Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 28 Bal 2024 00:33

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 16 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 01 Rgs 2020 21:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1832680 ... &ref=notif

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Mažosios Lietuvos šiaurinė dalis (taip vadinamas Klaipėdos kraštas) - lietuvių protėvių - vietinių baltų genčių - istorinė etninė žemė jau ne mažiau kaip 5000 metų.

Aida Ruginytė

Baltu gentis - ne valstybė, tai etniniu grupiu žemes I kurios sudetį įėjo ne tik lietuviai, bet ir latviai, kuršiai, prūsai, jotvingiai ir tt... Klaipedos krastas - buvusi Rytu Prusijos valstybe.

Vladas Turčinavičius

Aida Ruginytė, dar Vytautas ir Kęstutis rašė, kad mūsų protėvių žemė yra iki Alnos upės.

Antra, Versalio sutartis nusprendė Prusų Lietuvos dalį, Klaipėdos kraštą, priskirti Lietuvai, o 1923 m. Antantės šalys Klaipėdos kraštą de jure priskyrė Lietuvai, nors Tilžės Lietuvininkų Aktas prašė priskirti visą žemę, beveik iki Karaliaučiaus, kur gyveno dauguma lietuvininkai. De jure Lietuvai patvirtino ir Vokietija ir Sov. sąjunga.

Ira Bukaniene

Kęstutis Čeponis - Žygeivis
Memelis - 1252 m.buvo pastatyta Livonijos ordino pilis, prie kurio isikure miestas. Pagal Melno sutarti 1422 m. atiteko Vokeciu ordinui, toliau Prusijos kunigaikstistei, toliau Voketijos imperijai. Kur jus matot priklausima Lietuvai?

Donatas Dunkevicius

Ira Bukaniene
Novgorodą irgi pastatė vikingai.Tai kam jis turėtu priklausyti?

Beje vikingai savo užkariautose teritorijose pastatė daug Europos tvirtovių.

Nejau viską dabar teks atiduoti Norvegams ir Švedams.

Ira Bukaniene

Donatas Dunkevicius
Lietuva nekada iki 1923 m. nevalde Klaipedos krasta.

Aida Ruginytė
, visų pirma aš kalbu apie etninę-kalbinę kilmę, o ne valstybes ir jų sienas įvairiais istoriniais laikotarpiais. Lietuviai (dabartiniai) yra tiesioginiai palikuonys visų vietinių baltų genčių.

---Klaipedos krastas - buvusi Rytu Prusijos valstybe.--

Aida Ruginytė
, antra niekada neegzistavo tokia valstybė vardu Rytų Prūsija. Buvo kryžiuočių ordinas, vėliau Prūsijos hercogystė, dar vėliau Prūsijos karalystė...

Kęstutis Čeponis - Žygeivis

Vokiečiai kolonistai pasisavino baltų prūsų vardą, nors iš tikrųjų nei viena vietinė baltų gentis pati save prūsų vardu nevadino. Šį pavadinimą vartojo savo kaimynams pavadinti baltų genčių kaimynai slavai lenkai.

Pagal vieną iš versijų slavai "permetė" baltams germanų frizų vardą, kadangi ankstyvaisiais viduramžiais frizai gyveno Baltijos pajūryje netoli vakarų slavų, ir jų žemės ribojosi su baltų genčių žemėmis.

Ir trečia - jei jau kalbame apie valstybinę priklausomybę, tai Lietuvos Valstybei 13 amžiuje priklausė baltų žemės beveik iki pat Vyslos.

Tai patvirtina ir kryžiuočiai savo dokumentuose (teigdami kad Prūsiją jiems padovanojo Mindaugas), ir Lietuvos valdovai Kęstutis ir Vytautas, savo susirašinėjime su Kryžiuočių ordinu, bei kryžiuočių šnipų pranešimai.

Pvz., Ragainės komtūro vertėjas išgirdo, kaip kažkoks Nigaila 1412 m. liepą Veliuonos pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”.

Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Paskaitykite kryžiuočių dokumentus, kuriuose labai aiškiai parašyta, jog Mindaugas Prūsiją kryžiuočiams padovanojo už krikštą.

Ir nors šis dokumentas laikomas 14 amžiaus falsifikatu, tačiau aiškiai parodo, jog kryžiuočiai tuo dokumentu pripažino, kad šios žemės buvo valdomos Mindaugo.

Įdomus pats faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai).

Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki "padovanojimo kryžiuočiams" - kaip "mokestis" už krikštą).


Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

Vėliau jau Kęstutis reikalavo grąžinti Lietuvai kryžiuočių užkariautas prūsų žemes iki Alnos (Alle) upės, o vėliau to reikalavo ir Vytautas - kaip parašyta kryžiuočių dokumente "Iki Uosos upės".

Pasižiūrėkite žemėlapyje kur yra Osos (Uosos) upė:

Paveikslėlis

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png

Paveikslėlis

-------------------------------------------------------

Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro Lietuvą įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius karalius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų…”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.


---------------------------------------------------------

Требования короля Литвы Альгирда

Император Священной Римской империи Карл IV хотел включить Литву в сферу своего влияния и 18 апреля 1358 г. пригласил «уважаемых и благородных королей» Альгирдаса и Кястутиса креститься.

Немецкий летописец Гейрих из Ребдорфа, современник этого события, писал в своих «Анналах»:

«В июле местный литовский король Кястутис отправил своего брата к владыке императору Каролису [...] Этот король обещал креститься, если ему вернут землю, отнятую у него и его предшественников братьями Тевтонского дома в Пруссии».

Герман Вартбергский, автор Ливонской хроники, уточнил:

«Литовцы требовали следующих границ: начиная от Мазовии до истока р. Ална, затем по Алле вниз до впадения Алле в реку Прегель, затем рекою Прегелем до Фриш-гафа (Айстмарес); далее до моря и оттуда вдоль моря до того места, где Двина впадает в море; затем по Двине вверх...

Они также требовали, чтобы Орден переселился в пустыню между татарами и русскими и защитил их от татарских набегов…»

Северная граница Литвы с Ливонией должна была пройти по реке Даугуве до Айвиексте, а затем от Айвиексте до Лубанского озера.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Gru 2020 22:05 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Jie gyvena Mažojoje Lietuvoje – Karaliaučiaus krašte


http://www.aidas.lt
2012 10 16 12:45

Karaliaučiaus kraštas – tai lietuviškojo žodžio lopšys.

Tai Abraomas Kulvietis, Stanislovas Rapolionis, pirmosios lietuviškos knygos, išleistos 1547 metais, autorius Martynas Mažvydas, lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio tėviškė, tai…

Kas dabar rūpinasi lietuvišku žodžiu ir protėvių atminties išsaugojimu? Kai šį klausimą pateikiame, visada prieš akis iškyla Žmogus, pasipuošęs sidabro spalvos plaukais, visada vejamas vienos minties: kaip išlaikyti tai, kas sukurta ir eiti pirmyn.

Tas Žmogus – tai buvęs Įsruties (Černiachovsko) kolegijos direktorius Aleksas Bartnikas, dabar Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas.

Šiai organizacijai Aleksas vadovauja jau 11 metų (pirmasis jos pirmininkas a.a. Juozas Miliūnas).

Aleksas – dažnas Vilniaus svečias. Čia jį gerai pažįsta Švietimo ir mokslo ministerija, Užsienio lietuvių departamentas, Lietuvių namai, nes tenka rūpintis ne tik mokytojais, dirbančiais Karaliaučiaus krašte, bet ir kultūros paveldo išsaugojimu ten.

Kalbinu Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartniką mūsų sostinėje.

Gerbiamas Pirmininke, sakoma, kad Karaliaučiaus krašte dabar gyvena apie 18 tūkst. lietuvių (srityje gyvena per milijoną gyventojų). Gal galėtumėt patikslinti, kur daugiausiai lietuvių esama. Kaip jie čia atsirado, o gal ir dabar dar atkeliauja, kad apsigyventų?


Daugiausia lietuvių gyvena Kaliningrado srities rytuose: Ragainėje (dbr. Neman), Tilžėje (dbr. Sovetsk), Gastuose (dbr. Slavsk), Stalupėnuose (dbr. Nesterov), Gumbinėje (dbr. Gusev), Lazdynuose (dbr.Krasnoznamensk), Įsrutyje (dbr. Černiachovsk) bei šių miestų apylinkėse.

Ir tai yra labai simboliška: nuo senų laikų šiose vietose gyveno gausiai lietuvių (lietuvininkų).

Iki 18 a. prasidėjusio didžiojo maro ir bado bei po to sekusios Didžiosios vokiečių kolonizacijos per 93 proc. Nadruvos vietovėse gyventojų buvo lietuvininkai.

Po Antrojo pasaulinio karo lietuvininkai kartu su kitais Rytų Prūsijos gyventojais sovietų valdžios sprendimu 1947-1951 metais buvo deportuoti į sovietų okupacijos zoną Vokietijoje.

Istorija kartojasi. Kaip ir 18 a., nuo 1946 metų intensyviai prasidėjo visiškai ypatinga mūsų krašto kolonizacija (persikėlimas). Iš įvairių vietų didžiulės sovietų sąjungos prasidėjo žmonių antplūdis. Jų tarpe gerokai buvo ir LTSR gyventojų. Dauguma sovietų laikais grįžusių iš tremties buvo priversti taip pat apsigyventi šioje teritorijoje. Taip šiuolaikinėje istorijoje lietuvininkų žemėje ir atsirado lietuvių. Tik labai gaila, kad tarp jų nebėra autochtonų ar jų palikuonių.

1995 metais buvo įsteigta Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacija. Tai vienintelė tokia organizacija Rusijos Federacijoje. Kokie jos tikslai?

Taip, vienintelė. Asociacija siekia šių tikslų: Kaliningrado srities ugdymo įstaigose ir visam krašte skatinti lietuvių kalbos mokymą ir ugdymą;padėti mūsų krašto gyventojams pažinti Mažosios Lietuvos ir Lietuvos istoriją bei kultūrą, lietuvių papročius bei tradicijas; stiprinti draugystę ir supratimą tarp Lietuvos ir Rusijos tautų; ginti ir palaikyti organizacijos narių teises ir interesus.

Jūsų organizacijai priklauso lietuvių kalbos mokytojai. Jeigu yra mokytojai, tai yra ir mokymo įstaigos. Kur ir kokios jos yra? Kokia jų dinamika?

Šiuo metu asociacija vienija 24 pedagogus. Tai mokytojai, dėstytojai, lietuvių folkloro vaikų kolektyvų vadovai. Lietuvių kalba mokoma 23 švietimo įstaigose: bendrojo lavinimo mokyklose, vaikų ir jaunimo centruose, vaikų darželiuose, Rusijos Federacijos Imanuelio Kanto universiteto Baltų filologijos ir žurnalistikos fakultete, industrinėje pedagoginėje kolegijoje Černiachovske (Įsrutyje) įvesta lietuvių kalbos specializacija.

