie kaip Williamas Edwardas Hallas, tiek Charlesas Cheney's Hyde'as, kuriuo didžiąja dalimi rėmėsi Niurnbergo tribunolas, tiek kiti iškilūs XX a. tarptautinės teisės autoritetai, tokie kaip Georgas Schwarzenbergeris, Hansas Kelsenas, Herschas Lauterpachtas ir kiti.

Taigi, mąstant tarptautinės teisės kategorijomis, „rusai“ ir „Lietuvos okupantai“ buvo tas pats juridinis asmuo.

Okupacinė kariuomenė yra ne šiaip koks ginkluotas vienetas – ji reprezentuoja valstybę, kuri sankcionavo okupaciją ir kurios mokesčių mokėtojai tą kariuomenę išlaiko. Būtent todėl už okupacijos ar intervencijos padarytą žalą paprastai privalo atlyginti ne kariuomenė, vykdžiusi okupaciją, o visa bendruomenė, jeigu neteisėtus karinius veiksmus sankcionavo jos valdžia.

Nacizmo laikotarpiu asmenis, kuriuos šiandien vadiname „naciais“ arba „fašistais“, buvo įprasta vadinti „vokiečiais“, nes tada „nacistinė Vokietija“ ir „Vokietija“ buvo tas pats tarptautinės teisės subjektas. Todėl niekas neima pliaukšti, esą tie, kurie 1939–1945 m. juto priešiškumą vokiečiams, buvo ksenofobai.

Šiandien yra politiškai korektiškiau apibūdinti to meto Vokietiją kaip „nacistinę Vokietiją“, nes atsirado laiko distancija ir pasikeitė šalies valdžios struktūra. Taigi ir lietuvių kovą su okupantais laikotarpiu po 1941 m. suvokti kaip kovą su rusais buvo visiškai korektiška.

Antra, net jeigu „istrebitelių“ smurto laikais priešiškumas „rusams“ būtų kuo nors skyręsis nuo priešiškumo okupantams, vis tiek reikėtų pirmiausia pagrįsti, kodėl toks priešiškumas priskiriamas ksenofobijai. Ksenofobija, ypač jeigu ją lydi raginimai smurtauti prieš kitataučius, yra nusikalstama veikla, vadinasi, jai taikoma ir bendra teisinė nusikaltimo struktūra.

Dauguma vakarietiškų jurisdikcijų nusikaltimą skaido į dvi dalis – tai neleistinas veiksmas (actus reus) ir tam tikra dvasinė kaltė (mens rea). Būtent jos įtraukimas į nusikaltimo genezę buvo esminis moderniajai jurisdikcijai.

Dvasinė kaltė susijusi su daugybe dalykų, tarp kurių svarbų vaidmenį vaidina ir galimybė veikti laisva valia, priklausanti nuo to, kiek ir kokių veikimo alternatyvų esama. Būtent auka delikto metu tokios galimybės beveik niekada neturi. Daugelis išprievartautų moterų jaučia priešiškumą visai vyrų giminei, bet nė viena iš jų dėl to dar nebuvo apkaltinta seksizmu. Kadangi partizanų priešiškumas rusams reiškėsi tarptautinio delikto (okupacijos) metu, jis negali būti interpretuojamas kaip ksenofobija.

Grįžtant prie bendrų pastabų apie kairiosios ir liberaliosios inteligentijos pastangas sukurti negatyvų partizanų įvaizdį ir svarstant, kokią įtaką tai daro nacionalinei etikai, žinoma, yra būtina moraliai įvertinti konkrečių asmenų padarytus nusikaltimus prieš civilius gyventojus ir rezistencijos kaip tokios veiksmus.

Reikšdamas susižavėjimą miško broliais Hanibalssonas turi omeny patį apsisprendimą priešintis sovietų imperijai, o kartu ir tai, kad didžioji partizanų veiksmų dalis nekelia jokių abejonių.

Abejotinų arba nusikalstamų poelgių, maskuojamų teisėtu pasipriešinimu, pasitaiko per bet kokį karą, bet visada išlieka pakankamai griežtas skirtumas tarp pačios rezistencijos ir konkrečių veiksmų moralinio ir teisinio įvertinimo. Būtent šį skirtumą ignoruoja tie istorikai ir intelektualai, kurie diegia negatyvų miško brolių įvaizdį. Argi po to verta stebėtis apklausų duomenimis, rodančiais, kad didesnė jaunimo dalis neketina ginti Lietuvos su ginklu, jei šalį pultų agresyvi karinė jėga?12

Kitas klausimas, kurį čia būtina aptarti, yra toks: gal kairiųjų ir liberaliųjų intelektualų vieningai propaguojamas negatyvus požiūris į rezistenciją ir didesnės dalies jaunimo atsiribojimas nuo ginkluoto pasipriešinimo idėjos yra pasaulyje plintančio pacifizmo padarinys?

Kone įtakingiausias XX a. filosofinis veikalas apie ginkluotą pasipriešinimą ir jo legitimaciją yra amerikiečio Michaelo Walzerio „Teisingi ir neteisingi karai“ (Just and Unjust Wars).

Apmąstydamas XX a. karus ir keldamas klausimą, ar prasminga priešintis, jei užpulta šalis yra daug silpnesnė už šalį agresorę, Walzeris palygina Suomijos pasipriešinimą karine jėga (resistance) sovietų Rusijos agresijai ir vadinamąjį „Miuncheno principą“, t. y. Čekijos apsisprendimą nesipriešinti (appeasement) fašistinei Vokietijai, darydamas išvadą, kad Suomijos elgesys buvo morališkai aukštesnis už Čekijos, nors jos nesipriešinimas taip pat nelaikomas amoraliu, nes yra motyvuotas noru apsaugoti žmones.

Suomijos pavyzdys, Walzerio manymu, yra moralesnis todėl, kad saugo bendruomenines vertybes, kurios sunyksta, jei nėra ginamos.

Vėlesniuose tekstuose Walzeris teigė: jeigu bendruomenė nesipriešina agresijai, kyla rimtų abejonių, ar bendruomenines vertybes ji apskritai laiko vertybėmis, t. y. ar tam tikras žmonių sambūris iš tikrųjų yra bendruomenė, turinti teisę būti valstybe. Tokią teisę pagrindžia tam tikros bendrai pripažįstamos vertybės. Trumpai kalbant, nuo to, ar bendruomenė priešinasi agresijai, ar ne, iš dalies gali priklausyti netgi jos teisė turėti savo valstybę.

Kad įvertintume šios Walzerio įžvalgos reikšmingumą, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą aplinkybių. Pirmiausia Walzeris, socialistinių pažiūrų filosofas, atrodytų, neišvengiamai turėjo padaryti visai kitokią išvadą, ypač kad jo knyga buvo išleista 1977-aisiais.

Juk tuo metu dauguma Vakarų socialistų laikėsi nuomonės, kad Rusijos karo su Suomija motyvas buvo noras pagerinti Leningrado gynybinę situaciją – esą siekta kontroliuoti teritoriją prie Ladogos ežero, o ne sunaikinti suomių valstybingumą. Tokia prielaida buvo nuolat iracionaliai daroma tik kalbant apie fašistinės Vokietijos kėslus.

Taigi Suomijos pasirinkimą vertindamas kaip morališkai aukštesnį, Walzeris pabrėžia, kokia svarbi jam ginkluoto pasipriešinimo agresijai moralinė vertė.

Antra, apie teisingus ir neteisingus karus filosofas rašė tada, kai JAV visuomenė buvo apimta ypač sustiprėjusių pacifistinių nuotaikų, t. y. jau po galingos protestų bangos, nukreiptos prieš karą Vietname.

Trečia, faktas, kad Čekijos sprendimą nesipriešinti Walzeris įvertino kaip morališkai pateisinamą, savaime byloja apie kultūros poslinkį pacifizmo link, nes iki Walzerio beveik visi svarbūs karo filosofai ginkluotą pasipriešinimą vertino ne tik kaip teisę, bet ir kaip pareigą, kurios nevykdymą prilygindavo tėvynės išdavimui.

