Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 07:57

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 40 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Gru 2010 17:06 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 21 Spa 2009 16:50
Pranešimai: 97
Ištrauka iš knygos:

Romualdas Neimantas. Rytai ir Lietuva. Nuo Nemuno iki Gango


     Norėtųsi tikėti, kad taip ir buvo; ne turtų geisdami, o vandens, į derlingąjį slėnį palei Indą antrojo tūkstantmečio prieš mūsų erą viduryje atkeliavo arijai ir ant surastų Harapos griuvėsių sukūrė savąją civilizaciją.

     Terminas "arijai" taip pat ginčytinas, visiškai neperprastas. Vieni mano, jog arijais save vadino visi iranėnai, kiti - kad apskritai visi indoeuropiečiai, treti tikina, jog taip buvo vadinama indoeuropiečių genčių aukštuomenė, o apie tai byloja indoeuropietiški žodžiai (hetitų k. ara - "laisvasis" , airių k. aire - "vadas", "aukštuomenė", skandinavų k. arjoster- "kilmingiausias" ir kt.).

     Juo labiau sunku nustatyti, iš kur pajudėjo protėviai arijų, kuriais dabar įprasta vadinti indoeuropiečiams priklausančius indoiranėnus, tai yra tuos, kuriuos istorikai aptiko prie Indo.

     Kaip žinoma, indoeuropiečių protėvynės problema tiesiogiai liečia ir mūsų protėvius - baltus, vadinasi, ir mūsų tautos ištakas, kurių ieškoma seniai ir įvairiose vietose: prie Juodosios jūros ir Balkanuose, Mažojoje Azijoje ir Tigro bei Eufrato aukštupyje. Štai kaip tą painų mazgą siūlė rišti J. Šliūpas:

      "Seniau tvirtindavau mūsų tautą pasklidus Europoje ir Maž. Azijoje iš Pamyro aukštumų, ir tas teisybė yra. Tačiau Pamyras buvo tik laikina sustojimo vieta. Į ten arijai buvo atėję iš tolimosios šiaurės, iš atšiaurių ir šiaurės poliaus apylinkių. Šią pažiūrą įsigijau skaitydamas mokytų vyrų veikalus (ypač Dr. Warreno "Paradise Found", BaI Gangadhar Tilako "The Arctic Homo in the Vedas", prof. Rhys The Hibbert Lectures ir t. t.): tad nėra tai mano prasimanymas, o pažiūra, turinti rimtą pagrindą vedų ir Avestos minėjimuose...••3

    Tačiau J. Šliūpas neišvengė nacionalistinių tendencijų teigdamas:

    "Jau iš atšiaurių išsinešę nemenką kultūrą, iš Pamyro pasinešė į vakarus, taip, kaip ir keltai; ir, būdami lavūs bei turėdami geresnius ginklus, civilizavo anais laikais rytų Europoje aptiktus barbarus, tarp kitų taipgi vokiečius. Vokiečių tėviškė buvo prie Reino, o ne Vislos ar Nemuno! Šiandien jie be reikalo jieško, ko nėra pametę. Lenkai pagaliau pasikvietė vokiečius į Pavislį. Vokiečiai už tai, kad mūsų padermė juos civilizavo, šiandien atsimoka storžieviškumu ... Lietuvių padermė, išsidalinusi į daugelį visokiais vardais vadinamų genčių, nuo gilios senovės (bent 7000 m. pr. Kr.) gyveno labai plačiai visame plote tarp Labos (Elbos) ir Dono upių, ir tarp Dauguvos bei Tesalijos ir Kretės ...••3

   Ieškota jo ir prie Indo, tikinant, kad arijai niekur nekeliavo, visą laiką ten gyveno, kad visi indoeuropiečiai, tarp jų ir baltai, yra išeiviai iš senovės Indijos.

   "Nes gi senovės raštai skelbia, jog lietuvių, kalnėnų ir žemaičių giminės yra buvusi lopšiu Indų žemė; kaipogi mūsų amžiuje rasti tenai jos kunigų raštai rodo mus su indijonimis brolių vaikais prasenovėj buvusius",- tvirtino S. Daukantas, pridurdamas:

    "Gilioje jau senovėj, kaip paskiau regėsim, pirm gimimo Kristaus lietuvių tauta yra jau randama gyvenanti Uksiniuose, arba Juoduosiuose pamariuose šiaurės linkan, nors ne lietuviais, bet kitais vardais jau nuo jos būdo, jau nuo vietos, kurioje gyveno, vadinama, beje, indijonimis, kiemarionimis, skitais ir gertais, kartais eruliais, arba giruliais. Indijonimis vadino juos rasi nuo to, jog svietas dar pasakomis minėjo, jog nuo Indijos kilimo buvo, jau nuo jų būdo, dabos ir tikybos, kuo būtinai indijonims pavėdavo, kaip mums tą senovės raštininkai stigavoja"

     o kitur tiesiogiai vesdamas lietuvių protėvius iš Indijos:

     "... Visų tautų kilimas arba pradžia yra labai tamsi ir nežinoma; tas patsai yra ir su lietuvių tauta. Vienok šios gadynės raštininkai, lygindami tautų kalbas, susekė, jog lietuviai yra atėję iš aukštosios Azijos jau žiloje senovėj ing tą pasvietį, kuriame šiandien tebegyvena, kaipogi sanskritų raštuose rado parašyta tą patarlę "Dewas dadau dantas, Dewas dasyeti esa danas". Lietuviai tą pačią patarlę taip sako: "Dievas davė dantis, dievas duos ir duonos".5

     Šiai versijai pritarė V. Pietaris (1850-1902), susidomėjęs mūsų senove [6], J. Basanavičius, tiesa, svarstydamas, kas nuo ko atsiskyrė: indai nuo lietuvių ar lietuviai nuo indų?, Kraševskis, paskelbęs studiją apie lietuvių kilmę iš indų [8].

     Tokios hipotezės ir šiandien ne visi atsisakė. Jei ir nesutapatina indoeuropiečių protėvynės su, Indo slėniu, tai nuo jo netoli tenuklysta.

     Ypač po 1979 metų, kai žymus indų archeologas ir lingvistas D. F. S. Dvarikešas Madhja Pranešas (Vidurio Indija) valstijos džiunglėse (netoli Pahargarho kaimo, ant Asano upelio kranto) aptiko šešis šimtus urvų, kuriuose žmonės gyveno akmens amžiuje, tačiau paliko piešinius, savo stilistika artimus ... arijų laikų Indijai! Be to, urvuose aptikti piešiniai ženklų, artimų arijams priskiriamo sanskrito rašmenims! Taip pat piešinių, kuriuose pavaizduoti visi aštuoni arijų žynių praktikuoti Saulės garbinimo ritualai! Mokslininkai mano, kad tai svarus įrodymas hipotezei, jog arijai ir buvo senieji Indijos gyventojai [9].

     Mus arijai domina jau daugiau kaip šimtą metų. Nuo to laiko, kai vokiečių kalbininkas Francas Bopas (1791-1867) įrodė, jog arijai kalbėjo artima baltams sanskrito kalba [10]! Tai buvo pasaulinio masto sensacija: toli nuo Indijos, prie Nemuno, valstiečiai kalba ... "sanskritiškai"!

     Apie sanskritą - "šventą brahmanų kalbą" - pirmasis Europoje pranešė italų pirklys Filipas Sasetis, praleidęs Indijoje penketą metų (1583-1588). Viename laiške jis paminėjo keletą sanskrito žodžių, giminingų, kaip jam atrodė, italų kalbai.

     Pirma mokslinė publikacija Europoje apie sanskritą ir šia kalba sukurtą literatūrą pasirodė tiktai septynioliktojo amžiaus viduryje. Prioritetas priklauso olandų misionieriui Abrahamui Rogerui, 1651 m. Leidene išspausdinusiam knygą "Durys, atvertos į pagonių paslaptis", kurioje įdėtas kelių sanskrito kalba parašytų poeto Bhartihario (VII a.) poezijos posmų vertimas.

     Kitas misionierius jėzuitas Hankslendas, išgyvenęs Indijoje  daugiau kaip 30 metų (1699-1732), sudarė (lotynų kalba) pirmąją sanskrito gramatiką, kuri nebuvo išspausdinta. Betgi darbas davė naudos. Ja domėjosi ir Carlzas Vilkinsas (1749-1836), pirmas europietis, išmokęs sanskritą ir į anglų kalbą išvertęs "Mahabharatos" epo ištrauką (1785), jo mokinys Viljamas Džonsas (1746-1794), mokslinės indologijos pagrindėjas, ir kiti pirmieji sanskritologai.

      Kas gi tas sanskritas?

      Jo gramatiką sunormino Paninis (apie V a. pr. m. e.), todėl ir vadinama ta kalba "sanskritu" (sen. indo samskritam - "sudarytas", "sukurtas", "tobulas"). Raštui panaudoti senovės indų skiemeniniai rašmenys (devanagari), kilę iš dar ankstesnio rašto varianto - brahmi.

     Manoma, kad seniausias sanskritas, vadinamas vediškuoju, buvo sukurtas arijų žynių kaip liturginė, apeigų kalba, o Paninio sanskritas - klasiškasis - jau literatūrinė pasaulietinė kalba. Leksika jis artimas indoeuropiečių prokalbei, todėl jame apstu bendrumų su kitomis senosiomis indoeuropiečių kalbomis - hetitų, tocharų, lotynų, kt.

    Indijoje lietuvių ir sanskrito kalbų ryšiais ypač domėjosi Bombėjaus universiteto profesorius Dživangis Džamšedis Modis (1853-1933), 1885 m. pakeliui į kongresą Peterburge lankęsis Lietuvoje, palaikęs ryšius su K. Jauniumi, J. Basanavičiumi, globojęs mūsų antropologą A. Pošką, kai tas studijavo Bombėjaus universitete.

     Reikšmingas Kalkutos universiteto profesoriaus Suničio Kumaro Caterdžio (1890-1977) indėlis. Jis paskelbė apie 40 knygų ir 500 straipsnių kalbotyros klausimais.

     Mums reikšmingiausia jo knyga apie arijus ir baltus [2], kuriai medžiagą rinko (1964-1966) Lietuvoje ir Latvijoje ir kurios pagrindą sudaro autoriaus paskaitos, skaitytos Simlos aukštųjų studijų institute.

     Joje nesitenkinama vien kalbų ryšiais, pateikiama nemaža informacijos apie baltų tautų istoriją, kultūrą, tautosakos ir šiuolaikinės poezijos pavyzdžių: skelbiamos liaudies dainos ("Mėnuo Saulužę vedė", "Aušrinė svodbą kėlė", "Po klevu šaltinėlis"), V. Reimerio eilėraščių iš ciklo apie Indiją - Sandalo dūmas" ir "Sanskritas", įdėta keletas trumpų latvių dainų, ištrauka iš "Lačplėsio" epo, J. Rainio, M.Kempės poezijos. Gausu iliustracijų - baltų kalbų žemėlapis, reprodukcijos paveikslų, vaizduojančių senovės indoeuropiečius, arijus, lietuvius ir latvius, taip pat nuotraukos K. Morkūno vitražo "Zaltys lr Eglė", P. Rimšos medalių "Gediminas", "Vytautas".

     Knyga dedikuota "sesėms ir broliams tarybinėse Pabaltijo Lietuvos ir Latvijos respublikose".

     Kaip ta proga neprisiminti R. Mirono pageidavimo, jog "būtų gera šią knygą išversti į lietuvių kalbą ir padaryti prieinamą Lietuvos skaitytojui, kuris galėtų tada pilnai įvertinti įžymaus indų mokslininko ir rašytojo pastangas suartinti didžiąją, pusę milijardo žmonių turinčią, indų tautą ir baltų tautas" [13].

     Gražiai apie sanskrito ir lietuvių kalbų giminystę yra atsiliepęs Džavaharlalas Nerus (1889-1964) savo knygoje "Indijos atradimas": "Europoje visų artimiausia sanskritui yra lietuvių kalba".

