Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 16:18

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 26 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 18 Lap 2009 20:07 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
   Ištrauka iš kitos diskusijos:

Bičiulis rašė:
Žiūriu, kuo toliau, tuo labiau plečiat lietuvių etnines-istorines žemes. :img01: Gal tuoj įrodinėsit, kad Londonas ar Maskva istoriškai priklauso Lietuvai? :img01:


  Tu, žinoma, ironizuoji, tačiau iš tikrųjų etninių-istorinių žemių ribų nustatymas yra labai sudėtinga problema praktiškai visų tautų (o ne tik lietuvių) atveju.

   Štai, pvz., tu pateikei Londono ir Maskvos pavyzdžius, kaip visišką absurdą.

   Dėl Londono - akivaizdžiai nusikalbi, o štai Maskva iš tikrųjų yra etninė galindų žemė, užgrobta slavų (padedant finams meriams) maždaug 11 amžiaus pradžioje.

   Kartu reikia prisiminti, kad dar ir 13-15 amžiuose galindus patys rusai kai kada vadino lietuviais (pvz., minėdami galindus kaip Algirdo sąjungininkus).

   Taigi, remiantis šiais faktais, galima būtų teigti, kad Maskvos apylinkės irgi yra lietuvių etninės-istorinės žemės - ypač laikant, kad tam tikra dalis galindų tikrai įėjo į besiformuojančios lietuvių tautos sudėtį.

   Vis tik reikia būti realistais ir suvokti, kad visos tautos yra susidariusios iš labai įvairių "sudėtinių dalių" ir tos "dalys" įvairiais istoriniais laikotarpiais gana dažnai keitė savo gyvenamąją vietą.

   Todėl ir čia mūsų vartojamą sąvoką "istorinės etninės konkrečios tautos žemės" reikia suvokti ir priimti remiantis pakankamai aiškiais istoriniais duomenimis ir pakankamai aiškiai apibrėžta istorine teritorija, ieškant tam tikrų kompromisinių sprendimų su kitomis tautomis, pretenduojančiomis į tas pačias žemes.

   Pvz., akivaizdu, kad didžioji dalis Maskvos galindų vis tik surusėjo ir tapo šiuolaikinės rusų tautos dalies protėviais. Taigi, rusai irgi save laiko galindų palikuonimis. Tas pats ir su baltarusiais, ukrainiečiais, netgi lenkais..., aš jau nekalbu apie latvius.

   Lietuviai, kaip tauta, irgi susiformavo iš daugelio įvairių baltų genčių ar jų dalių. Todėl ir lietuvių tautos etninė teritorija yra apibrėžiama, atsižvelgiant į tų genčių buvusias teritorijas.

   Tačiau svarbiausias kriterijus yra lietuvių gyvenamos žemės tuo istoriniu laikotarpiu, kuris jau yra pakankamai tiksliai dokumentuotas, o ribos irgi pakankamai gerai žinomos.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Paveikslėlis

   Pvz., istorinė Mažosios Lietuvos teritorija yra labai gerai žinoma iš vokiečių dokumentų. Beje, ir Vytautas, savo raštuose kryžiuočių ordinui labai aiškiai nurodo savo tėvonijos ribas, paveldėtas jo iš savo protėvių - tai yra Lietuvos Valstybės tuometinių žemių sieną, užgrobtą kryžiuočių ordino.

   Kartu reikia atsižvelgti ir į įvairius tarptautinius teisinius dokumentus, nustačiusius Lietuvos Valstybės sienas.

   Tokiais dokumentais yra, pvz., Lietuvos Valstybės sienos (ypač su Lenkija) iki 1569 m. liepos 1 d. Lietuvai primestos prievartinės Liublino unijos su Lenkija. Taip pat reikia nepamiršti ir naujos sienos, nustatytos unijos metu (vis tik reikia aiškiai atsiminti, kad ši nauja siena buvo nustatyta neatsižvelgiant į lietuvių valią).

   Rytų pusėje ypač svarbios 1920 m. liepos 12 d. sienų sutartis su Sovietų Rusija (vėliau jau patvirtintų sutartimis su SSSR ir vienašališkai sulaužytas Stalino nurodymu 1939 m.), o šiaurėje - 1920 m. sutartis su Latvija.

   Apskritai, be abejo, istorinių-etninių žemių sąvoka yra pakankamai sudėtinga ir kai kuriais atvejais tiksli teritorija yra sunkiai nustatoma, kadangi ne tik sunku pateikti tikslius kriterijus, bet ir trūksta istorinių ir kitų šaltinių.


    Nuo pat 1920 m. Želigovskio okupacijos oficiali Lietuvos Respublikos nuostata buvo, jog tai de jure yra Lietuvos Valstybės dalys, laikinai okupuotos Lenkijos (beje, SSSR tai visada pripažino - iki pat 1939 m.).

    Tai atsispindi ir visuose to meto Lietuvos Respublikoje spausdintuose žemėlapiuose bei lietuviškuose žemėlapiuose, spausdintuose užsienyje karo metu ir po WW2:

Lietuvos Respublika 1920-1939 m.

http://3.bp.blogspot.com/_Zt8COHwFWLM/S ... -1920a.gif

Lenkijos (nuo 1920 m.) okupuota Lietuvos dalis.
http://4.bp.blogspot.com/_Zt8COHwFWLM/S ... Seinai.jpg

Paveikslėlis

Vilniaus kraštas

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_kra%C5%A1tas

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... /Zem_1.jpg

Paveikslėlis

Rytinė Lietuvos siena pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Tarybų Rusijos sutartį, kuria Lietuvai pripažintas Gardinas ir kitos etninės žemės

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 40.svg.png

Paveikslėlis

██ Vilniaus krašto teritorija perduota Lietuvai 1939 spalio 10 d.

██ Vilniaus krašto teritorija perduota Lietuvai 1940 rugpjūčio 3 d.

██ Vilniaus krašto teritorija Baltarusios TSR sudėtyje nuo 1939 m.

Lietuvos sienos

http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_sienos


Lietuvos Valstybės sienos


Rytinė Lietuvos Valstybės siena pagal 1920 m. liepos 12 d.
Lietuvos-Tarybų Rusijos sutartį, kuria Lietuvai pripažintas Gardinas ir kitos Lietuvių Tautos etninės žemės:


    Remdamasi Rusijos Federacijos Socialistinės Tarybų Respublikos paskelbtąja visų tautų teise laisvai apsispręsti ligi joms visiškai atsiskiriant nuo valstybės, kurios sudėtyje jos yra, Rusija be atodairių pripažįsta Lietuvos valstybės savarankiškumą ir nepriklausomybę su visomis iš tokio pripažinimo einančiomis juridinėmis sėkmėmis ir gera valia visiems amžiams atsisako nuo visų Rusijos suvereniteto teisių, kurių ji yra turėjusi Lietuvių tautos ir jos teritorijos atžvilgiu.

    Kad Lietuva buvo kuomet priklausiusi Rusijai, tas faktas neuždeda Lietuvių tautai ir jos teritorijai jokių pareigų Rusijos link.

    Straipsnis II

    Valstybės siena tarp Lietuvos ir Rusijos eina:

    Prasidėdama nuo tos vietos, kur Gorodniankos upė įteka į Bobro upę, tolumo 2 varstai į rytus nuo Čarnalaso kaimo Gorodniankos upe tarp Chmelnikų-Chmelevkos ir Levkų-Olšos kaimų; nuo ten sausuma į Veselavo kaimo pietų šoną, nuo ten bevardžiu Kamenos upės intaku iki tos vietos, kur tasis intakas įteka į minėtąją Kamenos upę tolumo apie varstą nuo Veselavo kaimo.

    Toliau Kamenos upės tėkme aukštyn apie varstą; nuo ten sausuma maždaug valsčiaus valdybos link kaime Nerastnaja ligi pat bevardžio Sidros upės intako versmių; toliau tuo intaku iki jo santako su Sidra tolumo apie varstą nuo Siderkos kaimo; nuo ten Sidros (Siderkos, Sidriankos) tėkme tarp Šeštakų ir Siderkos kaimų, pro Sidros miestelį, tarp Jurašių ir Ogorodnikų kaimų pro Beniašių kaimą, pro Litvinkos kaimą, tarp Zveranų ir Timanų, iki Lovčikų kaimo; nuo ten sausuma į Valkušių kaimo pietų šoną; nuo ten į Čupranovo kaimo šiaurės šoną; toliau į aukštumą, kurioj stovi trigonometrinis punktas ( 108,0) tolumu apie varstą į pietus nuo Navodielių kaimo; toliau į Tolčių sodybų šiaurės šoną tolumo maždaug varstas į šiaurę nuo jų;

    nuo ten į Dubavosios kaimo pietų šoną; toliau Induros upe, pro Lukšių kaimą, pro Induros miestelį, pro Prokapavičių kaimą, pro Bieliavo kaimą; toliau Lašos upe pro Babrauninkų kaimą ir toliau šita upe iki jos santako su Svisločim. Toliau Svisločies upe iki jos santakos su Nemunu; nuo ten Nemunu ligi Beržūnos (Berezinos) upės žiočių, Beržūnos, Isločies ir Voložinkos upėmis, Voložino miesto vakarų šonu, Brilkų, Burlokų (Burmokų) ir Polikščiauščiznos kaimų šiaurės šonu; nuo ten į šiaurės rytus Mielašių ir Gintauščiznos (Menžikauščiznos) kaimų rytų šonu tolumo apie varstą nuo jų; toliau į šiaurės rytus į Cholchlo miesto vakarų šoną tolumo apie varstą nuo jų;toliau į šiaurės rytus į Cholchlo miesto vakarų šoną tolumo apie varstą nuo jo; toliau Sucharanovščiznos kaimo vakarų šonu tolumo apie varstą nuo jo.

    Nuo ten siena pasuka į šiaurės rytus į Berezovcų kaimo vakarų šoną tolumo nuo jo apie vieną varstą; toliau į šiaurės rytus Vaskaučių kaimo vakarų šonu; nuo ten Lialkovščiznos kaimo vakarų šonu tolumo apie vieną varstą nuo jo; nuo ten pasuka į šiaurę, į Kaliauščiznos kaimo vakarų šoną ir nuo ten į šiaurę tarp Drenių ir Žerlokų kaimų; nuo ten į šiaurės vakarus Garavinos kaimo rytų šonu ir Adomavičių kaimo vakarų šonu, toliau į Mislevičių kaimo rytų šoną; toliau Buchovščiznos kaimo rytų šonu į Molodečno stotį, kurią perkerta taip, kad geležinkelio Vilniaus-Molodečno-Lydos linija lieka Lietuvos teritorijoje, o geležinkelio Vileikos-Molodečno-Minsko linija Rusijos teritorijoje; nuo ten Buchovkos upe iki jos santako su Uša; ta upe iki Ušos kaimo; nuo ten pasuka į šiaurės rytus ir eina sausuma Slobodkos, Dolgosios, Prentos kaimų vakarų šonu; nuo ten Naročies upe ir prie Čeremščicos kaimo tolumo apie varstą nuo jo pasuka į šiaurę ir eina Bliados ežero rytų šonu;

  nuo ten Naročies upe ir prie Čeremščicos kaimo tolumo apie varstą nuo jo pasuka į šiaurę ir eina Bliados ežero rytų šonu; tolumo apie varstą nuo jo eina į šiaurę per Miastros ežerą ir išėjusi iš šio ežero sausuma tarp Pikolčių kaimo iš vakarų šono ir Minčiakių kaimo iš rytų šono; toliau į šiaurę ir Voločako kaimo vakarų šonu tolumo apie varstą nuo jo; nuo ten į šiaurę per Medžiolo ežerą į Pšegrodo kaimo vakarų šoną tolumo maždaug vienas varstas nuo jo; nuo ten į Medžiolos upės versmes ir ta upele iki jos santako su Dysna; nuo ten siena eina sausuma į šiaurės rytus į Baravosios kaimo vakarų šoną tolumo maždaug varstas nuo jo; toliau į šiaurės rytus per Mykoliškių ežerą; toliau Niščiankos upe iki Oziraičių ežero paralelės, į Repiščios vienasėdžio vakarų šoną, į Zamošies vakarų šoną, Žalvos ežerą, Žalvos upe per Drivėtų ežerą į Ceno (Cno) ir Nesvižos ežerą ir nuo šio ežero Drujos upe ligi jį perkerta Kauno gubernijos sieną ir toliau į Dauguvos upę ties Šafranavo palivarku.

   P.S. Versta iš rusų kalbos, todėl pavadinimai surusinti.

    Nuo pat 1920 m. Želigovskio okupacijos oficiali Lietuvos Respublikos nuostata buvo, jog tai de jure yra Lietuvos Valstybės dalys, laikinai okupuotos Lenkijos (beje, SSSR tai visada pripažino - iki pat 1939 m.).

    Tai atsispindi ir visuose to meto Lietuvos Respublikoje spausdintuose žemėlapiuose bei lietuviškuose žemėlapiuose, spausdintuose užsienyje karo metu ir po WW2:

Lietuvos Respublika 1920-1939 m.

http://3.bp.blogspot.com/_Zt8COHwFWLM/S ... -1920a.gif

Lenkijos (nuo 1920 m.) okupuota Lietuvos dalis.
http://4.bp.blogspot.com/_Zt8COHwFWLM/S ... Seinai.jpg

Paveikslėlis

Vilniaus kraštas

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus_kra%C5%A1tas

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... /Zem_1.jpg

Paveikslėlis

Rytinė Lietuvos siena pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos-Tarybų Rusijos sutartį, kuria Lietuvai pripažintas Gardinas ir kitos etninės žemės

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 40.svg.png

Paveikslėlis

██ Vilniaus krašto teritorija perduota Lietuvai 1939 spalio 10 d.

██ Vilniaus krašto teritorija perduota Lietuvai 1940 rugpjūčio 3 d.

██ Vilniaus krašto teritorija Baltarusios TSR sudėtyje nuo 1939 m.

Lietuvos sienos

http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_sienos


Šaltinis - Lietuvoje viešintis B. Komorowskis didžiuojasi bendra Lenkijos ir Lietuvos istorija
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=15596992

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=2

Žygeivis, 2008 01 13 21:33

     Su Lenkija normalūs santykiai bus tik tada, kai ji grąžins istorines-etnines Lietuvių Tautos žemes - Suvalkus, Seinus, Punską, Balstogę, Augustavą, Vygrius ir kitas Lietuvos Valstybės lietuviškas teritorijas - pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sieną, buvusią iki Liublino unijos 1569 m. ir Rusijos imperijos okupacijų 1772-1795-1815 metais - nepriklausomai nuo jų sulenkėjimo lygio okupacijų laikotarpiu.

    Ši Lenkijos ir Lietuvos Valstybės siena de jure buvo nustatyta prieš 1569 metų Liublino uniją.

    Tik ši siena šiuo metu ir yra siena tarp Lietuvos ir Lenkijos de jure, o siena, nubrėžta Stalino 1944 metais, yra siena de facto.


    Apie tai labai aiškiai yra pateikta visa reikiama informacija knygoje:

Algimantas Liekis. Lietuvos sienų raida. 1997 (1 tomas)
, puslapyje 8-9 ir puslapyje 34-36, ir ypač puslapyje 50:

    "Tarp pietryčių Lietuvos ir Lenkijos siena juridiniu požiūriu yra pagrįsta tik ta, kuri buvo iki Liublino unijos (1569 m., tai yra pagal pietines Suvalkų, Augustavo rajonų ribas)."

---------------------------------------------------------------------------------

Istoriko dr. Algimanto LIEKIO knygos
viewtopic.php?t=2137

Lietuvos sienų raida. T. 1. Istorinė apžvalga nuo seniausiųjų laikų
iki šių dienų. V., 1997. 546 p.
Lietuvos sienų raida. T. 2. Mokslo duomenys apie lietuvių tautą, jos
valstybę ir sienas. V., 1997. 558 p.
---------------------------------------------------------------------------------

    Daug kas, matyt, jau pamiršo, kad 1918 metais Lietuvos Valstybė buvo atkurta (o ne sukurta iš naujo). Pasiskaitykite Vasario 16 Aktą. Ta pati teisinė formuluotė pakartota ir Kovo 11 Akte.

     Lietuvos Konstitucijoje aiškiai pasakyta:

(Lietuvos Respublikos piliečių priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume)

LIETUVIŲ TAUTA

– prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę,
– jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis,

– šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę,
– išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius

2 straipsnis
Lietuvos Valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.

3 straipsnis
Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.

Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos Valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką.

4 iš 10 lietuvių nuomonė: mums priklauso kaimynų žemės
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=25783923

Eglė Digrytė, http://www.DELFI.lt
2009 lapkričio mėn. 17 d. 00:10

    Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų turi užkariautojo gyslelę – tarptautinis tyrimas atskleidė, kad tiek žmonių įsitikinę, jog dalis kaimyninių valstybių teritorijų priklauso mūsų šaliai. Tiesa, jų yra mažiau nei prieš du dešimtmečius. Užtat panašiai mąstančių bulgarų, italų, britų ir prancūzų gerokai padaugėjo, o visus pranoko rusai – ambicijas gauti daugiau žemių puoselėja bemaž triskart daugiau žmonių nei 1991 m.

    Tokius rezultatus atskleidė tyrimas, kuriame „Pew Research Center“ lygino kai kurių Rytų Europos ir Vakarų šalių gyventojų nuomonę įvairiais klausimais 1991-aisiais ir 2009-aisiais.

    „Geležinės uždangos“ subyrėjimas perbraižė Europos politinį žemėlapį: tokios šalys, kaip Sovietų Sąjunga ir Čekoslovakija, skilo, tačiau atsirado Lietuva ir Ukraina, – rašoma išvadose. – 1991 m. „Times Mirror Center“ atliktas tyrimas atskleidė, kad politinės sienos Europoje tebėra ginčų objektas. Naujausias tyrimas rodo, kad daugelio žmonių mintyse šie dalykai per beveik porą dešimtmečių dar nesusigulėjo.“

    Paklausti, ar kaimyninių šalių teritorijos priklauso Lietuvai, teigiamai atsakė 40 proc. apklaustųjų (net ketvirtadalis jų visiškai sutiko su tokia nuomone, kiti linkę sutikti). 20 proc. žmonių linkę jai nepritarti ir tik 19 proc. kategoriškai paprieštaravo.

    Tiek pat gyventojų visiškai nesutiko su šiuo teiginiu ir 1991 m. Tačiau galvojančių, kad kai kurios žemės turėtų priklausyti LIetuvai, o ne kitoms valstybėms, tuomet buvo 46 proc.

    Kur kas daugiau žmonių, norinčių išplėsti savo šalių teritorijas, gyvena Bulgarijoje (66 proc. – 1991 m. jų buvo 52 proc.), Vengrijoje (atitinkamai 61 proc. ir 70 proc.), Rusijoje (58 proc. ir 22 proc. – šis augimas yra didžiausias tarp visų tirtų šalių), Lenkijoje (51 proc. ir 60 proc.).

    Mažiausiai ambicijų gauti daugiau žemių turi ukrainiečiai (ir 1991 m., ir dabar to norėtų 24 proc. jų).

    Iš tirtų Vakarų europiečių apie kitas teritorijas daugiausiai galvoja italų (48 proc. – beveik dukart daugiau, nei 1991-aisiais) ir ispanų (41 proc.). Tarp prancūzų taip manančių padaugėjo dvigubai – iki 25 proc.

http://www.DELFI.lt

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis - patikslinimas,
2009 11 17 17:11


     Eilinį kartą mūsų kosmopolitinėje žiniasklaidoje lietuviai tapatinami su Lietuvos "gyventojais", kurių tarpe apie 17 procentų nėra jokie lietuviai.

     Taigi, ir straipsnio pavadinimas "4 iš 10 lietuvių nuomonė: mums priklauso kaimynų žemės" yra labai klaidinantis.

     Apskritai, atliekant teisingą ir metodologiškai korektišką apklausą, būtina visų pirma išsiaiškinti apklausiamojo tautybę, nes būtent ji nulemia, kokį gausi atsakymą į tokį klausimą.

Žygeivis - faktai,
2009 11 17 17:54


    Faktai

    1828-1878 metais Maišiagalos, Paberžės, Nemenčinės, Lavoriškių, Rudaminos, Juodšilių, Medininkų, Šalčininkų, Eišiškių, Nemėžio, Baltosios Vokės, Rukainių, Lentvario, Dieveniškių, Jašiūnų, Kalvelių, Turgelių, Gardino, Lydos, Breslaujos, Ašmenos, Seinų, Suvalkų, Augustavo ir kitos apylinkės kalbėjo tik lietuviškai, vaikai ir moterys nemokėjo lenkiškai.

    1923 m. Krokuvoje išleistos lenkų kalbos gramatikos žemėlapyje lenkų kalbos plotas arčiausiai Lietuvos pažymėtas tik dabartinėje Gardino srityje prie Nemuno (gerokai į pietus nuo Gardino) (Žr. Wilno I ziemia Wilenska, t.1, 1930, p. 229).

     Tai liudija ir caro laikų gyventojų surašymo duomenys (Sankt Peterburgo 1840 – 1890 m gyventojų surašymų archyvai), kur visame šiame plote namų kalba nurodyta “lietuvių”, originalo kalba “litovskij” (dar nurodoma šiek tiek vartotos žydų kalbos). Jokių kitų vartotų kalbų nenurodoma.

     Lietuviškai kalbėta iki Minsko, Balstogės, Karaliaučiaus ...

Žygeivis - Suvalkai, Punskas, Seinai, ...
2009 11 17 17:54


     Pietų Lietuva

     1920 m. Lenkija okupavo, o 1922 m. aneksavo pietinę Suvalkijos dalį: Suvalkus, Seinus, Punską, ...

     Suvalkai (lenk. Suwałki) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, netoli sienos su Lietuva ir Baltarusija.

     Kraštas iki 1795 priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei.

     69,3 tūkst. gyventojų (2008 m.).

     Išsidėstęs prie Juodosios Ančios (lenk. Czarna Hańcza) upės.

     Pirmieji krašto gyventojai - jotvingiai. XIII a. kraštas sunyko dėl dažnų kryžiuočių puldinėjimų. Pavadinimas sako, kad šioje vietoje kryžiuočiai rengdavo pastovį - suwalk. XIII a. minimas kaimas, o XVII a. bažnytkaimis, kuriame gyveno vienuoliai (1682-1690 m.). 1710 m. gavo miesto teises.

     Iki 1796 m. priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei.

     Po trečiojo Lietuvos-Lenkijos valstybės padalijimo 1796 m. atiteko Prūsijai. 1815 m. atiteko Rusijos imperijai, buvo autonominės Lenkijos karalystės Augustavo vaivadijos (1815-1837 m.), Augustavo gubernijos (1837-1915 m.) centras.

     Istorinis etninės Lietuvos miestas, lietuvių kultūros centras XIX a., nuo kurio pavadinimo visa Lietuvos Užnemunė sinonimiškai vadinama Suvalkija, o jos gyventojai suvalkiečiais.

     1919–1920 metais - Lietuvos Respublikos sudėtyje. 1920 m. spalio 27 d. Suvalkuose pasirašyta Lietuvos taikos sutartis su Lenkija, kuri pripažino Vilniaus kraštą Lietuvai. Sulaužiusi Suvalkų sutartį lenkų kariuomenė okupavo Suvalkus, Seinus, Gižus ir kitus lietuviškus miestelius, kol buvo sustabdyta lietuvių kariuomenės. 1920-1939 m. Suvalkai buvo laikomi lenkų okupuotos Lietuvos teritorijos dalimi.
1939 m. rugsėjo mėn., vokiečiams bombarduojant, miestas smarkiai sugriautas, tačiau kurį laiką vadinamasis Suvalkų trikampis neužimtas nei sovietų nei vokiečių kariuomenių. 1940-1941 m. vyko vietos gyventojų repatriacija į Sovietų Sąjungą. 1940 m. įkurtas nacių konclageris ir vokiečių Gestapo Rytų Lenkijoje būstinė.

     Po Antrojo pasaulinio karo, Potsdamo konferencijos nutarimu patvirtinus Lenkijos rytų ir vakarų sienas, Suvalkai liko Lenkijos valstybės sudėtyje.

     Punskas (lenk. Puńsk) – gyvenvietė šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadija, Seinų pavietas.

     Kraštas iki 1795 priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei.

     Apie 1050 gyventojų, iš kurių 75% – lietuviai. Svarbus Lenkijos lietuvių kultūros centras – lietuviška mokykla, spaustuvė, Lietuvių kultūros namai. Nuo 1867 m. parapijos centras. Biblioteka su lietuviškomis ir lenkiškomis knygomis.

     Ankstyvais viduramžiais čia gyveno jotvingiai, bet XII a. juos nukariavo kryžiuočiai. Apie jų buvimą byloja išlikę piliakalniai Eglinėje, Šiurpilyje, kapinynai Šveicarijoje, vietovaizdžiai ir archeologinės iškasenos. Laikui bėgant Sūduva apaugo miškais, kuriuose medžiodavo Lietuvos didieji kunigaikščiai. Tik XV a. pradžioje šis kraštas pradedamas vėl kolonizuoti. Čia atsikelia lietuviai nuo Merkinės ir Punios. Jie pavadino ežerą Punia, nuo kurio kyla ir gyvenvietės pavadinimas – Punskas. Ši gyvenvietė buvo viena iš pirmų čia įsikūrusių, tuo metu kūrėsi taip pat Berznykas, Seinai, Kreivėnai.

     1597 m. Seinų girininkas Stanislovas Zalivskis pastatė Punske bažnyčią, buvo įsteigta parapija. Tais pačiais metais LDK kanceliarija išleido Žygimanto Augusto dokumentą, kuriame sakoma, kad Punsko parapijos klebonu gali būti skirtas tik lietuvių kalbą mokantis kunigas. 1647 m. karalius Vladislovas IV Vaza patvirtino Punsko miesto teises suteikdamas jam Magdeburgo teises ir herbą su šv. Petro atvaizdu.
Tuo metu Punsko parapija priklausė Vilniaus vyskupijai, o nuo 1795 m. priskirta Vygrų vyskupijai.

