Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 02:17

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 31 Sau 2012 14:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina

Juozas Prapiestis. Pūščios Slėpiniai. Arba uždraustojo laiko beieškant (I)


http://alkas.lt/2012/01/30/j-prapiestis ... ieskant-i/

Juozas Prapiestis, http://www.aidai.lt
2012 01 30 21:15

Paveikslėlis

Tauro apygardos Lietuvos partizanai

       2011 m. žurnalas, „Naujasis Židinys-Aidai“ Nr.1-3 spausdino Juozo Prapiesčio straipsnį ,,Puščios slėpiniai“.

       Redakcijai maloniai sutikus skelbiame šį rašinį dalimis su Algirdo Patacko įvadiniu žodžiu.

       Juozas Prapiestis (g. 1948) – inžinierius, žygeivis, disidentas, rašytojas.

       Skelbiame pirmąją dalį jo ilgus metus (kalbinant liudytojus ir rausiantis Lietuvos ypatingajame archyve) rengtos ir rašytos studijos, kurią galima pavadinti ir pavyzdiniu mikroistoriniu tyrimu, ir įsigyventa bei išjausta istorija, ryškiomis spalvomis atveriančią Pūščios girios partizanų tragediją, kartu ir sovietų klastos bei agentų smogikų veikimo paslaptis.

Algirdo Patacko įvadinis žodis

       Pokario Lietuvos simbolis, kuris jau mūsų savimonėje stovi šalia ar netgi vietoj Rūpintojėlio – tai partizanas, kritęs girių Lietuvos karys, užlaužtomis kaip Kristaus rankomis kybąs ne ant kryžiaus, bet ant statinių tvoros, nusvirusia, kruvina kaip Kristaus galva…

       Ir kankinantis klausimas – kodėl partizaninio karo epopėja, kuriai pagal dramatinę įtampą ir moralinius iššūkius nėra lygių Lietuvos istorijoje – kodėl ji nesusilaukia tinkamo tam mastui ir gelmei kūrinio – knygos, filmo, paveikslo… Tokio, kuris įsmigtų į širdį, į lietuviškąją pasąmonę amžinai, visiems laikams, ir taptų tautos likiminiu mitu? Kas kliudo, kas neleidžia…? Iki šiol galėjome aiškinti, kad neleido okupantas, jo ginklas – cenzūra, bet juk jau daugiau kaip dvidešimt metų – o tai jau ištisa karta – gyvename nepriklausomą gyvenimą, Nepriklausomoje Lietuvoje, galime rašyti ir kurti ką norime ir kaip norime… Bet jei ištisa karta griežtai kalbant, nedavė nieko, su viena kita išimtimi, tai kur slypi šaknys, kur priežastis…?

***

       Grįžkime prie išniekinto, ant statinių tvoros pakabinto partizano, naujųjų laikų Golgotos. Mūsų žmonių šitie vaizdai jau nešokiruoja, bet Vakarų civilizacijos žmonėms šita nuotrauka palieka neišdildomą vaizdinį randą. Vienas karys-veteranas  prisipažino, kad jam yra tekę matyti ir šiurpesnių vaizdų, bet niekur šalia mirties nebuvo patyčios iš kritusio priešo ar šiaip negyvėlio – šitos satanistinės grimasos akivaizdoje mirties, kuri yra vartai į rimtį ir amžinybę. Kokia žmogiškoji būtybė, kuri, be abejo, irgi turėjo sielą, į kokią pragaro gelmę ji turėjo būti kritusi, kad jai į galvą ateitų mintis šitai sugalvoti ir padaryti… Juk tai ne spontaniškas veiksmas, pasąmoningas, padiktuotas kovos ir keršto įkarščio, o sąmoninga, su išmone veika, atlikta su savotiška, netgi kūrybiška režisūra.

       Kažkur čia ir slypi atsakymas, kodėl neturime kūrinio, tolygaus pokario Apokalipsei -  tiesiog šitai dar netelpa mūsų galvose bei sielose, nepajėgiančiose atlaikyti jas užgriuvusių eschatologinių košmarų. Pernelyg didelis perkrytis yra  tarp anos Lietuvos, kurią galime matyti prieškarinėse Vytauto Augustino nuotraukose – su plaukiančiais vasaros debesimis, beržų šešėliais, romios šviesos nutviekstą – ir tarp netrukus ištikusio pragaro. Todėl „karas po karo“, „nežinomas karas“, ar kaip jis dar ten vadinamas, išties dar tebėra mums šia prasme nežinomas.

       Tai nebuvo vien karas – karų Lietuvos istorijoje būta daug. Mus užgriuvo ne šiaip priešas, o pati pragaro dvasia. Jis atėjo ne vien iš išorės, jis tūnojo ir, atėjus laikui, suriaumojo mūsų viduje, mūsų sielose, mūsų patamsiuose.  Mūsų. Visų.

       Kaip ir dera naujųjų laikų Apokalipsei, šalia ypatingos, šventos, aukščiausios prabos heroikos, vertos palyginimo su pirmųjų krikščionybės amžių hagiografiniais aprašais, šalia šito buvo ir klestėjo žmogaus sielos pelėsiai ir kruvinos rūdys. Ir todėl dar nelaikas gimti Patmos salos regėjimui, dar turbūt negimė tas, kuris įstengs, kuriam bus duota visa tai aprašyti ir įbūtinti.

***

       Tačiau prie šito nuskaidrėjimo reikia artėti, siekti jo palaipsniui. Tai jau vyksta, tam pasitarnaus ir čia publikuojamas kūrinys -  Juozo Prapiesčio “Pūščios slėpiniai”, kur jau aprašoma ne vien fizinė kova, bet leidžiamasi į žmogaus sielos patamsių analizę, į klastos ir išdavystės anatomiją – skrupulingai, neteisinant, bet ir nesmerkiant. Veiksmo vieta – Dzūkijos užkampis, „pūsčia“, uždaras pasaulis, autoriaus  gimtinė. Tur būt pirmą kartą rašiniuose apie pokarį imamasi analizės (Juozas Prapiestis yra buvęs II-jo departamento analitikas) – kas gi vyko, koks buvo pagrindinis okupanto tikslas? Analizė duoda netikėtą atsakymą. Pasirodo, pagrindiniu tikslu buvo ne fizinis partizanų sunaikinimas, ką buvo galima greit pasiekti, turint tokią jėgos persvarą. Pagrindinis tikslas buvo pasiekti, kad partizanas, tėvynės ir jos žmonių gynėjas, būtų laikomas, būtų paverstas žmonių galvose savo antipodu – plėšiku, banditu, ne ką geresniu už okupantą. Ir tai pavyko, ką matome internete, kai supratę, kad liks nenubausti, stribai ir jų gaivalai pakėlė galvas – skaitome komentaruose, kad ir tie, ir tie – tokie patys… Autorius prisipažįsta, kad ir jis buvo šios klastos paveiktas ir sujauktas, kol nesusipažino su dokumentais, iki tol neprieinamais, kurie ir atskleidė šią šėtonišką užmačią.

       „Gal viskas bus mums aiškiau, kai aiškiai nubrėšim skirties ribą tarp partizano ir bandito, kurį dabar žinom kaip vadinti. Tai vidaus agentas-smogikas. Ir buvo jų ne vienas ir ne du. Tai akivaizdus pavyzdys, kaip lengvai okupantai manipuliavo žmonių likimais ir naudojosi jų silpnybėmis. Patriotinės idėjos subliūkšdavo kai žmogų užgriūdavo milžiniškas spaudimas sunaikinti jo artimuosius. Kiti gal būt pasiryžtų žūti patys, bet leisti sunaikinti vaikus - jokiam žmogui nepakeliama. Tokia tad yra virsmo iš partizano į banditą kaina. Galime kaltinti, galime teisinti, bet žinoti – privalome [...]  Manau, kad būtų beviltiška kalbėti apie partizanus, jeigu vaikystėje nebūčiau jutęs greta dar pulsuojančios pasipriešinimo dvasios, negirdėjęs liudininkų žodžių ir mįslingų nutylėjimų. Gal iš tikro reikia gero pusamžio, kad viskas susidėtų į savas vietas, kad praregėtum, įtikėtum ir galų gale surastum paslėptą raktą nuo durų, pro kurias mums buvo uždrausta žengti. Pro uždrausto laiko duris“. (Juozas Prapiestis)

       Kruopščiai, detalė po detalės, dokumentais ir literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiama juodasis pokario sapnas, moralinis klaikas, kai vyras įdavinėja ir išduoda žmoną, o kunigas – išpažinties paslaptį, kai tarsi pats pragaro kunigaikštis užvaldo žmonių sąžines ir likimus. Analizė juo tikslesnė, nes įvykiai vyko uždaroje erdvėje, kur visi vienas kitą pažįsta ar netgi giminiuojasi, o tai, kas vyko šiame Lietuvos kampelyje, tinka ir visai Lietuvai – tuo šis rašinys skiriasi nuo aibės kitų, čia slypi jo vertė.

Algirdas Patackas

***  ***  ***

Tada pareisime iš pūščios
Į duona kvepiančius laukus,
Ir naktimis vaikai nekrūpčios,
O tavo miegas bus ramus

Nežinomas miško poetas

       Sulaukę vakaro mes nueiname į sutartą vietą. Ten randame tris kovotojus, kurių lydimi išžygiuojame link Pūščios miško. Po penkių valandų kelio pasiekiame pamiškę, prie kurios pas vieną ūkininką laukia vyrai. Kovotojai, atrodo, gana drausmingi, kariški. Tik išviršinė jų išvaizda sako, kad jų išsilaikymo sąlygos labai sunkios.

       Apylinkė, kurioje jie laikosi, yra ypatingai neturtinga. Todėl ir pačių vyrų materialinė būklė yra sunki: trūksta drabužių, apavo. Tačiau dvasioje jie stiprūs: nepalaužiamos valios, kupini kilnių pasiryžimų, kūnu ir siela pasiaukoję Tėvynei.

       Kaip norėčiau dar keletą dienų praleisti su šiais vyrais, dalintis su jais vargu, bet pareigos verčia juos palikti, tik keletą valandų su jais praleidus, vėl išsiskirti ir gal niekuomet šioje ašarų pakalnėje jau nesusitikti. Skurdus tas jų gyvenimas, bet nenugalimi jų pasiryžimai mane sužavėjo ir užkariavo.

       Žingsnis po žingsnio aš tolinuosi nuo Pūščios miško, kuriame radau pilnus entuziazmo vyrus, kokių nesutikau kitose rinktinėse.

Iš kunigo Justino Lelešiaus-Grafo dienoraščio

UŽDRAUSTASIS LAIKAS


       Nugyvenęs gerą pusamžį pradedi kitaip suvokti laiką. Jis nuskaidrėja, išblunka riba tarp praėjusio ir būsimo. Jo visuma įgauna aiškiai apčiuopiamą vertę – viskas svarbu, viskas turi prasmę ir priežastis. Todėl man dabar tarsi savaime kyla klausimai apie laiką, kurį buvo bandoma išstumti iš mūsų atminties į juodąją istorijos skylę, godžiai prarijusią ne vieną laikmetį, ką jau kalbėti apie žmonių likimus.

       Lietuva kokie aštuoneri metai po karo – tai mūsų uždraustasis laikas. Jis mūsų gyvenime buvo, bet tarsi ir nebuvo. Buvo vienaip, kalbėjo kitaip, o mes suvokėme trečiaip. Geriausia buvo apie tai nekalbėti visai.

       Kitados per vienas Vėlines, atkampiam zanavykų krašto pagiry, jei neklystu, Liepalotų kaimo kapinaitėse, radom keturis kapus, ant kurių baltomis gėlių spurgelėmis buvo išdėlioti Gedimino stulpai, mirksėjo žvakės. Mūsų palydovas a. a. Paluobių klebonas Pranas Račiūnas tąsyk prasitarė, kad partizanų kapų žmonės nepamiršta ir naktimis aplanko. Dieną kažkas viską nudrasko, o naktį vėl sutvarkoma. Kaip dzūkų partizano Klajūno dainoje:

Sese, pink vainiką žalią,
Neški paslapčia,
O tu, broli, juodą kryžių
Pastatyk nakčia.

      Tąsyk įstrigo atmintin ta pagarba ir panieka taip arti, greta.

      Todėl žygeiviškos piligrimystės laikais keliaudami po Lietuvą nepamiršdavom aplankyti ir tų kapų, nes partizanų kapų žmonės bijodavo rodyti, tai niekur kitur daugiau jų ir nežinojom.

       Nors gimiau kaip tik uždraustojo laiko vidury, bet atmintyje išlikę tik blausūs paveikslėliai – naktigonės, „dažinkų“ dainos, karunkos šermenyse, gegužinės giesmės, dar pakrypęs švento Jono koplytstulpis po beržais ir nuolatinė pavojaus nuojauta, atsispindinti suaugusiųjų veiduose. Tai kasdienybė, įrašyta vaiko sąmonėje. Tik vakarais susirinkę mūsų troboje kaimynai savo pasakojimais praskleisdavo uždraustojo laiko užuolaidą ir visiškai aiškiai išvysdavau degančius namus, šūvius, verksmus ir prakeiksmus. Girdėjau tai, ko nekalbėjo mokykloje, nerašė knygose. Liko pasakojimų nuotrupos, bet nebuvo viso vaizdo, kaip nebuvo ir atsakymų į daugybę vėliau kilusių klausimų.

       Ir tik dabar, blunkančioje praėjusio ir miglotoje būsimo laiko sankirtoje, atsiveria anų vaizdų visuma ir vienas po kito į logišką seką sugula atsakymai į didelę dalį sunkių ir skausmingų klausimų. Pradedi suvokti ne tik tai, kas vyko anuomet, bet ir tai, kas ir kodėl vyksta šiandien ir net su nerimu ar atsargia abejone lauki ateities.

MAGIŠKA CUKRAUS CAGLUKĖ

        Mama siuva antklodę žiemai, užklojusi beveik visą tuščią kambario plotą audiniu, sluoksniuoja vatą, dygsniuoja siūlėmis, net aiškiai regiu, kaip ji retsykiais paima adatą į lūpas, kad būtų laisvos rankos, o smulki adata nepasimestų.

        Su anuo laikmečiu mane sieja ne tik knygos, amžininkų prisiminimai, bet ir šis miglotas vaizdinys išskidusiame vaiko atminties šyde. Ta atmintis iš tikro yra tokia – trapi, vos apčiuopama, tarsi voratinklis, bet kartu ir gyvastinga, neapleidžianti manęs visą gyvenimą.
Tą vaizdinį visada mačiau, bet neturėjau argumento, įrodančio, kad tai ne mano fantazija, o tikras faktas. Maža kas gali išlikti vaiko atmintyje – labai gerai menu karštinės haliucinacijas, tokias alinančias, tokias kraupias –  rodos, čiuožiu užšalusia pieva, kojos prilimpa prie ledo, bet aš nesustoju ir tįstu per ledą kaip koks tešlos ritinėlis, iš kurio mama daro riestainius, ir tai pats aiškiai suvokiu kaip kliedesį.

        O antklodę siuvanti mama – realus ir tikras faktas. Bet juk tai ne kažin koks įvykis, kad būtų vertas aprašinėti. Tikrai taip. Bet vis tiek pasakosiu toliau, nes tai buvo 1952 metai, rugsėjis, man ketveri, aš žaidžiu ant grindų, kur mama klūpomis dygsniuoja vatą, paskui atsistoja, pažvelgia pro langą ir ūmai sustingusi persižegnoja. Aš irgi prilimpu prie stiklo. Regiu, kaip pievų pakraščiais eina trys vyrai – vienas pirma, du iš paskos. Jie dingsta miške, mama kažkur paskubomis išeina, o aš toliau užsiimu savo reikalais. Po kurio laiko vyrai išlenda iš miško tiesiai prieš mūsų trobą ir netrukus pasibeldžia. Bet jau tik du, o ne trys. Man tai nieko nesako, o mama dar kartą persižegnoja, nes jai viskas aišku – ir kas tie du vyrai, ir kur dingo trečias.

       Vyrai užeina, jauni, gražūs, uniformuoti, taip ir matau juos, rodos, šiandien užeitų – pažinčiau. Kažko klausia mamos, ši nutaiso dirbtinai ramų balsą ir kažką jiems atsako nenutraukdama darbo, nudelbusi į antklodę akis, tarsi norėtų paslėpti savo baimingą žvilgsnį. Vyrai parodo dėmesį ir man: atkiša baltą cukraus gabalėlį – caglukę, kaip sakydavo tada. Ir viskas. Jie eina ir nueina. Aš mėgaujuosi sniego baltumo cukraus cagluke…. Atminties voratinklis čia ir suplyšta.

       Tiesa, yra dar vienas lopinėlis. Bet tai įvyko jau po keleto dienų. Po kaimą šmėkščioja ilgasvernė stribo Macanio plaščpalatkė, iš jo lūpų liejasi pikti „jofašumat“, išgąsdintos kaimo merginos eina miškan vėnyčių ir šarkakojų, kad pripintų vainikų Kalvuko Vitui, kuris guli pašarvotas klubo-skaityklos vidury ant raudonos šarvonės, jam virš galvos kabo visai ne kryžius ar Sopulingoji, o pro ūsą besišypsantis Stalinas. Merginos drebančiomis rankomis dėlioja pagal Macanio komandas aplink Vitą vainikus, šalia alpėja sūnaus netekusi Čiublukė. Paskui atvažiuoja palutarkė, įkeliamas Vito karstas, merginų nupinti šarkakojų vainikai apjuosia mašinos kėbulą, jamešalia keturių eglaičių Macanis liepia atsistoti ir keturiems kaimo vyrams. Palutarkė su raudonu karstu ir šalia suklupusia Čiubluke ir dar viena mašina, pilna stribų, nuvažiuoja į Veisiejus.

       Esu dėkingas baltai cukraus caglukei, kuri maloniai paglostė mano, vaiko, gomurį. Kitaip gal nieko būčiau ir neįsidėmėjęs. Dabar gi esu vos ne anų laikų gyvas liudytojas. Bet juk mano prisiminimas yra niekinis, palyginti su tuo, ką matė ir jautė mano tėvai, kaimynai ir visi panemunių žmonės. Ką gi aš galėčiau jiems papasakoti daugiau, negu jie žino, turėdami savo atmintyje ne miglotą vaizdinį, o gyvai iškentėtą ir kraupų pokario paveikslą… Bet galiu, nes, pasirodo, yra dalykų, kurių jie nežinojo, nežino ir net neįsivaizduoja, kad pasaulyje tokių dalykų gali būti.

       Šiuos trapius savo ir kitų atminties lopinėlius dedu šalia pageltusių KGB archyvo dokumentų, iš kurių aš sužinojau, kas buvo tie du ir kas trečiasis, kada ir kodėl tai įvyko. Atsakymų daugėja, abejonės sklaidosi, bet laikas nesustabdomas, blunka atmintis ir prastas KGB kontorų rašalas…

       Pūščia – ne tik giria. Tai ir mūsų juodas nežinojimas, painiava, melas ….

VARTAI Į PARIBIO ŽEMĘ

       Pakilęs į Liesnos kalną, suku į kairę. Tiek to kalno ir telikę. Nė iš tolo neprimena vingiuotos, akmenimis grįstos stačios įkalnės Nemuno ir Avirės santakoje. Prasideda Pūščia – toks slaviškas girios pavadinimas, dabar skambantis paslaptingai, todėl kai kur dar Leipalingio–Kapčiamiesčio miškų masyvu vadinamas. O dar seniau – Skomanto giria, gal dar ir kitų vardų turėjo, kas dabar beprisimins.

       Liesnos vardas irgi slaviškas. Gali pamanyti, kad čia iš tikrųjų slavai gyveno. Taip, jie čia pat, už Nemuno ir Juodosios Ančios – gudai ir lenkai – nuo amžių greta, todėl nieko čia keisto. Jų krašte mūsų pėdos irgi dar neataušusios – ten Seinai, Pervalkas, Gardinas, ir upės tos pačios, taigi bendros, – Nemunas, Ančia, Šešupė. Kraštovaizdis panašus, gyvenimo būdas irgi, tik kalba kita. Bet kai kurie žodžiai ima ir prigyja, ir nieko čia nepadarysi – tokia paribio žemių tvarka.

       Dar praėjusio amžiaus viduryje važnyčiotojams Liesnos kalnas buvo rimtas išbandymas kelionėje link Druskininkų ir Liškiavos. Stačioje nuokalnėje sunku išlaikyti arklį, jeigu vežimo ratai nebus perrišti grandine ir taip nebus stabdomi. O grįžtant jau arklį reikia ir botagu paragint, kad koptų aukštyn ir nesiduotų tempiamas atgal. Žiemą keleiviams geriau išlipti ir eiti pėsčiomis. Automobilių eros pradžioje irgi visokių nutikimų būta – tai palutarkė nusivertė, tai autobusas pakibo ant skardžio. Toks buvo tas Liesnos kalnas, kol prieš kelias dešimtis metų buvo išlygintas, ištiesintas ir tapo niekuo neypatingas – tiesiog kelio atkarpa tarp Druskininkų ir Leipalingio. Todėl ir Liesnos vardas pamažu nunyksta.

       Dabar čia grandiozinių užmojų statyba – bus slidinėjimo centras. Dar viena intervencija į nuo ledynmečio neišdarkytą slėnį. Šįkart kraštovaizdis suniokotas neatpažįstamai. Kažkoks urbanistinis monstras kyla aukštyn nuo pat Avirės klonio kone lig debesų. Kažkaip nedera visa tai prie čionykštės ramybės. Betgi juk tai nieko bloga nėra – tai tik žmonių smagumui – bandau nuteikti save. Laikui bėgant priprasim prie naujo peizažo, užsimiršim, pamiršim, o mūsų vaikams tai bus įprasta ir gal net gražu. Tik mūsų atmintis, dešimtmečiais maitinta paslaptingomis Liesnos kalno ir Pūščios miškų istorijomis matyt dar ilgai negalės susitaikyti su nerūpestingu slidinėtojų šurmuliu.

       O dabar neriam į Pūščią.

