Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 00:11

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 12 Lap 2022 20:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
LIETUVIŲ APGYVENDINTOS VIETOVĖS
BALTARUSIJOS RESPUBLIKOJE


https://lkbkronika.lt/index.php/ausra-n ... usijos-tsr

Aušra, Nr.5, 1977.II.16.

1920 m. liepos 12 d. sudaryta sutartimi tarp Lietuvos ir Tarybų Sąjungos buvo nustatytos Lietuvos rytinės ir pietinės sienos. Tai maždaug atitiko etnografines Lietuvos ribas. Tais pačiais 1920 m. Lenkija okupavo Vilnių ir apie trečdalį rytinių bei pietinių Lietuvos žemių. 1939 m. žlugus Lenkijai, Tarybų Sąjunga grąžino Lietuvai Vilnių ir nedidelę dalį tos teritorijos, kuri buvo Lenkijos okupuota ir kuri turėjo atitekti Lietuvai pagal 1920.VII.12 sutartį. Likusi Vilniaus krašto dalis buvo prijungta prie Baltarusijos TSR.

1940 m. įvedus tarybų valdžią Lietuvoje, Baltarusijos atstovai Aukščiausioje TSRS Taryboje Maskvoje 1940 m. rugpiūčio 3 d. pasiūlė sugrąžinti Tarybų Lietuvai šešis rajonus: Švenčionių, Vydžių, Adutiškio, Astravo, Varanavo ir Rodūnės. Aukščiausioji TSRS Taryba tą pasiūlymą priėmė. Baltarusijos atstovų pažado originale buvo pasakyta, kad minėtuose rajonuose lietuviai sudaro daugumą gyventojų.

Baltarusijos atstovų pasiūlymas pradėtas vykdyti tik 1940 m. gale. Iki 1941 m. birželio mėn. prijungta prie Lietuvos TSR Druskininkai, Švenčionių bei Ignalinos rajonai ir Dieveniškės. Gal būt, tais metais būtų prijungti ir kiti rajonai, bet kilo karas, ir vokiečiai okupavo Lietuvą su visu Vilniaus kraštu.

Pasibaigus II pasauliniam karui, Vydžių-Apso, Astravo, Rodūnės ir Varanavo rajonai prie Lietuvos TSR liko nebeprijungti. Tokiu būdu po karo Baltarusijos respublikoje liko apie 50 tūkstančių lietuvių.

Dabartiniame Breslaujos rajone aplink Apso miestelį yra arti 30 kaimų, kuriuose gyvena lietuviai. Šie kaimai yra: Dvarčionys, Misos, Šalakundžiai, Ignotiškė, Zabarninkai, Kupčeliai, Paberžė, Petkūniškė, Kumpiniai, Bielūsiškė, Adomėniškė, Černiškės, Taukiniai, Bykauskai, Ažugirė (Zaliesė), Naujasalė, Juodelėnai, Damašiai, Medinkos, Rimašiai, Žirneliškė, Ūsionys, Ratkūnai, Roževas, Bužionys, Marijampolė ir kiti. Tai Apso "sala".

Dar caro laikais Dvarčionių kaime, Adolfo Getauto troboje veikė lietuviška mokykla. Prieš karą, lenkų okupacijos metu, lietuviškos mokyklos veikė Zabarninkuose ir kitur. Vokiečių okupacijos metais lietuviška gimnazija veikė Vydžiuose, kurios apylinkės dabar sulenkėjusios ir sugudėjusios (šiame leidinyje vartojami abu pavadinimai: baltarusis ir gudas. Oficialiai Lietuvos TSR yra įvestas Baltarusijos ir baltaruso pavadinimas), bet lietuviškų kaimų yra (Bagdžiūnų, Oškaragių ir kiti).

Prieš II pasaulinį karą Breslaujos apskrityje buvo apie 13000 lietuvių.

Astravo rajono Gervėčių saloje yra arti 20 lietuviškų kaimų: Rimdžiūnai, Girios, Pelegrinda, Knistuškės, Gudininkai, Geliū-nai, Galčiūnai, Gervėčiai, Miciūnai, Mockai, Viciūnai, Gibirda, Petrikai, Milcėjai, Gaigalai, Užupiai. Kerplėšyna ir kiti. Prieš karą, lenkų okupacijos metu, vienuolikoje kaimų veikė lietuviškos mokyklos: Miciūnuose, Galčiūnuose, Petrikuose, Mockuose, Rimdžiūnuose, Giriose ir kitur.

Iš viso Gervėčių apylinkėje buvo priskaitoma apie 11000 lietuvių.

Buvusiame Rodūnės (dabar Varanavo) rajone yra apie 20 lietuviškų kaimų: Pelesa, Dubiniai, Smilginiai, Vigonys, Klaišiai, Kargaudai, Piliūnai, Pavalakė, Paditvys, Leliušiai, Senieji ir Naujieji Druskininkai, Varliai, Mažeikiai, Kurkliai, Miežionys, Saltaniškis, Kalviai ir kiti. Visame Rodūnės rajone lenkų okupacijos metu buvo priskaitoma apie 10.000 lietuvių. Lietuviškos mokyklos veikė vienuolikoje kaimų: Pelesoje, Sen. Druskininkuose, Kargauduose, Piliūnuose, Pavalakėje, Paditvyje ir kitur. Panaikinus lietuviškas pamaldas Rodūnėje, lietuviai pasistatė bažnyčią Pelesoje. Dabar buvusio Rodūnės rajono lietuviai sudaro Pelesos "salą", kuri priklauso Varanavo rajonui.

Varanavo rajone yra kita lietuviška "sala", vadinama Ramaškonių kaimo vardu. Be Ramaškonių į šią "salą" įeina keliolika lietuviškų kaimų: Baziliai, Dainava, Staniškiai, Tusamonys, Bieliūnai, Cesliukiškė, Armoniškės, Lašėkai, Parabiškės, Valatkiškės, Stilgūnai, Naujasodžiai, Dainavėlė, Biliai, Kauleliškiai ir kiti. Lenkų okupacijos metu lietuviškos mokyklos veikė Ramaškonyse, Stilgūnuose, Lazariškyje, Cesliukiškėje, Tumasonyse, Biliuose, Liubartuose, Balcininkėliuose ir kituose kaimuose.

Viso Ramaškonių "saloje" (buvusiuose Varanavo ir Sėdliškio valsčiuose) prieš karą buvo priskaitoma apie 8000 lietuvių.

Buvusiame Žirmūnų valsčiuje, dabar Varanavo rajone, yra Plikių lietuviška "sala". Ją sudaro lietuviški kaimai: Piliakalnis, Plikiai, Sklodonys, Asava ir kiti. Plikiuose ir Sklodonyse lenkų okupacijos laikais veikė lietuviškos mokyklos.

Lazdūnų saloje (Jūrotiškio rajonas) prieš II pasaulinį karą buvo virš 10 lietuviškų kaimų: Gudenionys, Salos. Valdzikai, Pasaliai, Babrėnai, Bežemiai, Dauronys, Jaskūnai, Dervėgiai ir kiti. Juose buvo apie 2900 lietuvių.

Mūsų turistai 1971 m. aptiko lietuviškai kalbantį Poškiškės kaimą, apie 30 km. į rytus nuo Dieveniškių.
Prieš karą ir dar po karo lietuvių gyventa apie Pastovius (ne taip seniai, prieš 10 metų, Adutiškio vidurinėje mokykloje buvo lietuvių mokinių nuo Pastovių). Apie Pastovius, pagal lenkų statistikos duomenis, ten gyveno 51 lietuvis, apie Medelą - 89 lietuviai. Iš viso "pakraščiuose" lenkų okupacijos metais turėjo būti apie 7800 lietuvių. "Pakraščiais" suprantama Molodečno, Vileikos ir Pastovių buvusios apskritys.

Prieš II pasaulinį karą lietuvių gyventa Bielicos valsčiuje (iš 1921 metų lenkų statistikos matyti, kad Bielicos valsčiuje gyveno 518 lietuvių).

Toliausiai nuo dabartinės Lietuvos nutolusi, apie 240 km. į pietus nuo Vilniaus, yra Zietelos lietuviška sala.

Reikia pažymėti, kad lenkų okupacijos metais tuose lietuviškuose kaimuose, kuriuose nebuvo lietuviškų mokyklų (kur jos nepajėgė įsisteigti arba valdžios buvo uždarytos), veikė lietuviški klubai - skaityklos. Be klubų - skaityklų veikė vaikų darželiai. Buvo leidžiama lietuviška saviveikla, veikė liaudies šokių bei vaidybos rateliai, chorai. Plačią veiklą buvo išvystę "Ryto" ir "Šv. Kazimiero" draugijų skyriai.

Breslaujos ir Varanavo rajonų lietuviški kaimai, iš tikrųjų, nesudaro salų, nes jie natūraliai prigludę prie Lietuvos TSR. Tikrąsias salas sudaro tiktai Gervėčių, Lazdūnų ir Zieletos lietuviai. Kitas salas reikėtų vadinti apylinkėmis (Apso-Vydžių, Pelesos, Ramaškonių).

Visos minėtos lietuviškos vietovės, pasibaigus karui, prie Lietuvos TSR neprijungtos.

Kodėl jos neprijungtos, nors 1940 m. toks nutarimas buvo padarytas? Neprijungtos todėl, kad lietuvių tauta yra maža ir, pasibaigus karui, nebuvo reikalo su lietuviais skaitytis.

Panašus likimas ištiko Rytprūsius, kurie po karo buvo padalinti. Didesnė Rytprūsių dalis priskirta Lenkijai (nes lenkų 30 milijonų, ir su jais reikia skaitytis), o mažesnė dalis, nuo seno lietuvių gyvenama, buvo priskirta ne Lietuvai, bet Rusijos Federacijai, ir pavadinta Kaliningrado sritimi.

Kaliningrado srityje panaikinti visi lietuviški vietovardžiai. Išnyko Tilžės vardas (pavadinta Sovietsku), kur spaudos draudimo laikais buvo spausdinamos lietuviškos knygos ir laikraščiai, ir kur iki pat 1944 m. gyveno rašytojas, filosofas ir kovotojas už lietuvybę daktaras Vydūnas. Per Tolminkiemį, kur 40 metų gyveno ir dirbo K. Donelaitis, tekanti Šventainės upė pavadinta Ruskaja, o pats Tolminkiemis pavadintas Čistyje Prudy.

Lietuviškos Baltarusijos vietovės neprijungtos prie Lietuvos TSR todėl, kad užsimota jas ištirpdinti ir jose gyvenančius lietuvius paversti pradžioje baltarusiais, o paskui - rusais. Kad taip iš tikrųjų yra, paaiškėjo iš vietinės (Baltarusijos) valdžios veiksmų, kurie pradėti vykdyti 1944 m. išvijus vokiečius.

1. Neleista veikti lietuviškoms mokykloms. Vietoje lietuviškų mokyklų, kurios veikė lenkų okupacijos metais, atidarytos rusiškos.

2. Duota suprasti, kad lietuviams inteligentams (mokytojams ir kitiems) čia nėra ko veikti, ir jiems reikia išvykti iš Baltarusijos TSR. Jiems nedavė darbo, o nenorintieji išvykti buvo visaip gąsdinami, terorizuojami (buvo atsitikimų, kad net naktį su ginklu buvo gąsdinami, jei neišsikels iš šio krašto). Nepaisyta net to, kad dalis vietinės lietuviškos inteligentijos buvo tarybų valdžiai nusipelnę (buvę pogrindininkai komunistai, dalyvavę kare prieš vokiečius).

3. Lietuviški kolūkiai išardyti, ir vienoje vietoje gyveną lietuviai išskirstyti į kelis kolūkius, kad vyrautų nelietuviška dauguma. Lietuviai nušalinti nuo kolūkių pirmininkų pareigų, pavyzdžiui, 1949 m. iš pareigų atleistas Dubinių kaimo kolūkio pirmininkas K. Lukoševičius, nors jo vadovaujamas kolūkis buvo pirmaująs rajone.

4. Lietuviai nušalinti nuo pareigų vykdomuosiuose ir partiniuose organuose.

5. Lietuviams kunigams neleista eiti pareigų lietuviškose Baltarusijos parapijose. Didelė dauguma katalikų bažnyčių uždarytos. Tuo tarpu pravoslavų cerkvės daugiausia paliktos veikti arba dar atidarytos naujos.

6. Likviduotos visos lietuviškos kultūrinės įstaigos ir priemonės, kurios buvo leistos prieš karą (vaikų darželiai, skaityklos -klubai, saviveikla).

KAIP NUTAUTINAMI LIETUVIAI
BALTARUSIJOS RESPUBLIKOJE


Nei mokyklų, nei spaudos
Mums turėt neduoda...
(pagal A. Baranauską)

Tarybų Sąjungos Konstitucijos 121 str. skelbia, kad "TSRS piliečiai turi teisę į mokslą. Šią teisę užtikrina mokymas mokyklose gimtąja kalba". Ši konstitucijos garantuota teisė paneigta Baltarusijos TSR lietuviams, kuriuos stengiamasi visokiais būdais surusinti. Baltarusijoje lietuvių atžvilgiu naudojama tautinė diskriminacija.