     Lietuvoje sanskritu domimasi nuo praėjusio amžiaus vidurio. Per tą laiką susikaupė įvairių darbų, kuriuos sudėję į vieną vietą jau galime kalbėti apie lietuviškąją sanskritologiją. Jai pradžią padarė kalbininkai K. Jaunius (1849-1908), K. Būga (1879-1924) ir kiti, turėję įtakos vėlesnių laikų sanskrito moko~a~s, kaip pirmiausia R. Mironui (1908-1979), ir kurių tradicijas tęsia akademikas V. Mažiulis, profesorius Z. Zinkevičius, kiti kalbininkai.

     Turime paskelbę įvairių šios srities studijų, skirtų sanskrito kaip savarankiškos kalbos analizei, bet kur kas daugiau mums rūpimais sanskrito ir baltų (lietuvių) paralelių klausimais, kurie akivaizdūs.

      Anot R. Mirono, "sanskrite ir lietuvių kalboje yra daugybė bendrų žodžių, išlaikiusių tuos pačius garsus, tas pačias formas ir tą pačią reikšmę.
 
      Pavyzdžiui: viras - vyras, dhumas - dūmas, devas - dievas, padas - padas, svapnas - sapnas, švašuras - šešuras, sanas - senas, mišras - mišrus, navyas - naujas, luptas - luptas, sakha - šaka, sarika - šarka, agnis - ugnis, naktis - naktis, avis - avis, mrtis - mirtis, višpatis - viešpat(i)s, sūnus - sūnus.

      Yra daug bendrų veiksmažodžių šaknų, pvz.: man- (manyti), ram- (raminti), stabh- (stabdyti); taks-(tašyti), vad-(vadinti), (...) ir kitos. Bendros yra daugelio linksnių formos. Tiek sanskrite, tiek lietuvių kalboje daugybės vardažodžių vienaskaitos vardininkas baigiasi -as, -is, -uso Daugiskaitos įnagininko formos virais, naktibhis, sūnubhis sutampa su lietuvių vyrais, naktimis. sūnumis.

      Sanskrito šva (kilmininkas šunas) lietuvių kalboje atliepia šuo (kilmininkas šunes, vėliau šuns). Lietuvių ugnis, ugnies sanskrite skamba agnis, agnes. Lietuvių esmi, esi, esti sanskritiškai atrodo asmi, asi, asti.

      Paieškojus galima rasti ir visai panašiai skambančių sanskrito ir lietuvių kalbos frazių.

      Pavyzdžiui: kas tvam asi - kas tu (tujen) esi? Kas tava sūnus? - kas tavo sūnus? Mata madhu dadati - Motina (motė) medų duoda" [15], o prof. Z. Zinkevičius priduria:

      "Taip yra todėl, kad sanskrite užfiksuotas labai senas indoeuropiečių arijų kalbos variantas. 0 lietuvių kalba yra apskritai didžiai archaiška, išlaikiusi iki šių dienų tokius senovės indoeuropiečių garsus ir formas, kuriuos daugumas kitų kalbų seniai pakeitė arba visai jų neteko [16].

      Aptardamas lietuvių kalbos archaiškumą, akademikas Vytautas Mažiulis rašo:

      "Lietuvių kalbos archaiškumo tradicinis supratimas pastaraisiais revoliucinio indoeuropeistikos progreso dešimtmečiais smarkiai keičiasi, ir jis keičiasi ta linkme, kad lietuvių kalboje išryškėja vis daugiau ir daugiau archaiškumų. Nereikia išleisti iš akių ir to, kad jos archaiškumas, lyginant su visomis dabartinėmis indoeuropiečių kalbomis, yra akivaizdžiausias ne vien dėl fonetinių, bet ir dėl kitų kalbos raidos ypatybių. (...)

      Lietuvių kalba tam tikrais atvejais yra archaiškesnė net už tokias senovines indoeuropiečių kalbas, kaip hetitų (jos raštai - nuo XVIII a. pr. m. e.), senovės graikų (nuo VIII a. pr. m. e.), lotynų (nuo VI a. pr. m. e.), sanskrito (V-IV a. pr. m. e.)", ir priduria, jog "ir mūsų kalba yra šį tą praradusi, bet jos vaizdas (...) vis dėlto archaiškesnis - artimesnis indoeuropiečių prokalbės vaizdui negu tų senovinių indoeuropiečių kalbų ••17.

     Maskvos lingvistinės mokyklos kūrėjas ir didžiausias rusų indoeuropeistas F. Fortunatovas 1874 m. rašė:

     "Yra žinoma, kaip svarbi lietuvių kalba lingvistui, tyrinėjančiam indoeuropiečių kalbų lyginamąją gramatiką.

     Tai visoje kalbų šeimoje vienintelė iki mūsų dienų išlikusi senovinės formacijos kalba, kuri, lyginant su naujosiomis slavų ir germanų kalbomis, tyrinėtoją iš karto jau stebina savo archaišku pobūdžiu. Suprantama, kad lietuvių kalba indoeuropeistui yra pati reikšmingiausia: jis sanskrito, Avestos kalbos, graikų, lotynų ir kitų senųjų kalbų tyrinėjimams visus duomenis ima iš rankraščių bei įrašų - tų ne visada patikimų liudininkų, tačiau lietuvių kalbą, tokią pat seną, kaip ir anos kalbos, jis gali studijuoti gyvą iš liaudies lūpų, o šitai yra nepaprastai svarbu ••17

     Tarp kitų šios tematikos darbų savo egzotiškumu išsiskiria lietuvių kalbos lyginimai su įvairių Indijos tautų kalbomis, susiformavusiomis sanskrito įtakoje. Apie tai skaitome M. Šalčiaus kelionių dienoraštyje; aprašydamas susitikimą su Mahatma Gandžiu, prisimena ir pokalbį apie lietuvių ir sanskrito kalbų paraleles:

     ,,- ...Tamsta sakai, lietuvių kalba panaši į sanskrito, tai kaip bus, pavyzdžiui, lietuviškai: "I wish the best"?

     -Linkiu viso labo,- paprastai ir 'įmanomai tariant, atsakiau.

      -Labo, labi, labhe...- ėmė linksniuoti ar asmenuoti vienas klausiusių iš šalies Gandžio bendradarbių.- Yra panašumo.- Bet pats Gandis, sustojęs ir didžiai susidomėjęs, tartum abejojo ir vėl užklausė:

     -O kaip bus lietuviškai "I am"?

     -"Aš esu".

     -Tai jau visai sanskritiškai skamba.

      -O kaip bus lietuviškai: "You", "we", "he", "they"?

      -Tamsta, jūs, mes, jis, jie...

      -Tamsta, kaip marati kalba "tame" arba "tu" - tai labai panašu ...",

      o kitur, apibūdindamas kalbinę Indijos situaciją, pažymi sanskritinių kalbų vietą:

      "Indijos kalbos gali būti suskirstytos į 7 visai skirtingas kalbų šeimas:

1) arijų arba indų - europiečių, kuriomis kalba apie 260 milijonų žmonių;

2) dravidines kalbas - 70 milijonų;

3) kinų-tibetiečių - 15 milijonų;

4) malajų - 5 milijonai;

5) karenų - 1,5 mil.;

6) "manų" kalba 700000 žmonių ir

7) visai skirtingas mažąsias kalbas, kaip andamanų, čigonų ir kitokias.

      Visos tos kalbos yra susiskirsčiusios į 127 tarmes, o tarmės į 222 šnektas.

      Savo išsiplėtimo eilėje Indijos kalbos eina tokia tvarka: indų kalba su abiem didžiosiomis savo šakomis "urdu" ir "hindustani" 105 milijonai, bengali - 55 milijonai, marati - 22 milijonai, pandžabi - 18 mll., radžastani - 12 mil., gudžarati - 10 mil., oria -10 mil., tamll - 20 mil., malajalam - 8 mil., landa - 6 mil., burniečių-- 9 mil. ir kanarės - 11 milijonų.

      Pirmosios aštuonios kalbos turi daugumą žodžių senovės sanskrito kalbos ir skambesiu primena lietuvių, lotynų ir graikų kalbas" '.

      Nuo V m. e. a. sanskritas tapo tiktai raštų kalba. Iš kasdieninės gyvenimo praktikos jį išstūmė prakritas ("liaudies kalba"), tas pats, tiktai amžių eigoje pakitęs sanskritas. Mat klasiškasis sanskritas ir šiandien yra toks pats, kaip ir Paninio laikais, jokių pakeitimų nepripažįstama.

      Sanskrito negalima pavadinti mirusia kalba, kaip, sakykime, aramėjų, senovės graikų ar pan. Keliaudamas po Indiją, sutikau nemaža mokslininkų, rašytojų, menininkų, gerai mokančių šią kalbą, tarp jų ir tokių, kurie sanskritą vadina gimtąja kalba. Indijoje sanskrito kalba leidžiamos knygos, laikraščiai.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2011 18:14 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
     Per televiziją teko girdėti gan aukšto akademinio sluoksnio atstovo pasakojimus (gaila neįsiminiau tiksliau ), jog Indijos mokslininkai mano, kad lietuvių kalba yra senesnė negu sanskrito, kad yra išlikę rašytiniai šaltiniai, jog pas juos buvo įsikūrę baltų žmonių kolonijos.

     Tuo mūsų istorikai galėtų stipriau remtis. Ar kalbos amžius neįrodo, kad ir tauta gali pretenduoti į tokį amžių ?

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2011 19:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
     Ne visai taip. :img06:

     Toks terminas kaip kalbos "senumas" ar "naujumas" gali būti taikomas tik dirbtinėms kalboms, tokioms kaip esperanto (jų dabar jau yra prikurta nemažai) - skaičiuojant jų amžių nuo tada, kai jos buvo sukurtos.

     O visos pasaulyje šiuo metu egzistuojančios natūralios kalbos yra vienodai senos, nes kilo iš mūsų labai tolimų protėvių kalbų prieš kokius 70 000 metų (jei ne dar senesnių laikų).

     Kalbotyroje vartojamas terminas "kalbos archaiškumas" (tiksliau būtų "archaiškumo lygis") - lyginama dabartinė kalbos forma su padėtimi buvusia prieš tam tikrą laikotarpį, ir nustatoma kokiu lygiu kalba pakito.


     Pagal tam tikrus kriterijus bandoma apskaičiuoti kalbų "archaiškumo lygį".

     Kaip tik todėl sakoma kad lietuvių kalba yra labai archaiška (o ne sena), kadangi yra išsaugojusi labai daug indoeuropiečių prokalbės šaknų, gramatinių ir kitų savybių.

     Sanskritas irgi yra išsaugojęs labai daug tų senųjų savybių (ne visai tų pačių, kaip lietuvių kalba).
   
     O kuri kalba yra archaiškesnė - lietuvių ar sanskrito - priklauso nuo to, pagal kokius būtent kriterijus apskaičiuojamas archaiškumo indeksas.

     Faktas tas, kad tas rodiklis, apskaičiuotas naudojant įvairius kriterijus, kiek žinau, yra visais atvejais gana artimas ir sanskritui, ir lietuvių kalbai. :smile66:

    Siūlau paskaityti ir šias temas:

Kodėl mes - lietuviai - turime teisę didžiuotis savo kalba
viewtopic.php?t=2320

List of Proto-Indo-European roots -
Protoindoeuropiečių lyginamasis žodynas

viewtopic.php?t=2154

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2011 20:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
rita rašė:
     Per televiziją teko girdėti gan aukšto akademinio sluoksnio atstovo pasakojimus (gaila neįsiminiau tiksliau ), jog Indijos mokslininkai mano, kad lietuvių kalba yra senesnė negu sanskrito, kad yra išlikę rašytiniai šaltiniai, jog pas juos buvo įsikūrę baltų žmonių kolonijos.

     Tuo mūsų istorikai galėtų stipriau remtis. Ar kalbos amžius neįrodo, kad ir tauta gali pretenduoti į tokį amžių ?

     Tautų istorijoje neįmanomau rasti kažkokius fiksuotus laiko "taškus", kuriuos galima būtų pavadinti "tautos gimimu". :img01:

     Juk nei viena dabartinė tauta nebuvo "sukurta mėgintuvėlyje", o natūraliai išsivystė iš įvairių senesnių protėvių, o tie savo ruožtu - iš dar senesnių. Ir taip toliau...

