Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 09:06

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 19 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 20 Bir 2011 16:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Dvidešimt Centrinės Azijos metų


http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4746

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas
2011 06 20

      Centrinė Azija (CA) – vienas įdomiausių posovietinių regionų, tikra socialinių eksperimentų laboratorija, kur kiekvienas mėginys yra išskirtinis. Vidinė jo šalių politika yra mažai kam žinoma ir suprantama. Realiai po dvidešimties nepriklausomo gyvenimo (kai kada tiesiogine to žodžio prasme kankinimosi) metų jos vis dar yra tvirto tapatybinio ir institucinio valstybingumo, kurio istorinės tradicijos iki sovietmečio faktiškai niekada neturėjo, kūrimo proceso pradžioje.

Paveikslėlis

      Yra toks būdas pateikti naujienas: klausiama, nuo kokių žinių pradėti – geresnių ar blogesnių? Pradėkime nuo blogesnių.

      Turkmėnistanas kaip CA valstybė yra unikalus atvejis pasaulio mastu. Unikalus jis yra tuo, kad ten po SSRS subyrėjimo susikūrė kraštutinai asmeninis S. Nijazovo režimas, kuris pranoko net Stalino pavyzdį ir prilygsta nebent Šiaurės Korėjai. Pavyzdžiui, šiandien kaip pažanga valstybėje vertinamas faktas, kad naujas jos vadovas G. Berdymuchamedovas leido abiturientams nelaikyti „Ruchnamos“ (knyga, kurią parašė buvęs prezidentas ir kuri turkmėnams buvo kaip Biblija ir viso gyvenimo vadovėlis) egzamino.

      Didžiausia sėkmė yra ta, kad valdžios kaita šalyje įvyko taikiai (akivaizdus priešingas pavyzdys – Kirgizstanas). Jokios garantijos, kad viskas įvyks taip, nebuvo, tačiau iki pamatų „išvalyta“ ir įbauginta politinė sistema nepasipriešino. Taigi, pirminis naujos valdžios uždavinys yra kuo greičiau atsikratyti S. Nijazovo kulto, atverti šalį išoriniam pasauliui ir pradėti jos modernizaciją, kol milžiniškos dujų atsargos dar yra kam nors reikalingos (kito didelio pajamų šaltinio Turkmėnistanas neturi). Ar tam užteks G. Berdymuchamedovo, kuris, kaip ir jo pirmtakas, greičiausiai sėdės soste iki mirties, gyvenimo? Galbūt. Viskas priklausys nuo jo ryžto liberalizuoti šalies politinę ir ekonominę sistemą.

       Nepriklausomo Tadžikistano istorija prasidėjo nuo pilietinio karo. Kad valstybė ligi šiol jaučia jo pasekmes, rodo vien tai, kad tik neseniai šalies ekonominės raidos ministras pranešė, jog žmonių, gyvenančių žemiau skurdo ribos (mažiau negu už 2,5 dolerio per dieną), skaičius šalyje sudaro 45 procentus (2003 m., pasak jo, tas rodiklis siekė 72 procentus). Oficialiąja Tadžikistano statistika tikėti sunku. Esmė yra ta, kad darbo (pramoninės gamybos pajėgumų) šalyje praktiškai nėra.

      Todėl pusė iš 7,5 mln. valstybės gyventojų važiuoja dirbti į užsienį – pirmiausia į Rusiją. Vien praėjusiais metais jie pervedė savo giminaičiams 2,29 mlrd. dolerių, tai Tadžikistanui yra milžiniški pinigai (vidutinis atlyginimas – 96 doleriai per mėnesį). Padėtį dar labiau sunkina Afganistano artumas. Tai ir islamiško ekstremizmo, ir narkotikų šaltinis.

      Todėl Tadžikistane nuolat vyksta karinės operacijos prieš radikalus (arba režimo priešininkus, kuriems priklijuojama ši etiketė), sprogdinami valstybiniai pastatai, žudomi valstybės pareigūnai. Realiai Tadžikistanas yra beveik tokia pat narkotikų valstybė kaip ir kaimyninė šalis. O šalies valdžia yra autoritarinio pobūdžio, gyvenanti iš tų pačių narkotikų prekybos ir ignoruojanti istoriškai susiformavusių regioninių klanų interesus.

      Todėl ji nekontroliuoja regionų ir laikosi iš esmės tik ant Rusijos kariškių, dislokuotų Tadžikistane, durtuvų (detaliau apie užsienio interesų sankirtą Centrinėje Azijoje: „Centrinė Azija – kryžkelėje tarp Rusijos, Kinijos ir Vakarų“ http://www.geopolitika.lt/?artc=3503 ).

      Kitaip tariant, tik Rusijos karinė bazė sulaiko itin militarizuotą ir labai vargingą šalį nuo dar vieno sprogimo. Kartą teko išgirsti mintį, kad Afganistanas – tai XVI a., o Tadžikistanas – XVIII–XIX a. Kiek laiko turi praeiti, kad situacija iš esmės pasikeistų, neaišku. Greičiausiai vidutiniu laikotarpiu perlaužti jos Tadžikistanui nepavyks. Per kitus 20 metų – galbūt.

      Kita bloga naujiena yra Kirgizstanas. Po nepriklausomybės atgavimo šalis jau spėjo patirti dvi revoliucijas ir atsidurti prie masinio etninio konflikto slenksčio. Šito tragiško politinio cirko priežastis yra akivaizdi – trumparegiškas valstybės politinio elito mąstymas, kurio esmė yra baimė ir godumas.

      Kitaip tariant, tie, kas ateina į valdžią Kirgizstane, labiausiai bijo ją prarasti ir siekia maksimaliai pasipelnyti per tą laiką, kol ji yra jų rankose. Supratimo, kad įvairių interesų grupių konsensusas vietoj visų kovos prieš visus ir bent jau minimali socialinė ekonominė atsakomybė sustiprintų piliečių pasitikėjimą savo lyderiais, nėra.

      Kai šalyje įvyko konstitucinė reforma ir nuo prezidentinės valdymo formos buvo pereita prie pusiau prezidentinės/parlamentinės (tiksliai pasakyti sunku), daug kas užsienyje gyrė Kirgizstaną už demokratinį ryžtą. Tačiau iš tikrųjų parlamentarizmas tėra šalies politikams palankesnė dirvą gaudyti žuvį drumstame vandenyje.

      Kitaip tariant, nereikia jiems jokios demokratijos, tik patogesnių sąlygų savo interesams užtikrinti, nes parlamentarizmas, skirtingai negu autoritarinis prezidentizmas, leidžia lengviau prieiti prie valdžios laimikio. Žiūrint į ateitį, prognozuoti Kirgizstano likimą sunku – visi ten gyvena šia diena. Galbūt nuo permanentinio chaoso šalį galėtų išgelbėti artimesni sąjunginiai ryšiai su etniškai artimu Kazachstanu ir Rusija (Muitų sąjunga).

       Vienas įspūdingiausių Kirgizstano „nuopelnų“ (o gal ir be kabučių) yra tas, kad savo revoliucijomis jis sužlugdė valdžios kultą Centrinėje Azijoje. Ligi tol, kad ir koks blogas režimas būtų, niekas nedrįso jam pasipriešinti, nes tai valdžia: jos galima nemėgti, bet nuversti nevalia. Ir štai kirgizai pažeidė žaidimo taisykles. Labiausiai išsigando Uzbekistano prezidentas I. Karimovas, jam savo valdžios autoritetą Andižane teko atkurti kulkomis. Tačiau tai nereiškia, kad valstybės piliečiai yra patenkinti jo valdymu.

      Jie kol kas susitaikė su realijomis, bet kas įvyks, kai I. Karimovui teks pasitraukti (o tas momentas nenumaldomai artėja), neaišku. Galbūt pasikartos taikus Turkmėnistano scenarijus. Tačiau gali kilti ir suirutė, nes prispausti konkuruojantys klanai tik ir laukia savo valandos (detaliau žr.: „Politinė reforma Uzbekistane: įpėdinio belaukiant...“ http://www.geopolitika.lt/?artc=4494).

       O Uzbekistanas tai ne Tadžikistanas ar Kirgizstanas – tai apie 30 mln. gyventojų. Kitaip tariant, jei jis užsidegs, tikėtina, sprogs visas regionas.

       Teoriškai Uzbekistanas greta Kazachstano yra potencialus CA lyderis, bet jis pateko į vieno asmens sukurtos sistemos spąstus. Proveržiui reikia jos sulaužymo, o tai savo ruožtu kelia gilios nacionalinės krizės grėsmę. Jau greitai viskas vienaip ar kitaip turėtų išsispręsti ir tai artimiausioje ateityje yra didžiausias iššūkis visai Centrinei Azijai, ir ne tik jai.

       Tikėtina, kad Rusija užkirs kelią Uzbekistano destabilizacijai iš išorės, o naujo vadovo atėjimas taps šaliai (panašiai kaip Turkmėnistanui) gaivaus oro gurkšniu. Tačiau staigių permainų laukti neverta, nes joks vadovas nenorės savo rankomis pjauti šakos, ant kurios atsisės.

       Vienintelis Kazachstanas Centrinėje Azijoje yra šviesos spindulys tamsos karalystėje. Jis sugebėjo sukurti tokį politinį valdymo modelį, kuris galėtų tapti pavyzdžiu visam CA regionui. Svarbiausi jo pranašumai yra keli.

       Pirmiausia, Kazachstanas – tai ne vieno asmens politinis režimas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Jo stabilumo (didžiausia vertybė Centrinėje Azijoje) pamatas yra ne represinė prezidentinė jėga, o elito konsensusas, kurį N. Nazarbajevas tik palaiko. Šis konsensusas ir garantuoja šaliai sėkmingą socialinę ekonominę raidą (neatsitiktinai Kazachstanas dinamiškai ir be didesnių nuostolių įveikė pasaulinės ekonominės krizės padarinius, pasiekdamas 2010 m. 7 proc. BVP augimą, palyginti su 1,2 proc. 2009 m.).

      Žinoma, valstybė turi dideles gamtos išteklių atsargas. Tačiau, kaip rodo praktika, jas dar reikia sugebėti paversti veiksmingu šalies pažangos instrumentu. N. Nazarbajevas šiuo atveju iš karto suprato, kad politinė sistema turi būti pagrįsta elito sutarimu, ir todėl Kazachstanui negresia „rūmų perversmas“.

      Be to (ir tai yra antras svarbiausias momentas), N. Nazarbajevas turi realų tautos palaikymą, pradedant nuo intelektualų ir baigiant eiliniais šalies gyventojais. Kitaip tariant, kazachai sąmoningai balsuoja už dabartinį prezidentą, nes tiesiogiai jaučia valstybės raidos rezultatus ir valdžios socialinę atsakomybę.

      Žinoma, problemų Kazachstane netrūksta ir sąlygiškai autoritarinis režimo pobūdis ten išlieka. Tačiau jį vienareikšmiškai atsveria jau matomi valstybės laimėjimai. Dar daugiau, žiūrint į Kazachstaną susidaro gana tvirtas jausmas, kad ateityje situacija jame tik gerės ir naujas vadovas sėkmingai tęs pirmtako pradėtus darbus.

       Apibendrinant galima konstatuoti, kad diduma CA valstybių, išskyrus Kazachstaną, vis dar nesugebėjo atsistoti ant pažangios raidos bėgių ir vidutinėje perspektyvoje vargu ar kažkas jose pasikeis. Tai pirmiausia nulemta jų elito nesugebėjimo pereiti prie gyvenimo, grindžiamo ne trumpalaike nauda, o konsensusu.

       Kitu proveržio garantu galėtų tapti strateginis politinis ir ekonominis suartėjimas su Rusija (kaip tai daro Kazachstanas), nes šiandieninis Uzbekistano ar Kirgizstano blaškymasis yra didžiąja dalimi konjunktūrinis ir prieštarauja giliai geopolitinei kontinentinių procesų logikai.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4746&c=1

Žygeivis, 2011 06 20 14:38


      Akivaizdu, kad Vakarai karą Afganistane jau prakišo.

      O juk Afganistane šiuo metu yra keliolika tūkstančių savanorių iš Vidurinės Azijos, o pats Afganistanas yra daugiatautis darinys - pvz., jame gyvena ne vienas milijonas uzbekų ir tadžikų.

      Tai reiškia, kad jau labai greitai dešimtys tūkstančių gerai apmokytų, drausmingų, puikiai ginkluotų ir turinčių milžinišką kovinę patirtį, mirties nebijančių islamo modžahedų plūstelės į Vidurinę Aziją.

      Nesunku numatyti, kad Tadžikija, Kirgizija ir Uzbekija labai greit pereis į jų rankas.

      Po to jie pasieks ir Kazachstaną, o per jį - musulmoniškus Rusijos imperijos regionus - Vakarų Sibirą ir Pavolgį.

      Kinijai irgi neramu - musulmonų uigūrų partizanai ir dabar reguliariai puldinėja kinų okupacinius dalinius bei valdžios institucijas.

Žygeivis - Rimvydui, 2011 06 20 16:34

      Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis... :)

      Neteko girdėti tokią patarlę?

      Skirtingai nei tu, aš buvau - ir ne kartą - ir Čečėnijoje, ir Ingušijoje, ir Abchazijoje, ir visose Vidurinės Azijos valstybėse, o kartą ir Irano sieną buvau perėjęs...

      Taigi, turiu šiokį tokį supratimą apie Kirgiziją, Tadžikiją, Uzbekiją ir Turkmėniją bei ten gyvenančius žmones, tautas ir jų mentalitetą, tarpusavio santykius bei islamo įtaką... :)

      Kas yra Afganistanas irgi turiu supratimą, todėl puikiai žinau, kur pasuks dalis modžahedų, susitvarkę su JAV ir kitomis pajėgomis.

      Šį kartą Afganistane jau nebus Masudo, kuris sulaikytų vietinius tadžikus ar Dostumo, sugebėjusio suvaldyti vietinius uzbekus.

      Suvienyta bendros islamo ideologijos dabartinė modžahedų karta lengvai nušluos azijatinius režimus. Tai aišku kiekvienam, žinančiam modžahedų ir vietinių azijatų valdžių galimybes.

      Žinoma, didžioji modžahedų dalis eis į Pakistaną, bet nemažai pasuks ir į Vidurinę Aziją bei Kaukazą.

      Beje, mobilūs modžahedų žvalgybiniai-diversiniai daliniai jau seniai veržiasi ir į Kirgiziją, ir į Tadžikiją, o Uzbekijoje taip pat veikia galingas islamistų pogrindis.

      Kazachstane taip pat jau buvo įvykdyta arba bandoma įvykdyti įvairias diversijas prieš saugumo būstines ir atskirus saugumiečius.

      Taigi, šiuo požiūriu ateities scenarijus pakankamai aiškus.

      Daug įdomiau, kaip į tai reaguos Rusijos imperija ir Kinija?

      Manau, kad aktyviai bandys stabdyti modžahedus - ir ne tik tiekdamos ginklus, šaudmenis ir instruktorius azijatiniams režimams. Kinija, matyt, įves ir savo armiją.

      Kazachstane Rusija irgi turės mesti savo armiją, kad sustabdytų islamistus - tik kaip į tai sureaguos kazachai?

autorius, 2011 06 20 16:54

      Butent todel Rusija ir sukure KSSO, ir krastutiniu atveju panaudos savo karines pajegas modzachedu gresmei atremti. Prisideti gali ir Kinija.

      Bet kol kas aprasytas scenarijus per ankstyvas, kad galima butu vertinti ji kaip artima rytoju.

Žygeivis - autoriui, 2011 06 20 20:32

      Žinoma, kad ne rytoj tai įvyks... :)

      Bet kad įvyks ir jau gana greit, galima neabejoti. Viską lems tai, kaip greit JAV ir jos sąjungininkų karinės pajėgos paliks Afganistaną. O tai gali įvykti jau iki šių metų galo, jei nuostoliai ir toliau taip augs.

      Be to ir Pakistane padėtis kaista vis labiau - ten bet kada gali įvykti islamo revoliucija, ko ypač bijo JAV kariniai analitikai (vis tik 200 atominių užtaisų - tai reali "atgrasanti" jėga).

      P.S. Rusijos karinės pajėgos jau dabar nebesugeba susitvarkyti su modžahedais, kurie veržiasi į Tadžikiją ir Kirgiziją. "Kontraktnikų" armija jau nebesurenka - jų ir Kaukaze trūksta, o šauktiniai taps "mėsa", kurią patyrę ir puikiai ginkluoti modžahedai tiesiog mals šimtais...

      Na o vietiniai musulmonai, net ir saugumo struktūrose, patys simpatizuoja modžahedams.

      Trumpai tariant, Vidurinės Azijos islamizacija yra jau nulemtas dalykas. O iš čia tiesus kelias į musulmoniškus kraštus - Vakarų Sibirą ir Pavolgį.

      SSKP Politbiuro senoliai, savo laiku nutarę įsiveržti į Afganistaną, iš tikrųjų padėjo tokią lėto veikimo miną, kuri susprogdins ir Vidurinę Aziją, ir nemažą dalį dabartinės Rusijos imperijos.

      O ir kitoje pusėje - Pakistane bei Irane - turės labai rimtas pasekmes visam pasauliui.

Žygeivis - VVER ir autoriui, 2011 06 21 18:11

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 13:01
Nemanau, kad viskas taip jau paprasta. Kai jau ISAF pajėgos išeis iš Afganistano, tai tadžikų ir uzbekų modžahedai kariaus ne tiek su vid. Azijos valstybėm, bet su Talibanu.
-----------------------------

       Neatkreipi dėmesį į vieną esminę detalę - tai, kas vyko pasitraukus iš Afganistano sovietų armijai, dabar vargu ar pasikartos - per tuos metus išaugo nauja musulmonų jaunimo karta, kuri išauklėta bendro "islaminio solidarumo" dvasia (lygiai tas pats įvyko Čečėnijoje ir visame Kaukaze - pvz., Kadyrovui tarnauja "senieji modžahedai", o jaunimas masiškai remia Kaukazo imaratą).

      Juk visus tuos metus buvo vedama labai intensyvi propaganda, kad būtina susivienyti visiems musulmonams ir kartu naikinti giaurus.

      Žinoma, dalis tadžikų ir uzbekų bandys kovoti su afganų dominuojamu Talibanu, bet vargu ar jiems kas išeis - senieji žymūs vadai, tokie kaip tadžikų Šachas Masudas, jau seniai nužudyti ir užmiršti, o naujieji vadai jau yra Talibano rėmėjai.

-------------------------
autorius, 2011 06 21 11:52
Modzahedu kariavimo stilius yra gynybinis, ispuoliu is pasalu taktika. Cia gi mes klabam apie platu puolima.
-------------------------

      Nemanau, kad bus vedamas atviras puolimas. Kaip ir dabartiniu metu bus tęsiami nedidelių diversinių grupių reidai. Tačiau jų reidų "gylis" ir intensyvumas išaugs dešimtis kartų.

