Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 22:42

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 30 Lap 2009 16:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Užmirštas Jemeno karas


http://www.balsas.lt/naujiena/321723/uz ... espasaulis

2009.11.30 10:06

     Toli nuo Vakarų žiniasklaidos antraščių ir tarptautinės bendruomenės dėmesio – Jemene – vyksta karas. Net du konfliktai – vienas šiaurėje, kitas pietuose – spaudžia prezidento Ali Abdullah Saleho vadovaujamą vyriausybę ir verčia apžvalgininkus prognozuoti, kad Jemenas taps antrąja žlugusia valstybe po kitoje Adeno įlankos pusėje esančio Somalio. Situaciją dar labiau komplikuoja dėl naftos gavybos bei kainos smukimo ir vis didėjančio gyventojų skaičiaus byranti ir taip skurdžiausios Arabijos pusiasalio šalies ekonomika. Prie viso to prisideda ir islamistinių grupuočių, skelbiančių pasaulinį džihadą (tokių kaip „Al Qaeda“ tinklo padalinys Arabijos pusiasalyje QAP), problema. Šios grupuotės Jemeną yra pasirinkusios kaip užnugario bazę, jų veikla pastaruoju metu įgauna vis daugiau dinamizmo. [1]

    Kalnuotoje šiaurės vakarų Saados provincijoje karas tarp vyriausybės kariuomenės ir sukilėlių tęsiasi jau nuo 2004 metų. Viskas prasidėjo nuo gana banalios priežasties – žlugus politiniam kompromisui tarp prezidento A. Saleho ir tuometinio parlamentaro bei įtakingo Saados provincijos religinio lyderio šeicho Husseino al Huthi (nuo jo pavardės ir kilo sukilėlių pavadinimas huthi). Po 1962 metų revoliucijos, kuri nutraukė šimtmečius trukusį Zaidi imamato valdymą, šiaurės Jemene valdžios balansas buvo pagrįstas politinės kooptacijos principu, integruojant politinius priešininkus į valstybės valdymo aparatą. Šis principas, užtikrinęs jaunos Jemeno valstybės stabilumą, ėmė griūti dėl keleto veiksnių, iš jų vienas svarbiausių arba gal net lemiamas  – JAV invazija į Iraką 2003-aisiais. Irako okupacija suteikė progą politiniams A. Saleho oponentams, tarp kurių buvo ir H. al Huthi, vis aštriau kritikuoti ilgametę prezidento politinę draugystę su Jungtinėmis Valstijomis. Nepasitenkinimas Jemeno užsienio politikos prioritetais visuomenėje buvo itin jaučiamas, ypač Saados provincijoje, kur veikė H. al Huthi įkurta įtakinga religinė asociacija „Tikintysis jaunimas“ (Shabab alMuminun). Beje, paplitusi nuomonė, kad šios grupės veiksmai ir išprovokavo Saados karą. [2] Per įsiplieskusį konfliktą H. al Huthi žuvus, pradinis nepasitenkinimas virto plačiu ideologiniu judėjimu, siekiančiu apginti šiitų atšakos zaidizmo religiją nuo Saados regione stiprėjančios salafistų įtakos. [3]

     Atrodytų, sukilėlių reikalavimai yra labiau susiję su religiniu identitetu nei su politika. Tokį konflikto aiškinimą propaguoja A. Saleho režimas, kaltindamas sukilėlius siekiu atkurti Zaidi imamatą ar net sukurti islamišką šiitų valstybę pagal Irano pavyzdį (o tai ir atgraso Vakarų valstybes užtarti sukilėlius ar kitaip kištis į karą). Tačiau Saados konfliktą aiškinti kaip religinį ar pilietinį karą tarp sunitų ir zaiditų yra klaidinga. Visų pirma pats Jemeno prezidentas A. Salehas yra zaiditas. Be to, nė viena kariaujanti pusė – nei sukilėliai, nei Jemeno kariuomenė – negali būti apibrėžta kaip išskirtinai zaiditų ar sunitų tikėjimo, kiekvienoje iš jų galima rasti ir vieno, ir kito tikėjimo atstovų. Norint suprasti Saados konfliktą, reikėtų nepamiršti, kad religinio identiteto, kaip ir ideologijų, įsigalėjimas būna kokio nors įvykio ar situacijos pasekmė ir tik retai kada tampa jų priežastimi. Religijos ir ideologijos, nubrėždamos ribą tarp „jie“ ir „mes“, padeda paaiškinti ir suprasti tam tikras situacijas, kurios kai kam atrodo socialiai ar istoriškai neteisingos. Be to, religijos ir ideologijos yra dažniausiai naudojamos kaip priemonė pateisinti savo kovą už socialinį ar politinį pokytį ir mobilizuoti nepatenkintųjų energiją. Tad reikia ieškoti kitų Saados konflikto priežasčių, kurios paskatino „atsiminti“ savo religinį ypatumą ir stoti į kovą su neteisybe.

    Tikrosios konflikto priežastys, mano nuomone, yra socialinės ir ekonominės. Saados regionas yra vienas skurdžiausių Jemene, jame valstybės buvimo praktiškai nesijaučia (po 1962 metų revoliucijos Saados provincijoje šiauriniame Jemene prezidentas apsilankė tik po 20 metų). Regione itin trūksta elementariausių infrastruktūros elementų – kelių, ligoninių, mokyklų. Kita priežastis buvo tam tikros socialinės grupės, kuriai priklausė ir Huthi klanas, socialinio statuso ir prestižo netekimas po Zaidi imamato valdžios nuvertimo 1962-aisiais ir respublikos paskelbimo. Ir paskutinė – svarbi, bet ne lemiama priežastis – iš Saudo Arabijos sklindanti vahabizmo įtaka, pasireiškianti finansuojamų religinių mokyklų kūrimu, ypač netoli Saados esančiame Damadžo (Damaj) mieste. [4] Šios priežastys ir lėmė, kad Saados regionas tapo pagrindiniu Jemeno vyriausybės politiniu oponentu, kuris pamažu prisiėmė zaiditų religijos gynimo tikslus.

