Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 02:54

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 23 Sau 2008 18:25 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Koks teisinis pagrindas panaikinti ATR?
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 828#M48828


Cituoti:
incognito - 2008-01-22  9:17 AM

Cituoti:
Žygeivis - 2008-01-15  9:25 PM

     Atsižvelgiant į tai, kad ir prieškarinė, ir dabartinė Lietuvos valstybė teisiniu požiūriu, remiantis, Nepriklausomybės atkūrimo aktais - ir 1918, ir 1990, yra oficiali Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (o tuo pačiu ir Lietuvos Karalystės) įpėdinė, vertėtų labai rimtai išnagrinėti įvairius tuometinius teisinius LDK likvidacijos aspektus.


Gal galite pateikti aktą, rezoliuciją, nutartį, įstatymą kur būtų skelbiama ir juodu ant balto būtų parašytą , kad Lietuvos respublika yra Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įpėdinė...  


1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės atstatymo akto foto

Paveikslėlis

1990 m. kovo 11 d. Nepriklausomybės atstatymo akto foto

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -03-11.png

Paveikslėlis

************************************************************

Cituoti:
liutaurasu - 2008-01-22  3:20 PM

http://www3.lrs.lt/seimu_istorija/w3_vi ... id=598.htm

<...> skelbia atstatanti nepriklausomą <...> Lietuvos valstybę su sostine Vilniumi ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis.

http://www3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija.htm

– prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę,
– jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis,
– šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę,
– išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius,
– įkūnydama prigimtinę žmogaus ir Tautos teisę laisvai gyventi ir kurti savo tėvų ir protėvių žemėje - nepriklausomoje Lietuvos valstybėje

manytumėt, kad čia trūksta nuorodų į valstybingumo tęstinumą?



************************************************************

    Atkreipkite dėmesį į juridinę formuluotę abiejuose Aktuose - Lietuvos valstybės Nepriklausomybė yra ne sukuriama, o atkuriama (1990 metais Nepriklausomybė irgi atkuriama).

     Beje, atkreipkite dėmesį, jog dokumentuose naudojamas terminas - Lietuvos Valstybė, nevardijant įvairių galimų Valstybės valdymo formų (karalystė, kunigaikštystė, respublika, ...).


     Ir nei viena to meto valstybė nesiginčijo ir nepaneigė šitą formuluotę ("Lietuvos Valstybė atkuriama"), o vėliau, oficialiai pripažindamos atkurtą Lietuvos valstybę, tuo pačiu kartu juridiškai pripažino ir Lietuvos Valstybės tęstinumą.

     Taigi, tokia formuluote buvo besąlygiškai išsaugotas Lietuvos Valstybės juridinis tęstinumas.

      Palyginimui, Estijos ir Latvijos 1918 metų Nepriklausomybės paskelbimo aktuose pasakyta aiškiai - valstybė sukuriama, (o ne atkuriama).

*******************************************************************************

     Pastaba. Kokią dar, jūsų nuomone, Lietuvos Valstybę atkūrė signatarai 1918 metais, jei ne Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę (beje, žiūrint teisiniu požiūriu, tuo pačiu metu buvusią ir Lietuvos Karalyste, nes popiežius šito krikščioniško-katalikiško titulo iš Lietuvos Valstybės niekada oficialiai neatėmė ir nepanaikino)?

     O gal jūs žinote dar kokią nors kitą Lietuvos Valstybę, kurią buvo galima atkurti 1918 metais?

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Sau 2008 18:43 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www3.lrs.lt/owa-bin/owarepl/inte ... 013792.doc

Steigiamasis ir Atkuriamasis

Seimo Pirmininko Vytauto Landsbergio kalba, pasakyta Seime iškilmingo posėdžio, skirto Lietuvos Atkuriamojo seimo 80-mečiui, metu

Vilnius, 2000 05 15


Pone Respublikos Prezidente,

Visi aukštieji svečiai,

Malonūs kolegos Seimo nariai!

     Lietuva XX a. dukart atkūrė prarastą valstybingumą ir nepriklausomybę.

     Abu kartus konstitucinius aktus priėmė demokratiniu būdu išrinktų Tautos atstovų susirinkimas - pirmuoju atveju Steigiamasis Seimas, o antruoju atveju Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas.

     Pirmuoju atveju tai buvo Steigiamojo Seimo rezoliucija "Dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės", priimta 125 metams praėjus nuo Rusijos smurto ir aneksijos, nors vakarinė Lietuva buvo atplėšta dar kelis šimtmečius anksčiau.

     Antruoju atveju tai buvo Aukščiausiosios Tarybos Aktas "Dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atstatymo", priimtas praėjus beveik 50 metų po pakartotinų tos pačios Rusijos, tik apgaulingai kitaip pasivadinusios, smurto ir aneksijos.

     Abiejų dokumentų dvasinga ištaka - tai Lietuvos Tarybos 1918 metų vasario 16 dienos pareiškimas pasauliui apie valstybės atstatymą.

    Visi trys galutinai sujungti trečiojo dokumento - Kovo 11-osios Akto nuostata, kad "Lietuvos Tarybos 1918-ųjų metų Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktas ir 1920-ųjų metų gegužės 15-osios Steigiamojo Seimo Rezoliucija "Dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės" niekada nebuvo nustoję teisinės galios ir yra Lietuvos valstybės konstitucinis pamatas".

     Čia glūdi pagrindinis konstituantinės funkcijos ryšys tarp Steigiamojo ir Atkuriamojo Seimų. Kitų ryšių - įvairių sąsajų, tęstinumo požymių ir palyginimų yra itin daug.

     Pirmiausia keli konceptualūs dalykai.

     Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. deklaracija ir Steigiamojo Seimo 1920 m. gegužės 15 d. deklaracija (nors pirmoji vadinta pareiškimu, o antroji - rezoliucija ir proklamavimu) skelbė Lietuvos valstybės atstatymą, tai yra, tęstinumą, einantį iš praeities amžių.

     Tuo Lietuva skyrėsi nuo šiaurinių kaimynų Latvijos, Estijos ir Suomijos, ir tai leido jai visada pabrėžti teises į valstybės istorinę sostinę Vilnių. Abu glaudžiai tarpusavy susiję dokumentai pabrėžė Lietuvos valstybės atskyrimą nuo visų praeities valstybinių ryšių su kitomis šalimis. Tai buvo adresuojama pirmiausiai Rusijai, Vokietijai, o ypač Lenkijai, kuri tuomet pretendavo į unijinį tęstinumą, Lietuvą laikė lyg savo provincija (deja, patekusia "separatistų" įtakon), o geresniuoju atveju - nauja valstybe, neturinčia istorinių teisių į Vilnių.  

     1990 m. kovo 11-osios Aktas dar kartą paskelbė apie valstybės atstatymą (dabar vartojame gražesnį, stilingesnį žodį "atkūrimas", nors anas artimesnis tarptautinei restitucijos sąvokai).

     Atskyrimas nuo bet kurių buvusių ryšių, teisėtų ar neteisėtų, tai yra, primestų "svetima jėga", dabar buvo išreikštas nuostata, kad Lietuvos valstybės teritorijoje "neveikia jokios kitos valstybės konstitucija". Čia glūdėjo skaudžiausias smūgis vienai konkrečiai valstybei - Sovietų Sąjungai, - kad ji ne tik laikoma, bet ir skelbiama "kita valstybe".

     Tuoj pat priimtoje laikinojoje Konstitucijoje - Laikinajame Pagrindiniame Įstatyme tvirtai įrėžta, kad "Lietuvos Respublikos sostinė yra Vilniaus miestas, ilgaamžė istorinė Lietuvos sostinė".

     Kai atkurta demokratinė Lenkija į šią atkurtą Lietuvos Respubliką, besivadovaujančią šia Konstitucija, ir į jos sostinę Vilnių atsiuntė 1991 m. rudenį savo ambasadorių, skaudžiausias ir nuostolingiausias kaimynų ginčas buvo baigtas visiems laikams.

     Čia yra "Lietuvos valstybė su sostine Vilniuje" - kaip ir buvo paskelbta Vilniuje 1918 m. vasario 16 d. Taigi vėl valstybė ir jos istorinį identitetą patvirtinantis Vilnius. Kovo 11-ąją teko pabrėžti ir aną istorinį, ir 1940 metais nutrauktą, vėl atkuriamą valstybės tęstinumą.  

     Kitas, nemažiau svarbus, konceptualus dalykas buvo laisvų rinkimų keliu gauta teisė "reikšti tautos suvereninę galią (suprema potestas)" - čia cituoju tos pačios Kovo 11-osios deklaraciją dėl deputatų įgaliojimų. Lietuvos Taryba 1918 m. žinojo, kad ji dar nėra visuotinai išrinkta, tik faktiškai "vienintelė lietuvių tautos atstovybė", o valstybės pamatus galutinai turės nustatyti "Steigiamasis Seimas, demokratiniu būdu visų jos gyventojų išrinktas".

     Po to per dvejus metus buvo sukurta valstybė de facto su vykdomąja valdžia, kariuomene, teismais, tarptautiniais ryšiais, bet tik Steigiamasis Seimas galėjo tvirtai pasakyti urbi et orbi: reiškiame Lietuvos žmonių valią. Tą pabrėžė ir pirmasis kalbėjęs Valstybės Prezidentas Antanas Smetona, sveikindamas Seimo narius “laikinosios ligšiolinės Valdžios” vardu:

     “Ši diena yra Lietuvai visų prakilniausia: susilaukėm šios valandos, kada tautos valia, buvusi ilgus amžius prislėgta, suvaržyta, vėl iškilo aikštėn ir susidėjo į stiprų aiškų vienetą.”

     Prezidentas pabrėžė tarptautinę įrodomąją Steigiamojo Seimo reikšmę, sakytume, ir konstitucinės, ir tarptautinės teisės prasme:

     “Steigiamojo Seimo rinkimų stingrumas, uolus visuomenės dalyvavimas juose vaizdžių vaizdžiausiai rodo, kad nepriklausomybė visam kraštui taip didžiai rūpėjo, kaip retoj šaly terūpi. Dabar svetimos šalys mato, kad Lietuva, nuveikusi didžiausias kliūtis, įstengė sudaryti tautos valios reiškėją, įstengė sušaukt demokratingiausiu būdu Steigiamąjį Seimą.”

    “Laikinosios Valdžios uždavinys yra baigtas. Valstybės Taryba, Valstybės Prezidentas, Ministerių Kabinetas, Valstybės Kontrolė, Vyriausiasis Kariuomenės vadas, atvedę Lietuvą lig Steigiamojo Seimo, šiandien visi pasitraukia ir atiduoda tam aukštajam susirinkimui visą krašto valdymą.”

     Be abejo, šalis nė akimirkai neliko be vykdomosios valdžios. Steigiamojo Seimo pirmininku išrinkus Aleksandrą Stulginskį, jis pasiūlė, o Seimas pritarė, kad Valstybės Prezidentas, Ministrų Kabinetas, Valstybės kontrolė ir Vyriausiasis kariuomenės vadas toliau eitų pareigas, “kol Steigiamasis Seimas nurodys, kam privaloma pavest tolimesnis pareigų ėjimas.”

     Gana greit Seime parengus laikinąją Konstituciją, ji buvo paskelbta 1920 m. birželio 12 dieną. Kaip matome, nė mėnesiui nepraėjus. Jos nuostatą, kad “Steigiamasis Seimas yra suvereninės Lietuvos galios reiškėjas” po 70 metų panaudojo ir Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas.

     Pagal kitą 1920 m. Konstitucijos nuostatą Steigiamojo Seimo pirmininkas A. Stulginskis tapo valstybės vadovu, dvejus metus ėjo ne tik parlamento pirmininko, bet ir Respublikos Prezidento pareigas.

     Tik 1922 m. rugpjūčio 1 d. Steigiamasis Seimas priėmė naują, nebe laikiną Konstituciją ir išrinko A. Stulginskį Respublikos Prezidentu. Po to, rudenį, išsiskirstė. Spalio 10-11 dienomis įvyko rinkimai į naują Seimą, antrąjį, kuris pasivadino Pirmuoju. O samprata, kad Seimas – aukščiausia Lietuvos valdžia, visą laiką buvo ir liko labai stipri.

     Jau atidarymo kalboje pirmininkavusi posėdžiui rašytoja ir visuomenės veikėja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė vadino Seimą “šalies šeimininku” ir sykiu kvietė atstovus nepamiršti, "jog mes esame čia tik savo krašto žmonių valios vykdytojai.”

     Žmonių valia, tautos valia – ši samprata nuolat turėjo ir suvereninės galios, ir demokratinio įsipareigojimo atspalvius. Išrinktas Steigiamojo Seimo pirmininku Aleksandras Stulginskis savo pirmojoje kalboje sakė: “Pilietinių teisių ir pareigų pamatus padės mūsų Valstybės konstitucija. Ji turės būti perdėm demokratinga, kaip ir visas mūsų kraštas, jame šeimininkaus pati tauta per renkamuosius atstovus.”

     1990 m. kovo 11-osios aktuose taip pat remiamasi Tautos valia, kurią išreiškia Aukščiausioji Taryba, ir būtent ji kaip suvereninių galių reiškėja “pradeda realizuoti visą Valstybės suverenitetą”; o laikinojoje konstitucijoje iškart primenama, kad “suvereni valstybės valdžia priklauso Lietuvos liaudžiai”, kuri savo galią išreiškia ir per deputatų rinkimus, ir per "piliečių arba deputatų balsavimą konstituciniais klausimais".  

     Konstitucija ir žemės reforma - tai yra, Žemės reformos įstatymas ir pradėtas jo įgyvendinimas buvo ir liko labiausiai prisimenami Steigiamojo Seimo darbai. Kartu  jis toliau organizavo visą valstybės aparatą, priėmė apie 150 būtinų valstybei įstatymų, vykdė ir tarptautinę politiką, buvo ir kovojantis parlamentas, ypač Želigovskio invazijos metu. 1921 m. lapkričio mėnesį, kai Lietuva jau buvo priimta į Tautų Sąjungą,

      Steigiamasis Seimas priėmė drąsią rezoliuciją sujungti Klaipėdos kraštą su Lietuva. Klaipėdą valdžiusi Prancūzija net sutiko su tuo, nors iškėlė sąlygų. Po metų su trupučiu Lietuva išsprendė klausimą savo sąlygomis.

     Tiesą sakant, apie Klaipėdą be užuolankų kalbėta jau pirmame Steigiamojo Seimo posėdy. Štai A. Stulginskio žodžiai: "Deja, kai kurios Lietuvos dalys ir net mūsų sostinė Vilnius negalėjo dalyvauti rinkimuose. /…/ Deja, nėra čia ir Mažosios Lietuvos atstovų; ne mūsų ir ne jų tame yra kaltė, bet tikimės, kad Dievui padedant, pasišalins trukdančios kliūtys ir vienos tautos kūno dalys galutinai susijungs ir sutaps į vieną Lietuvos Valstybės organizmą".

     Gegužės 21 d. atsakant į Mažosios Lietuvos Tautos Tarybos sveikinimą sakoma: "pasižadame pirmoj mūsų rūpesčių eilėj statyti tai, kad ir jų atstovai Steigiamajame Seime kuo veikiausiai atsisėstų drauge su mumis." Tas pat, be abejo, pasižadėta "Vilniaus, ir kitiems okupuotos Lietuvos gyventojams".

     Kelias buvo ilgas, bet šį siekį užbaigė Atkuriamasis Seimas, kartu postulavęs "sienų neliečiamumą, kaip jis suformuluotas 1975 metų Europos saugumo ir bendradarbiavimo pasitarimo Helsinkyje Baigiamajame akte".  

     Man nebereikia priminti, kad 1990-1992 m. Atkuriamasis Seimas, ne mažiau negu Steigiamasis, buvo kovojantis parlamentas, vadovavęs ir tarpvalstybinėms deryboms dėl atkurtos Nepriklausomybės pripažinimo bei santykių su kaimynais sureguliavimo. Deputatai jautėsi esą fronte čia pat, jie ėjo į priešišką, sukurstytą minią, stojo į savanorius, buvo apšaudomi pasienyje.

     Deputatai atribojo Lietuvą nuo sovietijos per žmogaus teises ir nuosavybės teisę, pradėjo žemės reformą su nuosavybės restitucija, iš naujo kūrė Lietuvos kariuomenę - nepaveldėję, kaip Steigiamasis Seimas, nei Valstybės Tarybos, nei Valstybės Prezidento, nei Kariuomenės vado.

     Daug dalykų, sąlygų, aplinkybių buvo kitokios, negu tada, po Pirmojo pasaulinio karo, kuomet Steigiamąjį Seimą išsyk sveikino Anglų valstybės atstovai, linkėdami "laisvo ir laimingo Jūsų Valstybės gyvenimo" (mums to dar reikėjo palaukti), tada Steigiamąjį Seimą sveikino ir Lietuvių Taikos delegacija Maskvoje, Lietuvių tankų kursų Rygoje karininkai ir kareiviai, latvių ir estų parlamentai ir atstovai, Gudų kariuomenė Lietuvoj.

     Bet buvo daugybė ir panašumų, iš kurių bene svarbiausias - keista lietuviška prieštarybė:  aršiai politiškai varžantis tarpusavy, drauge veržtis nesulaikomai į laisvę, į savo valstybę. Taip buvo, tai pavyko, tai įvyko net du kartus. Duok Dieve, kad nebereikėtų trečiojo.

Ačiū už buvimą kartu.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Sau 2008 19:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www.parlamentostudijos.lt/Nr6/6_ ... auskas.htm

Ar Lietuvai reikalinga Respublikos diena?


   Tomas Baranauskas

   1920 m. gegužės 15 d. Kaune susirinkęs Steigiamasis Seimas formaliai užbaigė Lietuvos valstybės atkūrimo darbą ir paskelbė Lietuvą demokratine respublika. Dabar galiojančiame Atmintinų dienų įstatyme ši diena įrašyta kaip Steigiamojo Seimo susirinkimo diena. Bet ar toks apibūdinimas pakankamai tiksliai nusako šios dienos esmę? Ar iš jo galima suprasti, kad būtent ši diena yra Lietuvos Respublikos pradžia?

   Pirmoji Lietuvos Respublika paprastai apibrėžiama 1918–1940 metų chronologinėmis gairėmis. Lietuvos Respublikos įkūrimas istorijos vadovėliuose ir spaudoje dažniausiai tapatinamas su 1918 m. vasario 16-osios Aktu. Tačiau Vasario 16-osios akte pažymėta, kad „Lietuvos valstybės pamatus“ turi nustatyti Steigiamasis Seimas.

   Iš tiesų iki pat Steigiamojo Seimo sušaukimo Lietuvos valstybė nevadinta respublika, nes tokia ji ir nebuvo – tai buvo valstybė, kurios valdymo forma dar nebuvo nustatyta.

   Tiesa, 1918-ųjų vasarą Lietuvos Taryba, nesulaukusi Steigiamojo Seimo sušaukimo, pati pabandė nustatyti Lietuvos valstybės santvarką. 1918 m. liepos 11 d. ji paskelbė apie Viurtenbergo hercogo Wilhelmo von Uracho išrinkimą Lietuvos karaliumi Mindaugo II vardu.

   Pasikeitus politinei padėčiai Uracho išrinkimas buvo atšauktas. 1918 m. lapkričio 2 d. priimti Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatiniai dėsniai, nebenumatantys monarcho institucijos. Ši Laikinoji Konstitucija vėl grįžo prie Vasario 16-osios akto nuostatos, kad „Lietuvos valdymo formą ir konstituciją“ nustatys Steigiamasis Seimas.

