Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 08:51

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Geg 2012 22:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Marius Kundrotas Lietuviai ir Lietuva tautos sampratų kryžkelėje
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... kryzkeleje

2012-05-14 5:37

Komentarai
http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012 ... kryzkeleje

Žygeivis
2012-05-17 22:49


Sovietų valdžia savo debiliška politika "pagimdė" ir Lietuvių Tautos patriotus, pasukusius Sąjūdį Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės keliu, ir beidėjinius "brazauskininkus", kurie sukaupė "pradinį kapitalą" 1990-1992 m. (ypač vadinamosios "blokados" metu), ir "idėjinius" "burokevičininkus", kurie ir tada, ir dabar siekia sunaikinti Lietuvių Tautą ir Nepriklausomą Lietuvos Valstybę.

Patriotų ir "brazauskininkų" laikinas "kompromisas" padėjo Lietuvai 1990-1991 m. iškovoti Nepriklausomybę.

Atviri Lietuvių Tautos priešai - "burokevičininkai", deja, po to nebuvo nuosekliai ir greitai išnaikinti - vos keletas jų lyderių pasėdėjo kalėjime kelis metus. Nors tikrai tada buvo reali galimybė išnaikinti atvirus ir aršius Lietuvos Valstybės ir Lietuvių Tautos priešus.

Todėl dabar mums jau teks kautis ir su šiais "burokevičininkais", persivertusiais į Lenkų rinkimų akciją, Rusų sąjungą, "paleckiukus" ir pan., bei su jų dabartiniais sąjungininkais - "brazauskininkais" ir su praturtėjusiais "liberaliais" "kubilininkais", kurie bijos prarasti savo suprichvatizuotus turtus, bei dar nuo KGB laikų jai tarnavusia "žydrąja mafija".

Kova su visa šita gausių priešų sankaupa bus labai sunki ir pareikalaus daugybės aukų. Lietuvių Tautą ir Lietuvos Valstybę išgelbėti gali tik Europoje ir Rusijos imperijoje sparčiai artėjančios ypatingai kardinalios permainos.

P.S. Turime suvokti elementarią tiesą - nėra nieko amžino, ir taikos periodas Europoje artėja į savo dėsningą galą. Turime ruoštis naujam karui (tiksliau - karams).

Akivaizdu viena - šį kartą, kada prasidės maištų bei revoliucijų banga Europoje, visus Lietuvybės priešus pasinaudojus šia sumaištimi būtina tuoj pat išnaikinti nuosekliai ir be jokio pasigailėjimo.

Turime tai labai aiškiai įsisąmoninti, gerai prisimindami 1941 m. birželio 23-28 d. Didžiojo Lietuvių Tautos sukilimo teigiamas pamokas ir pokario metus. Jau dabar privalome tam ruoštis - visų pirma užmegzdami glaudžius ryšius su latvių ir ukrainiečių nacionalistais.

Turime suprasti, kad prasidėjus visuotinei suirutei mums ir latviams bus gyvybiškai būtina ukrainiečių aktyvi karinė parama. Tačiau ir mes turime būti pasiruošę jiems padėti visais įmanomais būdais bei priemonėmis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Lie 2012 19:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Ištrauka iš kitos diskusijos viewtopic.php?f=65&t=8134, kalbant apie "litvinizmo perspektyvas" Baltarusijoje:

Herr TOT rašė:
Žygeivis rašė:
Vis tik manau, kad nuvertus Lukašenką, būtent jie gali nulemti naują Baltarusijos oficialią "ideologinę kryptį" ir tada santykiai tarp Lietuvos ir Baltarusijos gali peraugti jei ne į karinę konfrontaciją, tai į labai aršią priešpriešą.


Eik jau Žygeivi, atrodai protingas, o kartais imi ir nušneki, kokią karinę konfrontaciją ar priešpriešą dėl kelių gudų rėksnių. Tokių rėksnių turi kiekviena valstybė ir tai yra normalus dalykas, niekas į tai net dėmesio nekreipia. Juk šiame forume taip pat tokių rėksnių gausu - nori šaudyt "šūdlenkius" ir žydus, atsiimt Karaliaučiaus kraštą ir t.t. Tokiems labai tinka lietuviška patarlė - tuščias puodas visada garsiau skamba.


