Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 23:07

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 12 Bal 2013 21:55 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
Uždarų tarptautinių (transnacionalinių) politinių žaidimų analitika


"Kvaraciejus is Merkines,
2008 03 06 23:38

IR ZMONES JAU NEBE TIE. PRIES KARU SUSIRINKDAVO JAUNIMAS, SVESDAVO VASARIO 16, DAINUODAVO PATRIOTINES DAINAS, LINKSMINDAVOSI BE ALKOHOLIO, BE MUSTYNIU, NORS IR SUNKIAI DIRBO SAVO UKELIUOSE, BET BUVO LAIMINGI. DABAR GI MERKINEJE PILNA ALKUHOLIKU, TRINASI PER DIENAS PRIE PARDUOTUVES, UZ BUTELI PARDUOTU IR TEVUS. NEBERA LIETUVOS IR KAZIN AR BEPRISIKELS."


I.Pirmoji politinė analizė. Atšilimo atšalimas.


Jurijus Andropovas... Vienas reikalas - Andropovas - kaip seniai padengtas istorijos voratinkliais niekam nebeįdomus, išskyrus istorikus, politikas. O visai kitas reikalas - Andropovas kaip elitinis žaidėjas. Arba kaip stambi figūra žaidime. Kažkas šitą figūrą padarė stambia... Kažkas ją panaudojo žaidime... Figūros ateina ir išeina, o žaidimas tęsiasi.

Išsiaiškinę Andropove, kaip žaidimo, figūroje, išsiaiškinę ėjimuose, kuriuos kažkada darė žaidėjai, naudoję šią figūrą, mes išsiaiškinsime ir žaidimą.

O jeigu šitas žaidimas yra ilgalaikis? Juk ilgi ciklai egzistuoja ne tik ekonomikoje ("Kondratjevo ciklai" ir kt.). Yra ir politiniai ilgieji ciklai. Išsiaiškinę su jais, mes išsiaiškinsime daug dalykų, kurie liečia ne tik praeitį, bet ir tiesiogiai liečia mūsų dabartinę realybę. Bei - ateitį.

Analizę reikia pradėti iš toli. Nuo grandinėlės "Strada-Feltrineli-Pasternakas" ir nuo žaidimo, kuris buvo vedamas aplink Pasternako romaną "Daktaras Živago", prasmės.

Žaidimas šitas yra aprašytas Elenos ir Eugenijaus Pasternakų ("Perepiska Pasternaka s Feltrinelli". "Kontinent", 2001 Nr.107). O taip pat D. Bykovu (" Boris Pasternak", Moskva, "Molodaja Gvardija", 2007) , S.d'Andželo ("Delo Pasternaka. Vospominanija očevidsa", Moskva, "Novoje literaturnoje obozrenije", 2007), I. Tolstojum ("Otmytyj roman Pasternaka. "Doktor Zivago" meždu KGB i CRU", Moskva, "Vremia", 2009).

Šaltinių sąrašą, skirtą šitam žaidimui aprašyti, galima ir toliau tęsti. Tačiau manau, kad užteks ir išvardintojo.

Tačiau aprašyti žaidimą - tai nereiškia "pagauti" jo politinę prasmę. Nurodytų šaltinių autoriai, būdami istoriškai patikimi, tik demontuoja mitą apie beginklį genijų pavarde Pasternakas, ir apie bukus ir piktus jo persekiotojus. Ne daugiau, bet ir ne mažiau.

O mes kalbėsime apie uždarai elitinę-politinę vedamo žaidimo prasmę.

Taigi, ką mes aptinkame? Ogi štai ką.

1945 m. gruodis - Pasternakas pradeda rašyti romaną, kuris iš pradžių turėjo keletą pavadinimų ("Berniukai ir mergaitės", "Mirties nebus" ir t.t.).

1946 m. rugpjūtis - Pasternakas savo viloje Peredelkine skaito savo pažįstamiems vieną iš romano skyrių. Skaityme dalyvauja K. Fedinas, kas vienareikšmiškai liudija, jog renginys "nekonspiratyvus". Pasternakas ir pats yra kaip žmogus labai atsargus. Bet Fedinas - tai kraštutinai atsargus, arba, kaip dabar sakoma, "super atsargus" literatūros "generolas". Fedino akivaizdoje mėgautis slaptu skaitymu kūrinio, kuris neskirtas spausdinimui, Pasternakas negalėjo. Reiškia mes turime akivaizdų leidimą. Mol, skaitykite, ką jau ten. Vis tiek juk visa šita bus išspausdinta. O kodėl gi tada nepabandyti ant vertintojų - kažką patikslinti, pakoreguoti?

Mano hipotezę patvirtina ir tai, jog jau 1947 m. sausio mėn. Pasternakas pasirašo sutartį su "Novyj Mir" dėl romano, kuris galų gale buvo pavadintas "Daktaras Živago".

L. Čiukovskajos prisiminimuose "Borisas Pasternakas" yra smulkus aprašymas apie tai, kaip rašytojas skaitė savo romano ištraukas literatoriaus P.A. Kuzko namuose 1947 m. balandžio 5 d.

Čiukovskaja prisimena: "Jau po kelių dienų Pasternako nekentėjas, Krivickis, rėkavo redakcijoje kažką grasinamo apie pogrindinius kontrrevoliucinio romano skaitymus".

Kiekvienoje epochoje yra savi žmogiškojo elgesio įstatymai. Stalino epochoje žmonės dalijosi į tris kategorijas: drąsūs nekonformistai, atsargūs konformistai ir skundikai ("stukačiai").

Skundikas nesiims postringauti redakcijoje, o tiesiog parašys pranešimą kam reikia. Atsargus gyventojas, bijodamas visko pasaulyje, stengsis būti kuo toliau nuo tokių pogrindinių skaitymų. Bijodamas visų pirma to, kuris paklaus: "kaip čia taip išėjo, drauge, kad jūs žinojote ir nepranešėte į instancijas?" Drąsus nekonformistas tai jau savaime aišku tylės ir nešūkaus redakcijose.

Išvada: Krivickis žino, jog skųsti beprasmiška, o reikšti nepasitenkinimą galima ir reikia. O skųsti beprasmiška, nes romano skaitymui "duotas leidimas". O leidimas yra, kadangi romanas bus išspausdintas, kai tik rašytojas baigs darbą.

Autorius dirba prie savo romano apie dešimt metų. Ir visą tą laiką nebaudžiamas skaito skyrius iš nebaigto romano.

Pvz., 1952 m. birželyje Pasternakas eilinį kartą skaito romaną savo bute Lavrušinskaja (nomenklatūrinis rašytojų namas "su viskuo, kas iš to seka..."). Tarp klausytojų - patekusi tuo metu į aiškią nemalonę (vėlgi - su viskuo, kas iš to seka") Ana Achmatova.

1953 m. kovo 5 d. miršta I. Stalinas.

1954 m. balandį žurnale "Znamia" išeina eilėraštinė romano "Daktaras Živago" dalis (dešimt eilėraščių). Publikacija vadinasi "Eilės iš romano". Stalinas mirė, tačiau judėjimas link romano išspausdinimo tęsiasi. Kitaip juk niekada nebūtų išspausdintos Pasternako eilės pavadinimu "Eilės iš romano". Laikai vis dar buvo kraugeriški: "Iš kokio dar, po šimts pypkių, romano?!"

1955 m. gruodžio mėn. Pasternakas užbaigia romaną.

1956 m. sausį romano mašinraščio tekstai perduoti į "Znamia" ir "Novyj Mir" redakcijas.

1956 m. vasario mėn. įvyksta XX SSKP suvažiavimas.

Na štai, dabar tai, atrodytų, kelias į romano išspausdinimą visiškai atviras! Bet čia ir prasideda keistenybės.

1956 m. pavasarį Pasternakas kažkodėl atiduoda romano rankraštį Z. Fedeckiui! Tai - užsienietis (lenkas, rašytojas ir vertėjas, kuris pirmuosius pokario metus buvo Lenkijos ambasados Sovietų Sąjungoje spaudos atašė).

Šitas perdavimas buvo valdžios nesankcionuotas. Tai - grubiausias žaidimo taisyklių, kurių buvo griežčiausiai laikomasi tais rūsčiais laikais, sulaužymas. Nevilties gestas, kuris buvo pagimdytas įsitikinimo, kad romanas nebus išspausdintas? O iš kur šitas įsitikinimas? Juk praėjo tik keletas mėnesių nuo tada, kai tekstai buvo perduoti į "Znamia" ir "Novyj Mir". Ir be to, XX suvažiavimas, atrodytų, atveria naujas perspektyvas Pasternakui. O gal užveria?

Beveik tuo pačiu metu su Fedeckiu, Pasternakas atiduoda rankraštį kitam užsieniečiui. Maskvos tarptautinio radijo italų redakcijos bendradarbiui, Italijos komunistų partijos nariui Serdžio d'Anželui.

Anželo rašo: "Aš nuvažiavau (elektriniu traukiniu) į Maskvos priemiesčio gyvenvietę Peredelkino, kurioje gyveno Pasternakas. Mano kelionėje nebuvo nieko slapto. Atvirkščiai, aš pasiėmiau su savim gerbiamiausią žmogų, kuris vėliau padarė puikią karjerą tarybinėje sistemoje."

Ką D'Anželo turi omenyje?

E. ir E. Pasternakai rašo: " Iš jo (d'Anželo) interviu E. Lozanskiui "Kontinent Nr. 95" mes sužinojome, kad tai buvo Vladlenas Vladimirskis. Jų bendras draugas Lolijus Zamoiskis, taip pat radijo komiteto bendradarbis, prisimena, kad tada negalėjo važiuoti į Peredelkino kartu su d'Anželo.<...> Zamoiskis rašo apie "įsiaudrinusius" grįžusius draugus su "stora popierių sege" rankose, ir toliau nupiešia "pagal visas konspiracijos taisykles" įvykusį d'Anželo susitikimą su Feltrineliu Berlyno metro stotyje."

Kiek gi daug žmonių, neįtardami nieko blogo, rašo apie gan egzotiškus įvykius. V. Vladimirskis - mažai žinomas žmogus. Tačiau L. Zamoiskis... Tai beveik legendinis "tam tikrame rate" žmogus, kurio gyvenimo bei kūrybos kelias visiškai "įsipaišo" į mano analizuojamo žaidimo savotišką specifiką.

Žaidimas... Borisas Pasternakas sako d'Anželui ir Vladimirskiui: "SSRS <...> romanas neišeis. Jis neįsipaišo į oficialios kultūros rėmus". Kaipgi neįsipaišo, jei jau išspausdintos eilės iš romano? Kodėl neišeis, jei XX suvažiavimas atveria labai daug šliuzų?

Neįsipaišo ar privalo neįsipaišyti? Neišeis SSRS ar turi išeiti NE SSRS?

D'Anželo prie Vladimirskio aptaria su Pasternaku romano "Daktaras Živago" publikaciją Italijoje. Pasternakas sutinka, bet su viena sąlyga - kad Feltrineli pažadėtų perduoti romaną "tarkim, po kelių mėnesių, stambioms kitų šalių, visų pirma Prancūzijos ir Anglijos, leidykloms".

Žaidimo tikslas - akivaizdus. Romanas neturi išeiti SSRS ir turi išeiti užsienyje!

Tačiau kas žaidžia šį žaidimą? Kas skatina Pasternako pašnekovus jame dalyvauti?

Turtingas ir avantiūriškas leidėjas Feltrineli iš principo gali prikalbinti jame dalyvauti savo literatūros agentą d'Anželo. Tačiau V. Vladimirskis?.. L. Zamoiskis? Jie taip pat susigundė Feltrinelio dovanomis?

O pats Feltrinelis?

Juk jis ne vien tik turtingas leidėjas-avantiūristas. Jis, kaip rašo D. Bykovas, buvo reikalingas Toljačiui kaip rėmėjas ir todėl nebijojo Italijos Komunistų Partijos sankcijų? O GRU sankcijų kodėl jis nebijojo?

Ir kiek galima laužtis į atviras duris - Ho Ši Minas ir Kastro priima Feltrinelį, po jo išmetimo iš IKP taip pat tik kaip "turtingą žmogų"? O ką, jie patys - vargšai? Feltrinelis gali kompensuoti jiems problemas santykiuose su sovietiniu "ponu"?

1956 m. rugpjūtis. Pasternakas perduoda savo romano tekstą anglų filosofui ir eseistui Isajui Berlinui. Anksčiau (1945-1946 m.) jis užėmė antrojo sekretoriaus pareigas Didžiosios Britanijos ambasadoje SSRS.

Reikia aiškinti, kas tai yra antrasis sekretorius britų (bei bet kokioje kitokioje) ambasadoje?

1956 m. rugpjūčio 24 d. Ištikimas N.S. Chruščiovui KGB pirmininkas I. Serovas skaito pranešimą SSKP CK kultūros poskyryje apie romano "Daktaras Živago" teksto perdavimą Feltrineliui per d'Anželo.

Ką gali padaryti Chruščiovas? Pagreitintai išspausdinti romaną "Daktaras Živago"?

Visų pirma, blogas pavyzdys užkrečiamas. Visi pradės persiuntinėti savo rankraščius į užsienį, kad po to jie būtų pagreitintai spausdinami namie.

Visų antra, davęs tokį nurodymą, Chruščiovas praranda autoritetą savo partiniame aparate. Kadangi tai būtų nuolaida akivaizdžiam šantažui.

Visų trečia, yra žaidimo taisyklės. Pagal jas (bei pagal tuometinius įstatymus) Pasternakas atliko neleistiną dalyką. Nubausti jį už tai? Kaip? "Visu griežtumu"? Tai reikštų prarasti Vakaruose visas galimybes, kurias atvėrė XX suvažiavimas ir apskritai "atšilimas".

Cugcvangas.

Savaime aišku, jog Chruščiovui yra pažadama, kad Feltrinelis neišspausdins romano ("juk tai mūsų "tovariščius", mes galime jį paspausti"). Jam rekomenduoja nekaitinti konflikto su Pasternaku, ir tuo pačiu metu nenusileisti jo šantažui. O ką dar gali jam rekomenduoti ryšium su tuometinėmis šalies ir laiko realijomis? Nieko.

Dar kartą: kada gaunamas Serovo pranešimas? 1956 m. rugpjūtį.

Kada "Novyj Mir" redakcijos kolegija atsisako publikuoti Pasternako romaną? 1956 m. rugsėjį.

Taigi, ne Chruščiovas ir jo kompanija grubiai sumindo Pasternaką, o Pasternakas, tiksliau, naudojanti jį kaip taraną labai galinga sovietinė elitinė grupė,- suduoda triuškinantį smūgį Chruščiovui. Jokio kito politologinio paaiškinimo nėra ir negali būti.

Taigi, 1956 m. rugsėjo mėnesį "Novyj Mir" atsisako publikuoti Pasternako romaną.

1956 m. rugsėjį Pasternakas atiduoda romano rankraštį prancūzų filologei Elen Peltje.

Kas tokia Elen Peltje?

M. Rozanova Siniavskio knygos "Spokoinoi noči" baigiamajame žodyje praneša,kad Elen - ta pati "Lenka" kurią Siniavskis, būdamas MGB agentu (apie ką jis pats rašo) turėjo "ganyti". Ratas pradeda užsidaryti.

Po 1956 m. spalio 31 d. romano rankraštis atsiduria CŽV rankose. Tai atsitinka Vengrijos įvykių įkarštyje.

1957 m. sausį Pasternakas (penktą kartą - štai koks žaidimo genijus!) atiduoda romano rankraštį išvežantiems į Vakarus. Šį kartą - prancūzų slavistei Žaklin de Pruajar.

1957 m. lapkričio 23 d. Feltrinelis išleidžia Pasternako romaną Italijoje. Prieš tai Pasternakas susitinka su Vitorijo Strada ir liepia jam perduoti Feltrineliui, kad telegrama, kurioje Pasternakas prašo Feltrinelio nepublikuoti romano Italijoje, yra parašyta, kadangi Pasternakas patyrė spaudimą.

1957 m. gruodžio 17 d. Pasternako viloje organizuojama spaudos konferencija užsienio žurnalistams. Tikimasi, jog joje Pasternakas atsižadės Feltrinelio. Tačiau Pasternakas pareiškia, jog sveikina itališką romano leidimą, o apgailestauja tik dėl to, kad romanas nėra išleistas rusų kalba.

Per pusę metų Pasternako romanas "Daktaras Živago" buvo išleistas 11 kartų. Per du metus jis buvo išverstas į 23 kalbas, įskaitant ir indų tautelės Uri kalbą. Nenoriu kalbėt apie romano grožinę vertę. Tarkim, jog romanas - genialus - ir kas?

Romanas nėra paprastas. Jis pilnas detalių, kurios suprantamos tiktai skaitytojui, pažįstančiam tuometinės Rusijos realijas. Rinkos konjunktūra padiktavo išleisti romaną Uri kalba? Juk kalba eina apie kitą - grynai politinę - konjunktūrą, ant kurios ir buvo atliktas statymas dideliame žaidime. Ir statymas buvo absoliučiai teisingas.

1958 m. spalio 23 d. Pasternakui buvo suteikta literatūrinė Nobelio premija.

Pirmasis SSKS CK sekretorius N.S. Chruščiovas buvo galutinai įvarytas į kampą. Pažadėję jam sutramdyti Feltrinelį sovietiniai elitarijai, kaip sakoma, "išdūrė Chruščiovą pagal pilną programą".

Chruščiovas dabar yra tiesiog priverstas pradėti karą prieš Pasternaką. O tai reiškia - ir sutraukyti santykius su sovietine liberalia inteligentija ir diskredituoti Vakaruose bei pasaulyje XX suvažiavimo idėjas. "Atšilimo" idėjas. Tai yra sunaikinti savo pagrindinį politinį kapitalą.

Didysis politinis žaidimas sužaistas. Pasternakas galėjo gauti Nobelio premiją tik kilus tarptautiniam skandalui. Chruščiovas galėjo būti galutinai diskredituotas tik su sąlyga, jog skandalas didės. Skandalą didinti galėjo tik Pasternako persekiojimas ir jo,- prievartinis,- Nobelio premijos atsisakymas.

Mes vėl įsitikiname, kad buvo vedamas ne rašytojo žaidimas, su tikslu gauti Nobelio premiją, o visiškai kitas - didelis politinis žaidimas.

Ar jį sąmoningai žaidė ir pats rašytojas? Šito mes jau niekada nebesužinosime.

Pasternako romane veikia generolas Eugrafas Živago, kurio įtaka sovietiniam valdžios elitui yra paslaptis pagrindiniam romano herojui.

Ką Pasternakas turėjo omeny? Savo priklausomumą tiems, kurie, kažkada įėję į "vidinį Stalino ratą" , postalininiu periodu negalėjo nevesti antichruščioviško žaidimo?

Tai tik hipotezė ir ne daugiau.

Tačiau kas bebūtų buvęs Pasternakas, jo leidėjas Džandžakomo Feltrineli galėjo būti TIK figūra dideliame politiniame žaidime. Koks buvo tas žaidimas?

Ryšium su tuo, jog Feltrinelį galėjo valdyti tik sovietinis konservatyvusis antichruščioviškas elitas, kalba eina apie žaidimą prieš Chruščiovą ir jo "atšilimą". Žaidimą, kurio tikslas - Chruščiovo ir "atšilimo" diskreditavimas Vakarų, pasaulio, bei sovietinės inteligentijos akyse.

Ar šį žaidimą žaidė TIK sovietinis konservatyvusis elitas? Žinoma, ne.

Chruščiovo "atšilimas" buvo labai palankiai sutiktas pasaulyje, o ypač Vakaruose. Labai pakilo Prancūzijos bei Italijos kompartijų autoritetas. Atsirado realus kairiųjų jėgų koalicijos pergalės pavojus Europoje. Tai buvo "aiškus ir tiesioginis" pavojus JAV ir NATO.

Tačiau dar labiau "aiškus ir tiesioginis" pavojus buvo toms jėgoms Vakarų viduje, kurios tiesiog negalėjo išgyventi, jei būtų įvykęs santykių atšilimas, "performatavimas".

Kas tai per jėgos?

Tai pirmosios ir antrosios bangų baltieji emigrantai. Tai šaltojo karo pasekoje integruoti į Vakarų sistemą nacistai.

Jie - taip vadinamo "balanso" saugotojai.

"Atšilimas" būtų sunaikinęs balansą, kuris buvo gyvybiškai būtinas Didžiajai Britanijai, kurios imperija tuo metu byrėjo į gabalus. Jei ji tada dar būtų praradusi galimybę žaisti su prieštaravimais tarp SSRS ir JAV - ji būtų praradusi daug ką.

Išnagrinėję konflikto su Pasternaku dviprasmybę ir išsiaiškinę šios dviprasmybės politinę prasmę, galime pereiti prie antro tyrimo etapo.

Kuriame aš siūlau apmąstyti (o galbūt ir įsijausti) į vidinį ryšį tarp labai įvairių įvykių, kurie bus aptarti žemiau. Tai sunku.

Ir čia skaitytojas pasirinks arba-arba: arba kad visi šie įvykiai tarpusavyje nesusiję ir aš tik bandau pritempti viską už ausų, arba sutiks, kad ryšys tarp jų yra.

Bet didelių elitinių žaidimų analitika - labai keblus dalykas. Todėl kiekvienas tegul daro savo išvadas. O šiuo atveju bus analizuojamas vienas didžiausių ir klastingiausių XX amžiaus elitinių žaidimų, kurio pasekmės tiesiogiai jaučiamos ir dabar.

SSKP XX suvažiavimas tęsėsi nuo 1956 m. vasario 14 iki vasario 25 dienos.

Jau tų pačių metų rudenį (konkrečiai - spalio 23 - lapkričio 9 d.) užsidega Vengrija. Nemalšinti Vengrijos sukilimo (ar maišto - šiuo atveju tai ne taip svarbu) Chruščiovas negalėjo.

Šiuo malšinimu jis buvo priverstas diskredituoti savo naująjį kursą plačios pasaulinės visuomenės bei jį palaikiusios SSRS visuomenės akivaizdoje.

Kas buvo Vengrijos gaisras? Stichinis procesas, kurį iššaukė XX suvažiavimas?

Ar elitų (sovietinių, antichruščioviškų bei užsienio, kurios nenorėjo "atšilimo" ) bendradarbiavimas?

Duomenys, kurie šiandien yra prieinami, leidžia kategoriškai teigti, jog tai buvo elitų žaidimas. Ir kad labai svarbų vaidmenį šitame žaidime suvaidino sovietinio antichruščioviško elito statytinis Jurijus Andropovas, tuo metu buvęs SSRS ypatinguoju pasiuntiniu Vengrijoje.

Štai pagaliau mes pradedame užčiuopti kažką, kas yra tolygu "didelio ilgo elitinio žaidimo" sąvokai. O tai reiškia, kad tai taip pat tolygu sąvokai "pasaulinis procesas".

Užčiuopę šitą, mes randame teisingą vietą Andropovui.

Jis nustoja buvęs visagalis piktadarys, kuris atsakingas už viską. Ir tampa tam tikrų, visiškai ne liberalių sovietinių elitinių grupių statytiniu, figūra.

Ar jis norėjo galiausiai išsiveržti iš šitų grupių valdžios? Kas žino. Tačiau mūsų aptariamu periodu jis buvo priverstas vykdyti šitų grupių užduotis. Tik įvykdęs tas užduotis jis galėjo išlaikyti "ištikimybės testą" būsimiems Chruščiovo nugalėtojams ir pradėti savo politinį kilimą.

Pirmas smūgis Chruščiovui yra suduodamas bendrais suderintais sovietinių bei užsienio "atšilimo" priešininkų veiksmais - 1956 m. Vengrijoje.

Antras smūgis suduodamas 1958 m. spalio 23 dieną, kai Pasternakui yra suteikiama Nobelio premija.

Šitas suteikimas (ir būtinybė Chruščiovui į jį reaguoti) suduoda Chruščiovui ne mažesnį smūgį, negu Vengrijos gaisro malšinimas, o galbūt net didesnį.


Atkreipsiu dėmesį, jog antras smūgis yra suduodamas praėjus lygiai dvejiems metams po pirmojo - diena dienon.

Kas suduoda pirmąjį smūgį, suduoda ir antrąjį - toks didelio elitinio žaidimo įstatymas.

Ką laikyti trečiuoju smūgiu?

Turbūt I. Serovo atleidimą iš KGB pirmininko pareigų 1958 m. gruodyje.


Serovas paskiriamas GRU viršininku. Ir taip beveik išvedamas iš žaidimo. GRU jį priims, kaip minimum, atsargiai. Santykius jis ten turės megzti metų metus. Ir aplamai GRU neturi daugelio galimybių, kurias turi KGB.