      Tačiau tai "pajudins" jaunimo mases visoje Vidurinėje Azijoje, kadangi daug kartų išsiplės propagandos lygis ir jos aprėpiami "arealai", o vietinės valdžios imsis žiaurių represijų - ten juk įprasta bausti kitų klanų atstovus, net jei ir nėra jokių įrodymų.

      Nepamirškite, kad tradicinis islamas yra religija labai "kietai" orientuota į socialinę lygybę. O modžahedai išpažįsta pačias "pirmines" islamo nuostatas.

      Tai juk ne tik religinis, bet ir socialinis judėjimas, be to jis nepripažįsta gimininių klanų ir "paveldimų kėdžių".


      Juk Vid. Azijoje net ir išsilavinęs jaunimas negali užimti jokių rimtų postų, jei nepriklauso tam tikriems klanams ar giminėms.

      Man, pvz., teko dar sovietmečiu svečiuotis pas vieno Uzbekijos rajono 1-ąjį kompartijos sekretorių. Jis man didžiuodamasis pasakojo savo giminės istoriją - jo tėvas irgi buvo 1-as sekretorius, kaip ir senelis, o štai prosenelis jau buvo vietinis bajus ar emyras (tikslaus jo titulo nebeprisimenu... :) ).

      Aš tada nepatikėjau, bet vėliau sužinojau, kad Vid. Azijoje taip dažnai darė bolševikai, kada suvokė, jog kitaip jie nepajėgs susidoroti su basmačių judėjimu.

      O dabartinis modžahedų judėjimas, kaip ir Talibanas, tampa tikru "socialiniu liftu" gabiems ir ryžtingiems jaunuoliams, tuo labiau studentams (nepamirškite, kad Talibaną sukūrė būtent aukštųjų mokyklų studentai, ir toli gražu ne tik religinių aukštųjų mokyklų).

      Kaip tik todėl islamo revoliucija yra tokia patraukli milijonams vargšų, dažnai netgi badaujančių, musulmonų (ir ne tik jiems) - ir ypač jaunimui.

      Todėl modžahedai jau dabar yra laikomi vargšų gynėjais, kovojančiais su valdžioje sėdinčiais turtuoliais.

      Taip pat gana akivaizdu, kad auganti modžahedų įtaka ir nepasitenkinimas socialine neteisybe, gimininių klanų bei turtuolių valdžia, neilgai trukus peraugs į masines islamo revoliucijas - kaip jau buvo, pvz., Irane (kur irgi būtent studentai buvo revoliucijos "varomoji jėga").

Žygeivis - autoriui, 2011 06 21 18:31

autorius, 2011 06 21 11:52
....jeigu Rusija to nesugeb4tu, tada jau tikrai isikistu Kinija, nes ramiai to nestebetu savo pasoneje.
----------------------------------

      Štai tai ir yra situacija, kuri galutinai destabilizuos visą regioną - tai juk reikštų, kad Kinija išdėstys savo armijas visa Rusijos imperijos "papilve". :)

      Tiesa, kol kas nelabai aiški Mongolijos padėtis - juk Kinija laiko visą Mongoliją savo istorine dalimi, bet negali užimti, kadangi Mongolija turi kažkokias slaptas sutartis dėl savo gynybos ne tik su Rusija, bet ir su JAV. Deja, smulkiau nežinau...

      P.S. Rusijos valdžia jau dabar klaikiai siunta (bet gana "tyliai"), kadangi Kinija ir jos kompanijos labai intensyviai skverbiasi į Kazachstaną...

      O Kazachstano valdžia bando laviruoti tarp Rusijos ir Kinijos.

Andrius Žygeiviui, 2011 06 21 18:45

"O juk Afganistane šiuo metu yra keliolika tūkstančių savanorių iš Vidurinės Azijos, o pats Afganistanas yra daugiatautis darinys - pvz., jame gyvena ne vienas milijonas uzbekų ir tadžikų."

      Taip, gyvena ir uzbekų ir tadžikų, tačiau kur gyvena? Ogi šiaurinėje Afganistano dalyje, kuri yra palyginti rami ir žymiai saugesnė, nei pietinės Afganistano provincijos, pvz.: Kandagaras ar Helmandas. Talibano įtaka tuose regionuose žymiai mažesnė.

"Tai reiškia, kad jau labai greitai dešimtys tūkstančių gerai apmokytų, drausmingų, puikiai ginkluotų ir turinčių milžinišką kovinę patirtį, mirties nebijančių islamo modžahedų plūstelės į Vidurinę Aziją."

      Gal galėtum man paaiškinti, nes aš nesuprantu, kodėl Talibanas ir Al Kaida būdami savo galios viršūnėje, 1995-2001 metais neįsiveržė į Vidurinę Aziją? Kodėl jie tai turėtų daryti dabar?

      Aš netgi drįsčiau teigti, kad kelerius ateinančius metus jie niekaip nesugebės įsitvirtinti Afganistane, jei ten esantis politinis rėžimas bus maitinamas Vakarų valstybių pinigais.

       Kodėl amerikiečiai 2001 metais taip lengvai nuvertė Talibaną? Ogi todėl, kad jis neturėjo gyventojų palaikymo, nedaug kas nori gyventi pagal islamo fundamentalistų nustatytą tvarką.

       O dabartinį Talibano sustiprėjimą siečiau su jo, kaip kovotojo su okupantais, įvaizdžio įsitvirtinimą. Kitaip tariant, manau, kad pačiam Talibanui gyvybiškai svarbu išlaikyti šalyje ISAF pajėgas, kadangi jų buvimas jam užtikrina paramą ir pasipildančias kovotojų gretas.

       Netgi nemanau, kad talibano gretose kovojantys kovotojai save laiko "dievo kariais", greičiau jau kovotojais su okupantais.

       O apie jų profesionalumą ir drausmę geriau jau patylėtum, kažkodėl jie bijo pasirodyti amerikiečiams akyse. Gerai ginkluoti? Kuo?

       Ir baisiai abejoju, kad jie nebijo mirties, kažkodėl, kaip ir sakiau amerikiečiams tik bombas pakelėse palieka.

"Kazachstane Rusija irgi turės mesti savo armiją, kad sustabdytų islamistus - tik kaip į tai sureaguos kazachai?"

       Man įdomiau, kaip į islamistų įsiveržimą reaguotų kazachai, kurių daugiau nei pusė yra netikintys. Įdomu ką jų kariuomenė veiktų. :)

"P.S. Rusijos karinės pajėgos jau dabar nebesugeba susitvarkyti su modžahedais, kurie veržiasi į Tadžikiją ir Kirgiziją. "Kontraktnikų" armija jau nebesurenka - jų ir Kaukaze trūksta, o šauktiniai taps "mėsa", kurią patyrę ir puikiai ginkluoti modžahedai tiesiog mals šimtais..."

      Nejuokauk žygeivi, kokie įsiveržimai? Kokias karines pajėgas Rusija naudoja Kirgizijoj ar Tadžikijoj? Net KSSO kol kas dar niekur neįsikišo.

      Žygeivi argi Kaukaze su teroristai kovoja reguliari kariuomenė? Ne -  policija ir MVD? Ten kontraktininkai nekovoja. Beje tie patys šauktiniai 1979-1989 šimtais tuos pačius Afganus šimtais naikino. ;)

      Tavo teorijos problema tame, kad niekas pasaulyje nenori Islamo fundamentalizmo plitimo, nei Rusija, nei Kinija, nei Indija ar tuo labiau JAV. Grupelė psichinių ligonių niekada neįveiks galingiausių valstybių pasaulyje.

Andrius, 2011 06 21 18:48

       "O Kazachstano valdžia bando laviruoti tarp Rusijos ir Kinijos." - įstojimas į Muitų sąjungą ir KSSO, aiškiai liudija su kuo Kazachstanas sieja savo ateitį.

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:18

      Pervertini islaminį solidarumą. Ir kaip jaunimas (afganų) galėtų būti išauklėtas islaminio solidarumo dvasia, jeigu net ne viena, bet ištisos kartos ten nematė nieko tik karą ir tarpusavio pjautynes
nuo 1978-ųjų?

      Būtent dėl to, o ne dėl socialinės nelygybės ir atsirado talibanas, kad užbaigtų tas nesąmones, ir atneštų visuomenei bent truputį stabilumo.

      Bet tadžikai ir uzbekai jam žiauriai priešinosi, nes nenorėjo gyvent pagal šariato įstatymus. Ir priešintųsi, nesvarbu su Masudu, Dostumu, ar be jų. Tuo labiau Vid. Azijos šalys būtų suinteresuotos buferine zona nuo talibų ir paremtų, jei jau reikalai pakryptų nepalankia linkme.

      O kas dėl Čečėnijos, tai kaip ten visi masiškai remia Kaukazo emyratą, puikiai pademonstravo Dagestano karas, kai patraukė Basajevas vaduot "brolių musulmonų". Taip tie broliai musulmonai jį "džiaugsmingai" sutiko, kad net skuost atgal gavo. :)

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:40

      Pažvelk į istoriją. Didžiosiomis valstybėmis tapo tik tos, kurios įvykdė valdžios centralizaciją. Ir kaip tu gali tikėtis, kad Afganistanas nukariaus visą Vidurinę Aziją, dar neišlipęs iš feodalinio susiskaldymo stadijos?

      Mano nuomone toks variantas įmanomas tik tuo atveju, jei vyktų sukilimas pačios šalies viduje.

      Įsivaizduok tokią situaciją, kad visa liaudis turėtų sukilti, nuversti savo vadukus ir visiškai nesavanaudiškai pakviesti afganų karo vadus juos valdyti :)

      Negi manai, kad naujoji valdžia bus mažiau korumpuota, į postus nekels savųjų, negrobstys valstybės lėšų? Viskas liks taip pat. Taigi statistiniam piliečiui koks bus skirtumas, ar šalį valdys vienas senis (pvz. Nazarbajevas), ar kitas senis (Mula Omaras)?:) Galiu pasakyti, pirmuoju atveju jam bent jau nenukirs galvos už tai, jei klausosi muzikos :)

Žygeivis - "kritikams", 2011 06 21 19:48

      Visa jūsų "kritika" paremta jau gerokai pasenusia informacija apie žmonių nuotaikas tiek Afganistane, tiek ir Vidurinėje Azijoje bei Kaukaze (pvz., Dagestane).

      O juk jos keičiasi labai kardinaliai.

      Daugybė įvairiausių požymių rodo, kad ten dabar žmonių masinė sąmonė jau visai kita, nei buvo prieš 20 ar 10 metų.

      Per tuos metus islamistų vykdyta labai intensyvi propaganda (ir žodžiu, ir mečetėse, ir internetu, ir kitais būdais) savo darbą padarė.

      Pvz., būtent tame pačiame Dagestane, kuris prieš eilę metų gana aršiai pasipriešino tuomet įsiveržusiems čečėnų daliniams, dabar veikia patys galingiausi ir aktyviausi Kaukazo imarato padaliniai.

      O Vidurinė Azija šiuo metu jau apskritai yra "parako - netgi greičiau dinamito - statinė", kuri gali sprogti bet kurią dieną...

Žygeivis - VVER, 2011 06 21 20:08

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 19:40
Pažvelk į istoriją. Didžiosiomis valstybėmis tapo tik tos, kurios įvykdė valdžios centralizaciją. Ir kaip tu gali tikėtis, kad Afganistanas nukariaus visą Vidurinę Aziją, dar neišlipęs iš feodalinio susiskaldymo stadijos?
-------------------------------

       Matau, kad tu nelabai išmanai, kas tai yra Afganistanas, jei iš mano rašytų pranešimų supratai, jog "Centralizuotas Afganistanas, valdomas Talibano" įsiverš į Vidurinę Aziją ir ją "užkariaus". :)

       Veršis ne "Afganistanas", o visų pirma tie keliolika tūkstančių modžahedų, kurie atvyko į Afganistaną kariauti "šventąjį karą". Ir atvyko būtent iš buvusios SSSR teritorijos (įvairių musulmoniškų regionų). Karui Afganistane pasibaigus dauguma jų grįš į savo tėvynes toliau tęsti savo džihadą.

       Taip pat, be abejo, nemaži vietinių, Afganistane gyvenančių, etninių tadžikų ir uzbekų modžahedų daliniai puls į Vidurinę Aziją padėti savo tautiečiams, kovojantiems su Rusijos ir Kinijos (jei jį įves savo dalinius) pajėgomis (jie ir dabar tai daro - tik intensyvumas kol kas nėra ypač didelis) bei vietiniais "feodalais".

       Juk valstybinės sienos Vid. Azijoje visiškai nesutampa su realiomis įvairių tautų gyvenamomis ribomis.

       Tačiau be abejo galutinai viską nulemiantis veiksnys bus Vidurinės Azijos tautų masiniai maištai ir sukilimai prieš savo pačių korumpuotą ir apsivogusią valdžią.

       Taip pat, žinoma, greičiausiai vyks ir nemaži etniniai konfliktai tarp įvairių tautinių grupių - visų pirma tarp kirgizų ir uzbekų, ir tarp tadžikų ir uzbekų.

       Trumpai tariant - visoje Vidurinėje Azijoje užvirs tokia "košė", kuri ilgai virs, kol "nusistovės". :)

        Vis tik galų gale valdžią vis tiek paims islamistai - kaip geriausiai organizuota ir bendrų religinių bei socialinių idėjų vienijama, gana vieninga, jėga.

        Tam tikra prasme tai, kas dabar vyksta musulmonų pasaulyje (ir Afrikoje, ir Azijoje) galima prilyginti Europoje, JAV, Pietų ir Centrinėje Amerikoje vykusioms antifeodalinėms revoliucijoms ir po jų sekusiems Napoleono karams.

VVER, 2011 06 21 20:10

Andriui:

       Talibai savo galios viršūnėje į vid. Aziją nesiveržė todėl, kad jiem trukdė Šiaurės aljansas. Pirmiausia reikia įveikt vidaus priešus, jei nori kovoti su išoriniais.

Ir dar Žygeiviui:

       Nepamiršk dar to fakto, kad tie gerai ginkluoti modžahedai jau bandė užimt Vid. Aziją, kai buvo Tadžikistano pilietinis karas. Gavo į skudurus, ir baigėsi tas jų žygis.

       Pilietinis karas Somalyje. Irgi gerai ginkluoti modžahedai gavo į skudurus nuo ETIOPIJOS armijos (o tu čia rašei, kad jie įveiks dar ir Rusijos armiją:))

       Karas Kaukaze. Irgi gerai ginkluoti modžahedai vėl gauna į skudurus (aišku kartais nužudo kokį policininką, ar kelis slidininkus, bet aš to didele pergale nepavadinčiau, o jų teroro išpuoliai tik dar labiau nuteikia žmones prieš juos, ir ne tik rusus, bet ir kitus musulmonus).

       Vienintelės vietos kur tie modžahedai kažką pasiekė, tai Afganistanas ir Somalis (nes etiopams buvo uždėtas spaudimas ir dar karo išlaidos vargino, o amerikiečiai irgi greit dėl karo išlaidų pasitrauks). Ten sąlygos palankios islamistų grupuotėms tarpti.

      Bet aš labai abejoju, kad jiems pavyks ką nors padaryti Uzbekistane, Kazakstane, apie Rusiją aš išvis nekalbu. Kodėl? Todėl, kad norint užimt tokias valstybes, reikia mokėti truputį daugiau, negu tik alach akbar šaukti :)

VVER Žygeiviui, 2011 06 21 20:21

     Nepyk, bet aš nesutinku su tavim. :)

     Afganistane yra keturios pagrindinės tautos, ir jos tarpusavy yra beveik mirtini priešai. Jeigu jau jos vykdys džihadą pirma turi įsitvirtint Afganistane. Manau sutiksi, kad kare kuo mažiau frontų, tuo geriau:)

     Kodėl įsitvirtint? Nes aš negaliu įsivaizduot kaip su mažom pajėgom, gali užimt milijoninę valstybę (kaip tu rašei). Moderniojoj istorijoj tik vieną kart taip yra nutikę, ir daugiau nepasikartos (manau). :)

Žygeivis - VVER, 2011 06 21 20:28

      Pamiršti vieną esminį momentą: modžahedų "snaudžiantį" rezervą - daugiamilijonines musulmonų mases Vidurinėje Azijoje, Vakarų Sibire ir Pavolgyje.

      Kai tik karas priartės link šių vietų, ten prasidės grandininė reakcija.

      Nes taip visada būna tokiose situacijose (palyginimui, pvz., "komunistiniai" karai Indokinijoje po WW2).

      O ir pačioje Rusijoje padėtis klaikiai nestabili - ir nacionaliniu požiūriu, ir ypač socialiniu, ir regionų santykiuose su "centru", ir ideologiniu (nėra visuomenėje jokios bendros ideologijos, kuri vienytų tokią daugiatautę, daugiareliginę, daugiakultūrinę, socialiai klaikiai išsibarsčiusią, imperiją)...

Žygeivis -VVER, 2011 06 22 17:40

VVER Žygeiviui, 2011 06 22 16:46
Nu ir kas, kad tauta padalinta per kelias valstybes, juk yra islamo solidarumas, ar ne? :) Tai reiškia neturėtų būti čia nacionalizmo. O jeigu jau yra, tai visos viltys apie globalų džihadą nueina niekais :)
------------------------------

      Stebinate jūs mane - visą laiką bandote "supaprastinti" situaciją, kuri iš tikro yra tokia"sujaukta", kad netgi vietiniai ne visada susigaudo... :)

      Tautinės problemos Vid. Azijoje egzistuoja nuo senovės ir reguliariai labai žiauriai "sprendžiamos" (pvz.,, prisimink paskutines skerdynes tarp kirgizų ir uzbekų).

      Iš kitos pusės islamistai yra "juodai" priešiški bet kokiam nacionalizmui. Jų tikslas "Islamo kalifatas".

      Tas pats vyksta dabar ir Kaukaze - absoliuti dauguma modžahedų jau palaiko Kaukazo imaratą, o mažuma - dar liko nacionalistais, tai yra palaiko atskirų Kaukazo tautų valstybingumą.

      Beje, tai, kad islamistai "nuramina" tautinės nesantaikos sukeltas skerdynes, irgi daug ką patraukia į jų pusę.

Islamistų tikroji vidinė problema yra aršūs nesutarimai tarp sunitų ir šiitų, dažnai peraugantys į ginkluotus susirėmimus.

---------------------------------------------
... plius komunistai žadėjo geresnį gyvenimą paprastiems žmonėms. O dabartiniu atveju, negi galvoji, kad žmonės bus tokie kvaili ir tikės , kad islamistai jiems duos geresnį gyvenimą? Juk puikiai dabar mato, kad šie nesugeba nieko, tik kariauti.
----------------------------

      Matau, kad tu visai nesigaudai realioje situacijoje - islamistai-modžahedai kaip tik yra labai tvirti socialinės lygybės šalininkai.

