Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 13 Geg 2024 01:26

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 09 Spa 2017 22:02 
Atsijungęs

Užsiregistravo: 10 Kov 2008 00:31
Pranešimai: 15
781-ios Saulės mūšio metinės


Štai tyliai ir ramiai prabėgo 781-ios Saulės mūšio metinės. Prabėgo tyliai, be skambių frazių sakomų iš tribūnų, be fanfarų ir dainų. Nors Saulės mūšis įrašytas į nedidelį pasaulinės reikšmės mūšių sąrašą, bet šiemetinis jo minėjimas praėjo tyliai, - tarsi to mūšio visai nebūtų buvę.

Ir tikriausiai prabėgus dar kelioms dešimtims metų, jis bus išbrauktas iš visų sąrašų ir paskelbtas kaip visai nebuvęs. Tai akivaizdi realybės tendencija. Tam yra visos prielaidos.

Mūšio vieta prie Šiaulių archeologų sukritikuota ir visiškai atmesta, nes Šiaulių piliakalnis ir gyvenvietė atsirado (įsikūrė) praėjus 160 – 180 metų po garsaus Saulės mūšio, o kitos mūšio vietos niekas nepasiūlo.

Tad kviečiu gerb. Žygeivį šiuo atveju pabūti mūsų arbitru.

Gerb. Žygeivi, surask kuo senesnį Lietuvos arba Žemaitijos žemėlapį su pažymėtais visais kaimeliais ir kaimais, nuskenuok (nukopijuok) pietų Žemaitijos regionų (Tauragės, Pagėgių, Šilutės rajonus), surask kaimą Sauliai (ne Šiauliai) ir jį paryškink (pažymėk), kad visi aiškiai matytų.

Paskubėk, nes kaimas nyksta ir naujuose žemėlapiuose jo gali visiškai nebelikti. Kai, daugiau kaip prieš 50-ies metų, dar vaikystėje, buvau užklydęs, – tai kaimas buvo didelis, gyvybingas, nes turėjo dirbtuves, kalvę, gyvulių fermą, net parduotuvę.

Kai dabar, prieš 2 mėnesius apsilankiau, tai kaimo kaip ir nebelikę, – Saulių kaimas prijungtas prie gretimo kaimo Šlepai. Korespondencija dabar šio kaimo gyventojams jau nešama adresu: Sauliai – Šlepai.

Tai, kaip sakoma, tik dienų klausimas kada Sauliai bus visai nubraukti ir beliks tik išplėstas kaimas Šlepai. Sauliai, kaip ir daugelis kaimų Lietuvoje, nugrims į nebūtį. Dabartiniame Saulių kaime belikę trys vienkiemiai (trys trobos), o Šlepių kaime – keturi vienkiemiai. Saulių kaime iš 3-jų vienkiemių – viename gyvena tik senukai, vaikai nenori į kaimą, todėl tik dienų klausimas kiek beišliks tas vienkiemis.

Kitame vienkiemyje, kuriame šnekėjomės su šeimininkais,... vaikai jau išsimokslinę, į kaimą tikrai nebegrįš, o jiems amžius bėga bėgte, sveikatos silpnėja, 5 – 6 metai ir jie planuoja naikinti vienkiemį. Tad visiškai suprantama vietinės administracijos kaimo prijungimo priežastis.

Ipatijaus kronikoje rašoma: „na beregu tūloi rečki Kamna pokazalis litovskie vsadniki“ (ant tūlo upelio kranto Kamna pasirodė lietuvių raitininkai). Šitas upelis minėtame žemėlapio gabalėlyje taip pat yra. Tik jo pavadinimas užrašytas ne tarmiškai (kaip Ipatijaus kronikoje), o bendrine lietuvių kalbos forma.

Dabar belieka išspręsti tą literatūrinį rebusą. Tam tikslui pasinaudokime lietuvių Tautos autoritetais. Paprašykime gerb. istoriką, akademiką Gudavičių, kad jis surastų ir užrašytų iš to žemėlapio gabalėlio visus upelius su šaknimi „Kam“.

Užrašyti jo žodžiai tegu bus su įvairiausiais priešdėliais, įvairiomis priesagomis bei galūnėmis. Tikriausiai jų nebus labai daug. Gal būt – tik vienas.

Gautą upelių sąrašą prašau perduoti gerb. akademikui Z. Zinkevičiui, kad jis galūtinai išspręstų tą literatūrinį rebusą – iš bendrinės kalbos parašytų jį tarmiškai.

Kodėl Z. Zinkevičius?

Tai vienintelis Lietuvos mokslininkas, kuris išsamiai ištyrė Lietuvių tarmes. Jis pirmasis ištyrė Skalvijos krašto tarmę ir ją pavadino „vakarų aukštaičių tarme“. Todėl gerb. akademikas gerai pažįsta tą tarmę ir minėtą rebusą moksliškai pagrįs ir lengvai, autoritetingai išspręs. Dėka to, ateityje išvengsime bereikalingų ginčų ir diskusijų.

