Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 20:54

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Lap 2009 17:19 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Legendiniam lietuviui Simui Kudirkai – aukštas valstybinis apdovanojimas


http://www.draugas.org/11-21-09simaskudirka.html

ALGIS VAŠKEVIČIUS
Specialiai „Draugui” iš Lietuvos

Vilkaviškio rajone, nedideliame Pilviškių miestelyje, gyvenančiam legendiniam lietuviui Simui Kudirkai, kurio vardas labai gerai žinomas Amerikos lietuviams, buvo įteiktas aukštas Lietuvos valstybės apdovanojimas – Vyčio kryžiaus ordino Komandoro kryžius. Toks apdovanojimas nepaprasto likimo lietuviui, kitąmet minėsiančiam 80-ąsias savo gimimo metines, įteiktas už beatodairišką drąsą ir ypatingą dvasios stiprybę, priešinantis sovietiniam okupaciniam režimui bei ginant žmogaus teises okupuotoje Lietuvoje.

http://www.draugas.org/11-21-09simas5.jpg

Paveikslėlis

S. Kudirkai (k.) aukštą apdovanojimą įteikia Seimo narys A. Butkevičius (viduryje) ir Vilkaviškio vicemeras Jonas Meškauskas. A. Vaškevičiaus nuotraukos


Šis apdovanojimas Kudirkai buvo skirtas dar pernai rudenį, kai dekretą pasirašė tuometis prezidentas Valdas Adamkus. Planuota Komandoro kryžių S. Kudirkai įteikti pernai per Lietuvos kariuomenės dieną lapkričio 23-ąją, bet tada pilviškietis negalėjo nuvykti į Vilnių, nes sirguliavo. Lapkričio 23-oji – itin įsimintina S. Kudirkai ir todėl, kad būtent tą dieną 1970-aisiais jis bandė pabėgti iš sovietinės Lietuvos, įšokdamas į amerikiečių laivą.

Neprisiruošė jis į Vilnių nuvažiuoti ir vėliau, tad šis apdovanojimas buvo atvežtas į Vilkaviškio savivaldybę ir paskutinį rugpjūčio sekmadienį, švenčiant vasaros palydas, iškilmingai įteiktas.

Apdovanojimą, stebint gausiam būriui svečių ir pilviškiečių, S. Kudirkai įteikė Seimo narys, buvęs finansų ir susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius. Gavęs vieną aukščiausių valstybės apdovanojimų, garsusis jūreivis sakė, kad toks įvertinimas jam išties svarbus.

* * *

Šis apdovanojimas S. Kudirkai – tai ir proga prisiminti tuos įvykius, kurie išgarsino lietuvį, visus jo išgyvenimus, išklausyti jo nuomonę apie Ameriką, apie sugrįžimą į namus, juolab kad laikas trina atmintį ir jaunoji karta jau mažai ką yra girdėjusi apie S. Kudirkos žygdarbį. Savo prisiminimais jis pasidalijo praėjus kelioms savaitėms po sugrįžimo į Lietuvą.

,,Nesu joks didvyris, o tik paprastas žmogelis. Tas mano šuolis 1970 metais iš rusų į amerikiečių laivą akimirksniu apvertė visą likusį gyvenimą. Dabar, praėjus tiek metų, tiek visko patyrus, iškentus Magadano lagerių siaubą ir ramiai pagyvenus Kalifornijoje, atėjo laikas grįžti namo. Į tą Lietuvą, iš kurios kažkada bėgau ir kuri šiandien – visiškai kitokia. Privalėjome grįžti, net jokių abejonių nebuvo, tik tas sugrįżimas ilgai užtruko”, – kalbėjo sugrįžęs S. Kudirka, slėpdamas jaudulio ašaras.