   Steigiamojo Seimo rinkimai buvo surengti 1920 m. balandžio 14–15 d. Tai buvo pirmieji visuotiniai, lygūs, slapti ir tiesioginiai rinkimai Lietuvoje. Balsavimo teisę turėjo visi Lietuvos piliečiai, sulaukę 21 metų amžiaus. Rinkimų kampanija buvo „karšta“, o rinkėjų aktyvumas nepaprastai didelis – rinkimuose dalyvavo net 90 proc. visų turėjusių teisę balsuoti piliečių (682 291 asmuo). Balsuojama buvo už sąrašus, kuriuos galėjo siūlyti partijos ir nepartinės grupės – iš viso buvo įteiktas 31 sąrašas. Absoliučią daugumą vietų gavo krikščionių demokratų blokas (59 mandatus iš 112), po jų ėjo valstiečiai liaudininkai (29) ir socialdemokratai (12). Į Seimą nepateko Prezidento Antano Smetonos vadovaujama Tautos pažangos partija.

   Steigiamojo Seimo sušaukimo dieną Kaunas pasitiko išpuoštas vėliavomis, gėlių ir žolynų girliandomis. Nuo ankstaus ryto Kauno katedroje vyko iškilmingos pamaldos, Žaliakalnyje buvo sodinami ąžuoliukai. Nors oficialus Seimo atidarymas Kauno miesto teatro rūmuose prasidėjo tik 18.15 val., dar tą pačią dieną Seimas spėjo priimti pirmuosius nutarimus. Buvo išrinktas Seimo Pirmininkas – juo tapo Aleksandras Stulginskis – ir vienbalsiai priimta tokia rezoliucija: „Lietuvos Steigiamasis Seimas, reikšdamas Lietuvos žmonių valią, proklamuoja esant atstatytą nepriklausomą Lietuvos valstybę kaip demokratinę respubliką, etnologinėmis sienomis, ir laisvą nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitom valstybėm“.

   Taigi būtent 1920 m. gegužės 15 d. Lietuva per savo demokratiškai išrinktus atstovus pasirinko valstybės valdymo formą – demokratinę respubliką.

    Ta pati deklaracija galutinai patvirtino ir Lietuvos valstybės atkūrimo faktą, deklaruotą dar Lietuvos Tarybos. Ne atsitiktinai ir 1990 m. kovo 11-osios Akte Aukščiausioji Taryba pabrėžė, jog „Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Aktas ir 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo Seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės niekada nebuvo nustoję teisinės galios ir yra Lietuvos Valstybės konstitucinis pamatas“.

   Nuostata, kad Lietuvos valstybė yra demokratinė respublika, buvo įtvirtinta ir Steigiamojo Seimo 1920 m. birželio 10 d. priimtoje Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje bei 1922 m. rugpjūčio 1 d. – pirmojoje nuolatinėje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje. Ši nuostata pažodžiui pakartota ir dabartinės Lietuvos Respublikos Konstitucijos pirmajame straipsnyje, kurį 1991 m. vasario 9 d. plebiscito metu patvirtino 76 proc. visų Lietuvos piliečių.

   Taigi ką mums reiškia ir ką turėtų reikšti Gegužės 15-oji? Ką labiau vertėtų prisiminti – ar tai, kad šią dieną Kaune tiesiog susirinko Steigiamasis Seimas, ar ką jis tą dieną susirinkęs nutarė – būtent, kad Lietuvos valstybė atkuriama „kaip demokratinė respublika“? Ar ne metas šią dieną pavadinti tikruoju jos vardu – Respublikos diena?

   Respublikos diena kai kuriose šalyse yra svarbiausia ar viena iš svarbiausių valstybinių švenčių. Kai kur ji sutampa su Nepriklausomybės diena arba ją atstoja. Antai Italijoje Nepriklausomybės dienos nėra, o Respublikos diena švenčiama birželio 2 d. – 1946 m. tą dieną italai referendumu nutarė pereiti nuo monarchijos prie respublikos. Respublikos dieną greta Nepriklausomybės dienos oficialiai švenčia Portugalija (1910 m. spalio 5 d.), Malta (1974 m. gruodžio 13 d.), Indija (1950 m. sausio 26 d.) ir kai kurios kitos šalys. Šiose šalyse Respublikos diena yra nedarbo diena.

   Nesakau, kad mums būtinai reikia dar vienos su valstybės istorija susijusios nedarbo dienos. Bet jeigu jau mūsų Seimui, šiaip ar taip, atrodo, kad nedarbo dienų mums trūksta ir todėl reikia kompensuoti „prarastas“ šventes, kurios sutampa su sekmadieniais (įskaitant ir Velykas bei Motinos dieną, kurios tradiciškai švenčiamos tik sekmadieniais), tai kodėl, užuot mechaniškai pridėjus atsitiktinių dienų, per kurias nieko nešvenčiama, neprisiminus svarbių mūsų istorijos datų – tokių kaip Gegužės 3-osios Konstitucijos diena ar Respublikos diena?

   Bet kuriuo atveju Gegužės 15-ąją vertėtų vadinti Respublikos diena – tai būtų prasmingas akcento perkėlimas nuo Steigiamojo Seimo prie Lietuvos Respublikos, kurią jis steigė. Pats Steigiamasis Seimas dėl to neliktų šešėlyje – atvirkščiai, geriau suprasdami, kad jis galutinai pasuko Lietuvos valstybę respublikinės santvarkos keliu ir sukūrė jos teisinius pagrindus (Konstituciją ir svarbiausius įstatymus), geriau suprasime, kodėl šį Seimą verta prisiminti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 23 Sau 2008 19:12 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://www3.mruni.lt/~rgelumb/PowerPoin ... _atkur.ppt

Lietuvos valstybės atkūrimas: Lietuvos taryba ir jos priimti aktai, Steigiamojo seimo sušaukimo reikšmė, dokumentai


Daiva Gerybaitė

TEbd6-02

2007, Vilnius

Aplinkybės, lėmusios galimybę atkurti Lietuvos valstybingumą:

   * Jau Pirmojo pasaulinio karo metu Lietuvos inteligentijos dalis kėlė politinės autonomijos Rusijos imperijoje  mintį.
   * Kai 1915m. rudenį vokiečiai okupavo Lietuvos teritoriją, visuomenės veikėjai ryžosi pamėginti išsilaisvinti nuo priklausomybės Rusijai.
   * 1917m. vasarį carizmo žlugimas Rusijoje.
   * Tačiau tuo pat metu kilo grėsmė patekti į kitos galingos kaimynės – Vokietijos – priklausomybę. Vokietijai planuojant pajungti sau okupuotą Lietuvą, lietuvių veikėjams pasiūlyta prie vokiečių karinės administracijos sudaryti “Pasitikėjimo tarybą”. Tam sušaukta lietuvių atstovų konferencija išrikti tarybos sudėčiai. Konferencija dirbo 1917 m. rugsėjo 18-23 d. Priimtoje rezoliucijoje skelbiamas lietuvių tautos pasiryžimas, siekiant laisvos Lietuvos raidos, jos etnografinėse sienose sukurti demokratiniais pagrindais sutvarkytą Lietuvos valstybę. Konferencija sudarė 20 narių, atstovaujančių visoms tuometinėms pagrindinėms lietuvių partijoms ir nepartiniams, instituciją, pavadintą Lietuvos Taryba.

   * 1917m. gruodžio mėn. derybomis su Rusija Breste, tarp Vokietijos vyriausybės ir Lietuvos tarybos atstovų susitarta, kad Vokietija Lietuvai suteiks savarankiškumą, jei Lietuva įsipareigos užmegzti sąjunginius ryšius.
   * Lietuvos tarybos 1917 m. gruodžio 11 d. pareiškimas dėl Lietuvos valstybės atstatymo ir sąjungos su Vokietija. Vokietijai delsiant pripažinti Lietuvos nepriklausomybę. Remiantis tautų apsisprendimo teise Tarybos 1918 m. vasario 16 d. pareiškimas dėl nepriklausomos, demokratiniais pagrindais sutvarkytos Lietuvos valstybės su sostine Vilniumi atstatymo ir tos valstybės atskyrimo nuo visų valstybinių ryšių, kurie buvę su kitomis tautomis.

    Vasario 16 Aktas tapo svarbiausiu XX a. Atkurtos Lietuvos valstybės konstitucinę reikšmę turėjusiu aktu. Juo iš esmės remiasi moderniosios Lietuvos valstybės buvimas ir visi vėlesnieji – laikinieji ir nuolatiniai – jos konstituciniai dokumentai.

    Lietuvos Nepriklausomybės paskelbimo aktas ir Lietuvos taryba

    Kiti Lietuvos tarybos priimti aktai

   * Tik 1918m. Kovo 23d. Kaizerio Vilhelmo II aktu buvo paskelbta apie Lietuvos nepriklausomybės pripažinimą.
   * 1918 m.birželio 4 d. aktu buvo nutarta Lietuvą skelbti konstitucine monarchija, o liepos 11d. Taryba, konstatuodama Lietuvos nepriklausomos valstybės paskelbimą pasivadino  Lietuvos valstybės taryba.
   * 1918 m. lapkričio 2 d. Lietuvos valstybės taryba priėmė Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatinius dėsnius.  Šis dokumentas ( 6 skr., suskirstyti į 29 str.) įstatymų leidžiamuoju organu paskelbė Valstybės tarybą, įstatymų iniciatyvos teisę suteikė Valstybės tarybai ir Ministrų kabinetui. Vykdomąją valdžią pavedė Valstybės tarybos prezidiumui, sudarytam iš prezidento ir 2–jų viceprezidentų. Skelbiama visų piliečių lygybė prieš įstatymus, luomų privilegijų nebuvimas, asmens, buto ir nuosavybės neliečiamybė, tikybos , spaudos, žodžio, susirinkimų, draugijų laisvės. Nepaskelbta respublika, nenustatyta Valstybės tarybos ir jos prezidiumo sudarymo tvarka, jų įgaliojimų terminai. Išskirtinę reikšmę turėjo 24str., kuriame įtvirtinta, kad teisinio reguliavimo srityse, “kuriose Lietuvos valstybės nėra išleistų naujų įstatymų, laikinai palieka tie, kurie yra buvę prieš karą, kiek jie neprieštarauja Laikinosios Konstitucijos pamatiniams dėsniams”.

   * 1918 m. lapkričio 11 d. patvirtino pirmąją laikinąją vyriausybę Ministrų kabinetą.
   * Pirmieji atkurtos valstybės įstatymai buvo skirti viešajai tvarkai. 1918m.lapkričio 28d. priimtas Laikinasis Lietuvos teismų ir jų darbo sutvarkymo įstatymas, įteisinęs bendrųjų teismų sistemą ir paskelbęs carinės Rusijos 1903 m. Baudžiamojo kodekso Lietuvoje įsigaliojimą. Savanoriškumo pagrindu imta kurti kariuomenė, pradėta formuoti diplomatinė tarnyba. Vietose besikuriančias valdžios ir savivaldos institucijas mėginta reglamentuoti 1918 m. gruodžio 17-20 d. išleistais trimis vidaus reikalų ministro aplinkraščiais. Įstatymams skelbti1919-12-29 pradėtas leisti oficialus leidinys ”Laikinosios vyriausybės žinios”, nuo 1920-06-22- “Vyriausybės žinios”

Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatinius dėsnių pataisos

   * 1918 m. gruodžio 29 d. “Lietuvos aide” paskelbtas “trijų Prezidiumo nutarimu”, pagal kurį kiekvieno skyrium jų parašas esąs tolygus visų 3 Prezidiumo parašui.
   * Valstybės taryba 1918-01-24 konstituciją papildė VII skirsniu, kurio 30 str. suteikė teisę Ministrų kabinetui, nesant Valstybės tarybos sesijos, pačiam leisti laikinuosius įstatymus. Ministrų kabineto pirmieji įstatymai: apie Lietuvos pilietybę, Laikinasis Lietuvos notariato sudarymo įstatymas.
   * Valstybės taryba 1919 m. balandžio 4 d. peržiūrėjo Lietuvos Valstybės Pamatinius Dėsnius ir priėmė naują redakciją. Iš esmės tebuvo pakeista centrinių valstybės organų sistema – svarbiausi tapo vykdomosios valdžios organai – kolegialų Valstybės tarybos Prezidiumą pakeitęs vienasmenis Valstybės prezidentas, taip pat Ministrų kabinetas. Naujas skyrius – dėl Valstybės kontrolės. Valstybės taryba 1919-04-04 valstybės prezidentu išrinko A.Smetoną, o 1919-04-16 d. prezidento aktu ji buvo paleista. Nepaisant organizacinių priemonių, laikinosios vyriausybės vaidmuo kuriamoje valstybėje buvo ribotas, nes Lietuva tebepriklausė Vokietijai. Tik 1919 liepos 11 d. vokiečių kariuomenė paliko Lietuvą. Nors nebuvo nustatytos valstybės sienos, didelė dalis pietryčiuose buvo likusi lenkų rankose, Klaipėdos kraštas – administruojamas prancūzų, rengiamasi sušaukti Steigiamąjį seimą.

Pasiruošimas Steigiamojo Seimo rinkimams

Buvo priimta nemažai įstatymų, tokių kaip:

Etatų, milicijos, savivaldybių, draugijų ir spaudos .

1919-10-30 Valstybės taryba priėmė Steigiamojo seimo rinkimų įstatymą. Kartu su juo priimtas ir Rinkimų laisvės apdraudimo įstatymas. Pagal šį įstatymą rinkimų teisė suteikta Lietuvos piliečiams nuo 21m.

1919-12-02 papildyta ir pakeista konstitucija skelbė, kad Steigiamasis seimas renkasi Valstybės prezidiumo paskirtą dieną, jo nurodytoje vietoje.

Steigiamojo seimo sušaukimo reikšmė

   * 1920 m. balandžio 14-16d. Įvyko rinkimai.
   * 1920-05-15 į pirmą posėdį susirinkęs Steigiamasis seimas priėmė rezoliuciją, kad reikšdamas Lietuvos žmonių valią, jis proklamuoja esant atstatytą nepriklausomą Lietuvos valstybę, kaip demokratinę, etnologinėm sienom ir laisvą nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitom valstybėm.
   * Steigiamojo seimo buvimas griovė 1919 m. Laikinosios Konstitucijos Pamatinių Dėsnių nuostatas, todėl 1920 m. birželio 2 d. Steigiamasis seimas priėmė Laikinąją Valstybės konstituciją.

    Ją sudarė 7 skyriai, 18 str. Praplėtė aukščiausiosios valstybės valdžios subjekto sampratą – Lietuvos sąvoka apimdamas ir nelietuvius krašto gyventojus. Valstybės valdymo forma- demokratinė respublika. Steigiamajam seimui pavesta išimtinė teisė leisti įstatymus ir prižiūrėti jų vykdymą, tvirtinti valstybės biudžetą ir ratifikuoti tarptautines sutartis. Įstatymų iniciatyvos teisė pavedama Steigiamajam seimui ir ministrų kabinetui. Seimo nario asmens neliečiamumas. Siekiant politinių jėgų kompromiso Prezidentas apskritai nebuvo renkamas – jo pareigas ėjo Steigiamojo Seimo pirmininkas.

   * Laikinoji konstitucija , praplėtė piliečių demokratinių teisių ir laisvių sąrašą, įtraukdama korespondencijos neliečiamumą, sąžinės ir streikų laisvę. Taip pat mirties bausmės bei titulų panaikinimą. Konstitucijoje nenustatyta jos keitimo ar papildymo tvarka. Laikinosios konstitucijos 1920 m. priėmimas teisiškai užbaigė Lietuvos valstybės kūrimosi ir laikinųjų vyriausybių laikotarpį.
   * 1922m. rugpjūčio 1d. Steigiamasis seimas priėmė pirmąją nuolatinę Lietuvos Valstybės konstituciją.

    Sudaryta iš preambulės ir 15 skyrių, suskirstytų į 108 str. savo pagrindiniais bruožais atitiko bendrus demokratinių konstitucijų reikalavimus. Preambulėje pažymima, kad ją per savo įgaliotus atstovus priėmė Lietuvos tauta. Lietuvos valstybė skelbiama nepriklausoma demokratine respublika ir deklaruojama , kad suvereni valstybės valdžia priklauso tautai, kuri suprantama , kaip turinčių rinkimų teisę piliečių visuma.

     Naudota literatūra:

   * Andriulis V. ir kiti. Lietuvos teisės istorija. V.2002.
   * Iš Lietuvos ir valstybės istorijos. Vilnius, 2001.
   * Valančius K.L. Lietuvos valstybės konstitucijos. V., 2001 m.


Šaltinis - http://www3.lrs.lt/home/w5_viewer/stati ... p_k=1.html

1920 m. gegužės 15 d. Lietuvos Nepriklausomybės deklaracija


Lietuvos Nepriklausomybės deklaracija

http://www3.lrs.lt/owa-bin/owarepl/inte ... 003570.gif

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 24 Sau 2008 12:53. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Sau 2008 12:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Apie valstybių tęstinumą
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 30&start=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 25 Sau 2008 20:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Koks teisinis pagrindas panaikinti ATR?
http://forum.istorija.net/forums/thread ... 899#M48899


Cituoti:
incognito - 2008-01-25  11:07 AM

Cituoti:
Žygeivis - 2008-01-24  11:46 AM

    O gal jūs žinote dar kokią nors kitą Lietuvos Valstybę, kurią buvo galima atkurti 1918 metais?

    Ponas Inkognito, jūs taip ir neatsakėte į šį paprastą klausimą?

    Iki 1795 žinau tik vieną valstybę, kurios pavadinime figūravo žodis Lietuva - Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, kuri unijos ryšiais buvo susijusi su Lenkijos karalyste.


   Ką ir reikėjo įrodyti.

      Tarp kitko, ponas Inkognito, perskaičiau jūsų pasisakymus kitoje temoje šiuo klausimu ir matau, kad jūs akivaizdžiai neskiriate akivaizdžią ir neginčijamą teisinę prasmę turinčių sąvokų: "metropolija" ir "prie metropolijos prijungtos kolonijos" kuri realiai naudojama visose post imperinėse valstybėse, praradusiose savo valdytas kolonijas (Ispanijos, Portugalijos, Prancūzijos, Niderlandų, Didžiosios Britanijos, Otomanų (Osmanų) ir kt.). Niekur pasaulyje buvusios kolonijos neperėmė savo buvusios metropolijos įpėdinystės teisių.

      Jūs klausėte ar Italija yra Romos imperijos įpėdinė? Taip, grynai juridiniu požiūriu Italija buvo paskelbta tiesiogine Romos imperijos įpėdine Musolinio valdymo metu. Beje, net jo partijos pavadinimas buvo susietas su Romos liktorių naudotu simboliu. Taigi, formaliai žiūrint, dabartinė Italija irgi yra Romos imperijos įpėdinė (nes tęstinumą su prieškarine Italijos Karalyste dabartinė Italija yra juridiškai įtvirtinusi).