     Todėl visos dabartinės tautos yra lygiai tokio pat amžiaus, kadangi visų jų protėviai yra tie patys pirmykščiai žmonės, gyvenę prieš kokius 70-100 tūkst. metų.

     Beje, kiekviena tauta ir kiekvienas tos tautos narys gali atsekti visus savo protėvius iki pat seniausių laikų - nes visa ta informacija yra užkoduota kiekvieno iš mūsų genuose. :smile38:

     Žinoma, laikui bėgant palaipsniui kito ir kalba, ir tautos (genties, giminės) vartotas savivardis, o tuo labiau pavadinimai, kuriais jas vadino jų įvairūs kaimynai. Pačios gentys ir giminės "šakojosi" ir jungdavosi, tačiau vis tiek visada išlikdavo genų, kalbos, tradicijų, kultūros perimamumas iš savo ankstesnių protėvių.

     Todėl įvairios kalbos apie "tautų amžių" yra ne mokslinės, o daugiau "liaudiškos". :img06:

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 09 Rgp 2011 22:53 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
    Tai europiečiai atėję iš Indijos ? Pagal žodį indoeuropietis ...

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 00:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
   Ne, indoeuropiečių protėvynė buvo vidutinio klimato zonoje. Spėjama, kad ji buvo kažkur nuo dabartinių Karpatų iki dabartinio Šiaurės Kazachstano.

   Dalis indoeuropiečių genčių (indai ir iranėnai) nukeliavo į pietus, ir pasiekė dabartinės Indijos šiaurinę dalį (dabartinių indų tautų protėviai), o iranėnai išsibarstė visame tame kelyje - tai ir garsieji skitai bei sarmatai, ir senovės sogdai, baktrai ir persai, ir dabartiniai tadžikai, afganai, beludžiai bei dar daug tautų...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_1980.jpg

Paveikslėlis

   Visa Vidurinė Azija buvo gyvenama iranėnų tautų, kol į čia neįsiveržė tiurkų gentys, kurios vėliau palaipsniui nukariavo ir dabartinį Azerbaidžaną, ir Turkiją (ten senovėje gyveno indoeuropiečiai hetitai, luviai, kariai, lidai, lykai ir kiti, kurie nukariavo čia gyvenusius chatus - neaiškios kilmės tautą).

   Dalis indoeuropiečių nukeliavo ir į dabartinę Šiaurės Kiniją (tocharai).

   O mūsų protėviai baltai gyveno visoje miško zonoje nuo dabartinio Kijevo ir Varšuvos iki Maskvos ir pietinės Suomijos.

   Slavai yra lyg ir vakarų baltų atšaka, lyg ir atskira grupė - gyveno piečiau prūsų ir jotvingių. ir tik apie 5-10 amžių pasklido po Europą.

   Germanų protėvynė yra pietų Skandinavija (maždaug dabartinė Danija) - iš čia keliomis bangomis irgi pasklido po Europą.

   O iki tol Europa buvo apgyvendinta daugiausia keltų genčių, trakų-dakų, ilyrų, frigų bei graikų kelių grupių. Keltai, kaip ir germanai bei graikai, matyt, labai rimtai buvo paveikti senųjų Europos gyventojų - ir genų prasme, ir kultūros, ir ypač kalbos.

   O baltai ir slavai, matyt, mažai maišėsi su kitomis neindoeuropinėmis tautomis, todėl jų kalba išliko mažai pasikeitusi. Kaip ir senovės sanskritas Šiaurės Indijoje.

   Trakai-dakai, ilyrai ir frigai, matyt, irgi kalbėjo labai panašiai kaip senovės baltai ir slavai. Bet likę labai mažai duomenų apie jų kalbas.

   P.S. Yra labai nebloga S. Tarvydo knygutė "Indoeuropiečiai" (yra ir interne http://www.lietuvos.org/istorija/tarvydas/ ).

   Plačiau skaityk temą:

Indoeuropiečiai
viewtopic.php?t=197

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 10:29 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
     Kuo daugiau skaitai, tuo daugiau kyla klausimų.

      Jeigu rusai teigia, kad lietuviai yra pakitusi slavų atšaka. Na susiformavo, kaip nutolusi tarmė nuo savo pagrindinės kalbos. Ar jie teisūs?

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 14:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
   Trumpai kalbant - ne. :img01:

    Tai akivaizdu iš to, jog baltų kalbos išlaikė daug daugiau archaiškų bruožų.

    O slavų - kaip tik atvirkščiai, pakito žymiai daugiau (pvz., pas slavus neliko senovinių galūnių -os (lietuvių -as), -es (;lietuvių -es, - is, -ys, -ės). Ir dar galybė kitų pokyčių. Palyginkite, pvz., su sen. graikų ar sanskritu. Iš karto akivaizdu, kad lietuvių daug panašesnė, nei, pvz. rusų.

    Kalbininkai tik diskutuoja, ar slavai yra periferinė (pakraštinė) baltų atšaka, ar atskira grupė, atsišakojusi nuo pirminio indoeuropiečių kamieno dar tada, kai atsišakojo ir kitos grupės.

    Įvairūs tyrimai rodo, kad slavų prokalbe kalbėjusios gentys buvo daug artimesnės prūsų, jotvingių ir kitų senovės vakarų baltų tarmėms. O nuo rytų baltų nutolusios daug labiau.

    Kodėl taip yra, neaišku - gal būt dėl to, jog slavų protėviai ilgai gyveno greta vakarų baltų (maždaug piečiau dabartinės Varšuvos, kur tuo metu gyveno jotvingių protėviai) ir jų kalbos artimai bendraujant supanašėjo. Tuo labiau kad tais laikais jie visi kalbėjo pakankamai artimomis tarmėmis.

    P.S. Nepaneigiamas faktas, jog senovėje (iki maždaug 1-5 m.e.a.) slavų protėviai gyveno santykinai labai mažame plote, pačiame vakarų baltų milžiniško arealo pietiniame pakraštėlyje, o baltai tuo metu užėmė milžiniškus plotus nuo dabartinio Berlyno iki dabartinės pietų Suomijos, Maskvos, Oriolo, Kursko, Kijevo...

    Slavai paplito tik po to, kai visą Europą nusiaubė hunų klajoklių gentys bei suiro Vakarų Romos imperija.

    Slavų "družinos" plito pagrindinėmis upėmis, o aplink ir toliau dar daug šimtmečių gyveno baltų gentys.
 
    Pvz., baltų galindų gyvenamą Mazgavą (Maskvą) rytų slavai pasiekė tik 11 amžiuje, kaip parodė išsamūs archeologiniai tyrimai, o galindai čia galutinai suslavėjo tik apie 15 amžių.

    Tame ypač esminį vaidmenį suvaidino krikščionybės "įdiegimas" slavų užkariautose žemėse. Lygiai taip pat žymiai vėliau suslavėjo ir nemažai lietuvių, kada jie buvo pakrikštyti 1387 m.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 15:01 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
     Tai gal kalbininkams padėtų archeologai... Tam tikro stiliaus senoviniai dirbiniai randami būtent tam tikroje teritorijoje.

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 15:47 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
      Deja, ir archeologija, ir genetika nieko absoliučiai nepasako apie kalbą, kuria kalbėjo ten gyvenę žmonės - nebent randami kokia nors įrašai.

     Pats pagrindinis kriterijus yra hidronimai (vandenvardžiai) ir toponimai (vietovardžiai) bei dabar ten gyvenančių žmonių tarmių tyrimai - kalbos neišnyksta be pėdsakų. Jų lieka ir kitose kalbose, pakeitusiose senąsias, nes labai retai nauji užkariautojai sunaikina visus iki vieno senuosius gyventojus.

     Daug dažniau santykinai nedidelė gerai organizuotų karių grupė užimdavo milžiniškas teritorijas ir jos po to per šimtmečius laipsniškai nutautėdavo.

     Labai gerai žinomas pvz. yra vadinamoji Lotynų Amerika. Ispanų ir portugalų užkariautojų buvo santykinai visai nedaug, tačiau dabar būtent ispanų ir portugalų kalbomis kalba visa Lotynų Amerika.

     Tačiau nuošalesnėse vietose išliko ir labai daug senųjų indėnų kalbų bei tarmių. O Lotynų Amerikos ispanų ir portugalų kalbų vietinėse tarmėse yra nemažai reliktų iš čia gyvenusių indėnų tautų kalbų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Rgp 2011 16:31 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
     Manau, kad genetika svarbu medicinos atžvilgiu. Tautiškumas priklauso nuo žmogaus pasirinkimo.

     Jei aš indėnų rasės, bet susižavėjau Ispanija, jos kalba, jos kultūra, turiu teise save vadinti ispane, o Ispaniją savo Tėvyne?

     Bet ispanas, kuris gyvena indėnų šalyje, bet bjaurisi viskuo kas indėniška (indėnų kalbų net neminėsime) ar gali šią šalį vadinti savo tėvyne?

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2011 12:15 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 09 Rgp 2011 16:07
Pranešimai: 7
Miestas: Vilnius
    Na susižavėjimo neužtenka, reikia išmokti tą kalbą, domėtis ta kultūra. Tai daryti yra žymiai lengviau, jei nejauti pasibiaurėjimo, o priešingai ...

_________________
xxxx


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Sau 2012 02:12 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 19 Lap 2010 18:26
Pranešimai: 357
      Iranas - savivardis "Iranšach" - "arijų šalis". Senovės persų (Avestos) kalbai artimiausios dvi - sanskrito ir lietuvių. Iraniečių ir lietuvių protėvynė Avestoje vadinama "Ariana vedža". Irano vėliavoje - šventa ugnis - zoroastrizmo bei pagonybės simbolis bei helenistinis ornamentas, reiškianti Antiką.

       Iki šiol Iranas išlaikė 3 arijų varnas (socialinius sluoksnius). Ten šventikai aukščiau už pasaulietinę valdžią. Islame - visi broliai ir lygūs. Irane laisvai praktikuojamos įvairios religijos, net zoroastristų pagonių (jiems leista grįžti po susipykimo su Kalifatu 8 amžiuje) ir krikščionių.

       Iranas - viena taikiausių didelių nacijų pasaulyje, dabar gyvenanti tik etninėse savo žemėse. Prieš 3000 m. lietuvis su Avestos kalba kalbančiu iraniečiu dar susikalbėtų.

       Mes atsisakėm atominės energijos ir žlungam. Jie turi savigarbos, matyt dar žino ir apie mūsų pavyzdį su IAE. Atsisakyk atominės energijos, ir tave sumindys. Ar pultų mus Lenkija, jei turėtume branduolinę energetiką?

      Būkim su mums giminingu Iranu. Ar nereiktų surengti mitingo su reikalavimu anuliuot "litwakų kultūrą" ir "Lietuvos lenkų tautą" bei ketvirčiuot "euroderybininkus".


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Spa 2012 20:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Авторы фильма о Грюнвальдской битве: литовцы не бежали с поля боя – это маневр
Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=240

Žygeivis
14.10.2012 20:03


to :D
14.10.2012 19:28
Почитай не месчанин великий литовский интеллигент:

Балто-славянские языки
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%BA%D0%B8

То чем гордишся ты (самый древний язык литовский) - это всего лишь теория одного француза, которую подхватили вы лит националисты... А как на счёт САНСКРИТА ?
--------------------------------------------

Неучам просветиться :)

Во первых - все нынешние живые языки в мире совершенно одинаковой древности, так как своими корнями уходят в общее прошлое человечества.

Во вторых - все языки со временем из за различных причин и обстоятельств меняются. Одни меньше, другие - больше. Способность сохранять древние свойства называется по научному - архаичностью языка (а не древностью).

В третьих - из всех ныне живых индоевропейских языков самый архаичный - наименее изменившийся по сравнению с древними индоевропейскими говорами - именно нынешний литовский язык.

И особенно ценны в этом отношении разные говоры литовского языка - а их насчитано в начале 20 века около 115 (из них - около 75 аукштайтийские говоры, и около 40 - жямайтийские говоры; среди аукштайтийских говоров около 15 были найдены за пределами нынешних государственных границ Литвы).