Mano pašnekovas turi dar vieną didelį turtą – puikią atmintį. Vardindamas tikslias datas, pavardes, įvykių smulkmenas, mintimis jis vėl ir vėl grįžta į tą 1970 metų lapkričio 23-ąją, kai įšoko į amerikiečių laivą ir buvo grąžintas atgal. ,,Apie pabėgimą iš sovietinės Lietuvos galvojau daug, tačiau tai buvo teorija. Tas šuolis vis dėlto buvo spontaniškas žingsnis, neparengtas iš anksto. Buvau šventai įsitikinęs, kad demokratiškiausia pasaulio valstybė priims, tačiau ji atstūmė”, – prisiminė Kudirka.

Kudirkos motina buvo gimusi Amerikoje, šis faktas vyro gyvenime suvaidino didžiulį vaidmenį. Iš pradžių dėl to jis negaudavo jūreivio paso, be kurio negalėdavo išlipti į krantą tose šalyse, kur sustodavo laivas. Baigęs radistų mokyklą, Kudirka laivuose dirbo, klausydavo užsienio radijo stočių, gaudė laisvą žodį. Aštuoniolika metų jis laukė, kol gaus butą Klaipėdoje, su šeima vargdamas ankštame bendrabučio kambaryje. Pagaliau jį gavęs, jūreivis nutarė mesti jūrą ir įsidarbinti krante. 1970ųjų rudenį laukė paskutinė kelionė, kuri ir apvertė likimą aukštyn kojomis.

,,Gavau telegramą, kad privalau plaukti. Nenorėjau, tačiau pagrasino, kad atims butą. Plaukiant gavome radiogramą, kad ‘Sovietskaja Litva’ laive įvyks tarybinių ir amerikiečių žvejybos organizacijų vadovų susitikimas”, – prisimena Kudirka.

,,Sovietskaja Litva” priplaukė prie amerikiečių laivo ,,Vigilant”, juos skyrė tik kelių metrų tarpas, jame buvo guminės padangos, kad laivai nesidaužytų vienas į kitą. Jūreiviai pakilo į denį pažiūrėti, kaip tie amerikiečiai atrodo. ,,Jie mojavo ir mėtė mums į denį ‘Coca-Cola’ buteliukus, smulkias monetas, cigaretes, kepuraites. Viskas buvo gražu, amerikiečiai neatrodė panašūs į priešus, kaip mums buvo daug metų aiškinama. Pasibaigus dovanėlėms, link mūsų laivo kažkas švystelėjo keletą žurnalų. Buvo likusios akimirkos iki mano šuolio”, – dar ir dar kartą išgyventi vaizdai slenka pro pašnekovo akis.

Tada, kai į ,,Sovietskaja Litva” nukrito žurnalai ir juos pakėlė vienas vaikinas bei mergina, šalia buvęs ,,politrukas” jiems sušuko, kad daugiau į jūrą jie neišplauks. Šitas vaizdas ir išgirsti žodžiai nusmelkė Kudirką kaip žaibas – šitoje šalyje niekas niekada nepasikeis, ir gyventi čia teks amžiais vergaujant.

,,Kai delegacijos nuėjo derėtis, šūktelėjau amerikiečių karininkui, modamas link savo laivo riktelėjau ‘Gestapo’, nes anglų kalbos beveik nemokėjau. Amerikietis išpūtė akis, nelabai suprato, ką noriu pasakyti. Tada įbėgau į kajutę, parašiau laiškelį, kad noriu pasilikti pas juos, kad peršoksiu. Įdėjau jį į cigarečių pakelį, kurį paėmiau iš draugo – pats aš nerūkiau”, – pasakojo Kudirka. Permetus pakelį, karininkas jį pakėlė, nusinešė į kajutę, greitai grįžo ir linktelėjo galvą. Kudirka tai suprato kaip ženklą, tad greitai susirinko kelis būtiniausius daiktus ir liuoktelėjo ant ,,Vigilant” denio.

