Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 04 Geg 2024 04:19

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Augustinas Voldemaras
StandartinėParašytas: 20 Bal 2009 00:10 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27131
Miestas: Ignalina

Augustinas Voldemaras


http://www.vlnds.lt/web/augustinas-voldemaras/

2009-04-16

http://www.vlnds.lt/web/wp-content/uplo ... emaras.jpg

Paveikslėlis

    1883 metais, balandžio 16 d. Dysnos kaime (Didžiasalio seniūnija, Ignalinos rajonas), valstiečių šeimoje, gimė Lietuvos politinis veikėjas, istorikas, Lietuvos Respublikos pirmosios Vyriausybės vadovas, Lietuvių Tautinės Apsaugos ,,Geležinis vilkas“ vadas Augustinas Voldemaras.

    Iš pradžių A. Voldemaras baigė Tverečiaus liaudies, o 1899 m. - Švenčionių miesto triklasę mokyklą. 1900 m. Jis išvyko į Sankt Peterburgą, susipažino su būsimuoju žymiu kalbininku Kazimieru Būga, tapo nuoširdžiais draugais. Įstojo į Peterburgo gimnaziją, kurią 1904 m. baigė aukso medaliu. 1909 m. baigė Peterburgo universiteto istorijos ir filologijos fakultetą, 1910 m. išlaikė magistro egzaminus, o 1911 m. Peterburgo universitetas Jam suteikė docento laipsnį. 1914-1915 m. stažavosi Italijoje ir Švedijoje, 1916-1917 m. buvo Permės universiteto ekstraordinarinis profesorius.

    1916 m. dalyvavo Tautos Pažangos Partijos įkūrime, buvo vienas pagrindinių visiško atsiskyrimo nuo Rusijos imperijos propaguotojų. Lietuvių seime Petrapilyje A. Voldemaras gavo pirmą politinį krikštą ir nuo čia Jis pradėjo veiklaus politiko gyvenimą, tapo vadovaujančių politinių struktūrų nariu, dalyvavo priimant Lietuvai svarbius sprendimus.

    1917 m. rugsėjo 8-16 d. Kijeve vyko Rusijos tautų kongresas, kuriame buvo svarstoma būsimoji Rusijos santvarka. Tarp dešimties Lietuvių delegacijos narių buvo ir A. Voldemaras. Delegacijos vardu Jis išdėstė argumentus, kodėl Lietuva siekia nepriklausomybės. Kongresas priėmė kreipimąsi, tačiau Rusijos Laikinajai Vyriausybei vadovavęs masonas A. Kerenski jo neišgirdo.

    1918 m. kovo pabaigoje A. Voldemaras parvyko į Vilnių, o liepos 12 d. Jis buvo kooptuotas į Lietuvos Valstybės Tarybą. 1918 m. lapkričio 11 d. A. Voldemaras tapo Lietuvos Respublikos I Ministrų kabineto (Vyriausybės) vadovu ir šias pareigas ėjo iki 1918 m. gruodžio 26 d. Be Ministro Pirmininko pareigų A. Voldemaras dar ėjo ir užsienio reikalų ministro bei laikinai – krašto apsaugos ministro pareigas.

    Svarbiausiu Vyriausybės uždaviniu Jis laikė šalies apsaugojimą nuo betvarkės, o kovai su įsisiautėjusiu plėšikavimu kuo skubesnį savos milicijos ar policijos sukūrimą. 1918 m. lapkričio 23 d. A. Voldemaras pasirašė pirmąjį įsakymą dėl Lietuvos kariuomenės kūrimo. 1918 m. gruodžio 26 d. atsistatydinus I Vyriausybei, A. Voldemaras II, III, IV ir V Vyriausybėse buvo užsienio reikalų ministras. Nuo 1919 m. sausio 18 d. iki 1920 m. sausio 21 d. buvo Lietuvos delegacijos vadovas Versalio taikos konferencijoje.

    1920 m. birželio 19 d. Kaziui Griniui tapus VI Vyriausybės vadovu, A. Voldemaras pasitraukė iš Valstybės tarnybos ir iki 1922 m. dėstė Aukštuosiuose kursuose, o nuo 1922 m. iki 1926 metų gruodžio 17 d. perversmo buvo Lietuvos universiteto profesorius. Kartu su Antanu Smetona spaudoje kritikavo ,,seimokratiją“, reikalavo sustiprinti Prezidento valdžią. Už valdžios kritiką 1923 m. Kauno apskrities karo komendantas išsiuntė A. Voldemarą vienam mėnesiui į Varnius (vadinamą drausmės batalioną) ir uždraudė gyventi Kaune, o A. Smetonai skyrė 2000 litų baudą arba dviejų mėnesių suėmimą. Atsisakęs mokėti baudą A. Smetona pasirinko kalėjimą, tačiau dėl kilusio visuomenės sambrūzdžio po 4 dienų buvo paleistas.

    Po 1926 m. vykusių Seimo rinkimų A. Voldemaras (kartu su A. Smetona ir V. Mironu) nuo Lietuvių Tautininkų Sąjungos buvo išrinktas III Seimo atstovu. 1926 m. gruodžio 17 d., po Lietuvą išgelbėjusio karinio perversmo, Jis vėl tapo Ministru Pirmininku ir užsienio reikalų ministru.

    A. Voldemarą, Lietuvai atstovaujantį Tautų Sąjungos Tarybos sesijoje ginče su Lenkija, gerai apibūdina A. Smetonos pasakymas: ,,Ką mes darytume, - jeigu neturėtume profesoriaus Voldemaro? Kas gi kitas sugebėtų taip drąsiai ir gerai mūsų reikalus apginti?...
Labai daug apie A. Voldemaro išmintį pasako ir Jo nubrėžti du pamatiniai Lietuvos užsienio politikos dėsniai: ,,1) Lietuva turi būti nepriklausoma su sostine Vilniuje; 2) Lietuva negali įeiti į jokius  ypatingus artimesnius ryšius nė su viena kaimyne didele valstybe“.

    1927 m. kovai su opozicija buvo įkurta Lietuvių nacionalistinė organizacija – Lietuvių Tautinė Apsauga ,,Geležinis vilkas“, kurios šefu tapo A. Voldemaras. Šią idėjinę organizaciją daugiausiai sudarė jauni karininkai, studentai ir kiti radikaliau nusiteikę tautininkai, kurie buvo nelabai patenkinti ,,minkštu“ A. Smetonos režimu ir nuolaidžiavimu lenkams, žydams ir komunistuojantiems elementams. Todėl jau 1928 m. pašlijo santykiai tarp A. Voldemaro ir Prezidentu A. Smetonos.

    1929 m. A. Voldemarui prasidėjo nesėkmingai: gegužės 6 d. į Jį buvo pasikėsinta. Jis nenukentėjo, tačiau žuvo Jo adjutantas aviacijos kapitonas Pranas Gudynas, uždengęs A. Voldemarą, o rugsėjo 19 d. A. Smetona atleido Jį iš Vyriausybės vadovo pareigų. Tokiu sprendimu nepatenkinti ,,Geležinio vilko“ nariai ne kartą mėgino jėga sugrąžinti A. Voldemarą į valdžią, deja, nesėkmingai.

    1934 m. dėl Vokietijos laikraštyje išspausdinto straipsnio ,,Likimo keliais“, kuriame A. Voldemaras tvirtino, kad didinama santykių su Vokietija įtampa veda Lietuvą į pražūtį, A. Smetonos buvo apkaltintas bendradarbiavimu su vokiečių nacionalsocialistais ir Jam buvo iškelta baudžiamoji byla. 1934 m. birželio 7 d. įvyko generolo leitenanto Petro Kubiliūno vadovaujamas pučas, kuriam nugalėjus buvo ketinama A. Voldemarą grąžinti į Ministro Pirmininko pareigas, tačiau jam nepavykus A. Voldemaras buvo nuteistas 12 metų sunkiųjų darbų kalėjimo.

    1938 m. A. Voldemaras paleidžiamas iš kalėjimo su sąlyga, kad išvyks į užsienį. A. Voldemaras išvyko į Prancūziją, bet 1939 m. rugpjūčio 27 d. nusprendė grįžti į Lietuvą. Tik kirtęs Lietuvos sieną A. Voldemaras buvo sulaikytas ir apgyvendintas Zarasų mieste bei prižiūrimas policijos. 1940 m. sausio mėnesį Jis vėl buvo ištremtas į užsienį.

    Iš Lietuvos pabėgus A. Smetonai, 1940 m. birželio 19 d. A. Voldemaras su žmona grįžo į Lietuvą ir tuoj komunistinės valdžios buvo suimtas, o birželio 22 d. išsiųstas į Maskvą, kur netrukus buvo išsiųsta ir Jo žmona. NKVD kalėjime Maskvoje A. Voldemaras buvo kalinamas iki liepos 23 dienos. Tą pačią dieną A. Voldemaras su žmona buvo ištremti į Ordžonikidzę. Ten Jam sekti buvo paskirtas NKVD agentas A. Daukša-Paškevičius (slapyvardis ,,Goriec“), kuris perdavinėjo žinias, jog A. Voldemaras idealizuoja Vokietiją ir kalba apie A. Smetonos Jam padarytas skriaudas, apie greitai kilsiantį Vokietijos ir TSRS karą, kurį, be abejonės, laimėsianti Vokietija.

    1941 m., naktį iš birželio 26 į 27 d., Voldemarai buvo suimti, tardomi. A. Voldemaras buvo verčiamas prisipažinti, kad yra Vokietijos žvalgybos agentas. 1941 m. lapkričio mėnesį Jo tardymas buvo baigtas ir byla perduota garsiajam Ypatingajam pasitarimui (Osoboje sovieščanije) prie Tarybų Sąjungos NKVD. A. Voldemaras laukė nuosprendžio Ordžonikidzės kalėjime, tačiau frontui artėjant prie Šiaurės Kaukazo Jis buvo pervežtas į Maskvos Butyrkų kalėjimą. 1942 m. gruodžio 16 d. A. Voldemaras mirė Butyrkų kalėjime.

   ,,Augustinas Voldemaras buvo iškili ir tvirto charakterio asmenybė, kurio nuopelnai atkuriant Lietuvos valstybę yra neįkainuojami. Deja, dėl A. Smetonos trumparegiškumo ir asmeninių ambicijų Lietuva labai anksti neteko šio didžio valstybininko, kuris būdamas valdžioje galėjo Lietuvos Valstybės likimą pasukti kita linkme“, - sakė VLNDS Vadas Mindaugas Gervaldas.