Vaikui, kurio gimtoji kalba - lietuvių, Baltarusijoje nuo pirmosios klasės (7 metų) visi mokslo dalykai dėstomi rusiškai. Vaikams draudžiama mokykloje kalbėtis lietuviškai. Vaikams, nemokantiems rusiškai, mokyklose sunku mokytis. Užtat yra žemas mokslo lygis, ir lietuvių vaikai iš rusiškų mokyklų sunkiai įstoja į specialias ir aukštąsias mokyklas, ypač jei norima toliau mokytis Lietuvoje.

Per mokyklas rusinamos ir šeimos. Breslaujos ir Varanavo rajonuose galima užtikti šeimų, kuriose tėvai tarp savęs šneka lietuviškai, o su vaikais kalba gudiškai. Paklausti, kodėl taip daro, atsako: "Kad vaikui būtų lengviau mokytis". Mat gudų kalba mažai skiriasi nuo rusiškos. Jei vaikas moka gudiškai, tai jam mokykloje lengviau suprasti rusiškai dėstomus dalykus.

Lietuviai nenori savo vaikų leisti į rusiškas mokyklas ir siunčia juos mokytis į Lietuvą. Moraliai ir materialiai nelengva Baltarusijoje gyvenantiems lietuviams tėvams atsiskirti su mažais vaikais ir išvežti juos į Lietuvą, toli nuo savęs, juo labiau, kad ir Lietuvoje prisibijoma juos priimti, (matyt, Maskva kreivai į tai žiūri) ir tenka tėvams daug prašinėti, daug prisivaikščioti, o neretai, ir su ašaromis nieko nelaimėjus, grįžti tuščiomis atgal.

Tokia padėtimi pasinaudojo Baltarusijos valdžia ir įsteigė rusiškus internatus - mokyklas tose vietose, kur daugiausia yra lietuvių - Apse, Gervėčiuose, Rodūnėje. Tuo tarpu toliau esantieji grynai gudiški rajonai tokių internatų neturi. Minėtuose internatuose stengiamasi sudaryti mokiniams galimai geras materialines sąlygas mokytis: gauna pilną išlaikymą (maistą ir drabužius). Mokestis už internatą - nedidelis, taip kad ir neturtingų tėvų vaikai gali ten mokytis.

Vienas būdingas rusinimo pavyzdys. Paditvio kaime (Rodūnės apylinkėje) veikė rusiška aštuonmetė mokykla, bet joje kaip atskiras dalykas nuo trečios klasės buvo savaitėje 2-3 lietuvių kalbos pamokos. 1970 m. tą mokyklą likvidavo. Arti prie Paditvio aštuonmetės mokyklos neliko, į artimiausią mokyklą 7 km. Į tėvų skundus valdžia atsakė, kad dabar galite savo vaikus atiduoti į Rodūnės internatą.

Vietinė Baltarusijos valdžia persekioja tuos tėvus, kurie leidžia savo vaikus mokytis į Lietuva: neduoda gyvuliams pašaro, atima arus. Kiekvienas kolūkietis gauna savo asmeniniam naudojimui 30 arų žemės. Breslaujos rajono "Pergalės" kolūkio pirmininkas Lovčenko visiems žmonėms, kurie leido savo vaikus mokytis i Lietuvą, atėmė dalį naudojamos žemės (nuo 7 iki 10 arų).

Piliečiui G. buvo atimta net 20 aru (už du vaikus). Pilietį R., kuris dirbo netoli savo namų prie statybų, perkėlė į plytinę už 7 km. ir pasakė: "Kasdien važinėsi 7 km., tai žinosi, kur reikia vaikus leisti mokytis!.."

Rusinama ne tik per mokyklas. Rusinamos lietuvių pavardės ir vardai. Joną dokumentuose užrašo Ivanu, Jurgį - Igoriu ir t.t. Lietuviški vietovardžiai keičiami rusiškais. Pvz., Breslaujos rajono Juodelėnai pavadinti Edoloviči, o kaimas prie Rodūnės Piliakalnis, neseniai perkrikštytas į Gorodišče.

Baltarusijos TSR lietuvių gyvenamose vietovėse niekur kioskuose nematysi lietuviškos knygos, laikraščio ar žurnalo. Skaityklose niekur negausi lietuviškų laikraščių. Mokyklų bibliotekos nepriima lietuviškų knygų. Baltarusijos lietuviams visokiais būdais trukdoma užsisakyti lietuvišką periodiką.

Jei Lietuvos TSR pilietis nori savo pažįstamiems, gyvenantiems Baltarusijoje, užsakyti tarybinį lietuvišką laikraštį ar žurnalą, jis turi važiuoti į Baltarusiją ir vietos pašte atlikti užsakymo operaciją. Jei spauda užsakyta Lietuvoje, yra rizika, kad adresatas jos negaus. Bet ir į Baltarusiją nuvažiavęs gali užsakyti lietuvišką spaudą ne daugiau kaip dviems asmenims. Jei daugiau užsakysi, būsi įtariamas: tave paklaus, iš kur gavai pinigų. Yra duotas nurodymas tokius asmenis sulaikyti ir perduoti saugumui.

Labiausiai bijoma lietuviškos spaudos ir persekiojamas jos užsakymas Ramaškonių ir Apso apylinkėse, kur lietuviška sąmonė silpna ir jaunoji karta pradeda gudiškai kalbėti. Bijoma, kad spaudos dėka neatgytų lietuvybė.

Tautinės gyvybės išlaikymui yra labai svarbi saviveikla (tautiniai šokiai, vaidinimai, chorai). Bet kokia saviveikla Baltarusijos lietuviams uždrausta.

Kaip likviduojama lietuviška saviveikla, gali paliudyti mokytojo Antano Širono likimas. Penkerius metus (iki 1959 m.) Šironas dirbo Gervėčių apylinkės mokyklose. Dar ir dabar geru žodžiu jį mini gervėtiškiai už jo sugebėjimą dirbti su jaunimu, už jo nuoširdų atsidėjimą liaudies švietimo ir kultūrinimo darbui. Šironas plačiai suorganizavo saviveiklą Gervėčių apylinkės kaimuose. Jo ruošiamų vakarų programa buvo įvairi: vaidinimai, liaudies dainos, šokiai ir t.t. Širono veikla patraukė daug jaunimo. Jaunimas ne tik savo kaime ruošdavo vakarus, bet su saviveikla pasirodydavo rajono šventėse ir laimėdavo premijas. Vietos valdžiai nepatiko Širono veikla. Už visą jo nuoširdų darbą ir atsidavimą liaudies švietimui ir kultūrai kelti jį lydėjo tik neapykanta ir vyriausybės patyčios. Sukurstyti vaikėzai Astravo miestelyje per šventinį pasirodymą jo saviveiklininkus apmėtė supuvusiais obuoliais. Šironas buvo gąsdinamas įvairiais būdais (anoniminiais laiškais ir pan.), terorizuojamas ir galų gale iš mokytojo pareigų atleistas. Bet ir netekusiam darbo Šironui saugumas negalėjo dovanoti už "nacionalistinę" veiklą. Jis buvo persekiojamas ir toliau, šantažuojamas, kol palūžo jo jėgos.

Ne tik Baltarusijos lietuviams uždrausta organizuoti saviveiklą, bet ir atvykti saviveiklininkams iš Lietuvos. Nors būdavo visokių trukdymų, bet iki 1972 m. studentų bei moksleivių meniniai kolektyvai iš Lietuvos su įvairia programa retkarčiais nuvykdavo pas Baltarusijos lietuvius. Lietuviai juos sutikdavo su dideliu džiaugsmu. Nuo 1972 m. toks lankymasis griežtai suvaržytas. Norint iš Lietuvos nuvykti su saviveikla į Baltarusiją, reikia gauti dvejopą leidimą: iš Lietuvos ir Baltarusijos partinių organų. Kaip parodė praktika, toks leidimas neduodamas.

Lietuvoje veikia kompleksinės kraštotyros ekspedicijos. Jų darbo rezultatas - leidiniai apie Dieveniškes, Merkinę, Kernavę ir t.t.

Sumanyta tokią ekspediciją suorganizuoti į Gervėčius. Vargais negalais per Minską, sudarius jungtinę lietuvių - baltarusių grupę, pavyko gauti leidimą rinkti medžiagą Gervėčių apylinkėse. 1970 m. vasarą čia gerokai pasidarbuota: surinkta dainų, pasakų, aprašyti liaudies papročiai, Gervėčių tarmė ir t.t.

1971 m. galvota suorganizuoti tokią ekspediciją į Pelesos apylinkes. Bet šį kartą leidimo negavo. Leidimą atsakė ne Minsko valdžia, bet (gudriau padaryta) Vilniaus CK.

Kažin ar pasirodys leidinys apie Gervėčius? Likviduojant kraštotyrininkų darbą, uoliai prisidėjo ir dar dabar prisideda Vilniaus Pedagoginio instituto rektorius Uogintas.

Visos minėtos priemonės nukreiptos prieš lietuvybės gaivinimą tose Baltarusijos TSR vietovėse, kurios nuo amžių buvo apgyventos lietuvių. Lietuviškų mokyklų Baltarusijoje nėra, o tuo tarpu Lietuvoje pilna rusiškų ir lenkiškų. Rusiškos mokyklos steigiamos visur (ir kaimuose), jei tik atsiranda keli rusų vaikai.

Vilniaus kraštas ištisai nusėtas rusiškomis ir lenkiškomis mokyklomis net ir tose vietose, kur lenkų okupacijos metu buvo lietuviškos mokyklos (pvz., Kalesnikuose, Eišiškių raj.). Apie 30 km. į pietus nuo Vilniaus yra lietuviškas Marijampolio kaimas. Čia po II pasaulinio karo tuojau įsisteigė lietuviška mokykla. Pastatė naujas patalpas, o prieš porą metų ten įsteigė rusiškas klases lygiagrečiai su lietuviškomis.

Lietuvių nutautinimo darbą uoliai dirba lenkai, pataikaujantys rusų valdžiai. Prisidengę tarybiškumu, jie užima atsakingas vietas ir veikia lietuvių nenaudai. Ju dėka lietuviai užrašomi lenkais (pasuose, 1959 ir 1970 metais gyventojų surašymo metu). Tuo ypač pagarsėjęs Pelesos apylinkės pasų ir karinio stalo viršininkas Sawicki. Mažiau susipratusius lietuvius jis užrašo lenkais. Lenkais jis užrašo ir gudiškai kalbančius, nors lenkų kalbos jie visai nemoka.

Lenkų kunigai per bažnyčią toliau tęsia lenkišką politiką, kuri buvo vykdoma prieš karą. Pamaldos bažnyčiose būna tik lenkiškai, nors gyventojai gudai arba lietuviai, išskyrus Gervėčių bažnyčią, kurioje būna ir lietuviškos pamaldos.

Tarybinė konstitucija ir propaganda visiems Tarybų Sąjungos piliečiams užtikrina teisę ugdyti savo nacionalinę kultūrą, teisę eiti mokslą gimtąja kalba. Štai tarybinės nacionalinės politikos rezultatai pokario metais (nuo 1944 m.) lietuvių mažumos Baltarusijos TSR atžvilgiu.

Nuo seno garsi ir įdomi buvo Zietelos lietuviška sala. Ji išsilaikė carų ir lenkų okupacijos laikais. Tarybiniais metais ji pradėjo sparčiai nykti ir 1969 m. visiškai išnyko (išmirė paskutiniai lietuviškai kalbą vyresnio amžiaus žmonės).

Jeigu nebus imtasi skubių priemonių, greitai ištirps Lazdūnų sala. Dabar lietuviškai ten kalba tiktai seni žmonės. Yra ir jaunesnės kartos lazdūniečių, kalbančių lietuviškai, bet sąlygų verčiami jie gyvena (įsikūrė) Lietuvoje. Rusiškos mokyklos ir visa lietuviams nepalanki aplinka padarė tai, kad jaunimas ir vaikai lietuviškai nekalba.

Varanavo rajone Ramaškonyse daugumas vaikų ir jaunimo taip pat nebemoka lietuviškai kalbėti, nors jų tėvai tarp savęs kalba lietuviškai. Bet čia padėtis nėra beviltiška. Šios vietovės gyventojai skaito lietuvišką spaudą, savo vaikus siunčia mokytis į Lietuvą.

Tvirtai kol kas laikosi Gervėčių ir Pelesos "salos', kuriose vyresnieji ir jaunimas kalba lietuviškai.
Kodėl taip sparčiai mūsų dienomis vyksta nutautėjimas Baltarusijos lietuvių tarpe?

1. Nėra lietuviškų mokyklų. Mokyklos rusiškos, o ne gudiškos. Mūsų turimomis žiniomis, lietuvių apgyvendintose vietovėse Baltarusijoje veikia tik dvi gudiškos mokyklos: viena Varanavo, antra Breslaujos rajone.

2. Katalikų Bažnyčios veikla visiškai paraližuota. Bažnyčios uždarytos, yra išlikusi tik viena kita bažnyčia, kurias aptarnauja seni kunigai (nejaunesni 60-70 metų). Kai kunigas miršta, naujam neleidžiama dirbti, ir bažnyčią dažniausiai uždaro.

