Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 08 Geg 2024 12:52

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 15 Bal 2007 21:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
    Žymių Lietuvos žmonių pateiktiamuose sąrašuose dauguma asmenų yra, mano nuomone, visai ne Lietuvos patriotai, o kai kurie apskritai buvo ir yra Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos priešai, tebedirbantys užsienio valstybėms, o ne Lietuvai. Jų veiksmai tai įrodo geriau už bet kokius slaptuose KGB archyvuose saugomus dokumentus (kurių tik maža dalis yra viešai paskelbta).

   
Štai geriausi Lietuvos žmonės, 1918 - 1955 metais savo darbais ir savo gyvybe ypatingai sunkiose sąlygose, įrodę savo ištikimybę Lietuvai ir lietuvių tautai.


   Parinkau tik tris galimus kandidatus, tačiau jų yra žymiai daugiau:


1. Povilas Plechavičius.

    Generolas Povilas Plechavičius buvo nepaprasta asmenybė pirmosios Lietuvos Respublikos kariuomenėje. Pagarsėjo ypatinga drąsa, neapykanta Lietuvos priešams ir didžiule meile tėvynei.

    Tautos istorijoje jis įsitvirtino trimis žygdarbiais: nepriklausomybės pradžioje, 1918-1919 metais, likvidavo bolševizmo užuomazgas Žemaitijoje; taikiu būdu įvykdė 1926 m. gruodžio 17 d. perversmą; privertė hitlerinius okupantus sutikti, kad jo organizuojama Vietinė rinktinė būtų išdėstyta Lietuvoje, o jai vadovautų tik lietuviai karininkai.

    Povilas Plechavičius. Generolas. Gimė 1890 m. vasario 1 d. Mažeikių apskrities Židikų valsčiuje, mirė 1973 m. gruodžio 19 d. Čikagoje. Mokėsi Lietuvoje, Rusijoje. Maskvoje baigė gimnaziją, komercijos institutą, kavalerijos karo mokyklą. Dalyvavo Pirmajame pasauliniame kare – tarnavo rusų kavalerijoje.

    Revoliucijos metais kovojo prieš bolševikus Rusijos pietuose. 1918 metais grįžęs į Lietuvą, apsigyveno Žemaitijoje. Čia jis suorganizavo žemaičių partizanų rinktinę ir kovojo prieš bolševikus, užėmusius Mažeikius ir Telšius. Vėliau buvo Mažeikių karo komendantas, kovojo su bermontininkais, lenkais.

    Vadovavo 1926 metų gruodžio 17 d. perversmui Lietuvoje. Nuo 1927 m. buvo Lietuvos kariuomenės vyriausiojo štabo viršininkas. 1929 metais išėjo į atsargą.

    1944 metais Kaune suorganizavo Vietinę rinktinę. Vokiečiams nepasidavė, todėl buvo suimtas ir išvežtas į Salaspilio koncentracijos stovyklą, po to – į Dancingą, Klaipėdą, o iš ten paleistas.

     Netrukus po to P. Plechavičius išvyko į Vokietiją, o nuo 1949 m. gyveno JAV. Nuo 1950 m. – Lietuvos veteranų sąjungos “Ramovė” centro valdybos pirmininkas.

     Už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Vyčio kryžiaus 5–ojo laipsnio ordinu (1923), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio ordinu (1928 m.), Italijos “Corona d’Italia” 2-ojo laipsnio ordinu (1928), Kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu (1928), Nepriklausomybės medaliu (1928), Latvijos atminimo medaliu. Dar tarnaudamas Rusijos kariuomenėje buvo apdovanotas Šv. Jurgio kryžiumi. Po mirties apdovanotas Vyčio kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi (2004).

Plačiau:

http://xxiamzius.lt/archyvas/xxiamzius/ ... mi_03.html
http://www.leonoxiiifondas.lt/index.php?id=539
http://ieskok.penki.lt/Default.aspx?Lan ... 153&ID=421

Generolo Povilo Plechavičiaus 120–osios gimimo metinės

http://www.patriotai.lt/straipsnis/gene ... mo-metines

Kaune atidengtas paminklas generolui Povilui Plechavičiui (2008 10 05)

http://www.patriotai.lt/straipsnis/2008 ... echaviciui

2. Steponas Darius (tikr. Jucevičius – Darašius)

    Steponas Pirmajame pasauliniame kare dalyvavo kaip savanoris, fronte Prancūzijoje tiesė telefono linijas. Nukentėjo dujų atakų metu, taip pat artilerijos sviedinio skeveldra sužeistas į šoną. Stodamas į kariuomenę pasikeitė pavardę – tapo Dariumi (sutrumpinta antroji tėvo pavardė Darašius). Po karo tęsė mokslus, domėjosi technika.

    Išvyko į Lietuvą norėdamas padėti atkuriant valstybę. 1920 m. įstojo į Lietuvos kariuomenę. Dalyvavo Klaipėdos krašto sukilime, buvo vienas iš vadų.

    1917 m. balandžio 6 d. Jungtinėms Amerikos Valstijoms paskelbus karą Vokietijai, dvidešimtmetis jaunuolis balandžio 12 d. savanoriu išeina į JAV kariuomenę. Dar prieš išvykdamas, jis sutrumpina antrąją tėvo Darašiaus pavardę ir pasivadina Dariumi.

     1917–1919 m. tarnavo JAV kariuomenės artilerijoje, dalyvavo kautynėse Prancūzijoje, buvo sužeistas. Iš kariuomenės grįžo apdovanotas “Purpurinės širdies” (“The purple heart”) ordinu ir “Didžiojo karo dėl civilizacijos” (“The great war for civilization”) medaliu.

     Grįžęs į JAV įstojo į Čikagos universitetą, kur dar lankė ir artilerijos atsargos karininkų kursus, ruošėsi grįžti Nepriklausomybę paskelbusion Lietuvon. Aktyviai dalyvavo 1919 m. susikūrusio Amerikos lietuvių kareivių susivienijimo veikloje (SALK), kurio vienas tikslų buvo kovoti dėl Lietuvos laisvės, siunčiant Lietuvos kariuomenėn savanorius.

     Atidžiai sekė įvykius Lietuvoje. Pagaliau nutaria, kad yra reikalingas besikuriančiai nepriklausomai Lietuvai ir, metęs studijas, su keletu draugų 1920 m.liepos 27 d. atvažiuoja į Kauną. Iš pradžių tarnavo Generalinio štabo Žvalgybos skyriuje. 1921 m. baigęs Karo mokyklą, gavo leitenanto laipsnį ir tarnavo karo aviacijoje.

     1922 m. sausio 7 dieną paskiriamas į Karo aviacijos Mokomosios eskadrilės kursus klausytoju. Čia mokėsi teorinių aviacijos dalykų ir praktinių skraidymų. Nepraėjus nė metams, mokiniui Dariui leidžiama savarankiškai skristi “Albatrosu B – II“.