Totai, vietoje to, kad siūlytum "kišti galvą į smėlį", įdėmiai panagrinėk realią bent jau pastarojo šimtmečio istoriją - turiu omenyje ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos. O tuo labiau pasaulinę.

O ji akivaizdžiai rodo, kad viskas priklauso tik nuo realiai susiklostančių ir pastoviai besikeičiančių geopolitinių tam tikro regiono aplinkybių tam tikru istoriniu momentu.

Tikėtis, kad dabartinė "status quo" išsilaikys "amžinai' yra daugiau nei naivu, nes nieko nėra amžino - ir geriausia tai parodė daug kam labai netikėtas antrosios pasaulio galybės - SSSR - sugriuvimas vos per kelias dienas, bei po to kilę žiaurūs karai Jugoslavijoje, Moldovoje, Čečėnijoje, Užkaukazėje ir Vidurinėje Azijoje.

Visų pirma reikia aiškiai suvokti, kad ne tik ekonominė sąjunga ES (kuri jau akivaizdžiai "traška"), bet ir karinė sąjunga NATO nėra amžinos - Vakarų Europos valstybių geopolitiniai, ekonominiai ir kiti interesai vis labiau skiriasi nuo JAV interesų, o Centrinės Europos (kitaip sakant "posovietinių") valstybių įvairūs interesai labai skiriasi nuo Vakarų Europos interesų, kurie, deja, vis labiau sutampa su Rusijos imperijos interesais.

Ir tai akivaizdžiai matome vis aktyvėjančiame kariniame Vakarų Europos šalių bendradarbiavime su Rusija (pvz., Prancūzija pardavinėja Rusijai pačią naujausią karinę techniką, tame tarpe ir puolamąją).

Tuo labiau labai kardinaliai padėtis keičiasi NATO narėse Graikijoje ir Turkijoje. Graikija vis labiau silpsta, o Turkijos galia vis auga. Ir Turkija vis aršiau konfrontuoja tiek su Graikija, tiek ir su Izraeliu (JAV pagrindiniu sąjungininku), ir, žinoma, su Sirija bei su kurdais (ne tik Turkijoje, bet ir Irake bei Sirijoje).

Artėjantis karas su Iranu be jokios abejonės sukrės visas dabar egzistuojančias sąjungas - ir ekonomines, ir karines.

Kinija jau tampa antra pasaulio galybe, ir tai labai aktyviai stumia Rusiją sudaryti sąjungą su Vakarų Europa. O ši sąjunga bet kokia jos forma bus labai pavojinga tiek Lietuvai, tiek ir kitoms posovietinėms valstybėms, nes jų geopolitiniai interesai bus Vakarų stambiųjų valstybių (visų pirma Vokietijos ir Prancūzijos bei Italijos) paaukoti vardan sąjungos ir gerų santykių su Rusija - kaip atsvarą Kinijai :smile12: .

Todėl tikėtis, kad amžinai tęsis dabartinė "palaiminta ramybė" yra labai naivu.

Prisiminkime Europos istoriją pastaruosius kelis šimtus metų - kiek jau kartų buvo sudaromos "amžinos taikos" ir "tvirti kariniai blokai", ir kaip visa tai su triukšmu subyrėdavo į gabalus, vidutiniškai du kartus per kiekvieną šimtmetį.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 31 Lie 2012 23:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
A.Endriukaitis. Ar E.Kusaitė Lietuvoje sukūrė tarptautinę terorizmo organizaciją?

Algirdas Endriukaitis, http://www.alkas.lt
2012 07 27 03:29

Komentarai
http://alkas.lt/2012/07/27/a-endriukait ... anizacija/

Žygeivis:
2012 07 29 18:01


Yra vienas istorinis faktas, kurį mūsų valdžia “juodai” užmiršta – 1941 m. birželio 23 d. Didžiojo Lietuvių tautos Sukilimo metu suformuota Lietuvos Vyriausybė paskelbė karą Lietuvą okupavusiai Sovietų Sąjungai.

Po to Lietuvos Valstybės kariniai daliniai, jėga inkorporuoti į Raudonąją armiją, sukilo, išnaikino į lietuviškus dalinius atsiųstus komisarus bei kitus bolševikus, ir su ginklu rankoje grįžo į Lietuvą.