Amerikiečių laive Kudirka sutiko savo flotilės vadą ir tepasakė jam, kad neturi laiko kalbėtis. Sutiktas amerikietis palydėjo lietuvį į kajutę, čia su juo pradėjo kalbėtis laivo kapitonas, atėjęs su vertėju. ,,Aš iki šiol nežinau, kas buvo tie žmonės, kurie po kelių valandų laukimo davė komandą grąžinti mane sovietų laivui. Viskas buvo sprendžiama aukščiau, ne laive.

Supratęs, kad parsiunčia atgal, bandžiau bėgti, rusai vaikėsi mane po amerikiečių laivą. Laksčiau, jie vijosi, spardė, rišo, tačiau amerikiečiai didesnės prievartos prieš mane neleido naudoti”, – sakė Kudirka.

Bėgliui amerikiečiai pasiūlė šokti per bortą į vandenį – esą jei jį ištrauks ir išgelbės, tada rusai negalės pasiimti atgal. Tačiau lapkričio gale jūros vanduo buvo ledinis, o jokio patikinimo, kad iššokus tuoj pat bus išgelbėtas, Kudirka neturėjo. Rusai parsitempė jį atgal.

,,Jei būčiau nors kiek abejojęs, kad amerikiečiai priims ir suteiks prieglobstį, niekada nebūčiau šokęs. Tikėjau didžiausia pasaulyje demokratine valstybe, jos skelbiamomis idėjomis, tačiau man buvo atsukta nugara”, – atsidūsta vyriškis.

* * *

Apie šį įvykį ,,Vigilant” įgulai buvo įsakyta tylėti. Gal viskas būtų ir neiškilę į viešumą, jei vienas įgulos narys, latvių kilmės amerikietis Robertas Briezė apie tai nebūtų papasakojęs savo žmonai. Ši, negalėdama patikėti, kad demokratinė valstybė taip pasielgė su pagalbos prašiusiu žmogumi, įkalbėjo vyrą apie tai papasakoti žiniasklaidai. Straipsniai apie šį įvykį pasirodė ,,The New York Times”, ,,Los Angeles Times”, ,,Chicago Tribune”, ,,Washington Post” ir kitų laikraščių pirmuosiuose puslapiuose. Kilo didžiulis triukšmas, apie tai kalbėjo radijo stotys, reportažus rodė televizija. Į JAV miestų gatves protestuodami plūstelėjo išeiviai iš Baltijos ir kitų šalių.

Prezidentas Richard Nixon nurodė ištirti šį atvejį. Du aukšti JAV pakrančių apsaugos karininkai netrukus buvo atleisti iš darbo, ,,Vigilant” kapitonas į jūrą daugiau neplaukė ir po ketverių metų išėjo į pensiją. ,,Tačiau aš viso to tada nežinojau. 1971aisiais už tėvynės išdavimą buvau nuteistas dešimčiai metų, tad atsidūriau Mordovijos lageriuose ir buvau kilnojamas iš vieno miesto į kitą”, – sakė buvęs jūreivis.

Kudirkos žmona Genutė jau pirmaisiais įkalinimo metais aplankė vyrą Mordovijoje. Paklausta, ar niekada nepyko dėl jo šuolio į amerikiečių laivą, moteris tik šyptelėjo. ,,Buvo taip, kaip buvo. Žinoma, kai likau viena su dviem vaikais, labai vargome, ir kartais keikdavau likimą. Tada nežinojome, kad Simas neišbus kalėjime viso bausmės laiko, o kai teisme išgirdau, jog jam skirta dešimt metų, tai nušvitau ir atsisukusi pasakiau: ‘Simai, mes dar pagyvensim. Ir kartu jau esame 49-erius metus’”, – sakė moteris.

1974 metų rugpjūčio 23-ąją Kudirka lageryje sužinojo, kad jam suteikiama malonė ir su šeima leidžiama išvykti į JAV. Tai buvo kaip sapnas, nors Kudirką jau buvo pasiekusi informacija apie suteiktą JAV pilietybę – tam padėjo ir triukšmas dėl šio įvykio JAV, ir faktas, jog jūreivio motina buvo Amerikos pilietė.

