Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 11 Geg 2024 01:24

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kas bijo interneto?
StandartinėParašytas: 09 Bal 2012 17:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Kas bijo interneto?


http://www.geopolitika.lt/?artc=5312
http://www.balsas.lt/naujiena/591568/kas-bijo-interneto

Autorius: Viktor Denisenko
2012.04.09 12:07

Internetą galima vadinti reiškiniu, kuris keliais pastaraisiais dešimtmečiais labiausiai keitė šiuolaikinio pasaulio veidą. Verta kalbėti ir apie politinę interneto įtaką, o tiksliau – apie globalaus informacinio tinklo įtaką politiniams procesams. Neatsitiktinai akcentuojamas labai svarbus globalaus tinklo (World Wide Web) vaidmuo prieš metus praūžusiuose įvykiuose, kuriuos visi žino Arabų pavasario vardu. Šiandien kalbos apie realią interneto galią iš esmės įgauna naują aktualumą.

Labiausiai internetas baugina politinius nelaisvų šalių režimus. Čia nėra nieko nuostabaus, nes visiška ar dalinė informacijos kontrolė yra svarbus bet kurios diktatūros atributas. Anksčiau, kai valstybė vienaip ar kitaip turėjo informacijos ir jos sklaidos monopolį (ir galėjo spręsti, ar leisti egzistuoti nepriklausomiems informacijos rengėjams, ar ne), šis veiksnys buvo gana lengvai realizuojamas. Valstybė turėjo galią – išduoti leidimą spaudai ar licenciją televizijos kanalui. Internetas parodė, kad nuo šiol niekas neturi ir negali turėti informacijos kontrolės monopolio. Šiandien rengti ir skleisti informaciją gali bet kas, bet kur ir bet kada, o vienintelė būtina sąlyga šiuo atveju – prieiga prie interneto.

Žinoma, visiška informacinė laisvė iškelia ir kitą klausimą – dėl informacijos patikimumo. Be šio klausimo, yra ir kitas: kaip iš tikrųjų turėtume vertinti internetą – kaip globalų lobyną ar kaip globalų šiukšlyną (viešajame diskurse aptinkami abu požiūriai)? Tačiau šiame straipsnyje bus bandoma pažiūrėti tik į interneto reikšmę politiniams procesams ir bandymus kontroliuoti ar apriboti globalų tinklą.

Interneto atsiradimas teikė labai daug vilčių demokratijos šalininkams. Atrodytų, leisk skambėti diktatūros oponentų balsams, ir diktatūra akimirksniu žlugs.

Šios viltys buvo pernelyg optimistinės. 2009 metais Jacobas Groshekas leidinyje „The International Communication Gazette“ paskelbė savo tyrimo, kuriame buvo bandoma nustatyti interneto plėtros ir demokratijos lygio pasaulyje koreliaciją, rezultatus (žr.: Jacob Groschek. The Democratic Effects of the Internet, 1994–2003. A Cross-National Inquiry of 152 Countries).

Pristatyti rezultatai buvo labiau pesimistiniai nei optimistiniai. J. Groshekas nustatė, kad nors 1994–2003 metais interneto sklaida pasaulyje buvo gana akivaizdi, tai nepadarė pastebimos įtakos demokratijos plėtrai. Kitaip sakant, „demokratizuojantis interneto efektas“ nebuvo nustatytas, tačiau šių tyrimų metu dar nebuvo masiškai išplitę socialiniai interneto tinklai.

Detalizuodamas savo tyrimą, J. Groshekas pažymi, kad tam tikras efektas matyti tik tose šalyse, kurios ir taip yra daugiau ar mažiau demokratiškos. Anot J. Grosheko, internetas leidžia sustiprėti demokratijai ten, kur ji jau yra, bet nėra pajėgus demokratizuoti nelaisvas šalis.

Galima bandyti paaiškinti J. Grosheko tyrimo rezultatus tuo, kad, suprasdamos interneto keliamą pavojų režimo stabilumui, autoritarinės šalys siekia vienaip ar kitaip kontroliuoti ar apriboti internetinę erdvę. Dažniausiai šiame kontekste minima Kinija, nors ir kitos valstybės, žiūrinčios į internetą kaip į grėsmę, nesėdi rankas sudėjusios.

Tarptautinė žurnalistų organizacija „Reporteriai be sienų“ pastaraisiais metais stebi situaciją tose šalyse, kurias galima priskirti prie interneto priešų. Šių metų kovo mėnesį buvo paskelbta naujausia šios organizacijos ataskaita, skirta šalims, kurios kovoja su internetu ar bando taikyti jam kai kuriuos apribojimus (žr.: Internet Enemies Report 2012. Reporters Without Borders).