Dėl ko Serovas buvo atleistas?

De jure - nepakankama veiksmų profilaktika ir neteisingas vadovavimo KGB stilius. De fakto - žinoma, Vengrija ir Pasternakas. O kaipgi kitaip?

Kas suduoda šį trečią smūgį Chruščiovui? Leningrado KGB valdybos viršininkas N. Mironovas, kylanti antichruščioviškos koalicijos žvaigždė.

1959 m. birželį Mironovas - kažkoks Leningrado KGB valdybos viršininkas, tampa SSKP CK administracijos organų vadovu. Tokį kadrinį šuolį Serovo priešui galėjo parūpinti tik labai galinga bei gerai mobilizuota elitinė grupė.

Ketvirtas smūgis suduodamas 1960 m. gegužės 1 d. kai yra numušamas Pauersas.

Nenoriu gilintis į detales, nes jos yra išnagrinėtos daugelyje darbų. Pats Pauersas teigė, jog jį "atidavė" rusams amerikietiški Lee Harvey Oswaldo kuratoriai.

Taigi, vėl "transnacionalinė režisūra". Cruščiovą "išskiria" su Eizenhaueriu. Kas? Tie patys, kurie sudavė pirmus tris smūgius.

Penktas smūgis buvo suduotas Novočerkaske, kur 1962 m. birželio 1-2 dienomis buvo sušaudyta darbininkų demonstracija.

Žinoma, kad vienas iš pagrindinių "šaudytojų",- Kozlovas - aktyvus antichruščioviškų reikalų dalyvis. Žinoma ir tai, jog jokio būtinumo šaudyti darbininkus Novočerkaske nebuvo. Ir kad Šiaurės Kaukazo Karinės Apygardos vadovybėje buvo ir tie, kurie aktyviai priešinosi darbininkų šaudymui ir siūlė kitus problemos sprendimo būdus.

Ar galima skaityti šeštuoju smūgiu Karibų krizę (1962m. spalio 14 - lapkričio 20 d.)?

Iš esmės turbūt būtų galima. Chruščiovą "išskiria" su Kenedžiu. "Išskyrimas" vos netampa pasauline katastrofa. O žaidimas tęsiamas toliau.

1962 m. spalio 22 d. Septintas smūgis. Areštuotas GRU darbuotojas O. Penkovskis.

Kas vadovauja GRU? Paskutinis Chruščiovo ramstis I. Serovas. Penkovskio "pakišimas" (o šiuolaikiniai duomenys tai leidžia teigti) šitą ramstį išmuša.


1963 m. vasarį I. Serovas nuimamas iš GRU viršininko posto. Į jo vietą skiriamas P. Ivašutinas, anksčiau užėmęs pirmojo KGB pavaduotojo prie SSRS ministrų tarybos pareigas ir aktyviai dalyvavęs suduodant Chruščiovui aukščiau minėtus smūgius. Ivašutinas - N. Mironovo protežė.

Serovas yra visiškai išvedamas iš žaidimo (pažeminamas laipsniu iki generolo-majoro, iš jo atimamas SSRS Didvyrio vardas, jis siunčiamas į žeminančias Turkmėnijos Karinės Apygardos vado pavaduotojo karinių apmokymų reikalams, pareigas).

1963 m. lapkričio 23 d. nužudomas Džonas Kenedis. Medžiojami jo šeimyninio klano nariai.

1964 m. spalio 14-15 d . nuimamas N.S. Chruščiovas.


Taigi, mes aptinkame elitinį transnacionalinį subjektą, kuris gali vesti didelį žaidimą.

Šitoje "Nojaus arkoje" aptinkame įvairiausius gyvūnus. Tai ir fašistai, ir nacionalsocialistai, ir baltieji emigrantai, ir Rytų Europos aktyvistai, ir Britanijos žvalgyba, organizuojanti "balansą", ir tikras kontrmodernistų internacionalas ("žalieji", islamistai ir kiti).

Po to dar buvo kiti žaidimo "turai" - Čekoslovakija, Danielio ir Siniavskio byla, Pakistanas, Iranas, Afganistanas, Perestroika...

Kuusinenas, Andropovas, Pasternakas, Feltrineli, Strada, Bachtinas, vėl Andropovas, kiti - įvairaus kalibro ir kokybės herojai.

Mes pagaliau išėjome į tai, kas pateisina mūsų dėmesį tokiems herojams. Mes išėjome į didelio transnacionalinio žaidimo lauką, į tokį lauką, kuriame jie visi - tik figūros.

Politinis žaidimo turinys mūsų buvo kažkiek paliestas. Tačiau žaidimas turi ir kitokį turinį. Kuris reikalauja ne mažesnio dėmesio.

Taigi, politinė analitika apnuogino, visų pirma, transnacionalinio konservatyvaus subjekto egzistavimą (iš pirmo žvilgsnio - antichruščioviško, antikenediniško).

Visų antra, jo ryšį su tuo, kas yra vadinama "liberaliu" (Pasternako fronda, kurią palaiko Strada, Feltrinelio figūra ir kt.).

Tačiau galbūt tai tik situacinis bendradarbiavimas? Kurio rėmuose sovietiniai konservatoriai susitarė su Vakarų jėgomis, išsprendė bendrą uždavinį ir - išsibėgiojo?

Jei taip, tai mes laužėmės į atviras duris ir nieko ypatingo nesužinojome.

Kitas reikalas - jei kalba eina ne apie taktinį, o apie strateginį, netgi metafizinį bendradarbiavimą. Tada mes iš tikro paliestume esmę. Kadangi toks subjektas "išsibėgioti" negali iš principo.

Ir jau tada galėtume pilnai iškelti hipotezę, pagal kurią jis ir perestroiką sukūrė, ir šiuolaikinę, žmogų verčiančią į gyvulį, kultūrą sukonstravo ir naikina žmonių dvasioje viską kas šventa (patriotiškumą, tautiškumą, kaip meilę Tėvynei; šeimą, vidinę bei išorinę moralę, kaip meilę artimui; dvasios tvirtumą, aplamai aukojimąsi kaip meilę nematerialiems, aukštesniems idealams, Dievui bei artimui; didvyriškumą, šventumą kaip tos meilės realią išraišką ir t.t.) ir pasaulinę katastrofą (ji gi pasaulinė krizė) konstruoja.

Taigi, ar situacinė trumpalaikė sąjunga , ar vis tik strateginis ( o taip pat ir metafizinis ) aljansas? Atsakyti į šį klausimą galima tik papildžius politinę analizę - fundamentalių kultūrinių konfliktų analize. Bei metafizinių konfliktų analize.

II. Fundamentalių kultūrinių konfliktų analizė. Kai kurie tekstai ir jų ryšys su realia politika. Žmogus - tai sergantis žvėris ar kūrybos viršūnė?


Yra teisingai sakoma, jog tokie žmonės, kaip M. M. Bachtinas, tai visų pirma - "kultūros kūrėjai", t.y. "tekstų rašytojai". O jau po to - specžaidėjai, metafizinių ordinų nariai ir taip toliau.

Ką gi, tada nuo tekstų ir pradėsime. Vienas iš jų - M.M. Bachtino knyga "Fransua Rablė kūryba bei Viduramžių ir Renesanso liaudiška kultūra" (Moskva, "Hudožestvennaja Literatura", 1965 m.).

Kitas tekstas...

Vilhelmo Diltėjaus pasekėjai sutaria, jog "logoso" supratimas (t.y. JAUSMINIS prasiskverbimas į jo esmę) galimas tik tada, kai egzistuoja "kita".

Ar Bachtino knyga, kaip tekstas, turi jai tolygų "kitą tekstą"? Ir ar Bachtinas, kaip asmenybė, sukūrusi minėtą tekstą, turi "kitą", kaip asmenybę, sukūrusią alternatyvų tekstą?

Toks Bachtino "kitas", žinoma, yra A.F. Losevas. O tekstas, alternatyvus Michailo Michailovičiaus knygai, yra Aleksejaus Fiodorovičiaus knyga "Atgimimo estetika" (Moskva, Myslj, 1978 m.).

Įkaitintas vidinis, dvasinis gyvenimas - tai dvasinių aistrų, jausmų visuma. Kokių aistrų? Viena iš tokių aistrų, jei jau mes taip pat aptarinėsim ir Losevo knygą, yra koncentruota dvasinė ir metafizinė Losevo NEAPYKANTA Rablė. Ir Bachtinui, kaip Rablė apologetui. Taip, čia kalba eina būtent apie metafizinę neapykantą. Čia mes galime (perfrazavę žinomą tekstą ) teigti: "Nieko asmeniško, tik metafizika!"

Atskira Losevo knygos dalis yra paskirta Renesanso estetikos nuosmūkiui (degradavimui, puvimui) XV - XVI a. literatūroje. Viename šitos dalies skyriuje daug vietos yra paskirta Fransua Rablė analizei. Paminėtas ir Bachtinas. Beje, apie Rablė parašyta taip, jog jau ar Bachtinu daugiau, ar Bachtinu mažiau...

Losevas atkreipia skaitytojo dėmesį į tai, jog Rablė, praleidęs 14 metų Pranciškonų vienuolyne bei dar 4 metus Benediktinų vienuolyne, iki gyvenimo galo išliko šventiku. Ir teigia, jog šito, "sėdėjusio ant dviejų kėdžių", asmens pagrindinis bruožas buvo "netvarkingas požiūris į gyvenimą". Losevas taip pat kalba apie "sėdėjimo atnt dviejų kėdžių" spec. aspektą. Apie tai, jog Rablė, "būdamas bažnytinio gyvenimo kritikas, palaikė draugiškus santykius su kardinolu diu Bele, ir šitas ryšys buvo labai gilus ir ribojosi su tikra draugyste".

Ar šita Losevo konstatacija buvo aliuzija, t.y. ar jis, kalbėdamas apie Rablė ryšį su kardinolu diu Bele, turėjo omeny Bachtino ryšį su Andropovu? Šito mes niekada nesužinosim.

Tačiau jog Rablė ryšys su diu Bele turėjo spectarnybinį charakterį - žinomas specialistams faktas. Rablė antroji profesija buvo, kaip mes dabar vadiname,- žvalgas. Žvalgas, kuris dirbo tiek diu Belei, tiek ir dar aukštesnėms asmenybėms.

Losevas išskiria keturias Rablė kūrybos puses.

Prieš analizuodamas kiekvieną jų, jis pabrėžia, jog Rablė kūryba yra svarbi tik Atgimimo epochos NUOSMŪKIO supratimui, o ne Atgimimo epochos KAIP TOKIOS supratimui.

Nuosmūkio kaip tokio, santykis su konkrečiu pasireiškusiu nuosmūkiu (puvimu,degradavimu) - juk tai kultūrinė problema?

Aišku, vienas reikalas - Antikos nuosmūkis. O kitas reikalas - Viduramžių nuosmūkis. Ir vis dėlto, Antika skiriasi nuo Viduramžių labiau, negu Antikos nuosmūkis - nuo Viduramžių nuosmūkio.

Iš čia išvada:

KULTŪROS (CIVILIZACIJOS, FORMACIJOS, KITOS SOCIALINĖS SISTEMOS) GYVENA SKIRTINGAI, TAČIAU SMUNKA (DEGRADUOJA, PŪNA) PANAŠIAI.

Šitas panašumas turi tiesioginį santykį su Fransua Rablė kūryba ir jos analize, kurią atliko Bachtinas.

Bachtinas kaip tik ir grožisi tuo, kaip kažkas pūna.

O taip pat išsiaiškina, KAIP KONKREČIAI TAI GALI BŪTI SUNAIKINTA. Taigi, jį domina ne konkreti sistema, o TECHNOLOGIJA, KURIOS PAGALBA GALIMA SUNAIKINTI (SUPŪDYTI) BET KURIĄ SISTEMĄ.

Bachtinas mokinasi iš Rablė aukšto meistriškumo naikinti sistemas. IR PATS MOKINA ŠITO ANDROPOVĄ IR JO KOLEGAS.


Čia dar būtų pusė bėdos. O vis bėda yra tame, jog Rablė mokina naikinti aplamai pagrindą, iš kurio išauga bet kurios civilizacinės sistemos, ir šitas pagrindas yra IDEALUMAS bendrąja prasme. Iš jo po to išauga kurie nors idealai, kurie savo ruožtu formuoja tam tikrą civilizaciją ir kultūrą.

Losevas: "Pirma, į ką reikia atkreipti dėmesį, tai TELEMOS (šitą pavadinimą įsidėmėkite) abatijos paveikslas, kuris iškyla pirmoje Rablė knygoje "Gargantiua ir Pantagriuelis" ir kuris yra pateikiamas kaip žmonijos gyvenimo idealas. Tvarka šitoje abatijoje yra visiškai išvirkščia, visiškai priešinga vienuolyno tvarkai."

Svarbiausia čia - "visiškos priešingybės" principas (pirmoji kūrybos pusė). Jis gi - aukštyn kojom. Jis gi - karnavalizacija.

Vienas reikalas - kritikuoti religinę (ar kokią nors kitą, pasaulietinę) sistemą. Kitas reikalas - kurti naują sistemą (ar tikrai sistemą?) pagal principą - aukštyn kojom: religinė sistema - antisistema, todėl viską, kas joje yra, "reikia pakeisti į visišką priešingybę"...

Ką reiškia - "pakeisti į priešingybę VISKĄ kas sistemoje YRA?"

Pavyzdžiui sistemoje YRA pedofilijos ir kanibalizmo draudimai. Juos taip pat reikia pakeisti į priešingybes?

Žodis Losevui: "Jeigu vienuolynuose šalia maldos dar buvo reikalaujama ir dirbti, tai čia nereikalaujama nei melstis, nei dirbti. Ir jeigu vienuolynuose buvo reikalaujama griežtai vykdyti vidinį statutą, tai čia statutas apsiriboja tik viena taisykle: daryk ką nori".

Ir šitų "jeigu" labai daug.

Atkreipęs skaitytojo dėmesį į vietos, kuriame naudojamas principas "jeigu" prabangą ("Pastatai, parkai, bibliotekos, gyvenamieji pastatai buvo įrengti pagal patį rafinuočiausią skonį"), Losevas užduoda žudantį klausimą:

"... Iš kokių lėšų,- klausia jis,- egzituos tokios rūšies malonumai ir kas gi turės dirbti? Rablė atvirai atsako, kad abatija egzistuoja iš karališkųjų dotacijų, kad šalia vienos gražuolės egzistuoja visas pulkas tarnaičių. Be to, šalia abatijos yra ištisas miestas patarnautojų, kurie aprūpina abatiją ne tik būtiniausiais dalykais, bet ir viskuo, kas gražiausia. Šitame miestelyje gyvena juvelyrai, siuvėjai kepėjai, audėjai ir t.t. Vėl klausimas: kas tiekia materialus, reikalingus visiems šitiems darbuotojams ir aplamai viską, kas reikalinga materialiam abatijos egzistavimui? Į visus tokio tipo klausimus Rablė duoda nekaltą ir mielą atsakymą: "Tai viskas išlaikoma valstybės".

Vertindamas "mielą Rablė atsakymą", Losevas kalba apie jo Telemos utopiją štai ką: "tokia utopija negali būti įgyvendinta be planingai įgyvendintos vergijos sistemos. <...> gaunasi, kad utopinis telemos abatijos socializmas - yra dykaduonių ir veltėdžių socializmas, pastatytas vergovinių-feodalinių santykių pagrindu".

Nuo savęs pridursiu, jog tokia Telemos utopija turėjo labai patikti naujiesiems posovietiniams oligarchams, tiek naujiesiems rusams, tiek naujiesiems lietuviams, tiek naujiesiems turkmėnams ir t.t. Ir kažkuria prasme jie tai praktiškai ir įgyvendino realiame gyvenime (gal tik vieni daugiau, o kiti mažiau).

Bet tęskime Losevo citavimą, kuris suskirsto Rable kūrybą į keturias dalis. Jis toliau rašo:

"Antra (antroji kūrybos pusė), kas ne tik literatūrologui, bet ir estetikos istorikui (o pastarąjam dar daugiau) krenta į akis, tai LABAI RYŠKUS didvyriškų Renesanso idealų sumažėjimas. Kad ir ką mes galvotume apie Renesansą, tai visų pirma yra aukšto heroizmo, arba, kaip kiti sako, titanizmo, epocha. Renesansas mąsto žmogų visais atvejais kaip galingą didvyrį, kilnų, panirusį į save ir pripildytą svajonėmis apie aukščiausius idealus. Visiškai priešingą paveikslą mums nupiešia žymusis Rablė romanas, kur vietoj herojaus - degradavusi deklasuota bohema, jeigu aplamai ne "buduliai" - menka ir pagal savo vidines nuostatas ir pagal savo išorinį elgesį."

Kaip jums patinka terminas "deklasuota bohema, jeigu aplamai ne buduliai"?

Argi šitas Rablė "herojų" tipas nėra realiai įgyvendintas mūsų laikais? Ir argi nesuprato Andropovas, besimokantis iš Bachtino ir Bachtinas, besimokantis iš Rablė ir jį technologizuodamas Andropovui, kokį būtent herojų apdainuoja Rablė? Ir kokios bus Rablė įgyvendinimo realiame gyvenime pasekmės?

Politizacija? Taip! Juk būtent idealaus (bet kokio idealaus) sutriuškinimas ir buvo viena iš perestroikos pusių. Masinės informacijos priemonių iš esmės yra problematizuojamas bet koks herojiškumas. Idealistas, pasiruošęs aukotis, ar atidavęs gyvybę dėl ko nors - puskvaišis, o žmogus, kuriam svarbiausia - pinigai, karjera ir komfortas - išminčius. Ir tai davė savo vaisius - cinikų ir abejingų jaunimo tarpe - legionas. Juk ne iš dangaus jie nukrito. Aišku, visada buvo išimčių, mažuma straipsnių ar programų, bet, kaip sakoma, išimtys tik patvirtina taisyklę.

Grįžtant prie Rablė - jis bet kokius didvyrius ir vertė nuo pjedestalo - tiek Žaną d'Ark, tiek krikščionių kankinius, tiek bet kuriuos kitus, pasiryžusius aukotis dėl kokių nors aukštesnių tikslų ar šiaip dėl artimo. Šitą ir supranta ir smerkia Losevas.

Bachtinas šitą supranta ne blogiau už Losevą ir - giria. O skaitytojas tegul pats paskaito Losevo "Atgimimo estetiką". Ir įsitikina tuo, jog Rablė pagirios Panurgui - tai iš esmės naujojo "chamo" iškėlimas ant pjedestalo - ištvirkusio, hedonistinio, ciniško, vulgaraus.

O aš pereisiu prie to, ką Losevas vadina "trečiąja Rablė kūrybos puse".

Losevas rašo:

"Reikalas tame, jog tikrojo Renesanso materializmas visada buvo giliai idėjinis, o žmogiškosios asmenybės savęs įtvirtinimas tikrajame Renesanse ne tik kad nepraranda savo aukštųjų bruožų, o atvirkščiai, yra ne tik idėjinis, bet ir gražus, ir, kaip mes žinome, netgi artistiškas. O pas Rablė labai aiškiai išreikštas būtent beidėjinis, tuščias ir tolimas nuo bet kokio artistiškumo kūniškumas. Teisingiau net galime pasakyti, jog čia mes randame ne šiaip jokių idėjų nebuvimą, vaizduojant žmogaus kūniškąjį pasaulį, o atvirkščiai, turime eilę įvairiausių idėjų, tačiau tos idėjos - purvinos, ydingos, naikinančios bet kokį žmogiškumą, gėdingos, o kartais tiesiog šlykščios ir be jokių principų įžūlios.

Literatūros istorikai dažnai paskuba su savo terminu "realizmas" ir šitą Rablė kūrybos pusę apibūdina kaip pasaulinio realizmo progresą. Iš tikro apie realizmą mes čia galime kalbėti tik labai siaura ir grynai formalia prasme, ta prasme, jog Rablė realizme tikrai buvo šis tas nauja. Taip, ta prasme Rablė yra iš tikro labai progresyvus: šlykštynių,kurias jis su tokiu pasimėgavimu aprašo, ir iš tikro visiškai nebuvo prieš tai buvusioje literatūroje. Bet mes juk negalime suprasti realizmo taip formaliai.

O jeigu paimti visą Rablė realizmo turinį, tai prieš mus atsiveria nepaprastai šlykšti ir atstumianti estetika, kuri, savaime aišku, turi savo logiką, bet šita logika yra atstumianti.

Mes leisime sau duoti tik keletą pavyzdžių iš čia minimos srities. Dalį šių pavyzdžių mes paimsime iš žinomos M.M. Bachtino knygos apie Rablė tačiau nei kiek nesuvaržydami savęs tomis teorinėmis - literatūrinėmis Bachtino išvadomis, kurios mums atrodo labai ginčytinos o kartais ir labai stipriai perlenktomis."

Na štai, Losevas jau ir atvirai kalba apie Bachtiną, kuris apdainuoja Rablė ir jo Apačios estetiką. Pagrįstą tuo, jog iš pradžių Apačia turi tapti Viršumi, o po to jau reikia pradėti apdainuoti pilvą ir tiktai pilvą.

Losevas toliau rašo:

"Didžiulį vaidmenį Rablė skiria išžiotos burnos, rijimo, čiulpimo, apsirijimo, maisto virškinimo ir aplamai gyvuliško valgymo motyvams, girtuokliavimui, per dideliam kūnų augimui, jų sueičiai ir nėštumui, atsiveriančiai gimdai, fiziologiniams apsinuodijimo aktams. Atskirų epizodų herojai tiesiogai yra žarnos, dešros, viduriai ir t.t. Keptos mėsos ant iešmo paveikslas yra pagrindinis turkiškame Pantagriuelio epizode, o baliais ir apsirijimu aplamai baigiasi visi Gargantiua ir Pantagriuelio karai. Iš atsiveriančios Pantagriuelio motinos gimdos išvažiuoja vežimas su sūdytais užkandžiais. Antroji knyga prasideda galvijų pjovimo epizodu ir nėščios Pantagriuelio motinos apsirijimu žarnomis, ko pasekoje iš jos pačios iškrito tiesioji žarna, o vaikas, kuris išlindo per ausį, iš karto užkriokė ant viso pasaulio: Lakti! Lakti! Lakti!"

Kuo ne Kurševelis?

Ryti, dulkintis, lakti - ir nieko daugiau!

Losevas atkreipia dėmesį ir į pilvo kultą pas Rablė ("4-oje knygoje garbinamas Gasteris (pilvas), kuris yra iškeliamas kaip visos žmogiškosios kultūros išradėjas ir kūrėjas"), ir į jo bjaurumo estetiką ("Pasakodamas apie gigantų, kurių palikuonis yra Pantagriuelis, atsiradimą, Rablė vaizduoja didžiules kupras, nosis, ausis, dantis, plaukus,kojas"), ir į seksualumo postmodernistinio porno stiliuje, apologetiką ("neįtikėtino dydžio lytiniai organai (savo falu jie gali šešis kartus apsivynioti savo kūną)" ) ir į daug ką kita. Pavyzdžiui, kad tam, jog sunaikinti Idealumą kaip tokį, tą Idealumą reikia ne tik pažeminti, padarant materialumo vergu, bet ir apdergti. Ir būtent apdergti tiesiogine to žodžio prasme.

Losevas toliau rašo:

"Ypatingą vietą visur užima ekskrementai. Pvz., 4-os knygos pabaigoje Panurgas, pridėjęs iš baimės į kelnes, o po to atsigavęs, duoda 15 ekskrementų sinonimų, kuriuos versdamas vertėjas N. Liubimovas turėjo pademonstruoti tikrą išradingumą ir meistriškumą.

Didelį vaidmenį vaidina užmėtymas fekalijomis, apipylimas šlapimu ir paskandinimas jame. Gargantiua užlieja savo šlapimu atsibodusius jam smalsius paryžiečius, kurių 260418 žmonių nuskęsta; Pantagriuelis paskandina šlapime Anarcho stovyklą; Gargantiua kumelė taip pat nuskandina savo šlapime priešo kariuomenę."

Nagrinėdamas visus žmogaus ir pasaulio "fekalizacijos" variantus, Losevas supažindina skaitytoją su įvertinimu, kurį Hugo davė Rablė: "Ne be reikalo Hugo kalbėjo, jog pas Rablė "visas žmogus tampa ekskrementu" (totus homo fit excrementum)".

Losevą dar būtų galima apkaltinti, kad jis "religiškai sustabarėjęs". Tačiau jokiu būdu ne Hugo! O Hugo įvertinimas, kurį pateikia Losevas yra labai svarbus politiniu požiūriu.