     Naujasis karo etapas, prasidėjęs šių metų rugpjūčio viduryje, pasižymi ypatingu žiaurumu. Jemeno kariuomenė nevengia naudoti sunkiosios artilerijos, aklai bombarduoti gyvenamąsias vietoves. Pavyzdžiui, rugsėjo viduryje Jemeno kariuomenė subombardavo al Talch gyvenvietės turgų (turgaus dieną!), po keleto dienų „netyčia“ numetė kelias bombas ant pabėgėlių stovyklos... Užuot išsprendę konfliktą, tokiomis represijomis dar labiau skatina pasipriešinimą: tie, kurie pradžioje gal ir buvo abejingi religinėms huthi idėjoms, dabar masiškai dedasi prie sukilimo, kad apgintų savo kaimus ir šeimas. Be to, laikui bėgant karas tampa vis sudėtingesnis, ypač kai labiau ėmė reikštis gentinis veiksnys, kuris Jemeno visuomenėje yra lemiamas solidarumo svertas. Tarpusavyje nesutariančios genčių konfederacijos prisijungia prie skirtingų kariaujančių pusių ir taip konfliktas įtraukia net tuos veikėjus, kurių tikslai neturi nieko bendro su zaidizmo religijos atgaivinimu.

     Kyla klausimas: kodėl apie tokį ilgą, sudėtingą ir žiaurų karą beveik nieko negirdime ir nežinome? Viena to priežasčių galbūt yra nepriklausomų informacijos šaltinių trūkumas, nes Jemeno vyriausybė neleidžia vykti į karo zoną nei žurnalistams, nei humanitarinėms organizacijoms. Bet turbūt svaresnė priežastis yra ta, kad niekas ir nenori žinoti apie šį karą. Platinti informaciją ar kištis į konfliktą Vakarų valstybėms, ypač Jungtinėms Amerikos Valstijoms, kurios yra A. Saleho sąjungininkės, nėra paranku. Galima palyginti, kiek daug buvo šnekėta apie šią vasarą Irane vykusį protesto judėjimą, kai JAV ir Vakarų valstybių interesai sutapo su protestuotojų tikslais. O šiuo atveju svarbiausias JAV interesas yra Jemeno valstybės vienybė ir stabilumas, nes to reikia didėjančiam džihado kovotojų aktyvumui stabdyti. Todėl Vakarų valstybės tarsi pritaria Jemeno vyriausybės propagandai, siekiančiai sumažinti huthi sukilimo mastą ir jo padarinius. Be to, Vakarų valstybės dalyvauja Artimųjų Rytų šaltajame kare tarp Saudo Arabijos ir Irano, kuris pasireiškia kiekviename regiono konflikte. Sukilėliai yra įsitikinę, kad Saudo Arabija teikia karinę pagalbą Jemeno vyriausybei, o ši kaltina sukilėlius priimant Irano paramą, nors jokių įrodymų nė viena pusė pateikti negali. Todėl Vakarų valstybėms nėra paranku priminti Jemeno vyriausybei, kad aklos represijos prieš Saados gyventojus prieštarauja žmogaus teisėms, arba rūpintis katastrofiška karo pabėgėlių padėtimi. Galima pridurti, kad Vakarų valstybių Artimųjų Rytų politika ne tik dviveidiška, bet ir trumparegiška: Jemeno vyriausybė karo prieš huthi tikrai nelaimi ir greitu laiku tikriausiai nelaimės. Tokia besitęsiančio karo padėtis yra ypač palanki Jemeno džihadistams, o tai ilgainiui pakenks JAV interesams regione. Ypač žinant, kad QAP taikosi į Saudo Arabijos valdančiąją šeimyną, vieną patikimiausių JAV interesų sergėtojų Artimuosiuose Rytuose...

____________________

[1] Paskutinė QAP ataka buvo įvykdyta prieš Saudo Arabijos princą Muhammadą Ben Nayefą, vidaus reikalų ministro sūnų ir šios ministerijos pareigūną, atsakingą už kovą su terorizmu. Ji pasižymėjo ypatingu išradingumu: iš Saudo Arabijos kilęs savižudis apsimetė norįs pasiduoti tiesiogiai princui jo namuose Džidoje. Sėkmingai perėjęs Jemeno ir Saudo Arabijos sieną, jis buvo įsodintas į privatų princo lėktuvą ir, perėjęs net keturis saugumo patikrinimus, sugebėjo įsinešti sprogmenis į princo namus ir susisprogdinti. Vėlesni tyrimai išaiškino, kad savižudis sprogmenis buvo paslėpęs savo išeinamojoje angoje. Nors aukų, be savižudžio, nebuvo, atakos būdas, ypač moderniausių saugumo aparatų nesugebėjimas susekti sprogmenų, verčia nerimauti.