Lapkritį Kudirkos su motina ir dviem vaikais atskrido į New York miestą. Vietos lietuviai buvo surinkę tiems laikams labai didelę 70,000 dolerių sumą. Motina ir žmona norėjo, kad už šiuos pinigus būtų nusipirktas namelis, tačiau Kudirka juos naudojo kitoms reikmėms, ėmėsi padėti politiniams kaliniams. Kudirka dalyvavo daugelyje protesto akcijų, susitikimų, kalbėjo apie politinių kalinių padėtį, bandė jiems pagelbėti. Vyras dirbo pačius įvairiausius darbus – dažė namus, prižiūrėjo sodą, buvo telefonų kompanijos darbuotojas.

* * *

Kudirkos poelgis sudomino ir Hollywood. 1978 metais buvo sukurtas TV filmas ,,The Defension of Simas Kudirka”. Šio filmo kopijas pagrindinis herojus išdalijo draugams, bet vieną parsisiuntė iš JAV. Filmas buvo rodomas per ,,History Channel”, CBS kanalus, jis pelnė du ,,Emmy” apdovanojimus. ,,Filmo kūrėjai bendravo su manimi, konsultavosi, tačiau jiems nepavyko perteikti visko taip, kaip aš norėjau. Išėjo toks filmas, kuris skirtas amerikiečių namų šeimininkėms žiūrėti tuo metu, kai jos vaikams plaka kiaušinienę”, – tokia filmo herojaus nuomonė apie filmą.

Kudirka prisimena šiltą bendravimą su Hollywood žvaigžde Alan Arkin, sukūrusiu jo vaidmenį. Dabar 75-erių metų aktorius 2007 metais gavo ,,Oskarą” už antraeilį vaidmenį komedijoje ,,Little Miss Sunshine”.

,,Tai buvo labai malonus žmogus, geras aktorius, kuris labai domėjosi mano gyvenimu. Bendravome ir kuriant filmą, ir įspūdingame vakarėlyje, kuris buvo surengtas baigus darbus”, – prisiminė Kudirka.

* * *

Prieš sugrįždami į Lietuvą Kudirkos gyveno California valstijoje, Santa Monica, kur prižiūrėjo didelį buvusio Seimo nario Kazio Bobelio žmonos Dalios Bobelienės broliui priklausantį namą. Už tai jie čia galėjo gyventi nemokamai, tad sukaupė pinigų namui Pilviškiuose įsigyti.

Abu Kudirkos šiltai atsiliepė apie Amerikos lietuvius, su kuriais teko daug bendrauti, kurie jiems daug padėjo ir vos atvykus į Ameriką, ir vėlesniais metais. Lietuviai, sužinoję, kad abu susiruošė visam laikui grįžti į tėvynę, jų neatkalbinėjo, o pažįstami amerikiečiai stebėjosi, kad jie nori grįžti ir patarė nevažiuoti į tėvynę.

Gimtinėn susiruošę Kudirkos neabejojo, kad pragyventi iš amerikietiškos pensijos Lietuvoje nebus sudėtinga. Kas mėnesį Simui iš Amerikos pervedama po 450, Genutei – šiek tiek daugiau dolerių. Dauguma Lietuvos pensininkų pragyvena iš gerokai mažesnės sumos.

Visi Kudirkų daiktai Amerikoje tilpo į maždaug 30 įvairaus dydžio dėžių. Didelę dalį dėžių Simas atidėjo knygoms, kurias skaityti labai mėgsta ir kurių Amerikoje turėjo kelis tūkstančius.

* * *

Iš Santa Monica, kur gyveno nuo 1982ųjų, į tėvynę S. Kudirka su žmona Genute grįžo 2007 metų gegužę ir apsigyveno nedideliame Pilviškių miestelyje, erdviame dviejų aukštų name. Šį namą Kudirka nusipirko jau gerokai anksčiau, čia gyveno jo ilgaamžė motina, kuri į Lietuvą sugrįžo dar 1994 metais, mirė 2003 metais. Žmonos Genutės sveikata buvo silpnoka nuo pat sugrįžimo, pastaruoju metu sveikatos problemų neišvengia ir pats Kudirka.