    Gavęs teisę savarankiškiems skrydžiams S. Darius ja naudojosi beveik kasdien. Nuo 1923 m. birželio 13 dienos S. Darius tarnavo Trečiojoje eskadrilėje lakūnu, mokėsi aukštojo pilotažo kursuose, kuriuos baigė. 1924 m. jam buvo suteiktas ir Karo lakūno vardas. Lietuvos karo aviacijoje Darius tarnavo penkerius metus. Skraidė mokomojoje, 3 — ojoje, 1 — ojoje ir 4 — ojoje eskadrilėje, avarijų neturėjo. 1924 m.jam suteikiamas vyresniojo leitenanto, o 1927 m. — kapitono laipsnis.

   1923 m. savanoriu dalyvavo Klaipėdos krašto išlaisvinime. 1922 m., pasiprašęs atostogų, kaip civilinis asmuo jis nuvyksta Klaipėdon. Čia paskiriamas trečiosios sukilėlių grupės vado padėjėju. 1923 m. sausio 9 d. su savo grupe užima Šilutę. Tų pačių metų sausio 15 d. įžengia į išvaduotą Klaipėdą.

    Netrukus paskiriamas Mažosios Lietuvos I savanorių pulko 8-osios kuopos vadu. Kaip mokantį anglų ir prancūzų kalbas Klaipėdos vadavimo štabas jį siunčia į anglų karo laivą dalyvauti derybose su Antantės atstovais.

    Už dalyvavimą išvaduojant Klaipėdą S. Darius apdovanotas aukščiausio laipsnio Sidabro medaliu – Klaipėdos išvadavimo ženklu. 1927 m. tapo karo aviacijos kapitonu.

    Su Stepono Dariaus vardu susijusios gražiausios Lietuvos sporto tradicijos, nes jis buvo vienas iš sporto organizatorių ir pradininkų Lietuvoje. Vadovaudamasis devizu „Sveikame kūne — sveika siela”, propagavo įvairias sporto šakas: lengvąją atletiką, boksą, futbolą, beisbolą, krepšinį, ledo ritulį.

    1922 m. jis buvo išrinktas Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos (LFLS) pirmininku, vadovavo jai trejus metus. Užmezga ryšius su užsienio valstybių - Latvijos, Estijos, Vokietijos (1922) ir Čekoslovakijos (1925 m.) - sportininkais, organizuoja tarptautines futbolo rungtynes. Keletą metų gina LFLS ir lietuvos futbolo rinktinės komandų vartus. 1922 ir 1926 m. Darius dirba Lietuvos sporto lygos (LSL) centro komitete; nuo 1923 m. — įsteigtos „Lietuvos futbolo lygos “ pirmininkas, o 1926 m. jis įkuria “Beisbolo lygą”.

   Propagavo daugelį sporto šakų: boksą, futbolą, krepšinį, beisbolą, ledo ritulį, lengvąją atletiką. Buvo vienas “Sporto” žurnalo (1922) steigėjų ir redakcinės komisijos narys. 1924 m. parašė ir išleido knygelę Beisbolo žaidimas, o 1926 m. – Basketbolo žaidimas ir Lietuvos Sporto Lygos oficialės basketbolo taisyklės 1926–1927 metams. 1924 m. jam suteiktas pirmos kategorijos krepšinio teisėjo vardas. LFLS pirmininko Dariaus iniciatyva, pagal jo planą ir brėžinius, o iš dalies ir jo lėšomis 1924-1925 m. Kauno Ąžuolyne buvo įrengtas daug jėgų iš jo pareikalavęs pirmasis Lietuvos sporto stadionas. Darius paruošė pirmojo Lietuvoje stadiono projektą ir vadovavo jo statybai Kaune 1925 – 1926 m.

  S. Darius 1926–1927 m. lankė Lietuvos universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą.

  Mažai kas žino, jog būtent Darius buvo vienas pagrindinių 1925 metų perversmo organizatorių - faktiškai jis jam vadovavo (o ne Plechacvičius ar Smetona).

  1927 m. gegužės 1 d. įkuriamas Lietuvos aeroklubas, kurio vienas pagrindinių kūrėjų — Darius.

    1929 m. Čikagoje Darius įsteigia pirmąjį Amerikos lietuvių „Vyčio”aeroklubą.

   Iš savo santaupų, suaukotų bei pasiskolintų pinigų įsigijo ir perstatė lėktuvą Belanca CH 300 Pacemaker, vėliau nudažytą oranžine spalva ir pavadintą „Lituanica“. 1933 m. liepos 15 dieną kartu su Stasiu Girėnu lėktuvu „Lituanica“ išskrido iš Niujorko į Kauną.

   Jų skrydis nutrūko po 37 val. 11 min. tuometinėje Vokietijoje, Soldine (dabar Mysliborz, Lenkija). Katastrofos aplinkybės taip ir liko miglotos.

Plačiau:
http://www.google.lt/search?hl=lt&q=Dar ... %3Dlang_lt

3. Jonas Žemaitis-VYTAUTAS.

    Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininkas, partizanų generolas.

    Vokiečių okupacijos metais J. Žemaitis įsijungė į rezistencinę veiklą: platino antinacinę spaudą, būrė Šiluvos ir Tytuvėnų vyrus į generolo P. Plechavičiaus vadovaujamą Vietinę rinktinę. 1944 m. kovo mėn. jis buvo paskirtas Vietinės rinktinės 310-ojo bataliono vadu.

    Gegužės mėnesį, vokiečiams sunaikinus rinktinės štabą, J. Žemaitis pasitraukė iš tarnybos ir grįžo į Kiaulininkus.

    Prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai, Jonas Žemaitis kurį laiką slapstėsi. 1945 m. kovo mėn. jis susisiekė su Lietuvos Laisvės Armijos atstovais ir, davęs priesaiką, birželio mėn. įsijungė į Juozo Čeponio vadovaujamą partizanų Žebenkšties rinktinę Raseinių rajone. J.Žemaitis tapo šios rinktinės štabo viršininku. 1945 m. liepos 22 d. Virtukų miško kautynėse jis gavo pirmąjį kovos krikštą.

   Prasidėjo aktyvi Jono Žemaičio rezistencinė veikla. 1946 m. rugpjūčio 20 d. jis tapo Šerno rinktinės vadu. Už gerą organizacinį darbą ir sumanų vadovavimą J. Žemaitis buvo apdovanotas pasižymėjimo ženklu.

    1947 m. gegužės mėn. jis, vietoje žuvusio J.Kasperavičiaus, buvo išrinktas Kęstučio apygardos vadu. Jonas Žemaitis reformavo apygardą, paskyrė naują štabo vadovybę, rūpinosi spauda.