[2] Manoma, kad Saados konfliktą išprovokavo „Tikinčiojo jaunimo“ grupuotės narių šūksniai Saados mečetėje: „Dievas yra didis, Dievas yra didis, mirtis Amerikai, mirtis Izraeliui, prakeikti žydai, pergalė islamui!“

[3] Zaidizmas yra šiizmo atšaka, kuri pagal islamo doktriną yra artimesnė sunizmui negu šiizmui. Manoma, kad Jemene gyvena trečdalis šiitų-zaiditų ir du trečdaliai sunitų.

[4] Pavyzdžiui, Dar al Hadith religinę mokyklą įkūrė septintame dešimtmetyje Saudo Arabijoje religijos mokslus krimtęs Muqbil al Wadi.

Giedrė Šabasevičiūtė

geopolitika.lt

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/321723

Nurchaci autorei
2009-11-30 11:21:31

    Na ką, Giedre, vėl dėl visko Amerikos imperializmas kaltas? O į Rusiją pasidairyti pamiršai? Tai aš priminsiu.

    Destruktyvus Rusijos vaidmuo regione stebimas arti pusės amžius.
SSRS visą laiką kurstė vietinius arabus prieš britus ir apskritai Vakarus.

    Prieš keturiasdešimt metų su jų pagalba vietoje buvusios britų Adeno kolonijos buvo įkurta komunistuojanti Pietų Jemeno Liaudies Respublika, vėliau pervadinta Jemeno Liaudies Demokratine Respublika.

    Kitame Bab ai Mandebo sąsiaurio krante rusai flirtavo su Somalio prezidentu Mokhammedu Siadu Barre. Po to, kai pastarasis atsimetė nuo rusų ir atsigręžė į Vakarus, sovietai pakurstė "revoliuciją" Etiopijoje (valstybė buvo pavadinta Socialistine Etiopija).

    Pietų Jemenas su Etiopija tapo rusų atraminiu punktu, iš kur buvo kontroliuojamas jūros kelias, iš Sueco kanalo ir Raudonosios jūros ėjęs į Persų įlanką ir Indijos vandenyną.

    Rusų kariniai ir KGB "patarėjai" dirbo Pietų Jemene kaip mokslininkai, neva tyrinėję Hadramauto provinciją ir Sokotros salą.

    Iš čia rusų įtaka skverbėsi į Omano sultonato Dofaro provinciją, kur irgi buvo rengiami diversantai, turėję įvesti Omane "socializmą".

    Pietų Jemenas buvo nukreiptas prieš "proamerikietiškas" Jemeno Arabų Respubliką (JAR, Šiaurės Jemeną), Omaną ir Saudidų Arabiją, o Etiopija - prieš Somalį ir Eritrėjos kovotojus.

    Pagaliau Pietų Jemenas liko prijungtas prie JAR, bet ir po to prorusiškas elementas nenurimo, bandė sukelti ten pilietinį karą. Po SSRS žlugimo rusai naudoja jau nebe "socializmo", o kraštutinio islamizmo kortą.

    Štai dabar straipsnį galima skaityti iš naujo.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Rgp 2011 16:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Jemeno Respublika – valstybė ant parako statinės


http://www.geopolitika.lt/?artc=4842

Vaidotas Šernius
2011 08 22

       Šiaurės Afriką ir Vidurio Rytus drasko vidaus konfliktai. Daugumą šio regiono valstybių valdė ar tebevaldo autoritariniai režimai, kuriems, regis, ateina galas. Šiame regione glūdi didžiuliai energetinių resursų – naftos ir dujų – klodai. Atrodo, kad tenykščiams gyventojams diktatoriški režimai pabodo, ir tai skatina neramumus ar net ginkluotą kovą, o energetinių išteklių gausa ir terorizmo grėsmė neleidžia Vakarų valstybėms ramiai stebėti vidinius regiono valstybių konfliktus. Daugumą šių šalių drasko vidaus ir išorės jėgos, siekiančios sugriauti jų stabilumą. Jemenas – ne išimtis, jame veikia, ko gero, daugiausia tiek vidinių, tiek ir išorinių jėgų, kurios daro įtaką neramumams šioje Persijos įlankos valstybėje.

       Jemenas – prezidentinė respublika Arabijos pusiasalyje. Ši šalis yra vienintelė respublika Arabijos pusiasalyje ir viena iš aštuonių visame arabų pasaulyje. Tačiau Jemenas – neturtingiausia arabų pasaulio valstybė: apie 40 proc. šalies gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, o vidutinis uždarbis per dieną nesiekia nė 3 dolerių. Kodėl ši šalis tokia neturtinga, nors yra patogioje vietoje? Jemeno geografinė ir geopolitinė padėtis tikrai palanki: valstybė įsikūrusi Raudonosios ir Arabijos jūrų bei Adeno įlankos prieigose, pačiame Arabijos pusiasalio kyšulyje prie svarbiausių naftos tanklaivių kelių Persijos įlankoje. Be to, Jemeno gelmėse glūdi apie 0,2 proc. pasaulio naftos atsargų. Atrodytų, patogi geografinė padėtis ir energetiniai ištekliai turėtų teikti Jemenui stabilumo, tačiau taip nėra. Kokios priežastys lemia, kad Jemenas toks nestabilus ir artėja link žlugusios valstybės statuso?

       Priežasčių, kurios daro destruktyvią įtaką Jemeno raidai, tikrai daug: tiek socialinių ir ekonominių, tiek politinių ir geopolitinių.