      Socialinių problemų sprendimas yra vienas iš pagrindinių punktų jų programose visame pasaulyje. Ir kaip tik todėl jie masiškai yra palaikomi vargingųjų (kaip manai, kodėl HAMAS staiga tapo toks populiarus Palestinoje?).

      Faktiškai tai yra ta pati komunistinė idėja, tik "apvilkta" į religinį rūbą.

      Įdomiau tai, kad ši socialinės lygybės idėja ne kartą buvo įgyvendinta ir islamo praktikoje (skirtingai nei komunizmo idėjos).

Žygeivis - Andriui, 2011 06 23 16:06

"tačiau visas islamo pasaulis gyvena didžiausiame skurde ir didžiausioje socialinėje nelygybėje." - būtent, kad taip ir yra, o modžahedai (tiek sunitai, tiek ir šiitai) kaip tik ir teigia, kad būtina grįžti prie "grynojo islamo", tai yra jo ištakų, kuriose socialinės lygybės idėjos vaidino ypač svarbų vaidmenį.

     Kaip tik todėl įvairių islamiškų valstybių valdžios labai aršiai kovoja su tais islamistais, kurie kelia tokias "komunistines" idėjas, o islamistus remia milijonai tų šalių vargšų.

     Faktiškai, kaip jau rašiau, tai yra masinis religinis-socialinis judėjimas islamo pasaulyje, ir todėl jį sunaikinti jėga praktiškai neįmanoma. Ką mažai kas suvokia ir JAV, ir Europoje.

     P.S. Bin Ladenas visą savo turtą skyrė "Al-Kaidos" veiklai, tai yra šventąjam karui (džihadui), o tai pagal islamą yra pats aukščiausias pasiaukojimas.

VVER Žygeiviui, 2011 06 24 01:09

Žygeivis
"Nejuokink žmonių savo svajonėmis - jau 20 metų bando likviduoti, o ginkluota kova vis plečiasi."

      Taip, 20 metų kovoja su rusais, 10 iš jų - gauna į kaulus :) Juk vis tiek jiems beveik jokių vilčių laimėti, geriau jau nuleistų ginklus ir žemės ūkio imtųsi, ar dar ko. Savo pačių šaliai gerovę kurtų. Bet, atrodo, nėra tie babajai labai protingi:)

Žygeivis - VVER, 2011 06 25 18:29

      Tu akivaizdžiai nesuvoki, kokių motyvų vedami žmonės kovoja už savo laisvę. :)

      Tu juk suvoki tik pragmatinius interesus - "geriau gyventų".

      Tačiau dėl tokių motyvų niekas nekariauja po 10 ar 20 metų (štai, pvz., Kadyrovas ir jo palaikytojai kaip tik tokie "pragmatikai" ir yra, todėl jie su Rusija karą nutraukė, bet tik tol, kol Rusija jiems moka milžinišką duoklę).

      Tiek metų kovojama tik tada, kai yra tvirti idėjiniai motyvai.

       O jei sukilėlių idėjiniai tautiniai motyvai susilieja su religiniais, tai tada jau jokia jėga nieko nepadarys - ir tik laiko klausimas, kada sukilėliai nugalės.

       Nes vienintelis būdas, kuriuo įmanoma nugalėti tokius žmones, yra visiškas jų visos populiacijos sunaikinimas. O Rusijos imperija to padaryti negali - dėl įvairių vidinių ir tarptautinių priežasčių.

       Lygiai su ta pačia problema susidūrė ir JAV (bei gausių jos sąjungininkų) milžiniška armija Irake ir Afganistane.

       Ir nors JAV ir jos sąjungininkų armija žymiai geriau parengta, ginkluota bei aprūpinama, negu Rusijos, vis tiek nieko padaryti negali - modžahedai savo įtaką ir karines operacijas vis plečia... :)

       O JAV ir sąjungininkams tai kainuoja milžiniškus pinigus bei tenka atsižvelgti į savo šalių visuomenių nuomones, kurios vis labiau priešinasi šiems idiotiškiems karams.

       Lygiai tas pats vyksta ir Rusijos imperijoje - karas kasdien ryja milžiniškus resursus ir karui Kaukaze priešinasi vis platesni Rusijos imperijos visuomenės sluoksniai (patys įvairiausi ir dėl skirtingų priežasčių).

       Taigi klausimas paprastas - kiek dar metų Rusijos imperija pajėgs eikvoti savo senkančius resursus (įskaitant ir žmogiškuosius), ir kiek dar laiko visuomenė pakęs tokį beviltišką karą?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 01 Lie 2011 15:44. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 01 Lie 2011 15:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Afganistano tautų katilas: kas kursto neapykantos ugnį?


http://www.geopolitika.lt/?artc=4767

Živilė Marija Vaicekauskaitė
2011 07 01

      Neseni įvykiai Pakistane, kai buvo nukautas labiausiai pasaulyje ieškomas teroristas Osama bin Ladenas, nejučia privertė prabilti apie karo Afganistane baigtį. Karo, kuris Vakarų visuomenių yra suprantamas kaip kova dėl jų suverenumo ir Vakarų civilizacijos saugumo. Prieš beveik dešimtmetį pasaulį sukrėtę teroro išpuoliai Afganistaną dar kartą pavertė mūšių ir kovos lauku. Šalis tapo ne tik civilizacijų susidūrimo vieta, bet ir savotišku Balkanų katilo analogu.

      Žvelgiant į Afganistaną pro vakarietiškų pažiūrų prizmę dažnai yra matoma tik viena šio regiono pusė – terorizmo grėsmė, radikalusis Talibanas bei jo saitai su „Al Qaeda“ – ir manoma, kad vienintelis vaistas karščiuojančiam regionui yra Vakarų pasaulio eksportuojama demokratija. Tačiau beveik 10 metų vykstanti Vakarų aljanso misija ir bandymai atkurti taiką Afganistane atrodo tarsi nesibaigiantis Sizifo darbas. Demokratijos opijus ne tik kad nepadėjo išspręsti vietinių problemų, bet ir dar labiau supriešino islamistų grupuotes. Kyla klausimas: kas iš tikro kiršina Afganistano gyventojus ir tautas ir ar demokratija yra ta panacėja, kurios reikia šiam regionui?

      Afganistanas – tai etniniu požiūriu marga šalis, kuri ilgą laiką buvo formuojama išorinių jėgų – Indijos (Pakistano), tuometinės Sovietų Sąjungos ir Britanijos imperijos, taip pat vietinių genčių konfliktų. Susiklostę kultūriniai ir etniniai skirtumai valstybę padalino į daugybę teritorijų, valdomų genčių ar grupuočių, kovojančių tarpusavyje dėl valdžios. Sovietų invazija ir dvidešimt metų trukęs komunistų okupacinis režimas dar labiau išryškino vietos tautų ir genčių nesutarimus, jie peraugo į tikrą tautų mūšį.

       Afganistane galima išskirti keturias pagrindines dominuojančias etnines grupes – puštūnus (afganus), tadžikus, chazarus ir uzbekus – bei daugybę kitų tautelių, kurios turėjo nemažai įtakos šalies istorinei raidai.

       Didžiausia ir seniausia etninė grupė regione – puštūnai, jos pamatu buvo sukurta pirmoji Afganistano valstybė. Kiekviena etninė bendruomenė pasižymi savitu tapatumu, istorija ir kultūros tradicijomis. Formuojantis Afganistano valstybei visos gentys turėjo apylyges galimybes dalyvauti valstybės valdyme, tačiau ilgainiui iškilo jėgos, kurios siekė dominuoti ir aiškiai pabrėžė savo tapatumą kaip vienintelį ir unikalų afganų tautai.

       Afganistanas ilgą laiką buvo valdomas daugialypės gentinės struktūros. Skirtingų genčių vadai buvo autonomiški ir nevengdavo primesti savo valdžią kitoms etninėms regiono grupėms.

       Įtampa tarp skirtingus tapatumus pabrėžiančių grupių ypač išaugo po Antrojo pasaulinio karo, kai susidarė keletas politinių grupuočių, siekiančių atstovauti marginaliems bendruomenių interesams.

       Kaip atsakas į tokius politinius darinius formavosi nacionalizmo judėjimas, kuris faktiškai buvo valdančiosios grupuotės įrankis siekiant išsaugoti savo dominavimą.

       1979 m. sovietams įsiveržus į Afganistaną prasidėjo rezistencijos laikotarpis: šalies teritorijoje gyvenančios gentys, pasitelkdamos į pagalbą kovotojus iš kaimyninių šalių, siekė nuversti okupacinį režimą.

       Puštūnai – įtakingiausia Afganistano etninė grupė – komunistinio režimo metais prarado savo dominavimą. Žlugus komunistinei santvarkai, Afganistane iškilo Talibanas – radikalus musulmoniškas sunitų judėjimas, pasižymintis fundamentalistiniu islamizmu ir priešiškumu bet kokiai išorinei įtakai.

       Talibanas lengvai įsigalėjo tarp puštūnų, siekiančių susigrąžinti dominuojantį vaidmenį šalyje, ir 1996 m. jau valdė didžiąją dalį Afganistano teritorijos.

       Siekdamas atsverti jo įtaką susiformavo Šiaurės Aljansas, kurį sudarė tadžikai, chazarai, uzbekai ir dalis puštūnų.

       Kolizija Afganistane atspindėjo dvi skirtingas konfliktines linijas: vieną – puštūnų, siekiančių atkurti savo dominavimą regione, kitą – chazarų, tadžikų ir uzbekų, reikalaujančių proporcingo atstovavimo vietos valdžios organuose.

       Talibanui vykdant vis radikalesnę politiką, Šiaurės Aljansui atsirado galimybė pasisakyti už liberalesnes pažiūras ir taip pelnyti vietos gyventojų palankumą, tačiau Talibanas stengėsi užgniaužti net menkiausią progą iškilti kitokioms politinėms ar religinėms nuostatoms nei jo postuluojamos.

       Talibanui Afganistane atėjus į valdžią 1994 m. išryškėjo radikali islamiško fundamentalizmo kryptis, nukreipta prieš Šiaurės Aljansą, Vakarų valstybes, nemusulmoniško tikėjimo atstovus. Griežta islamo kultūra ir religija buvo atsakas į 10 metų trukusią sovietų invaziją, kuri užaštrino afganistaniečių civilizacinio ir kultūrinio tapatumo jausmą.

       Talibanas buvo aktyviausiai prieš komunistinę okupaciją kovojantis judėjimas, todėl 1988 m. pabaigoje pasitraukus okupacinei sovietų kariuomenei jis buvo laikomas svarbiausiu valstybės vienijimo ir atkūrimo veikėju.

       Situacija pasikeitė po 2001 m. rugsėjo 11 d. išpuolių prieš Vakarų dominantę – Jungtines Amerikos Valstijas. Sovietų invazijos metais rėmusios Talibaną, JAV 2001 m. nuvertė jo režimą Afganistane ir ėmė remti nuosaikesnes afganų politines jėgas, kurios galbūt būtų palankios demokratizacijos procesui, o kartu ir Vakarų pasauliui.

       Į klausimą, kas kursto Afganistano tautų katilą, atsakyti nėra lengva. Priežasčių, nulėmusių šio regiono radikalėjimą, reikia ieškoti ne žmogaus teisių pažeidimų ar demokratijos nebuvimo lygmenyje. Kolizija slypi istorinėje Afganistano tautų raidoje, suformavusioje skirtingą tos šalies tautų savimonę.

       Gentinės visuomenės principas, kurį Vakarų valstybės bando pakeisti demokratiniais institutais, nėra paprastas formalumas – tai įsišaknijęs identiteto elementas. Talibano ir Šiaurės Aljanso jėgos atspindi dvi savotiškas civilizacinės raidos vizijas, brėžiančias skirtingus Afganistano valstybės kelius.

       Vienas iš Tuniso islamo judėjimo lyderių Rachedas Gannouchis yra pasakęs, kad „vienintelis būdas žengti į modernumą – tai žengti savo taku, kurį mums nurodo mūsų religija, istorija ir civilizacija“1.

       Tad ar Vakarų taikoma panacėja – demokratija – yra tinkamiausia priemonė suvienyti įvairialypę Afganistano tautų bendruomenę, vertėtų suabejoti.

       Afganistanas mentaline prasme nėra moderni valstybė. Ilgą laiką dominuojančios gentys suformavo kitokią valstybės sampratą. Afganistanas geriausiu atveju tėra kelio į modernią valstybę pradžioje.

       Problema, kuri skaldo ir taip įvairialypę valstybę ir kurią bando spręsti Vakarų valstybės, yra asimetrija tarp to, ką galime vadinti tautos sąmone ar savimone, kuri vis dar tebėra ikimoderni, ir moderniai valstybei būdingų institutų kūrimo. Tik sinergijos atsiradimas kultūrinėje, religinėje ir mentalinėje dimensijose galėtų bent iš dalies apraminti šią karščiuojančią Vidurio Rytų teritoriją.

1 Manuel Castells. The power of identity, The Information Age: Economy, Society, and Culture. Wiley-Blackwell, 2004. P. 30.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=4767&c=1


Žygeivis,
2011 06 29 00:10


       JAV įsiveržė į Afganistaną visai ne dėl kokios nors Al-Kaidos. Tai buvo tik "informacinė priedanga". :)

       Strateginis tikslas buvo įkurti karines bazes, iš kurių būtų galima efektyviai kontroliuoti Centrinę Aziją bei Kinijos pietinę dalį.

       Savo laiku, būtent to bijodami, SSKP Politbiuro senukai patys davė įsakymą įsiveržti į Afganistaną - taip siekė aplenkti JAV.

       Istorija parodė, kad susimovė ir vieni, ir kiti - nors to krašto istoriją ir gyventojų mentalitetą išmanantiems žmonėms tai buvo akivaizdu dar gerokai prieš sovietų agresiją, o tuo labiau prieš JAV ir NATO įsiveržimą... :)

Žygeivis (papildymas), 2011 07 01 15:38

      Akivaizdu, kad NATO ir Vakarai "juodai susimovė" - ir ne tik Afganistane, bet ir visame šiame Centrinės Azijos regione: Afganistane, Pakistane, Irake, Irane...

      Fundamentalistinio islamo ideologija pagrįstą įvairių šio regiono tautų vis augantį ir stiprėjantį susivienijimą bendrai kovai už "tradicinį islamą" ir prieš kitas religijas (ne tik prieš įvairius krikščionis bei judaistus, bet ir prieš induistus, budistus bei sikhus) galima "neutralizuoti" tik vienu būdu - kita ideologija.

      Tokia ideologija dabartiniu metu gali būti tik nacionalizmas - tai yra visų pirma teisė kiekvienai šio regiono tautai susikurti savo nuosavą valstybę kiekvienos tautos istorinėse etninėse žemėse.

      Dabar egzistuojančių valstybių ribos niekur nėra atitinkančios etnines ribas. O daug regiono tautų apskritai neturi savo valstybių (pvz., kurdai, beludžiai, chazarai ir kt.).

      Todėl reikia visame šiame regione pertvarkyti valstybių sienas ir sukurti kiekvienai atskirai šio regiono tautai jos nuosavą valstybę.

      NATO ir JAV pajėgos, kol dar nėra išvestos iš šio regiono, kaip tik tuo ir turėtų labai rimtai ir aktyviai užsiimti - pasitelkdamos mokslininkus, gerai išmanančius šio krašto tautas, jų istoriją, tradicijas, religines sektas bei genčių gyvenamas teritorijas.

      Jei to nebus padaryta, ilgalaikės geostrateginės pasekmės bus labai liūdnos - ir visų pirma Vakarams.

Žygeivis - VVER, 2011 07 04 21:02

VVER Žygeiviui, 2011 07 04 18:36

3. Nesutinku. Talibanas gali pasirodyti stiprus, bet iš tikrųjų jame tėra keliasdešimt tūkstančių narių, ir tie yra nemažai priklausomi nuo aprūpinimo bazių Pakistano teritorijoje.

Tik gerai jiem, kad daug Pakistano pareigūnų yra tokie pro-talibanietiški. Priešingu atveju karti jų duonelė būtų šiam negailestingam pasauly :)
-------------------------------------

     O kitaip ir negali būti - be jokios abejonės musulmonai sunitai afganai Pakistane visada palaikys tokius pat musulmonus sunitus afganus Afganistane. ... :)

     Tiesą sakant, Talibano strateginis planas ir yra sujungti visas afganų žemes į bendrą islamo valstybę, vadovaujamą afganų.

     Kaip jau rašiau, pasaulinio islamo kalifato įkūrimo įgyvendinimą gali sutrukdyti tik tautinių islamiškų valstybių (tame tarpe ir afganų) įkūrimo idėja.

     Pakistane beludžiai jau seniai siekia nepriklausomybės.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_1980.jpg

Paveikslėlis

     Faktiškai Pakistaną ir Afganistaną vertėtų perdalinti į mažiausiai 8 tautines valstybes, tadžikų ir uzbekų gyvenamas žemes sujungiant su Tadžikija ir Uzbekija.

     JAV, jei nori pasiekti nors šiokią tokią "pergalę", būtent tai ir turėtų daryti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Spa 2012 19:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Afganistanas ir stabilumas Centrinėje Azijoje


http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=5645

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas, politikos mokslų daktaras
2012 10 15

Dalyvaudama konferencijoje Kirgizijoje, žinoma Centrinės Azijos (CA) ekspertė Martha Brill Olcott pareiškė, kad po JAV karinių pajėgų išvedimo iš Afganistano kyla CA šalių destabilizacijos pavojus. „Palyginti su dešimtuoju XX a. dešimtmečiu, CA valstybės sustiprino savo kariuomenes, bet pavojus vis tiek išlieka“, – konstatavo ji, pažymėdama, kad tarp Afganistano ir Tadžikistano egzistuoja tik juridinė siena ir neįmanoma pasakyti, kur baigiasi viena šalis ir prasideda kita.

Šiame kontekste prasminga pagalvoti, kas galėtų pasirūpinti Centrinės Azijos valstybėmis, jeigu jos nesugebėtų padaryti to savarankiškai.

Pirmoji kandidatė – Rusija. Pirmiausia šiuo atveju reikėtų paminėti, kad CA regione veikia Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO). Ji teoriškai galėtų tapti problemos sprendimu, tačiau keli pastarieji įvykiai parodė, kad Maskvos pozicijos Centrinėje Azijoje nėra geležinės. Prieš kurį laiką jai buvo iškilę rimtų sunkumų derybose su Kirgizija ir Tadžikistanu dėl ilgalaikio savo karinių bazių dislokavimo šiose valstybėse, o Uzbekistanas iš viso nusprendė pasitraukti iš KSSO ir atnaujino flirtą su Amerika (detaliau apie tai: Viktor Denisenko, „Rusija ir jos (ne)patikimi sąjungininkai“, < http://www.geopolitika.lt/?artc=5495 >).