      Graikijoje irgi yra priimti kažkokie juridiniai postulatai, skelbiantys Graikijos ryšį su Bizantijos imperija ir Aleksandro Makedoniečio valdyta Makedonijos imperija. Pavyzdžiui, gerai žinoma ir dabar dar tebesitęsianti diplomatinė kova tarp Graikijos ir dabartinės slaviškos Makedonijos Respublikos, kurią, Graikijos reikalavimu, įvairios valstybės (tame tarpe ir Lietuva) bei tarptautinės organizacijos, įskaitant Jungtines Tautas, oficialiai vadina „Buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija“. Graikija reikalauja, kad iš viso būtų išmestas pavadinimas Makedonija iš slaviškosios Makedonijos pavadinimo. Ši istorija labai primena ir Lietuvos bei Baltarusijos situaciją - ypač, jei Baltarusija kada nors sugalvotų pasivadinti LItva.

      Metropolija Lietuvos Valstybėje visada buvo etninės lietuvių žemės  - iš pradžių tik lietuvių genties gyvenamos Lietuvos žemės, po to Lietuvos žemė platesne prasme, kurioje be senųjų lietuvių gyveno ir kitų baltų genčių atstovai, kurie laikui bėgant sulietuvėjo, o dar vėliau iš jų visų susiformavo lietuvių tauta - dabartine šio žodžio prasme.

     Lietuvos Valstybės užkariautos ir prijungtos prie metropolijos įvairios slavų kunigaikštystės (dabartinės Ukrainos didžioji dalis, dabartinės Baltarusijos rytinė dalis, kai kurios dabartinės Rusijos federacijos teritorijos (Smolensko, Kursko ir kt.) visada faktiškai buvo tik Lietuvos, kaip metropolijos, kolonijos, kurias Lietuvos Valstybė tai praplėsdavo, tai prarasdavo, tai suteikdavo jų gyventojams (visų pirma, žinoma, bajorams-pravoslavams) papildomas teises, tai jie jas prarasdavo). Tačiau šios kolonijos ir jų bajorai-pravoslavai niekada neįgijo Lietuvos Valstybėje vadovaujantį vaidmenį.

     Kitas klausimas, kad Lietuvos Valstybė 1918-1922 metais neturėjo pakankamai karinių galių, kad galėtų atstatyti Valstybę tautiniu (o ne LDK laikais buvusiu imperiniu) pagrindu visose jau galutinai susiformavusios lietuvių tautos (apjungusios įvairias senąsias baltų gentis - lietuvius, sėlius, jotvingius, kuršius, galindus, prūsus, žiemgalius) ) gyventose etninėse žemėse - visų pirma Mažojoje Lietuvoje (kurią dar Mindaugas savo laiške popiežiui įvardijo kaip savo tėvoniją, valdytą dar jo tėvo), Seinų ir Suvalkų krašte bei Palenkėje (LDK sienų ribose) ir Rytų Lietuvoje (nors pagal 1920 m. liepos 12 d. sutartį su Rusija Lietuvos Valstybei šios teritorijos buvo oficialiai pripažintos - Rusijos valdžia (Uljanovas-Leninas) šia sutartimi pripažino Lietuvos Nepriklausomybės siekį ir visišką atsiskyrimą nuo Rusijos su sostine Vilniumi bei rytinėmis etninėmis žemėmis į kurias įėjo ir Gardinas. Siena buvo nustatyta, pradedant Dauguvos upe per Maladečną iki Bebro upės už Gardino).

      Lietuvos siena su Latvija buvo nustatyta abipusių mainų bei nuolaidų būdu ir įtvirtinta atitinkamose sutartyse - Daugpilis ir jo apylinkės, bei keletas kitų gyvenviečių, buvo išmainytos į Palangą ir Mažeikius bei jų apylinkes.

Pastaba. Apskritai, manau, kad Lietuvos Seimas galėtų priimti konstitucinį aktą, jog Lietuvos Respublika yra vienintelė teisėta juridiniu požiūriu Lietuvos žemės, Lietuvos Kunigaikštystės, Lietuvos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įpėdinė. Tada tikrai nebekiltų įvairių beprasmių diskusijų.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Bir 2011 22:02 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 10 Geg 2009 14:59
Pranešimai: 631
Miestas: KAUNAS
    LIETUVOS DIDŽIOJI KUNIGAIKŠTYSTĖ NIEKADA NEBUVO ĮKURTA IR NET NEGALĖJO BŪTI ĮKURTA, NES 1251 m. POPIEŽIUS ĮKŪRĖ - PAKĖLĖ Į KARALYSTĖS RANGĄ LIETUVOS VALSTYBĘ.

J.v PR. Lietuva pirmiausia.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 15 Gru 2011 14:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Источник - http://ru.delfi.lt/misc/culture/article ... &s=1&com=1

Žygeivis,
2011 12 15 13:55


Дилетант,
2011 12 15 13:32
Что же могли сделать вожди ВКЛ, что столь великое государство съёжилось как шагреневая кожа? И зная своё прошлое, что делают нынешние вожди?
-------------------------

      Исторический закон - любая многонациональная империя разваливается.

      Империя Киевская Русь была создана в середине 10 века. Окончательно развалилась уже в 12 веке.

      Монгольская империя была создана в начале 13 века. Окончательно развалилась в 15-16 веках.

      Литовская империя была создана в середине 13 века. Окончательно развалилась в конце 18 века.

      Москальская империя ("Россия") была создана в 16-17 веках. В начале 20 века частично развалилась, но была воспроизведена большевиками как СССР, на новой идеологической основе.

      Однако и эта империя развалилась в 1991 г.

      Сейчас подходит конец и остаткам империи - "РФ": она на явном пороге окончательного развала.

      То же самое можно сказать про все империи: и древние, и средних веков, и более поздние (особенно колониальные) - римскую, византийскую, франкскую, хазарскую, разные азиатские империи, отоманскую (османскую), британскую, французскую, германскую, испанскую, португальскую, нидерландскую...

      История доказала не жизнеспособность самых разных империй.

      И только национальные государства являются наиболее устойчивыми к любым потрясениям.


      Поэтому Литовский Национальный Совет в 1918 г., обьявляя о восстановлении независимости Литовского Государства, также официально обьявил, что Литва отказывается от своего имперского прошлого и впредь будет национальным литовским государством, в пределах только литовских историко-этнических территорий, не зависимо, кто этими территориями управлял (то есть был взят курс на обьединение всех литовских земель - и Большой Литвы, и Малой Литвы, отказавшись от тех земель разных народов, которые когда то принадлежали Литовской Державе).

************************************************************

http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

Žygeivis - аборту,
2011 12 15 17:57


      Прочитай Мирный договор о границах от 12 июля 1920 г.

      Нынешняя демаркационная линия между Литовской Державой и Беларусью - это последствие польской агрессии Желиговского 1920 г. и Сталинской агрессии 1939-1945 г.

      А настоящая государственная граница между Литвой и Белорусью намного восточнее.

Карта границы
http://alkas.lt/wp-content/uploads/2011 ... ija005.jpg

      Так называемый "Островец" находится на территории Литовской Державы, сейчас временно управляемой Беларусью (эту территорию Беларусь незаконно "получила в подарок" от Сталина после агрессии 1939-1940 г.).

      Примечание - эта историческая граница Литовской Державы будет восстановлена уже в недалеком будущем, как только окончательно развалится Москальская империя.

Žygeivis,
2011 12 16 16:05


      Батьке я бы посоветовал взглянуть на карту - где проходит граница по мирному договору 12 июля 1920 г.

      Законность границы по договору 12 июля 1920 г. подтверждает ее регистрация в Лиге Наций, а также разные договоры Литвы с СССР, и договоры СССР с Польшей, где СССР официально признает свою границу с Литовской Державой, не признавая польскую оккупацию территории Литвы в 1920 г., создание Срединной Литвы на Польшей оккупированных территориях, и ее аннексию Польшей в 1922 г.

      И это единственная законная граница Литовской Державы с Белоруссией, так как раньше такого государрства, как Белая Русь, не существовало, а была Великая Литовская Держава, то есть Литовская империя, и Москалия.


      Ну, а если брать более ранние границы Литовской Империи с Москалией, то тогда граница шла недалеко от Москвы. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Sau 2012 21:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

http://ru.delfi.lt/news/politics/articl ... &com=1&s=2

да ну?)),
2012 01 05 19:15


      Žygeivis, и как ты видишь Литву в недалёком будущем? ну-ка расскажи умник, что такое экономика тебе известно?;)

поделись мыслями:)
2012 01 05 19:37


       Žygeivis, ну расскажи, что бы ты сделал, став премьером. И к чему бы это по твоему мнению привело страну.

       Может у тебя хорошая программа.

Žygeivis,
2012 01 05 19:42


       Рассказывать не стану, а вот если умеешь читать по литовски, то полная Программа (в том числе экономическая и финансовая) тут (из адреса убрать пробелы):

Tautos partija (Programos projektas)
viewtopic.php?t=2246

       Примечание.

       Мы не какие то "закостенелые догматики", поэтому этот Проект Программы постоянно дискутируется, пополняется и уточняется - как только поступают обоснованные предложения.

Žygeivis,
2012 01 05 19:59


эcоэс to žygeiviui,
2012 01 05 19:34
Немножко осторожней. 75 процентов русских гордятся живя в Литве, 25 процентов уродов не в счет.
-----------------------

      Русский и москаль - это такие противоположности, которых невозможно спутать:

      "Гордые, стоящие в полный рост перед выбранным ими посадником новгородцы, и, с другой стороны, московиты, ползающие на коленях перед своими ханоподобными государями - что может быть противоположней?"

      Вот пример, как москалей определяют украинцы:

"Москаль" не национальность. Это образ жизни, это стиль мышления. "Москалем" может быть русский и украинец, белорус и абхаз, латыш и еврей. Нелюбовь к России - это не нелюбовь к русским, это нелюбовь к "москалям".

Проверить себя на "москальность" может прямо сейчас любой человек. Просто прочитайте следующую строку:

Незалежна Україна. Украинский националист. Украинская Повстанческая Армия (УПА). Симон Петлюра. Степан Бендера. Гетман Иван Мазепа!

А теперь оцените сами свои эмоции.

Гордость и чувство собственного достоинства? Поздравляю, вы - украинец.

Пожатие плечами? Мол, "исторические персонажи, и что?". Поздравляю. Не знаю вашу национальность, но вы не "москаль".

Гнев, презрение, другие негативные эмоции, желание немедленно поставить этой заметке оценку единица и обозвать автора украинским националистом? Поздравляю. Вы - тот самый "москаль", которого украинцы так не любят.

      "Москалями" не рождаются. Ими становятся.

Žygeivis,
2012 01 05 20:30


АКМ,
2012 01 05 19:54
Обьясняю москалям тупоголовым - преступлениям против Литовской Державы и Литовской Нации не существует срока давности.

      Ещё раз объясняю тупорылому ЖИГЕЙВИСУ, в то время Литовской Республики законодательно не существовало в природе, была ЛССР. Учи историю чучундра.
------------------

      Обьясняю неучам, с засоренными совковой пропагандой мозгами:

      Литовская Держава де юре (de jure) существует все время с момента ее основания в далекие и темные средневековые времена 7-8-9 веков.

      Де факто (de facto) Литовская Держава, начиная с конца 18 века, иногда временно, из за наплыва внешних врагов, теряла свою Независимось.

      Разницу между de jure и de facto выясняйте сами в учебниках международного права.

      Примечание - 13 января 1991 г. Литовская Держава и de jure, и de facto было независимым государством - с момента провозглашения О Восстановлении Независимости 11 марта 1990 г.

      Забывчивым напомню, что даже по тогдашней Конституции СССР Высший Совет Литвы имел абсолютное и безоговорочное право принять решение о выходе из СССР.

      Что он и сделал 11 марта 1990 г., обьявив решение "Красного" Сейма Литвы 1940 г. о вступлении в СССР недействительным с момента его принятия.

Žygeivis,
2012 01 05 20:48


эсоэс to žygeiviui,
2012 01 05 20:33

"Мы должны превратить Россию в пустыню населенную белыми неграми, которым мы дадим такую тиранию, которая не снилась никогда самым страшным деспотам Востока...

...Разница лишь в том, что тирания эта будет не справа, а слева, и не белая, а красная, ибо мы прольем такие потоки крови, перед которыми содрогнется и побледнеет все человечество...".

Троцкий Л.Д.{Бронштейн}
-------------------------

      Именно так большевики и поступили.

      Это хороший пример того, что происходит, когда люди теряют или отрекаются от своей национальности, своего национального идентитета, своей истории и языка своих предков, и становятся безродными имперскими москалями.

      И в принципе нет большой разности - царскими, большевистскими или "путинскими".

Žygeivis,
2012 01 05 21:21


>Žygeivis,
2012 01 05 20:36
Литовская Держава де юре (de jure) существует все время с момента ее основания в далекие и темные средневековые времена 7-8-9 веков.

      до нашей эры забыл дописать
----------------------------

      Не забыл - просто об этом пока нет данных.

      Но ты так не беспокойся: если найдут историки или археологи какие то письменные или другие источники, то обязательно допишу. :)

Žygeivis,
2012 01 06 15:25


мальчику мажору,
2012 01 06 06:04

так вы с Žygeivis как раз и выступаете за империю под названием ВКЛ
------------------------------

     Во первых - не какая то ВКЛ, а Великая Литовская Империя.

     Пора отказаться от искажающей суть вещей церковнославянской писарской терминологии и переходить к общеевропейской, основанной на латыни.

     Во вторых - все многонациональные империи, собранные из земель разных народов, в конце концов неизбежно загнивают и разваливаются - это общемировой закон и мы его прекрасно усвоили (не так как имперские шовинисты ляхи и москали).

     Поэтому мы не будем расходовать свои силы и средства на воссоздание давно почившей многонациональной Литовской Империи - "от Белого до Черного моря".

     Еще в 1918 г. Литовский Государственный Совет принял официальное государственное и очень мудрое решение отказаться от попыток восстановления Великой Литовской Империи, а воссоздавать истинно Литовское Государство на литовских историко-этнических землях Большой Литвы (в конце 18 века оккупированной Москальской империей) и Малой Литвы (в то время оккупированной Германией).

     К сожелению, предатель литовского народа, ополячившийся шляхтич из Жямайтии, Пилсудас-Гиниотас, назвавшийся Пилсудским, решил восстановить именно Великую Литовскую Империю, и его войскам удалось захватить немалую часть литовских этнических земель на юге и востоке Литвы.

     Часть этих земель и сейчас находятся во временной оккупации Польши и Беларуси, а южная часть Малой Литвы с 1946 г. во временной оккупации Москалии.

     P.S. Нам чужие этнические земли других народов не нужны.

     А свои литовские историко-этнические земли, которые сейчас временно оккупированны разными грабителями, мы несомненно со временем возвратим.


Žygeivis,
2012 01 06 15:57


Палпатин,
2012 01 06 10:22
"Забывчивым напомню, что даже по тогдашней Конституции СССР Высший Совет Литвы имел абсолютное и безоговорочное право принять решение о выходе из СССРю"
---

      Это ложь. Выход из СССР мог был сделан только со всеобщего волеизъявления (референдума). Референдума не было, поэтому Литва де-юре получила независимость только после фактической ликвидации СССР - декабрь 1991.
------------------------

      Во первых - никакого референдума не было ни когда создавался СССР в 1922 г. (а юридически это означает, что и выход должен быть по такой же процедуре), ни даже когда "тройка" его распустила в 1991 г.

      Во вторых - никакого референдума не было и в Литве, когда Литву "приняли" в СССР, по "просьбе трудящихся" и "красного Верховного Совета" Литвы.

      Добавлю, что в то время в Литву уже вошли несколько оккупационных армий Совдепии - свыше 300 000 солдат и офицеров, а также многочисленные части НКВД.

      А по тогдашней Конституции Литвы и литовским законам никакие выборы в Сейм вообще не могли проводиться, когда на территории государства находятся иностранные войска.

      В третьих - когда Верховный Совет Литвы принял закон ликвидировать решение незаконно созданного "красного Верховного Совета" Литвы 1940 г. "о добровольном вступлении в СССР", не только в Конституции СССР, но и в законах СССР не было установки, что выход из СССР возможен только послн референдума (особенно по законам СССР).

     Такой закон СССР был принят только уже после решения Верховного Совета Литвы 11 марта 1990 г. "О восстановлении независимости" (можешь это очень легко проверить). :)

Žygeivis,
2012 01 06 16:49


во как,
2012 01 06 15:39
ВКЛ, (княжество) уже в империю превратилось? да ещё и в великую, а Рим знает, что была империя покруче? ;)
-------------------

      Вот именно - Великая Литовская Империя, а не какое то "княжество".

      Короткая справка для неучей

      Во первых - в 14-16 веках (до персональной унии с Польшей в 1569 г., когда Литва потеряла Украину и Подляшье) Литовская Держава занимала территории от Карелии до Крыма, включая и часть нынешней Молдавии.

      Во вторых - территория Литовской Державы в то время занимала свыше одного миллиона квадратных км.

      И именно Литва (Великая Литовская Империя) тогда была самым большим государством на территории тогдашней Европы.

      В третьих - в переписке Литовских Владык того времени с европейскими монархами, императорами Германии, папами римскими, магистрами крестоносцев и ливонского ордена, императорами Византии владыки Литвы очень часто титулировались и их другие называли именно императорами (базилевсами по гречески) или высшими королями (supremus rex).

      И это очень легко проверить в текстах древних западных хроник, в письмах Византийских императоров, Германских императоров, документах крестоносцев и Ливонского ордена (в Тайном прусском архиве - сейчас он в Берлине), папских булах и других документах - в разных архивах Ватикана и Западной Европы (почти все эти документы выложены разными западными архивами в открытом доступе в интернете).

      Другое дело, что все эти исторические данные до сих пор "не осознаются" в "постсоветском пространстве", а ранее вообще запрещалось о них даже заикнуться в учебниках истории или популярных статьях.

      Ученые историки, конечно, и тогда об этом знали, но предпочитали помалкивать - и ясно по какой причине... :)

Žygeivis (дополнение),
2012 01 06 16:49


      Вообще то, надо добавить, что древнее литовское слово "kunigaikštis" ("кунигайкштис") как раз и означало "visų kunigų kunigas" - то есть "кунигас всех кунигов", что не совсем правильно переводится как "князь всех князей", так как титул "кунигас" означал на тогдашнем литовском языке именно то, что в Западной Европе называлось в то время королем.

      Восточные славяне исторически использовали свой собственный титул - князь, но этот титул после развала Империи Киевской Руси потерял свое первоначальное значение "владыка всего государства" и полностью "умелчился", когда в Руси появился не один, а множество разных князей.

Žygeivis,
2012 01 06 17:46


..,
2012 01 06 17:19
западные историки не называют ВЛК империей, они называют его королевством.
----------------------

      Уже иногда и они называют.

      Но старые "привычки и традиции" все еще крепко укоренившиеся - ведь история Литовской Державы - Великой Литовской Империи - на Западе изучается в основном по явно антилитовским работам польских историков еще со времен 17 века.

      Вообще особенно странно получается, когда сравнишь Литовскую Империю 14-16 веков с какой нибудь "Кхмерской империей", "Хетитской империей" или даже "Зулусской империей" - а ведь именно так она называется в работах британцев (наверное, они очень гордятся, что все таки сумели ее захватить - против луками и копьями вооруженных зулусов несколько десятилетий "великие воины" британцы воевали используя пушки, винтовки и револьверы).

      Можно и другие разные империи для сравнения посмотреть - например, величину их территорий, сколько разных отдельных государств эти империи завоевали и присоединили, сколько людей в них обитало, в какие дальние походы ходили их армии, и так далее...