       Istoriškai taip susiklostė, kad Jemeno Respublika yra gana nevienalytė valstybė: ji 1990 m. susikūrė susijungus Jemeno Arabų Respublikai (Šiaurės Jemenui) ir Jemeno Liaudies Demokratinei Respublikai (Pietų Jemenui). Tarp šiaurinio ir pietinio Jemeno ryškūs konfesiniai skirtumai: šiaurėje gausu šiitų, o šalies pietuose įsitvirtinę sunitai, jie daugiausia yra genčių nariai ir jaučiasi diskriminuojami, neretai sukyla prieš vyriausybės, kurioje dominuoja šiauriečiai, pajėgas. Respublikos prezidentas Ali Abdullah Salehas piniginėmis išmokomis vis bando užglaistyti pietinių genčių nepasitenkinimą, tačiau pinigų srautas senka....

       Jemeno šiitai – specifinė gyventojų dalis, turėjusi savo imamatą iki pat XX a. vidurio, tad religinės nuostatos čia ypač jaučiamos. Konfesinė trintis tarp šiauriečių ir pietiečių vyksta daugiausia dėl to, kad Jemeno Respublikoje nėra ryškiau dominuojančios religinės grupės: apie 52 proc. tikinčiųjų yra sunitai, o šiitų yra apie 46 procentus.

       Religiniai nesutarimai tarp Jemeno pietų ir šiaurės ypač destruktyvūs, tačiau ne ką mažiau pavojaus šalies ateičiai kelia sparčiai didėjantis gyventojų skaičius.

       Šiuo metu Jemene gyvena apie 24 mln. gyventojų, net 73 proc. piliečių yra jaunesni kaip 30 metų. Apie 35 proc. gyventojų neturi darbo. Jaunimo tarpe nedarbas dar labiau išplitęs: apie 50 proc. 18–28 metų gyventojų yra bedarbiai. Akivaizdu, kad Jemeno jaunimas visiškai neturi ateities vizijų ir perspektyvų, ir tikėtis, kad padėtis ateityje pasikeis, nereikėtų. Jungtinės Tautos (JT) prognozuoja, kad 2050 metais šioje arabų valstybėje gyvens per 80 mln. gyventojų. Neabejotina, jog gausėjanti populiacija tik dar labiau apsunkins Jemeno raidą. Šalis jau ir dabar yra apimta gilios ekonominės krizės: gerokai pakilo maisto ir vandens kainos, vis dažniau dingsta elektra, trūksta benzino. Mokslininkai prognozuoja, kad pasaulinės maisto produktų bei vandens kainos ir toliau sparčiai kils, o JT teigia, jog Jemenas taps pirmąja pasaulyje valstybe be gėlo vandens atsargų. Visa tai skatina jaunąją šalies kartą išeiti į gatves, kelti sumaištį šalies viduje ir siekti prezidento A. A. Saleho pasitraukimo. Verta paminėti, kad didžiausi protestai vyksta sostinėje Sanoje, Adeno uostamiestyje bei keliuose kituose miestuose. Protestų beveik nėra mažesniuose miestuose, maištų taip pat rečiau kyla šalies pietuose, kuriuos, kaip minėta, dosniai remia prezidentas. Tai rodo, jog Jemene pagrindiniai protestuotojai yra jauni ir šiokį tokį išsilavinimą turintys gyventojai: jiems pabodo skurdas ir perspektyvų nebuvimas.

        Dar viena tiksinti bomba Jemene – tai teroristinės ir separatistinės grupuotės. Jemene aktyviai veikia „Al Qaeda“ grupuotė – „Al Qaeda“ Arabijos pusiasalyje“ (Al-Qaeda in the Arabian Peninsula; AQAP). Ši grupuotė susikūrė 2009 metų pradžioje ir Jemene turi apie 500–600 kovotojų. AQAP siekia nuversti provakarietišką valdžią Jemene (pirmiausia prezidentą A. A. Salehą) bei Saudo Arabijoje ir įtvirtinti savo režimą. Kad provakarietišką valdžią Saudo Arabijoje šiai grupuotei nuversti nepavyks, net neabejojama, tačiau Jemeno situacija sudėtingesnė. Pastaruosius kelerius metus Jemenas laikomas viena labiausiai tikėtinų vietų, iš kurios gali būti surengtas išpuolis prieš JAV ar kitą Vakarų valstybę. 2009 metų pabaigoje Jemene teroro aktui ruošėsi nigerietis Umaras Faroukas Abdulmutallabas, tačiau ši ataka nebuvo sėkminga: bomba keleiviniame lėktuve virš Detroito nesprogo. Po šių įvykių svariai išaugo JAV finansinė parama Jemenui: 2010 metais Vašingtonas kovai su AQAP Sanai skyrė 150 mln. dolerių. Tačiau pinigai senka sparčiau, nei A. A. Salehas tikėjosi, tad Jemeno vadovybės kova su teroristinėms organizacijomis nėra sėkminga. Taip pat verta prisiminti ir Adene įsikūrusius separatistus, kurie siekia užimti šį svarbų uostą. Jemeno karinėms pajėgoms sunkiai sekasi kovoti su ekstremistais, tad šalies pietuose separatistai pamažu perima kontrolę į savo rankas...