    Mėgindamas centralizuoti vadovavimą, 1948 m. gegužės mėn. įkūrė Jūros (Vakarų Lietuvos) sritį ir tapo pirmuoju jos vadu.

    Netrukus J.Žemaitis ėmėsi organizuoti vieningą visos Lietuvos partizanų vadovybę. Prasidėjo susitikimai ir konsultacijos su kitais vadais. 1948 m. lapkričio mėn. sričių atstovų posėdyje buvo paskelbta apie Lietuvos rezistencijos vyriausios vadovybės atkūrimą. 1949m. vasario mėn. įvykusio partizanų vadų suvažiavimo metu buvo įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis (LLKS). Jonas Žemaitis-Vytautas vienbalsiai buvo išrinktas LLKS Tarybos prezidiumo pirmininku. 1949 m. vasario 16 d. jam buvo suteiktas partizanų generolo laipsnis.

    LLKS Tarybos deklaracijos 8-asis punktas numatė, kad ,,atstačius Lietuvos Nepriklausomybę ligi susirenkant Seimui Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas eina LLKS Tarybos prezidiumo pirmininkas”.

     LLKS Tarybos prezidiumo pirmininko pareigas Jonas Žemaitis sėkmingai vykdė beveik trejus metus, kol 1951 m. gruodžio 2 d. po jį ištikusio insulto buvo paralyžiuotas.

     Dėl ligos jis buvo priverstas atsisakyti pareigų ir pusantrų metų išgulėjo drėgname bunkeryje Jurbarko rajono Šimkaičių miške netoli Pavidaujo kaimo. 1953 m. balandžio mėn., šiek tiek pagerėjus sveikatai, J.Žemaitis vėl ėmėsi pirmininko pareigų, stengėsi atstatyti nutrūkusius ryšius. Deja, 1953 m. gegužės 30 d. J. Žemaičio bunkeris buvo išduotas. Įmetę granatą su nervus paralyžiuojančiomis dujomis, čekistai jį suėmė gyvą.

   Pusantrų metų J. Žemaitis buvo laikomas Vilniaus KGB kalėjimo rūsiuose, tardymui buvo nuvežtas net į Maskvą. Tačiau jis kategoriškai atsisakė dirbti okupantams, liko ištikimas karininko ir partizanų vado priesaikai.

    1954 m. lapkričio 26 d. Jonas Žemaitis buvo sušaudytas Maskvos Butyrkų kalėjime.


    Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu 1997 m. vasario 14 d. Jonas Žemaitis (po mirties) buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus I-ojo laipsnio ordinu, o 1998 m. sausio 26 d. jam buvo suteiktas dimisijos brigados generolo laipsnis.

Plačiau:
http://www.google.lt/search?hl=lt&q=Gen ... %3Dlang_lt

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 08 Vas 2010 16:14. Iš viso redaguota 4 kartus.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 10 Geg 2007 18:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Apie istoriją ir tautinius santykius kitaip


Šaltinis - http://ausra.pl/0413/suraucius.html

   (Skaitytojo atsiliepimas į straipsnį, išspausdintą "Aušroje" Nr. 6, 2004 03 16-31 d.)

    Povilo Plechavičiaus atminimo klausimas susilaukė prieštaringų Lietuvos istorikų vertinimų. Vieno straipsnio pradžioje teigiama, kad generolas P. Plechavičius organizavęs 1926 m. perversmą Lietuvoje, per Antrąjį pasaulinį karą kovojęs su Armijos krajovos partizanais Vilniaus krašte, kad pagrindinis veikėjas, kuris palaidojo demokratinę Lietuvą, kad tokio žmogaus pagerbimas _ tai skandalas. Ir toliau kaltinimai, kad provokacija, politizavimas.

    Kieno toks, dar vedamasis, pasisakymas? Alvydo Nikžentaičio! Gražus vardas, ir pavardė graži, lyg ir lietuvis padorus. Istorikas ir dar Lietuvos istorijos instituto direktorius! Vargšė Lietuva. Apsaugok ją, Viešpatie arba besivienijančioji Europa, nuo tokių istorikų, visų pirma nuo savųjų!

    Su pasipiktinimu ir nuoskauda veržiasi žodžių srautas, kurių vis dėlto netinka pavartoti net tokiam, taip skandalingai besireiškiančiam Lietuvos istorikui, Lietuvos istorijos instituto direktoriui. Tegul ir tai tenka kultūringai, ramiai pakęsti. Ką gi, šiuo didelio Lietuvos nuosmukio tarpsniu Alvydas Nikžentaitis ne vienas ir ne pirmas. Gal bus vietos daugiau ir išsamiau pakalbėti apie tokius.

    Laimei, yra dar Lietuvoje tikrų istorikų. Arvydas Anušauskas polemizuoja su Alvydu Nikžentaičiu. Ramiai kalba - kaip istorikui, kultūros žmogui, padoriam žmogui dera. Dėkoju Anušauskui!

    Kaip skaitytojas, lietuvis, pats prisidedu prie kalbos istorijos klausimais. Istorikas mėgėjas. Ar turintis teisę reikšti savo nuomonę ir vertinti? Man istorijos puslapius rašė ir rašo gyvenimas, mano gyvenimas, sutapęs beveik su visu XX amžiumi, gyvenimas pietryčių Lietuvos žaizdre, kur virė ir lydėsi įvairių tautybių santykiai. Istorijos puslapiai. Mano, mano žuvusių dviejų brolių, Dzūkijoje kritusių visų, visos mano tautos krauju rašyti, ginant tautą, ginant krašto valstybingumą ir moralinį suverenitetą. Tremčių, lagerių kančiomis rašyti. Man sovietų lageryje besinaudojant tokiu pasikeitimu žinojimu, faktais, nuomonėmis ir vertinimais, jų įsisavinimu, tokiais šaltiniais, tokia medžiaga, kokia dabar akademiniams mokslinčiams net ir didžiausiomis pastangomis, net ir už didžiausius pinigus nepasiekiama. Priklausančiam mažai tautai, kuriai tekdavo vien gynybinės kovos, be agresyvių, grobikiškų kovų, siekiant užvaldyti, būdingų didelėms tautoms _ Lietuvos kaimynėms.

    Žmogui, žmonijos pažangai - tik viena istorija. Istorijos faktai, faktų pagrindinė tiesa, teisingumas. Politizavimas, dangstymasis interesais Lietuvai mažiausiai būdingi. Tai būdinga didžiosioms kaimyninėms tautoms, siekiančioms užvaldyti.

    Dėl 1926 metų gruodžio mėnesio perversmo Lietuvoje: ar neverta, nebūtina žinoti ir kalbėti, kokia tada buvo šalyje padėtis? Kitas klausimas: kaip buvo, kas vyko, kad perversmai persirito per visus kraštus, kurie kilus Pirmojo pasaulinio karo suirutei atgavo nepriklausomybę, arba iškilusios tautos sukūrė savo valstybes ir jas tvirtino? Visur buvo perversmai, išskyrus Čekoslovakiją.