Aš niekaip negalėjau suprast, kaip garbūs mokslininkai negali rasti to upelio. Bet pasirodo, kad metraštininkas Ipatijus užrašė taip, kaip mes jį tariam – tarmiškai, o mokslininkai ieško užrašyto jo literatūrine išraiška. Analogiškai išeitų, kad nėra, neegzistuoja nei Telšiai, nei Varniai, nes nuvažiavus prie šių miestų gelžbetoniniai užrašai skelbia: Telšeę, Varneę.

Toliau, kai patvirtinsim ir išsiaiškinsim šias vietoves, galėsim kviesti archeologus į talką. Bet pirmiausiai istroriką Tomą Baranauską, kad nuo tikrųjų Saulės namų (rūmų) atsimatuotų tuos savo 23 – 25 žingsnius (t. y. 23 – 25 kilometrus) iki tikrosios Saulės mūšio vietos, ir ramybėje paliktų tuos Šiaulius ir jo apylinkes, nes Šiauliai atsirado tik po 160 – 180 metų nuo Saulės mūšio datos.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Spa 2017 21:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27145
Miestas: Ignalina
Sauliai
https://lt.wikipedia.org/wiki/Sauliai

Sauliai – viensėdis Pagėgių savivaldybėje, Natkiškių seniūnijoje, 4 km į pietvakarius nuo Natkiškių, 1 km į pietus nuo kairiojo Timsrupės kranto. 17 gyventojų (2001 m.).

Žemėlapis
http://adresai.vilnius21.lt/gatvemap.ph ... 75aec6e53b

Tačiau yra ir:

Saulučiai (Šiauliai)

https://lt.wikipedia.org/wiki/Saulu%C4% ... %A0iauliai)

Koordinatės: 55°55′48″N 22°53′38″E (ž.)
Šiaulių apskritis
Šiaulių rajono savivaldybė
Kuršėnų kaimiškoji seniūnija
Gyventojų skaičius 55 (2011 m.)

Altitudė 109 m

Vietovardžio kirčiavimas
(2 kirčiuotė)[1]
Vardininkas: Saulùčiai
Kilmininkas: Saulùčių
Naudininkas: Saulùčiams
Galininkas: Saulučiùs
Įnagininkas: Saulùčiais
Vietininkas: Saulùčiuose

Saulučiai – kaimas Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje, Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje, 27 km į vakarus nuo Šiaulių, 6,3 km į pietus nuo Kuršėnų, prie kelio Ramučiai – Kuršėnai. 92 gyventojai (2001 m.)

Istorija

Kaimo šiaurinėje dalyje, 0,45 km į šiaurės vakarus nuo kelių Jokšiai–Papelkiai ir į Micaičius kryžkelės, 0,14 km į vakarus nuo Družupio upės, 50 m į vakarus nuo kelio iš Micaičių į kelią Jokšiai – Papelkiai yra Saulučių senosios kapinės (kultūros paminklo MC kodas 4634), Kipškalnyje pastatytas kryžius „Nuo bado, karo, ugnies ir maro“.

1950–1991 m. kaimas priklausė Micaičių kolūkiui.[2]

*************************************************

Dėl upelio Kamna

Pagėgių apylinkėse yra upelis Kamona, Kamuna, Kamena.

Kamona
https://lt.wikipedia.org/wiki/Kamona

Ilgis 21,4 km
Baseino plotas 110,2 km²
Vidutinis debitas 1,13 m³/s
Ištakos Sartininkų apylinkės
Žiotys Vilka
Šalys Lietuva

Kamona – upė Lietuvoje, Tauragės ir Šilutės rajonų bei Pagėgių savivaldybės teritorijoje, Nemuno deltoje, Vilkos dešinysis intakas, įteka į Vilką 3 km nuo jos žiočių ties Šilgaliais.

Intakai: Sartė, Timsrupė, Eisra (kairieji), Dumburys (dešinysis).

Prasideda į šiaurės vakarus nuo Sartininkų, teka pietvakarių kryptimi. Vaga nuo ištakos iki Krauleidžių ir nuo Rūkų iki žiočių reguliuota, plotis 5-10 m, gylis 1,0-2,7 m. Vidutinis nuolydis 1,75 m/km. Srovės greitis 0,1 m/s. Vidutinis debitas žiotyse 1,16 m³/s. 8 km nuo žiočių, ties Pakamoniais, yra 9 ha tvenkinys[1].

Upėvardžio šaknis kam- siejama su žodžiu kamas („gumulas, gurvuolis, kemsas, kupstas“).[2]

Jurbarko apylinkėse yra upelis Kamė.

Akmenės rajone yra Kamanų ežeras ir pelkė.

Žodis "kamas" senovėje lietuvių kalboje reiškė "kemsas, kupstas, gumulas, gurvuolis".

Bet reikia atsiminti, jog Kuršėnų apylinkėse iki šiol yra miškas Kamantinė.

Žodis "kamantas" reiškė "gabalas, sklypas".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007