VLNDS Spaudos tarnyba

© 2008 Vieningasis Lietuvių Nacionaldarbininkų Sąjūdis.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 02 Sau 2011 16:04. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 11 Spa 2009 18:24 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27131
Miestas: Ignalina
A. Voldemaras, voldemarininkai, "Geležinis vilkas"

http://diskusijos.patriotai.lt/diskusij ... 80&start=0
http://diskusijos.patriotai.lt/diskusij ... 0&start=20
http://diskusijos.patriotai.lt/diskusij ... 0&start=40

(P.S. Norint perskaityti šią diskusiją, reikia užsiregistruoti Patriotai.lt)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 02 Gru 2009 17:31 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27131
Miestas: Ignalina
   Lietuvis Augustinas Voldemaras, iš Dysnos kaimo dabartiniame Ignalinos rajone.

Šaltinis - http://www.ligonine.lt/biblioteka/?ps=1 ... itemid=250

La Lithuanie et ses problemes

Autorius: Voldemar, Augustin

Metai: 1933

UDK: 947.45

Šifras: 947.45/Vo

  Augustino Voldemaro veikalas prancūzų kalba "Lietuva ir jos problemos". Šio egzemplioriaus antraštiniame lape yra prof. Vlado  Jurgučio autografas bei tam pačiam profesoriui Autoriaus, t. y. Augustino Voldemaro, dedikacija, įrašyta 1933 m.

Paveikslėlis

   Apie Augustiną Voldemarą:

1918 11 11 – 1918 12 26 Vadovavo I Ministrų kabinetui
1926 12 17 – 1929 09 23 Vadovavo XIV Ministrų kabinetu

   Išsilavinimas ir mokslinė veikla:

1896 Baigė apskrities mokyklą
1904 Aukso medaliu baigė Peterburgo gimnaziją
1909 Baigė Peterburgo universiteto istorijos ir filologijos fakultetą
1910 Išlaikė magistro egzaminus
1911 Peterburgo universitetas jam suteikė docento laipsnį
1914 – 1915 Stažuotės Italijoje ir Švedijoje
1916 – 1917 Permės universiteto ekstraordinarinis profesorius
1920 Dėstė Aukštuosiuose kursuose
1922 – 1926 Lietuvos universiteto profesorius

   Biografija:

1883 04 16 Gimė Dysnos kaime, Ignalinos rajone
1916 Vienas iš Lietuvių tautos pažangos partijos įkūrėjų
1917 Dalyvavo Rusijos tautų kongrese Kijeve
1918 Ukrainos Rados veikėjas, atstovavo Ukrainos delegacijai Brest-Litovsko taikos derybose tarp Tarybų Rusijos ir Vokietijos
1918 Pabaigoje grįžo į Lietuvą, buvo kooptuotas į Valstybės tarybą
1918 11 11 – 1918 12 26 Vadovavo I Ministrų kabinetui ir buvo užsienio reikalų ministras
1918 12 26 – 1919 03 12 II Mykolo Šleževičiaus ministrų kabinete buvo užsienio reikalų ministras
1919 03 12 – 1919 04 12 III Prano Dovydaičio ministrų kabinete buvo užsienio reikalų ministras
1919 04 12 – 1919 10 07 IV Mykolo Sleževičiaus ministrų kabinete buvo užsienio reikalų ministras
1919 10 07 – 1920 06 19 V Ernesto Galvanausko ministrų kabinete buvo užsienio reikalų ministras
1919 01 18 – 1920 01 21 Lietuvos delegacijos vadovas Versalio taikos konferencijoje. Išrinktas III Seimo atstovu nuo Lietuvių tautininkų sąjungos
1926 12 17 – 1929 09 23 Vadovavo XIV Ministrų kabinetui, kartu buvo Užsienio reikalų ministras
1928 11 22 Laikinai ėjo Krašto apsaugos ministro pareigas
1934 06 07 – 1934 06 08 Vienas iš nepavykusio karinio pučo organizatorių, Pučui pasibaigus įkalintas
1938 Amnestuotas, ištremtas į užsienį
1940 Grįžo į Lietuvą. Tarybų valdžios suimtas, ištremtas
1942 05 16 Mirė Maskvos Butyrkų kalėjime

    Visuomeninė veikla:

    Yra parašęs nemažai mokslo darbų socialinėmis, istorinėmis, kultūrinėmis temomis, politinių straipsnių. Kai kurie jo darbai buvo vertinami prieštaringai, netgi uždrausti.

(Iš Prano Judicko kolekcijos)

AUGUSTINO VOLDEMARO RAŠTAI


http://www.aidai.us/index.php?option=co ... Itemid=212

Ištrauka:

    "Prisimename A. Voldemaro biografiją, lyg nurodydami, kad reikėjo ja aprūpinti ir jo raštų rinktinę. Lietuvių Enciklopedija platokai aprašė A. Voldemarą, bet kai kurie duomenys nesutinka su tais, kurie duodami oficialiame leidinyje "Lietuvos Universitetas" (1927), kuriam, reikia prileisti, žinias apie save suteikė pats A. Voldemaras.

    Paties redaktoriaus M. Šimkaus nurodymu, pateikiama tik "maža dalis prof. A. Voldemaro rašytinės veiklos" (p. XI). Iš pateiktųjų jo žurnalinių ir laikraštinių straipsnių maty-tvti, kiek platus buvo io interesas: ir istorija, ir literatūra, ir teisė, ir politika. Šiame "Raštų" tome randamus rašinius aplamai galima skirstyti į keturis skyrius: moksliniai darbai, užsienio politikos klausimai, įvairios recenzijos, poleminiai publicistiniai straipsniai.

    Iš mokslinių darbų randame šiuos: 1909 m. rusiškai išspausdintą ir K. Kasakaičio išverstą tautinės kovos Didžiojoje Lietuvos Kunigaikštijoje XV-XVI a. apžvalgą (p. 149-183), straipsniuką apie senovės Romos istorikų raštų tyrinėjimą (p. 185-193), plačią Dantės biografiją (p. 259-312), Krėvės kūrybos nagrinėjimą (p. 315-365), apie K. Būgą kaip žmogų ir mokslininką (p. 445-480), pagaliau studiją "Universitetas ir mokslas" (p. 369-444). Pastaroji studija ypačiai verta dėmesio dėl to, kad ji parodo ir plačią autoriaus erudiciją, ir gilų jo žvilgsnį į mokslo uždavinius.

     Užsienio politikos klausimus liečia prancūzų kalba parašyta brošiūra apie Lietuvą ir Lenkiją (Lithuanie et Pologne, 1920, 38 psl.), kurią šiai raštų rinktinei išvertė F. Mackus (p. 195-224). Tas pats vertėjas pateikė ir kitos A. Voldemaro brošiūros apie rusų - lenkų - lietuvių santykius (Les Relations Russo-Polono-Lithuaniennes, 1920, 32 psl.) vertimą (p. 225-257). "Šių dienų patriotizmo reiškiniai" (p. 483-524) yra perspausdinta to paties vardo brošiūra, išleista 1934 m. Tai poleminis atsakymas savo kritikams J. Navakui ir P. Leonui. Nors knygoj nenurodyta, bet iš teksto galima spręsti, kad polemika vyko dėl A. Voldemaro Paryžiuj 1933 m. išleisto veikalo "La Lithuanie et ses problėmes. Tome I: Lithuania et Allemagne", kurio antroje dalyje nagrinėjami Klaipėdos krašto teisiniai ir politiniai klausimai. Pravartu gal būtų buvę ir iš šio veikalo vieną antrą ištrauką išversti.

    Recenzijų skyriuj (p. 17-141) duodama 12 knygų, daugiausia vadovėlių, kritiškas vertinimas. Tarp kitų recenzuojama J. Totoraičio disertacija apie Mindaugą, V. Dubo "Įvadas į bendrąją literatūrą", J. Ralio atliktas Homero "Odisėjos" vertimas, V. Stankevičiaus "Baudžiamoji teisė", A. Aleknos Lietuvos ir Bažnyčios istorijų vadovėliai, A. Vireliūno geografijos vadovėlis ir kt. Recenzijos kietai parašytos, su tokiu griežtumu, kokio dabar baimintumėmės."

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Sau 2011 19:04 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27131
Miestas: Ignalina
Kasparas Pocius. Šūviai į fašizmą: nutylėta atentato istorija


http://www.anarchija.lt/biblioteka/58-j ... orija.html

Kasparas Pocius – aktyvistas, istorikas, vertėjas, „anarchija.lt“ redakcinės kolegijos narys, iškeitęs oficialias švietimo struktūras į Laisvąjį universitetą.

       Tarpukario „smetoninę“ Lietuvos valstybę ir jos valdžią, kurią kasdieninėje kalboje dažniausiai įkūnija pučo keliu į valdžią atėjusio autoritarinio tautininkų diktatoriaus Antano Smetonos figūra. Ją posąjūdinėje Lietuvoje teigiamai vertina ne tik senoliai patriotai, bet ir jaunosios jų atžalos. Nors kai kurie istorikai (1) dažnai pareiškia, kad profašistinis tarpukario Lietuvos režimas neleido formuotis pilietinei visuomenei ir demokratijai, publika mano kitaip.

      Žurnalas „Veidas“ 2007-aisiais atliko tyrimą, kurio duomenimis 65 proc. apklaustųjų mano, kad A. Smetona šalies istorijoje suvaidino teigiamą vaidmenį. Dar vienas simptominis reiškinys – daugiausia teigiamai vertinančiųjų A. Smetoną yra tarp jaunų ir vidutinio amžiaus apklausos dalyvių. (2)

      Ką galėtų reikšti tokie vertinimai? Pirmiausiai tai, kad posovietinė Lietuvos visuomenė liko ištikima užkonservuotiems tarpukario Lietuvos idealams – nacionalistinei, kai kada šovinistinei „kietos rankos“ politikai, ksenofobijai, kitaminčių šalies viduje ir užsienio valstybių agresijos baimei.

       Prie šių „vertybių“, kurias drąsiai galime vadinti dešiniosiomis, sąrašo naujieji tautininkai, konservatoriai ir patriotai pridėjo naujas – homofobiją, rasinę ir lytinę diskriminaciją, Edipo kompleksu dvelkiančią šeimos politiką. Tai – akis badanti paranojiška konservatyvi reakcija į globalinius pokyčius, kurią dar labiau skatina kapitalistinės sistemos krizė.