Nes, kaip aukščiau minėjau, viena perestroikos (ir ne tik) pusių ir buvo žmogaus nuosmūkio konstravimas (ko rezultatai labai gerai matosi dabartinėje Rusijoje ir ne tik).

O jeigu transnacionalinis subjektas irgi to paties nori, tai reikia pastebėti, jog tame darbe jis JAU pasiekė rimtų rezultatų vakarų civilizacijoje ar net pasaulyje.

O jeigu dehumanizacija ir yra ta pasaulio transformavimo strategija ir metafizika, kuri jungia buvusios SSRS elitą ir jo sąjungininkus Vakaruose?

Neskubėsim su atsakymais, dalykas perdaug sudėtingas, kad skubėti su per ankstyvomis išvadomis, todėl mums reikia palengva tęsti analizę toliau.

Pradžiai nustatykim, jog Losevas labai smulkiai analizuoja Rablė personažų pasaulio dehumanizaciją, kuri savo esme labai primena postmodernizmo kultūros vykdomą dehumanizaciją, bet šį kartą jau realiame pasaulyje.

Losevas rašo:

"... Labai platus ratas objektų, kuriuos M.M. Bachtinas vadina materialia-kūniškąja apačia. Pilvas, žarnos, užpakalis ir kiti objektai, kurių didžiulis skaičius nurodomas ir aprašomas su visom smulkmenom ir perlenkimais, su pačiu didžiausiu pasigėrėjimu ir pasimėgavimu. Užpakalis pas Rablė - tai "atvirkščias veidas arba veidas išvirkščiai".

Kaip matome, Losevas vėl remiasi Bachtinu. Ir, užbaigdamas trečios Rablė kūrybos pusės analizę, rašo, aiškiai polemizuodamas prieš Bachtiną ir jo gerbėjus: "taigi, Rablė realizmas yra ne kas kita, o šlykštumo ir bjaurumo estetikos triumfas. Ir jeigu jūs norite tokį realizmą laikyti pažangiu, prašom, laikykite."

20-aisiais XX a. metais Losevas labai nukentėjo nuo sovietų valdžios. Greičiausiai jis jos nekentė. Bet - kaip matome iš teksto, kuris buvo parašytas jau tokiame amžiuje, kada daugiau nebegudraujama, - Losevas neprakeikė to idealaus, kuris buvo jam nesimpatiškose epochose - sovietinėje ir kitose.

Juk Losevui, kaip įkaitintam idėjiniam tikinčiajam, švelniai tariant, nėra labai simpatiški ir Renesanso aukštieji idealai (titaniškieji, kovos prieš Dievą idealai).

Tačiau nesimpatiškas idealumas jam brangesnis negu žemumas. Ir jis nesutinka sudaryti sąjungos su žemumu, netgi dėl to, kad sutriuškinti jo nekenčiamą idealumą. Jis supranta, kad žemumas iš principo skiriasi nuo idealumo, bet kurio idealumo. Ir šiame klausime jis nepripažįsta jokių kompromisų.

Čia ir yra klasikinė pozicija - tai yra žmonių, su skirtingais įsitikinimais ir idealais, dialogas. O dažnai būna net ir ne dialogas, o kova, ir netgi labai kruvina.

Bet dabartinė kultūra iš pašaknų žudo patį idealumą - čia ar krikščionių kankinys, ar už Lietuvą žuvęs partizanas, ar pasiaukojęs kare paprastas Raudonosios Armijos kareivis - visi jai yra vienodai "puskvailiai", į kuriuos reikia žiūrėti tik ironiškai.

Taigi, dialogą gali vesti žmonės su skirtingais idealais ir iš jų išplaukiančiais skirtingais didvyriais, kankiniais ir t.t.

O kaip vesti dialogą su Rablė pasekėju? Arba su Rablė idėjas praktiškai įgyvendinusiu savo vidiniame pasaulyje postmodernistu? Atsiprašau, bet postmodernizmas - tai ne konservatyvizmas.

Ketvirtoji Rablė kūrybos pusė - "juoko problema".

Losevas rašo: "Mums atrodo, kad tarybinis literatūros tyrimas labai daug padarė, kad atskleisti šito Rablė juoko charakterį, ypač daug ta tema nuveikė L.E.Pinskis. Būtent šitas tyrinėtojas įtikinamai įrodė, kad juokas pas Rablė tai visiškai nėra kokia nors satyra ar toks humoras, kuris yra nukreiptas į tuos ar kitus asmeninio ar visuomeninio gyvenimo trūkumus, jo tikslas visiškai nėra ištaisyti gyvenimo ydas, o atvirkščiai, turi tam tikros rūšies visiškai savarankišką ir savipakankamą reikšmę."

Kaip matome, Pinskis Losevui yra sąjungininkas kovoje su Rablė ir jo apologetais. Idealai pas Pinskį ir Losevą (o taip pat Hugo ir Losevo, Hugo ir Pinskio) - skirtingi. Tačiau kova už patį Idealumą leidžia įveikti šiuos skirtumus konkrečiuose idealuose. Štai ką galime pavadinti pamoka visiems laikams.

Losevas rašo: "L.E. Pinskis atskleidė labai gilią Rablė juoko pusę, tačiau,kaip mums atrodo, netgi šitas stambus tyrinėtojas nepadėjo paskutinio taško toje Rablė juoko charakteristikoje, kurią būtų galima laikyti užbaigta. Rablė juoko objektas ne tik prieštaringas. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kas buvo aišku ir pačiam L.E.Pinskiui, tik nėra jo iki galo tiksliai suformuluota. Reikalas tame, jog tokios rūšies juokas ne tik priklauso prieštaringam subjektui , tačiau šalia to, jis dar turi savipakankamą reikšmę - jis gydo jo gyvenimo skausmą, daro nepriklausomą nuo objektyvaus gyvenimo blogio, duoda jam paskutinę paguodą ir tuo pačiu RABLĖ JUOKO TIPAS LEGALIZUOJA NE TIK TRŪKUMUS BET IR BLOGĮ, LAIKO JUOS SAVAIME SUPRANTAMAIS IR NORMALIAIS, TODĖL UŽKERTA KELIĄ KOVAI PRIEŠ TUOS TRŪKUMUS IR BLOGĮ. Ir reikia padėti paskutinį tašką toje charakteristikoje: TOKIO JUOKO REZULTATE RABLĖ PRADEDA DŽIAUGTIS BLOGIU, ESANČIU REALIAME GYVENIME, t.y., jis ne tik legalizuoja blogį, bet ir laiko jį savo paskutiniu džiaugsmu ir paguoda. Tik su tokia sąlyga Rablė juoko estetinė charakteristika įgauna savo užbaigtumą. Tai, mes pasakytume, yra tikras satanistinis juokas. Ir šia prasme Rablė realizmas yra satanizmas."

Štai Losevas ir pasisakė iki galo. Ir čia vienas iš dviejų.

Arba mūsų minėtas transnacionalinis subjektas priima Losevo įvertinimą. Ir pavadina Rablė bei Bachtiną satanizmo apologetais. O visus jų apologetus - satanizmo apologetais.

Arba spjauna į Losevo analizę ir iškelia Rablė ir Bachtiną.

Bet juk Losevas ne šiaip smerkia Rablė, o pateikia labai argumentuotą fenomeno analizę. Jei ji kieno nors neįtikina - na ir puiku. Mane ji absoliučiai įtikino. Tiek intelektualiai, tiek ir vertybiškai.

Ir galų gale užteks apsimesti, jog visa šita yra TIK literatūriniai, filosofiniai, estetiniai tekstai. Jei tai būtų taip, aš nebūčiau varginęsis. Tekstų šiais laikais ir taip yra begalinė daugybė.

O KALBA ČIA VISADA ĖJO APIE REALIĄ POLITIKĄ!

Bachtinas juk čia ne tik giria istorinį Rablė, nors ir tai būtų nelabai moralu. JIS PAVERČIA RABLĖ Į UNIVERSALIĄ TECHNOLOGIJĄ VISIEMS LAIKAMS. Neveltui tas pats Pinskis smerkia Bachtiną už tai, kad jis naudoja neistorinius metodus.

Pinskis smerkia... O Bachtinas ir jo pasekėjai iš to tik juokiasi tuo pačiu Rablė juoku. O kai visa šita po truputį pradeda realizuotis realiame gyvenime... Tada neištveria netgi ir kraštutinai apolitiškas S.S. Averincevas. Losevas, 1978 m. ir Averincevas 1988 m. Du labai stambūs kultūros korifėjai kalba ta pačia tema skirtingu laikotarpiu.

Jis priklauso tai pačiai konservatyviai religinei stovyklai. Ir jeigu Losevo demaršas - atsitiktinumas, tai Averincevas paverčia jį į tendenciją. Taigi, S.S. Averincevo straipsnis "Bachtinas, juokas, krikščioniškoji kultūra".

SSRS rafinuota inteligentija ir spectarnybinis elitas sukonstravo Bachtino kultą. Averincevas su niekuo nenori gadinti santykių. Taip pat nesinori gadinti santykių ir su vakarietiškuoju transnacionalinio subjekto segmentu. Su tuo pačiu Vitorijo Strada jis palaiko gerus žmogiškus bei darbinius santykius.

Tačiau ką daryti, jei Rablė ir Bachtino tekstai akyse virsta į šlykščią realią politiką? Tą pačią, apie kurią buvo parašyta "Tamsos laikas ir valdžia"?

Sakote Tamsai "taip" ar "ne"? Averincevas - tylus, inteligentiškas ir delikatus žmogus, negalėjo nepasakyti jai savo tylaus ir delikataus "ne". Jis tai darydamas parodė ir savo ypatingą atsargumą, ir protą, ir jam būdingą ypatingą taktiškumą. Tačiau tai jokiu būdu nesusilpnino jo pasakyto "ne". Greičiau atvirkščiai.

Parašęs straipsnį "Bachtinas, juokas, krikščioniškoji kultūra" Averincevas siunčia šį straipsnį (nepalikusį akmens ant akmens iš visos Bachtino juoko koncepcijos) į almanachą Rossija/Russia, kuris yra leidžiamas Venecijoje ne be Strados palaikymo.

Siųsdamas savo straipsnį būtent į šitą leidyklą, Averincevas išsprendžia kelis uždavinius. Visų pirma, jis išsaugo santykius su Strada ir jo ratu. Atsargumas? Žinoma! Atsargumas - Sergejaus Sergejevičiaus charakterio bruožas. Jis visiškai nenori ką nors pykdyti. Ir todėl deda tam "kam nors" ant stalo tekstą. Tarsi sakydamas: "aš, žinoma, negaliu tylėti. Tačiau jeigu jums šitas tekstas kategoriškai nepatogus - nespausdinkite. Tik štai..."

Pereidamas nuo "aš, žinoma" prie "tik štai" , Averincevas ne tik išsaugo santykius su Strada, tačiau ir pastato Stradą į cugcvango situaciją. Iš tikro tie "kas nors", kurių Averincevas nenori pykdyti, negali nesuprasti reputacinių pasekmių,kurios iškils, jei bus atsisakyta spausdinti "pačio Averincevo" straipsnį. Taigi, šalia atsargumo, Averincevas pademonstruoja dar ir sugebėjimą žaisti politinį žaidimą.

Nes ką reiškia išspausdinti straipsnį prieš Bachtiną almanache, kurį šefuoja Strada? Tai reiškia atakuoti priešą jo paties teritorijoje. Ar korektiška kalbėti, jog Averincevas atakuoja Bachtiną kaip priešą? Tegul pats skaitytojas nusprendžia. Aš tik parūpinsiu tekstą.

S.S. Averincevo straipsnis "Bachtinas, juokas, krikščioniška kultūra" pirmą kartą buvo išspausdintas 1988 m. almanacho "Rossija/Russia" Nr 6.

Nuo ko pradeda Averincevas? Nuo adresavimo Rablė: "tai ne straipsnis apie Bachtiną. Tai išaugusios pastabos ant Bachtino knygos apie Rablė paraščių".

Tuo pačiu įvykdomas neaiškus, tačiau rimtam skaitytojui suprantamas perėjimas linija "Losevas - Averincevas". įvykdęs tokį perėjimą, Averincevas apsisaugo nuo postmodernistinio ėdrumo.

Neatsitiktinai, apeliuodamas į Umberto Eko romaną "Rožės vardas", jis pareiškia, kad atsisako paklusti tai žaidimo dvasiai, kuriai paklūsta Eko.

Ką priešpastato Averincevas jo atmetamai žaidimo dvasiai? Tam tikro naivumo dvasią, be kurios, kaip jis tvirtina, "dvasinių ir gyvenimiškų reikalų aptarimas rizikuoja pavirsti į intelektualinį paradą".

Ir ko gi klausia ta naivumo dvasia, kurią pasikvietė į pagalbą Averincevas? Ogi kaip Bachtino požiūris į juoko kultūrą, karnavalizaciją, menipėją (juoko žanras,kuris griauna elgesio normas, etiketą, neša chaosą) atitinka "senosios tradicijos tiesą".

Kokios būtent senosios tradicijos? Tos, sako Averincevas, "pagal kurią Kristus niekada nesijuokė".

Toliau, sekdami Averincevu, mes vadinsim Bachtino knygą "Fransua Rablė kūryba bei Viduramžių ir Renesanso liaudiška kultūra" - FRK. Štai kokį fragmentą iš FRK siūlo panagrinėti Averincevas, priešpastatydamas Bachtino giriamą juoko kultūrą - "senosios tradicijos tiesai":

"Kaip priešingybė juokui, viduramžiškas rimtumas buvo iš vidaus pripildytas baimės, silpnumo, susitaikymo, melo, veidmaniškumo elementais, arba, priešingai - prievartos, draudimų, gąsdinimų elementais. Valdžios lūpose rimtumas gąsdino, reikalavo ir draudė; valdinių lūpose - drebėjo,susitaikė, gyrė, pataikavo. Todėl viduramžių rimtumas kėlė liaudies nepasitikėjimą. Tai buvo oficialus tonas, į kurį ir požiūris buvo kaip į viską kas oficialu. Rimtumas slėgė, gąsdino, kaustė; jis melavo ir veidmainiavo, jis buvo gobšus ir skurdus" (FRK, p. 105).

Bachtinas čia "muša aliuzijomis" ne tik per SSRS ideologiją, bet ir per bažnyčią, ir per absoliučią monarchiją ir per bet kokį pasaulietinį Idealumą kaip tokį. Taigi, ne tik per bažnytinę liturgiją kaip tokią, bet ir per bet kokius pasaulietinius ideologinius renginius.

Ir jeigu rimtumas - liga, tai kad išgydyti bažnytinę liturgiją bei kitokius idėjinius renginius (pvz., patriotines eitynes Nepriklausomybės proga, aukų minėjimus ir t.t.) reikia į viską įnešti karnavalą? Ir tada gausime Pussy Riot mišias bažnyčioje ir chaotišką įvairiaspalvę girtą orgiją kovo 11 dienos eitynių ar sausio 13 dienos minėjimo proga.

Būtent šitą klausimą užduoda Bachtinui Averincevas, aptarinėdamas Bachtino prakeiksmų rimtumui atitikimą ... ne, atitikimą net ne bažnyčiai, o pačiam Kristui. Kuris, pagal "seną tradiciją niekada nesijuokė".

Nenorėdamas, kad jį įtartų, jog jis aplamai neigia juoką, Averincevas pradeda analizuoti juoko dialektiką.

Jis priešpastato įprastam "sprogstamam", nurodančiam ar net ištaisančiam gyvenimo ydas, juokui, kurio "visa prasmė - jo greitume, blyksnyje", užsitęsusį juoką.

Jis rašo: "pati mintis apie užsitęsusį juoką yra nepakenčiama, ne tik dėl to, kad toks nesibaigiantis juokas gana greitai tampa kančia išsekusiam kūnui, bet dar ir todėl, kad juokas, kuris labai ilgai tęsiasi yra "beprasmis juokas". <...> Bet kuri juoko kultūra, tam, kad būti kultūra, turėjo su šituo skaitytis; ir kaip tik paprasti žmonės su jiems įgimtu sveiku protu niekada apie tai nepamiršdavo".

Toliau Averincevas priešpastato žmonių sveiką protą prieš plebėjišką pilvo humorą. Taip ir norisi pasakyti "naująjį humorą". Tokį humorą, kuris mėgaujasi ir apsirijimo, ir girtuoklystės, ir seksualiniais ekscesais. Tačiau žmonių sveikas protas priešpastatomas ne tik prieš tokį plebėjišką humorą, bet ir prieš rafinuoto elito svajones apie "amžiną juoką".

Ryšium su tuo pacituodamas baigiamąją eilutę iš H.Hesės eilėraščio "Nemirtingumas" ("Šaltas ir aiškus kaip žvaigždės naktį/ mūsų amžinas juokas"), Averincevas toliau rašo: "Krikščioniškų tautų sveikas protas tokiam amžinam juokui vietą atrasti gali nebent pragare, o nesibaigiančiam juokui - artimoje pragarui kaimynystėje, pavyzdžiui ten, kur pragaro būtybė verčia žmogų kvatotis iki mirties".

Taigi, Averincevas tiesiai kalba, jog toks juokas, kai juokiamasi iš visko ir visada, bet kokia proga, yra satanistinis. Averincevas cituoja Bachtino pagiras juokui, praveda santykį tarp šitų pagyrų ir Hesės amžino juoko, pereina nuo Hesės amžino juoko prie amžino juoko kaip pragaro stichijos, "ten kur pragaro būtybė verčia žmogų amžinai juoktis" ir tokiu būdu labai subtiliai apkaltina satanizmu Rablė ir Bachtiną.

Plebėjiški juoko ekscesai (o taip pat apsirijimo, girtuokliavimo, sekso, keikimosi, ir t.t. ) plius elitinis mėgavimasis "amžinu juoku" - argi tai nėra mūsų dabarties formulė?

Dabar kiekvieną humoristinių serialų herojų frazę, nesvarbu, ar ji būtų tikrai juokinga ar visiškai lėkšta, už kadro lydi "chachacha", tai tradicija Vakaruose.

"Vienybė juoke" tarp "elito" ir jo engiamų paprastų žmonių - taip, jie mus engia, bet mes vietoj to kad kažką keisti, galime iš jų visą laiką juoktis (nesibaigiantis juokas), ir įteikinėti auksinius svogūnus už tai, kaip juokingai jie mus engia ir apie mus kalba - padidino mokesčius - (chachacha), prasuko eilinę aferą (chachacha), sumažino pensijas (chachacha) - prisiminkite kas buvo rašoma aukščiau - RABLĖ JUOKO TIPAS LEGALIZUOJA NE TIK TRŪKUMUS, BET IR BLOGĮ, LAIKO JUOS SAVAIME SUPRANTAMAIS IR NORMALIAIS, TODĖL UŽKERTA KELIĄ KOVAI PRIEŠ TUOS TRŪKUMUS IR BLOGĮ ir todėl TOKIO JUOKO REZULTATE GALIAUSIAI PRADEDAMA DŽIAUGTIS BLOGIU, ESANČIU REALIAME GYVENIME, t.y., toks Rablė juokas ne tik jį legalizuoja, bet ir laiko savo paskutiniu džiaugsmu ir paguoda.

Žmogaus dehumanizacija per juoko, deheroizacijos, deidealizacijos, karnavalizacijos ir kitokius ekscesus...

Žmogaus ir žmonijos paskandinimas nesibaigiančiame, paslepiančiame blogį, juoke ("pragaro juoke", "amžinąjame juoke").

Žmogaus dehumanizacija...

Pasaulinė finansinė krizė...

Daug specialistų kalba, jog dabartinė krizė dar nepasiekė dugno. Kad bet kokia stabilizuojanti būklė - ne dugnas, o eilinė atbraila, už kurios laikinai užsikabino žmonija. O po to bus eilinis kritimas.

Bet kas tai yra kritimų sistema, kuri susideda iš kritimų ir atbrailų eiliškumų?

Matematikai pasakytų, jog tai vadinasi "sistemos kritimu nuo atraktoriaus ant atraktoriaus".

Tačiau tai jau ne krizė o katastrofa.

Ir tada tai jau nebe krizės, o katastrofos ciklai.


Na, prispausdins eilinius trilijonus popieriukų, kurie mesis į kurią nors dar likusią realaus produkto rinką, išpūs ten eilinį burbulą, po to tas burbulas eilinį kartą sprogs... Ir mes vėl krisime ant eilinės atbrailos.

Taip toliau ir vystysis katastrofa.

Bet katastrofa - ne krizė. Aukšta temperatūra tai ne tas pats kaip ŽIV. Atsakymu į civilizacinį iššūkį negali būti karštligiškas spausdinimo mašinos darbas bei įvairios spekuliacijos.

O jei jau kalba eina apie katastrofą, mes negalime neškelti klausimo apie katastrofos charakterį.

Ar yra katastrofos subjektas, o gal viskas vyksta spontaniškai, organiškai, ryšium su pačio kapitalizmo sisteminiais trūkumais ir žmonių godumu?

O jeigu iškelti hipotezę, kad katastrofos subjektas vis tik yra, tai tada kokie jo tikslai?

Paprasčiausiai elementarus godumas ar kažkas daugiau?

Vyksta savaiminis irimas ar kažkas sąmoningai yra demontuojama katastrofos eigoje?

O jeigu vėlgi iškelti hipotezę, jog kažkas demontuojama, tai tada kas demontuojama?

Tam tikras ekonomikos tipas? Bet juk negalima demontuoti tik ekonominės sistemos, tuo pačiu nepalietus likusių civilizacijos sudėtinių dalių - visuomenės, kultūros tipo, makroprojekto.

O makroprojektas pas mus tik vienas - projektas "Modern". O jei jis bus demontuotas, kas tada jį pakeis?

Vaivorykštinis postmodernizmas vienur ir fundamentalistinis kontrmodernizmas, neturintis nieko bendro su klasikine religija, kitur?

O gal jie abu yra tik "kelio pravalymo įrankiai", o už jų ryškėja dar vieno, pagrindinio, projekto kontūrai?

Kas, jei demontuojamas yra ne tik ir ne tiek modernas, kiek humanizmas, ir visų pirma - krikščioniškasis?

Ir kas turi jį pakeisti?

O juk atsakymas į šį klausimą leistų mums daugiau sužinoti apie subjektą,kuris, pagal mūsų iškeltą ir turinčią pilną teisę egzistuoti, hipotezę, ir žaidžia šį žaidimą, kurio pavadinimas "Žmogaus ir esamos civilizacijos katastrofa".

Norėdami priartėti prie atsakymo į šį klausimą, mes turime ir toliau užsiimti kultūra.

Ir pripažinkim, jog kultūros demontažas - tai daug rimtesnis dalykas, negu visos ekonomikos krizės. Ir, be abejo, žmogaus vidinė krizė anksčiau ar vėliau pasireikš ir ekonominiais, ir politiniais, ir kariniais ekscesais.

Tai, ką aprašo Averincevas (o prieš tai aprašė Losevas) - tai ir yra kultūros demontažas.

Du labai stambūs kultūros tyrinėtojai vienbalsiai teigia, jog Bachtinas ir jo pasekėjai išanalizavo, technologizavo ir suprojektavo, o politinis elitas realybėje įgyvendino kultūros demontažą, Idealaus žudymą ir t.t.

Jeigu mes nenorime įsiskaityti į panašius teiginius, - reiškia, mūsų nedomina nei vykstančių procesų charakteris, nei mūsų ateitis, nei galimi mūsų atsakymai į šį iššūkį. O jei mus tai domina, tai tęskime atsakymų paieškas.

M.M. Bachtinas rašo: "Liaudis niekada iki galo nesutinka su viešpataujančios (idėjinės) tiesos patosu. Jeigu nacijai gręsia pavojus, žmonės įvykdo savo pareigą ir ją išgelbsti, tačiau jie nekada rimtai nežiūri į valstybės patriotinius lozungus, jų heroizmas visada išsaugo blaivią pajuokos kibirkštį vyraujančiai idėjai. Todėl ideologas su savo patosu ir rimtumu niekada negali įsiskverbti į paprasto žmogaus dvasios šerdį; jis čia susiduria su neįveikiamumu jo rimtumui pašiepiančiu ir cinišku (nužeminančiu) linksmumu; su linksmo burnojimo karnavalo kibirkštėle (ugnele), kuri ištirpdo bet kurį organišką rimtumą." (M.M. Bachtin , "Literaturno-kritičeskije statji", M., "Hudožestvennaja literatura", 1986, p. 513-514)

Čia Bachtinas pastebėjo teisingai. Taip, visa tai yra žmonių dvasios gelmėse. Ir jei tai lieka tam tikruose rėmuose, tai netgi teigiamas dalykas, nes jis apsaugo žmones, jeigu religija ar kokia nors pasaulietinė ideologija sustabarėja, subiurokratėja, jei miršta jų gyvoji pusė, kai nebelieka šventųjų ir didvyrių, o juos pakeičia fariziejai, inkvizicija ir politrukai. Tada ir įisijungia šis apsauginis mechanizmas. (Norėdami "pajusti" šį apsauginį mechanizmą,- reikia pripažint, pas autorių gana stipriai išstūmusį idealiąją dvasios pusę, kas įvyko dėl objektyvių priežasčių,- perskaitykit J. Hašeko knygą " Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai Pasauliniame kare").