Prieš 20 metų, kada prasidėjo lietuvių kalbos mokymas, tokių įstaigų buvo tik aštuonios. Šiais naujais mokslo metais dar keturios švietimo įstaigos pageidavo pradėti lietuvių kalbos ir etnokultūros mokymą. Bet pritrūko mokytojų. Apmaudoka, bet nenoriai vyksta mokytojai iš Lietuvos dirbti į šį kraštą.

Matyt, visose jose mokymo turinys panašus. Kokių dalykų mokoma ir kas jų moko? Anksčiau daug buvo šnekama apie tokios mokyklos, kokia yra Maskvoje (Jurgio Baltrušaičio lietuvių etninės kultūros) vidurinė, steigimą Karaliaučiaus krašte, netgi buvo minėta tokios lietuviškos ugdymo įstaigos vietovė -Tilžė. Gal dar galvojama tokią mokyklą steigti, ar viskas, kaip sakoma, „palaidota“?

Tik keliose mokyklose lietuvių kalba mokоma kaip dalykas. Pagrindinė mokymo forma: fakultatyvai ir būreliai.

Deja, Kaliningrado srityje nėra mokyklos, kur lietuvių kalba yra mokomoji.

Dar 2003 metais mokytojų asociacija buvo parengusi tokios mokyklos koncepciją Sovetske (Tilžėje) ir šiuo klausimu kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę, Švietimo ir mokslo ministeriją, buvusį Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Dvejus metus intensyviai vyko įvairūs derinimo darbai, konsultacijos su Rusijos Federacijos švietimo ministerija, Kaliningrado srities švietimo komitetu, Sovetsko miesto valdžia. Jau pasirodė vilties teikiančių ženklų. Bet, kaip paaiškėjo, abi pusės turėjo daugiau retorikos negu realių ir konkrečių veiksmų. Viltis miršta paskutinė. Esu įsitikinęs, kad tokia ugdymo įstaiga Karaliaučiaus krašte objektyviai būtina.

Žinau, kad mokytojo, dirbančio Karaliaučiaus krašte dalia nelengva, nes jis moko daugiausiai nelietuviškų šeimų vaikus, kurie lietuvių kalbą girdi tik (ar dažniausiai tik!) mokykloje. Kokie jų darbo krūviai, o su jais besisieją ir atlyginimai. Iš kur daugiausiai mokytojai atvykę ir ar jaučiate jų stygių. Jeigu taip, tai su kuo tai susiję?

Lietuvių kalbos mokytojų dalia mūsų krašte tikrai nelengva. Reikia žemai nusilenkti mokytojams, kurie atvyksta ugdyti gimtąją kalbą iš Lietuvos.

Nepaisant vizų barjerų ir sienų kirtimo nenuspėjamumų, dažnai vykstančių Rusijos migracijos tarnybos ir prokuratūros patikrinimų, mokyklų pasiekimo sunkumų, kuklaus uždarbio, šie pedagogai sąžiningai atlieka savo pareigas. Deja, jų skaičius kasmet mažėja.

Dar prieš penkerius metus buvęs Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas turėjo galimybę siųsti iš Lietuvos į mūsų kraštą 13-15 mokytojų. Šiems mokslo metams konkurso sąlygomis URMo Užsienio lietuvių departamentas sudaręs paslaugų teikėjų sutartis tik su 7 Lietuvos pedagogais.

Penkios mokyklos (Nesterovo – Stalupėnų, Slavsko – Gastų, Zelenogradsko – Kranto, Sovetsko – Tilžės 8 – oji mokyklos ir Kaliningrado – Karaliaučiaus 40 – oji gimnazija) liko be mokytojų. Verta padėkoti ir vietos pedagogams, iš viso jų yra 15.

Dauguma jų pagal diplomą nėra lituanistai ir mokslus baigę ne Lietuvoje. Dėl to šie mokytojai gerai supranta kvalifikacijos tobulinimo reikšmę ir aktyviai dalyvauja tobulinimo kursuose, metodikos seminaruose bei konferencijose, kurias rengia mokytojų asociacija drauge su Vilniaus lietuvių namais ir nuolat užsiima savišvieta. Aišku viena: ir Lietuva, ir Rusija privalo daugiau dėmesio skirti Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojams skatinti ir jų darbui vertinti.

Pasakytina ir tai, kad mūsų pedagogai yra ne tik kalbos, bet lietuvių kultūros ir lietuvybės puoselėtojai.

Turime net 7 vaikų ansambliukus. Ir pavadinimai jų ypatingi, tartum suaugę su Rytų Prūsija, su Lietuva: “Nadruvėlė“, „Liepona“, „Šešupė“, „Gintarėlis“, „Beržynėlis“, „Kupolytė“, „ Rūtelė“. Kasmet organizuojame vaikų lietuviškos muzikos festivalius, lietuvių kalbos olimpiadas, jaunimo konferencijas ir kūrybiškumo konkursus.

Nepaisant viso to, yra mokytojų, dirbančių ne vieną dešimtmetį ir kantriai mokančių ne tik protėvių kalbos, bet ir lietuviškos dainos, etninės kultūros. Yra folkloro būrelių. Gerai paruošiami vaikai dailiojo skaitymo konkursams. Kas tie mokytojai?

Jau nemažai metų lietuvių kalbos ir lietuvybės labui mūsų kraštui paskyrė tauragiškės Aldona Bursteikienė (Jasnoje – Kaukėnų ir Timiriazevo – Naujosios mokyklos), Emilija Algaudė Bukontienė (Uljanovo - Kraupiškių mokykla), pagėgiškė Vida Martišauskienė (Nemano – Ragainės 2-oji mokykla), šiaulietė Ona Druseikatė - Ruževičiūtė (Černiachovsko – Įsruties industrinė pedagoginė kolegija), vilnietė Violeta Lopetienė (Imanuelio Kanto Baltijos universitetas).

Verta įvardinti ir Lietuvos pedagogus pradininkus, kurie dėl įvairių priežasčių jau pas mus nebedirba. Tai Jonas ir Liucija Glinskiai iš Pagėgių, Nijolė Gimbutienė iš Panemunės, Anatolijus Galčevskis iš Kybartų, Arūnas Urbaitis iš Vilkaviškio rajono, Zenona Juravičiūtė iš Tauragės.

Negaliu nepaminėti ir vietinių mokytojų pradininkų: poetės Rūtos Leonovos (Kaliningrado – Karaliaučiaus 48-oji mokykla), Onos Kruglikovos (dabar nebedirba), Emilijos Lukošiūnaitės (dabar nebedirba), Aldonos Strojevos (Krasnoznamensko – Lazdynų mokykla)

Džiaugiamės ir naujos kartos pedagogais: Algirdu Karmilavičiumi (Kaliningrado - Karaliaučiaus 35-asis licėjus), Vita Kovalenko ( Sovetsko – Tilžės 3-oji pagrindinė mokykla), Tatjana Rodenko (Černyševskoje – Eitkūnų vidurinė mokykla),

Artėja K. Donelaičio 300 – osios gimimo metinės. Kokios Jūsų organizacijos sąsajos su Tolminkiemyje esančiu memorialiniu K.Donelaičio muziejumi, jo gimtine Lazdynėliais, Gumbine?

Didžiuojamės, kad gyvename Donelaičio žemėje ir jau įsitraukę į poeto jubiliejaus minėjimą. Vyko mokslo ir praktinė pedagogų konferencija „Donelaitis ir dabartis“, jaunimo kūrybiškumo konkursas „Donelaitis ir mes“, vaikų muzikos ir literatūros popietė poeto memorialiniame muziejuje Tolkminkiemyje.

Kiek galim, padedam iš Lietuvos atvykstančioms moksleivių, studentų ir pedagogų grupėms organizuoti ekskursijas į Tolminkiemį ir kitas vietas. Numatę Kristijono Donelaičio muziejuje įvairiomis kalbomis dailiojo skaitymo konkursą „Donelaitį skaito pasaulis“, o kur dar Donelaičio skaitymai, piešinių ir rašinių konkursai “Donelaičio žemė“…

Dažnai būnat Lietuvoje. Su kokiomis Lietuvos ugdymo įstaigomis bendraujat? Matyt, bendravimo keliai siekia ir užsienį: juk ten irgi mokoma lietuvių kalbos?

Be Lietuvos pastangų ir dėmesio mūsų veikla nebūtų tokia veiksminga ir efektyvi. Mokyklos ir mokytojai aprūpinami vadovėliais ir mokymo priemonėmis. Yra galimybė gauti finansinę paramą. Šiuo atveju mes labai dėkingi LR Užsienio reikalų ministerijai, Švietimo ir mokslo ministerijai.

Nemažai Lietuvoje turime ir partnerių. Kartu su jais organizuojame įvairių renginių ir priemonių. Ypač verta paminėti Vilniaus lietuvių namus: čia vyksta mokytojų tobulinimo kursai, seminarai. Mūsų vaikai jau antrus metus turi galimybę pailsėti ir pasitobulinti vasaros stovykloje. Gimnazijos mokiniai aktyviai dalyvauja mokytojų asociacijos renginiuose; festivaliuose, konkursuose. Dėkingi ir kitiems partneriams: Lietuvių kalbos institutui, Kauno pedagogų kvalifikacijos centrui.

Domina mus ir kitų šalių mūsų kolegų veikla. Buvome išvykę į edukacines-pažintines keliones po Vokietiją, Baltarusiją. Įspūdinga ir naudinga: kuo daugiau pažįsti, tuo daugiau gali duot tiems, kuriems privalai duoti – vaikams.

Darbai veja darbus. Kokių darbų verpete dabar esat. Kokios problemos, dirbant šį atsakingą darbą?

Gerai suprantam, kad kalba yra tautos ir tautinės kultūros pagrindas. Remdamiesi tuo, įsteigėme Lietuvių kultūros, švietimo ir informacijos centrą. Ir dabar veiklos sritis išsiplėtė. Daugiau pradėjo rūpėti dabartinė Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo būklė.

Pavyzdžiui, šiuo metu su Černiachovsko rajono kultūros valdyba esame pasiryžę įamžinti manomą Herkaus Manto žūties vietą prie Narkyčių (dbr. Meždurėčjė). Yra kitų planų ir sumanymų. Aišku, kad dirbdami susiduriam su sunkumais, problemomis. Bet einam pasirinktu keliu ir eisim, nes kitaip negalime…

Ačiū už pokalbį.

Kaliningrado (Karaliaučiaus) srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartniką kalbino „Lietuvos aido“ korespondentas Alfonsas Kairys

Susiję straipsniai:

Aptarti Karaliaučiaus krašto lietuvių rūpesčiai
Karaliaučiaus studentams – Lietuviškas filmas
Karaliaučiaus krašto mokytojų vasaros seminaras
Kaliningrade paskelbti konkurso, skirto K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, nugalėtojai
Stalo Teatro gastrolės Kaliningrado srityje
Karaliaučiuje skambėjo lietuviškos dainos
Lietuva pristatyta tarptautiniame kultūros festivalyje Karaliaučiuje

Komentarai
http://alkas.lt/2012/10/16/jie-gyvena-m ... /#comments

Marijonas:
2012 10 16 13:03


Tokio regiono su tokiu pavadinimu “Mažoji Lietuva” seniai nebėra. Jau 66 metai.