    1815 m. šios žemės galutinai atiteko Rusijai. Krašto žmonės kentėjo caro priespaudą. Čia veikė slaptosios mokyklos, kuriose mokė daraktoriai, o uždrausta spauda atgabendavo knygnešiai, labiausia krašte išgarsėjo Povilas Matulevičius. Po Pirmojo pasaulinio karo (1919-1920) vyko kovos dėl Sūduvos tarp Lietuvos ir Lenkijos. Po Antrojo pasaulinio karo Punskas tapo Lenkijos lietuvių kultūriniu centru. Čia veikia lietuviško žurnalo „Aušra“ redakcija, Punsko lietuvių kultūros namai ir licėjus, kuriame mokoma lietuvių kalba. 1959 m. spalio 21 d. įsikūrė Lenkijos visuomeninės kultūros draugijos padalinys.

    Seinai (lenk. Sejny) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, prie sienos su Lietuva.

    Kraštas iki 1795 priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei.

    5872 gyventojų (2008 m.). Išsidėstę rytiniame Suvalkų ežeryno krašte, prie Seinos upės (Juodosios Ančios intakas).

    1918 m. atidaroma lietuviška „Žiburio“ gimnazija (direktorius kunigas Dr.Jonas Totoraitis). 1919 metų balandy įkuriama lietuviška Seinų mergaičių „Žiburio gimnazija. Tų pačių metų rudenį, pasikeitus valdžiai, abi gimnazijos uždarytos. Toks pat likimas ištiko ir pradinę mokyklą.
Seinai ir jų apylinkės pasižymi didele lietuvių tautine mažuma (iki 30 proc.), čia yra didžiausia Lenkijoje lietuvių draugija. Veikia lietuvių konsulatas ir mokykla. Vietos lietuviai yra iki šiol nuolatos nutautinami. Po pirmojo pasaulinio karo lietuviai sudarė apie 80 proc. Seinų gyventojų. Po lenkų okupacijos 1919 m. buvo naikinamos lietuvių organizacijos.

     Išlikę yra tai įrodantys gausūs rašytiniai paliudijimai. Seinuose lenkų sunaikintos lietuviškos kultūrinės organizacijos: „Žiburio“ draugija (500 narių), „Pavasario“ kuopa (215), „Blaivybės“ draugija (300), Šv. Zitos draugija (93), Dailės draugija „Lyra“ (30), Lietuvių katalikų moterų sąjunga (20), “Artojo” kooperatyvas (120)-iš viso 9 draugijos, vienijusios 1300 žmonių. Uždarė lietuvių berniukų ir mergaičių gimnazijas (223 mokiniai), pradžios mokyklą (75 vaikai), visos laikraščių redakcijos, spaustuvė, skaitykla, lietuvių vaikų prieglaudos turtas perduotas lenkų vaikų prieglaudai, uždraudė gatvėse kalbėti lietuviškai, 1919 rugsėjį konfiskavo lietuvių mokyklų ir bendrabučio knygynėlių knygas. Buvo represuoti atskiri asmenys, mokytojai, kunigai, valdininkai. Tais pačiais metais uždarytos ir lietuvių pradžios mokyklos Žagariuose, Radžiūčiuose, Lumbiuose, Bubeliuose, Skarkiškėse, Klevuose, Ramoniškėse, Dusnyčioje, Burbiškėse, Vidugiriuose, Aradnykuose, Punske, Galiniuose, Valinčiuose, Vaitakiemyje, S. Ramonuose, Graužuose.

     1919 m. spalio 2-osios naktį policija ir kariuomenė, apsupusi Seinų dvasinės seminarijos pastatą, per Trumpalio kaimą deportavo į Lietuvą čionykščius dėstytojus ir klierikus lietuvius. Todėl santykiai tarp lietuvių ir lenkų Seinuose tuomet buvo taip įtempti ir todėl šias netektis lietuviai prisimena iki šių dienų kaip akivaizdžią skriaudą. 1919 m. įvykiai Sūduvoje nulėmė tolesnį skaudų šio etninio lietuvių krašto likimą.
Seinų apylinkės šnektą nagrinėjo Voiciechas Smočinskis 1972 m. Perkeltas į Seinus rezidentu kunigas Juozas Montvila padėjo spausdinti lietuviškus laikraščius “Vadovas”, “Šaltinėlis”, “Spindulys”. Bažnyčioje kunigavo ir Povilas Stakauskas (1887-1919), 1912 m. Seinuose išleidęs elementorių „Skaityk, vaikeli!“. 1980 m. kunigas salezietis Pranas Gavėnas apsilankė Seinų bazilikoje ir, kai jam neleido celebruoti šv. Mišias lietuviškai, parašė apie tai Romos popiežiui. Laišką, kad Lenkijos lietuviai Seinuose negali melstis lietuviškai, išspausdino ir Kanados laikraštis „Tėviškės žiburiai“.

Žygeivis - Augustavas, Vygriai, Balstogė, ...
2009 11 17 17:48


    Pietų Lietuva

Tomas Baranauskas

LIETUVOS ISTORIJOS KALENDORIUS

    1569 m. KOVO 12 DIENA - Žygimantas Augustas atskyrė nuo Lietuvos ir prijungė prie Lenkijos Volynę bei Palenkę.

    Palenkė (lot. Podlachia, lenk. Podlasie) - istorinis regionas rytinėje Lenkijoje ir vakarinėje Baltarusijoje.

Žemėlapis (raudonai pažymėta Palenkė)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... skieRP.JPG

    Augustavas (lenk. Augustów, seniau Mostki) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, ties Netės upe ir Augustavo kanalu. 30,0 tūkst. gyventojų (2004).

    Pirmąkart minimas 1496 metais. Iki Liublino unijos buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje.

    1569 m. sieną tarp Lenkijos ir Lietuvos nustačius Netės upe Augustavas atiteko Lenkijai, nors miesto kapinės liko Lietuvos pusėje.

    1561 m. gegužės 16 d. Žygimantas Augustas suteikdamas Magdeburgo teises pavadino Augustavu.

    Augustavas figūravo ir Lietuvos nepriklausomybės kovose. 1920 m. liepą rusams veržiantis į Lenkiją, lenkai atsitraukė ir iš jų okupuotos Suvalkų žemės. Tada pasienį su lenkais palei Augustavo kanalą užėmė Lietuvos kariuomenės dalys. Rugpjūčio 16 d. lenkų kariuomenė prieš Raudonąją armiją pradėjo kontrpuolimą. Lenkai prisiartino prie Lietuvos pasienio ir pradėjo spausti ten buvusią Lietuvos apsaugą. 1920 m. rugpjūčio 28 d. Augustavas pateko į lenkų rankas. Kovoje su lenkų ulonais žuvę lietuviai kariai palaidoti Augustavo girioje, Plaskos valsčiaus Serski Las kaimo kapinaitėse.

     Lenkų valdžioje miestas tapo Baltstogės, vėliau Suvalkų vaivadijos centru. 1921 m. čia gyveno 8 300 gyv., 1934 m. apie 13 tūkst. gyventojų.

     Vygriai (lenk. Wigry) – kaimas šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijos Suvalkų apskrities Suvalkų valsčiuje. Vygrių ežero pusiasalyje. Apie 30 gyventojų. Yra kamendulų vienuolynas.

     Kaimą su Merkine jungė vadinamasis Vygrių traktas, kuriuo į medžioklę atjodavo Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas.

     Beveik iki pat XX amžiaus Vygriuose lietuviai buvo dauguma. XIX a. pradžioje buvo Vygrių apskritis, priklausiusi Naujiesiems Rytprūsiams. Vygriuose palaidotas Mykolas Pranciškus Karpavičius, žymus Lietuvos pamokslininkas.

     Balstogė (lenk. Białystok) yra miestas rytinėje Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje. 291,5 tūkst. gyventojų (2003).

     Kadaise priklausė LDK, bet prieš pat pasirašant Liublino uniją,  ją užėmė lenkai ir Liublino unijos metu ji, kartu su didesniąja Palenkės dalimi, buvo pripažinta Lenkijai.

     Atgavus nepriklausomybę, tarpukariu lietuviai jos siekė.

nuomonė,
2009 11 17 17:27


     Pagal 1920 m. Lietuvos-Rusijos taikos sutartį rytinė Lietuvos siena ėjo maždaug 130 kilometrų į rytus nuo Vilniaus iki pat Maladečino. Gardinas, Suvalkai, Augustavas, Lyda, Ašmena pagal šią sutartį irgi priklausė Lietuvai.

Žygeivis - Mažoji Lietuva,
2009 11 17 17:33


DJ Kulkosvaidis, 2008 02 05

     A. Lucano (1691 - 1773, teisininkas, istorikas, Įsruties apskrities rūmų teismo tarėjas ir teisėjas.

     Parašęs veikalą "Presussen uralter und heutiger Zustand..."(Sen. ir dabartinių laikų Prūsija) ir A. Krause (1787 - 1855, literonų kunigas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas, baiges Karaliaučius universitetą) teigimu skalvių ir nadruvių žemės jau XIII - XIV a. buvo vadinamos Lietuva.

     Mažosios Lietuvos vardas pirmą kart paminėtas XVI a. vokiečių kronikininkų S. Grunau ir L. Davido kronikose.

     Nuo XVII a. Prūsijos žemėlapiuose ir kituose šalies dokumentuose lietuvninkų kraštas vadinamas Lietuviška apskritimi (Litauisher Kreis), Lietuvos provincija (Provinz Litauen).

     Tas kraštas Lietuvos, Mažosios Lietuvos, Prūsų Lietuvos vardais pažymėtas angliškjuose, prancūziškuose, flamandiškuose, lenkiškuose, rusiškuose ir kt žemėlapiuose bei istoriografijoje: Litthaven, Lithvania, Lithuania Borussica, Little Lithuania, Lithuania minor, Malaja Litva ir t.t.

     XVIII - XIX a. vokiškuose žemėlapiuose Prūsija skirtoma taip: Karte von ostpreussen und Litthauen, Carte von Litthauen Ost und West preussen ir t.t.

Žygeivis - Mažoji Lietuva (2),
2009 11 17 17:35


DJ Kulkosvaidis, 2008 02 05

     XVI-XVIII a. vokiečių humanistai, tyrinėtojai lietuvninkus traktavo ne kaip tautinę mažumą, o kaip vientisą tautą gyvenančią šiapus ir anapus Prūsijos sienos.

     Mažuma jie tapo tik XX a. I pusėje P. Karge ir Gertrudos ir Hanso Mortensenų sukurtos teorijos dėka.

     Kai Vokietija 1871 m. tapo imperija ir siekė iš okupuotų tautų sukurti vienalytę tautą - vokiečius. Tuo metu lietuvninkų vokietinimas tapo prievartiniu.

To Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:04


     Jūs ir toliau skleidžiate savo melą, kuris jau buvo Jums seniausiai įrodytas, bet Jūs ir toliau naudojate savo copy-paste veiksmą. Nenusibodo?

     Tamsta, ar Mama Jums nesakė, kad meluoti negražu? O Jus pagauti meluojant vieni juokai: taigi interneto amžius ir kiekvienas gali perskaityti Jūsų pacituotą knygą. O Jūs iš komentarų į komentarą kopijuojate tą patį melagingą tekstą.

     Jus rašote:

"1923 m. Krokuvoje išleistos lenkų kalbos gramatikos žemėlapyje lenkų kalbos plotas arčiausiai Lietuvos pažymėtas tik dabartinėje Gardino srityje prie Nemuno (gerokai į pietus nuo Gardino) (Žr. Wilno I ziemia Wilenska, t.1, 1930, p. 229)."

     O iš tikrųjų tas žemėlapis pavadintas "Mapa litewskiego zasięgu językowego w różnych okresach" (Lietuvių kalbos paplitimas skirtinguose laikotarpiuose). Taigi, nieko apie LENKŲ kalbos paplitimą ten nesakoma. Atvirkščiai, ten pažymėti toliausiai rasti lietuvių kalbos pėdsakai. O ribojantys arealai be abejo buvo (ir yra!) kalbiškai mišrūs.

     Jūsų cituojamame žemėlapyje yra pažymėtos lietuvių kalbos paplitimo plotai XVI amžiuje, 1901 ir 1905 metais. Didžiausias plotas, aišku, yra XVI amžiuje. Ten toliausio lietuvių kalbos paplitimo linija eina apie Seinus (Suvalkai jau nebepatenka), po to truputį žemiau Lydos, siekia Lazdūnus (Lazūnus), eina šiauryn, į vakarus nuo Ašmenos, truputį į rytus nuo Švenčionių ir iki Latvijos sienos.

     Taigi, aplink Gardiną XVI amžiuje jokių lietuvių kalbos pėdsakų pagal Jūsų cituojamą knygą nerasta.

     Taigi, Tamsta "istorike", jei jau cituojate, tai bent nemeluokite. Argi taip sunku?

To Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:05


     Dar Jūs "cituojate" tokį tekstą:

1828-1878 metais Maišiagalos, Paberžės, Nemenčinės, Lavoriškių, Rudaminos, Juodšilių, Medininkų, Šalčininkų, Eišiškių, Nemėžio, Baltosios Vokės, Rukainių, Lentvario, Dieveniškių, Jašiūnų, Kalvelių, Turgelių, Gardino, Lydos, Breslaujos, Ašmenos ir kitos apylinkės kalbėjo tik lietuviškai, vaikai ir moterys nemokėjo lenkiškai.

     Tuo tarpu Jūsų cituojamoje knygoje yra toks tekstas:

"Dar XIX amžiaus 40-ame dsšimtmetyje buvo galima išgirsti lietuvių kalbą apie Nemenčinę, Giedraičius, Kernavę ir Maišiagalą bei už Varnėnų, į pietūs nuo Vilniaus kalbėta išskirtinai lenkų kalba (ne baltarusių), o Rudaminos, Medininkų, Šalčininkų irgi lietuvių kalba maišėsi su lenkų.

     Ašmenos paviete Balinskis irgi suranda dalinai kalbančius lietuviškai - Graužiškių, Vierbutavo, Deveniškių, Klevicos, Narviliškių, Surviliškių, Geranonių, Lipniškių, Trabų, Yvijos, Lazdūnų, Tokariškių, Bakštų, O Lydos paviete - apie Benekainius, Eišiškius ir Žirmūnus".

     Kur Jūs suradote Gardiną? Kaip surandami atskiri kaimai dalinai kalbantys lietuviškai Jums pavirto kalbančiais tik lietuviškai? Kai aiškai nurodoma, kad į pietūs nuo Vilniaus buvo kalbėta išskirtinai lenkų kalba (ne baltarusių, Jūs "cituojate", kad žmonės nekalbėjo lenkiškai.

     Taigi, meluoti negražu. Suraskite, prašau, kitą citavimo šaltinį.

To Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:07


      Dar Jūsų cituojamame žemėlapyje yra 1905 metų lietuvių kalbos toliausio paplitimo ribos yra šios:

šiauriau Seinų (Seinai neįeina), į vakarus nuo Valkininkų, nuo Trakų, kažkur per vidurį tarp Kauno ir Vilniaus, į vakarus nuo Švenčionių Daugpilio link. Taigi Jūsų teiginiai, kad "visame šiame plote" (apie Vilnių ir net iki Gardino) kalbėta lietuviškai yra melagingi.

      Garbingas žmogus atsiprašytų už neteisingai "pacituotą" šaltinį. Ar sulauksime to iš Jūsų?

Žygeivis - "faktui",
2009 11 17 20:12


      Jūsų tušti plepalai paneigiami elementariai:

      Pavyzdžiui, Seinuose, matyt, jūsų dideliai nuostabai ir dabar dar gyvena daug lietuvių, kalbančių lietuviškai, o ką jau kalbėti apie 1905 metus :)

Žygeivis -"faktui",
2009 11 17 20:20


      Aš pateikiau labai aiškius lietuvių kalbos duomenis, kuriuos jūs bandote "išdalinti per įvairius šaltinius", kitus tyliai "pamiršdamas".

      Mano pranešimo antroje pastraipoje ir trečioje pastraipoje pateikti būtent tie duomenys, kurie ten ir parašyti - ir nereikia prie jų "pripaišyti" pirmoje pastraipoje pateiktus duomenis, kurie aprėpia šimtus įvairių šaltinių ir yra jų santrauka.

      Todėl pakartosiu savo pranešimą dar kartą - beje, gal jūs lietuviškai silpnai mokate ir nesuvokiate, kas parašyta - teko jau tokių "specialistų" sutikti? :):) Todėl aiškiai išskiriu ir nurodau visas keturias atskiras pastraipas:

      Faktai

1 pastraipa:

      "1828-1878 metais Maišiagalos, Paberžės, Nemenčinės, Lavoriškių, Rudaminos, Juodšilių, Medininkų, Šalčininkų, Eišiškių, Nemėžio, Baltosios Vokės, Rukainių, Lentvario, Dieveniškių, Jašiūnų, Kalvelių, Turgelių, Gardino, Lydos, Breslaujos, Ašmenos, Seinų, Suvalkų, Augustavo ir kitos apylinkės kalbėjo tik lietuviškai, vaikai ir moterys nemokėjo lenkiškai."

2 pastraipa:

      "1923 m. Krokuvoje išleistos lenkų kalbos gramatikos žemėlapyje lenkų kalbos plotas arčiausiai Lietuvos pažymėtas tik dabartinėje Gardino srityje prie Nemuno (gerokai į pietus nuo Gardino) (Žr. Wilno I ziemia Wilenska, t.1, 1930, p. 229)."

3 pastraipa:

      "Tai liudija ir caro laikų gyventojų surašymo duomenys (Sankt Peterburgo 1840 – 1890 m gyventojų surašymų archyvai), kur visame šiame plote namų kalba nurodyta “lietuvių”, originalo kalba “litovskij” (dar nurodoma šiek tiek vartotos žydų kalbos). Jokių kitų vartotų kalbų nenurodoma."

4 pastraipa:

      "Lietuviškai kalbėta iki Minsko, Balstogės, Karaliaučiaus ..."

Prašome nepainioti.

To Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:22


"Pavyzdžiui, Seinuose, matyt, jūsų dideliai nuostabai ir dabar dar gyvena daug lietuvių, kalbančių lietuviškai, o ką jau kalbėti apie 1905 metus :)"

       2002 metų visuotiniame surašyme Lenkijoje lietuvių tautybę nurodė 5639 asmenys. Palenkės vaivadijoje buvo 5097 asmenys. Dėl to jokios nuostabos nėra, viskas visiškai aišku. Kur čia prieštaravimai?

Žygeivis - "faktui",
2009 11 17 20:48


To Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:22

2002 metų visuotiniame surašyme Lenkijoje lietuvių tautybę nurodė 5639 asmenys.

Palenkės vaivadijoje buvo 5097 asmenys. Dėl to jokios nuostabos nėra, viskas visiškai aišku. Kur čia prieštaravimai?
------------------------------- ----------------

      Kadangi jums nekelia jokios nuostabos faktas, kad Palenkės vaivadijoje, šimtus metų lenkintoje, ir dabar dar lietuviais oficialiai užsiregistravo net 5097 asmenys, tai jūs sutinkate, kad tai yra istorinės etninės Lietuvių Tautos žemės, pagrobtos Lenkijos iš Lietuvos Valstybės.

      O gal jūs imsite teigti, kad šitie lietuviai yra sulietuvėję lenkai, arba jie čia persikėlė po Želigovskio maišto iš "Žmudijos"? :) :) :)

liudininkas,
2009 11 17 08:39


      toks lietuviu atsakymas visiskai nesusijes su uzkariavimu. tiesiog dauguma zino, kiek tikru, etniniu lietuvisku zemiu dabar yra kitose salyse - Lenkijoje ir Baltarusijoje.

      vakar vaziavau is Minsko i Vilniu.. kad bent jau iki Krevos nuo dabartines Lietuvos sienos kaimai lietuviskais pavadinimais, tai as zinojau jau anksciau.

      Stai keletas (vardinu nuo sienos vaziuojant gilyn i Baltarusija): Janava, Ganiava, Vistoki, Asmena, Kiauleiki, Skirdeiki, Kreva,...

      kam kyla kokiu abejoniu, kad tai 100 proc. lietuviski pavadinimai?

      o vaziuojant nuo Astravo link Smurgainiu - Dzirmuny, Trakieli, Soly (Salos) ir t.t. Bet net ir uz Krevos, mano nuostabai, iki pat Minsko daugybe lietuvisku kaimu pavadinimu! - Petralauki, Bolsaja Dainava, Malaja Dainouka, jau prie pat Minsko - Kaplici, Tabary, Baidoki.

      Tai va... tiesa sakant buvo taip graudu, kad vos tramdziausi. Kaip mus suteriojo, kaip mes patys save suteriojom ir tebeteriojam, ka mes padareme su savo valstybe kadais ir tebedarome dabar?!

      Uzsukau dar i Kreva, paziureti garsiosios pilies, kuria pastate Algirdas, kur buvo nuzudytas Kestutis, kalejo Vytautas, kur Vytautas su Jogaila taresi del Lietuvos kriksto, Lietuvos ir Lenkijos bendru veiksmu ir sutarties, renge planus kaip atremti Ordino agresija.

      Tai vos neapsiverkiau - jau tokios skurdzios liekanos belike, o ir tos pacios visiskai nepriziurimos, viduje ganosi gyvuliai, boksto liekana atrodo grius stipresniam vejui paputus, sienu likuciai irgi jau vos vos besilaiko...

      ir supratau, kad Krevos pilis labai akivaizdziai simbolizuoja, kas liko is didingos Lietuvos didziosios kunigaikstystes ir jos iskiliu valdovu, lyginant ja ir dabartine Lietuva.

Žygeivis - Patyrusiam,
2009 11 17 19:34


O ką manai apie Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos (ESBK) Baigiamąjį aktą? :)
------------------------------- ----------

     Tu ne Patyręs, o, matyt, labai bukas :)

     Gal pamiršai kaip ir kur "nukeliavo" Tautų Sąjunga su visais savo "nutarimais", prasidėjus WW2.

     Ir kas ištiko daugybę valstybių po WW2, kurio tiesiogine pasekme ir tapo Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos (ESBK) Baigiamasis aktas?

      Kuris labai ramiai "numirė", kada sovietai prakišo WW3 ("šaltąjį karą") 1990-1992 m.

      Gal pamiršai kaip po to į istorijos šiukšlyną iškeliavo SSSR su visomis savo "neliečiamomis" sienomis?

      O taip pat Jugoslavija (su dideliu triukšmu), Čekoslovakija (be triukšmo).

      Atsirado visai nauja Kosovo Albanų Valstybė (su ypač dideliu triukšmu), taip pat Abchazija ir Pietų Osetija (irgi su ypač dideliu triukšmu)?

      Dabar kol kas vyksta didesni ir mažesni "stumdymaisi" po WW3, tačiau labai sparčiai artėja ir WW4 - po kurio pasaulyje sienos ir vėl bus kardinaliai perdalintos ...

      Turime tam ruoštis, nes ir vėl atsidursime, kaip 1918 m. ir 1939 m., prieš "įvykusi faktą" - ne tik kad neatgausime iš mūsų pagrobtas lietuviškas žemes, bet ir esamas prarasime.

Žygeivis - papildymas,
2009 11 17 19:46


      Nedidelis ekskursas į istoriją:

------------------------------- ---------
"Europos saugumo konferencijos sušaukimo idėją pirmą kartą pasiūlė Tarybų Sąjunga 1954 m. vasario mėnesį.

Vėliau šį pasiūlymą Varšuvos sutarties dalyvės keletą kartų pakartojo įvairiomis progomis.

Šiuos pasiūlymus apsprendė jų planai įtvirtinti pokarinių sienų neliečiamumą,

išgauti Vokietijos Demokratinės Respublikos pripažinimą,

plėsti ekonominį ir mokslinį bendradarbiavimą tarp Rytų ir Vakarų,

pasiekti, kad Vokietijos Federacinė Respublika nebūtų prileista prie branduolinės ginkluotės,

apsvarstyti kai kurias priemonės kariniam įtempimui mažinti,

taip pat likviduoti Šiaurės Atlanto sutarties (NATO) ir Varšuvos sutarties organizacijas, pakeičiant jas nauja Europos saugumo sistema.

Vienas iš politinių šių iniciatyvų tikslų, ko neslėpė ir patys konferencijos iniciatoriai, buvo JAV įtakos Europoje mažinimas."
------------------------------- -----------

      Kadangi dabar, visiškai sužlugus SSSR, būtent JAV yra galingiausia valstybė pasaulyje, tai tokie ESBK tikslai jos visai netenkina.

      Kosovo Albanijos sukūrimas tai ypač aiškiai įrodė.

      Visa tai klaikiai sunervino būtent Rusijos imperiją, kuri šiek tiek sustiprėjusi pradėjo "kurti" visokias autonomijas - Abchazijos, Š.Osetijos, Padniestrės...

      O pats pirmas ESBK "pravalas" buvo Vokietijų ir Vakarų Berlyno suvienijimas - beje, dar 1989 m. Šia įvykis visiems labai aiškiai parodė, jog SSSR jau prakišo WW3 ir jai greit bus galas.

Žygeivis - ESBK apie sienų "neliečiamumą",
2009 11 17 19:54


      1975 m. rugpjūčio 1 d. visos Europos valstybės, išskyrus Albaniją, dalyvaujant JAV ir Kanadai, Helsinkyje pasirašė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Konferencijos (ESBK) Baigiamąjį Aktą, kuris padėjo pagrindus tolesnei ESBK proceso raidai.

     Į Baigiamąjį Aktą įtraukta Deklaracija dėl principų, kuriais valstybės dalyvės vadovausis savitarpio santykiuose (dar vadinamas ir Helsinkio deklaracija, arba Helsinkio dekalogu)

     Joje įtvirtinti šie pagrindiniai principai:

1. Suvereni valstybių lygybė, suverenumui būdingų teisių gerbimas;
2. Jėgos arba grasinimo jėgos nenaudojamas;
3. Sienų neliečiamumas;
4. Valstybių teritorinis vientisumas;
5. Taikus ginčų sureguliavimas
6. Nesikišimas į vidaus reikalus;
7. Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių, įskaitant mirties, sąžinės, religijos ir įsitikinimų laisvę, gerbimas;
8. Tautų lygiateisiškumas ir laisvo apsisprendimo teisė;
9. Valstybių bendradarbiavimas;
10. Sąžiningas įsipareigojimų pagal tarptautinę teisę vykdymas

      Be kitų įtvirtino ir Aktą pasirašiusių bei visų Europos valstybių egzistuojančių sienų neliečiamumo, taip pat jų teritorinio vientisumo pripažinimo principą.