    Būdamas vilnietis per demarkacijos liniją, kaip aklą uždangą, nepažinojau anos Lietuvos tikrovės. Vėliau turėjau progų ir drauge su partizanais kovodamas su sovietų okupantu, ir sovietiniuose lageriuose pasiklausyti, kalbėtis, klausinėti, diskutuoti, suprasti, kaip buvo. Stebino, kad vieningi kovoje dėl laisvės, laikysena lageriuose tarp daugelio tautybių stipriausiai besilaikę, labiausiai garbinami buvusios laisvos, nepriklausomos valstybės Lietuvos žmonės buvo labai susipriešinę, nupasakojant ir vertinant tikrovę tarpukario Lietuvoje _ kaip dviejose barikados pusėse. Iki šiol apie tai galvoju, tiek metų stengiuos rasti priežastis, ir jau galėčiau pasakyti išvadas. Tai atskira tema, kuria gal ir teks plačiau pasisakyti.

    Ne P. Plechavičius įvykdė perversmą, ne A. Smetona, o Lietuvos karininkija, tikriau - kariai savanoriai, atkovoję laisvę ir nepriklausomybę, apgynę atsikūrusią Lietuvos valstybę nuo trijų didžiųjų Lietuvos priešų.

    Labai sunkios buvo išsilaisvinimo ir atgimimo pradžios. 1926 m. jau buvusi tokia padėtis, kad tie trys priešai buvo kitomis priemonėmis beįsigalintys Lietuvoje. Kilo grėsmė Lietuvos suverenumui, atgimimo kūrybiniam darbui.

    Nesijautę lietuviais, visokie nelietuviakalbiai, nesijautę kažkokios Lietuvos piliečiais, o ir iš pačių lietuvių patriotų, kovotojų už laisvę ir nepriklausomybę savo samprata ir veikla prisidėjo prie grėsmės Lietuvai. Tikiu, kaip pasakota, kad Kaune apspjaudydavę Lietuvos karių, karininkų uniformas, spjaudydavę Lietuvos gynėjams į veidą. Tokia padėtis lėmė 1926 m. permainą nedemokratinėmis priemonėmis. Nebuvo visai paneigta, panaikinta demokratija, buvo autoritarinė valdžia. Nežinia, kaip ilgai būtų besitęsusi ir Lietuvoje, ir visuose Rytų ir Vidurio Europos kraštuose, jeigu būtų eita prie stabilizacijos, teikiančios galimybių grįžti prie visiškos demokratijos.

   Kad P. Plechavičius -  pagrindinis veikėjas, kuris palaidojo demokratiją Lietuvoje. Tiek tiesos, kiek teko girdėti iš kai kurių kitos lietuvių barikados pusės, kad Smetona buvo diktatorius, nedaug mažesnis už Hitlerį ar Staliną. Ką tokie žino apie demokratiją, kaip jie patys demokratijai tinka ir kokia iš jų nauda demokratijai ginti? Padėtis Lietuvoje ir kituose kraštuose, išsilaisvinusiuose iš Blogio imperijos varžtų, primena aną padėtį _ Lietuvoje ir visose po Pirmojo pasaulinio karo iškilusiose valstybėse. Kokia iš to pamoka? Kokios išvados? Ir paprastam žmogui, ir mokslinčiams.

    Demokratija reikalinga laisvei, būtina teisingai visuomenės sandarai ir valstybės suverenumui reikalinga, bet demokratija ginama, apginta, sveikai tvirtinama, kūrybiškai, pažangiai puoselėjama. Ar nematome, kaip lengvai demokratija naudojama ir nūdienos tikrovėje didelėms, pragaištingoms piktadarybėms? Kieno ir kaip panaudojama? Tai ar galima tvirtinti, autoritetingai šaukti, kad P. Plechavičius buvo demokratijos priešas?

    Dėl apkaltos, kad P. Plechavičius su Armijos krajovos partizanais kovojo. Leiskite, meldžiamieji A.N. ir A.A., priminti trumpai ir kietai tiesą: ar Vietinės rinktinės kariai nekaltus, beginklius lenkų tautybės gyventojus Vilniaus krašte žudė, o AK buvusi kaip angelas švari, balta, tame ypatingame karo įvykių žaizdre ginklo nenaudojo, lietuvių nelietė, taikingumo, dorovės pavyzdys, garbė lenkų tautai buvo?

    Neminint, neaptariant konkrečių faktų _ jų labai daug _ reikia priminti, kad vilniškė AK daug anksčiau veikė. Vietinė rinktinė veikė tik kelis mėnesius. 1944 m. pirmojoje pusėje, liepos mėnesį, atslinkęs sovietų frontas lenkus ir lietuvius sutaikė.

    Ką byloja vilniškės AK archyvas, rastas Vilniaus Bernardinų bažnyčios sienoje (tvarkant atgautą bažnyčią)? Tai žino lietuviai, žino ir patys lenkai, abiejų šalių istorikai gerai žino. Kokia bebūtų kam karti istorijos tiesa, reikia ją žinoti. Ir tik istorijos faktų tiesa vadovautis.

    Nereikia daug kalbų, suktų, įmantrių, politizuotų mokslinių išvedžiojimų. Užtenka pasakyti tik viena: lietuviams nepripažįstama tautinės ir valstybinės būties teisės. Lenkiškai: odmowa narodowego i państwowego bytu. Klausimai: Nuo kada? Kaip tai buvo mūsų unijinių partnerių įgyvendinama? Laikėsi šio teiginio ir ruošėsi jį įgyvendinti vilniškė AK, Londono vyriausybės remiama. Beje, visoje tautoje tvyrojusi samprata dar ir dabar išliekanti. Yra lenkiškojo populizmo ryški dalis. Anaiptol ne atgyvena.

    Prieš minėto straipsnio "Aušroje" pasirodymą pasiekdavo netolimoje išsitremtyje žinios, kad prezidentas Rolandas Paksas apdovanojimo aktu prikėlė P. Plechavičiaus atminimą politizuotai, asmeniškam interesui. O dabar straipsnyje skaitau: "(...) Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Dalia Kuodytė (...) kartu su krašto apsaugos ministru pasiūlė Plechavičių".

    "Magazyn Wileński" teigimu, LGGRTC "antilenkiškumu pagarsėjęs". Ar pagrįstas toks kaltinimas? Genocidą lietuvių tautai taikė ir vokiečiai, ir rusai. Lenkai nedaug atsilikę nuo anų dviejų ryklių, siekusių užvaldyti Lietuvą ir suvirškinti lietuvių tautą. Iš istorijos tiesos (iš dainos) žodžio neišmesi.