Žygeivis:
2012 10 16 13:16


Nėra sovietinėje ir rusiškoje imperinėje “sąmonėje”.

O Lietuvių Tautos istorinėje sąmonėje yra ir visada išliks.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Tačiau patikslinimas būtinas – Rusijos imperijos laikinai okupuota Karaliaučiaus (Tvankstos) sritis yra tik pietinė dalis Mažosios Lietuvos, o šiaurinė dalis jau priklauso Lietuvai.

Deja, nedidelė pietrytinės Mažosios Lietuvos dalis (Geldapė ir Žytkiemis) irgi nuo 1945 m., Stalino leidimu, yra laikinai okupuota Lenkijos.

Irmantas:
2012 10 16 15:38


Laikinosios sostinės pavadinimo irgi niekas dabar nenaudoja .. ir ką? Jis gyvas ir visi žino apie ką kalba eina taip pasakius :) galų gale – juk iš tikrųjų tai ten – Prūsija, tiksliau – šiaurinė jos dalis? :)


Žygeivis:
2012 10 16 16:05


Nepainiokite.

Tik politiškai (o ne etniškai) tai yra senosios Kryžiuočių ordino Prūsijos kunigaikštystės (vėliau Vokietijos imperijos dalis) šiaurinė dalis (visa pietinė nuo 1945 m. yra laikinai okupuota Lenkijos).

O beveik visas Karaliaučiaus (Tvankstos) kraštas – tai istorinės Lietuvių genčių, vėliau lietuvininkų, žemės:


Paveikslėlis

Irmantas:
2012 10 16 16:51


Turėjau omenyje ne vokiškąją Prūsiją, o baltiškąją :)

Žygeivis:
2012 10 16 19:30


Būtent – beveik visa baltiškoji Prūsija (nepainiokite jos su pietine Mažosios Lietuvos dalimi – tai jau senosios lietuvių genčių žemės) šiuo metu yra laikinai okupuota Lenkijos – 1945 m. Stalinas visas istorines prūsų žemes padovanojo Lenkijai.

Iš kitos pusės žiūrint, tai gentys, priskiriamos prūsams, ir gentys, priskiriamos lietuviams, tais laikais (10-12 amžiais) kalbėjo tarmėmis, kurios buvo labai artimos. Ir jei ne Kryžiuočių ordino okupacija, tai šiandien visos šios senosios baltų gentys būtų susiliejusios į Lietuvių Tautą.

Kaip rodo istoriniai šaltiniai (Kryžiuočių archyvai Berlyne) Mindaugo laikais Lietuvos Valstybės siena ėjo Alnos (Alle, Allo) upe (dabar tai jau Lenkija) – ir apėmė nemažai senųjų prūsų genčių žemių.


Istorija – mūsų sąjungininkas. Vytautas Šilas, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas
http://www.voruta.lt/wp-content/uploads ... -nr.-6.pdf

Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro Lietuvą įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius karalius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų…”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje. Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo – kaip buvo realiai). Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams – kaip “mokestis” už krikštą).

Upės Alna (lenk. Łyna; vokiečiai šią upę vadino Alle) http://lt.wikipedia.org/wiki/Alna_%28up%C4%97%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81yna ir Osa (Ossa) http://pl.wikipedia.org/wiki/Osa_%28rzeka%29 yra dabartinėje Karaliaučiaus srityje ir Lenkijoje, o dabartinis Olštynas Lenkijoje yra prūsų Alna Stabs.

Terra Jatwezenorum > Algis Uzdila. Upių dainos.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lt

Alna (lenk. Hołnianka) – iš Alno ežero (Seinų valsčius) ištekanti upė. Alėti : alnėti : almėti reiškia „rėkauti, lalėti“ arba „smarkiai tekėti, gurgėti“. toji upelė iš tiesų yra srauni. Priesaga -n- rodo gurgėjimo, alėjimo vietą. tai ir yra upė.

Kita Alna (lenk. Łyna) teka per Olštyną. Tai jau didesnė upė, bet jos vardas yra tos pačios kilmės, kaip ir šitos Seinų krašte. Matyt, ir toji upė buvusi srauni. tik lenkiški upių vardų variantai skiriasi. Vokiečiai šią upę vadino Alle, užtat ir miestas ant jos krantų gavo vardą Allenstein – mūsiškai būtų Alnai, lygiai kaip Seinijoje kaimas prie Alno ežero ir Alnos upės yra vadinamas Alnais.

Alna yra kairysis Priegliaus intakas. Išteka iš smėlynų į šiaurę nuo Nidzicos. upės ištakos aptinkamos Lynos kaimo apylinkėse. Aukštupy Alna kerta Varmijos miško gamtos draustinį.

Osa (lenk. Osa, taip pat Ossa) – upė šiaurės Lenkijoje, ilgis 96,2 km, baseino plotas 1 600 km², dešinysis žemutinės Vislos intakas.


Pradžią gauna Ylavos ežeryne iš Perkūno (lenk. Perkun) ežero, plaukia per daugelį ežerų: Osą, Gardzienį, Šimbarskį, Plavenžą, Popówko ir Trumpelį (lenk. Trumpel). Dalis šių ežerų vardų yra nauji, dalis dar išliko prūsiškų.

Osa įteka į Vislą šiauriau nuo Grudziondzo. ties žiotimis aukštoje kalvoje (68,1 m v.j.l.) čia pat prie Vislos kranto, 5 km į šiaurę nuo miesto centro, išlikusi Grudziondzo tvirtovė. Iš šiaurės ir rytų supa ją Osos upė.

Grudziondzo apylinkėse Osa pasižymi tuo, kad pakilęs Vislos vanduo liejasi Osos vaga atgal. Tai vadinamosios grįžmės, dėl to net kyla upės potvyniai.

Osa paminėta jau 1222 m. kaip šiaurinė Kulmo žemės siena.

1918–1945 metais jos vidurine atkarpa ėjo siena tarp Lenkijos ir Rytprūsių.


Kulmo žemė
http://lt.wikipedia.org/wiki/Kulmo_%C5%BEem%C4%97

Žemėlapis (Prūsų žemės XIII a. Kulmas pažymėtas balta spalva, nes jau buvo užvaldytas teutonų)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

Paveikslėlis

Žygeivis:
2012 10 16 20:03


Keli istoriniai faktai


Vadinamoji “vokiškoji Prūsija” (“Vakarų Prūsija”) yra Berlyno ir Brandenburgo apylinkės.

Tikrąją (senąją etninę baltų prūsų ir lietuvių) Prūsijos kunigaikštystę (“Rytų Prūsiją”, įskaitant į ją ir Mažąją Lietuvą) nuo vokiškų Brandenburgo-Berlyno žemių skyrė taip vadinamas Dancigo (Gdansko) “koridorius” – beje, jo senovinis 10 amžiaus prūsiškas pavadinimas rašytiniuose šaltiniuose Gudaniska – tai yra Gudaniškė.

“Vakarų Prūsijos” pavadinimą Brandenburgo-Berlyno žemė “gavo” 1618–1701 m., kada Prūsijos kunigaikštystė buvo sujungta personaline unija su Brandenburgu ir valdyta iš Berlyno.

Nuo tada Prūsijos kunigaikštystės senosios žemės (įskaitant ir Mažąją Lietuvą) imtos vadinti Rytų Prūsija.

Nuo XVII a. vidurio Prūsijos kunigaikštystė (pavadintos Rytų Prūsija) buvo jungtinės Brandenburgo (pavadinto Vakarų Prūsija) ir Prūsijos valstybės autonominė dalis.

Prūsijos karalystė (vok. Königreich Preußen – valstybė Vidurio Europoje prie Baltijos jūros, kurią 1701 m. sausio 18 d. vietoje Prūsijos hercogystės įkūrė kurfiurstas Frydrichas III-asis, tuo pačiu tapdamas Prūsijos karaliumi Frydrichu I-uoju.

Naujoji karalystė pakeitė faktiškai unijoje egzistavusią Brandenburgo-Prūsijos valstybę ir gyvavo iki Lapkričio revoliucijos ir po jos įvykusio Prūsijos karaliaus sosto atsisakymo 1918 m. lapkričio 9 d.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Gru 2020 22:09 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Исторические факты:

1. Вся обширная территория от современного Гданьска (историческое прусское название, записанное в ранних источниках 10 века - Gudaniska (Гуданиска), то есть Gudaniškė или Gudėniškė) до современной Москвы (историческое голядское (тут жило литовское племя галинды - galindai) название Мазгава - Mazgava) многие тысячелетия жили разные балтоязычные племена, которые вплоть до 12-13 веков говорили практически на одном языке, наречия которого начали более сильно различаться только после германских и славянских экспансий в древнебалтские земли.

Ян Длугош (XV в.):

* Признается, что пруссы, литовцы и жемайты имеют те же обычаи, язык и происхождение... (Unius enim et moris et linguae, cognationisque Prutheni, Lithuani et Samagitae fuisse dignoscuntur...) (Ioannis Dlugossii seu Longini... Historiae Polonicae libri XII / ed. I. Żegota Pauli. Cracoviae, 1873. T. 1, p. 151. - (Opera omnia; t. 10). - Под 997 годом).

http://catalog.hathitrust.org/Record/000623985

Ioannis Dlugossii Annales; seu, Cronicae incliti regni Poloniae. [Ed. curavit et introd. scripsit I. Dąbrowski. Textum recensuit atque praef. instruxit V. Semkowicz-Zaremba].

Main Author: Długosz, Jan, 1415-1480.
Other Authors: Dąbrowski, Jan, 1890-1965., Semkowicz-Zaremba, Wanda,
Language(s): Latin
Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964-
Subjects: Poland > History > 960 (ca.)-1773.
Note: First published in 1615 with title: Historiae Polonicae.

В другом месте он пишет:

* Литовцы, жемайты и ятвяги, хотя различаются названиями и разделены на множество семей, однако были одним племенем, происходящим из ... (Lithuani, Samagittae et Iatczwingi, licet appelationem diversam sortiti et in familias plures divisi, unum tamen fuere corpus a Romanis et Italis ducentes genus...)

(Ioannis Dlugossii seu Longini... Historiae Polonicae libri XII / ed. I. Żegota Pauli. Cracoviae, 1876. T. 3, p. 473. - (Opera omnia; t. 12). - Под 1387 годом).

http://catalog.hathitrust.org/Record/000623985

Ioannis Dlugossii Annales; seu, Cronicae incliti regni Poloniae. [Ed. curavit et introd. scripsit I. Dąbrowski. Textum recensuit atque praef. instruxit V. Semkowicz-Zaremba].