Pokario metu vienintelis Baltarusijoje (Pelesoje) lietuvis kunigas Vienažindis buvo areštuotas, lietuvių statyta Pelesos mūrinė bažnyčia 1950 m. uždaryta, nugriauti jos bokštai, paversta sandėliu. Daug kartų pelesiečiai kreipėsi į vietinius ir centrinius valdžios organus dėl bažnyčios atidarymo. Buvo rašytas skundas TSRS Aukščiausios Tarybos Prezidiumo pirmininkui K. Vorošilovui. Religinių reikalų įgaliotinis Minske atvirai pareiškė, kad lietuvio kunigo Pelesoje nėra ir nebus. Vilniaus kurija buvo atsiuntusi kunigą, bet vietos valdžia jam liepė skubiai išsikraustyti. Leista aiškiai suprasti, kad joks lietuvis kunigas nebus įsileistas į Baltarusiją eiti kunigo pareigų.

3. Lietuviškos inteligentijos Baltarusijoje neliko, ji buvo likviduota. Čia mes nerasime nė vieno lietuvio agronomo, gydytojo, mokytojo, kuris dirbtų savo gimtajame krašte. Visur viešose įstaigose, kolūkiuose vyriausi pareigūnai yra nelietuviai, dažniausiai atėjūnai, atkelti rusinimo tikslais. Įsidarbinti lietuviui inteligentui Baltarusijoje šiuo metu nėra jokių sąlygų. O jei jis ten įsidarbins, tai jokia lietuviška veikla negalės užsiimti. Todėl lietuvių jaunimas, kuris baigia mokslus Lietuvoje, pasilieka ir dirbti Lietuvoje.

4. Neleidžiama veikti jokioms lietuvių kultūrinėms įstaigoms ir organizacijoms. Uždrausta bet kokia lietuviška saviveikla.

5. Kadangi kultūrinių pramogų nėra arba jos būna retai, natūralios pasilinksminimo priemonės yra uždraustos, tai liaudis ieško džiaugsmo ir nusiraminimo alkoholyje. Girtuokliavimas yra ypač išplitęs ir su juo nekovojamą. Parduotuvėse gali pritrūkti maisto ar kitų produktų, bet svaiginamųjų gėrimų rasi visuomet. Kadangi valdiška degtinė brangi, žmonės pasigamina savos - samagono. Geriama sekmadieniais ir šiokiomis dienomis, girtuokliaujama visokiomis progomis (vardinių, algos gavimo proga ir pan.).

6. Baltarusijos lietuvis yra materialiai priklausomas, o dvasiškai - suluošytas. Nemokėdamas rusų kalbos, jis negaus darbo, negalės susitvarkyti savo asmeninių reikalų. Čia visas viešas gyvenimas yra rusiškas. Baltarusijoje lietuvių kalba yra niekinama, ji tampa ne tik nereikalinga, bet yra našta, kurią ne kiekvienas pajėgia nešti. Visi veiksniai, kurie skatina ir palaiko tautinę gyvybę, Baltarusijos lietuvio negali pasiekti. Jame gęsta tautinė sąmonė, žlugdoma specialiai sukurtos aplinkos.

Čia aprašyti ne visi faktai, paminėtos ne visos priemonės, kuriomis vykdomas lietuvių nutautinimas. Kad Baltarusijos lietuvis būtų labiau dvasiškai sugniuždytas, kad labiau būtų iš jo pasityčiota, tai vykdant visą šią aprašytą ir neaprašytą tautinę diskriminaciją, viešai kalbama ir rašoma anie įgyvendintą pas mus tautų draugystę, kuri praktiškai suprantama taip, kad didžiajai žuviai ("broliškai" tautai) leidžiama praryti mažąją žuvį.

Ką reiškia 50 tūkstančių lietuvių, dėl kurių likimo eina byla?!

Lietuvių apgyventi plotai pamažu tirpsta mūsų laikais, mums matant. Išnyko Prūsų lietuviai anapus Nemuno - Tilžės, Ragainės ir kitose apskrityse, taip pat Klaipėdos krašte. Juos galutinai sunaikino ne vokiškas teroras, - jie išnyko pražygiavus tarybinei armijai: vieni pasitraukė į vakarus, kiti buvo išvežti Sibiran, kur jų dauguma žuvo. (Dabartinėje Kaliningrado srityje 1939 m. buvo apie 1,5 milijono gyventojų. Pagal dr. Vydūno duomenis iš jų 450 tūkstančių buvo lietuviškos kilmės, apie 200 tūkstančių mokėjo lietuviškai).

50 tūkstančių lietuvių, gyvenančių Baltarusijos TSR, likimas yra neatskiriamai susijęs su likimu visos lietuvių tautos, gyvenančios nedideliame Nemuno baseino plotelyje. Jei visai neseniai išnyko Prūsų lietuviai, jei taip atkakliai siekiama surusinti Baltarusijos lietuvius, kyla mintis, ar nenorima mus visus ištirpdyti?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Lap 2022 20:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
LIETUVIŲ PADĖTIS BALTARUSIJOS TSR


https://lkbkronika.lt/index.php/ausra-n ... usijos-tsr

Aušra, Nr.6, 1977.V.12

(Tęsinys. Pradžia Nr. 5)

"GIMTASIS KRAŠTAS" IR BALTARUSIJOS LIETUVIAI


Laikraštis "Gimtasis kraštas" skiriamas užsienio lietuviams, bet Tarybų Lietuvoje jį galima prenumeruoti. Jis pardavinėjamas spaudos kioskuose. Baltarusijos pašto punktai "Gimtojo krašto" prenumeratos nepriimdavo, pasiteisindami tuo, kad jo nėra sąjunginės periodinės spaudos rodyklėje. Iki 1972 metų "G. kraštą" buvo galima užprenumeruoti Baltarusijos lietuviams iš Lietuvos, ir adresatai jį gaudavo. Nuo 1972 m. "G. krašto" prenumeravimas Baltarusijos lietuviams sustabdytas, pašto punktai grąžino pinigus tiems, kurie jį užsakė. Vadinasi "G. kraštas" Baltarusijos lietuviams skaityti uždraustas.

Kodėl draudžiama Baltarusijos lietuviams skaityti "G. kraštą"? "G. kraštas" iškelia Tarybų Lietuvos laimėjimus. Jame daug pagrįsto ir nepagrįsto gyrimosi tais laimėjimais. "G. kraštas" įdeda kartais kokį straipsnelį ar žinutę, kurie kelia tautinį lietuvių pasididžiavimą. Ekonominis gyvenimo lygis Lietuvoje aukštesnis, negu Baltarusijoje. O čia dar pagiriami t. Lietuvos laimėjimai. Tai gali Baltarusijos lietuviams sukelti nepasitenkinimą savo padėtimi.

Yra ir kita medalio pusė. "G. kraštas" rašo apie visas ir visur persekiojamas lietuvių tautines mažumas, bet apie padėtį lietuvių mažumų, kurios yra čia pat pašonėje (Baltarusijos TSR, Kaliningrado srity), nutyli. Baltarusijos TSR lietuvis, skaitydamas "G. kraštą", gali pasipiktinti, kodėl "G. kraštas" rūpinasi lietuvių tautinių mažumų likimu užsienyje, o nė vienu žodeliu neužsimena apie lietuvių tautinės mažumos padėtį Baltarusijoje. "G. kraštas" elgiasi taip, lyg Baltarusijoje lietuvių visai nebūtų. Kodėl "G. kraštas" neužstoja Baltarusijos TSR persekiojamų lietuvių? Kodėl jis nerašo apie tautinį lietuvių diskriminavimą Kaliningrado srityje?

Šiaip ar taip imant, valdžia nutarė, kad Baltarusijos TSR lietuviams skaityti "G. kraštą" yra pavojinga.

Kad "G. kraštui" visai nerūpi Baltarusijos TSR lietuvių likimas, galima matyti iš žemiau aprašyto įvykio.

Byla dėl uždarytos lietuviškos mokyklos JAV.

1969 m. spalio 4 d. "Tiesoje" Nr. 231 buvo patalpintas JAV gyvenančio lietuvio J. Kasčio (Kasčiūno) laiškas (laiškas dedamas sutrumpintas):

P a d ė k i t !


Mieli tautiečiai1. Aš nežinau, ar šis mano laiškas pasieks jus, ar jis bus išspausdintas. Bet negaliu nerašyti, nes vienas nesenas atsitikimas pas mus Amerikoje sukrėtė mane ligi sielos gelmių... Uždarė lietuvišką gimnaziją. Jūs gal nusišypsosit perskaitę apie tai... Bet kai pagalvoji, kad tai paskutinė lietuviška gimnazija JAV-se, tai net šiurpu darosi. Kaip tai atsitiko? Kodėl?.. Užgeso paskutinis lietuvybės žiburėlis. Teisybė, dar yra per 10 šeštadieninių mokyklų pas mus. Jose lietuvių kalbos mokosi virš 3000 vaikų.

Uždarė vienintelę lietuvių gimnaziją. Kodėl? Gimnazijos direktorius L. Andriekus per laikraščius pareiškė, kad pristigo lėšų ir mokinių. Gal ir taip. Nors man sunku tuo patikėti, ypač dėl pirmosios priežasties... Laikraščiuose pas mus rašo, kad gimnaziją uždarė lietuviškos visuomenės abejingumas. Bet taip pasakyti yra begėdiška, jei nepaaiškinama, kodėl mes tokie abejingi lietuviškam švietimui, savo gimtajai kalbai.

Dabar man pasidarė aišku, kad mums, lietuviams, galite padėti tik Jūs, mieli tautiečiai, tik Lietuva.

Siųskite mums lietuviškas, vaikiškas ir nevaikiškas knygas, žurnalus, laikraščius, nuotraukas, skaidres. Jei kam per sunku padaryti, tai gal mūsų Tautiečių komitetas ar Vilniaus universitetas galėtų atsiųsti.

J. Kastis - Kasčiūnas"

Pilną laiško tekstą persispausdino "Gimtasis kraštas" 1969.X.9. Nr. 41.

Į J. Kasčio laišką atsiliepė LTSR Švietimo ministras M. Gedvilas ("Tiesa" 1969.X.9. Nr. 235) ir Vilniaus universiteto rektorius J. Kubilius ("Tiesa" 1969.X.17. Nr. 242).

Štai drg. M. Gedvilo pareiškimo pradžia ir pabaiga:

G a l i m e p a d ė t i !

Didelė žmogaus nelaimė, kai jis negali mokytis gimtąja kalba. Skaudu girdėti, kad lietuviai išeiviai yra priversti pamiršti gimtuosius žodžius — tėvynė, mamytė, brolis, meilė, grožis, gėris, laisvė... Tai mus labai jaudina dar ir dėl to, kad praktinės galimybės mokytis gimtosios kalbos nebeturi tie lietuviai išeiviai, kurie savo kukliomis santaupomis -bei pastangomis carinės patvaldystės ir lietuviško žodžio bei rašto draudimo metais padėjo savo tautiečiams Lietuvoje gaivinti gimtąją lietuvių kalbą, raštą, nacionalinę kultūrą. O padėti lietuviams išeiviams dabar mes visiškai galime.

...Leisdami lietuviškus gimtosios kalbos ir literatūros bei kitus vadovėlius, pagalbinę mokyklinę literatūrą, mes galime tam tikrą knygų skaičių numatyti ir užsienyje veikiančioms lietuviškoms mokykloms. Mes atsiliepsime į kiekvieną dar veikiančių lietuviškų mokyklų bei asmenų pageidavimą.

M. Gedvilas, LTSR Šviet. min.

Į J. Kasčio .laišką atsiliepė ir Baltarusijos TSR lietuviai. Iš Gervėčių ir Pelesos apylinkių atvyko į Vilnių lietuvių delegacijos. Jos lankėsi pas Švietimo ministrą, Kultūros ministrą ir Vilniaus universiteto rektorių ir įteikė pareiškimus. Pareiškimai įteikti ir LTSR KP Pirmajam sekretoriui drg. Sniečkui.

Štai Gervėčių apylinkės lietuvių pareiškimo pilnas tekstas:

"Lietuvos TSR Švietimo Ministrui drg. Gedvilui

Gervėčių krašto 14-kos lietuviškų kaimų gyventojų

P a r e i š k i m a s


Mes, Baltarusijos TSR ribose gyvenantieji Gervėčių krašto lietuviai, perskaitę š.m. spalio 9 d. "Tiesoje" Jūsų pažadą padėti Amerikos lietuviams, kad jų vaikai galėtų mokytis gimtąja kalba, kreipiamės į Jus, prašydami padėti' ir mums.

Lietuviškos mokyklos, vaikų darželiai, klubai-skaityklos ir saviveiklos kolektyvai, kurie mūsų krašte veikė Lenkijos ponų valdymo metais, prieš 25 metus buvo uždarytos ir vietoje jų buvo (steigtos rusiškos. Todėl mūsų vaikai dabartiniu metu neturi kur išmokti gimtosios kalbos rašto.

Dėl lietuviškų mokyklų įsteigimo daug kartų kreipėmės į Baltarusijos TSR vyriausybę su pareiškimais, po kuriais pasirašydavo ištisi lietuviški kaimai, tačiau mūsų prašymas vis likdavo neišklausytas — lietuviškų mokyklų kaip neturėjome, taip ir neturime. 0 vietinė valdžia dažnai netgi gąsdina bei grasina, kad ateityje mes bijotume ir kelti šį klausimą. Vietinė valdžia taip pat nenori leisti mūsų vaikams išvykti į Lietuvą mokytis: neduoda pažymėjimų bei kitų dokumentų.