Skubu pridurti, kad morališkai pateisindamas nesipriešinimą, Walzeris tikrai nepateisino kolaboravimo. Šią pastabą adresuoju tiems, kurie energingai bando įteisinti kolaboravimą kaip „tikrąją rezistenciją“, teigdami, kad (a) nesipriešindama lietuvių bendruomenė sugebėjo apginti bent jau kai kurias savo vertybes (jeigu ir neapgynė teisių), (b) kadangi nesipriešino gana platus visuomenės sluoksnis, bandydami nubausti kolaborantus, nubaustume labai didelę visuomenės dalį.

Tačiau kolaboravimas yra kur kas daugiau negu nesipriešinimas. Kolaboravimas, kaip ir agresija, yra veiksmai, kuriuos baudžiamasis kodeksas (tarptautinis ir nacionalinis) traktuoja kaip nusikalstamus, nes jais paminamos bendruomenės ir žmogaus teisės.

Walzeris tikrai neteigia, kad tokie veiksmai yra morališkai pateisinami. O nesipriešinimas ar konformizmas (pavyzdžiui, mosikavimas gvazdikais per bolševikines šventes ir pan.) nelaužo jokių normų, kaip jas apibrėžia baudžiamasis kodeksas, todėl neteisinga sakyti, kad kolaboravo didžioji lietuvių visuomenės dalis. Šie svarbūs skirtumai neišnyksta vien todėl, kad lietuvių inteligentija dedasi jų nematanti.

Nepaisant pacifistų kritikos, Walzeris išliko toks įtakingas, kad jo žodžius vos ne pamaldžiai, t. y. nekeisdamas formuluočių, kartojo net kairiųjų filosofų autoritetas Johnas Rawlsas.

Taigi XX a. nepaneigė tradicinio Vakarų kultūros požiūrio į ginkluotą pasipriešinimą kaip į didelės moralinės vertės veiksmą.

Kone visos europietiškos intelektualinės mokyklos, kurių darbų pagrindu formavosi tarptautinė teisė ir moraliniai karo apmąstymai – tiek romėnų juristai, Bažnyčios mokytojai, kanonų teisė, jėzuitų teologai, tiek modernieji sekuliarinės jurisprudencijos teoretikai, – ginkluotą pasipriešinimą agresijai ne tik pateisino, bet ir laikė morališkai vertingu veiksmu.

Vienintelė tradicija, kuri lieka nuošalėje ir kuria remiasi šiandieniniai pacifistai, – tai kai kurių ankstyvųjų krikščionių mąstytojų, ypač Tertulijono, veikalai, vis dėlto ir ta tradicija nėra vienareikšmiškai pacifistinė. Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad aistringą ginkluoto pasipriešinimo apologiją (o dar ir pripažindamas kontrargumentų svarumą) Walzeris išdėstė būtent tada, kai susiklostė išskirtinė situacija: niekada anksčiau individo teisė į gyvybę nebuvo taip absoliutinama ir niekada anksčiau nevyravo toks aiškus suvokimas, kad po ginkluotu pasipriešinimu dažnai slepiasi militarizmas ir agresija. Tai jau savaime yra iškalbingas faktas, atskleidžiantis filosofo poziciją.

Taigi neteisinga būtų teigti, kad negatyvus požiūris į miško brolius yra susijęs su Vakarų pasaulio intelektualiniu posūkiu pacifizmo link. Dar mažiau pagrindo taip manyti yra matant, kokią pagarbą Europos valstybės rodo antinaciniam pasipriešinimui ar kitiems rezistenciniams veiksmams.

Kryptingai negatyvus lietuviškasis naratyvas apie partizanus yra viso labo mūsiškių kairiųjų ir liberaliųjų intelektualų bendros „kūrybos“ produktas.

Kad dalies lietuvių požiūris į rezistenciją yra apgailėtinai iškreiptas, ypač skaudžiai pajutau apsilankiusi Reikjaviko laivyno muziejuje.

Vienas iš eksponatų – legendinis islandų patrulinis laivas „Óðinn“ (islandai taip vadina germanų dievą Votaną). Lietingą rugsėjo dieną buvau vienintelė tos ekskursijos dalyvė. Su gide, jauna istorijos studente, greitai apibėgome mašinų skyrių ir kajutes. Mano palydovė, tikra šios šalies vikingų palikuonė, kalbėjo pavydėtinai švaria anglų kalba, spinduliavo pasitikėjimu savimi, buvo draugiška ir dalykiška. Tik kai mudvi kilome į denį, jos laikysena kiek pasikeitė – ji ėmė ypač daug kalbėti, vis pasitikslindama, ar viską supratau. Matyt, artėjo ekskursijos kulminacija.

Lipdama laiptais aukštyn, gavau informacinę skrajutę apie XX a. 7-ajame dešimtmetyje vykusį karą dėl žuvies resursų, įėjusį į istoriją „menkių karo“ pavadinimu (pagal angliškąjį Cod war, aliuzija į Šaltąjį karą – Cold war). Konfliktas tarp Didžiosios Britanijos ir Islandijos kilo dėl to, kad britų žvejai nesitenkino tik savąja vandenyno dalimi, bet gviešėsi žvejoti ir prie Islandijos krantų. Beveik 90 proc. islandų pramonės yra susijusi su žuvininkyste, taigi Islandija tada sprendė savo ekonominės nepriklausomybės likimą. Konfliktas buvo toks rimtas, kad dvi NATO narės atsidūrė beveik ties karo slenksčiu.

Islandija neturėjo jokio karinio laivyno ir apskritai buvo nelygi varžovė Didžiajai Britanijai, todėl griebėsi „jūrų partizanavimo“: patruliniai islandų laivai naktį priplaukdavo prie britų fregatų ir nupjaudavo virves, kuriomis buvo pritvirtinti žuvų pilni tinklai. Britų laimikis atsidurdavo dugne ir svetimą teritoriją užėmę žvejai likdavo nieko nepešę.

„Karą“ laimėjo Islandija, kuriai pavyko pasiekti, kad islandų žvejybos teritorija būtų išplėsta.

„Óðinn“ denio centre stovi to „karo“ atminimas – įrankis, su kuriuo buvo pjaunamos tinklų virvės. Dar ir šiandien man stovi prieš akis, kaip gidė ištiesė ranką, rodydama baslį su pjautuvo formos antgaliu, ir žavėdamasi sušuko: „Tik pažiūrėkite! Su kokia primityvia technika mes juos išvijom!“

Islandės atvirai reiškiamas pasididžiavimas savais pasipriešinimo herojais taip skyrėsi nuo lietuvių niekinamosios retorikos, kad nuostaba, matyt, atsispindėjo mano veide. Gidė tą nuostabą, regis, suprato kaip nepritarimą, nes nutvėrė žemėlapį ir bedė pirštu į siaurą ruoželį aplink Islandiją: „Žiūrėkite! Mums buvo leista žvejoti tik čia!“ Po to mostelėjo ranka į neaprėpiamas Šiaurės Atlanto platybes ir pridūrė: „O jiems priklausė viskas!“ Kadangi vis dar tylėjau, gidė jau gana rūsčiai pridūrė: „Mes, islandai, be žuvies daugiau nieko neturim.“

Atsitokėjau tik ekskursijai pasibaigus, bet nuo to laiko kaskart, kai tenka skaityti lietuvių nusišnekėjimus apie partizanus, man prieš akis iškyla toji jauna gidė – islandų šviesuomenės ateitis, – su pasididžiavimu tiesianti ranką į savo tautos pasipriešinimo simbolį. Ir vis persekioja klausimas: nejaugi, žvelgiant lietuvių intelektualų akimis, dešimt ginkluoto pasipriešinimo sovietų imperijai metų tikrai yra mažiau vertingas dalykas už tą baslį su antgaliu?