Prie Kudirkų namo yra gražus sodelis, kuriame auga daug dekoratyvinių medžių ir krūmų, gėlių. Belaukdami, kol Kudirkos sugrįš namo, jų artimiausi kaimynai pastatė ir šiltnamį, jame pasodino pomidorų, agurkų daigų. Šalia – braškių lysvės, yra ir nedidelis sodas, kuriame auga obelys ir kiti vaismedžiai.

Kudirkienė nelengvai ištvėrė ilgą ir varginančią kelionę į Lietuvą prieš dvejus metus. Tuomet po kelionės paklausta, kaip jaučiasi grįžusi į Lietuvą ir ar neatkalbinėjo Simą sugrįžti čia, sakė: „Ką čia atkalbinėsi – jau 47 metai kartu gyvename, daug visko patyrėme, todėl darau taip, kaip reikia, kaip atrodo geriau. Žinoma, Amerikoje vos už dviejų blokų buvo vandenynas, aplinkui – palmės, čia viso to nėra, bet ir nepasigendame.”

Kudirkienė Lietuvoje yra buvusi dar sovietiniais metais, o Lietuvai atgavus Nepriklausomybę iki sugrįžimo nebuvo atvykusi. Ji sakė, kad gimtinė per tą laiką yra jau kitokia – negalima net lyginti.

Apie tai, kad grįš į gimtinę, Kudirka teigia niekada neabejojęs. Buvo savaime suprantama, kad Lietuvai vėl tapus nepriklausoma valstybe, jis privalėjo čia grįžti, nors tais nepamirštamais 1970 metais veržte veržėsi iš jos. „Sveikata jau nebe ta, metai bėga, ir kitaip būti negali. Ateis laikas ir galėsime vienas kitą vežimėliuose stumdyti. Gaila tik, kad tas sugrįžimas ilgokai užsitęsė – turėjome parvažiuoti anksčiau. Viskas užtruko, nes laukėme, kol Genutė gaus amerikietišką pensiją. Be to, nemažai teko taupyti, kad galėtume tą namą Pilviškiuose nusipirkti, – sakė į tėvynę grįžęs Kudirka. – Ir mano sūnus Valdas, ir dukra Lolita, ir jos sūnus, mano anūkas Nicolas dirba ‘United Airlines’ kompanijoje, bet, tikiuosi, kad kada nors jie grįš į savo tėvų ir senelių žemę”, – vylėsi buvęs jūreivis.

http://www.draugas.org/11-21-09simas.jpg

Paveikslėlis

Genutė ir Simas Kudirkos apsigyveno gražiame name Pilviškių miestelyje.

S. Kudirka neabejingas šiandieniniam Lietuvos gyvenimui, domisi politiniais įvykiais, išgyvena, kad ta išsvajota laisve lietuviai nelabai moka naudotis, o politiniame gyvenime išlikę labai daug veidų iš praeities, sovietinių metų. Vis dėlto jis džiaugiasi, kad auga graži, nauja lietuvių karta, atsikračiusi praeities šešėlių, žinanti, kokios Lietuvos nori. Vyras įsitikinęs, kad susitaikymo tarp trėmusiųjų ir ištremtųjų niekada nebus, o praeities nuoskaudos vargu ar greitai leis tautai susivienyti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Vas 2013 21:05 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Į JAV bėgęs ir už SSRS išdavimą kalėjęs S.Kudirka: visas Lietuvos gyvenimas persunktas bolševikine dvasia


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=60709603

Mindaugas Jackevičius,
www.DELFI.lt
2013 m. vasario 19 d. 19:09

Paveikslėlis

Simas Kudirka
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)


1971 m. prie JAV krantų iš sovietų laivo „Tarybų Lietuva“ stryktelėjęs į amerikietiškąjį „Vigilant“, lietuvis Simas Kudirka amerikiečių pagalbos nesulaukė, tačiau tapo kovos dėl Lietuvos laisvės simboliu.