      И тогда в мировой исторической науке с удивлением увидем множество империй, которые по сравнению с Великой Литовской Империей только малюсенькие карлики.

      P.S. Убедитесь сами - - посмотрите, например, в той же Википедии, введя слово "империя", что за империи там "присутствуют". :) :) :)

      Или в английском варианте - imperium (на латыни) или на английском Empire.


Источник - http://ru.delfi.lt/vkl/history/avtory-f ... s=1&no=340

Žygeivis
21.10.2012 19:40


"Вы и сами можете без особых проблем убедиться, что все, кто сегодня носят фамилии Домейко, Мажейко, Серейко и т. д. (с литовским именным - фамильным суффиксом -ейк-) имеют предков, которые жили или на нынешней территории Литвы, или на территории Восточной Литвы, которую в 1939 г. Сталин подарил Белоруссии и назвал ее Западной Белоруссией".

Žygeivis
22.10.2012 17:37


britan
22.10.2012 08:26

P.S. На счет восточной Литвы. Не надо так шутить.
-------------------------------------------------

Это не шутка, а исторический и юридический факт:

Ареал литовского языка в 16 веке (уьрать пробелы)
h t t p://upload.wikimedia.org/wikipedia/com mons/thumb/2/27/Lithuanianlanguagein the16thcentury.png/546px-Lithuanianl anguageinthe16thcentury.png

Paveikslėlis

Мирный договор между Россией и Литвой 12 июля
1920 г.


Полномочные представители Российской Социалистической Федеративной
Советской Республики и полномочные представители Литовской
Демократической Республики заключили и подписали в Москве 12 июля
1920 г. мирный договор между Россией, с одной стороны, и Литвой с
другой,
который от слова до слова гласит так:

Статья II
Государственная граница между Россией и Литвой проходит:

Начинаясь от места впадении реки Городнянки в реку Бобр в 2
верстах восточнее дер. Черныляс по речке Городнянка между
деревнями Хмельники и Хмелевка и деревнями Левки и Ольша; оттуда
по суходолью по направлению к южной стороне деревни Веселово;
оттуда по безымянному притоку речки Каменной до впадения этого
притока в вышеназванную речку Каменную в расстоянии около версты
от деревни Веселово. Далее вверх по течению речки Каменной на
расстоянии около одной версты; оттуда по суходолью приблизительно
в направлении на В. Пр. деревни Нерасная вплоть до верховья
безымянного притока речки Сидерка; далее по этому притоку до его
слияния с речкой Сидерка в расстоянии около версты от деревни
Сидерка: оттуда по течению речки Сидерка (Сидерянка) между
деревнями Шестаки и Сидерка, мимо местечка Сидра, между деревнями
Юраши и Огородники, мимо деревни Беняши, мимо деревни Литвинка,
между деревнями Зверяны и Тимани, до деревни Ловчики; оттуда по
суходолью по направлению к южной окраине деревни Волькуша, оттуда
к северной стороне деревни Чуприново; далее на возвышенность с
тригонометрическим пунктом 108,0, что в расстоянии около версты к
югу от деревни Новодели; далее по направлению к северной стороне
Ок. Толчи в расстоянии приблизительно версты к северу от нее;
оттуда по направлению к южной стороне деревни Дубовая, далее по
речке Индурка, мимо деревни Лужки, мимо местечка Индура, мимо
деревни Прокоповичи, мимо деревни Белево, далее по речке Лашанка,
мимо деревни Бобровники и далее по этой речке до впадения ее в
речку Свислочь. Далее по речке Свислочь до впадения ее в реку
Неман; оттуда по реке Неману до устья реки Березина, по рекам
Березина, Ислочь и Воложинка, по западной стороне м. Воложин и по
северной стороне деревни Брилки, Бурлаки и Поликщовщизна; оттуда к
северо-востоку но восточной стороне деревень Мелаши и Гинтовщизна
(Менжиковщизна) приблизительно в одной версте от них; далее к
северо-востоку по направлению к западной стороне местечка Холхло в
расстоянии приблизительно одной версты от него; далее по
направлению к западной стороне деревни Сухонаровщизна в расстоянии
около версты от нее.

Žygeivis (продолжение)
22.10.2012 17:39


Оттуда граница поворачивает к северо-востоку
к западной стороне деревни Березовцы в расстоянии приблизительно
одной версты от нее; далее к северо-востоку по направлению деревни
Ляльковщизна в расстоянии приблизительно одной версты от нее;
далее к северо-востоку по направлению к западной стороне деревни
Васьковцы, оттуда по направлению к западной стороне деревни
Кулевщизна и оттуда к северу между деревнями Дрени и Жерлаки;
оттуда к северо-западу по восточной стороне деревни Гаравина и
западной стороне деревни Адамовичи; далее к восточной стороне
деревни Мыслевичи, далее по восточной стороне деревни Буховщина,
по направлению к станции Молодечно, пересекая железнодорожный узел
так, что железнодорожная линия Вильно-Молодечно-Лида остается на
литовской территории, а железнодорожная линия
Вилейка-Молодечно-Минск - на российской территории; оттуда по
речке Буховка до впадения ее в речку Уша; по этой речке Уша до
деревни Уша; оттуда поворачивает к северо-востоку и идет по
суходолью по западной стороне деревень Слободка, Долгая, Прента;
оттуда по речке Нароч и около деревни Черемщица в расстоянии около
версты от нее поворачивает к северу и идет по восточной стороне
озера Бляда; в расстоянии около одной версты от него проходит к
северу через озеро Мястра и по выходе из этого озера по суходолью
между деревней Пикольцы с западной стороны и деревни Минчаки с
восточной стороны; далее к северу и по западной стороне деревни
Волочек приблизительно в одной версте от нее; оттуда к северу
через озеро Мадзиол к западной стороне деревни Пшегроде
приблизительно в одной версте от нее; оттуда по направлению к
истоку речки Мядзелка и по этой речке до впадения ее в реку Дисну;
оттуда граница идет по суходолью к северо-востоку в направлении к
западной стороне деревни Боровыя, приблизительно в расстоянии
одной версты от нее; далее к северо-востоку в направлении через
озеро Махалишки; далее по речке Нищенка до параллели оз. Озирайцы,
на западную окраину З. Репище, на западную окраину Замощье, на оз.
Золва, по р. Зольвица, через озеро Дрывяты на оз. Цно, о. Неслижа,
далее к северу через озеро Недрово и от этого озера по реке Друйка
до пересечения ее с границей Ковенской губернии, далее по границу
Ковенской губернии и далее на реку Западная Двина у ф. Шафраново.
Примечание 1. Граница между Литвой и Польшей и между Литвой и
Латвией будет установлена по соглашению с этими государствами.

Žygeivis (окончание)
22.10.2012 17:42


P.S. 12 июля 1920 года реально не существовала ни БНР, ни Литбел, ни БССР.

Единственным государством, который и реально, и юридически контролировал эту территорию, была РСФСР. И поэтому Мирный Договор от 12 июля 1920 года был подписан и границы были установлены с РСФСР.

В 1922 году был создан СССР, в который вошла и БССР.

Поэтому 28 сентября 1926 года в Москве был подписан новый договор между СССР и Литовской Республикой - Договор о ненападении и мирном разрешении конфликтов от 28 сентября 1926 года, в котором полностью подтверждены все пункты мирного договора 12 июля 1920 года.

В следующие годы было подписано еще несколько договоров между СССР и Литвой, и всегда подтверждалость нерушимость мирного договора 12 июля 1920 года. Последний раз уже в 1939 году.

Но после 17 сентября 1939 года Сталин "забыл" об этих договорах (точнее - только пункт о границе) и возвратил Литве только часть Восточной Литвы (меньше половины).

Позже - уже БССР - приняло решение о возвращении еще нескольких литовских районов, но это так и осталось "на бумаге".

Žygeivis (дополнение 1)
22.10.2012 17:47


В 1921 году был заключён Рижский мирный договор, установивший границу между советскими республиками (РСФСР и УССР) и Польшей.

В этом договоре был применен хитрый дипломатический прием, с которым Польша согласилась - РСФСР признала границу с Польшей, "отодвинув" ее примерно на 30-50 км от той границы, которую РСФСР признала границей с Литвой.

То есть официально РСФСР отдала Польше только неширокий "коридор" между РСФСР и Литвой, тем самым не нарушая договор о границах с Литвой от 12 июля 1920 г.

Žygeivis (дополнение 2)
22.10.2012 17:54


...в так называемой Особой папке № 1 Политбюро ЦК КПСС, касающиеся судьбы польских офицеров, попавших в плен СССР в 1939 году при возвращении Советскому Союзу территорий Западной Белоруссии и Западной Украины....
--------------------------

Уточняю:

Во первых - все эти территории никогда Советскому Союзу не принадлежали (СССР был создан только в 1922 г.).

Во вторых - Западная Украина никогда не принадлежала даже Российской империи, ведь после раздела Литовского и Польского Унийного Государства эти земли попали в состав Австро-Венгерской империи.

В третьих - так называемая Западная Белоруссия тысячи лет была центром балтских и литовских племен.

Здесь все древние названия местных рек и озер, болот и лесов, холмов и впадин, все древние названия деревень, городков и городов - литовского происхождения.

Никаких славян тут никогда не было, даже после того, как славяне вторглись в центральные районы нынешней Белоруссии в 9 веке, сюда их литовское войско не допустило. Также, как позже не допустило и войска Киевской Руси, а еще позднее - и монгольские войска.

И только в 17-18-19-20 веках принудительная славянизация постепенно захлестнула бывший многовековой исторический центр литовского народа и Литовской Державы.

Единственная без силового нажима юридически оформленная граница между Литовским Государством и тогдашней Советской Россией была утверждена Московским Мирным договором от 12 июля 1920 года.

Недавно рассекреченные документы канцелярии 3 Рейха показали интересную "историческую вещь" - оказывается, что Сталин вообще не желал что либо возвращать Литве.

Как, впрочем, он тогда считал, что и Польша будет полностью ликвидированна и разделена между СССР и Германией.

Сталин тогда хотел всю литовскую территорию "обьявить" Западной Белоруссией и так все "заграбастать".

Но таким его великодержавным "замашкам" резкое сопротивление оказал именно Гитлер, который указал министру иностранных дел Третьего рейха Иоахиму фон Риббентропу, чтобы тот передал Сталину строгое требование возвратить Литве Вильнюс и другие литовские земли.


Ведь Литва по первым секретным протоколам попадала в сферу влияния именно Германии, поэтому Гитлер хотел получить всю Литву, а не только ее западную часть.

Это было "оформлено" в секретном дополнительном протоколе от 23-24 августа 1939 г. (СССР - Германия):

"1. В случае территориально-политического переустройства областей, входящих в состав Прибалтийских государств (Финляндия, Эстония, Латвия, Литва), северная граница Литвы одновременно является границей сфер интересов Германии и СССР. При этом интересы Литвы по отношению Виленской области признаются обеими сторонами."

Так что именно Гитлеру, а совсем не Сталину, Литва "обязана" возвращением Польшей в 1920 г. оккупированного Вильнюса.

Вот так два мировых разбойника делили Литву в 1939-1941 г. - и эти "разделы" до сих пор определяют то, что большие территории Литовского Государства находятся во временной оккупации разных оккупантов.

Žygeivis (дополнение 3)
22.10.2012 18:38


Имеется еще один интересный международный правовой "нюанс", о котором редко кто говорит...

Нынешняя РФ юридически является наследницей СССР (созданного в 1922 г.) и РСФСР (созданного в 1918 г.), но по международному праву не является юридической приемницей и наследницей Российской Империи - также, как и РСФСР, и позже СССР, таковыми не являлись. :)

И в советские времена, и особенно после провозглашения РФ в 1991 г. этот вопрос несколько раз очень горячо обсуждался на разных уровнях верховной власти.

Но от всех предложений юридически оформить преемственность РСФСР, СССР и теперь РФ по отношению к Российской Империи было отказано (и Госдума РФ тоже не дала согласия).

Причин много, но главная заключается в том, что РФ (как и РСФСР, и позже СССР) не хотят расплачиваться по царским долгам - а они, вместе с накопившимися процентами, огромные.

По международному праву, признай РФ себя официальной преемственницей Российсской Империи, ей пришлось бы расплачиваться за все эти долги и накопившиеся проценты (тем более, что уже несколько раз подавались такие иски в международные суды разного уровня - и РФ спасло только именно то, что большевики в свое время официально отказались от всякой юридической преемственности с Российской империей).

И тогда РФ пришлось бы себя объявить банкротом - только так она сможет не платить "по счетам". :)

Но такой "ход конем" моментально бы прикончил финансовую систему и экономику страны, так как полностью подорвал бы к ней доверие инвесторов. Да и других проблем было бы множество - например, рубль стал бы "деревянным", как и советский в свое время. :).

P.S. Литовское Государство в этом отношении в свое время поступило совсем иначе, чем большевики в 1917 г.

И 16 февраля 1918 г., и 11 марта 1990 г. были изданы Акты о Восстановлении Независимости Литовского Государства, и в них недвусмысленно указывается преемственность со средневековой Литовской Державой. Эта правовая норма очень четко изложенна и в Конституциях Литвы - в том числе и нынешней:

ЛИТОВСКИЙ НАРОД

– создавший много веков тому назад Литовское государство,

– основывая его правовой фундамент на Литовских Статутах и Конституциях Литовской Республики,

– веками решительно защищавший свою свободу и независимость,

– сохранивший свой дух, родной язык, письменность и обычаи,

– воплощая естественное право человека и Народа свободно жить и творить на земле своих отцов и предков – в независимом Литовском государстве,

– радея о национальном согласии на земле Литвы,

– стремясь к открытому, справедливому, гармоничному гражданскому обществу и правовому государству,

по воле граждан возрожденного Литовского государства принимает и провозглашает настоящую

КОНСТИТУЦИЮ

(принята гражданами Литовской Республики
на референдуме 25 октября 1992 г.)

http://www 3.lrs.lt/home/Konstitucija/Konstitucija_RU.htm

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Vas 2013 15:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Žygeivis
2013-02-19 14:20


Įdomu, kada mes galų gale įgausime normalią istorinę-tautinę savimonę ir atsisakysime slavų raštininkų-vergų mums primesto pavadinimo "LDK" - tiesioginio vertinio iš tuometinių slavų kalbų?

Galima pagalvoti, kad Lietuvos valdovų dvare ir mūsų valdovų susirašinėjime su kitų valstybių valdovais nebuvo vartojami ir kiti - vakarietiški, o ne slaviški - Lietuvos Valstybės pavadinimai.

Vartokime normalius europietiškus terminus, kuriuos puikiai supranta visas pasaulis, o ne "derinkimės" prie slaviškos "istorinės tradicijos" - juk to meto Lietuvos Valstybė buvo milžiniška (pati didžiausia to meto Europoje imperija, užėmusi virš milijono kvadratinių km plotą), ir todėl ją vadinti būtina tiksliai ir visiems visame pasaulyje suprantamai - Lietuvos Imperija.

Ir tada visiems viskas bus aišku.

O tai dabar Vakarų pasaulyje su tokiais slaviškais "LDK" atrodome analogiškai kaip kokia nors "mikroskopinė" "LDK" - Lichtenšteino Didžioji Kunigaikštystė... :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 22 Vas 2013 15:38 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Konstitucinis Teismas rėmėsi 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto „Dėl Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimo“ nuostatomis.

Teismas pažymėjo, kad Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimas buvo grindžiamas Lietuvos valstybės tęstinumu, kuris reiškia, kad 1940 m. birželio 15 d. prieš Lietuvos Respubliką pradėta Sovietų Sąjungos agresija nepanaikino Lietuvos valstybės, kaip tarptautinės teisės subjekto, ir jos suverenių galių.

Dėl Lietuvos Respublikos teritorijos okupacijos ir valstybės institucijų sunaikinimo buvo sustabdytas Lietuvos valstybės suverenių galių, taip pat ir jos tarptautinių teisių ir įsipareigojimų, vykdymas.

1940 m. rugpjūčio 3 d. SSRS įvykdyta Lietuvos Respublikos teritorijos aneksija buvo niekinis aktas, todėl Lietuvos Respublikos teritorija tarptautinės teisės požiūriu buvo okupuota kitos valstybės ir niekada nebuvo teisėta Sovietų Sąjungos dalis.

KT taip pat pažymėjo, kad iš 1990 m. kovo 11 d. Akto nuostatų matyti, kad konstatuojamas ir Lietuvos valstybės tapatumas: atkūrusi nepriklausomybę Lietuvos Respublika tarptautinės ir konstitucinės teisės požiūriu yra Lietuvos valstybei, prieš kurią 1940 m. birželio 15 d. buvo pradėta SSRS agresija, tapatus teisės subjektas, taip pat tai, kad bet kurios kitos valstybės (taip pat ir SSRS) konstitucijos galiojimo įvedimas, tokios konstitucijos nustatytų pareigų primetimas Lietuvos Respublikos piliečiams buvo neteisėtas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 09 Lie 2014 00:46 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
http://www.buzina.org/forum.html?func=v ... =890#53288

nestor rašė:
Жигяйвис rašė:
И причина очевидная - международное право, о котором в СССР помалкивали, хотя прекрасно знали какой международный статус у Литвы, Латвии и Эстонии - эти государства находятся во временной оккупации СССР.

И именно так считали практически все западные государства.[/b]


Жигяйвис, мне честно говоря ПЛЕВАТЬ, ЧТО думает Андорра по поводу Эстонии...
Мне интересно иное...

Жигяйвис, я ОЧЕНЬ прошу ВАС напишите мне ДАТУ образования Эстонского Государства...

Только умоляю вас БЕЗ длинных предисловий... просто ДАТУ...

Как например ДАТА нападения Германии на СССР во Второй Мировой войне:
====> 22 июня 1941 года

Просто дату...
====> Эстония как государство образовалось в..............????


24 февраля 1918 года была провозглашена Эстонская Республика.

Независимость была достигнута в ходе Освободительной войны.

2 февраля 1920 года Советская Россия и Эстония подписали мирный договор о взаимном признании.

22 сентября 1921 года Эстония стала членом Лиги наций.

P.S. И какая вам разница, когда Эстония образовалось как государство?

Кроме того, если взглянуть на список независимых государств мира и даты их образования, то Эстония окажется где то в середине списка, рядом в РФ. :)

В ходе Октябрьской революции 25 октября (7 ноября) 1917 года на территории Российской республики Постановлением II-го Всероссийского Съезда Советов была провозглашена Российская Советская Республика.

Как прекрасно известно, юридически нынешняя РФ является правоприемником СССР и РСФСР, но не является правоприемником Российской империи и Российской Республики, образованной после Февральской революции. Именно так решила Дума РФ.

То есть РФ - это молодое государство, на несколько месяцев старше Эстонской Республики. :)

*******************************************************************

Для сравнения, нынешняя Литовская Республика юридически по международному праву является правопреемником и довоенной Литовской Державы, воссозданной 16 февраля 1918 года, и Второго Литовского Королевства (образованного 11 июля 1918 г.), и Литовской Республики (образованной в 1920 г.), и средневековой Литовской Державы (сейчас первое ее письменное упоминание известно в 1009 г. в Анналах Кведлинбурга), и Литовского Королевства (с 1253 года), и Литовской Империи (с начала 14 века, во время правления короля Витяниса, когда к Литовскому Королевству были присоединены Полоцкое, Пинское и Туровское княжества, а город Рига стал литовским вассалом).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 17 Vas 2015 19:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... tif_t=like

Kęstutis Čeponis

1918 m. vasario 16 buvo paskelbta ne Lietuvos Respublika, o Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės Atkūrimas.