     Šių principų įtraukimas bei jų formuluotės buvo vieni iš labiausiai diskutuojamų ir prieštaringai vertinamų dalykų tiek konferencijos parengimo stadijoje, tiek ir po Baigiamojo Akto pasirašymo.

      Tarybų Sąjunga šių principų įtraukimą vertino kaip vieną iš svarbiausių savo pasiekimų, su kuriais ji siejo ir savo dalyvavimą konferencijoje, tikėdamasi jų pagalba įtvirtinti ir įteisinti pokarinį Europos politinį ir teritorinį sutvarkymą, ypač kiek tai buvo susiję su dviejų Vokietijos valstybių egzistavimu bei Baltijos valstybių neteisėta aneksija 1940 metais.

      Tuo tarpu Vakarų valstybės minėtus principus siejo su galiojančia tarptautine teise ir ypač su jėgos ar grasinimo jėga naudojimo draudimu ir siekė išvengti bet kokių formuluočių, kurios galėtų būti interpretuojamos kaip teritorinis status quo Europoje įteisinimas bei kliūtis galimam taikiam sienų pakeitimui.

      Todėl sienų neliečiamumo principas kaip šiek tiek dviprasmiškas kompromiso rezultatas, buvo kiek skirtingai traktuojamas Vakarų ir Rytų.

      Tarybų Sąjunga bandė jį vertinti kaip aiškiai draudžiantį bet kokius egzistuojančių sienų pakeitimus, o Vakaruose jis buvo suprantamas tik kaip teritorinių pasikeitimų draudimas, panaudojant jėgą.

      Daugumos Vakarų specialistų požiūriu, sienų neliečiamumo principas buvo neatsiejamas nuo pirmojo Helsinkio dekalogo principo, apibrėžiančio valstybių suvenerios lygybės sąvoką bei suverenitetui būdingas teises.

      Jame, be kita ko, buvo sakoma, kad dalyvaujančios valstybės mano, kad jų sienos gali būti keičiamos, laikantis tarptautinės teisės, taikiu būdu ir susitarimu.

Žygeivis - faktai,
2009 11 17 20:04


     Žygeivis - ESBK sienų "neliečiamumo" principas:

     Kaip parodė vėlesni įvykiai, Tarybų Sąjunga bandė panaudoti šiuos Baigiamojo Akto principus savo užsienio politikoje sau palankia linkme, kaip tariamai įteisinančius teritorinį status quo Europoje, nors pats Akto tekstas ir nedavė tam pagrindo.

     Nors Helsinkio Baigiamasis Aktas buvo 35 valstybių pasirašytas aukščiausiu lygiu, jis nebuvo teisiškai įpareigojantis, t.y. formaliai jis nėra tarptautinė sutartis.

     Tai lėmė jį pasirašiusių šalių ketinimai nesuteikti šiam dokumentui tokio statuso, todėl jis nebuvo įregistruotas JTO Sekretoriate.

Žygeivis - Patyrusiam,
2009 11 17 20:40


      Tamsta esate bukas, kadangi nesuvokiate politinėje istorijoje galiojančių pagrindinių dėsnių - vienas iš jų taip vadinamas "geopolitinių įvykių pasikartojimo" dėsnis.

      Kaip jūs teisingai nurodėte, Karolio Didžiojo laikų sienų pertvarkymai "technologiniu" požiūriu niekuo nesiskiria nuo sienų pertvarkymo po Žalgirio mūšio, po Lietuvos ir Lenkijos Respublikos padalijimų, po Napoleono karų, po Bismarko Vokietijos imperijos - Prancūzijos karo, po WW1 ir po WW2.

      Visais šiais atvejais, iš esmės pasikeitus buvusiam jėgų balansui, įvykdavo milžiniški teritoriniai pokyčiai, kuriuos įteisindavo nugalėtojai ir jų sudarytos įvairios "amžinos taikos" bei sutartys "dėl sienų neliečiamumo".

      Šiuo metu mes ką tik pergyvenome WW3 ("Šaltojo karo Europoje") pabaigą ir su tuo susijusius teritorinius pertvarkymus (kai kur jie vis dar tęsiasi).

      Tačiau jau visiškai aišku, kad sparčiai artėja WW4, kadangi jėgų balansas pasaulyje ir vėl pakito bei išsiderino.

      Koks jis bus - "šaltas", kaip ir WW3, ar karštas, kaip WW1 ir WW2, nežinia, bet kad jis bus, tai tuo gali abejoti tik visiškai buki asmenys.

Žygeivis - visiems Lietuvių žemių grobikams,
2009 11 17 21:07


      Aiškiai skirkite lietuvių ir apskritai baltų etnines žemes nuo slavų, mongolų, tiurkų ir germanų (o dabar ir visokių kinų) etninių žemių bei imigrantų, atsibasčiųsių į mūsų senovines istorines-etnines žemes.

      Ir didžiąją jų dalį jau užgrobusių per pastaruosius 1500 metų.

      O, pavyzdžiui, žydai 1946 m. susigrąžino savo istorines etnines žemes, kurias jie prarado dar seniau - Romos imperijos laikais - maždaug prieš 1800 metų.

      Taigi, lietuviai, mokykimės iš žydų ir sekime jų pavyzdžiu :)

      Tuo labiau, kad ir JTO, įteisindama Izraelio Valstybę, sukūrė tarptautinį teisinį precedentą, ir tuo pačiu iš esmės pritarė bet kokios tautos sugrįžimo į savas etnines-istorines žemes bendrajam principui, pašalinant iš tos teritorijos visus vėlesnių laikų okupantus, kolonistus ir imigrantus.

      Šis principas taip pat buvo patvirtintas ir Europoje, pripažįstant Kosovo Albaniją, kaip nepriklausomą albanų valstybę, įkurtą albanų etninėse istorinėse žemėse (slavų užgrobtose 8-11 amžiuose).

Žygeivis - patyrusiam ir bukam,
2009 11 17 21:22


Ir kodėl: Tačiau jau visiškai aišku, kad sparčiai artėja WW4, kadangi jėgų balansas pasaulyje ir vėl pakito bei išsiderino.''?..
------------------------------- -

      Todėl, kad Rusijos imperija ir toliau sparčiai žlunga (ekonomika, demografinė situacija) ir dezintegruojasi (Šiaurės Kaukazas, Tuva, Jakutija, ...), o Kinijos imperija jau lenkia visą pasaulį savo vystymosi tempais bei gyventojų skaičiaus augimu, be to labai aktyviai "slenka" į Sibirą bei Himalajus (Tibetas, Nepalas, ...) link Indijos.

      Tai yra esmė.

      Atskiras "kibirkščiuojantis" faktorius - musulmonų pasaulis ir Indija, bei musulmonai ir sparčiai augančios jų kolonijos Vakarų Europoje.

      Aš jau nekalbu apie Izraelio santykius su musulmonų pasauliu (šiuo metu ypač Iranu, po kurio užpuolimo labai gali būti, kad prasidės WW4 - ne be reikalo Obama į Kiniją laksto ir su Rusija tariasi dėl bendrų veiksmų - bet Kinija vis tiek visus išdurs :)).

Žygeivis - Patyrusiam,
2009 11 17 21:29


..vienas iš jų taip vadinamas "geopolitinių įvykių pasikartojimo" dėsnis...

Patyręs:
Tai reiškia tikitės 1795, 1940 ir 1945 metų įvykių, kad vėl atsidurtumėte 1918 ir 1990?

P.S. Ar 1918 ir 1990 įvykiai įgyvendino tamstos teritorines pretenzijas?
------------------------------------------------------------------------

      1918 m. mes nebuvome pasiruošę, o dauguma senųjų lietuvių bajorų, išlaikiusių kario dvasią, jau buvo sulenkėję - ir, beje, būtent jie sudarė Pilsudskio legionų pagrindą.

      1990 m. mes jau buvome pasiruošę, bet situacija buvo tokia, kad turėjome pasitenkinti esama padėtimi ir atkurta Nepriklausomybe.

      Todėl apsiribojome pagalba čečėnams, jiems kaunantis su Rusijos imperija Pirmajame Čečėnijos kare.

      Dabar situacija vėl pakito, todėl turime visapusiškai rengtis, nes jei "pramiegosime" artėjančius įvykius, tai ir vėl turėsime 1918 m. situaciją.

Žygeivis - patyrusiam ir bukam,
2009 11 17 22:08


Patyręs:
Toliau. taigi "teorijai" pagrįsti, turite nurodyti koks WW... įvyko per paskutinius 20 metų?.
------------------------------- ------------

     Paaiškinu, jei jau pamiršai - nebent tu per jaunas, kad prisimintum:

     1989-1992 m. žlugo europoazijinė sovietų imperija (SSSR ir jos "komunistiniai" satelitai - nuo Mongolijos iki Rytų Vokietijos ir Jugoslavijos).

     Tai buvo WW3 (dviejų to meto pagrindinių pasaulinių galybių "šaltojo karo" Europoje ir labai "karšto" Afganistane, Pietryčių Azijoje, Pietų Afrikoje bei Centrinėje Amerikoje) pabaiga.

     Šiuo metu vyksta JAV, Europos ir Izraelio "karštasis" karas su islamu (tarkim, su "islamo fundamentalistais") - visų pirma Palestinoje, Libane, Irake, Afganistane, Pakistane, ..., bei Vakarų Europoje ir JAV (tarkime, su garsiuoju "Al-Kaida").

     Panašu, kad greit įsiplieks ir Irane.

     Tokiu atveju labai tikėtina, kad turėsime jau realų pasaulinį "karštąjį" WW4.

Žygeivis -Patyrusiam ir bukam,
2009 11 17 23:02


Patyręs kreivažygiui.,
2009 11 17 22:35

3. Rusijos žligimo užsip...laukti! Kol nesibaigs išteklai - Europai greičiau. Ir autoritarizmas ten tik stiprėja, o demokratija pasaulyje atvirkščiai. :)
------------------------------- ------

     Na štai, galų gale ir išsidavei, kas tu esi ir kieno interesai tau rūpi :)

     P.S. Priviso per šiuos 20 metų lietuviškai rašinėti išmokusių "russkojazyčnų", ir jie dabar teršia visas lietuviškas svetaines bei forumus savo promaskoliškais peizalais.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 17 Gru 2011 21:03. Iš viso redaguota 9 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2009 19:35 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Žygeivis, 2008 01 13 21:33

     Su Lenkija normalūs santykiai bus tik tada, kai ji grąžins istorines-etnines Lietuvių Tautos žemes - Suvalkus, Seinus, Punską, Balstogę, Augustavą, Vygrius ir kitas Lietuvos Valstybės lietuviškas teritorijas - pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sieną, buvusią iki Liublino unijos 1569 m. ir Rusijos imperijos okupacijų 1772-1795-1815 metais - nepriklausomai nuo jų sulenkėjimo lygio okupacijų laikotarpiu.

    Ši Lenkijos ir Lietuvos Valstybės siena de jure buvo nustatyta prieš 1569 metų Liublino uniją.

    Tik ši siena šiuo metu ir yra siena tarp Lietuvos ir Lenkijos de jure, o siena, nubrėžta Stalino 1944 metais, yra siena de facto.


    Apie tai labai aiškiai yra pateikta visa reikiama informacija knygoje:

Algimantas Liekis. Lietuvos sienų raida. 1997 (1 tomas)
, puslapyje 8-9 ir puslapyje 34-36, ir ypač puslapyje 50:

    "Tarp pietryčių Lietuvos ir Lenkijos siena juridiniu požiūriu yra pagrįsta tik ta, kuri buvo iki Liublino unijos (1569 m., tai yra pagal pietines Suvalkų, Augustavo rajonų ribas)."

---------------------------------------------------------------------------------

Istoriko dr. Algimanto LIEKIO knygos
viewtopic.php?t=2137

Lietuvos sienų raida. T. 1. Istorinė apžvalga nuo seniausiųjų laikų
iki šių dienų. V., 1997. 546 p.
Lietuvos sienų raida. T. 2. Mokslo duomenys apie lietuvių tautą, jos
valstybę ir sienas. V., 1997. 558 p.
---------------------------------------------------------------------------------

     Daug kas, matyt, jau pamiršo, kad 1918 metais Lietuvos Valstybė buvo atkurta (o ne sukurta iš naujo). Pasiskaitykite Vasario 16 Aktą. Ta pati teisinė formuluotė pakartota ir Kovo 11 Akte.

     Lietuvos Konstitucijoje aiškiai pasakyta:

(Lietuvos Respublikos piliečių priimta 1992 m. spalio 25 d. referendume)

LIETUVIŲ TAUTA

– prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę,
– jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis,

– šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę,
– išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius

2 straipsnis
Lietuvos Valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.

3 straipsnis
Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių.

Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos Valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką.


************************************************************

Ištrauka iš kitos temos:

Žygeivis - Brendikliui
2009-12-06 18:28:39


Brendiklis Žygeiviui
2009-12-06 02:07:17
Dar vieną naujieną Tamstai pranešiu: dėl Suvalkų trikampio. Gaila, žinoma, kad jis ne Lietuvai dabar priklauso, bet... niekas nieko neužgrobė. Caro Rusijoje Suvalkų gubernija priklausė tokiai "Lenkų karalystei" (skirtingai nuo Vilniaus, Kauno ir Gardino gubernijų), o jos pietinėje dalyje vyravo: Seinų apskrityje - lietuviai, Suvalkų - lenkai, o Augustavo - gudai. Valstybės siena, skirtingai nuo Vilnijos, ten nustatyta niekad (neskaitant iki 1795 metų) nebuvo. Dabartinė siena - tai 1920 metų lietuvių ir lenkų fronto linija. Kitaip sakant, kiek kas paėmė - tiek ir turi.
-------------------------

    Šis jūsų paaiškinimas labai aiškiai atskleidžia ir tai, kas jūs esate iš tikrųjų - vieno iš pagrindinių mūsų amžino priešo bei konkurento - Lenkijos - įtakos agentas Lietuvos Valstybėje.

    Ne be reikalo aš visada tvirtinu, jog atėjus mums į valdžią pirmas ypač svarbus darbas, kurį mes nedelsdami turėsime padaryti - tai išgaudyti įvairius Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės priešus, išdavikus bei įtakos agentus, taip likviduojant "penktąją koloną".

Dėl sienų su Lenkija

     Vienintelė daugiau mažiau teisėta Lietuvos Valstybės ir Lenkijos Valstybės siena (ir tai padalinta Lenkijos karaliaus aktu, atiduodant Lenkijai milžiniškas Lietuvos Valstybės teritorijos dalis) yra ta, kuri buvo nustatyta po Liublino unijos 1569 m. ir egzistavo iki Abiejų Tautų Respublikos galutinės okupacijos 18 amžiaus gale, 1795 m.

     "...dėl Suvalkų trikampio. Gaila, žinoma, kad jis ne Lietuvai dabar priklauso, bet... niekas nieko neužgrobė. Caro Rusijoje Suvalkų gubernija priklausė tokiai "Lenkų karalystei" - vadinamąjį "Suvalkų trikampį", kaip ir visą Lietuvos Valstybę užgrobė okupantas - Rusijos imperija. Ir visi jos atlikti Lietuvos Valstybės teritoriniai perdalinimai bei "dovanojimai" kam nors yra neteisėti bei niekiniai nuo jų įvykdymo momento.

     "Dabartinė siena - tai 1920 metų lietuvių ir lenkų fronto linija. Kitaip sakant, kiek kas paėmė - tiek ir turi." - Štai čia jūs visiškai teisus: okupantai lenkai ir vietiniai šūdlenkiai, vadovaujami išsigimusių šūdlenkių, Lietuvių Tautos išdavikų Pilsudskio ir Želigovskio, užgrobė etnines ir istorines Lietuvių Tautos žemes, kadangi Lietuvos Valstybė tuo metu turėjo per mažai karinės jėgos bei ginkluotės, kad galėtų sunaikinti į Lietuvos Valstybę įsibrovusius lenkų okupantus (ir tai ties Giedraičiais prakeikti prancūzų emisarai uždraudė lietuviams pribaigti sumuštos ir bėgančios Želigovskio divizijos likučius - deja, tuometiniai mūsų politiniai ir kariniai vadai buvo pernelyg ištižę ir neturintys tikro kario dvasios, kad nepaklustų šiam niekingam įsakymui).

Papildymas

     Kadangi nieko amžino nėra ir pasaulyje viskas kinta, tai neabejoju, jog ateis ir tokia diena, kada jėgų santykis pasikeis - ir tada Lietuvos Valstybė bei Lietuvių Tauta susigrąžins lenkų okupantų užgrobtas Lietuvos Valstybės teritorijas.

     Kaip tik todėl natūraliu strateginiu Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės sąjungininku (ir politiniu, ir kariniu požiūriu) yra Ukrainiečių Tauta ir Ukrainos Valstybė - nes mūsų amžini istoriniai priešai bei konkurentai (visų pirma byranti Rusijos imperija bei Lenkija, ir - netolimoje ateityje - matyt, netgi ir Gudija) yra iš esmės tie patys.

Brendiklis Žygeiviui
2009-12-06 19:34:58


    Rusai tokiems kaip tu "patriotams" tik paplotų. Jie visada kurstė tarpusavyje buvusios Abiejų Tautų Respublikos tautas. Tik dėl tokių kaip tu bukumo jiems sekėsi realizuoti čia savo šėtonišką planą. O tu ir toliau nori "kovoti" už Liublino unijos metu nustatytą Lietuvos ir Lenkijos sieną.

   Niekuo negaliu padėti.

Žygeivis - Brendikliui
2009-12-06 21:44:04


    Ne man tau aiškinti, kieno dėka dar 1919 m. buvo pasmerktas bendras karinis blokas prieš Sovietiją - juk tai Lietuvių Tautą ir Lietuvos Valstybę išdavęs Pilsudskis sumanė "atgaivinti" Lenkijos valdomą Žečpospolitą. "Atgaivino" :)

    O dėl Liublino unijos sienų atkūrimo, tai šitai, žinoma, ne tavo problema, o mūsų.

     Pabaigsime tvarkytis su Rusijos imperija - galiu jau dabar pasakyti, jog greit ten prasidės labai įdomūs įvykiai - o tada užsiimsime ir šiuo klausimu :)

Šaltinis - Историки: наличие ядра позволило Литве перерасти в империю
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... d=59012489

Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... s=1&no=120

Žygeivis
11.10.2012 20:41


:)
“….А после WW2, когда в Восточной Литве (территорию которой Сталин в конце сентября 1939 г. назвал Западной Белоруссией, "неожиданно забыв" о Мирном договоре 1920 г с Литвой, и отдал ее Белоруссии.....“

Может он не забыл, а вспомнил что:

19 марта 1938 г. на чрезвычайном заседании правительства Литовской Республики под председательством президента А. Сметоны решено принять предложения Польши, и тем самым навсегда отказываясь от своих претензий на обладание Вильной и прилегающей территорией Виленского края.
-------------------------------------- ---------------

1. Во первых, 19 марта 1938 г. на чрезвычайном заседании правительства Литовской Республики под председательством президента А. Сметоны было решено принять не предложение Польши, а ультиматум, в котором говорилось о завязывании дипломатических отношений с Польшей.

Ни слова там нет о признании законности оккупации Польшей Вильнюсского края и Восточной Литвы.

Взгляните на сами документы, а затем пишите. :)

2. Во вторых у Литвы были договоры о границах и с РСФСР 1920 г., и с ее наследником - СССР (и в 1926 г., и в 1934 г., и другие), в которых неизменно признавались границы Литвы по договору 12 июля 1920 г.

P. S. В 1921 году был заключён Рижский мирный договор, установивший границу между советскими республиками (РСФСР и УССР) и Польшей.

В этом договоре был применен хитрый дипломатический прием, с которым Польша согласилась - РСФСР признала границу с Польшей, "отодвинув" ее примерно на 30-50 км от той границы, которую РСФСР признала границей с Литвой.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ewskie.PNG

Paveikslėlis

То есть официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.


_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 20 Sau 2011 22:57. Iš viso redaguota 11 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2009 19:59 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvių Tautos susiformavimas
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2835

LDK sienos ir rytinės baltų žemės
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3169

Liublino unija 1569 m. ir jos pasekmės Lietuvai bei Ukrainai
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1839

1569 m. Žygimantas Augustas atskyrė nuo Lietuvos ir prijungė prie Lenkijos Kijevo ir Podolės žemes
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3652

"Vidurio Lietuva" ("Litwa Środkowa") (1920 m. spalis — 1922 kovas)
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1655

Lietuvių slavinimas Vilniaus krašte
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1811

Lietuvių ir lenkų santykiai - praeityje ir dabar
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=590

Lenkijos ministras: Lenkija nebuvo okupavusi Vilniaus krašto
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3655

Lietuvos ir Lenkijos sienos
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2064

SSSR (ir Rusijos, Baltarusijos) užgrobtos etninės baltų žemės
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=576

Prūsija yra Lietuvos dalis
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1545

Mažosios Lietuvos tautinė taryba 1918 m. lapkričio 30 d. paskelbė Aktą apie Mažosios Lietuvos ryžtą atsiskirti nuo Vokietijos ir įsijungti į atstatomą Lietuvos valstybę.
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=1743

Lietuvos Valstybės etninės-istorinės sienos ir sienų keitimo problemos teisiniu požiūriu
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=4013

Lietuvos Valstybės sienos pagal 1920 metų sutartis
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3058

Lietuvos Valstybės žemėlapiai su 1920 m. sienomis
http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=700

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 28 Kov 2010 21:13 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvos valstybės siena: šimtmečių vingiai


http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=30490967

Eglė Rašimaitė, Žurnalas "Kelias"
2010 kovo mėn. 28 d. 20:34

     „Mano, kaip sienų atstatymo specialisto, pasididžiavimas savo darbu subliuško patyrus, jog tais laikais, kada Lietuvos teritorija buvo daugiau nei dešimt kartų didesnė, visos mūsų šalies sienos buvo idealiai sutvarkytos. Netgi žinant to meto technologijas ir susisiekimo galimybes“,– teigia diplomatas Zenonas Kumetaitis, vienas pagrindinių Lietuvos valstybės sienos atstatymo architektų. Z.Kumetaitis yra leidinio „Lietuvos sienos: tūkstantmečio istorija“ vienas iš autorių.

     Anot specialisto, svarbu suvokti darbų mastą – tuomet Lietuvos siena siekė apie 20 tūkst. km, tačiau ginčytini klausimai buvo sprendžiami ne jėga, o derybomis. „Įdomiausia tai, kad jau 1412 m. buvo pasitelktas tarptautinis arbitražas sienų atstatymo klausimams spręsti – tai rodo labai aukštą mūsų valstybės civilizacijos, tolerancijos lygį“,– sako Z. Kumetaitis.

Leidinys „Lietuvos sienos. Tūkstantmečio istorija" pristato mūsų valstybės raidą jos sienų istorijos požiūriu. Kas toje istorijoje reikšmingiausia?

Paveikslėlis

© "Kelias"

     Skaitant knygas apie Lietuvą, galima pastebėti du kraštutinumus: vienas – tai labai graži, romantizuota LDK istorija, ir antras – istorija, perrašyta iš mūsų kaimynų istorinių knygų arba net iš senovinių rankraščių, išguldyta ant popieriaus Romos ar stačiatikių vienuolių. Pastaroji buvo nušviečiama kiek negatyviai. Po okupacijos ir tautos menkavertiškumo skiepijimo metų, dabar palengva pradedame atsigauti, nes jau buvome įtikėję, kad esame laukinė pagonių gentis, viduramžiais išlindusi iš miškų, pakraupinusi visą Europą ir vėl dingusi iš politinio pasaulio žemėlapio.

     Bet juk mes turime Lietuvos metriką, Lietuvos Statutą – pirmą Europoje tokį modernų teisės aktą, kurio tuo metu neturėjo nė viena valstybė, Rytų ir Centrinės Europos civilizacijos centrą su universitetu Vilniuje, mes turime įdomiausią ir unikaliausią Oginskio kanalą, viduramžiais sujungusį Baltijos jūrą su Konstantinopoliu, didžiules pilis. Visa tai liudija, kad lietuviai pagonys ne tik tūnojo miške, bet ir kūrė... Man labai džiugu, kad mūsų istorikai, imdami šapelį po šapelio, bando atkurti tikrąją Lietuvos istoriją.

Nuo pat nepriklausomybės atstatymo dalyvavote ar netgi vadovavote valstybės sienos atkūrimui ir savo patyrimus sudėjote į knygą. Ką labiausiai troškote papasakoti?

     Likimas lėmė, kad nuo 1990 m. buvau paskirtas atstatyti arba nustatyti valstybės sienas. „Blūdinėjant“ pasieniais, kalbantis su vietiniais gyventojais, kilo aibė klausimų, pavyzdžiui: o kas nustatė Lietuvos – Baltarusijos sieną? Kas nustatė Lietuvos – Lenkijos sieną? Siena su Rusija – tai buvusi Lietuvos – Vokietijos siena? Siena su Latvija – tai buvusi Lietuvos – Latvijos prieškarinė siena ar tik sienos atstatymas?

     Tačiau su Baltarusija niekada jokios sienos nebuvo. Ir vietiniai gyventojai nepatenkinti klausdavo: ką jūs čia tveriat? Kodėl jūs uždarot sieną? Juk mes – tai litvinai, mūsų sostinė – tai Vilno...

      Kitas atvejis – kai sprendžiant Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos sankirtos demarkavimą, lenkai derybose pateikė istoriko straipsnį, esą Vištyčio sankirta buvusi jau XV amžiuje! Dėl įvairiausių skirtingose pusėse keliamų versijų kilo noras viską argumentuotai surašyti, tautai paaiškinti.

      Kartu su Lietuvos istorijos instituto mokslininkais parengtame leidinyje aprašyti skirtingi laikotarpiai: nuo menamų šaltinių iki carinės okupacijos, Lietuvos žemių, administracinių vienetų kitimas carinės Rusijos laikotarpiu, XX amžiaus sienų istorija bei darbai atkūrus Lietuvos nepriklausomybę po 1990 metų.