Main Author: Długosz, Jan, 1415-1480.
Other Authors: Dąbrowski, Jan, 1890-1965., Semkowicz-Zaremba, Wanda,
Language(s): Latin
Published: Varsaviae, Państwowe Wydawn. Naukowe, 1964-
Subjects: Poland > History > 960 (ca.)-1773.
Note: First published in 1615 with title: Historiae Polonicae.

Библиандр Теодор https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0 ... 0%BE%D1%80 (1548) пишет про разделение литовского языка на 4 ветви:

1) ятвяжскую (немногочисленные жители обитают возле Дрогичинского замка);

2) литовско-жемайтскую;

3) прусскую;

4) лотвяно-лотыгольскую (обитающие в Ливонии вдоль реки Двины и возле Риги).

Все они понимают друг друга, кроме куршей.

«Linguagiu Lithuanicu est quadripartítum. Primum linguagium est Iaczuíngorum, uthorum qui circa castrum Drohicin inhabitarunt, & pauci supersunt. Alterum est Líthuanorum & Samagíttharum; Tertíum Prutenorum; Quartum in Lothua seu Loththola, hoc est, Lívonia circa fluuíum Dzuína &Rigam ciuitatem. Etho rum quanqua eadem fit lingua, unus tamen non plenè alterum íntelligit nisi cursíuus & qui uagatus est per illas terras».

- Bibiliander T. De ratione communi omnium linguarum et litterarum commentarius. — [Цюрих], 1548.

Карта распространения летто-литовских (балтских) племен до вторжения германских и славянских племен

Paveikslėlis

2. Примерно в 7-8 веках началась славянская военная экспансия в различные балтские земли - от современного Гданьска (Gudaniškė) до современного Курска (Kuriai или Kuronys).

Древнюю галиндскую (голядскую) Мазгаву славяне, при помощи севернее жившего финского племени Мери, захватили только в конце 11 века - это доказано археологическими исследованиями.

3. Примерно в 9 веке поляки начали называть севернее их жившие соседние балтские племенные соединения и раннефеодальные государства именами:

- Prysy (Прысы) (отсюда произошло название пруссы, хотя ни одно прусское племя себя так не называло - сейчас выдвинута гипотеза, что это название происходит от имени фризов, которые некоторое время были соседями предков поляков на побережье Балтийского моря - на западе от современного Гданьска),

- Litwa (Литва) (происходит от раннелитовского названия Lietva (Летва), которое позже превратилось в Летува (Lietuva), а cамая ранняя форма была Leita (Ляйта) - так у древних литовцев называлась военная дружина),

- Jacwiez (Ятвяги) - хотя ни одно ятвяжское племя сама себя так не называло - это славяне их так назвали, непонятно по какой причине. По аналогии, наверное, с варягами и колбягами. И скорее всего позаимствовали это название у скандинавов - варягов.

Вот известные из разных исторических источников названия земель ятвягов (ятвяжские племенные-раннегосударственные территории):

- Soudinoi (Sudinoi) (это название еще в 1-ом веке упоминает греческий географ Клавдий Птолемей), Zudua (Liber Census Daniae, 1231), Sudowia, Sudowen, Sudawin (в Хронике Петра Дусбургского),

- Polexia (Paleke) - Палеке (Palėkė) - это название происходит от названия реки Lėka (Лека) (сейчас в польском языке эта река переименована в Elk). Слово Palėkė в переводе означает "У (реки) Леки". Еще в средневековье древнее ятвяжское название исказили в Подляхия (от записи названия Palėkė на латыни - Polexia),

- Pamemene (Panemene),
- Wange,
- Kirsnowia,
- Deynowe, Dainowe, Denowe (Dainava) (то есть в переводе "Край песен"),
- Weysse, Weyze,
- Zlina,
- Cresmen,
- Meruniska,
- Dernen.

Рядом была еще одна балтская земля - Галинда (Galinda), в которой в 13 веке уже жили литовцы.

4. Как показывает запись 1009 года, граница Литовской Державы и древней Руси в то время проходила примерно по середине ятвяжских земель - сейчас это северовосточная Польша.

На этом направлении именно тут и была остановленна уже несколько сот лет продолжавшаяся славянская экспансия. Эта литовско-польская граница сохранялась до 1569 г., когда Польша захватила у Литвы земли Палеке ("Подляшье").

В документе крестоносцев 1243 г. написано, что Литве ("Lithvania") принадлежит и Галинда, и Судува ("Suderland").

Из других документов крестоносцев и ордена меченосцев известно, что в Литве была и Дайнава ("Doynowe"), а также Аукштайтия ("Ousteyten / Auxtote") и Жямайтия ("Samogitia").

Paveikslėlis

5. Прусские земли принадлежали Литовской Державе вплоть до реки Уоса (Оса).

Но в 13 веке польский (мозурский) князь пригласил себе на помощь немецкий Орден крестоносцев, который за сто лет сумел завоевать все прусские земли, часть ятвяжских земель, и часть Литвы, которую позже начали называть Малой Литвой или Прусской Литвой (немцы название пруссов нагло присвоили и начали называть свое государство Прусией).

Paveikslėlis

Из архива Ордена крестоносцев:

28 января 1413 года произошла очень интересная беседа между императором ("magnus rex" - "великий король") Литовской Империи Витаутасом Великим и посланником Ордена крестоносцев Михаелем Кухмейстером.

Об этом разговоре, в котором обсуждались границы государств после битвы у Грюнвальда (по литовски - Жальгирис, Žalgiris - - в переводе это означает Зеленый Бор), известно из письма великого магистра Ордена крестоносцев, написанного магистру Ливонского ордена.

Витаутас Великий во время разговора, говоря по поводу принадлежности замка Велиуоны (Veliuona), обьявил:

"Пруса тоже была землей моих отцов, и я буду требовать ее до реки Оса (Uosa), так как эти земли являются наследием моих предков."

Paveikslėlis

Затем язвительно спросил у Кухмейстера:

"А где находится наследие предков братьев Ордена?"

6. Не путайте этнические земли разных коренных балтских племен с политическим образованием под названием Прусия, в котором немцы соединили ими завоеванные прусские, ятвяжские и литовские земли.

Paveikslėlis

7. В 1923 г. Литва сумела возвратить северную часть Малой Литвы - так называемый Клайпедский край, в котором литовцы составляли абсолютное большинство населения. Германия и Лига Наций это признала официально. Но южная часть Малой Литвы осталась во временной оккупации Германии.

Paveikslėlis

8. В 1939 г. Гитлер ввел войска в Клайпедский край и захватил его, но в 1945 г. по решениям в Потсдаме все территории, которые немцы захватили после 1938 г. (Судеты, Гданьск, Клайпеда и т. д.), возвращались прежним хозяевам - в том числе и Клайпедский край.

9. Вся этническая Пруссия и немалая часть ятвяжских земель, захваченных в свое время Орденом крестоносцев, в 1945 г. были присоединены к Польше, как и небольшой отрезок южной части Малой Литвы. В 1951 г. Сталин подарил Польше еще кусочек Малой Литвы.

10. Однако большая часть Малой Литвы была передана во временное управление СССР - ее судьба должна была решаться во время будущей Мирной конференции стран-победительниц.

Однако эта конференция так никогда и не состоялась - то есть СССР владел этой территорией незаконно, а тем более не имел права в 1946 г. передать ее своему субьекту - РСФСР, даже не имеющему общей границы с этой древней литовской землей.

11. Так Сталин заложил еще одну этническую и территориальную "мину замедленного действия", которая - вполне вероятно - станет детонатором Третьей мировой войны (WW3), если Путин полностью сдуреет и напичкает эту, временно оккупированную Москалистанской империей, литовскую территорию ракетами с ядерными зарядами.

Совершенно очевидно, что в таком случае НАТО предпримет очень решительные шаги, так как такие ракеты будут уже угрожать не только Польше и Литве, но и Германии, и Скандинавии, и многим другим западным государствам.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Gru 2020 22:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Как показывает запись 1009 года, граница Литовской Державы и древней Руси в то время проходила примерно по середине ятвяжских земель - сейчас это северовосточная Польша.

На этом направлении именно тут и была остановленна уже несколько сот лет продолжавшаяся славянская экспансия. Эта литовско-польская граница сохранялась до 1569 г., когда Польша захватила у Литвы земли Палеке ("Подляшье").

В документе крестоносцев 1243 г. написано, что Литве ("Lithvania") принадлежит и Галинда, и Судува ("Suderland").

Из других документов крестоносцев и ордена меченосцев известно, что в Литве была и Дайнава ("Doynowe"), а также Аукштайтия ("Ousteyten / Auxtote") и Жямайтия ("Samogitia").

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... us.svg.png

Прусские земли принадлежали Литовской Державе вплоть до реки Уоса (Оса).

Но в 13 веке польский (мозурский) князь пригласил себе на помощь немецкий Орден крестоносцев, который за сто лет сумел завоевать все прусские земли, часть ятвяжских земель, и часть Литвы, которую позже начали называть Малой Литвой или Прусской Литвой (немцы название пруссов нагло присвоили и начали называть свое государство Прусией).

Из архива Ордена крестоносцев:

28 января 1413 года произошла очень интересная беседа между императором ("magnus rex" - "великий король") Литовской Империи Витаутасом Великим и посланником Ордена крестоносцев Михаелем Кухмейстером.

Об этом разговоре, в котором обсуждались границы государств после битвы у Грюнвальда (по литовски - Жальгирис, Žalgiris - - в переводе это означает Зеленый Бор), известно из письма великого магистра Ордена крестоносцев, написанного магистру Ливонского ордена.

Витаутас Великий во время разговора, говоря по поводу принадлежности замка Велиуоны (Veliuona), обьявил:

"Пруса тоже была землей моих отцов, и я буду требовать ее до реки Оса (Uosa), так как эти земли являются наследием моих предков."

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png

Затем язвительно спросил у Кухмейстера:

"А где находится наследие предков братьев Ордена?"

P.S. Не путайте этнические земли разных коренных балтских племен с политическим образованием под названием Прусия, в котором немцы соединили ими завоеванные прусские, ятвяжские и литовские земли.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 11 Kov 2021 19:35 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
После поражения Германской империи в Первой мировой войне (1914—1918) Литовская Республика потребовала передачи ей Германией территории Малой Литвы, но значительная её часть по Версальскому мирному договору (1919) https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 0%BE%D1%80 досталась Германии, а меньшая часть — Клайпедский край — в 1920 году, в соответствии с Версальским договором в 1920 году была передана под мандат Лиги наций.

В 1923 году северная часть Малой (Прусской) Литвы, так называемый Клайпедский (Мемельский) край), была присоединена к Литовской Республике.