    Paskata ir būtinumas buvo ne "anti-" kuriam nors išorės priešų, o priešprieša vidaus antilietuviškumui, pačių lietuvių antilietuviškumui. Ar ne taip?

    Pažvelkime dar kartą į nūdienos tikrovę Lietuvoje. Nuosmukis gūdus: vagystės, kyšininkavimas, mafija, tautos vertybių niekinimas, "demokratinių" valstybės valdytojų elgetiškumo, baudžiauninkų dvasia _ tiek tegalima pasakyti apie lietuvių tautos, Lietuvos valstybės orumo, interesų puoselėjimą, atstovavimą Lietuvai tarptautinėje plotmėje. Taip neseniai garsėjusi didžiu ir garbingu fenomenu, dabar garsėja didžiausiu nuosmukiu.

(Tęsinys. Pradžia "Aušros" 13 nr.)
Šaltinis - http://ausra.pl/0414/SURACIUS.html

    Kanibalizmas! Tokį apibrėžimą anksčiau dalis lietuvių tautos veržėsi išsakyti garsiai, o dabar teko perskaityti praėjusių metų "Aušroje". Išsakant nuoskaudą dėl Punsko lietuvių vidurinės mokyklos abiturientų cenzo pripažinimo, tuo pačiu buvo uždarytas kelias studijuoti aukštosiose Lietuvos mokyklose. Tai tik vienas nežymus pavyzdys. O kiek ir didelių pamišimų visose srityse buvo, yra ir vis tokie patys bei kiti išryškėja?

    Tebūna leista "Aušros" ir kitų lietuviškų laikraščių skaitytojui, neretai ir straipsnių autoriui pateikti pavyzdį. 1990-1993 m. su laimėjimu ir kitėjimams ėjus, ir vėliau, ir dabar nelemtai padėčiai besitęsiant, kaip Lietuvos laisvės kovos karys savanoris, pradžioje buvau atitinkamai pripažįstamas, bet netrukus pasijutau kaip anie Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės 1918-1920 m. kovotojai Lietuvos suverenioje valstybėje 1926 m. Tik tiek, kad tiesiogiai neteko patirti apspjaudymų. Jeigu ir buvo pripažinimo net vėliau, tai kaip tik LGGRTC direktorės D. Kuodytės dėka. Pačios valdžios pripažinimai buvo politizuoti, siekiant kuo daugiau rinkėjų ir pritariančiųjų kitai kadencijai valdžioje. Ir kalbėkime, garsiai kalbėkime apie nūdienos tikrovę, apie dabarties padėtį Lietuvoje.

    Sunkiuoju, grėsmingu metu visuomet paspirčiai ieškoma pavyzdžių praeityje. Prisimenama lietuvių ir žemaičių genčių galingą pasipriešinimą kryžiuočiams, prisimenama gelbstinčius lietuvių tautą knygnešių žygius, siekiama atmintim į laisvės ir nepriklausomybės kovas 1918-1929 m., kalbama apie 1944-1953 m. ginkluotąją rezistenciją, minima ir ginkluotoje kovoje, ir neginkluotame pasipriešinime didžiai nusipelniusiųjų vardus. Neužtenka vien melsti Dievo pasigailėjimo ir išgelbėjimo. Reikia pačių blaivios veiklos, reikia priemonių gelbėtis, atsigauti, o gal ir į kitą lietuvių tautos teigiamą fenomeną eiti.

    Teikęs apdovanojimą po mirties P. Plechavičiui prezidentas Paksas teisinosi... lenkams žurnalistams, kad "galbūt į generolo apdovanojimą reikėjo pažvelgti plačiau, atsižvelgiant į mūsų strateginę partnerystę su Lenkija". Kiekvienam, kas neskubėjo pasisakyti dėl apkaltos prezidentui Paksui, šis jo pasisakymas tampa tašku, lemiančiu pasmerkimo nuosprendį. Partnerystė _ taip. Bet lietuvių tik teisingumo, lygybės, sąžiningo susitarimo pagrindu. Tik siekiama. Nežinia, ar bus kada nors pasiekta, kad ir naujoje tautų, valstybių bendrijoje suvienytos Europos mastu. Strategija. Lietuviams tik viena ir paprasta _ atsilaikyti, išlikti. Kas kita lenkams - strategija plati, toli siekianti. Lenkų mąstymo seniai sukurta, atkakliai vykdyta ir dabar dar galiojanti.

   Lenkų atsiliepimai skirtingi. Atlaidus gen. P. Plechavičiui istorikas prof. Piotr Łossowski. Reikia pripažinti, kad Lenkijos istoriografija 1939-1990 m. laikotarpiu yra daug gero padariusi sovietų pavergtai, alintai, bet atkakliai kovojusiai Lietuvai. Rašyta teisingai, moksliškai Lietuvos istoriją, kai pačioje Lietuvoje jos istorija buvo paniekinta, išbraukta, draudžiama. Vykdant Suslovo Maskvoje pareiškimą dėl lietuvių kovos už laisvę ir nepriklausomybę _ kad Lietuva bus, tik be lietuvių; jeigu kas paliks, tai tik Lietuvos vardas kai kuriuose senuose geografijos aprašymuose.

    Žinoma, platesnės paskirties istorijos leidiniuose visaip parašoma, bet tai pateisinama, pagal posakį: "Savi marškiniai arčiau kūno". Ne vienam Lenkijoje, kuriam buvo artesni lietuviškumo marškiniai, teko polemizuoti su prof. P. Łossowski, ir siaurame polemikos rate buvo pasiekiama laimėjimų.

    Lenkai žino faktus, turi labai daug medžiagos, kur faktai neklastojami. Reikia pripažinti, kad įvykius, padėtį analizuoja sąžiningai. Yra blaivių, teisingai protaujančių žmonių, kurie spaudoje, per iškilmes, konferencijas, skirtas naujai ir naujausiai istorijai, drąsiai pasisako. Tačiau tai, deja, dar neprasiveržę, neturi persvarą lemiančio pajėgumo. (Lenkiškai tartume: Niestety, nie ma siły przebicia.)

    Rašančiojo šį atsiliepimą archyve yra laikraščio iškarpa su Vilniaus apygardos AK vado A. Krzyżanowski "Wilk" dukros Olga Krzyżanowska-Budzisz pasisakymu, kuriame ji pripažįsta, kad vilniškės AK padėtis, tikslas ir siekimai su politine samprata ir lūkesčiais dramatiškai susiklostė, jos tėvui buvo tekęs dramatiškas vaidmuo, ir likimas buvęs tragiškas.

    Lietuviai neprieštarauja, kad vilniškės AK vadui pulk. A. Krzyżanowski buvo prezidento Wałęsa po mirties pripažintas generolo laipsnis. Pagal anglų priesaką: Right or wrong _ aur country (Prievolė savo tauti, savo valstybei galioja kiekvienoje padėtyje, kiekvienu atveju). Gerai, kad bent šiuo atveju išlyga.