       Netoliese dar vienas istorinis akcentas – Skomanto kelias: iš Merkinės link Augustavo ir toliau Lenkijos gilumon, per visą Pūščią. Dabar tai tik smėlėtas miško kelias, tarpais žvyruotas, vedantis link Seiros poilsiaviečių.

       Pagrindinis gi kelias veda pro Mizarus, Diržus, Lipliūnus, Gerdašius, Krivonis, Guronis.

       Pro Mizarus pravažiuoju lėtai. Mėgaujuosi švelniu nėrimu į Bilsinyčios slėnį. Šaltame malūno tvenkinio vandenyje atsispindi į pavėsingą kalną lipančios eglės, todėl juodas kaip degutas vanduo nuskaidrėja tik vėl išsivadavęs iš malūno rato ir nuskubėdamas linksmais vinguriukais už tilto, pro Mizarų sodybas Nemunan. Ant tilto verta ir stabtelėti, nes po juo buvo bunkeris. Jame žuvo trys išduoti partizanai.

       Visa tai mintimis aprėpiu kaskart užsukęs į šį kraštą. Gražus, ramus Dzūkijos kampelis, sako daugelis. Sutinku, pritariu, bet nesakau, ką galvoju iš tikrųjų. Būtų gerai, kad taip būtų,  vienas sau pamąstydavau anksčiau, o dabar į šias girias ir kaimus, išbarstytus jose, žiūriu su keistu jausmu, perpintu nuostaba ir pasibaisėjimu. Bandau save įtikint, kad tai jau tolima praeitis, žaizdos užgijusios, kam kapstytis. Bet sąmonės vaizdiniuose Pūščia pilna partizanų žeminių, takais ir keliais vaikšto ginkluoti vyrai, naktimis praūžia stribų palutarkės ir plyksčioja degančių sodybų atšvaitai.

       Žmonių pasakojimai, prisiminimai atsiskleidė visai kitu pavidalu, kai aš pravėriau sunkias kaip kapo dangtis KGB rūmų duris. Kiekvieną kartą jas traukdamas ir stumdamas visa jėga, užduodu klausimą sau – kam to reikia. O išeidamas pagalvoju – Viešpatie, kaip gerai, kad man atsiveria akys. Tik ar sugebėsiu perteikti visa tai kitiems?

       Neatsitiktinai įvažiavimą į Pūščios regioną palyginau su milžiniškomis ąžuolinėmis Vilniaus kagebyno durimis. Per jas įžengiu į  pageltusių puslapių pasaulį, kuris mane nukelia į Pūščią ir teškia tiesiai į smurto ir  žiaurumo liūną.

       Pasukęs Gerdašių plentuku mišku ir panemuniais visa tai matau tarsi iš tikrųjų. Sukasi mintys galvoje lyg girgždanti kilnojamojo kino juosta kadaise Valerkos troboje.

       Iš prisiminimų, pasakojimų, užuominų, jausmų, sapnų, išgalvotų versijų, archyvo dokumentų, tremties bylų, agentų raportų, nutylėjimų bandau kažką atkurti. Nežinau ką – gal istoriją, gal mitą. Neslepiu – arbitro vaidmenį skiriu intuicijai, nes tik ji gali pasverti ir įvertinti visą prieštaringą rašytinę, verbalinę ir emocinę medžiagą.

Komentarai
http://alkas.lt/2012/01/30/j-prapiestis ... ieskant-i/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 04 Vas 2012 14:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Juozas Prapiestis. Pūščios Slėpiniai. Arba uždraustojo laiko beieškant (II)


http://alkas.lt/2012/02/04/j-prapiestis ... eskant-ii/

Juozas Prapiestis, http://www.aidai.lt
2012 02 04 04:01

Paveikslėlis

Dzūkijos partizanai

VISŲ PRIEŠAS VIENAS


       Skaudi lietuvių ir lenkų priešprieša šitame krašte. Svarbiausia, kad rimtų priežasčių čia visai nėra. Amžių bėgyje gal dažniau pralaimintys buvo lietuviai, bet juk didelių tarpusavio karų nebuvo. Na taip, mūsų kalba palengva traukėsi nuo Juodosios Ančios, Marychos link Baltosios Ančios ir Raigardo. Žmonės maišėsi, prekiavo, vaikščiojo į tas pačias bažnyčias. Bet neapykantos nebuvo, išskyrus gal trumpą laikotarpį, besikuriant abiejų šalių nepriklausomoms valstybėms praėjusio šimtmečio pirmoje pusėje. Čia jau lenkai buvo karingesni ir gerokai apkartino panemunių kaimų gyvenimą. Tačiau mes ir likome prie Ančios ir Raigardo, o lenkus nurungė gudai.

       Tragiški sovietų okupacijos metai nutrynė neapykantą, o bendras priešas pirmiausia sujungė partizanus. Gal itin didelio bendradarbiavimo ir nebuvo, bet esant reikalui ar progai pasitaikius būdavo randama bendra kalba.

       Pusbrolis Stasekas iš Pervalko išėjo pas lenkų partizanus Pagardinėje, kur garsėjo Niemeno būrys. Niemenas – Adolfas Nedzinskis, teisės studentas iš Druskininkų. Tėvas lenkas, motina lietuvė – dažnas variantas panemuniuose iki Gardino. Staseko motina irgi lietuvė, Anė iš Gerdašių, o tėvas Pervalko gudas Bolesius Jurčenka. Seserį Manią vokiečiai išvežė į darbus, ta ir prapuolė nežinion, o Staseko išėjimas į partizanus tetos Anės jausmus ir protą gerokai sumaišė. Lėkė į stribyną Ašužon, kur jos Stasekas buvo kankinamas. Leido tik marškinius ir duoną su lašiniais perduoti, o atminčiai Anė parsinešė raudonus nuo kraujo Staseko marškinius. Taip ir įstrigo kruvini pusbrolio marškiniai man atmintin, nors aš jų nė regėt neregėjau. Bet teta Anė pasakodavo ir pasakodavo, kaip lėkte nulėkė Ašužon, kaip pasitaikė pažįstamas stribas, nors Staseko taip ir nepamatė. Ir teta, ir mano tėvas vienas kitą pertraukdami kalbėdavo apie stribus, partizanus, dėstydavo, rodos, nepaprastai svarbius savo pamąstymus apie žuvusius, pradingusius lietuvių ir lenkų partizanus. Tada supratau tik viena – tie, kur miškuose nesvarbu ar lietuvis, ar lenkas – savi, o stribai,  kur Leipalingy ar Ašužoj, kad ir lietuvis, kad ir lenkas, bet jei su ruskiais – priešai.

       Mūsiškiai veikė šiapus Nemuno ir Baltosios Ančios, o lenkai – anapus. Sventojansko, Bugiedos, Varviškės, Sirbuškės, Macevičių žmonės buvo labiau įtraukti į kaimynų pasipriešinimą, bet visiems teko ta pati dalia – žūtis arba Sibiras. Užsirašiusiems lenkais pasisekė labiau – jie greitai gavo leidimus išvykti Lenkijon, kaip ir pusbrolis Stasekas ar partizanas Tauras – Antanas Suraučius iš Švendubrės.

       Atsirado ir Stasekas, ir jo sesuo Mania. Šioji pateko Amerikon, retsykiais sugrįžta ir Pervalkan, kuris jai vis dar kažkodėl ne Baltarusijos, o Lietuvos kaimas, ir rašydama laiškus seseriai Zosei vis klausia, „jak žycie na vašej Litwe?“, ar panašiai. Stasekas gi sakosi už Lenkiją kovojęs.

       O partizanas Tauras savo kovos metus kartu su šilų dzūkų ir Pūščios partizanais įamžino prisiminimų knygoje. Nors gyvenimą baigė kažkur Pomeranijoje, kaip Lenkijos pilietis, knyga yra gyvas mūsų krašto partizanų metraštis. Viskas, kas vyko Nemuno, Seiros, Ančios, Merkio pakrančių miškuose ir kaimuose, atsiveria kaip gerame dokumentiniame filme. Labai gaila, bet prieš trejetą metų sutikęs Taurą neturėjau progos išsamiau pasikalbėti, o kai susiruošiau, sužinojau apie jo mirtį. Nepasimokiau iš kitų panašių atvejų.

BALTAKALNIS


       Baltakalnis – tai kapinės Gerdašiuose.

       Jausmas apima neįprastas, kai pabandai  mintimis aprėpti čia besiilsinčių likimus –  atgulusių iš girių, panemunių, paseirių, paančių, kiti parvežti iš miestelių ir miestų,  Vorkutos ir Krasnojarsko dabar ilsisi šitam Pūščios pakraštyje, o  kalba tik kryžiai ir antkapiai.

       Klausau, ką jie kalba, skaitau vardus ir sentencijas, rodos, niekuo neišsiskiriančias nuo parašytų kur nors Vilniuje ar Suvalkijoje.

       Ilgi kapai, kuriuose suguldytos ištisos šeimos, kaip po kokio maro. Jokio maro nebuvo, buvo karas. Kai kas tebesako – banditizmas. Nuo pat mažų dienų girdėjau ir taip, ir taip vadinant. Mįslė, kurią bandau įmint dešimtmečiais, nors atsakymas, rodos, visiems jau seniai žinomas. Kažkokios vidinės nuojautos vedinas niekada nepadėjau taško šitose istorijose, nes niekada nepadėjo taško ir tie, kas žinojo daug daugiau, bet taip ir nesugebėjo atnarplioti suvelto, sumazgyto pokario įvykių šitame krašte mazgo. Visi taria konkrečius žmonių vardus ir pavardes, partizanus vadina banditais, bet nežino ir negali žinoti, suvokti tų įvykių aplinkybių, priežasčių ir juo labiau pačių egzekutorių žmogiškojo nuopuolio. Kalbos, gandai, paskui sovietiniai laikraščiai, knygos, galiausiai visuotinė opinija, kad partizanai buvo banditai, žudikai, dangstęsi Lietuvos nepriklausomybės idėja. Ir pati idėja taip buvo paversta blogio ir nežmoniškumo simboliu. Tai girdėjom iš tribūnų, knygų, ekranų.

       Sakoma: „jis paslaptį nusinešė į kapus“. Daug sunešta čia paslapčių. Skaitau pavardes iš Sventojansko, Krivonių, Guronių, Buteliznos, Lipliūnų, Norkūnų, Diržų, Bugiedos, Gerdašių. Partizanai, ryšininkai, agentai, aukos, įdavę, nepasidavę, pabėgę, ištremti, atgailavę, apgautieji, didvyriai ir banditai, žydšaudžiai ir pasaulio teisuoliai – visiems dabar vienodai blykčioja Vėlinių žvakės.

      Nužudytieji Uosliai, Aleksandrai, Varnelės, partizanai Dikas, Dobilas, agentai Fortūna, Gardinas, partizanų ryšininkai ir žydų gelbėtojai Žukauskai. Visų jų pėdsakai Pūščioje baigia užželti. Neužželiantys lieka ten, už sunkiųjų KGB rūmų durų Vilniuje. Gal dar kur nors Rusijoje.

TARP PRAEITIES IR ATEITIES


       Mums visiems reikia praeities. Ir mūsų vaikams jos kada nors prireiks, nors dabar jie tuo visai nesidomi. O po poros dešimtmečių jie gal visai kitom akim žiūrės į pakelės sodybas, kalnus, miškus ir upelius. Ieškos to paties, ko ieškau dabar aš – istorijos pėdsakų, praeities ženklų, be kurių ir ateitis nublanksta.

       Tačiau daugelis sako – nereikia. Juk tiek kraujo, neapykantos, baimės buvo gyvenimuose. Užmirškim, tarsi viso to nebūtų buvę, – sako net ir tie, kuriuos tai palietė skaudžiausiai. Gal tai ir visai žmogiška, kaip apsidraudimas dėl savo ramios dabarties, nes skausmas alina ir žlugdo.

       Gal kai kam neramu sužinoti nemalonią tiesą ir gyventi toliau su tokia  kupra. Tačiau yra žmonių, kuriems to reikia. Net ir kupra nebaugina. Tiesiog norisi kuo daugiau aiškumo. Juk tiek žmonių rausiasi po archyvus, rašo prisiminimus, klausinėja senolių – vis dėl to paties žinojimo, dėl tikrumo dabar ir ramumo ateityje.

       Viskas praeina. Kiek būta žemėje karų ir žudynių. Ką ten būta, – vyksta dabar, šiandien, rytoj. Kas dedasi Afganistane, Palestinoje? Kas liko iš Džochargalos? Taip čečėnai pavadino savo sostinę Grozną, patikėję laisvės vizija. Beveik dešimtmetis griuvėsiuose ir mūšiuose, netektys,  tautos sukiršinimas – rodos, jau viskas prarasta. Bet metai kiti sąlyginės ramybės ir ant namų bei gyvenimų griuvėsių vis tiek kyla šiandieninės varganos Čečėnijos kontūrai. Šitą kraštą miniu neatsitiktinai. Ten dabar tarsi taika, bet kai kurie Ramzano Kadyrovo režimo ypatumai nejučia mus verčia ieškoti keistų analogijų su mūsų pokario realijomis. Po R. Kadyrovo skvernu, pačiame Čečėnijos centre veikia teroristų stovyklos, mokyklos, nors režimo pajėgos yra tiek galingos, kad nesunkiai galėtų jas sudoroti. Bet ne, jos egzistuoja, neva siųsdamos apmokytus teroristus vykdyti teroro aktų, gyventojai gyvena baimėje ir įtampoje, bet dėkingi jo didenybei Ramzanui už sėkmingas atakas prieš kovotojus. Po prezidento sparnu tarpsta ne kas kita, o smogikų būriai, senas ir patikimas režimo metodas, suvešėjęs pačiu gūdžiausiu sovietmečiu ir išplitęs nuo Kaukazo iki Baltijos. Net šiurpu, kad rafinuočiausio smurto būdai tokie gyvastingi.

       Negali sakyt, kad viskas, kas vyks ateityje, nė kiek nepriklausys nuo to, kas jau įvyko, kokius randus paliko praeitis žmonių gyvenimuose. Dvasinėje atmintyje tūnantis skaudulys anksčiau ar vėliau pritvinks ir nežinia kokia forma išsilies į paviršių.

       Viskas praeina, bet daug kas išlieka. Ir beprasmiška ginčytis, reikia to mums ar ne. Praeitis tiesiog egzistuoja nepriklausomai nuo mūsų. Mes gi esam priklausomi nuo jos, kad ir labai nenorime to pripažinti.

       Suniokotų pokarinių panemunės sodybų vietoje  brūzgynai, – visai laukinė gamta. Ir sodai laukiniai – prarado skonį neprižiūrėtų obelų vaisiai, serbentai. Niekas ne tik kad neprižiūri – net nepažiūri. Vaikai, anūkai, per stebuklą išlikę, į čia neužsuka niekada. Tas skausmas niekur nedingo, jis persidavė kitoms kartoms, virto kažkuo kitu – abejingumu, neapykanta. Ir šioji prasiveržia visai netikėtose vietose – ginčuose dėl žemės, miško ar paprasčiausio tako per laukus. Tada žodis „banditas“ su pasimėgavimu teškiamas į akis kaip paskutinis argumentas, prieš kurį priešnuodžio nėra.

       Štai taip juodas praeities šleifas nusidriekia į dabartį.

TAI NEĮTIKĖTINA


       Laisvės turėjimas šiandien nesuteikia jokių garantijų ją turėti ir po šimto  metų,  jeigu kuri nors karta užmirš jos kainą, – laikas ir lemtis vėl tą kainą primins naujomis kančiomis. Žinoti laisvės kainą – brangus, bet ir labai trapus paveldas. Netausosi – suduš, o sulipdyti iš šukių be galo sunku. Kaip dabar mums sunku suvokti dar visai neseno laiko partizaninio karo vertę, kuri buvo sąmoningai iškreipta ir devalvuota.

       Tai, kas iš tikro vyko anuomet, šiandien atrodo neįtikėtina. Todėl net nenoriu kam nors atkakliai įrodinėti, kad patikėtų. Kas domisi, kam svarbu – kita kalba: tas supras ir patikės. O šiaip tai žmogus, ko gero, turi turėti bent minimalių žinių apie totalitarinių represinių tarnybų metodus, kad visa tai priimtų kaip tiesą. Priešingu atveju jam tai bus tik fantazijos ar dar blogiau – istorinių faktų iškraipymas. O kai kas net pasakys, kad verbavimas ir visokie ten agentai-smogikai – paprasčiausios klastotės, nieko panašaus nebuvo. Be to, pasirodę moksliniai veikalai apie rezistenciją kai kada nuveda į tokius klystkelius, kad jau sunku ir besugrįžti – juk ten viskas, rodos, moksliška, logiška ir objektyvu. Jokių emocijų ar klausimų „kodėl“. Taip nepasvertos išvados tampa naujomis dogmomis, nuo kurių bus dar sunkiau išsivaduoti negu nuo sovietmečiu suformuotų klišių apie banditus. Juk tada rašė sovietiniai žurnalistai, o dabar rašo mūsų tautiečiai, prisidengdami šventu „tiesos sakymo“ principu.  Tiktai ar tas sakymas  yra tiesa? Susikalbėti darosi vis sunkiau.

       Visada norėjau žinoti tą tiesą, kokia skaudi ji bebūtų. Todėl, kad ir labai buvo baisu klausytis, stengiausi įsisąmoninti kiekvieną žudynių detalę, likusią amžininkų prisiminimuose. Ir žinodamas tik nuogus faktus, kuriuos man nuo vaikystės pasakojo tėvai, kaimo žmonės, jau beveik buvau patikėjęs Lietuvos partizanų žiaurumu kaip beviltiškos kovos išdava. Bet tame žiaurume buvo labai daug klastos, tamsos. Buvo partizanų karo lauko teismai, nuosprendžiai, bet buvo ir visai beprasmių civilių gyventojų žudynių. Kas slypi už pastarųjų, iki šiol aiškiai atsakyti niekas deramai negali. Iš nežinojimo, nepatirties, totalitarinės sistemos smurto principų nesuvokimo  atsiranda  abejotinos vertės išvedžiojimai, pseudotiesa apie neva vykusį pilietinį karą ir beprasmiškas gyventojų žudynes. Lengviausia jas suversti ant partizanų galvų. Tą sėkmingai ir vykdė sovietinė propaganda. Prisikasti iki tiesos arba bent suabejoti tuo tarsi ir nebuvo didelio reikalo – juk viskas ir taip aišku. Klastos ir melo mechanizmas, paleistas gūdžiuoju pokario metu, patikimai funkcionuoja iki šiol. Ir bet koks pagalys į šio mechanizmo ratus sutraiškomas, sumalamas ir  viskas lieka kaip buvę. O paprastais žodžiais pasakant, represinės tarnybos ir paskiri jų vykdytojai savo žiauriąsias akcijas vykdė su tokiu išradingumu ir pasimėgavimu, kad sveikas protas tuo paprasčiausiai netiki. Esame naivūs, ir tai visai žmogiška.

       Bet juk ir šiandien pasaulio galingieji taiko tuos pačius metodus. Užpuolusi mažytę Gruziją ir atplėšusi teisėtą jos dalį, Rusija visą pasaulį beveik įtikino, kad agresorė yra Gruzija. Ir specialioji Europos komisija  visažinės šveicarės lūpomis iš esmės gina ne  nukentėjusią šalį, o nugalėtojų tiesą. Kai kas tuo ir patiki, net save gerbiantys politikai. Tai ką jau kalbėti apie sovietmečio propagandos lygį, galimybes ir įbaugintos visuomenės mentalitetą.

MITŲ NELAISVĖ


       Diduma žmonių, kuriuos norėčiau kalbinti, deja, jau Baltakalnyje. Kai tik susiruošiu pakalbint, jau, žiūrėk, jis ir iškeliauja. Yra dar vienas kitas, kurie kai ką žino, bet prakalbinti juos nelengva, o ir jų atmintyje dažniausiai ryškiausiai dominuoja tai, kas giliausiai palietė žmogų asmeniškai – emociniai įspūdžiai, neįprasti vaizdai. Slapčiausios atminties kertelės paprastai taip ir lieka neatskleistos. Beveik garantuotai kiekvienas dar turi savyje ir fantazijos sukurtų istorijų, kurias pateikdamas kitiems galiausiai pats patiki jų tikrumu, ir keliauja tos išgalvotos istorijos į knygas, rimtus dokumentus, į tautos atmintį. Taip tikrovė apauga legendomis, įsišaknija naujos kartos sąmonėje. Bet tai jau ne istorija, o mitas.

       Kalbant apie rezistenciją blogiausia yra tai, kad pati ano meto realybė buvo iškreipta represinių struktūrų smurtu, melu ir teroru. Daugelis smurtinių įvykių (nesakau, kad visi) iš karto tapdavo mitu ir įsitvirtindavo sąmonėje tokiu pavidalu, kokiu norėjo juos matyti okupantai. Dabar atrodo neįtikėtina, bet tai buvo sumanoma su žiauriu rafinuotumu, pasitelkiant jau gana solidžią stalinistinio teroro praktiką, tokią svetimą ir nesuvokiamą Lietuvos kaimiečiui. Išsivaduoti iš to labai sunku.

       Savo geram bičiuliui bandau užduoti klausimą, ar jis tikrai neabejoja, kad partizanai žudė daugiausia civilius gyventojus. „Žinoma, – atsako jis, – tai darė Bečelė, Liaušukas, Ratelnykas.“ O kas jie tokie buvo iš tikrųjų, jam ir klausimo nekyla: „Nu, partizanai.“ Mano atsargi abejonė atsimuša į aklą pusės amžiaus mito betoną. Dar priduria: „Tokie jie ten ir partizanai.“ Va, va, – vadinasi, kažkoks abejonės grūdelis vis dėlto slypi bičiulio sąmonėje. Bet jam visiškai nesuvokiama, kad tai galėjo būti surežisuota NKVD, kad minėti partizanai jau seniai buvo užverbuoti ir vykdė specialias užduotis. „Argi jie užsiims tokiom nesąmonėm. Patys partizanai prisigerdavo ir pyškindavo kas papuola po ranka, ant ko turėjo pyktį ar įtarimą. Jokių abejonių nėra – Bečelė, Liaušukas, Ratelnykas – tikri banditai“,  –  baigia bičiulis.