Южная часть Малой Литвы осталась в составе Германии, хотя Национальный Совет Малой (Прусской) Литвы требовал всю Малую Литву передать Литве, как извечные литовские историко-этнические земли.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... it_Act.jpg

Paveikslėlis

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 12 Kov 2021 22:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Prūsos ir Mažosios Lietuvos priklausymas Lietuvos valstybei 13 amžiuje


Gentys, priskiriamos prūsams, ir gentys, priskiriamos lietuviams, tais laikais (10-12 amžiais) kalbėjo tarmėmis, kurios buvo labai artimos.

Netgi XV a. lenkų istorikas Jonas Dlugošas, bendraudamas su į Krokuvą atvykstančiais lietuviais, susidarė pakankamai aiškią nuomonę: „Pripažįstama, jog prūsai, lietuviai ir žemaičiai turi tuos pačius papročius, vieną kalbą ir yra gentainiai“.

Ir jei ne Kryžiuočių ordino okupacija, tai šiandien visos šios senosios baltų gentys būtų susiliejusios į Lietuvių Tautą.

Kaip rodo istoriniai šaltiniai (Kryžiuočių archyvai Berlyne) Mindaugo laikais Lietuvos Valstybės siena ėjo Alnos (Alle, Allo) upe (dabar tai jau Lenkija) – ir apėmė nemažai senųjų prūsų genčių žemių.

Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro Lietuvą įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius karalius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų…”

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje.

Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”. Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Įdomus faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo – kaip buvo realiai).

Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki padovanojimo kryžiuočiams – kaip “mokestis” už krikštą).

Upės Alna (lenk. Łyna; vokiečiai šią upę vadino Alle) http://lt.wikipedia.org/wiki/Alna_%28up%C4%97%29 http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81yna ir Osa (Ossa) http://pl.wikipedia.org/wiki/Osa_%28rzeka%29 yra dabartinėje Karaliaučiaus srityje ir Lenkijoje, o dabartinis Olštynas Lenkijoje yra prūsų Alna Stabs (Alnos Akmuo - Stabis).

Šaltinis - Terra Jatwezenorum > Algis Uzdila. Upių dainos.
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=lt

Alna (lenk. Hołnianka) – iš Alno ežero (Seinų valsčius) ištekanti upė.

Alėti : alnėti : almėti reiškia „rėkauti, lalėti“ arba „smarkiai tekėti, gurgėti“. Toji upelė iš tiesų yra srauni. Priesaga -n- rodo gurgėjimo, alėjimo vietą. tai ir yra upė.

Kita Alna (lenk. Łyna) teka per Olštyną. Tai jau didesnė upė, bet jos vardas yra tos pačios kilmės, kaip ir šitos Seinų krašte. Matyt, ir toji upė buvusi srauni. tik lenkiški upių vardų variantai skiriasi.

Vokiečiai šią upę vadino Alle, užtat ir miestas ant jos krantų gavo vardą Allenstein – mūsiškai būtų Alnai, lygiai kaip Seinijoje kaimas prie Alno ežero ir Alnos upės yra vadinamas Alnais.

Alna yra kairysis Priegliaus intakas. Išteka iš smėlynų į šiaurę nuo Nidzicos. Upės ištakos aptinkamos Lynos kaimo apylinkėse. Aukštupy Alna kerta Varmijos miško gamtos draustinį.

Osa (lenk. Osa, taip pat Ossa) – upė šiaurės Lenkijoje, ilgis 96,2 km, baseino plotas 1 600 km², dešinysis žemutinės Vislos intakas.

Pradžią gauna Ylavos ežeryne iš Perkūno (lenk. Perkun) ežero, plaukia per daugelį ežerų: Osą, Gardzienį, Šimbarskį, Plavenžą, Popówko ir Trumpelį (lenk. Trumpel). Dalis šių ežerų vardų yra nauji, dalis dar išliko prūsiškų.

Osa įteka į Vislą šiauriau nuo Grudziondzo. Ties žiotimis aukštoje kalvoje (68,1 m v.j.l.) čia pat prie Vislos kranto, 5 km į šiaurę nuo miesto centro, išlikusi Grudziondzo tvirtovė. Iš šiaurės ir rytų supa ją Osos upė.

Grudziondzo apylinkėse Osa pasižymi tuo, kad pakilęs Vislos vanduo liejasi Osos vaga atgal. Tai vadinamosios grįžmės, dėl to net kyla upės potvyniai.

Osa paminėta jau 1222 m. kaip šiaurinė Kulmo žemės siena.

1918–1945 metais jos vidurine atkarpa ėjo siena tarp Lenkijos ir Rytprūsių.

Šiuo metu beveik visa baltiškoji Prūsija (nepainiokite jos su pietine Mažosios Lietuvos dalimi – tai jau senosios lietuvių genčių žemės) šiuo metu yra laikinai okupuota Lenkijos – 1945 m. Stalinas beveik visas istorines prūsų žemes padovanojo Lenkijai.

Įdomu, ką slavai lenkai turi bendro su baltais prūsais, su kuriais pastoviai kariavo ir netgi pakvietė sau į pagalbą Kryžiuočių ordiną?

Vien už tai Lenkija turėtų būti nubausta...

Kulmo žemė
http://lt.wikipedia.org/wiki/Kulmo_%C5%BEem%C4%97

Žemėlapis (Prūsų žemės XIII a. Kulmas pažymėtas balta spalva, nes jau buvo užvaldytas teutonų)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... entury.png

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 25 Bal 2021 18:29 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Algirdo teritoriniai reikalavimai 1358 m.


Prikabinti failai:
Algirdo teritoriniai reikalavimai 1358 m..jpg
Algirdo teritoriniai reikalavimai 1358 m..jpg [ 774 KiB | Peržiūrėta 3891 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Geg 2021 18:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Хорошо известно из разных источников, что литовские монархи в 13 веке переселяли воинов и их семьи из одних территорий Литовской Державы в другие места.

До нашествия крестоносцев Пруса принадлежала Литовскому Государству, что подтвердили сами крестоносцы после битвы у Жальгирис (Грюнвальда), подделав некоторые дарственные документы Миндауга.

И Витаутас тогда требовал возвратить Литве ее земли до реки Оса https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ry.svg.png (то есть до Кульмской земли) - так как они были его наследством.

Paveikslėlis

Из архива Ордена крестоносцев:

28 января 1413 года произошла очень интересная беседа между императором ("magnus rex" - "великий король") Литовской Империи Витаутасом Великим и посланником Ордена крестоносцев Михаелем Кухмейстером.

Об этом разговоре, в котором обсуждались границы государств после битвы у Грюнвальда (по литовски - Жальгирис, Žalgiris - - в переводе это означает Зеленый Бор), известно из письма великого магистра Ордена крестоносцев, написанного магистру Ливонского ордена.

Витаутас Великий во время разговора, говоря по поводу принадлежности замка Велиуоны (Veliuona), обьявил:

"Пруса тоже была землей моих отцов, и я буду требовать ее до реки Оса (Uosa), так как эти земли являются наследием моих предков."

Затем язвительно спросил у Кухмейстера:

"А где находится наследие предков братьев Ордена?"

Из Сембы, Надрувы, Барты, Галинды... много воинов было переселено в разные места Литвы после того, как крестоносцы сумели подавить их сопротивление во время Великого Пруского Восстания (1260–1274) http://mkp.emokykla.lt/gimtoji/pics/Lar ... 4k_il1.jpg

Paveikslėlis

В основном их переселял языческий король Литвы Трайдянис https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... 0%B5%D0%BD, который очень активно боролся с крестоносцами.

Переселяли в очень многие места - сейчас они и на современной территории Литвы, и на территории, которые сейчас принадлежат Беларуси.

К примеру, немало воинов переселили в замок на острове Друкшяй (Дрисвяты).

Там рядом в 1983 г. открыли Игналинскую АЭС.

Так ее назвали, наверное, потому, чтобы ЦРУ не догадалось где она на самом деле стоит :) - ведь до Игналины от АЭС по дороге свыше 50 км, а на прямую примерно 40 км.

У озера Друкшяй до сих пор есть деревня Тильже, а также, примерно в 10 км от этого места, была деревня Висагина (у озера Висагинаc).

В свое время, в 1992 г., я подготовил для Верховного Совета Литвы подробную историко-языковедческую справку по переименованию города Снечкус в Висагинас. И тогда в тех местах собирал местные топонимы и сведения об истории этого края. И удивился, что там много названий, которые втречаются именно среди пруских топонимов и имен.

------------------------------------------------------

Основные языковедческие признаки, по которым делят балтов (летто-литовцев) на западных и восточных:

Различия этих диалектов были очень небольшие, но они были...

К примеру, восточные балты говорят upė ("упэ" - река), а западные балты - apa ("апа") или ape ("апэ").

У западных балтов гора - garbis, у восточных - kalnas (хотя есть и слова garbus, garbingas, garbė - в смысле "почитаемый, почетный, честь")...

К примеру, на пруском Sventagarbis, а на литовском Šventakalnis (святая гора в Самбии).

Еще, к примеру, в восточных летто-литовских диалектах к 7 веку уже во многих словах произошла смена древнего балтского дифтонга -ei- (-эй-) в дифтонг -ie- (по произношению соответствует современному русскому е).

В западных летто-литовских говорах этот процесс только начинался.

Но и в литовском языке этот переход от дифтонга -ei- в дифтонг -ie- до сих пор произошел не полностью.

И до наших дней сохранились примеры этого неоконченного до конца перехода в литовском языке - к примеру, слово "meilus" (мяйлус) - "ласковый", "meilė" (мяйлэ) - "любовь", однако есть и слово "mielas" (мелас) - ("милый").

---------------------------------------------------------------

Не надо путать две разные вещи - современный народ (этнос) и древние племена, из которых за тысячелетия сформировался этот народ (этнос).

Нынешний литовский народ (этнос) сформировался из разных древнебалтских племен, которых языковеды разделяют на две группы (по разным языковым признакам):

- восточнобалтских племен (одно из которых были древние литовцы - самое древнее название страны, где они тогда жили, реконструируется как Ляйта (Leita) - их этого названия через несколько промежуточных форм через примерно 500 лет появилось нынешнее литовское "литературное" название Лиетува (Lietuva); кроме того некоторые филологи считают, что название Латвия (древнее Lata, Latva) тоже появилось из этой древней формы Ляйта),

- западнобалтских племен - ятвягов (йотвингяй) (но это не было их самоназванием - известны племена дайнавяй, судувяй, палекяй...), южных селяй (селонов), южных жемгаляй (земгалов), южных куршяй (куронов), части прусов (это тоже не было их самоназванием - в прусы "приписывают" около 10 разных племен https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... entury.png).

Не совсем ясно к которой ветви отнести балтское племя галиндай (особенно западных, соседей бартов и судувов).

Некоторые филологи считают их восточными балтами, которые под натиском гуннов и других кочевых племен ушли вместе с литовцами. Однако часть галиндов остались в своих древних землях, и русские хроники 11-14 веков их называют голядью, а иногда и прямо литовцами - это территория нынешней Москвы и южнее ее - район рек Протва и Жиздра.