       Praėjusį rudenį į valdžią atėję dešinieji jau spėjo gudriai pasinaudoti Vakarų politinių mąstytojų aprašomu „išimties būviu“ (būkle, kai tikro ar tariamo pavojaus akivaizdoje valdžia leidžia sau varžyti vis daugiau piliečių teisių). Susidūrusi su kritine ekonomine padėtimi, ji pradėjo dirbti „nepaprastomis aplinkybėmis“ – nakties metu priiminėti prieš visuomenę nukreiptus įstatymus. Visuomenei pasipriešinus, ji panaudojo prieš juos policinę galią, pradėjo riboti susirinkimų laisvę. Policiniai prievartos metodai, kurių panaudojimo būdus smetoninėje Lietuvoje savo knygoje prieš porą metų vaizdžiai aprašė jaunas istorikas Modestas Kuodys (3), klesti ir dabar – pakanka prisiminti draudimus vykti visuomenės įvairovę išreiškiančių jėgų renginiams, prašymus, kad saugumas „prižiūrėtų antivalstybinius interneto tinklalapius“, gumines saugumo pajėgų kulkas į sausio 16-osios protestuotojų kojas.

      Tuo tarpu visuomenėje vis aiškesnės fašizmo apraiškos. (4) Tautiškai nusiteikusių Kauno universiteto studentų isteriją dėl bolševizmo plitimo, kuri paskatino 1926-ųjų gruodžio pučą, primena kovo 11-osios neonacių eitynės, kurias sankcionuodami Vilniaus savivaldybės konservatoriai savaip interpretuoja demokratinės Lietuvos Respublikos atkūrimo įvykį.

      Visus šiuos faktus dera paminėti tam, kad būtų pagrįsta mano straipsnio hipotezė – Lietuvos visuomenėje pastaruoju metu pradeda vyrauti profašistinės nuostatos, artimos 1926-ųjų gruodžio 17-osios perversmo rengėjų strategijai. Todėl būtinas istorinis ekskursas į tarpukario Lietuvą ir žvilgsnis į tą laikmetį iš radikaliai kitokios perspektyvos. Tokią perspektyvą su tam tikromis išlygomis siūlo tarpukario Lietuvos aušrininko, socialisto revoliucionieriaus, Andriaus Bulotos (advokato, Rusijos Dūmos nario, žymaus tarpukario Lietuvos veikėjo Andriaus Bulotos sūnėno) dokumentinė apysaka „Limuzinas Nr. 4“.

Paveikslėlis

Andrius Bulota (1907-1974)

     Kaip išlygas reikėtų vertinti šios knygos pasirodymą jau po autoriaus mirties, 1977-aisiais, sovietinėje Lietuvoje, į kurią po klajonių ir abejonių grįžęs autorius privalėjo paklusti ideologinėms klišėms. Tos klišės gerai matosi perskaičius komunistų partijos istorijos funkcionieriaus Romo Šarmaičio straipsnį, įdėtą knygos pabaigoje.

       Tai, kad buvęs eseras Andrius Bulota dar 1934-aisiais parašė laišką LKP atstovybei prie Kominterno ir pasiprašė politinio prieglobsčio Sovietų Sąjungoje, jam, aišku, garbės nesuteikia. Be to, kovodamas Ispanijos pilietiniame kare, jis rinkosi stalinines Internacionalines brigadas. Jo mokslo draugas ir ilgametis idėjinis bičiulis Martynas Gudelis, su kuriuo Andrius inicijavo įvykius, apie kuriuos kalbėsime šiame straipsnyje, tuomet darbavosi anarchosindikalistų gretose Barselonoje ir 1936-aisiais vyko į Maskvą ne su politinio prieglobsčio prašymu, o su Ispanijos anarchosindikalistų delegacija.

     Nepaisant šių išlygų, „Limuzinas Nr. 4“ yra nepaprastai vertingas socialinių judėjimų Lietuvoje istorijos šaltinis. Įvykiai, apie kuriuos pasakojama šiame tekste – irgi nepaprasti.

      Vis dar stengiamasi nuvertinti, o kartais net užmiršti 1929 m. gegužės 6-osios pasikėsinimą į tuometinio Lietuvos ministro pirmininko Augustino Voldemaro gyvybę – vadinamąjį atentatą. Galbūt dėl to, kad jis susijęs su socialistinės aušrininkų organizacijos ir ypač Lietuvoje veikusių socialistų revoliucionierių maksimalistų – Rusijos eserų pavyzdžiu susikūrusių ir dažnai jų pavyzdžiu sekusių anarchistų – veikla.

Kas jie, lietuviai anarchistai?


       Kaip netyčia tapusioje viena iš išsamiausių lietuviškojo anarchizmo studijų – knygoje apie aušrininko, radikalaus socialisto, rašytojo Kazio Borutos kūrybą – rašo Vytautas Kubilius, „Rusijos revoliucijos pastūmėjo aušrininkus į kairę nuo palšo liberalizmo – starto linijos 1910 m.“ (5)

       Visas liberalias sroves jungęs žurnalas pasuka į kairę: „Reikia eiti kartu su revoliucija, veržtis į ateitį (o ne dairytis į žilą senovę), matuoti istoriją visos žmonijos (o ne vienos tautos) interesais, kovoti dėl visų prispaustųjų laisvės“ – tokie nauji „Aušrinės“ šūkiai.

      „Aušrininkai pripažino socializmą „galingiausiu šių dienų veiksniu“, pajungdami jį laisvos asmenybės idėjai, paveldėtai iš liberalizmo filosofijos. Aušrininkų sąjūdis, garsindamas atskiros asmenybės galią ir reikšmę, nepripažino klasių kovos kaip pagrindinio istorijos variklio, o proletariato būriuose neišvydo revoliucinės kovos hegemono. Tai buvo neapibrėžtų simpatijų socializmui, pažangos troškimų, utopinių lygybės ir laisvės projektų, pasipriešinimo emocijų išraiška.“

      Tiek Romas Šarmaitis, tiek Vytautas Kubilius savo studijose pabrėžia vien Rusijos judėjimų – narodnikų ir revoliucionierių socialistų – įtaką lietuviams eserams.

       Žinoma, narodnikų ir anarchokomunistų idėjos Lietuvoje buvo žinomos dar nuo 1905 metų, jos plito pirmiausia ne iš Rusijos, o iš Lenkijos, kurios mieste Baltstogėje revoliucijos metu brendo ne tik anarchistinis judėjimai, bet ir atskiros asmenybės, tokios kaip keleto knygų autorius Edvardas Abramowskis. (6)

      Taip pat nepamirškime ir Vokietijos. Marijampolės gimnazijoje iš rankų į rankas plito „Aktion“ – nedogmatinis Vokietijoje leidžiamas kairysis žurnalas, jauniems menininkams ekspresionistams teikęs ne tik peno, bet ir žinių apie Bavarijos tarybų respubliką – vieną radikaliausių kairiųjų projektų XX amžiuje. Dar neaišku, ar Lietuvos radikalų neįkvėpė Lietuvoje gimusių ir visame pasaulyje išgarsėjusių anarchistų – Emmos Goldman ir Alexandro Berkmano – idėjos.

      Nenuostabu, kad individualūs maištininkai, neįsivaizduojantys solidarumo be laisvės, o vietoj patriotiško žvalgymosi į praeitį rinkęsi ateitį, tapo nesuprasti nei reakcingoje tarpukario, nei totalitarinėje sovietmečio visuomenėje. Užtenka pasakyti, kad vienas didžiausių „nenuoramų“, rašytojas Kazys Boruta, kalėjime sėdėjo tiek Smetonos laikais, tiek Lietuvą okupavus naciams, tiek sovietams. Kita vertus, laisvų, Lenino idėjomis nesižavinčių socialistų negalėjo mėgti ir Sovietų Sąjungos Lietuvoje įkurta pogrindinė Lietuvos komunistų partija, savo spaudoje nuolat šmeižusi aušrininkus ir eserus, prisiviliojusi ne vieną anarchistinių idėjų skleidėją.

      Socialistų revoliucionierių partija, 1926 m. pasivadinusi socialistų revoliucionierių maksimalistų sąjunga, buvo sudaryta iš studentų, kartais darbininkų ir net kareivių kuopelių, kurios, pasak Vytauto Kubiliaus (7), gyveno sukilimo viltimis, bet nevarė jokio agitacinio darbo, skelbė labiau stichišką nepasitenkinimą, o ne realių pertvarkymų programą. Šis sambūris, nors veikė nelegaliai, vadovavo aušrininkų sąjūdžiui, į savo gretas verbuodamas pačius veikliausius.

      Vienas iš sambūrio ideologų Vladas Karosa 1925 m. lapkričio 5 d. didžiojoje Kauno universiteto salėje skaitė viešą paskaitą temą „Studentų teisės ir atstovavimas“. Studentai dėl to buvo užpulti ateitininkų ir tautininkų, apsiginklavusių lazdomis, kardais ir pistoletais (tarp studentų buvo nemažai karininkų).

       Paskelbus mirties nuosprendį kareiviui komunistui N. Jubileriui, socialistai revoliucionieriai V. Karosa ir J. Lukoševičius Lietuvos prezidentui nusiuntė studentų aušrininkų telegramą: „Prezidente, nedrįskite leisti žudyti nekaltų žmonių!“

       Dar vienas eserų ideologas, jau minėtas Martynas Gudelis pateko į policijos akiratį, kai 1926-ųjų rugsėjo 5 d. kartu su draugais „viešame mitinge kurstė susirinkusius atsisakyti nuo kareiviavimo, organizuotis į revoliucines darbininkų jaunimo eiles, ištikus karui Lenkijos su Lietuva, nukreipti visiems ginklus prieš savo vyriausybę, kelti pasaulinę revoliuciją ir pan.“

      Jei tokios taktikos lietuviškieji eserai laikėsi dar iki profašistinio Smetonos ir jo karininkų pučo, tai po jo Kazys Boruta iš savanoriškai tremčiai pasirinktos Latvijos atvirai rašė savo draugui: „Lietuvoj reikalai gana liūdni. Nėra jokios realios jėgos fašizmui versti. Mano galva, reikia arba suprovokuoti Lietuvos žlugimas arba pradėti partizanų kovas.”

       Lietuvos eserai, neturėdami tokio politinio užnugario, kaip komunistai, kuriuos „šefavusi“ Sovietų Sąjunga, kaip rodo dokumentai, netgi finansavo smetoninį režimą, buvo pasmerkti arba išnykti, arba išsaugoti save jungdamiesi prie įvairių kairiųjų jėgų.

       Iš tokių jėgų minėtini socialdemokratinių pažiūrų plečkaitininkai, kuriems po nepavykusio 1927-ųjų Tauragės pučo teko trauktis į tuometinę Lenkiją, Vilnių. Čia tuometiniai jauni ir radikalūs socialdemokratai leido savo laikraščius, aprašydami kitokią smetoninės Lietuvos tikrovę, nei matė ir tebemato Lietuvos patriotai – kalėjimų Lietuvą, žudynių Lietuvą. Nors vėliau, jau po atentato Andriui Bulotai ir Martynui Gudeliui teks susidurti su plečkaitininkais, jų ryšiai liko trumpalaikiai.