      Bet vienas dalykas žmonių vertinimuose yra džiugus ir viltingas: dauguma atsieja banditų artimuosius nuo kaltės. Yra jų vaikai, broliai, seserys – žmonės kaip visi, jie atsako tik už save ir savo gyvenimus. Čia toks sveikas geras požiūris, gal net senosios kaimo pasaulėžiūros bruožas. Ne taip kaip sovietmečiu: jei tu esi prieš valdžią – visi tavo giminės yra kalti arba bent jau įtartini tai tikrai.

      Taip galvoja beveik visi. Vėlgi, aš nebandau aprėpti kitų Lietuvos regionų – lukštenu tik šio pakraščio įvykius, kurie gyvi atmintyje ir kažkiek atsispindi KGB archyvo dokumentuose.

       Istorikai pripažįsta, kad Lazdijų apskrities pokario įvykiai traktuotini kaip fenomenas – kruviniausias, mįslingiausias ir nebūdingas likusiai Lietuvos daliai. Keistenybių čia daug, bet jos ir lieka istorikų nepaaiškinamos, visiškai nustelbiamos faktų baisumo ir liudininkų pasakojimų. Mes dažnai visai nepagrįstai istorikams suteikiame galią vertinti tai, ko jie, būdami siauro profilio tyrėjai, nepajėgūs suvokti. Reikalinga kažkokia visai kitokia, gal semiotinė, tų keistenybių analizė, atskleidžianti faktų, priežasčių ir žmonių elgsenos giluminę prasmę.

       Tačiau sovietinė propaganda šio regiono įvykius plačiausiai pasitelkė formuodama visuomenės nuomonę apie laisvės kovotojus. Konkretūs pavyzdžiai iš Pūščios kaimų padėjo galutinai įtvirtinti žmonių sąmonėje bandito, dėvinčio Lietuvos partizano uniformą, įvaizdį. O gilintis į niekam nežinomas subtilybes ir abejones tiesiog niekada nebuvo jokios, net mažiausios, galimybės. Abejojantis galėjo užduoti klausimą tik sau, pats sau ir atsakyti. Suformuota nuomonė ir dabar išlenda pykčio ir neapykantos priepuoliais įvairiuose partizanų tematikos straipsniuose ir komentaruose. Nekyla noro diskutuoti. Tiesiog kviečiu paklajoti po Pūščios tankumynus ir pakalbėt vėliau.

IŠNYKUSIO KAIMO MĮSLĖS


       Buteliznos, arba kitaip Butelionių, kaimas baigia užželti mišku. Pūščios girios glūdumoje pasimetęs kaimelis mane pasitinka tik paskutinės sodybos likučiais, pamatų pėdsakais. Ir jokios žymės, kad čia būta jaukaus kaimelio prie Varės upelio ištakų. Mano klasiokas Kazys Rūstutis buvo paskutinis Buteliznos gyventojas, vienų vienas tarp miškų ir pasimirė, nepalikęs palikuonių ir nusinešęs paslaptis, kurias jam buvo puse lūpų prasitarusi motina, partizano Laimino žmona. Rūstučio vardą Kaziui davė tėvas, vildamasis, kad sūnus bus rūstus keršytojas priešams. Kadaise Kazys prasitarė, kad niekas nežino tiesos, kaip ten viskas vyko po karo. Tik jo motina žinanti, nes Laiminas buvo pagarsėjusio bandito Bečelės brolis. Bečelė – tai partizanas Uola, Alfonsas Vaikšnoras iš Buteliznos. Sakoma, buvo kaimo šviesuolis. Po to, ką jis padarė, tuo sunku patikėti, bet taip rašoma ir A. Ramanausko-Vanago prisiminimuose. Į partizanus išėjo trys broliai: Alfonsas, Kazys ir Kostas. Kaip ir kiti Buteliznos vyrai, tarp jų ir partizanų vadas Ąžuolas-Antanas Bučionis su sūnumi Viktoru-Jaunučiu. Kaimo pakraštyje po kelmu buvo įrengta Dainavos  partizanų apygardos tipografija. Pogrindžio laikraščius leido ir redagavo “Vaidilos” teatro aktorius Jonas Kizielaitis Aušra ir jo žmona Irena Pantera. Talkino visi Bučionių vaikai. Patys rusai  su apmaudu ir juokais kalbėjo: Berlina vziali, a vašej Butelizny nikak niemožem vziat.  [Berlyną paėmėm, o jūsų Buteliznos niekaip negalim paimt.]

      1946 m. gegužės 20 d. auštant tipografijos palapinę užpuolė 94 pasienio kariuomenės kareiviai, vadovaujami Leipalingio NKVD skyriaus įgaliotinio Nikanorovo. Pantera mėgino nusišauti, bet jos vyro ranka sulaikė. Toliau – nelaisvė, verbavimas, nežinia.

       Galima sakyti, visi Buteliznos vyrai išėjo į mišką. Nors, beje, jiems ir eiti niekur nereikėjo – jie gyveno miške ir tą mišką gynė. Miškas  buvo jų namai ir jų tvirtovė. Deja, tai buvo ir jų kapinės.

Pasakoja partizano Ąžuolo dukra Ona Bučionytė:

       Visa mūsų šeima išėjo į mišką. Nes kito kelio nebuvo – likome dvi mergaitės, tėvas su broliu miške, namų nėra, o mes vienos. Miškas mums atrodė kaip namai. Motina buvo kalėjime.

       …Visą laiką buvome persekiojamos stribų ir jų vado Macanio. Būdavo, jis eina tokiu „palatki” apsisiautis. Visada pirmas, o jam iš paskos stribai seka. Kaip koks varnas su automatu.

       …Brolis Jaunutis buvo vienas iš paskutinių partizanų vadų. Jis žuvo kartu su savo žmona, o jo mažą berniuką giminės užaugino.

       …Kokių būta baisybių! Kai iššaudė Jakentų šeimą, žmonės labai išsigando, nustojo partizanais tikėti. Kalbėjo, kad visą laiką ten apsistodavo, o dabar iššaudė… Pasirodo, kad išžudė smogikai. (1)

        Smogikai. Šis žodis visai naujas mūsų žodyne ir gal ne visi suvokia jo prasmę. Banditas daug aiškiau. Šį žodį mes tai jau gerai žinom. Banditai, baimė, budeliai, Butelizna, Bečelė – lyg tyčia visi baisūs vaikystės žodžiai prasideda B raide. Net ir kaimelio vardas, patekęs tarp kitų baisių žodžių, tapo baimės ir blogio ženklu.

        Bet aš kalbėsiu ne tik apie Butelizną. Šį kaimą paminiu atskirai, nes su juo susijusi diduma paslaptingų partizaninio karo žudynių. Iš šio kaimo yra kilę ir partizanai didvyriai, ir partizanai-agentai-smogikai-budeliai. Tokiu sudėtingu sudurtiniu vardu vadinu tuos, kurie palūžo, neatlaikė NKVD šantažo ir kankinimų ir tapo priešo įrankiais.

        Šis kaimas tarsi ano meto, kuriame viskas sumaišyta – narsa ir baimė, išdavystė ir  patriotizmas, –  simbolis.  Visiškas šio kaimo išnykimas nuo žemės paviršiaus kartu kelia ir keistą nerimą, dvejonę – ar išliksime mes kitame savo istorijos tūkstantmetyje dar kada nors susidūrę su panašaus masto brutalia galybe?

ŠALTINIAI

1.    B. Kašelionis. Dainavos partizanai. V. 1999, p.129

Komentarai
http://alkas.lt/2012/02/04/j-prapiestis ... eskant-ii/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Vas 2012 20:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
J.Prapiestis. Pūščios slėpiniai. Arba uždraustojo laiko beieškant (III)


http://alkas.lt/2012/02/09/j-prapiestis ... skant-iii/

Juozas Prapiestis, http://www.aidai.lt
2012 02 09 02:11

Paveikslėlis

Partizanu vado Vitkaus-Kazimieraičio atminimui skirtas ženklas | R.Trimonienės nuotr.

KRAUPAUS SCENARIJAUS VEIKĖJAI


       1946 m. sausio 28 d. LSSR NKVD komisaras gen. mjr. Juozas Bartašiūnas, NKGB vadovas gen. mjr. Dmitrijus Jefimovas ir SSRS NKGB įgaliotinis Lietuvai gen. ltn. Ivanas Tkačenka išleido direktyvą, kurioje pasiūlė NKGB miestų ir apskričių skyrių viršininkams kiekvienam veikiančiam partizanų būriui sudaryti NKGB darbuotojų grupę, kuri stengtųsi į būrį įvesti vidaus agentus iš veikusių ir legalizuotų buvusių partizanų, Lietuvos kariuomenės karininkų.

       O kuriami melagingi partizanų būriai turėjo taikyti operatyvines kombinacijas, t. y. provokacijas, klastą ir represijas (2).

       Taigi, duotas palaiminimas dviejų tipų agentams-smogikams – partizanų būrių viduje ir melagingiems partizanų būriams.

       Norint suvokti tuos įvykius reikia šiuos du tipus skirti ir vertinti atskirai. Iki šiol agentais-smogikais buvo laikomi melagingų būrių „partizanai“.

        Tačiau yra pakankamai dokumentinio pagrindo smogikais vadinti ir vidaus agentus, kurie, būdami partizanais, vykdė ypač slaptas MGB operacijas tikruose būriuose.

        Jų padaryta žala nepalyginti didesnė, ir pati misija, jos įspūdinga „sėkmė“ pasitarnavo visos Lietuvos partizaninio sąjūdžio diskreditacijai ir žlugimui. Toks buvo NKVD tikslas ir užmojis. Ir geografinio rajono pasirinkimas šiam tikslui įgyvendinti irgi neatsitiktinis – atokus Dzūkijos pakraštys buvo sunkiai kontroliuojamas partizanų aukščiausios vadovybės.

       Koks cinizmas, panieka, nežmoniškumas ar dar kažkas kraupesnio turėjo susidėstyti majoro Sokolovo, Bartašiūno, Sniečkaus, Berijos ir panašių „režisierių“ galvose, kad būtų sukurta tokia siaubo dramos realybė mano gimtajame kaime ir aplink jį. Realybė, verta „Juodosios komunizmo knygos“. Pirmiausia suvokime dramos idėją, arba režisūrinį sumanymą, kaip pasakytų esantys „prie meno“.

       Jis maždaug toks.

       Tie lietuviai – aršūs nacionalistai. Geriausi vyrai išėjo į miškus, o kiti visom išgalėm juos remia ir palaiko. Sovietų valdžiai įsitvirtinti čia šansų nedaug. Galima, žinoma, juos ir toliau auklėti kariuomene, vežimais, bet tai kelia ir kels dar didesnę neapykantą.

       Reikia padaryti taip, kad jie patys atsisuktų į mus kaip išvaduotojus ir taikos nešėjus. Sąmoningai atsisuktų. Net ir tie, kurie dabar yra mūsų priešai. O veiksmai labai paprasti – tokie patys kaip ir Azijoje, Čečėnijoje, Ukrainoje. Reikia žiauriai nužudyti keletą šeimų – geriausia būtų iš neturtingųjų, pageidautina su mažais vaikais. Arba tuos, kurie prijaučia sovietams – galima kai ką juk ir paaukot vardan šviesaus rytojaus.

       Gerai, žinoma, ta pačia proga pašalinti ir aršius nacionalistus, miškinių rėmėjus. Padaryti taip, kad tai būtų atlikta pačių partizanų rankomis, kad visi pamatytų ypatingą žiaurumą ir tvirtai įsitikintų, kad čia jų darbas.

       Belieka turėti tokių žmonių, kurie tai padarytų tada, kada reikia ir kur reikia. Geriausia tą atlikti ramiame užkampyje, toliau nuo miestų, bet arti partizanų veiklos teritorijų. O gandai jau eis per visą kraštą –miškiniai žudo moteris ir vaikus, gelbėkime. Ir žmonės bus mūsų pusėje.

       Susigaudyti niekas niekada neįstengs. Pasakys – visko gali būti, juk miške kiekvienas gali sužvėrėti. Įrodymai bus patikimai paslėpti, gal net visai sunaikinti – ir gyvi, ir popieriniai. O sovietinė spauda viską vaizdžiai iliustruos, neliks jokių abejonių nei dabar, nei po šimto metų.

       Tikriausiai suprantate, kad tokio dokumento nėra. O jei ir buvo, tai toks slaptas, kad niekas kitas, be aukščiausių iš aukščiausiųjų Maskvos šulų, jo negalėjo nė akies krašteliu pamatyti.

       Bet šie teiginiai visai atitinka tą logiką, pagal kurią veikė NKVD. Visa tai buvo giliai įsišakniję jų sąmonėje, veiksmuose – per pusę Eurazijos nusidriekia jų egzekucijų šleifas.

       Ne visi tuo šiandien patikės, nes ne kiekvienas yra susidūręs su komunizmo „laisvės“ principais, kalėjęs saugumo rūsiuose ar prie Laptevų jūros, galų gale skaitęs tą pačią „Juodąją komunizmo knygą“. Rusija, Kinija, Kambodža…

       „Kūrybinis“ braižas visur labai panašus, tie patys autoriai, režisieriai ir tos pačios temos – užvaldyti žmonių protus ir mintis, palaužti juos.

        Sunkiausia tą suprasti, ko gero, tiems, kurie 50 metų nekvaršino sau galvos dėl kažkokios rezistencijos, puikiai prisitaikė prie sovietinės sistemos, darė tai, ką reikia ir kam reikia. Keisčiausia, kad tuo sunkiai patikėtų ir mano kaimo žmonės, kurie matė aukas ir jų sąmonėje suformuota sovietinė klišė: partizanas – tai banditas.

        Ar iš viso įmanoma atkapstyti tiesą, kurią galbūt kai kas dar žino, bet bevelija nusinešt į Baltakalnį? Gal dar verta paieškoti siūlo galo beblunkančių bylų ir agentų, stribų bei kagėbistų pranešimų kūtvėlyne. Ten viskas šalimais – herojinės ir išdavikiškos istorijos. Telieka atsirinkti.

        Vyrų, kurie buvo susiję su ginkluotu pasipriešinimu ir pateko į KGB rankas, neišvengiamai laukė skirtingi likimai. Nors variantų nedaug:

- kalėjimas ir tremtis,
- būti slaptuoju informatoriumi,
- tapti agentu-smogiku partizanų būryje,
- sutikti bendradarbiauti, bet tęsti kovą arba pasislėpti.

        Slaptieji archyvai atveria paslaptis ir matome, kad didelė dalis partizanų vis dėlto buvo suimti ir apklausiami. Paleistieji į laisvę tarsi dingsta iš KGB akiračio, nieko apie juos daugiau nežinom, tik pasipila gerai informuotų agentų raportai apie partizanų veiksmus ir žmones, susijusius su jais.

        Taip suimti partizanai Varnas, Dobilas nuteisiami, o kiti, kurie išaiškėja bylos eigoje, kažkodėl lieka laisvėje, ramiai gyvena ir net kaimynai nieko neįtaria apie slaptąją jų gyvenimo pusę.

        Tiesa, kai kas bando pabėgti į miestus ir išvengti dvilypio gyvenimo. Baisesnis likimas laukia vidaus agentų-smogikų. Būdami žmonių akyse partizanai, jie turi vykdyti KGB užduotis. Arba žudyti kitus, arba žūti patys. Psichologinė šios dilemos našta nepakeliamai sunki, vedanti į neapykantą visiems, neišėjusiems miškan – žiaurios žudynės tampa tarsi pasiteisinimu sau.

       Dabar jau aišku, kad pagrindiniai žudikai iš tikro buvo patekę į KGB rankas jau anksčiau (Uola, Busilas, Žaliamiškis): per apklausas jie atskleidė visas žinias apie partizanus ir jų rėmėjus. Po tokių išdavysčių jie nebūtų drįsę grįžti į būrį savo noru. Grįžo su užduotimis.

MĮSLINGI FAKTAI


       Žudynių tiek daug, kad sunku surinkti vien įvykių nuotrupas iš žmonių pasakojimų ar archyvinių dokumentų. Apsiribosiu kaimais tarp Nemuno, Seiros ir Bilsinyčios. Savotiškas Pūščios trikampis, prarijęs per penketą metų ir atskirų žmonių, ir ištisų šeimų gyvenimus.

       1947 m. birželio 10 d. nužudoma Bernardo Vaikšnoro šeima (Banadai) – vyras ir žmona iš Lipliūnų. Prieš porą savaičių (gegužės 25 d.) Bernardas buvo kviestas į Lazdijus apklausai. To pakanka žmogui sukompromituoti, o dar paskelbus, kad buvo verbuotas, jau yra pretekstas ir susidorojimui. Matyt, žmogelis nesutiko bendradarbiauti, todėl pakanka tik šnipštelti ten, kur reikia, kad jis užverbuotas, ir jo likimas nulemtas. Pagal KGB ir agentų smogikų logiką.

        Visokiems šnipštelėjimams buvo paruoštas ištisas būrys agentų ir kaimuose, ir būriuose. O žmonės tebešneka, kad Banadas nenorėjo atiduot banditams kiaulės, už tai buvo žiauriai jų nužudytas. Archyve gi rašoma, kad šeimos žudikai nežinomi. Paprastai ši kaltė iš karto suverčiama buržuaziniams nacionalistams. Aiškumo nesuteikia ir kaimynų apklausa. Viskas miglota.

        1947 m. rugpjūčio 15 d., Žolinės.

        Gerdašiuose naktį nužudoma 17 žmonių – giminiškos Uoslių (žmonės vadina Uosliukais), Janukevičių, Petrauskų, Inokaičių šeimos. Žiaurios egzekucijos detalės iki šiol sklando žmonių prisiminimuose. Nužudomos moterys, merginos, vaikai. Dvi sodybos sudeginamos. Kas bandė bėgti į pagalbą, buvo pasitikti automatų kulkomis. Kitą dieną žudikai – egzekutoriai rūkydami Gerdašių vidury pas Kostą Nenortą šaltai porino, kad gal ir be reikalo Uosliukus išmušė. Ir vėl – kažkas pasakė, šnipštelėjo, kad Uosliukas buvo šnipas.

        Dar kartą šnipštelėta 1949 m. balandžio 30 d., kai Gerdašiuose išžudyta Augustinavičių (vadintų Aleksandrais) šeima – 8 žmonės. Kaimynų vaikinukas buvo paleistas, nors matė visą žiaurumą, buvo gyvas liudytojas. Jo sąmonėje – tai partizanų darbas, ir jis teisus, nes apie jokius agentus niekas nieko nenutuokė.

        Dar Juožukai, Varnelės Lipliūnuose.

        Tai tik labiausiai įsidėmėtini faktai. Buvo daug ir pavienių žudymų, ir žudynių kituose aplinkiniuose panemunės kaimuose.

        Kaip žudynių vykdytojus žmonės nurodo tuos pačius asmenis – tai banditai iš Buteliznos, Lipliūnų, Diržų. Tik labai nenorom ištariami jų vardai. Ir būtinai priduriama – argi tai Lietuvos partizanai, argi jiems rūpėjo Lietuva. O visokie šnipštelėjimai jau išdilę iš atminties.

KUR ATSAKYMAI?


         Nuo anų įvykių praėjo 60 metų. Aš čia tarsi ir niekuo dėtas – nei mačiau, nei atsimenu. Tik girdėjau. Labai daug girdėjau. Daugiausia baisių istorijų – tą nužudė, aną sudegino, tas buvo ištremtas Rosijon, o anas dirba rusams. Visi pasakotojai sakosi žiną tikrąją tiesą, bet dažniausiai jie tik perpasakoja kitų žmonių įspūdžius. Visa tai tik detalės. Aš taip ir neišgirdau nė iš vieno žmogaus bent kiek rimtesnio paaiškinimo apie tuos kraupius pokario įvykius. Visus yra užvaldęs „nenuginčijamų faktų“ siaubas – taip, partizanai mūsų krašte žudė žmones. Kodėl, už ką, jiems tarsi ir nesvarbu – svarbu, kad toks faktas tikrai buvo ir niekas to neginčija. Ir žodis „banditai čia vartojamas daug dažniau nei partizanai. Kaip primetė šį epitetą anuomet, taip ir liko iki šiol žmonių kalboje. Tiesa, gal dažniau kam nors įgeliant, užgaunant, bet labai retai su širdgėla. Toks lemtingas istorijos etapas – ir šitoks tamsus.

        Dabar, kai viena po kitos pasirodo knygelės apie šio pakraščio žmones ir istoriją, nutylėti apie rezistenciją būtų tas pats, kas rašyti Lietuvos istoriją ir neminėti Žalgirio. Tas penkmetis po karo – mūsų Žalgiris.

        Tik kaip atskirti išdavikus nuo didvyrių? Ar įmanoma iš viso tai padaryti, jeigu visi kalbinti kalba vieną ir tą patį? Kaip paskutinio šiaudo tenka griebtis pageltusių KGB popierių, prie kurių prisilietus sąmonę užvaldo nenumaldomas noras kapstytis vis giliau ir giliau, nes klaustukų tik daugėja. Tačiau pamažu atsiskleidžia ir tiesa. Žiauri, neįtikėtina.

        Vien Gerdašiuose nužudyta trys dešimtys, o kur dar Lipliūnai, Diržai, Sventojanskas, Paliepis, Dulgininkai – visas Pūščios pagirys, nuo Nemuno iki Baltosios ir Juodosios Ančios, Seiros, Neviedės, Stirtinyčios. Jau nekalbu apie tolimesnes apylinkes – Kapčiamiesčio, Veisiejų, Seirijų, Merkinės, Druskininkų – Dainavos partizanų apygardos Šarūno rinktinės teritoriją. Visiškas Lietuvos pakraštys, galima sakyti, gana uždaras, net atskirtas kampas, Pūščios trikampis, kaip jau minėjau.