Nuo to laiko Lietuvos Valstybė yra karo būsenoje su Sovietų sąjunga (beje, mažai kas žino, jog paskutinis ginkluotas ir aktyvus Lietuvių partizanas Kostas Liuberskis – Žvainys žuvo mūšyje su KGB spec. grupe tik 1969 m. spalio 2 d. Akmenės rajone, tarp Menčių ir Liepkalnio kaimų).

Kadangi taip vadinama Rusijos Federacija yra oficialiai pasiskelbusi SSSR teisių ir pareigų perėmėja, vadinasi ir su šia valstybe Lietuva tebėra oficialioje karo būsenoje, nes jokia oficiali taikos sutartis iki šiol nėra pasirašyta (tai yra tarptautinės teisės požiūriu teisinė padėtis yra analogiška kaip ir tarp RF bei Japonijos).

O juridiškai tai reiškia, kad jokie Lietuvos Valstybės piliečiai negali būti persekiojami už ginkluotą kovą su valstybe, su kuria oficialiai iki šiol yra karo stovis. :)

tikras lietuvis:
2012 07 29 18:38


Nenusišnekėk – niekam tų teroristų nereikia.
Nereikia jų Lietuvai, todėl ir kitiems to nelinkėkime.

Žygeivis:
2012 07 29 20:13


Sąvoka “teroristas” yra labai įdomi – tokia, sakyčiau, “guminė”: kas kaip nori, taip ją ir tampo.

Pvz., mums mūsų draugai ir įvairūs mūsų priešų priešai yra Laisvės kariai, o mūsų priešams – jie jau teroristai (ir atvirkščiai). :)

Žygeivis:
2012 07 29 20:15


Beje, ar pripažįsti, kad vienas iš pačių svarbiausių Lietuvos Valstybės geopolitinių tikslų yra Rusijos imperijos galutinis sunaikinimas ir jos padalinimas į normalias tautines valstybes?

tikras lietuvis:
2012 07 29 22:50


Nesąmonė, nes:

1. visų pirma reikia rūpintis savimi, savo šalimi, savo ūkiu, savo žmonėmis, o ne kitais;

2. Lietuvai geriau būtų, jei šalia jos būtų kuo ramesnė padėtis – be revoliucijų, kataklizmų ir pan., nes tik tokiomis sąlygomis yra įmanoma normali mūsų šalies eiga, vystymąsis, gyvenimas.

Dėl to visokius tokius “kariautojus” , kurie vis nenurimsta, reikia pridaryti ir bus tvarka, kaip sako vokiečiai: Ordnung ist Ordnung.

Žygeivis:
2012 07 30 00:25


Deja, idealistinė “Vinipucho politika” bendraujant su Rusijos imperija visai “nie katit” – kaip jau ne kartą įrodė tūkstantmetė mūsų Valstybės santykių su Rusijos imperija istorija.

Vienintelė ilgalaikė tvirta garantija Lietuvos Valstybei yra galutinis Rusijos imperijos sunaikinimas, padalinant ją į šitos imperijos per daugybę amžių užkariautų tautų nepriklausomas valstybes.

tikras lietuvis:
2012 07 30 13:21


Nešnekėk juokų – kosėdamas kitiems bloga, kad pats, t.y. Lietuva, to paties negautų, nes Lietuva yra arčiau to galo, nei tie, kurių vien žemės turtai yra tokie, kad gali išgyventi ir visai nieko nedirbdami.

Nusileiskite ant žemės, “nacionalistai”, – seniai visi karai nukariauti ir pralaimėti, todėl šiandien,. kaip sakė V.I. Leninas :) , reikia eiti kitu keliu – pasinaudojant kaimynais reikia pasistengti juos apšokti ekonomikoje.
Tai būtų tikroji pergalė.
To reikia siekti.
O ne sapnuoti velniaižin ką.

Žygeivis:
2012 07 30 15:07


Tu šitą savo išmintį Rusijos imperijos valdžiai – kagėbistui Putinui, nacistui Žirinovskiui, imperininkui Ziuganovui ir visiems kitiems – išaiškink. :)

tikras lietuvis:
2012 07 30 15:15


Kuriam galui jiems tai?
Jiems – vienodai.
Tai jūs,. “nacionalistai”, vis spirgat iš noro “kovoti”, tik iš tų jūsų “kovų” kaip buvo piš, taip ir bus piš.
Nusileiskite ant žemės.