P.S. Patys paskaitykite Vasario 16 Akto originalą:

http://www3.lrs.lt/seimu_istorija/U0003589.gif

Paveikslėlis

Juridiškai (tarptautinės teisės požiūriu) de jure 1918 m. vasario 16 d. Aktas buvo ikiokupacinės (1794 m.) Lietuvos Valstybės Atkūrimas. Lygiai kaip ir 1941 m. birželio 23 d. Aktas, ir 1990 m. kovo 11 d. Aktas.

Juridinis perimamumas šiuose dokumentuose visada buvo išsaugomas.

Sigitas Žilionis

1918 m. vasario 16 d. Aktas nebuvo „ikiokupacinės (1794 m.)“ valstybės atkūrimas. Nes iki 1794 m. Lietuvos valstybė buvo susieta su Lenkija. O 1918 m. pasakyta, kad Lietuva atskiriama nuo visų kitų tautų. Taigi, atkurta buvo ikiunijinė (1569 m.) Lietuva.

Kęstutis Čeponis

Ne visai taip.

Juridiškai 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Atkūrimo Aktu buvo atkurta Lietuvos Valstybė, buvusi būtent 1794 m. (tai yra jau po 2-jo padalijimo, kadangi juos patvirtino ATR Seimai, tačiau dar prieš trečiąjį galutinį padalijimą).

Tačiau atkūrus Lietuvos Valstybę, tuo pačiu Aktu buvo pareikšta, kad atkurtoji Lietuvos Valstybė atskiriama nuo buvusių ryšių su kitomis tautomis.

Ir mažiau klausykite įvairių lenkomanų aiškinimus, jog po 1569 m. Liublino unijos Lietuvos Valstybė išnyko, o liko tik Lenkija. Tai yra įžūlus melas.

Nuo Liublino unijos 1569 m. iki 1794 m. Lietuva tikrai nebuvo okupuota Lenkijos, ir laikyti priešingai (teigiant, kad atkurta 1569 m. buvusi Lietuva, o po to tai jau buvo Lenkijos dalis) yra labai klaidingas politinis ir teisinis mąstymas.

Lietuvos Valstybę ir Lenkijos valstybę jungė tik personalinė unija, tai yra tik bendras valdovas, kurį, beje, rinko ir tvirtino atskirai kiekvienos valstybės Seimai.

Taip pat reikia atsiminti, kad vadinamoji Gegužės 3 d. Konstitucija (liet. Protwa pastanawita treczio Dieno Moios, 1791 Miatu. Pastanawims Rondaus, lenk. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – pagrindinis Abiejų Tautų Respublikos įstatymas, priimtas Ketverių metų Seimo 1791 m. gegužės 3 d. ir faktiškai padaręs Lietuvą viena iš trijų Žečpospolitos provincijų, galiojo tik iki 1792 m. liepos 23 d. - ir 1794 m. jau nebegaliojo.

Svarbiausia, ką kiekvienas lietuvis turi labai aiškiai suvokti, tai Lietuvos Valstybės nepertraukiamą juridinį (de jure) tarptautinį tęstinumą - faktiškai jau nuo 1009 m. (o iš tikrųjų ir dar nuo senesnių laikų), kada pirmą kartą raštiškai paminėta Lietuvos valstybė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Vas 2015 20:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
L. N. Rasimas. Nereikia neigti, kad Lietuvos valstybė egzistuoja nuo Mindaugo laikų


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/l-n ... d=67115200

Liudvikas Narcizas Rasimas,
http://www.DELFI.lt
2015 m. vasario 23 d. 07:52

Ne taip seniai per radiją girdėjau žinomą publicistą kalbant, kad mes ne tie lietuviai, kurie gyveno feodalinėje Lietuvos valstybėje, o Adomas Mickevičius niekaip nebūtų sutikęs kalbėti ar rašyti lietuviškai, taigi 1918 metų vasario 16 d. Lietuvos valstybė buvo sukurta iš naujo, kaip ir Latvijos ar Estijos.

Ar suprato tas publicistas, kad taip jis siūlo Rusijos naudai atsisakyti viso Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldo ir ne tik?

Ar graikai, ilgus amžius buvę Osmanų imperijoje, yra ne tie graikai, kurie turi teisę reikalauti, kad būtų sugražinti Antikinės Graikijos laikų išgrobstyti meno kūriniai?

Ar Lietuvos valstybė, kalbu ne apie santvarkų tipus, kurie keitėsi ir keisis, atsirado tik 1918 m?

Kitas ilgą laiką vakaruose gyvenęs politikas džiaugiasi, kad, girdi, gerai, kad nebuvo įgyvendinta Lietuvos–Rusijos 1920 metų liepos 12 d. sutartis, nes Lietuva nebūtų galėjusi sukurti tautinės valstybės, kurios pagal tuo metu pripažintą Tautų apsisprendimo teisę galėjo būti atkurtos, atstatytos ar susikurtos naujai savo tautos etninėse žemėse.

Po Liublino unijos susikūrusią Žečpospolitos valstybę apibūdinti šių dienų teisinėmis sąvokomis negalima. Daugiau tokių valstybių nebuvo.

Lietuvių sukurta valstybė, smarkiai išsiplėtusi į rytus ir per giminystės ryšius sutvirtinusi savo valdžią kaimyninėse šalyse tapo, imperija be užjūrio teritorijų, bet su teritorija nuo Baltijos iki Juodosios jūros.

Tokie pat giminystės ryšiai su Lenkijos karūna Lietuvos valstybingumo niekaip nepanaikino.

Galima sutikti su šiandien pamėgtu terminu, kad tai buvo dviejų tautų respublika, sakyčiau, ponų respublika, bet tokių tautinių ponų, kurie tarpusavyje kalbėdami lenkiškai, vieni kitais visiškai nepasitikėjo, jau nekalbant apie tai, kad nebuvo bendrų ūkio, kariuomenės, teismų ar pinigų sistemų.

Lietuvių kalba nebuvo tik buitinė kalba. Kaip matyti iš Prūsų Lietuvos paprastiems žmonėms leistų knygų ir giesmynų (pvz., Frydricho Zigmano Šusterio 1705 metų giesmyno) lietuvių kalba – moderni ir turtinga kalba, taigi ją naudojantys žmonės nėra kokie tai primityvai, o didelė vienodai kalbančių, moderniai savo mintis reiškiančių ir raštą skaitančių žmonių grupė – Tauta.

Pažiūrėkime į katalikiškąją Lietuvos dalį.

1595 metais pasirodė lietuviška katalikų knyga „Kathechismas arba mokslas kiekwienamkrikszcionii privalus“, 1599 m. – „PostillaCatholicka“, jos irgi skirtos paprastiems žmonėms.

Lietuvių kalba turtinga ir moderni. L

enkija ir Lietuva padalinamos.

Ar svetimų valstybių jėga sustabdytas Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas jau visiškai išnyko? Ne! Kiekviena proga jis reiškias.

Štai 1794 m. sukilimas prieš rusų okupaciją, koordinuojamas sukurtos Lietuvos Vyriausios Tautos Tarybos. Atsišaukimai į gyventojus leidžiami lietuvių kalba. Lietuvių Vyriausios Tautos Tarybos nariai pasirašinėja aiškiai lietuviškai pvz. Samuelas Korsakas, Walentas Goreckas, Antanas Lachnickas, Dominikas Narbutas ir t. t.

Ir pasirašymo vieta ne Wilno, o Wilnas, kaip ir Krakawas arba „mūsų Karaliiste“. Beje, žmonių tokiomis pavardėmis ir šiandien Lietuvoje yra.

Sukilėliai buvo nugalėti, bet vėl neapseita be „amžino tarpusavio nepasitikėjimo“. Jokūbas Jasinskis – Lietuvos sukilėlių vadas – buvo apkaltintas seperatizmu, dauguma Lietuvos sukilėlių žuvo 1794 m. lapkričio 4 d. gindami Varšuvą.

Panašiai vystėsi ir 1831 m. ir 1863 m. sukilimai, – visur pastebima lenkiškosios ir lietuviškosios pusės konkurencija.

Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymas vėl svetimos jėgos sustabdytas, bet nenumarintas. Europoje prasideda Napoleono švietėjiško despotizmo era, jo nurodymu tautiniu pagrindu buvo pristeigta daug valstybėlių su prancūziško pavyzdžio konstitucijomis ir administracijomis, pvz. Batavijos Respublika, vėliau pertvarkyta į Olandijos karalystę, penkios Italijos respublikos ir jos šiaurėje Italijos karalystė.

Napoleono karų su Rusija metu to neišvengė ir Lietuva.

Kiek besistengė Lenkijos patriotai, bandydami įrodyti Napoleonui, kad reikia atkurti Žečpospolitą, jis pastebėjo prieštaravimus tarp Lenkijos ir Lietuvos politikų.

Iš atsakymo, duoto jiems Vilniuje, matosi, kad jis sako, jog dauguma prancūzų mano, kad lietuviai yra skirtinga nuo lenkų tauta tikra to žodžio prasme. Kitur pasako, kad tik dvarininkai Lietuvoje kalba lenkiškai, o liaudis – lietuviškai. Dar kitur, kad ir lenkiškai kalbantieji Lietuvoje yra kitokie negu Lenkijoje.


Lietuvoje Napoleonas įkuria nepriklausomą nuo Varšuvos Lietuvos vyriausybinę administraciją ir liepia parašyti Lietuvos konstituciją.

Taigi, Lietuvos valstybingumas nėra išnykęs.


Sunku pasakyti, kuo būtų pasibaigę Europai tokie prancūziški eksperimentai, jeigu būtų buvusi sudaryta su Rusija taika.

Aišku viena, kad Europoje atsirado Tautos kaip etnoso teisinis supratimas, sietinas su kalba ir su žemėmis, kurioje jie gyvena, pagaliau Napoleono noras, kad būtų kuo daugiau nedidelių tautinių valstybių, kurias Prancūzija galėtų paveikti, prisidėjo prie Tautų apsisprendimo teisių, kaip visuotinai suprantamo ir privalomo dalyko turėti savo valstybę savo etninėse žemėse, atsiradimo.

Napoleonui pralaimėjus, ne tik Rusija, bet ir autonominė Varšuvos valdžia suprato, kaip pavojinga tokioms tautoms, kaip lietuviai, latviai, gudai, ukrainiečiai leisti išaugti iki darinio, galinčio sukurti tautinę valstybę.

Prasidėjo tų tautų nutautinimas, pasitelktos teorijos apie pravoslavybės pranašumus prieš kitus krikščionis, sukurta teorijų, apie Rusų tautos išskirtinumą, atsiranda panslavizmas, kaip visus slavus jungianti ideologija.

Lietuviai rusinami, o jeigu nepavyksta – tegu lenkai sulenkina. Uždraudžiama lotyniška raštija. Panslavistai darbuojasi iš peties. Gelbsti Prūsijos Lietuva. Lietuviai jau nėra beraščių tauta. Jie ir JAV jau žinomi, ten kuriasi lietuviškos parapijos, spaustuvės, draugijos, leidžiami laikraščiai ir spausdinamos knygos.

Viltys atstatyti svetimųjų sustabdytą Lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės suverenių galių vykdymą darosi vis realesnės ir nemažos dalies lietuvių pasidaro gyvenimo tikslu ir siekiu.

Taip, Adomas Mickevičius nesulaukė tos dienos, kada reikėjo rinktis ir pasakyti, kas esi, kaip nesulaukė ir Liudvikas Kondratovičius ar kiti lenkiškai kalbėję ir rašę, bet save lietuviais laikę žmonės.

Betgi tada irgi buvo tos pačios prigimtinės žmogaus teisės, kurias pripažįstame ir šiandien – tai teisė pasirinkti tautinę tapatybę. Juk A. Mickevičius savo genezę skelbė lietuvišką, tik pilietybę tada neegzistuojančios Lenkijos.

Yra ir daugiau dalykų.

Po nepavykusių sukilimų daug Lietuvių atsiduria Paryžiuje. Ten 1831 m. įsikuria Lietuvių draugija (Towarzystwalitewskie), veikusi šalia Lenkų demokratų draugijos (Towarzystwodemokratycznepolskie).

Atsidūręs Paryžiuje A. Mickevičius į šią draugiją nestojo, o buvo Lietuvių draugijos narys, kur visada buvo pabrėžiama Lietuvos atskirumas nuo Lenkijos.

Tad kuo remiantis tvirtinama, kad A. Mickevičius niekaip nebūtų sutikęs rašyti ir kalbėti lietuviškai?

Tada to tiesiog nereikėjo, o kai buvo atstatyta Lietuvos valstybė jau tautiniu pagrindu, kodėl jis turėtų elgtis kitaip negu pasielgė daugybė Lietuvos nutautėjusių ar nutautintų gyventojų? Kilmingųjų irgi. Nereikėjo nei penkerių metų, kai prisiminė ir kalbą, ir kas esantys.

Prieš lietuvių rusinimą ir lotyniško rašto uždraudimą Lietuvos bajorai protestavo savotiškai – neleisdami savo dukterų į rusiškas mokyklas. Mat su rusų kalba ten buvo skiepijama ir panslavistinėdvasia bei aukštinama pravoslavybė. Buvo bijoma, kad per žmonas tai neprasiskverbtų į šeimas ir vaikus.

Beveik visos tokios merginos mokėsi arba Liepojoje, arba Mintaujoje arba Dorpate, o turtingieji samdydavo guvernantes vokietes, prancūzes ar itales. Rusiškai jos išvis nemokėjo. Tuo Lietuvos bajorai norėjo parodyti, kad jie nėra slavai ir nėra Slavų pasaulio dalis, nors patys puikiai kalbėjo lenkiškai.

Po Pirmojo pasaulinio karo atsirado daug tautinių valstybių ten, kur tos tautos turėjo savo etnines žemes ir dėl tokių žemių sienų vienaip ar kitaip išsprendė ginčus su kaimynais.

Ir tada, ir šiandien Rusija į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos ar net Lenkijos valstybių politiniame žemėlapyje atsiradimą žiūri, kaip į 1917 metų revoliucijos Rusijoje padarinį.

Betgi pati Rusijos imperija subyrėjo tik todėl, kad nenorėjo leisti kaip karo grobiu Rusijai atitekusioms tautinėms teritorijoms pasinaudoti Tautų apsisprendimo teise.

Tauta, kartą sukūrusi savo valstybę ir pasidariusi tos valstybės suverenu, tik pati savo suverenia laisva valia gali jungtis į kitus valstybinius darinius, keisti teritoriją, atsisakyti suvereniteto.

Vienos tautos suverenitetas negali būti dalomas į dalis ir vėl pridėtas saviems kolonistams jų kolonizuotuose kraštuose. Galima sustabdyti tautos suverenių galių vykdymą panaudojant smurtą prieš ją, bet taip nepanaikinamas jos valstybingumas. Tai yra vienas iš Tautų apsisprendimo teisės kertinių akmenų.

Šia prasme Lietuvos valstybė nepertraukiamai egzistuoja nuo Mindaugo laikų.

Kitos valstybės po pirmojo pasaulinio karo susikūrė naujai, bet tik etninių žemių ribose. Buvo manoma, kad tų žemių ribos nebus keičiamos prievarta. Deja.

Rusijos sovietinė vyriausybė 1918 m. gruodžio mėnesį paskelbė: „Estija, Latvija ir Lietuva yra tiesiai ant kelio Rusijai, todėl trukdo revoliucijos plėtrai. Baltijos jūros užkariavimas leistų Sovietų Rusijai agituoti už socialistinę revoliuciją, kad Baltijos jūra būtų paversta Socialistinės revoliucijos jūra.“

Pakeiskite žodžius „revoliucijos plėtrą“ žodžiais „rusų pasaulis“ ir turėsime šiandieninės Rusijos siekius.

Apie Lenkiją tada nekalbėjo, mat 1918 metais lapkričio 11 d. Vokietijos sukurta Lenkijos regentų taryba perdavė valdžią vokiečių pusėje kovojusių lenkų legionų vadui Juzefui Pilsuckiui.

Tai buvo gerai ginkluoti, mūšiuose užgrūdinti legionai ir Rusija to prisibijojo. Lenkija tokiu savo pranašumu netruko pasinaudoti ne tik kovoje su rusais.

Lietuva savo valstybingumą atstatė kitais, jau ne feodaliniais pagrindais.

Štai ką skelbia Lietuvos Taryba: „...remdamos tautų apsisprendimo teise ir Lietuvių Vilniaus konferencijos nutarimu rugsėjo m. 18-23 d. 1917 metais, skelbia atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pagrindais sutvarkytą Lietuvos valstybę su sostine Vilniuje ir tą valstybę atskirianti nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis tautomis.“

Lietuvos valstybė su kitomis tautomis turėjo valstybinių ryšių tik imperinėje Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje, o Žečpospolitoje – su lenkais.

Tad skelbdama, kad atstatanti Lietuvos valstybę jau tautų apsisprendimo teisių pagrindu, tą teisę skelbia pripažįstanti ir visoms kitoms tautoms, kažkada buvusioms Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ribose.

Beliko nustatyti tos pačios Lietuvos valstybės, tik naujais pagrindais sutvarkytos, ribas.

Tą ji padarė pasirašydama sutartis su tuometiniais savo kaimynais.

1920 m. liepos 12 d. pasirašoma sutartis su Rusija. Rusija, pripažindama ir priimdama Lietuvos 1918 m. vasario 16 d. akte nurodytus buvusius valstybinių ryšių su kitomis tautomis atskyrimus, pati amžiams atsisako bet kokių pretenzijų į Lietuvos teritoriją. 1920 m. gegužės pradžioje pradėtų ir liepos 12 d. užbaigtų derybų rezultatas buvo ir Lietuvos valstybinės sienos su Rusija nustatymas, kuri sutapo su 16 amžiaus lietuviškų etninių žemių riba.

Su Vokietija Lietuvos valstybės ribos nustatytos 1925 m. Klaipėdos krašto žmonių optacijos (laisvanoriško pilietybės pasirinkimo) pravedimu ir 1928 metų Lietuvos – Vokietijos sienos nustatymo sutartimi, kurią ratifikavo abiejų šalių parlamentai.

Su Latvija sieną padėjo nustatyti ir sutartis pasirašyti škotų profesorius seras Jamsas Simsonas.

1920 m. spalio 7 d., t.y. jau Lietuvai pasirašius sutartį su Rusija, Lietuva ir Lenkija, dalyvaujant Tautų sąjungos atstovams Suvalkuose, pasirašė sutartį, pagal kurią Suvalkai atiteko Lenkijai, o Vilnius ir Vilniaus kraštas – Lietuvai.

Taigi, atstatytos Lietuvos valstybės teritorija nustatyta ne Pirmojo pasaulinio karo nugalėtojų valia pasirašytu Versalio aktu, o tarptautiniais susitarimais, pasirašytais ir įvykdytais laisva valia.

Lietuva 1920 m. liepos 12 d. sutarties su Rusija ir 1920 m. spalio 7 d. sutarties su Lenkija negalėjo realizuoti taip pat, kaip mes tada praradome Vilnių, o dabar Rusija įsigijo Krymą.

