Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 27 Bal 2024 21:55

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 17 Spa 2007 20:35 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
  GRU - buvo ir yra Užsienio žvalgyba, kurios tikslas, kad jos žmonės užsienio valstybėse užimtų kiek galint aukštesnes pareigas - tuo pačiu ir gautų maksimalią informaciją.

   Yra lietuvių kalba knyga "Seksšpionažas", 1992-3 m. Pvz., Putinas  dirbo tiesiogiai GRU /kalbos, imtynes ,naikintuvu įvaldymas/, bet kaip ir Primakovas buvo paruoštas tapti valstybes vadovu.

   GRU ir Foreign relation žmonių pilna visame pasaulyje, apsimetusių filatelistais, šachmatininkais, verslininkais.....

    Beje, Lietuva, atrodo, irgi neatsiliko - Alfonsas Eidintas knygoje "Slaptasis lietuvių diplomatas" gerai aprašo Gabrį-Paršaitį - grafą de Garliavą, kurį 1905 J. Basanavičius išsiuntė į prancūziškai kalbančias valstybes. Jis pasirašęs sau rekomendacinį laišką neva siunčiamas įtakingo kito Šveicarijos politiko /o kas taip greitai patikrins/, 1911 m. pateko į valstybių vadovų-karalių suvažiavimą Stokholme ir, sužinojo kas bus, nes laišką-rekomendaciją, apsimetęs durniumi, perdavė Švedijos karaliui, kuris jį pristatė visiems, kaip siųstą žymaus asmens, grafą de GARLIAVĄ.

   Vėliau Gabrys-Paršaitis konfliktavo su A.Smetona, nes abu brandino slaptą mintį skelbtis Lietuvos karaliumi, bet 2 pasaulinis karas viską sutrukdė.

J.PR.Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 07 Kov 2008 02:32 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    Manau, kad didžiuotis galima.

      Iki karo Lietuvos slaptoji tarnyba labai sustiprėjo. Tai pradėjo dar dr. Basanavičius, o vėliau buvo, atrodo, nemažai įvairių agentų. Vėliau buvo Aušrotas - žvalgas, su kuriuo Lietuva galėjo eiti į tarptautinius žygius.

     Tikrai žinau, kad buvo karinės žvalgybos kontržvalgas, dirbo Lietuvai, ir mano tėvas Juozas Prasauskas, kuris, gyvendamas Virbalyje, stebėjo ir rinko žinias apie Vokietijos karinę techniką.

_________________
J.PR. Lietuva pirmiausia.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 30 Spa 2009 20:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Slaptoji policija prieškario valstybininkų biografijose (1)


Šaltinis - http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=25203907

Vidmantas Valiušaitis, Žurnalas „Valstybė“
2009 spalio mėn. 30 d. 00:10

    Prieš 75 metus – 1934-aisiais – precedento neturinčiu mastu buvo „atžymėtas“ Lietuvos prezidento Antano Smetonos 60-metis. Pasak Aleksandro Merkelio, A. Smetonos biografo ir buvusio jo asmeninio sekretoriaus, minėtos sukaktuvės savo apimtimi ir iškilmių gausumu bei įvairumu pralenkė visas ligi šiol bet kuriam žymiam asmeniui ruoštas iškilmes, gal net ir 1930 m. Vytautui Didžiajam.

Mielos dovanos


    Sudarytas valstybinis prezidento A. Smetonos 60 metų amžiaus sukaktuvių minėjimo Vyriausiasis komitetas (apskrityse ir provincijos vietovėse veikė jo padaliniai) „žymųjį sukaktuvininką“, A. Merkelio žodžiais, „norėjo pagerbti ne tik šauniomis iškilmėmis, kurioms, jo vadovaujama, iš anksto ruošėsi visa Lietuva, bet ir kuria reikšmingesne dovana, jam artima ir miela“.

    Tam reikalui buvo pasamdytas poetas Kazys Binkis, „didis A. Smetonos gerbėjas“, parengęs „moksleiviams ir šiaip jaunuomenei“ 64 puslapių knygelę „Antanas Smetona 1874–1934. Šešių dešimčių metų sukaktuvėms paminėti“. Šios brošiūros buvo išspausdinta 300 000 egzempliorių ir tai buvo „pats didžiausias knygos tiražas, kuris yra buvęs kada nors Lietuvoje išspausdintas“.

    Antroji to paties komiteto išleista brošiūra – „Valstybės Prezidento A. Smetonos šešių dešimčių metų amžiaus Jubiliejaus šventės Paskaitoms medžiaga“ – buvo 56 puslapių ir skirta paskaitininkams. Pirmasis leidinys, kaip teigia prezidento biografas, buvo „auklėjamojo“, o pastarasis – „propagandinio pobūdžio“.

    Tačiau kur kas „reikšmingesnė“, prezidentui neabejotinai „artima ir miela“ dovana, kurią jis teikėsi priimti savo 60-mečio proga, buvo kita. Žinant A. Smetonos „didelę meilę savo tėviškei, ypač Lėno ežerui ir jį supančiai giriai“, buvo nutarta, pasak jo sekretoriaus, „nupirkti kiek galima didesnį žemės plotą prie Lėno ežero, kuriame jis galėtų įsirengti vasaros poilsiui gražų ir patogų ūkį“. Ta pačia proga kariuomenės A. Smetonai padovanotas trakėnų veislės žirgas tebuvo kuklus priedėlis prie minėtos „mielos“ dovanos...

Antraštės kalbėjo už save


    A.Smetona gimęs 1874 m. rugpjūčio 10 d., tačiau pagrindinės sukaktuvių iškilmės buvo nukeltos į 1934 m. rugsėjo 8–9 d., siekiant sutapdinti jas su Tautos švente – Vytauto Didžiojo karūnos minėjimo diena.

    Jubiliejaus šventė prasidėjo Kauno arkikatedroje bazilikoje iškilmingomis pamaldomis. Jose dalyvavo pats sukaktuvininkas su šeima, aukštoji Bažnytinė vadovybė, Ministrų kabinetas, kariuomenės vadovybė, užsienio diplomatai ir karininkai, įvairių organizacijų pasiuntiniai ir kt. Prezidentūroje A. Smetoną asmeniškai sveikino sukaktuves suorganizavęs Vyriausiasis komitetas, Bažnytinė vyresnybė, Ministrų kabinetas, diplomatai, visuomenės atstovai. Petro Vileišio aikštėje surengtas kariuomenės ir visuomeninių organizacijų paradas su 3 000 vėliavų. Valstybės teatre įvyko pagrindinis didžiųjų iškilmių aktas: pirmoje dalyje – sveikinimo kalbos, antroje – meninė dalis.

     A. Smetonos garbei sukurtos ir atliktos dvi kantatos: Kazio Binkio „Užugirio pasaka“ (muzika Jurgio Karnavičiaus) ir Kazio Inčiūros „Kantata garbei kovotojų už Lietuvos laisvę“ (muzika Stasio Šimkaus). Sukaktuvių proga buvo parašyta daugiau kaip 15 prezidentą garbinančių eilėraščių, o vien tik 1934 m. apie A. Smetoną parašytų straipsnių sąrašas I. Kisino sudarytoje „Antano Smetonos bibliografijoje ir biobibliografijoje, 1874–1934“ užima 264 puslapius! Dalies jų vien pavadinimai kalba patys už save: „Neapsirikęs tautos pranašas“, „Antanas Smetona – lietuvių tautos garbė“, „Jaunosios kartos globėjas“, „Antanas Smetona – meno draugas“, „Mūsų tautos gyvybės versmė“...

     Administraciniais ištekliais kurtas „meilės“, „ištikimybės“ ir „atsidavimo“ „tautos vadui“ propagandinis įvaizdis, tuo pat metu nevaržomai praktikuojant politinę korupciją, kai beveik diktatūrinius įgaliojimus turintį valstybės vadovą atvirai papirkinėja jo paties pasiskirti pareigūnai, gūdžiai kontrastavo su gyvenimo tikrove: beatodairišku atkaklumu slopinant net ir menkiausios vidaus opozicijos apraiškas, o drauge – visišku neryžtingumu ir bejėgišku nuolaidumu užsienio politikoje. Pompastika pažymėtos prezidento A. Smetonos 60-mečio sukaktuvės tik iš paviršiaus atrodė majestotiškai. Savo esme jos dengė didžiules autoritarinio režimo problemas ir blogos ateities nuojautas, po šešerių metų pasibaigusias valstybės katastrofa.

Kad kiti negarbintų


     Kokio laipsnio nepasitikėjimas ir įtarumas buvo perskverbęs ano meto visuomenę ir valstybės aparatą, liudija Bronius Aušrotas (1909–1993), buvęs Lietuvos kariuomenės štabo II skyriaus (žvalgyba ir kontržvalgyba) poskyrio viršininkas, 1937–1940 m. rinkęs žinias apie Lenkijos kariuomenę, o vėliau – sovietų Raudonąją armiją okupuotame Vilniaus krašte. Jis pasakoja apie Neolituanų rūmuose Kaune surengtą VDU korporacijos „Lietuva“ puotą, kai 1933 m. sausio 29 d. „puikiai nusiteikę korporacijos studentai, kurių ir aš keletą pažinojau, užtraukė dainą „Mūsų vadas Voldemaras su Smetona dažnai baras“ (dzinguliukų motyvais)“.

     A.Aušrotas, tuometis Karo aviacijos mokyklos baigiamųjų metų kursantas, buvo neatsargus ir prisidėjo prie dainuojančiųjų, nepaisydamas to, kad neturėjo „nei geros klausos, nei puikaus balso“. Dainą išgirdo valstybinė saugumo policija ir raportas apie aviacijos karininkų dalyvavimą „Lietuvos“ korporacijos puotoje pasiekė kariuomenės vyriausiąjį štabą ir prezidentūrą. Prasidėjo kvota. „Aš prisipažinau, – rašo B. Aušrotas, – dainavęs su kitais minėtą posmą, o kiti karininkai išsigynė. Man buvo pažadėta 8 parų daboklės bausmė, kai baigsiu karo aviacijos kursą.“ Tačiau kvotą vedusio pulkininko pažadas, pasak prisiminimų autoriaus, „menkai padėjo: jis buvo perviršytas prezidento A. Smetonos patarėjų! Dėl pavyzdžio, kad kiti karininkai viešai negarbintų prof. A. Voldemaro, gegužės pradžioje buvo pasiūlyta, „man pačiam prašant“, palikti karo aviacijos kursus“.