Žygeivis:
2012 07 31 23:25


Bet kuri imperija sunyksta, jei nesiplečia – tai bendras, ne tik istorikams gerai žinomas, imperijų raidos dėsnis.

Akivaizdu, kad Putinas, Ziuganovas, Žirinovskis ir kiti imperiniai Rusijos lyderiai tai labai puikiai žino.

Ir jie ne tik žino, bet ir realiai tai parodo savo konkrečia karine veikla – jėga užėmė Abchaziją ir Osetiją, įvedė savo armiją į įvairias Vid. Azijos valstybes, neišveda armijos iš Moldovos ir Ukrainos Sevastopolio, laiko karines bazes Sirijoje ir kitur, jau nekalbant apie Baltarusiją….

Palyginimui pasižiūrėk į JAV karinę veiklą – juk tai irgi imperija, ir ji reguliariai įsiveržia tai į Vietnamą, tai į Iraką ir Afganistaną.

O dabar akivaizdžiai ruošiasi stambiam karui su Iranu.

Nuo Rusijos imperijos įsiveržimo mus šiuo metu realiai saugo tik kita imperija – JAV.

Bet kas bus tada, kai JAV kur nors “susimaus”, ir bus priversta “parduoti” mus Rusijos imperijai?

O būtent taip ir įvyks anksčiau ar vėliau, jei iki to laiko Rusijos imperija nebus galutinai likviduota ir padalinta į kelias dešimtis tautinių valstybių.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Kov 2013 17:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kastytis Stalioraitis. Musulmoniškieji ir katalikiškieji štrichai Eglės Kusaitės istorijoje


http://www.bernardinai.lt/straipsnis/20 ... 1/asc#list

2013-02-28

Komentarai

Žygeivis 2013-03-01 16:23

Priminsiu tai, ką mūsų prosovietinė "ruslenkiška teisėsauga" jau pamiršo:

1941 m. birželio 23 d. Lietuvos Laikinoji Vyriausybė oficialiai paskelbė karą Lietuvos Valstybę 1940 m. okupavusiai Sovietų sąjungai.

Nuo to laiko Lietuvos Valstybė yra karo būsenoje su Sovietų sąjunga.

Šis karas, kuris ginkluotomis formomis tęsėsi iki pat 1969 m. spalio 2 d., kada mūšyje su KGB spec. grupe Akmenės rajone, tarp Menčių ir Liepkalnio kaimų žuvo paskutinis Lietuvių partizanų vadas Kostas Liuberskis - Žvainys (1913–1969), taip ir nebuvo oficialiai baigtas (ir negali būti baigtas tol, kol SSSR paveldėtoja - "persidažiusi" Rusijos imperija, taip vadinama RF - negrąžino Lietuvos Valstybei Lietuvių Tautos istorines-etnines žemes - imperijos šiuo metu vis dar laikinai okupuojamą Mažosios Lietuvos pietinę dalį, bei nekompensavo Lietuvos Valstybės ir Lietuvių Tautos okupacijos išdavoje patirtus milžiniškus nuostolius).

Dabartinė Rusijos Federacija (o iš tikro ta pati Rusijos imperija) yra oficialiai pasiskelbusi SSSR teisine įpėdine.

Kadangi taip vadinama Rusijos Federacija yra oficialiai pasiskelbusi SSSR teisių ir pareigų perėmėja, vadinasi ir su šia valstybe Lietuva tebėra oficialioje karo būsenoje, nes jokia oficiali taikos sutartis iki šiol nėra pasirašyta.

Tai reiškia, kad dabartiniai teisiniai santykiai tarp SSSR juridinės ir faktinės įpėdinės Rusijos Federacijos, ir Lietuvos Valstybės yra analogiški Rusijos Federacijos ir Japonijos tarptautiniams santykiams - tarp kurių Taikos sutartis irgi nėra pasirašyta iki šiol.