        Pūščios girios erdvė partizanams buvo per maža – iš visų pusių Nemuno ir kaimų suspausta, slapstytis joje buvo pavojinga, dar pavojingiau buvo, kai tą girią kaip amaras apsėdo agentūra. Šioje Šarūno rinktinės erdvėje partizanai žūdavo ne kautynių laukuose, bet bunkeriuose, savųjų arba MGB agentų išduoti, – rašo rezistencijos tyrinėtojai (3).

        Na, suprantu, kad galėjo juk visko būti – neviltis, pyktis, bunkerių belangė sloguma bet ką gali sugniuždyti. Apie tai jau rašoma, kuriami filmai, bandoma suprasti, apibendrinti. Nieko baisaus nebūtų, jeigu neliestume šių reikalų, – istorikai įvertins ir padarys išvadas. Bet istorikams mūsų pakraštys – tik abstraktūs kaimai, o mūsų žmonės – tik statistiniai lietuviai. Ne Aleksandrai, Uosliukai, Varnelės ar galų gale bečelės….

SIŪLO GALAS


        Nors laiko praėjo nemažai, palengva atsiveria dalykai, svarbūs ne tik mano kaimui. Manau, kad tokiame giliame užkampyje NKVD galėjo veikti nevaržomai ir jų klastingos veiklos niekas negalėjo atskleisti iki šiol. Net kitų versijų niekas nedrįsta svarstyti. Dabar didžioji dalis dokumentų nepasiekiama arba iš viso dingusi, gal kur Maskvos archyvuose, tad belieka kapstytis po tai, ką dar turime. O vieno nedidelio regiono įvykių analizė galėtų parodyti, kas tikriausiai vyko ir kitose Lietuvos vietose. Nors čia yra daug ypatingų momentų – gūdūs miškai, Lietuvos pakraštys, siena su Lenkija – beveik uždara teritorija, apribota Nemuno, spygliuoto Sovietų Sąjungos pasienio ir Pūščios girios.

       Žinau, kad labai sunku, gal net beviltiška ką nors pakeisti senų žmonių pasaulėvaizdyje, bet kita karta turėtų suprasti ir žinoti, kas vis dėlto sukūrė šiurpaus Pūščios pokario scenarijų. Mane visą gyvenimą kankino tas pats klausimas – už ką? Todėl ir ryžausi raustis po tuos pageltusius popiergalius, vadinamus agentūriniais raportais, kurie po truputį pradėjo atskleisti uždangą, užmestą ant mūsų visų sąmonės. Tos uždangos tikslas ir buvo didžiausia klasta – paskleista ir įtvirtinta žmonių sąmonėje mintis, kad žiauriausiai žmones žudė partizanai, o ne smogikai, užverbuoti ir įsprausti į beviltišką kampą agentai, kurių darbai išaiškėjo tik atskleidus „visiškai slaptus“ archyvus (4).

       Ir tada pamatai, kad ir Uoslių, ir Aleksandrų (taip vadinom Augustinavičius – pagal tėvą Aleksandrą) šeimos tos klastos režisieriams buvo tik pagalbinė vaizdinė priemonė parodyti žmonėms, kad Lietuvos partizanai – žudikai, o stribai ir sovietų valdžia yra žmonių gelbėtojai. Tam ir buvo atsiųstas Aleksejus Sokolovas, kuris šią patirtį buvo sėkmingai įdiegęs Vakarų Ukrainoje. Beje, šią mintį radau ir Rusijos mokslų akademijos išleistoje knygoje (V.Zubkova. Pribaltika I Kreml) apie Baltijos šalių rezistenciją. Tai jau pripažintas faktas, nuo jo ir pradėkime ieškoti tiesos žiaurių ir paslaptingų pokario įvykių grandinėje.
Po truputį bandysiu pasakoti atskiras istorijas, apie žmones, kurie buvo verbuojami, kurie buvo užkibę ant visokių klastingų kabliukų nieko net nenutuokdami. Nenoriu kol kas drumsti gerdašiečių protų, nes jie vargu ar suvoktų visą painiavos mastą. O apie kai kuriuos faktus gal iš viso geriau patylėti, nekurstyti aistrų ir neapykantos.

BET APIE VISKĄ IŠ PRADŽIŲ…


       Keletas fragmentiškų epizodų iš pasipriešinimo istorijos.

       Mūsų krašto partizanai priklausė Dainavos apygardos Šarūno rinktinės Vytenio tėvūnijai. Vadais buvo:

Šarūnas (Bronius Šimkonis) – iki 1945 02. Žuvo mūšyje ar nusišovė apsuptyje Macevičiuose prie Ančios, palaidotas Gerdašiuose, vėliau artimieji paslapčia perkėlė į Liškiavą;

Alseika (Vytautas Kazimieras Gontis) – 1945 02–1945 10 29, Leipalingio mokytojas, slapstėsi, vėliau ištremtas;

Ąžuolas (Antanas Bučionis) – nuo 1945 10 29, žuvo 1946 10 04, greičiausiai nuo agento Kuroko rankos. Iš Buteliznos;

Liepa (Jurgis Ptakauskas) – nuo 1946 10 04, žuvo 1947 12 14 surengus agentūrinę kombinaciją. Iš Mizarų;

Nevėžis (Antanas Radžiukynas) – nuo 1947 12 14, žuvo agento Vitkaus išduotas 1948 05 05;

Barzdukas (Petras Vilkelis) – nuo 1948 05 05, žuvo Uolos išduotas 1949 03 09;

      Nežuvusių nėra. Kapų irgi. Dar sklando legendos, bet pasakotojai išeina.

      Pradžia buvo tokia (pagal Vytauto Gončio parodymus MGB):

      Pas mokytoją Vytautą Gontį į Dulgininkų kaimą atėjo šeši partizanai ir pranešė, kad su juo nori susitikti partizanų vadas Šarūnas – leitenantas Bolius Šimkonis. Jo grupėje tada buvo apie 70 partizanų. Kitą dieną vėl pasirodė tie patys partizanai. Pranešė apie Šarūno žūtį, prašė Gontį būti jų vadu. Gontis sutiko ir balandžio mėnesį, surinkęs visus partizanus iš aplinkinių kaimų į Pūščios girią, prisistatęs kaip jų vadas slapyvardžiu Alseika, visoms grupėms ir būriams davė Šarūno rinktinės vardą. Šioje rinktinėje buvo 6 grupės, turėjusios po 12–40 partizanų. Štabas buvo Pūščios girioje tarp Paliepio, Šapurų, Gerdašių ir Nemuno (5).

       Beje, tuose pačiuose Dulgininkuose 1945 m. rudenį susitikę Alseika ir Kazimieraitis aptarė būsimą Dainavos partizanų apygardos struktūrą.

       Pirmieji partizanai žuvo 1945 metais. Tai Nemunas (Pranas Šimaitis, 45 metų) ir Sakalas (Algis Šimaitis, 17 metų). Tėvas ir sūnus, numesti ant rinkelės Gerdašių kaimo vidury, paskui Leipalingyje. Tokio elgesio su mirusiaisiais čia niekas niekada net girdėti nebuvo girdėjęs. Kaip ir su Diržų vyrais, Paančy nušautais, užbadytais. Bet tai buvo tik pradžia. Paskutiniai partizanai žuvo 1953 metais. Jau buvo išblaškyti, užpjudyti, net savų paniekinti, banditų vardu sutepti.

REIKIA VIDAUS AGENTŲ-SMOGIKŲ


       Būryje visą laiką buvo 30–40 partizanų, nors kai kuriuose KGB dokumentuose išvardinta iki 100. Sovietinė valdžia įtarė, kad Pūščios girios glūdumoje gali slėptis ir įtakingi pasipriešinimo lyderiai. Mat Krivonių kaime kadaise mokytojavo A. Ramanauskas-Vanagas, lankėsi ir vėliau, be to, Leipalingio krašte buvo daug inteligentų pogrindinių grupelių, nuolat papildančių partizanų gretas, netoliese veikė Dainavos apygardos štabas, aktyvūs buvo išsilavinę Panemunių krašto žmonės – mokytojai, gydytojai, finansininkai. Pogrindžio gijos vedė į Vilnių ir Kauną, kur gyveno ir veikė mūsų krašto žmonės.

       Nesibaigiantys miškų toliai, pereinantys į Gardino Baltarusijoje, Augustavo Lenkijoje girių masyvus. Atrodo, čia galėtų pasislėpti visa armija. Todėl pasipriešinimui slopinti buvo mestos pačios kvalifikuočiausios agentų pajėgos. Taip pabrėžiama saugumo ataskaitose. Agentų verbavimas buvo pagrindinė Lazdijų NKVD užduotis. Kas 10 dienų iš aukščiau būdavo „nuleidžiamas“ planas, kiek užverbuoti agentų, pranešėjų, sekėjų ir pan.

      Zam. narodnovo komisara vnutrenych del SSSR tov. Kruglovu ob itogach agenturno-operativnoj raboty Sejnajskovo UO s 1-go po 10 jenvaria 1945 g.

S 1-10 jenvaria zavierbovano po liniji NKVD: agentov – 3, osviedomitielej – 9, po liniji NKGB – agentov – 5. Vierbovka agentury i osviedomlenija proizvodilasj iskliučitelno na kompromitirujuščich dannych (6).

[SSRS vidaus reikalų komisaro pavaduotojui drg. Kruglovui apie agentūrinį-operatyvinį darbą Seinų UO(?) 1945 m. sausio 1–10 d.

        Sausio 1–10 d. NKVD užverbavo: agentų – 3, pranešėjų – 9, NKGB užverbavo: agentų – 5. Agentų ir pranešėjų verbavimas vyksta išskirtinai pagal kompromituojančius duomenis.]

        Partizanų būriuose infiltruoti vidaus agentai, kurie turėjo įgiję vadų pasitikėjimą, faktiškai vykdė NKVD planą likviduodami neva išdavikus. Iš tikrųjų per tokį agentą buvo duodamas nurodymas, kad tą ar aną žmogų reikia likviduoti, ir geriausiai pačių partizanų rankomis, nes neva jis yra sovietų agentas ar šiaip išdavikas. Bet aukomis būdavo parenkami ne šiaip kokie žmonės, o tokie, kuriuos sovietai laikė jiems kliudančiais, arba tokie, kurių nužudymas nekeltų jokių abejonių, kas tai padarė, nes nužudytieji buvo lyg ir lojalūs sovietams (pavyzdžiui, beturčiai, grįžę iš sovietų kariuomenės – tada juk niekas neįtars, kad tai NKVD darbas). Žodžiu, pagrindinę partizanų naikinimo ir žmonių sąmonės nuodijimo misiją vykdė paskiri agentai-smogikai, panašiai kaip ir specialiųjų kombinacijų smogikai. Nors veikė ir tie, ir tie.

      Iš LTSR NKVD vado Kapralovo laiško – perspėjimo Lazdijų UO MVD vadui maj. Orlovui 1947 m. sausio 17 d.:

Ni vy, ni vaš podčinionyj aparat nie sdielali dolžnych vyvodov iz riešenija Plenuma CK KP Litvy, gdie rabota Lazdijskovo UO priznana nieudovlitvoritelnoj…

Priedlagaju: priniatj aktivnyje miery k priobrieteniju vnutrenej agentury, k organizacii produmanych agenturno-operativnych kombinacij;

uvieličitj količestvo agentov-bojevikov (7).

[Nei jūs, nei jums pavaldus aparatas nepadarė reikiamų išvadų iš Lietuvos KP CK plenumo nutarimų, kuriame Lazdijų UO darbas pripažintas nepatenkinamu...

Siūlau: imtis aktyvių priemonių vidinės agentūros plėtrai, apgalvotų agentūrinių-operatyvinių kombinacijų organizavimui;

padidinti agentų-smogikų kiekį.]

        Čia jau tiesiai šviesiai pasakyta. Ir apie vidaus agentus, ir apie kombinacijas, ir apie smogikus. Taigi, agentų smogikų yra, tik jų mažai. Perspėjimas rimtas, o pasiūlymai šiuo atveju tolygūs įsakymui.

        Kaip minėjau, partizanų visada buvo apie 30–40, agentų irgi panašiai. Be to, sunaikinti 30–40 partizanų NKVD kariuomenės pajėgoms – vieni juokai. Bet reikėjo, kad jie egzistuotų, žudytų tol, kol visų sąmonėje galutinai įtvirtins mintį, kad Lietuvos gynėjai partizanai yra žudikai, reikėjo pasiekti, kad žmonės džiaugtųsi, jog sovietų valdžia juos nugalėjo. Patikimiausiais naujos valdžios talkininkais taps, aišku, žuvusiųjų giminės ir artimieji, o ir tie, kurie matė, kaip žiauriai buvo nužudyti žmonės. Toliaregiška ir labai sovietiška, jau Rusijoje, Centrinėje Azijoje, Čečėnijoje, Ukrainoje išbandyta – rezultatai akivaizdūs.

        Žmonių lūpomis agentai-smogikai vadinami banditais. Mechanizmas veikia pranokdamas visus lūkesčius. Visas jų akcijas žmonės priskiria partizanams, kurie, bejėgiai ką nors suvokti, tampa tiesiog klastingo plano įrankiais.

ŠALTINIAI

1.    B. Kašelionis. Dainavos partizanai. V. 1999, p.129
2.    A. Anušauskas. Sovietinio saugumo agentai ir kova su lietuvių pasipriešinimu. XXI amžius,  2003 m.  Nr.4.
3.    B. Kašelionis. Dainavos partizanai. V. 1999, p.210
4.    Lietuvos naikinimas ir tautos kova 1940-1998 m. V.,1999, p.235
5.    LYA, B.b.41482/3 T.I.
6.    LYA,  K-1,  Ap.3,  B. 1224.
7.    Ten pat.

Komentarai
http://alkas.lt/2012/02/09/j-prapiestis ... skant-iii/

lamatas:
2012 02 09 16:00


       Labai teisingas straipsnis.

       Nuo savęs norėčiau pridėti, kad miškinių “kilmės” ratas, manau, platesnis, negu iki šiol pateikė gerbiamas autorius.

       Gal dar būs pratęsimas.

       Aš skirstyčiau sekančiai.

        Pirma - įsitikinę Lietuvos patriotai, tikri partizanai, pasiruošę mirtį už Lietuvą.

        Antra - ”besislapstantys”, nuo tarnybos armijoje, trėmimų, kol ateis “amerikonai” ir taip toliau.

        Trečia – patekę per klaidą (nesupratę esmės, romantikai, įkalbėti ar “įkalbėti ” kitų ar panašiai).

        Ketvirta - minėti aukščiau vidaus agentai, išdavikai, palūžusieji.

        Penkta - taip pat autoriaus minėti smogikai. Daugiausia kadriniai NKVD, milicijos darbuotojai. Beje dalis jų vėliau buvo pastebimi, kaip dirbantys saugume ar milicijoje.

        Dėl tiesos, taip pat reikėtų pripažinti, kad ir “stribai” nebuvo vien įsitikinę “idėjiniai” Lietuvos priešai. Tokių, kaip esu įsitikinęs, buvo mažuma, nes jie pasidavė į partinius, komjaunuolius, miliciją ir t.t.

        Daugumą, manau, sudarė, labiau norintis pasidalinti kitų uždirbtą, pasipuikuoti savimi, vietoj to, kad savo darbu užsidirbti sau duoną, asmenys.

        Taip pat Įsiteikti valdžiai mėgėjai.

        Bet, manau, buvo ir tokių, kurie tikrai tikėjo ginantys vietinius gyventojus. Taip pat atėję keršyti už, atsieit miškinių, nužudytus artimuosius.

        Galiausiai partizanų infiltruoti asmenys.

Žygeivis:
2012 02 10 19:49


       Agentai-smogikai:


Laisvės kryžkelės (IX). Agentai smogikai: teisti ar palikti?
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... likti/5411

Mindaugas Pocius. MVD-MGB specialiosios grupės Lietuvoje (1945-1959)
AGENTŲ SMOGIKŲ GRUPĖS 1950-1953 m.
http://www.genocid.lt/Leidyba/1/mindaug ... us_mvd.htm

Simonas Norbutas. Partizaninio pasipriešinimo baigiamoji stadija (Šiaulių sritis)
http://www.genocid.lt/Leidyba/12/simonas.htm

Mažeikių apskrities MGB skyriaus agentų smogikų specialioji grupė ir jos veikla
http://www.llks.lt/Visuomeninis%20KGB%2 ... ogikai.htm

Sovietinio saugumo agentai smogikai ir kova su lietuvių pasipriešinimu
http://xxiamzius.lt/archyvas/xxiamzius/ ... yz_01.html
arba
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lt

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Vas 2012 17:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
J.Prapiestis. Pūščios slėpiniai. Arba uždraustojo laiko beieškant (IV)


http://alkas.lt/2012/02/24/j-prapiestis ... eskant-iv/

Juozas Prapiestis, http://www.aidai.lt
2012 02 24 01:21

Paveikslėlis

Merkinėje įkurtas partizanų kalnelis. Čia įamžinti visi Dzūkijos partizanai
tautairtevyne.lt nuotr.


VIDAUS AGENTAS-SMOGIKAS KUROK


       Agentai, kurie veikė mūsų panemuniuose:

       Nematantis, Peršas, Lapas, Mudryj, Žimas, Vanda, Fortūna, Gardinas, Vėtra, Vitkus, Upriamyj, Kurok, Chitryj, Vilno, Motas, Junoša, Smelyj, Chmuryj, Malka, Žena, Bijūnas, Žvirblis, Jonas, Liūtas, Gaidys, Grodno, Perletas, Janina, Lies, Cement, Paišelis, Brat, Gibas, Bedniak, Andrejev, Lipa, Budras, Liesnik, Beržas, Tikras, Laikrodis, Šepylo, Mikas, Arnoldas, Rozeta, Pistolet…. Iš viso – 46. Gal būta ir daugiau.

       Tai tik tiek aptikau tų, kurie rašė raportus, pranešinėjo žodžiu – „šnipšteliaudavo“, „dirbo“ būrio viduje ir patys dalyvavo žudant. Kas jie – nustatyti labai sunku, reikia gerai pažinot žmones, kad iš jų poelgių ar tam tikrų savybių, profesinių faktų galėtum spėti, kas jis.

       Kai ką pavyko surasti – paminėtos konkrečios pavardės, bet daugumos nustatyti neįmanoma. Kai kurie iš jų pasislėpė, nenorėdami įdavinėti kitų, kai kurie pranešinėjo nereikšmingus dalykus. Pastarieji irgi sulaukdavo atpildo – juos gal patogiau likviduoti negu paleisti diskredituoti NKVD. Gal net nereikia jų vardų. Tautos atminčiai nėra taip svarbu konkretus vardas. Šiuo atveju svarbiausia veiksmas – išdavystė. Ir, žinoma, pamoka ateičiai.

       Bet vėlgi – agentas agentui nelygu. Vieni iš tikro talkino NKVD, kiti tik epizodiškai kai ką pranešdavo arba nepasakydavo nieko naujo.  Bet gal ir to pakakdavo, kad kitas žmogus būtų pasmerktas. Ilgainiui tokie agentai kažkokiu būdu vis dėlto save nuramino įtikėdami, kad čia nieko baisaus, rusai vis tiek tai būtų padarę ir be jų pagalbos. Kiti gal dar tebegyvena su graužatimi. Treti kūrė išgalvotas istorijas slėpdami savo ryšius ar išdavystes ir net jų vaikai šiandien tas istorijas pasakoja kaip tikras.

        Veikė toks įsakymas:

        Čerez rodstvenikov ukazanych banditov provesti mieroprijatija po vyvodu ich iz bandy, a v slučaje otkaza – skompromitirovat ich pered banditami s celju likvidacii samimi že banditami (8). [Pasitelkus minėtų banditų giminaičius įvykdyti priemones siekiant išvesti juos iš bandos, o jiems atsisakius – sukompromituoti prieš banditus taip, kad patys banditai juos ir likviduotų].

       S cielju kompromitacii Liepa-Ptakauskas proviediena agenturno-operativnaja kombinacija (9). [Liepai-Ptakauskui sukompromituoti buvo surengta agentūrinė-operatyvinė kombinacija.]

       Buvo neva pamesti leitenanto Guščino dokumentai, tarp jų buvo ir raštelis, kad Liepa išdavė partizanus, kurie rasti nužudyti bunkeryje.

       „Pamestų“ NKVD dokumentų taktika buvo taikoma dažnai ir, kol partizanai jos neperprato, veikė gana efektyviai. Be to, tokia kompromitacija buvo ir idealus būdas paslėpti vidinių agentų-smogikų pačiuose partizanų būriuose įvykdytas žmogžudystes.

       Sukompromituoti – tai kokiu nors būdu paskleisti tarp partizanų žinią, kad tas ar anas yra užverbuotas, kažką įdavė. To pakanka, kad nepasitikėjimo sėkla suvešėtų, žmogus jau pasmerktas, niekas dabar jau nepatikrins, tiesa tai ar melas.

       Čia ir slypi nepaprasta vidaus agento galia – manipuliavimas žmonių lemtim. Juk dažnai toks agentas buvo labai patikimas partizanas, autoritetas, gal net vadas.

       Agentų voratinklis tarp partizanų taip išsikerojo, kad galiausiai 1952–1953 m.  tikrieji partizanai beveik ištirpo agentų gausybėje. Išdavystė triumfavo. Bet pavieniai idealistai  kovojo ir  toliau.

       Gabesniems vidaus agentams galima buvo padėti kilti „partizaninės karjeros laiptais“ir išaiškinti vis aukštesnio lygio vadovybę, ryšius ir buveines. Taip galima veikti keletą metų (10).

       Toliau pavyzdys:

       V rezultate sistematičeskoj raboty s rodstvienikami 29 avgusta 1946 g. javilsia s povinoj bandit Vaikšnoras Alfonsas  (11). [Po sistemingo darbo su giminėmis 1946 m. rugpjūčio 29 d. pasidavė banditas Vaikšnoras Alfonsas.] (Čia tas pats žiaurusis Bečelė iš Buteliznos, partizanas Uola).

       Visi tokie pasidavusieji būdavo verbuojami –  kompromituojant, šantažuojant, grasinant. Jiems nelikdavo nieko kito, tik sutikti vykdyti nurodymus, priešingu atveju būtų likviduoti jų artimieji.