      Šiuo metu Jemene tvyro slogi nuotaika, o kokia politinė ateitis laukia respublikos? Visų pirma būtina paminėti, kad prezidentas A. A. Salehas jau pažadėjo 2013 m., kai baigsis jo kadencija, pasitraukti iš posto, tad politinis elitas pasikeis iš esmės. Nors šiuo metu Jemeną ir kamuoja vidaus problemos, dabartinis prezidentas užsienio politikos ekspertų yra vertinamas kaip ganėtinai sumanus vadovas, jau ilgiau kaip 35 metus valdantis Jemeną. Per šį laikotarpį sukaupta patirtis padeda išlaviruoti tarp šalies vidaus ir išorės problemų. Antra, sunku tikėtis, kad 2013 metais (jei A. A. Salehas iki to laiko išliks poste) Jemene padėtis pasikeis į gerąją pusę, mat politinė opozicija yra beveik visiškai islamistinė. Vienas opozicijos lyderių – dvasininkas Abdulas Majeedas al-Zindani – JAV žvalgybos yra įtrauktas į teroristų sąrašus. Trečia, Vakarų valstybės (labiausiai JAV) nėra suinteresuotos, kad Jemeno politikoje įvyktų sparčių pokyčių. Kol A. A. Salehas kovoja su AQAP, tol Vašingtonas aktyviai nesikiša į Jemeno politiką. JAV, remdamos šalį piniginėmis dotacijomis, siekia sutrukdyti teroristams, tačiau nesistengia, kad įvyktų pokyčiai vidaus politikoje. Akivaizdu, kad politinė Jemeno padangė nebus šviesi: žvelgiant į šalies ateitį matyti tik niūrios prognozės, o ne šviesios perspektyvos.

       Dabartiniai Jemeno piliečių protestai yra kiek kitokie nei maištų bangos, įvykusios Tunise ir Egipte: Jemene visiškai nėra vidurinės gyventojų klasės. Nors, kaip minėta, per 70 proc. gyventojų jaunesni nei 30 metų, jaunimas nėra išsilavinęs. Sėkmės istorija, kai Egipte jaunoji išsilavinusi karta nuvertė autoritarinį režimą, Jemene vargu ar pasikartos. Labiausiai tikėtina, kad šalies prezidentas išsilaikys poste iki kadencijos pabaigos. Tad manoma, kad iki pat 2013 m. Jemene bus sąlyginis stabilumas valdant A. A. Salehui. Jeigu autoritarinis jo režimas žlugs, šalyje įsivyraus chaosas, tuo pasinaudoję įsitvirtins islamistai ir Jemenas taps toks pat kaip kaimyninis Somalis, kuris laikomas žlugusia valstybe. Žinoma, galima tikėtis, kad įsikiš Vakarų valstybių ar tarptautinių organizacijų pajėgos ir pasistengs apsaugoti respubliką nuo islamistų, tačiau šis scenarijus mažai tikėtinas.... Akivaizdu, kad ir kas įvyktų ateityje, Jemeno Respublika – tai šalis ant parako statinės, kuri bet kuriuo metu gali sprogti.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=4842&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 22 Rgp 2011 16:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Исламский Эмират Абьян может стать «настоящим государством»


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... 4582.shtml

Время публикации: 2011-08-22 в 12:28

      Исполняющий обязанности марионеточного президента Йемена Салиха Абду-р-Раббу Мансур Хади предупредил, что «аль-Каида» на Аравийском полуострове готовится сделать Исламский Эмират Абьян «настоящим государством» со своей экономикой и вооружёнными силами, наподобие Исламского Эмирата Афганистан, передаёт агентство «Синьхуа», на которое ссылается издание UmmaNews.

      «Возрождающаяся «аль-Каида» собрала всех своих членов и лидеров из провинций Йемена, а также некоторых арабских и других исламских стран и разместила их в Абьяне, пользуясь продолжающимся политическими кризисом в стране, для того, чтобы создать там исламское государство», — заявил Хади в телефонном разговоре с Робином Сирби, советником британского премьер-министра по борьбе с «терроризмом».

       Это предупреждение прозвучало через два дня после того, как моджахеды «аль-Каиды» восстановили контроль над стратегическим прибрежным городом страны Шукра в Эмирате Абьян после боёв с марионеточными войсками.

       Шукра располагается примерно в 480 км к югу от столицы страны Саны.

       Местные чиновники заявили, что «аль-Каида» планирует «занять ещё больше городов в Абьяне и в соседней провинции Шабва».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Gru 2017 18:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
ЙЕМЕН. Сын убитого хуситами экс-президента Йемена возглавит войска своего отца


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... ttsa.shtml

5 декабря в 16:47

Сообщают, что после смерти экс-президента Йемена Салеха, который долгое время был союзником хуситов-шиитов, в войне против просаудовского президента Хади, его сын генерал Ахмед Салех возглавит войска своего отца.

Также сообщается, что губернатор провинции Мариб пригласил сторонников Салеха в свою резиденцию, для того, чтобы установить координацию действий против хустито-шиитов, которых поддерживается и вооружает Иран.

Напомним, что экс-президент Салех был убит хуситами на выезде из Саны. Его машина была остановлена, а охрана, по некоторым данным, не оказала никакого сопротивления, что послужило версии предательства. Один из сыновей Салеха, который находился с ним в машине, был захвачен в плен.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 06 Gru 2017 19:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
ЙЕМЕН. Хуситы убили генерала Тарика Салеха, племянника экс-президента Йемена, и казнили его 13-летнего сына


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... syna.shtml

6 декабря в 09:23

Как сообщают источники из Йемена, хуситы-шииты убили генерала Тарика Салеха, племянника экс-президента Йемена и казнили его 13-летнего сына.

Ранее хуситы убили экс-президента Салеха, своего бывшего союзника, который пытался покинуть Сану на автомашине в сопровождении охраны.

Некоторые источники передают, что охрана не оказал сопротивления хуситам, что послужило поводом к версии о предательстве.

Хустиы также захватили в плен одного из сыновей Салеха, который находился в машине со своим отцом.