Paveikslėlis

Все эти племена или их части и сформировали нынешний литовский этнос, а другая часть сформировалась в нынешних латышей (и латгалов).

-----------------------------------------------

P.S. Для сравнения посмотрите из каких племен сформировался русский этнос.

*********************************

https://www.facebook.com/kestutis.cepon ... &ref=notif

Vladimir Kulakov

Прусские могильники окрестностей Каунаса датируются началом кон. XI - XII вв., а Virvelė - ещё более ранним временем, заведомо до орденской агрессии.

Признайте очевидное: пруссы участвовали в формировании Литовского государства и играли при этом, как профессиональные воины, явно не последнюю роль. Didžioji Prūsija як вона е! Прусское копьё на территории Литвы и таких находок много:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 668&type=3

Paveikslėlis

Kęstutis Čeponis

---Vladimir Kulakov Признайте очевидное: пруссы участвовали в формировании Литовского государства и играли при этом, как профессиональные воины, явно не последнюю роль.---

А кто же с этим спорит. :)

Перемещение разных древнебалтских племен практически постоянно происходило не только на современной территории Литвы, но и на всем огромном древнебалтском пространстве от современной северной Германии до Уральских гор, от современных Варшавы и Киева до современной Новгородской области...

Последние исследования языковедов на севере показывают, что древняя балтийская гидронимия распространена не только на всей территории современной Беларуси, Смоленской, Московской и Тверской областях, но и в Новгородской области, а также в Карелии и южной Финляндии, где она соприкасается с древней саамской гидронимией: http://on.lt/images/126.png

Paveikslėlis

Просто название "прусы" на самом деле не корректно.

Это были западные летто-литовские племена, которых поляки начали называть обобщенным именем "прусы".

Совершенно аналогичное положение и с названием "ятвяги"...

Так как не было никакого ятвяжского племенного объединения с таким самоназванием - были разные племена (судувяй, дайнавяй, палекяй... и явно еще несколько...).

P.S. Название Palėkė ("у Леки") происходит от реки Лека (Lėka), сейчас это Элк в Польше.

Ełk (dawniej Łek, niem. Leck, Lyck) – rzeka na Pojezierzu Mazurskim prawy dopływ Biebrzy, długość 114 km.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... eka%29.JPG

Тут до 1569 г. проходила граница Литвы и Польши.

Однако из исконного названия Palėkė, записанного в латинской записи - Polexia - со временем появился "новодел" Подляхия, который уже в наши дни перевели на литовский "Palenkė", а палеков иногда даже называют полексянами (от латинской записи polexiani). :)

Vladimir Kulakov

Kęstutis Čeponis Археологические признаки пруссов отличны от археологических признаков восточных балтов и племени литва в том числе.

Kęstutis Čeponis

Vladimir Kulakov Так ведь археологические культуры распространялись территориально - и в разных ареалах они, конечно же разные.

Языковедческие изоглосы (по В. Топорову), этнография и мифология показывают, что предки племени Литва (в то время Ляйта) жили на самом восточном краю древнего летто-литовского ареала, рядом со степными кочевниками - примерно в районе современного Орла - Курска - Брянска.

И их культура сформировалась там. Они ее и перенесли далеко на запад примерно в 5-6 веках.

Археолог Эугениюс Йовайша тоже самое утверждает на основе археологических исследований.

На всей современной территории Литвы, большей части Латвии (в остальной жили финские племена), Западной Беларуси, древней Прусы, и далее на запад... примерно до 6 века нашей эры жили только западные балтские племена (именно языковедчески, а не только географически).

Вот всю эту территорию и надо разделять на археологические ареалы - культуры, в разные века.

Только тогда можно будет понять какие процессы и разные перемещения происходили в этом пространстве еще до 6 века, когда сюда пришли восточнобалтские племена (то есть говоря обобщенно племя Ляйта)...

Затем ведь тоже шли очень интенсивные процессы... Литовцы и латгалы двигались на запад, ассимилируя местные западные балтские племена, а латгалы еще и финские...

И этот процес продолжался практически до 16 века, когда литовцы окончательно ассимилировали куршей и северных прусов (южные были германизированы или полонизированы).

Vladimir Kulakov

Kęstutis Čeponis Всё это уже десятилетия как сделано Адольфасом Таутавичюсом.

Я поддерживаю его выводы.

Kęstutis Čeponis

---Vladimir Kulakov Всё это уже десятилетия как сделано Адольфасом Таутавичюсом. ---

В его книге "Adolfas Tautavičius. Vidurinis geležies amžius Lietuvoje (V–IX a.)", 1996 m.?
https://www.valdovurumai.lt/muziejaus-v ... uvoje-v-ix

Paveikslėlis

Vladimir Kulakov

Kęstutis Čeponis В моих книгах найдёте сноску на работу Адольфаса Зеноновича. Эта статья - в сборнике рижской конференции 1985 г.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 08 Geg 2021 20:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Paveikslėlis

Čia žemėlapiuose parodytos būtent tos teritorijos (Mažosios Lietuvos), kuriose gyveno šimtai tūkstančių lietuvių - jie ir paliko tuos pavadinimus.

O piečiau gyveno gentys artimai giminingos lietuviams, tačiau vis tik jų kalba ir gyvenviečių pavadinimai šiek tiek skyrėsi nuo lietuvių - pvz. prūsiškai Sventagarbis arba lietuviškai Šventakalnis (Semboje). Garbis prūsiškai "kalnas" (lietuviškai tos pačios kilmės žodžiai garbus (iškilus), garbė...).

Šiuo metu taip vadinamų prūsų (nei viena gentis pati save prūsais nevadino - tai lenkiškas pavadinimas) žemės beveik visos priklauso Lenkijai.


Prikabinti failai:
Mažoji Lietuva.jpg
Mažoji Lietuva.jpg [ 172.97 KiB | Peržiūrėta 1833 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 26 Geg 2021 14:48 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/2507403 ... nt_mention

Markas Eyn Lettowe

1243 m., popiežiaus legatui nustatant Prūsijos vyskupijų ribas, lietuvių ribos pagal E. Gudavičių. "Kryžiaus karai Pabaltijyje ir Lietuva XIII amžiuje“:

“...1243.VII.29 legato Vilhelmo aktas, kuriuo nustatomos naujų Prūsijos vyskupijų ribos. Trečiosios ir ketvirtosios vyskupijų ribos vedamos Pasaluko ir Prėgliaus upėmis į rytus “iki lietuvių ribų“

(Tertiam quoque limitavimus, sicut claudit recens mare ab occidente, et flumen, quod dicitur Pregore sive Lipza ab aquilone, et stagnum predictum Drusnie a meridie, ascendendo per predictum Passalucense flumen, contra orientem usque ad terminos Letuinorum. De non conversa autem terra diocesi iamdicte coniuncta limitavimus quartam diocesim, sicut claudit mare salsum ab occidente, et flumen Memele ab aquilone, et a meridie flumen Pregore versus orientem usque ad terminos Letuinorum, ita quod predicta omnia flumina communia sint diocesibus, que ipsis fluminibus terminantur).

Net jeigu Peisę laikytume Prėgliaus ištaka, prieitume tik prie dabartinės Lietuvos pietvakarinės ribos; akte irgi kalbama tik apie Nemuno žemupį (rytų-vakarų kryptį)."

Dėl to, kad "lietuvių ribos" Skalvos bei Nadruvos teritorijoje nutylimos, iškyla dvi alternatyvos: arba Mindaugas čia buvo pripažintas tik penktojo dešimtmečio antrojoje pusėje, arba akte tai ignoruojama, remiantis 1234-1237 m. numatytomis Kuršo ir Žemgalos vyskupijų ribomis.

Ketvirtajai Prūsijos vyskupijai buvo priskirtos "dar neatverstos" sambių, skalvių ir nadruvių žemės.

T. Baranauskas "Lietuva ir Prūsija XIII amžiuje" apie 1243 m. Prūsijos vyskupijų ribų nustatymą:

"Apie tai liudija ir 1243 m. Prūsijos vyskupysčių ribų nustatymo aktas.

Varmės vyskupystės ribos vedamos Priegliaus ir Paserijos (Paslenkos, Passaluc) upėmis ir nurodoma, kad jos kyla „minėta Paslenkos upe į rytus iki pat lietuvių ribų“.

Tuo metu dar nenukariautos Sembos vyskupystės ribos šiaurėje vedamos „sūriąja jūra“ ir Nemuno upe, o pietuose – Priegliaus upe „rytų link iki lietuvių ribų“.

Varmės ribų aprašyme kalbama apie Priegliaus upę „nuo ištakų“ (turbūt turimas galvoje Vištyčio ežeras).

Truputį keista, kad lietuvių ribos prieinamos kylant ne tik Priegliaus, bet ir Paslenkos upe.

Paslenkos ištakos buvo maždaug ties vakarine galindų žemės riba.

Tad dokumente ryškėjančios „lietuvių ribos“ turi gana keistą ir istoriografijoje neįsisąmonintą konfigūraciją.

Lietuvos teritorija čia dar nelaikoma Nadruva ir Skalva, bet Lietuvai priskiriamos jotvingių žemės (prasidedančios maždaug nuo Vištyčio ežero – Priegliaus ištakų) ir net Galinda (prasidedanti maždaug nuo Paslenkos aukštupio)."

Pats 1243 m. Prūsijos vyskupysčių ribų nustatymo aktas:

http://starbel.by/dok/d164.htm

1243.[VII.29], Datum Anagnie, an. Dom. millesimo ducentesimo XLIII. quarto die stantis Julii, indictione prima, pontificatus eiusdem dom. pape anno primo. Ананьи. Вильгельм, легат папы Иннокентия IV, описывает границы Прусской епархии.

Оригинал: В 1882 г. находился в Государственном архиве в Кенигсберге.

Основные публикации: Codex diplomaticus Warmiensis oder Regesten und Urkunden zur Geschichte Ermlands. Bd. 1. Urkunden der Jahre 1231–1340. Mainz, 1860. S. 3, № 10; Preussisches Urkundenbuch. Politische Abteilung. Bd. 1. H. 1 / Hrsg. von R. Philippi, C.P. Wölky. Königsberg, 1882. S. 108-109, № 143. - Латинский текст приводится по Preussisches Urkundenbuch. Документ был подтвержден папой Иннокентием IV 8 октября 1243 г. (см. Preussisches Urkundenbuch. Politische Abteilung. Bd. 1. H. 1. S. 115, № 152).

Will[elmu]s, miseratione divina episcopus quondam Mutinen, apost. sedis legatus, omnibus presentes litteras inspecturis salutem in nom. Jh. Christi.

Noverit universitas vestra, quod sanctissimus pater dom. Innocentius papa quartus inter alia, que ad officium legationis pertinent, commisit nobis in eius presentia constituto, ut limitare possemus dioceses infra terminos nostre legationis et episcopos instituere in eisdem. Cuius auctoritate de regionibus iam conversis sic dioceses limitavimus in Pruscia.