       1946 m. vasarą majoras Guselnikovas, regzdamas klastą, areštavo buvusį partizaną ir užverbavo slapyvardžiu Kurok. Jis 1944 m. buvo įstojęs į partizanus, o 1946 m. pasidavė. „Jis gerai žino Ąžuolo partizanus, todėl jam nesunku agentu-smogiku įsiskverbti į būrį“, – samprotauja enkavedistas.

       Sobrat komprmaterialy v cieliach rešenija voprosa o nich vozmožnoj verbovke dlia razrabotki bandy. (12) Naibolee cienym agentom javliajetsa agent Kurok, zavojevavšyj dovierije u banditov i informirujuščyj nas o položeniji v bande. (13) [Surinkti kompromituojančią medžiagą, kad būtų galima juos užverbuoti ir išaiškinti gaują.

       Naudingiausias agentas yra Kurok, išsikovojęs banditų pasitikėjimą ir informuojantis mus apie padėtį gaujoje].

       Beje, Kurok rusiškai „gaidukas“ – jį paspaudus ginklas iššauna. Turint tokį „Gaiduką“ būryje labai palengvėja klastingų planų vykdymas. Pagal agentų verbavimo taisykles suteikti agentui vardą, atspindintį jo funkcijas, nėra gerai. Tačiau  kombinacijų autoriai tiesiog mėgavosi savo nežabojama sadistų išmone ir „bezpriedielu“ (savivale), buvo visiškai tikri, kad niekam niekada nešaus į galvą atskleisti tiesą. O Kurok – labai taiklus ir sąmoningas vardas. Tiesiog neatsispirta pagundai, nors ir prasilenkta su verbavimo principais.

KLASTOS MECHANIZMAS VEIKIA


       Ką gi aš šiandien pasakyčiau savo kaimo gerai bičiulei ar bičiuliui, jei paminėčiau, kad jos motina ar jo tėvas įdavė… Užkraučiau ant jų pečių iki gyvenimo pabaigos graužaties, netikrumo, gal net neapykantos naštą. Kam visa tai. Pakanka žinot, kad išdavystės varnai skraidė virš mūsų galvų ir skraidys.

       Per daug baisios realybės ir nė lašelio idiliško kaimo vaizdų. Tai vis dėlto jau ne lyrika, o epas, kurį mūsų lietuviška sąmonė nelabai noriai priima.

       Bandysiu pateikti Uoslių istoriją tokią, kokia ji atsiskleidžia iš KGB archyvų. Pirmiausia užkliūvam už Antano Uoslio iš Jakūbiškio kaimo prie Merkinės bylos. 1946 m. pabaigoje jo sodyboje aptiktas Dainavos partizanų apygardos štabo archyvas. Po to, kai Vilniuje buvo suimtas Daktaras – Kulikauskas.

       PLP (Pietų Lietuvos partizanai) vadas Kazimieraitis štabą perkėlė į Jakūbiškių kaimą pas Antaną Uoslį. Čia Kazimieraitis parašė pirmąjį PLP štabo įsakymą, skelbiantį šios organizacijos įkūrimą. Tipografiją 1946 m. perkėlė į Pūščios mišką (14).

       Ta tipografija – mūsų apylinkėse, 300 m. nuo Buteliznos į šiaurę, užmaskuota po kelmu.

       Antanas Uoslys iš Gerdašių (g. 1904 m.) palaikė artimus ryšius su savo gimtuoju kaimu. Tardomi jiedu su aštuoniolikamečiu sūnumi Juozu nieko neišdavė, buvo ištremti į Sibirą, iš ten tėvas jau negrįžo, numirė džiova, o sūnus grįžo be kojų…

       Mes buvom mažos mergaitės, kai pas mus slapstėsi partizanai. Bet jie jau buvo pagyvenę vyrai. Prisimenu mus apsikabina ir sako: – Ir mūs tokie maži vaikai…- Partizanas Daktaras žadėjo mums batukus parvežti, bet matote, kaip išėjo. Jis išdavė partizanus, – kalba išlikusi gyva Uoslytė.

       Tai pirmas ženklas, kad NKVD turėjo atkreipti dėmesį į Gerdašių Uoslius. Juolab kad vienas iš Uoslių – Jonas (partizanas Viksva ar Smilga) buvo jau seniai ieškomas. Partizanų sąrašuose figūravo Juozas ir Ignas Uosliai. Žentas Stasys įkliuvo parūpinęs netikrą pasą kunigui Pranui Šukiui, kad šis svetima pavarde pabėgtų į Zarasų rajoną.

       Turėdami užtektinai medžiagos šantažui, enkavedistai užverbavo Kostą Uoslį, reikalaudami teikti informaciją apie partizanus. Tačiau, matyt, tos informacijos nebuvo teikiama arba ji visai nereikšminga. Todėl partizanams per agentus perduodamos NKVD žinutės, kad Kostas Uoslys yra užverbuotas ir Uoslius  reikia likviduoti.

        Buvo tik 1947- ieji, metai, kai partizanai dar griežtai laikėsi savo teisės kodekso. Juolab kad ištremtieji Merkinės Uosliai buvo patikimi ir gerbiami visos Dzūkijos partizanų vadovybės – Vanago, Dzūko, Kazimieraičio.  

        Tikriausiai norėta pašalinti visus Uoslius, tačiau, nors ir atkakliai ieškotas (net Vilniuje), nebuvo surastas Jonas – matyt, labai reikalingas.

        Bečelė – partizanas Alfonsas Vaikšnoras-Uola, 1949 m. vasario–kovo mėn. išdavęs visus iki vieno Pūščios partizanus, dalyvavo žudyme ir jam tenka didžiausia kaltė. Beje, didelė tikimybė, kad anksčiau minėtas agentas Kurok yra jis, nes po jo suėmimo Kurok niekur nebeminimas. Bet apie tai dar kalbėsime vėliau.

        Kaip matome, Gerdašių žmonės turi pakankamai pagrindo kaltinti partizanus nekaltų žmonių žudymu. Nužudyta ir sudeginta per vieną naktį 17 žmonių – faktas vertintinas kaip vietinio mastelio genocidas. NKVD pasiekė keletą tikslų – likvidavo pasipriešinimui prijaučiančius, nuteikė žmones prieš partizanus, „įrodė“ jų žiaurumą (juk žudomi vaikai, moterys), įvarė visiems baimės, šantažu galutinai pririšo žudikus prie savęs.

        Toliau jau sekė Juožukai, Varnelės, Banadai Lipliūnuose. Jokio karo lauko teismo nei Uosliams, nei kitiems čia nebuvo, kaip nebuvo ir priežasties – tiesiog žiaurus susidorojimas su civiliais vyrais, moterimis, vaikais, nei ką nors išdavusiais, nei pardavusiais, nei į kolchozą įstojusiais.

        Sovietams tiesiog reikėjo partizanų žiaurumo faktų, nes kitaip kaimiečių neatbaidysi nuo jų rėmimo. Tik taip įmanoma pakeisti žmonių mąstymą – akivaizdžiais faktais. Be patikimos agentų sistemos tai būtų buvę neįmanoma.

KRAUPUS SUMANYMAS PASITEISINO


        Kaip minėjau, suimtasis partizanas Uola išdavė praktiškai viską. Jis buvo suimtas 1949 m. vasario pabaigoje. Jis taip pat papasakojo, kad Aleksandrų Leopoldas daug padėjo partizanams, ypač aprūpindamas produktais ir parduodamas partizanų pristatytus gyvulius gudams už Nemuno.

        O NKVD buvo užverbavusi Leopoldą, jis buvo jų agentas. Bet informacijos beveik neteikė, dar blogiau – ir toliau palaikė ryšius su partizanais. Jį nebuvo sunku šantažuoti ir kompromituoti.

        NKVD jau 1949 m. balandžio pradžioje nusprendė įvykdyti kruviną operaciją, nes Aleksandrus laikė bandosposobnikami – t. y. partizanų rėmėjais. Ir tai reikėjo padaryti greitai, kol dar veikė Uolos išduoti, bet nelikviduoti partizanai, kad būtų ką apkaltinti. Tarp jų buvo patikimų, jau anksčiau žudynėse pasižymėjusių agentų iš Diržų ir Lipliūnų kaimų.

        Tai ir buvo padaryta 1949 m. balandžio 30 dieną. Aleksandrų žudynės jau buvo paskutinis lašas, kad žmonės galutinai pasmerktų partizanus ir NKVD galėtų visiškai ramiai pašalinti didžiąją jų dalį, paliekant, dėl viso pikto, tik pavienes ir nelabai organizuotas grupeles.

        Ataskaitiniame raporte rašoma:

        V 20.00 30 aprelia 1949 bandgrupoj iz bandy Vytenis ubita semja bandosposobnika Augustinavičiusa Leopolda (15). [1949 m. balandžio 30 d. 20.00 „Vytenio“ bandos banditai nužudė banditų pagalbininko Leopoldo Augustinavičiaus šeimą].

        Atkreipkite dėmesį į laiką: kas ten nebuvo, negalėjo žinoti tikslios žudynių valandos – 20.00). Tas laikas, matyt, buvo tiksliai užfiksuotas operacijos plane, todėl ataskaitoje ir buvo būtina pažymėti, kad užduotis įvykdyta laiku.

        Juk na každųjų operativno-voiskovųjų operacijų dolžen byt plan (16) [kiekviena operatyvinė-karinė operacija turi turėti planą].

        Be to, raporte NKVD aiškiai nurodo, kuo laiko Aleksandrus – bandosposobnikami. Dar buvo būtina suvaryti visus kaimiečius, kad žmonės pamatytų visą žudynių žiaurumą, kad užsidegtų rūstybe. Tik kažkodėl stribai „nerado“ bunkerio po Aleksandrų kluonu. Juo vėliau naudosis ir 1952 m. žus paskutiniai partizanai.

        Agentų atliktas kruvinas darbas lieka už šydo "Visiškai slaptai" – apie tai težino tik itin siauras pačių enkavedistų ratas, tik tiesioginiai vykdytojai, o stribai ir visa kita sovietinė administracija net nenutuokia. Kaip, beje, ir diduma visuomenės (jei ne visa) iki šiol.

        Ir patys agentai nežino vienas kito „misijos”, todėl dalyvaudami kito agento inicijuotose žudynėse jas suvokia kaip partizaninės kovos formą.

        Tada jau visiškas chaosas galvose – neaišku, kas su kuo ir kas prieš ką. Viską užvaldo kerštas, neapykanta ir neviltis. Taip partizanas Genys iš Mizarų, dalyvavęs Varnelių žudynėse Lipliūnuose, galų gale nužudo savo tėvą ir seserį, o jį patį nušauna partizanai (praneša agentas Arnoldas).

        Po žudynių, visai suprantama, likę gyvi šeimos nariai ir giminaičiai tikrai nebuvo partizaninio judėjimo šalininkai. Todėl drąsiai buvo pasitelktas į pagalbą NKVD informatorius Bronius Augustinavičius, Aleksandro sūnus, dirbęs siuvėju Vilniuje (tikėtina, kad tai agentas Jonas).

        Būdamas įsitikinęs, kad jo šeimą išžudė partizanai, jis visai nuoširdžiai stengėsi prisidėti prie partizaninio pasipriešinimo likvidavimo Dzūkijoje. Vilniuje tuo metu jau gyveno daug žmonių iš Gerdašių, o siuvėjas juk reikalingas žmogus visiems, todėl pas Bronių ateidavo daug kas, jį užjausdavo dėl šeimos tragedijos, išsipasakodavo savo vargus, o jis užduodavo saugumiečių suformuluotus klausimus, kurie padėjo nustatyti atskirų žmonių ryšius su kovotojais.

       Taip NKVD išaiškino Birutės Rėkienės (Malvinos Birutės) kontaktus su Dainavos apygardos vadu Adolfu Ramanausku-Vanagu ir kitais partizanų lyderiais. O ją kompromituoti buvo lengva – vyras dirbo Finansų ministerijoje.

       Bronius Augustinavičius palaikė ryšius ir su kitais gerdašiečiais – Levute (vyras buvo partizanas), Šimaitiene (žuvo buvę partizanais jos vyras, sūnus ir žentas), Vincaliu, Grigelio Antanu (dalyvavo Leipalingio gimnazistų rezistencijoje), Dūdzo Jonu (priklausė slaptai gimnazistų kuopelei). Nieko neįtardami šie žmonės per Bronių pateko į NKVD voratinklį. (17)

       Kalbėjau su Ramute Augustinavičiūte, gyvenančia Vilniuje – ji iki šiol gyvena su baisia neapykanta visiems Lietuvos partizanams. Jos vaikai taip pat. Ir daug kitų žmonių tebegalvoja panašiai. Ir tai suprantama.

        NKVD klastos šleifas tebesitęsia – vis dar nesusimąstoma, kodėl Gerdašiuose buvo išžudyti patriotiškiausi ir partizanams labiausiai nusipelnę žmonės.

PRIEMONIŲ PLANAS


        Iš tikrųjų tuomet vyko toks marionečių teatras, kad žmogaus protas ir dabar negali to suvokti kaip realybės, ką jau kalbėti apie to meto kaimiečius. Vakariečiai, beje, tuo irgi sunkiai gali patikėti.

        Pateiksiu pavyzdį iš to teatro – aš jį aptikau visai neseniai, buvau girdėjęs apie panašius dalykus, bet nebuvau tikras, ar mūsų krašte irgi buvo režisuojami tokie „spektakliai”. Pasirodo, buvo, ir labai dažnai. Tada jau gali patikėti ir tuo, kad pačiuose partizanų būriuose agentus (t. y. užverbuotus partizanus) už virvučių tampė klastinga NKVD ranka.

       1947 rugsėjo mėn., dalyvaujant pačiam Aleksejui Sokolovui, Lazdijų rajone buvo parengtas planas partizaniniam judėjimui atskleisti (Plan mieroprijatij po vskrytiju bandopodpolja) [Banditų pogrindžio atskleidimo planas] (18). Tam buvo pasitelktas ir specialusis smogikų būrys. Tai gal jau ne pirmas atvejis, bet aš tik dabar tokį aptikau.

       Liepos (Ptakausko) būrio sunaikinimas prasidėjo pirmiausia suėmus artimus partizanų bendradarbius – būrio vado seserį Ptakauskaitę, ryšininkus Juozą Navicką, Ivanauską, Muzikevičių. Jie visi iš Mizarų, Diržų, Dulgininkų kaimų.

       Po pradinio tardymo jie buvo neva vežami į Marijampolės kalėjimą, tačiau pakeliui enkavedistus „užpuolė“ ginkluoti „partizanai“ (persirengę partizanais smogikai) ir juos „išvadavo“. Suimtuosius tada jau apklausė neva Tauro apygardos Vytauto rinktinės partizanai (vadas  Vampyras). Jie apsidžiaugę viską išpasakojo, o tada, sugrąžinus į Lazdijų NKVD, buvo užverbuoti. Visa tai yra užprotokoluota rusų ir lietuvių kalbomis, po protokolais pasirašė suimtieji. (19)

       Ptakauskaitė užverbuota slapyvardžiu Sestra. Susitikimų su agentais slaptažodis: „Ar sesuo namie?“ Be to, Ptakauskaitė išvardijo daugumą būrio partizanų, taip pat papasakojo, kad būryje drausmė pašlijusi, daugelis geria ir ji norėtų, kad ją „išvadavę“ partizanai pakalbėtų su vadu ir sutvarkytų pašlijusią drausmę. Fiktyvusis partizanas Girėnas per seserį susirišo su Liepa. Netrukus vadas buvo nušautas.

       Juozas Navickas iš Diržų kaimo (partizano Šerno tėvas) atskleidė daug pavardžių ir NKVD suėmė 19 jo paminėtų rezervinio partizanų būrio „Žaibas“ narių. Jis bendradarbiavo smogikų būriui „Nykštukas“ užmezgant kontaktus su Liepos būriu. Jau kaip agentas Pistolet sekė partizanus tris brolius Treigius ir net jų motiną Mariją.

       Šaltinis būdamas Gerdašių bažnyčioje girdėjo, kaip Treigių motina Marija moteriai kalbėjo: gegužės 12 d. rusų azijatai nušovė jos sūnų Motiejų. Ji eis į Leipalingį, kur turi pažįstamą, ir sužinos apie rusų kariuomenę (20).

       Užverbuotieji buvo išpasakoję tiek daug, kad jau neturėjo kelio atgal.

       Pasak V.Zubkovos  (Rusijos istorikė, parašiusi gana objektyvią knygą „Pribaltika i Kreml“), načinaja s 1947 g. taktika borby s dviženijem soprotivlenija mieniajetsa –

1. razloženije otriadov iz vnutri,

2. uničtoženije socialnoj opory.

       Sozdajutsia operatyvnyje otriady, legendirovanyje pod partizan, verbovka, vniedrenije v otriady agentov, organizacija sieti informatorov (21).

[Pradedant 1947 m. kovos su pasipriešinimo judėjimu taktika keičiasi –

1.    būrių ardymas iš vidaus,
2.    socialinio pagrindo sunaikinimas.

      Kuriami operatyviniai būriai, apsimetantys partizanais, verbavimas, agentų įsiskverbimas į būrių vidų, informatorių tinklo organizavimas.]

AR ŠVEDAS PAJĖGUS VISA TAI SUPRASTI?

 
      Panašius dalykus atskleidė ir J. Ohmano filmukas  „Smogikai“. Ten tiesiai šviesiai apie tai kalbama. Bet man didesnį įspūdį padarė patys protokolai – pageltę, sunkiai įskaitomi popieriai, kuriuose slypi tikroji Gerdašių tragedijos tiesa. Filme kalbama abstrakčiai, o čia konkretūs žmonės ir konkreti vieta – mielieji mūsų panemuniai.

       Labai retas vakarietis gali suprasti partizaninio karo esmę. Juolab šiais laikais, kai terorizmas nesulaikomai skverbiasi net į visai taikių šalių viešąjį gyvenimą. Žūsta šimtai niekuo dėtų žmonių – kas tai galėtų pateisinti, nublanksta visos tautinio, religinio, socialinio išsivadavimo idėjos, jeigu jos skinasi kelią tokiu būdu.

       Bet, matyt, kad kito kelio teroristai nemato – pasaulyje tvyro totalaus nesusikalbėjimo, stipriųjų diktato atmosfera. Gražios idėjos dažnai yra visiškai bejėgės prieš finansinę, ekonominę, karinę, politinę galią.

       Ir tada suveikia įvaryto į kampą žvėrelio sindromas: jis iš gynybos pereina į puolimą – rodos, visai beviltišką, bet vienintelį, kaip jam atrodo, kovos už išlikimą būdą.  

       Neišvengiami dalykai, jie buvo ir bus, kol pasaulis egzistuoja – iš pradžių nesusikalbėjimas, paskui karas, žmonių kančios, praregėjimai, taika, paskui vėl viskas iš pradžių. Uždaras ratas, kuriame lyg voverės striksime mes.

       Keistas man atrodo kokio nors švedo noras suprasti tai, kas vyko po karo pas mus. Gal tai ieškojimas atsakymo į visus dabar kankinančią dilemą, ar tautinio išsivadavimo kova iš viso yra pateisinama, kai valstybių sienos jau visuotinai pripažintos ir bet kokios naujos valstybėlės atsiradimas neišvengiamai gresia karu ir aukomis. Gal tai romantikos, egzotikos ieškojimas, kaip kad Baironą kadaise paviliojo Graikija.

        Nežinau, ar aš sugebėčiau suprasti, ką man kalbėtų koks nors Afganistano talibas apie savo išgyvenimus žiūrint į vakariečių pastangas įvesti savo tvarką ir kultūrą jo šalyje. Nors gal ir suprasčiau, nes pasipriešinimo dvasia mus gaubė ištisą pusamžį.

        O ką apie pasipriešinimą gali suprasti švedas ar koks nors britas? Ką jau kalbėti apie rusus (turiu omeny imperialistiškai mąstančius, toli gražu ne visus), daugelis jų iš viso į mažas tautas žiūri kaip į nevykėles, kurios be jų pagalbos neišsiverčia. Jie net savo agresyvumą pateisina kažkokiu mesianiškumu. Nepaisant to rusas man joks priešas.

       Bet grįžkime į Pūščią.

KOMBINACIJOS


       Tęsdamas prieš tai narpliotą temą, paminėsiu, kad yra smulki Liepos būrio likvidavimo schema, žemėlapis, kuriame pažymėti visi aplinkiniai kaimai, mūšių vietos. Operacija baigėsi pagrindinių partizanų Liepos ir Kadugio (Juozo Treigio) likvidavimu 1947 12 14. Bet po Liepos buvo Nevėžis, po Nevėžio Barzdukas…

       Mūsų krašto ginkluoto pasipriešinimo kovotojų agentūrinė byla turėjo pavadinimą „Brodiačije“ (Valkataujantys). Tai 7 storos knygos.

       Peržvelgiau jas jau du kartus. Mintyse kol kas tik štrichai, tik sumaištis, sunku susieti didumą faktų į vientisą paveikslą. Kai kurie jų pribloškia ir sunku atsitokėti – juk daugelį žmonių esu matęs ar pažinojęs. Dabar prieš mane veriasi paslaptingoji tų žmonių gyvenimo pusė, kurios jie tikriausiai visai nenorėtų atskleisti. Jaučiuosi, švelniai tariant, nejaukiai.

        Įdomus faktas: enkavedistai partizanus aprūpindavo net medikamentais. Pavyzdžiui, partizanas Rūta (arba agentas Šepylo) nuolat tiekdavo vaistus ir tvarsliavą, jam duodamus NKVD. (Dano soglasije na snabženije medikamentami banditov – Duotas sutikimas tiekti banditams medikamentus). (22)

        Toks agentas, aišku, turėjo būti gerbiamas partizanų ir juo buvo galima pasitikėti. Dabar jau aišku, kad tai buvo Veisiejų vaistininkė Ubagurskienė. Ji prisidėjo ir nuodijant partizanus nuodingais preparatais.