Другой сын экс-президента в чине генерала – Ахмед Салех, вероятнее всего возглавит оставшиеся верными бывшему главе Йемена армейские части.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 04 Bir 2018 19:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Саудовцы и ОАЭ запросили у США помощь в Йемене


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... mene.shtml

4 июня в 13:11

Вашингтон рассматривает запрос Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) об оказании прямой военной помощи.

Речь идет об освобождении от шиитов-хуситов, которых поддерживает и вооружает Иран, йеменского порта Ходейда в районе Баб-эль-Мандебского пролива, сообщает газета The Wall Street Journal.

По данным источников издания, к запросу ОАЭ присоединилась и Саудовская Аравия.

Как указывают Абу-Даби и Эр-Рияд, от снабжения этого портового города напрямую зависит жизнь 29 млн йеменцев. ОАЭ и Саудовская Аравия утверждают, что без прямой поддержки США они не смогут провести операцию по освобождению Ходейды.

Между тем ранее командование Саудовской Аравии и ОАЭ заявляли об освобождении от шиитов-хуситов этого крупнейшего в стране порта.

СМИ сообщают, что запрос поступил госсекретарю США Майклу Помпео. В частности, Саудовская Аравия и ОАЭ просят предоставить американские беспилотные летательные аппараты разведывательного назначения для оказания нужной поддержки с воздуха.

В Вашингтоне пока не приняли окончательного решения по этому поводу. Американцы объявили, что, мол, «опасаются выхода из-под контроля боевых действий на подступах к городу».

«У нас остаются большие сомнения относительно операции в Ходейде. Мы не уверены на сто процентов, что при наступлении аравийская коалиция сможет довести ее до конца чисто, без единого катастрофического инцидента", - приводит издание слова источника из числа должностных лиц США».

Напомним, что в Ираке и в Сирии США сравняли с землей Мосул и Ракку вместе с его населением. Там у американцев сомнений не было по поводу «катастрофических инцидентов».

Бои в Йемене с шиитами-хуситами, захватившими столицу страны, идут с августа 2014 года.

В марте 2015 года арабская коалиция, возглавляемой Саудовской Аравией, вошла в Йемен с целью изгнания иранских прокси из Саны и других захваченных шиитами городов страны.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Rgp 2019 16:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
На юге Йемена вспыхнули бои в городе Аден, десятки погибших


https://www.svoboda.org/a/30104193.html

2019-0-11

В результате боёв в портовом городе Аден на юге Йемена, которые вспыхнули в последние дни, погибли не менее 40 человек, ранены около 260. Таковы предварительные данные ООН. Агентство Associated Press со ссылкой на свои источники сообщает о 70 убитых.

Бои в городе начались 8 августа, когда значительную часть города заняли вооружённые отряды сепаратистов так называемого Южного переходного совета. Они добиваются отделения южных районов Йемена от остальной территории страны.

Аден - временная резиденция правительства Йемена, признанного международным сообществом. Столицу страны Сану контролируют вооружённые отряды группировки хуситов, поддерживаемой Ираном.

Уже несколько лет в стране идёт война между правительственными войсками, которые поддерживает Саудовская Аравия и её союзники, и хуситами.

Сепаратисты юга ранее поддерживали правительственные войска.

Саудовские силы нанесли в воскресенье удар по позициям сепаратистов в Адене и пригрозили им крупномасштабным наступлением, если они не уйдут с занятых ими территорий.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Rgs 2019 13:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
САУДОВСКАЯ АРАВИЯ. Хуситы-шииты атаковали авиабазу и гражданский аэропорт в Саудовской Аравии


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... avii.shtml

26 августа в 09:15

Хуситы атаковали авиабазу «Короля Халида» и аэропорт «Абха» на юге Саудовской Аравии.

Представитель йеменских шиитов Яхья Сария заявил, для терактов на саудовской территории были использованы БПЛА типа Kasıf-2.


Удар, в частности, нанесен по диспетчерской вышке аэропорта «Абха». В работе аэропорта произошли перебои.

Кроме того, утром 25 августа был нанесен удар по наблюдательным вышкам авиабазы «Короля Халида» в районе города Хамис-Мушайт.

Между тем власти Саудовской Аравии сообщили накануне, что силы ПРО перехватил 6 баллистический ракет хуситов иранского производства, выпущенных шиитами с территории Йемена.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

Хуситы-шииты похвастались серией терактов на нефтяных объектах в Саудовской Аравии с помощью 10 дронов


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... onov.shtml

17 августа в 14:18

Шиитская группировка йеменских хуситов заявила, что с помощью 10 беспилотников атаковала объекты на нефтяном месторождении Шейба, принадлежащие государственной компании Саудовской Аравии Saudi Aramco.

Согласно заявлению представителя хуситов, теракты были совершены на нефтеперерабатывающем заводе и нефтехранилище, расположенные у границы с ОАЭ на востоке Саудовской Аравии. Информацию о времени совершения нападения движение не предоставило.

В свою очередь саудовские официальные лица, а также представители Saudi Aramco пока никак не прокомментировали заявление хуситов.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

Для атаки на Саудовскую Аравию Иран использовал крылатые ракеты Quds и дроны Samad


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... amad.shtml

16 сентября в 22:27

Paveikslėlis

При атаке на нефтяные объекты в Саудовской Аравии, согласно предварительным итогам расследования, использовалось иранское оружие. Об этом пишет Associated Press со ссылкой на представителя возглавляемой саудитами арабской коалиции Турки аль-Малика.

Аль-Малик также отметил, что нападение на инфраструктуру Saudi Aramco было совершено не из Йемена, как заявляли взявшие на себя ответственность за террористическую атаку хуситы-шииты. Представитель коалиции отказался от дальнейших комментариев, сославшись на незавершенность расследования.