Norėčiau sugrįžti prie teiginio, kad labai mažai kas iš lietuvių intelektualų palaiko tuos, kuriems bendruomenės interesai yra svarbesni už asmeninius. Šį kaltinimą, laimei, galima kiek sušvelninti, prisiminus, su kokia didžiule pagarba buvo išlydėtas į amžinybę Justinas Marcinkevičius – Poetas, grąžinęs į „apyvartą“ vertybinį matmenį. Tai teikia šiokių tokių vilčių.

Tačiau smelkiasi ir įkyrus klausimas: ar tokia pagarba būtų lydėjusi poetą ir tuo atveju, jei po nepriklausomybės atkūrimo jis nebūtų pasitraukęs iš politikos, o ypač jeigu būtų laikęsis dešiniosios pakraipos ir jeigu jam būtų tekę, kaip ir kitiems, atlaikyti (inteligentijos neginamam) visą tą tendencingo juodinimo sūkurį, kurio perpetuum mobile yra Lietuvos (neinternetiniai) dienraščiai?

Susidaro įspūdis, kad lietuvių inteligentams mielesnis yra vaidmuo menininko, kuris, užsidaręs savo kambaryje ar dramblio kaulo bokšte, tyliai rašo apie meilę tėvynei, negu bendruomenei lojalaus piliečio, aktyviai dirbančio viešąjį politinį ar visuomeninį darbą. Ką gi, gerai, kad daroma (jei daroma) bent jau tiek. Tačiau tada nereikėtų stebėtis, kodėl į politinę Lietuvos areną plūsta minios savanaudžių auksaburnių.

1 Frank Hornig, Disneyland des Kalten Krieges, Der Spiegel, 32/2011, p. 30–32.

2 Mindaugas Jackevičius, R.Balnienė: turime išsaugoti socialistinį paveldą, 2011-06-26; http://www.delfi.lt.

3 Tomas Venclova, Lietuvių kalba neišnyks. Kad tik neišnyktų žmogiškumas... http://www.bernardinai.lt, 2011-02-07.

4 Skirtumas, kuris niekuo nepagrindžiamas, bet kurį kairioji lietuvių inteligentija bando dirbtinai sukurti, yra, pavyzdžiui, tarp moralinių ir teisinių pasekmių, susijusių su komunizmo ir fašizmo nusikaltimų įvertinimu. Šia tema atskirai rašiau Kultūros barų 2011 m. nr. 2, 3 ir 4.

5 Ervinas Koršunovas, Karas, pokaris, pokario pokaris, http://www.delfi.lt, 2009-11-25

6 Bernardas Gailius, 1944-1953 m. partizanų karas šiuolaikinėje Lietuvos istorinėje, politinėje ir teisinėje kultūroje, Vilnius, Vilniaus universitetas, 2009.

7 Ten pat, p. 57.

8 http://www.delfi.lt, 2011-12-29.

9 http://www.alfa.lt, 2012-01-09.

10 J. B. Hannibalssonas: Islandijos palaikyta Lietuva turėtų suprasti Palestiną, http://www.delfi.lt, 2011-11-10.

11 Vytenė Stašaitytė, Partizanų balsas: radikalai kompromituoja miško brolių kovą, http://www.delfi.lt, 2011-03-11.

12 Eglė Samoškaitė, Kilus grėsmei lietuviai savo valstybės ginklu negintų, http://www.delfi.lt, 2010-02-16.

Kultūros barai,

publikuota: http://www.propatrialt.wordpress.com

Komentarai
http://www.balsas.lt/komentarai/585364/ ... i-apacioje

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Spa 2013 18:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Okupanto užgrobtoje valstybėje partizaninio karo metu galiojančios teisės normos


Visų pirma kiekvienam "moralizuotojui" būtina įsidėmėti, jog kiekviena tauta turi prigimtinę ir neatimamą teisę bet kokiomis formomis ir priemonėmis ginti savo istorinę-etninę žemę nuo bet kokių svetimtaučių pasikėsinimų užgrobti šią žemę, joje įsikurti ir įsitvirtinti. O konkrečios kovos formos ir priemonės priklauso nuo esamos realios padėties.

Antra - Bet kokių okupantų valdžia yra neligitimi, tai yra visi jos priimti sprendimai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, vienintelė teisėta valdžia priešų okupuotoje Valstybėje yra partizanų valdžia, o partizaninio karo metu galioja karo meto teisė, kuri yra apibrėžiama atskiromis ir ypatingomis tarptautinės teisės normomis.

Partizaninio karo metu Lietuvos partizanai buvo vienintelė teisėta Nepriklausomos Lietuvos Valstybės valdžia, remiantis tarptautine teise turėjusi visus būtinus įgaliojimus savo karo lauko teismuose teisti ir naikinti okupantų pagalbininkus bei išdavikus.

Trečia - Išdavikų bei kolaborantų likimą spręsdavo vieninteliai teisėti okupuotoje Lietuvos Valstybės teritorijoje Lietuvos partizanų karo lauko teismai.

Reguliariose armijose tokią teisę – nuteisti sušaudyti arba pakarti išdavikus, šnipus, dezertyrus, aktyvius priešo pagalbininkus – karo metu vykdant karines operacijas turi taip pat ir vyresni karininkai bei dalinių vadai, ypač diversinių ir žvalgybinių dalinių, veikiančių priešo užnugaryje.

Lygiai taip pat tarptautinė karo teisė leidžia tokius sprendimus priimti ir atitinkamus vadovybės įgaliojimus turinčius partizanų dalinių bei grupių vadus.

Ketvirta - Karo meto ir okupacijos laikotarpio tarptautinės teisės normos:

Priešų karinių pajėgų įvykdytos Nepriklausomos Valstybės okupacijos laikotarpiu, kada iki tol buvusi teisėta Nepriklausomos Valstybės valdžia kapituliuoja arba pabėga į užsienį, teisėtos valstybinės valdžios įgalinimai priešų okupuotos valstybės teritorijoje įgyjami tik vienu vieninteliu būdu – imant į rankas ginklą ir einant kautis su okupantais ir jų vietiniais pagalbininkais.

Užsienyje esantys oficialūs okupuotos valstybės atstovai, nepripažinę įvykdytos okupacijos, irgi išlaiko tam tikrus teisėtus senosios valstybinės valdžios įgalinimus, tačiau jų teisės iš esmės būna apribotos tik okupuotos Valstybės teisių atstovavimu užsienyje bei ryšių palaikymu su kovojančiais okupuotoje teritorijoje.

Penkta - Karo metu (ypatingai žūtbūtinio, kovojant dėl Tautos ir Valstybės išlikimo) visos pasaulio valstybės taiko besąlyginę karo teisę ir mirties bausmę už vos ne visus - net gana menkus taikos meto požiūriu - nusikaltimus.

Tai yra taiko "nulinę toleranciją" ir bet kokiems antivalstybiniams pasireiškimams, netgi įskaitant ir priešišką propagandą bei antivalstybinių bei panikieriškų gandų skleidimą.

Karo veiksmų metu veikia tik karo lauko teismai ir įvairių dalinių vadų bei karininkų teisė skirti mirties bausmę nusikaltėliams.

P.S. Lietuvoje paskutinis partizanas mūšyje su KGB spec. būriu žuvo tik 1969 m.

O tai reiškia, kad Lietuvos Valstybės karas su Sovietų okupantais ginkluotomis formomis tęsėsi iki pat 1969 m.

O po to tas karas su okupantais tęsėsi jau neginkluotomis formomis iki pat 1993 m. vasaros, kada paskutiniai sovietų okupacinės armijos daliniai buvo išvesti iš Lietuvos Valstybės tuo metu kontroliuotos teritorijos.

Tačiau Rusijos imperija yra iki šiol okupavusi Mažosios Lietuvos pietinę dalį - Tvankstos (Karaliaučiaus) sritį - taigi, karas vis dar tęsiasi.

Tuo labiau, kad oficiali Taikos sutartis taip iki šiol ir nepasirašyta.