Perrengta kariuomenė, jai dalyvaujant vykęs „referendumas“, marionetinės „Vidurio Lietuvos“ valstybėlės sukūrimas, jos prašymas prijungti prie Lenkijos ir Lenkijos Seimo sprendimas tą prašymą patenkinti. Vienas prie vieno.

Taip Lietuva negalėjo realizuoti savo suverenių galių teritorijoje, nustatytoje tarptautiniais susitarimais.

Nėra jokio pagrindo teigti, kad Lietuva nebūtų galėjusi su sostine Viliuje ir etninėmis lietuvių žemėmis rytuose sukurti nacionalinės valstybės.

Su gudais kaip ir su žydais santykiai tada buvo kuo geriausi.

Net po grubiausios polonizacijos, tame krašte apie Lydą, Naručio ežerą ar Gardiną lankiausi 1959 metais ir ne viename kaime susikalbėjau lietuviškai, o kai kurie baltarusiais pase įrašyti aiškino, kad jų tėvai buvo lietuviai ir jie patys tokiais save iš tikro laiko, nors lietuviškai kalbėti jau nemoka.

Žinoma, nacionalinė Lietuvos gyventojų sudėtis būtų buvusi kiek kitokia, bet nekelia abejonių, kad visur būtų buvusi viena valstybinė lietuvių kalba, nacionalinės valstybės pagrindas.

Lietuva, hibridinio karo metu praradusi Vilnių ir rytines etnines žemes, prarado labai daug. Ir ne tik Lietuva.

Kokias pamokas iš savo istorijos galėtume daryti šiandien?

Akivaizdu, kad tokios sąvokos, kaip „istorinės rusų žemės“, „rusų pasaulis“ ar panašios niekad nebus Rusijos suprantamai apibrėžtos, nes tai imperijos atkūrimo štampai.

Jas išsiaiškinti ir suprasti turime patys. Tamoševskininkų propaganda prieš Lietuvą ir Kremliaus – prieš Ukrainą yra tokia pati ir iš ten pat. Tautų suverenitetas nėra dalomas ir negalima jo perduoti kolonistams, nesvarbu, kaip ir kiek laiko jie svetimoje šalyje begyventų.

Jokių valstybėlių tose šalyse, kur kolonistai gyvena, jie kurti negali.

Pirmojo Rusijos prezidento pasitraukimas buvo nulemtas, nes jo šeimą galėjo apkaltinti korupciniais ryšiais. Ko gero ir jį patį. Neliečiamumą jam ir jo šeimai galėjo garantuoti tik toks žmogus, kuris dirba realiai tą padaryti galinčioje struktūroje. Tokiu buvo Putinas ir B. Jelcinas paskyrė jį savo įpėdiniu.

Aplinkybės kartojasi. Šiandien tokio įpėdinio ir tokių garantijų reikia pačiam Putinui. Ir ne tiek pačioje Rusijoje, kiek už jos ribų. Putinas žino, kur ir kokią agentūrą Rusija turi.

Bet ne tai svarbu. Svarbu, kad Rusijoje užaugo karta, patikėjusi, kad jai teks pasaulyje svarbi misija, nes jie yra aukštesnės prabos už visus kitus.

Su jais teks susidurti, kalbėti, diskutuoti mūsų valstybių to paties amžiaus žmonėms.

Šiandien anglų kalba jau nėra užsienio kalba, o būtinybė. Užsienio kalba yra ta kita kalba, kuri parodo, kam tu priklausai – Vakarų ar Rusų pasauliui. Būtina greitai pasiekti, kad mūsų jaunoji ir vidutinioji karta su jais kalbėtų Vakarų kalba.

Lietuviai nėra slavai ar rytų europiečiai. Mes esame šiaurės žmonės.

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Kęstutis Čeponis

Tiesą sakant ne nuo Mindaugo laikų, o nuo žymiai senesnių laikų.

Žinoma, pagrindinė problema tai, jog nėra rašytinių šaltinių.

Tačiau net ir trumpa 1009 m. žinutė aiškiai parodo, kad Lietuva tuo metu jau kontroliavo bent dalį jotvingių žemių.

Taigi, valstybė turėjo susikurti žymiai seniau, tuo labiau kadangi sugebėjo atremti ir vikingų, ir Kijevo Rusios labai aktyvią karinę ekspansiją, vykdytą dar 9-10 amžiuose.

P.S. Manau, kad Lietuvos valstybė išgyveno maždaug 11-12 amžiuose tą patį procesą kaip ir daugelis ankstyvųjų feodalinių valstybių - vieno bendro valdovo palikuonys ir giminaičiai pasidalino valstybę ir pradėjo rungtis dėl valdžios.

Tai, ką matome iš 13 amžiaus pradžios šaltinių (ypač iš Volynės sutarties), aiškiai rodo, kad įvairūs artimi giminaičiai valdė įvairias Lietuvos dalis.

Pvz., tai labai primena Kijevo Rusios politinę padėtį po to, kai giminaičiai išsidalino įvairias Rusios dalis.

Bet lygiai tą patį išgyveno ir Frankų valstybė, ir Mongolų imperija, ir dar nemažai to meto (ir ankstesnių) valstybių.

Alvydas Butkus

Kęstutis: "Lietuva tuo metu jau kontroliavo bent dalį jotvingių žemių."

Kur tas įrodymas, Kęstuti? Pasienis - dar ne įrodymas. Jūs, pasirodo, irgi neskiriat krašto pavadinimo nuo valstybės pavadinimo.

Kęstutis Čeponis

Įrodymas yra jotvingių vardais vadinamų žmonių valdomos teritorijos įvardijimas Lietuva.

Taip galėjo būti tik tuo atveju, jei politiškai šias žemes Lietuva jau valdė tuo metu. Valdė, žinoma, ankstyvųjų viduramžių leno teisės supratimu.

P.S. Kadangi, deja, neturime aiškių rašytinių šaltinių, tai galime tik remtis analogijomis - gerai žinomomis kitose to meto ankstyvosiose viduramžių valstybėse.

Ir, žinoma, tai, ką aš čia teigiu dėl ankstyvosios Lietuvos valstybės egzistavimo, yra tik tam tikra prielaida (gal netgi hipotezė), bet aš esu tvirtai įsitikinęs, kad ji teisinga.

Manau, kad mūsų istorikams (ir ne tik jiems) vertėtų rimtai ir išsamiai panagrinėti procesus vykusius visoje Europoje po Didžiojo tautų kraustymosi, tai yra 6-11 amžiuose.

Net ir be didelio įsigilinimo akivaizdu, kad tuo metu visoje Europoje - nuo Britanijos anglosaksų iki Volgos bulgarų - vyko labai aktyvūs ankstyvųjų feodalinių valstybių kūrimosi procesai.

Ir kodėl gi mes, nagrinėdami Lietuvos valstybės kūrimosi ankstyvąją istoriją, visus tuos procesus bei analogijas ignoruojame?

Kodėl, pvz., Frankų, Vandalų, Langobardų, Bulgarų, Kroatų ir kitos ankstyvosios valstybės yra pripažįstamos valstybėmis, o Lietuvai taikomi jau kiti kriterijai? :)

Tai, kad Lietuvoje buvo keletas vyriausių kunigaikščių 1217 m. (ar 1219 m.), kurie visi buvo susiję kraujo giminystės ryšiais, tik įrodo, jog egzistavo jų bendras protėvis, valdęs visą Lietuvą prieš porą ar daugiau kartų.

----------------------------------------------------------------------------------------

"Lietuvos-Voluinės sutartį trumpai aprašė Ipatijaus metraštis. Pasak šio metraščio, sutartį sudarė 21 lietuvių kunigaikščio pasiuntiniai: penkių vyriausiųjų kunigaikščių (Živinbudas, Daujotas ir jo brolis Viligaila, Dausprungas ir jo brolis Mindaugas), žemaičių kunigaikščių (Erdvilas, Vykintas), Deltuvos kunigaikščių, t.p. Bulaičių ir Ruškaičių atstovai."

"Tomas Baranauskas teigia, kad 1219 m. sutartyje su Haliču-Volyne paminėti kunigaikščiai Daujotas ir Viligaila (Vilikaila) buvo Stekšio sūnūs."

"Dausprungas (apie XIII a. pradžia) – vienas iš baltų kunigaikščių.

Minimas Hipatijaus metraštyje, kaip vienas iš Lietuvos kunigaikščių, 1219 m. sudariusių taikos sutartį su Voluine.[1][2][3] Ten sakoma, kad Mindaugas buvo Dausprungo brolis.[4] Edvardo Gudavičiaus teigimu, metraštis rodo, kad Dausprungas buvo vienas iš penkių vyriausių Lietuvos kunigaikščių (kartu su Živinbudu, Daujotu, Viligaila, Mindaugu).[5]

Daugiau Dausprungo istoriniai šaltiniai nemini.[6]

Dausprungas ir Mindaugas siejami su Lietuvos žeme.[7]

Tautvila ir Gedvydas laikomi Dausprungo sūnumis, nes jie buvo Mindaugo brolėnai, o kitų Mindaugo brolių šaltiniai nemini.[8]

Gudavičiaus teigimu, „labai tikėtina“, kad Dausprungo ir Mindaugo tėvas buvo Daugerutis arba Stakys (abu žuvo 1213-1214 m.).[9]"

"Stekšys (ar Steksė, kita rašyba įtraukia Stakys, Stejkint, Stekintas, Stegikintas, Stegutas, m. 1214 m.) – Lietuvos kunigaikštis 1214 m. užmuštas šalia Lielvardės, žygio prieš Livoniją metu. Jis yra vienas iš ankstyviausių paminėtų Lietuvos kunigaikščių. Jis pakeitė kunigaikštį Daugirutį, užmuštą 1213 m."

"Dangerutis (Daugėrutis, Daugerutis, Daugirutis) – antrasis Lietuvos kunigaikštis (po Žvelgaičio), kurio vardas žinomas iš patikimų šaltinių. Manoma, kad Daugerutis buvo vienas iš vyresniųjų lietuvių žemių konfederacijos kunigaikščių. Jis minimas Henriko Latvio „Livonijos kronikoje“. Nors kituose šaltiniuose jo vardas neminimas, tačiau jis laikomas įtakingiausiu lietuvių kunigaikščiu iki Mindaugo.

Dangerutis ne kartą puolė latvių ir estų žemes. Kur buvo jo valdomos žemės nėra žinoma.

Pagal T. Narbutą – XIII a. lietuvių kunigaikštis, karo dievo Kovo žynys. Dangeručio centrinė pilis esą buvo ant Senojo Daugėliškio piliakalnio. Narbutas mini, kad žynys nelaisvėje persivėręs kalaviju, o lietuviai atgavę kalaviją jį paskyrę karo dievui bei nešdavosi į mūšius, kur jis lietuviams padėdavęs kovoje[1].

Jersikos kunigaikštystės (Latgaloje) kunigaikštis Visvaldis buvo vedęs Daugeručio dukterį. Tuo pačiu jis apsaugojo savo kunigaikštystę nuo lietuvių antpuolių, bet turėjo remti lietuvius, žygiuojančius plėšti tolimesnių žemių."

Lietuvių žemių konfederacija
http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvi%C5 ... federacija

Vyresniųjų kunigaikščių buvo keli, iki XIII a. antrojo dešimtmečio vidurio labiausiai pasireiškė Dangerutis ir Steksys (Stakys).

Jiems XIII a. pr. žuvus kovose su Livonijos vokiečiais aukščiausią valdžią įgijo 5 vyresnieji kunigaikščiai iš trijų šeimų: Živinbudas, Daujotas su Viligaila ir Dausprungas su Mindaugu.

Jų vadovaujamai lietuvių žemių konfederacijai priklausė šios žemės su jų kunigaikščiais: Šiaurės Žemaitijoje – Kuleiniai, Laukuva ir Tverai (valdė kunigaikštis Vykintas), Pietų Žemaitijoje – Ariogala, Betygala, Raseiniai (kunigaikštis Erdvilas), Rytų Žemaitijoje – Šiauliai (Saulė; kunigaikščiai Bulaičiai), Aukštaitijoje – Upytė (kunigaikščiai Ruškaičiai), Deltuva (kunigaikščiai Bikšys, Buteikis, Juodikis, Ligeikis).

Konfederacijai veikiausiai priklausė ir Neries XIII a. vidurio didysis kunigaikštis Parbus, Rytų Nalšios kunigaikštis Bunys, Šiaurės Nalšios nežinomo vardo kunigaikštis, Mindaugo sesers vyras ir kunigaikščio Lengvenio tėvas, taip pat XIII a. vidurio kunigaikščiai Gerdenis, Daumantas, Karšuvos žemės kunigaikščiai.

Kartais, pvz., 1207 m. vyresnieji kunigaikščiai kovai su priešu sutelkdavo visą Lietuvių žemių konfederacijos kariuomenę.

Prieš 1235 m. mirus Dausprungui, šeimai ėmęs vadovauti Mindaugas susidorojo su galingaisiais politiniais konkurentais, veikiausiai su Živinbudu, Daujotu, Viligaila arba jų įpėdiniais, Lietuvių žemių konfederaciją pavertė Lietuvos valstybe ir pats 1235–1244 m. iškilo į Didžiuosius kunigaikščius.[1]

----------------------------------------------------------------------------------------

Be abejo, kad neturint to meto išsamių duomenų galima tik daryti logiškai pagrįstas prielaidas. Ką aš ir darau.  

Pvz., kadangi žuvus Stekšiui pirmuoju tapo Živinbudas (bent jau Volynės sutarties sąraše jis minimas pirmas), o spėjami Stekšio ir Daugiručio sūnūs irgi yra tarp 5 vyresniųjų kunigaikščių, bet sąraše jau po Živinbudo, tai jų tarpusavio giminystė, mano manymu, greičiausiai tokia: Živinbudas buvo Stekšio ir Daugiručio brolis (tikriausiai jauniausias), todėl jiems žuvus vyriausiu tapo jis.

Savo ruožtu Stekšio ir Daugiručio sūnūs galėjo iškilti tik po Živinbudo mirties - o jis, matyt, jau buvo amžiuje 1219 m., ir mirė savo mirtimi, kadangi jo vėliau jau niekur nemini. Matyt, sūnų jis irgi nepaliko.

****************************************************************

Nepainiokite sąvokas "de jure" ir "de facto". Tai ne tas pats.

De jure Lietuvos valstybė egzistuoja ne tik nuo Mindaugo laikų, bet ir dar nuo senesnių (bent jau nuo 13 amžiaus pradžios).

P.S. Okupacijos nepanaikina valstybės egzistavimo "de jure".

Šiuolaikinės tarptautinės teisės požiūriu dabartinė Lietuvos Valstybė yra tiesioginė juridinė (de jure) 13 amžiaus Lietuvos Valstybės įpėdinė.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Kov 2015 21:03 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/mamertas.maciu ... ike_tagged

Mamertas Mačiukas

Jei, kaip rašo istoriniai duomenys, 1905 metų spalio - lapkričio mėnesiais į Vilnių, miesto salėje (dabartinė Nacionalinė filharmonija), susirinko 2000 Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemių (Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos) atstovų.

“Visuotiniu, lygiu, tiesiu ir slaptu balsavimu, neskiriant lyties, tautos ir tikėjimo” išrenkamas Organizacinis Komitetas.

Šiame Seime po ilgų ginčų vienbalsiai priimtas nutarimas:

panaikinamas 1795 metais įvykdytas Lietuvos, tai yra Didžiosios Kunigaikštystės, padalinimas.

Tai kaip čia gaunasi - dabar LDK vis dar egzistuoja teisiškai teoriškai?

Kęstutis Čeponis

Be abejo, jau daugiau kaip 1000 metų egzistuoja Lietuvos Valstybė (de jure ir de facto, arba tam tikrais laikotarpiais tik de jure) - ir visai nesvarbu, kaip ji buvo įvardijama įvairių asmenų ar šaltinių - Lietuvos Valstybė, Lietuvos Kunigaikštystė, Lietuvos Karalystė, Lietuvos Imperija, Lietuvos Respublika....

Beje, slaviškos kilmės terminas "Didžioji kunigaikštystė" savo istorine pradine prasme visiškai atitinka vakarietišką lotynų kilmės terminą "imperija".

Tai, jog Rusijos imperija ir Prūsijos karalystė de facto pasidalino Lietuvos Imperijos teritoriją 18 amžiaus gale, toli gražu nepanaikino de jure Lietuvos Imperijos egzistavimą - teisiškai tai buvo tik laikina Lietuvos Imperijos žemių okupacija, tokia pati, kokią 1940 m. įvykdė Sovietų sąjunga Lietuvos Respublikos teritorijos atžvilgiu.

Tačiau savo 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Atkūrimo Akto priėmimu bei kitais teisiniais dokumentais Lietuva atsisakė visų savo buvusių užkariavimų kitų tautų istorinėse-etninėse žemėse.

Todėl nuo tos dienos Lietuvos Imperija (slavų vadinama Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste) buvo teisiniu požiūriu panaikinta - tačiau liko Lietuvos Valstybė, apimanti visas istorines Lietuvių Tautos žemes, nepriklausomai nuo to, ar tos žemės de facto priklauso Lietuvos Valstybei tam tikru istoriniu laikotarpiu.

Nepainiokite sąvokas "de jure" ir "de facto". Tai ne tas pats.

De jure Lietuvos Valstybė egzistuoja ne tik nuo Mindaugo laikų, bet ir dar nuo senesnių (bent jau nuo 13 amžiaus pradžios, nors netiesioginiai duomenys leidžia teigti, kad jau 1009 m. Lietuvos Valstybė egzistavo).

Okupacijos nepanaikina valstybės egzistavimo "de jure".

Šiuolaikinės tarptautinės teisės požiūriu dabartinė Lietuvos Valstybė yra tiesioginė juridinė (de jure) 13 (o gal ir 10) amžiaus Lietuvos Valstybės įpėdinė.

Kęstutis Čeponis

Kunigaikštystė, karalystė, respublika... - tai yra įvairios valstybės valdymo formos.

Valstybės valdymo formos yra ne naikinamos, o keičiamos.

Valdymo forma "Lietuvos Karalystė" - tai tik viena iš daugelio Lietuvos Valstybės valdymo formų, egzistavusių Lietuvos Valstybės istorijos eigoje. Ji buvo juridiškai patvirtinta ir 1918 m., tačiau po kelių mėnesių vėl pakeista.

Valstybės valdymo forma "Lietuvos Respublika" buvo patvirtinta Seimo 1920 m.

Nuo tada iki dabar Lietuvos Valstybės oficialus pavadinimas yra Lietuvos Respublika.

Tačiau tai nereiškia, kad ji, esant tinkamoms aplinkybėms, negali būti pakeista į "Lietuvos Karalystė" - Lietuvos Valstybės tarptautiniam juridiniam tęstinumui tai neturės jokios įtakos.

-------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... ed_comment

Albertas Vilkas

Karalystė be karalių nebūna. :)

Kęstutis Čeponis

Lietuvos Karalystė, kada ji realiai ir oficialiai egzistavo, visada turėjo savo karalius (vartojant vakarietišką terminiją, o ne slavišką) - tai yra monarchus (vienvaldžius suverenius valdovus, niekam nepavaldžius).

O tai, kad slavai raštininkai juos vadino "didžiaisiais kunigaikščiais" yra tik slavų kalbų istorinė ypatybė.

Deja, per Lenkijos istorinę "tradiciją" tai labai giliai įsiskverbė ir į mūsų istorikų tradiciją, ir į žmonių sąmonę.