Paveikslėlis

Anarchistinės pakraipos žurnalas „Aušrinė“, 1933 m. Nr. 1

       Šalia maištingų raginimų būta ir ramaus darbo. Lietuvos anarchistai redagavo laikraščius „Draugas“, „Daugas jauniems“, Revoliucionierius“ (8), 1931–1933 m. aktyviai bendradarbiavo žurnale „Aušrinė“, kuriame, prisidengę įvairiais slapyvardžiais, plėtojo laisvą socialistinę mintį, pristatydavo naujas idėjas ir tendencijas, sklindančias ne tik iš lietuvių studentų centru tapusio Berlyno, bet ir iš Ispanijos, kur tuo metu jau darbavosi Martynas Gudelis.

Atentatas


       1929 m. gegužės 6 d. vakare Kauno Valstybės teatro sodelyje 7–9 šūviais iš revolverių buvo sutiktas Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Augustinas Voldemaras. Vienas iš palydos karininkų buvo nušautas, pora žmonių sužeista, o pats A. Voldemaras liko sveikas. Pasikėsintojai nepastebimai pasišalino iš Valstybės teatro sodelio ir dingo. (9)

       Ieškodama pasikėsintojų, policija iš pradžių įtarė ir suėmė 15 ateitininkų organizacijos narių. Tačiau 1929 m. gegužės 9 d. Kaišiadorių miško urėdijos Būdos girininkijos miške į policijos rankas pateko studentas technikas Aleksandras Vosylius, kuris sunkiai susižeidė, netyčia sprogus jo paties pasigamintai granatai, ir buvo užėjęs pas eigulį pagalbos. Susiviliojęs policijos pažadėtu 50 tūkstančių litų atlyginimu, vyr. eigulys Kazys Rėklys apie nepažįstamą atvykėlį pranešė savo vyresnybei ir policijai. (10) Netrukus iš Kaišiadorių atvyko apskrities policijos vadas su palyda ir A. Vosylių suėmė. Tą pačią dieną A. Vosylius buvo pristatytas į Kauną.

      Netrukus policija, apklaususi A. Vosyliaus buto šeimininkus, liudininkus ir surinkusi savo agentų pranešimus, nustatė, kad pasikėsinimą prieš A. Voldemarą suorganizavo ir įvykdė negausi studentų aušrininkų grupė: Aleksandras Vosylius, Andrius Bulota ir Martynas Gudelis. Visi jie buvo valstiečių vaikai, baigę Marijampolės realinę gimnaziją ir 1929 m. studijavo universitete, Kaune. (11)

      Buvo manoma, kad prie sąmokslo yra prisidėjęs ir jaunas poetas Vytautas Montvila, beje, į lietuvių kalbą išvertęs „Internacionalą“, vėliau nužudytas nacių. Suimtą A. Vosylių gegužės 9 ir 10 d. tardė kriminalinės (kartu ir politinės) policijos valdybos direktorius Jonas Statkus, bet nieko neišgavo. A. Vosylius pareiškė, kad parodymus duosiąs vėliau.

      Apklaususi liudininkus, žvalgyba bent apytikriai nustatė pasikėsinimo dalyvių pavardes. Vidaus reikalų ministras Ignas Musteikis 1929 m. gegužės 11 d. raštu ministrui pirmininkui, užsienio reikalų ministrui ir einančiam krašto apsaugos ministro pareigas A. Voldemarui oficialiai pranešė, kad pasikėsinimą ,,atliko Lietuvos universiteto studentai Vosylius Aleksandras, Bulota Andrius, Gudelis Martynas ir Mėšlius Vincas“.

      Perskaitęs raštą A. Voldemaras uždėjo rezoliuciją:

„P. Štabo v-kui

Kaltinamuosius, kurie suimti ir kurie bus suimti, atiduoti karo lauko teismui, kurio žinion atiduoti suimtuosius ir visą bylą. A. Voldemaras, e. Krašto aps. min. p. 11.V.29“. (12)

       Po kelių dienų žvalgyba duomenis apie atentatą patikslino: „Nustatyta, kad dalyvavę kartu su Vosylium atentate yra studentai Andrius Bulota ir Martynas Gudelis“. (13) Mat suėmus V. Mėšlių paaiškėjo, kad jis gegužės 6 d. viešėjo pas pažįstamą draugą Prienų rajone ir atentate nedalyvavo.

       Fašistinės valstybės teisėsaugininkams rūpėjo kuo greičiau susidoroti su „teroristais“. „Teismo posėdį padaryti galimai greičiau“, pabrėžė įsakyme P. Kubiliūnas. (14) Mat gydytojas Juozas Žemgulys, suėmimo dieną operavęs karo ligoninėje A. Vosylių, savo išvadoje nurodė, kad jo paciento žaizdos yra „sunkių sužalojimų rūšies“ ir ligonis gali mirti nuo kraujo užsikrėtimo. (15)

      Vyriausybiniame laikraštyje „Lietuvos aidas“ skelbiama: „Vosylius po perrišimo karo ligoninėje tą pačią gegužės mėn. 9 d. buvo nugabentas į Kauno kalėjimo ligoninę, kur jis tebegydomas iki šiai dienai. Jo sveikata gerėja, ir laukiama, kad jis tuojau visai pasveiks. Tada jis bus ištardytas ir smulkiai apie visą atentato organizavimą apklaustas. Jis yra perduotas kariškos valdžios žinion“. (16)

      Šis pranešimas buvo paskelbtas jau po to, A. Vosylius buvo atiduotas karo lauko teismui už tai, kad „priklausė slaptai plečkaitininkų organizacijai“, kad jis politiniais sumetimais, „norėdamas nužudyti p. Respublikos prezidentą, padėjo miesto sode dvi granatas ant kelio, kuriuo turėjo vykti automobiliu p. Respublikos prezidentas, bet dėl nepareinančių nuo jo aplinkybių sumanymo neįvykdė, nes granatos buvo rastos“, kad jis kelis kartus iššovė iš revolverio „tikslu nužudyti p. Ministerį pirmininką, užsienių reikalų ministerį ir e. krašto apsaugos ministerio pareigas profesorių Voldemarą“ ir kitus. (17)

      Karo lauko teismo posėdis įvyko 1929 m. gegužės 22 d. Kauno sunkiųjų darbų kalėjime. A. Vosylius, matyt, jau buvo įsitikinęs, kad jo bendražygiai perėjo Lietuvos–Lenkijos administracijos liniją ir žvalgyba jų nebepasieks. Todėl jo parodymai teisme buvo atviresni. Jie užrašyti teismo sekretoriaus posėdžio metu.

      Tardomas teismo pirmininko Braziulevičiaus, A. Vosylius pasisakė esąs Lietuvos universiteto technikos fakulteto mechanikos skyriaus studentas. Kai buvo perskaitytas krašto apsaugos ministro 1929 m. gegužės 15 d. įsakymas-kaltinamasis aktas ir teisiamasis paklaustas, ar prisipažįsta kaltas, A. Vosylius pareiškė, kad ,,prie plečkaitininkų neprigulėjo ir nemanė priklausyti“, kad valstybės prezidento nužudyti nenorėjo, jo, Vosyliaus, išmestos granatos sprogti negalėjo, nes buvo neužtaisytos. Toliau jis parodė, jog norėjęs, „kad Lietuvoje būtų seimas; kadangi Ministeris pirmininkas kliudė tam, tai jis norėjo jį nužudyti“. Tačiau į A. Voldemarą jis nešaudė ir granatos į jį nemetė, kaip buvo pasikėsintojų susitarta, „nes nenorėjo nekaltų aukų, kadangi buvo pašalinių žmonių“. Jis turėjo tris granatas, iš kurių dvi ,,išmetė šiapus teatro, skaitant nuo Laisvės alėjos“, išbėgo pro dešinę teatro pusę į Kęstučio gatvę, pasuko į Laisvės alėją, o po to Aušros taku užlipo į kalną, į Ąžuolyną, ir naktį atsidūrė laukuose. (18)

      Į klausimą, kaip susižeidė, A. Vosylius atsakė, kad „turėjo dar granatą ir du revolverius – brauningą ir parabelių. Brauningą užtaisė ir padėjo žemėn, kad užtaisius vėliau granatą, paimtų revolverį ir nusišautų, o kad tikriau būtų – granata turėjo dabaigti. Granata kažkodėl tuojau sprogo, bet ne visai ir tik sužeidė“. Tai įvyko naktį iš gegužės 8 į 9 d. miške. (19) Alpdamas, netekdamas sąmonės, jis rytą pasiekė eigulio namą, kur policija jį netrukus suėmė. Dalyvavusių atentate „draugų pavardės: Gudelis Martas ir Bulota Andrius...“ (20) Paklaustas, kur kiti bėgo, atsakė nežinąs, nematęs, nes bėgęs vienas. (21)

      Kaltintojams rūpėjo primesti A. Vosyliui ryšius su komunistų partija, todėl žvalgybininkai pakišo jam komunistinį atsišaukimą. Paklaustas, iš kur buvo pas jį namie rastos komunistinės proklamacijos, atsakė nežinąs ir nematęs. Tardomas A. Vosylius pareiškė, kad „pas save jokios komunistinės literatūros neturėjo“, o „į komunizmą žiūri kaip į neigiamą apsireiškimą“. (22)

      Paskutiniame žodyje A. Vosylius patvirtino, kad „Respublikos prezidento nužudyti nenorėjo“. Į teismo pirmininko pastabą, kad teisiamasis ne viską pasakė, ką žinojo, A. Vosylius pareiškė, jog „pasakė visą teisybę, nes puikiai supranta, kas jam gresia, ir nėra reikalo ką nors slėpti. Norėjo nusižudyti – nepasisekė, bet vis vien vieną kartą mirti reikia“. (23)

      Teisme tardymas truko su trumpomis pertraukomis – kai teisiamasis ligonis nualpdavo, jį reikėdavo atgaivinti.

Paveikslėlis

Voldemaras su žmona Vokietijoje, 1928 m.