Tačiau Kremlius nesiruošia lengvai pasiduoti, jis tiesiog susidūrė su savarankiškų valstybių suverenios valios realija ir (tegul su dideliu nepasitenkinimu, nes priprato, kad Maskvos norai NVS erdvėje turi būti vykdomi besąlygiškai) pakoregavo savo poziciją. Iš pradžių Rusija norėjo, kad jos karinė bazė Kante ir kiti kariniai objektai išliktų Kirgizijoje 49 metams. Galiausiai (kaip teigia įvairūs šaltiniai) buvo sutarta dėl 15 metų (nuo 2017 m.), ir Maskva sutiko nurašyti Biškekui beveik pusės milijardo dolerių skolą. Savo ruožtu, Kirgizijos prezidentas Almazbekas Atambajevas dar kartą pažadėjo, jog po 2014 m. Manaso oro uoste nebeliks amerikiečių. Tai panašu į tiesą, nes, pavyzdžiui, JAV Senato užsienio reikalų komiteto narys Danny Lee Burtonas irgi yra pareiškęs: „Po kariuomenės pajėgų išvedimo iš Afganistano 2014 m. amerikiečių bazė „Manas“ Kirgizijoje bus uždaryta ir kovai su grėsmėmis, kurių šaltinis yra teroristinės ir ekstremistinės organizacijos, ypač tokios kaip „Al-Qaeda“ ir Talibanas, regione yra būtina sukurti atitinkamo operatyvinio reagavimo į šias grėsmes centrą.“

Šis pareiškimas yra dvejopai reikšmingas. Pirmiausia jis parodo, kad Amerika greičiausiai neteks bazės Kirgizijoje (nors, žinant kirgizus, visko gali būti – pavyzdžiui, įdomus tas faktas, kad greitai po V. Putino vizito šalyje įvyko rimti opozicijos protestai, kuriuos teko malšinti jėga, ir iki galo neaišku, kas už jų stovi). Antra, JAV planuoja įsitvirtinti kur nors kitur, ir čia į sceną išeina Tadžikistanas bei Uzbekistanas.

Kaip minėta, Rusija vedė sunkias derybas su Dušanbė dėl savo 201-osios karinės bazės nuomos pratęsimo 49 metams. Tadžikai užsispyrė dėl dviejų priežasčių. Pirma, Maskva priprato viskuo naudotis veltui arba už tam tikros formos materialinę paramą (pigiai tiekiami naudoti ginklai, karininkų apmokymai ir panašiai), o tokia „turtinga“ šalis kaip Tadžikistanas negali sau to leisti. Tačiau svarbesnis momentas yra artėjantys prezidento rinkimai šalyje ir E. Rachmono noras išlikti savo poste. O kad jis braška, parodė neseniai vykusi plataus masto karinė operacija prieš opoziciją Chorogo regione: ji pareikalavo nemažai aukų ir baigėsi tik po sunkių derybų. Tačiau įtampa iki dantų apginkluotoje ir vargingoje šalyje išlieka. Todėl E. Rachmonui reikia Rusijos (kuri Choroge galbūt parodė, kas valdo situaciją) paramos, išlikimo garantijų. Kaip rusų laikraščiui „Nezavisimaja gazeta“ pareiškė artimas deryboms šaltinis, „Tadžikistanas norėtų išlikti Rusijos orbitoje. Tačiau Rachmonui yra reikalingos valdžios išsaugojimo ir stabilumo šalyje garantijos. Rusija šias garantijas suteikti gali. Juolab kad Rachmonas visada vykdė prisiimtus įsipareigojimus ir nė karto nesulaužė strateginių susitarimų su Rusija. Tačiau patirti nuostolių jis nenori. Anksčiau Maskva žadėjo investuoti į Tadžikistano ekonomiką, bet beveik nieko nepadarė.“

Tašką istorijoje, kaip ir prognozavo ekspertai, padėjo V. Putino vizitas į Dušanbė šių metų spalio pradžioje. Pusėms pavyko rasti kompromisą, kaip tai įvyko Kirgizijos atveju: Rusijos karinė bazė liks Tadžikistane iki 2042 metų. Be to, kaip pažymėjo V. Putino padėjėjas, mokėti už tai „beveik nereikės“. Kita vertus, Rusijos vadovas pareiškė, kad dabar migrantai iš Tadžikistano galės gauti leidimus dirbti Rusijoje trejiems metams (anksčiau – nuo trijų mėnesių iki metų). Turint omenyje tai, kad jie kasmet parsiunčia namo apie 3 mlrd. dolerių, tai realiai yra naujos sutarties dėl bazės kaina.

Pagaliau, tiek Kirgizija, tiek Tadžikistanas ruošiasi stoti į Muitų sąjungą, kas reikš jų reintegraciją į Rusijos geopolitinę erdvę, kurioje Amerikos karinės bazės sunkiai įsivaizduojamos.

Taigi vieninteliu realiu Amerikos variantu Centrinėje Azijoje lieka Uzbekistanas (apie Kazachstaną kalbėti neverta, nes jis yra labai artimas Rusijos sąjungininkas, kuris vargu ar ją „pakištų“). Galbūt kaip tik todėl Taškentas pasitraukė iš KSSO, dėl narystės kurioje jo rankos buvo surištos. Dabar gi galima suintensyvinti derybas su JAV, juolab kad amerikiečių bazė jau buvo dislokuota Uzbekistane iki Andižano įvykių 2005 metais, o įvairių rangų valdžios pareigūnai iš Vašingtono vis dažniau lankosi Taškente. Tiesa, JAV valstybės sekretorės patarėjas Pietų ir Centrinės Azijos klausimais R. Blake‘as pareiškė: „Amerikos valdžia nesiruošia kurti karinės bazės Uzbekistane.“ Savo ruožtu, Uzbekistane neseniai buvo patvirtinta užsienio politikos koncepcija, kurioje netiesiogiai teigiama, kad šalies teritorijoje nebus kitų valstybių karinių bazių.

Žinomas CA ekspertas iš Rusijos A. Dubnovas šiame kontekste pažymėjo, kad taip I. Karimovas pasiuntė signalą Maskvai: jeigu mes ne su jumis, tai nereiškia, kad mes prieš jus. Tačiau tuo pat metu A. Dubnovas pabrėžė, jog priimtas dokumentas nesutrukdys Uzbekistanui glaudžiau bendradarbiauti su JAV karinėje srityje. Kalbant tiesiai šviesiai, gudrūs uzbekai gali tiesiog pavadinti karinę bazę „tranzitiniu“ ar „bendru specialiųjų pajėgų ruošimo“ centru (panašiai, kaip tai padarė kirgizai Manaso atveju K. Bakijevo laikais).

Situaciją gali paveikti ir tai, kad tarp Rusijos ir Uzbekistano didėja įtampa dėl CA vandens. Per V. Putino vizitą į Biškeką abi pusės sutarė ir dėl kelių hidroenergetinių projektų realizavimo, o tai reiškia, jog Uzbekistanui gali pritrūkti vandens. Ekspertai įtaria, kad toks buvo Kremliaus kerštas už Taškento pasitraukimą iš KSSO. Savo ruožtu, uzbekų tinklalapis Mezon, išreiškiantis oficialią valdžios poziciją, parašė, kad Maskvos politika regione veda prie karinio konflikto jame (panašiai kalbėjo ir I. Karimovas), o tai reiškia, kad Uzbekistanui reikės paramos. Trumpai sakant, vienareikšmiškai teigti, kad jame greitai vėl atsiras amerikiečiai, negalima, bet toks scenarijus yra visai realus (paliekant nuošalyje abejotino dviprasmiškos Taškento užsienio politikos efektyvumo klausimą).

Apskritai galima konstatuoti, kad Rusija Centrinėje Azijoje palyginti sėkmingai „laiko frontą“ prieš Vašingtoną ir rodo ambicijas tapti pagrindiniu regiono stabilumo garantu (taip pat Afganistano po 2014-ųjų grėsmės akivaizdoje) su keliomis karinėmis bazėmis jame.

Trečiu išorės žaidėju šioje partijoje galėtų tapti Kinija, kuri yra aktyvi Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos narė ir yra suinteresuota regiono energetiniais resursais. Tačiau pastarojo meto įvykiai Pietryčių Azijoje rodo, kad vidutiniuoju laikotarpiu kaip tik šis regionas greičiausiai taps Pekino dėmesio akcentu, paliekant geopolitinės dominantės vaidmenį Centrinėje Azijoje Maskvai. Tai savo ruožtu naudinga Amerikai, kuri ir Afganistane išsaugos tam tikrus pajėgumus po 2014 m., ir CA galės veikti laisviau. Žinoma, Rusijos iš Centrinės Azijos amerikiečiai tikrai neišstums, bet lygiai taip pat Kremliui bus sunku padaryti tai ir su JAV.

Ar saugiau nuo tokios situacijos CA valstybėms? Viena vertus, kuo daugiau „globėjų“, tuo geriau. Tačiau kai tie „globėjai“, švelniai tariant, nesutaria, rezultatas gali būti priešingas. Bet Amerika nenori rūpintis Centrinės Azijos valstybėmis – jai svarbiausia išlikti regione, kaip placdarme prieš Iraną, Rusiją ir Kiniją. Taigi vienintelė CA šalių saugumo garantija – jos pačios. Na ir Rusija, kuri tikrai galės padėti, bet pareikalaus už tai rimtų strateginių nuolaidų.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=5645&c=1

Žygeivis, 2012 10 15 18:45

Neatkreipiamas dėmesys į vieną ypač svarbų faktorių - Vidurinėje (buvusioje "sovietinėje") ir Centrinėje Azijoje vyksta intensyvūs giluminiai masinės sąmonės lūžiai.

Visų pirma ten jau užaugo visai nauja karta, kuriai Rusija yra jei ne priešas, tai tikrai ne draugas.

Ir antra - vyksta labai spartus radikaliojo islamo (ir apskritai islamo) atgimimas ir įsitvirtinimas gyventojų sąmonėje.

O praktiškai visos posovietinės valdžios Vidurinėje Azijoje save atvirai priešpastato šioms islamizavimo tendencijoms.

Išvada akivaizdi - bręsta labai rimtas ir platus socialinis-religinis sprogimas, kuris be jokių abejonių labai greitai apims ne tik visą Vidurinę Aziją, bet ir musulmoniškus Rusijos imperijos regionus bei milijonus musulmonų imigrantų Maskvoje, Petrapilyje ir kituose didžiuosiuose miestuose.

O su tokiu masiniu sprogimu jau nesusitvarkys ir visa Rusijos armija, saugumas ir policija.

Žygeivis, 2012 10 15 19:13

Papildysiu, kad dabartinė padėtis Vidurinėje Azijoje, pvz., Uzbekijoje, labai jau primena tą situaciją, kuri buvo prieš pat nuverčiant Irano šachą.

Ir panašu, kad Uzbekistane bet kurią dieną gali prasidėti sava islamo revoliucija.

Tereikia menkos "kibirkšties"...

Žygeivis, 2012 10 16 14:53

Vytenis to Žygeivis, 2012 10 15 22:18
Ko taip džiūgauji dėl galimos islamo fanatikų pergalės? Nemanai, kad islamo fanatikai tavo riebiam užpakaliui kelia ne ką mažesnį pavojų nei rusų imperialistai?
--------------------------

Arba tu visai bukas, arba esi Rusijos imperijos "simpatikas".

Negi neskaitei Makiavelio kūrinius? :)

Perfrazuojant - "Kada du mūsų priešai (artimas ir dar gana tolimas) tarpusavyje "susikala" - mums tik to ir reikia."

Žygeivis, 2012 10 16 14:59

Kalbant rimtai, tai įvykiams Vidurinėje Azijoje ir Centrinėje Azijoje Lietuva neturi absoliučiai jokios įtakos.

Ir netgi JAV, Rusijos ir Kinijos imperijos jų niekaip nesustabdys, kiek besistengtų - vyksta akivaizdus islamo "geopolitinės tektoninės plokštės" vis greitėjantis slinkimas (plėtimasis) ir į Vakarus, ir į Šiaurę.

Akivaizdu, kad tai palies ir Indijos imperiją, ir ji dėl to labai susirūpinusi, bet taip pat yra priversta palengva trauktis ir saugotis, kad visai nesubyrėtų.

Žygeivis, 2012 10 16 15:11

Žiūrint į tolimesnę perspektyvą, tai mums - Vidurio Europos valstybėms ir tautoms, gyvenančioms mūsų "civilizacinio lūžio" linijoje, yra labai naudinga, jog musulmonų tautos įsigalės nuo Pakistano ir Irano iki šiaurinių Uralo priekalnių bei sudarys ištisinę "saugumo pagalvę", kuri sulaikys žymiai galingesnio ir baisesnio priešo - Kinijos imperijos - įsiskverbimą bei plėtimąsi į Vakarus.

Rusijos imperija šį vaidmenį kol kas dar šiaip ne taip atlieka, bet panašu, kad jau nebeilgai, ir turės gerokai "susitraukti"...

Jau dabar akivaizdu, kad Kinija po kelių ar keliolikos metų galutinai įsigalės visame Pietų Sibire (jei dar ne politiškai, tai demografiškai), o rusų kolonistų demografinė padėtis ten kasmet vis blogėja - jų ten per visą Sibirą liko mažiau nei 20 milijonų, o pietų Sibire apskritai "katino ašaros"...

O vietinės tautos ir tautelės Pietų Sibire, nutautintos, prasigėrusios ir jau seniai prarado savo gyvybinį potencialą.

Vytenis to Žygeivis, 2012 10 16 23:07

Vidurio Europos valstybėms ir tautoms, gyvenančioms mūsų "civilizacinio lūžio" linijoje, yra labai naudinga, jog musulmonų tautos įsigalės nuo Pakistano ir Irano iki šiaurinių Uralo priekalnių bei sudarys ištisinę "saugumo pagalvę", kuri sulaikys žymiai galingesnio ir baisesnio priešo - Kinijos imperijos - įsiskverbimą bei plėtimąsi į Vakarus.
----------

Ką tu čia dabar vapi.

Juk dėl religinių skirtumų Irano šiitai ir Pakistano sunitai niekada nesukurs sąjungos, galinčios nukreipti visas jėgas prieš JAV, Rusiją ar Kiniją.

Musulmonai galės tapti galinga jėga tik tada, kai sugebės eliminuoti vidinius prieštaravimus.

Egzistuoja arši šiitų (Irano) ir sunitų (Saudo Arabijos) konkurencija dėl lyderio vaidmens musulmonų pasaulyje.

Kol lyderio vaidmens problema nebus išspręsta, tol amerikiečiai, rusai ir kinai gali būti ramūs - jų užimamoms pozicijoms nekils grėsmė.

Beje, rusai puikiai išnaudoja vidinius prieštaravimus tarp musulmonų, gyvenančių Rusijos Federacijos teritorijoje. Juk daugumą juodų darbelių Čečėnijoje už rusus "nudirba" Kadyrovų klanas. Musulmonų separatistų jėgos Rusijoje yra išsklaidytos, jie neturi to, ką galima pavadinti stipria centrine jėga.

Žygeivis - Vyteniui, 2012 10 17 15:51

Nesipainiok... :)

Absoliuti dauguma Vidurinės Azijos, Turkijos, Užkaukazės, Kaukazo ir Rusijos imperijos musulmonų yra sunitai, kaip ir Afganistano bei Pakistano musulmonai bei Saudo Arabijos, Šiaurės Afrikos, Somalio, Malio ir kiti.

Būtent dabar valdančiojo Sirijos šiitų (alavitų) režimo ir Irano (valdomo šiitų) artėjantis neišvengiamas sutriuškinimas be jokių abejonių pakeis esamą jėgų santykį tarp sunitų ir šiitų (tame tarpe ir pačiame Irane, kurio vien šiauriniuose rajonuose gyvena keli milijonai sunitų - azerbaidžaniečių, turkmėnų ir kitų tautų atstovų) akivaizdžiai sunitų naudai.

Ir tai labai padės jiems išplėsti savo geopolitinę (religinę) įtaką musulmonų tarpe visame pasaulyje.

P.S. Būtent sunitų partizanai dabar sudaro pagrindinę masę visų aktyvių ginkluotų modžahedų pajėgų visame pasaulyje, įskaitant Afganistaną, Pakistaną, Rusijos imperijos okupuotą Kaukazo dalį, ginkluotus partizanų dalinius Vidurinės Azijos valstybėse, ir galų gale tą pačią garsiąją "Al-Kaidą" bei jos padalinius visame pasaulyje.

Aktyvūs šiitų modžahedai yra tik "Hezbolla" Libane. Ir jie laikosi iš esmės tik dėka aktyvios Irano paramos. Praradę ją jie ir Libane užleis savo pozicijas sunitų modžahedams.

E, 2012 10 17 16:56

As kiek suprantu, pagal gerb. Zygeivi Rusijos imperija bus nuversta ir musulmonai isitvirtins Rytu Azijoje.

Tai cia kaip ir tariamojo kalifato ikurimas ar kazkas?

Kokios tolimesnes perspektyvos tada?

Žygeivis - E, 2012 10 17 18:51

Ne Rytų Azijoje :), o Vidurinėje Azijoje - tai yra buvusio SSSR musulmoniškuose regionuose (įskaitant ir dabartinės Rusijos imperijos taip vadinamą Pavolgį ir Uralo regioną, bei, matyt, ir Vakarų Sibirą).

Ideologiškai radikalieji musulmonai sunitai siekia įkurti taip vadinamą Islamo kalifatą, kuris apimtų visas musulmonų gyvenamas žemes visame pasaulyje.

Tačiau akivaizdu, kad tai tikrai nepavyks - kai tik gaus realią valdžią, tai jų tarpusavio įvairių interesų skirtumai juos "išsklaidys". Taip jau buvo istorijoje po pergalingo arabų "paskleisto" islamo didžiulėse teritorijose labai greito susiskaldymo.

Tas pats buvo ir su krikščionybe, ir su kitomis pasaulinėmis religijomis.

Tačiau, be abejo, visas pasaulis bus "geopolitiškai sukrėstas".

Ir kaip įvykiai vystysis toliau, dabar numatyti gana sunku, nes čia pasireikš ir Kinijos, ir Indijos, ir JAV "faktoriai"...

Tačiau akivaizdu, kad Kinija pasiglemš Pietryčių Sibirą ir Paamūrę.

Mums svarbu, kad mūsų "nesutrintų" būsimuose "girnų pasisukimuose", nes esame akivaizdaus civilizacinio geopolitinio lūžio linijoje.

O žiūrint į dar tolimesnę perspektyvą, turime viltis, kad musulmonų "juosta" sulaikys tolimesnį Kinijos skverbimąsi į Vakarus.

Žygeivis - GRU pasekėjui, 2012 10 26 16:23

GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 25 19:58

Ilgai nekomentavau, bet kaip matau Zygeivis laikosi savo :D

Laikas eina eina, o Kinai taip ir nepuola Rusisko Sibiro, ir Maskvos nebomborduoja... Paskutine data buvo berods praitas pavasaris :P pries salcius tureta omenyje :D vat, bet kas juokingiausia, kad Gerb. Zygeivis traiskydamas krikscioniska Rusija musulmonu rankomis sugeba izvelgti katalikiskos Lietuvos ateiti Kalifato pasoneje, turint omenyje, kad pats juos vadina musulmonais radikalais:D ir mat visi draugiskai tada ginsimes nuo blogieciu Kinu :) THE END
-----------------------------

1. Dėl Kinijos geopolitinės ekspansijos (kol kas visų pirma demografinės ir ekonominės) į Sibirą ir Tolimuosius Rytus - ji vyksta ir kasmet vis sparčiau.