Ir tai būtina keisti.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 19 Kov 2015 22:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Pasikartosiu – nepainiokite karaliaus, kaip valstybės monarcho, įvardijimą šiuolaikinėje literatūroje su katalikiško karūnavimo ritualais viduramžių Europoje.

Beje, ar daug Europos valdovų, kurie visuose šaltiniuose įvardijami karaliais, buvo vainikuoti popiežių? :)

Pvz., kiek Lenkijos karalių, pradedant nuo pirmojo, gavo karūną iš popiežių? :)

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... re_comment

Kęstutis Čeponis

Apie kokį Lietuvos pavaldumą Lenkijai galima kalbėti, kada netgi po Žygimanto Kęstutaičio nužudymo 1440 m., jo įpėdinis Lietuvos Valstybės soste Kazimieras Jogailaitis buvo Lietuvos didikų, be lenkų žinios, vainikuotas Lietuvos valdovu, uždedant jam ant galvos Gedimino mitrą (vainiką).

Kada lenkų ponų prašomi Lietuvos didikai sutiko, jog Kazimieras būtų ir Lenkijos karaliumi, jie sutiko išleisti Kazimierą į Lenkiją, kai jis Lietuvos bajorams katalikams ir stačiatikiams rusams savo raštu pažadėjo:

- apsaugoti Lietuvos nepriklausomybę ir neleisti nuo jos atplėšti jokių žemių;

- neleisti svetimiems, nelietuviams, pirkti žemės Lietuvoje bei eiti valdžioje ar bažnyčioje tarnybas;

- duoti Lietuvos bajorams ir miestiečiams tokias pat teises, kokias turi Lenkijos bajorai ir miestiečiai.

Kęstutis Čeponis

P.S. Titulo "Lietuvos karalius" aršiems priešininkams siūlau vartoti titulą "Lietuvos imperatorius".

Imperija (lot. imperium – karinė senosios Romos vadovybė) – stambi, monarcho imperatoriaus valdoma, valstybė, dažnai - stipri kariniu požiūriu.

Aiškaus apibrėžimo sąvoka imperija neturi.

Imperija gali būti vadinama valstybė, apimanti teritorijas ir tautas, kultūriškai ir etniškai besiskiriančias nuo centro, kuriame sutelkta valdžia, kultūros.

Ir šis apibrėžimas visiškai atitinka Lietuvos valstybės realią padėtį jau nuo 14 amžiaus.

Vienu žodžiu, mums - lietuviams - visur ir visada būtina, kalbant apie padėtį nuo 14 amžiaus iki 1569 m., rašyti labai aiškiai: Lietuvos Imperija, o kalbant apie padėtį po Liublino unijos, rašyti - Lietuvos imperijos ir Lenkijos karalystės personalinė unija.

Juk Lietuvos imperiją ir Lenkijos karalystę iš tikrųjų siejo tik bendras valdovas abiejų valstybių sostuose.

Ir tokių personalinių unijų tuometinėje Europoje buvo toli gražu ne viena.

Kęstutis Čeponis

Lietuvos Valstybė ir po Liublino unijos (1569 m.) išsaugojo savo realią nepriklausomybę - atskiras valstybės sienas, savo pinigus, mokesčius, iždą, įstatymus (Lietuvos Statutus), armiją, Seimą ir nuosavą "biurokratinę" valdžios struktūrą.

Netgi karus skelbdavo ir kariaudavo kiekviena valstybė savarankiškai - tik patvirtinus tos valstybės Seimui.

Vienintelis ryšys, jungęs Lietuvą ir Lenkiją, buvo tik bendras valdovas, kurį, beje, vis tiek rinkdavo kiekvienos valstybės Seimai savarankiškai.

Todėl Lietuva kaip buvo imperija taip ir išliko, nors ir praradusi dalį savo valdytų žemių - Ukrainą ir Palėkę (kurią dabar labai klaidingai vadina Palenke - šios jotvingių žemės pavadinimas yra kilęs nuo Lėkos upės vardo).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 02 Bir 2015 23:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/TVSas/1 ... p_activity

Kęstutis Čeponis

Degraduojanti Rusijos imperija artėja į savo nuoseklią pabaigą - trečiąjį ir paskutinįjį padalinimą (pirmas įvyko 1918-1920 m., antras - 1990-1992 m.).

Imperijos vadovai tai puikiai supranta ir žūtbūtinai stengiasi kaip nors sustabdyti imperijos byrėjimą.

Vienas iš imperijų byrėjimo dėsnių sako, jog imperija, kuri nustoja plėstis, neišvengiamai pradeda byrėti. Tai yra viena iš esminių priežasčių, kodėl Putinas įsakė užgrobti Gruzijos ir Ukrainos teritorijas.

Žirinovskis - kol kas tik žodžiais - irgi siekia išplėsti imperiją. Tačiau realiai lįsti į NATO blokui priklausančias valstybes, taip kaip užpuolė Gruziją ir Ukrainą, imperijos dantys per silpni. Todėl bent jau paloja - gal kas ir išsigąs.

Realiai šiuo metu didžiausia tikimybė, jog imperija bandys plėstis Azerbaidžano, Kazachstano ir Baltarusijos sąskaita bei plės ekspansiją Ukrainoje.

Tačiau visa tai destabilizuoja ir politinę, ir ekonominę padėtį ir pačioje imperijoje, todėl šios ekspansijos iš tikrųjų tik priartina imperijos galą.

P.S. Beje, Rusija (RF) 1992 m. pati savavališkai pasiskelbė esanti SSSR juridinė įpėdinė, tačiau kitos 11 SSSR buvusių respublikų (tame tarpe ir tos, kurios formaliai 1922 m. įkūrė SSSR - Ukraina, Baltarusija ir Užkaukazės federacija (tuometinė federacija, o dabar tai Gruzija, Armėnija ir Azerbaidžanas)) niekada ir niekur to oficialiai, savo parlamentų lygyje, nepripažino. :)

Realiai ir teisiškai tai reiškia, jog ir RF dabartinis buvimas JTO Saugumo taryboje su veto teise, gali būti bet kada užginčytas bet kurios iš buvusių SSSR respublikų, pvz. Ukrainos, kuri oficialiai buvo viena iš JTO įkūrėjų-signatarų (kaip, beje, ir Baltarusija).

O štai tuometinės RTFSR nėra JTO įkūrėjų sąraše. :)

Įdomu ir tai, kad dabartinė RF nėra pasiskelbusi Rusijos imperijos juridine įpėdine - nes klaikiai bijo prisiimti carų ir Kerenskio vyriausybės (bei Kolčiako ir kitų baltųjų generolų) milžiniškas užsienines skolas (su per praėjusius metus labai išaugusiais procentais).

O štai Lietuva (dabartinė Lietuvos Respublika) yra oficiali juridinė Lietuvos Karalystės, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (!) ir prieškarinės Lietuvos Valstybės įpėdinė.

Tai yra oficialiai įteisinta ir 1918 m. vasario 16 d. Akte, ir 1990 m. kovo 11 d. Akte, ir visose Lietuvos Konstitucijose, įskaitant ir dabartinę.

Todėl Lietuva turi absoliučią teisę pretenduoti į žemes, kurios priklausė kada nors Lietuvos Karalystei, Lietuvos Didžiąjai Kunigaikštystei ar prieškarinei Lietuvos Valstybei pagal 1920 m. Taikos sutartis su Rusija, Lenkija, Latvija, Vokietija.

Taip pat vertėtų ir mums patiems atsiminti, ir priminti tai Rusijai bei Lenkijai, kad ne tik Mažosios Lietuvos (tai yra dabartinio Klaipėdos krašto ir vadinamojo Kenigsbergo - Karaliaučiaus - Tvankstos krašto), bet ir etninės Prūsijos žemės iki pat Vyslos priklausė Lietuvos Valstybei jau Mindaugo valdymo metais - tai yra užfiksuota Kryžiuočių ordino archyvuose.

Arvydas Sarmatas

Kęstuti, gal galėtumėt paaiškinti, kas pripažino Lietuvos teisę prisiimti įpėdinystę kalbant apie LDK, kai ji ten toli gražu ne viena buvo? Na ta prasme, kad Lietuva nėra lygu LDK?

Gal šiaip dokumentuką kokį gal galima būtų čia viešai pamatyti šio jūsų tvirtinimo atžvilgiu? Nes iki šiol to neteko nei matyt, nei girdėt.

Atrodo jūs čia painiojate Lietuvos valstybę, su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės imperija, kurioje Lietuva nebuvo didžiausioji dalis.

Kęstutis Čeponis

Arvydui - visi dokumentai, susiję su Lietuvos Valstybės Nepriklausomybės atkūrimu (ir 1990 m. kovo 11 d. Aktas, ir 1918 m. vasario 16 d. Aktas) yra oficialiai užregistruoti JTO (o 1918 m. vasario 16 d. Aktas buvo užregistruotas ir Tautų Lygoje, kaip ir įvairios sutartys dėl Lietuvos sienų - pvz., 1920 m. Taikos sutartis su Sovietų Rusija (nurodant rytines Lietuvos Valstybės sienas) bei 1926 m. ir 1934 m. sutartys su SSSR, kur irgi pakartotos tos pačios nuostatos, bei prieškarinė sutartis su Vokietija dėl Klaipėdos krašto priklausomybės Lietuvai, ir taip toliau...).

Kaip žinia, Tautų Lygos, o vėliau JTO oficialiai įregistruoti tarpvalstybinių sutarčių bei kiti dokumentai juridiškai ir reiškia, kad jie buvo pripažinti tarptautiniu mastu.

O visuose šiuose dokumentuose labai aiškiai parašyta, kad Lietuvos Valstybė turi juridinį tęstinumą nuo pat viduramžių Lietuvos.

Ir, beje, nei viena pasaulio valstybė kol kas nėra pareiškusi, kad šio tęstinumo oficialiai nepripažįsta.

P.S. Tu, Arvydai, teisingai pažymėjai, kad Lietuva (vadinamoji Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė) buvo imperija, tai yra apjungė daugelio įvairių tautų ir genčių gyventas žemes.

Ir, žinoma, lietuvių etninės žemės tuo metu sudarė tik dalį tos imperijos teritorijų.

Tačiau pasaulyje nebuvo ir nėra nei vienos imperijos, kuriose imperiją įkūrusios tautos istorinės-etninės žemės nebūtų tik maža dalis visų imperijos valdytų žemių (pvz., Britanijos imperija, Rusijos imperija, Turkijos imperija, Mongolų imperija ir t.t.).

Ir, žinoma, Lietuva dabar nepretenduoja į visas tas žemes, kurias kažkada buvo užėmusi Lietuvos imperija.

1918 m. vasario 16 d. Akte labai aiškiai pasakyta, kad atkuriama Lietuvos Valstybė apjungs tik Lietuvių Tautos istorines-etnines žemes.

1979 m. JAV J.Andriaus sudarytas
Lietuvių Tautos istorinių-etninių žemių žemėlapis


Lietuvoje išleistas apie 1990 m.

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 16 Vas 2018 23:30 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
20 amžiuje Lietuvos Valstybės Nepriklausomybė buvo atkurta tris kartus: 1918 m. vasario 16 d., 1941 m. birželio 23 d. ir 1990 m. kovo 11 d.

Taip pat būtina prisiminti ir Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio - visų partizanų apygardų vadų - 1949 m. vasario 16 d. priimtą Deklaraciją https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_ ... eklaracija, kuri Seimo yra paskelbta Lietuvos Respublikos oficialiu įstatymu.

1999 m. sausio 12 d. LR Seimas, įvertindamas LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos reikšmę Lietuvos Valstybės tęstinumui, priėmė LR įstatymą dėl LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos. Įstatymas nustatė šio dokumento statusą Lietuvos Respublikos teisės sistemoje – pripažino jį kaip Lietuvos valstybės tęstinumui reikšmingą teisės aktą.

P.S. Beje, Lietuvos Valstybės Nepriklausomybė buvo atkurta ir 18 amžiaus gale - juk Ketverių metų Seimas 1791 m. gegužės 3 d. priėmė Konstituciją, kuri panaikino Lietuvos Valstybės nepriklausomybę ir padarė Lietuvą viena iš trijų Lenkijos dalių.

Teoriškai Lietuvos Nepriklausomybė buvo atkurta 1792 m. lapkričio 23 d. Gardino Seime, tą dieną panaikinant Gegužės 3 d. Konstituciją ir grąžinant senąją tvarką.

Lietuva vėl buvo susieta su Lenkija tik konfederaciniais ryšiais - iki Trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalinimo 1795 m. spalio 24 d.

Tačiau realiai Lietuvą tuo laikotarpiu jau buvo okupavusi carinė kariuomenė.

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Valstybės Nepriklausomybė buvo atkurta (jei žiūrėti grynai teisiniu požiūriu) pagal teisinę situaciją buvusią 1792 m. lapkričio 23 d.

Tą dieną Gardino Seime Gegužės 3 d. Konstitucija buvo oficialiai panaikinta ir grąžinta senoji tvarka - Dviejų Tautų Respublika su savomis atskiromis sienomis Lenkijai ir Lietuvai.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... iory_1.png

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 03 Bal 2018 00:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... &ref=notif

Kęstutis Čeponis

----Andrzej Andrzejewski Lenkijos siekis buvo atkurti valstybę (ATR) 1772 m. sienų ribose 1791 m. konstitucijos pagrindu----

Žiūrint juridiškai 1791 m. gegužės 3 dienos Konstituciją panaikino Gardino Seimas 1793 m. lapkričio 23 d.

Kęstutis Čeponis

Lietuviams reikėjo jų istorinių-etnografinių žemių. Tai aiškiai suformulavo Lietuvos taryba.

Aleksandras Vozbinas

Etnografinių, bet ne istorinių.

Kęstutis Čeponis

Taip pareiškė lietuvių Vilniaus konferencija 1917 m. rugsėjo 18-22 d. - ji nustatė kryptį atkurti Lietuvos valstybę etnografinėse sienose.

Tačiau po Vasario 16 d. Akto diskusijos buvo įvairios - tame tarpe ir apie istorines sienas kai kuriuose ruožuose (ypač su Lenkija).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Spa 2018 17:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Современная Литовская Республика юридически по международному праву является правопреемником:

- раннесредневековой Литовской Державы (сейчас первое ее письменное упоминание известно в 1009 г. в Анналах Кведлинбурга),

- и Литовского Королевства (с 1253 года),

- и Литовской Империи (с начала 14 века, во время правления короля Витяниса, когда к Литовскому Королевству были присоединены Полоцкое, Пинское и Туровское княжества, а город Рига стал литовским вассалом),

- и Великого Княжества Литовского (с конца 14 века - начала 15 века, когда Литовский монарх Витаутас официально стал вассалом своего двоюродного брата, короля Польши, Йогайлы - до 1785 г., когда Литовская Держава была de facto оккупированна Российской империей),

- и довоенной Литовской Державы, воссозданной 16 февраля 1918 года,

- и Второго Литовского Королевства (образованного 11 июля 1918 г.),

- и Литовской Республики (образованной в 1920 г.).

Государственная юридическая преемственность официально закреплена во всех основных государственных документах Литовской Державы в 20 веке (их четыре):

- в Акте Литовской Тарибы о Восстановлении Независимости Литовской Державы от 16 февраля 1918 г.,

- в Воззвании Временного Правительства, сформированного победу в Каунасе и Вильнюсе одержавшими литовскими повстанцами, к Литовскому Народу от 23 июня 1941 г. о Восстановлении Независимой Литовской Державы,

- в Декларации Совета Саюдиса (Движения) борьбы за свободу Литвы, принятой на общем съезде командиров всех девяти литовских партизанских округов Литовской Армии Свободы, 16 февраля 1949 г. (12 января 1999 г. Сейм Литовской Республики принял Закон о декларации Совета Саюдиса (Движения) борьбы за свободу Литвы от 16 февраля 1949 г., и провозгласил данную Декларацию конституционным правовым актом Литовской Республики),

- в Акте Восстановительного Сейма (Верховного Совета Литвы) о Востановлении Независимости Литовской Державы от 11 марта 1990 г.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 05 Lie 2019 23:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Сяргук Новікаў

Тех стран уже давно нет, и ООН в 1920-м еще не было. Была ЛН, да сплыла.

Так что, если недействительны вторая РП БНР, ЛИТБЕЛ... то и договор, и вы недействительны. :)

Kęstutis Čeponis

И БНР, и ЛитБел были вполне официально и юридически ликвидированы. Пора уже это знать. :)

К тому же современная РБ не является юридическим приемником БНР.

Как не является юридическим приемником РИ современная РФ. Но она приемник СССР.

Сяргук Новікаў

Так и ЛН ликвидирована, и РСФСР, и вторая РП, и первая РЛ, и многие другие стары и организации.

И вы не являетесь юридическим преемником первой лиеТувы, так как между ней и второй лиеТувой была Лит. ССР.

И большинство стран, с которыми заключались договора, канули в Лету. Так что это хороший повод для денонсации. :-)

Kęstutis Čeponis

Неуч, почитай Акт о Восстановлении Независимости Литвы 16 февраля 1918 г., и Акт о Восстановлении Независимости Литвы 11 марта 1990 г. - везде четко сказано, что Литва восстанавливает de facto свою независимость, которая вседда существоловала de jure.

Это записано и в Литовской Конституции.

А всякие там ЛитБелы и Лит. ССР в принципе в Литве не признаются - это оккупационнами властями созданные фейковые псевдо государственные образования. :)

Современная Литовская Республика юридически по международному праву является правопреемником:

- раннесредневековой Литовской Державы (сейчас первое ее письменное упоминание известно в 1009 г. в Анналах Кведлинбурга),

- и Литовского Королевства (с 1253 года),

- и Литовской Империи (с начала 14 века, во время правления короля Витяниса, когда к Литовскому Королевству были присоединены Полоцкое, Пинское и Туровское княжества, а город Рига стал литовским вассалом),

- и Великого Княжества Литовского (с конца 14 века - начала 15 века, когда Литовский монарх Витаутас официально стал вассалом своего двоюродного брата, короля Польши, Йогайлы - до 1785 г., когда Литовская Держава была de facto оккупированна Российской империей),

- и довоенной Литовской Державы, воссозданной 16 февраля 1918 года,

- и Второго Литовского Королевства (образованного 11 июля 1918 г.),

- и Литовской Республики (образованной в 1920 г.).

Государственная юридическая преемственность официально закреплена во всех основных государственных документах Литовской Державы в 20 веке (их четыре):

- в Акте Литовской Тарибы о Восстановлении Независимости Литовской Державы от 16 февраля 1918 г.,

- в Воззвании Временного Правительства, сформированного победу в Каунасе и Вильнюсе одержавшими литовскими повстанцами, к Литовскому Народу от 23 июня 1941 г. о Восстановлении Независимой Литовской Державы,

- в Декларации Совета Саюдиса (Движения) борьбы за свободу Литвы, принятой на общем съезде командиров всех девяти литовских партизанских округов Литовской Армии Свободы, 16 февраля 1949 г. (12 января 1999 г. Сейм Литовской Республики принял Закон о декларации Совета Саюдиса (Движения) борьбы за свободу Литвы от 16 февраля 1949 г., и провозгласил данную Декларацию конституционным правовым актом Литовской Республики),

- в Акте Восстановительного Сейма (Верховного Совета Литвы) о Востановлении Независимости Литовской Державы от 11 марта 1990 г.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Lie 2019 20:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Литовская Держава никогда юридически не признала "добровольности вхождения" в СССР.