Напомним, что в ночь на 14 сентября два объекта Saudi Aramco подверглись атаке с использованием дронов. Один из объектов — нефтеперерабатывающий завод в Абкайке, который называют крупнейшим в мире (его мощность — 7 млн барр. нефти в сутки).

Несмотря на заявление хуситов об ответственности за атаку, США обвинили в терактах Тегеран, при этом американцы называют бомбежки «атаками», и не называют нападение терактами.

После бомбежек Саудовская Аравия сократила объем добычи нефти на 50%, что привело к скачку цен на нефть марки Brent почти на 20% (больше $ 71 за баррель) на открытии торгов 16 сентября. Впоследствии произошла корректировка: Brent торгуется по $ 67,3 за баррель.

Некоторые эксперты заговорили об угрозе большой войны в важнейшем для мировой энергетики регионе с участием Саудовской Аравии, Ирана и США и с соответствующими последствиями вроде нефти по $ 100 за баррель.

О том, что за терактами стоит Иран, а не хуситы, указывают все эксперты. Кроме того, один из высокопоставленных чиновник разведки правящего режима в Ираке сообщил изданию Middle East Eye, что удары осуществили иранские беспилотники, запущенные с баз проиранских шиитских боевиков «Хашд Шааби» на юге Ирака. Американцы сомневаются, дроны и ракеты прилетели со стороны Ирака или Йемена.

По словам анонимных американских чиновников, удары наносились с северо-запада и запада, а не с юго-запада, где расположен Йемен. Официальные представители американской администрации отметили, что удар был комбинированный и в нем участвовали не только дроны, но и крылатые ракеты.

Госсекретарь США Майк Помпео прямо обвинил Иран в этом нападении.

Специалисты указывают, что в нападении на объекты в Саудовской Аравии были использованы иранские крылатые ракеты Quds и беспилотники Samad-1 с дальностью действия 500 км и Samad-3, способный поражать цели на расстоянии 1500–1700 км.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

Посол США сообщила Совбезу ООН о «признаках иранского следа» в бомбежках заводов в Саудовской Аравии


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... avii.shtml

17 сентября в 12:56

В понедельник посол США в ООН Келли Крафт сообщила Совету Безопасности о появлении информации о терактах на саудовских нефтяных объектах, которая «указывает на то, что ответственность лежит на Иране».

При этом в заявлениях властей западных стран и в публикациях СМИ ни словом не говорится о терактах, а лишь об «атаках».

Келли Крафат сообщила, что «нет никаких доказательств того, что атаки были совершены со стороны Йемена».

А британский посол Карен Пирс заявил членам СБ ООН: «Мы все еще оцениваем, что случилось и кто несет ответственность за эти атаки. Как только это будет установлено, мы обсудим с нашими партнерами, как дальше действовать с должной осмотрительностью».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

Атаку на Саудовскую Аравию провел Иран со своей территории. США раздумывают, что делать


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... elat.shtml

19 сентября в 13:27

Как сообщила The Wall Street Journal https://www.wsj.com/articles/u-s-tells- ... 1568644126 , американская разведка имеет подтверждение, что атака на нефтеперерабатывающий завод в Саудовской Аравии была совершена с территории Ирана.

«Власти США поделилась с Саудовской Аравией разведывательными данными, а также оценками, которые свидетельствуют о том, что в субботу, 14 сентября, Иран выпустил более 20 беспилотников и не менее 10 баллистических ракет по нефтяным объектам страны», — отмечают в сообщении.

Ранее Трамп допустил возможность совместного с Саудовской Аравией удара по Ирану, который может перерасти в региональный вооруженный конфликт. Однако многие эксперты сомневаются в том, что Трамп пойдет на этот шаг в преддверие новых выборов в США.

Между тем трое неназванных американских чиновника поделились с Reuters новыми подробностями о том, как проходила атака на нефтезаводы в Саудовской Аравии.

В качестве ответа на удар дронов по саудовским НПЗ Белый дом рассматривает такие варианты, как удар по иранским нефтяным объектам или по объектам КСИР, или кибератака, передает NBC News, ссылаясь на информированные источники.

По сведениям телеканала, 16 сентября во время обсуждения вопросов нацбезопасности военные чиновники США предложили Трампу принять ответные меры против Ирана. Как заявили источники NBC, Трамп захотел увидеть «другие варианты», поскольку считает, что США не нужно вступать в военный конфликт с Ираном.

Один из собеседников NBC News отметил, что рассматривается вариант, при котором удар наносит Саудовская Аравия, а США помогает союзной стране разведкой, не принимая участия в боевых действиях.

Напомним, после атаки на НПЗ в Саудовской Аравии Трамп уже заявлял, что войны США и Ирана нужно избежать.

Дроны, попавшие в объекты Saudi Aramco, были выпущены с юго-запада Ирана, сказано в сообщении. Более того, утверждается, что кроме них применялись и крылатые ракеты.

Прямо обвинять в этом Иран и предоставлять доказательства власти США пока не осмеливаются, поскольку, как подчеркивает агентство, это может стать «дополнительным толчком к ответным мерам — вполне вероятно, военным», в том числе со стороны самой Саудовской Аравии.

В саудовском королевстве тем временем заявили, что у него есть «вещественные доказательства» «иранского следа».

Иран отвергает свою причастность к нападению. В связи с обострением обстановки на Ближнем Востоке иранский президент Хассан Роухани не исключил, что отменит поездку на сессию генеральной ассамблеи ООН. Причиной называется отсутствие американской визы. По данным IRNA, он откажется от визита, если МИД США не выдаст ему и министру иностранных дел Джаваду Зарифу визы «в ближайшие часы».