To negali nematyti tik visai nenorintys tai matyti. :)

2. Civilizacinės geopolitikos "pradžiamokslis":

"Katalikų civilizacinį arealą" nuo "Kinijos civilizacinio arealo" skiria dar du kiti "civilizaciniai arealai" - "pravoslaviškas" ir "musulmoniškas".

"Pravoslaviškas" pastaruosius kelis dešimtmečius akivaizdžiai traukiasi ir jis Kinijos skverbimosi į Vakarus jau nebesugeba efektyviai sulaikyti.

"Musulmoniškas" akivaizdžiai plečiasi ir todėl neišvengiamai susikirs su "kiniškuoju".

O tai yra kaip tik tai, ko šiuo metu labai reikia "katalikiškajam" ir "protestantiškajam arealui" (ir netgi nusilpusiam "pravoslaviškajam", nes "islamiškojo" konfrontacija su "kiniškuoju" neišvengiamai susilpnins "musulmoniškojo" spaudimą "pravoslaviškajam arealui").

Tokia yra tikroji geopolitinė realybė - ir to niekas artimiausiu metu tikrai nepakeis.

Žygeivis - GRU pasekėjui, (papildymas), 2012 10 26 16:53

Be abejo, akivaizdu, kad visų šitų "pajudėjusių" "civilizacinių arealų" (arba "civilizacinių tektoninių plokščių") tarpusavio "trinties" pasekmė bus Rusijos imperijos galutinė likvidacija, kadangi ši imperija atsiduria visų šių "civilizacinių arealų" priešpriešų sankirtoje.

Kažkam tai gali nepatikti (pvz., GRU pasekėjui), kažkam tai patiks (pvz., man), tačiau tai irgi akivaizdi būsima geopolitinė realybė, kurią nei GRU pasekėjas, nei aš, nei dar kas nors, pakeisti neturime jokių galimybių.

P.S. Pasaulio istorija jau daugybę kartų įrodė, kad visos daugiatautės, daugiareliginės ir daugiakultūrinės imperijos turi labai aiškius savo atsiradimo, suklestėjimo bei išsiplėtimo ir sunykimo (degradacijos) periodus.

Rusijos imperija pastaruosius 100 su viršum metų yra akivaizdžiai degraduojanti - ir visų pirma ideologiniu požiūriu, nes nebeliko jokios, jos atskiras "civilizacines dalis", vienijančios ir jungiančios bendros idėjos - netgi ir pačių rusų tarpe (tiksliau, matyt, reiktų sakyti, rusakalbių, nes tikrų rusų - tokių, kurių protėvių bent trys kartos buvo vieni rusai - liko visai nedaug).

Ir bet koks, netgi gana menkas, "kataklizmas" gali šią skeldėjančią imperiją momentaliai sugriauti.

Pvz., netgi toks - imperijos egzistavimo istoriniu požiūriu visai nežymus - įvykis, kaip Putino mirtis ar rimta liga.

Nes po to prasidės labai arši kova dėl valdžios tarp labai įvairių tikslų siekiančių Rusijos imperijos "elito" klanų - tiek "maskvietiškų", tiek ir "regioninių" bei "nacmeniškų".


Palyginimui, pvz., panagrinėkite įdėmiau, kokia arši kova prasidėjo tarp praktiškai vienatautės Lietuvos "elito" klanų po Brazausko mirties.

Ši kova kol kas vyksta "po kilimu", tačiau vis aiškiau "išlenda į paviršių".

O juk Lietuva, lyginant su milžiniška Rusijos imperija, yra "tikras mažytis monolitas", ir mūsų valdžios "klanai" - tai tik "menkų šuniukų" tarpusavio "pasikiauksėjimai" dėl "poros kauliukų" ... :)

GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 28 13:57

:DD Po Putino mirties?? :D Na gal ir bus problemu, bet tokiu kaip ir anksciau po Nikolajaus II :P Buvo ikurta kita imperija - CCCP :P Taip kad pavyzdys apie Putina tiesiog juuuuokingas :D

kas del Rusijos byrejimo, tai byra ji jau 1000 metu, ir berods gerb, Zygeivi, siame gyvenime jums malones subyrejimo galo pamatyti neteks :P

Kaip su nafta kryziu statet ant rusu, kaip su kaukazieciais ir karu cecenijoj, kaip su protestais pries rinkimus, kad nuveres tuoj tuoj ta begedi Putina... kaip gyvena tie ruseliai sau, taip ir gyvena...

Žygeivis - GRU pasekėjui, 2012 10 29 15:42

GRU pasekejas to Zygeivis, 2012 10 28 13:57

:DD Po Putino mirties?? :D Na gal ir bus problemu, bet tokiu kaip ir anksciau po Nikolajaus II :P Buvo ikurta kita imperija - CCCP
-------------------------

Buvo ne įkurta, bet "pratęsta", tačiau jau visai kitu ideologiniu pagrindu - kurio dėka ir "prasitęsė" imperijos agonija. Bet vis tiek ir ši imperija išsilaikė vos 70 metų, kol žlugo. :)

Tačiau esminis klausimas yra visai kitas - kiek dešimčių milijonų gyvybių (ir būtent kokių žmonių) šis imperinės agonijos pratęsimas 70-čiai metų kainavo Rusų tautai (apie kitas tautas net nekalbu)?

P.S. Beje, nepainiok Rusijos imperijos su Variagų imperija ("Kijevo Rusios"). Tai visai skirtingo laikotarpio visai skirtingi dariniai.

Rusijos (Moskovijos) imperija pradėjo palengva kurtis tik išsivadavus Maskvai iš besąlygiškos priklausomybės mongolų-totorių imperijai, tai yra tik Ivano Rūsčiojo laikais.

O pati Moskovija realia imperija, užgrobusia daugelio tautų žemes, tapo tik Petro Didžiojo laikais. Tačiau jau Napoleono karų metų prasidėjo jos degradacija, susijusi su naujų ideologijų atsiradimu Rusijoje, ir ši degradacija tęsiasi iki šių dienų.

Žygeivis (papildymas), 2012 10 30 13:44

Pasaulio istorija jau daug kartų įrodė, kad visos imperijos galų gale “suvalgo” jas sukūrusias tautas, kurios palengva ištirpsta imperijos nukariautų tautų masėje, o imperijai neišvengiamai žlungant, prarandamos ne tik užkariautos žemės, bet ir nuosavos etninės teritorijos.

Ir Lietuvių Tauta bei jos sukurta viduramžių Lietuvos imperija čia ne išimtis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 23 Gru 2012 22:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Drumstas Centrinės Azijos vanduo


http://www.geopolitika.lt/?artc=5763

Igor Ivanov, politologas (Kazachstanas)
2012 12 17

Po Sovietų Sąjungos subyrėjimo naujos nepriklausomos Centrinės Azijos (CA) valstybės susidūrė su gana sudėtinga vandens išteklių naudojimo problema, nes po SSRS žlugimo sugriuvo ir vandens skirstymo sistema. Prasidėjo tarptautiniai ginčai dėl pasienio upių naudojimo. Šis klausimas itin aktualus, nes nuo vandens išteklių naudojimo efektyvumo labai priklauso tiek CA šalių žemės ūkio raida, tiek regioninis politinis stabilumas: nacionalinėms ekonomikoms vystyti reikia vis daugiau vandens, ir tai didina konfliktinį regiono potencialą, nes vandens išteklių trūkumas labiausiai riboja ekonominę CA valstybių raidą.

Paveikslėlis

Analizuojama problematika yra tiesiogiai susijusi su būtinybe diegti inovacijas: tiek pasienio upių vandens taupymo, tiek geoterminių vandenų naudojimo srityse. Kokybiškas šių resursų naudojimas remiantis tiksliais ekonominiais apskaičiavimais gali tapti elektros gamybos ir šildymo procesų dalimi, ką jau kalbėti apie žemės ūkį ir pramonę.

Tačiau pagrindinė vandens išteklių naudojimo CA valstybėse problema yra vidinė vadyba, kurios efektyvumas yra abejotinas. Maža to, regiono šalių nesugebėjimas sukurti reikiamą laukų drėkinimo ir vandens tiekimo į gyvenvietes infrastruktūrą veda prie tarpvalstybinės įtampos augimo, nes apkaltinti kaimyną visada lengviau negu susitvarkyti namuose.

Pažymėtina, kad kokybiškam vandens resursų valdymui, atrodytų, yra viskas, ko reikia: specialistai, sukaupta patirtis ir supratimas, kad irigacinius kanalus būtina tobulinti. Tačiau bendradarbiavimas vandens naudojimo srityje vis dar nėra tinkamai organizuotas, nes pasienio upių naudojimo efektyvumui padidinti nepakanka bendros koncepcijos paruošimo – būtina, kad visi proceso dalyviai turėtų vienodą šios koncepcijos supratimą, o su tuo bėda.

Tokią situaciją lemia pirmiausia tai, kad regioninius vandens išteklius valdančios valstybės, viena vertus, žiūri į juos kaip į prekę, o kita vertus – kaip į kaimynų spaudimo instrumentą (panašu į Ukrainos priklausomybės nuo rusiškų dujų atvejį). CA šalių žemės ūkis itin priklauso nuo vandens lygio pasienio upėse ir regiono valstybių pasiruošimo bendradarbiauti vandens naudojimo srityje. Kartu atskirų sostinių noras tapti regioniniais lyderiais trukdo konstruktyviam dialogui, komplikuodamas objektyvios kainų politikos formavimą ir apsunkindamas vieningos vandens resursų naudojimo koncepcijos paruošimą.

Būdama stambia globalia žaidėja, Kinija ignoruoja Kazachstano siekį sureguliuoti klausimus, susijusius su upių Ili ir Juodasis Irtyšius naudojimu. Taip yra dėl to, kad didesnė dalis šių upių vandens yra kinų teritorijoje, ir Pekinas naudoja jo vis daugiau savo ūkinėms reikmėms, neatsižvelgdamas į kaimyninės valstybės poreikius. Toks elgesio modelis aiškintinas Kinijos noru sustiprinti savo ekonominę lyderystę kovoje su Jungtinėmis Valstijomis dėl globalaus dominavimo, o tam reikia panaudoti visus turimus resursus. Tačiau kodėl Kinijos kaimynai turi kentėti nuo didžiųjų valstybių žaidimo? Kita vertus, reikia pripažinti, kad Kazachstanas irgi netaupo vandens. Trumpai tariant, egzistuojanti problema reikalauja skubaus ne tik politikų, bet ir mokslininkų įsikišimo. Visiškai akivaizdu, kad vandens lygis Ili ir Juodojo Irtyšiaus upėse kris, ir tai neigiamai atsilieps šalių santykiams.

Kinija gali sau leisti ignoruoti kaimyninių valstybių interesus, o Tadžikistanas ir Kirgizstanas, turėdami „vandens kozirį“ žaidime su Kazachstanu ir Uzbekistanu, turi elgtis atsargiai. Valdydami pasienio upių ištakas, jie bando maksimaliai išnaudoti savo hidroenergetinį potencialą. Pažymėtina, jog vandens naudojimas elektros energijos gamybai numato hidroresursų kaupimą talpykloje, kad vėliau jie galėtų sukti turbinas. Ir štai čia atsiranda pirmi nesutarimai, kurie gali sukelti konfliktą. Esmė ta, kad vanduo talpyklose paprastai kaupiamas vasarą (kai tirpsta ledynai), o naudojamas šaltesniais metų laikais.

Priklausomam nuo vandens tiekimo Uzbekistanui dėl to gali pritrūkti hidroresursų žemės ūkio (o tai maistinis šalies saugumas) ir pramonės poreikiams, ypač vasarą. Nereikėtų pamiršti ir to, kad CA klimato sąlygomis vanduo yra būtinas gyvenviečių egzistavimui, tiek mažų kaimelių, tiek didelių miestų. Jeigu jų gyventojai negalės naudotis švariu vandeniu, gali prasidėti sanitarinės problemos ir epidemijos.

Roguno hidroelektrinės projektas Tadžikistane numato didžiausios pasaulyje užtvankos statybas, tai turėtų teigiamai atsiliepti šalies įvaizdžiui. Be to, biudžetas gaus papildomų pajamų iš elektros energijos eksporto. Tačiau oficialusis Taškentas bijo, kad paleidus Roguno HE šalies ekonomika negaus didelio vandens kiekio, ir tai pirmiausia darys įtaką tokios pelningos medvilnės gamybai. Todėl I. Karimovas prakalbo apie karinio konflikto galimybę ir nekonstruktyvią Rusijos, kuri remia Tadžikistano ir Kirgizstano hidroenergetinius projektus, politiką regione.

Apibendrinant galima teigti, kad vandens išteklių naudojimo situacija Centrinėje Azijoje tebėra sudėtinga. Pagrindinė atsakomybė šiuo atveju gula ant regiono šalių politinio elito pečių, o jis kol kas nesugeba spręsti problemos čia ir dabar.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5763&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Spa 2014 02:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... 1290#89140

Калина rašė:
Хома rašė:
Вы умничка, уважаемая Калина, всё ок, пояснять настроение не обязательно, имеем право:) Мой ответ - не более, чем иллюстрация, говорили о восприятии и выражении его:)

А аннотация г-на Кястутиса честна.

В 2007г. в ИПМ им.Келдыша был сделан доклад о предстоящих годах после 2010, ниже ссылка и сами тезисы. Обратите внимание - в 2007г.(!) Вывод он свой сделал, надо думать, не только по одному этому докладу:)
http://www.keldysh.ru/papers/2007/prep5 ... 07_56.html

8 лет прошло. Вывод сделайте сами


Удивилась очень "уходу туркменского газа в КНР и Европу в обход РФ"…

Это что, туркмены так лихо газ уведут?.. трубу построят, которая "в обход"?..


Транспортировка нефтегазовых ресурсов Туркмении


Экспорт добытой нефти осуществляется частично железнодорожным транспортом, а частично — морским транспортом через Каспий и далее по российским нефтепроводам.

Кроме того, с 2010 года некоторые объемы туркменской нефти (около 1,5 млн тонн в год) экспортируются по нефтепроводу «Баку — Тбилиси — Джейхан».

------------------------------------------------------------------------------

Газотранспортная система Туркменистана объединяет трубопроводы протяженностью 8 тыс. км в однониточном исчислении.

С января 2010 года действует трубопровод Довлетабат-Серахс-Хангеран протяженностью 30,5 километра и мощностью 12,5 миллиарда кубометров газа в год.

Экспортные потоки туркменского газа в настоящее время идут по двум направлениям: на север — в Украину и Россию, а также на юг — в Иран.

Газ из Туркменистана экспортируется в Китай по Центрально-Азиатскому газопроводу, ожидаемая пропускная способность которого к 2015 г. должна достигнуть 55 млрд куб. м. Но к 2020 г., кода будут достроены все четыре линии газопровода, мощность достигнет 80 млрд куб. м в год.

Экспорт туркменского газа в Китай, как ожидается, достигнет 40 млрд куб. м в 2016 г., но уже к 2020 г. этот показатель может достигнуть своего пикового значения в 65 млрд куб. м.

Но если учитывать официальные данные, то с декабря 2009 г. по апрель 2014 г. объем поставленного в Китай туркменского газа составил 78,3 млрд куб. м, что в годовом выражении не превышает 20 млрд куб. м.

Таким образом, важность поставок туркменского газа в Китай будет только возрастать, именно с этим и связаны активные инвестиции CNPC в разработку добычи в Туркменистане. Если же учитывать, что потребность Китая в газе к 2020 г. достигнет 420 млрд куб. м год, доля туркменского топлива составит лишь 15%, а российского газа - 9%.

Поэтому весь свободный газ, а это не только газ из России, а также из Ирана, Туркмении, будет направляться именно в Китай.

Центрально-Азиатский газопровод Китая


Paveikslėlis

Первая нитка протяженностью 2 тыс. км начала работать в конце 2009 г., доставляя в Китай газ с газовых месторождений Туркменистана через Узбекистан и Казахстан. В прошлом году через CAGP было поставлено 27 млрд куб. м газа в Китай.

К 2020 г. мощность всех четырех линий достигнет 80 млрд куб. м в год, и это составляет более 40% импорта газа Китая.

Общая длина такого газопровода составляет более 7 тыс. км, а растущие объемы сделают его не только самым длинным, но и одним из крупнейших.

Китайская национальная нефтегазовая корпорация (CNPC) построила в Туркмении завод по подготовке товарного газа мощностью 9 млрд куб. м в год.

Предприятие введено в строй на участке Багтыярлык, где CNPC добывает природный газ и направляет его в трансазиатский газопровод Туркмения-Узбекистан-Казахстан-Китай.

На участке Багтыярлык ("приносящая счастье" на туркменском языке) расположено одно из крупнейших в мире месторождений сернистого газа - "Самантепе". Запасы газа месторождения составляют около 1,3 трлн куб. м.

CNPC получила лицензию на разведку и добычу газа в 2007 г. на основе соглашения о разделе продукции (СРП).

Компания является единственной иностранной компанией, добывающей газ на суше Туркмении.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Kov 2015 23:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
В Узбекистане снесли очередной монумент героям ВОВ


http://www.vz.ru//world/2015/3/21/735596.html

21 марта 2015, 21:45

Paveikslėlis

Фото: Кадр из видео телеканала Россия 24

Текст: Станислав Борзяков, Андрей Резчиков

В год 70-летия Победы в Узбекистане демонтировали монумент, установленный в память о героях ВОВ.

Для республики это далеко не первый случай, есть и более вопиющие примеры государственного вандализма.

Ташкент старательно выкорчевывает как общее с Россией – советское, так и русское наследие.

Реакция Москвы на это гораздо мягче, чем в случае с Прибалтикой или Грузией. И на то есть причины.

Накануне поступило сообщение, что в городе Ангрен Ташкентской области Узбекистана демонтирован обелиск, установленный в память местных жителей, погибших на фронтах Великой Отечественной войны. Изначально об этом сообщил представитель местной общественной организации, впоследствии его слова подтвердились видеохроникой.

«Снос обелиска вызвал возмущение у многих горожан. Он обветшал, требовал реконструкции, но на 9 мая здесь всегда было много цветов», - цитирует слова общественника РИА «Новости». Через два года обелиск мог бы отметить пятидесятилетний юбилей. Не дали.

Удивляться нечему. Для Узбекистана это далеко не первый подобный случай, хуже того, он полностью укладывается в местную политику дерусификации, о которой довольно редко пишут в СМИ.

После развала Советского Союза Ташкент сделал жесткую и однозначную ставку на национализм. Москву выставляли столицей жестокой северной империи, веками угнетавшей узбекский народ.