Žinodami, kad Lietuvoje be lietuviškų mokyklų veikia rusiškos, lenkiškos, manome, jog pagal tuos pačius Konstitucijos straipsnius Baltarusijos TSR vyriausybė privalėtų įsteigti mums lietuviškas mokyklas. Mes norėtume turėti bent vieną aštuonmetę mokyklą stambiausioje lietuviškoje gyvenvietėje (Girių kaime), kur galėtų mokytis artimiausių kaimų vaikai. 0 vietovėse, esančiose 7-8 kilometrų atstumu nuo Girių kaimo — pradines mokyklas.

Gerbiamas Ministre, Jūsų taurūs jausmai ir pažadai padėti mūsų broliams išeivijoje sujaudino mus ir teikia vilčių, kad padėsite ir mums. Būsime labai dėkingi.

Gervėčių krašto lietuviškų kaimų atstovai.

Analogiško turinio pareiškimą įteikė Pelėsos apylinkės lietuviškų kaimų gyventojai.

Pareiškimų tekstai Kultūros ministrui, Vilniaus universiteto rektoriui ir drg. Sniečkui čia nededami, nes jie liečia tuos pačius klausimus, kurie išdėstyti gervėtiškių pareiškime.

Atskirai prof. T. Ivanauskas išsiuntinėjo pareiškimą Švietimo ministrui, "Tiesai" ir "Gimtajam kraštui". Nei "Tiesa", nei "Gimtasis kraštas" jo pareiškimo neatspausdino. Ne tik pareiškimo, bet net trumpos žinutės neįdėjo, nors abiejų minimų laikraščių redakcijoms buvo gerai žinoma, kur ir kokiu tikslu lankėsi Baltarusijos TSR lietuvių delegacijos.

Štai prof. T. Ivanausko pareiškimo tekstas (sutrumpintas):

"...Džiugu, kad į J. Kasčio pagalbos šauksmą tuoj pat jautriai atsiliepė Lietuvos Švietimo ministras... Šia proga norėčiau iškelti vieną skaudžią problemą. Kaip yra žinoma, nustatant Lietuvos TSR rytų sienas, už jų liko nemaži lietuvių gyvenami plotai. Tai Gervėčių, Pelesos, Apso ir kitos apylinkės, kuriose Lenkijos valdymo metais gyveno apie 50.000 lietuvių ir turėjo lietuviškas mokyklas, vaikų darželius, klubus-skaityklas. Dabar šių apylinkių lietuviai neturi nė vienos lietuviškos mokyklos, net pradinės, ir jokių kultūrinių įstaigų. Vietinių lietuvių kultūriniais reikalais Baltarusijos vyriausybė ne tik nesirūpina, bet, priešingai, stengiasi šį kraštą kuo greičiausiai surusinti ir tuo tikslu panaudoja tautinę diskriminaciją. Kadangi tai yra ir mano gimtasis kraštas, mano viengenčiai ir giminės dažnai rašo man nusiskundimus, prašydami juos užstoti. Lietuvoje yra šimtai lenkiškų ir rusiškų mokyklų. Kodėl gi lietuviai taip nuskriausti Baltarusijoje? Ar dėl to, kad esame maža tauta?

Vietos lietuviai labai daug kartų kreipėsi į "Baltarusijos valdžios organus lietuviškų mokyklų reikalu. Deja, ligi šiol visi tie prašymai liko be jokių rezultatų. Maža to, vietos lietuviai nusiskundžia, kad tuos pareiškimus Baltarusijos vyriausybė persiųsdavo vietiniams valdžios organams. Jie gi ne tik sužlugdydavo reikalą, neduodami pareiškimams reikiamos eigos, bet dargi gąsdindavo ir grasindavo tiems, kurie juos pasirašydavo, demonstratyviai rodė ir rodo savo nemalonę ir galią.

...Pirmoje eilėje Švietimo ministerija galėtų atkreipti dėmesį į teisėtą Baltarusijos lietuvių troškimą mokytis gimtąja kalba. Švietimo ministerija galėtų tartis su atitinkamais Baltarusijos TSR organais, remdamasi dėsniu, kad tiek Lietuvos TSR (čia veikia daug rusiškų ir lenkiškų mokyklų), tiek Baltarusijos TSR su stambia lietuvių mažuma, yra privaloma Tarybų Sąjungos konstitucija (121 str.).

Prof. T. Ivanauskas

Švietimo ministras Gedvilas ir Kultūros ministro pavaduotojas Jakelaitis bei Vilniaus universiteto rektorius delegacijas maloniai priėmė ir pažadėjo padėti. Bet pažadais viskas ir baigėsi.. Baltarusijos TSR lietuvių padėtis nė kiek nepagerėjo. Lietuviškų mokyklų Baltarusijoje kaip nebuvo, taip ir nėra.

Lietuviškų mokyklų Baltarusijoje atidarymo klausimas formaliai yra sprendžiamas Minske, o faktinai visus klausimus sprendžia Maskva. Žinoma, mūsiškiai galėtų veikti, įtikinėti Minsko ar Maskvos valdžios organus, bet vargu ar jie to imsis, bijodami rizikos (gali kliūti už "nacionalizmą"). Kitais, ne mokyklų reikalais — spaudos, kultūrinio bendradarbiavimo ir t.t. — Lietuvos tarybiniai organai galėtų daug padėti Baltarusijos lietuviams, bet jie to nesiima, bijodami būti apkaltinti tuo pačiu "nacionalizmu".

Praėjus metams po delegacijų lankymosi Lietuvoje, Baltarusijos lietuvių padėtis ne tik nepagerėjo, bet dar pablogėjo: persekiojamas lietuviškos spaudos užsakymas, neleista vykti etnografinei ekspedicijai į Polosos kraštą, neleidžiama meninei saviveiklai iš Lietuvos vykti į Baltarusiją, trukdomos ekskursijos.

BALTARUSIJOS LIETUVIAI IR RETOROMANAI

Prof. T. Ivanauskas, kilęs iš Baltarusijos TSR, ne vietinės reikšmės mokslininkas, ir būdamas įtakingas, drįso viešai protestuoti prieš rusinimą lietuvių tautinės mažumos Baltarusijoje. Kai jis kreipėsi į atitinkamas įstaigas Minske, reikalaudamas lietuviškų mokyklų atidarymo, jam atsakė, kad "čia tavo asmeniškas išsigalvojimas". Vyko Baltarusijos lietuvių delegacijos tuo pačiu reikalu su pareiškimais, kuriuose būdavo iki 2000 parašų. Joms atsakymas jau buvo kitoks: "Dėl saujalės lietuvių mes mokyklų neatidarysime".

Kiek dabar yra Baltarusijoje lietuvių? Po karo jų liko mažiausia 50 tūkstančių. Dėl nepalankių gyvenimo sąlygų jų skaičius dabar sumažėjo, bet ne tiek, kiek rodo vietinė statistika. Pagal 1959 metų gyventojų surašymo duomenis Baltarusijos TSR nerasta nė vieno lietuvio (?!). Tik dabar "Mokslas ir" gyvenimas" atrado jų tuomet buvus 8,4 tūkstančio ("Mokslas ir gyvenimas" 1972 m. Nr. 2). Pagal tuos pačius "M. ir gyv." duomenis Ukrainos TSR 1970 m. lietuvių buvo 10,7 tūkstančio, o Baltarusijos TJSR tik 8,1 tūkst. (straipsnio autorius Adlys). Įdomu pastebėti, kad drg. Adlys Ukrainoje rado daugiau lietuvių, negu Baltarusijoje.

Kiek iš tikrųjų dabar yra Baltarusijos TSR lietuvių, nežinome. Pagal neoficialius apskaičiavimus jų turėtų būti apie 30.000.

Ar lietuvių "saujelė" turi teisę turėti mokyklas, kuriose jų Vaikai būtų mokomi gimtąja kalba? Palikime nuošaly Tarybų Sąjungos konstituciją,, kuri šią teisę garantuoja. Pasvarstykime klausimą kitu atžvilgiu, būtent, pažiūrėkime, kaip šis klausimas sprendžiamas kitose šalyse: Imkime pirmiausia kaimyninę socialistinę valstybę Lenkiją. Pagal oficialius Lenkijos duomenis Seinų-Suvalkų krašte gyvena 6 tūkstančiai lietuvių (iš tikrųjų jų ten yra daugiau). To krašto lietuviai turi pilną vidurinę mokyklą Punske ir keliolika aštuonmečių bei pradinių mokyklų (visuose lietuviškuose kaimuose veikia tik lietuviškos mokyklos). Seinuose veikia lietuvių visuomeninė kultūros draugija, Punske — dainų bei šokių ansamblis. Kai kurie kaimai turi savo chorus, prie mokyklų kaimuose yra lietuviškos bibliotekos-skaityklos. Kiek iš viso Lenkijoje yra lietuvių (jų yra Varšuvoje, Vroclave ir kituose miestuose), tikrai nežinome. Prie anų 6.000 pridėkime dar 6.000. Beveik visur, kur lietuviai Lenkijoje gyvena, veikia lietuvių visuomeninės kultūros draugijos skyriai, lietuviškos skaityklos, suorganizuota saviveikla, lietuvių kalbos pamokos. Lenkijos lietuviai leidžia net du laikraščius. "Aušra" eina jau nuo seniau, o neseniai pasirodė "Varsnos".

Kodėl negalima pasekti socialistinės Lenkijos pavyzdžiu?

Imkime kitą mūsų kaimyninį kraštą — Kaliningrado sritį. Kaip jau minėta, senųjų gyventojų lietuvių Kaliningrado srityje po antrojo Pasaulinio karo nebeliko. Dabar ten gyveną lietuviai yra atvykėliai po karo. Pagal to paties drg. Adlio duomenis ("Mokslas ir gyvenimas", ten pat) Kaliningrado srityje dabar gyvena 25.000 lietuvių. Kokias lietuviškas įstaigas jie turi? Ogi — jokių! Jokių lietuviškų mokyklų, jokių kultūrinių įstaigų. Prieš kiek laiko Švietimo ministras Gedvilas privačiai skundėsi: "Daug dėjau pastangų atidaryti lietuviškas mokyklas Kaliningrado srityje, bet nieko iš to neišėjo".

Ta pati padėtis yra Latvijoje, kur pagal 1970 m. gyventojų surašymo duomenis gyvena 40.000 lietuvių. Čia irgi jokių lietuviškų mokyklų ir jokių kultūrinių įstaigų nėra. Mėginta Rygoje atidaryti bent lietuvišką klubą, kur lietuviai galėtų poilsio metu susirinkti ir kultūringai praleisti laiką. Leidimas atidaryti tokį klubą negautas. Tuo tarpu prieš karą Latvijoje veikė tokios lietuviškos mokyklos: Rygoje — vidurinė mokykla (gimnazija), 2 mokyklos 4 klasių ir viena 7 klasių, o provincijoje 13 mokyklų 4 ir 7 klasių. Negi dabar, esant tarybų valdžiai, mus skriaustų tikrieji broliai latviai? Aišku, kad direktyvos eina iš kitur. Lygiai kaip ir Baltarusijos lietuvių persekiojimas yra diriguojamas iš aukščiau, o ne vien Minsko valdžios darbas.

Kaipt reiktų tvarkyti kalbų reikalus daugiatautėse valstybėse (Tarybų Sąjunga yra daugiatautė valstybė), gali parodyti Šveicarijos pavyzdys. Visiems gerai žinoma, kad Šveicarijoje gyvena trys tautos ir yra trys oficialios (valstybinės) kalbos: vokiečių, prancūzų ir italų. Bet vargu ar daug kas žino, kad Šveicarijoje gyvena dar ketvirtoji tauta — retoromanai, kurios kalba neseniai, 1937 m. pripažinta irgi valstybine. Vadinasi Šveicarijoje yra 4 valstybinės kalbos.

Kas tie retoromanai ir kiek jų Šveicarijoje yra?

Retoromanai yra keltų giminės tauta, kuri prieš 2000 metų buvo Romos užkariauta, vėliau germanizuota ar suitalinta. Bet dalis jų dabar gyvena Šveicarijoje, Grisonų kantone, sudarydami gerą trečdalį visų (137.000) to kantono gyventojų. Retoromanų buvo: 1870 m. — 32000, 1880 m. - 38,705, 1930 m. — 44.200 ir 1950 m. — 48.862. Per pastaruosius 20 metų jų kasmet priaugdavo vidutiniškai 460 žmonių. Jie turi savo kalba pradžios mokyklas, kurių vyresnėse klasėse mokoma daugiau vokiškai, bet pirmus trejus metus vaikai mokosi tik retoromaniškai. Kai Lietuvoje caro laikais buvo draudžiama spauda, retoromanai jau turėjo net 5 savaitinius ar mėnesinius laikraščius. Paskelbus retoromanų kalbą valstybine, mažytė tauta turi visas galimybes kultūriškai augti.