     Vien už neapdairiai padainuotą humoristinės dainos posmą B. Aušrotui vietos ne tik karo aviacijos mokykloje, bet ir Kaune neliko – nuo 1933 m. vidurio darbo ir duonos turėjo ieškotis Klaipėdoje, tame „Lietuvos Sibire“, kaip tada juokais buvo vadinamas autonomijos teisėmis administruotas Klaipėdos kraštas. Jame glaudėsi ir išgyventi bandė daugelis režimo nemalonę užsitraukusių piliečių iš Didžiosios Lietuvos.

Žadėjo pašalinti „kaip niekšą“


     1929 m. vasario 10 d. Lietuvos kariuomenės štabo viršininku (dab. kariuomenės vadu – V. V.) buvo paskirtas gen. Petras Kubiliūnas (1894–1946), išsiskyręs Pirmojo pasaulinio karo ir kovų dėl nepriklausomybės žygiuose, patyręs kariškis, baigęs Aukštuosius karininkų kursus ir Čekoslovakijos karo akademiją.

     Kazys Musteikis (1894–1977), paskutinis prieškario nepriklausomos Lietuvos krašto apsaugos ministras (1938–1940,) tuometį kariuomenės vadą apibūdina taip: „Generolas Kubiliūnas buvo kuklus, tvarkingas ir labai darbštus. Nerūkė, negėrė. Buvo labai nekalbus, nemėgo linksmų draugijų, neieškojo garbės. [...] Kubiliūnas buvo tikras karys, tikras rikiuotės generolas. Sakyčiau, vokiško tipo generolas. Mokymo aikštėje, poligone ar kariuomenės manevruose pastebėjęs klaidą ar apsileidimą, jis nesivaržė padaryti pastabą ar pabarti, nesvarbu, kas klaidą būtų padaręs: eilinis, leitenantas ar generolas. Galima drąsiai tvirtinti, kad kito tokio generolo, tokio rikiuotės viršininko ir vado, kaip generolas Kubiliūnas, mes savo kariuomenėje neturėjome.“

     A. Merkelis tvirtina, kad gen. P. Kubiliūno „santykiai su respublikos prezidentu A. Smetona buvo geri, net, galėtume sakyti, bičiuliški: juodu dažnokai matydavosi, kadangi A. Smetona mėgo raitųjų sportą, drauge jodinėdavo Kauno apylinkėse“.

     Tačiau gen. P. Kubiliūno santykiai su vidaus reikalų ministru atsargos pulkininku Steponu Rusteika (1887–1941) nebuvo tokie puikūs. Ir ne vien todėl, kad S. Rusteika buvo savotiška P. Kubiliūno priešybė: anot A. Merkelio, „mėgo pasižmonėti, stikliuką ir žalią staliuką (kortuoti – V. V.)“.

     Tikrąją šių svarbių valstybės pareigūnų nesantaikos priežastį nurodo K. Musteikis: S. Rusteika siekė leisti jam pavaldžiam Saugumo departamentui „įvesti kariuomenėje sekimą, užverbuojant karininkus sekti savuosius“. Tai patvirtina gen. Stasys Raštikis, kuriam P. Kubiliūnas „iš popieriaus lapo perskaitęs pavardes keliolikos karininkų“, kurie esą šnipinėję kitus karininkus ir perdavinėję apie juos žinias Saugumo departamentui. Gen. P. Kubiliūnas tam griežtai priešinosi: „Sugriaus drausmę kariuomenėje!“

     K. Musteikis, tuo metu ėjęs Kariuomenės štabo administracijos valdybos viršininko pareigas, taigi, būdamas tiesiogiai pavaldus kariuomenės vadui gen. P. Kubiliūnui, savo viršininko buvo pasiųstas pas Saugumo departamento direktorių Joną Statkų tą klausimą „išsiaiškinti ir Kubiliūno vardu įspėti jį, kad, jeigu bus sužinota, jog kas nors iš karininkų ar puskarininkių yra užverbuotas sekti savuosius, tai tas be jokių ceremonijų, kaip niekšas, bus šalinamas iš kariuomenės“.

Tapo demoralizacijos židiniu


     Gen. P. Kubiliūnas, matyt, žinojo, ką sako. Perversmu atėjęs į valdžią, A. Smetona rėmėsi iš esmės trimis jėgomis: saugumo policija, tautininkų partija ir jį į postą pastačiusia karininkija. Visas tris savo galios šakas prezidentas stengėsi uoliai puoselėti.

     Politinės policijos darbuotojų skaičius 1926–1938 m., istoriko Liudo Truskos duomenimis, buvo padidintas daugiau kaip keturis kartus. „Ketvirtojo dešimtmečio antrojoje pusėje šalyje buvo apie 1 tūkst. valstybės saugumo agentų („informatorių“). Tačiau, be politinės policijos, savo agentūrą turėjo Vidaus reikalų ministerijai pavaldūs apskričių viršininkai. Be to, sekimo darbe valdžiai „visuomeniniais pagrindais“ (ne už užmokestį, o iš idėjos) talkino Lietuvių tautininkų sąjungos (LTS) nariai, neretai skųsdavę „tautos priešus“. „Informatorių“ buvo visose politinėse partijose, organizacijose, įstaigose, mokyklose, net kunigų seminarijose. Buvo sekami opozicijos veikėjai, karininkai, intelektualai, kunigai, moksleiviai.“

     Augustinas Voldemaras, prezidento politinis bendražygis ir buvęs nepamainomas jo bendradarbis (A. Smetona: „Ką mes darytume, jei neturėtume prof. Voldemaro? Kas kitas sugebėtų taip drąsiai ir gerai mūsų reikalus apginti?“), dėl pastarojo prieštaravimų 1929 m. rugsėjo 23 d. pašalintas iš pareigų ir valdžios akyse tapęs „tautos priešu“, apie jam taikytas priemones rašo: „Valdžia greitai nutraukė mano santykius su bet kuo. Tą, kuris norėjo mane pamatyti, nedelsiant areštuodavo. Jei išeidavau iš buto, mane iškart apsupdavo grupė agentų, jie sekdavo paskui lyg šešėliai. Tai truko aštuonis mėnesius. Kad toliau taip tęstis negali, buvo kuo aiškiausia. [...] Iš tiesų liepos (1930 m. – V. V.) antroje pusėje mane netikėtai areštavo ir su stipria sargyba išsiuntė į nuošalų užkampį – Platelius. Ten laikė atskirtą nuo viso pasaulio, neduodami nei pastogės, nei maisto. Kai Šuazelis (prancūzų kilmės grafas, iš protėvių Plateliuose čia pavelėjęs nuosavybę – V. V.), kuriam priklausė dvaras, pasiūlė apsigyventi jo aplūžusiame mediniame sename name, policija apsupo namą ir nieko be ypatingo leidimo iš Kauno neleido, net ir namo savininko giminaičių.“

     Mat per visus A. Smetonos valdymo metus veikė karo padėties įstatymas, o karo komendantai tikrai ar tariamai valstybės saugumui pavojingus asmenis galėjo be teismo sprendimo bausti ištrėmimu iš gyvenamosios vietos iki vienų metų, pavesti juos policijos priežiūrai, uždaryti ypatingo režimo stovyklose iki trijų mėnesių ar skirti piniginę baudą iki 5 000 litų. Saugumiečiams, gavusiems iš savo viršininkų įsakymą „patraukti į šalį‘ kurį neparankų politinį ar visuomeninį veikėją, faktiškai nebuvo apribojimų savivaliauti: pateikę „patikimą“, bet slaptą informaciją apie asmenį karo komendantams, pastarųjų rankomis jie galėjo išdarinėti bet ką. Vien 1936 m. karo komendantų už politinę veiklą nubaustų asmenų buvo 1 319.

     Išeivijos istorikė Vanda Sruogienė į klausimą, koks buvo gėdingiausias, jos nuomone, prieškario nepriklausomos Lietuvos gyvenimo reiškinys, atsakė be dvejonių: „saugumo organai, išaugę į baisią įstaigą, demoralizavusią visą tautą [...]. Saugumo sistema – tai didžiausia gėda.“

Laikėsi tik dėl sekimo aparato


     Tuo metu Lietuvos tautininkų sąjunga (LTS), iki 1926 m. gruodžio perversmo turėjusi vos kelis šimtus narių ir neįstengusi savarankiškai gauti nė vieno mandato į Seimą, 1929 m. jau turėjo 6 tūkst., o 1938 m. – 12 tūkst. narių, iš jų beveik pusė buvo valstybės ir savivaldybių tarnautojai. Dar daugiau. 1939 m. sausį prie LTS prijungtos Šaulių sąjunga, „Jaunoji Lietuva“, Jaunųjų ūkininkų rateliai, Mokytojų sąjunga, tad partijos generalinis sekretorius Kviklys „Lietuvos aide“ pakiliai skelbė: „Tuo būdu Tautininkų sąjunga virsta didžiule organizacija, turinčia apie 150 000 narių.“

     Klaipėdoje leistas opozicinis laikraštis „Bendras žygis“ – jį prezidentas A. Smetona buvo uždraudęs įsileisti į Didžiąją Lietuvą. Atsiliepdamas į opozicinių jėgų raišką paneigusio režimo „gretų glaudinimą“, jis šaipėsi: „Mes siūlome glaudą tęsti toliau: duoti įsakymą, kad susiglaustų į tą tautinę organizaciją visi saugumo policininkai, viešoji policija, visi valdininkai, viršaičiai, seniūnai, pradžios mokyklos mokiniai ir senelių prieglaudos bei vaikų darželiai. Jei ir tada dar neužtektų, galėtų tautininkai, bent popieroje, įrašyti ir kariuomenę, juk išdrįso varu suvaryti į tautininkus visus šaulius, esančius Krašto apsaugos ministerijos žinioje!“

     Tuo pat metu opozicinių partijų – krikščionių demokratų, valstiečių liaudininkų, socialdemokratų ir vadinamųjų „voldemarininkų“, nuo tautininkų partijos atskilusių A. Voldemaro šalininkų – veikla buvo labai suvaržyta, skyriai likviduoti kaip „neveikiantys“. Kazys Škirpa (1895–1979), savanoris, Vilniaus komendantas 1918 m., karininkas ir diplomatas, 1941 m. sukiliminės Laikinosios vyriausybės ministras pirmininkas, po Antrojo pasaulinio karo gyvendamas JAV, rašė: „Gruodžio 17-osios smurtas prieš demokratinę krašto santvarką suskaldė tautos vienybę į šipulius. Jo pagimdytoji uzurpacinė vyriausybė pasiremti visa tauta negalėjo. Ji faktiškai tesilaikė iš pradžių dėl dviejų partijų (iki 1927 m. pavasario koalicijoje su tautininkais buvo krikščionys demokratai – V. V.), paskui dėl vienos, vėliau – tik dėl pusės (kai 1929 m. nuo tautininkų atskilo A. Voldemaro šalininkai – V. V.), o dar vėliau – tik dėl slaptosios policijos išplėsto sekimo aparato“.