Это была сначала военная оккупация, а затем аннексия (аналогично, как Гитлер оккупировал Судеты, а затем и всю Чехию).

И вы с этим юридическим фактом не поспорите :) - это признают и все основные Западные державы, начиная от США.

Современная Литва юридически наследник и довоенной Литвы, и Литовской Державы 12-18 веков - и Литовского Королевства, и Литовской империи, и ВКЛ.

Это записано в литовских основных документах о Восстановлении Независимости и Конституциях разных лет.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 24 Lie 2019 15:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sienų kaita

https://youtu.be/nBpa4iLBJq8

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 31 Lie 2019 15:58 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
L'Empire Lituanien

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2020 20:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Государство может быть оккупировано de facto, но de jure она никуда не исчезает.

Пример Литвы...

Литва была окончательно оккупирована царскими войсками в 1794 г. Однако 16 февраля 1918 г. Литовская Тариба после 124 лет оккупации Восстановила Независимость Литовской Державы.

Совок оккупировал Литву в 1940 г., однако Литовское Временное Правительство 23 июня 1941 г. опять Восстановило Независимость Литовской Республики.

В 1944 гю Совок второй раз оккупировал Литву, однако 11 марта 1990 г. Литовский Восстановительный Сейм провозгласил о Восстановлении Независимости Литовской Республики.

И в литовских конституциях вся эта историческая преемственность очень четко отображена.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Sau 2020 21:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Eugenijus Paliokas
2012-10-07


http://paliokas.blogspot.com/2012/10/le ... anien.html

L'Empire Lituanien


Šveicarijoje išleisto žemėlapio gabalas:

Paveikslėlis

Kas tokį matėt?

Kas Territoire des Chevaliers Teutoniques http://translate.google.com/?hl=lt#auto ... eutoniques čia įtaisė http://paliokas.blogspot.com/2008/07/karna.html?

Gal dryžiais žymėti plotai paaiškina, kodėl Žalgiry mūsų pusėj kovėsi "a contingent of Tatars of the Golden Horde, http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_ ... ing_forces under the command of the exiled Khan Jalal ad-Din" http://en.wikipedia.org/wiki/Jalal_al-D ... Tokhtamysh?

Kodėl negirdėt apie L'Empire Lituanien https://www.google.lt/#hl=en&output=sea ... 80&bih=959?

Paskaitykim, kas rašoma su Atviros Lietuvos Fondo http://lt.wikipedia.org/wiki/Atviros_Lietuvos_Fondas pagalba išleistoje 1365 puslapių knygoje Norman Davies. Europa: istorija. Vaga, 2002, citata iš 437 psl.:

[Pradžioj įžanga:

Около 960 года Мешко стал князем небольшого польского княжества Великая Польша с центром в Гнезно http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... BA%D0%BE_I .

Kunigaikštis Meška (Mieszko) I (valdė iki 992 m.) 966 m. buvo čekų pakrikštytas su dvaru ir laikomas pirmuoju krikščionišku Lenkijos valdovu http://lt.wikipedia.org/wiki/Lenkijos_karalius (pagoniškų Lenkijos valdovų nemini); ir pinigai jo buvo http://paliokas.blogspot.com/2012/06/blog-post_25.html čekiški http://paliokas.blogspot.com/2012/06/bohema.html. ......

Lenkiją vėl suvienijo http://lt.wikipedia.org/wiki/Lenkijos_karalius Kujavijos, Lenčycos ir Sieradzo kunigaikštis Vladislovas I Lokietka.

1320 m. jis ištekino dukterį Elžbietą už Vengrijos karaliaus Karolio Roberto, 1325 su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino dukterimi Aldona apvesdino sūnų Kazimierą, kuris stiprino valstybę, kuriam laikui nutraukė karus su Čekija ir Vokiečių ordinu.]

Po 182 feodalinio susiskaldymo metų ją (Lenkiją) suvienijo į gyvybingą karalystę Vladislovas Lokietka (valdė 1320-1333 m.).

Apsilankęs Romoje jubiliejaus proga, jis gavo iš popiežiaus karūną (simply http://paliokas.blogspot.com/2010/07/al ... runos.html ).

Lokietkos sūnus Kazimieras III Didysis http://lt.wikipedia.org/wiki/Kazimieras_III_Didysis (valdė 1333-1370 m.) ... priėmė iš Vokietijos bėgančius žydus ir taip padėjo pagrindus didžiausiai Europoje žydų bendruomenei http://paliokas.blogspot.com/2008/07/kita-karna.html .

Liudviko I Anžujiečio http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_I_of_Hungary valdymas buvo pažymėtas Košicės statuto (1374), davusio lenkų bajorams tokias pat teises, kokias turėjo vengrų bajorai. ...

Tačiau pats svarbiausias įvykis buvo Liudviko dukters Jadvygos http://lt.wikipedia.org/wiki/Jadvyga , jau turėjusios rex Poloniae titulą, vedybos su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Jogaila.

438 psl.:

Jogailaičiai greit įsitvirtino kaip galinga jėga. Ateitį jiems garantavo kryžiuočių ordino sutriuškinimas Žalgirio mūšyje 1410 metais. Vienai šeimos atšakai valdant Vilniuje (gali pamanyt, kad Vytautas Didysis toj storoj istorijos knygoj skelbiamas besantis Jogailaičiu http://en.wikipedia.org/wiki/Vilnius#Gr ... _Lithuania ), o kitai Krokuvoje (pamiršo autorius paminėti, kad nuo 1411 metų Krokuva http://paliokas.blogspot.com/2012/06/malopolska.html - Malopolskos sostinė), Jogailaičiai buvo didžiausios krikščioniškojo pasaulio valstybės valdovai.

Nesunku tuo patikėti, net ir nepridėjus žemėlapyje prie L'Empire Lituanien žemių Royaume de Pologne http://translate.google.com/?hl=lt#auto ... %20Pologne plotų - palyginkit su Šventosios Romos Imperijos valdom http://paliokas.blogspot.com/2012/10/sieg-heil.html .

Tai kodėl ten - imperija, o čia - ne imperija?

Todėl, kad karūną turėjo Jogaila.

Popiežiaus duotą.

O, pakol neapsikrikštijom, valstybės neturėjom.

Ją mums įkūrė irgi iš ten pat karūną gavęs http://paliokas.blogspot.com/2008/07/karna.html Mindaugas.

Būtų negavęs, matyt, ir neturėtumėm mes Lietuvos valstybės.

Ir, aplamai, mes, blogiečiai, atsiradom tik tada, kai trinktelėjom gerajam atėjūnui http://www3.lrs.lt/home/w5_viewer/stati ... p_k=1.html .

Todėl Vytautas su ALF http://lt.wikipedia.org/wiki/Atviros_Lietuvos_Fondas pagalba išvis pradingsta Jogailos šešėly, o ir Matejka, galima pamanyt, bus apsirikęs Vytautą Žalgirio mūšio centre nutapydamas http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDalgi ... paveikslas) : the Lithuanian units were commanded directly by Grand Duke Vytautas, who was second in command ... pirmą komandyrių gal reikėjo tapyti centre?

Užėmus vokiečiams Liubliną http://paliokas.blogspot.com/2012/10/sieg-heil.html , gestapas intensyviai ieškojo paveikslo http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDalgi ... paveikslas) ...

Nes labai jau tasai paveikslas neteisingas ... o gal dėl šito http://paliokas.blogspot.com/2012/07/za ... is-ii.html ?

Leonas I buvo pirmasis imperatorius, gavęs karūną ne iš karo vado, kokia buvo Romos tradicija, bet iš Konstantinopolio patriarcho, taip ženklindamas bažnytinę hierarchiją.

O kokia buvo mūsų tradicija https://www.google.lt/#hl=en&output=sea ... 80&bih=959 ?

Kam įdomios mūsų tradicijos...

Taigi, jei L'Empire Lituanien būtų buvus, jos imperatorium tais laikais būtų Vytautas.

Betgi jis apsikrikštijo, taip išeitų, Romos katalikų, o ne Rytų krikščionių, stačiatikių, bažnyčioj; o vienoj religinėj erdvėj imperatorius - vienas.

Užimta http://paliokas.blogspot.com/2012/09/eu ... lutsk.html , Žygimantas http://paliokas.blogspot.com/2012/10/sieg-heil.html užėmė http://lt.wikipedia.org/wiki/Zigmantas_Liuksemburgietis .

O, jei nepamiršom, pakol buvom nekrikštai, pagonys, valstybės neturėjom http://paliokas.blogspot.com/2007/12/blog-post.html .

Mindaugas ją, Lietuvą, įkūrė, Vytautui gi su karūna nepasisekė (nors imperatorius Žygimantas nesyk ją siūlė, pirmąsyk Žalgirio mūšio išvakarėse, kažkodėl http://lt.wikipedia.org/wiki/Zigmantas_Liuksemburgietis), o labiausiai Lietuvą išgarsino Jogaila (vis 438 psl.):

Nors Romos katalikybė - vyraujanti kultūrinė (!) jėga, o lenkų kalba vis labiau tapo valdančiosios bajorijos jėga, Jogailaičiai valdė daugiatautę bendruomenę, kurioje stipriai reiškėsi lenkų, rusinų ir žydų interesai. (Lietuvių kultūra pasitraukė į valstiečių mases valstybės šiaurės rytuose.)

Jogailos sūnus Vladislovas III (mirė 1444m.) valdė Vengrijoje ir Lenkijoje; jis žuvo kryžiaus žygyje prie tolimosios Varnos.

Jo vaikaitis Kazimieras Jogailaitis (valdė 1445-1492), vedęs Habsburgų dinastijos atstovę, buvo vadinamas "Europos seneliu" (prisiminkim ir antipopiežiaus šventuoju bei "Pater Europea" paskelbtąjį http://paliokas.blogspot.com/2010/07/sventoji-roma.html ). Ir iš tikrųjų, kai jis 1492 metais mirė, tai atrodė, kad jo palikuonims lemta paveldėti visą žemę.

Kryžiaus žygis, pasirodo, buvo prieš turkus http://lt.wikipedia.org/wiki/Vladislovas_III , o ir "Europos senelis" buvo Jogailos sūnus http://lt.wikipedia.org/wiki/Kazimieras ... s_valdovas , o ne vaikaitis.

Ir patsai Vladislovas III mūsiškai - Gediminaitis http://lt.wikipedia.org/wiki/Vladislovas_III .

Nekrikšto http://en.wikipedia.org/wiki/Gediminas# ... f_religion Gedimino http://www.antologija.lt/texts/1/tekstas/5.html ainiai http://paliokas.blogspot.com/2011/10/blog-post.html nedaug kam http://en.wikipedia.org/wiki/Gediminids įdomūs.

Dar grįžkim į 438 psl.:

Gan keista - kai 1387 Vilniuje buvo kertami šventieji ąžuolai, tai ne paskutinioji krikšto ceremonija (!!!) Europoje. Tuo metu Lietuvos sritis Žemaitija buvo okupuota kryžiuočių ordino (vėlgi Pirmojo Reicho http://lt.wikipedia.org/wiki/Tre%C4%8Diasis_Reichas siųsto), kuris neskubėjo jo krikštyti (!!!).

Sekės gi žemaičiams!

Pakol lietuviai Vilniuj kirto šventuosius ąžuolus, žemaičių ąžuolynus kryžiuočiai pasaugojo.

Taip ši sritis liko pagoniška, kol 1417 metais jos vėl neatgavo lietuviai.


Čia tai jau nepasisekė...

Praslinkus vienuolikai amžių nuo Konstantino http://lt.wikipedia.org/wiki/Konstantinas_I , atėjo galas tokiai ilgai pagoniškosios Europos istorijai.

Ačiū 1365 psl. storumo knygai http://www.manoknyga.lt/knyga/europa-istorija.html už išaiškinimus ir Sorošui, kad pinigų tai knygai nepagailėjo.

Toj nebe pagoniškoj https://www.google.lt/#hl=en&sclient=ps ... 80&bih=959 Europoj http://paliokas.blogspot.com/2009/05/eurys.html L'Empire Lituanien neliko vietos.

O senaisiais laikais Europoj nebuvo imperijų išvis.

Pažiūrėkit į žemėlapius https://www.google.lt/search?q=greek+em ... 80&bih=959 .

Ir vadinosi senovėj http://paliokas.blogspot.com/2007/12/li ... slapt.html Europa kitaip http://paliokas.blogspot.com/2007/12/blog-post.html .

Parašė: Eugenijus Paliokas

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 20 Vas 2020 16:08 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis - Žygeivis

---Daivis Zabulionis Jogaila buvo LDK didžiuoju kunigaikščiu----

Jokiu didžiuoju kunigaikščiu Jogaila nebuvo - vien todėl, kad tuo metu dar nebuvo tokio titulo, kaip ir pavadinimo Magnus Ducatus Lithuania. :)

Jau gerokai vėliau Vytautas (o ne Jogaila) gavo titulą Magnus dux Lithuaniae (1413 m. Horodlės unijos tekste Allexander alias Vytowdus magnus dux Lyttwaniae).

Na o valstybės pavadinimas Magnus Ducatus Lithuania (Didžioji Lietuvos kunigaikštystė) pirmą kartą užrašytas tik 1450 m.("in terris nostris ducatus magni Lithuanie"), 20 metų po Vytauto mirties (mirė 1430 m.) ir 16 metų po Jogailos mirties (mirė 1434 m.).

Jogailos (pasikrikštijusio Vladislovo vardu) titulas Horodlės unijos dokumente 1413 m. - Wladislaus Dei gratia rex Poloniae necnon terrarum Cracoviae, Sandomiriae, Siradiae, Lanciciae, Cuyaviae, Lyttwaniae princeps supremus, Pomeraniae Russiaeque dominus et haeres etc.

Lyttwaniae princeps supremus - Lietuvos aukščiausias valdovas.

Mūsų esminė problema tame, kad Lietuvos ir apskritai baltų istoriją "rašė" daugelį amžių ne lietuviai - pagal savo lenkišką ar rusišką "istorinį naratyvą".

O dabar jau ir mūsų istorikai aiškina, kad "terminologija jau nusistovėjo" ir "nereikia keisti tradicijos", nepaisant akivaizdaus fakto, kad ji yra visiškai klaidinga.

Tačiau, pvz., Britanijoje kažkodėl niekas netgi 5-10 amžiaus visai nedideles valstybėles Nortumbriją, Mersiją, Veseksą, Eseksą, Kentą, Saseksą, Hviką, Magonsetę, Lindsį, Rytų Angliją ir Vidurio Angliją kunigaikštystėmis nevadina - tik karalystėmis.

Kaip ir jų valdovų nevadina kunigaikščiais ar karaliukais, o tik karaliais.

Tai matyti ir lietuviškoje Vikipedijoje
https://lt.wikipedia.org/wiki/Anglijos_ ... vienijimas

Rusiškai Anglijoje buvusios valstybėlės irgi vadinama tik karalystėmis - žiūr. Гептархия
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0 ... 0%B8%D1%8F

Главные англосаксонские королевства

Paveikslėlis

Kuo gi šios daugiau kaip 10 anglosaksų karalysčių, taip įvardijamų visame pasaulyje, iš esmės skiriasi nuo, pvz., penkių kuršių karalysčių ar dviejų žiemgalių karalysčių?

Apie Lietuvos karalystę apskritai tyliu... :)

Marius Kundrotas

Šiaip anglų kalboje tokios karalystės vadinamos petty kingdoms.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Ne visada ir ne visos - tik kai kurios iš jų. :)

Tiksliau kalbant labai retai. Net Viki tik kartą tai paminėta, o po to jau neberašoma.

https://en.wikipedia.org/wiki/Heptarchy

The Heptarchy is a collective name applied to the seven kingdoms of Anglo-Saxon England (sometimes referred to as petty kingdoms)[1] from the Anglo-Saxon settlement of Britain in the 5th century until their unification into the Kingdom of England in the early 10th century.

The term ‘Heptarchy’ (from the Greek ἑπταρχία heptarchia, from ἑπτά hepta ’seven’, ἀρχή arche ‘reign, rule’ and the suffix -ία -ia) alludes to the tradition that there were seven Anglo-Saxon kingdoms, usually enumerated as: East Anglia, Essex, Kent, Mercia, Northumbria, Sussex, and Wessex.

Štai kurias anglosaksų karalystes vadina "Petty kingdoms of England" ("menkos" (mažos) karalystės):

The following 12 pages are in this category, out of 12 total. This list may not reflect recent changes (learn more).

D

Deira

E

Kingdom of Essex

H

Haestingas
Hwicce

K

Kingdom of Kent
Kingdom of Lindsey

M

Magonsæte
Middle Angles

P

Pecsaetan

S

Suðrigean

W

Westerne
Wreocensæte

Kaip matyti, sąraše nėra "didžiųjų" karalysčių: Mercia, Northumbria, Sussex, Wessex.

Plačiau čia - Petty kingdom
https://en.wikipedia.org/wiki/Petty_kingdom

------------------------------------------------------------

Inga Baranauskienė

Tikslinu: pirmą kartą Lietuva didžiąja kunigaikštyste pavadinta XV a. pradžioje surašytame Lietuvos didžiųjų kunigaikščių metraštyje, pasakojant apie Vytauto 1389 m. sukilimą.

Didžiųjų kunigaikščių titulas ten irgi naudojamas, ir šiaip jį galima atsekti iš anksčiau.

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Visų pirma tai nėra oficialus Lietuvos Valstybės dokumentas, su Lietuvos valdovų oficialiais titulais - tai tik rusų raštininko (matyt, pravoslavų vienuolio) surašyta istorija.

Ir antra, neaišku, kada originalas ir jo nuorašas surašyti.

Nors teigiama, kad «Летописец…» написан западнорусским языком неизвестным автором в конце 1420-х годов в Смоленске.

Bei "часть написана в 1390-е годы с целью исторического обоснования права Витовта на великое княжение в Вильне."

Tačiau: Ви́ленская ле́топись — старейший список «Летописца великих князей литовских», являющийся небольшой частью пространной общерусской летописи — летописи Авраамки, сохранившийся в составе летописного сборника конца XV — начала XVI веков, известного как Виленский сборник.

Летописец великих князей литовских
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0 ... 0%B8%D1%85

Teksto vertimas į dabartinę rusų kalbą
http://dodontitikaka.narod.ru/index/0-11

Štai ta ištrauka, kur vieną kartą minima "когда теперь сторонние владеют великим княжеством [Литовским]":

A князь великий Витовт тогда держал Луцк и всю землю Волынскую, а в Литовской земле отчиной своей [по-видимому, Гродно]. И было ему нужно, чтобы было все, как прежде, чего не было прежде в Литовской земле, когда теперь сторонние владеют великим княжеством [Литовским]. Тогда совет совершил со многими князьями и панами Литовской земли.

---------------------------------------------------------------

Jūrius Bruklys

Etnografinėje Lietuvoje pagoniški valdovai ir buvo karaliais, o slaviškose savo valdose - "kniaziais", nes "senovės" (t.y. tradicijų) ten nekeitė ir valdžios struktūrą išlaikė įprastą rusėnams, seniai nusistovėjusią.

Dėl to ir atsirado, kartu su kanceliarine rusėnų kalba, rusėniškas terminas - "kniaz" ("car" - netiko, nes imperatorius "car" - siejasi su krikščioniškomis religinėmis funkcijomis).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 27 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007