O juridiškai tai reiškia, kad jokie Lietuvos Valstybės piliečiai negali būti persekiojami už ginkluotą kovą su valstybe, su kuria oficialiai iki šiol yra karo stovis.

Apibendrinus, tarptautinės teisės požiūriu tai reiškia, kad bet kuris Lietuvos Valstybės pilietis turi besąlygišką teisę toliau kovoti su "persidažiusia" Rusijos Imperija, padėdamas imperijos okupuotoms tautoms išsivaduoti - iki galutinės pergalės, tai yra Rusijos Imperijos panaikinimo ir išdalinimo į šios imperijos šiuo metu vis dar okupuotų tautų nepriklausomas valstybes.

P.S. Įdomu, kodėl mūsų "prokurorai", akivaizdžiai tarnaujantys Rusijos imperijai, apsimeta, kad viso to nežino?

O gal ir tikrai nežino - juos juk mokė "tarybiniai pačios teisingiausios pasaulyje teisės specialistai" ir atitinkami "tarybiniai istorikai". :)

Priminsiu ir tai, kad Čečėnijos (Ičkerijos) Respublikos ginkluotosiose pajėgose prieš Rusijos okupantus 1-ajame ir 2-ajame Rusijos - Ičkerijos karuose kovėsi dešimtys narsių lietuvių savanorių - tikrųjų antiimperinių internacionalistų, kurie Ičkerijos Prezidentų Džocharo Dudajevo ir Aslano Maschadovo buvo apdovanoti pačiais aukščiausiais Ičkerijos ordinais ir kitais garbės ženklais.

baltrus 2013-03-01 23:07

Žygeivi, na ir briedų prirašei... Iš kur čia LR karą su RF ištraukei, jei sutartis pasirašyta? Lietuvą supainiojai su Japonija?

Žygeivis 2013-03-03 16:45

Baltrui


Aš kalbu būtent apie Taikos sutartį tarp RF ir Lietuvos Valstybės, o ne apie įvairias kitas sutartis, nes paskelbtas tarp valstybių karas oficialiai nutraukiamas tik taikos sutartimi (yra pavyzdžių net ir dabartinėje Europoje, kada oficialiai sudaromos taikos sutartys dėl karų, kurie baigėsi prieš kelis šimtus metų - tai tarptautinės teisės klausimai, kuriuos būtina "uždaryti" teisiškai).

Tavo žiniai, tarp RF ir Japonijos irgi yra pasirašyta krūva įvairiausių sutarčių, tačiau esmė tame, kad Taikos sutartis vis dar nėra pasirašyta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Bal 2013 13:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
J. Žilinskas. E. Kusaitė: kombatantė, arba ar skelbsime karą Rusijai?


Justinas Žilinskas,
www.DELFI.lt
2013 m. balandžio 23 d. 14:33

Eglės Kusaitės byla, galima sakyti, jau parengtas siužetas trileriui: religinis neofitizmas, menama ar tikra saugumo tarnybų provokacija, kitos valstybės agentų dalyvavimas apklausose...

Man, kaip ir turbūt didesnei visuomenės daliai, tenka daug ką spręsti iš prielaidų, ir, deja, tos prielaidos neleidžia susidaryti aiškios nuomonės, kas ten nutiko, kaip, kodėl ir kur. Pagaliau, ir byla dar nesibaigusi.

Tačiau šį mano komentarą iššaukė net ne pati byla, o tai, kaip į vieną jos aspektą pažvelgė E. Kusaitės gynėjas, advokatas Kęstutis Stungys. Štai ką jis pasakė:

Prokuratūros pozicijos pagrindas yra tai, kad E. Kusaitė norėjo, įtraukė bendrininkus, sudarė grupę ir siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos kare „Emirat Kavkaz“ grupuotės sudėtyje ir susisprogdinti karinėje bazėje. Pabrėžiu – karinėje bazėje. Kitaip tariant, E. Kusaitė, pagal prokuratūros poziciją, siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos konflikte.