        Dlia snabženija banditov podgotovit riad silnodeistvujuščich preparatov i v čisle drugich medikamentov snabžatj bandgruppu Vitenis. Čerez agenta Šepilo podgotovitj snotvornyj preparat deistvujuščij na organizm čelovieka v tečeniji sutok. Poslie čievo razrabotatj kombinaciju s ispolzovanijem etovo preparata agentu Cement (23).

       [Banditų aprūpinimui paruošti keletą stipriai veikiančių preparatų ir kartu su kitais medikamentais juos tiekti Vytenio banditams. Per agentą Šepylo paruošti migdomąjį preparatą, veikiantį visą parą. Vėliau per agentą Cement surengti kombinaciją, panaudojant šį preparatą].

       Partizanų pasitikėjimą agentais NKVD užtikrindavo ir kitokiais būdais. Pavyzdžiui, Barzduko būryje buvo toks partizanas Stipruolis. Iš pradžių buvo užverbuotas jo tėvas, o paskui bandyta verbuoti ir jį patį kaip vidinį agentą būryje. Tačiau Stipruolis, matyt, buvo stipresnis už saugumiečius ir tęsė partizaninę kovą.

       Jiems neliko nieko, kaip imtis dar vienos kombinacijos ir buvo neva pamestas MGB dokumentas: Čtoby upročnitj položenije Stipruolis (agent Tikras) pered banditami, inscenirovano po dogovorenosti s nim vyselenije otca, gdie otcu sozdany opredelionyje uslovija. [Stipruolio (agentas Tikras) padėčiai būryje sustiprinti su juo susitarus inscenizuotas jo tėvo ištrėmimas, ten tėvui sudarytos tam tikros gyvenimo sąlygos] (24).

       Tai atsispindi archyvo popieriuose:

       Tuo tikslu 1949 gegužę buvo „pamesti“ rusiški dokumentai, kuriuose minima, kad Stipruolis bendradarbiauja su KGB ir padėjo nužudyti du partizanus. Per agentūrą sužinota, kad liepos mėn. Stipruolį nušovė patys banditai (25).

       Kai kurie partizanai-agentai būdavo net siunčiami į komandiruotes Sibiran, kad kalbėdamiesi su ištremtaisiais atskleistų jų ryšius. Taip buvo pasielgta su buvusiu partizanu Ugnimi – Miku Vydra 1949 gruodžio mėnesį. Beje, juo buvo galima pasitikėti, nes jis buvo nužudytojo Leopoldo Augustinavičiaus pusbrolis, o jo paauglys sūnus net buvo pas Aleksandrus per žudynes, bet pabėgo. Todėl neapykanta partizanams šį žmogų darė patikimu agentu.

       1945 10 12 buvo išleista SSRS NKVD komisaro L. Berijos direktyva Nr. 497; joje įsakoma imtis būtiniausių priemonių agentūriniam darbui sustiprinti ir agentų-informatorių tinklui išplėsti Lietuvos apskrityse ir valsčiuose, kur yra banditų.

        Kas išdrįs L. Berijos įsakymų nevykdyti…

        1946 m. gegužės mėnesį prasidėjo NKVD valdomos vyriausiosios partizanų vadovybės kūrimas. Pagrindinis kūrėjas buvo Juozas Markulis – partizanas Erelis. Fiktyvių partizanų, agentų, smogikų voratinklis buvo užmestas ant visos Lietuvos.

        Idealistai, tikri patriotai kovojo, aukojosi, tikėjo savo kova ir žuvo. Tai Vanagas, Žemaitis, Dzūkas, Žadgaila, Kazimieraitis, Skirmantas, Kariūnas, Ąžuolas ir kt. Galima išvardinti daug, visoje Lietuvoje, taip pat ir mūsų pakraštyje.  

        Pragmatiškieji ėjo į sandėrius su priešu, išdavinėjo, iš pradžių kai ką, bet nepastebimai buvo įtraukti į galingą, patyrusią NKVD agentūrų mėsmalę, kur būdavo sumalami, bet ne kaip laisvės kovotojai, o kaip banditai.

        Herojiško idealizmo tų vaikinų pasaulyje iš tikro buvo daug. Tik kol mano sąmonę buvo uždengęs Gerdašių tragedijos šydas, aš tuo idealizmu nelabai tikėjau.

        Paskaičiau partizano Dzūko  dienoraščius, Vanago, Skirmanto knygas. Ir prieš akis vis iškyla pirmojo Gerdašių partizano Sakalo – septyniolikmečio Šimaičio, numesto ant Rinkelės, likimas. Ir kitų, dabar jau Gerdašių Baltakalny  suguldytų, atkastų Kauko kieme Leipalingyje. Arba kad ir mano pusseserės Julijos, Leipalingio gimnazistės, partizanų ryšininkės, giedojusios Lietuvos himną Kauko rūsyje.

        Kaip visas savo mintis surikiuoti, kad jaustumeis tikras ir ramus dėl to, kas buvo, ir svarbiausia, dėl to, kas galbūt dar bus?

ŠALTINIAI

8.    LYA, K-1, Ap.15, B.3559.
9.    LYA, K-1, Ap.3, B.1224.
10.  Lietuvos naikinimas…./Dainavos apygarda
11.  LYA, K-1, Ap.3, B.1222, L.43,44
12.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1219, L.1.
13.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1222.
14.  B. Kašelionis….  p. 129.
15.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1233, L.62.
16.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1234, L.55.
17.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1234, L.255.
18.  LYA, K-1, Ap.3, B. 244, L. 120.
19.  Ten pat.
20.  B. Kašelionis. Dainavos partizanai. V. 1999, p. 220.
21.  V. Zubkova. Pribaltika i Kreml. M., 2008
22.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1235, L. 36.
23.  Ten pat.
24.  Ten pat, L.108.
25.  LYA, K-1, Ap.3, B. 1233.

Komentarai
http://alkas.lt/2012/02/24/j-prapiestis ... eskant-iv/

Žygeivis:
2012 02 24 17:06


      Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvos partizanų būriai buvo sutriuškinti (nors paskutiniai partizanai išsilaikė iki 1965 ir net 1969 m.), buvo tai, kad partizanams pradiniu kovos etapu (1944-1946 m.) labai trūko apmokytų patyrusių kariškių ir ypač karininkų, o vėliau, kada partizanai jau ir patys išmoko kariauti, partizanų būriuose ypač trūko patyrusių kontržvalgybininkų.

       Ir tai labai palengvino sovietų spec. tarnybų darbą, infiltruojant savo slaptą agentūrą, verbuojant agentus, ypač pačius sugautus partizanus ir jų gimines, bei dezorientuojant partizanų vadus, pakišant jiems įvairų “kompramatą”.

       Juk sovietai jau nuo Rusijos pilietinio karo laikų, bei vėliau malšinant valstiečių sukilimus Rusijoje, Ukrainoje bei Centrinėje Azijoje ir Kaukaze, turėjo tūkstančius gerai parengtų ir patyrusių spec. operacijų planuotojų bei vykdytojų.

       Iš lietuviško kaimo kilusiems eiliniams vaikinams ir jų giminaičiams, neturėjusiems žalio supratimo apie tai, kas tai yra veikla pogrindyje, žvalgyba ir kontržvalgyba, kokie išradingi, gudrūs ir žiaurūs metodai bei spec. priemonės čia yra naudojami, buvo labai sunku ir praktiškai netgi neįmanoma deramai atsikirsti tokių patyrusių “specų” parengtoms sudėtingoms operatyvinėms kombinacijoms, jau patikrintoms praktikoje daugybėje panašių operacijų įvairiuose Sovietijos rajonuose – nuo Moldovos iki Čiukotkos, kur ČK – VČK – GPU – OGPU – MGB, NKVD, “Smeršo” “organai” jau daugybę metų kovojo su įvairiausiais partizaniniais ir pogrindiniais judėjimais, o karo metais ir su patyrusiomis vokiečių Abvero ir SD grupėmis.

Зубкова Е.Ю. Прибалтика и Кремль, 1940 - 1953. М.: РОССПЭН, 2008. 351 с. (История сталинизма). 2000 экз.

Елена Зубкова – доктор исторических наук, сотрудник Института российской истории РАН, профессор РГГУ. Автор книги «Прибалтика и Кремль. 1940 – 1953 годы».

http://a-dyukov.livejournal.com/287434.html

Paveikslėlis

Дискуссия в Эхо Москвы - Кремль и Прибалтика
http://echo.msk.ru/programs/staliname/542605-echo/

Komentarai

http://echo.msk.ru/programs/staliname/5 ... comments-0

http://echo.msk.ru/programs/staliname/5 ... comments-1

Ypač įdomūs komentarai čia:
http://echo.msk.ru/programs/staliname/5 ... comments-2

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Kov 2012 18:49 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
J.Prapiestis. Pūščios slėpiniai. Arba uždraustojo laiko beieškant (V)


http://alkas.lt/2012/03/05/j-prapiestis ... ieskant-v/

Juozas Prapiestis, www.aidai.lt
2012 03 05 21:20

TIESA APIE DVASIŠKĄJĮ TĖVELĮ


Anądien man vėl pasirodė, kad visa tai kažkoks kliedesys, netiesa, nes niekaip nepritampa prie visų mūsų logiškos ir, sakyčiau, net naivios anų laikų sampratos. Tai tikrai per daug juoda, o mūsų žmonės juk tarsi vaikai, negalintys patikėti tokiu blogiu. Geriau, kad pasaulis būtų tik graži pasaka, kur blogis niekada nenugali.

Gal aš jau pasiklydau tose tamsybėse – juk visą tiesą žino vien mirusieji, o mano kapstymasis – tik dar viena pasaulio klystkelių interpretacija. Ar tikėti naiviais žmonių pasakojimais, ar tais sunkiai įskaitomais popiergaliais? Vis tiek einu toliau.

Kunigas Pranas Šukys, Gerdašių parapijos įkūrėjas, pagarbiai minimas žmonių lūpose, įdiegęs jiems svajonę – ant kalno pastatyti didingą akmeninę bažnyčią, parapijos namus, pasodinti žydintį sodą. Pradžioje turėjo pakakti medinės koplyčios. Bet ta koplyčia, iki šiol atstojanti maldos namus panemunių žmonėms, yra tarsi siūlas, rišantis juos į krašto istorijos metraštyną. Sunku, bet reikia prabilti ir apie garbingojo parapijos ganytojo likimą, nesmerkiant, o tik bandant suvokti.

Kunigas P.Šukys vieną 1947 m gegužės dieną, paskubom išslapstęs vertingus bažnyčios atributus, pasiėmė tik būtiniausius asmeninius daiktus ir dingo nežinia kur. Kai kas kai ką žinojo, bet niekam neprasitarė. Ir tik šie apdriskę popieriai atskleidžia anų dienų dramą.

Kunigas buvo suimtas 1947 m. gruodžio mėnesį Zarasų rajone jau ne kaip Pranas Šukys, o kaip Tilžės klebonas Čepulionis. Viskas prasidėjo taip. 1946 m sausį kunigas buvo iškviestas į NKVD ir jam pateikti kaltinimai dėl bendradarbiavimo su partizanais. Buvo nenuginčijami liudytojų parodymai, kad jisai padeda partizanams maistu, pas jį nuolat lankosi Liepa, Kadugys, Šturmas. Tačiau jis išsigynė pažįstąs partizaną Varną, kuris neva ir perdavė visas šias žinias. Įspraustas į kampą kunigas sutiko bendradarbiauti ir tapo agentu Laikrodis.

Matyt, tikėjosi kaip nors išsisukt, išlaviruot. Beje, taip galvojo dauguma užverbuotojų, tarp jų buvo ir daugiau kunigų (Lelešius), net pats Dainavos partizanų vadas A. Ramanauskas-Vanagas. Keletą žinučių Laikrodis savo šeimininkams perdavė, bet jausdamas sąžinės graužatį nuvyko pas Vilniaus vyskupą M. Reinį, gal atgailos, gal patarimo.

Prasitarė ir savo padėjėjui Uoslių Stasiui, kuris parūpino fiktyvų pasą Čepulionio pavarde. Tik visa bėda, kad šis buvo ne kunigas, o valstietis. Toliau jau viskas vyko, matyt, su vyskupo žinia – Smalvų klebonas Gylys leido Čepulioniui be kunigo esančioje Tilžės bažnyčioje ant Drūkšių ežero kranto aptarnauti tikinčiuosius. Tuo metu jau ir pats vyskupas buvo NKVD taikiklyje, todėl jo ryšys neliko nepastebėtas. Kunigo sesuo vienuolė net padėjo padaryti įrašą pase, kad Čepulionis yra dvasiškis. Visi šie veiksmai, įvykiai buvo užfiksuoti visa matančio NKVD ir kunigas 1947 m. gruodį buvo suimtas (26).

Ir už agento misijos sužlugdymą, ir už padirbtą pasą, ir, žinoma, už senus ryšius su Pūščios partzanais kunigas gavo 10 metų Volgolago ir buvo ištremtas į Pereborus Jaroslavlio srityje.

Za kontrevoliucionyj sabotaž pri vypolneniji specialnych zadanij zakliučit v ispravitelno-trudovoj lager srokom na 10 let.

Už kontrevoliucinį sabotažą vykdant specialiąją užduotį išsiųsti į pataisos darbų lagerį 10 metų].

Minima, kad v janvarie 1946 g. Šukys byl zaverbovan v kačiestvie siekrietnovo sotrudnika organov KGB, no sabotiroval i skryvalsia (27).

[ 1946 m. sausio mėn. Šukys buvo užverbuotas slaptu KGB bendradarbiu, bet sabotavo ir slapstėsi.]

Tardoma buvo naktimis, tarp 23 ir 3 valandos – tada žmogus būna pavargęs, apatiškas ir lengviau palaužiamas. Tardant dar buvo klausinėjamas ir apie Joną Uoslį (partizaną Smilgą, gal Viksvą), dar likusį gyvą iš tos giminės ir nežinia kur besislapstantį. Jis kažkodėl buvo labai reikalingas, nes užklausa buvo nusiųsta į Vilniaus adresų biurą, įtariant, kad Jonas ten dirba vairuotoju.

Ką kalbėti apie kitų žmonių verbavimą, jeigu kunigas tapo lengva jų auka.

KĄ KALBĖJO „FORTŪNA”


Prieš kokius penkerius metus sulaukiau keisto telefono skambučio. Sunkiai suprantama greitakalbe prisistatė senyvo amžiaus moteris, vilnietė, bet kilusi iš mūsų krašto. Sakė labai norinti man kažką svarbaus papasakoti. Susitikome.

Tai buvo smarkiai pasiligojusi, sunkiai kalbanti, nerišliai dėstanti mintis, bet labai guvių akių moteris. Ji be užuolankų pareiškė norinti papasakoti apie panemunių pokarį. Sutikau išklausyti, bet stebino jos skubotumas papasakoti viską, suplakant faktus, įspūdžius, gal net išgalvotas istorijas. Rašyti nieko neužrašiau, stengiausi įsiminti.

Svarbiausia, ką ji norėjo pasakyti – apie savo ryšius su Leipalingio enkavedistu Nikanorovu. Pasakotoja anuo metu buvo gimnazistė, o vyriškis neslėpė jai savo simpatijos. Norėdamas užkariauti merginos širdį, Nikonorovas neva jai teikdavęs informaciją apie ruošiamus trėmimus ir patardavęs perduoti kaimiečiams, kad šie pasislėptų. Ji susitikdavusi su į bažnyčią atvažiavusiais savo kaimo žmonėmis ir juos perspėdavusi. Norėdama išvengti tolesnių santykių su Nikonorovu, ji pabėgusi į Vilnių, o vyriškį dar buvo keletą kartų, bet jau vėliau, ramesniais laikais, sutikusi kažkur Aukštaitijoje.

Apie tai ji net rašė, rodos, „Šiaurės Atėnuose”. Man ši istorija pasirodė visai įtikinama. Kodėl moteris taip skubėjo, suvokiau visai netrukus, kai Gerdašių kapinaitėse pamačiau jos kapą…

Ir ši istorija vėl atgijo, kai tarp agentūrinių pranešimų aptikau, kad minėtoji gimnazistė buvo agentė Fortūna, pranešinėjanti apie partizanų ryšius su kaimiečiais. (28)

Nedrįstu paneigti ir jos pasakojimo teisybės, bet labai panašu, kad mergina žaidė dvilypį žaidimą, nes jos padėtis buvo labai kebli – vienas brolis partizanas, o kitas aukštas LSSR pareigūnas.

Pastarasis iš tikro talkino broliui, parūpindamas dokumentų komandiruotėms po Lietuvą. Taigi, jo koloboravimas iš dalies buvo prasmingas, žmogus darė, ką galėjo, ir tikrai buvo doras.

Lietuvos NKVD vadas J.Bartašiūnas rašo raštą M. Suslovui (29), kad Liaudies komisarų tarybos pirmininko pavaduotojas priklauso banditų grupuotei. Netrukus, žinoma, partizanas buvo suimtas, o ir ministras turėjo išpirkti kaltę tremtyje, nors ir neilgam. Draugas A. Guzevičius ištraukė.

Gerai pamenu, kai šis draugas, jau ne saugumietis, o rašytojas Gudaitis, „Kalvio Ignoto teisybės” autorius, atvažiuodavo ilsėtis į mūsų kraštus. Plaukdavom garlaiviu į Druskininkus kartu su tokia garsenybe – vaikams tai jau šis tas. Įdomu, kokias mintis audė „rašytojo” smegenys žiūrint į panemunės šilus. Turbūt galvojo apie Erelio, Kirvio ir kitų „didvyrių” žygius. Bandau įsivaizduoti, ką galėjo jam atsidėkodamas pasakoti ir mūsų eksministras – jo brolis partizanas tuomet dar buvo tremtyje. Vaikščiodavo šie du ponai po mūsų apylinkes, jau nurimusias, nes visiems jau buvo aišku: partizanai su visom laisvos Lietuvos vizijom – tai tik tamsi praeitis, o „Nemunėlio” kolūkis – šviesus rytojus.

Tai vienos šeimos tragedija. Negaliu kaltinti nei sesers, nei brolio – jie laviravo, galbūt rinkosi mažiausias iš blogybių, buvo jauni, norėjo gyventi, apsaugoti savo artimuosius. Galbūt visą gyvenimą jautė neišpirktą kaltę prieš tuos, kuriuos jautėsi išdavę.

Todėl tos moteriškės keista išpažintis man pasirodė kaip bandymas palikti panemunių pasauliui nesuterštą savo portretą. Nežinau, ar jai tai pavyko. Bent kol kas man jos likimas tik įsipina į bendrą erškėčiuotą partizanų karo tragedijos pynę.

„UOLA”, BET NE UOLA


Dar kartą žiūrėjau filmą. Dabar visai nusivyliau.

Vis dėlto J.Ohmano „Smogikams” iki tiesos atskleidimo toli toli… Net labai. Jie čia irgi savotiški herojai, tik norėję, kad būtų nutrauktas brolžudiškas karas. Jie tarsi kovojo tik prieš partizanus, neliesdami taikių gyventojų. Švedui gal to ir pakanka, kad suvoktų rezistenciją, bet mums to mažai. Jie tarsi išlieka teisesni ir už pačius partizanus, nes nežudė civilių gyventojų. Kažkodėl šią mintį labai atkakliai stengiamasi mums įteigti, o civilių žudymą perkelti laisvės kovotojų atsakomybėn. Jau paskubėta ir istoriškai tai patvirtinti. Atseit būkim objektyvūs, visko buvo.

Iškreipta tiesa, gyvenimas su melu eina per pokario kartų sąmonę, įsitvirtina rašytiniuose istorikų darbuose, literatūroje. Tie įvykiai nugula į mokslininkų disertacijas, diskutuoja teisininkai, žmogaus teisių sergėtojai. Vieni smerkia, kiti teisina.

Įsivyravusi nuostata tokia: žudė ir partizanai, juk yra dar gyvų liudytojų. O tie gyvi liudytojai jau gal nepajėgūs suvokti KGB klastos mastų. Kaip ir naujoji karta, kuri nematė sovietmečio, ir bandymai juos „apšviesti” sunkiai sekasi.

Nenorėčiau tikėti, kad ateisiantiems jau bus visai neįdomu, kas vyko anuomet. Gal kas nors pabandys pasverti dvi sąvokas – išdavystę ir didvyriškumą. Mūsų nagrinėjamu atveju, deja, triumfavo išdavystė. Ir nieko čia nuostabaus – ji lydi žmoniją du tūkstantmečius (kas žino, gal ir daugiau). Neišvengiamybė, be kurios gal ir heroizmas neturėtų prasmės.

Iš anksto užimdamas tokią poziciją – neteisti, tik sudėlioti į atskiras lentynas faktus ir veikėjus, – noriu visų pirma sau atsakyti į mane kankinusius klausimus, o kitus įtikinti vargu ar įmanoma. Visi jaučiasi teisūs ir suprantą istoriją – vieni patys matė, kitiems tėvai pasakojo.

Bet joks melo detektorius jau neištrauks scenarijaus iš mano minėto Kuroko, majoro Sokolovo ar agentų agento Erelio lūpų. Kaip ir iš gyvų smogikų – jie sako tik tai, kas jiems aktualu ir bent kiek pateisina jų išdavystę.

Taigi, dar kartą grįžtu prie Kurok. Vėl atsiverčiu tuos pačius vos įskaitomus popierius dviem kalbom. Tai agentūrinės ataskaitos už praėjusį laikotarpį 1946 m. pabaigoje.

Sistemingo darbo su giminaičiais pasėkoje 1946 m. rugpjūčio 29 d. pasidavė ir prisipažino kaltu banditas Vaikšnoras Alfonsas, Vinco (30).

Kas tas „sistemingas darbas su giminaičiais“? Giminaičiai – tai jauna žmona ir du maži vaikai, berniukas ir mergaitė. Jų gyvenimas pakibo ant plauko, jeigu tėvas nepasiduos. Niekur nepabėgsi, nepasislėpsi. Gal geriau patikėti tuo, ką sako rusų majoras Guselnikovas ir tas lietuvis, kur su jais išvien – Petrošius. Juk jis tai lietuvis, nori gero. Negi, Alfonsai, tau negaila vaikų? Kas pasidavė, juk nieko jiems neatsitiko – grįžo namo, kiti net vėl patyliukais miškan patraukė.