      1990 m. Lietuvos Aukščiausioji Taryba Valstybės atstatymo aktu deklaravo, kad Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedaloma ir kad Lietuvos valstybė pabrėžia savo ištikimybę visuotinai pripažintiems tarptautinės teisės principams, pripažįsta sienų neliečiamumą, kaip jis suformuluotas 1970 m. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Helsinkio susitikimo baigiamajame akte.

      Taigi, jau Kovo 11-osios aktu buvo deklaruojama, kad sienos yra, ir mes nesirengiame jų revizuoti. Mūsų komisijai reikėjo sienas įteisinti, pirmiausia sutartimis – delimituoti, o paskui, pasirašius sutartis, reikėjo jas paženklinti – demarkuoti.

Kurios Lietuvos sienos istorija yra ryškiausia?

      Išskirti turbūt būtų galima sieną su Latvija. Jūros sienos su Latvija nebuvo, buvo tik sausumos, deklaruota 1921 m. sutartimi dėl sienos nustatymo ir pasienio gyventojų teisės, turto perskirstymo. Didžiausias to meto ginčas tarp Lietuvos ir Latvijos vyko dėl Palangos ir aplinkinių žemių, nes Lietuva turėjo tik labai siaurą prieigą prie kranto.

     Šalims nesugebant susitarti, vėl buvo pasitelktas tarptautinis arbitražas, o arbitru paskirtas britų lordas Simpsonas. Jo dalyvavimas padėjo gražiai išspręsti sienos su Latvija klausimą. Lietuvai atiteko Palanga ir teritorija iki Šventosios, pagal esamą sienos liniją, bet už tai buvo atiduota gerokai daugiau žemių, teritorija nuo Bauskės ir toliau į Rytus. Tokia prieškarinė sienos linijos padėtis užfiksuota šiuolaikinėje medžiagoje.

Minėjote, kad sienos su Baltarusija apskritai nebuvo...

      Tokios sienos nebuvo per visą mūsų valstybių istoriją. Vienintelis juridinis dokumentas buvo 1920 m. sutartis su Rusija, pagal kurią gana didelė teritorija buvo priskirta Lietuvai, tačiau dėl karo su Lenkija ši siena taip ir liko nepaženklinta.

      Prasidėjus antrajam pasauliniam karui, Lenkijos teritorija buvo padalinta, rusai Lenkijos teritorijos dalyje įkūrė dvi sovietines respublikas – Baltarusijos ir Ukrainos – ir nustatė jų ribas.

      Įdomu tai, kad ir Stalinas, ir Hitleris visuose dokumentuose pripažino, jog Vilniaus kraštas turi priklausyti Lietuvai, ir kai Hitleris atidavė Lietuvą Stalinui, šis grąžino tik dalį Vilniaus krašto Lietuvai, maždaug trečdalį, vietoje visos Vilniaus krašto teritorijos, už tai reikalaudamas leisti įvesti kariuomenę. Lietuva tuomet nesėkmingai reikalavo Ašmenos, Druskininkų, Švenčionių ir kitų žemių.

      Šis klausimas vėl kilo po okupacijos; tuomet Maskvai jau nebuvo svarbu, kuriai sovietinei respublikai tos žemės priklauso, ir Lietuvai buvo atiduotas Švenčionių rajonas, Druskininkai su Marcinkonių apylinkėmis. Taip teritorija padidėjo apie 1800 km².

      Tačiau ši siena niekada nebuvo demarkuota, o buvo tik administracinė linija, sutapatinta su kolūkių ar tarybinių ūkių administracinėmis ribomis. Tos ribos prireikus būdavo keičiamos, užstalėje susėdus dviejų kolūkių pirmininkams, kurie po „šilto“ susitikimo suformuluodavo siūlymus Lietuvos SSR ir Baltarusijos SSR aukščiausiosioms taryboms, kur šis procesas būdavo tik formaliai antspaudais patvirtinamas.

Paveikslėlis

© "Kelias"

      Tokius pakeitimus fiksavo Maskvos speciali kartografijos žinyba –GUGK (Glavnoje upravlenije geodeziji i kartografiji). Šiame žemėlapyje, pažymėtame grifu „visiškai slaptai“, galima įžiūrėti, kokia ten velniava, kiek tokių sienos keitimų būta. Žemėlapyje apvestas ir Baltarusijos teritorijoje buvęs lietuviškas anklavas – maždaug 160 ha žemės plotas.

      Po 1990-ųjų keičiantis teritorija, už jį Lietuva Šalčininkų rajone gavo atitinkamą žemės sklypą. Maždaug 1,5 ha iki šiol nuomojamės iš Baltarusijos netoli Ignalinos AE – šis sklypas reikalingas vandens lygiui Drūkšių ežere palaikyti.

      Kolūkių ribos dažnai būdavo tapatinamos su lauko keliukais, kurių trajektorijos priklausė ne tik nuo oro sąlygų, bet ir nuo jais važinėjančių traktorininkų „kondicijos“. Tie keliukai vingiavo visomis kryptimis, ir didžiausia tragedija buvo, kai reikėjo nustatyti sieną. Viena buvo pažymėta žemėlapiuose, kita – kolūkių planuose, o realybė buvo dar kitokia. Buvo tokių plotų, kurie buvo abiejų respublikų apskaitoje arba nepriklausė nė vienai.

      Darbui pasitelktus žemėlapius ir kitus dokumentus skaičiavome kilogramais, tiksliau, dešimtimis kilogramų, tikslinome kiekvieną žemėlapių centimetrą, o lauke – kiekvieną kilometrą, eidami pėstute ir ginčydamiesi.

      Buvo atvejų, kai administracinė riba ėjo per kaimo vidurį, sutapatinta su centrine gatve – taip pusė kaimo atsidūrė Baltarusijoje, o kita liko mums. Sykį siena perskyrė du brolius, gyvenusius greta. Vienas nuo seno gyveno tėvų name, o kitas pasistatė namą maždaug už 50 metrų ir dar įsigudrino Baltarusijos pilietybę gauti. Kadangi vienas brolis buvo lietuvis, kitas – baltarusis, tai mes gražiai pravedėm sienos liniją tarp jųdviejų namų. Žiniasklaida apie juos tuomet rašė, kad vienas negali pasisemti vandens kito šulinyje.

      Rengdami sienos delimitavimo sutartį, žinoma, stengėmės surinkti visą informaciją apie gyventojus, jų troškimus, kurioje šalyje jie norėtų gyventi, tačiau buvo labai daug ginčytinų objektų. Tuomet šalių prezidentai paskelbė sutarties pasirašymo datą, ir tai, kad iki pasirašymo nespėjome išspręsti visų delimitavimo klausimų, smarkiai užvilkino sienos žymėjimą.

      Pasirašius sutartį, pasienyje ėmė dirbti pasieniečiai, žmonėms tapo nepatogu keliauti, ir tai juos iki šiol varo į neviltį. Dabar baigiamos rengti sutartys dėl lengvesnio sienos kirtimo; jeigu jos bus pasirašytos, pasienio gyventojams nebereikės vizų ir bus galima keliauti laisvai. Tikimasi iki vasaros tai išspręsti.

Jūsų knyga gausiai iliustruota žemėlapiais. Joje teigiate, kad yra ir iki šiol niekur neskelbtų dokumentų...

Paveikslėlis

© "Kelias"

      Pirmą kartą leidinyje publikuojamas Lenkijos, SSRS ir Vokietijos perduotų ar parduotų Lietuvos ir Lenkijos žemių žemėlapis. Stumdyti Lietuvos ir Lenkijos sienas ir svetimomis rankomis dalyti Lietuvos teritoriją pradėta jau 1921 metais. Pagal Rygos sutartį, Lenkija SSRS „mielaširdingai“ atidavė didelę dalį lietuviškų žemių. Pagal 1939 m. SSRS ir Vokietijos nepuolimo sutartį Hitleris perdavė Lenkijos teritorijas Stalinui, Lietuvai palikdamas Vilniaus ir Suvalkų kraštus. Tačiau po mėnesio Lietuva buvo atiduota SSRS „įtakos sferai“, be dalies Suvalkų teritorijos.

      1941 m. pasirašytas dar vienas slaptasis protokolas, pagal kurį Vokietija už 7,5 mln. aukso dolerių (dabar maždaug 210 mln. US) atsisakė pretenzijų į dalį Lietuvos teritorijos Užnemunėje.

      Perskaičiavę su bankininkais, nustatėme, kad šių dienų kainomis Stalinas Hitleriui už hektarą Suvalkijos žemių su visais trobesiais, žmonėmis ir jų turtu, sumokėjo maždaug po 1300 Lt. Štai taip! O teigiame, kad XX a. vergovės jau nebuvo...

       Lietuvos ir Lenkijos teritoriniai nesutarimai buvo galutinai išspręsti tik 1994 m., pasirašius draugiškų santykių ir bendradarbiavimo sutartį. Ja buvo paskelbtas teritorijų su sostinėmis Vilniumi ir Varšuva vientisumas dabar ir ateityje, neatsižvelgiant į sienų formavimąsi praeityje. Taip politiškai ir teisiškai buvo užbaigti abiejų valstybių ginčai dėl teritorijų.

       Derybos dėl sienos su Rusija buvo nelengvos dėl to, kad šios šalies specialistai turėjo tokio darbo patirties ir įgūdžių, kurių stokojo Lietuvos atstovai, ar buvo ir kitų priežasčių?

       Rusija – išties labai įdomi šalis. Mes norėjome, kad rusai pripažintų buvusią Vokietijos – Lietuvos sieną, bet jie su tuo nesutiko. Iš pradžių reikalavo, kad sienos linija būtų vedama ties Sovetsko – Panemunės tilto apsaugos pastatu; taip siena būtų gerokai „pastumta“ gilyn į Lietuvos teritoriją.

      Vėliau dėl Rusnės įrodinėjo, kad pagal tarptautinę praktiką siena turi eiti pagrindine Nemuno vaga, pačiu farvateriu – taip visa Rusnė būtų atsidūrusi Rusijoje. Klausėme: o kaip gyventojai? Sako: duosime jiems pilietybę, jokių problemų. Ilgai dėl to ginčijomės, kol užklausėme, ar šį spaudimą reikėtų laikyti teritorinėmis pretenzijomis – tuomet klausimas dingo.

      Tačiau daugiausia iečių buvo sulaužyta Vištytyje. Pagal prieškarinę sutartį tik nedidelė Vištyčio dalis, maždaug 38 h šalia Vištyčio gyvenvietės, priklausė Lietuvai, o likusioji – Vokietijai.

      Lietuviams buvo leidžiama girdyti arklius ežere ir meškerioti nuo kranto. Pirmajame derybų etape nesunkiai sutarėme ežerą dalinti per pusę. Tačiau Rusijos valdžiai tai nepatiko, ji pareiškė, kad Rusijos delegacija, suformuota daugiausia iš Kaliningrado srities atstovų, neturėjo kompetencijos, todėl paleidžiama.

      Kaip ten be būtų, sienos sutartis su Rusija buvo pasirašyta 1997 metais. Galime džiaugtis, kad turime Klaipėdą, dėl kurios šimtmečius kariavome su prūsais, ir turime nemažą dalį Vištyčio, kurio faktiškai niekada neturėjome. Sutartis yra ratifikuota ir įgyvendinta, nors derybos buvo labai ilgos: praėjo šešeri metai, kol Rusija sutartį ratifikavo, dar treji metai, kol sudarė sienos demarkavimo komisiją, ši vėl dirbo bent ketverius metus, ir tik šiemet, tikiuosi, pajudės demarkavimo procesas, jau bus statomi sienos ženklai.

      Siena su Rusija iš esmės atitinka 1422 m. nustatytą sieną su Ordinu. Drąsiai galima teigti, jog tai viena seniausių ir stabiliausių sienų Europoje, nors ji ir sutrumpėjo kone perpus.

Ar tiesa, kad sienos jūroje nustatymas Lietuvai buvo sudėtingiausias uždavinys?

      Teritorinės jūros, išskirtinės ekonominė zonos ir kontinentinio šelfo ribų nustatymas buvo iššūkis Lietuvai, kadangi mūsų šalies specialistai nebuvo dalyvavę tokiuose darbuose, prieškaryje tokios praktikos nebuvo, todėl nebuvo tęstinumo. Prasidėjusios derybos su rusais ir latviais buvo labai sunkios.

      Latviai jūros sieną traktavo kaip sausumos linijos tęsinį, nes prieškarinėje sutartyje buvo pasakyta, kad siena link jūros eina pirmųjų dviejų ženklų, esančių prie kranto, tęsiniu, iki jūros kranto ir toliau. O ką reiškia „toliau“ – nepasakyta. Tai latviai, vesdami šitą liniją toliau, vedė į Lenkijos ekonominę zoną ir įrodinėjo, kad Lenkija yra priešais Latvijos krantą esanti valstybė. Čia, aišku, linksmoji dalis, tačiau tai faktas. Rusijos pusė sieną vedė lygiai taip pat.

      Mūsų laimei, 1982 m. Jamaikos jūrų teisės konvencija jau buvo ratifikavimo stadijoje, su latviais ir rusais sutarėme, kad vadovausimės būtent jos principais, o tai leido mums praplėsti ekonominės zonos ribas, ir šiandien pagal sutartis turim apie 15 km bendros ekonominės zonos su Švedija.

     Nors juridiškai tai ir nėra sutvarkyta, tačiau jau nieko nebepakeisi. LDK su kryžiuočiais ir kalavijuočiais kovėsi dėl priėjimo prie Baltijos jūros, kur pavyko prakirsti abu ordinus ir gauti kelis kilometrus jūros kranto (nors Juodosios jūros pakrantės Lietuva turėjo gerokai daugiau negu Baltijos jūros), o šiuo atveju didžiausias derybininkų laimėjimas po 1990 m. – „prakirstas“ langas į Švediją.

Kelio dosje

      Dr. Zenonas Kumetaitis, Užsienio reikalų ministerijos Rytų kaimynystės politikos direktoriaus pavaduotojas.

      Nuo 2000 m. yra Komisijos Lietuvos Respublikos valstybės sienai delimituoti ir demarkuoti pirmininkas, nuo 1990 m. ėjo šios komisijos pirmininko pavaduotojo pareigas.

       Reprezentacinio leidinio „Lietuvos sienos. Tūkstantmečio istorija" bendraautoris. Leidinyje pateikiama išsami medžiaga apie Lietuvos valstybės sienų nustatymą po 1990 m., atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

Žurnalas Kelias

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

*******************************************************

1940 m. išleistas Lietuvos TSR žemėlapis

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... R_1940.jpg

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 13 Bal 2010 14:22 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvos teritorija WW2 metu

http://www.bernardinai.lt/file/d292c315 ... 3bc60c.jpg

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 03 Lap 2010 15:42 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvos Valstybė pastarąjį šimtmetį reguliariai susiduria su trimis ypač aršiais priešais: Vokietija, Lenkija ir Rusija.


      Vokietija po WW2 buvo nustumta už Ūdros (Oderio). O Rusija, užgrobusi Mažosios Lietuvos pietinę dalį, "prisiglaudė" prie Lietuvos.

      Lietuvos ir Lenkijos Valstybių tarpusavio sienos buvo nustatytos dar 1569 m. po Liublino unijos (nekalbu apie tai, kad ir ši siena buvo švelniai tariant "nekorektiškai" įtvirtinta). Bet faktas tas, kad šita valstybinė siena nepakito iki pat Lenkijos ir Lietuvos Jungtinės Respublikos sunaikinimo 18 amžiaus gale.

      Todėl juridinė bei istorinė siena tarp Lenkijos ir Lietuvos 1918 metais buvo visiškai akivaizdi - kitas reikalas, kad Lenkija vienašališkai nepripažino šios sienos, o bandė remtis Napoleono ir Rusijos imperijos 19 a. pradžioje okupuotose Lietuvos Valstybės teritorijose atliktais "padalinimais".

       Visų pirma, būtent Lenkija dar 1920 m. užgrobė šias, Lietuvos Valstybės teritorijas, pripažintas jai oficialiai tuometinės Rusijos valstybės 1920 m. liepos 12 d. sutartimi.

       Beje, Lenkija užgrobė taip pat ir Seinus, Punską, Suvalkus, ... - pagal 1569 m. nustatytą sieną irgi priklausiusius Lietuvos Valstybei.

       O SSSR tik 1940 m., negrąžindama visų šių žemių Lietuvos Valstybei, pažeidė ir 1920 m. liepos 12 d. sutartį, ir dar keletą kitų vėlesnių sutarčių, kuriose buvo patvirtinta ta pati siena.

       Beje, mažai kas žino, kad Rusijos ir Lenkijos derybose Rygoje buvo labai suktai "išspręstas" Rusijos ir Lietuvos taikos sutarties "apėjimo klausimas". Atrodo, Jofė pasiūlė Lenkijai užimti siaurą juostą žemių pagal sieną, nustatytą tarp Rusijos ir Lietuvos pagal 1920 m. sutartį, ir būtent tą "tarpelį" žemių Rusija oficialiai pripažino Lenkijai (o visai ne visą plotą, kurį užgrobė Lenkija 1920 m.). Lenkijos diplomatai su šiuo kazuistiniu sprendimu sutiko ir būtent tokią sutartį pasirašė su Rusija.

      Taigi, nėra ko bandyti teisinti Lenkiją. Ir Lenkija, ir Rusija vienodai kaltos dėl Lietuvos Valstybės žemių užgrobimo bei okupacijos.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Vas 2011 20:58 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Visa Mažoji Lietuva yra Lietuvos Valstybės dalis


Šaltinis - http://www.geopolitika.lt/index.php?artc=4512&c=1

Žygeivis - Lodoriui, 2011 02 27 19:49

----------------------------------------------------------------------------------
"Lodorius: 7 is 10 lietuviu irgi galvoja, kad Mazoji Lietuva priklauso (priklausė) Lietuvai."
----------------------------------------------------------------------------------

      Tai gryna tiesa - visa Mažoji Lietuva iš tikrųjų yra priklausiusi Lietuvos Valstybei (iki Alnos upės) dar nuo Mindaugo ir jo tėvo laikų - iki kryžiuočių užkariavimų (pasiskaitykite istorinius dokumentus).

      Po to priklausė Lietuvai ir Lenkijai (Abiejų Tautų Respublikai) leno teisėmis (nuo 1569 m. iki 1657) (kaip ir iki tol vien tik Lietuvai priklausęs Kuršas), o ne vien Lenkijos, kaip dabar lenkai mėgsta rašyti, o mūsų Vikipedijoje tai "atkartojama".

      P.S. Abiejų Tautų Respublika nuo pat jos įkūrimo Liublino unijos metu 1569 m. buvo dviejų visai atskirų valstybių sąjunga, suvienyta tik bendro valdovo ("personalinė unija"). Tai reiškė, kad net karą kiekviena valstybė skelbdavo atskirai (ir ne visada abi įsijungdavo), jau nekalbant apie nuosavas valstybių sienas, atskirus pinigus, mokesčius, Seimus, teismus ir kitą valdžią.

      Tik vadinamoji 1791 m. Gegužės 3 Konstitucija (priimta Ketverių metų Seimo 1791 m. gegužės 3 d. ir galiojo iki 1792 m. liepos 23 d.) pakeitė šią situaciją ne Lietuvos Valstybės naudai. Todėl 1791 m. spalio 20 d. priimtas įstatymas, tapęs esmine konstitucijos pataisa. Lietuvos DK privalėjo būti atstovaujama taip, kad pusė iždo ir karo komisijų bei trečdalis policijos komisijos narių būtų iš Lietuvos DK. Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė pradėtos traktuoti kaip dvi lygiavertės politinės partnerės.

      Šiuo metu Lietuvai priklauso Šiaurinė Mažosios Lietuvos dalis (nuo 1923 m.) - tai yra taip vadinamas "Klaipėdos kraštas").

      Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra 1945 m. užgrobta ir okupuota, o 1946 m. aneksuota, Rusijos imperijos (tai yra taip vadinamas "Karaliaučiaus kraštas").

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 27 Kov 2011 20:52 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
J. Trinkūnas. Į Prūsų žemes grįžo Kryžiuočių ordino magistras
http://alkas.lt/2011/03/27/j-trinkunas- ... magistras/

Kovo 27, 2011 10:30

      Pernai liepos mėnesį Lenkijoje Olštyne vizitavo dabartinis Kryžiuočių ordino magistras Bruno Plateris. Į Kryžiuočių ordiną Plateris įstojo 1964 m., o 2000 m. tapo 65-uoju šio ordino vadovu.

      Varmijos-Mozūrijos Olštyno universitete ta proga pernai buvo surengta konferencija „Kryžiuočių ordino istorija, ideologija ir veikla – istorijos simboliai“.

       Po konferencijos vyskupas Bruno Platteras kartu su arkivyskupu Vojcechu Ziemba vadovavo mišioms Butrynų bažnyčioje, vėliau ir Luktos bažnyčioje, kurią 1407 m. įkūrė Plattero pirmtakas Ulrich von Jungingenas, žuvęs Žalgirio kautynėse.

       Balduose Magistras aplankė Vyskupų traktą (kelią)
ir  padėjo atminimo akmenį  pirmajam Varmijos vyskupui Anzelmui. Anzelmas 1251 m. pradėjo kurti Varmijos kapitulą. 750 m. to įvykio jubiliejaus proga magistras ir lankėsi Varmijoje.

       Atsiverčiau Petro Dusburgo „Prūsijos žemės kroniką“ ir skaitau, kas parašyta 132 puslapyje apie 1251 metus:

„Pats Kristus, kuris ir plaka ir gydo, savo dvasios malonėmis sujaudino kai kuriems kunigaikščiams širdis, tad į Prūsijos žemę įsiveržė Brandenburgo markgrafas 1251 viešpaties metais ir Merzeburgo vyskupas bei grafas Henrikas iš Švarzburgo kitais metais su daugybe karių, o šių paskiri būriai niokodami žygiavo  per minėtųjų atsimetėlių žemes, degindami ir grobstydami, žudydami ir imdami į nelaisvę, kol šie taip buvo nukamuoti, kad negalėjo nė atsikvėpti. Nuo tol pamedėnai, pagudėnai, varmiai, notangai ir  bartai, šitaip viską patvarkius viešpačiui Jėzui Kristui, kurio rankose aukščiausia visų karalysčių valdžia ir teisė, sugrįžo į tikėjimą ir davę broliams įkaitų, iš naujo pasidavė.”

      Štai šitoje vis dar krauju garuojančioje žemėje vyskupas Anzelmas kuria nukariautojų bažnyčią, o po 750 metų Kryžiuočių ordino magistras iškilmingai čia padeda atminimo akmenį.

       Visai netoli šitos vietos yra garsioji Tolkemita, kurios vardu pasivadino Vokietijos prūsų draugija, netoli – Balga (Honeda), kurioje prieš 1500 metų įvyko Didysis Prūsų susirinkimas, pradėjęs Vaidevučio ir Prutenio prūsišką epochą.

---------

       Dar prisiminkime netoliese esančią  Marienburgo (Malborko) pilį. Milžiniška kryžiuočių karinė pilis, pastatyta prūsų žemių nukariavimui įtvirtinti. Aplankykite šią pilį ir jūs nepamatysite beveik nieko apie baisią šios baltų žemės nukariavimo istoriją.

       Vaikščiodami po pilį, pamatysite ant sienų kabančius kryžiuočių magistrų ir lenkų ponų bei vyskupų portretus. Tuomet suprasite, kodėl taip mielai Olštyne (prūsiškai Alna Stabs) priimamas kryžiuočių ordino magistras.

Alvydas Butkus
2011 03 27 at 11:12


      Prūsų “stabis” reiškia “akmuo”.

      Vokiečiai vietovardį pusiau išsivertė į Allenstein – Alnos akmuo.

      Alna yra kairysis Priegliaus intakas.

      1358 m. Algirdas su Kęstučiu mainais į siūlomą Lietuvos krikštą reikalavo atiduoti Lietuvai kryžiuočių žemes nuo Alnos ištakų iki Priegliaus, toliau Priegliaus upe iki Aistmarių, iki Baltijos, toliau Baltijos pakrante iki Rygos.

      Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 08 Bal 2011 17:59 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
       Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra Lietuvių Tautos etninių žemių dalis, okupuota SSSR 1945 metais ir šiuo metu neteisėtai valdoma Rusijos (neteisėtai netgi pagal vadinamąją "tarptautinę teisę", sukurtą 1945-46 metais valstybių-nugalėtojų).

      Mažoji Lietuva - tai visai ne etninė Prūsija. Daug kas dėl savo menko išsilavinimo šiame klausime maišo "politinę" Prūsiją (tai yra vokišką Prūsijos valstybę) su etnine Prūsija.

      "Etninės" Prūsijos žemės praktiškai visos buvo prijungtos prie Lenkijos 1945 metais. Nors ką bendro turi slavai lenkai su baltais prūsais irgi niekas neaiškino, ir lietuvių nuomonės neklausė.

       Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Geldap%C4%97 ir Žydkiemio (1951 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis ) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

       Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

      Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

      Beje, patys prūsai save taip niekada nevadino - kiekviena gentis turėjo savo atskirą vardą. Prūsais savo kaimynus, gyvenusius prie Vyslos žiočių, pavadino lenkai. O iš jų perėmė ir vokiečiai.

---------------------------------------------

       Mažoji Lietuva - tai visas Karaliaučiaus kraštas, buvęs Klaipėdos kraštas ir Lenkijai perduotos Geldapės-Žydkiemio apylinkės.

       Prūsų Lietuva kiek mažesnė - tai vokiečių Prūsijos valstybėje buvusios lietuvių genčių Mindauginės Skalvos ir Nadruvos žemės bei Klaipėdos apylinkės (iki 1880 m. oficialiai vadinosi Lietuvos vardu - Littauen, Provinz Lithauen ir pan.). Joje lietuvių valstiečiai iki 1709-1711 m. maro ir po jo sekusios didžiosios vokiečių kolonizacijos sudarė per 90% krašto gyventojų. Nepaisant vokiečių kolonistų ir jų kalbos įsigalėjimo, prieš 1-ąjį pasaulinį karą apie 3/4 Prūsų Lietuvos gyventojų dar suvokė esą lietuvių kilmės žmonės.