      Karo lauko teismas savo 1929 m. gegužės 22 d. „Nusprendime“ pripažino, kad A. Vosylius 1928–1929 m. „priklausė slaptai socialistų revoliucionierių maksimalistų ir plečkaitininkų organizacijoms“, kad:

     1) norėdamas nužudyti p. Respublikos prezidentą, turėjo vieną granatą paruošęs sprogdinimui ir dvi granatas atsargoje, laukdamas miesto sode atvykstant iš Kęstučio gatvės automobiliu p. Respublikos prezidento, bet dėl nepareinančių nuo jo aplinkybių sumanymo neįvykdė, nes p. Respublikos prezidentas neatvyko, ir

     2) tikslu nužudyti p. Ministerį pirmininką [...] profesorių Voldemarą ir jį lydėjusius du karininkus padarė iš revolverio keletą šūvių, kuriais nukautas vyr. leit. Gudynas, sunkiai sužeistas kapitonas Virbickas ir profesoriaus Voldemaro sūnėnas ir peršauti ponios Voldemarienės rūbai. (24)

      A. Vosylius buvo nuteistas mirties bausme – sušaudyti. Tuojau po teismo nuosprendžio A. Vosylius drebančia ranka pasirašė malonės prašymą prezidentui, kuriame pasakyta:

      „Šiame nusikalstamame darbe mano tik tiek tėra kaltės, kad prigulėjau prie teroristų organizacijos su tikslu nuversti esamą dabartinę vyriausybę ir buvau pasiryžęs tik vien prieš Ministerio Pirmininko gyvybę, bet jokiu būdu ne prieš Jūsų Ekscelenciją, p. Prezidente, ir neprigulėjau prie maksimalistų bei plečkaitininkų grupių, kaip šiandieną Teismas savo sprendimu pripažino, bet tik prigulėjau ir tą įvykdyti buvau pasiryžęs vien dėl to, kad iki šiol nebuvo manoma sušaukti seimą. Įvykio momente į Ministerį pirmininką aš nebuvau paleidęs nė vieno šūvio, kadangi jis buvo apsuptas pašalinių asmenų, kurių kraujo pralieti nenorėjau, o tie šūviai buvo kaip tik tų dviejų dingusių mano draugų“. (25)
   
      Nuteistasis prašė mirties bausmę pakeisti kalėjimu. Ant prašymo uždėta rezoliucija: „Atmesti. A. Smetona. 23–V–29“.

      Tame pačiame lape įrašyta, kad „malonės prašymas atmestas, yra man paskelbta 1929 m. gegužės 24 d. 1 val. 42 min.“ Pasirašė A. Vosylius. Mirties bausmė įvykdyta 1929 m. gegužės 24 d. 2 val. 24 min. Kauno VI forto rajone.

      Pasinaudoję atentatu, fašistai dar labiau sustiprino represijas prieš pažangiuosius gyventojus. 26 aušrininkai, nieko bendro su pasikėsinimu neturėję studentai, gimnazistai ir tarnautojai, 1929 m. karo lauko teismo buvo nuteisti ilgus metus kalėti vien dėl to, kad buvo atentato dalyvių pažįstami ar su jais draugavo. Žvalgyba sudarė naujus įtariamųjų sąrašus ir rengėsi juos represuoti. 1929 m. rudenį nušalinus A. Voldemarą iš valdžios, dauguma nuteistųjų aušrininkų, padavę malonės prašymus A. Smetonai, iki 1931 m. išėjo į laisvę. (26)

Post Scriptum


      Nesulaukę savo veiksmams paramos, apie tris savaites prasislapstę Kaišiadorių urėdijos miškuose, A. Bulota ir M. Gudelis perėjo Lietuvos–Lenkijos administracijos liniją ir atsidūrė okupuotame Vilnijos krašte. Slapstydamiesi nuo Lenkijos policijos, apie tris savaites gyveno nelegaliai pas vieną atbėgusį iš Lietuvos Tauragės sukilimo dalyvį. Po to jie išvyko į Čekoslovakiją, paskui į Austriją ir legaliai joje apsigyveno.

      A. Bulota mokėsi Vienos aukštojoje ekonomijos ir komercijos mokslų mokykloje. Nuslopinus 1934 m. vasario mėn. Vienos darbininkų sukilimą, Austrijos policija ėmė reikalauti, kad A. Bulota išvyktų iš šalies, grasino jį išsiųsti į hitlerinę Vokietiją, kuri galėjo jį perduoti į Lietuvos policijos rankas. 1934 m. lapkričio 6 d. A. Bulota padarė lemtingą kompromisą savo gyvenime – iš Vienos pasiuntė laišką į Maskvą LKP atstovybei prie Kominterno Vykdomojo komiteto. „Vienintelis kraštas, kur aš tikiuosi rasti prieglaudą, tėra Sovietų Rusija“ (27) rašė jis laiške.

      Gavęs A. Bulotos laišką, Z. Angarietis 1934 m. gruodžio 28 d. paprašė jį smulkiau parašyti apie pasikėsinimo iniciatorius ir tikslus, nurodyti, kaip atentato dalyviams pavyko pasislėpti. Iš Angariečio laiško matosi, kokių absurdiškų prietarų buvo pilnos Kremliuje prisiglaudusių komunistų galvos. A. Bulota 1935 m. sausio 5 d. laiške gana išsamiai atsakė į tuos klausimus. Jis rašė: „Pasikėsinimą dariusi grupė nebuvo partinė grupė. Tai buvo revoliucinė studentų ir darbininkų grupė, kurios tikslas buvo vieningom jėgom nuversti fašizmas, suduodant jam mirtinus smūgius iš viršaus ir kartu pereinant prie ginkluoto darbininkų, valstiečių ir kareivių sukilimo [...] Gal buvo suklysta kovos priemonių ir būdų pasirinkime, tačiau tuomet buvo įsitikinimas, kad bus susilaukta iš visų revoliucinių elementų realios paramos kovoje“. (28)

      Toliau A. Bulota paaiškino, kad nei Lenkijos, nei Lietuvos žvalgyba apie pasikėsinimo rengimą nieko nežinojo. Pasikėsinimą sumanė patys jo vykdytojai. „Apie pasikėsinimo ruošimą, – rašė jis, – be pačių dalyvių, žinojo dar pora asmenų, padėjusių ginklus gabenti. Tiksliai – dieną ir valandą dalyviai niekam nepranešė. Bombą parūpino Al[eksandras] V[osylius] (sušaudytas), kuriam buvo prieinamos laboratorijos. Didesnė ginklų dalis buvo gauta iš tuometinių Rytprūsių [...] Maksimalistai su pasikėsinimo grupe palaikė per vieną žmogų ryšius, bet aktyviai jie nieko neveikė. Savo išleistose brošiūrose jie vėliau skelbė, kad tai jų organizacijos darbas ir kad dalyviai – jų org[anizacijos] nariai. Tai netiesa. Sušaudytasis Al. V. taip pat nebuvo jų narys“. (29)

      A. Bulota prašė, kad jam būtų leista Tarybų Sąjungoje tęsti mokslą, tačiau leidimo atvykti į Tarybų šalį A. Bulota negavo. Austrijos komunistų padedamas jis išvyko į Ispaniją. 1937–1939 m., kaip minėjome, dalyvavo respublikonų kovose (ten susitiko ir su Martynu Gudeliu, dirbusiu anarchistų štabe Barselonoje, bet, matyt, nelabai turėjo ką vienas kitam pasakyti – Gudelis kovėsi už Ispanijos laisvę, o Stalino organizuotos Internacionalinės brigados, kurioms priklausė Bulota, silpnino tos kovos dvasią ir taip rengė dirvą frankizmui). (30)

      Martyno Gudelio žygius Ispanijoje ir jo ryškią asmenybę tikimės išsamiau jums pristatyti kituose „Juodraščio“ numeriuose.

       Atėjus sovietmečiui A. Bulota, pabėgęs iš internuotųjų respublikonų stovyklos Prancūzijoje, grįžo į Lietuvą. Po karo, 1946 m. baigęs Vilniaus Valstybinį universitetą, dirbo Lietuvos TSR Mokslų akademijoje, Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute, nuo 1954 m. buvo Vilniaus valstybinio universiteto teisės fakulteto dėstytojas ir docentas. 1958 m. buvo priimtas į komunistų partiją.

       Nuo 1963 m. jis – teisės mokslų kandidatas; parašė knygą „Nuo baltojo žirgo iki svastikos“ (1962), atsiminimus „Ten, už kalnų, Ispanija“ (1974).

       Taigi buvęs eseras netikėtai padarė karjerą valstybėje, kurioje eserai buvo sodinami į kalėjimus – kalėjime po karo sėdėjo ir Kazys Boruta. Tai rodo, kad Andriaus Bulotos gyvenime dar yra nežinomųjų.

       Nors sovietinis istorikas Romas Šarmaitis ir Vytautas Kubilius atentatą vertino kaip nepavykusį bandymą sukelti ant kojų mases, įžiebti visuotinį sukilimą, o šiuolaikinis istorikas Arvydas Anušauskas (31) juos atvirai vadina teroristais, šiuos įvykius galima vertinti kaip klasikinio anarchistinio terorizmo – veiksmo propagandos arba tiesioginio veiksmo – akciją.

       Pasikėsinimas į Augustiną Voldemarą, kuris dėl savo profašistinių pažiūrų ir veiklos fašistinėje organizacijoje „Geležinis vilkas“ buvo nemėgstamas ne tik plačiosios visuomenės, bet net kai kurių tautininkų, buvo kartaus nusivylimo Lietuvos valstybe, jos policine tvarka ir demokratijos stygiumi išraiška. Sunaikinti dėl santvarkos kaltą asmenį ir taip įžiebti permainas – tokia buvo anarchistų teroristų taktika, kuri maždaug iki Antrojo pasaulinio karo buvo naudojama visame pasaulyje. Nors dėl terorizmo dažnai tarpusavyje ginčijosi patys anarchistai, beveik visi jie sutarė, kad organizuotas valstybinis terorizmas, kartais netgi įteisinamas įstatymais (elgesys karų metu ar su belaisviais, kitaminčių persekiojimas ar policinė stebėjimo kontrolė) yra žymiai pavojingesnis nei pavieniai kovotojų veiksmai ar netgi partizaninis karas.

       Taigi atentato vykdytojus galima vertinti ne vien kaip „nelaimėlius“, savo veiksmais nesugebėjusius pasiekti reikiamo tikslo, bet kaip individualius kovotojus, tarpukario Lietuvos anarchistus, kurie, skirtingai nei pogrindininkai komunistai, gerai žinojo, kad drąsiam, nors brutaliam veiksmui nereikalingi nei marksistinės dialektikos dėsniai, nei pasikliovimas svetima valdžia bei prievarta. Kol komunistai pogrindyje laukė Raudonosios armijos dalinių, kad jų dėka paimtų valdžią okupuotame krašte, anarchistai kovojo be jokio užnugario, buvo sodinami į kalėjimus ir šaudomi, privalėjo emigruoti. Tačiau jie kėlė baimę ne tik smetoniniams patriotams, jų, kaip socialistinę laisvę skelbiančių eretikų, bijota ir sovietmečiu.