В четвертых - санскрит это мертвый язык, как и латынь. В Индии он используется только в религиозных и научных целях.

Санскрит особенно ценен при изучении индоиранских языков, но он ценен и для изучения остальных индоевропейских языков. В санскрите сохранены многие древние свойства, которые в других индоевропейских языках уже исчезли.

С другой стороны, в литовском языке (особенно в разных говорах) сохранилось много древних свойств, которые и в санскрите уже давно исчезли, поэтому немало языковедов (в том числе и в самой Индии) уже признали, что литовский язык архаичнее даже санскрита.

В этом отношении ценны и все другие живые и мертвые индоевропейские языки, так как практически во всех имеются такие свойства, которые в других языках уже не наблюдаются.

И славянские языки в этом отношении тоже очень ценные - они менее архаичные чем литовский и другие балтские языки, но намного архаичнее, чем большинство других нынешних живых индоевропейских языков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Lap 2012 15:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Prūsai - Prußen - Alt Preußen - Old Prussians - Vieux Prussiens
http://www.facebook.com/pages/Pr%C5%ABs ... 8067904308

Paveikslėlis


Šaltinis - http://www.facebook.com/groups/238527649566613/

Alvydas Butkus

Kažkas smarkiai persistengė ir nusifantazavo.

Visų pirma, neaišku, iš kur luptas kuršių kalbos rašytinis šaltinis - kalbos mokslas tokio nežino. Šventosios bažnyčioje rastas tekstas laikomas latvišku, ne kuršišku.

O blogiausia, kad ir didžiųjų kalbų paralelės nurodytos klaidingai.

Pavyzdžiui, skr. asti, lie. esti atitinka la. ir ‘yra’, o ne ‘būt’, skr. asmi ir lie. esmi (pasenusi forma) atitinka la. esmu ‘esu’, o ne dzīvo.

Šešuras latviškai yra vīratēvs, bet ne tēvs; ąsa latviškai yra osa [uosa], bet ne āķis ‘kablys’, la. papēdis reiškia ‘kulną’, o ne ‘padą’ (zole; pēdas apakša), sieviete reiškia ‘moterį’, o ne ‘motę’ (māte); la, visspēcīgais (turi būti visspēcīgākais) yra būdvardis, kurį su lie. viešpats sieja tik fonetinis panašumas, nes jo šaknis yra spēks ‘jėga’, o ne ‘pats’ ir t.t.

Klaidingai nurodyti sanskrito žodžiai: sūnus skr. yra sūnu (ne sūnus), dantis - danta (ne dantas), duktė - duhitar (ne duhita) ir kt.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Bal 2014 23:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Во первых, ариями себя называли только небольшая часть древних народов и племен, говоривших в те времена на индоевропейских языках и говорах.

Во вторых, в языковедении и сейчас принято использовать термин "арийские языки", когда говорят об иранской и индийской ветвях индоиранских языков.

Для этнонима *a/āri̯a- предполагается возведение к индоевропейской форме *ar-i̯-o-, отражённой, по всей вероятности, также в др.-ирл. aire «знатный», «свободный» и др.-сканд. (рунич.) arjōstēR «знатнейшие», а также и в литовском слове orus - «достойный».

Последние слова, однако, никогда не использовались в качестве этнонима, в то время как в языках индоиранских (арийских) народов помимо значения «благородный» слово имело ярко выраженную этническую коннотацию, противопоставлявшую ариев («своих людей») окружающим чужим народам — др.-инд. anā́rya-, авест. anairya- «не-арий», «чужак».

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Bal 2014 23:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Джавахарлал Неру. Открытие Индии, 1955


http://litresp.com/chitat/ru/%D0%9D/ner ... itie-indii

ДЖАВАХАРЛАЛ НЕРУ
ПРЕДИСЛОВИЕ К РУССКОМУ ИЗДАНИЮ

Я счастлив, что моя книга «Открытие Индии» переводится на русский язык. Эта книга была написана двенадцать лет назад, когда я находился в тюрьме, а на большой части земного шара бушевала война. В книге отражены мои настроения и мысли того периода.

За последнее десятилетие в мире произошли крупные перемены и мы, кажется, уже далеко ушли от начала сороковых годов этого столетия. Но книга касается, главным образом, далекого прошлого Индии, и, быть может, она несколько облегчит понимание истории этой древней страны. Возможно также она поможет получить некоторое представление о событиях, которые оказали влияние на современное поколение Индии.

Я надеюсь через несколько дней посетить Советский Союз, эту великую страну, чтобы лично увидеть то, о чем я читал так много, и познать в какой-то мере те силы, которые содействовали созданию в наш век этой великой и обширной страны, оказывающей столь большое влияние на судьбы всего мира. Мне особенно приятно, что эта книга, созданная в уединении тюремной жизни, теперь выйдет в свет на русском языке.

Джавахарлал Неру
Дели.

28 мая 1955 г.

Выдержка:

"Современные индийские языки, ведущие свое происхождение от санскрита, называются индо-арийскими языками. Это языки хинда-урду, бенгали, маратхи, гуджарати, ория, ассамский, раджастани (разновидность хинди), пенджабский, синдхи, пушту и кашмирский.

К дравидским языкам относятся тамильский, телугу, каннара и малаялам.

Эти пятнадцать языков охватывают всю Индию, и самым распространенным из них является хинди с его разновидностью урду, который понимают даже там, где на нем не говорят.

Помимо этих языков, имеется лишь несколько диалектов и несколько неразвитых языков, на которых говорят в очень ограниченных районах некоторые отсталые племена, обитающие в горах и джунглях. Часто повторяющаяся версия о том, что в Индии насчитывается пятьсот или больше языков,— досужий вымысел филологов и чиновников бюро переписи, которые относят к самостоятельным языкам все диалектные наречия и все мелкие говоры племен, живущих на ассамо-бенгальской границе с Бирмой, хотя иногда на этих диалектах говорит всего несколько сот или несколько тысяч человек. Сфера распространения большинства этих так называемых сотен языков не выходит за пределы восточных пограничных областей Индии и прилегающих районов Бирмы. Следуя методу этих чиновников, в Европе насчитывают сотни языков и в одной Германии, мне думается, их можно насчитать около шестидесяти.

Подлинная языковая проблема Индии не имеет никакого отношения к этому разнообразию. На практике она сводится к хинди-урду, одному языку с двумя литературными формами и двумя шрифтами. В разговорном языке вряд ли имеется какое-либо различие. В письменности и особенно в литературной форме разрыв между хинди и урду становится больше. Делались и делаются попытки уменьшить этот разрыв и создать общую форму, которой обычно называется хиндустани. Хиндустани превращается в общий язык, понятный населению всей Индии.

Народным языком Северо-западной пограничной провинции, равно как и Афганистана, является пушту, один из индо-арийских языков, ведущих свое происхождение от санскрита. Пушту, больше чем любой из наших языков, испытал на себе влияние персидского языка. В прошлом этот пограничный район дал ряд блестящих мыслителей, ученых и специалистов по санскритской грамматике.

Языком Цейлона является сингалезский язык. Это также индо-арийский язык, непосредственно происходящий от санскрита. Сингалезцы получили от Индии не только свою религию — буддизм; они родственны индийцам также по своему происхождению и в языковом отношении.

Санскрит, как сейчас окончательно признано, связан с классическими и современными языками Европы. Даже в славянских языках имеется много общих с санскритом форм и корней. Ближе всего к санскриту стоит в Европе литовский язык."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Geg 2014 17:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
**********************************************************

http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... t=90#37681

Igor Rivera rašė:
С Жигяйвисом мы пересеклись на теме о санкрите. Я тогда написал, что первое место по количеству общих слов с санскритом занимает русский язык, а второе – литовский. Такие сведения я получил от профессионального филолога, и в интернете они тоже есть. На что был от Ж. ответ: первое место – литовский, второе, третье, четвёртое, пятое – какие-то уже мёртвые языки исчезнувших балтийских народов, у которых даже письменности не было, а русский язык – на «предпоследнем» месте. Латышский язык в эту череду не входил, хотя сам Ж. сказал, что литовский и латышский очень близки и похожи. Как же так? Если они очень близки и похожи, то почему в латышском языке такое мизерное количество общих слов с литовским (читай: с санскритом). Странно… Хотя цыганский язык тоже не упоминался, а ведь он относится к индоарийским языкам, ну почти к санскриту. Ну не может человек, СЕРЬЁЗНО занимающийся изучением темы санскрита, не знать про место русского языка, о чём знают все. Пусть я неправ (с точки зрения Ж.), но даже я (такой дремучий русский националист) поставил литовский язык хоть и не на первое место, но на второе однозначно.


Вы конечно мне не верите :), но я повторюсь - наиболее близок к санскриту (по разным показателям) именно литовский язык.

Латышский язык наиболее близок к литовскому, но не к санскриту - по простой причине: если литовский язык сохранил очень много архаизмов, то в латышском большинство из них исчезли (например даже окончания -ас, -ес, -ис, -ус, -ос, как правило превратились в -с).

В славянских языках произошло то же - не только полностью пропали все древние индоевропейские окончания, но и изменился фонетический ряд - например, в русском и некоторых других славянских языках изчезли древние индоевропейские гласные разной долготы, которые сохранились в санскрите и в литовском языке.

Классический санскрит насчитывает около 36 фонем. Если учитывать аллофоны (а система письма их учитывает), то общее количество звуков в языке увеличивается до 48. Важной особенностью языка является смыслоразличительная долгота, как в балтских языках. Эта особенность представляет собой значительную сложность для носителей русского языка, изучающих санскрит.

Цыганский язык (точнее разные диалекты этого языка) конечно является языком индоиранской группы, как и санскрит. Однако цыганский язык, как и множество других нынешних языков индоиранской группы, очень сильно изменился за прошедшие тысячелетия, и именно поэтому по многим своим свойствам очень сильно отличается от санскрита.

P.S. А вам советую поговорить с серьезными учеными-языковедами, работающими в индоевропеистике.

Мне вы ведь все равно не поверите. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Bir 2014 21:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =220#41550

Тиамо rašė:
Или кратенько вот:
ДУРГА ПРАСАД ШАСТРИ
СВЯЗЬ МЕЖДУ РУССКИМ ЯЗЫКОМ И САНСКРИТОМ


Материалы конференции Общества индийской и советской культуры (округ Мирут 22-23 февраля 1964 года, г. Газиабад, Уттар Прадеш).

Если бы меня спросили, какие два языка мира более всего похожи друг на друга, я ответил бы без всяких колебаний: «русский и санскрит». И не потому, что некоторые слова в обоих этих языках похожи, как и в случае со многими языками, принадлежащими к одной семье. Например, общие слова могут быть найдены в латыни, немецком, санскрите, персидском и русском языках, относящихся к индоевропейской группе языков. Удивляет то, что в двух наших языках схожи структуры слова, стиль и синтаксис. Добавим ещё большую схожесть правил грамматики - это вызывает глубокое любопытство у всех, кто знаком с языкознанием, кто желает больше знать о тесных связях, установившихся ещё в далёком прошлом между народами СССР и Индии.

Всеобщее слово

Возьмём для примера самое известное русское слово нашего века "спутник". Оно состоит из трёх частей : a) "s" - приставка, б) "put" - корень и в) "nik" - суффикс. Русскoe слово «put» едино для многих других языков индоевропейской семьи : path в английском и "path" в санскрита. Вот и всё. Сходство же русского и санскрита идёт дальше, просматривается на всех уровнях. Санскритское слово "pathik" означает "тот, кто идёт по пути, путешественник". Русский язык может образовывать такие слова, как "путик" и "путник". Самое интересное в истории слова "sputnik" на русском. Смысловое значение этих слов в обоих языках совпадает : "тот, кто следует по пути вместе с кем-либо". Мне остаётся только поздравить советских людей, которые выбрали такое международное и всеобщее слово.

Когда я был в Москве, в гостинице мне дали ключи от комнаты 234 и сказали «dwesti tridtsat chetire». В недоумении я не мог понять, стою ли я перед милой девушкой в Москве или нахожусь в Бенаресе или Удджайне в наш классический период где-то 2000 лет назад. На санкрите 234 будет «dwishata tridasha chatwari». Возможно ли где-нибудь большее сходство? Вряд ли найдется ещё два различных языка, сохранивших древнее наследие - столь близкое произношение - до наших дней.