Великая Отечественная война, на фронтах которой погибло около 120 тысяч узбеков (седьмое место по национальностям Союза – после русских, украинцев, белорусов, татар, евреев и казахов), зачастую преподносилась в печати как война за чужие интересы, в которой население Узбекистана заставили участвовать силой.

Появился культ басмачей.

Первым музеем, созданном в уже независимом Узбекистане, стал музей «Памяти жертв репрессий» (разумеется, речь идет о репрессиях со стороны Российской Империи и СССР; к моменту обретения Узбекистаном независимости репрессии как бы закончились навсегда).

То есть, Ташкент в этом смысле мало чем отличается от стран Балтии, Грузии и вот теперь уже Украины: тот же национализм, те же музеи, тот же пересмотр национальной героики, та же демонизация Москвы.

Впрочем, отличие все-таки имеется.

Поскольку Прибалтика, Украина и Грузия воспринимаются Россией как зона противостояния с Западом, реакция на тамошний снос памятников и государственную русофобию следует жесткая: стучат кулаками политики, негодует МИД, СМИ поднимают скандал.

В случае с Узбекистаном всё тихо. Вот и сейчас Смоленская площадь лишь «выразила озабоченность» уничтожением обелиска в 175-тысячном Ангрене. Узбеки, разумеется, не вняли. Им, повторимся, не впервой.

В 2009 году уже в столице – Ташкенте был демонтирован памятник Советскому воину-защитнику Отечества, простоявший без малого 35 лет.

Заодно от советской техники и бюстов советских же военачальников освободили близлежащий «Парк боевой славы».


Согласно сообщению МИД республики, монумент и техника «отражали идеологию старого режима» и «не несли интеллектуальной нагрузки».

Вскоре на этом месте появился новый памятник – в честь вооруженных сил Узбекистана.

На церемонии лично присутствовал президент Ислам Каримов, заявив в духе восточных экивоков: «Если сравнить вновь возведённый монумент с прежним памятником, который на протяжении долгих лет стоял на этом месте, отражая идеологию старого строя, думаю, многое становится ясным без лишних комментариев».

Положим, в какой-то ее части логику Ташкента можно принять в расчет: был монумент советским (общим) героям, теперь монумент уже про новую, независимую страну и её армию. Национализм, ничего не поделаешь.

Однако герой Советского Союза генерал-майор Сабир Рахимов был узбеком. Да, по некоторым (не уточненным) данным, он мог быть и казахом, но он абсолютно точно родился в Ташкенте, жил в Узбекистане и был единственным генералом-фронтовиком из Узбекистана (до Победы не дожил всего месяц). Памятник ему в столице республики также снесли, не пожалели.

А незадолго до того переименовали улицу, названную в честь еще одного ташкентца, фронтовика и героя СССР - летчика-штурмовика Георгия Ивлева (названные в честь Рахимова район и станцию метро тоже, кстати, переименовали, но в сравнении с выкорчевыванием памятника это уже мелочи).

Еще один пример государственного вандализма, пожалуй, наиболее вопиющий, - снесение монумента Дружбы народов в том же столичном Ташкенте. Когда-то он был одним из символов города, причем, очень трогательным символом.

По факту, это был памятник семье Шамахмудовых, усыновивших в годы войны 15 детей - русских, белорусов, молдаван, украинцев, казахов, татар. Потому и назывался так – Дружбы народов. Теперь на его месте клумба, а Шамахмудовы переехали на окраину города.

Местная интеллигенция (особенно, конечно, русская) долго не могла оправиться от шока.

Другой показательный случай: в Нукусе, столице автономного Каракалпакстана, где расположен прекрасный музей искусств имени Савицкого с уникальным собранием русского авангардизма (еще один подарок советских угнетателей), был свой монумент Дружбы народов. Представлял он собой фигуры двух девушек – русской и каракалпачки. Русской там больше нет, снесли. Каракалпачка стоит в одиночестве. Не сложилась дружба народов.

Да и как ей, собственно, сложиться, если Москва – тиран и угнетатель, о чем прямо пишут в учебниках, не упоминая, разумеется, о том, что пример развития Средней Азии во времена СССР по-своему уникален.

Нигде и никогда традиционное, живущее натуральным хозяйством общество не превращалось столь быстро в общество индустриальное – с промышленностью, больницами, учреждениями культуры.

Разумеется, при таком размахе были и ошибки (так, некоторые крупные индустриальные проекты нанесли заметный вред экологии и земледелию; достаточно вспомнить Аральское море), но при общих успехах за счет центра они объективно вторичны.

Теперь же в учебниках только ошибки и остались, заметно при этом раздувшись.

СССР критикуют даже за политику раскрепощения женщин. Самый одиозный в этом смысле учебник за авторством Рахимова все-таки был изъят из школ стараниями местной общественности и МИД РФ. Но около двух лет узбекские дети учились именно по нему.

В общем, если бы речь шла о Польше, Грузии или Эстонии, про все эти русофобские ужасы знал бы каждый в стране. Но речь идет об Узбекистане, а это уже особая история.

Все годы своей независимости Ташкент играл на противоречиях между Вашингтоном и Москвой, искренне ревнуя последнюю к недружественному по местным меркам Душанбе. Потому Каримову многое прощали, боялись спугнуть (у нас же любят геополитику, а один из её классиков так и писал: кто контролирует Узбекистан, тот контролирует весь регион).

Практика подсасывания у двух маток сразу прервалась в 2005-м году, когда безоружную толпу в Андижане, протестовавшую против социальной политики центра и локальных репрессий, попросту расстреляли. Официально погибло 187 человек, по данным правозащитников – 230, а по слухам еще больше.

После этого Каримов приобрел на Западе однозначную репутацию жестокого диктатора и кинулся в объятия Москвы, которая его не оттолкнула.

Радость наша, впрочем, была недолгой: спустя несколько лет Каримов вышел и из военного блока ОДКБ, которым мы очень дорожим, и из экономического ЕврАзЭс.

И до сих пор, как мы видим, позволяет себе выходки вроде сноса монументов героям ВОВ.

Президент Института национальной стратегии, глава экспертного совета при коллегии Военно-промышленной комиссии (ВПК) России Михаил Ремизов отмечает, что среднеазиатские режимы, прежде всего государства южнее Казахстана – Таджикистан, Туркмения, Киргизия и особенно Узбекистан – уже очень далеко продвинулись по пути дерусификации, «под которой понимается не только отношение к этническим русским, но и к общему прошлому».

«При этом отношение Москвы к этим режимам всегда было преимущественно чрезвычайно лояльным», - заявил Ремизов газете ВЗГЛЯД.

По его словам, несмотря на то, что Узбекистан энергодостаточен, он является крупнейшим донором трудовой миграции в Россию, и это стало фактором зависимости Ташкента от Москвы.

«Все эти рычаги воздействия Россия не использует для защиты как русскоязычного населения, так и символических аспектов общего достояния. Это системная издержка российской политики, которая обнаружилась не сегодня», - добавил эксперт.

Он также напомнил о скандальной истории с российским летчиком, которого незаконно удерживали в Таджикистане.

«МИД РФ вспомнил о нем спустя чуть ли не полгода, только тогда вышла на политический уровень.

Это российская парадоксальная политика по отношению к Средней Азии, когда многосторонняя и многоплановая зависимость не конвертируется в последовательные усилия по защите своих соотечественников, символических активов и даже активов экономических.

Можно вспомнить, как из Узбекистана жестко выдавливались российские компании.

Все это фактически никак не повлияло на контекст двусторонних отношений.

Недавно Россия списала долги Узбекистану, сейчас – Киргизии. Понятно, что с возвратом долгов были проблемы, но неясна такая поспешность списывания», - подытожил Михаил Ремизов.

Касательно мигрантов стоит добавить вот что.

В сравнении с еще более бедными Киргизией и Таджикистаном, экономика Узбекистана от денежных переводов гастарбайтеров зависит в чуть меньшей степени (это, собственно, и дает Каримову повод произносить яркие речи в духе «вернитесь домой, нечестивые»).

Однако, по некоторым данным, речь все равно идет о пятой части доходов республики. Дело в том, что количество гастарбайтеров колоссально, именно Узбекистан (а не Таджикистан, вопреки народному мнению) основной поставщик в Россию мигрантов, которые, в свою очередь, лидируют в криминальных сводках в категории «преступления иностранных граждан».

Обрубить этот канал в пользу приезжих из лояльных ей Таджикистана и Киргизии Москве мешает одно обстоятельство.

Возвращение миллионов молодых узбеков на родину, которая ни под каким видом не сможет обеспечить им рабочие места, вызовет социальный взрыв.

В лучшем случае, это будет очередная «цветная революция», которая сметет режим бессменного президента Каримова. В худшем, полноценная гражданская война, тем более, что Афганистан, значительную часть населения которого составляют этнические узбеки, находится под боком.

Такой взрыв на южных рубежах союзного нам Казахстана представляет серьезную угрозу и для него самого, и для безопасности России – как непосредственной (терроризм, исламский экстремизм), так и социальной (беженцы).

Кроме того, регион попадет под влияние либо США, либо Китая, либо же станет полем игры между ними.

Потому и терпим. Геополитика, как и было сказано.

Есть, впрочем, мнение, что эти угрозы серьезно преувеличены, а приструнить режим Каримова хотя бы по части таких плевков, как снос монументов, было бы небесполезно (получилось же, в конце концов, с учебником Рахимова). Самоуважение вообще такая вещь, которую тяжело защитить, совсем при этом не рискуя.

* Организация, в отношении которой судом принято вступившее в законную силу решение о ликвидации или запрете деятельности по основаниям, предусмотренным ФЗ "О противодействии экстремистской деятельности"

На эту тему

Россия простила Узбекистану 890 миллионов долларов
В Москве прокомментировали выход Узбекистана из ОДКБ
Эксперты оценили уровень симпатии мигрантов к России
Во взрыве памятника УПА* в Харькове могут обвинить антифашистов
В Польше убрали памятник Благодарности Советской Армии
Сажи Умалатова: Стыдно за нас
Даниил Дондурей: Великий бренд мира
Александр Разуваев: Вы видели в России памятники Батыю?
Захар Прилепин: Идут в Европу
Выборы президента Узбекистана получили интригу
Советского защитника Отечества в Ташкенте заменили узбекским
Памятник герою ВОВ снесли в Ташкенте

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Bal 2015 21:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Россия готовится напасть на страны Центральной Азии


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... 8659.shtml

2015-04-10

Paveikslėlis

Это вытекает из заявления руководителя Российского института стратегических исследований генерала Леонида Решетникова в интервью изданию «Аргументы недели» http://cont.ws/post/81498

Он, в частности, «выразил озабоченность» ситуацией в Центральной Азии, где многие эксперты ожидают социального взрыва из-за сложной социально-экономической ситуации и нестабильности в Афганистане.

«Очень сложная ситуация в Таджикистане. Нестабильна обстановка в Киргизии. Но направлением первого удара может стать Туркменистан», — зловеще намекнул Решетников.

«Мы как-то немного о нём забываем, из-за того что Ашхабад держится особняком. Но этот «особняк» может рухнуть первым. Хватит ли у них сил отбиться самим? Или придётся нам вмешиваться в страну, которая держится от нас на достаточно удалённой дистанции. Так что направление тяжёлое», — резюмировал он.

Очевидно, что руководству государств Центральной Азии стоит обратить внимание на слова руководителя одной главной аналитической структуры Кремля.

Укажем в этой связи, что одним из первых о реальности русской угрозы задумался Казахстан.

Астана предприняла ряд упреждающих мер, чтобы не позволить Москве использовать «русский фактор» на севере Казахстана.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2015 22:57 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Армагеддон у южного подбрюшья России


Таджикская армия и наша 201-я военная база рядом с Афганистаном живут так, как будто завтра 22 июня


http://svpressa.ru/war21/article/117858/?from=sm24

6 апреля 2015 года 19:42
Сергей Ищенко

Тема: Международное положение

Таджикистан лихорадочно готовится к войне. Увы, с каждым днем все больше новостей, которые свидетельствуют именно об этом.

В середине марта на территории этой республики прошли просто грандиозные для столь небольшой страны военные учения на границе с Афганистаном (общая протяженность свыше 1300 километров) и по всей Хатлонской области.

В маневрах приняли участие сразу 50 тысяч человек. Не только солдат и офицеров, но и срочно призванных из запаса резервистов.

Кроме того, представители Минобороны Таджикистана ездили по селам и призывали местное население добровольно принимать участие в происходящем.

Руководитель пресс-службы оборонного ведомства Фаридун Махмадалиев прокомментировал это так: «При возможных атаках в их отражении будут задействованы также резервисты. Именно население приграничных территорий должно быть готово к этим действиям и эти учения выявят уровень их боеготовности».

В июне прошлого года в той же Хатлонской области уже проходили подобные маневры. Правда, куда более скромного масштаба – к учебным боям привлекалось в десять раз меньше людей. Но среди них впервые оказались женщины-военнослужащие, что редкость для центральноазиатских стран. Тогда было объявлено, что главная задача учений – подготовка «к отражению нападения извне».

Маневры проходили на полигоне, который носит знаковое наименование - Армагеддон. Его таджикские военные продолжают оборудовать совместно с личным составом российской 201-й военной базы. Которая, кстати, тоже самым серьезным образом готовится к боям.

В конце минувшего года база была значительно усилена новой боевой техникой, среди которой сотня новеньких БТР-82, пополнена личным составом и с бригадной переведена на дивизионную структуру. То есть ее батальоны стали полками.

Одновременно на территории самой 201-й военной базы завершена подготовка первых 350 младших технических специалистов для Вооруженных сил Таджикистана.

В феврале к занятиям приступили механики-водители, наводчики и наводчики-операторы танков Т-72, боевых машин пехоты БМП-2 и бронетранспортеров БТР-80 из союзной страны. В минувшие выходные им вручили документы об окончании полуторамесячных курсов.

Кроме того, на местном полигоне Ляур под руководством российских офицеров-инструкторов завершается подготовка таджикских командиров и наводчиков реактивных систем залпового огня «Град». Их подготовка рассчитана на три месяца.

С февраля таджикские пограничники переведены на усиленный режим охраны государственной границы.

А на днях российские средства массовой информации со ссылкой на неназванный источник в российском Генштабе сообщили, что Москва приняла решение оказать Таджикистану военную помощь на общую сумму 70 миллиардов рублей (1,2 миллиарда долларов). Много это или мало?

В законе о бюджете Таджикистана на нынешний год в графе «оборонный расходы» стоит гриф «Не для печати». Что само по себе наводит на размышления. Потому что прежде эти цифры в Душанбе называли без проблем.

Скажем, известно, что в 2013 году военный бюджет республики составлял мизерные 170 миллионов долларов. Годом раньше – 112 миллионов. Что позволяло худо-бедно содержать местную армию численностью в 8,8 тыс. солдат и офицеров, объединенных в три мотострелковые, одну артиллерийскую и одну десантно-штурмовую бригады Сухопутных войск, а также – в вертолетный полк Военно-Воздушных сил.

Теперь, выходит, Москва готова одарить Душанбе оружием и военной техникой на сумму аж в семь оборонных бюджетов этой страны по состоянию на 2013 год. Естественно, не сразу, не за один год. Но все равно такое масштабное решение требует объяснений.

Впрочем, оно на поверхности: поскольку грохот учебных пока что выстрелов все чаще слышен рядом с границей с Афганистаном, значит, и в Москве, и в Душанбе удара ждут оттуда. Причем, эта угроза - не просто следствие ухода из-за реки Пяндж американцев и их союзников. Об эвакуации коалиции натовцев из Афганистана до конца прошлого года было известно давно. Давно было понятно, что возникший военно-политический вакуум в Центральной Азии тут же попытаются заполнить экстремисты-талибы.

К этому готовились и в Душанбе, и в Москве.

Но действительность оказалась много хуже. В Афганистане объявились куда более радикальные сторонники так называемого «Исламского государства»*. И объявили, что открывают в Центральной Азии «третий фронт». Наряду с Сирией и Ираком.

На днях заместитель министра обороны России Анатолий Антонов прокомментировал это так: «Мы видим, как они начинают жать на южные границы наших союзников, прежде всего стран ОДКБ, Таджикистана». И далее: «Мы видим, что происходит в Афганистане, насколько там непростая ситуация. Мы видим, как происходит переформатирование различных террористических организаций».

А посол России в Таджикистане Игорь Лякин-Фролов свою точку зрения на новую грозную опасность изложил так: «В Северном Афганистане идет сосредоточение боевиков «Талибана», это подтверждают надежные источники. Есть сведения, что в этом регионе появляются пусть и небольшие пока ячейки «Исламского государства». Насколько серьезна их роль сейчас, определить сложно, но, тем не менее, они там укрепляются».

Причем, судя по поступающим сведениям, первыми от боевиков «ИГ» претерпели именно талибы. Даже этих жестоких экстремистов пришельцы считают недостаточно радикальными и слишком милосердными «борцами за всемирный халифат».

Еще в январе генерал афганской армии Махмуд Хан заявил, что в самой крупной по площади провинции Афганистана — Гильменд, — расположенной на юге страны, некий мулла Абдул Рауф вербует боевиков. Пока - для отправки в Сирию и Ирак. Он и несколько сотен его подручных распространяют среди местного населения специально изданную для афганцев пропагандистскую брошюру «Мы станем захватчиками или мучениками».

Причем, даже контролирующие некоторые районы этой провинции талибы предостерегают местных жителей от контактов с Рауфом.

Кстати, это тот самый Рауф, который с 1996 по 2001 годы был командующим корпусом именно талибов. Арестован американцами сразу после их вторжения в Афганистан. Долгие годы сидел в знаменитой тюрьме в Гуантанамо. Потом почему-то выпущен на волю. Тут же отправился воевать в Сирию. На сей раз – в рядах «ИГ».

По мнению Рауфа, в позициях талибов и «Исламского государства» много общего. Но есть и существенные различия: «ИГ» намного радикальней. А значит, с точки зрения муллы, - праведней.

Наверное, наметившийся раскол в среде исламистов можно было бы использовать в борьбе с самыми жестокими из них.

Но беда в том, что и среди талибов по поводу «Исламского Государства» нет единства.

Во всяком случае, часть движения «Талибан», действующая на территории Пакистана, уже поспешила заверить крепнущее в Центральной Азии «Исламское государство» в своей полной лояльности.

В заявлении пакистанских талибов, опубликованном на урду, пушту и арабском, говорится: «Все мусульмане мира возлагают на вас огромные надежды… Мы с вами, мы предоставим вам бойцов и всеми силами вас поддержим».


Если точка зрения пакистанских талибов победит, «ИГ» мгновенно получит в Афганистане несколько десятков тысяч до зубов вооруженных головорезов. С учетом тех боевиков, что сражаются сейчас в Сирии и Ираке, это будет орда.