Tolesniam Ąžuolo bandos išaiškinimui numatytos šios priemonės:

- iš liepos–rugpjūčio mėn. legalizavusių banditų tarpo užverbuoti vidinį agentą;
- agentas Kurok 1946 m. rugsėjo mėn. įvestas į gaują;
- per ataskaitinį laikotarpį pravesta viena operacija pagal Kurok duomenis;
- apkaltinus išdavyste, pačių banditų rankomis nužudyti vadą Bučionį Antaną-Ąžuolą; [Ąžuolas žuvo 1946 spalio 4 dieną. Gal tai pirmoji Kuroko užduotis – vadinamasis zakreplenije – užtvirtinimas, po kurio jau kelio atgal nėra];
- iškviesti į slaptą susitikimą Vitkauską Joną ir Sukarevičių Praną, užverbuoti ir nukreipti į bandos išardymą. (31)

Ypač vertingi Kuroko duomenys ir veiksmai tęsiasi 1947, 1948 m., kol netikėtai baigiasi 1949 m. pradžioje.

1949 m. vasario 26 d. Buteliznos bunkeryje buvo suimtas Alfonsas Vaikšnoras–Uola (32), arba, kaip žmonės jį vadino, Bečelė.

Žiaurus, labai impulsyvus ir nervingas, ne vienam kaimiečiui į kaktą rėmęs automatą. Įtampa, dviveidystė, beviltiškumas stūmė vis gilesnėn prarajon. Jis galėjo padaryti bet ką. Tereikėjo ženklo, ir gaidukas bus paspaustas. Tokia Kuroko misija. Ji atlikta. Prisipažįsta pats asmeniškai išžudęs Uoslius 1947 m. per Žolines. (Galbūt kažkas iš Uoslių įtarė Uolą bendradarbiaujant su NKVD, ir jis tą žinojo). Pasirašo po šiais žodžiais rusiškame apklausos protokole, pats nė žodžio rusiškai nesuprasdamas. Jam skiriama 25 metai lagerio. O gal tai tik komandiruotė, dar viena Kuroko misija, ten netrukus išvyksta ir jo žmona su vaikais. Į Lietuvą jam grįžti nevalia – kad kam nors neprasitartų.

Kol Uola tardomas apskrityje, kviečiami liudytojai iš aplinkinių kaimų. Liudytojo Leopoldo Augustinavičiaus kviesti negalima dėl „operatyvinių sumetimų“ (Visiškai slaptai). Jis minimas Uolos tardymo protokoluose kaip aktyvus partizanų talkininkas. Betgi jis – tai NKVD agentas. Vadinasi, žaidžia dvilypį žaidimą.

Kol pagal tikslius Uolos duomenis dar nelikviduoti visi Pūščios partizanai, labai neblogai būtų susitvarkyti ir su Leopoldu. Tam pasitarnaus nepakeičiami agentai-smogikai iš Diržų ir Lipliūnų. O į egzekucijos vietą suvaryti kaimiečiai dar kartą įsitikins Lietuvos partizanų žiaurumu. Ir patys stribai jiems girdint minės vardus tų, kas tai padarė. Taip bus įkalta į kartų atmintį iki šios dienos.

Tik niekas iki šiol nežino, kad 1946 m. Ąžuolo būryje veikė ir faktiškai vykdė žudynes NKVD parankiniai agentai – Upriamyj, Vitas, Kurok, Chitryj, Žimas, Lapas, Vilno, Junoša… Kuo toliau, tuo daugiau. Kas jie?

Pagal paskutinius Uolos parodymus suimama grupė partizanų, Vytenio tėvūnijos didžiuma, parodomi visi bunkeriai Pūščioje, prie Seiros ir pas žmones, atskleidžiami visi ryšininkai ir prijaučiantys – mokytojos Čiuladienė ir Dūdienė, Jonas Prapiestis-Dobilas ir kiti.

Net pačių enkavedistų užverbuotą agentą Vitkų Uola demaskavo kaip „dvurušniką”, nes jis, pasirodo, nors ir užverbuotas, vis tiek talkino partizanams. Vitkus buvo suimtas. Yra duomenų, kad tai Aleksas Vaikšnoras iš Sventojansko.

Galų gale įduotas mūšyje žūsta vadas Barzdukas.

Uolos parodymai:


Be tų bunkerių, apie kuriuos išpasakojau, žinau apie 30 bunkerių Pūščios miške, kuriais naudojomės laikinai, per ablavas. Šiuos bunkerius žino tik banditai (33). Pasirašo – Uola. Partizanas savųjų banditais nepavadintų…

Be to, Uola išdavė ryšininkus, kurie žinojo Šarūno rinktinės štabo bunkerius.

Tai buvo organizuotos partizaninės kovos atomazga. Toliau tik pavienės apraiškos.

Nors Žemaitis, Vanagas dar laiko vadžias savo rankose Žemaitijoje, Aukštaitijoje, Suvalkijoje, Dainavoje, pats atokiausias ir daug vilčių teikęs regionas faktiškai suniokotas jau 1949 m., kai Laisvės kovų sąjūdis tik susikūrė.

BEČELĖS GALAS


Kartą septintame dešimtmetyje grįžęs į Gerdašius išgirdau labai keistą istoriją, kurią mano tėvui kaip labai didelę paslaptį papasakojo vienas iš kaimo valdžios atstovų.

Žinia tarsi konvulsija supurtė žmones, jau beužmirštančius anuos neramius laikus. Dzūkų kaimo bendruomenė tarsi šeima – pasitiki savais ir paslaptimis pasidalina, tik būtinai priduria, kad niekam nepasakotų. Niekam – vadinasi,tiems, kas nėra bendruomenėje.

Taigi, kaime greitai pasklido žinia, kad grįžo Bečelė. Ne, ne į savo Butelizną, tik į žmonos tėviškę kažkur prie Šakių. „Nu ca tai jį žmonės suplėšytų“, – kalbėjo ne vienas. „Judas“, – pridurdavo. Taigi, parvažiavo Bečelė Lietuvon gal po 20 metų. Gal ir anksčiau buvo, kas ten žino. Mūsų krašte tai tikrai nepasirodė.

Užėjo Bečelė į miestelio užkandinę, prisėdo išgert ir užvalgyt. Net miestelio vardo niekas tiksliai nežino – lyg Gelgaudiškis, o gal Griškabūdis. Sėdi, užkandžiauja, alų gurkšnoja. Kažkoks žmogelis priešais prisėda, įsikalba. Jau ir draugystė prie stiklo užsimezga, žmogelis įpila Bečelei alaus, dar pašneka ir atsisveikinęs nuskuba neva į keleivinę. Likęs vienas mūsų herojus dar pasėdi, baigia gerti, valgyti ir pakyla nuo stalo. Bet čia pat ir krinta konvulsijų tąsomas. Neatsigavo, vietoje numirė Bečelė – Alfonsas Vaikšnoras. „Nu bet kas gi galėjo žinoc, kad jis Lietuvon. Cik saugumas, niekas daugiau“, – be užuolankų porino žmonės.

Kas parviliojo Uolą Lietuvon septintame dešimtmetyje? Gal nostalgija, o gal atgaila – niekas irgi nesužinos. Bet kad kažkam nereikėjo jo sugrįžimo, tai jau tikrai.

„Negali būti“, – pasakys kiekvienas, kam KGB veiksmai atrodo neįtikėtini ir sukurti tik persekiojimo manija sergančių žmonių.

O Pūščios pakraščių žmonės lengviau atsiduso – Bečelė jau tikrai nebegrįš.

BE VILTIES


Dar viena užduotis smogikui Pūščios girioje.

24 oktiabria 1946 g. byl zaverbovan agent-bojevik pod pseudonimom Brat. Rodnoj brat posliednievo nachoditsia v deijstvujuščej bandie Liepa. Pieried Bratom byla postavliena zadača vstrietitsia s bratom i sovmiestno s nim fizičieski uničtožitj glavaria bandy Liepa (34).

[1946 m. spalio 24 d. užverbuotas agentas smogikas, slapyvardžiu Brat. Jo tikras brolis yra veikiančioje Liepos bandoje. Bratui duota užduotis susitikti su broliu ir kartu fiziškai sunaikinti bandos vadą Liepą.]

Agent-bojievik, kitaip tariant, agentas smogikas, matyt, įprasta NKVD veiklos forma. Centralizuotai veikiančių smogikų nepakanka, todėl pavieniai padaro dar daugiau. Jų veikla ilgalaikė, jie įsiskverbia į pačią partizanų būrio širdį. Sistema veikia plačiai ir patikimai – brolis prieš brolį (Brat), sesuo prieš brolį (Siestra), tėvas prieš sūnų (Pistolet). Pažengta dar toliau:

V planie agienturno-operatyvnych mieroprijatij priedusmotrieno putiom žienitby „Bijūnasa“ na dočj bandita Marytė Tamulevičiūtė, vviesti jevo v sostav brigady Merkys s cielju jiejo likvidaciji (35).

[Agentūrinių operatyvinių priemonių plane numatyta per „Bijūno“ vedybas su bandito dukra Maryte Tamulevičiūte įsiskverbti į Merkio brigadą ir ją sunaikinti].

Bet šis pavyzdys iš kiek tolėliau – iš Zervynų krašto.

O dar vienas – iš mūsų krašto.

Izučitj polieznost verbovki bandosposobnika Grumeta [tai Grumaltas, arba Liaušukas, kaip jį žmonės vadino, iš Lipliūnų] vozmožnovo ispolzovanija kak vnutrenika.

Tščatelno izučit vozmožnostj pustit v bandu agenta Žimas kak vnutrenika (36).

[Išnagrinėti bandito Grumalto verbavimo naudą ir galimybę jį panaudoti kaip vidinį agentą.

Kruopščiai išnagrinėti galimybę paleisti į bandą vidinį agentą Žimą.]

Dvi gretimuose dokumentuose esančios žinutės, ko gero, turi glaudų ryšį.

Partizanas Antanas Grumaltas (kai kur Grunvaldas)-Žaliamiškis ir vidinis agentas Žimas – tikriausiai tas pats asmuo.

Agentas Žimas figūruoja daugybėje agentūrinių pranešimų kaip ypač naudingas ir prisidėjęs prie daugelio partizanų likvidavimo bei kitų svarbių NKVD operacijų aplinkiniuose kaimuose. O žmonių atmintyje išlikęs Liaušuko kaip vieno iš dalyvių žudant Aleksandrus, Uoslius vardas.

Viskas, ko reikia agento smogiko reputacijai patvirtinti. Popieriai taip ir fiksuoja: agent bojevik (agentas smogikas). Nelabai linksmas nuolankaus našlaičio likimas – pabėgta į miškus ne tiek iš patriotizmo, kiek dėl galimybės pasprukti nuo pikto patėvio, bet pabėgti iš NKVD gniaužtų – jokios vilties. Tenka vykdyti jų valią kartu su panašaus likimo broliais.

REZISTENCIJOS PELENAI


Mano klasėje Gerdašiuose vaikai dar girdėjo gyvus prisiminimus ir jautė pasipriešinimo dvasią. Ji tvyrojo virš mūsų, penktokų, galvų, vasarvydžio vakarais retsykiais nubanguodama pamiškiais partizanų dainos pavidalu. Kaimų jaunimas dar išdrįsdavo uždainuoti:

Taip tyliai slenka vasaros,
Pražydę gėlės vysta.
Mes tyliai šluostom ašaras,
Palaidoję jaunystę…

Aidas Giniotis ir Indrė Dirgėlaitė „Jei ne auksinės vasaros“, žodžiai Dzūkijos Merkio rinktinės partizanų:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 7zi6pw5dc0

Nesuprasdavau žodžiuose paslėptos širdgėlos, bet ji buvo tokia tikra, kad ir šiandien jaučiu tą nuotaiką, kai užtraukę tokią dainą pritildavo ir surimtėdavo, o kai kam ir ašara ištrykšdavo.

Klasiokas Kazys iš garsiosios Buteliznos, Pūščios partizanų sostinės, partizano Laimino sūnus, motinos vadinamas Rūstučiu, kaip tikras partizanas – nieko nekalba apie tai, žino, kuo kvepia panašios kalbos.

Vitas – priešingai – kalba ir nieko nepaiso, nors jo brolis ir tėvas žuvo miške. Tiesa, jis nežino, kad tėvas buvo agentas, užkibęs ant smogikų kablio.

Genės močiutė – trijų žuvusių partizanų motina.

Aldonos penkiolikmetis pusbrolis enkavedistams parodė bunkerius ir įdavė partizanus, nuo kankinimų netrukus pasimirė.

Algimanto tėvą kulka pakirto, kai atbėgo gelbėti nušautų ir padegtų kaimynų. „Vyraliai, gal kuoj galiu padėc?” – teištarė.

Juozą kaimynai rado iškritusį iš lopšio ir besivoliojantį nušautų tėvų kraujo klane.

Algio pusseserės dvynukės išprotėjo stribų pastatytos prieš šautuvo vamzdį.

Valė netrukus su mama išvažiavo Sibiran pas tėvą partizaną. Ji nežinojo ir nežinos, ką jis išdavė ir ką padarė.

Aš pats savo tikrą seserį pirmą kartą pamačiau jau būdamas aštuonerių, ji bijojo pasirodyti mūsų kraštuose, nes buvo ryšininkė ir slapstėsi.

Mūsų tėvai dar basomis vaikščiojo po karštus pelenus. Mes gi tiesiog nelabai ką tesuvokėm. Gyvenom ir džiaugėmės, kaip gyvena ir džiaugiasi mūsų vaikai dabar. Ir vargu ar mes juos sudominsim kraupiais faktais. Knygos dabar mažai ką jaudina. Na, nebent koks nors siurrealistinis kinukas. Tačiau visa tai juk taip panašu į siaubo filmą.

APIE VERBAVIMĄ IR KANKINIMUS


Šis tas apie verbavimą ir dar kai ką.

Verbuojant dažniausiai būdavo naudojamas paprasčiausias šantažas. Iš pradžių iš suimtų partizanų buvo „ištraukiami“ parodymai. Kaip žinome, tikrai kūrybiškai tardomas atsilaiko nedaugelis. Kai kurie sovietiniai „specialistai“ pasakytų, kad niekas – jeigu atsilaikė, vadinasi, nepakankamai kūrybiškai buvo tardomas.

Išgavus parodymus suimtąjį būdavo grasinama sukompromituoti prieš kitus partizanus, jeigu jis nesutiks bendradarbiauti. Paskui būdavo atliekamas veiksmas, kurio pavadinimą sunku išversti į lietuvių kalbą – zakreplenije. Ką tik iškeptas agentas turėdavo pasirašyti sutikimą bendradarbiauti, gaudavo slapyvardį ir, svarbiausia, pagal jo parodymus, kartais ir jam dalyvaujant, būdavo suimami arba nužudomi kiti partizanai (37).

Kankinimus geriausiai ištverdavo giliai tikintys asmenys, taip pat ir moterys. Bet išimčių būna visokių. Buvo daug užverbuota ir kunigų, ir moterų.

Lengviausia, žinoma, jeigu suimtasis turi šeimą, mažų vaikų – tada jis labiausiai pažeidžiamas ir parsiduoda tarsi vardan jų.

Iš legalizavusio partizano tik viena nauda – jo užverbavimas. Ir labai rimtas užverbavimas, tvirtai jį susaisčius su kankintojais, nes priešingu atveju nėra garantijos, kad laisvėje jis vėl nedarys to paties, kitaip sakant, bus slaptas priešas. Tada geriau jau slaptasis agentas. Nepalyginamai geriau.

Visa tai tolsta nuo mūsų – kankinimų košmarai, žudynės, NKVD ir partizanai, tremtys ir lageriai. Vieni pergyvena, kiti abejingi, treti gal jau net ir netiki, o didžiosios daugumos tai net nejaudina. Kaip ir koviniai ar siaubo filmai – dabarties kasdienybė, bet įdomi ne visiems.

PASKUTINIEJI


1951 m. vieni iš paskutiniųjų partizanų žūsta Gerdašių bunkeryje. Jų likvidavimui talkina agentai Gardinas ir Rimkus. Jie kažkur visai šalia gyvena, kaimynai, gal šiaip visai padorūs žmonės, bet, įtraukti į sovietinio pragaro mašiną, daro tai vardan savo vaikų gyvybės.

Taip paprasta žmoguje palaužti Žmogų. Skaudu, bet po tiek žudynių siaubo, tardymų, trėmimų baimės jiems antrina ir kai kurie kiti kaimo žmonės. Juk bunkerį Aleksandrų sodyboje prie Nemuno žino daugelis. Visi tikisi, kad dabar jau bus ramu.

Agentas Gardinas kruopščiai surenka žinias iš kaimiečių ir informuoja stribą Macanį. Geriausiais šaltiniais tampa paprasčiausios kaimo bobelės, kurių budrios akys fiksuoja visą kaimo gyvenimą – kas ką pasakė, kas pas ką atėjo.

Taip saugumas sužino, kad Prapiestis i Malakauskas zakazyvajut dlia banditov podriad u každovo zavtrak, užin i obied i sobirajut produkty [Prapiestis ir Malakauskas paeiliui pas visus užsako banditams pusryčius, vakarienę ir pietus ir surenka banditams produktus] (38).

Taip visai nebuvo, bet agentas turi atsiskaityti ir pateikti išsamią informaciją. Gal ir valgė kada, bet kas gi atsakys pavalgydinti žmogų su ginklu.

Banditams talkina Vitas Grinius, Kostas, Jonas ir Juozas Nenortai.

Tai vis bobučių informacija. To ir pakanka saugumui.

Zadanije: ustanovitj vsie praktičieskije sviazi Prapiestisa i Malakauskasa s bandoj. V rajonie Gerdašiai proviesti čiekistskuju operaciju (39).

[Užduotis: nustatyti visus Prapiesčio ir Malakausko praktinius ryšius su banda. Gerdašių rajone įvykdyti čekistinę operaciją].

1951 vasario 2 d. partizanai likviduoti. Operacijoje Aleksandrų sodyboje, kur tuo metu gyveno Nenortai, dalyvavo 25 stribai. Uždegtas kluonas, vyko susišaudymas, rasti 2 kūnai – Vaclovo Subačiaus-Klevo ir Juozo Stravinsko. Jonas ir Juozas Nenortai išvežami. O bunkeris, pasirodo, buvo įrengtas dar Aleksandrų… ( 40)

Galiausiai 1952 m. rugsėjo 24 d. likviduojami Viktoras Urbonas-Varpas ir Antanas Stankevičius-Gintaras – pagal užverbuoto partizanų vado Lakūno informaciją. Nes neužverbuotų jau beveik nėra.

Ieškomas paskutinis krašto partizanas Putinas – Seirijų mokytojas Jonas Drazdauskas. Tam sutelktas visas būrys agentų – Vasiljev, Bijūnas, Rėkus, Olga, Grodas, Anna, Vitas.

K maju 1953 g. na teritoriji rajona dejstvovali dva bandita – Putinas i Viturys. Viturys byl zaverbovan pod pseudonimom Andrejev. Poslie verbovki Andrejevu bylo zadanije na rozysk Putinasa (41).

[1953 m. gegužės mėn. rajone veikė du banditai – Putinas ir Vyturys. Vyturys buvo užverbuotas Andrejevo slapyvardžiu. Po verbavimo Andrejevui duota užduotis suieškoti Putiną].

Pagaliau buvo užverbuotas ir Putinas. Ar galėjo tikėtis geresnės pabaigos tų spektaklių režisieriai?

Dabar dar belieka išaiškinti prijaučiančius.

V načalie 1953 g. podniat iz archiva agient Genadij, rabotajuščij v dannoje vremia učitieliem v Leipalingskoj sr. školie. On dal cienyje materialy na niekotorych antisovietski nastrojennych učitielej (42).

[1953 m. pradžioje iš archyvo „prikeltas” agentas Genadij, dabar dirbantis Leipalingio vid. mokyklos mokytoju. Jis pateikė vertingų duomenų apie antitarybiškai nusiteikusius mokytojus].

Ir ne tik mokytojus. Mokykloje iš vaikų lūpų geriausia sužinoti, ką galvoja jų tėvai ir giminaičiai. Todėl mokykla – neišsenkanti informacijos versmė saugumiečiams. Antisovietinė dvasia Leipalingio vidurinėje dar ilgai gyvavo, gal niekada ir neišblėso.

Kaip ir kaimuose, nors ginkluotas pasipriešinimas ten jau palaužtas galutinai.

Ir visai simboliškai trys desperatiški šūviai, kuriuos paleido į „Nemunėlio“ kolūkio pirmininką aštuoniolikmetis Vitkė Zigfridas iš Guronių 1953 m. liepos 24 d., faktiškai užbaigia ginkluoto pasipriešinimo laikotarpį mūsų pakraštyje.

Kovingiausias dešimtmetis baigėsi. Dabar reikia, kad viskas susigulėtų galvose, reikia pradėti gyvent. Geriausia būtų viską užmiršti. Todėl reikia nieko nepasakoti vaikams. Arba tik puse lūpų kalbėti apie didžiausius skausmus ir netektis. Tautos atmintis žūva, jei vaikai negirdi istorijų iš tėvų lūpų.

Tą mes ir turim dabar. Kažkokios užuominos, gandai. Net įvykių liudininkai ne kažin ką gali pasakyti be to, ką mes girdėjom ir taip. Visi atsižegnoja paprastai: buvo visko, partizanai buvo pikti ant visų, todėl žudė. O kad tų partizanų Pūščioje ir aplink ją jau beveik nebuvo, kad žudė smogikai, agentai būrių viduje – ši žinia žmonių sąmonės nepasiekia.

ŽINOMAS YRA ŽINOMAS


Toks jau ne visai vykęs šio agento slapyvardis. Nors kas ten žino, gal ir labai prasmingas, kaip ir Kurok. Bet kuriuo atveju jų abiejų vaidmuo pasipriešinimo istorijoje vienodas. Tik Kurok misiją baigė gerokai anksčiau, o Žinomas veikė iki pat rezistencijos sunaikinimo, o gal ir dar ilgiau.

Žinom nedaug, bet du faktai labai iškalbingi (43).