Ką bendro turi Baltarusijos TSR lietuviai ir Šveicarijos retoromanai? Ir vienų, ir kitų yra nedaug. Bet tuo tarpu kai vieni (retoromanai) laisvės sąlygose išaugo per šimtą metų nuo 31 iki 49 tūkstančių, kiti (Baltarusijos TSR lietuviai) tautiškai diskriminuojami, greitai tirpo — nuo 50 iki 30 tūkstančių per pastaruosius nepilnus 30 metų.

Kodėl nutarta nutautinti Baltarusijos TSR lietuvius? Kodėl neleista jiems gyventi ir likti lietuviais toje žemėje, kurioje nuo amžių gyveno jų protėviai? Vilniaus ir kiti mokslininkai renka žinias apie buvusio Vilniaus krašto tarmes (Ziotelos, Lazdūnų ir kitas). Renka dėl to, kad jos miršta. O kodėl jos negalėtų gyventi? Nesinori tikėti, jog kai kas jaučia malonumą, matydamas mirimą, o bijosi gyvenimo. Steigiami rezervatai retų gyvulių ir paukščių veislei išlaikyti. Kodėl negalėjo būti toks rezervatas sudarytas Ziotelos lietuviams išlaikyti? Vieno tik reikėjo — lietuviškos mokyklos, ir lietuvybė ten bematant būtų atgijusi.

Kodėl Šveicarijos valdžia palaiko retoromanus? Gal dėl to, kad retoromanų kalba yra tikroji lotynų kalbos duktė. Bet juk lietuvių kalba yra pati seniausia iš gyvųjų Europos kalbų ir viena iš turtingiausių. Kodėl jos nepalaikyti, kodėl neišlaikyti Baltarusijos TSR lietuvių tarmių? Juk kalbininkai tvirtina, kad tarmėse yra sukrauti didžiuliai kalbos turtai.

ZIETELOS LIETUVIŠKA SALA

Apie 240 km. į pietus nuo Vilniaus ir apie 20 km. už Nemuno, buvusioje Naugarduko apskrityje (dabar Gardino srityje) yra Zietelos miestelis. Zietelos apylinkėse prieš pirmą pasaulinį karą buvo keli sodžiai, kuriuose žmonės kalbėjo lietuviškai, būtent: Zasėčiai, Pagiriai, Narčiai, Kurpešai, Dainava ir kiti.

Prof. E. Volteris Zietelos dvaro inventoriaus 1580 m. sąrašuose rado lietuviškų pavardžių ne tik minėtuose sodžiuose, bet ir pačioje Zieteloje, Strėloje (9 km. į vakarus nuo Zietelos), Aleknavičiuose ir kitur. 1886 metų valdinė statistika rado Zietelos apylinkėje 1.156 lietuvius.

Tačiau Seinuose leidžiamas laikraštis "Šaltinis" 1910 m. Nr. 32 rašė, kad Zietelos parapijoje yra apie 2000 lietuvių, kurie drąsiau ėmė ginti savo kalbą, dainuoja lietuviškas dainas ir vaikus moko katekizmo lietuviškai. Prof. K. Būga, apsilankęs čia 1906 m., pažymi, kad .lietuviškai susikalbėti galima buvę vien Zasėčiuose su 400 gyventojų, o kita tiek lietuviškai nors nekalbėję, bet supratę.

1921 m. rudenį Zasėčių kaimo gyventojai nepriėmė lenkų valdžios atsiųstos mokytojos lenkės, o, pasikvietę lietuvį mokytoją, jie įsteigė lietuvišką mokyklą ir išgavo jai leidimą. 1933 m. čia lankęsis A. Valaitis rado Zasėčiuose dar 31 šeimą, kalbančią tarp savęs ir su savo vaikais lietuviškai (95 suaugę ir 25 vaikai) ir 80 šeimų, kuriose senieji kalbėję lietuviškai, o jaunimas daugiau gudiškai (245 suaugę ir 175 jauni), tačiau visos kitos 67 šeimos (309 asmenys) lietuviškai nekalbėję.

A. Vidugiris apie 1959 m. Zietelos saloje dar rado du sodžius — Zasėčius ir Pagirius, kuriuose kalbėta lietuviškai. Vien Zasėčių sodžiuje buvę apie 30 žmonių, mokančių ir kalbančių lietuviškai, o suprantančių lietuviškai trigubai daugiau. (A. Vidugiris. Kai kurios Zietelos tarmės ypatybės. Lietuvių kalbotyros klausimai, 1959 m., II sąs.). Bet neseniai mus pasiekė žinia, kad 1969 m. Zietelos saloje išmirė paskutiniai seneliai(-ės), kalbėję lietuviškai.

Zietelos lietuvių kalba ir tarmė jau seniai sudomino ne tik Lietuvos, bet ir kitų kraštų kalbininkus. Zietelos kalbą ir tarmę tyrinėjo E. Volteris (apie 1888 m.), estų kalbininkas P. Arumias, Jurgis Gerulis, norvegas Chr. Stangas (apie 1930 m.) ir kiti. Po antrojo pasaulinio karo Zietelos lietuvių tarmę tyrinėjo A. Vidugiris, kuris iš surinktos medžiagos apgynė disertaciją.

Zietelos lietuvių kalbos sala jodo, iki kur siekė etnografinės Lietuvos teritorija. Už Zietelos miestelio apie 15 km. į pietus teka Ščaros upė, ir kalbininkai išaiškino, kad Ščara yra suslavintas žodis skara.

Zietelos lietuviška sala, išsilaikiusi ne vieną šimtą metu. grei-t ai sunyko mūsų laikais. Kas prisidėjo prie taip greito jos sunykimo? Minėtame straipsnyje A. Vidugiris rašo: "Pasak vietinių žmonių prie lietuvių kalbos nykimo čia stipriausiai prisidėjusi lenkų okupacijos metais varyta lietuvių kalbos draudimo ir niekinimo akcija... Nemaža lietuvių išvažinėję ir žuvę karo metu, kita dalis pokario metais užsirašė lenkais ir išvažiavo į Lenkiją". Pokario metais Zietelos lietuvių tautinei mažumai egzistavimo sąlygos, aišku, nebuvo geresnės, kaip kitur Baltarusijoje. Zietelos lietuviai neturėjo nei lietuviškos mokyklos, nei spaudos, nei kitų priemonių, kurios palaikytų tautinę gyvybę. Be to, jie toli atskirti nuo pagrindinės tautos dalies.

Mus nelabai džiugino žinia, kad A. Vidugiris apgynė disertaciją, ir kad Zietelos lietuvių tarmė aprašyta, nes pačios tarmės atstovų jau nebėra. 1969 metai mūsų tautos istorijoje bus įrašyti kaip lietuvių Tautos dalies laidotuvių metai. Du labai skaudūs lietuvių Tautos istorijoje faktai įvyko mūsų akyse: 1944 m. buvo Rytprūsių lietuvių galutinio sunaikinimo metai, o 1969 m. — Zietelos lietuviškos salos sunykimo metai. Dabar ateina eilė Lazdūnų lietuviškai salai... Lietuvių apgyvendinti plotai vis labiau siaurėja mūsų dienomis. Ir tai vyksta tuomet, kai oficialiai skelbiama, jog Tarybų Sąjungoje yra sudarytos visos sąlygos tautų ujimui ir klestėjimui.

PELESOS BAŽNYČIA

Keliaudamas nuo Vilniaus į pietus rasi Rodūnę. Rodūnė ir už jos esą kaimai į šiaurę sugudėję. Nuo Rodūnės eina tiesiai į pietus kelias. Čia prasideda lietuviški kaimai: Vigonys, Kargaudai, Dubiniai, Pelesa, Piliūnai ir kiti. Pelesa — lyg centre šių kaimų. Bet ji išsiskiria ne tuo, kad yra didesnė už kitus kaimus. Šiame krašte Kaimai tęsiasi plačiose lygumose, niekuo ypatingu neišsiskirdami vieni nuo kitų, juos supo miškai. ir pelkės. Vidury šių laukų 1939 m. išaugo didingas pastatas — Polesos bažnyčia.

Nors vietos lietuviai ilgai ir atkakliai kovojo dėl lietuviškų pamaldų Rodūnės bažnyčioje, bet jos vis tiek buvo panaikintos.

Tada Pelesos apylinkės lietuviai pasiryžo sukurti savo atskirą parapiją ir 1917 m. pastatė medinę bažnytėlę. Neturtingas Pelesos kraštas, žemė smėlėta, o ir tos valstiečiai turėjo ne po daug. Bet akmenų visokių: didelių ir mažų ten ištisos krūvos. Akmuo irgi turtas, iš jų galima pastatyti didingą pastatą — bažnyčią savo dvasios poreikiams. Taip Pelesos apylinkės lietuviai. savo pūslėtomis rankomis, liedami prakaitą ir aukodami savo paskutinius sunkiai uždirbtus pinigus, vietoj medinės 1585 m. baigė statyti akmeninę bažnyčią. Daug energijos ir sveikatos padėjo kan. Budreckas, vadovaudamas visiems statybos darbams.

Patenkinti buvo parapijiečiai, turėdami savo bažnyčią ir lietuvį kunigą. Bažnyčioje sekmadieniais skambėjo lietuviškos giesmės, aidėjo lietuviškas žodis mokydamas tikėjimo ir doros. Čia lietuvis valstietis sėmėsi moralinių jėgų savo gyvenimui. Iš bažnyčios visi grįždavo namo linksmai šnekučiuodami, dainuodami lietuviškas dainas.

Bet visa tai tęsėsi neilgai. Užėjo karas, dalis Vilniaus krašto grįžo Lietuvai, bet Pelesos apylinkės liko atskirtos nuo Lietuvos. Nežiūrint visokių sukrėtimų ir pasikeitimų, iki 1950 metų čia buvo lietuviškos pamaldos. Bet tais metais lietuvis kunigas Vienažindis buvo areštuotas ir išvežtas, o bažnyčia uždaryta ir perimta valdžios žinion. Į gyventojų skundus, kurie buvo siųsti į Gardiną ir Maskvą, negauta jokio atsakymo, bet vietiniai pareigūnai, iš aukščiau inspiruoti, nedviprasmiškai pareikšdavo, kad joks lietuvis kunigas į Pelesą nebus įsileistas. Kad lietuviškoji tragedija Pelesoje būtų užbaigta iki galo, kad būtų užkirstas kelias atgauti bažnyčią, įsakyta nugriauti jos bokštus. Baltarusijoje daug uždarytų bažnyčių, bet bokštų niekur nenugriovė, tik Pelesoje.

Dabar Pelesos apylinkės lietuviams į bažnyčią toli. Už 10-15 km. yra Rodūnės bažnyčia, bet joje dirba lenkas kunigas, kuris yra abejingas lietuvių jausmais (lietuviškų pamaldų Rodūnėje nėra). Taip nutilo Pelesos bažnyčioje lietuviškos giesmės, o apylinkės kaimuose lietuviškos dainos. Dainuoja tik senesnės kartos lietuviai, kur nors slapta susibūrę. Jaunimo beveik neliko. Daugumas išvažinėjo mokytis į Lietuvą, kur, baigę mokslus, pasilieka ir dirbti. Sekmadieniais Pelesoje tylu, tik kur-ne-kur susiėję žmonės pasikalba. Po to ir jie dingsta savo trobose. Linksminasi dabar nauju būdu: geria degtinę, o kai neturi pinigų jos nusipirkti, naudoja savo gamybos ("samagoną"). Vienintelė pramoga lietuviui ir nelietuviui, gyvenančiam šiame krašte, liko buteliukas. Girtuokliaujama ne tik sekmadieniais, bet ir šiokiomis dienomis. Jokių efektingų priemonių prieš alkoholizmą niekas nesiima. Alkoholis naikina žmonių sveikatą, palaužia jų moralę, veda prie išsigimimo. Bet juk tai puiki priemonė palaužti ir sunaikinti mažą tautą.

Vietos lietuviams neleidžiama jokia lietuviška saviveikla. Mokyklos rusiškos, ir jose lietuvių vaikai nuo pat pirmos Klasės mokomi rusiškai skaityti, skaičiuoti ir dainuoti... Vietinio kultūros klubo vadovybė rusiška. Net ir ekskursijoms iš Lietuvos yra uždrausta įvažiuoti su lietuviška meninės saviveiklos Programa. Valdžios įstaigose, kolūkiuose viršininkai rusai arba jiems atsidavę asmenys. Lietuvių kalba paniekinta. Lietuvių eilės retėja, nes nutautinimui sudarytos visos sąlygos.

Gerbiamas šių eilučių skaitytojau, jei būsi kuomet Pelesoje, vidury plačių kaimo laukų išvysi mūsų amžiaus gėdą — stovi išsekinta bažnyčia — likęs be bokštų keturkampis pastatas, apstatytas biauriomis pašiūrėmis. Tai vietinio kolūkio sandėlis, tirpu ir nejauku žiūrėti į tą pastatą. Ir norisi šaukti: Nuo maro, ugnies ir karo... ir nuo genocido gelbėk mus, Viešpatie!