Komentarai

Donatas Glodenis

Gerbiamas Kęstuti, mokslinę fantastiką aš mėgstu, bet istorinių ir teisinių fantazijų labai nevirškinu. O šiomis toli perspjaunate net Bernardą Gailių Pasiskaitykite čia (http://dg.lapas.info/?p=1536) ir čia (http://dg.lapas.info/?p=657) apie partizanų ir okupanto teises ir teisėtumą, karo lauko teismus ir pan.

Partizanų statusas pagal tarptautinę teisę po II pasaulinio karo
http://dg.lapas.info/?p=1536

(Ištraukos iš Lee A. Casey, David B. Rivkin, Jr. ir Darin R. Bartram straipsnio Neteisėto kovotojo statusas ir jo implikacijos tarptautinėje teisėje http://www.fed-soc.org/publications/det ... tional-law.)

„Įkaitų byla“: okupanto ir okupuotos šalies gyventojų pareigos bei partizanų teisės pagal tarptautinę teisę
http://dg.lapas.info/?p=657

Kęstutis Čeponis

Donatai,

visa tai, ką tu pateikei savo nuorodose, yra skirta pateisinti nežmonišką okupantų elgesį su beginkliais okupuotos teritorijos gyventojais ir jos ginkluotais gynėjais.

Iš esmės tai yra potencialių agresorių sukurtas "teisinis mechanizmas", bandantis "teisiškai" apginti būsimų agresijų dalyvius, jei kada nors būtų teisiami.

Kaip tik todėl šias "taisykles" iš esmės sukūrė "didžiosios valstybės", o "mažosios" kėlė savus reikalavimus, į kuriuos, kaip taisyklė, nebuvo atsižvelgiama.

Prie tavo pateiktų tekstų, beje, labai trūksta išsamaus sąrašo, kada kokia pasaulio valstybė tas įvairias konvencijas ratifikavo (ir su kokiomis išlygomis).

Pvz., Sovietų Sąjunga, kaip žinia, apskritai nebuvo ratifikavusi net ir prieškarinius tarptautinės teisės aktus įvairiais šiais klausimais.

Ir todėl Vokietija net ir tiems sovietų kariškiams, kurie atitiko visus formalius tų aktų reikalavimus, netaikė juose numatytų teisių.

Kažkodėl tu apie tai neužsimeni.

įdomu ir tai, kad pvz., JAV taip pat nėra ratifikavusi daugumą tų nutarimų - akivaizdu, jog JAV nenori, jog jos kariškiai būtų teisiami pagal tas taisykles už jų padarytus karo nusikaltimus. :)

Kalbant apskritai apie taip vadinamą tarptautinę teisę, būtina aiškiai skirti dvi labai skirtingas šios sąvokos reikšmes:

- "formalioji (teorinė)" tarptautinė teisė, kuri kuriama įvairių valstybių-nugalėtojų po eilinio pasaulio perdalijimo;

- "realioji" tarptautinė teisė - ta, kuri taikoma kiekvienu konkrečiu atveju, kada iš įvairiausių teisės aktų yra pasirinktinai išrenkami tik tie, kurie atitinka tuometinius nugalėtojų interesus (pvz., labai pamokantis šiuo požiūriu pavyzdys yra Niurnbergo tribunolas, kada valstybės-nugalėtojos sudarė slaptą sąrašą klausimų, kuriuos uždraudė teisėjams ne tik nagrinėti, bet ir minėti. Kaip labai aiškiai apibrėžė šį "realiosios" tarptautinės teisės principą Stalinas: "Nugalėtojai neteisiami". :) ).

Dėl antiimperinių nacionalistų, sukilėlių ir partizanų požiūrio į įvairių "oficialiųjų" tarptautinių teisinių sutarčių teisėtumą:


"Būkime biedni, bet teisingi" - visos tos tarptautinės sutartys ir "tarptautinė teisė" iš tikrųjų parodo tik realius galingiausių tuo momentu geopolitinių jėgų tarpusavio santykius bei jėgų balansą tam tikru istoriniu etapu.

Todėl mes, visų pasaulio tautų nacionalistai, pripažįstame bei taikome praktikoje tik vieną iš esmės teisingą tarptautinį "realiosios" teisės principą:

- kiekviena tauta turi teisę sukurti savo nepriklausomą tautinę valstybę tautos istorinėje-etninėje teritorijoje,

- svetimų etninių žemių okupacija nėra teisėta ir negali būti įteisinta jokiais tarptautiniais ar kitokiais susitarimais ar sutartimis, nepriklausomai nuo to, kiek laiko okupantas valdo tą žemę.

- bet koks pasipriešinimas okupantams ir jų sąjungininkams bei pagalbininkams, panaudojant bet kokias įmanomas konkrečiu momentu kovos formas, yra teisėtas.

Donatas Glodenis

Kęstuti, puiku, kad pripažįstat, kad ne tarptautine teise vadovaujantis vyko pasipriešinimas pokario metu.

Tiek aš ir tenorėjau. Gero vakaro!

Kęstutis Čeponis

Prieš atsisveikinant, gerb. Donatai, norėčiau paklausti labai paprastą klausimą - nurodykite bent vieną pokario metų pasaulyje vykusį (ar tebevykstantį) partizaninį judėjimą, kuris vyko pagal jūsų nurodytuose straipsniuose išvardintas "tarptautines (formaliąsias) taisykles"?

P.S. Beje, labai įdomu, kodėl vartojamas toks klaidingas ir tikrąją esmę iškraipantis terminas: "tarptautinė teisė"?

Juk iš tikro tai yra tarpvalstybinė teisė, kuri su pasaulyje gyvenančiomis tautomis (jų dabar apie 10 tūkst.) turi be galo menką tiesioginį ryšį. :)

Tuo labiau, kad ta "tarptautinė teisė" yra savo esme visai ne tautinė ar tarptautinė, o akivaizdžiai antitautinė.

Ir antra - Kodėl tą "formaliąją tarptautinę teisę" bandoma taikyti visoms kovojančioms už savo nepriklausomybę tautoms, kurios savo valstybės dar nesukūrė arba ji jau okupuota ir (ar) aneksuota, ir tų sutarčių nėra pasirašiusios?

Kažkodėl toms valstybėms (ypač didžiosioms), kurios tas "tarptautines sutartis" nepasirašė ar neratifikavo pagal jų pačių vidaus teisines procedūras, tos "tarptautinės sutartys" nėra taikomos?

Taigi, kaip ir visada, realiame gyvenime iš esmės galioja tik vienas bendras "tarptautinės teisės" principas - "teisus tik tas, kas stipresnis tuo konkrečiu momentu)." :)

***************************************************************

[b]
Kovo 11-oji: Nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija (diskusijos tęsinys)


Algimantas Koncius

Tai kodėl Landsbergis neprieštarauja politkalinių pavadinimui. Tai mūsų politkaliniai kovojo prieš santvarką, o ne prieš okupaciją?

Politkaliniai yra tik rusai, kovoję prieš santvarką.

Kovoję prieš okupaciją vadinami laisvės kariais.

Kodėl reabilituojami mūsų partizanai - ką, jie prieš Lietuvą kovojo?


Kęstutis Čeponis

Algimantai,

esmė tame, jog Lietuvoje nebuvo atlikta labai paprasta teisinė procedūra - paskelbiant Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės Atkūrimą nebuvo oficialiai priimtas konstitucinę teisę turintis įstatymas, kuriame turėjo būti besąlygiškai paskelbta, jog visi įvairių okupantų (Lenkijos, SSSR ir Vokietijos) Lietuvos Valstybės teritorijoje ar jos dalyse taikyti svetimų valstybių teisės aktai yra neteisėti ir niekiniai nuo jų priėmimo momento, o Lietuvos Valstybės visoje teritorijoje (su valstybinėmis sienomis pagal 1920 m. sutartis) galiojo tik Lietuvos Valstybės teisės aktai.

P.S.1. Aš jau nekalbu apie tai, kad nebuvo besąlygiškai sugrąžinta 1938 m. Konstitucija.

P.S.2. Taip pat pamirštama, jog pagal sovietinius įstatymus ir formaliai SSSR piliečių, įskaitant ir okupacinės armijos kariškius, išrinkta Lietuvos SSR Aukščiausioji Taryba neturėjo jokių teisinių galių sugrąžinti tik "dalinę" 1938 m. Konstituciją, o po kelių minučių ją apskritai panaikinti.