Po pučą – kasmet


     Dėl kariuomenės, kaip diktatūrinio režimo ramsčio, vis dėlto nebuvo viskas taip paprasta ir aišku, kaip, tarkim, dėl saugumo policijos ar partinės raiškos. Norint pastarąsias palenkti savo pusėn ar pakirsti jų egzistencijos pagrindus, pakako padidinti finansavimą, vykdyti apdairią kadrų politiką arba pakeisti teisinę bazę ir atgręžti valstybės represinį aparatą į tuos, kurie nesutinka su nustatyta politine linkme. Kariuomenei šios priemonės tiko tik iš dalies. Ji pati buvo svarbus, įtakingas valstybės gyvenimo veiksnys, o manipuliavimas kardų politika ir finansiniais ištekliais čia turėjo savo ribas, nes asmeninės ištikimybės kriterijus ar visiškai savavališkas požiūris į išteklių skyrimą krašto gynybos institucijai negalėjo būti vyraujantys. Karininkų kompetencija ir profesionalumas – tai veiksniai, su kuriais nebuvo galima nesiskaityti.

     Nors A. Smetona dosniai rėmė kariuomenę (iki 1935 m. buvo skiriama 17–20 proc. valstybės biudžeto išlaidų, o nuo 1935 m. – net 25 proc., t. y. daugiau negu kultūrai, švietimui, mokslui, sveikatos apsaugai kartu sudėjus), o į karo mokyklas leido priimti tik sau ištikimos „tautininkiškos srovės“ žmones, tarp jos karininkų nuolat atsirasdavo tokių, kurie įsiveldavo į nepavykusius sukilimus prieš autoritarinį režimą. Valstybės Saugumo departamento direktoriaus Augustino Povilaičio 1939 m. pavasarį A. Smetonai įteiktoje pažymoje nurodoma, kad nuo 1926 m. gruodžio iki 1938 m. pabaigos buvo bandyta surengti trylika (!) sukilimų prieš valdžią (vidutiniškai – po vieną kasmet), daugumoje jų dalyvavo ir Lietuvos karininkija.

     Vienas ryškiausių nepavykusių pučų prieš tautininkų režimą kaip tik ir įvyko prieš 75-erius metus, 1934 m. naktį iš birželio 7-osios į 8-ąją, ir tik per plauką nesužlugdė straipsnio pradžioje minėtų A. Smetonos 60-mečio iškilmių. Jam vadovavo ne kas kitas, o paties prezidento pasijodinėjimų partneris ir kariuomenės vadas gen. P. Kubiliūnas.

      Kodėl nepriekaištingos profesinės kompetencijos ir pavyzdingų asmens būdo savybių karininkai ryždavosi leisti į rizikingas ir labai pavojingas politines avantiūras? Ir kiek tokios politinės avantiūros buvo nulemtos pačių karininkų politinių aspiracijų, o kiek – kraštą, V. Sruogienės žodžiais, „demoralizavusios“ institucijos, siekusios išsiaiškinti „opozicinius elementus“ armijoje?

Apie tai – jau antrojoje šio straipsnio dalyje.

Žurnalas „Valstybė“

Komentarai DELFi
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Artojas,
2009 10 30 08:56


    Kad Smetona buvo ne pats geriausias prezidentas koki galėjo turėti Lietuva aš nesiginčiju. Bet, kai palygini su dabartiniais prezidentais, tai buvo tikras tautos vadas.

    Juk po aštuonioliktų metų viskas buvo pradėta nuo nulio. Atgijo tautinė dvasia, statėsi mokyklos, augo pramonė, ekonomika. Viskas išaugo keletą ar keliolika kartu. Valstybė kūrėsi ir augo.

    Per tą laikotarpį buvo ir juodų dienų, kai Griniaus prezidentavimo metu bolševikai bandė užgroti valdžią Lietuvoje ir įkurti Litbelą (susijungti su SSSR ), tačiau Valdemaras su Plechavičium padarė perversmą ir pakvietė Smetoną prezidentauti, išgelbėjo Lietuvą.

    Žinoma, blogybių buvo ir tada, bet reikia nepamiršti, kad tuo metu ypač smarkiai veikė Lietuvai priešiškos jėgos, lenkai bolševikai ir kt.

    O pažiūrėkite, kas dabar dedasi, kas Lietuvai atsitiko per tuos nepriklausomybės metus, kai niekas negresia ir netrukdo. Žemės ūkis sugriautas, pramonė sunaikinta, valstybės turtas, kruvinu darbu tarybiniais metais sukurtas, išgrobstytas ir išparduotas, žmonių moralė žlugusi, net seimūnų. Pusė milijono išbėgo į užsienį, šimtai tūkstančių bedarbių, pusė milijono ant bado ribos, keletą kartų kritusi ekonomika ir dešimtys tūkstančių neišmanėlių išpampusių valdininkų ir tt.

    Tai gal geriau autorius palygintų ano meto ir dabartinio ekonomikos, mokslo, švietimo, korupcijos, nusikaltimų ir tt. skaičiais ir procentais, ir padarytų suvestinę, o ne ištraukęs iš konteksto eilinį kartą pašiukšlintų.

    Blogas paukštelis, jei savo lizdą teršia.

Viktė,
2009 10 30 09:33


    Atsimenu visas tėvų šnekas apie Smetonos režimą. Buvo lygiai kaip dabar. Biurokratai gaudavo tokias algas per mėnesį, kaip ūkininkai per metus. Gyveno linksmą gyvenimą: baliai, teatrai, kortos. Biurokratija ir saugumas buvo apsėdęs valstybę. Kita tautos dalis kapitaliai nuskurdo. O dabar ar ne taip? Todėl nėra ko stebėtis, kad Rusijoje dėl tų pačių priežasčių kilo revoliucija. Taigi nėra ko didžiuotis ta smetonine Lietuva. Paskaitykit knygas apie Jurgį Baltrušaitį, konsulą Rusijoj. Pamatysit, kokio lygio tuomet buvo korupcija. To reiškinio šaknys gilios. O gerai gyveno tada ne patriotai, o sukčiai.

Vikte,
2009 10 30 10:01


     nesapnuok. Tai buvo Lietuvos klestėjimo metai. Litas buvo - stipriausia valiuta pasaulyje! Ir miesteliuose, ir kaime BUVO LAIMINGŲ ŽMONIŲ! Ir apie tuos laikus rašė ne vien J. Baltušis. Ir ne vien taip. Ir prisimena kaip apie NUOSTABIUS LAIKUS.

MĄSTYKIT,
2009 10 30 10:08


    Tai klasikinis pavyzdys, parodantis kelių asmenų kovą dėl valdžios, kurių valdymo ir užvaldymo metodai skiriasi, pasireiškiantys savo įvairove. Taigi nieko naujo. Taip buvo tais laikais, taip yra ir dabar. Tik bėda tame, kad visada daugiausia nukenčia paprastas žmogus, apkvailintas ir pasimetęs.

    Ir tiesa yra tokia: tiek demokratinis (bestruktūrinis) ar autoritarinis (struktūrinis) valdymas iš esmės yra blogi, nes kaip minėjau, be išimties yra nukreipti prieš eilinį žmogelį.

    Tai va ponai ir runkeliai, istorija kartojasi, o mes nepasimokom. Vienintelis būdas, šviestis ir mokytis.

    Tiesa knieti paminėti vieną mažą detalytę, bet jinai labai svarbi: toks priimtas Švietimo ir mokslo įstatymas, vėl nukreiptas prieš tai, kad tauta būtų neišsilavinusi, apkvailinta ir buka. Darykim išvadas, kol dar sugebam mastyti.

Kybartietis,
2009 10 30 11:20


    Puikus straipsnis. Ačiū.

    Prisiminkim kad tik prieš šimtą metų, su pirmu pasauliniu karu, didžiuma Europos atsikratė karalių valdymo.

    Smetonos laikais Europoje tikros demokratijos, kaip ji yra suprantama šiandien, buvo tik užuomazgos. Beveik visur buvo diktatūros požymių.

    O kad tada veikė švogerizmas ir pažintys darė didelę įtaką įsidarbinant valdiškoje tarnyboje arba geležinkelyje, nereikia stebėtis. Tai būdinga mažose valstybėse, kur kilti karjeros laiptais tik per sugebėjimus yra menkos galimybės. Šių dienų Lietuvoje irgi tas pats.

PETRIUKAS,
2009 10 30 13:50


    TENKA PRIPAŽINTI, JOG STRAIPSNIS ĮDOMUS, INFORMATYVUS ir LABAI REIKALINGAS.

    IŠ KITOS PUSĖS - tada LIETUVOJE:
- iš visų pusių apsuptoje " MALONIŲ " kaimynių \kurios vėliau pasireiškė\

   - UŽPILDYTOJE, KAIP DABAR LATVIŲ GATVĖJE - AGENTŲ ... agentėlių ...dar gi iš VARŠUVOS PUSĖS ir ...net iš KARALAIUČIAUS, KLAIPĖDOS ir BERLYNO...

    - TURINT VILNIAUS ir KLAIPĖDOS PROBLEMAS - TARPTAUTINĖJE PLOTMĖJE ...buvo labai sunku LAVIRUOTI...

    KAS NORS KIEK IŠMANO TO LAIKO POLITIKĄ IR ISTORIJĄ, NUMANO, KAD "TAUTOS VADAS" buvo silpnas fiureris, TAČIAU GERESNIO NEBUVO, O REIKĖJO VISOS VALSTYBĖS PASTANGŲ, KAD išsilaikyti paviršiuje...

    \SMETONIENĖS prie problemų priskirti netenka, jai būtų per DIDELĖ garbė\...

    TODĖL PUIKUS GENEROLAS KUBILIŪNAS - BUVO SKYSTOKAS POLITIKAS ir SMETONA jam DOVANOJO.