---------------------------------------------

Žemėlapis
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eussen.JPG

       Lietuvos provincija (vok. Provinz Litauen), Prūsų Lietuva (Preussische Litauen), Lietuva (Litauen) – Prūsijos kunigaikštystės (1525-1701 m.), Prūsijos karalystės (nuo 1701 m.) administracinio teritorinio vieneto Lietuvos departamento (1736-1818 m.) http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_departamentas pagrindinė dalis.

      Lietuvos provincijos terminas valstybės teisiniuose dokumentuose, valdovų įsakuose ir potvarkiuose vartotas nuo 1618 m. iki XIX a. pradžios. Oficialiai nustotas vartoti, kai Lietuvos provincija įėjo į 1818 įkurtą Gumbinės apygardą; mokslinėje literatūroje vartojamas iki šiol.

      Kartais Lietuvos provincija vadinta Prūsų Lietuva arba tiesiog Lietuva (pvz., XVIII a. – XIX a. periodiniuose leidiniuose, knygose ir žemėlapiuose).

      Lietuvos provincija apėmė Mažosios Lietuvos branduolį – lietuviškiausias apskritis, kurių plotas – apie 10 000 km²:

   * Įsruties apskritis
   * Klaipėdos apskritis, 1818 m. prijungta prie Karaliaučiaus apygardos
   * Ragainės apskritis
   * Tilžės apskritis

---------------------------------------

      Lietuvos departamentas (vok. Litauisches Departament) – 1736–1818 m. Prūsijos karalystės administracinis-teritorinis vienetas. Sudarytas baigiantis Mažosios Lietuvos didžiajai vokiečių kolonizacijai. Centras – Gumbinė. Pagrindinė administracinė įstaiga – Gumbinės karo ir domenų rūmai, kurie pakeitė Lietuvos deputacijos kolegiją. 1818 m. Lietuvos departamentas pertvarkytas į Gumbinės apygardą, gyvavusią iki 1945 metų.
 
      Departamentas apėmė didžiąją Mažosios Lietuvos dalį – Lietuvos provinciją ir Mozūriją. Į departamentą įėjo Lietuvos dabartinis Klaipėdos rajonas ir didesnioji Šilutės rajono dalis.

      Lietuviškos Labguvos, Šakių, Tepliavos apskritys priklausė Rytų Prūsijos departamentui, kurį sudarė daugiausia jau suvokietėjusios apskritys ir valsčiai.

      1800 m. Lietuvos departamento plotas buvo apie 17 000 km², gyveno apie 340 tūkst. žmonių (dauguma lietuviai ir lenkai; vokiečių valstiečių atkelta tik per XVIII a. pirmosios pusės kolonizaciją.

      Lietuvos departamentui priklausė apskritys (centrai):

   * Alėckos apskritis (Alėcka)
   * Įsruties apskritis (Įsrutis)
   * Johanisburgo apskritis (Jansborko apskritis; Pišas)
   * Klaipėdos apskritis (Klaipėda)
   * Lėciaus apskritis (Lėcius)
   * Luko apskritis (Lukas)
   * Ragainės apskritis (Ragainė)
   * Reino apskritis (Rynas)
   * Tilžės apskritis (Tilžė)
   * Unguros apskritis (Ungura)
   * Zėhesteno apskritis (Ščestnas)

      Departamente buvo 20 miestų, 64 valstybiniai valsčiai su 164 palivarkais, 3256 kaimai, apie 41 500 sodybų.

      Lietuviškose apskrityse veikė 116 evangelikų liuteronų, 9 evangelikų reformatų ir 1 katalikų parapija.

      Valdžios reikmėms 1805 m. įsteigtas Hartungų spaustuvės Karaliaučiuje filialas; joje 1807 m. išspausdintas Prūsijos karaliaus Frydricho Vilhelmo III įsakas lietuvių kalba apie baudžiavos panaikinimą.
 
      Nuo 1811 m. leistas departamento oficiozas Amts–Blatt der Koniglichen Litthauischen Regierung, kuriame dalis medžiagos skelbta lietuvių kalba.

------------------------------------------------------------------------------------

      Lietuva privalo susigrąžinti Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvankstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją).

     
Slaviškų "učiebnikų" apdurnintiems


      Pasiskaitykite pačių vokiečių 15-16-17-18-19 amžiais rašytus dokumentus.

      Visa ta teritorija buvo vadinama arba Prūsų Lietuva arba Mažąją Lietuva, nes absoliučią gyventojų dalį sudarė Lietuviai.

      Tikroji, tai yra etninė Prūsija - buvo Stalino 1945 m prijungta prie Lenkijos (beje, kartu su Lietuviškąją Gumbinės apskritimi).

Istorija:

      Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

      Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

      “Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis” pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

      Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

      “Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

     Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

      XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

      Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

     Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

     1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “ Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas ”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

     Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams - kaip "mokestis" už krikštą).

     Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

     1524 m. Sembos vyskupas G. Polentzas ir kunigaikštis Albrechtas įsakė reformuoti bažnyčias ir atlikinėti apeigas gimtąja lietuvių kalba.

     1525 m. Prūsijos kunigaikštystėje įsteigiamos lietuviškos apskritys. Karaliaučiaus universitete studijuoja ir dėsto tiek Didžiosios, tiek Mažosios Lietuvos lietuviai, leidžiamos lietuviškos knygos, giesmynai. Albrechto įsteigtas universitetas ruošia lietuvius valdininkus, kunigus.

      Lietuviškų mokyklų steigimu pirmasis susirūpino kunigaikštis Albrechtas. Jau 1568 m. vyskupams buvo įsakyta rūpintis, kad šalia bažnyčių būtų ir mokyklos. Tuo metu tebuvo vos 20 mokyklų.

      1547 m. pirmoje lietuviškoje knygoje buvo įdėtas ir M.Mažvydo pirmasis lietuviškas elementorius "Pygus ir trumpas mokslas skaititi ir raschyti".

      Tačiau iki XVIII a. antros pusės mokyklų steigimas ir mokymas buvo labai lėtas, nebuvo ir tinkamai paruoštų mokytojų, vis dėlto lietuviai noriai mokėsi.

      1766 m. Įsruties vyskupas Hahno rašė, kad lietuviai mokyklose esą gabesni ir greičiau dėstomus dalykus supranta negu vokiečiai.

MAŽOJI LIETUVA – MŪSŲ KULTŪROS LOPŠYS

       Mažosios Lietuvos lietuviai per 300 metų (nuo XVI iki XIX a. vidurio) labiausiai išugdė savo kultūrą, kuri turėjo lemiamą įtaką mūsų tautos raidai.

      Mažojoje Lietuvoje lietuvių kalba išėjo pirmoji knyga (1547 m.), gramatika (1653 m.), giesmynas (1666 m.), poema (1818 m.), laikraštis (1823 m.), dainynas (1825 m.).

      Rusijoje uždraudus lietuvišką spaudą lotyniškais rašmenimis, Mažojoje Lietuvoje išleista 1840 lietuviškų leidinių 5,5 milijono egzempliorių tiražu (visa tai padėjo lietuviams pasirinkti tokią bendrinę kalbą, kokią dabar turime).

      Prūsijos valdžia buvo vienintelė iš svetimųjų, net valstybinius raštus leidusi (be vokiečių) ir lietuvių kalba: vien 1578 – 1831 m. tokių raštų paskelbta mažiausiai 108.

      O Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raštvedyboje ir teismuose nuo 1697 m. vartota tik lenkų kalba.

     Vokiečių statistika lietuviais laikė tuos Mažosios Lietuvos gyventojus, kurie lietuvių kalbą laikė gimtąja (kuri „yra lengviausia vartoti“ ir kuria galvojama).

     Daug lietuvių, išėjusių vokiečių mokyklas ir tarnavusių kariuomenėje, vokiečių kalbą mokėdavo ne blogiau už lietuvių, todėl lengva buvo jiems užrašyti „gimtąja“ vokiečių kalbą.

     1858 m. Prūsijoje užrašyta 139 780 lietuvių, 1861 m. – 139 428, 1864 m. – 152 000, 1867 m. – 146 000, 1890 m. – 117 637, 1900 m. – 106 230.

     Dar 1880 m. lietuvių kalbą gimtąja laikė dauguma 237 kaimų ir 8 dvarų gyventojų (vokiečių kalbą – atitinkamai 45 ir 35) Klaipėdos apskrityje, 124 kaimų ir 10 dvarų (vokiečių kalbą – 60 ir 13) – Šilutės apskrityje, 126 kaimų ir 9 dvarų (vokiečių kalbą – 83 ir 35) – Tilžės apskrityje.

     Taigi minėtose 3 apskrityse lietuviškų kaimų buvo 2,6 karto daugiau, o dvarų – 2,2 karto mažiau: dvaruose, miestuose greičiau buvo perimama pono, administracijos, bažnyčios, mokyklos vartota vokiečių (rytuose – lenkų) kalba.

     1902 m. Tetznerio žemėlapyje prie lietuvių kalbos ploto priskirtas Klaipėdos kraštas ir Labguvos, Pakalnės Tilžės, Ragainės, Pilkalnio, Stalupėnų, Įsručio apylinkės.

     Dar XX a. pradžioje senesnieji Didžiosios Lietuvos gyventojai į klausimą „kas esi?“ atsakydavę: „esu katalikas“, o Mažojoje Lietuvoje – „esu lietuvininkas“, „esu lietuviškai įžegnotas ir į lietuvišką šuilę (mokyklą) ėjęs“.

Lietuvių vokietinimas

       Lietuvių socialinė ir politinė nelygybė patvirtinta XVII – XVIII a.: jiems drausta apsigyventi miestuose, verstis prekyba, mokytis amatų; mažiau mokėta samdiniams, lietuviai baudžiauninkai turėjo 4 dienomis dirbti ilgiau negu vokiečių kolonistai ir t.t.

      Jau 1839 m. Prūsijos karaliaus įsakymu į lietuviškai ir lenkiškas mokyklas turėjo būti įvesta vokiečių kalba. Kolonistams drausta mokytis lietuviškai kalbėti, mokytojams už vokietinimą mokėtos „pašalpos“.

      Vokiečių kunigai, mokytojai ir valdininkai, nemokėdami lietuvių kalbos, kuri jiems buvo svetima ir sunkino tinkamai atlikti darbą, manė, kad lietuvių kalba stabdo „kultūros pažangą“ ir dėl to turi „išeiti iš apyvartos“.

      1844 m. Gumbinės mokyklų patarėjas Rittingas išgujo iš mokyklų lietuvių kalbą. Tilžės mokytojas Gisevijus dėl to skundėsi karaliui ir lietuvių kalba vėl buvo sugrąžinta.

      1866 m. sausio 7 d. Gumbinės valdžia išleido įsakymą, kad lietuvių vaikus nuo pat pirmų mokslo metų mokytų vokiečių kalbos. Lietuviški elementoriai privalėjo turėti vokiškus vertimus.

       Galutinai lietuvių kalba iš mokyklų buvo išguita 1872 m. spalio 15 d. ministro Bismarko ir kulto ministro Falkio išleistas "Visuotiniais paliepimais".

       1873 m. liepos 24 d. potvarkiu buvo nustatyta, kad žemininkų mokyklose lietuviškai tegali būti dėstoma tikyba, o antrame skyriuje lietuvių kalba tegali būti vartojama tik paaiškinti dalyką, kai mokiniai vokiškai nesupranta.

     Nuo 1873 m. lietuviškai galėjo būti dėstoma tik tikyba žemesniojoje pradinės mokyklos klasėje, o 1876 m. vokiečių kalba paskelbta vienintele valstybine Prūsijos kalba, vartotina mokyklų posėdžiuose ir susirašinėjant, valsčių ir kaimų susirinkimuose.

     1736–1837 m. (per tris kartas) nutauto 36 proc. visų gyventojų.

     Šeimoje lietuviškai kalbančių mokinių skaičius šiaurinėje dalyje 1886–1911 m. sumažėjo nuo 53 iki 47 proc., vidurinėje dalyje – nuo 22 iki 10 proc.

     Mažosios Lietuvos lietuvių kultūra iš esmės sunaikinta per aštuonis dešimtmečius (1862–1944 m.).

     1930 m. Mažojoje Lietuvoje buvo 450 000, arba ¾, lietuvių kilmės asmenų.

Tilžės Aktas

       Mažosios Lietuvos tautinė taryba 1918 m. lapkričio 30 d. paskelbė Aktą apie Mažosios Lietuvos ryžtą atsiskirti nuo Vokietijos ir įsijungti į atstatomą Lietuvos Valstybę.

      1923 metais lietuviai surengė "sukilimą" ir atgavo šiaurinę Mažosios Lietuvos dalį. Tačiau pietinė Mažosios Lietuvos dalis liko Vokietijos valdžioje, o 1945 m. ją okupavo SSSR (1992 m. jau Rusija).

1945 - 1947 m.

      Britai ir amerikiečiai, pretenzingos emigracinės lenkų atstovybės Londone rėmėjai, siekė atkurti prieškarinę Lenkiją - kaip rytų barjerą galimoms Sovietų Sąjungos ekspansijoms. Lenkiją norėta dar sustiprinti atiduodant jai visą Rytų Prūsiją.

      Stalinas savo ruožtu siekė įsitvirtinti teritorijose prie Baltijos jūros. Taip, kalbant apie būsimą Lenkiją, 1943 m.  Teherano, 1945 mf Jaltos ir  Potsdamo konferencijose buvo sprendžiamas ir Rytprūsių teritorijos klausimas.

     1944 m. spalio mėn. iš Maskvos NKVD buvo duotas nurodymas surinkti archyvuose dokumentus, patvirtinančius Mažosios Lietuvos ir Rytprūsių lietuviškumą. Tai, žinoma, buvo kruopščiai atlikta. Remiantis šia medžiaga buvo parengta speciali pažyma SSSR derybų delegacijai. Vėliau dalis tos medžiagos buvo panaudota Kušnerio knygoje:

      Кушнер (Кнышев) П.И. Этнические территории и этнические границы // Труды института этнографии им. Н.Н. Миклухо-Маклая. АН СССР. Т. XV. М., 1951.

      КУШНЕР (Кнышев), Павел Иванович (р. 1889) — сов. социолог, этнограф и этногеограф. Проф., доктор история, наук (с 1947). Осн. работы: «Очерк развития общественных форм» (1924, 7 изд., 1929); «Горная Киргизия» (1929); «Этнические территории и этнические границы» (1951). 4—432 пр.

      Prieš Rytų Prūsijos operaciją raudonosios armijos daliniuose buvo aiškinama, kad reikės išvaduoti senąsias lietuvių žemes, kurias vokiečių grobikai 700 metų engė, ir jos bus grąžintos Lietuvai. Tačiau likus 3 dienoms iki puolimo, apie tai jau nebebuvo kalbama.

       Be to, 1944 m. spalio mėn. iš Maskvos buvo gauta telegrama su žinia, kad Karaliaučiaus kraštas bus perduotas Lietuvai. Vilniaus universiteto vadovybė pavedė specialistų grupei (geografams K.Bieliukui, V.Gudeliui ir kitiems) per du mėnesius parengti žemėlapį su lietuviškais vietovardžiais ir vandenvardžiais.

       Buvo skubiai nubraižyti 1:400 000 ir 1:200 000 mastelių žemėlapiai, bet prieš Klaipėdos puolimą (puolimas vyko 1945 sausio 27-28 d.) grupė sužinojo, kad jų darbo jau nereikia.

      1945 mf rugpjūčio 2 d. Antihitlerinės koalicijos lyderiai SSRS Generalisimas Josifas Stalinas, naujasis JAV Prezidentas Haris Trumenas ir Didžiosios Britanijos Premjeras Klementas Etlis pasirašė Pranešimą spaudai apie Potsdame pasiektus susitarimus. Vienas jų - apie tai, kad "išeities tašku būsimųjų Vokietijos sienų nustatymui yra laikomos 1937 m. gruodžio mėnesio Vokietijos sienos".

      1945 m. rugpjūčio 2 d. Potsdamo konferencijos komunikatas užfiksavo Rytų Prūsijos padalijimą tarp TSRS ir Lenkijos. Po 14 dienų šį pasidalijimą patikslino - patvirtino TSRS ir Lenkijos sutartis, kuria ir Geldapės bei Žydkiemio sritis buvo priskirta Lenkijai.

       Taip buvo panaikinta nacistinė 1939 m. Klaipėdos krašto aneksija ir Klaipėdos klausimas tapo tik istorikų duona. Kitais Potsdamo konferencijos nutarimais buvo pasidalinta Rytų Prūsijos teritorija.

       Buvo susitarta iki galutinio sprendimo "būsimojoje taikos konferencijoje" Karaliaučiaus miestą ir gretimas apylinkes perduoti Sovietų Sąjungai.

       Likusi, gerokai didesnė, Rytprūsių dalis buvo paskirta Lenkijai (britų ir amerikiečių įsitikinimu - už lenkų prarastas Lvovo ir Vilniaus sritis).

       1946 m. balandžio 7d. Sovietų Sąjungos Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininko Michailo Kalinino pasirašytu Įsaku vietoj Ypatingos Kenigsbergo karinės apygardos buvo įkurta Kenigsbergo sritis ir įjungta į RSFSR sudėtį.

        Karo komendantai savo teritorijų ir ūkių administravimą perdavė netrukus įkurtų Civilinių reikalų valdybų viršininkams. Tačiau srities priskyrimo slaptoms (uždaroms) SSRS zonoms režimas išliko iki 1961 metų.

        1946 m. liepos 4 d . SSRS AT Prezidiumo įsaku Kenigsbergo (Karaliaučiaus) miestas buvo pervadintas neseniai mirusio M.Kalinino  garbei Kaliningradu, o sritis - Kaliningrado sritimi.

       1947 m. spalio 11 d. SSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą "Dėl vokiečių iškeldinimo iš Karaliaučiaus srities" (pavartotas senasis krašto terminas!). Taip, iki 1951 m. gegužės mėn. į Rytų Vokietiją buvo deportuota 102 tūkstančiai buvusių Vokietijos piliečių.

       Tai buvo ne tik Potsdamo susitarimų, bet ir 1907 m. Hagos konvencijos pažeidimas. Pagal ją, jei nėra karinės būtinybės, iškeldinti ar naikinti civilius  vietos gyventojus yra draudžiama.

       Į buvusių vietos gyventojų vietą imta gabenti kolonistus jau 1945 metais. Tuomet atvyko pirmieji sovietiniai kolonistai - 4050 žmonių , kad paleisti popieriaus - celiuliozės įmones. Dėl kolonizacijos ir natūralaus prieauglio naujųjų Karaliaučiaus srities gyventojų nuolat daugėjo: 1948 metais jų buvo beveik 300 tūkst., 1959 - 610 tūkst., o 2002 m. - 955 tūkst.

       Beje, lietuvių skaičius surašymų duomenimis nuolat mažėjo - nuo 40 tūkst. 1965 metais iki 18 tūkst. 1989  ir 14 tūkst. 2002 metais.    

       Naujieji Karaliaučiaus srities gyventojai ilgą laiką kovojo su kultūriniu krašto palikimu - griovė tai, ką dar galima buvo sugriauti.

       Atėjęs į valdžią Chruščiovas, nieko neklausęs, priskyrė Karaliaučių valdyti Lietuvos liaudies ūkio tarybai, o paėmęs valdžią Briežnevas tuoj pat tą panaikino.

**********************************************************

   Įdomus dėsningumas:

   Įvairūs "separatizmo priešai" pastoviai aiškina, kad dabar:

l) Lenkija "susigrąžins" Vilnių
2) Klaipėdą "atsiims" Rusija
3) Žemaitija (Dzūkija, Suvalkija, ...) atsiskirs nuo Lietuvos ...

    Tačiau nei vienas jų neparašė, kad dabar:

    1) Lietuva susigrąžins Mažąją Lietuvą (pietinę dalį - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Geldupę, Pakalnę (Gastus), Tvankstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...) (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją)

   2) Lietuva susigrąžins Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...)

   3) Lietuva susigrąžins Pietų Lietuvą (Punską, Seinus, Suvalkus, Raigardą, Vygrius, Baltstogę, Augustavą ...)

   Išvadas "kas yra kas" darykite patys.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Geg 2011 20:48 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
     Daug kas, matyt, jau pamiršo, kad 1918 metais Lietuvos Valstybė buvo atkurta (o ne sukurta iš naujo) - pasiskaitykite Vasario 16 Aktą. Ta pati teisinė formuluotė pakartota ir Kovo 11 Akte.

      Todėl visi be išimties padorūs lietuviai privalo visada prisiminti, kad mūsų Rytų ir Pietų kaimynai savo armijų dėka okupavo ir užgrobė Lietuvos Valstybės lietuviškas žemes:

- Rusija užgrobė pietinę Mažosios Lietuvos dalį (vadinamąją Karaliaučiaus (o iš tikro - Tvankstos) sritį) - Tilžę, Ragainę, Įsrutį, Gumbinę, Piliavą, Vėluvą, Pilkalnį, Stalupėnus, Darkiemį, Pakalnę (Gastus), Tvankstą (Karaliaučių), Aistmares, Vištyčio ežerą, ...;

- Lenkija užgrobė Galindą (Geldapę), Augustavą, Balstogę, Seinus, Punską, Vygrius ... (siena tarp Lenkijos ir Lietuvos nustatyta 1569 m.); (aš jau nekalbu apie tikrąją Prūsiją, kurią Stalinas irgi "padovanojo" Lenkijai);

- Baltarusija (tiksliau Sovietų sąjunga) 1939 m. rugsėjo mėn. užgrobė Rytų Lietuvą (Ašmeną, Krėvą, Lydą, Alšėnus, Gardiną, Naugarduką, Breslaują, Drūkšių ežerą, Vydžius, Pastovį, Rodūnę, Drują, Dysną, Narutį ir Naručio ežerą, Svyrius, Zietelą, Gervėčius, Geranainius, Iviją ...) - ypač grubiai pažeidžiant 1920 m. liepos 12 d. Maskvoje pasirašytą taikos sudarymo ir sienų nustatymo sutartį.

-------------------------------------------------

     Su Lenkija normalūs santykiai bus tik tada, kai ji grąžins istorines-etnines Lietuvių Tautos žemes - Suvalkus, Seinus, Punską, Balstogę, Augustavą, Vygrius ir kitas Lietuvos Valstybės lietuviškas teritorijas - pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sieną, buvusią iki Liublino unijos 1569 m. ir Rusijos imperijos okupacijų 1772-1795-1815 metais - nepriklausomai nuo jų sulenkėjimo lygio okupacijų laikotarpiu.

   Ši Lenkijos ir Lietuvos Valstybės siena de jure buvo nustatyta prieš 1569 metų Liublino uniją.

   Tik ši siena šiuo metu ir yra siena tarp Lietuvos ir Lenkijos de jure, o siena, nubrėžta Stalino 1944 metais, yra siena de facto.

   Apie tai labai aiškiai yra pateikta visa reikiama informacija knygoje:

Algimantas Liekis. Lietuvos sienų raida. 1997 (1 tomas), puslapyje 8-9 ir puslapyje 34-36, ir ypač puslapyje 50:

    "Tarp pietryčių Lietuvos ir Lenkijos siena juridiniu požiūriu yra pagrįsta tik ta, kuri buvo iki Liublino unijos (1569 m., tai yra pagal pietines Suvalkų, Augustavo rajonų ribas)."

     Tas pats galioja ir "sienai", o iš tikro "demarkacinei sovietinei linijai" su Baltarusija, bei Rusijos okupuotai pietinei Mažosios Lietuvos daliai.

     Tai amžinos istorinės-etninės Lietuvių Tautos ir Lietuvos Valstybės žemės, kurias mes privalome susigrąžinti iš jas užgrobusių slavų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 12 Geg 2011 19:23 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

http://ru.delfi.lt/news/politics/vice-m ... 1629&com=1

Žygeivis,
2011 05 12 19:18


Для -Žygeivis-жмудей,
2011 05 11 18:05

ЧТО НАЗЫВАЛОСЬ РАНЬШЕ ЛИТВОЙ?

Берем сборник географических карт Е. Е. Ширяева "Беларусь: Русь Белая, Русь Черная и Литва в картах".

1) Оказывается, что до XIX века ЛИТВОЙ НАЗЫВАЛИ СОВРЕМЕННУЮ БЕЛОРУССИЮ. А СОВРЕМЕННУЮ ЛИТВУ НАЗЫВАЛИ ПО-ДРУГОМУ: ЖЕМАЙТИЕЙ или ЖМУДЬЮ.
------------------------------- ------

      Именно - это и есть наша исконно литовская Литва, которую за последние сотни лет захватили наши враги и постепенно славянизировали.

      И это очевидно каждому, знающему литовский язык.

      Достаточно взглянуть на названия рек, озер, городов и деревень (особенно в старых картах), фамилии людей и услышать многие слова литовского происхождения в языке славянизированных древних автохтонов (не путать с разным сбродом, переселенным на эти земли оккупантами).

      Часть этих литовских земель даже Россия признала литовскими еще по договору 12 июля 1920 г. и подтвердил СССР в договоре 1926 г. (и позже еще в нескольких договорах)

      И только в 1939 г. Россия (СССР) в одностороннем порядке нарушила этот договор, отказавшись вернуть все литовские земли, принадлежащие Литве по довоенным договорам.

Ажубалис: АЭС у границ Литвы омрачит отношения с Беларусью
http://ru.delfi.lt/news/politics/azhuba ... d=45458125

http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

Žygeivis,
2011 05 13 21:34


      Батьке я бы посоветовал взглянуть на карту - где проходит граница по мирному договору 12 июля 1920 г.

Žygeivis,
2011 05 13 22:31


to Zygeivis,
2011 05 13 21:45
Eti vam granicy nezakonno sdelal Lenin
------------------------------- ---------

      Законность границы по договору 12 июля 1920 г. подтверждает ее регистрация в Лиге Наций, а также разные договоры Литвы с СССР, и договоры СССР с Польшей, где СССР официально признает свою границу с Литовской Державой, не признавая польскую оккупацию территории Литвы в 1920 г., создание Срединной Литвы на Польшей оккупированных территориях, и ее аннексию Польшей в 1922 г.