Šiandien 82-jų sulaukęs S. Kudirka džiaugiasi, kad Lietuva laisva, tačiau kiekviename žingsnyje mato „bolševizmo dvasią“ ir apgailestauja, kad neišmokome gyventi be Rusijos pančių.


Šią savaitę Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta istorinė dokumentinė knyga „Gėdos diena“. Ji pasakoja apie jūreivio S. Kudirkos mėginimą pabėgti iš sovietų laivo į Amerikos pakrantės sargybos katerį netoli Keip Kodo pačiame Šaltojo karo įkarštyje.

1970 m. lapkričio 23 d. S. Kudirka per oficialų plaukiojančiosios bazės „Tarybų Lietuva“, kurioje dirbo radijo operatoriumi, ir JAV pakrantės apsaugos laivo „Vigilant“ susitikimą JAV teritoriniuose vandenyse slaptai susitarė su šio laivo įgulos nariu dėl politinio prieglobsčio suteikimo.

Peršokęs į amerikiečių laivą, S. Kudirka pasislėpė jo vidinėse patalpose. Laivo „Tarybų Lietuva“ vadovybei pareikalavus grįžti, jis kategoriškai atsisakė tai daryti. JAV laivo vadovybei sutikus išduoti S. Kudirką, jis, nors ir priešinosi, buvo prievarta grąžintas į „Tarybų Lietuvą“.

Už Sovietų Sąjungos išdavimą lietuvis nuteistas 10 metų kalėjimo. Netrukus S. Kudirkos istorija iškilo į viešumą JAV žiniasklaidoje ir sukėlė didžiulį sandalą. Apie tai rašė įtakingiausi laikraščiai, šią istoriją nušvietė didžiausi televizijos kanalai. Į skandalą įsitraukė ir lietuviai, įvairiuose Amerikos miestuose rengę protestus dėl S. Kudirkos išlaisvinimo.

Netgi tuometinis JAV prezidentas Richardas Nixonas išreiškė apgailestavimą dėl įvykio ir inicijavo įstatymo pataisas ir dėl politinio prieglobsčio suteikimo.

JAV gimusiai S. Kudirkos motinai atgavus Amerikos pilietybę, JAV administracijos pastangomis lietuvis 1974 m. išleistas iš kalėjimo ir su šeima išvyko į JAV. S. Kudirka lageryje praleido trejus metus ir devynis mėnesius.

Dabar „Gėdos diena“ privaloma perskaityti visiems karinio jūrų laivyno kursantams, S. Kudirkos istorija įtraukta į JAV mokyklines programas. Apie S. Kudirką sukurti du filmai. Davido Lowello Richo (JAV) televizijos filmas „The Defection of Simas Kudirka“ gavo dvi „Emmy“ statulėles.

S. Kudirka ilgą laiką buvo kovos dėl Lietuvos laisvės simbolis – kaltinamas tėvynės išdavimu, drąsiai pasisakė dėl Lietuvos okupacijos, partizaninio pasipriešinimo, trėmimo ir lietuvių asimiliacijos su rusais. 2000 m. S. Kudirka su žmona iš JAV grįžo į Lietuvą ir apsigyveno Pilviškiuose, Vilkaviškio rajone.

Namie žiūri Irano televiziją


„Ar ne žydai būsite?“, – vos pravėrus namų duris, DELFI žurnalisto ir fotografo klausia S. Kudirka. Iš S. Kudirkos namuose įjungto televizoriaus sklinda informacija anglų kalba. Tačiau kanalas toli gražu ne amerikietiškas ar angliškas – vyras sako žiūrintis Teherano televiziją.