    IŠ KITOS PUSĖS - mes visi suprantame, KUO GALĖJO BAIGTIS PANAŠŪS "KARININKŲ IŠDYKAVIMAI" STALINO LAIKAIS!

varlius,
2009 10 30 15:16


     Tikrai raudonas straipsnis...  

     Nors negali neigti kai kurių faktu (pvz., kad autoritarinis režimas laikosi ant griežtos visuomenės kontrolės), tuolab, kad ir seneliai pasakojo, kad paprastas suėjimas kaimo troboj (tuometinė diskoteka), neapsieidavo be policininko ar bent šaulio priežiūros.

    Ir vis dėl to - labai jau tendencingas ir vienpusiškas. Tokį galima būtų praktiškai sovietmečiu, ne pačiais gūdžiausiais laikais, spausdinti be cenzūros...

Tautietis,
2009 10 30 19:16

     Smetona buvo rinktas pirmajai kadencijai, tačiau antrajai jį kaip žinomą valstybės žmogų pasikvietė kariuomenė.

     Smetona siūlė priešintis, tačiau ministrų kabinetas nusprendė kitaip.

     Smetona taip, buvo fašistas, toks pats kaip ir dauguma to meto žmonių, garbinę fašiją, tarp jų net Vaižgantas, nekalbant apie valstybės vyrus ir šiaip žmones. Visi matė to laikotarpio ekonomikos augimą ir tai nebuvo blogai. O II Pasaulinis karas - laikykime tai krize po tokio augimo...

     Smetona nebuvo idealas, tačiau jis buvo toks pats, kaip dauguma to meto šalių vadovų - ką tik atsibudusios nacijos, suvokusios savo tautiškumą, per laisvos demokratijos žalą valstybingumui ir flirtavimą su priešais - rusais, lenkais.

     Pažiūrėkime į dabartinę URMo veiklą ir suprasite, kodėl tada įvyko perversmas. Įdomu, kas būtų dabartinis Smetonos analogas - gal koks Paksas arba Vagnorius? Vienu žodžiu, ne pirmos rūšies politikai, bet norintys revanšo...

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 31 Spa 2009 18:20 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Slaptoji policija prieškario valstybininkų biografijose (2)


Šaltinis - http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=25236617

Vidmantas Valiušaitis, Žurnalas „Valstybė“
2009 spalio mėn. 31 d. 00:10

     1929 m. gegužės 6 d. prie Valstybės teatro sodelio Laisvės alėjoje, Kaune, sustojo tarnybinis ministro pirmininko Augustino Voldemaro limuzinas. Teatro rūmuose vyko po Vakarų Europą su koncertine turnė keliavusio Maskvos kvarteto koncertas. Jame turėjo dalyvauti ir aukščiausieji Lietuvos Respublikos pareigūnai – prezidentas Antanas Smetona ir ministras pirmininkas A. Voldemaras.

     Tačiau prezidentas į renginį neatvyko, o premjeras vėlavo. Valstybės teatro sodelis jau buvo tuščias, o koncertas – prasidėjęs, kai iš limuzino išlipo ministras pirmininkas su žmona Matilda, sūnėnu Lulu, savo adjutantais kapitonu Pranu Gudynu ir kapitonu Leonu Virbicku.

„Dingusių draugų“ šūviai


     „Kai jau buvome netoli teatro, – savo atsiminimuose pasakoja A. Voldemaras, – pasigirdo šūviai. Atsigręžęs pamačiau, kad mus lydėjęs lakūnas (P. Gudynas – V. V.) nugriuvo, žmona griebė griūvantį devynerių metų sūnėną, o mano adjutantas peršautais plaučiais vejasi teroristus. Peršovė žmonos paltą ir suknelę dviejose vietose prie pat širdies. Kulka nuslydo per odą jos net neįdrėskusi. Aš vienas likau nepaliestas, galbūt todėl, kad man skirta kulka įstrigo revolveryje – taip vėliau buvo nustatyta.“

     Aviacijos kapitonas P. Gudynas (1900–1929) buvo nušautas vietoje. Sužeistas kapitonas L. Virbickas nesėkmingai bandė pasivyti teroristus. A. Voldemaras nedelsdamas iškvietė „atitinkamus valdžios organus“, kad šie imtųsi priemonių ir sugautų teroristus. Tačiau, kaip liudija pasikėsinimą patyręs ministras pirmininkas, pasirodė, kad vidaus reikalų ministras jau padėjo jiems pabėgti. Užuot sulaikęs publiką teatre, kol take bus kruopščiai ištirti pėdsakai, jis pasiskubino išleisti ją į sodelį, todėl visi pėdsakai dingo. „Kitą dieną gavau paštu du anoniminius laiškus, kurių viename buvo parašyta, kad pasikėsinimo gijos eina į prezidentūrą, o kitame – kad teroristai pasislėpė kieme, kur gyveno Smetonos artimiausias patikėtinis ir giminaitis Tūbelis.“

     Tik atsitiktinumas padėjo areštuoti vieną jų. Ir, beje, tą, kuris pasikėsinime atliko daugiau statisto, ne vykdytojo vaidmenį. Netrukus po atentato jis netyčia susižeidė granata, paplūdęs kraujais atėjo pagalbos į eigulio trobelę Kaišiadorių girininkijoje, Lietuvos ir Lenkijos demarkacinės linijos pašonėje, kur kurį laiką slapstėsi teroristinio akto vykdytojai. Atsargus ir apdairus miškininkas nedelsdamas iškvietė policiją.

     Pasirodė, tai būta Universiteto Technikos fakulteto studento Aleksandro Vosyliaus. Jis buvo apkaltintas, kad su kitais nenustatytais asmenimis kėsinosi į ministrą pirmininką A. Voldemarą ir prezidentą A. Smetoną. Mat palei kelią į teatro sodelį buvo rasta dar ir bomba, turėjusi sprogti pravažiuojant prezidento automobiliui. Kadangi prezidentas į teatrą neatvyko, pasikėsinimo išvengė, tačiau kaltinimas A. Vosyliui už ketinimą nužudyti ir prezidentą liko. Karo lauko teismo jis buvo nuteistas mirties bausme sušaudant.

    „Šiame nusikalstamame darbe mano tik tiek tėra kaltės, kad prigulėjau prie teroristų organizacijos turėdamas tikslą nuversti esamą dabartinę vyriausybę ir buvau pasiryžęs tik vien prieš Ministerio Pirmininko gyvybę, bet jokiu būdu ne prieš Jūsų Ekscelenciją, p. Prezidente“, – malonės prašyme rašė A. Vosylius. Jis tvirtino neprigulėjęs prie „maksimalistų bei plečkaitininkų grupių, kaip šiandieną Teismas savo sprendimu pripažino, bet tik prigulėjau ir tą įvykdyti buvau pasiryžęs vien dėl to, kad iki šiol nebuvo manoma sušaukti seimo. Įvykio momente į Ministerį pirmininką aš nebuvau paleidęs nė vieno šūvio, nes jis buvo apsuptas pašalinių asmenų, kurių kraujo pralieti nenorėjau, o tie šūviai buvo kaip tik tų dviejų dingusių mano draugų.“

„Respektabilūs“ veikėjai


     Nuteistasis prašė mirties bausmę pakeisti kalėjimu. Ant prašymo uždėta rezoliucija: „Atmesti. A. Smetona. 23-V-29“. Pasak Kasparo Pociaus, tame pačiame lape įrašyta: „Malonės prašymas atmestas, yra man paskelbta 1929 m. gegužės 24 d. 1 val. 42 min.“ Pasirašė A. Vosylius. Mirties bausmė įvykdyta 1929 m. gegužės 24 d. 2 val. 24 min. Kauno VI forto rajone.

     Stebina įvykių proceso sparta: gegužės 6 d. – pasikėsinimas, gegužės 24 d. – vienam sąmokslo dalyvių jau įvykdoma mirties bausmė. Vadinasi, nusikaltimui išaiškinti, ištirti, nuosprendžiui priimti ir egzekucijai įvykdyti nereikia nė trijų savaičių! Stulbinantis politinės vadovybės ir teisėsaugos struktūrų pasitikėjimas savo teisumu! O gal tai pastanga skubiai likviduoti į teisėsaugos rankas atsitiktinai pakliuvusį pavojingą liudytoją?

     A. Voldemaras tvirtina, kad A. Vosylius ne tik teisme kategoriškai neigė sąmokslininkų siekį nužudyti prezidentą. Net ir vykdant mirties nuosprendį jis pakartotinai neigė kėsinęsis į A. Smetonos gyvybę...

     A. Voldemaras sovietų Butyrkų kalėjime Maskvoje žuvo anksčiau (1942) negu išryškėjo kitų dviejų sąmokslininkų ir teroristų socialiniai portretai bei jų biografiniai vingiai. Anuomet tai buvo taip pat studentai teisininkai Andrius Bulota ir Martynas Gudelis, vėliau „respektabilūs“, vienas – sovietinės Lietuvos, kitas – ir išeivijos veikėjas.

Trūko ištikimybės įrodymų


    A. Bulota (1907–1974) tapo iškiliu teisininku okupuotoje Lietuvoje: buvo teisės mokslų kandidatas, docentas, Vilniaus V. Kapsuko universiteto Valstybinės teisės katedros vedėjas. Kaip teigia Vilius Kaminskas, magistrinio darbo „Andriaus Bulotos ir Martyno Gudelio žurnalistinės kūrybos bruožai“ autorius (2006, VDU), Tarybų Lietuvos teisininkus keletą dešimtmečių rengė žmogžudys ir politinis teroristas. Tai nuo jo rankos krito nekaltas jaunas žmogus – kapitonas P. Gudynas. Apie tą kruviną darbą – pasikėsinimą į prof. A. Voldemarą – komunistinis režimas 1977 m. išleido A. Bulotos autobiografinę apysaką „Limuzinas Nr. 4“. Joje su enkavedistų šaltakraujiškumu ir net tam tikra samdomo žudiko bravūra pasakojama apie aną tamsų darbą.

     Nepražuvo ir M. Gudelis (1906–1993). Pabėgęs iš Lietuvos, rašė korespondencijas kairiųjų dienraščiui „Lietuvos žinios“ iš Berlyno, Paryžiaus, Barselonos (čia dirbo Ispanijos anarchistų štabe). Dalyvavo pilietiniame kare (kaip ir A. Bulota) respublikonų pusėje, 1941 m. atsidūręs JAV dirbo Čikagos socialistų laikraštyje „Naujienos“. Tapo išeivijos „rašytoju, žurnalistu, vertėju“.