      И это единственная законная граница Литовской Державы с Белоруссией, так как раньше такого государрства, как Белая Русь, не существовало, а была Великая Литовская Держава, то есть Литовская империя, и Москалия.

      Ну, а если брать более ранние границы Литовской Империи с Москалией, то тогда граница шла недалеко от Москвы. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 14 Gru 2011 17:22 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Čelkis Tomas. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sienų sutartys ir delimitacijos procedūra XIV-XVI amžiuje // Lietuvos istorijos studijos. 2010, t. 25, p. 25-47.

pdf. formate atsisiųsti (po to žiūrėti nuo 24 puslapio):

Lietuvos istorijos studijos - Vilniaus universitetas

www.if.vu.lt/files/LIS%20serveris/Lietu ... osNo25.pdf

Tomas Čelkis. Nuo teritorinio ruožo prie linijos: sienų sampratos pokyčiai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XIV–XVI amžiuje

Tomas Čelkis
Doktorantas

LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS, 2008 22

Atsisiųsti .pdf formatu:

www.minfolit.lt/arch/14501/14514.pdf

Sparčioji peržiūra:
http://www.google.lt/url?sa=t&rct=j&q=t ... gw&cad=rja

Lietuvos sienos Vikipedijoje
http://mapyourinfo.com/wiki/lt.wikipedi ... s%20sienos


Tomas ČELKIS. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijos sienos „prie Juodosios jūros“ XV–XVI a.

„Istorija“. Mokslo darbai. 83 tomas

http://www.istorijoszurnalas.lt/index.p ... Itemid=388

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 31 Kov 2012 14:14 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Lietuvos sienos 1009-2009 - LDK žemėlapiai. History and borders of Lithuania.

http://www.youtube.com/watch?v=PR3NZJea ... re=related

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2012 20:56 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Историки: наличие ядра позволило Литве перерасти в империю
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... d=59012489

Komentarai
http://ru.delfi.lt/vkl/history/istoriki ... s=1&no=120

Žygeivis
11.10.2012 20:41


:)
“….А после WW2, когда в Восточной Литве (территорию которой Сталин в конце сентября 1939 г. назвал Западной Белоруссией, "неожиданно забыв" о Мирном договоре 1920 г. с Литвой, и отдал ее Белоруссии.....“

Можент он не забыл, а вспомнил что:

19 марта 1938 г. на чрезвычайном заседании правительства Литовской Республики под председательством президента А. Сметоны решено принять предложения Польши, и тем самым навсегда отказываясь от своих претензий на обладание Вильной и прилегающей территорией Виленского края.
-------------------------------------- ---------------

1. Во первых, 19 марта 1938 г. на чрезвычайном заседании правительства Литовской Республики под председательством президента А. Сметоны было решено принять не предложение Польши, а ультиматум, в котором говорилось о завязывании дипломатических отношений с Польшей.

Ни слова там нет о признании законности оккупации Польшей Вильнюсского края и Восточной Литвы.

Взгляните на сами документы, а затем пишите. :)

2. Во вторых у Литвы были договоры о границах и с РСФСР 1920 г., и с ее наследником - СССР (и в 1926 г., и в 1934 г., и другие), в которых неизменно признавались границы Литвы по договору 12 июля 1920 г.

P. S. В 1921 году был заключён Рижский мирный договор, установивший границу между советскими республиками (РСФСР и УССР) и Польшей.

В этом договоре был применен хитрый дипломатический прием, с которым Польша согласилась - РСФСР признала границу с Польшей, "отодвинув" ее примерно на 30-50 км от той границы, которую РСФСР признала границей с Литвой.

То есть официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Spa 2012 23:12 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
Mano mintys ir pažiūros visur sutampa su Kęstučio Čeponio, bet tik pasipildo tuo, kad vis tik iš Latvijos dalies Kuršo žemių galėtume reikalauti, nes prisijungė prie Lietuvos.

Kita - reikėjo, o gal dar ir galima vesti su Baltų Rusija, dėl nors dalies atidavimo-pirkimo-sienų išlyginimo žemių atgavimo iš Lukašenkos, arba pasikeitus situacijai kelti šitą klausimą.

Lenkija neatiduos - vagių valstybė ir nutraukti santykius -- blogesni už Rusiją.

Vokiečiai senuose žemėlapiuose į vakarus nuo TILSIT iki Tolminkiemio, su Gumbine, Įsručiu -- teritoriją vadina SUDOUWA.

Dabartinė vyriausybė ir prezidentė nieko nenuveikė - tik vykdė genocidą, planinę emigraciją

Neturėjimas reaktyvinės aviacijos,tankų, eskadrinių minininkų - nebuvimas privalomos karinės tarnybos -- YRA VALSTYBĖS IŠDAVIMAS.

Jeigu pinigai popieriniai -- tai ir spausdinkite kaip dolerius - tai popierius.

Sekančio seimo gali nebūti - emigrantai pajėgūs kurti armiją emigracijoje ir deklaruoti LIETUVOS KARALYSTĘ.

J.v PR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Spa 2012 19:39 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Jie gyvena Mažojoje Lietuvoje – Karaliaučiaus krašte


http://www.aidas.lt
2012 10 16 12:45

Karaliaučiaus kraštas – tai lietuviškojo žodžio lopšys.

Tai Abraomas Kulvietis, Stanislovas Rapolionis, pirmosios lietuviškos knygos, išleistos 1547 metais, autorius Martynas Mažvydas, lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio tėviškė, tai…

Kas dabar rūpinasi lietuvišku žodžiu ir protėvių atminties išsaugojimu? Kai šį klausimą pateikiame, visada prieš akis iškyla Žmogus, pasipuošęs sidabro spalvos plaukais, visada vejamas vienos minties: kaip išlaikyti tai, kas sukurta ir eiti pirmyn.

Tas Žmogus – tai buvęs Įsruties (Černiachovsko) kolegijos direktorius Aleksas Bartnikas, dabar Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas.

Šiai organizacijai Aleksas vadovauja jau 11 metų (pirmasis jos pirmininkas a.a. Juozas Miliūnas).

Aleksas – dažnas Vilniaus svečias. Čia jį gerai pažįsta Švietimo ir mokslo ministerija, Užsienio lietuvių departamentas, Lietuvių namai, nes tenka rūpintis ne tik mokytojais, dirbančiais Karaliaučiaus krašte, bet ir kultūros paveldo išsaugojimu ten.

Kalbinu Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartniką mūsų sostinėje.

Gerbiamas Pirmininke, sakoma, kad Karaliaučiaus krašte dabar gyvena apie 18 tūkst. lietuvių (srityje gyvena per milijoną gyventojų). Gal galėtumėt patikslinti, kur daugiausiai lietuvių esama. Kaip jie čia atsirado, o gal ir dabar dar atkeliauja, kad apsigyventų?


Daugiausia lietuvių gyvena Kaliningrado srities rytuose: Ragainėje (dbr. Neman), Tilžėje (dbr. Sovetsk), Gastuose (dbr. Slavsk), Stalupėnuose (dbr. Nesterov), Gumbinėje (dbr. Gusev), Lazdynuose (dbr.Krasnoznamensk), Įsrutyje (dbr. Černiachovsk) bei šių miestų apylinkėse.

Ir tai yra labai simboliška: nuo senų laikų šiose vietose gyveno gausiai lietuvių (lietuvininkų).

Iki 18 a. prasidėjusio didžiojo maro ir bado bei po to sekusios Didžiosios vokiečių kolonizacijos per 93 proc. Nadruvos vietovėse gyventojų buvo lietuvininkai.

Po Antrojo pasaulinio karo lietuvininkai kartu su kitais Rytų Prūsijos gyventojais sovietų valdžios sprendimu 1947-1951 metais buvo deportuoti į sovietų okupacijos zoną Vokietijoje.

Istorija kartojasi. Kaip ir 18 a., nuo 1946 metų intensyviai prasidėjo visiškai ypatinga mūsų krašto kolonizacija (persikėlimas). Iš įvairių vietų didžiulės sovietų sąjungos prasidėjo žmonių antplūdis. Jų tarpe gerokai buvo ir LTSR gyventojų. Dauguma sovietų laikais grįžusių iš tremties buvo priversti taip pat apsigyventi šioje teritorijoje. Taip šiuolaikinėje istorijoje lietuvininkų žemėje ir atsirado lietuvių. Tik labai gaila, kad tarp jų nebėra autochtonų ar jų palikuonių.

1995 metais buvo įsteigta Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacija. Tai vienintelė tokia organizacija Rusijos Federacijoje. Kokie jos tikslai?

Taip, vienintelė. Asociacija siekia šių tikslų: Kaliningrado srities ugdymo įstaigose ir visam krašte skatinti lietuvių kalbos mokymą ir ugdymą;padėti mūsų krašto gyventojams pažinti Mažosios Lietuvos ir Lietuvos istoriją bei kultūrą, lietuvių papročius bei tradicijas; stiprinti draugystę ir supratimą tarp Lietuvos ir Rusijos tautų; ginti ir palaikyti organizacijos narių teises ir interesus.

Jūsų organizacijai priklauso lietuvių kalbos mokytojai. Jeigu yra mokytojai, tai yra ir mokymo įstaigos. Kur ir kokios jos yra? Kokia jų dinamika?

Šiuo metu asociacija vienija 24 pedagogus. Tai mokytojai, dėstytojai, lietuvių folkloro vaikų kolektyvų vadovai. Lietuvių kalba mokoma 23 švietimo įstaigose: bendrojo lavinimo mokyklose, vaikų ir jaunimo centruose, vaikų darželiuose, Rusijos Federacijos Imanuelio Kanto universiteto Baltų filologijos ir žurnalistikos fakultete, industrinėje pedagoginėje kolegijoje Černiachovske (Įsrutyje) įvesta lietuvių kalbos specializacija.

Prieš 20 metų, kada prasidėjo lietuvių kalbos mokymas, tokių įstaigų buvo tik aštuonios. Šiais naujais mokslo metais dar keturios švietimo įstaigos pageidavo pradėti lietuvių kalbos ir etnokultūros mokymą. Bet pritrūko mokytojų. Apmaudoka, bet nenoriai vyksta mokytojai iš Lietuvos dirbti į šį kraštą.

Matyt, visose jose mokymo turinys panašus. Kokių dalykų mokoma ir kas jų moko? Anksčiau daug buvo šnekama apie tokios mokyklos, kokia yra Maskvoje (Jurgio Baltrušaičio lietuvių etninės kultūros) vidurinė, steigimą Karaliaučiaus krašte, netgi buvo minėta tokios lietuviškos ugdymo įstaigos vietovė -Tilžė. Gal dar galvojama tokią mokyklą steigti, ar viskas, kaip sakoma, „palaidota“?

Tik keliose mokyklose lietuvių kalba mokоma kaip dalykas. Pagrindinė mokymo forma: fakultatyvai ir būreliai.

Deja, Kaliningrado srityje nėra mokyklos, kur lietuvių kalba yra mokomoji.

Dar 2003 metais mokytojų asociacija buvo parengusi tokios mokyklos koncepciją Sovetske (Tilžėje) ir šiuo klausimu kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę, Švietimo ir mokslo ministeriją, buvusį Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Dvejus metus intensyviai vyko įvairūs derinimo darbai, konsultacijos su Rusijos Federacijos švietimo ministerija, Kaliningrado srities švietimo komitetu, Sovetsko miesto valdžia. Jau pasirodė vilties teikiančių ženklų. Bet, kaip paaiškėjo, abi pusės turėjo daugiau retorikos negu realių ir konkrečių veiksmų. Viltis miršta paskutinė. Esu įsitikinęs, kad tokia ugdymo įstaiga Karaliaučiaus krašte objektyviai būtina.

Žinau, kad mokytojo, dirbančio Karaliaučiaus krašte dalia nelengva, nes jis moko daugiausiai nelietuviškų šeimų vaikus, kurie lietuvių kalbą girdi tik (ar dažniausiai tik!) mokykloje. Kokie jų darbo krūviai, o su jais besisieją ir atlyginimai. Iš kur daugiausiai mokytojai atvykę ir ar jaučiate jų stygių. Jeigu taip, tai su kuo tai susiję?

Lietuvių kalbos mokytojų dalia mūsų krašte tikrai nelengva. Reikia žemai nusilenkti mokytojams, kurie atvyksta ugdyti gimtąją kalbą iš Lietuvos.

Nepaisant vizų barjerų ir sienų kirtimo nenuspėjamumų, dažnai vykstančių Rusijos migracijos tarnybos ir prokuratūros patikrinimų, mokyklų pasiekimo sunkumų, kuklaus uždarbio, šie pedagogai sąžiningai atlieka savo pareigas. Deja, jų skaičius kasmet mažėja.

Dar prieš penkerius metus buvęs Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas turėjo galimybę siųsti iš Lietuvos į mūsų kraštą 13-15 mokytojų. Šiems mokslo metams konkurso sąlygomis URMo Užsienio lietuvių departamentas sudaręs paslaugų teikėjų sutartis tik su 7 Lietuvos pedagogais.

Penkios mokyklos (Nesterovo – Stalupėnų, Slavsko – Gastų, Zelenogradsko – Kranto, Sovetsko – Tilžės 8 – oji mokyklos ir Kaliningrado – Karaliaučiaus 40 – oji gimnazija) liko be mokytojų. Verta padėkoti ir vietos pedagogams, iš viso jų yra 15.

Dauguma jų pagal diplomą nėra lituanistai ir mokslus baigę ne Lietuvoje. Dėl to šie mokytojai gerai supranta kvalifikacijos tobulinimo reikšmę ir aktyviai dalyvauja tobulinimo kursuose, metodikos seminaruose bei konferencijose, kurias rengia mokytojų asociacija drauge su Vilniaus lietuvių namais ir nuolat užsiima savišvieta. Aišku viena: ir Lietuva, ir Rusija privalo daugiau dėmesio skirti Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojams skatinti ir jų darbui vertinti.

Pasakytina ir tai, kad mūsų pedagogai yra ne tik kalbos, bet lietuvių kultūros ir lietuvybės puoselėtojai.

Turime net 7 vaikų ansambliukus. Ir pavadinimai jų ypatingi, tartum suaugę su Rytų Prūsija, su Lietuva: “Nadruvėlė“, „Liepona“, „Šešupė“, „Gintarėlis“, „Beržynėlis“, „Kupolytė“, „ Rūtelė“. Kasmet organizuojame vaikų lietuviškos muzikos festivalius, lietuvių kalbos olimpiadas, jaunimo konferencijas ir kūrybiškumo konkursus.

Nepaisant viso to, yra mokytojų, dirbančių ne vieną dešimtmetį ir kantriai mokančių ne tik protėvių kalbos, bet ir lietuviškos dainos, etninės kultūros. Yra folkloro būrelių. Gerai paruošiami vaikai dailiojo skaitymo konkursams. Kas tie mokytojai?

Jau nemažai metų lietuvių kalbos ir lietuvybės labui mūsų kraštui paskyrė tauragiškės Aldona Bursteikienė (Jasnoje – Kaukėnų ir Timiriazevo – Naujosios mokyklos), Emilija Algaudė Bukontienė (Uljanovo - Kraupiškių mokykla), pagėgiškė Vida Martišauskienė (Nemano – Ragainės 2-oji mokykla), šiaulietė Ona Druseikatė - Ruževičiūtė (Černiachovsko – Įsruties industrinė pedagoginė kolegija), vilnietė Violeta Lopetienė (Imanuelio Kanto Baltijos universitetas).

Verta įvardinti ir Lietuvos pedagogus pradininkus, kurie dėl įvairių priežasčių jau pas mus nebedirba. Tai Jonas ir Liucija Glinskiai iš Pagėgių, Nijolė Gimbutienė iš Panemunės, Anatolijus Galčevskis iš Kybartų, Arūnas Urbaitis iš Vilkaviškio rajono, Zenona Juravičiūtė iš Tauragės.

Negaliu nepaminėti ir vietinių mokytojų pradininkų: poetės Rūtos Leonovos (Kaliningrado – Karaliaučiaus 48-oji mokykla), Onos Kruglikovos (dabar nebedirba), Emilijos Lukošiūnaitės (dabar nebedirba), Aldonos Strojevos (Krasnoznamensko – Lazdynų mokykla)

Džiaugiamės ir naujos kartos pedagogais: Algirdu Karmilavičiumi (Kaliningrado - Karaliaučiaus 35-asis licėjus), Vita Kovalenko ( Sovetsko – Tilžės 3-oji pagrindinė mokykla), Tatjana Rodenko (Černyševskoje – Eitkūnų vidurinė mokykla),

Artėja K. Donelaičio 300 – osios gimimo metinės. Kokios Jūsų organizacijos sąsajos su Tolminkiemyje esančiu memorialiniu K.Donelaičio muziejumi, jo gimtine Lazdynėliais, Gumbine?

Didžiuojamės, kad gyvename Donelaičio žemėje ir jau įsitraukę į poeto jubiliejaus minėjimą. Vyko mokslo ir praktinė pedagogų konferencija „Donelaitis ir dabartis“, jaunimo kūrybiškumo konkursas „Donelaitis ir mes“, vaikų muzikos ir literatūros popietė poeto memorialiniame muziejuje Tolkminkiemyje.

Kiek galim, padedam iš Lietuvos atvykstančioms moksleivių, studentų ir pedagogų grupėms organizuoti ekskursijas į Tolminkiemį ir kitas vietas. Numatę Kristijono Donelaičio muziejuje įvairiomis kalbomis dailiojo skaitymo konkursą „Donelaitį skaito pasaulis“, o kur dar Donelaičio skaitymai, piešinių ir rašinių konkursai “Donelaičio žemė“…

Dažnai būnat Lietuvoje. Su kokiomis Lietuvos ugdymo įstaigomis bendraujat? Matyt, bendravimo keliai siekia ir užsienį: juk ten irgi mokoma lietuvių kalbos?

Be Lietuvos pastangų ir dėmesio mūsų veikla nebūtų tokia veiksminga ir efektyvi. Mokyklos ir mokytojai aprūpinami vadovėliais ir mokymo priemonėmis. Yra galimybė gauti finansinę paramą. Šiuo atveju mes labai dėkingi LR Užsienio reikalų ministerijai, Švietimo ir mokslo ministerijai.

Nemažai Lietuvoje turime ir partnerių. Kartu su jais organizuojame įvairių renginių ir priemonių. Ypač verta paminėti Vilniaus lietuvių namus: čia vyksta mokytojų tobulinimo kursai, seminarai. Mūsų vaikai jau antrus metus turi galimybę pailsėti ir pasitobulinti vasaros stovykloje. Gimnazijos mokiniai aktyviai dalyvauja mokytojų asociacijos renginiuose; festivaliuose, konkursuose. Dėkingi ir kitiems partneriams: Lietuvių kalbos institutui, Kauno pedagogų kvalifikacijos centrui.

Domina mus ir kitų šalių mūsų kolegų veikla. Buvome išvykę į edukacines-pažintines keliones po Vokietiją, Baltarusiją. Įspūdinga ir naudinga: kuo daugiau pažįsti, tuo daugiau gali duot tiems, kuriems privalai duoti – vaikams.

Darbai veja darbus. Kokių darbų verpete dabar esat. Kokios problemos, dirbant šį atsakingą darbą?

Gerai suprantam, kad kalba yra tautos ir tautinės kultūros pagrindas. Remdamiesi tuo, įsteigėme Lietuvių kultūros, švietimo ir informacijos centrą. Ir dabar veiklos sritis išsiplėtė. Daugiau pradėjo rūpėti dabartinė Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo būklė.

Pavyzdžiui, šiuo metu su Černiachovsko rajono kultūros valdyba esame pasiryžę įamžinti manomą Herkaus Manto žūties vietą prie Narkyčių (dbr. Meždurėčjė). Yra kitų planų ir sumanymų. Aišku, kad dirbdami susiduriam su sunkumais, problemomis. Bet einam pasirinktu keliu ir eisim, nes kitaip negalime…

Ačiū už pokalbį.

Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartniką kalbino „Lietuvos aido“ korespondentas Alfonsas Kairys

Susiję straipsniai:

Aptarti Karaliaučiaus krašto lietuvių rūpesčiai
Karaliaučiaus studentams – Lietuviškas filmas
Karaliaučiaus krašto mokytojų vasaros seminaras
Kaliningrade paskelbti konkurso, skirto K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, nugalėtojai
Stalo Teatro gastrolės Kaliningrado srityje
Karaliaučiuje skambėjo lietuviškos dainos
Lietuva pristatyta tarptautiniame kultūros festivalyje Karaliaučiuje

Komentarai
http://alkas.lt/2012/10/16/jie-gyvena-m ... /#comments

Marijonas:
2012 10 16 13:03


Tokio regiono su tokiu pavadinimu “Mažoji Lietuva” seniai nebėra. Jau 66 metai.

Žygeivis:
2012 10 16 13:16


Nėra sovietinėje ir rusiškoje imperinėje “sąmonėje”.

O Lietuvių Tautos istorinėje sąmonėje yra ir visada išliks.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Tačiau patikslinimas būtinas – Rusijos imperijos laikinai okupuota Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis yra tik pietinė dalis Mažosios Lietuvos, o šiaurinė dalis jau priklauso Lietuvai.

Deja, nedidelė pietrytinės Mažosios Lietuvos dalis (Geldapė ir Žytkiemis) irgi nuo 1945 m., Stalino leidimu, yra laikinai okupuota Lenkijos.

Irmantas:
2012 10 16 15:38


Laikinosios sostinės pavadinimo irgi niekas dabar nenaudoja .. ir ką? Jis gyvas ir visi žino apie ką kalba eina taip pasakius :) galų gale – juk iš tikrųjų tai ten – Prūsija, tiksliau – šiaurinė jos dalis? :)


Žygeivis:
2012 10 16 16:05


Nepainiokite.

Tik politiškai (o ne etniškai) tai yra senosios Kryžiuočių ordino Prūsijos kunigaikštystės (vėliau Vokietijos imperijos dalis) šiaurinė dalis (visa pietinė nuo 1945 m. yra laikinai okupuota Lenkijos).

O beveik visas Karaliaučiaus (Tvankstos) kraštas – tai istorinės Lietuvių genčių, vėliau lietuvininkų, žemės:


Paveikslėlis

Irmantas:
2012 10 16 16:51


Turėjau omenyje ne vokiškąją Prūsiją, o baltiškąją :)

Žygeivis:
2012 10 16 19:30


Būtent – beveik visa baltiškoji Prūsija (nepainiokite jos su pietine Mažosios Lietuvos dalimi – tai jau senosios lietuvių genčių žemės) šiuo metu yra laikinai okupuota Lenkijos – 1945 m. Stalinas visas istorines prūsų žemes padovanojo Lenkijai.

Iš kitos pusės žiūrint, tai gentys, priskiriamos prūsams, ir gentys, priskiriamos lietuviams, tais laikais (10-12 amžiais) kalbėjo tarmėmis, kurios buvo labai artimos. Ir jei ne Kryžiuočių ordino okupacija, tai šiandien visos šios senosios baltų gentys būtų susiliejusios į Lietuvių Tautą.

Kaip rodo istoriniai šaltiniai (Kryžiuočių archyvai Berlyne) Mindaugo laikais Lietuvos Valstybės siena ėjo Alnos (Alle, Allo) upe (dabar tai jau Lenkija) – ir apėmė nemažai senųjų prūsų genčių žemių.


Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro Lietuvą įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų…”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo – kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams – kaip “mokestis” už krikštą).

Upės Alna (lenk. Łyna; vokiečiai šią upę vadino Alle) http://lt.wikipedia.org/wiki/Alna_%28up%C4%97%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81yna ir Osa (Ossa) http://pl.wikipedia.org/wiki/Osa_%28rzeka%29 yra dabartinėje Karaliaučiaus srityje ir Lenkijoje, o dabartinis Olštynas Lenkijoje yra prūsų Alna Stabs.

Terra Jatwezenorum > Algis Uzdila. Upių dainos.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lt

Alna (lenk. Hołnianka) – iš Alno ežero (Seinų valsčius) ištekanti upė. Alėti : alnėti : almėti reiškia „rėkauti, lalėti“ arba „smarkiai tekėti, gurgėti“. toji upelė iš tiesų yra srauni. Priesaga -n- rodo gurgėjimo, alėjimo vietą. tai ir yra upė.

Kita Alna (lenk. Łyna) teka per Olštyną. Tai jau didesnė upė, bet jos vardas yra tos pačios kilmės, kaip ir šitos Seinų krašte. Matyt, ir toji upė buvusi srauni. tik lenkiški upių vardų variantai skiriasi. Vokiečiai šią upę vadino Alle, užtat ir miestas ant jos krantų gavo vardą Allenstein – mūsiškai būtų Alnai, lygiai kaip Seinijoje kaimas prie Alno ežero ir Alnos upės yra vadinamas Alnais.

Alna yra kairysis Priegliaus intakas. Išteka iš smėlynų į šiaurę nuo Nidzicos. upės ištakos aptinkamos Lynos kaimo apylinkėse. Aukštupy Alna kerta Varmijos miško gamtos draustinį.

Osa (lenk. Osa, taip pat Ossa) – upė šiaurės Lenkijoje, ilgis 96,2 km, baseino plotas 1 600 km², dešinysis žemutinės Vislos intakas.


Pradžią gauna Ylavos ežeryne iš Perkūno (lenk. Perkun) ežero, plaukia per daugelį ežerų: Osą, Gardzienį, Šimbarskį, Plavenžą, Popówko ir Trumpelį (lenk. Trumpel). Dalis šių ežerų vardų yra nauji, dalis dar išliko prūsiškų.

Osa įteka į Vislą šiauriau nuo Grudziondzo. ties žiotimis aukštoje kalvoje (68,1 m v.j.l.) čia pat prie Vislos kranto, 5 km į šiaurę nuo miesto centro, išlikusi Grudziondzo tvirtovė. Iš šiaurės ir rytų supa ją Osos upė.

Grudziondzo apylinkėse Osa pasižymi tuo, kad pakilęs Vislos vanduo liejasi Osos vaga atgal. Tai vadinamosios grįžmės, dėl to net kyla upės potvyniai.

Osa paminėta jau 1222 m. kaip šiaurinė Kulmo žemės siena.