       Apie juos išlieka tendencija nekalbėti ir dabartinėje Lietuvoje. Štai jauno istoriko Bernardo Gailiaus studijoje „Nusikaltimai „prie Smetonos“ (32) narpliojamos sacharino ar pašto ženklų bylos, o apie atentatą – nė žodžio. Smetoninę Lietuvą garbinantiems intelektualams baisu nusileisti į jos požemius, pajusti ne kosmetinę Laisvės alėjos, o kitokią – Varnių, Dimitravo, Pabradės lagerių dvasią. Reikia tikėtis, kad nauji tyrimai padės ne tik atskleisti mūsų šalyje kilusių socialinių judėjimų istoriją, bet ir padės atrasti naują požiūrį į tą anaiptol ne idealią visuomenę.

__________________

(1) Žr.: Liudas Truska. A. Smetona ir jo laikai. Vilnius: Valstybinis leidybos centras, 1996. Arba: Zenonas Butkus. Jei opozicija gauna paramą iš svetur... Kultūros barai, 1995, Nr. 8 / 9, p. 82, 83.

(2) Miestiečiai idealizuoja tarpukario Lietuvą: Balsas.lt, 2007 m. kovo 8 d.

(3) Modestas Kuodys. Varniai, Dimitravas, Pabradė: koncentracijos ir priverčiamojo darbo stovyklos Lietuvoje 1927–1940 m. V.: Versus aureus, 2007

(4) Apie tai satyriškai rašo kultūros kritikai Castor&Pollux. Žr: Castor&Pollux. Sąjūdžio Lietuva – nevykęs smetonmečio atkūrimo projektas: Balsas.lt, 2008 m. lapkričio 14 d.

(5) Žr.: Vytautas Kubilius. Jis troško eiti su bundančiu maištu prieš neteisybę. Iš: Kazio Borutos kūryba. Vilnius: Vaga, 1980.

(6) Plačiau apie anarchizmą Lenkijoje žr.: 1903-1981: Anarchism in Poland. Libcom.org, 2006 m. rugsėjo 13 d.

(7) Žr.: Vytautas Kubilius. Jis troško eiti...

(8) Šiuose žurnaluose ypač pasižymėjo Kazys Boruta ir jo gyvenimo draugė revoliucionierė Ona Kazanskaitė-Borutienė, žr. Vytautas Kubilius. Jis troško eiti...

(9) Lietuvos aidas, I929.V.7

(10) Lietuvos aidas, 1929.V.11

(11) Lietuvos aidas, 1929.V.16

(12) Lietuvos Ypatingasis Archyvas (toliau – LYA), Dokumentų rinkinys, Nr. 630, 1

(13) Lietuvos aidas, 1929.V.16

(14) LYA, Dokumentų rinkinys, Nr. 630, 1. 9
(15) Ten pat

(16) Lietuvos aidas, 1929.V.16

(17) LYA, Dokumentų rinkinys, Nr. 630, 1. 9

(18) Ten pat, 1. 10, 11, 12
(19) Ten pat, 1. 19
(20) Ten pat, 1. 13
(21) Ten pat, 1. 14

(22) Ten pat, 1. 15, 16, 17, 19
(23) Ten pat, 1. 20

(24) Ten pat, l. 21–22

(25) Ten pat, l. 21–22

(26) Romas Šarmaitis. Pasikėsinimas // Andrius Bulota, Limuzinas Nr. 4: dokumentinė apysaka. Vilnius: Vaga, 1977

(27) LYA, f. 77, ap. 28, b.1495, psl. 4

(28) LYA, f. 77, ap. 28, b.1495, psl. 8
(29) Ten pat

(30) Apie tai žr: Andrius Bulota. Ten už kalnų, Ispanija: prisiminimai. Vilnius: Vaga, 1974

(31) Arvydas Anušauskas. Lietuvos slaptosios tarnybos, 1918-1940. Vilnius: Mintis, 1998

(32) Bernardas Gailius. Nusikaltimai „prie Smetonos“. Vilnius: Aidai, 2008

Nevalstybinės politikos ir neoficialiosios kultūros žurnalas „Juodraštis“ Nr. 2, 2009 m. balandis
http://www.anarchija.lt/index.php/bibli ... ml#catid58

Komentarai Anarchija.lt
http://www.anarchija.lt/biblioteka/58-j ... orija.html

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Augustinas Voldemaras
StandartinėParašytas: 09 Kov 2012 16:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27131
Miestas: Ignalina
Lietuviškas duumviratas: pabaigos pradžia


http://www.lzinios.lt/Prie-kavos/Istori ... os-pradzia

Autorius: Aras LUKŠAS
08:01 Kovo 9 D. 2012

Šių metų sausį prisiminėme 85 metų senumo įvykius - 1927-uosius, įėjusius į istoriją kaip įvairiaspalvių pučų ir perversmų metus. Aprašyti visiems tų dienų nesėkmingiems mėginimams jėga pakeisti valdžią Lietuvoje tinka įvairiausi žanrai - nuo dramos iki muilo operos.

Paveikslėlis

Politinis senų draugų - prezidento A.Smetonos (dešinėje) ir ministro pirmininko A.Voldemaro tandemas gyvavo tik kiek daugiau nei dvejus metus.

Tačiau ar daug kas prisimena, kad 1927-aisiais vyko ir dar viena tyli drama. Būtent tuomet pradėjo griūti ką tik į valdžią pasodinto prezidento Antano Smetonos bei jo seno bičiulio ministro pirmininko Augustino Valdemaro tandemas. Ir kas žino, kaip būtų pakrypusi tarpukario Lietuvos politinė raida, jei ne šio garsaus duumvirato žlugimas.

Ledas ir liepsna

Kalbėdami apie ko nors pabaigą, neišvengiamai turime prisiminti ir pradžią. Kas taip tvirtai susiejo šiuos du nepriklausomos Lietuvos valdžios vyrus, kurie dėl savo nesuderinamo būdo, regis, gyvenime turėjo tiesiog prasilenkti? Skyrėsi ir jų amžius, ir charakteriai, ir polinkiai, ir temperamentas. Trumpai sakant, A.Smetona ir A.Voldemaras tarpusavyje buvo suderinami kaip ledas ir liepsna. Ramus, santūrus, švelnaus būdo prezidentas. Ir jo ministrų kabineto vadovas - karštakošis avantiūristas, niekuomet žodžio kišenėje neieškantis genialus manipuliatorius, visuomet linkęs pirmiau įsivelti į peštynes, o tik tada žiūrėti, kas iš to išeis.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Įdomiausia, kad net nutrūkus pačioje XX amžiaus pradžioje užsimezgusiai dviejų tuomet dar būsimų politikų draugystei, jie netapo priešais. Bent jau iki 1934-ųjų vasaros, kai prieš savo mokytoją A.Smetoną mokinys A.Voldemaras surengė nepavykusį pučą.

Dviejų aukštaičių draugystė

Dviejų vyrų draugystė užsimezgė dar 1901 metais Peterburge. Tiesa, A.Voldemarą vyru tuo metu pavadinti dar buvo sunku - aštuoniolikmetis vaikinas, jau metus gyvenantis pas Putilovo fabrike dirbantį brolį tiesiog ieškojo korepetitoriaus, padėsiančio jam pasirengti stojamiesiems egzaminams į gimnaziją.

Paveikslėlis

A.Smetona (sėdi centre) ir A.Voldemaras (stovi pirmas iš dešinės) Valstybės taryboje 1918 metais.

Jam, kaip ir būsimam garsiam kalbininkui Kazimierui Būgai, padėti apsiėmė devyneriais metais vyresnis Peterburgo universiteto penktakursis, busimas teisininkas A.Smetona. Pažintis, netrukus peraugusi į nuoširdžią draugystę, A.Voldemarui buvo lemtinga. Būsimas Lietuvos prezidentas tapo didžiausiu jo autoritetu, didžiausiu autoritetu ir mokytoju, darančiu milžinišką įtaką jo politinėms pažiūroms ir karjerai. O vėliau - nesutaikomu politiniu oponentu ir net, galima sakyti, priešu. Užbėgant įvykiams už akių reikėtų pažymėti, kad jei ne šis tikras ar tariamas priešiškumas "Tautos vadu" tapusiam ir sovietų okupuojamą Lietuvą palikusiam A.Smetonai, A.Voldemaras būtų ramiai sulaukęs senatvės kur nors laisvame pasaulyje, užuot padėjęs galvą Maskvos Butyrkų kalėjime 1942 metais.

Tačiau grįžkime į XX amžiaus pradžios Peterburgą ir paklauskime savęs - kaip nutiko, kad tuomet abu tokie skirtingi žmonės taip smarkiai susibičiuliavo. Atsakymą į šį klausimą galima rasti kad ir istoriko Liudo Truskos knygoje "Antanas Smetona ir jo laikai", kurioje pabrėžiama, jog du būsimus politikus bent tuomet kur kas daugiau dalykų vienijo, nei skyrė.

Pasak A.Smetonos laikus tyrinėjusio istoriko, abu šie vyrai kilę iš Rytų Aukštaitijos: būsimas prezidentas nuo Ukmergės, o būsimas premjeras - nuo Švenčionių krašto. Abu kaimo vaikai tėvų buvo rengiami kunigystei, bet pasirinko kitą kelią. Abu mokslus baigė savo jėgomis ir savo nelengvai uždirbtomis lėšomis. Abu savo gyvenime sutiko du pirmo ryškumo kalbininkus, kurių reikšmę tautiniame Lietuvos atgimime sunku pervertinti: A.Smetona - Joną Jablonskį, o A.Voldemaras - jau minėtą K.Būgą.

"Abu juos siejo dešiniosios pažiūros, priešiškumas bet kokių spalvų socializmui. Ir A.Smetona, ir A.Voldemaras įgijo klasikinį išsilavinimą, mokėjo daug svetimų kalbų, mėgo filosofiją. Būdami opozicijoje, sutartinai oponavo krikščionių demokratų valdžiai, vienodai įsivaizdavo Lietuvos užsienio politikos orientyrus, panašiai vertino ir svarbiausius vidaus gyvenimo įvykius", - vardija istorikas.

Tad belieka paklausti - kokia juoda katė po beveik trisdešimties nuoširdžios draugystės metų perbėgo tarp šių dviejų politikų, drauge dirbusių Valstybės taryboje, drauge atkūrusių mūsų krašto nepriklausomybę ir drauge stačiusių bei tvirtinusių jos pamatus? Atsakymas į šį klausimą vienareikšmis - nesantaikos obuoliu tapo valdžia. Ir ne šiaip sau valdžia, o tokia, kurią abu iškovojo pamindami po kojomis teisėtumą ir savo valstybės Konstituciją. Žymus XIX amžiaus istorikas politikas ir rašytojas lordas Actonas yra ištaręs sparnuotą frazę: "Bet kokia valdžia gadina, bet absoliuti valdžia gadina absoliučiai." Matyt, šie žodžiai taikytini ne tik žmonėms, bet ir jų tarpusavio santykiams.