     Kelios, beje, įdomios detalės. Po pasikėsinimo apie tris savaites slapstęsi Kaišiadorių urėdijos miškuose, A. Bulota ir M. Gudelis perėjo Lietuvos ir Lenkijos demarkacijos liniją ir atsidūrė okupuotame Vilniaus krašte. Paskui išvyko į Čekoslovakiją, vėliau – į Austriją, kur legaliai apsigyveno. A. Bulota mokėsi Vienos aukštojoje ekonomikos ir komercijos mokykloje.

     Kas padėjo teroristams įveikti budriai saugotą Lietuvos ir Lenkijos demarkacijos liniją, nelegaliai pereiti Lenkijos ir Čekoslovakijos sieną, pakliūti į Austriją ir ten legalizuotis? Ir kokiomis lėšomis jie išsilaikė užsienyje penkerius metus? Net studijavo aukštojoje mokykloje! Istorija apie tai kol kas nutyli.

     Žinoma tik tai, kad 1934 m. lapkričio 6 d. A. Bulota iš Vienos nusiuntė laišką į Maskvą Lietuvos komunistų partijos atstovybei prie Kominterno. Vienintelis kraštas, kur tikiuosi rasti prieglaudą, tėra Sovietų Rusija“, – rašė jis savo laiške Z. Angariečiui ir prašė, kad Sovietų Sąjungoje jam būtų leista tęsti mokslą. Leidimo atvykti į stalininę totalitarizmo citadelę A. Bulota negavo, tačiau Austrijos komunistų padedamas išvyko į Ispaniją įrodyti savo ištikimybės komunistų internacionalui...

Palaikė dramatinę gaidą


    Bet grįžkime į 1929-uosius, pasikėsinimo dienas, ir dar sykį atsiverskime A. Voldemaro „Pastabas saulėlydžio valandą“: „Daugiau kaip savaitei praėjus po pasikėsinimo, Smetona man pareiškė norįs oficialiai pasikviesti pietų visą [ministrų] kabinetą. Anksčiau jis niekad nerengdavo pietų kabinetui. Tai buvo naujiena. Aišku, aš negalėjau tokio kvietimo atsisakyti, tik paprašiau palaukti, kol pasikėsinimo aukoms pavojus bus praėjęs.“

    Pietūs prezidentūroje, pasak A. Voldemaro, įvyko apie gegužės 20 dieną. Jis valgęs labai mažai, išgėręs truputį vyno ir mineralinio vandens. Naktį, apie 24 val., pasijutęs blogai – pajutęs smarkius skrandžio skausmus. Nedelsdamas ėmęsis skrandžio plovimo procedūros, tačiau skausmas nepraėjęs. Ryte iškviestas gydytojas norėjęs ištirti buvusį skrandžio turinį, tačiau politikas naudojęsis tualetu, tad padaryti to jau nebuvo galima.

    A. Voldemaras tęsia: „Ir vėl tuoj pat pasklido atkaklūs gandai, kad prezidentūroje mane nunuodijo. Praktiškai tai galėjo būti lengvai padaryta, nes kiekvieno vieta prie stalo iš anksto žinoma, todėl nesunkiai galima įberti į lėkštes ar stiklines nuodų. Bet koks kaltinimas gali būti įrodytas tik padarius suvalgyto maisto analizę.

    Sirgau beveik savaitę ir nepasveikęs išėjau į darbą.

    Sirgdamas galėjau atidžiai apmąstyti susidariusią padėtį. Ji buvo tokia, kad ilgiau likti valdžioje su Smetona tapo neįmanoma. Visi faktai, kurie man buvo žinomi, vertė įtarinėti, kad Smetona – pasikėsinimų kvėpėjas. Tokiu atveju jis stengsis manimi atsikratyti, kad aš nesužinočiau jo vaidmens pasikėsinimuose ir nesurinkčiau reikiamų įrodymų.“

     Čia dar kartą tenka prisiminti A. Vosylių ir jo pareiškimą teismo pirmininkui Braziulevičiui po to, kai 1929 m. gegužės 15 d. jam buvo perskaitytas krašto apsaugos ministro įsakymas kaltinamasis aktas. Paklausus teisiamojo, ar jis prisipažįsta esąs kaltas, įskaitant ir dalyvavimą vadinamojoje „plečkaitininkų“ organizacijoje, A. Vosylius pareiškė, kad prie plečkaitininkų neprigulėjo ir nemanė priklausyti, kad valstybės prezidento nužudyti nenorėjo, o jo, A. Vosyliaus, išmestos granatos sprogti negalėjo, nes buvo neužtaisytos. Į A. Voldemarą jis nešaudė ir granatos į jį nemetė, kaip buvo pasikėsintojų susitarta, nes nenorėjo nekaltų aukų, kadangi buvo pašalinių žmonių.

     O vis dėlto nužudytas buvo būtent jis, be to, tiesiog paskubomis. Tikrieji žmogžudžiai ir pasikėsinimo vykdytojai laimingai perėjo valstybės sieną ir patikimai pasislėpė užsienyje. Šiandien jau žinoma, kad nei A. Vosylius, nei A. Bulota, nei M. Gudelis „plečkaitininkams“ nepriklausė, tačiau autoritarinio režimo cenzūros kontroliuojama ir slaptųjų tarnybų informacija „maitinama“ spauda, ypač valstybės laikraštis „Lietuvos aidas“, stengėsi palaikyti dramatinę grėsmės valstybei gaidą, kildinamą iš tikro ar tariamo „plečkaitininkų“ sąjūdžio.

Ir demokratijos turi ką slėpti


     Kas buvo tie „plečkaitininkai“ ir ar jie buvo pavojingi valstybei? Istorikas Arvydas Anušauskas ir žurnalistė Gražina Sviderskytė, išleidęs knygą „XX amžiaus slaptieji archyvai“, teigia, kad vadinamoji „plečkaitiada“ tebėra vis dar „mažai tyrinėtas reiškinys“, o jos herojai tebėra mįslingi. Kas jie buvo – karšti patriotai, naivūs avantiūristai, valstybės priešai ar labiausiai ieškomi teroristai?

     Žvelgiant į patį reiškinį jau XXI a. įvykių stebėtojo akimis nesunku pastebėti tam tikrų paralelių (esama, be abejo, ir reikšmingų skirtumų) su kita mįslinga organizacija, apie kurią dabar irgi daug kalbama ir plačiai rašoma, o jos vaidmuo itin sureikšmintas ir dramatizuotas, tačiau konkrečių ir įtikinamų duomenų apie jos mastą bei realiai, ne abstrakčiai, keliamą pavojų – mažoka. Turima galvoje tarptautinė teroristinė organizacija „Al-Qaeda“. Jos vadovas tarsi koks fantomas su gąsdinančiais pareiškimais periodiškai pasirodo televizorių ekranuose, internete, laikraščių puslapiuose, o pasaulio valstybių, taip pat ir galingiausių, slaptosios tarnybos, turėdamos šiuolaikines sekimo ir informacijos rinkimo priemones, štai jau antras dešimtmetis neįstengia išaiškinti ir sugauti pasaulį terorizuojančių nusikaltėlių. Neįstengia ar nenori?

     Niekam ne paslaptis, kad „kovos su terorizmu“ priedanga neretai tėra patogi širma, uždengianti savanaudiškus tam tikrų grupių interesus ir abejotinos vertės priemones, kurių kitomis aplinkybėmis nebūtų galima ne tik taikyti, bet apie tai net ir garsiai prasitarti.

     Štai dienraštis „The New York Times“ š. m. liepos 12 d. paskelbė, kad JAV centrinei žvalgybos valdybai (CŽV) tiesioginiu buvusio viceprezidento Dicko Cheney nurodymu buvo įsakyta neteikti Kongresui informacijos apie vieną slaptą kovos su terorizmu programą. Ir šią informaciją JAV specialioji tarnyba nuo savo tautos atstovų slėpė aštuonerius metus. Skandalas dėl CŽV darbo metodų kilo po to, kai Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi š. m. gegužę apkaltino CŽV Kongreso dezinformavimu ir teigė, kad 2002-aisiais ši nuslėpė žinias apie terorizmu įtariamiems asmenims taikomus kankinimus.

     Ir tai – valdžios ir slaptosios tarnybos sąveikos praktika demokratinėje valstybėje, kurioje veikia legali opozicija, laisva spauda, vyksta laisvi rinkimai...

Perversmas – apgaulinga priedanga?


     Įsivaizduokime 1929-ųjų Lietuvą, kurioje per visus A. Smetonos valdymo metus galiojo karo padėtis, kur buvo sustabdytas konstitucinių teisių ir laisvių galiojimas, paneigtos 1922 m. Konstitucijoje deklaruotos spaudos, žodžio, susirinkimų, organizacijų kūrimo ir kitos demokratinės piliečių laisvės. 1927 m. pavasarį paleidus Seimą, Lietuvoje devynerius metus nebuvo parlamento, krašte veikė karo cenzūra, karo teismai, šalis buvo valdoma prezidento dekretais.

     Valdžia visiškai kontroliavo viešąją erdvę. Vyriausybė tvirtindavo redaktorius ir turėjo išankstinę cenzūros teisę, laikraščių ir žurnalų redakcijoms siuntinėjo savo straipsnius, kuriuos redakcijos būtinai privalėjo spausdinti, neturėjo teisės jų nei keisti, nei trumpinti. Straipsnį privalu buvo spausdinti nemokamai, tad režimas praktiškai monopolizavo visą spaudą, o spausdinimo išlaidas padengdavo privatūs leidėjai.

     „Po gruodžio 17 d. buvo skelbiama, esą jei nebūtų dešinieji padarę perversmo, tai valdžią netrukus būtų užgrobę bolševikai. Jei tai būtų teisybė, jei būtų bent kokių įrodymų, tai aš ne tik pateisinčiau tą perversmą, bet ir būčiau dėkingas tiems, kurie jį įvykdė, – 1927 m. balandį Kauno tvirtovės VI forto požemiuose vykusio karo lauko teismo posėdyje, suteikus paskutinį žodį, kalbėjo vienas pagrindinių kaltinamųjų Seimo narys Juozas Pajaujis. – Tačiau aš gerai žinau, kad tokių įrodymų nėra, kad teiginys apie bolševikų sukilimo galimybę tėra vien apgaulinga priedanga ir manau, kad gruodžio 17 d. perversmas – Lietuvos valstybei padaryta piktenybė.“

     Seimo narys ir kiti du pagrindiniai kaltinami karininkai buvo nuteisti sušaudyti. Teismui skaitant mirties nuosprendį, jie užgiedojo „Tautišką giesmę“. Teisėjai sumišo...