„Tuščias dalykas amerikiečių klausytis. O iš Irano eina tiesa. Beveik visas pasaulis prieš juos nusiteikęs – kodėl? Reikia žiūrėti į istoriją“, – į ilgus dėstymus leidžiasi S. Kudirka.

S. Kudirkos stalas nukrautas lietuviškomis ir užsienietiškomis knygomis bei žurnalais. Čia pūpso knygos „Garsiausios pasaulio bylos“, „Žmogus, įveikęs Staliną“, „Stalino jaunystė“.

Garsusis bėglys turi savitą požiūrį į istoriją: esą „visas pasaulis susiorganizavo ir kovojo su naciais“, tačiau pamiršo bolševizmą. S. Kudirka stebisi, kad laisvasis pasaulis stovi „didžiojo teroristo“ pusėje. „Yra nacizmas ir bolševizmas. Viena sistema prakeikta, o bolševizmas neprakeiktas iki šiol. Kodėl?“, – klausia S. Kudirka.


Pašnekovas primena lietuvių tremtis į Sibirą, kolektyvizaciją, partizanų ir stribų kovas, sovietmečiu plitusį alkoholizmą, papirkinėjimą. Pasak jo, sovietmečiu visi žmonės vogė. Ne išimtis ir jis pats – dirbdamas laive, vogė silkę, radijo lempas.

Į JAV nebebėgtų


Su žmona į Lietuvą S. Kudirka grįžo prieš šešerius metus. „Čia pirmuosius žingsnius žengiau, čia pažinau vargą, čia mačiau laimingų dienų prošvaistes, čia kapai, čia mūsų žemė“, – aiškindamas, kodėl grįžo į tėvynę, graudinasi vyras.

S. Kudirka stebisi, kad nors spauda Lietuvoje laisva, bet bibliotekos tuščios.

„Suaugę žmonės niekuo nesidomi – užmuštas bet koks entuziazmas, ryžtas eiti pirmyn. Priekyje – tik tunelis be šviesos. Situacija kiekvieną dieną blogėja – šalis prasiskolinusi, laivynas sunaikintas“, – niūriai Lietuvos padėtį piešia S. Kudirka.

Kiekviename žingsnyje jis mato sovietmečio paliktas žymes. „Visas mūsų gyvenimas sovietmečiu persmelktas. (...) Kiekviena vergija pavergtai tautai atneša jungą, prisitaikymą, suvaržymą, savęs paniekinimą – jautiesi nepilnavertis. Visas lietuviškas gyvenimas yra persunktas bolševikinės dvasios. Tai jaučiama prisitaikėliškume“, – aiškina S. Kudirka. Pasak pašnekovo, pagrindinė problema ta, kad šalyje nebuvo desovietizacijos.

Jo manymu, Rusija mums tebepatinka, nes nemokame vaikščioti be grandinių – mums gerai, kai ant kojos uždėta girnapusė.

„Mes nejaučiame, kaip nusmukome, mes kaip varlė, įmesta į šaltą vandenį ir užkaitinta puode. Sovietinė sistema prikaitina puodą, varlė šyla, jai pasiutusiai karšta, ji kenčia iki tol, kol iššokti nebegali. Taip ir su Lietuva – pripratome išduoti vienas kitą, nejausti skausmo“, – vaizdžiai kalbėjo S. Kudirka.

Jei galėtų laiką atsukti atgal, ar S. Kudirka vėl bandytų bėgti pas amerikiečius?

„Pas amerikiečius neičiau. Amerikiečiai geri žmonės, bet jiems nepaprastai didelę įtaką daro žydai“, – paaiškino jis.

S. Kudirkai taip pat nerimą kelia didžiulė lietuvių emigracija. Mat pats regėjo po 1990 m. į JAV emigravusių lietuvių triūsą. „Mes nešiojome smėlį į kalną, o vakare gaudavome kelis dolerius. Lietuviai gyveno namuose be elektros, vandens, gulėdavo ant iš gatvės susivilktų matracų. Tai yra baisu“, – sako garsusis bėglys.

www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007