Ryškėjanti takoskyra

Taigi nuo bendrų mokslų ir kovos už lietuvybę Peterburge, nuo bendrų dviejų vyrų darbų Valstybės taryboje ir pirmosiose atkurtos nepriklausomos Lietuvos valdžios struktūrose norom nenorom turime persikelti į kiek vėlesnius laikus - 1926 metų gruodžio 17-osios perversmą ir 1927-ųjų pradžioje vis labiau ryškėjančias jo pasekmes tiek visais valstybei, tiek dviejų mūsų herojų santykiams, pasibaigusiems visišku A.Voldemaro politiniu krachu.

Būtent tuomet, kai abiejų politikų kurta Tautininkų partija jėga ir klasta atėjo į valdžią ir netruko įtikėti, kad ši valdžia bus nepajudinama ir beveik absoliuti, ėmė žaibiškai aiškėti, jog dviem veikėjams politikos olimpe vietos greitai nebebus.

Reikėtų pažymėti, kad abu vyrai dar gerokai anksčiau drauge kūrė Tautininkų partiją, kurios idėjos nebuvo itin populiarios visuomenėje, tad demokratiškuose rinkimuose į Seimą iki 1926-ųjų žiemos geriausiu atveju patekdavo tik vienas kitas šios partijos kandidatas. Po 1926 metų rinkimų į valdžią atėjus kairiesiems, kurie nematė reikalo kaip nors stabdyti vis labiau įsisiautėjantį atvirai Lietuvos valstybei priešišką komunistinį gaivalą, dešinieji tautininkai ir krikdemai suprato, kad išmušė jų valanda ir jėga užėmus valdžią visuomenė nei priešinsis, nei piktinsis.

Dar reikia pridurti, kad tautininkų idėjos visuomenėje buvo populiarios Lietuvos kariuomenėje, kurią kairiųjų valdžia buvo nutarusi gerokai sumažinti ir susilpninti.

Pagaliau ne paskutinį vaidmenį remiant tautininkus ir tiesiant jiems kelią į valdžią suvaidino ir civilių bei kariškių organizacija "Geležinis vilkas", prie kurios ištakų taip pat stovėjo tiek A.Voldemaras, tiek A.Smetona.

Ši sukarinta struktūra taps savotiška Pandoros skrynia dviejų politikų santykiuose, tačiau apie ją - kiek vėliau. O dėl 1926 metų gruodžio 16-osios perversmo, tai apie jį šiandien jau prirašyta daugiau negu pakankamai istorijų ir versijų, todėl į jo peripetijas nesigilinsime.

Paveikslėlis

Kunigas V.Mironas, vienas "Geležinio vilko" organizacijos steigimo entuziastų.

Prisiminkime nebent tai, ką esame rašę 2009 metų balandžio 17 dienos LŽ numeryje, kalbėdami apie A.Voldemaro gyvenimo kelią. Ar pats A.Voldemaras tikrai buvo vienas Gruodžio perversmo organizatorių, iki šiol nėra visiškai aišku. Tačiau kai kurios detalės byloja tokios versijos nenaudai.

Jeigu tikėtume vieno pagrindinių perversmo organizacijos vadovų ir Slaptosios karininkų organizacijos lyderių pulkininko Vlado Skorupskio žodžiais, pirmieji civiliai, kuriems tik išvakarėse buvo pranešta apie planuojamą perversmą, buvo tuometis aukštojo valstybės įgaliotinio Klaipėdos krašte A.Smetonos sekretorius ir būsimas paskutinis nepriklausomos Lietuvos valstybės premjeras Antanas Merkys ir pats A.Smetona.

Netiesiogiai A.Voldemaro dalyvavimo puče versiją galėtų paneigti ir faktas, kad po perversmo jam buvo ne taip jau paprasta atsisėsti į kabineto vadovo kėdę - kariškiai norėjo, kad į šias pareigas būtų paskirtas A.Merkys. Tačiau tam pasipriešino vis dar formaliai prezidento pareigas einantis K.Grinius, todėl perversmininkams, norintiems legalizuoti savo veiksmus, nebeliko nieko kita, kaip pasiūlyti kompromisinę A.Voldemaro kandidatūrą. Ambicingajam politikui tiesiog pasisekė.

Taigi dabar jau galime persikelti į mums rūpimus 1927-uosius, tiksliau - į jų pradžią ir ankstyvą pavasarį, kai ėmė pamažu, bet neišvengiamai ryškėti, kad du žymūs veikėjai svarbiausiuose politiniuose šalies postuose tikrai neišsiteks.

Jei du įsitikinusius tautininkus, patekusius į valdžios viršūnę, būtų skyrę tik požiūriai į valstybės valdymo taktiką (A.Voldemaras buvo "tvirtos rankos" šalininkas, neslepiantis savo simpatijų Italijos diktatoriaus Benito Mussolini įvestai tvarkai, o A.Smetona aiškiai pasisakydavo už savą, lietuvišką autoritarinio valdymo modelį) - būtų dar pusė bėdos. Tačiau esmine takoskyra tapo visiškai nesuderinami dviejų jaunystės draugų charakterio bei asmenybės bruožai.

Didysis manipuliatorius

Kaip yra teigęs besąlygiškas A.Smetonos apologetas ir jo biografas Aleksandras Merkelis, A.Voldemaras turėjo visas diktatoriui būdingas savybes: agresyvus, ambicingas, arogantiškas, ryžtingas, žinąs ko nori ir atkakliai be skrupulų siekiąs užsibrėžto tikslo. Jau minėtas J.Truska pažymi, kad A.Voldemarui nesvetimas buvo cinizmas: po perversmo krikščionims demokratams žadėjo dar pavasarį surengti naujo Seimo rinkimus, tačiau praslinkus ne tik pavasariui, bet ir vasarai, paklaustas, kodėl nevykdąs savo pažado, atsakė: "Tiesa, aš žadėjau juos šaukti pavasarį, bet nepasakiau, kurį pavasarį," - beveik po dviejų dešimtmečių nuo minėtų įvykių Čikagoje leidžiamame žurnale "Draugas" prisimins premjero žodžius tautininkų išvaikyto Trečiojo Seimo atstovas krikdemas Mykolas Krupavičius.

Įdomu ir tai, kad gimusiam ir augusiam tradiciniame lietuviškame kaime A.Voldemarui principas "ką žmonės pasakys", matyt, nebuvo įskiepytas. Vos atsisėdęs į ministrų kabineto vadovo kėdę, jis kaip mat įsikraustė į prabangų butą Lietuvos banko patalpose. Asmeniniu premjero saugumu rūpinosi net du adjutantai, nors prezidentui A.Smetonai pakako tik vieno jį lydinčio karininko.

Pagaliau du puikūs oratoriai A.Smetona ir A.Voldemaras labai skyrėsi ir savo minčių dėstymo forma bei stiliumi.

Kaip beveik prieš dvidešimtį metų žurnale "Kultūros barai" paskelbtuose prisiminimuose pasakoja paskutinysis Lietuvių tautininkų sąjungos pirmininkas Domas Cesevičius, "savo kalbose ir raštuose A Smetona buvo ramus, lygus aiškintojas bei įtikinėtojas, kalbantis ir rašantis santūriai, stilistiškai išdailinta kalba, o Voldemaro kalbose ir raštuose buvo juntamas kovingumas, intencija triuškinti oponentą. Jis labai įmantriai, suktokai, dažnai demagogiškai naudojo kandų, netikėtą sąmojį, mokėjo greit ir žvitriai išversti į kitą pusę ir apversti aukštyn kojomis oponentų tezes ar tvirtinimus.

Abu jie, atrodo, turėjo ambicijų būti aukštoje valdžioje. Bet Smetona niekada neparodė didžiavimosi valdžia, nemėgo "rodyti" valdžios. Voldemaras nevengė parodyti savo valdingumo arba staigių valdiškų sprendimų. O ir visa politine dvasia jis labai skyrėsi nuo Smetonos.

Galima būtų pasakyti, kad Voldemaras atstovavo Senojo Testamento dvasiai, o Smetona skleidė Naujojo Testamento nuotaikas". Iš viso to peršasi išvada, kad savo charakteriu prezidentas buvo tipiškas lietuvis, o Vyriausybės vadovas greičiau priminė karštakošį Viduržemio jūros pakrantės gyventoją (gal kartais iš čia toks A.Voldemaro žavėjimasis B.Mussolini ir jo liepsningomis kalbomis bei idėjomis?).

Pagaliau dar viena įdomi detalė, liudijanti, kad A.Voldemaras dažniausiai kalbėjo viena, galvojo kita, o darė trečia.

Štai vienas ryškiausių tokių pavyzdžių. 1926-ųjų gruodžio perversmo naktį su penkiais litais kišenėje iš Kybartų traukiniu į Kauną atlėkęs politikas tvirtino nė už ką nenorės užsibūti ministro pirmininko poste ir kai tik padėtis nurimsianti, jis kaip mat grįšiąs prie tikrojo savo pašaukimo - mokslinio darbo. (Bent jau taip šį epizodą vėliau prisiminimuose atpasakos diplomatas Vaclovas Sidzikauskas.)

Paveikslėlis

Nušalintąjį A.Voldemarą ministro pirmininko pareigose pakeitė nuosaikusis A.Smetonos svainis Juozas Tūbelis.

Tačiau po šiuo politiniu koketavimu iš tikrųjų slypėjo nenumaldomas troškimas valdžios. Tai liudija kad ir 1927 metų žiemą A.Voldemaro ištarta frazė, kad valdžią jis gavęs iš gruodžio 16-osios perversmą organizavusių karininkų Povilo Plechavičiaus, Vlado Skorupskio ir Antano Mačiuikos, tad valdžią jis grąžinsiąs tik jiems, o ne Seimui ar "kam kitam". Tačiau A.Smetona dėl tokio savo kabineto vadovo memorandumo visiškai nesusirūpino. O gal tik nudavė, kad nesusirūpino?

Paveikslėlis

Vienas aktyviausių Gruodžio 16-osios perversmininkų, atvedusių į valdžią A.Smetonos ir A.Voldemaro tandemą, aviacijos karininkas A.Mačiuika.

Šiaip ar taip, valstybės vadovas bent jau viešai visuomet gyrė savo bičiulį, kurį (sunku patikėti!) po kelerių metų taip pat viešai išvadins "politiniu banditu". O girti tikrai buvo už ką ir visų pirma - už nemenkus laimėjimus užsienio politikos srityje, tarkime, sugebėjimą perkelti Kauno ir Varšuvos ginčą dėl Lenkijos okupuoto Vilniaus į Ženevą ir po atkaklių debatų su Lenkijos vadovu Juzefu Pilsudskiu priversti Tautų Sąjungą 1927 metų gruodžio 10 dieną nutraukti karo padėtį tarp dviejų konfliktuojančių valstybių.