Власти Ирана через посольство Швейцарии также передали Вашингтону ноту, в которой заявляется, что ответ Тегерана на любую военную операцию США, которые выступают как союзник Саудовской Аравии, против нее «не ограничится только источником атаки».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

РУССКИЙ СЛЕД. Саудовцы намекают на участие России в нападении на НПЗ


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... -npz.shtml

20 сентября в 00:08

Paveikslėlis

Министерство обороны Саудовской Аравии продемонстрировало обломки дронов и ракет в качестве доказательств, что атаки на объекты нефтяной отрасли совершил Иран.

На брифинге в министерстве обороны Саудовской Аравии заявили, что обломки указывают на пуск ракет с севера и их «безоговорочную» связь с Ираном. Тем не менее, пресс-секретарь минобороны полковник Турки аль-Малки сказал, что эксперты все еще «работают над тем, чтобы точно знать точку старта».

Окончательных выводов по поводу бомбежки саудовских НПЗ пока не делают в Пентагоне.

«Мы не будем идти впереди расследования Саудовской Аравии и их оценки произошедшего. Это была атака на Саудовскую Аравию, мы поддерживаем их расследование, на месте с ними работают наши команды, но мы не будем опережать их выводы», - сказал в ходе брифинга помощник министра обороны США по связям с общественностью Джонатан Хоффмэн в ответ на вопрос, считают ли в Пентагоне, что за нападениями стоит именно Иран.

В Вашингтоне ждут, когда Эр-Рияд определится со своей позицией. «Мы ждем, когда Саудовская Аравия закончит оценку и сделает заявление. Но я признаю, что на данный момент все указывает на то, что Иран каким-то образом несет ответственность за атаку», - отметил Хоффмэн.

В свою очередь госсекретарь США Майкл Помпео вновь прямо обвинил Иран в нападении на объекты нефтяной промышленности Саудовской Аравии. По его словам, «нет никаких свидетельств того, что атаки были произведены из Йемена».

Расчеты саудитов и американцев строятся, в частности, на том, что атакованные нефтяные заводы находятся более чем в тысяче километров от границы Йемена, а ракета Quds-1, которая имелась в распоряжении хуситов, имеет дальность в 700 километров.

В США уверены, что ракеты были запущены с территории Ирана. Саудовская Аравия выдвинула версию, что пуск был произведен с юга Ирака.

Иран ранее демонстрировал похожие на Quds-1 модели крылатых ракет. Обе ракеты копируют советскую Х-55. Как призналась в 2000-е годы Украина, она продала Ирану несколько Х-55.

Иранцы скопировали их, но не смогли сделать для них двигатель. В итоге на иранской ракете Soumar стоит французский турбореактивный двигатель, а на хуситской Quds-1 - чешский, который вообще предназначен не для крылатых ракет, а для небольших беспилотников. Именно поэтому йеменские ракеты, как считалось до сих пор, имеют небольшую дальность.

Главное подозрение вызывает точность нанесения удара. По саудовским данным, в цели небольшого размера попали все 18 участвовавших в атаке дронов и 4 из 7 крылатых ракет.

Такую точность на расстоянии в сотни километров иранское оружие обеспечить не может, (а тем более хуситы).

Иранцы не имеют собственной военной системы спутниковой навигации, а гражданские варианты GPS и ГЛОНАСС такую точность не дают, указывают военные Саудовской Аравии.

Остается только один вариант – возможности военных спутников России.

Что касается телевизионного наведение на цель, то это возможно лишь на гораздо меньших расстояниях.

Самые совершенные в этом плане считаются американские и «израильские» беспилотники. Но они теряют связь с оператором уже через 200 километров.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2019 15:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Новый удар хуситов по Саудовской Аравии


http://mignews.com/news/expert/290919_111029_08107.html

29.09 11:20
MIGnews.com

Йеменские повстанцы-хуситы провели широкомасштабную военную операцию на границе с саудовской провинцией Наджран, в ходе которой они захватили большое число военнослужащих и много техники арабской коалиции, заявил бригадный генерал Джахджа Сария, официальный представитель вооруженных сил движения телеканалу Presse TV.

«Йеменские вооруженные силы заявляют, что на границе с Наджран была проведена крупномасштабная военная операция. Противник понес большие потери в технике и живой силе. Тысячи вражеских солдат были взяты в плен, сотни были убиты и ранены», — сказал Сария.

За 72 часа операции, согласно сообщению, хуситы окружили и разгромили «три военные бригады вражеских сил», тем самым «освободив сотни квадратных километров». Повстанцам досталось большое количество оружия, в том числе несколько сотен автомобилей. Среди захваченных в плен есть саудовские солдаты и офицеры (в том числе командиры), а также военные других национальностей,- сообщает ANNA-NEWS.

Отмечается, что операция стала крупнейшей за всю историю сражения хуситов.

Представитель хуситов заверил, что с заключенными обращались «в соответствии с религиозными принципами, обычаями и традициями Йемена».

Сария также добавил, что хуситы «намерены обменять военнопленных». По его словам, во время во время операции они активно применяли зенитное оружие и ракеты, а также наносили удары беспилотниками.

Саудовская коалиция до сих пор не подтвердила и не опровергла эту информацию.

Война в Йемене началась в 2014 году, когда столица Саны была взята поддерживаемыми Ираном повстанцами-шиитами. Коалиция во главе с Саудовской Аравией в 2015 году начала против них военные действия.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 10 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007