Мне довелось посетить деревню Качалово, около 25 км от Москвы, и быть приглашенным на обед в русскую крестьянскую семью. Пожилая женщина представила мне молодую чету, сказав по-русски: «On moy seen i опа тоуа. snokha».

Как бы я хотел, чтобы Панини**, великий индийский грамматист, живший около 2б00 лет назад, мог бы быть здесь со мной и слышать язык своего времени, столь чудесно сохраненный со всеми мельчайшими тонкостями! Русское слово «seen» и «soonи» в санскрите. Также «madiy» - это «son» в санскрите может быть сравнено с «тоу» русского языка и «ту» английского. Но только в русском и санкрите «тоу» и «madiy» должны измениться в «тоуа» и «madiya», так как речь идет о слове «snokha», относящемся к женскому роду. Русское слово «snokha» - это санскритское «snukha», которое может быть произнесено так же, как и в русском. Отношения между сыном и женой сына также описываются похожими словами двух языков.

Совершенно верно

Вот другое русское выражение: «То vash dom, etot nash dom». На санскрите: «Tat vas dham, etat nas dham». «Tot» или «tat» — это указательное местоимение единственного числа в обоих языках и указывает на объект со стороны. Санскритское «dham» — это русское «dom», возможно, в силу того, что в русском отсутствует придыхательное «h».

Молодые языки индоевропейской группы, такие, как английский, французский, немецкий и даже хинди, напрямую восходящий к санскриту, должны применять глагол «is», без чего приведённое выше предложение не может существовать ни в одном из этих языков. Только русский и санскрит обходятся без глагола-связки «is», оставаясь при этом совершенно верными и грамматически и идеоматически. Само слово «is» похоже на «est» в русском и «asti» санскрита. И даже более того, русское «estestvo» и санскритское «astitva» означают в обоих языках «существование». Таким образом становится ясно, что схожи не только синтаксис и порядок слов, сама выразительность и дух сохранены в этих языках в неизменном начальном виде.

В заключение статьи приведу простое и очень полезное правило грамматики Панини, чтобы показать, насколько оно применимо в русском словообразовании. Панини показывает, как шесть местоимений преобразуются в наречия времени простым прибавлением «-da». В современном русском осталось только три из шести приведённых Панини санскритских примеров, но они следуют этому правилу 2600-летней давности. Вот они:

санскрит

местоимения
kim
tat
sarva

наречия
kada
tada
sada

значение
какой, который
тот
все

русский
kogda
togda
vsegda

Буква «g» в русском слове обычно обозначает соединение в одно целое частей, существовавших до того отдельно. В европейских и индийских языках нет таких средств сохранения древних языковых систем, как в русском. Пришло время усилить изучение двух крупнейших ветвей индоевропейской семьи и открыть некоторые тёмные главы древней истории на благо всех народов.

* Перевод Ф. Разорёнова.
** См.: Agrawala V.S. India as known to Panini.

Таких свидетельств очень много. Много.

А обратных свидетельств нет. И Вы их не найдёте потому, что их нет и во-вторых потому, что пока ничего обратного никогда привести не смогли.

Только фиглярство показываете.


Совершенно очевидно, что этот индиец литовский язык не знал. Знал бы, наверное другие примеры привел бы... :)

Вот только несколько примеров (им же предложенны):

Санскрит Литовский Русский

kada kada kogda
tada tada togda
sada visada vsegda

Другой пример - "Само слово «is» похоже на «est» в русском и «asti» санскрита".

По литовски - "esti" (в некоторых наречиях "asti").

Еще его же пример:

"На санкрите 234 будет «dwishata tridasha chatwari»."

По литовски - "dvi šimtinės trisdešimt ketveri"

"Санскритское «dham» — это русское «dom»," - по литовски "dūmas".

По русски «Tot» - в санскрите «tat» — это указательное местоимение единственного числа в обоих языках и указывает на объект со стороны.

По литовски - "tatai", и другая возможная форма - "tas".

И так далее: таких примеров схожести слов в санскрите и литовском - тысячи...

Но это совсем не значит, что литовец может свободно читать и понимать тексты на санскрите.


Понять можно только некоторые короткие предложения или отдельные слова, а более длинный связный текст не поймешь без словаря.

А знающий только русский язык поймет еще намного (в несколько раз) меньше.


*******************************************************

Тиамо rašė:


Во первых, исторически Вологодская область - это земля финских племен. Их потомками являются весь и вепсы.

В 9-10 веках эти земли колонизировали кривичи, которые сами были потомками славянизированного балтского племени кревяй (кряйвяй).

Автор статьи не языковед, а искусствовед, исследователь народной орнаментики.

Однако явно не очень серьезный специалист, так как ею приведенные примеры орнаментов, "доказывающих выход санскрита из вологодщины" - это классические литовские и латышские орнаменты, имеющие свои названия, с которыми связанно масса разных легенд, обьясняющих их происхождение.

Например две скрещенные гововы лошадок по литовски называются ашвеняй (ašvieniai) http://en.wikipedia.org/wiki/A%C5%A1vieniai . В санскрите их называют тем же именем.

Paveikslėlis

Совершенно очевидно, что эти орнаменты - это наследство древних балтов кревяй (кряйвяй) - кривичяй, так как, например, в других славяноязычных территориях в Южной Польше, Чехии, Словакии и Югославии таких орнаментов нет - они встречаются только в бывших балтоязычных территориях (в которых до сих пор сохранился древнебалтский субстрат - языковой и этнографический).

Очевидно, что у предков древних арийцев (будущих индийцев) были те же этнографические представления-мифы, как и у предков литовцев. Наверное, эти предки когда то жили рядом.

А вот в разных славянских языках и народах этих традиций и мифов нет (кроме тех славянских народов, которые появились уже после славянизации местных балтских племен). А это указывает на то, что предки славян в то время, когда эти мифы сформировались, жили поодаль от предков арийцев.

Lietuvių tautiniai ornamentai
http://www.ethnicart.lt/index.php?optio ... iew&id=193
http://www.ethnicart.lt/index.php?optio ... Itemid=203
https://www.google.lt/search?q=lietuviu ... 10&bih=603

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Sau 2015 18:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis:

Dažnai galima išgirsti ar perskaityti internete, kad lietuvių kalba yra seniausia.

Nesipainiokite - lietuvių kalba ne seniausia, o archaiškiausia, tai yra išsaugojo ypatingai daug senovinių savybių.

O dabar pasaulyje esančios kalbos visos yra vienodo senumo, tik daugiau ar mažiau pasikeitusios, lyginant su konkretaus praeities laikotarpio padėtimi.

Kalbotyroje vartojamas terminas "kalbos archaiškumas" (tiksliau būtų "archaiškumo lygis") - lyginama dabartinė kalbos forma su padėtimi buvusia prieš tam tikrą laikotarpį, ir nustatoma kokiu lygiu kalba pakito.

Pagal tam tikrus kriterijus bandoma apskaičiuoti kalbų "archaiškumo lygį".

Kaip tik todėl sakoma kad lietuvių kalba yra labai archaiška (o ne sena), kadangi yra išsaugojusi labai daug indoeuropiečių prokalbės šaknų, gramatinių ir kitų savybių.

Sanskritas irgi yra išsaugojęs labai daug tų senųjų savybių (ne visai tų pačių, kaip lietuvių kalba).

O kuri kalba yra archaiškesnė - lietuvių ar sanskrito - priklauso nuo to, pagal kokius būtent kriterijus apskaičiuojamas archaiškumo indeksas.

Faktas tas, kad tas rodiklis, apskaičiuotas naudojant įvairius kriterijus, kiek žinau, yra visais atvejais gana artimas ir sanskritui, ir lietuvių kalbai.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Kov 2016 23:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Pranciška Regina Liubertaitė

2016-02-29 08:39 · Vilnius, Lithuania

Išgirdau per TV iš žinomo istoriko, kuris, beje, yra profesorius, kad lietuvių kalba yra labai jauna kalba, jaunesnė už lenkų.

Tokio nusišnekėjimo tikrai nesitikėjau.

Kaip galima teigti tokias nesąmones, kai yra šviesaus atminimo dr. A. Girdenio faktas, pagrįstas matematiniais skaičiavimais, kad lietuvių ir latvių kalbos suskilo į dvi kalbas VI a. po Kristaus (arba kaip buvo įprasta sakyti sovietmečiu – mūsų eroje).

Argi šis istorikas nieko negirdėjo apie lietuvių kalbininkų tyrinėjimus Lietuvoje ir užsienyje, pasaulio baltistų publikacijas (apie skaitymą kitų mokslininkų darbų turbūt neverta nė užsiminti)?

Kai žmogus yra pats sau autoritetas, matyt, kitaip ir būti negalėjo. Pernelyg didelis pataikavimas Lenkijai priveda iki visiško absurdo.

Kęstutis Čeponis

Slavų kalbos apskritai pradėjo skirtis iš tarmių į kalbas tik 9-10 amžiuose, o latvių kalba nuo lietuvių atsiskyrė maždaug 7 amžiuje (matyt, visų pirma finų kalbų įtakoje).

Iš kitos pusės kalbėti apie kalbų "jaunumą" ar "senumą" neturėtų net ir mėgėjai, nesuvokiantys, kas yra mokslinė terminologija, ką jau kalbėti apie profesorius, tuo labiau istorijos mokslų.

Nes juk iš tikrųjų visos dabartinės kalbos (išskyrus dirbtines) yra vienodo amžiaus - juk visos jos savo pradžią turi tuose pačiuose laikuose, kai mūsų labai tolimi protėviai pradėjo kažką kalbėti daugiau mažiau artikuliuotai.

Taigi, tai, ko gero siekia dar įvairių beždžionių rūšių ir įvairių žmonių rūšių bendrų protėvių laikus.

Todėl galima kalbėti tik apie santykinį įvairių kalbų archaiškumą - kitaip sakant, kaip žymiai (ar nežymiai) jos pakito, lyginant su įvairiais kalbos vystymosi laikotarpiais.

Štai šiuo požiūriu lietuvių kalba yra, palyginus su kitomis dabartinėmis indoeuropiečių kalbomis, menkai pakitusi - kitaip sakant archaiška. :)

Slavų kalbos (ir lenkų tame tarpe) pakito žymiai daugiau.

Alvydas Butkus

Latvių kalba tokia, kokią girdime dabar, ėmė formuotis tik nuo XIV a., nurimus kuršių ir žiemgalių karams su vokiečiais.

Iki tol ten buvo šiaurės baltų - kuršių, žiemgalių, sėlių ir latgalių kalbos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Gru 2017 19:18 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/zapadnja_4?c=1219406

№51 Владимир Бычковский, Латвия - Борис Бахов (№25)

Скажи сразу, латгальский ближе к санскриту... значит он древней само-собой (латышского я имею ввиду).

А славянские шли-развивались параллельно.

№61 Kęstutis Čeponis, Литва - Владимир Бычковский (№51)

---значит он древней само-собой (латышского я имею ввиду)---

Не древней, а архаичней.

То есть некоторые латгальские наречия сохранили некоторые древние черты индоевропейского праязыка, которых в современном литературном латышском языке уже нет.

Добавлю, что славянские языки уже в период славянского праязыка потеряли множество древних индоевропейских черт (но намного меньше, чем германские и кельтские языки) - начиная от потери древнеиндоевропейских окончаний -ас, -эс, -ос, -ис, -ус и кончая постепенной потерей дифтонгов -ан, -эн, -ин, -ун, а также длинных гласных, которые сохранились в греческом и в литовском языках, частично и в латышском.

--латгальский ближе к санскриту----

Индоевропеистами, в том числе и санcкритологами, уже доказано, что литовский язык в общей сложности архаичнее санскрита, так как сохранил много древнеиндоевропейских свойств, которые в санскрите уже исчезли.