"Ką mes darytume, jeigu neturėtume profesoriaus Voldemaro? Kas gi kitas sugebėtų taip drąsiai ir gerai mūsų reikalus apginti?" - tokius A.Smetonos žodžius, ištartus po šios diplomatinės pergalės, atsiminimų knygoje "Nuo Griškabūdžio iki Paryžiaus" vėliau cituos tuometis "Lietuvos aido" redaktorius Valentinas Gustainis.

Asmeninė premjero gvardija

Tačiau ar 1928 metų Vasario 16-osios proga iš Respublikos prezidento rankų Gedimino Kryžiaus I laipsnio ordiną priėmęs A.Voldemaras savo vyresnįjį draugą, mokytoją ir patroną vertino taip pat gerai. Atsakysime vienareikšmiškai - tikrai ne.

Maža to, praėjus kiek daugiau nei metams nuo Gruodžio perversmo, kada tautininkų partneriai krikdemai buvo išspirti iš valdžios ir tapo aišku, jog naujų Seimo rinkimų greitai nebus, ministrų kabineto vadovo galvoje jau visiškai aiškiai buvo subrendusi mintis stumtelėti senstantį prezidentą į nuošalę.

Vis labiau viešumoje besireiškiančios sukarintos organizacijos "Geležinis vilkas" (ilgainiui tapusios kone asmenine A.Voldemaro gvardija) straipsnyje skaitome:

"A.Smetona prezidentauti netinka. Jis yra pasenęs anksčiau, negu reikia, be energijos, drąsos. Jis tiktų prezidentauti Abraomo, Matuzalio ir Zarobobelio laikams. Smetona panašus rusų carui Nikalojui II, kuriam valstybės išminties teikdavo cudaunas Rasputinas. Smetonos artimiausi patarėjai Tamošaitis, Mironas ir žmona. Į Smetoną veikia Platono raštai taip, kaip riterių romanai į Donkichotą. Statant Kretingos-Telšių geležinkelį, statyba atiduota svetimtaučiams, už ką Smetona gavo kyšio 3 milijonus litų. Taipgi už degtukų monopolį iš švedų kyšio gavo: Lapėnas ir Tūbelienė po pusę milijono, o Smetonienė pusantro milijono litų. Buvo paimta iš prancūzų atstovybės vienas milijonas litų už tabako monopolį. Monopolis suiro. Smetona dovanojo bausmę 5 lenkų šnipams, nuteistiems iki gyvos galvos. Jis neva išmainė ant savų piliečių, esančių Lenkijoje, ko negalėjo būti. Šalį valdo Smetonienė su savo giminėmis lenkais Chodokauskais."

Sunkoka būtų suabejoti, kad už tokių skaudžių tarsi botago kirčiai frazių kyšo ne kieno nors kito, o paties A.Voldemaro ausys.

Paveikslėlis

A.Voldemaras su žmona Berlyno stotyje vizito į Vokietiją metu 1928 metais.

Kad jau vėl užsiminėme apie "Geležinio vilko" organizaciją, tai turėtume bent keliomis eilutėmis sugrįžti prie jos ištakų ir atkreipti dėmesį, kad būtent šis pusiau karinis, pusiau civilinis darinys ir turėjo tapti A.Voldemaro įrankiu, padėsiančiu stumtelėti vis dar populiarų (bent jau iki 1938 metais prasidėjusios moralinės ir politinės tautininkų valdymo krizės) prezidentą.

Idėja sukurti šią organizaciją 1927 metų pabaigoje kilo karininkui Algirdui Sliesoraičiui, vėliau tapusiam "Geležinio vilko" štabo viršininku.

Kaip vėliau teisme aiškins pats A.Sliesoraitis, pradinis organizacijos tikslas buvo padėti stabilizuoti padėtį po Gruodžio 16-osios perversmo, ginti esamą Vyriausybę ir saugoti ją nuo bet kokios partinės įtakos.

Tokiai idėjai karštai pritarė vienas tautininkų šulų kunigas Vladas Mironas, o A.Voldemaras didelio entuziazmo nerodė.

Šiaip ar taip, ir Kaune, ir provincijoje "Geležinis vilkas" netrukus buvo įregistruotas kaip sporto klubas. Tačiau jau 1929 metais parengtame organizacijos statute, kurį ketinta paskelbti viešai, jos funkcijos buvo gerokai praplėstos, o dar po kurio laiko statute atsirado ir tokia nuostata: "Geležinis Vilkas" nėra partija ar sąjunga su tam tikra išdirbta ir vykdoma programa, bet yra aktyvi sargyba, vidaus kariuomenė. (...) Ji skirta kovai su antitautiškumu ir svetimu priešvalstybiniu gaivalu."

Paveikslėlis

Vienas "Geležinio vilko" įkūrimo iniciatorių karininkas A.Sliesoraitis, vėliau tapęs šios sukarintos organizacijos štabo viršininku.

Organizacija ėmė po truputį augti ir ginkluotis, kaip teigiama sovietmečiu išleistoje Osvaldo Aleksos knygoje "Kortų nameliai". Dalį ginklų "vilkai" įsigydavo už savo pinigus, o dalį gaudavo iš karinių žinybų.

Tačiau įdomiausia, kad šią vis labiau į Italijos juodmarškinius panašėjančiai organizacijai, kaip ir visai valstybei, vadovavo tas pats duumviratas - A.Smetona ir A.Voldemaras.

Formaliai organizacijos vadu buvo laikomas valstybės prezidentas, tačiau faktiškai "Geležinis vilkas" darėsi vis labiau pavaldus ministrui pirmininkui. Ir kuo labiau keitėsi jėgų santykis šioje organizacijoje, tuo labiau ryškėjo tiek A.Voldemaro ambicijos tapti vienvaldžiu šalies lyderiu, tiek ir jo nesutarimai su A.Smetona.

Kaip vėliau prisiminimuose rašys žinomas to meto visuomenės veikėjas advokatas Rapolas Skipitis, "neteko girdėti, kad tie nesutarimai būtų buvę dėl jų politinių, principų skirtumo. Man, o gal ir kitiems, atrodė, jog tų nesutarimų pagrindu buvo tik Voldemaro noras atsisėsti į Smetonos užimtą tautos vado postą. (...) Tautos vado sostas buvo karininkų pastatytas ir jų palaikomas. Kam buvo karininkų dauguma paklusni, tas ir tegalėjo tame soste sėdėti. Voldemaras nesugebėjo palenkti savo naudai karininkų daugumos, nors jis 1928 metų spalio 16 dieną be Užsienio reikalų ministerijos dar buvo pasiėmęs ir Krašto apsaugos ministeriją."

Revanšas

Maždaug porą metų trukę dviejų valdžios vyrų nesutarimai apogėjų pasiekė 1929 metais, kuomet šventai įtikėjęs nesutriuškinama "vilkų" galia A.Voldemaras visiškai prarado atsargumą.

Remdamasis sau ištikima organizacija premjeras vis drąsiau priimdavo vienasmeniškus sprendimus, visiškai nebesitardamas su A.Smetona. Yra net tokia legenda, esą kartą, prezidentui leidus suprasti, kad pagal 1928 metų Konstituciją ministras pirmininkas turi laikytis subordinacijos valstybės vadovui, A.Voldemaras atkirto: "Esi prezidentas, tai ir prezidentauk, o aš Vyriausybės galva ir man priklauso valdžia."

Paveikslėlis

A.Smetonos pasirašytas potvarkis, kuriuo A.Voldemaras atleidžiamas iš ministrų kabineto vadovo pareigų.

Tačiau galutinį nuosprendį arogantiškasis premjeras pasirašė mesdamas savo bendražygiui tokią frazę: "Antanai, nepamiršk, kad esi prezidentas tol, kol aš to noriu."

To jau buvo per daug: 1929 metų rugsėjo pabaigoje A.Voldemaras buvo atleistas iš visų einamų pareigų. Tačiau net ir tada ekspremjeras nepasidavė - iš prabangaus buto Lietuvos banko rūmuose jį teko iškraustyti tik pasitelkus policiją.

Tai dar buvo niekai, palyginti su A.Voldemaro ir jo šalininkų nenoru išsikraustyti iš valdžios kabinetų.

Jau 1929-ųjų rudenį jie ėmė planuoti jėga nuversti A.Smetoną. Pirmasis pučas turėjo įvykti 1930 metų liepą, prezidentui išvykus į Čekoslovakiją. Antrasis bandymas buvo numatytas per tų pačių metų Žolinę - perversmininkai planavo suimti į Palangą atvykusį A.Smetoną. Tačiau ir šis planas nepavyko, nes apie jį sužinojo politinės policijos funkcijas vykdančios kriminalinės policijos vadovybė ir prezidento kelionės maršrutas buvo pakeistas.

Po kelių dienų voldemarininkai planavo nužudyti ir patį kriminalinės policijos šefą Steponą Rusteiką, tačiau tokiam žingsniui pritrūko drąsos, ryžto, o gal paprasčiausios sėkmės.

Ir tai toli gražu ne visi voldemarininkų mėginimai išversti iš posto "Tautos vadą" ir pasodinti ant pjedestalo savo svarbiausią ideologą. Visos šios istorijos nusipelno atskiro pasakojimo, ir mes dar būtinai pakalbėsime apie jas šią vasarą.

Paveikslėlis

Politinio sekimo funkcijas įvykdžiusios Kriminalinės policijos viršininkas S.Rusteika, kurį planavo nužudyti A.Voldemaro šalininkai.

O baigdami šią sugriuvusios asmeninės ir politinės draugystės istoriją sugrįžkime į 1927-ųjų kovą, kai dar tvirtas A.Smetonos ir A.Voldemaro tandemas nė nenujautė, kad po kelių dienų jų abiejų laukia nauji išbandymai ir naujas pučas.

Tačiau apie visa tai - po savaitės.

Komentarai
http://www.lzinios.lt/Prie-kavos/Istori ... os-pradzia

Žygeivis 03:59 03.09.2012

1918-1941 m. įvykių analizė rodo, kad nei Smetona, nei Voldemaras netiko vadovauti Valstybei sunkiais jai laikotarpiais. Vienas buvo pernelyg minkštas ir nuolaidus, o kitas - karštakošis ir nenuoseklus. Ir jie tai savo poelgiais ne kartą įrodė.

Manau, kad Lietuvai geriausiai būtų buvę, jei maždaug 1935 m. Lietuvos Valstybės vadovu būtų tapęs gen. Povilas Plechavičius - suomių gen. Manerheimo analogas.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007