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Lap 2022 20:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
LIETUVIŲ PADĖTIS BALTARUSIJOS TSR


https://lkbkronika.lt/index.php/ausra-n ... usijos-tsr

Aušra, Nr.7, 1977.VIII

(Pabaiga. Pradžia Nr. 5)

BALTARUSIJOS LIETUVIŲ KOVA DĖL
SAVO TEISIŲ


Įvairiomis priemonėmis Baltarusijos TSR lietuviai kovojo dėl savo teisių pokario metais: siuntė delegacijas, rašė pareiškimus Įvairioms įstaigoms bei asmenims, siuntė ir tebesiunčia savo vaikus mokytis į Lietuvą ir t.t.

Daug pareiškimų rašė ir siuntė Baltarusijos TSR lietuviai. Čia paminėsime kai kuriuos:

1. 1945 m. pareiškimas su 400 parašų Švietimo ministerijai Minske.
2. 1955 m. — Tarybų Sąjungos Tautybių Tarybai.
3. 1955 m. - TSKP CK
4. 1958 m. — Švietimo ministerijai Minske nuo Polesos apylinkės kaimų gyventojų.
5. 1960 m. — N. S. Chruščiovui nuo Gervėčių apylinkėse lietuviškų kaimų gyventojų su 1.000 parašų.
6. 1961 m. balandžio mėn. — N. S. Chruščiovui nuo Rodūnės rajono lietuviškų kaimų su 250 parašų.
7. 1961 m. gegužės mėn. — N. S. Chruščiovui nuo to paties rajono gyventojų su 2.100 parašų.
8. 1963 m. — L. I. Brežnevui nuo Varanavo ir Smurgainių rajonų lietuviškų kaimų su 810 parašų.

Be to, buvo rašyti pareiškimai draugams: M. Gedvilui, J. Paleckiui ir A. Sniečkui.

Visi pareiškimai pirmoje eilėje lietė lietuviškų mokyklų atidarymą. Taip pat buvo keliami ir kiti klausimai, ypač kultūrinio pobūdžio.

Pareiškimai, siųsti į centrinius (Maskvos) ir Baltarusijos organus, kaip taisyklė, būdavo grąžinami spręsti vietos valdžios organams. Šie ne tik nieko nedarydavo pakeisti nepakenčiamai padėčiai, bet stengėsi išaiškinti pareiškimų iniciatorius ir juos nubausti: gąsdindavo išsiuntimu pas "baltąsias meškas", skirdavo sunkesnius ir mažiau apmokamus darbus ir t.t. Visa, kas laimėta tais pareiškimais, tai nuo 1960 metų 2-3 lietuvių kalbos pamokos savaitėje, pradedant trečiąja klase, kai kuriose Gervėčių ir Pelesos apylinkių lietuviškų kaimų mokyklose.

Žemiau dedami pareiškimų tekstai draugams Chruščiovui ir Brežnevui. Pareiškimai sutrumpinti dėl vietos stokos ir dėl to, kad abejuose pareiškimuose yra atsikartojimų.

TSKP CK Pirmajam Sekretoriui drg. N. S. Chruščiovui

Baltarusijos TSR, Gardino srities, Rodūnės raj. lietuviškų kaimų gyventojų

P a r e i š k i m a s


...1939 m. antroje rugsėjo mėn. pusėje tarybinei Armijai išvadavus Vakarų Baltarusiją, laisvai atsiduso tos šalies lietuviai. Rodūnės rajone susikūrė tarybinė valdžia. Pažangūs žmonės džiaugėsi. Ir kaip nesidžiaugti matant, kaip dygsta pirmieji socialistinės kultūros daigai, laisvai veikia lietuviškos tarybinės mokyklos Pelesoj, Dubiniuose, Pavalakėje ir kitur. Rodūnės rajono dirbantieji išrinko savo deputatus į Vakarų Baltarusijos Liaudies Tarybą: baltarusį Nikrevičių, lenką Karolį ir lietuvius Sinkevičių ir Šimolionį, patikėdami jiems savo likimą. Partijos rajono komiteto sekretorius buvo ukrainietis Isačenko ir žydas Kancelsonas, vykdomojo komiteto pirmininku — baltarusis Pimonenko. Rajono vykdomojo komiteto atsakingu sekretoriumi dirbo lietuvis Šimolionis, atsakingas pareigas rajono vykdomajame komitete ėjo draugai: Jonis, Sinkevičius ir kiti. Apylinkių komitetų sekretoriais buvo šie lietuviai: Adamonis, Dūda, Žukauskas ir kiti. Rodūnės miesto vykdomojo komiteto pirmininku buvo lietuvis Vaitkūnas. Daug lietuvių ėjo atsakingas pareigas vietos ūkio organuose. Pirmasis rajone kolūkis įsisteigė lietuviškame Dubičių kaime.

Vokiečių okupacija pertraukė kūrybinį darbą. Kartu su visa tarybine liaudimi Rodūnės rajono lietuviai stojo į kovą prieš vokiškus okupantus. Nelygioje kovoje žuvo draugai: Adamonis, Sinkevičius, Žukauskas, Kamenčius, Neviera, Jonis ir kiti.

...Sutriuškinus hitlerinę Vokietiją, tarybinėje Baltarusijoje prasidėjo naujas šviesus gyvenimas. Tačiau lenkų nacionalistai, pakeitę savo kailį ir "tapę" tarybiniais patriotais, bet neatsisakę savo tamsių tikslų, pradėjo ardyti brangiausią tarybinės santvarkos turtą — tautų draugystę. Įsiskverbę į tarybinį aparatą, jie pradėjo kurstyti tautinę neapykantą Rodūnės rajono gyventojų tarpe. Todėl pokariniu laikotarpiu dėl minėtų lenkų nacionalistų veiklos ir vietinių tarybinių bei partinių organų politinės trumparegystės skaudžiai pažeistos lietuvių teisės. Iš 14 pradinių lietuviškų mokyklų, kurios veikė net lenkų valdymo laikais, Rodūnės rajone neliko nė vienos. Lietuviškų kaimų vaikai turi eiti į mokyklos pirmąją klasę, kur mokoma skaityti ir rašyti ne gimtąja, o nesuprantama jiems kalba. Turint tai galvoje visiškai aišku, kodėl toks žemas pažangumas, kodėl taip daug vaikų pasilieka toje pačioje klasėje antriems metams. Baigusių vidurines mokyklas lietuvių kolūkiečių vaikų labai maža. Todėl dalis energingesnių lietuvių pradėjo savo vaikus siųsti mokytis į Tarybų Lietuvą... Dabartiniu metu Rodūnės rajone nėra nė vieno gydytojo, agronomo, mokytojo, zootechniko, kurie dirbtų savo gimtajame krašte. Pirmaisiais pokario metais dėl nepakenčiamų darbo sąlygų išvyko iš savo rajono į Tarybų Lietuvą visi lietuviai mokytojai ir kiti inteligentai.

...Rodūnės rajono klubuose ir skaityklose niekur nerasi lietuviškų knygų ir laikraščių. Visokiais būdais trukdomas lietuviškos spaudos iš Lietuvos TSR užsakymas.

...1949 m. Dubinių kaimo gyventojai įkūrė kolūkį ir pavadino jį Tarybų Sąjungos didvyrės Marytės Melnykaitės vardu. Kolūkiui vadovavo vietinis lietuvis Lukoševičius. Kolūkis tapo pirmaujančiu, ir žmonės džiaugėsi, tačiau neilgai. Kolūkis netrukus buvo reorganizuotas ir lietuvis pirmininkas atleistas iš pareigų. Jį pakeitė žmogus, neturįs nė mažiausio supratimo apie vietos sąlygas. Kolūkis buvo naujai pavadintas Malenkovo vardu. Iš kolūkių pirmininkų pareigų atleisti dar du lietuviai: Ramoška ir Šiška. Lietuviai nepageidaujami ir vietinėse deputatų tarybose — jų neliko jose.

...1959 m. per visuotinį gyventojų surašymą lietuviams buvo užrašoma ne jų tautybė. Pavyzdžiui, Pavalakės gyventojos Stračinskaitė Viktorija ir Stračinskienė Stasė buvo užrašytos lenkėmis, nors jos su ašaromis maldavo surašinėtoją teisingai užrašyti jų tautybę.

Pašto viršininkai toleruoja lietuviškos spaudos sukčiautojus. Sunku užsisakyti lietuvišką spaudą — jinai neateina arba ateina ne visi numeriai. 1958 m. daug šio krašto gyventojų buvo užsisakę lietuviškus laikraščius, o gauti arba visai negavo, arba gavo nelietuviškus.

Vasaros atostogų metu Rodūnės rajono lietuviai moksleiviai pakvietė turistus-moksleivius iš Kauno. Moksleivių gamtininkų būrelis atvyko į Pavalakės kaimą. Kolūkiečiai juos džiaugsmingai sutiko, susirinkę po darbo pašoko, padainavo. Sužinojęs apie tai kolūkio pirmininkas Kovalčiuk anksti rytą atbėgo pas tuos kolūkiečius, pas kuriuos svečiavosi Kauno moksleiviai ir, daužydamas kumščiu į stalą, šaukė, grasindamas atimti darbą ir nubausti dar kitomis bausmėmis.

...Todėl prašome jus atitaisyti mums daromas skriaudas ir sudaryti galimybę naudotis tuo, ką gero sukūrė tarybinė santvarka. Mes žinome, kad mūsų partijai ir tarybinei vyriausybei svetimi nacionalistiniai iškrypimai ir todėl labai prašome teigiamai išspręsti šiuos klausimus:

1. Peržiūrėti galimybę įvykdyti TSRS Aukščiausios Tarybos 1940.VIII.3. nutarimą "Apie perdavimą dalies kai kurių Baltarusijos TSR rajonų su lietuvių dauguma Lietuvos TSR".

2. Atidaryti lietuviškas pradines, septynmetes ir vidurines mokyklas visoje eilėje kaimų, kuriuose gyvena lietuvių tautybės gyventojai.

3. Netrukdyti ir sudaryti sąlygas lietuvių tautybės gyventojams dalyvauti kultūriniame - politiniame rajono gyvenime savo gimtąja kalba:

a) parūpinti vietinėse bibliotekose grožinio ir politinio turinio knygų, laikraščių ir žurnalų lietuvių kalba, netrukdyti juos skaityti;
b) netrukdyti lietuviams vystyti meninę, saviveiklą;,
c) netrukdyti bendradarbiauti mūsų kaimams su Lietuvos TSR visuomeninėmis organizacijomis ir vyriausybinėmis įstaigomis.

4. Padėti likviduoti vietinių kolūkių atsilikimą. Gi mes, kolūkiečiai, dėsime visas pastangas, kad klestėtų mūsų gimtųjų kaimų socialistinė ekonomika ir kultūra.

Prašome neatsisakyti patenkinti mūsų prašymą.

(255 parašai)

1961.IV.3.

Po šio pareiškimo 1961 m. liepos 25 d. atvažiavo komisija iš šešių asmenų. Komisija, patikrinusi faktus, ir pasikalbėjusi su vietiniais gyventojais, pripažino, kad gyventojų reikalavimai yra teisingi ir prižadėjo atidaryti lietuviškas mokyklas nuo 1961.IX. 1, išspręsti bibliotekų ir klubų-skaityklų reikalą, padėti bendradarbiauti su Lietuvos TSR. Prijungti mūsų kaimus prie Lietuvos TSR atsisakė, nes, esą, per maža parašų.

Tuomet 1961 m. rugpiūčio mėn. buvo išsiųstas antras pareiškimas analogiško turinio N. S. Chruščiovui su 2.100 parašų.

Dar berenkant parašus šiems pareiškimams, kai kurių rajono įstaigų ir milicijos darbuotojai gąsdino vietinius gyventojus, kad nesirašytų po pareiškimais. Maždaug po mėnesio, išvykus komisijai, atvyko Gardino srities saugumo ir milicijos darbuotojai ir gąsdino žmones, kam jie rašė ir siuntė šiuos pareiškimus, kad dabar jie bus išvežti "kur baltosios meškos gyvena", o jų reikalavimai nebus išpildyti.

Žmonės, matydami, kad nepildomi komisijos pažadai, nutarė dar kartą pareikalauti vietinės valdžios organų išpildyti pažadus. Buvo kreiptasi į Rodūnės rajono partijos sekretorių su užklausimu, kodėl neatidaromos lietuviškos mokyklos. Atvykusiems lietuvių atstovams buvo atsakyta, kad lietuviškų mokyklų neatidarys, ir nėra ko čia daugiau vaikščioti. Buvo dar skambinta telefonu į Gardino srities liaudies švietimo skyrių. Atsakė pats skyriaus vedėjas, kad jis tuo klausimu nenumato imtis jokių priemonių, nes negavęs jokių nurodymų iš aukščiau.

Pasikeitus Tarybų Sąjungoje politinei situacijai, buvo pasiųstas pareiškimas drg. L. I. Brežnevui.

Tarybų Sąjungos Komunistų Partijos CK Pirmajam Sekretoriui drg. L. I. Brežnevui

Baltarusijos TSR, Gardino srities, Varsnavo ir Smurgainių rajonų gyventojų

P a r e i š k i m a s


(Šis pareiškimas yra jungtinis Gervėčių ir Rodūnės — Pelesos apylinkių lietuviškų kaimų gyventojų. Pradžioje pareiškimo išvardinami kaimai, kuriuose gyvena lietuviai).