По мнению Ивана Сафранчука, доцента кафедры Мировых политических процессов МГИМО России, общий мобилизационный резерв профессиональных борцов за торжество «всемирного халифата» может составить порядка 100 тысяч человек. Из них 10-15 тысяч профессиональных, обученных и имеющих боевой опыт террористов. Договориться с ними невозможно. Можно только воевать.

Если такое войско двинет через речку Пяндж, остановить его будет трудно. Хоть таджикской армии, хоть российской 201-й военной базе.

Вот к такому обороту событий, судя по поступающим из Таджикистана и Афганистана сведениям, и готовятся в Москве и Душанбе.

Если судить по темпам, которыми идет подготовка, можно предположить, что худшее не за горами.

Из досье «СП»

Таджикистан – член Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Три батальона мобильных войск республики включены в состав Коллективных сил быстрого развертывания Центрально-Азиатского региона коллективной безопасности, действующих в рамках ОДКБ.

На вооружении армии Таджикистана тридцать танков Т-72, семь танков Т-62, восемь БМП-1, пятнадцать БМП-2, 23 БТР-60, БТР-70 или БТР-80. Артиллерия - десять 122-мм гаубиц Д-30, три РСЗО БМ-21 «Град», десять 120-мм минометами ПМ-38.

Организационная структура Сухопутных войск Таджикистана:

1-я мотострелковая бригада дислоцируется в Курган-Тюбе.

3-я мотострелковая бригада – в Худжанде.

Горно-стрелковая бригада – в Душанбе.

В Душанбе также располагаются и 7-я десантно-штурмовая бригада (она же бригада специального назначения) и 12-я артиллерийская бригада.

В Военно-Воздушных силах республики 1500 солдат и офицеров. ВВС состоят из одного вертолетного полка и имеют на вооружении один Ту-134А, четыре боевых вертолета Ми-24 и 12 транспортных вертолетов Ми-8 и Ми-17.

----------------------------------------------------------------------------------

201-я военная база сформирована в 2004 году на базе 201-й Гатчинской дважды Краснознаменной мотострелковой дивизии. Общая численность личного состава - 7,5 тысяч солдат и офицеров.

Организационная структура:

92-й мотострелковый полк (в составе трех мотострелковых батальонов, роты снайперов, танковой роты, гаубичного артиллерийского дивизиона, зенитно-ракетного дивизиона, инженерно-саперной роты, медицинской роты, а также - разведывательный батальон и реактивный артиллерийский дивизион дислоцированы в Душанбе. Там же - штаб и управление базы и ряд вспомогательных и обеспечивающих частей и подразделений.

191-й мотострелковый Краснознамённый ордена Александра Невского полк - в Курган-Тюбе.

149-й гвардейский Краснознамённый ордена Красной Звезды Ченстоховский мотострелковый полк - в Кулябе.

*«Исламское государство» решением Верховного суда РФ от 29 декабря 2014 года было признано террористической организацией, ее деятельность на территории России запрещена.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 18 Bal 2015 18:06 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Таджикистан в пучине исламизации: в чём сила радикальной проповеди?


18.04.2015 14:07

Источник: ria.ru

Борис Саводян

Президент Таджикистана Эмомали Рахмон призвал общественность республики объединиться в борьбе с вызовами, представляющими серьезную угрозу стране и среднеазиатскому региону.

Выступая на первом заседании Маджлиси милли (верхней палаты парламента) республики пятого созыва, глава государства обратил внимание членов сената, большинство из которых являются главами областей, городов и районов страны, на проблему вступления молодых людей в различные экстремистские группировки.

К примеру, на днях в сети экстремистов угодил родственник автора государственного гимна известного таджикского поэта Гулназара Келди.

Радиостанция «Озоди» сообщает со ссылкой на таджикские власти, что мужчина в настоящее время находится в Афганистане. Поэт выразил обеспокоенность вовлечением молодых людей в ряды экстремистских группировок.

«Бедность является одной из главных причин того, что наша молодежь присоединяется к экстремистским группам и участвует в войнах в мусульманских государствах. Часть нашей молодежи занята тяжелой работой, жизнь их тяжкая на чужбине, где они подвергаются оскорблениям со стороны националистов. Именно в эти моменты появляются лица, которые обещая хорошие деньги и рай на том свете, привлекают их к джихаду. Наша молодежь, которая большую часть времени занята поиском денег на жизнь, образование и создание семьи, услышав эти обещания, поддается соблазну», — сказал Келди.

Известно, что отправной точкой для дестабилизации политической ситуации в Таджикистане стали тяжелые года гражданской войны (1992-1997 гг.).

Последующее время ушло на восстановление экономики.

Но от гражданской войны обществу досталось тяжелое наследие: в результате примирения в 1997 г. во все структуры государственной власти (не менее 30%) вошли представители ОТО (Объединенной таджикской оппозиции), которые постепенно внедряли исламскую идеологию в таджикское общество.

Хотя нынешняя власть постепенно вывела её из своих структур, однако влияние данной идеологии заметно и сегодня.

Яркий тому пример — получение официального статуса и мандатов ПИВТ (Партия исламского возрождения Таджикистана) не только в парламенте, но и в исполнительной власти.

ПИВТ развернула широкую деятельность в республике, став реальной оппозицией для правительства на всех уровнях.

Сегодня Таджикистан является единственной республикой на постсоветском пространстве, где официально существует религиозная оппозиция в лице ПИВТ и других исламистских организаций (существующих полулегально и нелегально).

По мнению таджикских аналитиков, это борьба не только политическая, но и идеологическо — мировоззренческая.

Она нарастает с каждым днём и охватывает мировоззренческое пространство всей республики, а также умы многих таджикских диаспор за рубежом.

Важная и составная часть этой борьбы происходит в социальных сетях и в электронных СМИ, где представители ПИВТ и другие исламисты активно критикуют нынешнюю власть в республике, предлагая в качестве альтернативы себя и другие исламистские группы.

Ими умышленно перечеркиваются и переписываются кровавые страницы недавней гражданской войне в республике, где исламисты демонстрировали миру свое истинное лицо.

Представителей ПИВТ принимают и выслушивают в различных международных организациях, которые якобы продвигают либеральные ценности и демократию в республике.

Это повышает авторитет ПИВТ и создает цивилизованный имидж этой недавно воинствующей исламистской организации, у которой в ходе гражданской войны единственным способом прихода к власти была вооруженная борьба.

Целью борьбы было создание исламского государства на территории Таджикистана.

Пока эту идеологическо-мировоззренческую войну в интернете выигрывают ПИВТ и подобные ей исламистские организации.


В Таджикистане никого не удивляет, что муллы дают ответы на все социально значимые вопросы своих прихожан, в мечетях формируется общественное мнение.

После пятничного намаза богословы выступают перед населением на различные темы социального характера, затрагивающие многие стороны жизни современного таджикского общества.

Такие выступления, как правило, объясняют возрастающую роль политического ислама, поскольку богослов, выполняя свои религиозные обязанности, ведёт и политическую деятельность.

Мечети стали исполнять роль «мужских клубов», которые в советское время активно участвовали в формировании общественного сознания и сильно влияли на поведение населения, в особенности, молодежи Таджикистана.

Процесс исламизации затрагивает все социальные и возрастные группы общества, набирает обороты среди молодежи и женщин среднего возраста в городах и районных центрах республики.

Например, носить хиджаб, который сильно отличается от традиционного таджикского или узбекского платка, стало для многих городских девочек и женщин повседневным явлением. Девочки и женщины в сельской местности, по-прежнему, надевают традиционный платок.

Или другой пример, касающийся употребления спиртных напитков. Продуктовые магазины, которые перестали продавать алкогольную продукцию, появились именно в городах, в то время, как в сельской местности таких ограничений не наблюдается.

В последние годы появились первые статистические данные, которые подтверждают бурный рост исламизации таджикского общества.

По данным социологических исследований International Foundation for Election Systems, которые проводились в 1996 и 2010 гг. в Таджикистане, можно наблюдать следующую картину: если в 1996 г. ежедневные молитвы совершали 27% опрошенных, то в 2010 г. их число выросло до 63 %. Примечательно, что во время последнего опроса 71 % респондентов заявили, что ислам играет важную роль в их жизни.

Ношение хиджаба или запрет на продажу и употребление спиртных напитков — лишь небольшая часть огромного набора запретительных мер, которые предлагают сторонники исламизации.

Эти запреты постепенно формируют религиозную (мусульманскую) идентичность населения, которая отличается от национальной идентичности, имеющей светский характер.

Растущая религиозность трудно поддается контролю властей, что вызывает опасения у правительства.

Выступивший на днях в Москве на 10-ой ежегодной встрече секретарей Советов безопасности стран ШОС Секретарь Совета безопасности Таджикистана генерал Абдурахим Каххаров заявил:

«Под прикрытием неправительственных организаций порой используют такие методы, которые не служат общественности Таджикистана. Впервые в Таджикистане некоторые спецслужбы, официальный статус которых я здесь не хочу приводить, сотрудничая с организованными преступниками, дают крупные суммы. Специально настраивают их на борьбу против нашей безопасности».

Таджикские власти не сидят, сложа руки. Они приняли ряд законов, контролирующих религиозную ситуацию в республике, которые направлены на укрепление светских основ общества.

В соответствии с ними, женщинам и несовершеннолетним будет запрещено посещать мечеть, само правительство будет выдавать списки с темами пятничных проповедей, некоторые мечети будут закрыты, ограничат деятельность суннитских школ ханафитского мазхаба, а также политическую деятельность независимых религиозных лидеров и т.д.

В 2010 г. была проведена насильственная репатриация сотен таджикских студентов, которые учились в богословских университетах аль-Азхар и других учебных заведениях Египта, Пакистана, Саудовской Аравии и Ирана.

Мировая практика показывает, что распространение радикальных религиозных течений происходит в неблагополучных, слабых в экономическом отношении странах. Яркие примеры — «Талибан» и ИГИЛ.

В отличие от «Талибана», который действует в соседнем Афганистане уже многие годы, ИГИЛ становится привлекательным символом борьбы и веры для молодых исламистов республики.

Сегодня некоторые из них являются солдатами этой организации.

Однако, по мнению эксперта по военным вопросам Махди Собира, не меньшую, если не большую угрозу представляет организация «Джамаат Ансорулло».

Она является представительством «Аль-Каиды» в Таджикистане, сотрудничает с движением «Талибан» и такфирскими течениями Пакистана (такфир — обвинение в неверии).

Их идеология, утверждает Собир, заключается в создании исламского государства.

Уничтоженные в ходе многомесячной операции в Раштской долине 2010-2011 гг. вооруженные группы Мулло Абдулло Рахимова и Аловиддина Давлатова, по прозвищу Али Бедаки также были обвинены в поддержке «Джамата Ансорулло».

По данным эксперта, после их уничтожения были найдены флаги, которыми сейчас машут члены «Исламского государства».

Собир уверен, что эта группировка представляет серьезную угрозу Таджикистану и, если бы тогда власти не инициировали операцию по их уничтожению, сегодня положение страны значительно бы ухудшилось.

Методика работы «Джамаата Ансорулло» заключается в партизанском методе борьбы.

«Они способны подорваться среди большого количества людей, прибегнуть к минам в террористических атаках.

Большая часть их работы заключается в пропаганде, которая проводится подпольно. В привлечении сторонников, они опираются на помощь неимущих людей, на тех, кому они доверяют, кто предпочитает жить по законам шариата и тех, чьи родные были убиты в различных операциях», — пишет Собир.

Именно по этой причине Верховный суд Таджикистана в 2012 году включил «Ансорулло» в список запрещенных организаций.

Борис Саводян — эксперт по Ирану и Афганистану, специально для ИА REGNUM

Подробности: http://www.regnum.ru/news/polit/1916667 ... z3XfmgbxxX
Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на ИА REGNUM

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Bir 2017 18:02 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
ПРИЗНАНИЕ. Американский генерал назвал позором 16-летнюю войну в Афганистане


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... tane.shtml

17 июня в 16:49

Американский генерал, бывший заместитель начальника штаба армии США Джек Кин высказался о военной кампании США и НАТО в Афганистане. Он считает ее позором. Об этом военный рассказал в эфире Fox News.

Для победы, по мнению генерала, нужно в разы увеличить военное присутствие в этой стране. Так он прокомментировал решение Пентагона направить в Афганистан 4 тысяч военных. Кин уверен, что на самом деле войск необходимо гораздо больше.

Напомним, что США вторглись в Афганистан в 2001 году. Общая численность группировки совместно с союзниками по НАТО достигла 150 тысяч.

В 2012 году Обама решил вывести войска из Афганистана, объявив о победе над Исламским Эмиратом Афганистан.

Однако процесс вывода затянулся.

В 2015 году Обама заявил, что решили «замедлить вывод» войск.

В 2016 году он объявил, что США оставляют в Афганистане около 9 тысяч солдат.

При этом численность марионеточной армии кабульского режима, которую финансируют, вооружают и обучают США, составляет 450 тысяч, не считая милицейские формирования и личные банды отдельных главарей, таких как генерал Дустум.

Численность войск НАТО все еще воюющих в этой стране, по данным на 2017 года официально не обозначалась.

Как отмечают комментаторы, в Вашингтоне растет паника на фоне успехов талибов. Там убеждены в том, что если Пентагон не увеличит войска в Афганистане, то эта страна вскоре может вновь полностью оказаться под контролем сил ИЭА.

Западные СМИ уже не скрывают того факта, что талибы по сути контролируют бОльшую часть страны.

Надежды на то, что междоусобные сражения между талибами и отрядами ИГ ослабят талибов пока не оправдываются.

В среду, 14 июня, Дональд Трамп разрешил главе Пентагона Джеймсу Мэттису увеличить численность американских войск в Афганистане.

Эксперты с тревогой отмечают, что война США в Афганистане, которая продолжается 16 лет, оказалась самой затяжной военной компанией в истории Пентагона.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: JAV įstrigo Afganistane
StandartinėParašytas: 29 Vas 2020 18:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
США заключили мир c террористами


https://news.rambler.ru/world/43767433- ... news_daily

Lenta.ru
2020-02-29

США и террористическое движение «Талибан» (запрещено в России) заключили мир в ходе церемонии в катарской Дохе. Об этом сообщает ТАСС.

Мирное соглашение подписали спецпредставитель США по Афганистану Залмай Халилзад и заместитель лидера «Талибана», глава катарского политического офиса движения мулла Абдулла Гани Барадар.

Документ должен привести к миру в Афганистане. После подписания соглашения Халилзад и Барадар пожали друг другу руки.

В ходе встречи госсекретарь США Майк Помпео призвал талибов выполнять обещание о разрыве связей с «Аль-Каидой» (запрещена в России).

23 февраля президент США Дональд Трамп заявил, что намерен лично подписать соглашение с «Талибаном». По его словам, «Талибан» устал воевать, а граждане Афганистана хотят мирной сделки.

Переговоры о заключении мира велись с июля 2018 года. В сентябре 2019 стороны почти достигли соглашения, однако подписание не состоялось из-за действий «Талибана» — организация взяла на себя ответственность за теракт, который привел к смерти американского военного. После этого Трамп назвал политический процесс мертвым, но переговоры продолжил вести представитель США по Афганистану.

«Талибан» образовался в 1994 году в разгар гражданской войны в Афганистане. В 1996-2001 годах талибы находились у власти в стране, а после свержения в 2001-м начали вести партизанскую войну с правительственными войсками и силами НАТО в Афганистане и Пакистане.

США ввели войска в Афганистан после теракта 11 сентября. В настоящее время талибы и правительство страны ищут способы достичь политического компромисса.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Geg 2021 19:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Тень дракона. Китай начал активно вмешиваться в дела бывших советских республик. Чем это грозит России?


https://news.rambler.ru/world/46385369/ ... e=copylink

Lenta.ru
11 мая 2021

Как только бывшие советские республики Средней Азии провозгласили независимость, они тут же попали в сферу интересов Китая. Поначалу сотрудничество с КНР было взаимовыгодным: Пекин раздавал огромные кредиты, строил инфраструктуру, а взамен просил всего ничего — доступ к полезным ископаемым и защиту от местных экстремистов. Кроме того, Китай не пытался вмешиваться в политические и экономические дела соседей.

Но в последнее время стратегия Пекина в отношениях с некоторыми среднеазиатскими республиками изменилась. Особенно заметно это на примере Киргизии. «Лента.ру» разбиралась, как КНР укрепляет свое влияние в регионе и чем опасно для России сближение государств ЕЭАС с Пекином.

В последние несколько лет антикитайские протесты стали рутиной политического ландшафта Средней Азии. Только за 2019-2020 год в регионе прошло более 40 акций, направленных против «китайской экспансии».

Повестка разная: от солидарности с преследуемыми в Китае уйгурами до протеста против передачи земли китайским компаниям в долгосрочную аренду. Кроме того, в последнее время в риторике протестующих произошли важные изменения: теперь они критикуют не только Китай, но и собственные элиты, которые, по их мнению, продались Пекину.

Дело в том, что в случае конфликтов между населением и многочисленными китайскими компаниями, работающими в регионе, власти среднеазиатских республик предпочитают вставать на сторону последних.

В частности, бывший президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков после антикитайских митингов обещал наказать всех, чья деятельность будет угрожать двусторонним отношениям, и призвал граждан быть благодарными Пекину.

Показателен и скандал с модернизацией ТЭЦ в Бишкеке. Китайский Экспортно-импортный банк еще в 2013 году выделил кредит на этот проект в размере 386 миллионов долларов. Единственным условием было проведение работ китайской компанией TBEA. Однако в 2018 году на объекте произошла крупная авария, оставившая город без отопления. В поисках виновных власти подняли документацию и обнаружили систематические растраты.

Но вместо того, чтобы призвать подрядчика к ответу, правительство начало преследовать соратников тогдашнего президента Алмазбека Атамбаева и государственных чиновников. Против китайских подрядчиков, которые несли основную ответственность за работы на станции, возбуждения уголовных дел не последовало.

Схожую позицию в конфликтах с китайскими компаниями заняли и власти Узбекистана. И их можно понять. Узбекистан должен Китаю сумму в размере 16 процентов своего ВВП; долг Киргизии составляет более 20 процентов ее ВВП.

Так что Пекину есть чем наказать своих соседей за нелояльность. Причем в столицах Средней Азии видят, что Китай готов идти на конфронтацию даже с мировыми лидерами, а значит, точно не станет церемониться у своих границ.

Но лояльность среднеазиатских элит держится не только на страхе.

Пекин давно понял, насколько ценятся в Средней Азии неформальные договоренности и личное поручительство, и охотно пользуется этим инструментом.

Как уже писала «Лента.ру», практически все кредиты, выданные Казахстану, были получены путем приватных переговоров на личном уровне глав стран, компаний и ведомств.

Теперь же Китай превращается в основной источник теневого дохода для части элит региона, что еще крепче связывает их круговой порукой.

Очень хорошо это видно на примере уже упоминавшейся Киргизии.