Tačiau. Žmoguje dar yra ir kita pusė - Idealumas ir rimtumas. Ir abi šios pusės žmogaus dvasios gilumoje koegzistuoja.

O jeigu paimt ir galingomis masinės informacijos priemonėmis sutrypt Idealiąją ir rimtąją pusę, tuo pačiu labai išdidinant karnavalinę pusę, kurią dar paskaninti deheroizacija, deidealizacija ir pinigų kultu?

Tada mes ir gausime žmogų, sakantį: "man įdomu tik kaip užkalt daugiau pinigo ir nusipirkt naują mašiną/išvažiuot pagert/prie jūros ir t.t."

Bachtinas šitą labai gerai žinojo. Ir to išmokino Andropovą.

Taigi, čia neina kalba apie juoko uždraudimą. Kalba eina apie kovą prieš žemumo orgiją. Prieš instinktų valdomos minios šėlsmą. Minios, kuri "juoko kultūros" tecnologijų yra išvaduota nuo BET KOKIO Idealaus.

Paverstos į iš Bedugnės pakilusį Žvėrį. (Patikslinu: "Žvėris" mano tekste - tai surenkamoji metafora visiems gyvuliškiesiems, tamsiesiems instinktams ir poreikiams, kurie egzistuoja žmogaus pasąmonėje, apibūdinti; "Bedugnė" - metafora, žyminti tą pasąmonės sritį, kuroje ir glūdi tie instinktai. Pabrėšiu, jog pasąmonėje taip pat glūdi ir trauka prie idealiojo, aukštojo, aukštesnieji poreikiai; dvasingumo, idealaus pasireiškimai. Religinėje terminologijoje toji pusė yra žymima kaip "dieviškoji", "angeliškoji" žmogaus pusė - "žmogus gyvas ne vien duona". Tos abi pusės žmoguje koegzistuoja ir nuolatos kovoja viena prieš kita).

Argi ne visu tuo ir užsiėmė XX a. antroje pusėje ir teoretikai (postmodernizmo ir ne tik) ir praktikai ("raudonųjų" ir "juodųjų" brigadų vadovai, aklo jaunimo maišto vadovai, kontrkultūros lyderiai, kurie jaunimui, XX a. 6-ajame dešimtmetyje, pakilusiam į Idealumo, šventumo paiešką, į kovą prieš materializmą, pasiūlė sex-drugs-rock&roll surogatą (akla hipių revoliucija), tuo išliedami į pamazgų duobę galbūt paskutinę masinę Vakarų pasaulio Idealumo energiją).

Ir jeigu mes norime suprast, kokius mes turime šansus kovoje prieš šį Žvėrį, tai toliau skaitykime Averincevą. Kuris, aptaręs Bergsono juoko filosofiją, teigia: "Legenda, pasak kurios Kristus niekada nesijuokė, juoko filosofijos požiūriu yra absoliučiai logiška, korektiška ir įtikinanti. Absoliučios laisvės taške juokas neįmanomas, nes nebereikalingas. Kitas reikalas - humoras. Ir jeigu juoko ekstazė atitinka išsivadavimą, humoras atitinka laisvą naudojimąsį išsivadavimu."

Čia jis nesustoja. Ir tuoj pat užduoda sau ir skaitytojui klausimą: nuo ko išvaduoja juokas? Ir pareiškia: išsivaduoti tame tarpe (šalia pagalbos išsivaduojant nuo ydų ir trūkumų - tegiama, geroji humoro rūšis) galima ir nuo pačios laisvės.

Taip visiškai apolitiškas Averincevas pirmą kartą perveda kalbą į politinę pusę. Ir paneigia neteisingus Bachtino sulyginimus ("juokas = demokratija", "rimtumas = totalitarizmas").

"Totalitarizmas,- teigia Averincevas,- priešpastato demokratijai ne tik grasinimą teroru, tačiau ir gundymą kai kurių draudimų nuėmimu, tam tikrą melagingą išsilaisvinimą; matyti totalitarizme tik represinę pusę - didelė klaida. Ryšium su vokiškuoju nacionalsocializmu T. Manas savo biblinėje novelėje "Įstatymas" pabrėžia būtent orgijos nuotaiką, kuri yra "šlykštumas prieš Dievą", o stilizuotoje pranašystėje apie Hitlerį kalbama kaip apie gundytoją, kuris gundo melaginga laisve nuo (tam tikrų) įstatymų. Totalitarizmas žino savąją karnavalizaciją."

Šita karnavalizacija, nurodo Averincevas, remiasi ypatingu juoku - "juoku cinišku, juoku chamišku, kurio eigoje besijuokiantysis išsivaduoja nuo gėdos, nuo gailesčio, nuo sąžinės".

Išsivaduodamas nuo viso šito žmogus neišsilaisvina, pavirsta stichijos vergu.

"Troškimas atsiduoti stichijai, "patikėti" jai save , - rašo Averincevas, - civilizuoto žmogaus svajonė, kuri jau seniai aprašyta. Tačiau tas, kuris buvo rimtai susidūręs su tomis stichijomis - net jei vien tik su tomis, kurios gyvena pačiame žmoguje, tame tarpe ir su juoku, kaip taisyklė, kaip A. Blokas, prisilaiko kitos nuomonės."

Bachtinas, teigia Averincevas, tokių klausimų sau nekėlė. Nes jis prisiekė tokia pasaulėžiūrai, kuri "iškėlė sveiko ir gero juoko kriterijumi patį juoką". Čia Averincevas cituoja Bachtiną: "Suprato, jog už juoko niekeda nesislėpė prievarta,jog juokas niekada nekūrė laužų, kad veidmainystė ir apgaulė niekada nesijuokia, o užsideda rimtumo kaukę, kad juokas nekuria dogmų ir negali būti autoritarinis <...> . Todėl stichiškai buvo nepasitikima rimtumui, o tikima šventišku juoku." (FRK, p. 107.)

Labiausiai Averincevą piktina tai, jog Bachtinas priskiria nepasitikėjimą rimtumu ir tikėjimą juoku - liaudžiai. Taip sakant, paprastiems žmonėms. Galima būtų, rašo jis, "paklausti bent apie Žaną d' Ark: ji kaip, ar nepriklauso paprastiems viduramžių žmonėms? Tai ką, ir ji stichiškai nepasitikėjo rimtumu (kieno rimtumu? Savo girdimų balsų? Karūnavimo (karališkojo patepimo) Reimse rimtumu?), o gal Žaną apimdavo rimtumas, kaip marazmas, dėl jos silpnumo ir užguitumo? O liaudies religinių srovių dalyviai, eretiškų ar ne, jie "pasitikėjo" savo "rimtumu", nors ir "neoficialiu", ar nepasitikėjo?

Averincevas kraštutinai delikatus forma. Tačiau - ne turiniu. Jo klausimai Bachtinui apnuogina apgalvotą ir provokacinį melagingumą "nekuriančio prievartos", "laužų" ir "dogmų" "išvaduojančiojo liaudies juoko" teoretiko teiginiuose.

"Taip,- ironiškai atsako Averincevas Bachtinui,- kurti dogmas - tai nėra juoko funkcija, tačiau visa jėga primetinėti ne iki galo išsakytas ir suprantamas nuomones ir svarstymus, požiūrius ir įvertinimus, t.y. tokias pat dogmas, terorizuojant dvejojančiuosius tuo, ką prancūzai apibūdina kaip peur du ridicule,- tokia juoko savybė yra gana charakteringa ir bet koks autoritarizmas ja labai intensyviai naudojasi. Juoku galima užkimšti burną kaip kamšalu."

Argi dabar juoku nėra užkemšama burna kaip kamšalu? Argi kartais nėra sukuriama iliuzija to, jog (vėl cituojame Averincevą) "neišspręstas ir ginčytinas klausimas yra jau seniai išspręstas reikiama kryptimi, o kas to dar nesuprato, yra atsilikęs klounas - o kas gi norės, kad jį prilygintų karikatūros ir farso personažui?"

"Juokas arba teroras"...

Kodėl "arba"? - klausia Averincevas. "Juoko teroras,- rašo jis,- ne tik sėkmingai gali pakeisti represijas ten, kur pastarųjų negalima pritaikyti (nepolitkorektiška), tačiau ir ne mažiau sėkmingai gali bendradarbiauti su represiniu teroru ten, kur jis gali būti pritaikytas".

Bachtinas - nežino? "Juokas nekuria laužų",- teigia jis.

Averincevas skėsčioja rankomis : "Laužai aplamai yra kuriami žmonių , o ne atgijusių abstrakčių savokų.<...> O štai jau kada laužas yra užkurtas, aplink jį juokas aidi gana dažnai, ir šitas juokas įeina į inkvizicijos užmačias: žeminantys gobtuvai ant aukų galvų ir kiti juoko aksesuarai - būtina autodafė dalis".

"Juoke niekada neslypi prievarta",- teigia Bachtinas.

Averincevas duoda daugybę priešingų pavyzdžių. Čia jums ir vergo kankinimas Antikos juoko kultūroje (Aristofano "Varlės"), ir Evangelijos epizodas, kuris aprašo tyčiojimąsi iš Kristaus, sugrąžinantį mus, Averincevo nuomone, "prie pačių liaudies juoko kultūros ištakų", ir archaiški ritualai, kuriuose pačiu artimiausiu būdu yra persipynę juokas ir kraujas.

"Bet kurios karnavalizacijos pradžių pradžioje - kraujas",- pabrėžia Averincevas.

Čia nereikia nei "pradžių pradžios".

Visai neseniai, o ne "pradžių pradžioje" buvo tokia kruvina karnavalizacija - 1993 m. spalio 4 dieną. Jelcino diktatūros įtvirtinimas. Tankai šaudo į Parlamentą. Gyvų žmonių, tame tarpe pasimaišiusių moterų ir paauglių, sušaudymas iš tankų miesto centre, žiopsant žvengiančiai miniai, kuri gurkšnoja alų ir keikiasi. Ore tvyro sudegusios žmogienos kvapas. Žiopsantys uosto - ir mėgaujasi. Argi tai ne kruvinas karnavalas?

Averincevas siūlo peržiūrėti pačias įvairiausias kruvinas karnavalizacijas.

Vienuolių moterų plakimą, kurį sugalvojo Kondorse ir kuris vadinosi "priemone juokui" (nors kai kurias vienuoles užplakdavo iki mirties). Musolinio pasilinksminimus, kuriuose jis duodavo ricinos kitaip manantiems, o po to kvatodavosi, žiūrėdamas, kaip jie dergia sau į kelnes.

Ir jis klausia skaitytojo: "Argi negalima nepastebėti, kaip gerai šios abi pasityčiojimo rūšys - ir "priemonė juokui", ir ricina, susiderina tarpusavyje "juoko tiesos" sistemoje, kuri yra išvystyta (Bachtino) knygoje apie Rablė? Viskas susiderina, be menkiausio nelygumo, netikslumo."

"Argi visada, - nesupranta Averincevas,- vidinė paprasto žmogaus laisvė yra išreiškiama tik juoke? Štai sudegino Žaną d'Ark, atrodo viskas baigta, paskutinį žodį tarė budeliai. Bet štai anglų kareivis, ką tik kartu su visais aukos sąskaita praktikavęs savo juoko kultūrą, staiga alpsta, o kada draugams pavyksta jį nunešti į artimiausią smuklę ir ten atgaivinti, jis skuba tuoj pat, nedelsdamas, pripažinti savo kaltę. Ir šiuo atveju vis ta pati "paprasto žmogaus dvasios šerdis" stato jau ne "juoko sieną", o visai ką kitą: išsivadavimas šį kartą sutampa ne su juoku, bet su jo pabaiga, su išsipagiriojimu nuo juoko".

Išsipagiriojimas nuo juoko...

Ar tarptautiniam "Rablė-Bachtino-Andropovo ordinui" pavyko savo "juoko kultūra" visiškai užmušti idealiąją ("dieviškąją", "angeliškąją") žmonių dvasios pusę?

Kažkam taip norisi įsiskverbti būtent į tą žmonijos dvasios sritį ir VISKĄ ten sunaikinti.

O kaip sunaikinti?

Aš pabandžiau tai aprašyti aukščiau.

Jei trumpai - juokas ne tik gali pažymėti
ydas, kas galbūt sąlygos jų įveikimą ( geroji juoko
pusė) , tačiau jis užmuša ir idealumą.


Religinis pavyzdys: galima išjuokti šventiko ydas , tačiau negalima išjuokti Dievo - tas, kuris tai daro, jau
nebėra tikintysis. Pasaulietinis pavyzdys: galima išjuokti ideologų, arba patriotų ydas, tačiau negalima
išjuokti pačios idėjos (mylėti Tėvynę), nes tas, kuris tai daro, jau nebetarnaus tai idėjai. Galų gale, jei
vyksta idėjinis karas, galima išjuokti priešų idėjas, tačiau ne savo - taip bus naikinamas vienas idealumas,
tačiau saugomas kitas idealumas. "Amžinas juokas" ir yra ta metafora, kuria pažymimas toks juokas, kai
juokiamasi visada ir iš visko.

O Rablė moko išjuokti visas idėjas, visą idealumą.
Kas tada lieka išjuokusiąjam? Kadangi juokas
sunaikina idealumą, tai viską išjuokusiąjam lieka tik
realumas - pinigai, statusas, malonumai ir komfortas
kaip gyvenimo prasmė.


Kokia yra Bachtino atliekamo "susikausčiusios" švarios kalbos priešpastatymo "laisvai" keikimosi stichijai prasmė?

Štai dar vienas melas, kurį atskleidžia Averincevas, nurodantis į plačiai žinomą Prancūzijos karalių ir aristokratų pomėgį keiktis ir į "plebėjišką tos pačios Žanos pamaldumą, kuris vertė ją kovoti su tokiu riterių įpročiu".

Viskas, kas Aukšta (kalbos švarumas, rimtumas ir t.t.) vadinamas "siaubingu" ir "elitariniu". Viskas, kas Žema - "puikiu" ir "liaudišku".

Ar tai tik paprastų žmonių šmeižimas? Ne, viskas daug rimčiau.

"Rablė-Bachtinas-Andropovas" ne tik pripaišo paprastiems žmonės viską kas žema, vadindami tai gėriu. Jie tuo pačiu metu ieško būdų kaip aktyvuoti Žemumo energetiką (gyvuliškąją žmogaus vidinę pusę) ir išjungti kitą energetiką idealiąją žmogaus vidinę pusę).

Koks viso šito tikslas? Tikslas - gerojo Žemumo pagalba - sunaikinti "blogąjį", "totalitarinį" Idealumą.

Išsiaiškinę šitą tikslą ir tam, kad išsiaiškinti kai ką dar sudėtingesnio ir konkretesnio, mes privalome pereiti nuo kultūrinės analizės prie metafizinės analizės.

Tačiau prieš atlikdami metafizinę analizę, mes turime atlikti dar vieną politinę analizę.

III. Antroji politinė analizė. Kšatrijų sukilimas.


Kažkada gyveno labai stambus sovietinis veikėjas, kurio vardas buvo Jurijus Vladimirovičius Andropovas.

Šitas stambus veikėjas ilgai veržėsi į valdžią, po to ją gavo ir greitai numirė. Po to jis dar ilgai buvo įvairiai aptarinėjamas ir tyrinėjamas, tačiau visi tie žmonės, kurie užsiiminėjo jo tyrimu, kažkodėl labai nenorėjo prisiminti vienos pavardės - Kuusineno.

Otto Kuusinenas globojo Andropovą nuo pat įvykių Karelijoje laikų, kada Andropovas, kaip dabar yra sakoma, kažką "prisidirbo", ar kažką ne taip padarė, ar tai buvo kažkuo apkaltintas. Ir toliau jis visą laiką globos Andropovą.

Ir jeigu kreipti dėmesį į tai, kas buvo Andropovas, kaip tam tikros elitinės-klaninės tendencijos, ji gi Žaidimas, reiškėjas, Žaidimo, kurio nėra be žaidybinių subjektų, kuo ir buvo šitie galingi, tikslus formuojantys, klanai, taigi, jeigu kreipti dėmesį į šitai, tai tada Kuusinenas yra daug svarbesnis už Andropovo etninę kilmę.

Otto Kuusinenas buvo labai stambi Kominterno figūra. Ir ne šiaip Kominterno, o uždarų, o taipogi ypatingai uždarų Kominterno struktūrų figūra, tokių struktūrų, kurios užsiiminėjo tiek ryšiais su tarptautiniu elitu, tiek ir dar tamsesniais piniginiais ir represiniais reikalais.

Visa šita veikla užsiiminėjo žmogus, pavarde Piatnickis, kurį sunaikino Stalinas. O Kuusineno Stalinas nesunaikino, nors ir labai žiauriai pasielgė su Kuusineno žmona. Josifas Visarionovičius kartas nuo karto taip darydavo.

Kodėl gi Stalinas nesunaikino Kuusineno tada, kada jis labai žiauriai susidorodavo su šitomis Kominterno struktūromis?

Todėl, kad Kuusinenas palaikė ryšius su kažkokiomis tarptautinėmis struktūromis, kurios Stalinui buvo reikalingos ir kurių niekaip nebuvo galima atplėšti nuo Kuusineno.

Tai yra, Kuusineną buvo galima nužudyti, tačiau tada šitie ryšiai būtų nutrūkę. O Stalinui reikėjo, kad šitie ryšiai ir toliau veiktų.


Tokie ryšiai galėjo būti dviejų tipų.

Pirmasis tipas - tai ryšiai su tarptautinėmis Masonų struktūromis.

Ir čia nėra nieko iš suokalbių teorijų ir nieko antiakademiško.

Aš siūlau visiems, kuriuos šitai domina, perskaityti Trockio pasisakymus, kuriuose jis reikalauja visiems, kurie įeina į Kominterną, išeiti iš Masonų ložių, atsisakyti ir toliau dalyvauti Masonų veikloje. ("V borbe s masonstvom. Trockij na IV Vsemirnom Kongresse Kominterna (5 nojabria - 3 dekabria 1922 g.)", "Trockij L.D. Kommunističeskoje dviženije vo Francii. (Reči, statji, pisma i dr. materialy), M., 1923).

Visame šitame yra lengva ironijos dalis - kaip tu iš jų išeisi, juk tai nėra taip paprasta ir kas sukontroliuos, išėjai tu ar neišėjai?

Kaip ten bebūtų, kažkokiu momentu Trockis pasakė: "O dabar mes visi nusprendėme, kad arba Masonai, arba Kominternas".

Reiškia, yra logiška teigti, jog iki to laiko viskas buvo kitaip.

Kadangi Masonai - tai mažų mažiausiai Vakarų civilizacijos realią politiką lemiančių elitų saviorganizacijos forma, tai aš nematau nieko nesuprantamo tame, jog ryšiai su jais turi būti palaikomi bet kurioje valstybėje.

Ir tai, jog Kuusinenas buvo atsakingas už šiuos ryšius, tai yra daugiau ar mažiau nustatytas istorinis faktas.

Pačiu blogiausiu atveju galima teigti, jog tai faktas, kuris yra nustatytas su patikimumu, kuris viršija 80 procentų.

O štai kitas ryšys, daug labiau rimtesnis ir uždaresnis - tai ryšys su aukščiausiuoju Trečiojo Reicho elitu.

Vėlgi natūralu, jog ryšiai egzistuoja visada ir aš nenoriu tuo demonizuoti Kuusineno, kaip ir kieno nors kito.

Aš tik kalbu, jog šitas ryšys yra labai mažai ištirtas, jo tikimybė yra apie 20 procentų.

Tačiau jeigu kam nors tai pavyktų geriau ištyrinėti, atsivertų daug naujo, kas yra susiję su SSRS.

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Paskutinį kartą redagavo Tylenis 07 Kov 2015 05:27. Iš viso redaguota 8 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Bal 2013 22:23 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
Tęsinys

Aptarę šią Jurijaus Vladimirovičio Andropovo figūros elitinę genezę, pereikim prie kito etapo.

Tai, jog Andropovas atsidūrė pasiuntiniu Vengrijoje, savaime aišku, buvo ne atsitiktinis dalykas. Čia nieko nėra atsitiktinio, įskaitant tai, jog Vengrija - taip pat ugro-finų grupės (Dunojaus pogrupio) šalis. Tai reiškia, kad yra tam tikras ryšys tarp Vengrijos, Suomijos ir Karelijos. Jis ten viską tam tikru būdu atliko (žr. aukščiau), ir buvo perkeltas į Maskvą, į tarptautinį CK skyrių, o iš tarptautinio CK skyriaus - į KGB.

Ir buvo visiškai aišku, kuo Andropovas ten užsiiminėja. Jis ten kovojo ne tik prieš Suslovą, bet ir aplamai prieš SSKP, kaip vertikalią ideologinę struktūrą. Tos vertikalios ideologinės struktūros įsikūnijimu buvo Suslovas.

Ir dabar aš norėčiau atkreipti dėmesį, jog Suslovas šia prasme buvo labai dviprasmiškas. Daugelis SSRS specialistų vadiną jį "prasmių žudiku".

Ką realiai darė Suslovas su ideologinės vertikalės struktūra - tai klausimas, į kurį labiau tinka atsakymas "žudė", negu kad atsakymas "saugojo". Todėl šiuo atveju žodžius "Andropovas kovojo prieš Suslovą" galime iš esmės vartoti su kabutėmis.

O dabar užfiksuosim, jog Andropovas norėjo priešpastatyti šitai vertikaliai struktūrai, kuri savo sandara labai priminė bažnytinę (visaapimančios prasmės, viena ideologinė ir administracinė vertikalė, visos veiklos ideologizacija, viskas turi paklusti ideologinėms prasmėms), tam tikrą matricinę struktūrą.

Skirtinguose tos matricos mazguose turėjo egzistuoti skirtingi tiek ideologiškai, tiek ir lingvistiškai, objektai, o pati matrica turėjo turėti tam tikrą centrą, kuris visą šitą "voratinklį" būtų kontroliavęs.

Andropovui pavyko labai toli pasistumti ta kryptimi, kai jis įkūrė 5-ąją SSRS KGB valdybą, kuri turėjo užsiimti ideologija.

Todėl, kad tokios ideologinės komunistinės vertikalės požiūriu, atiduoti kovą prieš ideologines diversijas kam nors kitam, išskyrus uždaras struktūras pačios partijos viduje, buvo absoliuti beprotybė.

Niekas, kas yra susijęs su ideologija, nėra paleidžiamas iš monoideologinio subjekto rankų, kadangi šis subjektas turi valdžią tik todėl, jog yra ideologinis.

Inkvizicija - bažnyčios reikalas. Inkvizicijos neatiduoda karaliui, o jau tuo labiau tiems, kurie padeda tam karaliui išlaikyti valdžią.

Ir tą akimirką, kai visa tai buvo atiduota į 5-osios valdybos rankas, ir pastaroji užsiėmė ideologinėmis problemomis, tapo aišku, jog SSKP pasmerkta, kadangi būtent čia ir įvyks svarbiausia. "Tai štai kur slypėjo pražūtis manoji!"

Ir Andropovas šitą matricą visokeriopai globojo.

Aplink kiekvieną iš matricos elementų susikūrė savos bendruomenės: pseudoliberalios, pseudokonfesinės, pseudonacionalistinės ir t.t., bendruomenės, kurios buvo visiškai akivaizdžiai susijusios su esančios ideologijos "graužimu". Taigi, struktūros viduje susiformavo antikomunizmo energija.

Perestroika - tai ir yra tas istorinis momentas, kada matrica atakavo vertikalią SSKP struktūrą arba "administracinę-komandinę sistemą" (kvailas pavadinimas, išrastas G.H. Popovo).

Atakos jėga buvo triuškinančiai galinga. Matrica sunaikino viską, kas buvo susiję su SSKP. Ji sunaikino viską, kas turėjo bet kokį ryšį su monoideologine komunizmo struktūra.

Tačiau tai buvo, kaip sakoma, "tik žiedeliai".