Šiemet, kaip ir praėjusiais metais, ataskaitoje paminėtos 26 šalys, tačiau yra ir tam tikrų pokyčių. Praėjusių metų ataskaitoje organizacija prie interneto priešų kategorijos priskyrė 10 valstybių, dar 16-oje bandymai kontroliuoti internetą kėlė didelį susirūpinimą. Šiais metais tarp interneto priešų minimos jau 12 valstybių – į šią kategoriją iš kėlusių susirūpinimą valstybių kategorijos perėjo Baltarusija ir Bahreinas.

„Reporteriai be sienų“ mini ir priemones, kuriomis kovojama su internetu.

Paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas yra ryšio blokavimas.

Dažniausiai ši priemonė taikoma tik tam tikru laikotarpiu tam tikrai teritorijai (miestui, rajonui). Pavyzdžiui, šią taktiką naudojo Kazachstanas, kai praėjusių metų pabaigoje Žanaozeno mieste kilo masiniai neramumai ir susirėmimai su jėgos struktūromis.

Ryšio blokavimas, viena vertus, neleidžia žmonėms koordinuoti savo veiksmų tinkle (kaip tai vyko per arabų pasaulio revoliucijas), o kita vertus, varžo įvykių liudytojų galimybę pasidalinti savo turima informacija su pasauliu, papasakoti, kas vyksta iš tikrųjų.

Kitas, ne toks radikalus, būdas yra dirbtinis interneto greičio ribojimas, apsunkinantis informacijos persiuntimą ar peržiūrą (ypač vaizdo siužetų).

Šį subtilesnį būdą, „Reporterių be sienų“ žiniomis, aktyviai taiko Iranas ir Sirija.

Populiarus kontrolės būdas yra ir informacijos filtrų, kai resursas automatiškai blokuojamas, jeigu jame aptinkama tam tikra žodžių seka (pavyzdžiui, „laisvė Tibetui“), naudojimas.

Taip Uzbekistane buvo blokuotas internetinis forumas, kur žmonės tiesiog aptarinėjo Arabų pavasarį.

Tačiau galima paminėti ir kitą būdą, kai spaudimas kovoti su „netinkama“ informacija daromas interneto ryšio ar internetinės paslaugos teikėjui.

Pavyzdžiui, „Reporterių be sienų“ duomenimis, Kinijos valdžia darė stiprų spaudimą mikrotinklaraščių resursui „Sin Beibo“ (kiniškas „Twitter“ analogas). Po patirto spaudimo, siekdama įtikti valdžiai, įmonė pasamdė tūkstančius moderatorių, kurie atlieka naujų įrašų monitoringą, cenzūruodami „netinkamą“ turinį.

Kai kuriose šalyse interneto turinio monitoringo ir priežiūros funkciją atlieka jėgos struktūros. Ne paslaptis, kad Saudo Arabijos policija vykdo socialinių tinklų monitoringą. Teisėsaugos organai, kurie nelaisvose šalyse vykdo ir represinių organų funkciją, vis labiau domisi interneto erdve.

Kaip teigiama minėtoje „Reporterių be sienų“ ataskaitoje, „be reguliariosios kariuomenės, kiekviena šalis dabar turi savo oficialią ar neoficialią kibernetinę kariuomenę.

Gerai žinoma Kinijos kibernetinė policija, Sirijos ir Irano kibernetinės kariuomenės irgi yra pajėgios ir veiklios.“

Specialiųjų tarnybų veikla virtualiojoje erdvėje kelia grėsmę pirmiausia internetinių disidentų veiklai, nes už politiškai netinkamą pasisakymą virtualiojoje erdvėje kai kuriose šalyse galima gauti realią laisvės atėmimo bausmę. Šiandien pasaulyje yra apie 120 politinių kalinių, nukentėjusių dėl veiklos internete. Daugiausia jų Kinijoje, Vietname ir Irane.

Kova su internetu kartais skatina ir radikalių idėjų gimimą. Viena iš tokių idėjų – „kito“ ar „savo“ interneto sukūrimas.

Pavyzdžiui, Irano prezidentas Machmudas Achmadinejadas yra iškėlęs „islamiško interneto“, kuris nebūtų paveiktas „blogos“ Vakarų įtakos, idėją. Kitais duomenimis, savotišką utopinį uždarą internetą pavyko sukurti Šiaurės Korėjai. Ji yra sukūrusi „Kwangmyong“ tinklą, skirtą propagandai ir techninio pobūdžio informacijai.