P.S.3. Visą tai mes dar turėsime padaryti - kai tik turėsime pakankamai realių jėgų tai įgyvendinti...., nes kaip jau rašiau aukščiau: "realiame gyvenime iš esmės galioja tik vienas bendras "tarptautinės teisės" principas - "teisus tik tas, kas stipresnis tuo konkrečiu momentu." :)

Donatas Glodenis

Ta teisė uždeda gausybę apribojimų galingoms kariaujančioms šalims (kaip nepasivargina apsiriboti pogrindininkai), leidžia maždaug suprasti okupuotos šalies gyventojams, kokiom sąlygom jie gali toliau gyventi (kuo vėlgi neapsisunkina pogrindininkai).

Ji leidžia kiekvienam karo teatro dalyviui suvokti, kokia yra jo atsakomybė, ir kur ji baigiasi. Ji leido teisti vokiečius už karo belaisvių žudymą, civilių žudymą, ji netgi leido Latvijai pagal tuos pačius principus nuteisti Kononovą...

Žinoma, toje teisėje balansas nėra mažųjų tautų naudai, bet geriau toks balansas nei jokio. Gal norėtumėte situacijos iki Hagos?

Nesuprantu jūsų, Kęstuti, negatyvaus požiūrio.

Kęstutis Čeponis

Donatai,

mano negatyvus požiūris paremtas labai paprastu principu: ši, didžiųjų pasaulio valstybių - WW2 nugalėtojų - sukurta "tarptautinė teisė" yra iš esmės prieštaraujanti visų pasaulio tautų prigimtinėms ir neatimamoms teisėms - visų pirma teisei susikurti ir išsaugoti savo nuosavą nepriklausomą valstybę tautos istorinėje-etninėje žemėje, bei formaliai "pateisina" imperialistinius "didžiųjų valstybių" siekius.

Tuo labiau, kad pačios šios "didžiosios valstybės" šių vadinamųjų "tarptautinės teisės principų" niekada ir nesilaiko, jeigu tik tai joms būna nenaudinga konkrečiose situacijose.

Todėl ir aš mąstau lygiai taip pat "pragmatiškai" - Lietuva turi tvirtai laikytis šių "tarptautinės teisės principų" principų tik tais momentais ir tik tais atvejais, kada Lietuvai ir Lietuvių Tautai šie formalūs principai yra naudingi. :)

Donatas Glodenis

Tai dėkui likimui ir Dievui, kad Aukščiausiojoje Taryboje 1990 m. užteko smegenų nepadaryt tų nesąmonių, kurias čia siūlote. Suirutė būtų kilusi nežmoniška, ir tiesioginis SSSR valdymas būtų įvestas čia pat.

O tokie jūsų, Kęstuti, ateities planai, jei tai nėra tik tuščias burnos aušinimas, yra grėsmė valstybės saugumui ir konstitucinei santvarkai.

Ko niekaip nesuprantu: už ką reikia taip mylėti demokratinę santvarką jėga pakeitusį autoritarinį Smetonos režimą ir jo 38 m. konstituciją?

Kęstutis Čeponis

Na štai, gerb. Donatai, ir "išlindo yla iš maišo"... :)

Kokius jūs čia pateikiate "pateisinančius" argumentus?

Tikrai ne teisinius... :)

Akivaizdu, jog jūsų "formalioji" teisinė argumentacija tuojau pat "staigiai numirė", kai tik priminiau LSSR Aukščiausios Tarybos teisinį neligitimumą ir atvirą nihilizmą, panaikinant Lietuvos Valstybės 1938 m. Konstituciją.

Juk jūs, kaip teisininkas ir tarptautinės teisės istorijos specialistas, labai puikiai suvokiate, jog tai buvo absoliučiai neteisėtas aktas..., nepaisant pono Kūrio (vyresniojo) vėlesnių ir gausių "išvedžiojimų", su teise neturinčių nieko bendro. :)

P.S. Įdomiausia jūsų reakcija yra ši: "O tokie jūsų, Kęstuti, ateities planai, jei tai nėra tik tuščias burnos aušinimas, yra grėsmė valstybės saugumui ir konstitucinei santvarkai."

Gal jūs priminkite man, kas pasakė, jog "Iš neteisės negali gimti teisė"?

Kažkaip užsimiršo tai sakiusiojo pavardė...:)

Donatas Glodenis

Kęstuti,

aš nesu toks jau teisės specialistas, kokiu mane taip gražiai aprašėt, ir nesivelsiu giliau į ginčą srityje, kurios pakankamai neišmanau.

Man kažkaip užtenka to, kad, palyginus su Smetonos mandatu paskelbti 38 m. konstituciją, kurio jis, švelniai tariant, neturėjo, net palyginus su Lietuvos Tarybos įgaliojimais 1918 m., Aukščiausioji Taryba buvo tautos išrinkta geriausiu tuo metu įmanomu, akivaizdžiai demokratiniu, būdu, ir mandatą paskelbti pereinamąjį laikotarpį, kol bus demokratiškai patvirtinta nauja konstitucija, ji tikrai turėjo.

Tuo labiau, kad mano supratimu, teisės vienas pagrindinių tikslų yra užtikrinti socialinę santarvę, ką AT ir padarė, nesiimdama sugriauti per 50 metų susiklosčiusių socialinių santykių, palikdama pokyčius tai vėlesnei ir dalinei restitucijai.

Tuo tarpu jūsų idėjos - tiesus kelias į visišką chaosą, kas prieštarauja ir teisės tikslams, ir tautos teisės į nepriklausomybę įgyvendinimui, ir aš nesuprantu, kas turi gyventi žmogaus galvoje, kad jis to nesupranta!

Kęstutis Čeponis

Beje, Donatai,

aš juk pats buvau tą Kovo 11 AT (o taip pat ir anksčiau, ir vėliau) - ir labai gerai atsimenu bei žinau, kas ir svarbiausia - kodėl - primygtinai reikalavo panaikinti 1938 m. Konstituciją, nepaisant visiškai akivaizdaus tokio veiksmo neteisėtumo.

Toli gražu ne dėl baimės atkurti "autoritarinį Smetonos režimą", o visų pirma dėl labai rimtų turtinių interesų - jau numatyto būsimojo "žemės ir kito nekilnojamo turto perkėlinėjimo" bei teisėtiems savininkams negražinto turto "prichvatizacijos".

Pvz., Alfonsas Macaitis, tuometinis Lietuvos komjaunimo ("persidažiusio" į Lietuvos jaunimo forumą) "vadas" man tada labai atvirai pasakė:

"Kęstai, jei priims įstatymą grąžinti žemę ir turtą prieškario savininkams, aš išeisiu į mišką (tai yra partizanauti)..."

Kaip žinia, Macaitis į mišką partizanauti neišėjo, o užėmė daugybę svarbių valstybinių pareigų.

O taip pat kažkaip palengva tapo milijonieriumi - kas irgi buvo numatyta jau tada, dar gerokai prieš Kovo 11-ąją. Man irgi, beje, tada siūlė "jungtis" į tą būsimų milijonierių "kompaniją", bet griežtai atsisakiau - taigi, ir milijonieriumi netapau... :)

P.S. Dabar kažkaip visi jau pamiršta ir nutyli, jog Latvijoje ir Estijoje jų prieškarinės Konstitucijos nebuvo panaikintos - ir kaip tik todėl ten buvo atstatyta ne kažkokia formali teisė į nuosavybę, o pati nuosavybė.

Kaip tik todėl ir Latvijoje, ir Estijoje nuosavybės restitucija jau seniai atlikta, o štai pas mus - po keli šimtai kelintojo - teisės aktų pakeitimo, vis dar "tempiama guma".

O ir pilietybė Latvijoje bei Estijoje nebuvo suteikta įvairiems kolonistams bei okupantams ir jų palikuonims... - nebuvo pas juos "nulinio pilietybės" įstatymo - irgi, beje, visiškai neteisėtai priimto LSSR AT.