MATRICA SUNAIKINO LABAI DAUG KĄ, KAS BUVO SUSIJĘ SU APLAMAI IDEALUMU KAIP TOKIU, BET KOKIAS PRASMES, ĮGYVENDINDAMA REALIAME GYVENIME AUKŠČIAU ANALIZUOTĄ RABLĖ-BACHTINO ŽMOGAUS SUGYVULINIMO TECHNOLOGIJĄ.

Yra kai kurios ženklios figūros, susijusios su šia matrica.

Pavyzdžiui, A.I.Rakitovas, žinomas filosofas, kuris specializuojasi "civilizacijos šerdies pakeitime", komforto, kaip viso ko prasmės, apologetas, Rusijos aukščiausiojo politinio elito, vykdančio realią politiką, nuolatinis narys.

Broliai Strugackiai su jų progresinimo idėjomis.

Michailas Bachtinas su jo karnavalizacijos idėja. Ir jis buvo viena svarbiausių žaidimo figūrų.

M.M. Bachtinas yra figūra, kurią Andropovas ištraukė iš tremties ir perkėlė gyventi į Maskvą.

Čia galimi du variantai.

Pirmas - jis tai padarė tik norėdamas padėti Bactinui kaip žmogui, nes panašiu būdu jis yra ne kartą padėjęs, jo nuomone, be reikalo nukentėjusiems inteligentams.

Antras - Bachtinas jam buvo reikalingas dėl tam tikrų priežasčių. Andropovas vadovavo KGB. Čia iškeliu hipotezę, jog tam, kad ištraukti Bachtiną, jis turėjo pasirašyti kokį nors dokumentą, kuriame buvo teigiama, jog "Bachtinas yra pagrindinis juoko kultūros specialistas SSRS, kuriame nekontroliuojamais tempais vystosi anekdotų kultūra, grasinanti komunistų partijos autoritetui, ir todėl mes prašome, kad Bachtinas taptų KGB konsultantu ir įeitu į tam tikras jos struktūras".

Kaip ten bebūtų, tačiau kad Andropovas ištraukė Bactiną iš tremties ir kardinaliai pakeitė jo gyvenimą - faktas.

Taigi, pirma, mes turime faktą (šitą faktą taip pat teigė ir Julijanas Semionovas ir Evgenijus Kiseliovas), kad Bachtiną iš tremties ištraukė asmeniškai Andropovas.

Antra, mes turime antroje dalyje pateiktą labai stambių pasaulinio lygio kultūrologų ir filosofų išanalizuotą ir jų moraliai pasmerktą karnavalizacijos, kaip bet kurio Idealaus sutriuškinimo, technologijos teoriją.

Ir trečia, svarbiausia, mes turime REALYBĘ, KURIOJE VISI GALI ĮSITIKINTI, KAD TA TEORIJA BUVO PRAKTIŠKAI ĮGYVENDINTA IR YRA TOLIAU ĮGYVENDINAMA.

Iš čia kategoriška išvada - M.M. Bachtinas perdavė Rablė technologijos teoriją Andropovui ir KGB.

Dar keletas antrinių mano išvados patvirtinimų - sudėtingas J. Andropovo instrumentarijus:

- Sudėtingas valdžios gavimo modelis;

- Intelektualiai sudėtingų artimiausių bendradarbių tipas;

- Rėmimasis labai sudėtingu intelektualiniu instrumentarijum;

- Nauji darbo su visuomenės nuomone modeliai;

- Biografiniai neaiškumai;

- Labai sudėtingas ryšio su Vakarais kanalas;


M. M. Bachtinas buvo talentingas žmogus, kuris labai neapkentė visko, kas buvo susiję su komunizmo idėja ir su SSKP monoideologine vertikale.

Vėlgi pasikartosiu, jog Bachtino perimta Rablė technologijos teorija buvo ne tik bažnytinių monoideologinių sistemų naikinimo technologijos (kurios pagalba Rablė ir jo darbo tęsėjai naikino krikščioniškuosius idealus jų katalikiškame variante) teorija, tačiau ir, kaip daug kartų minėjau aukščiau, bet kurios kitos prasminės vertikalės sulaužymo technologijos teorija.

Štai į šitai ir atkreipė dėmesį Losevas su Averincevu. Losevas taip pat buvo antikomunistas, tačiau jis teigė, jog Bachtinas nori sulaužyti aplamai Idealumo stuburą, todėl tai yra labai blogas darbas, kuriam nėra atleidimo.

Andropovas labai daug tyrinėjo Kemalį Atatiurką. Kodėl?

Todėl, kad Kemalis Atatiurkas, konstruodamas naują valstybę, pačiu žiauriausiu būdu išpjovė viską ir visus, kas tik būtų priminę turkams apie kažkada egzistavusią Osmanų Imperiją. Čia Osmanų Imperijos analogas - SSRS.

Taip pat Andropovas labai ilgai užsiiminėjo Modernu. Ir SSRS buvo grupės, kurios analizavo Prancūzijos bei kitų šalių modernistinę patirtį, ir visos šios grupės sukosi Andropovo orbitoje.

Galima ir toliau vardinti įvairius matricos elementus, tačiau Bachtino elementas čia yra vienas iš pagrindinių. A.I. Rakitovas, mums, aišku irgi apie daug ką pasako.

Matrica nenustojo egzistuoti po Andropovo mirties ir pradėjo puolimą visais frontais 80-ųjų pabaigoje. Matricai tai pavyko padaryti todėl, kad ji užgrobė visus SSKP informacinius ginklus ir todėl galėjo sušaudyti SSKP iš visų tų ginklų kalibrų informaciniais sviediniais, kurie buvo sukurti matricos "laboratorijose".

Šitame visame dalyvavo ištikimas "suslovininkas" A.N. Jakovlevas (jeigu perskaitytumėte jo darbus, įsitikintumėte, jog jis tiesiog meldėsi Suslovui) ir gana artimas Suslovui (nors ir mažiau negu Jakovlevas) Michailas Gorbačiovas, kuris šalia viso to dar buvo ir Andropovo protežė.

Raisa Maksimovna taip kalbėjo apie Andropovą: "Šitam žmogui mes esami skolingi už viską".

Taigi, 80-ųjų pabaigoje susidarė unikali situacija, kuri nusakyta posakyje "kur du pešasi, trečias laimi", - tai situacija, kai į areną galėjo išeiti ne tik matricos pseudonacionalistinės, tačiau ir sveikos patriotinės jėgos, kurios įvairiose tautose laukė savo valandos.

Jų tikslas - perimti iš pseudonacionalinių jėgų tautų išsivadavimo energiją ir panaudoti ją realiai nepriklausomybei pasiekti.

Stipriosios patriotų pusės - žmonių masiškumas ir įkaitinta masinė energija, sugebėjimas aukotis vardan Laisvės Idealo.

Stipriosios "matricos mazgų" pusės: labai plačiai išplėtotas agentūrinis tinklas, sugebėjimas įsiskverbti į sveikas patriotines jėgas, kada nebuvo aišku kas yra kas; patirtis žaidžiant uždarus politinius žaidimus; Raudonosios Armijos dalys, dislokuotos tų šalių teritorijose, kuo galėjo reikalui esant pasinaudoti "matricos mazgų" elementai;

Buvo galimi du įvykių scenarijai:

Pirmas scenarijus - sveikos patriotinės jėgos, priešpastačiusios Raudonajai Armijai savo ryžtą eiti iki galo ir gavusios masių palaikymą, nugalėjo, ir tautos de fakto ir de jure išsikovojo nepriklausomybę;

Antras scenarijus - "matricos mazgai" aplošė patriotines jėgas: remdamasi išplėtotu agentūriniu tinklu jie įsiskverbė į patriotinių jėgų vidų, išlaukė, kol masių energija atauš, nes de jure nepriklausomybė jau buvo iškovota, tada a) persiviliojo į savo pusę dalį patriotinio elito, o kitą dalį išvedė iš žaidimo ir marginalizavo, arba b) išvedė iš žaidimo ir marginalizavo visą patriotinių jėgų elitą.

Šiuo atveju tauta nepriklausomybę atgavo tik de jure, o de fakto ji ir toliau liko priklausoma nuo matricos struktūrų, kurios jau galėjo, nebebijodamos masinės pasipriešinimo energijos pakilimo, vykdyti savo norimą politiką.

Antrasis scenarijus yra tipiškas neokolonializmo scenarijus.

O kuris scenarijus nugalėjo Lietuvoje, tegul sprendžia pats skaitytojas.

Savaime aišku, kad egzistavo taip pat ir pačios giliausios objektyvios SSRS subyrėjimo priežastys, kurių niekas neneigia.

Tačiau aš aukščiau aptariau priežastis, kurių pavadinimas yra "uždari elitiniai žaidimai" ir kurios nėra labai gerai ištyrinėtos.

Taigi, iš čia galima daryti išvadą, jog istorija - tai ne tik materialiniai interesai ir klasių kova, klasiniai prieštaravimai, ir Idealų ir Prasmių kova, bet ir Žaidimas.

O XX a. sąlygomis, kai prasidėjo televizijos era, o ypač kai atsirado internetas, šitie abu išradimai kažkuria prasme pažymėjo, jei ne istorijos pabaigą (F. Fukujama), tai bent jau jos problematizaciją.

Žaidimas visada buvo istorijos elementas, tačiau XX amžiuje ir XXI amžiuje pirmą kartą atsirado sąlygos, kada Žaidimas gali visiškai išstumti Istoriją ir likti vienas.

Valdančiosios klasės, kurios, pasak Markso, visą laiką juda savosios pabaigos link, kadangi toks yra nenugalimas istorijos dėsnis, gerai išsinagrinėję Marksą šio amžiaus 20-ųjų pirmoje pusėje, tarė: "Taip, istorijos dėsniai nenumaldomi, ir Marksas, deja, čia yra teisus. Bet tada mes, kad išlikti valdančiąja klase, privalome sunaikinti pačią Istoriją, o palikti tik Žaidimą".

Georgijus Dimitrovas šaukė, jog "Istorijos ratas sukasi ir niekas jo nepasuks atgal", tačiau Rokfeleris ir daugelis kitų atvirai aptarinėjo klausimą, kaip būtų galima pasukti istorijos ratą atgal.

Taigi valdantieji elitai gana seniai pradėjo ieškoti būdų, kaip pasukti istorijos ratą atgal.

Ir tai realiai tapo įmanoma atsiradus televizijai ir internetui. Nuo to laiko mes nustojome gyventi realybėje, kurioje yra tik vienas - istorinis - išmatavimas ir kur viskas paklūsta istorijos dėsniams.

Arba Markso variante, kur vieni interesai kovoja prieš kitus, arba dar viename variante, kuriame idealų, prasmių ir aukštųjų idėjų kova reiškia ne mažiau, o gal ir daugiau, negu interesų kova.

Istorija prarado savo monopoliją.

Dabar į areną visa jėga išėjo jo didenybė Žaidimas, kuris ruošiasi tą istoriją sunaikinti.

Ir egzistuoja labai gilios filosofinės priežastys ir labai subtilios filosofijos teorijos, tame tarpe Hėgelio, pasak kurių tai galima padaryti. Galima sulaužyti istorijos dvasią ir paruošti vietą kitos, "naujosios dvasios" atėjimui.

Konkrečiai visa tai bus aptarta analizuojant postmodernizmą.

O dabar užbaikime siužetą su Andropovu.

Taigi, matrica jau po Andropovo mirties parodė savo jėgą ir išdegino viską, kas buvo susiję su SSKP ir jos ideologija. Viskas buvo užkariauta matricos, ir tapo jos dalimi, tame tarpe ir RFKP (Rusijos Federacijos Komunistų Partija).

RFKP - tai ne SSKP, tai SSKP priešingybė, matricos vidinė dalis, koegzistuojanti su kitomis vidinėmis matricos struktūromis.

Koks buvo matricos tikslas, ar ji norėjo viską sunaikinti?

Ar ji turėjo ir kitų tikslų?


Šituos tikslus 1992 m. suformulavo Anatolijus Rakitovas, pasakęs, jog turėjo įvykti modernizacija per katastrofą. Visa matrica, o be jos šalyje praktiškai nieko nebebuvo, norėjo tam tikros modernizacijos per katastrofą ir, jei prireiks, per Rusijos kultūrinio ir civilizacinio kodo pakeitimą.

Kada aš sakau, jog be matricos daugiau nieko nebebuvo, aš supaprastinu analizę. Ir dabar man teks įvesti tam tikrą elementą, kuris padarys tyrimą kiek sudėtingesniu, tačiau teisingesniu.

L. I. Brežnevas labai nepasitikėjo Andropovu. Gali būti, jog jis iš dalies pritarė Andropovui, kad šalis turi būti europizuota ir kad visa tai turi būti įvesta į Europą, o tada visi pradės gyventi kaip rojuje. O gal ir ne.

Klausimas apie Vokietijos (VDR ir VFR) susijungimą buvo sprendžiamas kartu, visų politinio biuro narių ir 1979 metais, pabrėžiu, 1979 metais, klausimas buvo išspręstas galutinai Vokietijos susijungimo naudai.

Dujų tiekimo Europon klausimai, Kevorkovo misijos į Europą ir t.t. - viskas sukosi aplink šitą.

Bet be Andropovo matricos, vis tik, gavus Leonido Iljičiaus palaiminimą, buvo sukurtas tam tikras specialus kontrelementas, tiksliau, jau seniai egzistavusiam SSRS KGB elementui buvo suteiktos antiandropovinės funkcijos.

Antiandropovinės funkcijos, o reiškia, ir antimatricinės funkcijos buvo suteiktos 3-iąjai SSRS KGB valdybai, kuriai vadovavo aiškus Andropovo priešininkas G.K. Ciniovas.

Taip jau išėjo, kad paskui, jau po Ciniovo, štai šitas KGB elementas liko šiek tiek nuošaliau nuo Andropovo matricos, nors jis jokiu būdu nebuvo elementu, kuris simpatizavo SSKP ir iš esmės jis nebuvo strateginiu Andropovo plano priešininku. Galima net sakyti, jog tas elementas tik buvo kreivai-šleivai prijungtas prie matricos ir visą laiką jautė tam tikrą atsargumą santykiuose su Jurijum Vladimirovičiumi. Užfiksuokim šitą ir judėkim toliau.

Taigi, matrica išdegino viską, kas buvo susiję su SSKP, komunistiniais idealais, bei labai stipriai pažeidė kitus idealus, galutinai įsitvirtino valdžioje 1992 metais, sugriovė SSRS gal kiek labiau radikaliai, negu kad to būtų norėjęs Andropovas (na, taip jau išėjo), iškėlė Jelciną ir pradėjo "modernizaciją".

Matrica buvo absoliučiai vieninga tame, jog tikslas - modernizacija, įėjimas į Europą ir į NATO, o jau tada Rusija iš vidaus pradės diktuoti savo sąlygas, ir palaipsniui išves JAV iš žaidimo Europoje, ko pasekoje atsiras vieninga Europos plius Rusija erdvė, kurioje pirmu smuiku grieš Rusija (žaisdama savo turimais resursais bei branduoline galia) - taigi, Rusija, susijungusi su Europa, taps pačia galingiausia geopolitine jėga pasaulyje.

Tuo metu matrica buvo absoliučiai įsitikinusi, jog Rusija bus priimta į Europą, ir NATO visu savo dydžiu, o tai, kas nuo jos atsiskyrė, vis tiek bus Rusijos kolonijomis, tačiau jau pagal neokolonialistinį modelį (nepriklausomybė de jure, priklausomybė de fakto).

Tai buvo vadinama didžiu reikalu, tuo tikėjo, tam tarnavo, buvo daroma viskas, kad pasiekti tą tikslą.

Ir kokie bebūtų buvę matricos mazgų pavadinimai, visi jie dirbo bendram reikalui, išskyrus šiek tiek su įtarimu į tai žiūrintį elito gabaliuką, kuris vadinosi 3-ioji SSRS KGB Valdyba.

Čia duosiu svarbų patikslinimą - kai aš rašau "matrica", aš turiu omenyje ne visą KGB dalį, o tam tikrą KGB elitą, kuris yra susigrupavęs į tam tikrą politinį subjektą, turintį globalias politines ambicijas ir globalius tikslus.

O kai aš rašau "3-ioji valdyba", aš turiu omeny ne ją visą, o tam tikrą "Ciniovo šeimą", kuri kažkokiu būdu sugebėjo išlikti, įforminti save kaip "elitinį krešulį" ir egzistuoja šiek tiek atokiau nuo matricos, tarsi koks "konservatyvus "liberalios" matricos apendiksas".

Sąvoka "matrica" liečia ne daugiau kaip 8-9 procentus nuo visos KGB sudėties, tačiau tas nedidelis procentas kaip tik ir buvo viskuo.

Tai buvo pilnavertis politinis subjektas, kuris pavertė šalį Idealumo prasme išdegintu lauku, pats iš savęs sukūrė (šalia kitų) RFKP ir pradėjo užsiiminėti "didžiuoju modernizacijos reikalu" (o iš tikro - demoralizacijos, dekultūrizacijos, deideologizacijos, deindustrializacijos ir t.t. ir pan.), taigi, de fakto jie kaip tik ir užsiėmė demodernizacija.

Rusijoje įsivyravo nauja, postmodernistinė kultūra su rusišku atspalviu.

Kaip matrica visą šitą valstybės silpninimą norėjo suderinti su globaliais Europos (kuri, beje, irgi labai sparčiai "postmodernizuojasi") ir NATO užkariavimo "iš vidaus" planais, nėra iki galo suprantama, bet aš iškelsiu hipotezę, kad bene pirmą kartą istorijoje politinius tikslus norima ir bandoma pasiekti grynai "Žaidimo" instrumentais, kurie nereikalauja sveikos visuomenės ir valstybės (Žaidimui tokie reikalavimai yra greičiau atvirkštiniai).

Kažkurį laiką matricai atrodė, jog Jelcinas susitvarkys pats.

Paskui pasirodė, jog "liberalai" per stipriai užsikabino už Jelcino, o pastarasis - už Klintono, kuris iššoko kaip velnias iš tabokinės (visi galvojo, kad nugalės konservatoriai ir vėl bus Bušas, ir Jelcinas jau kurį laiką vaikščiojo nukabinęs nosį bei ruošė lagaminus išvažiavimui iš Kremliaus, tačiau kai laimėjo Klintonas - atsigavo) ir taip susidarė tam tikra pauzė.

Po to atsirado tam tikras nepasitenkinimas Borisu Nikolajevičiumi ir kažkurį laiką atrodė, jog Jelciną pavyks nuversti.

Žinoma, ne Ziuganovo,- šito niekas nenorėjo,- naudai, bet iš pradžių Skokovo, po to Soskoveco, dar po to - Lebedžio, ir net kažkuriuo metu Primakovo naudai (nors pastaruoju atveju statymai buvo ne tokie dideli), kartais buvo aptariamas Lužkovas, ir štai pagaliau atėjo Vladimiras Vladimirovičius Putinas.

Ir čia matrica pasakė: "Viskas. Mes nugalėjome šimtu procentų. Štai ta plieninė ranka, štai tas plieninis žvilgsnis, štai ji, valdžios vertikalė. Dirbam, dirbam, dirbam, visa šita modernizuojam ir įvedam į Europą".

Tai tęsėsi nuo 2000 iki 2005 metų.

2005 metų pabaigoje atvyko turintys ypatingai svarbius įgaliojimus emisarai, kurie pareiškė, jog Rusijos Federacijai visu savo dydžiu į Europą, t.y. į Europos Sąjungą ir NATO, įeiti neįmanoma.

Kad Rusija tam įėjimui yra per didelė, ir kad tam tikrose jos dalyse egzistuoja tam tikras chaosas, kad toks įėjimas prieštarauja JAV interesams, o JAV interesai - tai tokie interesai, su kuriais Europa turi pernelyg stipriai skaitytis, kad Šiaurės Kaukaze yra tam tikra civilizacinė siūlė ir t.t. ir pan.

Ir štai tada matrica suskilo.

Iš dalies skilimas buvo atspindėtas to paties Rakitovo, kuris kažkada apdainavo modernizaciją, žiaurius katastrofinius procesus, kurie viską apvalys savo ugnimi ir tada Rusija taps monolitine modernizuota šalimi, įeinančia į europietišką pasaulį.

Dabar gi savo straipsnyje jis pabrėžė, jog visa šitą reikia dalinti į dalis, kad gera šalis - tai komfortabili šalis, ji turi būti nedidelė, joje turi būti švarūs tualetai ir t.t ir pan.

Tai buvo kapituliacijos manifestas, kadangi didelė matricos dalis pasakė: "Taip, mes įvedinėsim Rusiją dalimis. O ką daryti?"

Ir po Kremliaus kabinetus pradėjo bėgioti aukšti oligarchai, kurie pradėjo kalbėti, jog reikia" greitai-greitai atskirti Šiaurės Kaukazą nuo Rusijos", atsirado vis nauji ir nauji egzistavimo ne kartu o dalimis lobi.

Buvo pateikti visi įmanomi argumentai, jog turi būti būtent taip, o ne kitaip. Prasidėjo elitinės derybos ir buvo pradėta įtikinėti, jog nereikia muistytis.

Tačiau kita matricos dalis pasakė "Ne!" Ir, žinoma, šitas "ne" yra atspindėtas "Putino" pavardėje. Putinas - ekonominiu požiūriu yra liberalas, vakarietis, privatizatorius, kuris visu tuo tiki, tačiau tai žmogus, kuris nenori, kad viskas būtų padalinta į dalis.

Štai tada matrica pradėjo persigrupavimą, jos viduje prasidėjo kova. Prasidėjo visiškai kitas gyvenimas matricoje. Derybos užtruko visus 2006 metus ir dalį 2007 metų.

Po to buvo įgyvendintas tandemo modelis. Prasidėjo šokiai aplink tą modelį, t.y. aplink Medvedevą.

Jurgensas, Gontmacheris - tai buvo tik periferiniai žaidimai viduje to, apie ką aš kalbu.

Atskirti tandemą buvo sunku.

Tačiau kažkuriuo momentu atsirado šansas bent jau atskirti Šiaurės Kaukazą.

Jis atsirado tada, kai įvyko Gruzijos-Pietų Osetijos-Rusijos konfliktas. Šis karas buvo suplanuotas, jo rezultatai taip pat buvo suplanuoti.

Ir rezultatu turėjo būti tai, jog pradžioje stipriai pamojavusi kumščiais ir iki valios išsirėkusi "apie Gruzijos agresiją" Rusija galų gale vis tik turėjo priimti "Sarkozi planą", arba, kaip jis po to buvo pavadintas, "Medvedevo - Sarkozi planą".

Pagal šitą planą Europos saugumo ir bendradarbiavimo (Organisation for Security and Cooperation in Europe - OSCE) pajėgos turėjo įeiti į konflikto zoną. Tai būtų reiškę "šliaužiantį" Šiaurės Kaukazo atsidalijimą trijų metų bėgyje.

Jeigu pamenate tą laikotarpį, tai turbūt prisimenate, jog "Sarkozi - Medvedevo planas" buvo realizuojamas tiksliai kaip laikrodis, realizuojamas, realizuojamas, o po to akies mirksniu sužlugdytas, kai buvo pripažinta Pietų Osetija ir Abchazija.

Tai yra, visa šita, sutinkanti su Rusijos padalijimu matricos dalis (toliau - M1), susidūrė su matricos, kuri nenorėjo padalijimo (toliau - M2) , pasipriešinimu.

Aš dar kartą atkreipiu dėmesį, jog jokio pasipriešinimo dėl to, kad reikalingas Vakarų modelis, kad reikia įeiti į Europą, kad reikia būti NATO dalimi, nėra.

Kalbos apie NATO Uljanovske... Ne apie Uljanovską reikia kalbėti, o apie tai, jog matrica planuoja paversti Rusijos kariuomenę į NATO dalį. Ir dėl šito nėra jokių esminių prieštaravimų. Prieštaravimai yra tik dėl to "dalimis" ar "visa".

M1 kalba: "Dalimis, kadangi namo, į kurį norima įeiti, šeimininkas, pasakė per savo emisarus: "dalimis". Bet tada M2 pasakė: "Ne".

Ir tuo momentu, kada "Medvedevo - Sarkozi planas" jau buvo beveik įgyvendintas ir OSCE pajėgos jau buvo apginkluotos ir paruoštos įėjimui į teritoriją, M2 paskutiniu momentu ėmė ir pripažino Pietų Osetiją ir Abchaziją. Buvo kalbama, kad sužinojęs tai Sarkozi pravirko tiesiogine to žodžio prasme.

Vakarų elitines struktūras apėmė įsiūtis, nes buvo pristabdytas gana stambus žaidimas.