*****************************************************************

https://imhoclub.lv/ru/material/latvija ... ?c=1253071

№132 Kęstutis Čeponis, Литва - Владимир Бычковский (№130)

---надо только сравнить латгальский и латышские языки с санскритом, у кого совпадений больше, тот и древней. Латгальский около 95 % совпадений,---

Абсолютная чепуха, уважаемый. :)

Вот вам для примера мантра на санскрите:

http://sanskrt.org/archives/1099

Sarve bhavantu sukhinaḥ, sarve santu nirāmayāḥ !
Sarve bhadrāṇi paśyantu, mā kaścid duḥkhabhāg bhavet !

Дословный перевод:

Все да будут счастливыми, все да будут здоровые!
Все блага пусть видят! Не кто-либо горемычный должен быть.

Литературный перевод:

Да будут все счастливы! Да будут все здоровы!
Да увидит каждого удача! Пусть никто не испытывает страданий!

Текст этой мантры изображён на гербе индийского штата Гоа.

Почитайте и переведите, используя латгальский... :)

----у кого совпадений больше, тот и древней.----

Нет, это тоже не правда.

На самом деле в языковедении нет термина "язык древнее другого языка"...

Так как по своему возрасту все сегодняшние языки одинакого древние.

Другое дело, что одни менялись медленнее, другие быстрее.

Это называется архаичностью языка.

И сравнивать надо современный индоевропейский язык не с санскритом, а с индоевропейским праязыком - в каком языке сохранено больше (и каких) древних свойств этого языка.

Языковедами уже признано, что наиболее архаичный язык (из живых) - это литовский.

По некоторым сохраненным свойствам он архаичнее и санскрита, который эти свойства давно растерял.

Если же сравнивать латгальские наречия (их много, между прочим) с другими наречиями латышского языка, то конечно же латгальские наречия самые архаичные из всех латышских наречий.

*******************************************************

Štai, norintiems palyginti sanskrito ir lietuvių kalbą, mantra sanskrito kalba - pabandykite išversti, naudodami lietuvių kalbą :)

http://sanskrt.org/archives/1099

Sarve bhavantu sukhinaḥ, sarve santu nirāmayāḥ !
Sarve bhadrāṇi paśyantu, mā kaścid duḥkhabhāg bhavet !

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Sau 2018 21:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
К санскриту ближе всего литовский и русский языки

Оригинал взят у vsegda_tvoj в Что нужно знать о санскрите. 30 фактов

https://spetsialny.livejournal.com/1324235.html

Самые ранние из известных памятников на санскрите были созданы в середине II тысячелетия до нашей эры.

Лингвисты считают, что классический санскрит произошел от санскрита ведического (на нем написаны веды, самой ранней из которых является Ригведа). Хотя эти языки похожи, их сегодня cчитают диалектами. Древнеиндийский лингвист Панини в пятом веке до нашей эры и вовсе считал их разными языками.

Долгое время санскрит развивался обособленно от европейских языков. Первое соприкосновение лингвистических культур произошло во время Индийского похода Александра Македонского в 327 году до нашей эры. Тогда лексический набор санскрита пополнился словами из европейских языков.

Полноценное лингвистическое открытие Индии произошло только во второй половине XVIII века. Именно открытие санскрита положило начало сравнительно-историческому языкознанию и исторической лингвистике. Изучение санскрита выявило сходство между ним, латынью и древнегреческим, что натолкнуло лингвистов на мысль об их древнем родстве.

До середины XIX века было распространено мнение о том, что санскрит является праязыком, однако эта гипотеза была признана ошибочной. Настоящий праязык индоевропейцев не сохранился в памятниках и был древнее санскрита на несколько тысяч лет.

В последнее время есть много псевдонаучных и «патриотических» гипотез о том, что санскрит произошел от древнерусского языка, от украинского языка, и так далее. Даже поверхностный научный анализ показывает их ложность.

Схожесть русского языка и санскрита объясняется тем, что русский – язык с медленным развитием (в отличие, например, от английского). Однако, например, литовский язык ещё более архаичный (более медленно менялся). Из всех европейских языков именно он больше всего похож на санскрит.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Vas 2018 18:27 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Пословица "Бог дал зубы, бог даст и хлеба"
(на литовском, на латышском, на прусском, на санскрите, на латыни).


Paveikslėlis

Paveikslėlis

Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


Prikabinti failai:
Angliškai - sanskrite - lietuviškai.jpg
Angliškai - sanskrite - lietuviškai.jpg [ 21.47 KiB | Peržiūrėta 6467 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Vas 2018 13:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Вы конечно мне не верите :), но я повторюсь - наиболее близок к санскриту (по разным показателям) именно литовский язык.

Индоевропеистами, в том числе и санcкритологами, уже доказано, что литовский язык в общей сложности архаичнее санскрита, так как сохранил много древнеиндоевропейских свойств, которые в санскрите уже исчезли.

Добавлю, что славянские языки уже в период славянского праязыка потеряли множество древних индоевропейских черт (но намного меньше, чем германские и кельтские языки) - начиная от потери древнеиндоевропейских окончаний -ас, -эс, -ос, -ис, -ус и кончая постепенной потерей дифтонгов -ан, -эн, -ин, -ун, а также длинных гласных, которые сохранились в греческом и в литовском языках, частично и в латышском.

Латышский язык наиболее близок к литовскому, но не к санскриту - по простой причине: если литовский язык сохранил очень много архаизмов, то в латышском большинство из них исчезли (например даже окончания -ас, -ес, -ис, -ус, -ос, как правило превратились в -с).

В славянских языках произошло то же - не только полностью пропали все древние индоевропейские окончания, но и изменился фонетический ряд - например, в русском и некоторых других славянских языках изчезли древние индоевропейские гласные разной долготы, которые сохранились в санскрите и в литовском языке.

Схожесть русского языка и санскрита объясняется тем, что русский – язык с медленным развитием (в отличие, например, от английского). Однако, например, литовский язык ещё более архаичный (более медленно менялся). Из всех европейских языков именно он больше всего похож на санскрит.

Классический санскрит насчитывает около 36 фонем. Если учитывать аллофоны (а система письма их учитывает), то общее количество звуков в языке увеличивается до 48. Важной особенностью языка является смыслоразличительная долгота, как в балтских языках. Эта особенность представляет собой значительную сложность для носителей русского языка, изучающих санскрит.

Во первых, ариями себя называли только небольшая часть древних народов и племен, говоривших в те времена на индоевропейских языках и говорах.

Во вторых, в языковедении и сейчас принято использовать термин "арийские языки", когда говорят об иранской и индийской ветвях индоиранских языков.

Для этнонима *a/āri̯a- предполагается возведение к индоевропейской форме *ar-i̯-o-, отражённой, по всей вероятности, также в др.-ирл. aire «знатный», «свободный» и др.-сканд. (рунич.) arjōstēR «знатнейшие», а также и в литовском слове orus - «достойный».

Последние слова, однако, никогда не использовались в качестве этнонима, в то время как в языках индоиранских (арийских) народов помимо значения «благородный» слово имело ярко выраженную этническую коннотацию, противопоставлявшую ариев («своих людей») окружающим чужим народам — др.-инд. anā́rya-, авест. anairya- «не-арий», «чужак».

Единственный арийский язык в Европе - это цыганский. Цыганский язык (точнее разные диалекты этого языка) конечно является языком индоиранской группы, как и санскрит. Однако цыганский язык, как и множество других нынешних языков индоиранской группы, очень сильно изменился за прошедшие тысячелетия, и именно поэтому по многим своим свойствам очень сильно отличается от санскрита.

Джавахарлал Неру. Открытие Индии, 1955

Выдержка: "Санскрит, как сейчас окончательно признано, связан с классическими и современными языками Европы. Даже в славянских языках имеется много общих с санскритом форм и корней. Ближе всего к санскриту стоит в Европе литовский язык."

P.S. А вам советую поговорить с серьезными учеными-языковедами, работающими в индоевропеистике.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Rgp 2018 20:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/o_latis ... ?c=1315214

№45 Kęstutis Čeponis Литва - Сергей Муливанов (№44)

---из всех прибалтийских языков наиболее близким к санскриту является именно латгальский язык?---

Нет, наиболее близкий из живых летто-литовских языков к классическуму санскриту именно литовский язык.

А южнолатгальское наречие просто претерпело очень сильное литовское влияние. Однако оно имеет меньше соответствий с санскритом чем литовские наречия.

Все таки это не совсем научный подход.

Языковедение использует научный термин "архаичность языка" - то есть как сильно язык (по разным признакам в совокупности) изменился по сравнению с его далеким предком.

И для санскрита, и для литовского языка, и для всех других индоевропейских языков таким предком считается праиндоевропейский язык, а точнее некоторый континуум праиндоевропейских наречий.

Языковеды давно уже установили, что именно литовский язык более архаичный чем санскрит - по общей совокупности разных признаков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Lie 2019 22:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... ed_comment

Egidijus Sinkevičius

Šiaip tai daugelis mokslininkų skaičiuoja kalbų amžių ir pakankamai konkrečiai.

Kęstutis Čeponis

Skaičiuoja toli gražu ne moksliškai - nes tiesiog nėra aiškaus mokslinio kriterijaus, kada kalba "gimė".

Iš tikrųjų visos natūralios kalbos laikui bėgant kinta - ir tai vyksta jau daug tūkstantmečių. Todėl galima tik apytikriai nustatyti, kada maždaug dvi kalbos, kilusios iš bendro protėvio, jau pakankamai aiškiai pradėjo skirtis. Nors tas "aiškumas" irgi yra reliatyvi sąvoka.

Pvz., ar turkų ir azerbaidžaniečių kalbos skiriasi? :) Arba čekų ir slovakų?

Nes pagal mokslinius kriterijus tai tėra tarmės, o ne kalbos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Lie 2019 19:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Главное условие сохранения архаичного языка - это продолжительная жизнь на территории, которая со всех сторон окружена близкородственными по языку племенами и этносами.

Предки литовцев (и латышей, селов, пруссов, ятвягов...) многие тысячелетия жили в окружении очень близких летто-литовских наречий http://alkas.lt/wp-content/uploads/2011 ... nimai2.jpg , и поэтому не почуствовали сильное инородное языковое влияние, с каким столкнулись другие индоевропейские периферийные племена, а также те, которые далеко откочевали от основного ядра индоевропейцев.

Языковедческие исследования (сравнение изоглос в разных говорах) показывают, что древнее племя Leita примерно до 5 века скорее всего жило в районах современного Курска, Орела, Брянска, Калуги.

В.Н.Топоров: Значение белорусского ареала в этногенетических исследованиях

Выдержка:

Речь идёт о выдвижении принципиально новых точек зрения на членение и балт., и слав. диалектных континуумов.

В первом случае существенна явно наметившаяся тенденция отнесения к зап. балтам кроме пруссов и ятвягов ещё и куршей, земгалов и, возможно, селов, диалекты которых ранее рассматривались как вост.-балт.

Вероятно, ревизия старой классификации балт. языков затрагивает и хронологический аспект проблемы.

Во всяком случае, эти "новые" зап.-балт. диалекты, оказавшиеся в значительной степени субстратом по отношению к вост.-балт. диалектам (лит., лтш., лтг.), настоятельно призывают исследователей к более точному определению локуса лит. и лтш. языкового элемента в ареальном плане в более раннюю эпоху, и блр. ареал и его непосредственное окружение под этим углом зрения должны привлечь особое внимание (в другом месте указывались пучки гидронимических изоглосс, связывавших вост. Литву, Латгалию и смежные блр. территории с локусом, лежащим к юго-востоку, приблизительно в треугольнику Калуга - Брянск - Орёл).

Віталій Занковіч

Или отсталость среди окружающих племен и этносов. :))))

Kęstutis Čeponis

Нет, отсталось тут ни причем.

Даже на оборот - именно отсталые племена быстрее других завоевываются соседями - как, к примеру, предки славян были завоеваны скифами, затем сарматами (и переняли от них не только имена иранских богов Симаргл, Дажбог, Стрибог, Хоре, Сварог..., но и само слово бог, и даже названия изначальных славянских племен - анты, сербы, хорваты), а затем были под игом целой череды разных тюркских каганатов - кончая Аварским и Хазарским каганатом, и каганатом Русов (варягов - северных германцев).