Kito sprendimo čia būti negali – tai išplaukia iš kaltinimo. O jei taip, gerbiama kolegija, tai E. Kusaitė, anot kaltinimo, savo kalbomis siekė būti dalyve ne iš Čečėnijos, o iš kitos šalies. Teisininkai šitam atvejui turi pavadinimą – kombatantės statusu. Vadinasi, jos veiksmai, vertinant pagal pagrindinį dokumentą, kuris reglamentuoja terorizmo sampratą ir atskiria ją nuo karinių veiksmų, nėra terorizmas. Ji nėra teroristė – ginkluoto susirėmimo dalyviai nėra teroristai. (cituojama pagal kalbą, skelbiamą tinklalapyje ekspertai.eu)

Suklusau. Kusaitė – kombatantė? Įdomu... Kodėl?

Pirmiausia jums, skaitytojau, truputėlį paaiškinsiu kombatanto sąvoką. Kombatantas – tai asmuo, kuris teisėtai dalyvauja tarptautiniame ginkluotame konflikte.

Teisėtai – tai reiškia, kad kombatantas gali naudoti ginkluotą jėgą (t.y. gali žudyti priešo kombatantus, naikinti priešo nuosavybę) ir nebus už tai atsakingas asmeniškai (atsakomybė teks valstybei / konflikto šaliai), taip pat kombatantai turi teisę į karo belaisvio statusą.

Žinoma, kombatantas ir pats gali tapti karinės jėgos panaudojimo taikiniu.

Pats aiškiausias kombatanto pavyzdys – tai valstybės ginkluotųjų pajėgų narys, karys.

Tačiau tarptautinė teisė, kuri būtent ir apibrėžia, kas yra kombatantas*, šio statuso nesuteikia kiekvienam, norinčiam kautis, net ir už pačius gražiausius idealus.

Jeigu asmuo nori kautis su kombatanto statusu, jis privalo priklausyti valstybės arba konflikto šalies ginkluotosioms pajėgoms – kadangi, kaip minėjau, kažkas turi prisiimti atsakomybę už kombatanto daromą žalą.

Taigi, jeigu dabar aš suorganizuosiu savo feisbuko draugų ar sekėjų grupę, apsiginkluosiu, ir eisiu kovoti, už, tarkim, Nepriklausomą Tautinės Sarmatijos Respubliką (NTSR), nei viena valstybė neprivalės manęs laikyti kombatantu ir suteikti man minėtų privilegijų.

Tam reikia bent dviejų sąlygų: pirmiausia, kitos valstybės turi pripažinti NTSR tarptautinio ginkluoto konflikto šalimi, antra, NTSR turi kažkokiu formaliu veiksmu įtraukti mane ir mano sekėjus į savo ginkluotąsias pajėgas, o aš, atitinkamai, paklusti jų vadovybei. Jeigu šių sąlygų nėra – visai blogai – už tokią „savarankišką“ kovą galėčiau būti teisiamas, ir vien už patį ginkluotos jėgos panaudojimo faktą.

Taigi, keliant klausimą, ar Eglė Kusaitė gali būti laikoma kombante, pirmiausia reikia atsakyti į klausimą: kokiame ginkluotame konflikte ji, anot advokato, ruošiasi dalyvauti? Nes, pasikartosiu, kombatanto statusas egzistuota tik tarptautiniame ginkluotame konflikte.

Vėlgi, žvelgiant į Kęstučio Stungio kalbą, E. Kusaitė „siekė dalyvauti Rusijos-Čečėnijos kare „Emirat Kavkaz“ grupuotės sudėtyje“. Taigi, advokatas pozicionuoja šį konfliktą kaip karą.

Karas – neabejotinai tarptautinis ginkluotas konfliktas. Kita vertus, iki pat šių dienų teisiškai (ne kasdiene leksika) karas – tai yra tarptautinis ginkluotas konfliktas tarp valstybių, pirmiausia pasireiškiantis „karo būkle“ (žr. situaciją tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų: formaliai, Šiaurės Korėjai nutraukus paliaubas ten – karas).

Vis dėlto, realistiškai vertinant dabartinę situaciją, susiklosčiusią Čečėnijoje, vargu ar ją galėtume pavadinti Rusijos – Čečėnijos karu stricto sensu. Dabartinė situacija, kai čečėnų sukilėliai, įskaitant ir grupuotę „Emirat Kavkaz“ (beje, pasirodė informacija, kad ir Bostono maratono sprogdintojai gali būti su ja susiję, tiesa, ji gali būti šališka – „Russia Today“ tikrai nepraleis progos papūsti į Rusijos režimo dūdą), kovoja su Rusijos federalinėmis pajėgomis ir jų vietiniais kolaborantais, tikrai neprilygsta nei Pirmajam, nei Antrajam Čečėnijos karams.