     Mat, praėjus vos vienam mėnesiui po gruodžio perversmo – 1927 m. sausį – politinė policija gavusi žinių esą įsteigta slapta organizacija – Komitetas Lietuvos Respublikai ginti. Komitetas rengęs kontrperversmą. Tačiau šis tikras ar tariamas perversmas, pasak A. Anušausko ir G. Sviderskytės, buvo ne tik lengvai užgniaužtas, bet netgi išnaudotas tautininkų režimo labui. Pagrindiniu organizatoriumi pripažintas parlamentaras valstietis liaudininkas J. Pajaujis buvo suimtas be Seimo sutikimo, Seimo dauguma dėl to protestavo, nes negavo aiškių Seimo atstovo kaltę pagrindžiančių įrodymų, o prezidentas A. Smetona incidentą su parlamentu panaudojo kaip pretekstą paleisti Seimą ir sustiprinti savo politinę įtaką. Anot knygos „XX amžiaus slaptieji archyvai“ autorių, krašto apsaugos ministras dar labiau sugriežtino kontrolę kariuomenėje ir sudavė smūgį opozicijai, be jokio pagrindo apkaltindamas perversmo organizatorius ryšiais su komunistais ir net lenkų agentais.

     Štai nuo čia ir prasideda mįslingoji „plečkaitiados“ istorija.

„Iešmininkais“ tapo „kraštiniai“


     1927-ųjų rugsėjį Lietuvoje brendo jau trečiasis perversmas per nepilnus metus. Organizuoti sukilimą prieš tautininkus provincijoje bandė valdžios netekę ir iš Kauno ištremti radikalesni socialdemokratai: buvę Seimo nariai Juozas Paplauskas ir Juozas Kedys (veikė Alytaus apskrityje), aplink Vilkaviškį – garsusis Jeronimas Plečkaitis, taip pat socialdemokratas. Grupelės, pasivadinusios Respublikos, arba Konstitucijos gelbėjimo gynimo komitetais, pasak A. Anušausko ir G. Sviderskytės, veikė gana plačiai: policijos agentai prieš valstybę nukreiptą veiklą fiksavę Raseiniuose, Kėdainiuose, o ypač – Tauragėje.

     Tačiau šis 1927 m. sukilimas, istorijoje žinomas „Tauragės pučo“ vardu, patyrė visišką fiasko. Buvo ne tik neparuoštas, pradėtas nekoordinuotai, per anksti, beveik stichiškai, bet ir kupinas blaiviu protu sunkiai paaiškinamų „atsitiktinumų“ ar net į provokacijas panašių epizodų.

     „Sukilėliai jau vien dėl netikėtos skubos buvo pasmerkti pralaimėti, nes buvo per silpnai pasirengę. Bet tarsi kažkieno pastūmėti leidosi į beatodairišką avantiūrą, – tvirtina knygos „XX amžiaus slaptieji archyvai“ autoriai. – Galiausiai keisti kai kurių sukilimo vadeivų žygiai ir dingimai, gaivališka akcijos eiga ir paskui valdininkų vykdyta bausmių politika taip pat kelia įtarimų, kad būta žvalgybos įsikišimo. O kai kurie liudininkai atvirai teigia, kad šį sukilimą per savo agentus tyčia išprovokavo Lietuvos saugumo struktūros.“

     Tačiau „Tauragės pučo“, kaip ir pasikėsinimo į A. Voldemarą, dėsningumas tas pats: pagrindiniai nusikaltimo organizatoriai – J. Plečkaitis, J. Paplauskas, J. Kedys ir kai kurie kiti – atsakomybės išvengė, suspėjo pasislėpti Lenkijoje, o „iešmininkais“ tapo antro ar trečio plano veikėjai, net visai atsitiktiniai žmonės, kuriems teko pažinti visą autoritarinio režimo rūstybę.

Bet apie tai – jau trečiojoje straipsnio dalyje.

Žurnalas „Valstybė“

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

AUŠROTAS-1939 m,
2009 10 31 08:45


    Vėliau labai sustiprėjo Lietuvos slaptosios žvalgybos struktūros ir darbas ir informacija buvo gera, bet valdžios sprendimai - nesipriešinti buvo negeri. Stipriausiu slaptosios tarnybos vadu tapo Aušrotas - labai aukšto intelekto ir mokantis daug kalbų žmogus/emigravo karo pabaigoje į JAV-yra parašęs knygą -rodos ,,Saulės mums nieks nežadėjo,,- pavadinimas tik panašus išleista JAV, po 1990 m. ir Lietuvoje.

com,
2009 10 31 09:18


     straipsnis kaip skirtas masėms stipriai dramatizuotas ir teatralizuotas - kad būtų linksmiau. Bet tiesos jame mažai, nes aplink keletą realių faktų daromi kokie nori ir labai tendencingi apibendrinimai. Kitas autorius iš tų pačių faktų galėtų išvesti visai priešingus apibendrinimus.

    Pavyzdžiui, kad per greit sušaudė Vosylių.

    Kas skaitė Smetonos laikų archyvus žino, kad tuo laiku visose grandyse valdžios administracija nevilkino sprendimų. Lygiai taip greit baudė ir nusikaltėlius, ypač kriminalinius - todėl beveik išnaikino nusikalstamumą...

Juozas,
2009 10 31 10:16


     Straipsnyje pateikta įdomių dalykų, tačiau jo didžiausias trūkumas, kad to laiko įvykiai nagrinėjami be buvusios tuo metu situacijos analizės.

     Nutylima, koks pavojus grėsė Lietuvai iš Lenkijos ir bolševikų Rusijos, kaip tos valstybės veikė Lietuvos viduje. Pagal autorių išeitų, kad viskas buvo tik dėl vietinių vadovų kovos dėl valdžios. Tai netiesa.

Ramunas,
2009 10 31 11:27


    Jei LT slaptoji policija sugebejo "suorganizuoti" skubota maištą Taurageje, priverte išlysti visus maištininkus ir juos po to izoliuoti, uzkirsti kelia gerai organizuotam sukilimui - tai kalba apie gera jos darba ir profesionaluma.

Žygeivis,
2009 10 31 18:02


    Tik visiški debilai gali nesuvokti, jog Bulota ir jo draugeliai buvo OGPU (KGB pirmtako) agentai.

    Plečkaitis ir jo kompanija veikė Lenkijos naudai.

    Voldemaro vėlesnė veikla ir ypač jo grįžimas į jau "sovietizuotą" Lietuvą irgi leidžia manyti, kad jis tuo metu jau palaikė ryšius su sovietų tarnybomis, ir būtent todėl tikėjosi, kad jį paskirs Lietuvos vadovu (beje, neabejoju, kad jo artimoje aplinkoje buvo vienas, o gal ir keletas OGPU agentų, kurie Voldemarą įtikino grįžti į Lietuvą, subtiliai išnaudodami Voldemaro charakterio savybes - juk būtent taip OGPU tuo metu labai dažnai veikė, naikindama baltagvardiečių organizacijas Europoje ir Kinijoje).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Vas 2024 17:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27103
Miestas: Ignalina
Kastytis Braziulis

https://www.facebook.com/story.php?stor ... 1424550675

Kartoju, tai ką parašiau seniai, nes tema - skaudi, tema - aktuali, tema - pavojinga. Privalome apie tai susimąstyti ir pradėti kažką daryti.

Neginti valstybės, neiššauti nei vieno šūvio agresoriaus kryptimi, išduoti bendražygius, valstybę – koks valstybės pilietis taip galėtų pasielgti? Norėdami sužinoti atsakymą privalote perskaityti visą straipsnį. Jis ilgas, bet, tikiuosi, įdomus. Nesinori, kad istorija pasikartotų.

Tarpukario laikų saugumas buvo stiprus ir pajėgus kovoti su grėsmėmis valstybei. 1926 metais Lietuvos saugume dirbo beveik šimtas darbuotojų. 1940 metais Lietuvos valstybės saugumo departamente dirbo daugiau kaip 500 darbuotojų. Darbuotojų skaičius didėjo pagal tuometinės valdžios poreikį ir sprendžiamus uždavinius.

Pareigūnai buvo išsilavinę. Kauno policijos mokykla organizavo 3–4 mėnesių kursus darbuotojams. Darbuotojai, turintys ilgametę darbo patirtį ir žinių, mokė jaunus darbuotojus. Keletas saugumo darbuotojų studijavo užsienyje. Saugumo patalpose buvo įrengta speciali biblioteka, kurioje darbuotojai galėjo skaityti knygas, gilinti žinias bei plėsti savo akiratį. Saugumo darbuotojai turėjo gerai žinoti šalies politinį gyvenimą, politines partijas, visuomenines organizacijas bei ekstremistines grupuotes.

Valdžia negailėjo pinigų Saugumo departamentui. Vyriausybė Valstybės saugumo departamento finansavimui 1939 metais skyrė 0,76 proc. valstybės biudžeto lėšų. Šiais laikais mūsų valstybės biudžetą sudaro apie 8 mlrd. eurų. Jeigu valstybė Saugumo departamentui skirtų 0,76 proc. biudžeto pajamų, tai sudarytų daugiau kaip 60 mln. eurų. Šių laikų Valstybės saugumo departamentas gali tik pasvajoti apie tokio dydžio biudžetą.

Tarpukario saugumo pareigūnai nesiskundė skurdžiu gyvenimu. Departamento valdininkai gaudavo didelius atlyginimus: A.Povilaitis – 900 litų per mėnesį, VSP viršininkas – 800, Kriminalinės policijos viršininkas – 700, apygardų viršininkai – po 600, VSD skyrių viršininkai – po 540, jų padėjėjai – po 450, agentūros vedėjai ir kvotų valdininkai – po 380, vyresnieji valdininkai – po 340 litų. Pavyzdžiui, mokytojo atlyginimas siekė 295 Lt. Tarpukario Lietuvoje lito vertė buvo kitokia nei dabar euro.1939 m. litras pieno kainavo 17 centų, kilogramas kiaulienos – 1,5 lito, geri vyriški pusbačiai – 17 litų, karvė – 166 litai. Apygardos viršininkas, gavęs mėnesio atlygį, galėjo nusipirkti tris su puse karvės.