Primam enim diocesim limitavimus de terra Culmensi, sicut circuunt tres fluvii, Wixla, Drauanza et Ossa, ita quod in eadem diocesi Lubouia includatur. Veruntamen in terra Culmensi ad episcopum, qui pro tempore fuerit, pertineat illud duntaxat, quod de communi consensu et voluntate episcopi Pruscie ac fratrum hosp. s. Marie Theuton. et hominum in eadem terra Culmensi manentium ordinatum fuit, quando primo ad habitationem illius deserti homines intraverunt, videlicet una mensura tritici et una mensura siliginis de aratro, et una mensura tritici de unco, et insuper sexcenti mansi de terra in conpetenti vel conpetentibus locis ipsius terre Culmensis.

Secundum vero diocesim limitavimus, sicut claudit Ossa, Wixla et stagnum Drusnie, ascendendo per flumen de Passaluc, ita quod insule de Quidino et Santerii in eadem diocesi habeantur.
Tertiam quoque limitavimus, sicut claudit recens mare ab occidente, et flumen, quod dicitur Pregora sive Lipza ab aquilone, et stagnum predictum Drusnie a meridie, ascendendo per predictum Passalucense flumen, contra orientem usque ad terminos Letuinorum.

De non conversa autem terra diocesi iamdicte coniuncta limitavimus quartam diocesim, sicut claudit mare salsum ab occidente, et flumen Memele ab aquilone, et a meridie flumen Pregore versus orientem usque ad terminos Letuinorum, ita quod predicta omnia flumina communia sint diocesibus, que ipsis fluminibus terminantur.

Preterea quia fratres predicti totum pondus expensarum et preliorum sustinent, et quia multis oportet eos infeudare terras, sic divisimus terras Pruscie, ut, sive unus fuerit episcopus sive plures, fratres duas partes integre cum omni proventu habeant, et episcopus sive episcopi tertiam integre cum omni iurisdictione et iure; salvis tamen episcopo in duabus partibus fratrum illis omnibus, que non possunt nisi per episcopum exerceri. Verum ut hec terrarum divisio effectum debitum libere consequatur, ipsa in nomine Christi fiat primo iuxta voluntatem et consensum episcopi ac fratrum hospitalis eiusdem. Et si concordia intervenire non poterit, tunc ipsi eligant communes amicos, per quos huiusmodi divisio fiat: et si taliter etiam concordare non poterunt, tunc ipsi fratres, quia terra eis notior est, dividant diocesim in tres partes, et de una ipsarum partium habeat episcopus optionem; vel si forsan ipse noluerit eligere, que pars ex illis tribus partibus cedat episcopo, sicut sortes dederint, terminetur.

In cuius rei testimonium presens scriptum sigilli nostri munimine duximus roborandum.

Datum Anagnie, an. Dom. millesimo ducentesimo XLIII. quarto die stantis Julii, indictione prima, pontificatus eiusdem dom. pape anno primo.

О.Л. Fontes historiae Magni Ducatus Lithuaniae; starbel.by/dok/d164.htm, 2018.X.12.

Markas Eyn Lettowe

Kęstutis Čeponis "Pasižiūrėkite, kur yra upė Osa"
.............................................................

Buvo dar viena Uosa - prie Nemuno:

Kęstutis Čeponis

-----Markas Eyn Lettowe Buvo dar viena Uosa - prie Nemuno ----

Kryžiuočių dokumente užrašyta "Osa". Uosa - tai jau sulietuvintas variantas.

Įdomu, kokiu vardu vokiškuose senuose žemėlapiuose pažymėta būtent ši, netoli Nemuno esanti, Uosa?

Vis tik jei pasižiūrėtume į kitus to meto dokumentus, tai akivaizdu, jog Lietuvos valdovai laikė savo žemėmis žymiai toliau į pietus esančias teritorijas.

Šv.Romos imperatorius Karolis IV panoro Lietuvą įtraukti į savo įtakos sferą ir 1358 04 18 pakvietė “garbinguosius ir didinguosius kunigaikščius” Algirdą ir Kęstutį apsikrikštyti.

Šio įvykio amžininkas vokiečių metraštininkas Heirichas iš Rebdorfo savo “Analuose” parašė:

“Liepos mėnesį vietinis Lietuvos karalius Kęstutis pasiuntė savo brolį pas viešpatį imperatorių Karolį [...] Tas karalius pažadėjo apsikrikštyti, jei jam bus grąžinta žemė, kurią iš jo ir jo pirmtakų nukariavo Teutonų namų Prūsijoje broliai”.

Livonijos kronikos autorius Hermanas iš Vartbergo patikslino:

“Lietuviai pareikalavo žemiau nurodytų sienų: pradedant Mazovija iki Alnos upės ištakų toliau leidžiantis Alna (Alna yra kairysis Priegliaus intakas - Alle, Allo) iki įtekėjimo į Priegliaus upę ir toliau iki pat jūros (Aistmarių); toliau iki sūriosios jūros [...] Be to, jie reikalavo, kad Ordinas išsikeltų į dykrą tarp totorių ir rusų ir saugotų juos nuo totorių puolimų…”

Paveikslėlis

Šiaurinė Lietuvos siena su Livonija turėjusi eiti Dauguvos upe iki Aiviekstės, toliau – Aiviekste iki Lubano ež.

Lygiai taip pat atrodė ir Vytauto bajorams, 1412 m. liepą susirinkusiems Veliuonos pilyje.

Ragainės komtūro vertėjas čia išgirdo, kaip kažkoks Nigaila pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

Markas Eyn Lettowe, ir yra dar vienas faktas, kuris apskritai užmirštamas...

Jei palyginimui prisimintume lietuvių ir žiemgalių santykius, tai ten tarpusavio kovų buvo nemažai.

Žiemgaliai pirmoje 13 amžiaus pusėje ne kartą puolė lietuvius, netgi kartu su kalavijuočiais. Taigi akivaizdu, kad tuo metu žiemgalių žemės tikrai nebuvo Lietuvos Valstybės teritorijoje.

Tik vėliau žiemgalių dalis jau patys pasiprašė Lietuvos pagalbos prieš Livonijos ordiną.

O štai prūsų genčių ir žemių atveju nėra jokių tarpusavio priešiškumo požymių tarp lietuvių ir prūsų. Nėra jokių duomenų, kad lietuviai būtų kariavę su prūsų gentimis.

Atvirkščiai - daug įrašų, jog lietuviai (dažnai ir kartu su jotvingiais) ateina prūsams į pagalbą.

Taigi, mano nuomone, tai rodo, jog prūsų gentys (žemės) tuo metu pripažino Lietuvos siuzerenitetą šioms prūsų žemėms.

Beje, su jotvingiais ta pati istorija...

Jotvingiai akivaizdžiai yra Lietuvos priklausomybėje, juos Lietuvos valdovai laisvai naudoja savo tarpusavio kovose. Bet patys jotvingiai niekada savarankiškai nepuola Lietuvą - bent jau 13 amžiuje.

Kartu 1009 m. įrašas aiškiai rodo, kad jotvingiai (bent jų dalis) jau tada buvo Lietuvos valstybės sudėtyje - Lietuvos pasienyje paminėti kunigaikščių vardai (Netimeras ir Zebedenas) yra akivaizdžiai vakarų baltiški, o ne lietuviški.


Prikabinti failai:
Uosa prie Nemuno.jpg
Uosa prie Nemuno.jpg [ 138.91 KiB | Peržiūrėta 3569 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 27 Geg 2021 23:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 026&type=3

Markas Eyn Lettowe

Emocinga Vytauto 1413 m. frazė maršalui dėl jo tėvų žemės iki Osos (“Do wart Witoldt czornig und sprach: Pruszen ist och miner elder geweszen und ich wil is ansprechen bis an di Osse, wen is io min vetirlich erbe ist. Und frogete do den marschalk: welchs des ordens vetirlich erbe were?“) irgi pagal tą patį leidinį psl. 257: https://www.epaveldas.lt/recordDescript ... 0003662711

Markas Eyn Lettowe

Pamėginau dėl įdomumo įvardinti ir paryškinti upes Prūsijos 13 a. žemėlapyje, kad 1243 m. vyskupijų nustatymo akto "lietuvių ribas" suprasti.

Gana keistos ribos Pasargės (Passaluc) ištakose. Neveltui ir istorikui kelia nuostabą ("Truputį keista, kad lietuvių ribos prieinamos kylant ne tik Priegliaus, bet ir Paslenkos upe. Paslenkos ištakos buvo maždaug ties vakarine galindų žemės riba.").

Taigi, dviejų istorikų žvilgsnis į vakarines lietuvių ribas pagal 1243.VII.29 Prūsijos vyskupijų ribų nustatymo aktą.

T. Baranauskas ("Lietuva ir Prūsija XIII amžiuje"):

Varmės vyskupystės ribos vedamos Priegliaus ir Paserijos (Paslenkos, Passaluc) upėmis ir nurodoma, kad jos kyla „minėta Paslenkos upe į rytus iki pat lietuvių ribų“.

Tuo metu dar nenukariautos Sembos vyskupystės ribos šiaurėje vedamos „sūriąja jūra“ ir Nemuno upe, o pietuose – Priegliaus upe „rytų link iki lietuvių ribų“.

Varmės ribų aprašyme kalbama apie Priegliaus upę „nuo ištakų“ (turbūt turimas galvoje Vištyčio ežeras).

Truputį keista, kad lietuvių ribos prieinamos kylant ne tik Priegliaus, bet ir Paslenkos upe. Paslenkos ištakos buvo maždaug ties vakarine galindų žemės riba.

E. Gudavičius ("Kryžiaus karai Pabaltijyje ir Lietuva XIII amžiuje“):

Trečiosios ir ketvirtosios vyskupijų ribos vedamos Pasaluko ir Prėgliaus upėmis į rytus “iki lietuvių ribų“.

Net jeigu Peisę laikytume Prėgliaus ištaka (nekalbant jau apie Pasaluko ištakas), prieitume tik prie dabartinės Lietuvos pietvakarinės ribos; akte irgi kalbama tik apie Nemuno žemupį (rytų-vakarų kryptį).


Prikabinti failai:
Prūsos ribos pagal 1243 m. vyskupijų nustatymo aktą.jpg
Prūsos ribos pagal 1243 m. vyskupijų nustatymo aktą.jpg [ 134.19 KiB | Peržiūrėta 3565 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 13 Bir 2021 19:00 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/1533380 ... ent_follow

Kęstutis Čeponis

----Велькович Яўхім Пруссия принадлежала и принадлежит конечно Летуве! :) ---

Совершенно правильно - наследниками врагами убитого всегда являются ближайшие его родственники, а не разные чужеземные бандиты, сумевшие завоевать чужую землю и уничтожить законных владельцев.