Įdomu ir tai, kad interneto baimė netrukdo daugumai nuo tokios fobijos kenčiančių režimų naudotis internetu savo tikslams.

Kaip nurodo „Reporteriai be sienų“, Šiaurės Korėja gana efektyviai naudoja globalaus tinklo galimybes propagandai prieš Pietų Korėja (ir todėl – bet ne vien tik dėl šios priežasties – pastaroji irgi minima ataskaitoje, nes siekia kontroliuoti internetinę erdvę, kad apsisaugotų nuo kaimynės propagandinio puolimo).

Be to, internetiniai tinklai tampa erdve ir tiesioginiam kibernetiniam puolimui, kai prieš nepatinkančios šalies tinklalapius naudojamos vadinamosios DDoS (distributed denial-of-service) atakos. Tiesa, nėra lengva įrodyti, kad už tokių atakų tiesiogiai stovi vienų ar kitų šalių režimai ar jų jėgos struktūros.

Tokia situacija yra šiandien. Galima numanyti, kad laikui bėgant augs interneto prieigos galimybės (anksčiau tam buvo reikalingas kompiuteris, o šiandien jau užtenka mobiliojo telefono) ir virtualiosios erdvės interaktyvumas, glaudės jos sąsaja su realiuoju gyvenimu.

Tai, kad socialiniai tinklai yra galinga priemonė protesto nuotaikoms mobilizuoti, įrodė Arabų pavasario įvykiai. Šiandien didėja Rusijos ir Baltarusijos protesto judėjimų aktyvumas socialiniuose tinkluose.

Kuo socialiai aktyvesnė tampa internetinė erdvė, tuo didesniu dirgikliu ji virsta įvairaus plauko autokratams ir jų sukurtiems režimams.

Tačiau varomąja permainų jėga vis vien lieka žmonės. Internetas – tik puiki komunikacijos priemonė, tik informacijos kanalas, taip pat ir veidrodis, atspindintis tam tikras nuotaikas. Bijodami interneto diktatoriai iš tikrųjų vis vien bijo žmonių.

Šaltinis: geopolitika.lt

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5312&c=1

Žygeivis, 2012 04 09 17:23

Lietuvoje interneto labiausiai bijo įvairūs antilietuviški "elementai" - tiek vadinamieji "kairieji", tiek ir vadinamieji "dešinieji" ("vienos lazdos du galai")- valdantys Lietuvos Valstybę jau 22 metus.

Bijo, nes jaučia, kad jų "pokiliminei" grupinių vagių ir kyšininkų valdžiai artėja neišvengiamas galas, nuo kurio juos kol kas gelbsti tik priverstinė aktyviosios Tautos dalies emigracija.

Kadangi sparčiai artėjantis Izraelio ir JAV karas su Iranu (kuriuo ruošiasi pasinaudoti ir Rusija, jau dabar telkianti armiją prie Azerbaidžano ir Gruzijos sienų) neišvengiamai labai padidins visų rūšių kuro kainas.

Labai stipriai nukentės ir Kinijos ekonomika bei jos galimybės eksportuoti, kadangi būtent iš Irano ji gauna nemažą dalį jai reikalingo kuro ir kitų resursų.

Visa tai sukels milžinišką pasaulinę krizę ir kaip to išdavą - masinę bedarbystę ir Vakarų Europoje, o ne tik "posovietinėje erdvėje".

O tai privers nemažai "ekonominių emigrantų" sugrįžti į namus - ir ne tik į Lietuvą.

Taigi, šių metų vasarą ir rudenį reikia laukti ne tik masinių nepasitenkinimo bangų, peraugančių į maištus bei revoliucijas, bet ir interneto laisvės žymių apribojimų visame pasaulyje.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Kas bijo interneto?
StandartinėParašytas: 20 Bal 2012 15:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Кремль не в состоянии бороться с интернетом


http://www.kavkazcenter.com/russ/conten ... 0107.shtml

Время публикации: 2012-04-20 в 11:33

Лондонская газета Guardian опубликовала в собственном русском переводе на своем сайте статью своей московской корреспондентки Мириам Эдлер (Miriam Elder) о путинской беспомощности в борьбе с интернетом под заголовком «Они не знают, как действовать».

Перевод сделан на русско-чекистском языке. Например, термин Арабская Весна пишется по-чекистски с маленьких букв и берется в кавычки, что у чекистов должно означать, что никакой Весны не было, а были «происки ЦРУ». КЦ отредактировал эти моменты в соответствии с английским оригиналом.