1918–1945 metais jos vidurine atkarpa ėjo siena tarp Lenkijos ir Rytprūsių.


Kulmo žemė
http://lt.wikipedia.org/wiki/Kulmo_%C5%BEem%C4%97

Žemėlapis (Prūsų žemės XIII a. Kulmas pažymėtas balta spalva, nes jau buvo užvaldytas teutonų)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Paveikslėlis

Žygeivis:
2012 10 16 20:03


Keli istoriniai faktai


Vadinamoji “vokiškoji Prūsija” (“Vakarų Prūsija”) yra Berlyno ir Brandenburgo apylinkės.

Tikrąją (senąją etninę baltų prūsų ir lietuvių) Prūsijos kunigaikštystę (“Rytų Prūsiją”, įskaitant į ją ir Mažąją Lietuvą) nuo vokiškų Brandenburgo-Berlyno žemių skyrė taip vadinamas Dancigo (Gdansko) “koridorius” – beje, jo senovinis 10 amžiaus prūsiškas pavadinimas rašytiniuose šaltiniuose Gudaniska – tai yra Gudaniškė.

“Vakarų Prūsijos” pavadinimą Brandenburgo-Berlyno žemė “gavo” 1618–1701 m., kada Prūsijos kunigaikštystė buvo sujungta personaline unija su Brandenburgu ir valdyta iš Berlyno.

Nuo tada Prūsijos kunigaikštystės senosios žemės (įskaitant ir Mažąją Lietuvą) imtos vadinti Rytų Prūsija.

Nuo XVII a. vidurio Prūsijos kunigaikštystė (pavadintos Rytų Prūsija) buvo jungtinės Brandenburgo (pavadinto Vakarų Prūsija) ir Prūsijos valstybės autonominė dalis.

Prūsijos karalystė (vok. Königreich Preußen – valstybė Vidurio Europoje prie Baltijos jūros, kurią 1701 m. sausio 18 d. vietoje Prūsijos hercogystės įkūrė kurfiurstas Frydrichas III-asis, tuo pačiu tapdamas Prūsijos karaliumi Frydrichu I-uoju.

Naujoji karalystė pakeitė faktiškai unijoje egzistavusią Brandenburgo-Prūsijos valstybę ir gyvavo iki Lapkričio revoliucijos ir po jos įvykusio Prūsijos karaliaus sosto atsisakymo 1918 m. lapkričio 9 d.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Spa 2012 18:41 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Источник - http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=340

Žygeivis
21.10.2012 19:40


"Вы и сами можете без особых проблем убедиться, что все, кто сегодня носят фамилии Домейко, Мажейко, Серейко и т. д. (с литовским именным - фамильным суффиксом -ейк-) имеют предков, которые жили или на нынешней территории Литвы, или на территории Восточной Литвы, которую в 1939 г. Сталин подарил Белоруссии и назвал ее Западной Белоруссией".

Žygeivis
22.10.2012 17:37


britan
22.10.2012 08:26

P.S. На счет восточной Литвы. Не надо так шутить.
-------------------------------------------------

Это не шутка, а исторический и юридический факт:

Ареал литовского языка в 16 веке (уьрать пробелы)
h t t p://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/2/27/Lithuanianlanguagein the16thcentury.png/546px-Lithuanianl anguageinthe16thcentury.png

Paveikslėlis

Мирный договор между Россией и Литвой 12 июля
1920 г.


Полномочные представители Российской Социалистической Федеративной
Советской Республики и полномочные представители Литовской
Демократической Республики заключили и подписали в Москве 12 июля
1920 г. мирный договор между Россией, с одной стороны, и Литвой с
другой,
который от слова до слова гласит так:

Статья II
Государственная граница между Россией и Литвой проходит:

Начинаясь от места впадении реки Городнянки в реку Бобр в 2
верстах восточнее дер. Черныляс по речке Городнянка между
деревнями Хмельники и Хмелевка и деревнями Левки и Ольша; оттуда
по суходолью по направлению к южной стороне деревни Веселово;
оттуда по безымянному притоку речки Каменной до впадения этого
притока в вышеназванную речку Каменную в расстоянии около версты
от деревни Веселово. Далее вверх по течению речки Каменной на
расстоянии около одной версты; оттуда по суходолью приблизительно
в направлении на В. Пр. деревни Нерасная вплоть до верховья
безымянного притока речки Сидерка; далее по этому притоку до его
слияния с речкой Сидерка в расстоянии около версты от деревни
Сидерка: оттуда по течению речки Сидерка (Сидерянка) между
деревнями Шестаки и Сидерка, мимо местечка Сидра, между деревнями
Юраши и Огородники, мимо деревни Беняши, мимо деревни Литвинка,
между деревнями Зверяны и Тимани, до деревни Ловчики; оттуда по
суходолью по направлению к южной окраине деревни Волькуша, оттуда
к северной стороне деревни Чуприново; далее на возвышенность с
тригонометрическим пунктом 108,0, что в расстоянии около версты к
югу от деревни Новодели; далее по направлению к северной стороне
Ок. Толчи в расстоянии приблизительно версты к северу от нее;
оттуда по направлению к южной стороне деревни Дубовая, далее по
речке Индурка, мимо деревни Лужки, мимо местечка Индура, мимо
деревни Прокоповичи, мимо деревни Белево, далее по речке Лашанка,
мимо деревни Бобровники и далее по этой речке до впадения ее в
речку Свислочь. Далее по речке Свислочь до впадения ее в реку
Неман; оттуда по реке Неману до устья реки Березина, по рекам
Березина, Ислочь и Воложинка, по западной стороне м. Воложин и по
северной стороне деревни Брилки, Бурлаки и Поликщовщизна; оттуда к
северо-востоку но восточной стороне деревень Мелаши и Гинтовщизна
(Менжиковщизна) приблизительно в одной версте от них; далее к
северо-востоку по направлению к западной стороне местечка Холхло в
расстоянии приблизительно одной версты от него; далее по
направлению к западной стороне деревни Сухонаровщизна в расстоянии
около версты от нее.

Žygeivis (продолжение)
22.10.2012 17:39


Оттуда граница поворачивает к северо-востоку
к западной стороне деревни Березовцы в расстоянии приблизительно
одной версты от нее; далее к северо-востоку по направлению деревни
Ляльковщизна в расстоянии приблизительно одной версты от нее;
далее к северо-востоку по направлению к западной стороне деревни
Васьковцы, оттуда по направлению к западной стороне деревни
Кулевщизна и оттуда к северу между деревнями Дрени и Жерлаки;
оттуда к северо-западу по восточной стороне деревни Гаравина и
западной стороне деревни Адамовичи; далее к восточной стороне
деревни Мыслевичи, далее по восточной стороне деревни Буховщина,
по направлению к станции Молодечно, пересекая железнодорожный узел
так, что железнодорожная линия Вильно-Молодечно-Лида остается на
литовской территории, а железнодорожная линия
Вилейка-Молодечно-Минск - на российской территории; оттуда по
речке Буховка до впадения ее в речку Уша; по этой речке Уша до
деревни Уша; оттуда поворачивает к северо-востоку и идет по
суходолью по западной стороне деревень Слободка, Долгая, Прента;
оттуда по речке Нароч и около деревни Черемщица в расстоянии около
версты от нее поворачивает к северу и идет по восточной стороне
озера Бляда; в расстоянии около одной версты от него проходит к
северу через озеро Мястра и по выходе из этого озера по суходолью
между деревней Пикольцы с западной стороны и деревни Минчаки с
восточной стороны; далее к северу и по западной стороне деревни
Волочек приблизительно в одной версте от нее; оттуда к северу
через озеро Мадзиол к западной стороне деревни Пшегроде
приблизительно в одной версте от нее; оттуда по направлению к
истоку речки Мядзелка и по этой речке до впадения ее в реку Дисну;
оттуда граница идет по суходолью к северо-востоку в направлении к
западной стороне деревни Боровыя, приблизительно в расстоянии
одной версты от нее; далее к северо-востоку в направлении через
озеро Махалишки; далее по речке Нищенка до параллели оз. Озирайцы,
на западную окраину З. Репище, на западную окраину Замощье, на оз.
Золва, по р. Зольвица, через озеро Дрывяты на оз. Цно, о. Неслижа,
далее к северу через озеро Недрово и от этого озера по реке Друйка
до пересечения ее с границей Ковенской губернии, далее по границу
Ковенской губернии и далее на реку Западная Двина у ф. Шафраново.
Примечание 1. Граница между Литвой и Польшей и между Литвой и
Латвией будет установлена по соглашению с этими государствами.

Žygeivis (окончание)
22.10.2012 17:42


P.S. 12 июля 1920 года реально не существовала ни БНР, ни Литбел, ни БССР.

Единственным государством, который и реально, и юридически контролировал эту территорию, была РСФСР. И поэтому Мирный Договор от 12 июля 1920 года был подписан и границы были установлены с РСФСР.

В 1922 году был создан СССР, в который вошла и БССР.

Поэтому 28 сентября 1926 года в Москве был подписан новый договор между СССР и Литовской Республикой - Договор о ненападении и мирном разрешении конфликтов от 28 сентября 1926 года, в котором полностью подтверждены все пункты мирного договора 12 июля 1920 года.

В следующие годы было подписано еще несколько договоров между СССР и Литвой, и всегда подтверждалость нерушимость мирного договора 12 июля 1920 года. Последний раз уже в 1939 году.

Но после 17 сентября 1939 года Сталин "забыл" об этих договорах (точнее - только пункт о границе) и возвратил Литве только часть Восточной Литвы (меньше половины).

Позже - уже БССР - приняло решение о возвращении еще нескольких литовских районов, но это так и осталось "на бумаге".

Žygeivis (дополнение 1)
22.10.2012 17:47


В 1921 году был заключён Рижский мирный договор, установивший границу между советскими республиками (РСФСР и УССР) и Польшей.

В этом договоре был применен хитрый дипломатический прием, с которым Польша согласилась - РСФСР признала границу с Польшей, "отодвинув" ее примерно на 30-50 км от той границы, которую РСФСР признала границей с Литвой.

То есть официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.

Žygeivis (дополнение 2)
22.10.2012 17:54


...в так называемой Особой папке № 1 Политбюро ЦК КПСС, касающиеся судьбы польских офицеров, попавших в плен СССР в 1939 году при возвращении Советскому Союзу территорий Западной Белоруссии и Западной Украины....
--------------------------

Уточняю:

Во первых - все эти территории никогда Советскому Союзу не принадлежали (СССР был создан только в 1922 г.).

Во вторых - Западная Украина никогда не принадлежала даже Российской империи, ведь после раздела Литовского и Польского Унийного Государства эти земли попали в состав Австро-Венгерской империи.

В третьих - так называемая Западная Белоруссия тысячи лет была центром балтских и литовских племен.

Здесь все древние названия местных рек и озер, болот и лесов, холмов и впадин, все древние названия деревень, городков и городов - литовского происхождения.

Никаких славян тут никогда не было, даже после того, как славяне вторглись в центральные районы нынешней Белоруссии в 9 веке, сюда их литовское войско не допустило. Также, как позже не допустило и войска Киевской Руси, а еще позднее - и монгольские войска.

И только в 17-18-19-20 веках принудительная славянизация постепенно захлестнула бывший многовековой исторический центр литовского народа и Литовской Державы.

Единственная без силового нажима юридически оформленная граница между Литовским Государством и тогдашней Советской Россией была утверждена Московским Мирным договором от 12 июля 1920 года.

Недавно рассекреченные документы канцелярии 3 Рейха показали интересную "историческую вещь" - оказывается, что Сталин вообще не желал что либо возвращать Литве.

Как, впрочем, он тогда считал, что и Польша будет полностью ликвидированна и разделена между СССР и Германией.

Сталин тогда хотел всю литовскую территорию "обьявить" Западной Белоруссией и так все "заграбастать".

Но таким его великодержавным "замашкам" резкое сопротивление оказал именно Гитлер, который указал министру иностранных дел Третьего рейха Иоахиму фон Риббентропу, чтобы тот передал Сталину строгое требование возвратить Литве Вильнюс и другие литовские земли.


Ведь Литва по первым секретным протоколам попадала в сферу влияния именно Германии, поэтому Гитлер хотел получить всю Литву, а не только ее западную часть.

Это было "оформлено" в секретном дополнительном протоколе от 23-24 августа 1939 г. (СССР - Германия):

"1. В случае территориально-политического переустройства областей, входящих в состав Прибалтийских государств (Финляндия, Эстония, Латвия, Литва), северная граница Литвы одновременно является границей сфер интересов Германии и СССР. При этом интересы Литвы по отношению Виленской области признаются обеими сторонами."

Так что именно Гитлеру, а совсем не Сталину, Литва "обязана" возвращением Польшей в 1920 г. оккупированного Вильнюса.

Вот так два мировых разбойника делили Литву в 1939-1941 г. - и эти "разделы" до сих пор определяют то, что большие территории Литовского Государства находятся во временной оккупации разных оккупантов.

Žygeivis (дополнение 3)
22.10.2012 18:38


Имеется еще один интересный международный правовой "нюанс", о котором редко кто говорит...

Нынешняя РФ юридически является наследницей СССР (созданного в 1922 г.) и РСФСР (созданного в 1918 г.), но по международному праву не является юридической приемницей и наследницей Российской Империи - также, как и РСФСР, и позже СССР, таковыми не являлись. :)

И в советские времена, и особенно после провозглашения РФ в 1991 г. этот вопрос несколько раз очень горячо обсуждался на разных уровнях верховной власти.

Но от всех предложений юридически оформить преемственность РСФСР, СССР и теперь РФ по отношению к Российской Империи было отказано (и Госдума РФ тоже не дала согласия).

Причин много, но главная заключается в том, что РФ (как и РСФСР, и позже СССР) не хотят расплачиваться по царским долгам - а они, вместе с накопившимися процентами, огромные.

По международному праву, признай РФ себя официальной преемственницей Российсской Империи, ей пришлось бы расплачиваться за все эти долги и накопившиеся проценты (тем более, что уже несколько раз подавались такие иски в международные суды разного уровня - и РФ спасло только именно то, что большевики в свое время официально отказались от всякой юридической преемственности с Российской империей).

И тогда РФ пришлось бы себя объявить банкротом - только так она сможет не платить "по счетам". :)

Но такой "ход конем" моментально бы прикончил финансовую систему и экономику страны, так как полностью подорвал бы к ней доверие инвесторов. Да и других проблем было бы множество - например, рубль стал бы "деревянным", как и советский в свое время. :).

P.S. Литовское Государство в этом отношении в свое время поступило совсем иначе, чем большевики в 1917 г.

И 16 февраля 1918 г., и 11 марта 1990 г. были изданы Акты о Восстановлении Независимости Литовского Государства, и в них недвусмысленно указывается преемственность со средневековой Литовской Державой. Эта правовая норма очень четко изложенна и в Конституциях Литвы - в том числе и нынешней:

ЛИТОВСКИЙ НАРОД

– создавший много веков тому назад Литовское государство,

– основывая его правовой фундамент на Литовских Статутах и Конституциях Литовской Республики,

– веками решительно защищавший свою свободу и независимость,

– сохранивший свой дух, родной язык, письменность и обычаи,

– воплощая естественное право человека и Народа свободно жить и творить на земле своих отцов и предков – в независимом Литовском государстве,

– радея о национальном согласии на земле Литвы,

– стремясь к открытому, справедливому, гармоничному гражданскому обществу и правовому государству,

по воле граждан возрожденного Литовского государства принимает и провозглашает настоящую

КОНСТИТУЦИЮ

(принята гражданами Литовской Республики
на референдуме 25 октября 1992 г.)

http://www 3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija_RU.htm

Žygeivis
22.10.2012 20:30


как определяли границу 12.07.1920. договора
22.10.2012 18:40

"Два члена двух переговорных делегаций А. Иоффе и Ш. Розенбаум делили государственную территорию бывших западных губерний Российской Империи".

"Однако, если представить, что на территориях присоединённых к новому литовскому государству основную часть городского населения составляли евреи, то, в таком случае, появляется какой-то смысл у новой установленной границы.

По её очертанию можно сказать, что проведённый рубеж объединял основную часть еврейских общин образовавшихся в городах и посёлках на западных территориях Российской Империи, начиная с ХVII века, вокруг Вильны - Северного Иерусалима".
-------------------------------------- ------

Факт - намного больше евреев на западных территориях Российской Империи проживало на территории Украины. :)

Взгляните на карту, где именно проходила "черта оседлости".

Но почему то эти обширные территории, где проживало несколько миллионов евреев, Литве не предложили - даже А. Иоффе и Ш. Розенбаум. :)

P.S. Как и по каким критериям устанавливали гос. границу там, где ее никогда не было, почитайте в протоколах переговоров. Они опубликованны. Наверное и в интернете уже где нибудь имеются?

Žygeivis
23.10.2012 15:57


как определяли границу 12.07.1920. договора
22.10.2012 18:40

"Два члена двух переговорных делегаций А. Иоффе и Ш. Розенбаум делили государственную территорию бывших запа...
there are 2 replies

Žygeivis писал:

"Но почему то эти обширные территории, где проживало несколько миллионов евреев, Литве не предложили - даже А. Иоффе и Ш. Розенбаум. :)"

:)
22.10.2012 21:01

Да до самой Одессы. Шутник. :))))
Конечно может и комуто хотелось и тогда, но речь шла совсем о других территориях.
-------------------------------------- ----

Так ведь тут кое кто пытается "доказать", что два заядлых большевика - еврея в делегации Российской СФСР пытались "втихаря" создавать Еврейское Государство на исторических землях ВКЛ. :)

И именно поэтому согласились на такую линию границы, разделившую литовские и белорусские земли.

P.S. А речь на переговорах шла именно о литовских этнических-исторических землях.

Прекрасно известно, что древние литовские земли фактически были разделены в 10 веке, когда Киевская Русь была крещена по православному обряду, а остальная часть Литвы еще 5 веков жила по своим древним верованиям.

И только в конце 14 века часть языческой Литвы - Аукштайтия - была крещена по католическому обряду, и тогда началась ее полонизация.

Другая часть языческой Литвы - Жямайтия - была крещена только в первой половине 15 века, и тогда и там началась повальная полонизация.


А на той части древней Литвы, которую еще в 10 веке крестили по греческому-византитйскому (православному) обряду, происходили те же процессы - только тут вместо польского языка насаждался церковно славянский, на основе которого и местных литовских диалектов и сформировались нынешние восточно славянские языки.

Научный факт - наиболее ярко выражен древний литовский языковой субстрат именно в белорусских говорах.

Фактически нынешние белоруссы - это потомки язычников литовцев, в 10 веке крещеных по православному обряду.

А нынешние литовцы - это потомки язычников литовцев, крещенных по католическому обряду в конце 14 века (Аукштайтия) - в начале 15 века (Жямайтия).


И именно поэтому наиболее естественной и исторически правильной "линией раздела" между нынешними литовцами и нынешними белоруссами является "граница", разделяющая католиков от православных.

Конечно, в приграничных районах эта "граница" не четкая, так как за века происходило проникновение в обе сттороны, но все таки эта "граница" довольно четко прослеживается.

Žygeivis - britan
23.10.2012 16:43


britan
23.10.2012 15:35

Для Жигейвиса. Очень интересно Ваше мнение по поводу этого:
http://krotov.info/acts/12/pvl/novg39.htm
-------------------------------------- ---------------------

Имеете ввиду этот список?

А СЕ ИМЕНА ВСѣМ ГРАДОМ РУСКЫМ, ДАЛНИМ И БЛИЖНИМ.

И наверное, именно эту часть:

А се Литовьскыи: Случескъ, Городець на Немнѣ, Мереч, Клѣческъ, Керновъ, Ковно, Вилкомирье, Моишогола; Вилно, 4 стѣны древены, а двѣ каменны; а рѣцѣ двѣ: Велиа, Вилно; Трокы старыи, каменны; а новыи Трокы на езерѣ, двѣ стѣны камены, а вышнии древянъ, а въ островѣ каменъ; Мѣдники каменъ, Кревъ каменъ, Лошескъ, /л.23об./ Голшаны, Березуескъ, Дрютескъ, Немиза, Рша каменъ, Горволь, Свислочь, Лукомль, Логоско, Полтескъ на Двинѣ и на Полотѣ, древянъ; а святаа Софиа каменна, о седми вѣрсѣх; Видбескъ, 3 стѣны камены, а рѣка Видба и Двина. Новыи городок Литовьскыи, Оболчи, Лебедевъ, Борисовъ, Лида, Пуня, Любутескъ, Перелаи, Родно, Мѣнескъ, Мченескъ, Ижеславль, Торопець древянъ, Городно, Мащинъ, Бѣлаа, Морева, Воротынескъ, Шернескъ, Девягорескъ, Кпертуевъ, Въстиобачерь, Божескъ, Мѣзескъ, Мѣщескъ, Масалескъ, Онузѣ, Оболенескъ, Сутѣскъ, Ясенець, Острѣе, Микулинъ, Стародубъ на Ланѣ, Мьглинъ, Кричевъ, Козелескъ, Рыбческъ, Словѣнескъ, Серпѣескъ, Голотическъ, Шюмескъ, Олешескъ, Муравинъ, Деревескъ, Изборескъ, Вѣверескъ, Мерескъ, Пустаа Ржова, на Волгѣ, Мелечя, Селукъ, Въсвято, Зижеч, Ерусалимь, Ржищевъ, Бѣлобережье, Самара, Броницаревъ, Осѣченъ, Рясна, Туръ, Копорья на Порозѣ, Карачевъ, Торуса, Тудъ, Сижка, Горышонъ, Лукы.
------------------------------

Надо не забывать, что слово "руский" за прошедшие века несколько раз меняло свое реальное значение.

И слова "ГРАДОМ РУСКЫМ" в 15 веке давно уже сменили свое первоначальное значение, где русами называли именно варягов - то есть Скандинавских викингов, основавших Варяжскую ("Рускую") империю, которую в Российских имперских и советских исторических трудах прозвали Киевской Русью.

Прекрасно известно, что Литва и Московия на протяжении нескольких веков соревновались за право обладать всеми территориями бывшей Варяжской ("Руской") империи.

И поэтому создавались разные исторические компиляции, которые должны были подтвердить законность прав одной или другой стороны.

И этот список как раз отражает политическое (а совсем не этническое) положение примерно в конце 15 века.

Во первых, из предъявленных списков городов видно, что этот вариант списка довольно поздний - наверное где то конца 15 века (если не позже).

Во вторых - очевидно, что "политически совмещены" два разных исторических периода - 10-11 века Киевской Руси (то есть Варяжской империи) с периодом "развертывания" ВКЛ (Литовской империи).

Из более древних летописей известно, что Литва платила дань Варяжской ("Руской") империи примерно в 11 веке.

А в этом списке этот политический период "перенесен" в то время, когда Варяжской ("Руской") империи уже давно не существовало, а Литовская империя расширилась и захватила множество княжеств и городов, которые уже давно были православными и славянизированными.

P.S. Сейчас любители истории часто путают политические "понятия" тех времен с нынешними этническими и лингвистическими реалиями.

В те времена (и даже вплоть до 19 века) обращали внимание не на то, на каком языке говорят подданные государства и его противники, и к какой они национальности себя причисляют, а на их вероисповедание.

И именно разное вероисповедание было основной "идеологической" проблемой, вызывавшей разные политические "передряги" и смуты в государствах.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Spa 2012 19:32 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
Man labai patiko retas, bet aprašytas pačių vokiečių ,,Brandenburgo-Berlyno,, - vokiškosios Prūsijos aiškinimas, kuris yra tikras - užkariautas baltų žemes sąžiningesni vokiečiai pavadina apgyvendintas ,,kolonistais,,.

Bet dalis ,,kolonistų" buvo netikri, bet tik iš Prūsijos išvežti ir Salcburge pagyvenę ir vėl atkelti tie patys prūsai-baltai, o maišymasis buvo menkas, nes iškeldavo šeimas.

Labai tikras argumentas dėl--eik --pavardžių lietuviškumo...

ir dėl Rusijos sienos pakėlimo, nepažeidžiant 1920 m. Lietuvos-Rusijos sienos.

Dabar dar atkuriant minima aliuzija į viduramžių Lietuvą - rodo į paslėptą mintį apie KARALYSTĘ.

J.PR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Rgs 2014 19:41 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Istorinės lietuvių ir prūsų žemės, kurias valdė Lietuva ir kurias Lietuvos valdovai reikalavo grąžinti


Iki Alnos (reikalavo Algirdas ir Kęstutis):

Kunigaikščių Algirdo ir Kęstučio valdoma Lietuva XIV a. viduryje tapo galinga valstybe su kuria teko skaitytis ne tik kaimynams. Šv. Romos imperatorius Karolis IV panoro ją įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai ”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų:

pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...]

Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų...”

-----------------------------------------------------------------------------------------

Vokiečiai Alną vadino Alle.

Alna (vok. Alle), Lava (rus. Лава), Lyna (lenk. Łyna) - upė Lenkijoje, Varmijos Mozūrų vaivadijoje ir Rusijoje, Kaliningrado srityje. Kairysis Priegliaus intakas, įteka į Prieglių Znamensko mieste.

Ilgis - 264 km, iš jų 190 km Lenkijoje ir 74 km Rusijoje. Baseino plotas - 7 126 km², iš jų 5719 km² Lenkijoje ir 1407 km² Rusijoje.

* Intakai - Vadongas, Guberis
* Miestai - Olštynas, Bartošycė, Pravdinskas, Znamenskas.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Ol%C5%A1tynas
Olštynas (lenk. Olsztyn; vok. Allenstein; prūsiškai Alnaštynas) – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, prie Lynos upės, Varmijos Mozūrų vaivadijos sostinė. Minimas nuo 1348 metų. Iki 1945 m. priklausė Rytų Prūsijai, buvo Alenštaino apskrities centras.

http://lt.wikipedia.org/wiki/Pravdinskas
Pravdinskas (liet. Romuva, vok. Friedland in Ostpreußen, rus. Правдинск) – miestas Kaliningrado srities pietvakarinėje dalyje, prie sienos su Lenkija, 53 km į pietryčius nuo Kaliningrado, 27 km nuo Bagrationovsko ir 25 km nuo geležinkelio stoties Železnodorožnyj (liet. Girduva).

http://lt.wikipedia.org/wiki/Znamenskas
Znamenskas (liet. Vėluva; vok. Wehlau; rus. Знаменск) – miesto tipo gyvenvietė Kaliningrado srityje, Gvardeisko rajone. 4,6 tūkst. gyventojų.