Valstybės saugumo departamento valdininkai informaciją rinko šiais metodais: tardė įtariamuosius, fiziškai sekė, skaitė laikraščius ir žurnalus, kalbėjosi su žmonėmis, priėmė jų skundus, paaiškinimus, pranešimus, ieškojo informacijos duomenų bazėse, vykdė slaptą agentūrinį darbą.

Saugumo pareigūnai, surinkę informaciją, rašydavo slaptas pažymas ir teikdavo jas Lietuvos prezidentui A.Smetonai bei jo aplinkos žmonėms. Valstybės vadovai buvo gerai informuoti apie ekonominę, politinę ir kontržvalgybinę padėtį Lietuvoje. Jie taip pat žinojo gyventojų nuotaikas, jų gyvenimo lygį, problemas, reakcijas į svarbius politinius įvykius.

Tarpukario valstybės saugumas tik rinko informaciją ir teikė ją aukščiausiems šalies vadovams. Saugumiečiai neturėjo teisės savarankiškai reaguoti į įvykius. Kaip reaguoti į konkrečius įvykius, asmenis ir jų veiksmus, jiems nurodydavo aukščiausieji Lietuvos valstybės vadovai.

A.Smetonos valstybės saugumas turėjo platų agentūrinį tinklą. 1940 m. saugumui dirbo per penkis šimtus agentų. Dauguma iš jų gaudavo kasmėnesinį atlyginimą nuo 10 iki 600 litų.

1940 m. sausio mėn. Marijampolės apygardai skirti 4 168 Lt 137 agentams išlaikyti, Šiaulių – 3 953 Lt 59 agentams, Kauno – 3 457 Lt 81 agentui, Panevėžio – 2 294 Lt 61 agentui, Ukmergės – 1 700 Lt 34 agentams ir Vilniaus apygardai – 6 026 Lt 176 agentams. VSD direktorius savo šešiems agentams išlaikyti turėjo 3 846 Lt agentūrinį biudžetą. Bendros išlaidos 554 agentams 1940 m. pradžioje buvo apie 30 tūkst. Lt kiekvieną mėnesį. A. Povilaitis savo agentams išmokėdavo didžiausius atlyginimus: Irmeikiui arba Mackui – 500–600 Lt, Margiui – 500 Lt, Mikui ir Sprindžiui – po 300 Lt, Daugiui – 250 Lt, Ateičiai – 200 Lt.

Valstybės saugumo departamentas džiaugėsi gerais darbo rezultatais. Jie išaiškino ir laiku sustabdė bandymus sukilti prieš valdžią. Jų infiltruoti agentai veikė beveik visose visuomeninėse organizacijose, partijose, įstaigose, kariuomenėje, Šiaulių sąjungoje, universitetuose ir net mokyklose. Saugumas buvo pajėgus kovoti su vidaus ir išorės grėsmėmis valstybei.

Tačiau tarpukario saugumo veikla buvo orientuota ne į visuomenės ir valstybės, o į prezidento ir jo režimo interesų gynimą. Paaiškinsiu, ką turiu omeny.

Demokratinėse valstybėse dominuoja įstatymas. Valstybės piliečiai arba jų išrinkti atstovai patys sprendžia kokius įstatymus priimti. Šiuose įstatymuose jie numato pavojus, kurie gali kilti jiems, jų pasirinktai santvarkai, gyvenimo gerovei. Tokiais pavojais gali būti: vagystės, plėšikavimai, žmogaus nužudymas ar sužalojimas, valstybės išdavystė, padėjimas užsienio valstybei veikti prieš valstybę, žmonių kurstymas keisti konstitucinę santvarką, valstybės paslapties atskleidimas. Valstybės saugumo struktūros griežtai laikosi šių įstatymų. Jos aiškinasi ir kovoja su tomis grėsmėmis, kurios yra aprašytos įstatyme. Jeigu kyla ginčas ir neaiškumas dėl grėsmių išaiškinimo ir supratimo, tai visuomet galima atsiversti įstatymą ir dėmesingai jį perskaityti. Visus atsakymus į iškilusius klausimus bus galima rasti ten. Demokratinėje valstybėje svarbiausia ir aukščiausia valdžia yra daugumos piliečių valia išreikšta įstatymu.

Autokratinėse valstybėse vyrauja ne įstatymai, o įsakymai. Kaip aukščiausias valstybės vadovas nurodys valstybės institucijoms, žmonėms ar organizacijoms elgtis, taip jie ir privalo elgtis. Jei žmonės atsisako paklusti, tai prieš juos yra naudojamos represinės priemonės. Autokratinėse valstybėse saugumo struktūrų darbuotojai ne tik renka informaciją apie visuomenę ir siekia žinoti apie visus ir viską, bet ir kišasi į žmonių privačius gyvenimus bei nurodinėja jiems kokius sprendimus priimti, o kokių privalo atsisakyti. Saugumo struktūros kovoja su grėsmėmis ne valstybei, bet režimui. Autokratinėje valstybėje aukščiausia valdžia yra vieno asmens valią įtvirtinantis įsakymas.
Tarpukario Lietuvoje saugumo darbuotojai vadovavosi ne įstatymais, o įsakymais. Saugumo pareigūnams grėsmes nurodydavo šalies prezidentas A.Smetona ir jo aplinkos žmonės. Valstybės saugumas, remdamasis tuometiniais įsakymais, privalėjo vykdyti totalinį žmonių sekimą.

1928 m. gruodžio 18 d. patvirtintos naujos „Politinių nusikaltėlių sekimo taisyklės“.

Politiniam sekimui iškelti du pagrindiniai uždaviniai:

„1) Kad valstybės valdžia būtų tiksliau informuojama „apie politinę padėtį valstybėje, reikalinga, kad politinio sekimo organai žinotų ne tik nelegalių partijų veikimą, bet taipogi šiems organams turi būti gerai žinomas veikimas ir visų kitų partijų.

2) […] Vyriausybė stengiasi pirmon eilėn patenkinti gyventojų daugumos interesus. Šiam tikslui vyriausybė turi būti gerai informuota apie šios daugumos gyvenamąją būklę, jos pageidavimus vyriausybei, turi žinoti, kaip pergyvenami įvairūs politiniai momentai (pvz.: Seimo paleidimas, Konstitucijos paskelbimas, Vilniaus klausimas Tautų Sąjungoje ir t. t.)“.

Saugumas aktyviai dalyvavo valdžios rinkimuose. Jo pagrindinė funkcija buvo neleisti rinkimuose dalyvauti asmenims, kurie yra nelojalūs prezidento A.Smetonos režimui. Pareigūnai tikrindavo politinių partijų iškeltus kandidatus: aiškindavosi jų biografinius faktus, silpnybes, politines pažiūras, nuotaikas, ryšius. Jeigu kandidato patikimumas keldavo abejonių, tai jam uždrausdavo dalyvauti rinkimuose. Saugumas privalėjo garantuoti, kad į valdžios renkamas struktūras nepatektų režimui nelojalūs asmenys.

Saugumiečiai sekė visas politines partijas. Jie dalyvavo politinių partijų susirinkimuose, klausydavo pranešimų, diskusijų. Saugumiečiai gerai pažinojo partijos narius, žinojo jų politines pažiūras, nuostatas. Jei diskusijų metu kuris nors partijos narys griežtai sukritikuodavo valdžią, tai saugumiečiai apie partijos nario išsišokimą informuodavo savo vadovus. Saugumas neturėjo teisių savarankiškai imtis represinių priemonių prieš kritiką. Jie prezidentui A.Smetonai pateikdavo slaptą pažymą ir laukdavo iš jo nurodymų, kaip elgtis, kokių priemonių imtis prieš kritiką.

A.Smetonos pagrindinį oponentą A.Voldemarą nuolat sekė 4 saugumo agentai. A.Smetonos vyriausybės kai kurie nariai šmeižė oponentus priskirdami juos užsienio agentams. Pats vidaus reikalų ministras S.Rusteika 1933 m. gruodį, matyt, norėdamas sustiprinti A.Smetonos aršaus konkurento A.Voldemaro ištrėmimą į politinį užribį, sovietinį pasiuntinį M.Karskį įtikinėjo, kad A.Voldemaras yra „vokiečių agentas“, ir teikė Vokietijos pasiuntiniui „ypatingą informaciją“.

Kartais susidarydavo paradoksali situacija, kai saugumo pareigūnai imdavosi griežtų priemonių prieš režimo kritikus ir oponentus. Skirdavo jiems didelį dėmesį, paromis sekdavo juos, o, pavyzdžiui, komunistų partijos nariams, kurie vykdė gana aktyvią agitaciją tarp žmonių, tokio dėmesio neskirdavo. „Su komunistais VSD ir apskritai Lietuvos valdžia mokėjo dorotis, tačiau visiškai nemokėjo reaguoti į apgaulingą komunistinės valdžios taktiką“, – sakė istorikas prof. Zenonas Butkus.

Saugumas politinių partijų gretose turėjo platų agentų tinklą, kurių dėka puikiai orientavosi šalies politiniame gyvenime. Saugumiečiams netgi buvo žinoma, kiek ir kas iš inteligentų aukoja Tarptautinei komunistų organizacijai, sutrumpintai MOPR’ui. Štai poetė Salomėja Nėris, gyvenusi Kaune pas prof. Vincą Mykolaitį-Putiną, pasak VSD agento, rinko pinigus komunistams.

„Jis duoda jai kambarį ir visą išlaikymą, pastarasis (Putinas) yra didelis komunizmo simpatikas. Ir gausiai remia piniginiai komunistų partiją. O Nėris sako daugiau nieko nedaranti, kaip tik renkanti aukas ir dirbanti studentų komunistų biure. Į dieną sako surenka 100–150 litų, nes turi labai daug pažįstamų simpatikų iš šiaip kairių pažiūrų žmonių, kurie nedrįsta atsakyti ir duoda tiek, kiek turi, nes sako, ji tuojau pradeda gėdinti ir konfuzyti, kurie nenori aukoti“, – tai ištrauka iš Šiaulių apygardos saugumo biuletenio, datuoto 1934-ųjų gegužės mėn.