To konflikto metu vyko dar vienas dalykas - kai kurios radikalios antirusiškos Ukrainos grupės reikalavo, jog JAV sutriuškintų Rusijos laivyną Juodojoje jūroje, bei aprūpintų Ukrainą įvairios modifikacijos karinio ryšio priemonėmis ir taip užtikrintų visišką Ukrainos persvarą jūroje ir ore.

Jie buvo iškėlę dar eilę reikalavimų. JAV laivynas, kurio triumuose buvo nemažai gaminių, kurie galėjo sukelti ne vieną ir ne dvi Hirosimas, pasirodė Juodojoje jūroje. Tačiau JAV nesiryžo imtis kokių nors veiksmų.

Tada prasidėjo pasaulinė finansinė krizė.

Niekas neatsisakė savo planų, tačiau visą likusią 2008 metų dalį, 2009 ir 2010 pradžioje reikėjo kažkaip išlaviruoti iš tokių problemų, palyginus su kuriomis "rusiškas klausimas" tapo antriniu.

Po to dėmesys nukrypo į "Arabų Pavasarį".

Tai buvo didžiulis planas. Griežtai žiūrint, jis prasidėjo jau prie vėlyvojo Bušo, ir visą Obamos laikotarpį buvo vis labiau ir labiau "įsukamas". Jį išbandė įvairiose arabų šalyse ir visur jis veikė. Tam tikras strigimas buvo Libijoje, kurią teko bombarduoti.

Šito plano galutinis tikslas - fundamentalus pasaulio pertvarkymas.

Radikalusis sunitų islamas tapo JAV strateginiu partneriu kaip minimum JAV kovoje prieš Kiniją, o galbūt ir prieš Rusiją, ir gal net prieš Indiją - labai mažai kas žino, kaip toli siekia šitas planas. Ir niekas neaptarinės jo detalių laikraščiuose ir per televiziją. O viso šito kontekste jau nebe taip aišku, kaip bus "įeinama dalimis".

Kaip ten bebūtų, bet Andropovo matrica suskilo ir abi šios dalys pradėjo tarpusavio kovą. M1 prieš M2.

M1 buvo "priderinta" prie "Arabų pavasario".

O štai M2 dalyje garbingą vietą ir užėmė buvęs "antiandropoviškas elitinis krešulys", kuris vadinosi 3-iąja SSRS KGB valdyba. Vėl pasikartosiu, jog aš turiu omenyje ne struktūrą su visais jos darbuotojais, o elitines jos dalis.

Suskilusios matricos kova ir yra tai, ką mes paskutiniu metu stebime.

"Bolotnaja" aikštė su visais savo komponentais buvo matoma M1 aisbergo viršūnė, t.y. tos matricos dalies, kuri nori įvesti Rusiją į Europą dalimis, taigi nori Rusijos padalijimo į gabalus, jos minkšto "ištirpimo".

Todėl ten taip ir viešpatavo steigiamojo susirinkimo ir parlamentinės respublikos idėjos, todėl ten ir nebuvo aiškiai išreikšto lyderio.

Štai Maidane stovėjo Juščenka, o "Bolotnaja" aikštėje buvo neaišku apie ką eina kalba. Udalcovas po to pareiškė, jog norima Medvedevo, o iki to buvo įvairūs egzotiški variantai - pvz., "gruodžio 12-osios komitetas", kuris turi prisiimti visą valdžią, kadangi viskas aplink yra nelegitimuota.

M1 ir "Bolotnaja" norėjo Rusijos "ištirpimo". Ir prieštaraudamas visiems savo iki to sakytiems pareiškimams, Ziuganovas, kuris visada kalbėjo, jog jis yra visos Rusijos patriotas, ir kalbėjo apie "limitą revoliucijoms", staiga revoliucionizavosi ir metėsi link "Bolotnaja" (tiksliau, pasiuntė ten savo atstovus).

Tačiau jis neturi garbingos vietos M1 dalyje. Kol matrica buvo vieninga, nebuvo didelio skirtumo tarp vienų ir kitų. Visi kažkuria prasme buvo vieningos ir nedalijamos Rusijos, kuri įeina į Europą ir NATO, patriotai.

Taigi, skilus matricai Ziuganovas pasimetė.

Matrica M2 - tai ir yra "Poklonnaja". Ir jeigu konflikto esmė - dalinti Rusiją į dalis, ar išlaikyti ją nepaliesta, tai "Poklonnaja" dalyvavo būtent antrojo varianto šalininkai.

Patriarchas Kirilas užėmė "Rusijos nedalomumo" poziciją, neatvyko į "Bolotnaja", nors ten jis buvo labai laukiamas ir to jam M1 atleisti negalėjo - prasidėjo informacinė kova prieš patriarchą, kurios skambiausias įvykis buvo "Pussy Riot" "mišios" Kristaus Gelbėtojo cerkvėje, taip pat skandalai su laikrodžiu, bei "senų skeletų traukimai iš spintos", kur jie visą tą laiką ramiai gulėjo ir niekam nerūpėjo (nelegali prekyba cigaretėmis bei alkoholiu ir t.t., ir pan.).

Taigi, stačiatikių bažnyčioje irgi įvyko skilimas į konservatyvųjį (Kirilas) ir liberalųjį sparną (A. Kurajevas - žr. pvz. Kurajevo pasisakymus apie Pussy Riot ir kt.).

O dabar, kad turėtume pilnavertį ir visapusišką pasaulyje vykstančių procesų vaizdą, mes privalome atlikti metafizinę analizę.

IV. Fundamentalių metafizinių konfliktų ir jų ryšio su realia politika analizė. Projektas "Telema".


1978 m. Losevas ryšium su Rablė ir Bachtinu prabėgom paminėjo "satanizmą". "Sąstingio laikų ideologiniai rėmai" neleido jam išvystyti temos toliau?

O kodėl Averincevas 1988 m. nevysto tos temos?

Respektabilūs humanitarai "prie kavos puodelio" atsako į šį klausimą taip: "Yra profesijos rėmai. Jei mes išeisime už jų ribų, mes rizikuosime savo akademine reputacija. Ir kam? Žmogui sukramtyti ir dar į burną idėti? Jei jau toks smalsus, tegu pats ir šifruoja šį kultūrinį slaptaraštį!"

Slaptaraštis...

Savo užrašuose apie N.S. Gumiliovą ("Samyj nepročitannyj poet", "Novyj mir" Nr.5, 1990) A. Achmatova (kuo, jei ne ja reikia labiausiai pasitikėti Gumiliovo klausime) apibūdino savo sutuoktinį kaip pranašą, kurio poezija yra persmelkta slaptaraščiu.

Atsiverčiam "Kelionę į Kiniją" ir skaitom:

"Švente bus tos savaitės / kurias praleisime laive / ar tai tu gi nepatyręs girtuokliavime / amžinai įraudęs maestro Rablė? <...> Būk kapitonu. Prašom! Prašom! / Vietoj irklo įteikiam lazdą... / tik Kinijoj mes išmesim inkarą / Nors kelyje ir sutiksim mirtį!

Čia galimos dvi hipotezės. Nr. 1 - gyvenimo džiaugsmo kupiną jaunuolį "užkabino" Rablė gyvenimo džiaugsmas. Nr. 2 - jaunasis mokinys pripažino Rablė savo metafiziniu mokytoju.

Nr. 1 naudai kalba Gumiliovo jaunystė. Nr. 2 naudai - kad Rablė atstumiančiai neromantiškas savo vulgariame gyvenimo džiaugsme. Tai turėjo atstumti susižavėjusį romantiką. Kurio paslaugoms buvo visa eilė (taip pat besidžiaugiančių gyvenimu, tačiau ne tokių antiromantiškų) kandidatų į "kapitonus". O kas dėl jaunystės... O argi Bairono ir Lermontovo jaunystė atmeta galimybę, kad jų kūryba gali būti persmelkta slaptaraščiu?

Gumiliovas, kuris 1906 - 1908 m. Sorbonos universitete klausėsi prancūzų viduramžių literatūros paskaitų, tyrinėjo senąsias kronikas, riterių romanus ir - užsiiminėjo okultizmu.

Iš L. Gortungo knygos ("Neizvestnyj portret Gumiliova", M., 1996) sužinome, jog Gumiliovas minimu laikotarpiu "daug skaitė Elifasą Levį ir netgi jo kabalistines rekomendacijas bandė ant savęs". Yra ir kiti ypatingo Gumiliovo susidomėjimo būtent Levi okultizmu liudijimai.

Nustatę tai, judame toliau.

Elifasui Levi Rablė - galingiausias magas, vienas iš nedaugelių "Tikrųjų Adeptų" (Eliphas Levi, Transcendental Magic: its Doctrine and Ritual, L., 1896, p. 310, 344 ).

Taigi, užfiksuojame grandinėlę - "Gumiliovas - Levi - Rablė". Gumiliovą "užkabino" ne Rablė brutalumas, o jo metafizika. O čia dar pabrėžiama poeto ypatinga "kapitono Rablė" patirtis "girtuokliavimo reikale". Nikolajus Stepanovičius - juk niekaip ne poručikas Rževskis, ar ne?

Butelio Orakulas Rablė kūryboje, jo Šventasis Hermio-Trismegisto Butelys - tai yra neatskiriama sakralinio girtuokliavimo tradicijos dalis, kurioje, pasak Gumiliovo, Rablė, kaip metafizinis "kapitonas", yra ypatingai stiprus.

Vėliau parašytame manifeste "Simbolizmo palikimas ir akmeizmas" Gumiliovas vėl kalba apie Rablė kaip apie "Maestro" (vieną iš akmeizmo "stulpų"). Straipsnyje apie kitą akmeizmo "stulpą" - Teofilį Gotje - Gumiliovas aptaria nesulaikomą rablėjišką linksmumą. Paralelė su Bachtinu - akivaizdi. Ir su Bachtino rablėjiška "juoko kultūra". Rablė Gumiliovui - ne jaunystės susidomėjimas, ir ne duoklė gyvenimo džiaugsmui.

Pasakysit - maža kuo "metafiziškai piktnaudžiauja" poetai apskritai, o jau nuosmūkio poetai (dekadentai) - ypatingai.

Sutiksiu. Bet vis tik pasiūlysiu įsižiūrėti į tam tikrus to pačio nuosmūkio (dekadanso) ekscesus. Ir aplink tuos ekscesus besisukančius žmonių likimus.

M.M. Bachtinas susitikinėjo su N. Gumiliovu ir A. Achmatova Religinės-filosofinės draugijos susirinkimuose (žr. rinkinį "Anna Achmatova v zapisiah Duvakina").

Grandinėlė "Religinė-filosofinė draugija - Mejerio-Bachtino draugija" irgi yra gerai žinoma, ir bet kuris norintis gali su tuo susipažinti.

Ką dar reikėtų peržiūrėt?

Tą, kaip gumilioviškasis akmeizmas sklandžiai virsta taip vadinamu "adomizmu" (mokymą apie naująją Žemę ir naująjį Adomą)? Tą, kaip Religinė-filosofinė draugija (kurios veikloje dalyvavo M. Bachtinas) sklandžiai virsta taip vadinama "Naująja bažnyčia"? Tą, kaip "Voskresenje" draugija (į kurią įėjo M.M. Bachtinas) - vėlgi "sklandžiai virsta" ta pačia "Naująja bažnyčia"?

"Naujoji bažnyčia"...

Joje 1901 m. naktį iš gruodžio 24 į 25 dieną, įšventinimo apeigas atliko Merežkovskis, Gipijus ir Filosofovas. Bažnyčios įkūrimui "trijų brolija" pasitelkė ir V. Rozanovą, ir N. Berdiajevą, ir dar daug ką.

"Nauja" bažnyčia yra sukuriama tada, kai senoji nebepatenkina. Kodėl?

Merežkovskis ir Ko tvirtino, kad istorinė krikščionybė IŠSEKO. Ir ji nesugeba, skirtingai nuo jų "naujos" bažnyčios "valia nugalėti dvasios vangumą" (skaitytoją prašau įsidėmėti, kad valia!) bei išpažinti metafizinį egoizmą ("Bet myliu aš save kaip Dievą...").

Taigi, 1906 - 1908 m. Paryžiuje Gumiliovas rableizuojasi Levi idėjų pagrindu.

O Gipijus ir Merežkovskis (taip pat 1906 - 1908 m.) labai suartėja su Borisu Savinkovu (vienu iš eserų partijos lyderių) ir paverčia savo "Naująją bažnyčią" Savinkovo politikos instrumentu.

Esminė Savinkovo problema - paprasti žmonės, liaudis.

Marksistų požiūriu, ją pažadinti galima tik "įnešant į jos proletarinį avangardą idėją". O Savinkovas statė ant tamsiosios energijos, kuri slypi, pasak jo "archaiškoje, beidėjinėje ir antiidealioje žmonių dvasioje".

Kaip gauti priėjimą prie tokios energijos? Prie to, ką ir Elifasas Levi, ir kiti Rablė metafizikos gerbėjai vadino ir "Savivalės paslaptimi", ir "Žemumo paslaptimi", ir "Bedugnės šauksmu", ir dar kitaip.

"Naujoji bažnyčia" Savinkovui buvo reikalinga tam, kad gauti priėjimą prie tos energijos. Jis todėl ir užmezgė su ja santykius, nes atpažino joje "Savivalės bažnyčią", "Apačios Bažnyčią". Ir atpažinęs susižavėjo.

O Blokas, atpažinęs "Naujoje bažnyčioje" tą patį, pasibaisėjo.

O Gipijus apie "Naujosios bažnyčios" siūlomus "tobulumo laipsnius" rašė: "...Dar nepasiekę aukščiausio laipsnio,mes pamatysim vien tik bedugnę ir vidumi priimsim tik jos tiesą". (Sobranije sočinenij , M., L., 1963, T.8, p. 38).

Čia yra akivaizdus konfliktas tiek su klasikine krikščionybe (kurią būtina išnalizuoti atskirai), tiek ir su jos chiliastiniu variantu. Ten žmonijos dvasioje (ji gi Sofija) kaip tik ir stengiamasi iškelti idealiąją ("dieviškąją", "angeliškąją") pusę, o žvėriškajai pusei yra paskelbta kova.

O Rablė karnavalinėje-juoko "Naujojoje bažnyčioje" šviesiąją pusę yra stengiamasi slopinti, o tamsiąją - aktyvuoti.

Kodėl?

Todėl, kad norima sunaikinti žmogų, žmoniją, kaip aktyvų, istoriją kurintį subjektą (asmenybę) ir paversti jį amorfine mase.


Pažymėję tai, paanalizuokim "Rablė-Bachtino" technologiją iš psichologinės (ar net psichoanalitinės) pusės.

Žmonija yra sudaryta iš įvairių tautų. Kiekviena tauta yra istoriškai-kultūrinė asmenybė.

Asmenybė - tai trejybė vienybėje: "Super Aš (Virš Aš, Viršsąmonė, Super Ego)", "Aš (Ego)" ir "Tai (Id - ankstyvesniuse Froido darbuose tai atitinka pasąmonę)".

Istorinės-kultūrinės asmenybės (t.y. tautos) demontažas reikalauja įgyvendinti keturias operacijas.

Pirmoji operacija: ryšio tarp "Aš" ir "Super Aš" nutraukimas.

Jau mūsų aptartas "amžinasis juokas" realizuoja šį nutraukimą, pasukdamas žmogų veidu į metafizinį absurdą (jokios aukštesnės prasmės nebuvimą). Katastrofiškas šito poveikis Viršsąmonei ("Super Aš") yra labai smulkiai aptariamas ir egzistencialistų, ir postmodernistų, ir Nyčės pasekėjų.

Antroji operacija: "Aš" ("Ego") suskaldymas, t.y. šizofrenizacija.

Kaip šizofrenizacija individuali (šizofrenikas girdi balsus, veda su jais "polifoninį pokalbį"), taip ir kolektyvinė. Prasmės suskaldymas "į balsus" (sąmonę nuo mažens atakuoja didžiulis įvairiausios viena kitą paneigiančios informacijos srautas, jos nuotrupos, chaosas, mozaikinis, nevientisas, netvarkingas,nesisteminis istorijos ar kitų sričių pažinimas, žaidimas beprasmiškais žodžiais, neaiškumas, kur tikri faktai, kur ne, kelių vienas kitą paneigiančių teiginių sugyvenimai vienoje sąmonėje, viename sakinyje ir t.t.,- smulkiau visą šitą reikėtų išanalizuoti analizuojant postmodernizmą).

Iš čia - ypatingas Bachtino domėjimasis F. Dostojevskiu, kurio herojai visada ant šizofrenijos ribos,o kartais ir už jos.

Trečioji operacija: "To" (Id, pasąmonės pagal ankstyvąjį Froidą) preparavimas, jos tamsiosios pusės ("Žvėris") aktyvavimas ir šviesiosios pusės ("Angelas") nuslopinimas. Tai - "maestro Rablė know-how", jo "Žemumo" ir "Apačios" magija.

Ketvirtoji operacija: tamsiosios pasąmonės pusės ("Žvėries") užsiundymas ant "Aš" (Ego), iš kurio prieš tai atėmė "Super Aš" paramą ir kuris jau suskaldytas.

Dezorientuotai, suskaldytai, praradusiai gyvenimo prasmę, jaučiančiai vidinę tuštumą asmenybei reikalinga "vartojimo narkotiko adata" kaip kompensacinis mechanizmas.

Ant jos atsisėdusi, ji tampa "praraja" (metafora, apibūdinanti tokią žmogaus vidinę būseną ("vartotojiškumo neurozę"), kai tik naujų daiktų įsigijimas ar girti pasilinksminimai, kurie trumpam atjungia sąmonę, jam dar suteikia kažkiek džiaugsmo, tačiau tik trumpam, o tam, kad vėl jį patirti, jam vėl būtini nauji daiktai, nauji blizgučiai, pasilinksminimai ir taip be galo).

Tapusi "praraja" asmenybė liaujasi būti istorine-kultūrine asmenybe, ji tampa lengvai valdoma per materialius daiktus amorfine mase.

Tautų nebelieka, vietoj jų atsiranda vartotojų visuomenė.


O čia ar lietuvis, ar prancūzas - skirtumai tirpsta.

Atkreipkit dėmesį - anksčiau prekybos taškai buvo statomi taip, jog žmogus greitai-greitai rastų ko jam reikia ir išeitų.

Nes buvo manoma, jog tikras gyvenimas - už prekybos taškų ribų. Pastarieji tik aprūpindavo reikalingais produktais ir prekėmis.

O dabar statomi didžiuliai prekybos centrai, kurių labirintuose žmonės turi klaidžioti, kaip koks Tesėjas, kuris ieško Minotauro, kad surastų reikiamą prekę.

Ir ten galima leisti ištisas dienas.

Dabar vaikai atvažiuodami eksursijon į didmiestį, važiuoja ne kokių nors lankytinų vietų žiūrėti, o tik į didžiulius prekybos centrus, o po to namo.

Dar vienas masinis psichologinis reiškinys, kurį stengiasi aktyvuoti šiuolaikinės masinės informacijos priemonės - tai taip vadinamas "taškų rinkimas" gyvenime, jis gi statuso (vieno iš žmogaus gyvuliškosios pasąmonės pusės elementų, turimo visų) įtvirtinimas.

Turėti prabangesnę mašiną negu kaimynas (draugas, giminė, pažįstamas) kad turi, "respektabilų" (statusinį) darbą (žmogaus gilumoje spinduliuoja panieka kitiems (arba sau), kurie dirba "paprastą darbą", ir ta panieka (arba depresija) kartas nuo karto išlenda į paviršių), taip vadinami "parodomieji" pirkiniai, kelionės, atostogų praleidimas - šitą sąrašą galima tęsti ilgai.

Ir aš pabrėšiu, kad šito reiškinio nereikia painioti su normaliu, būtinu vartojimu, poilsiu, karjera ir t.t.

Reiškinys atsiranda, kai žmogų užvaldo vidinis poreikis surinkti daugiau "išorinio gyvenimo taškų" negu kad surinko artimas ir tuo įrodyti sau, jog jis yra už artimą geresnis (protingesnis, sėkmingesnis, dvasingesnis ir t.t.).

Jeigu jam pasiseka tai padaryti - žmogus pradeda "nevykėlį su mažiau taškų" niekinti, o jei ne - neapkęsti, pavydėti ir/arba puola į depresiją.

Šiaip tai yra vidinis reiškinys, tačiau tokį žmogų (dažnai, bet ne visada, kartais tai gali būti labai gerai slepiama) galima perprasti iš jo elgesio.

Pasikartosiu, jog šitas elementas yra būdingas visiems, tačiau religiniame Idealumo variante jį buvo stengiamasi slopinti ir prieš jį kovoti, o jau pasaulietiniame Idealumo variante Modern įvyko kažkoks susitaikymas, kad reiškinio neįmanoma nugalėti, tad svarbiausia tapo užtikrinti (įstatymo pagalba), jog jis neatneš žalos visuomenei, ("kaimyno tvartas bus nepadegtas"), o esamą pavydo energiją nukreipti taip, jog pavyduolis "pasistatytų savo tvartą".

Šitas "žvėries pažabojimas įstatymo pakinktais" ir yra projekto Modern "know - how". Ir tokiu būdu Modernas pasiekė tikrai nemažų rezultatų - iš esmės taip buvo pastatyta dabartinė Vakarų civilizacija.

Tačiau Moderno kaip projekto problematiškumas išaiškėjo tada, kai pažabotas "žvėris" ištrūko į laisvę, o tai įvyko kaip minimum du kartus - 1914 m. ir 1939 m.

Bet net ir pasaulietiniuose idealumo variantuose šitas vidinis reiškinys buvo smerkiamas, o ne aktyvuojamas ir skatinamas, kaip tai daroma dabar.

Pridursiu, kad šito reiškinio plėtroje tam tikrą vaidmenį yra suvaidinęs protestantizmas su savo "sėkmės, kaip ženklo, jog tave palaimino Dievas ir atvirkščiai", filosofija bei su iš jos išplaukiančiu nevykėlių, "lūzerių (loosers)" metafiziniu prakeiksmu.

"Taškų rinkimas" kaip gyvenimo prasmė šalia kitų trūkumų (panieka, pavydas ir/arba depresija, baimė parasti taškus "suteikiantį" objektą ir t.t., kaip nuolatinė žmogaus vidinė būsena) turi dar vieną trūkumą - atėjus mirčiai visi tie taškai "sudega".

Taigi, šiuo metu žmonėms iš esmės beliko vienintelis Idealumo tvirtovės bastionas - šeima. Meilė antrąjai pusei, vaikams.

Jei žmonių paklausite, kokia yra gyvenimo prasmė, absoliuti dauguma atsakys - "šeima, vaikai" (kiti atsakys - jokios prasmės, arba kad kiekvienas susigalvoja prasmę pats).

Jei ir ši meilės rūšis išnyks, žmonėms beliks tik "duona ir žaidimai".

O į klausimą, kokie su šeima susiję procesai vyksta dabar, skaitytojas tegul atsako pats.

Prieš atliekant visas šitas operacijas yra labai svarbu išsiaiškinti konkrečios tautos, kurią ruošiamasi "sušaudyti įvairių kalibrų informaciniais ginklais", psichologinę-civilizacinę-kultūrinę šerdį.

Nes vienai tautai galima daryti vienokios rūšies poveikį, kuris bus efektyvus, o kitai tautai tas pats poveikis bus mažiau arba visai neefektyvus.

Tam tikslui tiriama jos literatūra, mentalitetas, kultūrinės tradicijos, kas leidžia išanalizuoti tautos kolektyvinę pasąmonę, jos stipriąsias ir silpnąsias puses, per kurias po to ir bus atliekami smūgiai.

Kažkada tai dar buvo neįmanoma, bet XX amžius čia atvėrė tikrai plačias galimybes.

Socialinės psichologijos specialistas Kurtas Levinas (žr, pvz. Burnes B., "Kurt Lewin and the Planned Approach to Change: A Re-appraisal". Journal of Management Studies (41:6 September 2004,Manchester) pastebėjo, jog individas labai sunkiai gali nukrypti nuo grupinio elgesio standartų.

Daugelio eksperimentų rezultatai patvirtino, jog lengviau yra pakeisti individą grupėje, negu individą atskirai.

Kol nebus pakeisti visos grupės elgesio standartai, individas priešinsis pokyčiams tuo stipriau, kuo labiau jį bandys pastumti nuo grupės standartų.

Todėl efektyviausia yra "dirbti" su didelėmis grupėmis.


Tą patį, beje, sako ir E. Berneisas, kuris padėjo pamatus "Piaro" (nuo žodžių "Public Relations, PR, Pi - Ar" - Ryšiai su Visuomene) technologijai (mokslas apie masinį įtikinimą, paremtą ne logika, o manipuliacija pasąmoniniais impulsais ir jausmais).