    Lenkijos dienraštis "Nasz Dziennik" įžvelgė "politinę provokaciją". Taip - provokacija, tik kad ne lenkams, o lietuvių pačių sau. Jeigu lenkų pusėje neišgalintieji blaiviai mąstyti, o veikiami antilietuviškų stereotipų prabilo, tai taip pat provokacija, bet jų pačių sau. Geras yra rusų posakis: "Kto prošloje vspomnit, tamu glaz von!". Gal istorijai mažiau taikytinas, kadangi šiaip ar taip praeitis turi būti žinoma kaip gyvenimo mokytoja. Tačiau kitokia istorija - ne įvairių požiūrių, dėl neteisėtų interesų politizuota, ne partijų, dėl emocijų naudojama, dažnai ir "vienos dienos" poreikiui. Abi pusės rašo ir skelbia istoriją, bet taip, kaip kuriai populistiškai labiau tinka. Viena iš svarbiausių užduočių susitaikymui pasiekti, gerus santykius, bendradarbiavimą sėkmingai plėtoti yra istorijos suderinimas, pasiekiamas abiejų šalių istorikų bendru darbu.

    Yra tokio darbo ir laimėjimų pavyzdys: lenkų ir vokiečių suderinta istorija, labiausiai reikalinga abiejų pusių mokyklų vadovėliuose. Neteko girdėti, kad lenkai ir lietuviai imtųsi tokio darbo ar būtų pagalvoję, prasitarę apie tai, ar būtų buvę kokių bandymų. O norint suderinti problemų yra. Nelengų. Politizavimu, išskaičiavimais ir kažkokiais dar ne visai suvokiamais veiksniais besivadovaujantys tuo ir naudojasi. Lenkijoje - persenusiais stereotipais, legendomis, svajonėmis. Lietuvoje _ tokie istorikai, kaip antai Alvydas Nikžentaitis, Liudas Truska, kaip mokslinčius Pavilionis, buvęs net Vilniaus universiteto rektoriumi, kaip spaudos ir kitų viešmenų kai kurie garsėjantieji darbuotojai... Kaip tokius vertinti? Tai jau ne stereotipų, ne legendų, nerealių ieškojimų atgyvenos.

    "Aušros" tame pačiame 6_ame numeryje (2004 03 16-31) dar vienas "deimančiukas" _ kertelėje "Spauda rašė" (žm) pateikta žinutė "Lietuvių nacionalizmas" pagal Savukyną". Ilgokame rašinyje ir tam skiriama vietos. Cituoju: "Internetinio dienraščio OMNI.lt redaktorius Virginijus Savukynas gąsdina lietuvių ir lenkų konfliktu, kuris esą gali įsiliepsnoti dėl Gailestingojo Jėzaus paveikslo, dabar kabančio lenkiškumo tvirtovėje - Šventosios Dvasios bažnyčioje. Bažnyčios vadovybė, vadovaudamasi kultūros paveldo apsaugos reikalavimais, paveikslą nutarė perkelti. Tačiau dalis lenkų bendruomenės, o paskui ir lenkų žiniasklaida šį žingsnį įvertino kaip lenkų religinės bendruomenės diskriminavimą".

   Konfliktas, kaip ir daug tokių buvę tolimoje ir arčiausioje praeityje. Kokių ir dabar atsiranda. Vieni pamiršti, kiti retai ir ramiau prisimenami, bet pakanka ir tokių, kurie aitrinami. Ne tai svarbiausia minimo konflikto atveju, o tai, kaip V. Savukyno nupasakojama: "Lietuviai daugiau kaip prieš šimtą metų pradėjo muštis bažnyčiose su lenkais. Stiprėjant lietuviškam nacionalizmui buvo pradėta reikalauti, kad mišios būtų laikomos lietuviškai. Tai išprovokuodavo netgi komiškas, dabarties akimis žiūrint, kovas bažnyčiose".

   Nesvarbu atsekti, ar lietuviai pradėjo muštis su lenkais, ar lenkai pradėjo mušti lietuvius, kad nori bažnyčioje lietuviškai melstis, lietuviškas pamaldas turėti, bet įdomu būtų išgirsti V. Savukyno atsakymą į klausimą: Ar neatrodo komiška V. Savukynui ir tokiems kaip jis, kad gyvuoja lietuvių kalba, kad išlaikyta lietuvių tautos gyvastis, kad yra Lietuvos valstybė?

   Dėl vieno ir kito sūkurio, vieno po kito _ dėl prezidento R. Pakso ir dėl gen. P. Plechavičiaus, užvirė Lietuvos liūnas, jau kurį laiką atsivėręs, didėjantis, pašvinkęs. Nežmoniška nuosmukio raiška, kuriai apibrėžti vis dažniau vartojamas žodis "kanibalizmas". Gal ne taip jau blogai atsitiko? Šį kartą. Lašas persirito per pamišimo indo kraštą. Gal tik tiek duota tai milžiniškai negandai?

   Yra posakis: "Nėra to blogo, kas neišeitų į gera". Ne pažodžiui priimtinas, bet dažnai pasiteisina. Rei-kia tikėti, kad dabartinei Lietuvai taip išeis. Lūžis atsipeikėti, kilti, gal net iki vėl teigiamo lietuvių fenomeno. Ir ne dėl vien tikėjimo pačių lūkesčių neviltyje, o ir todėl, kad yra pajudėjimo ir veiklos prablaivinti.

    Daug problemų, klausimų, klausinėjimų. Bus kalbų, plėsis sveika samprata. Bus pasisakymų ir atsakymų, iš kurių kils teisingi, vienreikšmiai dabartinės padėties Lietuvoje vertinimai, bus išvadų, kurios nurodys atsigavimui kelią.

    Norėtųsi pasakyti, kiek bus klausimų, rašinių temų, kai jau "lietuviška meška" (niedźwiedź litewski) taip gaivalingai pačių lietuvių ir Lietuvos kaimynų grėsminga veikla prikelta. Norėtųsi surašyti ir pateikti problemų ir temų sąrašą, bet užtenka didelio susirūpinimo ir skaudaus jausmingumo kalbos. Nebent užuomina, kad šis rašymas vyko Lenkijos ir Lietuvos sutarties dešimtmečio minėjimo dieną. Ar ne problema, ar ne tema?

    Žinoma, bus pasipiktinimo, kad dėl sutarties reiškiama abejonių, bus kritikos dėl jos įgyvendinimo, o bus ir toliau tvirtinama, kad sutartis, jos Lenkijos pusės vykdymas - tai palaima Lietuvai.

Atsiliepimas užbaigiamas pažadu - bus daugiau.