Литовцы и пруссы же не только успешно отразили набеги гуннов-акациров и аваров (обров) в 7-8 веках, но и в 10-12 веках не допустили в свои земли скандинавских викингов-варягов, а затем и ими созданную Русь (каганат Русов, который только в конце 11 века начал называться княжеством).

Даже монголы так и не смогли захватить Литву в 13 веке, хотя и совершили как минимум 5 военных походов, пытаясь завоевать Литву (в 1258, 1275, 1279, 1282, 1289):

http://1.bp.blogspot.com/_Yfnmftw80xI/T ... 60364a.JPG 

Крестоносцы и меченосцы в 13-14 веках тоже обломали зубы в "отсталую" Литву. А Литва как раз в это время постепенно превратилась в огромную империю.

Kęstutis Čeponis

----Віталій Занковіч , а что за предки славян :))))?---

Сейчас основная гипотеза, что предки славян - это бывшие периферийные южные балтские племена, которые претерпели очень сильное языковое иранское (от скифов и сарматов) и кельтское влияние.

Алексей Веремовский

Kęstutis Čeponis, Вы тут все, летувисы бредите санскритом, а про анатолийский чота молчите.

Вот мне и стало интересно почему так?

Kęstutis Čeponis

Да все очень просто - санскрит и литовский язык, а тем более прусско-ятвяжские говоры, намного архаичнее чем любой язык из анатолийской группы. :)

Хетты захватили в Анатолии земли, где издавна проживали этносы, говорившие совсем не на индоевропейских языках (близких к разным кавказским языкам).

И хеттский язык из-за тесных контактов с этими инородными языками сильно изменился, к тому же позаимствовал из этих языков и довольно большой словарный запас.

Позже тоже самое произошло и с тохарскими, германскими, кельтскими, италийскими, греческими, армянскими и славянскими языками.

Индийские и иранские языки тоже очень сильно изменились - и только санскрит, зафиксированный брахманами как священный язык в очень древней форме, а также иранский священный язык Авесты (очень близок к санскриту), сохранили свои архаичные индоевропейские черты.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 28 Vas 2020 18:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Vytis Vydūnas. Sanskrito-lietuvių vėrinys

https://www.patogupirkti.lt/knyga/sansk ... rinys.html

Paveikslėlis

Leidėjas: Lietuvių kalbos instituto leidykla
Išleidimo metai: 2017
Formatas: 16x16, kieti viršeliai
Puslapių skaičius: 59
ISBN ar kodas: 9786094111853

Aprašymas

108 karoliukai, sudarantys tradicinį indišką vėrinį mālā, arba 108 žodžiai, ryškiausiai atspindintys lietuvių kalbos ir sanskrito sąsajas ir tampantys sanskrito-lietuvių vėriniu.

"Sanskrito-lietuvių vėrinys" – tai lyginamasis lietuvių kalbos ir sanskrito žodynas.

Sklando mitas, kad lietuvių kalba ir sanskritas yra tokios identiškos, kad lietuviai ir Indijos gyventojai galėtų susikalbėti ir be vertėjo. Ir iš tiesų dar XIX amžiuje atrasta, kad tarp šių kalbų esama tikrai daug leksinių atitikimų, liudijančių apie šių kalbų giminystę ir svarbą indoeuropiečių kalbotyrai, tačiau iki šiol mažai tyrinėtų. Be 108 karoliukų šiame lyginamajame žodyne taip pat anglų, lietuvių ir rusų kalbomis aprašomos lietuvių kalbos ir sanskrito sąsajų paieškos ir jų istorija bei ateities perspektyvos.

Leidinio autorius – Vilniaus universiteto Orientalistikos centro dėstytojas Vytis Vidūnas, įvadinio straipsnio autorė – prof. dr. Jolanta Zabarskaitė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Kov 2020 18:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Зализняк: "Причина ровно в том, что русский как раз относится к числу языков с медленным развитием. Правда, не самым медленным. Из близких нам языков еще гораздо медленнее литовский. Из ныне существующих литовский язык более всего сейчас похож на санскрит. Так что если уж какой-то язык и претендовал бы на то, что он чуть ли не одно и то же с санскритом, то это должен бы быть литовский."

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

---русский как раз относится к числу языков с медленным развитием.---

Зализняк просто не хочет обидеь русских... :)

В языковедении такое "развитие" языка называется не развитием, а упрощением или деградацией, так как язык просто теряет множество разных слов, суффиксов, звуков, а грамматическая структура упрощается и деградирует. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Bal 2020 21:36 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis – LRT KULTŪROS laida „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“
https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/ ... on=1726000

Keliaudamas po Indiją A. Poška susipažino su humanistu Mahatma Gandhi. Jis papasakojo žinantis apie Lietuvą, kurioje gyvena indams giminingi arijai, bendraujantys kalba, senesne už sanskritą.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Bal 2020 23:52 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Ar Adomas ir Ieva kalbėjo lietuviškai?
http://www.xxiamzius.lt/archyvas/xxiamz ... te_01.html

"Iš visų indoeuropiečių kalbų, lietuvių kalba, ne sanskritas, stovi arčiausiai pagrindinės prokalbės, atstatytos lyginamosios kalbotyros būdu."

R.C.Majumdar, vienas žymiausių
sanskrito žinovų, indų profesorius


.... tokie pripažintų kalbotyros autoritetų atsiliepimai apie mūsų gimtąją kalbą:

„Neginčijamai visų pripažinta, kad lietuvių kalba panėši į sanskritą daugiau negu bet kuri kita (…) kai imame galvon šaknų, priedėlių ir žodžių kiekį, išlikusių abiejose kalbose“ (indų prof. Suniti Kumor Čatterdži);

„Lietuvių kalba gramatiniu atžvilgiu (asmenavimo, linksniavimo, galūnių) rodo senoviškesnių lyčių už senoviškiausias indoeuropiečių išlikusias kalbas, tocharų bei hetitų, kurios siekia mažiausiai 3000 metų prieš Kristų“ (indų prof. R.C.Majumdar);

„Lietuviai turi daugiausia pagrindo atstovauti pirmykštei Arijų tautai, nes jų kalba parodo mažiausiai fonetinių ir gramatinių kitimų, kurie įvyksta, kai kitataučiai perima svetimą jiems kalbą“ (prof.Tylor, pasaulinė kalbotyros įžymybė).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2020 20:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Подсчитано, что между литовским и санскритом намного большая близоcть (по совокупности языковедческих параметров) чем между санскритом и славянскими языками (даже санскрита cо старославянским).

Все очень просто - санскрит и литовский язык, а тем более прусско-ятвяжские говоры, намного архаичнее чем любой язык из славянской группы.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Geg 2020 18:34 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/geroj_n ... nt=1465219

№178 Kęstutis Čeponis → Савва Парафин, 27.05.2020 15:25

Литовскому языку и литовскому этносу уже как минимум 4000 лет - и мы сумели пережить массу разных передряг, не изменив свой язык.

То что литовский язык в своей грамматической структуре, фонетике, древнем словарном запасе,... практически почти не изменился за последние 4000 лет, доказано языковедами индоевропеистами и балтистами.

№181 Савва Парафин → Kęstutis Čeponis, 27.05.2020 15:45

Время вышло... "флажок" вот-вот упадет на Часах Истории...

Смешно... самая древняя Цивилизация и язык. ))

Египтяне, Греки и Китайцы нервно курят в сторонке. ))

Черное море - украинцы выкопали, а литовцы Балтийское? )

№184 Kęstutis Čeponis → Савва Парафин, 27.05.2020 17:30

---Египтяне, Греки и Китайцы нервно курят в сторонке ))----

Конечно. :)

Если этнос меняет свой язык - это уже другой этнос.

Египтян вообще давно уже нет - примерно 2000 лет. От них остались только кучка христян коптов, чей язык наиболее близок к древнеегипетскому.

Древнегреческие языки тоже уже давным давно исчезли - современный грек ни хрена не понимает на этих языках. :)

С китайцами ситуация сложнее - у них нет и не было азбучного письма, и поэтому очень трудно определить как они говорили 4000 лет назад.

Хотя их иероглифы за то время сильно изменились.

---Черное море - украинцы выкопали, а литовцы Балтийское? )---

Уточняю - Балтийское море выкопали не сами литовцы, а рабы литовцев. :)

Потом Сталин, явно следуя этому литовскому примеру, Беломорканал своим рабам приказал выкопать... :)

№193 Савва Парафин → Kęstutis Čeponis, 27.05.2020 18:46

Заявку на рекорд в книгу Гиннеса, Литва уже подала? )

На самый древний и живой язык - литовский?

№197 Kęstutis Čeponis → Савва Парафин, 27.05.2020 19:17

Среди живых индоевропейских языков литовский язык самый архаичный или говоря по народному - самый древний. :)

В книгу Гиннеса заявку, наверное, не подавали по той простой причине, что в мире сейчас более 7000 языков.

И в книгу Гиннеса, наверное, может попасть только один из них - самый наидревнейший среди всех самых древних. :)

Но пока что языковеды просто не знают, какой это язык. :)

Потому что большинство из этих языков совершенно не исследованы методами исторического сравнительного языковедения.

№195 Савва Парафин → Kęstutis Čeponis, 27.05.2020 18:51

И тому есть письменные источники на литовском языке аж 4000 летней давности..нет, более ранние, ибо только за последние 4000 не изменился, а еще пару тысячелетий - формировался.

Литовскими учеными доказано что динозавры говорили на литовском!

№208 Kęstutis Čeponis → Савва Парафин, 27.05.2020 21:20

Языковеды восстанавливают древние индоевропейские формы слов используя методы сравнительного исторического языковедения.

Эти методы по индоевропейским языкам уже очень хорошо разработанные.

И поэтому языковеды давно уже установили, что современный литовский язык практически почти не изменился за прошедшие 3500-4000 лет.

---Литовскими учеными доказано что динозавры говорили на литовском!---

Архаичность литовского языка доказана совсем не литовскими языковедами (они появились только в 20 веке), а разными иностранными - немецкими, швейцарскими, русскими... еще в 19 веке...

А затем все это постоянно уточнялось...

№255 Kęstutis Čeponis → Марк Козыренко, 01.06.2020 18:32

---это древняя форма языка, которая не смогла развиться в соответствии с требованиями прогресса.----

Все языки развиваются в соответствии с требованиями прогресса путем добавления новых слов для тех предметов и физических явлений, для обозначения которых ранее в языке слов не было.

Но это никак не касается грамматической и фонетической структуры языка - именно это и показывает архаичность языка.

------------------------------------------------------------

Обычно такие слова заимствоваются у тех, кто первым эти предмети изобрели или создали... Иногда используются и слова из своего языка, их немного изменяя...

К примеру, изначально такими словами в русском языке являются названия металлов - медь, олово, железо, золото, серебро, бронза...

В литовском это - varis, alavas, geležis, auksas, sidabras, bronza...

Сравнив литовские и русские слова сразу заметно, какие именно названия пришли из далека, а какие собственного изготовления... :)

Медь - varis
Золото - auksas

Медь скорее всего родственно слову "мед" (аналогия по цвету).
Varis - от слова varyti, virti (варить).
Золото - наверное от "зола" (блестит как уголки в костре)

Вот происхождение слова "auksas" не ясно.

Моя версия, что оно произошло от названия реки Окс, где в антику добывали золото и затем оно распространялось во все стороны (в том числе и достигая древнебалтские земли).

Другие названия явно получены из одного источника.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Lap 2020 23:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Насчет "древности" языков


Во первых - все нынешние живые языки в мире совершенно одинаковой древности, так как своими корнями уходят в общее прошлое человечества.

Во вторых - все языки со временем из за различных причин и обстоятельств меняются. Одни меньше, другие - больше. Способность сохранять древние свойства называется по научному - архаичностью языка (а не древностью).

В третьих - из всех ныне живых индоевропейских языков самый архаичный - наименее изменившийся по сравнению с древними индоевропейскими говорами - именно нынешний литовский язык.

И особенно ценны в этом отношении разные говоры литовского языка - а их насчитано в начале 20 века около 115 (из них - около 75 аукштайтийские говоры, и около 40 - жямайтийские говоры; среди аукштайтийских говоров около 15 были найдены за пределами нынешних государственных границ Литвы).