1952 m. rugsėjo 17 d. po ilgų paieškų Žinomo susektas kažkur Kaune buvo suimtas Juozas Karlavičius. Mūsų krašto šviesuolis, mokytojas, partizanas Pilkalnis, veikęs Tauro apygardoje. Žinomam gal ir nebuvo labai sudėtinga sekti jo pėdsakais, nes tam pačiam Lipliūnų kaime jų trobos buvo beveik kaimynystėje.

Ir dar. Paskutinę vinį į Lietuvos partizanų karstą 1956 m. Žinomas įkalė išdavęs ir padėjęs Kaune suimti legendinį visos Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą. Istorija plačiai žinoma ir aprašyta.

Agentas kažkokiu būdu buvo įgijęs kovotojų pasitikėjimą – toks nuoširdus dzūkelis, buvęs karo lakūnas, grįžęs iš Vorkutos, savas ir patikimas. Dabar jau niekam ne paslaptis, kas tas Žinomas. Tai Antanas Urbonas, Baikio Antanukas, kaip sakytų Lipliūnų žmonės. Mokinys išdavė savo mokytoją. Kaip ir prieš du tūkstančius metų. Pasaulis nedaug pasikeitė.

Apmaudu, bet Pūščios pakraščio žmogaus, Urbono-Žinomo, vardas yra visai greta pačių didžiausių rezistencijos duobkasių – Markulio, Kubilinsko, Deksnio.

RAUDONA – NEGERA SPALVA


Labai sunku suvokti viena – kaip per palyginti trumpą ketverių penkerių metų laikotarpį žmonių sąmonėje partizanai virto banditais. Tas žodis daugeliui iš tikrųjų tapo priimtinas.

Gal čia lėmė ir vergiškas nuolankumas nugalėtojams. Mat šią sąvoką skleidė jie, vis labiau įsigalėdami visose gyvenimo srityse – spaudoje, mokyklose, viešose įstaigose. Visur paprastas žmogelis girdėjo vieną ir tą patį – buožės, banditai, buržuaziniai nacionalistai. Tai visų nelaimių kaltininkai, naujo ir laimingo gyvenimo priešai.

Greičiausiai užkibo jaunimas, o senesnieji dar buvo linkę abejoti arba bent tarti sau – kur čia mums viską suprasti. Nors gilumoje jautė, žinojo, kad tiesa yra viena, ir ji mumyse, o ne naujo gyvenimo ruporuose. Deja, knygelė „Tai buvo Leipalingyje” ir šiandien kai kam tebėra pats autentiškiausias rezistencijos paaiškinimo šaltinis.

Raudonas pionieriaus kaklaraištis buvo didelės gėdos ženklas. Jeigu ir išdrįsdavo kuris nors Lipliūnų septynmetės mokyklos vaikas jį užsirišti, tai tik dėl pionierių vadovės Zinos ryžtingumo. Bet dabar net sunku įsivaizduoti, ką pagalvodavo kaimietis pamatęs savo vaiką su raudonu kaklaraiščiu. „Mani tata užmuš”, – verkė klasiokė Aldona, kai Zina jį vis dėlto jai užrišo.

Ir iš viso raudona spalva tapo kažkokiu tabu. Niekas nedrįsdavo rengtis raudonai, geriau, kad tos spalvos visai nebūtų drabužyje. Ir audimo raštuose ji visai netinka. Toks beveik nesąmoningas ir labai nekaltas, bet vis dėlto vidinis protestas.

Bet raudona skverbėsi – balsavimo urnos, staltiesės mokykloje ir klube-skaitykloje, vėliavos per gegužės 1-ąją ir spalio šventes, dar raudonoji gurguolė, kai keletas sunkvežimių, išpuoštų raudono audeklo atraižomis ir vėliavomis, pakrautų gėrybėmis, surinktomis iš tų pačių nustekentų žmonelių, demonstratyviai važiuodavo keliais ir vieškeliais valstybei gabendami derlių – surinktas duokles, „padotkus”.

Labai greitai buvo suvokta, kad priešintis jau beprasmiška, net priešiškumo rodyti geriau nereikia, nes tuo gali tik pakenkti sau ir savo vaikams. To jau niekam nereikia. Ir tik visiškas don kichotas gali garsiai reikšti tai, ką galvoja. Tylus, santūrus protestas ilgiems dešimtmečiams įaugo į sąmonę ir laukė palankaus meto išsiveržti.

Visas partizaninio laikmečio pūlinys užsikonservavo uždaruose šeimų, artimų draugų skausminguose prisiminimuose, pulsavo, tvinko, bet negijo.

PŪŠČIOS PARTIZANAI


1. Antanas Bučionis-Ąžuolas
2. Viktoras Bučionis -Jaunutis
3. Juozas Sadauskas Lazda
4. Vitas Stankevičius Jurginis
5. Kazys Vaikšnoras Laiminas
6. Kostas Vaikšnoras Tigras
7. Alfonsas Vaikšnoras Uola
8. Kostas Šumskas Kovas
9. Vaikšnoras Bolesius
10. Maksimavičius Bolesius Pušis
11. Navickas Jonas Šernas
12. Dūdys Juozas
13. Urbonas Alfonsas
14. Vaikšnoras Vitas Busilas
15. Vaikšnoras Bronius
16. Černiauskas Juozas Neris
17. Lazickas Jonas
18. Uoslys Juozas Obuolys
19. Vaikšnoras Zigmas Budrys
20. Treigys Juozas Kadugys
21. Vitkauskas Viktoras Varnas
22. Akstinas Vladas
23. Janukevičius Stasys
24. Urbonas Juozas Mažytis
25. Uoslys Jonas Viksva
26. Ptakauskas Jurgis Liepa
27. Uoslys Ignas
28. Tonkūnas Pranas Stipruolis
29. Urbonas Viktoras Varpas
30. Kvedaravičius Jonas Banga Jūreivis
31. Grumaltas Antanas Žaliamiškis
32. Navickas Juozas Viksva
33. Vaščila Algirdas
34. Petrauskas Vladas Tigras
35. Vilkelis Petras Barzdukas
36. Šimkonis Bronius Šarūnas
37. Gontis Vytautas Alseika
38. Treigys Kostas Šturmas
39. Radžiukynas Antanas Nevėžis
40. Stankevičius Antanas Gintaras
41. Subačius Petras Veliuona
42. Sadauskas Bronius
43. Šimaitis Pranas Nemunas
44. Paliutis Ferdinandas Fridrichas
45. Sukackas Juozas Hanibalas
46. Sabalius Jonas Žaibas
47. Subačius Juozas Milžinas
48. Mizeras Juozas Serafinas
49. Treigys Motiejus Dofas
50. Vaikšnoras Vaclovas Erdžius
51. Suraučius Antanas Tauras
52. Sadauskas Antanas Dziemedis
53. Vailionis Liudvikas Uosis
54. Sadeckas Bronius Klajūnas
55. Volskas Vincas Liūtas
56. Volungevičius Juozas Papartis
57. Jakimonis Petras Trimitas
58. Sadauskas Jonas Kelmas
59. Sadauskas Vladas Krūmas
60. Stravinskas Vitas Genys
61. Subačius Vaclovas Klevas
62. Vaitulionis Antanas Lakūnas
63. Voveruška Antanas Banga
64. Sotnikas Boleslovas Milžinas
65. Paliutis Algimantas Dikas
66. Stravinskas Zigmas Sapnas
67. Rozga Juozas Rimgaudas
68. Prapiestis Kazys Dagys
69. Jurkonis Bolius Slibinas
70. Lazickas Ignas
71. Prapiestis Jonas Dobilas
72. Leščinskas Jonas Skroblas
73. Savickas Juozas Žvirblis
74. Jarašius Martynas Paberžis
75. Vailionis Juozas Bedalis
76. Sabaliauskas Bronius
77. Vaškevičius Vitas
78. Karlavičius Juozas Gardinas/Pilkalnis
79. Petrauskas Mikas Aras
80. Bankietas Juozas Žvirblis
81. Butkevičius Bronius Baravykas
82. Šumskas Juozas Lapas
83. Bankietas Stasys Stungrys
85. Sukackas Viktoras Mataitis
86. Ivanauskas Bolius Linksmutis
87. Braslauskas Juozas Miškas
88. Juknevičius Juozas Žvalgas
89. Kizielaitis Jonas Aušra
90. Kizielaitienė Irena Pantera
91. Jurkonis Bolius Slibinas
92. Grigelis Bolesius
93. Janulevičiūtė Angelė Lakštingala

Vieniems jų gal ne vieta šitame sąraše, o kitiems vien paminėjimo maža. Gal kada nors jiems iškils paminklas kur nors šalia Kartų kalnelio ar nepastatytos Gerdašių bažnyčios vietoje.

BANDITŲ VIS DĖLTO BUVO


Bet ar aš ką nors kam nors įrodžiau šitom istorijom. Gal tiktai sau. Nes teisinių įrodymų nėra. Tie archyvų popierėliai gal tik mane ir veda pėdsakais iš kaimo į kaimą, iš sodybos į sodybą. Pūščios girios slėpiniai prasiveria vos vos, iki galo gal jau niekada neatsivers. Rezistencijos tragedijai atskleisti man pakanka to, ką aš žinau dabar. Gal pakaks, labai viliuosi, ir dar kam nors mano krašte gyvenusiems ar gyvenantiems dabar. Gal pasipriešinimo idėja bus nuplauta nuo banditizmo purvo ir apnašų. Vardan tų, kurie iš tikro ėjo kovoti už laisvę, gulėjo ant grindinių, nežinia kur palaidoti, ar apšaukti žudikais. Jie yra aukos, kaip ir Uoslių moterys ar Aleksandrų berniukai.

Gal viskas bus mums aiškiau, kai aiškiai nubrėšim skirties ribą tarp partizano ir bandito, kurį dabar žinom kaip vadinti. Tai vidaus agentas–smogikas. Ir buvo jų ne vienas ir ne du.

Tai akivaizdus pavyzdys, kaip lengvai okupantai manipuliavo žmonių likimais ir naudojosi jų silpnybėmis. Patriotinės idėjos subliūkšdavo, kai žmogų užgriūdavo milžiniškas spaudimas sunaikinti jo artimuosius. Kiti gal būt pasiryžtų žūti patys, bet leisti sunaikinti vaikus jokiam žmogui nepakeliama. Tokia tad yra virsmo iš partizano į banditą kaina. Galime kaltinti, galime teisinti, bet žinoti – privalome.

Tai yra mano versija Pūščios girios partizanų istorijai atskleisti. Gal net ne versija, o ėjimas beveik ataušusiais, bet dar neišnykusiais slaptųjų agentų-smogikų pėdsakais.

Manau, kad būtų beviltiška kalbėti apie partizanus, jeigu vaikystėje nebūčiau jutęs greta dar pulsuojančios pasipriešinimo dvasios, negirdėjęs liudininkų žodžių ir mįslingų nutylėjimų. Gal iš tikro reikia gero pusamžio, kad viskas susidėtų į savas vietas, kad praregėtum, įtikėtum ir galų gale surastum paslėptą raktą nuo durų, pro kurias mums buvo uždrausta žengti. Pro uždrausto laiko duris.

Be to, kaip koks ilgai veikiantis narkotikas atmintį dirgino magiškas cukraus caglukės skonis. Cukraus, kurį nedrąsiai paėmiau iš paskutinio partizano Varpo rankų.

ŠTAI IR JIE


Agentų pasaulyje.

1. Rezidentas. Vadovavo agentų grupei.
2. Vidaus agentas. Užverbuotas iš slapta suimtų ar legalizuotų partizanų ir įterptas į būrį.
3. Specialus agentas. Slapta suimtas ir nedelsiant į savo ankstesnę vietą su ginklu (tuščiais šoviniais) siunčiamas partizanas, kurį lydėdavo keli agentai smogikai. Po to tapdavo vidaus agentu.
4. Agentas smogikas. Veikdavo specialiose grupėse, apsimetę partizanais.
5. Maršrutinis agentas. Vykdavo su užduotimis nurodytu maršrutu. Tai būdavo uogautojai, elgetos, bedarbiai, staliai, batsiuviai, krosnių meistrai.
6. Agentas. Sekdavo partizanų judėjimą, išaiškindavo rezervistus, ryšininkus, remėjus.
7. Informatorius. Stebėdavo aplinką, klausydavosi žmonių šnekų (71).

Peršas (gal Beržas?) – dirba byloje „Mstitieli”. 1944 m. gruodžio 30 d. pas jį atėjo mergina ir pasakė, kad ji yra Lietuvos armijos ryšininkė, galinti suvesti su Ąžuolu. Išsilavinęs, iš Abarauskų (44).

Beržas – Ignas Tonkūnas. Jo sūnus Pranas – partizanas Stipruolis.

Tikras – Pranas Tonkūnas. Tik pagal fiktyvius, neva pamestus, NKVD popierius. Tikras vis dėlto nebuvo tikras agentas (45).

Mudryj – Pranešinėja apie partizanų apsilankymus pas Gerdašių kunigą Praną Šukį (46).

Motas – Užverbuotas 1946 04 10, buvo Ąžuolo būry ir legalizavosi (47).

Junoša – vidinis agentas (48).

Liūtas – vidinis agentas (49).

Jonas – Anksčiau slapstėsi, dabar dirba siuvėju (50).

Grodno – Pranešėjas, anksčiau dirbo Leipalingio vargoninku (51).

Gardinas – Informacija iš Gerdašių, Sventojansko. Praneša, kad partizanai lankosi pas Augustinavičius (1945), Prapiesčius, Malakauskus (1952). Praneša apie Danutę Saveikienę (partizano žmoną) (52).

Gaidys – Pranešėjas, veterinarijos gydytojas (53).

Šepylo – Partizanė Rūta, Veisiejų vaistininkė Ubagurskienė (54).

Laikrodis – Gerdašių kunigas Pranas Šukys. Užverbuotas 1946 03 30. Slapstėsi, bet surastas ir ištremtas (55).

Mikas – Užverbuotas 1947 06 30, vidinis agentas „Šarūno” štabe (56).

Žimas – Užverbuotas 1946 03 15, kaip vidinis agentas. Tikėtina, kad Antanas Grumaltas iš Lipliūnų (57).

Arnold – Užverbuotas 1947 12 15. Praneša apie Diržų ir Mizarų žmones (58).

Upriamyj – Vidinis agentas Ąžuolo būryje (59).

Fortūna – Perduoda žinias apie partizanų pagalbininkus, Leipalingio gimnazijos merginų organizaciją, apie partizano Šturmo pasirodymus (60).

Cement – Macevičių malūno vedėjas. Pranešinėja apie lenkų partizanus.Su KGB organais dirbo nuo 1946 m. Za etot period Cement podviol pod udar 13 banditov (3-1234). Nušautas pačių partizanų 1948.10.15. dalyvavo kombinacijoje nuodijant partizanus agento Šepylos paruoštais preparatais (61).

Paišelis – Teikia informaciją iš Gerdašių, Sventojansko, Varviškės (62).

Vitkus – Vidinis agentas. Kaip dvigubas agentas demaskuotas suėmus Uolą (63).

Nematantis – Informacija iš Gerdašių, Sventojansko, Krivonių. Minimas kaip Sventojansko gyventojas. Turi tiesioginį ryšį su gaujos dalyviais, štabo viršininku Jaunučiu (64) (45-1135).

Pistolet – Partizano Šerno tėvas. Užverbuotas operatyvinės kombinacijos būdu, dalyvaujant agentams-smogikams. Prisidėjo prie Liepos nužudymo (65).

Siestra – Viktorija Ptakauskaitė, partizanų vado Liepos sesuo, užverbuota operatyvinės kombinacijos būdu, dalyvaujant agentams – smogikams (66).

Kurok – Vidinis agentas. Pirmą kartą įstojo į partizanus 1944 m. Tikėtina, kad partizanas Alfonsas Vaikšnoras-Uola (67).

Žena – Iš Dulgininkų. Nukauto partizano žmona. Per ją buvo panaudotas preparatas „22” partizanų užmigdymui ir suėmimui (68).

Marija – Mindaugo tėvūnijos vado Kalniaus sužadėtinė (69).

Ginklas – Lazdijų MGB agentas, Kalniaus sesers vyras (70)
.
Žinomas – Antanas Urbonas iš Lipliūnų, MGB agentas nuo 1947 m. Padėjo suimti Vanagą ir jo žmoną. Padėjo susekti J. Karlavičių (43).

Janis

Vanda

Budras

Medinis

Birutė

Volga – vaistininkas

Saulė – pašto darbuotojas

ir t.t.

Toli gražu ne visi. Vieni už savo nuopelnus vėliau gavo geras tarnybas kolchozuose, įvilioti į partiją, buvo sodinami už raudonų stalų susirinkimuose, kaip saldainiu mėgavosi valdžios kyštelėtom privilegijomis.

Kas tapo brigadininku, kas apskaitininku, kas kažkokiu deputatu ar net aukštu pareigūnu Vilniuje, o kam tiesiog patikėta prižiūrėti veislinį kolchozo eržilą – ir garbė, ir pripažinimas.

Elitas, sakytume dabar. Anuomet vadino tiesiog vienu vardu – komunistais. Nors gėda prieš kaimynus ir baisu prieš Dievą, bet prieš šitą privelegiją mažai kas atsilaikė. Ir priėmė tai kaip jo nuopelnų įvertinimą. Jei valdžia gerbia, vadinasi, šio to vertas. Juk ir agentas nori būti žmogumi.

ŠITA IR KITA MĖNULIO PUSĖ


Gal kas papasakos šią istoriją kitaip. Be abejo, kad papasakos. Aš ir pats jaučiu, kad dar toli gražu ne viskas atskleista.

Nes juk neprabilo nei Nematantis, nei Gardinas, nei Žimas. Niekada jau ir neprabils.

Tad galime rinktis kuo tikėti – gal „Kita mėnulio pusė”1 labiau apšviečia protą, gal lentelių statistika 21-o amžiaus žmogui įtikinamesnė. Taip, tada mūsų dabarties tautinės ideologijos pagrindai pastatyti ant pavojingai silpno ir šlyjančio grunto. Kada nors vistiek sugriūsim, gal ir nepakilsim.

O gal tai tiesa? Juk lentelės aiškiau pasako, kas ką nužudė – tai tarsi jau ir moksliška, objektyvi ir neginčijama išvada. Net ir tyrimo metodika turi gražiai skambantį pavadinimą, ir liudininkų faktai nenuginčijami. Žodžiu, viskas aišku ir paprasta, priimkime taip kaip istorinę būtinybę, kitaip sakant, drąsiai žiūrėkime į mums nemalonius istorijos faktus.

Iš tikrųjų, tai pasaulyje buvo ir yra labai daug atvejų, kai teismai nuteisė žmones, tariamai visiškai įrodę kaltinamųjų kaltę. Tačiau ne kartą (net ir Lietuvoje) po kurio laiko išryškėdavo tikrieji nusikaltėliai ir nuteistojo nekaltumas. Kas daugeliui buvo visai aišku, tampa visišku klystkeliu, o kas buvo neįtikinama prielaida, tampa akivaizdžia tiesa.

Kažkokioje panašioje situacijoje esame ir dabar. Manau, kad tai tęsis ilgai ir jokio verdikto čia nebus. Nors gal ir visa didžioji dauguma skendės „Kitos mėnulio pusės” tamsoje, neišvengiamai egzistuos ir šita, šviesioji, pusė.

ŠALTINIAI

26. Kun. P. Šukio byla, B. 36068/3.
27. Ten pat
28. LYA, K-1, Ap. 45, B.1148, L.248.
29. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, L.31.
30. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, L.43.
31. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, L.44.
32. A. Vaikšnoro b. b. 43113/3
33. Ten pat.
34. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, L. 108
35. LYA, K-1, Ap. 3, B. 307.
36. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1219.
37. Lietuvos naikinimas ir tautos kova 1940-1998 m. V.,1999.
38. LYA, K-1, Ap. 45, B. 1147, L.17.
39. LYA, K-1, Ap. 45, B. 1147
40. B.B. 25152/3.
41. LYA, K-1, Ap. 3, B.1856.
42. Ten pat.
43. LYA, K-8, Ap.2.
44. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1213, L.198.
45. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1235.
46. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, L.45-44.
47. Ten pat.
48. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1216.
49. Ten pat.
50. Ten pat.
51. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1219.
52. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, 1219.
53. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1219
54. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1235, B. 36772/3.
55. B.b. 36068/3, Ap. 3, B. 1148.
56. LYA, K-1, Ap. 45, B. 1163.
57. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1219, 1222, 1216.
58. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1147.
59. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222.
60. LYA, K-1, Ap. 45, B. 1148, Ap. 3, B. 1228.
61. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1234.
62. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1230.
63. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1133.
64. LYA, K-1, Ap. 45, B. 1135.
65. LYA, K-1, Ap. 3, B.244, L. 196.
66. Ten pat.
67. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1222, 1216., Ap. 45, B. 1146.
68. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1219, 1216, Ap. 45, B. 1135.
69. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1235.
70. LYA, K-1, Ap. 3, B. 1234.
74. M. Pocius. Kita mėnulio pusė.2009, V. p. 83-84

Indrė Dirgėlaitė „Gal pavargai“

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Xdv9QXX5xs

Amžina šlovė laisvės kovotojams!

Susiję straipsniai:


Bus paminėtos partizanų Adolfo Ramanasuko-Vanago ir jo žmonos Birutės 55-tos suėmimo metinės (video)
http://alkas.lt/2011/10/10/bus-pamineto ... nes-video/

Kalniškės mūšiui – 66 (video)
http://alkas.lt/2011/05/16/kalniskes-mu ... -66-video/

J.A.Patriubavičius, J.Šadys. Žūti savo žemėje geriausia
http://alkas.lt/2012/02/19/j-a-patriuba ... geriausia/

Komentarai
http://alkas.lt/2012/03/05/j-prapiestis ... ieskant-v/

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Spa 2012 17:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
V.Terleckas. Manipuliavimo žuvusiais juodosios technologijos. Aukų gainiojimas po vardynus ir jų žudikų slėpimas

viewtopic.php?f=17&t=9594

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007