Antanas Suraučius

**********************************************************************************

Papildymas - http://www.voruta.lt/article.php?article=917

Antanas Suraučius

   2006 M. BIRŽELIO 27 D. SLUPSKE (LENKIJA) MIRĖ LIETUVOS LIETUVOS PORARIO REZISTENCIJOS DALYVIS, AKTYVUS LENKIJOS LIETUVIŲ VEIKĖJAS, PUBLICISTISTAS, DAUGELIO KNYGŲ AUTORIUS ANTANAS SURAUČIUS.

  DĖL JO MIRTIES GIMINES IR ARTIMUOSIUS NUOŠIRDŽIAI UŽJAUČIA    LENKIJOS LIETUVIŲ BENDRUOMENĖ

   ANTANAS SURAUČIUS gimė 1919 m. gruodžio 27 d. JAV. Baigęs gimnaziją 1941 m. įstojo į Vilniaus universitetą.

   Dalyvavo pogrindyje prieš abu karo okupantus. Vokiečiams nuo Lietuvos atplėšus Druskininkų kraštą, organizavo jame lietuviškas mokyklas. 1942 m. palikęs studijas, grįžo veiklai į savo kraštą.

   Artėjant antrai sovietinei okupacijai pasiruošė priešintis ginklu. Partizanų gretose kovojo nuo 1944 m. rudens. 1945 m. rudenį perėjo partizanauti Druskininkų-Marcinkonių krašte. 1947 m. spalio mėn. vykstant stambiai NKVD kariuomenės operacijai, besiverždamas su antru būriu iš apsupties buvo sunkiai sužeistas ir pateko į priešo nagus.

   Mirties bausmė buvo pakeista 25-eriems metams lagerio. Kalėjo Komijos šiaurėje - Abeze ir Intoje. 1958 m. buvo paleistas iš lagerio, bet paliktas tremtyje Intoje.

   Su motina, turėjusia repatriacijos teisę, 1959 m. pateko į Lenkiją. Įsikūręs Lenkijos Pamaryje mokytojavo vidurinėse mokyklose, neakivaizdžiai baigė studijas Gdansko universitete.

   Aktyviai įsijungė į lietuvių veiklą. Buvo vienas LVKD Slupsko skyriaus kūrėjų. Užsiėmė lietuvių paminklų, lietuviams atmintinų vietų Lenkijoje globa ir apsauga, taip pat įsijungė į paieškas ir tyrinėjimus su lietuviškumu susijusių visokių lituanikų.

Sigitas Birgelis, 2006 m. liepos 3 d.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Gru 2008 22:22 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Konstantinas Nekvedavičius


Šaltinis - http://lt.wikipedia.org/wiki/Konstantin ... i%C4%8Dius

    Konstantinas Nekvedavičius (1886 m. gegužės 15 d. Biržuose – 1967 m. vasario 1 d. Herforde, Vokietija) – Lietuvos gydytojas, politikos ir visuomenės veikėjas, trečiasis Kauno miesto ir apskrities viršininkas, Žemdirbių Sąjungos organizatorius ir Lietuvių tautininkų sąjungos narys.

Paveikslėlis

Biografija

    Gimė senovės lietuvių bajorų šeimoje. Dar 1906 m. K. Nekvedavičius drauge su Jonu Jonuševičiumi ir kitais kėlė tautinį susipratimą, dalyvavo lietuvių artistų-mėgėjų kuopelėje Biržuose. Nuo 1907 m. iki Pirmo pasaulinio karo buvo „Dainos“ draugijos Kaune narys, vaidintojas ir dainininkas. Vaidino kartu su lietuviais vaidintojais-veikėjais: K. Lekecku, A. Steponaityte-Jasiūniene, M. Tomkyte-Ruseckiene, Gineikaite-Cirtautiene, Poderiu, taip pat kartu su tuomet žinomais artistais O. Rymaite, J. Babravičiumi ir A. Sutkumi, kurie tada buvo tik mėgėjai vaidintojai. Iš užsilikusių iš 1908 m. rankraštyje K. Nekvedavičiaus eilių ir jo kurto scenos veikalo dalies matosi, kad jis jau tada vartojo gana taisyklingą lietuvių kalbą ir rašybą, kuri nedaug skiriasi nuo dabartinės.

    1910 m. suorganizavo griežtą kauniečių protestą prieš lenkus, ištrėmusius iš Vilniaus kunigą Juozą Tumą-Vaižgantą.

    1911 m. sausio 19 d. dalyvavo 50 metų baudžiavos panaikinimo sukaktuvių paminėjime, vykusiame Tilmanso gamyklos salėje Kaune. Čia „Dainos“ draugija vaidino Fromo-Gužučio veikalą: „Ponas ir Mužikai“, K. Nekvedavičius atliko vargonininko Dundulio rolę[1].

    Kaune K. Nekvedavičiaus dalyvavo lietuvių atstovų rinkimuose į Rusijos valstybės dūmą, kuriuose jis buvo rinkiku. Sąrašuose prie K. Nekvedavičiaus pavardės buvo pažymėta: luomas: bajoras, tautybė: lietuvis. Savo pavyzdžiu ir įtikinėjimais jis daugelį aplenkėjusių tautiečių sugrąžino į lietuvybę.

   K. Nekvedavičiaus ir A. Grigalausko pastangomis prieš Pirmąjį pasaulinį karą Raudonojo Kryžiaus vaistinėje Kaune buvo parenkamas lietuviškas personalas, išskyrus vieną kitą aukštų rusų valdininkų rekomenduotą asmenį. Tuomet šioje vaistinėje dirbo Julius Čaplikas (vėliau generolas leitenantas ir Vidaus Reikalų ministras).

   1911 m. Kaune buvo vienas Lietuvių inteligentų klubo „Avilys“ steigimo iniciatorių, klubo vardo sumanytojas. Tarp steigėjų ir narių buvo žymių asmenų: dr. Rokas Šliūpas, dr. Vincas Pietaris, dr. J. Alekna, dr. J. Stonkus, vaistininkas A. Grigalauskas, adv. A. Stašinskas, adv. Martynas Yčas ir kt. K. Nekvedavičius buvo Kauno Trečiosios Kredito Draugijos (lietuvių bankelio) narys. Vėliau, iki Pirmojo pasaulinio karo, be K. Nekvedavičiaus dalyvavimo nepraėjo nė vienas kauniečių lietuvių tautinis ir visuomeninis darbas.

Paveikslėlis

Farmaceutas K. Nekvedavičius 1913 m.

   1915 m. baigė Dorpato universitetą provizoriaus laipsniu.

Paveikslėlis

Karo ligoninės vaistinės Poltavoje vedėjas, 1918 m.

Paveikslėlis

Pirmas iš kairės - Kauno miesto ir apskrities viršininkas K. Nekvedavičius, 1919 m.