В четвертых - очень архаичный и санскрит, но это мертвый язык -как и латынь, и древнегреческий, и много других мертвых языков, в том числе и прусский, который был еще архаичнее литовского. В Индии санскрит используется только в религиозных и научных целях, как и латынь в Европе и в католической церкви.

Санскрит особенно ценен при изучении индоиранских языков, но он ценен и для изучения остальных индоевропейских языков. В санскрите сохранены многие древние свойства, которые в других индоевропейских языках уже исчезли.

С другой стороны, в литовском языке (особенно в разных говорах) сохранилось много древних свойств, которые и в санскрите уже давно исчезли, поэтому немало языковедов (в том числе и в самой Индии) уже признали, что литовский язык архаичнее даже санскрита.

В этом отношении ценны и все другие живые и мертвые индоевропейские языки, так как практически во всех имеются такие свойства, которые в других языках уже не наблюдаются.

И славянские языки в этом отношении тоже очень ценные - они менее архаичные чем литовский и другие балтские языки, но намного архаичнее, чем большинство других нынешних живых индоевропейских языков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Sau 2021 21:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Термин "архаичный" в языковедении означает, что язык мало изменился по сравнению с каким-то древним периодом.

Самые архаичные языки обычно те, которые жили окруженные близкородственными языками - и на них не оказывали влияние чужеродные языки.

***********************************************

Архаичность языка - это научный языковедческий термин.

К сожалению обыватели, как правило, говорят о древности языка - что совершенно не правильно с научной точки.

Все языки мира одинакого древние - только одни из них поменялись меньше, а другие больше - если сравнивать с каким то конкретным временем в прошлом.

Наиболее архаичные языки те, на которых не оказывали влияние другие языки.

Так обычно бывает, когда этнос, использующий какой-то язык, долгое время (несколько тысячелетий) живет окруженный родственными в языковом отношении племенами и этносами.

В случае прусско-ятвяжского и литовского языков, то можно просто взглянуть на схему древнего проживания балтоязычных племен:

Древнебалтская территория (однако северная часть ареала древнебалтской гидронимии тут указана неправильно - отображены уже устаревшие данные)
Синий по данным археологии; Красный - по балтским гидронимам
download/file.php?id=156

Предки прусов, ятвягов и литовцев много тысячелетий жили в окружении родственных по языку племен - и поэтому их языки сохранили древние формы.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Bal 2021 16:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Ramunas Likas

Kalba nėra tai su kuo gimstama, o tai kas įgyjama.

Vėlgi tokie apibrėžimai kaip tauta ar nacija būtinai siejasi su kalbos bendrumu.

Taigi darant prielaidą, kad visos kalbos vienodai senos tuomet ir visos tautos bei nacijos irgi vienodai senos, bet juk taip nėra.

Jau nekalbant, kad buvo ne viena kalba dirbtinai sukurta ir net atskiros kalbos sąmoningai naikintos, o kitos platintos.

Čia panašiai kaip teigti, kad sintetiniai audiniai yra tokie pat seni kaip medvilniniai, vilnDar vienas kišamas falsifikatas. Pirmiausia kalba tai nėra tai, su kuo oniai ar lininiai nes žmonės visais laikais rengėsi ir nešiojo drabužius, o visi namai taip pat vienodai seni nes žmonės visais laikais turėjo būstus.

Čia iš tiesų klausimas tik vienas, kas ir kokiu tikslu tokius kliedesius platina?

Kęstutis Čeponis

Neužsiiminėkite demagogija, skleisdamas antimokslines nesąmones, jas "paremdamas" savo paties išgalvotais "palyginimais" ir visiškai klaidingomis "prielaidomis". :)

---Vėlgi tokie apibrėžimai kaip tauta ar nacija būtinai siejasi su kalbos bendrumu. ---

Nei terminas "tauta", nei tuo labiau terminas "nacija" nėra vienareikšmiškai apibrėžiami - ir todėl etnologijos moksle jie nenaudojami. Mokslinis terminas yra "etnosas".

Ir toli gražu ne visada visi vieno etnoso nariai kalba ta pačia kalba - pasaulyje pakanka tokių pavyzdžių (pvz., žydai).

Etnoso esminė jungianti savybė yra ta pati etninė savimonė, pagal kurią visi žmonės skirstomi į "savus" ir "svetimus".

---darant prielaidą, kad visos kalbos vienodai senos tuomet ir visos tautos bei nacijos irgi vienodai senos,----

Ne.

Etnosai atsiranda tik tada, kai susiformuoja jų bendra etninė savimonė, suskirstanti žmones į "savus" ir "svetimus".

O istorijos eigoje labai dažnai dėl įvairių priežasčių etnosai dalijasi į keletą naujų etnosų - pvz. serbai, kroatai, bosniai ir juodkalniečiai istoriškai yra to paties slavų etnoso palikuonys, tačiau dėl istorinių aplinkybių jie vieni kitų savais nelaiko, nors tebekalba ta pačia kalba.

Arba keli buvę etnosai susijungia į vieną (pvz. lietuvių protėviais yra ne tik lietuviai, bet ir nemaža dalis sėlių, kuršių, žiemgalių, galindų, skalvių, nadruvių, sembų...).

---buvo ne viena kalba dirbtinai sukurta---

Apie tokio tipo kalbas mes čia nekalbame - tik apie natūraliai susiformavusias.

----atskiros kalbos sąmoningai naikintos----

Mes kalbame tik apie tas kalbas, laikydami jas vienodai senomis, kurios egzistuoja būtent šiuo metu.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Rgs 2022 20:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

----Rygor Zhydkov ты даже не знаешь как звучала твоя кальба в середине 13 века и насколько она изменилась к началу 16 века ----

Языковеды мира давно уже установили, что именно литовский язык самый архаичный из всех современных индоевропейских языков, и по многим параметрам литовский язык архаичнее санскрита.

Языковедческий термин "архаичный" означает что язык мало изменился по сравнению с древним языком.

Санскриту более 4000 лет, но литовский язык архаичнее санскрита. И это явно показывает, что два или три века для литовского языка это сущий мизер.

Кроме того анализ очень древних балтских гидронимов показывает что многие из них практически совпадают с современными литовскими словами.

Rygor Zhydkov

Kęstutis Čeponis покажи решение «языковедов Мира» об этом.

Kęstutis Čeponis

Это общеизвестный факт. В любом учебнике индоевропейских языков это написано.

Вот к примеру - https://istina.msu.ru/courses/5258695/ : Литовский язык в индоевропейском освещении - учебный курс

Автор: Синёва О.В.
Год создания: 1996
Организация: МГУ имени М.В. Ломоносова

Описание: Литовский язык традиционно относят к восточной группе балтийской ветви индоевропейской семьи. Самый архаичный из живых языков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Bal 2023 22:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/4086684 ... &ref=notif

Linard Linard

Латышско-Литовские языки сохранили архаику прежде всего из-за своей изолированности . С этим верно, но изолированность эта возникла как следствие косной сельскохяйственной жизни своего населения.

Главные цивилизационные перемены, которые в разной мере пережили почти все народы Европы.

Христианизация, например, к ним пришла в последнюю очередь. Урбанизация вообще не пришла.

Kęstutis Čeponis

-----Linard Linard изолированность эта возникла как следствие косной сельскохяйственной жизни своего населения----

Во первых, сельское хозяйство у балтов было развито намного лучше чем у германцев и славян. Это заметили путешественники и писатели еще во времена Антики. И это записано в их работах.

Во вторых, предки славян жили в степях рядом с кочевниками. Поэтому они не только города, но и деревни с домами из бревен строить не умели - просто потому что в ареале их проживания не было больших лесов. Жили в основном в землянках.

И даже славянское слово "плотник", обозначающее строителя бревенчатого дома, происходит от слова "плот" - то есть предки славян из бревен строили не дома, а только плоты.

И в третьих - кроме литовцев и других балтов наиболее архаичные языки греческие и латынь. Так что сказка про цивилизационные перемены тут никак не катит... :)

Просто и греки, и латыняне (римляне) вплоть почти до начала нашей эры жили в окружении близкородственных в языковом отношении народов и племен.

Также как и литовцы, пруссы, ятвяги...

-----Linard Linard Христианизация, например, к ним пришла в последнюю очередь.---

Христянизация практически не повлияла на славянские и балтские языки (как впрочем и на другие индоевропейские языки) - они не изменились ни в грамматике, ни в строении слов, не изменились суффиксы, префиксы, корни и окончания слов.

Только пришло немало новых религиозных терминов и имен из древнего еврейского, арамейского, греческого и латыни.

Если посмотрим, к примеру, на славянские записи 10-12 веков (то есть время христянизации славянских народных масс), то и современые славяноязычные эти записи неплохо понимают.

Аналогично и современные литовцы свободно читают книги 16 века, написанные на литовском языке. То есть христянизация тоже ничего существенного не принесла в литовский язык.

Как я уже писал, языки сильно меняются только из за тесных и продолжительных контактов с иноязычной средой.

------------------------------------------------

https://www.facebook.com/groups/2457685 ... &ref=notif

Kęstutis Čeponis

----Julius Puras такого языка как балтский, с которого как бы появились литовский, пруский, латышский в природе не было ----

На самом деле в огромном ареале древних праиндоевропейских наречий существовали два отдельных ареала, в которых говорили на очень близких наречиях.

Один такой ареал составляли наречия, из которых через много тысячелетий появились литовский, латышский, прусский, ятвяжский, галиндский, селонский, земгальский, куршский... и множество других балтских языков.

Этот древний ареал близкородственных прабалтских наречий - языковой прабалтский континуум - и называется в языковедении прабалтским языком.

Другой такой древний ареал близкородственных праславянских наречий - языковой праславянский континуум - называется праславянским языком.

До сих пор в языковедении некоторые ученые придерживаются гипотезы, которую выдвинул еше Топоров, что когда-то в среде языкового прабалтского континуума наречий сформировался языковой западнобалтский континуум наречий, в котором на его периферии позже в свою очередь образовался праславянский языковой континуум наречий.

Однако последние исследования языковедов показали что уже во времена прабалтского континуума наречий в них были свойства, которых нет в славянских языках.

И на оборот - в славянских языках сохранились такие свойства, которых нет ни в западно балтских языках, ни в восточно балтских языках.

А это указывает на то, что уже в самом начале в среде древнеиндоевропейских наречий сформировались два отдельных ареальных языковых континуума наречий - прабалтский и праславянский.

Очевидно что таких ареальных континуумов близких наречий (близких не только между собой в группах, но и между разными группами) тогда было много - к примеру, пра германские, пра иллирийские, пра трако-гето-дакийские, пра фригийские,... и так далее...

Julius Puras

Kęstutis Čeponis такого одного языка с которого произошли литовский, латышский, пруски и т.п. не было. Потому что насители этих языков прибыли здесь не одно и тоже время. У этих языков другая динамика развития, другие слова, префиксы и суффиксы, ударение и т.д.

А о аоком языке, как балтославянский, вообще не может быть и речи. От слова совсем.

Kęstutis Čeponis

----Julius Puras такого одного языка с которого произошли литовский, латышский, пруски и т.п. не было. ---

Было много очень близких наречий - так называемый ареальный континуум балтских наречий (аналогично как, к примеру, в начале 20 века был ареальный континуум литовских наречий).

А то, как именно развились из этого древнего континуума балтских наречий современные разные балтские языки и наречия, то это был очень долгий и сложный процесс - он продолжался несколько тысячелетий.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Geg 2023 16:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/6824273 ... nt_mention

Алексей Веремовский

Да вообще латынь напрямую от калбы пошла. :)

Kęstutis Čeponis

Неуч, латынь, санскрит, древнегреческий... имеют много схожих слов с литовским потому, что все эти языки мало изменились за прошедшие тысячелетия после раздела индоевропейского языкового континуума тогдашних наречий.

Однако в средние века и вплоть до 19 века образованные люди того времени ничего не знали об истинном происхождении индоевропейских языков, и видя очевидные сходства литовского с латынью, санскритом, древнегреческим... думали, что литовский язык произошел от этих языков.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 40 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007