В статье говорится:

Интернет-эксперты в России считают, что сейчас уже слишком поздно вводить систему ограничения интернета в китайском стиле

Когда в декабре в России разразились антиправительственные протесты, казалось, что они возникли ниоткуда. Однако споры и недовольство вокруг будущего России – обсуждать которое на государственном телевидении было запрещено – бурлили в русской блогосфере несколько месяцев.

Когда движение перешло с уютного экрана компьютера – современного аналога советской кухни, где диссиденты, свободные от шпионящих глаз и ушей, собирались выпустить свой гнев, — на улицы, это шокировало всех, начиная от самих десятков тысяч протестующих и заканчивая правительством Владимира Путина.

Интернет в России, в отличие от иных СМИ, развивался преимущественно без контроля со стороны государства. Недавние протесты против Владимира Путина заставили многих задаться вопросом: изменится ли такой расклад?

«Сейчас уже слишком поздно менять ситуацию, — говорит Антон Носик (тайный офицер ФСБ — КЦ), один из главных российских интернет-гуру. — Дети сегодня при рождении попадают в интернет и вырастают в интернете. Нравится вам это или нет, придется это принять».

Эту позицию разделяют большинство интернет-экспертов в России – сейчас уже слишком поздно, и технологически слишком сложно, установить систему ограничения в китайском стиле. И тем не менее, правительство, печально известное своим пристрастием как к пропаганде, так и к власти мнительных спецслужб, активно намекает на возможность контроля за интернетом.

Оппозиционные блогеры и активисты уже подвергались нападкам со стороны государства в лице следователей и Федеральной службы безопасности, главной ведомственной наследницы КГБ.

Некоторые были арестованы, других вызывали для допросов. Под сомнительными предлогами закрывались сайты. Однако до настоящего момента этот подход ограничивался несколькими не связанными между собой эпизодами.

«Стратегии как таковой нет, — говорит Андрей Солдатов (офицер ФСБ — КЦ), эксперт по русским спецслужбам. – Они не знают, как действовать».

Текущие и бывшие чиновники в руководстве ФСБ и спецслужб были в первых рядах среди тех, кто призывал к принятию репрессивных мер в отношении интернета. Ожидается, что с возвращением Путина на должность президента (инаугурация 7 мая), их власть и влияние лишь вырастут.

В конце прошлого месяца заместитель главы ФСБ призвал к «чистке» русской блогосферы от западного влияния, вторя путинской позиции о том, что недовольство в России раздувается из-за границы. В ходе регионального совещания на тему безопасности Сергей Смирнов заявил, что западные спецслужбы используют «новые технологии» для «создания и поддержки постоянного напряжения в обществе».

«Цель серьезна – вплоть до свержения политического режима, который существует в этих странах — сказал Смирнов. – Мы знаем, что проблема Арабской Весны, проблема революций, случившихся на побережье Африки, — ко всему этому они приложили руку».

«Общество должно защищаться. Если враг использует «грязные» технологии, нам нужно каким-то образом очистить пространство от подобной активности», — заявил он.

Призывы к регулированию интернета начали звучать спустя неделю после того, как на волне оспариваемых результатов парламентских выборов разразился первый крупный антиправительственный протест. Николай Патрушев, секретарь российского Совета Безопасности и бывший глава ФСБ, привел как Китай, так и Соединенные Штаты в качестве примера «разумного регулирования» интернета.

«Попытки помешать людям общаться – в принципе контрпродуктивны и даже аморальны. Но мы не можем игнорировать использование интернета преступниками и террористическими группировками», — сказал тогда Патрушев.

Это позиция, которой придерживается сам Путин, — человек, который признавал, что почти никогда не пользуется интернетом и даже тексты предпочитает писать от руки, а не на компьютере. Он несколько раз высказывался в защиту свободы в интернете, предостерегая при этом о вредоносной стороне всемирной сети.

Именно этого критики правительства опасаются больше всего – что государство не станет принимать открытую антисетевую стратегию, а будет пользоваться для подавления существующими и новыми законами.

Они ссылаются на широко применяемый закон о борьбе с экстремизмом – курс, якобы принятый с целью борьбы с исламистскими и националистическими преступлениями и терроризмом, но на деле бесконтрольно применявшийся против либеральных активистов страны, включая оппозицию, экологов и защитников прав сексуальных меньшинств.