...Po vokiečių okupacijos mes laukėme lietuviškų mokyklų atidarymo, bet mūsų viltys ir lūkesčiai nepasitvirtino. 1944 m. rudenį lietuviškuose kaimuose buvo atidarytos rusiškos mokyklos, kurios veikia iki dabar. Stalino kulto laikais mes ne kartą kreipėmės į vietinius ir respublikinius BTSR organus, prašydami atidaryti lietuviškas mokyklas. Į mūsų prašymus vienos įstaigos atsiliepė pažadais, o kitos apšaukė mus nacionalistais ir net grasino išsiųsti į Sibirą.

Po Stalino mirties mes vėl pradėjome reikalauti lietuviškų mokyklų. Mūsų prašymai tik dalinai buvo patenkinti: nedaugelyje mokyklų buvo įvestos nuo trečios klasės 2-3 lietuvių kalbos pamokos savaitėje. Bet daugumos lietuviškų kaimų vaikai neturi ir šios galimybės mokytis savo gimtosios kalbos.

...Neteisingas vietinės Baltarusijos valdžios elgesys su mumis, lietuviais, pasireiškia ne tik švietimo, bet ir kitose srityse. Paminėsime keletą faktų.

Trukdo užsakyti lietuvišką spaudą iš Lietuvos TSR. Vietiniai BTSR ryšių skyrių darbuotojai lietuviškus laikraščius sauvališ-kai pakeičia baltarusiškais arba rusiškais.

1958 m. mes kreipėmės į Lietuvos TSR Kultūros ministeriją, prašydami prisiųsti lietuviškų knygų. Vietinė valdžia atsisakė knygas priimti ir grąžino jas atgal. Taip buvo Gervėčiuose.

Klubuose ir skaityklose niekur nerasi lietuviškų laikraščių ir politinės literatūros.

1959 m. į Gervėčių vidurinę mokyklą su draugišku vizitu atvyko Vilniaus S. Nėries vidurinės mokyklos mokiniai. Kaip dovaną jie atvežė 250 lietuviškų tarybinių knygų. Gervėčių vidurinės mokyklos direktorius Paškovski atsisakė priimti šią dovaną. Po ilgų prašymų jis tas knygas priėmė, bet, praėjus mėnesiui, jos išnyko iš mokyklos bibliotekos.

Kolūkio pirmininkas Bul labai priešiškai nusiteikęs lietuvių atžvilgiu. 1963 m. rudenį jo iniciatyva buvo sunaikintas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytauto paminklas, 1930 m. pastatytas Dubinių kaime. Tas sunaikinimas didžiai sujaudino vietinius gyventojus.

Vykdant visuotinį gyventojų surašymą 1959 m. pastebėjome", kad surašinėtojai ne pilnai užpildo rašalu surašymo lapus. Jei pilietis pareikšdavo esąs lietuvis, tai surašinėtojas jo tautybę įrašydavo paprastu pieštuku, o jei lenkas ar baltarusis, tai įrašydavo rašalu. Paklausti, kodėl taip daro, surašinėtojai atsakė, jog tokį nurodymą gavo iš rajono pareigūnų. Varsnavo rajone įvairių įstaigų darbuotojai visaip stengėsi įkalbėti lietuvius, kad jie neužsirašytų lietuviais. ...

Po gyventojų surašymo 1959 m. vietiniai pareigūnai rodė mums laikraščiuose surašymo duomenis, kur juodu ant balto buvo atspausdinta, jog Baltarusijos TSR lietuvių tautybės gyventojų nėra.

...Mes ne kartą kreipėmės į rajono, respublikos ir centrinius organus, reikalaudami patenkinti mūsų teisėtus prašymus. Bet mūsų prašymai buvo atmesti.

Iš to, kas pasakyta, seka tokios išvados:

1. Susidaro įspūdis, kad lietuviai Baltarusijoje yra nepilnateisiai piliečiai.
2. Baltarusijos TSR lietuviai neturi galimybės naudotis Konstitucijos garantuota teise mokytis savo gimtąja kalba.
3. Vietiniai BTSR pareigūnai ne tik nepadeda, bet dažnai trukdo kultūriniam mūsų bendradarbiavimui su Lietuvos TSR gyventojais.
4. Vietiniai pareigūnai ne tik nepadeda, bet dažnai kliudo Baltarusijos lietuviams apsirūpinti spauda ir knygomis, leidžiamomis Lietuvos TSR.
5. Vietiniai BTSR organai neleidžia lietuviams užimti ne tik vadovaujančias, bet ir antraeiles pareigas kolūkiuose, kaimo tarybose bei kitose įstaigose.
6. 1959 m. visuotinis gyventojų surašymas buvo įvykdytas žiauriai pažeidžiant lietuvių teises. Lietuviams atimta galimybė laisvai nustatyti savo tautybę: lietuviai prieš savo valią buvo užrašomi baltarusiais arba lenkais.

Remdamiesi tuo, kas aukščiau išdėstyta, labai prašome išspręsti šiuos klausimus:

1) atidaryti lietuviškas pradines, aštuonmetes ir vidurines mokyklas tose vietose, kuriose gyvena lietuvių dauguma;
2) pašalinti kliūtis kultūriniam — švietimo darbui lietuvių kalba;
3) duoti mums galimybę skaityti knygas, žurnalus ir laikraščius savo gimtąja kalba;
4) aprūpinti bibliotekas ir klubus-skaityklas lietuviška literatūra, išleista Lietuvos TSR;
5) nurodyti vietinės BTSR valdžios pareigūnams, kad jie traktuotų lietuvius kaip lygiateisius piliečius;
6) užtikrinti laisvą tarpusavį bendradarbiavimą Baltarusijos TSR lietuviams su Lietuvos TSR gyventojais;
7) labai prašome Jus apsaugoti mus nuo vietinių pareigūnų grasinimų ir represijų, kurių galime susilaukti ir dėl šio pareiškimo, nes tokie pareigūnų veiksmai buvo praeityje, padavus pareiškimus.

Praėjo jau 18 metų, kaip mes siunčiame pareiškimus, reikalaudami savo teisių.

Tebūnie tai paskutinis pareiškimas su patenkinamais rezultatais. Mes tikimės sulaukti dėmesio aukščiausios tarybinės valdžios organo.

(810 parašų)

1963 m. lapkričio mėn.

Nežinoma, kaip vietinės valdžios pareigūnai reagavo į šį pareiškimą. Grasinimų ir represijų, galbūt, ir nebuvo, bet ir rezultatų teigiamų jokių. Baltarusijos respublikos lietuviai nesulaukė drg. L. I. Brežnevo dėmesio.

I š m o k y t o j ų l a i š k ų

Čia dedame būdingesnes vietas iš laiškų, kuriuos parašė mokytojai(-os), dėstę lietuvių kalbą Baltarusijos TSR mokyklose. Pavardžių, vietų ir laiko nenurodome.

***

...Blogiausia, kad lietuviški laikraščiai neįeina į planą, dėl to mūsų mokiniams užrašomi rusiški laikraščiai.

Dėl saviveiklos organizavimo mes tarėmės su E. Į tai nepalankiai žiūrima ir neleidžiama nė pajudėti. Štai suorganizavau lietuvišką vakarą, tai po to kasdien tris ar keturis kartus lankėsi inspektoriai ir atstovai iš rajono. Už tai mane buvo nubaudę — atėmę visas rusiškas pamokas, o palikę tik lietuviškas. Kaip žinote, lietuvių kalbos pamokų maža ir sunku iš jų pragyventi. Patikrinimo metu daugiausia tik ir buvo kalbama apie lietuvišką vakarėlį. Priekaištavo, kad jų nepakvietėme į vakarą. Po to aš kreipiausi į Gardino srities švietimo skyrių, bet ir čia maža padėjo. Taigi, sunku čia dirbti, nes slopinamas bet koks lietuvybės pasireiškimas. Po to sekė grasinimai ir kita... Laiko maža, nes dirbu ir dieninėje, ir vakarinėje mokykloje. Pamokų skaičius nedidelis, bet tvarkaraštis sudarytas netinkamai, todėl ir nėra laisvo laiko. Specialiai kankina visokiais būdais.

...Buvo pradėję veikti vakariniai kursai. Vedėjui buvo įsakyta surengti beraščių ir mažaraščių apmokymą. Kadangi jis žinojo, kad rusiškai niekas nesimokys, tai leido apmokyti lietuviškai, o paskui įteikė rusiškas programas. Tuo būdu visi kursantai buvo apgauti ir nustojo lankę kursus.

***

Leiskite tarti nuoširdų ačiū už siuntinėlį (knygų). Lietuviškų salų vaikams — tai brangiausia dovana.

...Dirbu keliose mokyklose. Atstumai dideli. Žiemos metu tenka klampoti pėsčiam. Bet tai ne bėda... Kiekviename žingsnyje jaučiu veriančius vadovybės ir viso kolektyvo žvilgsnius bei ironiškas pastabas. Štai šios dienos faktas. Direktorius parašė įsakymą už tai, kad vienas vaikas, pusiau gudas, perėjo mokytis į lietuvių grupę, nors ir patys tėvai prašė. Dabar reikės vykti į švietimo skyrių pasiaiškinti.

Rudenį daug vaikų išvyko mokytis į internatą Lietuvoje. Tai iki šios dienos tęsiasi tardymai įvairiuose rajono ir srities komitetuose, to internato įvairiausi šmeižimai.

...Prašytume pasiteirauti, ar nėra... kokio internato, kad galėtume nusiųsti keletą vaikų mokytis. Nors šiais metais vadovai iš pykčio steigia internatą, išskyrė didelę pinigų, sumą, mat bijo, kad vaikai vėl neišvyktų į Lietuvą. Tačiau daug vaikų prašyte prašosi, mokytis į Lietuvą.

***

...Kai žiemos atostogų metu vaikai parvažiavo į namus (iš internato Lietuvoje), tai pas juos atvyko iš švietimo skyriaus, vykdomojo komiteto ir partijos komiteto atstovai ir grasino, įkalbinėjo grįžti. Jeigu negrįšią, tai jų tėvams būsią blogai. Janinai K. (15 metų) švietimo skyriaus atstovas patarė tekėti, nes jai jau laikas turėti vaikų (pedagogo kalba!..). Vaikai grįžti mokytis į Baltarusiją atsisakė. Grįšią tik tada, kai čia bus lietuviška mokykla. Švietimo skyriaus vadovas nusikvatojęs pasakė, kad šito nebuvo ir nebus.

...Mokykloje kai kurie mokytojai pradėjo kiršinti lietuvius mokinius su gudais. Vaikai buvo net susipešę. Direktorius pasikvietė į kabinetą susipešusius vaikus. Tuos mokinius, kurie mokosi gudiškai, paleido, nieko jiems nesakęs, o du lietuvius spardė kojomis ir mušė raktų ryšulėliu — galvą prakirto net iki kraujo. Tėvai pasiskundė švietimo skyriui. Negavę atsakymo, skundėsi į sritį. Atvažiavo atstovas. Jis direktorių išteisino, o tėvams pasakė, kad jie esą suagituoti lietuviai.

...Mokyklos direktorius nuvyko į Astravo rajono vykdomąjį komitetą išregistruoti mokinių, kurie mokosi internate. Jam buvo atsakyta, kad Gervėčių apylinkėje jokių lietuvių nesą, lietuviškai kalbėti jie dabar išmokę, kai pradėję kištis visokie lietuviai nacionalistai. Jis galįs parodyti ir ūkio knygas, kur visi gyventojai surašyti gudais.

...Šiandien mokykloje pasakė, kad algalapyje pasirašyčiau rusiškai. Atsisakiau. Aš rašau jums atvirai, — tegu žino visi jūsų draugai, nežiūrint kokių jie būtų įsitikinimų, tegu pasiklausinėja žmones. Visi patvirtino šiuos faktus. Kodėl Jogailos anūkai ir Pilsudskio vaikai turi pas mus tokias teises?..

Knygų labai laukiame. Geriausiai skaitoma vaikų literatūra. Aplamai, pageidaujame visokių.
Jei galėsite parūpinti tautinių kostiumų — bus didelis Jūsų nuopelnas.

***

NUOTRUPOS IŠ BALTARUSIJOS KATALIKŲ
GYVENIMO


(Laiškas iš Baltarusijos TSR. Iš jo galime susidaryti vaizdą apie religinę padėtį, kurioje yra atsidūrę Baltarusijos TSR lietuviai).

Mūsų krašte Katalikų Bažnyčia šiuo metu pergyvena ypatingai sunkų laikotarpį. Didesnė Baltarusijos katalikų bažnyčių dalis pokariniu laikotarpiu buvo uždarytos, naudojant pačias grubiausias administracines priemones. Dauguma jų buvo paverstos sandėliais, kitos, atlikus perstatymus viduje ir sudarkant jų išorę, buvo pritaikytos įvairiems ūkiniams reikalams. Nemaža senų bažnyčių buvo apgriautos arba visai sunaikintos. Beveik kiekvienos tų bažnyčių likimas — dramatiška istorija, kuri galėtų būti sunkiu kaltinimu prieš žmoniškumą, nekalbant jau apie grubiausią pažeidimą sąžinės laisvės, kurią iškilmingai užtikrina TSR konstitucija.