Tuo metu de facto Čečėnija (Ičkerija) veikė kaip valstybė (tiesa, nei de jure, nei de facto nepripažinta kitų valstybių, taip pat ir Lietuvos). Bet net ir tada oficialiai Ičkerijos kova su Rusija buvo laikoma netarptautiniu ginkluotu konfliktu.

Ar Rusijai besipriešinančius čečėnus būtų galima laikyti „tauta, realizuojančia teisę į apsisprendimą“ (kaip, pvz., Palestina) – dar vienas nelengvas klausimas.

Tačiau tarptautinė teisė šioje situacijoje tokia neaiški ir taip orientuota į pusės amžiaus senumo kolonijinės sistemos žlugimo situaciją, kad ją pritaikyti Čečėnijos atveju – sudėtinga (prisiminkime kad ir Kosovą – kaip ilgai buvo nesiryžta pripažinti kosovarų tauta, siekiančia nepriklausomybės).

Taigi, jeigu čečėnų sukilėliai kovoja su Rusija netarptautiniame ginkluotame konflikte, sukilėliai tarptautinės karo teisės yra saugomi tik kaip galimos ginkluoto konflikto aukos (pvz., kai tampa sužeistais, sudeda ginklus, kt.), bet kombatanto privilegijos jie neturi.

Bet preziumuokime, advokato požiūriu, tinkamiausią E. Kusaitės pozicijos įvertinimą, kad konfliktas – tarptautinis, kad ši mergina – kombatantė, kuri ruošiasi susiprogdinti priešo karinėje bazėje. Kaip tarptautinė karo teisė vertintų tokį veiksmą?

Be abejo, niekas neuždraus kariui aukoti savo gyvybę tikslo labui – jis gali ir susisprogdinti. Tačiau yra tam tikros taisyklės, kaip tai galima, ir kaip – negalima daryti. Jeigu toks karys pasielgs būtent taip, kaip elgiasi vadinamosios „juodosios našlės“, t.y. persirengus, užsimaskavus civiliu patenkama į priešo teritoriją ir ten susisprogdinama, tai bus ne teisėtas karo veiksmas, o karo nusikaltimas.

Nes tarptautinė teisė net ir kombatantui numato itin svarbią pareigą, kurios jis privalo laikytis: priešo akivaizdoje būtinai išsiskirti iš civilių ir būtina atvirai nešioti ginklą (tai – patys minimaliausi reikalavimai, valstybių kariuomenių atvejų jie – gerokai griežtesni), maskuotis civiliais, naudoti civilius objektus kaip karinius – griežtai draudžiama.

O žengti į Rusijos karinę bazę neužsimaskavus... spėju, kad paprasčiausiai ten neįžengsi. Kitaip tariant, tai, kas vadinama teroristine taktika, vienodai neteisėta, ar jos imamasi ginkluoto konflikto, ar taikos metu. Ir, nežiūrint visų privilegijų, net ir kombatantas gali būti baudžiamas už teroristinį nusikaltimą.

Bet tarkime, kad bazės puolimo planuotojai buvo sugalvoję, kaip laikytis išsiskyrimo iš civilių taisyklės. Ir štai – kombatantė Lietuvoje.

Kokios Lietuvos pareigos?

Tai priklauso nuo to, kokios pozicijos Lietuva laikosi preziumuojamame Čečėnijos-Rusijos konflikte.


Pozicijos gali būti dvi: Lietuva dalyvauja tarptautiniame ginkluotame konflikte (kitaip tariant – kariauja su Rusija) arba Lietuva nedalyvauja ginkluotame konflikte (lieka neutrali).

Pirmas atvejis gal ir kaitina vaizduotę, bet, manau, jis nelabai pageidautinas.

Taigi, lieka antras atvejis – Lietuva neutrali.

Kokios jos pareigos, savo teritorijoje aptikus kitos šalies kombatantą?