Todėl ir rinkimų bei referendumų rezultatai pas juos iš esmės kitokie, nei pas mus.

Ypač Estijoje dar ir ekonomika sutvarkyta žymiai geriau nei pas mus.

Kęstutis Čeponis

Visiems, kas nori aiškiau suprasti kaip (ir kodėl) buvo "tvarkomasi" 1990 m. Kovo 11-ąją, ir kas būtent tada lėmė, jog turime dabartinę padėtį Lietuvoje, o Konstitucinis teismas vis dar sugeba surasti įvairias "Konstitucijos dvasias" :) , siūlau paskaityti temą:

Kovo 11-oji: nepriklausomybės atkūrimo teisinė konstrukcija ir 1992 m. Konstitucija
viewtopic.php?f=62&t=4744

Laimonas Abarius

Aš visada sakiau, kad Kęstuko durklas neatšipęs.

Tačiau ir Donatas pateikė keletą kontrargumentų, kurių esmė yra maždaug tokia: jokios aplinkybės nepateisina nusikaltimų žmogiškumui.

Net jei tokias nusikalstamas veiklas vykdė 3 proc. rezistentų, tos veiklos vis tiek privalo būti išviešintos ir įvertintos.

Kęstutis Čeponis

Tiesą sakant, visada tvirtinau, kad būtina ištirti nuodugniai viską - ir tada, beje, kaip tik ir išaiškėja labai įdomių dalykų...

O dėl nusikaltimų žmoniškumui tai čia vertėtų labai konkrečiai apibrėžti, ką reiškia šis - gana abstraktus - terminas, vartojamas kaip taisyklė susietai su atitinkama politine konjunktūra...

Ir tada kokių nors žydų, pabėgusių iš geto, nužudyti lietuviai ir jų vaikai jau tampa "ginkluotais nacių pagalbininkais", o sovietų kolaborantai, miegoję su automatu po pagalve, jau vadinami nekaltomis "banditų teroro aukomis".

Beje, lygiai tas pats principas galioja ir dabartiniams karo veiksmams įvairiose pasaulio vietose - ir Rusijos speccnazo išžudyti čečėnų vaikai bus pateikiami kaip "smogikai", o afganų valstiečių šeimos, subombarduotos laidotuvių ar netgi vestuvių metu iš nepilotuojamų JAV bombonešių, taps Al-Kaidos nariais.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Spa 2013 23:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Štai dar vienas "raudonojo profesoriaus" straipsnis, kuriame nagrinėjama "kombatanto" sąvoka:

J. Žilinskas. E. Kusaitė: kombatantė, arba ar skelbsime karą Rusijai?


Justinas Žilinskas,
http://www.DELFI.lt
2013 m. balandžio 23 d. 14:33

Eglės Kusaitės byla, galima sakyti, jau parengtas siužetas trileriui: religinis neofitizmas, menama ar tikra saugumo tarnybų provokacija, kitos valstybės agentų dalyvavimas apklausose...

Man, kaip ir turbūt didesnei visuomenės daliai, tenka daug ką spręsti iš prielaidų, ir, deja, tos prielaidos neleidžia susidaryti aiškios nuomonės, kas ten nutiko, kaip, kodėl ir kur. Pagaliau, ir byla dar nesibaigusi.

Tačiau šį mano komentarą iššaukė net ne pati byla, o tai, kaip į vieną jos aspektą pažvelgė E. Kusaitės gynėjas, advokatas Kęstutis Stungys. Štai ką jis pasakė:

Prokuratūros pozicijos pagrindas yra tai, kad E. Kusaitė norėjo, įtraukė bendrininkus, sudarė grupę ir siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos kare „Emirat Kavkaz“ grupuotės sudėtyje ir susisprogdinti karinėje bazėje. Pabrėžiu – karinėje bazėje. Kitaip tariant, E. Kusaitė, pagal prokuratūros poziciją, siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos konflikte.

Kito sprendimo čia būti negali – tai išplaukia iš kaltinimo. O jei taip, gerbiama kolegija, tai E. Kusaitė, anot kaltinimo, savo kalbomis siekė būti dalyve ne iš Čečėnijos, o iš kitos šalies. Teisininkai šitam atvejui turi pavadinimą – kombatantės statusu. Vadinasi, jos veiksmai, vertinant pagal pagrindinį dokumentą, kuris reglamentuoja terorizmo sampratą ir atskiria ją nuo karinių veiksmų, nėra terorizmas. Ji nėra teroristė – ginkluoto susirėmimo dalyviai nėra teroristai. (cituojama pagal kalbą, skelbiamą tinklalapyje ekspertai.eu)

Suklusau. Kusaitė – kombatantė? Įdomu... Kodėl?

Pirmiausia jums, skaitytojau, truputėlį paaiškinsiu kombatanto sąvoką. Kombatantas – tai asmuo, kuris teisėtai dalyvauja tarptautiniame ginkluotame konflikte.

Teisėtai – tai reiškia, kad kombatantas gali naudoti ginkluotą jėgą (t.y. gali žudyti priešo kombatantus, naikinti priešo nuosavybę) ir nebus už tai atsakingas asmeniškai (atsakomybė teks valstybei / konflikto šaliai), taip pat kombatantai turi teisę į karo belaisvio statusą.

Žinoma, kombatantas ir pats gali tapti karinės jėgos panaudojimo taikiniu.

Pats aiškiausias kombatanto pavyzdys – tai valstybės ginkluotųjų pajėgų narys, karys.

Tačiau tarptautinė teisė, kuri būtent ir apibrėžia, kas yra kombatantas*, šio statuso nesuteikia kiekvienam, norinčiam kautis, net ir už pačius gražiausius idealus.

Jeigu asmuo nori kautis su kombatanto statusu, jis privalo priklausyti valstybės arba konflikto šalies ginkluotosioms pajėgoms – kadangi, kaip minėjau, kažkas turi prisiimti atsakomybę už kombatanto daromą žalą.

Taigi, jeigu dabar aš suorganizuosiu savo feisbuko draugų ar sekėjų grupę, apsiginkluosiu, ir eisiu kovoti, už, tarkim, Nepriklausomą Tautinės Sarmatijos Respubliką (NTSR), nei viena valstybė neprivalės manęs laikyti kombatantu ir suteikti man minėtų privilegijų.

Tam reikia bent dviejų sąlygų: pirmiausia, kitos valstybės turi pripažinti NTSR tarptautinio ginkluoto konflikto šalimi, antra, NTSR turi kažkokiu formaliu veiksmu įtraukti mane ir mano sekėjus į savo ginkluotąsias pajėgas, o aš, atitinkamai, paklusti jų vadovybei. Jeigu šių sąlygų nėra – visai blogai – už tokią „savarankišką“ kovą galėčiau būti teisiamas, ir vien už patį ginkluotos jėgos panaudojimo faktą.

Taigi, keliant klausimą, ar Eglė Kusaitė gali būti laikoma kombante, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą: kokiame ginkluotame konflikte ji, anot advokato, ruošiasi dalyvauti? Nes, pasikartosiu, kombatanto statusas egzistuota tik tarptautiniame ginkluotame konflikte.

Vėlgi, žvelgiant į Kęstučio Stungio kalbą, E. Kusaitė „siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos kare „Emirat Kavkaz“ grupuotės sudėtyje“. Taigi, advokatas pozicionuoja šį konfliktą kaip karą.

Karas – neabejotinai tarptautinis ginkluotas konfliktas. Kita vertus, iki pat šių dienų teisiškai (ne kasdiene leksika) karas – tai yra tarptautinis ginkluotas konfliktas tarp valstybių, pirmiausia pasireiškiantis „karo būkle“ (žr. situaciją tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų: formaliai, Šiaurės Korėjai nutraukus paliaubas ten – karas).