Таких бандитов гонят в шею при первой же возможности...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2022 19:07 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Насчет Клайпедского края


22 марта 1939 года Германия предъявила Литве ультиматум с требованием отдать Клайпедский край Германии, а в случае отказа Гитлер пригрозил начать войну с Литвой
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0 ... 0%B2%D0%B5

Литва была вынуждена принять ультиматум, так как западные страны отказались поддержать Литву (аналогично они отказались поддержать и Чехословакию, когда Гитлер потребовал Судеты и их получил 29 сентября1938 года по Мюнхенскому соглашению).

На следующий день на крейсере «Дойчланд» в сопровождении 40 военных судов в Клайпеду прибыл Адольф Гитлер. Он произнёс речь перед жителями с балкона городского драмтеатра и принял военный парад.

На ПОТСДАМСКОЙ КОНФЕРЕНЦИИ (17 июля – 2 августа 1945 г.), на Втором заседании, 18 июля 1945 г. было решено, что Германию, как государство, на этой конференции будут понимать в границах 1937 г. (то есть без всех территорий, которые Германия аннексировала после 1937 г. - начиная с Судетской области в 1938 г.).

Клайпедский край у Литвы был аннексирован Германией в 1939 г., и в Потсдамской конференции не считалься частью Германии.

Поэтому Литва этот край возвратила по тем же общим принципам как, например, Чехословакия Судеты, Франции - Эльзас и Лотарингию, и так далее...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2022 19:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B0%D0%B9

№111 Kęstutis Čeponis → Юрий Васильевич Мартинович, 15.01.2022 18:18

-----Клайпедский край вместе с Шилутским и Пагегяйским районами в 1950 году был передан Литовской ССР, Верховным Советом СССР----

Эту сказку очень легко опровергнуть. :)

Мемель был взят советскими войсками 28 января 1945 года.

По итогам Потсдамской конференции, северная половина Восточной Пруссии перешла под контроль Советского Союза.

7 апреля 1946 года была основана Кенигсбергская область (позднее переименована в Калининградскую область), которая была присоединена к Российской СФСР.

В то же время Клайпедский край, сразу после его занятия советскими войсками, был передан в распоряжение администрации Литовской ССР, так как захват его в 1939 году нацистской Германией считался незаконным.

Клайпедский край
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B0%D0%B9

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 15 Sau 2022 19:44 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Насчет южной части Малой Литвы - Кенигсбергского края


https://imhoclub.lv/ru/material/tehnolo ... nt=1617973

№113 Kęstutis Čeponis → Юрий Васильевич Мартинович, 15.01.2022 18:38

----При решении вопроса Калининградской области, один момент часа весов тоже склонялась в пользу Литовской ССР, только ведь из-за массового мародерства литовцев на территории Восточной Пруссии, область передали РСФСР.----

Еще одна сказка. :)

Сталин до Потсдамской конференции опасался что США и Британия откажутся передать Кенигсбергский край на администрирование СССР, поэтому приказал собрать этнографу Кушнеру (лично знакомому со Сталиным) исторические и этнические данные о принадлежности этих территорий Литве и литовцам.

Для этого Кушнеру открыли все архивы СССР, в том числе и секретные.

Кушнер эти данные собрал, однако в Потсдаме они не понадобились - США и Британия и так согласились на предложение Сталина передать СССР администрировать Кенигсбергский край.

Только потребовали изменить формулировку предложенную Сталиным при описании границ Кенигсбергской области - вместо записи "Литовская ССР", написать "Литва". Сталин пытался артачиться, но был вынужден согласиться.

---------------------------------------------------

До 1945 года советская пропаганда везде твердила, что Красная армия идет освобождать древние литовские земли, которые у Литвы захватили крестоносцы.

По прямому приказу Сталина и Берии известный этнолог Кушнер (Кнышев) тогда получил доступ к секретным историческим архивам, бывших в ведении НКВД, и на их основе написал книгу о литовскости этих земель.

Статья, а позже и книга были изданы в СССР, но позже ее изьяли из всех библиотек:

Кушнер (Кнышев) П. И. Этнические территории и этнические границы. АН СССР, Институт этнографии им. Н. Н. Миклухо-Маклая. ― М.: Издательство АН СССР, 1951 – 280 с. – (Труды Института этнографии Н.Н. Миклухо Маклая. Т. 15).

http://www.twirpx.com/file/778609/

P.S. Советую всем, кто интересуется историей Литвы, Малой Литвы и Прусии, прочитать эту очень интересную и познавательную книгу.

Описание - Кушнер (Кнышев) П.И. Этнические территории и этнические границы.
http://iea-ras.ru/index.php?go=Files&in=view&id=170

В интернете она, к примеру, имеется тут:
http://static.iea.ras.ru/books/Kushner_ ... ranicy.pdf

– Dalis teksto išsp.: “Apie medinius antkapius” ir “Seniausios žinios apie pietryčių Pabaltijo tautas”, Lietuvių tautos praeitis. (Chicago, 1977. – T. 4, kn. 1(13), p. 105-137.

Sutrumpintas knygos vertimas išleistas Čikagoje 1979 m., rusų k. Vilniuje, 1991 m.

Rec.: Žemaitis V. // Lietuvių tautos praeitis. – Chicago, 1973. – T. 3, kn. 2(20), p. 153-155. P. 112-142 – Rytų Prūsijos archeologinė ir istorinė apžvalga.

Кушнер П. И. Этническое прошлое юго-восточной Прибалтики. Опыт исторического изучения этнической территории. – Вильнюс: Минтис, 1991. – 183 с. – Dalis knygos, išleistos Maskvoje 1951 m.

------------------------------------------------------------------------------

Павел Иванович Кушнер (псевдонимы Кныш, Кнышев)

(14 января 1889, Гродно ― 14 марта 1968, Москва) ― советский этнограф, профессор, доктор исторических наук.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1 ... 0%B8%D1%87

Выдержка:

Заместитель директора по научной части Музея народов СССР (1938—1941).

С 1941 года в дивизии московского ополчения, но отозван Главным политуправлением Красной Армии.

Ему было поручено возглавить в Ин-те этнографии группу по изучению этнического состава Центральной и Юго-Восточной Европы.

Такая работа требовалась в связи со сложившейся военно-политической ситуацией в мире.

Готовящиеся карты и исторические справки нужны были руководству страны для послевоенного передела европейских границ.

В 1944—1952 гг. года зав. сектором этнографической статистики и картографии Ин-та этнографии СССР, в 1952—1959 гг. зав. славяно-русским сектором.

Был лично знаком со Сталиным. Жил в знаменитом «доме на набережной», по улице Серафимовича 2.

До сих пор не потеряли актуальность кандидатская диссертация П. И. Кушнера «Западная часть литовской этнографической территории» (1947) и докторская диссертация «Этнические территории и этнические границы» (1951).

Кушнер первый из советских этнографов заговорил о национальном самосознании. На примере русско-украинского пограничья он дал национальное самосознание как едва ли не единственный «этнический определитель».

Именно с работ Кушнера в русской науке национальное самосознание стало пониматься как этническое, и в теории этноса представляться важнейшим признаком такового.

Говоря о важности изучения этнических процессов, он не уставал напоминать, что этнические процессы ― это изменения, происходящие со всеми этническими признаками.

-----------------------------------------------------

Более подробно в теме:

Кушнер (Кнышев) П. И. Этнические территории и этнические границы
viewtopic.php?f=37&t=10903

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 30 Bal 2022 21:19 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27104
Miestas: Ignalina
Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 026&type=3

Markas Eyn Lettowe

Emocinga Vytauto 1413 m. frazė maršalui dėl jo tėvų žemės iki Osos (“Do wart Witoldt czornig und sprach: Pruszen ist och miner elder geweszen und ich wil is ansprechen bis an di Osse, wen is io min vetirlich erbe ist. Und frogete do den marschalk: welchs des ordens vetirlich erbe were?“) irgi pagal tą patį leidinį psl. 257: https://www.epaveldas.lt/recordDescript ... 0003662711

1413 01 28 į derybas atvykusiam Vokiečių ordino maršalui M. Kuchmeisteriui Vytautas Didysis į kryžiuočių pretenzijas, kad Klaipėdos pajūris ir Nemuno žemupys privalo likti Vokiečių ordino valdžioje (remtasi Mindaugo dovanojimais) taip atrėžė: “Prūsa taip pat yra mano protėvių žemė, ir aš reikalausiu jos iki Osos, nes ji yra mano tėvų palikimas”.

Po to ironiškai pridūrė: “O kur yra Ordino tėvų palikimas?”

Jei jau kalbame apie valstybinę priklausomybę, tai Lietuvos Valstybei 13 amžiuje priklausė baltų žemės beveik iki pat Vyslos.

Tai patvirtina ir kryžiuočiai savo dokumentuose (teigdami kad Prūsiją jiems padovanojo Mindaugas), ir Lietuvos valdovai Kęstutis ir Vytautas, savo susirašinėjime su Kryžiuočių ordinu, bei kryžiuočių šnipų pranešimai.

Pvz., Ragainės komtūro vertėjas išgirdo, kaip kažkoks Nigaila 1412 m. liepą Veliuonos pilyje susirinkusiems kariams garsiai skelbė, kad jų viešpats karalius Vytautas Veliuonos ir Paštuvos pilis pastatęs prieš vokiečių ponus, su kuriais turi daug reikalų – greitai žygiuos į Ragainę, o paskui – į Karaliaučių, nes tos žemės anksčiau priklausė Lietuvai ir jas reikia susigrąžinti.

Vytauto bajorai tiesiai pareiškė: „Mūsų karalius turi atsiimti Karaliaučių, nes tai jo tėvonija“.

Paskaitykite kryžiuočių dokumentus, kuriuose labai aiškiai parašyta, jog Mindaugas Prūsiją kryžiuočiams padovanojo už krikštą.

Ir nors šis dokumentas laikomas 14 amžiaus falsifikatu, tačiau aiškiai parodo, jog kryžiuočiai tuo dokumentu pripažino, kad šios žemės buvo valdomos Mindaugo.

Įdomus pats faktas, kad savo pretenzijas į Prūsą ir Klaipėdos kraštą kryžiuočiai grindė Mindaugo dovanojimais (o ne tuo, kad tas teritorijas jie užkariavo - kaip buvo realiai).

Tai yra kryžiuočiai tuo pačiu oficialiai pripažino, kad tos žemės iš tikro buvo Mindaugo valdomos (iki "padovanojimo kryžiuočiams" - kaip "mokestis" už krikštą).

Tai yra labai aiškus patvirtinimas, kad to meto oficiali kaimyninė valstybė (Kryžiuočių Ordinas) oficialiai pripažino buvus Lietuvos Valstybės sienas iki Prūsos ir Klaipėdos imtinai.

Vėliau jau Kęstutis reikalavo grąžinti Lietuvai kryžiuočių užkariautas prūsų žemes iki Alnos (Alle) upės, o vėliau to reikalavo ir Vytautas - kaip parašyta kryžiuočių dokumente "Iki Uosos upės".

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 16 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 7 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007