Министр внутренних дел России на прошлой неделе сказал, что скоро его министерство откроет новый департамент, который будет заниматься борьбой с экстремизмом в «электронных СМИ».

Министерство юстиции уже имеет список из порядка тысячи сайтов, которые запрещены в России, — который включает в себя самые разные страницы, начиная от исламистских террористических сетей и заканчивая сайтами нелегального скачивания музыки – все в рамках закона по борьбе с экстремизмом.

Самый недавний случай применения закона против блогеров: в феврале следователи начали уголовное расследование в отношении оппозиционного блогера после того, как он написал пост, в котором говорил о возможности проведения несанкционированных протестов оппозиции в самый разгар предвыборной напряженности в России.

«Цензура может быть и вполне законной», — говорит Александр Морозов, популярный блогер и глава московского Центра медиа исследований. «Законы против экстремизма действуют как орудие страха. Они оказывают давление – когда осознаешь, что тебе может грозить семь лет тюрьмы, начинаешь писать с большей осторожностью».

Правительство приняло и другие законодательные акты. На прошлой неделе (3 апреля) суд в располагающейся в Сибири Кемеровской области признал местного блогера виновным в «публичном оскорблении государственного чиновника» – после того, как он написал в своем блоге два поста, в которых нелестно отзывался о губернаторе региона. Его приговорили к 11 месяцам исправительных работ и обязали выплатить крупный штраф.

Когда в январе в сети и на улицах начали нарастать протестные настроения, ФСБ вызвала на допрос Павла Дурова, главу ВКонтакте, русской версии Facebook, после требования закрыть на его сайте несколько оппозиционных групп. Он отказался удовлетворить их требования и явиться по повестке, и следствие было закрыто.

Действия России в отношении интернета до сих пор вторили ее действиям в офлайне – начиная с использования политических законов для борьбы с оппозицией и заканчивая использованием троллей из прокремлевской молодежной организации «Наши», открытой агрессии в виде DDoS-атак против, в основном, либеральных сайтов перед выборами в парламент России и зачастую применяемых в отношении LiveJournal (принадлежит ФСБ — КЦ) – любимой блог-платформы русских.

Теперь наблюдатели следят за новой организацией под названием «Лига безопасного интернета», совет которой включает в себя работников ФСБ и министерства связи и массовых коммуникаций, а также представителей трех крупных, и лояльных государству, частных телекоммуникационных компаний.

Пока организация занята разработкой жесткого законодательства в отношении детской порнографии в России, но уже, не вдаваясь в подробности, заявила о том, что в будущем может запустить и другие проекты.

Дефицит всеобъемлющей стратегии в отношении интернета не помешал чиновникам начать прощупывать почву в смысле китайского подхода. В июле 2010 года суд дальневосточного Хабаровского края постановил местному интернет-провайдеру закрыть YouTube, обнаружив там видео экстремистского националистического содержания.

«Это китайская концепция, — говорит Солдатов. – Проблема в том, что Китай для применения этой стратегии предпринимал некоторые подготовительные шаги – у него была технология. Но в России существует слишком много точек входа на зарубежные сайты. Это слишком сложно устроить технологически».

«Они научились блокировать маленькие сайты, — говорит он. – Беда в том, что они не имеют ни малейшего понятия, как быть с социальными сетями. Китайцы осознали эту проблему очень быстро. У нас же уже слишком поздно».

В России имел место очень стремительный рост использования социальных сетей – по этому показателю она одна из самых первых в мире. По информации международного рейтингового агентства Comscore, в сентябре Россия вышла на первое место в Европе по количеству пользователей интернета.

Согласно недавнему исследованию Pew Research Center’s Global Attitudes Project, 43% российских интернет-пользователей регулярно пользуются Facebook и Twitter, в прошлом году таких было 33%. Сайт ВКонтакте еще более популярен. Русская попытка составить конкуренцию твиттеру – Futubra, стилизованная под китайский сервис микроблогов Weibo, успехом не увенчалась. «Она была обречена на провал», — говорит Носик.

Россия разрывается между желанием контролировать интернет и желанием использовать его для того, чтобы развиться в современное государство, полагают аналитики. «Если они начнут наступление на интернет, они проиграют, — говорит Носик. – Они превратятся в Туркмению, что явно не то, о чем они мечтают».

«Сделать они могут следующее: начать продвигать самих себя, развивая собственное присутствие в сети», — утверждает он, приводя в пример Futubra. «Но закончится все как обычно — потратят кучу денег и разворуют их».

Отдел мониторинга
Кавказ-Центр

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007