Jis pabrėžia žinių apie visuomenės anatomiją svarbą, kadangi individas yra socialinės struktūros dalis. (Berneys E., "Propaganda". Brooklyn, New York, 2005, p.55)

Lengva pasmerkti demontavimą.

Sunkiau išaiškinti to demontavimo sudėtines dalis.

Ir dar sunkiau pripažinti, kad jam pasiekti buvo panaudota "Rablė magija". Kurią Bachtinas išanalizavo iki smulkmenų ir perdavė žinias tam tikram politiniam elitui. Pripažinti, kad demontavimo pagrindas yra Rablė-Bachtino "juoko kultūra". Pripažinti grandinėlę "Rablė-Bachtinas-Andropovas".

O toliau iškelsime tokį klausimą: o kas, jeigu yra suplanuota pasaulinė orgija Rablė stiliuje, kurios pradžia (tik pradžia) yra "vartotojų visuomenė"?

Kas, jeigu tautų demontažas, jų susargdinimas "vartotojiškumo neuroze" , yra tik pradžia kai ko dar didesnio?

Kas, jeigu savo eilės laukia kiti demontažai? Kokie? Kieno?


Kad atsakyti į šį klausimą, siūlau peržiūrėti vieną gana pamokantį tekstą. Kurio autorius pareiškia: "Dvasia kvėpuoja kur nori ir gnostinis apreiškimas didiesiems filosofams ir mistikams buvo įkvėptas Dievo".

O kas įrodė, jog Dievo įkvėptas?

Teksto autorius - tai tik filosofas pavarde Berdiajevas. Kaip jis gali atskirti apreiškimą nuo gundymo? O jis "dvasių atskyrime" eina dar toliau, teigdamas, jog "gnostinė dovana nėra proporcinga šventumo dydžiui".

Gnostinė dovana... Šventumo dovana... Dvi dovanos, kurios "nėra proporcingos viena kitai"... Marija Egiptietė buvo apdovanota šventumo dovana... O Jakovas Bėmė - gnostine dovana. Klausimas apie dovanų sulyginimą pats prašosi paklausiamas. Tuo labiau, jei autorius pats pradeda lyginti, teigdamas, jog "J.Bėmė gavo didesnę dovaną nei šventieji. Tai ypatinga dovana". Didesnė dovana, mažesnė dovana... ne tai svarbiausia. Svarbiausia - KIENO dovana?

O štai kieno: "Labai gilus yra Meisterio Ekcharto mokymas apie Pirminę Dievybę, kuri yra aukštesnė ir pirmesnė už Dievą".

Supratot?

Instancija, apdovanojanti gnostiką ,- "aukštesnė ir pirmesnė" už instanciją, kuri apdovanoja šventąjį. Nes gnostiką apdovanoja Pirminė Dievybė. O šventąjį - kažkokia ten, atsiprašant, Trejybė.

Berdiajevas būtent taip ir rašo apie Trejybę: "Pirminėje Dievybėje,kuri yra aukščiau už visus Trejybės asmenis ir su jais susijusią dialektiką, yra absoliučiai įveikiamas bet koks prieštaringumas (antinomiškumas), prieš Jį išnyksta pats klausimas apie būtį arba nebūtį".

O jūs turbūt manėte, kad prieštaravimai yra įveikiami Dieve! Tai žinokite, jog tik "paprasta sąmonė sutapatina Pirminę Dievybę su Dievu Tėvu, bet juk Dievas Tėvas yra tik vienas iš mistinės dialektikos asmenų, yra religinės dramos veikėjas, o Pirminė Dievybė yra po ir virš tokios dialektikos, nedalyvauja dramoje kaip asmuo. Pirminė Dievybė yra Virš-Egzistencija (Virš-Esantis)".

Tai va, dabar žinosite, jog Pirminė Dievybė yra ne tik "virš" bet ir "po" Trejybės dialektika. Tai buvo ištraukos N. A. Berdiajevo "Laisvės filosofijos" ("Filosofija svobody" M., 1911).

Šiaip jau gnosticizmas vengia tokio aiškumo. Jis egzistuoja arba pas ankstyvuosius gnostikus (Vasilidą, Valentiną), arba - pas nacistų mistikus (Migelį Serano). Tiktai nei tie, nei anie neapeliavo į laisvę. O čia ir laisvė ir gnosticizmas.

Apie kokią laisvę eina kalba? Apie laisvę nuo krikščionybės? Kuri istoriškai išseko, kadangi nesugebėjo atskirti Absoliutaus nuo Sąlyginio, t.y. Pirminės Dievybės nuo Trejybės? Ir dabar ateis išvaduotojas, kuris sugebės tai padaryti. Jis įkurs "Naująją bažnyčią". Ir joje žmonės pradės melstis Virš-Esančiąjam, tai yra Didžiąjai Tamsai, ir ieškoti savyje jos dalelės.

Ir gnosticizmas nėra tolygu satanizmui. Satanizmas, pavyzdžiui, garbina antrinę būtybę - Dievo sukurtą puolusį angelą. O gnosticizmas - Virš-Esantį garbina. Tai yra amžinąją Didžiąją Tamsą (tą, kuri "gaubė bedugnę").

Dabar - apie to Virš-Esančiojo santykį su Dievu. Iki galo einantis gnostikas yra įsitikinęs, jog judėjų, krikščionių ir musulmonų Dievas - tai menkas, niekingas demiurgas Ialdabaofas, kuris sukūrė šitą pasaulį (Visatą -koncentracijos stovyklą). Toks gnostikas, garbindamas Virš-Esantįjį (arba Didžiąją Tamsą) , prakeikia viską - Dievą (Ialdabaofą), Dievo dovanotą gyvenimą. O aukština - Didžiąją Tamsą ir Mirtį. Tokia, beje ir yra Ispanijos falangistų (Užsienio legiono) pasveikinimo "Tegyvuoja Mirtis! (Viva la Muerte)" prasmė.

Dar vienas svarbus momentas.

Gnosticizmas pabrėžia fundamentalų žmonijos pasidalijimą į Žmones (kurie yra gavę dievišką kibirkštį - Pneumatikus), Pusžmogius (kurie turi protą ir sielą, bet neturi dieviškosios kibirkšties - psichikus) ir Nežmones (kurie yra iš esmės gyvuliai - hilikus, somatikus, jie gi "runkeliai", jie gi "bydlo", jie gi "šarikovai") - tokius, kurie gyvena tik dėl malonumų; Kitame variante - Ubermenšai (antžmogiai) ir Untermenšai (nežmonės); Indijos kastų sistemoje pneumatikus atitiktų brachmanai, psichikus - kšatrijai ir vaišijai, o hilikus (somatikus) - šudros.

Čia pneumatikai yra susitelkę ties išsivadavimu iš šios "koncentracijos stovyklos", kurios gėrybės jiems nerūpi, jie jaučia Virš-Esantį; Psichikai jo nejaučia, ir todėl yra pavergti šio materialaus pasaulio, tačiau turi dvasią, ir todėl gali mėgautis dvasiniais, estetiniais malonumais, siekti kažkokių aukštesnių vertybių, tačiau tos vertybės vis tiek bus tik žemiškos; hilikai - tai iš esmės gyvuliai, jiems rūpi tik "lakti, ėsti ir dulkintis" arba tik "duona ir žaidimai".

Ir šis fundamentalus pasidalijimas yra neįveikiamas.

Skirtingai nuo krikščionybės, kuri teigia, kad bet koks ir labiausiai puolęs žmogus visada turi šansą pasitaisyti, pasikeisti (kaip nusikaltėlis, kuris kabėjo ant kryžiaus Kristaus dešinėje, - šitos galimybės simbolis), vaizdžiai kalbant, krikščionybėje kiekvienas pat menkiausias "šudra" gali tapti pačiu didžiausiu "brachmanu", taigi krikščionybė neigia elitariškumą.

O gnosticizmas teigia,jog žmogaus pakeisti yra neįmanoma ir todėl "tik karsto lenta gali žmogų ištiesint".

Taigi, "nežmogus", jis gi runkelis, visada toks liks ir nepasikeis, o kadangi jis nėra žmogus, tai jo nužudymas yra leidžiamas (legitimuojamas) ir jokių sąžinės graužimų čia neturi būt - zootechnikas, koreguojantis galvijų ar paukščių skaičių fermoje skaičių juk nejaučia dėl to sąžinės graužimo.

Politinė viso šito išraiška realiame gyvenime (tik kitame, "vokiškąjame", variante) ir buvo Trečiasis Reichas. Atkreipkite dėmesį į "valios" (ji gi "Telema") reikšmę nacionalsocializmo ideologijoje - (Leni Riefenstahl "Valios triumfas" ir kt.).

1966 m. pabaigoje ir 1967 m. pradžioje žurnale "Moskva" publikuojamas M.Bulgakovo romanas "Meistras ir Margarita".

Tuo metu valdžia - jau antichruščioviškos koalicijos rankose, kurios ir ideologas, ir politinis sunkiasvoris yra M. Suslovas. O J. Andropovas tuo metu kol kas dar lengvasvoris.

Ar galėjo antisovietinis romanas būti išspausdintas 1966-1967 m. be Suslovo sankcijos? Ne.

Jeigu antichruščioviškas subjektas, ir Suslovas kaip jo ideologas, būtų buvę "griežtai raudonai-komunistiniai", tada AIŠKIAI antisovietinio romano išspausdinimas būtų niekaip nepaaiškinamas (o dar išspausdinimas tokiu metu, kai Chruščiovo "atšilimo atsukti varžtai" buvo aiškiai užsukinėjami).

Jeigu tas elitinis subjektas būtų buvęs, kaip kai kas tvirtina, stačiatikiškai-baltas, tai romano išspausdinimas būtų dar mažiau paaiškinamas, nes romanas yra netgi dar labiau antikrikščioniškas, negu kad jis yra antisovietinis.

Romano išspausdinimas yra paaiškinamas tik vienu atveju - jeigu antichruščioviškas subjektas buvo gnostinis. Ir todėl išspausdino gnostinį romaną "Meistras ir Margarita", kaip savo metafizinį manifestą pašvęstiesiems. Pasiuntė reikiamus signalus - tam tikriems žmonėms ir struktūroms. Kaip SSRS, taip ir užsienio.

Tai, kad buvo išspausdintas gnostinis romanas, dar neįrodo, jog egzistuoja kažkokios gnostinės struktūros, kurios dar ir transnacionalinės.

O tai, jog kažkas teigia, kad "siaurame rate" apie savo gnostinį tikėjimą kalbėjo labai aukšti, daug aukštesni už Andropovą, antichruščioviško subjekto nariai, irgi yra neįrodoma. Reikia konkretesnių faktų.

Rablė savo aprašomą abatiją pavadino "Telema" neatsitiktinai.

Telema (gr. valia) - tai ne šiap "valia". Ankstyvosios krikščionybės laikų gnostinės Telemos estafetę perima Renesansas.

"Polifilo Hipnertomachijoje" (viename iš svarbiausių hermetizmo traktatų, kuris yra priskiriamas 1499 metams), egzistuoja personažas, vardu Telemija. Jis simbolizuoja žmogaus valią arba norą. Valios (arba noro) supratimas šitame traktate yra lygiai toks pat, kaip ankstyvosios krikščionybės laikų gnostinėje literatūroje. Traktato autorius - dominikonų vienuolis Frančesko Kolona. Iš jo Rablė ir perėmė estafetę.

O iš Rablė ją perėmė daugelis. Iš pradžių - seras Frensis Dešvudas, lordas Despenseris (1708-1781). Dešvudas įkūrė Rablė gerbėjų, telemitų klubą. Telemitai atlikinėdavo savo apeigas "Naujojoje bažnyčioje". Nieko neprimena?

Kai kas teigia, jog ten buvo garbinamas Dionisas, kiti - kad buvo garbinama Didžioji deivė (Didžioji Tamsa).

Norėdamas neišsiplėsti, aš tik paminiu U. Bezanto ir Dž. Raiso romaną "Telemos Vienuoliai" (1878 m.), utopinį S.R.Ešbio romaną "Telemos pastatas" (1910 m.) ir pereinu prie Alisterio Kroulio.

Šitas žinomas okultistas, rašytojas, visuomeninis veikėjas ir žvalgybininkas - laikė Rablė savo šventuoju ir "Didžiuoju Magistru" ("Mūsų Magistru"). Telemos Įstatymas - svarbiausia ir švenčiausia Kroulio mokymo dalis. Šitas Įstatymas - mokinio buvo perimtas iš mokytojo. Mokinys - Kroulis. Mokytojas - Rablė.

Kroulis įtraukė Rablė į savo Pragaro Bažnyčios panteoną, ji gi - "Gnostinė Katalikų Bažnyčia" ("Ecclesia Gnostica Catholica").

Knygoje "Antecedents of Thelema" Kroulis rašo: "Rablė suformavo Įstatymo esmę beveik taip pat,kaip jį suprato pats magistras Terionas". Magistras Terionas - tai Kroulis. Rablė šedevras, pasak Kroulio, yra "Aivaso apreiškimas", kuris buvo apreikštas Rablė. Aivasas - tai "mistinis pasiuntinys", kuris 1904 m. Egipte padiktavo Krouliui "Įstatymo Knygą" - Telemos mokymą.

Pasak šio mokymo, pagrindinė dievybė yra Niuit - nakties dangus, gaubiantis Žemę. Ši dievybė yra griežtai tapati Didžiąjai Tamsai kaip Virš-Esančiąjam. Praleidžiu tarpines dievybes ir pereinu prie Babalono-Purpurinės Žmonos, Apačios deivės (malonumų, seksualinio susijaudinimo deivės). Kroulis kalba apie save kaip apie "Žvėrį 666" ant kurio raita sėdi Purpurinė Žmona (Babalonas).

Sukūręs Rablė-Babalono vardo Telemos kultą, "Žvėris 666" užkariauja pozicijas įvairiose parapolitinėse struktūrose - "Auksinėje Aušroje", "Sidabrinėje Žvaigždėje", "Rytų Tamplierių Ordine" ir t.t.

1902 m. "Žvėris 666" susipažįsta su Somersetu Moemu - rašytoju ir labai stambiu žvalgybininku. Vėliau Moemas pavaizduos Kroulį, Oliverio Hado vardu, viename iš savo ankstyvųjų romanų "Magas".

Moemas labai daug dirbo Rusijoje.

"Moemo-Kroulio" tandemas - tai net ne "Naujosios bažnyčios" aljansas su Savinkovu. Tai jau daug rimčiau.

Juk Moamas - ne vienišius. Jis vykdo aukščiausios imperinės Didžiosios Britanijos Žvalgybos užduotis. Kaip ir Kroulis.

Savo knygoje ("Secret Agent 666: Aleister Crowley, British Intelligence and the Occult", Los Angeles: Feral House, 2008) Aidaho Universiteto Istorijos Fakulteto (JAV) profesorius Ričardas B. Spencas (Richard B. Spence), pasitelkdamas Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos ir Italijos archyvinius duomenis, teigia, jog Alisteris Kroulis suvaidino didžiulį vaidmenį Luizitanijos paskandinime (kas turėjo daug įtakos JAV įstojimui į pirmąjį Pasaulinį karą), kovoje prieš kovotojus už Airijos ir Indijos laisvę ir nepriklausomybę, suvaidino miglotą vaidmenį R. Heso skrydyje į Angliją 1941 m. bei palaikė ryšius su komunistų internacionalu.

O apie A.Kroulio (reiškia ir Britanijos žvalgybos) ir aplamai gnosticizmo vaidmenį Trečiojo Reicho susiformavime esu rašęs anksčiau.

Taip mes išėjome į Didžiosios Britanijos, galingiausios ir didžiausios to meto pasaulyje Imperijos, Aukščiausią Strateginę Žvalgybą, taigi, mes išėjome, KAS LIEČIA REALIĄ POLITIKĄ - Į PASAULINĮ ELITŲ ELITĄ (kurį įjungiame į grandinėlę: ankstyvieji gnostikai - Rablė - Kroulis - įvairios okultinės Europos (ir ne tik) parapolitinės jėgos, ordinai ir panašiai).

Ši žvalgyba pranašesnė už kitas pasaulio žvalgybas tuo, jog yra viena iš nedaugelio žvalgybų, KURI SUGEBA SUDERINTI REALIĄ POLITIKĄ IR METAFIZIKĄ.

Kaip ji tai daro?

Yra teigiama (Kroulio ir daugelio kitų), kad ateina "Goro Eonas". Jis gi - Vandenio Epocha.

Naujas Eonas - nauja religija. Nori nenori - keisk istorinę Krikščionybę į "Naująją bažnyčią" (Telemos bažnyčią).

Taip pat teigiama, jog kelias į Naująjį Eoną eina per katastrofą, kuri vadinasi "Lygiadienių Audra".

Štai mes ir davėme pavadinimą tai katastrofai, kuri vystosi dabar.

Tos katastrofos organizavimui reikia atskirti Šviesą ir Tamsą kolektyvinėse įvairių tautų pasąmonėse, palikti jose tiktai Tamsą ir išleisti ją į laisvę. Tada ir įvyks norima "Lygiadienių Audra" arba katastrofa.

Katastrofa turi ciklus. Ji gali tęstis dešimtmečiais ar net šimtmečius (istorijos požiūriu vis tiek tai bus ne daugiau kaip akimirksnis). Telemitų uždavinys - pagreitinus katastrofos intensyvumą, pagreitinti Telemos atėjimą.

Kad pasiekti šitą tikslą, Kroulis du kartus aplanko Rusiją. Pirmą kartą - 1898 m. Jis žvalgosi, aiškinasi. Apauga reikalingomis pažintimis. Čia ir Georgijus Rafalovičius, ir Marina Lavrova (viena iš Kroulio Purpurinių Žmonų), ir Česlovas Čičinskis ("Rytų Tamplierių Ordino slavų teritorijoms" galva). O kadangi dar yra ir Somersetas Moemas...

Į antrą Kroulio viešnagę galima žiūrėti ironiškai. Į jo antreprizus (pranc. Entreprise - pasirodymas - teatro pasirodymo organizavimo forma, kurioje privatus asmuo surenka aktorius, kad jie dalyvautų spektaklyje, skirtingai nuo repertuarinio teatro su pastovia trupe), kurių rėmuose 1913 m. Rusijoje buvo vykdomos juodosios Telemos mišios, kvietusios "Lygiadienių Audrą": "Trenk greičiau!" ("The Great Beast in Russia: Aleister Crowley's Theatrical Tour in 1913 and his Beasty Writings on Russia" in Arnold McMilin (ed.), Symbolism and After. Essays on russian Poetry in Honour of Georgette Donchin, Bristol, 1992).

Bet, visų pirma, Audra ir iš tikro trenkė po metų.

O visų antra, nepriklausomai nuo požiūrio į mišias (kai kas jas vadina efektyvia magija, kai kas - saviveiklos koncertais), reikia pastebėti, jog po jų "skėčiu" Krouliui pavyko apvažinėti visą Rusiją paskutiniais prieškario 1913 metais. O taip pat - parašyti eilę kūrinių, kurie buvo skirti būsimam Telemos religijos priėmimui Rusijoje.

Vienas iš tokių kūrinių - "Dievo Miestas". Kroulis jau akimis matuoja jį sužavėjusius Kremliaus bokštus. Jis ant tų bokštų jau mato Telemos žvaigždę.

Puspročio haliucinacija?

Pagal mitą su pliuso ženklu, Kroulis - slaptų aukštųjų hierarchijų pasiuntinys. Pagal mitą su ženklu "minus" - vienišas pusprotis, meluojantis į kairę ir į dešinę apie savo ypatingą poveikį Leninui, Trockiui, Stalinui, Musoliniui, Bormanui ir t.t.

Koks gi realus Kroulis?

Sovietinė Rusija turėjo, kaip mes žinom, gana daug įtakingų britų draugų - su kabutėmis ir be. Vieną iš jų - Moemą, mes jau paminėjome. Pereisime prie Velso ir Šou. Vadinti juos "krouliečiais" negalima. Tačiau.

Buvo toksai Evanas Frederikas Morganas, Velso poetas ir aristokratas, kuris labai entuziastingai žavėjosi ir domėjosi Krouliu. Morganas surinko tam tikrą "ratą" Londono restorane "Eifelio Bokštas". "Mūsų dvasiškai-kūniškuose gimtuosiuose namuose", kaip kalbėdavo, įėję į tą "ratą".

Po to, paveldėjęs lordo Tredegaro titulą ir dvarą, Evanas perkėlė "ratą" į savo dvarą. To "rato" nariais buvo ir Herbertas Velsas , ir Alisteris Kroulis (o taip pat Graikijos princas Pavlas, lordas Alfredas Duglas ir kiti ).

Kas liečia Bernardą Šou, tai jis pažinojo Kroulį per aktorę Florens Far, kuri žavėjosi okultizmu. Dėl Far jis rungtyniavo su Viljamu Jeitsu. Dar iki to laiko, kai Kroulis įstojo į ordiną "Auksinė Aušra", Far tapo viena pagrindinių šio ordino veikėjų. Kroulis, kuris vėliau tapo ordino nariu, buvo susižavėjęs Far. Jos paveikslas buvo atspindėtas keliuose Kroulio kūriniuose. Eilė tyrinėtojų praveda sulyginimus tarp Kroulio "Įstatymo Knygos" ir Florens Far pjesės "Mylimasis Chathoras ir Auksinio snapo brolija".

Mitai apie Kroulį... Realus Kroulis...

Realus Kroulis buvo kažkokios SISTEMOS dalimi. Šita Sistema buvo sudaryta iš "senos geros enochėjų tradicijos" pasekėjų.

Tradicijos, kurioje garbingą vietą užima Džonas Di, kuris buvo toks pat Kroulio "stabas", kaip ir Fransua Rablė.

Kai mirė Rablė, Džonui Di buvo 26 metai. Būdamas vienu iš labiausiai apsiskaičiusių tuometinės Europos žmonių, Di, be jokios abejonės buvo susipažinęs su Rablė idėjomis.

Kokiais kanalais ir kur ėjo Rablė idėjų perdavimas?

Ivano Rūsčiojo "apričnikų" veiksmuose gana stipriai jaučiamas Rablė stilius, jis gi "juodoji karnavalinė-juoko stichija". Rablė eksportas į tuometinę Moskoviją? O kodėl ne?

Yra žmonės ir yra Sistema. Žmonės ateina ir išeina,o Sistema lieka. Ir toje sistemoje vietos yra daug kam - Rablė ir Di, Krouliui ir Moemui, Velsui ir Šou.

O argi joje nėra vietos Beningsenams? Pavelo I žmogžudystei? Naudojimosi radikaliu Islamu spec. projektams?

Ar Kroulis galėjo asmeniškai užkabinti Telemos žvaigždes ant Kremliaus bokštų? Žinoma, ne. Tačiau Sistema galėjo. Ir norėjo.

Ji daug ko norėjo.

Ir Velsas, ir Šou buvo aktyviais "Fabijaus Draugijos" (draugija, per kurią perėjo labai daug Didžiosios Britanijos politinio elito, pvz. Ramzis Makdonaldas, Klementas Etli, Haroldas Vilsonas, Džeimsonas Kalaganas, Tonis Bleras ir kt.) nariais.

Apie šitą draugiją (ir apie sujungtas su ja struktūras, įeinančias į Sistemą) yra parašyta labai daug ginčytino. Ir labai sunku yra atskirti grūdus nuo pelų.

Tačiau tai, jog Herbertas Velsas mokinosi iš T. Hakslio ir gerbė jį - faktas.

Tai, jog ir Velsas ir Hakslis ir daugelis kitų įėjo į gnostiškai orientuoto britų elito ratą - irgi faktas.

Faktas ir tai, jog Velsas svajojo apie naujos pasaulinės religijos sukūrimą. Ir rašė apie tai savo 1928 m. išleistoje knygoje "Atviras suokalbis": "Seni tikėjimai tapo nebeįtikinamais, nepagrįstais ir nenuoširdžiais, ir nors pasaulyje yra aiški naujo tikėjimo nuojauta, jis vis dar laukia įsikūnijimo formulėse ir organizacijose, kurios padės jam ryžtingai įtakoti visos žmonijos reikalus".

"Atviro suokalbio" ir kitų Velso kūrinių atidus perskaitymas papildomai įtikina, jog gnosticizmas (Kroulio ar panašiame variante) - šitam "Sovietų Rusijos draugui" visiškai nebuvo svetimas.

Kas liečia Šou, tai ir jis ne į klasikinį marksizmą orientavosi. Ir turėjo savo požiūrį į Rusiją. Šou buvo vadinamas "moralės naikintoju", "nuodingo ir visagriaunančio juoko karalium", "gyvenimiškos jėgos", kuri išvaduoja asmenis nuo moralės normų, apologetu (neaišku, bendražmogiškų ar Viktorijos epochos, bet kad krikščioniškų - tai tikrai).