Vis dėlto, realistiškai vertinant dabartinę situaciją, susiklosčiusią Čečėnijoje, vargu ar ją galėtume pavadinti Rusijos – Čečėnijos karu stricto sensu. Dabartinė situacija, kai čečėnų sukilėliai, įskaitant ir grupuotę „Emirat Kavkaz“ (beje, pasirodė informacija, kad ir Bostono maratono sprogdintojai gali būti su ja susiję, tiesa, ji gali būti šališka – „Russia Today“ tikrai nepraleis progos papūsti į Rusijos režimo dūdą), kovoja su Rusijos federalinėmis pajėgomis ir jų vietiniais kolaborantais, tikrai neprilygsta nei Pirmajam, nei Antrajam Čečėnijos karams.

Tuo metu de facto Čečėnija (Ičkerija) veikė kaip valstybė (tiesa, nei de jure, nei de facto nepripažinta kitų valstybių, taip pat ir Lietuvos). Bet net ir tada oficialiai Ičkerijos kova su Rusija buvo laikoma netarptautiniu ginkluotu konfliktu.

Ar Rusijai besipriešinančius čečėnus būtų galima laikyti „tauta, realizuojančia teisę į apsisprendimą“ (kaip, pvz., Palestina) – dar vienas nelengvas klausimas.

Tačiau tarptautinė teisė šioje situacijoje tokia neaiški ir taip orientuota į pusės amžiaus senumo kolonijinės sistemos žlugimo situaciją, kad ją pritaikyti Čečėnijos atveju – sudėtinga (prisiminkime kad ir Kosovą – kaip ilgai buvo nesiryžta pripažinti kosovarų tauta, siekiančia nepriklausomybės).


Taigi, jeigu čečėnų sukilėliai kovoja su Rusija netarptautiniame ginkluotame konflikte, sukilėliai tarptautinės karo teisės yra saugomi tik kaip galimos ginkluoto konflikto aukos (pvz., kai tampa sužeistais, sudeda ginklus, kt.), bet kombatanto privilegijos jie neturi.

Bet preziumuokime, advokato požiūriu, tinkamiausią E. Kusaitės pozicijos įvertinimą, kad konfliktas – tarptautinis, kad ši mergina – kombatantė, kuri ruošiasi susiprogdinti priešo karinėje bazėje. Kaip tarptautinė karo teisė vertintų tokį veiksmą?

Be abejo, niekas neuždraus kariui aukoti savo gyvybę tikslo labui – jis gali ir susisprogdinti. Tačiau yra tam tikros taisyklės, kaip tai galima, ir kaip – negalima daryti. Jeigu toks karys pasielgs būtent taip, kaip elgiasi vadinamosios „juodosios našlės“, t.y. persirengus, užsimaskavus civiliu patenkama į priešo teritoriją ir ten susisprogdinama, tai bus ne teisėtas karo veiksmas, o karo nusikaltimas.

Nes tarptautinė teisė net ir kombatantui numato itin svarbią pareigą, kurios jis privalo laikytis: priešo akivaizdoje būtinai išsiskirti iš civilių ir būtina atvirai nešioti ginklą (tai – patys minimaliausi reikalavimai, valstybių kariuomenių atvejų jie – gerokai griežtesni), maskuotis civiliais, naudoti civilius objektus kaip karinius – griežtai draudžiama.

O žengti į Rusijos karinę bazę neužsimaskavus... spėju, kad paprasčiausiai ten neįžengsi. Kitaip tariant, tai, kas vadinama teroristine taktika, vienodai neteisėta, ar jos imamasi ginkluoto konflikto, ar taikos metu. Ir, nežiūrint visų privilegijų, net ir kombatantas gali būti baudžiamas už teroristinį nusikaltimą.

Bet tarkime, kad bazės puolimo planuotojai buvo sugalvoję, kaip laikytis išsiskyrimo iš civilių taisyklės. Ir štai – kombatantė Lietuvoje.

Kokios Lietuvos pareigos?

Tai priklauso nuo to, kokios pozicijos Lietuva laikosi preziumuojamame Čečėnijos-Rusijos konflikte.


Pozicijos gali būti dvi: Lietuva dalyvauja tarptautiniame ginkluotame konflikte (kitaip tariant – kariauja su Rusija) arba Lietuva nedalyvauja ginkluotame konflikte (lieka neutrali).

Pirmas atvejis gal ir kaitina vaizduotę, bet, manau, jis nelabai pageidautinas.

Taigi, lieka antras atvejis – Lietuva neutrali.


Kokios jos pareigos, savo teritorijoje aptikus kitos šalies kombatantą?

Ogi griežtos: neleisti jam dalyvauti ginkluotame konflikte iki pat konflikto pabaigos. Paprastai tai būna kombatantų internavimas (būtent taip 1939 m. Lietuvoje buvo internuota tūkstančiai Lenkijos kareivių ir karininkų, kai iš pradžių nacistinė Vokietija, o paskui ir Sovietų Sąjunga užpuolė Lenkiją).

Kitaip tariant, net ir jeigu pripažintume Kusaitę kombatante, į Čečėniją jos išleisti negalėtume, privalėtume ją čia sulaikyti. Nes kitaip tai būtų, viena, tarptautinės teisės pažeidimas, antra, teisėtas casus belli Rusijai.

Štai tokia aibė problemų gali kilti, lengvai pasišvaisčius kombatanto statusu. Žinoma, advokato pozicija manęs nestebina, nors aš ir įžvelgiu joje tarptautinės teisės neišmanymą, bet advokato toks jau darbas: kuo daugiau abejonių, tuo lengviau kaltinamajam. Blogiau, kai advokato poziciją jos neišsiaiškinę pasigauna Seimo nariai ir ja pasiremdami bando taisyti įstatymus, kaip kad nutiko ir šiuo atveju.

Seimo nariai Aurelija Stancikienė ir Rytas Kupčinskas siūlo keisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 250 straipsnį, jį pildydami tokia formuluote:

„Šis straipsnis nereglamentuoja karių, karinių bazių ir kitų karinių objektų susprogdinimo arba kitokio jų sunaikinimo ginkluotųjų pajėgų veiklos ginkluotame konflikte metu taip, kaip tai nurodyta 1997 metų Jungtinių Tautų tarptautinėje konvencijoje dėl kovos su teroristų vykdomais sprogdinimais“.

Kaip jau rašiau, ir prieš karius, ir prieš karines bazes ir kitus karinius objektus galimi ir teroristiniai aktai, kuriuos gali įvykdyti ir kombatantai, ir kiti ginkluoto konflikto dalyviai, todėl tokios išimties įrašymas – tai nesupratimas, ką sako Konvencija.

Gi Konvencija 19 straipsnio 2 dalyje šią išimtį formuluoja kitaip, būtent iš tarptautinės teisės perspektyvos:

„Ši Konvencija nereglamentuoja nei ginkluotųjų pajėgų veiklos ginkluoto konflikto metu, kaip šios sąvokos yra suprantamos pagal tarptautinę humanitarinę teisę, kurią reglamentuoja ta teisė, nei veiklos, kurią valstybės karinės pajėgos vykdo eidamos savo oficialias pareigas, tiek, kiek jas reglamentuoja kitos tarptautinės teisės normos.“

Esmė šiame formulavime – speciali nuoroda „pagal tarptautinę humanitarinę teisę“, t.y. tuomet ginkluotos kovos veiksmų, būdų ir metodų, taip pat ir teroristinių, vertinimas ir kvalifikavimas perkeliamas į tarptautinės humanitarinės / karo teisės veikimo sferą. Tai tikrai netrukdo vertinti, ar ginkluotos kovos veiksmas savo esme nebuvo teroristinis, t.y. – tarptautinės karo teisės pažeidimas.

Dar kartą noriu pabrėžti: į konkrečias E. Kusaitės bylos aplinkybes nesu įsigilinęs ir savo aiškios nuomonės apie bylą neturiu, E. Kusaitės nieku gyvu nesiūlau laikyti nei teroriste, nei kombatante, tai gali ir turi spręsti tik teismas.

Man ši byla tėra katalizatorius, leidžiantis parodyti, kaip neatsakingas spekuliavimas tarptautine teise gali sukelti rimtų problemų.