Kariuomenė ir ypatingai Šaulių sąjunga A.Smetonos režimui kėlė didelį rūpestį. Politinio sekimo taisyklėse yra parašyta, kad „Kariuomenės sekimui reikalinga dėti didžiausias pastangas“. Saugumas sekė karininkus ir kareivius. Siekė sužinoti jų nuotaikas, nepasitenkinimo priežastis, politinių partijų įtaką jiems bei jų politines pažiūras. Šaulių sąjunga buvo vienas iš pagrindinių saugumo taikinių. „Šaulių sąjungon, kaip ginkluoton organizacijon, visą laiką skverbėsi ir tebesiskverbia įvairus nepatikimas elementas, reikalinga Šaulių sąjungos veikimą pridaboti ir neleisti šio elemento skverbimosi.“

Vyriausiojo štabo viršininkas generolas P.Kubiliūnas įtarė saugumą aktyviai veikiant kariuomenėje ir netgi turėjo sąrašą kariškių, įtariamų bendradarbiavimu su Saugumo policija. Generolas P.Kubiliūnas teigė, kad „tai yra karininkų demoralizavimas ir visos kariuomenės ardymas“.

Saugumas sekė visuomenę, jos narius, bažnyčią, valstybės įstaigas ir valdininkus bei privačias įmones. Saugumas savo agentūrą turėjo beveik visuose visuomenės sluoksniuose. Jis stengėsi žinoti gyventojų nuotaikas. Telšių vyskupas Justinas Staugaitis savo prisiminimuose, užrašytuose penktojo dešimtmečio pradžioje, pasakoja, kad visuomenė puikiai suvokė, jog atlyginimą gaunančių šnipų buvo ir universiteto fakultetuose, ir gimnazijose, ir kitose mokslo įstaigose. Jo teigimu, šnipų būta net Kunigų seminarijoje. Jie įsibraudavo į katalikiškas organizacijas, sekdavo jų veiklą. Ką jau kalbėti apie kunigų pamokslus. Saugumui talkino net moksleiviai. Tokie patriotai kaip Steponas Kairys, Vincas Krėvė, Balys Sruoga buvo apstatyti mokamais šnipais.

1927 m. pradėtas kurti slaptosios policijos tinklas netrukus apraizgė visą valstybę. Tarkime, 1930 m. saugumo agentai jau sekė ir klausėsi bene visų žymesnių asmenybių: Aleksandro Stulginskio, Mykolo Sleževičiaus, Kazio Griniaus, Leono Bistro, Petro Delininkaičio, generolo Povilo Plechavičiaus, kunigo Mykolo Krupavičiaus ir daugelio kitų. Iš išlikusių saugumo bylų matyti, kad buvo stebimas kiekvienas opozicijos lyderių žingsnis: nuo to, kur ir su kuo jie pietavo, kada grįžo namo, iki to, apie ką buvo kalbama. Dėmesio neišvengė ir kunigai, kurie niekada nevengdavo sakyti pamokslų, nukreiptų prieš valdžią. Archyve yra išlikę šimtai dokumentų su perpasakotais arba stenografuotais kunigų pasisakymais bažnyčiose.

1930 metais saugumas sudarė „įtartinų asmenų“ sąrašą, į kurį įrašė daugybę žinomų visuomenės atstovų, mokslininkų, studentų: Juozas Audickas (varpininkas, žemės ūkio ministras 1939–1940 m.), Julius Būtėnas (studentas varpininkas, vėliau žurnalistas ir literatūros tyrinėtojas), Leonas Bistras (krikdemas), Petras Cvirka, Sofija Danutė Čiurlionytė („Fil. Lithuania“, M. K. Čiurlionio dukra), Mykolas Krupavičius (kunigas, krikdemas), Mykolas Sleževičius (liaudininkas), Klemensas Brunius (studentas jaunalietuvis, būsimasis Lietuvių aktyvistų fronto ir Lietuvių nacionalistų partijos vadovybės narys, Gulago kalinys), Kipras Bielinis (socialdemokratas), Algirdas Sliesoraitis („Geležinis vilkas“, Klaipėdoje 1938 m. įsteigtos Lietuvių aktyvistų sąjungos vadovas), Povilas Šilas (studentas ateitininkas, paskui dirbo kriminalinėje policijoje, buvo antinacinio Lietuvių fronto vienu vadovų, Gulago kalinys), Juozas Eretas (šveicarų mokslininkas, ateitininkas), Kazys Pakštas (ateitininkas, geografijos profesorius), Adolfas Šapoka (ateitininkas, VDU istorijos asistentas, 1936 m. išleistos „Lietuvos istorijos“ vienas autorių), Juozas Žiugžda (mokytojas), Zigmas Toliušis (advokatas, varpininkas), Eduardas Turauskas (daktaras, ateitininkas, krikdemas, nuo 1934 m. nepaprastasis pasiuntinys Čekoslovakijoje, 1939–1940 m. paskutinis URM Politikos departamento direktorius), Jonas Štaupas (teisininkas, ateitininkas, Klaipėdoje 1938 m. įsteigtos Lietuvių aktyvistų sąjungos vienas vadovų) ir kt. Iš viso 1386 kauniečiai.

Totalinis sekimas, kišimasis į žmonių privačius gyvenimus, represijų prieš gyventojus naudojimas, visuomenės iniciatyvos malšinimas, valdžios kritikų ir oponentų baudžiamasis persekiojimas neigiamai įtakojo visuomenės gyvenimą. Dalis žmonių prisitaikė prie naujų aplinkybių. Dalis tyliai „virtuvėje“ protestavo. Dalis tiesiog emigravo. Dalis tapo režimo rėmėjais, tvirtu režimo ramsčiu. Išsivystė ir pradėjo dominuoti žmonių neigiamos charakterio savybės: abejingumas, klusnumas, nepasitikėjimas savo jėgomis, apolitiškumas, nusivylimas, padlaižiavimas, baimė, įtarumas.

Kariuomenės būklę labai taikliai apibūdino generolas Kazys Ladyga. Numalšinus 1934-ųjų kariškių pučą prezidentui A. Smetonai laišką parašęs atsargos generolas Kazys Ladyga pabrėžė, kad nuo pat pirmo perversmo į politines kovas įsitraukusi kariuomenė darėsi vis mažiau patikima, todėl reikėjo skubiai imtis priemonių tautai ir valstybei apsaugoti. Šalies viduje tvyrant tokiai įtampai, o užsienyje bruzdant politiniams emigrantams, pavojus Lietuvos valstybingumui neišnyko niekada. Jis tiesiai išrėžė, kad šalies kariuomenė yra „bereikšmė ir prireikus neparodytų jokios jėgos, tik ištižimą“.

Iškilus realiai grėsmei valstybės nepriklausomybei iš Rytų mūsų kariuomenė net nesiėmė gynybinių veiksmų. Valstybės valdžia nepasitikėjo kariuomenės vadais, o kariuomenė nepasitikėjo valdžia. Ar galėjo būti kariuomenės pasitikėjimas, kai saugumas nuolat sekė ir kontroliavo jos vadus? Nėra didesnio pažeminimo tikram savo šalies patriotui, sąžiningam ir griežtai besilaikančio garbės kodekso karininkui, kaip nepasitikėjimas, slegianti įtarumo atmosfera ir nuolatinė jo veiklos slapta kontrolė.
Lenkijos karinės žvalgybos agentas taip analizavo Lietuvos vidaus politinę padėtį: „Dabartinio režimo pastangos nuslopinti visuomenėje bet kokį domėjimąsi politika jau davė visiškai realių rezultatų ir dauguma tų Lietuvos gyventojų, kurie laikomi mąstančiais, nusimanančiais politikoje, skaitančiais laikraščius ir retsykiais sau keliančiais kokius nors visuomeninius ar net politinius klausimus, pavirto į apatiškus, politiniams įvykiams kurčius, visiškai vienos idėjos persmelktus žmones: reikia tikėtis iš vadovybės, kuri atseit viską padarys“.

Papildomi komentarai nereikalingi.

Augustinas Povilaitis, ilgametis Valstybės saugumo vadovas, prezidento režimo sergėtojas, prezidentui artimas ir ištikimas bendražygis, buvo išduotas valdžios, kuriai ištikimai tarnavo.

Tereikėjo pirmo Sovietų Sąjungos reikalavimo ir A.Povilaičio vadovai, aukščiausia šalies valdžia ištižo. Matyt, tikėdamiesi išsaugoti savo postus ir režimą, patenkino SSRS reikalavimą atleisti iš Valstybės saugumo departamento vadovo pareigų A.Povilaitį. Jie atleido patyrusį, be galo ištikimą ir patikimą žvalgų vadovą pačiu Lietuvos valstybei pavojingiausiu metu – tada, kai iškilo reali grėsmė prarasti valstybės nepriklausomybę, kai valstybės saugumo darbas turėjo būti nukreiptas į grėsmės panaikinimą.

Antras Sovietų Sąjungos reikalavimas privertė A.Povilaičio gerbtus valstybės vadovus susirinkti naktiniam posėdžiui ir priimti sprendimą areštuoti buvusį saugumo vadovą A.Povilaitį, pradėti jo baudžiamąjį persekiojimą ir uždaryti jį į areštinę. Naktinio susirinkimo dalyviai puikiai suprato, kad A.Povilaitis jokio nusikaltimo nepadarė. Tačiau, matyt, naiviai tikėdamiesi išsaugoti režimą, sutiko savo buvusį ištikimą bendražygį paaukoti.

Trečias SSRS reikalavimas ir Lietuvos A.Smetonos režimo neliko. Vieni pabėgo į Vakarus. Kitus areštavo ir išvežė į Rusiją. Valstybės saugumo departamento vadovą A.Povilaitį tardė buvę jo pavaldiniai, kurie neleido jam pabėgti ir perdavė jį rusams. Lietuvos valstybės saugumo departamento vadovas A.Povilaitis po metų tardymo ir kankinimų buvo nužudytas Maskvos rūsiuose.

Pripažinkite – juk mirti nuo priešo ginklo kovoje dėl savo valstybės ir savo laisvės yra garbingiau, nei mirti nuo okupanto kulkos atsiklaupus prieš jį ar gyvam supūvant priešo kalėjimuose ir lageriuose. Režimas, kuris rūpinosi tik savo saugumu ir gerove, išauklėjo tokį valstybės pilietį, kuris negynė režimo ir dėl jo nesiaukojo. Jis buvo apolitiškas ir abejingas politikams bei jų vykdomai politikai. „Reikia tikėtis iš valstybės vadovybės, kuri viską padarys.“ Šis teiginys yra neteisingas ir itin žalingas ir jis veda tiesiai prie valstybės suvereniteto praradimo.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007