Paveikslėlis

Karo ligoninėje

   Pirmojo pasaulinio karo metais gyveno Ukrainoje; iki 1918 m. rugpjūčio mėn. buvo Lietuvių Tautos Tarybos ir Lietuvių Sąjungos Poltavoje pirmininkas, Karo ligoninės vaistinės Poltavoje vedėjas. Nepamiršdavo savo tautiečių lietuvių reikalų ir, būdamas geruose santykiuose su Poltavos administracija, gaudavo lietuviams tremtiniams daug rūbų, avalynės, skalbimams medžiagos ir dažnai maisto. Jo iniciatyva Poltavoje suruošti keli lietuvių vakarėliai ir vaidinimas „Piktoji gudrybė“.

   Tuo metu, kai Kijeve buvo organizuojama Lietuvių Tautos Taryba Ukrainoje, į organizacinį suvažiavimą K. Nekvedavičius ir adv. Z. Toliušis išrinkti Poltavos lietuvių delegatais. 1918 m. K. Nekvedavičius atgabeno didelį lietuvių tremtinių ešeloną į Lietuvą.

    Grįžęs į Lietuvą dalyvavo bendrame valstybės kūrimo darbe: nuo 1919 m. sausio 4 d. Lietuvos kariuomenės savanoris, nuo sausio 26 d. intendantūros prekių skyriaus vedėjas, vėliau kurį laiką – trečiasis Kauno miesto ir apskrities viršininkas[2].

    1919 m. gegužės 3 d. savo sumanumu ir greita orientuote (nes laiko buvo vos kelios minutės) laiku įspėjo tautos katastrofą sąryšyje su tuometinio pulkininko (vėliau generolo) Grigaliūno-Glovackio išlaisvinimu.

   1920 m. vasario 16 d. kariuomenės parado Kaune metu komunistai ketino įvykdyti valstybės perversmą: turėjo būti suimti tribūnoje stovėję Lietuvos vyriausybės nariai ir paskelbta tarybų valdžia. Užgniaužiant perversmą (žr. Lietuvos Enciklopedijos XXXVI t. straipsnį), pasireiškė K. Nekvedavičiaus organizaciniai gabumai.

   Kai vasario 22 d. prasidėjo ginkluotas sukilimas, jo įsakymu (kadangi maištaujantys kareiviai suėmė atvykusį jų raminti generolą P. Liatuką) buvo uždrausta pardavinėti alkoholinius gėrimus, ir po to šis uždraudimas Valstybės Tarybos buvo aprobuotas ir net pratęstas visai Lietuvai iki Steigiamojo Seimo. Karo mokyklos auklėtiniai ir šauliai (K. Nekvedavičius buvo Vytauto kalno šaulių būrio pirmininkas) užėmė tiltus, vedusius į miesto centrą, išstatytos šaulių ir policijos sargybos aplink Laisvės alėją. Tada sukilimas buvo greit numalšintas. Griežtus K. Nekvedavičiaus veiksmus labai gerai įvertino generolas Silvestras Žukauskas ir profesorius Martynas Yčas.

   Tačiau, 1920 m. balandžio mėn. K. Nekvedavičių iš pareigų atleido tuometinis Krašto apsaugos ministras Antanas Merkys. K. Nekvedavičius įgijo vaistinę Marijampolėje, vėliau įstojo į Vytauto Didžiojo universitetą tęsti medicinos studijų. 1928 m. išlaikė valstybinius, o 1931 m. – daktaro egzaminus. 1928 m. – Kauno miesto savivaldybės sanitarijos gydytojas. Nuo 1930 m. Kaune vertėsi privačia praktika, dirbo Karo ligoninėje (kaip jaunesnysis ordinatorius bataliono vado teisėmis).

   1924 m. – draugijos Lietuvai pagražinti narys, dalyvavo rengiant pirmą Lietuvoje medžių sodinimo akciją (buvo šios akcijos komisijos pirmininku ir buvo jos Valdyboje bei Revizijos Komisijoje).

Paveikslėlis

Dainos draugijos Jubiliejaus komisijos narys 1924 m.

Paveikslėlis

Dr. K. Nekvedavičius Karo ligoninęs gydytojas 1932 m.

Paveikslėlis

Kauno miesto Savivaldybės autobusų nuolatinis bilietas 1932 m.

Paveikslėlis

Atsargos karininko liudymas 1939 m.

Paveikslėlis

Savo darbo kabinete, 1940 m.

Paveikslėlis

K. Nekvedavičius tarp šaulių, 1939 m.

   K. Nekvedavičius organizavo Žemdirbių Sąjungą, prie kurios prisidėjo ne tik savo darbu, bet ir lėšomis. Besidarbuodamas Žemdirbių Sąjungoje su prezidentu Antanu Smetona buvo nuvažiavęs į kongresą į Telšius. Vėliau pats suorganizavo Žemdirbių Sąjungos Vilkaviškio žemdirbių suvažiavimą, kuriame taip pat dalyvavo ir prezidentas A. Smetona.

   Nuo 1919 m. šaulys, Šaulių Sąjungos Vytauto kalno pirmininkas ir garbės šaulys, Kauno Šaulių rinktinės Garbės Teismo narys, Lietuvių Katalikų Sąjungos pirmininkas, "Dainos" draugijos revizijos komisijos narys. Buvo didelis tautos konsolidavimo tautiniais pagrindais šalininkas, draugavo su visais iškiliais to meto Lietuvos žmonėmis: J. Čapliku, Juozu Urbšiu, K. Skuču, gen. Silvestru Žukausku, gen. Vladu Nagevičiumi ir kt.

   Gelbėdamasis nuo bolševikų, iš Lietuvos pasitraukė. Nuo 1944 m. apsigyveno Vokietijos mieste Herforde. Vokietijos lietuvių bendruomenėje buvo žinomas ir populiarus kaip žmogus, numalšinęs komunistų sukilimą, tikras lietuvybės idėjų skelbėjas ir įgyvendintojas.

Paveikslėlis

Lietuvių Komiteto Vokietijoje liudymas 1945 m.

Paveikslėlis

1945 m. Dr. K. Nekvedavičius-gydytojas Herfordo ligoninėje

   Mirė 1967 m. vasario 1 d., kartu su žmona Matilda palaidotas Metlacho miestelyje, 5 km nuo Vokietijos-Prancūzijos sienos.

   Už nuopelnus Tėvynei apdovanotas sklypu Kaune, Perkūno alėjoje, Šaulių Sąjungos žvaigžde ir Lietuvos nepriklausomybės 10-ies metų Nepriklausomybės medaliu.

Išnašos

  1. ↑ Žiūr. 1911 m. „Vilties“ 23 Nr.
  2. ↑ žr. irgi Kauno Apskrities Viršininko Administracijos tinklapį "Apie Apskritį-Istorija" - [1]
http://www.kaunas.aps.lt/ava/selectPage ... pathId=461

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007