Paveikslėlis

Iki Osos (Uosos) (sakė būtent Vytautas):

1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats kunigaikštis Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų kunigaikštis turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė:

“Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”.

Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 10 Rgs 2014 22:09 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
Aš visiškai pritariu šiame žemėlapyje panaudotoms žemių žymėms.

Prūsai buvo tie patys lietuviai, tik nespėję įsijungti į bendrą Lietuvos valstybę.

Ten seniau rašiau apie ,,kolonistų,, terminą - tai vokiečiai turėjo tokią nutautinimo taktiką, kada prūsus iškeldavo į vokiškai kalbančias teritorijas ir iš ten juos atkeldavo jau suvokietintus.

Dar labai lietuviški buvo sūduviai --- kartais vokiečiai taip vadina Gumbinės--Ragainės teritorijas, nors lietuvių sąmonė fiksuoja pagal Vincą Mykolaitį-Putiną Sūduvą esant kažkur už Suvalkijos.

Dabartinio Kaliningrado žmonės jaučia psichologinį diskomfortą -- nei jie rusai, nes Rusijos nematę, nei jie baltai -- jie ir ne lenkai.

Ir tas stebima karinių dalinių pasiryžime kovoti, bei gerokai silpnesniame apginklavime, lyginant su Rusijos teritorijos kariniais daliniais -- jie jaučiasi atkirsti, neaiškios atsargos, o ir slaptas noras būti pilnavertės -- vienaląstės valstybės -- kaip Lietuva, pavyzdys.

Jaunimas nelabai susigaudo, kodėl jie čia gimė....

Daug aspektų...

Mums yra dabar geras šansas atgauti, gal tiksliau jis artėja, kada reikės tarti žodį.

O ar turėsime mes tuo metu atliekamų 12 div. arba 120.000 kareivių užimti šiam kraštui, kuris būtent gali neiššauti nei vieno šūvio ir pasiduoti Lietuvai.

Prūsija su Lietuva sudarė bendros valstybės sutartį 1917 12 11 įvesti iki ĮSRUČIO lietuvišką administraciją /o vokiečiai ten tyliai atkūrė savo/, nes pačioje Lietuvos kuriamoje valstybėje trūko paštininkų /o valstybė prasideda nuo PAŠTO/ ir VIETOVĖS VADO /biurgermeister--mero--seniūno/, kurių tuo metu trūko.

Šio laikotarpio įvykius gerai aprašo vokiečių spauda /ten mini, kad bus atkuriama kaip Lietuvos Karalystė su sostine Vilniuje/.

Kartais bandoma piknaudžiaujant rašyti, kad von Urach grėsė Lietuvai.

Bet taip nebuvo, tai NETIESA --- iš von Urach giminės princas niekada negalės valdyti Vokietijos, nes šią teisę turi tik Hochencolernų dinastijos palikuonys, o von Urach nors yra pagal kilmę lygus su Hochencolernais /šiuo metu tai yra kilmingiausi Vokietijos princai/, bet be teisės kada nors valdyti Vokietijos žemes.

Von Urach ir nėra vokiečių tautybės -- pagal savo genetinę kilmę jie visais laikais maišėsi su pačiais karališkiausiais valdovais.

Ir žinias jie gauna iš visų pasaulio karalysčių...

Tai - jau kita tema, bet von Urach turi daug nuoširdumo ir jie myli Lietuvą, nes nemyli jokios kitos valstybės.

J.PR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Lie 2015 00:21 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Re: РОССИЯ МОЖЕТ УНИЧТОЖИТЬ НАТО И США.
27/07/2015 00:09
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =50#168455


Мих. Мачула rašė:
SKIF rašė:
В XVIII веке, после Северной войны, Польско-литовское государство пришло к упадку и попало под протекторат России.

Согласно Ништадтскому мирному договору, подписанному Россией и Швецией в 1721 году, за «завоеванные провинции» Россия уплатила Швеции 2 миллиона полновесных ефимков (талеров), хотя, после победы, могла их забрать и совершенно бесплатно.

10 октября 1939 года в Москве был подписан «Договор о передаче Литовской республике города Вильно и Виленской области и о взаимопомощи между Советским Союзом и Литвой» сроком на 15 лет, предусматривавший ввод в Литву 20-тысячного контингента советских войск.

Затем в 1940 году (уже будучи в составе СССР) Литва получила часть территории Беларуси, в том числе курорт Друскининкай, в 1941 году Литва также получила Вылковысский район, причём за него СССР уплатил Германии 7,5 млн долларов золотом.

А после войны Литве был передан ещё и порт Клайпеда (Мемель) с окрестностями. Причём эту территорию согласно решению Потсдамской конференции 1945 года получила не Литва, а СССР. В составе Литвы эта территория впервые была упомянута только в 1948 году.


Вот я шпроту и писал неоднократно, после его выпадов в сторону моей Родины: недоволен Россией, - верни Вильнус и Клайпеду, тогда будем разговаривать, как бы на равных. А то ни спасибо, ни хрена, лишь поток мерзости.


Неучи... :)

Во первых, любые оккупации и дележи чужой историко-этнической земли незаконны с самого начала (это подтвердили в ООН, когда в 1947 г. аргументировали возврат земель Израиля евреям - а они свои земли потеряли еще во втором веке нашей эры, когда римляне их изгнали).

Тем более, что Ништадтский мирный договор, подписанный Россией и Швецией в 1721 году, никакого отношения к литовским землям не имеет - они делили латышские и эстонские земли.

Во вторых, не только Клайпеда, но и вся Малая Литва, и вся этническая Пруссия вплоть до Гуданиски (теперь это Гданьск) тысячелетиями были летто-литовской землей.

В третьих, вся Пруссия и Малая Литва вплоть до середины 13 века были в составе Литовского Королевства. Хроники крестоносцев это очень четко зафиксировали не один раз, только в Совке об этом факте почему то нагло замалчивали.

В четвертых, северная часть Малой Литвы была возвращена Литве в 1923 г., и Германия это официально признала. А сам международный юридический факт возврата этой исконной литовской земли был зафиксирован в Лиге Наций. Теперь эти документы хранятся в ООН.

Гитлер оккупировал эту территорию в 1939 г., поэтому в Потсдаме и разговора не было о том, что это не литовская земля - по общей договоренности стран-победительниц все земли оккупированные Гитлером после 1938 г. возвращались их прежним хозяевам - и Судеты, и Клайпедский край, и Эльзас с Лотарингией, и Даньциг,...

В пятых, по Мирному договору 1920 года между РСФСР и Литвой, не только Вильнюс, но и все историко-этнические литовские земли, вплоть почти до Минска, принадлежат Литве.

Мирный договор 1920 между РСФСР и Литвой - подписан 12 июля в Москве уполномоченными: от пр-ва РСФСР - А. А. Иоффе, Ю. Ю. Мархлевским, Л. Л. Оболенским и от пр-ва Литвы - P. P. Нарушевичюсом, П. Б. Климасом, С. Я. Розенбаумом, И. М. Вайлокайтисом, В. И. Рачкаускасом.

По договору 1920 РСФСР, исходя из принципа права наций на самоопределение, признавала самостоятельность и независимость Литвы и отказывалась "...от всех суверенных прав России над литовским народом и его территорией".

Границу, установленную договором 1920 г., подтвердил и Договор 1926 между СССР и Литовской республикой О взаимном ненападении и нейтралитете - подписан в Москве 28 сент. наркомом иностр. дел СССР Г. В. Чичериным, полпредом СССР в Литве С. С. Александровским и мин.-президентом и мин. иностранных дел Литвы М. Сляжевичюсом и посланником Литвы в СССР Ю. Балтрушайтисом.

Договор 1926 подтверждал, что основой отношений между СССР и Литвой остается Мирный договор 1920.

Договор 1926 по инициативе Сов. пр-ва был продлен в 1931 и 1934.

Договор 1939 О передаче Литовской республике Вильно и Виленской области и взаимопомощи между СССР и Литвой - подписан 10 окт. в Москве пред. СНК СССР и наркомом иностранных дел В. М. Молотовым и мин. иностр. дел Литвы Ю. Урбшисом.

Однако по этому договору (точнее - по карте в приложении) Литве возвращалось только половина литовских земель, обозначенных Договором 1920 г.

Но согласно договору 1939, обе стороны признавали, что ранее заключенные договоры остаются основой их взаимоотношений и обязательств.

И вопрос о возврате всех остальных СССР в 1939 г. оккупированных литовских земель, обозначеннных Договором 1920 г., до сих пор не закрыт.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Lie 2015 00:34 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ewskie.PNG

Paveikslėlis

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 40.svg.png

Paveikslėlis

Lietuvos Respublika 1920-1939 m.

http://www.lithuanianmaps.com/images/19 ... ublika.gif

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2015 00:49 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... p_activity

Прирост территории БССР в 1939-1940 г.г. Полученное, не полученное, отданное, не отданное


http://francis-maks.livejournal.com/224768.html

Feb. 21st, 2015 at 9:09 AM

Карта
http://dl.dropboxusercontent.com/s/eoi3 ... m.jpg?dl=0

В 1939-1940 г.г. Белорусская ССР значительно расширила свою территорию. Со 126 тысяч квадратных километров до 223. Прирост в 77%.

Но могло быть и больше. Секретный протокол к "Договору о ненападении" от 23.08.1939 г. устанавливал восточным рубежом "сферы интересов" СССР реки Нарев, Вислу и Сан.

Но, при подписании "Договора о дружбе и границе" 28.09.1939 г., земли Люблинского и Варшавского воеводства, а так же Сувалки "обменяли" на включение в эту сферу Литвы.

Большая часть этих досталась бы БССР. Хотя пришлось бы выдержать конкуренцию со стороны УССР. Более того, Хрущёв настаивал на том, чтобы рубеж республик проходил ещё севернее, чем он был проведён в реальности.

По его задумке, при разделе Польши, Украине должны были отойти Брест, Пружаны, Кобрин, Пинск, Лунинец и Столин.

На севере часть польской территории передана Литве в соответствии с договором "Договор о передаче Литовской республике города Вильно и Виленской области и о взаимопомощи между Советским Союзом и Литвой" от 10 октября 1939 г.

Часть уже белорусской территории передана Литовской ССР при вхождении последней в состав Советсого Союза 3 августа 1940 г.

С этим связан интересный эпизод, произошедший 29 марта 1990 г. В этот день президиум Верховного Совета БССР утвердил заявление, в котором в частности говорилось:

"…При выходе Литовской ССР из Союза ССР Белорусская ССР не будет считать себя связанной всеми законами, указами и другими актами относительно передачи Литве белорусских земель. Акты по территориальным вопросам между Белорусской ССР и Литовской ССР основывались на Законе Верховного Совета СССР от августа 1940 года «Об принятии Литовской Советской Социалистической Республики в Союз Советских Социалистических Республик, который теперь в одностороннем порядке объявлен Литовской стороной недействительным.

Тем самым он берет на себя ответственность за то, что утрачивает свою силу пункт 2 указанного Закона Верховного Совета СССР от 3 августа 1940 года относительно передачи Литовской ССР Свентянского района и части территорий Видевского, Гадучишковского, Островетского, Воронявского и Радунского районов Белорусской ССР, а также соответствующие представление Президиума Верховного Совета Белорусской ССР и Президиума Верховного Совета Литовской ССР и принятый на этой основе Указ Президиума Верховного Совета СССР от 6 ноября 1940 года « Об установлении границ Между Белорусской Советской Социалистической Республики и Литовской Советской Социалистической Республикой…

В связи с изложенным мы будем вынуждены настаивать на возвращении Белорусской Советской Республике белорусских земель.".

Нужно так же отметить, что Литва могла бы в 1940 г. настаивать на передаче ей гораздо большей территории, на основании мирного договора от 12.07.1920 г. Хотя формально от своих притязаний на указанную в документе границу Каунас официально отказался в 1938 г. под давлением Варшавы.

*************************************************************

Kęstutis Čeponis

Va čia tai meluoja - neatsisakė 1938 m., tik sutiko užmegzti su Lenkija diplomatinius santykius: "Нужно так же отметить, что Литва могла бы в 1940 г. настаивать на передаче ей гораздо большей территории, на основании мирного договора от 12.07.1920 г. Хотя формально от своих притязаний на указанную в документе границу Каунас официально отказался в 1938 г. под давлением Варшавы."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2015 01:30 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Lietuvos Valstybė niekada nebuvo SSSR sudėtyje - tarptautiniu juridiniu požiūriu ji buvo laikinai okupuota.  

Ir antra, Lietuvos Valstybė 1990 m. kovo 11 d. atkūrė savo Nepriklausomybę de facto (de jure pagal tarptautinę teisę ji visada buvo tokia).

Dėl sienų - vienintelės teisiškai galiojančios sienų sutartys yra su Lenkija 1569 m. sutartis, su Baltarusija - 1920 m. liepos 20 d. sutartis su Rusijos SFSR, o po to 1926 m. su SSSR (Baltarusija ją yra ratifikavusi), su Latvija - 1920-21 m. sutartys dėl sienų.

Istoriniu-juridiniu požiūriu dabartinės Lietuvos Valstybės sienos su Baltarusija ir Lenkija yra ne valstybinės, o laikinos demarkacinės, kadangi neatitinka sienų, nustatytų 1569 m. ir 1920 m. sutartimis.

P.S. Šios sutartys niekada nebuvo panaikintos nei Lietuvos, nei Lenkijos, nei Baltarusijos oficialiais teisės aktais. Tuo labiau, kad jas panaikinti vienašališkai neįmanoma - tai prieštarauja tarptautinės teisės normoms.

Mažosios Lietuvos pietinė dalis (taip vadinamas Karaliaučiaus (Tvankstos) kraštas) 1945 m. buvo SSSR perduotas laikinam valdymui, kol to krašto likimą nuspręs valstybių-nugalėtojų WW2 bendra konferencija.

Tokia konferencija taip ir neįvyko.

O SSSR absoliučiai neteisėtai, vienašališku savo aktu, tą sritį 1946 m. perdavė RSFSR.

Beje, po karo dalį Mažosios Lietuvos Stalinas irgi vienašališkai, be valstybių nugalėtojų WW2 sutikimo, perdavė per kelis kartus Lenkijai.

Visa tai yra iš tiesų tik tarptautinės teisinės normos ir sutartys, kurių ne visada laikomasi - jų tiesiog "nepastebi".

Nes realiai viską sprendžia karinė jega.

Ir akivaizdu, kad sekantis sienų "perbraižymas" įvyks po WW3, kuris akivaizdžiai ir neišvengiamai artėja... :(

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2015 22:39 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
TAIP -- teisiškai čia visur yra lietuvių teisė ir teisybė, bet man atrodo, kad mes net per mažai žymime pretenduojamų /būtent - pretenduojamų/ teritorijų, nes aš laikau, kad lietuvių tauta turi teises į Prūsijos teritorijas bei Augustavą, Kuršą ir teritorijas link Agluonos /čia mes nutylime, nes ,,kliedima,, apie sąjungą su Latvija/...

Latvija nėra ir nebus Lietuvos sąjungininkė, nes jos valstybingumas prasideda tik po WWI /1918m/ ir latviai neturi valstybinių SĄJUNGININKO BŪTINUMO supratimo ir tradicijų, o Lietuvai teko daug laviruoti ir manevruoti... Be to latvių tauta yra perdaug ,,praskiesta,, svetimų nacijų žmonėmis --- tai momentas, kada ,,mišrūnai,, gali tarnauti populiarinant ir vykdant svetimų baltams nacijų interesus ir iškraipant istoriją... Tai buvo panaudota po WWI vokiečiams bandant atkurti ,,Kuršo kunigaikštystes,, /dvi/.

Nors yra žinomas Ketlerio visiškas prisijungimas TIK PRIE LIETUVOS -- tačiau lenkai tai pateikia kaip prisijungimą prie ATR... Čia svarbu, nes Ketleris laikė Lietuvą tokia pat Karalyste ir jungėsi tik prie Lietuvos, o Lietuva parodė, kad save laiko atskira nuo ATR, ir vienašališkai ir pilnai priėmė šį prisijungimą... Tai rodo ir Vilniaus to meto politikų slaptą norą būti atskira Lietuvos Karalyste -- ką jie ir pademonstravo priimdami Kuršo prijungimą tik prie Lietuvos, ir kartu Kuršo turimos užjūrio kolonijos Tobago sala tapo tik Lietuvos...

Latvija turi susitaikyti, kad yra užėmusi per didelę teritoriją po WWI ir sukūrė Britų padedama per didelę valstybę... Pokario partizaninis karas Latvijoje buvo gana menkai išreikštas, lyginant su Lietuva....

Lietuvą gali pakelti TAUTOS VADAS -- tokius pavyzdžius turime -- Kudirka, Basanavičius, Smetona, Voldemaras, Gabrys-Paršaitis, gen. PREZIDENTAS ŽEMAITIS....

Lietuva pirmiausia... Juozas PR.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Sau 2016 01:55 
Prisijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27102
Miestas: Ignalina
(№488) Kęstutis Čeponis, Литва - Артём Губерман (№408)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3wsuyfbEM

Литва Вильнюс (и только часть Восточной Литвы) возвратила на основе Договора о границах от 12 июля 1920 г.

12 июля 1920 года реально не существовала ни БНР, ни Литбел, ни БССР.

Единственным государством, который и реально, и юридически контролировал эту территорию, была РСФСР.

И поэтому Мирный Договор от 12 июля 1920 года был подписан и границы были установлены с РСФСР.

В 1922 году был создан СССР, в который вошла и БССР.

Поэтому 28 сентября 1926 года в Москве был подписан новый договор между СССР и Литовской Республикой - Договор о ненападении и мирном разрешении конфликтов от 28 сентября 1926 года, в котором полностью подтверждены все пункты мирного договора 12 июля 1920 года.

В следующие годы было подписано еще несколько договоров между СССР и Литвой, и всегда подтверждалость нерушимость мирного договора 12 июля 1920 года.

Последний раз уже в 1939 году.

Но после 17 сентября 1939 года Сталин "забыл" об этих договорах (точнее - только пункт о границе) и возвратил Литве только часть Восточной Литвы (меньше половины).

Позже - уже БССР - приняло решение о возвращении еще нескольких литовских районов, но это так и осталось "на бумаге".

P.S. По Мирному договору 1920 года между РСФСР и Литвой, не только Вильнюс, но и все историко-этнические литовские земли, вплоть почти до Минска, принадлежат Литве.

Мирный договор 1920 между РСФСР и Литвой - подписан 12 июля в Москве уполномоченными: от пр-ва РСФСР - А. А. Иоффе, Ю. Ю. Мархлевским, Л. Л. Оболенским и от пр-ва Литвы - P. P. Нарушевичюсом, П. Б. Климасом, С. Я. Розенбаумом, И. М. Вайлокайтисом, В. И. Рачкаускасом.

По договору 1920 РСФСР, исходя из принципа права наций на самоопределение, признавала самостоятельность и независимость Литвы и отказывалась "...от всех суверенных прав России над литовским народом и его территорией".

Границу, установленную договором 1920 г., подтвердил и Договор 1926 между СССР и Литовской республикой О взаимном ненападении и нейтралитете - подписан в Москве 28 сент. наркомом иностр. дел СССР Г. В. Чичериным, полпредом СССР в Литве С. С. Александровским и мин.- президентом и мин. иностранных дел Литвы М. Сляжевичюсом и посланником Литвы в СССР Ю. Балтрушайтисом.

Договор 1926 подтверждал, что основой отношений между СССР и Литвой остается Мирный договор 1920.

Договор 1926 по инициативе Сов. пр-ва был продлен в 1931 и 1934.

Договор 1939 О передаче Литовской республике Вильно и Виленской области и взаимопомощи между СССР и Литвой - подписан 10 окт. в Москве пред. СНК СССР и наркомом иностранных дел В. М. Молотовым и мин. иностр. дел Литвы Ю. Урбшисом.

Однако по этому договору (точнее - по карте в приложении) Литве возвращалось только половина литовских земель, обозначенных Договором 1920 г.

Но согласно договору 1939, обе стороны признавали, что ранее заключенные договоры остаются основой их взаимоотношений и обязательств.

И вопрос о возврате всех остальных СССР в 1939 г. оккупированных литовских земель, обозначеннных Договором 1920 г., до сих пор не закрыт.

Карта Литовской Державы по мирным договорам 1920-1921 г.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 40.svg.png

Польская карта
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ewskie.PNG

Почитайте на досуге - текст Мирного договора от 12 июля 1920 г. между Литвой и РСФСР (слева на литовском языке, справа на русском языке).

http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord. ... arId=25198

(№523) Артём Губерман, Латвия - Kęstutis Čeponis (№488)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x4AFES26

-----Но после 17 сентября 1939 года Сталин "забыл" об этих договорах (точнее - только пункт о границе) и возвратил Литве только часть Восточной Литвы (меньше половины).-----

Понимаю. Очень хотелось за чужой счет разжиться побольше. Этого Сталину точно простить нельзя.

(№540) Kęstutis Čeponis, Литва - Артём Губерман (№523)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x4Ailfz4

Со Сталиным, Польшей и литовскими землями дело известное - "Вор у вора сворованную шапку украл".

Интересно, с каких это пор сворованное добро становится уже не возвратным истинному хозаину, а присваивается "на законных основаниях" другим вором, более крупным? :)

(№544 Артём) Губерман, Латвия - Kęstutis Čeponis (№540)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x9FeQwG9

А давайте зададим этот вопрос тем, кто почти 100 лет назад украл кусок территории у Балтийского моря у Российской Империи?

(№553) Kęstutis Čeponis, Литва - Артём Губерман (№544)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x9FpdOKi

Зачем только 100 лет назад? :) — давайте взглянем на 300 лет назад... - кто у кого что украл...

А еще лучше - взглянем 900 лет назад.

Правда, тогда и славянской Московии то не было - была литовская (галиндская) Мазгава.

Но если следовать примеру евреев, то надо возвратиться на 1800 лет - тогда и славян в Европе будет очень трудно найти - придется долго поискать в разных кустах.... :)

(№524) Артём Губерман, Латвия - Kęstutis Čeponis (№497)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x4CNxDlH

-----И вопрос о возврате всех остальных СССР в 1939 г. оккупированных литовских земель, обозначенных Договором 1920 г., до сих пор не закрыт.

Извините, закрыт. В связи с кончиной одной из сторон в 1940-м, другой - в 1991-м.------

И все попытки сделать вид, что труп 51-летней давности воскрес в 1991-м, мягко говоря, шизофреничны.

Потому как с договора 1920 года история человечества не начинается и не заканчивается.

Тем боле - договоры, подписанные с преступным тоталитарным режимом большевиков.

Если, по-Вашему, легитимны договоры с преступными режимами от 1920-го, значит, легитимны и все договоры от 1940-го. Если нет - то все договоры с большевиками не считаются.

А варианты "тут помню - тут не помню" - это к Доценту, который с полки упал.

(№542) Kęstutis Čeponis, Литва - Артём Губерман (№524)

http://imhoclub.by/ru/material/novij_go ... z3x4CkftZm

Нет, не закрыт - в том числе и чисто юридически. :)

РФ сама, без какого либо нажима со стороны Литвы, признала себя правопремницей РСФСР - той самой, от имени которой и был подписан договор от 12 июля 1920 г.

А также РФ признала себя правопреемницей СССР, с которым Литва подписала аналогичные договора в 1926 г, 1934 г., 1939 г.

P.S. Белорусская ССР тоже поставила свои подписи под этими договорами.

Так что никто не забыт и ничто не забыто.

Добавлю, что догорор от 12 июля 1920 г. и более поздние договоры были зарегистрированны в Лиге Наций, а сейчас депонированы в ООН.

*******************************************************

https://imhoclub.by/ru/material/pravda_ ... ?c=1231757

№30 Kęstutis Čeponis, Литва

----Кстати, Литва ведь вышла из Советского Союза, восстановив Конституцию 1938 года, а с правовой точки зрения это значит, что Вильнюс, Клайпеду и Сувалкию надо отдать.----

Писателям таких пропагандистских статей надо все таки иметь хоть малейшее представление о том, что они пишут... - разьве трудно было хотя-бы в Вики посмотреть, когда именно Клайпеду захватил Гитлер....

Про Сувалкию то вообще молчу - а она то при чем тут?

Сувалки, между прочем, и сейчас в составе Польши - с 1922 г.

А про принадлежность Вильнюса Литве сказано в той же самой Конституции Литвы 1938 г. (автор статьи ее явно даже не видел) - где четко записано, что столица Литовской Державы это Вильнюс:

https://lt.wikisource.org/wiki/1938 c_m._Lietuvos_Konstitucija

Lietuvos Konstitucija (1938 m. gegužės 12 d.)

6 straipsnis

Lietuvos sostinė - Vilnius. Kitur ji gali būti perkelta laikinai įstatymu.

--На Клайпеду до сих пор нет документов.---

Да, видно автор решил - если врать, то особенно нагло. :)

Принадлежность Клайпеды Литве подтвердила Германия еще в 1923 г., и все документы были депонированы в Лиге Наций, а сейчас они находятся в архиве ООН - и любой может с ними ознакомиться.

---- На вильнюсский край есть советско-литовский договор 1939 года, но он не дезавуирован, поэтому поляки тоже могут ставить вопрос о том, что Вильно — польский город.----

На всю Восточную Литву есть Договоры 1920 г. (и никто их не отменил) , а Вильнюс Польша захватила в 1922 г. после того, как в 1920 г. Желиговский тут создал псевдогосударство Срединная Литва.

Кто не знает, то по Договорам 1920 г. граница Литвы вот такая:

Карта
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ewskie.PNG

На самом деле в случае военного конфликта НАТО с РФ и Беларусью, именно Беларусь окажется в явном проигрыше - ведь Польша сразу же вспомнит Рижский договор 1921 г., по которому Польше принадлежат немалые территории Беларуси (на карте они обозначены светло зеленым цветом - напомню, что по Рижскому договору 1921 г. официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 26 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007