Prie šito pridėkim dar ir airišką temą. Ji yra labai svarbi ir Krouliui (palaikiusiam IRA), ir Šou, ir tam pačiam R. Jeitsui, įėjusiam į mus dominančias metafizines grupes.

Okultinių idėjų vaidmuo "Fabijaus Draugijoje" (tame tarpe ir "Auksinės Aušros" idėjų ir jos atšakos "Stella Matutina" idėjų) yra gerai ištyrinėtas.

"Rablė-Elifaso Levi" linija veda prie stambaus okultisto ir Anglijos socialisto Makenzio. Ir aplamai šita "Fabijaus Draugija" nėra tokia jau ir sterili, kaip daug kam atrodo. Kroulis - tai tik vardas, nurodantis tam tikrą tendenciją.

Šita tendencija (ir Sistema) galėjo įtakoti ir bolševikus, kada jie dar svarstė, kokia kryptimi pasukti.

Kas žino, gal tada telemos žvaigždės ir būtų švietusios ant Kremliaus, apie ką taip svajojo Kroulis.

Čia galime prisiminti ir visišką šeimos instituto sutriuškinimą (bendros žmonos), ir nuogų paradus (šalin gėdą), ir kitus ekscesus, kurių buvo gausu tuo metu, tačiau 1922 metais revoliucija pasuko kita kryptimi
.


Beje ir Didžioji Prancūzijos Revoliucija neišvengė tokių "svyravimų" - 1793 m. žymusis markizas de Sadas kreipėsi į konventą su dekrikščionizacijos, demoralizacijos ir dehumanizacijos koncepcija.

Na kuo ne Telema?

De Sadas dirba su jakobinais taip pat kaip Bachtinas - su vėlyvaisiais komunistais.

Jei De Sadą jakobinai būtų priėmę taip, kaip Andropovas priėmė Bachtiną - Prancūzijos perestroika būtų įvykusi dviem šimtmečiais anksčiau už rusų ir nebūtų buvę jokio projekto "Modern".

Kad ir atstūmę kitus bruožus, vis tik abi revoliucijos vieną "telemitinį" bruožą išlaikė - įvykdė dekrikščionizaciją ir paskandino kraujuje bažnyčią (aš suprantu, kad revoliucionieriai, kovoję prieš valdžią, nemylėjo bažnyčios kaip organizacijos, kuri su ta valdžia bendradarbiavo, tačiau jie naikino ir Krikščioniškąjį Idealųjį).

Bet Idealusis kaip toks sunaikintas nebuvo - tik Krikščionybės Idealai buvo pakeisti Pasaulietiniais Idealais.

Čia aš iškelsiu hipotezę, jog pasaulietinės ideologijos yra linkusios gana greitai (nuo keliasdešimt iki kelių šimtų metų) suirti, nes turi vieną esminį trūkumą - nėra metafizinės, t.y. neleidžia žmonėms susidoroti su mirtingumo iššūkiu, ko pasekoje idealųjį iš kartos į kartą yra sunkiau išlaikyti ir jį yra lengviau atakuoti malonumų ir materialaus komforto virusu (gundymu),- "nesuk sau galvos, o gerk, valgyk ir linksminkis - juk gyveni tik vieną kartą".

Taigi, nors ir kuriam laikui atsitraukęs (kad persigrupuotų), telemizmas vis tik paliko šiose revoliucijose uždelsto veikimo minas.

Taigi, telemizmas - kaip priemonė nuo revoliucijų. O reiškia - ir nuo istorijos.

Telemitai pralaimėjo 1922 m. Rusijoje (nugalėjo pasaulietinis Komunizmo projektas) ir 1793 m. Prancūzijoje (nugalėjo pasaulietinis projektas Modern,- čia teisybės dėlei pridursiu, jog ne visur jis buvo grynai pasaulietinis, o labai daug kur turėjo protestantišką atspalvį - žr. pvz. Makso Vėberio "Protestantizmo etika ir kapitalizmo dvasia"; protestantiška moralė, darbo metafizika ("darbas išlaisvina") ir t.t., ir pan., tačiau kadangi protestantizme jau nebebuvo svarbiausios krikščioniško Idealumo dalies (kokios - atskiro tyrimo tema, aš šitame tyrime ir taip jau per daug išsiplėčiau), tai aš vis tik projektą Modern kategoriškai priskiriu prie pasaulietinių).

Jie laimėjo 1933 m. Vokietijoje (Gnosticizmo vokiškame variante projektas) ir 1991 m. SSRS (Postmodernizmas a la rus).

Taigi, atėjo laikas duoti mūsų analizuojamam politiniam-metafiziniam transnacionaliniam subjektui pavadinimą.

Antireliginiam, antihumanistiniam, antiistoriškam subjektui.

Subjektui, žudančiam Idealumą žmonijos kolektyvinėje pasąmonėje.

Subjektui, kuris naudoja Markso aprašytą "susvetimėjimą".

Kodėl jo nebūtų galima pavadinti gnostiniu subjektu "Telema"? Kuris vykdo gnostinį projektą "Telema". Ir, kaip išsiaiškinom, vykdo jį jau labai seniai.


****************************************************************

Tyrimas būtų nepilnas be krikščionybės analizės.

Ypatingas dėmesys čia bus skiriamas "iškirptos svarbiausios krikščionybės pusės, be kurios ji griūva", aptarimui.

Tačiau nežinau, kada man tai išeis padaryt, todėl besidominčius nukreipiu į tam tikrus šaltinius, kur ta "iškirpta dalis" yra labai gerai pateikta.

Tie šaltiniai gali labai smarkiai konfliktuoti tarpusavyje, tačiau ne esminiuose dalykuose. Dėl svarbiausių dalyku jie sutaria ir neturi prieštaravimų.

Pirmo šaltinio trūkumas - reikia daug skaitymo, o dabar pas žmones nėra tiek daug laiko tai daryt.

Kas dėl antrojo, tai man iš karto prikiš, kad tai ne katalikų šaltinis ir kad jis neišvengia tam tikro dogmatiškumo (nors reikia pripažint, kad jo yra minimumas) ir tam tikrų požiūrių į kitas atšakas, bet visi tie dalykai - man yra dešimto svarbumo.

Bet pats svarbiausias dalykas yra pateiktas konkrečiai ir aiškiai.

O žmonės patys turi galvas ant pečių ir atsirinks kas svarbiausia, o kas ne.

Antro šaltinio pliusas - nereikia skaityt, galima sėdėt prie kompo, žaist kortomis (neblogas tinklapis yra http://www.elementsthegame.com/ :) ) ar šachmatais ir klausyt.

Taigi, pirmas šaltinis, kurį jau buvau davęs:

http://shchedrovitskiy.ru/theology.php

Antras šaltinis:

http://www.aosipov.ru/audio/

arba

http://www.tv-soyuz.ru/programms/lectur ... ii-osipova


Ir dar reiks kada nors aptarti postmodernizmą, tada jau tikrai visi taškai ant i bus sudėti. :smile4:

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Paskutinį kartą redagavo Tylenis 14 Bal 2013 13:13. Iš viso redaguota 6 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Bal 2013 20:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Tylenis rašė:
Žaidimas visada buvo istorijos elementas, tačiau XX amžiuje ir XXI amžiuje pirmą kartą atsirado sąlygos, kada Žaidimas gali visiškai išstumti Istoriją ir likti vienas.

Valdančiosios klasės, kurios, pasak Markso, visą laiką juda savosios pabaigos link, kadangi toks yra nenugalimas istorijos dėsnis, gerai išsinagrinėję Marksą šio amžiaus 20-ųjų pirmoje pusėje, tarė: "Taip, istorijos dėsniai nenumaldomi, ir Marksas, deja, čia yra teisus. Bet tada mes, kad išlikti valdančiąja klase, privalome sunaikinti pačią Istoriją, o palikti tik Žaidimą".

Georgijus Dimitrovas šaukė, jog "Istorijos ratas sukasi ir niekas jo nepasuks atgal", tačiau Rokfeleris ir daugelis kitų atvirai aptarinėjo klausimą, kaip būtų galima pasukti istorijos ratą atgal.

Taigi valdantieji elitai gana seniai pradėjo ieškoti būdų, kaip pasukti istorijos ratą atgal.

Ir tai realiai tapo įmanoma atsiradus televizijai ir internetui. Nuo to laiko mes nustojome gyventi realybėje, kurioje yra tik vienas - istorinis - išmatavimas ir kur viskas paklūsta istorijos dėsniams.

Arba Markso variante, kur vieni interesai kovoja prieš kitus, arba dar viename variante, kuriame šalia idealų, prasmių ir aukštųjų idėjų, kova reiškia ne mažiau, o gal ir daugiau, negu interesų kova.

Istorija prarado savo monopoliją.

Dabar į areną visa jėga išėjo jo didenybė Žaidimas, kuris ruošiasi tą istoriją sunaikinti.


Tai, jog kapitalizmas, kaip politinė-ekonominė ir socialinė sistema, jau "išsisemia" ir jį turės pakeisti nauja formacija, pastebėjo dar Marksas (o ir iki jo apie tai buvo rašoma).

Kaip tik todėl daug kas kūrė labai įvairius būsimus pasaulio "modelius".

Tačiau realiai įgyvendinus keletą iš jų (bolševizmą su įvairiais jo variantais) bei nacizmą) paaiškėjo, jog realiai tai yra ne žingsnis į priekį, o grįžimas atgal - į feodalizmą ir netgi vergovę.

Taigi, "istorijos ratą" tikrai įmanoma "pasukti atgal". :smile102:


Trečiasis variantas - absoliutus liberalumas - peraugo į liberastiją. Ir taip pat jau akivaizdu, kad šią sistemą pasaulyje įveiks arba europinis nacionalizmas, arba islamiškasis fundamentalizmas, arba azijinis kiniškas "kapitalistinis kolektyvizmas".

Vis tik akivaizdu ir tai, kad tiek islamiškasis fundamentalizmas, tiek ir azijinis kiniškas "kapitalistinis kolektyvizmas" irgi iš esmės yra grįžimas į feodalizmą su aiškiais vergovės elementais.

Nacionalizmo ideologija taip pat gali įgyti realiame gyvenime labai daug įvairių atmainų. Ir, žinoma, visiškai neaišku kaip tie variantai "sugyvens" ir kas iš to išeis.

Deja, bet ateitis yra nepaprastai neaiški.

Atsižvelgiant į jau akivaizdžias geopolitines tendencijas bei išplėtotą masinio naikinimo ginklų pramonę bijau, kad pasaulis po dar vieno pasaulinio karo gali grįžti į feodalizmą (ir net vergovę) ne tik socialiniu-ekonominiu požiūriu, bet ir technologiškai.

Gali išsipildyti fantastų jau seniai aprašyti scenarijai, kada žinių likučiai liks tik siauruose ir uždaruose "ratuose" - taip, kaip jau buvo žlugus Vakarų Romos imperijai, o raštingi žmonės išliko tik vienuolynuose.

Vis tik tada išsilaikė Rytų Romos (Bizantijos) imperija, iš kurios nemažai žinių gavo ir arabai, vėliau per Ispaniją ir Siciliją tas žinias perdavę Europai.

****************************************************************

P.S. Tyleni, tu mane ir vėl nustebinai. :smile10:

Tavo pateiktus kūrinius tikrai įdomu skaityti.

Beje, ištaisiau įvairias skyrybos ir teksto rinkimo klaidas. Todėl, jei dar kur dėsi šį tekstą, tai imk iš čia.

Na o aš jį pareklamuosiu per "Veidaknygę".

Žygeivis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2013 02:24 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
Ačiū. :smile4:

Tai vis tik skliaustai turi būt šalia žodžio, be tarpo, o Vakarai rašomi iš didžiosios:).

Pasirodo aš daugumoj intuityviai taip ir parašiau, bet kai įjungiau logiką ir pradėjau mąstyt, kurį variantą palikt, tai neatspėjau :) - o tiek vargau kol ištaisinėjau raides V į v ir skliaustus.

Su klaidom tai bėda, nes, kai rašau, man svarbiausia - neprarast minties ir todėl aš visiškai nekreipiu dėmesio į rašymą, būna, kad ir į klavišą nepataikau, o po to greitai kažką pertaisau sakinio struktūroje, po ko pasilieka žodelių, kurių nepastebiu, iš buvusios struktūros, kurie nei į tvorą, nei į mietą.

Kalbos skambesį irgi jaučiu, bet jei ilgai rašau, tada pradedu nebejust ir sakinį galiu parašyt bele kaip. Todėl korekciją palieku kitai dienai, kai šviežia galva. Nes gramatiką visada galima spėt ištaisyt, o minties nebesugrąžinsi. :)

Aplamai gramatiką aš apsprendžiu "pagal skambesį", mokykloje niekaip negalėjau prisiverst jos zubryt. Ir jei su ja bendrai paėmus problemų didelių nebuvo, tai kablelių aš, "pagal skambesį" pridėlioju kur tik įmanoma.

O su korekcija prasideda bėdos, nes pradėdamas taisyt, aš vėl daugiau pradedu mąstyt apie tekstą ir nustoju kreipt dėmesį į gramatiką. :smile4:

Dėl pačio teksto, tai aš planuoju jį nusiųst į Bernardinus.lt - kaip ne kaip tinklapis su religiniu atspalviu, o mano tekstas irgi su panašiu atspalviu.

Kokį pirmadienį taip ir padarysiu - tik nežinau kam siųst, norėtųsi, kad jis neatsidurtų iš karto šiukšlių dėžėj, tegu bent jau perskaito pirma, o po to jau ką nori tą daro.

O šiaip galiu visur siųst, kur tik paskelbs, kad ir į marksistus ir anarchistus, nes manau, kad tekstas gan informatyvus, ir kuo daugiau įvairių žmonių jį perskaitys ir susimąstys, tuo geriau.

Į Patriotus.lt, manau, būtų galima nusiųst, gal bent ten paskelbtų? :)

Kokie bebūtų kiti jo trūkumai, šitas tekstas turi vieną esminį ir fundamentalų trūkumą - jame per daug raidžių ir todėl daug kas elementariai jį tingės skaityt. :img07:

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2013 19:17 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
1. Rašybos klaidas (tiksliau - teksto rinkimo) daro visi. Geriausiai jas taisyti su "lietuviškos ABC" programa įdiegta - tai standartinė WINDOWS programa.

2. Patarti kam siųsti straipsnį sunkoka - visur savos taisyklės, savi redaktoriai, ir savi prioritetai.

P.S. Patariu nusiųsti ir į Balsas.lt - vyr. redaktoriui A. Brazauskui. Įdėjau nuorodą į jo Veidaknygės puslapį ir jam - bent jau asmeniškai - patiko. O ar įdės į Balsas.lt - jau kaip jo redaktorius - deja, nežinau. :roll:

Dar yra vertas dėmesio puslapis Pro Patria http://www.propatria.lt/ bei Geopolitika http://www.geopolitika.lt/ (nors jiems, matyt, bus per ilgas ir ne visai jiems į temą).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 14 Bal 2013 23:17 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
Išsiunčiau į "Bernardinus", "Balsą", "Pro patrią" ir "Geopolitiką".

"Balse" vyr. redaktorius įvardintas kaip Eugenija, tai išsiunčiau jai.

Laiškų (išskyrus į "Pro patrią") pagrindinė mintis buvo tokia - "aš manau. kad teksto nepaskelbsit, kadangi jis neįsipaišo į tinklapio formatą, bet asmeniškai jus turėtų sudomint, todėl prašau iš kart neištrint į šiukšlių dėžę. o bent jau greitai "permesti akimis" ". Tekstas persikopijuotas iš čia, su visom spalvom, taip kad tikiuos. kad toms akims bus už ko užkliūt :roll: . Įdomu, kas bus toliau.

O dėl ABC programos. tai visai nepagalvojau, nes šiaip aš tekstais neužsiimu, bet kas žino, gal tai taps mano hobi, todėl reiks susiinstaliuot. :smile4:

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Bal 2013 13:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Tylenis rašė:
"Balse" vyr. redaktorius įvardintas kaip Eugenija, tai išsiunčiau jai.


Nustebinai - nežinojau, kad vyr. redaktorių jau pakeitė. Nes nuo 2009 m. internetinio naujienų portalo „Balsas.lt“ vyriausiasis redaktorius buvo Arūnas Brazauskas http://lt.wikipedia.org/wiki/Ar%C5%ABnas_Brazauskas

Beje, jis yra masonas (Lietuviškos laisvųjų mūrininkų - masonų ložės „Uolusis lietuvis“ narys) http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=38830827, taigi tavo straipsnis jį tikrai sudomino. :smile100:

Dabar pasižiūrėjau į redakcijos sudėtį - o jo jau iš viso nebėra. :smile10:

Nauja vyr. redaktorė - Eugenija Grižibauskienė.

Jo paskutinis straipsnis, kurį radau, jau lrt.lt:

Arūnas Brazauskas. Nėra to blogio, kuris nebūtų gėris
2013-03-08 / 11:38

http://www.lrt.lt/naujienos/nuomones/10 ... butu_geris

*************************************************************

Va kur "šuo pakastas":

Nuo 2013 m. vasario 12 d. leidinių ir interneto portalų grupės "Balsas.lt leidiniai" vieninteliu akcininku ir vadovu tapo lietuvis, Airijoje gyvenantis Darius Kavaliauskas, o vadovo pareigas jis perėmė jau nuo šių metų sausio, praneša Registrų centras.

Ponas Kavaliauskas "Balsas.lt leidinių" akcijas perėmė iš Liudmilos Ivlevos.

Kartu jis vadovaus ir "Balsas.lt leidinių" valdomai įmonei "Balsas.lt".

"Balsas.lt leidiniai", leidžianti žurnalus ir periodinius leidinius, 2011 m. gavo 3,582 mln. Lt pajamų, pernai dirbo nuostolingai.

"Balsas.lt leidiniai" pardavė 18 tinklalapių

http://vz.lt/?PublicationId=c9cc2341-bc ... 3096f4547f

2012.10.02, 12:54
Agnė Gintautaitė

UAB "Balsas.lt leidiniai", valdanti naujienų portalą "balsas.lt" ir to paties pavadinimo savaitraštį, už neskelbiamą sumą pardavė 18 tinklalapių buvusių darbuotojų bendrovei "Tipro Group".

Ketiname koncentruotis į spaudos leidinių ir jų pavadinimais veikiančių naujienų portalų vystymą", – pranešime cituojamas Mindaugas Simutis, UAB "Balsas.lt leidiniai" pardavimų vadovas.

Tarp parduotų tinklalapių - "skelbimai.lt", "mama.lt", "krepsinis.net", "ivartis.net", "klase.lt", "pazintys.lt", "studijos.lt", "orelis.lt", "ctv.lt".

Pagal susitarimą, "Tipro Group" taip pat turės išskirtines teises vykdyti "balsas.lt", "ekonomika.lt" ir "valstietis.lt" reklamos pardavimus.

"Tinklalapių įsigijimas yra kryptinga bendrovės plėtros strategijos dalis“, – pranešime cituojama Dovilė Ramoškaitė, "Tipro Group" vadovė.

Po sandorio, "Tipro Group" valdys 25 lietuviškus tinklalapius ir 30 – užsienio šalyse. Tarp bendrovės tinklalapių – socialiniai tinklai one.lt ir biteplius.lt.

VĮ Registrų centro duomenimis, "Tipro Group" pajamos pernai, palyginti su 2010 metais, sumažėjo 44%, iki 3 mln. Lt. Įmonės nuostoliai pernai padidėjo 2 kartus, iki 1,284 mln. Lt.

91% "Tipro Group" akcijų per bendrovę "Nete" valdo Elvijus Gudžiūnas, likusius 9% – Dovilė Ramoškaitė.

Abu akcininkai anksčiau dirbo tinklalapių grupėje "Epasas.lt", priklausančiai "Balsas.lt leidinių" grupei.

"Balsas.lt leidinių" grupę sudaro: UAB „Balsas.lt leidiniai“, leidžianti leidinius „Balsas.lt savaitė“, „Ekonomika.lt“, „Moters savaitė“, „Palmiros žvaigždės“; UAB „Tavo akistata“ - leidžia laikraštį „Akistata“; UAB „Ieva leidiniai“ – leidžia žurnalus „Ieva“ ir „Gala“; UAB „Krašto spauda“- leidžia „Valstiečių laikraštį“; interneto portalų grupė UAB „Epasas.lt".

Lankomiausias grupės tinklalapis - naujienų portalas "balsas.lt".

Susiję rašiniai

»"Tipro Group" pagrindiniu akcininku tapo E.Gudžiūnas
2012.09.05, 18:44
http://vz.lt/?PublicationId=fbafaba9-ec ... 99691e65ce

»One.lt savininkai įsigijo socialinį tinklą "Bitėplius"
2012.08.30, 13:43
http://vz.lt/?PublicationId=24533120-f1 ... a2e533931b

Vėl parduotas One.lt (PAPILDYTA 2)
2011.07.18, 18:03
http://vz.lt/?PublicationId=3c395bf8-fb ... 148cbf4447

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Bal 2013 15:45 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
"Beje, jis yra masonas (Lietuviškos laisvųjų mūrininkų - masonų ložės „Uolusis lietuvis“ narys)"

[Juokiasi]

Netikėtas įvykių posūkis. :smile4:

Logiška manyti, kad jei A. Brazauskas susidomėjo, tai jis duos straipsnį paskaityti ir savo pažįstamiems "mūrininkams" (o žinai, Petrai, yra toksai straipsnis, kai turėsi laiko permesk akimis).

Na, jei mano noras, kad jį paplatintų žiniasklaida ir jį perskaitytų daug žmonių neišsipildys, tai bent jau žinosiu, jog straipsnį bus paskaitę Lietuvos masonai. :smile36:

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Paskutinį kartą redagavo Tylenis 15 Bal 2013 23:26. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Bal 2013 20:18 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 07 Rgs 2011 14:16
Pranešimai: 26
Perskaičiau visą tekstą.

Tikrai vertas dėmesio, bet tik tam, kas šiek tiek suvokia apie vykstančius procesus pasaulyje. Žmogus neturintis bent menkiausio suvokimo apie tai, tikrai manys, kad čia yra sąmokslo teorijos ir t.t.

Būtų tikrai smagu, kad pilnai užbaigtumėte šį tekstą savo analize ir apie krikščionybę, ir apie postmodernizmą.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Bal 2013 23:11 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 15 Geg 2010 00:02
Pranešimai: 246
Taip, tai be abejonės gali pasirodyti kai kuriems skaitytojams.

Ir aplamai šitas tekstas yra "ėjimas per ištemptą siūlą virš bedugnės" - ji gi konspirologija, man buvo labai sunku ten neįkrist.

Tačiau manau, kad su uždaviniu susidorota, kadangi visos straipsnio hipotezės yra paremtos arba visiems žinomais ir patikrintais faktais (kaip pirmoje dalyje), arba šalia jau žinomų ir patikrintų faktų, taip pat ir tais faktais, kuriuos skeptikas panorėjęs gali laisvai patikrint internete pats, bei išvadomis, kylančiomis iš realybės, kurią kiekvienas gali matyti aplink save (kaip trečioje dalyje), arba autoritetingais šaltiniais (antra dalis - dviejų pasaulinio lygio labai autoritetingų kultūrologų ir filosofų išvados), ketvirtoje dalyje irgi buvo stengiamasi remtis pripažintais šaltiniais.

Pz., jeigu aš nebūčiau išknisęs Ričardo B. Spenso knygos apie Kroulį, tada nebūčiau galėjęs susiet Kroulio su Britanijos žvalgyba, o iš to daryt išvadą apie žvalgybos "gnostinį atspalvį" - ir tokiu atveju, galbūt, aš straipsnio net nebūčiau įdėjęs.

Po to reikėjo išsiaiškint, kad Spensas yra autoritetingas ir rimtas istorikas.

Tą sau įrodyt aš, pasiknisęs, radau štai ką :

http://www.uidaho.edu/class/history/richardspence

Vėlgi cituojamas Berdiajevas, Achmatova, ir teiginius stengiamasi patvirtinti neginčijamais šaltiniais.

Ir mano rašymo maniera buvo, netgi po visos šitos išvardintos šaltinių medžiagos, visas išvadas kelti kaip hipotezes (konspirologas dažniausiai teigia viską kaip tiesą paskutinėje instancijoje).

Na, žodžiu stengiausi padaryt viską, kas įmanoma, kad neįkrist į konspirologiją.

_________________
Tai, ką mes darome gyvenime, nuskamba aidu amžinybėje.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 10 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 9 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007