Ašmenos miesto bažnyčioje 1972 m. baigtas įrengti fabrikas. Kitos bažnyčios to miesto ir jo apylinkių katalikai neturi. Krėvoje katalikų bažnyčia perdirbta į ligoninę. Įdomu pastebėti, kad Ašmenoje ir Krėvoje, kur katalikai sudaro gyventojų daugumą, tebeveikia pravoslavų cerkvės.

Pokario metais, pasitraukus Varnėnų bažnyčios kunigui, sena ir didelė baroko stiliaus bažnyčia buvo uždaryta. Į šalia bažnyčios stovintį buvusio vienuolyno pastatą buvo atkelti vaikų namų auklėtiniai, kurie sunaikino viską kas bažnyčioje buvo. Šiuo metu ji stovi miestelio centre ne tik be stogo, bet ir be grindų.

Dar labiau klaikią išvaizdą turi už kelių kilometrų esanti sena bažnytėlė Varnoje (Vorona). Ji jau ir be lubų...

Apie 1958 m. valdžios organai privertė iš Alšėnų į Trobas persikelti vieninteliam tos didelės parapijos iš kalėjimų sugrįžusiam ligotam kunigui Milkevičiui. Tačiau ir Trobose neleido jam ilgiau būti. Gainiojamas iš parapijos į parapiją ir nuolatos šantažuojamas kun. Milkevičiui mirė.

Alšėnų miestelio ir jo apylinkių tikintiesiems likus be savo kunigo, dar pora metų ją globojo tos bažnyčios komitetas. Tikinčiųjų dvasios reikalams aptarnauti į Alšėnus atvažiuodavo Barunų bažnyčios kunigas Kozlovskis. Kartą, gavus pranešimą per trumpą laiką sumokėti didelius mokesčius, iš bažnyčios komiteto narės, kuriai buvo pavesta perduoti vietinės valdžios įstaigai surinktus pinigus, jie buvo pavogti atvykusio pas ją į svečius... jos giminaičio. Per keletą dienų iki nustatyto mokesčiams sumokėti termino iš naujo surinkti reikiamą sumą pinigų buvo neįmanoma. Praėjus mokesčių sumokėjimo terminui, po keletos dienų pas minėtąją moterį užėjo iš Ašmenos atvažiavęs inteligentiškos išvaizdos mandagus vyriškis, kuris pareiškė norą pamatyti gražų ir menu turtingą bažnyčios vidų. Moteriškė, nieko blogo negalvodama, pasiėmė raktą ir nuėjo su svečiu prie bažnyčios. Mandagus nepažįstamasis pasisiūlė padėti atrakinti bažnyčios duris. Paėmęs iš moters rankų raktą, jis ...įsidėjo jį į kišenę ir nuėjo, palikęs prie bažnyčios durų suglumusią ir žado netekusią vargšę moteriškę. Taip buvo nubausti Alšėnų parapijos tikintieji už nesumokėjimą laiku mokesčių...

Naujieji Alšėnų bažnyčios šeimininkai netrukus į šalia bažnyčios buvusio vienuolyno pastatą atkėlė vaikų namų auklėtinius, kurių valiai (matyt neatsitiktinai) paliko neuždarytą įėjimą į bažnyčią... Bažnyčios vidus per trumpą laiką buvo taip nusiaubtas, kad ir patiems vaikų namų auklėtiniams vėliau pasidarė joje nejauku, prisiminus pirmykštį šios bažnyčios grožį. Po to buvęs tarybinio ūkio direktorius Vildė pats savo rankomis suvirinimo aparatu išpiovė seniems varpams šerdis. (Darbininkai tai padaryti atsisakė.) Po to Alšėnų bažnyčios nuniokiotą pastatą perėmė tarybinis ūkis, paversdamas jį sandėliu, o vaikų namai su savo auklėtiniais išsikėlė kitur.

Areštavus Benekonių parapijos kleboną kun. Gailiušį, šios parapijos tikinčiųjų reikalus kurį laiką aptarnavo Konvališkių parapijos kunigas Zubelevičius. Miestelio valdžiai uždraudus jam eiti kunigo pareigas Benekonyse, parapijos tikintieji dar 5 metus globojo bažnyčią, rinkdamiesi į ją bendrai maldai be kunigo. Jų klebonas kun. Gailiušis iš kalėjimo negrįžo, o bažnyčia buvo uždaryta. Netrukus į Benekonis iš kažkur buvo atkelti vaikų namai, kurių auklėtiniai apsigyveno buvusioje klebonijoje. Po to viskas, kas bažnyčios viduje buvo galima sulaužyti ar supjaustyti, buvo sulaužyta, supiaustyta arba išgrobstyta. Tai atlikus prieglaudos vaikai vėl kažkur buvo išvežti. Dar 1971 m. bažnyčios viduje mėtėsi suplėšyti ir suteršti arnotai, užtiesalai, baldakimų, bažnytinių vėliavų skutai, sulaužyti kryžiai, išardytų vargonų vamzdžiai ir kita. Šiuo metu rengiamos psichoneurologinės ligoninės dirbtuvės, valymo darbus atlikus ne darbininkams, bet atvykus kareiviams. 1972 m. buvo pradėti piauti gražūs bažnyčios bokštų kryžiai.

Prieš keletą metų, panaudojant buldozerius, buvo nugriauta Varanavo bažnyčia tuo tikslu, kad jos vietoje pastatytų parduotuvę... Darbininkams atsisakius vykdyti tos bažnyčios griovimo darbus, juos greitai atliko atvežti kareiviai.

Kiek anksčiau Gardine buvo išsprogdinta gerai išsilaikiusi gotikos bažnyčia.

Gervėčių bažnyčia, areštavus jos kleboną, išvengė daugelio Baltarusijos katalikų bažnyčių likimo tiktai dėka herojiškų zakristijono pastangų, pareikalavusių daug ištvermės ir sveikatos. Sulaukęs savo klebono, netekęs sveikatos zakristijonas netrukus mirė.

Lazdūnuose katalikų bažnyčia uždaryta tuojau po karo, areštavus kunigą.

Uždarytos gražios mūrinės katalikų bažnyčios Apse ir Vydžiuose. Vydžių bažnyčios viduje suplėšyti vertingi paveikslai, sulaužyti altoriai, klaupkos, išdaužyti langai, o šventoriuje įtaisytas... tualetas.

Kiek daug sau leidžia tarybiniai pareigūnai kovodami su religija, gali parodyti toks faktas. Gardine ne tik vaikams neleidžiama lankyti bažnyčią, bet uždrausta motinoms net ant rankų neštis vaikus bažnyčion. Duotas nurodymas, kad bažnytinis komitetas yra atsakingas už šios instrukcijos vykdymą.

1970 m. per Velykas prie Borūnų bažnyčios durų stovėjo mokytojai ir milicijos pareigūnai, kurie neleido į bažnyčią įeiti mokyklinio amžiaus vaikams, atėjusiems drauge su savo tėvais. Vaikai beveik jėga buvo atplėšiami nuo savo tėvų ir varomi nuo bažnyčios durų šalin.

Baltarusijoje nėra kunigų seminarijos — nauji kunigai niekur neruošiami. Katalikų kunigai todėl daugumoje yra vyresni kaip 65-70 metų amžiaus. Daug jų savo pareigas eina su prieš laiką palaužta sveikata. Be to, šalia savo parapijos tikinčiųjų, jiems tenka aptarnauti tikinčiuosius net kelių kaimyninių parapijų, likusių be bažnyčios arba kunigo. Dažni atvejai, kai ligoti seneliai kunigai, esant blogoms oro ir kelių sąlygoms, vyksta pas ligonius net keletą dešimčių kilometrų.

Baltarusijoje yra daug vietų, kur iki artimiausios dar tebeveikiančios bažnyčios tikintiesiems tenka važiuoti į pamaldas daugiau kaip šimtą kilometrų. Kunigams mirštant, parapijų, pasiliekančių be kunigų, skaičius kiekvienais metais vis auga. Tuo tarpu kunigams iš Lietuvos neleidžiama eiti pareigų Baltarusijoje. Aišku, koks likimas laukia Baltarusijos tikinčiųjų ir dar tebeveikiančių bažnyčių...

Čia suminėti faktai yra tik atsitiktinės nuotrupos. Išskyrus Apsą ir Vydžius, visi paimti iš vienos arčiausiai Lietuvos TSR esančios Gardino srities, ir tai tik iš Astravo, Ašmenos, Lydos, Varanavo ir Gardino rajonų. 0 tokių rajonų šioje srityje yra 17. Gi sričių Baltarusijos TSR yra šešios su 117 rajonų, kurių dauguma savo centruose jau nebeturi nė vienos veikiančios katalikų bažnyčios. Tačiau ir šie keli faktai akivaizdžiai byloja apie sistemingą Katalikų Bažnyčios naikinimą Baltarusijos respublikoje, apie norą galutinai ir greitai ją sulikviduoti, tuo suduodant smūgį ir lietuviškam žodžiui ir lietuviškai kultūrai.

***

Epilogas

Visa, kas čia buvo aprašyta, gali kai kam atrodyti kaip niūri pasaka. Nejaugi tokie dalykai dedasi Tarybų Sąjungoje, kuri pretenduoja į pažangiausią pasaulio valstybę, kuri kovoja už tautų teises ir jų išsilaisvinimą? Deja, tai ne pasaka, o teisybė, žiauri mūsų dienų tikrovė. Nei carų valdymo, nei baltalenkių okupacijos laikais dabartinėje Baltarusijos respublikoje gyveną lietuviai dėl savo tautybės nebuvo taip persekiojami, kaip po Antrojo pasaulinio karo, esant tarybų valdžiai.

Prieš karą Lietuvoje veikė draugija TSRS tautų kultūrai pažinti. Senesnės kartos žmonės prisimena, kaip prof. V. Krėvė-Mickevičius, tos draugijos narys, iš universiteto tribūnos skelbdavo studentams, jog caro laikais mažos tautos Rusijoje buvo engiamos, naikinamos, o Tarybų Sąjunga atgaivino kai kurias mažas jau bemirštančias tauteles. Nejaugi dabar Tarybų Sąjungoje atnaujinta tautų naikinimo politika, kurią vykdė carai?

Galbūt tautinių mažumų persekiojimo nežino tie, kurie sėdi prie valstybės vairo? Bet į tuos persekiojimus ne kartą jau buvo atkreiptas dėmesys, rašyta daug pareiškimų ir skundų aukščiausiems Tarybų Sąjungos organams. Tačiau nė vienas tų pareigūnų, kurie vykdė tautinę diskriminaciją, nebuvo nubaustas.

O gal visi pareiškimai nepasiekė tų, kuriems buvo rašyti? Gal 1963 metų pareiškimas nepasiekė drg. Brežnevo? Gal valstybės vadovus apgaudinėja jų artimiausi bendradarbiai? Gal drg. Brežnevas nieko nežino apie lietuvių tautinės mažumos diskriminaciją Baltarusijos TSR? Bet jis turėtų apie tai žinoti. Aukščiausi valstybės organai turi žinoti, kas dedasi jų valstybėje, ir jie gali tai žinoti, jeigu nori, juo labiau, kad tas blogybes iškelia aibės skundų. Valstybei neišeina į gera, jeigu ji savo išleistų įstatymų negerbia, juos laužo.

Nutautinimas yra nusikaltimas žmoniškumui, o už kiekvieną tokį nusikaltimą nedovanoja gamta ir istorija. Pavyzdžių nereikia ieškoti toli. Paskutinis karas davė gerą pamoką: vokiečiai kartą buvo nubausti už prūsų tautos išnaikinimą ir už panašius nusikaltimus.

Visos tautos turi teisę gyventi ir kurti savitą kultūrą. Tegu jos gyvena taikingai, randa sugyvenimo būdą, kaip jį surado Šveicarijos tautos, kaip jį surado kitos tautos (anglai ir prancūzai Kanadoje, valonai ir flamanai Belgijoje). Komunistinėje Lenkijoje tautinė lietuvių mažuma taip pat nėra valstybės diskriminuojama (išimtį sudaro Lenkijos bažnytinė vyriausybė: lietuvius kunigus skiria į Lenkijos gilumą, o Seinams lietuvio kunigo neduoda. Seinuose nėra lietuviškų pamaldų, nors apie pusę šios parapijos lietuviška).

Tikras lietuvis negali likti abejingas matydamas, kaip jo tautiečių skaičius mažėja dėl nepakenčiamų, sąmoningai sudarytų sąlygų.

Tikime, kad ir buvusio Vilniaus krašto lietuviams po tamsios nakties išauš teisybės diena.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Lap 2023 00:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

----Natallia Klimiankova На территории Беларуси жило множество балтских племен со своими языками, которые являются предками беларусов. И это ни разу не литовцы. ----

Вообще-то не множество, а менее 10.

Это кревяй, радимяй, вянтай, дрягувяй, часть дайнавяй и часть селяй, часть латгалай.

Кроме того литовские монархи во время войн с крестоносцами переселили несколько сот бартай.

Если говорить именно о литовском компоненте, то в Восточной Литве (которую Сталин в 1939 г. нагло окрестил Западной Белоруссией) в 1939 г. по данным НКВД все еще проживало более 60 000 литовцев.

А в 16 веке это был сплошной литовскоязычный ареал
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007