* - žr. 1949 m. Ženevos konvenciją dėl elgesio su karo belaisviais ir 1977 m. 1949 m. Ženevos konvencijų papildomą protokolą dėl tarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos (I protokolas) (Žin., 2000 07 29, Nr.: 63, 1907 / 1909).

Autorius yra Mykolo Romerio universiteto Tarptautinės ir ES teisės instituto profesorius, Tarptautinės humanitarinės faktų nustatymo komisijos narys nuo Lietuvos Respublikos

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/j-z ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Sau 2016 23:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
(№484) Илья Сергин, Россия - Kęstutis Čeponis (№403)

http://imhoclub.by/ru/material/25_let_s ... z3xXKeXfw9

Уважаемый Kestutis!

В своей статье Вы упоминаете о "советской оккупации".

Если Вы не в теме, то сообщаю Вам, что при любой оккупации какая-то часть оккупируемых переходит на сторону оккупантов. Эти негодяи называются коллаборационистами.

Это удалось понять?

При так или иначе произошедшем изгнании оккупантов судьба коллаборационистов всегда, без исключения крайне незавидна. Их вешают за ноги, за шею, расстреливают и т.д.

У прибалтов же (если у них была реальная, а не выдуманная оккупация) как-то все через пень-колоду!

Их "коллаборационисты" даже НОМЕР 1 после ухода (изгнания) оккупантов при отчаянном сопротивлении или без оного (последних) становятся президентами, премьер-министрами и даже не на один срок.

Как бы Вы это мне смогли пояснить?

Так была ли оккупация, или был выбор народа замастырить социализм, а потом, по ряду причин, от этого выбора отказались?

(№506) Kęstutis Čeponis, Литва - Илья Сергин (№484)

http://imhoclub.by/ru/material/25_let_s ... z3xXKDHwky

----при любой оккупации какая-то часть оккупируемых переходит на сторону оккупантов. Эти негодяи называются коллаборационистами. Это удалось понять?

При так или иначе произошедшем изгнании оккупантов судьба коллаборационистов всегда, без исключения крайне незавидна. Их вешают за ноги, за шею, расстреливают и т.д.----

Уважаемый Илья, вы совершенно правы. :)

Когда 23 июня 1941 года началось Великое Литовское Восстание, то за несколько дней восставшие уничтожили практически всех большевистских коллаборантов, которые появились в Литве в 1939-1941 году.

А затем еще 3 года во время WW2 литовские власти их ловили из разных щелей и ликвидировали.

До 1944 года в Литве было уничтожено около 5 или 6 тысяч большевиков и их прислужников.

Конечно, немалая их часть в 1941 г. сумела драпануть в Совок.

Однако и они, как правило, были уничтожены на фронте, куда их послали в так называемую 16 "литовскую" дивизию, или перебросили в Литву как диверсантов - где их также почти всех перебили литовские батальоны самообороны и литовская полиция.

После лета 1944 года начался новый этап войны Литвы с СССР, и конечно же, борьба с местными коллаборантами.

С 1944 года по 1962 год литовские партизаны и подпольщики уничтожили несколько десятков тысяч местных коллаборантов.

Сейчас же, после восстановления Независимости Литвы, коллаборантов, которые причастны к убийствам литовских партизан и депортациям литовцев в Сибирь, ищет прокуратура и отдает их под суд.

Этим же занимается и Центр по исследованию геноцида и резистенции литовского народа.

P.S. Я сам несколько лет работал в этом Центре, и тоже, среди разных других дел, занимался и собиранием материалов для прокуратуры на агентов-боевиков МГБ, участвовавших в убийствах партизан и мирных жителей.

Тех же, кто никого не убил, не руководил убийствами и иными способами не участволи в борьбе с литовским подпольем и партизанами, а также в депортациях, сейчас не судят из за срока давности.

P.S. Кроме того в Литве после Восстановления Независимости 11 марта 1990 г. был принят так называемый (в народе) закон о декагебизации и закон о люстрации (секретных советских агентов).

Этими законами запрещалось бывшим работникам и агентам КГБ, ГРУ, и других советских репресивных структур, работать в разных областях и на разных должностях в Литве.

Позже однако Европейский суд по правам человека восстановил в работе нескольких бывших офицеров КГБ, которых уволили по закону о декагебизации - в основном по той причине, что по закону им запрещалась работа не только в гос. службе, но и некоторые виды частного предпринимательства.

Закон о люстрации предназначен для выявления бывших тайных агентов разных советских спецслужб.

По этому закону предлагалась полная амнистия всем агентам, если они не участвовали в геноциде литовского народа или в боевых операциях против партизан - при условии, что они сами признаются, что были агентами и подробно расскажут о своей деятельности, кто и как их завербовал, и так далее...

В таком случае эти агенты и их дела засекречивались и гласности не предавались.

Однако если они потом желали выдвинуться в депутаты самоуправлений или Сейма, или участвовать как кандидаты в президенты, то были обязаны это официально заявить гласно - и это писалось в бюлетенях для голосования.

Тоже самое условие в выборах применяется и для всех бывших кадровых работников советских спецслужб.

Те же агенты, которые сами не признались уже несколько лет постепенно предаются гласности в сайте

http://www.kgbveikla.lt/lt/agentu-sarasas

Очень долго в парламенте Литвы обсуждались также и разные варианты закона о десоветизации (декоммунизации).

Однако принятие этого закона провалили - практически чуть ли не совместно - и так называемые левые (то есть бывшая номенклатура компартии), и так называемые крайне правые, которые предлагали принят закон "абсолютной десоветизации", то есть применять его против всех, кто был когда то членом компартии (и даже комсомола).

И в итоге ни один из вариантов закона о десоветизации не был принят, так как не хватило голосов депутатов для его принятия.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Vas 2016 02:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
(№412) Владимир Алексеев, Латвия - Kęstutis Čeponis (№411)

http://imhoclub.lv/ru/material/pora_pri ... z40kkZrLXx

Ваши "истинные" герои и не думали сражаться с гитлеровцами, от Красной армии сбежали в леса и прятались в подпольях, зато сполна проявили свою доблесть, уничтожая евреев и безоружных соотечественников.

(№423) Kęstutis Čeponis, Литва - Владимир Алексеев (№412)

http://imhoclub.lv/ru/material/pora_pri ... z40kl26I3p

-----Ваши "истинные" герои и не думали сражаться с гитлеровцами,-----

Извините уважаемый, а какой смысл сражаться с союзниками, которые наших врагов миллионами укладывали? :)

-----от Красной армии сбежали в леса и прятались в подпольях----

Ага, лучше бы они вышли в открытое поле и вообще бы сдались...

Партизаны на то и партизаны, чтобы врагов уничтожать там, где враг их не ожидает.

----сполна проявили свою доблесть, уничтожая евреев----

Евреев уничтожили задолго до партизанского движения - еще в 1942-43 годах.

И сделали это две немецкие айнзацкоманды. Этнических литовцев в них было несколько десятков, даже меньше, чем русских, поляков и белорусов.


Если же говорить про большевиков и их подсобников (а болшинство их в Литве были как раз евреи - интересно по какой причине?), то их уничтожили повстанцы еще во время Великого Литовского Восстания 22-23 июня 1941 г.

-----безоружных соотечественников.-----

Эти "соотечественники" предали свою Державу и пошли служить ее врагам - а за это во всех государствах во время войны полагается смертная казнь.

Это во первых.

А во вторых, все подсобники большевиков были вооружены - и в 1941 г., и после войны. По особому решению Политбюро ЦК ВКП(б).

И из них были сформированы так называемые батальоны истребителей - а их целью, вполне официально обозначенной Сусловым в 1945 г., было - "Литву оставить, но без литовцев".

Добавлю, что среди этих истребителей литовцев было меньшинство - и то немало были специально посланные туда партизанами, чтобы добывать оружие, патроны и разведданные.

В отчетах МГБ об этом постоянно упоминается, и командирам даются наставления литовцам не доверять...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007