Ogi griežtos: neleisti jam dalyvauti ginkluotame konflikte iki pat konflikto pabaigos. Paprastai tai būna kombatantų internavimas (būtent taip 1939 m. Lietuvoje buvo internuota tūkstančiai Lenkijos kareivių ir karininkų, kai iš pradžių nacistinė Vokietija, o paskui ir Sovietų Sąjunga užpuolė Lenkiją).

Kitaip tariant, net ir jeigu pripažintume Kusaitę kombatante, į Čečėniją jos išleisti negalėtume, privalėtume ją čia sulaikyti. Nes kitaip tai būtų, viena, tarptautinės teisės pažeidimas, antra, teisėtas casus belli Rusijai.

Štai tokia aibė problemų gali kilti, lengvai pasišvaisčius kombatanto statusu. Žinoma, advokato pozicija manęs nestebina, nors aš ir įžvelgiu joje tarptautinės teisės neišmanymą, bet advokato toks jau darbas: kuo daugiau abejonių, tuo lengviau kaltinamajam. Blogiau, kai advokato poziciją jos neišsiaiškinę pasigauna Seimo nariai ir ja pasiremdami bando taisyti įstatymus, kaip kad nutiko ir šiuo atveju.

Seimo nariai Aurelija Stancikienė ir Rytas Kupčinskas siūlo keisti Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 250 straipsnį, jį pildydami tokia formuluote:

„Šis straipsnis nereglamentuoja karių, karinių bazių ir kitų karinių objektų susprogdinimo arba kitokio jų sunaikinimo ginkluotųjų pajėgų veiklos ginkluotame konflikte metu taip, kaip tai nurodyta 1997 metų Jungtinių Tautų tarptautinėje konvencijoje dėl kovos su teroristų vykdomais sprogdinimais“.

Kaip jau rašiau, ir prieš karius, ir prieš karines bazes ir kitus karinius objektus galimi ir teroristiniai aktai, kuriuos gali įvykdyti ir kombatantai, ir kiti ginkluoto konflikto dalyviai, todėl tokios išimties įrašymas – tai nesupratimas, ką sako Konvencija.

Gi Konvencija 19 straipsnio 2 dalyje šią išimtį formuluoja kitaip, būtent iš tarptautinės teisės perspektyvos:

„Ši Konvencija nereglamentuoja nei ginkluotųjų pajėgų veiklos ginkluoto konflikto metu, kaip šios sąvokos yra suprantamos pagal tarptautinę humanitarinę teisę, kurią reglamentuoja ta teisė, nei veiklos, kurią valstybės karinės pajėgos vykdo eidamos savo oficialias pareigas, tiek, kiek jas reglamentuoja kitos tarptautinės teisės normos.“

Esmė šiame formulavime – speciali nuoroda „pagal tarptautinę humanitarinę teisę“, t.y. tuomet ginkluotos kovos veiksmų, būdų ir metodų, taip pat ir teroristinių, vertinimas ir kvalifikavimas perkeliamas į tarptautinės humanitarinės / karo teisės veikimo sferą. Tai tikrai netrukdo vertinti, ar ginkluotos kovos veiksmas savo esme nebuvo teroristinis, t.y. – tarptautinės karo teisės pažeidimas.

Dar kartą noriu pabrėžti: į konkrečias E. Kusaitės bylos aplinkybes nesu įsigilinęs ir savo aiškios nuomonės apie bylą neturiu, E. Kusaitės nieku gyvu nesiūlau laikyti nei teroriste, nei kombatante, tai gali ir turi spręsti tik teismas.

Man ši byla tėra katalizatorius, leidžiantis parodyti, kaip neatsakingas spekuliavimas tarptautine teise gali sukelti rimtų problemų.

* - žr. 1949 m. Ženevos konvenciją dėl elgesio su karo belaisviais ir 1977 m. 1949 m. Ženevos konvencijų papildomą protokolą dėl tarptautinių ginkluotų konfliktų aukų apsaugos (I protokolas) (Žin., 2000 07 29, Nr.: 63, 1907 / 1909).

Autorius yra Mykolo Romerio universiteto Tarptautinės ir ES teisės instituto profesorius, Tarptautinės humanitarinės faktų nustatymo komisijos narys nuo Lietuvos Respublikos

www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/j-z ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 12 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007