Революция добавочной стоимости


В ноябре 2019 года журналисты Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) вместе с киргизскими коллегами раскрыли схемы, по которым из страны нелегально вывели более 700 миллионов долларов. Китайские товары попадали в республику по поддельным документам, что позволяло сильно экономить на пошлинах.

На территории Киргизии главным организатором схемы был бывший начальник таможни Раимбек Матраимов и его многочисленные родственники, работавшие в ведомстве.

Китайским партнером Матраимова был бизнесмен Хабибула Абдукадыр, о котором практически ничего неизвестно. Авторы расследования утверждают, что он крайне влиятелен в Синцзяне. Однозначных выводов о его связях с китайскими официальными лицами сделать нельзя, но всех бизнесменов, ведущих внешнеэкономическую деятельность в СУАР, китайские власти контролируют довольно жестко.

В октябре 2020 в Киргизии произошла революция. Протестующие в основном требовали прекращения коррупции.

Для Матраимова эти события закончились уголовным делом. Он отделался штрафом, но о политике ему пришлось забыть.

Однако это не значит, что китайское влияние в Киргизии сошло на нет. Нового президента Садыра Жапарова поддерживали как раз бизнесмены, работающие с КНР.

Связана с Китаем и его семья. Отец Жапарова Нуркожо Мусталый-уулу родился, вырос и учился в Китае, куда в 1930-х годах бежали из СССР его родители. В 1962 году они вернулись в Киргизскую ССР, где и родился будущий политик. В период избирательной кампании противники Жапарова распространяли конспирологические слухи о том, что он агент китайских спецслужб.

Один из кандидатов в президенты Канат Исаев прямо обвинил Жапарова в лоббировании интересов КНР. Эти теории основываются не только на истории семьи Жапарова, но и на его собственной биографии.

В 2007 году брат будущего президента Сабыр Жапаров, тогда парламентарий, выиграл гостендер и приобрел 71 процент акций шахты «Жыргалан» за 320 тысяч долларов. Грянул скандал: сначала цену сочли заниженной, а потом братья Жапаровы передали шахту китайским инвесторам.

После произошедшего в 2012 году пожара на шахте Жапаров, по информации СМИ, предлагал китайцам передать еще и крупнейшее в Средней Азии месторождение Кумтор.

Уже став президентом, он сделал КНР еще одно заманчивое предложение: в обмен на уменьшение долговых обязательств передать железнорудное месторождение Жетим-Тоо.


Некоторые соратники Жапарова тоже связаны с Китаем — например, депутат парламента Адыл Жунус-уулу. Он родился в КНР в городе Кульджа (Синцьзян-Уйгурский автономный округ), там же получил высшее образование и работал в Китайской национальной академии по разработке месторождений. Его жена Туран Турсун-кызы — тоже уроженка автономного округа, в Синцзяне она работала в аппарате регионального парламента.

Жунус-уулу переехал в Киргизию вместе с женой в середине 90-х, потому что хотел вернуться на родную землю, «пусть и придется сидеть на хлебе и воде».

Пара преподавала китайский язык в Бишкекском национальном университете и занималась горнодобывающим бизнесом, причем во всех четырех их предприятиях партнерами были бизнесмены из КНР.

А потом Жунус-уулу решил пойти в политику и в 2015 году избрался в парламент. Главное, чем он запомнился в качестве депутата, — предложением передать национальную авиакомпанию Air Kyrgyzstan китайским инвесторам.

С китайцами связывают и щедрое финансирование предвыборной кампании Жапарова. Недавний заключенный, освобожденный в ходе революции, собрал более 560 тысяч долларов — больше, чем остальные 17 кандидатов вместе взятые. Политик заявлял, что деньги ему пожертвовали обычные граждане — «пенсионеры несли свои пенсии».

Однако известно, что по меньшей мере 12 тысяч долларов Жапаров получил от компании «Хуа-Эр», директором которой является гражданин КНР Хуан Цзяньхун. Автобусы, на которых сторонников Жапарова свозили на митинги, принадлежат бывшей гражданке КНР Тохутибуби Оуерхалике.

Удар с Востока


Все это свидетельствует о глобальной смене внешнеполитической парадигмы Китая в Средней Азии. Зависимая от китайских денег Киргизия — удобный плацдарм, где можно опробовать продвижение прокитайских политиков. Попытки завести подобные «дружеские связи» в других странах региона тоже ведутся.

Например, зять президента Таджикистана Эмомали Рахмона Шамсулло Сахибов за взятку в 2,8 миллиона долларов способствовал тому, что китайская компания China Nonferrous Gold Limited получила лицензию на добычу золота.

В декабре 2020 года газета Financial Times писала, что Тимур Кулибаев, зять первого президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, заработал десятки миллионов долларов на строительстве газопровода из Средней Азии в Китай, который на китайские кредиты реализовывали совместно «Казмунайзаг» и CNPC.

Связи с Китаем будут расширяться и укрепляться.

Экономика КНР лучше многих пережила пандемию коронавируса, в стране разработана целая система отслеживания контактов граждан и выявления больных, которая значительно снижает вероятность тотального локдауна.

Это делает Пекин более активным торговым партнером и инвестором, а также источником твердой валюты в условиях нестабильности, которая усугубляется не только пандемией, но и назревшим транзитом власти и вопросами глобальной безопасности в большинстве республик Средней Азии.

Грядущий вывод американских войск из Афганистана грозит ростом исламского экстремизма в традиционно мусульманском Синцьзян-Уйгурском автономном округе, который граничит с Афганистаном в районе труднодоступного Ваханского коридора.

Это делает военное сотрудничество со странами Средней Азии, в особенности с Киргизией и Таджикистаном, ключевым для Китая.

И если раньше в своей среднеазиатской экспансии он ограничивался экономикой, то сейчас будет все более активно вмешиваться в политические процессы.

Все это ставит под сомнение старый баланс сил в Средней Азии между Россией и Китаем.

Он заключался в том, что Пекин может сколь угодно наращивать экономическое влияние, но главным политическим партнером среднеазиатских республик остается Москва, и интеграционными проектами и программами коллективной безопасности здесь занимается именно Россия.

Долгое время это устраивало обе стороны, однако нестабильность в Афганистане и стремление окончательно закрыть вопрос уйгурского сепаратизма ведет Пекин к необходимости наращивать политическое и военное присутствие в регионе.

Экономические факторы пандемии дают китайцам дополнительное преимущество.

Москве нужно искать новые решения, потому что ситуация диктует необходимость укрепления суверенитета среднеазиатских республик для нейтрализации китайского влияния, однако это ставит под вопрос все интеграционные усилия России в регионе.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Rgp 2021 14:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Представитель ИЭА: Война в Афганистане закончена


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... hena.shtml

16 августа 2021 в 03:46

В интервью телеканалу «Аль-Джазира» представитель Исламского Эмирата Афганистан заявил, что война в Афганистане закончена и пообещал обеспечить безопасность граждан и дипмиссий.

Ранее представители ИЭА сообщили агентству Reuters, что переходного правительства в стране не будет и что талибы ожидают полной передачи власти.

По словам официального представителя политического офиса ИЭА Мухаммада Наима, ни одна дипломатическая миссия и ни одно из зданий дипмиссий не являются целями муджахидов. Он заверил, что ИЭА обеспечит безопасность для иностранных граждан и дипломатических миссий.

«Мы готовы вести диалог со всеми лицами в Афганистане и гарантируем им необходимую защиту», – заявил Мухаммад Наим в интервью каналу «Аль-Джазира». – «Мы делаем каждый шаг ответственно, и делаем все необходимое, чтобы обеспечить мир со всеми».

Армия ИЭА вступила в столицу страны Кабул в воскресенье. Марионеточный президент Ашраф Гани покинул страну.

Пока нет точной информации о его местонахождении – по одним сообщениям, он вылетел в Таджикистан, по другим – направляется в столицу Узбекистана Ташкент. Комментируя отъезд Гани, Наим заявил, что такой шаг Гани стал неожиданностью даже для его близкого окружения.

По словам представителя ИЭА, сегодня Афганистан пожинает плоды усилий муджахидов и афганского народа и понесенных жертв за прошедшие 20 лет:

«Мы достигли наших целей – свободы для нашей страны и независимости для нашего народа. Мы никому не позволим использовать нашу землю для преследования кого-либо, и мы не хотим причинять вред другим», – заявил Наим, отметив, что ИЭА не будет вмешиваться в дела других, но и, соответственно, не позволит никому вмешиваться в свои дела.

Как сообщает агентство Associated Press, администрация Байдена не ожидала, что Талибан так быстро сумеет установить контроль практически над все территорией страны.

В интервью каналу CNN в воскресенье, госсекретарь США Энтони Блинкен так прокомментировал действия кабульских марионеток: «Мы видим, что военные не смогли защитить страну, и это произошло быстрее, чем мы ожидали».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Rgp 2021 15:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Власти Исламского Эмирата Афганистан огласили первые Указы. Запрещен ссудный процент. Все долги по процентам аннулируются. Смертная казнь за наркотики, свобода СМИ и пр.


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... -pr-.shtml

16 августа 2021 в 03:11

Власти Исламского Эмирата Афганистан огласили первые Указы.

Вот некоторые из них:

- Самостоятельные акты кровной мести запрещены. В делах об убийствах нет никакой власти, кроме Шариатских судов.

- За производство, продажу и посредничество в продаже наркотиков – смертная казнь

- Девиантная традиция бача-бази (похищение, танцы и сексуальное насилие над мальчиками) объявляется вне закона. Наказание за это преступление – смертная казнь.

- Ссудный процент запрещен на всей территории ИЭА. Все долги по процентам аннулируются

- Приносить обеты святыням и приносить жертвы на могилах запрещено. Все виды колдовства, амулета и гадания – преступление, за которое следует Шариатское наказание.

- Исламский Эмират Афганистан готов принимать инженеров и врачей со всего мира для развития страны. Всем им мы будут платить высокие зарплаты.

- Ремесленники и торговцы могут без опасений продолжать свой бизнес.

- Женщинам не разрешается путешествовать без махрама (близкого родственника из числа мужчин) в одиночестве.

- СМИ (пресса, медиа, интернет) свободны и издаются без цензуры. В случае оскорблений, клеветы, пропаганды и распространения разврата наказание определяется Шариатским судом.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Rgp 2021 17:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Афганское сопротивление попросило Запад прислать оружие


https://finance.rambler.ru/other/470420 ... e=copylink

2021-08-19
Деловая газета "Взгляд"

Бойцы сопротивления в неподконтрольной движению «Талибан» (запрещено в России) афганской провинции Панджшер призвали страны Запада помочь оружием, сообщает The Washington Post.

Масуд, которого издание называет лидером Фронта сопротивления Афганистана, является сыном покойного главы «Северного альянса» Ахмад Шаха Масуда, также воевавшего с талибами. По словам Масуда-младшего, Соединенные Штаты и их союзники «покинули поле битвы», но Америка все еще может быть «великим арсеналом демократии», передает РИА «Новости».

«С этой целью я прошу друзей Афганистана на Западе вступиться за нас в Вашингтоне и Нью-Йорке, перед Конгрессом [США] и администрацией [президента США Джо] Байдена, вступиться за нас в Лондоне, где я завершил учебу, и в Париже, где этой весной почтили память моего отца, назвав в его честь аллею в саду на Елисейских полях», – заявил лидер повстанцев.

Как утверждает Масуд, на его призыв откликнулись бойцы афганской армии, которые направляются в Панджшер с оружием и техникой, а также силы спецназа.

«Что бы ни случилось, я и мои бойцы-моджахеды будем защищать Панджшер как последний бастион афганской свободы. Наш боевой дух невредим. Мы по опыту знаем, что нас ждет. Но нам нужно больше оружия, больше боеприпасов и больше снаряжения», – говорится в заявлении.

Ранее в Панджшер направились около 10 тыс. противников талибов.

В минувшее воскресенье талибы вошли в Кабул и установили контроль над городом. В тот же день запрещенное в России террористическое движение «Талибан» объявило о взятии под контроль всей территории Афганистана.

Афганским военным разрешили разойтись по домам, а всем желающим дали возможность покинуть город. Также стало известно о намерении талибов объявить о создании «Исламского Эмирата Афганистан».

Газета ВЗГЛЯД разбирала, чем опасно создание террористического государства талибов под боком у России.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Rgp 2021 16:16 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Таджикистан передал Турции часть 201-й российской базы. Русским предложили потесниться


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... tsya.shtml

24 августа 2021 в 01:07

На территории международного аэропорта Куляб, расположенного на юге Таджикистана, произвели посадку не менее 4-х военно-транспортных Airbus A400М Atlas ВВС Турции, которые, как утверждается, доставили в Таджикистан несколько сотен турецких военных, технику и вооружение.

Ряд российских источников пишут, что власти Таджикистана распорядились «отобрать у российских военных часть 201-й базы и передать её в пользование армии Турции».

Между тем по данным телеграм-канала Dambiev, который ссылается на таджикские СМИ, источник в силовых структурах Таджикистана сообщил, что часть территории 201-й российской военной базы, где дислоцирована воинская часть 13483 Минобороны Таджикистана, подготовлена для размещения там турецких военнослужащих «в случае необходимости».

Как бы там ни было, фактически, на территории российской военной базы, где ранее были дислоцированы таджикские военные, теперь может появиться военный объект Турции.

С какой именно целью турецкие военные переброшены в Таджикистан – неизвестно, однако, судя по всему, последние будут на территории 201-й российской военной базы достаточно продолжительное время.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Rgp 2021 15:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Аэропорт Кабула. Кровавый четверг


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... verg.shtml

27 августа 2021 в 00:29

В четверг 26 августа в аэропорту Кабула в течение короткого промежутка времени произошло два взрыва. На момент написания данного материла число убитых афганцев в результате атак достигло 90 человек и более 150 получили ранения. Среди жертв есть дети.

Потери американцев составили 12 человек – 11 морских пехотинцев и 1 военный врач. По разным данным от 15 до 30 американских командос получили ранения. При этом ряд источников написали, что не менее 10 из них находится в критическом состоянии.

Также есть данные об убитых талибах, которые патрулировали аэропорт по периметру.


В соцсетях и западных СМИ появилась информация о том, что ответственность за атаку взяло на себя ИГ, которое обвинило талибов в «сотрудничестве с американцами».

Любопытно, однако, что информацию о предстоящих взрывах озвучили представители западных стран, в частности, США и Британии за несколько часов до атак. А посол Франции предупредил о втором взрыве у входа в аэропорт за 20 минут до атаки.

Между тем власти Исламского Эмирата Афганистан категорически осудили взрывы и особо подчеркнули, что они произошли на территории, которую контролируют американцы, взявшие на себя обязательство обеспечить безопасность аэропорта до 31 августа в соответствие с соглашением в Дохе.

Талибы не вмешиваются в процессы, происходящие внутри аэропорта и на его подходах, т.к. в соответствие с договором эта зона ответственности США до конца срока соглашения.

Всего по данным местных источников произошло пять взрывов. Два из них были атаками ИГ и три взрыва связаны с тем, что американцы уничтожили военную технику и имущество внутри аэропорта, которые они не успевают вывезти в срок.

Представители руководства Исламского Эмирата Афганистан выступили со специальным сообщением по этому поводу, призвав жителей Кабула не беспокоиться из-за взрывов внутри аэропорта.

На фоне произошедших атак командование ИЭА значительно усилило военные патрули на улицах Кабула. Один из представителей талибов заявил журналистам, что всю полноту ответственности за провал в вопросе безопасности аэропорта несут США. Он также заверил, что после того, как Афганистан покинет последний оккупант безопасность в этом районе будет полностью обеспечена силами ИЭА,

Произошедшие события показывают, что Исламскому Эмирату Афганистан предстоит пройти серьезный тест на прочность. Против ИЭА выступают, как страны западного альянса, озабоченные установлением в Афганистане Шариата и грозящие тотальной изоляцией стране, так и группировка ИГ, которая вынесла такфир талибам, объявив их кафирами (неверными).

В свою очередь сами талибы давно обвиняют ИГ в сотрудничестве с марионеточным режимом Ашрафа Гани и иностранными спецслужбами.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 01 Spa 2021 16:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Войска Таджикистана и Исламского Эмирата Афганистан стягиваются к границе двух стран


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... tran.shtml

30 сентября 2021 в 16:28

Paveikslėlis

Таджикистан и Афганистан стягивают свои войска к границе. Военно-политическая напряженность между двумя странами нарастает. Об этом сообщают таджикские и афганские СМИ.

Нарастание напряженности происходит на фоне обоюдных резких заявлений лидеров двух стран.

Десятки тысяч муджахидов армии Исламского Эмирата Афганистан подошли к границе Таджикистана.

В связи с напряженностью на таджико-афганской границе МИД России выступил с заявлением и призвал Душанбе и Кабул к «поиску взаимоприемлемых вариантов урегулирования сложившейся ситуации».

Ранее Кабул обвинил режим Рахмона в Таджикистане во вмешательстве во внутренние дела Афганистана и предупредил о последствиях такого вмешательства.

Напомним, что т.н. «повстанческие отряды» в Панджере вооружались и финансировались из Таджикистана. По некоторым данным там до сих пор действуют отдельные группировки боевиков Масуда.

Сам Масуд и бывший марионеточный вице-президент Афганистана Салех бежали в Таджикистан.

Попытки режима Рахмона обвинить талибов в преследовании и притеснении таджиков абсурдны в своей основе, т.к. этнические таджики занимают ключевые посты в правительстве ИЭА, в т.ч. возглавляют министерство обороны, и составляют значительную часть армии муджахидов Исламского Эмирата Афганистан, сыгравшие важную роль в афганском джихаде.

На самом деле главный страх режима Рахмона заключается в том, что пример афганских таджиков может «дурно» повлиять на мусульман Таджикистана, которые уже много лет находятся под гнетом коррумпированного, диктаторского режима, подавляющего в стране любое проявление Ислама и гражданских свобод.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Spa 2021 15:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
ИРАН. В ходе учений возле границы Азербайджаном иранские войска понесли потери


https://www.kavkazcenter.com/russ/conte ... teri.shtml

4 октября 2021 в 21:43

Как сообщают информационные источники, в ходе военных учений возле границы Азербайджана иранские войска понесли потери. По разным данным погибли от 3 до 10 солдат. Также есть раненые. Потери связаны с т.н. «дружеским огнем» в 2-х инцидентах в ходе учений.

Между тем, несмотря на военные учения Ирана у границ Азербайджана и угроз в адрес Баку, азербайджанские власти усилили ограничения на проезд иранских машин на дороге Горус-Кафан. Теперь иранские машины смогут проезжать только в определенное время и только днём.

В Тегеране почему-то возмущаются законным правом Баку устанавливать на своей территории свои правила, до такой степени, что нагнали 50-тысячную военную группировку к границе Азербайджана.

А тем временем Баку завершает переговоры с Тель-Авивом о покупке самого современного ПВО израильского производства «Arrow3».

На этом фоне Турция и Азербайджан начинают крупные военные учения в Нахчыване, которые по мнению комментаторов стали реакцией на действия Ирана.

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 19 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007